Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/10/2013 04:15 PM
              2013 MR NBS Blue and Gold - 12/6/2013 to 12/8/2013               
          2013 Newburgh Sharks Blue and Gold Meet, Sanction #: 131202          
                           Distance Session: #131201                           
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   31.81    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    35.47      34.72 SILV    20  
  2 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                39.53      36.65         17  
  3 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         43.36      38.35         16  
  4 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                47.30      38.67         15  
  5 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                42.92      39.02         14  
  6 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                49.04      40.54         13  
  7 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  46.65      41.84         12  
  8 Esposito, Ava R      8 NBS-MR                 40.94      41.97         11  
  9 Tauber, Kayla        8 MWSC-MR                45.06      43.19          9  
 10 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                46.78      43.41          7  
 11 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                44.85      44.19          6  
 12 Steiner, Julia V     8 VAC-MR                 47.74      45.23          5  
 13 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR         45.81      45.92          4  
 14 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    48.11      46.70          3  
 15 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                46.93      47.84          2  
 16 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                51.64      49.58          1  
 17 Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT      52.29        
 18 Bilenky, Silvia      7 NBS-MR               1:09.23      52.65        
 19 Leonard, Julia E     7 NBS-MR               1:02.19    1:06.09        
 20 McKenna, Grace A     6 MWSC-MR              1:13.75    1:17.62        
 -- Leduc, Ella N        8 DA-MR                  52.16         DQ        
      No touch on turn
 -- Perez, Zohary D      8 DA-MR                  53.67         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  54.39         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR  1:22.07    1:24.25         20  
                  39.42     1:24.25 (44.83)                                        
  2 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:32.66    1:27.43         17  
                  40.74     1:27.43 (46.69)                                        
  3 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       1:39.73    1:30.40         16  
                  51.00     1:30.40 (39.40)                                        
  4 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:40.75    1:33.55         15  
                  43.43     1:33.55 (50.12)                                        
  5 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              1:32.77    1:34.43         14  
                  43.50     1:34.43 (50.93)                                        
  6 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:43.23    1:37.85         13  
                  45.53     1:37.85 (52.32)                                        
  7 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:46.28    1:40.01         12  
                  44.70     1:40.01 (55.31)                                        
  8 Esposito, Ava R      8 NBS-MR               1:33.12    1:40.74         11  
                  52.00     1:40.74 (48.74)                                        
  9 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:49.90    1:40.91          9  
                  48.29     1:40.91 (52.62)                                        
 10 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR              1:45.41    1:48.78          7  
                  50.52     1:48.78 (58.26)                                        
 11 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  1:52.70    1:55.62          6  
                  53.17   1:55.62 (1:02.45)                                        
 12 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:59.49          5  
                  54.60   1:59.49 (1:04.89)                                        
 13 Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT    2:05.95          4  
                  56.23   2:05.95 (1:09.72)                                        
 14 Leonard, Julia E     7 NBS-MR               2:33.13    2:11.94          3  
                1:02.09   2:11.94 (1:09.85)                                        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:56.00         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   37.51    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    43.65      42.32 SILV    20  
  2 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                44.69      43.45         17  
  3 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                47.32      44.61         16  
  4 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                   NT      45.25         15  
  5 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         54.94      46.77         14  
  6 Tauber, Kayla        8 MWSC-MR                52.30      49.00         13  
  7 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                50.88      49.02         12  
  8 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                48.81      50.06         11  
  9 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR            NT      50.19          9  
 10 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  53.06      50.28          7  
 11 Esposito, Ava R      8 NBS-MR                 50.02      50.80          6  
 12 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                   NT      52.11          5  
 13 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR              1:05.55      54.97          4  
 14 Leduc, Ella N        8 DA-MR                1:02.82      55.46          3  
 15 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  1:00.25      56.47          2  
 16 Steiner, Julia V     8 VAC-MR                    NT      57.13          1  
 17 Leonard, Julia E     7 NBS-MR               1:00.58      57.38        
 18 Bilenky, Silvia      7 NBS-MR               1:11.72    1:04.01        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:03.20         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- McKenna, Grace A     6 MWSC-MR                   NT         DQ        
 -- Perez, Zohary D      8 DA-MR                  58.52         NS        
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    50.51      50.20         20  
  2 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    57.25      53.70         17  
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                55.09      54.29         16  
  4 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       1:05.00      55.28         15  
  5 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:01.32      56.75         14  
  6 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:00.35      57.69         13  
  7 Esposito, Ava R      8 NBS-MR                 59.22    1:00.02         12  
  8 Leonard, Julia E     7 NBS-MR                    NT    1:02.61         11  
  9 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:06.63    1:03.66          9  
 10 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:11.04    1:06.95          7  
 11 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:13.39    1:12.40          6  
 12 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:19.85          5  
 -- Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR              1:11.56         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              1:12.28         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                49.39      43.36 SILV    20  
  2 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    45.00      43.83 SILV    17  
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                55.55      45.77         16  
  4 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                56.62      48.85         15  
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                52.78      52.05         14  
  6 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:02.00      54.14         13  
  7 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                54.45      58.92         12  
  8 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:00.67    1:03.82         11  
  9 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    55.00    1:07.40          9  
 10 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       1:05.00    1:07.66          7  
 -- Esposito, Ava R      8 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC                       
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR  1:46.00    1:34.37         20  
                  44.92     1:34.37 (49.45)                                        
  2 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:51.55    1:38.57         17  
                  46.91     1:38.57 (51.66)                                        
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:58.55    1:38.90         16  
                1:02.00     1:38.90 (36.90)                                        
  4 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:55.55    1:51.89         15  
                  50.76   1:51.89 (1:01.13)                                        
  5 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                2:04.64    1:53.72         14  
                  53.96     1:53.72 (59.76)                                        
  6 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       2:00.00    1:55.65         13  
                  54.13   1:55.65 (1:01.52)                                        
  7 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  2:12.00    1:56.07         12  
                  59.61     1:56.07 (56.46)                                        
  8 Esposito, Ava R      8 NBS-MR               1:49.11    1:56.66         11  
                  54.27   1:56.66 (1:02.39)                                        
  9 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              2:10.55    2:06.45          9  
                1:13.00     2:06.45 (53.45)                                        
 10 Leduc, Ella N        8 DA-MR                2:20.30    2:17.77          7  
                1:14.00   2:17.77 (1:03.77)                                        
 -- Leonard, Julia E     7 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:10.95        DQ (1:07.98)                                        
 -- Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR            NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.22        DQ (1:07.31)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   26.88    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                33.92      33.33 SILV    20  
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                35.66      34.30 SILV    17  
  3 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR                 35.10      34.56 SILV    16  
  4 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR                 34.41      34.63 SILV    15  
  5 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    37.53      34.84 SILV    14  
  6 O'Brien, Kelsey R    9 MWSC-MR                35.08      35.16 SILV    13  
  7 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    37.38      35.93         12  
  8 Vallamattam, Annie   9 DA-MR                  35.30      36.22         11  
  9 Williams, Grace K   10 NBS-MR                 37.79      36.44          9  
 10 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                 35.92      36.51          7  
 11 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  37.53      36.99          6  
 12 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                  36.67      37.13          4.5
 12 Renda, Tara L       10 BBSC-MR                38.18      37.13          4.5
 14 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR                 36.21      38.20          3  
 15 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         42.75      38.82          2  
 16 Adissi, Corinne F   10 MWSC-MR                38.54      39.17          1  
 17 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                39.01      39.76        
 18 Guglielmello, Soph  10 MWSC-MR                39.44      39.77        
 19 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR    41.64      40.27        
 20 Weeks, Kelly         9 MWSC-MR                42.93      41.26        
 21 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR         47.02      41.45        
 22 Repke, Emma M       10 DA-MR                  45.74      43.34        
 23 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR                44.38      43.63        
 24 Mozer, Freja M      10 DA-MR                  50.38      44.60        
 25 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR         45.00      47.72        
 26 Perez, Riley         9 NBS-MR                 46.72      49.43        
 27 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR         53.00      51.64        
 28 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    52.80      51.98        
 29 Bilenky, Adriana     9 NBS-MR               1:05.51      58.14        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                  44.55         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   48.19   12/8/2012 Abigail Suleski, PBAC                        
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:16.45    1:11.73 SILV    20  
                  33.37     1:11.73 (38.36)                                        
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:17.56    1:13.81 SILV    17  
                  35.33     1:13.81 (38.48)                                        
  3 Caceres, Deanna R   10 PBAC-MR              1:12.56    1:15.98 SILV    16  
                  34.21     1:15.98 (41.77)                                        
  4 Waldner, Sydney      9 MWSC-MR              1:18.21    1:16.78 SILV    15  
                  35.06     1:16.78 (41.72)                                        
  5 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR               1:20.46    1:17.73 SILV    14  
                  37.59     1:17.73 (40.14)                                        
  6 Samsonov, Ekaterin  10 NBS-MR               1:19.73    1:17.80 SILV    13  
                  36.20     1:17.80 (41.60)                                        
  7 Beezer, Kristina G  10 MWSC-MR              1:19.37    1:19.27         12  
                  36.49     1:19.27 (42.78)                                        
  8 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR               1:22.35    1:20.49         11  
                  38.46     1:20.49 (42.03)                                        
  9 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  1:27.65    1:20.97          9  
                1:20.97         1:20.97 ( )                                        
 10 Boyle, Julia T      10 NBS-MR               1:23.44    1:21.37          7  
                  38.83     1:21.37 (42.54)                                        
 11 Maio, Kate          10 BBSC-MR              1:20.88    1:23.34          6  
                  38.77     1:23.34 (44.57)                                        
 12 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:27.86    1:24.38          5  
                  39.30     1:24.38 (45.08)                                        
 13 Williams, Grace K   10 NBS-MR               1:27.60    1:24.94          4  
                  40.62     1:24.94 (44.32)                                        
 14 Shaw, Michela T     10 Express Swimming-MR  1:20.00    1:25.47          3  
                  39.80     1:25.47 (45.67)                                        
 15 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:26.38    1:25.69          2  
                1:25.69         1:25.69 ( )                                        
 16 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR               1:24.56    1:25.83          1  
                  40.68     1:25.83 (45.15)                                        
 17 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              1:28.08    1:26.09        
                  39.22     1:26.09 (46.87)                                        
 18 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:23.00    1:26.71        
                  37.90     1:26.71 (48.81)                                        
 19 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                1:29.21    1:27.02        
                  37.80     1:27.02 (49.22)                                        
 20 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR                   NT    1:29.25        
                  41.46     1:29.25 (47.79)                                        
 21 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:29.78    1:29.46        
                  54.00     1:29.46 (35.46)                                        
 22 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:37.56    1:31.48        
                  42.99     1:31.48 (48.49)                                        
 23 Sehgal, Garima      10 DA-MR                1:32.24    1:31.55        
                  55.00     1:31.55 (36.55)                                        
 24 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:32.36        
                  42.31     1:32.36 (50.05)                                        
 25 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR              2:05.72    1:32.57        
                  43.01     1:32.57 (49.56)                                        
 26 Pretsch, Michelle   10 MWSC-MR              1:33.76    1:34.93        
                  45.85     1:34.93 (49.08)                                        
 27 Robinson, Anna M     9 MWSC-MR                   NT    1:35.45        
                  43.29     1:35.45 (52.16)                                        
 28 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR       1:50.00    1:38.56        
                  43.98     1:38.56 (54.58)                                        
 29 Giordano, Jessica    9 Farmingdale-MR       1:55.00    1:39.87        
                  44.76     1:39.87 (55.11)                                        
 30 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                1:40.46    1:41.00        
 31 Rattan, Udaya       10 DA-MR                1:33.42    1:41.61        
                  47.33     1:41.61 (54.28)                                        
 32 Mozer, Freja M      10 DA-MR                1:44.73    1:43.34        
                  49.76     1:43.34 (53.58)                                        
 33 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:42.44    1:44.05        
                  47.41     1:44.05 (56.64)                                        
 34 Perez, Riley         9 NBS-MR               2:03.54    1:45.39        
                  49.08     1:45.39 (56.31)                                        
 35 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:46.37        
                  48.95     1:46.37 (57.42)                                        
 36 Gulcaglayan, Bella   9 DA-MR                     NT    2:08.00        
                2:08.00         2:08.00 ( )                                        
 -- Wienckowski, Grace   9 VAC-MR               1:27.78         NS        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:09.89    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                      
                1:20.99  JO
                1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:27.56    1:24.64 SILV    20  
                  40.61     1:24.64 (44.03)                                        
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:28.35    1:25.85 SILV    17  
                  42.40     1:25.85 (43.45)                                        
  3 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR               1:29.58    1:26.68 SILV    16  
                  43.29     1:26.68 (43.39)                                        
  4 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR               1:30.24    1:31.15 SILV    15  
                  45.40     1:31.15 (45.75)                                        
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:33.00    1:32.62 SILV    14  
                  43.48     1:32.62 (49.14)                                        
  6 O'Brien, Kelsey R    9 MWSC-MR              1:34.13    1:33.28 SILV    13  
                  44.21     1:33.28 (49.07)                                        
  7 Boyle, Julia T      10 NBS-MR               1:35.43    1:34.20 SILV    12  
                  47.41     1:34.20 (46.79)                                        
  8 Vallamattam, Annie   9 DA-MR                1:34.73    1:35.57 SILV    11  
                  45.08     1:35.57 (50.49)                                        
  9 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:35.66 SILV     9  
                  45.03     1:35.66 (50.63)                                        
 10 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:37.27    1:36.17 SILV     7  
 11 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR               1:28.71    1:36.52 SILV     6  
                  46.91     1:36.52 (49.61)                                        
 12 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:36.38    1:36.83 SILV     5  
 13 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  1:52.88    1:37.12          4  
 14 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:44.72    1:39.06          3  
                  49.04     1:39.06 (50.02)                                        
 15 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                1:43.20    1:40.48          2  
                  46.78     1:40.48 (53.70)                                        
 16 Adissi, Corinne F   10 MWSC-MR              1:34.89    1:46.17          1  
 17 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       2:11.78    1:47.41        
 18 Repke, Emma M       10 DA-MR                2:00.75    1:50.41        
                1:10.00     1:50.41 (40.41)                                        
 19 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR              2:00.85    1:52.09        
                1:11.00     1:52.09 (41.09)                                        
 20 Mozer, Freja M      10 DA-MR                2:11.88    2:00.93        
                  58.46   2:00.93 (1:02.47)                                        
 21 Perez, Riley         9 NBS-MR               2:06.81    2:02.22        
                1:00.06   2:02.22 (1:02.16)                                        
 22 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR       2:26.00    2:07.93        
                1:14.00     2:07.93 (53.93)                                        
 23 Bilenky, Adriana     9 NBS-MR                    NT    2:08.12        
                1:04.96   2:08.12 (1:03.16)                                        
 24 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:10.97        
                1:03.40   2:10.97 (1:07.57)                                        
 -- Williams, Grace K   10 NBS-MR               1:39.57         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR       2:10.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:09.00          DQ (50.67)                                        
 -- Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR       2:10.00         DQ        
      Did not finish on back
                  55.20          DQ (58.87)                                        
 -- Guglielmello, Soph  10 MWSC-MR              1:34.31         DQ        
                  46.59                                                            
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                43.78      42.48 JO      20  
  2 Samsonov, Ekaterin  10 NBS-MR                 45.27      43.82 SILV    17  
  3 Waldner, Sydney      9 MWSC-MR                45.22      45.86 SILV    16  
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                45.96      46.28 SILV    15  
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    47.76      46.45 SILV    14  
  6 Beezer, Kristina G  10 MWSC-MR                48.23      46.47 SILV    13  
  7 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                 48.18      46.81 SILV    12  
  8 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  49.25      47.71 SILV    11  
  9 Shaw, Michela T     10 Express Swimming-MR    51.71      48.11 SILV     9  
 10 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR                 49.03      48.76          7  
 11 Caceres, Deanna R   10 PBAC-MR                52.15      48.88          6  
 12 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                51.06      49.07          5  
 13 Sehgal, Garima      10 DA-MR                  54.40      49.62          4  
 14 Williams, Grace K   10 NBS-MR                 49.68      50.19          3  
 15 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR                 54.91      52.52          2  
 16 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR                 50.69      52.65          1  
 17 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    50.79      52.75        
 18 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                54.44      53.56        
 19 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                  55.78      54.13        
 20 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:01.58      54.41        
 21 Robinson, Anna M     9 MWSC-MR                56.00      54.42        
 22 Maio, Kate          10 BBSC-MR                55.55      54.81        
 23 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR                   NT      55.26        
 24 Pretsch, Michelle   10 MWSC-MR                57.81      56.63        
 25 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  58.81      57.01        
 26 Perez, Riley         9 NBS-MR                 58.59      57.55        
 27 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:11.72      58.89        
 28 Repke, Emma M       10 DA-MR                  58.83    1:00.82        
 29 Gulcaglayan, Bella   9 DA-MR                1:04.06    1:02.05        
 30 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:12.04    1:03.93        
 31 Mozer, Freja M      10 DA-MR                1:09.17    1:05.09        
 32 Duffner, Amelia R    9 MWSC-MR                   NT    1:05.23        
 33 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:02.40    1:07.39        
 -- Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR       1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rattan, Udaya       10 DA-MR                1:02.38         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Giordano, Jessica    9 Farmingdale-MR         57.00         NS        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                1:00.11         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    42.94      38.72 SILV    20  
  2 Caceres, Deanna R   10 PBAC-MR                41.55      39.49 SILV    17  
  3 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                40.82      39.79 SILV    16  
  4 Waldner, Sydney      9 MWSC-MR                39.62      40.00 SILV    15  
  5 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                51.05      42.14 SILV    14  
  6 Samsonov, Ekaterin  10 NBS-MR                 43.25      43.73 SILV    13  
  7 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR                 41.52      43.96         12  
  8 Shaw, Michela T     10 Express Swimming-MR    55.78      44.27         11  
  9 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                 51.75      44.56          9  
 10 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    50.41      45.78          7  
 11 Maio, Kate          10 BBSC-MR                53.33      46.09          6  
 12 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR    46.00      46.13          5  
 13 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR                51.23      46.17          4  
 14 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR                 48.18      47.60          3  
 15 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                48.11      48.89          2  
 16 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                  48.15      48.99          1  
 17 Pretsch, Michelle   10 MWSC-MR                53.33      49.49        
 18 Renda, Tara L       10 BBSC-MR                52.60      49.93        
 19 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         55.00      50.10        
 20 Robinson, Anna M     9 MWSC-MR                51.06      51.15        
 21 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR                 50.84      51.87        
 22 Sehgal, Garima      10 DA-MR                  51.73      52.55        
 23 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                49.26      52.57        
 24 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  50.23      52.79        
 25 Williams, Grace K   10 NBS-MR                 54.12      53.18        
 26 Repke, Emma M       10 DA-MR                  57.28      55.62        
 27 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  58.84      59.48        
 28 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR              1:08.38    1:03.62        
 29 Mozer, Freja M      10 DA-MR                1:05.41    1:10.35        
 30 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:04.04    1:15.65        
 -- Duffner, Amelia R    9 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Wienckowski, Grace   9 VAC-MR                    NT         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:31.16    1/6/2002 Becky Malone, NBS  -MR                     
                2:51.99  JO
                3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              3:14.48    3:01.90 SILV    20  
                  42.35     1:29.87 (47.52)     2:20.72 (50.85)     3:01.90 (41.18)
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              3:35.00    3:04.37 SILV    17  
                  44.71     1:30.63 (45.92)     2:25.29 (54.66)     3:04.37 (39.08)
  3 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR               3:29.30    3:15.17         16  
                  47.94     1:37.40 (49.46)     2:33.98 (56.58)     3:15.17 (41.19)
  4 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  3:33.00    3:20.48         15  
                  44.15     1:37.39 (53.24)     2:32.80 (55.41)     3:20.48 (47.68)
  5 O'Brien, Kelsey R    9 MWSC-MR              3:20.23    3:21.93         14  
                  48.91     1:40.01 (51.10)     2:35.06 (55.05)     3:21.93 (46.87)
  6 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR               3:13.77    3:22.15         13  
                  47.49     1:39.06 (51.57)     2:36.45 (57.39)     3:22.15 (45.70)
  7 Vallamattam, Annie   9 DA-MR                3:33.28    3:23.06         12  
                  44.74     1:34.52 (49.78)     2:34.17 (59.65)     3:23.06 (48.89)
  8 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                    NT    3:26.70         11  
                  51.25     1:40.33 (49.08)   2:40.78 (1:00.45)     3:26.70 (45.92)
  9 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              4:04.17    3:27.61          9  
                  50.36     1:41.38 (51.02)   2:42.88 (1:01.50)     3:27.61 (44.73)
 10 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR               3:26.08    3:30.04          7  
                  53.03     1:43.84 (50.81)   2:48.92 (1:05.08)     3:30.04 (41.12)
 11 Williams, Grace K   10 NBS-MR               3:42.10    3:31.22          6  
                  55.41     1:45.79 (50.38)   3:24.00 (1:38.21)      3:31.22 (7.22)
 12 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              4:05.22    3:33.52          5  
                1:19.00     1:44.78 (25.78)   2:50.72 (1:05.94)     3:33.52 (42.80)
 13 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  3:44.00    3:36.26          4  
                  51.26     1:46.82 (55.56)   2:49.26 (1:02.44)     3:36.26 (47.00)
 14 Jones, Kristen L    10 DA-MR                3:53.55    3:38.51          3  
                  53.57     1:47.74 (54.17)   2:56.70 (1:08.96)     3:38.51 (41.81)
 15 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  3:35.00    3:55.53          2  
                2:01.00   3:03.10 (1:02.10)      3:13.00 (9.90)     3:55.53 (42.53)
 -- Adissi, Corinne F   10 MWSC-MR              3:59.89         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                1:18.00     1:41.55 (23.55)   2:59.00 (1:17.45)                    
