Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/16/2013 09:40 AM
         2013 MR RFAC Holiday Invitational - 12/13/2013 to 12/15/2013          
                              Sanction #: 131203                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C           8 WISC-MR                36.79      37.42        
  2 O'Brien, Kate              8 WISC-MR                38.38      37.99        
  3 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR                46.86      39.36        
  4 Lempert, Kaydance A        8 Rac @ Jcc-MR           39.21      40.21        
  5 Maltsev, Erica             7 Rac @ Jcc-MR           45.13      40.31        
  6 Smith, Charlotte T         8 NDAC-MR                49.11      40.80        
  7 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                39.95      40.95        
  8 Nigro, Stephanie L         8 CSC-MR                 48.44      40.97        
  9 Davi, Sarah                8 WISC-MR                44.86      42.57        
 10 Scanlon, Teagan            8 WISC-MR                41.19      42.66        
 11 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                43.86      42.69        
 12 Horgan, Rosemary E         7 Dolphins-MR            42.19      47.83        
 13 Soberon, Isabelle A        8 Express Swimming-MR    34.50      47.85        
 14 Brown, Cadence R           7 CSC-MR                 48.46      50.08        
 15 Sweeney, Madelyn J         8 Dolphins-MR            46.11      50.54        
 16 Sansiviero, Kaitlyn R      7 Express Swimming-MR    51.03      52.03        
 17 Caruvana, Addison          7 Rac @ Jcc-MR           50.13      53.37        
 -- Li, Sophie                 6 RFAC-MR              1:03.52         DQ        
      False start
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR              1:28.93    1:22.34        
                  39.77     1:22.34 (42.57)                                        
  2 O'Brien, Kate              8 WISC-MR              1:32.99    1:22.40        
                  37.85     1:22.40 (44.55)                                        
  3 Mroczka, Kiera C           8 WISC-MR              1:38.99    1:24.94        
                  39.53     1:24.94 (45.41)                                        
  4 Maltsev, Erica             7 Rac @ Jcc-MR         1:16.13    1:25.17        
                  39.46     1:25.17 (45.71)                                        
  5 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR              1:34.94    1:29.59        
  6 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              1:34.76    1:30.24        
  7 Scanlon, Teagan            8 WISC-MR              1:55.55    1:30.53        
                  40.73     1:30.53 (49.80)                                        
  8 Smith, Charlotte T         8 NDAC-MR              1:59.11    1:31.06        
                  43.58     1:31.06 (47.48)                                        
  9 Skoglund, Kyra P           7 SSL-MR               1:37.18    1:31.67        
                  42.13     1:31.67 (49.54)                                        
 10 Nigro, Stephanie L         8 CSC-MR               2:30.00    1:34.93        
                  43.50     1:34.93 (51.43)                                        
 11 Kearney, Hallman F         8 RFAC-MR              1:38.52    1:34.98        
                  43.09     1:34.98 (51.89)                                        
 12 Lindholm, Sophia Z         8 NDAC-MR              1:52.24    1:47.99        
                  49.27     1:47.99 (58.72)                                        
 13 Borgersen, Hailey M        7 SSL-MR               1:57.61    1:48.56        
                  50.36     1:48.56 (58.20)                                        
 14 Dabo, Mariama F            7 Dolphins-MR          1:45.33    1:49.55        
                  48.12   1:49.55 (1:01.43)                                        
 15 Brown, Cadence R           7 CSC-MR               2:30.00    1:52.45        
                  50.52   1:52.45 (1:01.93)                                        
 16 Sterling, Lindsay M        8 SSL-MR               1:49.97    1:53.93        
                  53.33   1:53.93 (1:00.60)                                        
 17 Sansiviero, Kaitlyn R      7 Express Swimming-MR  1:49.89    1:56.40        
                  51.90   1:56.40 (1:04.50)                                        
 -- Kalafala, Alexis C         8 NDAC-MR              1:58.11         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate              8 WISC-MR                45.91      40.45 SILV   
  2 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR                45.43      43.45        
  3 Mroczka, Kiera C           8 WISC-MR                47.99      43.52        
  4 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                46.36      43.83        
  5 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                46.61      44.33        
  6 Brown, Cadence R           7 CSC-MR                 55.26      47.29        
  7 Scanlon, Teagan            8 WISC-MR                56.76      48.20        
  8 Skoglund, Kyra P           7 SSL-MR                 46.81      48.51        
  9 Kearney, Hallman F         8 RFAC-MR                47.49      50.07        
 10 Sweeney, Madelyn J         8 Dolphins-MR            52.34      50.13        
 11 Smith, Charlotte T         8 NDAC-MR              1:08.11      50.80        
 12 Nigro, Stephanie L         8 CSC-MR                 58.25      51.20        
 13 Lindholm, Sophia Z         8 NDAC-MR              1:10.11      54.35        
 14 Borgersen, Hailey M        7 SSL-MR                 55.48      54.80        
 15 Sterling, Lindsay M        8 SSL-MR                 51.36      56.75        
 16 Li, Sophie                 6 RFAC-MR              1:08.01    1:07.71        
 17 Trubiano, Daniela M        6 SSL-MR                 59.81    1:08.88        
 -- Maltsev, Erica             7 Rac @ Jcc-MR           42.13         DQ        
 -- Sansiviero, Kaitlyn R      7 Express Swimming-MR  1:09.38         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Buliung, Maddie V          5 AG-MR                  44.43         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                50.24      49.60        
  2 Lempert, Kaydance A        8 Rac @ Jcc-MR           51.25      49.71        
  3 O'Brien, Kate              8 WISC-MR                54.99      49.93        
  4 Davi, Sarah                8 WISC-MR                54.91      51.00        
  5 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR                54.57      52.08        
  6 Mroczka, Kiera C           8 WISC-MR                59.88      54.28        
  7 Soberon, Isabelle A        8 Express Swimming-MR  1:08.76      55.87        
  8 Scanlon, Teagan            8 WISC-MR                59.99      55.98        
  9 Nigro, Stephanie L         8 CSC-MR               1:10.35      56.22        
 10 Maltsev, Erica             7 Rac @ Jcc-MR           52.13      56.43        
 11 Horgan, Rosemary E         7 Dolphins-MR            54.26      56.81        
 12 Smith, Charlotte T         8 NDAC-MR              1:10.11      56.89        
 13 Sweeney, Madelyn J         8 Dolphins-MR          1:00.16      57.76        
 14 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                58.55      58.44        
 15 Brown, Cadence R           7 CSC-MR               1:10.00    1:09.09        
 16 Caruvana, Addison          7 Rac @ Jcc-MR           56.13    1:20.50        
 -- Li, Sophie                 6 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sansiviero, Kaitlyn R      7 Express Swimming-MR  1:17.65         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate              8 WISC-MR                49.88      42.40 SILV   
  2 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR                54.49      45.40        
  3 Mroczka, Kiera C           8 WISC-MR                44.02      46.19        
  4 Maltsev, Erica             7 Rac @ Jcc-MR           48.13      49.00        
  5 Smith, Charlotte T         8 NDAC-MR              1:09.11      49.19        
  6 Lempert, Kaydance A        8 Rac @ Jcc-MR           51.08      49.52        
  7 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                53.54      50.64        
  8 Davi, Sarah                8 WISC-MR                58.39      51.53        
  9 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                52.81      54.84        
 10 Brown, Cadence R           7 CSC-MR               1:10.00      56.77        
 11 Soberon, Isabelle A        8 Express Swimming-MR    57.65    1:13.10        
 -- Caruvana, Addison          7 Rac @ Jcc-MR         1:00.13         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate              8 WISC-MR              1:42.36    1:29.64        
                  40.34     1:29.64 (49.30)                                        
  2 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR              1:39.13    1:35.02        
                  45.70     1:35.02 (49.32)                                        
  3 Mroczka, Kiera C           8 WISC-MR              1:57.42    1:37.44        
                  43.90     1:37.44 (53.54)                                        
  4 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR              1:46.42    1:38.39        
                  47.77     1:38.39 (50.62)                                        
  5 Maltsev, Erica             7 Rac @ Jcc-MR         1:42.13    1:41.18        
                  45.06     1:41.18 (56.12)                                        
  6 Smith, Charlotte T         8 NDAC-MR              2:30.11    1:46.36        
                  48.64     1:46.36 (57.72)                                        
  7 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              1:48.52    1:47.06        
                  50.90     1:47.06 (56.16)                                        
  8 Skoglund, Kyra P           7 SSL-MR               1:50.94    1:47.96        
                  53.38     1:47.96 (54.58)                                        
  9 Lindholm, Sophia Z         8 NDAC-MR              3:04.11    2:03.17        
 10 Dabo, Mariama F            7 Dolphins-MR          1:56.72    2:03.18        
                  59.27   2:03.18 (1:03.91)                                        
 -- Sterling, Lindsay M        8 SSL-MR               1:56.82         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 -- Brown, Cadence R           7 CSC-MR               2:30.00         DQ        
      Scissors kick - fly
                  52.00        DQ (1:06.62)                                        
 -- Borgersen, Hailey M        7 SSL-MR               2:11.52         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:01.72        DQ (1:06.12)                                        
 -- Sweeney, Madelyn J         8 Dolphins-MR          1:55.92         DQ        
      False start - Misc
                  54.92        DQ (1:01.19)                                        
 -- Sansiviero, Kaitlyn R      7 Express Swimming-MR  2:03.23         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:05.26        DQ (1:12.81)                                        
 -- Scanlon, Teagan            8 WISC-MR              2:09.55         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  53.02          DQ (55.86)                                        
 -- Trubiano, Daniela M        6 SSL-MR               2:10.61         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:18.31    1:32.99        
     1) O'Brien, Kate 8                 2) Davi, Sarah 8                  
     3) Scanlon, Teagan 8               4) Mroczka, Kiera C 8             
                  58.20     1:32.99 (34.79)                                        
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:21.92    1:40.99        
     1) Sterling, Lindsay M 8           2) Trubiano, Daniela M 6          
     3) Borgersen, Hailey M 7           4) Skoglund, Kyra P 7             
                1:01.42     1:40.99 (39.57)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:30.27    1:26.78        
     1) O'Brien, Kate 8                 2) Scanlon, Teagan 8              
     3) Mroczka, Kiera C 8              4) Davi, Sarah 8                  
                  49.03     1:26.78 (37.75)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR           30.90      30.82 ZQ     
  2 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           33.81      31.74 JO     
  3 Roth, Olena L             10 CSC-MR                 32.43      31.87 JO     
  4 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           33.52      32.76 SILV   
  5 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR                 32.40      33.65 SILV   
  6 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                34.77      34.40 SILV   
  7 Wodicka, Shannon J        10 CSC-MR                 34.53      34.90 SILV   
  8 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           36.13      35.25        
  9 Stroub, Mia R             10 WISC-MR                34.80      35.55        
 10 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR       37.19      35.61        
 11 Eldredge, Alexandra T      9 Express Swimming-MR    36.52      35.64        
 12 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    36.36      35.67        
 13 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           35.50      35.78        
 14 Collins, Payton R         10 CSC-MR                 34.91      36.12        
 15 Figueroa, Logan            9 WISC-MR                37.69      37.30        
 16 Pociask, Brooke A          9 NDAC-MR                42.19      37.73        
 17 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                38.33      38.15        
 18 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                40.81      39.11        
 19 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                39.67      39.59        
 20 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    37.47      39.97        
 21 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR           45.13      40.28        
 22 Chenski, Emma S            9 Dolphins-MR            43.94      40.37        
 23 Mulieri, Kelsey            9 WISC-MR                36.70      40.56        
 24 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR           42.77      42.48        
 25 Phillips, Grace M          9 RFAC-MR                42.28      43.68        
 26 Pallas, Morgan            10 WISC-MR                42.23      44.28        
 27 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR                54.84      44.48        
 28 Colon, Gabrielle I         9 Team Rockland-MR       43.68      44.90        
 29 Arias, Sarah               9 Team Rockland-MR       44.50      45.61        
 30 Choi, Skylar               9 Dolphins-MR            44.43      45.76        
 31 Curran, Elizabeth A        9 SSL-MR                 49.51      50.78        
 32 Turner, Tess S             9 Dolphins-MR            47.59      50.91        
 33 Singh, Cristina P          9 Express Swimming-MR    52.88      53.57        
 -- Brennan, Kelly            10 Express Swimming-MR    41.04         NS        
 -- Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR    38.64         NS        
 -- Greene, Sophia M           9 SSL-MR                 44.96         NS        
 -- Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    41.07         NS        
 -- Oster, Susannah           10 Express Swimming-MR    37.01         NS        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    34.15         NS        
 -- Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    33.29         NS        
 -- Ball, Parker N            10 RFAC-MR                34.02         NS        
 -- Li, Amanda                10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:10.58    1:10.45 JO     
                  35.10     1:10.45 (35.35)                                        
  2 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR               1:11.98    1:13.38 SILV   
                  35.25     1:13.38 (38.13)                                        
  3 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:21.60    1:14.80 SILV   
                  16.39     1:14.80 (58.41)                                        
  4 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:15.90    1:14.87 SILV   
                  36.55     1:14.87 (38.32)                                        
  5 Stroub, Mia R             10 WISC-MR              1:18.87    1:15.35 SILV   
                  35.80     1:15.35 (39.55)                                        
  6 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              1:16.44    1:15.86 SILV   
                  36.47     1:15.86 (39.39)                                        
  7 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:14.13    1:18.41 SILV   
                  36.17     1:18.41 (42.24)                                        
  8 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:19.35    1:18.62        
                  37.48     1:18.62 (41.14)                                        
  9 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:20.61    1:19.82        
                  37.46     1:19.82 (42.36)                                        
 10 Wodicka, Shannon J        10 CSC-MR               1:20.86    1:21.63        
                  38.86     1:21.63 (42.77)                                        
 11 Figueroa, Logan            9 WISC-MR              1:35.44    1:23.18        
                  39.49     1:23.18 (43.69)                                        
 12 Eldredge, Alexandra T      9 Express Swimming-MR  1:29.19    1:24.58        
                  39.72     1:24.58 (44.86)                                        
 13 Mulieri, Kelsey            9 WISC-MR              1:26.73    1:26.50        
                  40.80     1:26.50 (45.70)                                        
 14 Greco, Krista M            9 RFAC-MR              1:26.42    1:26.74        
 15 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:22.61    1:27.69        
                  41.50     1:27.69 (46.19)                                        
 16 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              1:30.42    1:27.83        
                  40.98     1:27.83 (46.85)                                        
 17 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR         1:57.47    1:29.59        
                  40.54     1:29.59 (49.05)                                        
 18 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:32.13    1:32.46        
                  42.92     1:32.46 (49.54)                                        
 19 Wendling, Cecelia R       10 Dolphins-MR          1:40.70    1:32.57        
                  43.08     1:32.57 (49.49)                                        
 20 Phillips, Grace M          9 RFAC-MR              1:38.77    1:36.05        
                  44.66     1:36.05 (51.39)                                        
 21 Pallas, Morgan            10 WISC-MR              1:40.28    1:36.58        
                  45.03     1:36.58 (51.55)                                        
 22 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR              1:48.11    1:37.23        
                  43.83     1:37.23 (53.40)                                        
 23 Wendling, Sarah A         10 Dolphins-MR          1:55.70    1:38.29        
                  42.27     1:38.29 (56.02)                                        
 24 Singh, Cristina P          9 Express Swimming-MR  1:55.43    1:53.57        
 25 Sanchez, Militza           9 Team Rockland-MR     1:55.60    1:56.76        
                  50.12   1:56.76 (1:06.64)                                        
 -- Roth, Olena L             10 CSC-MR               1:13.20         DQ        
      False start
                  34.39          DQ (38.62)                                        
 -- Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              1:30.36         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           36.62      36.44 ZQ     
  2 Lindholm, Wini M          10 NDAC-MR                41.87      39.93 SILV   
  3 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                40.75      41.09 SILV   
  4 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR                 40.85      41.40 SILV   
  5 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    41.84      41.69 SILV   
  6 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                40.80      41.89 SILV   
  7 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    40.33      42.06 SILV   
  8 Mulieri, Kelsey            9 WISC-MR                41.89      43.09        
  9 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR           52.21      44.70        
 10 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR       44.56      45.11        
 11 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                47.52      46.24        
 12 Figueroa, Logan            9 WISC-MR                45.85      46.42        
 13 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                52.31      48.05        
 14 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR                50.17      48.83        
 15 Wendling, Sarah A         10 Dolphins-MR            48.55      49.05        
 16 Pallas, Morgan            10 WISC-MR                53.03      50.91        
 17 Wendling, Cecelia R       10 Dolphins-MR            58.06      52.04        
 18 Arias, Sarah               9 Team Rockland-MR       58.83      57.26        
 19 Sanchez, Militza           9 Team Rockland-MR       58.66    1:06.98        
 -- Phillips, Grace M          9 RFAC-MR                46.73         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           39.13         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Singh, Cristina P          9 Express Swimming-MR  1:03.35         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Quimby, Annabelle M       10 Dolphins-MR            51.05         NS        
 -- Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                41.89         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         1:18.83    1:18.59 JO     
                  38.56     1:18.59 (40.03)                                        
  2 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:24.13    1:20.95 JO     
                  40.05     1:20.95 (40.90)                                        
  3 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR               1:28.71    1:25.39 SILV   
                  42.07     1:25.39 (43.32)                                        
  4 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:30.33    1:25.50 SILV   
                  42.85     1:25.50 (42.65)                                        
  5 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:31.30    1:26.79 SILV   
                  42.44     1:26.79 (44.35)                                        
  6 Roth, Olena L             10 CSC-MR               1:25.64    1:27.97 SILV   
                  42.34     1:27.97 (45.63)                                        
  7 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:32.13    1:29.42 SILV   
                  43.33     1:29.42 (46.09)                                        
  8 Stroub, Mia R             10 WISC-MR              1:31.42    1:30.35 SILV   
  9 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:20.13    1:32.54 SILV   
                  43.87     1:32.54 (48.67)                                        
 10 Muchnick, Emma A           9 SSL-MR               1:26.75    1:33.77 SILV   
 11 Mulieri, Kelsey            9 WISC-MR              1:29.59    1:33.96 SILV   
                  46.37     1:33.96 (47.59)                                        
 12 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              1:33.83    1:35.05 SILV   
                  46.52     1:35.05 (48.53)                                        
 13 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:50.02    1:42.73        
 14 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR         1:40.75    1:47.74        
 15 Eldredge, Alexandra T      9 Express Swimming-MR  1:51.19    1:50.75        
                  52.99     1:50.75 (57.76)                                        
 16 Curran, Elizabeth A        9 SSL-MR               2:03.00    2:01.30        
                  56.79   2:01.30 (1:04.51)                                        
 -- Singh, Cristina P          9 Express Swimming-MR  1:56.45         DQ        
      No touch at turn
 -- Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:38.13         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:31.23         NS        
 -- Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR  1:34.35         NS        
 -- Brennan, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:46.68         NS        
 -- Oster, Susannah           10 Express Swimming-MR  1:32.11         NS        
 -- Ball, Parker N            10 RFAC-MR              1:28.24         NS        
 -- Greene, Sophia M           9 SSL-MR               1:43.14         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           42.38      41.40 ZQ     
  2 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR       43.49      42.12 JO     
  3 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           42.50      42.21 JO     
  4 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR           43.34      43.20 SILV   
  5 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR                 45.72      44.46 SILV   
  6 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           46.13      44.63 SILV   
  6 Mulieri, Kelsey            9 WISC-MR                50.20      44.63 SILV   
  8 Muchnick, Emma A           9 SSL-MR                 44.02      45.31 SILV   
  9 Figueroa, Logan            9 WISC-MR                50.38      46.14 SILV   
  9 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                46.62      46.14 SILV   
 11 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                55.64      46.15 SILV   
 12 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    52.80      47.71 SILV   
 12 Stroub, Mia R             10 WISC-MR                48.99      47.71 SILV   
 14 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    47.42      47.91 SILV   
 14 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR           51.13      47.91 SILV   
 16 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                48.04      49.30        
 16 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR    52.23      49.30        
 18 Pociask, Brooke A          9 NDAC-MR              1:11.67      50.17        
 19 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    56.83      50.72        
 20 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR         1:04.37      51.12        
 21 Phillips, Grace M          9 RFAC-MR                54.22      51.92        
 22 Collins, Payton R         10 CSC-MR                 57.19      52.99        
 23 Chenski, Emma S            9 Dolphins-MR          1:00.27      54.88        
 24 Pallas, Morgan            10 WISC-MR                57.62      56.43        
 25 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                55.48      56.46        
 26 Colon, Gabrielle I         9 Team Rockland-MR       56.01      57.30        
 27 Choi, Skylar               9 Dolphins-MR          1:01.23    1:01.21        
 28 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR              1:05.11    1:02.73        
 29 Turner, Tess S             9 Dolphins-MR          1:08.12    1:09.03        
 -- Singh, Cristina P          9 Express Swimming-MR  1:16.88         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Arias, Sarah               9 Team Rockland-MR     1:07.66         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Greene, Sophia M           9 SSL-MR                 53.16         NS        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    49.73         NS        
 -- Li, Amanda                10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:31.71    1:28.91 ZQ     
                  41.95     1:28.91 (46.96)                                        
  2 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:26.13    1:31.17 ZQ     
                  43.99     1:31.17 (47.18)                                        
  3 Eldredge, Alexandra T      9 Express Swimming-MR  1:39.46    1:35.02 SILV   
                  44.44     1:35.02 (50.58)                                        
  4 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR     1:37.22    1:36.70 SILV   
                  46.75     1:36.70 (49.95)                                        
  5 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR               1:49.12    1:38.38 SILV   
                  47.07     1:38.38 (51.31)                                        
  6 Lindholm, Wini M          10 NDAC-MR              1:44.63    1:40.17 SILV   
                  47.68     1:40.17 (52.49)                                        
  7 Stroub, Mia R             10 WISC-MR              1:43.49    1:42.25 SILV   
                  49.28     1:42.25 (52.97)                                        
  8 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:48.13    1:49.72        
                  50.83     1:49.72 (58.89)                                        
  9 Pallas, Morgan            10 WISC-MR              1:59.99    1:57.88        
                  57.76   1:57.88 (1:00.12)                                        
 -- Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:39.76         DQ        
                  49.17          DQ (53.14)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR           36.53      35.77 JO     
  2 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           39.07      36.75 SILV   
  3 Roth, Olena L             10 CSC-MR                 37.09      37.14 SILV   
  4 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                41.58      38.06 SILV   
  5 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           38.29      39.32 SILV   
  6 Stroub, Mia R             10 WISC-MR                38.32      39.37 SILV   
  7 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                47.60      40.70 SILV   
  8 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR                 40.89      41.26 SILV   
  9 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                43.28      41.93 SILV   
 10 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                41.15      42.06 SILV   
 11 Pociask, Brooke A          9 NDAC-MR                56.45      43.15 SILV   
 12 Eldredge, Alexandra T      9 Express Swimming-MR    51.74      43.40 SILV   
 13 Wodicka, Shannon J        10 CSC-MR                 40.58      44.16        
 14 Muchnick, Emma A           9 SSL-MR                 45.70      44.83        
 15 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR       45.90      45.40        
 16 Collins, Payton R         10 CSC-MR                 44.41      51.86        
 17 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR                58.86      52.06        
 18 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                51.38      52.17        
 19 Phillips, Grace M          9 RFAC-MR                53.03      53.69        
 20 Colon, Gabrielle I         9 Team Rockland-MR       55.71      56.09        
 21 Curran, Elizabeth A        9 SSL-MR                 52.61    1:01.92        
 -- Arias, Sarah               9 Team Rockland-MR     1:06.66         DQ        
      One hand touch
 -- Pallas, Morgan            10 WISC-MR              1:02.22         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    38.27         NS        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    38.46         NS        
 -- Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    47.44         NS        
 -- Oster, Susannah           10 Express Swimming-MR    42.18         NS        
 -- Figueroa, Logan            9 WISC-MR                47.74         NS        
 -- Ball, Parker N            10 RFAC-MR                39.21         NS        
 -- Li, Amanda                10 RFAC-MR                46.63         NS        
 -- Brennan, Kelly            10 Express Swimming-MR    53.41         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Olena L             10 CSC-MR               1:23.58    1:27.32 SILV   
                  40.50     1:27.32 (46.82)                                        
  2 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:37.13    1:27.96 SILV   
                  42.48     1:27.96 (45.48)                                        
  3 Stroub, Mia R             10 WISC-MR              1:35.36    1:35.06 SILV   
                  42.18     1:35.06 (52.88)                                        
  4 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:35.93    1:35.52 SILV   
                  42.69     1:35.52 (52.83)                                        
  5 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              1:47.19    1:42.36        
                  46.15     1:42.36 (56.21)                                        
 -- Wodicka, Shannon J        10 CSC-MR               1:38.74         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Olena L             10 CSC-MR               1:24.04    1:24.46 SILV   
                  39.85     1:24.46 (44.61)                                        
  2 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:23.34    1:25.07 SILV   
                  38.78     1:25.07 (46.29)                                        
  3 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:30.56    1:27.07 SILV   
                  43.94     1:27.07 (43.13)                                        
  4 Lindholm, Wini M          10 NDAC-MR              1:29.38    1:27.09 SILV   
                  40.42     1:27.09 (46.67)                                        
  5 Stroub, Mia R             10 WISC-MR              1:29.62    1:27.66 SILV   
                  41.80     1:27.66 (45.86)                                        
  6 Cabanillas, Ali           10 CSC-MR               1:28.00    1:28.01 SILV   
                  42.67     1:28.01 (45.34)                                        
  7 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:36.13    1:30.05        
                  42.41     1:30.05 (47.64)                                        
  8 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:28.76    1:30.41        
                  42.41     1:30.41 (48.00)                                        
  9 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR     1:31.93    1:31.31        
                  45.70     1:31.31 (45.61)                                        
 10 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              1:28.62    1:32.67        
                  41.77     1:32.67 (50.90)                                        
 11 Wodicka, Shannon J        10 CSC-MR               1:34.81    1:32.83        
                  44.64     1:32.83 (48.19)                                        
 12 Mulieri, Kelsey            9 WISC-MR              1:34.24    1:35.75        
                  43.89     1:35.75 (51.86)                                        
 13 Eldredge, Alexandra T      9 Express Swimming-MR  1:32.80    1:37.12        
                  49.69     1:37.12 (47.43)                                        
 14 Greco, Krista M            9 RFAC-MR              1:41.03    1:37.65        
                  49.58     1:37.65 (48.07)                                        
 15 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:55.13    1:38.10        
                  47.64     1:38.10 (50.46)                                        
 16 Figueroa, Logan            9 WISC-MR              1:39.95    1:39.34        
                  46.89     1:39.34 (52.45)                                        
 17 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR         2:12.13    1:44.23        
                  48.89     1:44.23 (55.34)                                        
 -- Sanchez, Militza           9 Team Rockland-MR     1:26.66         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Pallas, Morgan            10 WISC-MR              1:49.58         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  55.11          DQ (56.41)                                        
 -- Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR              2:01.11         DQ        
      Did not finish on back - back
                  49.87        DQ (1:02.84)                                        
 -- Phillips, Grace M          9 RFAC-MR              1:48.37         DQ        
      Did not finish on back - back
                  52.91          DQ (55.84)                                        
 -- Singh, Cristina P          9 Express Swimming-MR  1:41.23         DQ        
      One hand touch - fly
                1:05.55        DQ (1:11.79)                                        
 -- Wendling, Cecelia R       10 Dolphins-MR          1:49.89         DQ        
      Scissors kick - breast
                  49.51        DQ (1:03.18)                                        
 -- Arias, Sarah               9 Team Rockland-MR     1:33.66         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:00.07        DQ (1:13.52)                                        
 -- Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              1:40.12         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:11.12    2:15.61        
     1) Mroczek, Tatiana S 10           2) Adeshchenko, Maya 10           
     3) Mroczek, Angelica S 10          4) Nobile, Ava C 10               
                  34.71     1:10.24 (35.53)     1:44.36 (34.12)     2:15.61 (31.25)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.99    2:25.92        
     1) Quezada, Julia C 9              2) Greco, Krista M 9              
     3) McNamara, Emily F 10            4) Doran, Jordyn M 10             
                  34.85     1:12.79 (37.94)     1:51.03 (38.24)     2:25.92 (34.89)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:31.42    2:37.69        
     1) Stroub, Mia R 10                2) Figueroa, Logan 9              
     3) Pallas, Morgan 10               4) Mulieri, Kelsey 9              
                  36.07       53.04 (16.97)   2:37.69 (1:44.65)                    
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:37.27    2:25.53        
     1) Mroczek, Tatiana S 10           2) Mroczek, Angelica S 10         
     3) Adams, Grace C 10               4) Nobile, Ava C 10               
                  36.71     1:23.70 (46.99)     1:54.21 (30.51)     2:25.53 (31.32)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:22.26    2:43.37        
     1) Murray, Gabriella R 10          2) Greco, Krista M 9              
     3) Quezada, Julia C 9              4) Doran, Jordyn M 10             
                  41.17     1:40.86 (59.69)     2:08.05 (27.19)     2:43.37 (35.32)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:54.63    2:45.33        
     1) Collins, Payton R 10            2) Roth, Olena L 10               
     3) Wodicka, Shannon J 10           4) Cabanillas, Ali 10             
                  40.90     1:35.91 (55.01)     2:18.06 (42.15)     2:45.33 (27.27)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:03.04    2:53.60        
     1) Mulieri, Kelsey 9               2) Stroub, Mia R 10               
     3) Pallas, Morgan 10               4) Figueroa, Logan 9              
                  43.14                             2:13.66 ( )     2:53.60 (39.94)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         2:24.13    2:30.36 JO     
                  33.86     1:12.38 (38.52)   2:30.36 (1:17.98)                    
  2 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              2:47.29    2:40.23 SILV   
                  34.97                             1:59.68 ( )     2:40.23 (40.55)
  3 Ball, Parker N            10 RFAC-MR              2:57.11    2:40.42 SILV   
                  33.20     1:14.33 (41.13)     1:57.87 (43.54)     2:40.42 (42.55)
  4 Palamaro, Daniella         9 Team Rockland-MR     2:58.31    2:52.01        
                  36.77     1:22.66 (45.89)     2:08.24 (45.58)     2:52.01 (43.77)
  5 Greco, Krista M            9 RFAC-MR              3:07.45    2:55.48        
                  38.72                             2:10.44 ( )     2:55.48 (45.04)
  6 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              3:03.26    3:00.74        
                  34.04     1:19.00 (44.96)     2:10.07 (51.07)     3:00.74 (50.67)
  7 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  3:16.32    3:03.85        
                  43.31     1:31.12 (47.81)     2:18.88 (47.76)     3:03.85 (44.97)
  8 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR              3:15.58    3:04.85        
                  42.44     1:30.80 (48.36)     2:19.59 (48.79)     3:04.85 (45.26)
  9 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              3:14.13    3:05.96        
                  41.65     1:28.99 (47.34)     2:19.98 (50.99)     3:05.96 (45.98)
 10 Li, Amanda                10 RFAC-MR                   NT    3:13.62        
                  40.43     1:31.00 (50.57)     2:23.09 (52.09)     3:13.62 (50.53)
 11 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                   NT    3:13.76        
                  44.01     1:32.62 (48.61)     2:23.70 (51.08)     3:13.76 (50.06)
 12 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              3:31.91    3:16.83        
                  44.05     1:34.56 (50.51)     2:27.27 (52.71)     3:16.83 (49.56)
 13 Phillips, Grace M          9 RFAC-MR              3:29.75    3:18.23        
                  42.46     1:32.40 (49.94)     2:25.90 (53.50)     3:18.23 (52.33)
 14 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              3:19.37    3:22.58        
                  44.10     1:35.45 (51.35)     2:29.96 (54.51)     3:22.58 (52.62)
 15 Pallas, Morgan            10 WISC-MR              3:40.44    3:33.81        
                  44.77     1:40.32 (55.55)   3:33.81 (1:53.49)                    
 -- Colon, Gabrielle I         9 Team Rockland-MR     3:35.23         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            12 SSL-MR                 27.33      28.95 SILV   
  2 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                28.93      29.06 SILV   
  3 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           30.33      29.76 SILV   
  4 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR                29.56      29.79 SILV   
  5 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           29.49      29.81 SILV   
  6 Yen, Becca                11 RFAC-MR                30.48      29.97 SILV   
  7 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR                29.42      30.14 SILV   
  7 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR           29.11      30.14 SILV   
  9 Cano, Andrea              12 CSC-MR                 29.26      30.15 SILV   
 10 Chernik, Alannah R        12 CSC-MR                 30.02      30.19 SILV   
 11 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    31.14      30.39 SILV   
 12 Campagna, Hannah M        12 NDAC-MR                31.60      30.61 SILV   
 13 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                30.72      30.64 SILV   
 14 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR                31.43      30.76 SILV   
 15 Colon, Samantha S         12 Team Rockland-MR       30.47      30.96 SILV   
 16 Young, Nicole A           12 Rac @ Jcc-MR           31.08      31.10        
 17 Buencamino, Christina     12 Rac @ Jcc-MR           34.13      31.18        
 18 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR                34.57      31.81        
 19 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    32.09      31.88        
 20 Funk, Emma                12 WISC-MR                30.97      31.94        
 21 Peratikos, Heidi E        12 Dolphins-MR            32.00      31.99        
 22 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR    35.55      32.22        
 23 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    31.91      32.25        
 24 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR            31.72      32.29        
 25 Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR                31.19      32.32        
 26 Davis, Maggie A           11 SSL-MR                 32.06      32.37        
 27 Dankner, Sam r            11 Team Rockland-MR       33.62      32.52        
 28 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    33.64      32.54        
 29 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR    32.09      32.66        
 30 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR       33.38      32.69        
 31 Signore, Maia A           12 SSL-MR                 32.51      33.49        
 31 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR    35.20      33.49        
 33 Kim, Ashley H             11 SSL-MR                 32.82      33.50        
 34 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR    33.52      33.57        
 35 McCann, Jada              11 CSC-MR                 34.09      33.73        
 36 Boucher, Maddie C         12 NDAC-MR                33.07      34.02        
 37 Cassidy, Sophia R         12 Dolphins-MR            33.80      34.25        
 38 Trevena, Olivia E         11 NDAC-MR                37.19      34.29        
 39 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR                34.57      34.32        
 40 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR           34.05      34.35        
 41 Lettieri, Emma            12 CSC-MR                 34.11      34.38        
 42 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR    34.96      34.56        
 43 Tran, Evelyn              12 Express Swimming-MR    38.99      34.79        
 44 Iaboni, Julia             11 CSC-MR                 36.91      34.87        
 45 Kudlinski, Alexandra      12 SSL-MR                 36.55      34.99        
