Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/4/2014 10:53 AM
      2014 MR Metro Silvers Central Championships - 2/28/2014 to 3/2/2014      
                              Sanction #: 140213                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.10 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kwon, Michelle            10 FLY-MR                 32.18      32.11 SILV   
  2 Turk, Caroline M          10 WEST-MR                33.83      32.12 SILV   
  3 Jimenez, Haley            10 GATE-MR                32.26      32.36 SILV   
  4 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           32.76      32.41 SILV   
  5 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR              32.64      32.47 SILV   
  6 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 32.32      32.66 SILV   
  7 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR                 32.61      32.76 SILV   
  8 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                 33.49      32.83 SILV   
  9 Peng, Natalie              9 WEST-MR                32.93      32.86 SILV   
 10 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            34.11      32.92 SILV   
 11 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    32.78      32.99 SILV   
 12 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                33.98      33.17 SILV   
 13 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR    33.11      33.25 SILV   
 14 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            32.73      33.30 SILV   
 15 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR                33.83      33.31 SILV   
 16 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     33.57      33.33 SILV   
 17 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           34.23      33.35 SILV   
 18 Bolino, Anna C            10 HS-MR                  34.14      33.44 SILV   
 19 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR                33.06      33.57 SILV   
 20 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR    33.23      33.66 SILV   
 20 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                33.71      33.66 SILV   
 22 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR     32.74      33.70 SILV   
 23 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                32.96      33.74 SILV   
 24 Mulholland, Kasey         10 Express Swimming-MR    34.21      33.75 SILV   
 24 Afif, Sarah               10 WAC-MR                 32.70      33.75 SILV   
 26 LU, Katie                 10 Twisters-MR            33.88      33.81 SILV   
 27 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR                32.70      33.85 SILV   
 28 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR                 34.37      33.91 SILV   
 29 Leroy, Helena             10 GAEL-MR                33.05      33.92 SILV   
 30 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                33.62      33.95 SILV   
 30 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                33.66      33.95 SILV   
 32 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR     34.90      33.97 SILV   
 33 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 32.89      34.08 SILV   
 34 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR                 33.38      34.17 SILV   
 35 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            33.02      34.18 SILV   
 36 Park, Sophia H            10 FLY-MR                 34.89      34.20 SILV   
 36 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           34.13      34.20 SILV   
 38 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                34.44      34.40 SILV   
 39 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR            33.22      34.41 SILV   
 40 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  34.37      34.43 SILV   
 41 Zaets, Samantha            8 WAC-MR                 34.03      34.44 SILV   
 42 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  34.77      34.51 SILV   
 43 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR             34.33      34.59 SILV   
 43 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR     32.91      34.59 SILV   
 45 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 34.34      34.64 SILV   
 46 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              34.58      34.75 SILV   
 47 Gregory, Kylie f           9 CAS-MR                 35.12      34.81 SILV   
 48 Rossi, Elena               9 WEST-MR                34.33      34.91 SILV   
Non-Award Division  
  1 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR             32.38      31.91 JO     
  2 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              33.63      31.92 JO     
  3 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR     32.32      31.95 JO     
  4 Spottiswood, Maya N       10 Express Swimming-MR    34.77      35.36        
  5 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR             34.44      35.52        
  6 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 34.03      35.55        
  7 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    34.37      35.65        
  8 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR    33.93      35.72        
  9 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR    35.12      36.02        
 10 Thieke, Bridget M          9 Express Swimming-MR    34.84      36.32        
 11 Orlando, Alexandra M      10 GAEL-MR                35.08      36.48        
 12 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR              34.86      37.08        
 13 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    34.02      37.71        
 14 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                34.58      37.86        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    34.15         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.00 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Elizabeth M        10 WEST-MR              1:14.22    1:11.61 SILV   
                  33.80     1:11.61 (37.81)                                        
  2 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:11.60    1:11.65 SILV   
                  34.57     1:11.65 (37.08)                                        
  3 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:12.23    1:11.74 SILV   
                  34.69     1:11.74 (37.05)                                        
  4 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:11.21    1:12.28 SILV   
                  34.19     1:12.28 (38.09)                                        
  5 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:12.07    1:12.39 SILV   
                  35.10     1:12.39 (37.29)                                        
  6 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  1:13.33    1:12.44 SILV   
                  34.15     1:12.44 (38.29)                                        
  7 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR           1:11.50    1:12.56 SILV   
                  34.93     1:12.56 (37.63)                                        
  8 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:14.87    1:12.70 SILV   
                  34.86     1:12.70 (37.84)                                        
  9 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:14.33    1:12.89 SILV   
                  35.23     1:12.89 (37.66)                                        
 10 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          1:13.03    1:12.97 SILV   
                  34.20     1:12.97 (38.77)                                        
 11 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR              1:13.94    1:13.03 SILV   
                  34.06     1:13.03 (38.97)                                        
 12 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:13.16    1:13.05 SILV   
                  34.60     1:13.05 (38.45)                                        
 13 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              1:12.40    1:13.55 SILV   
                  35.02     1:13.55 (38.53)                                        
 14 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:11.92    1:13.63 SILV   
                  36.15     1:13.63 (37.48)                                        
 15 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR  1:13.07    1:13.65 SILV   
                  34.82     1:13.65 (38.83)                                        
 16 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:14.81    1:13.79 SILV   
                  34.79     1:13.79 (39.00)                                        
 17 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:14.96    1:13.81 SILV   
                  35.58     1:13.81 (38.23)                                        
 18 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:16.17    1:13.91 SILV   
                  35.61     1:13.91 (38.30)                                        
 19 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR              1:13.80    1:13.98 SILV   
                  36.00     1:13.98 (37.98)                                        
 20 Peng, Natalie              9 WEST-MR              1:16.30    1:14.00 SILV   
                  35.71     1:14.00 (38.29)                                        
 21 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:13.85    1:14.35 SILV   
                  36.00     1:14.35 (38.35)                                        
 22 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:15.42    1:14.52 SILV   
                  34.79     1:14.52 (39.73)                                        
 23 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:15.48    1:14.58 SILV   
                  36.48     1:14.58 (38.10)                                        
 24 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR              1:14.95    1:14.75 SILV   
                  35.17     1:14.75 (39.58)                                        
 25 Afif, Sarah               10 WAC-MR               1:11.17    1:14.77 SILV   
                  34.31     1:14.77 (40.46)                                        
 26 Park, Sophia H            10 FLY-MR               1:15.42    1:14.79 SILV   
                  36.84     1:14.79 (37.95)                                        
 27 Hyun, Stella              10 FLY-MR               1:15.36    1:15.46 SILV   
                  35.84     1:15.46 (39.62)                                        
 28 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:18.44    1:15.72 SILV   
                  35.09     1:15.72 (40.63)                                        
 29 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:17.16    1:15.74 SILV   
                  35.97     1:15.74 (39.77)                                        
 30 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          1:13.91    1:15.86 SILV   
                  36.39     1:15.86 (39.47)                                        
 31 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR   1:17.72    1:16.10 SILV   
                  36.40     1:16.10 (39.70)                                        
 32 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR            1:15.20    1:16.14 SILV   
                  36.25     1:16.14 (39.89)                                        
 33 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:17.06    1:16.23 SILV   
                  34.22     1:16.23 (42.01)                                        
 34 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:16.44    1:16.52 SILV   
                  35.04     1:16.52 (41.48)                                        
 35 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:15.09    1:16.94 SILV   
                  36.78     1:16.94 (40.16)                                        
 36 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:13.12    1:16.97 SILV   
                  35.38     1:16.97 (41.59)                                        
 37 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:14.80    1:17.12 SILV   
                  37.00     1:17.12 (40.12)                                        
 38 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           1:16.48    1:17.52 SILV   
                  36.73     1:17.52 (40.79)                                        
 39 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR               1:16.28    1:17.74 SILV   
                  38.61     1:17.74 (39.13)                                        
 40 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:16.76    1:17.82 SILV   
                  35.77     1:17.82 (42.05)                                        
 41 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           1:17.77    1:18.22 SILV   
                  36.63     1:18.22 (41.59)                                        
Non-Award Division  
  1 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:11.32    1:08.63 JO     
                  33.32     1:08.63 (35.31)                                        
  2 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:11.09    1:08.67 JO     
                  33.26     1:08.67 (35.41)                                        
  3 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:11.16    1:09.18 JO     
                  33.50     1:09.18 (35.68)                                        
  4 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:17.41    1:18.93        
                  38.05     1:18.93 (40.88)                                        
  5 Rossi, Elena               9 WEST-MR              1:15.36    1:18.97        
                  37.88     1:18.97 (41.09)                                        
  6 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               1:17.12    1:19.27        
                  37.70     1:19.27 (41.57)                                        
  7 Zaets, Samantha            8 WAC-MR               1:18.22    1:19.52        
                  37.54     1:19.52 (41.98)                                        
  8 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:17.35    1:21.33        
                  38.00     1:21.33 (43.33)                                        
  9 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:18.34    1:22.78        
                  37.12     1:22.78 (45.66)                                        
 -- Zarazua, Jen              10 GATE-MR              1:18.25         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.00 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         2:36.87    2:32.42 SILV   
                  36.54     1:15.98 (39.44)     1:55.97 (39.99)     2:32.42 (36.45)
  2 Lamar, Christina L        10 HS-MR                2:35.22    2:32.65 SILV   
                  35.21     1:13.78 (38.57)     1:54.45 (40.67)     2:32.65 (38.20)
  3 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              2:37.75    2:32.71 SILV   
                  35.65     1:15.10 (39.45)     1:54.59 (39.49)     2:32.71 (38.12)
  4 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              2:36.20    2:32.91 SILV   
                  35.85     1:15.24 (39.39)     1:54.69 (39.45)     2:32.91 (38.22)
  5 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               2:36.09    2:34.33 SILV   
                  35.67     1:14.69 (39.02)     1:55.87 (41.18)     2:34.33 (38.46)
  6 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              2:44.13    2:36.10 SILV   
                  36.80     1:18.40 (41.60)     1:57.70 (39.30)     2:36.10 (38.40)
  7 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           2:36.92    2:36.66 SILV   
                  34.64     1:14.23 (39.59)     1:56.15 (41.92)     2:36.66 (40.51)
  8 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   2:39.89    2:36.75 SILV   
                  35.70     1:16.21 (40.51)     1:57.36 (41.15)     2:36.75 (39.39)
  9 Chen, Lydia G              9 Badger-MR            2:43.23    2:38.62 SILV   
                  34.80     1:14.34 (39.54)     1:57.37 (43.03)     2:38.62 (41.25)
 10 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            2:39.02    2:40.08 SILV   
                  36.85     1:18.03 (41.18)     1:58.89 (40.86)     2:40.08 (41.19)
 11 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           2:36.94    2:40.41 SILV   
                  33.30     1:14.04 (40.74)     1:57.93 (43.89)     2:40.41 (42.48)
 12 Park, Sophia H            10 FLY-MR               2:48.72    2:40.83 SILV   
                  38.17     1:19.15 (40.98)     2:00.51 (41.36)     2:40.83 (40.32)
 13 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  2:43.45    2:40.91 SILV   
                  36.61     1:17.99 (41.38)     2:00.73 (42.74)     2:40.91 (40.18)
 14 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          2:46.11    2:41.77 SILV   
                  36.45     1:17.70 (41.25)     2:01.32 (43.62)     2:41.77 (40.45)
 15 Hyun, Stella              10 FLY-MR               2:49.43    2:42.10 SILV   
                  36.25     1:17.93 (41.68)     2:02.37 (44.44)     2:42.10 (39.73)
 16 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              2:43.35    2:42.92 SILV   
                  37.58     1:20.68 (43.10)     2:02.51 (41.83)     2:42.92 (40.41)
 17 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  2:42.14    2:43.23 SILV   
                  38.09     1:19.08 (40.99)   2:43.23 (1:24.15)                    
 18 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  2:48.39    2:43.61 SILV   
                  37.83     1:19.51 (41.68)     2:02.99 (43.48)     2:43.61 (40.62)
 19 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          2:38.79    2:43.86 SILV   
                  38.23     1:20.95 (42.72)     2:03.69 (42.74)     2:43.86 (40.17)
 20 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   2:42.73    2:43.95 SILV   
                  37.89     1:20.28 (42.39)     2:04.58 (44.30)     2:43.95 (39.37)
 21 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              2:46.00    2:44.17 SILV   
                  37.35     1:18.60 (41.25)     2:01.82 (43.22)     2:44.17 (42.35)
 22 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                2:40.36    2:44.20 SILV   
                  37.02     1:18.88 (41.86)     2:01.98 (43.10)     2:44.20 (42.22)
 23 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            2:44.62    2:44.85 SILV   
                  36.60     1:18.39 (41.79)     2:02.89 (44.50)     2:44.85 (41.96)
 24 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR        2:46.75    2:45.10 SILV   
                  35.79     1:17.25 (41.46)     2:02.25 (45.00)     2:45.10 (42.85)
 25 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR   2:47.67    2:45.33 SILV   
                  35.90     1:18.34 (42.44)     2:02.59 (44.25)     2:45.33 (42.74)
 26 Bolino, Anna C            10 HS-MR                2:46.02    2:45.35 SILV   
                  36.25     1:18.72 (42.47)     2:03.20 (44.48)     2:45.35 (42.15)
 27 Mulholland, Kasey         10 Express Swimming-MR  2:45.21    2:46.00 SILV   
                  37.17     1:19.72 (42.55)     2:04.06 (44.34)     2:46.00 (41.94)
 28 Spottiswood, Maya N       10 Express Swimming-MR  2:46.70    2:46.34 SILV   
                  37.43     1:19.73 (42.30)     2:02.45 (42.72)     2:46.34 (43.89)
 29 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          2:47.57    2:46.37 SILV   
                  37.92     1:20.75 (42.83)     2:04.84 (44.09)     2:46.37 (41.53)
 30 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  2:49.15    2:47.94 SILV   
                  35.50     1:19.10 (43.60)     2:05.10 (46.00)     2:47.94 (42.84)
 31 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           2:48.33    2:48.16 SILV   
                  37.59     1:21.08 (43.49)     2:06.11 (45.03)     2:48.16 (42.05)
Non-Award Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            2:33.13    2:27.90 JO     
                  34.72     1:12.07 (37.35)     1:50.69 (38.62)     2:27.90 (37.21)
  2 Donlevy, Maggie M         10 CIY-MR               2:33.12    2:28.25 JO     
                  32.16     1:09.22 (37.06)     1:48.97 (39.75)     2:28.25 (39.28)
  3 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           2:33.06    2:29.56 JO     
                  34.14     1:12.63 (38.49)     1:51.78 (39.15)     2:29.56 (37.78)
  4 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   2:33.85    2:31.98 JO     
                  34.12     1:12.89 (38.77)     1:52.64 (39.75)     2:31.98 (39.34)
  5 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           2:46.13    2:50.90        
                  36.87     1:19.91 (43.04)     2:05.95 (46.04)     2:50.90 (44.95)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:04.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.00 - 7:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           6:58.79    6:57.65 SILV   
                  35.69     1:17.84 (42.15)     2:01.45 (43.61)     2:45.32 (43.87)
        3:28.27 (42.95)     4:12.33 (44.06)     4:55.60 (43.27)     5:38.22 (42.62)
        6:20.64 (42.42)     6:57.65 (37.01)                                        
Non-Award Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            6:50.51    6:36.44 JO     
                  35.58     1:14.65 (39.07)     1:55.38 (40.73)     2:36.27 (40.89)
        3:17.06 (40.79)     3:58.00 (40.94)     4:38.14 (40.14)     5:19.15 (41.01)
        5:58.78 (39.63)     6:36.44 (37.66)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              40.20      37.69 SILV   
  2 Peng, Natalie              9 WEST-MR                37.91      37.72 SILV   
  3 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  38.65      37.86 SILV   
  4 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR                38.22      38.01 SILV   
  5 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    38.49      38.02 SILV   
  6 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR            37.78      38.21 SILV   
  7 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            38.36      38.31 SILV   
  8 Karabees-Lamer, Devon A   10 NYCC-MR                39.12      38.33 SILV   
  9 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR                39.06      38.48 SILV   
 10 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR    38.16      38.54 SILV   
 11 Bolino, Anna C            10 HS-MR                  38.68      38.57 SILV   
 12 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                38.86      38.81 SILV   
 13 Lewis, Amaya              10 WAC-MR                 39.18      38.89 SILV   
 14 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 40.91      39.08 SILV   
 15 Hyun, Stella              10 FLY-MR                 38.83      39.11 SILV   
 16 Balachandran, Isabelle P   9 Sailfish-MR            39.15      39.42 SILV   
 17 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR                40.72      39.46 SILV   
 18 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 38.96      39.69 SILV   
 19 Baldwin, Kate E           10 HS-MR                  42.03      39.73 SILV   
 19 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            39.34      39.73 SILV   
 21 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    39.93      39.84 SILV   
 22 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              40.03      39.86 SILV   
 23 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR              39.80      39.89 SILV   
 24 Wei, Alice                 9 Rac @ Jcc-MR           41.73      39.91 SILV   
 25 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR              39.49      40.06 SILV   
 26 Rossi, Elena               9 WEST-MR                42.11      40.27 SILV   
 27 Gregory, Kylie f           9 CAS-MR                 40.69      40.31 SILV   
 28 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR                 41.42      40.35 SILV   
 28 Leroy, Helena             10 GAEL-MR                39.26      40.35 SILV   
 30 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR             40.98      40.41 SILV   
 31 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    39.82      40.49 SILV   
 32 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 40.66      40.56 SILV   
 33 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR    40.83      40.60 SILV   
 34 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    39.40      40.62 SILV   
 35 Zaets, Samantha            8 WAC-MR                 39.61      40.64 SILV   
 36 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR           41.16      40.71 SILV   
 37 Sekhar, Krupa C           10 CIY-MR                 40.56      40.75 SILV   
 38 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                39.35      40.77 SILV   
 39 Jimenez, Haley            10 GATE-MR                39.39      40.79 SILV   
 40 Winters, Emma C            9 HS-MR                  42.46      40.96 SILV   
 41 Winters, Mia E             9 HS-MR                  41.56      40.98 SILV   
 42 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR     39.56      40.99 SILV   
 43 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR                41.13      41.01 SILV   
 44 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR    40.11      41.04 SILV   
 45 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  40.06      41.10 SILV   
 45 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR     42.23      41.10 SILV   
 47 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                40.44      41.18 SILV   
 48 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            39.33      41.20 SILV   
 48 LU, Katie                 10 Twisters-MR            41.08      41.20 SILV   
 50 Park, Sophia H            10 FLY-MR                 40.34      41.26 SILV   
 51 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                41.93      41.36 SILV   
 52 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                40.86      41.42 SILV   
 53 Ford, Elizabeth A          9 Badger-MR              42.57      41.46 SILV   
 54 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    40.42      41.64 SILV   
 55 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           41.63      41.65 SILV   
 56 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR           41.54      41.68 SILV   
 56 Zarazua, Jen              10 GATE-MR                40.95      41.68 SILV   
 58 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR    40.81      41.80 SILV   
 58 Turk, Caroline M          10 WEST-MR                40.16      41.80 SILV   
 60 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR             40.89      41.90 SILV   
 61 Choi, Sophia              10 Flying Dolphins-MR     42.08      41.99 SILV   
 62 Wentland, Sara G           9 Phoenix-MR             42.39      42.08 SILV   
 63 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 40.57      42.16 SILV   
 64 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR    40.27      42.18 SILV   
 65 Pusing, Aizel G            8 Twisters-MR            42.55      42.27 SILV   
 66 Nada, Sama                 9 Twisters-MR            41.24      42.31 SILV   
 67 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR              42.38      42.37 SILV   
 68 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 41.30      42.50 SILV   
 69 Finn, Molly K             10 HS-MR                  42.19      42.60 SILV   
 70 Hanna, Elizabeth T         9 Twisters-MR            41.76      42.68 SILV   
 71 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR            41.59      42.72 SILV   
 72 Coutinho, Isabel          10 RI Marlins-MR          42.36      42.75 SILV   
Non-Award Division  
  1 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR             37.88      37.23 JO     
  2 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                 42.33      43.35        
  3 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR     41.15      43.43        
  4 Wynn, Tiana D             10 CAS-MR                 41.14      43.59        
  5 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR                 42.78      43.63        
  6 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    40.56      43.80        
  7 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  40.76      43.85        
  8 Geraci, Cathi J           10 Sailfish-MR            42.01      43.90        
  9 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                42.27      44.08        
 10 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR           42.69      44.17        
 -- Dixon, Avery               9 WAC-MR                 41.69         DQ        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.00 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Peng, Natalie              9 WEST-MR              1:22.21    1:21.30 SILV   
                  39.93     1:21.30 (41.37)                                        
  2 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               1:26.16    1:22.52 SILV   
                  39.64     1:22.52 (42.88)                                        
  3 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:22.40    1:22.67 SILV   
                  40.84     1:22.67 (41.83)                                        
  4 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:21.93    1:22.97 SILV   
                  41.12     1:22.97 (41.85)                                        
  5 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:28.13    1:23.14 SILV   
                  40.78     1:23.14 (42.36)                                        
  6 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:25.20    1:23.29 SILV   
                  42.18     1:23.29 (41.11)                                        
  7 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:23.02    1:23.42 SILV   
                  40.72     1:23.42 (42.70)                                        
  8 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:27.57    1:23.49 SILV   
  9 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:21.84    1:23.54 SILV   
                  41.38     1:23.54 (42.16)                                        
 10 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR              1:26.01    1:23.72 SILV   
                  41.31     1:23.72 (42.41)                                        
 11 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:22.18    1:23.84 SILV   
 12 Afif, Sarah               10 WAC-MR               1:22.03    1:24.22 SILV   
                  39.98     1:24.22 (44.24)                                        
 13 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR  1:21.84    1:24.25 SILV   
                  40.74     1:24.25 (43.51)                                        
 14 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:22.59    1:24.31 SILV   
                  41.64     1:24.31 (42.67)                                        
 15 Orlando, Alexandra M      10 GAEL-MR              1:26.17    1:24.60 SILV   
                  41.28     1:24.60 (43.32)                                        
 16 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR          1:26.87    1:24.82 SILV   
                  40.73     1:24.82 (44.09)                                        
 17 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           1:26.93    1:24.91 SILV   
                  41.25     1:24.91 (43.66)                                        
 18 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           1:26.56    1:25.81 SILV   
                  41.85     1:25.81 (43.96)                                        
 19 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:35.10    1:25.83 SILV   
                  42.06     1:25.83 (43.77)                                        
 20 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:24.94    1:25.99 SILV   
                  41.83     1:25.99 (44.16)                                        
 21 Baldwin, Kate E           10 HS-MR                1:33.63    1:26.25 SILV   
                  42.14     1:26.25 (44.11)                                        
 22 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:25.57    1:26.32 SILV   
                  42.53     1:26.32 (43.79)                                        
 23 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR              1:28.00    1:26.36 SILV   
                  41.62     1:26.36 (44.74)                                        
 24 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:24.17    1:26.50 SILV   
                  43.33     1:26.50 (43.17)                                        
 25 Ford, Elizabeth A          9 Badger-MR            1:32.71    1:26.61 SILV   
                  41.63     1:26.61 (44.98)                                        
 26 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:23.89    1:26.86 SILV   
 27 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:27.23    1:26.94 SILV   
                  42.65     1:26.94 (44.29)                                        
 28 Wong, Joyce H             10 HS-MR                1:30.19    1:27.28 SILV   
                  41.88     1:27.28 (45.40)                                        
 29 Zaets, Samantha            8 WAC-MR               1:29.51    1:27.31 SILV   
                  41.62     1:27.31 (45.69)                                        
 30 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR              1:28.06    1:27.75 SILV   
                  41.31     1:27.75 (46.44)                                        
 31 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:24.51    1:27.92 SILV   
                  42.44     1:27.92 (45.48)                                        
 32 Gregory, Kylie f           9 CAS-MR               1:29.76    1:27.94 SILV   
                  43.15     1:27.94 (44.79)                                        
 33 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          1:29.65    1:27.99 SILV   
                  42.90     1:27.99 (45.09)                                        
 34 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR  1:27.66    1:28.04 SILV   
                  43.38     1:28.04 (44.66)                                        
 35 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:27.53    1:28.17 SILV   
                  42.98     1:28.17 (45.19)                                        
 36 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:25.41    1:28.25 SILV   
                  42.34     1:28.25 (45.91)                                        
 37 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:23.57    1:28.37 SILV   
                  42.93     1:28.37 (45.44)                                        
 38 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  1:26.97    1:28.43 SILV   
                  42.38     1:28.43 (46.05)                                        
 39 Hyun, Stella              10 FLY-MR               1:25.55    1:28.54 SILV   
 40 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR  1:28.02    1:28.70 SILV   
                  42.66     1:28.70 (46.04)                                        
 41 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR   1:29.77    1:28.89 SILV   
                  43.53     1:28.89 (45.36)                                        
 42 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:25.00    1:29.09 SILV   
                  42.98     1:29.09 (46.11)                                        
 43 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:29.09    1:29.12 SILV   
                  43.46     1:29.12 (45.66)                                        
 44 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          1:30.32    1:29.18 SILV   
                  42.89     1:29.18 (46.29)                                        
 45 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR            1:30.95    1:29.45 SILV   
                  43.97     1:29.45 (45.48)                                        
 46 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:30.65    1:29.47 SILV   
                  43.30     1:29.47 (46.17)                                        
 47 Caputo, Julia             10 WAC-MR               1:36.84    1:29.67 SILV   
                  42.10     1:29.67 (47.57)                                        
 48 Sadowski, Maura            9 WAC-MR               1:30.11    1:29.92 SILV   
                  43.98     1:29.92 (45.94)                                        
 49 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:30.96    1:30.61 SILV   
                  45.54     1:30.61 (45.07)                                        
 50 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR   1:32.56    1:30.72 SILV   
                  44.24     1:30.72 (46.48)                                        
 51 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           1:28.21    1:30.76 SILV   
                  43.80     1:30.76 (46.96)                                        
 52 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR  1:30.45    1:30.77 SILV   
                  43.07     1:30.77 (47.70)                                        
 53 LU, Katie                 10 Twisters-MR          1:29.72    1:30.78 SILV   
                  43.77     1:30.78 (47.01)                                        
 54 Brown, Annie R            10 Flying Dolphins-MR   1:34.53    1:30.84 SILV   
                  42.65     1:30.84 (48.19)                                        
 55 Finn, Molly K             10 HS-MR                1:34.18    1:31.01 SILV   
                  44.27     1:31.01 (46.74)                                        
 56 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  1:28.61    1:31.04 SILV   
                  43.76     1:31.04 (47.28)                                        
 57 Radford, Tess E           10 Flying Dolphins-MR   1:32.15    1:31.17 SILV   
                  44.49     1:31.17 (46.68)                                        
 58 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR   1:31.70    1:31.61 SILV   
                  44.36     1:31.61 (47.25)                                        
 59 Barna, Elyssa R           10 Phoenix-MR           1:35.30    1:31.80 SILV   
                  44.43     1:31.80 (47.37)                                        
 60 Cuddihy, Grace M           9 Manhattan Makos-MR   1:33.70    1:32.00 SILV   
                  45.57     1:32.00 (46.43)                                        
 61 Wentland, Sara G           9 Phoenix-MR           1:28.67    1:32.29 SILV   
                  45.16     1:32.29 (47.13)                                        
 62 Spottiswood, Maya N       10 Express Swimming-MR  1:34.71    1:32.38 SILV   
                  45.59     1:32.38 (46.79)                                        
 63 Winters, Mia E             9 HS-MR                1:33.53    1:32.66 SILV   
                  47.51     1:32.66 (45.15)                                        
 64 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:32.54    1:32.67 SILV   
                  44.41     1:32.67 (48.26)                                        
 65 Thieke, Bridget M          9 Express Swimming-MR  1:35.77    1:32.99 SILV   
                  45.39     1:32.99 (47.60)                                        
 66 Thomas, Christine A       10 FLY-MR               1:36.69    1:33.13 SILV   
                  45.24     1:33.13 (47.89)                                        
 67 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               1:32.88    1:33.15 SILV   
                  46.40     1:33.15 (46.75)                                        
 68 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR               1:36.80    1:33.22 SILV   
                  43.97     1:33.22 (49.25)                                        
 69 Burris, Helen             10 Manhattan Makos-MR   1:33.46    1:33.29 SILV   
                  45.81     1:33.29 (47.48)                                        
 70 Kovacs, Bella M           10 GATE-MR              1:32.85    1:33.59 SILV   
                  45.76     1:33.59 (47.83)                                        
 71 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:35.09    1:34.50 SILV   
                  45.96     1:34.50 (48.54)                                        
 72 Li, Kaitlin               10 GATE-MR              1:35.43    1:34.60 SILV   
                  47.00     1:34.60 (47.60)                                        
 73 Wynn, Tiana D             10 CAS-MR               1:34.18    1:34.67 SILV   
 74 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR               1:32.39    1:35.10 SILV   
                  45.60     1:35.10 (49.50)                                        
 75 Yanos, Naomi c            10 Flying Dolphins-MR   1:35.96    1:35.32 SILV   
                  45.24     1:35.32 (50.08)                                        
 76 McKibben, Morgan J         9 Flying Dolphins-MR   1:35.37    1:35.78 SILV   
                  46.15     1:35.78 (49.63)                                        
 77 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR              1:35.35    1:36.36 SILV   
 78 Levenson, Talia B          9 Badger-MR            1:35.40    1:36.58 SILV   
                  44.84     1:36.58 (51.74)                                        
 79 Cort-grasso, Genevieve    10 Flying Dolphins-MR   1:34.49    1:36.70 SILV   
                  48.03     1:36.70 (48.67)                                        
Non-Award Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:21.41    1:17.72 JO     
                  38.56     1:17.72 (39.16)                                        
  2 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:21.55    1:18.10 JO     
                  37.44     1:18.10 (40.66)                                        
  3 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:22.34    1:20.78 JO     
                  39.69     1:20.78 (41.09)                                        
  4 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:25.73    1:20.86 JO     
                  39.13     1:20.86 (41.73)                                        
  5 Pineda, Ryleigh E         10 Kips Bay Makos-MR    1:36.03    1:37.21        
                  46.97     1:37.21 (50.24)                                        
  6 Rosario, Tykai N           9 Kips Bay Makos-MR    1:28.58    1:37.64        
                  46.14     1:37.64 (51.50)                                        
  7 Brennan, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:34.79    1:37.97        
                  46.51     1:37.97 (51.46)                                        
  8 Besendorfer, Emily S       9 Express Swimming-MR  1:35.66    1:38.18        
                  47.01     1:38.18 (51.17)                                        
  9 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR               1:37.01    1:38.47        
 10 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:28.35    1:40.90        
                  45.75     1:40.90 (55.15)                                        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:32.43         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Kaufman, Claire M          9 Badger-MR            1:34.14         NS        
 -- Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           1:21.57         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                43.00  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.00 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jimenez, Haley            10 GATE-MR                44.01      43.04 SILV   
  2 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR     43.58      43.08 SILV   
  3 Ugarte, Olivia P          10 CIY-MR                 44.38      43.54 SILV   
  4 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     43.96      43.63 SILV   
  5 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR           44.52      43.97 SILV   
  5 Phillip, Danielle J        9 NFS-MR                 44.43      43.97 SILV   
  7 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 43.69      44.00 SILV   
  8 Peng, Natalie              9 WEST-MR                43.40      44.23 SILV   
  9 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            43.26      44.32 SILV   
 10 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR            44.95      44.36 SILV   
 11 Grozdanic, Katarina       10 RI Marlins-MR          46.89      44.48 SILV   
 12 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR          46.81      44.49 SILV   
 13 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR                 45.62      44.50 SILV   
 14 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              45.01      44.68 SILV   
 15 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR                 45.02      44.70 SILV   
 16 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR                46.53      44.71 SILV   
 17 Li, Kaitlin               10 GATE-MR                44.66      44.74 SILV   
 18 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                46.04      44.78 SILV   
 19 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR                44.10      44.80 SILV   
 20 Kovacs, Bella M           10 GATE-MR                45.70      44.96 SILV   
 21 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  43.60      45.06 SILV   
 22 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR    44.52      45.11 SILV   
 23 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 46.00      45.33 SILV   
 24 Wang, Laurie              10 GATE-MR                46.92      45.54 SILV   
 25 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                45.45      45.55 SILV   
 26 Corradini, Julia          10 NCAC-MR                47.53      45.57 SILV   
 27 Afif, Sarah               10 WAC-MR                 45.35      45.58 SILV   
 28 Finn, Molly K             10 HS-MR                  47.00      45.67 SILV   
 29 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    46.43      45.71 SILV   
 30 Park, Sophia H            10 FLY-MR                 45.97      45.73 SILV   
 31 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                45.94      45.77 SILV   
 31 Lewis, Amaya              10 WAC-MR                 45.98      45.77 SILV   
 33 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    46.10      45.79 SILV   
 34 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                47.43      45.92 SILV   
 35 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR             45.68      46.14 SILV   
 36 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR            44.73      46.18 SILV   
 37 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                44.57      46.33 SILV   
 38 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            46.40      46.42 SILV   
 39 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                46.56      46.47 SILV   
 40 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR             44.18      46.51 SILV   
 41 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 47.39      46.52 SILV   
 42 Mignone, Catherine         9 Badger-MR              47.98      46.59 SILV   
 43 McCafferty, Siobhan       10 WAC-MR                 47.23      46.71 SILV   
 43 Gardner, Talia A           9 Flying Dolphins-MR     48.18      46.71 SILV   
 45 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR                 46.38      46.87 SILV   
 45 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR                47.05      46.87 SILV   
 47 Cort-grasso, Genevieve    10 Flying Dolphins-MR     45.96      46.91 SILV   
 48 Choi, Sophia              10 Flying Dolphins-MR     47.99      47.23 SILV   
 49 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR                47.79      47.24 SILV   
 50 Rossi, Elena               9 WEST-MR                46.65      47.35 SILV   
 51 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR    48.28      47.49 SILV   
 52 Burris, Helen             10 Manhattan Makos-MR     47.79      47.53 SILV   
 53 Perrino, Julia E          10 Express Swimming-MR    48.16      47.61 SILV   
 54 Chen, Bessie               8 NCAC-MR                48.40      47.75 SILV   
 55 Pettus, Estella           10 Manhattan Makos-MR     47.44      47.96 SILV   
 56 Cuddihy, Grace M           9 Manhattan Makos-MR     48.53      48.21 SILV   
 57 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    47.71      48.37 SILV   
 58 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR           47.91      48.42 SILV   
 -- Fong, Joline               9 Manhattan Makos-MR     48.13         DQ        
      One hand touch
Non-Award Division  
  1 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 43.09      41.58 JO     
  2 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR           43.20      41.84 JO     
  3 Chen, Lydia G              9 Badger-MR              45.20      42.20 JO     
  4 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  43.27      42.42 JO     
  5 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR              44.08      42.73 JO     
  6 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           44.63      42.84 JO     
  7 Sadowski, Maura            9 WAC-MR                 48.16      48.84        
  8 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    48.40      49.86        
  9 Nada, Sama                 9 Twisters-MR            48.52      50.18        
 10 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR    47.70      51.04        
 -- Dixon, Avery               9 WAC-MR                 48.43         NS        
 -- Snyder, Sara              10 Manhattan Makos-MR     44.88         NS        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    47.02         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:33.00 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:33.33    1:33.09 SILV   
                  46.02     1:33.09 (47.07)                                        
  2 Ugarte, Olivia P          10 CIY-MR               1:37.03    1:33.15 SILV   
                  43.36     1:33.15 (49.79)                                        
  3 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               1:37.35    1:34.45 SILV   
                  44.97     1:34.45 (49.48)                                        
  4 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:36.10    1:35.70 SILV   
                  46.78     1:35.70 (48.92)                                        
  5 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:35.43    1:35.89 SILV   
                  46.11     1:35.89 (49.78)                                        
  6 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:35.61    1:35.98 SILV   
                  45.48     1:35.98 (50.50)                                        
  7 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:37.72    1:36.07 SILV   
                  45.79     1:36.07 (50.28)                                        
  8 Zarazua, Jen              10 GATE-MR              1:40.78    1:36.48 SILV   
                  47.20     1:36.48 (49.28)                                        
  9 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:38.31    1:36.67 SILV   
                  44.04     1:36.67 (52.63)                                        
 10 Mulholland, Kasey         10 Express Swimming-MR  1:39.82    1:36.72 SILV   
                  44.91     1:36.72 (51.81)                                        
 11 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR         1:39.05    1:36.77 SILV   
                  45.41     1:36.77 (51.36)                                        
 12 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR   1:37.61    1:37.05 SILV   
                  43.38     1:37.05 (53.67)                                        
 13 Li, Kaitlin               10 GATE-MR              1:38.11    1:37.38 SILV   
                  46.74     1:37.38 (50.64)                                        
 14 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:37.23    1:37.56 SILV   
                  46.21     1:37.56 (51.35)                                        
 15 Sekhar, Krupa C           10 CIY-MR               1:37.68    1:37.84 SILV   
                  45.75     1:37.84 (52.09)                                        
 16 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         1:37.34    1:38.02 SILV   
                  44.83     1:38.02 (53.19)                                        
 17 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           1:39.79    1:38.04 SILV   
                  46.56     1:38.04 (51.48)                                        
 18 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:38.79    1:38.15 SILV   
                  47.27     1:38.15 (50.88)                                        
 19 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:33.64    1:38.23 SILV   
                  45.92     1:38.23 (52.31)                                        
 20 Wang, Laurie              10 GATE-MR              1:39.49    1:38.29 SILV   
                  47.62     1:38.29 (50.67)                                        
 21 Park, Sophia H            10 FLY-MR               1:43.69    1:38.59 SILV   
                  47.33     1:38.59 (51.26)                                        
 22 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:38.33    1:38.61 SILV   
                  46.47     1:38.61 (52.14)                                        
 23 Finn, Molly K             10 HS-MR                1:41.77    1:39.04 SILV   
                  47.19     1:39.04 (51.85)                                        
 24 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:40.42    1:39.05 SILV   
                  47.99     1:39.05 (51.06)                                        
 25 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:36.48    1:39.42 SILV   
                  46.74     1:39.42 (52.68)                                        
 26 Fong, Joline               9 Manhattan Makos-MR   1:46.66    1:39.60 SILV   
                  47.55     1:39.60 (52.05)                                        
 27 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:41.75    1:40.28 SILV   
                  48.10     1:40.28 (52.18)                                        
 28 Grozdanic, Katarina       10 RI Marlins-MR        1:41.69    1:40.30 SILV   
                  46.54     1:40.30 (53.76)                                        
 29 Phillip, Danielle J        9 NFS-MR               1:39.61    1:40.33 SILV   
                  45.81     1:40.33 (54.52)                                        
 30 Afif, Sarah               10 WAC-MR               1:41.90    1:40.62 SILV   
                  48.55     1:40.62 (52.07)                                        
 31 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:34.04    1:40.90 SILV   
                  47.69     1:40.90 (53.21)                                        
 32 Kovacs, Bella M           10 GATE-MR              1:41.14    1:40.93 SILV   
                  48.48     1:40.93 (52.45)                                        
 33 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR              1:42.47    1:41.01 SILV   
                  49.92     1:41.01 (51.09)                                        
 34 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           1:38.41    1:41.29 SILV   
                  47.68     1:41.29 (53.61)                                        
 35 McCafferty, Siobhan       10 WAC-MR               1:44.28    1:41.41 SILV   
                  47.73     1:41.41 (53.68)                                        
 35 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR           1:35.90    1:41.41 SILV   
                  48.39     1:41.41 (53.02)                                        
 37 Chen, Alanna M            10 CIY-MR               1:44.96    1:41.42 SILV   
                  49.15     1:41.42 (52.27)                                        
 38 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          1:37.83    1:41.62 SILV   
                  46.83     1:41.62 (54.79)                                        
 39 Corradini, Julia          10 NCAC-MR              1:39.46    1:41.70 SILV   
                  47.69     1:41.70 (54.01)                                        
 40 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:44.63    1:41.90 SILV   
                  47.81     1:41.90 (54.09)                                        
 41 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR               1:46.21    1:41.93 SILV   
                  48.09     1:41.93 (53.84)                                        
 42 Benejam, Alexa *          10 Badger-MR            1:46.19    1:41.97 SILV   
                  48.10     1:41.97 (53.87)                                        
 43 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR               1:41.38    1:42.18 SILV   
                  49.06     1:42.18 (53.12)                                        
 44 Cort-grasso, Genevieve    10 Flying Dolphins-MR   1:40.93    1:42.53 SILV   
                  49.37     1:42.53 (53.16)                                        
 45 Cuddihy, Grace M           9 Manhattan Makos-MR   1:44.24    1:42.56 SILV   
                  49.46     1:42.56 (53.10)                                        
 46 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR  1:39.25    1:42.81 SILV   
                  48.10     1:42.81 (54.71)                                        
 47 Pettus, Estella           10 Manhattan Makos-MR   1:45.07    1:42.95 SILV   
                  48.26     1:42.95 (54.69)                                        
 48 Banyasz, Isabella         10 Flying Dolphins-MR   1:41.55    1:43.65 SILV   
                  49.40     1:43.65 (54.25)                                        
 49 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:44.60    1:43.68 SILV   
                  48.73     1:43.68 (54.95)                                        
 50 Berardi, Jaclyn R         10 WEST-MR              1:47.36    1:44.11 SILV   
                  49.47     1:44.11 (54.64)                                        
 51 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR              1:43.51    1:44.24 SILV   
                  49.72     1:44.24 (54.52)                                        
 52 Burris, Helen             10 Manhattan Makos-MR   1:43.24    1:44.26 SILV   
                  50.33     1:44.26 (53.93)                                        
 53 Kaufman, Claire M          9 Badger-MR            1:42.81    1:44.30 SILV   
                  49.18     1:44.30 (55.12)                                        
 54 Fullerton, Anneliese F     9 Phoenix-MR           1:43.82    1:44.36 SILV   
                  49.48     1:44.36 (54.88)                                        
 55 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR   1:47.69    1:44.46 SILV   
                  51.19     1:44.46 (53.27)                                        
 56 Bacon, Marina S            8 RedTails-MR          1:46.94    1:44.47 SILV   
                  49.72     1:44.47 (54.75)                                        
 57 Liang, Victoria           10 GATE-MR              1:47.60    1:44.70 SILV   
                  48.87     1:44.70 (55.83)                                        
 58 Mignone, Catherine         9 Badger-MR            1:41.74    1:44.74 SILV   
                  49.29     1:44.74 (55.45)                                        
 59 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR              1:46.85    1:45.28 SILV   
                  49.71     1:45.28 (55.57)                                        
 60 Perrino, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:46.20    1:45.31 SILV   
                  51.67     1:45.31 (53.64)                                        
 61 Pulkkinen, Charlotte I     9 GAEL-MR              1:43.70    1:45.38 SILV   
                  49.18     1:45.38 (56.20)                                        
 62 LU, Katie                 10 Twisters-MR          1:42.58    1:45.43 SILV   
                  49.10     1:45.43 (56.33)                                        
 63 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR              1:43.20    1:45.75 SILV   
                  50.76     1:45.75 (54.99)                                        
 64 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:45.08    1:46.74 SILV   
                  50.74     1:46.74 (56.00)                                        
 65 Sadowski, Maura            9 WAC-MR               1:46.62    1:47.35 SILV   
                  50.74     1:47.35 (56.61)                                        
 66 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          1:44.62    1:47.49 SILV   
                  51.30     1:47.49 (56.19)                                        
 67 McKibben, Morgan J         9 Flying Dolphins-MR   1:47.24    1:47.73 SILV   
                  50.43     1:47.73 (57.30)                                        
 68 Papadopoulos, Georgia     10 GATE-MR              1:47.63    1:48.13 SILV   
                  51.74     1:48.13 (56.39)                                        
 69 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  1:40.65    1:48.25 SILV   
                  50.30     1:48.25 (57.95)                                        
Non-Award Division  
  1 Donlevy, Maggie M         10 CIY-MR               1:37.31    1:28.72 JO     
                  40.83     1:28.72 (47.89)                                        
  2 Henry, Alicia A           10 Phoenix-MR           1:33.59    1:31.45 JO     
                  43.30     1:31.45 (48.15)                                        
  3 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:34.10    1:32.27 JO     
                  43.29     1:32.27 (48.98)                                        
  4 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:35.17    1:32.62 JO     
                  43.87     1:32.62 (48.75)                                        
  5 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:33.85    1:32.70 JO     
                  42.95     1:32.70 (49.75)                                        
  6 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR        1:33.17    1:32.79 JO     
                  45.13     1:32.79 (47.66)                                        
  7 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:33.28    1:32.88 JO     
                  45.39     1:32.88 (47.49)                                        
  8 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:36.70    1:32.91 JO     
                  44.41     1:32.91 (48.50)                                        
  9 Atassi, Emily             10 WAC-MR               1:37.24    1:32.93 JO     
                  44.62     1:32.93 (48.31)                                        
 10 Wentland, Sara G           9 Phoenix-MR           1:45.46    1:48.56        
                  50.96     1:48.56 (57.60)                                        
 11 Bromberg, Stephanie       10 Manhattan Makos-MR   1:47.41    1:48.78        
                  52.78     1:48.78 (56.00)                                        
 12 Brennan, Caroline G        9 HS-MR                1:46.88    1:49.88        
                  50.35     1:49.88 (59.53)                                        
 13 Hanna, Elizabeth T         9 Twisters-MR          1:42.11    1:49.96        
                  52.73     1:49.96 (57.23)                                        
 14 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:48.14    1:50.20        
                  52.00     1:50.20 (58.20)                                        
 15 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:47.76    1:50.60        
                  53.91     1:50.60 (56.69)                                        
 16 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  1:45.52    1:51.64        
                  53.13     1:51.64 (58.51)                                        
 17 Yanos, Naomi c            10 Flying Dolphins-MR   1:45.89    1:51.86        
                  51.47   1:51.86 (1:00.39)                                        
 18 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:47.46    1:54.34        
                  53.16   1:54.34 (1:01.18)                                        
 -- Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR              1:33.03        DFS        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR             37.68      36.21 SILV   
  2 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR            36.79      36.56 SILV   
  3 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR            36.94      36.68 SILV   
  3 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                37.21      36.68 SILV   
  5 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR     36.19      36.89 SILV   
  6 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR     36.94      37.11 SILV   
  7 Peng, Natalie              9 WEST-MR                38.66      37.23 SILV   
  8 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR              37.50      37.38 SILV   
  9 Afif, Sarah               10 WAC-MR                 36.60      37.57 SILV   
 10 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            38.81      37.76 SILV   
 11 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR                39.38      38.07 SILV   
 12 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR                 39.80      38.13 SILV   
 13 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR                37.18      38.16 SILV   
 14 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR             40.45      38.31 SILV   
 15 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR                38.39      38.56 SILV   
 16 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            40.71      38.57 SILV   
 17 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR    38.71      38.64 SILV   
 18 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 39.40      38.81 SILV   
 19 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            36.93      38.86 SILV   
 19 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR                 41.87      38.86 SILV   
 21 Turk, Caroline M          10 WEST-MR                39.44      38.94 SILV   
 22 Bolino, Anna C            10 HS-MR                  42.78      39.04 SILV   
 23 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    37.43      39.20 SILV   
 24 Fullerton, Anneliese F     9 Phoenix-MR             42.21      39.30 SILV   
 25 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                 41.06      39.49 SILV   
 26 Lewis, Amaya              10 WAC-MR                 41.13      39.50 SILV   
 27 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR          42.48      39.58 SILV   
 28 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR                 40.59      39.63 SILV   
 29 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR    41.46      39.67 SILV   
 30 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     40.38      39.70 SILV   
 31 Banyasz, Isabella         10 Flying Dolphins-MR     39.14      39.75 SILV   
 32 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                40.02      39.92 SILV   
 33 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR    40.22      40.33 SILV   
 34 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    38.72      40.46 SILV   
 35 Karabees-Lamer, Devon A   10 NYCC-MR                41.18      40.49 SILV   
 36 Rose, Natalie M            9 Express Swimming-MR    43.69      40.63 SILV   
 37 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                40.74      40.64 SILV   
 38 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  40.23      40.72 SILV   
 39 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           38.29      40.76 SILV   
 39 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                39.22      40.76 SILV   
 41 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR             40.04      41.00 SILV   
 42 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 39.16      41.19 SILV   
 43 Rossi, Elena               9 WEST-MR                37.75      41.33 SILV   
 44 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR             40.25      41.46 SILV   
 45 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  41.19      41.72 SILV   
 46 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR              41.63      41.74 SILV   
 47 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR             41.86      41.78 SILV   
 48 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                43.88      41.80 SILV   
 49 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  41.92      41.96 SILV   
 50 Geraci, Cathi J           10 Sailfish-MR            41.89      41.98 SILV   
 51 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR            42.85      42.03 SILV   
 52 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR            38.00      42.05 SILV   
 53 Hanna, Elizabeth T         9 Twisters-MR            43.31      42.28 SILV   
 54 Kaufman, Claire M          9 Badger-MR              42.01      42.29 SILV   
 55 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR                42.59      42.30 SILV   
