Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/17/2014 07:31 PM
          2014 MR Metro Zone Team Qualifier - 2/15/2014 to 2/17/2014           
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
 Meet Qualifying:  31.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               10 Badger-MR              27.56      27.26 ZQ     
  2 Jiang, Joy                10 WEST-MR                27.78      27.85 ZQ     
  3 Cash, Joanie              10 LIAC-MR                28.77      28.23 ZQ     
  4 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR      29.34      28.54 ZQ     
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR        29.10      28.86 ZQ     
  6 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR                 29.90      28.88 ZQ     
  7 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        30.82      29.08 ZQ     
  8 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR                 29.36      29.11 ZQ     
  9 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR                 29.65      29.28 ZQ     
 10 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR        30.95      29.84 ZQ     
 10 Dwyer, Grace V            10 COND-MR                30.46      29.84 ZQ     
 12 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR    29.72      30.09 ZQ     
 13 Lamar, Christina L        10 HS-MR                  30.73      30.16 ZQ     
 14 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR      29.33      30.17 ZQ     
 15 Lind, Olivia              10 SMC-MR                 30.77      30.19 ZQ     
 16 Schneider, Alexandra G     9 LIAC-MR                30.94      30.47 ZQ     
 17 Han, Sam S                10 Phoenix-MR             30.46      30.48 ZQ     
 18 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                29.99      30.53 ZQ     
 19 Yu, Julianna S            10 LIAC-MR                30.98      30.66 ZQ     
 20 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR        30.84      30.68 ZQ     
 21 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                31.08      30.76 ZQ     
 22 Negast, Taylor N          10 COND-MR                30.82      30.81 ZQ     
 23 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR           30.22      30.98 ZQ     
 24 Kern, Margo M             10 LIAC-MR                30.79      31.05 ZQ     
 25 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR      30.36      31.06 ZQ     
 26 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR    30.05      31.29 JO     
 27 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR                30.06      31.51 JO     
 28 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR                31.05      31.73 JO     
 29 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 30.06      32.01 JO     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:08.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:00.11      58.95 ZQ     
                  28.50       58.95 (30.45)                                        
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:02.07    1:00.36 ZQ     
                  28.71     1:00.36 (31.65)                                        
  3 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:02.77    1:01.32 ZQ     
                  29.52     1:01.32 (31.80)                                        
  4 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              1:04.66    1:01.52 ZQ     
                  29.93     1:01.52 (31.59)                                        
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:04.99    1:02.87 ZQ     
                  30.30     1:02.87 (32.57)                                        
  6 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:03.10    1:02.96 ZQ     
                  30.33     1:02.96 (32.63)                                        
  7 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:04.52    1:03.29 ZQ     
                  30.37     1:03.29 (32.92)                                        
  8 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:04.53    1:03.90 ZQ     
                  30.42     1:03.90 (33.48)                                        
  9 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:05.71    1:04.22 ZQ     
                  30.62     1:04.22 (33.60)                                        
 10 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      1:07.19    1:04.29 ZQ     
                  30.00     1:04.29 (34.29)                                        
 11 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR               1:08.04    1:04.72 ZQ     
                  31.33     1:04.72 (33.39)                                        
 12 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:07.73    1:05.04 ZQ     
                  30.88     1:05.04 (34.16)                                        
 13 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:05.54 ZQ     
                  31.46     1:05.54 (34.08)                                        
 14 Dwyer, Grace V            10 COND-MR              1:07.35    1:06.38 ZQ     
                  31.87     1:06.38 (34.51)                                        
 15 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR  1:07.01    1:06.75 ZQ     
                  31.97     1:06.75 (34.78)                                        
 16 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           1:07.27    1:07.37 ZQ     
                  33.22     1:07.37 (34.15)                                        
 17 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:07.18    1:07.41 ZQ     
                  32.30     1:07.41 (35.11)                                        
 18 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              1:07.33    1:07.77 ZQ     
                  32.68     1:07.77 (35.09)                                        
 19 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:07.57    1:07.87 ZQ     
                  32.16     1:07.87 (35.71)                                        
 20 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:06.09    1:08.02 ZQ     
                  32.26     1:08.02 (35.76)                                        
 21 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:06.61    1:08.09 ZQ     
                  32.02     1:08.09 (36.07)                                        
 22 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:07.25    1:08.14 JO     
                  32.32     1:08.14 (35.82)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              2:10.01    2:10.25 ZQ     
                  29.35     1:02.35 (33.00)     1:36.67 (34.32)     2:10.25 (33.58)
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR            2:17.19    2:14.54 ZQ     
                  31.13     1:07.00 (35.87)     1:42.81 (35.81)     2:14.54 (31.73)
  3 Gurden, Julia             10 WEST-MR              2:16.53    2:14.57 ZQ     
                  31.24     1:05.81 (34.57)     1:40.51 (34.70)     2:14.57 (34.06)
  4 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              2:14.88    2:16.55 ZQ     
                  31.43     1:07.12 (35.69)     1:42.81 (35.69)     2:16.55 (33.74)
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      2:21.73    2:20.34 ZQ     
                  31.44     1:06.82 (35.38)     1:44.26 (37.44)     2:20.34 (36.08)
  6 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              2:19.71    2:20.77 ZQ     
                  32.01     1:08.06 (36.05)     1:44.51 (36.45)     2:20.77 (36.26)
  7 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              2:26.86    2:20.80 ZQ     
                  31.81     1:07.82 (36.01)     1:45.29 (37.47)     2:20.80 (35.51)
  8 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               2:19.27    2:22.02 ZQ     
                  31.16     1:06.58 (35.42)     1:44.83 (38.25)     2:22.02 (37.19)
  9 Lind, Olivia              10 SMC-MR               2:27.25    2:23.58 ZQ     
                  33.22     1:10.11 (36.89)     1:47.54 (37.43)     2:23.58 (36.04)
 10 Dwyer, Grace V            10 COND-MR              2:26.49    2:24.67 ZQ     
                  32.36     1:08.07 (35.71)     1:46.05 (37.98)     2:24.67 (38.62)
 11 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      2:23.38    2:25.73 ZQ     
                  33.31     1:10.61 (37.30)     1:48.80 (38.19)     2:25.73 (36.93)
 12 Negast, Taylor N          10 COND-MR              2:25.72    2:26.54 ZQ     
                  33.10     1:10.77 (37.67)     1:49.14 (38.37)     2:26.54 (37.40)
 13 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      2:26.26    2:26.91 ZQ     
                  32.91     1:10.87 (37.96)     1:49.27 (38.40)     2:26.91 (37.64)
 14 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         2:25.81    2:27.93 ZQ     
                  33.43     1:11.65 (38.22)     1:50.43 (38.78)     2:27.93 (37.50)
 15 Canning, Eva M             9 LIAC-MR              2:28.33    2:28.17 ZQ     
                  32.74     1:09.89 (37.15)     1:49.58 (39.69)     2:28.17 (38.59)
 16 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    2:25.26    2:28.34 ZQ     
                  33.98     1:13.45 (39.47)     1:52.28 (38.83)     2:28.34 (36.06)
 17 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         2:25.52    2:28.42 ZQ     
                  34.08     1:11.96 (37.88)     1:51.63 (39.67)     2:28.42 (36.79)
 18 Desiderio, Sarah P        10 Marlins Bgnw-MR      2:28.32    2:31.81 JO     
                  33.89     1:12.25 (38.36)   2:31.81 (1:19.56)                    
 19 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  2:28.18    2:32.63        
                  33.61     1:12.54 (38.93)     1:53.01 (40.47)     2:32.63 (39.62)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:30.49  ZQ
              6:44.99  JO
 Meet Qualifying:  6:30.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurden, Julia             10 WEST-MR              5:58.96    6:03.96 ZQ     
                  31.87     1:07.21 (35.34)     1:43.58 (36.37)     2:20.89 (37.31)
        2:58.08 (37.19)     3:35.62 (37.54)     4:13.33 (37.71)     4:51.14 (37.81)
        5:28.75 (37.61)     6:03.96 (35.21)                                        
  2 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              6:14.47    6:11.20 ZQ     
                  33.35     1:10.89 (37.54)     1:49.07 (38.18)     2:26.96 (37.89)
        3:05.02 (38.06)     3:42.21 (37.19)     4:19.32 (37.11)     4:56.78 (37.46)
        5:34.84 (38.06)     6:11.20 (36.36)                                        
  3 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               6:23.95    6:17.23 ZQ     
                  34.05     1:11.63 (37.58)     1:50.17 (38.54)     2:28.36 (38.19)
        3:08.27 (39.91)     3:47.58 (39.31)     4:26.76 (39.18)     5:04.72 (37.96)
        5:42.70 (37.98)     6:17.23 (34.53)                                        
  4 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         6:24.52    6:18.64 ZQ     
                  33.92     1:10.87 (36.95)     1:49.23 (38.36)     2:28.04 (38.81)
        3:07.05 (39.01)     3:46.54 (39.49)     4:25.35 (38.81)     5:04.31 (38.96)
        5:42.78 (38.47)     6:18.64 (35.86)                                        
  5 Lind, Olivia              10 SMC-MR               6:24.50    6:23.30 ZQ     
                  33.77     1:11.87 (38.10)     1:49.80 (37.93)     2:27.95 (38.15)
        3:06.92 (38.97)     3:47.17 (40.25)     4:27.85 (40.68)     5:07.99 (40.14)
        5:47.45 (39.46)     6:23.30 (35.85)                                        
  6 Negast, Taylor N          10 COND-MR              6:29.54    6:28.11 ZQ     
                  34.48     1:12.34 (37.86)     1:51.04 (38.70)     2:29.73 (38.69)
        3:09.16 (39.43)     3:49.71 (40.55)     4:30.36 (40.65)     5:10.31 (39.95)
        5:50.01 (39.70)     6:28.11 (38.10)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  36.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR                31.02      30.76 ZQ     
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR              32.31      31.80 ZQ     
  3 Vitale, Miya N            10 PATS-MR                33.89      31.93 ZQ     
  4 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR                 33.79      32.67 ZQ     
  5 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR      33.26      32.74 ZQ     
  6 Gurden, Julia             10 WEST-MR                33.37      32.98 ZQ     
  7 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR        33.37      33.24 ZQ     
  8 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                34.29      33.67 ZQ     
  9 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR        34.62      34.11 ZQ     
 10 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR                 35.25      34.14 ZQ     
 11 Han, Sam S                10 Phoenix-MR             35.32      34.46 ZQ     
 12 Casey, Carolyn T          10 Agua Swim Team-MR      35.39      34.71 ZQ     
 12 Cash, Joanie              10 LIAC-MR                34.72      34.71 ZQ     
 14 Lamar, Christina L        10 HS-MR                  35.46      34.74 ZQ     
 15 Negast, Taylor N          10 COND-MR                35.79      34.81 ZQ     
 16 Chen, Lydia G             10 Badger-MR              36.35      34.90 ZQ     
 17 Howley, Tess O             9 LBA-MR                 36.07      34.92 ZQ     
 18 Schneider, Alexandra G     9 LIAC-MR                34.97      35.21 ZQ     
 19 Lind, Olivia              10 SMC-MR                 35.58      35.31 ZQ     
 20 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR    34.23      35.46 ZQ     
 21 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR    35.47      35.59 ZQ     
 22 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                34.53      35.61 ZQ     
 23 Kern, Margo M             10 LIAC-MR                35.16      35.63 ZQ     
 24 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           36.44      35.74 ZQ     
 25 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           35.61      35.75 ZQ     
 26 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        36.29      36.00 ZQ     
 27 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR                35.43      36.07 ZQ     
 28 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR           35.05      36.09 ZQ     
 29 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR        36.49      36.28 ZQ     
 30 Chen, Jessica Z            9 Sachem-MR              35.78      36.63 JO     
 31 Desiderio, Sarah P        10 Marlins Bgnw-MR        36.04      36.72 JO     
 32 Canning, Eva M             9 LIAC-MR                36.06      36.82 JO     
 33 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR                 35.77      36.86 JO     
 34 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR           36.18      37.88        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:05.41    1:03.96 ZQ     
                  31.32     1:03.96 (32.64)                                        
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:13.01    1:07.40 ZQ     
                  32.66     1:07.40 (34.74)                                        
  3 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:10.85    1:09.02 ZQ     
                  34.12     1:09.02 (34.90)                                        
  4 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:11.36    1:09.73 ZQ     
                  34.02     1:09.73 (35.71)                                        
  5 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:13.42    1:10.58 ZQ     
                  34.85     1:10.58 (35.73)                                        
  6 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:14.76    1:10.82 ZQ     
                  35.01     1:10.82 (35.81)                                        
  7 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:11.01    1:10.89 ZQ     
                  34.48     1:10.89 (36.41)                                        
  8 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:14.10    1:12.81 ZQ     
                  35.47     1:12.81 (37.34)                                        
  9 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:16.42    1:13.14 ZQ     
                  35.98     1:13.14 (37.16)                                        
 10 Negast, Taylor N          10 COND-MR              1:16.48    1:13.69 ZQ     
                  35.35     1:13.69 (38.34)                                        
 11 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           1:17.27    1:13.80 ZQ     
                  36.27     1:13.80 (37.53)                                        
 12 Schneider, Alexandra G     9 LIAC-MR              1:14.16    1:13.94 ZQ     
                  36.23     1:13.94 (37.71)                                        
 13 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:14.71    1:14.11 ZQ     
                  36.07     1:14.11 (38.04)                                        
 14 Casey, Carolyn T          10 Agua Swim Team-MR    1:16.99    1:14.33 ZQ     
                  36.45     1:14.33 (37.88)                                        
 15 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:15.77    1:14.55 ZQ     
                  36.26     1:14.55 (38.29)                                        
 16 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:13.50    1:14.66 ZQ     
                  35.78     1:14.66 (38.88)                                        
 17 Sommerstad, Kate A        10 Three Village-MR     1:15.69    1:14.98 ZQ     
                  36.68     1:14.98 (38.30)                                        
 18 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:17.99    1:15.13 ZQ     
                  36.72     1:15.13 (38.41)                                        
 19 Pryne, Jenna M             9 CSD-MR               1:17.56    1:16.03 ZQ     
                  35.81     1:16.03 (40.22)                                        
 20 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         1:16.94    1:17.90 ZQ     
                  37.63     1:17.90 (40.27)                                        
 21 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:17.82    1:18.25 JO     
                  38.74     1:18.25 (39.51)                                        
 22 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR              1:16.69    1:18.27 JO     
                  37.85     1:18.27 (40.42)                                        
 23 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:17.31    1:18.33 JO     
                  37.17     1:18.33 (41.16)                                        
 24 Dwyer, Grace V            10 COND-MR              1:17.56    1:19.02 JO     
                  38.84     1:19.02 (40.18)                                        
 -- Desiderio, Sarah P        10 Marlins Bgnw-MR      1:17.63         DQ        
      Re-Submerged
                  37.68          DQ (40.25)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
 Meet Qualifying:  41.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR                37.23      35.95 ZQ     
  2 Grasso, Emily             10 SMC-MR                 38.61      37.99 ZQ     
  3 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                38.24      38.08 ZQ     
  4 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR                 40.19      38.17 ZQ     
  5 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR      37.92      38.18 ZQ     
  6 Blakeslee, Kaitlin P      10 Marlins Bgnw-MR        40.11      38.47 ZQ     
  7 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR        40.37      38.83 ZQ     
  8 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           39.50      39.31 ZQ     
  9 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        41.08      39.32 ZQ     
 10 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            41.24      39.48 ZQ     
 11 Morris Exeter, Maya       10 Sailfish-MR            40.89      39.95 ZQ     
 12 Dzieciolowski, Sophie L   10 LIAC-MR                40.50      39.98 ZQ     
 13 Han, Sam S                10 Phoenix-MR             40.84      40.05 ZQ     
 14 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           41.67      40.29 ZQ     
 15 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR      40.73      40.36 ZQ     
 16 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                41.67      40.41 ZQ     
 17 Foley, Lola G             10 Tmsuffolk-MR           41.55      40.78 ZQ     
 18 Kelly, Alanna M           10 Silver Streaks-MR      40.36      40.81 ZQ     
 19 Negast, Taylor N          10 COND-MR                41.60      41.30 ZQ     
 20 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                40.59      41.40 ZQ     
 21 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 41.77      41.93 ZQ     
 22 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR       41.37      42.09 JO     
 23 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR                41.45      42.32 JO     
 24 Dwyer, Grace V            10 COND-MR                41.32      43.73        
 25 Kern, Margo M             10 LIAC-MR                41.19      44.74        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:16.66    1:16.50 ZQ     
                  36.49     1:16.50 (40.01)                                        
  2 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:22.83    1:22.23 ZQ     
                  39.14     1:22.23 (43.09)                                        
  3 Grasso, Emily             10 SMC-MR               1:23.39    1:23.87 ZQ     
                  39.45     1:23.87 (44.42)                                        
  4 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:25.56    1:25.17 ZQ     
                  40.17     1:25.17 (45.00)                                        
  5 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:25.72    1:25.30 ZQ     
                  40.65     1:25.30 (44.65)                                        
  6 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR               1:27.32    1:25.64 ZQ     
                  40.56     1:25.64 (45.08)                                        
  7 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           1:29.74    1:25.73 ZQ     
                  40.44     1:25.73 (45.29)                                        
  8 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      1:28.98    1:26.17 ZQ     
                  39.81     1:26.17 (46.36)                                        
  9 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:30.15    1:26.63 ZQ     
                  40.53     1:26.63 (46.10)                                        
 10 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           1:29.87    1:27.31 ZQ     
                  41.85     1:27.31 (45.46)                                        
 11 Dzieciolowski, Sophie L   10 LIAC-MR              1:26.00    1:27.62 ZQ     
                  40.98     1:27.62 (46.64)                                        
 12 McIntyre, Gaby M          10 Express Swimming-MR  1:30.38    1:27.72 ZQ     
                  41.35     1:27.72 (46.37)                                        
 13 Blakeslee, Kaitlin P      10 Marlins Bgnw-MR      1:31.74    1:27.84 ZQ     
                  40.79     1:27.84 (47.05)                                        
 14 Kelly, Alanna M           10 Silver Streaks-MR    1:28.18    1:27.97 ZQ     
                  41.40     1:27.97 (46.57)                                        
 15 Lamar, Christina L        10 HS-MR                1:31.07    1:28.22 ZQ     
                  41.51     1:28.22 (46.71)                                        
 16 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR      1:30.36    1:28.30 ZQ     
                  41.28     1:28.30 (47.02)                                        
 17 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:30.07    1:28.58 ZQ     
                  41.76     1:28.58 (46.82)                                        
 18 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:31.42    1:28.69 ZQ     
                  42.22     1:28.69 (46.47)                                        
 19 Chen, Lydia G             10 Badger-MR            1:31.80    1:28.92 ZQ     
                  42.25     1:28.92 (46.67)                                        
 20 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              1:31.53    1:29.12 ZQ     
                  43.04     1:29.12 (46.08)                                        
 21 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              1:29.76    1:29.29 ZQ     
                  42.40     1:29.29 (46.89)                                        
 22 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:28.77    1:29.65 ZQ     
                  42.47     1:29.65 (47.18)                                        
 23 Morris Exeter, Maya       10 Sailfish-MR          1:30.22    1:29.79 ZQ     
                  42.20     1:29.79 (47.59)                                        
 24 Hoey, Onagh S             10 LBA-MR               1:31.40    1:30.96 ZQ     
                  43.85     1:30.96 (47.11)                                        
 25 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:29.96    1:31.16 ZQ     
                  43.31     1:31.16 (47.85)                                        
 26 Kern, Margo M             10 LIAC-MR              1:29.57    1:31.98 ZQ     
                  43.64     1:31.98 (48.34)                                        
 27 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR     1:31.37    1:34.84        
                  43.48     1:34.84 (51.36)                                        
 -- Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:26.51         DQ        
      Double pull / kicks
                  38.52          DQ (43.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
 Meet Qualifying:  34.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               10 Badger-MR              29.76      29.49 ZQ     
  2 Jiang, Joy                10 WEST-MR                30.26      29.62 ZQ     
  3 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR      31.58      30.54 ZQ     
  4 Cash, Joanie              10 LIAC-MR                31.67      31.31 ZQ     
  5 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR                 31.79      31.52 ZQ     
  6 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR    32.13      32.08 ZQ     
  7 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                33.43      32.19 ZQ     
  8 Gurden, Julia             10 WEST-MR                31.96      32.24 ZQ     
  9 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR        33.20      32.41 ZQ     
 10 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR                 32.68      32.74 ZQ     
 11 Vitale, Miya N            10 PATS-MR                34.09      32.82 ZQ     
 12 Negast, Taylor N          10 COND-MR                33.85      32.90 ZQ     
 13 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR    33.91      32.94 ZQ     
 14 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                33.30      32.99 ZQ     
 15 Lind, Olivia              10 SMC-MR                 33.22      33.33 ZQ     
 16 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR        34.08      33.44 ZQ     
 17 Clayton, Caelan            9 HYB-MR                 33.89      33.50 ZQ     
 18 Canning, Eva M             9 LIAC-MR                34.43      33.85 ZQ     
 19 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR                33.59      34.05 ZQ     
 20 Foley, Lola G             10 Tmsuffolk-MR           34.15      34.25 ZQ     
 21 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        34.37      34.42 ZQ     
 22 Chen, Jessica Z            9 Sachem-MR              34.67      35.60 JO     
 23 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR       34.70      35.75 JO     
 24 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    34.58      36.09        
 25 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 34.49      36.50        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:07.40    1:06.59 ZQ     
                  31.55     1:06.59 (35.04)                                        
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:11.65    1:07.88 ZQ     
                  32.42     1:07.88 (35.46)                                        
  3 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:09.98    1:09.19 ZQ     
                  32.40     1:09.19 (36.79)                                        
  4 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:10.00    1:10.11 ZQ     
                  32.73     1:10.11 (37.38)                                        
  5 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:13.29    1:12.00 ZQ     
                  33.76     1:12.00 (38.24)                                        
  6 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:14.66    1:13.69 ZQ     
                  34.76     1:13.69 (38.93)                                        
  7 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:14.52    1:15.42 ZQ     
                  33.88     1:15.42 (41.54)                                        
  8 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:17.62    1:16.89 ZQ     
                  35.31     1:16.89 (41.58)                                        
  9 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:15.85    1:17.08 ZQ     
                  36.81     1:17.08 (40.27)                                        
 10 Negast, Taylor N          10 COND-MR              1:19.67    1:18.43 ZQ     
                  36.32     1:18.43 (42.11)                                        
 11 Clayton, Caelan            9 HYB-MR               1:20.71    1:18.64 ZQ     
                  36.39     1:18.64 (42.25)                                        
 12 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:18.28    1:18.94 ZQ     
                  37.63     1:18.94 (41.31)                                        
 13 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:19.13    1:19.83 ZQ     
                  36.69     1:19.83 (43.14)                                        
 14 Yu, Julianna S            10 LIAC-MR              1:21.81    1:20.07 ZQ     
                  37.11     1:20.07 (42.96)                                        
 15 Finkelberg, Sydney H      10 Rivertown Rays-MR    1:20.26    1:20.37 ZQ     
                  36.50     1:20.37 (43.87)                                        
 16 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:19.89    1:21.48 ZQ     
                  37.62     1:21.48 (43.86)                                        
 17 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:20.51    1:21.57 ZQ     
                  38.41     1:21.57 (43.16)                                        
 18 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              1:21.13    1:21.64 ZQ     
                  35.96     1:21.64 (45.68)                                        
 19 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:20.96    1:22.11 JO     
                  39.26     1:22.11 (42.85)                                        
 20 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      1:21.47    1:22.48 JO     
                  38.25     1:22.48 (44.23)                                        
 21 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:20.33    1:23.12 JO     
                  39.66     1:23.12 (43.46)                                        
 22 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:16.40    1:23.81 JO     
                  39.55     1:23.81 (44.26)                                        
 23 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              1:21.83    1:24.33 JO     
                  38.56     1:24.33 (45.77)                                        
 24 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR     1:21.94    1:28.82        
                  38.12     1:28.82 (50.70)                                        
 -- Safovich, Agnessa         10 Unhes-Mr-MR          1:20.61         DQ        
      One hand touch
                  38.11          DQ (47.00)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:07.28    1:06.83 ZQ     
                  30.42     1:06.83 (36.41)                                        
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:12.38    1:09.42 ZQ     
                  32.35     1:09.42 (37.07)                                        
  3 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:11.88    1:10.36 ZQ     
                  31.36     1:10.36 (39.00)                                        
  4 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:12.31    1:12.04 ZQ     
                  32.55     1:12.04 (39.49)                                        
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:14.12    1:12.37 ZQ     
                  33.29     1:12.37 (39.08)                                        
  6 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:15.06    1:12.82 ZQ     
                  33.13     1:12.82 (39.69)                                        
  7 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:17.17    1:13.88 ZQ     
                  34.35     1:13.88 (39.53)                                        
  8 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:17.61    1:13.96 ZQ     
                  32.65     1:13.96 (41.31)                                        
  9 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              1:14.49    1:14.09 ZQ     
                  32.94     1:14.09 (41.15)                                        
 10 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR      1:17.69    1:14.85 ZQ     
                  34.27     1:14.85 (40.58)                                        
 11 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:14.08    1:15.03 ZQ     
                  35.22     1:15.03 (39.81)                                        
 12 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:16.03    1:15.70 ZQ     
                  33.62     1:15.70 (42.08)                                        
 13 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:17.86    1:15.93 ZQ     
                  33.43     1:15.93 (42.50)                                        
 14 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              1:17.19    1:16.07 ZQ     
                  34.39     1:16.07 (41.68)                                        
 15 Negast, Taylor N          10 COND-MR              1:17.31    1:16.31 ZQ     
                  34.18     1:16.31 (42.13)                                        
 16 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:17.54    1:16.32 ZQ     
                  34.39     1:16.32 (41.93)                                        
 17 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR  1:16.42    1:16.75 ZQ     
                  34.68     1:16.75 (42.07)                                        
 18 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR               1:17.26    1:16.83 ZQ     
                  35.91     1:16.83 (40.92)                                        
 19 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           1:17.95    1:17.98 ZQ     
                  35.95     1:17.98 (42.03)                                        
 20 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         1:17.82    1:18.23 JO     
                  35.60     1:18.23 (42.63)                                        
 21 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:17.84    1:19.70 JO     
                  37.66     1:19.70 (42.04)                                        
 22 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:16.95    1:20.32 JO     
                  36.91     1:20.32 (43.41)                                        
 23 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR              1:17.66    1:21.51        
                  37.96     1:21.51 (43.55)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              2:24.06    2:25.48 ZQ     
                  30.92     1:06.26 (35.34)     1:50.72 (44.46)     2:25.48 (34.76)
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    2:34.13    2:30.57 ZQ     
                  31.31     1:10.11 (38.80)     1:55.77 (45.66)     2:30.57 (34.80)
  3 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              2:38.07    2:34.24 ZQ     
                  34.77     1:12.09 (37.32)     2:01.24 (49.15)     2:34.24 (33.00)
  4 Pabby, Anya               10 Badger-MR            2:38.02    2:34.43 ZQ     
                  31.79     1:10.33 (38.54)     2:00.55 (50.22)     2:34.43 (33.88)
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      2:36.56    2:38.82 ZQ     
                  34.24     1:13.41 (39.17)     2:03.46 (50.05)     2:38.82 (35.36)
  6 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              2:40.33    2:41.50 ZQ     
                  36.41     1:16.29 (39.88)     2:03.83 (47.54)     2:41.50 (37.67)
  7 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    2:39.39    2:41.94 ZQ     
                  35.43     1:17.07 (41.64)     2:04.91 (47.84)     2:41.94 (37.03)
  8 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              2:46.19    2:42.57 ZQ     
                  33.48     1:14.22 (40.74)     2:05.38 (51.16)     2:42.57 (37.19)
  9 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              2:46.94    2:42.62 ZQ     
                  33.68     1:18.74 (45.06)     2:07.64 (48.90)     2:42.62 (34.98)
 10 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         2:46.12    2:42.98 ZQ     
                  36.22     1:14.60 (38.38)     2:04.89 (50.29)     2:42.98 (38.09)
 11 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         2:44.10    2:43.33 ZQ     
                  37.12     1:18.86 (41.74)     2:06.53 (47.67)     2:43.33 (36.80)
 12 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      2:46.95    2:44.53 ZQ     
                  35.41     1:16.24 (40.83)     2:06.81 (50.57)     2:44.53 (37.72)
 13 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    2:45.41    2:45.05 ZQ     
                  37.36     1:19.14 (41.78)     2:07.63 (48.49)     2:45.05 (37.42)
 14 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               2:43.11    2:45.35 ZQ     
                  36.47     1:17.41 (40.94)     2:10.44 (53.03)     2:45.35 (34.91)
 15 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           2:47.69    2:45.66 ZQ     
                  38.51     1:19.17 (40.66)     2:08.21 (49.04)     2:45.66 (37.45)
 16 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR      2:47.70    2:47.82 ZQ     
                  36.28     1:21.21 (44.93)     2:10.27 (49.06)     2:47.82 (37.55)
 17 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  2:44.81    2:49.90 JO     
                  37.41     1:22.76 (45.35)     2:12.64 (49.88)     2:49.90 (37.26)
 -- Foley, Lola G             10 Tmsuffolk-MR         2:45.53        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  SCS
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  25.41      25.11 SCS    
  2 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                25.68      25.19 SCS    
  3 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      25.86      25.28 METS   
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                25.67      25.35 METS   
  5 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      26.25      25.82 ZQ     
  6 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                26.33      25.98 ZQ     
  7 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                26.64      26.39 ZQ     
  8 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  26.80      26.74 ZQ     
Preliminaries
  9 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                26.98                   
 10 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     27.21                   
 11 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        27.29                   
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR                27.33                   
 13 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    27.45                   
 14 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    27.61                   
 15 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 27.64                   
 15 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                27.64                   
 17 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                27.67                   
 18 Pryne, Jess L             11 CSD-MR                 27.68                   
 19 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                27.70                   
 20 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 27.75                   
 21 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           27.76                   
 22 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    27.78                   
 23 Claps, Emma               11 HAA-MR                 27.80                   
 24 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR    27.93                   
 25 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            27.96                   
 26 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  28.07                   
 27 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      28.18                   
 28 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                28.25                   
 29 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 28.55                   
 30 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           28.75                   
 31 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 28.95                   
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  SCS
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  25.48      25.41 qMETS  
  2 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                25.56      25.67 qMETS  
  3 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                25.52      25.68 qMETS  
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      25.66      25.86 qZQ    
  5 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      26.13      26.25 qZQ    
  6 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                25.95      26.33 qZQ    
  7 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                26.57      26.64 qZQ    
  8 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  26.90      26.80 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                27.06      26.98 ZQ     
 10 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     27.33      27.21 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        27.24      27.29 ZQ     
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR                26.97      27.33 ZQ     
 13 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    27.21      27.45 ZQ     
 14 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    27.90      27.61 ZQ     
 15 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 27.03      27.64 ZQ     
 15 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                27.42      27.64 ZQ     
 17 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                27.48      27.67 ZQ     
 18 Pryne, Jess L             11 CSD-MR                 27.59      27.68 ZQ     
 19 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                26.69      27.70 ZQ     
 20 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 27.33      27.75 ZQ     
 21 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           27.02      27.76 ZQ     
 22 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    27.91      27.78 ZQ     
 23 Claps, Emma               11 HAA-MR                 27.85      27.80 ZQ     
 24 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR    27.54      27.93 ZQ     
 25 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            27.90      27.96 ZQ     
 26 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  27.74      28.07 JO     
 27 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      27.80      28.18 JO     
 28 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                27.37      28.25 JO     
 29 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 27.69      28.55        
 30 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           27.85      28.75        
 31 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 27.89      28.95        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
                54.39  SCS
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR         NT      57.06 ZQ     
                  27.33       57.06 (29.73)                                        
  2 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR       NT      57.55 ZQ     
                  27.90       57.55 (29.65)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.39  SCS
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  54.52      53.98 SCS    
                  26.22       53.98 (27.76)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                55.93      54.46 METS   
                  26.01       54.46 (28.45)                                        
  3 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      56.10      55.87 METS   
                  26.66       55.87 (29.21)                                        
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                55.86      56.02 ZQ     
                  26.57       56.02 (29.45)                                        
  5 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                56.48      56.33 ZQ     
                  27.06       56.33 (29.27)                                        
  6 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     58.15      58.55 ZQ     
                  27.87       58.55 (30.68)                                        
  7 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                58.62      58.58 ZQ     
                  28.17       58.58 (30.41)                                        
  8 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      58.64      58.91 ZQ     
                  28.41       58.91 (30.50)                                        
Preliminaries
  9 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR   J58.64                   
 10 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 58.95                   
 11 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR                59.04                   
 12 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  59.13                   
 13 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                59.24                   
 14 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                59.49                   
 15 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      59.73                   
 16 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 59.87                   
 17 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                59.93                   
 18 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      1:00.09                   
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:00.13                   
 20 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:00.22                   
 21 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:00.60                   
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:00.81                   
 23 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:00.87                   
 24 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   1:01.12                   
 25 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:01.23                   
 26 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:01.57                   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.39  SCS
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  54.94      54.52 qMETS  
                  26.08       54.52 (28.44)                                        
  2 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                55.02      55.86 qMETS  
                  26.44       55.86 (29.42)                                        
  3 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                55.72      55.93 qZQ    
                  26.57       55.93 (29.36)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      57.74      56.10 qZQ    
                  27.15       56.10 (28.95)                                        
  5 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                56.03      56.48 qZQ    
                  27.28       56.48 (29.20)                                        
  6 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     57.72      58.15 qZQ    
                  27.88       58.15 (30.27)                                        
  7 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                57.76      58.62 qZQ    
                  28.17       58.62 (30.45)                                        
  8 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      57.31      58.64 qZQ    
                  27.69       58.64 (30.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    59.57     J58.64 ZQ     
                  28.30       58.64 (30.34)                                        
 10 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 58.27      58.95 ZQ     
                  28.77       58.95 (30.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR                59.62      59.04 ZQ     
                  28.55       59.04 (30.49)                                        
 12 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  59.02      59.13 ZQ     
                  28.68       59.13 (30.45)                                        
 13 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                59.17      59.24 ZQ     
                  28.46       59.24 (30.78)                                        
 14 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                57.03      59.49 ZQ     
                  28.47       59.49 (31.02)                                        
 15 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      57.29      59.73 ZQ     
                  28.47       59.73 (31.26)                                        
 16 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 59.56      59.87 ZQ     
                  28.88       59.87 (30.99)                                        
 17 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                58.89      59.93 ZQ     
                  29.19       59.93 (30.74)                                        
 18 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      1:00.23    1:00.09 ZQ     
                  28.78     1:00.09 (31.31)                                        
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 59.05    1:00.13 ZQ     
                  28.72     1:00.13 (31.41)                                        
 20 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    59.95    1:00.22 ZQ     
                  29.34     1:00.22 (30.88)                                        
 21 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR       59.96    1:00.60 JO     
                  29.61     1:00.60 (30.99)                                        
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    59.98    1:00.81 JO     
                  29.09     1:00.81 (31.72)                                        
 23 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      59.87    1:00.87 JO     
                  29.20     1:00.87 (31.67)                                        
 24 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   1:00.18    1:01.12 JO     
                  29.32     1:01.12 (31.80)                                        
 25 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                59.72    1:01.23 JO     
                  29.60     1:01.23 (31.63)                                        
 26 Maher, Mary K             11 LBA-MR                 59.91    1:01.57 JO     
                  29.62     1:01.57 (31.95)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:00.72    1:58.23 METS   
                  27.05       57.21 (30.16)     1:27.79 (30.58)     1:58.23 (30.44)
  2 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:02.07    2:00.68 ZQ     
                  27.54       58.60 (31.06)     1:29.52 (30.92)     2:00.68 (31.16)
  3 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              2:01.94    2:01.48 ZQ     
                  26.66       57.06 (30.40)     1:29.53 (32.47)     2:01.48 (31.95)
  4 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:01.35    2:03.07 ZQ     
                  27.23       57.70 (30.47)     1:29.74 (32.04)     2:03.07 (33.33)
  5 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:03.51    2:03.29 ZQ     
                  27.81       58.85 (31.04)     1:31.47 (32.62)     2:03.29 (31.82)
  6 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:04.26    2:05.57 ZQ     
                  28.37       59.82 (31.45)     1:32.45 (32.63)     2:05.57 (33.12)
  7 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:05.57    2:06.70 ZQ     
                  28.19       59.92 (31.73)     1:33.42 (33.50)     2:06.70 (33.28)
  8 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR              2:06.50    2:06.73 ZQ     
                  29.17     1:01.22 (32.05)     1:34.02 (32.80)     2:06.73 (32.71)
Preliminaries
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:06.88                   
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:07.05                   
 11 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               2:07.17                   
 12 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:07.64                   
 13 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:07.85                   
 14 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:07.95                   
 15 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:08.04                   
 16 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:08.50                   
 17 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:08.52                   
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:08.67                   
 19 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:08.69                   
 20 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:09.28                   
 21 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:09.52                   
 22 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:09.54                   
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:09.55                   
 24 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:10.44                   
 25 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:11.45                   
 26 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              2:12.28                   
 27 Jaeger, Caroline O        12 PATS-MR              2:12.49                   
 28 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:13.03                   
 29 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:13.07                   
 30 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:13.63                   
 31 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:14.44                   
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                   DFS                    
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:01.55    2:00.72 qZQ    
                  28.88       59.69 (30.81)     1:30.45 (30.76)     2:00.72 (30.27)
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:06.35    2:01.35 qZQ    
                  28.00       58.93 (30.93)     1:30.58 (31.65)     2:01.35 (30.77)
  3 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:59.99    2:01.94 qZQ    
                  27.67       58.32 (30.65)     1:30.60 (32.28)     2:01.94 (31.34)
  4 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:03.91    2:02.07 qZQ    
                  28.17       59.32 (31.15)     1:31.68 (32.36)     2:02.07 (30.39)
  5 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:05.22    2:03.51 qZQ    
                  27.91       59.60 (31.69)     1:31.83 (32.23)     2:03.51 (31.68)
  6 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:05.24    2:04.26 qZQ    
                  28.78     1:00.03 (31.25)     1:32.13 (32.10)     2:04.26 (32.13)
  7 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:09.23    2:05.57 qZQ    
                  29.38     1:01.63 (32.25)     1:34.03 (32.40)     2:05.57 (31.54)
  8 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR              2:10.35    2:06.50 qZQ    
                  29.17     1:01.05 (31.88)     1:33.95 (32.90)     2:06.50 (32.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:07.73    2:06.88 ZQ     
                  29.30     1:01.37 (32.07)     1:34.46 (33.09)     2:06.88 (32.42)
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:11.30    2:07.05 ZQ     
                  29.93     1:02.32 (32.39)     1:34.81 (32.49)     2:07.05 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               2:09.84    2:07.17 ZQ     
                  29.67     1:01.63 (31.96)     1:34.35 (32.72)     2:07.17 (32.82)
 12 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:06.61    2:07.64 ZQ     
                  29.03     1:00.71 (31.68)     1:34.16 (33.45)     2:07.64 (33.48)
 13 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:09.62    2:07.85 ZQ     
                  30.33     1:02.31 (31.98)     1:35.38 (33.07)     2:07.85 (32.47)
 14 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:08.52    2:07.95 ZQ     
                  29.76     1:02.58 (32.82)     1:36.03 (33.45)     2:07.95 (31.92)
 15 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:10.80    2:08.04 ZQ     
                  29.88     1:02.46 (32.58)     1:35.68 (33.22)     2:08.04 (32.36)
 16 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:06.98    2:08.50 ZQ     
                  30.02     1:02.85 (32.83)     1:36.17 (33.32)     2:08.50 (32.33)
 17 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:05.95    2:08.52 ZQ     
                  28.77     1:01.19 (32.42)     1:34.76 (33.57)     2:08.52 (33.76)
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:10.07    2:08.67 ZQ     
                  29.35     1:02.75 (33.40)     1:36.13 (33.38)     2:08.67 (32.54)
 19 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:10.67    2:08.69 ZQ     
                  29.71     1:02.80 (33.09)     1:36.48 (33.68)     2:08.69 (32.21)
 20 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:08.11    2:09.28 ZQ     
                  29.12     1:02.14 (33.02)     1:35.89 (33.75)     2:09.28 (33.39)
 21 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:07.41    2:09.52 ZQ     
                  29.69     1:02.42 (32.73)     1:36.27 (33.85)     2:09.52 (33.25)
 22 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:09.03    2:09.54 ZQ     
                  30.07     1:03.11 (33.04)     1:37.24 (34.13)     2:09.54 (32.30)
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:08.37    2:09.55 ZQ     
                  30.44     1:03.74 (33.30)     1:37.40 (33.66)     2:09.55 (32.15)
 24 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:09.60    2:10.44 ZQ     
                  30.41     1:03.50 (33.09)     1:37.24 (33.74)     2:10.44 (33.20)
 25 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:09.30    2:11.45 ZQ     
                  29.42     1:02.69 (33.27)     1:37.49 (34.80)     2:11.45 (33.96)
 26 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              2:10.33    2:12.28 JO     
                  29.99     1:03.72 (33.73)     1:38.19 (34.47)     2:12.28 (34.09)
 27 Jaeger, Caroline O        12 PATS-MR              2:10.86    2:12.49 JO     
                  30.09     1:03.31 (33.22)     1:38.02 (34.71)     2:12.49 (34.47)
 28 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:11.43    2:13.03 JO     
                  30.24     1:03.87 (33.63)     1:38.40 (34.53)     2:13.03 (34.63)
 29 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:07.37    2:13.07 JO     
                  28.77     1:01.73 (32.96)     1:37.51 (35.78)     2:13.07 (35.56)
 30 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:11.68    2:13.63 JO     
                  30.92     1:04.59 (33.67)     1:39.61 (35.02)     2:13.63 (34.02)
 31 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:08.67    2:14.44        
                  30.60     1:04.24 (33.64)     1:39.70 (35.46)     2:14.44 (34.74)
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                2:00.14        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
 Meet Qualifying:  5:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              5:24.32    5:20.68 ZQ     
                  29.16     1:00.90 (31.74)     1:33.66 (32.76)     2:05.93 (32.27)
        2:38.36 (32.43)     3:10.52 (32.16)     3:43.06 (32.54)     4:16.28 (33.22)
        4:49.00 (32.72)     5:20.68 (31.68)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      5:21.88    5:21.70 ZQ     
                  28.70     1:00.57 (31.87)     1:33.19 (32.62)     2:05.94 (32.75)
        2:39.11 (33.17)     3:11.99 (32.88)     3:45.24 (33.25)     4:18.12 (32.88)
        4:50.57 (32.45)     5:21.70 (31.13)                                        
  3 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              5:25.40    5:22.75 ZQ     
                  28.73     1:00.38 (31.65)     1:32.67 (32.29)     2:06.01 (33.34)
        2:39.27 (33.26)     3:12.28 (33.01)     3:45.42 (33.14)     4:18.33 (32.91)
        4:51.14 (32.81)     5:22.75 (31.61)                                        
  4 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  5:25.53    5:25.74 ZQ     
                  29.14     1:00.92 (31.78)     1:33.55 (32.63)     2:06.30 (32.75)
        2:39.23 (32.93)     3:12.75 (33.52)     3:46.35 (33.60)     4:20.70 (34.35)
        4:53.98 (33.28)     5:25.74 (31.76)                                        
  5 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              5:15.95    5:34.60 ZQ     
                  28.84     1:00.95 (32.11)     1:34.45 (33.50)     2:08.33 (33.88)
        2:42.29 (33.96)     3:16.47 (34.18)     3:51.11 (34.64)     4:25.86 (34.75)
        5:00.39 (34.53)     5:34.60 (34.21)                                        
  6 Maher, Mary K             11 LBA-MR               5:44.87    5:35.03 ZQ     
                  30.68     1:04.24 (33.56)     1:38.41 (34.17)     2:12.02 (33.61)
        2:44.74 (32.72)     3:18.99 (34.25)     3:53.41 (34.42)     4:27.77 (34.36)
        5:01.58 (33.81)     5:35.03 (33.45)                                        
  7 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              5:33.10    5:36.93 ZQ     
                  29.42     1:02.23 (32.81)     1:35.35 (33.12)     2:09.69 (34.34)
        2:43.89 (34.20)     3:18.48 (34.59)     3:52.93 (34.45)     4:27.70 (34.77)
        5:02.55 (34.85)     5:36.93 (34.38)                                        
  8 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     5:34.54    5:37.36 ZQ     
                  30.33     1:03.01 (32.68)     1:36.88 (33.87)     2:11.45 (34.57)
        2:45.99 (34.54)     3:20.62 (34.63)     3:55.54 (34.92)     4:29.98 (34.44)
        5:03.96 (33.98)     5:37.36 (33.40)                                        
  9 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR              5:51.05    5:39.17 ZQ     
                  30.49     1:03.75 (33.26)     1:38.65 (34.90)     2:14.02 (35.37)
        2:48.69 (34.67)     3:22.89 (34.20)     3:56.96 (34.07)     4:30.84 (33.88)
        5:06.01 (35.17)     5:39.17 (33.16)                                        
 10 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               5:35.39    5:39.91 ZQ     
                  30.23     1:02.97 (32.74)     1:36.73 (33.76)     2:10.93 (34.20)
        2:45.60 (34.67)     3:20.34 (34.74)     3:55.49 (35.15)     4:30.80 (35.31)
        5:05.94 (35.14)     5:39.91 (33.97)                                        
 11 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   5:44.55    5:41.57 ZQ     
                  30.95     1:04.66 (33.71)     1:40.18 (35.52)     2:14.29 (34.11)
        2:48.52 (34.23)     3:23.80 (35.28)     3:58.68 (34.88)     4:33.86 (35.18)
        5:09.48 (35.62)     5:41.57 (32.09)                                        
 12 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    5:44.17    5:41.66 ZQ     
                  30.67     1:04.81 (34.14)     1:39.65 (34.84)     2:14.69 (35.04)
        2:49.26 (34.57)     3:24.22 (34.96)     3:58.60 (34.38)     4:33.85 (35.25)
        5:08.49 (34.64)     5:41.66 (33.17)                                        
 13 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               5:49.99    5:42.39 ZQ     
                  29.86     1:02.68 (32.82)     1:37.44 (34.76)     2:12.44 (35.00)
        2:47.86 (35.42)     3:22.53 (34.67)     3:57.96 (35.43)     4:33.93 (35.97)
        5:09.62 (35.69)     5:42.39 (32.77)                                        
 14 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              5:46.53    5:44.85 ZQ     
                  30.38     1:04.06 (33.68)     1:39.60 (35.54)     2:13.95 (34.35)
        2:49.90 (35.95)     3:25.72 (35.82)     4:00.90 (35.18)     4:36.27 (35.37)
        5:09.71 (33.44)     5:44.85 (35.14)                                        
 15 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              5:49.11    5:45.01 ZQ     
                  30.76     1:04.49 (33.73)     1:39.46 (34.97)     2:14.82 (35.36)
        2:50.63 (35.81)     3:26.10 (35.47)     4:01.57 (35.47)     4:37.19 (35.62)
        5:12.61 (35.42)     5:45.01 (32.40)                                        
 16 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              5:41.01    5:47.08 ZQ     
                  30.97     1:05.03 (34.06)     1:39.89 (34.86)     2:14.99 (35.10)
        2:50.64 (35.65)     3:26.11 (35.47)     4:01.86 (35.75)     4:37.74 (35.88)
        5:13.54 (35.80)     5:47.08 (33.54)                                        
 17 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              5:51.86    5:48.43 ZQ     
                  29.91     1:04.20 (34.29)     1:39.72 (35.52)     2:15.78 (36.06)
        2:51.86 (36.08)     3:27.55 (35.69)     4:02.51 (34.96)     4:38.65 (36.14)
        5:13.79 (35.14)     5:48.43 (34.64)                                        
 18 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              5:54.50    5:48.84 ZQ     
                  31.99     1:06.85 (34.86)     1:42.51 (35.66)     2:18.35 (35.84)
        2:53.97 (35.62)     3:27.41 (33.44)     4:02.43 (35.02)     4:39.17 (36.74)
        5:14.84 (35.67)     5:48.84 (34.00)                                        
 19 Giovanniello, Kirsten M   12 LIAC-MR              5:53.91    5:49.63 ZQ     
                  31.24     1:05.71 (34.47)     1:41.10 (35.39)     2:16.86 (35.76)
        2:52.69 (35.83)     3:28.21 (35.52)     4:03.87 (35.66)     4:40.33 (36.46)
        5:16.06 (35.73)     5:49.63 (33.57)                                        
 20 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              5:50.72    5:50.32 ZQ     
                  31.59     1:07.24 (35.65)     1:43.73 (36.49)     2:19.81 (36.08)
        2:56.00 (36.19)     3:32.70 (36.70)     4:07.48 (34.78)     4:42.62 (35.14)
        5:17.84 (35.22)     5:50.32 (32.48)                                        
 21 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      5:51.61    5:50.53 ZQ     
                  30.40     1:04.33 (33.93)     1:39.67 (35.34)     2:15.42 (35.75)
        2:51.46 (36.04)     3:27.48 (36.02)     4:03.46 (35.98)     4:39.54 (36.08)
        5:16.39 (36.85)     5:50.53 (34.14)                                        
 22 Greenberg, Elana M        11 Agua Swim Team-MR    5:57.65    5:50.80 ZQ     
                  31.53     1:06.17 (34.64)     1:42.01 (35.84)     2:17.81 (35.80)
        2:53.70 (35.89)     3:29.77 (36.07)     4:05.59 (35.82)     4:41.22 (35.63)
        5:16.47 (35.25)     5:50.80 (34.33)                                        
 23 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         5:47.65    5:51.14 ZQ     
                  30.99     1:05.25 (34.26)     1:40.31 (35.06)     2:16.26 (35.95)
        2:52.32 (36.06)     3:28.26 (35.94)     4:04.21 (35.95)     4:40.88 (36.67)
        5:16.77 (35.89)     5:51.14 (34.37)                                        
 24 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   5:57.31    5:52.32 ZQ     
                  31.46     1:07.02 (35.56)     1:43.10 (36.08)     2:18.80 (35.70)
        2:54.85 (36.05)     3:30.72 (35.87)     4:07.01 (36.29)     4:43.14 (36.13)
        5:18.74 (35.60)     5:52.32 (33.58)                                        
 25 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              5:45.73    5:53.09 ZQ     
                  29.92     1:03.46 (33.54)     1:39.12 (35.66)     2:15.57 (36.45)
        2:52.12 (36.55)     3:28.84 (36.72)     4:05.16 (36.32)     4:41.35 (36.19)
        5:17.75 (36.40)     5:53.09 (35.34)                                        
 26 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              5:57.26    5:54.93 ZQ     
                  32.21     1:07.07 (34.86)     1:43.10 (36.03)     2:19.04 (35.94)
        2:55.33 (36.29)     3:30.16 (34.83)     4:06.93 (36.77)     4:43.98 (37.05)
        5:21.05 (37.07)     5:54.93 (33.88)                                        
 27 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              5:52.95    5:57.79 ZQ     
                  31.81     1:07.01 (35.20)     1:42.83 (35.82)     2:18.73 (35.90)
        2:55.60 (36.87)     3:32.76 (37.16)     4:09.91 (37.15)     4:46.81 (36.90)
        5:23.22 (36.41)     5:57.79 (34.57)                                        
 28 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  5:54.34    5:58.11 JO     
                  31.22     1:05.93 (34.71)     1:41.73 (35.80)     2:17.99 (36.26)
        2:54.13 (36.14)     3:30.72 (36.59)     4:07.32 (36.60)     4:44.42 (37.10)
        5:22.47 (38.05)     5:58.11 (35.64)                                        
 29 Brown, Alana E            11 LIAC-MR              5:46.47    5:59.22 JO     
                  31.65     1:06.63 (34.98)     1:43.27 (36.64)     2:19.79 (36.52)
        2:57.42 (37.63)     3:33.89 (36.47)     4:10.96 (37.07)     4:48.35 (37.39)
        5:24.87 (36.52)     5:59.22 (34.35)                                        
 30 Jaeger, Caroline O        12 PATS-MR              5:57.63    6:01.31 JO     
                  30.62     1:04.92 (34.30)     1:41.04 (36.12)     2:17.54 (36.50)
        2:54.89 (37.35)     3:32.03 (37.14)     4:09.30 (37.27)     4:46.88 (37.58)
        5:24.88 (38.00)     6:01.31 (36.43)                                        
 31 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    5:55.51    6:01.39 JO     
                  31.48     1:06.67 (35.19)     1:43.30 (36.63)     2:19.95 (36.65)
        2:57.35 (37.40)     3:34.14 (36.79)     4:11.38 (37.24)     4:49.13 (37.75)
        5:25.37 (36.24)     6:01.39 (36.02)                                        
 32 Ahmed, Emily              12 Sachem-MR            5:57.95    6:12.82        
                  31.61     1:07.28 (35.67)     1:44.56 (37.28)     2:22.33 (37.77)
        3:00.74 (38.41)     3:39.82 (39.08)     4:18.94 (39.12)     4:58.51 (39.57)
        5:36.49 (37.98)     6:12.82 (36.33)                                        
 -- Brierley, Julia J         11 EHY-MR               5:47.59        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                28.94      28.57 ZQ     
  2 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  29.41      28.67 ZQ     
  3 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                28.85      28.84 ZQ     
  4 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      29.70      29.18 ZQ     
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                29.85      29.30 ZQ     
  5 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  29.69      29.30 ZQ     
  7 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                30.01      30.04 ZQ     
  8 Garces, Frankie           12 WEST-MR                29.89      30.22 ZQ     
Preliminaries
  9 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        30.28                   
 10 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      30.31                   
 11 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           30.41                   
 12 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR      30.43                   
 13 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        30.46                   