 46 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    35.78      35.28        
 47 Cook, April M             11 RFAC-MR                35.76      35.89        
 48 McKenna, Kayla            11 WISC-MR                35.87      36.01        
 49 Storrs, Mackenzie E       11 NDAC-MR                35.60      36.03        
 50 Stickelman, Kayla Marie   11 CSC-MR                 35.20      36.49        
 51 Lynch, Kirsten            12 Team Rockland-MR       38.66      36.57        
 52 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR    36.83      36.63        
 53 Beqaj, Emma R             11 WISC-MR                37.71      37.44        
 54 Racca, Alexis M           11 Dolphins-MR            38.88      37.94        
 55 Rojas, Nicole A           12 Dolphins-MR            40.04      39.34        
 56 Danzy, Jezmyne-Elise J    12 CSC-MR                 39.01      39.53        
 57 Gilhooly, Paige K         12 SSL-MR                 38.14      40.17        
 58 Arias, Allison            12 Team Rockland-MR       41.82      42.39        
 59 McLaughlin, Sophia        11 Express Swimming-MR    34.75      44.43        
 -- Staubi, Emma S            11 NDAC-MR                42.60         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:03.90    1:03.02 SILV   
                  31.12     1:03.02 (31.90)                                        
  2 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR              1:04.67    1:03.65 SILV   
                  30.50     1:03.65 (33.15)                                        
  3 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:04.92    1:04.16 SILV   
                  30.56     1:04.16 (33.60)                                        
  4 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR              1:04.89    1:04.70 SILV   
                  31.39     1:04.70 (33.31)                                        
  5 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:06.59    1:05.05 SILV   
                  31.70     1:05.05 (33.35)                                        
  6 Cano, Andrea              12 CSC-MR               1:06.60    1:05.36 SILV   
                  31.67     1:05.36 (33.69)                                        
  7 Chernik, Alannah R        12 CSC-MR               1:06.96    1:05.89 SILV   
                  32.23     1:05.89 (33.66)                                        
  8 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:04.48    1:06.44 SILV   
                  31.84     1:06.44 (34.60)                                        
  9 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:06.71    1:07.03 SILV   
                  32.45     1:07.03 (34.58)                                        
 10 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:06.54    1:07.51 SILV   
                  31.79     1:07.51 (35.72)                                        
 11 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR              1:07.60    1:07.73 SILV   
                  32.43     1:07.73 (35.30)                                        
 12 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:07.29    1:07.80 SILV   
                  32.05     1:07.80 (35.75)                                        
 13 Buencamino, Christina     12 Rac @ Jcc-MR         1:16.13    1:07.97 SILV   
                  32.16     1:07.97 (35.81)                                        
 14 Skoglund, Emma G          12 SSL-MR               1:10.42    1:09.23        
                  33.37     1:09.23 (35.86)                                        
 15 Funk, Emma                12 WISC-MR              1:10.25    1:09.67        
                  33.21     1:09.67 (36.46)                                        
 16 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:11.90    1:09.94        
                  33.81     1:09.94 (36.13)                                        
 17 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR               1:07.86    1:10.07        
                  33.68     1:10.07 (36.39)                                        
 18 Young, Nicole A           12 Rac @ Jcc-MR         1:10.21    1:10.19        
                  33.72     1:10.19 (36.47)                                        
 19 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:12.79    1:10.65        
                  33.59     1:10.65 (37.06)                                        
 19 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR              1:08.40    1:10.65        
                  33.26     1:10.65 (37.39)                                        
 21 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR          1:12.64    1:11.17        
                  33.49     1:11.17 (37.68)                                        
 22 Peratikos, Heidi E        12 Dolphins-MR          1:10.34    1:12.00        
                  34.26     1:12.00 (37.74)                                        
 23 Dankner, Sam r            11 Team Rockland-MR     1:12.40    1:12.16        
                  34.48     1:12.16 (37.68)                                        
 24 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR  1:12.71    1:12.34        
                  34.63     1:12.34 (37.71)                                        
 25 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR               1:12.32    1:12.74        
                  34.27     1:12.74 (38.47)                                        
 26 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:14.25    1:13.53        
                  35.54     1:13.53 (37.99)                                        
 27 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  1:19.94    1:13.69        
                  34.64     1:13.69 (39.05)                                        
 28 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR     1:14.70    1:13.79        
                  35.41     1:13.79 (38.38)                                        
 29 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         1:17.68    1:13.97        
                  35.09     1:13.97 (38.88)                                        
 30 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:22.00    1:16.01        
                  35.46     1:16.01 (40.55)                                        
 31 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR              1:21.27    1:16.33        
                  36.12     1:16.33 (40.21)                                        
 32 Iaboni, Julia             11 CSC-MR               1:19.22    1:16.80        
                  37.15     1:16.80 (39.65)                                        
 33 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR         1:18.51    1:17.62        
                  35.56     1:17.62 (42.06)                                        
 34 McCann, Jada              11 CSC-MR               1:15.81    1:17.66        
                  36.47     1:17.66 (41.19)                                        
 35 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR  1:16.98    1:17.73        
                  36.84     1:17.73 (40.89)                                        
 36 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR              1:20.93    1:18.84        
                  35.83     1:18.84 (43.01)                                        
 36 Tran, Evelyn              12 Express Swimming-MR  1:35.45    1:18.84        
                  36.81     1:18.84 (42.03)                                        
 38 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR         1:20.60    1:21.35        
                  38.80     1:21.35 (42.55)                                        
 39 McKenna, Kayla            11 WISC-MR              1:25.53    1:21.97        
                  38.54     1:21.97 (43.43)                                        
 40 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  1:24.61    1:23.73        
                  39.56     1:23.73 (44.17)                                        
 41 Engel, Juianna M          11 Team Rockland-MR     1:20.98    1:23.86        
                  39.92     1:23.86 (43.94)                                        
 42 Schlissel, Carleigh S     11 SSL-MR               1:23.30    1:23.97        
                  38.19     1:23.97 (45.78)                                        
 43 Lynch, Kirsten            12 Team Rockland-MR     1:28.66    1:24.00        
                  38.87     1:24.00 (45.13)                                        
 44 Beqaj, Emma R             11 WISC-MR              1:45.23    1:26.08        
                  38.93     1:26.08 (47.15)                                        
 45 Stickelman, Kayla Marie   11 CSC-MR               1:22.95    1:26.89        
                  39.29     1:26.89 (47.60)                                        
 46 Hazell, Becca N           12 SSL-MR               1:35.27    1:33.20        
                  41.83     1:33.20 (51.37)                                        
 47 Daterao, Monal R          11 SSL-MR               1:36.77    1:44.47        
 -- Milillo, Angelina S       11 SSL-MR               1:32.53         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR              2:24.11    2:17.14 SILV   
                  31.46     1:06.10 (34.64)     1:41.96 (35.86)     2:17.14 (35.18)
  2 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         2:25.16    2:20.12 SILV   
                  32.62     1:09.10 (36.48)     1:45.14 (36.04)     2:20.12 (34.98)
  3 Chernik, Alannah R        12 CSC-MR               2:23.55    2:22.18 SILV   
                  32.48     1:09.82 (37.34)     1:46.91 (37.09)     2:22.18 (35.27)
  4 Galvin, Kate H            12 SSL-MR               2:17.56    2:23.72 SILV   
                  32.29     1:09.01 (36.72)     1:46.88 (37.87)     2:23.72 (36.84)
  5 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         2:26.63    2:26.34        
                  33.63     1:11.01 (37.38)     1:48.29 (37.28)     2:26.34 (38.05)
  6 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR              2:36.32    2:27.56        
  7 Yen, Becca                11 RFAC-MR              2:27.73    2:30.98        
                  34.31     1:12.91 (38.60)     1:53.43 (40.52)     2:30.98 (37.55)
  8 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR               2:29.59    2:32.09        
  9 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  2:38.39    2:32.77        
 10 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR  2:41.58    2:34.28        
 11 Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR              2:40.26    2:39.00        
 12 Davis, Maggie A           11 SSL-MR               2:45.85    2:39.53        
 13 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR     2:37.67    2:39.79        
 14 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR               2:33.70    2:40.41        
 15 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR  2:43.23    2:45.07        
 16 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR         2:53.79    2:45.69        
 16 Cook, April M             11 RFAC-MR              2:50.88    2:45.69        
 18 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR              2:53.64    2:57.29        
 19 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  3:13.13    3:00.13        
 -- Skoglund, Emma G          12 SSL-MR               2:38.36         DQ        
 -- Martin, Alyssa D          12 WSSC-MR              2:34.93         NS        
 -- Colon, Samantha S         12 Team Rockland-MR     2:31.38         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           32.71      31.48 ZQ     
  2 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                33.62      31.96 ZQ     
  3 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR                34.78      33.36 SILV   
  4 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR                36.06      34.31 SILV   
  5 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    35.84      34.75 SILV   
  6 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR                 35.89      34.78 SILV   
  7 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR                37.46      34.94 SILV   
  8 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    36.54      35.09 SILV   
  9 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR       37.50      35.27 SILV   
 10 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    35.94      35.34 SILV   
 11 Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR                36.84      35.39 SILV   
 12 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR                36.10      35.41 SILV   
 13 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR                 36.63      35.69 SILV   
 14 Davis, Maggie A           11 SSL-MR                 37.91      35.92 SILV   
 15 Abouezzi, Tiffany         12 Dolphins-MR            36.15      36.18 SILV   
 16 Funk, Emma                12 WISC-MR                38.95      36.45 SILV   
 17 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                37.83      37.21 SILV   
 18 Kudlinski, Alexandra      12 SSL-MR                 38.92      37.37 SILV   
 19 Peratikos, Heidi E        12 Dolphins-MR            37.01      37.79 SILV   
 20 Tran, Evelyn              12 Express Swimming-MR    49.67      38.07        
 21 Boucher, Maddie C         12 NDAC-MR                36.60      38.16        
 22 Colon, Samantha S         12 Team Rockland-MR       38.54      38.32        
 23 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR    39.35      38.47        
 24 Dankner, Sam r            11 Team Rockland-MR       39.62      38.62        
 25 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR           38.16      38.93        
 26 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR    40.54      39.06        
 27 Engel, Juianna M          11 Team Rockland-MR       40.89      39.44        
 28 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR            41.95      39.62        
 29 Caruvana, Julia           11 Rac @ Jcc-MR           42.13      40.74        
 30 Lynch, Kirsten            12 Team Rockland-MR       40.66      41.08        
 31 Kim, Ashley H             11 SSL-MR                 38.05      41.35        
 32 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR           41.26      41.87        
 33 Cassidy, Sophia R         12 Dolphins-MR            41.49      41.98        
 34 Stickelman, Kayla Marie   11 CSC-MR                 42.39      42.37        
 35 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR           42.38      42.68        
 36 Cook, April M             11 RFAC-MR                41.09      42.95        
 37 Iaboni, Julia             11 CSC-MR                 44.50      43.01        
 38 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR    43.45      43.63        
 39 Lettieri, Emma            12 CSC-MR                 42.56      43.83        
 40 McKenna, Kayla            11 WISC-MR                44.76      44.30        
 41 Gilhooly, Paige K         12 SSL-MR                 46.72      44.85        
 42 Racca, Alexis M           11 Dolphins-MR            47.58      45.30        
 43 Beqaj, Emma R             11 WISC-MR                49.23      46.13        
 44 Rojas, Nicole A           12 Dolphins-MR            53.27      51.86        
 45 Danzy, Jezmyne-Elise J    12 CSC-MR                 49.52      53.18        
 46 Arias, Allison            12 Team Rockland-MR       56.08      53.72        
 47 Staubi, Emma S            11 NDAC-MR                56.64      53.96        
 -- McLaughlin, Sophia        11 Express Swimming-MR    46.83         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:11.17    1:10.30 JO     
                  35.26     1:10.30 (35.04)                                        
  2 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:09.92    1:10.32 JO     
                  33.91     1:10.32 (36.41)                                        
  3 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR              1:10.81    1:12.01 SILV   
                  35.56     1:12.01 (36.45)                                        
  4 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:15.70    1:13.86 SILV   
                  35.90     1:13.86 (37.96)                                        
  5 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR              1:12.46    1:14.48 SILV   
                  36.68     1:14.48 (37.80)                                        
  6 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR              1:15.60    1:14.63 SILV   
                  35.82     1:14.63 (38.81)                                        
  7 Miller, Elissa J          11 WSSC-MR              1:12.83    1:15.13 SILV   
                  36.65     1:15.13 (38.48)                                        
  8 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:23.49    1:15.21 SILV   
                  36.99     1:15.21 (38.22)                                        
  9 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR              1:18.04    1:15.80 SILV   
                  37.11     1:15.80 (38.69)                                        
 10 Chernik, Alannah R        12 CSC-MR               1:14.01    1:15.95 SILV   
                  37.44     1:15.95 (38.51)                                        
 11 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:19.58    1:17.04 SILV   
                  37.10     1:17.04 (39.94)                                        
 12 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:19.44    1:17.22 SILV   
                  37.67     1:17.22 (39.55)                                        
 13 Funk, Emma                12 WISC-MR              1:18.41    1:18.28 SILV   
                  39.34     1:18.28 (38.94)                                        
 14 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR              1:19.47    1:18.41 SILV   
                  38.47     1:18.41 (39.94)                                        
 15 Buencamino, Christina     12 Rac @ Jcc-MR         1:17.85    1:18.44 SILV   
                  36.94     1:18.44 (41.50)                                        
 16 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR               1:16.74    1:19.00 SILV   
 17 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:19.68    1:19.13 SILV   
                  38.78     1:19.13 (40.35)                                        
 18 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR               1:18.01    1:20.55 SILV   
                  39.14     1:20.55 (41.41)                                        
 19 Davis, Maggie A           11 SSL-MR               1:22.84    1:21.04 SILV   
                  38.25     1:21.04 (42.79)                                        
 20 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         1:22.61    1:22.04        
                  39.45     1:22.04 (42.59)                                        
 21 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:27.30    1:23.37        
                  40.49     1:23.37 (42.88)                                        
 22 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR     1:21.64    1:24.30        
                  40.60     1:24.30 (43.70)                                        
 23 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  1:27.80    1:24.86        
                  40.74     1:24.86 (44.12)                                        
 24 Tran, Evelyn              12 Express Swimming-MR  1:49.89    1:24.97        
                  39.97     1:24.97 (45.00)                                        
 25 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR  1:24.81    1:25.18        
                  42.43     1:25.18 (42.75)                                        
 26 Young, Nicole A           12 Rac @ Jcc-MR         1:25.72    1:25.58        
                  41.02     1:25.58 (44.56)                                        
 27 Cook, April M             11 RFAC-MR              1:30.28    1:25.91        
                  42.25     1:25.91 (43.66)                                        
 28 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR         1:26.76    1:27.53        
                  42.38     1:27.53 (45.15)                                        
 29 Caruvana, Julia           11 Rac @ Jcc-MR         1:30.32    1:28.06        
                  43.31     1:28.06 (44.75)                                        
 30 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR              1:35.01    1:31.47        
                  43.93     1:31.47 (47.54)                                        
 31 Signore, Maia A           12 SSL-MR               1:38.13    1:32.38        
                  44.80     1:32.38 (47.58)                                        
 32 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:39.29    1:32.93        
                  44.56     1:32.93 (48.37)                                        
 33 McKenna, Kayla            11 WISC-MR              1:58.99    1:33.38        
                  45.54     1:33.38 (47.84)                                        
 34 Iaboni, Julia             11 CSC-MR               2:15.00    1:33.80        
                  44.57     1:33.80 (49.23)                                        
 35 Schlissel, Carleigh S     11 SSL-MR               1:32.91    1:34.44        
                  45.36     1:34.44 (49.08)                                        
 36 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR              1:35.68    1:38.74        
                  48.04     1:38.74 (50.70)                                        
 -- Stickelman, Kayla Marie   11 CSC-MR               2:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.93          DQ (53.67)                                        
 -- Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR              1:20.18         DQ        
                  40.64          DQ (42.47)                                        
 -- Milillo, Angelina S       11 SSL-MR               1:47.78         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funk, Emma                12 WISC-MR                37.24      37.74 SILV   
  2 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR    37.93      37.83 SILV   
  3 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           38.25      38.72 SILV   
  4 Yen, Becca                11 RFAC-MR                39.70      39.22 SILV   
  5 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR           37.92      39.37 SILV   
  6 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    40.41      39.83 SILV   
  7 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR    40.86      39.85 SILV   
  8 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR            40.91      39.94 SILV   
  9 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           37.95      40.05 SILV   
 10 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                39.63      40.10 SILV   
 11 Chernik, Alannah R        12 CSC-MR                 42.87      40.93 SILV   
 12 Miller, Elissa J          11 WSSC-MR                39.79      41.09 SILV   
 13 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    45.30      41.10 SILV   
 14 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    40.93      41.16 SILV   
 15 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR                 45.50      41.59 SILV   
 16 Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR                40.90      41.60 SILV   
 17 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR                44.93      42.27 SILV   
 18 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    42.52      42.28 SILV   
 19 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR    43.84      42.35 SILV   
 20 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                43.65      42.75 SILV   
 21 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR           41.88      43.16        
 22 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR                45.60      43.22        
 23 Dankner, Sam r            11 Team Rockland-MR       45.67      43.45        
 24 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR                 42.96      43.47        
 25 Signore, Maia A           12 SSL-MR                 43.43      43.70        
 26 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR                46.69      44.12        
 27 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR    46.79      44.30        
 28 Cano, Andrea              12 CSC-MR                 43.52      44.44        
 29 Schlissel, Carleigh S     11 SSL-MR                 46.02      45.34        
 30 McCann, Jada              11 CSC-MR                 44.93      45.93        
 31 Skoglund, Emma G          12 SSL-MR                 47.93      46.26        
 31 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:00.21      46.26        
 33 Hazell, Becca N           12 SSL-MR                 48.64      46.75        
 34 Engel, Juianna M          11 Team Rockland-MR       46.61      47.21        
 35 Caruvana, Julia           11 Rac @ Jcc-MR           46.16      47.25        
 36 Davis, Maggie A           11 SSL-MR                 47.41      47.65        
 37 Peratikos, Heidi E        12 Dolphins-MR            50.28      48.38        
 38 Daterao, Monal R          11 SSL-MR                 49.89      49.28        
 39 Lynch, Kirsten            12 Team Rockland-MR       44.66      49.76        
 40 Cook, April M             11 RFAC-MR                50.67      50.74        
 41 Tran, Evelyn              12 Express Swimming-MR    56.76      52.51        
 42 McKenna, Kayla            11 WISC-MR                52.81      53.87        
 43 Beqaj, Emma R             11 WISC-MR                59.99      54.38        
 44 Arias, Allison            12 Team Rockland-MR     1:00.66    1:01.48        
 -- Stickelman, Kayla Marie   11 CSC-MR                 47.73         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Hannah M        12 NDAC-MR              1:24.03    1:19.27 JO     
                  36.89     1:19.27 (42.38)                                        
  2 Funk, Emma                12 WISC-MR              1:20.68    1:19.48 JO     
                  37.40     1:19.48 (42.08)                                        
  3 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:35.55    1:24.79 SILV   
                  40.25     1:24.79 (44.54)                                        
  4 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:23.99    1:24.87 SILV   
                  40.70     1:24.87 (44.17)                                        
  5 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:24.55    1:25.64 SILV   
                  40.63     1:25.64 (45.01)                                        
  6 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:26.13    1:25.75 SILV   
                  40.35     1:25.75 (45.40)                                        
  7 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR          1:38.09    1:25.82 SILV   
                  41.26     1:25.82 (44.56)                                        
  8 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:28.14    1:26.26 SILV   
                  41.48     1:26.26 (44.78)                                        
  9 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR  1:29.96    1:27.39 SILV   
                  43.12     1:27.39 (44.27)                                        
 10 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR              1:31.52    1:27.53 SILV   
                  42.91     1:27.53 (44.62)                                        
 11 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR  1:33.27    1:28.08 SILV   
                  41.67     1:28.08 (46.41)                                        
 12 Chernik, Alannah R        12 CSC-MR               1:36.09    1:30.45 SILV   
                  42.87     1:30.45 (47.58)                                        
 13 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR              1:31.93    1:31.13 SILV   
                  43.23     1:31.13 (47.90)                                        
 14 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  1:37.32    1:32.29        
                  42.77     1:32.29 (49.52)                                        
 15 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR              1:35.54    1:32.46        
                  45.14     1:32.46 (47.32)                                        
 16 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR               1:30.96    1:32.79        
                  42.65     1:32.79 (50.14)                                        
 17 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR               1:34.80    1:32.99        
                  43.54     1:32.99 (49.45)                                        
 18 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR         1:32.80    1:33.03        
                  44.77     1:33.03 (48.26)                                        
 19 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:34.36    1:34.15        
                  43.95     1:34.15 (50.20)                                        
 20 Trevena, Olivia E         11 NDAC-MR              1:39.03    1:36.03        
                  44.72     1:36.03 (51.31)                                        
 21 Cano, Andrea              12 CSC-MR               1:35.50    1:36.25        
                  44.28     1:36.25 (51.97)                                        
 22 Storrs, Mackenzie E       11 NDAC-MR              1:39.78    1:36.41        
                  46.33     1:36.41 (50.08)                                        
 23 McCann, Jada              11 CSC-MR               1:40.51    1:37.75        
                  45.83     1:37.75 (51.92)                                        
 24 Kim, Ashley H             11 SSL-MR               1:41.02    1:37.81        
                  47.32     1:37.81 (50.49)                                        
 25 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR  1:41.83    1:38.77        
                  45.35     1:38.77 (53.42)                                        
 26 Lettieri, Emma            12 CSC-MR               1:43.53    1:39.02        
                  47.40     1:39.02 (51.62)                                        
 27 Engel, Juianna M          11 Team Rockland-MR     1:40.47    1:39.72        
                  45.56     1:39.72 (54.16)                                        
 28 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR              1:38.95    1:39.93        
                  46.96     1:39.93 (52.97)                                        
 29 Caruvana, Julia           11 Rac @ Jcc-MR         1:59.13    1:40.88        
                  47.03     1:40.88 (53.85)                                        
 30 Kubsch, Sadie P           11 NDAC-MR              1:49.72    1:43.24        
                  49.30     1:43.24 (53.94)                                        
 31 Gilhooly, Paige K         12 SSL-MR               1:52.70    1:49.45        
                  52.46     1:49.45 (56.99)                                        
 32 McKenna, Kayla            11 WISC-MR              1:55.88    1:50.37        
                  51.93     1:50.37 (58.44)                                        
 33 Cook, April M             11 RFAC-MR              1:47.46    1:51.19        
                  53.83     1:51.19 (57.36)                                        
 34 Lynch, Kirsten            12 Team Rockland-MR     1:43.66    1:51.59        
                  51.30   1:51.59 (1:00.29)                                        
 -- McLaughlin, Sophia        11 Express Swimming-MR  1:52.87         NS        
 -- Tran, Evelyn              12 Express Swimming-MR  2:06.23         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          11 WSSC-MR                32.57      32.90 SILV   
  2 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           32.76      33.27 SILV   
  3 Buencamino, Christina     12 Rac @ Jcc-MR           42.13      33.47 SILV   
  4 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                34.04      33.76 SILV   
  5 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR                34.30      34.12 SILV   
  6 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    34.01      34.65 SILV   
  7 Yen, Becca                11 RFAC-MR                35.38      34.77 SILV   
  8 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                33.48      34.95 SILV   
  9 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR            34.58      35.00 SILV   
 10 Cano, Andrea              12 CSC-MR                 43.71      35.97        
 11 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                36.29      36.17        
 12 Funk, Emma                12 WISC-MR                39.38      36.35        
 13 Signore, Maia A           12 SSL-MR                 37.54      36.44        
 14 Skoglund, Emma G          12 SSL-MR                 35.64      36.86        
 15 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    38.93      36.97        
 16 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR                37.72      37.04        
 17 Davis, Maggie A           11 SSL-MR                 36.86      37.15        
 18 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR       36.61      37.32        
 19 Young, Nicole A           12 Rac @ Jcc-MR           37.65      37.40        
 20 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR                37.13      37.76        
 21 Peratikos, Heidi E        12 Dolphins-MR            37.37      37.85        
 22 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR           40.24      37.87        
 23 Dankner, Sam r            11 Team Rockland-MR       44.11      38.51        
 24 Iaboni, Julia             11 CSC-MR                 40.48      38.98        
 25 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR    40.31      39.10        
 26 Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR                38.40      39.71        
 27 McCann, Jada              11 CSC-MR                 39.50      41.72        
 28 Cook, April M             11 RFAC-MR                42.33      41.95        
 29 Beqaj, Emma R             11 WISC-MR                46.95      42.90        
 30 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR                40.44      43.02        
 31 Schlusselberg, Rachel     12 Express Swimming-MR    41.01      43.09        
 32 Engel, Juianna M          11 Team Rockland-MR       42.52      45.89        
 33 Caruvana, Julia           11 Rac @ Jcc-MR           53.13      46.49        
 34 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                41.57      47.90        
 35 Hazell, Becca N           12 SSL-MR               1:40.71      48.09        
 36 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR           50.64      48.15        
 37 Daterao, Monal R          11 SSL-MR               1:03.71      51.25        
 38 McKenna, Kayla            11 WISC-MR                56.99      53.33        
 39 Arias, Allison            12 Team Rockland-MR     1:06.86    1:04.84        
 -- Milillo, Angelina S       11 SSL-MR                 54.51         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            12 SSL-MR               1:11.42    1:15.87 SILV   
                  36.78     1:15.87 (39.09)                                        
  2 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:17.13    1:17.30 SILV   
                  35.97     1:17.30 (41.33)                                        
  3 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR              1:17.79    1:18.83 SILV   
                  37.58     1:18.83 (41.25)                                        
  4 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:20.43    1:21.53 SILV   
                  36.65     1:21.53 (44.88)                                        
  5 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR              1:23.20    1:21.57 SILV   
                  37.96     1:21.57 (43.61)                                        
  6 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR  1:28.88    1:24.20 SILV   
                  40.98     1:24.20 (43.22)                                        
  7 Signore, Maia A           12 SSL-MR               1:27.16    1:24.60 SILV   
                  38.79     1:24.60 (45.81)                                        
  8 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR              1:24.48    1:25.40 SILV   
                  37.71     1:25.40 (47.69)                                        
  9 Davis, Maggie A           11 SSL-MR               1:25.50    1:27.04        
                  38.91     1:27.04 (48.13)                                        
 10 Young, Nicole A           12 Rac @ Jcc-MR         1:32.13    1:27.63        
                  39.08     1:27.63 (48.55)                                        
 11 Kubsch, Sadie P           11 NDAC-MR              1:58.83    1:45.37        
                  45.72     1:45.37 (59.65)                                        
 12 McKenna, Kayla            11 WISC-MR              2:04.44    1:53.14        
                  52.14   1:53.14 (1:01.00)                                        
 -- Beqaj, Emma R             11 WISC-MR              1:59.55         DQ        
      One hand touch
                  45.58          DQ (58.44)                                        
 -- Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR              1:29.37         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:14.52    1:10.51 JO     
                  32.62     1:10.51 (37.89)                                        
  2 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:15.07    1:11.17 JO     
                  32.51     1:11.17 (38.66)                                        
  3 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:14.70    1:13.39 SILV   
                  34.13     1:13.39 (39.26)                                        
  4 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:15.42    1:13.84 SILV   
                  34.68     1:13.84 (39.16)                                        
  5 Galvin, Kate H            12 SSL-MR               1:12.59    1:14.08 SILV   
                  34.16     1:14.08 (39.92)                                        
  6 Campagna, Hannah M        12 NDAC-MR              1:18.48    1:14.30 SILV   
                  34.88     1:14.30 (39.42)                                        
  7 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:15.61    1:15.25 SILV   
                  34.03     1:15.25 (41.22)                                        
  8 Funk, Emma                12 WISC-MR              1:18.44    1:16.50 SILV   
                  35.88     1:16.50 (40.62)                                        
  9 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR              1:15.54    1:16.90 SILV   
                  34.80     1:16.90 (42.10)                                        
 10 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR               1:20.13    1:18.24 SILV   
                  35.68     1:18.24 (42.56)                                        
 11 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR              1:19.91    1:18.70        
                  36.00     1:18.70 (42.70)                                        
 12 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:19.78    1:18.71        
                  36.54     1:18.71 (42.17)                                        
 13 Hoge, Maggie M            12 WISC-MR              1:17.70    1:19.03        
                  36.59     1:19.03 (42.44)                                        
 14 Payman, Maya N            12 Dolphins-MR          1:25.17    1:19.29        
                  34.94     1:19.29 (44.35)                                        
 15 Colon, Samantha S         12 Team Rockland-MR     1:21.92    1:19.35        
                  36.47     1:19.35 (42.88)                                        
 16 Cano, Andrea              12 CSC-MR               1:23.16    1:20.50        
                  37.95     1:20.50 (42.55)                                        
 17 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR              1:26.81    1:20.56        
                  37.68     1:20.56 (42.88)                                        
 18 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:23.56    1:20.87        
                  37.27     1:20.87 (43.60)                                        
 19 Edwards, Laurel E         11 CSC-MR               1:22.95    1:21.71        
                  36.73     1:21.71 (44.98)                                        
 20 Young, Nicole A           12 Rac @ Jcc-MR         1:25.13    1:22.35        
                  37.44     1:22.35 (44.91)                                        
 21 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  1:28.10    1:22.91        
                  40.14     1:22.91 (42.77)                                        
 22 Dankner, Sam r            11 Team Rockland-MR     1:30.53    1:23.20        
                  38.23     1:23.20 (44.97)                                        
 23 Abouezzi, Tiffany         12 Dolphins-MR          1:24.56    1:23.78        
                  38.64     1:23.78 (45.14)                                        
 24 Trevena, Olivia E         11 NDAC-MR              1:31.85    1:24.61        
                  38.30     1:24.61 (46.31)                                        
 25 Signore, Maia A           12 SSL-MR               1:25.91    1:24.75        
                  39.90     1:24.75 (44.85)                                        
 26 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR     1:29.56    1:24.99        
                  39.06     1:24.99 (45.93)                                        
 27 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:28.76    1:25.21        
                  39.01     1:25.21 (46.20)                                        
 28 Boucher, Maddie C         12 NDAC-MR              1:26.20    1:25.31        
                  36.70     1:25.31 (48.61)                                        
 29 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  1:26.36    1:26.87        
                  39.63     1:26.87 (47.24)                                        
 30 McCann, Jada              11 CSC-MR               1:37.54    1:27.25        
                  40.12     1:27.25 (47.13)                                        
 31 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:35.63    1:27.38        
                  42.19     1:27.38 (45.19)                                        
 32 Kudlinski, Alexandra      12 SSL-MR               1:47.86    1:27.68        
                  41.05     1:27.68 (46.63)                                        
 33 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR         1:32.13    1:28.70        
                  43.69     1:28.70 (45.01)                                        
 34 Storrs, Mackenzie E       11 NDAC-MR              1:29.17    1:28.78        
                  44.16     1:28.78 (44.62)                                        
 35 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR              1:29.94    1:29.01        
                  42.08     1:29.01 (46.93)                                        
 36 Stickelman, Kayla Marie   11 CSC-MR               2:00.00    1:30.33        
                  45.26     1:30.33 (45.07)                                        
 37 Kubsch, Sadie P           11 NDAC-MR              1:36.92    1:31.44        
                  42.45     1:31.44 (48.99)                                        
 38 Caruvana, Julia           11 Rac @ Jcc-MR         1:31.17    1:31.52        
                  43.62     1:31.52 (47.90)                                        
 39 Iaboni, Julia             11 CSC-MR               2:00.00    1:31.82        
                  42.11     1:31.82 (49.71)                                        
 40 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR         1:41.13    1:35.50        
                  44.50     1:35.50 (51.00)                                        
 41 Cassidy, Sophia R         12 Dolphins-MR          1:31.91    1:37.69        
                  42.54     1:37.69 (55.15)                                        
 42 Beqaj, Emma R             11 WISC-MR              2:30.31    1:42.02        
                  45.65     1:42.02 (56.37)                                        
 43 McKenna, Kayla            11 WISC-MR              1:50.48    1:42.16        
                  49.46     1:42.16 (52.70)                                        
 44 Staubi, Emma S            11 NDAC-MR              2:00.98    1:56.41        
                  50.64   1:56.41 (1:05.77)                                        
 -- Engel, Juianna M          11 Team Rockland-MR     1:39.66         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  42.78          DQ (47.21)                                        
 -- Rojas, Nicole A           12 Dolphins-MR          2:07.82         DQ        
      No touch - breast
                  53.79          DQ (57.38)                                        
 -- Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR  1:29.59         NS        
 -- Arias, Allison            12 Team Rockland-MR     1:30.66         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:36.29    2:31.63 SILV   
                  31.93     1:09.97 (38.04)     1:57.89 (47.92)     2:31.63 (33.74)
  2 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         2:37.39    2:38.46 SILV   
                  35.42     1:15.18 (39.76)     2:01.97 (46.79)     2:38.46 (36.49)
  3 Yen, Becca                11 RFAC-MR              2:43.65    2:43.56 SILV   
                  36.14     1:18.60 (42.46)     2:07.59 (48.99)     2:43.56 (35.97)
  4 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         2:46.68    2:46.02 SILV   
                  35.40     1:19.38 (43.98)     2:07.67 (48.29)     2:46.02 (38.35)
  5 Nunez, Gabby B            11 RFAC-MR              2:49.90    2:47.89 SILV   
                  36.55     1:18.80 (42.25)     2:10.99 (52.19)     2:47.89 (36.90)
  6 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR              2:59.99    2:48.63        