 56 Manning, Brooke            9 WAC-MR                 43.41      42.51 SILV   
 57 Pusing, Aizel G            8 Twisters-MR            41.14      42.65 SILV   
 58 Hyun, Stella              10 FLY-MR                 39.24      42.71 SILV   
 59 Brennan, Maeve T          10 HS-MR                  43.54      42.78 SILV   
 60 Lee, Lauren                7 WEST-MR                43.38      42.88 SILV   
 60 Rosario, Tykai N           9 Kips Bay Makos-MR      41.42      42.88 SILV   
 62 Corradini, Julia          10 NCAC-MR                43.20      43.01 SILV   
 63 Finn, Molly K             10 HS-MR                  42.03      43.14 SILV   
 64 Chen, Bessie               8 NCAC-MR                42.60      43.30 SILV   
 65 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR     41.49      43.33 SILV   
 66 Choi, Sophia              10 Flying Dolphins-MR     43.50      43.44 SILV   
 67 Gurden, Abigail S          8 WEST-MR                42.69      43.64 SILV   
 68 Valcarcel, Kristina       10 Rac @ Jcc-MR           42.02      43.74 SILV   
 -- Sekhar, Krupa C           10 CIY-MR                 42.43         DQ        
      Kick breaststroke type
Non-Award Division  
  1 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                36.67      34.94 JO     
  2 Lamar, Christina L        10 HS-MR                  36.05      35.40 JO     
  3 Kwon, Michelle            10 FLY-MR                 36.12      35.43 JO     
  4 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              36.54      35.95 JO     
  5 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    42.99      43.95        
  6 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 43.07      44.24        
  7 Zaets, Samantha            8 WAC-MR                 42.41      45.04        
  8 Washington, Madison L      8 CAS-MR                 42.34      45.16        
  9 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 43.85      46.13        
 10 Sansiviero, Regan P        9 Express Swimming-MR    39.57      47.08        
 11 Pineda, Ryleigh E         10 Kips Bay Makos-MR      43.08      49.20        
 12 Pulkkinen, Charlotte I     9 GAEL-MR                43.85      49.29        
 -- Hu, Amy                   10 WEST-MR                41.89         DQ        
      Declared false start
 -- Zarazua, Jen              10 GATE-MR                39.56         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:26.00  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:26.00 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:30.59    1:26.03 SILV   
                  40.54     1:26.03 (45.49)                                        
  2 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR              1:30.66    1:26.11 SILV   
                  39.79     1:26.11 (46.32)                                        
  3 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:32.36    1:26.70 SILV   
                  40.53     1:26.70 (46.17)                                        
  4 Rossi, Elena               9 WEST-MR              1:28.24    1:29.29 SILV   
                  41.64     1:29.29 (47.65)                                        
  5 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           1:36.74    1:30.70 SILV   
                  41.84     1:30.70 (48.86)                                        
  6 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:32.75    1:31.00 SILV   
                  44.46     1:31.00 (46.54)                                        
  7 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  1:30.16    1:31.11 SILV   
                  43.21     1:31.11 (47.90)                                        
  8 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:33.40    1:31.57 SILV   
                  41.72     1:31.57 (49.85)                                        
  9 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR               1:35.88    1:31.64 SILV   
                  41.23     1:31.64 (50.41)                                        
 10 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:27.16    1:32.32 SILV   
                  42.48     1:32.32 (49.84)                                        
 11 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              1:35.79    1:34.03 SILV   
                  43.86     1:34.03 (50.17)                                        
 12 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:34.47    1:34.90 SILV   
                  43.44     1:34.90 (51.46)                                        
 13 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:32.37    1:35.02 SILV   
                  40.87     1:35.02 (54.15)                                        
 14 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:37.65    1:36.18 SILV   
                  41.22     1:36.18 (54.96)                                        
 15 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:36.55    1:36.49 SILV   
                  44.77     1:36.49 (51.72)                                        
 16 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          1:34.06    1:36.60 SILV   
                  45.21     1:36.60 (51.39)                                        
 17 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR  1:33.62    1:37.74 SILV   
                  44.87     1:37.74 (52.87)                                        
Non-Award Division  
  1 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         1:26.34    1:18.08 JO     
                  35.11     1:18.08 (42.97)                                        
  2 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:26.30    1:18.79 JO     
                  38.05     1:18.79 (40.74)                                        
  3 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:27.96    1:20.75 JO     
                  38.11     1:20.75 (42.64)                                        
  4 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:26.40    1:24.30 JO     
                  39.50     1:24.30 (44.80)                                        
  5 Peng, Natalie              9 WEST-MR              1:27.44    1:25.18 JO     
                  39.41     1:25.18 (45.77)                                        
  6 Lamar, Christina L        10 HS-MR                1:27.90    1:25.20 JO     
                  39.96     1:25.20 (45.24)                                        
  7 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR              1:33.57    1:38.15        
                  43.65     1:38.15 (54.50)                                        
  8 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR               1:36.44    1:41.80        
                  45.52     1:41.80 (56.28)                                        
  9 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  1:36.32    1:43.69        
                  44.94     1:43.69 (58.75)                                        
 10 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           1:36.83    1:45.94        
                  43.90   1:45.94 (1:02.04)                                        
 -- Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:35.05         DQ        
      Declared false start
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:35.53         NS        
 -- Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           1:28.95         NS        
 -- Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:28.10         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.00 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:22.48    1:21.78 SILV   
                  37.89     1:21.78 (43.89)                                        
  2 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:23.04    1:22.91 SILV   
                  39.21     1:22.91 (43.70)                                        
  3 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:21.70    1:23.20 SILV   
                  37.65     1:23.20 (45.55)                                        
  4 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR         1:27.59    1:23.30 SILV   
                  38.96     1:23.30 (44.34)                                        
  5 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR        1:24.81    1:23.35 SILV   
                  41.35     1:23.35 (42.00)                                        
  6 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  1:23.68    1:23.77 SILV   
                  38.67     1:23.77 (45.10)                                        
  7 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:26.99    1:23.81 SILV   
                  39.90     1:23.81 (43.91)                                        
  8 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:23.34    1:23.87 SILV   
                  38.12     1:23.87 (45.75)                                        
  9 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:22.51    1:24.07 SILV   
                  39.74     1:24.07 (44.33)                                        
 10 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR              1:22.81    1:24.12 SILV   
                  38.85     1:24.12 (45.27)                                        
 11 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:25.74    1:24.15 SILV   
                  40.10     1:24.15 (44.05)                                        
 12 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               1:25.02    1:24.63 SILV   
                  40.27     1:24.63 (44.36)                                        
 13 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR          1:28.07    1:24.70 SILV   
                  39.86     1:24.70 (44.84)                                        
 14 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR   1:23.88    1:24.92 SILV   
                  39.92     1:24.92 (45.00)                                        
 15 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          1:22.45    1:25.13 SILV   
                  37.23     1:25.13 (47.90)                                        
 16 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR           1:23.86    1:25.22 SILV   
                  38.83     1:25.22 (46.39)                                        
 17 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:28.51    1:25.33 SILV   
                  39.57     1:25.33 (45.76)                                        
 18 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR              1:27.81    1:25.34 SILV   
                  39.13     1:25.34 (46.21)                                        
 19 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR              1:24.77    1:25.58 SILV   
                  39.81     1:25.58 (45.77)                                        
 20 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR               1:27.43    1:25.66 SILV   
                  40.87     1:25.66 (44.79)                                        
 21 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           1:26.53    1:26.12 SILV   
                  39.53     1:26.12 (46.59)                                        
 22 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR               1:27.33    1:26.16 SILV   
                  40.49     1:26.16 (45.67)                                        
 23 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:25.87    1:26.24 SILV   
                  41.34     1:26.24 (44.90)                                        
 23 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:23.69    1:26.24 SILV   
                  38.33     1:26.24 (47.91)                                        
 25 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR          1:24.68    1:26.36 SILV   
                  39.66     1:26.36 (46.70)                                        
 26 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:23.65    1:26.40 SILV   
                  38.39     1:26.40 (48.01)                                        
 27 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:26.69    1:26.55 SILV   
                  38.77     1:26.55 (47.78)                                        
 28 Hyun, Stella              10 FLY-MR               1:23.53    1:26.91 SILV   
                  41.98     1:26.91 (44.93)                                        
 29 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:27.07    1:27.04 SILV   
                  42.49     1:27.04 (44.55)                                        
 30 Rossi, Elena               9 WEST-MR              1:25.55    1:27.17 SILV   
                  41.23     1:27.17 (45.94)                                        
 31 Wong, Joyce H             10 HS-MR                1:27.29    1:27.48 SILV   
                  42.72     1:27.48 (44.76)                                        
Non-Award Division  
  1 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:21.20    1:17.38 JO     
                  34.43     1:17.38 (42.95)                                        
  2 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:21.35    1:17.49 JO     
                  38.14     1:17.49 (39.35)                                        
  3 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:22.69    1:18.63 JO     
                  36.84     1:18.63 (41.79)                                        
  4 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:22.46    1:19.31 JO     
                  38.04     1:19.31 (41.27)                                        
  5 Lamar, Christina L        10 HS-MR                1:21.42    1:19.54 JO     
                  36.72     1:19.54 (42.82)                                        
  6 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:23.35    1:19.63 JO     
                  36.76     1:19.63 (42.87)                                        
  7 Chen, Lydia G              9 Badger-MR            1:23.12    1:20.00 JO     
                  35.24     1:20.00 (44.76)                                        
  8 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:22.66    1:20.03 JO     
                  37.33     1:20.03 (42.70)                                        
  9 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:24.78    1:29.16        
                  44.51     1:29.16 (44.65)                                        
 10 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:27.56    1:29.68        
                  41.98     1:29.68 (47.70)                                        
 11 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:27.78    1:31.25        
                  42.11     1:31.25 (49.14)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              2:55.26    2:52.94 SILV   
                  38.41     1:25.69 (47.28)     2:15.86 (50.17)     2:52.94 (37.08)
  2 Peng, Natalie              9 WEST-MR              2:54.39    2:53.38 SILV   
                  38.77     1:23.06 (44.29)     2:14.23 (51.17)     2:53.38 (39.15)
  3 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               2:55.98    2:54.14 SILV   
                  38.36     1:23.57 (45.21)     2:15.32 (51.75)     2:54.14 (38.82)
  4 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         2:58.99    2:54.42 SILV   
                  39.12     1:21.35 (42.23)     2:15.93 (54.58)     2:54.42 (38.49)
  5 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          2:52.67    2:55.03 SILV   
                                1:25.25 ( )     2:17.59 (52.34)     2:55.03 (37.44)
  6 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR              2:59.40    2:55.22 SILV   
                  40.92     1:24.87 (43.95)     2:15.23 (50.36)     2:55.22 (39.99)
  7 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               2:53.11    2:55.65 SILV   
                  36.79     1:23.19 (46.40)     2:16.03 (52.84)     2:55.65 (39.62)
  8 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              2:59.36    2:55.80 SILV   
                  41.29     1:24.98 (43.69)     2:17.87 (52.89)     2:55.80 (37.93)
  9 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   3:02.43    2:59.50 SILV   
                  42.70     1:29.56 (46.86)     2:21.75 (52.19)     2:59.50 (37.75)
 10 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              2:57.23    2:59.71 SILV   
                  40.69     1:26.46 (45.77)     2:20.46 (54.00)     2:59.71 (39.25)
 11 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            2:59.22    3:00.98 SILV   
                  46.11     1:28.77 (42.66)     2:21.40 (52.63)     3:00.98 (39.58)
 12 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                2:57.80    3:02.24 SILV   
                  43.03     1:28.14 (45.11)     2:21.61 (53.47)     3:02.24 (40.63)
 13 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          3:04.93    3:02.85 SILV   
                  43.65     1:33.39 (49.74)     2:21.12 (47.73)     3:02.85 (41.73)
 14 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           3:08.41    3:05.80 SILV   
                  40.95     1:28.69 (47.74)     2:19.30 (50.61)     3:05.80 (46.50)
 15 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          3:01.34    3:06.60 SILV   
                  41.44     1:27.78 (46.34)     2:23.82 (56.04)     3:06.60 (42.78)
 16 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR            3:05.21    3:07.23 SILV   
                  41.13     1:28.22 (47.09)     2:25.23 (57.01)     3:07.23 (42.00)
 17 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           3:07.46    3:10.24 SILV   
                  41.56     1:30.82 (49.26)     2:26.36 (55.54)     3:10.24 (43.88)
 18 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         3:11.12    3:12.74 SILV   
                  48.11     1:37.96 (49.85)     2:26.99 (49.03)     3:12.74 (45.75)
 19 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  3:07.15    3:13.56 SILV   
                  42.94     1:30.84 (47.90)     2:29.67 (58.83)     3:13.56 (43.89)
 20 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              3:03.69    3:13.62 SILV   
                  45.95     1:37.67 (51.72)     2:32.40 (54.73)     3:13.62 (41.22)
Non-Award Division  
  1 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   2:52.59    2:45.22 JO     
                  38.21     1:22.01 (43.80)     2:09.47 (47.46)     2:45.22 (35.75)
  2 Scala, Elizabeth M        10 WEST-MR              2:53.84    2:47.62 JO     
                  36.87     1:21.33 (44.46)     2:07.54 (46.21)     2:47.62 (40.08)
  3 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         2:54.28    2:48.20 JO     
                  36.00     1:20.63 (44.63)     2:10.75 (50.12)     2:48.20 (37.45)
  4 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          3:12.41    3:14.52        
                  46.20     1:36.08 (49.88)     2:35.47 (59.39)     3:14.52 (39.05)
  5 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  3:05.07    3:15.06        
                                1:34.80 ( )     2:33.89 (59.09)     3:15.06 (41.17)
 -- Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               3:09.50         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  46.28     1:39.65 (53.37)     2:32.11 (52.46)          DQ (45.19)
 -- Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   3:09.70        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                28.50  SMAX Silver Max
                30.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.50 - 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR             29.73      28.54 SILV   
  2 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR                29.11      28.62 SILV   
  3 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR             28.80      28.65 SILV   
  4 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR            28.65      28.67 SILV   
  5 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 30.38      28.68 SILV   
  6 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    28.87      28.72 SILV   
  6 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR                29.10      28.72 SILV   
  8 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           28.59      28.82 SILV   
  9 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR            28.75      28.86 SILV   
 10 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                28.71      28.87 SILV   
 11 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                29.15      28.88 SILV   
 12 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR    29.09      28.92 SILV   
 13 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            28.65      28.95 SILV   
 14 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR            29.01      28.96 SILV   
 15 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           29.23      29.00 SILV   
 16 Victory, Margaret M       12 Badger-MR              29.26      29.01 SILV   
 17 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR     29.45      29.08 SILV   
 18 Leal, Nancy               11 RedTails-MR            28.74      29.09 SILV   
 19 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    29.69      29.14 SILV   
 20 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                  29.23      29.15 SILV   
 21 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR                29.69      29.19 SILV   
 22 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           29.28      29.21 SILV   
 23 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            29.42      29.28 SILV   
 24 Moane, Courtney           11 WAC-MR                 30.24      29.29 SILV   
 25 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            28.62      29.32 SILV   
 26 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR            29.40      29.35 SILV   
 27 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR     28.53      29.40 SILV   
 27 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR                29.90      29.40 SILV   
 29 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                29.34      29.41 SILV   
 30 Mazzacano, Emmy R         11 Phoenix-MR             29.21      29.43 SILV   
 31 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR                 29.94      29.45 SILV   
 32 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR             30.36      29.47 SILV   
 33 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR     29.89      29.52 SILV   
 33 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR     29.35      29.52 SILV   
 33 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR    29.72      29.52 SILV   
 36 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR                29.02      29.56 SILV   
 37 Du, Katelin               12 WEST-MR                29.44      29.63 SILV   
 38 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 30.01      29.70 SILV   
 39 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                30.26      29.72 SILV   
 40 Warner, Breanna           12 NCAC-MR                29.27      29.76 SILV   
 41 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    29.29      29.78 SILV   
 42 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                29.42      29.80 SILV   
 43 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR                29.42      29.81 SILV   
 44 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    29.79      29.87 SILV   
 45 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                29.26      29.89 SILV   
 46 Bryce, Madeline           12 WEST-MR                29.68      29.93 SILV   
 47 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR     30.19      29.96 SILV   
 48 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR            29.81      29.97 SILV   
 49 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    29.68      30.00 SILV   
 50 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR              30.44      30.02 SILV   
 51 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            29.31      30.08 SILV   
 52 O'Halloran, Ciara A       12 CIY-MR                 30.04      30.13 SILV   
 53 Walsh, Kara S             12 CIY-MR                 30.20      30.20 SILV   
 54 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     30.56      30.25 SILV   
 54 Wentland, Emma A          11 Phoenix-MR             30.28      30.25 SILV   
 56 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR                30.03      30.27 SILV   
 57 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            29.52      30.31 SILV   
 58 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                29.68      30.37 SILV   
 59 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    30.03      30.38 SILV   
 60 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR               30.80      30.40 SILV   
 61 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                30.36      30.49 SILV   
 62 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR             30.63      30.51 SILV   
 63 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                29.94      30.52 SILV   
 64 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    29.57      30.54 SILV   
 65 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR             30.74      30.74 SILV   
 66 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR    30.72      30.85 SILV   
 66 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            30.79      30.85 SILV   
 68 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    30.29      30.86 SILV   
Non-Award Division  
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR            28.59      27.99 JO     
  2 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     28.70      28.04 JO     
  3 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 28.78      28.30 JO     
  4 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    30.98      31.15        
  5 Gregoire, Chloe L         12 Twisters-MR            30.99      31.17        
  6 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                30.09      31.23        
  7 Minca, Serena A           12 FLY-MR                 29.94      31.63        
  8 Liew, Briana J            11 GATE-MR                30.41      31.66        
  9 Valdes, Olivia            11 WAC-MR                 30.75      31.70        
 10 Egan, Orla M              11 Twisters-MR            30.89      31.97        
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              28.97        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX Silver Max
              1:08.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.80 - 1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              1:03.53    1:01.88 SILV   
                  29.42     1:01.88 (32.46)                                        
  2 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:02.69    1:01.93 SILV   
                  29.80     1:01.93 (32.13)                                        
  3 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           1:02.78    1:02.56 SILV   
                  30.20     1:02.56 (32.36)                                        
  4 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              1:02.93    1:02.66 SILV   
                  29.39     1:02.66 (33.27)                                        
  5 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:03.01    1:02.80 SILV   
                  30.03     1:02.80 (32.77)                                        
  6 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  1:04.34    1:02.90 SILV   
                  30.01     1:02.90 (32.89)                                        
  6 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          1:03.19    1:02.90 SILV   
                  29.90     1:02.90 (33.00)                                        
  8 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:04.19    1:02.91 SILV   
                  30.04     1:02.91 (32.87)                                        
  9 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:03.82    1:02.99 SILV   
                  29.87     1:02.99 (33.12)                                        
 10 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:04.32    1:03.10 SILV   
                  30.55     1:03.10 (32.55)                                        
 11 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:05.08    1:03.13 SILV   
                  30.55     1:03.13 (32.58)                                        
 12 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR   1:04.87    1:03.17 SILV   
                  30.86     1:03.17 (32.31)                                        
 13 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:04.37    1:03.23 SILV   
                  30.75     1:03.23 (32.48)                                        
 14 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:03.21    1:03.32 SILV   
                  30.63     1:03.32 (32.69)                                        
 15 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:03.54    1:03.40 SILV   
                  30.35     1:03.40 (33.05)                                        
 16 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:04.78    1:03.46 SILV   
                  30.42     1:03.46 (33.04)                                        
 17 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:03.68    1:03.47 SILV   
                  30.76     1:03.47 (32.71)                                        
 18 Du, Katelin               12 WEST-MR              1:04.21    1:03.54 SILV   
                  30.80     1:03.54 (32.74)                                        
 19 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              1:04.63    1:03.67 SILV   
                  30.75     1:03.67 (32.92)                                        
 20 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:07.57    1:03.69 SILV   
                  30.56     1:03.69 (33.13)                                        
 21 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:03.82    1:03.70 SILV   
                  30.43     1:03.70 (33.27)                                        
 22 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:04.26    1:03.71 SILV   
                  30.26     1:03.71 (33.45)                                        
 23 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:08.36    1:04.01 SILV   
                  29.72     1:04.01 (34.29)                                        
 23 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:07.19    1:04.01 SILV   
                  30.88     1:04.01 (33.13)                                        
 25 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR   1:06.77    1:04.02 SILV   
                  30.63     1:04.02 (33.39)                                        
 26 Yang, Kristen A           11 GATE-MR              1:04.61    1:04.03 SILV   
                  30.76     1:04.03 (33.27)                                        
 27 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           1:05.67    1:04.15 SILV   
                  30.61     1:04.15 (33.54)                                        
 28 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               1:03.48    1:04.16 SILV   
                  30.84     1:04.16 (33.32)                                        
 29 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:03.93    1:04.24 SILV   
                  30.84     1:04.24 (33.40)                                        
 30 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:05.63    1:04.26 SILV   
                  30.60     1:04.26 (33.66)                                        
 31 Mazzacano, Emmy R         11 Phoenix-MR           1:05.01    1:04.42 SILV   
                  29.97     1:04.42 (34.45)                                        
 32 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:03.89    1:04.72 SILV   
                  30.52     1:04.72 (34.20)                                        
 33 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR              1:05.25    1:04.86 SILV   
                  31.04     1:04.86 (33.82)                                        
 34 Walsh, Kara S             12 CIY-MR               1:08.17    1:04.96 SILV   
                  31.22     1:04.96 (33.74)                                        
 35 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR          1:06.11    1:04.98 SILV   
                  31.29     1:04.98 (33.69)                                        
 36 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              1:04.85    1:05.04 SILV   
                  31.10     1:05.04 (33.94)                                        
 37 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:05.54    1:05.07 SILV   
                  31.01     1:05.07 (34.06)                                        
 38 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               1:05.04    1:05.12 SILV   
                  30.82     1:05.12 (34.30)                                        
 39 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:05.05    1:05.31 SILV   
                  30.56     1:05.31 (34.75)                                        
 40 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:04.50    1:05.32 SILV   
                  30.63     1:05.32 (34.69)                                        
 41 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  1:06.17    1:05.37 SILV   
                  31.43     1:05.37 (33.94)                                        
 42 Warner, Breanna           12 NCAC-MR              1:05.99    1:05.50 SILV   
                  31.42     1:05.50 (34.08)                                        
 43 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:04.39    1:05.53 SILV   
                  32.18     1:05.53 (33.35)                                        
 44 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          1:05.84    1:05.61 SILV   
                  31.13     1:05.61 (34.48)                                        
 45 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR  1:05.84    1:05.62 SILV   
                  31.13     1:05.62 (34.49)                                        
 46 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR              1:06.49    1:05.82 SILV   
                  31.75     1:05.82 (34.07)                                        
 47 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              1:06.67    1:05.86 SILV   
                  31.75     1:05.86 (34.11)                                        
 48 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR            1:06.31    1:05.98 SILV   
                  31.81     1:05.98 (34.17)                                        
 49 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:06.52    1:06.02 SILV   
                  30.77     1:06.02 (35.25)                                        
 50 Moane, Courtney           11 WAC-MR               1:07.47    1:06.10 SILV   
                  32.01     1:06.10 (34.09)                                        
 51 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:04.60    1:06.18 SILV   
                  33.08     1:06.18 (33.10)                                        
 52 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:07.22    1:06.21 SILV   
                  31.53     1:06.21 (34.68)                                        
 53 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:07.22    1:06.37 SILV   
                  30.63     1:06.37 (35.74)                                        
 54 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR              1:06.55    1:06.41 SILV   
                  31.30     1:06.41 (35.11)                                        
 55 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               1:03.68    1:06.49 SILV   
                  31.63     1:06.49 (34.86)                                        
 55 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  1:07.16    1:06.49 SILV   
                  31.96     1:06.49 (34.53)                                        
 57 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR              1:05.70    1:06.56 SILV   
                  31.02     1:06.56 (35.54)                                        
 58 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:07.65    1:06.69 SILV   
                  31.52     1:06.69 (35.17)                                        
 59 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:07.55    1:06.79 SILV   
                  31.86     1:06.79 (34.93)                                        
 60 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:06.20    1:06.84 SILV   
                  31.36     1:06.84 (35.48)                                        
 61 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  1:05.02    1:06.85 SILV   
                  31.67     1:06.85 (35.18)                                        
 62 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:06.32    1:06.98 SILV   
                  32.00     1:06.98 (34.98)                                        
 63 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:07.85    1:07.03 SILV   
                  32.41     1:07.03 (34.62)                                        
 64 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          1:04.70    1:07.28 SILV   
                  31.98     1:07.28 (35.30)                                        
 65 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           1:07.03    1:07.31 SILV   
                  31.45     1:07.31 (35.86)                                        
 66 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   1:07.55    1:07.40 SILV   
                  31.81     1:07.40 (35.59)                                        
 67 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:06.94    1:07.72 SILV   
                  32.47     1:07.72 (35.25)                                        
 68 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR              1:06.23    1:07.79 SILV   
                  31.14     1:07.79 (36.65)                                        
 69 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          1:07.11    1:07.80 SILV   
                  32.31     1:07.80 (35.49)                                        
 70 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:07.77    1:07.88 SILV   
                  32.23     1:07.88 (35.65)                                        
 71 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:08.30    1:08.18 SILV   
                  31.87     1:08.18 (36.31)                                        
 72 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:05.89    1:08.33 SILV   
                  31.92     1:08.33 (36.41)                                        
Non-Award Division  
  1 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           1:02.03    1:00.76 JO     
                  28.38     1:00.76 (32.38)                                        
  2 Starzyk, Suzanne          12 Twisters-MR          1:02.43    1:01.22 JO     
                  29.54     1:01.22 (31.68)                                        
  3 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          1:02.09    1:01.43 JO     
                  29.23     1:01.43 (32.20)                                        
  4 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:02.70    1:01.47 JO     
                  29.03     1:01.47 (32.44)                                        
  5 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:02.36    1:01.49 JO     
                  29.46     1:01.49 (32.03)                                        
  6 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:03.92    1:01.54 JO     
                  29.62     1:01.54 (31.92)                                        
  7 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:02.80    1:01.80 SMAX   
                  29.24     1:01.80 (32.56)                                        
  8 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR             1:08.05    1:08.77        
                  32.63     1:08.77 (36.14)                                        
  9 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:07.53    1:09.38        
                  32.47     1:09.38 (36.91)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:25.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.00 - 2:25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           2:19.11    2:14.29 SILV   
                  31.38     1:05.79 (34.41)     1:41.07 (35.28)     2:14.29 (33.22)
  2 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          2:14.11    2:14.35 SILV   
                  31.50     1:06.14 (34.64)     1:41.41 (35.27)     2:14.35 (32.94)
  3 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               2:14.17    2:14.44 SILV   
                  31.39     1:05.29 (33.90)     1:39.82 (34.53)     2:14.44 (34.62)
  4 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR           2:15.73    2:14.72 SILV   
                  30.42     1:04.56 (34.14)     1:39.76 (35.20)     2:14.72 (34.96)
  5 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              2:14.76    2:14.82 SILV   
                  30.50     1:05.11 (34.61)     1:40.65 (35.54)     2:14.82 (34.17)
  6 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          2:14.35    2:15.06 SILV   
                  30.79     1:05.64 (34.85)     1:40.81 (35.17)     2:15.06 (34.25)
  7 Du, Katelin               12 WEST-MR              2:17.19    2:15.90 SILV   
                  31.35     1:05.70 (34.35)     1:40.80 (35.10)     2:15.90 (35.10)
  8 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  2:18.89    2:17.02 SILV   
                  31.22     1:06.64 (35.42)     1:42.48 (35.84)     2:17.02 (34.54)
  9 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  2:17.05    2:17.07 SILV   
                  31.11     1:06.27 (35.16)     1:42.69 (36.42)     2:17.07 (34.38)
 10 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          2:17.58    2:17.17 SILV   
                  30.81     1:05.83 (35.02)     1:41.54 (35.71)     2:17.17 (35.63)
 11 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  2:16.61    2:17.28 SILV   
                  31.69     1:07.11 (35.42)     1:43.19 (36.08)     2:17.28 (34.09)
 12 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  2:18.89    2:17.29 SILV   
                  32.69     1:07.86 (35.17)     1:43.24 (35.38)     2:17.29 (34.05)
 13 Puentes, Emily            11 WAC-MR               2:18.50    2:17.52 SILV   
                  32.30     1:07.75 (35.45)     1:43.61 (35.86)     2:17.52 (33.91)
 14 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              2:22.05    2:18.29 SILV   
                  31.18     1:06.03 (34.85)     1:42.12 (36.09)     2:18.29 (36.17)
 15 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         2:19.44    2:18.38 SILV   
                  31.95     1:07.36 (35.41)     1:43.59 (36.23)     2:18.38 (34.79)
 16 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            2:20.07    2:18.49 SILV   
                  33.02     1:09.05 (36.03)     1:44.93 (35.88)     2:18.49 (33.56)
 17 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            2:19.03    2:18.51 SILV   
                  31.77     1:07.97 (36.20)     1:43.92 (35.95)     2:18.51 (34.59)
 18 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:20.01    2:19.69 SILV   
                  31.39     1:07.36 (35.97)     1:44.09 (36.73)     2:19.69 (35.60)
 19 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         2:18.78    2:20.31 SILV   
                  32.93     1:09.14 (36.21)     1:47.00 (37.86)     2:20.31 (33.31)
 20 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           2:23.13    2:20.51 SILV   
                  32.26     1:07.15 (34.89)     1:43.96 (36.81)     2:20.51 (36.55)
 21 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              2:21.35    2:20.56 SILV   
                  31.26     1:07.30 (36.04)     1:44.74 (37.44)     2:20.56 (35.82)
 22 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  2:19.26    2:20.69 SILV   
                  31.01     1:07.49 (36.48)     1:44.46 (36.97)     2:20.69 (36.23)
 23 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  2:18.34    2:22.05 SILV   
                  32.91     1:08.93 (36.02)     1:45.57 (36.64)     2:22.05 (36.48)
 24 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR            2:21.40    2:22.14 SILV   
                  32.38     1:09.36 (36.98)     1:46.82 (37.46)     2:22.14 (35.32)
 25 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          2:18.36    2:22.31 SILV   
                  32.32     1:08.51 (36.19)     1:45.66 (37.15)     2:22.31 (36.65)
 26 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  2:25.29    2:23.36 SILV   
                  32.29     1:08.85 (36.56)     1:45.86 (37.01)     2:23.36 (37.50)
 27 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               2:18.17    2:23.87 SILV   
                  32.86     1:09.68 (36.82)     1:46.99 (37.31)     2:23.87 (36.88)
 28 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          2:19.38    2:23.91 SILV   
                  33.08     1:09.31 (36.23)     1:47.53 (38.22)     2:23.91 (36.38)
 29 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              2:19.76    2:24.51 SILV   
                  33.95     1:11.60 (37.65)     1:48.28 (36.68)     2:24.51 (36.23)
 30 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR  2:23.35    2:24.60 SILV   
                  33.03     1:09.76 (36.73)     1:48.15 (38.39)     2:24.60 (36.45)
 31 Yan, Emily                11 GATE-MR              2:22.07    2:25.43 SILV   
                  34.24     1:11.67 (37.43)     1:49.99 (38.32)     2:25.43 (35.44)
 32 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                2:23.09    2:25.48 SILV   
                  33.80     1:11.37 (37.57)     1:49.62 (38.25)     2:25.48 (35.86)
Non-Award Division  
  1 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           2:15.51    2:09.18 JO     
                  30.43     1:04.12 (33.69)     1:36.42 (32.30)     2:09.18 (32.76)
  2 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:14.53    2:12.51 JO     
                  30.46     1:04.31 (33.85)     1:38.93 (34.62)     2:12.51 (33.58)
  3 Yang, Kristen A           11 GATE-MR              2:17.14    2:13.02 JO     
                  30.09     1:04.70 (34.61)     1:39.57 (34.87)     2:13.02 (33.45)
  4 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              2:17.44    2:13.13 JO     
                  31.26     1:05.38 (34.12)     1:40.49 (35.11)     2:13.13 (32.64)
  5 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              2:16.10    2:13.38 JO     
                  30.77     1:04.29 (33.52)     1:38.61 (34.32)     2:13.38 (34.77)
  6 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          2:22.23    2:26.38        
                  33.80     1:11.64 (37.84)     1:49.99 (38.35)     2:26.38 (36.39)
  6 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   2:25.07    2:26.38        
                  32.94     1:09.73 (36.79)     1:44.77 (35.04)     2:26.38 (41.61)
  8 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          2:23.98    2:29.53        
                  32.70     1:12.10 (39.40)     1:51.84 (39.74)     2:29.53 (37.69)
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:19.32         DQ        
      Declared false start
 -- Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                2:23.79         NS        
 -- Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          2:25.20         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:20.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.00 - 6:20.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  6:16.92    6:02.66 SILV   
                  31.93     1:07.13 (35.20)     1:43.02 (35.89)     2:19.75 (36.73)
        2:57.22 (37.47)     3:35.48 (38.26)     4:12.64 (37.16)     4:49.93 (37.29)
        5:27.75 (37.82)     6:02.66 (34.91)                                        
  2 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                6:02.16    6:04.05 SILV   
                  31.52     1:07.25 (35.73)     1:44.25 (37.00)     2:21.56 (37.31)
        2:59.37 (37.81)     3:36.93 (37.56)     4:14.49 (37.56)     4:51.47 (36.98)
        5:28.52 (37.05)     6:04.05 (35.53)                                        
  3 Du, Katelin               12 WEST-MR              6:13.15    6:05.20 SILV   
                  32.81     1:08.77 (35.96)     1:45.91 (37.14)     2:22.96 (37.05)
        3:00.32 (37.36)     3:37.87 (37.55)     4:15.47 (37.60)     4:52.92 (37.45)
        5:29.45 (36.53)     6:05.20 (35.75)                                        
  4 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           6:14.20    6:09.39 SILV   
                  32.39     1:08.16 (35.77)     1:45.28 (37.12)     2:22.70 (37.42)
        2:59.81 (37.11)     3:37.14 (37.33)     4:14.30 (37.16)     4:53.34 (39.04)
        5:31.74 (38.40)     6:09.39 (37.65)                                        
  5 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   6:05.47    6:10.41 SILV   
                  31.31     1:07.23 (35.92)     1:44.48 (37.25)     2:22.67 (38.19)
        3:00.76 (38.09)     3:38.86 (38.10)     4:16.87 (38.01)     4:55.19 (38.32)
        5:33.36 (38.17)     6:10.41 (37.05)                                        
  6 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  6:18.29    6:13.81 SILV   
                  33.36     1:10.39 (37.03)     1:48.58 (38.19)     2:26.71 (38.13)
        3:04.88 (38.17)     3:42.74 (37.86)     4:21.20 (38.46)     4:58.94 (37.74)
        5:36.50 (37.56)     6:13.81 (37.31)                                        
  7 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  6:18.39    6:17.37 SILV   
                  31.75     1:07.18 (35.43)     1:44.20 (37.02)     2:22.68 (38.48)
        3:01.56 (38.88)     3:41.17 (39.61)     4:20.65 (39.48)     4:59.84 (39.19)
        5:39.14 (39.30)     6:17.37 (38.23)                                        
Non-Award Division  
  1 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           6:06.04    5:50.57 JO     
                  32.21     1:07.18 (34.97)     1:42.64 (35.46)     2:17.69 (35.05)
        2:52.53 (34.84)     3:28.03 (35.50)     4:04.21 (36.18)     4:40.48 (36.27)
        5:15.82 (35.34)     5:50.57 (34.75)                                        
  2 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  6:07.63    5:52.92 JO     
                  31.74     1:05.58 (33.84)     1:40.83 (35.25)     2:16.82 (35.99)
        2:52.55 (35.73)     3:28.81 (36.26)     4:05.30 (36.49)     4:42.18 (36.88)
        5:18.18 (36.00)     5:52.92 (34.74)                                        
  3 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           6:09.46    5:59.90 JO     
                  31.96     1:06.57 (34.61)     1:42.77 (36.20)     2:19.15 (36.38)
        2:55.82 (36.67)     3:32.92 (37.10)     4:10.51 (37.59)     4:47.94 (37.43)
        5:24.69 (36.75)     5:59.90 (35.21)                                        
  4 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          6:05.03    6:00.41 JO     
                  32.50     1:08.12 (35.62)     1:45.08 (36.96)     2:22.48 (37.40)
        2:59.68 (37.20)     3:37.37 (37.69)     4:14.32 (36.95)     4:51.16 (36.84)
        5:27.53 (36.37)     6:00.41 (32.88)                                        
  5 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          6:06.08    6:01.84 JO     
                  31.07     1:06.30 (35.23)     1:42.65 (36.35)     2:19.62 (36.97)
        2:57.46 (37.84)     3:34.00 (36.54)     4:11.74 (37.74)     4:48.88 (37.14)
        5:26.27 (37.39)     6:01.84 (35.57)                                        
  6 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          6:08.08    6:30.71        
                  34.76     1:13.16 (38.40)     1:52.72 (39.56)     2:32.12 (39.40)
        3:12.61 (40.49)     3:52.27 (39.66)     4:32.12 (39.85)     5:12.36 (40.24)
        5:53.10 (40.74)     6:30.71 (37.61)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.00 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR            33.18      33.01 SILV   
  2 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    33.65      33.12 SILV   
  3 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR             34.49      33.29 SILV   
  4 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR             35.72      33.46 SILV   
  5 Liew, Briana J            11 GATE-MR                34.22      33.63 SILV   
  6 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR    33.99      33.72 SILV   
  6 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    33.78      33.72 SILV   
  8 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    33.29      33.73 SILV   
  9 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            33.88      33.79 SILV   
  9 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR                34.12      33.79 SILV   
 11 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR                35.33      33.86 SILV   
 12 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           33.76      33.89 SILV   
 13 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    35.07      33.96 SILV   
 14 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            33.74      33.98 SILV   
 15 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  34.51      34.00 SILV   
 16 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                34.22      34.05 SILV   
 17 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR           35.02      34.10 SILV   
 18 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                36.12      34.16 SILV   
 19 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR    35.81      34.34 SILV   
 20 Yan, Emily                11 GATE-MR                34.02      34.48 SILV   
 21 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR            33.41      34.52 SILV   
 22 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR                34.63      34.63 SILV   
 23 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                35.01      34.82 SILV   
 24 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                34.35      34.87 SILV   
 25 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    35.09      34.90 SILV   
 26 Williams, Elise           11 NYCC-MR                35.24      34.94 SILV   
 27 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR           36.00      34.98 SILV   
 28 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR     34.95      35.01 SILV   
 29 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                37.48      35.07 SILV   
 30 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    35.12      35.16 SILV   
 31 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR                35.74      35.22 SILV   
 31 Pan, Christina            12 GATE-MR                37.31      35.22 SILV   
 33 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR             37.53      35.23 SILV   
 34 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            35.45      35.28 SILV   
 35 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                35.25      35.32 SILV   
 36 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR     36.43      35.34 SILV   
 37 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     35.88      35.41 SILV   
 37 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    34.83      35.41 SILV   
 39 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR                 35.94      35.43 SILV   
 39 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    36.62      35.43 SILV   
 41 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    34.61      35.45 SILV   
 42 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              34.73      35.54 SILV   
 43 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR                35.14      35.56 SILV   
 44 Minca, Serena A           12 FLY-MR                 36.17      35.63 SILV   
 45 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR             37.37      35.65 SILV   
 46 Leal, Nancy               11 RedTails-MR            34.74      35.68 SILV   
 47 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR                36.38      35.71 SILV   
 48 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR              35.98      35.72 SILV   
 49 Du, Katelin               12 WEST-MR                35.68      35.73 SILV   
 50 Bryce, Madeline           12 WEST-MR                35.98      36.03 SILV   
 51 Warner, Breanna           12 NCAC-MR                35.66      36.05 SILV   
 51 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 36.61      36.05 SILV   
 53 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                35.80      36.15 SILV   
 54 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR     35.19      36.18 SILV   
 55 Lore, Jessie J            12 WEST-MR                36.15      36.30 SILV   
 55 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR            37.23      36.30 SILV   
 57 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    35.34      36.44 SILV   
 58 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR    36.71      36.65 SILV   
 59 Valdes, Olivia            11 WAC-MR                 37.14      36.70 SILV   
 60 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            35.83      36.73 SILV   
 61 Victory, Margaret M       12 Badger-MR              36.66      36.77 SILV   
 62 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 35.67      36.80 SILV   
 63 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR             36.78      36.90 SILV   
 63 Walsh, Kara S             12 CIY-MR                 35.71      36.90 SILV   
 65 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR            35.11      36.95 SILV   
 65 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR                 37.10      36.95 SILV   
 67 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR    36.34      36.98 SILV   
 68 Hu, Sophie Hu K           11 WEST-MR                35.14      37.01 SILV   
 69 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR            37.18      37.02 SILV   
 70 Egan, Orla M              11 Twisters-MR            37.23      37.04 SILV   
 71 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR    35.70      37.10 SILV   
 72 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR     37.45      37.12 SILV   
 72 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR     36.71      37.12 SILV   
 74 Miller, Kendall G         12 Express Swimming-MR    37.80      37.20 SILV   
 75 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            36.42      37.21 SILV   
 76 Weller, Clara O           11 WEST-MR                37.37      37.41 SILV   
Non-Award Division  
  1 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR     33.19      32.25 JO     
  2 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR                33.71      32.71 JO     
  3 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR     33.58      32.74 JO     
  4 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 34.66      32.91 JO     
  5 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR            33.26      32.94 JO     
  5 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                33.39      32.94 JO     
  7 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR              33.61      32.97 JO     
  8 Rojas, Alice E            12 RedTails-MR            37.98      38.35        
 -- Gan, Emily                12 Express Swimming-MR    37.32         DQ        
      Declared false start
 -- Medina, Valeria           12 CIY-MR                 36.87         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX Silver Max
              1:21.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:10.50 - 1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR   1:13.20    1:10.51 SILV   
                  35.06     1:10.51 (35.45)                                        
  2 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:11.90    1:10.54 SILV   
                  34.36     1:10.54 (36.18)                                        
  3 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          1:10.63    1:10.64 SILV   
                  35.06     1:10.64 (35.58)                                        
  4 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:10.66    1:11.09 SILV   
                  34.35     1:11.09 (36.74)                                        
  5 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:14.73    1:11.14 SILV   
                  34.91     1:11.14 (36.23)                                        
  6 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              1:11.12    1:11.38 SILV   
                  34.66     1:11.38 (36.72)                                        
  7 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:15.27    1:11.58 SILV   
                  35.89     1:11.58 (35.69)                                        
  8 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              1:12.88    1:11.80 SILV   
                  35.43     1:11.80 (36.37)                                        
  9 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  1:13.81    1:12.40 SILV   
                  35.80     1:12.40 (36.60)                                        
 10 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:13.42    1:12.49 SILV   
                  34.62     1:12.49 (37.87)                                        
 11 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              1:16.21    1:12.66 SILV   
                  36.29     1:12.66 (36.37)                                        
 12 Puentes, Emily            11 WAC-MR               1:12.24    1:12.97 SILV   
                  34.71     1:12.97 (38.26)                                        
 13 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:13.68    1:13.12 SILV   
                  36.19     1:13.12 (36.93)                                        
 14 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:15.38    1:13.19 SILV   
                  35.29     1:13.19 (37.90)                                        
 15 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:12.61    1:13.33 SILV   
                  35.57     1:13.33 (37.76)                                        
 16 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:12.26    1:13.48 SILV   
                  35.82     1:13.48 (37.66)                                        
 17 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:13.77    1:13.49 SILV   
                  36.11     1:13.49 (37.38)                                        
 18 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:13.82    1:13.57 SILV   
                  37.10     1:13.57 (36.47)                                        
 19 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:13.09    1:13.83 SILV   
                  36.01     1:13.83 (37.82)                                        
 20 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:14.83    1:13.95 SILV   
                  36.23     1:13.95 (37.72)                                        
 21 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:13.59    1:14.02 SILV   
                  36.08     1:14.02 (37.94)                                        
 22 Du, Katelin               12 WEST-MR              1:12.89    1:14.68 SILV   
                  36.35     1:14.68 (38.33)                                        
 23 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:17.34    1:14.77 SILV   
                  37.05     1:14.77 (37.72)                                        
 24 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:16.11    1:14.91 SILV   
                  36.91     1:14.91 (38.00)                                        
 25 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              1:16.36    1:15.04 SILV   
                  36.62     1:15.04 (38.42)                                        
 26 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:16.51    1:15.10 SILV   
                  37.01     1:15.10 (38.09)                                        
 27 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR              1:14.14    1:15.21 SILV   
                  36.15     1:15.21 (39.06)                                        
 28 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           1:14.43    1:15.54 SILV   
                  36.33     1:15.54 (39.21)                                        
 29 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR  1:20.36    1:15.58 SILV   
                  36.44     1:15.58 (39.14)                                        
 30 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:13.86    1:15.65 SILV   
                  36.67     1:15.65 (38.98)                                        
 31 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:17.91    1:15.71 SILV   
                  36.60     1:15.71 (39.11)                                        
 32 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:15.44    1:15.78 SILV   
                  37.17     1:15.78 (38.61)                                        
 33 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         1:18.14    1:15.85 SILV   
                  35.50     1:15.85 (40.35)                                        
 34 Williams, Elise           11 NYCC-MR              1:18.74    1:16.01 SILV   
 35 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR            1:18.75    1:16.11 SILV   
                  37.10     1:16.11 (39.01)                                        
 36 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:17.37    1:16.12 SILV   
                  36.88     1:16.12 (39.24)                                        
 37 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:13.36    1:16.14 SILV   
                  37.05     1:16.14 (39.09)                                        
 38 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:18.62    1:16.21 SILV   
                  37.02     1:16.21 (39.19)                                        
 39 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  1:17.24    1:16.30 SILV   
                  37.25     1:16.30 (39.05)                                        
 39 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR              1:16.04    1:16.30 SILV   
                  35.98     1:16.30 (40.32)                                        
 41 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:16.90    1:16.34 SILV   
                  36.31     1:16.34 (40.03)                                        
 42 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:16.96    1:16.42 SILV   
                  37.03     1:16.42 (39.39)                                        
 43 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR           1:18.45    1:16.44 SILV   
                  37.15     1:16.44 (39.29)                                        
 44 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              1:15.41    1:16.53 SILV   
                  36.76     1:16.53 (39.77)                                        
 45 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR   1:17.76    1:16.54 SILV   
                  37.42     1:16.54 (39.12)                                        
 46 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:15.45    1:16.59 SILV   
                  36.95     1:16.59 (39.64)                                        
 46 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR             1:19.55    1:16.59 SILV   
 48 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   1:17.76    1:16.77 SILV   
                  37.56     1:16.77 (39.21)                                        
 49 Liew, Briana J            11 GATE-MR              1:14.45    1:16.84 SILV   
                  36.92     1:16.84 (39.92)                                        
 50 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:17.21    1:17.41 SILV   
                  38.11     1:17.41 (39.30)                                        
 51 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          1:16.92    1:17.67 SILV   
                  38.53     1:17.67 (39.14)                                        
 52 Schloss, Leora G          12 Badger-MR            1:19.87    1:17.78 SILV   
                  37.51     1:17.78 (40.27)                                        
 53 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:18.36    1:17.91 SILV   
                  37.68     1:17.91 (40.23)                                        
 54 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR              1:17.34    1:18.01 SILV   
 55 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:21.23    1:18.15 SILV   
                  38.46     1:18.15 (39.69)                                        
 56 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:16.32    1:18.30 SILV   
                  38.46     1:18.30 (39.84)                                        
 57 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR          1:18.36    1:18.59 SILV   
                  37.93     1:18.59 (40.66)                                        
 58 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:18.50    1:18.94 SILV   
