Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/9/2014 09:25 PM
             2014 MR Badger Mid Winter Swim - 2/7/2014 to 2/9/2014             
                              Sanction #: 140208                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      16.76      15.87         20  
  2 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      18.14      16.34         17  
  3 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      17.91      16.51         16  
  4 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      16.87      16.56         15  
  5 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 17.06      16.96         14  
  6 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      17.00      17.07         13  
  7 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      18.73      17.22         12  
  8 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      18.63      17.39         11  
  9 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                18.21      17.50          8  
  9 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      20.51      17.50          8  
 11 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      19.10      18.19          6  
 12 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      21.58      18.28          5  
 13 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 18.44      18.37          4  
 14 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      20.32      18.41          3  
 15 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      19.49      18.51          2  
 16 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              20.47      18.68          1  
 17 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      24.72      18.71        
 18 Keane, Joan K        8 NYCC-MR                20.00      18.86        
 19 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      23.24      18.92        
 20 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                20.54      19.30        
 21 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      23.26      19.48        
 22 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              22.54      19.73        
 23 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      19.77        
 24 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             23.63      19.78        
 25 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      24.11      19.79        
 25 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              21.50      19.79        
 27 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      22.21      19.84        
 28 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             22.77      19.95        
 29 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              20.12      20.39        
 30 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      18.88      20.81        
 31 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      25.42      21.05        
 31 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      19.95      21.05        
 33 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              23.24      21.23        
 34 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              23.46      21.40        
 35 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      30.11      21.45        
 36 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      22.17        
 37 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              22.94      22.28        
 38 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      25.73      22.32        
 39 Feld, Tessa          6 NYCC-MR                23.46      22.44        
 40 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      25.75      22.47        
 41 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      24.64      22.60        
 42 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                   NT      23.12        
 43 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      23.60        
 44 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              25.95      24.87        
 45 Abromavage, Remy     6 NYCC-MR                24.87      25.61        
 46 Puchert, Isabel      7 NYCC-MR                29.08      26.35        
 47 Wong, Jacqueline     6 NYCC-MR                25.32      26.51        
 48 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              30.00      26.92        
 49 Silva, Catarina      8 NYCC-MR                40.00      29.70        
 50 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      29.76        
 51 Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR                32.31      33.16        
 -- Brooks, Hadley S     7 NYCC-MR                40.00         NS        
 -- Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      24.52         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      35.89      36.40         20  
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 39.34      37.18         17  
  3 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      36.68      37.48         16  
  4 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                35.84      37.49         15  
  5 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      46.00      38.11         14  
  6 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      40.81      38.19         13  
  7 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                37.14      38.74         12  
  8 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      38.00      39.08         11  
  9 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      44.00      39.71          9  
 10 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      39.18      40.16          7  
 11 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              42.94      40.65          6  
 12 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      43.61      41.43          5  
 13 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 42.38      42.41          4  
 14 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             41.84      42.89          3  
 15 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      50.00      43.44          2  
 16 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      44.55      43.45          1  
 17 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              47.09      43.90        
 18 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             43.23      44.18        
 19 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      44.75      44.33        
 20 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      41.63      44.39        
 21 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      45.04      44.65        
 22 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      44.61      44.84        
 23 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      43.15      45.04        
 24 Sweeney, Madelyn J   8 HVD-MR                 46.11      45.48        
 25 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             46.12      45.69        
 26 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                46.27      45.74        
 27 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              45.56      46.24        
 28 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                44.62      46.27        
 29 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      52.00      46.38        
 30 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              43.12      46.91        
 31 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      46.91      47.74        
 32 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              49.76      47.94        
 33 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      46.65      47.99        
 34 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                49.28      48.53        
 35 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      39.34      48.64        
 36 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             49.85      49.88        
 37 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      49.10      51.27        
 38 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      56.17      52.02        
 39 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      52.58      53.22        
 40 Mone, Anna           7 Badger-MR              52.83      54.87        
 41 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              54.76      55.13        
 42 Ford, Madeline G     6 Badger-MR            1:03.00    1:03.44        
 -- Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      43.00         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      20.41      18.92         20  
  2 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      19.26      19.27         17  
  3 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      19.96      19.35         16  
  4 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      21.73      19.86         15  
  5 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 21.16      20.17         14  
  6 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      23.22      20.43         13  
  7 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      23.14      20.56         12  
  8 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      21.04      20.70         11  
  9 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      19.00      20.82          9  
 10 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      26.98      21.23          7  
 11 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                21.45      21.50          6  
 12 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 22.95      21.90          5  
 13 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      24.63      22.24          4  
 14 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      20.40      22.32          3  
 15 Sweeney, Madelyn J   8 HVD-MR                 24.00      22.44          2  
 16 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              24.36      22.60          1  
 17 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      26.00      22.64        
 18 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      24.70      22.99        
 19 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              24.59      23.05        
 20 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      26.09      23.14        
 21 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      28.24      23.45        
 22 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      22.01      23.46        
 23 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      23.14      23.48        
 24 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             24.77      23.65        
 25 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      24.53      23.73        
 25 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              23.67      23.73        
 27 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              23.39      23.80        
 28 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                23.84      23.90        
 29 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                26.04      24.01        
 30 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      24.03        
 31 Mone, Anna           7 Badger-MR              32.68      24.70        
 32 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             27.55      24.83        
 33 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              26.45      24.89        
 34 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              28.00      25.01        
 35 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      28.19      25.10        
 36 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      27.65      25.21        
 37 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      26.46      25.32        
 38 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      25.08      25.38        
 39 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      29.13      26.62        
 40 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      27.24        
 41 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              29.35      28.44        
 42 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                27.59      30.52        
 43 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              32.00      35.02        
 -- Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      23.52         NS        
 -- Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      24.30         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                22.45      21.22         20  
  2 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      22.20      22.08         17  
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 23.50      22.12         16  
  4 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      21.98      22.22         15  
  5 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      26.84      22.77         14  
  6 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      27.37      24.08         13  
  7 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      24.45      24.10         12  
  8 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      29.73      24.30         11  
  9 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      31.00      24.63          9  
 10 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      22.87      24.77          7  
 11 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      25.35          6  
 12 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 26.27      25.68          5  
 13 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              25.78      26.20          4  
 14 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR         NT      26.34          2.5
 14 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      26.00      26.34          2.5
 16 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      32.00      26.41          1  
 17 Keane, Joan K        8 NYCC-MR                40.00      26.52        
 18 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      25.04      26.65        
 19 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      29.11      26.88        
 20 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR                NT      27.31        
 21 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      35.71      27.40        
 22 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      27.09      27.56        
 23 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              27.62      27.66        
 23 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      31.28      27.66        
 25 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              29.31      28.04        
 26 Feld, Tessa          6 NYCC-MR                40.00      28.08        
 27 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      28.40        
 28 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                30.59      28.51        
 29 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      28.19      29.06        
 30 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              31.00      29.71        
 31 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             31.77      30.59        
 32 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      36.49      30.78        
 33 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      36.35      31.18        
 34 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              30.30      31.21        
 35 Puchert, Isabel      7 NYCC-MR                40.00      32.40        
 36 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR         NT      33.15        
 37 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                   NT      34.20        
 38 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              33.00      35.31        
 39 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              33.40      35.36        
 -- Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR                45.00         DQ        
 -- Wong, Jacqueline     6 NYCC-MR                45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Silva, Catarina      8 NYCC-MR                50.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              28.03         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Abromavage, Remy     6 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pena, Camila A       7 APEX-MR                31.14         NS        
 -- Brooks, Hadley S     7 NYCC-MR                50.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                47.79      47.94         20  
  2 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      49.06      48.52         17  
  3 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      48.67      48.63         16  
  4 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      47.53      48.83         15  
  5 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      55.00      50.37         14  
  6 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      50.25      51.65         13  
  7 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR     51.52      51.67         12  
  8 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:05.00      55.46         11  
  9 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             52.51      55.54          9  
 10 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      55.88      55.87          7  
 11 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      50.00      56.19          6  
 12 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR    1:00.00      58.16          5  
 13 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             55.31    1:00.45          4  
 14 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR    1:03.02    1:00.58          3  
 15 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR    1:02.87    1:00.89          2  
 16 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:02.37          1  
 17 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR    1:00.77    1:02.78        
 18 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR           1:06.62    1:04.37        
 19 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:16.41    1:04.55        
 20 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                   NT    1:04.88        
 21 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR    1:13.66    1:12.41        
 -- Ford, Madeline G     6 Badger-MR            1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Steere, Campbell A   8 Badger-MR              58.43         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      18.70      17.95         20  
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 18.60      18.37         17  
  3 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      21.00      18.65         16  
  4 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      25.40      19.67         15  
  5 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      18.53      19.83         14  
  6 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      24.00      20.18         13  
  7 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      21.33      20.80         12  
  8 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      21.44      21.56         11  
  9 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      22.00      21.80          9  
 10 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      20.00      21.84          7  
 11 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      23.19      22.26          6  
 12 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      22.33      22.54          5  
 13 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      27.42      22.63          4  
 14 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                24.53      22.72          3  
 15 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                27.59      22.82          1.5
 15 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                24.88      22.82          1.5
 17 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      28.00      23.21        
 18 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 24.13      23.22        
 19 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              22.86      23.23        
 20 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      21.31      23.34        
 21 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      23.55      24.41        
 22 Sweeney, Madelyn J   8 HVD-MR                 27.00      24.60        
 23 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              25.07      24.82        
 24 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      25.20      24.86        
 25 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      27.00      24.98        
 26 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      25.24        
 27 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              26.79      25.83        
 28 Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT      26.29        
 29 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             31.60      27.04        
 30 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             27.77      27.05        
 31 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              26.60      27.15        
 32 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              28.92      27.56        
 33 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      32.00      27.80        
 34 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      28.99      29.29        
 35 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      30.00      29.32        
 36 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      32.00      29.96        
 37 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      30.29        
 38 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      40.00      31.72        
 39 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              31.30      36.44        
 -- Mone, Anna           7 Badger-MR              34.35         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ford, Madeline G     6 Badger-MR              34.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      22.70         NS        
 -- Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      29.00         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR    1:34.98    1:31.89         20  
                  41.40     1:31.89 (50.49)                                        
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR               1:35.99    1:34.28         17  
                  45.04     1:34.28 (49.24)                                        
  3 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR   1:40.09    1:34.93         16  
