Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/18/2014 09:05 AM
      2014 MR YWCA Middies Founding Fathers Meet - 2/15/2014 to 2/16/2014      
                              Sanction #: 140211                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Ava L           7 NY Sharks-MR           23.50      20.50        
  2 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 23.95      20.60        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             24.04      23.12        
  4 Valerio, Sara A      6 Middies-MR             27.03      26.06        
  5 Micucci, Jillian A   7 SMC-MR                 29.41      28.14        
  6 Nager, Abigail       6 SMC-MR                 28.41      30.07        
  7 Lee, Madeline        6 Middies-MR                NT      36.38        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Ava L           7 NY Sharks-MR           45.60      43.65        
  2 Concepcion, Alex P   7 NY Sharks-MR           49.05      47.91        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             45.36      51.70        
  4 Valerio, Sara A      6 Middies-MR           1:01.32      52.01        
  5 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR     59.97    1:02.51        
  6 Barron, Grace E      7 Middies-MR             59.04    1:02.74        
  7 Mlynar, Seraphina    5 SMC-MR                    NT    1:14.14        
 -- Lee, Madeline        6 Middies-MR           1:23.37         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 26.51      22.10        
  2 Liu, Ava L           7 NY Sharks-MR           24.66      22.61        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             26.68      25.11        
  4 Valerio, Sara A      6 Middies-MR             29.34      28.08        
  5 Nager, Abigail       6 SMC-MR                 28.60      30.40        
  6 Micucci, Jillian A   7 SMC-MR                 32.96      31.33        
  7 Lee, Madeline        6 Middies-MR             43.61      32.80        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Ava L           7 NY Sharks-MR           50.29      46.53        
  2 Concepcion, Alex P   7 NY Sharks-MR           53.56      54.32        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             58.22      56.79        
  4 Valerio, Sara A      6 Middies-MR           1:08.50    1:01.53        
  5 Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT    1:04.61        
  6 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR   1:11.60    1:06.21        
  7 Mlynar, Seraphina    5 SMC-MR                    NT    1:10.49        
 -- Lee, Madeline        6 Middies-MR                NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                    NT      28.45        
  2 Liu, Ava L           7 NY Sharks-MR           28.93      28.49        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             30.64      29.84        
 -- Lee, Madeline        6 Middies-MR                NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Valerio, Sara A      6 Middies-MR             27.84         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Concepcion, Alex P   7 NY Sharks-MR         1:00.99    1:03.07        
  2 Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT    1:19.77        
 -- Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR   1:24.86         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Euyoque, Nicole      6 Middies-MR           1:04.69         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lee, Madeline        6 Middies-MR                NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Ava L           7 NY Sharks-MR           26.08      27.23        
  2 Nager, Abigail       6 SMC-MR                    NT      37.22        
  3 Micucci, Jillian A   7 SMC-MR                 42.54      37.48        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             16.18      18.14        
  2 Hill, Sasha          8 Middies-MR             20.02      18.88        
  3 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR             22.18      20.71        
  4 Lin, Hannah          8 Middies-MR             20.82      20.73        
  5 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             19.12      21.03        
  6 Padovani, Maddy G    8 SMC-MR                 21.77      21.71        
  7 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             21.00      22.27        
  8 Wang, Natalie S      8 Middies-MR             29.86      25.88        
 -- Gagliardi, Gianna    8 SMC-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             40.97      40.64        
  2 Hadlock, Hailey N    8 SMC-MR                 40.74      40.77        
  3 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR             47.27      43.83        
  4 Lin, Hannah          8 Middies-MR             47.84      43.87        
  5 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             49.14      44.17        
  6 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             44.77      44.24        
  7 Hill, Sasha          8 Middies-MR             44.33      44.37        
  8 Wang, Natalie S      8 Middies-MR                NT      56.31        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             20.70      20.15        
  2 Hadlock, Hailey N    8 SMC-MR                 21.99      20.18        
  3 Lin, Hannah          8 Middies-MR             23.55      22.18        
  4 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             26.20      22.40        
  5 Hill, Sasha          8 Middies-MR             23.13      22.50        
  6 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             22.48      22.54        
  7 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR             23.76      24.00        
  8 Wang, Natalie S      8 Middies-MR             33.50      27.52        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             53.76      49.95        
  2 Lin, Hannah          8 Middies-MR             50.18      49.97        
  3 Hill, Sasha          8 Middies-MR             53.30      51.75        
  4 Padovani, Maddy G    8 SMC-MR                    NT      56.45        
  5 Wang, Natalie S      8 Middies-MR                NT    1:00.03        
 -- Chaudhary, Richa     8 Middies-MR             53.67         NS        
 -- Gagliardi, Gianna    8 SMC-MR                 55.81         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Sasha          8 Middies-MR             24.78      26.67        
  2 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             25.03      26.83        
  3 Lin, Hannah          8 Middies-MR             28.85      27.82        
  4 Wang, Natalie S      8 Middies-MR             52.58      38.54        
 -- Chaudhary, Richa     8 Middies-MR             32.16         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Reyna, Alexa         8 Middies-MR             34.08         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             21.86      19.35        
  2 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             24.67      22.19        
  3 Lin, Hannah          8 Middies-MR             27.14      24.82        
  4 Padovani, Maddy G    8 SMC-MR                 29.38      28.69        
  5 Wang, Natalie S      8 Middies-MR                NT      38.23        
 -- Gagliardi, Gianna    8 SMC-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadlock, Hailey N    8 SMC-MR                 50.86      50.99        
 -- Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             48.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR           1:33.22    1:32.45        
                  34.09     1:32.45 (58.36)                                        
  2 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR           1:42.24    1:36.04        
  3 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR           1:37.01    1:39.52        
                  34.25   1:39.52 (1:05.27)                                        
  4 Hill, Sasha          8 Middies-MR           1:44.62    1:43.74        
  5 Reyna, Alexa         8 Middies-MR           1:43.36    1:52.06        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     10 Middies-MR             32.67      33.35        
  2 Luongo, Maya        10 SMC-MR                 34.93      33.75        
  3 Piacentino, Ashley   9 SMC-MR                 34.55      35.66        
  4 Hodor, Lily         10 SMC-MR                 34.52      35.82        
  5 Minotti, Katherine  10 SMC-MR                 35.90      36.13        
  6 Reyna, Salma         9 Middies-MR             36.56      36.41        
  7 Odell, Samantha     10 SMC-MR                 41.07      39.32        
  8 Whyte, Kirsten      10 SMC-MR                 42.21      39.69        
  9 Isabella, Molly      9 SMC-MR                 39.45      40.39        
 10 Knox, Thandiwe N    10 CSD-MR                 45.99      40.61        
 11 Gomprecht, Kristin   9 Middies-MR             40.40      40.64        
 12 Liu, Chloe J         9 NY Sharks-MR           41.18      41.67        
 13 Burke, Tierney R     9 Middies-MR             41.05      42.01        
 14 Clott, Zara         10 SMC-MR                 42.80      43.97        
 15 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR             47.01      45.26        
 16 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR             46.47      46.97        
 17 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR             48.80      48.68        
 18 Fabry, Emma E       10 SMC-MR                    NT      49.19        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           1:18.90    1:13.95        
                  33.88     1:13.95 (40.07)                                        
  2 Shopovick, Sophia   10 Middies-MR           1:14.10    1:16.66        
                  35.32     1:16.66 (41.34)                                        
  3 Azoff, Madison      10 CSD-MR               1:21.61    1:19.17        
                  35.71     1:19.17 (43.46)                                        
  4 Hodor, Lily         10 SMC-MR               1:22.43    1:19.48        
                  37.94     1:19.48 (41.54)                                        
  5 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:21.00    1:21.54        
                  38.30     1:21.54 (43.24)                                        
  6 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR           1:18.82    1:21.77        
                  38.13     1:21.77 (43.64)                                        
  7 Cort-grasso, Genev  10 Flying Dolphins-MR   1:21.72    1:24.05        
                  38.72     1:24.05 (45.33)                                        
  8 Zhu, Kailing         9 Middies-MR           1:38.41    1:30.11        
                  41.90     1:30.11 (48.21)                                        
  9 Modugno, Teresa M    9 CSD-MR               1:35.29    1:32.26        
                  43.24     1:32.26 (49.02)                                        
 10 Liu, Chloe J         9 NY Sharks-MR         1:33.33    1:33.33        
                  43.85     1:33.33 (49.48)                                        
 11 Gomprecht, Kristin   9 Middies-MR           1:34.37    1:35.67        
                  44.73     1:35.67 (50.94)                                        
 12 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:43.90    1:42.84        
                  46.51     1:42.84 (56.33)                                        
 13 Zelman, Alexandra   10 Middies-MR           1:48.49    1:48.47        
                  50.69     1:48.47 (57.78)                                        
 -- Cappello, Marilisa  10 Middies-MR           2:02.98         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luongo, Maya        10 SMC-MR                 39.44      38.97        
  2 Mejia, Stephani     10 Middies-MR             39.09      39.16        
  3 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR             39.51      39.37        
  4 Shopovick, Sophia   10 Middies-MR             41.25      39.90        
  5 Reyna, Salma         9 Middies-MR             40.79      40.31        
  6 Hodor, Lily         10 SMC-MR                 41.31      40.38        
  7 Zhu, Kailing         9 Middies-MR             44.65      42.70        
  8 Cort-grasso, Genev  10 Flying Dolphins-MR     44.70      43.35        
  9 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR             53.33      48.00        
 10 Liu, Chloe J         9 NY Sharks-MR           50.47      49.61        
 11 Zelman, Alexandra   10 Middies-MR             50.88      49.99        
 -- Gomprecht, Kristin   9 Middies-MR             45.85         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Cappello, Marilisa  10 Middies-MR             54.84         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luongo, Maya        10 SMC-MR               1:22.32    1:21.86        
                  39.32     1:21.86 (42.54)                                        
  2 Shopovick, Sophia   10 Middies-MR           1:29.82    1:27.82        
                  41.50     1:27.82 (46.32)                                        
  3 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:29.72    1:28.02        
                  43.04     1:28.02 (44.98)                                        
  4 Whyte, Kirsten      10 SMC-MR               1:42.95    1:38.60        
                  49.23     1:38.60 (49.37)                                        
  5 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:37.56    1:39.29        
                  47.17     1:39.29 (52.12)                                        
  6 Burke, Tierney R     9 Middies-MR           1:46.25    1:42.01        
                  48.78     1:42.01 (53.23)                                        