                  37.37     1:18.94 (41.57)                                        
 59 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR            1:17.36    1:19.03 SILV   
                  37.37     1:19.03 (41.66)                                        
 60 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:17.48    1:19.06 SILV   
                  38.99     1:19.06 (40.07)                                        
 61 Hyndman, Kailah           11 Unhes-Mr-MR          1:20.46    1:19.11 SILV   
                  38.10     1:19.11 (41.01)                                        
 62 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR           1:20.21    1:19.22 SILV   
                  38.56     1:19.22 (40.66)                                        
 63 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR  1:19.41    1:19.27 SILV   
                  38.76     1:19.27 (40.51)                                        
 64 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          1:20.02    1:19.46 SILV   
                  38.39     1:19.46 (41.07)                                        
 65 Yamada, Tamayo            12 Badger-MR            1:19.39    1:19.69 SILV   
                  38.38     1:19.69 (41.31)                                        
 66 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR   1:21.17    1:20.04 SILV   
                  38.81     1:20.04 (41.23)                                        
 67 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:15.73    1:20.05 SILV   
                  39.35     1:20.05 (40.70)                                        
 68 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:19.91    1:20.28 SILV   
                  40.08     1:20.28 (40.20)                                        
 69 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:19.74    1:20.30 SILV   
                  37.52     1:20.30 (42.78)                                        
 70 Weller, Clara O           11 WEST-MR              1:19.73    1:20.50 SILV   
                  39.10     1:20.50 (41.40)                                        
 71 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   1:19.31    1:20.59 SILV   
                  38.51     1:20.59 (42.08)                                        
 72 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:18.67    1:20.84 SILV   
                  39.09     1:20.84 (41.75)                                        
Non-Award Division  
  1 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              1:11.43    1:08.50 JO     
                  33.36     1:08.50 (35.14)                                        
  2 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  1:10.65    1:08.82 JO     
                  32.97     1:08.82 (35.85)                                        
  3 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:13.20    1:09.33 JO     
                  33.43     1:09.33 (35.90)                                        
  4 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR   1:11.72    1:09.99 JO     
                  32.99     1:09.99 (37.00)                                        
  5 Blackstock, Esme J        11 Flying Dolphins-MR   1:10.53    1:10.24 JO     
                  34.97     1:10.24 (35.27)                                        
  6 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:11.85    1:10.41 JO     
                  35.12     1:10.41 (35.29)                                        
  7 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          1:20.05    1:23.48        
                  40.75     1:23.48 (42.73)                                        
  8 Burke, Caroline M         11 Flying Dolphins-MR   1:19.23    1:24.66        
                  41.04     1:24.66 (43.62)                                        
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:18.08         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.00 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              2:44.09    2:33.51 SILV   
                  36.77     1:15.96 (39.19)     1:55.91 (39.95)     2:33.51 (37.60)
  2 Yan, Emily                11 GATE-MR              2:42.09    2:36.35 SILV   
                  37.70     1:17.37 (39.67)     1:56.70 (39.33)     2:36.35 (39.65)
  3 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          2:40.27    2:36.92 SILV   
                  37.37                             1:57.42 ( )     2:36.92 (39.50)
  4 Du, Katelin               12 WEST-MR              2:36.47    2:38.11 SILV   
                  37.19     1:16.49 (39.30)     1:57.51 (41.02)     2:38.11 (40.60)
  5 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR           2:45.84    2:38.72 SILV   
                  37.38     1:18.23 (40.85)     1:59.36 (41.13)     2:38.72 (39.36)
  6 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               2:43.90    2:38.89 SILV   
                  37.32     1:18.45 (41.13)     1:59.90 (41.45)     2:38.89 (38.99)
  7 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              2:43.94    2:40.69 SILV   
                  37.25     1:18.11 (40.86)     2:01.38 (43.27)     2:40.69 (39.31)
  8 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           2:38.82    2:42.27 SILV   
                  37.82     1:18.89 (41.07)     2:00.68 (41.79)     2:42.27 (41.59)
  9 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               2:42.22    2:42.31 SILV   
                  38.26     1:18.39 (40.13)     2:01.08 (42.69)     2:42.31 (41.23)
 10 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              2:48.45    2:42.68 SILV   
 11 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:43.10    2:43.09 SILV   
                  39.15     1:20.18 (41.03)     2:02.20 (42.02)     2:43.09 (40.89)
 12 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   2:45.38    2:43.53 SILV   
                  40.27     1:21.85 (41.58)     2:03.73 (41.88)     2:43.53 (39.80)
 13 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR              2:45.40    2:44.36 SILV   
                  36.75                             2:03.54 ( )     2:44.36 (40.82)
 14 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              2:47.37    2:44.64 SILV   
                  38.39     1:19.31 (40.92)     2:02.48 (43.17)     2:44.64 (42.16)
 15 Williams, Elise           11 NYCC-MR              2:50.27    2:46.03 SILV   
 16 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   2:51.14    2:47.02 SILV   
                  38.92     1:22.87 (43.95)     2:06.62 (43.75)     2:47.02 (40.40)
 17 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         2:50.29    2:47.53 SILV   
                  37.83     1:21.35 (43.52)     2:05.31 (43.96)     2:47.53 (42.22)
 18 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR   2:48.90    2:49.08 SILV   
                  42.15     1:25.57 (43.42)     2:07.51 (41.94)     2:49.08 (41.57)
Non-Award Division  
  1 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          2:33.95    2:28.46 JO     
                  35.05     1:12.79 (37.74)     1:51.45 (38.66)     2:28.46 (37.01)
  2 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR           2:34.78    2:31.69 JO     
                  35.99     1:14.09 (38.10)     1:53.79 (39.70)     2:31.69 (37.90)
  3 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR              2:39.33    2:31.94 JO     
                  36.26     1:14.53 (38.27)     1:53.06 (38.53)     2:31.94 (38.88)
  4 Weller, Clara O           11 WEST-MR                   NT    2:54.27 SILV   
                  40.51     1:25.41 (44.90)     2:10.82 (45.41)     2:54.27 (43.45)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.20 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR              38.79      37.22 SILV   
  2 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR                38.50      37.35 SILV   
  3 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    37.42      37.49 SILV   
  4 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR    37.60      37.72 SILV   
  5 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                38.73      38.09 SILV   
  6 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    38.13      38.12 SILV   
  7 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    38.81      38.26 SILV   
  8 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                38.48      38.27 SILV   
  9 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 37.70      38.30 SILV   
 10 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  37.91      38.39 SILV   
 11 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     39.07      38.44 SILV   
 12 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    37.33      38.50 SILV   
 13 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR            37.78      38.56 SILV   
 14 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR                 39.11      38.64 SILV   
 15 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR             41.43      38.66 SILV   
 15 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR                40.63      38.66 SILV   
 17 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                38.84      38.86 SILV   
 18 Ng, Lauren K              12 GATE-MR                38.80      38.90 SILV   
 19 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR            40.57      38.92 SILV   
 20 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 40.57      38.96 SILV   
 21 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR            39.98      39.01 SILV   
 22 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR            38.61      39.09 SILV   
 23 Liew, Briana J            11 GATE-MR                39.39      39.17 SILV   
 24 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR    37.93      39.20 SILV   
 25 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR              39.75      39.29 SILV   
 26 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    40.05      39.35 SILV   
 27 Daniels, Jacyn T          12 CAS-MR                 39.96      39.46 SILV   
 28 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                39.77      39.58 SILV   
 29 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            41.93      39.60 SILV   
 29 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR    39.85      39.60 SILV   
 31 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    38.94      39.64 SILV   
 32 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR            39.18      39.75 SILV   
 33 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR     41.09      39.78 SILV   
 34 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR    41.43      39.83 SILV   
 34 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                40.46      39.83 SILV   
 36 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR     40.10      39.93 SILV   
 37 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            40.45      39.96 SILV   
 38 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR                40.52      40.01 SILV   
 39 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                  39.68      40.04 SILV   
 40 Manning, Tara             11 WAC-MR                 40.58      40.06 SILV   
 41 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              39.87      40.20 SILV   
 42 Chen, Zoe                 12 NCAC-MR                40.99      40.22 SILV   
 43 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                41.61      40.25 SILV   
 44 Pan, Christina            12 GATE-MR                40.88      40.30 SILV   
 45 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                  39.60      40.32 SILV   
 46 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR     40.27      40.37 SILV   
 47 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            41.68      40.45 SILV   
 48 Crystal, Ella J           11 Badger-MR              42.12      40.47 SILV   
 49 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR    42.06      40.54 SILV   
 50 Ribeiro, Jasmine          11 NYCC-MR                41.76      40.69 SILV   
 51 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR    40.41      40.70 SILV   
 52 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR                 39.75      40.78 SILV   
 53 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                41.80      40.79 SILV   
 54 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            40.75      40.80 SILV   
 54 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR    41.44      40.80 SILV   
 56 Minca, Serena A           12 FLY-MR                 40.10      41.01 SILV   
 57 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            39.97      41.17 SILV   
 57 Binkis, Elaina V          12 Express Swimming-MR    41.10      41.17 SILV   
 59 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            40.70      41.19 SILV   
 60 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                42.26      41.31 SILV   
 60 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    40.86      41.31 SILV   
 62 Victor, Melanie           11 Flying Dolphins-MR     41.24      41.32 SILV   
 63 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR     42.15      41.57 SILV   
 64 Weller, Clara O           11 WEST-MR                41.69      41.69 SILV   
 65 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR            42.68      41.71 SILV   
 66 Hu, Sophie Hu K           11 WEST-MR                42.48      41.89 SILV   
 66 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR            42.02      41.89 SILV   
 68 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR           41.88      41.97 SILV   
 69 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR                42.07      42.02 SILV   
 70 Egan, Orla M              11 Twisters-MR            42.19      42.06 SILV   
 71 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    41.91      42.30 SILV   
 72 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR                41.93      42.37 SILV   
 73 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR                 41.26      42.43 SILV   
 74 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR              42.29      42.50 SILV   
 75 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    41.79      42.79 SILV   
Non-Award Division  
  1 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     39.32      34.87 JO     
  2 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                37.31      35.82 JO     
  3 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR           37.92      36.33 JO     
  4 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           37.89      36.60 JO     
  5 Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR                37.33      36.94 JO     
  6 Bapis, Maria C            12 Manhattan Makos-MR     38.31      37.05 JO     
  7 Martinez, Xitlali E       11 RedTails-MR            42.57      42.97        
  8 O'Donnell, Angela         12 Flying Dolphins-MR     42.51      43.01        
  9 Negron, Lorielle L        11 Sailfish-MR            41.06      43.09        
 10 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 41.58      43.42        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.50 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:20.50    1:18.10 JO     
                  36.93     1:18.10 (41.17)                                        
SILV - Division  
  1 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:22.07    1:20.72 SILV   
                  38.40     1:20.72 (42.32)                                        
  2 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:22.30    1:20.74 SILV   
                  38.28     1:20.74 (42.46)                                        
  3 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:22.30    1:20.98 SILV   
                  39.49     1:20.98 (41.49)                                        
  4 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:24.17    1:21.87 SILV   
                  38.81     1:21.87 (43.06)                                        
  5 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:22.75    1:22.14 SILV   
                  38.61     1:22.14 (43.53)                                        
  6 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR          1:24.00    1:22.28 SILV   
                  39.01     1:22.28 (43.27)                                        
  7 Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR              1:22.16    1:22.35 SILV   
                  39.54     1:22.35 (42.81)                                        
  8 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:23.69    1:22.46 SILV   
                  39.45     1:22.46 (43.01)                                        
  9 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:24.05    1:23.01 SILV   
                  39.86     1:23.01 (43.15)                                        
 10 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:22.96    1:23.22 SILV   
                  39.40     1:23.22 (43.82)                                        
 11 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:25.96    1:23.33 SILV   
                  39.34     1:23.33 (43.99)                                        
 12 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR              1:24.11    1:23.48 SILV   
                  39.57     1:23.48 (43.91)                                        
 13 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:23.41    1:23.55 SILV   
                  39.02     1:23.55 (44.53)                                        
 14 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:24.15    1:23.56 SILV   
                  39.70     1:23.56 (43.86)                                        
 15 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:22.18    1:23.79 SILV   
                  40.10     1:23.79 (43.69)                                        
 16 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  1:22.79    1:23.92 SILV   
                  39.17     1:23.92 (44.75)                                        
 17 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:27.92    1:24.21 SILV   
                  40.22     1:24.21 (43.99)                                        
 18 Ng, Lauren K              12 GATE-MR              1:24.55    1:24.23 SILV   
                  39.52     1:24.23 (44.71)                                        
 19 Liew, Briana J            11 GATE-MR              1:24.14    1:24.37 SILV   
                  39.91     1:24.37 (44.46)                                        
 20 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:24.66    1:24.57 SILV   
                  39.91     1:24.57 (44.66)                                        
 21 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:21.56    1:24.63 SILV   
                  40.01     1:24.63 (44.62)                                        
 22 Warner, Breanna           12 NCAC-MR              1:24.36    1:24.65 SILV   
                  38.87     1:24.65 (45.78)                                        
 23 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:24.61    1:24.92 SILV   
                  40.41     1:24.92 (44.51)                                        
 24 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:25.08    1:24.96 SILV   
                  40.68     1:24.96 (44.28)                                        
 25 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR              1:25.41    1:24.98 SILV   
                  40.53     1:24.98 (44.45)                                        
 26 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:23.97    1:25.18 SILV   
                  39.53     1:25.18 (45.65)                                        
 27 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           1:24.66    1:25.22 SILV   
                  40.36     1:25.22 (44.86)                                        
 28 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:23.76    1:25.38 SILV   
                  40.88     1:25.38 (44.50)                                        
 29 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:24.89    1:25.41 SILV   
                  40.91     1:25.41 (44.50)                                        
 30 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          1:23.16    1:25.60 SILV   
                  40.92     1:25.60 (44.68)                                        
 31 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   1:28.27    1:25.71 SILV   
                  40.98     1:25.71 (44.73)                                        
 32 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:27.83    1:25.79 SILV   
                  40.86     1:25.79 (44.93)                                        
 33 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:27.40    1:25.81 SILV   
                  39.35     1:25.81 (46.46)                                        
 34 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR           1:25.78    1:26.08 SILV   
                  40.49     1:26.08 (45.59)                                        
 35 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:31.32    1:26.13 SILV   
                  40.88     1:26.13 (45.25)                                        
 36 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          1:24.65    1:26.24 SILV   
                  41.55     1:26.24 (44.69)                                        
 37 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR  1:30.53    1:26.45 SILV   
                  40.41     1:26.45 (46.04)                                        
 38 Bapis, Maria C            12 Manhattan Makos-MR   1:27.30    1:26.53 SILV   
                  40.35     1:26.53 (46.18)                                        
 39 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          1:27.10    1:26.84 SILV   
                  41.10     1:26.84 (45.74)                                        
 40 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:22.13    1:27.02 SILV   
                  39.95     1:27.02 (47.07)                                        
 40 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:30.33    1:27.02 SILV   
                  41.73     1:27.02 (45.29)                                        
 42 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:25.78    1:27.04 SILV   
                  41.35     1:27.04 (45.69)                                        
 43 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:24.00    1:27.36 SILV   
                  41.87     1:27.36 (45.49)                                        
 44 Chen, Zoe                 12 NCAC-MR              1:30.35    1:27.50 SILV   
                  41.48     1:27.50 (46.02)                                        
 45 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR  1:27.39    1:27.62 SILV   
                  42.33     1:27.62 (45.29)                                        
 46 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR              1:26.73    1:27.66 SILV   
                  41.53     1:27.66 (46.13)                                        
 47 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:26.75    1:27.73 SILV   
                  41.79     1:27.73 (45.94)                                        
 48 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:29.81    1:27.96 SILV   
                  41.62     1:27.96 (46.34)                                        
 49 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR              1:27.29    1:28.28 SILV   
                  41.11     1:28.28 (47.17)                                        
 50 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:29.70    1:28.58 SILV   
                  42.67     1:28.58 (45.91)                                        
 51 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR  1:26.86    1:28.73 SILV   
                  43.06     1:28.73 (45.67)                                        
 52 Victor, Melanie           11 Flying Dolphins-MR   1:31.33    1:28.86 SILV   
                  41.95     1:28.86 (46.91)                                        
 53 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR            1:28.50    1:28.88 SILV   
                  40.91     1:28.88 (47.97)                                        
 54 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR               1:29.01    1:29.01 SILV   
                  42.49     1:29.01 (46.52)                                        
 54 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:28.91    1:29.01 SILV   
                  42.10     1:29.01 (46.91)                                        
 56 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:29.58    1:29.06 SILV   
                  42.17     1:29.06 (46.89)                                        
 57 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR  1:30.05    1:29.42 SILV   
                  42.86     1:29.42 (46.56)                                        
 58 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:30.98    1:29.47 SILV   
                  42.01     1:29.47 (47.46)                                        
 59 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              1:26.76    1:29.52 SILV   
                  42.75     1:29.52 (46.77)                                        
 60 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR  1:28.08    1:29.75 SILV   
                  42.93     1:29.75 (46.82)                                        
 61 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:31.34    1:29.91 SILV   
                  42.83     1:29.91 (47.08)                                        
 62 Crystal, Ella J           11 Badger-MR            1:31.56    1:30.01 SILV   
                  43.40     1:30.01 (46.61)                                        
 63 Aclao, Joromya            11 GATE-MR              1:29.98    1:30.05 SILV   
                  43.19     1:30.05 (46.86)                                        
 64 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  1:30.24    1:30.07 SILV   
                  42.17     1:30.07 (47.90)                                        
 64 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:29.82    1:30.07 SILV   
                  42.06     1:30.07 (48.01)                                        
 66 Ribeiro, Jasmine          11 NYCC-MR              1:30.09    1:30.09 SILV   
                  42.09     1:30.09 (48.00)                                        
 67 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR   1:30.18    1:30.43 SILV   
                  42.57     1:30.43 (47.86)                                        
 68 Craven, Ailsa             11 Manhattan Makos-MR   1:31.45    1:30.79 SILV   
                  43.44     1:30.79 (47.35)                                        
 69 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:25.72    1:31.08 SILV   
                  44.27     1:31.08 (46.81)                                        
 70 Weller, Clara O           11 WEST-MR              1:30.84    1:31.57 SILV   
                  42.68     1:31.57 (48.89)                                        
Non-Award Division  
  1 Moane, Courtney           11 WAC-MR               1:22.98    1:19.49 JO     
                  37.29     1:19.49 (42.20)                                        
  2 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:30.82    1:32.31        
                  44.53     1:32.31 (47.78)                                        
  3 Daniels, Jacyn T          12 CAS-MR               1:30.07    1:32.36        
                  43.91     1:32.36 (48.45)                                        
  4 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:29.00    1:32.87        
                  43.08     1:32.87 (49.79)                                        
  5 Manning, Tara             11 WAC-MR               1:31.46    1:33.01        
                  43.29     1:33.01 (49.72)                                        
  6 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR          1:29.73    1:33.08        
                  44.01     1:33.08 (49.07)                                        
  7 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:31.21    1:33.41        
                  43.57     1:33.41 (49.84)                                        
 -- Carroll, Mia C            12 WEST-MR              1:21.19        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.00 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            3:04.21    2:57.02 SILV   
                  40.93     1:25.59 (44.66)     2:12.68 (47.09)     2:57.02 (44.34)
  2 Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR              3:03.98    2:57.95 SILV   
                  40.34     1:26.24 (45.90)     2:13.78 (47.54)     2:57.95 (44.17)
  3 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  3:03.66    2:58.45 SILV   
                  41.19     1:27.50 (46.31)     2:13.57 (46.07)     2:58.45 (44.88)
  4 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:58.10    2:59.23 SILV   
                  40.82     1:26.96 (46.14)     2:13.51 (46.55)     2:59.23 (45.72)
  5 Liew, Briana J            11 GATE-MR              3:05.06    2:59.31 SILV   
                  41.19     1:27.07 (45.88)     2:13.56 (46.49)     2:59.31 (45.75)
  6 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  2:56.63    2:59.32 SILV   
                  39.71     1:25.46 (45.75)     2:12.83 (47.37)     2:59.32 (46.49)
  7 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          3:04.89    2:59.65 SILV   
                  40.21     1:25.54 (45.33)     2:13.01 (47.47)     2:59.65 (46.64)
  8 Ng, Lauren K              12 GATE-MR              3:10.69    3:00.39 SILV   
                  40.42     1:25.36 (44.94)     2:11.88 (46.52)     3:00.39 (48.51)
  9 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                3:01.44    3:00.48 SILV   
                  39.07     1:24.11 (45.04)     2:11.84 (47.73)     3:00.48 (48.64)
 10 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           3:02.52    3:00.78 SILV   
                  40.23     1:25.81 (45.58)     2:13.72 (47.91)     3:00.78 (47.06)
 11 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   3:03.71    3:03.29 SILV   
                  41.24     1:28.06 (46.82)     2:16.29 (48.23)     3:03.29 (47.00)
 12 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              3:07.27    3:04.51 SILV   
                  42.24     1:28.73 (46.49)     2:16.60 (47.87)     3:04.51 (47.91)
 13 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           3:09.54    3:06.32 SILV   
                  41.14     1:28.37 (47.23)     2:17.30 (48.93)     3:06.32 (49.02)
 14 Yan, Emily                11 GATE-MR              3:02.71    3:08.27 SILV   
                  43.62     1:31.48 (47.86)     2:20.45 (48.97)     3:08.27 (47.82)
 15 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR  3:09.49    3:08.65 SILV   
                  42.64     1:32.37 (49.73)     2:20.69 (48.32)     3:08.65 (47.96)
 16 Victor, Melanie           11 Flying Dolphins-MR   3:13.64    3:09.62 SILV   
                  43.01     1:31.42 (48.41)     2:22.03 (50.61)     3:09.62 (47.59)
 17 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR   3:15.76    3:10.31 SILV   
                  43.97     1:33.14 (49.17)     2:22.06 (48.92)     3:10.31 (48.25)
 18 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR           3:12.79    3:11.45 SILV   
                  42.38     1:29.81 (47.43)     2:20.79 (50.98)     3:11.45 (50.66)
Non-Award Division  
  1 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   3:00.79    2:45.40 JO     
                  38.08     1:21.30 (43.22)     2:04.25 (42.95)     2:45.40 (41.15)
  2 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          2:57.63    2:54.14 JO     
                  39.36     1:23.69 (44.33)     2:09.98 (46.29)     2:54.14 (44.16)
  3 Moane, Courtney           11 WAC-MR               2:59.97    2:54.80 JO     
                  39.36     1:24.97 (45.61)     2:10.43 (45.46)     2:54.80 (44.37)
  4 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR          3:03.46    2:55.31 JO     
                  39.78     1:23.75 (43.97)     2:09.61 (45.86)     2:55.31 (45.70)
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            3:08.08         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.60 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                32.70      31.77 SILV   
  2 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                33.57      31.93 SILV   
  3 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                33.10      31.95 SILV   
  4 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR                33.55      32.08 SILV   
  5 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            32.11      32.15 SILV   
  5 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                33.40      32.15 SILV   
  7 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR            32.29      32.17 SILV   
  8 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 32.87      32.21 SILV   
  9 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    33.48      32.30 SILV   
 10 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    35.27      32.39 SILV   
 11 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                33.76      32.47 SILV   
 12 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    33.23      32.54 SILV   
 13 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR                 35.61      32.86 SILV   
 14 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 33.01      32.94 SILV   
 15 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR     33.74      33.04 SILV   
 16 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           32.75      33.10 SILV   
 17 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            34.82      33.19 SILV   
 18 Warner, Breanna           12 NCAC-MR                34.56      33.21 SILV   
 19 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR                33.12      33.23 SILV   
 19 Puentes, Emily            11 WAC-MR                 33.89      33.23 SILV   
 21 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 32.90      33.24 SILV   
 22 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR                33.85      33.32 SILV   
 23 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR             34.25      33.66 SILV   
 24 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                34.16      33.73 SILV   
 25 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                35.07      33.78 SILV   
 26 Gregoire, Chloe L         12 Twisters-MR            34.65      33.81 SILV   
 27 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                34.64      33.88 SILV   
 28 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR     32.78      33.92 SILV   
 29 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR                 34.43      33.97 SILV   
 30 Walsh, Kara S             12 CIY-MR                 34.46      33.99 SILV   
 31 Russo, Noelle R           11 Express Swimming-MR    34.12      34.15 SILV   
 32 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           32.76      34.29 SILV   
 33 Hyndman, Kailah           11 Unhes-Mr-MR            33.89      34.32 SILV   
 34 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    34.12      34.38 SILV   
 35 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR                34.99      34.41 SILV   
 36 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR     34.54      34.48 SILV   
 37 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR             34.02      34.52 SILV   
 38 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                32.72      34.61 SILV   
 39 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            35.16      34.65 SILV   
 39 Gan, Emily                12 Express Swimming-MR    34.70      34.65 SILV   
 41 Moane, Courtney           11 WAC-MR                 34.64      34.69 SILV   
 42 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            34.40      34.79 SILV   
 43 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR             34.86      34.81 SILV   
 44 Du, Katelin               12 WEST-MR                34.41      35.08 SILV   
 45 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    34.83      35.26 SILV   
 46 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    33.56      35.29 SILV   
 47 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            34.78      35.52 SILV   
Non-Award Division  
  1 Han, Xue                  12 GATE-MR                32.13      30.18 JO     
  2 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            31.81      30.96 JO     
  3 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR             33.28      30.97 JO     
  4 Yang, Kristen A           11 GATE-MR                32.69      31.06 JO     
  5 Lore, Jessie J            12 WEST-MR                31.76      31.14 JO     
  6 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR                32.06      31.26 JO     
  7 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR            31.90      31.29 JO     
  8 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    31.68      31.38 JO     
  9 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR            31.86      31.40 JO     
 10 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                  33.31      31.60 SMAX   
 11 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR    34.89      35.75        
 12 Burke, Caroline M         11 Flying Dolphins-MR     33.84      35.86        
 13 Liew, Briana J            11 GATE-MR                33.63      35.94        
 14 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                35.48      35.98        
 15 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    35.63      36.11        
 16 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                35.58      36.20        
 17 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     35.13      36.54        
 17 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  35.03      36.54        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX Silver Max
              1:26.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.10 - 1:26.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:14.47    1:13.70 SILV   
                  34.07     1:13.70 (39.63)                                        
  2 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:13.15    1:14.00 SILV   
                  33.87     1:14.00 (40.13)                                        
  3 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:19.67    1:14.44 SILV   
                  34.99     1:14.44 (39.45)                                        
  4 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:20.17    1:14.78 SILV   
                  34.96     1:14.78 (39.82)                                        
  5 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:16.27    1:14.83 SILV   
                  34.69     1:14.83 (40.14)                                        
  6 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR   1:18.91    1:15.26 SILV   
                  34.97     1:15.26 (40.29)                                        
  7 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:15.67    1:16.08 SILV   
                  34.17     1:16.08 (41.91)                                        
  8 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR   1:23.88    1:16.20 SILV   
                  36.08     1:16.20 (40.12)                                        
  9 Gregoire, Chloe L         12 Twisters-MR          1:20.17    1:16.29 SILV   
                  36.16     1:16.29 (40.13)                                        
 10 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:19.30    1:16.85 SILV   
                  33.68     1:16.85 (43.17)                                        
 11 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:17.12    1:16.88 SILV   
                  37.12     1:16.88 (39.76)                                        
 12 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:16.57    1:17.39 SILV   
                  35.64     1:17.39 (41.75)                                        
 13 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR          1:20.49    1:17.72 SILV   
                  33.64     1:17.72 (44.08)                                        
 14 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              1:16.48    1:17.80 SILV   
                  35.09     1:17.80 (42.71)                                        
 15 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:21.94    1:17.88 SILV   
                  35.92     1:17.88 (41.96)                                        
 16 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  1:18.09    1:18.01 SILV   
                  35.73     1:18.01 (42.28)                                        
 17 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:15.71    1:18.03 SILV   
                  35.22     1:18.03 (42.81)                                        
 18 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   1:19.06    1:18.34 SILV   
                  35.90     1:18.34 (42.44)                                        
 19 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:14.31    1:18.71 SILV   
                  33.46     1:18.71 (45.25)                                        
 20 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR           1:25.81    1:18.92 SILV   
                  35.48     1:18.92 (43.44)                                        
 21 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR             1:21.23    1:19.35 SILV   
                  35.99     1:19.35 (43.36)                                        
 22 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:20.25    1:19.67 SILV   
 23 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:24.35    1:19.93 SILV   
                  37.76     1:19.93 (42.17)                                        
 24 Hyndman, Kailah           11 Unhes-Mr-MR          1:23.58    1:20.19 SILV   
                  37.10     1:20.19 (43.09)                                        
 25 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:17.48    1:20.32 SILV   
                  35.47     1:20.32 (44.85)                                        
 26 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          1:23.91    1:20.66 SILV   
                  37.77     1:20.66 (42.89)                                        
 27 Burke, Caroline M         11 Flying Dolphins-MR   1:17.25    1:20.94 SILV   
                  35.61     1:20.94 (45.33)                                        
 28 Mazzacano, Emmy R         11 Phoenix-MR           1:21.74    1:21.22 SILV   
                  36.17     1:21.22 (45.05)                                        
 29 Aclao, Joromya            11 GATE-MR              1:24.43    1:21.98 SILV   
                  37.27     1:21.98 (44.71)                                        
 30 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:22.54    1:21.99 SILV   
                  36.98     1:21.99 (45.01)                                        
 31 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:22.67    1:22.72 SILV   
                  39.44     1:22.72 (43.28)                                        
 32 Russo, Noelle R           11 Express Swimming-MR  1:25.03    1:22.92 SILV   
                  36.48     1:22.92 (46.44)                                        
 33 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:23.62    1:23.53 SILV   
                  38.74     1:23.53 (44.79)                                        
 34 Weller, Clara O           11 WEST-MR              1:24.55    1:24.49 SILV   
                  38.22     1:24.49 (46.27)                                        
 35 Ng, Lauren K              12 GATE-MR              1:25.97    1:25.55 SILV   
                  39.62     1:25.55 (45.93)                                        
 36 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:25.93    1:25.89 SILV   
                  39.49     1:25.89 (46.40)                                        
 37 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:25.21    1:25.99 SILV   
                  37.89     1:25.99 (48.10)                                        
 -- Puentes, Emily            11 WAC-MR               1:16.96         DQ        
      Alternating Kick
                  34.63          DQ (40.47)                                        
Non-Award Division  
  1 Tillman, Victoria M       12 WEST-MR              1:13.97    1:08.46 JO     
                  31.46     1:08.46 (37.00)                                        
  2 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:17.31    1:09.96 JO     
                  32.02     1:09.96 (37.94)                                        
  3 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:13.46    1:10.92 JO     
                  32.90     1:10.92 (38.02)                                        
  4 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              1:12.22    1:11.41 JO     
                  32.52     1:11.41 (38.89)                                        
  5 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR              1:14.89    1:11.57 JO     
                  33.37     1:11.57 (38.20)                                        
  6 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:13.95    1:11.92 JO     
                  31.84     1:11.92 (40.08)                                        
  7 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR           1:12.89    1:12.00 JO     
                  32.36     1:12.00 (39.64)                                        
  8 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR   1:24.22    1:26.60        
                  38.28     1:26.60 (48.32)                                        
 -- Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:19.49        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.00 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              2:48.41    2:42.00 SILV   
                  35.11     1:17.12 (42.01)     2:00.64 (43.52)     2:42.00 (41.36)
  2 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              2:42.99    2:44.54 SILV   
                  34.60     1:17.38 (42.78)     2:01.09 (43.71)     2:44.54 (43.45)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:11.30  SMAX Silver Max
              1:18.69  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.30 - 1:18.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          1:12.04    1:11.45 SILV   
                  31.99     1:11.45 (39.46)                                        
  2 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:13.84    1:11.55 SILV   
                  34.15     1:11.55 (37.40)                                        
  3 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:11.36    1:11.62 SILV   
                  31.91     1:11.62 (39.71)                                        
  4 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:13.18    1:11.75 SILV   
                  33.46     1:11.75 (38.29)                                        
  5 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               1:11.40    1:11.79 SILV   
                  34.25     1:11.79 (37.54)                                        
  6 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:13.12    1:12.02 SILV   
                  33.17     1:12.02 (38.85)                                        
  7 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:14.14    1:12.05 SILV   
                  33.80     1:12.05 (38.25)                                        
  8 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           1:15.98    1:12.09 SILV   
                  31.59     1:12.09 (40.50)                                        
  9 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              1:14.09    1:12.29 SILV   
                  33.73     1:12.29 (38.56)                                        
 10 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:12.38    1:12.36 SILV   
                  34.13     1:12.36 (38.23)                                        
 11 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          1:13.54    1:12.40 SILV   
                  33.66     1:12.40 (38.74)                                        
 12 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:14.58    1:12.58 SILV   
                  34.65     1:12.58 (37.93)                                        
 13 Blackstock, Esme J        11 Flying Dolphins-MR   1:14.48    1:12.60 SILV   
                  33.25     1:12.60 (39.35)                                        
 14 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              1:14.51    1:12.92 SILV   
                  34.24     1:12.92 (38.68)                                        
 15 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              1:12.80    1:13.19 SILV   
                  33.03     1:13.19 (40.16)                                        
 16 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          1:15.81    1:13.29 SILV   
                  33.93     1:13.29 (39.36)                                        
 17 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               1:15.07    1:13.32 SILV   
                  34.99     1:13.32 (38.33)                                        
 18 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:12.77    1:13.37 SILV   
                  35.12     1:13.37 (38.25)                                        
 19 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:14.29    1:13.80 SILV   
                  34.95     1:13.80 (38.85)                                        
 20 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:12.61    1:13.92 SILV   
                  33.00     1:13.92 (40.92)                                        
 21 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:12.74    1:14.25 SILV   
                  35.20     1:14.25 (39.05)                                        
 22 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:14.01    1:14.39 SILV   
                  33.56     1:14.39 (40.83)                                        
 23 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:14.63    1:14.42 SILV   
                  35.07     1:14.42 (39.35)                                        
 24 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:14.37    1:14.70 SILV   
                  34.88     1:14.70 (39.82)                                        
 25 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  1:14.38    1:14.80 SILV   
                  34.63     1:14.80 (40.17)                                        
 26 Carroll, Mia C            12 WEST-MR              1:14.13    1:14.81 SILV   
                  34.54     1:14.81 (40.27)                                        
 26 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              1:17.06    1:14.81 SILV   
                  34.31     1:14.81 (40.50)                                        
 28 Du, Katelin               12 WEST-MR              1:16.16    1:14.95 SILV   
                  35.03     1:14.95 (39.92)                                        
 29 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:14.40    1:15.12 SILV   
                  35.11     1:15.12 (40.01)                                        
 30 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:16.28    1:15.51 SILV   
                  33.04     1:15.51 (42.47)                                        
 31 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:16.00    1:15.83 SILV   
                  37.52     1:15.83 (38.31)                                        
 32 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:16.27    1:15.87 SILV   
                  34.69     1:15.87 (41.18)                                        
 33 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:15.68    1:16.05 SILV   
                  35.89     1:16.05 (40.16)                                        
 34 Warner, Breanna           12 NCAC-MR              1:16.87    1:16.07 SILV   
                  34.60     1:16.07 (41.47)                                        
 35 Moane, Courtney           11 WAC-MR               1:17.39    1:16.22 SILV   
                  36.01     1:16.22 (40.21)                                        
 36 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:15.35    1:16.24 SILV   
                  34.79     1:16.24 (41.45)                                        
 37 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:16.37    1:16.35 SILV   
                  36.56     1:16.35 (39.79)                                        
 38 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:14.30    1:16.39 SILV   
                  34.39     1:16.39 (42.00)                                        
 39 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              1:18.21    1:16.40 SILV   
                  36.19     1:16.40 (40.21)                                        
 40 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:17.76    1:16.53 SILV   
                  35.76     1:16.53 (40.77)                                        
 41 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:15.67    1:16.56 SILV   
                  36.25     1:16.56 (40.31)                                        
 42 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:18.12    1:16.84 SILV   
                  36.16     1:16.84 (40.68)                                        
 43 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:18.02    1:16.97 SILV   
                  35.63     1:16.97 (41.34)                                        
 44 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:15.19    1:17.67 SILV   
                  36.04     1:17.67 (41.63)                                        
 45 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:17.10    1:17.70 SILV   
                  35.29     1:17.70 (42.41)                                        
 46 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:16.27    1:17.84 SILV   
                  37.15     1:17.84 (40.69)                                        
 47 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:16.15    1:17.91 SILV   
                  34.73     1:17.91 (43.18)                                        
 48 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:17.78    1:18.19 SILV   
                  35.19     1:18.19 (43.00)                                        
 49 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR            1:17.62    1:18.59 SILV   
                  36.65     1:18.59 (41.94)                                        
Non-Award Division  
  1 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:12.69    1:11.07 JO     
                  34.73     1:11.07 (36.34)                                        
  2 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:17.20    1:19.15        
                  37.20     1:19.15 (41.95)                                        
  3 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:17.54    1:20.06        
                  36.90     1:20.06 (43.16)                                        
  4 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          1:18.52    1:21.69        
                  39.82     1:21.69 (41.87)                                        
  5 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:17.56    1:22.20        
                  35.95     1:22.20 (46.25)                                        
  6 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:18.55    1:23.97        
                  39.27     1:23.97 (44.70)                                        
 -- Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           1:18.17         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:48.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.50 - 2:48.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  2:32.04    2:30.58 SILV   
                  32.45     1:10.91 (38.46)     1:56.17 (45.26)     2:30.58 (34.41)
  2 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               2:31.65    2:30.80 SILV   
                  33.53     1:13.24 (39.71)     1:56.10 (42.86)     2:30.80 (34.70)
  3 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:31.62    2:31.00 SILV   
                  33.36     1:10.38 (37.02)     1:57.28 (46.90)     2:31.00 (33.72)
  4 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  2:30.73    2:31.87 SILV   
                  34.28     1:13.22 (38.94)     1:56.70 (43.48)     2:31.87 (35.17)
  5 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:32.45    2:31.90 SILV   
                  36.05     1:14.75 (38.70)     1:56.66 (41.91)     2:31.90 (35.24)
  6 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          2:34.65    2:32.34 SILV   
                  32.97     1:12.01 (39.04)     1:59.37 (47.36)     2:32.34 (32.97)
  7 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              2:34.48    2:32.83 SILV   
                  33.22     1:13.40 (40.18)     1:58.81 (45.41)     2:32.83 (34.02)
  8 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          2:33.17    2:34.74 SILV   
                  35.52     1:15.11 (39.59)     2:00.06 (44.95)     2:34.74 (34.68)
  9 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            2:41.34    2:35.23 SILV   
                  37.33     1:14.67 (37.34)     2:00.06 (45.39)     2:35.23 (35.17)
 10 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  2:33.66    2:35.82 SILV   
                  35.03     1:15.31 (40.28)     2:00.96 (45.65)     2:35.82 (34.86)
 11 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          2:39.09    2:35.91 SILV   
                  32.39     1:12.23 (39.84)     2:00.18 (47.95)     2:35.91 (35.73)
 12 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              2:35.38    2:36.08 SILV   
                  34.69     1:15.73 (41.04)     2:00.81 (45.08)     2:36.08 (35.27)
 13 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           2:41.60    2:38.01 SILV   
                  33.75     1:12.93 (39.18)     2:04.30 (51.37)     2:38.01 (33.71)
 14 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          2:42.75    2:38.63 SILV   
                  33.59     1:13.59 (40.00)     2:03.45 (49.86)     2:38.63 (35.18)
 15 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               2:44.51    2:38.69 SILV   
                  35.12     1:17.25 (42.13)     2:01.49 (44.24)     2:38.69 (37.20)
 16 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   2:40.40    2:38.85 SILV   
                  36.66     1:16.17 (39.51)     2:03.93 (47.76)     2:38.85 (34.92)
 17 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  2:37.64    2:39.17 SILV   
                  35.94     1:16.53 (40.59)     2:02.14 (45.61)     2:39.17 (37.03)
 18 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  2:39.58    2:39.19 SILV   
                  37.19     1:16.24 (39.05)     2:03.11 (46.87)     2:39.19 (36.08)
 19 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           2:42.48    2:39.55 SILV   
                  35.49     1:16.34 (40.85)     2:03.75 (47.41)     2:39.55 (35.80)
 20 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           2:45.21    2:39.62 SILV   
                  35.36     1:13.76 (38.40)     2:05.25 (51.49)     2:39.62 (34.37)
 21 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                2:34.33    2:40.33 SILV   
                  35.41     1:15.30 (39.89)     2:03.91 (48.61)     2:40.33 (36.42)
 22 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              2:44.09    2:40.47 SILV   
                  36.28     1:17.20 (40.92)     2:04.35 (47.15)     2:40.47 (36.12)
 23 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              2:41.17    2:41.08 SILV   
                  35.10     1:16.19 (41.09)     2:03.78 (47.59)     2:41.08 (37.30)
 24 Yan, Emily                11 GATE-MR              2:38.26    2:41.15 SILV   
                  36.85     1:18.54 (41.69)     2:06.47 (47.93)     2:41.15 (34.68)
 25 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          2:36.13    2:41.23 SILV   
                  32.73     1:13.34 (40.61)     2:03.43 (50.09)     2:41.23 (37.80)
 26 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                2:41.21    2:41.64 SILV   
                  36.73     1:18.01 (41.28)     2:06.89 (48.88)     2:41.64 (34.75)
 27 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  2:40.82    2:42.02 SILV   
                  35.82     1:15.20 (39.38)     2:04.11 (48.91)     2:42.02 (37.91)
 28 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              2:38.43    2:42.11 SILV   
                  37.47     1:19.21 (41.74)     2:07.68 (48.47)     2:42.11 (34.43)
 29 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  2:39.67    2:42.41 SILV   
                  34.82     1:17.21 (42.39)     2:02.72 (45.51)     2:42.41 (39.69)
 30 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               2:41.87    2:42.68 SILV   
                  36.21     1:15.16 (38.95)     2:06.02 (50.86)     2:42.68 (36.66)
 31 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  2:44.09    2:42.72 SILV   
                  36.79     1:18.12 (41.33)     2:05.29 (47.17)     2:42.72 (37.43)
 32 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            2:42.40    2:43.49 SILV   
                  38.31     1:21.51 (43.20)     2:07.10 (45.59)     2:43.49 (36.39)
 33 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  2:39.95    2:43.70 SILV   
                  36.00     1:17.52 (41.52)     2:06.55 (49.03)     2:43.70 (37.15)
 34 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           2:46.99    2:44.03 SILV   
                  37.45     1:18.94 (41.49)     2:06.84 (47.90)     2:44.03 (37.19)
 35 Du, Katelin               12 WEST-MR              2:41.46    2:44.29 SILV   
                  36.67     1:16.66 (39.99)     2:07.21 (50.55)     2:44.29 (37.08)
 36 Moane, Courtney           11 WAC-MR               2:44.77    2:44.50 SILV   
                  36.08     1:20.63 (44.55)     2:06.03 (45.40)     2:44.50 (38.47)
 37 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              2:38.48    2:44.60 SILV   
                  33.42     1:14.36 (40.94)     2:07.79 (53.43)     2:44.60 (36.81)
 38 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              2:41.54    2:45.20 SILV   
                  34.61     1:17.38 (42.77)     2:07.51 (50.13)     2:45.20 (37.69)
 39 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          2:47.72    2:45.58 SILV   
                  40.95     1:21.44 (40.49)     2:10.43 (48.99)     2:45.58 (35.15)
 40 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR   2:47.36    2:45.63 SILV   
                  35.98     1:16.62 (40.64)     2:09.27 (52.65)     2:45.63 (36.36)
 41 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              2:45.76    2:45.75 SILV   
                  35.83     1:17.70 (41.87)     2:09.68 (51.98)     2:45.75 (36.07)
 42 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              2:40.42    2:45.82 SILV   
                  38.27     1:19.07 (40.80)     2:07.19 (48.12)     2:45.82 (38.63)
 43 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   2:46.49    2:46.14 SILV   
                  35.82     1:17.95 (42.13)     2:10.57 (52.62)     2:46.14 (35.57)
 44 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               2:35.27    2:46.50 SILV   
                  37.46     1:18.08 (40.62)     2:09.06 (50.98)     2:46.50 (37.44)
Non-Award Division  
  1 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              2:31.55    2:29.31 JO     
                  33.17     1:09.94 (36.77)     1:53.27 (43.33)     2:29.31 (36.04)
  2 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              2:32.53    2:29.97 JO     
                  34.02     1:12.43 (38.41)     1:57.58 (45.15)     2:29.97 (32.39)
  3 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          2:46.20    2:48.33        
                  38.12     1:21.32 (43.20)     2:10.49 (49.17)     2:48.33 (37.84)
  4 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         2:41.75    2:48.45        
                  37.30     1:22.81 (45.51)     2:10.10 (47.29)     2:48.45 (38.35)
  5 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          2:45.61    2:52.37        
                  39.79     1:24.24 (44.45)     2:14.87 (50.63)     2:52.37 (37.50)
  6 Perry, Jada J             12 NFS-MR               2:42.09    2:57.36        
                  38.54     1:26.45 (47.91)     2:21.08 (54.63)     2:57.36 (36.28)
 -- Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         2:45.63        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Carroll, Mia C            12 WEST-MR              2:40.51        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                5:28.83    5:24.07 JO     
                  35.71     1:16.51 (40.80)     1:57.11 (40.60)     2:37.25 (40.14)
        3:24.97 (47.72)     4:12.01 (47.04)     4:48.13 (36.12)     5:24.07 (35.94)
 
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                    NT      31.80        
  2 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                    NT      33.84        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR       NT      39.55        
  2 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR              NT      43.15        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                   NT      35.86        
  2 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR        NT      38.03        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                26.70  SMAX Silver Max
                28.79  SILV
 Meet Qualifying:  26.70 - 28.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR                26.86      26.73 SILV   
  2 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR             27.36      26.95 SILV   
  3 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR    27.01      26.99 SILV   
  4 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR    26.82      27.22 SILV   
  5 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                  27.07      27.24 SILV   
  6 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR            27.30      27.33 SILV   
  7 Scala, Maggie A           13 WEST-MR                27.47      27.34 SILV   
  7 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR                 27.30      27.34 SILV   
  9 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR                26.83      27.35 SILV   
 10 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR    26.92      27.37 SILV   
 10 NG, Jasmine               14 Twisters-MR            27.48      27.37 SILV   
 12 Wong, Samantha H          14 HS-MR                  27.53      27.43 SILV   
 12 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR            27.12      27.43 SILV   
 14 Edwards, Kaelyn M         14 HS-MR                  27.30      27.44 SILV   
 15 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR              26.89      27.51 SILV   
 16 Pompay, Melody R          14 Express Swimming-MR    27.30      27.60 SILV   
 17 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR    27.80      27.66 SILV   
 18 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                27.10      27.67 SILV   
 19 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR             28.29      27.70 SILV   
 20 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR    27.79      27.73 SILV   
 21 Wong, Madeline            14 NYCC-MR                28.17      27.74 SILV   
 22 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR    28.18      27.76 SILV   
 23 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR                27.37      27.79 SILV   
 24 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR                27.48      28.00 SILV   
 24 Chu, Annie                13 Twisters-MR            27.29      28.00 SILV   
 26 Caminiti, Maria C         14 CIY-MR                 27.77      28.05 SILV   
 27 Perez, Kyara              14 MAD-MR                 28.54      28.08 SILV   
 28 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR                 27.61      28.11 SILV   
 29 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR           28.64      28.12 SILV   
 30 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR           28.03      28.13 SILV   
 31 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR    27.84      28.15 SILV   
 32 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR             27.61      28.16 SILV   
 33 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR                28.74      28.39 SILV   
 34 Ebratt, Emily             13 Badger-MR              28.14      28.42 SILV   
 35 Lantin, Alexa             14 Badger-MR              28.01      28.43 SILV   
 35 Krische, Sheila M         14 CIY-MR                 28.22      28.43 SILV   
 37 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR                28.51      28.47 SILV   
 38 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR                28.22      28.48 SILV   