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  3:50.00         DQ        
                1:14.69   2:27.29 (1:12.60)   3:35.27 (1:07.98)          DQ (55.38)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  10&U JO
              7:04.99  10&U SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              7:46.95    7:02.69 SILV    20  
                  35.70     1:16.26 (40.56)     1:59.28 (43.02)     2:42.50 (43.22)
        3:26.56 (44.06)     4:10.32 (43.76)     4:54.62 (44.30)     5:38.11 (43.49)
        6:20.58 (42.47)     7:02.69 (42.11)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:35.92    2:19.73         40  
     1) Renda, Tara L 10                2) Creagh, Shannon M 10           
     3) Maio, Kate 10                   4) Valdez, Matiana K 10           
                  37.13     1:11.06 (33.93)     1:53.82 (42.76)     2:19.73 (25.91)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:21.91    2:20.77         34  
     1) Wurster, Meghan K 10            2) Bunch, Jenna G 9               
     3) Boyle, Julia T 10               4) Samsonov, Ekaterina A 10       
                  36.89     1:13.03 (36.14)     1:47.83 (34.80)     2:20.77 (32.94)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:32.14    2:29.95         32  
     1) Waldner, Sydney 9               2) Sheerin, Megan 9               
     3) Robinson, Anna M 9              4) Beezer, Kristina G 10          
                  34.04     1:26.10 (52.06)     1:55.46 (29.36)     2:29.95 (34.49)
  4 Long Island Express-MR  'A'                      NT    2:30.12         30  
     1) Rasquinha, Rhea D 10            2) Shaw, Michela T 10             
     3) Thieke, Bridget M 9             4) Besendorfer, Emily S 9         
                  37.34     1:27.00 (49.66)     1:55.67 (28.67)     2:30.12 (34.45)
  5 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:44.22         28  
     1) Jones, Kristen L 10             2) VanVoorhis, Mackenzie 9        
     3) Sehgal, Garima 10               4) Nicholas, Cayla 9              
                  39.68     1:32.41 (52.73)     2:07.38 (34.97)     2:44.22 (36.84)
  6 Devilfish Aquatics-MR  'B'                       NT    3:06.35         26  
     1) Mozer, Freja M 10               2) Repke, Emma M 10               
     3) Gulcaglayan, Bella S 9          4) Rattan, Udaya 10               
                  47.16     1:37.83 (50.67)     2:32.00 (54.17)     3:06.35 (34.35)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:58.06    2:47.90         40  
     1) McNamara, Jane 10               2) Valdez, Matiana K 10           
     3) Creagh, Shannon M 10            4) Renda, Tara L 10               
                  58.76     1:28.60 (29.84)     2:11.53 (42.93)     2:47.90 (36.37)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:46.89    2:49.15         34  
     1) Wurster, Meghan K 10            2) Boyle, Julia T 10              
     3) MacHugh, Grace A 10             4) Bunch, Jenna G 9               
                  40.63     1:29.85 (49.22)     2:14.02 (44.17)     2:49.15 (35.13)
  3 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    3:05.47         32  
     1) Jones, Kristen L 10             2) Vallamattam, Annie 9           
     3) Nicholas, Cayla 9               4) Repke, Emma M 10               
                  47.58                             2:27.84 ( )     3:05.47 (37.63)
 -- Long Island Express-MR  'A'                      NT         DQ        
     1) Thieke, Bridget M 9             2) Eisenberg, Sarah J 9           
     3) Rasquinha, Rhea D 10            4) Besendorfer, Emily S 9         
                  46.49                             2:29.28 ( )                    
 -- Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      3:17.25         NS        
     1) Weiner, Allison 9               2) Guglielmello, Sophia 10        
     3) O'Brien, Kelsey R 9             4) Weeks, Kelly 9                 
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.60    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR                 27.61      27.59 JO      20  
  2 Reyes-Torres, Moni  12 NDAC-MR                28.43      28.40 JO      17  
  3 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                 30.01      29.93 SILV    16  
  4 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR                 29.72      30.44 SILV    15  
  5 Campagna, Hannah M  12 NDAC-MR                31.60      30.58 SILV    14  
  6 Dembroski, Madison  11 VAC-MR                 30.63      30.80 SILV    13  
  7 Reede, Sydney A     12 NBS-MR                 30.96      30.82 SILV    12  
  8 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR                32.28      30.91 SILV    11  
  9 Noakes, Annie C     11 NDAC-MR                30.68      30.94 SILV     9  
 10 Caceres, Olivia L   12 PBAC-MR                34.37      31.09          7  
 11 DeGeorge, Sierra    12 PBAC-MR                31.96      31.11          6  
 12 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                31.18      31.19          5  
 13 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR                 30.62      31.40          4  
 14 Caceres, Marcella   12 PBAC-MR                32.52      31.52          3  
 15 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR                 33.06      31.60          2  
 16 Leonard, Eva G      11 NDAC-MR                37.47      31.79          1  
 17 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                 33.72      31.94        
 18 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR                32.89      32.10        
 19 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR                33.03      32.25        
 20 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR                32.85      32.47        
 21 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR                32.44      32.51        
 22 Kocik, Jacqueline   11 NDAC-MR                32.65      32.62        
 23 Taggart, Emily G    12 NBS-MR                 33.39      32.68        
 24 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR                33.19      32.80        
 24 Dickman, Mackenzie  11 VAC-MR                 32.90      32.80        
 26 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    35.21      33.09        
 27 Canavan, Katherine  11 VAC-MR                 36.61      33.15        
 28 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                33.70      33.34        
 29 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR                33.79      33.46        
 30 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  32.90      33.64        
 31 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR    35.24      33.66        
 32 Perez, Kate A       12 NBS-MR                 34.98      34.04        
 33 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                37.49      35.24        
 34 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                35.51      35.34        
 35 Satriano, Delia     11 VAC-MR                 35.61      35.45        
 36 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR                36.62      35.76        
 37 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  35.01      36.28        
 38 Kohlbecker, Sophia  11 MWSC-MR                38.73      37.88        
 39 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    41.66      39.25        
 40 Roach, Naomi D      11 NBS-MR                 40.47      39.59        
 41 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR                39.13      40.60        
 42 Debetta, Lea J      11 VAC-MR                 46.81      45.46        
 43 Fassbender, Rachel  11 NBS-MR                 46.55      45.69        
 -- Chia, Molly         11 FAST-MR                32.65         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR                56.14      57.99 JO      20  
                  28.01       57.99 (29.98)                                        
  2 Bosse, Clare M      12 NBS-MR                 59.01      58.47 JO      17  
                  27.44       58.47 (31.03)                                        
  3 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:00.36      59.79 JO      16  
                  28.82       59.79 (30.97)                                        
  4 Daly, Roisin        12 VAC-MR               1:04.61    1:04.38 SILV    15  
                  30.68     1:04.38 (33.70)                                        
  5 Librandi, Emily     12 VAC-MR               1:05.35    1:04.65 SILV    14  
                  31.15     1:04.65 (33.50)                                        
  6 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:04.84    1:04.74 SILV    13  
                  31.37     1:04.74 (33.37)                                        
  7 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:07.88    1:06.85 SILV    12  
                  31.17     1:06.85 (35.68)                                        
  8 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               1:07.10    1:06.90 SILV    11  
                  31.46     1:06.90 (35.44)                                        
  9 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                    NT    1:06.96 SILV     9  
                  31.18     1:06.96 (35.78)                                        
 10 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  1:10.11    1:07.15 SILV     7  
                  33.75     1:07.15 (33.40)                                        
 11 O'Brien, Jessica A  11 MWSC-MR              1:19.90    1:08.24 SILV     6  
                  31.99     1:08.24 (36.25)                                        
 12 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:10.72    1:08.66          5  
                  33.52     1:08.66 (35.14)                                        
 13 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:10.33    1:09.10          4  
                  32.82     1:09.10 (36.28)                                        
 14 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:09.38    1:09.32          3  
                  32.94     1:09.32 (36.38)                                        
 15 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:11.11    1:09.75          2  
                  34.34     1:09.75 (35.41)                                        
 16 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:13.58    1:10.38          1  
                  33.32     1:10.38 (37.06)                                        
 17 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:10.99    1:10.86        
                  34.28     1:10.86 (36.58)                                        
 18 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:13.22    1:11.38        
                  34.22     1:11.38 (37.16)                                        
 19 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:22.83    1:12.12        
                  34.04     1:12.12 (38.08)                                        
 20 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:15.23    1:12.71        
                  34.49     1:12.71 (38.22)                                        
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:11.81    1:12.99        
                  33.92     1:12.99 (39.07)                                        
 22 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:12.26    1:13.32        
                  33.85     1:13.32 (39.47)                                        
 23 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:12.20    1:13.78        
                  35.30     1:13.78 (38.48)                                        
 24 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR               1:19.49    1:14.35        
                  36.72     1:14.35 (37.63)                                        
 25 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:19.40    1:14.48        
                  35.74     1:14.48 (38.74)                                        
 26 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:15.31    1:14.65        
                  35.32     1:14.65 (39.33)                                        
 27 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:14.86    1:15.72        
                  36.05     1:15.72 (39.67)                                        
 28 Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:18.90    1:16.76        
                  36.22     1:16.76 (40.54)                                        
 29 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:18.99    1:19.85        
                  38.26     1:19.85 (41.59)                                        
 30 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:17.97    1:20.43        
                  38.40     1:20.43 (42.03)                                        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:23.48    1:20.80        
                  40.78     1:20.80 (40.02)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:21.57    1:21.02        
                  38.67     1:21.02 (42.35)                                        
 33 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:19.64    1:21.21        
                  38.47     1:21.21 (42.74)                                        
 34 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              1:30.82    1:21.98        
                  39.68     1:21.98 (42.30)                                        
 35 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:35.01    1:27.43        
                  40.86     1:27.43 (46.57)                                        
 36 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR              1:29.36    1:31.30        
                  42.85     1:31.30 (48.45)                                        
 37 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:26.88    1:31.94        
                  42.33     1:31.94 (49.61)                                        
 38 Roach, Naomi D      11 NBS-MR               1:35.16    1:33.07        
                  41.79     1:33.07 (51.28)                                        
 39 Debetta, Lea J      11 VAC-MR               1:47.06    1:41.10        
                  46.65     1:41.10 (54.45)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  11-12 JO
              6:20.79  11-12 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR              7:49.31    5:42.22 JO      20  
                  31.30     1:06.00 (34.70)     1:40.72 (34.72)     2:15.72 (35.00)
        2:50.29 (34.57)     3:24.79 (34.50)     3:59.15 (34.36)     4:34.46 (35.31)
        5:09.03 (34.57)     5:42.22 (33.19)                                        
  2 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               5:58.17    5:52.18 JO      17  
                  30.66     1:04.96 (34.30)     1:39.87 (34.91)     2:15.11 (35.24)
        2:50.76 (35.65)     3:26.73 (35.97)     4:03.24 (36.51)     4:40.28 (37.04)
        5:16.83 (36.55)     5:52.18 (35.35)                                        
  3 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              6:36.41    6:00.05 JO      16  
                  32.99     1:09.16 (36.17)     1:45.58 (36.42)     2:22.88 (37.30)
        2:59.73 (36.85)     3:36.86 (37.13)     4:13.61 (36.75)     4:50.07 (36.46)
        5:25.97 (35.90)     6:00.05 (34.08)                                        
  4 Dembroski, Madison  11 VAC-MR                    NT    6:22.55         15  
                  32.99     1:10.61 (37.62)     1:48.76 (38.15)     2:27.37 (38.61)
        3:06.34 (38.97)     3:46.61 (40.27)     4:26.57 (39.96)     5:06.33 (39.76)
        5:45.22 (38.89)     6:22.55 (37.33)                                        
  5 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              6:24.53    6:26.82         14  
                  34.32     1:13.34 (39.02)     1:52.28 (38.94)     2:32.46 (40.18)
        3:12.42 (39.96)     3:52.04 (39.62)     4:31.57 (39.53)     5:10.52 (38.95)
        5:50.20 (39.68)     6:26.82 (36.62)                                        
  6 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              6:55.55    6:50.48         13  
                  35.51     1:14.94 (39.43)     1:56.65 (41.71)     2:38.86 (42.21)
        3:21.59 (42.73)     4:03.47 (41.88)   5:11.00 (1:07.53)     5:30.47 (19.47)
        6:12.23 (41.76)     6:50.48 (38.25)                                        
  7 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               7:13.10    6:51.46         12  
                  34.72     1:14.60 (39.88)     1:56.68 (42.08)     2:38.54 (41.86)
        3:21.93 (43.39)     4:03.27 (41.34)     4:46.95 (43.68)     5:29.80 (42.85)
        6:11.64 (41.84)     6:51.46 (39.82)                                        
  8 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                7:18.60    7:03.79         11  
                  39.04     1:21.66 (42.62)     2:04.77 (43.11)     2:47.40 (42.63)
      4:16.58 (1:29.18)     4:27.00 (10.42)     4:58.96 (31.96)     5:50.00 (51.04)
        6:24.23 (34.23)     7:03.79 (39.56)                                        
  9 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                    NT    7:14.54          9  
                  38.00     1:20.26 (42.26)     2:04.89 (44.63)     2:48.89 (44.00)
        3:32.01 (43.12)     4:18.06 (46.05)     5:03.10 (45.04)     5:48.99 (45.89)
        6:34.49 (45.50)     7:14.54 (40.05)                                        
 10 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              7:35.00    7:28.47          7  
                  39.06     1:22.80 (43.74)     2:08.88 (46.08)     2:54.07 (45.19)
        3:40.20 (46.13)     4:27.04 (46.84)     5:12.37 (45.33)     5:58.77 (46.40)
        6:45.44 (46.67)     7:28.47 (43.03)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
                1:10.49  JO
                1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               1:05.20    1:06.07 JO      20  
                  31.77     1:06.07 (34.30)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR              1:14.07    1:09.71 JO      17  
                  34.71     1:09.71 (35.00)                                        
  3 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:11.25    1:09.78 JO      16  
                  34.46     1:09.78 (35.32)                                        
  4 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:12.62    1:12.57 SILV    15  
                  36.29     1:12.57 (36.28)                                        
  5 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  1:16.06    1:15.17 SILV    14  
                  36.93     1:15.17 (38.24)                                        
  6 Librandi, Emily     12 VAC-MR               1:18.07    1:17.54 SILV    13  
                  38.89     1:17.54 (38.65)                                        
  7 Daly, Roisin        12 VAC-MR               1:17.03    1:18.38 SILV    12  
                  38.45     1:18.38 (39.93)                                        
  8 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:19.21    1:18.93 SILV    11  
                  38.67     1:18.93 (40.26)                                        
  9 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:18.96    1:19.30 SILV     9  
                  38.83     1:19.30 (40.47)                                        
 10 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:19.48    1:19.89 SILV     7  
                  39.28     1:19.89 (40.61)                                        
 11 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:18.98    1:20.41 SILV     6  
                  39.91     1:20.41 (40.50)                                        
 12 Dembroski, Madison  11 VAC-MR                    NT    1:20.59 SILV     5  
                  40.01     1:20.59 (40.58)                                        
 13 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:21.65    1:20.83 SILV     4  
                  39.64     1:20.83 (41.19)                                        
 14 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:24.20    1:22.23          3  
 15 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                    NT    1:22.39          2  
                  41.25     1:22.39 (41.14)                                        
 16 O'Brien, Jessica A  11 MWSC-MR              1:25.05    1:22.52          1  
                  39.39     1:22.52 (43.13)                                        
 17 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:24.49    1:23.02        
                  41.31     1:23.02 (41.71)                                        
 18 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:21.02    1:23.21        
                  41.06     1:23.21 (42.15)                                        
 19 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:22.62    1:24.00        
                  41.31     1:24.00 (42.69)                                        
 20 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:27.93    1:24.22        
                  40.98     1:24.22 (43.24)                                        
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:24.71    1:25.56        
                  40.88     1:25.56 (44.68)                                        
 22 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:24.44    1:25.64        
                  41.57     1:25.64 (44.07)                                        
 23 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:34.75    1:28.20        
                  43.50     1:28.20 (44.70)                                        
 24 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:35.69    1:28.34        
                  43.16     1:28.34 (45.18)                                        
 25 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:34.67    1:29.01        
                  43.18     1:29.01 (45.83)                                        
 26 Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:31.54    1:29.70        
                  43.57     1:29.70 (46.13)                                        
 27 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:52.05    1:29.98        
                  43.38     1:29.98 (46.60)                                        
 28 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR               1:26.18    1:30.04        
                  44.54     1:30.04 (45.50)                                        
 29 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:30.56    1:32.63        
                  53.00     1:32.63 (39.63)                                        
 30 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:44.21    1:34.36        
                  48.30     1:34.36 (46.06)                                        
 31 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:34.90    1:36.76        
                  47.27     1:36.76 (49.49)                                        
 32 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR              1:38.09    1:39.64        
 33 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:51.75    1:40.53        
                  48.48     1:40.53 (52.05)                                        
 34 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:40.80    1:44.08        
                  50.02     1:44.08 (54.06)                                        
 35 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              2:08.50    1:49.03        
                  50.73     1:49.03 (58.30)                                        
 -- Debetta, Lea J      11 VAC-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Roach, Naomi D      11 NBS-MR               1:56.80         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.09        DQ (1:03.44)                                        
 -- McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:21.91         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  40.77          DQ (41.26)                                        
 -- Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:30.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.42                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:12.34   12/8/2012 Jessica Freund, SACHEM                     
                1:20.49  JO
                1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               1:18.14    1:17.56 JO      20  
                  37.00     1:17.56 (40.56)                                        
  2 Campagna, Hannah M  12 NDAC-MR              1:24.03    1:22.12 SILV    17  
                  39.16     1:22.12 (42.96)                                        
  3 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:24.05    1:23.56 SILV    16  
                  39.64     1:23.56 (43.92)                                        
  4 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:18.80    1:24.45 SILV    15  
                  39.33     1:24.45 (45.12)                                        
  5 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR               1:27.83    1:25.16 SILV    14  
                  41.03     1:25.16 (44.13)                                        
  6 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:27.08    1:26.95 SILV    13  
                  41.52     1:26.95 (45.43)                                        
  7 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:25.10    1:27.54 SILV    12  
                  41.77     1:27.54 (45.77)                                        
  8 DeGeorge, Sierra    12 PBAC-MR              1:26.34    1:27.78 SILV    11  
                  42.02     1:27.78 (45.76)                                        
  9 Reyes-Torres, Moni  12 NDAC-MR              1:29.05    1:28.47 SILV     9  
                  40.78     1:28.47 (47.69)                                        
 10 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:34.40    1:29.58 SILV     7  
                  43.04     1:29.58 (46.54)                                        
 11 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               1:34.67    1:29.90 SILV     6  
                  43.07     1:29.90 (46.83)                                        
 12 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:31.77    1:30.63 SILV     5  
                  42.70     1:30.63 (47.93)                                        
 13 Leonard, Eva G      11 NDAC-MR              1:32.37    1:31.65          4  
                  43.91     1:31.65 (47.74)                                        
 14 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:36.29    1:32.40          3  
                  45.03     1:32.40 (47.37)                                        
 15 Kocik, Jacqueline   11 NDAC-MR              1:35.54    1:32.80          2  
                  45.46     1:32.80 (47.34)                                        
 16 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:33.91    1:33.90          1  
                  46.40     1:33.90 (47.50)                                        
 17 Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:37.31    1:34.34        
                  44.06     1:34.34 (50.28)                                        
 18 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:40.00    1:34.37        
                  45.35     1:34.37 (49.02)                                        
 19 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:31.80    1:36.47        
                  44.97     1:36.47 (51.50)                                        
 20 Caceres, Marcella   12 PBAC-MR              1:45.63    1:37.19        
                  46.90     1:37.19 (50.29)                                        
 21 Caceres, Olivia L   12 PBAC-MR              1:38.74    1:37.34        
                  46.32     1:37.34 (51.02)                                        
 22 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:37.37    1:38.01        
                  45.84     1:38.01 (52.17)                                        
 23 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:38.52    1:38.81        
                  46.99     1:38.81 (51.82)                                        
 24 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:49.67    1:39.48        
                  46.92     1:39.48 (52.56)                                        
 25 Canavan, Katherine  11 VAC-MR               1:47.25    1:39.86        
                  49.24     1:39.86 (50.62)                                        
 26 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:42.99    1:40.88        
                  48.73     1:40.88 (52.15)                                        
 27 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR               1:44.63    1:41.62        
                  46.60     1:41.62 (55.02)                                        
 28 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:42.40    1:41.82        
                  48.61     1:41.82 (53.21)                                        
 29 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:42.33    1:42.02        
                  49.72     1:42.02 (52.30)                                        
 30 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:54.48    1:42.14        
                  49.43     1:42.14 (52.71)                                        
 31 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:43.81    1:43.82        
                  50.67     1:43.82 (53.15)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:48.05    1:44.18        
                  49.72     1:44.18 (54.46)                                        
 33 Dickman, Mackenzie  11 VAC-MR                    NT    1:46.10        
                  50.42     1:46.10 (55.68)                                        
 34 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:49.69    1:46.24        
                  49.98     1:46.24 (56.26)                                        
 35 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  2:06.73    1:47.25        
                  52.29     1:47.25 (54.96)                                        
 36 Satriano, Delia     11 VAC-MR               1:47.73    1:47.97        
                  51.74     1:47.97 (56.23)                                        
 37 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:50.23    1:51.27        
                  52.88     1:51.27 (58.39)                                        
 38 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              2:07.41    1:55.87        
                  55.71   1:55.87 (1:00.16)                                        
 39 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR              1:54.35    2:00.00        
                  56.27   2:00.00 (1:03.73)                                        
 40 Kohlbecker, Sophia  11 MWSC-MR                   NT    2:15.98        
                1:04.55   2:15.98 (1:11.43)                                        
 41 Fassbender, Rachel  11 NBS-MR                    NT    2:16.01        
                1:03.73   2:16.01 (1:12.28)                                        
 -- Debetta, Lea J      11 VAC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  54.05        DQ (1:05.41)                                        
 -- Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:36.24         DQ        
      False start
                  47.04          DQ (50.39)                                        
 -- Chia, Molly         11 FAST-MR              1:39.39         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:02.45    1/1/1985 TARA VALANTE - BB                          
                1:12.09  JO
                1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:04.05    1:06.50 JO      20  
                  30.98     1:06.50 (35.52)                                        
  2 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               1:10.84    1:08.48 JO      17  
                  33.28     1:08.48 (35.20)                                        
  3 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:07.75    1:12.94 SILV    16  
                  33.75     1:12.94 (39.19)                                        
  4 Reyes-Torres, Moni  12 NDAC-MR              1:17.41    1:18.19 SILV    15  
                  35.86     1:18.19 (42.33)                                        
  5 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               1:19.22    1:18.53 SILV    14  
                  37.53     1:18.53 (41.00)                                        
  6 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                    NT    1:19.98 SILV    13  
                  38.54     1:19.98 (41.44)                                        
  7 Campagna, Hannah M  12 NDAC-MR              1:17.11    1:20.08 SILV    12  
                  36.34     1:20.08 (43.74)                                        
  8 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:27.68    1:21.08 SILV    11  
                  38.19     1:21.08 (42.89)                                        
  9 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:24.13    1:21.15 SILV     9  
                  37.27     1:21.15 (43.88)                                        