                  45.16     1:34.93 (49.77)                                        
  4 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR    1:33.96    1:37.25         15  
                  46.85     1:37.25 (50.40)                                        
  5 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:35.96    1:38.73         14  
                  46.77     1:38.73 (51.96)                                        
  6 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:42.13         13  
                  47.14     1:42.13 (54.99)                                        
  7 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:42.54         12  
                  48.83     1:42.54 (53.71)                                        
  8 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:43.11         11  
                  44.41     1:43.11 (58.70)                                        
  9 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:43.15          9  
                  48.92     1:43.15 (54.23)                                        
 10 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR    1:52.63    1:45.03          7  
                  50.85     1:45.03 (54.18)                                        
 11 Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:53.47    1:49.26          6  
                  51.46     1:49.26 (57.80)                                        
 12 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:50.40          5  
                  50.89     1:50.40 (59.51)                                        
 13 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:51.71          4  
                  53.20     1:51.71 (58.51)                                        
 14 Isom, Christina M    8 CAS-MR               1:50.74    1:53.56          3  
                  53.66     1:53.56 (59.90)                                        
 15 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:54.30          2  
                  49.90   1:54.30 (1:04.40)                                        
 16 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR    1:59.81    1:55.32          1  
                  55.75     1:55.32 (59.57)                                        
 17 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:55.88        
                  54.90   1:55.88 (1:00.98)                                        
 18 Victory, Abigail E   8 Badger-MR            1:58.80    1:57.05        
                  53.85   1:57.05 (1:03.20)                                        
 19 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            2:00.00    1:58.21        
                  55.56   1:58.21 (1:02.65)                                        
 20 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR           2:04.77    1:58.94        
                  55.57   1:58.94 (1:03.37)                                        
 21 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            2:00.83    1:59.39        
                  57.09   1:59.39 (1:02.30)                                        
 22 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:59.60        
                  57.73   1:59.60 (1:01.87)                                        
 23 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:01.78        
                  54.12   2:01.78 (1:07.66)                                        
 24 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR            2:07.87    2:02.77        
                  59.50   2:02.77 (1:03.27)                                        
 25 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:03.93        
                  57.69   2:03.93 (1:06.24)                                        
 -- Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  59.06          DQ (59.89)                                        
 -- Feld, Tessa          6 NYCC-MR              2:15.00         DQ        
      Did not finish on back - back
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31    1:16.02         40  
     1) Hardart, Annabel M 8            2) Black, Evelyn G 7              
     3) Victory, Abigail E 8            4) Anderson, Kate E 8             
                  38.78     1:16.02 (37.24)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:29.80         34  
     1) Kizer, Sabrina G 8              2) Hemingway, Emilia F 8          
     3) Koufalis, Mariella 8            4) Steere, Campbell A 8           
                  53.03     1:29.80 (36.77)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:25.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  48.42          DQ (45.57)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:45.00         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:48.02         40  
     1) Hemingway, Emilia F 8           2) Mone, Anna 7                   
     3) Hardart, Annabel M 8            4) Koufalis, Mariella 8           
                  56.92     1:48.02 (51.10)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
     1) Black, Evelyn G 7               2) Steere, Campbell A 8           
     3) Victory, Abigail E 8            4) Anderson, Kate E 8             
                  52.37          DQ (45.39)                                        
 
Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            6:18.02    6:14.68         20  
                  33.28     1:11.60 (38.32)     1:50.64 (39.04)     2:28.65 (38.01)
        3:07.13 (38.48)     3:46.08 (38.95)     4:24.61 (38.53)     5:03.55 (38.94)
        5:41.57 (38.02)     6:14.68 (33.11)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            6:38.00    6:50.51         17  
                  36.21     1:17.83 (41.62)     2:00.31 (42.48)     2:43.35 (43.04)
        3:24.10 (40.75)     4:07.24 (43.14)     4:49.61 (42.37)     5:31.77 (42.16)
        6:11.93 (40.16)     6:50.51 (38.58)                                        
  3 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           6:40.77    6:58.79         16  
                  36.22     1:18.34 (42.12)     2:01.55 (43.21)     2:44.97 (43.42)
        3:28.48 (43.51)     4:11.02 (42.54)     4:54.81 (43.79)     5:37.08 (42.27)
        6:19.92 (42.84)     6:58.79 (38.87)                                        
  4 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            6:50.00    7:05.03         15  
                  38.19     1:21.34 (43.15)                             2:49.16 ( )
        3:32.37 (43.21)     4:16.59 (44.22)     5:00.22 (43.63)                    
            6:25.86 ( )     7:05.03 (39.17)                                        
  5 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           7:00.77    7:05.65         14  
                  36.19     1:18.68 (42.49)     2:02.38 (43.70)     2:47.00 (44.62)
        3:33.12 (46.12)     4:16.65 (43.53)     5:01.90 (45.25)     5:45.75 (43.85)
        6:28.05 (42.30)     7:05.65 (37.60)                                        
  6 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           6:40.77    7:08.07         13  
                  38.19     1:20.32 (42.13)     2:04.28 (43.96)     2:49.02 (44.74)
        3:33.03 (44.01)     4:17.18 (44.15)     5:01.21 (44.03)     5:45.16 (43.95)
        6:27.90 (42.74)     7:08.07 (40.17)                                        
  7 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           6:50.77    7:16.14         12  
                  35.92     1:18.25 (42.33)     2:03.25 (45.00)     2:47.90 (44.65)
        3:32.87 (44.97)     4:17.93 (45.06)     5:03.23 (45.30)     5:47.79 (44.56)
        6:32.91 (45.12)     7:16.14 (43.23)                                        
  8 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            6:45.00    7:22.58         11  
                  38.88     1:23.18 (44.30)     2:08.20 (45.02)     2:53.29 (45.09)
        3:38.59 (45.30)     4:24.35 (45.76)     5:10.36 (46.01)     5:55.71 (45.35)
        6:41.51 (45.80)     7:22.58 (41.07)                                        
  9 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           7:15.77    7:33.35          9  
                  39.33     1:24.36 (45.03)     2:09.76 (45.40)     2:56.58 (46.82)
        3:44.27 (47.69)     4:30.74 (46.47)     5:17.52 (46.78)     6:04.88 (47.36)
        6:50.66 (45.78)     7:33.35 (42.69)                                        
 10 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           7:15.77    7:41.88          7  
                  38.47     1:24.42 (45.95)     2:11.26 (46.84)     2:58.33 (47.07)
        3:46.21 (47.88)     4:33.48 (47.27)     5:22.79 (49.31)     6:10.73 (47.94)
        6:59.24 (48.51)     7:41.88 (42.64)                                        
 11 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           7:15.77    8:00.40          6  
                  43.42     1:30.86 (47.44)     2:19.03 (48.17)     3:06.66 (47.63)
        3:55.66 (49.00)     4:46.11 (50.45)     5:35.22 (49.11)     6:25.34 (50.12)
        7:14.34 (49.00)     8:00.40 (46.06)                                        
 12 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           7:15.77    8:05.85          5  
                  39.59     1:25.91 (46.32)     2:15.39 (49.48)     3:05.14 (49.75)
        3:55.85 (50.71)     4:45.14 (49.29)     5:35.73 (50.59)     6:26.35 (50.62)
        7:18.89 (52.54)     8:05.85 (46.96)                                        
 13 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR           7:15.77    8:08.89          4  
                  40.87     1:27.53 (46.66)     2:17.50 (49.97)     3:08.74 (51.24)
        4:00.05 (51.31)     4:49.78 (49.73)     5:41.29 (51.51)     6:33.16 (51.87)
        7:24.56 (51.40)     8:08.89 (44.33)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      29.34      28.70 ZQ      20  
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      29.33      30.80 ZQ      17  
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      31.73      31.28 JO      16  
  4 Chen, Lydia G        9 Badger-MR              33.15      31.79 JO      15  
  5 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR      32.00      31.82 JO      14  
  6 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      32.29      32.09 JO      13  
  7 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR     33.44      32.32 SILV    12  
  8 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      32.86      32.33 SILV    11  
  9 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR                32.38      32.41 SILV     9  
 10 Bauer, Demi J       10 SPAR-MR                34.21      32.61 SILV     7  
 11 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              34.87      32.64 SILV     6  
 12 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                34.37      32.81 SILV     5  
 13 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR                31.73      32.82 SILV     4  
 14 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 30.84      32.89 SILV     3  
 15 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR     33.78      32.91 SILV     2  
 16 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             32.38      33.03 SILV     1  
 17 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR                33.06      33.37 SILV   
 18 Leroy, Helena       10 GAEL-MR                33.05      33.64 SILV   
 19 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                34.60      33.66 SILV   
 20 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              34.46      33.84 SILV   
 21 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR                 36.71      34.37 SILV   
 22 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR                33.98      34.39 SILV   
 23 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                35.00      34.48 SILV   
 24 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      35.48      34.75 SILV   
 25 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR              36.51      34.86 SILV   
 26 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     35.65      34.90 SILV   
 27 Diaz, Averie N      10 GAEL-MR                37.41      35.19 SILV   
 28 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             34.44      35.48        
 29 Abromavage, Reese    9 NYCC-MR                34.58      35.65        
 29 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR                33.92      35.65        
 31 O'Hare, Lilly F     10 GAEL-MR                35.60      35.70        
 32 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      36.11      36.12        
 33 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      36.52      36.53        
 34 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                36.22      36.96        
 35 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                35.31      37.07        
 36 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              39.64      37.32        
 37 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                35.34      37.35        
 38 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 36.77      37.48        
 39 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              39.58      37.56        
 40 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR                 38.71      37.77        
 41 Yu, Wenting         10 GAEL-MR                35.08      37.89        
 42 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR      38.55      37.97        
 43 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR     43.12      38.10        
 43 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              37.29      38.10        
 45 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                45.00      38.26        
 45 Pulkkinen, Charlot   9 GAEL-MR                37.66      38.26        
 47 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      39.72      38.38        
 48 Mignone, Catherine   9 Badger-MR              38.98      38.52        
 49 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     41.43      39.07        
 50 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                39.87      39.10        
 51 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      39.72      39.60        
 52 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 38.19      40.10        
 53 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                38.86      40.34        
 54 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      46.66      42.37        
 55 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                   NT      42.86        
 56 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              44.00      42.87        
 57 Keane, Joan K        8 NYCC-MR                41.38      43.10        
 58 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      45.15      43.73        
 59 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR                41.77      44.08        
 60 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              45.42      44.39        
 61 Osmani, Helen A     10 APEX-MR                   NT      45.32        
 62 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      52.38      46.03        
 63 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             44.90      49.31        
 64 Stupler, Estelle R   9 NYCC-MR                47.31      49.54        
 65 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                   NT      49.88        
 -- Rona, Olivia H      10 NYCC-MR                40.66         NS        
 -- Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      44.08         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:02.07    1:01.15 ZQ      20  
                  29.29     1:01.15 (31.86)                                        
  2 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    1:02.77    1:01.56 ZQ      17  
                  29.45     1:01.56 (32.11)                                        
  3 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:07.08    1:07.13 ZQ      16  
                  32.42     1:07.13 (34.71)                                        
  4 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           1:11.15    1:07.27 ZQ      15  
                  32.64     1:07.27 (34.63)                                        
  5 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:08.67 JO      14  
                  33.03     1:08.67 (35.64)                                        
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:12.03    1:10.46 JO      13  
                  34.12     1:10.46 (36.34)                                        
  7 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:12.80    1:11.00 SILV    12  
                  33.20     1:11.00 (37.80)                                        
  8 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:13.82    1:11.21 SILV    11  
                  34.16     1:11.21 (37.05)                                        
  9 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:20.21    1:11.32 SILV     9  
                  33.51     1:11.32 (37.81)                                        
 10 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:11.09    1:11.73 SILV     7  
                  34.46     1:11.73 (37.27)                                        
 11 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           1:09.71    1:11.94 SILV     6  
                  34.18     1:11.94 (37.76)                                        
 12 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR              1:14.21    1:12.23 SILV     5  
                  34.01     1:12.23 (38.22)                                        
 13 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              1:12.23    1:12.47 SILV     4  
                  34.43     1:12.47 (38.04)                                        
 14 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              1:15.37    1:13.16 SILV     3  
                  34.62     1:13.16 (38.54)                                        
 15 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:11.50    1:13.18 SILV     2  
                  34.79     1:13.18 (38.39)                                        
 16 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              1:19.44    1:13.65 SILV     1  
                  35.27     1:13.65 (38.38)                                        
 17 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR   1:26.02    1:13.81 SILV   
                  35.06     1:13.81 (38.75)                                        
 18 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:15.30    1:14.31 SILV   
                  35.85     1:14.31 (38.46)                                        
 19 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR              1:14.70    1:14.33 SILV   
                  34.84     1:14.33 (39.49)                                        
 20 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:14.95 SILV   
                  36.84     1:14.95 (38.11)                                        
 21 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:15.20    1:16.32 SILV   
                  36.48     1:16.32 (39.84)                                        
 22 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:16.48    1:17.61 SILV   
                  37.01     1:17.61 (40.60)                                        
 23 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:19.03    1:17.72 SILV   
                  37.50     1:17.72 (40.22)                                        
 24 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           1:18.85    1:17.77 SILV   
                  36.33     1:17.77 (41.44)                                        
 25 Abromavage, Reese    9 NYCC-MR              1:19.25    1:18.87        
                  36.19     1:18.87 (42.68)                                        
 26 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           1:22.75    1:19.09        
                  37.71     1:19.09 (41.38)                                        
 27 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:20.66    1:19.82        
                  39.09     1:19.82 (40.73)                                        
 28 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:19.59    1:20.07        
                  36.64     1:20.07 (43.43)                                        
 29 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:22.24    1:20.46        
                  37.45     1:20.46 (43.01)                                        
 30 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR           1:28.38    1:20.95        
                  38.43     1:20.95 (42.52)                                        
 31 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR               1:23.39    1:21.60        
                  36.68     1:21.60 (44.92)                                        
 32 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           1:22.20    1:21.73        
                  38.38     1:21.73 (43.35)                                        
 33 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:20.20    1:21.83        
                  38.44     1:21.83 (43.39)                                        
 34 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:19.50    1:22.11        
                  38.21     1:22.11 (43.90)                                        
 35 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:22.25        
                  38.79     1:22.25 (43.46)                                        
 36 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:22.84    1:22.87        
                  39.46     1:22.87 (43.41)                                        
 37 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:27.12    1:22.94        
                  39.14     1:22.94 (43.80)                                        
 38 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:25.70    1:23.85        
                  39.31     1:23.85 (44.54)                                        
 39 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:24.07    1:25.76        
                  39.76     1:25.76 (46.00)                                        
 40 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:23.34    1:26.03        
                  42.41     1:26.03 (43.62)                                        
 41 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:31.90    1:26.11        
                  41.34     1:26.11 (44.77)                                        
 42 Pulkkinen, Charlot   9 GAEL-MR                   NT    1:26.90        
                  38.20     1:26.90 (48.70)                                        
 43 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:31.55    1:27.09        
                  40.17     1:27.09 (46.92)                                        
 44 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:29.22        
                  41.22     1:29.22 (48.00)                                        
 45 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR               1:28.58    1:29.33        