 39 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR                28.41      28.52 SILV   
 40 Swiatowski, Nicole        13 Twisters-MR            28.42      28.53 SILV   
 41 SU, Rachael               14 NCAC-MR                28.02      28.65 SILV   
 42 Tiburzi, Hallie           13 WAC-MR                 28.40      28.72 SILV   
Non-Award Division  
  1 Chopey, Julia S           14 FLY-MR                 28.23      28.87        
  2 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR     28.22      28.92        
  3 Bylis, Kathryn A          14 HS-MR                  28.60      28.98        
  3 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR                28.50      28.98        
  5 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR    28.76      29.03        
  6 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR    28.01      29.05        
  7 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR    28.34      29.08        
  8 Gonciarz, Zuzanna L       13 Twisters-MR            28.42      29.17        
  9 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR    28.11      29.23        
 10 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR     28.56      29.25        
 11 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR     28.07      29.32        
 12 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR    28.57      29.40        
 13 Perez, Clara A            14 RedTails-MR            28.77      29.95        
 14 Chan, Caitlin             13 GATE-MR                28.71      30.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.00 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR        NT      58.59 SILV   
                  27.96       58.59 (30.63)                                        
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:00.45 SILV   
                  28.88     1:00.45 (31.57)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.00 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR     58.67      58.12 SILV   
                  27.20       58.12 (30.92)                                        
  2 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR             59.81      59.00 SILV   
                  28.16       59.00 (30.84)                                        
  3 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:00.58      59.38 SILV   
                  28.22       59.38 (31.16)                                        
  4 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          1:00.74      59.52 SILV   
                  28.24       59.52 (31.28)                                        
  5 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR            59.34      59.57 SILV   
                  28.24       59.57 (31.33)                                        
  6 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:01.99      59.71 SILV   
                  28.65       59.71 (31.06)                                        
  7 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR    58.12      59.75 SILV   
                  28.30       59.75 (31.45)                                        
  8 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  1:00.45      59.79 SILV   
                  28.44       59.79 (31.35)                                        
  9 Passante, Julia           13 Phoenix-MR             59.06      59.84 SILV   
                  28.81       59.84 (31.03)                                        
 10 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR    59.76      59.87 SILV   
                  28.94       59.87 (30.93)                                        
 11 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  1:00.39      59.88 SILV   
                  28.62       59.88 (31.26)                                        
 12 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           1:00.69      59.91 SILV   
                  28.41       59.91 (31.50)                                        
 13 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR    59.70    1:00.12 SILV   
                  28.50     1:00.12 (31.62)                                        
 14 NG, Jasmine               14 Twisters-MR            59.57    1:00.32 SILV   
                  28.70     1:00.32 (31.62)                                        
 15 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:00.59    1:00.45 SILV   
                  29.19     1:00.45 (31.26)                                        
 16 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR              58.38    1:00.49 SILV   
                  28.82     1:00.49 (31.67)                                        
 17 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              1:01.33    1:00.61 SILV   
                  29.21     1:00.61 (31.40)                                        
 18 Chu, Annie                13 Twisters-MR          1:00.93    1:00.63 SILV   
                  29.09     1:00.63 (31.54)                                        
 19 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR                59.48    1:00.64 SILV   
                  28.72     1:00.64 (31.92)                                        
 20 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              1:01.63    1:00.69 SILV   
                  29.40     1:00.69 (31.29)                                        
 21 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   1:00.52    1:00.84 SILV   
                  29.37     1:00.84 (31.47)                                        
 22 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR                 59.80    1:00.90 SILV   
                  28.66     1:00.90 (32.24)                                        
 23 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           1:00.13    1:00.97 SILV   
                  29.42     1:00.97 (31.55)                                        
 24 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:01.32    1:01.02 SILV   
                  29.20     1:01.02 (31.82)                                        
 25 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR            58.14    1:01.14 SILV   
                  28.99     1:01.14 (32.15)                                        
 26 Cheng, Britney            14 GATE-MR              1:01.15    1:01.52 SILV   
                  29.75     1:01.52 (31.77)                                        
 27 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR   1:02.52    1:01.68 SILV   
                  29.53     1:01.68 (32.15)                                        
 28 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:00.57    1:01.71 SILV   
                  29.60     1:01.71 (32.11)                                        
 29 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            1:00.41    1:01.79 SILV   
                  29.40     1:01.79 (32.39)                                        
 30 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:01.45    1:01.83 SILV   
                  29.61     1:01.83 (32.22)                                        
 31 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               1:01.97    1:02.04 SILV   
                  29.52     1:02.04 (32.52)                                        
 32 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               1:01.45    1:02.17 SILV   
                  29.55     1:02.17 (32.62)                                        
 33 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           1:02.84    1:02.31 SILV   
                  29.80     1:02.31 (32.51)                                        
 34 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         1:02.51    1:02.41 SILV   
                  29.43     1:02.41 (32.98)                                        
 35 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              1:00.64    1:02.42 SILV   
                  29.80     1:02.42 (32.62)                                        
 36 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  1:01.46    1:02.51 SILV   
                  28.89     1:02.51 (33.62)                                        
 37 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              1:01.80    1:02.59 SILV   
                  29.57     1:02.59 (33.02)                                        
 38 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  1:01.56    1:02.71 SILV   
                  29.95     1:02.71 (32.76)                                        
 39 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  1:02.31    1:02.72 SILV   
                  29.35     1:02.72 (33.37)                                        
 40 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            1:01.84    1:02.75 SILV   
                  30.34     1:02.75 (32.41)                                        
 41 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  1:01.79    1:02.86 SILV   
                  30.39     1:02.86 (32.47)                                        
 42 Perez, Kyara              14 MAD-MR               1:01.29    1:02.95 SILV   
                  30.29     1:02.95 (32.66)                                        
 43 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  1:01.58    1:02.96 SILV   
                  29.65     1:02.96 (33.31)                                        
 44 Chopey, Julia S           14 FLY-MR               1:01.09    1:03.05 SILV   
                  30.10     1:03.05 (32.95)                                        
 45 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:00.81    1:03.06 SILV   
                  30.06     1:03.06 (33.00)                                        
Non-Award Division  
  1 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR     58.02      57.37 JO     
                  27.52       57.37 (29.85)                                        
  2 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR                58.97      57.69 JO     
                  27.64       57.69 (30.05)                                        
  3 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR              1:00.64    1:03.50        
                  29.60     1:03.50 (33.90)                                        
  4 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:01.85    1:04.10        
                  30.47     1:04.10 (33.63)                                        
  5 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               1:02.37    1:06.35        
                  32.18     1:06.35 (34.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
              2:07.00  SMAX Silver Max
              2:16.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:07.00 - 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:07.22    2:07.04 SILV   
                  29.25     1:01.03 (31.78)     1:33.96 (32.93)     2:07.04 (33.08)
  2 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:07.18    2:07.20 SILV   
                  28.17     1:00.51 (32.34)     1:34.28 (33.77)     2:07.20 (32.92)
  3 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:07.01    2:08.25 SILV   
                  28.90     1:01.18 (32.28)     1:34.85 (33.67)     2:08.25 (33.40)
  4 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           2:14.08    2:08.55 SILV   
                  28.84     1:01.17 (32.33)     1:34.99 (33.82)     2:08.55 (33.56)
  5 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          2:09.80    2:09.29 SILV   
                  29.17     1:01.22 (32.05)     1:35.00 (33.78)     2:09.29 (34.29)
  6 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:08.60    2:09.32 SILV   
                  29.15     1:02.11 (32.96)     1:36.12 (34.01)     2:09.32 (33.20)
  7 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:12.29    2:10.38 SILV   
                  30.28     1:03.25 (32.97)     1:36.57 (33.32)     2:10.38 (33.81)
  8 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:12.15    2:10.67 SILV   
                  30.34     1:03.05 (32.71)     1:37.23 (34.18)     2:10.67 (33.44)
  9 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:11.91    2:11.06 SILV   
                  30.63     1:03.36 (32.73)     1:37.50 (34.14)     2:11.06 (33.56)
 10 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           2:15.31    2:11.21 SILV   
                  29.38     1:02.66 (33.28)     1:37.15 (34.49)     2:11.21 (34.06)
 11 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:11.65    2:11.56 SILV   
                  30.65     1:04.37 (33.72)     1:38.49 (34.12)     2:11.56 (33.07)
 12 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           2:10.84    2:11.70 SILV   
                  30.35     1:04.03 (33.68)     1:38.57 (34.54)     2:11.70 (33.13)
 13 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  2:11.64    2:11.81 SILV   
                  29.47     1:03.15 (33.68)     1:37.84 (34.69)     2:11.81 (33.97)
 14 Pompay, Melody R          14 Express Swimming-MR  2:13.88    2:11.90 SILV   
                  30.62     1:04.33 (33.71)     1:38.71 (34.38)     2:11.90 (33.19)
 15 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:10.47    2:12.17 SILV   
                  29.37     1:02.23 (32.86)     1:36.92 (34.69)     2:12.17 (35.25)
 16 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:14.82    2:12.53 SILV   
                  30.42     1:04.19 (33.77)     1:38.75 (34.56)     2:12.53 (33.78)
 17 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            2:10.92    2:13.02 SILV   
                  30.71     1:04.73 (34.02)     1:39.40 (34.67)     2:13.02 (33.62)
 18 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:14.47    2:13.11 SILV   
                  31.11     1:05.16 (34.05)     1:39.62 (34.46)     2:13.11 (33.49)
 19 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           2:11.98    2:13.50 SILV   
                  30.70     1:04.96 (34.26)     1:39.65 (34.69)     2:13.50 (33.85)
 20 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:15.14    2:13.58 SILV   
                  29.51     1:03.62 (34.11)     1:38.76 (35.14)     2:13.58 (34.82)
 21 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  2:14.59    2:13.63 SILV   
                  30.42     1:04.71 (34.29)     1:39.41 (34.70)     2:13.63 (34.22)
 22 O'Connor, Alexa           13 Phoenix-MR           2:14.63    2:14.10 SILV   
                  29.53     1:04.36 (34.83)     1:40.13 (35.77)     2:14.10 (33.97)
 23 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              2:12.80    2:14.32 SILV   
                  31.20     1:05.29 (34.09)     1:40.10 (34.81)     2:14.32 (34.22)
 24 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:11.11    2:14.38 SILV   
                  31.56     1:06.06 (34.50)     1:40.65 (34.59)     2:14.38 (33.73)
 25 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              2:12.75    2:14.89 SILV   
                  30.26     1:04.53 (34.27)     1:40.63 (36.10)     2:14.89 (34.26)
 26 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:10.29    2:15.23 SILV   
                  30.08     1:03.32 (33.24)     1:39.17 (35.85)     2:15.23 (36.06)
 27 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               2:15.57    2:15.62 SILV   
                  30.01     1:04.67 (34.66)     1:40.40 (35.73)     2:15.62 (35.22)
 28 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:16.45    2:16.27 SILV   
                  29.89     1:03.81 (33.92)     1:40.04 (36.23)     2:16.27 (36.23)
 29 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  2:15.37    2:16.60 SILV   
                  29.96     1:04.07 (34.11)     1:40.01 (35.94)     2:16.60 (36.59)
Non-Award Division  
  1 Edwards, Kaelyn M         14 HS-MR                2:16.43    2:17.13        
                  30.84     1:05.96 (35.12)     1:42.16 (36.20)     2:17.13 (34.97)
  2 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:11.43    2:17.17        
                  31.22     1:06.15 (34.93)     1:41.99 (35.84)     2:17.17 (35.18)
  3 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  2:16.29    2:17.27        
                  31.17     1:06.64 (35.47)     1:43.03 (36.39)     2:17.27 (34.24)
  4 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:16.13    2:17.89        
                  31.16     1:05.19 (34.03)     1:41.56 (36.37)     2:17.89 (36.33)
  5 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               2:16.95    2:18.16        
                  31.48     1:07.02 (35.54)     1:43.26 (36.24)     2:18.16 (34.90)
  6 Chopey, Julia S           14 FLY-MR               2:13.36    2:19.09        
                  30.54     1:04.69 (34.15)     1:41.41 (36.72)     2:19.09 (37.68)
  7 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  2:12.19    2:19.16        
                  30.84     1:06.05 (35.21)     1:43.03 (36.98)     2:19.16 (36.13)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:36.00  SMAX Silver Max
              5:50.59  SILV
 Meet Qualifying:  5:36.00 - 5:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            5:40.02    5:41.15 SILV   
                  31.13     1:05.43 (34.30)     1:40.36 (34.93)     2:15.20 (34.84)
        2:50.05 (34.85)     3:24.38 (34.33)     3:58.90 (34.52)     4:33.54 (34.64)
        5:07.98 (34.44)     5:41.15 (33.17)                                        
  2 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  5:44.02    5:41.96 SILV   
                  30.71     1:04.38 (33.67)     1:38.92 (34.54)     2:14.41 (35.49)
        2:49.55 (35.14)     3:24.05 (34.50)     3:59.37 (35.32)     4:34.20 (34.83)
        5:08.68 (34.48)     5:41.96 (33.28)                                        
  3 Chu, Annie                13 Twisters-MR          5:45.71    5:44.41 SILV   
                  30.57     1:04.37 (33.80)     1:39.14 (34.77)     2:14.19 (35.05)
        2:49.32 (35.13)     3:24.52 (35.20)     3:59.58 (35.06)     4:35.03 (35.45)
        5:10.14 (35.11)     5:44.41 (34.27)                                        
  4 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  5:48.55    5:44.77 SILV   
                  30.51     1:04.06 (33.55)     1:39.53 (35.47)     2:14.97 (35.44)
        2:50.07 (35.10)     3:24.89 (34.82)     4:00.17 (35.28)     4:35.73 (35.56)
        5:11.06 (35.33)     5:44.77 (33.71)                                        
  5 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            5:41.40    5:46.70 SILV   
                  31.42     1:05.71 (34.29)     1:40.77 (35.06)     2:16.13 (35.36)
        2:52.01 (35.88)     3:27.37 (35.36)     4:02.68 (35.31)     4:38.06 (35.38)
        5:13.20 (35.14)     5:46.70 (33.50)                                        
  6 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              5:41.62    5:47.70 SILV   
                  29.95     1:03.52 (33.57)     1:38.42 (34.90)     2:13.64 (35.22)
        2:49.13 (35.49)     3:24.11 (34.98)     3:59.25 (35.14)     4:35.35 (36.10)
        5:11.47 (36.12)     5:47.70 (36.23)                                        
  7 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              5:49.14    5:48.44 SILV   
                  30.82     1:05.63 (34.81)     1:41.21 (35.58)     2:16.76 (35.55)
        2:51.99 (35.23)     3:27.82 (35.83)     4:04.27 (36.45)     4:40.55 (36.28)
        5:15.67 (35.12)     5:48.44 (32.77)                                        
  8 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  5:42.31    5:48.77 SILV   
                  30.39     1:04.87 (34.48)     1:40.78 (35.91)     2:16.51 (35.73)
        2:52.32 (35.81)     3:28.13 (35.81)     4:03.57 (35.44)     4:39.68 (36.11)
        5:15.71 (36.03)     5:48.77 (33.06)                                        
  9 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              5:47.83    5:49.62 SILV   
                  30.92     1:05.32 (34.40)     1:40.04 (34.72)     2:14.71 (34.67)
        2:49.32 (34.61)     3:25.15 (35.83)     4:01.85 (36.70)     4:38.71 (36.86)
        5:15.44 (36.73)     5:49.62 (34.18)                                        
Non-Award Division  
  1 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           5:50.15    5:50.71        
                  30.69     1:04.54 (33.85)     1:40.13 (35.59)     2:15.95 (35.82)
        2:52.08 (36.13)     3:28.45 (36.37)     4:05.16 (36.71)     4:41.27 (36.11)
        5:17.33 (36.06)     5:50.71 (33.38)                                        
  2 Kraff, Allyson R          13 Express Swimming-MR  5:39.60    5:51.17        
                  32.00     1:07.01 (35.01)     1:42.71 (35.70)     2:18.49 (35.78)
        2:54.65 (36.16)     3:30.38 (35.73)     4:05.93 (35.55)     4:41.10 (35.17)
        5:17.08 (35.98)     5:51.17 (34.09)                                        
  3 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  5:39.80    5:52.39        
                  30.88     1:06.12 (35.24)     1:41.56 (35.44)     2:17.61 (36.05)
        2:53.62 (36.01)     3:29.71 (36.09)     4:06.50 (36.79)     4:42.62 (36.12)
        5:18.54 (35.92)     5:52.39 (33.85)                                        
  4 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  5:45.68    5:55.19        
                  30.30     1:04.91 (34.61)     1:40.87 (35.96)     2:16.85 (35.98)
        2:53.54 (36.69)     3:29.48 (35.94)     4:06.02 (36.54)     4:43.31 (37.29)
        5:20.18 (36.87)     5:55.19 (35.01)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX Silver Max
              1:15.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.60 - 1:15.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  1:08.83    1:06.67 SILV   
                  32.18     1:06.67 (34.49)                                        
  2 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:08.65    1:07.50 SILV   
                  33.35     1:07.50 (34.15)                                        
  3 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         1:09.00    1:07.89 SILV   
                  33.11     1:07.89 (34.78)                                        
  4 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              1:08.89    1:07.96 SILV   
                  32.71     1:07.96 (35.25)                                        
  5 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  1:06.71    1:08.06 SILV   
                  32.79     1:08.06 (35.27)                                        
  6 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            1:10.28    1:08.12 SILV   
                  33.60     1:08.12 (34.52)                                        
  7 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR   1:10.70    1:08.31 SILV   
                  33.41     1:08.31 (34.90)                                        
  8 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              1:09.18    1:08.52 SILV   
                  33.06     1:08.52 (35.46)                                        
  9 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  1:09.35    1:08.54 SILV   
                  32.36     1:08.54 (36.18)                                        
 10 Pompay, Melody R          14 Express Swimming-MR  1:09.32    1:08.96 SILV   
                  33.60     1:08.96 (35.36)                                        
 11 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  1:08.21    1:09.08 SILV   
                  34.25     1:09.08 (34.83)                                        
 12 Chu, Annie                13 Twisters-MR          1:07.78    1:09.11 SILV   
                  33.38     1:09.11 (35.73)                                        
 13 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:09.12    1:09.25 SILV   
                  33.30     1:09.25 (35.95)                                        
 14 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              1:11.32    1:09.32 SILV   
                  33.76     1:09.32 (35.56)                                        
 15 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  1:08.94    1:09.39 SILV   
                  34.08     1:09.39 (35.31)                                        
 16 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:13.44    1:09.90 SILV   
                  33.89     1:09.90 (36.01)                                        
 17 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              1:12.50    1:10.04 SILV   
                  34.30     1:10.04 (35.74)                                        
 18 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               1:07.91    1:10.05 SILV   
                  34.38     1:10.05 (35.67)                                        
 19 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:11.53    1:10.44 SILV   
                  33.73     1:10.44 (36.71)                                        
 20 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          1:09.97    1:10.67 SILV   
                  34.54     1:10.67 (36.13)                                        
 21 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            1:13.54    1:10.96 SILV   
                  34.83     1:10.96 (36.13)                                        
 22 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:11.91    1:11.18 SILV   
                  34.67     1:11.18 (36.51)                                        
 22 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   1:08.07    1:11.18 SILV   
                  34.83     1:11.18 (36.35)                                        
 24 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR              1:08.26    1:11.31 SILV   
                  33.61     1:11.31 (37.70)                                        
 25 Edwards, Kaelyn M         14 HS-MR                1:12.75    1:11.90 SILV   
                  35.09     1:11.90 (36.81)                                        
 26 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  1:09.73    1:11.99 SILV   
                  35.46     1:11.99 (36.53)                                        
 27 Brenes, Eva J             13 Rac @ Jcc-MR         1:13.29    1:12.05 SILV   
                  34.19     1:12.05 (37.86)                                        
 28 Swiatowski, Nicole        13 Twisters-MR          1:09.52    1:12.06 SILV   
                  34.95     1:12.06 (37.11)                                        
 29 Tiburzi, Hallie           13 WAC-MR               1:12.72    1:12.20 SILV   
                  35.51     1:12.20 (36.69)                                        
 30 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              1:13.58    1:12.31 SILV   
                  35.86     1:12.31 (36.45)                                        
 31 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:11.53    1:12.74 SILV   
                  35.49     1:12.74 (37.25)                                        
 32 Bylis, Kathryn A          14 HS-MR                1:10.95    1:13.01 SILV   
                  36.15     1:13.01 (36.86)                                        
 33 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:10.09    1:13.41 SILV   
                  36.09     1:13.41 (37.32)                                        
 34 Gonciarz, Zuzanna L       13 Twisters-MR          1:14.16    1:13.74 SILV   
                  36.15     1:13.74 (37.59)                                        
 35 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  1:13.32    1:13.77 SILV   
                  35.30     1:13.77 (38.47)                                        
 36 Parmanan, Lily M          14 Phoenix-MR           1:13.05    1:13.82 SILV   
                  34.62     1:13.82 (39.20)                                        
 37 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         1:12.69    1:13.88 SILV   
                  36.08     1:13.88 (37.80)                                        
 38 Fafian, Katherine A       14 Rac @ Jcc-MR         1:12.60    1:13.99 SILV   
                  36.16     1:13.99 (37.83)                                        
 39 McAteer, Emma M           13 GAEL-MR              1:12.24    1:14.19 SILV   
                  35.62     1:14.19 (38.57)                                        
 40 Owen, Alyssa R            14 HS-MR                1:13.73    1:14.72 SILV   
                  35.94     1:14.72 (38.78)                                        
 41 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            1:11.91    1:14.96 SILV   
                  36.59     1:14.96 (38.37)                                        
 42 Horwitz, Rebecca A        14 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:15.09 SILV   
                  36.28     1:15.09 (38.81)                                        
 42 Chopey, Julia S           14 FLY-MR               1:12.72    1:15.09 SILV   
                  36.24     1:15.09 (38.85)                                        
 44 Pasion, Valerie B         14 Express Swimming-MR  1:13.06    1:15.18 SILV   
                  36.02     1:15.18 (39.16)                                        
Non-Award Division  
  1 London, Katherine         14 WAC-MR               1:08.51    1:06.33 JO     
                  32.51     1:06.33 (33.82)                                        
  2 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               1:07.31    1:06.57 JO     
                  32.49     1:06.57 (34.08)                                        
  3 Marsillo, Victoria N      14 HS-MR                1:14.08    1:15.73        
                  35.86     1:15.73 (39.87)                                        
  4 Caminiti, Maria C         14 CIY-MR               1:14.39    1:15.80        
                  36.23     1:15.80 (39.57)                                        
  5 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  1:14.07    1:15.90        
                  37.11     1:15.90 (38.79)                                        
  6 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               1:14.93    1:15.96        
                  36.89     1:15.96 (39.07)                                        
  7 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         1:15.04    1:16.21        
                  36.71     1:16.21 (39.50)                                        
  8 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   1:13.95    1:16.31        
                  36.92     1:16.31 (39.39)                                        
  9 Gangemi, Samantha R       14 HS-MR                1:15.19    1:16.43        
                  36.88     1:16.43 (39.55)                                        
 10 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                1:14.05    1:17.00        
                  37.91     1:17.00 (39.09)                                        
 11 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  1:13.76    1:17.66        
                  37.58     1:17.66 (40.08)                                        
 12 Rodriguez, Patricia A     13 Kips Bay Makos-MR    1:14.29    1:18.07        
                  38.40     1:18.07 (39.67)                                        
 -- Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         1:14.43        DFS        
      Declared false start
 -- Henn, Isabel R            14 Express Swimming-MR  1:12.71         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:22.60  SMAX Silver Max
              2:42.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.60 - 2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:24.77    2:22.90 SILV   
                  33.92     1:10.38 (36.46)     1:47.00 (36.62)     2:22.90 (35.90)
  2 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR   2:24.91    2:23.17 SILV   
                  32.82     1:08.02 (35.20)     1:46.16 (38.14)     2:23.17 (37.01)
  3 London, Katherine         14 WAC-MR               2:26.41    2:23.73 SILV   
                  33.53     1:10.38 (36.85)     1:47.42 (37.04)     2:23.73 (36.31)
  4 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          2:23.62    2:24.35 SILV   
                  33.20     1:09.75 (36.55)     1:46.61 (36.86)     2:24.35 (37.74)
  5 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         2:27.59    2:24.36 SILV   
                  33.78     1:10.21 (36.43)     1:47.51 (37.30)     2:24.36 (36.85)
  6 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR   2:31.73    2:24.80 SILV   
                  34.37     1:11.11 (36.74)     1:48.26 (37.15)     2:24.80 (36.54)
  7 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            2:26.68    2:26.11 SILV   
                  35.25     1:12.19 (36.94)     1:49.58 (37.39)     2:26.11 (36.53)
  8 Flagiello, Olivia         14 WAC-MR               2:24.75    2:26.13 SILV   
                  34.29     1:10.58 (36.29)     1:48.39 (37.81)     2:26.13 (37.74)
  9 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:26.22    2:26.39 SILV   
                  34.12     1:10.80 (36.68)     1:48.76 (37.96)     2:26.39 (37.63)
 10 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              2:29.05    2:26.90 SILV   
                  35.17     1:12.66 (37.49)     1:50.21 (37.55)     2:26.90 (36.69)
 11 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:24.63    2:27.26 SILV   
                  34.04     1:11.59 (37.55)     1:50.11 (38.52)     2:27.26 (37.15)
 12 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  2:27.80    2:27.44 SILV   
                  33.83     1:10.74 (36.91)     1:48.79 (38.05)     2:27.44 (38.65)
 13 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:24.54    2:27.45 SILV   
                  34.51     1:11.89 (37.38)     1:49.93 (38.04)     2:27.45 (37.52)
 14 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              2:32.50    2:27.74 SILV   
                  35.68                             1:50.90 ( )     2:27.74 (36.84)
 15 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  2:27.56    2:27.77 SILV   
                  34.57     1:12.27 (37.70)     1:50.28 (38.01)     2:27.77 (37.49)
 16 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:29.29    2:28.00 SILV   
                  34.38     1:10.90 (36.52)     1:49.47 (38.57)     2:28.00 (38.53)
 17 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:27.75    2:29.30 SILV   
                  35.63     1:13.63 (38.00)     1:51.59 (37.96)     2:29.30 (37.71)
 18 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          2:29.86    2:29.43 SILV   
                  34.68     1:12.02 (37.34)     1:50.79 (38.77)     2:29.43 (38.64)
 19 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:30.42    2:29.90 SILV   
                  34.48     1:12.09 (37.61)     1:51.15 (39.06)     2:29.90 (38.75)
 20 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:28.60    2:30.50 SILV   
                  36.26     1:13.70 (37.44)     1:52.70 (39.00)     2:30.50 (37.80)
 21 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:29.06    2:30.90 SILV   
                  34.98     1:13.02 (38.04)     1:51.88 (38.86)     2:30.90 (39.02)
 22 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               2:32.40    2:31.95 SILV   
                  35.49     1:13.82 (38.33)     1:53.05 (39.23)     2:31.95 (38.90)
 23 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:30.77    2:32.07 SILV   
                  35.75     1:14.39 (38.64)     1:53.39 (39.00)     2:32.07 (38.68)
 24 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           2:39.19    2:32.97 SILV   
                  35.09     1:14.31 (39.22)     1:54.44 (40.13)     2:32.97 (38.53)
 25 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:33.62    2:34.69 SILV   
                  38.15     1:17.26 (39.11)     1:56.21 (38.95)     2:34.69 (38.48)
 26 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR  2:29.45    2:35.24 SILV   
                  35.38     1:14.09 (38.71)     1:55.33 (41.24)     2:35.24 (39.91)
 27 McAteer, Emma M           13 GAEL-MR              2:35.49    2:36.16 SILV   
                  35.57     1:14.37 (38.80)     1:55.54 (41.17)     2:36.16 (40.62)
 28 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              2:42.91    2:36.74 SILV   
                  36.65     1:16.67 (40.02)     1:57.17 (40.50)     2:36.74 (39.57)
 29 Fafian, Katherine A       14 Rac @ Jcc-MR         2:34.98    2:36.86 SILV   
                  37.37     1:17.65 (40.28)     1:58.17 (40.52)     2:36.86 (38.69)
 30 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR          2:31.55    2:36.93 SILV   
                                                    1:57.27 ( )     2:36.93 (39.66)
 31 Bylis, Kathryn A          14 HS-MR                2:37.60    2:37.02 SILV   
                                1:16.71 ( )     1:57.32 (40.61)     2:37.02 (39.70)
 32 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  2:35.38    2:38.29 SILV   
                  37.20     1:17.77 (40.57)     1:59.38 (41.61)     2:38.29 (38.91)
 33 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:35.25    2:39.16 SILV   
                  36.53     1:16.81 (40.28)     1:58.87 (42.06)     2:39.16 (40.29)
 34 Horwitz, Rebecca A        14 Manhattan Makos-MR   2:41.47    2:39.28 SILV   
                  36.42     1:17.11 (40.69)     1:58.69 (41.58)     2:39.28 (40.59)
 35 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:30.06    2:39.71 SILV   
                  37.06     1:17.44 (40.38)     1:59.05 (41.61)     2:39.71 (40.66)
 36 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   2:39.44    2:40.76 SILV   
                                                    2:00.59 ( )     2:40.76 (40.17)
 37 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              2:41.56    2:41.08 SILV   
                  38.78     1:20.05 (41.27)     2:00.44 (40.39)     2:41.08 (40.64)
 37 Barbato, Mia L            14 Phoenix-MR           2:41.22    2:41.08 SILV   
                  37.84     1:18.80 (40.96)     2:00.66 (41.86)     2:41.08 (40.42)
 39 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:32.87    2:41.16 SILV   
                  38.87     1:18.24 (39.37)     1:59.96 (41.72)     2:41.16 (41.20)
 40 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR          2:36.01    2:41.45 SILV   
                  37.12     1:18.19 (41.07)     1:59.89 (41.70)     2:41.45 (41.56)
 41 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:32.10    2:41.78 SILV   
                  38.60     1:19.27 (40.67)     2:00.83 (41.56)     2:41.78 (40.95)
 42 Shen, Alexandra           14 HS-MR                2:36.87    2:42.20 SILV   
                  38.58     1:19.15 (40.57)     2:01.15 (42.00)     2:42.20 (41.05)
Non-Award Division  
  1 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:23.48    2:21.80 JO     
                  32.02     1:07.04 (35.02)     1:44.41 (37.37)     2:21.80 (37.39)
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:27.15    2:22.53 JO     
                  33.29     1:09.26 (35.97)     1:46.61 (37.35)     2:22.53 (35.92)
  3 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  2:41.99    2:43.80        
                  38.78     1:19.42 (40.64)     2:02.04 (42.62)     2:43.80 (41.76)
  4 Rodriguez, Patricia A     13 Kips Bay Makos-MR    2:41.21    2:44.05        
                  38.03     1:19.12 (41.09)     2:01.69 (42.57)     2:44.05 (42.36)
  5 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  2:41.48    2:46.06        
                  37.02     1:17.95 (40.93)     2:01.26 (43.31)     2:46.06 (44.80)
  6 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                2:31.85    2:49.52        
                  37.67     1:19.45 (41.78)     2:04.58 (45.13)     2:49.52 (44.94)
 -- Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              2:38.54        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.50 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              1:17.15    1:16.55 SILV   
                  36.39     1:16.55 (40.16)                                        
  2 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         1:18.00    1:17.01 SILV   
                  36.18     1:17.01 (40.83)                                        
  3 Flagiello, Olivia         14 WAC-MR               1:17.74    1:17.14 SILV   
                  36.40     1:17.14 (40.74)                                        
  4 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR              1:17.54    1:17.17 SILV   
                  36.66     1:17.17 (40.51)                                        
  5 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:17.93    1:17.76 SILV   
                  37.17     1:17.76 (40.59)                                        
  6 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   1:19.11    1:17.97 SILV   
                  37.58     1:17.97 (40.39)                                        
  7 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           1:21.03    1:18.39 SILV   
                  36.33     1:18.39 (42.06)                                        
  8 Groshen, Kayla N          13 FLY-MR               1:20.34    1:18.71 SILV   
                  36.25     1:18.71 (42.46)                                        
  9 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  1:18.67    1:18.82 SILV   
                  37.06     1:18.82 (41.76)                                        
 10 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           1:19.67    1:18.96 SILV   
                  37.29     1:18.96 (41.67)                                        
 11 Pope, Caileigh A          14 Badger-MR            1:18.94    1:19.15 SILV   
                  37.06     1:19.15 (42.09)                                        
 12 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR              1:22.91    1:19.60 SILV   
                  37.62     1:19.60 (41.98)                                        
 13 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           1:20.01    1:19.70 SILV   
                  37.78     1:19.70 (41.92)                                        
 14 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   1:19.20    1:19.80 SILV   
                  37.66     1:19.80 (42.14)                                        
 15 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  1:20.50    1:19.83 SILV   
                  37.45     1:19.83 (42.38)                                        
 16 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:20.27    1:19.93 SILV   
                  37.07     1:19.93 (42.86)                                        
 17 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:19.35    1:20.46 SILV   
                  38.12     1:20.46 (42.34)                                        
 18 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR  1:20.42    1:20.99 SILV   
                  38.67     1:20.99 (42.32)                                        
 19 Pasion, Valerie B         14 Express Swimming-MR  1:21.31    1:21.53 SILV   
 20 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              1:22.89    1:21.89 SILV   
                  38.49     1:21.89 (43.40)                                        
 21 Falcao, Nicole            14 Twisters-MR          1:17.81    1:22.10 SILV   
                  38.56     1:22.10 (43.54)                                        
 22 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                1:21.47    1:22.28 SILV   
                  39.14     1:22.28 (43.14)                                        
 23 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         1:23.02    1:22.33 SILV   
                  39.05     1:22.33 (43.28)                                        
 24 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:23.43    1:22.61 SILV   
                  39.82     1:22.61 (42.79)                                        
 25 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:22.42    1:22.90 SILV   
                  39.87     1:22.90 (43.03)                                        
 26 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  1:21.83    1:23.26 SILV   
                  38.68     1:23.26 (44.58)                                        
 27 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:18.41    1:23.31 SILV   
                  39.02     1:23.31 (44.29)                                        
 28 Heegaard, Annika          13 Manhattan Makos-MR   1:23.78    1:23.79 SILV   
                  39.34     1:23.79 (44.45)                                        
Non-Award Division  
  1 London, Katherine         14 WAC-MR               1:17.87    1:14.90 JO     
                  35.34     1:14.90 (39.56)                                        
  2 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:17.45    1:15.77 JO     
                  35.63     1:15.77 (40.14)                                        
  3 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           1:16.58    1:15.91 JO     
                  35.96     1:15.91 (39.95)                                        
  4 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          1:17.74    1:16.39 JO     
                  35.75     1:16.39 (40.64)                                        
  5 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            1:21.99    1:24.24        
                  40.58     1:24.24 (43.66)                                        
  6 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               1:21.52    1:24.38        
                  39.92     1:24.38 (44.46)                                        
  7 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  1:23.00    1:24.46        
                  39.09     1:24.46 (45.37)                                        
  8 McCUSKER, Lara N          13 Express Swimming-MR  1:21.97    1:24.57        
                  39.41     1:24.57 (45.16)                                        
  9 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  1:22.09    1:24.62        
                  40.62     1:24.62 (44.00)                                        
 10 Horwitz, Rebecca A        14 Manhattan Makos-MR   1:23.43    1:24.78        
                  40.57     1:24.78 (44.21)                                        
 11 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  1:22.69    1:27.41        
                  40.03     1:27.41 (47.38)                                        
 12 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:22.12    1:28.54        
                  42.54     1:28.54 (46.00)                                        
 -- Policastro, Gianna N      14 Phoenix-MR           1:17.96         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.00 - 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Perez, Kyara              14 MAD-MR               2:45.88    2:44.84 SILV   
                  35.56     1:15.98 (40.42)     2:01.63 (45.65)     2:44.84 (43.21)
  2 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  2:43.03    2:45.20 SILV   
                  36.26     1:17.99 (41.73)     2:01.30 (43.31)     2:45.20 (43.90)
  3 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:47.74    2:45.71 SILV   
                  39.39     1:20.51 (41.12)     2:03.27 (42.76)     2:45.71 (42.44)
  4 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         2:50.99    2:46.27 SILV   
                  37.43     1:19.63 (42.20)     2:02.78 (43.15)     2:46.27 (43.49)
  5 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:45.27    2:46.34 SILV   
                  38.94     1:21.41 (42.47)     2:03.69 (42.28)     2:46.34 (42.65)
  6 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           2:46.60    2:46.75 SILV   
                  36.83     1:19.33 (42.50)     2:03.15 (43.82)     2:46.75 (43.60)
  7 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:45.71    2:47.74 SILV   
                  37.80     1:20.05 (42.25)     2:03.99 (43.94)     2:47.74 (43.75)
  8 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  2:47.26    2:47.86 SILV   
                  36.55     1:18.84 (42.29)     2:03.06 (44.22)     2:47.86 (44.80)
  9 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:51.85    2:47.91 SILV   
                  37.56     1:21.29 (43.73)     2:04.51 (43.22)     2:47.91 (43.40)
 10 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   2:51.13    2:49.30 SILV   
                  38.71     1:21.65 (42.94)     2:05.31 (43.66)     2:49.30 (43.99)
 11 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:44.75    2:49.50 SILV   
                  36.37     1:19.51 (43.14)     2:04.71 (45.20)     2:49.50 (44.79)
 12 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR              2:55.03    2:50.37 SILV   
                  38.39     1:21.60 (43.21)     2:06.92 (45.32)     2:50.37 (43.45)
 13 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:47.51    2:51.19 SILV   
                  38.45     1:22.42 (43.97)     2:06.31 (43.89)     2:51.19 (44.88)
 14 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:56.14    2:53.36 SILV   
                  39.34     1:24.30 (44.96)     2:08.48 (44.18)     2:53.36 (44.88)
 15 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           2:55.04    2:54.56 SILV   
                  37.78     1:21.67 (43.89)     2:07.70 (46.03)     2:54.56 (46.86)
 16 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:55.25    2:56.16 SILV   
                  38.35     1:22.11 (43.76)     2:09.27 (47.16)     2:56.16 (46.89)
 17 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR              2:55.95    2:56.37 SILV   
                  40.10     1:24.82 (44.72)     2:11.08 (46.26)     2:56.37 (45.29)
Non-Award Division  
  1 Pope, Caileigh A          14 Badger-MR            2:55.21    2:57.37        
                  38.35     1:21.57 (43.22)     2:08.51 (46.94)     2:57.37 (48.86)
  2 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:51.04    2:57.39        
                  39.09     1:23.28 (44.19)     2:09.90 (46.62)     2:57.39 (47.49)
  3 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           2:56.74    2:57.53        
                  38.85     1:23.34 (44.49)     2:10.73 (47.39)     2:57.53 (46.80)
  4 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:56.47    2:59.62        
                  40.90     1:26.73 (45.83)     2:13.95 (47.22)     2:59.62 (45.67)
  5 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:56.62    2:59.97        
                  40.94     1:26.39 (45.45)     2:14.01 (47.62)     2:59.97 (45.96)
  6 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  2:48.44    3:01.91        
                  39.65     1:24.01 (44.36)     2:11.63 (47.62)     3:01.91 (50.28)
  7 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                2:54.15    3:03.52        
                  39.87     1:26.03 (46.16)     2:14.88 (48.85)     3:03.52 (48.64)
 -- Falcao, Nicole            14 Twisters-MR          2:49.26        DFS        
      Declared false start
 -- Hall, Corrine F           14 Express Swimming-MR  2:43.24         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.70 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:07.01    1:06.72 SILV   
                  30.61     1:06.72 (36.11)                                        
  2 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              1:10.13    1:07.07 SILV   
                  32.08     1:07.07 (34.99)                                        
  3 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              1:05.80    1:07.21 SILV   
                  29.54     1:07.21 (37.67)                                        
  4 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:06.91    1:07.73 SILV   
                  30.30     1:07.73 (37.43)                                        
  5 Chu, Annie                13 Twisters-MR          1:06.03    1:07.79 SILV   
                  31.80     1:07.79 (35.99)                                        
  6 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              1:10.40    1:07.81 SILV   
                  31.10     1:07.81 (36.71)                                        
  7 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          1:06.95    1:08.02 SILV   
                  31.57     1:08.02 (36.45)                                        
  8 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              1:08.93    1:08.12 SILV   
                  30.94     1:08.12 (37.18)                                        
  9 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:09.30    1:08.41 SILV   
                  30.71     1:08.41 (37.70)                                        
 10 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         1:10.47    1:08.80 SILV   
                  32.53     1:08.80 (36.27)                                        
 11 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:11.03    1:09.83 SILV   
                  32.05     1:09.83 (37.78)                                        
 12 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               1:08.49    1:09.92 SILV   
                  32.16     1:09.92 (37.76)                                        
 13 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  1:10.98    1:10.32 SILV   
                  32.33     1:10.32 (37.99)                                        
 14 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  1:09.74    1:10.67 SILV   
                  31.75     1:10.67 (38.92)                                        
 15 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR          1:06.62    1:11.06 SILV   
                  32.77     1:11.06 (38.29)                                        
Non-Award Division  
  1 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:07.35    1:05.03 JO     
                  30.53     1:05.03 (34.50)                                        
  2 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:05.99    1:05.54 JO     
                  30.91     1:05.54 (34.63)                                        
  2 London, Katherine         14 WAC-MR               1:09.78    1:05.54 JO     
                  30.87     1:05.54 (34.67)                                        
  4 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           1:08.79    1:11.86        
                  33.60     1:11.86 (38.26)                                        
  5 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  1:10.33    1:12.04        
                  33.72     1:12.04 (38.32)                                        
  6 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:09.50    1:12.13        
                  32.37     1:12.13 (39.76)                                        
  7 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:10.92    1:13.99        
                  34.24     1:13.99 (39.75)                                        
  8 Cheng, Britney            14 GATE-MR              1:10.15    1:14.04        
                  33.74     1:14.04 (40.30)                                        
  9 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR          1:09.58    1:14.14        
                  33.85     1:14.14 (40.29)                                        
 10 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR              1:09.35    1:14.88        
                  33.02     1:14.88 (41.86)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX Silver Max
              2:36.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.00 - 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:35.05    2:28.84 JO     
                  33.22     1:12.05 (38.83)     1:51.80 (39.75)     2:28.84 (37.04)
  2 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:34.32    2:38.94        
                  34.37     1:14.39 (40.02)     1:57.01 (42.62)     2:38.94 (41.93)
  3 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:35.89    2:41.44        
                  33.81     1:13.33 (39.52)     1:57.42 (44.09)     2:41.44 (44.02)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:23.50  SMAX Silver Max
              2:41.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.50 - 2:41.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              2:25.16    2:23.63 SILV   
                  31.02     1:07.87 (36.85)     1:50.39 (42.52)     2:23.63 (33.24)
  2 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:27.36    2:23.70 SILV   
                  30.91     1:06.68 (35.77)     1:49.51 (42.83)     2:23.70 (34.19)
  3 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          2:26.31    2:24.73 SILV   
                  30.95     1:08.27 (37.32)     1:51.10 (42.83)     2:24.73 (33.63)
  4 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:25.51    2:25.69 SILV   
                  30.98     1:06.25 (35.27)     1:51.20 (44.95)     2:25.69 (34.49)
  5 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:28.00    2:26.14 SILV   
                  30.95     1:08.57 (37.62)     1:52.11 (43.54)     2:26.14 (34.03)
  6 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:25.76    2:27.29 SILV   
                  30.21     1:06.18 (35.97)     1:52.44 (46.26)     2:27.29 (34.85)
  7 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:31.07    2:28.13 SILV   
                  32.67     1:09.58 (36.91)     1:54.35 (44.77)     2:28.13 (33.78)
  8 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:25.26    2:28.33 SILV   
                  31.43     1:11.09 (39.66)     1:55.01 (43.92)     2:28.33 (33.32)
  9 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  2:25.68    2:28.42 SILV   
                  33.92     1:10.74 (36.82)     1:54.87 (44.13)     2:28.42 (33.55)
 10 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  2:25.11    2:28.57 SILV   
                  32.83     1:12.22 (39.39)     1:54.76 (42.54)     2:28.57 (33.81)
 11 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:27.57    2:28.61 SILV   
                  31.86     1:10.18 (38.32)     1:55.40 (45.22)     2:28.61 (33.21)
 12 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:26.76    2:28.72 SILV   
                  32.52     1:09.20 (36.68)     1:56.81 (47.61)     2:28.72 (31.91)
 13 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              2:30.27    2:28.82 SILV   
                  31.92     1:12.54 (40.62)     1:55.84 (43.30)     2:28.82 (32.98)
 14 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            2:26.13    2:29.00 SILV   
                  31.62     1:10.26 (38.64)     1:56.28 (46.02)     2:29.00 (32.72)
 15 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:27.66    2:29.07 SILV   
                  33.85     1:12.25 (38.40)     1:55.27 (43.02)     2:29.07 (33.80)
 16 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:29.90    2:29.19 SILV   
                  30.38     1:09.52 (39.14)     1:56.55 (47.03)     2:29.19 (32.64)
 17 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:26.91    2:29.26 SILV   
                  33.59     1:11.63 (38.04)     1:56.19 (44.56)     2:29.26 (33.07)
 18 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:32.71    2:29.33 SILV   
                  32.09     1:09.71 (37.62)     1:57.56 (47.85)     2:29.33 (31.77)
 19 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:28.95    2:29.94 SILV   
                  32.37     1:10.95 (38.58)     1:56.06 (45.11)     2:29.94 (33.88)
 20 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:31.13    2:29.97 SILV   
                  34.20     1:12.42 (38.22)     1:56.36 (43.94)     2:29.97 (33.61)
 21 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:26.18    2:30.05 SILV   
                  33.95     1:11.80 (37.85)     1:56.51 (44.71)     2:30.05 (33.54)
 22 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:28.39    2:30.08 SILV   
                  33.87     1:11.99 (38.12)     1:57.09 (45.10)     2:30.08 (32.99)
 23 Cheng, Britney            14 GATE-MR              2:26.74    2:30.12 SILV   
                  32.39     1:10.01 (37.62)     1:55.55 (45.54)     2:30.12 (34.57)
 24 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           2:34.07    2:30.40 SILV   
                  32.30     1:10.00 (37.70)     1:55.91 (45.91)     2:30.40 (34.49)
 25 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  2:28.23    2:30.58 SILV   
                  32.36     1:11.38 (39.02)     1:56.40 (45.02)     2:30.58 (34.18)
 26 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR          2:30.58    2:30.63 SILV   
                  31.50     1:11.51 (40.01)     1:56.07 (44.56)     2:30.63 (34.56)
 27 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               2:28.70    2:30.70 SILV   
                  30.94     1:07.92 (36.98)     1:55.74 (47.82)     2:30.70 (34.96)
 28 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           2:24.49    2:31.20 SILV   
                  32.18     1:09.63 (37.45)     1:55.44 (45.81)     2:31.20 (35.76)
 29 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         2:38.34    2:31.37 SILV   
                  33.93     1:11.49 (37.56)     1:56.63 (45.14)     2:31.37 (34.74)
 30 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              2:32.13    2:31.43 SILV   
                  32.09     1:10.16 (38.07)     1:56.33 (46.17)     2:31.43 (35.10)
 31 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:37.76    2:31.62 SILV   
                  35.74     1:14.03 (38.29)     1:57.81 (43.78)     2:31.62 (33.81)
 32 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           2:39.02    2:33.25 SILV   
                  33.41     1:12.88 (39.47)     1:59.75 (46.87)     2:33.25 (33.50)
 33 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR              2:35.43    2:33.59 SILV   
                  34.00     1:15.50 (41.50)     1:59.73 (44.23)     2:33.59 (33.86)
 34 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         2:38.57    2:33.87 SILV   
                  34.00     1:12.85 (38.85)     1:58.37 (45.52)     2:33.87 (35.50)
 35 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               2:33.35    2:33.88 SILV   
                  32.73     1:10.61 (37.88)     1:58.49 (47.88)     2:33.88 (35.39)
 36 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  2:33.54    2:34.11 SILV   
                  33.18     1:10.35 (37.17)     1:58.41 (48.06)     2:34.11 (35.70)
 37 Yanos, Claudia H          14 Flying Dolphins-MR   2:34.21    2:34.14 SILV   
                  33.01     1:10.36 (37.35)     1:58.36 (48.00)     2:34.14 (35.78)
 38 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  2:30.90    2:34.66 SILV   
                  34.33     1:12.91 (38.58)     1:59.93 (47.02)     2:34.66 (34.73)
 39 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:30.20    2:35.41 SILV   
                  34.15     1:17.03 (42.88)     1:59.64 (42.61)     2:35.41 (35.77)
 40 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           2:37.03    2:35.55 SILV   
                  33.42     1:12.59 (39.17)     2:01.37 (48.78)     2:35.55 (34.18)
 41 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              2:38.80    2:36.11 SILV   
                  32.23     1:12.25 (40.02)     2:01.05 (48.80)     2:36.11 (35.06)
 42 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         2:39.51    2:36.87 SILV   
                  37.06     1:17.35 (40.29)     2:01.22 (43.87)     2:36.87 (35.65)
 43 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   2:36.40    2:37.01 SILV   
                  35.73     1:16.00 (40.27)     2:01.30 (45.30)     2:37.01 (35.71)
 44 Pasion, Valerie B         14 Express Swimming-MR  2:35.34    2:37.65 SILV   
                  33.36     1:14.39 (41.03)     2:01.76 (47.37)     2:37.65 (35.89)
 45 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  2:37.42    2:38.59 SILV   
                  36.65     1:17.12 (40.47)     2:03.69 (46.57)     2:38.59 (34.90)
 46 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:30.04    2:38.60 SILV   
                  33.69     1:16.21 (42.52)     2:02.94 (46.73)     2:38.60 (35.66)
 47 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           2:40.86    2:39.24 SILV   
                  33.37     1:15.36 (41.99)     2:02.76 (47.40)     2:39.24 (36.48)
 48 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  2:39.88    2:39.56 SILV   
                  37.22     1:20.52 (43.30)     2:06.20 (45.68)     2:39.56 (33.36)
 49 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               2:37.32    2:40.18 SILV   
                  35.40     1:16.99 (41.59)     2:03.06 (46.07)     2:40.18 (37.12)
 50 Patterson, Erin M         13 GAEL-MR              2:38.79    2:40.60 SILV   
                  33.92     1:16.43 (42.51)     2:03.72 (47.29)     2:40.60 (36.88)
 51 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:33.91    2:40.70 SILV   
                  34.17     1:16.35 (42.18)     2:05.49 (49.14)     2:40.70 (35.21)
 52 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR              2:34.94    2:40.79 SILV   
                  36.45     1:18.87 (42.42)     2:04.25 (45.38)     2:40.79 (36.54)
 53 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR          2:26.92    2:41.59 SILV   
                  34.10     1:15.44 (41.34)     2:04.29 (48.85)     2:41.59 (37.30)
 54 Perez, Kyara              14 MAD-MR               2:37.35    2:41.62 SILV   
                  39.51     1:22.52 (43.01)     2:05.55 (43.03)     2:41.62 (36.07)
Non-Award Division  
  1 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:25.05    2:21.97 JO     
                  30.78     1:06.12 (35.34)     1:50.30 (44.18)     2:21.97 (31.67)
  2 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              2:40.44    2:42.27        
                  34.79     1:17.19 (42.40)     2:05.55 (48.36)     2:42.27 (36.72)
  3 Fafian, Katherine A       14 Rac @ Jcc-MR         2:39.84    2:44.35        
                  36.54     1:19.00 (42.46)     2:08.98 (49.98)     2:44.35 (35.37)
  4 Shen, Alexandra           14 HS-MR                2:38.97    2:45.01        
                  34.85     1:15.94 (41.09)     2:05.54 (49.60)     2:45.01 (39.47)
  5 Canales, Carolyn M        14 HS-MR                2:41.49    2:45.95        
                  33.37     1:16.24 (42.87)     2:07.72 (51.48)     2:45.95 (38.23)
  6 Wong, Samantha H          14 HS-MR                2:39.78    2:49.45        
                  36.37     1:19.00 (42.63)     2:09.12 (50.12)     2:49.45 (40.33)
  7 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  2:41.01    2:49.61        
                  37.27     1:18.19 (40.92)     2:09.12 (50.93)     2:49.61 (40.49)
  8 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                2:41.62    2:51.05        
                  37.37     1:21.30 (43.93)     2:11.11 (49.81)     2:51.05 (39.94)
 -- Hall, Corrine F           14 Express Swimming-MR  2:40.24         DQ        
      No Show Penalty Event - Misc
 -- Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR   2:30.74         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:35.22        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  2:39.82         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:07.00  SMAX Silver Max
              5:25.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:07.00 - 5:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            5:23.65    5:11.28 SILV   
                  35.00     1:17.32 (42.32)     1:57.33 (40.01)     2:37.13 (39.80)
        3:19.68 (42.55)     4:02.36 (42.68)     4:37.16 (34.80)     5:11.28 (34.12)
  2 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            5:20.65    5:11.57 SILV   
                  32.16     1:10.06 (37.90)     1:50.47 (40.41)     2:29.70 (39.23)
        3:15.17 (45.47)     4:00.45 (45.28)     4:36.65 (36.20)     5:11.57 (34.92)
  3 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          5:13.51    5:12.89 SILV   
                  33.78     1:14.04 (40.26)     1:52.46 (38.42)     2:31.53 (39.07)
        3:15.57 (44.04)     4:00.00 (44.43)     4:36.93 (36.93)     5:12.89 (35.96)
  4 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  5:17.49    5:16.92 SILV   
                  32.42     1:13.40 (40.98)     1:53.40 (40.00)     2:33.12 (39.72)
        3:18.23 (45.11)     4:04.14 (45.91)     4:41.10 (36.96)     5:16.92 (35.82)
  5 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              5:25.25    5:17.12 SILV   
                  34.42     1:13.66 (39.24)     1:53.02 (39.36)     2:31.21 (38.19)
        3:18.63 (47.42)     4:06.58 (47.95)     4:41.60 (35.02)     5:17.12 (35.52)
  6 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  5:12.84    5:17.36 SILV   
                  34.69     1:14.87 (40.18)     1:54.48 (39.61)     2:34.37 (39.89)
        3:21.24 (46.87)     4:09.04 (47.80)     4:43.86 (34.82)     5:17.36 (33.50)
  7 Chu, Annie                13 Twisters-MR          5:17.79    5:20.04 SILV   
                  33.97     1:14.57 (40.60)     1:56.17 (41.60)     2:36.40 (40.23)
        3:23.55 (47.15)     4:09.01 (45.46)     4:45.21 (36.20)     5:20.04 (34.83)
  8 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  5:19.04    5:20.36 SILV   
                  35.00     1:17.23 (42.23)     1:56.92 (39.69)     2:36.84 (39.92)
        3:23.69 (46.85)     4:11.70 (48.01)     4:46.59 (34.89)     5:20.36 (33.77)
  9 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            5:18.72    5:21.39 SILV   
                  34.80     1:14.85 (40.05)     1:57.67 (42.82)     2:40.31 (42.64)
        3:23.80 (43.49)     4:11.47 (47.67)     4:46.44 (34.97)     5:21.39 (34.95)
 10 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  5:14.57    5:23.01 SILV   
                  34.69     1:16.95 (42.26)     1:57.41 (40.46)     2:38.17 (40.76)
        3:25.88 (47.71)     4:12.92 (47.04)     4:48.63 (35.71)     5:23.01 (34.38)
Non-Award Division  
  1 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   5:07.40    5:02.30 JO     
                  30.91     1:09.22 (38.31)     1:47.22 (38.00)     2:23.94 (36.72)
