Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/11/2012 01:21 PM
             2012 MR Condors 9 & Under Penguin Plunge - 12/8/2012              
                              Sanction #: 121211                               
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Laura          6 COND-MR                23.40      20.93        
  2 Stoica, Caterina M         6 Middies-MR             21.00      21.99        
  3 Galdin, Fiona G            5 COND-MR                   NT      23.56        
  4 Gennarelli, Maichina E     6 COND-MR                31.02      27.41        
  5 Jarski, Amina N            6 COND-MR                35.00      28.03        
  6 Bussiere, Alice M          6 Middies-MR             29.26      29.18        
  7 Skoglund, Kyra P           6 SSL-MR                 22.61      30.37        
  8 Dennis, Kailee A           6 SSL-MR                 28.96      33.05        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoica, Caterina M         6 Middies-MR             25.00      23.78        
  2 Gennarelli, Maichina E     6 COND-MR                30.76      24.32        
  3 Arciniegas, Laura          6 COND-MR                26.25      24.65        
  4 Bussiere, Alice M          6 Middies-MR             35.00      25.61        
  5 Zhang, Alina               6 Middies-MR             30.00      26.04        
  6 Skoglund, Kyra P           6 SSL-MR                 29.18      27.98        
  7 Jarski, Amina N            6 COND-MR                40.00      30.00        
  8 Dennis, Kailee A           6 SSL-MR                 26.18      31.22        
  9 Galdin, Fiona G            5 COND-MR                   NT    1:01.52        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoica, Caterina M         6 Middies-MR             28.00      29.09        
  2 Arciniegas, Laura          6 COND-MR                31.06      30.08        
  3 Zhang, Alina               6 Middies-MR             32.00      31.28        
  4 Skoglund, Kyra P           6 SSL-MR                 23.16      33.12        
  5 Gennarelli, Maichina E     6 COND-MR                40.00      33.31        
 -- Bussiere, Alice M          6 Middies-MR             38.00         DQ        
 -- Jarski, Amina N            6 COND-MR                50.00         DQ        
 -- Dennis, Kailee A           6 SSL-MR                 32.16         DQ        
 -- Galdin, Fiona G            5 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Laura          6 COND-MR                28.63      24.60        
  2 Stoica, Caterina M         6 Middies-MR             25.00      26.99        
  3 Skoglund, Kyra P           6 SSL-MR                 30.07      28.16        
  4 Zhang, Alina               6 Middies-MR             28.00      29.28        
 -- Gennarelli, Maichina E     6 COND-MR                39.89         DQ        
 -- Jarski, Amina N            6 COND-MR                50.00         DQ        
 -- Galdin, Fiona G            5 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Bussiere, Alice M          6 Middies-MR             35.00         DQ        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devaney, Sinead M          7 COND-MR                16.00      17.25        
  2 Yurcisin, Sloane N         7 SSL-MR                 28.16      19.33        
  3 Dixon, Mati D              7 COND-MR                30.00      21.51        
  4 Bidwell, Molly K           7 CPAC-CT                21.42      21.70        
  5 Hermann, Carly M           7 Flying Dolphins-MR     23.63      23.03        
  6 Fourie, Trinity C          7 COND-MR                25.00      23.59        
  7 Wineski, Nadia             7 Flying Dolphins-MR     25.44      25.60        
  8 Schneider, Juliette R      7 Middies-MR             30.00      25.97        
  9 Sterling, Lindsay M        7 SSL-MR                 27.57      27.61        
 10 Provost, Caoimhe E         7 COND-MR                23.00      29.51        
 11 Hyman, Sarah E             7 SSL-MR                 30.70      30.58        
 12 Hyer, Natalie L            7 SSL-MR                 24.37      35.46        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siegel, Lily               7 Flying Dolphins-MR     24.98      21.03        
  2 Devaney, Sinead M          7 COND-MR                20.00      22.41        
  3 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        25.78      22.82        
  4 Batelli, Brooke E          7 COND-MR                30.00      23.05        
  5 Mejia, Jazmine I           7 Middies-MR             30.00      23.68        
  6 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        25.27      23.69        
  7 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        25.59      23.76        
  8 Bidwell, Molly K           7 CPAC-CT                26.41      23.82        
  9 Yurcisin, Sloane N         7 SSL-MR                 36.16      24.57        
 10 Ciminello, Maya A          7 SSL-MR                 26.81      25.26        
 11 Wineski, Nadia             7 Flying Dolphins-MR     29.15      26.81        
 12 Sterling, Lindsay M        7 SSL-MR                 34.41      27.07        
 13 Fourie, Trinity C          7 COND-MR                26.00      27.15        
 14 Hyer, Natalie L            7 SSL-MR                 26.81      27.20        
 15 Minchala, Kimberly N       7 Middies-MR             32.00      28.00        
 16 Schneider, Juliette R      7 Middies-MR             32.00      29.35        
 17 Provost, Caoimhe E         7 COND-MR                25.00      31.83        
 18 Dixon, Mati D              7 COND-MR                35.00      37.16        
 -- Hyman, Sarah E             7 SSL-MR                 36.08         DQ        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorensen, Zoe M            7 CPAC-CT                28.38      22.90        
  2 Devaney, Sinead M          7 COND-MR                24.00      25.46        
  3 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        25.04      25.92        
  4 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        25.40      26.10        
  5 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        30.47      27.59        
  6 Batelli, Brooke E          7 COND-MR                35.00      28.03        
  7 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR        29.61      28.04        
  8 Yurcisin, Sloane N         7 SSL-MR                 35.16      29.94        
  9 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        32.88      30.54        
 10 Fourie, Trinity C          7 COND-MR                30.00      30.78        
 11 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        32.44      30.91        
 12 Bidwell, Molly K           7 CPAC-CT                40.80      31.27        
 13 Hermann, Carly M           7 Flying Dolphins-MR        NT      31.94        
 14 Hyer, Natalie L            7 SSL-MR                 31.16      31.95        
 15 Schneider, Juliette R      7 Middies-MR             35.00      33.56        
 16 Mejia, Jazmine I           7 Middies-MR             30.00      33.85        
 17 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR        32.96      34.21        
 18 Sterling, Lindsay M        7 SSL-MR                 33.16      41.27        
 -- Minchala, Kimberly N       7 Middies-MR             35.00        XDQ        
 -- Dixon, Mati D              7 COND-MR                35.00         DQ        
 -- Provost, Caoimhe E         7 COND-MR                29.00         DQ        
 -- Wineski, Nadia             7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devaney, Sinead M          7 COND-MR                22.00      21.83        
  2 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        21.12      21.86        
  3 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        23.09      21.99        
  4 Siegel, Lily               7 Flying Dolphins-MR     24.82      22.59        
  5 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        23.61      25.06        
  6 Batelli, Brooke E          7 COND-MR                30.00      25.07        
  7 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        24.66      26.68        
  8 Bidwell, Molly K           7 CPAC-CT                37.74      26.91        
  9 Provost, Caoimhe E         7 COND-MR                28.00      29.48        
 10 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        30.08      32.28        
 11 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        30.04      32.71        
 12 Schneider, Juliette R      7 Middies-MR             32.00      38.07        
 -- Minchala, Kimberly N       7 Middies-MR             32.00         DQ        
 -- Dixon, Mati D              7 COND-MR                30.00         DQ        
 -- Ciminello, Maya A          7 SSL-MR                 31.71         DQ        
 -- Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        30.76         DQ        
 -- Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR        23.86         DQ        
 -- Fourie, Trinity C          7 COND-MR                29.00         DQ        
 -- Mejia, Jazmine I           7 Middies-MR             28.00         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa            8 Marlins Bgnw-MR        15.87      15.22        
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR           NT      15.70        
  3 St. Jean, Ryleigh A        8 Flying Dolphins-MR     19.49      16.73        
  4 Maniatty, Eva F            8 CPAC-CT                18.54      16.90        
  5 Muchnick, Emma A           8 SSL-MR                 19.25      17.06        
  6 Hunter, Kathryn R          8 CPAC-CT                20.00      18.08        
  7 Fullerton, Anneliese F     8 COND-MR                19.63      18.35        
  8 Devaney, Aine O            8 COND-MR                18.00      18.75        
  9 Rosenberg, Skylar S        8 COND-MR                24.00      18.85        
 10 St. Jean, Ryann A          8 Flying Dolphins-MR     21.07      18.88        
 11 Radford, Tess E            8 Flying Dolphins-MR     20.84      19.47        
 12 McKibben, Morgan J         8 Flying Dolphins-MR     20.96      19.90        
 13 Christiansen, Giorgia G    8 CPAC-CT                18.52      20.15        
 14 Browning, Mikaela I        8 CPAC-CT                22.67      20.21        
 15 Miller, Kendall R          8 CPAC-CT                18.62      20.33        
 16 Lawson, Olivia C           8 COND-MR                19.77      20.84        
 17 Burke, Tierney R           8 Middies-MR             22.52      21.50        
 18 Frank, Kylie E             8 CPAC-CT                21.33      21.57        
 19 Gennarelli, Gianna A       8 COND-MR                24.51      21.75        