  7 Clott, Zara         10 SMC-MR               1:47.54    1:45.74        
                  49.84     1:45.74 (55.90)                                        
  8 Zelman, Alexandra   10 Middies-MR           1:51.81    1:51.56        
  9 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:58.45    1:57.71        
 10 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR           2:00.55    1:57.96        
                  56.30   1:57.96 (1:01.66)                                        
 11 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           2:03.19    2:00.51        
                  56.13   2:00.51 (1:04.38)                                        
 -- Knox, Thandiwe N    10 CSD-MR               2:05.18         DQ        
      Non-continuous turning action
                  52.75        DQ (1:04.74)                                        
 -- Gomprecht, Kristin   9 Middies-MR           1:41.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  46.78          DQ (51.22)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quadrato, Anna Mei  10 CSD-MR                 44.28      45.61        
  2 Hodor, Lily         10 SMC-MR                 44.89      45.66        
  3 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR             49.94      48.36        
  4 Zhu, Kailing         9 Middies-MR             52.49      49.72        
  5 Azoff, Madison      10 CSD-MR                 50.32      50.10        
  6 Reyna, Salma         9 Middies-MR             50.87      50.73        
  7 Modugno, Teresa M    9 CSD-MR                 50.78      52.35        
  8 Liu, Chloe J         9 NY Sharks-MR           58.78      56.71        
  9 Gomprecht, Kristin   9 Middies-MR           1:05.10    1:01.32        
 10 Zelman, Alexandra   10 Middies-MR                NT    1:02.74        
 11 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:05.21    1:09.88        
 -- Cort-grasso, Genev  10 Flying Dolphins-MR     45.96         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Cappello, Marilisa  10 Middies-MR           1:22.00         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quadrato, Anna Mei  10 CSD-MR               1:37.24    1:36.53        
                  45.73     1:36.53 (50.80)                                        
  2 Hodor, Lily         10 SMC-MR               1:39.89    1:37.43        
                  46.15     1:37.43 (51.28)                                        
  3 Pryne, Jenna M       9 CSD-MR               1:42.83    1:38.46        
                  45.97     1:38.46 (52.49)                                        
  4 Isabella, Molly      9 SMC-MR               1:41.91    1:41.56        
                  49.42     1:41.56 (52.14)                                        
  5 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR           1:43.33    1:41.82        
                  49.51     1:41.82 (52.31)                                        
  6 Shopovick, Sophia   10 Middies-MR           1:42.70    1:42.24        
  7 Whyte, Kirsten      10 SMC-MR               1:47.24    1:45.02        
                  50.96     1:45.02 (54.06)                                        
  8 Fabry, Emma E       10 SMC-MR                    NT    2:00.39        
                  56.72   2:00.39 (1:03.67)                                        
  9 Liu, Chloe J         9 NY Sharks-MR         2:21.26    2:03.92        
                  58.45   2:03.92 (1:05.47)                                        
 10 Zelman, Alexandra   10 Middies-MR           2:07.18    2:09.15        
 11 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR                NT    2:09.34        
                  59.26   2:09.34 (1:10.08)                                        
 12 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR                NT    2:40.03        
                1:14.54   2:40.03 (1:25.49)                                        
 -- Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           2:23.55         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Clott, Zara         10 SMC-MR               1:59.35         DQ        
      Elbows recovered over water
                  52.40        DQ (1:06.93)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     10 Middies-MR             36.16      37.07        
  2 Luongo, Maya        10 SMC-MR                 37.44      37.15        
  3 Hodor, Lily         10 SMC-MR                    NT      39.12        
  4 Piacentino, Ashley   9 SMC-MR                 39.73      39.27        
  5 Minotti, Katherine  10 SMC-MR                 42.93      41.22        
  6 Isabella, Molly      9 SMC-MR                 47.54      48.46        
  7 Odell, Samantha     10 SMC-MR                    NT      50.54        
  8 Knox, Thandiwe N    10 CSD-MR                 53.24      54.96        
 -- Zelman, Alexandra   10 Middies-MR                NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luongo, Maya        10 SMC-MR               1:28.23    1:28.92        
                  39.31     1:28.92 (49.61)                                        
  2 Quadrato, Anna Mei  10 CSD-MR               1:41.67    1:37.77        
                  43.80     1:37.77 (53.97)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pryne, Jenna M       9 CSD-MR               1:23.56    1:25.88        
  2 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR           1:28.99    1:26.31        
  3 Burke, Tierney R     9 Middies-MR           1:43.00    1:43.30        
  4 Piacentino, Ashley   9 SMC-MR               1:33.76    1:43.51        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           2:39.01    2:39.93        
                  34.05     1:13.59 (39.54)     1:56.62 (43.03)     2:39.93 (43.31)
  2 Quadrato, Anna Mei  10 CSD-MR               2:56.64    2:44.39        
                  35.16     1:16.43 (41.27)     2:01.45 (45.02)     2:44.39 (42.94)
  3 Pryne, Jenna M       9 CSD-MR               2:52.23    2:48.41        
                  34.45     1:17.01 (42.56)     2:03.58 (46.57)     2:48.41 (44.83)
  3 Shopovick, Sophia   10 Middies-MR           2:39.95    2:48.41        
                  34.97     1:19.47 (44.50)     2:04.82 (45.35)     2:48.41 (43.59)
  5 Reyna, Salma         9 Middies-MR           2:55.14    2:51.70        
                  37.08     1:20.65 (43.57)     2:06.93 (46.28)     2:51.70 (44.77)
  6 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR           2:59.48    2:54.44        
                  37.86     1:22.12 (44.26)     2:08.80 (46.68)     2:54.44 (45.64)
  7 Liu, Chloe J         9 NY Sharks-MR         3:21.83    3:16.66        
                  44.10     1:35.07 (50.97)     2:27.88 (52.81)     3:16.66 (48.78)
  8 Gomprecht, Kristin   9 Middies-MR           3:18.98    3:19.11        
                  41.04     1:33.67 (52.63)     2:28.15 (54.48)     3:19.11 (50.96)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           3:00.42    2:56.02        
                  37.35     1:21.55 (44.20)     2:16.00 (54.45)     2:56.02 (40.02)
  2 Luongo, Maya        10 SMC-MR                    NT    2:57.22        
                  38.54     1:23.75 (45.21)     2:16.67 (52.92)     2:57.22 (40.55)
  3 Shopovick, Sophia   10 Middies-MR           3:07.86    3:06.31        
                  38.29     1:25.93 (47.64)     2:23.10 (57.17)     3:06.31 (43.21)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L       11 CSD-MR                 27.99      28.91        
  2 Brew, Maggie C      12 Middies-MR             29.77      29.68        
  3 Pastor, Selena      12 CSD-MR                 29.35      30.29        
  4 Frey, Katie M       12 CSD-MR                 31.46      30.44        
  5 Whyte, Rhiannon     12 SMC-MR                 31.03      30.61        
  6 Wang, Katie         11 Middies-MR             30.33      30.64        
  7 Hoffman, Taylor     11 SMC-MR                 31.11      31.57        
  8 Driesen, Bella      12 SMC-MR                 30.93      32.01        
  9 Piacentino, Isabel  12 SMC-MR                 30.97      32.08        
 10 May, Kailen         11 SMC-MR                 33.11      32.41        
 11 Walsh, Maggie       11 SMC-MR                 32.04      32.49        
 12 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 32.67      32.90        
 13 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR                 35.05      33.48        
 14 Hill, Arissa A      11 Middies-MR             32.88      33.95        
 15 Carolan, Emma M     11 NY Sharks-MR           34.62      34.60        
 16 Ashman, Olivia R    11 Middies-MR             34.14      34.76        
 17 Dhallu, Gurveen K   11 Middies-MR             33.89      35.52        
 18 Mulder, Sophie      11 Middies-MR             38.51      37.13        
 19 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 38.60      37.28        
 20 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 38.54      37.70        
 21 Knox, Monifa        12 CSD-MR                 43.10      42.39        
 22 Meiselman, Rachel   11 Middies-MR             41.10      44.32        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brew, Maggie C      12 Middies-MR           1:03.44    1:04.86        
                  31.61     1:04.86 (33.25)                                        
  2 Labita, Julia       11 NY Sharks-MR         1:06.90    1:07.06        
                  32.10     1:07.06 (34.96)                                        
  3 Pastor, Selena      12 CSD-MR               1:05.55    1:08.07        
                  32.51     1:08.07 (35.56)                                        
  4 Cahaly, Emma E      12 Middies-MR           1:07.34    1:09.66        
                  33.03     1:09.66 (36.63)                                        
  5 Whyte, Rhiannon     12 SMC-MR                    NT    1:09.75        
                  32.52     1:09.75 (37.23)                                        
  6 Smith, Catherine M  11 NY Sharks-MR         1:09.64    1:10.05        
                  34.22     1:10.05 (35.83)                                        
  7 Wang, Katie         11 Middies-MR           1:06.67    1:10.47        
                  33.13     1:10.47 (37.34)                                        
  8 Modugno, Sabina T   12 CSD-MR               1:10.49    1:10.72        
                  33.88     1:10.72 (36.84)                                        
  9 Carolan, Emma M     11 NY Sharks-MR         1:17.28    1:11.95        
                  34.22     1:11.95 (37.73)                                        
 10 Hoffman, Taylor     11 SMC-MR               1:12.42    1:12.49        
                  34.37     1:12.49 (38.12)                                        
 11 Lin, Erica          11 Middies-MR           1:13.12    1:12.55        
                  34.49     1:12.55 (38.06)                                        
 12 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR               1:16.27    1:12.70        
                  34.93     1:12.70 (37.77)                                        
 13 Reilly, Courtney    11 SMC-MR               1:11.20    1:12.83        
                  34.66     1:12.83 (38.17)                                        
 14 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:15.10    1:13.49        
                  35.25     1:13.49 (38.24)                                        
 15 Piacentino, Isabel  12 SMC-MR               1:12.27    1:14.17        
                  36.32     1:14.17 (37.85)                                        
 16 Schweitzer, Claire  12 Flying Dolphins-MR   1:44.07    1:18.57        
                  36.12     1:18.57 (42.45)                                        
 17 Ashman, Olivia R    11 Middies-MR           1:20.71    1:19.60        
                  36.23     1:19.60 (43.37)                                        
 18 Dhallu, Gurveen K   11 Middies-MR           1:31.92    1:24.35        
                  39.64     1:24.35 (44.71)                                        
 19 Mulder, Sophie      11 Middies-MR                NT    1:24.49        
                  39.45     1:24.49 (45.04)                                        
 20 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:33.19    1:30.33        
                  42.07     1:30.33 (48.26)                                        
 -- Dhuri, Anika S      11 Middies-MR                NT         NS        
 -- Meiselman, Rachel   11 Middies-MR           1:17.82         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brew, Maggie C      12 Middies-MR           2:17.94    2:18.23        
                  32.44     1:09.01 (36.57)     1:44.51 (35.50)     2:18.23 (33.72)
  2 Labita, Julia       11 NY Sharks-MR         2:26.78    2:24.89        
                  32.92     1:10.26 (37.34)     1:47.94 (37.68)     2:24.89 (36.95)
  3 Green, Ella R       11 Flying Dolphins-MR      1.03    2:26.39        
                  33.14     1:11.29 (38.15)     1:50.09 (38.80)     2:26.39 (36.30)
  4 Chan, Rachel H      12 Middies-MR           2:38.14    2:26.67        
                  34.09     1:11.34 (37.25)     1:50.13 (38.79)     2:26.67 (36.54)
  5 Smith, Catherine M  11 NY Sharks-MR         2:27.22    2:27.75        
                  35.34     1:13.34 (38.00)     1:51.56 (38.22)     2:27.75 (36.19)
  6 Pastor, Selena      12 CSD-MR               2:24.49    2:28.35        
                  33.50     1:11.56 (38.06)     1:51.98 (40.42)     2:28.35 (36.37)
  7 Frey, Katie M       12 CSD-MR               2:27.75    2:31.39        
                  32.13     1:11.03 (38.90)     1:52.03 (41.00)     2:31.39 (39.36)
  8 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           2:33.57    2:31.77        
                  33.98     1:13.18 (39.20)     1:52.71 (39.53)     2:31.77 (39.06)
  9 Walsh, Maggie       11 SMC-MR                    NT    2:31.80        
                  34.85     1:13.83 (38.98)     1:53.98 (40.15)     2:31.80 (37.82)