 14 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 30.51                   
 15 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR                30.54                   
 16 Klis, Alexandra           11 HAA-MR                 30.70                   
 17 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                30.75                   
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  30.77                   
 19 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.83                   
 20 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     30.91                   
 21 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR             30.95                   
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    31.04                   
 23 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                31.19                   
 24 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     31.26                   
 25 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      31.33                   
 26 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                31.34                   
 26 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                31.34                   
 28 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                31.52                   
 29 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            31.56                   
 30 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                31.61                   
 31 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR       31.67                   
 32 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR                31.84                   
 33 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                31.88                   
 34 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR       32.20                   
 35 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 32.24                   
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    32.24                   
 37 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                32.37                   
 38 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 32.47                   
 39 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      32.48                   
 40 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR              32.51                   
 41 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    32.64                   
 41 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 32.64                   
 43 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           32.66                   
 44 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  32.68                   
 45 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR    32.73                   
 46 Blum, Madison J           12 Barracudas-MR          32.84                   
 47 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      33.09                   
 48 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                33.16                   
 49 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                  33.21                   
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                29.92      28.85 qZQ    
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                29.26      28.94 qZQ    
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  30.27      29.41 qZQ    
  4 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  30.28      29.69 qZQ    
  5 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      30.29      29.70 qZQ    
  6 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                29.75      29.85 qZQ    
  7 Garces, Frankie           12 WEST-MR                30.40      29.89 qZQ    
  8 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                30.78      30.01 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        29.72      30.28 ZQ     
 10 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      31.06      30.31 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           30.56      30.41 ZQ     
 12 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR      30.93      30.43 ZQ     
 13 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        31.42      30.46 ZQ     
 14 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 31.53      30.51 ZQ     
 15 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR                31.72      30.54 ZQ     
 16 Klis, Alexandra           11 HAA-MR                 31.36      30.70 ZQ     
 17 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                29.55      30.75 ZQ     
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  31.34      30.77 ZQ     
 19 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.79      30.83 ZQ     
 20 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     32.00      30.91 ZQ     
 21 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR             32.02      30.95 ZQ     
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    30.51      31.04 ZQ     
 23 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                32.09      31.19 ZQ     
 24 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     31.61      31.26 ZQ     
 25 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      30.72      31.33 ZQ     
 26 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                31.56      31.34 ZQ     
 26 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                31.96      31.34 ZQ     
 28 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                32.36      31.52 ZQ     
 29 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            32.55      31.56 ZQ     
 30 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                32.11      31.61 ZQ     
 31 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR       31.16      31.67 ZQ     
 32 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR                31.63      31.84 ZQ     
 33 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                32.27      31.88 ZQ     
 34 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR       32.59      32.20 ZQ     
 35 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 32.47      32.24 ZQ     
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    32.38      32.24 ZQ     
 37 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                32.21      32.37 ZQ     
 38 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 32.02      32.47 ZQ     
 39 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      32.51      32.48 ZQ     
 40 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR              32.50      32.51 ZQ     
 41 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    31.98      32.64 ZQ     
 41 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 32.33      32.64 ZQ     
 43 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           31.48      32.66 ZQ     
 44 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  32.64      32.68 ZQ     
 45 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR    32.50      32.73 JO     
 46 Blum, Madison J           12 Barracudas-MR          32.15      32.84 JO     
 47 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      32.48      33.09        
 48 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                32.17      33.16        
 49 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                  32.32      33.21        
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    32.11         DQ        
      Re-Submerged
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:02.53    1:00.90 METS   
                  29.70     1:00.90 (31.20)                                        
  2 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:01.64    1:01.03 METS   
                  29.29     1:01.03 (31.74)                                        
  3 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.69    1:02.05 METS   
                  30.48     1:02.05 (31.57)                                        
  4 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:02.07    1:02.23 METS   
                  30.05     1:02.23 (32.18)                                        
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:04.87    1:03.79 ZQ     
                  30.59     1:03.79 (33.20)                                        
  6 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:05.04    1:04.70 ZQ     
                  31.75     1:04.70 (32.95)                                        
  7 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              1:04.96    1:04.75 ZQ     
                  31.22     1:04.75 (33.53)                                        
  8 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:05.02    1:05.40 ZQ     
                  32.09     1:05.40 (33.31)                                        
Preliminaries
  9 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:05.16                   
 10 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:05.87                   
 11 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              1:06.52                   
 12 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:06.54                   
 13 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:06.61                   
 14 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:06.74                   
 15 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               1:06.88                   
 16 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:06.91                   
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:06.92                   
 18 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:06.95                   
 19 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:07.46                   
 20 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:07.47                   
 21 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:07.87                   
 22 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:07.89                   
 23 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:07.96                   
 24 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:08.01                   
 25 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              1:08.05                   
 26 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR    1:08.47                   
 27 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           1:08.69                   
 28 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:08.73                   
 29 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:08.81                   
 30 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:08.93                   
 31 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:09.10                   
 32 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR            1:09.54                   
 33 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:09.57                   
 34 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:09.84                   
 35 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:10.05                   
 36 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR     1:10.22                   
 37 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:10.33                   
 38 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR  1:10.49                   
 39 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              1:10.59                   
 -- Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:04.17    1:01.64 qMETS  
                  30.43     1:01.64 (31.21)                                        
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:01.46    1:02.07 qMETS  
                  29.78     1:02.07 (32.29)                                        
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:03.39    1:02.53 qMETS  
                  30.14     1:02.53 (32.39)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.97    1:02.69 qZQ    
                  30.64     1:02.69 (32.05)                                        
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:03.96    1:04.87 qZQ    
                  31.84     1:04.87 (33.03)                                        
  6 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              1:06.98    1:04.96 qZQ    
                  31.78     1:04.96 (33.18)                                        
  7 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:03.62    1:05.02 qZQ    
                  31.60     1:05.02 (33.42)                                        
  8 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:03.75    1:05.04 qZQ    
                  31.91     1:05.04 (33.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:03.94    1:05.16 ZQ     
                  31.73     1:05.16 (33.43)                                        
 10 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:05.95    1:05.87 ZQ     
                  31.92     1:05.87 (33.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              1:08.06    1:06.52 ZQ     
                  31.40     1:06.52 (35.12)                                        
 12 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:07.16    1:06.54 ZQ     
                  31.91     1:06.54 (34.63)                                        
 13 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:08.15    1:06.61 ZQ     
                  32.19     1:06.61 (34.42)                                        
 14 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:08.44    1:06.74 ZQ     
                  32.38     1:06.74 (34.36)                                        
 15 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               1:08.60    1:06.88 ZQ     
                  32.82     1:06.88 (34.06)                                        
 16 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:07.41    1:06.91 ZQ     
                  32.73     1:06.91 (34.18)                                        
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:08.08    1:06.92 ZQ     
                  32.36     1:06.92 (34.56)                                        
 18 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:06.55    1:06.95 ZQ     
                  33.30     1:06.95 (33.65)                                        
 19 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:05.73    1:07.46 ZQ     
                  32.59     1:07.46 (34.87)                                        
 20 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:07.47    1:07.47 ZQ     
                  32.33     1:07.47 (35.14)                                        
 21 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:07.18    1:07.87 ZQ     
                  33.12     1:07.87 (34.75)                                        
 22 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:08.58    1:07.89 ZQ     
                  33.42     1:07.89 (34.47)                                        
 23 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:07.69    1:07.96 ZQ     
                  32.77     1:07.96 (35.19)                                        
 24 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:09.44    1:08.01 ZQ     
                  33.49     1:08.01 (34.52)                                        
 25 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              1:08.07    1:08.05 ZQ     
                  32.57     1:08.05 (35.48)                                        
 26 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR    1:07.64    1:08.47 ZQ     
                  32.82     1:08.47 (35.65)                                        
 27 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           1:09.48    1:08.69 ZQ     
                  33.00     1:08.69 (35.69)                                        
 28 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:08.04    1:08.73 ZQ     
                  32.76     1:08.73 (35.97)                                        
 29 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:08.67    1:08.81 ZQ     
                  33.54     1:08.81 (35.27)                                        
 30 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:08.88    1:08.93 ZQ     
                  33.47     1:08.93 (35.46)                                        
 31 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:08.37    1:09.10 ZQ     
                  32.56     1:09.10 (36.54)                                        
 32 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR            1:09.01    1:09.54 JO     
                  34.22     1:09.54 (35.32)                                        
 33 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:08.97    1:09.57 JO     
                  33.93     1:09.57 (35.64)                                        
 34 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:08.42    1:09.84 JO     
                  34.34     1:09.84 (35.50)                                        
 35 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:08.16    1:10.05 JO     
                  34.07     1:10.05 (35.98)                                        
 36 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR     1:09.32    1:10.22 JO     
                  33.94     1:10.22 (36.28)                                        
 37 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:08.70    1:10.33 JO     
                  34.31     1:10.33 (36.02)                                        
 38 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR  1:08.63    1:10.49 JO     
                  35.13     1:10.49 (35.36)                                        
 39 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              1:08.33    1:10.59        
                  34.23     1:10.59 (36.36)                                        
 -- Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:07.93         DQ        
      Re-Submerged
                  32.43          DQ (35.10)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:14.13    2:11.49 METS   
                  30.68     1:03.81 (33.13)     1:37.81 (34.00)     2:11.49 (33.68)
  2 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:15.16    2:11.72 METS   
                  30.48     1:03.68 (33.20)     1:37.71 (34.03)     2:11.72 (34.01)
  3 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:18.49    2:15.15 ZQ     
                  32.32     1:06.39 (34.07)     1:40.68 (34.29)     2:15.15 (34.47)
  4 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:17.30    2:16.01 ZQ     
                  32.09     1:06.22 (34.13)     1:41.11 (34.89)     2:16.01 (34.90)
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:18.63    2:16.78 ZQ     
                  32.06     1:07.49 (35.43)     1:42.94 (35.45)     2:16.78 (33.84)
  6 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:17.67    2:19.14 ZQ     
                  32.32     1:06.89 (34.57)     1:42.69 (35.80)     2:19.14 (36.45)
  7 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:19.41    2:19.36 ZQ     
                  32.69     1:07.48 (34.79)     1:43.25 (35.77)     2:19.36 (36.11)
  8 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:18.34    2:19.63 ZQ     
                  32.44     1:07.23 (34.79)     1:43.48 (36.25)     2:19.63 (36.15)
Preliminaries
  9 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:20.48                   
 10 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:20.60                   
 11 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:20.92                   
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:21.76                   
 13 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               2:22.22                   
 14 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:22.25                   
 15 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:23.48                   
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                2:23.57                   
 17 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              2:24.42                   
 18 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:24.65                   
 19 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:24.78                   
 20 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:25.03                   
 21 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  2:26.36                   
 22 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:26.74                   
 23 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:26.98                   
 24 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              2:27.39                   
 25 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:27.71                   
 26 Greenberg, Elana M        11 Agua Swim Team-MR    2:27.96                   
 27 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:27.98                   
 28 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:28.29                   
 29 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:28.62                   
 30 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:29.28                   
 31 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:30.31                   
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:18.40    2:14.13 qMETS  
                  32.09     1:06.27 (34.18)     1:40.38 (34.11)     2:14.13 (33.75)
  2 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:15.16 qZQ    
                  31.39     1:05.06 (33.67)     1:40.07 (35.01)     2:15.16 (35.09)
  3 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:24.98    2:17.30 qZQ    
                  32.41     1:06.46 (34.05)     1:41.65 (35.19)     2:17.30 (35.65)
  4 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:16.67    2:17.67 qZQ    
                  32.13     1:06.30 (34.17)     1:41.82 (35.52)     2:17.67 (35.85)
  5 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:17.42    2:18.34 qZQ    
                  33.61     1:08.19 (34.58)     1:43.32 (35.13)     2:18.34 (35.02)
  6 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:19.67    2:18.49 qZQ    
                  33.11     1:07.71 (34.60)     1:43.38 (35.67)     2:18.49 (35.11)
  7 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:17.09    2:18.63 qZQ    
                  32.15     1:06.88 (34.73)     1:42.77 (35.89)     2:18.63 (35.86)
  8 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:16.81    2:19.41 qZQ    
                  32.74     1:07.48 (34.74)     1:43.29 (35.81)     2:19.41 (36.12)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:22.14    2:20.48 ZQ     
                  32.89     1:08.00 (35.11)     1:44.24 (36.24)     2:20.48 (36.24)
 10 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:25.64    2:20.60 ZQ     
                  33.50     1:09.45 (35.95)     1:46.53 (37.08)     2:20.60 (34.07)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:23.65    2:20.92 ZQ     
                  33.64     1:09.28 (35.64)     1:45.25 (35.97)     2:20.92 (35.67)
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:19.58    2:21.76 ZQ     
                  32.43     1:08.20 (35.77)     1:45.23 (37.03)     2:21.76 (36.53)
 13 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               2:28.49    2:22.22 ZQ     
                  32.91     1:08.33 (35.42)     1:45.24 (36.91)     2:22.22 (36.98)
 14 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:28.08    2:22.25 ZQ     
                  33.58     1:09.72 (36.14)     1:46.88 (37.16)     2:22.25 (35.37)
 15 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:26.80    2:23.48 ZQ     
                  33.17     1:08.94 (35.77)     1:46.00 (37.06)     2:23.48 (37.48)
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                2:22.40    2:23.57 ZQ     
                  32.92     1:09.05 (36.13)     1:46.99 (37.94)     2:23.57 (36.58)
 17 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              2:26.81    2:24.42 ZQ     
                  32.18     1:08.37 (36.19)     1:46.78 (38.41)     2:24.42 (37.64)
 18 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:21.02    2:24.65 ZQ     
                  34.37     1:11.21 (36.84)     1:48.33 (37.12)     2:24.65 (36.32)
 19 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:26.19    2:24.78 ZQ     
                  33.27     1:09.86 (36.59)     1:47.89 (38.03)     2:24.78 (36.89)
 20 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:24.59    2:25.03 ZQ     
                  33.78     1:10.98 (37.20)     1:49.38 (38.40)     2:25.03 (35.65)
 21 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  2:27.93    2:26.36 ZQ     
                  34.37     1:11.38 (37.01)     1:50.12 (38.74)     2:26.36 (36.24)
 22 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:28.79    2:26.74 ZQ     
                  34.27     1:11.10 (36.83)     1:48.96 (37.86)     2:26.74 (37.78)
 23 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:29.51    2:26.98 ZQ     
                  33.29     1:10.13 (36.84)     1:48.82 (38.69)     2:26.98 (38.16)
 24 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              2:26.33    2:27.39 ZQ     
                  35.49     1:12.78 (37.29)     1:50.41 (37.63)     2:27.39 (36.98)
 25 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:27.71    2:27.71 ZQ     
                  33.57     1:10.69 (37.12)     1:49.85 (39.16)     2:27.71 (37.86)
 26 Greenberg, Elana M        11 Agua Swim Team-MR    2:29.68    2:27.96 ZQ     
                  35.52     1:12.87 (37.35)     1:50.56 (37.69)     2:27.96 (37.40)
 27 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:29.25    2:27.98 ZQ     
                  34.62     1:11.71 (37.09)     1:50.34 (38.63)     2:27.98 (37.64)
 28 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:30.19    2:28.29 ZQ     
                  34.83     1:12.20 (37.37)     1:50.60 (38.40)     2:28.29 (37.69)
 29 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:25.98    2:28.62 ZQ     
                  35.20     1:12.43 (37.23)     1:50.74 (38.31)     2:28.62 (37.88)
 30 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:29.15    2:29.28 ZQ     
                  34.72     1:12.46 (37.74)     1:51.15 (38.69)     2:29.28 (38.13)
 31 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:27.44    2:30.31 ZQ     
                  34.46     1:14.03 (39.57)     1:52.58 (38.55)     2:30.31 (37.73)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                31.44      31.42 ZQ     
  2 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    32.91      32.19 ZQ     
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     33.10      32.61 ZQ     
  4 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      32.09      32.68 ZQ     
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        32.96      33.18 ZQ     
  6 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           32.94      33.37 ZQ     
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                33.37      34.21 ZQ     
  8 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR           34.07      34.97 ZQ     
Preliminaries
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                34.18                   
 10 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR    34.22                   
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR      34.23                   
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 34.29                   
 13 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    34.41                   
 14 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 34.52                   
 15 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR             34.65                   
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  34.67                   
 17 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                34.92                   
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR                34.95                   
 19 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                35.05                   
 20 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      35.09                   
 21 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    35.27                   
 22 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    35.32                   
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                35.33                   
 24 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      35.41                   
 25 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  35.52                   
 26 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR                 35.60                   
 27 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR                35.65                   
 28 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR                35.70                   
 29 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  35.76                   
 30 Halderman, Emma           11 CFJV-MR                35.93                   
 31 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR                35.99                   
 32 Kamal, Sarah M            11 Marlins Bgnw-MR        36.07                   
 33 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 36.49                   
 34 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           36.58                   
 35 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                37.47                   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                32.24      31.44 qZQ    
  2 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      32.89      32.09 qZQ    
  3 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    32.88      32.91 qZQ    
  4 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           33.14      32.94 qZQ    
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        33.80      32.96 qZQ    
  6 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     33.19      33.10 qZQ    
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                32.80      33.37 qZQ    
  8 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR           34.60      34.07 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                34.36      34.18 ZQ     
 10 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR    34.37      34.22 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR      35.22      34.23 ZQ     
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 33.84      34.29 ZQ     
 13 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    35.79      34.41 ZQ     
 14 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 34.12      34.52 ZQ     
 15 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR             34.76      34.65 ZQ     
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  34.08      34.67 ZQ     
 17 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                35.17      34.92 ZQ     
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR                35.50      34.95 ZQ     
 19 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                34.17      35.05 ZQ     
 20 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      35.46      35.09 ZQ     
 21 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    35.10      35.27 ZQ     
 22 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    35.61      35.32 ZQ     
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                35.52      35.33 ZQ     
 24 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      35.59      35.41 ZQ     
 25 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  35.08      35.52 ZQ     
 26 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR                 36.14      35.60 ZQ     
 27 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR                35.94      35.65 ZQ     
 28 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR                36.14      35.70 ZQ     
 29 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  34.78      35.76 ZQ     
 30 Halderman, Emma           11 CFJV-MR                35.31      35.93 ZQ     
 31 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR                34.91      35.99 ZQ     
 32 Kamal, Sarah M            11 Marlins Bgnw-MR        36.39      36.07 ZQ     
 33 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 36.55      36.49 ZQ     
 34 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           36.16      36.58 ZQ     
 35 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                36.29      37.47        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:09.33    1:09.21 METS   
                  32.59     1:09.21 (36.62)                                        
  2 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:10.14    1:10.67 METS   
                  33.74     1:10.67 (36.93)                                        
  3 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:12.49    1:10.85 METS   
                  33.47     1:10.85 (37.38)                                        
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:13.48    1:12.41 ZQ     
                  34.07     1:12.41 (38.34)                                        
  5 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:12.85    1:12.68 ZQ     
                  34.54     1:12.68 (38.14)                                        
  6 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:13.86    1:13.51 ZQ     
                  34.98     1:13.51 (38.53)                                        
  7 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:15.07    1:14.37 ZQ     
                  34.23     1:14.37 (40.14)                                        
  8 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  1:15.30    1:14.84 ZQ     
                  35.11     1:14.84 (39.73)                                        
Preliminaries
  9 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    1:15.46                   
 10 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    1:15.63                   
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:15.72                   
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:16.00                   
 13 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:16.43                   
 14 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:16.78                   
 15 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:16.88                   
 16 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:16.91                   
 17 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:16.95                   
 18 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:17.20                   
 19 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:17.26                   
 20 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              1:17.50                   
 21 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:17.52                   
 22 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:17.69                   
 23 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:17.75                   
 24 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:18.28                   
 25 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:18.29                   
 26 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              1:18.40                   
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:18.56                   
 28 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:19.08                   
 29 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  1:19.17                   
 30 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:19.37                   
 31 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:21.21                   
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:09.83    1:09.33 qMETS  
                  32.71     1:09.33 (36.62)                                        
  2 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:11.67    1:10.14 qMETS  
                  33.18     1:10.14 (36.96)                                        
  3 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:11.77    1:12.49 qZQ    
                  34.36     1:12.49 (38.13)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:11.43    1:12.85 qZQ    
                  34.12     1:12.85 (38.73)                                        
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:11.66    1:13.48 qZQ    
                  34.08     1:13.48 (39.40)                                        
  6 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:15.35    1:13.86 qZQ    
                  35.54     1:13.86 (38.32)                                        
  7 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:15.11    1:15.07 qZQ    
                  34.97     1:15.07 (40.10)                                        
  8 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  1:15.50    1:15.30 qZQ    
                  35.87     1:15.30 (39.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    1:13.16    1:15.46 ZQ     
                  34.30     1:15.46 (41.16)                                        
 10 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    1:17.43    1:15.63 ZQ     
                  36.11     1:15.63 (39.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:16.89    1:15.72 ZQ     
                  36.21     1:15.72 (39.51)                                        
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:16.21    1:16.00 ZQ     
                  35.74     1:16.00 (40.26)                                        
 13 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:13.15    1:16.43 ZQ     
                  36.02     1:16.43 (40.41)                                        
 14 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:16.52    1:16.78 ZQ     
                  35.80     1:16.78 (40.98)                                        
 15 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:14.98    1:16.88 ZQ     
                  36.05     1:16.88 (40.83)                                        
 16 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:16.50    1:16.91 ZQ     
                  36.65     1:16.91 (40.26)                                        
 17 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:15.84    1:16.95 ZQ     
                  36.76     1:16.95 (40.19)                                        
 18 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:17.52    1:17.20 ZQ     
                  36.26     1:17.20 (40.94)                                        
 19 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:18.45    1:17.26 ZQ     
                  36.09     1:17.26 (41.17)                                        
 20 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              1:16.94    1:17.50 ZQ     
                  36.50     1:17.50 (41.00)                                        
 21 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:18.75    1:17.52 ZQ     
                  37.08     1:17.52 (40.44)                                        
 22 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:17.56    1:17.69 ZQ     
                  36.61     1:17.69 (41.08)                                        
 23 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:12.43    1:17.75 ZQ     
                  35.98     1:17.75 (41.77)                                        
 24 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:14.94    1:18.28 ZQ     
                  37.02     1:18.28 (41.26)                                        
 25 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:18.83    1:18.29 ZQ     
                  36.80     1:18.29 (41.49)                                        
 26 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              1:17.29    1:18.40 ZQ     
                  37.05     1:18.40 (41.35)                                        
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:17.45    1:18.56 ZQ     
                  37.09     1:18.56 (41.47)                                        
 28 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:16.42    1:19.08 JO     
                  36.37     1:19.08 (42.71)                                        
 29 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  1:18.22    1:19.17 JO     
                  37.18     1:19.17 (41.99)                                        
 30 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:17.13    1:19.37 JO     
                  37.01     1:19.37 (42.36)                                        
 31 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:17.74    1:21.21        
                  37.72     1:21.21 (43.49)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:34.74    2:30.03 METS   
                  33.57     1:12.09 (38.52)     1:51.92 (39.83)     2:30.03 (38.11)
  2 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:34.57    2:32.36 METS   
                  35.14     1:13.68 (38.54)     1:53.09 (39.41)     2:32.36 (39.27)
  3 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:37.00    2:34.00 METS   
                  33.96     1:13.08 (39.12)     1:54.32 (41.24)     2:34.00 (39.68)
  4 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:37.95    2:34.30 METS   
                  35.31     1:14.50 (39.19)     1:54.63 (40.13)     2:34.30 (39.67)
  5 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:34.97    2:34.92 METS   
                  34.92     1:14.57 (39.65)     1:55.29 (40.72)     2:34.92 (39.63)
  6 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         2:40.58    2:40.17 ZQ     
                  36.05     1:16.54 (40.49)     1:58.68 (42.14)     2:40.17 (41.49)
  7 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    2:39.08    2:40.26 ZQ     
                  36.51     1:16.81 (40.30)     1:59.54 (42.73)     2:40.26 (40.72)
  8 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:39.90    2:42.64 ZQ     
                  35.36     1:16.48 (41.12)     1:59.45 (42.97)     2:42.64 (43.19)
Preliminaries
  9 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:40.95                   
 10 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:41.56                   
 11 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:41.73                   
 12 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:42.40                   
 13 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    2:42.70                   
 14 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:43.01                   
 15 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:43.54                   
 16 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:43.89                   
 17 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:44.62                   
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:44.68                   
 19 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              2:47.36                   
 20 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:47.42                   
 21 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               2:47.98                   
 22 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  2:48.19                   
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:48.55                   
 24 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              2:48.75                   
 25 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              2:49.39                   
 26 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           2:49.42                   
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:50.24                   
 28 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               2:50.50                   
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:37.06    2:34.57 qMETS  
                  36.17     1:15.57 (39.40)     1:54.99 (39.42)     2:34.57 (39.58)
  2 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:36.12    2:34.74 qMETS  
                  34.47     1:14.54 (40.07)     1:55.07 (40.53)     2:34.74 (39.67)
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:34.61    2:34.97 qMETS  
                  35.13     1:14.14 (39.01)     1:54.74 (40.60)     2:34.97 (40.23)
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:40.69    2:37.00 qZQ    
                  34.45     1:14.15 (39.70)     1:55.99 (41.84)     2:37.00 (41.01)
  5 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:40.09    2:37.95 qZQ    
                  36.11     1:16.83 (40.72)     1:57.58 (40.75)     2:37.95 (40.37)
  6 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    2:42.85    2:39.08 qZQ    
                  36.27     1:16.84 (40.57)     1:58.00 (41.16)     2:39.08 (41.08)
  7 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:43.37    2:39.90 qZQ    
                  34.69     1:15.41 (40.72)     1:58.20 (42.79)     2:39.90 (41.70)
  8 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         2:41.70    2:40.58 qZQ    
                  35.75     1:16.00 (40.25)     1:58.56 (42.56)     2:40.58 (42.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:38.21    2:40.95 ZQ     
                  36.74     1:16.20 (39.46)     1:58.67 (42.47)     2:40.95 (42.28)
 10 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:49.93    2:41.56 ZQ     
                  35.38     1:15.95 (40.57)     1:58.44 (42.49)     2:41.56 (43.12)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:42.63    2:41.73 ZQ     
                  36.31     1:16.84 (40.53)     1:59.44 (42.60)     2:41.73 (42.29)
 12 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:46.70    2:42.40 ZQ     
                  36.72     1:17.54 (40.82)     1:59.86 (42.32)     2:42.40 (42.54)
 13 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    2:45.96    2:42.70 ZQ     
                  37.20     1:18.31 (41.11)     2:01.37 (43.06)     2:42.70 (41.33)
 14 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:37.03    2:43.01 ZQ     
                  35.85     1:16.69 (40.84)     1:59.70 (43.01)     2:43.01 (43.31)
 15 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:42.58    2:43.54 ZQ     
                  36.47     1:18.74 (42.27)     2:01.18 (42.44)     2:43.54 (42.36)
 16 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:45.19    2:43.89 ZQ     
                  36.41     1:17.93 (41.52)     2:00.48 (42.55)     2:43.89 (43.41)
 17 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:45.23    2:44.62 ZQ     
                  35.62     1:17.75 (42.13)     2:00.94 (43.19)     2:44.62 (43.68)
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:46.87    2:44.68 ZQ     
                  36.02     1:18.04 (42.02)     2:01.90 (43.86)     2:44.68 (42.78)
 19 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              2:46.77    2:47.36 ZQ     
                  37.86     1:19.21 (41.35)     2:03.34 (44.13)     2:47.36 (44.02)
 20 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:43.09    2:47.42 ZQ     
                  36.35     1:18.48 (42.13)     2:02.91 (44.43)     2:47.42 (44.51)
 21 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               2:47.64    2:47.98 ZQ     
                  38.40     1:20.72 (42.32)     2:03.92 (43.20)     2:47.98 (44.06)
 22 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  2:47.02    2:48.19 ZQ     
                  36.06     1:18.78 (42.72)     2:03.44 (44.66)     2:48.19 (44.75)
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:47.08    2:48.55 ZQ     
                  37.71     1:19.86 (42.15)     2:04.29 (44.43)     2:48.55 (44.26)
 24 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              2:49.48    2:48.75 ZQ     
                  37.46     1:21.23 (43.77)     2:05.18 (43.95)     2:48.75 (43.57)
 25 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              2:48.25    2:49.39 ZQ     
                  38.11     1:21.76 (43.65)     2:06.69 (44.93)     2:49.39 (42.70)
 26 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           2:48.10    2:49.42 ZQ     
                  36.47     1:19.56 (43.09)     2:04.86 (45.30)     2:49.42 (44.56)
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:50.24    2:50.24 ZQ     
                  37.74     1:21.00 (43.26)     2:06.35 (45.35)     2:50.24 (43.89)
 28 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               2:47.88    2:50.50 ZQ     
                  37.27     1:20.26 (42.99)     2:04.73 (44.47)     2:50.50 (45.77)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                27.28      26.62 ZQ     
  2 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  27.62      27.28 ZQ     
  3 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                28.09      27.85 ZQ     
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                27.86      27.86 ZQ     
  5 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        27.51      27.98 ZQ     
  6 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        28.15      28.23 ZQ     
  7 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                28.47      28.28 ZQ     
  8 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                28.33      28.83 ZQ     
Preliminaries
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      28.57                   
 10 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      28.62                   
 11 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                28.73                   
 12 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                28.85                   
 13 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                28.86                   
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR                28.90                   
 15 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      29.15                   
 16 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                29.38                   
 17 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 29.46                   
 17 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     29.46                   
 19 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    29.49                   
 20 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 29.53                   
 21 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR                29.54                   
 22 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                29.65                   
 23 Schatz, Brooke J          12 COND-MR                29.66                   
 24 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR      29.88                   
 25 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  29.89                   
 26 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            29.95                   
 27 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     30.03                   
 28 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                30.10                   
 29 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      30.12                   
 30 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 30.14                   
 31 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR                30.25                   
 32 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR      30.28                   
 33 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.30                   
 34 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    30.48                   
 35 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        30.54                   
 36 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                30.78                   
 37 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR                 31.00                   
 38 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    31.04                   
 39 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  31.10                   
 40 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR    31.13                   
 41 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR                31.14                   
 42 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                31.16                   
 43 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      31.63                   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                28.31      27.28 qZQ    
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        28.41      27.51 qZQ    
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  27.70      27.62 qZQ    
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                27.60      27.86 qZQ    
  5 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                29.34      28.09 qZQ    
  6 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        29.16      28.15 qZQ    
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                28.31      28.33 qZQ    
  8 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                28.68      28.47 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      29.47      28.57 ZQ     
 10 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      30.01      28.62 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                28.98      28.73 ZQ     
 12 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                28.88      28.85 ZQ     
 13 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                28.89      28.86 ZQ     
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR                28.74      28.90 ZQ     
 15 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      29.79      29.15 ZQ     
 16 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                29.54      29.38 ZQ     
 17 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 29.76      29.46 ZQ     
 17 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     29.13      29.46 ZQ     
 19 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    30.45      29.49 ZQ     
 20 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 30.07      29.53 ZQ     
 21 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR                29.96      29.54 ZQ     
 22 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                29.39      29.65 ZQ     
 23 Schatz, Brooke J          12 COND-MR                30.56      29.66 ZQ     
 24 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR      30.20      29.88 ZQ     
 25 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  29.53      29.89 ZQ     
 26 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            30.49      29.95 ZQ     
 27 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     30.87      30.03 ZQ     
 28 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                29.55      30.10 ZQ     
 29 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      30.18      30.12 ZQ     
 30 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 29.55      30.14 ZQ     
 31 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR                30.27      30.25 ZQ     
 32 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR      30.68      30.28 ZQ     
 33 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.67      30.30 ZQ     
 34 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    29.96      30.48 ZQ     
 35 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        30.52      30.54 ZQ     
 36 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                30.61      30.78 ZQ     
 37 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR                 30.33      31.00 JO     
 38 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    30.36      31.04 JO     
 39 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  30.37      31.10 JO     
 40 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR    30.33      31.13 JO     
 41 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR                30.84      31.14 JO     
 42 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                30.75      31.16 JO     
 43 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      30.42      31.63        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:01.00      59.57 SCS    
                  28.01       59.57 (31.56)                                        
  2 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:03.40    1:01.52 METS   
                  29.12     1:01.52 (32.40)                                        
  3 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.06    1:01.58 METS   
                  28.86     1:01.58 (32.72)                                        
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:03.51    1:02.32 ZQ     
                  28.88     1:02.32 (33.44)                                        
  5 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:04.24    1:02.87 ZQ     
                  29.97     1:02.87 (32.90)                                        
  6 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:04.60    1:03.02 ZQ     
                  29.37     1:03.02 (33.65)                                        
  7 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:03.72    1:04.12 ZQ     
                  28.76     1:04.12 (35.36)                                        
  8 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:02.53    1:04.82 ZQ     
                  29.52     1:04.82 (35.30)                                        
Preliminaries
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:04.78                   
 10 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               1:04.88                   
 11 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              1:05.30                   
 12 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR              1:05.31                   
 13 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.35                   
 14 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:05.47                   
 15 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:05.77                   
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:05.83                   
 17 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:05.87                   
 18 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:06.00                   
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:06.04                   
 20 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:06.13                   
 21 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:06.30                   
 22 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:06.39                   
 23 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:06.57                   
 24 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:06.85                   
 25 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    1:06.92                   
 26 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:07.10                   
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              1:07.31                   
 28 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:07.51                   
 29 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR          1:07.65                   
 30 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:07.69                   
 31 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:07.75                   
 32 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:08.31                   
 33 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              1:08.43                   
 34 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:08.78                   
 35 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:08.80                   
 36 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:09.16                   
 37 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              1:09.17                   
 38 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:09.53                   
 39 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:09.68                   
 40 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:10.29                   
 41 Pryne, Jess L             11 CSD-MR               1:12.83                   
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                                          
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:00.17    1:01.00 qMETS  
                  28.03     1:01.00 (32.97)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:01.17    1:02.06 qZQ    
                  29.31     1:02.06 (32.75)                                        
  3 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:01.99    1:02.53 qZQ    
                  29.16     1:02.53 (33.37)                                        
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:01.78    1:03.40 qZQ    
                  29.66     1:03.40 (33.74)                                        
  5 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:04.85    1:03.51 qZQ    
                  29.62     1:03.51 (33.89)                                        
  6 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:05.48    1:03.72 qZQ    
                  28.57     1:03.72 (35.15)                                        
  7 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:02.35    1:04.24 qZQ    
                  30.28     1:04.24 (33.96)                                        
  8 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:02.97    1:04.60 qZQ    
                  30.31     1:04.60 (34.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:05.95    1:04.78 ZQ     
                  30.24     1:04.78 (34.54)                                        
 10 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               1:05.37    1:04.88 ZQ     
                  30.66     1:04.88 (34.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              1:08.34    1:05.30 ZQ     
                  30.15     1:05.30 (35.15)                                        
 12 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR              1:07.10    1:05.31 ZQ     
                  30.43     1:05.31 (34.88)                                        
 13 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    1:07.91    1:05.35 ZQ     
                  30.40     1:05.35 (34.95)                                        
 14 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:03.60    1:05.47 ZQ     
                  30.48     1:05.47 (34.99)                                        
 15 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:05.86    1:05.77 ZQ     
                  30.73     1:05.77 (35.04)                                        
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:04.73    1:05.83 ZQ     
                  30.03     1:05.83 (35.80)                                        
 17 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:05.79    1:05.87 ZQ     
                  31.38     1:05.87 (34.49)                                        
 18 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:07.63    1:06.00 ZQ     
                  30.87     1:06.00 (35.13)                                        
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:06.44    1:06.04 ZQ     
                  30.87     1:06.04 (35.17)                                        
 20 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:08.05    1:06.13 ZQ     
                  31.78     1:06.13 (34.35)                                        
 21 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:04.94    1:06.30 ZQ     
                  31.04     1:06.30 (35.26)                                        
 22 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:04.93    1:06.39 ZQ     
                  30.38     1:06.39 (36.01)                                        
 23 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.26    1:06.57 ZQ     
                  30.86     1:06.57 (35.71)                                        
 24 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:06.16    1:06.85 ZQ     
                  31.10     1:06.85 (35.75)                                        
 25 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    1:06.84    1:06.92 ZQ     
                  31.09     1:06.92 (35.83)                                        
 26 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:06.50    1:07.10 ZQ     
                  31.07     1:07.10 (36.03)                                        
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              1:08.22    1:07.31 ZQ     
                  31.06     1:07.31 (36.25)                                        
 28 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:07.01    1:07.51 ZQ     
                  31.82     1:07.51 (35.69)                                        
 29 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR          1:06.81    1:07.65 ZQ     
                  31.97     1:07.65 (35.68)                                        
 30 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:07.35    1:07.69 ZQ     
                  29.76     1:07.69 (37.93)                                        
 31 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:08.31    1:07.75 ZQ     
                  31.52     1:07.75 (36.23)                                        
 32 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:07.75    1:08.31 ZQ     
                  31.95     1:08.31 (36.36)                                        
 33 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              1:07.34    1:08.43 ZQ     
                  31.35     1:08.43 (37.08)                                        
 34 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:08.51    1:08.78 ZQ     
                  31.54     1:08.78 (37.24)                                        
 35 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:08.32    1:08.80 ZQ     
                  32.25     1:08.80 (36.55)                                        
 36 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:07.29    1:09.16 JO     
                  31.27     1:09.16 (37.89)                                        
 37 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              1:07.79    1:09.17 JO     
                  32.26     1:09.17 (36.91)                                        
 38 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:07.90    1:09.53 JO     
                  32.81     1:09.53 (36.72)                                        
 39 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:08.65    1:09.68 JO     
                  32.27     1:09.68 (37.41)                                        
 40 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:07.30    1:10.29 JO     
                  32.58     1:10.29 (37.71)                                        
 41 Pryne, Jess L             11 CSD-MR               1:07.90    1:12.83        
                  33.12     1:12.83 (39.71)                                        
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:02.62         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:37.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:20.76    2:18.45 METS   
                  29.92     1:03.71 (33.79)     1:40.17 (36.46)     2:18.45 (38.28)
  2 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:21.17    2:20.40 ZQ     
                  31.51     1:07.67 (36.16)     1:44.59 (36.92)     2:20.40 (35.81)
  3 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:25.47    2:20.48 ZQ     
                  30.86     1:06.30 (35.44)     1:42.62 (36.32)     2:20.48 (37.86)
  4 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:26.58    2:20.90 ZQ     
                  31.32     1:06.84 (35.52)     1:44.75 (37.91)     2:20.90 (36.15)
  5 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    2:26.73    2:21.24 ZQ     
                  30.75     1:06.04 (35.29)     1:43.57 (37.53)     2:21.24 (37.67)
  6 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:29.01    2:26.03 ZQ     
                  31.63     1:07.43 (35.80)     1:46.71 (39.28)     2:26.03 (39.32)
  7 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:29.87    2:28.82 ZQ     
                  31.60     1:08.39 (36.79)     1:48.58 (40.19)     2:28.82 (40.24)
  8 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              2:27.42    2:29.01 ZQ     
                  32.07     1:09.86 (37.79)     1:49.31 (39.45)     2:29.01 (39.70)
Preliminaries
  9 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:30.04                   
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:30.78                   
 11 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:31.29                   
 12 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               2:32.13                   
 13 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:33.51                   
 14 VanManen, Hannah          12 LIAC-MR              2:36.08                   
 15 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               2:38.22                   
 16 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              2:38.81                   
 -- Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                  DQ                    
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:37.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:18.34    2:20.76 qZQ    
                  30.44     1:04.96 (34.52)     1:42.04 (37.08)     2:20.76 (38.72)
  2 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:19.40    2:21.17 qZQ    
                  30.61     1:06.31 (35.70)     1:43.68 (37.37)     2:21.17 (37.49)
  3 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:23.89    2:25.47 qZQ    
                  31.78     1:08.25 (36.47)     1:46.77 (38.52)     2:25.47 (38.70)
  4 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:26.26    2:26.58 qZQ    
                  31.39     1:08.83 (37.44)     1:47.41 (38.58)     2:26.58 (39.17)
  5 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    2:33.71    2:26.73 qZQ    
                  31.17     1:07.22 (36.05)     1:46.41 (39.19)     2:26.73 (40.32)
  6 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              2:25.36    2:27.42 qZQ    
                  31.55     1:09.45 (37.90)     1:49.26 (39.81)     2:27.42 (38.16)
  7 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:28.61    2:29.01 qZQ    
                  31.75     1:09.07 (37.32)     1:48.71 (39.64)     2:29.01 (40.30)
  8 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:30.48    2:29.87 qZQ    
                  31.79     1:09.38 (37.59)     1:48.75 (39.37)     2:29.87 (41.12)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:20.11    2:30.04 ZQ     
                  31.25     1:08.51 (37.26)     1:49.37 (40.86)     2:30.04 (40.67)
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:27.11    2:30.78 ZQ     
                  31.76     1:08.55 (36.79)     1:48.83 (40.28)     2:30.78 (41.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:27.98    2:31.29 ZQ     
                  31.88     1:09.01 (37.13)     1:49.18 (40.17)     2:31.29 (42.11)
 12 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               2:29.06    2:32.13 ZQ     
                  33.24     1:11.38 (38.14)     1:51.36 (39.98)     2:32.13 (40.77)
 13 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:30.67    2:33.51 ZQ     
                  32.37     1:09.37 (37.00)     1:49.76 (40.39)     2:33.51 (43.75)
 14 VanManen, Hannah          12 LIAC-MR              2:36.85    2:36.08 ZQ     
                  34.77     1:13.72 (38.95)     1:54.13 (40.41)     2:36.08 (41.95)
 15 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               2:36.37    2:38.22 JO     
                  34.20     1:14.18 (39.98)     1:57.35 (43.17)     2:38.22 (40.87)
 16 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              2:35.88    2:38.81 JO     
                  33.24     1:11.44 (38.20)     1:54.00 (42.56)     2:38.81 (44.81)
 -- Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:27.86         DQ        
      False start
                  32.98     1:11.68 (38.70)     1:52.38 (40.70)          DQ (42.34)
 -- Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:11.27         DQ        
      False start
                  29.06     1:03.58 (34.52)     1:40.61 (37.03)          DQ (36.93)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:03.26    1:02.31 ZQ     
                  28.31     1:02.31 (34.00)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.33    1:03.17 ZQ     
                  29.29     1:03.17 (33.88)                                        
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:03.76    1:04.06 ZQ     