        3:09.07 (45.13)     3:55.84 (46.77)     4:30.09 (34.25)     5:02.30 (32.21)
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         5:12.83    5:06.12 JO     
                  31.25     1:07.73 (36.48)     1:45.56 (37.83)     2:23.06 (37.50)
        3:09.16 (46.10)     3:55.50 (46.34)     4:31.20 (35.70)     5:06.12 (34.92)
  3 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              5:13.77    5:06.17 JO     
                  33.85     1:12.42 (38.57)     1:52.07 (39.65)     2:30.09 (38.02)
        3:13.50 (43.41)     3:56.36 (42.86)     4:31.98 (35.62)     5:06.17 (34.19)
  4 Yanos, Claudia H          14 Flying Dolphins-MR   5:19.59    5:27.29        
                  33.89     1:15.11 (41.22)     1:54.76 (39.65)     2:33.96 (39.20)
        3:22.90 (48.94)     4:13.43 (50.53)     4:50.27 (36.84)     5:27.29 (37.02)
  5 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  5:10.16    5:28.47        
                  37.79     1:22.03 (44.24)     2:04.73 (42.70)     2:45.85 (41.12)
        3:29.97 (44.12)     4:16.23 (46.26)     4:52.97 (36.74)     5:28.47 (35.50)
  6 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  5:24.52    5:37.01        
                  34.61     1:16.23 (41.62)     1:59.56 (43.33)     2:42.39 (42.83)
        3:33.33 (50.94)     4:24.17 (50.84)     5:00.45 (36.28)     5:37.01 (36.56)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.60  SMAX Silver Max
                28.29  TC 15-18 Team Challenge
                28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Liu, Serina               16 NCAC-MR                26.57      27.43 TC     
SILV - Division  
  1 Gasic, Andrea             17 RI Marlins-MR          26.79      26.74 TC     
  2 Peirovani, Armita         18 Phoenix-MR             27.32      26.77 TC     
  3 March, Victoria A         15 Phoenix-MR             27.71      26.78 TC     
  4 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR            26.86      27.02 TC     
  5 Lou, Erica                15 Twisters-MR            27.19      27.11 TC     
  6 Shkolyar, Megan           15 WAC-MR                 27.13      27.54 TC     
  7 Howard, Brianna           15 NFS-MR                 27.77      27.67 TC     
  8 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR            27.41      27.76 TC     
  9 Wang, Carol               15 GATE-MR                27.66      27.89 TC     
 10 Brewster, Nadine L        15 Unhes-Mr-MR            28.08      27.94 TC     
 11 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR                27.15      27.95 TC     
 12 Peralta, Loren S          18 APEX-MR                27.18      28.07 TC     
 13 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR               28.24      28.15 TC     
Non-Award Division  
  1 Negron, Luz               17 MAD-MR                 26.66      26.49 SMAX   
  2 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR            27.00      26.60 SMAX   
  3 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR                27.26      28.43        
  4 Lou, Jessica              17 Twisters-MR            27.99      28.45        
  5 Rhodd, Holland M          17 Manhattan Makos-MR     28.18      28.52        
  6 Duval, Rachelle R         17 Unhes-Mr-MR            27.97      28.63        
  7 Broderick, Amanda K       15 GAEL-MR                27.85      28.89        
 -- Covaci, Kristie-Anna      16 NYCC-MR                27.03         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR     27.74         DQ        
      Declared false start
 -- Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR              25.58         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.80  SMAX Silver Max
              1:01.09  TC 15-18 Team Challenge
              1:01.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lou, Erica                15 Twisters-MR            58.33      58.24 TC     
                  27.76       58.24 (30.48)                                        
  2 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR            59.87      58.32 TC     
                  28.51       58.32 (29.81)                                        
  3 Markunas, Rebecca R       15 Twisters-MR            59.84      58.47 TC     
                  27.99       58.47 (30.48)                                        
  4 Peirovani, Armita         18 Phoenix-MR             59.89      58.72 TC     
                  27.84       58.72 (30.88)                                        
  5 March, Victoria A         15 Phoenix-MR           1:00.54      59.07 TC     
                  28.01       59.07 (31.06)                                        
  6 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             1:00.91    1:00.07 TC     
                  28.81     1:00.07 (31.26)                                        
  7 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR            59.40    1:00.12 TC     
                  28.35     1:00.12 (31.77)                                        
  8 Shkolyar, Megan           15 WAC-MR                 59.66    1:00.26 TC     
                  28.20     1:00.26 (32.06)                                        
  9 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR                59.92    1:00.42 TC     
                  28.94     1:00.42 (31.48)                                        
 10 Liu, Serina               16 NCAC-MR                59.33    1:00.46 TC     
                  28.88     1:00.46 (31.58)                                        
 11 Peralta, Loren S          18 APEX-MR                58.93    1:00.58 TC     
                  29.19     1:00.58 (31.39)                                        
 12 Lachhab, Hanaa            15 Twisters-MR            59.02    1:00.80 TC     
                  29.16     1:00.80 (31.64)                                        
 13 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          1:00.45    1:00.88 TC     
                  28.98     1:00.88 (31.90)                                        
 14 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  1:00.45    1:01.04 TC     
                  29.04     1:01.04 (32.00)                                        
Non-Award Division  
  1 Wilson, Tori P            16 NFS-MR                 58.10      57.52 SMAX   
                  27.48       57.52 (30.04)                                        
  2 Rhodd, Holland M          17 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:01.62        
                  29.07     1:01.62 (32.55)                                        
  3 O'Reilly, Maggie R        15 GAEL-MR              1:00.11    1:01.87        
                  29.37     1:01.87 (32.50)                                        
  4 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR              1:01.00    1:02.18        
                  29.47     1:02.18 (32.71)                                        
  5 Wang, Carol               15 GATE-MR              1:00.76    1:02.27        
                  29.44     1:02.27 (32.83)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.50  SMAX Silver Max
              2:10.59  TC 15-18 Team Challenge
              2:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:06.45    2:05.46 TC     
                  28.78     1:00.75 (31.97)     1:33.97 (33.22)     2:05.46 (31.49)
  2 Phang, Yee C              16 Twisters-MR          2:10.22    2:08.30 TC     
                  29.07     1:01.38 (32.31)     1:35.21 (33.83)     2:08.30 (33.09)
  3 Gasic, Andrea             17 RI Marlins-MR        2:08.30    2:08.69 TC     
                  29.48     1:02.61 (33.13)     1:36.30 (33.69)     2:08.69 (32.39)
  4 Lou, Erica                15 Twisters-MR          2:07.98    2:08.81 TC     
                  29.12     1:01.28 (32.16)     1:34.08 (32.80)     2:08.81 (34.73)
  5 Cole, Mikaela G           15 APEX-MR              2:07.63    2:09.68 TC     
                  29.16     1:01.91 (32.75)     1:35.32 (33.41)     2:09.68 (34.36)
Non-Award Division  
  1 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             2:10.15    2:12.75        
                  29.88     1:03.42 (33.54)     1:38.33 (34.91)     2:12.75 (34.42)
  2 Peralta, Loren S          18 APEX-MR              2:09.88    2:16.02        
                  30.38     1:04.60 (34.22)     1:40.40 (35.80)     2:16.02 (35.62)
 -- Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            2:09.27        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.00  SMAX Silver Max
              5:39.99  TC 15-18 Team Challenge
              5:39.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E        15 GAEL-MR              5:39.77    5:29.58 SMAX   
                  28.42       59.79 (31.37)     1:32.32 (32.53)     2:05.90 (33.58)
        2:40.12 (34.22)     3:13.99 (33.87)     3:48.34 (34.35)     4:22.51 (34.17)
        4:56.53 (34.02)     5:29.58 (33.05)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.50  SMAX Silver Max
              1:10.09  TC 15-18 Team Challenge
              1:10.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Peirovani, Armita         18 Phoenix-MR           1:09.76    1:06.46 TC     
                  32.44     1:06.46 (34.02)                                        
  2 Phang, Yee C              16 Twisters-MR          1:05.98    1:07.14 TC     
                  32.85     1:07.14 (34.29)                                        
  3 Gonzalez, Angelika        15 MAD-MR               1:09.70    1:07.24 TC     
                  32.91     1:07.24 (34.33)                                        
  4 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          1:09.49    1:07.44 TC     
                  33.29     1:07.44 (34.15)                                        
  5 Wang, Carol               15 GATE-MR              1:08.21    1:07.51 TC     
                  33.03     1:07.51 (34.48)                                        
  6 Cavanaugh, Katherine      17 WAC-MR               1:07.28    1:07.62 TC     
                  32.37     1:07.62 (35.25)                                        
  7 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR              1:06.34    1:07.98 TC     
                  32.73     1:07.98 (35.25)                                        
  8 Oczos, Gabrielle          15 HS-MR                1:07.43    1:08.75 TC     
                  33.18     1:08.75 (35.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Peralta, Loren S          18 APEX-MR              1:10.01    1:10.26        
                  34.26     1:10.26 (36.00)                                        
  2 Shkolyar, Megan           15 WAC-MR               1:09.11    1:10.90        
                  35.02     1:10.90 (35.88)                                        
  3 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          1:09.27    1:11.33        
                  34.50     1:11.33 (36.83)                                        
  4 Broderick, Amanda K       15 GAEL-MR              1:09.44    1:11.37        
                  34.99     1:11.37 (36.38)                                        
  5 Liu, Serina               16 NCAC-MR              1:09.60    1:11.45        
                  34.97     1:11.45 (36.48)                                        
  6 Ferretti, Gianna M        15 Express Swimming-MR  1:09.50    1:13.28        
                  35.23     1:13.28 (38.05)                                        
 -- Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            1:07.32        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  TC 15-18 Team Challenge
              2:29.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:23.41    2:21.23 TC     
                  34.26     1:09.92 (35.66)     1:46.56 (36.64)     2:21.23 (34.67)
  2 Wang, Carol               15 GATE-MR              2:27.24    2:25.59 TC     
                  35.27     1:11.98 (36.71)     1:49.19 (37.21)     2:25.59 (36.40)
  3 Bay, Alexandria M         16 Twisters-MR          2:24.98    2:26.03 TC     
                  34.29     1:10.63 (36.34)     1:47.78 (37.15)     2:26.03 (38.25)
  4 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR              2:22.05    2:28.43 TC     
                  34.25     1:10.85 (36.60)     1:49.37 (38.52)     2:28.43 (39.06)
Non-Award Division  
  1 Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            2:24.78    2:21.00 SMAX   
                  32.99     1:07.78 (34.79)     1:44.58 (36.80)     2:21.00 (36.42)
  2 Oczos, Gabrielle          15 HS-MR                2:28.88    2:35.23        
                  36.01     1:14.79 (38.78)     1:54.78 (39.99)     2:35.23 (40.45)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.20  SMAX Silver Max
              1:20.89  TC 15-18 Team Challenge
              1:20.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR          1:17.02    1:15.21 TC     
                  36.28     1:15.21 (38.93)                                        
  2 Immitti, Samantha         15 WAC-MR               1:17.17    1:15.94 TC     
                  35.47     1:15.94 (40.47)                                        
  3 Bianco, Sara E            16 HS-MR                1:18.94    1:18.72 TC     
                  36.92     1:18.72 (41.80)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          1:17.71    1:19.11 TC     
                  36.81     1:19.11 (42.30)                                        
  4 Broderick, Amanda K       15 GAEL-MR              1:19.54    1:19.11 TC     
                  38.13     1:19.11 (40.98)                                        
  6 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             1:17.98    1:20.05 TC     
                  36.96     1:20.05 (43.09)                                        
  7 Phadael, Lauryn M         16 Express Swimming-MR  1:19.80    1:20.53 TC     
                  37.29     1:20.53 (43.24)                                        
Non-Award Division  
  1 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  1:19.38    1:21.28        
                  39.47     1:21.28 (41.81)                                        
  2 Wang, Carol               15 GATE-MR              1:20.17    1:22.79        
                  38.90     1:22.79 (43.89)                                        
 -- Covaci, Kristie-Anna      16 NYCC-MR              1:19.71         NS        
 -- Pearson, Elizabeth        15 NYCC-MR              1:17.13         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:50.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Immitti, Samantha         15 WAC-MR               2:47.21    2:45.06 TC     
                  37.15     1:18.84 (41.69)     2:01.39 (42.55)     2:45.06 (43.67)
  2 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR          2:48.38    2:46.19 TC     
                  38.24     1:20.37 (42.13)     2:03.67 (43.30)     2:46.19 (42.52)
  3 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:47.96    2:49.59 TC     
                  37.20     1:20.05 (42.85)     2:04.73 (44.68)     2:49.59 (44.86)
  4 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             2:46.04    2:50.37 TC     
                  38.24     1:21.01 (42.77)     2:04.81 (43.80)     2:50.37 (45.56)
Non-Award Division  
  1 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  2:47.46    2:42.68 SMAX   
                  37.01     1:18.37 (41.36)     2:00.77 (42.40)     2:42.68 (41.91)
  2 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          2:50.16    2:56.12        
                  39.37     1:23.81 (44.44)     2:09.80 (45.99)     2:56.12 (46.32)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  TC 15-18 Team Challenge
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR  1:05.04    1:05.74 TC     
                  29.54     1:05.74 (36.20)                                        
  2 March, Victoria A         15 Phoenix-MR           1:08.39    1:06.05 TC     
                  29.93     1:06.05 (36.12)                                        
  3 Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            1:06.41    1:06.09 TC     
                  30.14     1:06.09 (35.95)                                        
  4 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           1:08.39    1:06.85 TC     
                  30.57     1:06.85 (36.28)                                        
  5 Gasic, Andrea             17 RI Marlins-MR        1:07.21    1:07.55 TC     
                  30.71     1:07.55 (36.84)                                        
  6 Oczos, Gabrielle          15 HS-MR                1:06.50    1:08.55 TC     
                  31.86     1:08.55 (36.69)                                        
  7 O'Reilly, Maggie R        15 GAEL-MR              1:09.58    1:08.77 TC     
                  32.15     1:08.77 (36.62)                                        
Non-Award Division  
  1 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          1:05.02    1:03.78 SMAX   
                  29.68     1:03.78 (34.10)                                        
  2 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR              1:06.27    1:09.87        
                  32.38     1:09.87 (37.49)                                        
  3 Lou, Erica                15 Twisters-MR          1:05.76    1:10.06        
                  31.65     1:10.06 (38.41)                                        
  4 Markunas, Rebecca R       15 Twisters-MR          1:08.47    1:16.38        
                  33.46     1:16.38 (42.92)                                        
 -- Cusumano, Nicole          17 WAC-MR               1:09.00         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.00  SMAX Silver Max
              2:33.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:33.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lou, Erica                15 Twisters-MR          2:32.09    2:28.60 SMAX   
                  32.13     1:10.36 (38.23)     1:50.44 (40.08)     2:28.60 (38.16)
  2 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR              2:30.24    2:36.24        
                  33.71     1:12.95 (39.24)     1:54.02 (41.07)     2:36.24 (42.22)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:20.00  SMAX Silver Max
              2:29.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:29.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lou, Erica                15 Twisters-MR          2:20.80    2:20.46 TC     
                  31.17     1:06.36 (35.19)     1:47.64 (41.28)     2:20.46 (32.82)
  2 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  2:22.21    2:21.05 TC     
                  31.95     1:08.15 (36.20)     1:50.13 (41.98)     2:21.05 (30.92)
  3 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:29.25    2:24.99 TC     
                  30.82     1:06.72 (35.90)     1:53.96 (47.24)     2:24.99 (31.03)
  4 Bay, Alexandria M         16 Twisters-MR          2:25.16    2:25.42 TC     
                  30.36     1:07.70 (37.34)     1:53.09 (45.39)     2:25.42 (32.33)
  5 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:27.11    2:26.88 TC     
                  32.54     1:07.52 (34.98)     1:52.37 (44.85)     2:26.88 (34.51)
  6 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             2:29.61    2:28.89 TC     
                  32.13     1:11.85 (39.72)     1:54.62 (42.77)     2:28.89 (34.27)
  7 Liu, Serina               16 NCAC-MR              2:28.71    2:29.08 TC     
                  33.00     1:11.72 (38.72)     1:55.94 (44.22)     2:29.08 (33.14)
Non-Award Division  
  1 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          2:29.28    2:31.81        
                  33.02     1:11.68 (38.66)     1:56.50 (44.82)     2:31.81 (35.31)
  2 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR              2:26.98    2:33.67        
                  34.01     1:11.11 (37.10)     1:57.88 (46.77)     2:33.67 (35.79)
  3 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          2:29.55    2:36.87        
                  34.07     1:14.58 (40.51)     2:00.33 (45.75)     2:36.87 (36.54)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:05.00  SMAX Silver Max
              5:23.29  TC 15-18 Team Challenge
              5:23.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bianco, Sara E            16 HS-MR                5:12.46    5:09.62 TC     
                  32.39     1:11.01 (38.62)     1:48.10 (37.09)     2:24.94 (36.84)
        3:11.26 (46.32)     3:57.86 (46.60)     4:34.24 (36.38)     5:09.62 (35.38)
Non-Award Division  
  1 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          5:22.47    5:31.40        
                  33.89     1:16.47 (42.58)     1:58.48 (42.01)     2:39.99 (41.51)
        3:27.59 (47.60)     4:16.41 (48.82)     4:54.18 (37.77)     5:31.40 (37.22)
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 London, Katherine         14 WAC-MR                    NT      26.06        
  2 Flagiello, Olivia         14 WAC-MR                    NT      27.05        
  3 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                   NT      33.21        
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 London, Katherine         14 WAC-MR                    NT      25.84        
  2 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR                    NT      27.62        
  3 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR              NT      28.13        
  4 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR              NT      29.00        
  5 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR              NT      31.91        
                  32.45           31.91 ( )                                        
  6 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR        NT      33.48        
 
Girls 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR                   NT    1:00.74        
                  29.11     1:00.74 (31.63)                                        
  2 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR              NT    1:01.15        
                  29.88     1:01.15 (31.27)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                   NT    2:08.12        
                  28.71     1:00.95 (32.24)     1:34.78 (33.83)     2:08.12 (33.34)
  2 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR       NT    2:09.73        
                  29.85     1:03.09 (33.24)     1:36.95 (33.86)     2:09.73 (32.78)
  3 Thomas, Christine A       10 FLY-MR                    NT    2:52.85        
                  36.48     1:21.13 (44.65)   2:52.85 (1:31.72)                    
 
Girls 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR               NT      31.71        
  2 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR       NT      33.01        
  3 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR        NT      33.46        
  4 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR              NT      33.76        
  5 Liew, Briana J            11 GATE-MR                   NT      34.76        
  6 Minca, Serena A           12 FLY-MR                    NT      35.95        
  7 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR                   NT      37.16        
  8 Karabees-Lamer, Devon A   10 NYCC-MR                   NT      37.59        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanos, Claudia H          14 Flying Dolphins-MR        NT    1:09.64        
                  34.12     1:09.64 (35.52)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR       NT    1:07.44        
                  31.98     1:07.44 (35.46)                                        
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:07.60        
                  33.46     1:07.60 (34.14)                                        
  3 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR                NT    1:12.49        
                  34.85     1:12.49 (37.64)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR        NT    2:25.69        
                  33.98     1:10.24 (36.26)     1:48.06 (37.82)     2:25.69 (37.63)
 -- Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Madeline            14 NYCC-MR                   NT    2:21.98        
                  32.44     1:08.18 (35.74)     1:44.75 (36.57)     2:21.98 (37.23)
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR                   NT    1:16.44        
                  36.50     1:16.44 (39.94)                                        
  2 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:17.47        
                  36.41     1:17.47 (41.06)                                        
  3 Rohan, Julia R            14 WEST-MR                   NT    1:17.64        
                  36.24     1:17.64 (41.40)                                        
  4 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR       NT    1:18.49        
                  37.36     1:18.49 (41.13)                                        
  5 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                   NT    1:20.31        
                  36.83     1:20.31 (43.48)                                        
  6 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR              NT    1:21.99        
                  37.60     1:21.99 (44.39)                                        
  7 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR               NT    1:36.01        
                  45.45     1:36.01 (50.56)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                   NT    1:42.32        
                  48.15     1:42.32 (54.17)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR                   NT    1:06.87        
                  31.00     1:06.87 (35.87)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR                   NT    1:08.05        
                  30.68     1:08.05 (37.37)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.00 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR            32.32      32.19 SILV   
  2 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR                32.53      32.27 SILV   
  3 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           33.63      32.44 SILV   
  4 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR             32.34      32.45 SILV   
  5 Jeong, Eugene             10 FLY-MR                 32.71      32.62 SILV   
  6 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                33.34      32.81 SILV   
  7 Greenberg, Michael        10 WAC-MR                 33.67      32.89 SILV   
  8 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR                 34.19      33.02 SILV   
  9 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                33.34      33.05 SILV   
 10 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     33.28      33.09 SILV   
 11 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  33.04      33.10 SILV   
 12 Kim, William M            10 Phoenix-MR             32.78      33.16 SILV   
 13 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR            32.91      33.21 SILV   
 14 Campanile, John A          9 GAEL-MR                33.64      33.30 SILV   
 15 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    33.36      33.31 SILV   
 15 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR           34.51      33.31 SILV   
 15 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR     34.84      33.31 SILV   
 18 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR           32.63      33.32 SILV   
 19 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR           33.97      33.42 SILV   
 20 Ma, Jared W                9 HS-MR                  34.83      33.46 SILV   
 21 Piutchouk, Max             9 WAC-MR                 33.90      33.50 SILV   
 22 Rikic, Aidan               9 WAC-MR                 33.93      33.52 SILV   
 23 Langhorn, Devin           10 UN-MR                  34.83      33.59 SILV   
 24 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR    33.05      33.64 SILV   
 25 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR              34.33      33.73 SILV   
 26 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 33.57      33.93 SILV   
 26 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 33.51      33.93 SILV   
 28 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                34.70      34.02 SILV   
 29 Espinal, Joseph E         10 FLY-MR                 34.76      34.11 SILV   
 30 Ehrenfeld, Hayden J       10 WEST-MR                33.91      34.35 SILV   
 31 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR            34.50      34.48 SILV   
 32 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     33.46      34.51 SILV   
 33 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR                 34.80      34.58 SILV   
 34 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR             35.02      34.78 SILV   
 35 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR    34.70      34.82 SILV   
 36 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR    33.51      34.98 SILV   
 37 Wehbe, Nicholas R         10 Express Swimming-MR    34.52      35.06 SILV   
 38 Zhang, David              10 GATE-MR                35.15      35.09 SILV   
 39 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           34.93      35.16 SILV   
 -- Hwang, Alex               10 GATE-MR                34.37         DQ        
      No Show Penalty Event
Non-Award Division  
  1 Scala, William H           8 WEST-MR                32.15      31.32 JO     
  2 Du, David                 10 Phoenix-MR             33.20      31.49 JO     
  3 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR            32.17      31.85 JO     
  4 Hardart, Max              10 Badger-MR              34.27      31.89 JO     
  5 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR    32.35      31.90 JO     
  5 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR          32.43      31.90 JO     
  7 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              32.25      31.92 JO     
  8 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            32.01      31.98 JO     
  9 Chang, Steven R            8 FLY-MR                 34.87      35.33        
 10 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR            34.53      35.39        
 11 Forrester, Connor C        9 WEST-MR                35.11      35.42        
 12 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR    34.95      35.47        
 13 Suau, Anthony M           10 Express Swimming-MR    34.17      35.70        
 14 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR                 34.68      36.41        
 15 Peng, Greg W               8 APEX-MR                34.49      36.62        
 16 Laskey, Ian                9 WAC-MR                 34.48      38.42        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         1:13.99    1:11.71 SILV   
                  34.45     1:11.71 (37.26)                                        
  2 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               1:13.51    1:11.85 SILV   
                  33.37     1:11.85 (38.48)                                        
  3 Du, David                 10 Phoenix-MR           1:15.53    1:11.92 SILV   
                  33.71     1:11.92 (38.21)                                        
  4 Chen, Darian              10 NCAC-MR              1:15.35    1:11.94 SILV   
                  33.36     1:11.94 (38.58)                                        
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:13.19    1:12.01 SILV   
                  34.82     1:12.01 (37.19)                                        
  6 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR        1:12.51    1:12.38 SILV   
                  33.84     1:12.38 (38.54)                                        
  7 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:12.44    1:12.65 SILV   
                  34.19     1:12.65 (38.46)                                        
  8 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:12.97    1:12.66 SILV   
                  34.73     1:12.66 (37.93)                                        
  8 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR          1:14.13    1:12.66 SILV   
                  34.60     1:12.66 (38.06)                                        
 10 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR          1:14.64    1:12.93 SILV   
                  34.25     1:12.93 (38.68)                                        
 11 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:12.76    1:12.97 SILV   
                  34.74     1:12.97 (38.23)                                        
 12 Hardart, Max              10 Badger-MR            1:14.67    1:13.10 SILV   
                  35.34     1:13.10 (37.76)                                        
 13 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:13.21    1:13.38 SILV   
                  35.41     1:13.38 (37.97)                                        
 14 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR               1:17.49    1:13.44 SILV   
                  34.60     1:13.44 (38.84)                                        
 15 Zezula, Patryk             9 Twisters-MR          1:16.72    1:13.68 SILV   
                  35.03     1:13.68 (38.65)                                        
 16 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:16.56    1:14.07 SILV   
                  34.57     1:14.07 (39.50)                                        
 17 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR              1:11.70    1:14.12 SILV   
                  34.47     1:14.12 (39.65)                                        
 18 Greenberg, Michael        10 WAC-MR               1:14.38    1:14.41 SILV   
                  35.30     1:14.41 (39.11)                                        
 19 Wehbe, Nicholas R         10 Express Swimming-MR  1:18.18    1:14.56 SILV   
                  34.85     1:14.56 (39.71)                                        
 20 Tollinchi, Michael-Antho  10 Sailfish-MR          1:13.73    1:14.65 SILV   
                  34.59     1:14.65 (40.06)                                        
 21 Rikic, Aidan               9 WAC-MR               1:16.23    1:15.34 SILV   
                  35.71     1:15.34 (39.63)                                        
 22 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR               1:14.58    1:15.36 SILV   
                  35.33     1:15.36 (40.03)                                        
 23 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   1:16.39    1:15.42 SILV   
                  35.58     1:15.42 (39.84)                                        
 24 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR           1:16.20    1:15.44 SILV   
                  35.79     1:15.44 (39.65)                                        
 25 DU, Ethan                  8 NCAC-MR              1:14.86    1:15.51 SILV   
                  35.80     1:15.51 (39.71)                                        
 26 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:16.93    1:15.55 SILV   
                  36.46     1:15.55 (39.09)                                        
 27 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR            1:15.68    1:15.95 SILV   
                  35.43     1:15.95 (40.52)                                        
 28 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:16.82    1:16.11 SILV   
                  35.02     1:16.11 (41.09)                                        
 29 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   1:15.58    1:16.13 SILV   
                  35.59     1:16.13 (40.54)                                        
 30 Espinal, Joseph E         10 FLY-MR               1:16.95    1:16.40 SILV   
                  36.37     1:16.40 (40.03)                                        
 31 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:16.70    1:16.70 SILV   
                  36.66     1:16.70 (40.04)                                        
 32 Peng, Greg W               8 APEX-MR              1:16.18    1:16.79 SILV   
                  35.48     1:16.79 (41.31)                                        
 33 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  1:15.38    1:16.82 SILV   
                  36.00     1:16.82 (40.82)                                        
 34 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR         1:16.55    1:16.99 SILV   
                  36.33     1:16.99 (40.66)                                        
 35 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:17.00    1:17.04 SILV   
                  37.41     1:17.04 (39.63)                                        
 36 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR          1:16.28    1:18.01 SILV   
                  35.66     1:18.01 (42.35)                                        
 37 Cui, Ryan                 10 NCAC-MR              1:15.06    1:18.07 SILV   
                  37.40     1:18.07 (40.67)                                        
 38 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR  1:17.33    1:18.10 SILV   
                  36.92     1:18.10 (41.18)                                        
 39 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:17.48    1:18.37 SILV   
                  37.62     1:18.37 (40.75)                                        
Non-Award Division  
  1 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:12.83    1:09.86 JO     
                  33.82     1:09.86 (36.04)                                        
  2 Scala, William H           8 WEST-MR              1:12.07    1:09.97 JO     
                  33.25     1:09.97 (36.72)                                        
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR           1:11.68    1:10.93 JO     
                  33.89     1:10.93 (37.04)                                        
  4 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   1:12.05    1:11.41 JO     
                  34.13     1:11.41 (37.28)                                        
  5 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:17.76    1:18.76        
                  36.89     1:18.76 (41.87)                                        
  6 Zhang, David              10 GATE-MR              1:17.21    1:19.28        
                  38.62     1:19.28 (40.66)                                        
  7 Campanile, John A          9 GAEL-MR              1:16.93    1:19.55        
                  37.09     1:19.55 (42.46)                                        
  8 Riviello, Joseph C        10 Sailfish-MR          1:17.19    1:19.64        
                  38.33     1:19.64 (41.31)                                        
  9 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:15.77    1:20.68        
                  36.52     1:20.68 (44.16)                                        
 10 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:16.19    1:22.04        
                  38.09     1:22.04 (43.95)                                        
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR          1:11.70         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.00 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            2:37.94    2:33.69 SILV   
                  35.62     1:15.05 (39.43)     1:54.89 (39.84)     2:33.69 (38.80)
  2 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           2:32.95    2:34.22 SILV   
                  35.04     1:13.60 (38.56)     1:55.56 (41.96)     2:34.22 (38.66)
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR           2:34.70    2:34.35 SILV   
                  35.25     1:14.72 (39.47)     1:55.29 (40.57)     2:34.35 (39.06)
  4 Hardart, Max              10 Badger-MR            2:38.41    2:35.66 SILV   
                  36.40     1:17.72 (41.32)     1:58.36 (40.64)     2:35.66 (37.30)
  5 Min, Christopher K        10 FLY-MR               2:35.70    2:36.00 SILV   
                  34.79     1:15.01 (40.22)     1:55.98 (40.97)     2:36.00 (40.02)
  6 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   2:40.43    2:36.90 SILV   
                  35.68     1:17.33 (41.65)     1:57.43 (40.10)     2:36.90 (39.47)
  7 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         2:39.41    2:36.96 SILV   
                  36.44     1:17.06 (40.62)     1:57.80 (40.74)     2:36.96 (39.16)
  8 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR          2:41.06    2:37.29 SILV   
                  36.88     1:16.56 (39.68)     1:57.53 (40.97)     2:37.29 (39.76)
  9 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              2:35.07    2:37.48 SILV   
                  36.19     1:17.15 (40.96)     1:58.73 (41.58)     2:37.48 (38.75)
 10 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  2:33.69    2:37.78 SILV   
                  35.99     1:15.99 (40.00)     1:57.99 (42.00)     2:37.78 (39.79)
 11 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               2:36.37    2:37.80 SILV   
                  34.83     1:15.19 (40.36)     1:56.76 (41.57)     2:37.80 (41.04)
 12 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR           2:36.21    2:38.71 SILV   
                  35.91     1:16.82 (40.91)     1:59.37 (42.55)     2:38.71 (39.34)
 13 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   2:44.54    2:38.79 SILV   
                  37.27     1:18.85 (41.58)     2:00.65 (41.80)     2:38.79 (38.14)
 14 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  2:43.55    2:38.98 SILV   
                  37.14     1:18.22 (41.08)     1:59.75 (41.53)     2:38.98 (39.23)
 15 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR        2:41.52    2:39.94 SILV   
                  34.11     1:13.70 (39.59)     1:57.40 (43.70)     2:39.94 (42.54)
 16 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              2:45.45    2:40.63 SILV   
                  35.05     1:17.31 (42.26)     2:00.72 (43.41)     2:40.63 (39.91)
 17 Peng, Greg W               8 APEX-MR              2:49.10    2:49.25 SILV   
                  36.92     1:18.99 (42.07)     2:04.68 (45.69)     2:49.25 (44.57)
 18 Rikic, Aidan               9 WAC-MR               2:46.71    2:49.55 SILV   
                  37.90     1:21.79 (43.89)     2:07.48 (45.69)     2:49.55 (42.07)
Non-Award Division  
  1 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                2:33.00    2:28.29 JO     
                  32.89     1:10.67 (37.78)     1:50.72 (40.05)     2:28.29 (37.57)
  2 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR  2:32.82    2:31.96 JO     
                  33.27     1:11.29 (38.02)     1:52.11 (40.82)     2:31.96 (39.85)
  3 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR       NT    2:51.12        
                  38.94     1:23.79 (44.85)     2:08.59 (44.80)     2:51.12 (42.53)
  4 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  2:45.20    2:51.53        
                  38.28     1:22.26 (43.98)     2:07.37 (45.11)     2:51.53 (44.16)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.00 - 7:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          6:51.53    6:45.91 SILV   
                  35.79     1:16.29 (40.50)     1:58.10 (41.81)     2:39.67 (41.57)
        3:20.83 (41.16)     4:02.02 (41.19)     4:44.96 (42.94)     5:27.26 (42.30)
        6:07.15 (39.89)     6:45.91 (38.76)                                        
  2 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            6:59.65    6:47.47 SILV   
                  36.00     1:16.11 (40.11)     1:57.69 (41.58)     2:39.54 (41.85)
        3:21.34 (41.80)     4:03.26 (41.92)     4:45.00 (41.74)     5:26.78 (41.78)
        6:08.67 (41.89)     6:47.47 (38.80)                                        
  3 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               6:56.51    6:57.24 SILV   
                  35.41     1:17.02 (41.61)     2:00.28 (43.26)     2:43.23 (42.95)
        3:26.02 (42.79)     4:09.72 (43.70)     4:52.94 (43.22)     5:36.42 (43.48)
        6:18.34 (41.92)     6:57.24 (38.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Lai, Christopher B        10 HS-MR                6:46.00    6:28.12 JO     
                  31.17     1:08.43 (37.26)     1:48.04 (39.61)     2:27.90 (39.86)
        3:08.64 (40.74)     3:49.22 (40.58)     4:30.49 (41.27)     5:11.86 (41.37)
        5:51.11 (39.25)     6:28.12 (37.01)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brennan, Joe V            10 CIY-MR                 39.31      37.70 SILV   
  2 Du, David                 10 Phoenix-MR             38.15      37.86 SILV   
  3 Hardart, Max              10 Badger-MR              40.09      38.06 SILV   
  4 Riviello, Joseph C        10 Sailfish-MR            39.38      38.38 SILV   
  5 Forrester, Connor C        9 WEST-MR                39.22      38.49 SILV   
  6 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            37.54      38.54 SILV   
  7 Kim, William M            10 Phoenix-MR             38.87      38.68 SILV   
  8 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR             38.37      38.70 SILV   
  8 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              38.88      38.70 SILV   
 10 Konviser, Eric L           9 UN-MR                  39.91      38.77 SILV   
 10 Scala, William H           8 WEST-MR                38.89      38.77 SILV   
 12 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           39.08      38.90 SILV   
 13 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR                39.20      39.29 SILV   
 14 Rikic, Aidan               9 WAC-MR                 39.67      39.37 SILV   
 15 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR           39.05      39.60 SILV   
 16 Piutchouk, Max             9 WAC-MR                 42.04      39.61 SILV   
 17 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR            40.35      39.68 SILV   
 18 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                40.49      39.79 SILV   
 19 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR           39.86      39.82 SILV   
 20 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR            42.52      40.03 SILV   
 21 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                39.81      40.06 SILV   
 22 Tollinchi, Michael-Antho  10 Sailfish-MR            41.78      40.10 SILV   
 23 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR    39.04      40.23 SILV   
 24 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR            41.30      40.26 SILV   
 25 Suau, Anthony M           10 Express Swimming-MR    40.79      40.30 SILV   
 26 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR     40.28      40.58 SILV   
 27 Peng, Greg W               8 APEX-MR                41.18      40.59 SILV   
 28 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     40.97      40.68 SILV   
 28 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    41.77      40.68 SILV   
 30 Campanile, John A          9 GAEL-MR                39.61      40.76 SILV   
 31 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR    41.38      41.00 SILV   
 32 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR             41.31      41.23 SILV   
 33 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR    39.67      41.38 SILV   
 34 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR    40.54      41.39 SILV   
 35 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR            41.16      41.42 SILV   
 36 Greenberg, Michael        10 WAC-MR                 42.52      41.65 SILV   
 37 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR     41.29      41.71 SILV   
 38 Chen, Darian              10 NCAC-MR                41.63      41.84 SILV   
 39 Bekerman, Liam B           9 Express Swimming-MR    41.59      41.99 SILV   
 40 Weinstein, Michael H       8 WEST-MR                42.50      42.10 SILV   
 41 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR     40.65      42.31 SILV   
 42 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR    40.84      42.35 SILV   
 43 Chang, Cato A             10 Manhattan Makos-MR     40.70      42.65 SILV   
 44 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR                 42.18      42.73 SILV   
 45 Baldwin, Brian J          10 HS-MR                  40.04      42.83 SILV   
 46 Peckett, Nicolas T         9 WEST-MR                42.07      42.84 SILV   
 -- Zezula, Patryk             9 Twisters-MR            42.32         DQ        
      Re-Submerged
Non-Award Division  
  1 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR            37.66      35.48 JO     
  2 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     38.37      36.63 JO     
  3 Olender, Philip S         10 Twisters-MR            37.71      36.81 JO     
  4 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR           37.75      37.05 JO     
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           37.70      37.27 JO     
  6 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                42.24      43.12        
  7 Espinal, Joseph E         10 FLY-MR                 42.02      43.31        
  8 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR                 42.46      43.45        
  9 Greenberg, Aaron           8 WEST-MR                41.01      43.49        
 10 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  40.10      43.67        
 11 Samko, Jack P              8 HS-MR                  42.51      43.72        
 12 Finkelstein, Matthew       9 Rac @ Jcc-MR           42.53      43.86        
 13 Allannic, Adrian          10 Manhattan Makos-MR     41.27      44.41        
 14 Zhang, David              10 GATE-MR                42.18      44.71        
 15 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 41.97      46.09        
 -- Speres, Nicholas C        10 GAEL-MR                41.96         DQ        
      Declared false start
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR            38.52        DFS        
      Declared false start
 -- Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 41.44         NS        
 -- Dorsey-Reyes, Daijin       9 Manhattan Makos-MR     41.91         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.20 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            1:23.06    1:22.49 SILV   
                  40.25     1:22.49 (42.24)                                        
  2 Du, David                 10 Phoenix-MR           1:22.71    1:22.56 SILV   
                  39.31     1:22.56 (43.25)                                        
  3 Piutchouk, Max             9 WAC-MR               1:28.83    1:22.93 SILV   
                  40.49     1:22.93 (42.44)                                        
  4 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   1:28.32    1:23.41 SILV   
                  40.44     1:23.41 (42.97)                                        
  5 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR          1:27.90    1:24.08 SILV   
                  40.65     1:24.08 (43.43)                                        
  6 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR           1:26.51    1:24.19 SILV   
                  40.72     1:24.19 (43.47)                                        
  7 Rikic, Aidan               9 WAC-MR               1:27.25    1:24.37 SILV   
                  41.41     1:24.37 (42.96)                                        
  8 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:24.81    1:24.43 SILV   
  9 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         1:22.72    1:24.64 SILV   
                  41.89     1:24.64 (42.75)                                        
 10 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:27.79    1:24.81 SILV   
                  41.44     1:24.81 (43.37)                                        
 11 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR         1:27.87    1:25.22 SILV   
                  41.40     1:25.22 (43.82)                                        
 12 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR  1:23.15    1:25.25 SILV   
                  41.30     1:25.25 (43.95)                                        
 13 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:29.54    1:25.61 SILV   
                  41.88     1:25.61 (43.73)                                        
 14 Campanile, John A          9 GAEL-MR              1:28.90    1:26.58 SILV   
                  41.56     1:26.58 (45.02)                                        
 15 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:28.33    1:26.60 SILV   
                  42.20     1:26.60 (44.40)                                        
 16 Forrester, Connor C        9 WEST-MR              1:31.51    1:26.69 SILV   
 17 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR          1:27.18    1:26.83 SILV   
                  42.04     1:26.83 (44.79)                                        
 18 Peng, Greg W               8 APEX-MR              1:28.82    1:27.05 SILV   
                  41.75     1:27.05 (45.30)                                        
 19 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR          1:31.15    1:28.08 SILV   
                  43.06     1:28.08 (45.02)                                        
 20 Ma, Jared W                9 HS-MR                1:28.98    1:28.28 SILV   
                  42.89     1:28.28 (45.39)                                        
 21 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  1:28.99    1:28.57 SILV   
                  43.17     1:28.57 (45.40)                                        
 22 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR  1:27.06    1:28.92 SILV   
 23 Greenberg, Aaron           8 WEST-MR              1:33.56    1:29.12 SILV   
                  43.93     1:29.12 (45.19)                                        
 23 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR               1:34.42    1:29.12 SILV   
                  43.82     1:29.12 (45.30)                                        
 25 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:27.11    1:29.31 SILV   
 26 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR               1:27.37    1:29.61 SILV   
                  43.09     1:29.61 (46.52)                                        
 27 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:31.44    1:29.77 SILV   
                  42.68     1:29.77 (47.09)                                        
 28 Ehrenfeld, Hayden J       10 WEST-MR              1:31.04    1:29.79 SILV   
                  43.62     1:29.79 (46.17)                                        
 29 Chang, Cato A             10 Manhattan Makos-MR   1:35.44    1:29.84 SILV   
                  44.05     1:29.84 (45.79)                                        
 30 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:30.85    1:29.87 SILV   
 31 Coronado, J.C. O           9 CIY-MR               1:32.30    1:30.06 SILV   
 32 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR               1:31.99    1:30.40 SILV   
                  44.30     1:30.40 (46.10)                                        
 33 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR          1:34.89    1:30.91 SILV   
                  43.46     1:30.91 (47.45)                                        
 34 Chaston, Gareth J          9 RedTails-MR          1:35.77    1:30.92 SILV   
                  45.33     1:30.92 (45.59)                                        
 35 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:32.97    1:31.38 SILV   
                  43.15     1:31.38 (48.23)                                        
 36 Zhang, David              10 GATE-MR              1:30.30    1:31.91 SILV   
                  45.25     1:31.91 (46.66)                                        
 36 Semelsberger, Matthew R    9 Phoenix-MR           1:32.91    1:31.91 SILV   
                  44.30     1:31.91 (47.61)                                        
 38 Baldwin, Brian J          10 HS-MR                1:33.71    1:32.25 SILV   
                  43.62     1:32.25 (48.63)                                        
 39 Wehbe, Nicholas R         10 Express Swimming-MR  1:32.37    1:33.54 SILV   
                  44.35     1:33.54 (49.19)                                        
 40 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:35.88    1:33.82 SILV   
                  46.15     1:33.82 (47.67)                                        
 41 Lau, Marcus               10 GATE-MR              1:34.88    1:33.86 SILV   
                  45.56     1:33.86 (48.30)                                        
 42 Villavizar, Sebastian     10 Kips Bay Makos-MR    1:33.26    1:34.00 SILV   
                  44.17     1:34.00 (49.83)                                        
 43 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR   1:34.62    1:34.25 SILV   
                  46.14     1:34.25 (48.11)                                        
 44 Askri, Jason               9 HS-MR                1:36.47    1:34.90 SILV   
                  45.16     1:34.90 (49.74)                                        
 45 Dawson, Xavier             9 NFS-MR               1:33.39    1:34.97 SILV   
                  44.82     1:34.97 (50.15)                                        
 46 Allannic, Adrian          10 Manhattan Makos-MR   1:34.03    1:35.22 SILV   
 47 Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR         1:36.97    1:35.81 SILV   
                  46.28     1:35.81 (49.53)                                        
 48 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:35.16    1:36.34 SILV   
                  47.30     1:36.34 (49.04)                                        
 49 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:30.21    1:36.48 SILV   
                  47.63     1:36.48 (48.85)                                        
 -- Bekerman, Liam B           9 Express Swimming-MR  1:33.87         DQ        
      Delay initiating turn
                  42.57          DQ (46.39)                                        
Non-Award Division  
  1 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR         1:25.48    1:21.17 JO     
                  39.36     1:21.17 (41.81)                                        
  2 Ganguli, Rajesh           10 Express Swimming-MR  1:34.03    1:38.08        
                  46.69     1:38.08 (51.39)                                        
  3 Stuart, Andrew P           9 Badger-MR            1:36.40    1:38.12        
                  45.97     1:38.12 (52.15)                                        
 -- Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:26.12         DQ        
      Declared false start
 -- Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:31.70        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                43.50  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.50 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  44.42      43.65 SILV   
  2 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  43.90      43.67 SILV   
  3 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           44.95      43.81 SILV   
  4 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              47.00      44.20 SILV   
  5 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                46.02      44.31 SILV   
  6 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR               44.40      44.33 SILV   
  7 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            43.80      44.37 SILV   
  8 Du, David                 10 Phoenix-MR             47.44      44.58 SILV   
  9 Piutchouk, Max             9 WAC-MR                 46.50      44.63 SILV   
 10 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR            45.91      44.73 SILV   
 10 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                44.82      44.73 SILV   
 12 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR     45.25      44.98 SILV   
 12 Ehrenfeld, Hayden J       10 WEST-MR                47.04      44.98 SILV   
 14 Forrester, Connor C        9 WEST-MR                46.77      45.44 SILV   
 15 Peng, Greg W               8 APEX-MR                48.35      45.84 SILV   
 16 Ma, Jared W                9 HS-MR                  45.98      45.89 SILV   
 17 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR    43.71      45.92 SILV   
 18 Hwang, Alex               10 GATE-MR                46.06      45.95 SILV   
 18 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR                 48.06      45.95 SILV   
 20 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR                 46.17      46.04 SILV   
 21 Bonvissuto, Will          10 Express Swimming-MR    46.09      46.09 SILV   
 22 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     47.89      46.21 SILV   
 23 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR            47.24      46.48 SILV   
 24 Finkelstein, Matthew       9 Rac @ Jcc-MR           46.00      46.64 SILV   
 25 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR           46.56      46.84 SILV   
 26 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     48.13      46.87 SILV   
 27 Dawson, Xavier             9 NFS-MR                 45.77      46.89 SILV   
 28 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 46.64      47.27 SILV   
 29 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           47.58      47.49 SILV   
 30 Laskey, Ian                9 WAC-MR                 45.59      47.56 SILV   
 31 Hirsch, Connor             9 FLY-MR                 48.28      47.83 SILV   
 32 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR            48.45      47.85 SILV   
 33 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR    48.21      48.22 SILV   
 34 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    48.33      48.44 SILV   
 35 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR    47.61      48.58 SILV   
Non-Award Division  
  1 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                43.72      41.18 JO     
  2 Scala, William H           8 WEST-MR                43.62      42.01 JO     
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR             44.04      42.44 JO     
  4 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 43.51      42.84 JO     
  5 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR     44.83      42.95 JO     
  6 Weinstein, Michael H       8 WEST-MR                45.36      43.03 JO     
  7 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                48.01      48.88        
  8 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR    45.37      49.04        
  9 Reilly, Danny W           10 GAEL-MR                48.21      49.08        
 10 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR    47.54      49.93        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.60 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             1:38.11    1:34.61 SILV   
                  44.66     1:34.61 (49.95)                                        
  2 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              1:39.32    1:35.25 SILV   
                  45.24     1:35.25 (50.01)                                        
  3 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:35.61    1:36.08 SILV   
                  45.34     1:36.08 (50.74)                                        
  4 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR   1:38.30    1:36.80 SILV   
                  47.53     1:36.80 (49.27)                                        
  5 Du, David                 10 Phoenix-MR           1:39.91    1:37.65 SILV   
                  45.51     1:37.65 (52.14)                                        
  6 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR          1:37.72    1:37.74 SILV   
                  46.10     1:37.74 (51.64)                                        
  7 Piutchouk, Max             9 WAC-MR               1:43.00    1:37.85 SILV   
                  46.71     1:37.85 (51.14)                                        
  8 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:43.92    1:38.13 SILV   
                  46.10     1:38.13 (52.03)                                        
  9 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:38.23    1:39.01 SILV   
                  47.01     1:39.01 (52.00)                                        
 10 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:38.78    1:39.46 SILV   
                  45.77     1:39.46 (53.69)                                        
 11 Hyacinthe (Nguyen), Just   9 WAC-MR               1:38.89    1:39.97 SILV   
                  48.23     1:39.97 (51.74)                                        
 12 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:41.37    1:40.04 SILV   
                  48.59     1:40.04 (51.45)                                        
 13 Dawson, Xavier             9 NFS-MR               1:38.15    1:40.53 SILV   
                  46.06     1:40.53 (54.47)                                        
 14 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   1:43.27    1:41.47 SILV   
                  47.44     1:41.47 (54.03)                                        
 15 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:37.34    1:41.60 SILV   
                  47.96     1:41.60 (53.64)                                        
 16 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR               1:42.73    1:42.05 SILV   
                  47.37     1:42.05 (54.68)                                        
 17 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR         1:45.85    1:42.72 SILV   
                  46.51     1:42.72 (56.21)                                        
 18 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR          1:42.37    1:42.84 SILV   
                  48.86     1:42.84 (53.98)                                        
 19 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR               1:43.09    1:43.28 SILV   
                  48.77     1:43.28 (54.51)                                        
 20 Bonvissuto, Will          10 Express Swimming-MR  1:41.42    1:43.47 SILV   
                  50.35     1:43.47 (53.12)                                        
 21 Greenberg, Michael        10 WAC-MR               1:35.08    1:43.57 SILV   
                  49.68     1:43.57 (53.89)                                        
 22 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  1:39.02    1:44.86 SILV   
                  49.82     1:44.86 (55.04)                                        
 23 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:40.67    1:44.90 SILV   
                  50.39     1:44.90 (54.51)                                        
 24 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:42.53    1:45.03 SILV   
                  50.30     1:45.03 (54.73)                                        
 25 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:48.22    1:45.29 SILV   
                  51.04     1:45.29 (54.25)                                        
 26 Lau, Marcus               10 GATE-MR              1:45.43    1:45.66 SILV   
                  51.29     1:45.66 (54.37)                                        
 27 Peng, Greg W               8 APEX-MR              1:45.45    1:45.85 SILV   
                  51.28     1:45.85 (54.57)                                        
 28 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  1:42.89    1:45.96 SILV   
                  49.82     1:45.96 (56.14)                                        
 29 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         1:42.13    1:46.11 SILV   
                  50.98     1:46.11 (55.13)                                        
 30 Finkelstein, Matthew       9 Rac @ Jcc-MR         1:43.05    1:46.23 SILV   
                  50.43     1:46.23 (55.80)                                        
 31 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   1:45.51    1:46.44 SILV   
                  51.32     1:46.44 (55.12)                                        
 32 Laskey, Ian                9 WAC-MR               1:41.71    1:46.73 SILV   
                  50.16     1:46.73 (56.57)                                        
 33 Allannic, Adrian          10 Manhattan Makos-MR   1:47.37    1:46.94 SILV   
                  51.42     1:46.94 (55.52)                                        
 34 Samko, Jack P              8 HS-MR                1:48.35    1:47.78 SILV   
                  51.26     1:47.78 (56.52)                                        
 35 Ganguli, Rajesh           10 Express Swimming-MR  1:47.75    1:48.13 SILV   
                  52.90     1:48.13 (55.23)                                        
Non-Award Division  
  1 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            1:39.15    1:34.34 JO     
                  44.46     1:34.34 (49.88)                                        
  2 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR  1:35.93    1:34.39 JO     
                  44.98     1:34.39 (49.41)                                        
  3 Buchanan, Chase C          7 NFS-MR               1:48.36    1:52.34        
                  50.92   1:52.34 (1:01.42)                                        
  4 Zhang, David              10 GATE-MR              1:46.34    1:54.41        
                  57.44     1:54.41 (56.97)                                        
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR          1:48.10         DQ        
      Declared false start