 10 Driesen, Bella      12 SMC-MR               2:33.29    2:33.38        
                  34.79     1:14.41 (39.62)     1:55.41 (41.00)     2:33.38 (37.97)
 11 Piacentino, Isabel  12 SMC-MR                    NT    2:34.54        
                  35.27     1:15.21 (39.94)     1:55.63 (40.42)     2:34.54 (38.91)
 12 Cahaly, Emma E      12 Middies-MR           2:42.18    2:35.80        
                  34.72     1:16.17 (41.45)     1:57.58 (41.41)     2:35.80 (38.22)
 13 Modugno, Sabina T   12 CSD-MR               2:34.00    2:36.95        
                  34.74     1:15.06 (40.32)     1:57.00 (41.94)     2:36.95 (39.95)
 14 Radomisli, Julia M  12 Flying Dolphins-MR   2:35.20    2:38.30        
                  35.70     1:16.53 (40.83)     1:58.35 (41.82)     2:38.30 (39.95)
 15 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           2:40.78    2:43.62        
                  35.78     1:18.13 (42.35)     2:02.53 (44.40)     2:43.62 (41.09)
 16 Victor, Melanie     11 Flying Dolphins-MR   2:50.74    2:43.99        
                  37.50     1:20.57 (43.07)     2:04.88 (44.31)     2:43.99 (39.11)
 17 Carolan, Emma M     11 NY Sharks-MR         2:47.88    2:46.08        
                  37.94     1:20.36 (42.42)     2:04.26 (43.90)     2:46.08 (41.82)
 18 May, Kailen         11 SMC-MR               2:50.53    2:46.69        
                  38.27     1:21.81 (43.54)     2:05.68 (43.87)     2:46.69 (41.01)
 19 Lin, Erica          11 Middies-MR           2:34.62    2:47.16        
                  35.79     1:18.91 (43.12)     2:05.09 (46.18)     2:47.16 (42.07)
 20 Ashman, Olivia R    11 Middies-MR           2:48.94    2:53.76        
                  35.71     1:19.77 (44.06)     2:07.63 (47.86)     2:53.76 (46.13)
 21 Schweitzer, Claire  12 Flying Dolphins-MR   3:00.15    2:57.26        
                  37.22                             2:11.15 ( )     2:57.26 (46.11)
 22 Dhallu, Gurveen K   11 Middies-MR           3:04.43    3:07.45        
                  39.99     1:24.85 (44.86)     2:15.37 (50.52)     3:07.45 (52.08)
 23 Wang, May           11 Flying Dolphins-MR   3:45.32    3:18.84        
                  44.24     1:34.37 (50.13)     2:27.79 (53.42)     3:18.84 (51.05)
 -- Meiselman, Rachel   11 Middies-MR           3:22.49         NS        
 -- Dhuri, Anika S      11 Middies-MR                NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brew, Maggie C      12 Middies-MR             33.63      34.43        
  2 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             34.32      35.65        
  3 Wang, Katie         11 Middies-MR             35.33      36.31        
  4 Green, Ella R       11 Flying Dolphins-MR     33.00      36.33        
  5 Whyte, Rhiannon     12 SMC-MR                 36.36      36.49        
  6 Schweitzer, Claire  12 Flying Dolphins-MR     41.82      36.66        
  7 Cahaly, Emma E      12 Middies-MR                NT      36.75        
  8 Frey, Katie M       12 CSD-MR                 35.57      36.85        
  9 Chan, Rachel H      12 Middies-MR             35.91      37.71        
 10 Carolan, Emma M     11 NY Sharks-MR           39.35      38.73        
 11 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR             39.52      39.64        
 12 Victor, Melanie     11 Flying Dolphins-MR     39.33      39.83        
 13 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 39.36      39.85        
 14 Piacentino, Isabel  12 SMC-MR                 38.90      39.92        
 15 Driesen, Bella      12 SMC-MR                 38.91      40.39        
 16 Wang, May           11 Flying Dolphins-MR     39.90      40.82        
 17 Hill, Arissa A      11 Middies-MR             39.41      41.52        
 18 Tanjeloff, Chloe C  11 Flying Dolphins-MR     42.11      42.34        
 19 Mulder, Sophie      11 Middies-MR             47.08      44.50        
 20 Ashman, Olivia R    11 Middies-MR             41.83      44.96        
 21 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 49.68      49.11        
 -- Walsh, Maggie       11 SMC-MR                 37.17         NS        
 -- Meiselman, Rachel   11 Middies-MR             53.52         NS        
 -- Dhuri, Anika S      11 Middies-MR                NT         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:12.11    1:16.04        
  2 Cahaly, Emma E      12 Middies-MR           1:17.21    1:18.04        
  3 Chan, Rachel H      12 Middies-MR           1:18.59    1:18.38        
  4 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:19.97    1:19.64        
  4 Dhallu, Gurveen K   11 Middies-MR           1:43.29    1:19.64        
                  45.57     1:19.64 (34.07)                                        
  6 Smith, Catherine M  11 NY Sharks-MR         1:17.30    1:20.12        
  7 Carolan, Emma M     11 NY Sharks-MR         1:23.02    1:22.06        
  8 Reilly, Courtney    11 SMC-MR               1:24.17    1:22.56        
  9 Piacentino, Isabel  12 SMC-MR               1:23.17    1:22.93        
 10 Driesen, Bella      12 SMC-MR               1:22.13    1:24.71        
 11 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:27.58    1:30.70        
 12 Mulder, Sophie      11 Middies-MR           1:37.32    1:37.15        
 13 Knox, Monifa        12 CSD-MR               2:15.67    1:47.40        
                  50.82     1:47.40 (56.58)                                        
 -- Meiselman, Rachel   11 Middies-MR           1:54.92         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brew, Maggie C      12 Middies-MR           2:35.19    2:33.01        
                  36.66     1:16.03 (39.37)     1:55.56 (39.53)     2:33.01 (37.45)
  2 Pryne, Jess L       11 CSD-MR                    NT    2:33.47        
                  35.38     1:15.32 (39.94)     1:55.65 (40.33)     2:33.47 (37.82)
  3 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           2:45.89    2:43.14        
                  37.05     1:18.31 (41.26)     2:01.52 (43.21)     2:43.14 (41.62)
  4 Pastor, Selena      12 CSD-MR                    NT    2:43.97        
                  37.07     1:18.33 (41.26)     2:01.83 (43.50)     2:43.97 (42.14)
  5 Carolan, Emma M     11 NY Sharks-MR         3:01.26    2:53.48        
                  41.21     1:26.05 (44.84)     2:10.29 (44.24)     2:53.48 (43.19)
  6 Piacentino, Isabel  12 SMC-MR               2:58.50    2:55.35        
                  42.92       58.71 (15.79)   2:14.98 (1:16.27)     2:55.35 (40.37)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whyte, Rhiannon     12 SMC-MR                    NT      40.82        
  2 Victor, Melanie     11 Flying Dolphins-MR     41.24      42.39        
  3 Walsh, Maggie       11 SMC-MR                 42.76      42.66        
  4 Green, Ella R       11 Flying Dolphins-MR        NT      42.88        
  5 Lin, Erica          11 Middies-MR             42.64      43.08        
  6 Driesen, Bella      12 SMC-MR                 40.32      43.12        
  7 May, Kailen         11 SMC-MR                 42.49      43.59        
  8 Hoffman, Taylor     11 SMC-MR                 43.01      43.62        
  9 Tanjeloff, Chloe C  11 Flying Dolphins-MR     43.30      44.51        
 10 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR                 45.35      45.20        
 11 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 42.74      45.69        
 12 Mulder, Sophie      11 Middies-MR             48.39      47.51        
 13 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 50.56      50.06        
 14 Wang, May           11 Flying Dolphins-MR     48.07      50.43        
 15 Dhallu, Gurveen K   11 Middies-MR             51.13      52.97        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Rachel H      12 Middies-MR           1:27.26    1:23.81        
                  39.76     1:23.81 (44.05)                                        
  2 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:27.93    1:29.01        
                  41.86     1:29.01 (47.15)                                        
  3 Walsh, Maggie       11 SMC-MR               1:32.57    1:29.47        
                  42.82     1:29.47 (46.65)                                        
  4 Smith, Catherine M  11 NY Sharks-MR         1:31.36    1:30.40        
                  42.45     1:30.40 (47.95)                                        
  5 Whyte, Rhiannon     12 SMC-MR               1:30.40    1:34.18        
                  44.16     1:34.18 (50.02)                                        
  6 May, Kailen         11 SMC-MR               1:35.51    1:36.33        
                  44.46     1:36.33 (51.87)                                        
  7 Lin, Erica          11 Middies-MR           1:32.22    1:36.87        
                  45.21     1:36.87 (51.66)                                        
  8 Walklet, Lizzy C    11 CSD-MR               1:37.35    1:37.46        
                  46.19     1:37.46 (51.27)                                        
  9 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR               1:39.72    1:40.51        
                  47.52     1:40.51 (52.99)                                        
 10 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:40.88    1:41.08        
                  45.57     1:41.08 (55.51)                                        
 11 Mulder, Sophie      11 Middies-MR           1:44.49    1:42.01        
                  48.24     1:42.01 (53.77)                                        
 12 Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:51.05    1:45.35        
                  49.88     1:45.35 (55.47)                                        
 13 Meiselman, Rachel   11 Middies-MR           1:50.65    1:46.20        
                  50.18     1:46.20 (56.02)                                        
 14 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:48.08    1:51.34        
                  51.92     1:51.34 (59.42)                                        
 15 Dhallu, Gurveen K   11 Middies-MR           1:51.04    1:55.53        
                  52.79   1:55.53 (1:02.74)                                        
 -- Cahaly, Emma E      12 Middies-MR           1:35.26         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.07          DQ (48.55)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       11 NY Sharks-MR         3:10.19    3:09.45        
                  43.24     1:30.98 (47.74)     2:20.63 (49.65)     3:09.45 (48.82)
  2 Pastor, Selena      12 CSD-MR               3:19.72    3:15.36        
                  42.79     1:32.31 (49.52)     2:24.22 (51.91)     3:15.36 (51.14)
  3 Radomisli, Julia M  12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    3:15.76        
                  46.47     1:36.63 (50.16)     2:26.93 (50.30)     3:15.76 (48.83)
  4 Tanjeloff, Chloe C  11 Flying Dolphins-MR   3:30.00    3:22.51        
                  44.94     1:35.34 (50.40)     2:28.66 (53.32)     3:22.51 (53.85)
  5 May, Kailen         11 SMC-MR                    NT    3:26.27        
                  47.59     1:40.87 (53.28)     2:30.48 (49.61)     3:26.27 (55.79)
 -- Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         3:08.50         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frey, Katie M       12 CSD-MR                 32.00      32.42        
  2 Whyte, Rhiannon     12 SMC-MR                 35.39      33.97        
  3 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             34.39      34.30        
  4 Wang, Katie         11 Middies-MR             35.79      35.17        
  5 Hoffman, Taylor     11 SMC-MR                 37.40      36.42        
  6 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 39.19      36.78        
  7 Walklet, Lizzy C    11 CSD-MR                 37.00      37.22        
  8 May, Kailen         11 SMC-MR                 41.54      38.22        
  9 Driesen, Bella      12 SMC-MR                 39.28      39.33        
 10 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR                    NT      40.89        
 11 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 50.40      45.97        
 12 Knox, Monifa        12 CSD-MR                 49.70      47.44        
 13 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 52.51      55.51        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frey, Katie M       12 CSD-MR               1:12.52    1:13.88        
                  34.86     1:13.88 (39.02)                                        
  2 Modugno, Sabina T   12 CSD-MR               1:18.05    1:20.72        
                  37.07     1:20.72 (43.65)                                        
  3 Wang, Katie         11 Middies-MR           1:21.65    1:23.70        
                  38.53     1:23.70 (45.17)                                        
  4 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:19.08    1:26.32        
                  37.53     1:26.32 (48.79)                                        
  5 Chan, Rachel H      12 Middies-MR           1:33.08    1:26.82        
                  39.13     1:26.82 (47.69)                                        
  6 Hoffman, Taylor     11 SMC-MR               1:35.99    1:27.56        
                  40.52     1:27.56 (47.04)                                        
  7 Smith, Catherine M  11 NY Sharks-MR         1:35.06    1:30.95        
                  41.85     1:30.95 (49.10)                                        
  8 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR                    NT    1:36.33        
                  44.82     1:36.33 (51.51)                                        
 -- Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:20.70         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L       11 CSD-MR               2:42.54    2:40.76        
                  33.89     1:15.19 (41.30)     2:05.32 (50.13)     2:40.76 (35.44)