                  29.84     1:04.06 (34.22)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:05.76    1:04.30 ZQ     
                  29.36     1:04.30 (34.94)                                        
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:04.58    1:04.47 ZQ     
                  29.64     1:04.47 (34.83)                                        
  6 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:05.34    1:04.75 ZQ     
                  30.02     1:04.75 (34.73)                                        
  7 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:04.23    1:04.97 ZQ     
                  29.01     1:04.97 (35.96)                                        
  8 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:05.22 ZQ     
                  29.95     1:05.22 (35.27)                                        
Preliminaries
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:06.72                   
 10 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:07.10                   
 11 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:07.12                   
 12 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:07.22                   
 13 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:07.23                   
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:07.34                   
 15 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:07.49                   
 16 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:07.79                   
 17 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                1:07.82                   
 18 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:08.01                   
 19 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:08.42                   
 20 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:08.46                   
 21 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:08.48                   
 22 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:08.58                   
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    1:08.64                   
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:08.81                   
 25 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:08.89                   
 26 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:09.02                   
 27 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:09.04                   
 28 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:09.22                   
 29 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:09.28                   
 30 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:09.32                   
 31 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:09.35                   
 32 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:09.39                   
 33 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:09.50                   
 34 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:09.54                   
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:09.71                   
 36 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:09.73                   
 37 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:09.96                   
 38 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:10.34                   
 39 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:10.38                   
 40 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:10.61                   
 41 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  1:10.63                   
 42 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:10.69                   
 43 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:10.76                   
 44 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:11.00                   
 45 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:11.15                   
 46 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:12.39                   
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:03.80    1:03.26 qZQ    
                  28.60     1:03.26 (34.66)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.79    1:03.33 qZQ    
                  29.31     1:03.33 (34.02)                                        
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:05.10    1:03.76 qZQ    
                  29.69     1:03.76 (34.07)                                        
  4 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:04.71    1:04.23 qZQ    
                  28.83     1:04.23 (35.40)                                        
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:06.38    1:04.58 qZQ    
                  30.01     1:04.58 (34.57)                                        
  6 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.99    1:05.27 qZQ    
                  29.31     1:05.27 (35.96)                                        
  7 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:07.97    1:05.34 qZQ    
                  31.64     1:05.34 (33.70)                                        
  8 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:06.79    1:05.76 qZQ    
                  29.57     1:05.76 (36.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:05.45    1:06.72 ZQ     
                  30.06     1:06.72 (36.66)                                        
 10 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:07.91    1:07.10 ZQ     
                  31.12     1:07.10 (35.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:09.47    1:07.12 ZQ     
                  30.79     1:07.12 (36.33)                                        
 12 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:09.52    1:07.22 ZQ     
                  30.02     1:07.22 (37.20)                                        
 13 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:09.07    1:07.23 ZQ     
                  30.97     1:07.23 (36.26)                                        
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:06.23    1:07.34 ZQ     
                  30.14     1:07.34 (37.20)                                        
 15 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:07.76    1:07.49 ZQ     
                  33.22     1:07.49 (34.27)                                        
 16 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:05.03    1:07.79 ZQ     
                  29.54     1:07.79 (38.25)                                        
 17 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                1:08.19    1:07.82 ZQ     
                  30.90     1:07.82 (36.92)                                        
 18 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:10.47    1:08.01 ZQ     
                  30.67     1:08.01 (37.34)                                        
 19 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:08.18    1:08.42 ZQ     
                  32.43     1:08.42 (35.99)                                        
 20 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:07.17    1:08.46 ZQ     
                  32.45     1:08.46 (36.01)                                        
 21 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:05.19    1:08.48 ZQ     
                  31.13     1:08.48 (37.35)                                        
 22 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:08.04    1:08.58 ZQ     
                  30.54     1:08.58 (38.04)                                        
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    1:09.01    1:08.64 ZQ     
                  31.79     1:08.64 (36.85)                                        
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:09.13    1:08.81 ZQ     
                  31.17     1:08.81 (37.64)                                        
 25 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:08.09    1:08.89 ZQ     
                  32.03     1:08.89 (36.86)                                        
 26 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:09.04    1:09.02 ZQ     
                  32.03     1:09.02 (36.99)                                        
 27 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:08.29    1:09.04 ZQ     
                  30.96     1:09.04 (38.08)                                        
 28 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:08.78    1:09.22 ZQ     
                  32.40     1:09.22 (36.82)                                        
 29 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:09.53    1:09.28 ZQ     
                  32.33     1:09.28 (36.95)                                        
 30 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:09.07    1:09.32 ZQ     
                  32.00     1:09.32 (37.32)                                        
 31 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:09.98    1:09.35 ZQ     
                  31.97     1:09.35 (37.38)                                        
 32 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:08.03    1:09.39 ZQ     
                  32.61     1:09.39 (36.78)                                        
 33 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:10.27    1:09.50 ZQ     
                  33.10     1:09.50 (36.40)                                        
 34 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:09.27    1:09.54 ZQ     
                  31.84     1:09.54 (37.70)                                        
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:10.11    1:09.71 ZQ     
                  31.60     1:09.71 (38.11)                                        
 36 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:10.22    1:09.73 ZQ     
                  32.15     1:09.73 (37.58)                                        
 37 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:09.12    1:09.96 ZQ     
                  31.89     1:09.96 (38.07)                                        
 38 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:09.73    1:10.34 ZQ     
                  32.69     1:10.34 (37.65)                                        
 39 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:09.33    1:10.38 ZQ     
                  32.03     1:10.38 (38.35)                                        
 40 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:10.26    1:10.61 JO     
                  32.63     1:10.61 (37.98)                                        
 41 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  1:10.44    1:10.63 JO     
                  33.72     1:10.63 (36.91)                                        
 42 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:10.08    1:10.69 JO     
                  34.60     1:10.69 (36.09)                                        
 43 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:10.19    1:10.76 JO     
                  32.79     1:10.76 (37.97)                                        
 44 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:10.39    1:11.00 JO     
                  32.92     1:11.00 (38.08)                                        
 45 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:09.32    1:11.15 JO     
                  33.08     1:11.15 (38.07)                                        
 46 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:09.61    1:12.39        
                  33.31     1:12.39 (39.08)                                        
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:10.34         DQ        
      Re-Submerged - back
                  30.70          DQ (36.76)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:14.86    2:14.19 METS   
                  28.35     1:03.32 (34.97)     1:43.60 (40.28)     2:14.19 (30.59)
  2 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:15.56    2:14.40 METS   
                  27.88     1:02.52 (34.64)     1:43.92 (41.40)     2:14.40 (30.48)
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                2:15.42    2:17.77 ZQ     
                  29.59     1:05.08 (35.49)     1:46.83 (41.75)     2:17.77 (30.94)
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:18.48    2:17.95 ZQ     
                  29.54     1:05.28 (35.74)     1:45.61 (40.33)     2:17.95 (32.34)
  5 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:18.06    2:20.39 ZQ     
                  30.58     1:06.24 (35.66)     1:47.00 (40.76)     2:20.39 (33.39)
  6 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:21.18    2:21.78 ZQ     
                  30.23     1:05.42 (35.19)     1:48.32 (42.90)     2:21.78 (33.46)
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR              2:18.33    2:25.92 ZQ     
                  30.51     1:08.69 (38.18)     1:51.85 (43.16)     2:25.92 (34.07)
  8 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:22.02    2:26.49 ZQ     
                  31.56     1:09.20 (37.64)     1:50.99 (41.79)     2:26.49 (35.50)
Preliminaries
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:22.05                   
 10 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:23.07                   
 11 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:24.16                   
 12 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:24.51                   
 13 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:24.74                   
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:25.01                   
 15 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:25.04                   
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:25.19                   
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:25.45                   
 18 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:25.75                   
 19 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:25.83                   
 20 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:25.95                   
 21 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:26.22                   
 22 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              2:26.27                   
 23 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:26.42                   
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:26.65                   
 25 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  2:26.88                   
 26 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              2:27.45                   
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:27.84                   
 28 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:28.07                   
 29 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:28.09                   
 30 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:28.36                   
 31 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      2:29.70                   
 32 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  2:30.18                   
 33 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:30.74                   
 34 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              2:30.82                   
 35 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               2:31.08                   
 36 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              2:31.23                   
 37 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  2:31.51                   
 38 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:32.59                   
 39 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:33.77                   
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:14.36    2:14.86 qMETS  
                  29.02     1:03.43 (34.41)     1:42.90 (39.47)     2:14.86 (31.96)
  2 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                2:17.15    2:15.42 qMETS  
                  29.40     1:03.26 (33.86)     1:45.46 (42.20)     2:15.42 (29.96)
  3 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:14.45    2:15.56 qMETS  
                  28.77     1:03.62 (34.85)     1:45.10 (41.48)     2:15.56 (30.46)
  4 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:21.21    2:18.06 qZQ    
                  30.32     1:05.75 (35.43)     1:46.13 (40.38)     2:18.06 (31.93)
  5 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR              2:17.16    2:18.33 qZQ    
                  30.17     1:06.43 (36.26)     1:47.23 (40.80)     2:18.33 (31.10)
  6 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:17.09    2:18.48 qZQ    
                  31.14     1:06.81 (35.67)     1:46.67 (39.86)     2:18.48 (31.81)
  7 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:18.23    2:21.18 qZQ    
                  29.97     1:05.50 (35.53)     1:48.01 (42.51)     2:21.18 (33.17)
  8 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:22.01    2:22.02 qZQ    
                  30.74     1:07.76 (37.02)     1:48.35 (40.59)     2:22.02 (33.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:19.71    2:22.05 ZQ     
                  31.80     1:05.77 (33.97)     1:49.26 (43.49)     2:22.05 (32.79)
 10 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:19.33    2:23.07 ZQ     
                  31.10     1:08.55 (37.45)     1:49.17 (40.62)     2:23.07 (33.90)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:24.97    2:24.16 ZQ     
                  30.91     1:08.41 (37.50)     1:52.38 (43.97)     2:24.16 (31.78)
 12 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:19.94    2:24.51 ZQ     
                  31.17     1:07.85 (36.68)     1:51.21 (43.36)     2:24.51 (33.30)
 13 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:23.01    2:24.74 ZQ     
                  32.37     1:10.83 (38.46)     1:50.93 (40.10)     2:24.74 (33.81)
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:21.88    2:25.01 ZQ     
                  30.88     1:07.92 (37.04)     1:52.78 (44.86)     2:25.01 (32.23)
 15 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:17.62    2:25.04 ZQ     
                  31.16     1:06.47 (35.31)     1:52.07 (45.60)     2:25.04 (32.97)
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:22.80    2:25.19 ZQ     
                  30.48     1:06.59 (36.11)     1:51.24 (44.65)     2:25.19 (33.95)
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:25.37    2:25.45 ZQ     
                  32.43     1:08.20 (35.77)     1:52.79 (44.59)     2:25.45 (32.66)
 18 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:26.51    2:25.75 ZQ     
                  31.57     1:08.43 (36.86)     1:52.18 (43.75)     2:25.75 (33.57)
 19 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:22.78    2:25.83 ZQ     
                  31.59     1:09.45 (37.86)     1:52.16 (42.71)     2:25.83 (33.67)
 20 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:26.80    2:25.95 ZQ     
                  31.94     1:08.95 (37.01)     1:51.40 (42.45)     2:25.95 (34.55)
 21 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:22.23    2:26.22 ZQ     
                  32.61     1:08.43 (35.82)     1:53.24 (44.81)     2:26.22 (32.98)
 22 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              2:29.17    2:26.27 ZQ     
                  29.67     1:08.98 (39.31)     1:52.75 (43.77)     2:26.27 (33.52)
 23 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:28.43    2:26.42 ZQ     
                  32.78     1:09.98 (37.20)     1:54.72 (44.74)     2:26.42 (31.70)
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:27.94    2:26.65 ZQ     
                  31.07     1:09.01 (37.94)     1:54.06 (45.05)     2:26.65 (32.59)
 25 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  2:29.55    2:26.88 ZQ     
                  32.30     1:08.92 (36.62)     1:52.55 (43.63)     2:26.88 (34.33)
 26 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              2:28.91    2:27.45 ZQ     
                  29.36     1:06.77 (37.41)     1:53.68 (46.91)     2:27.45 (33.77)
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:28.95    2:27.84 ZQ     
                  31.67     1:10.88 (39.21)     1:54.09 (43.21)     2:27.84 (33.75)
 28 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:27.52    2:28.07 ZQ     
                  31.31     1:07.61 (36.30)     1:54.86 (47.25)     2:28.07 (33.21)
 29 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:24.70    2:28.09 ZQ     
                  33.27     1:08.70 (35.43)     1:54.07 (45.37)     2:28.09 (34.02)
 30 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:27.56    2:28.36 ZQ     
                  33.80     1:15.53 (41.73)     1:56.64 (41.11)     2:28.36 (31.72)
 31 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      2:29.60    2:29.70 JO     
                  32.14     1:09.80 (37.66)     1:56.88 (47.08)     2:29.70 (32.82)
 32 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  2:24.84    2:30.18 JO     
                  31.80     1:08.83 (37.03)     1:55.55 (46.72)     2:30.18 (34.63)
 33 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:23.28    2:30.74        
                  30.16     1:10.75 (40.59)     1:55.71 (44.96)     2:30.74 (35.03)
 34 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              2:28.03    2:30.82        
                  32.14     1:09.87 (37.73)     1:56.08 (46.21)     2:30.82 (34.74)
 35 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               2:27.92    2:31.08        
                  34.36     1:14.35 (39.99)     1:58.20 (43.85)     2:31.08 (32.88)
 36 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              2:28.82    2:31.23        
                  33.43     1:12.74 (39.31)     1:57.92 (45.18)     2:31.23 (33.31)
 37 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  2:29.39    2:31.51        
                  32.18     1:11.91 (39.73)     1:55.61 (43.70)     2:31.51 (35.90)
 38 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:29.23    2:32.59        
                  33.76     1:11.14 (37.38)     1:57.58 (46.44)     2:32.59 (35.01)
 39 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:28.47    2:33.77        
                  32.75     1:12.01 (39.26)     1:59.97 (47.96)     2:33.77 (33.80)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              25.43      24.72 SCS    
  2 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                25.84      25.11 SCS    
  3 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                25.49      25.13 SCS    
  4 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                25.42      25.25 METS   
  5 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                25.13      25.33 METS   
  6 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    25.76      25.74 ZQ     
  7 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR                 25.78      25.79 ZQ     
  8 Spencer, Hannah           13 HYB-MR                 25.95      25.98 ZQ     
Preliminaries
  9 Tang, Emily               13 RFAC-MR                25.96                   
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                25.99                   
 11 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                26.00                   
 12 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR        26.21                   
 12 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR            26.21                   
 14 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR     26.27                   
 15 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                26.30                   
 16 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                26.38                   
 17 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 26.40                   
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    26.54                   
 19 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    26.57                   
 20 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                26.58                   
 21 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    26.63                   
 22 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                26.66                   
 23 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 26.74                   
 23 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                26.74                   
 25 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                26.79                   
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    26.80                   
 27 Adorable, Katie R         14 COND-MR                26.81                   
 28 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR     26.91                   
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                27.03                   
 30 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR    27.05                   
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      27.09                   
 32 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR     27.12                   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                24.94      25.13 qSCS   
  2 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                25.17      25.42 qMETS  
  3 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              25.79      25.43 qMETS  
  4 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                25.81      25.49 qMETS  
  5 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    25.80      25.76 qZQ    
  6 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR                 25.96      25.78 qZQ    
  7 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                26.63      25.84 qZQ    
  8 Spencer, Hannah           13 HYB-MR                 25.66      25.95 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tang, Emily               13 RFAC-MR                26.08      25.96 ZQ     
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                26.01      25.99 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                26.61      26.00 ZQ     
 12 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR        26.39      26.21 ZQ     
 12 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR            25.69      26.21 ZQ     
 14 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR     26.10      26.27 ZQ     
 15 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                25.97      26.30 ZQ     
 16 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                26.63      26.38 ZQ     
 17 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 26.55      26.40 ZQ     
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    26.45      26.54 ZQ     
 19 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    26.14      26.57 ZQ     
 20 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                26.37      26.58 ZQ     
 21 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    26.65      26.63 ZQ     
 22 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                25.75      26.66 ZQ     
 23 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 26.36      26.74        
 23 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                26.48      26.74        
 25 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                26.20      26.79        
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    26.66      26.80        
 27 Adorable, Katie R         14 COND-MR                26.50      26.81        
 28 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR     26.60      26.91        
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                26.51      27.03        
 30 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR    26.56      27.05        
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      25.71      27.09        
 32 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR     26.65      27.12        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.99  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              56.37      53.45 SCS    
                  26.04       53.45 (27.41)                                        
  2 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                54.62      53.46 SCS    
                  25.77       53.46 (27.69)                                        
  3 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                55.62      54.53 METS   
                  26.30       54.53 (28.23)                                        
  4 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                55.61      54.72 METS   
                  26.35       54.72 (28.37)                                        
  5 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    56.05      56.16 ZQ     
                  26.85       56.16 (29.31)                                        
  6 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                55.87      56.59 ZQ     
                  26.62       56.59 (29.97)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                55.95      56.79 ZQ     
                  27.45       56.79 (29.34)                                        
  8 Tang, Emily               13 RFAC-MR                56.31      56.91 ZQ     
                  27.25       56.91 (29.66)                                        
Preliminaries
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    55.77                   
 10 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                56.48                   
 11 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    56.54                   
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 56.67                   
 13 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR                56.68                   
 14 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                56.84                   
 14 Bryce, Jane               14 WEST-MR                56.84                   
 16 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR       56.95                   
 17 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    57.01                   
 18 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                57.35                   
 19 Messinger, Sophie N       14 COND-MR                57.52                   
 20 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR              57.63                   
 21 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                57.67                   
 22 Ryan, Emily R             13 FA-MR                  57.76                   
 23 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                57.82                   
 24 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR        57.84                   
 25 Adorable, Katie R         14 COND-MR                57.85                   
 26 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                58.15                   
 27 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR    58.47                   
 28 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 58.60                   
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                58.61                   
 30 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    58.74                   
 31 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR                59.41                   
 32 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      59.52                   
 33 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR    59.57                   
 34 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR    59.58                   
 -- Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                  DQ                    
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.99  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                54.73      54.62 qMETS  
                  26.36       54.62 (28.26)                                        
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                56.71      55.61 qMETS  
                  26.99       55.61 (28.62)                                        
  3 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                54.00      55.62 qMETS  
                  26.64       55.62 (28.98)                                        
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    55.31      55.77 qMETS  
                  26.68       55.77 (29.09)                                        
  5 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                55.44      55.87 qMETS  
                  26.67       55.87 (29.20)                                        
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                56.96      55.95 qZQ    
                  27.26       55.95 (28.69)                                        
  7 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    55.85      56.05 qZQ    
                  27.05       56.05 (29.00)                                        
  8 Tang, Emily               13 RFAC-MR                57.70      56.31 qZQ    
                  26.88       56.31 (29.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              57.77      56.37 ZQ     
                  26.68       56.37 (29.69)                                        
 10 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                57.28      56.48 ZQ     
                  26.88       56.48 (29.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    57.66      56.54 ZQ     
                  27.30       56.54 (29.24)                                        
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 55.95      56.67 ZQ     
                  27.42       56.67 (29.25)                                        
 13 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR                56.52      56.68 ZQ     
                  27.31       56.68 (29.37)                                        
 14 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                57.17      56.84 ZQ     
                  26.83       56.84 (30.01)                                        
 14 Bryce, Jane               14 WEST-MR                56.81      56.84 ZQ     
                  27.49       56.84 (29.35)                                        
 16 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR       56.44      56.95 ZQ     
                  27.67       56.95 (29.28)                                        
 17 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    56.98      57.01 ZQ     
                  26.90       57.01 (30.11)                                        
 18 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                55.68      57.35 ZQ     
                  27.74       57.35 (29.61)                                        
 19 Messinger, Sophie N       14 COND-MR                57.59      57.52 ZQ     
                  28.14       57.52 (29.38)                                        
 20 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR              57.99      57.63 ZQ     
                  27.59       57.63 (30.04)                                        
 21 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                56.95      57.67 ZQ     
                  27.89       57.67 (29.78)                                        
 22 Ryan, Emily R             13 FA-MR                  57.97      57.76 ZQ     
                  27.73       57.76 (30.03)                                        
 23 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                56.15      57.82 ZQ     
                  27.18       57.82 (30.64)                                        
 24 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR        57.59      57.84 ZQ     
                  28.13       57.84 (29.71)                                        
 25 Adorable, Katie R         14 COND-MR                57.70      57.85 ZQ     
                  27.38       57.85 (30.47)                                        
 26 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                57.51      58.15        
                  27.94       58.15 (30.21)                                        
 27 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR    57.94      58.47        
                  27.93       58.47 (30.54)                                        
 28 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 56.97      58.60        
                  28.02       58.60 (30.58)                                        
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                57.20      58.61        
                  27.55       58.61 (31.06)                                        
 30 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    57.58      58.74        
                  28.47       58.74 (30.27)                                        
 31 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR                57.63      59.41        
                  28.44       59.41 (30.97)                                        
 32 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      56.31      59.52        
                  28.29       59.52 (31.23)                                        
 33 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR    57.54      59.57        
                  28.14       59.57 (31.43)                                        
 34 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR    57.92      59.58        
                  28.36       59.58 (31.22)                                        
 -- Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                55.85         DQ        
      False start
                  27.98          DQ (30.55)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:58.96    1:56.19 SCS    
                  26.71       56.14 (29.43)     1:26.18 (30.04)     1:56.19 (30.01)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:57.65    1:56.26 SCS    
                  26.82       56.16 (29.34)     1:26.12 (29.96)     1:56.26 (30.14)
  3 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              1:57.30    1:56.46 SCS    
                  27.03       56.40 (29.37)     1:26.60 (30.20)     1:56.46 (29.86)
  4 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR              1:59.80    1:58.30 METS   
                  27.29       57.30 (30.01)     1:28.02 (30.72)     1:58.30 (30.28)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:00.37    1:58.85 METS   
                  27.63       57.55 (29.92)     1:28.18 (30.63)     1:58.85 (30.67)
  6 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:00.40    1:59.39 METS   
                  27.46       57.85 (30.39)     1:28.76 (30.91)     1:59.39 (30.63)
  7 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              2:00.49    1:59.79 METS   
                  27.74       57.80 (30.06)     1:29.04 (31.24)     1:59.79 (30.75)
  8 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:00.42    2:00.91 ZQ     
                  27.97       58.25 (30.28)     1:29.79 (31.54)     2:00.91 (31.12)
Preliminaries
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:00.68                   
 10 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:00.75                   
 11 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:01.04                   
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:01.19                   
 13 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:01.27                   
 14 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:01.67                   
 15 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:02.11                   
 16 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:02.22                   
 17 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              2:02.37                   
 18 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:02.93                   
 18 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:02.93                   
 20 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:03.08                   
 21 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     2:03.97                   
 22 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:04.22                   
 23 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:04.23                   
 24 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:05.31                   
 24 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:05.31                   
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:05.42                   
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:06.23                   
 28 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           2:06.58                   
 29 Ryan, Emily R             13 FA-MR                2:07.11                   
 30 Kudla, Brittney T         14 IA-MR                2:07.24                   
 31 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:07.36                   
 32 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:07.39                   
 33 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:07.85                   
 34 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     2:09.04                   
 35 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:09.80                   
 36 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:10.65                   
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              1:57.44    1:57.30 qMETS  
                  27.22       56.32 (29.10)     1:26.93 (30.61)     1:57.30 (30.37)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:00.18    1:57.65 qMETS  
                  27.02       56.18 (29.16)     1:26.54 (30.36)     1:57.65 (31.11)
  3 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:59.07    1:58.96 qMETS  
                  26.91       57.29 (30.38)     1:28.89 (31.60)     1:58.96 (30.07)
  4 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR              1:58.20    1:59.80 qMETS  
                  27.13       57.28 (30.15)     1:28.54 (31.26)     1:59.80 (31.26)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:02.28    2:00.37 qZQ    
                  27.67       58.00 (30.33)     1:29.26 (31.26)     2:00.37 (31.11)
  6 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              1:59.29    2:00.40 qZQ    
                  27.44       57.66 (30.22)     1:29.06 (31.40)     2:00.40 (31.34)
  7 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:59.93    2:00.42 qZQ    
                  27.50       57.68 (30.18)     1:29.34 (31.66)     2:00.42 (31.08)
  8 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              2:00.99    2:00.49 qZQ    
                  27.12       57.09 (29.97)     1:28.84 (31.75)     2:00.49 (31.65)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:00.26    2:00.68 ZQ     
                  28.02       58.52 (30.50)     1:29.87 (31.35)     2:00.68 (30.81)
 10 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:04.21    2:00.75 ZQ     
                  27.47       58.18 (30.71)     1:29.91 (31.73)     2:00.75 (30.84)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:04.73    2:01.04 ZQ     
                  27.46       58.31 (30.85)     1:30.00 (31.69)     2:01.04 (31.04)
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:00.10    2:01.19 ZQ     
                  27.69       58.07 (30.38)     1:29.94 (31.87)     2:01.19 (31.25)
 13 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:03.09    2:01.27 ZQ     
                  28.25       59.18 (30.93)     1:30.66 (31.48)     2:01.27 (30.61)
 14 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:01.73    2:01.67 ZQ     
                  28.56       59.41 (30.85)     1:30.86 (31.45)     2:01.67 (30.81)
 15 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:03.94    2:02.11 ZQ     
                  27.96       58.98 (31.02)     1:30.72 (31.74)     2:02.11 (31.39)
 16 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:00.67    2:02.22 ZQ     
                  27.88       58.77 (30.89)     1:30.42 (31.65)     2:02.22 (31.80)
 17 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              1:59.46    2:02.37 ZQ     
                  27.79       58.25 (30.46)     1:30.30 (32.05)     2:02.37 (32.07)
 18 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:02.93    2:02.93 ZQ     
                  28.38       59.68 (31.30)     1:31.78 (32.10)     2:02.93 (31.15)
 18 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:02.09    2:02.93 ZQ     
                  28.24       59.16 (30.92)     1:31.37 (32.21)     2:02.93 (31.56)
 20 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:04.21    2:03.08 ZQ     
                  28.98     1:00.27 (31.29)     1:32.38 (32.11)     2:03.08 (30.70)
 21 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     2:04.09    2:03.97 ZQ     
                  28.30       59.27 (30.97)     1:31.52 (32.25)     2:03.97 (32.45)
 22 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:04.68    2:04.22 ZQ     
                  28.14       59.43 (31.29)     1:31.95 (32.52)     2:04.22 (32.27)
 23 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:02.85    2:04.23 ZQ     
                  28.95     1:00.24 (31.29)     1:32.17 (31.93)     2:04.23 (32.06)
 24 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:05.62    2:05.31 ZQ     
                  28.67     1:00.00 (31.33)     1:32.60 (32.60)     2:05.31 (32.71)
 24 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:02.89    2:05.31 ZQ     
                  27.65       58.59 (30.94)     1:31.66 (33.07)     2:05.31 (33.65)
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:03.28    2:05.42 ZQ     
                  29.12     1:01.02 (31.90)     1:33.43 (32.41)     2:05.42 (31.99)
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:04.04    2:06.23 ZQ     
                  29.21     1:00.85 (31.64)     1:33.59 (32.74)     2:06.23 (32.64)
 28 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           2:04.48    2:06.58 JO     
                  28.17       59.78 (31.61)     1:32.67 (32.89)     2:06.58 (33.91)
 29 Ryan, Emily R             13 FA-MR                2:06.28    2:07.11        
                  28.91     1:01.38 (32.47)     1:35.00 (33.62)     2:07.11 (32.11)
 30 Kudla, Brittney T         14 IA-MR                2:06.21    2:07.24        
                  28.44     1:00.39 (31.95)     1:34.10 (33.71)     2:07.24 (33.14)
 31 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:01.70    2:07.36        
                  30.00     1:02.16 (32.16)     1:35.26 (33.10)     2:07.36 (32.10)
 32 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:05.79    2:07.39        
                  28.97     1:00.57 (31.60)     1:34.02 (33.45)     2:07.39 (33.37)
 33 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:05.38    2:07.85        
                  28.95     1:00.79 (31.84)     1:34.37 (33.58)     2:07.85 (33.48)
 34 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     2:05.56    2:09.04        
                  29.11     1:01.68 (32.57)     1:35.64 (33.96)     2:09.04 (33.40)
 35 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:05.22    2:09.80        
                  29.08     1:01.56 (32.48)     1:35.35 (33.79)     2:09.80 (34.45)
 36 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:05.84    2:10.65        
                  29.31     1:01.68 (32.37)     1:36.41 (34.73)     2:10.65 (34.24)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
 Meet Qualifying:  5:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              5:16.77    5:09.47 SCS    
                  27.83       58.13 (30.30)     1:29.17 (31.04)     2:00.29 (31.12)
        2:31.45 (31.16)     3:02.98 (31.53)     3:34.73 (31.75)     4:06.65 (31.92)
        4:38.49 (31.84)     5:09.47 (30.98)                                        
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              5:26.98    5:17.48 ZQ     
                  28.30       59.56 (31.26)     1:30.95 (31.39)     2:03.17 (32.22)
        2:35.80 (32.63)     3:08.56 (32.76)     3:41.37 (32.81)     4:13.53 (32.16)
        4:45.80 (32.27)     5:17.48 (31.68)                                        
  3 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              5:23.37    5:19.73 ZQ     
                  28.31       59.15 (30.84)     1:31.01 (31.86)     2:03.69 (32.68)
        2:36.57 (32.88)     3:09.48 (32.91)     3:42.75 (33.27)     4:16.00 (33.25)
        4:48.65 (32.65)     5:19.73 (31.08)                                        
  4 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:22.75    5:19.86 ZQ     
                  28.51       59.45 (30.94)     1:31.94 (32.49)     2:04.83 (32.89)
        2:37.99 (33.16)     3:11.26 (33.27)     3:44.23 (32.97)     4:17.12 (32.89)
        4:49.14 (32.02)     5:19.86 (30.72)                                        
  5 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   5:26.50    5:23.05 ZQ     
                  28.28       59.89 (31.61)     1:32.47 (32.58)     2:05.16 (32.69)
        2:38.32 (33.16)     3:11.60 (33.28)     3:44.78 (33.18)     4:17.81 (33.03)
        4:51.25 (33.44)     5:23.05 (31.80)                                        
  6 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            5:25.96    5:26.21 ZQ     
                  28.63     1:00.64 (32.01)     1:33.35 (32.71)     2:06.30 (32.95)
        2:39.78 (33.48)     3:13.29 (33.51)     3:46.97 (33.68)     4:20.61 (33.64)
        4:53.96 (33.35)     5:26.21 (32.25)                                        
  7 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  5:21.91    5:28.72 ZQ     
                  28.33       59.80 (31.47)     1:32.29 (32.49)     2:05.71 (33.42)
        2:39.59 (33.88)     3:13.18 (33.59)     3:47.41 (34.23)     4:21.79 (34.38)
        4:55.89 (34.10)     5:28.72 (32.83)                                        
  8 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              5:22.81    5:48.08        
                  30.04     1:04.95 (34.91)     1:41.11 (36.16)     2:17.15 (36.04)
        2:50.94 (33.79)     3:27.01 (36.07)     4:02.87 (35.86)     4:38.28 (35.41)
        5:13.88 (35.60)     5:48.08 (34.20)                                        
Preliminaries
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     5:27.61                   
 10 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  5:32.14                   
 11 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              5:34.40                   
 12 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              5:34.54                   
 13 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  5:36.68                   
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR     DFS                    
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
 Meet Qualifying:  5:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              5:12.19    5:16.77 qZQ    
                  28.89     1:00.55 (31.66)     1:32.30 (31.75)     2:04.69 (32.39)
        2:37.05 (32.36)     3:09.54 (32.49)     3:41.90 (32.36)     4:14.88 (32.98)
        4:45.71 (30.83)     5:16.77 (31.06)                                        
  2 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  5:19.46    5:21.91 qZQ    
                  28.55     1:00.65 (32.10)     1:33.52 (32.87)     2:06.80 (33.28)
        2:38.96 (32.16)     3:12.21 (33.25)     3:45.19 (32.98)     4:17.69 (32.50)
        4:50.70 (33.01)     5:21.91 (31.21)                                        
  3 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:24.65    5:22.75 qZQ    
                  29.36     1:01.52 (32.16)     1:33.96 (32.44)     2:06.84 (32.88)
        2:39.62 (32.78)     3:12.49 (32.87)     3:45.44 (32.95)     4:18.46 (33.02)
        4:51.02 (32.56)     5:22.75 (31.73)                                        
  4 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              5:28.89    5:22.81 qZQ    
                  28.96     1:00.81 (31.85)     1:33.54 (32.73)     2:06.67 (33.13)
        2:39.67 (33.00)     3:12.78 (33.11)     3:46.15 (33.37)     4:19.36 (33.21)
        4:52.07 (32.71)     5:22.81 (30.74)                                        
  5 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              5:24.91    5:23.37 qZQ    
                  28.75     1:00.91 (32.16)     1:33.63 (32.72)     2:06.62 (32.99)
        2:39.48 (32.86)     3:12.33 (32.85)     3:45.51 (33.18)     4:18.56 (33.05)
        4:51.35 (32.79)     5:23.37 (32.02)                                        
  6 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            5:30.82    5:25.96 qZQ    
                  29.43     1:01.45 (32.02)     1:34.54 (33.09)     2:07.51 (32.97)
        2:40.55 (33.04)     3:14.19 (33.64)     3:47.78 (33.59)     4:21.22 (33.44)
        4:54.28 (33.06)     5:25.96 (31.68)                                        
  7 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   5:29.42    5:26.50 qZQ    
                  28.71     1:00.26 (31.55)     1:33.04 (32.78)     2:06.20 (33.16)
        2:38.95 (32.75)     3:12.27 (33.32)     3:45.74 (33.47)     4:19.96 (34.22)
        4:53.96 (34.00)     5:26.50 (32.54)                                        
  8 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              5:24.96    5:26.98 qZQ    
                  28.66     1:00.37 (31.71)     1:33.23 (32.86)     2:06.34 (33.11)
        2:39.69 (33.35)     3:13.09 (33.40)     3:46.49 (33.40)     4:20.37 (33.88)
        4:54.18 (33.81)     5:26.98 (32.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     5:20.01    5:27.61 ZQ     
                  29.38     1:01.71 (32.33)     1:34.97 (33.26)     2:08.51 (33.54)
        2:42.48 (33.97)     3:15.76 (33.28)     3:48.95 (33.19)     4:21.98 (33.03)
        4:55.25 (33.27)     5:27.61 (32.36)                                        
 10 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  5:21.85    5:32.14 JO     
                  30.10     1:03.31 (33.21)     1:37.13 (33.82)     2:10.97 (33.84)
        2:44.96 (33.99)     3:18.84 (33.88)     3:52.39 (33.55)     4:26.31 (33.92)
        4:59.86 (33.55)     5:32.14 (32.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              5:21.49    5:34.40 JO     
                  29.53     1:02.17 (32.64)     1:35.60 (33.43)     2:09.21 (33.61)
        2:43.11 (33.90)     3:16.79 (33.68)     3:50.96 (34.17)     4:25.50 (34.54)
        5:00.58 (35.08)     5:34.40 (33.82)                                        
 12 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              5:31.04    5:34.54 JO     
                  29.37     1:01.88 (32.51)     1:35.08 (33.20)     2:08.86 (33.78)
        2:42.97 (34.11)     3:17.26 (34.29)     3:51.64 (34.38)     4:26.36 (34.72)
        5:01.17 (34.81)     5:34.54 (33.37)                                        
 13 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  5:25.24    5:36.68        
                  30.55     1:04.26 (33.71)     1:38.19 (33.93)     2:12.79 (34.60)
        2:46.94 (34.15)     3:21.35 (34.41)     3:55.52 (34.17)     4:29.86 (34.34)
        5:03.76 (33.90)     5:36.68 (32.92)                                        
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  5:29.63        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:01.50    1:00.13 SCS    
                  29.05     1:00.13 (31.08)                                        
  2 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:01.74    1:00.70 METS   
                  29.46     1:00.70 (31.24)                                        
  3 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:01.20    1:00.83 METS   
                  29.67     1:00.83 (31.16)                                        
  4 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              1:01.52    1:00.93 METS   
                  29.90     1:00.93 (31.03)                                        
  5 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:01.94    1:01.57 METS   
                  29.77     1:01.57 (31.80)                                        
  6 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:02.65    1:01.60 METS   
                  30.15     1:01.60 (31.45)                                        
  7 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:00.67    1:01.89 METS   
                  29.12     1:01.89 (32.77)                                        
  8 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:02.61    1:03.44 ZQ     
                  31.00     1:03.44 (32.44)                                        
Preliminaries
  9 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:02.96                   
 10 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:03.89                   
 11 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              1:03.90                   
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:03.91                   
 13 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:03.99                   
 14 Lazaroni, Georgia M       14 Badger-MR            1:04.15                   
 15 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:04.16                   
 16 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              1:04.41                   
 17 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              1:04.52                   
 18 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     1:04.62                   
 19 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:04.79                   
 20 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:04.88                   
 21 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              1:05.07                   
 22 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      1:05.24                   
 23 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:05.27                   
 24 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:05.60                   
 25 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:05.64                   
 26 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               1:05.68                   
 27 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:05.94                   
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  1:07.04                   
 29 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:07.79                   
 30 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     1:07.88                   
 31 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:08.07                   
 -- Ye, Alice                 13 LIAC-MR                 DFS                    
 -- DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR     DFS                    
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:02.51    1:00.67 qSCS   
                  29.02     1:00.67 (31.65)                                        
  2 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:00.73    1:01.20 qMETS  
                  29.87     1:01.20 (31.33)                                        
  3 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:01.85    1:01.50 qMETS  
                  29.84     1:01.50 (31.66)                                        
  4 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              1:01.83    1:01.52 qMETS  
                  29.91     1:01.52 (31.61)                                        
  5 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:02.42    1:01.74 qMETS  
                  30.47     1:01.74 (31.27)                                        
  6 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:03.21    1:01.94 qMETS  
                  30.42     1:01.94 (31.52)                                        
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:02.09    1:02.61 qZQ    
                  30.83     1:02.61 (31.78)                                        
  8 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:03.44    1:02.65 qZQ    
                  31.00     1:02.65 (31.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:03.20    1:02.96 ZQ     
                  30.78     1:02.96 (32.18)                                        
 10 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:03.56    1:03.89 ZQ     
                  30.57     1:03.89 (33.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              1:03.24    1:03.90 ZQ     
                  31.07     1:03.90 (32.83)                                        
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.88    1:03.91 ZQ     
                  31.35     1:03.91 (32.56)                                        
 13 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:04.40    1:03.99 ZQ     
                  30.84     1:03.99 (33.15)                                        
 14 Lazaroni, Georgia M       14 Badger-MR            1:02.97    1:04.15 ZQ     
                  31.65     1:04.15 (32.50)                                        
 15 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:04.30    1:04.16 ZQ     
                  31.13     1:04.16 (33.03)                                        
 16 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              1:04.65    1:04.41 ZQ     
                  31.35     1:04.41 (33.06)                                        
 17 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              1:04.83    1:04.52 ZQ     
                  31.32     1:04.52 (33.20)                                        
 18 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     1:04.15    1:04.62 ZQ     
                  31.52     1:04.62 (33.10)                                        
 19 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:04.28    1:04.79 ZQ     
                  31.37     1:04.79 (33.42)                                        
 20 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:04.66    1:04.88 ZQ     
                  30.90     1:04.88 (33.98)                                        
 21 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              1:05.56    1:05.07 ZQ     
                  31.61     1:05.07 (33.46)                                        
 22 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      1:05.94    1:05.24 ZQ     
                  31.68     1:05.24 (33.56)                                        
 23 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:05.03    1:05.27 ZQ     
                  31.60     1:05.27 (33.67)                                        
 24 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:05.79    1:05.60 ZQ     
                  31.83     1:05.60 (33.77)                                        
 25 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:04.97    1:05.64 ZQ     
                  31.92     1:05.64 (33.72)                                        
 26 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               1:02.69    1:05.68 ZQ     
                  32.07     1:05.68 (33.61)                                        
 27 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:05.51    1:05.94 ZQ     
                  31.00     1:05.94 (34.94)                                        
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  1:03.82    1:07.04        
                  32.35     1:07.04 (34.69)                                        
 29 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:04.63    1:07.79        
                  32.72     1:07.79 (35.07)                                        
 30 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     1:03.38    1:07.88        
                  33.13     1:07.88 (34.75)                                        
 31 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:05.36    1:08.07        
                  33.19     1:08.07 (34.88)                                        
 -- Ye, Alice                 13 LIAC-MR              1:01.90        DFS        
      Declared false start
 -- DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR  1:05.60        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
 Meet Qualifying:  2:21.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:11.10    2:07.04 SCS    
                  29.73     1:01.64 (31.91)     1:34.42 (32.78)     2:07.04 (32.62)
  2 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:12.20    2:09.24 SCS    
                  30.13     1:02.84 (32.71)     1:36.20 (33.36)     2:09.24 (33.04)
  3 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:11.45    2:09.86 SCS    
                  30.44     1:02.86 (32.42)     1:36.78 (33.92)     2:09.86 (33.08)
  4 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:11.73    2:10.67 SCS    
                  30.44     1:03.07 (32.63)     1:36.81 (33.74)     2:10.67 (33.86)
  5 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:12.13    2:11.08 SCS    
                  31.10     1:04.24 (33.14)     1:37.98 (33.74)     2:11.08 (33.10)
  6 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:14.13    2:11.89 METS   
                  31.07     1:04.04 (32.97)     1:38.21 (34.17)     2:11.89 (33.68)
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:11.86    2:13.01 METS   
                  31.09     1:04.87 (33.78)     1:38.60 (33.73)     2:13.01 (34.41)
  8 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:13.46    2:16.21 ZQ     
                  30.45     1:05.12 (34.67)     1:40.07 (34.95)     2:16.21 (36.14)
Preliminaries
  9 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:14.61                   
 10 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:15.54                   
 11 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:15.96                   
 12 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:16.93                   
 13 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              2:17.82                   
 14 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               2:18.06                   
 15 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:18.23                   
 16 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:18.45                   
 17 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     2:18.85                   
 18 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:19.24                   
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:19.38                   
 20 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:19.56                   
 21 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:19.61                   
 22 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:20.05                   
 23 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:20.51                   
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:21.71                   
 25 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:22.25                   
 26 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:22.52                   
 27 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      2:22.65                   
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:22.97                   
 29 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:23.91                   
 -- Ting, Olivia              13 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
 Meet Qualifying:  2:21.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:08.18    2:11.10 qMETS  
                  30.71     1:03.21 (32.50)     1:37.23 (34.02)     2:11.10 (33.87)
  2 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:14.45    2:11.45 qMETS  
                  30.66     1:03.96 (33.30)     1:38.03 (34.07)     2:11.45 (33.42)
  3 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:13.66    2:11.73 qMETS  
                  31.21     1:04.80 (33.59)     1:38.77 (33.97)     2:11.73 (32.96)
  4 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:13.68    2:11.86 qMETS  
                  31.01     1:04.47 (33.46)     1:38.55 (34.08)     2:11.86 (33.31)
  5 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:12.83    2:12.13 qMETS  
                  31.67     1:05.39 (33.72)     1:39.22 (33.83)     2:12.13 (32.91)
  6 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:07.83    2:12.20 qMETS  
                  31.51     1:05.12 (33.61)     1:38.99 (33.87)     2:12.20 (33.21)
  7 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:14.95    2:13.46 qMETS  
                  30.34     1:04.23 (33.89)     1:39.23 (35.00)     2:13.46 (34.23)
  8 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:12.40    2:14.13 qMETS  
                  31.15     1:04.18 (33.03)     1:38.67 (34.49)     2:14.13 (35.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:13.16    2:14.61 METS   
                  31.94     1:05.79 (33.85)     1:40.09 (34.30)     2:14.61 (34.52)
 10 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:14.06    2:15.54 ZQ     
                  31.83     1:05.94 (34.11)     1:40.92 (34.98)     2:15.54 (34.62)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:14.61    2:15.96 ZQ     
                  31.54     1:05.24 (33.70)     1:40.56 (35.32)     2:15.96 (35.40)
 12 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:19.63    2:16.93 ZQ     
                  32.37     1:07.38 (35.01)     1:42.15 (34.77)     2:16.93 (34.78)
 13 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              2:19.88    2:17.82 ZQ     
                  31.67     1:06.48 (34.81)     1:42.75 (36.27)     2:17.82 (35.07)
 14 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               2:15.06    2:18.06 ZQ     
                  32.21     1:07.23 (35.02)     1:42.70 (35.47)     2:18.06 (35.36)
 15 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:20.37    2:18.23 ZQ     
                  32.19     1:06.57 (34.38)     1:42.42 (35.85)     2:18.23 (35.81)
 16 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:19.79    2:18.45 ZQ     
                  32.31     1:07.32 (35.01)     1:43.10 (35.78)     2:18.45 (35.35)
 17 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     2:17.01    2:18.85 ZQ     
                  32.69     1:07.03 (34.34)     1:42.71 (35.68)     2:18.85 (36.14)
 18 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:17.33    2:19.24 ZQ     
                  32.48     1:07.67 (35.19)     1:43.48 (35.81)     2:19.24 (35.76)
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:20.92    2:19.38 ZQ     
                  33.03     1:08.29 (35.26)     1:44.02 (35.73)     2:19.38 (35.36)
 20 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:18.47    2:19.56 ZQ     
                  33.35     1:08.57 (35.22)     1:44.67 (36.10)     2:19.56 (34.89)
 21 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:17.70    2:19.61 ZQ     
                  33.03     1:08.18 (35.15)     1:43.99 (35.81)     2:19.61 (35.62)
 22 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:16.45    2:20.05 ZQ     
                  33.16     1:08.58 (35.42)     1:44.50 (35.92)     2:20.05 (35.55)
 23 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:15.58    2:20.51 ZQ     
                  31.31     1:06.59 (35.28)     1:43.62 (37.03)     2:20.51 (36.89)
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:19.53    2:21.71 JO     
                  33.17     1:08.85 (35.68)     1:45.37 (36.52)     2:21.71 (36.34)
 25 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:19.16    2:22.25 JO     
                  32.20     1:07.91 (35.71)     1:44.84 (36.93)     2:22.25 (37.41)
 26 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:20.98    2:22.52 JO     
                  33.68     1:09.31 (35.63)     1:46.04 (36.73)     2:22.52 (36.48)
 27 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      2:17.43    2:22.65        
                  32.90     1:08.98 (36.08)     1:46.41 (37.43)     2:22.65 (36.24)
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:21.17    2:22.97        
                  33.35     1:09.41 (36.06)     1:46.57 (37.16)     2:22.97 (36.40)
 29 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:18.70    2:23.91        
                  33.33     1:09.78 (36.45)     1:46.93 (37.15)     2:23.91 (36.98)
 -- Ting, Olivia              13 Agua Swim Team-MR    2:18.49         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:09.19    1:08.68 METS   
                  32.31     1:08.68 (36.37)                                        
  2 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:08.61    1:09.02 METS   
                  32.81     1:09.02 (36.21)                                        
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              1:10.71    1:09.10 METS   
                  32.59     1:09.10 (36.51)                                        
  4 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:10.75    1:10.15 METS   
                  32.82     1:10.15 (37.33)                                        
  5 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      1:11.53    1:10.74 METS   
                  33.67     1:10.74 (37.07)                                        
  6 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              1:11.49    1:11.26 METS   
                  33.07     1:11.26 (38.19)                                        
  7 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:11.71    1:11.65 METS   
