Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/9/2013 08:05 AM
             2013 MR NYSA Holiday Classic - 12/6/2013 to 12/8/2013             
                              Sanction #: 131208                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR        31.06      31.38 JO     
  2 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        31.56      31.41 JO     
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR                31.44      31.42 JO     
  4 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR        35.50      34.23 SILV   
  5 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR        35.60      34.36 SILV   
  6 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              34.74      34.46 SILV   
  6 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR                34.78      34.46 SILV   
  8 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR        36.17      36.16        
  9 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR        35.43      37.64        
 10 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        36.27      37.93        
 11 Cabusay, Christine  10 WAC-MR                 35.67      37.96        
 12 Klein, Jordana       9 Empire-MR              38.43      38.23        
 13 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR        35.96      38.77        
 14 Sadowski, Maura      9 WAC-MR                 37.72      39.00        
 15 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR        37.68      39.38        
 16 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              37.35      39.91        
 17 Dixon, Avery         9 WAC-MR                 45.00      39.99        
 18 Mello, Anna E        9 Empire-MR              44.69      40.14        
 19 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        42.06      40.29        
 20 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        37.87      41.00        
 21 Pelcak, Julianne S  10 NYSA-MR                   NT      41.15        
 22 Marin, Briana       10 Kips Bay Makos-MR      38.49      41.24        
 23 Caputo, Julia       10 WAC-MR                 39.89      41.42        
 24 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              42.15      41.47        
 25 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR              38.25      41.64        
 26 Flottmann-Stehlin,   9 WAC-MR                 43.86      42.24        
 27 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              39.89      42.75        
 28 Rosario, Tykai N     9 Kips Bay Makos-MR      41.55      42.76        
 29 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                45.08      42.95        
 30 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              58.67      43.11        
 31 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 45.74      43.16        
 32 Coffino, Cate H     10 Marlins Bgnw-MR        41.10      43.48        
 33 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        41.36      43.52        
 34 Lamoni, Saniya I     9 Kips Bay Makos-MR      46.90      43.70        
 35 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR        41.74      44.01        
 35 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              40.84      44.01        
 37 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 41.64      44.02        
 38 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        39.06      44.13        
 39 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                48.63      44.22        
 40 Mugno, Bella O       9 Empire-MR              42.52      44.68        
 41 Anticev, Katherine   8 WAC-MR               1:00.00      44.81        
 42 Laub, Lindsay        9 WAC-MR                 43.66      44.87        
 43 Downes, Alexandra    9 Empire-MR              40.52      45.00        
 44 Vargas, Jadyn S     10 Kips Bay Makos-MR      43.83      45.14        
 45 Gonzalez, Imani L    8 Kips Bay Makos-MR      45.97      45.29        
 46 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              45.42      46.58        
 47 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 40.63      46.77        
 48 Martinez, Zussette   9 Kips Bay Makos-MR      44.41      47.00        
 49 Marin, Alyssa A      9 Kips Bay Makos-MR      46.90      48.06        
 49 Spidell, Jasmine S  10 Kips Bay Makos-MR    1:05.89      48.06        
 51 Mchugh, Madison     10 WAC-MR                 45.29      49.23        
 52 Mondragon, Nedege   10 Kips Bay Makos-MR      43.51      49.82        
 53 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 48.60      50.58        
 54 Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR      43.73      53.39        
 55 Allegretti, Anna     9 WAC-MR               1:03.22      55.58        
 56 Mihklin, Ilana       7 Shy-Mr-MR              58.00      57.28        
 57 Mercado, Nevaeh S    7 Kips Bay Makos-MR      45.13      58.51        
 58 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR      55.60      59.55        
 59 Dagnatchew, Tigist  10 Kips Bay Makos-MR      51.01    1:05.56        
 60 Caputo, Fiona        7 WAC-MR                 55.00    1:05.83        
 61 Casellas, Krystin    7 Kips Bay Makos-MR    1:00.12    1:10.37        
 62 Macaluso, Chloe R    7 NYSA-MR                   NT    1:18.01        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:07.90    1:06.90 ZQ     
                  31.83     1:06.90 (35.07)                                        
  2 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:14.71    1:10.66 JO     
                  32.71     1:10.66 (37.95)                                        
  3 Afif, Sarah         10 WAC-MR               1:20.00    1:14.93 SILV   
                  34.62     1:14.93 (40.31)                                        
  4 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:20.65    1:15.30 SILV   
                  36.66     1:15.30 (38.64)                                        
  5 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:21.44    1:18.32 SILV   
                  37.09     1:18.32 (41.23)                                        
  6 Greenstein, Jessie  10 Marlins Bgnw-MR      1:24.40    1:19.46        
                  37.32     1:19.46 (42.14)                                        
  7 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR      1:23.09    1:20.19        
                  38.26     1:20.19 (41.93)                                        
  8 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:22.11    1:20.47        
                  37.94     1:20.47 (42.53)                                        
  9 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               1:21.60    1:20.89        
                  36.97     1:20.89 (43.92)                                        
 10 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR      1:23.21    1:21.55        
                  37.37     1:21.55 (44.18)                                        
 11 Cabusay, Christine  10 WAC-MR               1:23.35    1:23.48        
                  38.64     1:23.48 (44.84)                                        
 12 Reich, Elizabeth    10 WAC-MR               2:00.00    1:23.54        
                  39.62     1:23.54 (43.92)                                        
 13 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR      1:30.73    1:25.00        
                  40.09     1:25.00 (44.91)                                        
 14 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:33.29    1:25.19        
                  40.59     1:25.19 (44.60)                                        
 15 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR      1:28.21    1:25.54        
                  40.40     1:25.54 (45.14)                                        
 16 Manning, Brooke      9 WAC-MR               1:40.00    1:26.46        
                  40.93     1:26.46 (45.53)                                        
 17 Caputo, Julia       10 WAC-MR               1:26.61    1:26.92        
                  40.48     1:26.92 (46.44)                                        
 18 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:29.63    1:27.20        
                  41.09     1:27.20 (46.11)                                        
 19 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:27.33    1:27.64        
                  41.61     1:27.64 (46.03)                                        
 20 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:26.26    1:27.83        
                  39.83     1:27.83 (48.00)                                        
 21 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR      1:32.90    1:28.80        
                  40.16     1:28.80 (48.64)                                        
 22 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:29.27    1:28.88        
                  40.34     1:28.88 (48.54)                                        
 23 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR      1:40.51    1:29.77        
                  43.02     1:29.77 (46.75)                                        
 24 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:33.15    1:31.22        
                  43.40     1:31.22 (47.82)                                        
 25 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:32.36    1:32.32        
                  44.64     1:32.32 (47.68)                                        
 26 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:41.08    1:32.55        
                  42.72     1:32.55 (49.83)                                        
 27 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:31.97    1:34.39        
                  43.86     1:34.39 (50.53)                                        
 28 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:38.74    1:34.75        
                  41.91     1:34.75 (52.84)                                        
 29 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:37.63    1:37.09        
                  46.90     1:37.09 (50.19)                                        
 30 Hulme, Katie E       9 Marlins Bgnw-MR      1:45.50    1:37.54        
                  43.75     1:37.54 (53.79)                                        
 31 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT    1:37.87        
                  46.43     1:37.87 (51.44)                                        
 32 Downes, Alexandra    9 Empire-MR            1:34.69    1:38.45        
                  45.51     1:38.45 (52.94)                                        
 33 Cho, Danielle        9 WAC-MR               1:48.83    1:38.69        
                  45.11     1:38.69 (53.58)                                        
 34 Goldberg, Hailey F   9 Empire-MR            1:38.36    1:38.94        
                  45.67     1:38.94 (53.27)                                        
 35 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            1:45.00    1:39.07        
                  45.32     1:39.07 (53.75)                                        
 36 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:40.24        
                  48.78     1:40.24 (51.46)                                        
 37 Shashaty, Kelly      8 WAC-MR               1:42.81    1:41.83        
                  48.17     1:41.83 (53.66)                                        
 38 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:46.29    1:42.26        
                  47.63     1:42.26 (54.63)                                        
 39 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:41.21    1:42.72        
                  47.34     1:42.72 (55.38)                                        
 40 Levi, Elli C        10 Empire-MR            1:39.41    1:45.02        
                  49.31     1:45.02 (55.71)                                        
 41 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT    1:47.07        
                  48.91     1:47.07 (58.16)                                        
 42 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:51.79    1:50.28        
                  52.59     1:50.28 (57.69)                                        
 43 Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT    2:01.46        
                  55.19   2:01.46 (1:06.27)                                        
 44 Driscoll, Amanda     8 WAC-MR               2:00.00    2:06.01        
                  59.10   2:06.01 (1:06.91)                                        
 -- Atassi, Emily       10 WAC-MR               2:18.58         DQ        
      False start
                  39.01          DQ (45.62)                                        
 -- Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:33.95         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR                39.29      38.87 SILV   
  2 Callaghan, Kaitlin  10 WAC-MR                 42.80      41.00 SILV   
  3 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR        42.30      41.46 SILV   
  4 Dixon, Avery         9 WAC-MR                 55.00      41.69 SILV   
  5 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              43.94      43.29        
  6 Caputo, Julia       10 WAC-MR                 45.45      43.32        
  7 Coffino, Cate H     10 Marlins Bgnw-MR        43.78      43.60        
  8 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR        45.99      44.47        
  9 Flottmann-Stehlin,   9 WAC-MR                 49.78      45.13        
 10 Mello, Anna E        9 Empire-MR              46.21      45.43        
 11 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        45.94      45.68        
 12 Klein, Jordana       9 Empire-MR              46.77      45.81        
 12 Sadowski, Maura      9 WAC-MR                 44.65      45.81        
 14 Downes, Alexandra    9 Empire-MR              46.00      46.44        
 15 Mugno, Bella O       9 Empire-MR              46.61      46.52        
 16 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              46.13      47.05        
 17 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        47.95      47.61        
 18 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR        48.31      47.66        
 19 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR              46.45      47.86        
 20 Cabusay, Christine  10 WAC-MR                 50.64      48.11        
 21 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              58.00      48.78        
 22 Pineda, Ryleigh E   10 Kips Bay Makos-MR      46.20      49.97        
 23 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR                 48.97      50.37        
 24 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              54.12      50.43        
 25 Moore, Michaela      9 WAC-MR               1:00.00      51.04        
 26 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              47.33      51.06        
 27 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                59.00      51.08        
 28 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        49.12      51.13        
 29 Pineda, Aislynn L    8 Kips Bay Makos-MR      47.81      51.16        
 30 Marin, Alyssa A      9 Kips Bay Makos-MR      46.01      51.72        
 31 Vargas, Jadyn S     10 Kips Bay Makos-MR      54.31      51.76        
 32 Gonzalez, Imani L    8 Kips Bay Makos-MR      50.25      52.01        
 33 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              47.38      52.17        
 34 Mchugh, Madison     10 WAC-MR                 55.93      52.81        
 35 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT      53.00        
 36 Pelcak, Julianne S  10 NYSA-MR                   NT      53.15        
 37 Lamoni, Saniya I     9 Kips Bay Makos-MR      57.78      53.62        
 38 Mondragon, Nedege   10 Kips Bay Makos-MR      57.97      53.69        
 39 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              56.29      53.96        
 40 Mihklin, Ilana       7 Shy-Mr-MR            1:15.00      54.19        
 41 Martinez, Zussette   9 Kips Bay Makos-MR      58.06      57.35        
 42 Allegretti, Anna     9 WAC-MR               1:07.85      58.70        
 43 Spidell, Jasmine S  10 Kips Bay Makos-MR    1:10.29    1:01.93        
 44 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR      59.57    1:04.07        
 45 Mercado, Nevaeh S    7 Kips Bay Makos-MR    1:07.55    1:07.33        
 46 Dagnatchew, Tigist  10 Kips Bay Makos-MR    1:05.96    1:09.56        
 47 Caputo, Fiona        7 WAC-MR               1:00.00    1:10.21        
 -- Casellas, Krystin    7 Kips Bay Makos-MR    1:05.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 54.49         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Vuksanaj, Anjali L   9 Empire-MR              58.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:03.31         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Del Vecchio, Julie   9 Empire-MR              55.31         NS        
 -- Del Vecchio, Domin   9 Empire-MR              55.22         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:24.92    1:22.44 SILV   
                  38.61     1:22.44 (43.83)                                        
  2 Afif, Sarah         10 WAC-MR               1:30.00    1:24.75 SILV   
                  39.90     1:24.75 (44.85)                                        
  3 Greenstein, Jessie  10 Marlins Bgnw-MR      1:25.53    1:26.02 SILV   
                  41.12     1:26.02 (44.90)                                        
  4 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:27.39    1:29.40 SILV   
                  42.56     1:29.40 (46.84)                                        
  5 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR      1:30.87    1:31.43 SILV   
                  43.25     1:31.43 (48.18)                                        
  6 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:36.54    1:32.47 SILV   
                  46.79     1:32.47 (45.68)                                        
  7 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR      1:32.17    1:34.48 SILV   
                  45.38     1:34.48 (49.10)                                        
  8 Reich, Elizabeth    10 WAC-MR               2:00.00    1:36.23 SILV   
                  46.57     1:36.23 (49.66)                                        
  9 Caputo, Julia       10 WAC-MR               1:39.06    1:36.84 SILV   
                  46.92     1:36.84 (49.92)                                        
 10 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR      1:36.07    1:38.35        
                  46.81     1:38.35 (51.54)                                        
 11 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR      1:42.35    1:39.19        
                  49.13     1:39.19 (50.06)                                        
 12 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:42.51    1:39.51        
                  49.85     1:39.51 (49.66)                                        
 13 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:41.70    1:40.64        
                  47.73     1:40.64 (52.91)                                        
 14 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:39.84    1:42.08        
                  48.80     1:42.08 (53.28)                                        
 15 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:43.25    1:42.09        
                  47.88     1:42.09 (54.21)                                        
 16 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:40.90    1:42.37        
                  50.69     1:42.37 (51.68)                                        
 17 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR      2:18.60    1:43.85        
                  49.51     1:43.85 (54.34)                                        
 18 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.48    1:44.15        
                  50.86     1:44.15 (53.29)                                        
 19 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:49.83    1:44.78        
                  50.10     1:44.78 (54.68)                                        
 20 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            2:01.00    1:44.95        
                  51.20     1:44.95 (53.75)                                        
 21 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:43.45    1:45.08        
                  50.94     1:45.08 (54.14)                                        
 22 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:48.06    1:47.51        
                  52.90     1:47.51 (54.61)                                        
 23 Cabusay, Christine  10 WAC-MR               1:52.57    1:48.37        
 24 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            1:55.00    1:50.09        
                  50.82     1:50.09 (59.27)                                        
 25 Levi, Elli C        10 Empire-MR            1:51.09    1:50.95        
                  53.88     1:50.95 (57.07)                                        
 26 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:49.67    1:51.37        
                  57.43     1:51.37 (53.94)                                        
 27 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT    1:55.10        
                  56.56     1:55.10 (58.54)                                        
 28 Goldberg, Hailey F   9 Empire-MR            2:01.80    1:57.31        
                  56.92   1:57.31 (1:00.39)                                        
 29 Shashaty, Kelly      8 WAC-MR               2:00.00    1:58.96        
 30 Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT    2:10.77        
                  59.78   2:10.77 (1:10.99)                                        
 31 Driscoll, Amanda     8 WAC-MR               2:00.00    2:24.86        
                1:09.42   2:24.86 (1:15.44)                                        
 -- Downes, Alexandra    9 Empire-MR            2:00.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.56          DQ (56.20)                                        
 -- Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:43.61         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.57          DQ (56.96)                                        
 -- Cho, Danielle        9 WAC-MR               2:09.80         DQ        
      Not on back off wall
                  53.59          DQ (59.83)                                        
 -- Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:36.02         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR           NT      45.60 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR        43.09      42.44 JO     
  2 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        43.94      42.49 JO     
  3 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR        43.35      42.94 JO     
  4 Cabusay, Christine  10 WAC-MR                 44.38      43.27 SILV   
  5 Callaghan, Kaitlin  10 WAC-MR                 45.16      45.41 SILV   
  6 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 50.01      47.23 SILV   
  7 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR        46.01      47.26 SILV   
  8 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        46.26      47.36 SILV   
  9 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR        48.17      47.58 SILV   
 10 Sadowski, Maura      9 WAC-MR                 52.21      48.16 SILV   
 11 Dixon, Avery         9 WAC-MR                 55.00      48.43 SILV   
 12 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR        47.32      49.82        
 13 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        50.19      49.97        
 14 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        51.46      51.01        
 15 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR        53.87      52.72        
 16 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 54.86      53.24        
 17 Anticev, Katherine   8 WAC-MR               1:00.00      53.68        
 18 Coffino, Cate H     10 Marlins Bgnw-MR        55.22      53.99        
 19 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 56.89      54.20        
 20 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR                59.53      54.59        
 21 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:00.00      54.89        
 22 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            1:00.46      55.08        
 23 Laub, Lindsay        9 WAC-MR                 59.34      55.20        
 24 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        54.65      55.50        
 25 Vuksanaj, Anjali L   9 Empire-MR            1:01.62      55.76        
 26 Moore, Michaela      9 WAC-MR               1:00.00      56.80        
 27 Mchugh, Madison     10 WAC-MR                 58.95      58.78        
 28 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT      59.49        
 29 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 59.71    1:03.62        
 30 Allegretti, Anna     9 WAC-MR               1:10.00    1:05.22        
 31 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:10.43    1:08.84        
 32 Caputo, Fiona        7 WAC-MR               1:10.00    1:19.52        
 -- Mihklin, Ilana       7 Shy-Mr-MR            1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR    1:09.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Del Vecchio, Domin   9 Empire-MR            1:13.68         NS        
 -- Del Vecchio, Julie   9 Empire-MR            1:01.39         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:30.47    1:30.63 ZQ     
                  43.28     1:30.63 (47.35)                                        
  2 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:32.20    1:35.00 SILV   
                  44.58     1:35.00 (50.42)                                        
  3 Cabusay, Christine  10 WAC-MR               1:36.34    1:39.95 SILV   
                  46.99     1:39.95 (52.96)                                        
  4 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:39.62    1:43.17 SILV   
                  46.76     1:43.17 (56.41)                                        
  5 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:50.52    1:43.29 SILV   
                  49.10     1:43.29 (54.19)                                        
  6 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:45.29    1:44.28 SILV   
                  49.24     1:44.28 (55.04)                                        
  7 Afif, Sarah         10 WAC-MR               1:40.00    1:44.57 SILV   
                  50.76     1:44.57 (53.81)                                        
  8 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR      1:48.73    1:48.16 SILV   
                  50.55     1:48.16 (57.61)                                        
  9 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:51.57    1:52.80        
                  54.14     1:52.80 (58.66)                                        
 10 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               1:49.38    1:53.29        
                  55.00     1:53.29 (58.29)                                        
 11 Downes, Alexandra    9 Empire-MR            1:52.21    1:53.44        
                  53.28   1:53.44 (1:00.16)                                        
 12 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               2:00.00    1:55.01        
                  56.10     1:55.01 (58.91)                                        
 13 Cho, Danielle        9 WAC-MR               2:10.00    1:55.19        
                  54.42   1:55.19 (1:00.77)                                        
 14 Reich, Elizabeth    10 WAC-MR               2:00.00    1:55.62        
                  53.64   1:55.62 (1:01.98)                                        
 15 Manning, Brooke      9 WAC-MR               2:09.85    1:57.14        
                  54.84   1:57.14 (1:02.30)                                        
 16 Hulme, Katie E       9 Marlins Bgnw-MR      1:57.21    1:59.67        
                  56.21   1:59.67 (1:03.46)                                        
 17 Shashaty, Kelly      8 WAC-MR               1:58.56    2:02.05        
                  57.24   2:02.05 (1:04.81)                                        
 18 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               2:00.00    2:18.82        
                1:05.98   2:18.82 (1:12.84)                                        
 -- Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.03        DQ (1:09.53)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        36.95      36.83 SILV   
  2 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              45.54      41.61 SILV   
  3 Greenstein, Jessie  10 Marlins Bgnw-MR        41.40      42.14 SILV   
  4 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR        42.22      43.27 SILV   
  5 Manning, Brooke      9 WAC-MR                 45.26      43.41 SILV   
  6 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 46.80      43.83 SILV   
  7 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR        42.66      44.08        
  8 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        40.50      45.94        
  9 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR        43.57      46.09        
 10 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 48.28      46.23        
 11 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR        42.90      46.49        
 12 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              46.37      46.96        
 13 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR        45.64      47.21        
 14 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        49.72      47.23        
 15 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              56.28      47.79        
 16 Mello, Anna E        9 Empire-MR              46.75      48.03        
 17 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR              47.01      48.90        
 18 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 51.42      49.86        
 19 Klein, Jordana       9 Empire-MR              52.87      50.02        
 20 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR        47.30      50.83        
 21 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              58.00      51.17        
 22 Goldberg, Hailey F   9 Empire-MR              57.66      51.84        
 23 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        47.41      52.01        
 24 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        52.21      52.04        
 25 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        51.68      53.99        
 26 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              48.90      54.03        
 27 Caputo, Julia       10 WAC-MR                 53.50      56.13        
 28 Levi, Elli C        10 Empire-MR              57.24      58.07        
 29 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              59.45      59.09        
 30 Hulme, Katie E       9 Marlins Bgnw-MR        59.85    1:05.08        
 31 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:05.33    1:09.06        
 -- Driscoll, Amanda     8 WAC-MR               1:00.00         DQ        
 -- Mugno, Bella O       9 Empire-MR              53.26         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR                   NT    1:34.24 SILV   
                  43.71     1:34.24 (50.53)                                        
  2 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:37.18    1:35.57 SILV   
                  45.80     1:35.57 (49.77)                                        
  3 Marin, Briana       10 Kips Bay Makos-MR    2:09.20    1:51.94        
                  49.51   1:51.94 (1:02.43)                                        
  4 Pineda, Ryleigh E   10 Kips Bay Makos-MR    1:55.81    1:54.69        
                  52.58   1:54.69 (1:02.11)                                        
  5 Rosario, Tykai N     9 Kips Bay Makos-MR    1:52.23    1:56.08        
                  52.79   1:56.08 (1:03.29)                                        
  6 Laub, Lindsay        9 WAC-MR               2:00.00    2:02.22        
                  55.59   2:02.22 (1:06.63)                                        
  7 Pineda, Aislynn L    8 Kips Bay Makos-MR    2:09.19    2:03.93        
                  56.27   2:03.93 (1:07.66)                                        
  8 Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR    2:00.46    2:09.74        
                  59.20   2:09.74 (1:10.54)                                        
 -- Vargas, Jadyn S     10 Kips Bay Makos-MR    1:30.56         DQ        
      Arms underwater recovery
                  58.56                                                            
 -- Lamoni, Saniya I     9 Kips Bay Makos-MR    2:59.99         DQ        
      One hand touch
                  56.43        DQ (1:14.10)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:25.56    1:19.44 JO     
                  37.96     1:19.44 (41.48)                                        
  2 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      1:20.27    1:20.32 JO     
                  38.83     1:20.32 (41.49)                                        
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:19.75    1:20.74 JO     
                  40.10     1:20.74 (40.64)                                        
  4 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR      1:34.42    1:28.39 SILV   
                  40.77     1:28.39 (47.62)                                        
  5 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR              1:31.17    1:30.09        