 -- Speres, Nicholas C        10 GAEL-MR              1:37.89        DFS        
      Declared false start
 -- Krieger, Eric C           10 Badger-MR            1:44.18         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     36.60      36.04 SILV   
  2 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR             36.41      36.08 SILV   
  3 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 36.26      36.19 SILV   
  4 Chen, Darian              10 NCAC-MR                36.22      36.61 SILV   
  5 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  36.69      36.79 SILV   
  6 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR            38.11      37.00 SILV   
  7 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              38.43      37.19 SILV   
  8 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                39.02      37.30 SILV   
  9 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 36.58      37.32 SILV   
 10 Baldwin, Brian J          10 HS-MR                  37.85      37.55 SILV   
 11 Olender, Philip S         10 Twisters-MR            37.59      37.72 SILV   
 12 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR    37.09      38.15 SILV   
 13 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR            41.08      38.35 SILV   
 14 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR             39.21      38.87 SILV   
 15 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR    37.67      38.98 SILV   
 16 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                43.66      39.10 SILV   
 17 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR           40.95      39.13 SILV   
 18 Franklyn, Narmeri S       10 Sailfish-MR            40.90      39.47 SILV   
 19 Jeong, Eugene             10 FLY-MR                 37.15      39.52 SILV   
 20 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 38.76      39.59 SILV   
 21 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR     39.73      39.64 SILV   
 22 Tollinchi, Michael-Antho  10 Sailfish-MR            41.98      39.70 SILV   
 23 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR                38.19      39.84 SILV   
 24 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR                 40.96      40.01 SILV   
 25 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR     42.18      40.13 SILV   
 26 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR    39.70      40.18 SILV   
 27 Greenberg, Michael        10 WAC-MR                 40.41      40.52 SILV   
 28 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR            40.72      40.76 SILV   
 29 Campanile, John A          9 GAEL-MR                40.85      40.92 SILV   
 30 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            40.63      41.63 SILV   
 31 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR            41.90      41.69 SILV   
 32 Zezula, Patryk             9 Twisters-MR            42.73      41.74 SILV   
 33 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    43.81      41.79 SILV   
 34 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR          41.84      41.80 SILV   
 35 Rikic, Aidan               9 WAC-MR                 40.52      41.83 SILV   
 36 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR     41.88      42.05 SILV   
 37 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR           43.59      42.24 SILV   
 38 Maroney, John P            9 Express Swimming-MR    41.92      42.41 SILV   
 39 Samko, Jack P              8 HS-MR                  43.60      42.51 SILV   
 40 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR     38.86      42.58 SILV   
 41 Rasquinha, Ranjan J        8 Express Swimming-MR    43.51      42.64 SILV   
 42 Laskey, Ian                9 WAC-MR                 41.49      42.72 SILV   
 43 Cui, Ryan                 10 NCAC-MR                41.57      42.86 SILV   
 44 Hwang, Alex               10 GATE-MR                41.83      42.97 SILV   
 45 Greenberg, Aaron           8 WEST-MR                42.96      43.57 SILV   
 46 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                41.13      43.78 SILV   
Non-Award Division  
  1 Konviser, Eric L           9 UN-MR                  36.52      35.33 JO     
  2 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     38.97      35.49 JO     
  3 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR               37.46      35.76 JO     
  4 Scala, William H           8 WEST-MR                36.47      35.85 JO     
  5 Hardart, Max              10 Badger-MR              37.67      35.93 JO     
  6 Lee, Aidan J               8 WEST-MR                37.87      35.94 JO     
  7 Hyacinthe (Nguyen), Just   9 WAC-MR                 41.47      44.14        
  8 Nystedt, Erik             10 WEST-MR                40.47      44.41        
  9 Coronado, J.C. O           9 CIY-MR                 42.43      44.63        
 10 Rasquinha, Rohit A         8 Express Swimming-MR    42.41      44.66        
 11 Chang, Cato A             10 Manhattan Makos-MR     41.48      44.69        
 12 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR             42.04      44.82        
 13 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     43.78      46.12        
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR            38.20         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.10 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR          1:33.88    1:29.29 SILV   
                  40.94     1:29.29 (48.35)                                        
  2 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:30.42    1:30.54 SILV   
                  40.01     1:30.54 (50.53)                                        
  3 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR         1:31.61    1:30.72 SILV   
                  42.78     1:30.72 (47.94)                                        
  4 Ma, Jared W                9 HS-MR                1:31.07    1:31.85 SILV   
                  40.29     1:31.85 (51.56)                                        
  5 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:32.63    1:32.87 SILV   
                  43.08     1:32.87 (49.79)                                        
  6 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR           1:31.24    1:36.72 SILV   
                  42.47     1:36.72 (54.25)                                        
  7 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:36.03    1:37.09 SILV   
                  42.87     1:37.09 (54.22)                                        
  8 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:34.83    1:37.24 SILV   
                  44.52     1:37.24 (52.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:28.32    1:20.38 JO     
                  38.26     1:20.38 (42.12)                                        
  2 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              1:27.13    1:21.02 JO     
                  37.24     1:21.02 (43.78)                                        
  3 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           1:30.96    1:23.66 JO     
                  38.76     1:23.66 (44.90)                                        
  4 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:31.08    1:24.37 JO     
                  36.90     1:24.37 (47.47)                                        
  5 Olender, Philip S         10 Twisters-MR          1:28.50    1:26.51 JO     
                  38.57     1:26.51 (47.94)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:22.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.00 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           1:27.94    1:22.20 SILV   
                  39.48     1:22.20 (42.72)                                        
  2 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR          1:25.07    1:22.81 SILV   
                  36.96     1:22.81 (45.85)                                        
  3 Ma, Jared W                9 HS-MR                1:24.83    1:23.05 SILV   
                  37.99     1:23.05 (45.06)                                        
  4 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            1:25.24    1:23.14 SILV   
                  40.28     1:23.14 (42.86)                                        
  5 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:26.28    1:23.56 SILV   
                  38.91     1:23.56 (44.65)                                        
  6 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:23.52    1:23.78 SILV   
                  39.35     1:23.78 (44.43)                                        
  7 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR          1:24.51    1:23.82 SILV   
                  38.26     1:23.82 (45.56)                                        
  8 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR          1:25.56    1:23.94 SILV   
                  37.74     1:23.94 (46.20)                                        
  9 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:23.83    1:24.09 SILV   
                  40.47     1:24.09 (43.62)                                        
 10 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:24.08    1:24.19 SILV   
                  38.42     1:24.19 (45.77)                                        
 11 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:22.86    1:25.06 SILV   
                  38.57     1:25.06 (46.49)                                        
 12 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   1:23.82    1:25.49 SILV   
                  38.14     1:25.49 (47.35)                                        
 13 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:25.42    1:25.87 SILV   
                  40.62     1:25.87 (45.25)                                        
 14 DU, Ethan                  8 NCAC-MR              1:27.24    1:26.58 SILV   
                  41.84     1:26.58 (44.74)                                        
 15 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:26.65    1:27.03 SILV   
                  42.27     1:27.03 (44.76)                                        
 16 Laskey, Ian                9 WAC-MR               1:27.45    1:27.18 SILV   
                  40.52     1:27.18 (46.66)                                        
 17 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:27.64    1:27.19 SILV   
                  40.90     1:27.19 (46.29)                                        
 18 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   1:27.01    1:27.52 SILV   
                  41.90     1:27.52 (45.62)                                        
 19 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:27.75    1:28.06 SILV   
                  43.69     1:28.06 (44.37)                                        
Non-Award Division  
  1 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:13.94 JO     
                  34.10     1:13.94 (39.84)                                        
  2 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             1:22.68    1:20.17 JO     
                  36.86     1:20.17 (43.31)                                        
  3 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR              1:23.20    1:20.73 JO     
                  37.48     1:20.73 (43.25)                                        
  4 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR            1:24.40    1:21.29 JO     
                  37.41     1:21.29 (43.88)                                        
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:25.20    1:21.42 JO     
                  37.89     1:21.42 (43.53)                                        
  6 Kim, William M            10 Phoenix-MR           1:24.44    1:21.63 JO     
                  39.27     1:21.63 (42.36)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           2:54.90    2:54.09 SILV   
                  38.16     1:23.41 (45.25)     2:16.35 (52.94)     2:54.09 (37.74)
  2 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              3:01.05    2:54.49 SILV   
                  41.53     1:25.44 (43.91)     2:19.27 (53.83)     2:54.49 (35.22)
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR           2:55.38    2:54.67 SILV   
                  41.92     1:24.25 (42.33)     2:16.38 (52.13)     2:54.67 (38.29)
  4 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            3:02.55    2:54.97 SILV   
                  41.05     1:24.89 (43.84)     2:17.14 (52.25)     2:54.97 (37.83)
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         3:06.80    2:57.03 SILV   
                  39.87     1:24.98 (45.11)     2:17.71 (52.73)     2:57.03 (39.32)
  6 Olender, Philip S         10 Twisters-MR          2:55.75    2:57.24 SILV   
                  40.98     1:27.92 (46.94)     2:18.27 (50.35)     2:57.24 (38.97)
  7 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  2:58.78    3:01.17 SILV   
                  41.56     1:24.77 (43.21)     2:19.69 (54.92)     3:01.17 (41.48)
  8 Brennan, Joe V            10 CIY-MR               3:03.16    3:02.03 SILV   
                  39.83     1:26.55 (46.72)     2:22.14 (55.59)     3:02.03 (39.89)
  9 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          2:55.19    3:02.14 SILV   
                  46.05     1:30.61 (44.56)     2:22.76 (52.15)     3:02.14 (39.38)
 10 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               3:05.95    3:06.60 SILV   
                  41.05     1:28.82 (47.77)     2:26.49 (57.67)     3:06.60 (40.11)
 11 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   2:59.56    3:07.48 SILV   
                  43.07     1:28.86 (45.79)     2:28.00 (59.14)     3:07.48 (39.48)
 12 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   3:10.86    3:08.17 SILV   
                  42.06     1:30.14 (48.08)     2:25.43 (55.29)     3:08.17 (42.74)
 13 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   3:05.16    3:08.32 SILV   
                  42.10     1:29.42 (47.32)     2:25.70 (56.28)     3:08.32 (42.62)
 14 Laskey, Ian                9 WAC-MR               3:04.66    3:11.31 SILV   
                  44.71     1:32.12 (47.41)     2:28.42 (56.30)     3:11.31 (42.89)
 15 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                3:11.21    3:13.57 SILV   
                  40.46     1:36.50 (56.04)     2:32.53 (56.03)     3:13.57 (41.04)
Non-Award Division  
  1 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   2:52.17    2:39.25 JO     
                  38.27     1:18.11 (39.84)     2:06.16 (48.05)     2:39.25 (33.09)
  2 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              2:52.73    2:43.50 JO     
                  37.50     1:18.05 (40.55)     2:07.33 (49.28)     2:43.50 (36.17)
  3 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               2:52.07    2:45.94 JO     
                  37.09     1:18.05 (40.96)     2:06.37 (48.32)     2:45.94 (39.57)
  4 Konviser, Eric L           9 UN-MR                2:56.70    2:49.85 JO     
                  38.11     1:22.36 (44.25)     2:11.54 (49.18)     2:49.85 (38.31)
  5 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             2:52.90    2:51.34 JO     
                  38.88     1:21.30 (42.42)     2:12.92 (51.62)     2:51.34 (38.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.30 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                27.64      27.48 JO     
SILV - Division  
  1 Seibold, Finn J           12 Badger-MR              29.00      28.33 SILV   
  2 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    28.69      28.34 SILV   
  3 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR     28.35      28.50 SILV   
  4 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR                29.70      28.56 SILV   
  5 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    28.71      28.70 SILV   
  6 Chopey, Andy T            12 FLY-MR                 28.56      28.71 SILV   
  7 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              29.66      28.74 SILV   
  8 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              29.18      28.97 SILV   
  9 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR                29.20      29.00 SILV   
 10 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               29.61      29.02 SILV   
 11 Gamero, Matthew A         12 FLY-MR                 28.98      29.04 SILV   
 12 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 29.82      29.10 SILV   
 13 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR     29.33      29.18 SILV   
 14 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            29.56      29.19 SILV   
 15 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 29.37      29.28 SILV   
 15 Barnes, Justin            12 MAD-MR                 29.32      29.28 SILV   
 17 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                28.51      29.29        
 18 Spade, John               12 WAC-MR                 29.69      29.38 SILV   
 19 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR           29.34      29.39 SILV   
 20 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                29.31      29.43 SILV   
 21 Romano, Michael J         12 WEST-MR                30.19      29.44 SILV   
 22 Duval, Jesse L            12 WAC-MR                 30.29      29.47 SILV   
 23 Reardon, Michael          12 NYCC-MR                29.98      29.53 SILV   
 24 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR             29.47      29.58 SILV   
 25 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    28.99      29.61 SILV   
 26 Ebied, Omar               11 Twisters-MR            28.45      29.64 SILV   
 27 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR    28.74      29.68 SILV   
 28 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR            29.52      29.71 SILV   
 29 Park, Francis             12 FLY-MR                 29.64      29.80 SILV   
 30 Park, Joseph              11 FLY-MR                 30.07      29.86 SILV   
 31 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                  29.22      29.92 SILV   
 32 Regis, James K            12 NCAC-MR                30.61      29.99 SILV   
 33 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR                 30.16      30.02 SILV   
 34 Bryant, Latrell           12 UN-MR                  30.04      30.06 SILV   
 35 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR             30.41      30.26 SILV   
 36 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR            29.83      30.30 SILV   
 37 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    29.86      30.45 SILV   
 38 Walsh, Liam T             12 HS-MR                  30.61      30.56 SILV   
 39 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR             30.34      30.61 SILV   
 40 Chu, Princeton            12 GATE-MR                29.82      30.62 SILV   
 40 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            30.81      30.62 SILV   
 42 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                30.12      30.70 SILV   
 43 Shin, Ken                 12 FLY-MR                 31.23      30.71 SILV   
 44 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR           30.85      30.79 SILV   
 45 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR                 30.85      30.81 SILV   
 46 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR            30.98      30.89 SILV   
 47 Zametko, Nik              11 HS-MR                  31.43      30.91 SILV   
 47 Calderon, George          11 UN-MR                  31.32      30.91 SILV   
 49 Smith, Liam H             11 FLY-MR                 30.23      30.93 SILV   
 50 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                31.30      30.97 SILV   
 51 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR            30.47      31.08 SILV   
 52 Miller, Emanuel           12 MAD-MR                 31.46      31.27 SILV   
 53 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR            31.39      31.37 SILV   
Non-Award Division  
  1 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    28.66      27.55 JO     
  2 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                28.57      27.78 JO     
  3 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                28.53      27.89 JO     
  4 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 28.62      27.99 JO     
  5 Liu, Alston               11 Twisters-MR            28.40      28.11 JO     
  6 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                29.00      28.21 JO     
  7 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR           31.39      31.97        
  8 Novgorodsky, Philip       12 Flying Dolphins-MR     30.38      37.80        
 -- Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  31.22         DQ        
      Declared false start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.60 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              1:01.85    1:01.89 SILV   
                  29.77     1:01.89 (32.12)                                        
  2 Villa, Walter             12 UN-MR                1:02.22    1:02.31 SILV   
                  29.02     1:02.31 (33.29)                                        
  3 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:01.88    1:02.43 SILV   
                  29.81     1:02.43 (32.62)                                        
  4 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:05.83    1:02.53 SILV   
                  30.55     1:02.53 (31.98)                                        
  5 Spade, John               12 WAC-MR               1:05.51    1:02.55 SILV   
                  30.17     1:02.55 (32.38)                                        
  6 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:02.97    1:02.64 SILV   
                  30.11     1:02.64 (32.53)                                        
  7 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            1:03.90    1:02.81 SILV   
                  29.86     1:02.81 (32.95)                                        
  8 Liu, Alston               11 Twisters-MR          1:03.63    1:02.82 SILV   
                  29.25     1:02.82 (33.57)                                        
  9 Iwanczuk, Max             12 Twisters-MR          1:06.70    1:03.41 SILV   
                  30.29     1:03.41 (33.12)                                        
 10 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   1:03.87    1:03.46 SILV   
                  29.83     1:03.46 (33.63)                                        
 11 Torres, Chris J           11 WEST-MR              1:02.62    1:03.88 SILV   
                  30.21     1:03.88 (33.67)                                        
 12 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:03.14    1:04.00 SILV   
                  31.07     1:04.00 (32.93)                                        
 13 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:06.84    1:04.20 SILV   
                  31.02     1:04.20 (33.18)                                        
 14 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:04.68    1:04.23 SILV   
                  30.68     1:04.23 (33.55)                                        
 15 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          1:04.52    1:04.50 SILV   
                  30.80     1:04.50 (33.70)                                        
 16 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:07.18    1:04.53 SILV   
                  30.72     1:04.53 (33.81)                                        
 17 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR              1:04.48    1:04.67 SILV   
 18 Lucre, Ethan              11 UN-MR                1:04.88    1:04.68 SILV   
                  30.62     1:04.68 (34.06)                                        
 19 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:07.03    1:04.75 SILV   
                  29.48     1:04.75 (35.27)                                        
 20 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          1:06.52    1:04.82 SILV   
                  30.93     1:04.82 (33.89)                                        
 21 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR          1:07.69    1:04.83 SILV   
                  30.30     1:04.83 (34.53)                                        
 22 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:04.67    1:04.90 SILV   
                  31.40     1:04.90 (33.50)                                        
 23 Afifi, Omar               12 NCAC-MR              1:06.73    1:05.01 SILV   
 24 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           1:05.68    1:05.33 SILV   
                  31.51     1:05.33 (33.82)                                        
 25 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:03.87    1:05.44 SILV   
                  30.56     1:05.44 (34.88)                                        
 25 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         1:04.82    1:05.44 SILV   
                  31.32     1:05.44 (34.12)                                        
 27 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:08.08    1:05.45 SILV   
                  31.71     1:05.45 (33.74)                                        
 28 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:06.96    1:05.64 SILV   
                  31.45     1:05.64 (34.19)                                        
 29 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               1:05.41    1:05.83 SILV   
                  30.94     1:05.83 (34.89)                                        
 30 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            1:04.68    1:05.89 SILV   
                  30.88     1:05.89 (35.01)                                        
 31 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              1:06.39    1:06.06 SILV   
                  31.42     1:06.06 (34.64)                                        
 32 Park, Francis             12 FLY-MR               1:04.45    1:06.11 SILV   
                  30.75     1:06.11 (35.36)                                        
 33 Regis, James K            12 NCAC-MR              1:08.21    1:06.14 SILV   
                  31.21     1:06.14 (34.93)                                        
 34 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:06.25    1:06.26 SILV   
                  31.00     1:06.26 (35.26)                                        
 35 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:06.74    1:06.36 SILV   
                  32.21     1:06.36 (34.15)                                        
 36 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             1:04.20    1:06.48 SILV   
                  30.83     1:06.48 (35.65)                                        
 37 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:06.80    1:06.65 SILV   
                  31.77     1:06.65 (34.88)                                        
 38 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:06.78    1:06.79 SILV   
                  32.27     1:06.79 (34.52)                                        
 39 Park, Joseph              11 FLY-MR               1:06.39    1:06.91 SILV   
                  31.22     1:06.91 (35.69)                                        
 40 Poon, Brandon M           12 GATE-MR              1:07.33    1:07.01 SILV   
                  31.75     1:07.01 (35.26)                                        
 41 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:09.31    1:07.07 SILV   
                  32.12     1:07.07 (34.95)                                        
 42 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           1:07.75    1:07.41 SILV   
                  32.35     1:07.41 (35.06)                                        
 43 Kong, Raymond             12 GATE-MR              1:08.53    1:07.70 SILV   
                  32.35     1:07.70 (35.35)                                        
 44 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR               1:07.46    1:07.78 SILV   
                  31.47     1:07.78 (36.31)                                        
 45 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:07.03    1:07.98 SILV   
                  31.89     1:07.98 (36.09)                                        
 46 Shin, Ken                 12 FLY-MR               1:09.01    1:08.72 SILV   
 47 Barnes, Justin            12 MAD-MR               1:09.35    1:08.94 SILV   
                  31.75     1:08.94 (37.19)                                        
 48 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR          1:08.03    1:09.04 SILV   
                  32.44     1:09.04 (36.60)                                        
 49 Chu, Princeton            12 GATE-MR              1:06.97    1:09.11 SILV   
                  32.63     1:09.11 (36.48)                                        
 49 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:09.16    1:09.11 SILV   
                  32.73     1:09.11 (36.38)                                        
 51 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:09.35    1:09.21 SILV   
                  32.91     1:09.21 (36.30)                                        
Non-Award Division  
  1 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:02.96    1:00.47 JO     
                  29.02     1:00.47 (31.45)                                        
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:05.21    1:00.70 JO     
                  28.53     1:00.70 (32.17)                                        
  3 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              1:01.71    1:00.72 JO     
                  28.78     1:00.72 (31.94)                                        
  4 Spencer, Kyle A           12 WEST-MR              1:01.88    1:00.75 JO     
                  29.06     1:00.75 (31.69)                                        
  5 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                1:04.08    1:09.68        
                  33.23     1:09.68 (36.45)                                        
  6 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:08.96    1:09.95        
                  32.75     1:09.95 (37.20)                                        
  7 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:08.39    1:10.18        
                  33.52     1:10.18 (36.66)                                        
  8 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:08.83    1:10.44        
                  33.78     1:10.44 (36.66)                                        
  9 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           1:08.02    1:10.47        
                  32.98     1:10.47 (37.49)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:15.00  SMAX Silver Max
              2:28.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.00 - 2:28.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              2:15.58    2:15.99 SILV   
                  30.92     1:05.82 (34.90)     1:41.51 (35.69)     2:15.99 (34.48)
  2 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              2:20.91    2:16.08 SILV   
                  30.27     1:05.90 (35.63)     1:42.37 (36.47)     2:16.08 (33.71)
  3 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  2:22.24    2:18.14 SILV   
                  31.95     1:07.92 (35.97)     1:44.31 (36.39)     2:18.14 (33.83)
  4 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  2:20.33    2:18.84 SILV   
                  31.20     1:07.02 (35.82)     1:44.56 (37.54)     2:18.84 (34.28)
  5 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               2:17.99    2:18.93 SILV   
                  30.30                             1:44.21 ( )     2:18.93 (34.72)
  6 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          2:18.12    2:19.43 SILV   
                  31.45     1:06.83 (35.38)     1:43.75 (36.92)     2:19.43 (35.68)
  7 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           2:24.12    2:20.07 SILV   
                  32.96     1:09.14 (36.18)     1:46.09 (36.95)     2:20.07 (33.98)
  8 Liu, Alston               11 Twisters-MR          2:18.36    2:21.72 SILV   
                  30.35     1:06.34 (35.99)     1:44.60 (38.26)     2:21.72 (37.12)
  9 Spade, John               12 WAC-MR               2:22.75    2:23.14 SILV   
                  32.77     1:10.45 (37.68)     1:48.05 (37.60)     2:23.14 (35.09)
 10 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              2:22.75    2:23.23 SILV   
                  31.33     1:08.17 (36.84)     1:47.47 (39.30)     2:23.23 (35.76)
 11 Park, Francis             12 FLY-MR               2:22.98    2:23.34 SILV   
                  31.82     1:08.49 (36.67)     1:45.98 (37.49)     2:23.34 (37.36)
 12 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  2:21.50    2:23.96 SILV   
                  30.92     1:07.54 (36.62)     1:46.37 (38.83)     2:23.96 (37.59)
 13 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               2:24.23    2:24.18 SILV   
                  33.96     1:12.22 (38.26)     1:48.44 (36.22)     2:24.18 (35.74)
 14 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           2:27.26    2:24.49 SILV   
                  33.28     1:10.82 (37.54)     1:48.46 (37.64)     2:24.49 (36.03)
 15 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            2:28.35    2:24.63 SILV   
                  31.15     1:07.53 (36.38)     1:46.99 (39.46)     2:24.63 (37.64)
 16 Gamero, Matthew A         12 FLY-MR               2:25.71    2:24.80 SILV   
                  31.34     1:07.15 (35.81)     1:46.01 (38.86)     2:24.80 (38.79)
 17 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          2:17.70    2:24.84 SILV   
                  32.30     1:08.61 (36.31)     1:46.79 (38.18)     2:24.84 (38.05)
 18 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   2:20.00    2:25.31 SILV   
                  33.15     1:10.93 (37.78)     1:50.25 (39.32)     2:25.31 (35.06)
 19 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               2:18.58    2:25.48 SILV   
                  33.68     1:11.06 (37.38)     1:48.99 (37.93)     2:25.48 (36.49)
 20 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         2:23.94    2:27.10 SILV   
                  34.16     1:11.41 (37.25)     1:49.62 (38.21)     2:27.10 (37.48)
 21 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   2:22.12    2:28.00 SILV   
                  32.72     1:10.24 (37.52)     1:49.95 (39.71)     2:28.00 (38.05)
Non-Award Division  
  1 Spencer, Kyle A           12 WEST-MR              2:18.84    2:12.83 JO     
                  29.84     1:04.08 (34.24)     1:38.98 (34.90)     2:12.83 (33.85)
  2 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR   2:28.44    2:33.04        
                  34.63     1:13.34 (38.71)     1:53.06 (39.72)     2:33.04 (39.98)
  3 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  2:28.58    2:36.07        
                  33.25     1:12.57 (39.32)   2:36.07 (1:23.50)                    
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:31.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.00 - 6:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              6:15.35    6:06.96 SILV   
                  32.02     1:08.33 (36.31)     1:45.44 (37.11)     2:22.93 (37.49)
        3:00.77 (37.84)     3:38.49 (37.72)     4:16.45 (37.96)     4:54.38 (37.93)
        5:32.26 (37.88)     6:06.96 (34.70)                                        
  2 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           6:23.21    6:10.10 SILV   
                  32.93     1:09.21 (36.28)     1:46.46 (37.25)     2:24.50 (38.04)
        3:02.12 (37.62)     3:40.64 (38.52)     4:18.93 (38.29)     4:57.57 (38.64)
        5:34.52 (36.95)     6:10.10 (35.58)                                        
  3 Chopey, Andy T            12 FLY-MR               6:09.27    6:16.44 SILV   
                  33.30     1:10.71 (37.41)     1:48.29 (37.58)     2:25.26 (36.97)
        3:03.24 (37.98)     3:40.25 (37.01)     4:19.83 (39.58)     4:59.02 (39.19)
        5:39.02 (40.00)     6:16.44 (37.42)                                        
  4 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           6:22.86    6:20.99 SILV   
                  34.52     1:14.13 (39.61)     1:54.41 (40.28)     2:33.62 (39.21)
        3:12.30 (38.68)     3:50.23 (37.93)     4:28.91 (38.68)     5:07.36 (38.45)
        5:45.78 (38.42)     6:20.99 (35.21)                                        
  5 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             6:24.72    6:21.03 SILV   
                  32.54     1:09.43 (36.89)     1:47.86 (38.43)     2:26.51 (38.65)
        3:05.98 (39.47)     3:46.03 (40.05)     4:25.56 (39.53)     5:05.28 (39.72)
        5:44.54 (39.26)     6:21.03 (36.49)                                        
  6 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         6:31.81    6:22.52 SILV   
                  35.07     1:13.88 (38.81)     1:53.78 (39.90)     2:34.06 (40.28)
        3:14.26 (40.20)     3:53.69 (39.43)     4:32.50 (38.81)     5:11.29 (38.79)
        5:48.29 (37.00)     6:22.52 (34.23)                                        
  7 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           6:30.48    6:25.64 SILV   
                  32.67     1:10.52 (37.85)     1:49.73 (39.21)     2:29.59 (39.86)
        3:10.08 (40.49)     3:51.34 (41.26)     4:31.99 (40.65)     5:10.93 (38.94)
        5:49.63 (38.70)     6:25.64 (36.01)                                        
Non-Award Division  
  1 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          6:03.46    5:57.25 JO     
                  31.01     1:06.15 (35.14)     1:42.28 (36.13)     2:18.88 (36.60)
        2:55.39 (36.51)     3:32.03 (36.64)     4:08.68 (36.65)     4:45.46 (36.78)
        5:22.13 (36.67)     5:57.25 (35.12)                                        
  2 Spencer, Kyle A           12 WEST-MR              6:07.31    5:58.52 JO     
                  31.66     1:08.01 (36.35)     1:44.13 (36.12)     2:22.28 (38.15)
        2:58.55 (36.27)     3:35.49 (36.94)     4:12.05 (36.56)     4:48.64 (36.59)
        5:25.38 (36.74)     5:58.52 (33.14)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              6:06.61    6:00.20 JO     
                  30.89     1:06.33 (35.44)     1:42.77 (36.44)     2:19.66 (36.89)
        2:56.41 (36.75)     3:33.47 (37.06)     4:10.98 (37.51)     4:48.52 (37.54)
        5:25.41 (36.89)     6:00.20 (34.79)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.30 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                33.39      34.04 SILV   
  2 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR            34.32      34.17 SILV   
  2 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR                33.85      34.17 SILV   
  4 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR                 33.70      34.18 SILV   
  5 Reardon, Michael          12 NYCC-MR                34.45      34.20 SILV   
  6 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR           35.70      34.33 SILV   
  7 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           35.51      34.56 SILV   
  7 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                35.59      34.56 SILV   
  9 Lucre, Ethan              11 UN-MR                  35.42      34.64 SILV   
 10 Villa, Walter             12 UN-MR                  34.01      34.66 SILV   
 11 Zametko, Nik              11 HS-MR                  33.63      34.78 SILV   
 12 Ebied, Omar               11 Twisters-MR            35.30      34.79 SILV   
 13 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR            33.92      34.81 SILV   
 14 Bryant, Latrell           12 UN-MR                  35.91      34.84 SILV   
 15 Romano, Michael J         12 WEST-MR                35.81      34.85 SILV   
 16 Iwanczuk, Max             12 Twisters-MR            34.02      34.97 SILV   
 17 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 35.23      35.00 SILV   
 18 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            35.55      35.02 SILV   
 19 Duval, Jesse L            12 WAC-MR                 35.63      35.17 SILV   
 20 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 39.88      35.25 SILV   
 21 Poon, Brandon M           12 GATE-MR                34.79      35.42 SILV   
 22 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR                 35.86      35.43 SILV   
 23 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                36.39      36.03 SILV   
 24 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR     36.82      36.07 SILV   
 25 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR    37.49      36.21 SILV   
 26 Park, Joseph              11 FLY-MR                 36.80      36.28 SILV   
 27 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR                 35.17      36.30 SILV   
 28 Loftus, Matthew F         11 CIY-MR                 36.09      36.34 SILV   
 28 Spade, John               12 WAC-MR                 36.78      36.34 SILV   
 30 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR            37.69      36.42 SILV   
 31 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR                37.18      36.43 SILV   
 32 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               35.65      36.44 SILV   
 33 Kong, Raymond             12 GATE-MR                36.92      36.48 SILV   
 34 Wan, Osmond T             11 GATE-MR                37.24      36.56 SILV   
 35 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  36.49      36.70 SILV   
 36 Gebhart, Tyler            11 Badger-MR              39.06      36.74 SILV   
 37 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    36.62      36.87 SILV   
 38 Gotlib, Steven            11 WAC-MR                 37.55      36.95 SILV   
 39 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                37.09      36.99 SILV   
 40 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR           38.84      37.10 SILV   
 41 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            39.65      37.12 SILV   
 42 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    35.84      37.14 SILV   
 43 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                38.97      37.15 SILV   
 44 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR           39.02      37.46 SILV   
 45 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR           37.94      37.61 SILV   
 46 Shin, Ken                 12 FLY-MR                 37.33      37.72 SILV   
 47 Boyd, Andrew R            11 WAC-MR                 38.76      37.75 SILV   
 48 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR            37.82      37.80 SILV   
 49 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR     38.98      37.91 SILV   
 50 Chu, Princeton            12 GATE-MR                38.11      37.97 SILV   
 51 Patel, Harshil V          12 CIY-MR                 39.31      38.14 SILV   
 52 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                38.37      38.18 SILV   
 53 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR                 37.78      38.21 SILV   
 54 Sanchez, Roger            11 RedTails-MR            38.51      38.29 SILV   
 55 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 38.02      38.33 SILV   
 56 Wei, Jeren                12 Badger-MR              39.61      38.43 SILV   
 57 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    39.82      38.46 SILV   
 58 Khoury, Christian         11 WAC-MR                 38.66      38.54 SILV   
 59 Liu, Alexander            12 GATE-MR                40.42      38.57 SILV   
 60 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    36.35      38.71 SILV   
 60 Abramov, David            12 GATE-MR                38.19      38.71 SILV   
 62 Pena, Matt                11 APEX-MR                37.60      38.72 SILV   
 63 Reshetnyak, Nikita        11 Rac @ Jcc-MR           40.58      38.75 SILV   
 64 Chen, Billy               11 NCAC-MR                40.28      38.83 SILV   
 64 Weller, Frederik P        11 WEST-MR                40.99      38.83 SILV   
 66 Tsai, Joey                11 GATE-MR                40.61      38.94 SILV   
 67 Miller, Emanuel           12 MAD-MR                 39.85      38.97 SILV   
 68 Zhong, Eric               12 GAEL-MR                40.45      39.02 SILV   
 69 Scarlatos, John W         11 RedTails-MR            38.93      39.13 SILV   
 69 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR             40.77      39.13 SILV   
 71 Wong, Kevin               12 HS-MR                  37.29      39.22 SILV   
 72 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR    39.25      39.27 SILV   
 73 Macio, Joshua             12 Twisters-MR            38.70      39.42 SILV   
 74 Volshteyn, Daniel         12 Rac @ Jcc-MR           40.81      39.55 SILV   
 75 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR              39.36      40.04 SILV   
 76 Park, Andrew H            11 FLY-MR                 39.04      40.10 SILV   
 77 Whelan, Jack              11 CIY-MR                 39.66      40.11 SILV   
 78 Li, Ritz                  12 GATE-MR                40.66      40.24 SILV   
 79 Cheng, Terran             11 GATE-MR                39.40      40.26 SILV   
 80 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                  37.58      40.38 SILV   
 81 Sadowski, Aidan           11 WAC-MR                 40.82      40.42 SILV   
 82 Macio, David              11 Twisters-MR            39.92      40.43 SILV   
 83 Rodriguez, Anthony        12 UN-MR                  39.97      40.74 SILV   
 84 Eforo, Alex               12 GAEL-MR                40.78      41.12 SILV   
Non-Award Division  
  1 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    33.44      32.03 JO     
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              33.57      32.29 JO     
  3 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                34.72      32.53 JO     
  4 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                33.52      32.77        
  5 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR     33.38      32.87 JO     
  6 Torres, Chris J           11 WEST-MR                33.82      33.09 JO     
  7 Calderon, George          11 UN-MR                  37.87      44.07        
 -- Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 40.68         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Abramson, David           12 WAC-MR                 40.18         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              1:18.76    1:11.71 SILV   
                  34.68     1:11.71 (37.03)                                        
  2 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   1:12.43    1:11.76 SILV   
                  34.91     1:11.76 (36.85)                                        
  3 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              1:14.41    1:11.96 SILV   
                  34.47     1:11.96 (37.49)                                        
  4 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            1:16.29    1:12.05 SILV   
                  36.44     1:12.05 (35.61)                                        
  5 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:12.54    1:12.06 SILV   
                  35.76     1:12.06 (36.30)                                        
  6 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              1:12.65    1:12.17        
                  35.18     1:12.17 (36.99)                                        
  7 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         1:14.67    1:12.69 SILV   
                  35.72     1:12.69 (36.97)                                        
  8 Park, Francis             12 FLY-MR               1:12.83    1:13.00 SILV   
                  34.88     1:13.00 (38.12)                                        
  9 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:12.19    1:13.04 SILV   
                  35.79     1:13.04 (37.25)                                        
 10 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:12.16    1:13.32 SILV   
                  36.27     1:13.32 (37.05)                                        
 11 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:14.93    1:13.54 SILV   
                  35.85     1:13.54 (37.69)                                        
 12 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          1:13.95    1:13.59 SILV   
                  36.77     1:13.59 (36.82)                                        
 13 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:13.35    1:14.07 SILV   
                  35.93     1:14.07 (38.14)                                        
 14 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          1:12.86    1:14.20 SILV   
                  36.10     1:14.20 (38.10)                                        
 15 Spade, John               12 WAC-MR               1:19.95    1:14.75 SILV   
                  36.68     1:14.75 (38.07)                                        
 16 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:16.60    1:15.00 SILV   
                  37.86     1:15.00 (37.14)                                        
 16 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:13.67    1:15.00 SILV   
                  36.50     1:15.00 (38.50)                                        
 16 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:16.63    1:15.00 SILV   
                  36.81     1:15.00 (38.19)                                        
 19 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:13.66    1:15.19 SILV   
                  36.40     1:15.19 (38.79)                                        
 20 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          1:16.07    1:15.47 SILV   
                  36.69     1:15.47 (38.78)                                        
 21 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:13.05    1:15.84 SILV   
                  36.59     1:15.84 (39.25)                                        
 22 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:17.00    1:15.88 SILV   
                  36.33     1:15.88 (39.55)                                        
 23 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:16.82    1:17.09 SILV   
                  37.72     1:17.09 (39.37)                                        
 24 Walsh, Liam T             12 HS-MR                1:19.71    1:17.39 SILV   
                  37.59     1:17.39 (39.80)                                        
 25 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:20.06    1:17.66 SILV   
                  38.01     1:17.66 (39.65)                                        
 26 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:16.85    1:18.02 SILV   
                  38.25     1:18.02 (39.77)                                        
 27 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR          1:21.33    1:18.23 SILV   
                  38.15     1:18.23 (40.08)                                        
 28 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:17.73    1:18.31 SILV   
                  38.71     1:18.31 (39.60)                                        
 28 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              1:19.66    1:18.31 SILV   
                  38.59     1:18.31 (39.72)                                        
 30 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR               1:19.32    1:18.48 SILV   
                  38.12     1:18.48 (40.36)                                        
 31 Fan, Maximilian           12 Manhattan Makos-MR   1:23.36    1:19.21 SILV   
                  38.97     1:19.21 (40.24)                                        
 32 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR              1:21.74    1:19.29 SILV   
                  37.86     1:19.29 (41.43)                                        
 33 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:20.78    1:19.82 SILV   
                  38.56     1:19.82 (41.26)                                        
 34 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:22.00    1:19.87 SILV   
                  38.80     1:19.87 (41.07)                                        
 35 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR   1:22.64    1:19.92 SILV   
                  39.75     1:19.92 (40.17)                                        
 36 Gebhart, Tyler            11 Badger-MR            1:22.82    1:19.94 SILV   
                  38.63     1:19.94 (41.31)                                        
 37 Reshetnyak, Nikita        11 Rac @ Jcc-MR         1:22.45    1:20.53 SILV   
                  38.46     1:20.53 (42.07)                                        
 38 Boyd, Andrew R            11 WAC-MR               1:23.71    1:20.91 SILV   
                  39.55     1:20.91 (41.36)                                        
 39 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR          1:22.28    1:20.98 SILV   
                  40.09     1:20.98 (40.89)                                        
 40 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:22.08    1:21.34 SILV   
                  39.73     1:21.34 (41.61)                                        
 41 Ye, Jay                   11 GATE-MR              1:23.50    1:21.85 SILV   
                  39.56     1:21.85 (42.29)                                        
 42 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:19.06    1:22.43 SILV   
                  38.51     1:22.43 (43.92)                                        
 43 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR         1:22.51    1:23.09 SILV   
                  40.83     1:23.09 (42.26)                                        
 44 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:23.15    1:23.50 SILV   
                  39.52     1:23.50 (43.98)                                        
Non-Award Division  
  1 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:15.57    1:11.13 JO     
  2 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            1:14.67    1:11.26 JO     
  3 Macio, Joshua             12 Twisters-MR          1:22.77    1:24.31        
                  41.05     1:24.31 (43.26)                                        
  4 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:22.41    1:24.92        
  5 Macio, David              11 Twisters-MR          1:23.52    1:25.73        
 -- Villa, Walter             12 UN-MR                1:13.43         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.00 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              2:42.11    2:38.85 SILV   
                  36.48     1:16.44 (39.96)     1:57.59 (41.15)     2:38.85 (41.26)
  2 Zametko, Nik              11 HS-MR                2:45.38    2:45.04 SILV   
                  38.65     1:21.10 (42.45)     2:03.44 (42.34)     2:45.04 (41.60)
  3 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             2:42.45    2:46.11 SILV   
                  39.42     1:21.53 (42.11)     2:04.47 (42.94)     2:46.11 (41.64)
  4 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                2:49.18    2:46.46 SILV   
                  38.71     1:20.84 (42.13)     2:03.91 (43.07)     2:46.46 (42.55)
  5 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              2:50.14    2:49.97 SILV   
                  39.71     1:24.18 (44.47)     2:08.70 (44.52)     2:49.97 (41.27)
  6 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR              2:55.60    2:52.50 SILV   
                  38.32     1:20.70 (42.38)     2:06.33 (45.63)     2:52.50 (46.17)
  7 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              2:52.84    2:53.01 SILV   
                  40.58     1:25.60 (45.02)     2:10.13 (44.53)     2:53.01 (42.88)
 -- Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:50.43         DQ        
      Multiple strokes
                  40.11     1:24.10 (43.99)     2:09.06 (44.96)          DQ (41.47)
Non-Award Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          2:42.61    2:36.59 JO     
                  36.58     1:16.92 (40.34)     1:56.90 (39.98)     2:36.59 (39.69)
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            2:43.41    2:36.74 JO     
                  39.34     1:19.19 (39.85)     2:00.40 (41.21)     2:36.74 (36.34)
  3 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         2:41.41    2:37.11 JO     
                  37.55     1:18.05 (40.50)     1:59.29 (41.24)     2:37.11 (37.82)
 -- Romano, Michael J         12 WEST-MR              2:44.20        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                37.60  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.60 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 38.54      37.66 SILV   
  2 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    38.62      37.72 SILV   
  3 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR     38.56      37.74 SILV   
  4 Torres, Chris J           11 WEST-MR                39.17      37.79 SILV   
  5 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR             38.24      37.82 SILV   
  6 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                37.85      38.40 SILV   
  7 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            38.34      38.45 SILV   
  8 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR            39.08      38.50 SILV   
  9 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                39.74      38.72 SILV   
 10 Chu, Princeton            12 GATE-MR                38.48      38.80 SILV   
 11 Zhong, Eric               12 GAEL-MR                39.58      38.81 SILV   
 12 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                39.86      38.95        
 13 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                39.48      38.96 SILV   
 14 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    38.22      39.08 SILV   
 15 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 40.22      39.12 SILV   
 16 Chen, Billy               11 NCAC-MR                39.87      39.26 SILV   
 17 Seibold, Finn J           12 Badger-MR              39.54      39.41 SILV   
 18 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                40.73      39.43 SILV   
 19 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               39.16      39.46 SILV   
 20 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR           40.77      39.47 SILV   
 21 Wei, Jeren                12 Badger-MR              41.68      39.69 SILV   
 21 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR                39.29      39.69 SILV   
 23 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 41.84      39.82 SILV   
 24 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 38.82      39.85 SILV   
 25 Wan, Osmond T             11 GATE-MR                41.30      40.15 SILV   
 26 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR           38.63      40.17 SILV   
 27 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR             42.32      40.25 SILV   
 28 Duval, Jesse L            12 WAC-MR                 39.72      40.33 SILV   
 29 Liu, Alexander            12 GATE-MR                40.84      40.51 SILV   
 30 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            41.68      40.53 SILV   
 31 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              42.77      40.58 SILV   
 32 Ebied, Omar               11 Twisters-MR            39.77      40.68 SILV   
 33 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    41.90      40.76 SILV   
 34 Lucre, Ethan              11 UN-MR                  39.46      40.84 SILV   
 35 Wong, Kevin               12 HS-MR                  40.39      41.06 SILV   
 36 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                40.84      41.17 SILV   
 37 Shin, Ken                 12 FLY-MR                 42.58      41.21 SILV   
 38 Cruz, Ruben               11 UN-MR                  40.31      41.41 SILV   
 39 Poon, Brandon M           12 GATE-MR                39.97      41.47 SILV   
 40 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           41.53      41.73 SILV   
 41 Gotlib, Steven            11 WAC-MR                 41.12      41.84 SILV   
 42 Kong, Raymond             12 GATE-MR                41.29      41.88 SILV   
 43 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR            41.32      41.93 SILV   
 44 Patel, Harshil V          12 CIY-MR                 41.87      42.10 SILV   
 45 Loftus, Matthew F         11 CIY-MR                 41.96      42.36 SILV   
 46 Zametko, Nik              11 HS-MR                  41.20      42.43 SILV   
 47 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR     42.59      42.50 SILV   
Non-Award Division  
  1 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             38.36      36.50 JO     
  2 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                  41.87      42.81        
  3 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR           41.99      42.83        
  4 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    41.11      42.94        
  5 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR    42.01      43.24        
  6 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR                 41.91      43.90        
  7 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                41.86      44.24        
 -- Fiore, Christian          11 Manhattan Makos-MR     41.21         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX Silver Max
              1:29.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.60 - 1:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chu, Princeton            12 GATE-MR              1:22.34    1:21.95 SILV   
                  39.09     1:21.95 (42.86)                                        
  2 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          1:24.96    1:23.29 SILV   
                  39.95     1:23.29 (43.34)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:23.93    1:23.43 SILV   
                  39.15     1:23.43 (44.28)                                        
  4 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:26.15    1:23.93 SILV   
                  40.12     1:23.93 (43.81)                                        
  5 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           1:24.56    1:23.98 SILV   
                  39.97     1:23.98 (44.01)                                        
  6 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              1:26.68    1:24.87        
                  40.38     1:24.87 (44.49)                                        
  7 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            1:27.62    1:24.90 SILV   
                  40.35     1:24.90 (44.55)                                        
  8 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:24.36    1:25.03 SILV   
                  39.58     1:25.03 (45.45)                                        
  9 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:23.36    1:25.19 SILV   
                  40.51     1:25.19 (44.68)                                        
 10 Bryant, Latrell           12 UN-MR                1:27.42    1:25.40 SILV   
                  38.99     1:25.40 (46.41)                                        
 11 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:26.92    1:25.46 SILV   
                  40.63     1:25.46 (44.83)                                        
 12 Zhong, Eric               12 GAEL-MR              1:28.32    1:25.70 SILV   
                  39.20     1:25.70 (46.50)                                        
 13 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:25.12    1:25.79 SILV   
                  40.07     1:25.79 (45.72)                                        
 14 Abramov, David            12 GATE-MR              1:27.16    1:26.12 SILV   
                  39.98     1:26.12 (46.14)                                        
 15 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:27.32    1:27.10 SILV   
                  41.38     1:27.10 (45.72)                                        
 16 Chen, Billy               11 NCAC-MR              1:25.46    1:27.13 SILV   
                  40.48     1:27.13 (46.65)                                        
 17 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR          1:26.50    1:27.61 SILV   
                  41.02     1:27.61 (46.59)                                        
 18 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              1:25.38    1:27.64 SILV   
                  40.78     1:27.64 (46.86)                                        
 19 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:29.09    1:27.78 SILV   
                  41.66     1:27.78 (46.12)                                        
 20 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          1:26.60    1:28.48 SILV   
                  42.00     1:28.48 (46.48)                                        
 21 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR               1:24.63    1:28.53 SILV   
                  42.27     1:28.53 (46.26)                                        
 22 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          1:27.65    1:28.98 SILV   
                  42.46     1:28.98 (46.52)                                        
 23 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:26.68    1:29.03 SILV   
                  40.74     1:29.03 (48.29)                                        
 24 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:25.38    1:29.12 SILV   
                  42.55     1:29.12 (46.57)                                        
 25 Poon, Brandon M           12 GATE-MR              1:26.44    1:29.64 SILV   
                  42.42     1:29.64 (47.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:22.60    1:20.39 JO     
                  36.95     1:20.39 (43.44)                                        
  2 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:26.61    1:21.19 JO     
                  38.29     1:21.19 (42.90)                                        
  3 Torres, Chris J           11 WEST-MR              1:22.45    1:21.58 JO     
                  38.73     1:21.58 (42.85)                                        
  4 Lucre, Ethan              11 UN-MR                1:28.31    1:30.76        
                  42.38     1:30.76 (48.38)                                        
  5 Khoury, Christian         11 WAC-MR               1:29.76    1:31.17        
                  43.65     1:31.17 (47.52)                                        
  6 Wong, Kevin               12 HS-MR                1:28.34    1:32.61        
                  43.86     1:32.61 (48.75)                                        
  7 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:28.27    1:34.01        
                  43.53     1:34.01 (50.48)                                        
 -- Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:29.01         DQ        
      Declared false start
 -- Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:28.66         DQ        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX Silver Max
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.00 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           3:04.37    3:03.56 SILV   
                  41.02     1:28.58 (47.56)     2:17.26 (48.68)     3:03.56 (46.30)
  2 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              3:17.55    3:07.71 SILV   
                  42.48     1:30.38 (47.90)     2:20.43 (50.05)     3:07.71 (47.28)
Non-Award Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          3:01.98    2:44.71 JO     
                  36.83     1:18.56 (41.73)     2:01.13 (42.57)     2:44.71 (43.58)
  2 Chu, Princeton            12 GATE-MR              3:14.38    2:52.64 JO     
                  39.27     1:22.88 (43.61)     2:08.12 (45.24)     2:52.64 (44.52)
  3 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              3:00.95    2:53.52 JO     
                  37.80     1:21.72 (43.92)     2:08.77 (47.05)     2:53.52 (44.75)
  4 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          3:01.55    2:58.31 JO     
                  39.14     1:24.41 (45.27)     2:11.49 (47.08)     2:58.31 (46.82)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                38.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.60 - 38.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    31.92      31.64 SILV   
  2 Jin, Eddie B              11 WEST-MR                33.29      31.89 SILV   
  2 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 33.09      31.89 SILV   
  4 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                32.00      31.96        
  5 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR                33.54      32.06 SILV   
  6 Reardon, Michael          12 NYCC-MR                32.44      32.17 SILV   
  7 Romano, Michael J         12 WEST-MR                32.65      32.69 SILV   
  8 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              35.67      32.70 SILV   
  9 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                32.37      32.71 SILV   
 10 Liu, Alston               11 Twisters-MR            33.11      32.76 SILV   