                  38.45     1:17.17 (38.72)     2:14.47 (57.30)     2:48.63 (34.16)
  7 Galvin, Kate H            12 SSL-MR               3:02.11    2:50.38        
                  34.66     1:17.57 (42.91)     2:10.27 (52.70)     2:50.38 (40.11)
  8 Trubiano, Alexa R         12 SSL-MR               2:51.08    2:50.73        
                  37.24     1:21.51 (44.27)     2:11.97 (50.46)     2:50.73 (38.76)
  9 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  3:01.83    2:54.68        
                  39.81     1:22.25 (42.44)     2:15.00 (52.75)     2:54.68 (39.68)
 10 Cohen, Emily Z            11 RFAC-MR              2:54.79    2:57.76        
                  41.21     1:26.98 (45.77)     2:18.41 (51.43)     2:57.76 (39.35)
 11 Skoglund, Emma G          12 SSL-MR               3:00.02    2:58.44        
                  38.13     1:22.19 (44.06)     2:20.82 (58.63)     2:58.44 (37.62)
 12 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR  3:11.83    2:59.95        
                  41.28     1:29.53 (48.25)     2:21.03 (51.50)     2:59.95 (38.92)
 13 Palamaro, Isabella A      11 Team Rockland-MR     2:56.94    3:01.62        
                  39.23     1:24.98 (45.75)     2:19.81 (54.83)     3:01.62 (41.81)
 14 Davis, Maggie A           11 SSL-MR               3:04.48    3:03.17        
                  37.97     1:24.66 (46.69)     2:22.72 (58.06)     3:03.17 (40.45)
 15 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  3:14.06    3:10.17        
                  41.52     1:31.14 (49.62)     2:22.96 (51.82)     3:10.17 (47.21)
 16 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR              3:18.03    3:10.74        
                  44.08     1:34.52 (50.44)     2:30.48 (55.96)     3:10.74 (40.26)
 17 Cook, April M             11 RFAC-MR              3:12.37    3:17.37        
                  48.61     1:34.12 (45.51)   2:35.73 (1:01.61)     3:17.37 (41.64)
 18 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR              3:16.57    3:18.12        
                  47.59     1:35.92 (48.33)     2:31.39 (55.47)     3:18.12 (46.73)
 -- Chernik, Alannah R        12 CSC-MR               2:48.88         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  38.70     1:19.49 (40.79)     2:11.79 (52.30)          DQ (37.62)
 -- Colon, Samantha S         12 Team Rockland-MR     2:57.77         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              1:59.25    1:56.59        
     1) Cianciotto, Danielle C 12       2) Nicholson, Isabella E 12       
     3) Briordy, Casey L 12             4) LaPointe, Teresa M 12          
                  28.84       58.04 (29.20)     1:13.05 (15.01)     1:56.59 (43.54)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:50.25    2:02.00        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 12    2) Cohen, Emily Z 11              
     3) Nunez, Gabby B 11               4) Yen, Becca 11                  
                  30.16     1:01.51 (31.35)     1:31.85 (30.34)     2:02.00 (30.15)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:11.69    2:05.92        
     1) Edwards, Laurel E 11            2) McCann, Jada 11                
     3) Stickelman, Kayla Marie 11      4) Chernik, Alannah R 12          
                  32.65     1:06.85 (34.20)     1:36.58 (29.73)     2:05.92 (29.34)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:06.45    2:13.42        
     1) Trubiano, Alexa R 12            2) Schlissel, Carleigh S 11       
     3) Davis, Maggie A 11              4) Skoglund, Emma G 12            
                  32.13     1:09.04 (36.91)     1:41.86 (32.82)     2:13.42 (31.56)
  5 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:05.81    2:13.79        
     1) Funk, Emma 12                   2) McKenna, Kayla 11              
     3) Hoge, Maggie M 12               4) Liebowitz, Arianna 12          
                  31.59     1:10.70 (39.11)     1:41.26 (30.56)     2:13.79 (32.53)
  6 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:12.17    2:27.74        
     1) Palamaro, Isabella A 11         2) Dankner, Sam r 11              
     3) Lynch, Kirsten 12               4) Colon, Samantha S 12           
                  39.72     1:12.26 (32.54)     1:54.19 (41.93)     2:27.74 (33.55)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:13.04    2:11.92        
     1) Cianciotto, Danielle C 12       2) Nicholson, Isabella E 12       
     3) Briordy, Casey L 12             4) LaPointe, Teresa M 12          
                  31.97     1:09.52 (37.55)     1:43.09 (33.57)     2:11.92 (28.83)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:03.05    2:15.40        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 12    2) Yen, Becca 11                  
     3) Nunez, Gabby B 11               4) Cohen, Emily Z 11              
                  32.60     1:10.96 (38.36)     1:44.67 (33.71)     2:15.40 (30.73)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:17.46    2:17.69        
     1) Amaro, Isabella L 11            2) Campagna, Hannah M 12          
     3) Reyes-Torres, Monica R 12       4) Noakes, Annie C 11             
                  37.74     1:13.06 (35.32)     1:47.61 (34.55)     2:17.69 (30.08)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:36.42    2:29.30        
     1) Hoge, Maggie M 12               2) Funk, Emma 12                  
     3) Beqaj, Emma R 11                4) Liebowitz, Arianna 12          
                  35.27     1:12.84 (37.57)     1:58.03 (45.19)     2:29.30 (31.27)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:29.85    2:30.34        
     1) Chernik, Alannah R 12           2) Edwards, Laurel E 11           
     3) McCann, Jada 11                 4) Lettieri, Emma 12              
                  33.50     1:15.65 (42.15)     1:56.94 (41.29)     2:30.34 (33.40)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                26.69  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               13 RFAC-MR                26.40      26.08 JO     
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                26.54      26.12 JO     
  3 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                27.23      26.94 SILV   
  4 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR                27.72      27.84 SILV   
  5 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR                27.82      28.06 SILV   
  6 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR                27.23      28.17 SILV   
  7 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR    29.45      29.07        
  8 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR                28.87      29.12        
  9 Lee, Sophia M             14 CSC-MR                 29.17      29.17        
 10 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR           28.03      29.18        
 11 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR                28.69      29.20        
 12 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR    29.13      29.27        
 13 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR    29.74      29.28        
 14 Nikolski, Mary T T        13 Dolphins-MR            29.05      29.31        
 15 Davi, Julia G             13 WISC-MR                29.11      29.54        
 16 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR           29.59      29.57        
 17 Sweeney, Julia M          14 Dolphins-MR            29.76      29.71        
 18 Lettieri, Samantha H      14 CSC-MR                 28.34      29.95        
 19 Kelly, Vivian N           13 CSC-MR                 32.46      30.25        
 20 Cavotti, Emily C          13 NDAC-MR                29.41      30.29        
 21 Orski, Emily M            14 CSC-MR                 31.59      30.30        
 22 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR       30.97      30.39        
 23 Kortright, Amber M        13 WISC-MR                30.52      30.40        
 24 Celikoyar, Peri           14 CSC-MR                 31.03      30.51        
 25 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR                 30.49      30.60        
 26 Mialma, Itzel             14 NDAC-MR                30.76      30.63        
 27 Urbina, Julia M           13 CSC-MR                 31.40      30.65        
 28 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR                 30.09      30.66        
 29 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR       30.97      30.98        
 30 Oldiges, Pearl A          13 Dolphins-MR            31.91      31.12        
 31 Eckhardt, Maddie R        13 Dolphins-MR            30.76      31.17        
 32 Moss, Rachel L            13 Express Swimming-MR    31.33      31.18        
 33 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR           31.38      31.26        
 34 Malloy, Jenna r           13 Rac @ Jcc-MR           31.47      31.27        
 35 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR           31.12      31.38        
 36 Mroczek, Charista S       13 Rac @ Jcc-MR           31.02      31.44        
 37 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR                31.60      31.48        
 38 Pierce, Darya I           14 CSC-MR                 30.96      32.05        
 39 Pierce, Francesca G       14 CSC-MR                 30.81      32.06        
 40 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR                32.95      32.39        
 41 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR                32.07      32.57        
 42 Taylor, Phoebe F          13 Rac @ Jcc-MR           33.65      32.73        
 43 Gemmati, Elaina A         14 Dolphins-MR            31.76      32.77        
 44 Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR    32.49      33.18        
 45 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR                32.16      33.30        
 46 Abouezzi, Alexandra       13 Dolphins-MR            33.35      33.76        
 46 Giordano, Colleen         14 WISC-MR                32.92      33.76        
 48 Zecchin, Sarah            13 Team Rockland-MR          NT      34.47        
 49 Tessler, Maya E           13 Dolphins-MR            33.72      34.60        
 50 Wiehe, Lauren E           13 Dolphins-MR            33.51      34.68        
 51 Tessler, Hayley R         13 Dolphins-MR            34.85      34.76        
 52 Fertig, Gillian           13 Rac @ Jcc-MR           32.79      34.85        
 53 Kaiser, Holley M          13 NDAC-MR                34.65      35.43        
 54 Draude, Jenna             14 Express Swimming-MR    46.75      38.16        
 -- Dahl, Sierra A            13 NDAC-MR                29.66         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                57.10      56.71 JO     
                  27.40       56.71 (29.31)                                        
  2 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                58.09      56.96 JO     
                  27.75       56.96 (29.21)                                        
  3 Tang, Emily               13 RFAC-MR                58.65      57.70 JO     
                  27.99       57.70 (29.71)                                        
  4 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR                59.40      58.11 SILV   
                  28.35       58.11 (29.76)                                        
  5 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR                58.25      59.68 SILV   
                  28.58       59.68 (31.10)                                        
  6 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR                59.91    1:00.27 SILV   
                  29.20     1:00.27 (31.07)                                        
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR                59.38    1:00.37 SILV   
                  28.81     1:00.37 (31.56)                                        
  8 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               1:00.76    1:00.90 SILV   
                  29.46     1:00.90 (31.44)                                        
  9 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:01.65    1:01.24 SILV   
                  29.71     1:01.24 (31.53)                                        
 10 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              1:01.82    1:01.63 SILV   
                  29.67     1:01.63 (31.96)                                        
 11 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:05.14    1:02.23 SILV   
                  29.81     1:02.23 (32.42)                                        
 12 Nikolski, Mary T T        13 Dolphins-MR          1:03.11    1:02.26 SILV   
                  30.20     1:02.26 (32.06)                                        
 13 Miller, Molly A           14 WSSC-MR              1:00.57    1:02.28 SILV   
                  30.06     1:02.28 (32.22)                                        
 14 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:03.52    1:03.39        
                  31.02     1:03.39 (32.37)                                        
 15 Ho, Penelope L            14 SSL-MR               1:02.62    1:03.55        
                  30.05     1:03.55 (33.50)                                        
 16 Lee, Sophia M             14 CSC-MR               1:05.03    1:03.71        
                  30.76     1:03.71 (32.95)                                        
 17 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              1:05.82    1:04.23        
                  30.73     1:04.23 (33.50)                                        
 18 Madden, Mikayla A         14 SSL-MR               1:07.98    1:04.35        
                  30.97     1:04.35 (33.38)                                        
 19 Sweeney, Julia M          14 Dolphins-MR          1:09.22    1:05.21        
                  31.21     1:05.21 (34.00)                                        
 20 Orski, Emily M            14 CSC-MR               1:07.11    1:05.34        
                  31.14     1:05.34 (34.20)                                        
 21 Jarvis, MacKenzie T       14 Dolphins-MR          1:04.58    1:05.50        
                  30.48     1:05.50 (35.02)                                        
 22 Schnell, Ally P           13 SSL-MR               1:11.15    1:05.70        
                  31.77     1:05.70 (33.93)                                        
 23 Shabanowitz, Sarah A      13 NDAC-MR              1:10.32    1:05.91        
                  31.19     1:05.91 (34.72)                                        
 24 Seward, Kristen J         14 Dolphins-MR          1:06.49    1:05.93        
                  31.07     1:05.93 (34.86)                                        
 25 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         1:05.36    1:06.22        
                  31.29     1:06.22 (34.93)                                        
 26 Kelly, Vivian N           13 CSC-MR               1:06.49    1:06.46        
                  31.83     1:06.46 (34.63)                                        
 27 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     1:05.59    1:06.52        
                  31.75     1:06.52 (34.77)                                        
 28 Garcia, Samantha M        13 SSL-MR               1:10.79    1:06.73        
                  32.19     1:06.73 (34.54)                                        
 29 Eckhardt, Maddie R        13 Dolphins-MR          1:09.55    1:06.77        
                  32.10     1:06.77 (34.67)                                        
 30 Mroczek, Charista S       13 Rac @ Jcc-MR         1:07.35    1:06.95        
                  32.57     1:06.95 (34.38)                                        
 31 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR               1:06.30    1:07.11        
                  31.86     1:07.11 (35.25)                                        
 32 Moss, Rachel L            13 Express Swimming-MR  1:08.55    1:07.47        
                  31.72     1:07.47 (35.75)                                        
 33 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     1:06.40    1:07.73        
                  32.29     1:07.73 (35.44)                                        
 34 Levy, Ariella             13 Team Rockland-MR     1:11.26    1:08.06        
                  32.66     1:08.06 (35.40)                                        
 35 Malloy, Jenna r           13 Rac @ Jcc-MR         1:09.88    1:08.15        
                  32.47     1:08.15 (35.68)                                        
 36 Santiago, Gabriella       14 Team Rockland-MR     1:07.34    1:08.20        
                  33.77     1:08.20 (34.43)                                        
 37 DeBrock, Klaire T         13 SSL-MR               1:17.96    1:08.51        
                  33.50     1:08.51 (35.01)                                        
 38 Dahl, Sierra A            13 NDAC-MR              1:07.70    1:08.56        
                  32.76     1:08.56 (35.80)                                        
 39 Poole, Brianna M          14 WSSC-MR              1:06.99    1:08.57        
                  33.48     1:08.57 (35.09)                                        
 40 Mialma, Itzel             14 NDAC-MR              1:10.14    1:08.58        
                  33.09     1:08.58 (35.49)                                        
 41 Oldiges, Pearl A          13 Dolphins-MR          1:09.76    1:08.63        
                  32.38     1:08.63 (36.25)                                        
 42 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         1:08.76    1:08.67        
                  33.16     1:08.67 (35.51)                                        
 43 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         1:09.51    1:08.86        
                  32.99     1:08.86 (35.87)                                        
 44 Urbina, Julia M           13 CSC-MR               1:09.96    1:09.27        
                  33.81     1:09.27 (35.46)                                        
 45 Celikoyar, Peri           14 CSC-MR               1:10.07    1:09.28        
                  33.49     1:09.28 (35.79)                                        
 46 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR              1:09.93    1:09.32        
                  34.02     1:09.32 (35.30)                                        
 47 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR               1:06.46    1:09.36        
                  32.22     1:09.36 (37.14)                                        
 48 Pierce, Francesca G       14 CSC-MR               1:06.57    1:09.73        
                  32.73     1:09.73 (37.00)                                        
 49 Javenes, Kali             13 Team Rockland-MR     1:09.62    1:10.29        
                  33.90     1:10.29 (36.39)                                        
 50 Sanchez, Justine          13 WSSC-MR              1:07.82    1:10.53        
                  34.00     1:10.53 (36.53)                                        
 51 Rattazzi, Kathleen M      14 SSL-MR               1:13.78    1:10.62        
                  33.00     1:10.62 (37.62)                                        
 52 Pierce, Darya I           14 CSC-MR               1:10.05    1:11.70        
 53 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              1:12.02    1:12.30        
                  33.84     1:12.30 (38.46)                                        
 54 Giordano, Colleen         14 WISC-MR              1:11.86    1:12.76        
                  34.98     1:12.76 (37.78)                                        
 55 Deleon, Grace J           13 Team Rockland-MR     1:11.71    1:12.95        
                  34.32     1:12.95 (38.63)                                        
 56 Gemmati, Elaina A         14 Dolphins-MR          1:13.12    1:13.00        
                  35.41     1:13.00 (37.59)                                        
 57 Schulkind, Casey L        13 NDAC-MR              1:13.16    1:13.13        
                  34.42     1:13.13 (38.71)                                        
 58 Klein, Stephanie          14 Team Rockland-MR     1:09.06    1:13.19        
                  35.64     1:13.19 (37.55)                                        
 59 Traut, Erin O             13 Dolphins-MR          1:12.03    1:13.39        
                  35.53     1:13.39 (37.86)                                        
 60 Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR  1:15.90    1:14.61        
                  35.15     1:14.61 (39.46)                                        
 61 Taylor, Phoebe F          13 Rac @ Jcc-MR         1:14.48    1:14.74        
 62 Tessler, Maya E           13 Dolphins-MR          1:16.31    1:15.01        
                  34.93     1:15.01 (40.08)                                        
 63 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              1:13.79    1:15.30        
                  35.67     1:15.30 (39.63)                                        
 64 Zecchin, Sarah            13 Team Rockland-MR          NT    1:16.22        
                  36.15     1:16.22 (40.07)                                        
 65 Fertig, Gillian           13 Rac @ Jcc-MR         1:16.27    1:17.98        
 66 Tessler, Hayley R         13 Dolphins-MR          1:16.17    1:19.67        
                  38.23     1:19.67 (41.44)                                        
 67 Wanamaker, Amanda B       14 SSL-MR               1:18.25    1:22.19        
                  37.37     1:22.19 (44.82)                                        
 68 Borgersen, Amber L        13 SSL-MR               1:25.84    1:23.37        
                  37.71     1:23.37 (45.66)                                        
 69 Draude, Jenna             14 Express Swimming-MR  1:32.43    1:25.47        
                  40.23     1:25.47 (45.24)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:06.98    2:02.09 ZQ     
                  28.09       59.14 (31.05)     1:31.13 (31.99)     2:02.09 (30.96)
  2 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              2:07.13    2:03.77 ZQ     
                  28.17       59.62 (31.45)     1:32.04 (32.42)     2:03.77 (31.73)
  3 Tang, Emily               13 RFAC-MR              2:08.33    2:07.69 SILV   
                  28.99     1:01.13 (32.14)     1:34.31 (33.18)     2:07.69 (33.38)
  4 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              2:13.06    2:10.80 SILV   
                  29.67     1:02.45 (32.78)     1:36.71 (34.26)     2:10.80 (34.09)
  5 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:08.08    2:10.87 SILV   
                  29.34     1:02.10 (32.76)     1:36.62 (34.52)     2:10.87 (34.25)
  6 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               2:15.60    2:11.62 SILV   
                  29.54     1:02.51 (32.97)     1:37.30 (34.79)     2:11.62 (34.32)
  7 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              2:16.15    2:12.61 SILV   
                  30.11     1:03.99 (33.88)     1:38.60 (34.61)     2:12.61 (34.01)
  8 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:14.70    2:14.83 SILV   
                  31.28     1:05.98 (34.70)     1:41.11 (35.13)     2:14.83 (33.72)
  9 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:17.08    2:15.55 SILV   
                  31.34     1:06.08 (34.74)     1:41.07 (34.99)     2:15.55 (34.48)
 10 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  2:16.03    2:16.55 SILV   
                  30.73     1:06.36 (35.63)     1:42.39 (36.03)     2:16.55 (34.16)
 11 Davi, Julia G             13 WISC-MR              2:16.22    2:16.58 SILV   
                  31.38     1:07.14 (35.76)     1:42.61 (35.47)     2:16.58 (33.97)
 12 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              2:26.53    2:17.59        
                  31.36     1:06.63 (35.27)     1:42.88 (36.25)     2:17.59 (34.71)
 13 Nikolski, Mary T T        13 Dolphins-MR          2:20.67    2:19.68        
                  33.43     1:09.07 (35.64)     1:45.84 (36.77)     2:19.68 (33.84)
 14 Baranowski, Karolina      13 AG-MR                2:15.93    2:20.43        
                  31.13     1:06.49 (35.36)     1:43.92 (37.43)     2:20.43 (36.51)
 15 Ho, Penelope L            14 SSL-MR               2:19.06    2:20.46        
                  31.93     1:07.47 (35.54)     1:44.19 (36.72)     2:20.46 (36.27)
 16 Schnell, Ally P           13 SSL-MR               2:25.23    2:20.56        
                  31.98     1:07.54 (35.56)     1:44.40 (36.86)     2:20.56 (36.16)
 17 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     2:23.54    2:22.35        
                  32.52     1:08.79 (36.27)     1:46.81 (38.02)     2:22.35 (35.54)
 18 Jarvis, MacKenzie T       14 Dolphins-MR          2:35.92    2:25.63        
                  31.56     1:09.06 (37.50)     1:48.20 (39.14)     2:25.63 (37.43)
 19 Garcia, Samantha M        13 SSL-MR               2:20.50    2:25.65        
                  34.25     1:11.98 (37.73)     1:49.47 (37.49)     2:25.65 (36.18)
 20 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              2:18.96    2:27.59        
                  33.23     1:10.82 (37.59)     1:49.91 (39.09)     2:27.59 (37.68)
 21 Javenes, Kali             13 Team Rockland-MR     2:29.53    2:27.73        
                  33.76     1:12.63 (38.87)     1:51.04 (38.41)     2:27.73 (36.69)
 22 Levy, Ariella             13 Team Rockland-MR     2:33.66    2:28.61        
                  33.78     1:12.68 (38.90)     1:52.61 (39.93)     2:28.61 (36.00)
 23 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         2:26.71    2:29.58        
                  33.53     1:12.16 (38.63)     1:51.86 (39.70)     2:29.58 (37.72)
 24 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     2:24.41    2:30.33        
                  32.91     1:10.40 (37.49)     1:50.41 (40.01)     2:30.33 (39.92)
 25 Klein, Stephanie          14 Team Rockland-MR     2:30.66    2:30.62        
                  35.99     1:15.28 (39.29)     1:54.68 (39.40)     2:30.62 (35.94)
 26 Santiago, Gabriella       14 Team Rockland-MR     2:28.66    2:31.62        
                  34.38     1:12.64 (38.26)     1:52.69 (40.05)     2:31.62 (38.93)
 27 Pierce, Darya I           14 CSC-MR               2:32.70    2:32.54        
                  35.23   1:54.13 (1:18.90)     2:32.54 (38.41)                    
 28 Giordano, Colleen         14 WISC-MR              2:32.79    2:38.25        
                  35.81     1:16.13 (40.32)     1:57.75 (41.62)     2:38.25 (40.50)
 29 Urbina, Julia M           13 CSC-MR               3:03.11    2:39.06        
                  33.61     1:14.07 (40.46)     1:57.30 (43.23)     2:39.06 (41.76)
 30 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              2:47.70    2:40.25        
                  34.99     1:16.68 (41.69)     1:58.63 (41.95)     2:40.25 (41.62)
 31 Deleon, Grace J           13 Team Rockland-MR     2:38.82    2:40.64        
                  35.92     1:17.24 (41.32)     2:00.06 (42.82)     2:40.64 (40.58)
 32 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              2:46.08    2:41.30        
                  35.25     1:16.74 (41.49)     2:00.10 (43.36)     2:41.30 (41.20)
 33 Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR  2:59.32    2:48.74        
                  34.46     1:16.79 (42.33)     2:02.68 (45.89)     2:48.74 (46.06)
 -- Lerner, Kate A            14 WSSC-MR              2:04.13         NS        
 -- Fertig, Gillian           13 Rac @ Jcc-MR         2:58.17         NS        
 -- Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         2:32.13         NS        
 -- Zararis, Alex             13 Team Rockland-MR     2:45.66         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  5:52.94    5:48.55 SILV   
                  32.20     1:07.17 (34.97)     1:43.38 (36.21)     2:19.56 (36.18)
        2:55.32 (35.76)     3:30.85 (35.53)     4:06.03 (35.18)     4:41.21 (35.18)
        5:15.14 (33.93)     5:48.55 (33.41)                                        
  2 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               5:37.29    5:52.06        
                  30.38     1:03.82 (33.44)     1:39.05 (35.23)     2:15.28 (36.23)
        2:51.81 (36.53)     3:28.51 (36.70)     4:04.59 (36.08)     4:40.20 (35.61)
        5:15.92 (35.72)     5:52.06 (36.14)                                        
  3 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         6:08.24    5:58.71        
                  32.16     1:07.74 (35.58)     1:44.62 (36.88)     2:21.28 (36.66)
        2:58.03 (36.75)     3:34.39 (36.36)     4:10.97 (36.58)     4:47.37 (36.40)
        5:23.83 (36.46)     5:58.71 (34.88)                                        
  4 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  6:23.08    6:06.35        
                  31.47     1:07.96 (36.49)     1:43.86 (35.90)     2:20.95 (37.09)
        2:57.77 (36.82)     3:36.90 (39.13)     4:14.68 (37.78)     4:53.13 (38.45)
        5:30.28 (37.15)     6:06.35 (36.07)                                        
  5 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              6:23.63    6:06.43        
                  32.84     1:08.89 (36.05)     1:46.18 (37.29)     2:23.51 (37.33)
        3:00.75 (37.24)     3:38.43 (37.68)     4:15.97 (37.54)     4:53.94 (37.97)
        5:31.24 (37.30)     6:06.43 (35.19)                                        
  6 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     6:33.40    6:16.67        
                  32.97     1:09.20 (36.23)     1:46.66 (37.46)     2:23.59 (36.93)
        3:01.54 (37.95)     3:39.87 (38.33)     4:19.80 (39.93)     5:00.33 (40.53)
        5:39.74 (39.41)     6:16.67 (36.93)                                        
  7 Schnell, Ally P           13 SSL-MR               7:04.08    6:16.72        
                  32.17     1:07.38 (35.21)     1:44.88 (37.50)     2:23.70 (38.82)
        3:02.16 (38.46)     3:41.50 (39.34)     4:20.86 (39.36)     4:59.81 (38.95)
        5:38.88 (39.07)     6:16.72 (37.84)                                        
  8 Ho, Penelope L            14 SSL-MR               6:28.69    6:17.56        
                  33.66     1:10.81 (37.15)     1:49.35 (38.54)     2:28.06 (38.71)
        3:06.88 (38.82)     3:45.86 (38.98)     4:24.60 (38.74)     5:03.25 (38.65)
        5:41.12 (37.87)     6:17.56 (36.44)                                        
  9 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              6:53.97    6:22.65        
                  34.06     1:11.56 (37.50)     1:49.76 (38.20)     2:29.00 (39.24)
        3:08.02 (39.02)     3:47.44 (39.42)     4:27.23 (39.79)     5:07.13 (39.90)
        5:46.14 (39.01)     6:22.65 (36.51)                                        
 10 Levy, Ariella             13 Team Rockland-MR     7:05.66    6:35.35        
                  34.17     1:12.19 (38.02)     1:52.20 (40.01)     2:33.69 (41.49)
        3:14.63 (40.94)     3:55.53 (40.90)     4:36.12 (40.59)     5:17.15 (41.03)
        5:58.12 (40.97)     6:35.35 (37.23)                                        
 11 Javenes, Kali             13 Team Rockland-MR     6:36.63    6:35.77        
                  34.75                                                            
                                                    4:37.86 ( )   6:35.77 (1:57.91)
 12 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     6:43.64    6:35.96        
                  35.58     1:16.61 (41.03)     1:57.53 (40.92)     2:38.98 (41.45)
        3:19.61 (40.63)     4:00.87 (41.26)     4:41.63 (40.76)     5:19.89 (38.26)
        5:58.94 (39.05)     6:35.96 (37.02)                                        
 13 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR               6:34.83    6:37.65        
                  33.04     1:12.11 (39.07)     1:53.05 (40.94)     2:33.28 (40.23)
        3:13.31 (40.03)     3:54.23 (40.92)     4:36.11 (41.88)     5:17.34 (41.23)
        5:57.29 (39.95)     6:37.65 (40.36)                                        
 14 Santiago, Gabriella       14 Team Rockland-MR     6:35.29    6:42.93        
                  33.74     1:12.57 (38.83)     1:53.24 (40.67)   3:15.63 (1:22.39)
                                3:57.82 ( )     4:37.73 (39.91)     5:20.00 (42.27)
      6:42.93 (1:22.93)                                                            
 15 Garcia, Samantha M        13 SSL-MR               6:00.78    6:48.31        
                  36.71     1:20.56 (43.85)     2:02.61 (42.05)     2:45.78 (43.17)
        3:31.07 (45.29)     4:11.12 (40.05)     4:51.48 (40.36)     5:31.68 (40.20)
        6:10.38 (38.70)     6:48.31 (37.93)                                        
 16 Jarvis, MacKenzie T       14 Dolphins-MR          6:54.87    6:49.27        
                  33.11     1:12.32 (39.21)     1:53.42 (41.10)     2:35.79 (42.37)
        3:18.42 (42.63)     4:01.05 (42.63)     4:43.88 (42.83)     5:26.66 (42.78)
        6:08.60 (41.94)     6:49.27 (40.67)                                        
 17 Klein, Stephanie          14 Team Rockland-MR     6:35.66    6:49.32        
                  35.83     1:16.20 (40.37)     1:57.10 (40.90)     2:38.70 (41.60)
        3:20.08 (41.38)     4:01.84 (41.76)     4:44.05 (42.21)     5:26.01 (41.96)
        6:08.40 (42.39)     6:49.32 (40.92)                                        
 18 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              6:01.11    6:54.70        
                  33.85     1:13.22 (39.37)     1:54.57 (41.35)     2:37.22 (42.65)
        3:20.17 (42.95)     4:03.71 (43.54)     4:46.45 (42.74)     5:29.54 (43.09)
        6:12.35 (42.81)     6:54.70 (42.35)                                        
 19 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              7:10.00    6:55.04        
                  34.42     1:13.01 (38.59)     1:54.29 (41.28)     2:36.39 (42.10)
        3:19.19 (42.80)     4:02.64 (43.45)     4:45.84 (43.20)     5:29.43 (43.59)
        6:12.87 (43.44)     6:55.04 (42.17)                                        
 20 Pierce, Francesca G       14 CSC-MR               6:34.95    6:56.41        
                  34.80     1:15.63 (40.83)     1:58.79 (43.16)     2:42.10 (43.31)
        3:24.84 (42.74)     4:07.33 (42.49)     4:50.79 (43.46)     5:34.11 (43.32)
        6:17.25 (43.14)     6:56.41 (39.16)                                        
 21 Maewal, Esha              13 SSL-MR               6:48.39    6:57.13        
                  36.00     1:17.47 (41.47)     2:00.68 (43.21)     2:42.19 (41.51)
        3:24.47 (42.28)     4:07.98 (43.51)     4:51.70 (43.72)     5:35.02 (43.32)
        6:16.35 (41.33)     6:57.13 (40.78)                                        
 22 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              6:23.11    7:15.91        
                  35.27     1:15.90 (40.63)     1:59.59 (43.69)     2:44.31 (44.72)
        3:29.79 (45.48)     4:15.24 (45.45)     5:00.75 (45.51)     5:46.70 (45.95)
        6:32.33 (45.63)     7:15.91 (43.58)                                        
 23 Deleon, Grace J           13 Team Rockland-MR     7:32.50    7:34.65        
                  36.95     1:20.73 (43.78)     2:07.54 (46.81)     2:54.22 (46.68)
        3:41.13 (46.91)     4:29.52 (48.39)     5:17.44 (47.92)     6:04.18 (46.74)
        6:50.84 (46.66)     7:34.65 (43.81)                                        
 -- Zararis, Alex             13 Team Rockland-MR     7:32.93         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:02.32    1:04.46 ZQ     
                  31.15     1:04.46 (33.31)                                        
  2 Ho, Penelope L            14 SSL-MR               1:08.21    1:07.28 SILV   
                  32.40     1:07.28 (34.88)                                        
  3 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              1:06.18    1:08.25 SILV   
                  33.16     1:08.25 (35.09)                                        
  4 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              1:08.27    1:08.31 SILV   
                  33.27     1:08.31 (35.04)                                        
  5 Tang, Emily               13 RFAC-MR              1:09.55    1:08.73 SILV   
                  33.24     1:08.73 (35.49)                                        
  6 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               1:14.60    1:10.87 SILV   
                  34.73     1:10.87 (36.14)                                        
  7 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:13.67    1:11.53 SILV   
                  34.99     1:11.53 (36.54)                                        
  8 Miller, Molly A           14 WSSC-MR              1:16.70    1:11.92 SILV   
                  34.91     1:11.92 (37.01)                                        
  9 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         1:16.14    1:12.69 SILV   
                  36.34     1:12.69 (36.35)                                        
 10 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR              1:17.43    1:13.90 SILV   
                  35.32     1:13.90 (38.58)                                        
 11 Schnell, Ally P           13 SSL-MR               1:14.69    1:14.24 SILV   
                  35.82     1:14.24 (38.42)                                        
 12 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              1:16.10    1:14.36 SILV   
                  35.97     1:14.36 (38.39)                                        
 13 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     1:12.54    1:14.48 SILV   
                  36.14     1:14.48 (38.34)                                        
 14 Cavotti, Emily C          13 NDAC-MR              1:16.02    1:14.96 SILV   
                  36.44     1:14.96 (38.52)                                        
 15 Madden, Mikayla A         14 SSL-MR               1:16.24    1:15.13 SILV   
                  36.68     1:15.13 (38.45)                                        
 16 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              1:15.23    1:15.69        
                  37.22     1:15.69 (38.47)                                        
 16 DeBrock, Klaire T         13 SSL-MR               1:18.07    1:15.69        
                  37.58     1:15.69 (38.11)                                        
 18 Dahl, Sierra A            13 NDAC-MR              1:15.71    1:15.97        
                  37.32     1:15.97 (38.65)                                        
 19 Seward, Kristen J         14 Dolphins-MR          1:15.30    1:16.29        
                  36.82     1:16.29 (39.47)                                        
 20 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR               1:17.02    1:16.68        
                  36.90     1:16.68 (39.78)                                        
 21 Nikolski, Mary T T        13 Dolphins-MR          1:21.54    1:16.72        
                  37.82     1:16.72 (38.90)                                        
 22 Santiago, Gabriella       14 Team Rockland-MR     1:14.80    1:17.01        
                  37.46     1:17.01 (39.55)                                        
 23 Mroczek, Charista S       13 Rac @ Jcc-MR         1:19.69    1:17.24        
                  38.34     1:17.24 (38.90)                                        
 24 Javenes, Kali             13 Team Rockland-MR     1:21.11    1:17.42        
                  37.01     1:17.42 (40.41)                                        
 25 Shabanowitz, Sarah A      13 NDAC-MR              1:19.64    1:17.50        
                  37.84     1:17.50 (39.66)                                        
 26 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         1:16.97    1:17.63        
                  37.46     1:17.63 (40.17)                                        
 26 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         1:19.11    1:17.63        
                  37.11     1:17.63 (40.52)                                        
 28 Poole, Brianna M          14 WSSC-MR              1:22.96    1:18.17        
                  38.94     1:18.17 (39.23)                                        
 29 Jarvis, MacKenzie T       14 Dolphins-MR          1:22.55    1:18.81        
                  38.34     1:18.81 (40.47)                                        
 30 Eckhardt, Maddie R        13 Dolphins-MR          1:19.40    1:19.38        
                  37.96     1:19.38 (41.42)                                        
 31 Rattazzi, Kathleen M      14 SSL-MR               1:22.50    1:19.94        
                  38.41     1:19.94 (41.53)                                        
 32 Orski, Emily M            14 CSC-MR               1:18.22    1:20.25        
                  39.49     1:20.25 (40.76)                                        
 33 Garcia, Samantha M        13 SSL-MR               1:27.07    1:20.48        
                  39.36     1:20.48 (41.12)                                        
 34 Malloy, Jenna r           13 Rac @ Jcc-MR         1:24.50    1:20.54        
                  39.24     1:20.54 (41.30)                                        
 35 Sanchez, Justine          13 WSSC-MR              1:18.41    1:20.55        
                  39.48     1:20.55 (41.07)                                        
 36 Celikoyar, Peri           14 CSC-MR               1:18.28    1:20.73        
                  39.87     1:20.73 (40.86)                                        
 37 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     1:18.77    1:21.15        
                  39.01     1:21.15 (42.14)                                        
 38 Traut, Erin O             13 Dolphins-MR          1:23.03    1:21.34        
                  39.49     1:21.34 (41.85)                                        
 39 Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR  1:27.01    1:21.69        
                  39.19     1:21.69 (42.50)                                        
 40 Pierce, Francesca G       14 CSC-MR               1:17.66    1:21.74        
                  40.50     1:21.74 (41.24)                                        
 41 Giordano, Colleen         14 WISC-MR              1:22.18    1:22.24        
                  40.16     1:22.24 (42.08)                                        
 42 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR               1:17.38    1:22.50        
                  39.50     1:22.50 (43.00)                                        
 43 Schulkind, Casey L        13 NDAC-MR              1:22.32    1:22.80        
                  39.99     1:22.80 (42.81)                                        
 44 Klein, Stephanie          14 Team Rockland-MR     1:24.26    1:23.86        
                  41.94     1:23.86 (41.92)                                        
 45 Urbina, Julia M           13 CSC-MR               2:00.00    1:24.41        
                  41.06     1:24.41 (43.35)                                        
 46 Levy, Ariella             13 Team Rockland-MR     1:24.47    1:24.91        
                  41.54     1:24.91 (43.37)                                        
 47 Deleon, Grace J           13 Team Rockland-MR     1:24.44    1:25.36        
                  41.50     1:25.36 (43.86)                                        
 48 Pierce, Darya I           14 CSC-MR               1:29.60    1:30.05        
 49 Borgersen, Amber L        13 SSL-MR               1:37.20    1:36.77        
 50 Zecchin, Sarah            13 Team Rockland-MR          NT    1:38.84        
                  45.98     1:38.84 (52.86)                                        
 51 Draude, Jenna             14 Express Swimming-MR  2:20.53    1:52.15        
 -- Taylor, Phoebe F          13 Rac @ Jcc-MR         1:32.28         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              1:22.18         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  40.24          DQ (43.49)                                        
 -- Wanamaker, Amanda B       14 SSL-MR               1:26.51         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  47.24          DQ (50.10)                                        
 -- Lee, Sophia M             14 CSC-MR               1:18.04         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:10.37    1:13.03 ZQ     
                  34.52     1:13.03 (38.51)                                        
  2 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:15.06    1:14.93 ZQ     
                  35.04     1:14.93 (39.89)                                        
  3 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:17.33    1:17.05 SILV   
                  36.20     1:17.05 (40.85)                                        
  4 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              1:18.65    1:18.83 SILV   
                  37.34     1:18.83 (41.49)                                        
  5 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:19.65    1:20.55 SILV   
                  38.49     1:20.55 (42.06)                                        
  6 Orski, Emily M            14 CSC-MR               1:24.38    1:22.08 SILV   
                  39.65     1:22.08 (42.43)                                        
  7 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:23.24    1:22.12 SILV   
                  39.75     1:22.12 (42.37)                                        
  8 Sweeney, Julia M          14 Dolphins-MR          1:21.42    1:22.18 SILV   
                  38.93     1:22.18 (43.25)                                        
  9 Mroczek, Charista S       13 Rac @ Jcc-MR         1:24.33    1:22.51 SILV   
                  39.57     1:22.51 (42.94)                                        
 10 Nikolski, Mary T T        13 Dolphins-MR          1:22.43    1:22.64 SILV   
                  39.48     1:22.64 (43.16)                                        
 11 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              1:26.04    1:23.07 SILV   
                  39.40     1:23.07 (43.67)                                        
 12 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              1:21.18    1:23.64 SILV   
                  40.69     1:23.64 (42.95)                                        
 13 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              1:24.58    1:23.71 SILV   