                  40.84     1:30.09 (49.25)                                        
  6 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR      1:33.23    1:30.60        
                  41.64     1:30.60 (48.96)                                        
  7 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:33.40    1:30.96        
                  45.77     1:30.96 (45.19)                                        
  8 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR      1:32.50    1:31.87        
                  41.77     1:31.87 (50.10)                                        
  9 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR      1:43.05    1:33.34        
                  43.49     1:33.34 (49.85)                                        
 10 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:40.07    1:36.19        
                  46.91     1:36.19 (49.28)                                        
 11 Marin, Briana       10 Kips Bay Makos-MR    1:35.62    1:36.52        
                  44.78     1:36.52 (51.74)                                        
 12 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR      1:42.20    1:37.27        
                  46.85     1:37.27 (50.42)                                        
 13 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:33.30    1:37.72        
                  47.01     1:37.72 (50.71)                                        
 14 Pineda, Ryleigh E   10 Kips Bay Makos-MR    1:37.73    1:38.60        
                  46.17     1:38.60 (52.43)                                        
 15 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:46.36    1:39.05        
                  49.17     1:39.05 (49.88)                                        
 16 Rosario, Tykai N     9 Kips Bay Makos-MR    1:41.08    1:40.02        
                  44.37     1:40.02 (55.65)                                        
 17 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:40.68    1:40.14        
                  48.39     1:40.14 (51.75)                                        
 18 Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:39.29    1:40.19        
                  48.27     1:40.19 (51.92)                                        
 19 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:44.25    1:40.30        
                  51.43     1:40.30 (48.87)                                        
 20 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:38.38    1:40.51        
                  45.83     1:40.51 (54.68)                                        
 21 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               2:00.00    1:42.16        
                  47.53     1:42.16 (54.63)                                        
 22 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:42.98    1:43.01        
                  48.04     1:43.01 (54.97)                                        
 23 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               2:10.00    1:43.97        
                  52.88     1:43.97 (51.09)                                        
 24 Downes, Alexandra    9 Empire-MR            1:49.00    1:44.17        
                  48.83     1:44.17 (55.34)                                        
 25 Flottmann-Stehlin,   9 WAC-MR               2:10.00    1:44.33        
                  45.25     1:44.33 (59.08)                                        
 26 Moore, Michaela      9 WAC-MR               2:00.00    1:47.87        
                  47.76   1:47.87 (1:00.11)                                        
 27 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:48.10    1:50.26        
                  50.71     1:50.26 (59.55)                                        
 28 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      2:01.97    1:50.64        
                  51.79     1:50.64 (58.85)                                        
 29 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:46.23    1:51.57        
                  54.51     1:51.57 (57.06)                                        
 30 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR            1:57.00    1:51.67        
                  51.94     1:51.67 (59.73)                                        
 31 Marin, Alyssa A      9 Kips Bay Makos-MR    2:00.56    1:51.95        
                  52.57     1:51.95 (59.38)                                        
 32 Pineda, Aislynn L    8 Kips Bay Makos-MR    1:51.46    1:53.94        
                  49.08   1:53.94 (1:04.86)                                        
 33 Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR    1:50.71    1:56.44        
                  50.52   1:56.44 (1:05.92)                                        
 34 Vuksanaj, Anjali L   9 Empire-MR            2:33.00    2:00.87        
                  58.61   2:00.87 (1:02.26)                                        
 35 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            2:04.00    2:04.40        
                1:03.69   2:04.40 (1:00.71)                                        
 36 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               2:01.65    2:05.74        
                1:00.83   2:05.74 (1:04.91)                                        
 -- Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            2:15.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.08                                                            
 -- Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:41.56         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.52          DQ (53.67)                                        
 -- Del Vecchio, Julie   9 Empire-MR            2:01.00         NS        
 -- Del Vecchio, Domin   9 Empire-MR            1:58.00         NS        
 
Women 10 & Under 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR                   NT    3:04.12 SILV   
                  45.19     1:33.52 (48.33)     2:25.84 (52.32)     3:04.12 (38.28)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:13.55    2:15.18        
     1) Johnston, Sabrina K 9           2) Mora-Castillo, Isabella 9      
     3) Zhu, Emma 9                     4) Cornish, Kristin A 9           
                  31.72     1:05.87 (34.15)     1:43.28 (37.41)     2:15.18 (31.90)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:24.00    2:25.27        
     1) Paruvangada, Ananya K 10        2) Nadecki, Grace K 9             
     3) Hallac, Anna C 10               4) Magee, Reed E 9                
                  37.47   1:50.63 (1:13.16)     2:25.27 (34.64)         2:25.27 ( )
  3 New York Sharks-MR  'A'                          NT    2:35.64        
     1) Labita, Julia 10                2) Liu, Ava L 7                   
     3) Liu, Chloe J 9                  4) Carolan, Emma M 10             
                  31.94     1:18.13 (46.19)     2:11.90 (53.77)     2:35.64 (23.74)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:31.33    2:47.41        
     1) Smith, Lexi K 9                 2) Reddy, Elisabeth A 9           
     3) Alami, Quinny C 10              4) Coffino, Cate H 10             
                  40.99     1:23.64 (42.65)     2:04.75 (41.11)     2:47.41 (42.66)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:44.24    2:50.51        
     1) Marin, Briana 10                2) Rosario, Tykai N 9             
     3) Pineda, Aislynn L 8             4) Pineda, Ryleigh E 10           
                  42.87     1:26.72 (43.85)     2:12.62 (45.90)     2:50.51 (37.89)
  6 Kips Bay Makos-MR  'B'                      3:01.45    3:11.65        
     1) Echavarria, Victoria P 8        2) Lamoni, Saniya I 9             
     3) Gonzalez, Imani L 8             4) Vargas, Jadyn S 10             
                  52.37     1:38.98 (46.61)     1:59.39 (20.41)   3:11.65 (1:12.26)
  7 Kips Bay Makos-MR  'D'                      3:20.45    3:19.44        
     1) Marin, Alyssa A 9               2) Martinez, Zussette 9           
     3) Spidell, Jasmine S 10           4) Mondragon, Nedege A 10         
                  51.65     1:46.75 (55.10)     2:07.85 (21.10)   3:19.44 (1:11.59)
  8 Kips Bay Makos-MR  'C'                      3:31.26    4:05.34        
     1) Casellas, Krystin R 7           2) Dagnatchew, Tigist M 10        
     3) Mercado, Nevaeh S 7             4) Vega, Isabella M 7             
                1:46.55     2:13.30 (26.75)     3:09.91 (56.61)     4:05.34 (55.43)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:29.17    2:43.69        
     1) Greenstein, Jessie B 10         2) Hallac, Anna C 10              
     3) Smith, Lexi K 9                 4) Johnston, Sabrina K 9          
                  40.85     1:25.71 (44.86)     2:11.79 (46.08)     2:43.69 (31.90)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:39.92    2:52.98        
     1) Mora-Castillo, Isabella 9       2) Paruvangada, Ananya K 10       
     3) Nadecki, Grace K 9              4) Zhu, Emma 9                    
                  41.14     1:30.04 (48.90)     2:16.23 (46.19)     2:52.98 (36.75)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:53.20    2:58.85        
     1) Pondok, Katie I 9               2) Andrews, Olivia A 9            
     3) Magee, Reed E 9                 4) Alami, Quinny C 10             
                  47.20     1:36.86 (49.66)     2:19.70 (42.84)     2:58.85 (39.15)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR              30.59      29.88 SILV   
  2 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR        30.23      30.15 SILV   
  3 Wolter, Erin P      12 Empire-MR              31.08      30.26 SILV   
  4 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR        30.20      30.71 SILV   
  4 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              30.01      30.71 SILV   
  6 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR        32.05      30.94 SILV   
  7 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 30.24      31.04        
  8 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR        31.98      31.42        
  9 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR              31.40      31.60        
 10 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR        32.46      31.75        
 11 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR        32.20      31.92        
 12 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR              32.31      32.02        
 13 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR        32.32      32.15        
 14 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR              32.08      32.36        
 15 Katchis, Megan G    11 Empire-MR              31.44      32.37        
 16 Reyna, Margaux      12 Middies-MR                NT      32.97        
 17 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        34.99      33.24        
 18 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR        34.71      33.40        
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              32.66      33.40        
 20 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR              32.03      33.49        
 21 Paz, Cristina       12 Empire-MR              35.21      33.59        
 22 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              32.44      34.01        
 23 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                   NT      36.72        
 24 Faccilonga, Carlie  12 NYSA-MR                37.47      36.79        
 25 Gullo, Olivia       11 WAC-MR                 37.02      37.19        
 26 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR              38.85      37.43        
 27 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        38.37      38.05        
 28 Galvez, Amelie      11 WAC-MR                 38.14      38.31        
 29 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              38.44      38.95        
 30 Medici, Claire E    11 Empire-MR              36.57      39.01        
 31 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 37.93      39.21        
 32 Barbaro, Alexandra  11 WAC-MR                 39.44      41.43        
 33 Driscoll, Jennifer  11 WAC-MR                 45.65      45.45        
 -- Paz, Dani           11 Empire-MR              43.78         DQ        
      False start
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR              35.12         NS        
 -- Hafizov, Evelyn     11 WAC-MR                 41.14         NS        
 -- Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              41.52         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            1:06.87    1:04.76 SILV   
                  31.18     1:04.76 (33.58)                                        
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:08.02    1:06.38 SILV   
                  31.92     1:06.38 (34.46)                                        
  3 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            1:08.26    1:06.53 SILV   
                  32.05     1:06.53 (34.48)                                        
  4 Puentes, Emily      11 WAC-MR               1:05.51    1:06.56 SILV   
                  31.36     1:06.56 (35.20)                                        
  5 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            1:06.75    1:06.84 SILV   
                  31.05     1:06.84 (35.79)                                        
  6 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      1:08.54    1:07.06 SILV   
                  31.93     1:07.06 (35.13)                                        
  7 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:10.01    1:07.44 SILV   
                  32.71     1:07.44 (34.73)                                        
  8 Moane, Courtney     11 WAC-MR               1:08.58    1:08.98        
                  33.12     1:08.98 (35.86)                                        
  9 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      1:10.59    1:08.99        
                  33.45     1:08.99 (35.54)                                        
 10 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      1:11.23    1:09.08        
                  33.81     1:09.08 (35.27)                                        
 11 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            1:08.17    1:09.29        
                  33.01     1:09.29 (36.28)                                        
 12 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR               1:09.96    1:09.70        
                  33.99     1:09.70 (35.71)                                        
 13 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:10.57    1:09.91        
                  33.41     1:09.91 (36.50)                                        
 14 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR            1:09.46    1:09.92        
                  33.78     1:09.92 (36.14)                                        
 15 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            1:10.40    1:10.38        
                  33.12     1:10.38 (37.26)                                        
 16 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            1:07.01    1:10.44        
                  33.55     1:10.44 (36.89)                                        
 17 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:10.21    1:11.10        
                  34.00     1:11.10 (37.10)                                        
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:11.54    1:12.01        
                  34.30     1:12.01 (37.71)                                        
 19 Valdes, Olivia      11 WAC-MR               1:17.03    1:12.19        
                  33.38     1:12.19 (38.81)                                        
 20 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:13.49    1:12.38        
                  34.87     1:12.38 (37.51)                                        
 21 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:14.50    1:12.59        
                  35.06     1:12.59 (37.53)                                        
 22 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      1:12.68    1:13.00        
                  35.22     1:13.00 (37.78)                                        
 23 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            1:10.50    1:13.32        
                  35.20     1:13.32 (38.12)                                        
 24 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            1:14.71    1:13.37        
                  34.43     1:13.37 (38.94)                                        
 25 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR      1:16.06    1:13.55        
                  34.88     1:13.55 (38.67)                                        
 26 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      1:23.28    1:14.77        
                  35.86     1:14.77 (38.91)                                        
 27 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:19.51    1:14.83        
                  35.17     1:14.83 (39.66)                                        
 28 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            1:16.14    1:15.08        
                  34.59     1:15.08 (40.49)                                        
 29 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR      1:25.35    1:21.06        
                  38.72     1:21.06 (42.34)                                        
 30 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:19.67    1:25.64        
                  41.64     1:25.64 (44.00)                                        
 31 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR            1:25.97    1:26.11        
                  41.22     1:26.11 (44.89)                                        
 32 Gambino, Maria      11 Shy-Mr-MR            1:32.16    1:26.35        
                  40.56     1:26.35 (45.79)                                        
 33 Walter, Sophia      11 WAC-MR               1:50.00    1:27.27        
                  42.96     1:27.27 (44.31)                                        
 34 Kawai, Julia F      11 Empire-MR            1:24.97    1:28.19        
                  41.72     1:28.19 (46.47)                                        
 35 Reed, Nia N         11 Kips Bay Makos-MR    1:48.41    1:29.63        
                  42.82     1:29.63 (46.81)                                        
 36 Hunt, Emma          11 WAC-MR               1:28.24    1:31.29        
                  43.38     1:31.29 (47.91)                                        
 37 Kostyukov, Sasha    12 WAC-MR               2:00.00    1:31.88        
                  40.77     1:31.88 (51.11)                                        
 38 Ramos, Samantha     11 Kips Bay Makos-MR    1:33.84    1:33.89        
                  44.44     1:33.89 (49.45)                                        
 39 Cruz, Skye J        12 Kips Bay Makos-MR    2:05.31    1:34.46        
                  43.09     1:34.46 (51.37)                                        
 40 Casiano, Aaliyah R  11 Kips Bay Makos-MR    1:45.36    1:34.69        
                  46.19     1:34.69 (48.50)                                        
 41 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:34.00    1:35.73        
                  45.08     1:35.73 (50.65)                                        
 42 Royal-Smith, Jaish  11 Kips Bay Makos-MR    1:56.89    1:37.68        
                  43.61     1:37.68 (54.07)                                        
 43 Recalde, Christina  11 Kips Bay Makos-MR    1:40.12    2:13.07        
                  58.76   2:13.07 (1:14.31)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puentes, Emily      11 WAC-MR               2:20.00    2:18.50 SILV   
                  32.63     1:08.59 (35.96)     1:44.70 (36.11)     2:18.50 (33.80)
  2 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            2:22.75    2:20.28 SILV   
                  32.57     1:09.16 (36.59)     1:45.41 (36.25)     2:20.28 (34.87)
  3 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            2:28.19    2:26.19        
                  32.90     1:09.56 (36.66)     1:49.12 (39.56)     2:26.19 (37.07)
  4 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            2:27.11    2:27.22        
                  33.55     1:10.46 (36.91)     1:49.21 (38.75)     2:27.22 (38.01)
  5 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      2:27.24    2:28.07        
                  33.86     1:12.36 (38.50)     1:50.92 (38.56)     2:28.07 (37.15)
  6 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            2:26.91    2:28.97        
                  33.15     1:12.49 (39.34)     1:51.82 (39.33)     2:28.97 (37.15)
  7 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      2:33.06    2:29.77        
                  32.68     1:10.80 (38.12)     1:51.27 (40.47)     2:29.77 (38.50)
  8 Moane, Courtney     11 WAC-MR               2:29.87    2:31.01        
                  35.01     1:13.38 (38.37)     1:52.83 (39.45)     2:31.01 (38.18)
  9 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            2:31.69    2:31.36        
                  33.88     1:12.89 (39.01)     1:53.27 (40.38)     2:31.36 (38.09)
 10 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      2:42.64    2:33.76        
                  34.27   2:33.76 (1:59.49)     3:23.84 (50.08)         2:33.76 ( )
 11 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      2:39.70    2:35.30        
                  35.02     1:15.23 (40.21)     1:55.97 (40.74)     2:35.30 (39.33)
 12 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:32.60    2:35.38        
                  34.16     1:13.04 (38.88)     1:54.30 (41.26)     2:35.38 (41.08)
 13 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            2:36.19    2:36.56        
                  34.84     1:15.16 (40.32)     1:56.47 (41.31)     2:36.56 (40.09)
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:30.67    2:36.56        
                  34.47     1:14.21 (39.74)     1:56.03 (41.82)     2:36.56 (40.53)
 15 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            2:37.48    2:36.74        
                  35.31     1:15.84 (40.53)     1:57.25 (41.41)     2:36.74 (39.49)
 16 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      2:37.43    2:39.67        
                  34.69     1:15.12 (40.43)     1:57.96 (42.84)     2:39.67 (41.71)
 17 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      2:47.12    2:40.74        
                  36.54     1:18.05 (41.51)     2:00.96 (42.91)     2:40.74 (39.78)
 18 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      2:50.22    2:41.18        
                  36.55     1:18.17 (41.62)     2:02.21 (44.04)     2:41.18 (38.97)
 19 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            2:41.85    2:41.26        
                  34.92     1:16.10 (41.18)     1:59.95 (43.85)     2:41.26 (41.31)
 20 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      2:48.95    2:43.66        
                  36.50     1:19.66 (43.16)     2:03.12 (43.46)     2:43.66 (40.54)
 21 Reyna, Margaux      12 Middies-MR                NT    2:50.63        
                  37.32     1:20.70 (43.38)     2:07.82 (47.12)     2:50.63 (42.81)
 22 Paz, Dani           11 Empire-MR            3:32.28    3:25.15        
                  43.88     1:37.63 (53.75)     2:32.08 (54.45)     3:25.15 (53.07)
 -- Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            2:56.66         NS        
 -- Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            2:26.28         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR        34.45      34.24 SILV   
  2 Puentes, Emily      11 WAC-MR                 33.36      34.30 SILV   
  3 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              35.81      35.87 SILV   
  3 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR        35.65      35.87 SILV   
  5 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR              36.22      35.98 SILV   
  6 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR              35.82      36.20 SILV   
  7 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        37.41      36.88 SILV   
  8 Bogart, Claire O    12 Empire-MR              36.15      37.01 SILV   
  9 Valdes, Olivia      11 WAC-MR                 37.17      37.14 SILV   
 10 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR        38.44      37.47 SILV   
 10 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                39.40      37.47 SILV   
 12 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        40.74      38.08        
 13 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR        38.70      38.37        
 14 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR        39.07      38.44        
 15 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR                 39.67      38.76        
 16 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR        37.65      38.86        
 17 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR              38.51      38.95        
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              38.48      39.12        
 19 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              37.02      39.28        
 20 Kawai, Julia F      11 Empire-MR              42.37      42.51        
 21 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR              39.70      42.99        
 22 Kostyukov, Sasha    12 WAC-MR               1:00.00      43.60        
 23 Sweeney, Olivia     11 WAC-MR                 44.30      43.87        
 24 Tirro, Theresa      11 WAC-MR               1:00.00      44.11        
 25 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        44.88      44.34        
 26 Reed, Nia N         11 Kips Bay Makos-MR      52.13      44.57        
 27 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 42.79      44.58        
 28 Tan, Leilani        11 WAC-MR                 45.00      44.99        
 29 Gambino, Maria      11 Shy-Mr-MR              46.00      45.25        
 30 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              47.00      46.88        
 31 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              47.24      47.45        
 32 Walter, Sophia      11 WAC-MR                 52.88      48.07        
 33 Cruz, Skye J        12 Kips Bay Makos-MR    1:01.56      50.77        
 34 Royal-Smith, Jaish  11 Kips Bay Makos-MR      56.90      52.21        
 35 Recalde, Christina  11 Kips Bay Makos-MR    1:09.69    1:01.41        
 -- Katchis, Megan G    11 Empire-MR              38.27         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      1:13.08    1:12.22 SILV   
                  34.92     1:12.22 (37.30)                                        
  2 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      1:15.81    1:14.38 SILV   
                  36.86     1:14.38 (37.52)                                        
  3 Puentes, Emily      11 WAC-MR               1:14.02    1:14.69 SILV   
                  35.23     1:14.69 (39.46)                                        
  4 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            1:16.48    1:15.55 SILV   
                  36.36     1:15.55 (39.19)                                        
  5 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            1:16.17    1:16.67 SILV   
                  36.45     1:16.67 (40.22)                                        
  6 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:16.46    1:16.97 SILV   
                  37.76     1:16.97 (39.21)                                        
  7 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR              1:23.65    1:17.28 SILV   
                1:17.28         1:17.28 ( )                                        
  8 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            1:19.39    1:17.40 SILV   
                  37.94     1:17.40 (39.46)                                        
  9 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            1:17.63    1:17.56 SILV   
                  38.02     1:17.56 (39.54)                                        
 10 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      1:20.85    1:18.82 SILV   
                  38.36     1:18.82 (40.46)                                        
 11 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            1:20.32    1:18.98 SILV   
                  38.72     1:18.98 (40.26)                                        
 12 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:18.63    1:19.27 SILV   
                  39.06     1:19.27 (40.21)                                        
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:21.45    1:19.60 SILV   
                  38.98     1:19.60 (40.62)                                        
 14 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR               1:29.14    1:19.91 SILV   
                  38.98     1:19.91 (40.93)                                        
 15 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            1:22.17    1:21.30 SILV   
                  40.18     1:21.30 (41.12)                                        
 16 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:20.22    1:22.13        
                  40.07     1:22.13 (42.06)                                        
 17 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      1:22.78    1:22.82        
                  39.72     1:22.82 (43.10)                                        
 18 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      1:25.12    1:22.84        
                  40.19     1:22.84 (42.65)                                        
 19 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      1:22.04    1:23.07        
                  40.17     1:23.07 (42.90)                                        
 20 Paz, Cristina       12 Empire-MR            1:25.08    1:23.48        
                  40.35     1:23.48 (43.13)                                        
 21 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            1:22.56    1:23.55        
                  39.63     1:23.55 (43.92)                                        
 22 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                   NT    1:27.88        
                  42.53     1:27.88 (45.35)                                        
 23 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR            1:30.42    1:28.30        
                  42.16     1:28.30 (46.14)                                        
 24 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:35.49    1:32.83        
                  43.83     1:32.83 (49.00)                                        
 25 Gullo, Olivia       11 WAC-MR               1:40.53    1:34.32        
                1:34.32         1:34.32 ( )                                        
 26 Galvez, Amelie      11 WAC-MR               2:00.00    1:35.69        
                  44.48     1:35.69 (51.21)                                        
 27 Paz, Dani           11 Empire-MR            1:42.18    1:35.80        
                  46.95     1:35.80 (48.85)                                        
 28 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR            1:41.37    1:38.44        
                  47.65     1:38.44 (50.79)                                        
 29 Driscoll, Jennifer  11 WAC-MR               2:01.72    1:52.12        
                  52.37     1:52.12 (59.75)                                        
 -- Reyna, Margaux      12 Middies-MR                NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.64          DQ (50.71)                                        
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR            1:39.32         NS        
 -- Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:41.03         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        36.89      37.20 SILV   
  2 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 37.93      37.75 SILV   
  3 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 38.18      39.27 SILV   
  4 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR        40.79      39.30 SILV   
  5 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        40.39      40.34 SILV   
  6 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR                 39.11      40.64 SILV   
  7 Katchis, Megan G    11 Empire-MR              40.19      41.60 SILV   
  8 Mugno, Elena R      11 Empire-MR              42.15      42.11 SILV   
  9 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        45.35      43.34        
 10 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              41.98      44.14        
 11 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR        44.90      44.16        
 12 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        44.57      44.43        
 13 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 43.62      45.53        
 14 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        45.39      45.77        
 15 Tan, Leilani        11 WAC-MR                 50.00      46.43        
 16 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        49.74      47.53        
 17 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR        45.88      47.78        
 18 Kostyukov, Sasha    12 WAC-MR               1:00.00      47.95        
 19 Reed, Nia N         11 Kips Bay Makos-MR      55.38      48.48        
 20 Tirro, Theresa      11 WAC-MR               1:00.00      49.39        
 21 Gambino, Maria      11 Shy-Mr-MR              53.59      49.76        
 22 Medici, Claire E    11 Empire-MR              50.50      52.65        