 11 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 35.54      32.93 SILV   
 12 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR            33.14      33.17 SILV   
 13 Seibold, Finn J           12 Badger-MR              33.70      33.18 SILV   
 14 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR     34.44      33.23 SILV   
 15 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              34.28      33.29 SILV   
 16 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR                 33.36      33.35 SILV   
 17 Chopey, Andy T            12 FLY-MR                 32.25      33.49 SILV   
 18 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    35.57      33.54 SILV   
 19 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  36.23      33.75 SILV   
 20 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                37.17      34.06 SILV   
 21 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    35.33      34.15 SILV   
 22 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR            32.35      34.17 SILV   
 22 Zametko, Nik              11 HS-MR                  34.29      34.17 SILV   
 24 Patel, Harshil V          12 CIY-MR                 36.20      34.21 SILV   
 25 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    33.71      34.36 SILV   
 26 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    34.53      34.60 SILV   
 27 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           33.43      34.66 SILV   
 28 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR            34.99      34.71 SILV   
 29 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            38.64      35.00 SILV   
 30 Gamero, Matthew A         12 FLY-MR                 34.36      35.27 SILV   
 31 Loftus, Matthew F         11 CIY-MR                 36.31      35.52 SILV   
 32 Macio, Joshua             12 Twisters-MR            36.89      35.60 SILV   
 33 Bryant, Latrell           12 UN-MR                  35.18      35.62 SILV   
 34 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            35.90      35.65 SILV   
 35 Spade, John               12 WAC-MR                 35.69      35.73 SILV   
 36 Wan, Osmond T             11 GATE-MR                36.90      35.83 SILV   
 37 Barnes, Justin            12 MAD-MR                 35.71      35.85 SILV   
 38 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                37.22      35.90 SILV   
 39 Gotlib, Steven            11 WAC-MR                 36.49      35.95 SILV   
 39 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR             35.87      35.95 SILV   
 41 Walsh, Liam T             12 HS-MR                  37.50      36.32 SILV   
 42 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                34.95      36.37 SILV   
 43 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR     37.19      36.68 SILV   
 44 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                37.22      36.77 SILV   
 45 Lue, Tyler                11 GATE-MR                37.70      36.80 SILV   
 46 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR            35.16      37.10 SILV   
 47 Smith, Liam H             11 FLY-MR                 36.10      37.41 SILV   
 48 Chu, Princeton            12 GATE-MR                35.73      37.49 SILV   
 49 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR              38.60      37.56 SILV   
 50 Tsai, Joey                11 GATE-MR                37.81      37.72 SILV   
 51 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    38.54      37.87 SILV   
 52 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 37.79      38.09 SILV   
Non-Award Division  
  1 Villa, Walter             12 UN-MR                  32.01      30.48 JO     
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                32.05      30.78 JO     
  3 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               32.47      30.98 JO     
  3 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                32.38      30.98 JO     
  5 Lucre, Ethan              11 UN-MR                  32.94      31.25 JO     
  6 Miller, Emanuel           12 MAD-MR                 38.18      40.35        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
              1:12.60  SMAX Silver Max
              1:26.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.60 - 1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          1:14.42    1:13.42 SILV   
                  33.49     1:13.42 (39.93)                                        
  2 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:13.88    1:13.53 SILV   
                  34.03     1:13.53 (39.50)                                        
  3 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:17.29    1:13.61 SILV   
                  34.82     1:13.61 (38.79)                                        
  4 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:15.88    1:13.65 SILV   
                  32.16     1:13.65 (41.49)                                        
  5 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:16.99    1:13.92 SILV   
                  34.21     1:13.92 (39.71)                                        
  6 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:16.35    1:14.78 SILV   
                  33.26     1:14.78 (41.52)                                        
  7 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          1:14.02    1:15.22 SILV   
                  34.21     1:15.22 (41.01)                                        
  8 Chopey, Andy T            12 FLY-MR               1:13.74    1:15.34 SILV   
                  34.42     1:15.34 (40.92)                                        
  9 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:15.48    1:16.51 SILV   
                  34.30     1:16.51 (42.21)                                        
 10 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               1:18.19    1:17.61 SILV   
                  35.19     1:17.61 (42.42)                                        
 11 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:16.05    1:17.75 SILV   
                  33.94     1:17.75 (43.81)                                        
 12 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:23.30    1:18.58 SILV   
                  36.43     1:18.58 (42.15)                                        
 13 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           1:20.00    1:18.80 SILV   
                  36.52     1:18.80 (42.28)                                        
 13 Macio, Joshua             12 Twisters-MR          1:25.30    1:18.80 SILV   
                  36.11     1:18.80 (42.69)                                        
 15 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:21.03    1:19.24 SILV   
                  35.59     1:19.24 (43.65)                                        
 16 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR   1:23.36    1:21.06 SILV   
                  37.43     1:21.06 (43.63)                                        
 17 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:24.29    1:22.16 SILV   
                  37.79     1:22.16 (44.37)                                        
 18 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR          1:24.03    1:22.32 SILV   
                  38.01     1:22.32 (44.31)                                        
 19 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:25.77    1:24.27 SILV   
                  38.31     1:24.27 (45.96)                                        
 20 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR          1:25.61    1:24.37 SILV   
                  38.61     1:24.37 (45.76)                                        
 21 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:22.86    1:26.05 SILV   
                  37.49     1:26.05 (48.56)                                        
 22 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR            1:25.10    1:26.56 SILV   
                  40.79     1:26.56 (45.77)                                        
 -- Patel, Harshil V          12 CIY-MR               1:24.41         DQ        
      Alternating Kick
                  38.33          DQ (45.62)                                        
Non-Award Division  
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:12.78    1:10.52 JO     
                  30.87     1:10.52 (39.65)                                        
  2 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:15.69    1:11.35 JO     
                  33.79     1:11.35 (37.56)                                        
  3 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             1:19.63    1:11.88 JO     
                  34.64     1:11.88 (37.24)                                        
  4 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:14.09    1:12.39 JO     
                  32.73     1:12.39 (39.66)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.00 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              2:51.12    2:49.15 SILV   
                  35.62     1:19.26 (43.64)     2:05.06 (45.80)     2:49.15 (44.09)
Non-Award Division  
  1 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:56.14    2:33.12 JO     
                  32.82     1:11.84 (39.02)     1:52.57 (40.73)     2:33.12 (40.55)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:12.00  SMAX Silver Max
              1:20.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.00 - 1:20.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Villa, Walter             12 UN-MR                1:13.55    1:12.65 SILV   
                  32.61     1:12.65 (40.04)                                        
  2 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:12.32    1:12.66 SILV   
                  32.85     1:12.66 (39.81)                                        
  3 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              1:13.19    1:12.67        
                  33.25     1:12.67 (39.42)                                        
  4 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             1:16.54    1:12.69 SILV   
                  33.21     1:12.69 (39.48)                                        
  5 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:12.97    1:12.81 SILV   
                  34.79     1:12.81 (38.02)                                        
  6 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:14.71    1:12.99 SILV   
                  34.06     1:12.99 (38.93)                                        
  7 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:15.19    1:13.04 SILV   
                  34.49     1:13.04 (38.55)                                        
  8 Afifi, Omar               12 NCAC-MR              1:19.32    1:13.21 SILV   
                  33.58     1:13.21 (39.63)                                        
  9 Hoey, JP                  12 WAC-MR               1:17.63    1:13.41 SILV   
                  33.70     1:13.41 (39.71)                                        
 10 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          1:13.54    1:13.56 SILV   
                  33.76     1:13.56 (39.80)                                        
 11 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            1:19.98    1:13.90 SILV   
                  33.32     1:13.90 (40.58)                                        
 12 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:12.72    1:14.32 SILV   
                  34.91     1:14.32 (39.41)                                        
 13 Lucre, Ethan              11 UN-MR                1:16.56    1:14.35 SILV   
                  33.69     1:14.35 (40.66)                                        
 14 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            1:16.70    1:14.67 SILV   
                  33.42     1:14.67 (41.25)                                        
 15 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:14.81    1:14.73 SILV   
                  35.05     1:14.73 (39.68)                                        
 16 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         1:16.75    1:15.19 SILV   
                  36.31     1:15.19 (38.88)                                        
 17 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           1:16.48    1:15.35 SILV   
                  34.23     1:15.35 (41.12)                                        
 18 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:19.32    1:15.39 SILV   
                  35.08     1:15.39 (40.31)                                        
 19 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:16.81    1:15.65 SILV   
                  36.58     1:15.65 (39.07)                                        
 20 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:17.64    1:15.82 SILV   
                  34.55     1:15.82 (41.27)                                        
 21 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:15.15    1:15.90 SILV   
                  36.21     1:15.90 (39.69)                                        
 22 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   1:16.06    1:16.15 SILV   
                  34.48     1:16.15 (41.67)                                        
 23 Bryant, Latrell           12 UN-MR                1:18.80    1:16.17 SILV   
                  35.34     1:16.17 (40.83)                                        
 24 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:17.28    1:16.57 SILV   
                  35.17     1:16.57 (41.40)                                        
 25 Chu, Princeton            12 GATE-MR              1:15.76    1:16.60 SILV   
                  36.48     1:16.60 (40.12)                                        
 26 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR          1:18.27    1:18.13 SILV   
                  35.01     1:18.13 (43.12)                                        
 27 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           1:16.76    1:18.27 SILV   
                  37.53     1:18.27 (40.74)                                        
 28 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:19.34    1:18.34 SILV   
                  37.21     1:18.34 (41.13)                                        
 29 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:15.60    1:18.43 SILV   
                  35.27     1:18.43 (43.16)                                        
 30 Spade, John               12 WAC-MR               1:19.14    1:18.47 SILV   
                  36.20     1:18.47 (42.27)                                        
 31 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:18.83    1:18.56 SILV   
                  36.49     1:18.56 (42.07)                                        
 32 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR               1:18.94    1:18.79 SILV   
                  37.84     1:18.79 (40.95)                                        
 33 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:14.76    1:19.08 SILV   
                  35.85     1:19.08 (43.23)                                        
 34 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:20.51    1:19.63 SILV   
                  37.77     1:19.63 (41.86)                                        
 35 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR   1:19.26    1:19.81 SILV   
                  36.77     1:19.81 (43.04)                                        
 36 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:20.27    1:20.09 SILV   
                  37.25     1:20.09 (42.84)                                        
 37 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:19.25    1:20.33 SILV   
                  36.46     1:20.33 (43.87)                                        
 38 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              1:19.12    1:20.36 SILV   
                  38.70     1:20.36 (41.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              1:14.90    1:10.73 JO     
                  32.59     1:10.73 (38.14)                                        
  2 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:13.56    1:11.62 JO     
                  32.97     1:11.62 (38.65)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:13.46    1:11.86 JO     
                  33.55     1:11.86 (38.31)                                        
  4 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR   1:20.33    1:20.66        
                  37.69     1:20.66 (42.97)                                        
  5 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR         1:19.54    1:20.71        
                  38.91     1:20.71 (41.80)                                        
  6 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:18.13    1:21.22        
                  35.87     1:21.22 (45.35)                                        
  7 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:19.64    1:21.26        
                  36.80     1:21.26 (44.46)                                        
  8 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR          1:20.26    1:21.72        
                  37.74     1:21.72 (43.98)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:55.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.50 - 2:55.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:31.13    2:32.17 SILV   
                  33.52     1:11.67 (38.15)     1:57.22 (45.55)     2:32.17 (34.95)
  2 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              2:32.70    2:33.32 SILV   
                  33.42     1:13.89 (40.47)     1:59.84 (45.95)     2:33.32 (33.48)
  3 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          2:33.57    2:34.39 SILV   
                  32.85     1:12.40 (39.55)     1:59.60 (47.20)     2:34.39 (34.79)
  4 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              2:39.98    2:35.01 SILV   
                  34.34     1:13.82 (39.48)     2:00.68 (46.86)     2:35.01 (34.33)
  5 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          2:39.95    2:35.74 SILV   
                  36.00     1:16.04 (40.04)     2:00.73 (44.69)     2:35.74 (35.01)
  6 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              2:38.02    2:35.79 SILV   
                  33.70     1:14.74 (41.04)     2:01.13 (46.39)     2:35.79 (34.66)
  7 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              2:35.73    2:36.07        
                  32.36     1:11.55 (39.19)     1:59.78 (48.23)     2:36.07 (36.29)
  8 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              2:39.01    2:37.17 SILV   
                  32.56     1:11.97 (39.41)     2:00.32 (48.35)     2:37.17 (36.85)
  9 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  2:38.16    2:37.41 SILV   
                  37.41     1:16.70 (39.29)     2:04.31 (47.61)     2:37.41 (33.10)
 10 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               2:36.55    2:39.40 SILV   
                  35.40     1:15.42 (40.02)     2:04.93 (49.51)     2:39.40 (34.47)
 11 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          2:34.90    2:39.60 SILV   
                  35.10     1:15.07 (39.97)     2:03.73 (48.66)     2:39.60 (35.87)
 12 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               2:35.23    2:39.84 SILV   
                  33.45     1:17.30 (43.85)     2:07.04 (49.74)     2:39.84 (32.80)
 13 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          2:40.93    2:40.26 SILV   
                  34.54     1:16.47 (41.93)     2:04.91 (48.44)     2:40.26 (35.35)
 13 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   2:33.12    2:40.26 SILV   
                  35.72     1:15.48 (39.76)     2:05.82 (50.34)     2:40.26 (34.44)
 15 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            2:52.59    2:40.99 SILV   
                  36.19     1:16.79 (40.60)     2:04.56 (47.77)     2:40.99 (36.43)
 16 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            2:44.23    2:41.71 SILV   
                  37.14     1:15.69 (38.55)     2:05.18 (49.49)     2:41.71 (36.53)
 17 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               2:47.19    2:42.12 SILV   
                  34.83     1:14.96 (40.13)     2:06.08 (51.12)     2:42.12 (36.04)
 18 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             2:40.09    2:42.48 SILV   
                  34.57     1:15.63 (41.06)     2:06.41 (50.78)     2:42.48 (36.07)
 19 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   2:39.06    2:43.01 SILV   
                  34.24     1:16.20 (41.96)     2:04.56 (48.36)     2:43.01 (38.45)
 20 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           2:37.88    2:43.23 SILV   
                  36.67     1:16.42 (39.75)     2:06.78 (50.36)     2:43.23 (36.45)
 21 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            2:47.55    2:43.41 SILV   
                  33.83     1:13.13 (39.30)     2:07.22 (54.09)     2:43.41 (36.19)
 22 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  2:46.37    2:43.99 SILV   
                  36.51     1:21.86 (45.35)     2:08.66 (46.80)     2:43.99 (35.33)
 23 Spade, John               12 WAC-MR               2:46.59    2:46.30 SILV   
                  38.13     1:20.26 (42.13)     2:10.45 (50.19)     2:46.30 (35.85)
 24 Zametko, Nik              11 HS-MR                2:41.33    2:46.80 SILV   
                  36.07     1:19.04 (42.97)     2:09.06 (50.02)     2:46.80 (37.74)
 25 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:44.70    2:47.32 SILV   
                  38.93     1:23.18 (44.25)     2:10.04 (46.86)     2:47.32 (37.28)
 26 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              2:54.74    2:47.70 SILV   
                  37.51     1:17.32 (39.81)     2:08.06 (50.74)     2:47.70 (39.64)
 27 Park, Francis             12 FLY-MR               2:38.53    2:48.00 SILV   
                  38.33     1:20.95 (42.62)     2:09.37 (48.42)     2:48.00 (38.63)
 28 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              2:54.42    2:48.50 SILV   
                  37.42     1:22.42 (45.00)     2:10.55 (48.13)     2:48.50 (37.95)
 29 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           2:44.77    2:48.63 SILV   
                  37.68     1:21.99 (44.31)     2:12.87 (50.88)     2:48.63 (35.76)
 30 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  2:41.64    2:49.80 SILV   
                  36.01     1:17.04 (41.03)     2:11.38 (54.34)     2:49.80 (38.42)
 31 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              2:51.22    2:49.92 SILV   
                  37.80     1:20.43 (42.63)     2:11.44 (51.01)     2:49.92 (38.48)
 32 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              2:45.39    2:50.09 SILV   
                  39.28     1:23.88 (44.60)     2:13.08 (49.20)     2:50.09 (37.01)
 33 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         2:53.35    2:50.21 SILV   
                  38.28     1:21.70 (43.42)     2:12.14 (50.44)     2:50.21 (38.07)
 34 Poon, Brandon M           12 GATE-MR              2:50.40    2:50.95 SILV   
                  39.68     1:22.11 (42.43)     2:13.78 (51.67)     2:50.95 (37.17)
 35 Kong, Raymond             12 GATE-MR              2:54.22    2:51.10 SILV   
                  42.40     1:22.89 (40.49)     2:15.10 (52.21)     2:51.10 (36.00)
 36 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  2:50.47    2:51.51 SILV   
                  40.98     1:25.29 (44.31)     2:18.06 (52.77)     2:51.51 (33.45)
 37 Chu, Princeton            12 GATE-MR              2:51.00    2:53.27 SILV   
                  40.39     1:24.66 (44.27)     2:14.55 (49.89)     2:53.27 (38.72)
 38 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR            2:54.76    2:53.62 SILV   
                  38.67     1:22.98 (44.31)     2:13.64 (50.66)     2:53.62 (39.98)
Non-Award Division  
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              2:34.05    2:28.42 JO     
                  31.64     1:10.56 (38.92)     1:54.21 (43.65)     2:28.42 (34.21)
  2 Liu, Alston               11 Twisters-MR          2:32.07    2:30.03 JO     
                  33.65     1:09.93 (36.28)     1:54.37 (44.44)     2:30.03 (35.66)
  3 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR               2:52.87    2:56.35        
                  41.37     1:24.58 (43.21)     2:18.79 (54.21)     2:56.35 (37.56)
  4 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  2:52.21    2:57.17        
                  39.94     1:26.18 (46.24)     2:19.87 (53.69)     2:57.17 (37.30)
 -- Romano, Michael J         12 WEST-MR              2:37.27        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           5:44.24    5:39.19 SILV   
                  37.31     1:23.51 (46.20)     2:03.72 (40.21)     2:44.45 (40.73)
        3:35.96 (51.51)     4:28.91 (52.95)     5:05.84 (36.93)     5:39.19 (33.35)
  2 Zametko, Nik              11 HS-MR                5:53.86    5:40.57 SILV   
                  37.45     1:21.12 (43.67)     2:03.91 (42.79)     2:45.39 (41.48)
        3:36.13 (50.74)     4:26.29 (50.16)     5:04.54 (38.25)     5:40.57 (36.03)
 
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR              NT    1:13.78        
                  35.65     1:13.78 (38.13)                                        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Connor             9 FLY-MR                    NT      47.61        
 
Boys 12 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                   NT    1:23.11        
                  39.15     1:23.11 (43.96)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  SMAX Silver Max
                26.79  SILV
 Meet Qualifying:  25.00 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                  25.10      25.06 SILV   
  2 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR    25.42      25.12 SILV   
  3 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR           26.16      25.19 SILV   
  4 Afif, John                14 WAC-MR                 26.16      25.26 SILV   
  5 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR           25.71      25.31 SILV   
  6 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR           26.50      25.63 SILV   
  7 Chan, Brian               14 GATE-MR                25.82      25.66 SILV   
  8 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR             25.86      25.83 SILV   
  9 Shashaty, Jack            14 WAC-MR                 26.23      25.85 SILV   
 10 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR                25.85      25.88 SILV   
 11 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR     26.07      25.89 SILV   
 12 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR     26.56      25.93 SILV   
 13 Loveless, Jack J          14 Badger-MR              25.70      25.98 SILV   
 14 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR    26.23      26.10 SILV   
 14 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR            25.94      26.10 SILV   
 16 Lin, Howard H             13 Twisters-MR            25.39      26.16 SILV   
 17 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR                 26.36      26.28 SILV   
 18 Kinkel, William G         13 GATE-MR                26.24      26.33 SILV   
 19 Hafez, Omar A             14 HS-MR                  26.03      26.34 SILV   
 20 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                  26.46      26.41 SILV   
 21 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR            26.10      26.47 SILV   
 22 Lin, Max L                13 Twisters-MR            25.66      26.48 SILV   
 23 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR    26.74      26.50 SILV   
 24 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR                 25.92      26.51 SILV   
 25 Baranov, Lenny            14 HS-MR                  26.13      26.67 SILV   
Non-Award Division  
  1 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR                 25.36      24.65 JO     
  2 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR     25.19      24.71 JO     
  3 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR     25.09      24.81 JO     
  3 Zhang, Eric               14 GAEL-MR                25.70      24.81 JO     
  5 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR             25.11      24.93 JO     
  6 Griffenkranz, Sean M      14 Phoenix-MR             25.79      26.82        
  7 Pan, Matthew A            14 GATE-MR                26.60      26.85        
  8 Valdes, Luke              13 WAC-MR                 26.57      26.91        
  9 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR                26.27      27.00        
 10 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR     26.68      27.01        
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                26.00        DFS        
      Declared false start
 -- Reardon, Christopher      14 NYCC-MR                25.27         NS        
 -- Thomas, Desi C            14 NYCC-MR                25.12         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.00 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR     55.10      54.32 SILV   
                  26.15       54.32 (28.17)                                        
  2 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR             54.40      54.44 SILV   
                  25.42       54.44 (29.02)                                        
  3 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR           57.56      54.66 SILV   
                  26.61       54.66 (28.05)                                        
  4 Donlevy, Billy            14 CIY-MR                 55.63      55.13 SILV   
                  26.59       55.13 (28.54)                                        
  5 Shashaty, Jack            14 WAC-MR                 55.75      55.20 SILV   
                  26.41       55.20 (28.79)                                        
  6 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR    54.07      55.44 SILV   
                  26.84       55.44 (28.60)                                        
  7 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR            55.18      55.46 SILV   
                  26.08       55.46 (29.38)                                        
  8 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR           56.56      55.50 SILV   
                  26.80       55.50 (28.70)                                        
  9 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR                 56.93      55.57 SILV   
                  26.02       55.57 (29.55)                                        
 10 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR            56.54      55.81 SILV   
                  26.89       55.81 (28.92)                                        
 11 Lin, Howard H             13 Twisters-MR            57.03      55.85 SILV   
                  26.93       55.85 (28.92)                                        
 12 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR           56.82      55.86 SILV   
                  26.20       55.86 (29.66)                                        
 13 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                  58.24      55.96 SILV   
                  26.79       55.96 (29.17)                                        
 14 Chan, Brian               14 GATE-MR                57.07      56.01 SILV   
                  26.46       56.01 (29.55)                                        
 15 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR                58.00      56.11 SILV   
                  26.19       56.11 (29.92)                                        
 16 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR     57.70      56.30 SILV   
                  27.17       56.30 (29.13)                                        
 17 Gray, Stephen F           14 WEST-MR                55.80      56.82 SILV   
                  26.93       56.82 (29.89)                                        
 18 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR           58.70      56.96 SILV   
                  27.40       56.96 (29.56)                                        
 19 Loveless, Jack J          14 Badger-MR              56.64      57.09 SILV   
                  27.90       57.09 (29.19)                                        
 20 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR                 55.58      57.30 SILV   
                  27.69       57.30 (29.61)                                        
 21 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR            56.99      57.37 SILV   
                  27.50       57.37 (29.87)                                        
 22 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                57.34      57.46 SILV   
                  27.46       57.46 (30.00)                                        
 23 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR                58.92      57.55 SILV   
                  27.37       57.55 (30.18)                                        
 24 Lin, Max L                13 Twisters-MR            57.44      57.96 SILV   
                  27.51       57.96 (30.45)                                        
 25 Valdes, Luke              13 WAC-MR                 58.64      58.05 SILV   
                  27.81       58.05 (30.24)                                        
 26 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR    58.55      58.23 SILV   
                  27.95       58.23 (30.28)                                        
 27 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR     58.28      58.55 SILV   
                  28.05       58.55 (30.50)                                        
 28 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR                58.09      58.57 SILV   
                  27.84       58.57 (30.73)                                        
 29 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR             57.80      58.63 SILV   
                  28.00       58.63 (30.63)                                        
 30 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR            56.77      58.76 SILV   
                  27.37       58.76 (31.39)                                        
 31 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR                58.68      59.21 SILV   
                  28.06       59.21 (31.15)                                        
 32 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR    58.66      59.45 SILV   
                  28.11       59.45 (31.34)                                        
 33 Kinkel, William G         13 GATE-MR                57.05      59.49 SILV   
                  27.75       59.49 (31.74)                                        
 34 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR     59.29      59.56 SILV   
                  28.36       59.56 (31.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR     54.90      53.18 JO     
                  25.43       53.18 (27.75)                                        
  2 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR    55.82      53.25 JO     
                  25.37       53.25 (27.88)                                        
  3 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR                54.66      53.76 JO     
                  25.57       53.76 (28.19)                                        
  4 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR                 59.45    1:00.05        
                  29.13     1:00.05 (30.92)                                        
  5 Pan, Matthew A            14 GATE-MR                59.27    1:00.58        
                  28.28     1:00.58 (32.30)                                        
  6 Vazquez, Christian        13 MAD-MR                 59.33    1:00.60        
                  28.13     1:00.60 (32.47)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.00 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR              NT      59.41 SILV   
                  28.02       59.41 (31.39)                                        
  1 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:02.82        
                  30.32     1:02.82 (32.50)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:00.00  SMAX Silver Max
              2:18.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:00.00 - 2:18.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              2:01.43    2:00.87 SILV   
                  26.93       57.57 (30.64)     1:29.65 (32.08)     2:00.87 (31.22)
  2 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            2:03.74    2:02.11 SILV   
                  27.76       59.10 (31.34)     1:31.34 (32.24)     2:02.11 (30.77)
  3 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              2:06.36    2:02.52 SILV   
                  27.16       57.82 (30.66)     1:30.87 (33.05)     2:02.52 (31.65)
  4 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:00.96    2:02.61 SILV   
                  26.73       57.66 (30.93)     1:30.17 (32.51)     2:02.61 (32.44)
  5 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:02.91    2:02.83 SILV   
                  28.15       59.13 (30.98)     1:31.26 (32.13)     2:02.83 (31.57)
  6 Lue, Michael              14 GATE-MR              2:05.72    2:03.19 SILV   
                  26.75       57.44 (30.69)     1:30.21 (32.77)     2:03.19 (32.98)
  7 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR         2:11.78    2:03.34 SILV   
                  28.26       59.61 (31.35)     1:31.63 (32.02)     2:03.34 (31.71)
  8 Donlevy, Billy            14 CIY-MR               2:01.31    2:04.52 SILV   
                  27.69       58.82 (31.13)     1:31.83 (33.01)     2:04.52 (32.69)
  9 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   2:06.19    2:04.66 SILV   
                  28.22     1:00.24 (32.02)     1:32.95 (32.71)     2:04.66 (31.71)
 10 Valdes, Luke              13 WAC-MR               2:05.89    2:05.32 SILV   
                  28.25       59.72 (31.47)     1:32.81 (33.09)     2:05.32 (32.51)
 11 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         2:07.37    2:05.55 SILV   
                  28.13       59.66 (31.53)     1:32.68 (33.02)     2:05.55 (32.87)
 12 Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR  2:07.23    2:05.79 SILV   
                  28.46     1:00.47 (32.01)     1:33.40 (32.93)     2:05.79 (32.39)
 13 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   2:08.01    2:05.91 SILV   
                  29.08     1:00.32 (31.24)     1:32.84 (32.52)     2:05.91 (33.07)
 14 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:12.25    2:06.00 SILV   
                  28.28     1:00.43 (32.15)     1:33.35 (32.92)     2:06.00 (32.65)
 15 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         2:09.67    2:06.12 SILV   
                  28.71     1:00.99 (32.28)     1:34.77 (33.78)     2:06.12 (31.35)
 16 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:07.05    2:06.40 SILV   
                  28.32     1:00.89 (32.57)     1:34.61 (33.72)     2:06.40 (31.79)
 17 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         2:10.83    2:06.64 SILV   
                  28.92     1:01.03 (32.11)     1:35.15 (34.12)     2:06.64 (31.49)
 18 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              2:13.27    2:06.79 SILV   
                  28.20     1:00.50 (32.30)     1:34.45 (33.95)     2:06.79 (32.34)
 19 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:08.47    2:06.93 SILV   
                  28.91     1:01.38 (32.47)     1:34.11 (32.73)     2:06.93 (32.82)
 20 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:05.58    2:06.99 SILV   
                  28.50     1:00.65 (32.15)     1:33.98 (33.33)     2:06.99 (33.01)
 21 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:12.66    2:07.62 SILV   
                  28.83     1:01.96 (33.13)     1:35.89 (33.93)     2:07.62 (31.73)
 22 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          2:09.54    2:07.73 SILV   
                  28.59     1:00.40 (31.81)     1:34.00 (33.60)     2:07.73 (33.73)
 23 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               2:09.36    2:07.82 SILV   
                  28.47     1:00.97 (32.50)     1:35.37 (34.40)     2:07.82 (32.45)
 24 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   2:11.36    2:07.92 SILV   
                  28.65     1:01.17 (32.52)     1:35.18 (34.01)     2:07.92 (32.74)
 25 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR  2:06.63    2:08.07 SILV   
                  28.21     1:00.10 (31.89)     1:34.34 (34.24)     2:08.07 (33.73)
 26 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  2:10.80    2:08.38 SILV   
                  29.22     1:01.34 (32.12)     1:34.43 (33.09)     2:08.38 (33.95)
 27 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:06.85    2:08.43 SILV   
                  28.40     1:00.81 (32.41)     1:34.86 (34.05)     2:08.43 (33.57)
 28 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  2:06.26    2:09.13 SILV   
                  29.29     1:01.61 (32.32)     1:34.64 (33.03)     2:09.13 (34.49)
 29 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              2:11.32    2:09.83 SILV   
                  28.63     1:01.43 (32.80)     1:35.92 (34.49)     2:09.83 (33.91)
 30 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:11.63    2:10.09 SILV   
                  29.09     1:01.48 (32.39)     1:35.84 (34.36)     2:10.09 (34.25)
 31 Griffenkranz, Sean M      14 Phoenix-MR           2:05.63    2:10.24 SILV   
                  28.02     1:00.21 (32.19)     1:35.35 (35.14)     2:10.24 (34.89)
 32 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                2:10.71    2:10.64 SILV   
                  29.84     1:02.49 (32.65)     1:36.90 (34.41)     2:10.64 (33.74)
 33 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:12.36    2:11.73 SILV   
                  30.37     1:03.84 (33.47)     1:38.15 (34.31)     2:11.73 (33.58)
 34 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              2:11.59    2:12.22 SILV   
                  29.93     1:02.46 (32.53)     1:37.21 (34.75)     2:12.22 (35.01)
 35 Marschausen, Patrick      14 Express Swimming-MR  2:14.52    2:12.48 SILV   
                  29.74     1:02.22 (32.48)   2:12.48 (1:10.26)                    
 36 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:16.12    2:12.82 SILV   
                  28.55     1:02.27 (33.72)     1:38.18 (35.91)     2:12.82 (34.64)
 37 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:06.57    2:13.05 SILV   
                  29.50     1:03.68 (34.18)     1:38.89 (35.21)     2:13.05 (34.16)
 38 Eforo, John T             14 GAEL-MR              2:16.34    2:13.55 SILV   
                  30.14     1:04.88 (34.74)   2:13.55 (1:08.67)                    
 39 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           2:13.50    2:13.64 SILV   
                  30.18     1:04.13 (33.95)     1:39.61 (35.48)     2:13.64 (34.03)
 40 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:14.93    2:14.39 SILV   
                  31.18     1:05.43 (34.25)     1:40.02 (34.59)     2:14.39 (34.37)
 41 Kinkel, William G         13 GATE-MR              2:11.03    2:14.49 SILV   
                  29.73     1:04.14 (34.41)     1:39.28 (35.14)     2:14.49 (35.21)
 42 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:15.28    2:14.53 SILV   
                  29.85     1:03.87 (34.02)     1:39.19 (35.32)     2:14.53 (35.34)
 43 O'Connell, Conor J        13 Express Swimming-MR  2:16.90    2:14.54 SILV   
                  31.24     1:05.76 (34.52)     1:41.17 (35.41)     2:14.54 (33.37)
 44 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:13.09    2:14.77 SILV   
                  31.35     1:06.41 (35.06)     1:41.12 (34.71)     2:14.77 (33.65)
 45 Dai, Wesley               14 WAC-MR               2:16.98    2:15.14 SILV   
                  30.38     1:05.10 (34.72)     1:40.31 (35.21)     2:15.14 (34.83)
 46 Hur, Thomas               14 GATE-MR              2:17.54    2:17.90 SILV   
                  30.96     1:06.05 (35.09)     1:42.83 (36.78)     2:17.90 (35.07)
 -- Vazquez, Christian        13 MAD-MR               2:14.36         DQ        
      False start
                  30.39     1:04.02 (33.63)     1:37.95 (33.93)          DQ (35.74)
Non-Award Division  
  1 Afif, John                14 WAC-MR               2:02.68    1:59.21 JO     
                  28.27       58.89 (30.62)     1:30.12 (31.23)     1:59.21 (29.09)
  2 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR          2:01.70    1:59.74 JO     
                  27.78       57.86 (30.08)     1:28.81 (30.95)     1:59.74 (30.93)
  3 Shashaty, Jack            14 WAC-MR               2:01.44    1:59.91 JO     
                  27.65       58.47 (30.82)     1:29.33 (30.86)     1:59.91 (30.58)
  4 Cato, Tyler R             13 NFS-MR               2:15.65    2:18.75        
                  31.95     1:07.45 (35.50)     1:41.96 (34.51)     2:18.75 (36.79)
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:07.69        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.00 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shashaty, Jack            14 WAC-MR               5:32.66    5:22.94 SILV   
                  28.50     1:00.18 (31.68)     1:32.93 (32.75)     2:05.61 (32.68)
        2:38.52 (32.91)     3:11.41 (32.89)     3:44.40 (32.99)     4:17.46 (33.06)
        4:50.58 (33.12)     5:22.94 (32.36)                                        
  2 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               5:22.46    5:27.39 SILV   
                  29.15     1:00.84 (31.69)     1:34.02 (33.18)     2:07.16 (33.14)
        2:40.71 (33.55)     3:14.13 (33.42)     3:47.93 (33.80)     4:21.79 (33.86)
        4:55.53 (33.74)     5:27.39 (31.86)                                        
  3 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            5:35.78    5:29.56 SILV   
                  29.34     1:01.84 (32.50)     1:34.90 (33.06)     2:08.71 (33.81)
        2:42.99 (34.28)     3:18.24 (35.25)     3:52.43 (34.19)     4:25.84 (33.41)
        4:58.77 (32.93)     5:29.56 (30.79)                                        
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   5:40.68    5:33.37 SILV   
                  29.10     1:01.74 (32.64)     1:35.21 (33.47)     2:09.22 (34.01)
        2:42.91 (33.69)     3:17.07 (34.16)     3:51.76 (34.69)     4:25.94 (34.18)
        5:00.55 (34.61)     5:33.37 (32.82)                                        
  5 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   5:32.64    5:35.21 SILV   
                  29.62     1:01.81 (32.19)     1:34.42 (32.61)     2:07.49 (33.07)
        2:41.27 (33.78)     3:15.26 (33.99)     3:50.21 (34.95)     4:24.90 (34.69)
        5:00.47 (35.57)     5:35.21 (34.74)                                        
  6 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   5:39.95    5:37.80 SILV   
                  28.96     1:02.34 (33.38)     1:36.63 (34.29)     2:11.47 (34.84)
        2:46.05 (34.58)     3:21.19 (35.14)     3:55.97 (34.78)     4:30.64 (34.67)
        5:05.34 (34.70)     5:37.80 (32.46)                                        
  7 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          5:26.25    5:39.85 SILV   
                  27.13       59.02 (31.89)     1:33.02 (34.00)     2:07.19 (34.17)
        2:42.18 (34.99)     3:18.11 (35.93)     3:53.86 (35.75)     4:29.74 (35.88)
        5:05.25 (35.51)     5:39.85 (34.60)                                        
  8 Lin, Max L                13 Twisters-MR          5:49.25    5:40.80 SILV   
                  29.22     1:02.02 (32.80)     1:36.52 (34.50)     2:11.56 (35.04)
        2:46.94 (35.38)     3:22.27 (35.33)     3:57.68 (35.41)     4:32.84 (35.16)
        5:07.78 (34.94)     5:40.80 (33.02)                                        
  9 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   5:40.52    5:41.90 SILV   
                  30.02     1:03.65 (33.63)     1:38.15 (34.50)     2:13.31 (35.16)
        2:48.12 (34.81)     3:23.19 (35.07)     3:58.19 (35.00)     4:33.16 (34.97)
        5:07.83 (34.67)     5:41.90 (34.07)                                        
 10 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  5:40.89    5:43.36 SILV   
                  30.12     1:02.95 (32.83)     1:36.69 (33.74)     2:11.08 (34.39)
        2:45.86 (34.78)     3:21.26 (35.40)     3:56.68 (35.42)     4:32.83 (36.15)
        5:08.47 (35.64)     5:43.36 (34.89)                                        
 11 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   5:47.76    5:46.55 SILV   
                  29.84     1:03.85 (34.01)     1:38.98 (35.13)     2:15.00 (36.02)
        2:50.68 (35.68)     3:27.16 (36.48)     4:03.04 (35.88)     4:37.73 (34.69)
        5:13.25 (35.52)     5:46.55 (33.30)                                        
 12 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              5:50.09    5:49.73 SILV   
                  30.16     1:03.89 (33.73)     1:38.77 (34.88)     2:14.71 (35.94)
        2:51.00 (36.29)     3:27.09 (36.09)     4:03.13 (36.04)     4:39.38 (36.25)
        5:15.17 (35.79)     5:49.73 (34.56)                                        
Non-Award Division  
  1 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           5:45.40    5:14.26 JO     
                  26.55       57.85 (31.30)     1:29.56 (31.71)     2:01.55 (31.99)
        2:34.17 (32.62)     3:06.00 (31.83)     3:37.85 (31.85)     4:10.04 (32.19)
        4:42.60 (32.56)     5:14.26 (31.66)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         5:32.71    5:16.22 JO     
                  27.60     1:00.04 (32.44)     1:32.90 (32.86)     2:05.83 (32.93)
        2:38.38 (32.55)     3:10.45 (32.07)     3:42.91 (32.46)     4:14.88 (31.97)
        4:46.55 (31.67)     5:16.22 (29.67)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX Silver Max
              1:16.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.00 - 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   1:05.19    1:03.92 SILV   
                  30.87     1:03.92 (33.05)                                        
  2 Valdes, Luke              13 WAC-MR               1:06.20    1:03.94 SILV   
                  31.18     1:03.94 (32.76)                                        
  3 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  1:04.86    1:04.19 SILV   
                  31.35     1:04.19 (32.84)                                        
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   1:04.71    1:04.71 SILV   
                  31.74     1:04.71 (32.97)                                        
  5 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               1:08.31    1:04.75 SILV   
                  31.75     1:04.75 (33.00)                                        
  6 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                1:05.55    1:05.35 SILV   
                  32.03     1:05.35 (33.32)                                        
  7 Lin, Max L                13 Twisters-MR          1:07.87    1:05.58 SILV   
                  32.81     1:05.58 (32.77)                                        
  8 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            1:11.54    1:06.17 SILV   
                  32.54     1:06.17 (33.63)                                        
  9 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               1:14.49    1:06.20 SILV   
                  32.40     1:06.20 (33.80)                                        
 10 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               1:06.41    1:06.48 SILV   
                  31.89     1:06.48 (34.59)                                        
 11 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:10.50    1:06.50 SILV   
                  31.55     1:06.50 (34.95)                                        
 12 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  1:05.58    1:06.60 SILV   
                  32.54     1:06.60 (34.06)                                        
 13 Griffenkranz, Sean M      14 Phoenix-MR           1:04.33    1:06.74 SILV   
                  32.68     1:06.74 (34.06)                                        
 14 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR          1:07.59    1:07.47 SILV   
                  32.97     1:07.47 (34.50)                                        
 15 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:08.63    1:07.95 SILV   
 16 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         1:07.61    1:08.01 SILV   
                  33.25     1:08.01 (34.76)                                        
 17 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              1:07.44    1:08.16 SILV   
                  32.95     1:08.16 (35.21)                                        
 18 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          1:09.34    1:08.28 SILV   
                  33.15     1:08.28 (35.13)                                        
 19 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               1:09.43    1:08.35 SILV   
                  33.51     1:08.35 (34.84)                                        
 20 Dai, Wesley               14 WAC-MR               1:11.42    1:08.51 SILV   
                  33.16     1:08.51 (35.35)                                        
 21 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           1:09.33    1:08.67 SILV   
                  33.16     1:08.67 (35.51)                                        
 22 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:06.03    1:08.82 SILV   
                  33.86     1:08.82 (34.96)                                        
 23 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           1:09.24    1:09.04 SILV   
                  33.68     1:09.04 (35.36)                                        
 24 Ruf, Jason E              13 HS-MR                1:13.03    1:09.61 SILV   
                  34.52     1:09.61 (35.09)                                        
 25 Horowitz, Thomas R        14 WEST-MR              1:12.18    1:09.86 SILV   
                  34.45     1:09.86 (35.41)                                        
 26 Hur, Thomas               14 GATE-MR              1:16.17    1:09.87 SILV   
                  34.10     1:09.87 (35.77)                                        
 27 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR         1:12.39    1:10.12 SILV   
                  34.55     1:10.12 (35.57)                                        
 28 Prokic, Matija            13 RI Marlins-MR        1:11.82    1:10.21 SILV   
                  34.13     1:10.21 (36.08)                                        
 28 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   1:08.18    1:10.21 SILV   
                  34.23     1:10.21 (35.98)                                        
 28 O'Connell, Conor J        13 Express Swimming-MR  1:13.28    1:10.21 SILV   
                  34.07     1:10.21 (36.14)                                        
 31 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          1:09.90    1:10.22 SILV   
                  34.51     1:10.22 (35.71)                                        
 32 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              1:12.05    1:10.31 SILV   
                  34.13     1:10.31 (36.18)                                        
 33 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:09.98    1:10.43 SILV   
                  34.52     1:10.43 (35.91)                                        
 34 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                1:11.52    1:10.48 SILV   
                  34.36     1:10.48 (36.12)                                        
 35 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:11.05    1:10.71 SILV   
                  34.85     1:10.71 (35.86)                                        
 36 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           1:12.84    1:10.95 SILV   
                  34.49     1:10.95 (36.46)                                        
 36 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              1:08.21    1:10.95 SILV   
                  33.88     1:10.95 (37.07)                                        
 38 Kinkel, William G         13 GATE-MR              1:08.86    1:11.03 SILV   
                  33.87     1:11.03 (37.16)                                        
 39 Gonzalez, Solice A        13 Kips Bay Makos-MR    1:14.10    1:11.33 SILV   
                  33.84     1:11.33 (37.49)                                        
 40 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         1:10.80    1:11.35 SILV   
                  35.63     1:11.35 (35.72)                                        
 41 Kouiri, Said              13 Phoenix-MR           1:16.42    1:11.36 SILV   
                  34.59     1:11.36 (36.77)                                        
 42 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   1:11.71    1:11.39 SILV   
                  34.74     1:11.39 (36.65)                                        
 43 Terjanian, Jack G         13 Phoenix-MR           1:15.19    1:11.45 SILV   
                  34.76     1:11.45 (36.69)                                        
 44 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  1:10.62    1:11.52 SILV   
                  34.47     1:11.52 (37.05)                                        
 45 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:14.61    1:11.65 SILV   
                  34.55     1:11.65 (37.10)                                        
 46 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         1:15.17    1:12.34 SILV   
                  34.29     1:12.34 (38.05)                                        
 47 Towse, Eric               13 WAC-MR               1:13.21    1:12.43 SILV   
                  35.27     1:12.43 (37.16)                                        
 48 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               1:13.59    1:12.51 SILV   
                  34.95     1:12.51 (37.56)                                        
 49 Cato, Tyler R             13 NFS-MR               1:11.16    1:12.57 SILV   
                  34.95     1:12.57 (37.62)                                        
 50 Kleemann, Perry M         13 Express Swimming-MR  1:13.96    1:12.60 SILV   
                  36.10     1:12.60 (36.50)                                        
 51 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  1:12.65    1:12.66 SILV   
 52 Hwang, Austin             14 GATE-MR              1:13.36    1:13.13 SILV   
                  35.66     1:13.13 (37.47)                                        
 53 Langendorfer, Matthew R   13 Manhattan Makos-MR   1:15.08    1:13.25 SILV   
                  36.01     1:13.25 (37.24)                                        
 54 Ksendzovsky, Eden         13 Rac @ Jcc-MR         1:15.54    1:13.59 SILV   
                  35.69     1:13.59 (37.90)                                        
 55 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   1:12.72    1:13.64 SILV   
                  36.42     1:13.64 (37.22)                                        
 56 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              1:12.41    1:14.09 SILV   
 57 Bajramovic, Emil          13 FLY-MR               1:11.89    1:14.94 SILV   
                  35.95     1:14.94 (38.99)                                        
 58 Crosby, Miles A           13 Express Swimming-MR  1:16.40    1:15.24 SILV   
                  36.14     1:15.24 (39.10)                                        
 59 Dunster, Connor G         13 Express Swimming-MR  1:14.94    1:16.34 SILV   
                  36.79     1:16.34 (39.55)                                        
 -- Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR  1:07.48         DQ        
      Re-Submerged
                  33.37          DQ (34.12)                                        
 -- Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              1:14.88         DQ        
      Delay initiating turn
                  34.34          DQ (36.80)                                        
Non-Award Division  
  1 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:04.59    1:00.71 JO     
                  29.70     1:00.71 (31.01)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:03.31    1:01.37 JO     
                  30.02     1:01.37 (31.35)                                        
  3 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:03.24    1:02.18 JO     
                  29.51     1:02.18 (32.67)                                        
  4 Chan, Brian               14 GATE-MR              1:03.54    1:02.37 JO     
                  30.10     1:02.37 (32.27)                                        
  5 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              1:03.90    1:02.60 JO     
                  30.11     1:02.60 (32.49)                                        
  6 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   1:05.63    1:02.89 JO     
                  30.31     1:02.89 (32.58)                                        
  7 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR                NT    1:13.64 SILV   
                  35.91     1:13.64 (37.73)                                        
  8 Elkhouly, Marwan A        13 HS-MR                1:16.45    1:16.81        
                  36.86     1:16.81 (39.95)                                        
  9 Vazquez, Christian        13 MAD-MR               1:14.94    1:17.16        
                  36.92     1:17.16 (40.24)                                        
 10 Kascle, Daniel            13 Rac @ Jcc-MR         1:15.83    1:17.41        
                  37.30     1:17.41 (40.11)                                        
 11 Clark, Kevin              13 MAD-MR               1:16.48    1:17.46        
                  37.61     1:17.46 (39.85)                                        
 12 Marschausen, Patrick      14 Express Swimming-MR  1:12.20    1:17.71        
 13 Buchanan, Brian R         13 NFS-MR               1:14.99    1:18.89        
                  38.32     1:18.89 (40.57)                                        
 -- Shashaty, Jack            14 WAC-MR               1:03.80         DQ        
      Re-Submerged
                  29.78          DQ (32.74)                                        
 -- Mashchenko, Andrew        14 APEX-MR              1:14.28         DQ        
      Declared false start
                1:24.18                                                            
 -- Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         1:10.65        DFS        
      Declared false start
 -- Moran, Frankie W          14 Badger-MR            1:11.88         NS        
 -- Sanchez, Wanderlei        13 MAD-MR               1:15.15         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:17.00  SMAX Silver Max
              2:35.49  SILV
 Meet Qualifying:  2:17.00 - 2:35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shashaty, Jack            14 WAC-MR               2:19.09    2:17.06 SILV   
                  31.79     1:06.12 (34.33)     1:42.12 (36.00)     2:17.06 (34.94)
  2 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:23.92    2:18.49 SILV   
                  33.13     1:09.04 (35.91)     1:45.26 (36.22)     2:18.49 (33.23)
  3 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:25.41    2:18.72 SILV   
                  33.05     1:07.92 (34.87)     1:43.87 (35.95)     2:18.72 (34.85)
  4 Lue, Michael              14 GATE-MR              2:19.36    2:19.16 SILV   
                  30.59     1:05.08 (34.49)     1:42.28 (37.20)     2:19.16 (36.88)
  5 Valdes, Luke              13 WAC-MR               2:22.41    2:19.29 SILV   
                  32.31     1:07.27 (34.96)     1:44.03 (36.76)     2:19.29 (35.26)
  6 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:20.75    2:19.48 SILV   
                  33.42     1:09.52 (36.10)     1:45.82 (36.30)     2:19.48 (33.66)
  7 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               2:26.17    2:21.18 SILV   
                  34.31     1:09.87 (35.56)     1:45.85 (35.98)     2:21.18 (35.33)
  8 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              2:25.17    2:22.14 SILV   
                  33.22     1:09.30 (36.08)     1:46.71 (37.41)     2:22.14 (35.43)
  9 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:22.97    2:22.39 SILV   
                  33.10                             1:45.92 ( )     2:22.39 (36.47)
 10 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              2:23.42    2:22.55 SILV   
                  32.51     1:08.23 (35.72)     1:45.64 (37.41)     2:22.55 (36.91)
 11 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR          2:24.98    2:23.04 SILV   
                  33.49     1:09.62 (36.13)     1:46.53 (36.91)     2:23.04 (36.51)
 12 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   2:27.09    2:24.47 SILV   
                  33.50     1:10.93 (37.43)     1:48.53 (37.60)     2:24.47 (35.94)
 13 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:25.74    2:24.84 SILV   
                  34.45     1:11.39 (36.94)     1:48.75 (37.36)     2:24.84 (36.09)
 14 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:23.43    2:24.88 SILV   
                  34.93     1:11.44 (36.51)     1:48.54 (37.10)     2:24.88 (36.34)
 15 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:26.97    2:25.69 SILV   
                  34.69     1:11.80 (37.11)     1:49.57 (37.77)     2:25.69 (36.12)
 16 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:27.98    2:26.42 SILV   
                  35.39     1:12.49 (37.10)     1:49.82 (37.33)     2:26.42 (36.60)
 17 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:26.93    2:26.60 SILV   
                  35.03     1:12.02 (36.99)     1:49.90 (37.88)     2:26.60 (36.70)
 18 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               2:25.71    2:26.89 SILV   
                  35.86     1:12.58 (36.72)     1:50.57 (37.99)     2:26.89 (36.32)
 19 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR         2:32.35    2:26.91 SILV   
                  35.06     1:12.08 (37.02)     1:50.68 (38.60)     2:26.91 (36.23)
 20 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           2:24.53    2:27.74 SILV   
                  33.77     1:11.18 (37.41)     1:50.39 (39.21)     2:27.74 (37.35)
 21 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           2:30.00    2:28.98 SILV   
                  34.80     1:11.82 (37.02)     1:50.61 (38.79)     2:28.98 (38.37)
 22 Dai, Wesley               14 WAC-MR               2:33.62    2:30.29 SILV   
                  33.01     1:11.36 (38.35)     1:51.89 (40.53)     2:30.29 (38.40)
 23 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:31.65    2:31.20 SILV   
                  35.49     1:13.00 (37.51)     1:52.39 (39.39)     2:31.20 (38.81)
 24 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   2:35.25    2:31.25 SILV   
                  35.60     1:14.58 (38.98)     1:55.06 (40.48)     2:31.25 (36.19)
 25 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         2:29.90    2:31.73 SILV   
                  35.38     1:13.94 (38.56)     1:54.17 (40.23)     2:31.73 (37.56)
 26 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:28.85    2:31.86 SILV   
                  35.08     1:13.10 (38.02)     1:52.56 (39.46)     2:31.86 (39.30)
 27 Kouiri, Said              13 Phoenix-MR           2:34.18    2:33.20 SILV   
                  35.30     1:14.92 (39.62)     1:55.32 (40.40)     2:33.20 (37.88)
 28 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               2:30.39    2:35.12 SILV   
                  34.06                             1:56.07 ( )     2:35.12 (39.05)
Non-Award Division  
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         2:19.90    2:14.58 JO     
                  31.07     1:05.07 (34.00)     1:40.91 (35.84)     2:14.58 (33.67)
  2 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   2:19.93    2:16.87 JO     
                  31.77     1:06.40 (34.63)     1:41.99 (35.59)     2:16.87 (34.88)
  3 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               2:34.99    2:36.67        
                  35.48     1:14.46 (38.98)     1:56.10 (41.64)     2:36.67 (40.57)
  4 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:32.84    2:38.90        
                  36.17     1:14.71 (38.54)     1:56.11 (41.40)     2:38.90 (42.79)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.00 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         1:11.20    1:11.12 SILV   
                  33.03     1:11.12 (38.09)                                        
  2 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                1:17.34    1:11.34 SILV   
                  33.36     1:11.34 (37.98)                                        
  3 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:16.31    1:11.71 SILV   
                  33.44     1:11.71 (38.27)                                        
  4 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         1:13.10    1:12.28 SILV   
                  33.06     1:12.28 (39.22)                                        
  5 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   1:12.95    1:12.30 SILV   
                  33.62     1:12.30 (38.68)                                        