                  39.60     1:23.71 (44.11)                                        
 14 Davi, Julia G             13 WISC-MR              1:23.55    1:24.15        
                  39.89     1:24.15 (44.26)                                        
 15 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:24.59    1:24.57        
                  40.81     1:24.57 (43.76)                                        
 16 Lettieri, Samantha H      14 CSC-MR               1:24.07    1:25.01        
                  40.04     1:25.01 (44.97)                                        
 17 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  1:26.41    1:25.22        
                  41.40     1:25.22 (43.82)                                        
 18 Mialma, Itzel             14 NDAC-MR              1:26.65    1:25.93        
                  40.58     1:25.93 (45.35)                                        
 19 Cavotti, Emily C          13 NDAC-MR              1:26.47    1:26.00        
                  40.81     1:26.00 (45.19)                                        
 20 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         1:31.02    1:27.46        
                  41.90     1:27.46 (45.56)                                        
 21 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR              1:29.29    1:28.36        
                  41.27     1:28.36 (47.09)                                        
 22 Fertig, Gillian           13 Rac @ Jcc-MR         1:29.60    1:28.98        
                  43.28     1:28.98 (45.70)                                        
 23 Taylor, Phoebe F          13 Rac @ Jcc-MR         1:29.66    1:29.03        
                  43.38     1:29.03 (45.65)                                        
 24 Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR  1:32.10    1:29.22        
                  42.24     1:29.22 (46.98)                                        
 25 Moss, Rachel L            13 Express Swimming-MR  1:29.49    1:29.61        
                  42.50     1:29.61 (47.11)                                        
 26 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              1:30.05    1:29.71        
                  41.95     1:29.71 (47.76)                                        
 27 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         1:35.60    1:29.72        
                  42.62     1:29.72 (47.10)                                        
 28 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR               1:27.62    1:29.74        
                  42.77     1:29.74 (46.97)                                        
 29 Lee, Sophia M             14 CSC-MR               1:33.73    1:30.08        
                  42.55     1:30.08 (47.53)                                        
 30 Wiehe, Lauren E           13 Dolphins-MR          1:32.57    1:30.69        
                  43.36     1:30.69 (47.33)                                        
 31 Kaiser, Holley M          13 NDAC-MR              1:33.16    1:31.20        
                  42.35     1:31.20 (48.85)                                        
 32 Malloy, Jenna r           13 Rac @ Jcc-MR         1:31.43    1:31.52        
                  43.53     1:31.52 (47.99)                                        
 33 Kelly, Vivian N           13 CSC-MR               1:25.87    1:32.01        
                  44.45     1:32.01 (47.56)                                        
 34 Urbina, Julia M           13 CSC-MR               1:31.67    1:32.46        
                  43.47     1:32.46 (48.99)                                        
 35 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR               1:33.78    1:32.83        
                  43.87     1:32.83 (48.96)                                        
 36 Tessler, Hayley R         13 Dolphins-MR          1:32.66    1:33.30        
                  44.98     1:33.30 (48.32)                                        
 37 Oldiges, Pearl A          13 Dolphins-MR          1:33.10    1:33.33        
                  45.09     1:33.33 (48.24)                                        
 38 Gemmati, Elaina A         14 Dolphins-MR          1:34.97    1:33.46        
                  44.45     1:33.46 (49.01)                                        
 39 Pierce, Francesca G       14 CSC-MR               1:32.97    1:33.52        
                  44.27     1:33.52 (49.25)                                        
 40 Abouezzi, Alexandra       13 Dolphins-MR          1:36.48    1:34.02        
                  45.44     1:34.02 (48.58)                                        
 41 Pierce, Darya I           14 CSC-MR               1:33.01    1:34.42        
                  44.65     1:34.42 (49.77)                                        
 42 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              1:32.35    1:34.43        
                  44.33     1:34.43 (50.10)                                        
 43 Celikoyar, Peri           14 CSC-MR               1:34.99    1:36.67        
                  45.24     1:36.67 (51.43)                                        
 44 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     1:38.30    1:43.28        
                  48.62     1:43.28 (54.66)                                        
 45 Draude, Jenna             14 Express Swimming-MR  2:12.11    2:10.45        
                1:00.14   2:10.45 (1:10.31)                                        
 -- Zecchin, Sarah            13 Team Rockland-MR          NT         DQ        
      Alternating Kick
                  49.16          DQ (55.08)                                        
 -- Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     1:38.25         NS        
 -- Dahl, Sierra A            13 NDAC-MR              1:26.28         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:03.24    1:02.47 ZQ     
                  29.67     1:02.47 (32.80)                                        
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:04.62    1:04.43 ZQ     
                  30.17     1:04.43 (34.26)                                        
  3 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:06.12    1:05.84 SILV   
                  30.86     1:05.84 (34.98)                                        
  4 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:07.73    1:07.75 SILV   
                  32.40     1:07.75 (35.35)                                        
  5 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:08.20    1:09.49 SILV   
                  32.42     1:09.49 (37.07)                                        
  6 Tang, Emily               13 RFAC-MR              1:08.59    1:09.99 SILV   
                  33.88     1:09.99 (36.11)                                        
  7 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              1:15.34    1:10.21 SILV   
                  32.55     1:10.21 (37.66)                                        
  8 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              1:10.88    1:11.20 SILV   
                  32.62     1:11.20 (38.58)                                        
  9 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         1:13.70    1:14.32        
                  33.61     1:14.32 (40.71)                                        
 10 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              1:20.00    1:15.97        
                  34.60     1:15.97 (41.37)                                        
 11 Davi, Julia G             13 WISC-MR              1:20.52    1:16.82        
                  36.05     1:16.82 (40.77)                                        
 12 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         1:15.28    1:16.84        
                  36.26     1:16.84 (40.58)                                        
 13 Pierce, Francesca G       14 CSC-MR               1:20.72    1:16.89        
                  35.69     1:16.89 (41.20)                                        
 14 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              1:16.11    1:17.89        
                  36.29     1:17.89 (41.60)                                        
 15 Mialma, Itzel             14 NDAC-MR              1:21.49    1:19.36        
                  34.91     1:19.36 (44.45)                                        
 16 Malloy, Jenna r           13 Rac @ Jcc-MR         1:26.13    1:22.61        
                  37.82     1:22.61 (44.79)                                        
 17 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR               1:25.02    1:23.33        
                  36.95     1:23.33 (46.38)                                        
 18 Lettieri, Samantha H      14 CSC-MR               1:24.94    1:23.93        
                  38.42     1:23.93 (45.51)                                        
 19 Cavotti, Emily C          13 NDAC-MR              1:22.45    1:23.97        
                  37.74     1:23.97 (46.23)                                        
 20 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     1:34.09    1:24.31        
                  37.99     1:24.31 (46.32)                                        
 21 Moss, Rachel L            13 Express Swimming-MR  1:26.51    1:24.74        
                  39.71     1:24.74 (45.03)                                        
 22 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR               1:20.90    1:24.75        
                  38.67     1:24.75 (46.08)                                        
 23 Celikoyar, Peri           14 CSC-MR               1:30.01    1:25.94        
                  41.28     1:25.94 (44.66)                                        
 24 Urbina, Julia M           13 CSC-MR               1:28.77    1:27.29        
                  40.31     1:27.29 (46.98)                                        
 25 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     1:30.23    1:28.23        
                  41.40     1:28.23 (46.83)                                        
 26 Mroczek, Charista S       13 Rac @ Jcc-MR         1:22.90    1:28.65        
                  39.65     1:28.65 (49.00)                                        
 27 Giordano, Colleen         14 WISC-MR              1:34.75    1:30.00        
                  42.58     1:30.00 (47.42)                                        
 28 Pierce, Darya I           14 CSC-MR               1:31.75    1:33.35        
                  42.99     1:33.35 (50.36)                                        
 29 Tessler, Maya E           13 Dolphins-MR          1:30.92    1:33.40        
                  41.42     1:33.40 (51.98)                                        
 30 Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR  1:53.52    1:33.43        
                  40.21     1:33.43 (53.22)                                        
 31 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  1:43.14    1:35.54        
                  43.00     1:35.54 (52.54)                                        
 32 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              1:30.11    1:39.08        
                  42.76     1:39.08 (56.32)                                        
 -- Dahl, Sierra A            13 NDAC-MR              1:29.11         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              2:22.02    2:17.30 ZQ     
                  30.13     1:05.60 (35.47)     1:44.71 (39.11)     2:17.30 (32.59)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:21.40    2:20.76 ZQ     
                  30.68     1:08.22 (37.54)     1:49.45 (41.23)     2:20.76 (31.31)
  3 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:18.53    2:21.93 ZQ     
                  31.04     1:07.17 (36.13)     1:48.12 (40.95)     2:21.93 (33.81)
  4 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:24.19    2:23.39 JO     
                  30.21     1:07.14 (36.93)     1:51.36 (44.22)     2:23.39 (32.03)
  5 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              2:29.12    2:25.93 SILV   
                  32.27     1:09.59 (37.32)     1:51.50 (41.91)     2:25.93 (34.43)
  6 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              2:29.62    2:28.21 SILV   
                  32.88     1:10.33 (37.45)     1:54.62 (44.29)     2:28.21 (33.59)
  7 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              2:30.99    2:29.00 SILV   
                  32.75     1:10.60 (37.85)     1:55.89 (45.29)     2:29.00 (33.11)
  8 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               2:22.85    2:30.38 SILV   
                  33.86     1:12.60 (38.74)     1:56.28 (43.68)     2:30.38 (34.10)
  9 Tang, Emily               13 RFAC-MR              2:31.57    2:31.36 SILV   
                  32.76     1:12.34 (39.58)     1:58.14 (45.80)     2:31.36 (33.22)
 10 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              2:31.57    2:31.90 SILV   
                  35.42     1:13.32 (37.90)     1:58.02 (44.70)     2:31.90 (33.88)
 11 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:35.06    2:32.12 SILV   
                  33.80     1:13.35 (39.55)     1:58.56 (45.21)     2:32.12 (33.56)
 12 Nikolski, Mary T T        13 Dolphins-MR          2:38.03    2:38.07 SILV   
                  35.43     1:17.33 (41.90)     2:03.35 (46.02)     2:38.07 (34.72)
 13 Ho, Penelope L            14 SSL-MR               2:42.10    2:39.97 SILV   
                  35.41     1:12.35 (36.94)     2:04.13 (51.78)     2:39.97 (35.84)
 14 Sweeney, Julia M          14 Dolphins-MR          2:46.21    2:41.90        
                  35.04     1:17.13 (42.09)     2:05.44 (48.31)     2:41.90 (36.46)
 15 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              2:46.85    2:42.11        
                  34.47     1:14.20 (39.73)     2:05.63 (51.43)     2:42.11 (36.48)
 16 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         2:46.29    2:42.44        
                  35.16     1:16.54 (41.38)     2:04.84 (48.30)     2:42.44 (37.60)
 17 Madden, Mikayla A         14 SSL-MR               2:42.79    2:43.59        
                  36.32     1:17.61 (41.29)     2:08.67 (51.06)     2:43.59 (34.92)
 18 Mroczek, Charista S       13 Rac @ Jcc-MR         2:43.81    2:45.35        
                  39.69     1:20.61 (40.92)     2:08.44 (47.83)     2:45.35 (36.91)
 19 Michaelides, Mia E        14 NDAC-MR              2:48.87    2:45.65        
                  35.90     1:17.28 (41.38)     2:04.83 (47.55)     2:45.65 (40.82)
 20 Schnell, Ally P           13 SSL-MR               2:46.48    2:47.36        
                  38.52     1:19.95 (41.43)     2:11.12 (51.17)     2:47.36 (36.24)
 21 Orski, Emily M            14 CSC-MR               2:48.66    2:47.60        
                  39.41     1:22.95 (43.54)     2:11.38 (48.43)     2:47.60 (36.22)
 22 Garcia, Samantha M        13 SSL-MR               2:42.82    2:48.73        
                  38.93     1:23.50 (44.57)     2:12.57 (49.07)     2:48.73 (36.16)
 23 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR               3:10.81    2:50.34        
                  35.32     1:19.17 (43.85)     2:11.93 (52.76)     2:50.34 (38.41)
 24 Romano, Maggie            13 Team Rockland-MR     2:54.54    2:50.83        
                  38.45     1:19.44 (40.99)     2:14.84 (55.40)     2:50.83 (35.99)
 25 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         2:47.90    2:50.98        
                  37.52     1:21.66 (44.14)     2:11.48 (49.82)     2:50.98 (39.50)
 26 Shabanowitz, Sarah A      13 NDAC-MR              2:56.77    2:51.25        
                  37.63     1:20.30 (42.67)     2:11.76 (51.46)     2:51.25 (39.49)
 27 McKevitt, Katelyn C       13 CSC-MR               2:44.83    2:52.72        
                  38.69     1:24.12 (45.43)     2:14.73 (50.61)     2:52.72 (37.99)
 28 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         2:56.20    2:52.97        
                  40.63     1:21.06 (40.43)     2:12.21 (51.15)     2:52.97 (40.76)
 29 Cavotti, Emily C          13 NDAC-MR              2:51.59    2:53.04        
                  38.50     1:18.69 (40.19)     2:10.33 (51.64)     2:53.04 (42.71)
 30 Kelly, Vivian N           13 CSC-MR               2:47.18    2:53.54        
                  38.10     1:22.63 (44.53)     2:15.79 (53.16)     2:53.54 (37.75)
 31 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR              2:57.25    2:53.58        
                  38.66     1:20.73 (42.07)     2:13.99 (53.26)     2:53.58 (39.59)
 32 Mialma, Itzel             14 NDAC-MR              2:51.51    2:54.02        
                  35.60     1:20.16 (44.56)     2:11.29 (51.13)     2:54.02 (42.73)
 33 Santiago, Gabriella       14 Team Rockland-MR     2:50.01    2:54.12        
                  36.62     1:19.06 (42.44)     2:15.40 (56.34)     2:54.12 (38.72)
 34 Celikoyar, Peri           14 CSC-MR               3:03.56    2:55.88        
                                1:23.29 ( )     2:17.76 (54.47)     2:55.88 (38.12)
 35 Levy, Ariella             13 Team Rockland-MR          NT    2:55.91        
                  44.66     1:29.89 (45.23)     2:17.76 (47.87)     2:55.91 (38.15)
 36 Javenes, Kali             13 Team Rockland-MR     2:51.76    2:56.14        
                  39.90     1:22.92 (43.02)   2:56.14 (1:33.22)                    
 37 Gemmati, Elaina A         14 Dolphins-MR          3:05.27    2:58.17        
                  38.45     1:24.67 (46.22)     2:18.59 (53.92)     2:58.17 (39.58)
 38 Schulkind, Casey L        13 NDAC-MR              3:01.37    2:58.60        
                                1:22.81 ( )     2:15.14 (52.33)     2:58.60 (43.46)
 39 Sanchez, Justine          13 WSSC-MR              3:10.84    2:58.81        
                  41.21     1:28.62 (47.41)     2:20.21 (51.59)     2:58.81 (38.60)
 40 Rattazzi, Kathleen M      14 SSL-MR               3:08.02    2:58.93        
                  38.56     1:22.70 (44.14)     2:16.47 (53.77)     2:58.93 (42.46)
 41 Klein, Stephanie          14 Team Rockland-MR     2:54.32    2:59.53        
                  38.35     1:25.20 (46.85)     2:20.22 (55.02)     2:59.53 (39.31)
 42 Eckerle, Christina        13 Team Rockland-MR     3:01.00    3:00.47        
                  42.38     1:27.06 (44.68)     2:24.73 (57.67)     3:00.47 (35.74)
 43 Urbina, Julia M           13 CSC-MR               3:00.00    3:01.02        
                  40.37     1:26.87 (46.50)     2:23.42 (56.55)     3:01.02 (37.60)
 44 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              3:04.40    3:02.42        
                  39.98     1:27.69 (47.71)     2:21.54 (53.85)     3:02.42 (40.88)
 45 Pierce, Darya I           14 CSC-MR               3:00.49    3:03.55        
                  42.97     1:30.39 (47.42)     2:24.43 (54.04)     3:03.55 (39.12)
 46 Giordano, Colleen         14 WISC-MR              3:09.69    3:05.41        
                  42.56     1:27.31 (44.75)     2:25.50 (58.19)     3:05.41 (39.91)
 47 Taylor, Phoebe F          13 Rac @ Jcc-MR         3:12.30    3:06.63        
                  44.08     1:32.65 (48.57)     2:23.21 (50.56)     3:06.63 (43.42)
 48 Deleon, Grace J           13 Team Rockland-MR     3:05.57    3:09.36        
                  43.60     1:29.85 (46.25)     2:29.40 (59.55)     3:09.36 (39.96)
 49 Fertig, Gillian           13 Rac @ Jcc-MR         3:09.05    3:09.97        
                  47.48     1:35.37 (47.89)     2:28.26 (52.89)     3:09.97 (41.71)
 50 Borgersen, Amber L        13 SSL-MR               3:26.28    3:23.03        
                                1:37.81 ( )     2:36.72 (58.91)     3:23.03 (46.31)
 51 Wanamaker, Amanda B       14 SSL-MR               3:35.16    3:27.19        
                  46.28     1:39.87 (53.59)     2:38.40 (58.53)     3:27.19 (48.79)
 -- Pierce, Francesca G       14 CSC-MR               2:52.19         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  35.89     1:17.68 (41.79)     2:08.67 (50.99)          DQ (37.79)
 -- Camacho, Kaitlin G        13 Express Swimming-MR  3:14.48         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  40.21     1:28.23 (48.02)     2:19.93 (51.70)          DQ (40.98)
 -- Malloy, Jenna r           13 Rac @ Jcc-MR         2:43.13         DQ        
      Scissors kick - fly
                  37.48     1:21.00 (43.52)     2:11.41 (50.41)          DQ (40.38)
 -- Lee, Sophia M             14 CSC-MR               2:50.18         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              4:55.23    4:49.12 ZQ     
                  30.46     1:06.12 (35.66)     1:43.54 (37.42)     2:21.09 (37.55)
        3:01.82 (40.73)     3:43.03 (41.21)     4:16.28 (33.25)     4:49.12 (32.84)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              4:58.18    4:54.56 ZQ     
                  30.28     1:05.69 (35.41)     1:43.54 (37.85)     2:21.31 (37.77)
        3:05.25 (43.94)     3:50.61 (45.36)     4:23.31 (32.70)     4:54.56 (31.25)
  3 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              5:07.41    4:55.27 ZQ     
                  30.07     1:04.62 (34.55)     1:43.62 (39.00)     2:21.71 (38.09)
        3:06.24 (44.53)     3:51.27 (45.03)     4:23.61 (32.34)     4:55.27 (31.66)
  4 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               5:51.60    5:17.32 SILV   
                  33.33     1:14.94 (41.61)     1:56.01 (41.07)     2:36.61 (40.60)
        3:20.55 (43.94)     4:06.21 (45.66)     4:42.00 (35.79)     5:17.32 (35.32)
  5 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  5:24.97    5:22.44 SILV   
                  36.78     1:18.43 (41.65)     1:58.60 (40.17)     2:39.72 (41.12)
        3:26.40 (46.68)     4:12.97 (46.57)     4:48.44 (35.47)     5:22.44 (34.00)
  6 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              5:26.26    5:32.64        
                  36.44     1:17.25 (40.81)     1:56.66 (39.41)     2:35.83 (39.17)
        3:24.49 (48.66)     4:14.92 (50.43)     4:54.22 (39.30)     5:32.64 (38.42)
  7 Garcia, Samantha M        13 SSL-MR               5:55.60    5:41.44        
                  35.48     1:19.58 (44.10)     2:05.55 (45.97)     2:49.96 (44.41)
        3:38.13 (48.17)     4:26.93 (48.80)     5:04.09 (37.16)     5:41.44 (37.35)
 -- Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  6:06.21         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:47.63    1:46.97        
     1) Walsh, Katelyn K 13             2) Cohen, Jessica Z 13            
     3) Simpfenderfer, Heidi M 14       4) Tang, Emily 13                 
                  27.27       53.91 (26.64)     1:20.58 (26.67)     1:46.97 (26.39)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:57.60    1:58.11        
     1) Ho, Penelope L 14               2) Schnell, Ally P 13             
     3) Madden, Mikayla A 14            4) Liddy, Samantha H 14           
                  31.81   1:58.11 (1:26.30)                                        
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:53.18    1:58.99        
     1) Shabanowitz, Sarah A 13         2) Dahl, Sierra A 13              
     3) Cavotti, Emily C 13             4) Behrens, Erin N 13             
                  30.12     1:00.40 (30.28)     1:29.89 (29.49)     1:58.99 (29.10)
  4 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:00.96    2:01.92        
     1) Uttaro, Elena P 13              2) Gilsenan, Elizabeth 13         
     3) Malloy, Jenna r 13              4) Elias, Catherine S 14          
                  30.93     1:00.75 (29.82)     1:31.34 (30.59)     2:01.92 (30.58)
  5 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:02.09    2:05.68        
     1) Santiago, Gabriella 14          2) Romano, Maggie 13              
     3) Eckerle, Christina 13           4) Klein, Stephanie 14            
                  31.19   2:05.68 (1:34.49)                                        
  6 Team Rockland Swimming-MR  'B'                    2:08.13    2:10.65        
     1) Deleon, Grace J 13              2) Levy, Ariella 13               
     3) Javenes, Kali 13                4) Zecchin, Sarah 13              
                  31.58   2:10.65 (1:39.07)                                        
  7 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:07.15    2:16.10        
     1) Rattazzi, Kathleen M 14         2) Wanamaker, Amanda B 14         
     3) Borgersen, Amber L 13           4) Garcia, Samantha M 13          
                  31.25   2:16.10 (1:44.85)                                        
 -- Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:00.84         NS        
     1) Smolar, Kaitlyn 14              2) Miller, Molly A 14             
     3) Sanchez, Justine 13             4) Lerner, Kate A 14              
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:58.13    1:58.71        
     1) Baione, Rebecca K 14            2) Walsh, Katelyn K 13            
     3) Cohen, Jessica Z 13             4) Simpfenderfer, Heidi M 14      
                  30.86     1:04.67 (33.81)     1:32.79 (28.12)     1:58.71 (25.92)
  2 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:11.04    2:14.30        
     1) Adams, Caroline E 14            2) Mroczek, Charista S 13         
     3) Elias, Catherine S 14           4) Uttaro, Elena P 13             
                  33.85     1:11.89 (38.04)     1:44.19 (32.30)     2:14.30 (30.11)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.08    2:16.66        
     1) Michaelides, Mia E 14           2) Cavotti, Emily C 13            
     3) Modafferi, Mia 13               4) Mialma, Itzel 14               
                  35.69     1:13.87 (38.18)     1:46.16 (32.29)     2:16.66 (30.50)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:37.93    2:18.90        
     1) Culkin, Shannon M 14            2) Kortright, Amber M 13          
     3) Davi, Julia G 13                4) Giordano, Colleen 14           
                  34.81     1:16.23 (41.42)     1:45.53 (29.30)     2:18.90 (33.37)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:17.47    2:24.91        
     1) Lettieri, Samantha H 14         2) McKevitt, Katelyn C 13         
     3) Lee, Sophia M 14                4) Celikoyar, Peri 14             
                  35.64     1:18.36 (42.72)     1:53.41 (35.05)     2:24.91 (31.50)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR                24.93      25.01 METS   
  2 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR                25.39      26.09 ZQ     
  3 Baker, Clara N            16 UNAT-MR                25.35      26.44        
  4 Hutton, Theresa A         15 Team Rockland-MR       26.13      26.84        
  5 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR                26.24      26.99        
  5 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR                26.31      26.99        
  7 Nikolski, Grace M         15 Dolphins-MR            26.27      27.07        
  7 Reining, Emma R           15 RFAC-MR                26.48      27.07        
  9 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR                26.81      27.89        
 10 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR       27.76      28.12        
 11 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR                26.84      28.20        
 12 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR                27.44      28.23        
 13 McCoy, Tara               15 CSC-MR                 27.38      28.24        
 14 Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR       28.66      28.29        
 15 Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR            27.09      28.43        
 16 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR            27.38      28.46        
 17 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR    27.21      28.47        
 18 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR                27.84      28.96        
 19 Archer, Ally S            16 Team Rockland-MR       28.51      29.18        
 20 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR                26.21      29.21        
 21 McCoy, Brianna            17 CSC-MR                 28.17      29.41        
 22 Abouezzi, Joanna          16 Dolphins-MR            29.69      29.71        
 23 Webb, Rachel M            15 Dolphins-MR            28.61      29.73        
 24 Defonte, Alicia           15 Rac @ Jcc-MR           29.72      29.82        
 25 Magee, Emma M             16 Dolphins-MR            29.41      29.87        
 26 Sistare, Kate M           16 NDAC-MR                28.51      29.91        
 27 Seward, Kristen J         14 Dolphins-MR            30.27      30.38        
 28 Laghezza, Nicole L        16 CSC-MR                 30.04      30.42        
 29 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR                29.36      30.85        
 30 Palmeri, Marissa A        17 WISC-MR                31.10      31.40        
 31 Soss, Allie R             16 Team Rockland-MR       32.03      31.97        
 32 Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR       30.67      31.99        
 33 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR    31.56      33.07        
 34 Abouezzi, Tiffany         12 Dolphins-MR            32.84      33.54        
 35 Patierno, Katelyn J       15 NDAC-MR                32.13      34.45        
 36 Li, Amanda                10 RFAC-MR                39.52      40.43        
 -- Elgayar, Jasmine          10 AG-MR                  38.02         NS        
 -- Elgayar, Lili              9 AG-MR                  43.91         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR                55.24      54.67 METS   
                  26.69       54.67 (27.98)                                        
  2 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR                55.80      55.79 METS   
                  27.07       55.79 (28.72)                                        
  3 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR                56.41      56.38 ZQ     
                  27.35       56.38 (29.03)                                        
  4 Nikolski, Grace M         15 Dolphins-MR            56.62      58.17        
                  28.20       58.17 (29.97)                                        
  5 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR       57.30      58.22        
                  27.82       58.22 (30.40)                                        
  6 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR                59.57      58.39        
                  27.95       58.39 (30.44)                                        
  7 Reining, Emma R           15 RFAC-MR                56.90      58.56        
                  28.17       58.56 (30.39)                                        
  8 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:01.15      59.22        
                  27.92       59.22 (31.30)                                        
  9 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR                58.23      59.42        
                  28.16       59.42 (31.26)                                        
 10 Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR     1:07.66      59.62        
                  28.53       59.62 (31.09)                                        
 11 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          1:00.36      59.93        
                  28.88       59.93 (31.05)                                        
 12 Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR          1:01.73    1:00.35        
                  29.11     1:00.35 (31.24)                                        
 13 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR                55.92    1:01.00        
                  29.22     1:01.00 (31.78)                                        
 14 Stangeby, Hailee M        15 AG-MR                1:00.39    1:01.09        
                  29.60     1:01.09 (31.49)                                        
 15 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              1:01.24    1:01.31        
                  28.92     1:01.31 (32.39)                                        
 16 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:01.18    1:01.39        
                  29.20     1:01.39 (32.19)                                        
 17 Kynast, Sarah F           17 Team Rockland-MR     1:02.40    1:01.56        
                  29.20     1:01.56 (32.36)                                        
 18 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR                58.71    1:01.64        
                  29.26     1:01.64 (32.38)                                        
 19 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  1:01.46    1:02.08        
                  29.46     1:02.08 (32.62)                                        
 20 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              1:00.74    1:02.54        
                  29.71     1:02.54 (32.83)                                        
 21 Archer, Ally S            16 Team Rockland-MR     1:03.04    1:02.65        
                  30.08     1:02.65 (32.57)                                        
 22 Burke, Alyssa             16 SSL-MR               1:04.58    1:02.75        
                  30.16     1:02.75 (32.59)                                        
 23 Sistare, Kate M           16 NDAC-MR              1:04.20    1:04.08        
                  30.41     1:04.08 (33.67)                                        
 24 Shea, Kayla               15 SSL-MR               1:04.65    1:04.38        
                  30.98     1:04.38 (33.40)                                        
 25 Magee, Emma M             16 Dolphins-MR          1:05.13    1:05.06        
                  30.72     1:05.06 (34.34)                                        
 26 Defonte, Alicia           15 Rac @ Jcc-MR         1:05.67    1:05.22        
                  31.19     1:05.22 (34.03)                                        
 27 Capalbo, Nicolette E      15 SSL-MR               1:04.54    1:05.24        
                  31.51     1:05.24 (33.73)                                        
 28 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              1:03.84    1:06.09        
                  30.83     1:06.09 (35.26)                                        
 29 Stein, Kimmy A            17 SSL-MR                 57.11    1:06.32        
                  31.26     1:06.32 (35.06)                                        
 30 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              1:06.81    1:06.60        
                  31.37     1:06.60 (35.23)                                        
 31 Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR       58.39    1:12.13        
                  34.07     1:12.13 (38.06)                                        
 32 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  1:13.12    1:12.32        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:03.68    2:01.08 ZQ     
                  27.18       57.42 (30.24)     1:29.14 (31.72)     2:01.08 (31.94)
  2 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              2:03.55    2:02.95        
                  27.68       58.56 (30.88)     1:30.65 (32.09)     2:02.95 (32.30)
  3 Hutton, Theresa A         15 Team Rockland-MR     2:05.67    2:05.46        
                  28.48       59.67 (31.19)     1:32.65 (32.98)     2:05.46 (32.81)
  4 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              2:09.65    2:05.93        
                  27.95       59.40 (31.45)     1:33.09 (33.69)     2:05.93 (32.84)
  5 Baker, Clara N            16 UNAT-MR              2:09.79    2:08.31        
                  29.02     1:01.14 (32.12)     1:34.44 (33.30)     2:08.31 (33.87)
  6 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          2:10.86    2:09.79        
                  28.84     1:02.12 (33.28)     1:37.17 (35.05)     2:09.79 (32.62)
  7 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:02.51    2:11.09        
                  30.07     1:03.22 (33.15)     1:36.88 (33.66)     2:11.09 (34.21)
  8 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR     2:04.94    2:11.41        
                  28.89     1:01.75 (32.86)     1:36.60 (34.85)     2:11.41 (34.81)
  9 Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR     2:24.66    2:13.56        
                  29.24     1:02.84 (33.60)     1:37.99 (35.15)     2:13.56 (35.57)
 10 Burke, Alyssa             16 SSL-MR               2:06.22    2:14.49        
                  29.73     1:03.27 (33.54)     1:38.89 (35.62)     2:14.49 (35.60)
 11 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              2:14.32    2:14.92        
                  29.99     1:04.59 (34.60)     1:40.61 (36.02)     2:14.92 (34.31)
 12 Hartigan, Meghan C        16 SSL-MR               2:19.62    2:15.01        
                  30.11     1:03.73 (33.62)     1:39.04 (35.31)     2:15.01 (35.97)
 13 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              2:15.45    2:16.65        
                  29.73     1:03.33 (33.60)     1:39.95 (36.62)     2:16.65 (36.70)
 14 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:16.71    2:19.00        
                  30.12     1:04.76 (34.64)     1:41.77 (37.01)     2:19.00 (37.23)
 15 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              2:23.43    2:21.24        
                  30.68     1:06.21 (35.53)     1:43.65 (37.44)     2:21.24 (37.59)
 16 Capalbo, Nicolette E      15 SSL-MR               2:20.57    2:22.75        
                  32.44     1:08.55 (36.11)     1:46.07 (37.52)     2:22.75 (36.68)
 17 Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR     2:24.84    2:26.42        
                  32.60     1:09.59 (36.99)     1:48.51 (38.92)     2:26.42 (37.91)
 18 Palmeri, Marissa A        17 WISC-MR              2:33.83    2:27.07        
                  32.41     1:10.21 (37.80)     1:50.34 (40.13)     2:27.07 (36.73)
 19 Soss, Allie R             16 Team Rockland-MR     2:38.35    2:33.15        
                  34.23     1:12.38 (38.15)   2:33.15 (1:20.77)                    
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stangeby, Hailee M        15 AG-MR                5:29.27    5:43.60        
                  30.17     1:03.31 (33.14)     1:37.62 (34.31)     2:12.19 (34.57)
        2:46.95 (34.76)     3:22.03 (35.08)     3:57.53 (35.50)     4:32.48 (34.95)
        5:08.12 (35.64)     5:43.60 (35.48)                                        
  2 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          5:49.30    5:47.47        
                  30.22     1:05.32 (35.10)     1:41.27 (35.95)     2:16.90 (35.63)
        2:52.66 (35.76)     3:28.83 (36.17)     4:04.43 (35.60)     4:40.73 (36.30)
        5:15.54 (34.81)     5:47.47 (31.93)                                        
  3 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              5:51.30    5:48.72        
                  30.57     1:05.53 (34.96)     1:42.33 (36.80)     2:19.09 (36.76)
        2:56.44 (37.35)     3:31.44 (35.00)     4:06.25 (34.81)     4:40.84 (34.59)
        5:16.13 (35.29)     5:48.72 (32.59)                                        
  4 Hartigan, Meghan C        16 SSL-MR               6:10.70    5:55.63        
                  30.94     1:05.40 (34.46)     1:41.21 (35.81)     2:17.47 (36.26)
        2:53.90 (36.43)     3:31.03 (37.13)     4:07.72 (36.69)     4:44.14 (36.42)
        5:20.07 (35.93)     5:55.63 (35.56)                                        
  5 Burke, Alyssa             16 SSL-MR               5:40.54    5:57.33        
                  31.26     1:05.61 (34.35)     1:41.35 (35.74)     2:17.86 (36.51)
        2:54.16 (36.30)     3:31.07 (36.91)     4:07.70 (36.63)     4:44.55 (36.85)
        5:21.02 (36.47)     5:57.33 (36.31)                                        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              6:26.01    6:00.17        
                  31.33     1:06.74 (35.41)     1:43.53 (36.79)     2:20.63 (37.10)
        2:57.80 (37.17)     3:34.53 (36.73)     4:11.04 (36.51)     4:48.04 (37.00)
        5:26.09 (38.05)     6:00.17 (34.08)                                        
  7 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              5:57.66    6:00.29        
                  31.05     1:06.57 (35.52)     1:43.13 (36.56)     2:19.72 (36.59)
        2:56.55 (36.83)     3:34.24 (37.69)     4:11.24 (37.00)     4:48.64 (37.40)
        5:25.65 (37.01)     6:00.29 (34.64)                                        
  8 Capalbo, Nicolette E      15 SSL-MR               6:42.13    6:04.18        
                  32.26     1:09.00 (36.74)     1:46.76 (37.76)     2:23.90 (37.14)
        3:01.01 (37.11)     3:37.90 (36.89)     4:15.20 (37.30)     4:52.37 (37.17)
        5:28.91 (36.54)     6:04.18 (35.27)                                        
  9 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              6:12.98    6:12.31        
                  30.58     1:06.65 (36.07)     1:43.86 (37.21)     2:21.98 (38.12)
        3:00.68 (38.70)     3:39.64 (38.96)     4:18.05 (38.41)     4:56.93 (38.88)
        5:36.18 (39.25)     6:12.31 (36.13)                                        
 10 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  6:19.80    6:12.37        
                  31.08     1:06.65 (35.57)     1:43.42 (36.77)     2:19.81 (36.39)
        2:58.60 (38.79)     3:37.38 (38.78)     4:17.62 (40.24)     4:56.44 (38.82)
        5:35.45 (39.01)     6:12.37 (36.92)                                        
 11 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              6:40.53    6:14.09        
                  31.61     1:07.91 (36.30)     1:45.63 (37.72)     2:24.03 (38.40)
        3:01.97 (37.94)     3:40.32 (38.35)     4:18.70 (38.38)     4:57.41 (38.71)
        5:36.12 (38.71)     6:14.09 (37.97)                                        
 12 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              6:19.16    6:25.30        
                  30.70     1:05.88 (35.18)     1:42.31 (36.43)     2:20.30 (37.99)
        2:59.78 (39.48)     3:40.64 (40.86)     4:21.39 (40.75)     5:02.61 (41.22)
        5:44.49 (41.88)     6:25.30 (40.81)                                        
 13 Wendling, Alexandria K    16 Dolphins-MR          6:17.52    6:27.37        
                  31.83     1:08.47 (36.64)     1:46.54 (38.07)     2:25.39 (38.85)
        3:05.10 (39.71)     3:44.91 (39.81)     4:25.06 (40.15)     5:05.72 (40.66)
        5:47.37 (41.65)     6:27.37 (40.00)                                        
 14 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         6:36.14    6:27.55        
                  33.01     1:11.98 (38.97)     1:51.69 (39.71)     2:31.32 (39.63)
        3:12.10 (40.78)     3:52.72 (40.62)     4:32.38 (39.66)     5:12.39 (40.01)
        5:51.87 (39.48)     6:27.55 (35.68)                                        
 15 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         7:04.00    6:42.52        
                  35.24     1:13.30 (38.06)     1:53.33 (40.03)     2:35.08 (41.75)
        3:18.47 (43.39)     3:59.58 (41.11)     4:41.61 (42.03)     5:23.11 (41.50)
        6:04.79 (41.68)     6:42.52 (37.73)                                        
 16 Loughran, Megan R         11 RFAC-MR                   NT    7:40.59        
                  41.36     1:28.43 (47.07)     2:15.97 (47.54)     3:02.21 (46.24)
        3:50.28 (48.07)     4:38.75 (48.47)     5:24.93 (46.18)     6:12.06 (47.13)
        6:59.09 (47.03)     7:40.59 (41.50)                                        
 -- Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR     6:55.20         NS        
 -- Colon, Gabrielle I         9 Team Rockland-MR     6:33.66         NS        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             18:39.99  METS
             19:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR             18:02.86   17:42.55 METS   
                  29.05     1:00.10 (31.05)     1:31.67 (31.57)     2:03.68 (32.01)
        2:35.95 (32.27)     3:08.28 (32.33)     3:40.53 (32.25)     4:12.72 (32.19)
        4:44.84 (32.12)     5:17.07 (32.23)     5:49.37 (32.30)     6:21.51 (32.14)
        6:53.62 (32.11)     7:25.92 (32.30)     7:58.22 (32.30)     8:30.55 (32.33)
        9:02.96 (32.41)     9:35.29 (32.33)    10:07.72 (32.43)    10:40.27 (32.55)
       11:12.95 (32.68)    11:45.29 (32.34)    12:18.07 (32.78)    12:50.73 (32.66)
       13:23.53 (32.80)    13:55.90 (32.37)    14:28.68 (32.78)    15:01.18 (32.50)
       15:34.02 (32.84)    16:06.46 (32.44)    16:38.84 (32.38)    17:11.11 (32.27)
       17:42.55 (31.44)
  2 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR             19:02.26   18:43.27 ZQ     
                  31.17     1:04.44 (33.27)     1:38.30 (33.86)     2:12.42 (34.12)
        2:46.69 (34.27)     3:20.77 (34.08)     3:54.49 (33.72)     4:28.46 (33.97)
        5:02.58 (34.12)     5:36.76 (34.18)     6:11.02 (34.26)     6:45.16 (34.14)
        7:19.15 (33.99)     7:53.55 (34.40)     8:28.38 (34.83)     9:02.53 (34.15)
        9:37.11 (34.58)    10:11.73 (34.62)    10:45.88 (34.15)    11:20.15 (34.27)
       11:54.26 (34.11)    12:29.07 (34.81)    13:03.50 (34.43)    13:38.00 (34.50)
       14:12.25 (34.25)    14:46.90 (34.65)    15:21.23 (34.33)    15:55.70 (34.47)
       16:29.89 (34.19)    17:03.80 (33.91)    17:38.10 (34.30)    18:11.45 (33.35)
       18:43.27 (31.82)
  3 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR             19:59.52   18:59.27 ZQ     
                  30.03     1:02.94 (32.91)     1:36.55 (33.61)     2:10.29 (33.74)
        2:44.07 (33.78)     3:17.81 (33.74)     3:51.91 (34.10)     4:26.12 (34.21)
        5:00.56 (34.44)     5:35.29 (34.73)     6:09.97 (34.68)     6:45.04 (35.07)
        7:19.91 (34.87)     7:54.96 (35.05)     8:30.16 (35.20)     9:05.44 (35.28)
        9:40.85 (35.41)    10:15.45 (34.60)    10:50.66 (35.21)    11:26.02 (35.36)
       12:01.24 (35.22)    12:36.29 (35.05)    13:11.31 (35.02)    13:46.77 (35.46)
       14:21.79 (35.02)    14:56.67 (34.88)    15:31.49 (34.82)    16:06.58 (35.09)
       16:41.52 (34.94)    17:16.59 (35.07)    17:51.37 (34.78)    18:25.94 (34.57)
       18:59.27 (33.33)
  4 Thompson, Jordan L        14 AG-MR               18:49.00   19:09.28 ZQ     
                  31.81     1:05.22 (33.41)     1:38.49 (33.27)     2:12.29 (33.80)
        2:46.72 (34.43)     3:20.23 (33.51)     3:54.73 (34.50)     4:29.18 (34.45)