 23 Casiano, Aaliyah R  11 Kips Bay Makos-MR      40.19      53.45        
 24 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              55.00      53.61        
 25 Walter, Sophia      11 WAC-MR               1:00.00      54.36        
 26 Sweeney, Olivia     11 WAC-MR                 57.15      55.07        
 27 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              54.86      55.08        
 -- Valdes, Olivia      11 WAC-MR                 50.81         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:21.56    1:20.99 SILV   
                  38.41     1:20.99 (42.58)                                        
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:20.65    1:21.18 SILV   
                  38.57     1:21.18 (42.61)                                        
  3 Moane, Courtney     11 WAC-MR               1:24.09    1:22.98 SILV   
                  39.27     1:22.98 (43.71)                                        
  4 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      1:26.49    1:24.31 SILV   
                  39.55     1:24.31 (44.76)                                        
  5 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR               1:27.83    1:27.83 SILV   
                  42.70     1:27.83 (45.13)                                        
  6 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      1:29.98    1:29.00 SILV   
                  41.48     1:29.00 (47.52)                                        
  7 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:29.02    1:29.30 SILV   
                  41.73     1:29.30 (47.57)                                        
  8 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            1:26.94    1:29.33 SILV   
                  43.11     1:29.33 (46.22)                                        
  9 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            1:30.84    1:29.51 SILV   
                  42.72     1:29.51 (46.79)                                        
 10 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR              1:36.08    1:30.11 SILV   
                  42.58     1:30.11 (47.53)                                        
 11 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      1:33.23    1:32.64        
                  44.79     1:32.64 (47.85)                                        
 12 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      1:37.71    1:33.87        
                  43.99     1:33.87 (49.88)                                        
 13 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR            1:34.12    1:34.36        
                  44.78     1:34.36 (49.58)                                        
 14 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:36.50    1:35.31        
                  44.45     1:35.31 (50.86)                                        
 15 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      1:36.77    1:36.24        
                  46.23     1:36.24 (50.01)                                        
 16 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR      1:37.58    1:36.47        
                  45.36     1:36.47 (51.11)                                        
 17 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR      1:42.32    1:36.96        
                  44.98     1:36.96 (51.98)                                        
 18 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                   NT    1:41.13        
                  48.61     1:41.13 (52.52)                                        
 19 Faccilonga, Carlie  12 NYSA-MR                   NT    1:42.42        
                  49.23     1:42.42 (53.19)                                        
 20 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:51.10    1:47.09        
                  52.94     1:47.09 (54.15)                                        
 21 Barbaro, Alexandra  11 WAC-MR               2:00.00    1:57.87        
                  56.53   1:57.87 (1:01.34)                                        
 22 Driscoll, Jennifer  11 WAC-MR               2:10.00    2:38.95        
                1:16.19   2:38.95 (1:22.76)                                        
 -- Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            1:51.08         DQ        
      False start
                  48.45                                                            
 -- Hunt, Emma          11 WAC-MR               1:35.66         DQ        
      False start
 -- Hafizov, Evelyn     11 WAC-MR               1:40.12         NS        
 -- Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            2:02.25         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR        32.12      32.40 SILV   
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 33.43      33.53 SILV   
  3 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR              33.75      33.90 SILV   
  4 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        32.83      33.94 SILV   
  5 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR              35.57      34.25 SILV   
  6 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR        35.24      35.28 SILV   
  7 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR                 34.43      35.66 SILV   
  8 Puentes, Emily      11 WAC-MR                 34.99      36.51        
  9 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        37.16      36.85        
 10 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        38.84      37.97        
 11 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        39.36      38.21        
 12 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        38.38      38.35        
 13 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR        39.05      38.44        
 14 Bogart, Claire O    12 Empire-MR              39.49      38.54        
 15 Paz, Cristina       12 Empire-MR              37.35      38.98        
 16 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              38.78      39.06        
 17 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                40.07      40.33        
 18 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              41.38      40.44        
 19 Faccilonga, Carlie  12 NYSA-MR                43.51      43.65        
 20 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        44.71      44.69        
 21 Galvez, Amelie      11 WAC-MR               1:00.00      45.84        
 22 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 44.97      46.01        
 23 Gullo, Olivia       11 WAC-MR                 47.41      47.03        
 24 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR              51.80      47.65        
 25 Barbaro, Alexandra  11 WAC-MR               1:00.00      52.15        
 26 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              57.45      56.76        
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR              45.69         NS        
 -- Hafizov, Evelyn     11 WAC-MR               1:03.52         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      1:11.58    1:12.45 SILV   
                  33.54     1:12.45 (38.91)                                        
  2 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:24.72    1:17.65 SILV   
                  35.91     1:17.65 (41.74)                                        
  3 Puentes, Emily      11 WAC-MR               1:18.01    1:21.93 SILV   
                  38.24     1:21.93 (43.69)                                        
  4 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            1:28.48    1:22.23 SILV   
                  38.97     1:22.23 (43.26)                                        
  5 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            1:19.04    1:22.33 SILV   
                  36.88     1:22.33 (45.45)                                        
  6 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      1:28.35    1:24.94 SILV   
                  40.43     1:24.94 (44.51)                                        
  7 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:26.51    1:25.14 SILV   
                  40.05     1:25.14 (45.09)                                        
  8 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      1:24.00    1:27.04        
                  38.41     1:27.04 (48.63)                                        
  9 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:30.32    1:27.48        
                  39.92     1:27.48 (47.56)                                        
 10 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                   NT    1:34.04        
                  42.29     1:34.04 (51.75)                                        
 11 Tan, Leilani        11 WAC-MR               1:50.00    1:40.55        
                  44.86     1:40.55 (55.69)                                        
 12 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:45.77    1:52.17        
                  53.42     1:52.17 (58.75)                                        
 13 Ramos, Samantha     11 Kips Bay Makos-MR    1:58.81    1:54.32        
                  52.84   1:54.32 (1:01.48)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               2:31.66    2:36.70 SILV   
                  35.12     1:15.82 (40.70)     1:59.78 (43.96)     2:36.70 (36.92)
  2 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      2:39.98    2:40.43 SILV   
                  34.34     1:13.73 (39.39)     2:03.67 (49.94)     2:40.43 (36.76)
  3 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            2:45.80    2:43.65 SILV   
                  37.27     1:19.01 (41.74)     2:06.71 (47.70)     2:43.65 (36.94)
  4 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            2:44.68    2:44.17 SILV   
                  34.92     1:17.76 (42.84)     2:06.64 (48.88)     2:44.17 (37.53)
  5 Moane, Courtney     11 WAC-MR               2:53.41    2:44.77 SILV   
                  37.38     1:19.49 (42.11)     2:07.38 (47.89)     2:44.77 (37.39)
  6 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      2:49.89    2:45.67 SILV   
                  34.92     1:18.40 (43.48)     2:06.74 (48.34)     2:45.67 (38.93)
  7 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            2:49.08    2:46.17 SILV   
                  39.18     1:20.60 (41.42)     2:09.95 (49.35)     2:46.17 (36.22)
  8 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      2:45.70    2:46.38 SILV   
                  35.00     1:16.97 (41.97)     2:06.37 (49.40)     2:46.38 (40.01)
  9 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            2:43.50    2:46.55 SILV   
                  34.45     1:16.29 (41.84)     2:10.07 (53.78)     2:46.55 (36.48)
 10 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            2:50.50    2:46.70 SILV   
                  37.82     1:17.28 (39.46)     2:08.77 (51.49)     2:46.70 (37.93)
 11 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            2:47.41    2:47.34 SILV   
                  37.29     1:16.60 (39.31)     2:09.07 (52.47)     2:47.34 (38.27)
 12 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            3:30.29    2:48.64        
                  36.22     1:17.94 (41.72)     2:07.55 (49.61)     2:48.64 (41.09)
 13 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      3:00.58    2:49.65        
                  36.32     1:19.68 (43.36)     2:11.75 (52.07)     2:49.65 (37.90)
 14 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      2:46.52    2:51.22        
                  37.16     1:17.94 (40.78)     2:12.69 (54.75)     2:51.22 (38.53)
 15 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            2:54.95    2:51.38        
                  40.37     1:22.35 (41.98)     2:14.61 (52.26)     2:51.38 (36.77)
 16 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:54.87    2:51.92        
                  38.44     1:22.31 (43.87)     2:14.22 (51.91)     2:51.92 (37.70)
 17 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            2:53.96    2:52.14        
                  38.79     1:22.50 (43.71)     2:16.08 (53.58)     2:52.14 (36.06)
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:53.88    2:52.25        
                  41.03     1:22.40 (41.37)     2:14.51 (52.11)     2:52.25 (37.74)
 19 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      2:55.99    2:53.11        
                  40.60     1:24.34 (43.74)     2:17.99 (53.65)     2:53.11 (35.12)
 20 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      2:52.82    2:53.74        
                  40.38     1:27.19 (46.81)     2:14.08 (46.89)     2:53.74 (39.66)
 21 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                   NT    2:55.01        
                  42.11     1:24.49 (42.38)     2:16.30 (51.81)     2:55.01 (38.71)
 22 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      2:59.78    2:57.25        
                  37.99     1:22.76 (44.77)     2:16.05 (53.29)     2:57.25 (41.20)
 23 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            3:03.91    3:01.96        
                  41.56     1:26.55 (44.99)     2:20.05 (53.50)     3:01.96 (41.91)
 24 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            3:00.17    3:05.63        
                  38.83     1:24.77 (45.94)     2:24.49 (59.72)     3:05.63 (41.14)
 25 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR            3:02.04    3:09.57        
                  46.20     1:34.31 (48.11)     2:31.29 (56.98)     3:09.57 (38.28)
 26 Tirro, Theresa      11 WAC-MR               3:45.00    3:14.74        
                  46.19     1:36.63 (50.44)     2:30.67 (54.04)     3:14.74 (44.07)
 27 Kawai, Julia F      11 Empire-MR            2:59.00    3:39.25        
                  51.25     1:40.66 (49.41)   2:48.72 (1:08.06)     3:39.25 (50.53)
 28 Casiano, Aaliyah R  11 Kips Bay Makos-MR    4:45.12    3:40.32        
                  53.15     1:49.40 (56.25)   2:50.09 (1:00.69)     3:40.32 (50.23)
 29 Ramos, Samantha     11 Kips Bay Makos-MR    4:45.89    3:42.22        
                  49.77     1:44.72 (54.95)   2:48.33 (1:03.61)     3:42.22 (53.89)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:02.35    2:03.20        
     1) Reddy, Margot S 12              2) Zhu, Catherine 12              
     3) Nunez, Gabriella A 11           4) Petersson, Kirsten A 12        
                  30.78     1:02.19 (31.41)     1:33.31 (31.12)     2:03.20 (29.89)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:09.03    2:07.03        
     1) Behbehani, Iman 12              2) Galpotthawela, Mythri L 11     
     3) Furniss, Ella B 11              4) Ford, Sydney E 12              
                  32.10     1:04.74 (32.64)     1:36.59 (31.85)     2:07.03 (30.44)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:13.79    2:13.94        
     1) Tavlarakis, Christina D 11      2) Kazibwe, Marie N 11            
     3) Kamal, Sarah M 11               4) Jones, Ella L 11               
                  32.89     1:06.08 (33.19)     1:40.06 (33.98)     2:13.94 (33.88)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:08.80    2:46.23        
     1) Casiano, Aaliyah R 11           2) Cruz, Skye J 12                
     3) Ramos, Samantha 11              4) Reed, Nia N 11                 
                  54.24     1:24.41 (30.17)   2:46.26 (1:21.85)         2:46.23 ( )
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:18.30    2:13.97        
     1) Petersson, Kirsten A 12         2) Kamal, Sarah M 11              
     3) Ford, Sydney E 12               4) Reddy, Margot S 12             
                  33.67     1:10.92 (37.25)     1:43.50 (32.58)     2:13.97 (30.47)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:25.62    2:22.70        
     1) Nunez, Gabriella A 11           2) Zhu, Catherine 12              
     3) Furniss, Ella B 11              4) Behbehani, Iman 12             
                  36.87     1:15.36 (38.49)     1:50.95 (35.59)     2:22.70 (31.75)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:31.60    2:26.45        
     1) Tavlarakis, Christina D 11      2) Hulme, Ella R 11               
     3) DeGeorges, Ellie S 12           4) Galpotthawela, Mythri L 11     
                  36.67     1:16.19 (39.52)     1:54.16 (37.97)     2:26.45 (32.29)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      2:34.36    2:33.49        
                  36.41     1:15.57 (39.16)     1:54.86 (39.29)     2:33.49 (38.63)
  2 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            2:49.64    2:37.56        
                  37.06     1:16.78 (39.72)     1:57.86 (41.08)     2:37.56 (39.70)
  3 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            2:49.63    2:41.22        
                  36.18     1:17.48 (41.30)     2:00.34 (42.86)     2:41.22 (40.88)
  4 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      2:45.62    2:41.84        
                  38.54     1:19.39 (40.85)     2:00.93 (41.54)     2:41.84 (40.91)
  5 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            2:44.00    2:43.69        
                  38.09     1:20.62 (42.53)     2:03.91 (43.29)     2:43.69 (39.78)
  6 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      2:46.76    2:45.16        
                  39.18     1:21.61 (42.43)     2:03.57 (41.96)     2:45.16 (41.59)
  7 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:55.00    2:47.27        
                  38.80     1:20.84 (42.04)     2:04.93 (44.09)     2:47.27 (42.34)
  8 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      2:48.86    2:47.68        
                  39.10     1:22.04 (42.94)     2:05.12 (43.08)     2:47.68 (42.56)
  9 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            2:46.00    2:48.64        
                  40.01   2:48.64 (2:08.63)                                        
 10 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            2:44.00    2:51.27        
                  39.71     1:22.95 (43.24)     2:07.30 (44.35)     2:51.27 (43.97)
 11 Manessis, Katerina  12 Empire-MR            2:48.21    2:52.61        
                  40.17     1:24.15 (43.98)     2:09.67 (45.52)     2:52.61 (42.94)
 12 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      3:02.59    2:52.69        
                  40.83     1:24.95 (44.12)     2:10.13 (45.18)     2:52.69 (42.56)
 13 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            2:50.90    2:52.75        
                  40.11     1:24.14 (44.03)     2:08.25 (44.11)     2:52.75 (44.50)
 14 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      3:40.00    2:53.13        
                  39.57     1:23.78 (44.21)     2:10.16 (46.38)     2:53.13 (42.97)
 15 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      2:56.58    2:54.51        
                  40.95     1:25.32 (44.37)     2:10.41 (45.09)     2:54.51 (44.10)
 16 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:54.62    2:54.96        
                  39.93     1:24.19 (44.26)     2:09.95 (45.76)     2:54.96 (45.01)
 17 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      2:48.39    2:55.28        
                1:26.23   2:55.28 (1:29.05)         2:55.28 ( )                    
 18 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      2:58.43    2:57.27        
                  42.75     1:29.63 (46.88)     2:14.80 (45.17)     2:57.27 (42.47)
 19 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:12.22    3:05.98        
                  43.67   3:05.98 (2:22.31)                                        
 -- Bogart, Claire O    12 Empire-MR            2:44.29         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  37.28     1:18.77 (41.49)     2:02.10 (43.33)          DQ (38.88)
 -- Wolter, Erin P      12 Empire-MR            2:55.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  39.84     1:23.51 (43.67)     2:06.84 (43.33)          DQ (42.83)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:03.60    2:53.67        
                  39.40     1:23.16 (43.76)     2:08.99 (45.83)     2:53.67 (44.68)
  2 Moane, Courtney     11 WAC-MR               3:30.00    2:59.97        
                  40.41     1:26.30 (45.89)     2:13.47 (47.17)     2:59.97 (46.50)
  3 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      3:04.22    3:00.26        
                  39.56     1:25.08 (45.52)     2:12.57 (47.49)     3:00.26 (47.69)
  4 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            3:06.00    3:04.19        
                  43.13     1:30.93 (47.80)     2:18.12 (47.19)     3:04.19 (46.07)
  5 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            3:11.01    3:05.76        
                  42.60     1:29.73 (47.13)     2:18.13 (48.40)     3:05.76 (47.63)
  6 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      3:05.58    3:07.91        
                  40.23     1:28.39 (48.16)     2:18.97 (50.58)     3:07.91 (48.94)
  7 Labita, Julia       10 NYSA-MR                   NT    3:10.19        
                  44.02     1:33.40 (49.38)     2:22.77 (49.37)     3:10.19 (47.42)
  8 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            3:16.00    3:14.48        
                  44.24     1:33.89 (49.65)     2:26.19 (52.30)     3:14.48 (48.29)
  9 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            3:19.48    3:14.59        
                  44.40     1:34.39 (49.99)     2:25.39 (51.00)     3:14.59 (49.20)
 10 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      3:18.74    3:16.81        
                  45.25     1:35.54 (50.29)     2:26.46 (50.92)     3:16.81 (50.35)
 11 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            3:10.00    3:18.34        
                  45.01     1:35.68 (50.67)     2:29.25 (53.57)     3:18.34 (49.09)
 12 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      3:55.00    3:19.47        
                  45.19     1:35.98 (50.79)     2:28.74 (52.76)     3:19.47 (50.73)
 13 Manessis, Katerina  12 Empire-MR            3:16.00    3:20.49        
                  45.69     1:36.05 (50.36)     2:28.96 (52.91)     3:20.49 (51.53)
 14 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            3:14.00    3:22.39        
                  45.58     1:38.07 (52.49)     2:31.59 (53.52)     3:22.39 (50.80)
 15 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      3:55.00    3:24.00        
                  46.37     1:38.61 (52.24)     2:33.14 (54.53)     3:24.00 (50.86)
 16 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      3:21.39    3:24.07        
                  48.62     1:41.34 (52.72)     2:34.03 (52.69)     3:24.07 (50.04)
 17 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            3:15.00    3:24.69        
                  46.14     1:38.61 (52.47)     2:32.22 (53.61)     3:24.69 (52.47)
 18 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      3:47.74    3:27.77        
                  45.71     1:39.27 (53.56)     2:34.01 (54.74)     3:27.77 (53.76)
 19 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            3:18.00    3:28.10        
                  47.56     1:40.61 (53.05)     2:34.74 (54.13)     3:28.10 (53.36)
 20 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      3:24.47    3:28.47        
                  47.53     1:39.49 (51.96)     2:34.59 (55.10)     3:28.47 (53.88)
 21 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      3:55.00    3:29.17        
                  46.85     1:40.14 (53.29)     2:35.15 (55.01)     3:29.17 (54.02)
 22 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      3:45.00    3:33.06        
                  49.30     1:45.14 (55.84)     2:39.03 (53.89)     3:33.06 (54.03)
 23 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            3:21.00    3:34.05        
                  49.68     1:44.62 (54.94)     2:40.11 (55.49)     3:34.05 (53.94)
 24 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               3:45.00    4:05.95        
                  56.67   2:00.92 (1:04.25)   3:05.66 (1:04.74)   4:05.95 (1:00.29)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                26.69  ZQ
                28.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR              28.48      27.98 SILV   
  2 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR              28.88      28.94        
  3 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR        29.10      29.20        
  4 Byrd, Laura C       14 Empire-MR              28.64      29.21        
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR              29.75      29.75        
  6 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR        28.97      29.83        
  7 Georgiou, Joanna S  13 Middies-MR             28.77      30.27        
  8 Turner, Aislin      13 WAC-MR                 31.20      31.37        
  9 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR              30.81      31.53        
 10 Siewers, Anna       14 WAC-MR                 38.59      31.54        
 11 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                 31.21      32.09        
 12 Albanese, Alexa     13 WAC-MR                 31.71      32.55        
 13 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR              32.23      32.66        
 14 Pritchett, Juliann  13 WAC-MR                 31.91      32.72        
 15 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR                35.05      33.61        
 16 Koestler, Aimee J   13 Marlins Bgnw-MR        34.14      34.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            1:02.94    1:01.48 SILV   
                  29.22     1:01.48 (32.26)                                        
  2 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      1:01.33    1:02.15 SILV   
                  29.84     1:02.15 (32.31)                                        
  3 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            1:02.11    1:02.20 SILV   
                  30.02     1:02.20 (32.18)                                        
  4 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            1:04.05    1:03.79        
                  30.46     1:03.79 (33.33)                                        
  5 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      1:05.61    1:05.36        
                  31.21     1:05.36 (34.15)                                        
  6 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:02.68    1:06.13        
                  31.09     1:06.13 (35.04)                                        
  7 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:05.67    1:06.34        
                  31.70     1:06.34 (34.64)                                        
  8 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:05.44    1:06.70        
                  32.13     1:06.70 (34.57)                                        
  9 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:08.69    1:08.09        
                  33.68     1:08.09 (34.41)                                        
 10 Cohen, Elena S      13 Marlins Bgnw-MR      1:08.82    1:08.49        
                  32.81     1:08.49 (35.68)                                        
 11 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            1:06.60    1:09.90        
                  33.60     1:09.90 (36.30)                                        
 12 Rodriguez, Patrici  13 Kips Bay Makos-MR    1:10.77    1:11.26        
                  34.29     1:11.26 (36.97)                                        
 13 Brereton, Hailey    13 WAC-MR               1:11.77    1:12.08        
                  35.16     1:12.08 (36.92)                                        
 14 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              1:17.60    1:17.90        
                  37.33     1:17.90 (40.57)                                        
 15 Shumskaya, Hanna    13 Shy-Mr-MR            1:18.40    1:21.68        
                  38.01     1:21.68 (43.67)                                        
 16 Sidorenko, Margo    13 Unnysa-MR                 NT    1:31.19        
                  42.46     1:31.19 (48.73)                                        
 -- Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:10.21         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              2:11.01    2:13.68 SILV   
                  30.92     1:04.88 (33.96)     1:39.71 (34.83)     2:13.68 (33.97)
  2 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:16.39    2:15.30 SILV   
                  30.81     1:05.30 (34.49)     1:40.56 (35.26)     2:15.30 (34.74)
  3 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:15.65    2:18.10        
                  31.18     1:05.83 (34.65)     1:42.15 (36.32)     2:18.10 (35.95)
  4 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            2:16.49    2:18.25        
                  30.99     1:06.07 (35.08)     1:42.45 (36.38)     2:18.25 (35.80)
  5 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:17.24    2:19.25        
                  31.15     1:05.98 (34.83)     1:42.24 (36.26)     2:19.25 (37.01)
  6 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      2:18.17    2:21.82        
                  31.80     1:08.31 (36.51)     1:45.50 (37.19)     2:21.82 (36.32)
  7 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            2:21.74    2:23.17        
                  32.11     1:08.59 (36.48)     1:47.05 (38.46)     2:23.17 (36.12)
  8 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            2:26.73    2:24.66        
                  33.50     1:10.02 (36.52)     1:46.89 (36.87)     2:24.66 (37.77)
  9 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            2:25.72    2:28.44        
                  32.55     1:10.55 (38.00)     1:50.18 (39.63)     2:28.44 (38.26)
 10 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      2:27.46    2:31.03        
                  34.24     1:13.08 (38.84)     1:52.91 (39.83)     2:31.03 (38.12)
 11 Georgiou, Joanna S  13 Middies-MR           2:30.32    2:31.14        
                  34.72     1:13.20 (38.48)     1:51.96 (38.76)     2:31.14 (39.18)
 12 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:28.23    2:31.64        
                  33.96     1:12.50 (38.54)     1:52.49 (39.99)     2:31.64 (39.15)
 13 Turner, Aislin      13 WAC-MR               2:42.43    2:42.77        
                  35.84     1:16.46 (40.62)     2:00.34 (43.88)     2:42.77 (42.43)
 14 Siewers, Anna       14 WAC-MR               3:00.00    2:45.54        
                  35.76   2:01.30 (1:25.54)     2:45.54 (44.24)                    
 15 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            2:36.39    2:45.55        
                  36.62     1:17.93 (41.31)     2:01.67 (43.74)     2:45.55 (43.88)
 16 Koestler, Aimee J   13 Marlins Bgnw-MR      2:55.13    2:49.08        
                  38.06     1:22.36 (44.30)     2:07.26 (44.90)     2:49.08 (41.82)
 17 Pritchett, Juliann  13 WAC-MR               2:55.00    2:49.77        
                  36.93     1:20.00 (43.07)     2:06.51 (46.51)     2:49.77 (43.26)
 -- Esposito, Jade      13 WAC-MR               2:34.18         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            1:10.18    1:10.59 SILV   
                  34.53     1:10.59 (36.06)                                        
  2 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      1:13.45    1:12.27 SILV   
                  34.75     1:12.27 (37.52)                                        
  3 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              1:11.66    1:12.29 SILV   
                  35.34     1:12.29 (36.95)                                        
  4 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      1:14.49    1:13.18 SILV   
                  35.87     1:13.18 (37.31)                                        
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            1:14.48    1:14.64 SILV   
                  36.52     1:14.64 (38.12)                                        
  6 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:16.45    1:17.20        
                  37.57     1:17.20 (39.63)                                        
  7 Georgiou, Joanna S  13 Middies-MR           1:15.11    1:18.42        
                  38.07     1:18.42 (40.35)                                        
  8 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:15.29    1:20.06        
                  38.97     1:20.06 (41.09)                                        
  9 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:20.69    1:20.43        
                  39.58     1:20.43 (40.85)                                        
 10 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:20.82    1:20.70        
                1:20.91         1:20.70 ( )                                        
 11 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:21.66    1:22.30        
                  40.27     1:22.30 (42.03)                                        
 12 Albanese, Alexa     13 WAC-MR               1:29.61    1:24.39        
                  40.21     1:24.39 (44.18)                                        
 13 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              1:23.87    1:24.56        
                  40.70     1:24.56 (43.86)                                        
 14 Siewers, Anna       14 WAC-MR               1:53.73    1:24.79        
                  41.40     1:24.79 (43.39)                                        
 15 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            1:22.23    1:24.81        
                  40.95     1:24.81 (43.86)                                        
 16 Turner, Aislin      13 WAC-MR               1:19.59    1:25.51        
                  39.82     1:25.51 (45.69)                                        