  6 Zhang, Eric               14 GAEL-MR              1:14.78    1:12.65 SILV   
                  34.03     1:12.65 (38.62)                                        
  7 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          1:13.49    1:12.68 SILV   
                  34.41     1:12.68 (38.27)                                        
  8 Bajramovic, Emil          13 FLY-MR               1:13.91    1:12.83 SILV   
                  34.03     1:12.83 (38.80)                                        
  9 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               1:14.68    1:12.96 SILV   
                  34.76     1:12.96 (38.20)                                        
 10 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   1:20.80    1:13.00 SILV   
                  35.03     1:13.00 (37.97)                                        
 11 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:12.03    1:13.07 SILV   
                  34.26     1:13.07 (38.81)                                        
 12 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   1:11.95    1:13.26 SILV   
                  34.67     1:13.26 (38.59)                                        
 13 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              1:17.12    1:13.57 SILV   
                  34.79     1:13.57 (38.78)                                        
 14 Donlevy, Billy            14 CIY-MR               1:14.42    1:13.59 SILV   
                  34.99     1:13.59 (38.60)                                        
 15 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  1:13.10    1:13.73 SILV   
                  35.02     1:13.73 (38.71)                                        
 16 Afif, John                14 WAC-MR               1:15.17    1:13.75 SILV   
                  35.16     1:13.75 (38.59)                                        
 17 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              1:14.81    1:13.82 SILV   
                  34.02     1:13.82 (39.80)                                        
 18 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          1:12.95    1:14.12 SILV   
                  34.76     1:14.12 (39.36)                                        
 19 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:12.68    1:14.63 SILV   
                  35.69     1:14.63 (38.94)                                        
 20 Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR  1:18.67    1:15.00 SILV   
                  35.13     1:15.00 (39.87)                                        
 21 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  1:15.91    1:15.17 SILV   
                  35.68     1:15.17 (39.49)                                        
 22 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  1:16.29    1:15.44 SILV   
                  35.61     1:15.44 (39.83)                                        
 23 Lucre, Benjamin           13 UN-MR                1:18.53    1:15.81 SILV   
                  35.05     1:15.81 (40.76)                                        
 24 Hur, Thomas               14 GATE-MR              1:17.13    1:15.82 SILV   
                  35.83     1:15.82 (39.99)                                        
 25 Lin, Max L                13 Twisters-MR          1:14.26    1:16.08 SILV   
                  35.85     1:16.08 (40.23)                                        
 26 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                1:15.85    1:16.31 SILV   
                  35.18     1:16.31 (41.13)                                        
 27 Woodside, Jamal K         13 NFS-MR               1:16.22    1:16.61 SILV   
                  35.77     1:16.61 (40.84)                                        
 27 Chau, Kyle                14 BASC-MR              1:16.02    1:16.61 SILV   
                  35.90     1:16.61 (40.71)                                        
 29 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:14.90    1:17.04 SILV   
                  36.38     1:17.04 (40.66)                                        
 30 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               1:20.86    1:17.33 SILV   
                  36.72     1:17.33 (40.61)                                        
 31 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               1:19.63    1:17.47 SILV   
                  36.89     1:17.47 (40.58)                                        
 32 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   1:19.49    1:17.62 SILV   
                  37.00     1:17.62 (40.62)                                        
 33 Kascle, Daniel            13 Rac @ Jcc-MR         1:19.82    1:17.72 SILV   
                  35.92     1:17.72 (41.80)                                        
 34 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              1:17.49    1:17.81 SILV   
                  36.98     1:17.81 (40.83)                                        
 35 Polanco, Dan              14 MAD-MR               1:16.82    1:17.94 SILV   
                  36.19     1:17.94 (41.75)                                        
 36 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR               1:18.38    1:18.12 SILV   
                  36.88     1:18.12 (41.24)                                        
 37 Eforo, John T             14 GAEL-MR              1:19.86    1:18.30 SILV   
                  36.66     1:18.30 (41.64)                                        
 38 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:15.67    1:18.57 SILV   
                  35.67     1:18.57 (42.90)                                        
 39 Vazquez, Christian        13 MAD-MR               1:20.04    1:18.64 SILV   
                  37.24     1:18.64 (41.40)                                        
 40 Tan, Jerry                13 GATE-MR              1:19.69    1:18.76 SILV   
                  37.50     1:18.76 (41.26)                                        
 41 Horowitz, Thomas R        14 WEST-MR              1:18.84    1:18.83 SILV   
                  37.25     1:18.83 (41.58)                                        
 42 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           1:19.91    1:18.96 SILV   
                  37.04     1:18.96 (41.92)                                        
 43 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              1:17.59    1:19.24 SILV   
                  37.35     1:19.24 (41.89)                                        
 44 Chen, Simon               14 GATE-MR              1:17.53    1:19.33 SILV   
                  36.94     1:19.33 (42.39)                                        
 45 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:16.76    1:19.42 SILV   
                  37.39     1:19.42 (42.03)                                        
 46 Altawab, Mostafa          13 HS-MR                1:21.24    1:19.44 SILV   
                  37.35     1:19.44 (42.09)                                        
 47 Dunster, Connor G         13 Express Swimming-MR  1:20.14    1:19.69 SILV   
                  37.01     1:19.69 (42.68)                                        
 48 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         1:18.21    1:19.71 SILV   
                  38.38     1:19.71 (41.33)                                        
 49 Wang, Leo                 13 FLY-MR               1:20.80    1:19.78 SILV   
                  37.47     1:19.78 (42.31)                                        
 50 Didenko, David            14 Unhes-Mr-MR          1:19.01    1:20.66 SILV   
                  37.36     1:20.66 (43.30)                                        
 51 Kleemann, Perry M         13 Express Swimming-MR  1:21.13    1:20.79 SILV   
                  36.19     1:20.79 (44.60)                                        
 52 Prokic, Matija            13 RI Marlins-MR        1:19.95    1:20.92 SILV   
                  37.65     1:20.92 (43.27)                                        
 53 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  1:18.79    1:21.00 SILV   
                  38.20     1:21.00 (42.80)                                        
 54 Stora, Michael            13 WAC-MR               1:21.11    1:21.29 SILV   
                  39.29     1:21.29 (42.00)                                        
 -- Dai, Wesley               14 WAC-MR               1:17.11         DQ        
      One hand touch
                  35.64          DQ (41.45)                                        
Non-Award Division  
  1 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   1:11.87    1:08.89 JO     
                  32.20     1:08.89 (36.69)                                        
  2 Baranov, Lenny            14 HS-MR                1:11.23    1:09.16 JO     
                  32.31     1:09.16 (36.85)                                        
  3 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              1:11.23    1:09.29 JO     
                  32.24     1:09.29 (37.05)                                        
  4 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           1:11.63    1:09.61 JO     
                  32.91     1:09.61 (36.70)                                        
  5 Lee, Aidan                13 GATE-MR              1:19.28    1:21.50        
                  37.88     1:21.50 (43.62)                                        
  6 Towse, Eric               13 WAC-MR               1:21.31    1:21.56        
                  37.58     1:21.56 (43.98)                                        
  7 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              1:20.70    1:21.66        
                  38.94     1:21.66 (42.72)                                        
  8 Clark, Kevin              13 MAD-MR               1:21.39    1:24.33        
                  39.40     1:24.33 (44.93)                                        
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              1:16.58        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX Silver Max
              2:53.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.20 - 2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               2:37.19    2:37.52 SILV   
                  35.84     1:15.83 (39.99)     1:57.19 (41.36)     2:37.52 (40.33)
  2 Baranov, Lenny            14 HS-MR                2:42.41    2:38.69 SILV   
                  34.24     1:13.48 (39.24)     1:55.56 (42.08)     2:38.69 (43.13)
  3 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:37.98    2:39.79 SILV   
                  36.09     1:16.68 (40.59)     1:58.00 (41.32)     2:39.79 (41.79)
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:41.05    2:39.91 SILV   
                  36.78     1:17.20 (40.42)     1:58.61 (41.41)     2:39.91 (41.30)
  5 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           2:40.42    2:40.68 SILV   
                  35.48     1:16.41 (40.93)     1:59.58 (43.17)     2:40.68 (41.10)
  6 Afif, John                14 WAC-MR               2:45.47    2:41.01 SILV   
                  36.43     1:17.35 (40.92)     2:00.01 (42.66)     2:41.01 (41.00)
  7 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:42.24    2:41.49 SILV   
                  35.75     1:16.36 (40.61)     1:59.01 (42.65)     2:41.49 (42.48)
  8 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:40.36    2:42.58 SILV   
                  36.32     1:17.22 (40.90)     1:59.27 (42.05)     2:42.58 (43.31)
  9 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         2:44.44    2:42.77 SILV   
                  35.14     1:15.97 (40.83)     1:58.86 (42.89)     2:42.77 (43.91)
 10 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:51.70    2:43.00 SILV   
                  36.85     1:18.37 (41.52)     2:01.59 (43.22)     2:43.00 (41.41)
 11 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:47.58    2:44.14 SILV   
                  36.91     1:18.30 (41.39)     2:01.22 (42.92)     2:44.14 (42.92)
 12 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:43.78    2:44.35 SILV   
                  35.98     1:17.44 (41.46)     2:00.91 (43.47)     2:44.35 (43.44)
 13 Hur, Thomas               14 GATE-MR              2:46.20    2:45.56 SILV   
                  37.55     1:19.31 (41.76)     2:02.23 (42.92)     2:45.56 (43.33)
 14 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            2:43.81    2:45.68 SILV   
                  37.88     1:20.08 (42.20)     2:03.61 (43.53)     2:45.68 (42.07)
 15 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  2:44.64    2:45.89 SILV   
                  37.78     1:19.72 (41.94)     2:03.28 (43.56)     2:45.89 (42.61)
 16 Woodside, Jamal K         13 NFS-MR               2:47.49    2:46.06 SILV   
                  37.61     1:19.03 (41.42)     2:02.35 (43.32)     2:46.06 (43.71)
 17 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               2:49.61    2:46.19 SILV   
                  37.41     1:18.82 (41.41)     2:02.77 (43.95)     2:46.19 (43.42)
 18 Kascle, Daniel            13 Rac @ Jcc-MR         2:50.35    2:46.50 SILV   
                  36.48     1:18.71 (42.23)     2:02.10 (43.39)     2:46.50 (44.40)
 19 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                2:41.84    2:46.89 SILV   
                  37.12     1:19.83 (42.71)     2:03.56 (43.73)     2:46.89 (43.33)
 20 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:44.51    2:47.59 SILV   
                  37.40     1:20.78 (43.38)     2:04.61 (43.83)     2:47.59 (42.98)
 21 Gray, Stephen F           14 WEST-MR              2:49.95    2:49.77 SILV   
                  38.59     1:22.41 (43.82)     2:05.57 (43.16)     2:49.77 (44.20)
 22 Eforo, John T             14 GAEL-MR              2:51.47    2:51.91 SILV   
                  37.39     1:20.99 (43.60)     2:07.08 (46.09)     2:51.91 (44.83)
 23 Chen, Simon               14 GATE-MR              2:52.67    2:52.24 SILV   
                  37.23     1:19.89 (42.66)     2:06.09 (46.20)     2:52.24 (46.15)
 24 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:48.60    2:52.87 SILV   
                  38.52     1:21.85 (43.33)     2:07.73 (45.88)     2:52.87 (45.14)
 25 Tan, Jerry                13 GATE-MR              2:52.43    2:53.53 SILV   
                  38.54     1:22.72 (44.18)     2:08.36 (45.64)     2:53.53 (45.17)
 -- Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              2:51.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  39.03     1:22.43 (43.40)     2:07.67 (45.24)          DQ (44.19)
Non-Award Division  
  1 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:41.61    2:28.93 JO     
                  32.59     1:10.20 (37.61)     1:49.13 (38.93)     2:28.93 (39.80)
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:35.45    2:31.31 JO     
                  34.84     1:13.16 (38.32)     1:52.32 (39.16)     2:31.31 (38.99)
  3 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         2:36.97    2:34.23 JO     
                  34.08     1:13.35 (39.27)     1:52.76 (39.41)     2:34.23 (41.47)
  4 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              2:40.69    2:34.77 JO     
                  33.78     1:12.99 (39.21)     1:54.03 (41.04)     2:34.77 (40.74)
  5 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           2:50.96    2:54.92        
                  37.82     1:22.17 (44.35)     2:07.67 (45.50)     2:54.92 (47.25)
  6 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           2:52.28    2:57.50        
                  39.30     1:23.91 (44.61)     2:11.08 (47.17)     2:57.50 (46.42)
 -- Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              2:48.92         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:11.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.60 - 1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:02.74    1:01.93 SILV   
                  28.40     1:01.93 (33.53)                                        
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          1:05.59    1:02.26 SILV   
                  29.27     1:02.26 (32.99)                                        
  3 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              1:02.41    1:02.42 SILV   
                  29.24     1:02.42 (33.18)                                        
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   1:01.92    1:02.45 SILV   
                  28.71     1:02.45 (33.74)                                        
  5 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            1:02.54    1:02.52 SILV   
                  29.50     1:02.52 (33.02)                                        
  6 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR  1:01.87    1:02.97 SILV   
                  29.76     1:02.97 (33.21)                                        
  7 Chan, Brian               14 GATE-MR              1:02.87    1:03.09 SILV   
                  29.38     1:03.09 (33.71)                                        
  8 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:02.77    1:03.25 SILV   
                  27.46     1:03.25 (35.79)                                        
  9 Gray, Stephen F           14 WEST-MR              1:02.05    1:03.83 SILV   
                  29.88     1:03.83 (33.95)                                        
 10 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   1:06.16    1:03.86 SILV   
                  30.07     1:03.86 (33.79)                                        
 11 Lue, Michael              14 GATE-MR              1:05.03    1:04.25 SILV   
                  28.97     1:04.25 (35.28)                                        
 12 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:07.43    1:04.44 SILV   
                  29.67     1:04.44 (34.77)                                        
 13 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:10.09    1:04.50 SILV   
                  29.02     1:04.50 (35.48)                                        
 14 Kinkel, William G         13 GATE-MR              1:02.84    1:04.80 SILV   
                  29.46     1:04.80 (35.34)                                        
 15 Baranov, Lenny            14 HS-MR                1:05.57    1:05.10 SILV   
                  30.39     1:05.10 (34.71)                                        
 16 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  1:06.20    1:05.32 SILV   
                  30.91     1:05.32 (34.41)                                        
 17 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                1:04.26    1:05.47 SILV   
                  29.90     1:05.47 (35.57)                                        
 18 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              1:04.88    1:05.48 SILV   
                  29.16     1:05.48 (36.32)                                        
 19 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               1:09.20    1:05.87 SILV   
                  29.39     1:05.87 (36.48)                                        
 20 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR               1:04.11    1:06.55 SILV   
                  30.12     1:06.55 (36.43)                                        
 21 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              1:07.32    1:06.98 SILV   
                  31.06     1:06.98 (35.92)                                        
 22 Hur, Thomas               14 GATE-MR              1:08.30    1:07.26 SILV   
                  31.16     1:07.26 (36.10)                                        
 23 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:10.09    1:07.52 SILV   
                  30.61     1:07.52 (36.91)                                        
 24 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           1:08.75    1:08.77 SILV   
                  31.07     1:08.77 (37.70)                                        
 25 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           1:08.59    1:09.18 SILV   
                  32.35     1:09.18 (36.83)                                        
 26 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   1:11.13    1:09.71 SILV   
                  32.42     1:09.71 (37.29)                                        
 27 Ruf, Jason E              13 HS-MR                1:10.53    1:09.87 SILV   
                  31.22     1:09.87 (38.65)                                        
 28 Valdes, Luke              13 WAC-MR               1:11.63    1:10.56 SILV   
                  32.70     1:10.56 (37.86)                                        
 29 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   1:08.75    1:11.03 SILV   
                  32.22     1:11.03 (38.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              1:01.96    1:00.06 JO     
                  27.90     1:00.06 (32.16)                                        
  2 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:01.88    1:01.18 JO     
                  27.74     1:01.18 (33.44)                                        
  3 Afif, John                14 WAC-MR               1:03.68    1:01.32 JO     
                  28.83     1:01.32 (32.49)                                        
 -- Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              1:11.14         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:24.00  SMAX Silver Max
              2:32.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:24.00 - 2:32.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              2:26.00    2:24.20 SILV   
                  29.38     1:05.30 (35.92)     1:44.29 (38.99)     2:24.20 (39.91)
  2 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:26.06    2:24.96 SILV   
                  29.56     1:05.48 (35.92)     1:44.93 (39.45)     2:24.96 (40.03)
  3 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          2:29.78    2:30.08 SILV   
                  30.04     1:06.64 (36.60)     1:47.97 (41.33)     2:30.08 (42.11)
  4 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:29.18    2:31.33 SILV   
                  32.66     1:11.53 (38.87)     1:51.42 (39.89)     2:31.33 (39.91)
  5 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  2:30.56    2:32.29 SILV   
                  33.19     1:11.82 (38.63)     1:51.75 (39.93)     2:32.29 (40.54)
Non-Award Division  
  1 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:25.90    2:17.00 JO     
                  29.01     1:04.13 (35.12)     1:40.73 (36.60)     2:17.00 (36.27)
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:27.31    2:22.99 JO     
                  30.62     1:06.62 (36.00)     1:45.44 (38.82)     2:22.99 (37.55)
  3 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:27.91    2:33.53        
                  34.08     1:13.32 (39.24)     1:53.78 (40.46)     2:33.53 (39.75)
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:26.29        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:32.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.00 - 2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   2:27.08    2:15.98 SILV   
                  27.62     1:04.87 (37.25)     1:47.63 (42.76)     2:15.98 (28.35)
  2 Donlevy, Billy            14 CIY-MR               2:17.88    2:16.63 SILV   
                  28.58     1:03.71 (35.13)     1:45.17 (41.46)     2:16.63 (31.46)
  3 Gray, Stephen F           14 WEST-MR              2:16.41    2:17.76 SILV   
                  29.70     1:04.23 (34.53)     1:46.87 (42.64)     2:17.76 (30.89)
  4 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:20.54    2:18.26 SILV   
                  27.70     1:02.62 (34.92)     1:44.86 (42.24)     2:18.26 (33.40)
  5 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            2:18.14    2:18.67 SILV   
                  29.78     1:05.46 (35.68)     1:47.18 (41.72)     2:18.67 (31.49)
  6 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:19.99    2:18.80 SILV   
                  29.28     1:05.68 (36.40)     1:46.93 (41.25)     2:18.80 (31.87)
  7 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   2:24.69    2:19.18 SILV   
                  29.83     1:05.61 (35.78)     1:48.07 (42.46)     2:19.18 (31.11)
  8 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               2:17.17    2:19.72 SILV   
                  29.69     1:05.98 (36.29)     1:48.44 (42.46)     2:19.72 (31.28)
  9 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:16.37    2:21.19 SILV   
                  29.63     1:03.35 (33.72)     1:49.00 (45.65)     2:21.19 (32.19)
 10 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         2:24.34    2:21.87 SILV   
                  29.93     1:07.83 (37.90)     1:48.88 (41.05)     2:21.87 (32.99)
 11 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          2:22.16    2:21.88 SILV   
                  28.65     1:05.32 (36.67)     1:48.23 (42.91)     2:21.88 (33.65)
 12 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:22.60    2:22.50 SILV   
                  30.03     1:06.48 (36.45)     1:51.20 (44.72)     2:22.50 (31.30)
 12 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:21.91    2:22.50 SILV   
                  31.34     1:09.58 (38.24)     1:50.06 (40.48)     2:22.50 (32.44)
 14 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              2:25.77    2:23.10 SILV   
                  31.03     1:09.24 (38.21)     1:51.30 (42.06)     2:23.10 (31.80)
 15 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:21.78    2:23.22 SILV   
                  32.90     1:09.98 (37.08)     1:50.62 (40.64)     2:23.22 (32.60)
 16 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                2:20.54    2:23.30 SILV   
                  30.94     1:09.62 (38.68)     1:52.05 (42.43)     2:23.30 (31.25)
 17 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:23.85    2:24.78 SILV   
                  31.91     1:10.13 (38.22)     1:50.75 (40.62)     2:24.78 (34.03)
 18 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR  2:23.64    2:24.81 SILV   
                  29.91     1:06.54 (36.63)     1:52.14 (45.60)     2:24.81 (32.67)
 19 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  2:21.57    2:26.02 SILV   
                  30.80     1:07.61 (36.81)     1:53.09 (45.48)     2:26.02 (32.93)
 20 Valdes, Luke              13 WAC-MR               2:28.97    2:26.04 SILV   
                  33.12     1:10.08 (36.96)     1:52.99 (42.91)     2:26.04 (33.05)
 21 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:29.25    2:26.15 SILV   
                  32.35     1:10.52 (38.17)     1:51.68 (41.16)     2:26.15 (34.47)
 22 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              2:23.43    2:26.27 SILV   
                  32.16     1:10.07 (37.91)     1:53.44 (43.37)     2:26.27 (32.83)
 23 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              2:26.56    2:26.74 SILV   
                  32.02     1:11.50 (39.48)     1:52.26 (40.76)     2:26.74 (34.48)
 24 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:27.14    2:28.66 SILV   
                  33.78     1:11.57 (37.79)     1:54.12 (42.55)     2:28.66 (34.54)
 25 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:30.98    2:28.90 SILV   
                  31.42     1:07.76 (36.34)     1:54.79 (47.03)     2:28.90 (34.11)
 26 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         2:29.22    2:29.40 SILV   
                  32.78     1:12.44 (39.66)     1:57.74 (45.30)     2:29.40 (31.66)
 27 Hur, Thomas               14 GATE-MR              2:28.27    2:29.56 SILV   
                  31.95     1:09.97 (38.02)     1:52.93 (42.96)     2:29.56 (36.63)
 28 Hafez, Omar A             14 HS-MR                2:31.97    2:29.67 SILV   
                  31.83     1:10.06 (38.23)     1:54.29 (44.23)     2:29.67 (35.38)
 29 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:28.53    2:29.75 SILV   
                  33.17     1:11.47 (38.30)     1:56.63 (45.16)     2:29.75 (33.12)
 30 Kinkel, William G         13 GATE-MR              2:23.84    2:30.73 SILV   
                  31.31     1:10.75 (39.44)     1:54.89 (44.14)     2:30.73 (35.84)
 31 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               2:26.49    2:30.78 SILV   
                  29.54     1:08.16 (38.62)     1:54.81 (46.65)     2:30.78 (35.97)
 32 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:31.46    2:32.57 SILV   
                  36.90     1:16.87 (39.97)     1:58.67 (41.80)     2:32.57 (33.90)
 33 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:27.90    2:32.79 SILV   
                  34.41     1:12.33 (37.92)     1:57.09 (44.76)     2:32.79 (35.70)
Non-Award Division  
  1 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:14.53    2:11.73 JO     
                  29.11     1:03.42 (34.31)     1:41.31 (37.89)     2:11.73 (30.42)
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:15.12    2:13.20 JO     
                  28.97     1:02.26 (33.29)     1:42.60 (40.34)     2:13.20 (30.60)
  3 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:30.21    2:33.67        
                  37.49     1:15.96 (38.47)     1:59.22 (43.26)     2:33.67 (34.45)
  4 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   2:31.85    2:33.98        
                  33.98     1:13.30 (39.32)     2:02.48 (49.18)     2:33.98 (31.50)
  5 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  2:32.19    2:35.30        
                  33.54     1:13.72 (40.18)     1:58.36 (44.64)     2:35.30 (36.94)
  6 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           2:32.70    2:35.44        
                  33.56     1:10.84 (37.28)     1:59.34 (48.50)     2:35.44 (36.10)
  7 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              2:30.17    2:37.25        
                  33.21     1:15.18 (41.97)     2:01.97 (46.79)     2:37.25 (35.28)
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:27.24         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              2:27.44         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:46.00  SMAX Silver Max
              5:09.79  SILV
 Meet Qualifying:  4:46.00 - 5:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         5:03.96    4:49.04 SILV   
                  30.26     1:05.59 (35.33)     1:43.53 (37.94)     2:21.70 (38.17)
        3:03.75 (42.05)     3:46.28 (42.53)     4:19.43 (33.15)     4:49.04 (29.61)
  2 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            4:53.52    4:49.68 SILV   
                  30.86     1:06.27 (35.41)     1:44.03 (37.76)     2:21.89 (37.86)
        3:04.40 (42.51)     3:45.32 (40.92)     4:18.54 (33.22)     4:49.68 (31.14)
  3 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   5:06.22    4:55.83 SILV   
                  31.16     1:08.07 (36.91)     1:46.98 (38.91)     2:24.22 (37.24)
        3:06.39 (42.17)     3:48.26 (41.87)     4:22.12 (33.86)     4:55.83 (33.71)
  4 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   5:00.54    4:58.90 SILV   
                  32.51     1:11.17 (38.66)     1:50.65 (39.48)     2:28.69 (38.04)
        3:09.01 (40.32)     3:49.38 (40.37)     4:24.92 (35.54)     4:58.90 (33.98)
  5 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  5:02.81    4:59.53 SILV   
                  31.56     1:08.69 (37.13)     1:46.35 (37.66)     2:23.38 (37.03)
        3:06.04 (42.66)     3:48.62 (42.58)     4:24.72 (36.10)     4:59.53 (34.81)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.80  SMAX Silver Max
                25.19  TC 15-18 Team Challenge
                25.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR             24.07      23.85 TC     
  2 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR            23.93      23.99 TC     
  3 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR                24.00      24.02 TC     
  4 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR                24.66      24.14 TC     
  5 Cordero, Justin K         17 Kips Bay Makos-MR      23.90      24.17 TC     
  6 Ang, Jonathan J           15 Express Swimming-MR    24.16      24.23 TC     
  7 Henry, Travis J           17 NFS-MR                 24.44      24.26 TC     
  8 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR               23.96      24.27 TC     
  9 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR              24.37      24.29 TC     
 10 Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR    25.00      24.37 TC     
 11 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR    24.11      24.42 TC     
 11 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                24.90      24.42 TC     
 13 Escobar, Alex             17 Twisters-MR            24.71      24.52 TC     
 14 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR    24.30      24.59 TC     
 15 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR            24.51      24.63 TC     
 16 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR                24.32      24.88 TC     
 17 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR                 23.93      24.89 TC     
 18 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR                24.83      24.92 TC     
 19 Koganov, Willy            17 HS-MR                  24.74      24.95 TC     
 20 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR                24.56      25.06 TC     
 21 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR    24.72      25.11 TC     
Non-Award Division  
  1 Mercado, David            16 MAD-MR                 24.04      23.54 SMAX   
  2 Streeter, Myles           16 CAS-MR                 24.87      25.27        
  3 Johanson, Colin           15 Badger-MR              25.13      25.29        
  4 Morales, Alexander T      15 Twisters-MR            25.13      25.30        
  5 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     25.15      25.51        
  6 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR             25.18      25.59        
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR    25.17      25.66        
  8 Staffin, Tyler M          17 GAEL-MR                24.94      25.71        
  9 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR                24.94      25.75        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                52.00  SMAX Silver Max
                54.49  TC 15-18 Team Challenge
                54.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR                52.30      52.03 TC     
                  25.05       52.03 (26.98)                                        
  2 Mercado, David            16 MAD-MR                 54.26      52.09 TC     
                  24.56       52.09 (27.53)                                        
  3 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR              53.32      53.05 TC     
                  25.69       53.05 (27.36)                                        
  4 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR    52.54      53.33 TC     
                  25.10       53.33 (28.23)                                        
  5 Morales, Alexander T      15 Twisters-MR            53.72      53.38 TC     
                  25.07       53.38 (28.31)                                        
  6 Baez, Rony                18 MAD-MR                 53.19      53.79 TC     
                  25.02       53.79 (28.77)                                        
  6 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR            53.27      53.79 TC     
                  25.14       53.79 (28.65)                                        
  8 Crafa, John M             16 Express Swimming-MR    53.95      53.92 TC     
                  25.71       53.92 (28.21)                                        
  9 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR                53.36      54.02 TC     
                  25.69       54.02 (28.33)                                        
 10 Dorizas, Chris A          15 Express Swimming-MR    54.39      54.44 TC     
                  25.93       54.44 (28.51)                                        
 11 Borghese, Nicholas        16 WAC-MR                 53.72      54.48 TC     
                  25.92       54.48 (28.56)                                        
Non-Award Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR              52.75      51.83 SMAX   
                  24.64       51.83 (27.19)                                        
  2 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR    53.14      54.70        
                  26.53       54.70 (28.17)                                        
  3 Crafa, Christopher J      16 Express Swimming-MR    54.06      54.71        
                  26.19       54.71 (28.52)                                        
  4 Gorinshteyn, Jonathan L   17 WAC-MR                 54.05      54.94        
                  26.49       54.94 (28.45)                                        
  5 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     53.89      55.13        
                  26.53       55.13 (28.60)                                        
  6 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR    53.96      55.24        
                  26.06       55.24 (29.18)                                        
  7 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR                54.48      55.36        
                  26.12       55.36 (29.24)                                        
  8 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR                54.14      55.57        
                  26.96       55.57 (28.61)                                        
  9 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR                53.66      55.68        
                  26.11       55.68 (29.57)                                        
 10 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR                 53.21      56.27        
                  26.47       56.27 (29.80)                                        
 -- Stewart, Kevin P          16 GAEL-MR                54.34        DFS        
      Declared false start
 -- Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR    54.17         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:54.00  SMAX Silver Max
              1:57.99  TC 15-18 Team Challenge
              1:57.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              1:56.71    1:55.40 TC     
                  26.01       54.87 (28.86)     1:24.98 (30.11)     1:55.40 (30.42)
  2 Fischer, Chris J          18 APEX-MR              1:55.90    1:55.92 TC     
                  25.78       54.74 (28.96)     1:25.33 (30.59)     1:55.92 (30.59)
  3 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR         1:55.43    1:57.41 TC     
                  27.00       56.40 (29.40)     1:26.54 (30.14)     1:57.41 (30.87)
  4 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              1:55.92    1:57.47 TC     
                  26.39       55.74 (29.35)     1:26.97 (31.23)     1:57.47 (30.50)
Non-Award Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            1:55.60    1:53.18 SMAX   
                  25.39       53.83 (28.44)     1:23.43 (29.60)     1:53.18 (29.75)
  2 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  1:55.92    1:58.28        
                  27.69       57.21 (29.52)     1:27.48 (30.27)     1:58.28 (30.80)
  3 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  1:57.13    1:58.30        
                  27.00       56.85 (29.85)     1:27.93 (31.08)     1:58.30 (30.37)
  4 Johanson, Colin           15 Badger-MR            1:57.30    2:01.66        
                  26.85       57.86 (31.01)     1:30.13 (32.27)     2:01.66 (31.53)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:11.00  SMAX Silver Max
              5:17.99  TC 15-18 Team Challenge
              5:17.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Crafa, John M             16 Express Swimming-MR  5:13.84    5:12.09 TC     
                  27.56       58.38 (30.82)     1:30.32 (31.94)     2:02.58 (32.26)
        2:35.16 (32.58)     3:07.81 (32.65)     3:38.64 (30.83)     4:09.59 (30.95)
        4:41.49 (31.90)     5:12.09 (30.60)                                        
Non-Award Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            5:11.34    5:00.86 SMAX   
                  25.80       54.80 (29.00)     1:24.88 (30.08)     1:55.38 (30.50)
        2:26.64 (31.26)     2:57.35 (30.71)     3:27.97 (30.62)     3:58.98 (31.01)
        4:30.19 (31.21)     5:00.86 (30.67)                                        
  2 Eid, Christian J          15 Badger-MR            5:15.45    5:10.25 SMAX   
                  27.47       58.08 (30.61)     1:29.78 (31.70)     2:01.76 (31.98)
        2:33.11 (31.35)     3:04.40 (31.29)     3:36.12 (31.72)     4:08.08 (31.96)
        4:39.45 (31.37)     5:10.25 (30.80)                                        
  3 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR         5:14.68    5:10.91 SMAX   
                  27.84       58.22 (30.38)     1:29.31 (31.09)     2:00.69 (31.38)
        2:32.42 (31.73)     3:04.24 (31.82)     3:35.40 (31.16)     4:07.40 (32.00)
        4:39.62 (32.22)     5:10.91 (31.29)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.00  SMAX Silver Max
              1:03.89  TC 15-18 Team Challenge
              1:03.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  1:00.72    1:00.33 TC     
                  28.95     1:00.33 (31.38)                                        
  2 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          1:00.89    1:00.65 TC     
                  29.65     1:00.65 (31.00)                                        
  3 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           1:01.33    1:00.76 TC     
                  29.83     1:00.76 (30.93)                                        
  4 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR              1:02.56    1:00.84 TC     
                  29.42     1:00.84 (31.42)                                        
  5 Henry, Travis J           17 NFS-MR               1:01.26    1:01.40 TC     
                  30.01     1:01.40 (31.39)                                        
  6 Min, Eddy D               15 Twisters-MR          1:02.94    1:01.58 TC     
                  29.76     1:01.58 (31.82)                                        
  7 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR  1:00.70    1:01.81 TC     
                  29.85     1:01.81 (31.96)                                        
  8 Koganov, Willy            17 HS-MR                1:01.04    1:02.06 TC     
                  29.92     1:02.06 (32.14)                                        
  9 Johanson, Colin           15 Badger-MR            1:01.72    1:02.08 TC     
                  30.38     1:02.08 (31.70)                                        
 10 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  1:01.75    1:02.13 TC     
                  30.68     1:02.13 (31.45)                                        
 11 Zhou, Winfield            16 Express Swimming-MR  1:03.50    1:02.43 TC     
                  30.24     1:02.43 (32.19)                                        
 12 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              1:00.97    1:02.52 TC     
                  30.03     1:02.52 (32.49)                                        
 13 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR              1:02.00    1:02.61 TC     
                  30.43     1:02.61 (32.18)                                        
 14 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  1:02.12    1:02.71 TC     
                  31.11     1:02.71 (31.60)                                        
 15 Criollo, John C           15 Twisters-MR          1:02.66    1:02.92 TC     
                  31.02     1:02.92 (31.90)                                        
 16 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR              1:00.66    1:03.20 TC     
                  30.43     1:03.20 (32.77)                                        
 17 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           1:03.23    1:03.52 TC     
                  31.17     1:03.52 (32.35)                                        
 18 Fischer, Chris J          18 APEX-MR              1:01.97    1:03.81 TC     
                  29.88     1:03.81 (33.93)                                        
Non-Award Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              1:00.16      58.07 SMAX   
                  28.58       58.07 (29.49)                                        
  2 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              1:00.27      59.67 SMAX   
                  28.57       59.67 (31.10)                                        
  3 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           1:01.67      59.94 SMAX   
                  28.80       59.94 (31.14)                                        
  4 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  1:02.06    1:05.73        
                  32.90     1:05.73 (32.83)                                        
  5 Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR  1:03.82    1:06.01        
                  31.31     1:06.01 (34.70)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.00  SMAX Silver Max
              2:16.89  TC 15-18 Team Challenge
              2:16.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johanson, Colin           15 Badger-MR            2:14.47    2:12.46 TC     
                  30.61     1:04.35 (33.74)     1:38.92 (34.57)     2:12.46 (33.54)
  2 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              2:11.62    2:12.56 TC     
                  30.40     1:03.76 (33.36)     1:38.45 (34.69)     2:12.56 (34.11)
  3 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           2:14.39    2:13.62 TC     
                  31.09     1:04.53 (33.44)     1:39.28 (34.75)     2:13.62 (34.34)
  4 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR              2:16.22    2:13.86 TC     
                  31.67     1:05.64 (33.97)     1:40.41 (34.77)     2:13.86 (33.45)
  5 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR          2:13.77    2:14.28 TC     
                  31.22     1:04.90 (33.68)     1:40.01 (35.11)     2:14.28 (34.27)
  6 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR  2:16.74    2:14.37 TC     
                  31.18     1:04.23 (33.05)     1:39.20 (34.97)     2:14.37 (35.17)
  7 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  2:12.84    2:14.60 TC     
                  31.60     1:05.17 (33.57)     1:39.98 (34.81)     2:14.60 (34.62)
  8 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              2:16.32    2:15.39 TC     
                  31.83     1:05.70 (33.87)     1:40.93 (35.23)     2:15.39 (34.46)
  9 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  2:12.57    2:16.09 TC     
                  32.93     1:07.51 (34.58)     1:42.49 (34.98)     2:16.09 (33.60)
 10 Zhou, Winfield            16 Express Swimming-MR  2:15.61    2:16.12 TC     
                  32.13     1:06.52 (34.39)     1:41.81 (35.29)     2:16.12 (34.31)
 11 Criollo, John C           15 Twisters-MR          2:12.28    2:16.38 TC     
                  33.28     1:08.41 (35.13)     1:42.77 (34.36)     2:16.38 (33.61)
Non-Award Division  
  1 Alers, Louis              18 MAD-MR               2:13.24    2:09.01 SMAX   
                  29.38     1:01.34 (31.96)     1:35.05 (33.71)     2:09.01 (33.96)
  2 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  2:11.37    2:10.68 SMAX   
                  31.92     1:04.53 (32.61)     1:37.72 (33.19)     2:10.68 (32.96)
  3 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          2:13.14    2:17.49        
                  32.14     1:06.57 (34.43)     1:42.70 (36.13)     2:17.49 (34.79)
  4 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:15.39    2:22.08        
                  33.84     1:09.47 (35.63)     1:45.58 (36.11)     2:22.08 (36.50)
  5 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR              2:12.57    2:23.70        
                  33.22     1:08.88 (35.66)     1:46.24 (37.36)     2:23.70 (37.46)
 -- Eid, Christian J          15 Badger-MR            2:16.04        DFS        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.50  SMAX Silver Max
              1:10.89  TC 15-18 Team Challenge
              1:10.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gorinshteyn, Jonathan L   17 WAC-MR               1:08.41    1:06.85 TC     
                  31.36     1:06.85 (35.49)                                        
  2 Hidalgo, Roberto          17 WAC-MR               1:07.45    1:07.55 TC     
                  31.22     1:07.55 (36.33)                                        
  3 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  1:06.91    1:08.43 TC     
                  32.22     1:08.43 (36.21)                                        
  4 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           1:07.27    1:08.46 TC     
                  31.63     1:08.46 (36.83)                                        
  5 Sarbanes, Alex C          15 Twisters-MR          1:09.70    1:09.02 TC     
                  31.87     1:09.02 (37.15)                                        
  6 Cavanaugh, Joe            15 WAC-MR               1:09.33    1:09.80 TC     
                  32.69     1:09.80 (37.11)                                        
  7 Earley, Sean P            17 Express Swimming-MR  1:09.38    1:09.99 TC     
                  32.47     1:09.99 (37.52)                                        
  8 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           1:06.52    1:10.03 TC     
                  32.96     1:10.03 (37.07)                                        
  9 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR              1:08.67    1:10.16 TC     
                  33.06     1:10.16 (37.10)                                        
 10 Diaz, Muppet A            17 MAD-MR               1:09.59    1:10.54 TC     
                  33.22     1:10.54 (37.32)                                        
 11 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          1:08.36    1:10.64 TC     
                  32.86     1:10.64 (37.78)                                        
Non-Award Division  
  1 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           1:08.90    1:05.97 SMAX   
                  31.36     1:05.97 (34.61)                                        
  2 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR             1:07.66    1:06.27 SMAX   
                  31.29     1:06.27 (34.98)                                        
  3 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         1:10.80    1:11.63        
                  34.20     1:11.63 (37.43)                                        
  4 Criollo, John C           15 Twisters-MR          1:10.42    1:11.68        
                  33.31     1:11.68 (38.37)                                        
  5 Ang, Jonathan J           15 Express Swimming-MR  1:10.19    1:11.90        
                  33.89     1:11.90 (38.01)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.10  SMAX Silver Max
              2:36.79  TC 15-18 Team Challenge
              2:36.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wang, Leo                 15 Manhattan Makos-MR   2:32.62    2:30.69 TC     
                  33.87     1:11.87 (38.00)     1:51.23 (39.36)     2:30.69 (39.46)
  2 Cavanaugh, Joe            15 WAC-MR               2:34.43    2:30.95 TC     
                  33.63     1:11.86 (38.23)     1:51.44 (39.58)     2:30.95 (39.51)
  3 Criollo, John C           15 Twisters-MR          2:31.14    2:35.72 TC     
                  35.13     1:15.82 (40.69)     1:56.19 (40.37)     2:35.72 (39.53)
  4 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          2:32.82    2:36.57 TC     
                  35.15     1:14.86 (39.71)     1:56.13 (41.27)     2:36.57 (40.44)
Non-Award Division  
  1 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR             2:30.66    2:27.91 SMAX   
                  32.08     1:08.66 (36.58)     1:47.50 (38.84)     2:27.91 (40.41)
  2 Crafa, Christopher J      16 Express Swimming-MR  2:30.97    2:36.81        
                  35.51     1:14.74 (39.23)     1:55.61 (40.87)     2:36.81 (41.20)
  3 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR               2:34.90    2:37.26        
                  34.14     1:13.11 (38.97)     1:54.24 (41.13)     2:37.26 (43.02)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  TC 15-18 Team Challenge
              1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:00.38    1:00.03 TC     
                  28.04     1:00.03 (31.99)                                        
  2 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            1:00.74    1:00.14 TC     
                  27.51     1:00.14 (32.63)                                        
  3 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR              59.72    1:00.18 TC     
                  28.04     1:00.18 (32.14)                                        
  4 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR           59.13    1:00.36 TC     
                  28.02     1:00.36 (32.34)                                        
  5 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  1:00.98    1:00.77 TC     
                  27.94     1:00.77 (32.83)                                        
  6 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           1:00.98    1:00.93 TC     
                  27.79     1:00.93 (33.14)                                        
  7 Wong, Jason               16 Twisters-MR          1:01.65    1:00.97 TC     
                  28.82     1:00.97 (32.15)                                        
  8 Criollo, John C           15 Twisters-MR            59.97    1:01.29 TC     
                  28.42     1:01.29 (32.87)                                        
  9 Escobar, Alex             17 Twisters-MR          1:00.22    1:01.35 TC     
                  28.57     1:01.35 (32.78)                                        
 10 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     59.45    1:01.73 TC     
                  28.84     1:01.73 (32.89)                                        
 11 Min, Eddy D               15 Twisters-MR          1:00.96    1:01.74 TC     
                  27.79     1:01.74 (33.95)                                        
 12 Staffin, Tyler M          17 GAEL-MR              1:02.56    1:01.88 TC     
                  28.55     1:01.88 (33.33)                                        
 13 Ardito, Jonathan T        17 Express Swimming-MR  1:01.70    1:02.56 TC     
                  28.52     1:02.56 (34.04)                                        
Non-Award Division  
  1 Baez, Rony                18 MAD-MR               1:00.18    1:03.08        
                  27.96     1:03.08 (35.12)                                        
  2 Serman, Trevor W          15 APEX-MR              1:02.35    1:03.21        
                  29.71     1:03.21 (33.50)                                        
  3 Morales, Alexander T      15 Twisters-MR          1:01.77    1:05.15        
                  29.85     1:05.15 (35.30)                                        
  4 Mercado, David            16 MAD-MR               1:02.55    1:05.77        
                  29.04     1:05.77 (36.73)                                        
 -- Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR    58.18         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.50  SMAX Silver Max
              2:24.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Jason               16 Twisters-MR          2:21.64    2:15.03 TC     
                  30.07     1:03.84 (33.77)     1:39.06 (35.22)     2:15.03 (35.97)
  2 Deguzman, Cameron         15 Express Swimming-MR  2:22.20    2:16.55 TC     
                  30.35     1:05.16 (34.81)     1:41.29 (36.13)     2:16.55 (35.26)
  3 Ruiz, Jonathan J          18 Express Swimming-MR  2:22.28    2:17.51 TC     
                  29.55     1:04.40 (34.85)     1:40.76 (36.36)     2:17.51 (36.75)
  4 Serman, Trevor W          15 APEX-MR              2:23.98    2:20.80 TC     
                  32.07     1:08.07 (36.00)     1:44.66 (36.59)     2:20.80 (36.14)
  5 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:17.91    2:21.27 TC     
                  29.29     1:04.67 (35.38)     1:42.57 (37.90)     2:21.27 (38.70)
Non-Award Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:17.49    2:10.01 SMAX   
                  28.11     1:00.67 (32.56)     1:35.90 (35.23)     2:10.01 (34.11)
  2 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              2:20.00    2:11.92 SMAX   
                  28.22     1:01.32 (33.10)     1:35.41 (34.09)     2:11.92 (36.51)
  3 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR            2:16.61    2:12.34 SMAX   
                  28.79     1:01.97 (33.18)     1:37.00 (35.03)     2:12.34 (35.34)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:08.00  SMAX Silver Max
              2:27.79  TC 15-18 Team Challenge
              2:27.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            2:11.87    2:08.03 TC     
                  27.20       58.21 (31.01)     1:38.75 (40.54)     2:08.03 (29.28)
  2 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:09.49    2:11.02 TC     
                  27.11       59.21 (32.10)     1:41.35 (42.14)     2:11.02 (29.67)
  3 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           2:20.06    2:11.17 TC     
                  28.02     1:01.21 (33.19)     1:40.19 (38.98)     2:11.17 (30.98)
  4 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR          2:09.59    2:11.36 TC     
                  27.71     1:01.59 (33.88)     1:42.63 (41.04)     2:11.36 (28.73)
  5 Crafa, Christopher J      16 Express Swimming-MR  2:08.89    2:12.25 TC     
                  28.75     1:00.38 (31.63)     1:41.07 (40.69)     2:12.25 (31.18)
  6 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  2:11.78    2:12.35 TC     
                  28.42     1:02.23 (33.81)     1:42.68 (40.45)     2:12.35 (29.67)
  7 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  2:09.87    2:13.24 TC     
                  28.57     1:03.66 (35.09)     1:43.21 (39.55)     2:13.24 (30.03)
  8 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:16.36    2:13.41 TC     
                  28.41     1:04.28 (35.87)     1:42.87 (38.59)     2:13.41 (30.54)
  9 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  2:18.80    2:14.52 TC     
                  26.91     1:02.71 (35.80)     1:42.53 (39.82)     2:14.52 (31.99)
  9 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR         2:13.46    2:14.52 TC     
                  27.63     1:02.45 (34.82)     1:43.89 (41.44)     2:14.52 (30.63)
 11 Criollo, John C           15 Twisters-MR          2:11.71    2:14.66 TC     
                  28.50     1:03.14 (34.64)     1:42.59 (39.45)     2:14.66 (32.07)
 12 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  2:14.81    2:15.00 TC     
                  29.83     1:03.69 (33.86)     1:45.47 (41.78)     2:15.00 (29.53)
 13 Fischer, Chris J          18 APEX-MR              2:14.78    2:15.10 TC     
                  26.16     1:02.60 (36.44)     1:44.49 (41.89)     2:15.10 (30.61)
 14 Min, Eddy D               15 Twisters-MR          2:13.44    2:15.25 TC     
                  28.01     1:03.25 (35.24)     1:44.06 (40.81)     2:15.25 (31.19)
 15 Deguzman, Cameron         15 Express Swimming-MR  2:16.23    2:16.44 TC     
                  29.88     1:05.18 (35.30)     1:45.75 (40.57)     2:16.44 (30.69)
 16 Hidalgo, Roberto          17 WAC-MR               2:14.98    2:16.52 TC     
                  29.54     1:04.95 (35.41)     1:43.60 (38.65)     2:16.52 (32.92)
 17 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR  2:25.22    2:16.68 TC     
                  28.32     1:02.66 (34.34)     1:46.83 (44.17)     2:16.68 (29.85)
 18 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR             2:12.88    2:16.98 TC     
                  28.93     1:05.04 (36.11)     1:44.64 (39.60)     2:16.98 (32.34)
 19 Gorinshteyn, Jonathan L   17 WAC-MR               2:16.97    2:17.69 TC     
                  31.28     1:08.94 (37.66)     1:46.47 (37.53)     2:17.69 (31.22)
 20 Borghese, Nicholas        16 WAC-MR               2:14.29    2:18.53 TC     
                  29.18     1:03.64 (34.46)     1:46.31 (42.67)     2:18.53 (32.22)
 21 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              2:16.26    2:18.61 TC     
                  28.94     1:02.97 (34.03)     1:47.50 (44.53)     2:18.61 (31.11)
 22 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  2:17.29    2:18.85 TC     
                  29.62     1:03.30 (33.68)     1:47.98 (44.68)     2:18.85 (30.87)
 23 Cavanaugh, Joe            15 WAC-MR               2:21.01    2:19.26 TC     
                  29.40     1:07.56 (38.16)     1:47.08 (39.52)     2:19.26 (32.18)
 24 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR              2:21.71    2:19.31 TC     
                  31.11     1:05.03 (33.92)     1:48.19 (43.16)     2:19.31 (31.12)
 25 Spillane, Jimmy P         16 Phoenix-MR           2:27.52    2:21.19 TC     
                  28.39     1:04.74 (36.35)     1:47.10 (42.36)     2:21.19 (34.09)
 26 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:19.19    2:21.21 TC     
                  28.89     1:04.80 (35.91)     1:47.48 (42.68)     2:21.21 (33.73)
 27 Snaidero, Edoardo         15 RI Marlins-MR        2:23.39    2:21.44 TC     
                  30.20     1:07.93 (37.73)     1:49.28 (41.35)     2:21.44 (32.16)
 28 Johanson, Colin           15 Badger-MR            2:23.28    2:21.98 TC     
                  30.22     1:05.42 (35.20)     1:50.39 (44.97)     2:21.98 (31.59)
 29 Wong, Jason               16 Twisters-MR          2:21.21    2:22.49 TC     
                  30.02     1:08.36 (38.34)     1:49.37 (41.01)     2:22.49 (33.12)
 30 Guzman, Anthony L         15 RedTails-MR          2:20.73    2:22.54 TC     
                  30.85     1:09.11 (38.26)     1:50.00 (40.89)     2:22.54 (32.54)
 31 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR  2:17.58    2:22.78 TC     
                  31.45     1:08.03 (36.58)     1:49.08 (41.05)     2:22.78 (33.70)
 32 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR              2:17.50    2:22.82 TC     
                  29.66     1:05.89 (36.23)     1:49.76 (43.87)     2:22.82 (33.06)
 33 Escobar, Alex             17 Twisters-MR          2:24.82    2:22.97 TC     
                  29.69     1:06.06 (36.37)     1:51.74 (45.68)     2:22.97 (31.23)
 34 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              2:19.45    2:23.32 TC     
                  26.39     1:00.98 (34.59)     1:51.91 (50.93)     2:23.32 (31.41)
 35 Mercado, David            16 MAD-MR               2:25.50    2:24.44 TC     
                  27.76     1:03.88 (36.12)     1:49.63 (45.75)     2:24.44 (34.81)
 36 Sanchez, Ryan             17 RedTails-MR          2:23.19    2:24.50 TC     
                  31.02     1:06.24 (35.22)     1:50.64 (44.40)     2:24.50 (33.86)
 37 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR              2:18.61    2:24.66 TC     
                  33.26     1:09.62 (36.36)     1:51.56 (41.94)     2:24.66 (33.10)
 38 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR              2:20.14    2:25.35 TC     
                  29.08     1:04.16 (35.08)     1:50.21 (46.05)     2:25.35 (35.14)
 39 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR               2:15.98    2:26.50 TC     
                  30.65     1:07.52 (36.87)     1:51.63 (44.11)     2:26.50 (34.87)
 40 Diaz, Muppet A            17 MAD-MR               2:26.66    2:26.70 TC     
                  30.81     1:10.74 (39.93)     1:52.14 (41.40)     2:26.70 (34.56)
 41 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         2:27.70    2:27.15 TC     
                  31.22     1:08.35 (37.13)     1:52.88 (44.53)     2:27.15 (34.27)
 42 Bailey, Nicholas X        15 NFS-MR               2:26.10    2:27.63 TC     
                  30.94     1:07.65 (36.71)     1:55.46 (47.81)     2:27.63 (32.17)
 43 Cordero, Justin K         17 Kips Bay Makos-MR    2:25.45    2:27.68 TC     
                  27.99     1:04.94 (36.95)     1:52.40 (47.46)     2:27.68 (35.28)
Non-Award Division  
  1 Hyer, Robert J            15 Express Swimming-MR  2:27.40    2:28.37        
                  33.42     1:10.25 (36.83)     1:55.34 (45.09)     2:28.37 (33.03)
  2 Dorizas, Chris A          15 Express Swimming-MR  2:26.17    2:28.48        
                  31.83     1:08.55 (36.72)     1:55.90 (47.35)     2:28.48 (32.58)
  3 Henry, Travis J           17 NFS-MR               2:21.28    2:28.53        
                  29.54     1:06.08 (36.54)     1:54.12 (48.04)     2:28.53 (34.41)
  4 Young, Chaz N             16 RedTails-MR          2:26.96    2:29.18        
                  31.24     1:11.56 (40.32)     1:55.30 (43.74)     2:29.18 (33.88)
  5 Baez, Rony                18 MAD-MR               2:27.63    2:30.74        
                  28.41     1:06.49 (38.08)     1:53.30 (46.81)     2:30.74 (37.44)
 -- Eid, Christian J          15 Badger-MR            2:18.53         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Stewart, Kevin P          16 GAEL-MR              2:21.73        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR              NT      25.44        
  2 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR              NT      26.04        
  3 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR              NT      29.15        
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR                   NT      24.09        
  2 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR                   NT      25.14        
 
Boys 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR       NT      59.48        
                  28.60       59.48 (30.88)                                        
  2 Terjanian, Jack G         13 Phoenix-MR                NT    1:02.15        
                  29.81     1:02.15 (32.34)                                        
  3 Kouiri, Said              13 Phoenix-MR                NT    1:05.09        
                  30.77     1:05.09 (34.32)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serman, Trevor W          15 APEX-MR                   NT    5:45.64        
                  30.16     1:03.33 (33.17)     1:37.65 (34.32)     2:12.65 (35.00)
        2:47.94 (35.29)     3:23.06 (35.12)     3:58.36 (35.30)     4:34.16 (35.80)
        5:10.33 (36.17)     5:45.64 (35.31)                                        
 
Boys 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR              NT      37.82        
  2 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR              NT      39.44        
 
Boys 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shashaty, Jack            14 WAC-MR                    NT    1:01.97        
                  30.02     1:01.97 (31.95)                                        
  2 Valdes, Luke              13 WAC-MR                    NT    1:03.54        
                  31.01     1:03.54 (32.53)                                        
  3 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR                    NT    1:04.59        
                  31.55     1:04.59 (33.04)                                        
  4 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:11.15        
                  35.11     1:11.15 (36.04)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR                    NT    2:18.12        
                                                    1:44.55 ( )     2:18.12 (33.57)
 
Boys 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:11.30        
                  32.98     1:11.30 (38.32)                                        
  2 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:12.19        
                  33.98     1:12.19 (38.21)                                        
  3 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR                    NT    1:14.99        
                  35.96     1:14.99 (39.03)                                        
  4 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:16.79        
                  37.04     1:16.79 (39.75)                                        
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR                NT    1:18.78        
                  37.84     1:18.78 (40.94)                                        
  6 Chu, Princeton            12 GATE-MR                   NT    1:21.20        
                  38.93     1:21.20 (42.27)                                        
  7 Ksendzovsky, Eden         13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:23.88        
                  39.64     1:23.88 (44.24)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                   NT    1:02.61        
                  28.44     1:02.61 (34.17)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loveless, Jack J          14 Badger-MR                 NT    1:00.51        
                  28.13     1:00.51 (32.38)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR               NT    2:33.87        
                  33.72     1:14.72 (41.00)     1:55.37 (40.65)     2:33.87 (38.50)
  2 Ebied, Omar               11 Twisters-MR               NT    2:34.10        
                  36.51     1:21.41 (44.90)     2:08.33 (46.92)     2:34.10 (25.77)
 
Boys 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR              NT    2:13.94        
                  27.72     1:02.98 (35.26)     1:43.48 (40.50)     2:13.94 (30.46)