        5:03.44 (34.26)     5:37.62 (34.18)     6:11.71 (34.09)     6:46.22 (34.51)
        7:20.33 (34.11)     7:54.75 (34.42)     8:29.30 (34.55)     9:03.75 (34.45)
        9:38.15 (34.40)    10:13.02 (34.87)    10:48.39 (35.37)    11:23.81 (35.42)
       11:59.73 (35.92)    12:35.75 (36.02)    13:12.02 (36.27)    13:47.93 (35.91)
       14:24.14 (36.21)    14:59.40 (35.26)    15:34.60 (35.20)    16:10.66 (36.06)
       16:47.15 (36.49)    17:23.77 (36.62)    18:00.01 (36.24)    18:35.25 (35.24)
       19:09.28 (34.03)
  5 Reining, Emma R           15 RFAC-MR             19:00.98   19:20.50        
                  29.80     1:02.55 (32.75)     1:36.14 (33.59)     2:09.80 (33.66)
        2:43.69 (33.89)     3:17.66 (33.97)     3:52.25 (34.59)     4:26.76 (34.51)
        5:01.49 (34.73)     5:36.49 (35.00)     6:11.77 (35.28)     6:47.32 (35.55)
        7:22.86 (35.54)     7:58.50 (35.64)     8:33.35 (34.85)     9:08.87 (35.52)
        9:44.08 (35.21)    10:18.97 (34.89)    10:53.91 (34.94)    11:29.28 (35.37)
       12:05.73 (36.45)    12:41.45 (35.72)    13:17.49 (36.04)    13:53.66 (36.17)
       14:29.87 (36.21)    15:05.94 (36.07)    15:42.35 (36.41)    16:19.03 (36.68)
       16:55.62 (36.59)    17:32.63 (37.01)    18:09.03 (36.40)    18:45.55 (36.52)
       19:20.50 (34.95)
  6 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR             20:31.58   19:35.48        
                  31.22     1:06.04 (34.82)     1:41.16 (35.12)     2:16.91 (35.75)
        2:52.56 (35.65)     3:28.42 (35.86)     4:04.50 (36.08)     4:40.73 (36.23)
        5:17.13 (36.40)     5:53.90 (36.77)     6:30.71 (36.81)     7:06.51 (35.80)
        7:43.08 (36.57)     8:19.83 (36.75)     8:55.25 (35.42)     9:31.27 (36.02)
       10:07.09 (35.82)    10:42.86 (35.77)    11:19.28 (36.42)    11:55.47 (36.19)
       12:31.12 (35.65)    13:06.75 (35.63)    13:42.52 (35.77)    14:18.14 (35.62)
       14:54.13 (35.99)    15:29.58 (35.45)    16:05.33 (35.75)    16:40.97 (35.64)
       17:16.64 (35.67)    17:52.11 (35.47)    18:27.62 (35.51)    19:02.40 (34.78)
       19:35.48 (33.08)
  7 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR             20:10.02   19:35.53        
                  33.11     1:08.90 (35.79)     1:45.20 (36.30)     2:21.28 (36.08)
        2:56.94 (35.66)     3:32.71 (35.77)     4:08.75 (36.04)     4:44.94 (36.19)
        5:21.03 (36.09)     5:57.06 (36.03)     6:33.04 (35.98)     7:09.11 (36.07)
        7:44.98 (35.87)     8:20.87 (35.89)     8:56.62 (35.75)     9:32.38 (35.76)
       10:08.27 (35.89)    10:44.13 (35.86)    11:20.22 (36.09)    11:56.18 (35.96)
       12:32.09 (35.91)    13:07.60 (35.51)    13:43.50 (35.90)    14:18.96 (35.46)
       14:54.65 (35.69)    15:30.60 (35.95)    16:05.65 (35.05)    16:41.16 (35.51)
       17:16.92 (35.76)    17:52.49 (35.57)    18:27.72 (35.23)    19:02.42 (34.70)
       19:35.53 (33.11)
  8 Soulagnet, Sarah H        17 WISC-MR             18:27.02   20:32.12        
                  32.16     1:09.20 (37.04)     1:45.84 (36.64)     2:22.26 (36.42)
        2:58.81 (36.55)     3:36.46 (37.65)     4:14.68 (38.22)     4:52.54 (37.86)
        5:29.45 (36.91)     6:07.45 (38.00)     6:45.32 (37.87)     7:22.96 (37.64)
        8:00.20 (37.24)     8:37.76 (37.56)     9:15.32 (37.56)     9:53.18 (37.86)
       10:31.17 (37.99)    11:09.28 (38.11)    11:47.88 (38.60)    12:25.87 (37.99)
       13:04.07 (38.20)    13:42.55 (38.48)    14:20.26 (37.71)    14:57.68 (37.42)
       15:36.00 (38.32)    16:13.53 (37.53)    16:51.67 (38.14)    17:30.10 (38.43)
       18:07.39 (37.29)    18:45.06 (37.67)    19:21.43 (36.37)    19:56.80 (35.37)
       20:32.12 (35.32)
  9 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR 20:56.76   21:50.80        
                  32.16     1:08.97 (36.81)     1:47.75 (38.78)     2:25.67 (37.92)
        3:06.60 (40.93)     3:46.31 (39.71)     4:25.61 (39.30)     5:04.85 (39.24)
        5:44.54 (39.69)     6:22.13 (37.59)     7:02.78 (40.65)     7:42.86 (40.08)
        8:23.36 (40.50)     9:03.70 (40.34)     9:44.16 (40.46)    10:23.82 (39.66)
       11:04.16 (40.34)    11:43.92 (39.76)    12:23.98 (40.06)    13:04.81 (40.83)
       13:46.47 (41.66)    14:27.64 (41.17)    15:10.00 (42.36)    15:51.11 (41.11)
       16:32.17 (41.06)    17:12.64 (40.47)    17:51.88 (39.24)    18:33.03 (41.15)
       19:14.64 (41.61)    19:54.30 (39.66)    20:34.14 (39.84)    21:12.95 (38.81)
       21:50.80 (37.85)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.19  METS
              1:05.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR                59.06    1:00.19 METS   
                  29.69     1:00.19 (30.50)                                        
  2 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              1:00.12    1:01.15 METS   
                  29.89     1:01.15 (31.26)                                        
  3 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:02.96    1:05.27 ZQ     
                  31.10     1:05.27 (34.17)                                        
  4 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              1:02.44    1:05.68        
                  31.04     1:05.68 (34.64)                                        
  5 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:04.14    1:06.41        
                  32.14     1:06.41 (34.27)                                        
  6 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              1:07.00    1:06.72        
                  33.42     1:06.72 (33.30)                                        
  7 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              1:06.67    1:07.87        
                  32.81     1:07.87 (35.06)                                        
  8 Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR     1:24.66    1:08.24        
                  33.02     1:08.24 (35.22)                                        
  9 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              1:09.30    1:09.52        
                  33.63     1:09.52 (35.89)                                        
 10 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          1:08.75    1:10.21        
                  34.35     1:10.21 (35.86)                                        
 11 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              1:05.26    1:10.88        
                  34.13     1:10.88 (36.75)                                        
 12 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              1:08.90    1:10.97        
                  34.26     1:10.97 (36.71)                                        
 13 Capalbo, Nicolette E      15 SSL-MR               1:11.82    1:12.15        
                  35.92     1:12.15 (36.23)                                        
 14 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR     1:09.12    1:12.54        
                  34.94     1:12.54 (37.60)                                        
 15 Sistare, Kate M           16 NDAC-MR              1:10.94    1:13.21        
                  35.69     1:13.21 (37.52)                                        
 16 Stein, Kimmy A            17 SSL-MR               1:07.31    1:13.62        
                  35.24     1:13.62 (38.38)                                        
 17 Burke, Alyssa             16 SSL-MR               1:10.74    1:13.64        
                  35.84     1:13.64 (37.80)                                        
 18 Shea, Kayla               15 SSL-MR               1:18.95    1:14.58        
                  35.62     1:14.58 (38.96)                                        
 19 Defonte, Alicia           15 Rac @ Jcc-MR         1:17.03    1:14.69        
                  36.96     1:14.69 (37.73)                                        
 20 Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR          1:14.38    1:14.96        
                  36.27     1:14.96 (38.69)                                        
 21 Kynast, Sarah F           17 Team Rockland-MR     1:19.66    1:16.68        
                  37.43     1:16.68 (39.25)                                        
 22 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  1:20.69    1:21.66        
                  39.73     1:21.66 (41.93)                                        
 23 Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR     1:20.54    1:21.92        
                  39.80     1:21.92 (42.12)                                        
 -- Archer, Ally S            16 Team Rockland-MR     1:12.94         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  37.63          DQ (38.83)                                        
 -- Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:03.38         DQ        
      False start
                  32.29          DQ (34.25)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
              2:20.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              2:03.81    2:10.00 METS   
                  30.74     1:03.41 (32.67)     1:36.62 (33.21)     2:10.00 (33.38)
  2 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:13.22    2:14.61 METS   
                  31.30     1:04.89 (33.59)     1:39.68 (34.79)     2:14.61 (34.93)
  3 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:18.41    2:17.12 ZQ     
                  32.49     1:06.82 (34.33)     1:42.48 (35.66)     2:17.12 (34.64)
  4 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              2:13.87    2:18.75 ZQ     
                  31.85     1:06.02 (34.17)     1:41.90 (35.88)     2:18.75 (36.85)
  5 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:16.11    2:20.23 ZQ     
                  31.78     1:06.82 (35.04)     1:43.81 (36.99)     2:20.23 (36.42)
  6 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:22.02    2:23.40        
                  34.60     1:10.28 (35.68)     1:46.97 (36.69)     2:23.40 (36.43)
  7 Hartigan, Meghan C        16 SSL-MR               2:17.32    2:27.84        
                  33.30     1:09.75 (36.45)     1:47.77 (38.02)     2:27.84 (40.07)
  8 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:32.01    2:29.51        
                  34.46     1:12.46 (38.00)     1:51.39 (38.93)     2:29.51 (38.12)
  9 Tang, Emily               13 RFAC-MR              2:31.01    2:29.84        
                  35.33     1:13.19 (37.86)     1:51.87 (38.68)     2:29.84 (37.97)
 10 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          2:25.66    2:30.48        
                  34.88     1:12.83 (37.95)     1:52.22 (39.39)     2:30.48 (38.26)
 11 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              2:28.29    2:30.61        
                  35.53     1:13.53 (38.00)     1:52.52 (38.99)     2:30.61 (38.09)
 12 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              2:30.00    2:30.99        
                  34.91     1:13.66 (38.75)     1:53.28 (39.62)     2:30.99 (37.71)
 13 Liebowitz, Arianna        12 WISC-MR              2:44.30    2:33.01        
                  36.65     1:15.89 (39.24)     1:55.50 (39.61)     2:33.01 (37.51)
 14 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         2:34.85    2:35.34        
                  37.06     1:17.06 (40.00)     1:57.02 (39.96)     2:35.34 (38.32)
 15 Cabanillas, Kim           14 CSC-MR               2:49.73    2:47.80        
                  38.48     1:21.65 (43.17)     2:05.45 (43.80)     2:47.80 (42.35)
 16 Buencamino, Christina     12 Rac @ Jcc-MR         2:48.13    2:51.88        
                  38.78     1:21.86 (43.08)     2:07.51 (45.65)     2:51.88 (44.37)
 17 Novello, Morgan J         11 Rac @ Jcc-MR         3:10.13    3:04.97        
                  43.40     1:30.31 (46.91)     2:18.85 (48.54)     3:04.97 (46.12)
 18 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         3:01.13    3:06.73        
                  41.06     1:28.09 (47.03)     2:16.95 (48.86)     3:06.73 (49.78)
 -- Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:18.57         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nikolski, Grace M         15 Dolphins-MR          1:12.84    1:13.02 ZQ     
                  35.09     1:13.02 (37.93)                                        
  2 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              1:15.13    1:15.70        
                  35.82     1:15.70 (39.88)                                        
  3 Baker, Clara N            16 UNAT-MR              1:17.63    1:18.13        
                  37.72     1:18.13 (40.41)                                        
  4 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  1:15.13    1:19.12        
                  35.95     1:19.12 (43.17)                                        
  5 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              1:15.02    1:19.34        
                  37.30     1:19.34 (42.04)                                        
  6 Sistare, Kate M           16 NDAC-MR              1:15.68    1:19.44        
                  37.32     1:19.44 (42.12)                                        
  7 Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR          1:18.52    1:20.34        
                  37.99     1:20.34 (42.35)                                        
  8 Magee, Emma M             16 Dolphins-MR          1:14.89    1:20.67        
                  38.18     1:20.67 (42.49)                                        
  9 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  1:19.38    1:21.77        
                  38.73     1:21.77 (43.04)                                        
 10 Archer, Ally S            16 Team Rockland-MR          NT    1:22.29        
                  38.44     1:22.29 (43.85)                                        
 11 Patierno, Katelyn J       15 NDAC-MR              1:22.18    1:22.80        
                  39.45     1:22.80 (43.35)                                        
 12 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:19.11    1:22.81        
                  38.88     1:22.81 (43.93)                                        
 13 Hutton, Theresa A         15 Team Rockland-MR     1:20.39    1:23.01        
                  39.37     1:23.01 (43.64)                                        
 14 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              1:21.47    1:23.21        
                  38.98     1:23.21 (44.23)                                        
 15 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          1:22.79    1:23.67        
                  38.98     1:23.67 (44.69)                                        
 16 Abouezzi, Joanna          16 Dolphins-MR          1:21.41    1:24.10        
                  39.88     1:24.10 (44.22)                                        
 17 Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR     1:26.66    1:24.32        
                  39.77     1:24.32 (44.55)                                        
 18 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR     1:28.76    1:24.73        
                  39.62     1:24.73 (45.11)                                        
 19 McCoy, Tara               15 CSC-MR               1:20.99    1:24.83        
                  38.47     1:24.83 (46.36)                                        
 20 Defonte, Alicia           15 Rac @ Jcc-MR         1:27.27    1:24.84        
                  40.07     1:24.84 (44.77)                                        
 21 Palmeri, Marissa A        17 WISC-MR              1:26.60    1:29.99        
                  42.90     1:29.99 (47.09)                                        
 22 Laghezza, Nicole L        16 CSC-MR               1:30.51    1:30.18        
                  42.17     1:30.18 (48.01)                                        
 23 Abouezzi, Tiffany         12 Dolphins-MR          1:36.93    1:36.39        
                  45.25     1:36.39 (51.14)                                        
 24 Li, Amanda                10 RFAC-MR                   NT    1:47.02        
                  48.79     1:47.02 (58.23)                                        
 -- Soss, Allie R             16 Team Rockland-MR     1:50.22         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  52.79          DQ (59.82)                                        
 -- Choi, Skylar               9 Dolphins-MR          2:25.00         NS        
 -- Elgayar, Lili              9 AG-MR                2:10.31         NS        
 -- Elgayar, Jasmine          10 AG-MR                1:47.47         NS        
 -- Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR     1:52.15         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              2:35.13    2:37.21 ZQ     
                  35.66     1:15.25 (39.59)     1:56.91 (41.66)     2:37.21 (40.30)
  2 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              2:41.70    2:41.77        
                  37.32     1:18.37 (41.05)     1:59.73 (41.36)     2:41.77 (42.04)
  3 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:43.13    2:43.41        
                  37.17     1:18.26 (41.09)     2:00.62 (42.36)     2:43.41 (42.79)
  4 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              2:46.53    2:49.44        
                  37.52     1:19.82 (42.30)     2:04.55 (44.73)     2:49.44 (44.89)
  5 Sistare, Kate M           16 NDAC-MR              2:57.53    2:52.91        
                  39.35     1:23.30 (43.95)     2:08.08 (44.78)     2:52.91 (44.83)
  6 Orski, Emily M            14 CSC-MR               2:58.45    2:54.46        
                  39.57     1:23.28 (43.71)     2:09.44 (46.16)     2:54.46 (45.02)
  7 Magee, Emma M             16 Dolphins-MR          2:51.34    2:55.78        
                  39.55     1:23.27 (43.72)     2:09.20 (45.93)     2:55.78 (46.58)
  8 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              2:54.33    2:57.38        
                  39.19     1:23.14 (43.95)     2:10.08 (46.94)     2:57.38 (47.30)
  9 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  3:00.22    2:58.41        
                  40.65     1:25.64 (44.99)     2:11.34 (45.70)     2:58.41 (47.07)
 10 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              3:04.00    3:02.06        
                  40.31     1:26.28 (45.97)     2:13.84 (47.56)     3:02.06 (48.22)
 11 Palmeri, Marissa A        17 WISC-MR              3:12.83    3:08.38        
                  42.68     1:30.46 (47.78)     2:19.85 (49.39)     3:08.38 (48.53)
 12 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         3:04.13    3:08.58        
                  44.51     1:34.07 (49.56)     2:24.16 (50.09)     3:08.58 (44.42)
 13 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         3:10.64    3:10.64        
                  43.85     1:33.73 (49.88)     2:23.49 (49.76)     3:10.64 (47.15)
 14 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR         3:26.13    3:24.23        
                  47.03     1:38.24 (51.21)     2:31.61 (53.37)     3:24.23 (52.62)
 -- Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:57.32         NS        
 -- Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  2:53.58         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              1:00.67    1:00.27 METS   
                  27.93     1:00.27 (32.34)                                        
  2 Baker, Clara N            16 UNAT-MR                59.82    1:00.98 METS   
                  28.53     1:00.98 (32.45)                                        
  3 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              1:00.10    1:01.46 METS   
                  28.94     1:01.46 (32.52)                                        
  4 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              1:01.06    1:02.74 ZQ     
                  29.17     1:02.74 (33.57)                                        
  5 Nikolski, Grace M         15 Dolphins-MR          1:04.95    1:04.17 ZQ     
                  30.25     1:04.17 (33.92)                                        
  6 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:04.96    1:04.94        
                  30.97     1:04.94 (33.97)                                        
  7 Hutton, Theresa A         15 Team Rockland-MR     1:04.35    1:05.06        
                  30.54     1:05.06 (34.52)                                        
  8 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR                   NT    1:05.12        
                  30.87     1:05.12 (34.25)                                        
  9 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              1:01.67    1:05.70        
                  30.54     1:05.70 (35.16)                                        
  9 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR                59.46    1:05.70        
                  31.11     1:05.70 (34.59)                                        
 11 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:08.11    1:06.46        
                  30.37     1:06.46 (36.09)                                        
 12 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR     1:04.10    1:06.92        
                  30.66     1:06.92 (36.26)                                        
 13 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              1:07.31    1:09.47        
                  30.69     1:09.47 (38.78)                                        
 14 McCoy, Brianna            17 CSC-MR               1:08.18    1:10.44        
                  32.37     1:10.44 (38.07)                                        
 15 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              1:09.97    1:11.46        
 16 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              1:08.01    1:11.65        
                  33.14     1:11.65 (38.51)                                        
 17 Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR     1:13.25    1:15.09        
                  34.04     1:15.09 (41.05)                                        
 18 Archer, Ally S            16 Team Rockland-MR     1:13.89    1:15.83        
                  34.37     1:15.83 (41.46)                                        
 19 Defonte, Alicia           15 Rac @ Jcc-MR         1:21.13    1:19.81        
                  36.97     1:19.81 (42.84)                                        
 20 Palmeri, Marissa A        17 WISC-MR              1:18.99    1:24.44        
                  38.88     1:24.44 (45.56)                                        
 21 Patierno, Katelyn J       15 NDAC-MR              1:28.69    1:28.10        
                  41.26     1:28.10 (46.84)                                        
 22 Soss, Allie R             16 Team Rockland-MR     1:32.99    1:34.37        
                  40.26     1:34.37 (54.11)                                        
 -- Elgayar, Jasmine          10 AG-MR                1:40.43         NS        
 -- Elgayar, Lili              9 AG-MR                1:45.43         NS        
 -- Sistare, Kate M           16 NDAC-MR              1:15.11         NS        
 -- Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR     1:30.66         NS        
 -- Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR          1:03.95         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              2:12.10    2:14.24 METS   
                  30.52     1:04.22 (33.70)     1:38.88 (34.66)     2:14.24 (35.36)
  2 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:21.42    2:18.10 METS   
                  30.93     1:06.10 (35.17)     1:42.13 (36.03)     2:18.10 (35.97)
  3 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:21.23    2:18.56 METS   
                  30.10     1:04.46 (34.36)     1:41.32 (36.86)     2:18.56 (37.24)
  4 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:12.56    2:27.25        
                  33.28     1:10.46 (37.18)     1:48.55 (38.09)     2:27.25 (38.70)
  5 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              2:26.71    2:37.50        
                  32.26     1:10.08 (37.82)     1:53.67 (43.59)     2:37.50 (43.83)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              2:15.47    2:17.66 ZQ     
                  29.30     1:03.47 (34.17)     1:45.06 (41.59)     2:17.66 (32.60)
  2 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:18.16    2:19.92 ZQ     
                  29.66     1:03.54 (33.88)     1:47.56 (44.02)     2:19.92 (32.36)
  3 Nikolski, Grace M         15 Dolphins-MR          2:15.54    2:20.94        
                  29.17     1:06.40 (37.23)     1:47.75 (41.35)     2:20.94 (33.19)
  4 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:22.93    2:23.40        
                  32.14     1:08.26 (36.12)     1:50.96 (42.70)     2:23.40 (32.44)
  5 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:20.68    2:23.47        
                  30.06     1:06.77 (36.71)     1:52.47 (45.70)     2:23.47 (31.00)
  6 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              2:25.76    2:26.81        
                  32.21     1:12.07 (39.86)     1:53.46 (41.39)     2:26.81 (33.35)
  7 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              2:23.33    2:26.85        
                  30.96     1:08.18 (37.22)     1:53.04 (44.86)     2:26.85 (33.81)
  8 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:23.88    2:27.34        
                  32.06     1:10.20 (38.14)     1:54.13 (43.93)     2:27.34 (33.21)
  9 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:25.36    2:28.49        
                  33.25     1:10.98 (37.73)     1:54.29 (43.31)     2:28.49 (34.20)
 10 Stangeby, Hailee M        15 AG-MR                2:23.82    2:29.83        
                  32.65     1:11.64 (38.99)     1:54.80 (43.16)     2:29.83 (35.03)
 11 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              2:27.11    2:29.92        
                  31.31     1:06.93 (35.62)     1:54.04 (47.11)     2:29.92 (35.88)
 12 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              2:22.87    2:30.07        
                  31.55     1:09.42 (37.87)     1:54.36 (44.94)     2:30.07 (35.71)
 13 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:30.16    2:30.49        
                  30.97     1:08.61 (37.64)     1:55.08 (46.47)     2:30.49 (35.41)
 14 Burke, Alyssa             16 SSL-MR               2:31.55    2:32.66        
                  33.74     1:13.26 (39.52)     1:57.77 (44.51)     2:32.66 (34.89)
 15 Rubino, Cassie N          16 Team Rockland-MR     2:29.93    2:33.77        
                  30.50     1:11.14 (40.64)     1:59.61 (48.47)     2:33.77 (34.16)
 16 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              2:29.21    2:34.14        
                  32.86     1:14.06 (41.20)     1:56.95 (42.89)     2:34.14 (37.19)
 17 Noble, Allison E          15 Dolphins-MR          2:33.22    2:34.54        
                  34.74     1:13.27 (38.53)     2:00.00 (46.73)     2:34.54 (34.54)
 18 Capalbo, Nicolette E      15 SSL-MR               2:24.58    2:34.62        
                  34.37     1:11.46 (37.09)     1:59.01 (47.55)     2:34.62 (35.61)
 19 Kynast, Sarah F           17 Team Rockland-MR     2:42.37    2:36.35        
                  33.07     1:14.85 (41.78)     2:01.48 (46.63)     2:36.35 (34.87)
 20 Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR          2:28.19    2:36.43        
                  31.24     1:12.60 (41.36)     2:00.06 (47.46)     2:36.43 (36.37)
 21 Shea, Kayla               15 SSL-MR               2:25.01    2:36.44        
                  32.75     1:12.89 (40.14)     2:00.18 (47.29)     2:36.44 (36.26)
 22 Archer, Ally S            16 Team Rockland-MR     2:35.17    2:36.73        
                  34.17     1:13.66 (39.49)     2:00.52 (46.86)     2:36.73 (36.21)
 23 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              2:31.63    2:37.23        
                  35.97     1:12.11 (36.14)     1:58.52 (46.41)     2:37.23 (38.71)
 24 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              2:34.02    2:39.46        
                  33.23     1:12.17 (38.94)     2:02.68 (50.51)     2:39.46 (36.78)
 25 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  2:37.07    2:40.91        
                  34.11     1:14.41 (40.30)     2:02.27 (47.86)     2:40.91 (38.64)
 26 Defonte, Alicia           15 Rac @ Jcc-MR         2:41.13    2:45.02        
                  35.88     1:18.28 (42.40)     2:06.64 (48.36)     2:45.02 (38.38)
 -- Logan, Danielle H         16 Team Rockland-MR     2:52.86         DQ        
      Scissors kick - breast
                  36.72     1:22.47 (45.75)   2:23.23 (1:00.76)          DQ (40.69)
 -- Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  2:47.67         NS        
 -- Stata, Lexa R             16 Team Rockland-MR     3:02.66         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              4:29.89    4:45.18 METS   
                  30.44     1:04.88 (34.44)     1:39.87 (34.99)     2:14.61 (34.74)
        2:57.35 (42.74)     3:40.44 (43.09)     4:13.39 (32.95)     4:45.18 (31.79)
  2 Nikolski, Grace M         15 Dolphins-MR          5:09.01    5:05.70        
                  30.10     1:05.71 (35.61)     1:47.26 (41.55)     2:28.48 (41.22)
        3:10.66 (42.18)     3:53.01 (42.35)     4:29.99 (36.98)     5:05.70 (35.71)
  3 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              5:15.13    5:07.44        
                  30.03     1:07.93 (37.90)     1:47.48 (39.55)     2:26.27 (38.79)
        3:11.06 (44.79)     3:56.80 (45.74)     4:33.18 (36.38)     5:07.44 (34.26)
  4 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              4:59.82    5:13.44        
                  33.54     1:11.99 (38.45)     1:52.29 (40.30)     2:32.48 (40.19)
        3:17.17 (44.69)     4:02.41 (45.24)     4:38.90 (36.49)     5:13.44 (34.54)
  5 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              5:06.18    5:15.57        
                  32.26     1:11.83 (39.57)     1:53.71 (41.88)     2:34.51 (40.80)
        3:17.33 (42.82)     4:00.90 (43.57)     4:39.25 (38.35)     5:15.57 (36.32)
  6 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              4:57.81    5:18.26        
                  32.00     1:08.99 (36.99)     1:51.15 (42.16)     2:32.51 (41.36)
        3:17.57 (45.06)     4:04.78 (47.21)     4:42.36 (37.58)     5:18.26 (35.90)
  7 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR                   NT    5:28.15        
                  30.75     1:07.94 (37.19)     1:48.43 (40.49)     2:29.50 (41.07)
        3:19.00 (49.50)     4:10.20 (51.20)     4:48.41 (38.21)     5:28.15 (39.74)
  8 Coffin, Hannah R          17 Dolphins-MR          5:39.29    5:33.50        
                  31.45     1:09.42 (37.97)     1:54.85 (45.43)     2:40.07 (45.22)
        3:26.92 (46.85)     4:15.10 (48.18)     4:56.08 (40.98)     5:33.50 (37.42)
  9 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  5:41.15    5:48.27        
                  35.62     1:22.86 (47.24)     2:08.94 (46.08)     2:53.83 (44.89)
        3:40.49 (46.66)     4:30.08 (49.59)     5:11.26 (41.18)     5:48.27 (37.01)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:37.04    1:44.49        
     1) Fergus, Danielle M 16           2) Delisio, Abie L 16             
     3) Bergin, Kate C 16               4) Elcott, Ina M 15               
                  25.07       52.28 (27.21)     1:18.58 (26.30)     1:44.49 (25.91)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.45    1:51.29        
     1) Chiera, Madelyn L 16            2) Fisher, Kristin M 16           
     3) Weckesser, Kayla N 17           4) Mackrel, Naima J 15            
                  28.36       55.56 (27.20)     1:23.50 (27.94)     1:51.29 (27.79)
  3 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    1:52.04    1:53.33        
     1) Rubino, Cassie N 16             2) Archer, Ally S 16              
     3) Kynast, Sarah F 17              4) Stata, Lexa R 16               
                  28.20       56.09 (27.89)     1:25.43 (29.34)     1:53.33 (27.90)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:51.39    2:00.24        
     1) Burke, Alyssa 16                2) Capalbo, Nicolette E 15        
     3) Shea, Kayla 15                  4) Stein, Kimmy A 17              
                  30.27     1:00.91 (30.64)     1:31.02 (30.11)     2:00.24 (29.22)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:51.95    1:57.78        
     1) Fergus, Danielle M 16           2) Delisio, Abie L 16             
     3) Bergin, Kate C 16               4) Elcott, Ina M 15               
                  28.60     1:04.90 (36.30)     1:32.01 (27.11)     1:57.78 (25.77)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:01.01    2:00.63        
     1) Chiera, Madelyn L 16            2) Izzo, Sarah J 18               
     3) Mackrel, Naima J 15             4) Fisher, Kristin M 16           
                  29.68     1:09.92 (40.24)     1:33.72 (23.80)     2:00.63 (26.91)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'                 NT    2:03.83        
     1) Noble, Allison E 15             2) Nikolski, Grace M 15           
     3) Webb, Rachel M 15               4) Magee, Emma M 16               
                  33.06     1:06.25 (33.19)     1:35.52 (29.27)     2:03.83 (28.31)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                34.06      33.38 SILV   
  2 Tirch, Patrick M           8 Dolphins-MR            39.65      38.79        
  3 Amaro, Dylan J             8 NDAC-MR                40.36      39.70        
  3 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR           43.51      39.70        
  5 Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR           40.13      39.73        
  6 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR           55.13      40.49        
  7 Wu, Brendan S              7 RFAC-MR                51.36      44.53        
  8 Corbett, Ty                7 WISC-MR                55.99      49.87        
  9 Lokshin, Joshua            7 Rac @ Jcc-MR         1:09.92    1:01.85        
 10 Mulieri, Dylan             7 WISC-MR                59.99    1:05.38        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR              1:16.60    1:13.23 SILV   
                  34.46     1:13.23 (38.77)                                        
  2 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR         1:56.13    1:26.27        
                  40.50     1:26.27 (45.77)                                        
  3 Quinones, Ashton T         8 WSSC-MR              1:29.88    1:28.51        
                  40.61     1:28.51 (47.90)                                        
  4 Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR         1:35.13    1:30.45        
                  42.10     1:30.45 (48.35)                                        
  5 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR         1:34.33    1:32.61        
                  41.63     1:32.61 (50.98)                                        
  6 Shi, Jeffery               7 AG-MR                2:04.43    1:48.03        
                  48.90     1:48.03 (59.13)                                        
  7 Lokshin, Joshua            7 Rac @ Jcc-MR         2:03.13    2:14.83        
                1:01.03   2:14.83 (1:13.80)                                        
 -- Wu, Brendan S              7 RFAC-MR              1:55.01         DQ        
      No touch on turn
                  44.34          DQ (50.71)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                40.17      38.79 SILV   
  2 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR           48.13      43.84        
  3 Quinones, Ashton T         8 WSSC-MR                47.57      45.26        
  4 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR           53.13      47.45        
  5 Wu, Brendan S              7 RFAC-MR                57.11      52.80        
  6 Lokshin, Joshua            7 Rac @ Jcc-MR         1:22.88    1:11.29        
 -- Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR           45.13         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Shi, Jeffery               7 AG-MR                  49.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                   NT      43.87 SILV   
  2 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR           49.57      48.71        
  3 Amaro, Dylan J             8 NDAC-MR                53.75      49.09        
  4 Corbett, Ty                7 WISC-MR              1:05.55      54.47        
  5 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR         1:02.13      56.64        
  6 Wu, Brendan S              7 RFAC-MR              1:20.01      56.78        
 -- Mulieri, Dylan             7 WISC-MR              1:05.66         DQ        
      One hand touch
 -- Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR           56.13         DQ        
      One hand touch
 -- Lokshin, Joshua            7 Rac @ Jcc-MR         1:20.94         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                38.74      38.04 SILV   
  2 Tirch, Patrick M           8 Dolphins-MR            45.77      44.24        
  3 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR           58.13      47.27        
  4 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR           55.13      53.13        
 -- Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR           49.13         DQ        
      Alternating Kick
 -- Amaro, Dylan J             8 NDAC-MR                57.17         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lokshin, Joshua            7 Rac @ Jcc-MR         1:15.13         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR              1:24.81    1:22.22 SILV   
                  36.73     1:22.22 (45.49)                                        
  2 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR         1:45.59    1:39.42        
                  46.31     1:39.42 (53.11)                                        
  3 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR         2:04.13    1:47.30        
                  45.98   1:47.30 (1:01.32)                                        
  4 Quinones, Ashton T         8 WSSC-MR              1:41.72    1:47.90        
                  47.77   1:47.90 (1:00.13)                                        
 -- Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR         2:12.13         DQ        
      Scissors kick - breast
                  49.90          DQ (54.23)                                        
 -- Lokshin, Joshua            7 Rac @ Jcc-MR         2:18.13         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters - fly
                1:14.37        DQ (1:19.27)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patel, Kush A             10 Dolphins-MR            30.58      31.01 JO     
  2 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR                32.70      31.84 JO     
  3 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                32.53      31.85 JO     
  4 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    33.84      33.36 SILV   
  5 Kain, Garrett             10 CSC-MR                 32.40      33.53 SILV   
  6 Powell, Brett             10 WISC-MR                32.16      33.76 SILV   
  7 Eckstein, Michael L        9 CSC-MR                 32.32      33.82 SILV   
  8 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                34.55      34.32 SILV   
  9 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                35.13      34.49 SILV   
 10 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR           36.13      34.51 SILV   
 11 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR                34.40      34.55 SILV   
 12 Horgan, Edward L          10 Dolphins-MR            37.07      34.58 SILV   
 13 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                35.51      34.74 SILV   
 14 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           35.05      35.39        
 15 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR                35.15      35.43        
 16 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR    37.19      35.76        
 17 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           36.84      36.33        
 18 Engel, Timothy E          10 Team Rockland-MR       39.66      36.87        
 19 Tiso, Gianluca             9 Team Rockland-MR       35.92      36.89        
 20 Newmeyer, Jared           10 SSL-MR                 36.92      37.39        
 21 Davi, William M            9 WISC-MR                38.33      37.71        
 22 Fonseca, Casey            10 WISC-MR                35.73      38.06        
 23 Hoge, Jack                 9 WISC-MR                40.91      40.80        
 24 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                45.72      41.20        
 25 Zhang, David Y             9 Dolphins-MR            40.53      42.12        
 26 Boucher, Alexander J       9 NDAC-MR                53.03      43.95        
 27 Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                45.44      47.83        
 28 Piperato, John             9 Team Rockland-MR       40.66      51.29        
 29 McCann, Zachary K         10 CSC-MR                 51.68      53.41        
 30 Zhu, Robert                9 RFAC-MR                   NT      54.17        
 -- Schlissel, Zach D          9 SSL-MR               1:21.81         NS        
 -- Safaryan, Levon A         10 NDAC-MR                47.61         NS        
 -- King, Elijon J            10 SSL-MR                 44.78         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:12.66    1:09.06 JO     
                  33.03     1:09.06 (36.03)                                        
  2 Patel, Kush A             10 Dolphins-MR          1:06.52    1:10.57 JO     
                  33.23     1:10.57 (37.34)                                        
  3 Powell, Brett             10 WISC-MR              1:13.11    1:14.02 SILV   
                  35.61     1:14.02 (38.41)                                        
  4 Lokshin, Shawn             9 Rac @ Jcc-MR         1:15.86    1:14.14 SILV   
                  35.87     1:14.14 (38.27)                                        
  5 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR              1:14.93    1:14.42 SILV   
                  33.91     1:14.42 (40.51)                                        
  6 Kain, Garrett             10 CSC-MR               1:15.07    1:14.59 SILV   
                  35.01     1:14.59 (39.58)                                        
  7 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:18.68    1:15.60 SILV   
                  35.85     1:15.60 (39.75)                                        
  8 Eckstein, Michael L        9 CSC-MR               1:17.75    1:17.23 SILV   
                  36.86     1:17.23 (40.37)                                        
  9 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR              1:22.40    1:18.47 SILV   
                  37.43     1:18.47 (41.04)                                        
 10 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:23.23    1:19.12        
                  35.04     1:19.12 (44.08)                                        
 11 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:18.41    1:19.61        
                  36.83     1:19.61 (42.78)                                        
 12 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:24.14    1:20.14        
                  39.45     1:20.14 (40.69)                                        
 13 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:20.49    1:20.49        
                  37.66     1:20.49 (42.83)                                        
 14 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR         1:14.13    1:21.75        
                  37.46     1:21.75 (44.29)                                        
 15 Davi, William M            9 WISC-MR              1:26.61    1:22.79        
                  39.04     1:22.79 (43.75)                                        
 16 Haggerty, Ethan W          9 AG-MR                1:21.53    1:23.06        
                  37.18     1:23.06 (45.88)                                        
 17 Engel, Timothy E          10 Team Rockland-MR     1:22.66    1:25.89        
 18 Fonseca, Casey            10 WISC-MR              1:23.20    1:27.69        
                  41.86     1:27.69 (45.83)                                        
 19 Zhang, David Y             9 Dolphins-MR          1:44.58    1:30.39        
                  42.00     1:30.39 (48.39)                                        
 20 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:36.23    1:30.42        
                  42.96     1:30.42 (47.46)                                        
 21 Lindholm, Beck O           9 NDAC-MR              1:48.22    1:32.47        
                  43.51     1:32.47 (48.96)                                        
 22 Hoge, Jack                 9 WISC-MR              1:44.28    1:32.60        
                  43.85     1:32.60 (48.75)                                        
 23 Piperato, John             9 Team Rockland-MR     1:32.66    1:47.83        
                  47.67   1:47.83 (1:00.16)                                        
 24 Schlissel, Zach D          9 SSL-MR               2:05.02    2:05.21        
                  58.64   2:05.21 (1:06.57)                                        
 -- Murray, Tristan D          9 RFAC-MR              1:45.66         NS        
 -- Hogan, Liam S             10 RFAC-MR              1:26.89         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patel, Kush A             10 Dolphins-MR            46.52      37.13 JO     
  2 Kain, Garrett             10 CSC-MR                 39.78      38.23 SILV   
  3 Powell, Brett             10 WISC-MR                38.88      38.92 SILV   
  4 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           43.11      40.28 SILV   
  5 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                42.29      40.69 SILV   
  6 Fonseca, Casey            10 WISC-MR                40.60      40.82 SILV   
  7 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR                43.89      40.93 SILV   
  8 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                41.81      41.65 SILV   