                  40.50     1:29.33 (48.83)                                        
 46 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:30.26    1:29.76        
                  42.17     1:29.76 (47.59)                                        
 47 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:41.64    1:29.93        
                  42.23     1:29.93 (47.70)                                        
 48 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:27.97    1:30.32        
                  42.85     1:30.32 (47.47)                                        
 49 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:31.57    1:31.49        
                  41.62     1:31.49 (49.87)                                        
 50 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:41.21    1:34.21        
                  42.95     1:34.21 (51.26)                                        
 51 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:29.61    1:34.75        
                  44.19     1:34.75 (50.56)                                        
 52 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR    1:38.22    1:36.89        
                  44.69     1:36.89 (52.20)                                        
 53 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:36.38    1:37.16        
                  46.55     1:37.16 (50.61)                                        
 54 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:36.84    1:38.58        
                  45.78     1:38.58 (52.80)                                        
 55 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            1:38.00    1:40.02        
                  44.92     1:40.02 (55.10)                                        
 56 Stupler, Estelle R   9 NYCC-MR              1:54.65    1:42.79        
                  46.94     1:42.79 (55.85)                                        
 57 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           1:25.77    1:44.37        
                  48.28     1:44.37 (56.09)                                        
 58 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:55.69    1:51.08        
 -- Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           1:10.52         DQ        
      False start
                  34.44          DQ (38.80)                                        
 -- Rona, Olivia H      10 NYCC-MR              1:30.14         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      35.39      35.13 ZQ      20  
  2 Chen, Lydia G        9 Badger-MR              36.35      35.38 ZQ      17  
  3 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR      34.79      35.72 ZQ      15.5
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      36.34      35.72 ZQ      15.5
  5 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR      36.35      37.33 JO      14  
  6 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             38.45      37.48 JO      13  
  7 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      37.17      37.79 SILV    12  
  8 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      39.31      38.49 SILV    11  
  9 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              39.75      39.49 SILV     9  
 10 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              40.20      39.80 SILV     7  
 11 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              43.29      40.00 SILV     6  
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      40.55      40.14 SILV     5  
 13 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      40.52      40.16 SILV     4  
 14 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      39.37      40.46 SILV     3  
 15 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR             41.35      40.89 SILV     2  
 16 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             41.06      40.98 SILV     1  
 17 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 44.79      41.14 SILV   
 18 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      42.68      41.33 SILV   
 19 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      42.60      41.46 SILV   
 20 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 40.69      41.52 SILV   
 21 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      40.96      41.65 SILV   
 22 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      41.97      42.08 SILV   
 23 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 41.30      42.19 SILV   
 24 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                41.13      42.26 SILV   
 25 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                45.62      42.33 SILV   
 26 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR              41.00      42.38 SILV   
 27 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR             42.82      42.39 SILV   
 28 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              42.57      42.64 SILV   
 29 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      44.14      42.75 SILV   
 30 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR             42.32      42.87 SILV   
 31 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR                 43.75      43.05        
 32 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR             46.10      43.44        
 33 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              47.62      43.58        
 34 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR                40.56      43.62        
 35 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              45.65      43.76        
 36 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      44.50      43.77        
 37 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      44.11      43.87        
 38 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR                 43.48      44.11        
 39 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                42.95      44.97        
 40 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                47.72      45.23        
 41 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      44.99      45.35        
 42 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             45.84      45.62        
 43 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      46.24      46.36        
 44 Miccoli, Luna N     10 Agua Swim Team-MR      49.02      46.67        
 45 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR      46.30      46.80        
 46 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      45.61      46.91        
 47 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 45.84      47.69        
 48 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR                47.60      47.94        
 49 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      48.88      47.98        
 50 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      47.81      48.10        
 51 Mignone, Catherine   9 Badger-MR              55.71      48.65        
 52 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      50.19      50.17        
 53 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             44.77      50.57        
 54 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      50.32      51.16        
 55 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      55.84      53.66        
 -- Coburn, Allison J   10 Badger-MR              49.97         NS        
 -- Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      50.45         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:11.01    1:11.22 ZQ      20  
                  34.39     1:11.22 (36.83)                                        
  2 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:16.38    1:15.63 ZQ      17  
                  37.71     1:15.63 (37.92)                                        
  3 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           1:17.27    1:16.39 ZQ      16  
                  37.32     1:16.39 (39.07)                                        
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:17.85    1:16.78 ZQ      15  
                  37.63     1:16.78 (39.15)                                        
  5 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:19.38    1:16.99 ZQ      14  
                  37.71     1:16.99 (39.28)                                        
  6 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:19.49    1:17.16 ZQ      13  
                  36.28     1:17.16 (40.88)                                        
  7 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           1:18.41    1:18.97 JO      12  
                  38.70     1:18.97 (40.27)                                        
  8 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR    1:21.03    1:19.48 JO      11  
                  39.72     1:19.48 (39.76)                                        
  9 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:20.65    1:19.53 JO       9  
                  38.55     1:19.53 (40.98)                                        
 10 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:21.11    1:21.00 SILV     7  
                  39.20     1:21.00 (41.80)                                        
 11 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:25.59    1:21.41 SILV     6  
                  39.95     1:21.41 (41.46)                                        
 12 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR                NT    1:21.57 SILV     5  
                  38.80     1:21.57 (42.77)                                        
 13 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:24.20    1:21.84 SILV     4  
                  40.62     1:21.84 (41.22)                                        
 14 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:23.65    1:21.87 SILV     3  
                  40.87     1:21.87 (41.00)                                        
 15 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:26.43    1:24.79 SILV     2  
                  41.61     1:24.79 (43.18)                                        
 16 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:25.36    1:26.46 SILV     1  
 17 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           1:27.18    1:26.93 SILV   
                  43.70     1:26.93 (43.23)                                        
 18 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:31.19    1:27.00 SILV   
                  43.64     1:27.00 (43.36)                                        
 19 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:26.56    1:27.48 SILV   
                  41.79     1:27.48 (45.69)                                        
 20 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:32.47    1:28.35 SILV   
                  45.09     1:28.35 (43.26)                                        
 21 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           1:29.48    1:28.67 SILV   
                  43.30     1:28.67 (45.37)                                        
 22 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:38.00    1:30.34 SILV   
                  43.01     1:30.34 (47.33)                                        
 23 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           1:28.21    1:30.39 SILV   
                  43.56     1:30.39 (46.83)                                        
 24 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:30.55 SILV   
                  44.01     1:30.55 (46.54)                                        
 25 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:28.06    1:31.09 SILV   
                  42.57     1:31.09 (48.52)                                        
 26 Kantrowitz, Alexan   9 SPAR-MR              1:42.50    1:32.32 SILV   
                  43.35     1:32.32 (48.97)                                        
 27 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:29.76    1:32.61 SILV   
                  45.45     1:32.61 (47.16)                                        
 28 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:38.62    1:32.71 SILV   
 29 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:33.43 SILV   
 30 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:33.84 SILV   
                  44.94     1:33.84 (48.90)                                        
 31 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:38.56    1:34.18 SILV   
 32 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:32.88    1:34.21 SILV   
                  45.17     1:34.21 (49.04)                                        
 33 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR              1:30.02    1:34.71 SILV   
 34 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:37.47    1:35.30 SILV   
                  46.55     1:35.30 (48.75)                                        
 34 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:42.37    1:35.30 SILV   
 36 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR               1:37.74    1:36.80 SILV   
                  46.11     1:36.80 (50.69)                                        
 37 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:38.91    1:36.89 SILV   
                  47.30     1:36.89 (49.59)                                        
 38 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:37.66        
                  46.97     1:37.66 (50.69)                                        
 39 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:41.78    1:37.85        
                  47.44     1:37.85 (50.41)                                        
 40 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR    1:47.01    1:38.57        
                  48.63     1:38.57 (49.94)                                        
 41 Miccoli, Luna N     10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:41.21        
                  47.90     1:41.21 (53.31)                                        
 42 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:41.27        
 43 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:40.11    1:42.02        
                  48.07     1:42.02 (53.95)                                        
 44 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:43.91    1:43.25        
                  48.94     1:43.25 (54.31)                                        
 45 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:50.36    1:44.31        
                  48.24     1:44.31 (56.07)                                        
 46 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:44.58        
                  48.47     1:44.58 (56.11)                                        
 47 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:47.91        
                  53.74     1:47.91 (54.17)                                        
 48 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           1:44.77    1:49.31        
                  51.43     1:49.31 (57.88)                                        
 49 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR              1:47.59    1:50.24        
                  52.24     1:50.24 (58.00)                                        
 50 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:49.82    1:50.70        
                  51.80     1:50.70 (58.90)                                        
 51 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:51.46        
                  56.12     1:51.46 (55.34)                                        
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  57.78        DQ (1:03.94)                                        
 -- Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR            1:30.95         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.50          DQ (45.80)                                        
 -- St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR               1:37.01         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.22          DQ (50.59)                                        
 -- Mignone, Catherine   9 Badger-MR            1:45.60         DQ        
      No touch at turn
 -- Coburn, Allison J   10 Badger-MR            1:51.66         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           1:29.74    1:29.03 ZQ      20  
                  42.07     1:29.03 (46.96)                                        
  2 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:31.80    1:30.57 ZQ      17  
                  42.51     1:30.57 (48.06)                                        
  3 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:30.44    1:30.78 ZQ      16  
                  42.58     1:30.78 (48.20)                                        
  4 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           1:29.87    1:31.66 ZQ      15  
                  44.81     1:31.66 (46.85)                                        
  5 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           1:32.31    1:32.64 JO      14  
                  43.53     1:32.64 (49.11)                                        
  6 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:32.90    1:32.74 JO      13  
                  44.14     1:32.74 (48.60)                                        
  7 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:37.56    1:32.96 JO      12  
                  44.21     1:32.96 (48.75)                                        
  8 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:33.10 SILV    11  
                  43.67     1:33.10 (49.43)                                        
  9 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:37.76    1:34.04 SILV     9  
                  43.53     1:34.04 (50.51)                                        
 10 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR           1:33.59    1:34.12 SILV     7  
                  44.76     1:34.12 (49.36)                                        
 11 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR   1:35.76    1:34.77 SILV     6  
                  45.36     1:34.77 (49.41)                                        
 12 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:35.27    1:36.59 SILV     5  
                  45.50     1:36.59 (51.09)                                        
 13 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:36.10    1:36.80 SILV     4  
                  47.21     1:36.80 (49.59)                                        
 14 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:37.34 SILV     3  
                  45.66     1:37.34 (51.68)                                        
 15 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:39.10    1:38.90 SILV     2  
                  47.08     1:38.90 (51.82)                                        
 16 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:39.21 SILV     1  
                  47.51     1:39.21 (51.70)                                        
 17 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR              1:32.60    1:39.58 SILV   
                  47.21     1:39.58 (52.37)                                        
 18 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:40.16    1:40.19 SILV   
                  48.38     1:40.19 (51.81)                                        
 19 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:35.90    1:40.41 SILV   
                  48.03     1:40.41 (52.38)                                        
 20 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           1:38.41    1:40.86 SILV   
                  46.95     1:40.86 (53.91)                                        
 21 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:39.09    1:41.01 SILV   
                  47.01     1:41.01 (54.00)                                        
 22 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:38.05    1:41.23 SILV   
                  48.52     1:41.23 (52.71)                                        
 23 Bauer, Demi J       10 SPAR-MR              1:39.46    1:42.35 SILV   
                  48.13     1:42.35 (54.22)                                        
 24 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:43.89    1:42.81 SILV   
                  48.53     1:42.81 (54.28)                                        
 25 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:42.15    1:43.28 SILV   
                  49.79     1:43.28 (53.49)                                        
 26 Mignone, Catherine   9 Badger-MR            1:41.74    1:43.37 SILV   
                  48.66     1:43.37 (54.71)                                        
 27 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR              1:38.84    1:43.40 SILV   
                  49.36     1:43.40 (54.04)                                        
 28 Pulkkinen, Charlot   9 GAEL-MR              1:43.70    1:43.81 SILV   
                  48.20     1:43.81 (55.61)                                        
 29 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           1:39.79    1:44.18 SILV   
                  48.77     1:44.18 (55.41)                                        
 30 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:41.95    1:44.78 SILV   
                  47.31     1:44.78 (57.47)                                        
 31 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:45.71 SILV   
                  49.59     1:45.71 (56.12)                                        
 32 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:44.19    1:45.96 SILV   
                  50.93     1:45.96 (55.03)                                        
 33 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:46.19    1:47.14 SILV   
                  51.25     1:47.14 (55.89)                                        
 34 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:45.61    1:47.15 SILV   
                  51.42     1:47.15 (55.73)                                        
 35 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           1:45.46    1:47.36 SILV   
                  49.93     1:47.36 (57.43)                                        
 36 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:49.83    1:47.41 SILV   
                  52.33     1:47.41 (55.08)                                        
 37 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:54.67    1:47.69 SILV   
                  50.60     1:47.69 (57.09)                                        
 38 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:54.08    1:48.28 SILV   
                  51.77     1:48.28 (56.51)                                        
 39 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:46.85    1:48.44        
                  50.39     1:48.44 (58.05)                                        
 40 Diaz, Averie N      10 GAEL-MR              1:49.01    1:48.98        
                  52.22     1:48.98 (56.76)                                        
 41 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:48.97    1:49.55        
                  52.11     1:49.55 (57.44)                                        