 10 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:27.61    1:25.54 SILV     7  
                  39.68     1:25.54 (45.86)                                        
 11 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:23.70    1:25.75 SILV     6  
                  40.21     1:25.75 (45.54)                                        
 12 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:28.76    1:26.35          5  
                  41.04     1:26.35 (45.31)                                        
 13 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:29.49    1:27.40          4  
                  40.18     1:27.40 (47.22)                                        
 14 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:49.52    1:28.72          3  
                  40.49     1:28.72 (48.23)                                        
 15 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:28.19    1:29.65          2  
                  42.37     1:29.65 (47.28)                                        
 16 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:34.49    1:31.90          1  
                  41.37     1:31.90 (50.53)                                        
 17 Leonard, Eva G      11 NDAC-MR              1:35.11    1:32.25        
                  39.90     1:32.25 (52.35)                                        
 18 Satriano, Delia     11 VAC-MR                    NT    1:32.82        
                  42.73     1:32.82 (50.09)                                        
 19 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:37.24    1:33.32        
                  43.11     1:33.32 (50.21)                                        
 20 Kocik, Jacqueline   11 NDAC-MR              1:34.80    1:33.42        
                  43.14     1:33.42 (50.28)                                        
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:34.99    1:34.09        
                  42.38     1:34.09 (51.71)                                        
 22 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:29.65    1:35.17        
                  42.84     1:35.17 (52.33)                                        
 23 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR              1:32.36    1:36.63        
                  41.59     1:36.63 (55.04)                                        
 24 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:39.36    1:38.85        
                  45.37     1:38.85 (53.48)                                        
 25 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:39.99    1:40.45        
                  45.77     1:40.45 (54.68)                                        
 26 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:37.45    1:43.18        
                  47.27     1:43.18 (55.91)                                        
 27 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:45.40    1:43.48        
                  48.39     1:43.48 (55.09)                                        
 28 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:40.00    1:45.31        
                  49.56     1:45.31 (55.75)                                        
 29 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                     NT    1:45.46        
                  46.85     1:45.46 (58.61)                                        
 30 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:40.00    1:52.04        
                  46.13   1:52.04 (1:05.91)                                        
 31 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:59.18        
                  56.02   1:59.18 (1:03.16)                                        
 -- Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:34.64         DQ        
      One hand touch
                  17.29                                                            
 -- Chia, Molly         11 FAST-MR              1:42.23         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
                2:30.49  JO
                2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               2:26.87    2:29.36 JO      20  
                  32.88     1:07.82 (34.94)     1:54.37 (46.55)     2:29.36 (34.99)
  2 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              2:32.18    2:38.66 SILV    17  
                  34.20     1:13.82 (39.62)     2:04.01 (50.19)     2:38.66 (34.65)
  3 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  2:43.70    2:45.13 SILV    16  
                  39.08     1:20.96 (41.88)     2:08.91 (47.95)     2:45.13 (36.22)
  4 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               2:46.40    2:45.15 SILV    15  
                  39.35     1:23.00 (43.65)     2:08.86 (45.86)     2:45.15 (36.29)
  5 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               2:47.99    2:45.32 SILV    14  
                  36.61     1:19.91 (43.30)     2:10.84 (50.93)     2:45.32 (34.48)
  6 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                    NT    2:46.92 SILV    13  
                  37.58     1:19.86 (42.28)     2:09.64 (49.78)     2:46.92 (37.28)
  7 O'Brien, Jessica A  11 MWSC-MR              2:49.01    2:49.30         12  
                  36.59     1:21.63 (45.04)     2:10.15 (48.52)     2:49.30 (39.15)
  8 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                2:53.88    2:52.38         11  
                  38.82     1:24.91 (46.09)     2:15.33 (50.42)     2:52.38 (37.05)
  9 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               2:52.31    2:53.11          9  
                  37.58     1:21.19 (43.61)     2:14.42 (53.23)     2:53.11 (38.69)
 10 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:55.83    2:53.21          7  
                  40.62     1:23.73 (43.11)     2:16.62 (52.89)     2:53.21 (36.59)
 11 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               2:46.46    2:54.50          6  
                  39.26     1:24.08 (44.82)     2:13.63 (49.55)     2:54.50 (40.87)
 12 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              3:03.94    2:56.22          5  
                  40.19     1:24.56 (44.37)     2:18.32 (53.76)     2:56.22 (37.90)
 13 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  3:09.41    2:56.75          4  
                  41.86     1:29.68 (47.82)     2:18.84 (49.16)     2:56.75 (37.91)
 14 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR                   NT    2:58.00          3  
                  41.14     1:24.85 (43.71)     2:17.48 (52.63)     2:58.00 (40.52)
 15 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              3:10.56    2:59.46          2  
                  43.75     1:31.39 (47.64)     2:20.50 (49.11)     2:59.46 (38.96)
 16 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              2:59.25    2:59.61          1  
                  40.74     1:29.57 (48.83)     2:20.03 (50.46)     2:59.61 (39.58)
 17 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              3:16.53    2:59.71        
                  40.09     1:24.93 (44.84)     2:21.11 (56.18)     2:59.71 (38.60)
 18 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                    NT    3:04.88        
                  38.68     1:27.90 (49.22)     2:22.35 (54.45)     3:04.88 (42.53)
 19 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              3:37.61    3:06.83        
                  49.51     1:38.73 (49.22)     2:28.66 (49.93)     3:06.83 (38.17)
 20 Perez, Kate A       12 NBS-MR               3:10.66    3:08.59        
                  45.74   2:25.56 (1:39.82)     3:08.80 (43.24)         3:08.59 ( )
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               3:24.10    3:10.31        
                  42.64     1:28.63 (45.99)     2:28.02 (59.39)     3:10.31 (42.29)
 22 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  3:25.00    3:10.92        
                  42.26     1:32.59 (50.33)     2:31.81 (59.22)     3:10.92 (39.11)
 23 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:33.33    3:12.07        
                  45.90     1:34.43 (48.53)     2:28.23 (53.80)     3:12.07 (43.84)
 24 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              3:35.41    3:17.78        
                  45.08     1:33.67 (48.59)   2:37.17 (1:03.50)     3:17.78 (40.61)
 25 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              3:59.99    3:18.81        
                  46.58     1:36.90 (50.32)     2:33.68 (56.78)     3:18.81 (45.13)
 26 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              4:00.00    3:23.38        
                  51.46     1:40.36 (48.90)     2:40.13 (59.77)     3:23.38 (43.25)
 27 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              3:29.00    3:23.93        
                  46.11     1:38.55 (52.44)     2:35.90 (57.35)     3:23.93 (48.03)
 28 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:30.00    3:37.67        
                  54.93     1:48.49 (53.56)     2:45.52 (57.03)     3:37.67 (52.15)
 -- Connors, Grace C    11 BBSC-MR              3:55.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                1:28.00     1:40.56 (12.56)     2:38.18 (57.62)                    
 -- O'Hara, Lily B      11 DA-MR                3:11.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  48.83     1:32.32 (43.49)     2:30.06 (57.74)          DQ (43.42)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  11-12 JO
              5:50.99  11-12 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               5:19.68    5:09.07 JO      20  
                  33.59     1:13.43 (39.84)     1:51.06 (37.63)     2:30.32 (39.26)
        3:16.13 (45.81)     4:02.47 (46.34)     4:35.64 (33.17)     5:09.07 (33.43)
  2 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               8:09.32    5:39.64 SILV    17  
                  38.34     1:24.49 (46.15)     2:07.79 (43.30)     2:51.81 (44.02)
        3:38.92 (47.11)     4:25.62 (46.70)     5:03.54 (37.92)     5:39.64 (36.10)
  3 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              7:55.55    6:44.47         16  
                  36.39       52.87 (16.48)     1:16.22 (23.35)     1:37.62 (21.40)
      4:11.25 (2:33.63)     5:08.86 (57.61)     5:57.67 (48.81)     6:44.47 (46.80)
 -- Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              8:20.41         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     1:59.00    1:56.97         40  
     1) Reede, Sydney A 12              2) Bacigal, Paige M 12            
     3) Forbes, Jamie E 12              4) Bosse, Clare M 12              
                  32.25       59.11 (26.86)     1:30.69 (31.58)     1:56.97 (26.28)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      1:57.11    2:04.29         34  
     1) Noakes, Annie C 11              2) Leonard, Eva G 11              
     3) Campagna, Hannah M 12           4) Reyes-Torres, Monica R 12      
                  31.31     1:03.46 (32.15)     1:34.76 (31.30)     2:04.29 (29.53)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:10.76    2:06.99         32  
     1) McKenna, Grace A 12             2) Bourquin, Alyssa R 11          
     3) Bruno, Regan C 12               4) Galiatsatos, Christina 11      
                  31.40     1:03.89 (32.49)     1:40.53 (36.64)     2:06.99 (26.46)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:08.05         30  
     1) Dembroski, Madison 11           2) Leahy, Meghan E 12             
     3) Dickman, Mackenzie 11           4) Garcia, Naihomy T 11           
                  31.40     1:03.78 (32.38)     1:37.38 (33.60)     2:08.05 (30.67)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:16.13    2:11.78         28  
     1) Taggart, Emily G 12             2) Perez, Kate A 12               
     3) Lopez, Iliana L 12              4) MacHugh, Emily H 11            
                  33.30     1:07.12 (33.82)     1:39.44 (32.32)     2:11.78 (32.34)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:20.59    2:18.75         26  
     1) McNicholas, Olivia A 11         2) Raimondi, Ashley J 11          
     3) Sobhy, Sabina M 11              4) Deignan, Anna E 11             
                  33.62     1:09.14 (35.52)     1:45.23 (36.09)     2:18.75 (33.52)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:23.61    2:25.38         24  
     1) Armstrong, Claire M 11          2) Kohlbecker, Sophia D 11        
     3) Fernandes, Thea L 12            4) Ayala, Ashley N 12             
                  38.24     1:18.82 (40.58)     1:54.26 (35.44)     2:25.38 (31.12)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:13.47    2:11.97         40  
     1) Bosse, Clare M 12               2) MacHugh, Emily H 11            
     3) Bacigal, Paige M 12             4) Forbes, Jamie E 12             
                  30.87     1:09.94 (39.07)     1:39.70 (29.76)     2:11.97 (32.27)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:21.48    2:17.82         34  
     1) Armstrong, Claire M 11          2) O'Brien, Jessica A 11          
     3) Ayala, Ashley N 12              4) Tuttle, Mackenzie M 12         
                  42.67     1:18.06 (35.39)     1:53.19 (35.13)     2:17.82 (24.63)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:21.09         32  
     1) Librandi, Emily 12              2) Daly, Roisin 12                
     3) Dembroski, Madison 11           4) Leahy, Meghan E 12             
                  37.29     1:15.70 (38.41)     1:51.16 (35.46)     2:21.09 (29.93)
  4 Long Island Express-MR  'A'                      NT    2:31.13         30  
     1) Jhong, Sara 11                  2) Eisenberg, Helen I 12          
     3) Thieke, Shannon E 11            4) Scala, Claudia C 11            
                  35.80     1:21.19 (45.39)     1:58.63 (37.44)     2:31.13 (32.50)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:31.56    2:32.76         28  
     1) Galiatsatos, Christina 11       2) Bruno, Regan C 12              
     3) McNicholas, Olivia A 11         4) McKenna, Grace A 12            
                  39.72     1:25.12 (45.40)     2:01.51 (36.39)     2:32.76 (31.25)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:33.19    2:39.11         26  
     1) Lopez, Iliana L 12              2) Reede, Sydney A 12             
     3) Taggart, Emily G 12             4) Perez, Kate A 12               
                  42.00     1:24.48 (42.48)     2:04.97 (40.49)     2:39.11 (34.14)
  7 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:43.29    2:39.53         24  
     1) Sobhy, Sabina M 11              2) Raimondi, Ashley J 11          
     3) Bourquin, Alyssa R 11           4) Deignan, Anna E 11             
                  38.21     1:27.02 (48.81)     2:04.17 (37.15)     2:39.53 (35.36)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
                25.69  METS
                26.69  JO
                28.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR                 25.87      26.49 JO      20  
  2 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR                26.95      27.09 SILV    17  
  3 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR         26.75      27.34 SILV    16  
  4 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR                 27.87      27.45 SILV    15  
  5 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR                 28.86      28.16 SILV    14  
  6 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR         28.36      28.18 SILV    13  
  7 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR                29.02      28.44 SILV    12  
  8 Boldrin, Emily N    13 VAC-MR                 28.19      28.47 SILV    11  
  9 Souza, Monique      13 BBSC-MR                28.11      28.59 SILV     9  
 10 Vela, Allie J       13 NBS-MR                 29.28      28.64 SILV     7  
 11 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR                29.98      28.84          6  
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR                28.51      29.08          5  
 13 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR                29.15      29.26          4  
 14 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR                30.23      29.45          3  
 15 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                  29.60      29.47          2  
 16 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR                29.35      29.51          1  
 17 Behrens, Erin N     13 NDAC-MR                29.84      29.64        
 18 Liang, Emily        13 BBSC-MR                29.28      29.87        
 19 Shabanowitz, Sarah  13 NDAC-MR                31.23      30.10        
 20 Guida, Emily L      14 BBSC-MR                29.78      30.11        
 21 Dooley, Tara L      13 VAC-MR                 29.70      30.19        
 22 Dahl, Sierra A      13 NDAC-MR                29.66      30.57        
 23 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR                30.54      30.64        
 24 Primeaux, Siena A   13 VAC-MR                 30.95      31.06        
 25 Popllo, Eneida      14 NBS-MR                 33.24      31.66        
 25 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR                31.92      31.66        
 27 Smith, Makenzie J   14 NDAC-MR                32.16      32.13        
 28 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR                34.61      32.21        
 29 Pino, Danyelle D    13 NBS-MR                 36.51      32.47        
 30 Noone, Elizabeth G  14 FAST-MR                33.29      32.52        
 31 Michaelides, Mia E  14 NDAC-MR                32.07      32.71        
 32 Schulkind, Casey L  13 NDAC-MR                32.16      33.39        
 33 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR                33.01      33.45        
 34 Penha, Sachi C      14 FAST-MR                34.01      33.92        
 35 Way, Lindsay A      13 VAC-MR                 32.39      34.16        
 36 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR                    NT      35.15        
 37 Martinez, Danielle  13 FAST-MR                34.80      35.31        
 -- Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR                33.62         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.23   12/9/2012 Kianna Papele, SACHEM                      
                1:59.99  METS
                2:06.99  JO
                2:16.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:59.52    2:02.76 JO      20  
                  28.87       59.69 (30.82)     1:31.88 (32.19)     2:02.76 (30.88)
  2 Bachiller, Erica N  14 MWSC-MR              2:11.21    2:02.89 JO      17  
                  29.39     1:00.63 (31.24)     1:32.77 (32.14)     2:02.89 (30.12)
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:12.30    2:13.64 SILV    16  
                  31.42     1:05.38 (33.96)     1:40.19 (34.81)     2:13.64 (33.45)
  4 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              2:13.60    2:14.44 SILV    15  
                  31.03     1:04.77 (33.74)     1:40.23 (35.46)     2:14.44 (34.21)
  5 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       2:18.98    2:15.21 SILV    14  
                  30.18     1:04.55 (34.37)     1:40.43 (35.88)     2:15.21 (34.78)
  6 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:16.43    2:17.82         13  
                  32.04     1:06.74 (34.70)     1:42.43 (35.69)     2:17.82 (35.39)
  7 Vela, Allie J       13 NBS-MR               2:23.84    2:18.13         12  
                  32.51     1:08.95 (36.44)     1:44.33 (35.38)     2:18.13 (33.80)
  8 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:20.06    2:19.20         11  
                  32.07     1:07.16 (35.09)     1:43.55 (36.39)     2:19.20 (35.65)
  9 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:32.32    2:24.34          9  
                  32.52     1:09.31 (36.79)     1:47.94 (38.63)     2:24.34 (36.40)
 10 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:22.53    2:24.64          7  
                  32.64     1:08.49 (35.85)     1:46.70 (38.21)     2:24.64 (37.94)
 11 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               2:43.40    2:35.62          6  
                  33.94     1:13.38 (39.44)     1:54.11 (40.73)     2:35.62 (41.51)
 12 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              2:39.16    2:38.29          5  
                  35.49     1:14.67 (39.18)     1:55.96 (41.29)     2:38.29 (42.33)
 13 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR                   NT    2:43.68          4  
                  36.42     1:18.94 (42.52)     2:02.35 (43.41)     2:43.68 (41.33)
 14 Martinez, Danielle  13 FAST-MR              3:17.79    3:04.93          3  
                  37.63     1:24.31 (46.68)     2:15.36 (51.05)     3:04.93 (49.57)
 -- Pino, Danyelle D    13 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       2:05.63         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  13-14 JO
              5:50.59  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               5:23.79    5:32.08 JO      20  
                  29.74     1:01.85 (32.11)     1:35.07 (33.22)     2:09.09 (34.02)
        2:42.79 (33.70)     3:16.30 (33.51)     3:50.52 (34.22)     4:24.61 (34.09)
        4:58.97 (34.36)     5:32.08 (33.11)                                        
  2 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       5:44.98    5:38.18 SILV    17  
                  29.76     1:03.02 (33.26)     1:37.39 (34.37)     2:11.62 (34.23)
        2:46.30 (34.68)     3:20.90 (34.60)     3:55.79 (34.89)     4:30.76 (34.97)
        5:05.19 (34.43)     5:38.18 (32.99)                                        
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              5:42.35    5:49.22 SILV    16  
                  31.31     1:06.07 (34.76)     1:42.37 (36.30)     2:18.21 (35.84)
        2:54.05 (35.84)     3:29.99 (35.94)     4:05.67 (35.68)     4:41.45 (35.78)
        5:16.21 (34.76)     5:49.22 (33.01)                                        
  4 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR                   NT    6:05.35         15  
                  31.75     1:07.48 (35.73)     1:43.81 (36.33)     2:21.18 (37.37)
        2:58.58 (37.40)     3:35.78 (37.20)     4:13.80 (38.02)     4:51.22 (37.42)
        5:29.31 (38.09)     6:05.35 (36.04)                                        
  5 Souza, Monique      13 BBSC-MR              6:08.13    6:07.10         14  
                  32.53     1:08.23 (35.70)     1:45.10 (36.87)     2:22.89 (37.79)
        3:00.51 (37.62)     3:38.25 (37.74)     4:16.56 (38.31)     4:53.91 (37.35)
        5:31.69 (37.78)     6:07.10 (35.41)                                        
  6 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                6:16.91    6:20.61         13  
                  33.05     1:10.76 (37.71)     1:49.45 (38.69)     2:43.00 (53.55)
        3:06.91 (23.91)     3:46.09 (39.18)     4:24.58 (38.49)     5:04.13 (39.55)
        5:43.26 (39.13)     6:20.61 (37.35)                                        
  7 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              6:21.43    6:24.36         12  
                  33.95     1:11.25 (37.30)     1:50.65 (39.40)     2:29.59 (38.94)
        3:08.58 (38.99)     3:47.40 (38.82)     4:26.97 (39.57)     5:06.67 (39.70)
        5:46.18 (39.51)     6:24.36 (38.18)                                        
  8 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              6:35.35    6:27.77         11  
                  33.22     1:11.70 (38.48)     1:51.50 (39.80)     2:30.98 (39.48)
        3:11.43 (40.45)     3:51.85 (40.42)     4:32.25 (40.40)     5:12.46 (40.21)
        5:51.93 (39.47)     6:27.77 (35.84)                                        
  9 Vela, Allie J       13 NBS-MR               7:25.35    6:30.15          9  
                  34.38     1:12.52 (38.14)     1:52.27 (39.75)     2:32.49 (40.22)
        3:12.77 (40.28)     3:53.28 (40.51)     4:34.00 (40.72)     5:13.51 (39.51)
        5:52.87 (39.36)     6:30.15 (37.28)                                        
 10 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              6:46.63    6:45.55          7  
                  34.67     1:14.21 (39.54)     1:55.51 (41.30)     2:36.86 (41.35)
        3:18.47 (41.61)     4:00.73 (42.26)     4:42.62 (41.89)     5:25.42 (42.80)
        6:06.51 (41.09)     6:45.55 (39.04)                                        
 11 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               7:25.83    7:04.95          6  
                  37.03     1:17.74 (40.71)     2:01.39 (43.65)     2:45.78 (44.39)
        3:29.84 (44.06)     4:13.07 (43.23)     4:58.70 (45.63)     5:40.90 (42.20)
        6:24.12 (43.22)     7:04.95 (40.83)                                        
 12 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              7:02.22    7:10.74          5  
                  36.51     1:17.00 (40.49)     1:59.23 (42.23)     2:42.39 (43.16)
        3:26.07 (43.68)     4:11.00 (44.93)     4:56.14 (45.14)     5:41.91 (45.77)
        6:26.16 (44.25)     7:10.74 (44.58)                                        
 13 Sargios, Justina    13 DA-MR                     NT    7:20.78          4  
                                4:24.00 ( )     5:09.00 (45.00)     5:53.00 (44.00)
        6:38.00 (45.00)     7:20.78 (42.78)                                        
 -- Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR               5:46.78         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
                1:02.19  METS
                1:06.59  JO
                1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  14 MWSC-MR                59.11    1:04.34 JO      20  
                  31.27     1:04.34 (33.07)                                        
  2 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:04.11    1:05.74 JO      17  
                  32.77     1:05.74 (32.97)                                        
  3 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:09.89    1:09.69 SILV    16  
                  33.69     1:09.69 (36.00)                                        
  4 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:06.91    1:10.16 SILV    15  
                  34.15     1:10.16 (36.01)                                        
  5 Vela, Allie J       13 NBS-MR               1:16.78    1:12.21 SILV    14  
                  35.96     1:12.21 (36.25)                                        
  6 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               1:12.41    1:12.47 SILV    13  
                  35.19     1:12.47 (37.28)                                        
  7 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              1:15.79    1:14.35 SILV    12  
                  36.96     1:14.35 (37.39)                                        
  8 Christman, Samanth  14 MWSC-MR              1:15.71    1:14.48 SILV    11  
                  36.62     1:14.48 (37.86)                                        
  9 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:08.57    1:15.67          9  
                  35.94     1:15.67 (39.73)                                        
 10 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              1:16.43    1:16.77          7  
                  37.07     1:16.77 (39.70)                                        
 11 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              1:15.24    1:16.88          6  
                  36.90     1:16.88 (39.98)                                        
 12 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               1:18.84    1:19.25          5  
                  38.52     1:19.25 (40.73)                                        
 13 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.03    1:19.32          4  
                  39.11     1:19.32 (40.21)                                        
 14 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              1:24.95    1:21.67          3  
                  39.21     1:21.67 (42.46)                                        
 15 Sargios, Justina    13 DA-MR                1:22.76    1:22.21          2  
                  51.00     1:22.21 (31.21)                                        
 16 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR              1:33.62    1:26.70          1  
                  41.89     1:26.70 (44.81)                                        
 17 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR               1:32.18    1:30.20        
                  52.00     1:30.20 (38.20)                                        
 18 Pino, Danyelle D    13 NBS-MR                    NT    1:39.58        
                  46.76     1:39.58 (52.82)                                        
 -- Martinez, Danielle  13 FAST-MR              1:42.66         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.79                                                            
 -- Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       1:09.52         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
                2:35.99  METS
                2:42.99  JO
                2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:54.42    2:43.30 SILV    20  
                  37.96     1:19.68 (41.72)     2:01.54 (41.86)     2:43.30 (41.76)
  2 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       2:46.32    2:45.38 SILV    17  
                  37.61     1:19.73 (42.12)     2:03.90 (44.17)     2:45.38 (41.48)
  3 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               3:04.21    2:58.75         16  
                  40.39     1:25.87 (45.48)     2:12.03 (46.16)     2:58.75 (46.72)
  4 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       3:00.66    2:58.77         15  
                  40.82     1:27.01 (46.19)     2:15.09 (48.08)     2:58.77 (43.68)
  5 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:55.37    2:59.87         14  
                  40.95     1:26.26 (45.31)     2:12.60 (46.34)     2:59.87 (47.27)
  6 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR                   NT    3:01.42         13  
                  39.95     1:26.43 (46.48)     2:14.08 (47.65)     3:01.42 (47.34)
  7 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                3:08.72    3:03.43         12  
                  41.53     1:27.59 (46.06)     2:14.99 (47.40)     3:03.43 (48.44)
  8 Dooley, Tara L      13 VAC-MR                    NT    3:04.31         11  
                  41.00     1:28.41 (47.41)     2:17.25 (48.84)     3:04.31 (47.06)
  9 Michaelides, Mia E  14 NDAC-MR              3:03.29    3:04.87          9  
                  43.01     1:29.11 (46.10)     2:18.18 (49.07)     3:04.87 (46.69)
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:05.40    3:04.90          7  
                  40.74     1:28.16 (47.42)     2:17.49 (49.33)     3:04.90 (47.41)
 11 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              3:07.68    3:05.88          6  
                  42.74     1:30.81 (48.07)     2:19.54 (48.73)     3:05.88 (46.34)
 12 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:05.87    3:07.54          5  
                  44.02     1:31.77 (47.75)     2:19.69 (47.92)     3:07.54 (47.85)
 13 Dahl, Sierra A      13 NDAC-MR              3:01.11    3:09.67          4  
                  41.76     1:29.03 (47.27)     2:18.88 (49.85)     3:09.67 (50.79)
 14 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:54.44    3:11.14          3  
                  42.66     1:30.55 (47.89)     2:20.69 (50.14)     3:11.14 (50.45)
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:58.41    3:13.02          2  
                  43.37     1:32.41 (49.04)     2:22.60 (50.19)     3:13.02 (50.42)
 16 Schulkind, Casey L  13 NDAC-MR              3:18.64    3:17.86          1  
                  44.09     1:34.89 (50.80)     2:26.89 (52.00)     3:17.86 (50.97)
 17 Behrens, Erin N     13 NDAC-MR              3:41.11    3:18.49        
                  44.61     1:34.61 (50.00)     2:26.15 (51.54)     3:18.49 (52.34)
 18 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:33.33    3:18.95        
                  43.56     1:34.22 (50.66)     2:27.97 (53.75)     3:18.95 (50.98)
 19 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:47.55    3:21.33        
                  44.75     1:36.41 (51.66)     2:29.08 (52.67)     3:21.33 (52.25)
 20 Penha, Sachi C      14 FAST-MR              3:27.32    3:30.59        
                  50.62     1:42.64 (52.02)     2:38.65 (56.01)     3:30.59 (51.94)
 21 Smith, Makenzie J   14 NDAC-MR              3:10.11    3:31.84        
                  44.65     1:37.71 (53.06)     2:34.19 (56.48)     3:31.84 (57.65)
 22 Martinez, Danielle  13 FAST-MR              3:42.96    3:37.40        
                                                    2:43.20 ( )     3:37.40 (54.20)
 23 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              3:33.33    3:38.85        
                  49.78     1:45.35 (55.57)     2:42.09 (56.74)     3:38.85 (56.76)
 24 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR                   NT    3:39.64        
                  49.27     1:46.52 (57.25)     2:43.20 (56.68)     3:39.64 (56.44)
 25 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              3:43.89    3:46.20        