  2 Frey, Katie M       12 CSD-MR               2:52.91    2:47.46        
                  34.06     1:16.30 (42.24)     2:09.75 (53.45)     2:47.46 (37.71)
  3 Pastor, Selena      12 CSD-MR               2:44.58    2:47.62        
                  37.58     1:19.36 (41.78)     2:09.84 (50.48)     2:47.62 (37.78)
  4 Walsh, Maggie       11 SMC-MR               2:45.74    2:51.16        
                  39.33     1:24.03 (44.70)     2:12.58 (48.55)     2:51.16 (38.58)
  5 Smith, Catherine M  11 NY Sharks-MR         2:55.01    2:56.83        
                  43.01     1:25.96 (42.95)     2:18.15 (52.19)     2:56.83 (38.68)
  6 Walklet, Lizzy C    11 CSD-MR               3:05.38    2:57.68        
                  38.40     1:24.66 (46.26)     2:18.30 (53.64)     2:57.68 (39.38)
  7 Hoffman, Taylor     11 SMC-MR               3:23.53    2:58.19        
                                1:26.69 ( )     2:20.91 (54.22)     2:58.19 (37.28)
  8 Lin, Erica          11 Middies-MR           2:59.51    3:08.10        
                  42.66     1:34.18 (51.52)     2:27.33 (53.15)     3:08.10 (40.77)
  9 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           3:07.23    3:15.67        
                  43.88     1:34.49 (50.61)     2:32.26 (57.77)     3:15.67 (43.41)
 10 Ashman, Olivia R    11 Middies-MR           3:27.67    3:30.28        
                  51.81     1:42.61 (50.80)   2:45.84 (1:03.23)     3:30.28 (44.44)
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NY Sharks-MR           27.48      27.66        
  2 Dubick, Allison     14 CSD-MR                 27.01      27.86        
  3 Wheeler, Cescily    15 SMC-MR                 27.35      28.08        
  4 Piacentino, Victor  13 SMC-MR                 27.59      28.12        
  5 Wang, Chloe         15 Middies-MR             27.48      28.53        
  6 Labita, Victoria    14 NY Sharks-MR           27.73      28.88        
  7 Gallagher, Kathlee  17 NY Sharks-MR           28.71      29.11        
  8 Szpynda, Emily      14 SMC-MR                 29.44      29.23        
  9 Annar-Brady, Morga  13 SMC-MR                 28.36      29.39        
 10 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR           29.32      29.44        
 11 Christensen, Marce  13 CSD-MR                 29.90      29.61        
 12 Leishman, Maiya J   15 CSD-MR                 29.83      29.69        
 13 Szpynda, Adriana    14 SMC-MR                 29.61      29.73        
 14 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR           29.60      29.78        
 15 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR             30.79      30.23        
 16 Choksi, Nikita S    13 Middies-MR             31.46      30.47        
 17 Cartularo, Morgan   14 SMC-MR                 30.91      30.56        
 18 Siebes, Sarah       15 Middies-MR             30.74      30.93        
 19 O'Brien, Megan      14 NY Sharks-MR           31.99      31.00        
 20 Reyna, Margaux      13 Middies-MR             31.54      31.03        
 21 Leishman, Belle E   13 CSD-MR                 31.74      31.88        
 22 Siegel, Molly E     13 SMC-MR                 32.92      32.19        
 23 Cartularo, Madison  14 SMC-MR                 32.15      32.36        
 24 Wang, Grace S       13 Middies-MR             31.67      32.54        
 25 Galeano, Sam R      13 CSD-MR                 31.97      32.72        
 26 Kass, Gabby         14 Middies-MR             31.92      32.75        
 27 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR                 31.95      32.89        
 28 Carman, Sarah       13 NY Sharks-MR           34.98      36.36        
 29 Castro, Kristin     13 CSD-MR                 37.87      36.37        
 30 Ochoa, Lydia S      13 Middies-MR                NT      44.37        
 31 Hall, Emma M        15 Middies-MR             43.25      44.80        
 -- Caoili, Kayla M     13 CSD-MR                 30.82         NS        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NY Sharks-MR           58.96    1:00.51        
                  29.72     1:00.51 (30.79)                                        
  2 Johnson, Anna B     16 Middies-MR           1:00.00    1:00.87        
                  29.46     1:00.87 (31.41)                                        
  3 Piacentino, Victor  13 SMC-MR               1:00.46    1:01.20        
                  29.68     1:01.20 (31.52)                                        
  4 Wheeler, Cescily    15 SMC-MR               1:01.61    1:02.14        
                  29.62     1:02.14 (32.52)                                        
  5 Labita, Victoria    14 NY Sharks-MR           59.70    1:02.55        
                  29.92     1:02.55 (32.63)                                        
  6 Annar-Brady, Morga  13 SMC-MR               1:03.05    1:03.27        
                  30.85     1:03.27 (32.42)                                        
  7 Szpynda, Emily      14 SMC-MR               1:01.79    1:03.72        
                  30.68     1:03.72 (33.04)                                        
  8 Szpynda, Adriana    14 SMC-MR               1:04.64    1:03.94        
                  31.09     1:03.94 (32.85)                                        
  9 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         1:04.20    1:04.58        
                  31.58     1:04.58 (33.00)                                        
 10 Gabriel, Tara       14 Middies-MR           1:04.00    1:04.66        
                  31.15     1:04.66 (33.51)                                        
 11 Dubick, Allison     14 CSD-MR               1:00.48    1:04.67        
                  29.62     1:04.67 (35.05)                                        
 12 Leishman, Maiya J   15 CSD-MR               1:06.14    1:05.54        
                  31.21     1:05.54 (34.33)                                        
 13 Bergin, Melissa J   13 2013/2014-MR         1:04.30    1:07.28        
                  32.23     1:07.28 (35.05)                                        
 14 Choksi, Nikita S    13 Middies-MR           1:10.45    1:08.47        
                  33.19     1:08.47 (35.28)                                        
 15 Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               1:08.33    1:08.79        
                  32.86     1:08.79 (35.93)                                        
 16 Siebes, Sarah       15 Middies-MR           1:06.59    1:09.75        
                  32.63     1:09.75 (37.12)                                        
 17 O'Brien, Megan      14 NY Sharks-MR         1:09.31    1:11.00        
                  33.23     1:11.00 (37.77)                                        
 18 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               1:13.04    1:11.02        
                  33.51     1:11.02 (37.51)                                        
 19 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           1:10.94    1:11.25        
                  33.32     1:11.25 (37.93)                                        
 20 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           1:11.56    1:11.61        
                  34.09     1:11.61 (37.52)                                        
 21 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               1:09.60    1:11.87        
                  34.05     1:11.87 (37.82)                                        
 22 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:11.53    1:11.96        
                  33.95     1:11.96 (38.01)                                        
 23 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               1:09.80    1:12.58        
                  34.94     1:12.58 (37.64)                                        
 24 Leishman, Belle E   13 CSD-MR               1:10.75    1:12.66        
                  34.16     1:12.66 (38.50)                                        
 25 Galeano, Sam R      13 CSD-MR               1:10.88    1:13.34        
                  34.39     1:13.34 (38.95)                                        
 26 Wang, Grace S       13 Middies-MR                NT    1:14.31        
                  35.09     1:14.31 (39.22)                                        
 27 Castro, Kristin     13 CSD-MR               1:21.67    1:24.64        
                  38.50     1:24.64 (46.14)                                        
 28 Hall, Emma M        15 Middies-MR           1:40.20    1:47.04        
                  48.85     1:47.04 (58.19)                                        
 -- Ochoa, Lydia S      13 Middies-MR                NT         NS        
 -- Caoili, Kayla M     13 CSD-MR               1:08.17         NS        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piacentino, Victor  13 SMC-MR               2:26.54    2:14.06        
                  30.98     1:05.65 (34.67)     1:41.01 (35.36)     2:14.06 (33.05)
  2 Johnson, Anna B     16 Middies-MR           2:13.11    2:14.49        
                  31.08     1:06.11 (35.03)     1:41.47 (35.36)     2:14.49 (33.02)
  3 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         2:20.88    2:19.67        
                  32.41     1:07.45 (35.04)     1:43.93 (36.48)     2:19.67 (35.74)
  4 Szpynda, Adriana    14 SMC-MR                    NT    2:21.73        
                  32.04     1:08.25 (36.21)     1:45.16 (36.91)     2:21.73 (36.57)
  5 Christensen, Marce  13 CSD-MR               2:31.44    2:34.86        
                  33.09     1:11.20 (38.11)     1:52.92 (41.72)     2:34.86 (41.94)
  6 Caoili, Kayla M     13 CSD-MR                    NT    2:35.08        
                  34.31     1:13.53 (39.22)     1:55.13 (41.60)     2:35.08 (39.95)
  7 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:30.34    2:37.28        
                  35.03     1:15.45 (40.42)     1:57.17 (41.72)     2:37.28 (40.11)
  8 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               2:36.08    2:41.38        
                  35.94     1:17.71 (41.77)     2:01.53 (43.82)     2:41.38 (39.85)
  9 Hall, Emma M        15 Middies-MR           3:41.10    3:48.43        
                  49.79     1:49.10 (59.31)   2:49.59 (1:00.49)     3:48.43 (58.84)
 10 Ochoa, Lydia S      13 Middies-MR                NT    3:49.90        
                  51.54     1:50.09 (58.55)   3:49.90 (1:59.81)                    
 -- Wheeler, Cescily    15 SMC-MR               2:20.44         NS        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NY Sharks-MR         1:05.49    1:06.01        
                  31.35     1:06.01 (34.66)                                        
  2 Wheeler, Cescily    15 SMC-MR               1:08.29    1:09.19        
                  33.11     1:09.19 (36.08)                                        
  3 Szpynda, Emily      14 SMC-MR               1:13.08    1:10.36        
                  34.86     1:10.36 (35.50)                                        
  4 Zaruvinsky, Emily   16 NY Sharks-MR              NT    1:10.89        
                  34.18     1:10.89 (36.71)                                        
  5 Szpynda, Adriana    14 SMC-MR               1:10.84    1:12.53        
                  35.34     1:12.53 (37.19)                                        
  6 Gabriel, Tara       14 Middies-MR                NT    1:12.60        
                  35.26     1:12.60 (37.34)                                        
  7 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         1:14.27    1:12.95        
                  35.19     1:12.95 (37.76)                                        
  8 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           1:18.49    1:16.28        
                  36.49     1:16.28 (39.79)                                        
  9 Caoili, Kayla M     13 CSD-MR                    NT    1:16.98        
                  36.81     1:16.98 (40.17)                                        
 10 Armstrong, Dana E   15 NY Sharks-MR         1:18.47    1:17.53        
                  37.86     1:17.53 (39.67)                                        
 11 Christensen, Marce  13 CSD-MR               1:23.99    1:20.27        
                  39.25     1:20.27 (41.02)                                        
 12 Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               1:19.91    1:21.90        
                  39.60     1:21.90 (42.30)                                        
 13 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               1:20.95    1:24.23        
                  41.03     1:24.23 (43.20)                                        
 14 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:28.87    1:24.25        
                  39.97     1:24.25 (44.28)                                        
 15 Begley, Molly       13 SMC-MR               1:25.79    1:25.07        
                  40.47     1:25.07 (44.60)                                        
 15 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               1:24.95    1:25.07        
                  40.96     1:25.07 (44.11)                                        
 17 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               1:25.05    1:27.76        
                  43.81     1:27.76 (43.95)                                        
 18 Hall, Emma M        15 Middies-MR           1:54.98    1:57.07        
                  56.70   1:57.07 (1:00.37)                                        
 -- Reyna, Margaux      13 Middies-MR           1:26.40         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.98          DQ (44.88)                                        
 -- Choksi, Nikita S    13 Middies-MR           1:17.51         DQ        
      Did not finish on back
                  37.30          DQ (39.21)                                        