 42 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:53.10    1:49.56        
                  52.41     1:49.56 (57.15)                                        
 43 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:54.34    1:50.28        
                  53.12     1:50.28 (57.16)                                        
 44 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR              1:55.03    1:51.18        
                  50.71   1:51.18 (1:00.47)                                        
 45 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:51.82        
                  52.64     1:51.82 (59.18)                                        
 46 O'Hare, Lilly F     10 GAEL-MR              1:51.40    1:51.99        
                  54.60     1:51.99 (57.39)                                        
 47 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR              2:00.00    1:52.32        
                  52.09   1:52.32 (1:00.23)                                        
 48 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:52.86    1:52.34        
                  55.16     1:52.34 (57.18)                                        
 49 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:49.21    1:52.98        
                  54.72     1:52.98 (58.26)                                        
 50 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR    1:57.68    1:56.02        
                  53.95   1:56.02 (1:02.07)                                        
 51 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR              2:01.72    1:57.77        
                  53.94   1:57.77 (1:03.83)                                        
 52 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:57.57    1:58.61        
                  55.67   1:58.61 (1:02.94)                                        
 53 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:02.12        
                  55.99   2:02.12 (1:06.13)                                        
 54 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           2:02.35    2:03.72        
                1:00.01   2:03.72 (1:03.71)                                        
 55 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            2:06.94    2:07.47        
                1:00.46   2:07.47 (1:07.01)                                        
 56 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:16.04    2:11.98        
                1:03.32   2:11.98 (1:08.66)                                        
 57 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:38.97        
                1:19.69   2:38.97 (1:19.28)                                        
 -- Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
      One hand touch
                1:03.17        DQ (1:12.16)                                        
 -- Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR    2:15.00         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              29.76      30.19 ZQ      20  
  2 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR                36.13      35.07 JO      17  
  3 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR                35.66      35.28 JO      16  
  4 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      37.09      36.08 SILV    15  
  5 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      36.49      36.52 SILV    14  
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              37.05      36.54 SILV    13  
  7 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR     49.25      36.94 SILV    12  
  8 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR                37.52      37.21 SILV    11  
  9 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      35.84      37.34 SILV     9  
 10 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              37.90      37.50 SILV     7  
 11 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                37.67      37.85 SILV     6  
 12 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      37.77      38.26 SILV     5  
 13 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR     40.14      38.43 SILV     4  
 14 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              41.61      38.69 SILV     3  
 15 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR             37.68      38.76 SILV     2  
 16 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      38.26      38.80 SILV     1  
 17 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR                37.18      39.22 SILV   
 18 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      42.00      39.29 SILV   
 19 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      38.92      39.59 SILV   
 20 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR      38.93      39.80 SILV   
 21 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR                 39.80      40.11 SILV   
 22 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                39.06      40.29 SILV   
 23 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                41.53      40.74 SILV   
 24 Abromavage, Reese    9 NYCC-MR                40.02      40.77 SILV   
 25 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR              44.00      41.63 SILV   
 26 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR             40.25      41.89 SILV   
 27 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              43.28      42.01 SILV   
 27 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             40.45      42.01 SILV   
 29 Bauer, Demi J       10 SPAR-MR                42.41      42.03 SILV   
 30 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      42.33      42.45 SILV   
 31 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                42.59      43.43 SILV   
 32 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR                 41.87      43.77 SILV   
 33 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR             41.86      43.91        
 34 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 45.79      44.41        
 35 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     41.49      44.80        
 36 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              46.38      45.55        
 37 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              46.37      45.69        
 38 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                55.00      45.85        
 39 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR             44.77      46.03        
 40 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     48.01      46.04        
 41 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR             51.44      46.99        
 42 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      49.46      47.13        
 42 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                41.18      47.13        
 44 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      44.13      47.35        
 45 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      42.89      47.37        
 46 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             46.58      47.99        
 47 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                47.47      48.02        
 48 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                55.81      48.12        
 49 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR     59.69      48.44        
 50 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 48.07      48.68        
 51 Diaz, Averie N      10 GAEL-MR                45.00      49.73        
 52 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      55.19      50.95        
 53 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                49.97      51.04        
 54 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 49.86      51.13        
 55 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      48.49      51.32        
 56 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      51.80      51.82        
 57 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      50.51      52.20        
 58 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      53.00      52.55        
 59 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      49.77      52.97        
 60 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                56.21      54.09        
 61 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR      54.35      54.12        
 62 Mignone, Catherine   9 Badger-MR              53.03      55.99        
 63 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR                   NT      56.45        
 64 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      54.04      57.10        
 65 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      58.39      57.37        
 66 Stupler, Estelle R   9 NYCC-MR              1:00.00    1:04.53        
 67 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                   NT    1:06.26        
 68 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:01.41    1:15.36        
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR      51.60         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Hare, Lilly F     10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Rona, Olivia H      10 NYCC-MR                54.57         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:09.98    1:10.24 ZQ      20  
                  32.04     1:10.24 (38.20)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:21.09    1:20.93 ZQ      17  
                  36.79     1:20.93 (44.14)                                        
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:28.37    1:27.31 SILV    16  
                  39.23     1:27.31 (48.08)                                        
  4 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:35.57    1:27.46 SILV    15  
                  40.76     1:27.46 (46.70)                                        
  5 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:27.62 SILV    14  
                  38.89     1:27.62 (48.73)                                        
  6 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:40.18    1:28.22 SILV    13  
                  40.28     1:28.22 (47.94)                                        
  7 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:28.66 SILV    12  
                  40.76     1:28.66 (47.90)                                        
  8 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:28.46    1:28.93 SILV    11  
                  38.50     1:28.93 (50.43)                                        
  9 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR    1:31.12    1:31.61 SILV     9  
                  41.77     1:31.61 (49.84)                                        
 10 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:34.33 SILV     7  
                  45.41     1:34.33 (48.92)                                        
 11 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR               1:36.07    1:35.88 SILV     6  
                  42.68     1:35.88 (53.20)                                        
 12 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:36.20 SILV     5  
                  43.19     1:36.20 (53.01)                                        
 13 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:41.00    1:36.68 SILV     4  
                  46.29     1:36.68 (50.39)                                        
 14 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR            1:38.54    1:39.28          3  
                  45.03     1:39.28 (54.25)                                        
 15 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:41.81    1:41.27          2  
                  44.48     1:41.27 (56.79)                                        
 16 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR               1:40.98    1:43.98          1  
                  47.67     1:43.98 (56.31)                                        
 17 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               2:08.34    1:44.02        
                  47.41     1:44.02 (56.61)                                        
 18 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:43.00    1:45.97        
                  15.44   1:45.97 (1:30.53)                                        
 19 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:44.80    1:46.88        
                  49.61     1:46.88 (57.27)                                        
 20 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:47.68    1:47.08        
                  48.67     1:47.08 (58.41)                                        
 21 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:48.52        
                  49.73     1:48.52 (58.79)                                        
 22 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:56.22    1:49.49        
                  50.08     1:49.49 (59.41)                                        
 23 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                    NT    1:49.69        
                  49.90     1:49.69 (59.79)                                        
 24 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                   NT    1:53.08        
                  47.07   1:53.08 (1:06.01)                                        
 25 Kantrowitz, Alexan   9 SPAR-MR              1:35.53    1:55.55        
                  48.25   1:55.55 (1:07.30)                                        
 26 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                    NT    1:57.13        
                  53.46   1:57.13 (1:03.67)                                        
 27 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:01.49        
                  56.13   2:01.49 (1:05.36)                                        
 28 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT    2:02.64        
                  54.05   2:02.64 (1:08.59)                                        
 29 Miccoli, Luna N     10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:04.12        
                  56.31   2:04.12 (1:07.81)                                        
 30 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:04.26        
                  56.57   2:04.26 (1:07.69)                                        
 31 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    2:05.76        
                  53.65   2:05.76 (1:12.11)                                        
 32 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    2:08.79        
                  59.08   2:08.79 (1:09.71)                                        
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:16.18        DQ (1:28.70)                                        
 -- Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           1:35.77         NS        
 -- Coburn, Allison J   10 Badger-MR                 NT         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            2:38.02    2:37.22 ZQ      20  
                  32.15     1:11.83 (39.68)     2:03.39 (51.56)     2:37.22 (33.83)
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            2:55.75    2:49.33 JO      17  
                  38.55     1:22.28 (43.73)     2:10.97 (48.69)     2:49.33 (38.36)
  3 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           2:47.69    2:49.88 JO      16  
                  38.29     1:20.93 (42.64)     2:09.45 (48.52)     2:49.88 (40.43)
  4 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    2:46.16    2:50.44 JO      15  
                  39.67     1:20.66 (40.99)     2:12.82 (52.16)     2:50.44 (37.62)
  5 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           2:49.77    2:51.62 JO      14  
                  38.93     1:20.96 (42.03)     2:12.48 (51.52)     2:51.62 (39.14)
  6 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR              2:59.40    3:00.40 SILV    13  
                  40.22     1:26.74 (46.52)     2:16.80 (50.06)     3:00.40 (43.60)
  7 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              2:57.23    3:01.59 SILV    12  
                  39.16     1:25.53 (46.37)     2:20.03 (54.50)     3:01.59 (41.56)
  8 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            3:00.00    3:05.21 SILV    11  
                  39.80     1:25.58 (45.78)     2:23.68 (58.10)     3:05.21 (41.53)
  9 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               3:32.11    3:09.50 SILV     9  
                  41.58     1:32.30 (50.72)     2:27.52 (55.22)     3:09.50 (41.98)
 10 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR              3:14.72    3:25.02          7  
                  47.99     1:40.63 (52.64)     2:38.60 (57.97)     3:25.02 (46.42)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.20    2:03.34         40  
     1) Victory, Kathleen R 10          2) Chen, Lydia G 9                
     3) McGrath, Caroline L 10          4) Pabby, Anya 10                 
                  33.63     1:05.15 (31.52)     1:36.02 (30.87)     2:03.34 (27.32)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:11.29    2:06.54         34  
     1) Han, Sam S 10                   2) Shaw, Jessica M 10             
     3) Borowski, Ava M 9               4) Park, Grace M 10               
                  32.36     1:03.33 (30.97)     1:35.24 (31.91)     2:06.54 (31.30)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:12.00    2:11.78         32  
     1) Williams, Jasmine 10            2) Feld, Emma F 9                 
     3) Brennan, Hope E 10              4) Puchert, Grace C 10            
                  33.30     1:04.96 (31.66)     1:39.37 (34.41)     2:11.78 (32.41)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:21.90         30  
     1) Kizer, Jacquie E 10             2) Ford, Elizabeth A 9            
     3) Kaufman, Claire M 9             4) Sullivan, Maggie S 9           
                  34.65                             1:46.63 ( )     2:21.90 (35.27)
  5 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'              2:19.44    2:22.32         28  
     1) Gregory, Kylie f 9              2) Wynn, Tiana D 10               
     3) St. Jean, Ryann 9               4) Duggan, Isabella M 10          
                  35.74     1:15.38 (39.64)     1:49.24 (33.86)     2:22.32 (33.08)
  6 Phoenix Aquatic Club-MR  'B'                2:27.09    2:22.75         26  
     1) Torello-Viera, Martina S 9      2) Henry, Alicia A 10             
     3) Wentland, Sara G 9              4) Bendoraitis, Elizabeth K 10    
                  36.57     1:11.41 (34.84)     1:47.09 (35.68)     2:22.75 (35.66)
  7 Cas Stingrays Swimteam-MR  'B'              2:41.06    2:44.45         24  
     1) Quiller, Haily M 9              2) Isom, Christina M 8            
     3) Washington, Madison L 8         4) St. Jean, Ryleigh 9            
                  38.27     1:23.19 (44.92)     2:06.15 (42.96)     2:44.45 (38.30)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:22.00         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.70    2:20.86         40  
     1) Chen, Lydia G 9                 2) Mignone, Catherine 9           
     3) Pabby, Anya 10                  4) Victory, Kathleen R 10         
                  35.55     1:16.27 (40.72)     1:47.22 (30.95)     2:20.86 (33.64)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:29.74    2:26.50         34  
     1) Han, Sam S 10                   2) Bendoraitis, Elizabeth K 10    
     3) Park, Grace M 10                4) Borowski, Ava M 9              
                  35.49     1:18.37 (42.88)     1:55.18 (36.81)     2:26.50 (31.32)
  3 Phoenix Aquatic Club-MR  'B'                2:41.50    2:34.94         32  
     1) Shaw, Jessica M 10              2) Henry, Alicia A 10             
     3) Bendoraitis, Kathleen F 9       4) Torello-Viera, Martina S 9     
                  37.51     1:18.44 (40.93)     1:59.10 (40.66)     2:34.94 (35.84)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:49.09         30  
     1) Ford, Elizabeth A 9             2) Benejam, Alexa * 10            
     3) Kizer, Jacquie E 10             4) Sullivan, Maggie S 9           
                  43.58     1:33.88 (50.30)     2:11.65 (37.77)     2:49.09 (37.44)
  5 Cas Stingrays Swimteam-MR  'B'              3:03.66    3:09.71         28  
     1) Isom, Christina M 8             2) Wynn, Tiana D 10               
     3) Washington, Madison L 8         4) Quiller, Haily M 9             
                                                    2:32.41 ( )     3:09.71 (37.30)
 -- Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'              2:37.86         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
     1) Gregory, Kylie f 9              2) St. Jean, Ryleigh 9            
     3) St. Jean, Ryann 9               4) Duggan, Isabella M 10          
                  41.33     1:24.63 (43.30)     2:04.84 (40.21)          DQ (39.31)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR    2:00.33    2:02.34 ZQ      20  
                  28.69     1:00.32 (31.63)     1:31.41 (31.09)     2:02.34 (30.93)
  2 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    2:05.14    2:03.40 ZQ      17  
                  29.22     1:00.62 (31.40)     1:31.75 (31.13)     2:03.40 (31.65)
  3 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR    2:07.73    2:06.33 ZQ      16  
                  29.40     1:00.91 (31.51)     1:33.51 (32.60)     2:06.33 (32.82)
  4 Krevitt, Charlotte  11 Agua Swim Team-MR    2:09.23    2:09.53 ZQ      15  
                  29.71     1:02.18 (32.47)     1:35.96 (33.78)     2:09.53 (33.57)
  5 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    2:10.80    2:11.16 ZQ      14  
                  30.53     1:03.90 (33.37)     1:38.38 (34.48)     2:11.16 (32.78)
  6 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              2:08.52    2:12.19 JO      13  
                  30.31     1:03.54 (33.23)     1:37.93 (34.39)     2:12.19 (34.26)
  7 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              2:13.01    2:12.75 JO      12  
                  29.72     1:03.53 (33.81)     1:38.54 (35.01)     2:12.75 (34.21)
  8 Feigin, Alex M      12 Agua Swim Team-MR    2:12.67    2:12.83 JO      11  
                  30.46     1:04.12 (33.66)     1:38.67 (34.55)     2:12.83 (34.16)
  9 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    2:12.33    2:13.26 JO       9  
                  31.29     1:05.22 (33.93)     1:39.90 (34.68)     2:13.26 (33.36)
 10 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:16.23    2:15.59 SILV     7  
                  31.76     1:06.77 (35.01)     1:41.89 (35.12)     2:15.59 (33.70)
 11 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR           2:20.77    2:15.73 SILV     6  
                  30.08     1:04.18 (34.10)     1:40.71 (36.53)     2:15.73 (35.02)
 12 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR    2:16.11    2:16.39 SILV     5  
                  32.38     1:07.77 (35.39)     1:42.63 (34.86)     2:16.39 (33.76)
 13 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR           2:15.51    2:18.73 SILV     4  
                  32.33     1:07.97 (35.64)     1:43.29 (35.32)     2:18.73 (35.44)