                  51.47     1:49.37 (57.90)     2:47.83 (58.46)     3:46.20 (58.37)
 26 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR                    NT    3:50.17        
                  50.90     1:48.23 (57.33)   2:49.47 (1:01.24)   3:50.17 (1:00.70)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
              1:01.99  METS
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:02.45    1:03.26 JO      20  
                  29.90     1:03.26 (33.36)                                        
  2 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR               1:04.92    1:04.57 JO      17  
                  30.03     1:04.57 (34.54)                                        
  3 Vela, Allie J       13 NBS-MR               1:07.13    1:12.07         16  
                  33.36     1:12.07 (38.71)                                        
  4 Liang, Emily        13 BBSC-MR              1:09.57    1:12.93         15  
                  33.62     1:12.93 (39.31)                                        
  5 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:15.18    1:13.67         14  
                  35.64     1:13.67 (38.03)                                        
  6 Behrens, Erin N     13 NDAC-MR              1:14.27    1:14.18         13  
                  34.79     1:14.18 (39.39)                                        
  7 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               1:12.26    1:14.37         12  
                  34.01     1:14.37 (40.36)                                        
  8 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:13.66    1:14.55         11  
                  34.83     1:14.55 (39.72)                                        
  9 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              1:18.38    1:15.06          9  
                  33.29     1:15.06 (41.77)                                        
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:17.13    1:15.69          7  
                  35.20     1:15.69 (40.49)                                        
 11 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              1:24.88    1:18.00          6  
                  35.42     1:18.00 (42.58)                                        
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:19.14    1:18.32          5  
                  37.10     1:18.32 (41.22)                                        
 13 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:27.36    1:18.46          4  
                  36.37     1:18.46 (42.09)                                        
 14 Primeaux, Siena A   13 VAC-MR               1:17.00    1:18.47          3  
                  34.74     1:18.47 (43.73)                                        
 15 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:22.29    1:18.80          2  
                  37.25     1:18.80 (41.55)                                        
 16 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               1:23.32    1:20.01          1  
                  37.11     1:20.01 (42.90)                                        
 17 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:21.30    1:20.64        
                  37.37     1:20.64 (43.27)                                        
 18 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              1:16.48    1:21.42        
                  36.94     1:21.42 (44.48)                                        
 19 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR                   NT    1:23.14        
                  37.45     1:23.14 (45.69)                                        
 20 Way, Lindsay A      13 VAC-MR               1:19.80    1:23.33        
                  39.83     1:23.33 (43.50)                                        
 21 Schulkind, Casey L  13 NDAC-MR              1:23.36    1:28.43        
                  38.40     1:28.43 (50.03)                                        
 22 Noone, Elizabeth G  14 FAST-MR              1:29.76    1:30.99        
                  44.37     1:30.99 (46.62)                                        
 23 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:34.03    1:32.57        
                  43.55     1:32.57 (49.02)                                        
 24 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              1:33.89    1:33.65        
                  43.64     1:33.65 (50.01)                                        
 25 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR                    NT    1:41.54        
                  45.90     1:41.54 (55.64)                                        
 26 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR              1:36.56    1:41.57        
                  47.47     1:41.57 (54.10)                                        
 27 Penha, Sachi C      14 FAST-MR              1:44.43    1:42.14        
                1:42.14         1:42.14 ( )                                        
 -- Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              1:32.22         DQ        
      Kick breaststroke type
                  41.55          DQ (53.58)                                        
 -- Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       1:09.49         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
                2:15.99  METS
                2:23.49  JO
                2:41.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  14 MWSC-MR              2:14.38    2:21.61 JO      20  
                  31.89     1:06.72 (34.83)     1:50.31 (43.59)     2:21.61 (31.30)
  2 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               2:22.53    2:27.47 SILV    17  
                  31.42     1:07.59 (36.17)     1:53.95 (46.36)     2:27.47 (33.52)
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:34.03    2:30.18 SILV    16  
                  35.22     1:13.31 (38.09)     1:56.67 (43.36)     2:30.18 (33.51)
  4 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR               2:27.00    2:31.98 SILV    15  
                  31.47     1:09.98 (38.51)     1:57.61 (47.63)     2:31.98 (34.37)
  5 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               2:34.09    2:34.21 SILV    14  
                  34.39     1:14.25 (39.86)     2:00.39 (46.14)     2:34.21 (33.82)
  6 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       2:32.90    2:35.93 SILV    13  
                  35.34     1:14.31 (38.97)     2:03.79 (49.48)     2:35.93 (32.14)
  7 Vela, Allie J       13 NBS-MR               2:39.19    2:36.69 SILV    12  
                  34.81     1:14.47 (39.66)     2:02.26 (47.79)     2:36.69 (34.43)
  8 Christman, Samanth  14 MWSC-MR              2:47.08    2:39.93 SILV    11  
                  36.91     1:18.22 (41.31)     2:04.38 (46.16)     2:39.93 (35.55)
  9 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:39.44    2:41.29 SILV     9  
                  34.97     1:14.33 (39.36)     2:03.57 (49.24)     2:41.29 (37.72)
 10 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:38.08    2:41.97          7  
                  34.35     1:16.79 (42.44)     2:05.19 (48.40)     2:41.97 (36.78)
 11 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:37.50    2:42.19          6  
                  37.24     1:16.85 (39.61)     2:06.80 (49.95)     2:42.19 (35.39)
 12 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:41.34    2:42.72          5  
                  34.60     1:18.72 (44.12)     2:06.16 (47.44)     2:42.72 (36.56)
 13 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                2:42.64    2:47.11          4  
                  38.42     1:19.96 (41.54)     2:09.82 (49.86)     2:47.11 (37.29)
 14 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:50.53    2:51.10          3  
                  34.18     1:18.19 (44.01)     2:11.79 (53.60)     2:51.10 (39.31)
 15 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               2:57.89    2:53.16          2  
                  37.99     1:21.39 (43.40)     2:14.50 (53.11)     2:53.16 (38.66)
 16 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:54.89    2:53.27          1  
                  37.28     1:21.16 (43.88)     2:15.05 (53.89)     2:53.27 (38.22)
 17 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:55.16    2:58.88        
                  37.72     1:21.05 (43.33)     2:20.32 (59.27)     2:58.88 (38.56)
 18 Sargios, Justina    13 DA-MR                3:08.77    3:02.70        
                  43.68     1:30.73 (47.05)     2:22.03 (51.30)     3:02.70 (40.67)
 19 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              3:13.84    3:07.63        
                  41.49     1:27.41 (45.92)     2:24.82 (57.41)     3:07.63 (42.81)
 20 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR              3:18.35    3:15.08        
                                1:35.51 ( )     2:34.51 (59.00)     3:15.08 (40.57)
 21 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR               3:18.61    3:15.19        
                  44.57     1:33.99 (49.42)     2:32.71 (58.72)     3:15.19 (42.48)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  13-14 JO
              5:25.99  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               5:18.36    5:15.31 SILV    20  
                  32.56     1:11.56 (39.00)     1:51.22 (39.66)     2:30.22 (39.00)
        3:15.83 (45.61)     4:03.65 (47.82)     4:40.14 (36.49)     5:15.31 (35.17)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:05.47    4:15.01         40  
     1) Souza, Monique 13               2) Catalano, Valerie 13           
     3) Mattei, Monica A 14             4) Tucker, Alina S 14             
                  30.05   1:02.50 (1:02.50)     1:34.77 (32.27)   2:09.85 (1:07.35)
        2:26.90 (17.05)   3:13.20 (1:03.35)     3:42.61 (29.41)   4:15.01 (1:01.81)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        4:27.35    4:21.08         34  
     1) Renda, Alicia C 13              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Liang, Emily 13                 4) Guida, Emily L 14              
                  30.34   1:04.90 (1:04.90)     1:36.83 (31.93)   2:11.68 (1:06.78)
        2:41.82 (30.14)   3:14.83 (1:03.15)     3:45.46 (30.63)   4:21.08 (1:06.25)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'C'             NT    4:47.76         32  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) Sergi, Sofia G 14              
     3) Ruvolo, Mikaela 13              4) Shapiro, Samantha K 14         
                  32.53   1:11.10 (1:11.10)     1:42.97 (31.87)   2:20.87 (1:09.77)
        2:55.11 (34.24)   3:33.17 (1:12.30)     4:08.16 (34.99)   4:47.76 (1:14.59)
 -- Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      4:35.47         NS        
     1) Rocks, Gracie E 13              2) Armstrong, Payton R 14         
     3) Kivlehan, Mary T 13             4) DiBianco, Brianna S 13         
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'                   NT    5:15.48         28  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Renda, Alicia C 13              4) Catalano, Valerie 13           
                  37.99   1:19.27 (1:19.27)     2:00.37 (41.10)   2:54.62 (1:35.35)
        3:22.08 (27.46)   4:07.45 (1:12.83)     4:38.97 (31.52)   5:15.48 (1:08.03)
 
Girls 18 & Under 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           4:07.76    4:18.96         40  
     1) Hadid, Bana 17                  2) Bosse, Clare M 12              
     3) Morgan, Alice T 15              4) Paul, Jennifer 13              
                  29.75   1:01.50 (1:01.50)     1:37.33 (35.83)   2:17.81 (1:16.31)
        2:46.57 (28.76)   3:23.01 (1:05.20)     3:49.76 (26.75)     4:18.96 (55.95)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              4:15.55    4:19.16         34  
     1) Messinger, Melanie R 16         2) Kallansrude, Kaitlyn S 17      
     3) Cushmore, Georgianne 16         4) Kaefer, Jaimie A 16            
                  32.54   1:07.54 (1:07.54)     1:42.21 (34.67)   2:21.83 (1:14.29)
        2:49.67 (27.84)   3:22.43 (1:00.60)     3:48.63 (26.20)     4:19.16 (56.73)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'C'                   NT    4:56.09         32  
     1) Mattei, Monica A 14             2) Tucker, Alina S 14             
     3) Souza, Monique 13               4) Guida, Emily L 14              
                          1:14.17 (1:14.17)     1:52.05 (37.88)   2:33.09 (1:18.92)
                          3:48.72 (1:15.63)   4:56.09 (1:07.37)                    
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'              4:40.71    4:57.38         30  
     1) McNamara, Samantha 15           2) Mattei, Theresa M 15           
     3) Balling, Kayla M 16             4) Ballon, Carmen 16              
                  37.89   1:17.52 (1:17.52)     1:36.23 (18.71)   2:44.79 (1:27.27)
        3:11.23 (26.44)   3:49.73 (1:04.94)     4:07.01 (17.28)   4:57.38 (1:07.65)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'                   NT    5:15.48         28  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Renda, Alicia C 13              4) Catalano, Valerie 13           
                  37.99   1:19.27 (1:19.27)     2:00.37 (41.10)   2:54.62 (1:35.35)
        3:22.08 (27.46)   4:07.45 (1:12.83)     4:38.97 (31.52)   5:15.48 (1:08.03)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              4:57.77    4:51.13         20  
                  29.89     1:03.47 (33.58)     1:40.70 (37.23)     2:16.87 (36.17)
        2:59.02 (42.15)     3:42.75 (43.73)     4:18.28 (35.53)     4:51.13 (32.85)
  2 Hadid, Bana         17 NBS-MR               4:47.47    4:51.70         17  
                  29.42     1:03.27 (33.85)     1:38.33 (35.06)     2:13.28 (34.95)
        3:02.85 (49.57)     3:51.33 (48.48)     4:21.87 (30.54)     4:51.70 (29.83)
  3 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                5:10.18    4:56.93         16  
                  30.86     1:08.14 (37.28)     1:44.60 (36.46)     2:20.19 (35.59)
        3:05.15 (44.96)     3:51.41 (46.26)     4:24.38 (32.97)     4:56.93 (32.55)
  4 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               5:18.98    5:00.25         15  
                  32.87     1:11.55 (38.68)     1:49.04 (37.49)     2:26.26 (37.22)
        3:09.39 (43.13)     3:52.65 (43.26)     4:26.81 (34.16)     5:00.25 (33.44)
  5 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               5:03.95    5:02.12         14  
                  31.03     1:07.99 (36.96)     1:45.62 (37.63)     2:21.89 (36.27)
        3:08.72 (46.83)     3:54.60 (45.88)     4:29.12 (34.52)     5:02.12 (33.00)
  6 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              5:17.26    5:20.99         13  
                  34.07     1:13.87 (39.80)     1:55.49 (41.62)     2:37.65 (42.16)
        3:21.26 (43.61)     4:06.40 (45.14)     4:44.36 (37.96)     5:20.99 (36.63)
  7 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               5:18.07    5:23.40         12  
                  30.30     1:06.67 (36.37)     1:46.45 (39.78)     2:26.40 (39.95)
        3:17.41 (51.01)     4:09.57 (52.16)     4:46.08 (36.51)     5:23.40 (37.32)
  8 Regenauer, Emma A   16 DA-MR                5:13.10    5:29.30         11  
                  34.67     1:17.59 (42.92)     1:57.46 (39.87)     2:37.97 (40.51)
        3:26.33 (48.36)     4:16.53 (50.20)     4:53.43 (36.90)     5:29.30 (35.87)
  9 Frank, Bethany E    17 VAC-MR               5:25.66    5:33.19          9  
                  34.52     1:14.85 (40.33)     1:58.22 (43.37)     2:39.61 (41.39)
        3:29.52 (49.91)     4:19.69 (50.17)     4:56.83 (37.14)     5:33.19 (36.36)
 10 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               5:35.15    5:40.63          7  
                  34.43     1:15.18 (40.75)     1:57.74 (42.56)     2:40.60 (42.86)
        3:32.43 (51.83)     4:24.48 (52.05)     5:03.58 (39.10)     5:40.63 (37.05)
 11 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              5:55.41    5:52.65          6  
                  32.76     1:13.52 (40.76)     2:01.38 (47.86)     2:47.42 (46.04)
        3:36.74 (49.32)     4:28.54 (51.80)     5:10.40 (41.86)     5:52.65 (42.25)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                  24.60      26.14         20  
  2 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR                24.98      26.30         17  
  3 Cole, Caroline M    16 NBS-MR                 26.59      26.77         16  
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                26.19      27.01         15  
  5 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR                27.08      27.24         14  
  6 Guerrieri, Rachel   16 MWSC-MR                27.49      27.29         13  
  7 Morgan, Alice T     15 NBS-MR                 25.67      27.32         12  
  8 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR                26.09      27.33         11  
  9 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR                27.40      27.78          9  
 10 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR                27.26      27.94          7  
 11 Chiera, Madelyn L   16 NDAC-MR                26.31      28.05          6  
 12 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR                27.91      28.49          5  
 13 Fisher, Kristin M   16 NDAC-MR                27.44      28.52          4  
 14 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR                27.37      28.53          3  
 15 Conde, Lauren M     16 DA-MR                     NT      28.87          2  
 16 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR                28.67      29.16          1  
 17 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR                27.88      29.23        
 18 Miller, Rachel A    15 NBS-MR                 29.42      29.24        
 19 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR                 30.26      29.44        
 20 Giordano, Amanda    15 Farmingdale-MR         29.33      29.68        
 21 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR    31.54      29.98        
 22 Sager, Alexa M      16 NBS-MR                 29.86      30.00        
 23 Izzo, Sarah J       18 NDAC-MR                29.36      30.28        
 24 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR                30.92      31.04        
 25 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR                30.00      31.46        
 26 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR                31.48      32.67        
 27 Patierno, Katelyn   15 NDAC-MR                32.13      32.86        
 28 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR                32.80      33.75        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   53.03  12/11/2011 Brittany Friese, NBS  -MR                    
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR                 54.42      55.55 METS    20  
                  26.93       55.55 (28.62)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                  53.50      56.32         17  
                  27.23       56.32 (29.09)                                        
  3 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR                54.79      57.49         16  
                  27.47       57.49 (30.02)                                        
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                56.26      57.84         15  
                  27.65       57.84 (30.19)                                        
  5 Morgan, Alice T     15 NBS-MR                 56.28      58.02         14  
                  27.74       58.02 (30.28)                                        
  6 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR                58.97      59.03         13  
                  28.77       59.03 (30.26)                                        
  7 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR                58.64      59.10         12  
                  28.56       59.10 (30.54)                                        
  8 Carmody, Erin A     15 VAC-MR                 58.58      59.20         11  
                  28.68       59.20 (30.52)                                        
  9 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR                58.88      59.37          9  
                  28.58       59.37 (30.79)                                        
 10 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR                 59.95      59.42          7  
                  28.58       59.42 (30.84)                                        
 11 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR         57.97    1:00.09          6  
                  28.70     1:00.09 (31.39)                                        
 12 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR                 59.72    1:00.46          5  
                  28.92     1:00.46 (31.54)                                        
 13 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              1:00.32    1:01.40          4  
                  29.91     1:01.40 (31.49)                                        
 14 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR              1:01.17    1:01.64          3  
                  29.97     1:01.64 (31.67)                                        
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:02.10    1:01.65          2  
                  29.92     1:01.65 (31.73)                                        
 16 Conde, Lauren M     16 DA-MR                1:01.09    1:02.31          1  
                  30.17     1:02.31 (32.14)                                        
 17 Christman, Samanth  14 MWSC-MR              1:00.24    1:02.34        
                  30.25     1:02.34 (32.09)                                        
 18 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:03.08    1:02.42        
                  29.96     1:02.42 (32.46)                                        
 19 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               1:03.00    1:03.12        
                  30.59     1:03.12 (32.53)                                        
 19 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:03.42    1:03.12        
                  30.29     1:03.12 (32.83)                                        
 21 Christman, Ashley   17 MWSC-MR              1:03.18    1:03.61        
                  29.75     1:03.61 (33.86)                                        
 22 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:06.94    1:03.91        
                  30.08     1:03.91 (33.83)                                        
 23 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               1:03.09    1:04.01        
                  31.23     1:04.01 (32.78)                                        
 24 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:06.04    1:04.14        
                  31.10     1:04.14 (33.04)                                        
 25 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:02.78    1:04.56        
                  30.95     1:04.56 (33.61)                                        
 26 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:04.71    1:05.66        
                  31.10     1:05.66 (34.56)                                        
 27 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              1:07.56    1:07.53        
                  31.50     1:07.53 (36.03)                                        
 28 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               1:07.47    1:08.47        
                  32.31     1:08.47 (36.16)                                        
 29 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:07.40    1:08.83        
                  32.12     1:08.83 (36.71)                                        
 30 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              1:10.88    1:10.04        
                  33.92     1:10.04 (36.12)                                        
 31 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              1:12.82    1:10.40        
                  33.65     1:10.40 (36.75)                                        
 32 Way, Lindsay A      13 VAC-MR               1:09.55    1:12.33        
                  35.16     1:12.33 (37.17)                                        
 33 Sargios, Justina    13 DA-MR                1:18.50    1:13.15        
                1:13.15         1:13.15 ( )                                        
 34 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              1:12.37    1:13.35        
                  34.04     1:13.35 (39.31)                                        
 35 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              1:15.33    1:15.68        
                  35.31     1:15.68 (40.37)                                        
 36 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR               1:18.16    1:17.59        
                  36.86     1:17.59 (40.73)                                        
 37 Pino, Danyelle D    13 NBS-MR               1:26.28    1:18.22        
 -- DeBenedictus, Kayl  15 NBS-MR               1:04.87         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:55.48   12/8/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR               1:58.13    2:00.71         20  
                  27.72       57.71 (29.99)     1:28.43 (30.72)     2:00.71 (32.28)
  2 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               2:04.24    2:02.01         17  
                  28.85       59.75 (30.90)     1:30.71 (30.96)     2:02.01 (31.30)
  3 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:00.01    2:02.91         16  
                  27.78       58.54 (30.76)     1:30.71 (32.17)     2:02.91 (32.20)
  4 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                2:04.22    2:03.38         15  
                  27.82       59.19 (31.37)     1:31.59 (32.40)     2:03.38 (31.79)
  5 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              2:01.86    2:03.46         14  
                  27.59       58.61 (31.02)     1:31.23 (32.62)     2:03.46 (32.23)
  6 Quezada, Julissa A  17 PBAC-MR              2:03.12    2:06.72         13  
                                  58.44 ( )     1:33.09 (34.65)     2:06.72 (33.63)
  7 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               2:13.04    2:07.32         12  
                                1:01.79 ( )   2:07.32 (1:05.53)                    
  8 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               2:06.28    2:07.38         11  
                  29.90     1:01.94 (32.04)     1:35.41 (33.47)     2:07.38 (31.97)
  9 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              2:09.83    2:08.21          9  
                  31.34     1:03.79 (32.45)     1:36.18 (32.39)     2:08.21 (32.03)
 10 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               2:08.88    2:08.59          7  
                  29.29     1:02.11 (32.82)     1:35.32 (33.21)     2:08.59 (33.27)
 11 Muller, Hannah C    16 PBAC-MR              2:04.46    2:09.88          6  
                  29.95     1:02.52 (32.57)     1:36.14 (33.62)     2:09.88 (33.74)
 12 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               2:14.84    2:10.27          5  
                  30.13     1:03.33 (33.20)     1:36.91 (33.58)     2:10.27 (33.36)
 13 Pfeifer, Makayla R  14 PBAC-MR              2:07.89    2:10.74          4  
                  29.90     1:03.15 (33.25)     1:37.58 (34.43)     2:10.74 (33.16)
 14 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:12.44    2:13.33          3  
                  30.32     1:03.71 (33.39)     1:38.13 (34.42)     2:13.33 (35.20)
 15 Caceres, Alexandri  13 PBAC-MR              2:17.23    2:13.45          2  
                  30.72     1:04.16 (33.44)     1:38.49 (34.33)     2:13.45 (34.96)
 16 Frank, Bethany E    17 VAC-MR               2:15.00    2:15.09          1  
                  30.98     1:04.91 (33.93)     1:39.90 (34.99)     2:15.09 (35.19)
 17 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:16.43    2:16.13        
                  31.33     1:05.86 (34.53)     1:41.15 (35.29)     2:16.13 (34.98)
 18 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:17.65    2:17.05        
                  30.99     1:05.11 (34.12)     1:41.36 (36.25)     2:17.05 (35.69)
 19 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:15.94    2:17.12        
                  36.86     1:05.19 (28.33)   2:17.12 (1:11.93)                    
 20 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              2:23.57    2:17.52        
                  32.48     1:07.40 (34.92)     1:42.46 (35.06)     2:17.52 (35.06)
 21 Fisher, Kristin M   16 NDAC-MR              2:15.45    2:17.66        
                  30.90     1:05.39 (34.49)     1:41.35 (35.96)     2:17.66 (36.31)
 22 Giordano, Amanda    15 Farmingdale-MR       2:16.72    2:18.19        
                  31.25     1:05.66 (34.41)     1:41.69 (36.03)     2:18.19 (36.50)
 23 Weckesser, Kayla N  17 NDAC-MR              2:14.32    2:18.60        
                  30.95     1:06.35 (35.40)     1:43.27 (36.92)     2:18.60 (35.33)
 23 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               2:08.77    2:18.60        
                  30.28                             1:41.34 ( )     2:18.60 (37.26)
 25 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR              2:18.56    2:19.80        
                  32.45     1:08.40 (35.95)     1:44.91 (36.51)     2:19.80 (34.89)
 26 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               2:09.41    2:21.42        
                  32.33     1:08.20 (35.87)     1:44.89 (36.69)     2:21.42 (36.53)
 27 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              2:13.07    2:21.61        
                  31.76     1:07.10 (35.34)     1:44.37 (37.27)     2:21.61 (37.24)
 28 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              2:23.62    2:22.43        
                  30.45     1:04.71 (34.26)     1:42.64 (37.93)     2:22.43 (39.79)
 29 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:25.14    2:24.67        
                  32.36     1:09.51 (37.15)     1:49.47 (39.96)     2:24.67 (35.20)
 30 Kane, Colleen T     14 PBAC-MR              2:23.21    2:25.22        
                                1:07.84 ( )     1:37.83 (29.99)     2:25.22 (47.39)
 31 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:29.04    2:26.22        
                  31.69     1:08.61 (36.92)     1:47.83 (39.22)     2:26.22 (38.39)
 32 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:30.22    2:26.74        
                  30.99     1:07.27 (36.28)     1:47.19 (39.92)     2:26.74 (39.55)
 33 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              2:35.43    2:31.75        
                  33.71     1:12.32 (38.61)     1:53.76 (41.44)     2:31.75 (37.99)
 34 Noakes, Annie C     11 NDAC-MR              2:34.87    2:31.93        
                  33.75     1:12.59 (38.84)     1:54.43 (41.84)     2:31.93 (37.50)
 35 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               2:31.55    2:32.53        
                  33.07     1:23.00 (49.93)     2:08.00 (45.00)     2:32.53 (24.53)
 36 Duffner, Maggie T   13 MWSC-MR              2:41.10    2:33.05        
                  34.84     1:13.29 (38.45)     1:53.95 (40.66)     2:33.05 (39.10)
 37 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              2:30.86    2:34.01        
                  33.37     1:11.45 (38.08)     1:52.28 (40.83)     2:34.01 (41.73)
 38 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              2:39.37    2:36.91        
                  34.32     1:14.42 (40.10)     1:56.12 (41.70)     2:36.91 (40.79)
 39 Barth, Maya S       13 PBAC-MR              2:30.13    2:39.43        
                  35.99     1:15.47 (39.48)     2:03.00 (47.53)     2:39.43 (36.43)
 40 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              2:40.00    2:39.72        
                  36.22     1:18.33 (42.11)     2:13.00 (54.67)     2:39.72 (26.72)
 -- Greff, Christie R   17 BBSC-MR              2:09.43         NS        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   17:26.46   12/7/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                 
                18:39.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR              21:05.87   20:05.32         20  
                  32.02     1:07.24 (35.22)     1:43.00 (35.76)     2:19.01 (36.01)
        2:55.12 (36.11)     3:30.59 (35.47)     4:06.34 (35.75)     4:42.05 (35.71)
        5:18.56 (36.51)     5:55.03 (36.47)     6:31.61 (36.58)     7:08.45 (36.84)
        7:44.91 (36.46)     8:21.51 (36.60)     8:58.28 (36.77)     9:35.29 (37.01)
       10:12.29 (37.00)    10:49.00 (36.71)    11:25.93 (36.93)    12:02.84 (36.91)
       12:39.62 (36.78)    13:16.38 (36.76)    13:53.51 (37.13)    14:30.85 (37.34)
       15:07.96 (37.11)    15:45.10 (37.14)    16:22.53 (37.43)    17:00.21 (37.68)
       17:37.49 (37.28)    18:15.11 (37.62)    18:52.82 (37.71)    19:29.64 (36.82)
       20:05.32 (35.68)
  2 Miller, Rachel A    15 NBS-MR                    NT   20:23.38         17  