 -- Ochoa, Lydia S      13 Middies-MR                NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  53.07        DQ (1:04.43)                                        
 -- Carman, Sarah       13 NY Sharks-MR         1:43.13         DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.06          DQ (54.37)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Bethany E    16 CSD-MR               2:24.74    2:25.96        
                  34.25     1:10.63 (36.38)     1:48.79 (38.16)     2:25.96 (37.17)
  2 Shen, Karen         17 NY Sharks-MR         2:25.49    2:26.76        
                  34.50     1:11.58 (37.08)     1:50.10 (38.52)     2:26.76 (36.66)
  3 Annar-Brady, Morga  13 SMC-MR               2:32.17    2:33.31        
                  35.21     1:13.10 (37.89)     1:53.77 (40.67)     2:33.31 (39.54)
  4 Leishman, Maiya J   15 CSD-MR               2:44.07    2:33.86        
                  35.54     1:14.36 (38.82)     1:54.77 (40.41)     2:33.86 (39.09)
  5 Szpynda, Adriana    14 SMC-MR               2:31.69    2:34.81        
                  37.19     1:16.94 (39.75)     1:57.07 (40.13)     2:34.81 (37.74)
  6 Gallagher, Kathlee  17 NY Sharks-MR         2:39.00    2:36.00        
                  38.40     1:17.65 (39.25)     1:57.07 (39.42)     2:36.00 (38.93)
  7 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         2:35.90    2:37.25        
                  37.77     1:17.96 (40.19)     1:58.42 (40.46)     2:37.25 (38.83)
  8 Gabriel, Tara       14 Middies-MR           2:36.11    2:37.41        
                  37.91     1:17.54 (39.63)     1:58.00 (40.46)     2:37.41 (39.41)
  9 Bayer, Cally        14 Middies-MR           2:42.88    2:42.56        
                  38.32     1:19.23 (40.91)     2:01.55 (42.32)     2:42.56 (41.01)
 10 Choksi, Nikita S    13 Middies-MR           2:47.08    2:44.60        
                  38.76     1:20.17 (41.41)     2:02.82 (42.65)     2:44.60 (41.78)
 11 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:40.34    2:50.78        
                  40.38     1:23.96 (43.58)     2:07.76 (43.80)     2:50.78 (43.02)
 12 Dubick, Allison     14 CSD-MR               2:45.85    2:52.04        
                  37.06     1:20.72 (43.66)     2:06.74 (46.02)     2:52.04 (45.30)
 13 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           2:50.06    2:52.73        
                  39.20     1:22.63 (43.43)     2:08.25 (45.62)     2:52.73 (44.48)
 14 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               2:49.68    2:58.55        
                  42.20     1:27.10 (44.90)     2:13.18 (46.08)     2:58.55 (45.37)
 15 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:57.99    2:59.14        
                  42.35     1:28.45 (46.10)     2:13.76 (45.31)     2:59.14 (45.38)
 16 Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               3:00.99    3:06.42        
                  41.90     1:28.39 (46.49)     2:17.47 (49.08)     3:06.42 (48.95)
 17 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               2:44.93    3:06.58        
                  44.63     1:31.65 (47.02)     2:19.69 (48.04)     3:06.58 (46.89)
 18 Galeano, Sam R      13 CSD-MR               3:03.13    3:08.56        
                  41.62     1:27.04 (45.42)     2:12.35 (45.31)     3:08.56 (56.21)
 19 Leishman, Belle E   13 CSD-MR               3:07.12    3:09.58        
                  42.49     1:32.03 (49.54)     2:22.56 (50.53)     3:09.58 (47.02)
 20 Carman, Sarah       13 NY Sharks-MR         3:24.82    3:30.27        
                  49.13     1:44.47 (55.34)     2:38.43 (53.96)     3:30.27 (51.84)
 21 Hall, Emma M        15 Middies-MR           3:45.44    4:09.14        
                  59.75                             3:06.65 ( )   4:09.14 (1:02.49)
 -- Reyna, Margaux      13 Middies-MR                NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.70     1:30.05 (48.35)     2:21.79 (51.74)          DQ (45.69)
 -- Christensen, Marce  13 CSD-MR               3:01.50         NS        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NY Sharks-MR         1:19.07    1:19.81        
                  38.86     1:19.81 (40.95)                                        
  2 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               1:20.18    1:21.30        
                  40.08     1:21.30 (41.22)                                        
  3 Gallagher, Kathlee  17 NY Sharks-MR         1:18.32    1:21.43        
                  38.22     1:21.43 (43.21)                                        
  4 Zaruvinsky, Emily   16 NY Sharks-MR         1:21.24    1:23.72        
                  39.46     1:23.72 (44.26)                                        
  5 Siebes, Sarah       15 Middies-MR           1:21.46    1:25.22        
                  39.38     1:25.22 (45.84)                                        
  6 Wang, Chloe         15 Middies-MR           1:22.16    1:25.76        
                  40.80     1:25.76 (44.96)                                        
  7 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         1:24.63    1:26.25        
                  41.01     1:26.25 (45.24)                                        
  8 Wang, Grace S       13 Middies-MR           1:25.90    1:26.60        
                  41.19     1:26.60 (45.41)                                        
  9 Szpynda, Adriana    14 SMC-MR               1:28.86    1:27.86        
                  42.26     1:27.86 (45.60)                                        
 10 Armstrong, Dana E   15 NY Sharks-MR         1:25.87    1:28.21        
                  43.16     1:28.21 (45.05)                                        
 11 O'Brien, Megan      14 NY Sharks-MR         1:26.96    1:29.71        
                  41.33     1:29.71 (48.38)                                        
 12 Szpynda, Emily      14 SMC-MR               1:29.62    1:29.87        
                  42.99     1:29.87 (46.88)                                        
 13 Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               1:29.74    1:31.19        
                  43.61     1:31.19 (47.58)                                        
 14 Choksi, Nikita S    13 Middies-MR           1:36.11    1:33.54        
                  44.08     1:33.54 (49.46)                                        
 15 Christensen, Marce  13 CSD-MR               1:38.02    1:33.59        
                  44.30     1:33.59 (49.29)                                        
 16 Bayer, Cally        14 Middies-MR           1:32.63    1:34.08        
                  44.92     1:34.08 (49.16)                                        
 17 Begley, Molly       13 SMC-MR               1:37.53    1:36.71        
                  45.06     1:36.71 (51.65)                                        
 18 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           1:46.49    1:40.53        
                  46.39     1:40.53 (54.14)                                        
 19 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           1:44.70    1:41.53        
                  47.18     1:41.53 (54.35)                                        
 20 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:44.78    1:43.39        
                  48.84     1:43.39 (54.55)                                        
 21 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               1:41.00    1:43.90        
                  49.64     1:43.90 (54.26)                                        
 22 Carman, Sarah       13 NY Sharks-MR         1:42.92    1:44.86        
                  49.35     1:44.86 (55.51)                                        
 23 Hall, Emma M        15 Middies-MR           2:00.60    2:12.67        
                1:00.05   2:12.67 (1:12.62)                                        
 -- Ochoa, Lydia S      13 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:06.60        DQ (1:22.59)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Kathlee  17 NY Sharks-MR         2:46.16    2:51.03        
                  39.81     1:22.77 (42.96)     2:05.91 (43.14)     2:51.03 (45.12)
  2 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               2:54.34    2:58.47        
                  39.76     1:24.39 (44.63)     2:11.60 (47.21)     2:58.47 (46.87)
  3 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:54.87    3:02.56        
                  41.26     1:27.07 (45.81)     2:14.24 (47.17)     3:02.56 (48.32)
  4 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         3:00.00    3:10.06        
                  43.48     1:31.21 (47.73)     2:21.25 (50.04)     3:10.06 (48.81)
  5 Bayer, Cally        14 Middies-MR           3:15.15    3:18.79        
                  45.22     1:35.53 (50.31)     2:27.95 (52.42)     3:18.79 (50.84)
 -- Siebes, Sarah       15 Middies-MR           3:04.63         DQ        
      False start
                  40.61     1:28.05 (47.44)     2:16.99 (48.94)          DQ (50.87)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Bethany E    16 CSD-MR               1:05.53    1:06.38        
                  31.41     1:06.38 (34.97)                                        
  2 Gabriel, Tara       14 Middies-MR           1:05.12    1:07.95        
                  32.23     1:07.95 (35.72)                                        
  3 Szpynda, Emily      14 SMC-MR               1:13.28    1:14.32        
                  34.44     1:14.32 (39.88)                                        
  4 Johnson, Anna B     16 Middies-MR           1:14.62    1:14.33        
                  34.86     1:14.33 (39.47)                                        
  5 Wheeler, Cescily    15 SMC-MR               1:10.48    1:16.55        
                  35.01     1:16.55 (41.54)                                        
  6 Bergin, Melissa J   13 2013/2014-MR         1:20.20    1:17.20        
                  34.53     1:17.20 (42.67)                                        
  7 Labita, Victoria    14 NY Sharks-MR         1:10.00    1:17.51        
                  34.86     1:17.51 (42.65)                                        
  8 Wang, Grace S       13 Middies-MR           1:26.25    1:28.61        
                  39.06     1:28.61 (49.55)                                        
  9 Carman, Sarah       13 NY Sharks-MR         1:52.23    1:35.29        
                  42.83     1:35.29 (52.46)                                        
 10 Christensen, Marce  13 CSD-MR                    NT    1:37.28        
                  44.07     1:37.28 (53.21)                                        
 -- Piacentino, Victor  13 SMC-MR               1:08.69         DQ        
      False start
                  32.94          DQ (37.37)                                        
 -- Caoili, Kayla M     13 CSD-MR               1:16.67         NS        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabriel, Tara       14 Middies-MR                NT    2:38.81        
                  34.75     1:14.03 (39.28)     1:56.04 (42.01)     2:38.81 (42.77)
  2 Piacentino, Victor  13 SMC-MR               2:38.66    2:39.37        
                  34.80     1:15.20 (40.40)     1:57.77 (42.57)     2:39.37 (41.60)
  3 Johnson, Anna B     16 Middies-MR           2:45.12    2:45.04        
                  36.01     1:17.32 (41.31)     2:00.18 (42.86)     2:45.04 (44.86)
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NY Sharks-MR         2:25.19    2:27.59        
                  31.42     1:08.32 (36.90)     1:52.88 (44.56)     2:27.59 (34.71)
  2 Piacentino, Victor  13 SMC-MR               2:31.98    2:30.38        
                  33.26     1:12.28 (39.02)     1:59.44 (47.16)     2:30.38 (30.94)
  3 Szpynda, Emily      14 SMC-MR               2:39.72    2:34.82        
                  34.13     1:12.73 (38.60)     1:59.74 (47.01)     2:34.82 (35.08)
  4 Westbrook, Sarah    17 NY Sharks-MR         2:32.31    2:35.71        
  5 Gabriel, Tara       14 Middies-MR                NT    2:38.86        
                  33.51     1:14.83 (41.32)     2:02.42 (47.59)     2:38.86 (36.44)
  6 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:35.62    2:42.47        
                  35.11     1:19.91 (44.80)     2:05.79 (45.88)     2:42.47 (36.68)
  7 Johnson, Anna B     16 Middies-MR           2:42.00    2:43.37        
                  35.50     1:18.49 (42.99)     2:07.97 (49.48)     2:43.37 (35.40)
  8 Bayer, Cally        14 Middies-MR           2:41.56    2:44.22        
                  37.28     1:17.39 (40.11)     2:08.62 (51.23)     2:44.22 (35.60)
  9 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         2:43.90    2:47.07        
                  38.98     1:20.28 (41.30)     2:11.53 (51.25)     2:47.07 (35.54)
 10 Choksi, Nikita S    13 Middies-MR           2:53.31    2:47.49        
                  36.81     1:18.38 (41.57)     2:09.73 (51.35)     2:47.49 (37.76)
 11 Siebes, Sarah       15 Middies-MR           2:52.13    2:53.14        
                  38.88     1:23.20 (44.32)     2:11.83 (48.63)     2:53.14 (41.31)
 12 Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               2:53.70    2:55.30        
                  39.12     1:24.38 (45.26)     2:16.72 (52.34)     2:55.30 (38.58)
 13 Wang, Grace S       13 Middies-MR           2:52.81    2:56.29        
                  40.10     1:25.89 (45.79)     2:14.84 (48.95)     2:56.29 (41.45)
 14 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           2:53.22    2:59.20        
                  36.73     1:21.40 (44.67)     2:16.69 (55.29)     2:59.20 (42.51)
 15 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               2:54.55    3:05.69        
                                1:31.64 ( )     2:21.48 (49.84)     3:05.69 (44.21)
 16 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               2:55.16    3:06.84        
                  46.16     1:32.37 (46.21)     2:24.89 (52.52)     3:06.84 (41.95)