 14 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:23.89    2:19.03 SILV     3  
                  32.49     1:08.50 (36.01)     1:45.01 (36.51)     2:19.03 (34.02)
 15 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              2:11.41    2:19.74 SILV     2  
                  30.72     1:05.65 (34.93)     1:42.54 (36.89)     2:19.74 (37.20)
 16 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            2:23.00    2:20.07 SILV     1  
                  33.30     1:09.50 (36.20)     1:45.15 (35.65)     2:20.07 (34.92)
 17 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           2:19.11    2:20.30 SILV   
                  31.34     1:06.33 (34.99)     1:43.17 (36.84)     2:20.30 (37.13)
 18 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    2:17.49    2:20.39 SILV   
                  32.31     1:08.22 (35.91)     1:44.74 (36.52)     2:20.39 (35.65)
 19 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    2:25.78    2:20.92 SILV   
                  31.80     1:08.58 (36.78)     1:46.12 (37.54)     2:20.92 (34.80)
 20 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    2:27.23    2:21.23 SILV   
                  31.99     1:08.58 (36.59)     1:45.14 (36.56)     2:21.23 (36.09)
 21 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            2:44.14    2:21.40 SILV   
                  31.66     1:08.35 (36.69)     1:46.36 (38.01)     2:21.40 (35.04)
 22 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           2:23.13    2:24.09 SILV   
                  32.70     1:09.18 (36.48)     1:46.80 (37.62)     2:24.09 (37.29)
 23 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR    2:27.61    2:24.51 SILV   
                  32.07     1:08.68 (36.61)     1:47.90 (39.22)     2:24.51 (36.61)
 24 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    2:26.86    2:24.61 SILV   
                  33.66     1:11.05 (37.39)     1:49.02 (37.97)     2:24.61 (35.59)
 25 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            2:19.32    2:25.55 SILV   
                  33.43     1:10.48 (37.05)     1:48.52 (38.04)     2:25.55 (37.03)
 26 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           2:34.77    2:26.79        
                  33.35     1:10.62 (37.27)     1:50.09 (39.47)     2:26.79 (36.70)
 27 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    2:36.64    2:26.89        
                  33.69     1:10.67 (36.98)     1:49.19 (38.52)     2:26.89 (37.70)
 28 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   2:37.47    2:27.97        
                  33.29     1:11.04 (37.75)     1:50.07 (39.03)     2:27.97 (37.90)
 29 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    2:32.29    2:28.06        
                  32.79     1:09.10 (36.31)     1:43.71 (34.61)     2:28.06 (44.35)
 30 Raboy, Ghelila      11 Agua Swim Team-MR    2:45.03    2:28.37        
                  33.46     1:10.81 (37.35)     1:50.26 (39.45)     2:28.37 (38.11)
 31 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   2:31.15    2:28.38        
                  32.88     1:10.29 (37.41)     1:49.46 (39.17)     2:28.38 (38.92)
 32 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              2:34.61    2:28.50        
                  32.99     1:09.26 (36.27)     1:46.31 (37.05)     2:28.50 (42.19)
 33 Ashton, Sydney A    11 Agua Swim Team-MR    2:24.94    2:28.87        
                  33.60     1:11.26 (37.66)     1:50.91 (39.65)     2:28.87 (37.96)
 34 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           2:28.77    2:29.48        
                  33.38     1:11.31 (37.93)     1:50.74 (39.43)     2:29.48 (38.74)
 35 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   2:27.28    2:30.24        
                  32.66     1:10.56 (37.90)     1:51.26 (40.70)     2:30.24 (38.98)
 36 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   2:26.97    2:30.67        
                  32.78     1:11.21 (38.43)     1:51.82 (40.61)     2:30.67 (38.85)
 37 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           2:26.48    2:30.84        
                  33.22     1:11.49 (38.27)     1:50.88 (39.39)     2:30.84 (39.96)
 38 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR           2:38.44    2:31.02        
                  32.51     1:10.33 (37.82)     1:50.03 (39.70)     2:31.02 (40.99)
 39 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           2:31.65    2:32.97        
                  33.82     1:12.63 (38.81)     1:54.29 (41.66)     2:32.97 (38.68)
 40 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              2:38.81    2:33.47        
                  32.33     1:10.26 (37.93)     1:51.30 (41.04)     2:33.47 (42.17)
 41 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              2:27.58    2:33.91        
                  34.50     1:13.52 (39.02)     1:53.91 (40.39)     2:33.91 (40.00)
 42 Payman, Maya N      12 HVD-MR               2:47.93    2:38.07        
                  34.64     1:14.41 (39.77)     1:56.82 (42.41)     2:38.07 (41.25)
 43 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           2:35.77    2:40.97        
                  34.49     1:14.52 (40.03)     1:57.84 (43.32)     2:40.97 (43.13)
 44 Williams, Elise     11 NYCC-MR              2:47.43    2:42.84        
                  37.71     1:20.91 (43.20)   2:42.84 (1:21.93)                    
 45 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    2:42.23    2:43.39        
                  37.00     1:18.84 (41.84)     2:01.93 (43.09)     2:43.39 (41.46)
 46 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            2:38.96    2:44.57        
                  36.82     1:19.82 (43.00)     2:03.91 (44.09)     2:44.57 (40.66)
 47 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR            2:43.61    2:46.15        
                  36.70     1:19.24 (42.54)     2:03.31 (44.07)     2:46.15 (42.84)
 48 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               3:02.57    2:48.40        
                  36.80     1:19.27 (42.47)     2:04.78 (45.51)     2:48.40 (43.62)
 49 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR              2:56.63    2:49.40        
                  35.68     1:18.87 (43.19)     2:05.96 (47.09)     2:49.40 (43.44)
 50 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:54.52        
                  38.05     1:23.30 (45.25)     2:11.00 (47.70)     2:54.52 (43.52)
 51 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              3:04.64    2:59.14        
                  38.08     1:22.53 (44.45)     2:11.40 (48.87)     2:59.14 (47.74)
 52 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.94        
                  37.74     1:22.12 (44.38)     2:11.33 (49.21)     2:59.94 (48.61)
 53 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            3:19.55    3:05.06        
                  42.48     1:29.15 (46.67)     2:18.06 (48.91)     3:05.06 (47.00)
 54 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            3:28.99    3:12.25        
                                1:29.80 ( )     2:22.16 (52.36)     3:12.25 (50.09)
 55 Linder, Ellie S     11 Agua Swim Team-MR    2:50.00    3:22.19        
                  42.58     1:32.99 (50.41)     2:27.08 (54.09)     3:22.19 (55.11)
 56 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:26.25        
                  43.66     1:37.26 (53.60)     2:33.57 (56.31)     3:26.25 (52.68)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      30.22      29.94 ZQ      20  
  2 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      33.04      30.93 ZQ      17  
  3 Krevitt, Charlotte  11 Agua Swim Team-MR      31.06      31.22 ZQ      16  
  4 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      30.72      31.70 ZQ      15  
  5 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR             31.98      31.87 ZQ      14  
  6 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR      34.35      32.51 ZQ      13  
  7 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                32.17      32.61 ZQ      12  
  8 Novo, Samantha G    12 SPAR-MR                33.52      32.71 JO      11  
  9 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                33.93      32.88 JO       9  
 10 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR      34.24      33.04 SILV     7  
 11 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR                34.20      33.05 SILV     6  
 12 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      33.55      33.32 SILV     5  
 13 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      33.87      33.59 SILV     4  
 14 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              34.29      33.61 SILV     3  
 15 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      33.37      34.02 SILV     2  
 16 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      36.46      34.04 SILV     1  
 17 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      35.04      34.24 SILV   
 18 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             36.85      34.49 SILV   
 19 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR      35.08      34.63 SILV   
 20 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              36.92      34.73 SILV   
 21 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     35.48      34.95 SILV   
 22 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     33.58      35.03 SILV   
 23 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                37.37      35.14 SILV   
 24 Williams, Elise     11 NYCC-MR                37.25      35.24 SILV   
 25 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.66      35.41 SILV   
 26 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR                34.63      35.53 SILV   
 27 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      36.83      35.58 SILV   
 28 Abouezzi, Tiffany   12 HVD-MR                 36.15      35.62 SILV   
 29 Raboy, Ghelila      11 Agua Swim Team-MR      35.38      35.67 SILV   
 30 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                36.80      35.74 SILV   
 31 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR                38.15      35.80 SILV   
 32 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      38.35      35.81 SILV   
 33 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              38.25      35.98 SILV   
 34 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      38.12      36.39 SILV   
 35 Victory, Margaret   12 Badger-MR              38.34      36.66 SILV   
 36 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     37.12      36.71 SILV   
 37 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             38.30      36.78 SILV   
 38 DuFord, Oliva P     11 Agua Swim Team-MR      39.76      37.36 SILV   
 39 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     35.88      37.78 SILV   
 40 Chan, Alexis A      11 GAEL-MR                   NT      37.87 SILV   
 41 Norton, Electa      11 Agua Swim Team-MR      39.57      37.91 SILV   
 42 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      37.70      38.50        
 43 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              39.79      38.59        
 44 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      37.65      38.88        
 45 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      40.78      38.98        
 46 Messado, Taiis      11 SPAR-MR                   NT      39.00        
 47 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 39.70      39.20        
 48 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                47.36      39.30        
 49 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      39.73      39.48        
 50 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR             40.71      39.74        
 51 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                40.51      39.81        
 52 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             43.51      40.09        
 53 Genco, Olivia A     11 Phoenix-MR             41.37      40.66        
 54 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR         NT      40.78        
 55 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                42.08      41.23        
 56 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR                44.53      41.39        
 57 Silva, Gabriella    11 NYCC-MR                45.00      42.07        
 58 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      45.00      42.10        
 59 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              44.05      43.59        
 60 Crystal, Ella J     11 Badger-MR              42.28      44.66        
 61 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                46.40      44.94        
 62 Gatto, Kristina     12 Phoenix-MR             50.77      45.58        
 63 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                46.81      45.84        
 64 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                49.86      46.17        
 65 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      49.53      46.31        
 66 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              47.38      47.05        
 67 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             54.09      48.02        
 68 Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                50.74      52.98        
 69 Bussey, Genesis S   11 APEX-MR                   NT    1:04.83        
 -- Grand, Sophie       11 Badger-MR              47.96         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 34.47         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR             37.95      34.76 ZQ      20  
  2 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                36.61      36.21 ZQ      17  
  3 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      37.99      36.61 JO      16  
  4 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                37.32      36.63 JO      15  
  5 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR      35.59      36.69 JO      14  
  6 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR                37.33      37.74 SILV    13  
  7 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      38.48      38.38 SILV    12  
  8 Messado, Taiis      11 SPAR-MR                39.41      38.53 SILV    11  
  9 DuFord, Oliva P     11 Agua Swim Team-MR      39.86      39.00 SILV     9  
 10 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              38.79      39.13 SILV     7  
 11 Norton, Electa      11 Agua Swim Team-MR      39.67      39.27 SILV     6  
 12 Payman, Maya N      12 HVD-MR                 39.94      39.84 SILV     5  
 13 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              40.46      39.87 SILV     4  
 14 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             40.68      39.91 SILV     3  
 15 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 42.06      39.96 SILV     2  
 16 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      39.99      40.02 SILV     1  
 17 Ashton, Sydney A    11 Agua Swim Team-MR      39.48      40.20 SILV   
 18 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR                42.39      40.46 SILV   
 19 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      42.36      41.36 SILV   
 20 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 45.85      41.58 SILV   
 21 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                41.32      41.91 SILV   
 22 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                40.72      41.92 SILV   
 23 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              44.42      42.29 SILV   
 24 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      44.39      42.31 SILV   
 25 Crystal, Ella J     11 Badger-MR              42.12      42.40 SILV   
 26 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      42.49      42.90        
 27 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                49.62      43.30        
 28 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     44.34      43.36        
 29 Park, Abigail       11 Phoenix-MR             48.45      43.57        
 30 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     45.66      43.78        
 31 Chan, Alexis A      11 GAEL-MR                   NT      44.15        
 32 Silva, Gabriella    11 NYCC-MR                55.00      44.68        
 33 Abouezzi, Tiffany   12 HVD-MR                 49.43      44.78        
 34 Williams, Elise     11 NYCC-MR                52.40      45.79        
 35 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      45.59      45.89        
 36 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR         NT      46.08        
 37 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              46.96      46.69        
 38 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      49.16      46.85        
 39 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                48.55      47.58        
 40 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                48.16      47.74        
 41 Genco, Olivia A     11 Phoenix-MR             48.89      47.99        
 42 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             48.29      49.78        
 43 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 47.65      49.85        
 44 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR                58.52      50.45        
 45 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              48.39      52.22        
 46 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                56.26      52.48        
 47 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              56.54      52.65        
 48 Grand, Sophie       11 Badger-MR              49.00      53.07        
 49 Gatto, Kristina     12 Phoenix-MR           1:05.77      57.65        
 -- Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                41.76         DQ        
      False start
 -- Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                50.40         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     59.45         NS        
 -- Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             47.56         NS        
 -- Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                43.03         NS        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      50.00         NS        
 -- Veru, Nina S        12 GAEL-MR                39.77         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                29.96      29.46 ZQ      20  
  2 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR      30.01      29.79 ZQ      17  
  3 Novo, Samantha G    12 SPAR-MR                30.61      30.13 ZQ      16  
  4 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR      31.17      30.20 ZQ      15  
  5 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      32.46      31.44 JO      14  
  6 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      33.67      31.83 SILV    13  
  7 Feigin, Alex M      12 Agua Swim Team-MR      33.64      31.91 SILV    12  
  8 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      33.31      32.54 SILV    11  
  9 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                33.58      32.72 SILV     9  
 10 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 33.37      32.87 SILV     7  
 11 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      35.55      33.24 SILV     6  
 12 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             34.77      33.50 SILV     5  
 13 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     35.06      33.74 SILV     4  
 14 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      34.31      33.80 SILV     3  
 15 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                38.18      33.85 SILV     2  
 16 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             35.22      34.02 SILV     1  
 17 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR             34.77      34.25 SILV   
 18 Payman, Maya N      12 HVD-MR                 34.58      34.71 SILV   
 19 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             37.01      34.86 SILV   
 19 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.79      34.86 SILV   
 21 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                42.59      34.99 SILV   
 22 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     34.54      35.33 SILV   
 23 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR                   NT      35.58 SILV   
 24 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 35.36      35.86        
 25 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      39.84      35.93        
 26 Messado, Taiis      11 SPAR-MR                36.11      35.94        
 27 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     35.13      36.16        
 28 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             35.72      36.47        
 29 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR             38.87      36.62        
 30 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                38.19      37.54        
 31 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      38.93      37.85        
 32 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 41.79      38.10        
 33 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                50.83      38.79        
 34 Ashton, Sydney A    11 Agua Swim Team-MR      36.04      39.00        
 35 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                39.65      39.02        
 36 DuFord, Oliva P     11 Agua Swim Team-MR      41.36      39.40        
 37 Abouezzi, Tiffany   12 HVD-MR                 46.22      40.61        
 38 Norton, Electa      11 Agua Swim Team-MR      42.53      40.94        
 39 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                53.94      41.86        
 40 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                44.00      42.63        
 41 Chan, Alexis A      11 GAEL-MR                   NT      44.23        
 42 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      51.00      44.24        
 43 Silva, Gabriella    11 NYCC-MR                55.00      45.02        
 44 Park, Abigail       11 Phoenix-MR             47.88      45.63        
 45 Grand, Sophie       11 Badger-MR              51.35      46.46        
 46 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                51.69      47.57        
 47 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                50.00      52.70        
 -- Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              46.08         DQ        
      Scissors kick
 -- Veru, Nina S        12 GAEL-MR                34.16         NS        
 -- Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                34.09         NS        
 -- Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     32.78         NS        
 -- Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                52.69         NS        
 