                  32.59     1:07.50 (34.91)     1:43.40 (35.90)     2:19.38 (35.98)
        2:54.76 (35.38)     3:29.95 (35.19)     4:05.14 (35.19)     4:40.43 (35.29)
        5:16.67 (36.24)     5:52.65 (35.98)     6:29.13 (36.48)     7:06.01 (36.88)
        7:42.51 (36.50)     8:19.48 (36.97)     8:56.69 (37.21)     9:33.52 (36.83)
       10:11.42 (37.90)    10:49.18 (37.76)    11:27.62 (38.44)    12:05.61 (37.99)
       12:43.66 (38.05)    13:21.85 (38.19)    14:00.61 (38.76)    14:38.97 (38.36)
       15:17.55 (38.58)    15:56.32 (38.77)    16:34.83 (38.51)    17:13.18 (38.35)
       17:51.73 (38.55)    18:30.35 (38.62)    19:08.76 (38.41)    19:46.88 (38.12)
       20:23.38 (36.50)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR                 57.57    1:01.41 METS    20  
                  29.95     1:01.41 (31.46)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                1:00.13    1:02.42         17  
                  30.24     1:02.42 (32.18)                                        
  3 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               1:03.72    1:04.00         16  
                  31.21     1:04.00 (32.79)                                        
  4 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               1:06.89    1:05.00         15  
                  32.47     1:05.00 (32.53)                                        
  5 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               1:01.59    1:05.55         14  
                  31.66     1:05.55 (33.89)                                        
  6 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:03.07    1:06.20         13  
                  32.11     1:06.20 (34.09)                                        
  7 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              1:12.99    1:07.26         12  
                  33.09     1:07.26 (34.17)                                        
  8 Pfeifer, Makayla R  14 PBAC-MR              1:06.67    1:08.44         11  
                  32.58     1:08.44 (35.86)                                        
  9 Fisher, Kristin M   16 NDAC-MR              1:06.67    1:08.88          9  
                  33.59     1:08.88 (35.29)                                        
 10 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:11.22    1:09.40          7  
                  34.09     1:09.40 (35.31)                                        
 11 Quezada, Julissa A  17 PBAC-MR              1:12.45    1:09.79          6  
                  34.01     1:09.79 (35.78)                                        
 12 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:11.16    1:11.34          5  
                  34.67     1:11.34 (36.67)                                        
 13 Muller, Hannah C    16 PBAC-MR              1:14.60    1:11.91          4  
                  35.57     1:11.91 (36.34)                                        
 14 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:06.91    1:12.81          3  
                  36.22     1:12.81 (36.59)                                        
 15 Weckesser, Kayla N  17 NDAC-MR              1:08.90    1:12.84          2  
                  34.87     1:12.84 (37.97)                                        
 16 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               1:12.47    1:13.84          1  
                  36.07     1:13.84 (37.77)                                        
 17 Frank, Bethany E    17 VAC-MR               1:13.52    1:14.33        
                  52.00     1:14.33 (22.33)                                        
 18 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              1:13.23    1:14.54        
                  36.56     1:14.54 (37.98)                                        
 19 Liang, Emily        13 BBSC-MR              1:12.68    1:14.81        
                  36.39     1:14.81 (38.42)                                        
 20 Giordano, Amanda    15 Farmingdale-MR       1:16.48    1:14.88        
                  36.26     1:14.88 (38.62)                                        
 21 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:15.67    1:14.97        
                  37.02     1:14.97 (37.95)                                        
 22 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              1:14.99    1:15.38        
                  37.15     1:15.38 (38.23)                                        
 23 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              1:11.05    1:15.46        
                  36.73     1:15.46 (38.73)                                        
 24 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR              1:13.52    1:15.66        
                  37.24     1:15.66 (38.42)                                        
 25 Caceres, Alexandri  13 PBAC-MR              1:18.98    1:16.97        
                  37.03     1:16.97 (39.94)                                        
 26 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:17.32    1:17.04        
                  37.91     1:17.04 (39.13)                                        
 27 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              1:19.51    1:18.18        
                  37.18     1:18.18 (41.00)                                        
 27 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               1:17.80    1:18.18        
                  38.66     1:18.18 (39.52)                                        
 29 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               1:21.09    1:18.31        
 30 Kane, Colleen T     14 PBAC-MR              1:18.40    1:19.10        
                  38.61     1:19.10 (40.49)                                        
 31 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:22.62    1:20.25        
                  39.92     1:20.25 (40.33)                                        
 32 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:29.34    1:20.32        
                  37.80     1:20.32 (42.52)                                        
 33 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.03    1:20.49        
                  39.73     1:20.49 (40.76)                                        
 34 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR              1:21.06    1:20.80        
 35 Duffner, Maggie T   13 MWSC-MR              1:18.53    1:20.86        
                  39.61     1:20.86 (41.25)                                        
 36 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:23.58    1:21.20        
                  39.54     1:21.20 (41.66)                                        
 37 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:18.96    1:21.24        
                  40.15     1:21.24 (41.09)                                        
 38 Barth, Maya S       13 PBAC-MR              1:20.53    1:23.50        
                1:23.50         1:23.50 ( )                                        
 39 Noakes, Annie C     11 NDAC-MR              1:24.74    1:23.92        
                  41.78     1:23.92 (42.14)                                        
 40 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              1:28.34    1:24.44        
                  40.43     1:24.44 (44.01)                                        
 41 Dickman, Mackenzie  11 VAC-MR               1:28.00    1:30.22        
 42 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR              1:41.23    1:34.01        
                1:34.01         1:34.01 ( )                                        
 43 Beezer, Kristina G  10 MWSC-MR              1:33.74    1:34.52        
                  46.31     1:34.52 (48.21)                                        
 -- Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:22.74         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  43.11          DQ (45.17)                                        
 -- Greff, Christie R   17 BBSC-MR              1:06.22         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
                2:15.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR               2:07.18    2:13.38 METS    20  
                  31.24     1:04.36 (33.12)     1:38.37 (34.01)     2:13.38 (35.01)
  2 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                2:13.44    2:15.93         17  
                  31.13     1:05.93 (34.80)     1:41.00 (35.07)     2:15.93 (34.93)
  3 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               2:15.83    2:18.47         16  
                  32.31     1:07.12 (34.81)     1:42.83 (35.71)     2:18.47 (35.64)
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:16.43    2:21.57         15  
                  34.28     1:10.49 (36.21)     1:46.27 (35.78)     2:21.57 (35.30)
  5 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              2:38.41    2:21.90         14  
                  33.00     1:09.49 (36.49)     1:46.83 (37.34)     2:21.90 (35.07)
  6 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               2:18.15    2:23.35         13  
                  32.15     1:07.45 (35.30)     1:45.50 (38.05)     2:23.35 (37.85)
  7 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               2:21.63    2:23.62         12  
                  34.91     1:11.92 (37.01)     1:48.38 (36.46)     2:23.62 (35.24)
  8 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR              2:22.26    2:27.82         11  
                  34.43     1:11.03 (36.60)     1:49.13 (38.10)     2:27.82 (38.69)
  9 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               2:28.49    2:31.66          9  
                  37.29     1:16.02 (38.73)     1:54.50 (38.48)     2:31.66 (37.16)
 10 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       2:38.64    2:34.41          7  
                  36.22     1:14.35 (38.13)     1:54.56 (40.21)     2:34.41 (39.85)
 11 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:31.19    2:34.61          6  
                  34.70     1:13.04 (38.34)     1:54.13 (41.09)     2:34.61 (40.48)
 12 Conde, Lauren M     16 DA-MR                2:34.44    2:34.93          5  
                  36.75     1:15.93 (39.18)     1:55.64 (39.71)     2:34.93 (39.29)
 13 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:39.22    2:37.12          4  
                  37.73     1:17.92 (40.19)     1:57.84 (39.92)     2:37.12 (39.28)
 14 Christman, Ashley   17 MWSC-MR              2:53.09    2:37.33          3  
                                1:21.00 ( )     2:03.00 (42.00)     2:37.33 (34.33)
 15 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:39.86    2:38.31          2  
                  37.03     1:16.95 (39.92)     1:59.27 (42.32)     2:38.31 (39.04)
 16 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              2:44.81    2:40.76          1  
                  38.73     1:18.94 (40.21)     2:00.40 (41.46)     2:40.76 (40.36)
 17 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              2:53.15    2:54.41        
                  40.67     1:24.57 (43.90)     2:09.83 (45.26)     2:54.41 (44.58)
 18 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:55.55    2:55.01        
                  42.75     1:27.62 (44.87)     2:11.91 (44.29)     2:55.01 (43.10)
 19 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:22.22    3:03.73        
                  52.00   2:37.00 (1:45.00)     3:03.85 (26.85)         3:03.73 ( )
 20 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              3:28.96    3:08.51        
                  43.63     1:30.41 (46.78)     2:20.03 (49.62)     3:08.51 (48.48)
 21 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              3:15.47    3:17.72        
                  51.00   2:36.00 (1:45.00)     3:13.00 (37.00)      3:17.72 (4.72)
 -- Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               2:56.55         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                                1:37.00 ( )     2:23.00 (46.00)                    
 -- Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              2:51.53         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.74     1:34.85 (49.11)     2:25.11 (50.26)                    
 -- Way, Lindsay A      13 VAC-MR               2:46.66         DQ        
                  41.60     1:25.43 (43.83)     2:09.96 (44.53)          DQ (43.34)
 -- DeBenedictus, Kayl  15 NBS-MR               2:40.53         NS        
 -- Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               2:41.34         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
                1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:12.91    1:15.30         20  
                  35.66     1:15.30 (39.64)                                        
  2 Barlao, Charmaine-  16 MWSC-MR              1:15.42    1:18.18         17  
                  36.81     1:18.18 (41.37)                                        
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:18.62    1:18.66         16  
                  38.57     1:18.66 (40.09)                                        
  4 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              1:14.24    1:20.06         15  
                  37.76     1:20.06 (42.30)                                        
  5 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:24.27    1:20.44         14  
                  37.78     1:20.44 (42.66)                                        
  6 Dooley, Tara L      13 VAC-MR               1:26.00    1:22.40         13  
                  38.78     1:22.40 (43.62)                                        
  7 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.39    1:22.47         12  
                  38.38     1:22.47 (44.09)                                        
  8 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:21.84    1:23.02         11  
                  39.99     1:23.02 (43.03)                                        
  9 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:20.98    1:24.32          9  
                  39.93     1:24.32 (44.39)                                        
 10 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              1:27.89    1:29.50          7  
                  42.59     1:29.50 (46.91)                                        
 11 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:26.74    1:30.09          6  
                  43.80     1:30.09 (46.29)                                        
 12 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               1:30.79    1:31.89          5  
                  43.31     1:31.89 (48.58)                                        
 13 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:22.70    1:32.04          4  
                  42.48     1:32.04 (49.56)                                        
 -- Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       2:14.21         DQ        
      Alternating Kick
                  51.09        DQ (1:01.05)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
                2:35.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:41.20    2:42.37         20  
                  36.45     1:17.54 (41.09)     1:59.66 (42.12)     2:42.37 (42.71)
  2 Guerrieri, Rachel   16 MWSC-MR              3:01.15    2:43.86         17  
                  35.34     1:15.89 (40.55)     1:59.44 (43.55)     2:43.86 (44.42)
  3 Izzo, Sarah J       18 NDAC-MR              2:42.48    2:47.15         16  
                  37.48     1:19.52 (42.04)     2:03.87 (44.35)     2:47.15 (43.28)
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:47.74    2:47.88         15  
                  38.75     1:21.53 (42.78)     2:04.89 (43.36)     2:47.88 (42.99)
  5 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              2:46.41    2:50.35         14  
                  37.99     1:20.93 (42.94)     2:05.88 (44.95)     2:50.35 (44.47)
  6 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              2:44.65    2:51.01         13  
                  38.60     1:22.02 (43.42)     2:06.16 (44.14)     2:51.01 (44.85)
  7 Patierno, Katelyn   15 NDAC-MR              2:55.31    2:54.65         12  
                  39.76     1:24.88 (45.12)     2:10.95 (46.07)     2:54.65 (43.70)
  8 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              2:45.13    2:54.66         11  
                  39.20     1:23.97 (44.77)     2:09.35 (45.38)     2:54.66 (45.31)
  9 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              2:56.52    2:55.77          9  
                  40.71     1:25.55 (44.84)     2:11.80 (46.25)     2:55.77 (43.97)
 10 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               3:03.02    2:58.69          7  
                  42.42     1:27.32 (44.90)     2:13.18 (45.86)     2:58.69 (45.51)
 11 Chiera, Madelyn L   16 NDAC-MR              2:48.11    3:04.07          6  
                  40.49     1:27.06 (46.57)     2:16.16 (49.10)     3:04.07 (47.91)
 12 Conde, Lauren M     16 DA-MR                2:55.67    3:06.22          5  
                  42.38     1:30.46 (48.08)     2:20.19 (49.73)     3:06.22 (46.03)
 13 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  3:45.00    3:11.33          4  
                  43.68     1:33.00 (49.32)     2:22.09 (49.09)     3:11.33 (49.24)
 14 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              3:01.79    3:11.51          3  
                  44.04     1:33.16 (49.12)     2:23.12 (49.96)     3:11.51 (48.39)
 15 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR              3:19.85    3:17.77          2  
                  44.06     1:34.36 (50.30)     2:26.41 (52.05)     3:17.77 (51.36)
 16 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               3:24.66    3:19.68          1  
                  44.34     1:33.91 (49.57)     2:26.52 (52.61)     3:19.68 (53.16)
 17 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              3:25.03    3:36.62        
                  47.73     1:42.92 (55.19)     2:39.90 (56.98)     3:36.62 (56.72)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.52    1/3/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                  
              1:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR                59.16    1:01.99 METS    20  
                  29.58     1:01.99 (32.41)                                        
  2 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:04.32    1:05.24         17  
                  30.68     1:05.24 (34.56)                                        
  3 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                1:05.13    1:05.40         16  
                  30.61     1:05.40 (34.79)                                        
  4 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               1:01.18    1:05.51         15  
                  30.15     1:05.51 (35.36)                                        
  5 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              1:07.79    1:07.15         14  
                  31.64     1:07.15 (35.51)                                        
  6 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:10.39    1:11.08         13  
                  33.98     1:11.08 (37.10)                                        
  7 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              1:12.54    1:11.36         12  
                  32.52     1:11.36 (38.84)                                        
  8 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:08.93    1:11.41         11  
                  32.90     1:11.41 (38.51)                                        
  9 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:07.31    1:11.52          9  
                  31.99     1:11.52 (39.53)                                        
 10 Izzo, Sarah J       18 NDAC-MR              1:08.01    1:11.56          7  
                  33.89     1:11.56 (37.67)                                        
 11 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               1:05.37    1:11.62          6  
                  33.60     1:11.62 (38.02)                                        
 12 Guerrieri, Rachel   16 MWSC-MR              1:14.37    1:11.63          5  
                  33.15     1:11.63 (38.48)                                        
 13 Chiera, Madelyn L   16 NDAC-MR              1:17.20    1:11.88          4  
                  32.50     1:11.88 (39.38)                                        
 14 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               1:12.73    1:12.74          3  
                  33.90     1:12.74 (38.84)                                        
 15 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              1:12.70    1:13.01          2  
                  32.96     1:13.01 (40.05)                                        
 16 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               1:15.66    1:13.48          1  
                  34.48     1:13.48 (39.00)                                        
 17 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR              1:16.44    1:14.71        
                  34.46     1:14.71 (40.25)                                        
 18 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              1:12.51    1:15.00        
                  33.71     1:15.00 (41.29)                                        
 19 Patierno, Katelyn   15 NDAC-MR              1:23.85    1:16.80        
 20 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR              1:18.90    1:18.82        
                  36.77     1:18.82 (42.05)                                        
 21 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  1:19.06    1:20.38        
                  38.43     1:20.38 (41.95)                                        
 22 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              1:27.65    1:27.33        
                  39.29     1:27.33 (48.04)                                        
 23 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:31.46    1:29.14        
                  39.75     1:29.14 (49.39)                                        
 24 Conde, Lauren M     16 DA-MR                1:22.15    1:35.04        
                  43.82     1:35.04 (51.22)                                        
 25 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              1:35.91    1:36.23        
                  42.83     1:36.23 (53.40)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:05.80   12/9/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                2:18.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR               2:10.00    2:15.69 METS    20  
                  29.16     1:03.12 (33.96)     1:38.22 (35.10)     2:15.69 (37.47)
  2 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              2:16.08    2:19.93         17  
                  29.61     1:04.25 (34.64)     1:41.80 (37.55)     2:19.93 (38.13)
  3 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               2:17.48    2:23.45         16  
                  32.38     1:08.40 (36.02)     1:45.53 (37.13)     2:23.45 (37.92)
  4 Barlao, Charmaine-  16 MWSC-MR              2:18.04    2:28.57         15  
                  32.73     1:08.94 (36.21)     1:47.74 (38.80)     2:28.57 (40.83)
  5 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:26.61    2:29.86         14  
                  31.78     1:08.45 (36.67)     1:48.28 (39.83)     2:29.86 (41.58)
  6 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               2:35.92    2:35.20         13  
                  33.92     1:13.22 (39.30)     1:54.08 (40.86)     2:35.20 (41.12)
  7 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:34.70    2:40.74         12  
                  34.56     1:14.43 (39.87)     1:58.15 (43.72)     2:40.74 (42.59)
  8 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR                   NT    2:42.68         11  
                  36.98     1:18.92 (41.94)     2:01.77 (42.85)     2:42.68 (40.91)
  9 Sager, Alexa M      16 NBS-MR                    NT    2:46.28          9  
                  34.72     1:15.90 (41.18)     2:00.32 (44.42)     2:46.28 (45.96)
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:02.55    2:55.49          7  
                  34.64     1:20.82 (46.18)     2:10.29 (49.47)     2:55.49 (45.20)
 11 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:25.41    3:11.45          6  
                  36.15     1:21.41 (45.26)     2:09.69 (48.28)   3:11.45 (1:01.76)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:35.03   12/8/2012 BETHPAGE PAL BARRACUDAS SWIM               
                         J Pianese, L Marsiello, B DiMarinis, D Galiatsatos
                3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:44.00    3:49.93 METS    40  
     1) Paul, Jennifer 13               2) Bunch, Jillian R 13            
     3) Morgan, Alice T 15              4) Cole, Caroline M 16            
                  28.09       57.50 (57.50)     1:56.87 (59.37)   2:07.00 (1:09.50)
        2:23.58 (16.58)     2:54.34 (47.34)     3:20.66 (26.32)     3:49.93 (55.59)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        3:49.77    3:50.73 METS    34  
     1) Kaefer, Jaimie A 16             2) Mattei, Theresa M 15           
     3) Kallansrude, Kaitlyn S 17       4) Cushmore, Georgianne 16        
                  27.99       58.24 (58.24)     1:26.09 (27.85)     1:57.18 (58.94)
        2:24.33 (27.15)     2:55.51 (58.33)     3:21.56 (26.05)     3:50.73 (55.22)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        4:01.48    4:16.63         32  
     1) Messinger, Melanie R 16         2) Ballon, Carmen 16              
     3) Balling, Kayla M 16             4) Thomas, Danielle J 16          
                  30.10   1:02.51 (1:02.51)     1:34.53 (32.02)   2:11.11 (1:08.60)
        2:40.75 (29.64)   3:13.94 (1:02.83)     3:43.61 (29.67)   4:16.63 (1:02.69)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:11.50    4:35.69         30  
     1) Miller, Rachel A 15             2) Dewitt, Mercedes C 15          
     3) Corcoran, Ashley M 14           4) Vela, Allie J 13               
                  30.53   1:07.60 (1:07.60)     1:36.29 (28.69)   2:14.62 (1:07.02)
        2:51.53 (36.91)   3:32.62 (1:18.00)     4:02.76 (30.14)   4:35.69 (1:03.07)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
                4:30.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:07.76    4:18.96 METS    40  
     1) Hadid, Bana 17                  2) Bosse, Clare M 12              
     3) Morgan, Alice T 15              4) Paul, Jennifer 13              
                  29.75   1:01.50 (1:01.50)     1:37.33 (35.83)   2:17.81 (1:16.31)
        2:46.57 (28.76)   3:23.01 (1:05.20)     3:49.76 (26.75)     4:18.96 (55.95)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:15.55    4:19.16 METS    34  
     1) Messinger, Melanie R 16         2) Kallansrude, Kaitlyn S 17      
     3) Cushmore, Georgianne 16         4) Kaefer, Jaimie A 16            
                  32.54   1:07.54 (1:07.54)     1:42.21 (34.67)   2:21.83 (1:14.29)
        2:49.67 (27.84)   3:22.43 (1:00.60)     3:48.63 (26.20)     4:19.16 (56.73)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'C'             NT    4:56.09         32  
     1) Mattei, Monica A 14             2) Tucker, Alina S 14             
     3) Souza, Monique 13               4) Guida, Emily L 14              
                          1:14.17 (1:14.17)     1:52.05 (37.88)   2:33.09 (1:18.92)
                          3:48.72 (1:15.63)   4:56.09 (1:07.37)                    
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        4:40.71    4:57.38         30  
     1) McNamara, Samantha 15           2) Mattei, Theresa M 15           
     3) Balling, Kayla M 16             4) Ballon, Carmen 16              
                  37.89   1:17.52 (1:17.52)     1:36.23 (18.71)   2:44.79 (1:27.27)
        3:11.23 (26.44)   3:49.73 (1:04.94)     4:07.01 (17.28)   4:57.38 (1:07.65)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'             NT    5:15.48         28  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Renda, Alicia C 13              4) Catalano, Valerie 13           
                  37.99   1:19.27 (1:19.27)     2:00.37 (41.10)   2:54.62 (1:35.35)
        3:22.08 (27.46)   4:07.45 (1:12.83)     4:38.97 (31.52)   5:15.48 (1:08.03)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                35.93      35.42         20  
  2 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    37.45      36.39         17  
  3 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    40.74      38.27         16  
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    47.52      41.71         15  
  5 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                42.58      42.94         14  
  6 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.26      44.43         13  
  7 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  45.62      45.18         12  
  8 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    50.55      45.71         11  
  9 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    50.22      46.68          9  
 10 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                52.47      50.77          7  
 11 Milroy, Ronan        8 DA-MR                     NT    1:00.17          6  
 12 Perillo, Austin J    5 DA-MR                     NT    1:12.74          5  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
                1:11.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:25.58    1:19.72         20  
                  38.10     1:19.72 (41.62)                                        
  2 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:27.00    1:19.75         17  
                1:19.75         1:19.75 ( )                                        
  3 Caceres, Lance A     8 PBAC-MR              1:45.21    1:35.12         16  
                  46.01     1:35.12 (49.11)                                        
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:43.24    1:35.42         15  
                  44.15     1:35.42 (51.27)                                        
  5 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:30.00    1:36.23         14  
                  41.64     1:36.23 (54.59)                                        
  6 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR              1:38.58    1:37.27         13  
                  44.58     1:37.27 (52.69)                                        
  7 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:44.64    1:39.88         12  
                  45.29     1:39.88 (54.59)                                        
  8 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:45.36    1:40.64         11  
                  46.31     1:40.64 (54.33)                                        
  9 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR  1:57.00    1:40.71          9  
                  45.80     1:40.71 (54.91)                                        
 10 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  1:51.00    1:44.03          7  
                  49.27     1:44.03 (54.76)                                        
 11 Leung, Andrew J      8 MWSC-MR                   NT    1:45.42          6  
                  48.26     1:45.42 (57.16)                                        
 12 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR  1:53.00    2:06.24          5  
                  55.00   2:06.24 (1:11.24)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    48.58      46.02         20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    51.45      46.64         17  
  3 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.55      50.57         16  
  4 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  53.87      50.95         15  
  5 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR  1:00.35      53.10         14  
  6 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    58.65      55.40         13  
  7 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                59.83      55.80         12  
  8 Perillo, Austin J    5 DA-MR                     NT    1:16.17         11  
 -- LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:10.55         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:19.56         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                52.33         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    53.00      51.34         20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    55.17      51.78         17  
  3 Caceres, Lance A     8 PBAC-MR                55.87      53.14         16  
  4 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                57.85      56.02         15  
  5 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:05.00      57.71         14  
  6 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:00.99    1:03.46         13  
  7 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:06.53    1:04.29         12  
  8 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    58.00    1:10.00         11  
 -- Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:10.63         DQ        
      Scissors kick