                  33.17     1:11.65 (38.48)                                        
  8 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     1:11.62    1:12.46 ZQ     
                  34.17     1:12.46 (38.29)                                        
Preliminaries
  9 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  1:11.93                   
 10 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:12.24                   
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:12.32                   
 12 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:12.78                   
 13 Wetherbee, Hailey M       13 IA-MR                1:12.84                   
 14 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:12.85                   
 15 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:13.05                   
 16 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:13.90                   
 17 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:14.01                   
 18 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              1:14.12                   
 19 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:14.60                   
 20 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:14.69                   
 21 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               1:14.97                   
 22 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  1:15.57                   
 23 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR              1:15.97                   
 24 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    1:16.26                   
 25 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:16.30                   
 26 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:16.39                   
 27 Ryan, Emily R             13 FA-MR                1:16.57                   
 28 Wu, Yifei                 14 NYCC-MR              1:16.76                   
 29 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:16.98                   
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:09.61    1:08.61 qMETS  
                  32.71     1:08.61 (35.90)                                        
  2 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:08.61    1:09.19 qMETS  
                  32.37     1:09.19 (36.82)                                        
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              1:09.62    1:10.71 qMETS  
                  32.99     1:10.71 (37.72)                                        
  4 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:14.93    1:10.75 qMETS  
                  32.58     1:10.75 (38.17)                                        
  5 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              1:09.13    1:11.49 qMETS  
                  33.34     1:11.49 (38.15)                                        
  6 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      1:10.37    1:11.53 qMETS  
                  33.91     1:11.53 (37.62)                                        
  7 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     1:13.06    1:11.62 qMETS  
                  33.54     1:11.62 (38.08)                                        
  8 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:09.71    1:11.71 qMETS  
                  33.43     1:11.71 (38.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  1:11.13    1:11.93 METS   
                  33.28     1:11.93 (38.65)                                        
 10 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:11.98    1:12.24 ZQ     
                  33.97     1:12.24 (38.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:12.78    1:12.32 ZQ     
                  33.26     1:12.32 (39.06)                                        
 12 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:14.01    1:12.78 ZQ     
                  34.58     1:12.78 (38.20)                                        
 13 Wetherbee, Hailey M       13 IA-MR                1:13.62    1:12.84 ZQ     
                  33.52     1:12.84 (39.32)                                        
 14 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:13.23    1:12.85 ZQ     
                  34.14     1:12.85 (38.71)                                        
 15 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:12.68    1:13.05 ZQ     
                  34.83     1:13.05 (38.22)                                        
 16 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:13.80    1:13.90 ZQ     
                  35.13     1:13.90 (38.77)                                        
 17 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:14.31    1:14.01 ZQ     
                  34.41     1:14.01 (39.60)                                        
 18 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              1:13.99    1:14.12 ZQ     
                  34.84     1:14.12 (39.28)                                        
 19 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:13.97    1:14.60 ZQ     
                  34.32     1:14.60 (40.28)                                        
 20 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:11.97    1:14.69 ZQ     
                  34.09     1:14.69 (40.60)                                        
 21 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               1:14.35    1:14.97 ZQ     
                  35.12     1:14.97 (39.85)                                        
 22 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  1:12.44    1:15.57 JO     
                  35.37     1:15.57 (40.20)                                        
 23 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR              1:13.13    1:15.97 JO     
                  35.89     1:15.97 (40.08)                                        
 24 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    1:11.67    1:16.26 JO     
                  35.34     1:16.26 (40.92)                                        
 25 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:14.39    1:16.30 JO     
                  35.60     1:16.30 (40.70)                                        
 26 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:14.84    1:16.39 JO     
                  35.56     1:16.39 (40.83)                                        
 27 Ryan, Emily R             13 FA-MR                1:15.49    1:16.57        
                  35.87     1:16.57 (40.70)                                        
 28 Wu, Yifei                 14 NYCC-MR              1:15.43    1:16.76        
                  35.62     1:16.76 (41.14)                                        
 29 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:14.24    1:16.98        
                  35.78     1:16.98 (41.20)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:32.91    2:30.00 METS   
                  33.35     1:11.28 (37.93)     1:50.51 (39.23)     2:30.00 (39.49)
  2 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            2:32.82    2:30.09 METS   
                  32.97     1:11.71 (38.74)     1:52.63 (40.92)     2:30.09 (37.46)
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:34.36    2:30.68 METS   
                  32.79     1:10.54 (37.75)     1:50.47 (39.93)     2:30.68 (40.21)
  4 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:35.47    2:31.85 METS   
                  34.17     1:12.69 (38.52)     1:52.70 (40.01)     2:31.85 (39.15)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:35.98    2:35.18 METS   
                  36.18     1:14.26 (38.08)     1:54.87 (40.61)     2:35.18 (40.31)
  6 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      2:36.32    2:35.50 METS   
                  34.99     1:14.05 (39.06)     1:55.09 (41.04)     2:35.50 (40.41)
  7 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:34.89    2:35.54 METS   
                  34.40     1:13.30 (38.90)     1:53.83 (40.53)     2:35.54 (41.71)
  8 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:35.08    2:36.76 ZQ     
                  33.96     1:13.68 (39.72)     1:55.14 (41.46)     2:36.76 (41.62)
Preliminaries
  9 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:37.24                   
 10 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  2:39.02                   
 11 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:40.75                   
 12 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:41.12                   
 13 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:42.06                   
 14 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  2:42.99                   
 15 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:43.23                   
 16 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:48.25                   
 17 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:50.40                   
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:51.09                   
 -- Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                 DFS                    
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            2:32.16    2:32.82 qMETS  
                  32.64     1:11.25 (38.61)     1:52.08 (40.83)     2:32.82 (40.74)
  2 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:36.99    2:32.91 qMETS  
                  33.55     1:12.36 (38.81)     1:52.66 (40.30)     2:32.91 (40.25)
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:33.06    2:34.36 qMETS  
                  33.97     1:12.91 (38.94)     1:53.41 (40.50)     2:34.36 (40.95)
  4 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:30.47    2:34.89 qMETS  
                  34.95     1:14.07 (39.12)     1:53.91 (39.84)     2:34.89 (40.98)
  5 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:34.57    2:35.08 qMETS  
                  34.63     1:13.63 (39.00)     1:54.32 (40.69)     2:35.08 (40.76)
  6 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:33.50    2:35.47 qMETS  
                  34.57     1:14.00 (39.43)     1:55.25 (41.25)     2:35.47 (40.22)
  7 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:36.04    2:35.98 qMETS  
                  35.02     1:14.14 (39.12)     1:54.99 (40.85)     2:35.98 (40.99)
  8 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      2:37.12    2:36.32 qZQ    
                  35.65     1:15.17 (39.52)     1:56.14 (40.97)     2:36.32 (40.18)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:33.15    2:37.24 ZQ     
                  36.07     1:15.75 (39.68)     1:56.17 (40.42)     2:37.24 (41.07)
 10 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  2:35.78    2:39.02 ZQ     
                  34.85     1:14.92 (40.07)     1:56.55 (41.63)     2:39.02 (42.47)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:37.52    2:40.75 JO     
                  35.00     1:15.37 (40.37)     1:57.40 (42.03)     2:40.75 (43.35)
 12 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:39.32    2:41.12 JO     
                  36.69     1:17.68 (40.99)     1:59.11 (41.43)     2:41.12 (42.01)
 13 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:37.55    2:42.06 JO     
                  36.09     1:16.53 (40.44)     1:59.01 (42.48)     2:42.06 (43.05)
 14 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  2:38.79    2:42.99 JO     
                  35.95     1:17.13 (41.18)     1:59.95 (42.82)     2:42.99 (43.04)
 15 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:39.44    2:43.23        
                  36.28     1:17.45 (41.17)     2:00.00 (42.55)     2:43.23 (43.23)
 16 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:39.79    2:48.25        
                  37.11     1:19.67 (42.56)     2:03.87 (44.20)     2:48.25 (44.38)
 17 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:39.28    2:50.40        
                  37.31     1:19.84 (42.53)     2:04.51 (44.67)     2:50.40 (45.89)
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:38.95    2:51.09        
                  35.36     1:16.83 (41.47)     2:03.17 (46.34)     2:51.09 (47.92)
 -- Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR              2:39.08        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:00.04      59.77 METS   
                  28.16       59.77 (31.61)                                        
  2 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     1:00.61      59.89 METS   
                  28.27       59.89 (31.62)                                        
  3 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  1:01.01    1:00.33 METS   
                  27.77     1:00.33 (32.56)                                        
  4 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              1:01.26    1:00.67 METS   
                  28.04     1:00.67 (32.63)                                        
  5 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR               1:02.57    1:01.93 METS   
                  29.64     1:01.93 (32.29)                                        
  6 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:01.93    1:01.98 METS   
                  29.25     1:01.98 (32.73)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:02.27    1:02.12 ZQ     
                  29.14     1:02.12 (32.98)                                        
  8 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:01.61    1:03.09 ZQ     
                  28.16     1:03.09 (34.93)                                        
Preliminaries
  8 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.47                   
 10 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:02.70                   
 11 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              1:02.85                   
 12 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              1:02.87                   
 13 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           1:03.28                   
 14 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:03.64                   
 15 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:03.92                   
 16 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                1:04.00                   
 17 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:04.39                   
 18 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:04.47                   
 19 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:04.52                   
 20 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:05.15                   
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:05.27                   
 22 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:05.30                   
 23 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  1:05.90                   
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         1:05.96                   
 25 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:05.98                   
 26 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:06.02                   
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:06.27                   
 28 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:06.30                   
 28 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:06.30                   
 30 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:07.54                   
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:07.57                   
 32 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:09.50                   
 -- Bryce, Jane               14 WEST-MR                 DFS                    
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:00.26    1:00.04 qMETS  
                  27.89     1:00.04 (32.15)                                        
  2 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR       59.70    1:00.61 qMETS  
                  28.51     1:00.61 (32.10)                                        
  3 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  1:01.45    1:01.01 qMETS  
                  28.44     1:01.01 (32.57)                                        
  4 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                59.56    1:01.26 qMETS  
                  28.16     1:01.26 (33.10)                                        
  5 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:03.35    1:01.61 qMETS  
                  28.59     1:01.61 (33.02)                                        
  6 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:02.80    1:01.93 qMETS  
                  29.23     1:01.93 (32.70)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:02.47    1:02.27 qZQ    
                  29.20     1:02.27 (33.07)                                        
  8 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.38    1:02.47 qZQ    
                  29.38     1:02.47 (33.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR               1:03.07    1:02.57 ZQ     
                  28.80     1:02.57 (33.77)                                        
 10 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:03.41    1:02.70 ZQ     
                  28.83     1:02.70 (33.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              1:02.78    1:02.85 ZQ     
                  29.60     1:02.85 (33.25)                                        
 12 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              1:02.83    1:02.87 ZQ     
                  29.49     1:02.87 (33.38)                                        
 13 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           1:01.45    1:03.28 ZQ     
                  28.60     1:03.28 (34.68)                                        
 14 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:04.19    1:03.64 ZQ     
                  30.17     1:03.64 (33.47)                                        
 15 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:02.97    1:03.92 ZQ     
                  29.80     1:03.92 (34.12)                                        
 16 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                1:03.75    1:04.00 ZQ     
                  29.59     1:04.00 (34.41)                                        
 17 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:03.94    1:04.39 ZQ     
                  29.95     1:04.39 (34.44)                                        
 18 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:02.24    1:04.47 ZQ     
                  30.02     1:04.47 (34.45)                                        
 19 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:04.81    1:04.52 ZQ     
                  30.32     1:04.52 (34.20)                                        
 20 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:04.96    1:05.15 ZQ     
                  30.59     1:05.15 (34.56)                                        
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:03.29    1:05.27 ZQ     
                  29.97     1:05.27 (35.30)                                        
 22 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:05.23    1:05.30 JO     
                  30.56     1:05.30 (34.74)                                        
 23 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  1:04.13    1:05.90        
                  31.14     1:05.90 (34.76)                                        
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         1:05.03    1:05.96        
                  31.28     1:05.96 (34.68)                                        
 25 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:04.99    1:05.98        
                  29.86     1:05.98 (36.12)                                        
 26 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:05.18    1:06.02        
                  29.79     1:06.02 (36.23)                                        
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:03.67    1:06.27        
                  31.21     1:06.27 (35.06)                                        
 28 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:05.13    1:06.30        
                  29.97     1:06.30 (36.33)                                        
 28 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:05.26    1:06.30        
                  31.09     1:06.30 (35.21)                                        
 30 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:02.76    1:07.54        
                  30.72     1:07.54 (36.82)                                        
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:03.22    1:07.57        
                  30.95     1:07.57 (36.62)                                        
 32 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:04.53    1:09.50        
                  30.71     1:09.50 (38.79)                                        
 -- Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:03.43        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:11.96    2:10.34 SCS    
                  28.71     1:01.77 (33.06)     1:35.85 (34.08)     2:10.34 (34.49)
  2 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:15.53    2:11.88 SCS    
                  28.92     1:02.76 (33.84)     1:36.46 (33.70)     2:11.88 (35.42)
  3 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:15.85   J2:11.88 SCS    
                  29.46     1:03.16 (33.70)     1:37.63 (34.47)     2:11.88 (34.25)
  4 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:15.74    2:15.58 METS   
                  30.21     1:03.50 (33.29)     1:39.44 (35.94)     2:15.58 (36.14)
  5 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:17.45    2:17.17 METS   
                  30.84     1:05.14 (34.30)     1:40.75 (35.61)     2:17.17 (36.42)
  6 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:19.19    2:18.11 METS   
                  30.89     1:05.76 (34.87)     1:41.34 (35.58)     2:18.11 (36.77)
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:17.07    2:18.17 METS   
                  30.70     1:05.82 (35.12)     1:42.25 (36.43)     2:18.17 (35.92)
  8 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:15.66    2:18.77 METS   
                  29.43     1:03.79 (34.36)     1:40.24 (36.45)     2:18.77 (38.53)
Preliminaries
  9 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:20.49                   
 10 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:20.84                   
 11 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                2:23.53                   
 12 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:23.97                   
 13 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              2:24.82                   
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:26.14                   
 15 Sarubbi, Amanda R         14 Three Village-MR     2:27.58                   
 16 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:30.40                   
 17 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:32.82                   
 -- Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                  DQ                    
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:11.45    2:11.96 qSCS   
                  29.95     1:03.78 (33.83)     1:37.72 (33.94)     2:11.96 (34.24)
  2 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:17.06    2:15.53 qMETS  
                  30.55     1:04.43 (33.88)     1:41.09 (36.66)     2:15.53 (34.44)
  3 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:17.02    2:15.66 qMETS  
                  29.96     1:04.15 (34.19)     1:39.13 (34.98)     2:15.66 (36.53)
  4 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:21.97    2:15.74 qMETS  
                  30.08     1:03.85 (33.77)     1:39.47 (35.62)     2:15.74 (36.27)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:16.02    2:15.85 qMETS  
                  30.34     1:05.04 (34.70)     1:40.77 (35.73)     2:15.85 (35.08)
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:17.54    2:17.07 qMETS  
                  30.79     1:05.48 (34.69)     1:41.64 (36.16)     2:17.07 (35.43)
  7 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:16.82    2:17.45 qMETS  
                  31.02     1:05.54 (34.52)     1:41.39 (35.85)     2:17.45 (36.06)
  8 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:18.07    2:19.19 qZQ    
                  31.27     1:06.30 (35.03)     1:42.18 (35.88)     2:19.19 (37.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:18.56    2:20.49 ZQ     
                  30.44     1:05.43 (34.99)     1:42.52 (37.09)     2:20.49 (37.97)
 10 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:25.47    2:20.84 ZQ     
                  30.33     1:05.61 (35.28)     1:42.67 (37.06)     2:20.84 (38.17)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                2:24.92    2:23.53 ZQ     
                  29.66     1:05.69 (36.03)     1:45.21 (39.52)     2:23.53 (38.32)
 12 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:19.33    2:23.97 ZQ     
                  31.76     1:08.31 (36.55)     1:46.08 (37.77)     2:23.97 (37.89)
 13 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              2:18.75    2:24.82 ZQ     
                  30.43     1:05.90 (35.47)     1:44.26 (38.36)     2:24.82 (40.56)
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:24.74    2:26.14 JO     
                  32.49     1:09.61 (37.12)     1:48.50 (38.89)     2:26.14 (37.64)
 15 Sarubbi, Amanda R         14 Three Village-MR     2:23.46    2:27.58 JO     
                  31.63     1:09.29 (37.66)     1:48.51 (39.22)     2:27.58 (39.07)
 16 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:25.12    2:30.40 JO     
                  31.11     1:08.63 (37.52)     1:49.25 (40.62)     2:30.40 (41.15)
 17 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:24.23    2:32.82        
                  32.35     1:10.16 (37.81)     1:52.26 (42.10)     2:32.82 (40.56)
 -- Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:22.05         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
 Meet Qualifying:  2:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:14.23    2:11.56 SCS    
                  28.26     1:00.27 (32.01)     1:41.18 (40.91)     2:11.56 (30.38)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:12.25    2:11.61 SCS    
                  28.79     1:01.64 (32.85)     1:41.51 (39.87)     2:11.61 (30.10)
  3 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:14.07    2:11.97 METS   
                  29.18     1:01.99 (32.81)     1:41.36 (39.37)     2:11.97 (30.61)
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:14.27    2:13.83 METS   
                  28.26     1:01.92 (33.66)     1:42.95 (41.03)     2:13.83 (30.88)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:15.26    2:14.68 METS   
                  28.94     1:03.72 (34.78)     1:43.99 (40.27)     2:14.68 (30.69)
  6 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:15.95    2:15.58 METS   
                  29.53     1:02.45 (32.92)     1:43.83 (41.38)     2:15.58 (31.75)
  7 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:15.49    2:16.19 ZQ     
                  29.22     1:02.68 (33.46)     1:44.53 (41.85)     2:16.19 (31.66)
  8 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:16.49    2:19.30 ZQ     
                  30.01     1:05.07 (35.06)     1:47.62 (42.55)     2:19.30 (31.68)
Preliminaries
  9 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:16.57                   
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:17.21                   
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:17.24                   
 12 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:18.23                   
 13 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:19.28                   
 14 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:19.40                   
 15 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:20.64                   
 16 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:22.11                   
 17 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:22.79                   
 18 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:23.06                   
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:23.30                   
 20 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:23.77                   
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:24.26                   
 22 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:25.70                   
 23 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:34.18                   
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
 Meet Qualifying:  2:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:13.77    2:12.25 qMETS  
                  29.06     1:02.38 (33.32)     1:42.58 (40.20)     2:12.25 (29.67)
  2 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:11.04    2:14.07 qMETS  
                  29.76     1:02.30 (32.54)     1:42.65 (40.35)     2:14.07 (31.42)
  3 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:10.79    2:14.23 qMETS  
                  29.54     1:02.92 (33.38)     1:43.23 (40.31)     2:14.23 (31.00)
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:14.86    2:14.27 qMETS  
                  29.33     1:02.30 (32.97)     1:42.83 (40.53)     2:14.27 (31.44)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:13.41    2:15.26 qMETS  
                  29.16     1:04.49 (35.33)     1:44.96 (40.47)     2:15.26 (30.30)
  6 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:15.90    2:15.49 qMETS  
                  29.84     1:03.18 (33.34)     1:44.51 (41.33)     2:15.49 (30.98)
  7 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:16.05    2:15.95 qMETS  
                  30.12     1:03.45 (33.33)     1:44.52 (41.07)     2:15.95 (31.43)
  8 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:17.08    2:16.49 qZQ    
                  29.32     1:03.73 (34.41)     1:45.61 (41.88)     2:16.49 (30.88)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:18.53    2:16.57 ZQ     
                  29.54     1:04.46 (34.92)     1:43.80 (39.34)     2:16.57 (32.77)
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:18.25    2:17.21 ZQ     
                  29.50     1:03.96 (34.46)     1:45.55 (41.59)     2:17.21 (31.66)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:18.99    2:17.24 ZQ     
                  30.27     1:03.57 (33.30)     1:44.69 (41.12)     2:17.24 (32.55)
 12 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:18.46    2:18.23 ZQ     
                  28.74     1:02.48 (33.74)     1:46.54 (44.06)     2:18.23 (31.69)
 13 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:16.22    2:19.28 ZQ     
                  29.94     1:06.21 (36.27)     1:46.66 (40.45)     2:19.28 (32.62)
 14 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:19.32    2:19.40 ZQ     
                  30.14     1:05.54 (35.40)     1:46.15 (40.61)     2:19.40 (33.25)
 15 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:21.37    2:20.64 ZQ     
                  30.05     1:06.14 (36.09)     1:48.49 (42.35)     2:20.64 (32.15)
 16 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:19.82    2:22.11 JO     
                  30.68     1:07.17 (36.49)     1:49.85 (42.68)     2:22.11 (32.26)
 17 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:19.02    2:22.79 JO     
                  30.13     1:05.60 (35.47)     1:50.56 (44.96)     2:22.79 (32.23)
 18 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:17.93    2:23.06 JO     
                  31.13     1:07.14 (36.01)     1:50.61 (43.47)     2:23.06 (32.45)
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:20.74    2:23.30 JO     
                  30.81     1:07.14 (36.33)     1:50.93 (43.79)     2:23.30 (32.37)
 20 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:21.78    2:23.77        
                  32.36     1:08.20 (35.84)     1:50.04 (41.84)     2:23.77 (33.73)
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:21.90    2:24.26        
                  30.59     1:07.83 (37.24)     1:49.87 (42.04)     2:24.26 (34.39)
 22 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:21.25    2:25.70        
                  30.22     1:06.73 (36.51)     1:50.07 (43.34)     2:25.70 (35.63)
 23 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:21.80    2:34.18        
                  34.05     1:10.32 (36.27)     1:58.38 (48.06)     2:34.18 (35.80)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              4:41.66    4:37.67 SCS    
                  29.37     1:03.10 (33.73)     1:37.69 (34.59)     2:11.92 (34.23)
        2:52.70 (40.78)     3:35.23 (42.53)     4:06.94 (31.71)     4:37.67 (30.73)
  2 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              4:45.58    4:40.00 METS   
                  29.16     1:02.66 (33.50)     1:37.33 (34.67)     2:11.44 (34.11)
        2:53.25 (41.81)     3:35.43 (42.18)     4:08.05 (32.62)     4:40.00 (31.95)
  3 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               4:44.80    4:40.55 METS   
                  30.55     1:05.04 (34.49)     1:41.69 (36.65)     2:16.44 (34.75)
        2:57.23 (40.79)     3:38.16 (40.93)     4:09.63 (31.47)     4:40.55 (30.92)
  4 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     4:50.34    4:45.19 METS   
                  30.04     1:04.26 (34.22)     1:41.70 (37.44)     2:18.45 (36.75)
        2:59.66 (41.21)     3:41.03 (41.37)     4:13.70 (32.67)     4:45.19 (31.49)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              4:49.04    4:47.90 ZQ     
                  30.54     1:06.50 (35.96)     1:42.41 (35.91)     2:18.24 (35.83)
        3:01.20 (42.96)     3:44.35 (43.15)     4:16.53 (32.18)     4:47.90 (31.37)
  6 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              4:51.55    4:49.60 ZQ     
                  30.72     1:05.55 (34.83)     1:42.89 (37.34)     2:19.58 (36.69)
        3:02.59 (43.01)     3:45.06 (42.47)     4:17.53 (32.47)     4:49.60 (32.07)
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              4:53.00    4:49.88 ZQ     
                  31.21     1:07.28 (36.07)     1:44.60 (37.32)     2:21.66 (37.06)
        3:02.85 (41.19)     3:43.66 (40.81)     4:18.02 (34.36)     4:49.88 (31.86)
  8 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   4:54.92    4:49.97 ZQ     
                  30.53     1:05.58 (35.05)     1:43.93 (38.35)     2:22.36 (38.43)
        3:02.18 (39.82)     3:42.91 (40.73)     4:16.87 (33.96)     4:49.97 (33.10)
Preliminaries
  7 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     4:52.27                   
  9 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              4:53.14                   
 11 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              4:55.22                   
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              4:55.65                   
 13 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              4:58.95                   
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  5:00.20                   
 15 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:01.01                   
 15 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  5:01.01                   
 17 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              5:03.42                   
 18 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  5:05.40                   
 19 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              5:05.65                   
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              4:41.54    4:41.66 qMETS  
                  29.03     1:02.01 (32.98)     1:37.35 (35.34)     2:12.32 (34.97)
        2:53.76 (41.44)     3:36.42 (42.66)     4:09.63 (33.21)     4:41.66 (32.03)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               4:48.05    4:44.80 qMETS  
                  30.99     1:07.45 (36.46)     1:42.43 (34.98)     2:17.37 (34.94)
        2:59.16 (41.79)     3:40.95 (41.79)     4:13.48 (32.53)     4:44.80 (31.32)
  3 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              4:40.74    4:45.58 qMETS  
                  30.43     1:04.94 (34.51)     1:40.19 (35.25)     2:14.54 (34.35)
        2:56.50 (41.96)     3:38.93 (42.43)     4:12.86 (33.93)     4:45.58 (32.72)
  4 Bryce, Jane               14 WEST-MR              4:47.32    4:49.04 qZQ    
                  31.84     1:09.06 (37.22)     1:44.40 (35.34)     2:20.26 (35.86)
        3:02.51 (42.25)     3:44.79 (42.28)     4:17.27 (32.48)     4:49.04 (31.77)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     4:48.46    4:50.34 qZQ    
                  30.48     1:06.41 (35.93)     1:44.56 (38.15)     2:22.55 (37.99)
        3:04.05 (41.50)     3:45.81 (41.76)     4:18.67 (32.86)     4:50.34 (31.67)
  6 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              4:52.37    4:51.55 qZQ    
                  30.23     1:05.68 (35.45)     1:43.08 (37.40)     2:19.80 (36.72)
        3:02.78 (42.98)     3:46.00 (43.22)     4:18.75 (32.75)     4:51.55 (32.80)
  7 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     4:57.11    4:52.27 qZQ    
                  30.98     1:07.95 (36.97)     1:44.06 (36.11)     2:19.27 (35.21)
        3:02.22 (42.95)     3:44.77 (42.55)     4:18.82 (34.05)     4:52.27 (33.45)
  8 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              4:59.83    4:53.00 qZQ    
                  30.25     1:06.13 (35.88)     1:43.32 (37.19)     2:19.93 (36.61)
        3:01.06 (41.13)     3:43.10 (42.04)     4:19.47 (36.37)     4:53.00 (33.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              4:53.01    4:53.14 ZQ     
                  30.95     1:07.61 (36.66)     1:42.87 (35.26)     2:18.58 (35.71)
        3:01.23 (42.65)     3:45.12 (43.89)     4:19.68 (34.56)     4:53.14 (33.46)
 10 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   4:51.48    4:54.92 ZQ     
                  30.73     1:06.01 (35.28)     1:45.34 (39.33)     2:23.75 (38.41)
        3:04.83 (41.08)     3:46.33 (41.50)     4:21.13 (34.80)     4:54.92 (33.79)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              4:57.76    4:55.22 ZQ     
                  31.33     1:08.30 (36.97)     1:43.78 (35.48)     2:18.91 (35.13)
        3:02.05 (43.14)     3:45.18 (43.13)     4:20.03 (34.85)     4:55.22 (35.19)
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              4:54.56    4:55.65 ZQ     
                  31.11     1:06.48 (35.37)     1:44.02 (37.54)     2:21.16 (37.14)
        3:04.65 (43.49)     3:48.35 (43.70)     4:22.18 (33.83)     4:55.65 (33.47)
 13 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              4:58.43    4:58.95 ZQ     
                  31.57     1:09.62 (38.05)     1:47.77 (38.15)     2:26.28 (38.51)
        3:08.17 (41.89)     3:51.04 (42.87)     4:25.67 (34.63)     4:58.95 (33.28)
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  4:58.35    5:00.20 JO     
                  31.15     1:07.90 (36.75)     1:44.67 (36.77)     2:21.24 (36.57)
        3:06.36 (45.12)     3:52.34 (45.98)     4:26.83 (34.49)     5:00.20 (33.37)
 15 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               4:55.12    5:01.01 JO     
                  31.44     1:09.48 (38.04)     1:48.76 (39.28)     2:26.81 (38.05)
        3:10.00 (43.19)     3:54.98 (44.98)     4:28.33 (33.35)     5:01.01 (32.68)
 15 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  4:46.51    5:01.01 JO     
                  31.17     1:06.94 (35.77)     1:46.06 (39.12)     2:23.80 (37.74)
        3:08.47 (44.67)     3:53.72 (45.25)     4:27.83 (34.11)     5:01.01 (33.18)
 17 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              4:55.27    5:03.42 JO     
                  30.25     1:06.00 (35.75)     1:45.71 (39.71)     2:24.80 (39.09)
        3:09.80 (45.00)     3:55.25 (45.45)     4:29.54 (34.29)     5:03.42 (33.88)
 18 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  4:52.43    5:05.40 JO     
                  32.10     1:08.89 (36.79)     1:48.10 (39.21)     2:27.59 (39.49)
        3:11.76 (44.17)     3:58.59 (46.83)     4:32.53 (33.94)     5:05.40 (32.87)
 19 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              4:55.57    5:05.65 JO     
                  31.63     1:10.45 (38.82)     1:49.93 (39.48)     2:27.85 (37.92)
        3:13.23 (45.38)     3:58.06 (44.83)     4:32.48 (34.42)     5:05.65 (33.17)
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  4:50.64         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 25.30      24.84 SCS    
  2 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR    25.24      25.16 SCS    
  3 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 25.61      25.32 METS   
  4 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR    25.56      25.48 METS   
  5 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR                25.68      25.53 METS   
  6 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                25.51      25.55 METS   
  7 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR             25.90      25.60 METS   
  8 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                25.72      25.81 ZQ     
Preliminaries
  9 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  25.91                   
 10 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    26.02                   
 11 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 26.12                   
 12 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 26.14                   
 13 Boyle, Erin               16 IA-MR                  26.32                   
 14 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                26.33                   
 15 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                26.38                   
 16 Garces, Tessa J           16 WEST-MR                26.40                   
 17 Lee, Anna                 16 Twisters-MR            26.57                   
 18 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                26.60                   
 19 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                26.63                   
 20 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR    26.70                   
 21 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR                26.75                   
 21 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           26.75                   
 23 Hall, Julia M             17 LIAC-MR                26.95                   
 24 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                26.98                   
 25 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                27.04                   
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR    24.41      25.24 qMETS  
  2 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 24.84      25.30 qMETS  
  3 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                25.75      25.51 qMETS  
  4 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR    25.19      25.56 qMETS  
  5 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 25.07      25.61 qMETS  
  6 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR                26.09      25.68 qMETS  
  7 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                25.73      25.72 qZQ    
  8 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR             25.94      25.90 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  26.01      25.91 ZQ     
 10 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    25.71      26.02 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 26.13      26.12 ZQ     
 12 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 26.18      26.14 ZQ     
 13 Boyle, Erin               16 IA-MR                  26.12      26.32 JO     
 14 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                26.03      26.33 JO     
 15 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                26.27      26.38 JO     
 16 Garces, Tessa J           16 WEST-MR                25.98      26.40 JO     
 17 Lee, Anna                 16 Twisters-MR            26.04      26.57 JO     
 18 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                26.14      26.60        
 19 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                26.23      26.63        
 20 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR    26.09      26.70        
 21 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR                25.58      26.75        
 21 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           26.25      26.75        
 23 Hall, Julia M             17 LIAC-MR                26.23      26.95        
 24 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                26.27      26.98        
 25 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                26.19      27.04        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 55.12      54.21 SCS    
                  26.26       54.21 (27.95)                                        
  2 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 55.15      54.38 SCS    
                  26.18       54.38 (28.20)                                        
  3 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 55.63      54.69 METS   
                  26.35       54.69 (28.34)                                        
  4 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                55.70      55.18 METS   
                  26.44       55.18 (28.74)                                        
  5 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR           55.19      55.30 METS   
                  26.56       55.30 (28.74)                                        
  6 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                55.67      55.71 METS   
                  26.56       55.71 (29.15)                                        
  7 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    55.91      55.90 ZQ     
                  26.86       55.90 (29.04)                                        
  7 Boyle, Erin               16 IA-MR                  55.83      55.90 ZQ     
                  26.91       55.90 (28.99)                                        
Preliminaries
  9 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 56.25                   
 10 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                56.58                   
 11 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                56.62                   
 12 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                57.04                   
 13 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                57.19                   
 14 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                57.22                   
 15 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR     57.29                   
 16 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                  57.35                   
 17 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           57.44                   
 18 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  57.77                   
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR    57.93                   
 20 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR                 58.19                   
 21 Buitekant, Emily E        16 PATS-MR                58.68                   
 22 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                59.05                   
 23 Gensch, Leighann L        15 IA-MR                  59.46                   
 -- Garces, Tessa J           16 WEST-MR                  DQ                    
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 56.54      55.12 qMETS  
                  26.47       55.12 (28.65)                                        
  2 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 55.86      55.15 qMETS  
                  26.07       55.15 (29.08)                                        
  3 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR           54.84      55.19 qMETS  
                  26.63       55.19 (28.56)                                        
  4 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 54.94      55.63 qMETS  
                  26.74       55.63 (28.89)                                        
  5 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                55.31      55.67 qMETS  
                  26.59       55.67 (29.08)                                        
  6 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                56.36      55.70 qMETS  
                  26.65       55.70 (29.05)                                        
  7 Boyle, Erin               16 IA-MR                  56.04      55.83 qMETS  
                  27.01       55.83 (28.82)                                        
  8 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    55.73      55.91 qZQ    
                  26.67       55.91 (29.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 55.87      56.25 ZQ     
                  26.77       56.25 (29.48)                                        
 10 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                56.10      56.58 ZQ     
                  27.43       56.58 (29.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                55.92      56.62 ZQ     
                  27.17       56.62 (29.45)                                        
 12 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                56.33      57.04 ZQ     
                  27.29       57.04 (29.75)                                        
 13 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                57.18      57.19 ZQ     
                  27.21       57.19 (29.98)                                        
 14 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                55.70      57.22 JO     
                  27.59       57.22 (29.63)                                        
 15 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR     57.04      57.29 JO     
                  27.47       57.29 (29.82)                                        
 16 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                  57.17      57.35 JO     
                  27.73       57.35 (29.62)                                        
 17 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           56.47      57.44 JO     
                  27.27       57.44 (30.17)                                        
 18 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  56.37      57.77 JO     
                  27.66       57.77 (30.11)                                        
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR    57.10      57.93        
                  28.42       57.93 (29.51)                                        
 20 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR                 56.49      58.19        
                  28.02       58.19 (30.17)                                        
 21 Buitekant, Emily E        16 PATS-MR                57.04      58.68        
                  28.12       58.68 (30.56)                                        
 22 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                56.84      59.05        
                  27.52       59.05 (31.53)                                        
 23 Gensch, Leighann L        15 IA-MR                  57.14      59.46        
                  28.45       59.46 (31.01)                                        
 -- Garces, Tessa J           16 WEST-MR                56.27         DQ        
      Declared false start
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR    54.19         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:59.76    1:56.78 SCS    
                  28.05       57.48 (29.43)     1:27.19 (29.71)     1:56.78 (29.59)
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               1:58.95    1:57.85 METS   
                  27.32       57.09 (29.77)     1:27.73 (30.64)     1:57.85 (30.12)
  3 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:59.28    1:58.09 METS   
                  27.54       57.27 (29.73)     1:27.81 (30.54)     1:58.09 (30.28)
  4 Boyle, Erin               16 IA-MR                2:01.17    1:59.50 METS   
                  27.98       58.06 (30.08)     1:28.72 (30.66)     1:59.50 (30.78)
  5 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              1:59.75    2:01.29 ZQ     
                  27.28       57.48 (30.20)     1:29.18 (31.70)     2:01.29 (32.11)
  6 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:01.25    2:01.88 ZQ     
                  27.74       58.23 (30.49)     1:30.22 (31.99)     2:01.88 (31.66)
  6 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:00.54    2:01.88 ZQ     
                  27.68       57.99 (30.31)     1:29.82 (31.83)     2:01.88 (32.06)
  8 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:01.70    2:02.11 ZQ     
                  27.99       58.60 (30.61)     1:30.23 (31.63)     2:02.11 (31.88)
Preliminaries
  9 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                2:02.21                   
 10 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   2:02.46                   
 11 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:02.66                   
 12 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:02.77                   
 13 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:02.78                   
 14 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  2:03.35                   
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:03.66                   
 16 Guerrero, Meg E           17 COND-MR              2:04.56                   
 17 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR               2:04.72                   
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               2:00.42    1:58.95 qMETS  
                  27.55       57.58 (30.03)     1:28.88 (31.30)     1:58.95 (30.07)
  2 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:58.68    1:59.28 qMETS  
                  27.53       57.17 (29.64)     1:28.40 (31.23)     1:59.28 (30.88)
  3 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:00.01    1:59.75 qMETS  
                  27.74       58.00 (30.26)     1:28.90 (30.90)     1:59.75 (30.85)
  4 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:58.19    1:59.76 qMETS  
                  27.45       57.34 (29.89)     1:28.62 (31.28)     1:59.76 (31.14)
  5 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:02.03    2:00.54 qZQ    
                  27.97       58.06 (30.09)     1:29.49 (31.43)     2:00.54 (31.05)
  6 Boyle, Erin               16 IA-MR                2:02.07    2:01.17 qZQ    
                  27.43       57.59 (30.16)     1:28.93 (31.34)     2:01.17 (32.24)
  7 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:00.37    2:01.25 qZQ    
                  27.91       58.41 (30.50)     1:29.98 (31.57)     2:01.25 (31.27)
  8 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:00.71    2:01.70 qZQ    
                  27.78       58.03 (30.25)     1:29.81 (31.78)     2:01.70 (31.89)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                1:58.44    2:02.21 ZQ     
                  27.01       57.64 (30.63)     1:30.14 (32.50)     2:02.21 (32.07)
 10 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   2:02.25    2:02.46 ZQ     
                  28.02       59.01 (30.99)     1:30.80 (31.79)     2:02.46 (31.66)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:02.42    2:02.66 JO     
                  28.43       59.32 (30.89)     1:31.35 (32.03)     2:02.66 (31.31)
 12 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:01.30    2:02.77 JO     
                  27.84       59.19 (31.35)     1:31.21 (32.02)     2:02.77 (31.56)
 13 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:00.22    2:02.78 JO     
                  27.69       58.15 (30.46)     1:30.42 (32.27)     2:02.78 (32.36)
 14 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  2:01.47    2:03.35 JO     
                  28.23       59.53 (31.30)     1:32.00 (32.47)     2:03.35 (31.35)
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:01.31    2:03.66 JO     
                  28.01       58.48 (30.47)     1:30.47 (31.99)     2:03.66 (33.19)
 16 Guerrero, Meg E           17 COND-MR              2:02.34    2:04.56        
                  28.17       58.91 (30.74)     1:31.10 (32.19)     2:04.56 (33.46)
 17 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR               2:02.28    2:04.72        
                  28.03       59.26 (31.23)     1:31.87 (32.61)     2:04.72 (32.85)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
 Meet Qualifying:  5:27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              5:12.29    5:07.48 SCS    
                  28.12       58.34 (30.22)     1:29.31 (30.97)     2:00.17 (30.86)
        2:31.00 (30.83)     3:02.12 (31.12)     3:33.65 (31.53)     4:05.10 (31.45)
        4:36.21 (31.11)     5:07.48 (31.27)                                        
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               5:15.32    5:10.30 METS   
                  27.83       58.22 (30.39)     1:29.41 (31.19)     2:00.55 (31.14)
        2:32.22 (31.67)     3:04.07 (31.85)     3:35.87 (31.80)     4:07.58 (31.71)
        4:39.42 (31.84)     5:10.30 (30.88)                                        
  3 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         5:20.24    5:21.34 ZQ     
                  29.00     1:00.46 (31.46)     1:32.59 (32.13)     2:05.25 (32.66)
        2:37.83 (32.58)     3:10.70 (32.87)     3:43.79 (33.09)     4:16.78 (32.99)
        4:49.60 (32.82)     5:21.34 (31.74)                                        
  4 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   5:31.92    5:22.96 ZQ     
                  30.04     1:02.78 (32.74)     1:35.67 (32.89)     2:08.71 (33.04)
        2:41.62 (32.91)     3:14.32 (32.70)     3:46.81 (32.49)     4:19.30 (32.49)
        4:51.17 (31.87)     5:22.96 (31.79)                                        
  5 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              5:25.64    5:25.27 ZQ     
                  29.77     1:01.55 (31.78)     1:34.35 (32.80)     2:07.65 (33.30)
        2:40.86 (33.21)     3:14.05 (33.19)     3:47.24 (33.19)     4:20.34 (33.10)
        4:53.17 (32.83)     5:25.27 (32.10)                                        
  6 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  5:26.12    5:28.63 JO     
                  28.96     1:01.66 (32.70)     1:35.14 (33.48)     2:08.26 (33.12)
        2:41.79 (33.53)     3:15.46 (33.67)     3:48.61 (33.15)     4:22.10 (33.49)
        4:55.89 (33.79)     5:28.63 (32.74)                                        
  7 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          5:19.82    5:30.70 JO     
                  29.16     1:01.53 (32.37)     1:35.23 (33.70)     2:09.76 (34.53)
        2:44.12 (34.36)     3:17.85 (33.73)     3:51.72 (33.87)     4:22.73 (31.01)
        4:56.57 (33.84)     5:30.70 (34.13)                                        
  8 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  5:29.40    5:30.89 JO     
                  29.46     1:01.71 (32.25)     1:34.85 (33.14)     2:08.54 (33.69)
        2:42.05 (33.51)     3:15.77 (33.72)     3:49.66 (33.89)     4:24.07 (34.41)
        4:58.15 (34.08)     5:30.89 (32.74)                                        
Preliminaries
  7 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               5:28.38                   
 10 McClung, Taylor R         16 Rivertown Rays-MR    5:33.25                   
 11 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  5:40.77                   
 -- Lam, Donna                16 PATS-MR                  DQ                    
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
 Meet Qualifying:  5:27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              5:06.66    5:12.29 qMETS  
                  28.76       59.61 (30.85)     1:30.92 (31.31)     2:02.40 (31.48)
        2:33.99 (31.59)     3:05.51 (31.52)     3:37.34 (31.83)     4:09.49 (32.15)
        4:41.13 (31.64)     5:12.29 (31.16)                                        
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               5:18.34    5:15.32 qZQ    
                  27.83       58.97 (31.14)     1:30.81 (31.84)     2:02.91 (32.10)
        2:35.35 (32.44)     3:08.01 (32.66)     3:40.72 (32.71)     4:12.75 (32.03)
        4:44.63 (31.88)     5:15.32 (30.69)                                        
  3 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          5:19.27    5:19.82 qZQ    
                  28.98     1:00.06 (31.08)     1:32.14 (32.08)     2:04.28 (32.14)
        2:36.32 (32.04)     3:09.69 (33.37)     3:42.66 (32.97)     4:15.77 (33.11)
        4:48.95 (33.18)     5:19.82 (30.87)                                        
  4 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         5:18.45    5:20.24 qZQ    
                  29.04     1:00.49 (31.45)     1:32.16 (31.67)     2:04.55 (32.39)
        2:37.16 (32.61)     3:10.04 (32.88)     3:43.02 (32.98)     4:16.18 (33.16)
        4:48.95 (32.77)     5:20.24 (31.29)                                        
  5 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              5:19.40    5:25.64 qZQ    
                  28.92     1:00.58 (31.66)     1:33.47 (32.89)     2:06.49 (33.02)
        2:39.74 (33.25)     3:13.27 (33.53)     3:46.54 (33.27)     4:20.08 (33.54)
        4:53.57 (33.49)     5:25.64 (32.07)                                        
  6 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  5:19.03    5:26.12 qZQ    
                  28.71     1:01.56 (32.85)     1:35.19 (33.63)     2:08.61 (33.42)
        2:41.87 (33.26)     3:15.20 (33.33)     3:48.00 (32.80)     4:21.06 (33.06)
        4:54.01 (32.95)     5:26.12 (32.11)                                        
  7 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               5:20.72    5:28.38 qJO    
                  30.38     1:02.88 (32.50)     1:36.25 (33.37)     2:09.57 (33.32)
        2:42.65 (33.08)     3:16.15 (33.50)     3:49.51 (33.36)     4:23.07 (33.56)
        4:56.11 (33.04)     5:28.38 (32.27)                                        
  8 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  5:20.58    5:29.40 qJO    
                  29.89     1:02.02 (32.13)     1:35.23 (33.21)     2:08.89 (33.66)
        2:42.52 (33.63)     3:16.56 (34.04)     3:50.71 (34.15)     4:24.62 (33.91)
        4:57.18 (32.56)     5:29.40 (32.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   5:24.02    5:31.92        
                  28.74     1:00.35 (31.61)     1:33.34 (32.99)     2:06.61 (33.27)
        2:40.27 (33.66)     3:14.29 (34.02)     3:48.16 (33.87)     4:22.49 (34.33)
        4:57.34 (34.85)     5:31.92 (34.58)                                        
 10 McClung, Taylor R         16 Rivertown Rays-MR    5:23.94    5:33.25        
                  29.54     1:02.13 (32.59)     1:36.05 (33.92)     2:09.96 (33.91)
        2:43.73 (33.77)     3:17.95 (34.22)     3:52.32 (34.37)     4:26.67 (34.35)
        5:00.37 (33.70)     5:33.25 (32.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  5:27.35    5:40.77        
                  31.02     1:04.57 (33.55)     1:38.94 (34.37)     2:13.22 (34.28)
        2:47.77 (34.55)     3:21.85 (34.08)     3:56.08 (34.23)     4:30.81 (34.73)
        5:06.32 (35.51)     5:40.77 (34.45)                                        
 -- Lam, Donna                16 PATS-MR              5:25.63         DQ        
      False start
                  29.44     1:01.71 (32.27)     1:34.41 (32.70)     2:07.34 (32.93)
        2:40.50 (33.16)     3:14.36 (33.86)     3:48.67 (34.31)     4:23.27 (34.60)
        4:57.52 (34.25)          DQ (32.95)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rice, Natasha L           15 IA-MR                1:01.42    1:00.29 SCS    
                  29.46     1:00.29 (30.83)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian E     16 NDAC-MR              1:00.28    1:00.60 SCS    
                  28.97     1:00.60 (31.63)                                        
  3 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:02.79    1:01.17 METS   
                  29.57     1:01.17 (31.60)                                        
  3 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR  1:01.91    1:01.17 METS   
                  29.71     1:01.17 (31.46)                                        
  5 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:02.66    1:01.84 METS   
                  29.73     1:01.84 (32.11)                                        
  6 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              1:02.09    1:02.95 ZQ     
                  29.78     1:02.95 (33.17)                                        
  7 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              1:02.49    1:03.15 ZQ     
                  30.18     1:03.15 (32.97)                                        
  8 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           1:03.11    1:03.27 ZQ     
                  30.74     1:03.27 (32.53)                                        
Preliminaries
  9 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:03.34                   
 10 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:04.28                   
 11 Sarubbi, Lara N           16 Three Village-MR     1:04.36                   
 12 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:04.54                   
 13 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:04.70                   
 14 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:04.72                   
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:04.81                   
 16 Bianco, Sara E            16 HS-MR                1:05.12                   
 17 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:05.13                   
 18 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:05.16                   
 19 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:05.25                   
 20 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:05.40                   
 21 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               1:05.48                   
 22 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:05.51                   
 23 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              1:05.63                   
 24 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:05.73                   
 25 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               1:05.82                   
 26 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR  1:07.18                   
 27 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:09.41                   
 28 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              1:11.93                   
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillian E     16 NDAC-MR              1:03.71    1:00.28 qSCS   
                  29.15     1:00.28 (31.13)                                        
  2 Rice, Natasha L           15 IA-MR                1:00.58    1:01.42 qMETS  
                  29.98     1:01.42 (31.44)                                        
  3 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR  1:00.21    1:01.91 qMETS  
                  29.83     1:01.91 (32.08)                                        
  4 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              1:01.24    1:02.09 qMETS  
                  29.69     1:02.09 (32.40)                                        
  5 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              1:02.92    1:02.49 qMETS  
                  30.08     1:02.49 (32.41)                                        
  6 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:02.96    1:02.66 qZQ    
                  29.48     1:02.66 (33.18)                                        
  7 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:01.96    1:02.79 qZQ    
                  30.53     1:02.79 (32.26)                                        
  8 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           1:02.78    1:03.11 qZQ    
                  30.49     1:03.11 (32.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:02.31    1:03.34 ZQ     
                  31.05     1:03.34 (32.29)                                        
 10 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:04.25    1:04.28 ZQ     
                  31.17     1:04.28 (33.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sarubbi, Lara N           16 Three Village-MR     1:04.32    1:04.36 ZQ     
                  31.81     1:04.36 (32.55)                                        
 12 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:05.48    1:04.54 ZQ     
                  30.83     1:04.54 (33.71)                                        
 13 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:03.77    1:04.70 ZQ     
                  31.33     1:04.70 (33.37)                                        
 14 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:03.36    1:04.72 ZQ     
                  31.28     1:04.72 (33.44)                                        
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:04.70    1:04.81 ZQ     
                  31.57     1:04.81 (33.24)                                        
 16 Bianco, Sara E            16 HS-MR                1:05.05    1:05.12 ZQ     
                  31.56     1:05.12 (33.56)                                        
 17 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:05.44    1:05.13 ZQ     
                  31.83     1:05.13 (33.30)                                        
 18 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:04.14    1:05.16 ZQ     
                  31.47     1:05.16 (33.69)                                        
 19 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:05.42    1:05.25 ZQ     
                  31.73     1:05.25 (33.52)                                        
 20 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:04.16    1:05.40 ZQ     
                  31.90     1:05.40 (33.50)                                        
 21 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               1:03.49    1:05.48 ZQ     
                  31.52     1:05.48 (33.96)                                        
 22 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:04.97    1:05.51        
                  31.68     1:05.51 (33.83)                                        
 23 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              1:05.41    1:05.63        
                  30.98     1:05.63 (34.65)                                        
 24 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:04.67    1:05.73        
                  32.09     1:05.73 (33.64)                                        
 25 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               1:04.62    1:05.82        
                  31.71     1:05.82 (34.11)                                        
 26 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR  1:04.58    1:07.18        
                  32.67     1:07.18 (34.51)                                        
 27 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:05.29    1:09.41        
                  33.98     1:09.41 (35.43)                                        
 28 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              1:05.26    1:11.93        
                  34.11     1:11.93 (37.82)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              2:13.41    2:11.14 METS   
                  31.18     1:04.50 (33.32)     1:37.70 (33.20)     2:11.14 (33.44)
  2 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:16.26    2:11.47 METS   
                  31.57     1:04.91 (33.34)     1:38.58 (33.67)     2:11.47 (32.89)
  3 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              2:12.83    2:12.09 METS   
                  31.78     1:04.82 (33.04)     1:38.53 (33.71)     2:12.09 (33.56)
  4 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:11.69    2:12.43 METS   
                  30.81     1:04.85 (34.04)     1:39.70 (34.85)     2:12.43 (32.73)
  5 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:15.17    2:14.16 METS   
                  31.59     1:05.08 (33.49)     1:39.85 (34.77)     2:14.16 (34.31)
  6 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:17.46    2:14.73 METS   
                  31.39     1:05.39 (34.00)     1:39.83 (34.44)     2:14.73 (34.90)
  7 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                2:16.98    2:15.53 ZQ     
                  31.47     1:05.51 (34.04)     1:40.71 (35.20)     2:15.53 (34.82)
  8 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:17.97    2:18.51 ZQ     
                  31.66     1:05.94 (34.28)     1:41.86 (35.92)     2:18.51 (36.65)
Preliminaries
  8 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:17.85                   
 10 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:18.07                   
 11 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:18.36                   