  9 Newmeyer, Jared           10 SSL-MR                 42.45      42.00 SILV   
 10 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                39.56      42.50 SILV   
 11 Haggerty, Ethan W          9 AG-MR                  45.07      43.24        
 12 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                44.02      45.03        
 13 Hoge, Jack                 9 WISC-MR                46.20      46.65        
 14 Zhang, David Y             9 Dolphins-MR            50.45      47.36        
 15 Lindholm, Beck O           9 NDAC-MR                48.62      48.95        
 16 Davi, William M            9 WISC-MR                50.31      51.35        
 17 McCann, Zachary K         10 CSC-MR               1:06.56    1:06.22        
 18 Piperato, John             9 Team Rockland-MR       45.66    1:19.46        
 -- Schlissel, Zach D          9 SSL-MR               1:41.08         DQ        
      Did not finish on back
 -- Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    42.29         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                38.96         NS        
 -- Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                53.84         NS        
 -- Hogan, Liam S             10 RFAC-MR                48.29         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR              1:28.11    1:25.99 SILV   
                  42.03     1:25.99 (43.96)                                        
  2 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:23.90    1:26.04 SILV   
                  42.53     1:26.04 (43.51)                                        
  3 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:27.74    1:26.30 SILV   
                  44.00     1:26.30 (42.30)                                        
  4 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:29.31    1:26.40 SILV   
                  41.39     1:26.40 (45.01)                                        
  5 Lokshin, Shawn             9 Rac @ Jcc-MR         1:30.13    1:26.87 SILV   
                  42.52     1:26.87 (44.35)                                        
  6 Powell, Brett             10 WISC-MR              1:21.24    1:27.34 SILV   
                  43.50     1:27.34 (43.84)                                        
  7 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:41.21    1:31.44 SILV   
                  41.79     1:31.44 (49.65)                                        
  8 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR         1:20.13    1:34.51 SILV   
  9 Fonseca, Casey            10 WISC-MR              1:29.88    1:35.70 SILV   
 10 Tiso, Gianluca             9 Team Rockland-MR     1:33.50    1:36.29 SILV   
                  47.32     1:36.29 (48.97)                                        
 11 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:40.01    1:36.94 SILV   
 12 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:42.96    1:37.31        
 13 Hoge, Jack                 9 WISC-MR              1:49.99    1:37.48        
                  46.86     1:37.48 (50.62)                                        
 14 Davi, William M            9 WISC-MR              1:55.55    1:51.05        
 -- Kain, Garrett             10 CSC-MR               1:25.27         DQ        
      No touch at turn
                  41.49          DQ (43.96)                                        
 -- King, Elijon J            10 SSL-MR               1:58.68         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                43.28      40.33 ZQ     
  2 Eckstein, Michael L        9 CSC-MR                 46.43      45.30 SILV   
  3 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR    51.48      45.37 SILV   
  4 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR                48.38      45.64 SILV   
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           46.74      45.70 SILV   
  6 Powell, Brett             10 WISC-MR                48.08      47.02 SILV   
  7 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           49.88      47.58 SILV   
  8 Newmeyer, Jared           10 SSL-MR                 47.79      47.85 SILV   
  9 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    52.29      48.33 SILV   
 10 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR                52.43      48.82        
 11 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                50.52      49.31        
 12 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                50.71      49.56        
 13 Horgan, Edward L          10 Dolphins-MR            49.74      49.62        
 14 Lokshin, Shawn             9 Rac @ Jcc-MR           48.53      49.68        
 15 Boucher, Alexander J       9 NDAC-MR              1:04.11      50.77        
 16 Hoge, Jack                 9 WISC-MR                51.60      52.28        
 17 Davi, William M            9 WISC-MR                57.69      52.52        
 18 Zhang, David Y             9 Dolphins-MR            53.82      52.72        
 19 Fonseca, Casey            10 WISC-MR                51.86      52.97        
 20 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:03.84      53.65        
 21 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR                50.52      55.25        
 22 McCann, Zachary K         10 CSC-MR               1:00.80      58.97        
 23 Engel, Timothy E          10 Team Rockland-MR       48.66    1:00.11        
 -- Piperato, John             9 Team Rockland-MR       51.66         DQ        
      One hand touch
 -- Zhu, Robert                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Standing on bottom
 -- Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- King, Elijon J            10 SSL-MR                 58.48         NS        
 -- Safaryan, Levon A         10 NDAC-MR              1:12.89         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Brett             10 WISC-MR              1:50.88    1:39.86 SILV   
                  47.98     1:39.86 (51.88)                                        
  2 Eckstein, Michael L        9 CSC-MR               2:00.00    1:41.14 SILV   
                  47.54     1:41.14 (53.60)                                        
  3 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         2:06.13    1:44.28 SILV   
                  50.52     1:44.28 (53.76)                                        
  4 Newmeyer, Jared           10 SSL-MR               1:44.96    1:45.49 SILV   
                  49.80     1:45.49 (55.69)                                        
  5 Lokshin, Shawn             9 Rac @ Jcc-MR         1:48.81    1:46.44 SILV   
                  50.88     1:46.44 (55.56)                                        
  6 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:51.82    1:46.60 SILV   
                  51.53     1:46.60 (55.07)                                        
  7 Fonseca, Casey            10 WISC-MR              1:58.74    1:48.96        
                  52.64     1:48.96 (56.32)                                        
  8 Hoge, Jack                 9 WISC-MR              1:52.81    1:50.47        
                  53.88     1:50.47 (56.59)                                        
  9 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR         1:36.13    1:52.09        
                  51.97   1:52.09 (1:00.12)                                        
 10 McCann, Zachary K         10 CSC-MR               2:18.94    2:11.00        
                1:02.59   2:11.00 (1:08.41)                                        
 11 Engel, Timothy E          10 Team Rockland-MR     1:53.66    2:13.92        
                1:03.26   2:13.92 (1:10.66)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                33.64      32.75 ZQ     
  2 Patel, Kush A             10 Dolphins-MR            36.61      36.85 SILV   
  3 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                40.53      39.93 SILV   
  4 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                42.26      40.25 SILV   
  5 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR                37.43      40.50 SILV   
  6 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR                44.43      43.13 SILV   
  7 Eckstein, Michael L        9 CSC-MR                 42.35      43.18 SILV   
  8 Lokshin, Shawn             9 Rac @ Jcc-MR           46.64      43.34 SILV   
  9 Powell, Brett             10 WISC-MR                40.35      43.56 SILV   
 10 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR           46.13      44.98        
 11 Newmeyer, Jared           10 SSL-MR                 51.73      46.22        
 12 Engel, Timothy E          10 Team Rockland-MR       46.66      48.75        
 13 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:04.30      49.03        
 14 Davi, William M            9 WISC-MR                52.08      49.15        
 15 Fonseca, Casey            10 WISC-MR                44.89      49.64        
 16 Zhang, David Y             9 Dolphins-MR            57.65      51.15        
 17 Tiso, Gianluca             9 Team Rockland-MR       50.78      53.01        
 18 Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                   NT      57.45        
 -- Kain, Garrett             10 CSC-MR                 40.58         DQ        
      Alternating Kick
 -- Boucher, Alexander J       9 NDAC-MR                57.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hoge, Jack                 9 WISC-MR                49.99         NS        
 -- Safaryan, Levon A         10 NDAC-MR              1:10.11         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                   NT    1:18.29 ZQ     
                  33.60     1:18.29 (44.69)                                        
  2 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                   NT    1:29.27 SILV   
                  41.02     1:29.27 (48.25)                                        
  3 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:35.35    1:39.74        
                  45.95     1:39.74 (53.79)                                        
  4 Newmeyer, Jared           10 SSL-MR               1:57.26    1:50.80        
                  49.46   1:50.80 (1:01.34)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:22.90    1:20.46 JO     
                  35.52     1:20.46 (44.94)                                        
  2 Kain, Garrett             10 CSC-MR               1:28.87    1:23.69 SILV   
                  38.11     1:23.69 (45.58)                                        
  3 Powell, Brett             10 WISC-MR              1:22.97    1:27.64 SILV   
                  41.30     1:27.64 (46.34)                                        
  4 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR              1:32.53    1:27.80 SILV   
                  41.36     1:27.80 (46.44)                                        
  5 Lokshin, Shawn             9 Rac @ Jcc-MR         1:31.37    1:30.10        
                  43.74     1:30.10 (46.36)                                        
  6 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:30.36    1:31.47        
                  42.37     1:31.47 (49.10)                                        
  7 Eckstein, Michael L        9 CSC-MR               2:00.00    1:32.78        
                  43.18     1:32.78 (49.60)                                        
  8 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR         1:26.13    1:36.08        
                  44.49     1:36.08 (51.59)                                        
  9 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:38.76    1:37.33        
                  48.59     1:37.33 (48.74)                                        
 10 Davi, William M            9 WISC-MR              1:49.15    1:38.05        
                  45.87     1:38.05 (52.18)                                        
 11 Fonseca, Casey            10 WISC-MR              1:34.43    1:40.11        
                  48.44     1:40.11 (51.67)                                        
 12 Zhang, David Y             9 Dolphins-MR          1:53.12    1:42.09        
                  47.35     1:42.09 (54.74)                                        
 13 Lindholm, Beck O           9 NDAC-MR              1:50.96    1:43.61        
                  47.99     1:43.61 (55.62)                                        
 14 Haggerty, Ethan W          9 AG-MR                1:29.43    1:44.29        
                  47.84     1:44.29 (56.45)                                        
 15 Engel, Timothy E          10 Team Rockland-MR     1:29.66    1:49.38        
                  51.81     1:49.38 (57.57)                                        
 -- Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:55.67         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  50.87          DQ (52.97)                                        
 -- Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:36.54         DQ        
      No touch - breast
                  42.05          DQ (50.04)                                        
 -- Hogan, Liam S             10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:06.79    2:17.67        
     1) Tuohy, Johnny D 9               2) D'Amelia, Pete 10              
     3) Calvelli, Samuel 10             4) Smith, Sebastian L 9           
                  36.69     1:11.42 (34.73)     1:46.62 (35.20)     2:17.67 (31.05)
  2 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:30.49    2:20.30        
     1) Lokshin, Shawn 9                2) Evenko, Nicholas 10            
     3) Pachkovskiy, Alan 9             4) Osman, Yousef 10               
                  34.44     1:13.43 (38.99)     1:46.39 (32.96)     2:20.30 (33.91)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:44.24    2:29.32        
     1) Powell, Brett 10                2) Davi, William M 9              
     3) Fonseca, Casey 10               4) Hoge, Jack 9                   
                  34.44     1:11.75 (37.31)     1:48.70 (36.95)     2:29.32 (40.62)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:31.10    2:41.47        
     1) Calvelli, Samuel 10             2) Smith, Sebastian L 9           
     3) D'Amelia, Pete 10               4) Tuohy, Johnny D 9              
                  42.43     1:25.04 (42.61)     2:08.00 (42.96)     2:41.47 (33.47)
  2 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:50.06    2:46.19        
     1) Pachkovskiy, Alan 9             2) Lokshin, Shawn 9               
     3) Osman, Yousef 10                4) Evenko, Nicholas 10            
                  39.27     1:28.14 (48.87)     2:09.05 (40.91)     2:46.19 (37.14)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:28.28    2:52.44        
     1) Boucher, Alexander J 9          2) Patierno, Joey G 10            
     3) Ober, Alexander G 10            4) Garcia, Grant E 9              
                  54.94     1:35.64 (40.70)     2:16.87 (41.23)     2:52.44 (35.57)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:14.78    2:59.00        
     1) Fonseca, Casey 10               2) Hoge, Jack 9                   
     3) Powell, Brett 10                4) Davi, William M 9              
                  46.96     1:40.16 (53.20)     2:21.83 (41.67)     2:59.00 (37.17)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              2:55.53    2:33.29 SILV   
                  33.99     1:14.49 (40.50)     1:56.25 (41.76)     2:33.29 (37.04)
  2 Kain, Garrett             10 CSC-MR               2:44.36    2:33.92 SILV   
                  34.09     1:14.44 (40.35)     1:55.75 (41.31)     2:33.92 (38.17)
  3 Ober, Alexander G         10 NDAC-MR              2:55.03    2:43.92 SILV   
                  35.91     1:18.07 (42.16)     2:01.78 (43.71)     2:43.92 (42.14)
  4 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                   NT    2:46.58 SILV   
                  36.02     1:18.71 (42.69)     2:05.15 (46.44)     2:46.58 (41.43)
  5 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  3:12.11    2:46.91 SILV   
                  36.72     1:19.98 (43.26)     2:06.07 (46.09)     2:46.91 (40.84)
  6 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              2:46.35    2:51.58        
                  36.28     1:20.36 (44.08)     2:05.53 (45.17)     2:51.58 (46.05)
  7 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              3:05.74    3:01.54        
                  36.36     1:23.67 (47.31)     2:15.26 (51.59)     3:01.54 (46.28)
  8 Tiso, Gianluca             9 Team Rockland-MR     3:06.31    3:10.37        
                  38.73     1:28.21 (49.48)     2:19.64 (51.43)     3:10.37 (50.73)
  9 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                   NT    3:13.51        
                  43.57     1:31.93 (48.36)     2:23.08 (51.15)     3:13.51 (50.43)
 -- Lerner, Ryan M            10 WSSC-MR              3:20.84         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR       26.74      26.56 ZQ     
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                27.84      26.90 ZQ     
  3 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                27.53      27.23 ZQ     
  4 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR                 27.47      27.39 ZQ     
  5 Dowd, Mike R              11 CSC-MR                 28.22      27.51 ZQ     
  6 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                29.01      28.09 JO     
  7 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    31.42      28.69 SILV   
  8 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    31.71      28.99 SILV   
  9 Olsen, Grady I            11 CSC-MR                 28.70      29.04 SILV   
 10 Liu, Alex J               11 NDAC-MR                29.78      29.43 SILV   
 11 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    29.90      29.53 SILV   
 12 Turner, Cole V            11 Dolphins-MR            31.89      30.15 SILV   
 13 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR          29.13      30.21 SILV   
 14 Xin, Alex                 12 RFAC-MR                30.99      30.25 SILV   
 15 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR                31.39      30.92 SILV   
 16 Maimon, Gary              11 Rac @ Jcc-MR           32.73      31.39 SILV   
 17 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR    32.14      31.74        
 18 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR                33.21      32.36        
 19 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    33.48      32.37        
 20 Lopez, Andrew             11 WISC-MR                31.65      32.42        
 21 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR           33.50      32.48        
 22 Kain, Gavin C             11 CSC-MR                 33.66      32.50        
 23 Kaiser, Ethan D           11 NDAC-MR                33.52      32.71        
 24 Guariglia, Andrew M       12 Express Swimming-MR    32.91      32.90        
 25 Tirado, Robert            11 CSC-MR                 32.85      32.99        
 26 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR                33.20      33.36        
 27 Garrant, Zach J           11 Dolphins-MR            34.22      34.24        
 28 Ellis, Miles              11 Rac @ Jcc-MR           37.21      35.45        
 29 Messina, Michael A        11 RFAC-MR                36.84      35.57        
 30 Tiso, Alexander           11 Team Rockland-MR       36.74      35.76        
 31 Jardeleza, Gerard         11 WISC-MR                36.15      36.03        
 32 Camino, Sebastian         12 WISC-MR                36.39      36.47        
 33 Nigro, Chris K            11 CSC-MR                 40.34      37.61        
 34 Mangan, Kyle D            11 Dolphins-MR            36.00      37.62        
 35 Milcetic, Christopher     12 Express Swimming-MR    38.29      37.66        
 36 Giammona, Steven R        12 Express Swimming-MR    43.23      37.82        
 37 Clarke, Zachary W         11 Rac @ Jcc-MR           39.05      38.41        
 38 Figueroa, Spencer         11 WISC-MR                34.46      38.56        
 39 Kolka, Lucas J            11 SSL-MR                 35.47      38.71        
 40 Cheman, Cole V            11 SSL-MR                 39.58      43.28        
 41 Henao, Daniel             11 CSC-MR                 46.48      43.67        
 42 Smith, Gabriel R          12 CSC-MR                 41.89      44.51        
 43 Reisert, Justin P         11 Express Swimming-MR    45.31      44.85        
 44 Guo, Darwin               12 SSL-MR                 48.29      52.05        
 -- Morrissey, Alex M         11 SSL-MR                 39.87         NS        
 -- Murphy, Michael T         11 Team Rockland-MR       34.55         NS        
 -- Baez, Frank               11 Team Rockland-MR       38.66         NS        
 -- Rodriguez-Torres, Jayden  11 SSL-MR                 37.04         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR       58.29      57.09 ZQ     
                  27.62       57.09 (29.47)                                        
  2 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:00.19    1:00.18 JO     
                  29.23     1:00.18 (30.95)                                        
  3 Dowd, Mike R              11 CSC-MR               1:00.01    1:00.65 JO     
                  29.05     1:00.65 (31.60)                                        
  4 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR               1:02.73    1:01.48 JO     
                  28.92     1:01.48 (32.56)                                        
  5 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:02.13    1:02.45 SILV   
                  29.43     1:02.45 (33.02)                                        
  6 Liu, Alex J               11 NDAC-MR              1:05.28    1:04.14 SILV   
                  31.02     1:04.14 (33.12)                                        
  7 Olsen, Grady I            11 CSC-MR               1:05.34    1:04.26 SILV   
                  30.39     1:04.26 (33.87)                                        
  8 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR              1:08.67    1:05.04 SILV   
                  30.97     1:05.04 (34.07)                                        
  9 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:07.22    1:05.16 SILV   
                  31.66     1:05.16 (33.50)                                        
 10 Xin, Alex                 12 RFAC-MR              1:07.77    1:05.94 SILV   
                  31.42     1:05.94 (34.52)                                        
 11 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:07.13    1:06.68 SILV   
                  32.56     1:06.68 (34.12)                                        
 12 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR        1:07.44    1:06.76 SILV   
                  31.45     1:06.76 (35.31)                                        
 13 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:10.13    1:07.10 SILV   
                  32.04     1:07.10 (35.06)                                        
 14 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:09.11    1:07.18 SILV   
 15 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR              1:10.67    1:07.54 SILV   
                  32.93     1:07.54 (34.61)                                        
 16 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:12.19    1:08.04 SILV   
                  32.99     1:08.04 (35.05)                                        
 17 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR              1:12.95    1:08.96 SILV   
                  31.87     1:08.96 (37.09)                                        
 18 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR              1:07.23    1:09.28 SILV   
                  32.94     1:09.28 (36.34)                                        
 19 Guariglia, Andrew M       12 Express Swimming-MR  1:11.11    1:10.54        
                  34.69     1:10.54 (35.85)                                        
 20 Lopez, Andrew             11 WISC-MR              1:09.06    1:12.04        
                  34.23     1:12.04 (37.81)                                        
 21 Rizzi, Matteo D           12 Dolphins-MR          1:15.32    1:12.51        
                  34.23     1:12.51 (38.28)                                        
 22 Maimon, Gary              11 Rac @ Jcc-MR         1:11.65    1:12.69        
                  35.00     1:12.69 (37.69)                                        
 23 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:13.63    1:13.75        
                  34.50     1:13.75 (39.25)                                        
 24 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR         1:18.63    1:14.43        
                  36.33     1:14.43 (38.10)                                        
 25 Kain, Gavin C             11 CSC-MR               1:13.84    1:14.90        
                  34.87     1:14.90 (40.03)                                        
 26 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:09.35    1:15.20        
                  34.02     1:15.20 (41.18)                                        
 27 Tirado, Robert            11 CSC-MR               1:15.09    1:15.72        
                  35.97     1:15.72 (39.75)                                        
 28 Susman, Dan A             12 Dolphins-MR          1:17.14    1:17.30        
                  37.05     1:17.30 (40.25)                                        
 29 Messina, Michael A        11 RFAC-MR              1:21.45    1:17.69        
                  36.99     1:17.69 (40.70)                                        
 30 Figueroa, Spencer         11 WISC-MR              1:27.42    1:19.45        
                  36.44     1:19.45 (43.01)                                        
 31 Eckstein, Nicholas L      11 CSC-MR               1:21.11    1:21.50        
                  40.52     1:21.50 (40.98)                                        
 32 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              1:20.75    1:21.57        
                  38.62     1:21.57 (42.95)                                        
 33 Ellis, Miles              11 Rac @ Jcc-MR         1:26.13    1:22.66        
                  37.73     1:22.66 (44.93)                                        
 34 Jardeleza, Gerard         11 WISC-MR              1:25.26    1:24.42        
                  40.91     1:24.42 (43.51)                                        
 35 Nigro, Chris K            11 CSC-MR               1:28.12    1:26.69        
                  40.06     1:26.69 (46.63)                                        
 36 Giammona, Steven R        12 Express Swimming-MR  1:30.29    1:27.16        
                  41.10     1:27.16 (46.06)                                        
 37 Clarke, Zachary W         11 Rac @ Jcc-MR         1:27.15    1:27.24        
                  39.01     1:27.24 (48.23)                                        
 38 Smith, Gabriel R          12 CSC-MR               1:38.27    1:35.41        
                  43.08     1:35.41 (52.33)                                        
 39 Myers, Charlie R          11 SSL-MR               1:41.62    1:39.17        
                  45.04     1:39.17 (54.13)                                        
 40 Henao, Daniel             11 CSC-MR               1:44.45    1:48.36        
                  47.08   1:48.36 (1:01.28)                                        
 41 Guo, Darwin               12 SSL-MR               1:54.56    1:59.02        
 -- Milcetic, Christopher     12 Express Swimming-MR  1:33.21         NS        
 -- Zak, Leon                 12 SSL-MR               1:39.16         NS        
 -- Camino, Sebastian         12 WISC-MR              1:31.90         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              2:12.16    2:06.23 ZQ     
                  28.86     1:01.24 (32.38)     1:34.21 (32.97)     2:06.23 (32.02)
  2 Dowd, Mike R              11 CSC-MR               2:12.09    2:09.69 ZQ     
                  28.95     1:01.26 (32.31)     1:34.91 (33.65)     2:09.69 (34.78)
  3 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              2:16.18    2:13.31 JO     
                  29.76     1:03.79 (34.03)     1:39.51 (35.72)     2:13.31 (33.80)
  4 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR               2:38.42    2:14.97 JO     
                  29.58     1:03.43 (33.85)     1:39.20 (35.77)     2:14.97 (35.77)
  5 Olsen, Grady I            11 CSC-MR               2:28.15    2:16.40 SILV   
                  30.79     1:06.37 (35.58)     1:41.55 (35.18)     2:16.40 (34.85)
  6 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR     2:09.86    2:17.39 SILV   
                  29.22     1:02.26 (33.04)     1:38.71 (36.45)     2:17.39 (38.68)
  7 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR        2:32.51    2:18.98 SILV   
                  31.07     1:06.44 (35.37)     1:43.35 (36.91)     2:18.98 (35.63)
  8 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  2:36.76    2:20.33 SILV   
                  31.23     1:07.22 (35.99)     1:44.80 (37.58)     2:20.33 (35.53)
  9 Baranowski, Damian        11 AG-MR                2:28.69    2:25.43 SILV   
                  33.18     1:10.96 (37.78)     1:49.69 (38.73)     2:25.43 (35.74)
 10 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  2:32.23    2:25.59 SILV   
                  32.79     1:10.11 (37.32)     1:48.89 (38.78)     2:25.59 (36.70)
 11 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  2:34.44    2:28.58 SILV   
                  32.93     1:11.28 (38.35)     1:49.76 (38.48)     2:28.58 (38.82)
 12 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR              2:40.08    2:29.42        
                  34.87     1:14.29 (39.42)     1:52.96 (38.67)     2:29.42 (36.46)
 13 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR              2:32.34    2:29.69        
                  33.26     1:11.96 (38.70)     1:51.91 (39.95)     2:29.69 (37.78)
 14 Kain, Gavin C             11 CSC-MR               2:39.07    2:33.12        
                  34.16     1:13.79 (39.63)     1:54.07 (40.28)     2:33.12 (39.05)
 15 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR              2:58.56    2:35.61        
                  34.01     1:13.09 (39.08)     1:56.67 (43.58)     2:35.61 (38.94)
 16 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  2:37.44    2:38.35        
                  32.88     1:13.19 (40.31)     1:55.89 (42.70)     2:38.35 (42.46)
 17 Adjedj, Michael           11 Team Rockland-MR     2:46.66    2:43.47        
                  36.40                             2:02.54 ( )     2:43.47 (40.93)
 18 Tiso, Alexander           11 Team Rockland-MR     2:53.54    2:49.09        
                  37.24     1:20.13 (42.89)   2:49.09 (1:28.96)                    
 19 Messina, Michael A        11 RFAC-MR              2:52.61    2:49.16        
                  36.83     1:20.47 (43.64)     2:06.64 (46.17)     2:49.16 (42.52)
 20 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              2:54.16    2:54.31        
                  39.33     1:24.90 (45.57)     2:10.33 (45.43)     2:54.31 (43.98)
 -- Xin, Alex                 12 RFAC-MR              2:27.51         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR       31.52      30.51 ZQ     
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                32.73      31.16 ZQ     
  3 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR                 32.95      31.72 ZQ     
  4 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR                36.39      32.26 ZQ     
  5 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    34.60      32.59 JO     
  6 Liu, Alex J               11 NDAC-MR                33.42      32.80 JO     
  7 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR           38.13      33.16 JO     
  8 Dowd, Mike R              11 CSC-MR                 34.00      34.87 SILV   
  9 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    36.93      34.90 SILV   
 10 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           36.20      35.51 SILV   
 11 Messina, Michael A        11 RFAC-MR                39.07      36.45 SILV   
 12 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR                36.46      36.81 SILV   
 13 Xin, Alex                 12 RFAC-MR                37.04      36.90 SILV   
 14 Figueroa, Spencer         11 WISC-MR                39.12      36.97 SILV   
 15 Kain, Gavin C             11 CSC-MR                 41.82      38.57 SILV   
 16 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    40.52      38.74 SILV   
 17 Lopez, Andrew             11 WISC-MR                37.42      39.02 SILV   
 18 Eckstein, Nicholas L      11 CSC-MR                 40.24      39.30 SILV   
 19 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR                40.99      40.35 SILV   
 20 Mangan, Kyle D            11 Dolphins-MR            40.41      40.54 SILV   
 21 Guariglia, Andrew M       12 Express Swimming-MR    43.83      40.88 SILV   
 22 Tirado, Robert            11 CSC-MR                 43.18      41.07 SILV   
 23 Tiso, Alexander           11 Team Rockland-MR       40.90      41.41        
 24 Kolka, Lucas J            11 SSL-MR                 42.39      41.80        
 25 Turner, Cole V            11 Dolphins-MR            39.83      41.81        
 26 Schaarschuch, Luke E      11 SSL-MR                 48.24      43.27        
 27 Giammona, Steven R        12 Express Swimming-MR    44.31      43.83        
 28 Milcetic, Christopher     12 Express Swimming-MR    48.56      44.98        
 29 Garrant, Zach J           11 Dolphins-MR            45.73      46.37        
 30 Camino, Sebastian         12 WISC-MR                54.15      46.67        
 31 Jardeleza, Gerard         11 WISC-MR                47.42      46.95        
 32 Henao, Daniel             11 CSC-MR                 53.62      50.37        
 33 Smith, Gabriel R          12 CSC-MR                 46.74      51.65        
 34 Cheman, Cole V            11 SSL-MR                 56.36      52.07        
 35 Reisert, Justin P         11 Express Swimming-MR  1:04.55      56.72        
 -- Baez, Frank               11 Team Rockland-MR       40.66         NS        
 -- Morrissey, Alex M         11 SSL-MR                 59.57         NS        
 -- Rodriguez-Torres, Jayden  11 SSL-MR               1:12.27         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR     1:06.35    1:03.97 ZQ     
                  30.92     1:03.97 (33.05)                                        
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              1:09.52    1:06.79 ZQ     
                  32.90     1:06.79 (33.89)                                        
  3 Liu, Alex J               11 NDAC-MR              1:13.82    1:11.15 JO     
                  35.76     1:11.15 (35.39)                                        
  4 Dowd, Mike R              11 CSC-MR               1:11.50    1:12.27 SILV   
                  35.44     1:12.27 (36.83)                                        
  5 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR        1:10.10    1:12.67 SILV   
                  35.61     1:12.67 (37.06)                                        
  6 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:14.43    1:13.40 SILV   
                  36.56     1:13.40 (36.84)                                        
  7 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:20.90    1:14.93 SILV   
                  37.56     1:14.93 (37.37)                                        
  8 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:19.13    1:15.57 SILV   
                  38.00     1:15.57 (37.57)                                        
  9 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:17.64    1:16.60 SILV   
                  37.77     1:16.60 (38.83)                                        
 10 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:18.13    1:16.93 SILV   
                  38.37     1:16.93 (38.56)                                        
 11 Figueroa, Spencer         11 WISC-MR              1:26.36    1:20.71 SILV   
                  39.93     1:20.71 (40.78)                                        
 12 Messina, Michael A        11 RFAC-MR              1:24.89    1:21.92 SILV   
                  40.23     1:21.92 (41.69)                                        
 13 Kain, Gavin C             11 CSC-MR               1:26.83    1:22.29 SILV   
                  40.37     1:22.29 (41.92)                                        
 14 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR              1:30.28    1:23.38 SILV   
                  41.11     1:23.38 (42.27)                                        
 15 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR              1:23.49    1:23.82        
                  40.51     1:23.82 (43.31)                                        
 16 Maimon, Gary              11 Rac @ Jcc-MR         1:25.44    1:24.43        
                  41.37     1:24.43 (43.06)                                        
 17 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR         1:25.38    1:24.58        
                  41.53     1:24.58 (43.05)                                        
 18 Lopez, Andrew             11 WISC-MR              1:22.86    1:25.26        
                  41.47     1:25.26 (43.79)                                        
 19 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:26.25    1:27.62        
                  41.96     1:27.62 (45.66)                                        
 20 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:23.15    1:28.01        
                  42.08     1:28.01 (45.93)                                        
 21 Rizzi, Matteo D           12 Dolphins-MR          1:27.44    1:28.42        
                  41.70     1:28.42 (46.72)                                        
 22 Guariglia, Andrew M       12 Express Swimming-MR  1:33.45    1:30.40        
                  44.53     1:30.40 (45.87)                                        
 23 Tirado, Robert            11 CSC-MR               1:29.45    1:30.48        
                  44.07     1:30.48 (46.41)                                        
 24 Eckstein, Nicholas L      11 CSC-MR               1:25.60    1:31.38        
 25 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              1:31.56    1:33.25        
                  44.31     1:33.25 (48.94)                                        
 26 Giammona, Steven R        12 Express Swimming-MR  1:46.54    1:34.87        
                  45.82     1:34.87 (49.05)                                        
 27 Kaiser, Ethan D           11 NDAC-MR              1:35.03    1:36.32        
                  47.24     1:36.32 (49.08)                                        
 28 Clarke, Zachary W         11 Rac @ Jcc-MR         1:32.13    1:39.77        
                  47.37     1:39.77 (52.40)                                        
 29 Jardeleza, Gerard         11 WISC-MR              1:49.00    1:40.27        
                  49.41     1:40.27 (50.86)                                        
 30 Nigro, Chris K            11 CSC-MR               1:41.57    1:44.67        
                  50.24     1:44.67 (54.43)                                        
 31 Smith, Gabriel R          12 CSC-MR               2:30.00    1:50.01        
                  53.66     1:50.01 (56.35)                                        
 32 Guo, Darwin               12 SSL-MR               2:10.10    2:07.38        
                1:01.56   2:07.38 (1:05.82)                                        
 33 Henao, Daniel             11 CSC-MR               2:30.00    2:08.28        
                1:01.29   2:08.28 (1:06.99)                                        
 -- Myers, Charlie R          11 SSL-MR               1:49.68         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  48.24          DQ (51.17)                                        
 -- Milcetic, Christopher     12 Express Swimming-MR  1:48.76         NS        
 -- Zak, Leon                 12 SSL-MR               2:07.16         NS        
 -- Camino, Sebastian         12 WISC-MR              2:03.90         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                37.37      36.10 ZQ     
  2 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                36.08      36.40 ZQ     
  3 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR                40.88      38.72 SILV   
  4 Liu, Alex J               11 NDAC-MR                40.96      38.99 SILV   
  5 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    42.66      39.76 SILV   
  6 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR                43.64      41.09 SILV   
  7 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR                 39.96      41.19 SILV   
  8 Olsen, Grady I            11 CSC-MR                 45.49      41.47 SILV   
  9 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           42.70      41.53 SILV   
 10 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR                42.01      41.90 SILV   
 11 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR           49.28      41.99 SILV   
 12 Guariglia, Andrew M       12 Express Swimming-MR    45.33      42.05 SILV   
 13 Xin, Alex                 12 RFAC-MR                43.32      42.20 SILV   
 14 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    46.68      42.30 SILV   
 15 Maimon, Gary              11 Rac @ Jcc-MR           43.45      42.91        
 16 Lopez, Andrew             11 WISC-MR                44.83      42.93        
 17 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    45.95      42.97        
 18 Kain, Gavin C             11 CSC-MR                 42.75      43.42        
 19 Kaiser, Ethan D           11 NDAC-MR                45.62      43.53        
 19 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR    42.48      43.53        
 21 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR                45.41      43.65        
 22 Figueroa, Spencer         11 WISC-MR                46.95      43.85        
 23 Giammona, Steven R        12 Express Swimming-MR    51.21      44.39        
 24 Susman, Dan A             12 Dolphins-MR            45.64      44.52        
 25 Ellis, Miles              11 Rac @ Jcc-MR           46.49      45.49        
 26 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                47.81      46.45        
 27 Jardeleza, Gerard         11 WISC-MR                47.77      48.06        
 28 Messina, Michael A        11 RFAC-MR                53.15      51.44        
 29 Guo, Darwin               12 SSL-MR                 55.48      58.27        
 30 Smith, Gabriel R          12 CSC-MR               1:00.00    1:04.39        
 31 Henao, Daniel             11 CSC-MR               1:00.00    1:12.41        
 -- Turner, Cole V            11 Dolphins-MR            47.23         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zak, Leon                 12 SSL-MR               1:04.21         NS        
 -- Milcetic, Christopher     12 Express Swimming-MR    58.98         NS        
 -- Camino, Sebastian         12 WISC-MR                49.90         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:20.20    1:20.67 ZQ     
                  36.67     1:20.67 (44.00)                                        
  2 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR              1:32.23    1:23.98 SILV   
                  39.11     1:23.98 (44.87)                                        
  3 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR              1:28.74    1:26.38 SILV   
                  40.71     1:26.38 (45.67)                                        
  4 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:30.98    1:28.89 SILV   
                  42.95     1:28.89 (45.94)                                        
  5 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR              1:42.11    1:29.53 SILV   
                  42.48     1:29.53 (47.05)                                        
  6 Guariglia, Andrew M       12 Express Swimming-MR  1:37.35    1:30.68        
                  43.21     1:30.68 (47.47)                                        
  7 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:37.08    1:31.05        
                  42.40     1:31.05 (48.65)                                        
  8 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR         1:36.69    1:31.36        
                  42.99     1:31.36 (48.37)                                        
  9 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:35.63    1:31.41        
                  42.58     1:31.41 (48.83)                                        
 10 Maimon, Gary              11 Rac @ Jcc-MR         1:32.10    1:33.04        
 11 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR              1:32.17    1:33.23        
                  42.80     1:33.23 (50.43)                                        
 12 Kaiser, Ethan D           11 NDAC-MR              1:39.98    1:35.39        
                  45.58     1:35.39 (49.81)                                        
 13 Lopez, Andrew             11 WISC-MR              1:37.29    1:35.43        
                  45.55     1:35.43 (49.88)                                        
 14 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR        1:38.39    1:36.20        
                  45.55     1:36.20 (50.65)                                        
 15 Figueroa, Spencer         11 WISC-MR              1:42.52    1:36.86        
 16 Ellis, Miles              11 Rac @ Jcc-MR         1:43.58    1:36.98        
                  46.00     1:36.98 (50.98)                                        
 17 Giammona, Steven R        12 Express Swimming-MR  1:55.23    1:40.48        
                  48.05     1:40.48 (52.43)                                        
 18 Schaarschuch, Luke E      11 SSL-MR               1:52.46    1:53.28        
                  52.88   1:53.28 (1:00.40)                                        
 19 Cheman, Cole V            11 SSL-MR               2:11.03    2:07.35        
                  59.76   2:07.35 (1:07.59)                                        
 20 Guo, Darwin               12 SSL-MR               2:09.38    2:10.70        
                1:03.11   2:10.70 (1:07.59)                                        