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  1:01.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    47.00      43.19 SILV    20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    49.11      46.47         17  
  3 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:06.12      51.48         16  
  4 Leung, Andrew J      8 MWSC-MR                   NT      51.63         15  
  5 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                52.28      54.31         14  
  6 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  1:05.37      57.99         13  
  7 Perillo, Justin G    8 DA-MR                     NT    1:06.92         12  
  8 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:02.06    1:09.98         11  
 -- LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                47.09         DQ        
      False start
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    56.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                        
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:41.00    1:33.91         20  
                  45.06     1:33.91 (48.85)                                        
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:48.00    1:35.04         17  
                  45.67     1:35.04 (49.37)                                        
  3 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR              1:55.92    1:45.24         16  
                1:13.00     1:45.24 (32.24)                                        
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  2:05.00    1:51.27         15  
                  54.08     1:51.27 (57.19)                                        
  5 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:37.55    1:52.59         14  
                  53.95     1:52.59 (58.64)                                        
  6 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:57.25    1:56.58         13  
                  54.18   1:56.58 (1:02.40)                                        
  7 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:56.14    2:01.16         12  
                  56.07   2:01.16 (1:05.09)                                        
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  58.45        DQ (1:05.27)                                        
 -- Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                1:17.00        DQ (1:18.48)                                        
 -- Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                   NT         DQ        
                1:01.95        DQ (1:05.04)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                28.89      28.93 JO      20  
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR                29.91      29.28 JO      17  
  3 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR                32.80      30.82 JO      16  
  4 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                35.39      32.46 SILV    15  
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                34.13      32.85 SILV    14  
  6 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR                36.45      34.29 SILV    13  
  7 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR                37.97      35.61         12  
  8 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                 36.70      36.80         11  
  9 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR                35.97      36.95          9  
 10 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                 38.02      37.80          7  
 11 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                37.73      37.98          6  
 12 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                  50.01      38.92          5  
 13 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR                41.09      39.71          4  
 14 Zupko, Sean P       10 VAC-MR                 39.96      39.73          3  
 15 German, Kyle R      10 NBS-MR                 43.57      41.32          2  
 16 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  45.14      45.70          1  
 17 Liew, Roy           10 DA-MR                1:06.91      46.40        
 18 Jerez, Ian           9 FAST-MR                45.65      46.41        
 19 Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR                 44.71      47.29        
 20 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    52.48      51.82        
 21 Fernandes, Ethan A   9 MWSC-MR                55.96      54.18        
 22 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR         53.82      55.87        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:02.74    1:03.17 JO      20  
                  29.82     1:03.17 (33.35)                                        
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:08.94    1:07.03 JO      17  
                  31.83     1:07.03 (35.20)                                        
  3 Rendon, David       10 NDAC-MR              1:08.87    1:09.26 JO      16  
                  31.91     1:09.26 (37.35)                                        
  4 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              1:11.94    1:11.71 SILV    15  
                  33.78     1:11.71 (37.93)                                        
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:14.59    1:11.85 SILV    14  
                  34.71     1:11.85 (37.14)                                        
  6 Ober, Alexander G   10 NDAC-MR              1:14.30    1:14.40 SILV    13  
                  34.35     1:14.40 (40.05)                                        
  7 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR              1:21.55    1:15.31 SILV    12  
                1:15.31         1:15.31 ( )                                        
  8 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:17.95    1:15.58 SILV    11  
                  37.31     1:15.58 (38.27)                                        
  9 Patierno, Joey G    10 NDAC-MR              1:18.65    1:18.76          9  
                  37.35     1:18.76 (41.41)                                        
 10 Hoey, Jack D        10 FAST-MR              1:19.56    1:20.97          7  
                  36.99     1:20.97 (43.98)                                        
 11 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR               1:24.07    1:22.43          6  
                  38.80     1:22.43 (43.63)                                        
 12 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR              1:20.53    1:23.15          5  
                  37.15     1:23.15 (46.00)                                        
 13 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:23.36    1:24.08          4  
                  39.27     1:24.08 (44.81)                                        
 14 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                1:30.60    1:25.44          3  
                  39.98     1:25.44 (45.46)                                        
 15 Maloney, Connor J    9 Farmingdale-MR            NT    1:26.10          2  
 16 Dickman, Kellen      9 VAC-MR               1:28.65    1:27.74          1  
                  41.19     1:27.74 (46.55)                                        
 17 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR              1:30.10    1:31.27        
                  42.71     1:31.27 (48.56)                                        
 18 Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT    1:31.86        
                  42.32     1:31.86 (49.54)                                        
 19 Lavariega, Yahir     9 NDAC-MR              1:30.02    1:32.53        
                  40.94     1:32.53 (51.59)                                        
 20 Elmassalemah, Iad    9 NDAC-MR              1:38.31    1:33.11        
                  42.18     1:33.11 (50.93)                                        
 21 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR               1:33.32    1:33.19        
                  40.37     1:33.19 (52.82)                                        
 22 Sequeiros, Noah      9 MWSC-MR              1:44.80    1:36.81        
                  46.37     1:36.81 (50.44)                                        
 23 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:38.11    1:37.36        
                  45.84     1:37.36 (51.52)                                        
 24 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:40.70    1:38.12        
                  44.47     1:38.12 (53.65)                                        
 25 Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR               1:54.39    1:40.25        
                  47.60     1:40.25 (52.65)                                        
 26 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:51.00    1:41.16        
                  46.87     1:41.16 (54.29)                                        
 27 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:38.85    1:41.30        
                  48.99     1:41.30 (52.31)                                        
 28 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       1:50.00    1:47.92        
 29 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:54.00    1:51.66        
                  54.20     1:51.66 (57.46)                                        
 30 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:48.02    2:18.24        
                  59.59   2:18.24 (1:18.65)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
                1:22.19  JO
                1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:19.33    1:14.92 JO      20  
                  36.67     1:14.92 (38.25)                                        
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:16.69    1:15.65 JO      17  
                  37.03     1:15.65 (38.62)                                        
  3 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:28.07    1:26.03 SILV    16  
  4 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR              1:35.42    1:27.28 SILV    15  
                  43.53     1:27.28 (43.75)                                        
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:33.14    1:27.99 SILV    14  
                  42.02     1:27.99 (45.97)                                        
  6 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:33.92    1:30.91 SILV    13  
                  44.72     1:30.91 (46.19)                                        
  7 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR              1:38.41    1:32.73 SILV    12  
                  44.87     1:32.73 (47.86)                                        
  8 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                1:49.01    1:36.47 SILV    11  
                  47.07     1:36.47 (49.40)                                        
  9 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR               1:43.64    1:38.26          9  
                  46.49     1:38.26 (51.77)                                        
 10 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR               1:39.07    1:39.21          7  
                  49.96     1:39.21 (49.25)                                        
 11 Zupko, Sean P       10 VAC-MR                    NT    1:40.59          6  
                  47.26     1:40.59 (53.33)                                        
 12 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:52.65    1:45.83          5  
                  54.41     1:45.83 (51.42)                                        
 13 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:51.14    1:50.05          4  
                  54.17     1:50.05 (55.88)                                        
 14 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:50.86    1:51.02          3  
                  54.89     1:51.02 (56.13)                                        
 15 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       2:43.41    2:06.69          2  
                1:04.00   2:06.69 (1:02.69)                                        
 -- Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:35.61         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  44.60          DQ (44.33)                                        
 -- Fernandes, Ethan A   9 MWSC-MR                   NT         DQ        
                  58.82          DQ (59.20)                                        
 -- Liew, Roy           10 DA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                1:05.00          DQ (46.79)                                        
 -- Mattei, Joey A       9 BBSC-MR              1:45.60         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              1:33.13         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.13          DQ (44.09)                                        
 -- Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR               2:03.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  59.65        DQ (1:07.65)                                        
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  2:05.00         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                39.72      40.14 JO      20  
  2 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR                42.49      40.72 JO      17  
  3 Park, Edward        10 MWSC-MR                43.18      40.96 JO      16  
  4 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                46.04      41.26 JO      15  
  5 Rendon, David       10 NDAC-MR                44.43      41.78 JO      14  
  6 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                44.71      44.35 SILV    13  
  7 Patierno, Joey G    10 NDAC-MR                45.42      46.91 SILV    12  
  8 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                48.58      47.71 SILV    11  
  9 Maloney, Connor J    9 Farmingdale-MR         53.03      48.33 SILV     9  
 10 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR                54.51      48.69          7  
 11 Ober, Alexander G   10 NDAC-MR                52.43      50.47          6  
 12 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                 53.44      50.96          5  
 13 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR                50.65      51.49          4  
 14 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                  54.42      52.12          3  
 15 Lavariega, Yahir     9 NDAC-MR                56.09      53.66          2  
 16 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR                54.43      53.76          1  
 17 Hoey, Jack D        10 FAST-MR                52.57      54.25        
 17 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                 56.91      54.25        
 19 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.72      58.42        
 20 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       1:07.00      58.78        
 21 Sequeiros, Noah      9 MWSC-MR              1:00.14    1:01.19        
 22 Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT    1:02.37        
 23 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:04.92    1:03.86        
 24 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:00.01    1:04.01        
 25 Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR                    NT    1:07.92        
 26 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    57.00    1:10.80        
 27 Fernandes, Ethan A   9 MWSC-MR              1:26.30    1:11.21        
 28 Elmassalemah, Iad    9 NDAC-MR              1:05.41    1:22.35        
 29 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:15.00    1:40.03        
 -- Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:24.57         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Dickman, Kellen      9 VAC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rendon, David       10 NDAC-MR                33.43      33.24 JO      20  
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR                37.89      35.00 JO      17  
  3 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                34.31      35.16 JO      16  
  4 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR                37.72      36.39 SILV    15  
  5 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                38.76      39.91 SILV    14  
  6 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                42.78      40.71 SILV    13  
  7 Ober, Alexander G   10 NDAC-MR                41.15      41.55 SILV    12  
  8 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR                46.90      44.51         11  
  9 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                45.96      45.70          9  
 10 Patierno, Joey G    10 NDAC-MR                43.42      45.96          7  
 11 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                 49.84      47.12          6  
 12 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                 55.22      47.82          5  
 13 Lavariega, Yahir     9 NDAC-MR                47.58      48.67          4  
 14 Hoey, Jack D        10 FAST-MR                52.81      49.75          3  
 15 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR                46.75      50.13          2  
 16 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR                51.79      53.46          1  
 17 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                  58.25      55.68        
 18 Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT      56.82        
 19 Jerez, Ian           9 FAST-MR                55.09      56.95        
 20 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    55.00      58.51        
 21 Maloney, Connor J    9 Farmingdale-MR       1:05.00      59.19        
 22 Sequeiros, Noah      9 MWSC-MR                   NT      59.62        
 23 Elmassalemah, Iad    9 NDAC-MR              1:03.66    1:05.68        
 24 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:12.66    1:07.48        
 25 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       1:07.00    1:09.08        
 26 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                     NT    1:09.24        
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Dickman, Kellen      9 VAC-MR                    NT         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
                2:51.99  JO
                3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:47.75    2:39.49 JO      20  
                  37.38     1:17.91 (40.53)     2:03.99 (46.08)     2:39.49 (35.50)
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR              2:47.88    2:43.67 JO      17  
                  36.83     1:19.15 (42.32)     2:06.64 (47.49)     2:43.67 (37.03)
  3 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              3:08.67    3:00.38 SILV    16  
                  37.93     1:26.37 (48.44)     2:18.16 (51.79)     3:00.38 (42.22)
  4 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              3:59.99    3:01.04 SILV    15  
                  42.01     1:29.27 (47.26)     2:22.51 (53.24)     3:01.04 (38.53)
  5 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:35.88    3:15.61         14  
                  48.15     1:35.44 (47.29)     2:29.46 (54.02)     3:15.61 (46.15)
  6 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR              3:47.77    3:16.07         13  
                  51.49   2:36.24 (1:44.75)     3:16.07 (39.83)         3:16.07 ( )
  7 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR              3:39.79    3:26.70         12  
                  49.51     1:39.01 (49.50)   2:41.87 (1:02.86)     3:26.70 (44.83)
  8 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                    NT    3:30.28         11  
                  48.42     1:44.04 (55.62)   2:46.51 (1:02.47)     3:30.28 (43.77)
  9 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR              3:54.44    3:36.77          9  
                  55.52     1:51.72 (56.20)     2:49.68 (57.96)     3:36.77 (47.09)
 10 Liew, Roy           10 DA-MR                     NT    3:47.77          7  
                1:46.00     2:43.00 (57.00)     2:53.26 (10.26)     3:47.77 (54.51)
 11 Jerez, Ian           9 FAST-MR              3:20.00    4:00.70          6  
                  59.23   2:00.78 (1:01.55)   3:10.79 (1:10.01)     4:00.70 (49.91)
 12 German, Kyle R      10 NBS-MR                    NT    4:12.30          5  
                1:10.12     2:07.92 (57.80)   3:22.17 (1:14.25)     4:12.30 (50.13)
 -- Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              3:50.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  53.50     1:41.82 (48.32)   2:45.13 (1:03.31)          DQ (44.82)
 -- Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                    NT         DQ        
                  50.14     1:45.87 (55.73)   2:55.00 (1:09.13)                    
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  3:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:00.52   2:01.83 (1:01.31)   3:03.88 (1:02.05)                    
 -- Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              3:27.44         DQ        
      One hand touch - breast
                                1:38.00 ( )     2:29.82 (51.82)          DQ (40.28)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  10&U JO
              7:05.99  10&U SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR              8:00.00    8:47.67         20  
                  47.55     1:39.02 (51.47)     2:31.88 (52.86)     3:25.17 (53.29)
        4:19.49 (54.32)     5:11.67 (52.18)     6:05.96 (54.29)     7:00.94 (54.98)
        7:55.36 (54.42)     8:47.67 (52.31)                                        
 
Boys 10 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              6:32.22    6:21.89         20  
                  38.16     1:25.62 (47.46)     2:16.09 (50.47)     3:08.67 (52.58)
        4:00.29 (51.62)     4:55.09 (54.80)     5:40.66 (45.57)     6:21.89 (41.23)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:14.03    2:06.10         40  
     1) Sforza, Anthony J 9             2) Chung, Daniel S 10             
     3) Valle, Matthew J 10             4) Genna, Frankie 10              
                  30.26     1:02.13 (31.87)     1:37.63 (35.50)     2:06.10 (28.47)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:29.11    2:15.26         34  
     1) Ober, Alexander G 10            2) Lavariega, Yahir 9             
     3) Patierno, Joey G 10             4) Rendon, David 10               
                  35.70     1:15.46 (39.76)     1:44.58 (29.12)     2:15.26 (30.68)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:45.70    2:43.00         32  
     1) Wisneski, Joshua P 9            2) Nieves, Andrew J 10            
     3) German, Kyle R 10               4) Samsonov, Luka A 9             
                  45.45     1:36.76 (51.31)     2:06.12 (29.36)     2:43.00 (36.88)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:57.95    2:47.15         40  
     1) Glaser, Owen M 9                2) Genna, Johnny C 10             
     3) Valle, Matthew J 10             4) Shemetov, Daniel B 9           
                  48.21     1:25.62 (37.41)     2:09.65 (44.03)     2:47.15 (37.50)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:24.83    3:11.07         34  
     1) German, Kyle R 10               2) Samsonov, Luka A 9             
     3) Nieves, Andrew J 10             4) Wisneski, Joshua P 9           
                  52.00     1:38.83 (46.83)   2:40.86 (1:02.03)     3:11.07 (30.21)
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:34.04         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Gorman, Connor J 10             2) Chung, Daniel S 10             
     3) Sforza, Anthony J 9             4) Genna, Frankie 10              
                  41.08     1:21.61 (40.53)     1:57.60 (35.99)          DQ (28.79)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                27.16      25.99 JO      20  
  2 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  27.14      27.05 JO      17  
  3 Cimorelli, Jack D   12 NDAC-MR                28.37      28.21 JO      16  
  4 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR                28.91      28.25 JO      15  
  5 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                29.28      29.09 SILV    14  
  6 Allen, Liam F       11 MWSC-MR                29.36      29.72 SILV    13  
  7 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                30.94      30.19 SILV    12  
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  31.32      30.74 SILV    11  
  9 Hadid, Amer         12 NBS-MR                 31.53      30.88 SILV     9  
 10 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                35.85      31.59          7  
 11 Celaj, Illirian     11 FAST-MR                31.67      31.76          6  
 12 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR                31.88      31.97          5  
 13 Lavariega, Fernand  11 NDAC-MR                32.78      32.23          4  
 14 McNamara, William   12 BBSC-MR                33.16      32.50          3  
 15 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR                33.50      32.86          2  
 16 Jones, Ryan         12 DA-MR                  33.48      33.48          1  
 17 Doti, Michael F     12 PBAC-MR                33.22      35.17        
 18 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR                34.95      35.70        
 19 Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR         36.56      35.86        
 20 Mordvynenko, Davyd  12 MWSC-MR                36.87      35.98        
 21 Repke, Jacob T      12 DA-MR                     NT      37.74        
 22 Jerez, Lucas        11 FAST-MR                38.05      37.93        
 23 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                38.83      38.80        
 24 Brown, Walter H     11 BBSC-MR                39.36      40.23        
 25 Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR         40.00      45.04        
 -- Peticco, Martin F   12 NBS-MR                 33.08         NS        
 -- Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR                31.94         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR                59.35      58.20 JO      20  
                  27.79       58.20 (30.41)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:01.45      58.50 JO      17  
                  27.43       58.50 (31.07)                                        
  3 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:01.28    1:01.27 JO      16  
                  29.47     1:01.27 (31.80)                                        
  4 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:02.49    1:02.73 SILV    15  
                  29.94     1:02.73 (32.79)                                        
  5 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:04.61    1:03.99 SILV    14  
                  30.42     1:03.99 (33.57)                                        
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:05.99    1:04.45 SILV    13  
                  31.51     1:04.45 (32.94)                                        
  7 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:10.19    1:07.86 SILV    12  
                  32.67     1:07.86 (35.19)                                        
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:11.32    1:09.03 SILV    11  
                  33.66     1:09.03 (35.37)                                        
  9 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:11.85    1:09.57 SILV     9  
                  33.03     1:09.57 (36.54)                                        
 10 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:13.30    1:09.65          7  
                  34.01     1:09.65 (35.64)                                        
 11 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:12.37    1:10.86          6  
                  34.89     1:10.86 (35.97)                                        
 12 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:13.95    1:12.63          5  
                  34.19     1:12.63 (38.44)                                        
 13 Liew, Sam           12 DA-MR                1:24.32    1:13.42          4  
                  34.66     1:13.42 (38.76)                                        
 14 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:21.99    1:13.48          3  
                  35.90     1:13.48 (37.58)                                        
 15 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:10.94    1:13.83          2  
                  35.00     1:13.83 (38.83)                                        
 16 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:12.50    1:15.27          1  
                  35.60     1:15.27 (39.67)                                        
 17 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:19.74    1:19.10        
                  37.39     1:19.10 (41.71)                                        
 18 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:12.93    1:20.46        
                  36.87     1:20.46 (43.59)                                        
 19 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:25.13    1:24.42        
                  41.00     1:24.42 (43.42)                                        
 20 Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR       1:26.84    1:25.09        
                  40.07     1:25.09 (45.02)                                        
 21 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:26.55    1:25.38        
                  40.00     1:25.38 (45.38)                                        
 22 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT    1:28.70        
                  40.75     1:28.70 (47.95)                                        
 23 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:27.87    1:32.89        
                  42.93     1:32.89 (49.96)                                        
 -- Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:25.00         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  11-12 JO
              6:31.99  11-12 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                6:21.02    5:54.05 JO      20  
                  32.27     1:07.78 (35.51)     1:43.66 (35.88)     2:19.32 (35.66)
        2:55.81 (36.49)     3:31.92 (36.11)     4:08.30 (36.38)     4:44.39 (36.09)
        5:21.20 (36.81)     5:54.05 (32.85)                                        
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              6:11.30    5:57.64 JO      17  
                  31.19     1:06.43 (35.24)     1:43.30 (36.87)     2:20.47 (37.17)
        2:58.22 (37.75)     3:35.22 (37.00)     4:12.41 (37.19)     4:49.19 (36.78)
        5:24.82 (35.63)     5:57.64 (32.82)                                        
  3 Allen, Liam F       11 MWSC-MR                   NT    6:10.80 SILV    16  
                  31.27     1:07.76 (36.49)     1:45.40 (37.64)     2:23.53 (38.13)
        3:01.65 (38.12)     3:39.60 (37.95)     4:18.31 (38.71)     4:57.11 (38.80)
        5:34.90 (37.79)     6:10.80 (35.90)                                        
  4 Hadid, Amer         12 NBS-MR               7:12.89    7:27.39         15  
                  36.50     1:22.17 (45.67)     2:08.52 (46.35)     2:56.66 (48.14)
        3:43.15 (46.49)     4:30.63 (47.48)     5:15.92 (45.29)     6:00.88 (44.96)
        6:46.44 (45.56)     7:27.39 (40.95)                                        
  5 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR                   NT    7:31.23         14  
                  37.67     1:21.15 (43.48)     2:07.31 (46.16)     2:54.17 (46.86)
        3:41.70 (47.53)     4:28.87 (47.17)     5:17.19 (48.32)     6:04.35 (47.16)
        6:50.41 (46.06)     7:31.23 (40.82)                                        
  6 Jones, Ryan         12 DA-MR                7:49.03    7:49.17         13  
                  38.78   2:12.75 (1:33.97)     2:42.00 (29.25)   3:50.56 (1:08.56)
      5:28.73 (1:38.17)   7:05.70 (1:36.97)     7:49.00 (43.30)      7:49.33 (0.33)
        8:00.00 (10.67)         7:49.17 ( )                                        
  7 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              8:01.11    9:01.30         12  
                  43.44     1:35.38 (51.94)     2:29.99 (54.61)     3:25.66 (55.67)
        4:21.49 (55.83)     5:17.23 (55.74)     6:16.60 (59.37)     7:12.36 (55.76)
        8:10.66 (58.30)     9:01.30 (50.64)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:07.69    1:06.62 JO      20  
                  32.46     1:06.62 (34.16)                                        
  2 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              1:09.41    1:08.86 JO      17  
                  33.38     1:08.86 (35.48)                                        
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:13.05    1:10.32 JO      16  
                  33.90     1:10.32 (36.42)                                        
  4 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:12.18    1:11.86 SILV    15  
                  35.13     1:11.86 (36.73)                                        