 12 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:18.85                   
 13 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              2:19.08                   
 14 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               2:19.51                   
 15 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              2:19.83                   
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:19.88                   
 17 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               2:20.11                   
 18 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              2:20.26                   
 19 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:20.90                   
 20 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               2:21.83                   
 21 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              2:24.17                   
 22 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:24.21                   
 23 Damsky, Abigail           18 Flying Dolphins-MR   2:30.68                   
 -- Abrams, Maria             16 SMC-MR                  DFS                    
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR      NS                    
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:10.90    2:11.69 qMETS  
                  30.69     1:03.66 (32.97)     1:37.77 (34.11)     2:11.69 (33.92)
  2 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              2:20.08    2:12.83 qMETS  
                  31.72     1:04.56 (32.84)     1:38.43 (33.87)     2:12.83 (34.40)
  3 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              2:10.80    2:13.41 qMETS  
                  30.88     1:04.53 (33.65)     1:39.05 (34.52)     2:13.41 (34.36)
  4 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:14.22    2:15.17 qZQ    
                  32.10     1:05.75 (33.65)     1:40.28 (34.53)     2:15.17 (34.89)
  5 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:13.73    2:16.26 qZQ    
                  31.97     1:06.61 (34.64)     1:41.90 (35.29)     2:16.26 (34.36)
  6 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                2:15.84    2:16.98 qZQ    
                  31.69     1:05.95 (34.26)     1:41.70 (35.75)     2:16.98 (35.28)
  7 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:16.53    2:17.46 qZQ    
                  32.56     1:07.06 (34.50)     1:42.42 (35.36)     2:17.46 (35.04)
  8 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:15.45    2:17.85 qZQ    
                  32.40     1:06.33 (33.93)     1:42.07 (35.74)     2:17.85 (35.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:18.57    2:17.97 ZQ     
                  32.45     1:06.93 (34.48)     1:42.32 (35.39)     2:17.97 (35.65)
 10 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:16.11    2:18.07 ZQ     
                  32.20     1:07.87 (35.67)     1:43.14 (35.27)     2:18.07 (34.93)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:17.90    2:18.36 ZQ     
                  31.51     1:06.53 (35.02)     1:43.37 (36.84)     2:18.36 (34.99)
 12 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:20.77    2:18.85 ZQ     
                  31.91     1:06.73 (34.82)     1:43.04 (36.31)     2:18.85 (35.81)
 13 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              2:14.97    2:19.08 ZQ     
                  31.46     1:06.33 (34.87)     1:43.10 (36.77)     2:19.08 (35.98)
 14 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               2:19.68    2:19.51 ZQ     
                  32.32     1:07.50 (35.18)     1:43.70 (36.20)     2:19.51 (35.81)
 15 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              2:16.46    2:19.83 ZQ     
                  31.91     1:07.15 (35.24)     1:43.45 (36.30)     2:19.83 (36.38)
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:20.14    2:19.88 ZQ     
                  32.39     1:07.72 (35.33)     1:44.31 (36.59)     2:19.88 (35.57)
 17 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               2:20.57    2:20.11 ZQ     
                  32.33     1:07.67 (35.34)     1:44.01 (36.34)     2:20.11 (36.10)
 18 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              2:20.60    2:20.26 ZQ     
                  33.30     1:08.34 (35.04)     1:44.45 (36.11)     2:20.26 (35.81)
 19 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:17.30    2:20.90 ZQ     
                  33.30     1:08.71 (35.41)     1:44.92 (36.21)     2:20.90 (35.98)
 20 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               2:19.68    2:21.83        
                  32.41     1:07.58 (35.17)     1:44.45 (36.87)     2:21.83 (37.38)
 21 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              2:20.33    2:24.17        
                  32.28     1:08.34 (36.06)     1:46.27 (37.93)     2:24.17 (37.90)
 22 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:19.38    2:24.21        
                  34.17     1:10.53 (36.36)     1:47.62 (37.09)     2:24.21 (36.59)
 23 Damsky, Abigail           18 Flying Dolphins-MR   2:20.98    2:30.68        
                  33.51     1:11.05 (37.54)     1:50.90 (39.85)     2:30.68 (39.78)
 -- Abrams, Maria             16 SMC-MR               2:17.61        DFS        
      Declared false start
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR  2:11.36         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:08.92    1:07.76 SCS    
                  32.04     1:07.76 (35.72)                                        
  2 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              1:10.71    1:08.21 SCS    
                  32.09     1:08.21 (36.12)                                        
  3 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:10.94    1:09.31 METS   
                  32.66     1:09.31 (36.65)                                        
  4 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               1:09.94    1:09.40 METS   
                  32.03     1:09.40 (37.37)                                        
  5 Berridge, Scottie S       15 Badger-MR            1:11.57    1:09.92 METS   
                  32.91     1:09.92 (37.01)                                        
  6 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR              1:12.91    1:10.70 METS   
                  32.89     1:10.70 (37.81)                                        
  7 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              1:11.60    1:10.94 METS   
                  34.31     1:10.94 (36.63)                                        
  8 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              1:11.76    1:12.37 ZQ     
                  33.95     1:12.37 (38.42)                                        
Preliminaries
  9 Ostrofsky, Miki           16 CFJV-MR              1:13.42                   
 10 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:13.75                   
 11 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:13.79                   
 12 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:13.91                   
 13 Kallansrude, Kaitlyn S    17 BBSC-MR              1:14.50                   
 14 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:15.26                   
 15 Feighery, Aisling R       17 CFJV-MR              1:15.48                   
 16 Fung, Amanda M            16 PATS-MR              1:16.80                   
 17 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:17.23                   
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:08.94    1:08.92 qMETS  
                  32.24     1:08.92 (36.68)                                        
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               1:11.31    1:09.94 qMETS  
                  32.29     1:09.94 (37.65)                                        
  3 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              1:08.73    1:10.71 qMETS  
                  33.20     1:10.71 (37.51)                                        
  4 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:10.52    1:10.94 qMETS  
                  32.93     1:10.94 (38.01)                                        
  5 Berridge, Scottie S       15 Badger-MR            1:12.49    1:11.57 qMETS  
                  33.40     1:11.57 (38.17)                                        
  6 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              1:10.38    1:11.60 qMETS  
                  33.41     1:11.60 (38.19)                                        
  7 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              1:10.84    1:11.76 qMETS  
                  34.29     1:11.76 (37.47)                                        
  8 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR              1:11.12    1:12.91 qZQ    
                  33.90     1:12.91 (39.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ostrofsky, Miki           16 CFJV-MR              1:11.52    1:13.42 ZQ     
                  33.97     1:13.42 (39.45)                                        
 10 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:13.31    1:13.75 ZQ     
                  34.82     1:13.75 (38.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:13.31    1:13.79 ZQ     
                  34.74     1:13.79 (39.05)                                        
 12 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:13.70    1:13.91 ZQ     
                  35.07     1:13.91 (38.84)                                        
 13 Kallansrude, Kaitlyn S    17 BBSC-MR              1:12.91    1:14.50 JO     
                  35.08     1:14.50 (39.42)                                        
 14 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:13.48    1:15.26        
                  35.78     1:15.26 (39.48)                                        
 15 Feighery, Aisling R       17 CFJV-MR              1:13.43    1:15.48        
                  35.21     1:15.48 (40.27)                                        
 16 Fung, Amanda M            16 PATS-MR              1:12.86    1:16.80        
                  37.11     1:16.80 (39.69)                                        
 17 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:12.80    1:17.23        
                  35.04     1:17.23 (42.19)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              2:31.98    2:29.47 METS   
                  33.50     1:11.93 (38.43)     1:50.83 (38.90)     2:29.47 (38.64)
  2 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          2:35.71    2:30.12 METS   
                  33.10     1:11.38 (38.28)     1:50.29 (38.91)     2:30.12 (39.83)
  3 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               2:38.15    2:33.73 METS   
                  33.42     1:11.93 (38.51)     1:52.42 (40.49)     2:33.73 (41.31)
  4 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:36.59    2:35.68 METS   
                  34.69     1:13.56 (38.87)     1:54.29 (40.73)     2:35.68 (41.39)
  5 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:37.97    2:35.71 METS   
                  35.38     1:14.51 (39.13)     1:54.89 (40.38)     2:35.71 (40.82)
  6 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              2:39.89    2:37.83 ZQ     
                  34.92     1:15.21 (40.29)     1:56.70 (41.49)     2:37.83 (41.13)
Preliminaries
  7 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  2:42.98                   
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              2:31.33    2:31.98 qMETS  
                  34.33     1:13.60 (39.27)     1:53.22 (39.62)     2:31.98 (38.76)
  2 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          2:28.77    2:35.71 qMETS  
                  33.66     1:12.57 (38.91)     1:53.90 (41.33)     2:35.71 (41.81)
  3 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:37.42    2:36.59 qZQ    
                  35.29     1:14.14 (38.85)     1:54.89 (40.75)     2:36.59 (41.70)
  4 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:36.71    2:37.97 qJO    
                  35.74     1:15.38 (39.64)     1:56.84 (41.46)     2:37.97 (41.13)
  5 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               2:34.91    2:38.15 qJO    
                  34.76     1:15.16 (40.40)     1:56.61 (41.45)     2:38.15 (41.54)
  6 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              2:35.07    2:39.89 qJO    
                  35.93     1:16.53 (40.60)     1:58.47 (41.94)     2:39.89 (41.42)
  7 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  2:36.52    2:42.98 qJO    
                  37.11     1:18.25 (41.14)     2:00.50 (42.25)     2:42.98 (42.48)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:01.90    1:00.32 METS   
                  27.86     1:00.32 (32.46)                                        
  2 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              1:01.01    1:00.40 METS   
                  28.00     1:00.40 (32.40)                                        
  3 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:01.52    1:00.62 METS   
                  28.14     1:00.62 (32.48)                                        
  4 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:01.69    1:00.72 METS   
                  28.51     1:00.72 (32.21)                                        
  5 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:02.73    1:01.93 METS   
                  29.12     1:01.93 (32.81)                                        
  6 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:02.51    1:02.08 ZQ     
                  29.09     1:02.08 (32.99)                                        
  7 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:03.34    1:02.35 ZQ     
                  29.04     1:02.35 (33.31)                                        
  8 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:02.06    1:02.39 ZQ     
                  29.18     1:02.39 (33.21)                                        
Preliminaries
  9 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         1:03.38                   
 10 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:03.52                   
 11 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:03.85                   
 12 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               1:04.12                   
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              1:05.24                   
 14 Raphael, Michaela A       16 COND-MR              1:05.42                   
 15 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:05.98                   
 16 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:06.50                   
 17 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:06.51                   
 18 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:07.03                   
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  1:09.78                   
 -- Chen, Rita *              15 Three Village-MR         NS                    
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              1:01.41    1:01.01 qMETS  
                  28.72     1:01.01 (32.29)                                        
  2 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:02.04    1:01.52 qMETS  
                  28.45     1:01.52 (33.07)                                        
  3 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:01.68    1:01.69 qMETS  
                  29.02     1:01.69 (32.67)                                        
  4 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:02.80    1:01.90 qMETS  
                  28.81     1:01.90 (33.09)                                        
  5 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:01.76    1:02.06 qZQ    
                  29.11     1:02.06 (32.95)                                        
  6 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:02.87    1:02.51 qZQ    
                  29.08     1:02.51 (33.43)                                        
  7 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:02.78    1:02.73 qZQ    
                  29.36     1:02.73 (33.37)                                        
  8 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:01.39    1:03.34 qZQ    
                  29.47     1:03.34 (33.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         1:03.15    1:03.38 ZQ     
                  29.00     1:03.38 (34.38)                                        
 10 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:03.16    1:03.52 ZQ     
                  29.87     1:03.52 (33.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:03.54    1:03.85 ZQ     
                  29.06     1:03.85 (34.79)                                        
 12 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR                 59.48    1:04.12 ZQ     
                  30.27     1:04.12 (33.85)                                        
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              1:03.49    1:05.24        
                  30.44     1:05.24 (34.80)                                        
 14 Raphael, Michaela A       16 COND-MR              1:04.44    1:05.42        
                  30.78     1:05.42 (34.64)                                        
 15 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:03.07    1:05.98        
                  30.36     1:05.98 (35.62)                                        
 16 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:04.12    1:06.50        
                  29.97     1:06.50 (36.53)                                        
 17 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:03.69    1:06.51        
                  31.22     1:06.51 (35.29)                                        
 18 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:04.02    1:07.03        
                  30.67     1:07.03 (36.36)                                        
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  1:04.43    1:09.78        
                  31.79     1:09.78 (37.99)                                        
 -- Chen, Rita *              15 Three Village-MR     1:01.33         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:19.05    2:19.30 ZQ     
                  29.65     1:04.27 (34.62)     1:40.80 (36.53)     2:19.30 (38.50)
  2 Doyle, Bethany E          16 CSD-MR               2:19.33    2:19.67 ZQ     
                  30.47     1:05.34 (34.87)     1:42.13 (36.79)     2:19.67 (37.54)
  3 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:23.14    2:20.00 ZQ     
                  30.86     1:06.50 (35.64)     1:44.28 (37.78)     2:20.00 (35.72)
  4 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:26.54    2:22.52 ZQ     
                  31.37     1:07.03 (35.66)     1:44.19 (37.16)     2:22.52 (38.33)
  5 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:24.94    2:24.76 ZQ     
                  31.22     1:06.79 (35.57)     1:44.72 (37.93)     2:24.76 (40.04)
  6 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:24.82    2:25.79 JO     
                  30.34     1:07.67 (37.33)     1:46.95 (39.28)     2:25.79 (38.84)
  7 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:19.78    2:31.01        
                  32.20     1:12.42 (40.22)     1:52.71 (40.29)     2:31.01 (38.30)
  8 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:31.10    2:34.08        
                  33.14     1:12.31 (39.17)     1:53.09 (40.78)     2:34.08 (40.99)
Preliminaries
  1 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:16.65                   
 -- Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR                 DFS                    
 -- Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR      DFS                    
 -- Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                  NS                    
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:16.36    2:16.65 qMETS  
                  30.24     1:04.29 (34.05)     1:39.63 (35.34)     2:16.65 (37.02)
  2 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:19.73    2:19.05 qZQ    
                  30.04     1:04.59 (34.55)     1:41.63 (37.04)     2:19.05 (37.42)
  3 Doyle, Bethany E          16 CSD-MR               2:24.20    2:19.33 qZQ    
                  31.31     1:06.53 (35.22)     1:42.61 (36.08)     2:19.33 (36.72)
  4 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:20.13    2:19.78 qZQ    
                  30.54     1:05.55 (35.01)     1:43.11 (37.56)     2:19.78 (36.67)
  5 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:19.77    2:23.14 qZQ    
                  31.39     1:08.23 (36.84)     1:45.92 (37.69)     2:23.14 (37.22)
  6 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:23.96    2:24.82 qZQ    
                  30.32     1:07.38 (37.06)     1:46.36 (38.98)     2:24.82 (38.46)
  7 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:23.47    2:24.94 qZQ    
                  30.50     1:05.96 (35.46)     1:44.39 (38.43)     2:24.94 (40.55)
  8 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:18.04    2:26.54 qJO    
                  31.91     1:06.86 (34.95)     1:45.24 (38.38)     2:26.54 (41.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:22.07    2:31.10        
                  31.17     1:09.01 (37.84)     1:50.67 (41.66)     2:31.10 (40.43)
 -- Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              2:23.04        DFS        
      Declared false start
 -- Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:23.79        DFS        
      Declared false start
 -- Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:21.19         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:15.87    2:14.30 METS   
                  28.38     1:02.16 (33.78)     1:43.16 (41.00)     2:14.30 (31.14)
  2 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:16.99    2:14.78 METS   
                  28.24     1:02.57 (34.33)     1:43.10 (40.53)     2:14.78 (31.68)
  3 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:18.08    2:15.49 METS   
                  29.14     1:02.57 (33.43)     1:44.03 (41.46)     2:15.49 (31.46)
  4 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:16.20    2:16.97 ZQ     
                  30.14     1:04.21 (34.07)     1:45.65 (41.44)     2:16.97 (31.32)
  5 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:17.94    2:17.28 ZQ     
                  30.26     1:04.85 (34.59)     1:46.38 (41.53)     2:17.28 (30.90)
  6 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:19.89    2:17.98 ZQ     
                  29.25     1:04.21 (34.96)     1:46.00 (41.79)     2:17.98 (31.98)
  7 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:19.79    2:18.61 ZQ     
                  31.27     1:06.46 (35.19)     1:46.35 (39.89)     2:18.61 (32.26)
  8 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:20.69    2:22.24        
                  30.19     1:05.88 (35.69)     1:50.51 (44.63)     2:22.24 (31.73)
Preliminaries
  6 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               2:19.43                   
  8 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:19.88                   
 10 Abrams, Maria             16 SMC-MR               2:20.48                   
 12 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:23.12                   
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:23.36                   
 -- Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR              DQ                    
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:16.90    2:15.87 qMETS  
                  28.48     1:02.59 (34.11)     1:44.34 (41.75)     2:15.87 (31.53)
  2 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:16.22    2:16.20 qZQ    
                  30.20     1:03.99 (33.79)     1:44.61 (40.62)     2:16.20 (31.59)
  3 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:16.71    2:16.99 qZQ    
                  28.86     1:03.82 (34.96)     1:44.84 (41.02)     2:16.99 (32.15)
  4 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:17.21    2:17.94 qZQ    
                  30.12     1:04.58 (34.46)     1:46.40 (41.82)     2:17.94 (31.54)
  5 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:14.03    2:18.08 qZQ    
                  30.16     1:04.87 (34.71)     1:46.27 (41.40)     2:18.08 (31.81)
  6 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               2:14.37    2:19.43 qZQ    
                  30.21     1:05.03 (34.82)     1:47.34 (42.31)     2:19.43 (32.09)
  7 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:18.17    2:19.79 qZQ    
                  29.66     1:05.34 (35.68)     1:47.02 (41.68)     2:19.79 (32.77)
  8 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:18.25    2:19.88 qZQ    
                  30.14     1:05.85 (35.71)     1:47.43 (41.58)     2:19.88 (32.45)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:19.61    2:19.89 ZQ     
                  29.62     1:05.07 (35.45)     1:47.66 (42.59)     2:19.89 (32.23)
 10 Abrams, Maria             16 SMC-MR               2:18.44    2:20.48        
                  29.21     1:04.56 (35.35)     1:46.16 (41.60)     2:20.48 (34.32)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:19.27    2:20.69        
                  29.97     1:05.75 (35.78)     1:49.47 (43.72)     2:20.69 (31.22)
 12 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:19.15    2:23.12        
                  29.78     1:03.21 (33.43)     1:49.10 (45.89)     2:23.12 (34.02)
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:19.57    2:23.36        
                  30.91     1:07.21 (36.30)     1:50.32 (43.11)     2:23.36 (33.04)
 -- Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:16.87         DQ        
      False start - Misc
                  29.69     1:05.57 (35.88)     1:46.85 (41.28)          DQ (33.33)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   4:46.47    4:41.40 METS   
                  30.29     1:04.48 (34.19)     1:40.23 (35.75)     2:15.53 (35.30)
        2:55.87 (40.34)     3:37.62 (41.75)     4:09.52 (31.90)     4:41.40 (31.88)
  2 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              4:46.59    4:41.41 METS   
                  31.26     1:05.68 (34.42)     1:41.63 (35.95)     2:17.95 (36.32)
        2:57.58 (39.63)     3:38.40 (40.82)     4:10.17 (31.77)     4:41.41 (31.24)
  3 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          4:48.62    4:43.04 METS   
                  30.30     1:05.60 (35.30)     1:42.29 (36.69)     2:19.51 (37.22)
        2:59.19 (39.68)     3:39.84 (40.65)     4:12.00 (32.16)     4:43.04 (31.04)
  4 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              4:48.21    4:47.36 METS   
                  29.75     1:03.45 (33.70)     1:39.59 (36.14)     2:14.69 (35.10)
        2:55.85 (41.16)     3:37.92 (42.07)     4:12.84 (34.92)     4:47.36 (34.52)
  5 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         4:49.06    4:49.04 ZQ     
                  31.18     1:06.96 (35.78)     1:42.56 (35.60)     2:18.38 (35.82)
        3:01.53 (43.15)     3:45.13 (43.60)     4:17.80 (32.67)     4:49.04 (31.24)
  6 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              4:48.49    4:51.88 ZQ     
                  30.21     1:04.22 (34.01)     1:41.13 (36.91)     2:17.77 (36.64)
        3:00.09 (42.32)     3:43.20 (43.11)     4:17.74 (34.54)     4:51.88 (34.14)
  7 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               4:53.94    4:55.72 ZQ     
                  31.76     1:07.57 (35.81)     1:45.37 (37.80)     2:21.83 (36.46)
        3:05.67 (43.84)     3:50.04 (44.37)     4:23.03 (32.99)     4:55.72 (32.69)
  8 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              4:52.74    4:57.31 ZQ     
                  31.06     1:07.04 (35.98)     1:44.95 (37.91)     2:22.22 (37.27)
        3:05.51 (43.29)     3:48.84 (43.33)     4:23.16 (34.32)     4:57.31 (34.15)
Preliminaries
  9 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              4:55.33                   
 10 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               4:55.71                   
 11 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              4:55.94                   
 12 Kleckner, Sabrina g       17 Flying Dolphins-MR   4:56.01                   
 13 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                4:57.99                   
 14 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              4:58.55                   
 15 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         5:00.16                   
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              5:02.66                   
 17 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  5:08.50                   
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   4:47.85    4:46.47 qMETS  
                  30.87     1:05.61 (34.74)     1:40.11 (34.50)     2:14.65 (34.54)
        2:57.31 (42.66)     3:40.24 (42.93)     4:13.76 (33.52)     4:46.47 (32.71)
  2 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              4:47.92    4:46.59 qMETS  
                  31.25     1:06.03 (34.78)     1:43.00 (36.97)     2:20.08 (37.08)
        3:02.06 (41.98)     3:42.86 (40.80)     4:15.19 (32.33)     4:46.59 (31.40)
  3 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              4:47.47    4:48.21 qZQ    
                  29.73     1:03.35 (33.62)     1:39.84 (36.49)     2:15.59 (35.75)
        2:57.52 (41.93)     3:40.31 (42.79)     4:14.95 (34.64)     4:48.21 (33.26)
  4 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              4:51.40    4:48.49 qZQ    
                  30.43     1:04.25 (33.82)     1:42.50 (38.25)     2:18.96 (36.46)
        3:01.66 (42.70)     3:44.07 (42.41)     4:17.35 (33.28)     4:48.49 (31.14)
  5 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          4:47.55    4:48.62 qZQ    
                  30.80     1:07.24 (36.44)     1:46.76 (39.52)     2:24.15 (37.39)
        3:03.86 (39.71)     3:44.91 (41.05)     4:17.37 (32.46)     4:48.62 (31.25)
  6 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         4:49.67    4:49.06 qZQ    
                  31.87     1:07.65 (35.78)     1:43.23 (35.58)     2:19.74 (36.51)
        3:03.05 (43.31)     3:46.34 (43.29)     4:18.47 (32.13)     4:49.06 (30.59)
  7 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              4:46.09    4:52.74 qZQ    
                  30.55     1:07.05 (36.50)     1:43.82 (36.77)     2:20.69 (36.87)
        3:03.32 (42.63)     3:45.98 (42.66)     4:19.43 (33.45)     4:52.74 (33.31)
  8 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               4:56.72    4:53.94 qZQ    
                  31.31     1:07.23 (35.92)     1:44.39 (37.16)     2:21.10 (36.71)
        3:03.72 (42.62)     3:47.24 (43.52)     4:20.87 (33.63)     4:53.94 (33.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              4:56.42    4:55.33 ZQ     
                  31.47     1:07.43 (35.96)     1:46.01 (38.58)     2:24.33 (38.32)
        3:05.98 (41.65)     3:48.29 (42.31)     4:22.53 (34.24)     4:55.33 (32.80)
 10 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               4:57.51    4:55.71 ZQ     
                  29.72     1:04.40 (34.68)     1:42.17 (37.77)     2:19.37 (37.20)
        3:02.11 (42.74)     3:46.99 (44.88)     4:21.28 (34.29)     4:55.71 (34.43)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              4:53.33    4:55.94 ZQ     
                  31.14     1:06.57 (35.43)     1:43.78 (37.21)     2:20.20 (36.42)
        3:05.68 (45.48)     3:51.53 (45.85)     4:23.89 (32.36)     4:55.94 (32.05)
 12 Kleckner, Sabrina g       17 Flying Dolphins-MR   4:56.90    4:56.01 ZQ     
                  31.01     1:06.64 (35.63)     1:45.73 (39.09)     2:24.27 (38.54)
        3:05.32 (41.05)     3:47.81 (42.49)     4:22.46 (34.65)     4:56.01 (33.55)
 13 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                4:53.14    4:57.99 ZQ     
                  30.77     1:08.37 (37.60)     1:45.49 (37.12)     2:21.65 (36.16)
        3:06.26 (44.61)     3:50.27 (44.01)     4:25.11 (34.84)     4:57.99 (32.88)
 14 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              4:59.82    4:58.55 ZQ     
                  32.96     1:09.96 (37.00)     1:48.13 (38.17)     2:25.91 (37.78)
        3:08.73 (42.82)     3:52.01 (43.28)     4:25.89 (33.88)     4:58.55 (32.66)
 15 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         4:51.74    5:00.16 JO     
                  30.06     1:04.96 (34.90)     1:42.53 (37.57)     2:20.71 (38.18)
        3:05.33 (44.62)     3:50.23 (44.90)     4:25.20 (34.97)     5:00.16 (34.96)
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              4:58.23    5:02.66 JO     
                  30.38     1:07.45 (37.07)     1:47.61 (40.16)     2:26.32 (38.71)
        3:10.51 (44.19)     3:55.75 (45.24)     4:30.31 (34.56)     5:02.66 (32.35)
 17 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  4:49.75    5:08.50        
                  31.69     1:10.22 (38.53)     1:49.81 (39.59)     2:28.31 (38.50)
        3:14.26 (45.95)     4:00.11 (45.85)     4:34.04 (33.93)     5:08.50 (34.46)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                27.30      26.36 ZQ     
  2 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            26.36      26.40 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR      27.58      27.33 ZQ     
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR      29.06      28.31 ZQ     
  5 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR     29.14      28.53 ZQ     
  6 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR           28.16      28.80 ZQ     
  7 Lai, Christopher B        10 HS-MR                  29.55      29.03 ZQ     
  8 Park, Edward              10 MWSC-MR                29.28      29.04 ZQ     
  9 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                28.83      29.12 ZQ     
 10 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR    28.93      29.15 ZQ     
 11 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     30.42      29.27 ZQ     
 12 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR                30.20      29.31 ZQ     
 12 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR        29.48      29.31 ZQ     
 14 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR                29.64      29.44 ZQ     
 15 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR              30.16      29.49 ZQ     
 16 Preston, Liam j           10 Three Village-MR       29.85      29.51 ZQ     
 17 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR      30.49      29.57 ZQ     
 18 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                30.06      29.66 ZQ     
 19 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR           29.80      29.73 ZQ     
 20 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                30.32      30.00 ZQ     
 21 Trincher, Daniel          10 COND-MR                30.40      30.15 ZQ     
 22 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR       30.24      30.19 ZQ     
 23 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR    30.61      30.21 ZQ     
 24 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR        29.86      30.29 ZQ     
 25 Lee, Joseph S             10 COND-MR                30.96      30.35 ZQ     
 26 Amato, Jason C            10 WEST-MR                30.63      30.36 ZQ     
 27 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR    30.09      30.44 ZQ     
 28 Gorman, Connor J          10 BBSC-MR                30.86      30.51 ZQ     
 29 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR              30.88      30.55 ZQ     
 30 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR                30.26      30.71 ZQ     
 31 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  30.66      30.72 ZQ     
 32 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      30.62      30.76 ZQ     
 33 Lee, Christian             9 WEST-MR                29.79      30.86 ZQ     
 34 Brennan, Joe V            10 CIY-MR                 30.71      31.19 JO     
 35 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR           30.75      31.27 JO     
 36 Santry, Emmet P           10 WEST-MR                30.59      31.40 JO     
 37 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR      30.58      31.43 JO     
 38 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                30.76      31.58 JO     
 39 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 30.93      31.95 JO     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            57.75      57.50 ZQ     
                  27.52       57.50 (29.98)                                        
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:01.24      57.63 ZQ     
                  27.75       57.63 (29.88)                                        
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:00.83    1:00.29 ZQ     
                  28.18     1:00.29 (32.11)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:02.97    1:02.04 ZQ     
                  29.78     1:02.04 (32.26)                                        
  5 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:04.37    1:02.77 ZQ     
                  30.47     1:02.77 (32.30)                                        
  6 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:03.97    1:03.14 ZQ     
                  30.18     1:03.14 (32.96)                                        
  7 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:04.14    1:03.34 ZQ     
                  30.24     1:03.34 (33.10)                                        
  8 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:04.91    1:03.69 ZQ     
                  30.52     1:03.69 (33.17)                                        
  9 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:03.88    1:03.96 ZQ     
                  30.64     1:03.96 (33.32)                                        
 10 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   1:06.49    1:04.10 ZQ     
                  30.16     1:04.10 (33.94)                                        
 11 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     1:06.43    1:04.18 ZQ     
                  30.79     1:04.18 (33.39)                                        
 12 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:05.86    1:04.23 ZQ     
                  30.41     1:04.23 (33.82)                                        
 13 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:06.20    1:04.38 ZQ     
                  30.46     1:04.38 (33.92)                                        
 14 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              1:07.83    1:04.78 ZQ     
                  30.35     1:04.78 (34.43)                                        
 15 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:05.13    1:04.84 ZQ     
                  31.45     1:04.84 (33.39)                                        
 16 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:05.50    1:05.21 ZQ     
                  32.34     1:05.21 (32.87)                                        
 17 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:04.98    1:05.63 ZQ     
                  31.50     1:05.63 (34.13)                                        
 18 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:07.96    1:05.71 ZQ     
                  31.87     1:05.71 (33.84)                                        
 19 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:07.20    1:06.10 ZQ     
                  31.73     1:06.10 (34.37)                                        
 20 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR            1:07.07    1:06.28 ZQ     
                  32.20     1:06.28 (34.08)                                        
 21 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:06.82    1:06.41 ZQ     
                  32.55     1:06.41 (33.86)                                        
 22 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     1:05.92    1:06.60 ZQ     
                  31.90     1:06.60 (34.70)                                        
 23 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:06.57    1:06.69 ZQ     
                  32.20     1:06.69 (34.49)                                        
 24 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:08.81    1:06.72 ZQ     
                  31.94     1:06.72 (34.78)                                        
 25 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:08.24    1:06.76 ZQ     
                  32.02     1:06.76 (34.74)                                        
 26 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR  1:06.77    1:06.90 ZQ     
                  32.27     1:06.90 (34.63)                                        
 27 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                1:08.36    1:06.92 ZQ     
                  31.91     1:06.92 (35.01)                                        
 28 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR            1:08.98    1:06.94 ZQ     
                  31.73     1:06.94 (35.21)                                        
 29 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     1:07.46    1:07.17 ZQ     
                  32.45     1:07.17 (34.72)                                        
 30 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:08.27    1:07.24 ZQ     
                  32.41     1:07.24 (34.83)                                        
 31 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:08.28    1:07.40 ZQ     
                  32.41     1:07.40 (34.99)                                        
 32 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR      1:08.26    1:07.55 ZQ     
                  32.33     1:07.55 (35.22)                                        
 33 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR              1:08.40    1:07.59 ZQ     
                  32.31     1:07.59 (35.28)                                        
 34 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     1:06.42    1:07.76 ZQ     
                  32.51     1:07.76 (35.25)                                        
 35 Kamdin, Sam F              9 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:08.04 ZQ     
                  33.17     1:08.04 (34.87)                                        
 36 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         1:08.88    1:08.05 ZQ     
                  32.99     1:08.05 (35.06)                                        
 37 Emerson, Hunter J          9 Three Village-MR     1:08.46    1:08.59 ZQ     
                  33.14     1:08.59 (35.45)                                        
 38 Lee, Christian             9 WEST-MR              1:07.93    1:09.12 JO     
                  33.26     1:09.12 (35.86)                                        
 39 Badilla, Joey R           10 EHY-MR               1:08.73    1:09.21 JO     
                  33.21     1:09.21 (36.00)                                        
 40 Kantar, David F           10 COND-MR              1:08.75    1:09.54 JO     
                  33.36     1:09.54 (36.18)                                        
 41 Halpin, Keagen S          10 Barracudas-MR        1:08.58    1:09.57 JO     
                  32.79     1:09.57 (36.78)                                        
 42 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR               1:08.37    1:10.03 JO     
                  33.49     1:10.03 (36.54)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          2:05.23    2:05.79 ZQ     
                  29.07     1:01.29 (32.22)     1:33.98 (32.69)     2:05.79 (31.81)
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              2:15.28    2:10.32 ZQ     
                  29.69     1:02.68 (32.99)     1:37.30 (34.62)     2:10.32 (33.02)
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    2:14.04    2:12.05 ZQ     
                  29.09     1:02.96 (33.87)     1:37.39 (34.43)     2:12.05 (34.66)
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    2:18.92    2:16.24 ZQ     
                  30.71     1:05.32 (34.61)     1:41.64 (36.32)     2:16.24 (34.60)
  5 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         2:17.36    2:16.83 ZQ     
                  31.09     1:06.76 (35.67)     1:43.35 (36.59)     2:16.83 (33.48)
  6 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   2:27.84    2:18.09 ZQ     
                  32.39     1:08.52 (36.13)     1:44.36 (35.84)     2:18.09 (33.73)
  7 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   2:23.47    2:18.21 ZQ     
                  30.30     1:05.69 (35.39)     1:42.11 (36.42)     2:18.21 (36.10)
  8 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              2:20.09    2:19.43 ZQ     
                  31.54     1:06.37 (34.83)     1:42.83 (36.46)     2:19.43 (36.60)
  9 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  2:17.74    2:20.22 ZQ     
                  32.99     1:08.75 (35.76)     1:45.50 (36.75)     2:20.22 (34.72)
 10 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  2:18.94    2:20.94 ZQ     
                  32.75     1:08.78 (36.03)     1:45.95 (37.17)     2:20.94 (34.99)
 11 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              2:24.59    2:21.02 ZQ     
                  31.56     1:07.08 (35.52)     1:43.91 (36.83)     2:21.02 (37.11)
 12 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      2:20.72    2:21.30 ZQ     
                  31.21     1:07.03 (35.82)     1:45.17 (38.14)     2:21.30 (36.13)
 13 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     2:22.89    2:21.80 ZQ     
                  32.81     1:09.29 (36.48)     1:46.25 (36.96)     2:21.80 (35.55)
 14 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         2:23.65    2:21.87 ZQ     
                  32.36     1:09.08 (36.72)     1:46.52 (37.44)     2:21.87 (35.35)
 15 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     2:21.25    2:22.09 ZQ     
                  32.97     1:09.91 (36.94)     1:47.17 (37.26)     2:22.09 (34.92)
 16 Trincher, Daniel          10 COND-MR              2:23.64    2:22.50 ZQ     
                  33.63     1:10.65 (37.02)     1:48.13 (37.48)     2:22.50 (34.37)
 17 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     2:24.11    2:22.65 ZQ     
                  32.22     1:08.99 (36.77)     1:46.98 (37.99)     2:22.65 (35.67)
 18 Amato, Jason C            10 WEST-MR              2:22.19    2:23.22 ZQ     
                  33.71     1:10.78 (37.07)     1:47.86 (37.08)     2:23.22 (35.36)
 19 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              2:24.38    2:23.39 ZQ     
                  33.88     1:11.30 (37.42)     1:48.69 (37.39)     2:23.39 (34.70)
 20 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              2:23.72    2:24.06 ZQ     
                  33.99     1:11.08 (37.09)     1:48.50 (37.42)     2:24.06 (35.56)
 21 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              2:23.98    2:24.19 ZQ     
                  33.11     1:09.54 (36.43)     1:47.71 (38.17)     2:24.19 (36.48)
 22 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR            2:26.60    2:25.01 ZQ     
                  33.84     1:12.49 (38.65)     1:50.67 (38.18)     2:25.01 (34.34)
 23 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    2:22.13    2:25.45 ZQ     
                  32.80     1:10.44 (37.64)     1:48.83 (38.39)     2:25.45 (36.62)
 24 Lai, Christopher B        10 HS-MR                2:23.82    2:25.75 ZQ     
                  31.81     1:08.77 (36.96)     1:48.10 (39.33)     2:25.75 (37.65)
 25 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              2:25.60    2:25.84 ZQ     
                  33.36     1:11.59 (38.23)     1:49.95 (38.36)     2:25.84 (35.89)
 26 Lee, Joseph S             10 COND-MR              2:27.99    2:26.47 ZQ     
                  33.27     1:10.72 (37.45)     1:49.84 (39.12)     2:26.47 (36.63)
 27 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     2:23.70    2:27.07 ZQ     
                  33.15     1:10.10 (36.95)     1:49.61 (39.51)     2:27.07 (37.46)
 28 Holan, Steve               9 PATS-MR              2:23.19    2:27.93 ZQ     
                  32.78     1:09.56 (36.78)     1:48.92 (39.36)     2:27.93 (39.01)
 29 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR  2:22.47    2:30.54 JO     
                  32.73     1:09.93 (37.20)     1:46.37 (36.44)     2:30.54 (44.17)
 30 McClung, Max M             9 Rivertown Rays-MR    2:27.34    2:35.15        
                  35.13     1:15.65 (40.52)     1:54.93 (39.28)     2:35.15 (40.22)
 -- Maidhof, George           10 HAA-MR               2:24.46         DQ        
                  34.51     1:11.49 (36.98)     1:49.13 (37.64)          DQ (36.12)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
 Meet Qualifying:  6:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          5:34.00    5:35.69 ZQ     
                  30.22     1:03.99 (33.77)     1:38.70 (34.71)     2:13.52 (34.82)
        2:47.88 (34.36)     3:22.29 (34.41)     3:57.21 (34.92)     4:31.38 (34.17)
        5:04.40 (33.02)     5:35.69 (31.29)                                        
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              6:03.44    5:52.00 ZQ     
                  30.95     1:05.22 (34.27)     1:40.58 (35.36)     2:17.37 (36.79)
        2:53.97 (36.60)     3:30.87 (36.90)     4:07.23 (36.36)     4:43.82 (36.59)
        5:19.40 (35.58)     5:52.00 (32.60)                                        
  3 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  6:09.46    6:04.65 ZQ     
                  31.67     1:06.40 (34.73)     1:42.43 (36.03)     2:19.48 (37.05)
        2:57.20 (37.72)     3:34.91 (37.71)     4:12.63 (37.72)     4:50.73 (38.10)
        5:28.54 (37.81)     6:04.65 (36.11)                                        
  4 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      6:12.99    6:11.73 ZQ     
                  31.42     1:07.15 (35.73)     1:45.22 (38.07)     2:23.12 (37.90)
        3:02.00 (38.88)     3:40.97 (38.97)     4:19.39 (38.42)     4:57.03 (37.64)
        5:35.50 (38.47)     6:11.73 (36.23)                                        
  5 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              6:25.49    6:13.19 ZQ     
                  33.18     1:09.80 (36.62)     1:47.76 (37.96)     2:25.84 (38.08)
        3:04.22 (38.38)     3:42.44 (38.22)     4:19.60 (37.16)     4:58.21 (38.61)
        5:36.46 (38.25)     6:13.19 (36.73)                                        
  6 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              6:25.49    6:13.89 ZQ     
                  33.03     1:09.43 (36.40)     1:47.20 (37.77)     2:24.89 (37.69)
        3:03.84 (38.95)     3:42.02 (38.18)     4:20.15 (38.13)     4:58.26 (38.11)
        5:37.14 (38.88)     6:13.89 (36.75)                                        
  7 Maidhof, George           10 HAA-MR               6:20.99    6:16.12 ZQ     
                  32.50     1:08.71 (36.21)     1:46.41 (37.70)     2:24.91 (38.50)
        3:02.98 (38.07)     3:41.86 (38.88)     4:20.93 (39.07)     5:00.51 (39.58)
        5:38.60 (38.09)     6:16.12 (37.52)                                        
  8 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         6:26.12    6:18.59 ZQ     
                  34.57     1:13.02 (38.45)     1:51.83 (38.81)     2:31.09 (39.26)
        3:09.17 (38.08)     3:47.96 (38.79)     4:26.32 (38.36)     5:04.69 (38.37)
        5:43.01 (38.32)     6:18.59 (35.58)                                        
  9 Amato, Jason C            10 WEST-MR              6:23.57    6:24.79 ZQ     
                  33.54     1:10.47 (36.93)     1:49.07 (38.60)     2:28.57 (39.50)
        3:08.59 (40.02)     3:48.25 (39.66)     4:28.50 (40.25)     5:08.23 (39.73)
        5:47.74 (39.51)     6:24.79 (37.05)                                        
 10 Holan, Steve               9 PATS-MR              6:27.63    6:32.99 JO     
                  34.07     1:11.88 (37.81)     1:50.45 (38.57)     2:30.30 (39.85)
        3:09.21 (38.91)     3:49.67 (40.46)     4:30.63 (40.96)     5:12.09 (41.46)
        5:53.22 (41.13)     6:32.99 (39.77)                                        
 11 Lee, Joseph S             10 COND-MR              6:27.87    6:34.69 JO     
                  33.36     1:12.04 (38.68)     1:52.63 (40.59)     2:34.66 (42.03)
        3:14.45 (39.79)     3:54.72 (40.27)     4:35.74 (41.02)     5:16.89 (41.15)
        5:57.33 (40.44)     6:34.69 (37.36)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            30.45      30.42 ZQ     
  2 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR      31.07      31.22 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR      31.89      31.95 ZQ     
  4 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                33.62      31.96 ZQ     
  5 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR              35.21      33.13 ZQ     
  6 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR           33.43      33.26 ZQ     
  7 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR           33.67      33.61 ZQ     
  8 Santry, Emmet P           10 WEST-MR                33.70      33.72 ZQ     
  9 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR                33.71      34.10 ZQ     
 10 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      35.90      34.20 ZQ     
 11 Patel, Kush A             10 Dolphins-MR            35.16      34.71 ZQ     
 12 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR        35.25      34.73 ZQ     
 13 Park, Edward              10 MWSC-MR                34.47      34.74 ZQ     
 14 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR    34.73      34.77 ZQ     
 15 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR     34.96      34.92 ZQ     
 16 Preston, Liam j           10 Three Village-MR       35.18      34.99 ZQ     
 17 Sakharuk, Nikita V         9 Marlins Bgnw-MR        34.52      35.04 ZQ     
 18 Barragato, Philip N       10 HYB-MR                 35.27      35.12 ZQ     
 19 Kellman, Adam H            9 WSSC-MR                36.27      35.32 ZQ     
 20 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR                36.50      35.38 ZQ     
 21 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                36.03      35.49 ZQ     
 22 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                36.34      35.62 ZQ     
 23 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR       35.61      35.76 ZQ     
 24 DiMaggio, Joe R           10 Shy-Mr-MR              36.31      35.82 ZQ     
 25 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     36.24      35.89 ZQ     
 26 Lee, Christian             9 WEST-MR                35.81      35.92 ZQ     
 27 Lai, Christopher B        10 HS-MR                  35.57      36.11 ZQ     
 28 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR            36.64      36.21 ZQ     
 29 Kamdin, Sam F              9 Agua Swim Team-MR      36.33      36.34 ZQ     
 30 Lee, Aidan J               8 WEST-MR                36.47      36.38 ZQ     
 31 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  36.30      36.43 ZQ     
 32 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR              35.92      36.45 ZQ     
 33 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR      35.72      36.51 ZQ     
 34 Ryu, Jonathan S           10 COND-MR                36.43      36.56 ZQ     
 35 Amato, Jason C            10 WEST-MR                35.98      36.76 JO     
 36 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR               36.44      36.78 JO     
 37 Emerson, Hunter J          9 Three Village-MR       36.21      36.92 JO     
 38 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR      35.91      37.22 JO     
 39 Maidhof, George           10 HAA-MR                 35.79      37.46 JO     
 40 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 36.49      37.78        
 41 Quested, Finn J            9 RFAC-MR                36.69      38.54        
 -- Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                33.91         DQ        
      Re-Submerged
 -- Badilla, Joey R           10 EHY-MR                 36.41         DQ        
      Re-Submerged
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
 Meet Qualifying:  1:18.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          1:05.66    1:04.71 ZQ     
                  31.68     1:04.71 (33.03)                                        
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:05.67 ZQ     
                  31.90     1:05.67 (33.77)                                        
  3 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:08.78    1:05.89 ZQ     
                  32.36     1:05.89 (33.53)                                        
  4 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:13.48    1:08.71 ZQ     
                  33.66     1:08.71 (35.05)                                        
  5 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:13.23    1:10.34 ZQ     
                  34.05     1:10.34 (36.29)                                        
  6 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:12.86    1:11.66 ZQ     
                  34.36     1:11.66 (37.30)                                        
  7 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:11.84    1:11.86 ZQ     
                  34.47     1:11.86 (37.39)                                        
  8 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:16.19    1:12.05 ZQ     
                  34.79     1:12.05 (37.26)                                        
  9 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:12.17    1:12.20 ZQ     
                  34.70     1:12.20 (37.50)                                        
 10 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:13.99    1:12.83 ZQ     
                  35.33     1:12.83 (37.50)                                        
 11 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              1:17.46    1:13.21 ZQ     
                  36.39     1:13.21 (36.82)                                        
 12 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:12.91    1:13.61 ZQ     
                  35.48     1:13.61 (38.13)                                        
 13 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             1:15.67    1:13.65 ZQ     
                  36.05     1:13.65 (37.60)                                        
 14 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR            1:14.12    1:13.84 ZQ     
                  36.54     1:13.84 (37.30)                                        
 15 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:14.13    1:14.13 ZQ     
                  36.28     1:14.13 (37.85)                                        
 16 Badilla, Joey R           10 EHY-MR               1:17.07    1:14.26 ZQ     
                  36.84     1:14.26 (37.42)                                        
 17 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     1:15.02    1:14.52 ZQ     
                  37.78     1:14.52 (36.74)                                        
 18 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     1:15.57    1:14.71 ZQ     
                  36.63     1:14.71 (38.08)                                        
 19 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   1:14.82    1:15.49 ZQ     
                  36.55     1:15.49 (38.94)                                        
 20 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     1:15.71    1:15.64 ZQ     
                  37.00     1:15.64 (38.64)                                        
 21 Barragato, Philip N       10 HYB-MR               1:16.49    1:15.69 ZQ     
                  35.89     1:15.69 (39.80)                                        
 22 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:15.34    1:15.78 ZQ     
                  36.83     1:15.78 (38.95)                                        
 23 Lee, Christian             9 WEST-MR              1:15.80    1:15.93 ZQ     
                  37.24     1:15.93 (38.69)                                        
 24 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:17.82    1:16.22 ZQ     
                  38.04     1:16.22 (38.18)                                        
 25 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:18.51    1:16.56 ZQ     
                  37.48     1:16.56 (39.08)                                        
 26 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR      1:17.77    1:16.64 ZQ     
                  36.56     1:16.64 (40.08)                                        
 27 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR            1:16.01    1:16.90 ZQ     
                  37.95     1:16.90 (38.95)                                        
 28 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  1:16.41    1:17.11 ZQ     
                  38.15     1:17.11 (38.96)                                        
 29 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR  1:16.93    1:17.44 ZQ     
                  38.39     1:17.44 (39.05)                                        
 30 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:16.80    1:17.61 ZQ     
                  37.99     1:17.61 (39.62)                                        
 30 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:18.14    1:17.61 ZQ     
                  37.67     1:17.61 (39.94)                                        
 32 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:16.79    1:17.91 ZQ     
                  38.05     1:17.91 (39.86)                                        
 33 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:18.03 ZQ     
                  38.06     1:18.03 (39.97)                                        
 34 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:17.40    1:18.25 ZQ     
                  38.11     1:18.25 (40.14)                                        
 35 Ryu, Jonathan S           10 COND-MR              1:17.34    1:18.74 JO     
                  37.93     1:18.74 (40.81)                                        
 36 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:17.14    1:19.33 JO     
                  38.76     1:19.33 (40.57)                                        
 37 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     1:18.15    1:19.40 JO     
                  38.83     1:19.40 (40.57)                                        
 -- Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              1:17.46         DQ        
      Re-Submerged
                  35.66          DQ (38.15)                                        
 -- Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:17.13         DQ        
      Delay initiating turn
                  36.70          DQ (38.35)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
 Meet Qualifying:  42.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                37.75      34.75 ZQ     
  1 Trincher, Daniel          10 COND-MR                35.75      34.75 ZQ     
  3 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR      36.43      36.17 ZQ     
  4 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                36.88      36.81 ZQ     
  5 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR      38.78      37.07 ZQ     
  6 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR    37.17      37.28 ZQ     
  7 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                38.74      37.64 ZQ     
  8 Bischof, Robert F         10 WEST-MR                38.05      37.69 ZQ     
  9 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            38.27      37.97 ZQ     
 10 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR        37.34      38.00 ZQ     
 11 Song, Andrew T             9 COND-MR                38.95      38.13 ZQ     
 12 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR    38.39      38.14 ZQ     
 13 Balykov, Dmitry           10 Twisters-MR            39.71      38.35 ZQ     
 14 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     41.98      38.96 ZQ     
 15 Kim, Christian J          10 COND-MR                40.86      39.39 ZQ     
 16 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 38.67      39.48 ZQ     
 17 Amato, Jason C            10 WEST-MR                40.65      39.78 ZQ     
 18 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR     40.01      39.81 ZQ     
 19 Lai, Christopher B        10 HS-MR                  41.83      39.88 ZQ     
 19 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR                40.63      39.88 ZQ     
 21 MO, David                 10 Express Swimming-MR    40.05      39.93 ZQ     
 22 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR                40.72      39.97 ZQ     
 23 Johnsen, Darrien          10 CFB-MR                 40.65      40.18 ZQ     
 24 Hally, Seamus             10 NDAC-MR                40.42      40.45 ZQ     
 25 Konviser, Eric L           9 WAC-MR                 40.08      40.96 ZQ     
 26 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR                39.44      40.97 ZQ     
 27 Maidhof, George           10 HAA-MR                 40.33      41.44 ZQ     
 28 Lee, Christian             9 WEST-MR                41.82      41.55 ZQ     
 29 Hardart, Max              10 Badger-MR              41.61      41.73 ZQ     
 30 Adams, Brett J            10 Three Village-MR       41.70      41.79 ZQ     
 31 Park, Edward              10 MWSC-MR                40.32      41.83 ZQ     
 32 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR              41.89      41.93 ZQ     
 33 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                40.33      42.32 JO     
 34 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      41.15      42.42 JO     
 35 Quested, Finn J            9 RFAC-MR                42.05      43.00 JO     
 36 Lee, Aidan J               8 WEST-MR                42.03      43.07 JO     
 37 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 40.90      43.08 JO     
 38 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR              41.54      43.41 JO     
 -- Chung, Daniel S           10 BBSC-MR                40.56         DQ        
      Two strokes under water
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
 Meet Qualifying:  1:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:16.46    1:15.73 ZQ     
                  35.45     1:15.73 (40.28)                                        
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:24.80    1:17.86 ZQ     
                  36.63     1:17.86 (41.23)                                        
  3 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:21.10    1:18.80 ZQ     
                  37.48     1:18.80 (41.32)                                        
  4 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    1:21.81    1:18.84 ZQ     
                  37.43     1:18.84 (41.41)                                        
  5 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              1:23.07    1:20.72 ZQ     
                  38.47     1:20.72 (42.25)                                        
  6 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:23.56    1:21.69 ZQ     
                  38.39     1:21.69 (43.30)                                        
  7 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:22.90    1:21.82 ZQ     
                  39.29     1:21.82 (42.53)                                        
  8 Song, Andrew T             9 COND-MR              1:24.49    1:22.45 ZQ     
                  40.05     1:22.45 (42.40)                                        
  9 Balykov, Dmitry           10 Twisters-MR          1:24.23    1:22.53 ZQ     
                  38.82     1:22.53 (43.71)                                        
 10 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR    1:18.79    1:22.70 ZQ     
                  38.07     1:22.70 (44.63)                                        
 11 Kim, Christian J          10 COND-MR              1:27.29    1:23.04 ZQ     
                  39.48     1:23.04 (43.56)                                        
 12 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:23.79    1:23.17 ZQ     
                  38.53     1:23.17 (44.64)                                        
 13 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:28.49    1:23.24 ZQ     
                  39.52     1:23.24 (43.72)                                        
 14 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:28.79    1:24.25 ZQ     
                  41.14     1:24.25 (43.11)                                        
 15 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:26.94    1:24.88 ZQ     
                  40.09     1:24.88 (44.79)                                        
 16 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:26.53    1:25.12 ZQ     
                  40.35     1:25.12 (44.77)                                        
 16 Hally, Seamus             10 NDAC-MR              1:30.24    1:25.12 ZQ     
                  39.64     1:25.12 (45.48)                                        
 18 MO, David                 10 Express Swimming-MR  1:27.00    1:25.27 ZQ     
                  39.94     1:25.27 (45.33)                                        
 19 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:26.42    1:25.48 ZQ     
                  40.86     1:25.48 (44.62)                                        
 20 Min, Christopher K        10 FLY-MR               1:25.81    1:25.79 ZQ     
                  40.81     1:25.79 (44.98)                                        
 21 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:27.20    1:26.27 ZQ     
                  40.88     1:26.27 (45.39)                                        
 22 Chung, Daniel S           10 BBSC-MR              1:32.83    1:26.30 ZQ     
                  41.09     1:26.30 (45.21)                                        
 23 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR              1:30.25    1:26.76 ZQ     
                  40.48     1:26.76 (46.28)                                        
 24 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:26.39    1:26.77 ZQ     
                  40.11     1:26.77 (46.66)                                        
 25 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              1:30.81    1:27.38 ZQ     
                  42.26     1:27.38 (45.12)                                        
 26 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:27.60 ZQ     
                  41.88     1:27.60 (45.72)                                        
 27 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:25.25    1:28.11 ZQ     
                  41.86     1:28.11 (46.25)                                        
 28 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:30.56    1:28.42 ZQ     
                  41.97     1:28.42 (46.45)                                        
 29 Hardart, Max              10 Badger-MR            1:29.94    1:28.83 ZQ     
                  42.14     1:28.83 (46.69)                                        
 30 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR            1:29.21    1:28.97 ZQ     
                  41.87     1:28.97 (47.10)                                        
 31 Johnsen, Darrien          10 CFB-MR               1:31.43    1:29.01 ZQ     
                  42.79     1:29.01 (46.22)                                        
 32 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:32.63    1:29.13 ZQ     
                  43.10     1:29.13 (46.03)                                        
 33 Kim, William M            10 Phoenix-MR           1:33.01    1:29.31 ZQ     
                  42.80     1:29.31 (46.51)                                        
 34 Maidhof, George           10 HAA-MR               1:28.11    1:29.45 ZQ     
                  42.10     1:29.45 (47.35)                                        
 35 Konviser, Eric L           9 WAC-MR               1:29.68    1:29.58 ZQ     
                  42.04     1:29.58 (47.54)                                        
 36 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR    1:31.13    1:30.03 ZQ     
                  43.14     1:30.03 (46.89)                                        
 37 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:27.25    1:30.11 ZQ     
                  41.91     1:30.11 (48.20)                                        
 38 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR               1:33.39    1:30.30 ZQ     
                  42.70     1:30.30 (47.60)                                        
 39 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:29.99    1:30.67 ZQ     
                  42.75     1:30.67 (47.92)                                        
 40 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               1:30.03    1:30.68 ZQ     
                  43.34     1:30.68 (47.34)                                        
 41 DeFranco, Gregory J        9 LIAC-MR              1:32.48    1:30.90 ZQ     