Girls 11 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faust, Christina    15 Badger-MR           18:00.00   17:46.28         20  
                  28.73       59.99 (31.26)     1:32.27 (32.28)     2:04.74 (32.47)
        2:36.85 (32.11)     3:09.15 (32.30)     3:42.16 (33.01)     4:14.87 (32.71)
        4:47.86 (32.99)     5:19.61 (31.75)     5:51.88 (32.27)     6:24.95 (33.07)
        6:57.90 (32.95)     7:30.22 (32.32)     8:02.58 (32.36)     8:35.05 (32.47)
        9:07.93 (32.88)     9:40.82 (32.89)    10:13.94 (33.12)    10:45.78 (31.84)
       11:18.44 (32.66)    11:51.13 (32.69)    12:24.41 (33.28)    12:57.74 (33.33)
       13:29.34 (31.60)    14:02.18 (32.84)    14:35.32 (33.14)    15:08.06 (32.74)
       15:40.29 (32.23)    16:12.49 (32.20)    16:44.90 (32.41)    17:16.60 (31.70)
       17:46.28 (29.68)
  2 Johanson, Bridget   18 Badger-MR           17:42.85   18:00.61         17  
                  29.23     1:00.65 (31.42)     1:32.95 (32.30)     2:05.34 (32.39)
        2:37.94 (32.60)     3:10.51 (32.57)     3:43.04 (32.53)     4:15.81 (32.77)
        4:48.87 (33.06)     5:21.83 (32.96)     5:54.48 (32.65)     6:27.35 (32.87)
        7:00.12 (32.77)     7:32.98 (32.86)     8:06.11 (33.13)     8:39.40 (33.29)
        9:12.66 (33.26)     9:45.82 (33.16)    10:19.42 (33.60)    10:52.54 (33.12)
       11:25.53 (32.99)    11:58.09 (32.56)    12:30.98 (32.89)    13:03.39 (32.41)
       13:36.48 (33.09)    14:09.45 (32.97)    14:42.42 (32.97)    15:15.37 (32.95)
       15:48.42 (33.05)    16:21.49 (33.07)    16:54.71 (33.22)    17:28.02 (33.31)
       18:00.61 (32.59)
  3 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR           18:03.21   18:04.61         16  
                  29.91     1:01.67 (31.76)     1:33.85 (32.18)     2:06.36 (32.51)
        2:39.29 (32.93)     3:11.89 (32.60)     3:44.29 (32.40)     4:16.99 (32.70)
        4:49.57 (32.58)     5:22.17 (32.60)     5:54.92 (32.75)     6:27.63 (32.71)
        7:00.36 (32.73)     7:33.31 (32.95)     8:06.30 (32.99)     8:39.26 (32.96)
        9:12.22 (32.96)     9:45.56 (33.34)    10:18.37 (32.81)    10:51.61 (33.24)
       11:24.71 (33.10)    11:58.18 (33.47)    12:31.89 (33.71)    13:04.98 (33.09)
       13:38.46 (33.48)    14:11.55 (33.09)    14:45.19 (33.64)    15:18.17 (32.98)
       15:51.63 (33.46)    16:25.06 (33.43)    16:58.09 (33.03)    17:32.16 (34.07)
       18:04.61 (32.45)
  4 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR          17:36.36   18:21.96         15  
                  29.11     1:01.13 (32.02)     1:34.16 (33.03)     2:07.41 (33.25)
        2:40.64 (33.23)     3:13.86 (33.22)     3:47.41 (33.55)     4:20.93 (33.52)
        4:54.62 (33.69)     5:28.51 (33.89)     6:02.28 (33.77)     6:35.90 (33.62)
        7:10.12 (34.22)     7:43.65 (33.53)     8:17.33 (33.68)     8:51.08 (33.75)
        9:24.53 (33.45)     9:58.37 (33.84)    10:32.03 (33.66)    11:06.16 (34.13)
       11:39.71 (33.55)    12:13.31 (33.60)    12:47.42 (34.11)    13:21.15 (33.73)
       13:54.55 (33.40)    14:28.51 (33.96)    15:02.12 (33.61)    15:35.61 (33.49)
       16:09.04 (33.43)    16:42.52 (33.48)    17:16.20 (33.68)    17:49.62 (33.42)
       18:21.96 (32.34)
  5 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR   18:32.30   18:36.61         14  
                  30.36     1:03.30 (32.94)     1:36.71 (33.41)     2:10.47 (33.76)
        2:43.98 (33.51)     3:17.68 (33.70)     3:51.63 (33.95)     4:25.53 (33.90)
        4:59.54 (34.01)     5:33.42 (33.88)     6:07.38 (33.96)     6:41.29 (33.91)
        7:15.30 (34.01)     7:49.49 (34.19)     8:23.55 (34.06)     8:57.45 (33.90)
        9:31.42 (33.97)    10:05.61 (34.19)    10:40.17 (34.56)    11:14.14 (33.97)
       11:48.34 (34.20)    12:22.66 (34.32)    12:56.84 (34.18)    13:30.83 (33.99)
       14:05.43 (34.60)    14:39.45 (34.02)    15:13.43 (33.98)    15:47.65 (34.22)
       16:21.74 (34.09)    16:55.64 (33.90)    17:29.52 (33.88)    18:03.79 (34.27)
       18:36.61 (32.82)
  6 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR   18:30.40   18:38.61         13  
                  29.78     1:02.95 (33.17)     1:36.95 (34.00)     2:10.77 (33.82)
        2:44.66 (33.89)     3:18.57 (33.91)     3:53.01 (34.44)     4:27.27 (34.26)
        5:01.28 (34.01)     5:35.47 (34.19)     6:09.40 (33.93)     6:43.23 (33.83)
        7:17.03 (33.80)     7:51.16 (34.13)     8:24.97 (33.81)     8:58.66 (33.69)
        9:32.97 (34.31)    10:06.97 (34.00)    10:40.96 (33.99)    11:15.54 (34.58)
       11:49.91 (34.37)    12:24.28 (34.37)    12:58.45 (34.17)    13:32.85 (34.40)
       14:06.80 (33.95)    14:41.02 (34.22)    15:15.46 (34.44)    15:49.63 (34.17)
       16:23.96 (34.33)    16:57.98 (34.02)    17:32.42 (34.44)    18:06.05 (33.63)
       18:38.61 (32.56)
  7 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR   18:40.00   18:40.02         12  
                  29.21     1:02.35 (33.14)     1:36.21 (33.86)     2:10.03 (33.82)
        2:43.97 (33.94)     3:17.54 (33.57)     3:51.46 (33.92)     4:25.25 (33.79)
        4:58.99 (33.74)     5:32.78 (33.79)     6:06.96 (34.18)     6:41.13 (34.17)
        7:15.19 (34.06)     7:49.00 (33.81)     8:23.39 (34.39)     8:57.88 (34.49)
        9:31.72 (33.84)    10:06.24 (34.52)    10:40.30 (34.06)    11:14.12 (33.82)
       11:48.16 (34.04)    12:22.17 (34.01)    12:55.94 (33.77)    13:29.82 (33.88)
       14:04.60 (34.78)    14:38.92 (34.32)    15:13.23 (34.31)    15:47.25 (34.02)
       16:21.75 (34.50)    16:56.28 (34.53)    17:31.14 (34.86)    18:05.93 (34.79)
       18:40.02 (34.09)
  8 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR          18:30.77   18:46.10         11  
                  29.41     1:02.53 (33.12)     1:36.37 (33.84)     2:10.45 (34.08)
        2:44.92 (34.47)     3:19.45 (34.53)     3:54.53 (35.08)     4:29.51 (34.98)
        5:04.56 (35.05)     5:39.31 (34.75)     6:14.22 (34.91)     6:49.40 (35.18)
        7:24.81 (35.41)     7:59.84 (35.03)     8:34.75 (34.91)     9:09.87 (35.12)
        9:44.88 (35.01)    10:19.78 (34.90)    10:54.69 (34.91)    11:29.66 (34.97)
       12:04.26 (34.60)    12:38.89 (34.63)    13:13.54 (34.65)    13:48.24 (34.70)
       14:22.87 (34.63)    14:57.34 (34.47)    15:31.35 (34.01)    16:05.64 (34.29)
       16:38.28 (32.64)    17:11.71 (33.43)    17:44.33 (32.62)    18:16.01 (31.68)
       18:46.10 (30.09)
  9 Dari, Hannah E      17 Phoenix-MR          18:20.77   18:50.34          9  
                  29.94     1:03.12 (33.18)     1:37.03 (33.91)     2:11.29 (34.26)
        2:45.44 (34.15)     3:19.55 (34.11)     3:53.74 (34.19)     4:27.75 (34.01)
        5:02.26 (34.51)     5:36.46 (34.20)     6:10.94 (34.48)     6:45.26 (34.32)
        7:19.97 (34.71)     7:54.58 (34.61)     8:28.97 (34.39)     9:03.66 (34.69)
        9:38.50 (34.84)    10:13.51 (35.01)    10:47.45 (33.94)    11:22.39 (34.94)
       11:57.29 (34.90)    12:31.98 (34.69)    13:06.83 (34.85)    13:41.21 (34.38)
       14:15.73 (34.52)    14:50.16 (34.43)    15:24.67 (34.51)    15:59.35 (34.68)
       16:34.28 (34.93)    17:09.12 (34.84)    17:43.93 (34.81)    18:17.95 (34.02)
       18:50.34 (32.39)
 10 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR          18:20.77   18:51.54          7  
                  29.64     1:02.97 (33.33)     1:37.20 (34.23)     2:11.54 (34.34)
        2:45.55 (34.01)     3:20.18 (34.63)     3:55.06 (34.88)     4:30.32 (35.26)
        5:05.06 (34.74)     5:39.88 (34.82)     6:14.53 (34.65)     6:49.92 (35.39)
        7:25.14 (35.22)     8:00.01 (34.87)     8:35.02 (35.01)     9:10.11 (35.09)
        9:45.13 (35.02)    10:19.98 (34.85)    10:54.69 (34.71)    11:29.75 (35.06)
       12:04.52 (34.77)    12:39.05 (34.53)    13:13.69 (34.64)    13:48.41 (34.72)
       14:23.32 (34.91)    14:57.64 (34.32)    15:31.68 (34.04)    16:05.77 (34.09)
       16:38.89 (33.12)    17:12.71 (33.82)    17:46.28 (33.57)    18:19.58 (33.30)
       18:51.54 (31.96)
 11 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR             18:35.91   18:54.93          6  
                  31.28     1:05.18 (33.90)     1:39.30 (34.12)     2:13.74 (34.44)
        2:48.24 (34.50)     3:22.72 (34.48)     3:57.03 (34.31)     4:31.60 (34.57)
        5:06.08 (34.48)     5:40.89 (34.81)     6:15.54 (34.65)     6:50.12 (34.58)
        7:23.90 (33.78)     7:58.19 (34.29)     8:32.22 (34.03)     9:06.00 (33.78)
        9:40.36 (34.36)    10:14.56 (34.20)    10:49.35 (34.79)    11:23.60 (34.25)
       11:58.62 (35.02)    12:33.27 (34.65)    13:07.93 (34.66)    13:42.84 (34.91)
       14:17.91 (35.07)    14:52.45 (34.54)    15:27.44 (34.99)    16:02.63 (35.19)
       16:37.14 (34.51)    17:11.98 (34.84)    17:47.01 (35.03)    18:21.47 (34.46)
       18:54.93 (33.46)
 12 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR          18:30.77   18:59.67          5  
                  30.01     1:03.36 (33.35)     1:37.36 (34.00)     2:11.34 (33.98)
        2:45.69 (34.35)     3:19.67 (33.98)     3:54.06 (34.39)     4:28.56 (34.50)
        5:03.10 (34.54)     5:37.82 (34.72)     6:12.79 (34.97)     6:47.77 (34.98)
        7:22.51 (34.74)     7:57.50 (34.99)     8:32.00 (34.50)     9:06.68 (34.68)
        9:41.85 (35.17)    10:17.11 (35.26)    10:51.99 (34.88)    11:27.65 (35.66)
       12:02.72 (35.07)    12:38.24 (35.52)    13:13.61 (35.37)    13:48.23 (34.62)
       14:23.54 (35.31)    14:58.52 (34.98)    15:33.99 (35.47)    16:08.79 (34.80)
       16:43.53 (34.74)    17:18.49 (34.96)    17:52.65 (34.16)    18:26.99 (34.34)
       18:59.67 (32.68)
 13 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR   19:24.51   19:05.73          4  
                  29.70     1:02.49 (32.79)     1:35.70 (33.21)     2:09.23 (33.53)
        2:42.63 (33.40)     3:16.11 (33.48)     3:49.80 (33.69)     4:23.44 (33.64)
        4:57.18 (33.74)     5:30.98 (33.80)     6:05.21 (34.23)     6:39.17 (33.96)
        7:13.61 (34.44)     7:47.99 (34.38)     8:22.07 (34.08)     8:56.67 (34.60)
        9:31.72 (35.05)    10:06.72 (35.00)    10:41.81 (35.09)    11:17.61 (35.80)
       11:53.50 (35.89)    12:29.41 (35.91)    13:05.21 (35.80)    13:41.29 (36.08)
       14:17.58 (36.29)    14:53.91 (36.33)    15:30.62 (36.71)    16:07.44 (36.82)
       16:44.10 (36.66)    17:19.81 (35.71)    17:55.94 (36.13)    18:31.05 (35.11)
       19:05.73 (34.68)
 14 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR          18:30.77   19:10.95          3  
                  31.22     1:05.55 (34.33)     1:40.47 (34.92)     2:15.42 (34.95)
        2:50.48 (35.06)     3:25.47 (34.99)     4:00.27 (34.80)     4:35.17 (34.90)
        5:10.21 (35.04)     5:45.32 (35.11)     6:20.17 (34.85)     6:55.30 (35.13)
        7:30.50 (35.20)     8:05.40 (34.90)     8:40.33 (34.93)     9:15.33 (35.00)
        9:50.45 (35.12)    10:25.57 (35.12)    11:01.15 (35.58)    11:36.45 (35.30)
       12:11.65 (35.20)    12:46.77 (35.12)    13:22.11 (35.34)    13:57.35 (35.24)
       14:32.85 (35.50)    15:08.25 (35.40)    15:43.94 (35.69)    16:19.21 (35.27)
       16:54.08 (34.87)    17:28.89 (34.81)    18:03.71 (34.82)    18:38.46 (34.75)
       19:10.95 (32.49)
 15 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR   21:00.00   19:49.64          2  
                  33.29     1:09.50 (36.21)     1:45.77 (36.27)     2:22.35 (36.58)
        2:58.87 (36.52)     3:35.24 (36.37)     4:11.78 (36.54)     4:48.22 (36.44)
        5:24.69 (36.47)     6:01.00 (36.31)     6:37.34 (36.34)     7:13.71 (36.37)
        7:49.94 (36.23)     8:26.14 (36.20)     9:02.13 (35.99)     9:38.21 (36.08)
       10:13.91 (35.70)    10:49.76 (35.85)    11:25.81 (36.05)    12:01.64 (35.83)
       12:37.87 (36.23)    13:14.11 (36.24)    13:50.58 (36.47)    14:26.72 (36.14)
       15:02.69 (35.97)    15:38.86 (36.17)    16:14.91 (36.05)    16:50.94 (36.03)
       17:26.91 (35.97)    18:03.30 (36.39)    18:39.57 (36.27)    19:15.38 (35.81)
       19:49.64 (34.26)
 16 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR          20:30.00   19:55.92          1  
                  31.57     1:07.24 (35.67)     1:43.60 (36.36)     2:20.17 (36.57)
        2:56.45 (36.28)     3:32.64 (36.19)     4:09.16 (36.52)     4:45.90 (36.74)
        5:22.32 (36.42)     5:58.67 (36.35)     6:35.22 (36.55)     7:11.33 (36.11)
        7:47.91 (36.58)     8:24.66 (36.75)     9:00.88 (36.22)     9:37.49 (36.61)
       10:14.35 (36.86)    10:51.59 (37.24)    11:28.30 (36.71)    12:04.83 (36.53)
       12:41.99 (37.16)    13:18.71 (36.72)    13:55.29 (36.58)    14:32.08 (36.79)
       15:08.41 (36.33)    15:44.80 (36.39)    16:21.47 (36.67)    16:57.88 (36.41)
       17:34.78 (36.90)    18:10.92 (36.14)    18:47.10 (36.18)    19:23.10 (36.00)
       19:55.92 (32.82)
 17 Noble, Allison E    15 HVD-MR              20:47.00   20:16.09        
                  31.19     1:06.70 (35.51)     1:43.22 (36.52)     2:20.09 (36.87)
        2:57.03 (36.94)     3:33.60 (36.57)     4:09.94 (36.34)     4:46.42 (36.48)
        5:22.91 (36.49)     5:59.70 (36.79)     6:37.00 (37.30)     7:13.74 (36.74)
        7:51.69 (37.95)     8:30.17 (38.48)     9:07.67 (37.50)     9:44.75 (37.08)
       10:23.13 (38.38)    11:01.50 (38.37)    11:38.85 (37.35)    12:15.80 (36.95)
       12:53.70 (37.90)    13:31.33 (37.63)    14:08.85 (37.52)    14:45.68 (36.83)
       15:23.22 (37.54)    16:00.23 (37.01)    16:38.34 (38.11)    17:15.39 (37.05)
       17:53.11 (37.72)    18:29.69 (36.58)    19:06.30 (36.61)    19:43.04 (36.74)
       20:16.09 (33.05)
 18 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR          19:00.77   20:30.16        
                  32.99     1:09.14 (36.15)     1:46.15 (37.01)     2:23.35 (37.20)
        3:00.87 (37.52)     3:38.60 (37.73)     4:16.15 (37.55)     4:53.91 (37.76)
        5:31.49 (37.58)     6:09.35 (37.86)     6:46.75 (37.40)     7:24.21 (37.46)
        8:01.73 (37.52)     8:39.31 (37.58)     9:17.02 (37.71)     9:54.50 (37.48)
       10:31.88 (37.38)    11:09.42 (37.54)    11:46.74 (37.32)    12:24.56 (37.82)
       13:01.90 (37.34)    13:38.55 (36.65)    14:16.26 (37.71)    14:53.81 (37.55)
       15:31.40 (37.59)    16:09.27 (37.87)    16:46.93 (37.66)    17:24.78 (37.85)
       18:02.42 (37.64)    18:40.45 (38.03)    19:17.63 (37.18)    19:54.47 (36.84)
       20:30.16 (35.69)
 19 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR          21:00.00   20:34.00        
                  32.28     1:08.33 (36.05)     1:44.91 (36.58)     2:21.87 (36.96)
        2:59.04 (37.17)     3:36.38 (37.34)     4:13.55 (37.17)     4:51.11 (37.56)
        5:29.13 (38.02)     6:07.31 (38.18)     6:45.11 (37.80)     7:22.41 (37.30)
        8:00.32 (37.91)     8:38.19 (37.87)     9:15.94 (37.75)     9:53.86 (37.92)
       10:31.26 (37.40)    11:08.79 (37.53)    11:46.92 (38.13)    12:25.02 (38.10)
       13:02.61 (37.59)    13:41.09 (38.48)    14:18.95 (37.86)    14:57.19 (38.24)
       15:35.38 (38.19)    16:13.44 (38.06)    16:50.83 (37.39)    17:28.39 (37.56)
       18:05.57 (37.18)    18:43.17 (37.60)    19:21.31 (38.14)    19:58.72 (37.41)
       20:34.00 (35.28)
 20 March, Victoria A   15 Phoenix-MR          21:00.00   21:24.32        
                  32.41     1:09.43 (37.02)     1:47.65 (38.22)     2:25.97 (38.32)
        3:04.23 (38.26)     3:42.84 (38.61)     4:21.18 (38.34)     4:59.54 (38.36)
        5:38.78 (39.24)     6:17.41 (38.63)     6:56.88 (39.47)     7:36.27 (39.39)
        8:15.39 (39.12)     8:54.75 (39.36)     9:34.35 (39.60)    10:13.92 (39.57)
       10:53.46 (39.54)    11:32.73 (39.27)    12:12.03 (39.30)    12:51.53 (39.50)
       13:31.07 (39.54)    14:10.72 (39.65)    14:50.68 (39.96)    15:30.21 (39.53)
       16:10.33 (40.12)    16:50.30 (39.97)    17:29.38 (39.08)    18:09.27 (39.89)
       18:49.25 (39.98)    19:29.16 (39.91)    20:09.32 (40.16)    20:48.22 (38.90)
       21:24.32 (36.10)
 21 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR          21:30.00   22:07.49        
                  33.69     1:11.44 (37.75)     1:50.18 (38.74)     2:30.43 (40.25)
        3:11.45 (41.02)     3:50.92 (39.47)     4:31.56 (40.64)     5:11.60 (40.04)
        5:53.08 (41.48)     6:34.68 (41.60)     7:14.54 (39.86)     7:54.94 (40.40)
        8:35.65 (40.71)     9:17.10 (41.45)     9:58.51 (41.41)    10:38.75 (40.24)
       11:19.22 (40.47)    11:59.67 (40.45)    12:40.32 (40.65)    13:21.30 (40.98)
       14:02.54 (41.24)    14:43.91 (41.37)    15:24.53 (40.62)    16:05.37 (40.84)
       16:46.44 (41.07)    17:27.50 (41.06)    18:08.69 (41.19)                    
           19:29.53 ( )    20:10.52 (40.99)    20:51.01 (40.49)    21:28.70 (37.69)
       22:07.49 (38.79)
 22 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR              22:56.43   22:14.57        
                  34.59     1:13.41 (38.82)     1:53.88 (40.47)     2:34.95 (41.07)
        3:16.21 (41.26)     3:57.74 (41.53)     4:39.23 (41.49)     5:20.93 (41.70)
        6:01.82 (40.89)     6:43.45 (41.63)     7:24.76 (41.31)     8:05.67 (40.91)
        8:46.81 (41.14)     9:27.48 (40.67)    10:08.62 (41.14)    10:49.37 (40.75)
       11:30.13 (40.76)    12:11.11 (40.98)    12:52.28 (41.17)    13:33.38 (41.10)
       14:14.11 (40.73)    14:55.36 (41.25)    15:36.47 (41.11)    16:17.35 (40.88)
       16:58.04 (40.69)    17:37.99 (39.95)    18:18.52 (40.53)    18:58.75 (40.23)
       19:38.79 (40.04)    20:18.86 (40.07)    20:58.09 (39.23)    21:36.92 (38.83)
       22:14.57 (37.65)
 23 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR          23:00.00   23:13.03        
                  35.44     1:17.37 (41.93)     2:01.02 (43.65)     2:43.46 (42.44)
        3:25.98 (42.52)     4:08.76 (42.78)     4:51.36 (42.60)     5:34.56 (43.20)
        6:16.87 (42.31)     6:58.57 (41.70)     7:42.10 (43.53)     8:24.95 (42.85)
        9:09.35 (44.40)     9:52.89 (43.54)    10:36.83 (43.94)    11:18.43 (41.60)
       12:01.03 (42.60)    12:43.49 (42.46)    13:24.59 (41.10)    14:06.95 (42.36)
       14:50.95 (44.00)    15:32.67 (41.72)    16:13.71 (41.04)    16:56.48 (42.77)
       17:39.48 (43.00)    18:22.85 (43.37)    19:06.59 (43.74)    19:48.90 (42.31)
       20:30.56 (41.66)    21:13.34 (42.78)    21:55.36 (42.02)    22:36.71 (41.35)
       23:13.03 (36.32)
 24 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR          23:00.00   23:35.75        
                  36.71     1:17.34 (40.63)     1:59.08 (41.74)     2:42.59 (43.51)
        3:26.07 (43.48)     4:10.14 (44.07)     4:53.06 (42.92)     5:36.58 (43.52)
        6:20.08 (43.50)     7:03.87 (43.79)     7:46.79 (42.92)     8:30.34 (43.55)
        9:14.71 (44.37)     9:58.18 (43.47)    10:41.56 (43.38)    11:24.76 (43.20)
       12:08.11 (43.35)    12:52.28 (44.17)    13:35.07 (42.79)    14:18.27 (43.20)
       15:02.29 (44.02)    15:45.32 (43.03)    16:28.78 (43.46)    17:12.11 (43.33)
       17:55.38 (43.27)    18:38.61 (43.23)    19:21.62 (43.01)    20:05.12 (43.50)
       20:48.38 (43.26)    21:31.14 (42.76)    22:13.09 (41.95)    22:54.08 (40.99)
       23:35.75 (41.67)
 
Girls 11 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casale, Claudia     17 Badger-MR            4:25.99    4:41.81         20  
                  30.89     1:05.65 (34.76)     1:40.61 (34.96)     2:14.02 (33.41)
        2:56.11 (42.09)     3:37.61 (41.50)     4:10.29 (32.68)     4:41.81 (31.52)
  2 Lund, Anina Z       16 Badger-MR            4:40.60    4:48.63         17  
                  31.12     1:05.34 (34.22)     1:43.18 (37.84)     2:19.76 (36.58)
        3:05.01 (45.25)     3:49.17 (44.16)     4:20.12 (30.95)     4:48.63 (28.51)
  3 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR           4:37.51    4:50.03         16  
                  30.43     1:05.08 (34.65)     1:42.64 (37.56)     2:19.43 (36.79)
        3:01.76 (42.33)     3:45.84 (44.08)     4:18.21 (32.37)     4:50.03 (31.82)
  4 Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR           4:42.77    4:52.26         15  
                  29.48     1:04.19 (34.71)     1:43.08 (38.89)     2:20.86 (37.78)
        3:03.49 (42.63)     3:46.72 (43.23)     4:20.32 (33.60)     4:52.26 (31.94)
  5 Dari, Hannah E      17 Phoenix-MR           4:50.77    4:52.60         14  
                  31.44     1:07.27 (35.83)     1:43.71 (36.44)     2:18.85 (35.14)
        3:03.41 (44.56)     3:47.74 (44.33)     4:20.81 (33.07)     4:52.60 (31.79)
  6 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           4:52.77    4:53.21         13  
                  30.32     1:05.48 (35.16)     1:44.20 (38.72)     2:22.42 (38.22)
        3:04.33 (41.91)     3:48.11 (43.78)   4:53.21 (1:05.10)                    
  7 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            5:02.10    4:55.85         12  
                  31.64     1:07.74 (36.10)     1:44.77 (37.03)     2:20.67 (35.90)
        3:04.85 (44.18)     3:51.04 (46.19)     4:24.46 (33.42)     4:55.85 (31.39)
  8 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    5:08.01    4:56.06         11  
                  31.42     1:07.25 (35.83)     1:44.59 (37.34)     2:21.93 (37.34)
        3:05.44 (43.51)     3:48.96 (43.52)     4:22.89 (33.93)     4:56.06 (33.17)
  9 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR           4:42.77    4:57.51          9  
                  31.37     1:05.77 (34.40)     1:42.12 (36.35)     2:17.88 (35.76)
        3:05.31 (47.43)     3:51.96 (46.65)     4:25.12 (33.16)     4:57.51 (32.39)
 10 Faust, Christina    15 Badger-MR            4:56.73    4:59.38          7  
                  30.72     1:06.52 (35.80)     1:44.55 (38.03)     2:20.85 (36.30)
        3:05.81 (44.96)     3:51.70 (45.89)     4:26.24 (34.54)     4:59.38 (33.14)
 11 Kaplan, Stephanie   14 LIAC-MR              4:58.20    5:02.94          6  
                  32.12     1:09.12 (37.00)     1:48.43 (39.31)     2:27.00 (38.57)
        3:10.63 (43.63)     3:54.38 (43.75)     4:28.87 (34.49)     5:02.94 (34.07)
 12 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            5:04.34    5:04.39          5  
                  32.86     1:12.36 (39.50)     1:49.56 (37.20)     2:26.86 (37.30)
        3:13.51 (46.65)     3:58.97 (45.46)     4:31.95 (32.98)     5:04.39 (32.44)
 13 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    5:01.42    5:04.71          4  
                  31.15     1:06.69 (35.54)     1:43.83 (37.14)     2:21.29 (37.46)
        3:09.69 (48.40)     3:58.72 (49.03)     4:32.12 (33.40)     5:04.71 (32.59)
 14 Simone, Madeline N  17 Badger-MR            4:53.53    5:08.27          3  
                  32.50     1:09.15 (36.65)     1:49.86 (40.71)     2:29.75 (39.89)
        3:14.03 (44.28)     4:00.92 (46.89)     4:34.84 (33.92)     5:08.27 (33.43)
 15 Kaplan, Brooke M    17 LIAC-MR              5:14.10    5:12.90          2  
                  34.01     1:16.25 (42.24)     1:55.28 (39.03)     2:33.84 (38.56)
        3:18.13 (44.29)     4:02.71 (44.58)     4:39.01 (36.30)     5:12.90 (33.89)
 16 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           5:40.00    5:13.02          1  
                  34.36     1:14.19 (39.83)     1:53.41 (39.22)     2:31.19 (37.78)
        3:16.89 (45.70)     4:02.76 (45.87)     4:38.98 (36.22)     5:13.02 (34.04)
 17 DePhillips, Michae  13 LIAC-MR              5:18.02    5:14.35        
                  33.86     1:13.12 (39.26)     1:54.44 (41.32)     2:34.50 (40.06)
        3:19.30 (44.80)     4:03.92 (44.62)     4:39.44 (35.52)     5:14.35 (34.91)