 17 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:22.91    1:26.80        
                  42.23     1:26.80 (44.57)                                        
 18 Pritchett, Juliann  13 WAC-MR               1:29.22    1:31.22        
                  44.13     1:31.22 (47.09)                                        
 19 Koestler, Aimee J   13 Marlins Bgnw-MR      1:28.05    1:32.42        
                  45.36     1:32.42 (47.06)                                        
 -- Esposito, Jade      13 WAC-MR               1:19.33         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            2:32.31    2:30.38 SILV   
                  36.55     1:14.91 (38.36)     1:54.09 (39.18)     2:30.38 (36.29)
  2 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:35.03    2:31.09 SILV   
                  35.35     1:13.74 (38.39)     1:53.22 (39.48)     2:31.09 (37.87)
  3 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:40.51    2:39.20 SILV   
                  38.01     1:18.79 (40.78)     1:59.05 (40.26)     2:39.20 (40.15)
  4 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            2:47.54    2:44.01        
                  38.11     1:19.87 (41.76)     2:02.26 (42.39)     2:44.01 (41.75)
  5 Rodriguez, Patrici  13 Kips Bay Makos-MR    3:20.56    2:44.50        
                  38.15     1:19.53 (41.38)     2:02.42 (42.89)     2:44.50 (42.08)
  6 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:46.00    2:46.77        
                  37.97     1:19.38 (41.41)     2:03.46 (44.08)     2:46.77 (43.31)
  7 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               3:00.00    2:55.53        
                  41.17   2:58.01 (2:16.84)         2:55.53 ( )                    
  8 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              3:06.76    3:03.88        
                  43.29     1:30.74 (47.45)     2:18.15 (47.41)     3:03.88 (45.73)
 -- Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:51.83         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              1:19.03    1:23.34 SILV   
                  39.68     1:23.34 (43.66)                                        
  2 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:22.71    1:23.61 SILV   
                  40.77     1:23.61 (42.84)                                        
  3 Cohen, Elena S      13 Marlins Bgnw-MR      1:23.49    1:25.02        
                  39.98     1:25.02 (45.04)                                        
  4 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:23.94    1:25.71        
                  41.13     1:25.71 (44.58)                                        
  5 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            1:25.87    1:26.76        
                  41.63     1:26.76 (45.13)                                        
  6 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      1:25.59    1:27.31        
                  41.50     1:27.31 (45.81)                                        
  7 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:28.68    1:29.72        
                  43.07     1:29.72 (46.65)                                        
  8 Brereton, Hailey    13 WAC-MR               1:28.67    1:30.87        
                  44.43     1:30.87 (46.44)                                        
  9 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:27.99    1:31.64        
                  43.26     1:31.64 (48.38)                                        
 10 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              1:35.04    1:33.85        
                  45.08     1:33.85 (48.77)                                        
 11 Shumskaya, Hanna    13 Shy-Mr-MR            1:36.00    1:39.34        
                  45.32     1:39.34 (54.02)                                        
 -- Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:27.30         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  41.51          DQ (44.91)                                        
 -- Sidorenko, Margo    13 Unnysa-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.96                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:55.05    2:56.85 SILV   
                  39.89     1:23.80 (43.91)     2:10.26 (46.46)     2:56.85 (46.59)
  2 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               3:20.00    2:57.80        
                  40.98     1:27.19 (46.21)     2:13.36 (46.17)     2:57.80 (44.44)
  3 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            2:59.80    3:01.45        
                  41.05     1:28.83 (47.78)     2:16.15 (47.32)     3:01.45 (45.30)
  4 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            3:06.53    3:07.06        
                  42.37     1:30.12 (47.75)     2:18.76 (48.64)     3:07.06 (48.30)
  5 Albanese, Alexa     13 WAC-MR               3:30.00    3:18.52        
                  45.76     1:36.56 (50.80)     2:28.14 (51.58)     3:18.52 (50.38)
  6 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              3:18.76    3:18.59        
                  45.88     1:36.30 (50.42)     2:29.40 (53.10)     3:18.59 (49.19)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              1:15.86    1:13.34        
                  33.72     1:13.34 (39.62)                                        
  2 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            1:21.50    1:18.09        
                  35.19     1:18.09 (42.90)                                        
  3 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                    NT    1:22.87        
                  39.47     1:22.87 (43.40)                                        
  4 Shumskaya, Hanna    13 Shy-Mr-MR            1:36.91    1:37.29        
                  43.10     1:37.29 (54.19)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              3:02.77    2:51.18        
                  38.14     1:22.16 (44.02)     2:06.98 (44.82)     2:51.18 (44.20)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              2:28.94    2:32.81 SILV   
                  34.31     1:13.24 (38.93)     1:58.72 (45.48)     2:32.81 (34.09)
  2 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:40.51    2:36.16 SILV   
                  33.46     1:12.98 (39.52)     2:01.14 (48.16)     2:36.16 (35.02)
  3 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      2:31.54    2:36.97 SILV   
                  33.76     1:12.88 (39.12)     2:02.11 (49.23)     2:36.97 (34.86)
  4 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:36.27    2:39.96 SILV   
                  37.67     1:17.74 (40.07)     2:03.98 (46.24)     2:39.96 (35.98)
  5 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            2:40.94    2:40.91 SILV   
                  36.83     1:15.33 (38.50)     2:07.72 (52.39)     2:40.91 (33.19)
  6 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            2:41.74    2:42.96        
                  35.52     1:18.14 (42.62)     2:07.37 (49.23)     2:42.96 (35.59)
  7 Christie, Ryann     13 WAC-MR               2:50.11    2:47.21        
                  37.87     1:21.51 (43.64)     2:09.83 (48.32)     2:47.21 (37.38)
  8 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            2:42.74    2:49.89        
                  35.82     1:20.20 (44.38)     2:11.09 (50.89)     2:49.89 (38.80)
  9 Cohen, Elena S      13 Marlins Bgnw-MR      2:46.92    2:50.88        
                  38.84     1:23.24 (44.40)     2:13.15 (49.91)     2:50.88 (37.73)
 10 Rodriguez, Patrici  13 Kips Bay Makos-MR    3:05.13    2:52.06        
                  38.68     1:19.24 (40.56)     2:13.68 (54.44)     2:52.06 (38.38)
 11 Brereton, Hailey    13 WAC-MR               2:50.48    2:54.64        
                  41.53     1:27.18 (45.65)     2:17.26 (50.08)     2:54.64 (37.38)
 12 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:53.71    2:55.33        
                  42.25     1:26.96 (44.71)     2:19.33 (52.37)     2:55.33 (36.00)
 13 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      2:51.37    2:56.65        
                  41.54     1:29.18 (47.64)     2:18.37 (49.19)     2:56.65 (38.28)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:57.62    1:58.41        
     1) Lane, Caitlin M 13              2) Cohen, Elena S 13              
     3) Jacobson, Chloe M 14            4) Washington, Michelle G 13      
                  29.35       59.66 (30.31)     1:29.55 (29.89)     1:58.41 (28.86)
  2 Empire Swimming-MR  'A'                          NT    1:58.51        
     1) Khan, Sabeen A 14               2) Gebhardt, Rose 14              
     3) Gallagher, Maddy M 13           4) Hricay, Morgan J 13            
                  28.77       58.05 (29.28)     1:29.78 (31.73)     1:58.51 (28.73)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:16.22    2:21.80        
     1) Jacobson, Chloe M 14            2) Koestler, Aimee J 13           
     3) Lane, Caitlin M 13              4) Washington, Michelle G 13      
                  35.65     1:19.47 (43.82)     1:51.71 (32.24)     2:21.80 (30.09)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    17 Unmetro-MR             24.14      26.52        
  2 Cullinan, Madison   15 NYSA-MR                26.75      27.05        
  3 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR        27.59      27.22        
  4 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR        27.26      27.44        
  5 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR                 27.13      27.50        
  6 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR        28.73      28.00        
  7 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR                27.06      28.22        
  8 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR        27.98      28.30        
  9 Shen, Karen         17 NYSA-MR                27.51      28.59        
 10 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR        29.22      28.84        
 11 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR        29.09      29.07        
 12 Zaets, Allison M    15 WAC-MR                 28.81      29.21        
 13 Westbrook, Claire   15 Unnysa-MR              32.00      29.78        
 14 Gardner, Brigit     16 WAC-MR                 29.61      30.55        
 15 Costello, Emily     15 NYSA-MR                31.29      30.78        
 16 Lengel, Mikayla M   15 NYSA-MR                30.00      31.49        
 17 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR              32.35      32.08        
 18 Medici, Julia M     15 Empire-MR              32.15      32.46        
 -- Uppal, Jaya         17 Empire-MR              29.16         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR        59.87      58.68        
                  28.56       58.68 (30.12)                                        
  2 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR        59.69      58.80        
                  28.11       58.80 (30.69)                                        
  3 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      1:00.26    1:00.49        
                  29.32     1:00.49 (31.17)                                        
  4 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               1:00.35    1:00.69        
                  28.48     1:00.69 (32.21)                                        
  5 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      1:00.65    1:01.86        
                  29.41     1:01.86 (32.45)                                        
  6 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      1:02.66    1:02.20        
                  30.42     1:02.20 (31.78)                                        
  7 Shen, Karen         17 NYSA-MR                59.67    1:02.55        
                  30.10     1:02.55 (32.45)                                        
  8 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      1:02.89    1:02.61        
                  30.14     1:02.61 (32.47)                                        
  9 Westbrook, Sarah J  17 Unnysa-MR            1:03.02    1:02.90        
                  29.91     1:02.90 (32.99)                                        
 10 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR              1:01.29    1:03.50        
                  29.68     1:03.50 (33.82)                                        
 11 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:02.57    1:03.90        
                  31.05     1:03.90 (32.85)                                        
 12 Westbrook, Claire   15 Unnysa-MR            1:04.25    1:04.74        
                  31.23     1:04.74 (33.51)                                        
 13 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      1:02.29    1:05.83        
                  30.88     1:05.83 (34.95)                                        
 14 Riley, Casey Ann    15 WAC-MR               1:10.00    1:07.29        
                  32.73     1:07.29 (34.56)                                        
 15 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              1:03.77    1:07.52        
                  32.96     1:07.52 (34.56)                                        
 16 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            1:12.39    1:10.60        
                  34.02     1:10.60 (36.58)                                        
 17 Medici, Julia M     15 Empire-MR            1:10.70    1:11.93        
                  34.97     1:11.93 (36.96)                                        
 18 Gorodetskiy, Ada    15 WAC-MR               1:21.89    1:17.06        
                  36.90     1:17.06 (40.16)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    17 Unmetro-MR           1:55.34    2:00.78        
                  27.56       57.42 (29.86)     1:29.16 (31.74)     2:00.78 (31.62)
  2 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      2:12.89    2:09.00        
                  29.60     1:02.25 (32.65)     1:35.84 (33.59)     2:09.00 (33.16)
  2 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:11.56    2:09.00        
                  29.19     1:01.41 (32.22)     1:35.09 (33.68)     2:09.00 (33.91)
  4 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               2:15.41    2:14.05        
                  30.49     1:02.98 (32.49)     1:38.01 (35.03)     2:14.05 (36.04)
  5 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:14.49    2:17.58        
                  30.36     1:03.97 (33.61)     1:40.14 (36.17)     2:17.58 (37.44)
  6 Westbrook, Sarah J  17 Unnysa-MR            2:17.94    2:17.77        
                  32.25     1:06.91 (34.66)     1:42.63 (35.72)     2:17.77 (35.14)
  7 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      2:25.89    2:18.71        
                  31.45     1:06.87 (35.42)     1:43.85 (36.98)     2:18.71 (34.86)
  8 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:21.58    2:20.21        
                  30.74     1:05.22 (34.48)     1:42.83 (37.61)     2:20.21 (37.38)
  9 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:18.79    2:20.28        
                  32.28     1:07.64 (35.36)     1:44.33 (36.69)     2:20.28 (35.95)
 10 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              2:14.82    2:21.97        
                  33.11     1:08.77 (35.66)     1:45.37 (36.60)     2:21.97 (36.60)
 11 Gardner, Brigit     16 WAC-MR               2:26.23    2:27.08        
                  33.46     1:10.30 (36.84)     1:48.67 (38.37)     2:27.08 (38.41)
 12 Costello, Emily     15 NYSA-MR              2:36.00    2:33.72        
                  35.24     1:14.06 (38.82)     1:54.19 (40.13)     2:33.72 (39.53)
 -- Uppal, Jaya         17 Empire-MR            2:25.00         NS        
 -- Medici, Julia M     15 Empire-MR            2:31.33         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    17 Unmetro-MR             58.52    1:02.47        
                  30.62     1:02.47 (31.85)                                        
  2 Shen, Karen         17 NYSA-MR              1:07.52    1:06.93        
                  32.45     1:06.93 (34.48)                                        
  3 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      1:13.39    1:08.79        
                  33.47     1:08.79 (35.32)                                        
  4 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      1:10.93    1:08.90        
                  33.94     1:08.90 (34.96)                                        
  5 Lengel, Paulina E   17 NYSA-MR              1:06.76    1:09.86        
                  34.68     1:09.86 (35.18)                                        
  6 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               1:10.15    1:10.29        
                  33.99     1:10.29 (36.30)                                        
  7 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      1:11.84    1:10.52        
                  34.26     1:10.52 (36.26)                                        
  8 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               1:10.91    1:11.93        
                  34.68     1:11.93 (37.25)                                        
  9 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              1:27.13    1:12.30        
                  35.23     1:12.30 (37.07)                                        
 10 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:11.52    1:12.43        
                  35.36     1:12.43 (37.07)                                        
 11 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR              1:09.42    1:13.62        
                  35.28     1:13.62 (38.34)                                        
 12 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            1:17.70    1:17.66        
                  38.37     1:17.66 (39.29)                                        
 13 Gardner, Brigit     16 WAC-MR               1:19.44    1:19.63        
                  38.42     1:19.63 (41.21)                                        
 14 Lengel, Mikayla M   15 NYSA-MR              1:15.00    1:23.21        
                1:24.26         1:23.21 ( )                                        
 15 Costello, Emily     15 NYSA-MR              1:27.93    1:25.96        
                  42.75     1:25.96 (43.21)                                        
 -- Uppal, Jaya         17 Empire-MR            1:17.20         NS        
 -- Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      1:09.71         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NYSA-MR              2:24.15    2:25.11        
                  33.76     1:10.32 (36.56)     1:47.58 (37.26)     2:25.11 (37.53)
  2 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      2:29.51    2:27.00        
                  34.60     1:11.46 (36.86)     1:49.35 (37.89)     2:27.00 (37.65)
  3 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      2:31.05    2:27.94        
                  34.89     1:12.37 (37.48)     1:50.20 (37.83)     2:27.94 (37.74)
  4 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      2:32.53    2:31.66        
                  35.19     1:14.04 (38.85)     1:53.22 (39.18)     2:31.66 (38.44)
  5 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:29.64    2:36.02        
                  36.04     1:14.73 (38.69)     1:56.12 (41.39)     2:36.02 (39.90)
  6 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:33.63    2:36.03        
                  37.58     1:17.52 (39.94)     1:57.74 (40.22)     2:36.03 (38.29)
  7 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR                   NT    2:36.37        
                  38.32     1:18.33 (40.01)     1:58.28 (39.95)     2:36.37 (38.09)
  8 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR              2:46.15    2:41.73        
                  36.43     1:17.33 (40.90)     1:59.35 (42.02)     2:41.73 (42.38)
  9 Gorodetskiy, Ada    15 WAC-MR               3:20.00    3:08.19        
                  44.84     1:31.98 (47.14)     2:19.32 (47.34)     3:08.19 (48.87)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      1:13.04    1:13.81        
                  35.26     1:13.81 (38.55)                                        
  2 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      1:14.37    1:15.14        
                  35.25     1:15.14 (39.89)                                        
  3 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      1:18.07    1:17.95        
                  37.57     1:17.95 (40.38)                                        
  4 Riley, Casey Ann    15 WAC-MR               1:20.00    1:21.27        
                  38.88     1:21.27 (42.39)                                        
  5 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               1:23.00    1:22.41        
                  39.49     1:22.41 (42.92)                                        
  6 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      1:19.44    1:22.49        
                  40.13     1:22.49 (42.36)                                        
  7 Cusumano, Nicole    16 WAC-MR               1:22.97    1:25.68        
                  41.47     1:25.68 (44.21)                                        
  8 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            1:27.81    1:27.65        
                  42.04     1:27.65 (45.61)                                        
  9 Medici, Julia M     15 Empire-MR            1:26.97    1:29.30        
                  42.15     1:29.30 (47.15)                                        
 10 Gorodetskiy, Ada    15 WAC-MR               1:42.02    1:35.43        
                  44.65     1:35.43 (50.78)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:35.01    2:38.21        
                  35.34     1:14.80 (39.46)     1:55.87 (41.07)     2:38.21 (42.34)
  2 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      2:41.17    2:44.54        
                  36.54     1:17.34 (40.80)     2:00.80 (43.46)     2:44.54 (43.74)
  3 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:46.50    2:48.38        
                  39.09     1:22.53 (43.44)     2:05.70 (43.17)     2:48.38 (42.68)
  4 Lengel, Paulina E   17 NYSA-MR              2:42.36    2:51.12        
                  39.88     1:23.11 (43.23)     2:07.35 (44.24)     2:51.12 (43.77)
  5 Shen, Karen         17 NYSA-MR              2:53.26    2:57.81        
                  40.83     1:25.31 (44.48)     2:11.28 (45.97)     2:57.81 (46.53)
  6 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:55.83    3:00.66        
                  39.58     1:25.14 (45.56)     2:12.56 (47.42)     3:00.66 (48.10)
  7 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            3:10.85    3:12.07        
                  46.36     1:35.13 (48.77)     2:25.23 (50.10)     3:12.07 (46.84)
  8 Medici, Julia M     15 Empire-MR            3:17.20    3:13.65        
                  43.22     1:31.85 (48.63)     2:22.59 (50.74)     3:13.65 (51.06)
  9 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR                   NT    3:17.86        
                  45.64     1:35.47 (49.83)     2:27.35 (51.88)     3:17.86 (50.51)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               1:10.70    1:11.59        
                  32.62     1:11.59 (38.97)                                        
  2 Cusumano, Nicole    16 WAC-MR               1:06.59    1:12.13        
                  33.67     1:12.13 (38.46)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:24.67    2:24.64        
                  30.90     1:09.07 (38.17)     1:50.55 (41.48)     2:24.64 (34.09)
  2 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      2:25.12    2:26.53        
                  31.12     1:08.56 (37.44)     1:50.42 (41.86)     2:26.53 (36.11)
  3 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      2:29.58    2:27.40        
                  31.50     1:09.01 (37.51)     1:54.07 (45.06)     2:27.40 (33.33)
  4 Shen, Karen         17 NYSA-MR                   NT    2:30.73        
                  32.75     1:10.28 (37.53)     1:56.52 (46.24)     2:30.73 (34.21)
  5 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      2:30.78    2:31.39        
                  32.79     1:09.41 (36.62)     1:58.22 (48.81)     2:31.39 (33.17)
  6 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:31.03    2:32.29        
                  32.86     1:13.19 (40.33)     1:58.20 (45.01)     2:32.29 (34.09)
  7 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      2:31.70    2:33.80        
                  32.48     1:12.48 (40.00)     1:57.61 (45.13)     2:33.80 (36.19)
  8 Westbrook, Sarah J  17 Unnysa-MR            2:39.60    2:35.39        
                  32.53     1:09.76 (37.23)     1:58.07 (48.31)     2:35.39 (37.32)
  9 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:32.77    2:36.33        
                  32.87     1:10.60 (37.73)     1:58.95 (48.35)     2:36.33 (37.38)
 10 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               2:39.58    2:37.97        
                  32.09     1:10.91 (38.82)     2:00.43 (49.52)     2:37.97 (37.54)
 11 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      2:37.44    2:38.90        
                  34.60     1:13.70 (39.10)     2:04.05 (50.35)     2:38.90 (34.85)
 12 Cusumano, Nicole    16 WAC-MR               2:41.94    2:44.32        
                  34.01     1:18.22 (44.21)     2:05.58 (47.36)     2:44.32 (38.74)
 13 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              2:44.36    2:44.94        
                  38.19     1:18.31 (40.12)     2:09.51 (51.20)     2:44.94 (35.43)
 14 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            2:51.70    2:46.24        
                  38.07     1:20.28 (42.21)     2:07.62 (47.34)     2:46.24 (38.62)
 15 Medici, Julia M     15 Empire-MR            2:54.67    2:51.55        
                  38.43     1:21.28 (42.85)     2:12.04 (50.76)     2:51.55 (39.51)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- New York Sharks-MR  'A'                          NT   X1:56.31        
     1)                                 2) Shen, Karen 17                 
     3) McBrinn, Lauren R 15            4)                                
                  29.52       57.54 (28.02)     1:27.82 (30.28)     1:56.31 (28.49)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York Sharks-MR  'B'                          NT    2:08.82        
     1) McBrinn, Lauren R 15            2) Cullinan, Madison 15           
     3) Lengel, Paulina E 17            4) Costello, Emily 15             
                  35.06     1:08.41 (33.35)     1:39.48 (31.07)     2:08.82 (29.34)
 -- New York Sharks-MR  'A'                          NT   X2:10.44        
     1) Shen, Karen 17                  2)                                
                  31.03     1:11.40 (40.37)     1:42.83 (31.43)     2:10.44 (27.61)
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      5:46.84    5:41.79        
                  30.50     1:03.58 (33.08)     1:37.90 (34.32)     2:12.55 (34.65)
        2:47.40 (34.85)     3:22.67 (35.27)     3:57.75 (35.08)     4:32.79 (35.04)
        5:07.69 (34.90)     5:41.79 (34.10)                                        
  2 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      5:57.72    5:56.24        
                  32.41     1:08.55 (36.14)     1:45.33 (36.78)     2:21.56 (36.23)
        2:58.00 (36.44)     3:33.75 (35.75)     4:09.65 (35.90)     4:45.62 (35.97)
        5:21.23 (35.61)     5:56.24 (35.01)                                        
  3 Kochek, Carolyn R   13 Empire-MR            6:09.63    6:09.44        
                  33.73     1:11.03 (37.30)     1:48.51 (37.48)     2:26.55 (38.04)
        3:04.28 (37.73)     3:42.10 (37.82)     4:19.87 (37.77)     4:56.77 (36.90)
        5:33.40 (36.63)     6:09.44 (36.04)                                        
  4 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               6:06.25    6:11.25        
                  33.16     1:09.83 (36.67)     1:47.25 (37.42)     2:24.96 (37.71)
        3:02.68 (37.72)     3:41.05 (38.37)     4:19.20 (38.15)     4:58.19 (38.99)
        5:36.47 (38.28)     6:11.25 (34.78)                                        
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            6:07.95    6:12.05        
                  33.29     1:10.77 (37.48)     1:48.86 (38.09)     2:26.81 (37.95)
        3:04.74 (37.93)     3:42.54 (37.80)     4:20.22 (37.68)     4:58.19 (37.97)
        5:35.59 (37.40)     6:12.05 (36.46)                                        
  6 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            6:05.60    6:13.69        
                  31.89     1:08.59 (36.70)     1:46.10 (37.51)     2:24.69 (38.59)
        3:02.97 (38.28)     3:41.46 (38.49)     4:20.30 (38.84)     4:58.64 (38.34)
        5:36.73 (38.09)     6:13.69 (36.96)                                        
  7 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      6:07.75    6:13.93        
                  33.41     1:10.84 (37.43)     1:49.50 (38.66)     2:27.81 (38.31)
        3:06.58 (38.77)     3:45.43 (38.85)     4:23.18 (37.75)     5:01.73 (38.55)
        5:38.80 (37.07)     6:13.93 (35.13)                                        
  8 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      6:15.88    6:14.42        
                  33.53     1:10.62 (37.09)     1:48.19 (37.57)     2:25.66 (37.47)
        3:03.68 (38.02)     3:41.56 (37.88)     4:20.28 (38.72)     4:59.41 (39.13)
        5:37.99 (38.58)     6:14.42 (36.43)                                        
  9 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            6:24.27    6:15.87        
                  32.60     1:09.14 (36.54)     1:47.47 (38.33)     2:26.68 (39.21)
        3:06.32 (39.64)     3:45.85 (39.53)     4:25.90 (40.05)     5:05.03 (39.13)
        5:41.85 (36.82)     6:15.87 (34.02)                                        
 10 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            6:26.47    6:25.04        
                  33.99     1:11.74 (37.75)     1:50.99 (39.25)     2:30.28 (39.29)
        3:10.52 (40.24)     3:50.69 (40.17)     4:30.24 (39.55)     5:08.61 (38.37)
        5:47.07 (38.46)     6:25.04 (37.97)                                        
 11 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      7:30.00    6:25.49        
                  34.13     1:12.63 (38.50)     1:52.21 (39.58)     2:32.61 (40.40)
        3:12.32 (39.71)     3:51.49 (39.17)     4:31.02 (39.53)     5:10.52 (39.50)
        5:49.46 (38.94)     6:25.49 (36.03)                                        
 12 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            6:24.79    6:25.55        
                  35.30     1:14.47 (39.17)     1:53.88 (39.41)     2:34.35 (40.47)
        3:13.76 (39.41)     3:53.08 (39.32)     4:31.82 (38.74)     5:10.02 (38.20)
        5:48.10 (38.08)     6:25.55 (37.45)                                        
 13 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            6:36.19    6:26.30        
                  33.51     1:11.14 (37.63)     1:50.41 (39.27)     2:29.66 (39.25)
        3:08.43 (38.77)     3:47.89 (39.46)     4:28.19 (40.30)     5:08.85 (40.66)
        5:48.78 (39.93)     6:26.30 (37.52)                                        
 14 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            6:52.98    6:42.92        
                  35.62     1:15.80 (40.18)     1:56.66 (40.86)     2:37.57 (40.91)
        3:17.95 (40.38)     3:59.14 (41.19)     4:40.35 (41.21)     5:22.05 (41.70)
        6:03.37 (41.32)     6:42.92 (39.55)                                        
 15 Costello, Emily     15 NYSA-MR                   NT    6:55.15        
                  37.06     1:19.32 (42.26)     2:01.98 (42.66)     2:44.38 (42.40)
        3:26.96 (42.58)     4:08.91 (41.95)     4:51.31 (42.40)     5:33.32 (42.01)
        6:14.95 (41.63)     6:55.15 (40.20)                                        
 16 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      7:13.06    7:32.64        
                  37.90     1:21.62 (43.72)     2:07.27 (45.65)     2:53.95 (46.68)
        3:40.94 (46.99)     4:27.96 (47.02)     5:15.12 (47.16)     6:02.40 (47.28)
        6:48.29 (45.89)     7:32.64 (44.35)                                        
 
Girls 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      5:21.50    5:12.90        
                  32.42     1:09.56 (37.14)     1:49.08 (39.52)     2:28.49 (39.41)
        3:14.37 (45.88)     4:00.81 (46.44)     4:37.37 (36.56)     5:12.90 (35.53)
  2 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      5:27.42    5:26.13        
                  34.53     1:15.27 (40.74)     1:58.94 (43.67)     2:41.62 (42.68)
        3:27.12 (45.50)     4:14.34 (47.22)     4:49.87 (35.53)     5:26.13 (36.26)
  3 Kochek, Carolyn R   13 Empire-MR            5:30.37    5:27.40        
                  32.99     1:11.06 (38.07)     1:53.05 (41.99)     2:34.98 (41.93)
        3:24.54 (49.56)     4:15.07 (50.53)     4:51.62 (36.55)     5:27.40 (35.78)
  4 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              5:16.50    5:27.94        
                  36.57     1:19.35 (42.78)     2:01.14 (41.79)     2:44.02 (42.88)
        3:30.96 (46.94)     4:18.42 (47.46)     4:53.58 (35.16)     5:27.94 (34.36)
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            5:32.42    5:31.28        
                  33.68     1:14.52 (40.84)     1:57.95 (43.43)     2:39.27 (41.32)
        3:28.27 (49.00)     4:17.99 (49.72)     4:55.25 (37.26)     5:31.28 (36.03)
  6 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      5:35.88    5:33.80        
                  36.21     1:18.07 (41.86)     2:00.14 (42.07)     2:41.00 (40.86)