 17 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           3:17.94    3:13.73        
                  40.53     1:31.93 (51.40)     2:31.08 (59.15)     3:13.73 (42.65)
 18 Carman, Sarah       13 NY Sharks-MR         3:42.26    3:25.50        
                  44.78     1:38.18 (53.40)     2:37.12 (58.94)     3:25.50 (48.38)
 -- Wheeler, Cescily    15 SMC-MR               2:29.71         NS        
 -- Gallagher, Kathlee  17 NY Sharks-MR         2:31.15         NS        
 -- Zaruvinsky, Emily   16 NY Sharks-MR         2:30.95         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brew, Maggie C      12 Middies-MR           6:09.52    6:04.60        
                  33.22     1:10.08 (36.86)     1:47.04 (36.96)     2:24.16 (37.12)
        3:02.32 (38.16)     3:39.81 (37.49)     4:17.70 (37.89)     4:54.42 (36.72)
        5:30.08 (35.66)     6:04.60 (34.52)                                        
  2 Wang, Chloe         15 Middies-MR           5:58.93    6:05.54        
                  33.49     1:09.98 (36.49)     1:46.84 (36.86)     2:24.48 (37.64)
        3:02.52 (38.04)     3:40.47 (37.95)     4:18.02 (37.55)     4:55.37 (37.35)
        5:31.23 (35.86)     6:05.54 (34.31)                                        
  3 Bayer, Cally        14 Middies-MR           6:13.39    6:10.61        
                  33.79     1:10.41 (36.62)     1:48.07 (37.66)     2:26.83 (38.76)
        3:04.44 (37.61)     3:41.33 (36.89)     4:18.51 (37.18)     4:55.48 (36.97)
        5:32.84 (37.36)     6:10.61 (37.77)                                        
  4 Gallagher, Kathlee  17 NY Sharks-MR         6:12.82    6:19.74        
                  34.09     1:11.30 (37.21)     1:49.12 (37.82)     2:26.87 (37.75)
        3:04.90 (38.03)     3:45.47 (40.57)     4:24.71 (39.24)     5:04.13 (39.42)
        5:42.40 (38.27)     6:19.74 (37.34)                                        
  5 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         6:22.10    6:22.15        
                  34.69     1:12.55 (37.86)     1:50.99 (38.44)     2:29.65 (38.66)
        3:09.32 (39.67)     3:48.79 (39.47)     4:28.10 (39.31)     5:07.30 (39.20)
        5:44.98 (37.68)     6:22.15 (37.17)                                        
  6 Chan, Rachel H      12 Middies-MR           6:58.41    6:28.45        
                  34.86     1:14.14 (39.28)     1:54.10 (39.96)     2:34.70 (40.60)
        3:14.21 (39.51)     3:54.24 (40.03)     4:34.30 (40.06)     5:13.02 (38.72)
        5:52.04 (39.02)     6:28.45 (36.41)                                        
  7 Siebes, Sarah       15 Middies-MR           6:47.32    6:29.68        
                  32.53     1:11.40 (38.87)     1:51.80 (40.40)     2:32.04 (40.24)
        3:12.31 (40.27)     3:52.31 (40.00)     4:32.47 (40.16)     5:12.07 (39.60)
        5:51.44 (39.37)     6:29.68 (38.24)                                        
  8 Wang, Katie         11 Middies-MR           6:41.12    6:46.09        
                  33.58     1:14.14 (40.56)     1:55.21 (41.07)     2:37.09 (41.88)
        3:18.96 (41.87)     4:01.11 (42.15)     4:42.70 (41.59)     5:25.42 (42.72)
        6:06.71 (41.29)     6:46.09 (39.38)                                        
  9 Armstrong, Dana E   15 NY Sharks-MR         6:41.73    6:53.45        
                  35.78     1:15.61 (39.83)     1:55.98 (40.37)     2:36.41 (40.43)
        3:18.46 (42.05)     4:00.80 (42.34)     4:44.13 (43.33)     5:27.58 (43.45)
        6:10.77 (43.19)     6:53.45 (42.68)                                        
 10 Cahaly, Emma E      12 Middies-MR           6:55.99    6:54.68        
                  36.32     1:17.67 (41.35)     2:00.00 (42.33)     2:43.11 (43.11)
        3:25.10 (41.99)     4:08.24 (43.14)     4:51.74 (43.50)     5:34.95 (43.21)
        6:16.76 (41.81)     6:54.68 (37.92)                                        
 11 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR                    NT    7:04.05        
                  35.47     1:16.71 (41.24)     1:59.14 (42.43)     2:41.62 (42.48)
        3:25.34 (43.72)     4:08.49 (43.15)     4:52.33 (43.84)     5:36.55 (44.22)
        6:20.65 (44.10)     7:04.05 (43.40)                                        
 12 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           7:10.77    7:07.92        
                  37.13     1:18.49 (41.36)     2:02.51 (44.02)     2:46.84 (44.33)
        3:32.13 (45.29)     4:16.63 (44.50)     5:00.22 (43.59)     5:44.06 (43.84)
        6:26.88 (42.82)     7:07.92 (41.04)                                        
 13 Lin, Erica          11 Middies-MR           7:33.83    7:25.04        
                  34.30     1:17.95 (43.65)     2:04.34 (46.39)     2:51.00 (46.66)
        3:38.47 (47.47)     4:25.65 (47.18)     5:11.90 (46.25)     5:57.55 (45.65)
        6:43.21 (45.66)     7:25.04 (41.83)                                        
 14 Wang, Grace S       13 Middies-MR           7:33.61    7:37.17        
                  37.40     1:22.81 (45.41)     2:09.26 (46.45)     2:55.09 (45.83)
        3:42.82 (47.73)     4:30.10 (47.28)     5:18.20 (48.10)     6:06.62 (48.42)
        6:54.41 (47.79)     7:37.17 (42.76)                                        
 15 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR                NT    7:37.88        
                  36.78     1:19.59 (42.81)                                        
            7:37.88 ( )         7:37.88 ( )                                        
 -- Ashman, Olivia R    11 Middies-MR           8:03.29         DQ        
      False start
                  37.69     1:22.40 (44.71)     2:10.45 (48.05)     2:59.54 (49.09)
        3:50.50 (50.96)     4:43.21 (52.71)     5:35.18 (51.97)     6:26.67 (51.49)
        7:17.48 (50.81)          DQ (49.36)                                        
 -- Hill, Arissa A      11 Middies-MR                NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                  36.64     1:18.21 (41.57)     2:00.99 (42.78)     2:41.76 (40.77)
        3:25.22 (43.46)     4:09.75 (44.53)     4:53.94 (44.19)     5:37.10 (43.16)
        6:25.65 (48.55)          DQ (42.44)                                        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuttle, Peyton J     7 CSD-MR                 19.01      23.26        
  2 Yang, Rick           7 Middies-MR             28.38      24.91        
 -- Fishlin, Oliver H    7 SMC-MR                 22.97         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barron, Michael L    7 Middies-MR             59.36      54.32        
 -- Wei, Albert M        7 Middies-MR           1:22.06         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fishlin, Oliver H    7 SMC-MR                 24.08      23.71        
  2 Yang, Rick           7 Middies-MR             26.79      25.16        
  3 Tuttle, Peyton J     7 CSD-MR                 25.45      25.79        
  4 Wei, Albert M        7 Middies-MR             43.72      32.84        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT    1:00.84        
 -- Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT         NS        
 -- Yang, Rick           7 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Yang, Rick           7 Middies-MR             29.89         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fishlin, Oliver H    7 SMC-MR                    NT      31.94        
  2 Tuttle, Peyton J     7 CSD-MR                 31.31      33.72        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Yang, Rick           7 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nager, Noah          8 SMC-MR                 17.69      18.34        
  2 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 17.51      19.01        
  3 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 18.47      19.36        
  4 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             24.40      22.30        
  5 Meiselman, Gabriel   8 Middies-MR             22.28      23.44        
 -- Chung, Bryan         8 Middies-MR             31.23         NS        
 -- Zhang, Maxwell W     9 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nager, Noah          8 SMC-MR                 41.03      40.52        
  2 King, Conor p        8 NY Sharks-MR           52.53      47.35        
  3 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             53.74      53.94        
  4 Mlynar, Aurelius J   8 SMC-MR                    NT    1:08.72        
 -- Meiselman, Gabriel   8 Middies-MR             49.55         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 King, Conor p        8 NY Sharks-MR           24.80      22.66        
  2 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             25.15      24.67        
  3 Nager, Noah          8 SMC-MR                 22.95      24.74        
  4 Mlynar, Aurelius J   8 SMC-MR                 28.17      26.98        
 -- Meiselman, Gabriel   8 Middies-MR             24.31         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 55.03      45.22        
  2 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 55.89      50.71        
  3 Zhang, Maxwell W     9 Middies-MR                NT    1:08.61        
 -- Chung, Bryan         8 Middies-MR                NT         DQ        
      False start
 -- Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             56.39         DQ        
      False start
 -- Meiselman, Gabriel   8 Middies-MR             53.62         DQ        
      False start
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nager, Noah          8 SMC-MR                 23.04      26.52        
  2 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR                NT      27.63        
 -- King, Conor p        8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mlynar, Aurelius J   8 SMC-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Meiselman, Gabriel   8 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Meiselman, Gabriel   8 Middies-MR           1:02.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Chung, Bryan         8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nager, Noah          8 SMC-MR                 52.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nager, Noah          8 SMC-MR                 26.55      23.63        
  2 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 25.17      25.27        
  3 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 22.88      25.45        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR                NT    1:57.49        
                  34.09   1:57.49 (1:23.40)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kieran        9 SMC-MR                 36.23      34.82        
  2 Engel, Jack         10 SMC-MR                 35.96      36.22        
  3 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR                 36.54      36.50        
  4 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR                 35.65      36.70        
  5 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR             35.00      38.05        
  6 Stoll, Johann       10 Middies-MR             38.36      38.32        
  7 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR             37.80      38.78        
  8 Hiller, Joshua S     9 SMC-MR                 39.45      38.94        
  9 O'Keefe, Daniel     10 NY Sharks-MR           42.00      39.05        
  9 Ren, Matthew         9 NY Sharks-MR           40.72      39.05        
 11 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             38.93      39.64        
 12 Siegel, Cody        10 SMC-MR                 38.02      42.05        
 13 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             43.10      43.13        
 14 Ren, Dennis          9 NY Sharks-MR           41.84      43.68        
 15 Rios, Jared J        9 Middies-MR             40.42      44.32        
 16 Brew, William F      9 Middies-MR             45.65      48.32        
 17 Lee, Logan          10 Middies-MR             53.91      54.04        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu, Dylan H          9 Flying Dolphins-MR   1:17.76    1:18.97        
                  36.83     1:18.97 (42.14)                                        
  2 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR               1:20.76    1:21.34        
                  39.19     1:21.34 (42.15)                                        
  3 Brown, Kieran        9 SMC-MR               1:20.66    1:21.71        
                  39.31     1:21.71 (42.40)                                        
  4 Leishman, Landon T   9 CSD-MR               1:28.50    1:22.09        
                  39.82     1:22.09 (42.27)                                        
  5 Engel, Jack         10 SMC-MR               1:19.58    1:22.95        
                  39.72     1:22.95 (43.23)                                        
  6 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR           1:24.30    1:25.51        
                  39.92     1:25.51 (45.59)                                        
  7 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:27.86    1:27.72        
                  41.20     1:27.72 (46.52)                                        
  8 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR           1:32.81    1:28.36        
                  41.50     1:28.36 (46.86)                                        
  9 O'Keefe, Daniel     10 NY Sharks-MR         1:41.63    1:33.06        
                  43.33     1:33.06 (49.73)                                        
 10 Leishman, Mason T    9 CSD-MR               1:29.09    1:33.37        
                  44.59     1:33.37 (48.78)                                        
 11 Kramer, Jay          9 SMC-MR               1:33.84    1:35.57        
                  45.38     1:35.57 (50.19)                                        