 20 Coburn, Allison J          8 Middies-MR             25.49      23.26        
 21 Geraci, Sophia S           8 CPAC-CT                22.61      24.88        
 22 Song, Lauren               8 Flying Dolphins-MR     27.06      26.00        
 23 Aydemir, Lian D            8 Flying Dolphins-MR     26.71      26.91        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez-Ryan, Brooklyn       8 Middies-MR             20.00      19.79        
  2 Lawson, Olivia C           8 COND-MR                22.56      19.98        
  3 Malchow, Isabella C        8 CPAC-CT                21.82      20.83        
  4 Miller, Kendall R          8 CPAC-CT                25.66      21.39        
  5 Hunter, Kathryn R          8 CPAC-CT                22.08      21.62        
  6 St. Jean, Ryleigh A        8 Flying Dolphins-MR     22.02      21.89        
  7 Rosenberg, Skylar S        8 COND-MR                28.00      22.22        
  8 McKibben, Morgan J         8 Flying Dolphins-MR     23.63      22.62        
  9 Devaney, Aine O            8 COND-MR                20.00      22.65        
 10 Burke, Tierney R           8 Middies-MR             24.81      23.60        
 11 Aydemir, Lian D            8 Flying Dolphins-MR     25.99      23.64        
 12 Gennarelli, Gianna A       8 COND-MR                28.98      23.92        
 13 Frank, Kylie E             8 CPAC-CT                23.33      24.63        
 14 Browning, Mikaela I        8 CPAC-CT                25.67      25.11        
 15 Song, Lauren               8 Flying Dolphins-MR     25.58      25.90        
 16 Geraci, Sophia S           8 CPAC-CT                25.32      26.19        
 17 Coburn, Allison J          8 Middies-MR             38.28      32.81        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muchnick, Emma A           8 SSL-MR                 20.94      19.55        
  2 Maniatty, Eva F            8 CPAC-CT                22.32      21.02        
  3 Lopez-Ryan, Brooklyn       8 Middies-MR             22.00      21.53        
  4 St. Jean, Ryann A          8 Flying Dolphins-MR     25.12      22.08        
  5 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        23.89      22.46        
  6 Malchow, Isabella C        8 CPAC-CT                25.58      22.68        
  7 Kirsis, Nikoleta N         8 COND-MR                26.10      23.42        
  8 Fitzgerald, Alexandra R    8 Marlins Bgnw-MR        25.38      23.90        
  9 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        24.44      24.06        
 10 Feinblatt, Alison g        8 Flying Dolphins-MR     26.71      24.78        
 11 Fullerton, Anneliese F     8 COND-MR                27.53      24.86        
 12 Radford, Tess E            8 Flying Dolphins-MR     27.64      25.25        
 13 Lawson, Olivia C           8 COND-MR                25.75      25.32        
 14 Christiansen, Giorgia G    8 CPAC-CT                22.02      25.38        
 15 Park, Hannah               8 COND-MR                31.25      25.47        
 16 Miller, Kendall R          8 CPAC-CT                29.07      25.50        
 17 Burke, Tierney R           8 Middies-MR             27.49      25.55        
 18 Devaney, Aine O            8 COND-MR                25.00      25.85        
 19 Frank, Kylie E             8 CPAC-CT                24.98      26.29        
 20 McKibben, Morgan J         8 Flying Dolphins-MR     26.50      26.95        
 21 Geraci, Sophia S           8 CPAC-CT                26.63      27.03        
 22 Rosenberg, Skylar S        8 COND-MR                35.00      27.36        
 23 Gennarelli, Gianna A       8 COND-MR                31.72      27.97        
 24 Hunter, Kathryn R          8 CPAC-CT                24.52      28.20        
 -- Aydemir, Lian D            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa            8 Marlins Bgnw-MR        17.60      16.01        
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        18.31      16.70        
  3 Malchow, Isabella C        8 CPAC-CT                21.06      20.30        
  4 Devaney, Aine O            8 COND-MR                24.00      20.92        
  5 Park, Hannah               8 COND-MR                22.41      21.62        
  6 Fullerton, Anneliese F     8 COND-MR                24.96      21.94        
  7 St. Jean, Ryann A          8 Flying Dolphins-MR     26.93      22.05        
  8 Christiansen, Giorgia G    8 CPAC-CT                21.01      22.27        
  9 Lawson, Olivia C           8 COND-MR                22.33      22.31        
 10 Radford, Tess E            8 Flying Dolphins-MR     22.39      22.56        
 11 Feinblatt, Alison g        8 Flying Dolphins-MR     25.17      22.77        
 12 Muchnick, Emma A           8 SSL-MR                 22.52      23.07        
 13 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        21.99      23.13        
 14 Miller, Kendall R          8 CPAC-CT                29.04      23.75        
 15 Kirsis, Nikoleta N         8 COND-MR                27.49      24.04        
 16 Rosenberg, Skylar S        8 COND-MR                30.00      24.19        
 17 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        27.30      24.33        
 18 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        27.17      25.97        
 19 McKibben, Morgan J         8 Flying Dolphins-MR     25.79      26.22        
 20 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        29.12      27.40        
 21 Song, Lauren               8 Flying Dolphins-MR     30.38      27.89        
 -- Aydemir, Lian D            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        26.67         DQ        
 -- Zhu, Emma                  8 Marlins Bgnw-MR        22.84         DQ        
 -- Gennarelli, Gianna A       8 COND-MR                31.28         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muchnick, Emma A           8 SSL-MR                 39.97      38.77        
  2 Malchow, Isabella C        8 CPAC-CT                38.10      39.23        
  3 Zhu, Emma                  8 Marlins Bgnw-MR        40.28      39.90        
  4 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        38.16      40.46        
  5 Maniatty, Eva F            8 CPAC-CT                42.05      40.71        
  6 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        35.75      41.05        
  7 Kirsis, Nikoleta N         8 COND-MR                44.24      41.08        
  8 Hunter, Kathryn R          8 CPAC-CT                42.85      41.62        
  9 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        42.95      41.96        
                  21.28       41.96 (20.68)                                        
 10 St. Jean, Ryleigh A        8 Flying Dolphins-MR     44.80      42.08        
 11 Fitzgerald, Alexandra R    8 Marlins Bgnw-MR        42.21      42.60        
 12 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        41.68      42.75        
                  21.05       42.75 (21.70)                                        
 13 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        47.97      43.48        
 14 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        42.49      44.02        
 15 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        44.29      44.09        
                  21.01       44.09 (23.08)                                        
 16 Feinblatt, Alison g        8 Flying Dolphins-MR     55.60      45.69        
                  21.75       45.69 (23.94)                                        
 17 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        46.23      46.38        
                  21.13       46.38 (25.25)                                        
 18 Batelli, Brooke E          7 COND-MR                45.12      46.47        
                  22.33       46.47 (24.14)                                        
 19 Siegel, Lily               7 Flying Dolphins-MR     49.16      46.59        
                  22.02       46.59 (24.57)                                        
 20 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      47.16        
                  21.66       47.16 (25.50)                                        
 21 Browning, Mikaela I        8 CPAC-CT                50.82      47.87        
 22 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        51.59      49.13        
                  22.88       49.13 (26.25)                                        
 23 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        45.98      49.73        
 24 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        50.15      49.99        
                  23.43       49.99 (26.56)                                        
 25 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        50.28      51.08        
                  23.36       51.08 (27.72)                                        
 26 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR      1:00.89      51.20        
                  26.11       51.20 (25.09)                                        
 27 Frank, Kylie E             8 CPAC-CT                46.65      51.65        
                  24.10       51.65 (27.55)                                        
 28 Coburn, Allison J          8 Middies-MR           1:06.18      52.07        
                  25.75       52.07 (26.32)                                        
 29 Hermann, Carly M           7 Flying Dolphins-MR     53.34      53.97        
                  25.11       53.97 (28.86)                                        
 30 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        58.53      54.36        
                  26.36       54.36 (28.00)                                        
 31 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        54.55      55.99        
                  25.89       55.99 (30.10)                                        
 32 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        52.59      57.39        
                  26.95       57.39 (30.44)                                        
 33 Geraci, Sophia S           8 CPAC-CT                53.08      58.14        
                  27.08       58.14 (31.06)                                        
 34 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        53.52      58.52        
                  26.36       58.52 (32.16)                                        
 35 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR        58.50    1:08.28        
                  31.50     1:08.28 (36.78)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa            8 Marlins Bgnw-MR        36.68      37.65        
  2 Lopez-Ryan, Brooklyn       8 Middies-MR             42.00      41.91        
  3 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        47.21      42.64        