        3:30.75 (49.75)     4:19.73 (48.98)     4:57.14 (37.41)     5:33.80 (36.66)
  7 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      5:35.45    5:40.42        
                  35.16     1:16.24 (41.08)     1:59.33 (43.09)     2:42.17 (42.84)
        3:31.95 (49.78)     4:22.55 (50.60)     5:01.63 (39.08)     5:40.42 (38.79)
  8 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            5:43.83    5:44.83        
                  35.39     1:20.59 (45.20)     2:05.96 (45.37)     2:50.48 (44.52)
        3:39.55 (49.07)     4:30.13 (50.58)     5:08.00 (37.87)     5:44.83 (36.83)
  9 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            5:55.13    5:49.51        
                  36.07     1:20.92 (44.85)     2:07.44 (46.52)     2:52.77 (45.33)
        3:41.72 (48.95)     4:32.51 (50.79)     5:10.84 (38.33)     5:49.51 (38.67)
 10 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            5:40.00    5:52.10        
                  36.26     1:21.26 (45.00)     2:04.61 (43.35)     2:47.88 (43.27)
        3:41.24 (53.36)     4:34.64 (53.40)     5:13.48 (38.84)     5:52.10 (38.62)
 11 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      6:26.18    6:33.05        
                  42.05     1:34.54 (52.49)     2:24.33 (49.79)     3:12.64 (48.31)
        4:06.26 (53.62)     5:00.64 (54.38)     5:46.78 (46.14)     6:33.05 (46.27)
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sidorenko, Margo    13 Unnysa-MR                 NT      39.46        
 
Girls 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR           NT    2:11.28        
                  30.24     1:03.24 (33.00)     1:37.44 (34.20)     2:11.28 (33.84)
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR           NT    1:08.53        
                  33.43     1:08.53 (35.10)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR           NT    1:18.35        
                  37.80     1:18.35 (40.55)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR           NT    1:34.24        
                  44.40     1:34.24 (49.84)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR                 NT    1:29.29        
                  43.17     1:29.29 (46.12)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR           NT    1:28.89        
                  41.80     1:28.89 (47.09)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huang, Henry         9 NYSA-MR                32.18      31.61 JO     
  2 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        32.92      31.72 JO     
  3 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              34.46      33.16 SILV   
  4 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        33.92      33.47 SILV   
  5 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                 34.94      33.90 SILV   
  6 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              33.14      33.96 SILV   
  7 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 40.36      34.40 SILV   
  8 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR        33.88      34.58 SILV   
  9 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              34.55      34.97 SILV   
 10 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR                 35.50      35.01 SILV   
 11 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        35.01      35.09 SILV   
 12 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR              35.77      35.10 SILV   
 13 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR        34.41      35.44        
 14 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 34.43      35.56        
 15 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 36.77      35.87        
 16 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               1:00.00      36.42        
 17 Moy, Jason N         8 Empire-MR              37.19      36.44        
 18 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              39.00      36.78        
 19 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR        37.36      37.04        
 20 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR        36.66      37.12        
 21 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        37.60      37.64        
 22 Villavizar, Sebast  10 Kips Bay Makos-MR      41.79      37.74        
 23 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR        37.24      37.84        
 24 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              37.86      38.47        
 25 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              36.47      38.57        
 26 Gougelmann, David    9 Empire-MR              38.94      39.30        
 26 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              36.93      39.30        
 28 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              36.85      39.66        
 29 Coogan, David A      8 Empire-MR              38.44      40.21        
 30 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              42.27      40.83        
 31 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              42.00      41.26        
 32 Rinaldi, Daniel      9 WAC-MR                 39.45      41.61        
 33 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              48.00      41.62        
 34 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR              39.57      41.94        
 35 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR        42.73      42.29        
 36 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              36.96      42.54        
 37 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR                 42.77      43.37        
 38 O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                42.00      43.55        
 39 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        45.84      43.67        
 40 Williams, Matthew   10 Empire-MR              45.95      44.41        
 41 Thomas, Moane        8 WAC-MR                 42.34      44.68        
 42 Hunt, Tate J         9 WAC-MR                 44.44      45.58        
 43 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                47.45      47.66        
 44 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              44.61      48.00        
 45 Rosado, Fausto X     9 Kips Bay Makos-MR      42.92      48.22        
 46 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR              48.13      49.02        
 47 Melloy, Robert       9 WAC-MR                 50.98      49.41        
 48 Hunt, Liam           6 WAC-MR                 52.45      50.99        
 49 Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:00.00      53.06        
 50 Ortiz, Emauel A      9 Kips Bay Makos-MR      55.96      56.88        
 51 Scriba, Joseph P     7 Kips Bay Makos-MR      58.94      59.56        
 52 Scriba, Aiden J      6 Kips Bay Makos-MR    1:00.98    1:13.60        
 -- Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              37.39         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             1:15.55    1:09.95 JO     
                  32.89     1:09.95 (37.06)                                        
  2 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:15.06    1:10.05 JO     
                  32.39     1:10.05 (37.66)                                        
  3 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:15.04    1:13.08 SILV   
                  21.51     1:13.08 (51.57)                                        
  4 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:15.08    1:13.33 SILV   
                  34.16     1:13.33 (39.17)                                        
  5 Huang, Henry         9 NYSA-MR                   NT    1:13.96 SILV   
                  34.13     1:13.96 (39.83)                                        
  6 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:15.64    1:14.29 SILV   
                  35.48     1:14.29 (38.81)                                        
  7 Du, Alexander W      9 Marlins Bgnw-MR      1:17.73    1:15.83 SILV   
                  36.01     1:15.83 (39.82)                                        
  8 Rikic, Aidan         9 WAC-MR               1:18.86    1:16.23 SILV   
                  36.61     1:16.23 (39.62)                                        
  9 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:18.16    1:17.37 SILV   
                  37.20     1:17.37 (40.17)                                        
 10 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR      1:23.36    1:17.47 SILV   
                  36.48     1:17.47 (40.99)                                        
 11 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               2:00.00    1:17.49 SILV   
                  36.49     1:17.49 (41.00)                                        
 12 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:20.74    1:17.58 SILV   
                  37.42     1:17.58 (40.16)                                        
 13 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR            1:19.95    1:17.90 SILV   
                  37.64     1:17.90 (40.26)                                        
 14 Laskey, Ian          8 WAC-MR               1:18.90    1:18.31 SILV   
                  36.96     1:18.31 (41.35)                                        
 15 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               1:15.48    1:18.32 SILV   
                  37.00     1:18.32 (41.32)                                        
 16 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:17.76    1:19.16        
                  37.68     1:19.16 (41.48)                                        
 17 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR      1:24.34    1:19.40        
                  38.17     1:19.40 (41.23)                                        
 18 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR      1:23.22    1:19.62        
                  38.95     1:19.62 (40.67)                                        
 19 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:22.56    1:20.09        
                  38.32     1:20.09 (41.77)                                        
 20 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:21.87    1:20.94        
                  38.55     1:20.94 (42.39)                                        
 21 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:28.14    1:21.19        
                  37.39     1:21.19 (43.80)                                        
 22 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR      1:16.32    1:21.25        
                  37.11     1:21.25 (44.14)                                        
 23 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:19.04    1:22.34        
                  38.34     1:22.34 (44.00)                                        
 24 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:24.58    1:22.37        
                  40.28     1:22.37 (42.09)                                        
 25 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:28.46    1:24.33        
                  39.29     1:24.33 (45.04)                                        
 26 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR      1:25.96    1:25.42        
                  40.32     1:25.42 (45.10)                                        
 27 Kwan, William        8 WAC-MR               1:50.00    1:26.42        
                  39.59     1:26.42 (46.83)                                        
 28 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:27.63    1:27.94        
                  41.57     1:27.94 (46.37)                                        
 29 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:28.33    1:28.37        
                  43.87     1:28.37 (44.50)                                        
 30 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR            1:33.24    1:29.04        
                  41.77     1:29.04 (47.27)                                        
 31 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:29.46        
                  39.43     1:29.46 (50.03)                                        
 32 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:29.59    1:29.67        
                  41.11     1:29.67 (48.56)                                        
 33 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:31.67    1:31.45        
                  44.16     1:31.45 (47.29)                                        
 34 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:35.97    1:33.78        
                  44.46     1:33.78 (49.32)                                        
 35 Williams, Matthew   10 Empire-MR            1:38.29    1:34.10        
                1:34.10         1:34.10 ( )                                        
 36 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            1:35.37    1:34.33        
                  44.47     1:34.33 (49.86)                                        
 37 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR               1:39.76    1:36.90        
                  44.85     1:36.90 (52.05)                                        
 38 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:39.72    1:38.45        
                  46.21     1:38.45 (52.24)                                        
 39 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR                   NT    1:38.82        
                  46.67     1:38.82 (52.15)                                        
 40 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR      1:36.93    1:39.13        
                  47.86     1:39.13 (51.27)                                        
 41 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR                   NT    1:41.62        
                  49.48     1:41.62 (52.14)                                        
 42 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:41.91        
                  44.85     1:41.91 (57.06)                                        
 43 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            1:46.12    1:43.11        
                  50.26     1:43.11 (52.85)                                        
 44 Rostek, Alex A       8 NYSA-MR                   NT    1:47.55        
                  50.04     1:47.55 (57.51)                                        
 45 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:51.15    1:56.27        
                  53.61   1:56.27 (1:02.66)                                        
 -- Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:26.89         NS        
 -- Gorman, Brian       10 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Gorman, Aidan        9 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:52.56         NS        
 -- Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:19.65         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        35.72      34.52 ZQ     
  2 Huang, Henry         9 NYSA-MR                36.81      35.97 ZQ     
  3 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              37.81      36.31 ZQ     
  4 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR              37.79      37.02 JO     
  5 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              39.86      37.49 JO     
  6 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR        39.16      38.63 SILV   
  7 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              40.54      39.39 SILV   
  8 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 45.32      39.94 SILV   
  9 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR               40.82      40.06 SILV   
 10 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR        43.69      42.01 SILV   
 11 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 44.00      42.46 SILV   
 12 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              43.78      42.67 SILV   
 13 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 45.72      42.85 SILV   
 14 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        43.98      42.90        
 15 Villavizar, Sebast  10 Kips Bay Makos-MR      45.80      43.21        
 16 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR        44.63      43.77        
 17 Moy, Jason N         8 Empire-MR              45.10      43.91        
 18 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                 42.04      43.93        
 19 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               1:00.00      44.18        
 20 Laskey, Ian          8 WAC-MR                 44.56      44.38        
 21 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              45.18      44.91        
 22 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR        45.23      45.13        
 23 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              47.16      45.35        
 24 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              44.50      45.64        
 25 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR              48.32      46.84        
 26 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              40.47      46.98        
 27 Gougelmann, David    9 Empire-MR              45.74      47.17        
 28 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              48.71      47.23        
 29 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR        48.93      48.27        
 30 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              47.93      48.34        
 31 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              48.57      48.85        
 32 Rosado, Fausto X     9 Kips Bay Makos-MR      50.87      48.86        
 33 Hunt, Tate J         9 WAC-MR                 51.40      52.45        
 34 Williams, Matthew   10 Empire-MR              54.03      52.51        
 35 Ortiz, Emauel A      9 Kips Bay Makos-MR    1:00.46      53.34        
 36 Finn, Liam           9 WAC-MR               1:00.00      53.57        
 37 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              51.00      54.22        
 38 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                55.14      54.80        
 39 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              53.31      55.29        
 40 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR                 50.04      55.51        
 41 O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                54.08      55.79        
 42 Hunt, Liam           6 WAC-MR                 59.32      55.83        
 43 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        50.00      55.96        
 44 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR              54.89      57.87        
 45 Melloy, Robert       9 WAC-MR               1:10.75      58.06        
 46 Thomas, Moane        8 WAC-MR                 57.40      58.96        
 47 Scriba, Joseph P     7 Kips Bay Makos-MR    1:05.65    1:02.97        
 48 Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:00.00    1:05.27        
 49 Scriba, Aiden J      6 Kips Bay Makos-MR    1:10.23    1:15.29        
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              58.00         DQ        
 -- Rinaldi, Daniel      9 WAC-MR                 48.97         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR              51.13         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:21.95    1:19.10 JO     
                  38.37     1:19.10 (40.73)                                        
  2 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR            1:22.72    1:19.91 JO     
                  39.74     1:19.91 (40.17)                                        
  3 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:22.44    1:21.91 JO     
                1:21.91         1:21.91 ( )                                        
  4 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:23.20    1:21.97 JO     
                  40.18     1:21.97 (41.79)                                        
  5 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:22.37    1:22.61 SILV   
                  40.08     1:22.61 (42.53)                                        
  6 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:22.63    1:23.03 SILV   
                  41.07     1:23.03 (41.96)                                        
  7 Rikic, Aidan         9 WAC-MR               1:27.25    1:27.88 SILV   
                  42.28     1:27.88 (45.60)                                        
  8 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:29.76    1:31.27 SILV   
                  44.70     1:31.27 (46.57)                                        
  9 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:28.66    1:31.39 SILV   
                  44.95     1:31.39 (46.44)                                        
 10 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:33.75    1:32.72 SILV   
                  44.52     1:32.72 (48.20)                                        
 11 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:33.98    1:34.25 SILV   
                  46.70     1:34.25 (47.55)                                        
 12 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               2:00.00    1:34.42 SILV   
                  45.00     1:34.42 (49.42)                                        
 13 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR      1:32.14    1:34.64 SILV   
                  45.55     1:34.64 (49.09)                                        
 14 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:36.67    1:35.35 SILV   
                  46.35     1:35.35 (49.00)                                        
 15 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:37.16    1:38.03        
                1:38.67         1:38.03 ( )                                        
 16 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:35.03    1:38.27        
                1:38.27         1:38.27 ( )                                        
 17 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               2:06.50    1:38.54        
                1:38.54         1:38.54 ( )                                        
 18 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR            1:39.28    1:38.63        
                  48.42     1:38.63 (50.21)                                        
 19 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:40.97    1:42.17        
                  50.29     1:42.17 (51.88)                                        
 20 Kwan, William        8 WAC-MR               2:00.00    1:43.30        
                  48.89     1:43.30 (54.41)                                        
 21 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:46.90    1:44.05        
                  50.42     1:44.05 (53.63)                                        
 22 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR      1:42.81    1:44.09        
                  50.02     1:44.09 (54.07)                                        
 23 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            2:01.00    1:51.69        
                1:52.91         1:51.69 ( )                                        
 24 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:57.80    1:56.36        
                  56.89     1:56.36 (59.47)                                        
 25 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:53.81    1:56.77        
                  57.46     1:56.77 (59.31)                                        
 26 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:57.55        
                1:59.58         1:57.55 ( )                                        
 27 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR                   NT    2:01.57        
                2:01.50      2:01.57 (0.07)                                        
 28 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR                   NT    2:01.64        
                  58.26   2:01.64 (1:03.38)                                        
 -- Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:40.83         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.65          DQ (49.72)                                        
 -- Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            2:13.37         DQ        
      Not on back off wall
                1:03.22        DQ (1:11.60)                                        
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:58.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  59.75        DQ (1:08.98)                                        
 -- Williams, Matthew   10 Empire-MR            1:51.61         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  54.40          DQ (59.11)                                        
 -- Rostek, Alex A       8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall
                2:04.69                                                            
 -- Gorman, Brian       10 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Gorman, Aidan        9 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:28.57         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR               41.11      41.30 ZQ     
  2 Huang, Henry         9 NYSA-MR                47.71      44.36 SILV   
  3 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR        48.41      44.72 SILV   
  4 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              44.45      44.94 SILV   
  5 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR        47.33      45.78 SILV   
  6 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 47.54      46.17 SILV   
  7 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                    NT      46.73 SILV   
  8 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        47.20      46.98 SILV   
  9 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR        47.87      47.19 SILV   
 10 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              47.71      47.68 SILV   
 11 Laskey, Ian          8 WAC-MR                 46.54      47.80 SILV   
 12 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR        48.47      48.06 SILV   
 13 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 51.72      49.65        
 14 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 55.00      50.07        
 15 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR              51.69      50.26        
 16 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR        48.84      51.24        
 17 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR                 49.21      52.02        
 18 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        55.00      52.20        
 19 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR        49.89      52.21        
 20 Melloy, Robert       9 WAC-MR                 53.87      53.99        
 21 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              51.74      55.75        
 22 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:05.00      56.80        
 23 Finn, Liam           9 WAC-MR                 56.89      57.08        
 24 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            1:02.00      57.95        
 25 Rinaldi, Daniel      9 WAC-MR               1:00.00      58.10        
 26 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR                 55.26    1:01.24        
 27 Thomas, Moane        8 WAC-MR               1:10.00    1:01.42        
 28 Hunt, Tate J         9 WAC-MR               1:05.29    1:04.24        
 29 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:05.22    1:05.19        
 30 Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:00.00    1:08.68        
 31 Hunt, Liam           6 WAC-MR               1:00.00    1:16.11        
 -- Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              47.23         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              57.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR            1:03.21         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             1:29.70    1:30.66 ZQ     
                  42.10     1:30.66 (48.56)                                        
  2 Du, Alexander W      9 Marlins Bgnw-MR      1:38.92    1:35.93 SILV   
                  46.73     1:35.93 (49.20)                                        
  3 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:39.78    1:36.74 SILV   
                  46.33     1:36.74 (50.41)                                        
  4 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR      1:39.11    1:37.10 SILV   
                  47.79     1:37.10 (49.31)                                        
  5 Huang, Henry         9 NYSA-MR              1:35.65    1:37.26 SILV   
                  45.76     1:37.26 (51.50)                                        
  6 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:40.07    1:37.80 SILV   
                  46.42     1:37.80 (51.38)                                        
  7 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:41.93    1:39.52 SILV   
                  48.83     1:39.52 (50.69)                                        
  8 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR      1:42.04    1:39.60 SILV   
                  47.06     1:39.60 (52.54)                                        
  9 Laskey, Ian          8 WAC-MR               1:41.71    1:42.40 SILV   
                  49.61     1:42.40 (52.79)                                        
 10 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               1:35.08    1:43.02 SILV   
                  49.22     1:43.02 (53.80)                                        
 11 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:44.10    1:43.09 SILV   
                  50.45     1:43.09 (52.64)                                        
 12 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:43.44    1:43.18 SILV   
                  49.32     1:43.18 (53.86)                                        
 13 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR      1:44.59    1:43.47 SILV   
                  50.45     1:43.47 (53.02)                                        
 14 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR      1:42.19    1:43.76 SILV   
                  49.50     1:43.76 (54.26)                                        
 15 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:48.32    1:47.71 SILV   
                  53.03     1:47.71 (54.68)                                        
 16 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR      1:44.21    1:50.13        
                  54.05     1:50.13 (56.08)                                        
 17 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR            1:45.06    1:51.90        
                  52.98     1:51.90 (58.92)                                        
 18 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR      1:50.12    1:53.54        
                  54.93     1:53.54 (58.61)                                        
 19 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:47.23    1:53.84        
                  52.83   1:53.84 (1:01.01)                                        
 20 Kwan, William        8 WAC-MR               2:10.00    2:01.08        
                  58.17   2:01.08 (1:02.91)                                        
 21 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR               2:13.69    2:06.81        
                  59.25   2:06.81 (1:07.56)                                        
 -- Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            2:02.96         DQ        
      One hand touch
                1:03.42        DQ (1:12.93)                                        
 -- Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            1:56.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  59.82        DQ (1:07.77)                                        
 -- Gorman, Brian       10 WAC-MR               2:12.91         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              36.29      34.63 ZQ     
  2 Huang, Henry         9 NYSA-MR                35.48      35.78 JO     
  3 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR               38.27      36.77 SILV   
  4 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              39.69      36.82 SILV   
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              37.56      37.34 SILV   
  6 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR        39.60      38.80 SILV   
  7 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        38.77      39.20 SILV   
  8 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               1:00.00      41.06 SILV   
  9 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 49.41      41.78 SILV   
 10 Du, Alexander W      9 Marlins Bgnw-MR        39.73      42.34 SILV   
 11 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 42.84      43.06 SILV   
 12 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR              43.89      43.75 SILV   
 13 Laskey, Ian          8 WAC-MR                 41.49      43.79 SILV   
 14 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR              43.00      44.51        
 15 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR        44.13      44.64        
 16 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR        46.47      44.73        
 17 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              45.41      44.90        
 18 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        54.55      45.17        
 19 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              43.55      45.22        
 20 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              48.13      45.42        