 -- Kolka, Lucas J            11 SSL-MR               1:47.28         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  51.01          DQ (56.67)                                        
 -- Reisert, Justin P         11 Express Swimming-MR  2:11.21         DQ        
      One hand touch
                1:04.89        DQ (1:14.57)                                        
 -- Morrissey, Alex M         11 SSL-MR               1:59.16         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR       29.06      28.45 ZQ     
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                29.96      28.65 ZQ     
  3 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                33.80      31.02 JO     
  4 Olsen, Grady I            11 CSC-MR                 31.55      31.58 JO     
  5 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR                 32.31      31.89 SILV   
  6 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                32.87      32.05 SILV   
  7 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR                33.55      32.46 SILV   
  8 Dowd, Mike R              11 CSC-MR                 33.51      34.67 SILV   
  9 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR                35.28      34.68 SILV   
 10 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR                38.51      35.00 SILV   
 11 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR          33.85      35.32 SILV   
 12 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    36.67      35.54 SILV   
 13 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR                38.20      35.99 SILV   
 14 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR           43.13      36.02 SILV   
 15 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    37.41      36.09 SILV   
 16 Xin, Alex                 12 RFAC-MR                37.99      36.16 SILV   
 17 Rizzi, Matteo D           12 Dolphins-MR            37.08      36.89 SILV   
 18 Kaiser, Ethan D           11 NDAC-MR                46.81      40.46        
 19 Lopez, Andrew             11 WISC-MR                38.53      41.08        
 20 Nigro, Chris K            11 CSC-MR                 46.06      43.73        
 21 Ellis, Miles              11 Rac @ Jcc-MR           52.13      44.24        
 22 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                43.87      44.85        
 23 Eckstein, Nicholas L      11 CSC-MR                 45.88      49.59        
 -- Myers, Charlie R          11 SSL-MR               1:25.15         DQ        
      Scissors kick
 -- Tirado, Robert            11 CSC-MR                 47.37         DQ        
      False start
 -- Clarke, Zachary W         11 Rac @ Jcc-MR           47.13         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR     1:03.82    1:03.31 ZQ     
                  29.18     1:03.31 (34.13)                                        
  2 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:13.87    1:12.40 JO     
                  33.72     1:12.40 (38.68)                                        
  3 Olsen, Grady I            11 CSC-MR               1:12.36    1:14.88 SILV   
                  33.87     1:14.88 (41.01)                                        
  4 Dowd, Mike R              11 CSC-MR               1:26.27    1:16.47 SILV   
                  34.92     1:16.47 (41.55)                                        
  5 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR              1:21.51    1:16.69 SILV   
                  36.68     1:16.69 (40.01)                                        
  6 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR        1:19.31    1:18.57 SILV   
                  35.91     1:18.57 (42.66)                                        
  7 Xin, Alex                 12 RFAC-MR              1:21.10    1:22.51 SILV   
                  38.17     1:22.51 (44.34)                                        
  8 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR              1:24.13    1:24.00 SILV   
                  38.47     1:24.00 (45.53)                                        
  9 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR              1:24.48    1:29.45        
                  39.57     1:29.45 (49.88)                                        
 10 Messina, Michael A        11 RFAC-MR                   NT    1:35.88        
                  43.37     1:35.88 (52.51)                                        
 11 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR              1:43.13    1:35.96        
                  43.41     1:35.96 (52.55)                                        
 12 Nigro, Chris K            11 CSC-MR               1:48.56    1:36.29        
                  44.36     1:36.29 (51.93)                                        
 13 Eckstein, Nicholas L      11 CSC-MR               2:00.00    1:48.01        
                  50.58     1:48.01 (57.43)                                        
 14 Clarke, Zachary W         11 Rac @ Jcc-MR         1:36.13    1:48.58        
                  49.96     1:48.58 (58.62)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macejko, Dylan M          12 CSC-MR               1:12.93    1:10.65 JO     
                  31.69     1:10.65 (38.96)                                        
  2 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:13.20    1:10.89 JO     
                  33.61     1:10.89 (37.28)                                        
  3 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:13.50    1:11.37 JO     
                  32.94     1:11.37 (38.43)                                        
  4 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR              1:28.11    1:13.14 SILV   
                  32.22     1:13.14 (40.92)                                        
  5 Olsen, Grady I            11 CSC-MR               1:13.24    1:15.04 SILV   
                  33.52     1:15.04 (41.52)                                        
  6 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:17.54    1:15.19 SILV   
                  35.51     1:15.19 (39.68)                                        
  7 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:22.86    1:15.60 SILV   
                  34.31     1:15.60 (41.29)                                        
  8 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR              1:21.24    1:17.22 SILV   
                  35.17     1:17.22 (42.05)                                        
  9 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:19.46    1:18.53 SILV   
                  36.88     1:18.53 (41.65)                                        
 10 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:24.13    1:18.98 SILV   
                  36.81     1:18.98 (42.17)                                        
 11 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:23.82    1:20.03 SILV   
                  36.81     1:20.03 (43.22)                                        
 12 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:26.68    1:20.16 SILV   
                  37.94     1:20.16 (42.22)                                        
 13 Maimon, Gary              11 Rac @ Jcc-MR         1:22.70    1:21.54        
                  38.35     1:21.54 (43.19)                                        
 14 Lopez, Andrew             11 WISC-MR              1:21.32    1:23.00        
                  39.62     1:23.00 (43.38)                                        
 15 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR         1:31.82    1:23.13        
                  38.13     1:23.13 (45.00)                                        
 16 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR              1:23.67    1:23.20        
                  40.48     1:23.20 (42.72)                                        
 17 Kain, Gavin C             11 CSC-MR               1:29.66    1:25.40        
                  40.35     1:25.40 (45.05)                                        
 18 Kaiser, Ethan D           11 NDAC-MR              1:31.77    1:26.42        
                  43.53     1:26.42 (42.89)                                        
 19 Ellis, Miles              11 Rac @ Jcc-MR         1:34.94    1:32.71        
                  45.24     1:32.71 (47.47)                                        
 20 Tiso, Alexander           11 Team Rockland-MR     1:33.47    1:34.84        
                  44.03     1:34.84 (50.81)                                        
 21 Schaarschuch, Luke E      11 SSL-MR               1:41.64    1:34.86        
                  45.08     1:34.86 (49.78)                                        
 22 Eckstein, Nicholas L      11 CSC-MR               1:31.02    1:36.20        
                  44.58     1:36.20 (51.62)                                        
 23 Tirado, Robert            11 CSC-MR               1:36.06    1:36.25        
                  45.51     1:36.25 (50.74)                                        
 24 Jardeleza, Gerard         11 WISC-MR              1:38.87    1:37.35        
                  46.73     1:37.35 (50.62)                                        
 25 Clarke, Zachary W         11 Rac @ Jcc-MR         1:45.13    1:37.77        
                  45.51     1:37.77 (52.26)                                        
 26 Nigro, Chris K            11 CSC-MR               1:42.67    1:38.44        
                  43.31     1:38.44 (55.13)                                        
 27 Camino, Sebastian         12 WISC-MR              1:48.95    1:38.84        
                  50.33     1:38.84 (48.51)                                        
 28 Henao, Daniel             11 CSC-MR               2:30.00    2:03.01        
                  54.53   2:03.01 (1:08.48)                                        
 29 Guo, Darwin               12 SSL-MR               2:07.07    2:04.10        
                1:03.35   2:04.10 (1:00.75)                                        
 -- Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR              1:21.96         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  38.42          DQ (42.91)                                        
 -- Smith, Gabriel R          12 CSC-MR               2:30.00         DQ        
                  51.96          DQ (58.29)                                        
 -- Milcetic, Christopher     12 Express Swimming-MR  1:42.32         DQ        
                  48.22          DQ (52.33)                                        
 -- Rodriguez-Torres, Jayden  11 SSL-MR               2:16.71         NS        
 -- Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:24.11         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              2:33.55    2:24.34 ZQ     
                  30.31     1:06.75 (36.44)     1:50.95 (44.20)     2:24.34 (33.39)
  2 Angeles, Brandon          12 Team Rockland-MR     2:33.70    2:28.48 ZQ     
                  29.00     1:05.45 (36.45)     1:53.48 (48.03)     2:28.48 (35.00)
  3 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              2:40.28    2:36.32 SILV   
                  33.65     1:12.76 (39.11)     2:02.79 (50.03)     2:36.32 (33.53)
  4 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  3:00.64    2:41.64 SILV   
                  36.40     1:17.06 (40.66)     2:07.54 (50.48)     2:41.64 (34.10)
  5 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  3:04.65    2:42.57 SILV   
                  37.75     1:18.73 (40.98)     2:08.99 (50.26)     2:42.57 (33.58)
  6 Pierce, Zhenya R          12 Unattached-MR        2:47.01    2:42.88 SILV   
                  34.44     1:13.79 (39.35)     2:06.98 (53.19)     2:42.88 (35.90)
  7 Staubi, Eli J             11 NDAC-MR              2:57.96    2:46.73 SILV   
                  35.41     1:18.06 (42.65)     2:10.06 (52.00)     2:46.73 (36.67)
  8 Ruan, Andrew              12 RFAC-MR              2:51.92    2:52.85 SILV   
                  38.11     1:22.59 (44.48)     2:14.27 (51.68)     2:52.85 (38.58)
  9 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  3:00.99    2:53.55 SILV   
                  35.51     1:20.52 (45.01)     2:15.07 (54.55)     2:53.55 (38.48)
 10 Adjedj, Michael           11 Team Rockland-MR     3:06.35    3:05.75        
                  43.34     1:29.85 (46.51)     2:25.04 (55.19)     3:05.75 (40.71)
 11 Messina, Michael A        11 RFAC-MR              3:14.42    3:07.98        
                  42.56     1:28.70 (46.14)     2:25.40 (56.70)     3:07.98 (42.58)
 12 Tiso, Alexander           11 Team Rockland-MR     3:15.94    3:19.25        
                  47.75     1:36.79 (49.04)     2:35.45 (58.66)     3:19.25 (43.80)
 13 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              3:20.95    3:22.42        
                  50.86     1:41.85 (50.99)     2:36.57 (54.72)     3:22.42 (45.85)
 -- Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR              3:13.72         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.98     1:29.34 (48.36)   2:32.34 (1:03.00)          DQ (38.22)
 -- Xin, Alex                 12 RFAC-MR              2:52.14         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.10    1:52.48        
     1) Xin, Alex 12                    2) Ruan, Andrew 12                
     3) Cruz, Jason A 12                4) Reining, Robert L 12           
                  29.52       59.04 (29.52)     1:25.50 (26.46)     1:52.48 (26.98)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:58.42    1:54.79        
     1) Dowd, Mike R 11                 2) Olsen, Grady I 11              
     3)                                 4) Macejko, Dylan M 12            
                  28.52       57.59 (29.07)     1:27.14 (29.55)     1:54.79 (27.65)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.68    1:57.91        
     1) Cimorelli, Jack D 12            2) Staubi, Eli J 11               
     3) Hackmeyer, Aidan R 11           4) Staubi, Kyle A 12              
                  28.33       58.60 (30.27)     1:31.36 (32.76)     1:57.91 (26.55)
  4 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              2:16.44    2:07.08        
     1) Shklovsky, Nicholas 12          2) Altman, Kyle 11                
     3) Maimon, Gary 11                 4) Malloy, Thomas 11              
                  30.45     1:03.76 (33.31)     1:35.67 (31.91)     2:07.08 (31.41)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'B'                      2:22.80    2:28.45        
     1) Kain, Gavin C 11                2) Eckstein, Nicholas L 11        
     3) Nigro, Chris K 11               4) Tirado, Robert 11              
                  34.32     1:11.99 (37.67)     1:52.11 (40.12)     2:28.45 (36.34)
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:17.10         NS        
     1) Figueroa, Spencer 11            2) Colascione, Jonny 12           
     3) Jardeleza, Gerard 11            4) Lopez, Andrew 11               
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:10.58    2:08.61        
     1) Liu, Alex J 11                  2) Burger, Daniel E 12            
     3) Staubi, Kyle A 12               4) Cimorelli, Jack D 12           
                  32.32     1:11.84 (39.52)     1:40.69 (28.85)     2:08.61 (27.92)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:07.57    2:14.53        
     1) Ruan, Andrew 12                 2) Cruz, Jason A 12               
     3) Xin, Alex 12                    4) Reining, Robert L 12           
                  35.09     1:10.58 (35.49)     1:46.47 (35.89)     2:14.53 (28.06)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:19.33    2:15.88        
     1) Dowd, Mike R 11                 2) Macejko, Dylan M 12            
     3) Olsen, Grady I 11               4)                                
                  33.26     1:14.65 (41.39)     1:45.96 (31.31)     2:15.88 (29.92)
  4 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'              3:01.40    2:29.23        
     1) Altman, Kyle 11                 2) Maimon, Gary 11                
     3) Malloy, Thomas 11               4) Shklovsky, Nicholas 12         
                  39.02     1:24.39 (45.37)     1:58.93 (34.54)     2:29.23 (30.30)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'B'                      2:48.83    2:49.73        
     1) Eckstein, Nicholas L 11         2) Abdabhai, Adam A 12            
     3) Nigro, Chris K 11               4) Tirado, Robert 11              
                  42.98       57.50 (14.52)     1:28.79 (31.29)   2:49.73 (1:20.94)
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:39.45         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Figueroa, Spencer 11            2) Camino, Sebastian 12           
     3) Lopez, Andrew 11                4) Jardeleza, Gerard 11           
                  37.50     1:27.92 (50.42)     1:42.00 (14.08)        DQ (1:04.68)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                25.58      24.91 JO     
  2 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR                25.03      25.30 SILV   
  3 Rizzi, Jarrod R           14 Dolphins-MR            25.76      25.36 SILV   
  4 Chen, Ting                13 Dolphins-MR            25.38      25.51 SILV   
  5 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR                25.44      25.89 SILV   
  6 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR                26.26      26.29 SILV   
  7 Baione, Michael T         13 RFAC-MR                26.92      26.89        
  8 Britt, Nathan             14 NDAC-MR                26.57      26.98        
  9 Gamboli, Luke             13 Team Rockland-MR       26.84      27.21        
 10 Koenig, Ian T             14 Dolphins-MR            28.17      27.86        
 11 Tiso, Christopher         13 Team Rockland-MR       27.34      28.00        
 12 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR           27.81      28.04        
 13 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR                28.57      28.37        
 14 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR                27.20      28.68        
 15 Foppiano, Nicholas        13 Rac @ Jcc-MR           32.13      28.69        
 16 Kain, Patrick L           13 CSC-MR                 29.26      29.13        
 17 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR           29.51      29.16        
 18 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR                29.80      30.45        
 19 Harris, Luke J            13 WISC-MR                32.26      30.64        
 20 Rodriguez, Henry G        13 Team Rockland-MR       32.89      32.55        
 21 Tessler, Jacob N          13 Dolphins-MR            43.95      43.42        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarski, Alex C            14 AG-MR                  54.74      54.76 SILV   
                  26.03       54.76 (28.73)                                        
  2 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR                54.68      54.81 SILV   
                  26.48       54.81 (28.33)                                        
  3 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR                57.86      55.93 SILV   
                  26.75       55.93 (29.18)                                        
  4 Chen, Ting                13 Dolphins-MR            56.03      56.07 SILV   
                  26.94       56.07 (29.13)                                        
  5 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR                56.02      56.19 SILV   
                  27.02       56.19 (29.17)                                        
  6 Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR                55.54      56.24 SILV   
                  27.23       56.24 (29.01)                                        
  7 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                  59.15      57.44 SILV   
                  27.46       57.44 (29.98)                                        
  8 Baione, Michael T         13 RFAC-MR                58.25      57.83 SILV   
                  27.68       57.83 (30.15)                                        
  9 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR                58.43      57.91 SILV   
                  27.73       57.91 (30.18)                                        
 10 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                1:02.16      58.00 SILV   
                  28.14       58.00 (29.86)                                        
 11 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR                55.12      58.54 SILV   
                  27.45       58.54 (31.09)                                        
 12 Gagliardi, Thomas J       13 Dolphins-MR            58.83      58.70 SILV   
                  27.49       58.70 (31.21)                                        
 13 Britt, Nathan             14 NDAC-MR                59.52      59.75        
                  28.60       59.75 (31.15)                                        
 14 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         1:01.18    1:00.66        
                  29.52     1:00.66 (31.14)                                        
 15 Alvarado, Thomas R        13 SSL-MR               1:03.26    1:00.72        
                  29.69     1:00.72 (31.03)                                        
 16 Quinones Jr., D J         13 WSSC-MR              1:01.14    1:00.75        
                  28.69     1:00.75 (32.06)                                        
 17 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:01.87    1:01.09        
                  29.10     1:01.09 (31.99)                                        
 18 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:01.83    1:01.77        
                  29.33     1:01.77 (32.44)                                        
 19 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:02.68    1:01.79        
                  29.85     1:01.79 (31.94)                                        
 20 Kunow, Zachary            14 SSL-MR               1:05.09    1:02.61        
                  30.41     1:02.61 (32.20)                                        
 21 Kain, Patrick L           13 CSC-MR               1:05.33    1:03.51        
                  29.96     1:03.51 (33.55)                                        
 22 Foppiano, Nicholas        13 Rac @ Jcc-MR         1:05.13    1:03.55        
                  29.70     1:03.55 (33.85)                                        
 23 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              1:06.77    1:04.03        
                  30.64     1:04.03 (33.39)                                        
 24 Cassidy, Christopher J    14 Dolphins-MR          1:06.24    1:04.56        
                  29.86     1:04.56 (34.70)                                        
 25 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              1:11.94    1:06.36        
                  31.99     1:06.36 (34.37)                                        
 26 Harris, Luke J            13 WISC-MR              1:10.01    1:09.00        
                  32.58     1:09.00 (36.42)                                        
 27 Tirado, Tristan R         13 Team Rockland-MR     1:11.81    1:10.23        
                  33.30     1:10.23 (36.93)                                        
 28 Mcgrath, Connor           13 Team Rockland-MR     1:10.62    1:13.24        
                  34.75     1:13.24 (38.49)                                        
 29 Kellman, Alex J           13 WSSC-MR              1:11.33    1:13.64        
                  34.24     1:13.64 (39.40)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              1:59.99  ZQ
              2:18.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              2:07.42    2:03.74 SILV   
                  28.58       59.63 (31.05)     1:32.18 (32.55)     2:03.74 (31.56)
  2 Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              2:02.32    2:04.91 SILV   
                  28.05       59.56 (31.51)     1:32.76 (33.20)     2:04.91 (32.15)
  3 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              2:03.11    2:08.08 SILV   
                  29.36     1:02.26 (32.90)     1:35.89 (33.63)     2:08.08 (32.19)
  4 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              2:12.83    2:09.08 SILV   
                  29.20     1:01.99 (32.79)     1:35.79 (33.80)     2:09.08 (33.29)
  5 Tiso, Christopher         13 Team Rockland-MR     2:09.85    2:09.65 SILV   
                  28.97     1:01.84 (32.87)     1:36.01 (34.17)     2:09.65 (33.64)
  6 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              2:14.72    2:10.38 SILV   
                  29.30     1:02.73 (33.43)     1:37.38 (34.65)     2:10.38 (33.00)
  7 Gamboli, Luke             13 Team Rockland-MR     2:11.25    2:11.06 SILV   
                  28.87     1:01.96 (33.09)     1:37.21 (35.25)     2:11.06 (33.85)
  8 Adjedj, Daniel            13 Team Rockland-MR     2:13.82    2:11.60 SILV   
                  29.84     1:03.24 (33.40)     1:38.02 (34.78)     2:11.60 (33.58)
  9 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              2:11.30    2:11.65 SILV   
                  28.42     1:02.06 (33.64)     1:37.66 (35.60)     2:11.65 (33.99)
 10 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:18.18    2:12.36 SILV   
                  30.60     1:04.44 (33.84)     1:38.83 (34.39)     2:12.36 (33.53)
 11 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:12.13    2:16.25 SILV   
                  30.98     1:06.30 (35.32)     1:42.26 (35.96)     2:16.25 (33.99)
 12 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              2:45.89    2:20.66        
                  31.72     1:08.39 (36.67)     1:44.66 (36.27)     2:20.66 (36.00)
 13 Loos, Thomas J            13 CSC-MR               2:33.75    2:25.84        
                  30.00     1:05.85 (35.85)     1:46.60 (40.75)     2:25.84 (39.24)
 14 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:12.13    2:27.63        
                  32.25     1:09.71 (37.46)     1:48.97 (39.26)     2:27.63 (38.66)
 15 Dodd, Nick J              14 Team Rockland-MR     2:19.66    2:30.27        
                  32.99     1:10.98 (37.99)     1:50.89 (39.91)     2:30.27 (39.38)
 16 Mcgrath, Connor           13 Team Rockland-MR     2:52.33    2:43.78        
                  34.74     1:15.27 (40.53)     2:00.00 (44.73)     2:43.78 (43.78)
 -- Ball, Connor M            14 RFAC-MR              2:13.57         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:21.99  ZQ
              5:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              5:54.77    5:41.24 SILV   
                  29.59     1:02.25 (32.66)     1:35.85 (33.60)     2:10.44 (34.59)
        2:45.65 (35.21)     3:20.98 (35.33)     3:56.64 (35.66)     4:31.80 (35.16)
        5:07.29 (35.49)     5:41.24 (33.95)                                        
  2 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              5:42.11    5:47.69 SILV   
                  29.76     1:04.39 (34.63)     1:40.41 (36.02)     2:17.11 (36.70)
        2:53.47 (36.36)     3:29.07 (35.60)     4:04.52 (35.45)     4:40.72 (36.20)
        5:16.36 (35.64)     5:47.69 (31.33)                                        
  3 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              6:21.23    5:53.26        
                  30.84     1:06.18 (35.34)     1:42.89 (36.71)     2:20.07 (37.18)
        2:57.20 (37.13)     3:34.71 (37.51)     4:11.33 (36.62)     4:47.51 (36.18)
        5:22.40 (34.89)     5:53.26 (30.86)                                        
  4 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  6:00.52    5:54.53        
                  30.66     1:05.42 (34.76)     1:40.90 (35.48)     2:16.79 (35.89)
        2:53.51 (36.72)     3:30.39 (36.88)     4:06.82 (36.43)     4:43.83 (37.01)
        5:20.09 (36.26)     5:54.53 (34.44)                                        
  5 Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              5:55.45    5:58.91        
                  30.22     1:05.02 (34.80)     1:41.66 (36.64)     2:18.92 (37.26)
        2:56.35 (37.43)     3:33.72 (37.37)     4:10.98 (37.26)     4:47.93 (36.95)
        5:24.18 (36.25)     5:58.91 (34.73)                                        
  6 Kain, Patrick L           13 CSC-MR               6:07.81    6:02.10        
                  30.77     1:06.32 (35.55)     1:43.02 (36.70)     2:20.11 (37.09)
        2:57.57 (37.46)     3:34.77 (37.20)     4:12.23 (37.46)     4:50.07 (37.84)
        5:26.70 (36.63)     6:02.10 (35.40)                                        
  7 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         6:14.18    6:03.44        
                  30.52     1:05.59 (35.07)     1:42.64 (37.05)     2:19.76 (37.12)
        2:57.89 (38.13)     3:35.83 (37.94)     4:13.66 (37.83)     4:52.12 (38.46)
        5:29.48 (37.36)     6:03.44 (33.96)                                        
  8 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         5:44.32    6:31.97        
                  33.57     1:12.50 (38.93)     1:52.91 (40.41)     2:33.90 (40.99)
        3:14.32 (40.42)     3:55.15 (40.83)     4:35.96 (40.81)     5:16.97 (41.01)
        5:55.98 (39.01)     6:31.97 (35.99)                                        
  9 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              6:23.11    6:35.36        
                  33.02     1:11.64 (38.62)     1:52.02 (40.38)     2:32.80 (40.78)
        3:12.77 (39.97)     3:53.07 (40.30)     4:34.77 (41.70)     5:16.92 (42.15)
        5:56.43 (39.51)     6:35.36 (38.93)                                        
 -- Tiso, Christopher         13 Team Rockland-MR     5:40.61         NS        
 -- Mcgrath, Connor           13 Team Rockland-MR     1:19.66         NS        
 -- Adjedj, Daniel            13 Team Rockland-MR     6:19.19         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              1:01.17    1:00.87 ZQ     
                  29.45     1:00.87 (31.42)                                        
  2 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                1:04.76    1:02.10 ZQ     
                  30.00     1:02.10 (32.10)                                        
  3 Jarski, Alex C            14 AG-MR                1:04.41    1:04.17 SILV   
                  30.98     1:04.17 (33.19)                                        
  4 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              1:06.95    1:05.27 SILV   
                  32.70     1:05.27 (32.57)                                        
  5 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:05.06    1:05.78 SILV   
                  32.42     1:05.78 (33.36)                                        
  6 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              1:10.05    1:07.55 SILV   
                  32.88     1:07.55 (34.67)                                        
  7 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         1:08.06    1:09.12 SILV   
                  34.21     1:09.12 (34.91)                                        
  8 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                1:12.03    1:09.58 SILV   
                  33.61     1:09.58 (35.97)                                        
  9 Quinones Jr., D J         13 WSSC-MR              1:09.65    1:09.76 SILV   
                  33.81     1:09.76 (35.95)                                        
 10 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:12.41    1:10.69 SILV   
                  34.33     1:10.69 (36.36)                                        
 11 Gagliardi, Thomas J       13 Dolphins-MR          1:14.78    1:11.16 SILV   
                  34.19     1:11.16 (36.97)                                        
 12 Chen, Ting                13 Dolphins-MR          1:06.42    1:11.18 SILV   
                  34.78     1:11.18 (36.40)                                        
 13 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              1:22.49    1:11.57 SILV   
                  33.65     1:11.57 (37.92)                                        
 14 Kain, Patrick L           13 CSC-MR               1:13.39    1:12.07 SILV   
                  35.00     1:12.07 (37.07)                                        
 15 Kunow, Zachary            14 SSL-MR               1:27.47    1:12.22 SILV   
                  35.83     1:12.22 (36.39)                                        
 16 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:19.19    1:12.67 SILV   
                  36.06     1:12.67 (36.61)                                        
 17 Alvarado, Thomas R        13 SSL-MR               1:12.15    1:14.75 SILV   
                  36.88     1:14.75 (37.87)                                        
 18 Foppiano, Nicholas        13 Rac @ Jcc-MR         1:12.13    1:18.13        
                  36.85     1:18.13 (41.28)                                        
 19 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              1:18.75    1:18.36        
                  37.45     1:18.36 (40.91)                                        
 20 Cassidy, Christopher J    14 Dolphins-MR          1:18.27    1:19.82        
                  37.83     1:19.82 (41.99)                                        
 21 Harris, Luke J            13 WISC-MR              1:44.31    1:24.35        
 22 Kellman, Alex J           13 WSSC-MR              1:32.82    1:27.80        
                  42.97     1:27.80 (44.83)                                        
 23 Mcgrath, Connor           13 Team Rockland-MR     1:45.13    1:38.16        
                  48.89     1:38.16 (49.27)                                        
 -- Tirado, Tristan R         13 Team Rockland-MR     1:35.67         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:08.90    1:06.40 JO     
                  31.22     1:06.40 (35.18)                                        
  2 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              1:12.01    1:12.99 SILV   
                  34.88     1:12.99 (38.11)                                        
  3 Rizzi, Jarrod R           14 Dolphins-MR          1:13.62    1:13.33 SILV   
                  35.32     1:13.33 (38.01)                                        
  4 Chen, Ting                13 Dolphins-MR          1:16.45    1:13.50 SILV   
                  33.97     1:13.50 (39.53)                                        
  5 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:13.04    1:13.78 SILV   
                  35.05     1:13.78 (38.73)                                        
  6 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:12.10    1:13.91 SILV   
                  34.46     1:13.91 (39.45)                                        
  7 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:14.90    1:15.24 SILV   
                  34.92     1:15.24 (40.32)                                        
  8 Tiso, Christopher         13 Team Rockland-MR     1:19.60    1:18.99 SILV   
                  36.05     1:18.99 (42.94)                                        
  9 Koenig, Ian T             14 Dolphins-MR          1:21.72    1:19.27 SILV   
                  37.16     1:19.27 (42.11)                                        
 10 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              1:16.36    1:20.36 SILV   
                  37.05     1:20.36 (43.31)                                        
 11 Kain, Patrick L           13 CSC-MR               1:23.37    1:21.79        
                  38.62     1:21.79 (43.17)                                        
 12 Gamboli, Luke             13 Team Rockland-MR     1:25.63    1:22.59        
                  39.18     1:22.59 (43.41)                                        
 13 Foppiano, Nicholas        13 Rac @ Jcc-MR         1:21.13    1:23.56        
                  39.60     1:23.56 (43.96)                                        
 14 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:27.09    1:24.02        
                  40.04     1:24.02 (43.98)                                        
 15 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              1:27.27    1:26.05        
                  41.46     1:26.05 (44.59)                                        
 16 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              1:28.81    1:30.67        
                  43.64     1:30.67 (47.03)                                        
 17 Harris, Luke J            13 WISC-MR              1:36.03    1:34.47        
                  45.52     1:34.47 (48.95)                                        
 18 Rodriguez, Henry G        13 Team Rockland-MR     1:42.62    1:37.47        
                  46.80     1:37.47 (50.67)                                        
 19 Tessler, Jacob N          13 Dolphins-MR          1:43.12    1:41.13        
                  47.36     1:41.13 (53.77)                                        
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              1:09.17         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                   NT    1:00.74 ZQ     
                  28.42     1:00.74 (32.32)                                        
  2 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              1:01.85    1:01.19 ZQ     
                  28.91     1:01.19 (32.28)                                        
  3 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              1:02.86    1:02.04 SILV   
                  28.92     1:02.04 (33.12)                                        
  4 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              1:03.77    1:03.27 SILV   
                  29.54     1:03.27 (33.73)                                        
  5 Gamboli, Luke             13 Team Rockland-MR     1:06.32    1:03.95 SILV   
                  29.88     1:03.95 (34.07)                                        
  6 Rizzi, Jarrod R           14 Dolphins-MR          1:09.41    1:05.53 SILV   
                  30.28     1:05.53 (35.25)                                        
  7 Chen, Ting                13 Dolphins-MR          1:05.56    1:06.95 SILV   
                  30.43     1:06.95 (36.52)                                        
  8 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              1:10.51    1:09.70 SILV   
                  32.86     1:09.70 (36.84)                                        
  9 Tiso, Christopher         13 Team Rockland-MR     1:12.57    1:13.12        
                  32.81     1:13.12 (40.31)                                        
 10 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:27.87    1:13.16        
                  34.39     1:13.16 (38.77)                                        
 11 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         1:19.33    1:17.37        
                  36.44     1:17.37 (40.93)                                        
 12 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              1:23.27    1:17.68        
                  36.99     1:17.68 (40.69)                                        
 13 Foppiano, Nicholas        13 Rac @ Jcc-MR         1:16.13    1:20.82        
                  35.45     1:20.82 (45.37)                                        
 14 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              1:17.65    1:22.77        
                  38.49     1:22.77 (44.28)                                        
 15 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:08.13    1:23.31        
                  39.33     1:23.31 (43.98)                                        
 -- Rodriguez, Henry G        13 Team Rockland-MR     1:32.60         DQ        
      Arms underwater recovery
                  40.51          DQ (49.42)                                        
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              1:03.09         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:32.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              2:15.24    2:16.08 SILV   
                  29.49     1:05.17 (35.68)     1:45.04 (39.87)     2:16.08 (31.04)
  2 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              2:17.02    2:17.70 SILV   
                  29.69     1:03.74 (34.05)     1:47.68 (43.94)     2:17.70 (30.02)
  3 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              2:13.79    2:18.16 SILV   
                  29.39     1:05.13 (35.74)     1:47.47 (42.34)     2:18.16 (30.69)
  4 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              2:21.26    2:18.49 SILV   
                  29.51     1:04.37 (34.86)     1:47.17 (42.80)     2:18.49 (31.32)
  5 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                2:23.39    2:20.06 SILV   
                  29.79     1:03.75 (33.96)     1:47.44 (43.69)     2:20.06 (32.62)
  6 Chen, Ting                13 Dolphins-MR          2:20.36    2:21.17 SILV   
                  30.18     1:07.35 (37.17)     1:49.32 (41.97)     2:21.17 (31.85)
  7 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              2:22.77    2:21.50 SILV   
                  31.95     1:08.93 (36.98)     1:51.83 (42.90)     2:21.50 (29.67)
  8 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              2:24.59    2:21.56 SILV   
                  31.34     1:07.34 (36.00)     1:48.65 (41.31)     2:21.56 (32.91)
  9 Jarski, Alex C            14 AG-MR                2:25.47    2:25.50 SILV   
                  30.52     1:06.57 (36.05)     1:50.89 (44.32)     2:25.50 (34.61)
 10 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              2:33.16    2:25.70 SILV   
                  31.84     1:10.46 (38.62)     1:52.41 (41.95)     2:25.70 (33.29)
 11 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              2:25.12    2:26.48 SILV   
                  30.76     1:06.14 (35.38)     1:52.12 (45.98)     2:26.48 (34.36)
 12 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:28.20    2:29.47 SILV   
                  33.33     1:12.02 (38.69)     1:54.23 (42.21)     2:29.47 (35.24)
 13 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                2:33.48    2:29.61 SILV   
                  33.19     1:10.07 (36.88)     1:55.90 (45.83)     2:29.61 (33.71)
 14 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              2:31.12    2:32.16 SILV   
                  34.46     1:11.71 (37.25)     1:58.60 (46.89)     2:32.16 (33.56)
 15 Kunow, Zachary            14 SSL-MR               2:36.62    2:32.40 SILV   
                  33.34     1:12.81 (39.47)     1:57.78 (44.97)     2:32.40 (34.62)
 16 Alvarado, Thomas R        13 SSL-MR               2:40.69    2:33.45        
                  31.86     1:12.63 (40.77)     2:00.05 (47.42)     2:33.45 (33.40)
 17 Koenig, Ian T             14 Dolphins-MR          2:47.54    2:35.08        
                  32.20     1:13.88 (41.68)     1:58.37 (44.49)     2:35.08 (36.71)
 18 Quinones Jr., D J         13 WSSC-MR              2:37.48    2:37.01        
                  34.30     1:14.03 (39.73)   2:37.01 (1:22.98)                    
 19 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:34.13    2:38.36        
                  39.70     1:21.73 (42.03)     2:03.99 (42.26)     2:38.36 (34.37)
 20 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:34.13    2:39.23        
                  35.13     1:15.02 (39.89)     2:03.80 (48.78)     2:39.23 (35.43)
 21 Kain, Patrick L           13 CSC-MR               2:40.00    2:39.69        
                  40.54     1:20.44 (39.90)     2:03.48 (43.04)     2:39.69 (36.21)
 22 Gagliardi, Thomas J       13 Dolphins-MR          2:43.17    2:41.53        
                  32.93     1:14.38 (41.45)     2:06.26 (51.88)     2:41.53 (35.27)
 23 Foppiano, Nicholas        13 Rac @ Jcc-MR         2:42.13    2:41.64        
                  34.95     1:15.06 (40.11)     2:04.63 (49.57)     2:41.64 (37.01)
 24 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              2:47.49    2:41.89        
                  36.32     1:16.95 (40.63)     2:06.69 (49.74)     2:41.89 (35.20)
 25 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              2:44.40    2:46.50        
                  38.30     1:18.93 (40.63)     2:13.29 (54.36)     2:46.50 (33.21)
 26 Harris, Luke J            13 WISC-MR              3:09.99    2:54.91        
                                1:23.65 ( )     2:17.99 (54.34)     2:54.91 (36.92)
 27 Tirado, Tristan R         13 Team Rockland-MR     3:13.44    3:05.28        
                  42.83     1:30.95 (48.12)     2:24.24 (53.29)     3:05.28 (41.04)
 28 Mcgrath, Connor           13 Team Rockland-MR     3:15.87    3:10.88        
                  44.09     1:36.31 (52.22)     2:34.00 (57.69)     3:10.88 (36.88)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:45.99  ZQ
              5:09.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              4:47.76    4:56.75 SILV   
                  28.55     1:04.60 (36.05)     1:42.92 (38.32)     2:20.57 (37.65)
        3:05.12 (44.55)     3:48.59 (43.47)     4:22.56 (33.97)     4:56.75 (34.19)
  2 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              5:06.11    5:03.33 SILV   
                  29.71     1:05.45 (35.74)     1:45.59 (40.14)     2:25.08 (39.49)
        3:11.18 (46.10)     3:56.85 (45.67)     4:30.42 (33.57)     5:03.33 (32.91)
  3 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              5:11.37    5:04.20 SILV   
                  32.28   1:49.72 (1:17.44)     2:28.74 (39.02)     3:11.35 (42.61)
        3:54.82 (43.47)     4:29.35 (34.53)     5:04.20 (34.85)                    
  4 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR                   NT    5:14.69        
                  33.33     1:13.82 (40.49)     1:53.37 (39.55)     2:31.63 (38.26)
        3:18.08 (46.45)     4:03.16 (45.08)     4:39.56 (36.40)     5:14.69 (35.13)
  5 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  5:22.04    5:18.55        
                  33.47     1:14.95 (41.48)     1:56.11 (41.16)     2:36.83 (40.72)
        3:20.59 (43.76)     4:04.26 (43.67)     4:42.71 (38.45)     5:18.55 (35.84)
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              5:12.11         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:39.14    1:41.94        
     1) Baione, Michael T 13            2) Alpay, Zachary M 13            
     3) Boyko, Jason A 14               4) Thomas, Christian A 14         