                  21.10       42.64 (21.54)                                        
  4 Zhu, Emma                  8 Marlins Bgnw-MR        47.46      44.91        
                  21.18       44.91 (23.73)                                        
  5 Maniatty, Eva F            8 CPAC-CT                51.40      48.08        
                  23.34       48.08 (24.74)                                        
  6 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        49.23      48.11        
                  23.36       48.11 (24.75)                                        
  7 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        43.79      48.34        
                  23.47       48.34 (24.87)                                        
  8 Kirsis, Nikoleta N         8 COND-MR                47.82      48.78        
                  24.42       48.78 (24.36)                                        
  9 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        46.16      48.98        
                  22.87       48.98 (26.11)                                        
 10 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR      1:04.97      51.61        
                  26.93       51.61 (24.68)                                        
 11 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        52.47      51.90        
                  25.25       51.90 (26.65)                                        
 12 Browning, Mikaela I        8 CPAC-CT                50.25      52.79        
                  25.00       52.79 (27.79)                                        
 13 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        52.33      53.25        
 14 Feinblatt, Alison g        8 Flying Dolphins-MR   1:02.25      55.27        
                  27.48       55.27 (27.79)                                        
 15 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        53.15      56.08        
                  27.24       56.08 (28.84)                                        
 16 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        56.12      56.49        
                  27.04       56.49 (29.45)                                        
 17 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        58.21      58.57        
 18 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        58.63      58.89        
                  27.10       58.89 (31.79)                                        
 19 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      59.52        
                  28.93       59.52 (30.59)                                        
 20 Ciminello, Maya A          7 SSL-MR               1:07.86    1:01.47        
                  28.51     1:01.47 (32.96)                                        
 21 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR      1:03.48    1:08.93        
                  28.07     1:08.93 (40.86)                                        
 22 Hyman, Sarah E             7 SSL-MR               1:22.27    1:12.34        
 -- Siegel, Lily               7 Flying Dolphins-MR     50.11         DQ        
                  25.85          DQ (24.78)                                        
 -- Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        55.64         DQ        
                  28.08          DQ (32.21)                                        
 -- Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        53.91         DQ        
                  26.14          DQ (28.85)                                        
 -- Fitzgerald, Alexandra R    8 Marlins Bgnw-MR        49.49         DQ        
                  23.39          DQ (24.04)                                        
 -- Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        53.01         DQ        
                  24.47          DQ (26.35)                                        
 -- Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        54.63         DQ        
 -- Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        49.83         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa            8 Marlins Bgnw-MR      1:18.08    1:18.75        
                                  35.33 ( )       59.85 (24.52)     1:18.75 (18.90)
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR      1:27.46    1:29.35        
                                  40.27 ( )     1:07.93 (27.66)     1:29.35 (21.42)
  3 Lopez-Ryan, Brooklyn       8 Middies-MR           1:30.00    1:30.70        
                                  42.05 ( )     1:30.70 (48.65)                    
  4 Fitzgerald, Alexandra R    8 Marlins Bgnw-MR      1:43.41    1:40.67        
                  21.75       46.02 (24.27)     1:16.74 (30.72)     1:40.67 (23.93)
  5 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR      1:57.62    1:41.26        
                  22.84       47.67 (24.83)     1:18.33 (30.66)     1:41.26 (22.93)
  6 Zhu, Emma                  8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:42.17        
                  21.06       45.19 (24.13)     1:15.13 (29.94)     1:42.17 (27.04)
  7 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:42.91        
                                  49.67 ( )     1:42.91 (53.24)                    
  8 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR      1:58.93    1:48.17        
                                  49.36 ( )     1:48.17 (58.81)                    
  9 Fullerton, Anneliese F     8 COND-MR              1:51.18    1:48.42        
                  22.86       51.25 (28.39)     1:23.79 (32.54)     1:48.42 (24.63)
 10 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:48.85        
                                  51.22 ( )     1:48.85 (57.63)                    
 11 Radford, Tess E            8 Flying Dolphins-MR   1:48.33    1:49.07        
                  21.44       46.11 (24.67)     1:20.61 (34.50)     1:49.07 (28.46)
 12 Park, Hannah               8 COND-MR              1:51.16    1:49.64        
                  22.50       47.93 (25.43)     1:23.13 (35.20)     1:49.64 (26.51)
 13 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:52.14        
                  25.86       54.30 (28.44)     1:27.66 (33.36)     1:52.14 (24.48)
 14 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR      2:00.41    1:52.99        
                  23.80       48.79 (24.99)     1:26.20 (37.41)     1:52.99 (26.79)
 15 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:54.38        
                  24.21       51.51 (27.30)     1:24.40 (32.89)     1:54.38 (29.98)
 16 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR      2:13.84    1:55.44        
                  24.27       51.64 (27.37)     1:26.83 (35.19)     1:55.44 (28.61)
 17 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:58.88        
                  25.01       54.84 (29.83)     1:29.86 (35.02)     1:58.88 (29.02)
 18 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR      2:08.80    2:04.06        
                  26.40       56.93 (30.53)   2:04.06 (1:07.13)                    
 19 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR      2:23.28    2:04.77        
                  28.87       58.06 (29.19)     1:34.65 (36.59)     2:04.77 (30.12)
 20 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR      2:03.92    2:07.21        
                  30.66       59.49 (28.83)     1:35.27 (35.78)     2:07.21 (31.94)
 21 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:17.96        
                  32.53     1:01.25 (28.72)   2:17.96 (1:16.71)                    
 -- St. Jean, Ryann A          8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  24.50       53.43 (28.93)     1:25.43 (32.00)          DQ (28.75)
 -- St. Jean, Ryleigh A        8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  23.79       52.91 (29.12)     1:26.74 (33.83)          DQ (37.83)
 -- Hermann, Carly M           7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  23.05       55.69 (32.64)     1:34.89 (39.20)          DQ (34.32)
 -- McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR      2:12.65         DQ        
                  27.25       55.35 (28.10)     1:32.00 (36.65)          DQ (26.95)
 -- Sorensen, Zoe M            7 CPAC-CT              1:50.40         DQ        
                                  46.91 ( )     1:14.94 (28.03)          DQ (22.71)
 -- Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR      1:45.27         DQ        
                  22.70       46.27 (23.57)     1:18.64 (32.37)          DQ (25.70)
 -- Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
                  47.61     1:24.01 (36.40)        DQ (1:15.91)                    
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:27.99    2:27.32        
     1) Nierhoff, Luisa 8               2) Nadecki, Grace K 8             
     3) Paez, Isabella S 8              4) Cornish, Kristin A 8           
                  33.32   2:27.32 (1:54.00)                                        
  2 Condors-MR  'A'                                   2:56.10    2:58.50        
     1) Fullerton, Anneliese F 8        2) Park, Hannah 8                 
     3) Kirsis, Nikoleta N 8            4) Lawson, Olivia C 8             
                  45.82     1:05.24 (19.42)   2:58.50 (1:53.26)                    
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:49.30    2:58.72        
     1) Magee, Reed E 8                 2) Smith, Lexi K 8                
     3) Fitzgerald, Alexandra R 8       4) Zhu, Emma 8                    
                  48.30     1:08.39 (20.09)   2:58.72 (1:50.33)                    
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                2:51.21    3:02.08        
     1) St. Jean, Ryleigh A 8           2) Radford, Tess E 8              
     3) St. Jean, Ryann A 8             4) McKibben, Morgan J 8           
                  43.53   3:02.08 (2:18.55)                                        
  5 Middies Swimming-MR  'A'                               NT    3:10.81        
     1) Lopez-Ryan, Brooklyn 8          2) Burke, Tierney R 8             
     3) Stoica, Caterina M 6            4) Mejia, Jazmine I 7             
                  41.79     1:00.33 (18.54)   3:10.81 (2:10.48)                    
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                3:02.63    3:12.81        
     1) McLaughlin, Faith B 7           2) Slive, Ellie R 7               
     3) Goodwin, Payton A 8             4) Sun, Julia 7                   
                  46.08     1:07.74 (21.66)   3:12.81 (2:05.07)                    
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'D'                3:19.30    3:28.12        
     1) Porteus, Mckenzie 7             2) Gerosa, Nicole C 7             