 21 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR        47.87      45.79        
 22 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR        50.29      46.85        
 23 Coogan, David A      8 Empire-MR              44.53      48.02        
 24 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              57.00      49.60        
 25 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              51.58      50.88        
 26 Gougelmann, David    9 Empire-MR              52.13      51.15        
 27 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:02.89      55.77        
 28 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              52.00    1:00.08        
 29 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:13.01    1:04.42        
 30 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:02.99    1:04.71        
 31 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:11.61    1:06.19        
 32 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR              57.77    1:13.29        
 -- Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Williams, Matthew   10 Empire-MR              58.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              58.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gorman, Aidan        9 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Pierce, Brice J      9 Empire-MR              52.53         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:21.07    1:21.27 ZQ     
                  38.27     1:21.27 (43.00)                                        
  2 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:23.77    1:24.99 JO     
                  38.05     1:24.99 (46.94)                                        
  3 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:29.69    1:28.93 SILV   
                  40.63     1:28.93 (48.30)                                        
  4 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:32.82    1:35.65 SILV   
                  43.94     1:35.65 (51.71)                                        
  5 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:40.32    1:42.90        
                  47.61     1:42.90 (55.29)                                        
  6 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR            1:43.43    1:43.76        
                  49.26     1:43.76 (54.50)                                        
  7 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:40.32    1:43.78        
                  46.80     1:43.78 (56.98)                                        
  8 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR      1:37.44    1:44.25        
                  49.95     1:44.25 (54.30)                                        
  9 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:52.99    1:47.61        
                  49.78     1:47.61 (57.83)                                        
 10 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:32.30    1:50.98        
                  49.92   1:50.98 (1:01.06)                                        
 11 Rosado, Fausto X     9 Kips Bay Makos-MR    2:05.63    1:58.11        
                  52.56   1:58.11 (1:05.55)                                        
 12 Villavizar, Sebast  10 Kips Bay Makos-MR    2:00.69    2:03.60        
                  50.68   2:03.60 (1:12.92)                                        
 -- O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                   NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:22.92    1:18.10 JO     
                  35.07     1:18.10 (43.03)                                        
  2 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             1:22.64    1:19.51 JO     
                  37.36     1:19.51 (42.15)                                        
  3 Moy, Jason N         8 Empire-MR            1:33.56    1:29.01        
                  42.67     1:29.01 (46.34)                                        
  4 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:30.50    1:29.88        
                  39.67     1:29.88 (50.21)                                        
  5 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR      1:36.55    1:30.98        
                  43.64     1:30.98 (47.34)                                        
  6 Laskey, Ian          8 WAC-MR               1:30.98    1:31.35        
                  43.03     1:31.35 (48.32)                                        
  7 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR      1:42.36    1:31.54        
                  44.34     1:31.54 (47.20)                                        
  8 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR      1:45.77    1:33.16        
                  45.17     1:33.16 (47.99)                                        
  9 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:34.62    1:35.64        
                  45.60     1:35.64 (50.04)                                        
 10 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               2:00.00    1:35.89        
                  44.30     1:35.89 (51.59)                                        
 11 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:36.02    1:35.92        
                  44.49     1:35.92 (51.43)                                        
 12 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      1:36.03    1:38.22        
                  45.13     1:38.22 (53.09)                                        
 13 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:36.31    1:38.67        
                  47.80     1:38.67 (50.87)                                        
 14 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:36.34    1:39.03        
                  47.93     1:39.03 (51.10)                                        
 15 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:45.89    1:41.16        
                  50.65     1:41.16 (50.51)                                        
 16 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:45.25    1:41.32        
                  48.47     1:41.32 (52.85)                                        
 17 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:52.26    1:49.94        
                  51.48     1:49.94 (58.46)                                        
 18 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR                 NT    1:53.01        
                  55.83     1:53.01 (57.18)                                        
 19 Finn, Liam           9 WAC-MR               2:00.00    1:53.68        
                  56.73     1:53.68 (56.95)                                        
 20 Williams, Matthew   10 Empire-MR            2:21.00    1:55.44        
                  57.13     1:55.44 (58.31)                                        
 21 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                   NT    1:58.47        
                  55.64   1:58.47 (1:02.83)                                        
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR            2:16.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:15.13    2:10.86        
     1) Stern, Ben S 10                 2) Nack, Adam N 9                 
     3) Kamal, Yousef M 9               4) Sakharuk, Nikita V 8           
                  34.18     1:07.33 (33.15)     1:40.00 (32.67)     2:10.86 (30.86)
  2 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:17.92    2:11.99        
     1) DiMaggio, Joe R 10              2) Katsev, Mark 10                
     3) DiMaggio, John P 8              4) Blazhkevych, Bogdan 10         
                  33.54     1:06.91 (33.37)     1:39.99 (33.08)     2:11.99 (32.00)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:25.66    2:25.96        
     1) Desmaras, Juan Carlos C 9       2) Desmaras, Mariano A 9          
     3) Coffino, Rafe M 10              4) Puleo, Dirk M 10               
                  37.36     1:14.83 (37.47)     1:50.61 (35.78)     2:25.96 (35.35)
  4 Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:27.17    2:33.68        
     1) Shvaryov, Nickolas 9            2) Ivatorov, Adam 9               
     3) Vileshin, Daniel 10             4) Gurevich, Gabriel 9            
                  40.17     1:17.49 (37.32)     1:57.85 (40.36)     2:33.68 (35.83)
  5 Shorefront Ym-Ywha-MR  'C'                  2:31.14    2:35.40        
     1) Cherny, Eric 9                  2) Tenenboym, Tim 10              
     3) Kostin, Nikita 10               4) Leybengrub, Jonathan 10        
                  45.30     1:19.19 (33.89)     1:57.91 (38.72)     2:35.40 (37.49)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:31.12    2:39.07        
     1) Blair, Joseph C 10              2) Cole, Harrison R 10            
     3) Wohl, Evan S 8                  4) Desmaras, Jorge D 9            
                  43.54     1:20.26 (36.72)     2:00.19 (39.93)     2:39.07 (38.88)
  7 Kips Bay Makos-MR  'A'                      3:03.12    3:21.16        
     1) Villavizar, Sebastian 10        2) Ortiz, Emauel A 9              
     3) Rosado, Fausto X 9              4) Scriba, Joseph P 7             
                  49.14     1:44.56 (55.42)   2:45.49 (1:00.93)     3:21.16 (35.67)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:32.46    2:30.80        
     1) Coffino, Rafe M 10              2) Du, Alexander W 9              
     3) Sakharuk, Nikita V 8            4) Stern, Ben S 10                
                  39.05     1:22.43 (43.38)     1:57.80 (35.37)     2:30.80 (33.00)
  2 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:31.67    2:31.26        
     1) Katsev, Mark 10                 2) Kostin, Nikita 10              
     3) DiMaggio, John P 8              4) Blazhkevych, Bogdan 10         
                  40.31     1:24.83 (44.52)     2:08.87 (44.04)     2:31.26 (22.39)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:43.79    2:42.50        
     1) Wohl, Evan S 8                  2) Cole, Harrison R 10            
     3) Kamal, Yousef M 9               4) Nack, Adam N 9                 
                  42.91     1:27.49 (44.58)     2:18.60 (51.11)     2:42.50 (23.90)
  4 Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:45.00    2:49.66        
     1) DiMaggio, Joe R 10              2) Khoruzhik, Denis 8             
     3) Ivatorov, Adam 9                4) Leybengrub, Jonathan 10        
                  37.05     1:25.84 (48.79)     2:10.42 (44.58)     2:49.66 (39.24)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:53.61    3:16.70        
     1) Desmaras, Jorge D 9             2) Desmaras, Mariano A 9          
     3) Desmaras, Juan Carlos C 9       4) Blair, Joseph C 10             
                  46.63     1:32.78 (46.15)   2:48.94 (1:16.16)     3:16.70 (27.76)
  6 New York Sharks-MR  'A'                          NT    3:21.37        
     1) Ren, Dennis M 9                 2) Ren, Matthew L 9               
     3) Huang, Henry 9                  4) Rostek, Alex A 8               
                  57.96   1:59.82 (1:01.86)     2:36.59 (36.77)     3:21.37 (44.78)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR              29.31      28.93 SILV   
  2 Saraf, Akaash       12 Empire-MR              29.41      29.11 SILV   
  3 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        29.84      29.52 SILV   
  4 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR        29.69      29.53 SILV   
  5 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR        31.18      30.17 SILV   
  6 Fernandez, Oliver   11 Marlins Bgnw-MR        31.46      30.32 SILV   
  7 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR        31.27      30.52 SILV   
  8 Hoey, JP            12 WAC-MR                 31.90      30.63 SILV   
  9 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR        30.33      30.74 SILV   
 10 Spade, John         12 WAC-MR                 31.87      30.86 SILV   
 11 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        31.15      30.98 SILV   
 12 Duval, Jesse L      12 WAC-MR                 31.06      30.99 SILV   
 13 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR                 31.01      31.05 SILV   
 14 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR              30.48      31.11 SILV   
 15 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        31.42      31.25 SILV   
 16 Vales, Tanner C     11 Empire-MR              31.43      31.60        
 17 Schaum, Connor J    11 Empire-MR              32.37      31.96        
 18 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR        31.94      32.38        
 19 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR              34.59      32.79        
 20 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR              33.00      32.83        
 21 Pratt, Harry F      12 Empire-MR              33.54      33.07        
 22 Khoury, Christian   11 WAC-MR                 32.40      33.11        
 23 Boyd, Andrew R      11 WAC-MR                 33.84      33.37        
 24 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 33.21      33.49        
 25 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              33.63      33.61        
 26 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR        34.39      33.80        
 27 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR        35.26      34.04        
 28 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 34.65      34.17        
 29 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              32.63      35.39        
 30 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              36.76      36.06        
 31 Kroon, Jonathan     12 WAC-MR               1:00.00      36.37        
 32 Liang, Kevin        11 NYSA-MR                41.29      37.05        
 33 McCafferty, John    12 WAC-MR                 36.58      37.12        
 34 Kroon, Eric         11 WAC-MR               1:00.00      37.54        
 35 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR              36.23      38.54        
 36 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR              39.47      39.02        
 37 Pakola, Liam R      11 Empire-MR              39.76      40.38        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:04.29    1:03.58 SILV   
                  30.16     1:03.58 (33.42)                                        
  2 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            1:04.55    1:06.16 SILV   
                  30.86     1:06.16 (35.30)                                        
  3 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR      1:05.19    1:06.72 SILV   
                  31.98     1:06.72 (34.74)                                        
  4 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:06.05    1:06.77 SILV   
                  32.02     1:06.77 (34.75)                                        
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:08.63    1:06.98 SILV   
                  32.41     1:06.98 (34.57)                                        
  6 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      1:07.15    1:07.16 SILV   
                  32.66     1:07.16 (34.50)                                        
  7 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:07.76    1:07.38 SILV   
                  33.38     1:07.38 (34.00)                                        
  8 Alimonti, Lucas V   12 Marlins Bgnw-MR      1:07.99    1:07.56 SILV   
                  31.60     1:07.56 (35.96)                                        
  9 Duval, Jesse L      12 WAC-MR               1:09.75    1:07.57 SILV   
                  31.68     1:07.57 (35.89)                                        
 10 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:07.40    1:07.74 SILV   
                  32.21     1:07.74 (35.53)                                        
 11 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            1:07.05    1:07.87 SILV   
                  32.87     1:07.87 (35.00)                                        
 12 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR               1:09.16    1:08.01 SILV   
                  32.67     1:08.01 (35.34)                                        
 13 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:08.34    1:08.28 SILV   
                  33.04     1:08.28 (35.24)                                        
 14 Spade, John         12 WAC-MR               1:09.62    1:08.29 SILV   
                  33.40     1:08.29 (34.89)                                        
 15 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      1:13.97    1:08.61 SILV   
                  32.66     1:08.61 (35.95)                                        
 16 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            1:10.45    1:08.74 SILV   
                  33.59     1:08.74 (35.15)                                        
 17 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      1:11.06    1:09.30 SILV   
                  33.05     1:09.30 (36.25)                                        
 18 Hoey, JP            12 WAC-MR               1:21.44    1:09.64        
                  32.93     1:09.64 (36.71)                                        
 19 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            1:08.36    1:09.89        
                  33.60     1:09.89 (36.29)                                        
 20 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            1:08.96    1:10.58        
                  34.00     1:10.58 (36.58)                                        
 21 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:11.77    1:10.70        
                  33.61     1:10.70 (37.09)                                        
 22 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            1:11.77    1:11.57        
                  33.70     1:11.57 (37.87)                                        
 23 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:12.89    1:13.59        
                  34.93     1:13.59 (38.66)                                        
 24 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR      1:19.13    1:14.50        
                  35.49     1:14.50 (39.01)                                        
 25 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      1:15.49    1:14.74        
                  35.67     1:14.74 (39.07)                                        
 26 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            1:13.93    1:15.53        
                  35.74     1:15.53 (39.79)                                        
 27 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:18.00    1:16.60        
                  36.57     1:16.60 (40.03)                                        
 28 Sadowski, Aidan     11 WAC-MR               1:23.36    1:18.72        
                  37.57     1:18.72 (41.15)                                        
 29 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR               1:19.50    1:18.97        
                  37.66     1:18.97 (41.31)                                        
 30 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:19.15    1:20.64        
                  37.20     1:20.64 (43.44)                                        
 31 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:28.05    1:26.65        
                  39.87     1:26.65 (46.78)                                        
 32 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:22.31    1:27.13        
                  40.61     1:27.13 (46.52)                                        
 33 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR            1:28.43    1:27.64        
                  41.25     1:27.64 (46.39)                                        
 34 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:25.00    1:29.65        
                  41.87     1:29.65 (47.78)                                        
 35 Chalen, Justice     11 Kips Bay Makos-MR    1:42.24    1:35.79        
                  41.94     1:35.79 (53.85)                                        
 36 Yoba, Josiah M      11 Kips Bay Makos-MR    2:00.36    1:48.03        
                  49.11     1:48.03 (58.92)                                        
 37 Saenz, max          11 WAC-MR               2:00.00    2:07.69        
                  58.64   2:07.69 (1:09.05)                                        
 38 Dagnatchew, Daniel  11 Kips Bay Makos-MR    2:05.37    2:24.35        
                1:07.24   2:24.35 (1:17.11)                                        
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:06.98         DQ        
      False start
                  32.52          DQ (34.59)                                        
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:18.62         NS        
 -- Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR            1:14.56         NS        
 -- Gaider, Daniel      11 WAC-MR               2:00.00         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            2:23.76    2:17.53 SILV   
                  30.38     1:05.54 (35.16)     1:42.17 (36.63)     2:17.53 (35.36)
  2 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            2:22.90    2:19.30 SILV   
                  29.69     1:04.77 (35.08)     1:41.89 (37.12)     2:19.30 (37.41)
  3 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      2:23.96    2:19.99 SILV   
                  31.69     1:07.87 (36.18)     1:45.12 (37.25)     2:19.99 (34.87)
  4 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      2:24.29    2:23.03 SILV   
                  32.68     1:08.70 (36.02)     1:46.49 (37.79)     2:23.03 (36.54)
  5 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            2:26.38    2:24.30 SILV   
                  32.77     1:09.54 (36.77)     1:47.82 (38.28)     2:24.30 (36.48)
  6 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:35.33    2:24.68 SILV   
                  33.69     1:11.28 (37.59)     1:49.28 (38.00)     2:24.68 (35.40)
  7 Lopez, Louis        12 WAC-MR               2:40.98    2:25.06 SILV   
                  32.73     1:09.38 (36.65)     1:47.45 (38.07)     2:25.06 (37.61)
  8 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:30.55    2:25.42 SILV   
                  33.53     1:10.73 (37.20)     1:48.99 (38.26)     2:25.42 (36.43)
  9 Spade, John         12 WAC-MR               2:23.62    2:25.83 SILV   
                  33.22     1:11.70 (38.48)     1:49.40 (37.70)     2:25.83 (36.43)
 10 Towse, Eric         12 WAC-MR               2:26.26    2:26.44 SILV   
                  32.35     1:09.21 (36.86)     1:48.39 (39.18)     2:26.44 (38.05)
 11 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      2:34.42    2:29.62        
                  32.12     1:11.52 (39.40)     1:51.43 (39.91)     2:29.62 (38.19)
 12 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            2:33.16    2:30.06        
                  34.08     1:12.46 (38.38)     1:51.66 (39.20)     2:30.06 (38.40)
 13 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            2:38.72    2:31.82        
                  34.00     1:12.25 (38.25)     1:52.65 (40.40)     2:31.82 (39.17)
 14 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:31.46    2:31.94        
                  34.43     1:13.17 (38.74)     1:53.66 (40.49)     2:31.94 (38.28)
 15 Fernandez, Oliver   11 Marlins Bgnw-MR      2:33.04    2:33.35        
                  33.71     1:13.35 (39.64)     1:54.55 (41.20)     2:33.35 (38.80)
 16 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            2:31.16    2:33.36        
                  34.46     1:13.82 (39.36)     1:54.86 (41.04)     2:33.36 (38.50)
 17 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:37.27    2:33.39        
                  32.50     1:12.37 (39.87)     1:54.15 (41.78)     2:33.39 (39.24)
 18 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:38.51    2:38.32        
                  34.37     1:14.98 (40.61)     1:56.54 (41.56)     2:38.32 (41.78)
 19 O, Ronald           12 NYSA-MR                   NT    2:40.44        
                  34.55     1:13.75 (39.20)     1:54.39 (40.64)     2:40.44 (46.05)
 20 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR            2:55.00    2:41.17        
                  35.75     1:17.03 (41.28)     1:59.29 (42.26)     2:41.17 (41.88)
 21 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            2:56.09    2:43.77        
                  35.08     1:16.44 (41.36)     2:00.98 (44.54)     2:43.77 (42.79)
 22 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      2:44.83    2:44.15        
                  35.36     1:16.73 (41.37)     2:00.53 (43.80)     2:44.15 (43.62)
 23 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            2:41.00    2:44.58        
                  35.55     1:17.14 (41.59)     2:01.66 (44.52)     2:44.58 (42.92)
 24 Graber, Ethan J     11 Empire-MR            2:52.40    2:45.35        
                  35.10     1:18.54 (43.44)     2:03.68 (45.14)     2:45.35 (41.67)
 25 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR            3:06.05    2:47.50        
                  34.82     1:17.39 (42.57)     2:02.99 (45.60)     2:47.50 (44.51)
 26 Boyd, Andrew R      11 WAC-MR               3:15.95    2:49.66        
                  37.21     1:19.87 (42.66)     2:06.01 (46.14)     2:49.66 (43.65)
 27 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR            3:12.95    3:05.32        
                  41.07     1:29.63 (48.56)     2:17.26 (47.63)     3:05.32 (48.06)
 28 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            3:14.59    3:15.03        
                  43.68     1:33.79 (50.11)     2:25.76 (51.97)     3:15.03 (49.27)
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      2:27.66         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        33.69      33.64 SILV   
  2 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR                 34.59      33.70 SILV   
  3 Saraf, Akaash       12 Empire-MR              34.40      34.47 SILV   
  4 Alimonti, Lucas V   12 Marlins Bgnw-MR        34.93      35.11 SILV   
  5 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR        36.34      35.18 SILV   
  6 Duval, Jesse L      12 WAC-MR                 36.17      35.63 SILV   
  7 Babyak, Christophe  11 Empire-MR              35.59      35.99 SILV   
  8 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR        39.07      36.11 SILV   
  9 Crane, Kevin J      11 Empire-MR              37.03      36.84 SILV   
 10 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR        37.04      36.96 SILV   
 11 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR        37.02      37.20 SILV   
 12 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR        37.68      37.25 SILV   
 13 Spade, John         12 WAC-MR                 36.78      37.28 SILV   
 14 Schaum, Connor J    11 Empire-MR              37.00      37.46 SILV   
 15 Lopez, Louis        12 WAC-MR                 40.99      37.51 SILV   
 16 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 40.06      37.96 SILV   
 17 Vales, Tanner C     11 Empire-MR              37.23      38.17 SILV   
 18 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        38.19      39.28 SILV   
 19 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              39.81      39.66 SILV   
 20 Pratt, Harry F      12 Empire-MR              40.75      39.77 SILV   
 21 Hoey, JP            12 WAC-MR                 41.07      39.88 SILV   
 22 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              41.27      40.37 SILV   
 23 Sadowski, Aidan     11 WAC-MR                 43.05      40.82 SILV   
 24 Rostek, Anthony     11 NYSA-MR                   NT      41.36        
 25 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 42.06      41.39        
 26 McCafferty, John    12 WAC-MR                 43.35      41.56        
 27 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR              43.59      41.89        
 28 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 45.00      42.76        
 29 Chalen, Justice     11 Kips Bay Makos-MR    1:03.09      44.68        
 30 Yoba, Josiah M      11 Kips Bay Makos-MR    1:05.64      52.98        
 31 Saenz, max          11 WAC-MR               1:00.00    1:01.15        
 32 Dagnatchew, Daniel  11 Kips Bay Makos-MR    1:01.12    1:11.16        
 -- Graber, Ethan J     11 Empire-MR              43.86         DQ        
      No touch at turn
 -- Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR              40.01         NS        
 -- Gaider, Daniel      11 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Pakola, Liam R      11 Empire-MR              42.30         NS        
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR              44.98         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:12.48    1:10.87 JO     
                  35.06     1:10.87 (35.81)                                        
  2 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR               1:13.68    1:12.19 SILV   
                  34.64     1:12.19 (37.55)                                        
  3 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:16.93    1:16.10 SILV   
                  36.53     1:16.10 (39.57)                                        
  4 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            1:14.94    1:16.37 SILV   
                  36.30     1:16.37 (40.07)                                        
  5 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            1:16.86    1:16.60 SILV   
                  37.54     1:16.60 (39.06)                                        
  6 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:19.51    1:17.53 SILV   
                  36.97     1:17.53 (40.56)                                        
  7 Duval, Jesse L      12 WAC-MR               1:18.30    1:17.82 SILV   
                  37.35     1:17.82 (40.47)                                        
  8 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:18.27    1:18.34 SILV   
                  38.14     1:18.34 (40.20)                                        
  9 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR      1:23.73    1:18.46 SILV   
                  38.62     1:18.46 (39.84)                                        
 10 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:21.96    1:18.97 SILV   
                  39.03     1:18.97 (39.94)                                        
 11 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            1:21.31    1:21.19 SILV   
                  39.27     1:21.19 (41.92)                                        
 12 Boyd, Andrew R      11 WAC-MR               1:23.71    1:24.94        
                  41.33     1:24.94 (43.61)                                        
 13 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:30.17    1:25.81        
                  41.20     1:25.81 (44.61)                                        
 14 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:24.34    1:26.88        
                  42.31     1:26.88 (44.57)                                        
 15 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:30.09    1:27.59        
                  41.91     1:27.59 (45.68)                                        
 16 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR               1:33.99    1:28.38        
                  44.36     1:28.38 (44.02)                                        
 17 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:42.00    1:28.41        
                  42.78     1:28.41 (45.63)                                        
 18 Graber, Ethan J     11 Empire-MR            1:31.92    1:28.85        
                  44.46     1:28.85 (44.39)                                        
 19 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR            1:31.33    1:29.19        
                  42.70     1:29.19 (46.49)                                        
 20 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:31.59    1:30.74        
                  43.86     1:30.74 (46.88)                                        
 21 Kroon, Eric         11 WAC-MR               2:00.00    1:33.77        
                  43.33     1:33.77 (50.44)                                        
 22 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:36.76    1:36.87        
                1:36.87         1:36.87 ( )                                        
 23 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR            1:39.74    1:37.07        
                  46.17     1:37.07 (50.90)                                        
 -- Schaum, Connor J    11 Empire-MR            1:18.51         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  37.32          DQ (41.15)                                        
 -- Kroon, Jonathan     12 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.00          DQ (53.30)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR        36.83      37.68 SILV   
  2 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR                 38.40      38.06 SILV   
  3 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR        37.25      38.74 SILV   
  4 Babyak, Christophe  11 Empire-MR              39.17      38.80 SILV   
  5 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        40.05      39.60 SILV   
  6 Duval, Jesse L      12 WAC-MR                 41.92      39.72 SILV   
  7 Lopez, Louis        12 WAC-MR                 39.36      39.84 SILV   
  8 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR        40.06      40.20 SILV   
  9 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 42.59      41.50 SILV   
 10 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR              41.62      41.71 SILV   
 11 Hoey, JP            12 WAC-MR                 58.80      41.84 SILV   