                  43.71     1:30.90 (47.19)                                        
 42 Lee, Joseph S             10 COND-MR              1:30.58    1:31.08 ZQ     
                  43.16     1:31.08 (47.92)                                        
 43 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     1:32.95    1:31.47 ZQ     
                  42.65     1:31.47 (48.82)                                        
 44 Lee, Christian             9 WEST-MR              1:30.20    1:31.58 ZQ     
                  43.50     1:31.58 (48.08)                                        
 45 Chung, Daniel S           10 LIAC-MR              1:33.60    1:31.78 ZQ     
                  43.68     1:31.78 (48.10)                                        
 46 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:33.83    1:32.31 ZQ     
                  45.55     1:32.31 (46.76)                                        
 47 Lu, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:32.20    1:32.40 ZQ     
                  43.11     1:32.40 (49.29)                                        
 48 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR      1:33.16    1:32.52 ZQ     
                  43.86     1:32.52 (48.66)                                        
 49 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR              1:33.15    1:32.69 ZQ     
                  43.13     1:32.69 (49.56)                                        
 50 Desmaras, Jorge D          9 Marlins Bgnw-MR      1:32.55    1:33.13 ZQ     
                  43.79     1:33.13 (49.34)                                        
 51 Kamal, Yousef M            9 Marlins Bgnw-MR      1:31.98    1:33.63 ZQ     
                  43.22     1:33.63 (50.41)                                        
 52 Quested, Finn J            9 RFAC-MR              1:31.77    1:33.80 ZQ     
                  45.20     1:33.80 (48.60)                                        
 -- Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR    1:33.56         DQ        
      One hand touch
                  45.42          DQ (50.60)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
 Meet Qualifying:  34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR    31.05      29.93 ZQ     
  2 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            29.95      30.23 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR      31.44      30.73 ZQ     
  4 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                32.15      31.37 ZQ     
  5 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR      32.80      32.08 ZQ     
  6 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR                32.40      32.09 ZQ     
  7 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR           33.78      32.22 ZQ     
  8 Park, Edward              10 MWSC-MR                31.38      32.41 ZQ     
  9 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                32.61      32.50 ZQ     
 10 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR      34.61      32.65 ZQ     
 11 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                32.77      32.69 ZQ     
 12 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR           32.18      32.90 ZQ     
 13 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                32.73      32.99 ZQ     
 14 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                34.47      33.67 ZQ     
 15 DiMaggio, John P           8 Shy-Mr-MR              34.63      33.70 ZQ     
 16 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  33.79      34.06 ZQ     
 17 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      34.55      34.07 ZQ     
 18 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR                 34.17      34.19 ZQ     
 19 Amato, Jason C            10 WEST-MR                34.88      34.26 ZQ     
 20 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR       34.87      35.23 JO     
 21 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 34.24      35.25 JO     
 22 Kantar, David F           10 COND-MR                34.65      35.42 JO     
 23 Sakharuk, Nikita V         9 Marlins Bgnw-MR        34.41      35.70 JO     
 24 Lee, Christian             9 WEST-MR                34.91      35.74 JO     
 25 Kantar, Michael F         10 COND-MR                34.72      36.12        
 26 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR              34.64      36.33        
 27 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR        34.65      36.65        
 -- MO, David                 10 Express Swimming-MR    34.72         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          1:07.80    1:08.05 ZQ     
                  32.47     1:08.05 (35.58)                                        
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:10.54    1:08.81 ZQ     
                  31.88     1:08.81 (36.93)                                        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:13.91    1:10.07 ZQ     
                  33.15     1:10.07 (36.92)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:11.59    1:10.70 ZQ     
                  32.44     1:10.70 (38.26)                                        
  5 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:14.94    1:10.86 ZQ     
                  33.30     1:10.86 (37.56)                                        
  6 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:13.36    1:10.96 ZQ     
                  33.06     1:10.96 (37.90)                                        
  7 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:11.71 ZQ     
                  33.50     1:11.71 (38.21)                                        
  8 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:19.66    1:12.37 ZQ     
                  33.21     1:12.37 (39.16)                                        
  9 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR               1:19.76    1:14.23 ZQ     
                  35.15     1:14.23 (39.08)                                        
 10 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:17.46    1:14.34 ZQ     
                  34.75     1:14.34 (39.59)                                        
 11 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              1:19.92    1:14.53 ZQ     
                  34.83     1:14.53 (39.70)                                        
 12 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                1:17.43    1:14.64 ZQ     
                  34.04     1:14.64 (40.60)                                        
 13 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:15.11    1:15.13 ZQ     
                  33.82     1:15.13 (41.31)                                        
 14 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:15.18 ZQ     
                  34.00     1:15.18 (41.18)                                        
 15 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:20.80    1:15.98 ZQ     
                  35.61     1:15.98 (40.37)                                        
 16 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:18.29    1:16.12 ZQ     
                  35.96     1:16.12 (40.16)                                        
 17 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:16.48    1:16.30 ZQ     
                  35.60     1:16.30 (40.70)                                        
 18 Emerson, Hunter J          9 Three Village-MR     1:18.44    1:16.85 ZQ     
                  36.01     1:16.85 (40.84)                                        
 19 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:15.67    1:17.11 ZQ     
                  36.41     1:17.11 (40.70)                                        
 20 Kantar, David F           10 COND-MR              1:17.85    1:17.32 ZQ     
                  35.62     1:17.32 (41.70)                                        
 21 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:15.37    1:17.67 ZQ     
                  35.23     1:17.67 (42.44)                                        
 22 MO, David                 10 Express Swimming-MR  1:18.13    1:18.72 ZQ     
                  36.18     1:18.72 (42.54)                                        
 23 Maidhof, George           10 HAA-MR               1:18.54    1:18.83 ZQ     
                  36.46     1:18.83 (42.37)                                        
 24 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:18.82    1:18.86 ZQ     
                  36.41     1:18.86 (42.45)                                        
 25 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:21.35    1:18.99 ZQ     
                  35.83     1:18.99 (43.16)                                        
 26 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:19.98    1:19.17 ZQ     
                  35.91     1:19.17 (43.26)                                        
 27 Kantar, Michael F         10 COND-MR              1:21.12    1:19.33 ZQ     
                  37.31     1:19.33 (42.02)                                        
 28 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:21.93    1:19.48 ZQ     
                  37.09     1:19.48 (42.39)                                        
 29 DiMaggio, John P           8 Shy-Mr-MR            1:19.95    1:19.49 ZQ     
                  35.57     1:19.49 (43.92)                                        
 29 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:20.81    1:19.49 ZQ     
                  37.66     1:19.49 (41.83)                                        
 31 Lee, Joseph S             10 COND-MR              1:19.04    1:19.54 ZQ     
                  37.36     1:19.54 (42.18)                                        
 32 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR    1:18.59    1:20.20 ZQ     
                  35.71     1:20.20 (44.49)                                        
 33 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:19.36    1:20.27 ZQ     
                  36.32     1:20.27 (43.95)                                        
 34 Song, Andrew T             9 COND-MR              1:19.65    1:21.23 ZQ     
                  37.00     1:21.23 (44.23)                                        
 35 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         1:21.35    1:21.60 ZQ     
                  37.78     1:21.60 (43.82)                                        
 36 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:18.21    1:21.74 ZQ     
                  37.17     1:21.74 (44.57)                                        
 37 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:19.60    1:22.04 JO     
                  38.24     1:22.04 (43.80)                                        
 38 Blazhkevych, Bogdan       10 Shy-Mr-MR            1:20.36    1:22.33 JO     
                  38.12     1:22.33 (44.21)                                        
 39 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     1:20.15    1:22.34 JO     
                  38.47     1:22.34 (43.87)                                        
 40 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:21.51    1:23.42 JO     
                  36.48     1:23.42 (46.94)                                        
 41 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR    1:19.34    1:25.01 JO     
                  37.48     1:25.01 (47.53)                                        
 42 McClung, Max M             9 Rivertown Rays-MR    1:17.38    1:26.98 JO     
                  40.29     1:26.98 (46.69)                                        
 -- Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:18.80         DQ        
      One hand touch
                  37.35          DQ (48.16)                                        
 -- Park, Edward              10 MWSC-MR              1:11.98         DQ        
      False start
                  32.67          DQ (37.41)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:13.49    1:07.35 ZQ     
                  30.30     1:07.35 (37.05)                                        
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:10.09    1:07.49 ZQ     
                  30.34     1:07.49 (37.15)                                        
  3 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          1:07.99    1:07.54 ZQ     
                  30.62     1:07.54 (36.92)                                        
  4 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:11.12    1:10.47 ZQ     
                  31.66     1:10.47 (38.81)                                        
  5 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:12.57    1:11.22 ZQ     
                  32.29     1:11.22 (38.93)                                        
  6 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:13.54    1:11.52 ZQ     
                  32.79     1:11.52 (38.73)                                        
  7 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:13.48    1:12.27 ZQ     
                  34.43     1:12.27 (37.84)                                        
  8 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:11.55    1:12.49 ZQ     
                  33.69     1:12.49 (38.80)                                        
  9 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:12.54    1:12.57 ZQ     
                  33.30     1:12.57 (39.27)                                        
 10 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:12.88 ZQ     
                  34.02     1:12.88 (38.86)                                        
 11 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:15.05    1:13.80 ZQ     
                  34.45     1:13.80 (39.35)                                        
 12 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:13.43    1:14.34 ZQ     
                  34.96     1:14.34 (39.38)                                        
 13 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:15.20    1:14.49 ZQ     
                  35.88     1:14.49 (38.61)                                        
 14 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   1:15.12    1:14.81 ZQ     
                  34.40     1:14.81 (40.41)                                        
 15 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:16.73    1:14.84 ZQ     
                  34.55     1:14.84 (40.29)                                        
 16 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:16.93    1:14.90 ZQ     
                  35.89     1:14.90 (39.01)                                        
 17 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:16.60    1:15.84 ZQ     
                  35.22     1:15.84 (40.62)                                        
 18 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:17.36    1:16.05 ZQ     
                  34.15     1:16.05 (41.90)                                        
 19 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:17.09    1:16.27 ZQ     
                  35.39     1:16.27 (40.88)                                        
 20 Maidhof, George           10 HAA-MR               1:17.32    1:16.29 ZQ     
                  35.81     1:16.29 (40.48)                                        
 21 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:17.22 ZQ     
                  36.38     1:17.22 (40.84)                                        
 22 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:16.08    1:17.72 JO     
                  34.93     1:17.72 (42.79)                                        
 23 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              1:16.43    1:17.80 JO     
                  37.18     1:17.80 (40.62)                                        
 24 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR    1:16.78    1:19.58 JO     
                  37.53     1:19.58 (42.05)                                        
 25 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:17.37    1:19.92 JO     
                  39.36     1:19.92 (40.56)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              2:39.49    2:27.99 ZQ     
                  33.11     1:11.05 (37.94)     1:55.74 (44.69)     2:27.99 (32.25)
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    2:30.92    2:28.58 ZQ     
                  33.06     1:08.47 (35.41)     1:54.05 (45.58)     2:28.58 (34.53)
  3 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    2:35.80    2:32.40 ZQ     
                  32.86     1:09.95 (37.09)     1:58.54 (48.59)     2:32.40 (33.86)
  4 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  2:35.50    2:32.97 ZQ     
                  33.36     1:13.73 (40.37)     1:58.76 (45.03)     2:32.97 (34.21)
  5 Trincher, Daniel          10 COND-MR              2:34.90    2:33.60 ZQ     
                  35.70     1:15.56 (39.86)     1:57.96 (42.40)     2:33.60 (35.64)
  6 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         2:37.57    2:34.07 ZQ     
                  33.82     1:13.81 (39.99)     2:00.59 (46.78)     2:34.07 (33.48)
  7 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    2:37.98    2:34.57 ZQ     
                  33.83     1:14.50 (40.67)     1:59.86 (45.36)     2:34.57 (34.71)
  8 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         2:36.75    2:35.66 ZQ     
                  35.03     1:13.58 (38.55)     2:01.05 (47.47)     2:35.66 (34.61)
  9 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              2:37.61    2:37.65 ZQ     
                  33.24     1:14.45 (41.21)     2:01.00 (46.55)     2:37.65 (36.65)
 10 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              2:44.45    2:38.72 ZQ     
                  37.40     1:16.96 (39.56)     2:02.80 (45.84)     2:38.72 (35.92)
 11 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              2:38.74    2:39.04 ZQ     
                  35.02     1:15.58 (40.56)     2:01.60 (46.02)     2:39.04 (37.44)
 12 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              2:44.09    2:39.12 ZQ     
                  35.14     1:17.00 (41.86)     2:04.57 (47.57)     2:39.12 (34.55)
 13 Park, Edward              10 MWSC-MR              2:43.67    2:41.52 ZQ     
                  36.04     1:17.06 (41.02)     2:06.43 (49.37)     2:41.52 (35.09)
 14 Song, Andrew T             9 COND-MR              2:43.54    2:42.45 ZQ     
                  38.42     1:20.27 (41.85)     2:05.62 (45.35)     2:42.45 (36.83)
 15 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     2:43.61    2:42.87 ZQ     
                  35.59     1:15.88 (40.29)     2:06.97 (51.09)     2:42.87 (35.90)
 16 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              2:41.63    2:42.96 ZQ     
                  35.30     1:14.37 (39.07)     2:06.98 (52.61)     2:42.96 (35.98)
 17 Amato, Jason C            10 WEST-MR              2:41.20    2:43.28 ZQ     
                  36.28     1:18.77 (42.49)     2:07.76 (48.99)     2:43.28 (35.52)
 18 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          2:44.43    2:43.31 ZQ     
                  35.60     1:17.13 (41.53)     2:06.01 (48.88)     2:43.31 (37.30)
 19 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   2:42.09    2:44.38 ZQ     
                                1:20.15 ( )     2:07.74 (47.59)     2:44.38 (36.64)
 20 Lai, Christopher B        10 HS-MR                2:43.17    2:44.79 ZQ     
                  37.08     1:18.85 (41.77)     2:08.59 (49.74)     2:44.79 (36.20)
 21 Lee, Joseph S             10 COND-MR              2:45.25    2:46.06 JO     
                  35.70     1:18.01 (42.31)     2:07.54 (49.53)     2:46.06 (38.52)
 22 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     2:44.89    2:46.72 JO     
                  37.17     1:17.75 (40.58)     2:10.06 (52.31)     2:46.72 (36.66)
 23 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     2:44.29    2:50.76 JO     
                  38.77     1:20.73 (41.96)     2:15.31 (54.58)     2:50.76 (35.45)
 24 Lee, Christian             9 WEST-MR              2:43.03    2:52.33        
                  37.14     1:19.68 (42.54)     2:12.24 (52.56)     2:52.33 (40.09)
 -- Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      2:41.91        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  SCS
                23.29  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            23.95      24.01 ZQ     
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 24.94      24.71 ZQ     
  3 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      24.98      24.79 ZQ     
  4 Dagayev, Andrey           12 IA-MR                  25.52      24.84 ZQ     
  5 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        25.39      25.07 ZQ     
  6 Owens, Mark               11 Sachem-MR              25.73      25.44 ZQ     
  7 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      26.06      25.73 ZQ     
  7 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                25.72      25.73 ZQ     
Preliminaries
  9 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           26.07                   
 10 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                26.14                   
 11 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 26.20                   
 12 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       26.25                   
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR                26.28                   
 14 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR                 26.34                   
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  26.52                   
 16 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      26.54                   
 17 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    26.55                   
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                26.83                   
 19 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                27.06                   
 20 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                27.13                   
 21 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           27.14                   
 22 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                27.21                   
 23 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                27.28                   
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                27.50                   
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    27.89                   
 26 Walters, Tyler A          11 LIAC-MR                27.91                   
 27 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       28.00                   
 28 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    28.11                   
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR        NS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  SCS
                23.29  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            23.94      23.95 qZQ    
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 24.71      24.94 qZQ    
  3 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      25.22      24.98 qZQ    
  4 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        25.34      25.39 qZQ    
  5 Dagayev, Andrey           12 IA-MR                  26.24      25.52 qZQ    
  6 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                25.84      25.72 qZQ    
  7 Owens, Mark               11 Sachem-MR              26.34      25.73 qZQ    
  8 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      26.70      26.06 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           26.16      26.07 ZQ     
 10 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                26.22      26.14 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 26.54      26.20 ZQ     
 12 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       26.37      26.25 ZQ     
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR                26.91      26.28 ZQ     
 14 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR                 26.19      26.34 ZQ     
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  26.98      26.52 ZQ     
 16 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      27.63      26.54 ZQ     
 17 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    27.61      26.55 ZQ     
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                26.76      26.83 ZQ     
 19 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                25.75      27.06 ZQ     
 20 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                27.21      27.13 ZQ     
 21 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           27.26      27.14 ZQ     
 22 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                26.84      27.21 ZQ     
 23 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                27.17      27.28 ZQ     
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                27.33      27.50 ZQ     
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    26.84      27.89 JO     
 26 Walters, Tyler A          11 LIAC-MR                27.67      27.91 JO     
 27 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       27.62      28.00 JO     
 28 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    27.11      28.11 JO     
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      26.75         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.89  SCS
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            52.66      51.83 ZQ     
                  24.59       51.83 (27.24)                                        
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 55.87      53.83 ZQ     
                  25.44       53.83 (28.39)                                        
  3 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       55.37      54.31 ZQ     
                  26.29       54.31 (28.02)                                        
  4 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      55.71      54.90 ZQ     
                  26.69       54.90 (28.21)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      55.75      55.14 ZQ     
                  26.40       55.14 (28.74)                                        
  6 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      55.37      55.60 ZQ     
                  26.20       55.60 (29.40)                                        
  7 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        56.24      55.93 ZQ     
                  27.26       55.93 (28.67)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                56.40      56.51 ZQ     
                  26.91       56.51 (29.60)                                        
Preliminaries
  9 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                56.45                   
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                56.48                   
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       57.50                   
 12 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           57.79                   
 13 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 57.80                   
 14 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                58.23                   
 15 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                58.33                   
 16 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           58.47                   
 17 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      58.87                   
 18 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    58.92                   
 19 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                59.05                   
 20 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    59.53                   
 21 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                59.59                   
 22 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        59.62                   
 23 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR       59.83                   
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    59.87                   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.89  SCS
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            52.28      52.66 qZQ    
                  24.89       52.66 (27.77)                                        
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       54.79      55.37 qZQ    
                  26.80       55.37 (28.57)                                        
  2 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      55.17      55.37 qZQ    
                  26.15       55.37 (29.22)                                        
  4 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      55.60      55.71 qZQ    
                  27.33       55.71 (28.38)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      57.02      55.75 qZQ    
                  26.65       55.75 (29.10)                                        
  6 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 55.35      55.87 qZQ    
                  27.05       55.87 (28.82)                                        
  7 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        55.93      56.24 qZQ    
                  26.79       56.24 (29.45)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                56.65      56.40 qZQ    
                  26.60       56.40 (29.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                57.78      56.45 ZQ     
                  27.40       56.45 (29.05)                                        
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                58.18      56.48 ZQ     
                  26.75       56.48 (29.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       57.37      57.50 ZQ     
                  27.12       57.50 (30.38)                                        
 12 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           57.31      57.79 ZQ     
                  27.89       57.79 (29.90)                                        
 13 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 56.28      57.80 ZQ     
                  27.48       57.80 (30.32)                                        
 14 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                57.87      58.23 ZQ     
                  28.08       58.23 (30.15)                                        
 15 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                59.52      58.33 ZQ     
                  28.23       58.33 (30.10)                                        
 16 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           59.57      58.47 ZQ     
                  28.72       58.47 (29.75)                                        
 17 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      58.65      58.87 ZQ     
                  28.52       58.87 (30.35)                                        
 18 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    57.23      58.92 ZQ     
                  28.68       58.92 (30.24)                                        
 19 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                58.50      59.05 ZQ     
                  28.44       59.05 (30.61)                                        
 20 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    57.77      59.53 ZQ     
                  28.65       59.53 (30.88)                                        
 21 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                58.80      59.59 ZQ     
                  28.84       59.59 (30.75)                                        
 22 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        59.26      59.62 JO     
                  28.65       59.62 (30.97)                                        
 23 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR       59.58      59.83 JO     
                  28.93       59.83 (30.90)                                        
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    59.49      59.87 JO     
                  28.48       59.87 (31.39)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:58.50    1:55.20 ZQ     
                  26.24       55.29 (29.05)     1:25.44 (30.15)     1:55.20 (29.76)
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:58.37    1:55.52 ZQ     
                  26.60       56.05 (29.45)     1:26.17 (30.12)     1:55.52 (29.35)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:59.79    1:57.69 ZQ     
                  27.31       57.04 (29.73)     1:27.85 (30.81)     1:57.69 (29.84)
  4 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:02.79    2:00.78 ZQ     
                  27.80       58.30 (30.50)     1:29.94 (31.64)     2:00.78 (30.84)
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:01.20 ZQ     
                  27.99       58.78 (30.79)     1:30.44 (31.66)     2:01.20 (30.76)
  6 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:01.01    2:01.54 ZQ     
                  27.91       58.47 (30.56)     1:30.31 (31.84)     2:01.54 (31.23)
  7 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:01.72    2:01.73 ZQ     
                  27.74       58.02 (30.28)     1:29.98 (31.96)     2:01.73 (31.75)
  8 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              2:03.09    2:05.56 ZQ     
                  28.59       59.90 (31.31)     1:32.17 (32.27)     2:05.56 (33.39)
Preliminaries
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:03.76                   
 10 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         2:04.21                   
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               2:04.32                   
 12 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:04.68                   
 13 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:04.93                   
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              2:04.93                   
 15 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:06.20                   
 16 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:06.86                   
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:06.88                   
 18 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:07.93                   
 19 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:09.76                   
 20 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:10.05                   
 21 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:10.91                   
 22 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:11.38                   
 23 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:11.57                   
 24 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:11.67                   
 25 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:12.37                   
 26 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:14.81                   
 27 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR        2:18.42                   
 -- Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR              DFS                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:55.43    1:58.37 qZQ    
                  27.36       57.50 (30.14)     1:28.48 (30.98)     1:58.37 (29.89)
  2 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:54.66    1:58.50 qZQ    
                  27.43       57.83 (30.40)     1:28.78 (30.95)     1:58.50 (29.72)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:57.57    1:59.79 qZQ    
                  27.61       57.88 (30.27)     1:29.24 (31.36)     1:59.79 (30.55)
  4 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              1:59.74    2:01.01 qZQ    
                  28.37       59.13 (30.76)     1:30.49 (31.36)     2:01.01 (30.52)
  5 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:05.54    2:01.72 qZQ    
                  28.04       58.71 (30.67)     1:30.97 (32.26)     2:01.72 (30.75)
  6 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:06.71    2:02.70 qZQ    
                  28.04       59.22 (31.18)     1:31.16 (31.94)     2:02.70 (31.54)
  7 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:02.07    2:02.79 qZQ    
                  28.22       59.37 (31.15)     1:31.39 (32.02)     2:02.79 (31.40)
  8 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              2:09.94    2:03.09 qZQ    
                  28.98     1:00.12 (31.14)     1:32.29 (32.17)     2:03.09 (30.80)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:10.45    2:03.76 ZQ     
                  29.01     1:00.56 (31.55)     1:32.31 (31.75)     2:03.76 (31.45)
 10 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         2:06.83    2:04.21 ZQ     
                  28.91     1:00.17 (31.26)     1:32.13 (31.96)     2:04.21 (32.08)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:59.45    2:04.32 ZQ     
                  28.38       59.81 (31.43)     1:31.99 (32.18)     2:04.32 (32.33)
 12 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:04.96    2:04.68 ZQ     
                  28.07       59.40 (31.33)     1:32.21 (32.81)     2:04.68 (32.47)
 13 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:06.59    2:04.93 ZQ     
                  28.99     1:00.95 (31.96)     1:33.61 (32.66)     2:04.93 (31.32)
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              2:03.09    2:04.93 ZQ     
                  28.13       59.47 (31.34)     1:32.46 (32.99)     2:04.93 (32.47)
 15 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:06.94    2:06.20 ZQ     
                  29.42     1:01.47 (32.05)     1:34.23 (32.76)     2:06.20 (31.97)
 16 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:05.53    2:06.86 ZQ     
                  29.23     1:01.81 (32.58)     1:34.85 (33.04)     2:06.86 (32.01)
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:11.69    2:06.88 ZQ     
                  29.62     1:01.76 (32.14)     1:34.69 (32.93)     2:06.88 (32.19)
 18 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:05.01    2:07.93 ZQ     
                  28.66     1:01.31 (32.65)     1:35.13 (33.82)     2:07.93 (32.80)
 19 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:11.51    2:09.76 ZQ     
                  29.77     1:03.20 (33.43)     1:37.08 (33.88)     2:09.76 (32.68)
 20 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:10.47    2:10.05 ZQ     
                  29.95     1:03.16 (33.21)     1:37.19 (34.03)     2:10.05 (32.86)
 21 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:11.13    2:10.91 ZQ     
                  30.39     1:04.93 (34.54)     1:39.76 (34.83)     2:10.91 (31.15)
 22 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:10.58    2:11.38 ZQ     
                  30.51     1:04.03 (33.52)     1:37.61 (33.58)     2:11.38 (33.77)
 23 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:08.70    2:11.57 ZQ     
                  30.09     1:03.83 (33.74)     1:38.00 (34.17)     2:11.57 (33.57)
 24 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:10.85    2:11.67 ZQ     
                  30.78     1:04.73 (33.95)     1:38.97 (34.24)     2:11.67 (32.70)
 25 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:10.59    2:12.37 JO     
                  29.55     1:02.19 (32.64)     1:36.69 (34.50)     2:12.37 (35.68)
 26 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:11.39    2:14.81 JO     
                  30.79     1:05.56 (34.77)     1:40.88 (35.32)     2:14.81 (33.93)
 27 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR        2:09.76    2:18.42        
                  31.40     1:06.26 (34.86)     1:42.27 (36.01)     2:18.42 (36.15)
 -- Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:08.74        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     5:02.60    5:05.86 ZQ     
                  27.81       58.71 (30.90)     1:29.79 (31.08)     2:01.02 (31.23)
        2:32.03 (31.01)     3:02.94 (30.91)     3:33.69 (30.75)     4:04.72 (31.03)
        4:35.81 (31.09)     5:05.86 (30.05)                                        
  2 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          5:08.09    5:11.45 ZQ     
                  27.87       58.38 (30.51)     1:29.78 (31.40)     2:01.41 (31.63)
        2:33.04 (31.63)     3:04.89 (31.85)     3:37.11 (32.22)     4:08.98 (31.87)
        4:40.74 (31.76)     5:11.45 (30.71)                                        
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              5:12.77    5:11.61 ZQ     
                  27.42       57.93 (30.51)     1:29.06 (31.13)     2:00.71 (31.65)
        2:32.48 (31.77)     3:04.37 (31.89)     3:36.78 (32.41)     4:08.82 (32.04)
        4:40.72 (31.90)     5:11.61 (30.89)                                        
  4 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    5:20.59    5:14.39 ZQ     
                  28.09       58.96 (30.87)     1:30.67 (31.71)     2:02.65 (31.98)
        2:34.44 (31.79)     3:06.40 (31.96)     3:38.58 (32.18)     4:10.83 (32.25)
        4:43.21 (32.38)     5:14.39 (31.18)                                        
  5 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              5:22.75    5:24.43 ZQ     
                  29.07     1:00.76 (31.69)     1:33.50 (32.74)     2:06.39 (32.89)
        2:39.41 (33.02)     3:12.95 (33.54)     3:46.48 (33.53)     4:20.23 (33.75)
        4:53.05 (32.82)     5:24.43 (31.38)                                        
  6 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  5:31.72    5:24.55 ZQ     
                  28.83     1:00.49 (31.66)     1:33.57 (33.08)     2:06.22 (32.65)
        2:39.48 (33.26)     3:12.64 (33.16)     3:46.04 (33.40)     4:19.83 (33.79)
        4:52.59 (32.76)     5:24.55 (31.96)                                        
  7 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              5:28.38    5:25.83 ZQ     
                  28.83     1:00.60 (31.77)     1:33.46 (32.86)     2:06.86 (33.40)
        2:40.12 (33.26)     3:13.66 (33.54)     3:46.71 (33.05)     4:20.65 (33.94)
        4:54.45 (33.80)     5:25.83 (31.38)                                        
  8 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              5:19.89    5:27.48 ZQ     
                  29.00     1:01.00 (32.00)     1:34.10 (33.10)     2:07.55 (33.45)
        2:41.25 (33.70)     3:14.90 (33.65)     3:48.78 (33.88)     4:22.23 (33.45)
        4:55.43 (33.20)     5:27.48 (32.05)                                        
  9 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         5:32.45    5:27.82 ZQ     
                  29.69     1:01.69 (32.00)     1:34.53 (32.84)     2:07.97 (33.44)
        2:41.58 (33.61)     3:15.47 (33.89)     3:49.12 (33.65)     4:22.15 (33.03)
        4:55.03 (32.88)     5:27.82 (32.79)                                        
 10 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         5:26.79    5:29.76 ZQ     
                  28.61     1:00.38 (31.77)     1:33.57 (33.19)     2:07.22 (33.65)
        2:40.82 (33.60)     3:14.76 (33.94)     3:48.87 (34.11)     4:22.89 (34.02)
        4:56.83 (33.94)     5:29.76 (32.93)                                        
 11 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              5:29.84    5:30.88 ZQ     
                  28.44     1:00.47 (32.03)     1:33.71 (33.24)     2:07.42 (33.71)
        2:41.29 (33.87)     3:15.52 (34.23)     3:49.35 (33.83)     4:23.48 (34.13)
        4:57.54 (34.06)     5:30.88 (33.34)                                        
 12 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  5:37.70    5:31.00 ZQ     
                  29.28     1:02.02 (32.74)     1:35.48 (33.46)     2:08.88 (33.40)
        2:43.13 (34.25)     3:17.00 (33.87)     3:50.98 (33.98)     4:25.22 (34.24)
        4:59.29 (34.07)     5:31.00 (31.71)                                        
 13 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              5:33.95    5:31.17 ZQ     
                  29.50     1:02.00 (32.50)     1:35.50 (33.50)     2:09.03 (33.53)
        2:42.70 (33.67)     3:16.56 (33.86)     3:50.64 (34.08)     4:24.80 (34.16)
        4:58.93 (34.13)     5:31.17 (32.24)                                        
 14 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     5:35.00    5:34.71 ZQ     
                  29.45     1:02.25 (32.80)     1:35.62 (33.37)     2:09.92 (34.30)
        2:44.12 (34.20)     3:18.26 (34.14)     3:53.16 (34.90)     4:27.62 (34.46)
        5:02.16 (34.54)     5:34.71 (32.55)                                        
 15 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              5:39.56    5:39.94 ZQ     
                  30.75     1:04.46 (33.71)     1:39.04 (34.58)     2:13.11 (34.07)
        2:47.82 (34.71)     3:22.24 (34.42)     3:56.91 (34.67)     4:32.46 (35.55)
        5:06.70 (34.24)     5:39.94 (33.24)                                        
 16 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR        5:43.67    5:45.98 ZQ     
                  30.10     1:03.68 (33.58)     1:38.36 (34.68)     2:13.42 (35.06)
        2:48.51 (35.09)     3:23.96 (35.45)     3:59.29 (35.33)     4:35.35 (36.06)
        5:11.29 (35.94)     5:45.98 (34.69)                                        
 17 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              5:53.47    5:46.30 ZQ     
                  29.64     1:02.75 (33.11)     1:37.47 (34.72)     2:13.10 (35.63)
        2:49.05 (35.95)     3:24.97 (35.92)     4:01.21 (36.24)     4:37.12 (35.91)
        5:12.98 (35.86)     5:46.30 (33.32)                                        
 18 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  5:44.61    5:46.49 ZQ     
                  30.07     1:03.64 (33.57)     1:39.58 (35.94)     2:15.72 (36.14)
        2:51.30 (35.58)     3:27.13 (35.83)     4:02.34 (35.21)     4:38.50 (36.16)
        5:14.11 (35.61)     5:46.49 (32.38)                                        
 19 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              5:51.74    5:46.90 ZQ     
                  31.39     1:05.61 (34.22)     1:41.93 (36.32)     2:17.74 (35.81)
        2:53.55 (35.81)     3:28.86 (35.31)     4:04.52 (35.66)     4:39.94 (35.42)
        5:14.36 (34.42)     5:46.90 (32.54)                                        
 20 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              5:53.72    5:50.21 ZQ     
                  30.71     1:04.93 (34.22)     1:40.40 (35.47)     2:16.86 (36.46)
        2:52.32 (35.46)     3:28.56 (36.24)     4:03.81 (35.25)     4:40.07 (36.26)
        5:15.18 (35.11)     5:50.21 (35.03)                                        
 21 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     5:47.60    5:50.28 ZQ     
                  29.68     1:03.60 (33.92)     1:39.03 (35.43)     2:15.01 (35.98)
        2:50.08 (35.07)     3:26.23 (36.15)     4:02.86 (36.63)     4:39.17 (36.31)
        5:15.46 (36.29)     5:50.28 (34.82)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                28.56      28.20 ZQ     
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      28.86      28.99 ZQ     
  3 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        29.37      29.27 ZQ     
  4 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       29.42      29.34 ZQ     
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             30.06      29.45 ZQ     
  6 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                29.32      29.52 ZQ     
  7 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                30.24      29.61 ZQ     
  8 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                30.06      29.78 ZQ     
Preliminaries
  9 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                30.64                   
 10 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                30.65                   
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 30.84                   
 12 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR                30.93                   
 13 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                31.11                   
 14 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      31.22                   
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  31.51                   
 16 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                31.60                   
 17 Isles, Ajani              12 Silver Streaks-MR      31.69                   
 18 Owens, Mark               11 Sachem-MR              31.70                   
 19 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           31.75                   
 20 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              31.76                   
 21 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR       31.89                   
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR      32.33                   
 23 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      32.97                   
 24 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR          33.09                   
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    33.13                   
 26 Liu, Alex J               12 NDAC-MR                33.15                   
 27 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                33.31                   
 28 Holman, Thomas S          12 PATS-MR                33.64                   
 29 Fiore, Raymond N          12 Rivertown Rays-MR      33.74                   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                30.18      28.56 qZQ    
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      31.31      28.86 qZQ    
  3 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                29.08      29.32 qZQ    
  4 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        29.47      29.37 qZQ    
  5 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       29.63      29.42 qZQ    
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             31.98      30.06 qZQ    
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                29.94      30.06 qZQ    
  8 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                31.23      30.24 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                30.58      30.64 ZQ     
 10 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                30.89      30.65 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 29.24      30.84 ZQ     
 12 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR                31.68      30.93 ZQ     
 13 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                31.38      31.11 ZQ     
 14 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      32.40      31.22 ZQ     
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  31.19      31.51 ZQ     
 16 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                32.42      31.60 ZQ     
 17 Isles, Ajani              12 Silver Streaks-MR      31.90      31.69 ZQ     
 18 Owens, Mark               11 Sachem-MR              32.43      31.70 ZQ     
 19 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           31.73      31.75 ZQ     
 20 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              32.10      31.76 ZQ     
 21 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR       32.08      31.89 ZQ     
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR      31.23      32.33 ZQ     
 23 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      32.35      32.97 JO     
 24 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR          32.44      33.09 JO     
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    31.78      33.13 JO     
 26 Liu, Alex J               12 NDAC-MR                32.32      33.15 JO     
 27 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                32.49      33.31        
 28 Holman, Thomas S          12 PATS-MR                32.29      33.64        
 29 Fiore, Raymond N          12 Rivertown Rays-MR      31.90      33.74        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              1:00.54      59.43 ZQ     
                  29.06       59.43 (30.37)                                        
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:01.13    1:00.50 ZQ     
                  29.93     1:00.50 (30.57)                                        
  3 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:03.39    1:01.83 ZQ     
                  30.43     1:01.83 (31.40)                                        
  4 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:04.04    1:02.71 ZQ     
                  30.41     1:02.71 (32.30)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.64    1:02.76 ZQ     
                  30.62     1:02.76 (32.14)                                        
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:03.34    1:02.83 ZQ     
                  30.72     1:02.83 (32.11)                                        
  7 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:04.17    1:04.10 ZQ     
                  31.48     1:04.10 (32.62)                                        
  8 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:03.88    1:04.20 ZQ     
                  30.95     1:04.20 (33.25)                                        
Preliminaries
  9 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:04.18                   
 10 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:04.48                   
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:04.71                   
 12 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:04.80                   
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:05.66                   
 14 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:05.73                   
 15 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:05.83                   
 16 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:07.02                   
 17 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     1:07.78                   
 18 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:08.32                   
 19 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:10.18                   
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:12.43                   
 -- Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                  NS                    
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                59.74    1:00.54 qZQ    
                  29.61     1:00.54 (30.93)                                        
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:01.08    1:01.13 qZQ    
                  30.26     1:01.13 (30.87)                                        
  3 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:02.62    1:03.34 qZQ    
                  30.78     1:03.34 (32.56)                                        
  4 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:08.58    1:03.39 qZQ    
                  31.32     1:03.39 (32.07)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.74    1:03.64 qZQ    
                  31.09     1:03.64 (32.55)                                        
  6 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:04.73    1:03.88 qZQ    
                  31.01     1:03.88 (32.87)                                        
  7 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:03.00    1:04.04 qZQ    
                  31.24     1:04.04 (32.80)                                        
  8 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:03.78    1:04.17 qZQ    
                  31.66     1:04.17 (32.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:04.76    1:04.18 ZQ     
                  31.47     1:04.18 (32.71)                                        
 10 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:05.40    1:04.48 ZQ     
                  31.07     1:04.48 (33.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:01.62    1:04.71 ZQ     
                  31.33     1:04.71 (33.38)                                        
 12 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:05.37    1:04.80 ZQ     
                  31.39     1:04.80 (33.41)                                        
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:07.44    1:05.66 ZQ     
                  32.03     1:05.66 (33.63)                                        
 14 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:07.52    1:05.73 ZQ     
                  32.79     1:05.73 (32.94)                                        
 15 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:05.02    1:05.83 ZQ     
                  32.02     1:05.83 (33.81)                                        
 16 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:07.40    1:07.02 ZQ     
                  32.30     1:07.02 (34.72)                                        
 17 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     1:07.71    1:07.78 ZQ     
                  32.94     1:07.78 (34.84)                                        
 18 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:08.32    1:08.32 ZQ     
                  32.56     1:08.32 (35.76)                                        
 19 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:10.18 JO     
                  33.61     1:10.18 (36.57)                                        
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:08.67    1:12.43        
                  35.64     1:12.43 (36.79)                                        
 -- Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:08.52         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:07.32    2:06.25 ZQ     
                  30.06     1:02.10 (32.04)     1:34.52 (32.42)     2:06.25 (31.73)
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:10.32    2:09.59 ZQ     
                  31.07     1:03.76 (32.69)     1:37.46 (33.70)     2:09.59 (32.13)
  3 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:12.81    2:12.09 ZQ     
                  31.32     1:04.53 (33.21)     1:38.79 (34.26)     2:12.09 (33.30)
  4 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:15.02    2:12.63 ZQ     
                  30.70     1:04.50 (33.80)     1:38.98 (34.48)     2:12.63 (33.65)
  5 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:13.52    2:13.86 ZQ     
                  31.79     1:05.72 (33.93)     1:40.31 (34.59)     2:13.86 (33.55)
  6 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:15.39    2:14.08 ZQ     
                  32.03     1:06.09 (34.06)     1:40.54 (34.45)     2:14.08 (33.54)
  7 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:17.63    2:21.30 ZQ     
                  32.78     1:07.86 (35.08)     1:44.26 (36.40)     2:21.30 (37.04)
  8 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:18.75    2:24.11 ZQ     
                  33.49     1:09.63 (36.14)     1:47.07 (37.44)     2:24.11 (37.04)
Preliminaries
  9 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:19.28                   
 10 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:20.64                   
 11 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:21.98                   
 12 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              2:22.21                   
 13 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:22.32                   
 14 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:23.79                   
 15 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:24.69                   
 16 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:24.74                   
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:25.45                   
 18 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:25.55                   
 19 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:25.59                   
 20 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:27.79                   
 21 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:28.33                   
 22 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:28.56                   
 23 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:31.35                   
 24 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     2:31.81                   
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:35.92                   
 -- Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:05.90    2:07.32 qZQ    
                  29.70     1:01.51 (31.81)     1:34.43 (32.92)     2:07.32 (32.89)
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:10.30    2:10.32 qZQ    
                  31.05     1:03.49 (32.44)     1:36.94 (33.45)     2:10.32 (33.38)
  3 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:15.08    2:12.81 qZQ    
                  30.99     1:04.39 (33.40)     1:39.07 (34.68)     2:12.81 (33.74)
  4 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:20.99    2:13.52 qZQ    
                  31.95     1:05.84 (33.89)     1:40.11 (34.27)     2:13.52 (33.41)
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:18.83    2:15.02 qZQ    
                  31.26     1:05.30 (34.04)     1:40.54 (35.24)     2:15.02 (34.48)
  6 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:20.42    2:15.39 qZQ    
                  31.32     1:05.35 (34.03)     1:40.99 (35.64)     2:15.39 (34.40)
  7 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:20.53    2:17.63 qZQ    
                  32.06     1:06.97 (34.91)     1:42.08 (35.11)     2:17.63 (35.55)
  8 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:19.01    2:18.75 qZQ    
                  32.34     1:07.57 (35.23)     1:43.36 (35.79)     2:18.75 (35.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:21.13    2:19.28 ZQ     
                  33.22     1:08.44 (35.22)     1:44.34 (35.90)     2:19.28 (34.94)
 10 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:25.11    2:20.64 ZQ     
                  32.43     1:07.90 (35.47)     1:44.48 (36.58)     2:20.64 (36.16)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:30.24    2:21.98 ZQ     
                  34.14     1:10.46 (36.32)     1:46.06 (35.60)     2:21.98 (35.92)
 12 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              2:24.19    2:22.21 ZQ     
                  31.58     1:06.63 (35.05)     1:44.99 (38.36)     2:22.21 (37.22)
 13 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:19.65    2:22.32 ZQ     
                  33.12     1:08.42 (35.30)     1:45.23 (36.81)     2:22.32 (37.09)
 14 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:24.53    2:23.79 ZQ     
                  33.21     1:09.97 (36.76)     1:47.82 (37.85)     2:23.79 (35.97)
 15 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:30.34    2:24.69 ZQ     
                  33.86     1:09.92 (36.06)     1:47.39 (37.47)     2:24.69 (37.30)
 16 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:29.51    2:24.74 ZQ     
                  33.99     1:09.41 (35.42)     1:46.92 (37.51)     2:24.74 (37.82)
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:25.98    2:25.45 ZQ     
                  34.78                             1:49.43 ( )     2:25.45 (36.02)
 18 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:24.47    2:25.55 ZQ     
                  34.22     1:11.08 (36.86)     1:48.97 (37.89)     2:25.55 (36.58)
 19 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:27.64    2:25.59 ZQ     
                  33.40     1:09.93 (36.53)     1:48.31 (38.38)     2:25.59 (37.28)
 20 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:28.93    2:27.79 ZQ     
                  34.15     1:11.31 (37.16)     1:49.95 (38.64)     2:27.79 (37.84)
 21 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:29.11    2:28.33 ZQ     
                  34.53     1:12.37 (37.84)     1:50.65 (38.28)     2:28.33 (37.68)
 22 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:29.00    2:28.56 ZQ     
                  35.38     1:12.70 (37.32)     1:51.23 (38.53)     2:28.56 (37.33)
 23 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:30.62    2:31.35 ZQ     
                  34.91     1:13.30 (38.39)     1:52.56 (39.26)     2:31.35 (38.79)
 24 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     2:30.22    2:31.81 ZQ     
                  35.71     1:13.66 (37.95)     1:52.82 (39.16)     2:31.81 (38.99)
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:31.37    2:35.92 JO     
                  35.63     1:14.66 (39.03)     1:55.31 (40.65)     2:35.92 (40.61)
 -- Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         2:24.45         DQ        
      Delay initiating turn
                  33.11     1:07.64 (34.53)     1:42.99 (35.35)          DQ (35.73)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           31.21      30.88 ZQ     
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       31.77      30.94 ZQ     
  3 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                31.56      32.42 ZQ     
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    33.06      32.43 ZQ     
  5 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 33.42      32.90 ZQ     
  6 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR                34.47      33.52 ZQ     
  7 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  33.64      33.54 ZQ     
  8 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            33.21      33.98 ZQ     
Preliminaries
  9 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 34.53                   
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      34.67                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                34.69                   
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR                34.77                   
 13 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      35.07                   
 14 Kim, Hunter H             11 WEST-MR                35.20                   
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                35.33                   
 16 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      35.43                   
 17 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                35.83                   
 18 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      36.08                   
 19 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR             36.18                   
 20 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 36.35                   
 21 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR                 36.90                   
 22 Sallusto, Andrew J        12 LIAC-MR                36.94                   
 23 Owens, Mark               11 Sachem-MR              37.23                   
 24 Kipshidze, George         11 Sachem-MR              37.87                   
 -- Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Zahariev, Kevin K         11 Twisters-MR              NS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           32.08      31.21 qZQ    
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                33.10      31.56 qZQ    
  3 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       31.88      31.77 qZQ    
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    35.78      33.06 qZQ    
  5 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            33.78      33.21 qZQ    
  6 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 34.18      33.42 qZQ    
  7 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  33.56      33.64 qZQ    
  8 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR                35.65      34.47 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 33.13      34.53 ZQ     
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      34.09      34.67 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                34.90      34.69 ZQ     
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR                34.54      34.77 ZQ     
 13 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      36.77      35.07 ZQ     
 14 Kim, Hunter H             11 WEST-MR                35.59      35.20 ZQ     
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                36.51      35.33 ZQ     
 16 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      36.60      35.43 ZQ     
 17 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                36.87      35.83 ZQ     
 18 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      36.15      36.08 ZQ     
 19 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR             36.83      36.18 ZQ     
 20 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 36.83      36.35 ZQ     
 21 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR                 36.74      36.90 ZQ     
 22 Sallusto, Andrew J        12 LIAC-MR                36.11      36.94 ZQ     
 23 Owens, Mark               11 Sachem-MR              36.89      37.23 JO     
 24 Kipshidze, George         11 Sachem-MR              36.80      37.87        
 -- Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                33.04         DQ        
      False start
 -- Zahariev, Kevin K         11 Twisters-MR            36.78         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:08.07    1:06.63 ZQ     
                  31.76     1:06.63 (34.87)                                        
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:08.09    1:06.95 ZQ     
                  31.89     1:06.95 (35.06)                                        
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              1:10.66    1:08.95 ZQ     
                  32.44     1:08.95 (36.51)                                        
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:12.13    1:10.34 ZQ     
                  32.85     1:10.34 (37.49)                                        
  5 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:13.73    1:12.24 ZQ     
                  33.06     1:12.24 (39.18)                                        
  6 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:12.68    1:13.07 ZQ     
                  34.60     1:13.07 (38.47)                                        
  7 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:13.52    1:13.86 ZQ     
                  34.46     1:13.86 (39.40)                                        
  8 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:14.86    1:14.05 ZQ     
                  35.36     1:14.05 (38.69)                                        
Preliminaries
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:16.18                   
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:16.41                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:16.79                   
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:17.37                   
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:17.40                   
 14 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:17.44                   
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR              1:17.49                   
 16 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:17.54                   
 17 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           1:18.39                   
 18 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:18.54                   
 19 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              1:18.58                   
 20 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     1:18.60                   
 21 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:19.27                   
 22 Hwang, Tyler              12 LBA-MR               1:19.31                   
 23 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:19.70                   
 24 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR               1:20.01                   
 25 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              1:20.20                   
 26 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:20.31                   
 27 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:20.50                   
 28 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:20.99                   
 29 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              1:21.14                   
 30 Kipshidze, George         11 Sachem-MR            1:21.36                   
 31 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:21.40                   
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:06.86    1:08.07 qZQ    
                  32.06     1:08.07 (36.01)                                        
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:07.36    1:08.09 qZQ    
                  32.27     1:08.09 (35.82)                                        
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              1:10.21    1:10.66 qZQ    
                  33.49     1:10.66 (37.17)                                        
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:13.26    1:12.13 qZQ    
                  33.64     1:12.13 (38.49)                                        
  5 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:12.61    1:12.68 qZQ    