 12 Rios, Jared J        9 Middies-MR           1:40.42    1:40.42        
                  45.75     1:40.42 (54.67)                                        
 13 Brew, William F      9 Middies-MR           1:44.96    1:51.12        
                  50.23   1:51.12 (1:00.89)                                        
 -- Siegel, Cody        10 SMC-MR               1:25.51         DQ        
      No touch on turn
                  44.79          DQ (47.13)                                        
 -- Lee, Logan          10 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leishman, Mason T    9 CSD-MR                 42.24      42.05        
  2 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             42.83      43.79        
  3 Brown, Kieran        9 SMC-MR                 43.46      44.05        
  4 Engel, Jack         10 SMC-MR                 45.14      44.30        
  5 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR             44.40      44.40        
  6 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR             46.90      44.92        
  7 Leishman, Landon T   9 CSD-MR                 47.27      45.19        
  8 Rios, Jared J        9 Middies-MR             50.64      52.12        
  9 Brew, William F      9 Middies-MR           1:00.63      56.92        
 -- Kramer, Jay          9 SMC-MR                 48.06         NS        
 -- O'Keefe, Daniel     10 NY Sharks-MR           49.57         NS        
 -- Lee, Logan          10 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoll, Johann       10 Middies-MR           1:46.74    1:29.72        
                  44.42     1:29.72 (45.30)                                        
  2 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:27.25    1:30.52        
                  42.89     1:30.52 (47.63)                                        
  3 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR           1:40.22    1:34.10        
                  46.08     1:34.10 (48.02)                                        
  4 Esposito, Scott      9 SMC-MR               1:40.79    1:37.28        
                  45.31     1:37.28 (51.97)                                        
  5 Loughney, Jack C     9 SMC-MR               1:41.69    1:40.29        
  6 O'Keefe, Daniel     10 NY Sharks-MR         2:00.73    1:50.70        
  7 Brew, William F      9 Middies-MR           2:08.00    2:07.18        
                1:01.13   2:07.18 (1:06.05)                                        
 -- Rios, Jared J        9 Middies-MR                NT         DQ        
      False start
                  51.65          DQ (58.82)                                        
 -- Lee, Logan          10 Middies-MR           2:21.96         DQ        
      Non-continuous turning action
                2:25.67                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu, Dylan H          9 Flying Dolphins-MR     45.25      46.72        
  2 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR             47.65      46.82        
  3 Kramer, Jay          9 SMC-MR                 51.28      47.90        
  4 Siegel, Cody        10 SMC-MR                 50.19      49.03        
  5 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR             51.45      51.76        
  6 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR                 51.99      51.96        
  7 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR                NT      52.47        
  8 Brown, Kieran        9 SMC-MR               1:00.74      52.51        
  9 Leishman, Landon T   9 CSD-MR                 56.25      56.90        
 10 Rios, Jared J        9 Middies-MR           1:01.73    1:02.64        
 -- Leishman, Mason T    9 CSD-MR                 54.87         DQ        
      One hand touch
 -- Brew, William F      9 Middies-MR           1:08.61         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Lee, Logan          10 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR                NT    1:45.52        
                  51.08     1:45.52 (54.44)                                        
  2 Siegel, Cody        10 SMC-MR               1:50.06    1:50.19        
                  50.81     1:50.19 (59.38)                                        
  3 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           1:53.64    2:03.91        
                  59.32   2:03.91 (1:04.59)                                        
 -- Lee, Logan          10 Middies-MR           2:53.80         DQ        
      Scissors kick
                1:14.78                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engel, Jack         10 SMC-MR                 37.47      38.33        
  2 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR                 39.94      38.87        
  3 Brown, Kieran        9 SMC-MR                 43.64      41.95        
  4 Esposito, Scott      9 SMC-MR                 47.49      46.39        
  5 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             50.08      47.33        
  6 Loughney, Jack C     9 SMC-MR                 58.75      49.18        
  7 Ren, Matthew         9 NY Sharks-MR              NT      58.58        
  8 Ren, Dennis          9 NY Sharks-MR              NT      59.49        
 -- Siegel, Cody        10 SMC-MR                 45.91         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Brew, William F      9 Middies-MR           1:17.09         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hiller, Joshua S     9 SMC-MR                 51.93         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR               1:41.51    1:33.06        
                  43.06     1:33.06 (50.00)                                        
  2 Engel, Jack         10 SMC-MR                    NT    1:35.20        
                  42.26     1:35.20 (52.94)                                        
  3 Hu, Dylan H          9 Flying Dolphins-MR   1:36.97    1:36.03        
                  41.42     1:36.03 (54.61)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR               1:31.50    1:29.60        
                  39.77     1:29.60 (49.83)                                        
  2 Engel, Jack         10 SMC-MR               1:32.60    1:31.75        
                  41.13     1:31.75 (50.62)                                        
  3 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:32.16    1:34.31        
                  41.40     1:34.31 (52.91)                                        
  4 Brown, Kieran        9 SMC-MR               1:33.76    1:35.77        
                  43.71     1:35.77 (52.06)                                        
  5 Esposito, Scott      9 SMC-MR               1:38.96    1:37.26        
                  47.03     1:37.26 (50.23)                                        
  6 Hiller, Joshua S     9 SMC-MR                    NT    1:42.70        
                  48.08     1:42.70 (54.62)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR           3:07.63    3:03.88        
                  40.38     1:28.15 (47.77)     2:18.23 (50.08)     3:03.88 (45.65)
  2 Ren, Dennis          9 NY Sharks-MR         3:07.82    3:10.11        
                  42.92     1:31.78 (48.86)     2:22.46 (50.68)     3:10.11 (47.65)
  3 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR           3:30.29    3:12.39        
                  43.49     1:34.66 (51.17)     2:26.75 (52.09)     3:12.39 (45.64)
  4 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR                NT    3:12.49        
                  40.38     1:30.53 (50.15)     2:23.21 (52.68)     3:12.49 (49.28)
  5 Stoll, Johann       10 Middies-MR           3:10.38    3:15.43        
                  39.40     1:30.76 (51.36)     2:25.28 (54.52)     3:15.43 (50.15)
  6 Loughney, Jack C     9 SMC-MR               3:24.92    3:20.45        
                  42.83     1:36.71 (53.88)     2:29.74 (53.03)     3:20.45 (50.71)
  7 Ren, Matthew         9 NY Sharks-MR         3:22.83    3:26.84        
                  48.93     1:43.17 (54.24)     2:37.78 (54.61)     3:26.84 (49.06)
  8 O'Keefe, Daniel     10 NY Sharks-MR         4:04.77    3:34.22        
                  45.21     1:43.30 (58.09)   2:43.45 (1:00.15)     3:34.22 (50.77)
  9 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           3:33.46    3:35.26        
                  47.87     1:46.43 (58.56)     2:44.10 (57.67)     3:35.26 (51.16)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weitzen, Zach       11 SMC-MR                 32.62      31.46        
  1 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR                 31.26      31.46        
  3 Mullings, Kevon R   12 Middies-MR             31.52      32.41        
  4 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR           32.40      32.42        
  5 Finkelman-Mahoney,  12 SMC-MR                 35.00      34.47        
  6 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR                 35.55      35.17        
  7 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR             40.77      40.31        
  8 Mulder, Samuel E    12 Middies-MR             41.64      42.26        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Goerdie H    12 Flying Dolphins-MR   1:19.24    1:05.41        
                  31.11     1:05.41 (34.30)                                        
  2 Miller, Alex        12 Middies-MR           1:04.57    1:06.21        
                  31.85     1:06.21 (34.36)                                        
  3 Gagnon, Jonathan E  12 CSD-MR               1:04.55    1:06.30        
                  31.66     1:06.30 (34.64)                                        
  4 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:19.44    1:13.71        
                  36.22     1:13.71 (37.49)                                        
  5 Mullings, Kevon R   12 Middies-MR           1:15.20    1:22.29        
                  36.18     1:22.29 (46.11)                                        
  6 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR               1:26.43    1:27.44        
                  41.22     1:27.44 (46.22)                                        
  7 Mulder, Samuel E    12 Middies-MR           1:42.72    1:43.59        
                  48.15     1:43.59 (55.44)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bellio, Sam J       12 SMC-MR               2:25.01    2:34.47        
                  34.33     1:12.84 (38.51)     1:54.30 (41.46)     2:34.47 (40.17)
  2 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               3:00.61    2:41.73        
                  36.85     1:20.15 (43.30)     2:03.73 (43.58)     2:41.73 (38.00)
  3 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR               3:18.96    3:16.42        
                  41.36     1:33.99 (52.63)     2:26.96 (52.97)     3:16.42 (49.46)
 -- Young, Goerdie H    12 Flying Dolphins-MR   2:28.19         DQ        
      False start
                  32.78     1:09.93 (37.15)     1:47.61 (37.68)          DQ (34.10)
 -- Mullings, Kevon R   12 Middies-MR           2:54.56         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gagnon, Jonathan E  12 CSD-MR                 35.92      35.10        
  2 Bellio, Sam J       12 SMC-MR                 35.59      35.64        
  3 Young, Goerdie H    12 Flying Dolphins-MR     36.20      37.28        
  4 Miller, Alex        12 Middies-MR                NT      37.50        
  5 Finkelman-Mahoney,  12 SMC-MR                 42.40      40.36        
  6 Mulder, Samuel E    12 Middies-MR             53.72      52.84        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gagnon, Jonathan E  12 CSD-MR                    NT    1:16.00        
                  36.70     1:16.00 (39.30)                                        
  2 Miller, Alex        12 Middies-MR           1:18.11    1:19.45        
  3 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR               1:22.81    1:23.33        
  4 Mullings, Kevon R   12 Middies-MR           1:26.46    1:28.08        
  5 Finkelman-Mahoney,  12 SMC-MR               1:27.64    1:29.89        
  6 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:27.14    1:31.81        
  7 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR           1:30.24    1:39.72        
                  48.47     1:39.72 (51.25)                                        
  8 Mulder, Samuel E    12 Middies-MR                NT    1:56.53        
                  54.73   1:56.53 (1:01.80)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Alex        12 Middies-MR           2:45.34    2:46.31        
                  39.03     1:21.08 (42.05)     2:04.11 (43.03)     2:46.31 (42.20)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finkelman-Mahoney,  12 SMC-MR                 39.61      38.66        
  2 Gagnon, Jonathan E  12 CSD-MR                 37.93      39.03        
  3 Mullings, Kevon R   12 Middies-MR             40.07      40.29        
  4 Weitzen, Zach       11 SMC-MR                 43.75      44.89        
  5 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR                 49.30      48.16        
  6 Mulder, Samuel E    12 Middies-MR                NT    1:04.74        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kwon, Steven        12 Middies-MR           1:17.56    1:13.57        
                  35.14     1:13.57 (38.43)                                        
  2 Miller, Alex        12 Middies-MR           1:23.49    1:23.53        
                  39.06     1:23.53 (44.47)                                        
  3 Finkelman-Mahoney,  12 SMC-MR               1:26.84    1:26.63        
  4 Gagnon, Jonathan E  12 CSD-MR               1:26.03    1:26.71        
                  40.55     1:26.71 (46.16)                                        
  5 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR               1:39.49    1:26.92        