 12 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR              40.33      41.90 SILV   
 13 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              42.62      42.12 SILV   
 14 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        42.49      42.31 SILV   
 15 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR        43.88      42.96        
 16 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR        44.39      43.57        
 17 Rostek, Anthony     11 NYSA-MR                   NT      44.80        
 18 Sadowski, Aidan     11 WAC-MR                 51.53      46.90        
 19 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR              49.76      48.06        
 20 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 50.00      48.30        
 21 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 50.00      50.94        
 22 Yoba, Josiah M      11 Kips Bay Makos-MR    1:05.20      54.36        
 -- Gaider, Daniel      11 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Saenz, max          11 WAC-MR               1:10.00         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:19.49    1:20.75 ZQ     
                  37.59     1:20.75 (43.16)                                        
  2 Towse, Eric         12 WAC-MR               1:24.94    1:23.36 SILV   
                  37.81     1:23.36 (45.55)                                        
  3 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      1:23.87    1:24.23 SILV   
                  39.83     1:24.23 (44.40)                                        
  4 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR               1:25.87    1:24.48 SILV   
                  40.14     1:24.48 (44.34)                                        
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:25.14    1:24.56 SILV   
                  40.57     1:24.56 (43.99)                                        
  6 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            1:27.49    1:26.01 SILV   
                  40.40     1:26.01 (45.61)                                        
  7 Duval, Jesse L      12 WAC-MR               1:28.38    1:26.68 SILV   
                  40.69     1:26.68 (45.99)                                        
  8 Lopez, Louis        12 WAC-MR               1:45.99    1:27.63 SILV   
                  41.27     1:27.63 (46.36)                                        
  9 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      1:28.12    1:27.71 SILV   
                  42.57     1:27.71 (45.14)                                        
 10 Fernandez, Oliver   11 Marlins Bgnw-MR      1:26.96    1:27.72 SILV   
                  41.81     1:27.72 (45.91)                                        
 11 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      1:26.72    1:28.85 SILV   
                  42.16     1:28.85 (46.69)                                        
 12 Hoey, JP            12 WAC-MR               1:34.28    1:29.12 SILV   
                  42.02     1:29.12 (47.10)                                        
 13 O, Ronald           12 NYSA-MR                   NT    1:29.35 SILV   
                  42.69     1:29.35 (46.66)                                        
 14 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      1:28.20    1:30.07        
                  42.51     1:30.07 (47.56)                                        
 15 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      1:33.80    1:30.24        
                  42.92     1:30.24 (47.32)                                        
 16 Khoury, Christian   11 WAC-MR               1:29.76    1:30.31        
                  44.24     1:30.31 (46.07)                                        
 17 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:30.98        
                  42.85     1:30.98 (48.13)                                        
 18 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            1:36.96    1:31.08        
                  44.32     1:31.08 (46.76)                                        
 19 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:33.07    1:31.21        
                  44.33     1:31.21 (46.88)                                        
 20 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:34.97    1:32.44        
                  43.65     1:32.44 (48.79)                                        
 21 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      1:32.32    1:32.55        
                  42.90     1:32.55 (49.65)                                        
 22 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR            1:33.35    1:34.42        
                  42.78     1:34.42 (51.64)                                        
 23 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR      1:38.47    1:39.58        
                  47.10     1:39.58 (52.48)                                        
 24 Liang, Kevin        11 NYSA-MR              1:53.36    1:42.47        
                  47.90     1:42.47 (54.57)                                        
 25 Kroon, Jonathan     12 WAC-MR               2:20.00    1:50.78        
                  51.55     1:50.78 (59.23)                                        
 26 Kroon, Eric         11 WAC-MR               2:20.00    1:57.68        
                  56.18   1:57.68 (1:01.50)                                        
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:27.99         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        34.51      31.90 SILV   
  2 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR        32.62      32.86 SILV   
  3 Lopez, Louis        12 WAC-MR                 32.36      33.49 SILV   
  4 Hoey, JP            12 WAC-MR                 33.46      34.11 SILV   
  5 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR        34.40      34.24 SILV   
  6 O, Ronald           12 NYSA-MR                   NT      34.27 SILV   
  7 Schaum, Connor J    11 Empire-MR                 NT      34.36 SILV   
  8 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        36.43      35.31 SILV   
  9 Towse, Eric         12 WAC-MR                 40.91      35.88 SILV   
 10 Spade, John         12 WAC-MR                 39.84      36.05 SILV   
 11 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR              41.58      36.90 SILV   
 12 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        37.87      37.00 SILV   
 13 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 38.97      37.33 SILV   
 14 Babyak, Christophe  11 Empire-MR              42.64      38.19 SILV   
 15 Khoury, Christian   11 WAC-MR                 45.00      39.29        
 16 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR        38.13      39.70        
 17 Crane, Kevin J      11 Empire-MR              40.25      40.33        
 18 Graber, Ethan J     11 Empire-MR              50.30      41.35        
 19 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              43.21      41.94        
 20 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 50.00      42.79        
 21 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR              45.03      46.26        
 22 McCafferty, John    12 WAC-MR                 45.06      46.73        
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        35.40         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:14.37    1:11.86 JO     
                  33.96     1:11.86 (37.90)                                        
  2 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:16.32    1:14.42 SILV   
                  36.22     1:14.42 (38.20)                                        
  3 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      1:16.45    1:14.53 SILV   
                  33.63     1:14.53 (40.90)                                        
  4 Hoey, JP            12 WAC-MR               1:50.65    1:18.80 SILV   
                  34.93     1:18.80 (43.87)                                        
  5 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      1:15.49    1:20.77 SILV   
                  36.66     1:20.77 (44.11)                                        
  6 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:22.24    1:22.59 SILV   
                  38.12     1:22.59 (44.47)                                        
  7 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            1:26.98    1:25.52 SILV   
                  39.59     1:25.52 (45.93)                                        
  8 Chalen, Justice     11 Kips Bay Makos-MR    2:05.32    2:06.14        
                  53.60   2:06.14 (1:12.54)                                        
 -- Graber, Ethan J     11 Empire-MR            2:03.83         DQ        
                  43.90          DQ (57.83)                                        
 -- Rostek, Anthony     11 NYSA-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Louis        12 WAC-MR               2:50.99    2:38.77 SILV   
                  34.67     1:15.98 (41.31)     2:01.54 (45.56)     2:38.77 (37.23)
  2 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      2:41.09    2:39.00 SILV   
                  34.94     1:14.68 (39.74)     2:05.01 (50.33)     2:39.00 (33.99)
  3 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:42.09    2:40.91 SILV   
                  37.18     1:18.11 (40.93)     2:06.67 (48.56)     2:40.91 (34.24)
  4 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            2:58.20    2:41.75 SILV   
                  33.89     1:15.25 (41.36)     2:04.40 (49.15)     2:41.75 (37.35)
  5 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      2:40.58    2:42.19 SILV   
                  36.85     1:19.32 (42.47)     2:05.84 (46.52)     2:42.19 (36.35)
  6 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      2:45.03    2:42.37 SILV   
                  37.45     1:17.32 (39.87)     2:07.50 (50.18)     2:42.37 (34.87)
  7 Alimonti, Lucas V   12 Marlins Bgnw-MR      2:45.18    2:42.78 SILV   
                  33.32     1:14.51 (41.19)     2:04.39 (49.88)     2:42.78 (38.39)
  8 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:46.09    2:44.19 SILV   
                  33.41     1:13.64 (40.23)     2:05.04 (51.40)     2:44.19 (39.15)
  9 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            2:50.01    2:44.80 SILV   
                  36.26     1:18.74 (42.48)     2:11.66 (52.92)     2:44.80 (33.14)
 10 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            2:47.81    2:45.49 SILV   
                  40.62     1:19.84 (39.22)     2:09.26 (49.42)     2:45.49 (36.23)
 11 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      2:45.19    2:45.88 SILV   
                  39.38     1:22.07 (42.69)     2:10.73 (48.66)     2:45.88 (35.15)
 12 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            2:47.07    2:46.12 SILV   
                  35.00     1:17.70 (42.70)     2:09.71 (52.01)     2:46.12 (36.41)
 13 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR      2:43.92    2:46.43 SILV   
                  36.52     1:19.93 (43.41)     2:09.72 (49.79)     2:46.43 (36.71)
 14 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            2:50.27    2:49.53 SILV   
                  39.08     1:21.56 (42.48)     2:14.50 (52.94)     2:49.53 (35.03)
 15 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:48.85    2:49.67 SILV   
                  36.12     1:19.93 (43.81)     2:13.91 (53.98)     2:49.67 (35.76)
 16 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:53.99    2:57.39        
                  41.07     1:26.12 (45.05)     2:19.99 (53.87)     2:57.39 (37.40)
 17 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:58.77    2:59.10        
                  41.09     1:29.21 (48.12)     2:18.93 (49.72)     2:59.10 (40.17)
 18 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            3:05.64    3:01.87        
                  40.66     1:26.21 (45.55)     2:24.65 (58.44)     3:01.87 (37.22)
 19 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            3:16.23    3:04.01        
                  39.78     1:30.93 (51.15)     2:23.64 (52.71)     3:04.01 (40.37)
 20 Graber, Ethan J     11 Empire-MR            3:34.32    3:07.98        
                  42.36     1:31.57 (49.21)     2:26.68 (55.11)     3:07.98 (41.30)
 21 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            3:01.00    3:14.19        
                  47.49     1:36.02 (48.53)     2:32.10 (56.08)     3:14.19 (42.09)
 22 McCafferty, John    12 WAC-MR               3:17.31    3:16.23        
                  44.53     1:31.52 (46.99)     2:30.60 (59.08)     3:16.23 (45.63)
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      2:43.33         DQ        
      False start - Misc
                  36.32     1:19.01 (42.69)     2:07.77 (48.76)          DQ (34.57)
 -- Spade, John         12 WAC-MR               3:06.31         NS        
 -- Pakola, Liam R      11 Empire-MR            3:19.42         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:00.31    1:59.24        
     1) McHugh, Luke P 11               2) Townsend, Nate R 11            
     3) Legros, Julien E 12             4) Yates, Wyatt D 11              
                  30.81     1:01.54 (30.73)     1:30.24 (28.70)     1:59.24 (29.00)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:04.83    2:00.91        
     1) Eichenberger, Zachary G 12      2) Skolnick, Avery M 11           
     3) Huang, Nathan C 12              4) Laidlaw, Johnny F 11           
                  31.40     1:00.92 (29.52)     1:30.99 (30.07)     2:00.91 (29.92)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:06.58    2:03.02        
     1) Alimonti, Lucas V 12            2) Lichtenthal, Jonah G 11        
     3) Falbaum, Noah A 11              4) Coleman, Alex M 11             
                  30.60     1:01.11 (30.51)     1:32.03 (30.92)     2:03.02 (30.99)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:13.58    2:14.28        
     1) Falbaum, Noah A 11              2) Yates, Wyatt D 11              
     3) Legros, Julien E 12             4) McHugh, Luke P 11              
                  33.69     1:10.49 (36.80)     1:44.87 (34.38)     2:14.28 (29.41)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:22.68    2:24.86        
     1) Lichtenthal, Jonah G 11         2) Blair, Henry M 12              
     3) Laidlaw, Johnny F 11            4) Coleman, Alex M 11             
                  37.97     1:19.09 (41.12)     1:53.24 (34.15)     2:24.86 (31.62)
  3 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:31.88    2:42.28        
     1) Friedland, Simon 12             2) Dashevsky, David 12            
     3) Grabov, Edward 12               4) Vilcinsh, Richard 11           
                  40.68     1:21.89 (41.21)     2:07.64 (45.75)     2:42.28 (34.64)
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:19.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Fernandez, Oliver A 11          2) Eichenberger, Zachary G 12     
     3) Huang, Nathan C 12              4) Skolnick, Avery M 11           
                  35.31     1:13.65 (38.34)     1:45.71 (32.06)          DQ (28.99)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      2:33.04    2:32.11        
                  36.12     1:14.41 (38.29)     1:53.59 (39.18)     2:32.11 (38.52)
  2 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            2:38.00    2:34.57        
                  36.54     1:15.93 (39.39)     1:56.01 (40.08)     2:34.57 (38.56)
  3 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:43.35    2:38.78        
                  37.07     1:17.33 (40.26)     1:58.42 (41.09)     2:38.78 (40.36)
  4 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:42.29    2:40.02        
                  36.92     1:17.54 (40.62)     1:59.75 (42.21)     2:40.02 (40.27)
  5 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            2:43.00    2:41.69        
                  38.16     1:20.15 (41.99)     2:01.41 (41.26)     2:41.69 (40.28)
  6 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      2:48.50    2:42.00        
                  38.06     1:19.62 (41.56)     2:01.85 (42.23)     2:42.00 (40.15)
  7 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      2:54.31    2:43.14        
                  38.95     1:20.41 (41.46)     2:02.84 (42.43)     2:43.14 (40.30)
  8 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            2:44.00    2:44.74        
                  38.75     1:20.58 (41.83)     2:03.12 (42.54)     2:44.74 (41.62)
  9 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            2:44.00    2:44.86        
                  37.54     1:19.34 (41.80)     2:03.47 (44.13)     2:44.86 (41.39)
 10 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      2:44.54    2:45.17        
                  39.54     1:21.36 (41.82)     2:04.61 (43.25)     2:45.17 (40.56)
 11 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:48.37    2:46.22        
                  40.14     1:22.94 (42.80)     2:05.46 (42.52)     2:46.22 (40.76)
 12 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:48.41    2:49.37        
                1:24.42                             2:08.96 ( )     2:49.37 (40.41)
 13 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      2:54.43    2:50.32        
                  38.81     1:22.28 (43.47)     2:07.05 (44.77)     2:50.32 (43.27)
 14 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      2:49.77    2:50.74        
                  40.47     1:23.94 (43.47)     2:08.10 (44.16)     2:50.74 (42.64)
 15 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            2:51.00    2:56.76        
                  41.38     1:27.15 (45.77)     2:12.00 (44.85)     2:56.76 (44.76)
 16 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      3:20.00    2:58.38        
                  41.59     1:27.23 (45.64)     2:14.46 (47.23)     2:58.38 (43.92)
 17 Ward, Dylan P       11 Marlins Bgnw-MR      3:30.00    3:12.58        
                  43.63     1:32.77 (49.14)     2:24.09 (51.32)     3:12.58 (48.49)
 -- Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      2:55.96         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  41.68     1:26.65 (44.97)     2:12.83 (46.18)          DQ (44.24)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      3:00.87    2:53.41        
                  38.74     1:23.16 (44.42)     2:08.23 (45.07)     2:53.41 (45.18)
  2 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      3:18.70    2:59.22        
                  39.44     1:24.93 (45.49)     2:12.40 (47.47)     2:59.22 (46.82)
  3 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      3:04.84    3:01.86        
                  41.20     1:27.56 (46.36)     2:15.14 (47.58)     3:01.86 (46.72)
  4 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      3:10.00    3:02.95        
                  42.41     1:29.79 (47.38)     2:17.19 (47.40)     3:02.95 (45.76)
  5 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            3:10.00    3:07.05        
                  42.72     1:31.11 (48.39)     2:19.88 (48.77)     3:07.05 (47.17)
  6 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      3:12.01    3:07.51        
                  42.91     1:30.99 (48.08)     2:20.30 (49.31)     3:07.51 (47.21)
  7 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             3:30.00    3:09.20        
                  44.04     1:32.20 (48.16)     2:21.03 (48.83)     3:09.20 (48.17)
  8 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      3:11.57    3:13.27        
                  44.41     1:36.08 (51.67)     2:26.13 (50.05)     3:13.27 (47.14)
  9 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      3:20.43    3:13.76        
                  42.62     1:31.91 (49.29)     2:23.20 (51.29)     3:13.76 (50.56)
 10 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            3:09.00    3:15.01        
                  45.44     1:35.42 (49.98)     2:24.90 (49.48)     3:15.01 (50.11)
 11 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      3:40.00    3:15.39        
                  44.43     1:34.89 (50.46)     2:26.04 (51.15)     3:15.39 (49.35)
 12 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      3:30.00    3:15.53        
                  45.23     1:35.69 (50.46)     2:27.18 (51.49)     3:15.53 (48.35)
 13 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            3:15.00    3:17.27        
                  45.20     1:37.27 (52.07)     2:28.55 (51.28)     3:17.27 (48.72)
 14 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            3:20.00    3:17.74        
                  45.77     1:37.99 (52.22)     2:29.88 (51.89)     3:17.74 (47.86)
 15 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      3:20.10    3:24.84        
                  46.23     1:39.45 (53.22)     2:32.92 (53.47)     3:24.84 (51.92)
 16 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      3:42.03    3:31.46        
                  47.20     1:42.01 (54.81)     2:37.62 (55.61)     3:31.46 (53.84)
 17 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            3:21.00    3:42.75        
                  50.71     1:47.68 (56.97)     2:46.31 (58.63)     3:42.75 (56.44)
 -- Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      3:04.67         DQ        
      False start
                  43.39     1:29.98 (46.59)     2:18.77 (48.79)          DQ (48.11)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR        25.32      24.54 ZQ     
  2 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR        27.07      26.43 SILV   
  3 Callahan, Jack T    13 Empire-MR              27.25      26.63 SILV   
  4 John, Afif          14 WAC-MR                 28.00      26.70 SILV   
  5 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR        27.26      27.01        
  6 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR        28.43      27.41        
  7 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR              27.46      27.56        
  8 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR              30.50      28.69        
  9 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR        29.28      28.79        
 10 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR        28.80      28.97        
 11 Fernandez, Luciano  13 Marlins Bgnw-MR        29.12      29.25        
 12 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR                 29.10      29.27        
 13 Collins, Jack       14 NYSA-MR                   NT      29.53        
 14 Hu, Gary S          13 NYSA-MR                29.53      29.68        
 15 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR              30.88      30.65        
 16 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR              30.63      30.97        
 17 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR        31.20      30.98        
 18 Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR              33.69      31.19        
 19 Cuccia, Ryan W      13 NYSA-MR                33.30      31.71        
 20 Marsala, Charles    13 WAC-MR                 40.00      32.34        
 21 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR              33.13      32.51        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR        55.17      53.56 JO     
                  25.81       53.56 (27.75)                                        
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR        58.01      56.21 SILV   
                  27.36       56.21 (28.85)                                        
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      1:01.48      57.57 SILV   
                  27.60       57.57 (29.97)                                        
  4 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            1:00.08      58.24 SILV   
                  27.59       58.24 (30.65)                                        
  5 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      1:01.22      59.04 SILV   
                  28.56       59.04 (30.48)                                        
  5 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR              59.31      59.04 SILV   
                  28.36       59.04 (30.68)                                        
  7 Valdes, Luke        13 WAC-MR                 58.67      59.08 SILV   
                  28.08       59.08 (31.00)                                        
  8 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      1:00.26    1:00.28        
                  28.29     1:00.28 (31.99)                                        
  9 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      1:02.67    1:00.68        
                  29.25     1:00.68 (31.43)                                        
 10 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:04.68    1:02.75        
                  30.18     1:02.75 (32.57)                                        
 11 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      1:05.81    1:04.81        
                  30.62     1:04.81 (34.19)                                        
 12 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:04.35    1:04.89        
                  31.60     1:04.89 (33.29)                                        
 13 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            1:04.61    1:05.03        
                  31.97     1:05.03 (33.06)                                        
 14 Gonzalez, Solice A  13 Kips Bay Makos-MR    1:07.09    1:05.18        
                  30.49     1:05.18 (34.69)                                        
 15 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:09.00    1:05.75        
                  30.63     1:05.75 (35.12)                                        
 16 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:07.93    1:07.92        
                  32.00     1:07.92 (35.92)                                        
 17 Marsala, Charles    13 WAC-MR               1:30.00    1:12.43        
                  35.43     1:12.43 (37.00)                                        
 18 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:16.73    1:14.56        
                  33.72     1:14.56 (40.84)                                        
 19 Stora, Michael      13 WAC-MR               1:25.00    1:15.49        
                  35.12     1:15.49 (40.37)                                        
 20 Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR                   NT    1:17.23        
                  34.12     1:17.23 (43.11)                                        
 21 Shablovsky, Jason   13 WAC-MR               1:26.01    1:30.27        
                  42.59     1:30.27 (47.68)                                        
 -- Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:03.11         DQ        
      False start
                  31.04          DQ (34.06)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              1:59.99  ZQ
              2:18.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:04.74    2:00.46 SILV   
                  27.46       57.76 (30.30)     1:29.31 (31.55)     2:00.46 (31.15)
  2 John, Afif          14 WAC-MR               2:10.00    2:02.68 SILV   
                  29.01     1:00.19 (31.18)     1:32.40 (32.21)     2:02.68 (30.28)
  3 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      2:14.37    2:08.18 SILV   
                  29.32     1:01.99 (32.67)     1:35.69 (33.70)     2:08.18 (32.49)
  4 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      2:18.02    2:08.79 SILV   
                  29.36     1:02.87 (33.51)     1:36.84 (33.97)     2:08.79 (31.95)
  5 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            2:15.31    2:10.57 SILV   
                  28.40     1:00.88 (32.48)     1:35.49 (34.61)     2:10.57 (35.08)
  6 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            2:12.38    2:11.57 SILV   
                  28.52     1:02.11 (33.59)     1:37.67 (35.56)     2:11.57 (33.90)
  7 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      2:16.12    2:11.60 SILV   
                  30.01     1:03.29 (33.28)     1:37.79 (34.50)     2:11.60 (33.81)
  8 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      2:16.50    2:14.23 SILV   
                  29.79     1:04.02 (34.23)     1:39.15 (35.13)     2:14.23 (35.08)
  9 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            2:16.49    2:15.46 SILV   
                  31.31     1:06.33 (35.02)     1:41.29 (34.96)     2:15.46 (34.17)
 10 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:20.79    2:17.28 SILV   
                  30.71     1:05.29 (34.58)     1:41.80 (36.51)     2:17.28 (35.48)
 11 Hu, Gary S          13 NYSA-MR              2:26.56    2:19.52        
                  31.05     1:05.62 (34.57)     1:43.32 (37.70)     2:19.52 (36.20)
 12 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:25.62    2:21.49        
                  31.12     1:07.06 (35.94)     1:44.81 (37.75)     2:21.49 (36.68)
 13 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               2:18.80    2:27.25        
                  33.14     1:10.84 (37.70)     1:49.56 (38.72)     2:27.25 (37.69)
 14 Collins, Jack       14 NYSA-MR                   NT    2:30.10        
                  32.92     1:11.07 (38.15)     1:50.74 (39.67)     2:30.10 (39.36)
 15 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:30.63        
                  31.40     1:08.34 (36.94)     1:48.93 (40.59)     2:30.63 (41.70)
 16 Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            2:46.16    2:38.19        
                  34.64     1:14.15 (39.51)     1:56.51 (42.36)     2:38.19 (41.68)
 17 Cuccia, Ryan W      13 NYSA-MR              2:54.52    2:40.52        
                  36.97     1:17.44 (40.47)     2:01.39 (43.95)     2:40.52 (39.13)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      1:01.10      59.82 ZQ     
                  28.76       59.82 (31.06)                                        
  2 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      1:06.60    1:00.70 ZQ     
                  29.61     1:00.70 (31.09)                                        
  3 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      1:14.16    1:08.61 SILV   
                  33.74     1:08.61 (34.87)                                        
  4 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:10.72    1:09.43 SILV   
                  34.35     1:09.43 (35.08)                                        
  5 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:12.20    1:10.76 SILV   
                  34.55     1:10.76 (36.21)                                        
  6 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            1:12.55    1:11.76 SILV   
                  34.90     1:11.76 (36.86)                                        
  7 Fernandez, Luciano  13 Marlins Bgnw-MR      1:15.41    1:13.08 SILV   
                  35.18     1:13.08 (37.90)                                        
  8 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            1:13.01    1:13.91 SILV   
                1:13.91         1:13.91 ( )                                        
  9 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            1:16.83    1:15.70 SILV   
                  37.17     1:15.70 (38.53)                                        
 10 Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            1:20.46    1:18.85        
                  38.32     1:18.85 (40.53)                                        
 11 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      1:22.96    1:19.06        
                  38.44     1:19.06 (40.62)                                        
 12 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:25.31    1:20.20        
                  38.83     1:20.20 (41.37)                                        
 13 Collins, Jack       14 NYSA-MR                   NT    1:22.24        
                  39.61     1:22.24 (42.63)                                        
 14 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:27.94    1:23.43        
                  40.33     1:23.43 (43.10)                                        
 15 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:35.37    1:29.72        
                  44.17     1:29.72 (45.55)                                        
 16 Cuccia, Ryan W      13 NYSA-MR              1:47.89    1:32.29        
                  44.74     1:32.29 (47.55)                                        
 -- Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  37.10          DQ (40.83)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:16.08    2:13.33 ZQ     
                  30.56     1:03.63 (33.07)     1:38.10 (34.47)     2:13.33 (35.23)
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:20.59    2:23.81 SILV   
                  33.74     1:09.29 (35.55)     1:47.09 (37.80)     2:23.81 (36.72)
  3 Cusack-McPartlin,   13 WAC-MR               2:55.55    2:23.92 SILV   
                  34.76     1:12.33 (37.57)     1:49.11 (36.78)     2:23.92 (34.81)
  4 Valdes, Luke        13 WAC-MR               3:00.00    2:23.97 SILV   
                  34.96     1:11.86 (36.90)     1:48.71 (36.85)     2:23.97 (35.26)
  5 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      2:29.00    2:27.62 SILV   
                  35.41     1:12.51 (37.10)     1:50.21 (37.70)     2:27.62 (37.41)
  6 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:50.00    2:27.75 SILV   
                  35.88     1:13.86 (37.98)     1:52.38 (38.52)     2:27.75 (35.37)
  7 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:32.41    2:30.73 SILV   
                  35.65     1:14.00 (38.35)     1:53.44 (39.44)     2:30.73 (37.29)
  8 Gonzalez, Solice A  13 Kips Bay Makos-MR    3:00.89    2:35.26 SILV   