 18 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               5:05.70    5:15.41        
                  32.02     1:10.44 (38.42)     1:52.81 (42.37)     2:34.71 (41.90)
        3:18.08 (43.37)     4:02.36 (44.28)     4:38.91 (36.55)     5:15.41 (36.50)
 19 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            5:19.39    5:18.72        
                  34.70     1:13.93 (39.23)     1:56.73 (42.80)     2:39.38 (42.65)
        3:23.02 (43.64)     4:09.03 (46.01)     4:44.69 (35.66)     5:18.72 (34.03)
 20 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           5:20.00    5:20.56        
                  33.46     1:15.31 (41.85)     1:55.55 (40.24)     2:36.26 (40.71)
        3:24.19 (47.93)     4:12.10 (47.91)     4:48.08 (35.98)     5:20.56 (32.48)
 21 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            5:25.56    5:20.65        
                  38.04     1:16.52 (38.48)     1:58.37 (41.85)                    
            3:24.84 ( )                             4:45.11 ( )     5:20.65 (35.54)
 22 Ludwicki, Kristin   17 Phoenix-MR           5:12.16    5:21.08        
                  32.06     1:10.17 (38.11)     1:52.20 (42.03)     2:34.47 (42.27)
        3:20.20 (45.73)     4:06.73 (46.53)     4:44.08 (37.35)     5:21.08 (37.00)
 23 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR           5:30.77    5:21.71        
                  34.43     1:17.28 (42.85)     1:59.82 (42.54)     2:41.54 (41.72)
        3:25.86 (44.32)     4:10.99 (45.13)     4:47.07 (36.08)     5:21.71 (34.64)
 24 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    5:41.60    5:22.02        
                  34.79     1:15.78 (40.99)     1:57.72 (41.94)     2:39.06 (41.34)
        3:24.27 (45.21)     4:10.32 (46.05)     4:46.90 (36.58)     5:22.02 (35.12)
 25 O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR           5:30.00    5:25.38        
                  31.90     1:13.45 (41.55)     1:55.84 (42.39)     2:36.33 (40.49)
        3:23.65 (47.32)     4:12.31 (48.66)     4:48.93 (36.62)     5:25.38 (36.45)
 26 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR           4:55.18    5:25.78        
                  34.44     1:15.74 (41.30)     1:55.19 (39.45)     2:33.71 (38.52)
        3:24.16 (50.45)     4:14.74 (50.58)     4:50.60 (35.86)     5:25.78 (35.18)
 27 Darling, Samantha   14 LIAC-MR              5:27.09    5:25.99        
                  34.24     1:16.55 (42.31)     1:58.42 (41.87)     2:39.19 (40.77)
        3:27.40 (48.21)     4:15.12 (47.72)     4:51.11 (35.99)     5:25.99 (34.88)
 28 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           5:50.00    5:31.44        
                  34.88     1:18.43 (43.55)     2:00.32 (41.89)     2:42.47 (42.15)
        3:28.55 (46.08)     4:15.01 (46.46)     4:53.79 (38.78)     5:31.44 (37.65)
 29 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           5:38.77    5:31.49        
                  33.96     1:15.42 (41.46)     1:58.56 (43.14)     2:41.44 (42.88)
        3:31.12 (49.68)     4:21.87 (50.75)     4:58.25 (36.38)     5:31.49 (33.24)
 30 Antoniuk, Sandra m  14 LIAC-MR              5:25.00    5:31.80        
                  35.22     1:15.69 (40.47)     2:00.54 (44.85)     2:43.49 (42.95)
        3:30.27 (46.78)     4:17.15 (46.88)     4:55.29 (38.14)     5:31.80 (36.51)
 31 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           6:00.00    5:34.04        
                  35.21     1:18.13 (42.92)     2:00.03 (41.90)     2:43.83 (43.80)
        3:30.76 (46.93)     4:21.06 (50.30)     4:58.14 (37.08)     5:34.04 (35.90)
 32 Dauz, Aleksandra N  13 LIAC-MR              5:33.30    5:34.21        
                  33.89     1:14.26 (40.37)     1:57.02 (42.76)     2:38.29 (41.27)
        3:27.86 (49.57)     4:18.82 (50.96)     4:56.56 (37.74)     5:34.21 (37.65)
 33 Antoniuk, Isabela   11 LIAC-MR              5:30.00    5:35.48        
                  35.62     1:18.93 (43.31)     2:00.89 (41.96)     2:40.66 (39.77)
        3:31.66 (51.00)     4:24.53 (52.87)     5:00.20 (35.67)     5:35.48 (35.28)
 34 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           5:45.00    5:38.06        
                  33.65     1:12.91 (39.26)     1:55.30 (42.39)     2:38.14 (42.84)
        3:28.11 (49.97)     4:20.45 (52.34)     4:58.77 (38.32)     5:38.06 (39.29)
 35 Lane, Natasha *     14 Agua Swim Team-MR    5:47.73    5:44.19        
                  37.16     1:23.13 (45.97)     2:07.00 (43.87)     2:49.38 (42.38)
        3:37.27 (47.89)     4:25.17 (47.90)     5:04.91 (39.74)     5:44.19 (39.28)
 36 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR               5:33.50    5:44.97        
                  32.89     1:13.82 (40.93)     2:00.09 (46.27)     2:45.32 (45.23)
        3:35.26 (49.94)     4:24.77 (49.51)     5:06.12 (41.35)     5:44.97 (38.85)
 37 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           5:38.77    5:46.17        
                  35.57     1:20.01 (44.44)     2:03.92 (43.91)     2:49.00 (45.08)
                                4:07.15 ( )   5:46.17 (1:39.02)                    
 38 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR           5:40.77    5:50.57        
                  36.71     1:25.34 (48.63)     2:08.51 (43.17)     2:51.49 (42.98)
        3:44.16 (52.67)     4:36.23 (52.07)     5:14.14 (37.91)     5:50.57 (36.43)
 39 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           6:10.00    5:55.06        
                  37.28     1:22.92 (45.64)     2:11.41 (48.49)     2:55.02 (43.61)
        3:46.32 (51.30)     4:37.10 (50.78)     5:17.31 (40.21)     5:55.06 (37.75)
 40 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           5:54.21    5:55.51        
                  38.50     1:27.19 (48.69)     2:11.60 (44.41)     2:56.36 (44.76)
        3:46.05 (49.69)     4:37.54 (51.49)     5:17.59 (40.05)     5:55.51 (37.92)
 41 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           5:47.77    5:55.85        
                  38.69     1:26.08 (47.39)     2:09.70 (43.62)     2:51.80 (42.10)
        3:45.21 (53.41)     4:38.43 (53.22)     5:16.92 (38.49)     5:55.85 (38.93)
 42 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           5:49.77    5:56.72        
                  38.88     1:27.72 (48.84)     2:14.10 (46.38)     2:57.51 (43.41)
        3:48.22 (50.71)     4:38.27 (50.05)     5:19.31 (41.04)     5:56.72 (37.41)
 43 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           5:35.77    5:59.30        
                  37.79     1:27.64 (49.85)     2:09.76 (42.12)     2:51.01 (41.25)
        3:44.95 (53.94)     4:40.37 (55.42)     5:19.52 (39.15)     5:59.30 (39.78)
 44 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           5:55.67    6:00.29        
                  37.86     1:25.78 (47.92)     2:10.99 (45.21)     2:55.95 (44.96)
        3:45.63 (49.68)     4:37.13 (51.50)     5:19.70 (42.57)     6:00.29 (40.59)
 45 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           6:05.77    6:09.82        
                  39.24     1:28.16 (48.92)     2:12.98 (44.82)     2:58.71 (45.73)
        3:53.24 (54.53)     4:48.65 (55.41)     5:28.77 (40.12)     6:09.82 (41.05)
 46 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           5:48.77    6:15.10        
                  40.38     1:31.63 (51.25)     2:18.11 (46.48)     3:04.82 (46.71)
        3:58.07 (53.25)     4:52.42 (54.35)     5:34.18 (41.76)     6:15.10 (40.92)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR             23.90      24.89 METS    20  
  2 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR             24.58      25.29 METS    17  
  3 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              25.79      25.32 METS    16  
  4 Lund, Anina Z       16 Badger-MR              24.96      25.86         15  
  5 Oceguera, Mariajos  17 Badger-MR              25.13      25.95         14  
  6 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             24.87      26.20         13  
  7 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                26.48      26.36         12  
  8 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                26.20      26.39         11  
  9 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR             25.94      26.42          9  
 10 Passante, Julia     13 Phoenix-MR             27.79      26.65          7  
 11 Ludwicki, Kristin   17 Phoenix-MR             25.17      26.68          6  
 12 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR             25.78      26.76          4  
 12 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR                25.44      26.76          4  
 12 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR      26.10      26.76          4  
 15 O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR             26.58      26.78          2  
 16 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              26.50      26.80          1  
 17 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR             27.20      26.92        
 18 Dari, Hannah E      17 Phoenix-MR             24.97      26.98        
 19 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR             27.75      27.36        
 20 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR             28.81      27.61        
 21 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR                 26.27      27.96        
 22 March, Victoria A   15 Phoenix-MR             27.71      27.97        
 23 Simone, Madeline N  17 Badger-MR              27.16      28.13        
 24 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              26.89      28.31        
 25 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR             28.29      28.34        
 25 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR             28.50      28.34        
 27 Seward, Kristen J   14 HVD-MR                 30.27      28.48        
 28 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR                27.15      28.53        
 29 Berridge, Scottie   15 Badger-MR              27.92      28.68        
 30 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR             29.15      28.80        
 31 Ebratt, Emily       13 Badger-MR              28.14      28.81        
 32 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR                28.17      29.04        
 33 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR      29.57      29.06        
 34 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR             27.78      29.10        
 35 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR      28.70      29.11        
 36 Antoniuk, Isabela   11 LIAC-MR                29.59      29.16        
 37 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR             31.44      29.21        
 38 Victory, Margaret   12 Badger-MR              29.97      29.26        
 39 Casale, Claudia     17 Badger-MR              26.99      29.28        
 40 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR              29.96      29.33        
 41 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR                 27.09      29.50        
 42 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR             30.09      29.55        
 43 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR                28.80      29.91        
 44 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR             29.22      29.94        
 45 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR             29.73      29.99        
 46 Nikolski, Mary T T  13 HVD-MR                 29.05      30.21        
 47 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             31.06      30.33        
 48 Scarduzio, Teresa   14 HVD-MR                 30.05      30.48        
 49 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             30.36      30.58        
 50 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR             30.95      31.18        
 51 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR             30.28      31.38        
 52 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             30.74      31.42        
 53 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             31.45      31.51        
 54 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR             30.69      31.63        
 55 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR                31.55      31.64        
 56 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             30.63      32.03        
 57 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             31.60      32.38        
 58 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR             33.62      32.98        
 59 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             36.30      35.88        
 60 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             36.74      36.46        
 61 Park, Abigail       11 Phoenix-MR             33.16      36.64        
 -- Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR              28.65         NS        
 -- Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                28.53         NS        
 -- Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR             26.33         NS        
 -- Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR             26.20         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   16 Badger-MR              51.99      53.88 METS    20  
                  26.02       53.88 (27.86)                                        
  2 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              54.96      55.01 METS    17  
                  26.31       55.01 (28.70)                                        
  3 Hutchinson, Meg P   22 NYAC-MR                52.88      55.40 METS    16  
                  26.74       55.40 (28.66)                                        
  4 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             54.34      55.56 METS    15  
                  26.67       55.56 (28.89)                                        
  5 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR                NT      55.77 METS    14  
                  26.79       55.77 (28.98)                                        
  6 Globus, Adi L       15 Phoenix-MR             55.30      56.20         13  
                  26.54       56.20 (29.66)                                        
  7 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR             54.38      56.35         12  
                  27.00       56.35 (29.35)                                        
  8 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR             58.60      56.83         11  
                  27.52       56.83 (29.31)                                        
  9 Hodes, Sarah M      17 Badger-MR            1:01.74      57.61          9  
                  27.86       57.61 (29.75)                                        
 10 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR             57.35      58.22          7  
                  27.75       58.22 (30.47)                                        
 11 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              57.99      58.62          6  
                  28.09       58.62 (30.53)                                        
 12 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                57.51      58.94          5  
                  28.11       58.94 (30.83)                                        
 13 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:01.32      59.81          4  
                  28.60       59.81 (31.21)                                        
 14 Noble, Allison E    15 HVD-MR                 59.93      59.94          3  
                  28.62       59.94 (31.32)                                        
 15 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:01.90    1:00.13          2  
                  28.71     1:00.13 (31.42)                                        
 16 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              58.38    1:00.16          1  
                  28.79     1:00.16 (31.37)                                        
 17 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:01.01    1:00.54        
                  28.38     1:00.54 (32.16)                                        
 18 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           1:01.12    1:00.69        
                  28.73     1:00.69 (31.96)                                        
 19 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR           1:02.00    1:01.67        
                  29.19     1:01.67 (32.48)                                        
 20 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR           1:02.92    1:02.03        
                  29.16     1:02.03 (32.87)                                        
 21 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:00.41    1:02.43        
                  30.00     1:02.43 (32.43)                                        
 22 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           1:04.98    1:02.78        
                  30.14     1:02.78 (32.64)                                        
 23 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               1:05.93    1:03.04        
                  30.08     1:03.04 (32.96)                                        
 24 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:02.84    1:03.88        
                  30.00     1:03.88 (33.88)                                        
 25 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              1:04.94    1:03.92        
                  30.75     1:03.92 (33.17)                                        
 26 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:04.45    1:04.02        
                  31.12     1:04.02 (32.90)                                        
 27 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR             59.16    1:04.08        
                  30.72     1:04.08 (33.36)                                        
 28 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR              1:03.82    1:04.09        
                  30.42     1:04.09 (33.67)                                        
 29 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:03.99    1:04.54        
                  30.55     1:04.54 (33.99)                                        
 30 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.74    1:04.73        
                  30.74     1:04.73 (33.99)                                        
 31 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           1:06.73    1:05.01        
                  31.26     1:05.01 (33.75)                                        
 32 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              1:04.34    1:05.11        
                  30.38     1:05.11 (34.73)                                        
 33 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           1:07.94    1:05.54        
                  31.23     1:05.54 (34.31)                                        
 34 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           1:05.67    1:05.80        
                  31.56     1:05.80 (34.24)                                        
 35 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:05.70    1:06.05        
                  31.44     1:06.05 (34.61)                                        
 36 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:08.93    1:06.31        
                  31.79     1:06.31 (34.52)                                        
 37 Scarduzio, Teresa   14 HVD-MR               1:08.68    1:07.08        
                  32.25     1:07.08 (34.83)                                        
 38 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    1:05.17    1:07.09        
                  31.42     1:07.09 (35.67)                                        
 39 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:07.34    1:07.22        
                  32.11     1:07.22 (35.11)                                        
 40 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:08.08    1:07.54        
                  31.67     1:07.54 (35.87)                                        
 41 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:06.58    1:07.89        
                  31.71     1:07.89 (36.18)                                        
 42 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           1:06.42    1:07.90        
                  32.00     1:07.90 (35.90)                                        
 43 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:09.98    1:08.30        
                  31.61     1:08.30 (36.69)                                        
 44 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           1:07.03    1:09.21        
                  32.04     1:09.21 (37.17)                                        
 45 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:08.49    1:09.31        
                  33.51     1:09.31 (35.80)                                        
 46 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR              1:10.00    1:10.23        
                  33.36     1:10.23 (36.87)                                        
 47 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           1:09.21    1:10.45        
                  33.17     1:10.45 (37.28)                                        
 48 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR           1:16.91    1:10.71        
                  33.15     1:10.71 (37.56)                                        
 49 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:16.61    1:12.50        
                  33.96     1:12.50 (38.54)                                        
 50 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:13.71    1:12.89        
                  34.73     1:12.89 (38.16)                                        
 51 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:14.11    1:13.06        
                  35.25     1:13.06 (37.81)                                        
 52 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:17.33    1:15.17        
                  35.38     1:15.17 (39.79)                                        
 53 Genco, Olivia A     11 Phoenix-MR           1:16.30    1:17.87        
                  36.60     1:17.87 (41.27)                                        
 54 Segree, Tyla        11 CAS-MR               1:16.06    1:18.57        
                  35.90     1:18.57 (42.67)                                        
 55 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:15.79    1:18.67        
                  36.59     1:18.67 (42.08)                                        
 56 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:17.71    1:19.64        
                  37.60     1:19.64 (42.04)                                        
 56 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:16.84    1:19.64        
                  37.08     1:19.64 (42.56)                                        