  6 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR         1:29.84    1:29.08        
                  41.95     1:29.08 (47.13)                                        
  7 Mullings, Kevon R   12 Middies-MR           1:32.97    1:34.00        
                  44.49     1:34.00 (49.51)                                        
  8 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:37.01    1:34.84        
                  44.46     1:34.84 (50.38)                                        
 -- Mulder, Samuel E    12 Middies-MR                NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  59.37        DQ (1:14.78)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Alex        12 Middies-MR           3:04.14    2:57.82        
                  39.48     1:24.27 (44.79)     2:11.39 (47.12)     2:57.82 (46.43)
  2 Bellio, Sam J       12 SMC-MR                    NT    3:13.80        
                  44.10     1:33.05 (48.95)     2:24.36 (51.31)     3:13.80 (49.44)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR                 41.38      41.07        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kwon, Steven        12 Middies-MR           2:25.36    2:23.10        
                  31.77     1:08.19 (36.42)     1:49.20 (41.01)     2:23.10 (33.90)
  2 Gagnon, Jonathan E  12 CSD-MR               2:44.71    2:44.32        
                  37.26     1:19.58 (42.32)     2:07.02 (47.44)     2:44.32 (37.30)
  3 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR         2:52.82    2:55.18        
                  42.06     1:29.59 (47.53)     2:17.16 (47.57)     2:55.18 (38.02)
 -- Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR               3:10.16         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Negron, Nicholas A  16 PATS-MR                23.49      24.24        
  2 Galeano Jr., Robby  14 CSD-MR                 24.95      25.12        
  3 Erdlley, Douglas J  15 CSD-MR                 25.43      25.15        
  4 Lawson, Michael     14 Middies-MR             25.15      25.27        
  5 McCaffrey, Michael  17 NY Sharks-MR           25.19      25.53        
  6 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR                 25.12      25.96        
  7 Gerken, Jack        13 SMC-MR                 26.98      26.96        
  8 Gayle, TJ           13 CSD-MR                 27.71      30.30        
  9 Heisler, Lucky D    16 Middies-MR             30.81      31.02        
 10 Gagnon, Justin E    14 CSD-MR                 31.33      31.20        
 11 Cuccia, Ryan        14 NY Sharks-MR           30.83      31.99        
 12 Kalyvas, George     13 Middies-MR                NT      33.32        
 13 Castro, Dylan A     13 Middies-MR                NT      36.70        
 -- Sokolski, Misha V   16 Middies-MR             25.22         NS        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCaffrey, Michael  17 NY Sharks-MR           56.15      54.81        
                  26.69       54.81 (28.12)                                        
  2 Erdlley, Douglas J  15 CSD-MR                 55.65      55.09        
                  26.91       55.09 (28.18)                                        
  3 Lawson, Michael     14 Middies-MR             55.07      55.62        
                  26.68       55.62 (28.94)                                        
  4 Galeano Jr., Robby  14 CSD-MR                 56.76      56.07        
                  27.12       56.07 (28.95)                                        
  5 Jamilkowski, Blake  14 Flying Dolphins-MR     57.50      58.79        
                  28.23       58.79 (30.56)                                        
  6 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR                 56.88      59.05        
                  28.15       59.05 (30.90)                                        
  7 Gerken, Jack        13 SMC-MR                 58.60    1:00.40        
                  29.07     1:00.40 (31.33)                                        
  8 Metcalf, Max W      15 SMC-MR                 57.91    1:00.49        
                  29.38     1:00.49 (31.11)                                        
  9 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR           53.70    1:04.68        
                  30.65     1:04.68 (34.03)                                        
 10 Heisler, Lucky D    16 Middies-MR           1:06.82    1:08.82        
                  33.30     1:08.82 (35.52)                                        
 11 Gagnon, Justin E    14 CSD-MR               1:11.07    1:10.38        
                  33.78     1:10.38 (36.60)                                        
 12 Gayle, TJ           13 CSD-MR               1:10.37    1:11.01        
                  33.49     1:11.01 (37.52)                                        
 13 Cuccia, Ryan        14 NY Sharks-MR         1:12.22    1:11.44        
                  33.92     1:11.44 (37.52)                                        
 14 Kalyvas, George     13 Middies-MR                NT    1:19.08        
                  35.42     1:19.08 (43.66)                                        
 15 Castro, Dylan A     13 Middies-MR                NT    1:28.95        
                  37.81     1:28.95 (51.14)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Erdlley, Douglas J  15 CSD-MR               2:00.87    2:03.08        
                  27.76       59.64 (31.88)     1:32.09 (32.45)     2:03.08 (30.99)
  2 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           2:08.99    2:09.76        
                  28.68     1:01.61 (32.93)     1:36.09 (34.48)     2:09.76 (33.67)
  3 Schwarz, Leon       15 Middies-MR           2:39.68    2:27.10        
  4 Heisler, Lucky D    16 Middies-MR           2:33.55    2:30.68        
 -- Perez, Matthew      18 NY Sharks-MR         1:55.95         NS        
 -- Sokolski, Misha V   16 Middies-MR           2:00.53         NS        
 -- Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           2:16.93         NS        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jamilkowski, Blake  14 Flying Dolphins-MR   1:07.50    1:04.71        
                  31.70     1:04.71 (33.01)                                        
  2 Perez, Matthew      18 NY Sharks-MR         1:01.57    1:05.27        
                  31.09     1:05.27 (34.18)                                        
  3 Kahn, Alec P        14 Flying Dolphins-MR   1:08.00    1:08.18        
                  33.69     1:08.18 (34.49)                                        
  4 Schwarz, Leon       15 Middies-MR           1:22.05    1:16.26        
                  36.81     1:16.26 (39.45)                                        
  5 Heisler, Lucky D    16 Middies-MR           1:15.83    1:19.37        
                  37.77     1:19.37 (41.60)                                        
  6 Gayle, TJ           13 CSD-MR               1:18.79    1:20.46        
                  38.76     1:20.46 (41.70)                                        
  7 Gagnon, Justin E    14 CSD-MR               1:24.84    1:22.55        
                  41.01     1:22.55 (41.54)                                        
  8 Castro, Dylan A     13 Middies-MR                NT    1:42.08        
                  45.11     1:42.08 (56.97)                                        
  9 Kalyvas, George     13 Middies-MR                NT    1:46.80        
 -- Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           1:11.12         DQ        
      Did not finish on back
                  33.82          DQ (37.43)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCaffrey, Michael  17 NY Sharks-MR         2:18.51    2:18.02        
                  32.62     1:07.58 (34.96)     1:43.32 (35.74)     2:18.02 (34.70)
  2 Metcalf, Max W      15 SMC-MR               2:13.01    2:19.15        
                  32.02     1:06.57 (34.55)     1:43.21 (36.64)     2:19.15 (35.94)
  3 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR         2:19.30    2:22.82        
                  32.72     1:08.33 (35.61)     1:46.08 (37.75)     2:22.82 (36.74)
  4 Lawson, Michael     14 Middies-MR           2:20.26    2:25.33        
                  32.70     1:08.24 (35.54)     1:46.95 (38.71)     2:25.33 (38.38)
  5 Galeano Jr., Robby  14 CSD-MR               2:35.24    2:39.47        
                  35.62     1:14.94 (39.32)     1:57.02 (42.08)     2:39.47 (42.45)
  6 Heisler, Lucky D    16 Middies-MR           2:46.32    2:50.69        
                  38.31     1:21.75 (43.44)     2:06.09 (44.34)     2:50.69 (44.60)
  7 Gayle, TJ           13 CSD-MR                    NT    2:57.83        
 -- Sokolski, Misha V   16 Middies-MR           2:22.18         NS        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jamilkowski, Blake  14 Flying Dolphins-MR   1:08.50    1:12.95        
                  33.60     1:12.95 (39.35)                                        
  2 Kahn, Alec P        14 Flying Dolphins-MR   1:10.99    1:13.13        
                  34.69     1:13.13 (38.44)                                        
  3 Fusco, Daniel       16 NY Sharks-MR         1:15.98    1:15.89        
                  35.05     1:15.89 (40.84)                                        
  4 Schwarz, Leon       15 Middies-MR           1:28.74    1:27.03        
                  40.86     1:27.03 (46.17)                                        
  5 Gayle, TJ           13 CSD-MR               1:27.24    1:28.68        
                  40.77     1:28.68 (47.91)                                        
  6 Gagnon, Justin E    14 CSD-MR               1:29.57    1:32.15        
                  43.84     1:32.15 (48.31)                                        
 -- Castro, Dylan A     13 Middies-MR                NT         DQ        
      False start
                  51.77        DQ (1:03.51)                                        
 -- Kalyvas, George     13 Middies-MR                NT         DQ        
      One hand touch
                  49.33          DQ (56.60)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR               2:35.79    2:37.08        
                  33.26     1:12.69 (39.43)     1:55.10 (42.41)     2:37.08 (41.98)
  2 Jamilkowski, Blake  14 Flying Dolphins-MR   2:38.50    2:45.56        
                  36.07     1:17.05 (40.98)     2:00.71 (43.66)     2:45.56 (44.85)
  3 Gerken, Jack        13 SMC-MR               2:44.57    2:49.06        
                  38.58     1:22.59 (44.01)     2:05.72 (43.13)     2:49.06 (43.34)
  4 Erdlley, Douglas J  15 CSD-MR               2:54.47    2:49.84        
                  36.78     1:19.53 (42.75)     2:04.74 (45.21)     2:49.84 (45.10)
  5 Gagnon, Justin E    14 CSD-MR                    NT    3:15.95        
                  42.93     1:33.56 (50.63)     2:25.04 (51.48)     3:15.95 (50.91)
 -- Cuccia, Ryan        14 NY Sharks-MR         3:19.66         DQ        
      False start
                  47.97     1:42.17 (54.20)     2:36.53 (54.36)          DQ (53.97)
 -- Sokolski, Misha V   16 Middies-MR           2:51.31         NS        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Negron, Nicholas A  16 PATS-MR                58.80    1:00.93        
                  28.06     1:00.93 (32.87)                                        
  2 Jamilkowski, Blake  14 Flying Dolphins-MR     59.50    1:01.92        
                  27.94     1:01.92 (33.98)                                        
  3 Metcalf, Max W      15 SMC-MR               1:05.19    1:06.64        
                  31.19     1:06.64 (35.45)                                        
  4 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR         1:09.40    1:08.03        
                  30.78     1:08.03 (37.25)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Erdlley, Douglas J  15 CSD-MR               2:30.49    2:25.08        
                  31.73     1:09.33 (37.60)     1:47.51 (38.18)     2:25.08 (37.57)
  2 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           2:47.89    2:50.37        
                  33.00     1:15.66 (42.66)     2:01.19 (45.53)     2:50.37 (49.18)
 -- Sokolski, Misha V   16 Middies-MR           2:19.27         NS        
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jamilkowski, Blake  14 Flying Dolphins-MR   2:17.20    2:19.99        
  2 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           2:24.14    2:24.85        
  3 Kahn, Alec P        14 Flying Dolphins-MR   2:23.20    2:25.21        
  4 Fusco, Daniel       16 NY Sharks-MR         2:29.90    2:27.33        
  5 Heisler, Lucky D    16 Middies-MR           2:56.79    2:57.95        
  6 Gayle, TJ           13 CSD-MR                    NT    2:59.57        
 -- Perez, Matthew      18 NY Sharks-MR         2:18.90         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Targett, Matthew S  28 NYAC-MR              5:30.00    5:28.31        
  2 Erdlley, Douglas J  15 CSD-MR               5:29.20    5:28.39        
                  28.09     1:00.33 (32.24)     1:33.30 (32.97)     2:06.89 (33.59)
        2:41.22 (34.33)     3:15.36 (34.14)     3:49.35 (33.99)     4:23.71 (34.36)
        4:57.85 (34.14)     5:28.39 (30.54)                                        
  3 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           5:40.78    5:48.33        
                  30.64       58.44 (27.80)     1:30.70 (32.26)     2:04.69 (33.99)
        2:44.10 (39.41)     3:10.04 (25.94)     3:25.79 (15.75)     3:44.89 (19.10)
        4:00.58 (15.69)   5:48.33 (1:47.75)                                        
  4 Kwon, Steven        12 Middies-MR           5:50.60    5:50.93        
                  30.23     1:04.08 (33.85)     1:39.07 (34.99)     2:14.75 (35.68)
        2:51.85 (37.10)     3:27.80 (35.95)     4:05.81 (38.01)     4:41.40 (35.59)
        5:16.98 (35.58)     5:50.93 (33.95)