     3) Convery, Sarah A 7              4) Zorgman, Sunell 7              
                  52.50     1:17.87 (25.37)   3:28.12 (2:10.25)                    
  8 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'                     NT    3:31.87        
     1) Song, Lauren 8                  2) Feinblatt, Alison g 8          
     3) Siegel, Lily 7                  4) Hermann, Carly M 7             
                                1:03.45 ( )     1:21.14 (17.69)   3:31.87 (2:10.73)
  9 Condors-MR  'C'                                   4:00.00    3:33.16        
     1) Arciniegas, Laura 6             2) Fourie, Trinity C 7            
     3) Gennarelli, Maichina E 6        4) Gennarelli, Gianna A 8         
                  45.77     1:08.67 (22.90)   3:33.16 (2:24.49)                    
 10 Condors-MR  'B'                                   3:11.06    3:39.16        
     1) Devaney, Aine O 8               2) Rosenberg, Skylar S 8          
     3) Batelli, Brooke E 7             4) Devaney, Sinead M 7            
                  43.00     1:06.31 (23.31)   3:39.16 (2:32.85)                    
 11 Middies Swimming-MR  'B'                               NT    3:56.69        
     1) Zhang, Alina 6                  2) Coburn, Allison J 8            
     3) Schneider, Juliette R 7         4) Minchala, Kimberly N 7         
                                1:53.48 ( )   3:56.69 (2:03.21)                    
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Grace V             9 COND-MR                33.16      31.74        
  2 Ng, Trystan S              9 COND-MR                32.16      31.86        
  3 Dantas, Emma A             9 CPAC-CT                32.99      32.86        
  4 Schwartz, Kara R           9 CPAC-CT                36.83      34.76        
  5 Negast, Taylor N           9 COND-MR                35.49      35.09        
  6 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     36.67      36.87        
  7 Byfield, Gabby C           9 COND-MR                55.00      37.83        
  8 Costello, Arden O          9 Middies-MR             38.61      39.08        
  9 Infantino, Ava             9 COND-MR                39.90      39.26        
 10 Rosenblatt, Nikki          9 COND-MR                40.95      40.06        
 11 Loos, Emma K               9 COND-MR                44.97      41.47        
 12 Brown, Annie R             9 Flying Dolphins-MR     47.81      42.14        
 13 Horney, Isabel E           9 Middies-MR             52.00      44.31        
 14 Gamba, Francesca           9 Flying Dolphins-MR     44.55      44.39        
                  21.07       44.39 (23.32)                                        
 15 Hoffman, Anna T            9 CPAC-CT                46.58      45.03        
                  21.40       45.03 (23.63)                                        
 16 Wang, May                  9 Flying Dolphins-MR     45.82      45.19        
                  22.64       45.19 (22.55)                                        
 17 Yanos, Naomi c             9 Flying Dolphins-MR     44.65      45.45        
                  21.98       45.45 (23.47)                                        
 18 Sommers, Maya L            9 SSL-MR               1:03.16      47.54        
                  21.34       47.54 (26.20)                                        
 19 Berard, Elizabeth M        9 COND-MR                44.90      48.26        
                  22.91       48.26 (25.35)                                        
 20 Mallon, Faith E            9 COND-MR                42.00      49.31        
 21 Armstrong, Anya            9 Flying Dolphins-MR        NT      50.76        
                  22.94       50.76 (27.82)                                        
 -- Colavita, Lidia            9 Flying Dolphins-MR     47.32         DQ        
                  22.90                                                            
 
Girls 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dantas, Emma A             9 CPAC-CT              2:50.13    2:40.83        
                  37.53       58.16 (20.63)     1:19.53 (21.37)     1:40.52 (20.99)
        2:01.58 (21.06)     2:21.95 (20.37)     2:40.83 (18.88)                    
  2 Arnold, Lauren R           9 Marlins Bgnw-MR      2:44.50    2:42.37        
                  36.83       57.98 (21.15)     1:20.09 (22.11)     1:41.61 (21.52)
        2:03.57 (21.96)     2:24.10 (20.53)     2:42.37 (18.27)                    
  3 Schwartz, Kara R           9 CPAC-CT              3:03.52    2:43.71        
                  37.40       58.32 (20.92)     1:20.25 (21.93)     1:41.71 (21.46)
        2:03.03 (21.32)     2:23.49 (20.46)     2:43.71 (20.22)                    
  4 Desiderio, Sarah P         9 Marlins Bgnw-MR      2:53.14    2:53.97        
                  39.08     1:02.50 (23.42)     1:25.57 (23.07)     1:48.57 (23.00)
        2:11.06 (22.49)     2:33.67 (22.61)     2:53.97 (20.30)                    
  5 Shopovick, Sophi F         9 Middies-MR           3:20.00    2:57.40        
                                  39.85 ( )     1:02.72 (22.87)     1:26.51 (23.79)
        1:50.22 (23.71)     2:13.98 (23.76)     2:36.77 (22.79)     2:57.40 (20.63)
  6 Hallac, Anna C             9 Marlins Bgnw-MR      3:16.31    2:58.40        
                                  40.23 ( )     1:01.93 (21.70)     1:25.35 (23.42)
        1:49.17 (23.82)     2:13.19 (24.02)     2:36.12 (22.93)     2:58.40 (22.28)
  7 Hill, Yasmin S             9 Marlins Bgnw-MR      3:07.62    3:01.14        
                  41.40     1:05.79 (24.39)     1:30.11 (24.32)     1:53.87 (23.76)
        2:16.48 (22.61)     2:40.10 (23.62)     3:01.14 (21.04)                    
  8 Blakeslee, Kaitlin P       9 Marlins Bgnw-MR      2:49.69    3:03.29        
                  40.14                             1:26.80 ( )                    
            2:16.04 ( )     3:03.29 (47.25)                                        
  9 Greenstein, Jessie B       9 Marlins Bgnw-MR      3:08.88    3:08.77        
                                  42.25 ( )     1:05.86 (23.61)     1:31.09 (25.23)
        1:54.92 (23.83)     2:19.58 (24.66)     3:08.77 (49.19)                    
 10 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR        NT    3:11.99        
                                  42.42 ( )     1:05.23 (22.81)     1:31.48 (26.25)
        1:56.99 (25.51)     2:22.90 (25.91)     2:48.21 (25.31)     3:11.99 (23.78)
 11 Bussiere, Eileen J         9 Middies-MR                NT    3:13.28        
                                  41.50 ( )     1:05.93 (24.43)     1:31.44 (25.51)
        1:57.58 (26.14)     2:23.36 (25.78)     2:49.65 (26.29)     3:13.28 (23.63)
 12 Mejia, Stephani M          9 Middies-MR           3:30.00    3:13.69        
                                  39.63 ( )                             1:28.86 ( )
                                2:22.70 ( )     3:13.69 (50.99)                    
 13 Alami, Quinny C            9 Marlins Bgnw-MR      3:32.65    3:34.11        
                  21.40       47.73 (26.33)     1:15.54 (27.81)     1:45.31 (29.77)
        2:14.53 (29.22)     2:41.63 (27.10)     3:08.66 (27.03)     3:34.11 (25.45)
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Grace V             9 COND-MR                40.57      36.77        
  2 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR                38.38      36.83        
  3 Ng, Trystan S              9 COND-MR                39.66      38.42        
  4 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     44.34      42.10        
  5 Bussiere, Eileen J         9 Middies-MR             47.01      43.53        
                  21.20       43.53 (22.33)                                        
  6 Greenstein, Jessie B       9 Marlins Bgnw-MR        43.41      43.68        
                  22.07       43.68 (21.61)                                        
  7 Shopovick, Sophi F         9 Middies-MR             42.00      43.85        
                  21.01       43.85 (22.84)                                        
  8 Rosenblatt, Nikki          9 COND-MR                44.85      43.89        
                  22.14       43.89 (21.75)                                        
  9 Infantino, Ava             9 COND-MR                48.16      44.88        
                  21.01       44.88 (23.87)                                        
 10 Brown, Annie R             9 Flying Dolphins-MR     52.76      47.02        
                  21.30       47.02 (25.72)                                        
 11 Loos, Emma K               9 COND-MR                54.40      48.91        
 12 Alami, Quinny C            9 Marlins Bgnw-MR        49.62      49.05        
                  24.27       49.05 (24.78)                                        
 13 Hoffman, Anna T            9 CPAC-CT                49.47      49.08        
                  24.77       49.08 (24.31)                                        
 14 Gamba, Francesca           9 Flying Dolphins-MR     47.78      49.89        
 15 Colavita, Lidia            9 Flying Dolphins-MR     54.00      50.04        
                  22.43       50.04 (27.61)                                        
 16 Armstrong, Anya            9 Flying Dolphins-MR        NT      50.40        
                  24.65       50.40 (25.75)                                        
 17 Mallon, Faith E            9 COND-MR                45.00      52.40        
                  25.40       52.40 (27.00)                                        
 18 Horney, Isabel E           9 Middies-MR           1:00.00      52.41        
 19 Berard, Elizabeth M        9 COND-MR                55.83      54.43        
                  27.07       54.43 (27.36)                                        
 20 Sommers, Maya L            9 SSL-MR                 55.61    1:01.17        
 21 Lynch, Sarah E             9 COND-MR                   NT    1:01.52        
                  29.11     1:01.52 (32.41)                                        
 -- Costello, Arden O          9 Middies-MR             45.22         DQ        
 -- Ciminello, Sofia K         9 SSL-MR                 53.21         DQ        
                  26.35          DQ (27.69)                                        
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wohl, Kate A               9 Marlins Bgnw-MR      1:21.69    1:18.91        
                                  38.58 ( )       59.23 (20.65)     1:18.91 (19.68)
  2 Dwyer, Grace V             9 COND-MR              1:25.72    1:20.83        
  3 Desiderio, Sarah P         9 Marlins Bgnw-MR      1:24.58    1:27.14        
                                  41.70 ( )     1:04.74 (23.04)     1:27.14 (22.40)
  4 Arnold, Lauren R           9 Marlins Bgnw-MR      1:23.39    1:27.82        