                  34.30     1:12.68 (38.38)                                        
  6 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:13.28    1:13.52 qZQ    
                  34.60     1:13.52 (38.92)                                        
  7 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:10.88    1:13.73 qZQ    
                  34.41     1:13.73 (39.32)                                        
  8 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:15.48    1:14.86 qZQ    
                  35.21     1:14.86 (39.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:15.01    1:16.18 ZQ     
                  36.22     1:16.18 (39.96)                                        
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:16.41 ZQ     
                  36.17     1:16.41 (40.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:16.86    1:16.79 ZQ     
                  36.04     1:16.79 (40.75)                                        
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:15.54    1:17.37 ZQ     
                  36.22     1:17.37 (41.15)                                        
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:20.60    1:17.40 ZQ     
                  36.78     1:17.40 (40.62)                                        
 14 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:20.33    1:17.44 ZQ     
                  36.63     1:17.44 (40.81)                                        
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR              1:19.37    1:17.49 ZQ     
                  36.43     1:17.49 (41.06)                                        
 16 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:18.31    1:17.54 ZQ     
                  36.14     1:17.54 (41.40)                                        
 17 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           1:19.02    1:18.39 ZQ     
                  37.78     1:18.39 (40.61)                                        
 18 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:18.49    1:18.54 ZQ     
                  37.47     1:18.54 (41.07)                                        
 19 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              1:20.94    1:18.58 ZQ     
                  37.14     1:18.58 (41.44)                                        
 20 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     1:20.80    1:18.60 ZQ     
                  36.92     1:18.60 (41.68)                                        
 21 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:20.38    1:19.27 ZQ     
                  38.34     1:19.27 (40.93)                                        
 22 Hwang, Tyler              12 LBA-MR               1:19.00    1:19.31 ZQ     
                  36.84     1:19.31 (42.47)                                        
 23 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:19.72    1:19.70 ZQ     
                  36.72     1:19.70 (42.98)                                        
 24 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR               1:20.26    1:20.01 ZQ     
                  37.97     1:20.01 (42.04)                                        
 25 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              1:20.01    1:20.20 ZQ     
                  38.42     1:20.20 (41.78)                                        
 26 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:18.67    1:20.31 ZQ     
                  38.45     1:20.31 (41.86)                                        
 27 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:20.50    1:20.50 ZQ     
                  38.08     1:20.50 (42.42)                                        
 28 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:20.45    1:20.99 ZQ     
                  38.15     1:20.99 (42.84)                                        
 29 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              1:19.86    1:21.14 JO     
                  38.44     1:21.14 (42.70)                                        
 30 Kipshidze, George         11 Sachem-MR            1:20.25    1:21.36 JO     
                  38.05     1:21.36 (43.31)                                        
 31 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:20.95    1:21.40 JO     
                  38.23     1:21.40 (43.17)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:27.11    2:19.41 METS   
                  32.28     1:07.89 (35.61)     1:44.40 (36.51)     2:19.41 (35.01)
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:24.42    2:20.63 METS   
                  32.33     1:08.18 (35.85)     1:44.81 (36.63)     2:20.63 (35.82)
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:31.31    2:28.67 ZQ     
                  33.77     1:11.75 (37.98)     1:49.98 (38.23)     2:28.67 (38.69)
  4 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:33.98    2:33.02 ZQ     
                  35.06     1:13.88 (38.82)     1:53.70 (39.82)     2:33.02 (39.32)
  5 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:42.35    2:36.05 ZQ     
                  34.84     1:14.54 (39.70)     1:55.37 (40.83)     2:36.05 (40.68)
  6 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              2:39.97    2:40.01 ZQ     
                  34.62     1:14.30 (39.68)     1:56.49 (42.19)     2:40.01 (43.52)
  7 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:44.10    2:42.72 ZQ     
                  35.94     1:17.41 (41.47)     2:00.38 (42.97)     2:42.72 (42.34)
 -- Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:41.83         DQ        
      Butterfly kick
                  36.27     1:17.19 (40.92)     2:00.47 (43.28)          DQ (42.34)
Preliminaries
  5 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:37.09                   
 10 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:44.43                   
 11 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:44.46                   
 12 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:49.03                   
 13 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    2:49.92                   
 14 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              2:50.59                   
 15 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           2:50.84                   
 16 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    2:51.07                   
 17 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              2:51.80                   
 18 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:51.86                   
 19 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:53.99                   
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:54.99                   
 21 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:55.57                   
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:59.86                   
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:23.58    2:24.42 qZQ    
                  32.22     1:09.60 (37.38)     1:47.54 (37.94)     2:24.42 (36.88)
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:27.22    2:27.11 qZQ    
                  32.35     1:09.70 (37.35)     1:48.36 (38.66)     2:27.11 (38.75)
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:27.47    2:31.31 qZQ    
                  34.26     1:12.74 (38.48)     1:52.45 (39.71)     2:31.31 (38.86)
  4 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:37.92    2:33.98 qZQ    
                  35.63     1:14.84 (39.21)     1:54.69 (39.85)     2:33.98 (39.29)
  5 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:46.48    2:37.09 qZQ    
                  36.30     1:15.97 (39.67)     1:56.72 (40.75)     2:37.09 (40.37)
  6 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              2:42.59    2:39.97 qZQ    
                  33.99     1:13.91 (39.92)     1:56.89 (42.98)     2:39.97 (43.08)
  7 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:38.98    2:41.83 qZQ    
                  36.13     1:17.80 (41.67)     1:59.59 (41.79)     2:41.83 (42.24)
  8 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:46.12    2:42.35 qZQ    
                  36.69     1:17.60 (40.91)     2:00.04 (42.44)     2:42.35 (42.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:43.69    2:44.10 ZQ     
                  36.07     1:17.93 (41.86)     2:00.93 (43.00)     2:44.10 (43.17)
 10 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:49.96    2:44.43 ZQ     
                  37.77     1:19.32 (41.55)     2:01.88 (42.56)     2:44.43 (42.55)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:39.28    2:44.46 ZQ     
                  37.42     1:19.57 (42.15)     2:02.32 (42.75)     2:44.46 (42.14)
 12 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:51.34    2:49.03 ZQ     
                  37.96     1:21.02 (43.06)     2:05.63 (44.61)     2:49.03 (43.40)
 13 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    2:52.21    2:49.92 ZQ     
                  39.37     1:22.32 (42.95)     2:06.59 (44.27)     2:49.92 (43.33)
 14 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              2:52.60    2:50.59 ZQ     
                  39.13     1:23.32 (44.19)     2:07.08 (43.76)     2:50.59 (43.51)
 15 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           2:52.09    2:50.84 ZQ     
                  39.44     1:22.29 (42.85)     2:06.67 (44.38)     2:50.84 (44.17)
 16 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    2:48.98    2:51.07 ZQ     
                  38.19     1:21.14 (42.95)     2:06.73 (45.59)     2:51.07 (44.34)
 17 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              2:53.99    2:51.80 ZQ     
                  38.86     1:22.50 (43.64)     2:07.40 (44.90)     2:51.80 (44.40)
 18 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:46.58    2:51.86 ZQ     
                  39.04     1:23.76 (44.72)     2:08.06 (44.30)     2:51.86 (43.80)
 19 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:54.17    2:53.99 ZQ     
                  38.62     1:22.97 (44.35)     2:08.58 (45.61)     2:53.99 (45.41)
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:52.62    2:54.99 ZQ     
                  39.66     1:25.22 (45.56)     2:09.73 (44.51)     2:54.99 (45.26)
 21 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:54.81    2:55.57 JO     
                  40.62     1:24.93 (44.31)     2:11.17 (46.24)     2:55.57 (44.40)
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:54.90    2:59.86 JO     
                  40.14     1:25.29 (45.15)     2:12.66 (47.37)     2:59.86 (47.20)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            27.28      26.94 ZQ     
  2 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                27.72      27.53 ZQ     
  3 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                28.14      27.61 ZQ     
  4 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      28.07      27.65 ZQ     
  5 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 28.89      27.74 ZQ     
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             28.58      28.27 ZQ     
  7 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                28.50      28.35 ZQ     
  8 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        28.76      28.64 ZQ     
Preliminaries
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      29.01                   
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      29.03                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                29.35                   
 12 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                29.47                   
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      29.49                   
 14 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 29.54                   
 15 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                29.56                   
 16 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       29.71                   
 17 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 29.79                   
 18 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 29.83                   
 19 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  30.40                   
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        30.53                   
 21 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR       30.94                   
 22 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 31.04                   
 23 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    31.05                   
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                31.41                   
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                31.43                   
 26 Cornish, Kyle F           12 LBA-MR                 31.85                   
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                  NS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            26.32      27.28 qZQ    
  2 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                28.06      27.72 qZQ    
  3 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      29.64      28.07 qZQ    
  4 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                27.55      28.14 qZQ    
  5 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                27.76      28.50 qZQ    
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             28.98      28.58 qZQ    
  7 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        28.99      28.76 qZQ    
  8 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 29.74      28.89 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      29.67      29.01 ZQ     
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      29.27      29.03 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                29.65      29.35 ZQ     
 12 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                30.54      29.47 ZQ     
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      29.77      29.49 ZQ     
 14 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 29.80      29.54 ZQ     
 15 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                30.59      29.56 ZQ     
 16 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       29.52      29.71 ZQ     
 17 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 30.04      29.79 ZQ     
 18 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 29.16      29.83 ZQ     
 19 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  29.69      30.40 ZQ     
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        30.42      30.53 ZQ     
 21 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR       30.35      30.94 JO     
 22 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 30.23      31.04 JO     
 23 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    30.29      31.05 JO     
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                30.29      31.41 JO     
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                30.22      31.43 JO     
 26 Cornish, Kyle F           12 LBA-MR                 30.56      31.85        
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                30.07         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:01.05      58.86 ZQ     
                  27.92       58.86 (30.94)                                        
  2 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:02.07      59.86 ZQ     
                  28.36       59.86 (31.50)                                        
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:00.54    1:00.78 ZQ     
                  28.52     1:00.78 (32.26)                                        
  4 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:01.54    1:01.39 ZQ     
                  28.92     1:01.39 (32.47)                                        
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:02.25    1:01.42 ZQ     
                  28.80     1:01.42 (32.62)                                        
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:02.88    1:02.64 ZQ     
                  28.87     1:02.64 (33.77)                                        
  7 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:03.61    1:03.41 ZQ     
                  31.02     1:03.41 (32.39)                                        
 -- Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:03.14         DQ        
      Alternating Kick
                  29.50          DQ (33.78)                                        
Preliminaries
  9 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:04.04                   
 10 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:04.27                   
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:04.65                   
 12 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     1:04.87                   
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    1:04.89                   
 14 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:05.07                   
 15 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR    1:05.09                   
 16 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:05.23                   
 17 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:06.41                   
 18 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:06.76                   
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:07.24                   
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      1:07.52                   
 21 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:08.24                   
 22 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:09.10                   
 23 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:09.33                   
 24 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     1:09.46                   
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:10.27                   
 26 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:10.95                   
 27 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:12.11                   
 28 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:12.38                   
 29 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:16.48                   
 -- Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 -- Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                                         
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      59.76    1:00.54 qZQ    
                  28.97     1:00.54 (31.57)                                        
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:00.27    1:01.05 qZQ    
                  28.79     1:01.05 (32.26)                                        
  3 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:03.39    1:01.54 qZQ    
                  29.04     1:01.54 (32.50)                                        
  4 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:00.64    1:02.07 qZQ    
                  29.15     1:02.07 (32.92)                                        
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:04.03    1:02.25 qZQ    
                  29.39     1:02.25 (32.86)                                        
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:03.31    1:02.88 qZQ    
                  29.57     1:02.88 (33.31)                                        
  7 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:02.93    1:03.14 qZQ    
                  29.46     1:03.14 (33.68)                                        
  8 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:05.36    1:03.61 qZQ    
                  30.73     1:03.61 (32.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:03.43    1:04.04 ZQ     
                  30.57     1:04.04 (33.47)                                        
 10 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:03.71    1:04.27 ZQ     
                  30.37     1:04.27 (33.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:03.53    1:04.65 ZQ     
                  30.34     1:04.65 (34.31)                                        
 12 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     1:05.77    1:04.87 ZQ     
                  30.66     1:04.87 (34.21)                                        
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    1:07.89    1:04.89 ZQ     
                  31.14     1:04.89 (33.75)                                        
 14 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:08.97    1:05.07 ZQ     
                  30.57     1:05.07 (34.50)                                        
 15 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR    1:09.29    1:05.09 ZQ     
                  30.10     1:05.09 (34.99)                                        
 16 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:04.55    1:05.23 ZQ     
                  30.29     1:05.23 (34.94)                                        
 17 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:07.10    1:06.41 ZQ     
                  31.56     1:06.41 (34.85)                                        
 18 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:04.28    1:06.76 ZQ     
                  30.34     1:06.76 (36.42)                                        
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:06.51    1:07.24 ZQ     
                  31.30     1:07.24 (35.94)                                        
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      1:08.84    1:07.52 ZQ     
                  32.35     1:07.52 (35.17)                                        
 21 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:08.31    1:08.24 ZQ     
                  31.57     1:08.24 (36.67)                                        
 22 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:08.01    1:09.10 ZQ     
                  31.66     1:09.10 (37.44)                                        
 23 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:09.03    1:09.33 ZQ     
                  32.76     1:09.33 (36.57)                                        
 24 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     1:08.61    1:09.46 ZQ     
                  32.29     1:09.46 (37.17)                                        
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:09.31    1:10.27 JO     
                  32.07     1:10.27 (38.20)                                        
 26 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:07.86    1:10.95 JO     
                  32.86     1:10.95 (38.09)                                        
 27 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:08.73    1:12.11 JO     
                  33.49     1:12.11 (38.62)                                        
 28 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:08.13    1:12.38 JO     
                  34.11     1:12.38 (38.27)                                        
 29 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:08.49    1:16.48        
                  33.24     1:16.48 (43.24)                                        
 -- Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              1:08.46         DQ        
      False start
                  32.21          DQ (36.06)                                        
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:06.56         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:00.76        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:36.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:13.25    2:10.28 ZQ     
                  28.54     1:01.56 (33.02)     1:35.99 (34.43)     2:10.28 (34.29)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:14.75    2:12.71 ZQ     
                  29.65     1:04.55 (34.90)     1:38.19 (33.64)     2:12.71 (34.52)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:16.76    2:13.78 ZQ     
                  29.61     1:03.28 (33.67)     1:38.81 (35.53)     2:13.78 (34.97)
  4 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:17.26    2:14.83 ZQ     
                  28.73     1:03.39 (34.66)     1:38.95 (35.56)     2:14.83 (35.88)
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:18.63    2:15.05 ZQ     
                  29.79     1:04.48 (34.69)     1:40.13 (35.65)     2:15.05 (34.92)
  6 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:21.35    2:18.39 ZQ     
                  31.05     1:06.52 (35.47)     1:42.87 (36.35)     2:18.39 (35.52)
  7 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:20.47    2:18.74 ZQ     
                  29.88     1:04.20 (34.32)     1:40.82 (36.62)     2:18.74 (37.92)
  8 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:23.05    2:23.97 ZQ     
                  30.29     1:06.05 (35.76)     1:44.15 (38.10)     2:23.97 (39.82)
Preliminaries
  9 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:23.45                   
 10 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:24.74                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:25.11                   
 12 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:27.36                   
 13 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      2:31.06                   
 14 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     2:33.49                   
 15 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:35.16                   
 16 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              2:35.70                   
 17 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:53.11                   
 -- Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR         DQ                    
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:36.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:12.17    2:13.25 qZQ    
                  28.92     1:02.80 (33.88)     1:38.16 (35.36)     2:13.25 (35.09)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:13.17    2:14.75 qZQ    
                  29.98     1:03.92 (33.94)     1:40.24 (36.32)     2:14.75 (34.51)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:15.90    2:16.76 qZQ    
                  30.35     1:04.64 (34.29)     1:41.50 (36.86)     2:16.76 (35.26)
  4 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:20.19    2:17.26 qZQ    
                  29.69     1:03.69 (34.00)     1:40.24 (36.55)     2:17.26 (37.02)
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:22.18    2:18.63 qZQ    
                  30.83     1:05.01 (34.18)     1:41.59 (36.58)     2:18.63 (37.04)
  6 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:24.96    2:20.47 qZQ    
                  30.49     1:05.62 (35.13)     1:43.19 (37.57)     2:20.47 (37.28)
  7 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:22.44    2:21.35 qZQ    
                  31.56     1:08.14 (36.58)     1:44.98 (36.84)     2:21.35 (36.37)
  8 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:24.69    2:23.05 qZQ    
                  30.60     1:07.09 (36.49)     1:44.89 (37.80)     2:23.05 (38.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:31.99    2:23.45 ZQ     
                  31.45     1:07.76 (36.31)     1:45.75 (37.99)     2:23.45 (37.70)
 10 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:28.50    2:24.74 ZQ     
                  31.62     1:08.89 (37.27)     1:47.61 (38.72)     2:24.74 (37.13)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:32.49    2:25.11 ZQ     
                  30.54     1:07.42 (36.88)     1:46.55 (39.13)     2:25.11 (38.56)
 12 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:31.96    2:27.36 ZQ     
                  32.85     1:09.26 (36.41)     1:47.88 (38.62)     2:27.36 (39.48)
 13 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      2:34.78    2:31.06 ZQ     
                  33.20     1:11.33 (38.13)     1:51.86 (40.53)     2:31.06 (39.20)
 14 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     2:34.50    2:33.49 ZQ     
                  33.27     1:12.43 (39.16)     1:53.03 (40.60)     2:33.49 (40.46)
 15 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:35.97    2:35.16 ZQ     
                  33.80     1:13.07 (39.27)     1:54.22 (41.15)     2:35.16 (40.94)
 16 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              2:33.52    2:35.70 ZQ     
                  33.16     1:12.78 (39.62)     1:55.60 (42.82)     2:35.70 (40.10)
 17 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:33.40    2:53.11        
                  34.78     1:16.72 (41.94)     2:04.05 (47.33)     2:53.11 (49.06)
 -- Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     2:29.65         DQ        
      One hand touch
                  31.37     1:07.92 (36.55)     1:46.63 (38.71)          DQ (40.23)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:02.07    1:01.02 ZQ     
                  27.51     1:01.02 (33.51)                                        
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:05.22    1:01.38 ZQ     
                  27.83     1:01.38 (33.55)                                        
  3 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:02.81    1:01.66 ZQ     
                  29.42     1:01.66 (32.24)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.59    1:02.86 ZQ     
                  28.20     1:02.86 (34.66)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:03.25 ZQ     
                  29.56     1:03.25 (33.69)                                        
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:04.11    1:03.48 ZQ     
                  29.10     1:03.48 (34.38)                                        
  7 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:04.56    1:04.71 ZQ     
                  30.08     1:04.71 (34.63)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              1:05.53    1:05.40 ZQ     
                  31.06     1:05.40 (34.34)                                        
Preliminaries
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:06.05                   
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:06.07                   
 11 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:06.69                   
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:06.84                   
 13 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:06.87                   
 14 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:07.04                   
 15 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:07.06                   
 16 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:07.13                   
 17 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:07.33                   
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:07.50                   
 19 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:07.86                   
 20 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:08.12                   
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:08.68                   
 22 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:09.27                   
 23 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:09.29                   
 24 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              1:09.45                   
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:09.84                   
 26 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:10.02                   
 27 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:10.81                   
 28 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:11.46                   
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:01.70    1:02.07 qZQ    
                  27.72     1:02.07 (34.35)                                        
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:04.03    1:02.81 qZQ    
                  29.47     1:02.81 (33.34)                                        
  3 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:04.79    1:03.59 qZQ    
                  28.60     1:03.59 (34.99)                                        
  4 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:05.25    1:04.11 qZQ    
                  30.35     1:04.11 (33.76)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:06.91    1:04.50 qZQ    
                  30.43     1:04.50 (34.07)                                        
  6 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:07.33    1:04.56 qZQ    
                  30.25     1:04.56 (34.31)                                        
  7 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:03.58    1:05.22 qZQ    
                  29.00     1:05.22 (36.22)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              1:04.71    1:05.53 qZQ    
                  30.71     1:05.53 (34.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:07.39    1:06.05 ZQ     
                  30.90     1:06.05 (35.15)                                        
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:07.36    1:06.07 ZQ     
                  29.51     1:06.07 (36.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:07.54    1:06.69 ZQ     
                  31.32     1:06.69 (35.37)                                        
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:06.17    1:06.84 ZQ     
                  30.58     1:06.84 (36.26)                                        
 13 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:07.48    1:06.87 ZQ     
                  30.23     1:06.87 (36.64)                                        
 14 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:06.57    1:07.04 ZQ     
                  31.39     1:07.04 (35.65)                                        
 15 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:08.99    1:07.06 ZQ     
                  30.71     1:07.06 (36.35)                                        
 16 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:05.51    1:07.13 ZQ     
                  31.42     1:07.13 (35.71)                                        
 17 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:08.84    1:07.33 ZQ     
                  30.11     1:07.33 (37.22)                                        
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:07.58    1:07.50 ZQ     
                  31.14     1:07.50 (36.36)                                        
 19 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:06.77    1:07.86 ZQ     
                  31.44     1:07.86 (36.42)                                        
 20 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:07.54    1:08.12 ZQ     
                  31.88     1:08.12 (36.24)                                        
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:09.32    1:08.68 ZQ     
                  31.90     1:08.68 (36.78)                                        
 22 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:09.83    1:09.27 ZQ     
                  32.83     1:09.27 (36.44)                                        
 23 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:09.30    1:09.29 ZQ     
                  33.23     1:09.29 (36.06)                                        
 24 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              1:09.15    1:09.45 ZQ     
                  32.23     1:09.45 (37.22)                                        
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:08.87    1:09.84 ZQ     
                  30.52     1:09.84 (39.32)                                        
 26 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:09.67    1:10.02 JO     
                  33.69     1:10.02 (36.33)                                        
 27 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:09.91    1:10.81 JO     
                  32.91     1:10.81 (37.90)                                        
 28 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:08.86    1:11.46 JO     
                  33.10     1:11.46 (38.36)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:11.87    2:08.58 ZQ     
                  28.29     1:01.87 (33.58)     1:39.50 (37.63)     2:08.58 (29.08)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:11.78    2:08.69 ZQ     
                  29.10     1:00.73 (31.63)     1:38.51 (37.78)     2:08.69 (30.18)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:11.04    2:09.60 ZQ     
                  28.92     1:01.86 (32.94)     1:39.50 (37.64)     2:09.60 (30.10)
  4 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:15.00    2:15.27 ZQ     
                  30.56     1:05.76 (35.20)     1:44.33 (38.57)     2:15.27 (30.94)
  5 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:19.99    2:16.40 ZQ     
                  30.34     1:05.41 (35.07)     1:45.28 (39.87)     2:16.40 (31.12)
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:18.23    2:16.41 ZQ     
                  30.40     1:05.08 (34.68)     1:45.52 (40.44)     2:16.41 (30.89)
  7 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:16.96    2:17.99 ZQ     
                  29.55     1:04.73 (35.18)     1:46.75 (42.02)     2:17.99 (31.24)
  8 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:18.57    2:20.90 ZQ     
                  30.77     1:05.57 (34.80)     1:48.83 (43.26)     2:20.90 (32.07)
Preliminaries
  9 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:20.33                   
 10 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:22.77                   
 11 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:23.32                   
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:24.82                   
 13 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               2:24.91                   
 14 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:25.38                   
 15 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:25.71                   
 16 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:26.53                   
 17 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:27.25                   
 18 McCormac, Ethan           12 EHY-MR               2:27.39                   
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:27.40                   
 20 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:27.54                   
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:27.86                   
 22 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:28.30                   
 23 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:28.82                   
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:29.24                   
 25 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               2:31.70                   
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                  DQ                    
 -- Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR                              
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:09.59    2:11.04 qZQ    
                  29.25     1:02.26 (33.01)     1:40.63 (38.37)     2:11.04 (30.41)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:10.74    2:11.78 qZQ    
                  29.29     1:01.81 (32.52)     1:40.16 (38.35)     2:11.78 (31.62)
  3 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:10.19    2:11.87 qZQ    
                  29.01     1:02.78 (33.77)     1:41.16 (38.38)     2:11.87 (30.71)
  4 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:16.36    2:15.00 qZQ    
                  30.25     1:04.22 (33.97)     1:43.13 (38.91)     2:15.00 (31.87)
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:18.58    2:16.96 qZQ    
                  29.09     1:04.28 (35.19)     1:44.57 (40.29)     2:16.96 (32.39)
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:17.15    2:18.23 qZQ    
                  30.47     1:05.58 (35.11)     1:46.33 (40.75)     2:18.23 (31.90)
  7 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:21.23    2:18.57 qZQ    
                  30.85     1:06.38 (35.53)     1:48.07 (41.69)     2:18.57 (30.50)
  8 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:18.45    2:19.99 qZQ    
                  30.67     1:06.72 (36.05)     1:47.86 (41.14)     2:19.99 (32.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:19.63    2:20.33 ZQ     
                  30.32     1:06.26 (35.94)     1:49.00 (42.74)     2:20.33 (31.33)
 10 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:20.83    2:22.77 ZQ     
                  30.42     1:05.55 (35.13)     1:48.90 (43.35)     2:22.77 (33.87)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:21.14    2:23.32 ZQ     
                  31.30     1:09.78 (38.48)     1:51.01 (41.23)     2:23.32 (32.31)
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:24.05    2:24.82 ZQ     
                  31.95     1:09.33 (37.38)     1:51.07 (41.74)     2:24.82 (33.75)
 13 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               2:16.75    2:24.91 ZQ     
                  30.02     1:06.87 (36.85)     1:51.98 (45.11)     2:24.91 (32.93)
 14 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:22.51    2:25.38 ZQ     
                  32.01     1:08.52 (36.51)     1:53.73 (45.21)     2:25.38 (31.65)
 15 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:25.45    2:25.71 ZQ     
                  31.58     1:08.45 (36.87)     1:53.88 (45.43)     2:25.71 (31.83)
 16 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:27.60    2:26.53 ZQ     
                  31.89     1:09.47 (37.58)     1:52.63 (43.16)     2:26.53 (33.90)
 17 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:27.51    2:27.25 ZQ     
                  32.85     1:11.30 (38.45)     1:53.42 (42.12)     2:27.25 (33.83)
 18 McCormac, Ethan           12 EHY-MR               2:25.32    2:27.39 ZQ     
                  31.87     1:09.95 (38.08)     1:56.37 (46.42)     2:27.39 (31.02)
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:24.89    2:27.40 ZQ     
                  31.72     1:10.43 (38.71)     1:53.00 (42.57)     2:27.40 (34.40)
 20 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:26.01    2:27.54 ZQ     
                  32.47     1:10.54 (38.07)     1:52.59 (42.05)     2:27.54 (34.95)
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:27.08    2:27.86 ZQ     
                  34.63     1:10.87 (36.24)     1:55.60 (44.73)     2:27.86 (32.26)
 22 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:22.41    2:28.30 ZQ     
                  32.04     1:10.16 (38.12)     1:56.96 (46.80)     2:28.30 (31.34)
 23 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:28.40    2:28.82 JO     
                  32.53     1:09.65 (37.12)     1:54.18 (44.53)     2:28.82 (34.64)
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:22.38    2:29.24 JO     
                  32.76     1:11.85 (39.09)     1:56.59 (44.74)     2:29.24 (32.65)
 25 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               2:23.56    2:31.70        
                  31.69     1:12.26 (40.57)     1:56.73 (44.47)     2:31.70 (34.97)
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:25.09         DQ        
      No Show Penalty Event - Misc
 -- Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:27.29        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
 Meet Qualifying:  24.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    23.25      23.06 METS   
  2 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 23.96      23.93 ZQ     
  3 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     23.88      24.00 ZQ     
  4 Koster, John              14 SMC-MR                 24.09      24.15 ZQ     
  5 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                24.16      24.19 ZQ     
  6 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                24.01      24.21 ZQ     
  7 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              24.18      24.28 ZQ     
  8 Amato, Steven A           14 WEST-MR                24.30      24.31 ZQ     
Preliminaries
  2 Freeman, John T           14 GAEL-MR                23.86                   
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR                24.37                   
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        24.53                   
 12 Cheng, Timothy A          14 IA-MR                  24.56                   
 13 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                24.60                   
 14 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               24.64                   
 15 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     24.69                   
 16 Andjelic, Lazar           14 COND-MR                24.73                   
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR                24.79                   
 18 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        24.81                   
 19 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR                25.21                   
 20 Maloney, Michael C        14 FA-MR                  25.36                   
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
 Meet Qualifying:  24.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    23.06      23.25 qMETS  
  2 Freeman, John T           14 GAEL-MR                23.38      23.86 qZQ    
  3 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     23.71      23.88 qZQ    
  4 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 24.20      23.96 qZQ    
  5 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                24.04      24.01 qZQ    
  6 Koster, John              14 SMC-MR                 24.41      24.09 qZQ    
  7 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                24.48      24.16 qZQ    
  8 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              24.41      24.18 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Amato, Steven A           14 WEST-MR                24.43      24.30 ZQ     
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR                24.31      24.37 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        24.43      24.53 ZQ     
 12 Cheng, Timothy A          14 IA-MR                  24.57      24.56 ZQ     
 13 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                24.64      24.60 ZQ     
 14 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               24.64      24.64 ZQ     
 15 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     24.46      24.69 ZQ     
 16 Andjelic, Lazar           14 COND-MR                24.52      24.73 JO     
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR                24.63      24.79 JO     
 18 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        24.60      24.81 JO     
 19 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR                24.50      25.21        
 20 Maloney, Michael C        14 FA-MR                  24.34      25.36        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                53.99  ZQ
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    52.21      50.68 ZQ     
                  24.67       50.68 (26.01)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR           52.00      51.07 ZQ     
                  24.47       51.07 (26.60)                                        
  3 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           52.07      51.11 ZQ     
                  24.65       51.11 (26.46)                                        
  4 Koster, John              14 SMC-MR                 52.70      51.52 ZQ     
                  24.92       51.52 (26.60)                                        
  5 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     52.04      52.14 ZQ     
                  24.90       52.14 (27.24)                                        
  6 Amato, Steven A           14 WEST-MR                52.84      52.66 ZQ     
                  24.80       52.66 (27.86)                                        
  7 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR                52.47      52.79 ZQ     
                  24.96       52.79 (27.83)                                        
  8 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR       52.76      53.12 ZQ     
                  25.73       53.12 (27.39)                                        
Preliminaries
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR                53.00                   
 10 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                53.41                   
 10 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              53.41                   
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                  53.61                   
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                54.01                   
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        54.02                   
 15 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               54.08                   
 16 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 54.47                   
 17 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                54.50                   
 18 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     54.71                   
 19 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR       55.32                   
 20 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             55.93                   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                53.99  ZQ
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR           53.85      52.00 qZQ    
                  25.18       52.00 (26.82)                                        
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     51.85      52.04 qZQ    
                  24.65       52.04 (27.39)                                        
  3 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           51.65      52.07 qZQ    
                  25.06       52.07 (27.01)                                        
  4 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    50.66      52.21 qZQ    
                  25.31       52.21 (26.90)                                        
  5 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR                52.75      52.47 qZQ    
                  25.14       52.47 (27.33)                                        
  6 Koster, John              14 SMC-MR                 52.43      52.70 qZQ    
                  25.44       52.70 (27.26)                                        
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR       53.39      52.76 qZQ    
                  25.54       52.76 (27.22)                                        
  8 Amato, Steven A           14 WEST-MR                53.59      52.84 qZQ    
                  25.09       52.84 (27.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR                52.79      53.00 ZQ     
                  25.51       53.00 (27.49)                                        
 10 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                53.29      53.41 ZQ     
                  25.48       53.41 (27.93)                                        
 10 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              53.41      53.41 ZQ     
                  25.31       53.41 (28.10)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                  53.21      53.61 ZQ     
                  25.52       53.61 (28.09)                                        
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                53.64      54.01        
                  25.92       54.01 (28.09)                                        
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        53.74      54.02        
                  25.86       54.02 (28.16)                                        
 15 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               53.20      54.08        
                  25.94       54.08 (28.14)                                        
 16 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 52.67      54.47        
                  25.78       54.47 (28.69)                                        
 17 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                53.89      54.50        
                  25.97       54.50 (28.53)                                        
 18 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     53.82      54.71        
                  26.04       54.71 (28.67)                                        
 19 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR       52.85      55.32        
                  26.04       55.32 (29.28)                                        
 20 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             52.61      55.93        
                  26.51       55.93 (29.42)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:52.87    1:51.65 ZQ     
                  25.63       53.96 (28.33)     1:23.17 (29.21)     1:51.65 (28.48)
  2 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              1:52.40    1:51.79 ZQ     
                  26.09       54.24 (28.15)     1:23.42 (29.18)     1:51.79 (28.37)
  3 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           1:52.92    1:53.73 ZQ     
                  26.52       55.38 (28.86)     1:25.08 (29.70)     1:53.73 (28.65)
  4 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:53.86    1:54.16 ZQ     
                  26.23       54.66 (28.43)     1:24.18 (29.52)     1:54.16 (29.98)
  5 Eng, William A            14 Express Swimming-MR  1:55.20    1:55.01 ZQ     
                  26.37       55.64 (29.27)     1:25.39 (29.75)     1:55.01 (29.62)
  6 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            1:55.18    1:55.23 ZQ     
                  26.18       55.32 (29.14)     1:25.51 (30.19)     1:55.23 (29.72)
  7 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:52.69    1:56.25 ZQ     
                  26.56       55.77 (29.21)     1:25.83 (30.06)     1:56.25 (30.42)
  8 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:54.68    1:56.35 ZQ     
                  26.59       56.25 (29.66)     1:26.65 (30.40)     1:56.35 (29.70)
Preliminaries
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              1:55.44                   
 10 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:56.04                   
 11 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:56.20                   
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:56.68                   
 13 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:57.04                   
 14 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   1:57.16                   
 15 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:57.67                   
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:57.86                   
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:58.27                   
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:58.45                   
 19 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:58.47                   
 20 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     1:58.80                   
 21 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR              1:59.15                   
 22 Boies, Zachary            13 SMC-MR               1:59.72                   
 23 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR             1:59.93                   
 24 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:00.42                   
 25 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:00.67                   
 26 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:00.76                   
 27 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:00.84                   
 28 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  2:01.11                   
 29 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:02.54                   
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              1:53.97    1:52.40 qZQ    
                  25.92       54.58 (28.66)     1:23.75 (29.17)     1:52.40 (28.65)
  2 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:51.94    1:52.69 qZQ    
                  25.72       54.44 (28.72)     1:23.96 (29.52)     1:52.69 (28.73)
  3 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:53.48    1:52.87 qZQ    
                  26.16       55.04 (28.88)     1:24.85 (29.81)     1:52.87 (28.02)
  4 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           1:54.61    1:52.92 qZQ    
                  26.25       55.29 (29.04)     1:24.87 (29.58)     1:52.92 (28.05)
  5 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:55.44    1:53.86 qZQ    
                  26.17       54.37 (28.20)     1:23.82 (29.45)     1:53.86 (30.04)
  6 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:55.37    1:54.68 qZQ    
                  25.80       55.07 (29.27)     1:25.28 (30.21)     1:54.68 (29.40)
  7 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            1:58.49    1:55.18 qZQ    
                  26.20       55.37 (29.17)     1:25.70 (30.33)     1:55.18 (29.48)
  8 Eng, William A            14 Express Swimming-MR  1:55.54    1:55.20 qZQ    
                  26.13       55.10 (28.97)     1:25.05 (29.95)     1:55.20 (30.15)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              1:54.60    1:55.44 ZQ     
                  26.42       56.09 (29.67)     1:26.20 (30.11)     1:55.44 (29.24)
 10 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:59.21    1:56.04 ZQ     
                  26.26       55.73 (29.47)     1:25.66 (29.93)     1:56.04 (30.38)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:58.79    1:56.20 ZQ     
                  26.34       55.31 (28.97)     1:25.71 (30.40)     1:56.20 (30.49)
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:58.27    1:56.68 ZQ     
                  27.05       57.09 (30.04)     1:27.34 (30.25)     1:56.68 (29.34)
 13 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:57.36    1:57.04 ZQ     
                  26.55       56.15 (29.60)     1:26.87 (30.72)     1:57.04 (30.17)
 14 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   1:53.43    1:57.16 ZQ     
                  25.90       55.35 (29.45)     1:26.27 (30.92)     1:57.16 (30.89)
 15 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:56.08    1:57.67 ZQ     
                  26.69       56.53 (29.84)     1:26.88 (30.35)     1:57.67 (30.79)
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:58.62    1:57.86 ZQ     
                  26.16       55.98 (29.82)     1:26.86 (30.88)     1:57.86 (31.00)
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:59.73    1:58.27 ZQ     
                  27.18       57.04 (29.86)     1:27.64 (30.60)     1:58.27 (30.63)
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:57.75    1:58.45 ZQ     
                  26.35       56.02 (29.67)     1:27.36 (31.34)     1:58.45 (31.09)
 19 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:58.76    1:58.47 ZQ     
                  26.53       57.38 (30.85)     1:28.45 (31.07)     1:58.47 (30.02)
 20 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     1:58.91    1:58.80 ZQ     
                  27.32       57.54 (30.22)     1:28.55 (31.01)     1:58.80 (30.25)
 21 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR              1:57.93    1:59.15 ZQ     
                  26.93       56.95 (30.02)     1:28.34 (31.39)     1:59.15 (30.81)
 22 Boies, Zachary            13 SMC-MR               1:59.51    1:59.72 ZQ     
                  26.64       56.77 (30.13)     1:28.85 (32.08)     1:59.72 (30.87)
 23 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR             1:57.66    1:59.93 ZQ     
                  26.80       56.73 (29.93)     1:28.62 (31.89)     1:59.93 (31.31)
 24 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:59.29    2:00.42        
                  26.53       56.53 (30.00)     1:28.30 (31.77)     2:00.42 (32.12)
 25 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  1:58.51    2:00.67        
                  26.84       56.84 (30.00)     1:28.86 (32.02)     2:00.67 (31.81)
 26 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              1:59.21    2:00.76        
                  27.06       57.49 (30.43)     1:29.17 (31.68)     2:00.76 (31.59)
 27 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:56.67    2:00.84        
                  27.80       58.90 (31.10)     1:31.18 (32.28)     2:00.84 (29.66)
 28 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:57.76    2:01.11        
                  27.28       57.64 (30.36)     1:29.50 (31.86)     2:01.11 (31.61)
 29 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               1:56.73    2:02.54        
                  27.49       57.93 (30.44)     1:29.32 (31.39)     2:02.54 (33.22)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              5:01.08    4:58.81 ZQ     
                  26.56       55.94 (29.38)     1:25.96 (30.02)     1:56.79 (30.83)
        2:27.57 (30.78)     2:57.55 (29.98)     3:28.07 (30.52)     3:58.31 (30.24)
        4:29.14 (30.83)     4:58.81 (29.67)                                        
  2 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           5:00.08    5:00.58 ZQ     
                  26.77       56.58 (29.81)     1:26.91 (30.33)     1:57.81 (30.90)
        2:28.77 (30.96)     2:59.58 (30.81)     3:30.39 (30.81)     4:01.33 (30.94)
        4:32.10 (30.77)     5:00.58 (28.48)                                        
  3 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      5:09.96    5:02.29 ZQ     
                  26.48       55.95 (29.47)     1:26.47 (30.52)     1:57.09 (30.62)
        2:27.81 (30.72)     2:58.74 (30.93)     3:30.04 (31.30)     4:01.19 (31.15)
        4:32.50 (31.31)     5:02.29 (29.79)                                        
  4 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     5:10.35    5:05.11 ZQ     
                  25.84       55.38 (29.54)     1:25.89 (30.51)     1:56.68 (30.79)
        2:27.67 (30.99)     2:59.00 (31.33)     3:30.32 (31.32)     4:02.35 (32.03)
        4:34.34 (31.99)     5:05.11 (30.77)                                        
  5 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              5:07.62    5:07.58 ZQ     
                  26.67       56.44 (29.77)     1:26.86 (30.42)     1:57.75 (30.89)
        2:29.11 (31.36)     3:00.88 (31.77)     3:32.47 (31.59)     4:04.32 (31.85)
        4:36.31 (31.99)     5:07.58 (31.27)                                        
  6 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   5:10.83    5:09.51 ZQ     
                  26.31       56.58 (30.27)     1:27.28 (30.70)     1:58.94 (31.66)
        2:30.46 (31.52)     3:02.15 (31.69)     3:34.37 (32.22)     4:06.67 (32.30)
        4:38.58 (31.91)     5:09.51 (30.93)                                        
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     5:07.18    5:09.92 ZQ     
                  26.77       55.81 (29.04)     1:26.02 (30.21)     1:57.09 (31.07)
        2:28.30 (31.21)     2:59.68 (31.38)     3:32.40 (32.72)     4:05.10 (32.70)
        4:38.04 (32.94)     5:09.92 (31.88)                                        
  8 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              5:02.18    5:13.94 ZQ     
                  27.18       57.25 (30.07)     1:28.31 (31.06)     1:59.52 (31.21)
        2:32.03 (32.51)     3:04.17 (32.14)     3:36.79 (32.62)     4:09.23 (32.44)
        4:42.02 (32.79)     5:13.94 (31.92)                                        
Preliminaries
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              5:12.85                   
 10 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         5:13.36                   
 11 Simone, James S           14 Badger-MR            5:14.56                   
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   5:17.87                   
 13 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              5:18.41                   
 14 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  5:18.57                   
 15 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              5:19.59                   
 16 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      5:21.64                   
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  5:30.55                   
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR                 DFS                    
 -- Chang, Michael            13 Express Swimming-MR     DFS                    
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR                            
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           5:01.75    5:00.08 qZQ    
                  27.29       56.89 (29.60)     1:27.52 (30.63)     1:58.20 (30.68)
        2:28.65 (30.45)     2:59.17 (30.52)     3:30.24 (31.07)     4:00.96 (30.72)
        4:31.61 (30.65)     5:00.08 (28.47)                                        
  2 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              5:00.33    5:01.08 qZQ    
                  27.00       56.85 (29.85)     1:27.44 (30.59)     1:58.28 (30.84)
        2:28.30 (30.02)     2:59.68 (31.38)     3:30.99 (31.31)     4:01.58 (30.59)
        4:31.53 (29.95)     5:01.08 (29.55)                                        
  3 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              5:12.23    5:02.18 qZQ    
                  26.93       57.31 (30.38)     1:27.60 (30.29)     1:58.13 (30.53)
        2:28.92 (30.79)     2:59.66 (30.74)     3:30.37 (30.71)     4:01.77 (31.40)
        4:32.56 (30.79)     5:02.18 (29.62)                                        
  4 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     5:05.95    5:07.18 qZQ    
                  27.60       57.59 (29.99)     1:28.52 (30.93)     1:59.62 (31.10)
        2:31.00 (31.38)     3:02.70 (31.70)     3:34.44 (31.74)     4:05.98 (31.54)
        4:37.04 (31.06)     5:07.18 (30.14)                                        
  5 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              5:08.46    5:07.62 qZQ    
                  27.02       57.29 (30.27)     1:28.12 (30.83)     1:59.07 (30.95)
        2:30.55 (31.48)     3:01.93 (31.38)     3:33.54 (31.61)     4:05.48 (31.94)
        4:37.00 (31.52)     5:07.62 (30.62)                                        
  6 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      5:13.41    5:09.96 qZQ    
                  27.02       57.10 (30.08)     1:28.22 (31.12)     1:59.39 (31.17)
        2:30.81 (31.42)     3:02.72 (31.91)     3:34.97 (32.25)     4:07.14 (32.17)
        4:38.90 (31.76)     5:09.96 (31.06)                                        
  7 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     4:59.91    5:10.35 qZQ    
                  27.66       58.60 (30.94)     1:30.31 (31.71)     2:01.73 (31.42)
        2:32.12 (30.39)     3:03.72 (31.60)     3:35.81 (32.09)     4:07.74 (31.93)
        4:38.96 (31.22)     5:10.35 (31.39)                                        
  8 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   5:07.92    5:10.83 qZQ    
                  27.48       58.38 (30.90)     1:30.42 (32.04)     2:01.80 (31.38)
        2:33.58 (31.78)     3:05.37 (31.79)     3:37.76 (32.39)     4:09.77 (32.01)
        4:41.64 (31.87)     5:10.83 (29.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              5:06.87    5:12.85 ZQ     
                  27.38       57.37 (29.99)     1:28.38 (31.01)     1:59.70 (31.32)
        2:31.34 (31.64)     3:03.77 (32.43)     3:35.90 (32.13)     4:08.41 (32.51)
        4:40.97 (32.56)     5:12.85 (31.88)                                        
 10 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         5:12.87    5:13.36 ZQ     
                  27.51       58.32 (30.81)     1:30.32 (32.00)     2:01.57 (31.25)
        2:33.21 (31.64)     3:05.01 (31.80)     3:37.57 (32.56)     4:10.31 (32.74)
        4:43.03 (32.72)     5:13.36 (30.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Simone, James S           14 Badger-MR            5:19.05    5:14.56 ZQ     
                  27.72       58.65 (30.93)     1:30.39 (31.74)     2:02.32 (31.93)
        2:34.57 (32.25)     3:06.85 (32.28)     3:39.05 (32.20)     4:11.79 (32.74)
        4:44.06 (32.27)     5:14.56 (30.50)                                        
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   5:18.81    5:17.87 ZQ     
                  27.16       58.20 (31.04)     1:29.99 (31.79)     2:02.16 (32.17)
        2:34.89 (32.73)     3:07.86 (32.97)     3:40.70 (32.84)     4:13.38 (32.68)
        4:46.39 (33.01)     5:17.87 (31.48)                                        
 13 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              5:13.20    5:18.41 ZQ     
                  28.17       59.42 (31.25)     1:31.48 (32.06)     2:03.80 (32.32)
        2:36.32 (32.52)     3:08.74 (32.42)     3:41.28 (32.54)     4:13.79 (32.51)
        4:46.46 (32.67)     5:18.41 (31.95)                                        
 14 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  5:15.28    5:18.57 ZQ     
                  28.21       59.37 (31.16)     1:31.53 (32.16)     2:03.79 (32.26)
        2:36.66 (32.87)     3:09.42 (32.76)     3:42.01 (32.59)     4:14.96 (32.95)
        4:47.19 (32.23)     5:18.57 (31.38)                                        
 15 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              5:17.43    5:19.59 ZQ     
                  28.61     1:00.58 (31.97)     1:33.06 (32.48)     2:05.59 (32.53)
        2:37.92 (32.33)     3:10.47 (32.55)     3:43.21 (32.74)     4:15.68 (32.47)
        4:48.02 (32.34)     5:19.59 (31.57)                                        
 16 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      5:17.38    5:21.64 ZQ     
                  27.86       58.88 (31.02)     1:30.85 (31.97)     2:03.23 (32.38)
        2:36.49 (33.26)     3:09.47 (32.98)     3:42.72 (33.25)     4:16.05 (33.33)
        4:49.53 (33.48)     5:21.64 (32.11)                                        
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  5:16.45    5:30.55        
                  27.65       58.45 (30.80)     1:30.57 (32.12)     2:03.72 (33.15)
        2:38.00 (34.28)     3:12.70 (34.70)     3:47.63 (34.93)     4:22.56 (34.93)
        4:57.18 (34.62)     5:30.55 (33.37)                                        
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR              5:05.49        DFS        
      Declared false start
 -- Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  5:20.23        DFS        
      Declared false start
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  5:17.51        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             58.23      56.85 METS   
                  27.56       56.85 (29.29)                                        
  2 Towne, Garrett B          14 Badger-MR              57.35      57.05 ZQ     
                  27.88       57.05 (29.17)                                        
  3 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     58.16      57.91 ZQ     
                  28.13       57.91 (29.78)                                        
  4 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        59.57      58.20 ZQ     
                  27.64       58.20 (30.56)                                        
  5 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR        59.39      58.58 ZQ     
                  28.42       58.58 (30.16)                                        
  6 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:00.03    1:00.37 ZQ     
                  29.56     1:00.37 (30.81)                                        
  7 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           58.93    1:03.49        
                  29.71     1:03.49 (33.78)                                        
  8 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR             59.45    1:03.77        
                  30.75     1:03.77 (33.02)                                        
Preliminaries
  9 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:00.48                   
 10 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:00.60                   
 11 Freeman, John T           14 GAEL-MR              1:00.92                   
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                1:01.04                   
 13 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                1:01.06                   
 14 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:01.13                   
 15 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:01.20                   
 16 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:01.31                   
 17 Jun, David D              14 COND-MR              1:01.33                   
 18 Daly, Michael C           13 COND-MR              1:01.42                   
 19 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:01.77                   
 20 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:01.78                   
 21 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:02.22                   
 22 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              1:02.27                   