  5 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:12.76    1:12.85 SILV    14  
                  36.05     1:12.85 (36.80)                                        
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:18.08    1:15.08 SILV    13  
                  37.28     1:15.08 (37.80)                                        
  7 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:24.43    1:19.90 SILV    12  
                  38.95     1:19.90 (40.95)                                        
  8 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:20.71    1:20.04 SILV    11  
                  39.03     1:20.04 (41.01)                                        
  9 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:24.90    1:20.32 SILV     9  
                  39.12     1:20.32 (41.20)                                        
 10 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:21.46    1:22.08 SILV     7  
                  40.11     1:22.08 (41.97)                                        
 11 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:25.20    1:22.68 SILV     6  
                  40.64     1:22.68 (42.04)                                        
 12 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:21.51    1:22.86 SILV     5  
                  40.40     1:22.86 (42.46)                                        
 13 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.76    1:23.33 SILV     4  
                  54.00     1:23.33 (29.33)                                        
 14 Liew, Sam           12 DA-MR                1:24.63    1:24.98          3  
                  42.71     1:24.98 (42.27)                                        
 15 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:27.67    1:29.62          2  
                  42.15     1:29.62 (47.47)                                        
 16 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:33.07    1:32.41          1  
                  52.00     1:32.41 (40.41)                                        
 17 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:36.32    1:32.66        
                  45.56     1:32.66 (47.10)                                        
 18 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:43.02    1:33.84        
                  47.01     1:33.84 (46.83)                                        
 19 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:37.20    1:34.09        
                  46.02     1:34.09 (48.07)                                        
 20 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:57.51    1:41.82        
                  50.64     1:41.82 (51.18)                                        
 21 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:53.17    1:47.04        
                  50.01     1:47.04 (57.03)                                        
 -- Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR       1:50.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:04.00                                                            
 -- Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:40.00         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
                1:21.59  JO
                1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:15.08    1:15.37 JO      20  
                  36.01     1:15.37 (39.36)                                        
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:17.29    1:15.98 JO      17  
                  36.16     1:15.98 (39.82)                                        
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:21.44    1:19.17 JO      16  
                  37.00     1:19.17 (42.17)                                        
  4 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:27.86    1:25.21 SILV    15  
                  40.42     1:25.21 (44.79)                                        
  5 Cimorelli, Jack D   12 NDAC-MR              1:32.23    1:25.51 SILV    14  
                  41.63     1:25.51 (43.88)                                        
  6 Burger, Daniel E    12 NDAC-MR              1:25.29    1:26.11 SILV    13  
                  41.22     1:26.11 (44.89)                                        
  7 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.38    1:29.26 SILV    12  
                  44.07     1:29.26 (45.19)                                        
  8 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:31.28    1:29.36 SILV    11  
                  42.02     1:29.36 (47.34)                                        
  9 Lavariega, Fernand  11 NDAC-MR              1:33.98    1:33.96          9  
                  44.85     1:33.96 (49.11)                                        
 10 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:29.63    1:37.29          7  
                  46.23     1:37.29 (51.06)                                        
 11 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:41.19    1:38.23          6  
                  48.32     1:38.23 (49.91)                                        
 12 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:37.38    1:39.32          5  
                  46.04     1:39.32 (53.28)                                        
 13 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:43.40    1:39.41          4  
                  47.29     1:39.41 (52.12)                                        
 14 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:44.36    1:40.46          3  
                  49.01     1:40.46 (51.45)                                        
 15 Mordvynenko, Davyd  12 MWSC-MR              1:40.04    1:41.40          2  
                  47.69     1:41.40 (53.71)                                        
 16 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              2:00.15    1:42.19          1  
                  48.90     1:42.19 (53.29)                                        
 17 Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR       2:00.00    1:44.38        
                  49.04     1:44.38 (55.34)                                        
 18 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:54.29    1:44.62        
                  48.39     1:44.62 (56.23)                                        
 19 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:45.43    1:48.31        
                  51.51     1:48.31 (56.80)                                        
 20 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:51.53    1:53.29        
                  53.20   1:53.29 (1:00.09)                                        
 21 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:57.45    2:08.33        
                1:00.71   2:08.33 (1:07.62)                                        
 22 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT    2:15.58        
                1:04.51   2:15.58 (1:11.07)                                        
 -- Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:55.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                2:30.00              DQ ( )                                        
 -- Peticco, Martin F   12 NBS-MR               1:41.24         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:13.54    1:09.95 JO      20  
                  32.01     1:09.95 (37.94)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:10.09    1:10.48 JO      17  
                  32.44     1:10.48 (38.04)                                        
  3 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:18.66    1:16.36 SILV    16  
                  35.77     1:16.36 (40.59)                                        
  4 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:10.24    1:17.70 SILV    15  
                  36.23     1:17.70 (41.47)                                        
  5 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:31.09    1:23.80 SILV    14  
                  37.75     1:23.80 (46.05)                                        
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:25.51    1:24.26 SILV    13  
                  38.22     1:24.26 (46.04)                                        
  7 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:33.36    1:24.44 SILV    12  
                  40.01     1:24.44 (44.43)                                        
  8 Burger, Daniel E    12 NDAC-MR              1:24.48    1:27.82         11  
                  40.20     1:27.82 (47.62)                                        
  9 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:48.55    1:31.53          9  
                  42.47     1:31.53 (49.06)                                        
 10 Lavariega, Fernand  11 NDAC-MR              1:43.13    1:33.34          7  
                  43.24     1:33.34 (50.10)                                        
 11 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:36.38    1:34.46          6  
 12 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              2:02.22    1:35.43          5  
                  45.86     1:35.43 (49.57)                                        
 13 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:38.12    1:35.93          4  
                  44.96     1:35.93 (50.97)                                        
 14 Doti, Michael F     12 PBAC-MR              1:27.45    1:45.01          3  
                  44.44   1:45.01 (1:00.57)                                        
 15 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:54.40    1:45.42          2  
                  48.78     1:45.42 (56.64)                                        
 16 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:48.40    1:45.48          1  
                  47.32     1:45.48 (58.16)                                        
 17 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              2:22.22    2:10.50        
                  57.49   2:10.50 (1:13.01)                                        
 18 Jones, Ryan         12 DA-MR                2:04.62    2:10.58        
                  57.02   2:10.58 (1:13.56)                                        
 -- Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.93        DQ (1:05.32)                                        
 -- Peticco, Martin F   12 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
                2:30.49  JO
                2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:31.43    2:27.51 JO      20  
                  34.37     1:11.64 (37.27)     1:54.82 (43.18)     2:27.51 (32.69)
  2 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              2:33.24    2:27.78 JO      17  
                  31.86     1:10.40 (38.54)     1:56.03 (45.63)     2:27.78 (31.75)
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:47.77    2:32.46 SILV    16  
                  32.43     1:12.84 (40.41)     1:59.06 (46.22)     2:32.46 (33.40)
  4 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              2:51.84    2:34.75 SILV    15  
                  34.78     1:13.14 (38.36)     2:01.61 (48.47)     2:34.75 (33.14)
  5 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:39.58    2:35.09 SILV    14  
                  37.08     1:15.11 (38.03)     2:01.77 (46.66)     2:35.09 (33.32)
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:54.44    2:47.04 SILV    13  
                  36.92     1:15.62 (38.70)     2:10.83 (55.21)     2:47.04 (36.21)
  7 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              3:06.38    2:54.20 SILV    12  
                  38.30     1:23.20 (44.90)     2:16.87 (53.67)     2:54.20 (37.33)
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                3:08.14    2:54.45 SILV    11  
                                1:27.99 ( )     2:18.69 (50.70)     2:54.45 (35.76)
  9 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              3:06.05    2:54.82 SILV     9  
                  38.40     1:23.21 (44.81)     2:18.52 (55.31)     2:54.82 (36.30)
 10 McNamara, William   12 BBSC-MR              3:17.48    2:55.15          7  
                  46.11     1:27.86 (41.75)     2:17.57 (49.71)     2:55.15 (37.58)
 11 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              2:56.33    2:56.38          6  
                  40.98     1:27.88 (46.90)     2:19.14 (51.26)     2:56.38 (37.24)
 12 Clark, Noah J       12 DA-MR                3:01.37    3:03.21          5  
                  43.66     1:30.33 (46.67)     2:22.06 (51.73)     3:03.21 (41.15)
 13 Hadid, Amer         12 NBS-MR               3:16.70    3:08.33          4  
                  45.87     1:30.79 (44.92)     2:27.82 (57.03)     3:08.33 (40.51)
 14 Repke, Jacob T      12 DA-MR                3:21.95    3:20.48          3  
                                1:41.40 ( )     2:36.61 (55.21)     3:20.48 (43.87)
 15 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              3:29.13    3:22.11          2  
                  45.83     1:38.13 (52.30)   2:39.34 (1:01.21)     3:22.11 (42.77)
 16 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              3:06.00    3:26.55          1  
                  45.78     1:38.04 (52.26)     2:37.27 (59.23)     3:26.55 (49.28)
 17 Jones, Ryan         12 DA-MR                3:31.84    3:43.80        
                  54.88     1:51.21 (56.33)   3:03.41 (1:12.20)     3:43.80 (40.39)
 18 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              4:07.77    3:48.42        
                  58.27     1:57.50 (59.23)   2:58.30 (1:00.80)     3:48.42 (50.12)
 19 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT    3:59.91        
                  54.05   1:55.09 (1:01.04)   3:13.56 (1:18.47)     3:59.91 (46.35)
 -- Liew, Sam           12 DA-MR                3:05.35         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  41.37     1:29.30 (47.93)     2:17.90 (48.60)          DQ (40.64)
 -- McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              3:52.22         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  45.55     1:36.58 (51.03)     2:34.25 (57.67)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.72    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:56.60    1:53.59         40  
     1) Dong, Ethan S 11                2) Nazareno, Andrew L 12          
     3) Lopez, Justen J 11              4) Byrne, Alex M 12               
                  28.23       59.18 (30.95)     1:26.97 (27.79)     1:53.59 (26.62)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:07.85         34  
     1) Jones, Ryan 12                  2) Repke, Jacob T 12              
     3) Chan, Alexander L 11            4) Makarov, Aleksey M 12          
                  33.65     1:16.77 (43.12)     1:40.43 (23.66)     2:07.85 (27.42)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:14.45    2:10.03         32  
     1) McNamara, William A 12          2) Eng, Alec J 12                 
     3) McLaughlin, Joseph W 11         4) Mattei, Daniel A 12            
                  33.31     1:04.59 (31.28)     1:38.42 (33.83)     2:10.03 (31.61)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:12.47    2:20.87         30  
     1) Allen, Liam F 11                2) Kivlehan, Sean 11              
     3) Kivlehan, Patrick J 11          4) Zeman, Josh K 12               
                  42.09     1:11.08 (28.99)     1:48.82 (37.74)     2:20.87 (32.05)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:11.46    2:07.93         40  
     1) Dong, Ethan S 11                2) Lopez, Justen J 11             
     3) Byrne, Alex M 12                4) Nazareno, Andrew L 12          
                  34.17     1:08.92 (34.75)     1:45.49 (36.57)     2:07.93 (22.44)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:21.95    2:21.97         34  
     1) Allen, Liam F 11                2) Zeman, Josh K 12               
     3) Ackerman, Ian R 12              4) Kivlehan, Patrick J 11         
                  31.48     1:15.15 (43.67)     1:55.86 (40.71)     2:21.97 (26.11)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:36.50    2:32.88         32  
     1) Eng, Alec J 12                  2) McNamara, William A 12         
     3) Mattei, Daniel A 12             4) McLaughlin, Joseph W 11        
                  38.08     1:19.14 (41.06)     1:58.70 (39.56)     2:32.88 (34.18)
  4 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:32.98         30  
     1) Clark, Noah J 12                2) Liew, Sam 12                   
     3) Chan, Alexander L 11            4) Repke, Jacob T 12              
                  47.63     1:25.73 (38.10)     2:07.34 (41.61)     2:32.98 (25.64)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
                23.29  METS
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Xavier      14 VAC-MR                 24.74      24.81 JO      20  
  2 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  24.82      24.89 JO      17  
  3 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR         26.21      25.27 SILV    16  
  4 Treanor, Shane P    14 NBS-MR                 25.57      25.31 SILV    15  
  5 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  25.34      25.34 SILV    14  
  6 Rawl, Jarek T       13 NDAC-MR                25.44      25.50 SILV    13  
  7 Econopouly, Elias   14 NDAC-MR                25.25      25.67 SILV    12  
  8 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR         25.66      25.71 SILV    11  
  9 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR                26.11      26.01 SILV     9  
 10 Salas, Mauricio     14 NDAC-MR                25.93      26.11 SILV     7  
 11 Ip, Daniel          13 MWSC-MR                26.71      26.17 SILV     6  
 12 Peticco, Juan P     14 NBS-MR                 26.60      26.28 SILV     5  
 13 Ip, Benjamin        13 MWSC-MR                28.10      26.36 SILV     4  
 14 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  26.33      26.67 SILV     3  
 15 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR                27.18      26.74 SILV     2  
 16 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR                27.83      27.64          1  
 17 Davila, Joshua      13 VAC-MR                 28.58      27.72        
 18 Qu, Andrew          14 MWSC-MR                31.47      27.88        
 19 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR                29.56      29.06        
 20 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR                29.24      29.39        
 21 Izzo, Patrick M     13 NDAC-MR                29.19      29.59        
 22 Yostpille, Billy A  14 Farmingdale-MR         34.71      35.38        
 23 Cole, Christian J   13 NBS-MR                 44.88      40.16        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:56.91  12/11/2011 Christopher Quinones, AGUA Swim Team       
                1:49.99  METS
                1:59.99  JO
                2:18.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               2:03.19    1:59.13 JO      20  
                  27.29       57.52 (30.23)     1:28.36 (30.84)     1:59.13 (30.77)
  2 McKeon, Eian        14 PBAC-MR              2:01.92    1:59.85 JO      17  
                  27.79       58.43 (30.64)     1:29.46 (31.03)     1:59.85 (30.39)
  3 Peticco, Juan P     14 NBS-MR               2:03.76    2:00.45 SILV    16  
                  28.05       59.00 (30.95)     1:30.63 (31.63)     2:00.45 (29.82)
  4 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              2:06.51    2:00.51 SILV    15  
                  29.02       59.74 (30.72)     1:30.91 (31.17)     2:00.51 (29.60)
  5 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               1:57.98    2:00.92 SILV    14  
                  27.81       58.89 (31.08)     1:31.07 (32.18)     2:00.92 (29.85)
  6 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:05.71    2:02.70 SILV    13  
                  26.77       57.23 (30.46)     1:29.93 (32.70)     2:02.70 (32.77)
  7 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:07.93    2:10.01 SILV    12  
                  29.18     1:02.17 (32.99)     1:36.38 (34.21)     2:10.01 (33.63)
  8 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR                   NT    2:17.83 SILV    11  
                  31.44     1:06.49 (35.05)     1:43.13 (36.64)     2:17.83 (34.70)
  9 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:20.48    2:21.87          9  
                  33.04     1:08.78 (35.74)     1:45.97 (37.19)     2:21.87 (35.90)
 10 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              2:37.64    2:32.29          7  
                  33.26     1:12.60 (39.34)     1:54.03 (41.43)     2:32.29 (38.26)
 11 Snow, Nathan        13 DA-MR                2:43.99    2:53.76          6  
                  37.02     1:20.69 (43.67)   2:41.00 (1:20.31)     2:53.76 (12.76)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  13-14 JO
              5:50.99  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                6:05.05    5:38.75 SILV    20  
                  29.51     1:03.00 (33.49)     1:37.86 (34.86)     2:12.55 (34.69)
        2:47.28 (34.73)     3:21.81 (34.53)     3:56.61 (34.80)     4:31.56 (34.95)
        5:06.00 (34.44)     5:38.75 (32.75)                                        
  2 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                6:00.64    5:56.88         17  
                  29.72     1:04.23 (34.51)     1:40.64 (36.41)     2:17.35 (36.71)
        2:54.80 (37.45)     3:32.58 (37.78)     4:10.62 (38.04)     4:48.17 (37.55)
        5:24.56 (36.39)     5:56.88 (32.32)                                        
  3 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              6:21.50    6:15.58         16  
                  32.48     1:08.75 (36.27)     1:46.86 (38.11)     2:24.47 (37.61)
        3:03.05 (38.58)     3:41.93 (38.88)     4:21.64 (39.71)     5:00.31 (38.67)
        5:38.63 (38.32)     6:15.58 (36.95)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
                56.99  METS
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKeon, Eian        14 PBAC-MR                59.69    1:01.19 JO      20  
                  30.20     1:01.19 (30.99)                                        
  2 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:03.03    1:03.32 SILV    17  
                  30.91     1:03.32 (32.41)                                        
  3 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               1:03.58    1:03.86 SILV    16  
                  31.22     1:03.86 (32.64)                                        
  4 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               1:04.11    1:05.06 SILV    15  
                  31.84     1:05.06 (33.22)                                        
  5 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:04.09    1:07.36 SILV    14  
                  32.90     1:07.36 (34.46)                                        
  6 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:10.81    1:09.06 SILV    13  
                  33.82     1:09.06 (35.24)                                        
  7 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:08.88    1:14.53 SILV    12  
                  35.50     1:14.53 (39.03)                                        
  8 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:19.83    1:20.96         11  
                  39.89     1:20.96 (41.07)                                        
  9 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:26.75    1:22.08          9  
                  51.00     1:22.08 (31.08)                                        
 10 Snow, Nathan        13 DA-MR                1:33.71    1:39.20          7  
                  59.00     1:39.20 (40.20)                                        
 11 Cole, Christian J   13 NBS-MR                    NT    1:55.66          6  
                  53.68   1:55.66 (1:01.98)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
                2:22.99  METS
                2:35.19  JO
                2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               2:24.12    2:26.62 JO      20  
                  32.04     1:09.66 (37.62)     1:48.97 (39.31)     2:26.62 (37.65)
  2 Econopouly, Elias   14 NDAC-MR              2:31.90    2:32.78 JO      17  
                  33.71     1:11.04 (37.33)     1:52.38 (41.34)     2:32.78 (40.40)
  3 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:44.76    2:38.51 SILV    16  
                  35.50     1:15.89 (40.39)     1:59.09 (43.20)     2:38.51 (39.42)
  4 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       2:43.31    2:38.92 SILV    15  
                  36.16     1:17.61 (41.45)     1:58.72 (41.11)     2:38.92 (40.20)
  5 Rawl, Jarek T       13 NDAC-MR              2:48.11    2:44.57 SILV    14  
                  38.55     1:20.39 (41.84)     2:03.27 (42.88)     2:44.57 (41.30)
  6 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              2:54.87    2:45.58 SILV    13  
                  37.59     1:18.84 (41.25)     2:02.32 (43.48)     2:45.58 (43.26)
  7 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:50.68    2:45.80 SILV    12  
                  39.36     1:22.08 (42.72)     2:04.44 (42.36)     2:45.80 (41.36)
  8 Ip, Daniel          13 MWSC-MR              2:55.89    2:46.89 SILV    11  
                  38.64     1:20.48 (41.84)     2:05.43 (44.95)     2:46.89 (41.46)
  9 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:47.31    2:46.90 SILV     9  
                  38.63     1:21.09 (42.46)     2:04.71 (43.62)     2:46.90 (42.19)
 10 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:51.45    2:47.73 SILV     7  
                  37.55     1:20.79 (43.24)     2:04.89 (44.10)     2:47.73 (42.84)
 11 Peticco, Juan P     14 NBS-MR               2:49.79    2:48.35 SILV     6  
                  39.03     1:22.00 (42.97)     2:06.14 (44.14)     2:48.35 (42.21)
 12 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                2:40.81    2:49.44 SILV     5  
                  37.23     1:20.53 (43.30)     2:05.62 (45.09)     2:49.44 (43.82)
 13 Ip, Benjamin        13 MWSC-MR              3:11.89    2:50.67 SILV     4  
                  37.42     1:21.12 (43.70)     2:07.29 (46.17)     2:50.67 (43.38)
 14 Nicholas, Charles   14 DA-MR                2:47.30    2:54.01          3  
                  38.68     1:23.23 (44.55)     2:08.94 (45.71)     2:54.01 (45.07)
 15 Salas, Mauricio     14 NDAC-MR              3:00.11    3:01.74          2  
                  39.62     1:25.74 (46.12)     2:15.03 (49.29)     3:01.74 (46.71)
 16 Izzo, Patrick M     13 NDAC-MR              3:10.11    3:02.57          1  
                  42.00     1:29.34 (47.34)     2:17.06 (47.72)     3:02.57 (45.51)
 17 Yostpille, Billy A  14 Farmingdale-MR       4:00.85    3:59.25        
                  53.36   1:55.12 (1:01.76)   2:58.68 (1:03.56)   3:59.25 (1:00.57)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
                55.19  METS
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:00.26    1:00.15 JO      20  
                  28.77     1:00.15 (31.38)                                        
  2 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              1:02.97    1:02.74 SILV    17  
                  30.41     1:02.74 (32.33)                                        
  3 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                1:04.40    1:02.96 SILV    16  
                  30.63     1:02.96 (32.33)                                        
  4 Rawl, Jarek T       13 NDAC-MR              1:02.64    1:03.30 SILV    15  
                  29.68     1:03.30 (33.62)                                        
  5 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:01.74    1:04.68 SILV    14  
                  29.83     1:04.68 (34.85)                                        
  6 Econopouly, Elias   14 NDAC-MR              1:03.09    1:04.70 SILV    13  
                  31.43     1:04.70 (33.27)                                        
  7 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               1:04.65    1:05.22 SILV    12  
                  29.43     1:05.22 (35.79)                                        
  8 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:05.98    1:05.98 SILV    11  
                  30.87     1:05.98 (35.11)                                        
  9 Salas, Mauricio     14 NDAC-MR              1:06.20    1:06.73 SILV     9  
                  30.54     1:06.73 (36.19)                                        
 10 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:06.04    1:06.79 SILV     7  
                  31.46     1:06.79 (35.33)                                        
 11 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              1:09.50    1:08.38 SILV     6  
                  32.49     1:08.38 (35.89)                                        
 12 Peticco, Juan P     14 NBS-MR               1:04.62    1:09.58 SILV     5  
                  33.65     1:09.58 (35.93)                                        
 13 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:11.05    1:09.80 SILV     4  
                  32.94     1:09.80 (36.86)                                        
 14 Ip, Daniel          13 MWSC-MR              1:28.37    1:11.31 SILV     3  
                  33.37     1:11.31 (37.94)                                        
 15 Ip, Benjamin        13 MWSC-MR              1:15.97    1:13.06          2  
                  33.85     1:13.06 (39.21)                                        
 16 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:15.48    1:15.82          1  
                  35.04     1:15.82 (40.78)                                        
 17 Izzo, Patrick M     13 NDAC-MR              1:23.27    1:17.39        
                  36.59     1:17.39 (40.80)                                        
 18 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:26.98    1:20.86        
                  38.78     1:20.86 (42.08)                                        
 19 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:37.77    1:26.02        
                  39.28     1:26.02 (46.74)                                        
 20 Yostpille, Billy A  14 Farmingdale-MR       1:55.49    1:39.28        
                  45.53     1:39.28 (53.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
                2:03.99  METS
                2:13.99  JO
                2:32.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                2:17.70    2:13.71 JO      20  
                  29.89     1:04.53 (34.64)     1:43.08 (38.55)     2:13.71 (30.63)
  2 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               2:13.69    2:14.13 SILV    17  
                  29.67     1:04.98 (35.31)     1:43.85 (38.87)     2:14.13 (30.28)
  3 McKeon, Eian        14 PBAC-MR              2:17.95    2:16.84 SILV    16  
                  31.46     1:03.82 (32.36)     1:46.99 (43.17)     2:16.84 (29.85)
  4 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               2:21.69    2:19.66 SILV    15  
                  29.47     1:04.42 (34.95)     1:47.64 (43.22)     2:19.66 (32.02)
  5 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              2:27.89    2:23.77 SILV    14  
                  31.22     1:08.37 (37.15)     1:52.00 (43.63)     2:23.77 (31.77)
  6 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:21.00    2:24.06 SILV    13  
                  30.82     1:06.77 (35.95)     1:52.59 (45.82)     2:24.06 (31.47)
  7 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:25.56    2:24.93 SILV    12  
                  32.06     1:08.85 (36.79)     1:53.80 (44.95)     2:24.93 (31.13)
  8 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              2:27.82    2:25.84 SILV    11  
                  30.40     1:09.02 (38.62)     1:52.33 (43.31)     2:25.84 (33.51)
  9 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                2:23.15    2:28.14 SILV     9  
                  30.35     1:09.19 (38.84)     1:53.30 (44.11)     2:28.14 (34.84)
 10 Nicholas, Charles   14 DA-MR                2:26.95    2:35.96          7  
                  33.77     1:15.25 (41.48)     2:02.31 (47.06)     2:35.96 (33.65)
 11 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:39.92    2:38.88          6  
                  37.67     1:20.66 (42.99)     2:03.72 (43.06)     2:38.88 (35.16)
 12 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              3:13.57    2:54.86          5  
                                1:25.06 ( )     2:15.85 (50.79)     2:54.86 (39.01)
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  48.65     1:40.65 (52.00)   2:46.32 (1:05.67)                    
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  13-14 JO
              5:09.79  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D   14 MWSC-MR              4:58.53    5:03.91 SILV    20  
                  31.48     1:11.31 (39.83)     1:48.65 (37.34)     2:25.92 (37.27)
        3:09.82 (43.90)     3:53.04 (43.22)     4:27.78 (34.74)     5:03.91 (36.13)
  2 Davila, Joshua      13 VAC-MR                    NT    5:08.14 SILV    17  
                  31.29     1:08.43 (37.14)     1:47.90 (39.47)     2:26.74 (38.84)
        3:12.02 (45.28)     3:57.40 (45.38)     4:33.13 (35.73)     5:08.14 (35.01)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:17.87    4:07.16         40  