                                  42.51 ( )     1:05.10 (22.59)     1:27.82 (22.72)
  5 Blakeslee, Kaitlin P       9 Marlins Bgnw-MR      1:35.25    1:34.46        
                  21.81       45.30 (23.49)     1:11.10 (25.80)     1:34.46 (23.36)
  6 Hill, Yasmin S             9 Marlins Bgnw-MR      1:32.48    1:36.06        
                  23.17       48.62 (25.45)     1:12.53 (23.91)     1:36.06 (23.53)
  7 Hallac, Anna C             9 Marlins Bgnw-MR      1:38.91    1:39.28        
                  23.51       49.03 (25.52)     1:14.28 (25.25)     1:39.28 (25.00)
  8 Shopovick, Sophi F         9 Middies-MR           1:39.00    1:39.80        
                  22.06       49.52 (27.46)     1:14.92 (25.40)     1:39.80 (24.88)
 -- Negast, Taylor N           9 COND-MR              1:30.89         DQ        
                  21.05       43.28 (22.23)     1:06.07 (22.79)          DQ (22.18)
 -- Yanos, Naomi c             9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  27.43       56.02 (28.59)     1:25.87 (29.85)          DQ (28.67)
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR                44.07      43.01        
                  21.07       43.01 (21.94)                                        
  2 Dwyer, Grace V             9 COND-MR                50.77      43.49        
  3 Schwartz, Kara R           9 CPAC-CT                50.27      44.36        
                  21.31       44.36 (23.05)                                        
  4 Blakeslee, Kaitlin P       9 Marlins Bgnw-MR        43.63      45.42        
                  22.00       45.42 (23.42)                                        
  5 Wohl, Kate A               9 Marlins Bgnw-MR        47.31      45.55        
                  21.59       45.55 (23.96)                                        
  6 Arnold, Lauren R           9 Marlins Bgnw-MR        48.46      45.68        
                  22.61       45.68 (23.07)                                        
  7 Desiderio, Sarah P         9 Marlins Bgnw-MR        47.01      46.89        
                  22.18       46.89 (24.71)                                        
  8 Hallac, Anna C             9 Marlins Bgnw-MR        46.59      46.92        
  9 Negast, Taylor N           9 COND-MR                48.10      47.56        
                  22.04       47.56 (25.52)                                        
 10 Loos, Emma K               9 COND-MR              1:10.00      48.76        
                  23.33       48.76 (25.43)                                        
 11 Rosenblatt, Nikki          9 COND-MR                50.52      50.06        
                  23.23       50.06 (26.83)                                        
 12 Brown, Annie R             9 Flying Dolphins-MR     58.67      53.14        
                  24.36       53.14 (28.78)                                        
 13 Greenstein, Jessie B       9 Marlins Bgnw-MR        50.29      54.17        
                  26.50       54.17 (27.67)                                        
 14 Berard, Elizabeth M        9 COND-MR                53.67      54.21        
 15 Wang, May                  9 Flying Dolphins-MR   1:01.55      55.13        
                  27.09       55.13 (28.04)                                        
 16 Infantino, Ava             9 COND-MR              1:00.00      56.30        
                  25.96       56.30 (30.34)                                        
 17 Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR     58.94      57.20        
 18 Colavita, Lidia            9 Flying Dolphins-MR        NT      57.58        
                  28.10       57.58 (29.48)                                        
 19 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:04.77      58.48        
 20 Yanos, Naomi c             9 Flying Dolphins-MR     59.83      58.55        
                  26.45       58.55 (32.10)                                        
 21 Ciminello, Sofia K         9 SSL-MR               1:06.72    1:02.77        
                  29.10     1:02.77 (33.67)                                        
 -- Mallon, Faith E            9 COND-MR                55.00         DQ        
                  29.38          DQ (29.26)                                        
 -- Byfield, Gabby C           9 COND-MR              1:15.00         DQ        
                  24.95          DQ (26.61)                                        
 -- Lynch, Sarah E             9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Armstrong, Anya            9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Gamba, Francesca           9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  29.95          DQ (33.18)                                        
 -- Hoffman, Anna T            9 CPAC-CT              1:09.97         DQ        
                  32.60          DQ (33.15)                                        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Trystan S              9 COND-MR                36.10      34.79        
  2 Dantas, Emma A             9 CPAC-CT                41.31      36.86        
  3 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR                37.52      37.22        
  4 Wohl, Kate A               9 Marlins Bgnw-MR        38.43      37.59        
  5 Arnold, Lauren R           9 Marlins Bgnw-MR        39.89      40.45        
  6 Negast, Taylor N           9 COND-MR                42.86      41.75        
  7 Infantino, Ava             9 COND-MR                58.00      42.88        
  8 Hill, Yasmin S             9 Marlins Bgnw-MR        41.17      44.38        
                  21.31       44.38 (23.07)                                        
  9 Mejia, Stephani M          9 Middies-MR             48.00      44.46        
 10 Bussiere, Eileen J         9 Middies-MR             46.42      44.69        
 11 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     50.17      45.49        
                  21.17       45.49 (24.32)                                        
 12 Costello, Arden O          9 Middies-MR             45.00      45.89        
 13 Horney, Isabel E           9 Middies-MR           1:00.00      47.50        
                  21.00       47.50 (26.50)                                        
 14 Brown, Annie R             9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      52.98        
                  24.13       52.98 (28.85)                                        
 15 Loos, Emma K               9 COND-MR              1:00.00      54.93        
 16 Alami, Quinny C            9 Marlins Bgnw-MR        49.72      56.25        
 17 Hoffman, Anna T            9 CPAC-CT                54.99      57.95        
                  26.33       57.95 (31.62)                                        
 18 Rosenblatt, Nikki          9 COND-MR                58.45      58.65        
                  24.44       58.65 (34.21)                                        
 19 Mallon, Faith E            9 COND-MR                50.00      59.97        
 20 Wang, May                  9 Flying Dolphins-MR   1:12.45    1:06.00        
                  31.84     1:06.00 (34.16)                                        
 21 Berard, Elizabeth M        9 COND-MR              1:05.92    1:07.44        
                  28.47     1:07.44 (38.97)                                        
 -- Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  29.08          DQ (31.43)                                        
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Trystan S              9 COND-MR              1:20.33    1:18.46        
                                  37.79 ( )     1:00.60 (22.81)     1:18.46 (17.86)
  2 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR              1:25.87    1:19.81        
                                  37.62 ( )     1:01.46 (23.84)     1:19.81 (18.35)
  3 Desiderio, Sarah P         9 Marlins Bgnw-MR      1:28.86    1:26.32        
                                  40.15 ( )     1:26.32 (46.17)                    
  4 Blakeslee, Kaitlin P       9 Marlins Bgnw-MR      1:33.49    1:31.42        
                  21.39       45.18 (23.79)     1:09.92 (24.74)     1:31.42 (21.50)
  5 Hill, Yasmin S             9 Marlins Bgnw-MR      1:34.46    1:33.44        
                  20.45       43.00 (22.55)     1:12.56 (29.56)     1:33.44 (20.88)
  6 Shopovick, Sophi F         9 Middies-MR           1:45.00    1:33.63        
                                  41.90 ( )     1:11.47 (29.57)     1:33.63 (22.16)
  7 Mejia, Stephani M          9 Middies-MR           1:45.00    1:33.97        
                                  41.96 ( )     1:11.51 (29.55)     1:33.97 (22.46)
  8 Hallac, Anna C             9 Marlins Bgnw-MR      1:34.83    1:34.31        
                  20.62       44.83 (24.21)     1:11.96 (27.13)     1:34.31 (22.35)
  9 Bussiere, Eileen J         9 Middies-MR           1:45.00    1:35.61        
                                  41.54 ( )     1:12.34 (30.80)     1:35.61 (23.27)
 10 Greenstein, Jessie B       9 Marlins Bgnw-MR      1:39.91    1:39.45        
                  22.62       46.27 (23.65)     1:16.24 (29.97)     1:39.45 (23.21)
 11 Byfield, Gabby C           9 COND-MR                   NT    1:43.10        
                  22.14       46.81 (24.67)     1:18.94 (32.13)     1:43.10 (24.16)
 12 Yanos, Naomi c             9 Flying Dolphins-MR        NT    1:50.15        
                                  53.12 ( )     1:50.15 (57.03)                    
 13 Horney, Isabel E           9 Middies-MR           2:15.00    1:50.64        
                  21.09       47.64 (26.55)     1:22.15 (34.51)     1:50.64 (28.49)
 14 Wang, May                  9 Flying Dolphins-MR        NT    1:51.51        
                  26.27       53.60 (27.33)     1:25.78 (32.18)     1:51.51 (25.73)
 15 Ciminello, Sofia K         9 SSL-MR               2:34.41    2:16.88        
                  42.04     1:11.72 (29.68)     1:49.19 (37.47)     2:16.88 (27.69)
 16 Sommers, Maya L            9 SSL-MR               2:33.16    2:20.44        
                  32.79     1:04.46 (31.67)     1:46.61 (42.15)     2:20.44 (33.83)
 -- Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  26.38       55.11 (28.73)     1:26.57 (31.46)          DQ (30.48)
 -- Alami, Quinny C            9 Marlins Bgnw-MR      1:46.36         DQ        
                                  49.98 ( )          DQ (58.27)                    
 
Girls 9 Year Olds 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:19.25    2:19.19        
     1) Wohl, Kate A 9                  2) Desiderio, Sarah P 9           
     3) Blakeslee, Kaitlin P 9          4) Arnold, Lauren R 9             
                  34.27     1:10.66 (36.39)   2:19.19 (1:08.53)                    