 23 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              1:02.30                   
 24 Koster, John              14 SMC-MR               1:02.67                   
 25 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR              1:03.30                   
 26 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:03.41                   
 27 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:04.63                   
 28 Maloney, Michael C        14 FA-MR                1:05.23                   
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett B          14 Badger-MR              59.95      57.35 qZQ    
                  28.14       57.35 (29.21)                                        
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     59.03      58.16 qZQ    
                  28.01       58.16 (30.15)                                        
  3 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             57.58      58.23 qZQ    
                  28.74       58.23 (29.49)                                        
  4 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           59.07      58.93 qZQ    
                  29.05       58.93 (29.88)                                        
  5 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      1:01.21      59.39 qZQ    
                  28.80       59.39 (30.59)                                        
  6 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           1:00.97      59.45 qZQ    
                  29.17       59.45 (30.28)                                        
  7 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        59.82      59.57 qZQ    
                  28.63       59.57 (30.94)                                        
  8 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:00.47    1:00.03 qZQ    
                  29.32     1:00.03 (30.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:01.34    1:00.48 ZQ     
                  29.53     1:00.48 (30.95)                                        
 10 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 58.99    1:00.60 ZQ     
                  30.00     1:00.60 (30.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Freeman, John T           14 GAEL-MR                59.51    1:00.92 ZQ     
                  29.48     1:00.92 (31.44)                                        
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                1:02.26    1:01.04 ZQ     
                  29.29     1:01.04 (31.75)                                        
 13 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                1:01.44    1:01.06 ZQ     
                  30.33     1:01.06 (30.73)                                        
 14 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:01.63    1:01.13 ZQ     
                  29.78     1:01.13 (31.35)                                        
 15 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:02.41    1:01.20 ZQ     
                  29.39     1:01.20 (31.81)                                        
 16 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:01.42    1:01.31 ZQ     
                  29.80     1:01.31 (31.51)                                        
 17 Jun, David D              14 COND-MR              1:01.73    1:01.33 ZQ     
                  29.49     1:01.33 (31.84)                                        
 18 Daly, Michael C           13 COND-MR              1:00.94    1:01.42 ZQ     
                  29.86     1:01.42 (31.56)                                        
 19 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:01.55    1:01.77 ZQ     
                  29.83     1:01.77 (31.94)                                        
 20 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:02.01    1:01.78 ZQ     
                  29.74     1:01.78 (32.04)                                        
 21 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:01.86    1:02.22 ZQ     
                  30.04     1:02.22 (32.18)                                        
 22 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              1:02.11    1:02.27 ZQ     
                  30.80     1:02.27 (31.47)                                        
 23 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              1:01.64    1:02.30 ZQ     
                  29.65     1:02.30 (32.65)                                        
 24 Koster, John              14 SMC-MR               1:01.80    1:02.67 JO     
                  30.92     1:02.67 (31.75)                                        
 25 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR              1:00.92    1:03.30        
                  30.58     1:03.30 (32.72)                                        
 26 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:02.30    1:03.41        
                  30.50     1:03.41 (32.91)                                        
 27 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:02.07    1:04.63        
                  31.15     1:04.63 (33.48)                                        
 28 Maloney, Michael C        14 FA-MR                1:00.30    1:05.23        
                  31.00     1:05.23 (34.23)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:03.92    2:03.03 METS   
                  28.46       59.71 (31.25)     1:32.07 (32.36)     2:03.03 (30.96)
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:05.39    2:03.38 METS   
                  28.99     1:00.22 (31.23)     1:32.35 (32.13)     2:03.38 (31.03)
  3 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:06.23    2:04.08 ZQ     
                  28.49       59.38 (30.89)     1:31.47 (32.09)     2:04.08 (32.61)
  4 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:07.57    2:06.66 ZQ     
                  29.25     1:01.10 (31.85)     1:33.82 (32.72)     2:06.66 (32.84)
  5 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:07.10    2:08.19 ZQ     
                  29.73     1:02.59 (32.86)     1:35.73 (33.14)     2:08.19 (32.46)
  6 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:09.34    2:10.79 ZQ     
                  30.15     1:03.38 (33.23)     1:37.45 (34.07)     2:10.79 (33.34)
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:08.95    2:11.10 ZQ     
                  30.42     1:03.20 (32.78)     1:37.27 (34.07)     2:11.10 (33.83)
  8 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:07.33    2:13.14 ZQ     
                  29.51     1:02.86 (33.35)     1:38.07 (35.21)     2:13.14 (35.07)
Preliminaries
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:10.70                   
 10 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:11.09                   
 11 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     2:11.19                   
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:11.51                   
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:11.67                   
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              2:12.33                   
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:12.52                   
 16 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:12.54                   
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:12.86                   
 18 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:13.01                   
 19 Kaplan, Ryan J            14 Three Village-MR     2:13.17                   
 20 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               2:13.19                   
 21 Jun, David D              14 COND-MR              2:13.61                   
 22 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:14.21                   
 23 Draper, Christopher F     13 Marlins Bgnw-MR      2:14.28                   
 24 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:14.64                   
 25 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    2:14.97                   
 26 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              2:15.54                   
 27 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:16.17                   
 28 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              2:16.57                   
 29 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:18.29                   
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR                             
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR                   NS                    
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:12.46    2:03.92 qMETS  
                  29.23     1:00.94 (31.71)     1:33.08 (32.14)     2:03.92 (30.84)
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:07.96    2:05.39 qZQ    
                  29.79     1:01.57 (31.78)     1:34.03 (32.46)     2:05.39 (31.36)
  3 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:04.29    2:06.23 qZQ    
                  29.48     1:01.05 (31.57)     1:33.59 (32.54)     2:06.23 (32.64)
  4 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:07.83    2:07.10 qZQ    
                  30.26     1:02.25 (31.99)     1:35.13 (32.88)     2:07.10 (31.97)
  5 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:08.61    2:07.33 qZQ    
                  30.91     1:03.98 (33.07)     1:36.27 (32.29)     2:07.33 (31.06)
  6 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:10.25    2:07.57 qZQ    
                  29.36     1:01.62 (32.26)     1:34.93 (33.31)     2:07.57 (32.64)
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:09.45    2:08.95 qZQ    
                  30.75     1:03.14 (32.39)     1:36.30 (33.16)     2:08.95 (32.65)
  8 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:14.49    2:09.34 qZQ    
                  29.87     1:02.65 (32.78)     1:36.59 (33.94)     2:09.34 (32.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:05.95    2:10.70 ZQ     
                  30.44     1:03.22 (32.78)     1:37.06 (33.84)     2:10.70 (33.64)
 10 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:13.33    2:11.09 ZQ     
                  29.66     1:02.22 (32.56)     1:36.24 (34.02)     2:11.09 (34.85)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     2:09.37    2:11.19 ZQ     
                  31.73     1:04.70 (32.97)     1:37.93 (33.23)     2:11.19 (33.26)
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:14.17    2:11.51 ZQ     
                  30.88     1:04.43 (33.55)     1:38.24 (33.81)     2:11.51 (33.27)
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:12.89    2:11.67 ZQ     
                  31.34     1:04.76 (33.42)     1:38.47 (33.71)     2:11.67 (33.20)
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              2:08.48    2:12.33 ZQ     
                  31.47     1:04.97 (33.50)     1:38.76 (33.79)     2:12.33 (33.57)
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:08.62    2:12.52 ZQ     
                  31.65     1:05.55 (33.90)     1:39.77 (34.22)     2:12.52 (32.75)
 16 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:11.86    2:12.54 ZQ     
                  31.01     1:04.35 (33.34)     1:38.47 (34.12)     2:12.54 (34.07)
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:12.86    2:12.86 ZQ     
                  30.57     1:03.68 (33.11)     1:38.26 (34.58)     2:12.86 (34.60)
 18 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:10.62    2:13.01 ZQ     
                  31.62     1:05.47 (33.85)     1:40.47 (35.00)     2:13.01 (32.54)
 19 Kaplan, Ryan J            14 Three Village-MR     2:12.84    2:13.17 ZQ     
                  31.21     1:04.96 (33.75)     1:39.11 (34.15)     2:13.17 (34.06)
 20 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               2:13.21    2:13.19 ZQ     
                  32.05     1:05.31 (33.26)     1:39.53 (34.22)     2:13.19 (33.66)
 21 Jun, David D              14 COND-MR              2:13.79    2:13.61 ZQ     
                  29.89     1:02.90 (33.01)     1:37.93 (35.03)     2:13.61 (35.68)
 22 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:13.67    2:14.21 ZQ     
                  30.75     1:04.26 (33.51)     1:39.26 (35.00)     2:14.21 (34.95)
 23 Draper, Christopher F     13 Marlins Bgnw-MR      2:13.04    2:14.28 ZQ     
                  30.84     1:04.74 (33.90)     1:39.58 (34.84)     2:14.28 (34.70)
 24 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:15.22    2:14.64 ZQ     
                  30.40     1:04.35 (33.95)     1:39.37 (35.02)     2:14.64 (35.27)
 25 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    2:15.61    2:14.97 ZQ     
                  32.65     1:06.67 (34.02)     1:41.09 (34.42)     2:14.97 (33.88)
 26 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              2:15.38    2:15.54 ZQ     
                  30.61     1:04.66 (34.05)     1:40.17 (35.51)     2:15.54 (35.37)
 27 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:15.37    2:16.17 JO     
                  31.49     1:06.16 (34.67)     1:41.68 (35.52)     2:16.17 (34.49)
 28 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              2:15.66    2:16.57 JO     
                  30.63     1:04.92 (34.29)     1:41.30 (36.38)     2:16.57 (35.27)
 29 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:10.06    2:18.29        
                  32.64     1:07.45 (34.81)     1:42.95 (35.50)     2:18.29 (35.34)
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:12.52        DFS        
      Declared false start
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:13.18         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:03.20    1:02.73 METS   
                  29.75     1:02.73 (32.98)                                        
  2 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:04.22    1:03.99 METS   
                  29.86     1:03.99 (34.13)                                        
  3 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:05.10    1:05.84 ZQ     
                  30.96     1:05.84 (34.88)                                        
  4 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:08.25    1:06.06 ZQ     
                  30.73     1:06.06 (35.33)                                        
  5 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:06.01    1:06.41 ZQ     
                  31.17     1:06.41 (35.24)                                        
  6 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:06.23    1:06.52 ZQ     
                  31.38     1:06.52 (35.14)                                        
  7 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:07.70 ZQ     
                  31.71     1:07.70 (35.99)                                        
  8 Schmitt, Andrew           14 SMC-MR               1:08.30    1:09.08 ZQ     
                  32.15     1:09.08 (36.93)                                        
Preliminaries
  9 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           1:08.51                   
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              1:08.92                   
 11 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              1:09.22                   
 12 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:09.68                   
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              1:09.70                   
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:09.99                   
 15 Keane, Matt V             13 PATS-MR              1:10.04                   
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      1:10.18                   
 17 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:10.57                   
 18 Wun, James T              13 LIAC-MR              1:11.08                   
 19 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               1:14.11                   
 20 O'Malley, Connor M        13 HAA-MR               1:14.18                   
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:06.40    1:03.20 qMETS  
                  29.84     1:03.20 (33.36)                                        
  2 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:05.25    1:04.22 qMETS  
                  30.15     1:04.22 (34.07)                                        
  3 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:06.42    1:05.10 qZQ    
                  30.91     1:05.10 (34.19)                                        
  4 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:05.93    1:06.01 qZQ    
                  31.10     1:06.01 (34.91)                                        
  5 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:07.36    1:06.23 qZQ    
                  30.79     1:06.23 (35.44)                                        
  6 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:07.39 qZQ    
                  31.87     1:07.39 (35.52)                                        
  7 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:07.79    1:08.25 qZQ    
                  32.14     1:08.25 (36.11)                                        
  8 Schmitt, Andrew           14 SMC-MR               1:07.79    1:08.30 qZQ    
                  31.44     1:08.30 (36.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           1:08.31    1:08.51 ZQ     
                  32.26     1:08.51 (36.25)                                        
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              1:07.60    1:08.92 ZQ     
                  31.97     1:08.92 (36.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              1:10.56    1:09.22 ZQ     
                  33.31     1:09.22 (35.91)                                        
 12 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:08.40    1:09.68 ZQ     
                  32.90     1:09.68 (36.78)                                        
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              1:07.81    1:09.70 ZQ     
                  32.42     1:09.70 (37.28)                                        
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:10.83    1:09.99 ZQ     
                  32.85     1:09.99 (37.14)                                        
 15 Keane, Matt V             13 PATS-MR              1:10.91    1:10.04 ZQ     
                  32.63     1:10.04 (37.41)                                        
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      1:09.25    1:10.18 ZQ     
                  32.94     1:10.18 (37.24)                                        
 17 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:10.07    1:10.57 ZQ     
                  33.17     1:10.57 (37.40)                                        
 18 Wun, James T              13 LIAC-MR              1:08.69    1:11.08        
                  33.99     1:11.08 (37.09)                                        
 19 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               1:09.97    1:14.11        
                  33.99     1:14.11 (40.12)                                        
 20 O'Malley, Connor M        13 HAA-MR               1:10.99    1:14.18        
                  34.22     1:14.18 (39.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
 Meet Qualifying:  2:35.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:19.24    2:19.51 METS   
                  31.19     1:06.47 (35.28)     1:43.17 (36.70)     2:19.51 (36.34)
  2 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:23.75    2:19.86 METS   
                  31.97     1:07.88 (35.91)     1:44.34 (36.46)     2:19.86 (35.52)
  3 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:22.37    2:20.48 METS   
                  30.82     1:06.29 (35.47)     1:43.59 (37.30)     2:20.48 (36.89)
  4 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              2:29.77    2:26.18 ZQ     
                  33.18     1:10.23 (37.05)     1:48.22 (37.99)     2:26.18 (37.96)
  5 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:21.98    2:29.00 ZQ     
                  32.66     1:09.87 (37.21)     1:49.32 (39.45)     2:29.00 (39.68)
  6 Wun, James T              13 LIAC-MR              2:30.57    2:30.23 ZQ     
                  34.75     1:11.74 (36.99)     1:50.75 (39.01)     2:30.23 (39.48)
  7 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:32.91    2:32.84 ZQ     
                  33.89     1:13.14 (39.25)     1:53.35 (40.21)     2:32.84 (39.49)
  8 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:30.97    2:34.26 ZQ     
                  34.04     1:12.54 (38.50)     1:52.98 (40.44)     2:34.26 (41.28)
Preliminaries
  5 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:26.22                   
 10 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:34.36                   
 11 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:34.57                   
 12 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:34.83                   
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:35.94                   
 14 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              2:36.70                   
 15 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:36.78                   
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:37.31                   
 17 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:38.23                   
 18 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:38.36                   
 19 Glat, Chandler R          14 Marlins Bgnw-MR      2:38.43                   
 -- Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR              DQ                    
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR      DQ                    
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR                 DFS                    
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
 Meet Qualifying:  2:35.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:20.52    2:19.24 qMETS  
                  31.16     1:06.67 (35.51)     1:43.00 (36.33)     2:19.24 (36.24)
  2 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:22.01    2:21.98 qMETS  
                  32.36     1:07.99 (35.63)     1:45.29 (37.30)     2:21.98 (36.69)
  3 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:20.74    2:22.37 qMETS  
                  31.26     1:06.85 (35.59)     1:44.87 (38.02)     2:22.37 (37.50)
  4 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:22.39    2:23.75 qZQ    
                  32.46     1:08.89 (36.43)     1:46.07 (37.18)     2:23.75 (37.68)
  5 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:27.07    2:26.22 qZQ    
                  32.19     1:08.39 (36.20)     1:46.72 (38.33)     2:26.22 (39.50)
  6 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              2:32.86    2:29.77 qZQ    
                  33.89     1:11.91 (38.02)     1:50.62 (38.71)     2:29.77 (39.15)
  7 Wun, James T              13 LIAC-MR              2:31.65    2:30.57 qZQ    
                  34.30     1:11.88 (37.58)     1:51.09 (39.21)     2:30.57 (39.48)
  8 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:33.07    2:30.97 qZQ    
                  33.64     1:11.74 (38.10)     1:51.61 (39.87)     2:30.97 (39.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:30.81    2:32.91 ZQ     
                  34.43     1:13.67 (39.24)     1:53.30 (39.63)     2:32.91 (39.61)
 10 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:34.49    2:34.36 ZQ     
                  34.25     1:13.21 (38.96)     1:54.39 (41.18)     2:34.36 (39.97)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:33.93    2:34.57 ZQ     
                  34.49     1:13.86 (39.37)     1:54.43 (40.57)     2:34.57 (40.14)
 12 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:33.09    2:34.83 ZQ     
                  35.62     1:14.47 (38.85)     1:54.60 (40.13)     2:34.83 (40.23)
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:28.03    2:35.94        
                  35.09     1:13.20 (38.11)     1:54.24 (41.04)     2:35.94 (41.70)
 14 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              2:33.76    2:36.70        
                  34.89     1:14.12 (39.23)     1:55.37 (41.25)     2:36.70 (41.33)
 15 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:34.21    2:36.78        
                  34.54     1:14.61 (40.07)     1:55.58 (40.97)     2:36.78 (41.20)
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:32.19    2:37.31        
                  34.81     1:12.82 (38.01)     1:55.20 (42.38)     2:37.31 (42.11)
 17 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:33.18    2:38.23        
                  34.52     1:14.33 (39.81)     1:55.98 (41.65)     2:38.23 (42.25)
 18 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:26.82    2:38.36        
                  35.35     1:15.84 (40.49)     1:56.74 (40.90)     2:38.36 (41.62)
 19 Glat, Chandler R          14 Marlins Bgnw-MR      2:34.90    2:38.43        
                  34.95     1:15.63 (40.68)     1:55.90 (40.27)     2:38.43 (42.53)
 -- Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:32.04         DQ        
      False start
                  34.22     1:12.94 (38.72)     1:53.75 (40.81)          DQ (40.16)
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  2:26.41         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              2:29.00        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  1:01.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              57.86      56.32 ZQ     
                  26.23       56.32 (30.09)                                        
  2 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                56.72      57.06 ZQ     
                  26.38       57.06 (30.68)                                        
  3 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR                 58.77      57.32 ZQ     
                  27.18       57.32 (30.14)                                        
  4 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR             58.59      57.46 ZQ     
                  27.33       57.46 (30.13)                                        
  5 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                57.68      57.52 ZQ     
                  27.03       57.52 (30.49)                                        
  6 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                59.02      57.77 ZQ     
                  26.81       57.77 (30.96)                                        
  7 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     58.50      58.02 ZQ     
                  27.04       58.02 (30.98)                                        
  8 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR           58.67      58.50 ZQ     
                  27.63       58.50 (30.87)                                        
Preliminaries
  9 Towne, Garrett B          14 Badger-MR              59.03                   
 10 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                59.15                   
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        59.59                   
 12 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR                59.70                   
 13 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR    59.79                   
 14 Boies, Zachary            13 SMC-MR                 59.97                   
 14 Nicholas, Chauncey        13 DA-MR                  59.97                   
 16 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              1:00.65                   
 17 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:01.09                   
 18 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:01.17                   
 19 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:01.46                   
 20 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:02.10                   
 21 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:02.84                   
 22 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:03.83                   
 23 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:06.15                   
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  1:01.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                56.61      56.72 qZQ    
                  26.54       56.72 (30.18)                                        
  2 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:00.74      57.68 qZQ    
                  27.01       57.68 (30.67)                                        
  3 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              58.29      57.86 qZQ    
                  27.16       57.86 (30.70)                                        
  4 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     58.25      58.50 qZQ    
                  26.77       58.50 (31.73)                                        
  5 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR             58.28      58.59 qZQ    
                  27.84       58.59 (30.75)                                        
  6 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:01.05      58.67 qZQ    
                  27.81       58.67 (30.86)                                        
  7 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR                 58.14      58.77 qZQ    
                  28.71       58.77 (30.06)                                        
  8 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                59.62      59.02 qZQ    
                  27.90       59.02 (31.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            1:00.98      59.03 ZQ     
                  27.34       59.03 (31.69)                                        
 10 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                59.05      59.15 ZQ     
                  27.89       59.15 (31.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      1:00.30      59.59 ZQ     
                  26.86       59.59 (32.73)                                        
 12 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR                59.32      59.70 ZQ     
                  27.89       59.70 (31.81)                                        
 13 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR    59.28      59.79 ZQ     
                  27.79       59.79 (32.00)                                        
 14 Boies, Zachary            13 SMC-MR                 59.53      59.97 ZQ     
                  27.97       59.97 (32.00)                                        
 14 Nicholas, Chauncey        13 DA-MR                  58.15      59.97 ZQ     
                  27.67       59.97 (32.30)                                        
 16 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                59.92    1:00.65 ZQ     
                  28.25     1:00.65 (32.40)                                        
 17 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:00.80    1:01.09 ZQ     
                  29.07     1:01.09 (32.02)                                        
 18 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR       59.13    1:01.17 ZQ     
                  27.91     1:01.17 (33.26)                                        
 19 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:00.55    1:01.46 JO     
                  28.92     1:01.46 (32.54)                                        
 20 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:00.87    1:02.10        
                  28.71     1:02.10 (33.39)                                        
 21 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:00.95    1:02.84        
                  28.66     1:02.84 (34.18)                                        
 22 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:01.03    1:03.83        
                  29.05     1:03.83 (34.78)                                        
 23 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:01.19    1:06.15        
                  30.39     1:06.15 (35.76)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:06.74    2:03.99 METS   
                  27.52       59.35 (31.83)     1:31.57 (32.22)     2:03.99 (32.42)
  2 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:04.81    2:04.13 METS   
                  27.73       59.50 (31.77)     1:31.49 (31.99)     2:04.13 (32.64)
  3 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:05.45    2:04.69 METS   
                  27.53       59.11 (31.58)     1:31.71 (32.60)     2:04.69 (32.98)
  4 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:10.33    2:06.42 ZQ     
                  28.05     1:00.43 (32.38)     1:34.45 (34.02)     2:06.42 (31.97)
  5 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      2:07.52    2:06.60 ZQ     
                  27.13       59.35 (32.22)     1:32.81 (33.46)     2:06.60 (33.79)
  6 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:09.42    2:06.88 ZQ     
                  27.65       59.62 (31.97)     1:33.37 (33.75)     2:06.88 (33.51)
  7 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:10.72    2:08.47 ZQ     
                  27.93     1:00.52 (32.59)     1:34.02 (33.50)     2:08.47 (34.45)
  8 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:11.62    2:12.66 ZQ     
                  28.35     1:02.18 (33.83)     1:38.19 (36.01)     2:12.66 (34.47)
Preliminaries
  9 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            2:11.66                   
 10 Jun, David D              14 COND-MR              2:11.90                   
 11 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:11.96                   
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         2:14.30                   
 13 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:15.33                   
 14 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:15.36                   
 15 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:16.03                   
 16 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:16.70                   
 17 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:17.62                   
 18 Koster, John              14 SMC-MR               2:18.52                   
 19 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:21.04                   
 20 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:21.56                   
 21 Boies, Zachary            13 SMC-MR               2:22.11                   
 22 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              2:23.39                   
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR                   DQ                    
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:07.44    2:04.81 qMETS  
                  28.69       59.36 (30.67)     1:31.80 (32.44)     2:04.81 (33.01)
  2 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:05.57    2:05.45 qMETS  
                  28.14       59.94 (31.80)     1:32.96 (33.02)     2:05.45 (32.49)
  3 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:04.72    2:06.74 qZQ    
                  28.12     1:00.66 (32.54)     1:33.67 (33.01)     2:06.74 (33.07)
  4 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      2:08.38    2:07.52 qZQ    
                  26.60       58.16 (31.56)     1:31.51 (33.35)     2:07.52 (36.01)
  5 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:11.00    2:09.42 qZQ    
                  27.48       59.94 (32.46)     1:33.16 (33.22)     2:09.42 (36.26)
  6 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:10.25    2:10.33 qZQ    
                  28.68     1:02.14 (33.46)     1:36.93 (34.79)     2:10.33 (33.40)
  7 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:12.09    2:10.72 qZQ    
                  28.70     1:01.73 (33.03)     1:36.04 (34.31)     2:10.72 (34.68)
  8 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:14.24    2:11.62 qZQ    
                  29.03     1:02.96 (33.93)     1:39.14 (36.18)     2:11.62 (32.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            2:17.71    2:11.66 ZQ     
                  28.62     1:01.34 (32.72)     1:36.43 (35.09)     2:11.66 (35.23)
 10 Jun, David D              14 COND-MR              2:16.27    2:11.90 ZQ     
                  29.24     1:02.14 (32.90)     1:36.68 (34.54)     2:11.90 (35.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:07.75    2:11.96 ZQ     
                  28.67     1:01.89 (33.22)     1:36.87 (34.98)     2:11.96 (35.09)
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         2:19.50    2:14.30 ZQ     
                  30.16     1:05.02 (34.86)     1:40.93 (35.91)     2:14.30 (33.37)
 13 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:13.60    2:15.33 ZQ     
                  28.81     1:02.84 (34.03)     1:39.05 (36.21)     2:15.33 (36.28)
 14 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:07.58    2:15.36 ZQ     
                  29.23     1:03.71 (34.48)     1:39.50 (35.79)     2:15.36 (35.86)
 15 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:13.74    2:16.03 ZQ     
                  29.39     1:02.61 (33.22)     1:38.88 (36.27)     2:16.03 (37.15)
 16 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:12.42    2:16.70 ZQ     
                  29.61     1:05.00 (35.39)     1:41.00 (36.00)     2:16.70 (35.70)
 17 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:16.39    2:17.62 ZQ     
                  30.25     1:05.66 (35.41)     1:41.55 (35.89)     2:17.62 (36.07)
 18 Koster, John              14 SMC-MR               2:12.19    2:18.52 ZQ     
                  29.55     1:03.95 (34.40)     1:40.57 (36.62)     2:18.52 (37.95)
 19 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:15.79    2:21.04 JO     
                  30.83     1:05.87 (35.04)     1:43.48 (37.61)     2:21.04 (37.56)
 20 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:16.61    2:21.56 JO     
                  30.14     1:04.33 (34.19)     1:41.95 (37.62)     2:21.56 (39.61)
 21 Boies, Zachary            13 SMC-MR               2:18.14    2:22.11 JO     
                  30.45     1:05.66 (35.21)     1:43.28 (37.62)     2:22.11 (38.83)
 22 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              2:19.18    2:23.39 JO     
                  31.04     1:07.09 (36.05)     1:44.63 (37.54)     2:23.39 (38.76)
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:16.71         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:05.92    2:04.15 ZQ     
                  27.23       59.55 (32.32)     1:35.98 (36.43)     2:04.15 (28.17)
  2 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:05.89    2:04.16 ZQ     
                  27.09     1:01.15 (34.06)     1:35.81 (34.66)     2:04.16 (28.35)
  3 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:07.25    2:05.30 ZQ     
                  26.71     1:00.63 (33.92)     1:36.77 (36.14)     2:05.30 (28.53)
  4 Koster, John              14 SMC-MR               2:07.56    2:06.24 ZQ     
                  27.30     1:00.03 (32.73)     1:37.42 (37.39)     2:06.24 (28.82)
  5 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:09.79    2:08.65 ZQ     
                  27.20       59.46 (32.26)     1:38.95 (39.49)     2:08.65 (29.70)
  6 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:08.18    2:09.32 ZQ     
                  28.02     1:00.11 (32.09)     1:38.35 (38.24)     2:09.32 (30.97)
  7 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:11.00    2:11.35 ZQ     
                  27.99     1:00.98 (32.99)     1:40.55 (39.57)     2:11.35 (30.80)
  8 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:08.93    2:11.89 ZQ     
                  28.49     1:02.92 (34.43)     1:40.56 (37.64)     2:11.89 (31.33)
Preliminaries
  9 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:11.73                   
 10 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:12.02                   
 11 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:12.14                   
 12 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:12.33                   
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:12.88                   
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      2:12.95                   
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:13.13                   
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:13.44                   
 17 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:14.45                   
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:14.65                   
 19 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:15.48                   
 20 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:16.77                   
 21 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:20.95                   
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR      NS                    
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:11.28    2:05.89 qZQ    
                  27.60     1:00.68 (33.08)     1:36.31 (35.63)     2:05.89 (29.58)
  2 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:02.83    2:05.92 qZQ    
                  27.27       59.62 (32.35)     1:36.28 (36.66)     2:05.92 (29.64)
  3 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:07.93    2:07.25 qZQ    
                  27.26     1:01.84 (34.58)     1:38.65 (36.81)     2:07.25 (28.60)
  4 Koster, John              14 SMC-MR               2:08.69    2:07.56 qZQ    
                  27.94     1:00.49 (32.55)     1:38.50 (38.01)     2:07.56 (29.06)
  5 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:08.85    2:08.18 qZQ    
                  28.54     1:00.83 (32.29)     1:38.24 (37.41)     2:08.18 (29.94)
  6 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:07.99    2:08.93 qZQ    
                  28.18     1:01.41 (33.23)     1:37.47 (36.06)     2:08.93 (31.46)
  7 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:12.42    2:09.79 qZQ    
                  27.32     1:00.46 (33.14)     1:38.63 (38.17)     2:09.79 (31.16)
  8 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:12.75    2:11.00 qZQ    
                  28.05     1:01.06 (33.01)     1:40.93 (39.87)     2:11.00 (30.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:12.11    2:11.73 ZQ     
                  27.80     1:02.39 (34.59)     1:41.07 (38.68)     2:11.73 (30.66)
 10 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:12.06    2:12.02 ZQ     
                  27.74     1:01.31 (33.57)     1:41.46 (40.15)     2:12.02 (30.56)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:12.84    2:12.14 ZQ     
                  28.12     1:01.67 (33.55)     1:43.42 (41.75)     2:12.14 (28.72)
 12 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:10.88    2:12.33 ZQ     
                  28.11     1:01.47 (33.36)     1:40.11 (38.64)     2:12.33 (32.22)
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:13.15    2:12.88 ZQ     
                  29.31     1:04.37 (35.06)     1:42.56 (38.19)     2:12.88 (30.32)
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      2:12.35    2:12.95 ZQ     
                  28.29     1:01.73 (33.44)     1:41.88 (40.15)     2:12.95 (31.07)
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:11.06    2:13.13 ZQ     
                  28.13     1:02.04 (33.91)     1:44.14 (42.10)     2:13.13 (28.99)
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:13.99    2:13.44 ZQ     
                  28.96     1:02.65 (33.69)     1:42.88 (40.23)     2:13.44 (30.56)
 17 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:13.98    2:14.45        
                  28.07     1:00.90 (32.83)     1:45.50 (44.60)     2:14.45 (28.95)
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:10.56    2:14.65        
                  28.70     1:03.70 (35.00)     1:43.36 (39.66)     2:14.65 (31.29)
 19 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:12.14    2:15.48        
                  29.38     1:05.09 (35.71)     1:44.79 (39.70)     2:15.48 (30.69)
 20 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:13.75    2:16.77        
                  30.13     1:04.96 (34.83)     1:46.44 (41.48)     2:16.77 (30.33)
 21 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:13.96    2:20.95        
                  28.02     1:05.86 (37.84)     1:46.94 (41.08)     2:20.95 (34.01)
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  2:13.96         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
 Meet Qualifying:  4:45.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              4:29.89    4:26.85 ZQ     
                  28.10     1:00.22 (32.12)     1:35.82 (35.60)     2:11.32 (35.50)
        2:48.25 (36.93)     3:26.29 (38.04)     3:56.77 (30.48)     4:26.85 (30.08)
  2 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     4:34.95    4:29.09 ZQ     
                  28.57     1:02.32 (33.75)     1:36.42 (34.10)     2:09.48 (33.06)
        2:50.74 (41.26)     3:31.35 (40.61)     4:00.39 (29.04)     4:29.09 (28.70)
  3 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              4:35.50    4:30.63 ZQ     
                  27.79       59.61 (31.82)     1:33.63 (34.02)     2:07.18 (33.55)
        2:48.50 (41.32)     3:29.36 (40.86)     4:00.42 (31.06)     4:30.63 (30.21)
  4 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         4:39.82    4:33.73 ZQ     
                  28.63     1:02.86 (34.23)     1:38.55 (35.69)     2:12.95 (34.40)
        2:51.83 (38.88)     3:32.19 (40.36)     4:04.09 (31.90)     4:33.73 (29.64)
  5 Daly, Michael C           13 COND-MR              4:35.40    4:34.02 ZQ     
                  28.64     1:02.26 (33.62)     1:37.53 (35.27)     2:11.51 (33.98)
        2:51.44 (39.93)     3:31.36 (39.92)     4:03.28 (31.92)     4:34.02 (30.74)
  6 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              4:38.03    4:34.97 ZQ     
                  28.26     1:01.11 (32.85)     1:37.90 (36.79)     2:14.03 (36.13)
        2:52.65 (38.62)     3:32.57 (39.92)     4:04.15 (31.58)     4:34.97 (30.82)
  7 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              4:37.50    4:39.61 ZQ     
                  30.19     1:05.05 (34.86)     1:40.27 (35.22)     2:15.62 (35.35)
        2:55.53 (39.91)     3:35.50 (39.97)     4:07.94 (32.44)     4:39.61 (31.67)
  8 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   4:41.21    4:46.56        
                  30.95     1:08.84 (37.89)     1:45.14 (36.30)     2:21.19 (36.05)
        3:00.72 (39.53)     3:40.35 (39.63)     4:13.66 (33.31)     4:46.56 (32.90)
Preliminaries
  9 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           4:44.75                   
 10 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     4:46.07                   
 11 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  4:46.66                   
 12 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      4:47.61                   
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              4:48.25                   
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              4:51.90                   
 15 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               4:53.92                   
 16 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  5:00.31                   
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR       NS                    
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
 Meet Qualifying:  4:45.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              4:28.38    4:29.89 qZQ    
                  28.07     1:01.13 (33.06)     1:37.40 (36.27)     2:12.46 (35.06)
        2:50.34 (37.88)     3:28.97 (38.63)     3:59.88 (30.91)     4:29.89 (30.01)
  2 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     4:29.10    4:34.95 qZQ    
                  29.20     1:03.93 (34.73)     1:39.22 (35.29)     2:13.64 (34.42)
        2:55.36 (41.72)     3:37.03 (41.67)     4:05.96 (28.93)     4:34.95 (28.99)
  3 Daly, Michael C           13 COND-MR              4:40.66    4:35.40 qZQ    
                  28.65     1:03.64 (34.99)     1:38.74 (35.10)     2:13.23 (34.49)
        2:53.16 (39.93)     3:33.14 (39.98)     4:04.65 (31.51)     4:35.40 (30.75)
  4 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              4:34.91    4:35.50 qZQ    
                  28.30     1:01.84 (33.54)     1:36.99 (35.15)     2:11.46 (34.47)
        2:52.46 (41.00)     3:33.73 (41.27)     4:05.23 (31.50)     4:35.50 (30.27)
  5 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              4:37.97    4:37.50 qZQ    
                  30.39     1:05.19 (34.80)     1:40.18 (34.99)     2:15.64 (35.46)
        2:54.82 (39.18)     3:34.65 (39.83)     4:06.30 (31.65)     4:37.50 (31.20)
  6 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              4:35.85    4:38.03 qZQ    
                  28.80     1:02.32 (33.52)     1:38.87 (36.55)     2:15.18 (36.31)
        2:54.38 (39.20)     3:34.45 (40.07)     4:06.41 (31.96)     4:38.03 (31.62)
  7 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         4:40.54    4:39.82 qZQ    
                  29.57     1:04.07 (34.50)     1:40.06 (35.99)     2:14.31 (34.25)
        2:55.12 (40.81)     3:36.34 (41.22)     4:08.40 (32.06)     4:39.82 (31.42)
  8 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   4:42.52    4:41.21 qZQ    
                  30.19     1:07.23 (37.04)     1:44.22 (36.99)     2:19.30 (35.08)
        2:57.67 (38.37)     3:37.23 (39.56)     4:10.04 (32.81)     4:41.21 (31.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           4:45.56    4:44.75 ZQ     
                  29.22     1:05.15 (35.93)     1:40.87 (35.72)     2:17.12 (36.25)
        2:57.48 (40.36)     3:39.08 (41.60)     4:12.37 (33.29)     4:44.75 (32.38)
 10 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     4:45.65    4:46.07        
                  29.87     1:04.39 (34.52)     1:39.37 (34.98)     2:15.09 (35.72)
        3:00.64 (45.55)     3:45.91 (45.27)     4:16.41 (30.50)     4:46.07 (29.66)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  4:39.78    4:46.66        
                  29.06     1:03.42 (34.36)     1:40.86 (37.44)     2:18.04 (37.18)
        2:58.99 (40.95)     3:40.89 (41.90)     4:13.88 (32.99)     4:46.66 (32.78)
 12 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      4:42.67    4:47.61        
                  29.10     1:04.72 (35.62)     1:41.81 (37.09)     2:18.03 (36.22)
        2:59.64 (41.61)     3:41.97 (42.33)     4:15.82 (33.85)     4:47.61 (31.79)
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              4:44.52    4:48.25        
                  29.90     1:04.45 (34.55)     1:41.32 (36.87)     2:20.01 (38.69)
        3:01.97 (41.96)     3:44.26 (42.29)     4:16.08 (31.82)     4:48.25 (32.17)
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              4:43.67    4:51.90        
                  32.80     1:10.67 (37.87)     1:46.60 (35.93)     2:21.75 (35.15)
        3:04.58 (42.83)     3:46.87 (42.29)     4:20.17 (33.30)     4:51.90 (31.73)
 15 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               4:44.91    4:53.92        
                  29.79     1:05.39 (35.60)     1:43.88 (38.49)     2:21.90 (38.02)
        3:03.88 (41.98)     3:46.32 (42.44)     4:20.55 (34.23)     4:53.92 (33.37)
 16 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  4:45.46    5:00.31        
                  29.89     1:06.43 (36.54)     1:44.42 (37.99)     2:21.37 (36.95)
        3:06.87 (45.50)     3:52.99 (46.12)     4:27.04 (34.05)     5:00.31 (33.27)
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   4:38.79         NS        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 23.32      22.67 METS   
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     23.44      23.08 METS   
  3 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 23.27      23.19 METS   
  4 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR    23.20      23.31 ZQ     
  5 Carey, Liam               15 Phoenix-MR             24.10      23.63 JO     
  6 Wong, Aaron               16 Silver Streaks-MR      23.80      23.66 JO     
Preliminaries
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             23.33                   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR    22.79      23.20 qMETS  
  2 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 23.44      23.27 qMETS  
  3 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 23.06      23.32 qZQ    
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             23.15      23.33 qZQ    
  5 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     23.21      23.44 qZQ    
  6 Wong, Aaron               16 Silver Streaks-MR      23.42      23.80 q      
  7 Carey, Liam               15 Phoenix-MR             23.35      24.10 q      
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 53.06      50.39 ZQ     
                  24.06       50.39 (26.33)                                        
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     51.74      51.03 ZQ     
                  24.39       51.03 (26.64)                                        
  3 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR           51.21      52.26        
                  24.71       52.26 (27.55)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR           50.44      51.21 qZQ    
                  24.65       51.21 (26.56)                                        
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     50.39      51.74 qJO    
                  24.49       51.74 (27.25)                                        
  3 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 49.37      53.06 q      
                  25.01       53.06 (28.05)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              1:49.43    1:49.46 METS   
                  24.83       52.32 (27.49)     1:21.28 (28.96)     1:49.46 (28.18)
  2 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR         1:51.45    1:52.15 ZQ     
                  25.03       53.16 (28.13)     1:23.01 (29.85)     1:52.15 (29.14)
  3 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:56.21    1:53.67 JO     
                  25.70       53.84 (28.14)     1:23.67 (29.83)     1:53.67 (30.00)
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              1:52.46    1:49.43 qMETS  
                  25.03       52.65 (27.62)     1:21.40 (28.75)     1:49.43 (28.03)
  2 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR         1:50.47    1:51.45 qZQ    
                  25.95       54.33 (28.38)     1:22.58 (28.25)     1:51.45 (28.87)
  3 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:52.28    1:56.21 q      
                  26.75       55.25 (28.50)     1:25.35 (30.10)     1:56.21 (30.86)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
 Meet Qualifying:  5:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:51.59    4:56.36 METS   
                  25.77       54.00 (28.23)     1:23.50 (29.50)     1:53.00 (29.50)
        2:23.04 (30.04)     2:52.43 (29.39)     3:23.07 (30.64)     3:54.92 (31.85)
        4:26.08 (31.16)     4:56.36 (30.28)                                        
  2 Rotolo, John M            17 LIAC-MR              5:06.88    5:05.81 ZQ     
                  26.89       56.47 (29.58)     1:26.71 (30.24)     1:57.54 (30.83)
        2:28.78 (31.24)     3:00.25 (31.47)     3:31.96 (31.71)     4:03.75 (31.79)
        4:35.19 (31.44)     5:05.81 (30.62)                                        
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         5:24.81    5:20.63        
                  27.62       59.26 (31.64)     1:31.84 (32.58)     2:05.04 (33.20)
        2:37.53 (32.49)     3:10.41 (32.88)     3:43.26 (32.85)     4:15.76 (32.50)
        4:48.50 (32.74)     5:20.63 (32.13)                                        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
 Meet Qualifying:  5:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:54.70    4:51.59 qMETS  
                  25.68       53.84 (28.16)     1:23.23 (29.39)     1:52.82 (29.59)
        2:22.57 (29.75)     2:52.49 (29.92)     3:22.65 (30.16)     3:52.66 (30.01)
        4:22.72 (30.06)     4:51.59 (28.87)                                        
  2 Rotolo, John M            17 LIAC-MR              5:06.09    5:06.88 qZQ    
                  27.54       57.70 (30.16)     1:28.54 (30.84)     2:00.00 (31.46)
        2:31.40 (31.40)     3:03.05 (31.65)     3:34.20 (31.15)     4:05.70 (31.50)
        4:36.74 (31.04)     5:06.88 (30.14)                                        
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         5:06.55    5:24.81 q      
                  28.22       59.21 (30.99)     1:32.01 (32.80)     2:05.04 (33.03)
        2:39.02 (33.98)     3:12.60 (33.58)     3:45.96 (33.36)     4:19.19 (33.23)
        4:52.33 (33.14)     5:24.81 (32.48)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
 Meet Qualifying:  59.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 56.95      55.01 SCS    
                  26.98       55.01 (28.03)                                        
  2 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 56.61      56.10 METS   
                  27.02       56.10 (29.08)                                        
  3 Einsidler, Edward A       16 COND-MR                58.23      57.47 ZQ     
                  27.96       57.47 (29.51)                                        
  4 Scholes, David E          17 PATS-MR              1:00.00      57.99 ZQ     
                  28.58       57.99 (29.41)                                        
  5 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR           58.83      58.21 ZQ     
                  28.12       58.21 (30.09)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
 Meet Qualifying:  59.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 57.52      56.61 qMETS  
                  27.51       56.61 (29.10)                                        
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 58.32      56.95 qMETS  
                  28.04       56.95 (28.91)                                        
  3 Einsidler, Edward A       16 COND-MR                57.56      58.23 qZQ    
                  28.14       58.23 (30.09)                                        
  4 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR           58.51      58.83 qZQ    
                  28.68       58.83 (30.15)                                        
  5 Scholes, David E          17 PATS-MR                58.79    1:00.00 q      
                  29.65     1:00.00 (30.35)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
 Meet Qualifying:  2:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR               1:59.94    1:59.40 METS   
                  27.15       57.16 (30.01)     1:28.37 (31.21)     1:59.40 (31.03)
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:04.27    2:00.64 METS   
                  28.07       58.21 (30.14)     1:29.76 (31.55)     2:00.64 (30.88)
  3 Ma, Edmond                15 PATS-MR              2:08.43    2:08.90 ZQ     
                  30.14     1:02.02 (31.88)     1:35.00 (32.98)     2:08.90 (33.90)
  4 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         2:07.38    2:10.55 JO     
                  29.98     1:03.53 (33.55)     1:37.06 (33.53)     2:10.55 (33.49)
 -- Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:08.54         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
 Meet Qualifying:  2:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR               2:02.56    1:59.94 qMETS  
                  27.99       57.85 (29.86)     1:28.43 (30.58)     1:59.94 (31.51)
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:06.14    2:04.27 qZQ    
                  28.22       59.10 (30.88)     1:31.32 (32.22)     2:04.27 (32.95)
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         2:06.29    2:07.38 qZQ    
                  29.34     1:01.42 (32.08)     1:35.45 (34.03)     2:07.38 (31.93)
  4 Ma, Edmond                15 PATS-MR              2:07.81    2:08.43 qZQ    
                  29.55     1:01.50 (31.95)     1:34.17 (32.67)     2:08.43 (34.26)
  5 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:08.86    2:08.54 qZQ    
                  30.64     1:03.02 (32.38)     1:35.98 (32.96)     2:08.54 (32.56)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
              1:06.49  JO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               1:01.35    1:00.79 SCS    
                  28.17     1:00.79 (32.62)                                        
  2 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:00.69    1:00.83 SCS    
                  28.24     1:00.83 (32.59)                                        
  3 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              1:02.91    1:02.92 METS   
                  28.97     1:02.92 (33.95)                                        
  4 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:06.01    1:04.72 ZQ     
                  30.16     1:04.72 (34.56)                                        
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              1:06.50    1:06.15 ZQ     
                  30.99     1:06.15 (35.16)                                        
  6 Yamamoto, Leo             15 Agua Swim Team-MR    1:06.78    1:06.64        
                  30.95     1:06.64 (35.69)                                        
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:07.30    1:06.86        
                  31.17     1:06.86 (35.69)                                        
  8 Mattone, Michael X        17 Express Swimming-MR  1:07.18    1:07.21        
                  30.74     1:07.21 (36.47)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
              1:06.49  JO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:02.01    1:00.69 qSCS   
                  28.11     1:00.69 (32.58)                                        
  2 Li, Alan                  16 FLY-MR               1:00.43    1:01.35 qSCS   
                  28.90     1:01.35 (32.45)                                        
  3 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              1:03.22    1:02.91 qMETS  
                  28.96     1:02.91 (33.95)                                        
  4 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:05.44    1:06.01 qZQ    
                  30.89     1:06.01 (35.12)                                        
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              1:02.68    1:06.50 q      
                  31.69     1:06.50 (34.81)                                        
  6 Yamamoto, Leo             15 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:06.78 q      
                  30.89     1:06.78 (35.89)                                        
  7 Mattone, Michael X        17 Express Swimming-MR  1:03.98    1:07.18 q      
                  31.15     1:07.18 (36.03)                                        
  8 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:06.42    1:07.30 q      
                  31.54     1:07.30 (35.76)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              2:12.45    2:11.36 SCS    
                  28.70     1:02.45 (33.75)     1:37.10 (34.65)     2:11.36 (34.26)
  2 Li, Alan                  16 FLY-MR               2:16.82    2:11.72 SCS    
                  29.32     1:02.26 (32.94)     1:36.43 (34.17)     2:11.72 (35.29)
  3 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:27.03    2:21.84 METS   
                  30.93     1:07.26 (36.33)     1:44.42 (37.16)     2:21.84 (37.42)
  4 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:23.53    2:22.34 METS   
                  31.12     1:07.19 (36.07)     1:44.24 (37.05)     2:22.34 (38.10)
  5 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           2:24.36    2:22.63 METS   
                  31.66     1:07.64 (35.98)     1:45.11 (37.47)     2:22.63 (37.52)
  6 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:24.70    2:23.51 ZQ     
                  32.72     1:09.58 (36.86)     1:46.78 (37.20)     2:23.51 (36.73)
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:25.73    2:24.45 ZQ     
                  32.66     1:09.06 (36.40)     1:46.84 (37.78)     2:24.45 (37.61)
  8 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           2:26.88    2:26.78 ZQ     
                  33.16     1:10.48 (37.32)     1:48.45 (37.97)     2:26.78 (38.33)
Preliminaries
  4 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              2:24.34                   
 10 Rabasco, Christopher M    15 Rivertown Rays-MR    2:27.87                   
 11 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:28.18                   
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              2:14.95    2:12.45 qSCS   
                  29.19     1:03.11 (33.92)     1:37.66 (34.55)     2:12.45 (34.79)
  2 Li, Alan                  16 FLY-MR               2:10.57    2:16.82 qMETS  
                  30.24     1:04.23 (33.99)     1:40.09 (35.86)     2:16.82 (36.73)
  3 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:19.64    2:23.53 qZQ    
                  31.12     1:07.34 (36.22)     1:44.81 (37.47)     2:23.53 (38.72)
  4 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              2:20.09    2:24.34 qZQ    
                  30.09     1:06.01 (35.92)     1:44.46 (38.45)     2:24.34 (39.88)
  5 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           2:27.59    2:24.36 qZQ    
                  32.42     1:08.90 (36.48)     1:46.50 (37.60)     2:24.36 (37.86)
  6 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:17.76    2:24.70 qZQ    
                  32.85     1:09.51 (36.66)     1:47.46 (37.95)     2:24.70 (37.24)
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:29.20    2:25.73 qZQ    
                  33.06     1:09.73 (36.67)     1:47.44 (37.71)     2:25.73 (38.29)
  8 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           2:24.10    2:26.88 qZQ    
                  32.91     1:10.07 (37.16)     1:48.26 (38.19)     2:26.88 (38.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:26.52    2:27.03 ZQ     
                  32.17     1:09.61 (37.44)     1:48.23 (38.62)     2:27.03 (38.80)
 10 Rabasco, Christopher M    15 Rivertown Rays-MR    2:27.22    2:27.87 ZQ     
                  31.73     1:08.17 (36.44)     1:47.23 (39.06)     2:27.87 (40.64)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:22.40    2:28.18 ZQ     
                  32.24     1:09.90 (37.66)     1:49.65 (39.75)     2:28.18 (38.53)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR                 54.25      53.87 SCS    
                  25.52       53.87 (28.35)                                        
  2 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             55.75      55.81 ZQ     
                  25.45       55.81 (30.36)                                        
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR                 58.18      57.71 JO     
                  26.85       57.71 (30.86)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR                 53.91      54.25 qMETS  
                  26.04       54.25 (28.21)                                        
  2 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             57.14      55.75 qZQ    
                  25.73       55.75 (30.02)                                        
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR                 56.94      58.18 q      
                  27.30       58.18 (30.88)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
              2:12.49  JO
 Meet Qualifying:  2:12.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         2:03.99    2:03.74 METS   
                  27.74       59.45 (31.71)     1:31.64 (32.19)     2:03.74 (32.10)
  2 Gilmore, Brandon J        16 IA-MR                2:05.19    2:05.86 METS   
                  28.02       59.98 (31.96)     1:32.65 (32.67)     2:05.86 (33.21)
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:09.42    2:07.47 ZQ     
                  28.11     1:00.07 (31.96)     1:33.58 (33.51)     2:07.47 (33.89)
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
              2:12.49  JO
 Meet Qualifying:  2:12.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         2:06.34    2:03.99 qMETS  
                  28.19       59.12 (30.93)     1:31.37 (32.25)     2:03.99 (32.62)
  2 Gilmore, Brandon J        16 IA-MR                2:06.27    2:05.19 qMETS  
                  27.64       59.35 (31.71)     1:32.17 (32.82)     2:05.19 (33.02)
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:10.82    2:09.42 qZQ    
                  28.49     1:00.81 (32.32)     1:35.13 (34.32)     2:09.42 (34.29)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
              2:07.99  JO
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               2:04.05    2:00.69 METS   
                  25.66       56.05 (30.39)     1:31.12 (35.07)     2:00.69 (29.57)
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:06.96    2:05.19 ZQ     
                  27.50     1:00.54 (33.04)     1:36.93 (36.39)     2:05.19 (28.26)
  3 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:06.84    2:05.26 ZQ     
                  26.28       57.96 (31.68)     1:35.85 (37.89)     2:05.26 (29.41)
  4 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:14.52    2:08.07        
                  27.89     1:00.85 (32.96)     1:38.22 (37.37)     2:08.07 (29.85)
  5 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:11.54    2:10.20        
                  27.11     1:02.03 (34.92)     1:40.76 (38.73)     2:10.20 (29.44)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
              2:07.99  JO
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               1:57.89    2:04.05 qZQ    
                  26.51       58.54 (32.03)     1:33.58 (35.04)     2:04.05 (30.47)
  2 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:06.78    2:06.84 qZQ    
                  26.43       59.00 (32.57)     1:36.80 (37.80)     2:06.84 (30.04)
  3 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:04.43    2:06.96 qZQ    
                  27.71     1:01.15 (33.44)     1:38.31 (37.16)     2:06.96 (28.65)
  4 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:06.25    2:11.54 q      
                  27.80     1:01.61 (33.81)     1:41.36 (39.75)     2:11.54 (30.18)
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:05.92    2:14.52 q      
                  28.95     1:04.72 (35.77)     1:43.45 (38.73)     2:14.52 (31.07)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:41.99  ZQ
              4:41.99  JO
 Meet Qualifying:  4:41.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         4:28.26    4:25.78 METS   
                  27.78       59.66 (31.88)     1:33.75 (34.09)     2:08.05 (34.30)
        2:45.40 (37.35)     3:25.05 (39.65)     3:56.01 (30.96)     4:25.78 (29.77)
  2 Gross, Joe M              17 COND-MR              4:45.01    4:35.72 ZQ     
                  28.48     1:02.56 (34.08)     1:38.92 (36.36)     2:15.35 (36.43)
        2:55.01 (39.66)     3:34.86 (39.85)     4:06.54 (31.68)     4:35.72 (29.18)
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         4:47.37    4:36.02 ZQ     
                  27.90     1:00.98 (33.08)     1:35.28 (34.30)     2:09.18 (33.90)
        2:51.07 (41.89)     3:32.75 (41.68)     4:05.12 (32.37)     4:36.02 (30.90)
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR           4:37.61    4:41.51 ZQ     
                  28.38     1:00.46 (32.08)     1:37.35 (36.89)     2:15.64 (38.29)
        2:56.38 (40.74)     3:37.18 (40.80)     4:09.93 (32.75)     4:41.51 (31.58)
Preliminaries
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               4:20.57                   
  3 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:32.94                   
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:41.99  ZQ
              4:41.99  JO
 Meet Qualifying:  4:41.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               4:13.00    4:20.57 qMETS  
                  27.00       58.03 (31.03)     1:30.33 (32.30)     2:03.15 (32.82)
        2:39.97 (36.82)     3:18.19 (38.22)     3:49.93 (31.74)     4:20.57 (30.64)
  2 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         4:35.96    4:28.26 qZQ    
                  28.28     1:00.40 (32.12)     1:34.69 (34.29)     2:08.65 (33.96)
        2:47.02 (38.37)     3:26.35 (39.33)     3:57.87 (31.52)     4:28.26 (30.39)
  3 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:31.81    4:32.94 qZQ    
                  29.23     1:04.38 (35.15)     1:39.00 (34.62)     2:13.00 (34.00)
        2:53.71 (40.71)     3:35.07 (41.36)     4:04.19 (29.12)     4:32.94 (28.75)
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR           4:40.58    4:37.61 qZQ    
                  27.83       59.53 (31.70)     1:35.55 (36.02)     2:12.33 (36.78)
        2:52.88 (40.55)     3:33.74 (40.86)     4:06.33 (32.59)     4:37.61 (31.28)
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              4:32.05    4:45.01 q      
                  29.68     1:04.32 (34.64)     1:41.93 (37.61)     2:18.70 (36.77)
        2:58.40 (39.70)     3:38.91 (40.51)     4:12.52 (33.61)     4:45.01 (32.49)
  6 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         4:33.90    4:47.37 q      
                  28.98     1:03.29 (34.31)     1:38.60 (35.31)     2:14.11 (35.51)
        2:57.42 (43.31)     3:40.67 (43.25)     4:14.30 (33.63)     4:47.37 (33.07)