     1) Coyle, Steven L 14              2) Stanley, Jack N 13             
     3) Tucker, Chandler J 13           4) LaBianca, Joe J 14             
                  28.45   1:00.75 (1:00.75)     1:32.67 (31.92)   2:11.60 (1:10.85)
        2:37.45 (25.85)   3:12.77 (1:01.17)     3:39.19 (26.42)     4:07.16 (54.39)
 -- Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'           NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Qu, Andrew 14                   2) Ip, Benjamin 13                
     3) Choi, Andrew H 13               4) Ip, Daniel 13                  
                  31.12   1:10.00 (1:10.00)     1:45.00 (35.00)   2:21.00 (1:11.00)
        2:42.00 (21.00)     3:12.00 (51.00)     3:45.00 (33.00)          DQ (53.94)
 
Boys 18 & Under 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:47.34    3:57.91         40  
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Treanor, Shane P 14            
     3) Lockhart, Ryan J 17             4) Galante, Joseph M 16           
                  27.97       57.73 (57.73)     1:29.64 (31.91)   2:06.65 (1:08.92)
        2:33.70 (27.05)     3:05.59 (58.94)     3:30.12 (24.53)     3:57.91 (52.32)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              4:22.88    4:20.18         34  
     1) Yurman, Eric P 17               2) Tucker, Chandler J 13          
     3) LaBianca, Joe J 14              4) Ballon, Juan R 18              
                  28.13       57.88 (57.88)     1:34.79 (36.91)   2:15.80 (1:17.92)
        2:45.34 (29.54)   3:19.74 (1:03.94)     3:47.58 (27.84)   4:20.18 (1:00.44)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Galante, Joseph M   16 NBS-MR               4:30.00    4:37.27         20  
                  28.34     1:01.54 (33.20)     1:38.09 (36.55)     2:14.46 (36.37)
        2:53.79 (39.33)     3:34.12 (40.33)     4:05.76 (31.64)     4:37.27 (31.51)
  2 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR               4:44.02    4:40.40         17  
                  27.53       59.61 (32.08)     1:36.75 (37.14)     2:13.17 (36.42)
        2:54.67 (41.50)     3:36.68 (42.01)     4:08.84 (32.16)     4:40.40 (31.56)
  3 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               4:45.28    4:45.53         16  
                  29.48     1:03.76 (34.28)     1:39.64 (35.88)     2:14.99 (35.35)
        2:58.01 (43.02)     3:41.70 (43.69)     4:14.49 (32.79)     4:45.53 (31.04)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Travis C     17 NDAC-MR                21.95      22.88 METS    20  
  2 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR                 22.55      23.84         17  
  3 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR                 24.76      24.44         15.5
  3 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR                24.50      24.44         15.5
  5 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR                24.42      24.67         14  
  6 McGhee, Liam F      15 NDAC-MR                23.81      24.69         13  
  7 Galante, Joseph M   16 NBS-MR                 24.45      24.91         12  
  8 Johnson, Thomas M   16 NBS-MR                 24.65      24.92         11  
  9 Mialma, Jonathan    16 NDAC-MR                24.05      25.17          9  
 10 Williams, Aaron D   16 FAST-MR                25.37      25.25          7  
 11 Strand, Jonah C     17 NDAC-MR                25.17      25.29          6  
 12 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR                25.44      25.30          5  
 13 Liang, Gary         17 BBSC-MR                25.45      25.81          4  
 14 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR    27.64      27.95          3  
 15 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                  26.67      28.33          2  
 16 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR                27.41      28.60          1  
 17 Martin, Joshua M    15 NDAC-MR                29.90      29.52        
 18 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR                30.49      29.85        
 19 Mialma, Michelle    12 NDAC-MR                30.21      30.04        
 -- Shapiro, Max J      17 BBSC-MR                27.11         DQ        
      False start
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR                 52.04      52.31         20  
                  25.06       52.31 (27.25)                                        
  2 Broe, Charlie H     16 NBS-MR                 53.18      53.59         17  
                  26.10       53.59 (27.49)                                        
  3 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR                 50.19      53.68         16  
                  25.70       53.68 (27.98)                                        
  4 Galante, Joseph M   16 NBS-MR                 52.01      53.93         15  
                  25.52       53.93 (28.41)                                        
  5 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  54.02      54.44         14  
                  26.22       54.44 (28.22)                                        
  6 Czerwinski, Jay L   17 MWSC-MR                55.23      54.76         13  
                  26.02       54.76 (28.74)                                        
  7 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR                53.91      55.14         12  
                  26.54       55.14 (28.60)                                        
  8 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR                56.68      55.40         11  
                  27.42       55.40 (27.98)                                        
  9 Williams, Aaron D   16 FAST-MR                55.26      55.74          9  
                  28.05       55.74 (27.69)                                        
 10 Derry, Yashua A     16 FAST-MR                56.82      57.12          7  
                  26.99       57.12 (30.13)                                        
 11 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  55.95      57.61          6  
                  27.07       57.61 (30.54)                                        
 12 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  1:00.39      59.63          5  
                  28.81       59.63 (30.82)                                        
 13 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  57.38      59.68          4  
                  27.93       59.68 (31.75)                                        
 14 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:06.41    1:01.27          3  
                  29.30     1:01.27 (31.97)                                        
 15 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR                59.00    1:01.50          2  
 16 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                  59.37    1:03.49          1  
                  30.26     1:03.49 (33.23)                                        
 17 Primeaux, Brandon   16 VAC-MR               1:05.52    1:04.11        
                  30.79     1:04.11 (33.32)                                        
 18 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:31.15    1:11.17        
                  34.57     1:11.17 (36.60)                                        
 19 Cole, Christian J   13 NBS-MR               1:38.47    1:33.93        
                  42.14     1:33.93 (51.79)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.54  12/10/2011 Juan Ballon, BBSC -MR                      
                1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broe, Charlie H     16 NBS-MR               1:49.90    1:53.59         20  
                  26.18       54.54 (28.36)     1:24.16 (29.62)     1:53.59 (29.43)
  2 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               1:56.61    1:56.56         17  
                  26.52       55.44 (28.92)     1:25.63 (30.19)     1:56.56 (30.93)
  3 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:00.99    2:00.07         16  
                  26.71       56.37 (29.66)     1:27.72 (31.35)     2:00.07 (32.35)
  4 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              1:59.61    2:01.57         15  
                                  57.79 ( )   2:01.57 (1:03.78)                    
  5 Liang, Gary         17 BBSC-MR              1:58.95    2:01.74         14  
                  27.75       57.55 (29.80)     1:29.12 (31.57)     2:01.74 (32.62)
  6 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              2:06.51    2:02.71         13  
                  28.95       59.42 (30.47)     1:31.76 (32.34)     2:02.71 (30.95)
  7 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:16.93    2:11.62         12  
                  29.71     1:03.25 (33.54)     1:37.82 (34.57)     2:11.62 (33.80)
  8 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:18.09    2:13.68         11  
                  30.72     1:04.70 (33.98)     1:39.95 (35.25)     2:13.68 (33.73)
  9 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:13.53    2:13.85          9  
                  29.88     1:03.84 (33.96)     1:38.58 (34.74)     2:13.85 (35.27)
 10 Elmassalemah, Mo    17 NDAC-MR              2:17.40    2:16.47          7  
                  31.38     1:05.10 (33.72)     1:40.87 (35.77)     2:16.47 (35.60)
 11 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR              2:15.42    2:17.29          6  
                  32.53     1:06.15 (33.62)     1:42.36 (36.21)     2:17.29 (34.93)
 12 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:37.52    2:20.85          5  
                  32.53     1:08.14 (35.61)     1:45.18 (37.04)     2:20.85 (35.67)
 13 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:18.41    2:21.23          4  
                  29.59     1:04.39 (34.80)     1:40.65 (36.26)     2:21.23 (40.58)
 14 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              2:31.98    2:22.37          3  
                                1:07.56 ( )     1:45.24 (37.68)     2:22.37 (37.13)
 15 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              2:13.08    2:22.54          2  
                  30.60     1:07.32 (36.72)     1:45.48 (38.16)     2:22.54 (37.06)
 16 Cimorelli, Jack D   12 NDAC-MR              2:22.11    2:27.57          1  
                  31.81     1:09.14 (37.33)     1:48.88 (39.74)     2:27.57 (38.69)
 17 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              2:37.64    2:31.37        
                  35.08     1:14.56 (39.48)     1:55.53 (40.97)     2:31.37 (35.84)
 18 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              2:42.30    2:31.58        
                  34.84     1:14.34 (39.50)     1:54.90 (40.56)     2:31.58 (36.68)
 19 Burger, Daniel E    12 NDAC-MR              2:43.61    2:33.40        
                  36.44     1:16.94 (40.50)     1:56.53 (39.59)     2:33.40 (36.87)
 -- Williams, Aaron D   16 FAST-MR              2:13.45         NS        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   16:52.21   12/7/2012 Christopher Alpay, RFAC -MR               
                17:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broe, Charlie H     16 NBS-MR              17:23.82   17:42.42 METS    20  
                  28.74     1:00.10 (31.36)     1:31.87 (31.77)     2:03.65 (31.78)
        2:35.66 (32.01)     3:07.35 (31.69)     3:39.31 (31.96)     4:11.32 (32.01)
        4:43.32 (32.00)     5:15.55 (32.23)     5:47.71 (32.16)     6:19.86 (32.15)
        6:52.51 (32.65)     7:25.30 (32.79)     7:57.86 (32.56)     8:30.45 (32.59)
        9:02.86 (32.41)     9:35.26 (32.40)    10:07.67 (32.41)    10:40.11 (32.44)
       11:12.73 (32.62)    11:45.46 (32.73)    12:17.59 (32.13)    12:49.80 (32.21)
       13:22.11 (32.31)    13:54.87 (32.76)    14:27.49 (32.62)    15:00.21 (32.72)
       15:32.93 (32.72)    16:05.56 (32.63)    16:38.26 (32.70)    17:10.66 (32.40)
       17:42.42 (31.76)
  2 Peticco, Juan P     14 NBS-MR              19:01.94   18:06.02         20  
                  29.53     1:01.23 (31.70)     1:33.56 (32.33)     2:06.45 (32.89)
        2:39.32 (32.87)     3:12.34 (33.02)     3:45.72 (33.38)     4:19.22 (33.50)
        4:52.44 (33.22)     5:26.10 (33.66)     5:58.87 (32.77)     6:32.42 (33.55)
        7:05.59 (33.17)     7:39.09 (33.50)     8:12.32 (33.23)     8:45.54 (33.22)
        9:18.70 (33.16)     9:52.03 (33.33)    10:25.52 (33.49)    10:58.81 (33.29)
       11:32.16 (33.35)    12:05.67 (33.51)    12:38.68 (33.01)    13:12.20 (33.52)
       13:45.18 (32.98)    14:17.70 (32.52)    14:50.79 (33.09)    15:24.33 (33.54)
       15:57.45 (33.12)    16:30.04 (32.59)    17:03.06 (33.02)    17:35.49 (32.43)
       18:06.02 (30.53)
  3 Migliorato, Shawn   15 DA-MR               18:24.83   18:31.39         17  
                  28.78       59.97 (31.19)     1:32.46 (32.49)     2:05.14 (32.68)
        2:38.40 (33.26)     3:11.59 (33.19)     3:45.33 (33.74)     4:18.64 (33.31)
        4:52.36 (33.72)     5:25.92 (33.56)     5:59.64 (33.72)     6:33.43 (33.79)
        7:07.30 (33.87)     7:41.52 (34.22)     8:15.84 (34.32)     8:50.21 (34.37)
        9:24.50 (34.29)     9:58.68 (34.18)    10:33.63 (34.95)    11:08.19 (34.56)
       11:42.81 (34.62)    12:17.30 (34.49)    12:50.28 (32.98)    13:24.03 (33.75)
       13:58.48 (34.45)    14:32.90 (34.42)    15:07.24 (34.34)    15:41.89 (34.65)
       16:16.30 (34.41)    16:50.32 (34.02)    17:24.66 (34.34)    17:59.03 (34.37)
       18:31.39 (32.36)
  4 Treanor, Shane P    14 NBS-MR              19:16.87   18:38.90         17  
                  30.10     1:03.50 (33.40)     1:37.79 (34.29)     2:12.41 (34.62)
        2:46.93 (34.52)     3:21.43 (34.50)     3:56.04 (34.61)     4:30.79 (34.75)
        5:05.66 (34.87)     5:40.31 (34.65)     6:15.07 (34.76)     6:49.56 (34.49)
        7:24.25 (34.69)     7:58.76 (34.51)     8:33.48 (34.72)     9:07.73 (34.25)
        9:42.27 (34.54)    10:16.67 (34.40)    10:51.19 (34.52)    11:25.64 (34.45)
       11:59.65 (34.01)    12:33.93 (34.28)    13:08.00 (34.07)    13:41.71 (33.71)
       14:15.54 (33.83)    14:49.37 (33.83)    15:23.15 (33.78)    15:56.99 (33.84)
       16:30.14 (33.15)    17:03.30 (33.16)    17:36.07 (32.77)    18:08.62 (32.55)
       18:38.90 (30.28)
  5 Czerwinski, Jay L   17 MWSC-MR             19:08.46   18:56.16         16  
                  29.40     1:01.37 (31.97)     1:34.31 (32.94)     2:07.48 (33.17)
        2:41.19 (33.71)     3:14.99 (33.80)     3:49.13 (34.14)     4:23.21 (34.08)
        4:57.46 (34.25)     5:31.85 (34.39)     6:06.23 (34.38)     6:40.92 (34.69)
        7:16.22 (35.30)     7:50.96 (34.74)     8:25.77 (34.81)     9:00.71 (34.94)
        9:35.90 (35.19)    10:10.64 (34.74)    10:46.36 (35.72)    11:21.27 (34.91)
       11:56.83 (35.56)    12:32.32 (35.49)    13:07.75 (35.43)    13:42.52 (34.77)
       14:17.60 (35.08)    14:53.22 (35.62)    15:28.35 (35.13)    16:04.04 (35.69)
       16:38.64 (34.60)    17:13.87 (35.23)    17:48.44 (34.57)    18:22.89 (34.45)
       18:56.16 (33.27)
 -- Johnson, Thomas M   16 NBS-MR              19:10.76         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR                 53.81      57.98         20  
                  27.99       57.98 (29.99)                                        
  2 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR                57.55      58.37         17  
                  28.94       58.37 (29.43)                                        
  3 Broe, Charlie H     16 NBS-MR                 58.02      59.30         16  
                  29.41       59.30 (29.89)                                        
  4 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              1:12.05    1:05.12         15  
                  31.88     1:05.12 (33.24)                                        
  5 Liang, Gary         17 BBSC-MR              1:06.50    1:07.15         14  
                  32.35     1:07.15 (34.80)                                        
  6 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              1:05.25    1:08.19         13  
                  32.33     1:08.19 (35.86)                                        
  7 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:07.69    1:08.61         12  
                  33.37     1:08.61 (35.24)                                        
  8 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:10.41    1:10.84         11  
                  33.85     1:10.84 (36.99)                                        
  9 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:15.79    1:13.34          9  
                  35.76     1:13.34 (37.58)                                        
 10 Elmassalemah, Mo    17 NDAC-MR              1:17.26    1:16.88          7  
                1:16.88         1:16.88 ( )                                        
 11 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:26.75    1:19.50          6  
 12 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              1:13.76    1:19.98          5  
                1:19.98         1:19.98 ( )                                        
 13 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR              1:21.14    1:20.72          4  
                  39.35     1:20.72 (41.37)                                        
 14 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:23.43    1:21.87          3  
                  40.06     1:21.87 (41.81)                                        
 15 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:27.67    1:30.67          2  
                  43.34     1:30.67 (47.33)                                        
 -- Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT         NS        
 -- Carrasquillo, Etha  12 DA-MR                1:46.72         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:53.81    1/5/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                      
                2:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broe, Charlie H     16 NBS-MR               2:05.62    2:05.08         20  
                  30.34     1:02.14 (31.80)     1:34.25 (32.11)     2:05.08 (30.83)
  2 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               1:58.48    2:06.16         17  
                  29.65     1:01.62 (31.97)     1:34.36 (32.74)     2:06.16 (31.80)
  3 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              2:08.82    2:12.44         16  
                  30.35     1:03.39 (33.04)     1:38.78 (35.39)     2:12.44 (33.66)
  4 Galante, Joseph M   16 NBS-MR               2:12.38    2:16.98         15  
                  32.79     1:07.26 (34.47)     1:42.51 (35.25)     2:16.98 (34.47)
  5 Czerwinski, Jay L   17 MWSC-MR                   NT    2:19.64         14  
                  33.48     1:09.00 (35.52)     1:44.71 (35.71)     2:19.64 (34.93)
  6 Derry, Yashua A     16 FAST-MR              2:19.95    2:22.74         13  
                  31.82     1:20.00 (48.18)     1:46.25 (26.25)     2:22.74 (36.49)
  7 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  2:50.00    2:24.53         12  
                  34.92     1:12.53 (37.61)     1:49.91 (37.38)     2:24.53 (34.62)
  8 Williams, Aaron D   16 FAST-MR              2:26.53    2:26.40         11  
                  34.16     1:10.84 (36.68)     1:49.26 (38.42)     2:26.40 (37.14)
  9 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:35.41    2:30.46          9  
                  35.00     1:12.44 (37.44)     1:50.94 (38.50)     2:30.46 (39.52)
 10 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:42.07    2:32.21          7  
                  36.30     1:14.67 (38.37)     1:54.10 (39.43)     2:32.21 (38.11)
 11 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:49.99    2:35.37          6  
                  36.90     1:16.45 (39.55)     1:56.60 (40.15)     2:35.37 (38.77)
 12 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                2:48.56    2:38.68          5  
                                1:17.44 ( )   2:38.68 (1:21.24)                    
 13 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:55.55    2:42.28          4  
                  38.38     1:20.13 (41.75)     2:02.36 (42.23)     2:42.28 (39.92)
 14 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:52.22    2:42.38          3  
                  38.03     1:20.12 (42.09)     2:02.69 (42.57)     2:42.38 (39.69)
 15 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              2:55.55    2:50.40          2  
                  39.77     1:24.09 (44.32)     2:08.71 (44.62)     2:50.40 (41.69)
 16 McNamara, William   12 BBSC-MR              3:35.44    2:50.75          1  
                  40.08     1:23.03 (42.95)     2:06.91 (43.88)     2:50.75 (43.84)
 17 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              2:41.50    2:53.33        
 18 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              3:27.77    2:58.56        
                  42.35     1:27.80 (45.45)     2:13.42 (45.62)     2:58.56 (45.14)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
              1:04.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Thomas M   16 NBS-MR               1:05.19    1:07.39         20  
                  32.31     1:07.39 (35.08)                                        
  2 Wadsworth, John D   14 MWSC-MR              1:04.33    1:09.90         17  
                  33.15     1:09.90 (36.75)                                        
  3 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              1:12.05    1:10.37         16  
                  33.24     1:10.37 (37.13)                                        
  4 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR               1:11.21    1:11.43         15  
                  33.74     1:11.43 (37.69)                                        
  5 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              1:14.49    1:15.92         14  
                  35.23     1:15.92 (40.69)                                        
  6 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:19.44    1:19.10         13  
                  38.09     1:19.10 (41.01)                                        
  7 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:29.41    1:23.13         12  
                  39.84     1:23.13 (43.29)                                        
  8 Primeaux, Brandon   16 VAC-MR               1:22.47    1:24.11         11  
                  39.62     1:24.11 (44.49)                                        
  9 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              1:34.61    1:36.54          9  
                  44.96     1:36.54 (51.58)                                        
 10 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR       NT    2:02.03          7  
 -- Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:37.38         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  48.17          DQ (50.21)                                        
 -- Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:28.87         DQ        
      Downward butterfly kick
                  40.74          DQ (43.41)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
                2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strand, Jonah C     17 NDAC-MR              2:14.95    2:21.75 METS    20  
                  31.44     1:07.56 (36.12)     1:45.19 (37.63)     2:21.75 (36.56)
  2 Johnson, Thomas M   16 NBS-MR               2:19.94    2:28.42         17  
                  33.86     1:11.12 (37.26)     1:50.38 (39.26)     2:28.42 (38.04)
  3 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                2:32.19    2:30.05         16  
                  34.15     1:11.01 (36.86)     1:50.76 (39.75)     2:30.05 (39.29)
  4 Blank, Travis C     17 NDAC-MR              2:24.11    2:31.45         15  
                  32.89     1:11.97 (39.08)     1:51.97 (40.00)     2:31.45 (39.48)
  5 Liang, Gary         17 BBSC-MR              2:29.54    2:34.47         14  
                  35.34     1:14.08 (38.74)     1:53.79 (39.71)     2:34.47 (40.68)
  6 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              2:38.81    2:36.41         13  
                  34.54     1:14.79 (40.25)     1:57.21 (42.42)     2:36.41 (39.20)
  7 Galante, Joseph M   16 NBS-MR               2:33.64    2:36.70         12  
                  34.87     1:14.58 (39.71)     1:55.32 (40.74)     2:36.70 (41.38)
  8 McGhee, Liam F      15 NDAC-MR              2:40.11    2:41.90         11  
                  37.32     1:18.93 (41.61)     2:01.78 (42.85)     2:41.90 (40.12)
  9 Mialma, Jonathan    16 NDAC-MR              2:42.10    2:44.78          9  
                  35.51     1:16.78 (41.27)     2:00.14 (43.36)     2:44.78 (44.64)
 10 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  2:58.53    2:46.58          7  
                  38.28     1:22.66 (44.38)     2:06.14 (43.48)     2:46.58 (40.44)
 11 Williams, Aaron D   16 FAST-MR              2:52.24    2:47.22          6  
                  36.15     1:17.16 (41.01)     2:02.07 (44.91)     2:47.22 (45.15)
 12 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:47.95    2:47.38          5  
                  37.12     1:19.85 (42.73)     2:03.56 (43.71)     2:47.38 (43.82)
 13 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:47.06    2:47.87          4  
                  35.69     1:17.36 (41.67)     2:02.44 (45.08)     2:47.87 (45.43)
 14 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:55.55    2:51.08          3  
                  37.86     1:21.44 (43.58)     2:06.67 (45.23)     2:51.08 (44.41)
 15 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR              2:45.89    2:58.35          2  
                  41.81     1:27.43 (45.62)     2:13.31 (45.88)     2:58.35 (45.04)
 16 Martin, Joshua M    15 NDAC-MR              2:57.82    2:58.54          1  
                  38.84     1:24.36 (45.52)     2:12.24 (47.88)     2:58.54 (46.30)
 17 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              3:10.41    3:02.45        
                  41.64     1:29.26 (47.62)     2:17.14 (47.88)     3:02.45 (45.31)
 18 Mialma, Michelle    12 NDAC-MR              2:59.11    3:03.23        
                  42.57     1:31.00 (48.43)     2:18.61 (47.61)     3:03.23 (44.62)
 19 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              3:34.44    3:17.46        
                  45.68     1:36.14 (50.46)     2:27.66 (51.52)     3:17.46 (49.80)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                55.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Travis C     17 NDAC-MR                54.12      55.93         20  
                  26.03       55.93 (29.90)                                        
  2 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR                 54.78      56.62         17  
                  26.51       56.62 (30.11)                                        
  3 Strand, Jonah C     17 NDAC-MR                57.35      59.10         16  
                  28.09       59.10 (31.01)                                        
  4 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               1:01.40    1:01.81         15  
                  28.93     1:01.81 (32.88)                                        
  5 Williams, Aaron D   16 FAST-MR              1:03.40    1:02.80         14  
                  28.79     1:02.80 (34.01)                                        
  6 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              1:05.34    1:03.42         13  
                  29.71     1:03.42 (33.71)                                        
  7 Mialma, Jonathan    16 NDAC-MR                59.64    1:03.93         12  
                  29.79     1:03.93 (34.14)                                        
  8 Liang, Gary         17 BBSC-MR              1:05.29    1:04.25         11  
                  29.57     1:04.25 (34.68)                                        
  9 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              1:03.51    1:04.32          9  
                  29.84     1:04.32 (34.48)                                        
 10 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              1:02.50    1:04.42          7  
                  29.64     1:04.42 (34.78)                                        
 11 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                1:06.87    1:07.00          6  
                  30.47     1:07.00 (36.53)                                        
 12 McGhee, Liam F      15 NDAC-MR              1:04.54    1:08.17          5  
                  31.65     1:08.17 (36.52)                                        
 13 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:15.41    1:09.66          4  
                  16.62     1:09.66 (53.04)                                        
 14 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  1:18.19    1:11.70          3  
                  34.03     1:11.70 (37.67)                                        
 15 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:13.49    1:15.03          2  
                  35.04     1:15.03 (39.99)                                        
 16 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              1:12.95    1:17.40          1  
                  36.68     1:17.40 (40.72)                                        
 17 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:18.98    1:18.63        
                  35.74     1:18.63 (42.89)                                        
 18 Mialma, Michelle    12 NDAC-MR              1:19.18    1:20.84        
                  37.29     1:20.84 (43.55)                                        
 19 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:25.47    1:33.15        
                  42.67     1:33.15 (50.48)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
                2:05.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR               2:10.43    2:09.55         20  
                  27.71     1:00.53 (32.82)     1:34.08 (33.55)     2:09.55 (35.47)
 -- Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  3:10.00         NS        
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:16.73    1/1/1989 WPSC                                       
                3:35.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:27.61    3:33.28 METS    40  
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Johnson, Thomas M 16           
     3) Galante, Joseph M 16            4) Lockhart, Ryan J 17            
                  25.47       53.37 (53.37)     1:18.67 (25.30)     1:46.96 (53.59)
        2:11.82 (24.86)     2:41.07 (54.11)     3:05.52 (24.45)     3:33.28 (52.21)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        3:41.98    3:45.72         34  
     1) Yurman, Eric P 17               2) Shapiro, Max J 17              
     3) Heepe, Phillip C 17             4) Liang, Gary 17                 
                  26.05       53.89 (53.89)     1:22.12 (28.23)   1:55.13 (1:01.24)
        2:21.03 (25.90)     2:49.99 (54.86)     3:16.33 (26.34)     3:45.72 (55.73)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:21.59         NS        
     1) Treanor, Shane P 14             2) Korganashvili, David 15        
     3) Kenan, Derrick L 13             4) Peticco, Juan P 14             
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:39.68    1/1/2000 BGNW  C                                    
                3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:47.34    3:57.91 METS    40  
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Treanor, Shane P 14            
     3) Lockhart, Ryan J 17             4) Galante, Joseph M 16           
                  27.97       57.73 (57.73)     1:29.64 (31.91)   2:06.65 (1:08.92)
        2:33.70 (27.05)     3:05.59 (58.94)     3:30.12 (24.53)     3:57.91 (52.32)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:22.88    4:20.18         34  
     1) Yurman, Eric P 17               2) Tucker, Chandler J 13          
     3) LaBianca, Joe J 14              4) Ballon, Juan R 18              
                  28.13       57.88 (57.88)     1:34.79 (36.91)   2:15.80 (1:17.92)
        2:45.34 (29.54)   3:19.74 (1:03.94)     3:47.58 (27.84)   4:20.18 (1:00.44)
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                      NT    1:14.11         40  
     1) Rasquinha, Rohit A M8           2) Broderick, Patrick V M8        
     3) Jhong, Ethan M8                 4) Rasquinha, Ranjan J M8         
                  51.68     1:14.11 (22.43)                                        
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:30.00    1:16.63         34  
     1) McKenna, Mary K W8              2) Herrera, Ciara E W8            
     3) Castano, Tara M W8              4) Eng, Amelie R W7               
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                      NT    1:05.05         40  
     1) Rasquinha, Ranjan J M8          2) Broderick, Patrick V M8        
     3) Rasquinha, Rohit A M8           4) Calabrese, Matthew J M7        
                  48.60     1:05.05 (16.45)                                        
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:30.00    1:08.94         34  
     1) Valdez, Thalia A W8             2) Diffendale, Ashley E W8        
     3) Tan, Sayjel E W7                4) Eng, Amelie R W7               
                1:08.94         1:08.94 ( )