  2 Middies Swimming-MR  'A'                               NT    2:37.39        
     1) Costello, Arden O 9             2) Shopovick, Sophi F 9           
     3) Bussiere, Eileen J 9            4) Mejia, Stephani M 9            
                                1:18.43 ( )   2:37.39 (1:18.96)                    
  3 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                     NT    2:52.29        
     1) Levine, Dani g 9                2) Brown, Annie R 9               
     3) Wang, May 9                     4) Gamba, Francesca 9             
                  39.40     1:21.13 (41.73)   2:52.29 (1:31.16)                    
  4 Condors-MR  'B'                                   2:50.72    2:53.97        
     1) Rosenblatt, Nikki 9             2) Loos, Emma K 9                 
     3) Berard, Elizabeth M 9           4) Infantino, Ava 9               
                  43.95     1:28.27 (44.32)   2:53.97 (1:25.70)                    
  5 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'                     NT    3:10.89        
     1) Colavita, Lidia 9               2) Yanos, Naomi c 9               
     3) Armstrong, Anya 9               4) Wasserman, Rebecca I 9         
                  47.04     1:31.80 (44.76)   3:10.89 (1:39.09)                    
 -- Condors-MR  'A'                                   2:13.46         DQ        
     1) Arciniegas, Francesca 9         2) Negast, Taylor N 9             
     3) Dwyer, Grace V 9                4) Ng, Trystan S 9                
                  33.07     1:08.40 (35.33)        DQ (1:03.31)                    
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke                6 COND-MR                29.76      21.27        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke                6 COND-MR                27.38      21.06        
  2 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        25.06      23.67        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke                6 COND-MR                46.78      27.36        
  2 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        30.78      28.12        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke                6 COND-MR                42.37      22.94        
  2 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        32.82      27.20        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Brennan K           7 CPAC-CT                17.83      17.47        
  2 Waters, Harry P            7 CPAC-CT                25.53      18.76        
  3 Lopez-Ryan, David          7 Middies-MR             25.00      20.82        
  4 Clavel, Luke E             7 COND-MR                30.00      31.72        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Brennan K           7 CPAC-CT                19.96      22.30        
  2 Waters, Harry P            7 CPAC-CT                28.65      24.39        
  3 Lopez-Ryan, David          7 Middies-MR             30.00      25.96        
 -- Clavel, Luke E             7 COND-MR                30.00         DQ        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        25.17      26.13        
  2 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR        32.43      29.97        
  3 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR        34.06      30.87        
  4 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        29.77      30.97        
  5 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        34.66      40.30        
 -- Lopez-Ryan, David          7 Middies-MR             30.00         DQ        
 -- Clavel, Luke E             7 COND-MR                40.00         DQ        
 -- Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR        36.14         DQ        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez-Ryan, David          7 Middies-MR             30.00      29.99        
 -- Clavel, Luke E             7 COND-MR                40.00         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     14.89      15.21        
  2 Kim, Christian J           8 COND-MR                18.00      15.89        
  3 Pasierb, Andrew M          8 CPAC-CT                17.09      16.75        
  4 Dubilier, Brendan          8 Middies-MR             18.93      17.97        
  5 McGillycuddy, Michael K    8 COND-MR                21.19      18.12        
  6 Reardon, Colin P           8 COND-MR                28.00      18.27        
  7 Campanile, John A          8 Middies-MR             19.95      18.28        
  8 Lipton, Matthew            8 Flying Dolphins-MR     19.18      18.31        
  9 Lin, Ethan L               8 COND-MR                22.00      19.69        
 10 Wolfson, Dylan J           8 COND-MR                28.00      20.84        
 11 Girandola, Trevor R        8 COND-MR                35.00      22.98        
 12 D'Agostino, Brandon        8 Middies-MR             26.07      23.54        
 13 Shaari, Michael M          8 COND-MR                30.00      25.27        
 14 Poses, Charles A           8 Flying Dolphins-MR     26.71      26.20        
 15 Peksen, Umut B             8 COND-MR                30.00      31.50        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lipton, Matthew            8 Flying Dolphins-MR     20.63      21.33        
  2 Pasierb, Andrew M          8 CPAC-CT                22.85      21.49        
  3 Dubilier, Brendan          8 Middies-MR             21.79      21.86        
  4 Lin, Ethan L               8 COND-MR                30.00      22.38        
  5 Campanile, John A          8 Middies-MR             23.99      22.72        
  6 Girandola, Trevor R        8 COND-MR                40.00      24.71        
  7 Shaari, Michael M          8 COND-MR                35.00      25.78        
  8 Wolfson, Dylan J           8 COND-MR                29.00      27.03        
  9 Poses, Charles A           8 Flying Dolphins-MR        NT      28.18        
 10 Conklin, Kenny L           8 Middies-MR             35.00      29.19        
 11 D'Agostino, Brandon        8 Middies-MR             29.55      30.88        
 12 Peksen, Umut B             8 COND-MR                30.00      31.75        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Christian J           8 COND-MR                27.00      19.23        
  2 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     20.49      19.32        
  3 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        23.44      22.54        
  4 McGillycuddy, Michael K    8 COND-MR                34.12      23.02        
  5 Pasierb, Andrew M          8 CPAC-CT                28.56      23.18        
  6 Hu, Dylan H                8 Flying Dolphins-MR     26.11      23.89        
  7 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        25.56      24.18        
  8 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        25.10      24.76        
  9 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        27.54      25.02        
 10 Lin, Ethan L               8 COND-MR                35.00      25.16        
 11 Campanile, John A          8 Middies-MR             28.00      25.93        
 12 Sellami, Maxime L          8 Flying Dolphins-MR        NT      26.08        
 13 Dubilier, Brendan          8 Middies-MR             34.04      26.76        
 14 Wolfson, Dylan J           8 COND-MR                34.00      28.56        
 15 Girandola, Trevor R        8 COND-MR                45.00      28.72        
 16 Shaari, Michael M          8 COND-MR                35.00      28.87        
 17 Reardon, Colin P           8 COND-MR                34.00      39.09        
 18 D'Agostino, Brandon        8 Middies-MR             38.00      40.44        
 -- Poses, Charles A           8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Conklin, Kenny L           8 Middies-MR             39.40         DQ        
 -- Peksen, Umut B             8 COND-MR                35.00         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        19.25      17.11        
  2 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     17.98      17.12        
  3 Hu, Dylan H                8 Flying Dolphins-MR     23.84      20.50        
  4 Lin, Ethan L               8 COND-MR                30.00      21.22        
  5 Lipton, Matthew            8 Flying Dolphins-MR     24.80      21.60        
  6 Wolfson, Dylan J           8 COND-MR                34.00      23.59        
  7 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        27.85      23.75        
  8 Campanile, John A          8 Middies-MR             23.62      24.30        
  9 Poses, Charles A           8 Flying Dolphins-MR        NT      26.64        
 10 Shaari, Michael M          8 COND-MR                35.00      28.44        
 11 D'Agostino, Brandon        8 Middies-MR             34.44      32.83        
 12 Conklin, Kenny L           8 Middies-MR             35.70      34.34        
 -- Peksen, Umut B             8 COND-MR                35.00         DQ        
 -- Dubilier, Brendan          8 Middies-MR             26.29         DQ        
 -- Reardon, Colin P           8 COND-MR                34.00         DQ        
 -- Sellami, Maxime L          8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- McGillycuddy, Michael K    8 COND-MR                35.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     33.30      33.39        
  2 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        34.87      33.88        
  3 Moore, Brennan K           7 CPAC-CT                39.41      38.63        
  4 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        40.18      39.49        
  5 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        38.27      39.73        
  6 Pasierb, Andrew M          8 CPAC-CT                35.56      40.40        
  7 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        45.21      40.54        
  8 Lipton, Matthew            8 Flying Dolphins-MR     41.21      41.42        
  9 Waters, Harry P            7 CPAC-CT                46.26      41.87        
 10 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        40.65      42.89        
                  21.11       42.89 (21.78)                                        
 11 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        43.58      43.46        
 12 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR        50.56      44.76        
                  21.85       44.76 (22.91)                                        
 13 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        43.75      44.87        
                  21.22       44.87 (23.65)                                        
 14 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR           NT      46.45        