                                1:14.39 ( )   2:35.26 (1:20.87)                    
  9 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            2:43.20    2:36.70        
                  35.88     1:15.38 (39.50)     1:56.50 (41.12)     2:36.70 (40.20)
 10 Callaghan, Ryan     13 WAC-MR               2:43.05    2:38.46        
                  37.37     1:16.96 (39.59)     1:58.07 (41.11)     2:38.46 (40.39)
 11 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            2:38.59    2:38.79        
                  36.91     1:17.53 (40.62)     1:58.84 (41.31)     2:38.79 (39.95)
 12 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            2:55.00    2:42.97        
                  37.33     1:19.04 (41.71)     2:01.79 (42.75)     2:42.97 (41.18)
 -- Shablovsky, Jason   13 WAC-MR               3:30.00         DQ        
      Did not finish on back
                  46.58                             1:42.07 ( )                    
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      1:09.38    1:09.25 JO     
                  32.77     1:09.25 (36.48)                                        
  2 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      1:12.07    1:11.03 SILV   
                  33.38     1:11.03 (37.65)                                        
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      1:14.78    1:11.68 SILV   
                  34.33     1:11.68 (37.35)                                        
  4 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      1:16.10    1:13.43 SILV   
                  35.20     1:13.43 (38.23)                                        
  5 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      1:18.18    1:13.98 SILV   
                  34.85     1:13.98 (39.13)                                        
  6 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:15.11    1:14.68 SILV   
                  35.83     1:14.68 (38.85)                                        
  7 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      1:21.52    1:19.44 SILV   
                  37.90     1:19.44 (41.54)                                        
  8 Callaghan, Ryan     13 WAC-MR               1:22.12    1:20.86 SILV   
                  39.63     1:20.86 (41.23)                                        
  9 Cusack-McPartlin,   13 WAC-MR               1:19.63    1:21.81        
                  39.04     1:21.81 (42.77)                                        
 10 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:23.48    1:22.22        
                  39.58     1:22.22 (42.64)                                        
 11 Stora, Michael      13 WAC-MR               1:31.32    1:24.38        
                  40.10     1:24.38 (44.28)                                        
 12 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:26.87    1:26.69        
                  40.83     1:26.69 (45.86)                                        
 13 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            1:28.47    1:27.01        
                  41.39     1:27.01 (45.62)                                        
 14 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:23.00    1:30.98        
                  40.91     1:30.98 (50.07)                                        
 15 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            1:48.79    1:33.22        
                  43.28     1:33.22 (49.94)                                        
 16 Marsala, Charles    13 WAC-MR               1:50.00    1:37.40        
                  47.27     1:37.40 (50.13)                                        
 17 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:40.59        
                  45.54     1:40.59 (55.05)                                        
 -- Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  53.48                                                            
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:32.19    2:32.99 JO     
                  33.93     1:12.15 (38.22)     1:52.34 (40.19)     2:32.99 (40.65)
  2 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:34.84    2:34.28 JO     
                  34.13     1:13.43 (39.30)     1:54.47 (41.04)     2:34.28 (39.81)
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      2:40.32    2:36.55 SILV   
                  35.26     1:14.02 (38.76)     1:55.47 (41.45)     2:36.55 (41.08)
  4 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:37.00    2:37.19 SILV   
                  36.72     1:16.85 (40.13)     1:58.52 (41.67)     2:37.19 (38.67)
  5 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:39.27    2:40.60 SILV   
                  35.59     1:16.47 (40.88)     1:58.73 (42.26)     2:40.60 (41.87)
  6 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:48.49    2:44.61 SILV   
                  37.41     1:19.13 (41.72)     2:02.04 (42.91)     2:44.61 (42.57)
  7 John, Afif          14 WAC-MR               2:42.32    2:45.47 SILV   
                  38.40     1:19.78 (41.38)     2:02.57 (42.79)     2:45.47 (42.90)
  8 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      2:49.09    2:47.04 SILV   
                  37.15     1:20.16 (43.01)     2:03.88 (43.72)     2:47.04 (43.16)
  9 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      2:54.02    2:50.37 SILV   
                  37.85     1:21.32 (43.47)     2:06.11 (44.79)     2:50.37 (44.26)
 10 Hu, Gary S          13 NYSA-MR              2:54.83    2:57.27        
                  40.35     1:24.80 (44.45)     2:11.51 (46.71)     2:57.27 (45.76)
 11 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      3:00.82    3:00.12        
                  41.92     1:28.01 (46.09)     2:15.53 (47.52)     3:00.12 (44.59)
 12 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            3:15.54    3:01.47        
                  41.44     1:27.87 (46.43)     2:16.24 (48.37)     3:01.47 (45.23)
 13 Fernandez, Luciano  13 Marlins Bgnw-MR      3:10.45    3:12.10        
                  42.34     1:29.75 (47.41)     2:22.04 (52.29)     3:12.10 (50.06)
 14 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      3:25.04    3:14.76        
                  45.14     1:35.11 (49.97)     2:26.09 (50.98)     3:14.76 (48.67)
 15 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            3:51.87    3:42.52        
                  44.94     1:41.48 (56.54)   2:44.62 (1:03.14)     3:42.52 (57.90)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR           NT    1:00.70 ZQ     
                  28.23     1:00.70 (32.47)                                        
  2 Callaghan, Ryan     13 WAC-MR               1:18.04    1:15.06        
                  35.61     1:15.06 (39.45)                                        
  3 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            1:29.11    1:21.01        
                  35.17     1:21.01 (45.84)                                        
  4 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:39.95    1:32.20        
                  40.54     1:32.20 (51.66)                                        
  5 Shablovsky, Jason   13 WAC-MR               1:49.85    1:45.62        
                  48.24     1:45.62 (57.38)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:28.98    2:26.70 SILV   
                  29.95     1:06.51 (36.56)     1:45.37 (38.86)     2:26.70 (41.33)
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:30.60    2:38.53        
                  33.08     1:14.05 (40.97)     1:56.32 (42.27)     2:38.53 (42.21)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:32.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:15.04    2:13.07 JO     
                  28.32     1:01.42 (33.10)     1:42.44 (41.02)     2:13.07 (30.63)
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:23.52    2:22.02 SILV   
                  31.41     1:08.20 (36.79)     1:51.40 (43.20)     2:22.02 (30.62)
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      2:26.63    2:23.89 SILV   
                  32.29     1:10.72 (38.43)     1:52.13 (41.41)     2:23.89 (31.76)
  4 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      2:30.00    2:25.71 SILV   
                  32.72     1:09.59 (36.87)     1:53.51 (43.92)     2:25.71 (32.20)
  5 Cusack-McPartlin,   13 WAC-MR               2:30.32    2:27.90 SILV   
                  32.81     1:09.49 (36.68)     1:54.49 (45.00)     2:27.90 (33.41)
  6 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:28.57    2:28.02 SILV   
                  32.62     1:10.89 (38.27)     1:53.83 (42.94)     2:28.02 (34.19)
  7 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      2:32.18    2:28.92 SILV   
                  30.91     1:08.41 (37.50)     1:52.25 (43.84)     2:28.92 (36.67)
  8 Valdes, Luke        13 WAC-MR               3:00.00    2:28.97 SILV   
                  32.66     1:10.85 (38.19)     1:54.34 (43.49)     2:28.97 (34.63)
  9 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      2:33.69    2:31.04 SILV   
                  33.40     1:10.89 (37.49)     1:58.08 (47.19)     2:31.04 (32.96)
 10 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            2:57.31    2:37.07        
                  33.84     1:14.39 (40.55)     2:03.65 (49.26)     2:37.07 (33.42)
 11 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:43.07    2:37.76        
                  36.14     1:15.68 (39.54)     2:04.08 (48.40)     2:37.76 (33.68)
 12 Gonzalez, Solice A  13 Kips Bay Makos-MR    2:52.06    2:42.86        
                  33.01     1:14.47 (41.46)     2:06.96 (52.49)     2:42.86 (35.90)
 13 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               2:41.45    2:45.15        
                  37.73     1:20.68 (42.95)     2:09.01 (48.33)     2:45.15 (36.14)
 14 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            3:22.62    3:16.12        
                  38.18     1:30.71 (52.53)     2:27.53 (56.82)     3:16.12 (48.59)
 -- Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:15.49        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:43.58    1:42.55        
     1) Tu, Matthew X 13                2) Behbehani, Tirdod 14           
     3) Glat, Chandler R 14             4) Paruvangada, Bo K 13           
                  25.15       52.28 (27.13)     1:18.14 (25.86)     1:42.55 (24.41)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:53.53    1:52.01        
     1) Petrini, Alex D 13              2) Eng, Timothy 14                
     3) Blair, Seamus C 14              4) Sullivan, Jack R 13            
                  26.68       54.87 (28.19)     1:23.34 (28.47)     1:52.01 (28.67)
  3 Empire Swimming-MR  'A'                          NT    1:55.19        
     1) Cushman, Timothy P 13           2) Fedorov, Ivan D 13             
     3) Kornfeld, Myles A 14            4) Callahan, Jack T 13            
                  27.96       57.39 (29.43)     1:28.38 (30.99)     1:55.19 (26.81)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:49.31    1:59.59        
     1) Paruvangada, Bo K 13            2) Tu, Matthew X 13               
     3) Behbehani, Tirdod 14            4) Sullivan, Jack R 13            
                  27.65     1:00.32 (32.67)     1:31.23 (30.91)     1:59.59 (28.36)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:58.10    2:08.48        
     1) Petrini, Alex D 13              2) Eng, Timothy 14                
     3) Coleman, Taylor A 13            4) Glat, Chandler R 14            
                  31.98     1:06.78 (34.80)     1:41.49 (34.71)     2:08.48 (26.99)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Brinsley   18 Middies-MR             24.10      23.65        
  2 Elkhouly, Ahmed     17 Shy-Mr-MR              25.85      24.80        
  3 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR                 24.93      24.97        
  4 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR              24.94      25.33        
  5 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR                 25.40      25.43        
  6 Kostynyuk, Dmytro   15 Shorefront-MR          28.00      26.06        
  7 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR              27.25      26.15        
  8 Filardi, Michael H  16 Empire-MR              27.05      26.93        
  9 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR                 27.01      27.34        
 10 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR        27.36      28.16        
 11 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR              28.87      28.39        
 12 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR                30.20      28.92        
 -- Uppal, Gaurav       15 Empire-MR              26.20         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsky, David J     15 Empire-MR              57.25      57.34        
                  28.29       57.34 (29.05)                                        
  2 Cordero, Justin K   16 Kips Bay Makos-MR      54.56      57.47        
                  27.65       57.47 (29.82)                                        
  3 Gerevits, Nathan    15 WAC-MR               1:00.00      57.96        
                  27.28       57.96 (30.68)                                        
  4 Weisglass, Marc L   15 Empire-MR              57.39      58.43        
                  27.81       58.43 (30.62)                                        
  5 Filardi, Michael H  16 Empire-MR              58.97      59.65        
                  28.57       59.65 (31.08)                                        
  6 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:01.89    1:00.24        
                  29.21     1:00.24 (31.03)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:00.82    1:52.24        
                  25.51       53.94 (28.43)     1:23.15 (29.21)     1:52.24 (29.09)
  2 Carlucci, Conor A   25 NYAC-MR              1:48.13    1:55.49        
                  27.06       56.16 (29.10)     1:25.62 (29.46)     1:55.49 (29.87)
  3 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR            1:55.60    1:59.14        
                  27.75       57.83 (30.08)     1:28.87 (31.04)     1:59.14 (30.27)
  4 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:00.80    2:00.14        
                  28.13       58.54 (30.41)     1:29.70 (31.16)     2:00.14 (30.44)
  5 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:01.85    2:02.25        
                  28.63     1:00.07 (31.44)     1:31.05 (30.98)     2:02.25 (31.20)
  6 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:05.62    2:05.22        
                  27.96       59.40 (31.44)     1:32.87 (33.47)     2:05.22 (32.35)
  7 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:09.18    2:06.13        
                  29.82     1:02.43 (32.61)     1:34.85 (32.42)     2:06.13 (31.28)
  8 Elkhouly, Ahmed     17 Shy-Mr-MR            2:15.14    2:09.83        
                  29.50     1:02.62 (33.12)     1:37.21 (34.59)     2:09.83 (32.62)
  9 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      2:11.96    2:12.49        
                  29.98     1:03.62 (33.64)     1:39.03 (35.41)     2:12.49 (33.46)
 10 Kostynyuk, Dmytro   15 Shorefront-MR        2:18.00    2:13.49        
                  28.70     1:00.66 (31.96)     1:34.28 (33.62)     2:13.49 (39.21)
 11 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            2:37.33    2:21.74        
                  30.33     1:06.05 (35.72)     1:44.63 (38.58)     2:21.74 (37.11)
 -- Uppal, Gaurav       15 Empire-MR            2:16.46         NS        
 -- Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              2:16.11         NS        
 -- Johnson, Brinsley   18 Middies-MR           1:57.21         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR                 59.81    1:00.86        
                  29.52     1:00.86 (31.34)                                        
  2 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            1:15.36    1:09.49        
                  33.63     1:09.49 (35.86)                                        
  3 Elkhouly, Ahmed     17 Shy-Mr-MR            1:11.18    1:10.66        
                  34.59     1:10.66 (36.07)                                        
  4 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              1:12.89    1:10.72        
                  34.48     1:10.72 (36.24)                                        
  5 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            1:11.57    1:11.30        
                  35.17     1:11.30 (36.13)                                        
  6 Kostynyuk, Dmytro   15 Shorefront-MR        1:12.00    1:11.89        
                  34.65     1:11.89 (37.24)                                        
  7 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:13.61    1:14.11        
                  35.91     1:14.11 (38.20)                                        
  8 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            1:22.15    1:21.55        
                  38.49     1:21.55 (43.06)                                        
 -- Uppal, Gaurav       15 Empire-MR            1:07.07         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:08.21    2:14.09        
                  30.32     1:03.55 (33.23)     1:38.98 (35.43)     2:14.09 (35.11)
  2 Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:20.01    2:20.42        
                  32.91     1:07.81 (34.90)     1:44.22 (36.41)     2:20.42 (36.20)
  3 Gerevits, Nathan    15 WAC-MR               3:00.00    2:28.88        
                  33.13     1:10.56 (37.43)     1:50.47 (39.91)     2:28.88 (38.41)
  4 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:33.95    2:30.12        
                  35.71     1:13.47 (37.76)     1:52.27 (38.80)     2:30.12 (37.85)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      1:05.52    1:06.67        
                  31.49     1:06.67 (35.18)                                        
  2 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               1:13.47    1:11.74        
                  34.15     1:11.74 (37.59)                                        
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               1:12.87    1:13.10        
                  34.78     1:13.10 (38.32)                                        
  4 McCaffrey, Michael  16 NYSA-MR              1:17.58    1:16.27        
                  36.25     1:16.27 (40.02)                                        
  5 Gerevits, Nathan    15 WAC-MR               1:20.00    1:16.65        
                  35.92     1:16.65 (40.73)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:28.22    2:25.88        
                  32.66     1:09.45 (36.79)     1:47.33 (37.88)     2:25.88 (38.55)
  2 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:28.75    2:30.92        
                  33.24     1:11.78 (38.54)     1:50.80 (39.02)     2:30.92 (40.12)
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:36.85    2:37.53        
                  36.11     1:16.68 (40.57)     1:58.03 (41.35)     2:37.53 (39.50)
  4 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:45.14    2:41.54        
                  33.96     1:13.28 (39.32)     1:56.08 (42.80)     2:41.54 (45.46)
  5 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR            2:33.59    2:43.09        
                  36.86     1:18.77 (41.91)     2:01.43 (42.66)     2:43.09 (41.66)
  6 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              2:56.98    2:53.40        
                  38.56     1:22.64 (44.08)     2:08.57 (45.93)     2:53.40 (44.83)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR        59.13      55.99        
                  26.26       55.99 (29.73)                                        
  2 Weisglass, Marc L   15 Empire-MR            1:05.63    1:03.73        
                  29.75     1:03.73 (33.98)                                        
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               1:04.86    1:05.57        
                  30.55     1:05.57 (35.02)                                        
  4 Cordero, Justin K   16 Kips Bay Makos-MR    1:04.01    1:06.43        
                  29.78     1:06.43 (36.65)                                        
  5 McCaffrey, Michael  16 NYSA-MR              1:09.45    1:08.37        
                  31.64     1:08.37 (36.73)                                        
  6 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:15.10    1:14.87        
                  34.30     1:14.87 (40.57)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:10.24    2:06.27        
                  27.28       58.40 (31.12)     1:31.75 (33.35)     2:06.27 (34.52)
  2 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:30.39    2:28.06        
                  31.63     1:09.04 (37.41)     1:48.41 (39.37)     2:28.06 (39.65)
  3 Johnson, Brinsley   18 Middies-MR           2:24.11    2:28.38        
                  28.14     1:00.33 (32.19)     1:40.24 (39.91)     2:28.38 (48.14)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:11.17    2:07.19        
                  26.68     1:00.06 (33.38)     1:37.59 (37.53)     2:07.19 (29.60)
  2 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:14.29    2:15.24        
                  29.07     1:03.39 (34.32)     1:43.90 (40.51)     2:15.24 (31.34)
  3 McCaffrey, Michael  16 NYSA-MR              2:22.22    2:19.35        
                  30.79     1:06.12 (35.33)     1:48.75 (42.63)     2:19.35 (30.60)
  4 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:21.77    2:21.42        
                  30.45     1:08.64 (38.19)     1:48.67 (40.03)     2:21.42 (32.75)
  5 Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:33.00    2:22.61        
                  30.50     1:05.08 (34.58)     1:49.51 (44.43)     2:22.61 (33.10)
  6 Weisglass, Marc L   15 Empire-MR            2:22.79    2:24.26        
                  29.75     1:05.53 (35.78)     1:49.84 (44.31)     2:24.26 (34.42)
  7 Cordero, Justin K   16 Kips Bay Makos-MR    2:36.36    2:29.07        
                  29.94     1:08.25 (38.31)     1:56.43 (48.18)     2:29.07 (32.64)
  8 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      2:28.29    2:29.78        
                  33.81     1:13.21 (39.40)     1:56.11 (42.90)     2:29.78 (33.67)
  9 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:31.12    2:30.14        
                  36.30     1:13.85 (37.55)     1:58.62 (44.77)     2:30.14 (31.52)
 
Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- New York Sharks-MR  'A'                          NT   X1:55.69        
     1)                                 2) Fusco, Daniel 16               
     3) McCloskey, Tyler 17             4) Burke, Liam T 16               
                  30.22     1:05.72 (35.50)     1:31.03 (25.31)     1:55.69 (24.66)
 -- Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  1:57.06   X1:56.74        
     1) Oletsky, Richard 16             2) Nisman, Elvin 15               
     3) Elkhouly, Ahmed 17              4)                                
                  30.98     1:02.51 (31.53)     1:33.24 (30.73)     1:56.74 (23.50)
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      5:21.17    5:09.51        
                  26.55       56.35 (29.80)     1:27.47 (31.12)     1:59.37 (31.90)
        2:30.89 (31.52)     3:02.19 (31.30)     3:33.89 (31.70)     4:06.31 (32.42)
        4:38.83 (32.52)     5:09.51 (30.68)                                        
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      5:25.58    5:17.94        
                  28.06       58.46 (30.40)     1:30.22 (31.76)     2:02.38 (32.16)
        2:35.15 (32.77)     3:08.03 (32.88)     3:41.29 (33.26)     4:14.11 (32.82)
        4:46.83 (32.72)     5:17.94 (31.11)                                        
  3 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      5:31.82    5:27.81        
                  28.65       59.90 (31.25)     1:33.08 (33.18)     2:06.44 (33.36)
        2:40.09 (33.65)     3:14.22 (34.13)     3:48.41 (34.19)     4:22.18 (33.77)
        4:55.97 (33.79)     5:27.81 (31.84)                                        
  4 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               5:26.74    5:35.60        
                  28.30     1:00.03 (31.73)     1:32.94 (32.91)     2:06.37 (33.43)
        2:40.80 (34.43)     3:15.53 (34.73)     3:50.95 (35.42)     4:26.22 (35.27)
        5:01.13 (34.91)     5:35.60 (34.47)                                        
  5 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      5:50.31    5:42.14        
                  29.65     1:02.69 (33.04)     1:37.55 (34.86)     2:12.84 (35.29)
        2:48.31 (35.47)     3:23.96 (35.65)     3:59.12 (35.16)     4:33.82 (34.70)
        5:08.51 (34.69)     5:42.14 (33.63)                                        
  6 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            5:59.45    5:48.25        
                  28.89     1:03.18 (34.29)     1:39.06 (35.88)     2:15.38 (36.32)
        2:51.12 (35.74)     3:26.59 (35.47)     4:03.46 (36.87)     4:39.83 (36.37)
        5:15.49 (35.66)     5:48.25 (32.76)                                        
  7 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      6:11.03    5:49.60        
                  31.65     1:05.61 (33.96)     1:41.26 (35.65)     2:17.04 (35.78)
        2:52.50 (35.46)     3:28.62 (36.12)     4:04.75 (36.13)     4:40.72 (35.97)
        5:16.63 (35.91)     5:49.60 (32.97)                                        
  8 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      5:54.56    5:49.72        
                  31.10     1:05.53 (34.43)     1:40.67 (35.14)     2:16.24 (35.57)
        2:51.29 (35.05)     3:28.14 (36.85)     4:03.77 (35.63)     4:40.83 (37.06)
        5:15.93 (35.10)     5:49.72 (33.79)                                        
  9 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      6:02.04    5:49.75        
                  30.81     1:05.24 (34.43)     1:40.54 (35.30)     2:16.48 (35.94)
        2:52.05 (35.57)     3:27.65 (35.60)     4:03.58 (35.93)     4:39.37 (35.79)
        5:15.62 (36.25)     5:49.75 (34.13)                                        
 10 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            5:58.77    5:51.04        
                  31.57     1:05.83 (34.26)     1:40.72 (34.89)     2:15.93 (35.21)
        2:51.44 (35.51)     3:28.12 (36.68)     4:05.21 (37.09)     4:41.01 (35.80)
        5:17.04 (36.03)     5:51.04 (34.00)                                        
 11 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      5:58.06    5:57.61        
                  29.35     1:02.74 (33.39)     1:38.24 (35.50)     2:14.19 (35.95)
        2:50.23 (36.04)     3:27.33 (37.10)     4:03.96 (36.63)     4:42.14 (38.18)
        5:21.15 (39.01)     5:57.61 (36.46)                                        
 12 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            6:19.00    5:59.74        
                  28.72     1:02.40 (33.68)     1:37.65 (35.25)     2:13.81 (36.16)
        2:50.93 (37.12)     3:28.42 (37.49)     4:06.42 (38.00)     4:44.58 (38.16)
        5:23.46 (38.88)     5:59.74 (36.28)                                        
 13 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      6:14.33    6:05.78        
                  31.44     1:07.04 (35.60)     1:43.33 (36.29)     2:20.49 (37.16)
        2:58.23 (37.74)     3:36.38 (38.15)     4:14.71 (38.33)     4:52.13 (37.42)
        5:29.72 (37.59)     6:05.78 (36.06)                                        
 14 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               6:20.00    6:10.80        
                  33.22     1:11.71 (38.49)     1:51.83 (40.12)     2:29.69 (37.86)
        3:09.15 (39.46)     3:47.38 (38.23)     4:25.45 (38.07)     5:03.12 (37.67)
        5:38.45 (35.33)     6:10.80 (32.35)                                        
 15 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      6:22.36    6:13.41        
                  32.32     1:10.53 (38.21)     1:48.03 (37.50)     2:26.97 (38.94)
        3:04.78 (37.81)     3:42.97 (38.19)     4:22.70 (39.73)     5:00.47 (37.77)
        5:37.27 (36.80)     6:13.41 (36.14)                                        
 16 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      6:11.95    6:16.19        
                  30.89     1:07.44 (36.55)     1:45.26 (37.82)     2:23.33 (38.07)
        3:02.16 (38.83)     3:41.38 (39.22)     4:20.24 (38.86)     4:59.82 (39.58)
        5:38.86 (39.04)     6:16.19 (37.33)                                        
 17 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      6:31.02    6:29.61        
                  33.54     1:12.04 (38.50)     1:51.42 (39.38)     2:31.02 (39.60)
        3:10.95 (39.93)     3:50.51 (39.56)     4:31.68 (41.17)     5:11.08 (39.40)
        5:50.55 (39.47)     6:29.61 (39.06)                                        
 
Boys 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      4:42.65    4:33.58        
                  27.03       58.42 (31.39)     1:34.00 (35.58)     2:09.78 (35.78)
        2:48.26 (38.48)     3:28.48 (40.22)     4:01.64 (33.16)     4:33.58 (31.94)
  2 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR            4:35.89    4:37.68        
                  28.60     1:01.50 (32.90)     1:37.50 (36.00)     2:12.97 (35.47)
        2:54.09 (41.12)     3:35.71 (41.62)     4:07.47 (31.76)     4:37.68 (30.21)
  3 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      4:53.85    4:48.86        
                  29.14     1:03.68 (34.54)     1:41.30 (37.62)     2:18.36 (37.06)
        3:01.67 (43.31)     3:44.79 (43.12)     4:17.40 (32.61)     4:48.86 (31.46)
  4 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      5:02.36    4:53.07        
                  32.05     1:09.24 (37.19)     1:46.51 (37.27)     2:23.33 (36.82)
        3:05.58 (42.25)     3:49.78 (44.20)     4:21.52 (31.74)     4:53.07 (31.55)
  5 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      4:57.49    4:57.78        
                  28.49     1:03.28 (34.79)     1:41.68 (38.40)     2:18.48 (36.80)
        3:00.04 (41.56)     3:42.95 (42.91)     4:20.27 (37.32)     4:57.78 (37.51)
  6 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               5:02.40    5:01.50        
                  30.87     1:06.69 (35.82)     1:47.80 (41.11)     2:27.60 (39.80)
        3:09.91 (42.31)     3:52.36 (42.45)     4:27.71 (35.35)     5:01.50 (33.79)
  7 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      5:20.21    5:03.98        
                  32.94     1:11.80 (38.86)     1:50.38 (38.58)     2:28.74 (38.36)
        3:10.63 (41.89)     3:53.65 (43.02)     4:29.50 (35.85)     5:03.98 (34.48)
  8 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      5:19.22    5:08.17        
                  32.74     1:10.61 (37.87)     1:50.59 (39.98)     2:29.52 (38.93)
        3:14.50 (44.98)     3:59.67 (45.17)     4:34.52 (34.85)     5:08.17 (33.65)
  9 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      5:20.23    5:12.82        
                  34.13     1:15.69 (41.56)     1:56.53 (40.84)     2:36.03 (39.50)
        3:19.85 (43.82)     4:04.84 (44.99)     4:39.86 (35.02)     5:12.82 (32.96)
 10 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      5:24.68    5:18.92        
                  31.85     1:11.73 (39.88)     1:53.67 (41.94)     2:35.12 (41.45)
        3:20.15 (45.03)     4:06.93 (46.78)     4:45.30 (38.37)     5:18.92 (33.62)
 11 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      5:27.44    5:19.23        
                  34.51     1:14.23 (39.72)     1:54.46 (40.23)     2:33.90 (39.44)
        3:22.41 (48.51)     4:12.01 (49.60)     4:46.92 (34.91)     5:19.23 (32.31)
 12 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      5:25.95    5:19.95        
                  35.49     1:18.85 (43.36)     1:59.33 (40.48)     2:39.98 (40.65)
        3:24.21 (44.23)     4:07.63 (43.42)     4:43.70 (36.07)     5:19.95 (36.25)
 13 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      5:38.04    5:29.63        
                  35.98     1:19.94 (43.96)     2:01.14 (41.20)     2:40.98 (39.84)
        3:30.75 (49.77)     4:20.68 (49.93)     4:55.86 (35.18)     5:29.63 (33.77)
 14 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      6:08.76    5:47.50        
                  35.63     1:18.35 (42.72)     2:03.60 (45.25)     2:49.23 (45.63)
        3:39.99 (50.76)     4:31.51 (51.52)     5:10.31 (38.80)     5:47.50 (37.19)
 15 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            5:45.00    5:48.48        
                  39.76     1:28.68 (48.92)     2:10.27 (41.59)     2:51.49 (41.22)
        3:45.28 (53.79)     4:38.16 (52.88)     5:14.97 (36.81)     5:48.48 (33.51)
 16 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            5:48.05    5:50.56        
                  36.12   2:05.33 (1:29.21)     2:46.40 (41.07)     3:35.12 (48.72)
        4:23.22 (48.10)     4:56.99 (33.77)     5:30.47 (33.48)     5:50.56 (20.09)
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR           NT      30.72        
  2 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR           NT      30.99        
  3 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR           NT      31.50        
 
Boys 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR                   NT    2:21.47        
                  31.99     1:07.62 (35.63)     1:45.24 (37.62)     2:21.47 (36.23)
 
Boys 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR                    NT    2:39.04        
                  36.73     1:17.90 (41.17)     2:00.07 (42.17)     2:39.04 (38.97)
  2 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR           NT    3:09.84        
                  42.96     1:31.74 (48.78)     2:21.32 (49.58)     3:09.84 (48.52)