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:42.59    1:44.00        
     1) Econopouly, Elias M 14          2) Britt, Nathan 14               
     3) Salas, Mauricio 14              4) Rawl, Jarek T 13               
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:47.62    1:54.61        
     1) Thomas, Christian A 14          2) Baione, Michael T 13           
     3) Boyko, Jason A 14               4) Alpay, Zachary M 13            
                  28.32     1:00.73 (32.41)     1:28.46 (27.73)     1:54.61 (26.15)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:56.25    1:58.88        
     1) Britt, Nathan 14                2) Graminski, Thomas F 14         
     3) Rawl, Jarek T 13                4) Izzo, Patrick M 13             
                  34.97     1:04.81 (29.84)     1:33.13 (28.32)     1:58.88 (25.75)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
                23.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         18 Unattached-MR          20.36      21.83 METS   
  2 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                21.48      22.48 METS   
  3 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                21.95      23.16 METS   
  4 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR    23.25      23.60        
  5 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                22.85      23.89        
  6 McDougall, Robert J       16 CSC-MR                 23.73      24.68        
  7 Tellekamp, T.J. J         16 CSC-MR                 24.05      24.71        
  8 Chernik, Noah             15 CSC-MR                 26.98      24.87        
  9 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR                24.46      24.88        
 10 Lydon, Patrick J          15 CSC-MR                 24.31      24.89        
 11 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR                24.05      25.15        
 12 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR                24.40      25.21        
 13 Pizzurro, Nick J          17 CSC-MR                 24.94      25.26        
 14 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR    24.84      25.37        
 15 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR                24.91      25.38        
 16 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR    25.43      25.40        
 17 Cavotti, Parker           16 NDAC-MR                25.45      25.58        
 18 Defonte, Nicholas         16 Rac @ Jcc-MR           25.66      25.74        
 19 Hobbes, Matthew R         15 CSC-MR                 25.58      25.76        
 20 Woolley, Zach E           16 Dolphins-MR            25.94      26.13        
 21 Mangan, Matthew J         16 Dolphins-MR            26.04      26.23        
 22 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR    26.52      26.25        
 23 Walsh, Owen A             15 Express Swimming-MR    27.01      26.31        
 24 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR    25.78      26.34        
 25 Magliulo, Nicholas R      15 Express Swimming-MR    28.78      26.50        
 26 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR    27.21      26.54        
 27 Rizzi, Dominic M          16 Dolphins-MR            26.68      26.88        
 28 Ciccarelli, Jared         15 Rac @ Jcc-MR           27.49      27.94        
 29 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR    28.11      28.60        
 30 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR           28.98      28.77        
 31 Kain, Patrick L           13 CSC-MR                 29.26      29.32        
 32 Earley, Ryan C            15 Express Swimming-MR    29.96      29.67        
 33 Harris, Luke J            13 WISC-MR                32.26      30.21        
 34 Lee, Desmond              15 Express Swimming-MR    37.45      30.38        
 35 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR           28.13      30.42        
 36 Woehlke, Henry J          17 Dolphins-MR            30.29      30.94        
 37 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR                30.23      30.99        
 -- Mialma, Michelle          12 NDAC-MR                30.35         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                51.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         18 Unattached-MR          44.88      48.16 METS   
                  23.15       48.16 (25.01)                                        
  2 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                47.38      48.91 METS   
                  23.76       48.91 (25.15)                                        
  3 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                47.79      50.56 ZQ     
                  24.11       50.56 (26.45)                                        
  4 Blank, Travis C           17 NDAC-MR                48.01      50.57 ZQ     
                  24.35       50.57 (26.22)                                        
  5 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR    50.07      50.63 ZQ     
                  24.40       50.63 (26.23)                                        
  6 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                49.18      51.12 ZQ     
                  24.74       51.12 (26.38)                                        
  7 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR                52.41      52.92        
                  25.61       52.92 (27.31)                                        
  8 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR                52.17      53.12        
                  25.82       53.12 (27.30)                                        
  9 Kurzum, Elie              17 WSSC-MR                51.43      53.68        
                  25.70       53.68 (27.98)                                        
 10 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR                52.78      53.69        
                  25.27       53.69 (28.42)                                        
 11 McDougall, Robert J       16 CSC-MR                 53.24      53.80        
                  25.73       53.80 (28.07)                                        
 12 McGhee, Liam F            15 NDAC-MR                52.76      54.20        
                  26.39       54.20 (27.81)                                        
 13 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR    54.34      54.47        
                  26.28       54.47 (28.19)                                        
 14 Chernik, Noah             15 CSC-MR                 55.18      54.49        
                  26.34       54.49 (28.15)                                        
 15 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR                53.99      54.70        
                  26.35       54.70 (28.35)                                        
 16 Lydon, Patrick J          15 CSC-MR                 53.92      54.74        
                  25.97       54.74 (28.77)                                        
 17 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR                53.16      54.80        
                  26.51       54.80 (28.29)                                        
 18 Defonte, Nicholas         16 Rac @ Jcc-MR           56.93      55.33        
                  26.66       55.33 (28.67)                                        
 19 Pizzurro, Nick J          17 CSC-MR                 54.83      55.41        
                  26.58       55.41 (28.83)                                        
 20 Eger, William H           15 AG-MR                  54.96      55.45        
                  26.48       55.45 (28.97)                                        
 21 Hobbes, Matthew R         15 CSC-MR                 55.78      55.89        
                  26.96       55.89 (28.93)                                        
 22 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR    56.37      55.94        
                  26.28       55.94 (29.66)                                        
 23 Woolley, Zach E           16 Dolphins-MR            55.94      56.48        
                  26.94       56.48 (29.54)                                        
 24 Lew, Tyler                16 Express Swimming-MR    59.98      56.99        
                  27.03       56.99 (29.96)                                        
 25 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR    56.74      57.15        
                  27.42       57.15 (29.73)                                        
 26 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR    56.53      57.41        
                  27.78       57.41 (29.63)                                        
 27 Mangan, Matthew J         16 Dolphins-MR            57.09      57.47        
                  27.10       57.47 (30.37)                                        
 28 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR    58.26      58.45        
                  28.32       58.45 (30.13)                                        
 29 Ciccarelli, Jared         15 Rac @ Jcc-MR           57.62      58.85        
                  28.91       58.85 (29.94)                                        
 30 Magliulo, Nicholas R      15 Express Swimming-MR  1:01.49      59.12        
                  27.78       59.12 (31.34)                                        
 31 Riskin, Johny             15 SSL-MR                 59.13      59.44        
                  28.71       59.44 (30.73)                                        
 32 Assad, Thomas A           15 SSL-MR               1:00.88      59.59        
                  28.65       59.59 (30.94)                                        
 33 Walsh, Owen A             15 Express Swimming-MR    59.30      59.83        
                  28.88       59.83 (30.95)                                        
 34 Severs, John R            15 SSL-MR               1:03.90    1:00.63        
                  28.95     1:00.63 (31.68)                                        
 35 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         1:04.79    1:01.68        
                  30.07     1:01.68 (31.61)                                        
 36 Sanchez, Brandon          17 WSSC-MR              1:00.30    1:02.84        
                  29.41     1:02.84 (33.43)                                        
 37 Earley, Ryan C            15 Express Swimming-MR  1:04.63    1:04.15        
                  30.79     1:04.15 (33.36)                                        
 38 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         1:01.13    1:04.49        
                  31.07     1:04.49 (33.42)                                        
 39 Woehlke, Henry J          17 Dolphins-MR          1:08.22    1:07.22        
                  31.31     1:07.22 (35.91)                                        
 40 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:08.74    1:08.39        
                  32.57     1:08.39 (35.82)                                        
 41 Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              1:07.16    1:10.34        
                  33.61     1:10.34 (36.73)                                        
 41 Lee, Desmond              15 Express Swimming-MR  1:21.42    1:10.34        
                  31.91     1:10.34 (38.43)                                        
 43 Kellman, Adam H            9 WSSC-MR              1:22.22    1:18.88        
                  37.22     1:18.88 (41.66)                                        
 44 Quinones, Nick A          10 WSSC-MR              1:26.42    1:28.21        
                  40.00     1:28.21 (48.21)                                        
 -- Harris, Luke J            13 WISC-MR              1:15.75         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Travis C           17 NDAC-MR              1:45.67    1:49.59 METS   
                  24.57       52.55 (27.98)     1:21.54 (28.99)     1:49.59 (28.05)
  2 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              1:57.30    1:57.26        
                  26.06       55.47 (29.41)     1:26.45 (30.98)     1:57.26 (30.81)
  3 Chernik, Noah             15 CSC-MR               2:01.34    1:57.83        
                  26.43       56.75 (30.32)     1:27.89 (31.14)     1:57.83 (29.94)
  4 Melendez, Sammy           17 Team Rockland-MR     2:00.05    1:58.44        
                  27.02       56.90 (29.88)     1:28.14 (31.24)     1:58.44 (30.30)
  5 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:58.98    1:59.40        
                  26.93       57.60 (30.67)     1:29.00 (31.40)     1:59.40 (30.40)
  6 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:58.30    2:00.69        
                  26.59       57.03 (30.44)     1:28.94 (31.91)     2:00.69 (31.75)
  7 Klein, Chris              18 Team Rockland-MR     2:01.14    2:02.55        
                  27.41       58.27 (30.86)     1:30.23 (31.96)     2:02.55 (32.32)
  8 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              2:04.08    2:04.01        
                  26.64       57.28 (30.64)     1:30.15 (32.87)     2:04.01 (33.86)
  9 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  2:05.43    2:05.62        
                  26.88       57.69 (30.81)     1:30.89 (33.20)     2:05.62 (34.73)
 10 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:04.09    2:06.27        
                  27.39       58.85 (31.46)     1:32.31 (33.46)     2:06.27 (33.96)
 11 Hewitt, Shawn             16 Team Rockland-MR     2:13.36    2:08.42        
                  28.36     1:00.14 (31.78)   2:08.42 (1:08.28)                    
 12 Cavotti, Parker           16 NDAC-MR              2:15.32    2:08.50        
                  27.90       59.93 (32.03)     1:34.52 (34.59)     2:08.50 (33.98)
 13 Smahaj, Kevin             15 Team Rockland-MR     2:09.91    2:13.85        
                  28.95     1:03.08 (34.13)     1:38.90 (35.82)     2:13.85 (34.95)
 14 Earley, Ryan C            15 Express Swimming-MR  2:24.56    2:18.54        
                  31.26     1:06.73 (35.47)     1:44.10 (37.37)     2:18.54 (34.44)
 -- McGhee, Liam F            15 NDAC-MR              2:03.38         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Travis C           17 NDAC-MR              5:04.11    5:00.92 ZQ     
                  25.32       54.54 (29.22)     1:24.56 (30.02)     1:55.47 (30.91)
        2:26.96 (31.49)     2:58.52 (31.56)     3:29.81 (31.29)     4:00.72 (30.91)
        4:31.26 (30.54)     5:00.92 (29.66)                                        
  2 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR  5:11.64    5:06.51 ZQ     
                  26.41       56.32 (29.91)     1:27.38 (31.06)     1:59.19 (31.81)
        2:31.08 (31.89)     3:02.68 (31.60)     3:34.41 (31.73)     4:06.29 (31.88)
        4:37.56 (31.27)     5:06.51 (28.95)                                        
  3 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  5:15.75    5:13.79        
                  27.24       56.92 (29.68)     1:27.73 (30.81)     1:59.74 (32.01)
        2:31.65 (31.91)     3:04.22 (32.57)     3:37.04 (32.82)     4:09.84 (32.80)
        4:42.52 (32.68)     5:13.79 (31.27)                                        
  4 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  5:40.43    5:28.53        
                  29.67     1:03.03 (33.36)     1:36.70 (33.67)     2:10.77 (34.07)
        2:44.83 (34.06)     3:17.46 (32.63)     3:51.36 (33.90)     4:25.32 (33.96)
        4:57.84 (32.52)     5:28.53 (30.69)                                        
  5 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              5:41.62    5:38.83        
                  28.19     1:00.01 (31.82)     1:33.57 (33.56)     2:08.01 (34.44)
        2:43.35 (35.34)     3:18.15 (34.80)     3:53.68 (35.53)     4:28.78 (35.10)
        5:05.16 (36.38)     5:38.83 (33.67)                                        
  6 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              5:38.87    5:50.61        
                  27.73       59.44 (31.71)     1:33.07 (33.63)     2:08.35 (35.28)
        2:43.79 (35.44)     3:20.16 (36.37)     3:58.04 (37.88)     4:35.71 (37.67)
        5:13.99 (38.28)     5:50.61 (36.62)                                        
  7 Cavotti, Parker           16 NDAC-MR              6:25.30    6:13.71        
                  28.71     1:02.92 (34.21)     1:40.12 (37.20)     2:18.91 (38.79)
        2:57.96 (39.05)     3:37.63 (39.67)     4:17.43 (39.80)     4:57.60 (40.17)
        5:36.64 (39.04)     6:13.71 (37.07)                                        
  8 Tawil, Jacob S            12 AG-MR                7:30.95    7:41.15        
                  40.98     1:27.12 (46.14)     2:12.92 (45.80)                    
                                4:34.25 ( )     5:22.04 (47.79)     6:09.00 (46.96)
        6:56.14 (47.14)     7:41.15 (45.01)                                        
 -- Melendez, Sammy           17 Team Rockland-MR     5:25.66         NS        
 -- Gottwig, Grant K          18 AG-MR                5:13.87         NS        
 -- McGhee, Liam F            15 NDAC-MR              6:08.26         NS        
 -- Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              5:26.40         NS        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             17:49.99  METS
             18:03.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR             16:51.38   17:37.06 METS   
                  28.66     1:00.11 (31.45)     1:31.53 (31.42)     2:03.24 (31.71)
        2:34.93 (31.69)     3:06.79 (31.86)     3:38.99 (32.20)     4:11.20 (32.21)
        4:43.20 (32.00)     5:15.05 (31.85)     5:46.49 (31.44)     6:18.64 (32.15)
        6:50.29 (31.65)     7:22.11 (31.82)     7:54.17 (32.06)     8:26.46 (32.29)
        8:59.06 (32.60)     9:30.89 (31.83)    10:03.44 (32.55)    10:35.91 (32.47)
       11:08.46 (32.55)    11:41.07 (32.61)    12:13.38 (32.31)    12:46.02 (32.64)
       13:18.65 (32.63)    13:50.91 (32.26)    14:23.70 (32.79)    14:56.31 (32.61)
       15:28.63 (32.32)    16:01.52 (32.89)    16:33.81 (32.29)    17:05.99 (32.18)
       17:37.06 (31.07)
  2 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR             19:22.01   19:11.18        
                  29.21     1:01.64 (32.43)     1:35.38 (33.74)     2:10.36 (34.98)
        2:45.19 (34.83)     3:19.86 (34.67)     3:55.30 (35.44)     4:30.17 (34.87)
        5:04.78 (34.61)     5:38.97 (34.19)     6:14.42 (35.45)     6:50.26 (35.84)
        7:22.27 (32.01)     7:55.00 (32.73)     8:28.60 (33.60)     9:02.34 (33.74)
        9:37.85 (35.51)    10:14.26 (36.41)    10:49.54 (35.28)    11:26.25 (36.71)
       12:03.57 (37.32)    12:39.48 (35.91)    13:16.54 (37.06)    13:51.12 (34.58)
       14:27.60 (36.48)    15:04.40 (36.80)    15:39.84 (35.44)    16:15.73 (35.89)
       16:52.69 (36.96)    17:27.67 (34.98)    18:04.91 (37.24)    18:36.91 (32.00)
       19:11.18 (34.27)
  3 Hansen, Jason M           16 CSC-MR              20:00.00   19:19.11        
                  32.05     1:08.05 (36.00)     1:43.74 (35.69)     2:19.25 (35.51)
        2:55.18 (35.93)     3:31.53 (36.35)     4:07.69 (36.16)     4:43.80 (36.11)
      5:55.13 (1:11.33)                                                 7:07.13 ( )
                                8:18.80 ( )     8:54.16 (35.36)                    
           10:04.70 ( )                                                11:50.69 ( )
                               13:01.78 ( )                                        
                               15:21.17 ( )                                        
                               17:39.36 ( )  19:18.52 (1:39.16)     19:19.11 (0.59)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
                59.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         18 Unattached-MR          51.56      55.11 METS   
                  27.22       55.11 (27.89)                                        
  2 Blank, Travis C           17 NDAC-MR                52.48      55.51 METS   
                  27.02       55.51 (28.49)                                        
  3 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR    57.67      58.07 ZQ     
                  28.50       58.07 (29.57)                                        
  4 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                54.88      58.65 ZQ     
                  28.28       58.65 (30.37)                                        
  5 Kurzum, Elie              17 WSSC-MR                57.44    1:01.44        
                  29.79     1:01.44 (31.65)                                        
  6 Chernik, Noah             15 CSC-MR               1:02.58    1:01.48        
                  30.10     1:01.48 (31.38)                                        
  7 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  1:05.72    1:02.63        
                  30.48     1:02.63 (32.15)                                        
  8 Woolley, Zach E           16 Dolphins-MR          1:02.91    1:03.67        
                  31.24     1:03.67 (32.43)                                        
  9 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR  1:03.67    1:04.03        
                  31.28     1:04.03 (32.75)                                        
 10 Hobbes, Matthew R         15 CSC-MR               1:04.15    1:04.66        
                  32.02     1:04.66 (32.64)                                        
 11 Defonte, Nicholas         16 Rac @ Jcc-MR         1:07.65    1:05.08        
                  31.44     1:05.08 (33.64)                                        
 12 McGhee, Liam F            15 NDAC-MR              1:05.69    1:05.14        
                  32.06     1:05.14 (33.08)                                        
 13 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              1:05.58    1:06.21        
                  31.68     1:06.21 (34.53)                                        
 13 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:08.96    1:06.21        
                  32.59     1:06.21 (33.62)                                        
 15 McDougall, Robert J       16 CSC-MR               1:03.42    1:06.93        
                  31.83     1:06.93 (35.10)                                        
 16 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  1:05.65    1:08.04        
                  33.79     1:08.04 (34.25)                                        
 17 Assad, Thomas A           15 SSL-MR               1:08.39    1:08.14        
                  33.90     1:08.14 (34.24)                                        
 18 Walsh, Owen A             15 Express Swimming-MR  1:06.13    1:08.17        
                  34.34     1:08.17 (33.83)                                        
 19 Riskin, Johny             15 SSL-MR               1:07.54    1:08.25        
                  33.68     1:08.25 (34.57)                                        
 20 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         1:14.77    1:09.78        
                  34.05     1:09.78 (35.73)                                        
 21 Lew, Tyler                16 Express Swimming-MR  1:11.24    1:11.07        
 22 Magliulo, Nicholas R      15 Express Swimming-MR  1:17.10    1:11.66        
 23 Ciccarelli, Jared         15 Rac @ Jcc-MR         1:06.13    1:12.28        
                  35.58     1:12.28 (36.70)                                        
 23 Severs, John R            15 SSL-MR               1:16.15    1:12.28        
                  35.07     1:12.28 (37.21)                                        
 25 Sanchez, Brandon          17 WSSC-MR              1:13.21    1:14.30        
                  36.20     1:14.30 (38.10)                                        
 26 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         1:08.13    1:15.27        
                  37.23     1:15.27 (38.04)                                        
 27 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:17.03    1:18.41        
                  38.65     1:18.41 (39.76)                                        
 28 Kellman, Adam H            9 WSSC-MR              1:28.04    1:23.45        
 29 Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              1:32.44    1:26.88        
                  42.76     1:26.88 (44.12)                                        
 30 Lee, Desmond              15 Express Swimming-MR  1:48.35    1:34.75        
                  43.45     1:34.75 (51.30)                                        
 31 Quinones, Nick A          10 WSSC-MR              1:34.25    1:36.72        
                  45.91     1:36.72 (50.81)                                        
 -- Lydon, Patrick J          15 CSC-MR               1:04.10         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  31.62          DQ (33.71)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Travis C           17 NDAC-MR              1:53.26    1:58.28 METS   
                  27.49       57.61 (30.12)     1:28.07 (30.46)     1:58.28 (30.21)
  2 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR  2:15.50    2:06.49 ZQ     
                  30.37     1:02.64 (32.27)     1:35.27 (32.63)     2:06.49 (31.22)
  3 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              2:10.25    2:12.87        
                  31.14     1:05.03 (33.89)     1:39.51 (34.48)     2:12.87 (33.36)
  4 Tellekamp, T.J. J         16 CSC-MR               2:14.26    2:15.93        
                  31.01     1:04.74 (33.73)     1:39.70 (34.96)     2:15.93 (36.23)
  5 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR  2:21.74    2:20.27        
                  33.22     1:09.17 (35.95)     1:45.96 (36.79)     2:20.27 (34.31)
  6 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  2:23.23    2:20.94        
                  32.94     1:07.77 (34.83)     1:43.63 (35.86)     2:20.94 (37.31)
  7 Walsh, Owen A             15 Express Swimming-MR  2:30.47    2:25.01        
                  34.22     1:11.71 (37.49)     1:50.06 (38.35)     2:25.01 (34.95)
  8 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR  2:21.54    2:25.26        
                  34.33     1:11.15 (36.82)     1:48.51 (37.36)     2:25.26 (36.75)
  9 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:33.02    2:27.94        
                  35.01     1:12.58 (37.57)     1:51.14 (38.56)     2:27.94 (36.80)
 10 Magliulo, Nicholas R      15 Express Swimming-MR  2:49.08    2:39.50        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         18 Unattached-MR          57.54    1:01.22 METS   
                  29.04     1:01.22 (32.18)                                        
  2 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              1:06.43    1:08.10        
                  32.14     1:08.10 (35.96)                                        
  3 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              1:01.06    1:08.11        
                  31.35     1:08.11 (36.76)                                        
  4 Chernik, Noah             15 CSC-MR               1:14.44    1:09.67        
                  32.93     1:09.67 (36.74)                                        
  5 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR  1:06.64    1:10.58        
                  33.44     1:10.58 (37.14)                                        
  6 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:09.37    1:11.65        
                  34.07     1:11.65 (37.58)                                        
  7 McDougall, Robert J       16 CSC-MR               1:10.16    1:11.89        
                  33.42     1:11.89 (38.47)                                        
  8 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  1:13.24    1:13.58        
                  34.55     1:13.58 (39.03)                                        
  9 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         1:17.13    1:13.92        
                  34.93     1:13.92 (38.99)                                        
 10 Hobbes, Matthew R         15 CSC-MR               1:15.17    1:15.31        
                  35.62     1:15.31 (39.69)                                        
 11 Pizzurro, Nick J          17 CSC-MR               1:15.06    1:15.89        
                  35.60     1:15.89 (40.29)                                        
 12 Cavotti, Parker           16 NDAC-MR              1:18.95    1:17.15        
                  35.66     1:17.15 (41.49)                                        
 13 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:18.99    1:18.86        
                  37.01     1:18.86 (41.85)                                        
 14 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR  1:18.58    1:18.99        
                  36.71     1:18.99 (42.28)                                        
 15 Defonte, Nicholas         16 Rac @ Jcc-MR         1:29.87    1:19.58        
                  36.87     1:19.58 (42.71)                                        
 16 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              1:16.50    1:19.75        
                  37.59     1:19.75 (42.16)                                        
 17 Lydon, Patrick J          15 CSC-MR               1:21.49    1:19.98        
                  37.77     1:19.98 (42.21)                                        
 18 Earley, Ryan C            15 Express Swimming-MR  1:27.19    1:25.66        
                  40.26     1:25.66 (45.40)                                        
 19 Woehlke, Henry J          17 Dolphins-MR          1:24.14    1:25.87        
                  39.80     1:25.87 (46.07)                                        
 20 Ciccarelli, Jared         15 Rac @ Jcc-MR         1:33.24    1:28.14        
                  41.94     1:28.14 (46.20)                                        
 21 Magliulo, Nicholas R      15 Express Swimming-MR  1:42.40    1:29.59        
                  41.73     1:29.59 (47.86)                                        
 22 Lee, Desmond              15 Express Swimming-MR  1:38.07    1:35.36        
                  43.93     1:35.36 (51.43)                                        
 -- Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         1:23.14         DQ        
      One hand touch
                  37.45          DQ (42.01)                                        
 -- Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              1:24.21         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR  2:26.72    2:27.56 ZQ     
                  33.05     1:10.09 (37.04)     1:48.00 (37.91)     2:27.56 (39.56)
  2 Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              2:39.26    2:30.34        
                  33.57     1:11.64 (38.07)     1:51.00 (39.36)     2:30.34 (39.34)
  3 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:30.03    2:30.79        
                  34.70     1:13.46 (38.76)     1:52.00 (38.54)     2:30.79 (38.79)
  4 Rizzi, Jarrod R           14 Dolphins-MR          2:42.98    2:41.71        
                  36.50     1:17.05 (40.55)     1:59.96 (42.91)     2:41.71 (41.75)
  5 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:43.44    2:44.36        
                  37.31     1:19.73 (42.42)     2:02.04 (42.31)     2:44.36 (42.32)
  6 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              2:57.82    2:53.82        
                  38.34     1:23.64 (45.30)     2:10.16 (46.52)     2:53.82 (43.66)
  7 Earley, Ryan C            15 Express Swimming-MR  3:22.62    3:09.81        
                  40.60     1:29.07 (48.47)     2:19.75 (50.68)     3:09.81 (50.06)
 -- Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              2:22.62         NS        
 -- Koenig, Ian T             14 Dolphins-MR          3:02.85         NS        
 -- Karen, Jason C            14 SSL-MR               3:02.01         NS        
 -- Ardito, Jonathan T        17 Express Swimming-MR  2:59.41         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         18 Unattached-MR          50.44      53.69 METS   
                  24.88       53.69 (28.81)                                        
  2 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                52.86      54.96 METS   
                  26.27       54.96 (28.69)                                        
  3 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                54.57      56.91 ZQ     
                  26.72       56.91 (30.19)                                        
  4 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                54.91      58.29        
                  26.62       58.29 (31.67)                                        
  5 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR  1:00.34      58.47        
                  27.67       58.47 (30.80)                                        
  6 McDougall, Robert J       16 CSC-MR               1:00.90      59.83        
                  27.56       59.83 (32.27)                                        
  7 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR                59.04    1:00.69        
                  28.78     1:00.69 (31.91)                                        
  7 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  1:01.34    1:00.69        
                  27.56     1:00.69 (33.13)                                        
  9 Woolley, Zach E           16 Dolphins-MR          1:03.28    1:00.70        
                  28.68     1:00.70 (32.02)                                        
 10 Chernik, Noah             15 CSC-MR               1:03.85    1:01.38        
                  28.62     1:01.38 (32.76)                                        
 11 Tellekamp, T.J. J         16 CSC-MR               1:00.73    1:02.25        
                  28.21     1:02.25 (34.04)                                        
 12 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR                59.64    1:02.62        
                  28.82     1:02.62 (33.80)                                        
 13 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:03.35    1:03.94        
                  29.65     1:03.94 (34.29)                                        
 14 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:03.19    1:04.09        
                  29.01     1:04.09 (35.08)                                        
 15 Lydon, Patrick J          15 CSC-MR               1:04.59    1:04.67        
                  29.53     1:04.67 (35.14)                                        
 16 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  1:09.43    1:04.81        
                  30.32     1:04.81 (34.49)                                        
 17 Ciccarelli, Jared         15 Rac @ Jcc-MR         1:04.10    1:05.20        
                  30.53     1:05.20 (34.67)                                        
 18 Mangan, Matthew J         16 Dolphins-MR          1:07.36    1:05.39        
                  29.77     1:05.39 (35.62)                                        
 19 Defonte, Nicholas         16 Rac @ Jcc-MR         1:12.13    1:05.46        
                  29.83     1:05.46 (35.63)                                        
 20 Hobbes, Matthew R         15 CSC-MR               1:04.97    1:05.53        
                  29.87     1:05.53 (35.66)                                        
 21 Pizzurro, Nick J          17 CSC-MR               1:03.12    1:07.24        
                  30.07     1:07.24 (37.17)                                        
 22 Rizzi, Dominic M          16 Dolphins-MR          1:14.97    1:09.94        
                  31.51     1:09.94 (38.43)                                        
 23 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         1:19.74    1:10.65        
                  32.49     1:10.65 (38.16)                                        
 24 Walsh, Owen A             15 Express Swimming-MR  1:14.04    1:11.02        
                  34.27     1:11.02 (36.75)                                        
 25 Cavotti, Parker           16 NDAC-MR              1:12.57    1:12.91        
                  31.37     1:12.91 (41.54)                                        
 26 Earley, Ryan C            15 Express Swimming-MR  1:22.87    1:18.02        
                  35.02     1:18.02 (43.00)                                        
 27 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         1:12.13    1:20.99        
                  37.46     1:20.99 (43.53)                                        
 28 Woehlke, Henry J          17 Dolphins-MR          1:16.55    1:24.09        
                  37.18     1:24.09 (46.91)                                        
 -- Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              1:19.18         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              1:57.69    2:03.11 METS   
                  28.57       59.91 (31.34)     1:31.50 (31.59)     2:03.11 (31.61)
  2 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              2:03.87    2:08.34 ZQ     
                  29.71     1:02.34 (32.63)     1:35.59 (33.25)     2:08.34 (32.75)
  3 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              2:11.47    2:13.95        
                  29.41     1:03.23 (33.82)     1:38.22 (34.99)     2:13.95 (35.73)
  4 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              2:18.27    2:20.14        
                  30.22     1:05.38 (35.16)     1:42.64 (37.26)     2:20.14 (37.50)
 -- Karen, Jason C            14 SSL-MR               3:00.01         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         18 Unattached-MR        1:53.49    2:00.74 METS   
                  25.04       56.43 (31.39)     1:31.66 (35.23)     2:00.74 (29.08)
  2 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              1:56.00    2:02.62 METS   
                  26.18       58.03 (31.85)     1:35.00 (36.97)     2:02.62 (27.62)
  3 Blank, Travis C           17 NDAC-MR              2:03.91    2:03.88 METS   
                  25.92       57.65 (31.73)     1:35.54 (37.89)     2:03.88 (28.34)
  4 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              2:08.74    2:08.35        
                  27.22     1:02.89 (35.67)     1:38.32 (35.43)     2:08.35 (30.03)
  5 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              1:59.70    2:09.71        
                  26.98     1:00.23 (33.25)     1:39.12 (38.89)     2:09.71 (30.59)
  6 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              2:09.15    2:10.47        
                  27.63     1:01.11 (33.48)     1:41.13 (40.02)     2:10.47 (29.34)
  7 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              2:08.00    2:11.23        
                  28.22     1:02.01 (33.79)     1:40.49 (38.48)     2:11.23 (30.74)
  8 Barnola, Jimmy A          16 Express Swimming-MR  2:17.02    2:12.49        
                  27.79     1:01.79 (34.00)     1:44.41 (42.62)     2:12.49 (28.08)
  9 Chernik, Noah             15 CSC-MR               2:18.00    2:15.40        
                  29.63     1:04.62 (34.99)     1:44.61 (39.99)     2:15.40 (30.79)
 10 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  2:16.78    2:18.80        
                  27.77     1:05.15 (37.38)     1:47.67 (42.52)     2:18.80 (31.13)
 11 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:17.84    2:19.98        
                  30.01     1:06.05 (36.04)     1:47.72 (41.67)     2:19.98 (32.26)
 12 Woolley, Zach E           16 Dolphins-MR          2:19.14    2:21.86        
                  29.13     1:05.23 (36.10)     1:49.64 (44.41)     2:21.86 (32.22)
 13 McGhee, Liam F            15 NDAC-MR              2:18.60    2:22.28        
                  30.76     1:07.57 (36.81)     1:50.68 (43.11)     2:22.28 (31.60)
 14 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              2:22.25    2:23.74        
                  30.25     1:06.88 (36.63)     1:50.77 (43.89)     2:23.74 (32.97)
 15 McDougall, Robert J       16 CSC-MR               2:17.63    2:25.17        
                  29.02     1:07.03 (38.01)     1:52.07 (45.04)     2:25.17 (33.10)
 16 Pizzurro, Nick J          17 CSC-MR               2:23.49    2:25.52        
                  30.70     1:09.49 (38.79)     1:53.26 (43.77)     2:25.52 (32.26)
 17 Defonte, Nicholas         16 Rac @ Jcc-MR         2:32.12    2:26.11        
                  29.63     1:05.79 (36.16)     1:52.08 (46.29)     2:26.11 (34.03)
 18 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         2:35.42    2:27.70        
                  32.25     1:09.21 (36.96)     1:54.19 (44.98)     2:27.70 (33.51)
 19 Riskin, Johny             15 SSL-MR               2:27.87    2:29.78        
                  32.69     1:09.44 (36.75)     1:56.18 (46.74)     2:29.78 (33.60)
 20 Assad, Thomas A           15 SSL-MR               2:35.80    2:33.32        
                  36.97     1:14.82 (37.85)     2:00.50 (45.68)     2:33.32 (32.82)
 21 Severs, John R            15 SSL-MR               2:43.41    2:35.03        
                  34.24     1:14.83 (40.59)     2:01.11 (46.28)     2:35.03 (33.92)
 22 Ciccarelli, Jared         15 Rac @ Jcc-MR         2:30.04    2:35.73        
                  32.37     1:13.04 (40.67)     2:00.78 (47.74)     2:35.73 (34.95)
 23 Sanchez, Brandon          17 WSSC-MR              2:40.62    2:42.03        
                  37.60     1:16.89 (39.29)     2:04.90 (48.01)     2:42.03 (37.13)
 24 Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              2:50.12    2:50.32        
                  38.36     1:24.13 (45.77)     2:14.39 (50.26)     2:50.32 (35.93)
 25 Woehlke, Henry J          17 Dolphins-MR          3:01.28    2:52.74        
                  36.88     1:21.08 (44.20)     2:11.01 (49.93)     2:52.74 (41.73)
 26 Quinones, Nick A          10 WSSC-MR              3:40.84    3:42.86        
                  51.90     1:41.78 (49.88)   2:53.18 (1:11.40)     3:42.86 (49.68)
 -- Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         2:42.13         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.37     1:17.26 (40.89)     2:00.75 (43.49)          DQ (38.26)
 -- Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              2:04.98         NS        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
              4:41.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              4:17.10    4:25.11 METS   
                  27.09       57.74 (30.65)     1:31.37 (33.63)     2:04.30 (32.93)
        2:43.64 (39.34)     3:23.46 (39.82)     3:54.76 (31.30)     4:25.11 (30.35)
  2 Blank, Travis C           17 NDAC-MR              4:35.32    4:30.00 ZQ     
                  26.95       58.80 (31.85)     1:33.50 (34.70)     2:07.15 (33.65)
        2:47.18 (40.03)     3:27.73 (40.55)     3:59.57 (31.84)     4:30.00 (30.43)
  3 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              4:33.71    4:32.87 ZQ     
                  28.96     1:03.30 (34.34)     1:39.20 (35.90)     2:14.28 (35.08)
        2:53.35 (39.07)     3:32.11 (38.76)     4:02.66 (30.55)     4:32.87 (30.21)
  4 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              4:35.05    4:38.78 ZQ     
                  28.97     1:01.78 (32.81)     1:38.09 (36.31)     2:13.77 (35.68)
        2:54.61 (40.84)     3:37.29 (42.68)     4:08.43 (31.14)     4:38.78 (30.35)
  5 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              4:25.08    4:49.61        
                  27.47       59.43 (31.96)     1:36.56 (37.13)     2:13.49 (36.93)
        2:58.16 (44.67)     3:43.85 (45.69)     4:16.59 (32.74)     4:49.61 (33.02)
  6 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              4:56.11    5:08.16        
                  29.56     1:04.80 (35.24)     1:44.49 (39.69)     2:25.03 (40.54)
        3:10.78 (45.75)     3:57.90 (47.12)     4:33.68 (35.78)     5:08.16 (34.48)
  7 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              5:37.57    5:10.66        
                  29.43     1:05.23 (35.80)     1:44.67 (39.44)     2:24.35 (39.68)
        3:11.84 (47.49)     3:59.56 (47.72)     4:36.94 (37.38)     5:10.66 (33.72)
  8 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              5:15.11    5:11.28        
                  32.74     1:10.02 (37.28)     1:51.84 (41.82)     2:33.01 (41.17)
        3:19.18 (46.17)     4:04.46 (45.28)     4:39.12 (34.66)     5:11.28 (32.16)
  9 Liu, Alex J               11 NDAC-MR              5:20.11    5:14.97        
                  35.48     1:12.69 (37.21)     1:54.95 (42.26)     2:36.13 (41.18)
        3:20.68 (44.55)     4:04.71 (44.03)     4:40.72 (36.01)     5:14.97 (34.25)
 -- Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              4:58.11         NS        
 -- McGhee, Liam F            15 NDAC-MR              4:56.11         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:26.75    1:31.32        
     1) Rosenkranz, Erik W 18           2) Rodriguez, Matthew J 17        
     3) Attile, Trevor A 16             4) Alpay, Christopher R 17        
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:34.72    1:35.09        
     1) McGhee, Liam F 15               2) Rawl, Daniel M 15              
     3) Strand, Jonah C 17              4) Blank, Travis C 17             
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:42.03    1:48.19        
     1) Alvarado, Thomas R 13           2) Assad, Thomas A 15             
     3) Riskin, Johny 15                4) Severs, John R 15              
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:36.60    1:57.78        
     1) Alpay, Christopher R 17         2) Rosenkranz, Erik W 18          
     3) Attile, Trevor A 16             4) Kelleher, Stephen P 15         
                  28.60     1:04.90 (36.30)     1:32.01 (27.11)     1:57.78 (25.77)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.36    2:00.63        
     1) Cavotti, Parker 16              2) Martin, Joshua M 15            
     3) Rawl, Daniel M 15               4) Mialma, Jonathan 16            
                  29.68     1:09.92 (40.24)     1:33.72 (23.80)     2:00.63 (26.91)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'                 NT    2:03.83        
     1) Woolley, Zach E 16              2) Chen, Ting 13                  
     3) Mangan, Matthew J 16            4) Rizzi, Jarrod R 14             
                  33.06     1:06.25 (33.19)     1:35.52 (29.27)     2:03.83 (28.31)