 15 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        57.36      51.26        
 16 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR        53.81      55.51        
                  25.90       55.51 (29.61)                                        
 17 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        55.53      56.87        
 18 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR        55.69      57.10        
                  27.28       57.10 (29.82)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        40.40      42.69        
  2 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        44.47      44.48        
                  21.66       44.48 (22.82)                                        
  3 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        48.50      47.59        
                  23.15       47.59 (24.44)                                        
  4 Hu, Dylan H                8 Flying Dolphins-MR        NT      48.20        
  5 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        49.50      48.50        
                  23.52       48.50 (24.98)                                        
  6 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        47.09      48.70        
                  24.53       48.70 (24.17)                                        
  7 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        53.98      49.09        
                  24.36       49.09 (24.73)                                        
  8 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        48.48      49.31        
  9 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        50.65      51.96        
                  26.46       51.96 (25.50)                                        
 10 Waters, Harry P            7 CPAC-CT                54.45      59.28        
                  29.29       59.28 (29.99)                                        
 11 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR      1:09.07    1:09.72        
                  31.72     1:09.72 (38.00)                                        
 -- Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR      1:05.77         DQ        
                  29.96          DQ (27.54)                                        
 -- Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
                  28.68          DQ (29.55)                                        
 -- Sellami, Maxime L          8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR      1:00.49         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:24.51    1:24.98        
                                  38.79 ( )     1:04.13 (25.34)     1:24.98 (20.85)
  2 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR      1:40.09    1:31.42        
                                  40.73 ( )     1:31.42 (50.69)                    
  3 Moore, Brennan K           7 CPAC-CT              1:45.54    1:34.84        
                                  44.10 ( )     1:12.68 (28.58)     1:34.84 (22.16)
  4 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR      1:36.13    1:38.12        
                  21.87       47.49 (25.62)     1:14.25 (26.76)     1:38.12 (23.87)
  5 Hu, Dylan H                8 Flying Dolphins-MR        NT    1:41.72        
                  24.18       48.03 (23.85)     1:17.17 (29.14)     1:41.72 (24.55)
  6 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR      2:01.45    1:41.86        
                  24.17       47.78 (23.61)     1:18.52 (30.74)     1:41.86 (23.34)
  7 McGillycuddy, Michael K    8 COND-MR              1:49.49    1:45.01        
                                  21.86 ( )        23.01 (1.15)   1:45.01 (1:22.00)
  8 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR      1:55.63    1:45.89        
                  26.16       54.19 (28.03)     1:23.82 (29.63)     1:45.89 (22.07)
  9 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR      2:01.64    1:47.68        
                  23.54       50.02 (26.48)     1:22.68 (32.66)     1:47.68 (25.00)
 10 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR      1:45.77    1:48.73        
                  25.53       51.36 (25.83)     1:24.02 (32.66)     1:48.73 (24.71)
 11 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR      1:52.84    1:53.56        
                  27.38       54.84 (27.46)     1:53.56 (58.72)                    
 12 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:54.27        
                  24.34       53.96 (29.62)     1:29.86 (35.90)     1:54.27 (24.41)
 13 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:57.76        
                  25.45       50.61 (25.16)     1:30.91 (40.30)     1:57.76 (26.85)
 14 Sellami, Maxime L          8 Flying Dolphins-MR        NT    2:00.89        
                                  58.54 ( )   2:00.89 (1:02.35)                    
 15 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:18.57        
                  30.19     1:04.45 (34.26)     1:49.00 (44.55)     2:18.57 (29.57)
 -- Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
                                  58.36 ( )        DQ (1:07.83)                    
 -- O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
                  34.73     1:13.67 (38.94)        DQ (1:22.81)                    
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:35.15    2:37.84        
     1) Nack, Adam N 8                  2) Du, Alexander W 8              
     3) Desmaras, Juan Carlos C 8       4) Nunez, Alex B 8                
                  37.61   2:37.84 (2:00.23)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                3:35.59    2:41.37        
     1) O'Donnell, Mikey W 7            2) Savvides, Alexi 7              
     3) Malik, Rohan 7                  4) Moran, Jack M 7                
                                1:16.83 ( )   2:41.37 (1:24.54)                    
  3 Condors-MR  'A'                                   2:43.19    2:41.81        
     1) McGillycuddy, Michael K 8       2) Dwyer, Luke 6                  
     3) Lin, Ethan L 8                  4) Kim, Christian J 8             
                  40.49   2:41.81 (2:01.32)                                        
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                2:41.76    2:46.92        
     1) Hu, Dylan H 8                   2) Sellami, Maxime L 8            
     3) Lipton, Matthew 8               4) Green, Gavin C 8               
                  40.10   2:46.92 (2:06.82)                                        
  5 Condors-MR  'B'                                   3:45.00    2:52.68        
     1) Shaari, Michael M 8             2) Reardon, Colin P 8             
     3) Girandola, Trevor R 8           4) Wolfson, Dylan J 8             
                  53.48   2:52.68 (1:59.20)                                        
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:57.83    3:03.71        
     1) Desmaras, Mariano A 8           2) Lucchese, Felix B 7            
     3) Wohl, Evan S 7                  4) Desmaras, Jorge D 8            
                  47.08   3:03.71 (2:16.63)                                        
  7 Middies Swimming-MR  'A'                               NT    3:14.81        
     1) Dubilier, Brendan 8             2) Campanile, John A 8            
     3) Lopez-Ryan, David 7             4) Conklin, Kenny L 8             
                  44.10   3:14.81 (2:30.71)                                        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel           9 COND-MR                33.89      31.78        
  2 West, Gavin C              9 CPAC-CT                35.03      31.83        
  3 Moore, Jamison P           9 CPAC-CT                34.01      31.95        
  4 Kantar, Michael F          9 COND-MR                34.39      33.78        
  5 Hicks, Charles G           9 COND-MR                36.87      35.17        
  6 Puff, Hayden R             9 CPAC-CT                36.34      35.24        
  7 Waters, Oliver C           9 CPAC-CT                38.98      35.53        
  8 Han, Justin                9 COND-MR                40.00      38.32        
  9 Kantar, David F            9 COND-MR                38.53      38.64        
 10 Calero, Markus A           9 COND-MR                41.45      40.07        
 11 Farrelly, Sean J           9 COND-MR                50.00      41.06        
 12 Fernandes, Aidan M         9 COND-MR                52.10      44.84        
                  22.05       44.84 (22.79)                                        
 13 Blair, Joseph C            9 Marlins Bgnw-MR        43.95      46.21        
                  23.05       46.21 (23.16)                                        
 14 Moon, Royce                9 COND-MR                50.00      47.70        
                  23.22       47.70 (24.48)                                        
 
Boys 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A            9 Marlins Bgnw-MR      2:26.97    2:28.65        
                  35.14       54.27 (19.13)     1:13.76 (19.49)     1:33.47 (19.71)
        1:52.19 (18.72)     2:10.46 (18.27)     2:28.65 (18.19)                    
  2 West, Gavin C              9 CPAC-CT              2:49.90    2:32.96        
                  36.54       56.90 (20.36)     1:17.33 (20.43)     1:35.64 (18.31)
        1:54.90 (19.26)     2:13.91 (19.01)     2:32.96 (19.05)                    
  3 Moore, Jamison P           9 CPAC-CT              2:52.80    2:42.58        
                  37.70       58.85 (21.15)     1:21.02 (22.17)     1:41.85 (20.83)
        2:04.01 (22.16)     2:24.05 (20.04)     2:42.58 (18.53)                    
  4 Tuncoglu, Andre            9 Marlins Bgnw-MR      2:47.22    2:48.99        
                  38.58       59.97 (21.39)     1:22.60 (22.63)     1:44.39 (21.79)
        2:07.15 (22.76)     2:29.15 (22.00)     2:48.99 (19.84)                    
  5 Waters, Oliver C           9 CPAC-CT              3:10.80    2:52.29        
                                  41.03 ( )     1:02.98 (21.95)     1:25.97 (22.99)
        1:49.04 (23.07)     2:11.53 (22.49)     2:32.60 (21.07)     2:52.29 (19.69)
  6 Coffino, Rafe M            9 Marlins Bgnw-MR      3:14.26    2:53.44        
                                  38.85 ( )     1:00.88 (22.03)     1:24.47 (23.59)
        1:47.45 (22.98)     2:11.22 (23.77)     2:32.26 (21.04)     2:53.44 (21.18)
  7 Puff, Hayden R             9 CPAC-CT              2:34.02    2:56.19        
                  40.17     1:02.61 (22.44)     1:26.14 (23.53)     1:49.38 (23.24)
        2:14.15 (24.77)     2:56.19 (42.04)                                        
  8 Park, Edward J             9 COND-MR              3:00.00    2:56.70        
                  39.27     1:01.99 (22.72)     1:25.07 (23.08)     1:48.56 (23.49)
        2:13.38 (24.82)     2:36.93 (23.55)     2:56.70 (19.77)                    
  9 Stobbie, Jack R            9 CPAC-CT              2:45.52    3:05.52        
                  39.83                             1:28.13 ( )                    
            2:18.66 ( )     3:05.52 (46.86)                                        
 10 Stern, Ben S               9 Marlins Bgnw-MR      3:10.23    3:14.64        
                  42.69     1:07.84 (25.15)     1:33.97 (26.13)     1:59.85 (25.88)
        2:26.05 (26.20)     2:50.57 (24.52)     3:14.64 (24.07)                    
 11 Cole, Harrison R           9 Marlins Bgnw-MR      3:27.87    3:22.26        
                                  44.75 ( )                             1:37.52 ( )
                                2:30.68 ( )     3:22.26 (51.58)                    
 12 Blair, Joseph C            9 Marlins Bgnw-MR      3:51.91    3:47.44        
                  23.61       50.92 (27.31)     1:20.84 (29.92)     1:49.91 (29.07)
        2:18.62 (28.71)     2:49.16 (30.54)     3:18.68 (29.52)     3:47.44 (28.76)
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel           9 COND-MR                41.65      37.86        
  2 Park, Edward J             9 COND-MR                41.24      42.06        
                  21.01       42.06 (21.05)                                        
  3 Kantar, Michael F          9 COND-MR                36.00      42.47        
                  21.11       42.47 (21.36)                                        
  4 Stobbie, Jack R            9 CPAC-CT                45.84      42.67        
                  22.00       42.67 (20.67)                                        
  5 Hicks, Charles G           9 COND-MR                52.03      44.56        
                  22.16       44.56 (22.40)                                        
  6 Kantar, David F            9 COND-MR                56.49      45.91        
  7 Calero, Markus A           9 COND-MR                51.04      46.49        
                  22.67       46.49 (23.82)                                        
  8 Fernandes, Aidan M         9 COND-MR                55.00      47.14        
                  22.87       47.14 (24.27)                                        
  9 Han, Justin                9 COND-MR                45.00      49.52        
                  23.32       49.52 (26.20)                                        
 10 Blair, Joseph C            9 Marlins Bgnw-MR        50.43      50.14        
                  25.18       50.14 (24.96)                                        
 11 Mallett, Christian N       9 COND-MR                50.00      50.82        
                  23.32       50.82 (27.50)                                        
 12 Moon, Royce                9 COND-MR              1:00.00      53.22        
                  25.98       53.22 (27.24)                                        
 13 Farrelly, Sean J           9 COND-MR                58.00      57.02        
                  26.20       57.02 (30.82)                                        
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A            9 Marlins Bgnw-MR      1:16.09    1:17.00        
                                  37.28 ( )       57.54 (20.26)     1:17.00 (19.46)
  2 Tuncoglu, Andre            9 Marlins Bgnw-MR      1:22.94    1:30.04        
                                  42.13 ( )     1:06.68 (24.55)     1:30.04 (23.36)
  3 Coffino, Rafe M            9 Marlins Bgnw-MR      1:27.61    1:30.78        
                  21.52       44.23 (22.71)     1:07.14 (22.91)     1:30.78 (23.64)
  4 Cole, Harrison R           9 Marlins Bgnw-MR      2:02.89    1:44.23        
                  25.25       51.50 (26.25)     1:44.23 (52.73)                    
  5 Stern, Ben S               9 Marlins Bgnw-MR      1:41.91    1:55.35        
                  24.59       53.91 (29.32)     1:23.64 (29.73)     1:55.35 (31.71)
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel           9 COND-MR                38.29      38.74        
  2 Delfico, Ryan A            9 Marlins Bgnw-MR        41.30      40.27        
  3 West, Gavin C              9 CPAC-CT                45.84      45.27        
                  20.98       45.27 (24.29)                                        
  3 Waters, Oliver C           9 CPAC-CT                50.34      45.27        
                  21.61       45.27 (23.66)                                        
  5 Tuncoglu, Andre            9 Marlins Bgnw-MR        46.92      47.00        
                  21.46       47.00 (25.54)                                        
  6 Han, Justin                9 COND-MR                45.00      47.50        
                  22.26       47.50 (25.24)                                        
  7 Kantar, Michael F          9 COND-MR                42.00      47.67        
  8 Park, Edward J             9 COND-MR                58.97      49.79        
                  23.97       49.79 (25.82)                                        
  9 Hicks, Charles G           9 COND-MR              1:05.00      50.35        
                  24.57       50.35 (25.78)                                        
 10 Blair, Joseph C            9 Marlins Bgnw-MR        54.37      52.22        
                  25.04       52.22 (27.18)                                        
 11 Puff, Hayden R             9 CPAC-CT                56.62      52.79        
                  24.88       52.79 (27.91)                                        
 12 Kantar, David F            9 COND-MR              1:05.00      52.94        
                  26.13       52.94 (26.81)                                        
 13 Farrelly, Sean J           9 COND-MR              1:08.00      57.43        
                  26.16       57.43 (31.27)                                        
 14 Mallett, Christian N       9 COND-MR              1:10.00      59.16        
                  27.63       59.16 (31.53)                                        
 -- Moon, Royce                9 COND-MR              1:03.04         DQ        
 -- Calero, Markus A           9 COND-MR              1:08.72         DQ        
                  30.39          DQ (31.42)                                        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel           9 COND-MR                38.76      37.76        
  2 Kantar, Michael F          9 COND-MR                40.20      39.01        
  3 Stobbie, Jack R            9 CPAC-CT                42.32      41.99        
  4 Coffino, Rafe M            9 Marlins Bgnw-MR        41.99      43.01        
  5 Park, Edward J             9 COND-MR                44.96      43.33        
                  21.13       43.33 (22.20)                                        
  6 Stern, Ben S               9 Marlins Bgnw-MR        44.97      44.51        
  7 Hicks, Charles G           9 COND-MR              1:00.00      47.18        
                  21.88       47.18 (25.30)                                        
  8 Kantar, David F            9 COND-MR              1:03.88      50.00        
  9 Fernandes, Aidan M         9 COND-MR              1:05.00      50.48        
                  21.91       50.48 (28.57)                                        
 10 Cole, Harrison R           9 Marlins Bgnw-MR        52.39      52.44        
                  23.89       52.44 (28.55)                                        
 11 Farrelly, Sean J           9 COND-MR              1:05.00    1:01.50        
                  24.90     1:01.50 (36.60)                                        
 -- Moon, Royce                9 COND-MR                55.00         DQ        
                  30.88          DQ (35.15)                                        
 -- Calero, Markus A           9 COND-MR              1:10.00         DQ        
                  21.76          DQ (26.63)                                        
 -- Mallett, Christian N       9 COND-MR              1:00.00         DQ        
                  22.60          DQ (27.81)                                        
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A            9 Marlins Bgnw-MR      1:15.51    1:17.67        
                                  35.88 ( )     1:00.39 (24.51)     1:17.67 (17.28)
  2 Tuncoglu, Andre            9 Marlins Bgnw-MR      1:25.83    1:24.39        
                                  37.78 ( )     1:05.75 (27.97)     1:24.39 (18.64)
  3 Puff, Hayden R             9 CPAC-CT              1:44.41    1:31.08        
                                  42.47 ( )     1:12.60 (30.13)     1:31.08 (18.48)
  4 Stobbie, Jack R            9 CPAC-CT              1:45.21    1:32.31        
                                  40.48 ( )     1:11.09 (30.61)     1:32.31 (21.22)
  5 Coffino, Rafe M            9 Marlins Bgnw-MR      1:36.13    1:34.91        
                                  43.67 ( )     1:34.91 (51.24)                    
  6 Stern, Ben S               9 Marlins Bgnw-MR      1:38.63    1:39.86        
                                  47.94 ( )     1:17.91 (29.97)     1:39.86 (21.95)
  7 Cole, Harrison R           9 Marlins Bgnw-MR      1:41.98    1:41.92        
                  23.45       48.71 (25.26)     1:18.72 (30.01)     1:41.92 (23.20)
  8 Han, Justin                9 COND-MR              1:45.00    1:42.37        
                  23.17       49.91 (26.74)     1:18.57 (28.66)     1:42.37 (23.80)
 -- Fernandes, Aidan M         9 COND-MR              2:15.00         DQ        
 
Boys 9 Year Olds 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:09.20    2:22.39        
     1) Cole, Harrison R 9              2) Coffino, Rafe M 9              
     3) Tuncoglu, Andre 9               4) Delfico, Ryan A 9              
                  40.64   2:22.39 (1:41.75)                                        
  2 Condors-MR  'B'                                   2:53.51    2:48.45        
     1) Han, Justin 9                   2) Fernandes, Aidan M 9           
     3) Calero, Markus A 9              4) Kantar, David F 9              
                  40.23   2:48.45 (2:08.22)                                        
  3 Condors-MR  'C'                                   3:45.00    3:31.93        
     1) Witko, Cole A 9                 2) Moon, Royce 9                  
     3) Mallett, Christian N 9          4) Farrelly, Sean J 9             
                  32.44     1:13.52 (41.08)   3:31.93 (2:18.41)                    
 -- Condors-MR  'A'                                   2:18.86         DQ        
     1) Trincher, Daniel 9              2) Hicks, Charles G 9             
     3) Kantar, Michael F 9             4) Park, Edward J 9               
                  32.83