 58 Park, Abigail       11 Phoenix-MR           1:23.42    1:19.72        
                  37.33     1:19.72 (42.39)                                        
 59 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:24.77    1:19.92        
                  37.34     1:19.92 (42.58)                                        
 60 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR               1:23.03    1:24.13        
                  37.64     1:24.13 (46.49)                                        
 61 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            1:37.74    1:26.47        
                  39.80     1:26.47 (46.67)                                        
 62 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:25.01    1:32.77        
                  43.17     1:32.77 (49.60)                                        
 -- Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:00.36         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z       16 Badger-MR            1:50.00    1:55.28 METS    20  
                  27.25       56.75 (29.50)     1:26.54 (29.79)     1:55.28 (28.74)
  2 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR           1:53.75    1:56.79 METS    17  
                  27.83       57.53 (29.70)     1:27.27 (29.74)     1:56.79 (29.52)
  3 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            2:07.52    1:59.07 METS    16  
                  27.07       57.47 (30.40)     1:28.54 (31.07)     1:59.07 (30.53)
  4 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR           1:55.76    2:00.28         15  
                  27.77       57.97 (30.20)     1:28.86 (30.89)     2:00.28 (31.42)
  5 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR           1:58.78    2:01.32         14  
                  28.03       58.33 (30.30)     1:29.91 (31.58)     2:01.32 (31.41)
  6 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:01.99    2:02.27         13  
                  27.67       58.48 (30.81)     1:30.55 (32.07)     2:02.27 (31.72)
  7 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    2:01.86    2:02.59         12  
                  27.78       58.73 (30.95)     1:30.48 (31.75)     2:02.59 (32.11)
  8 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR    2:04.65    2:02.70         11  
                  27.97       58.94 (30.97)     1:31.29 (32.35)     2:02.70 (31.41)
  9 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            2:03.94    2:02.99          9  
                  28.62     1:00.24 (31.62)     1:31.61 (31.37)     2:02.99 (31.38)
 10 Globus, Adi L       15 Phoenix-MR           2:03.87    2:04.08          7  
                  27.71       59.40 (31.69)     1:31.64 (32.24)     2:04.08 (32.44)
 11 Mullin, Riley       15 Badger-MR            2:01.81    2:04.14          6  
                  28.08       58.95 (30.87)     1:31.19 (32.24)     2:04.14 (32.95)
 12 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR           1:56.48    2:05.05          5  
                  27.77       58.89 (31.12)     1:31.72 (32.83)     2:05.05 (33.33)
 13 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    2:03.20    2:05.25          4  
                  28.83     1:00.64 (31.81)     1:33.02 (32.38)     2:05.25 (32.23)
 14 Simone, Madeline N  17 Badger-MR            1:58.99    2:06.37          3  
                  29.40     1:01.30 (31.90)     1:33.81 (32.51)     2:06.37 (32.56)
 15 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:07.29    2:06.87          2  
                  30.05     1:02.18 (32.13)     1:34.69 (32.51)     2:06.87 (32.18)
 16 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              2:02.06    2:07.20          1  
                  28.37     1:00.00 (31.63)     1:33.14 (33.14)     2:07.20 (34.06)
 17 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               2:09.54    2:08.03        
                  29.07     1:00.61 (31.54)     1:34.08 (33.47)     2:08.03 (33.95)
 18 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:11.37    2:08.22        
                  29.96     1:03.24 (33.28)     1:35.39 (32.15)     2:08.22 (32.83)
 19 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              2:07.18    2:08.46        
                  27.64       59.23 (31.59)     1:32.77 (33.54)     2:08.46 (35.69)
 20 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:07.01    2:08.70        
                  28.45     1:00.57 (32.12)     1:34.29 (33.72)     2:08.70 (34.41)
 21 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    2:08.60    2:09.28        
                  30.15     1:03.39 (33.24)     1:36.63 (33.24)     2:09.28 (32.65)
 22 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:13.77    2:10.29        
                  30.07     1:02.33 (32.26)     1:36.18 (33.85)     2:10.29 (34.11)
 23 Hunt, Abigail J     13 Agua Swim Team-MR    2:07.88    2:10.60        
                  29.83     1:03.11 (33.28)     1:37.06 (33.95)     2:10.60 (33.54)
 24 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR           2:08.06    2:10.89        
                  29.93     1:02.57 (32.64)     1:36.32 (33.75)     2:10.89 (34.57)
 25 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:02.89    2:10.95        
                  28.15     1:00.28 (32.13)     1:34.99 (34.71)     2:10.95 (35.96)
 26 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           2:10.84    2:11.21        
                  29.97     1:03.95 (33.98)     1:38.02 (34.07)     2:11.21 (33.19)
 27 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              2:15.44    2:12.58        
                  29.80     1:03.12 (33.32)     1:37.98 (34.86)     2:12.58 (34.60)
 28 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:11.11    2:12.91        
                  31.18     1:05.28 (34.10)     1:39.61 (34.33)     2:12.91 (33.30)
 29 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:12.23    2:13.17        
                  29.91     1:03.84 (33.93)     1:38.72 (34.88)     2:13.17 (34.45)
 30 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:17.83    2:13.44        
                  29.27     1:02.10 (32.83)     1:37.38 (35.28)     2:13.44 (36.06)
 31 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              2:12.80    2:13.77        
                  30.41     1:04.46 (34.05)     1:39.25 (34.79)     2:13.77 (34.52)
 32 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:18.38    2:13.81        
                  31.32     1:04.88 (33.56)     1:39.49 (34.61)     2:13.81 (34.32)
 33 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:14.08        
                  30.44     1:04.86 (34.42)     1:40.72 (35.86)     2:14.08 (33.36)
 34 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:10.92    2:14.25        
                  30.47     1:04.68 (34.21)     1:40.05 (35.37)     2:14.25 (34.20)
 35 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              2:15.08    2:14.76        
                  30.34     1:05.04 (34.70)     1:40.61 (35.57)     2:14.76 (34.15)
 36 Pena, Desiree       13 Agua Swim Team-MR    2:16.08    2:14.84        
                  30.34     1:04.59 (34.25)     1:39.55 (34.96)     2:14.84 (35.29)
 37 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:16.47    2:15.31        
                  30.16     1:04.65 (34.49)     1:40.07 (35.42)     2:15.31 (35.24)
 38 Brickman, Natalie   14 Agua Swim Team-MR    2:18.81    2:15.41        
                  31.25     1:05.77 (34.52)     1:41.12 (35.35)     2:15.41 (34.29)
 39 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           2:13.84    2:16.19        
                  31.13     1:06.75 (35.62)     1:42.71 (35.96)     2:16.19 (33.48)
 40 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:16.73    2:16.21        
                  31.21     1:05.87 (34.66)     1:41.50 (35.63)     2:16.21 (34.71)
 41 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   2:15.49    2:16.32        
                  30.39     1:04.71 (34.32)     1:40.34 (35.63)     2:16.32 (35.98)
 42 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:17.89        
                  31.44     1:06.17 (34.73)     1:42.14 (35.97)     2:17.89 (35.75)
 43 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              2:18.82    2:17.96        
                  30.79     1:05.77 (34.98)     1:42.50 (36.73)     2:17.96 (35.46)
 44 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:21.67    2:18.06        
                  29.96     1:05.46 (35.50)     1:41.49 (36.03)     2:18.06 (36.57)
 45 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR               2:19.55    2:18.60        
                  31.26     1:06.48 (35.22)     1:42.64 (36.16)     2:18.60 (35.96)
 46 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              2:19.90    2:18.70        
                  29.88     1:04.58 (34.70)     1:41.28 (36.70)     2:18.70 (37.42)
 47 Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              2:18.55    2:18.85        
                  30.65     1:05.73 (35.08)     1:42.46 (36.73)     2:18.85 (36.39)
 48 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    2:19.17    2:19.47        
                  31.31     1:05.94 (34.63)     1:42.91 (36.97)     2:19.47 (36.56)
 49 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:23.45    2:19.67        
                  31.94     1:07.00 (35.06)     1:43.73 (36.73)     2:19.67 (35.94)
 50 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:22.64    2:20.68        
                  31.17     1:07.54 (36.37)     1:44.24 (36.70)     2:20.68 (36.44)
 51 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:23.14    2:20.84        
                  31.21     1:06.63 (35.42)     1:44.02 (37.39)     2:20.84 (36.82)
 52 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               2:25.17    2:21.06        
                  31.81     1:07.87 (36.06)   2:21.06 (1:13.19)                    
 53 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            2:17.00    2:21.11        
                  31.54     1:07.18 (35.64)     1:44.65 (37.47)     2:21.11 (36.46)
 54 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              2:15.25    2:21.23        
                  30.75     1:06.17 (35.42)     1:43.63 (37.46)     2:21.23 (37.60)
 55 Nikolski, Mary T T  13 HVD-MR               2:19.68    2:21.25        
                  32.13     1:07.49 (35.36)     1:44.44 (36.95)     2:21.25 (36.81)
 56 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           2:18.22    2:21.59        
                  30.49     1:05.88 (35.39)     1:43.39 (37.51)     2:21.59 (38.20)
 57 Mackin, Sophie F    13 UN-AG-MR             2:29.17    2:22.63        
                  32.29     1:08.19 (35.90)     1:45.04 (36.85)     2:22.63 (37.59)
 58 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:26.94    2:23.60        
                  32.16     1:09.62 (37.46)     1:47.77 (38.15)     2:23.60 (35.83)
 59 Policastro, Gianna  14 Phoenix-MR           2:23.83    2:24.51        
                  32.56     1:09.14 (36.58)     1:46.95 (37.81)     2:24.51 (37.56)
 60 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR               2:33.51    2:24.98        
                  32.03     1:09.40 (37.37)     1:47.54 (38.14)     2:24.98 (37.44)
 61 Magee, Emma M       16 HVD-MR               2:15.45    2:25.09        
                  31.40     1:07.39 (35.99)     1:46.00 (38.61)     2:25.09 (39.09)
 62 Corcoran, Claire F  14 Badger-MR            2:35.27    2:26.01        
                  33.82     1:11.02 (37.20)     1:49.10 (38.08)     2:26.01 (36.91)
 63 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    2:28.15    2:26.60        
                  31.78     1:08.68 (36.90)     1:48.47 (39.79)     2:26.60 (38.13)
 64 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              2:23.41    2:26.86        
                  31.93     1:07.94 (36.01)     1:47.08 (39.14)     2:26.86 (39.78)
 65 Cargan, Katherine   13 NYCC-MR              2:36.14    2:27.23        
                  31.29     1:08.06 (36.77)     1:47.33 (39.27)     2:27.23 (39.90)
 66 Jarvis, Kenzie T    14 HVD-MR               2:25.63    2:27.31        
                  32.76     1:11.01 (38.25)     1:49.82 (38.81)     2:27.31 (37.49)
 67 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:17.87    2:28.66        
                  29.81     1:04.60 (34.79)     1:45.32 (40.72)     2:28.66 (43.34)
 68 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   2:51.56    2:29.36        
                  33.24     1:10.88 (37.64)     1:50.21 (39.33)     2:29.36 (39.15)
 69 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               2:35.91    2:29.53        
                  31.32     1:09.83 (38.51)     1:49.31 (39.48)     2:29.53 (40.22)
 70 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:29.16    2:30.40        
                  33.15     1:11.24 (38.09)     1:50.83 (39.59)     2:30.40 (39.57)
 71 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              2:34.74    2:31.06        
                  31.69     1:09.76 (38.07)     1:51.56 (41.80)     2:31.06 (39.50)
 72 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              2:45.00    2:31.61        
                  33.50     1:12.45 (38.95)     1:52.30 (39.85)     2:31.61 (39.31)
 73 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    2:24.38    2:32.51        
                  32.24     1:09.54 (37.30)     1:50.53 (40.99)     2:32.51 (41.98)
 74 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           2:33.62    2:33.19        
                  32.20     1:10.95 (38.75)     1:51.87 (40.92)     2:33.19 (41.32)
 75 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR              2:35.59    2:35.26        
                  33.42     1:12.66 (39.24)     1:54.44 (41.78)     2:35.26 (40.82)
 76 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           2:33.69    2:35.61        
                  34.24     1:14.82 (40.58)     1:57.04 (42.22)     2:35.61 (38.57)
 77 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    2:36.48    2:36.25        
                  34.15     1:14.78 (40.63)     1:56.19 (41.41)     2:36.25 (40.06)
 78 Fulmer, Shabnam B   13 NYCC-MR              2:32.70    2:36.54        
                  33.05     1:11.39 (38.34)     1:53.43 (42.04)     2:36.54 (43.11)
 79 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:33.91    2:37.48        
                  33.98     1:14.19 (40.21)     1:56.71 (42.52)     2:37.48 (40.77)
 80 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:32.77    2:38.05        
                  33.84     1:13.08 (39.24)     1:56.14 (43.06)     2:38.05 (41.91)
 81 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR                   NT    2:38.68        
                  35.10     1:14.33 (39.23)     1:55.67 (41.34)     2:38.68 (43.01)
 82 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              2:42.36    2:40.74        
                  37.09     1:17.51 (40.42)     1:59.71 (42.20)     2:40.74 (41.03)
 83 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            2:36.39    2:42.60        
                  35.11     1:15.78 (40.67)     1:59.50 (43.72)     2:42.60 (43.10)
 84 Lugo, Sofia         14 CAS-MR                    NT    2:43.69        
                  36.30     1:17.78 (41.48)     2:02.36 (44.58)     2:43.69 (41.33)
 85 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    2:43.92        
                  37.03     1:19.11 (42.08)     2:02.93 (43.82)     2:43.92 (40.99)
 86 Bott, Jennifer L    17 HVD-MR               2:40.70    2:46.97        
                  35.96     1:19.50 (43.54)     2:05.10 (45.60)     2:46.97 (41.87)
 87 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:47.05        
                  35.99     1:17.93 (41.94)     2:03.37 (45.44)     2:47.05 (43.68)
 88 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           2:44.81    2:50.59        
                  36.25     1:19.37 (43.12)     2:05.65 (46.28)     2:50.59 (44.94)
 89 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              2:55.09    2:54.39        
                  38.11     1:21.78 (43.67)     2:08.96 (47.18)     2:54.39 (45.43)
 90 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               3:12.88    3:08.56        
                  36.91     1:25.61 (48.70)     2:19.55 (53.94)     3:08.56 (49.01)
 91 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               3:18.40    3:15.51        
                                                    2:25.33 ( )     3:15.51 (50.18)
 92 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           3:15.77    3:23.80        
                  43.22     1:34.55 (51.33)     2:28.46 (53.91)     3:23.80 (55.34)
 -- Ryklis, Stella      15 Shy-Mr-MR            3:10.00         DQ        
      No touch on turn
                  41.86                             2:33.47 ( )          DQ (55.41)
 -- Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:11.65         DQ        
      False start
                  30.88     1:05.22 (34.34)     1:39.77 (34.55)          DQ (32.97)
 -- Henry, Ciara        13 Badger-MR            2:33.87         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oceguera, Mariajos  17 Badger-MR            2:09.86    2:09.30 METS    20  
                  31.31     1:04.16 (32.85)     1:37.12 (32.96)     2:09.30 (32.18)
  2 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            2:14.61    2:13.79 METS    17  
                  30.64     1:04.30 (33.66)     1:39.35 (35.05)     2:13.79 (34.44)
  3 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            2:19.70    2:14.33 METS    16  
                  31.80     1:05.44 (33.64)     1:39.85 (34.41)     2:14.33 (34.48)
  4 Eaton, Kelly E      25 NYAC-MR              2:16.86    2:14.97 METS    15  
                  32.13     1:06.40 (34.27)     1:41.25 (34.85)     2:14.97 (33.72)
  5 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:14.11    2:16.20         14  
                  32.54     1:07.09 (34.55)     1:42.02 (34.93)     2:16.20 (34.18)
  6 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:17.90    2:16.31         13  
                  31.46     1:05.68 (34.22)     1:41.51 (35.83)     2:16.31 (34.80)
  7 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:16.38    2:16.48         12  
                  32.36     1:06.20 (33.84)     1:41.01 (34.81)     2:16.48 (35.47)
  8 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR           2:12.77    2:16.63         11  
                  32.25     1:06.33 (34.08)     1:41.44 (35.11)     2:16.63 (35.19)
  9 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           2:19.85    2:16.74          9  
                  32.59     1:07.88 (35.29)     1:43.36 (35.48)     2:16.74 (33.38)
 10 Lund, Anina Z       16 Badger-MR            2:12.90    2:16.79          7  
                  33.06     1:07.59 (34.53)     1:42.86 (35.27)     2:16.79 (33.93)
 11 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            2:21.76    2:19.63          6  
                  33.31     1:08.29 (34.98)     1:43.98 (35.69)     2:19.63 (35.65)
 12 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           2:16.77    2:19.69          5  
                  33.50     1:08.70 (35.20)     1:44.42 (35.72)     2:19.69 (35.27)
 13 Mullin, Riley       15 Badger-MR            2:23.09    2:20.00          4  
                  33.67     1:08.77 (35.10)     1:44.50 (35.73)     2:20.00 (35.50)
 14 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    2:22.22    2:20.84          2.5
                  33.77     1:09.15 (35.38)     1:45.34 (36.19)     2:20.84 (35.50)
 14 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR    2:24.04    2:20.84          2.5
                  32.69     1:08.14 (35.45)     1:44.78 (36.64)     2:20.84 (36.06)
 16 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR           2:14.77    2:21.11          1  
                  32.89     1:08.12 (35.23)     1:45.19 (37.07)     2:21.11 (35.92)
 17 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    2:21.20    2:21.44        
                  33.46     1:09.23 (35.77)     1:45.58 (36.35)     2:21.44 (35.86)
 18 Paholak, Milah V    16 Agua Swim Team-MR    2:16.50    2:23.04        
                  33.51     1:08.65 (35.14)     1:45.80 (37.15)     2:23.04 (37.24)
 19 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           2:17.90    2:23.47        
                  30.25     1:04.30 (34.05)     1:46.48 (42.18)     2:23.47 (36.99)
 20 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR           2:24.05    2:24.30        
                  33.42     1:09.60 (36.18)     1:47.02 (37.42)     2:24.30 (37.28)
 21 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              2:22.14    2:24.70        
                  34.37     1:10.74 (36.37)     1:47.99 (37.25)     2:24.70 (36.71)
 22 O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR           2:28.05    2:25.23        
                  33.42     1:10.69 (37.27)     1:49.95 (39.26)     2:25.23 (35.28)
 23 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:29.18    2:26.22        
                  34.32     1:10.87 (36.55)     1:49.15 (38.28)     2:26.22 (37.07)
 24 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:26.24        
                  34.87     1:12.14 (37.27)     1:49.56 (37.42)     2:26.24 (36.68)
 25 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:23.46    2:26.39        
                  35.23     1:12.18 (36.95)     1:49.39 (37.21)     2:26.39 (37.00)
 26 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR           2:18.13    2:26.40        
                  35.25     1:12.12 (36.87)     1:49.44 (37.32)     2:26.40 (36.96)
 27 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              2:19.16    2:26.64        
                  33.02     1:09.76 (36.74)     1:47.71 (37.95)     2:26.64 (38.93)
 28 Hunt, Abigail J     13 Agua Swim Team-MR    2:21.73    2:26.77        
                  34.34     1:11.53 (37.19)     1:49.26 (37.73)     2:26.77 (37.51)
 29 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:30.35    2:26.87        
                  34.16     1:11.67 (37.51)     1:49.40 (37.73)     2:26.87 (37.47)
 30 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:26.68    2:27.60        
                  34.86     1:12.46 (37.60)     1:50.73 (38.27)     2:27.60 (36.87)
 31 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:27.41    2:27.80        
                  35.22     1:12.42 (37.20)     1:50.25 (37.83)     2:27.80 (37.55)
 32 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:18.49    2:27.92        
                  34.91     1:12.15 (37.24)     1:50.10 (37.95)     2:27.92 (37.82)
 33 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:33.53    2:28.21        
                  33.88     1:11.61 (37.73)     1:50.22 (38.61)     2:28.21 (37.99)
 34 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:29.68        
                  36.04     1:13.85 (37.81)     1:52.48 (38.63)     2:29.68 (37.20)
 35 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              3:15.23    2:30.63        
                  34.51     1:12.33 (37.82)     1:51.70 (39.37)     2:30.63 (38.93)
 36 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:32.12    2:30.77        
                  35.32     1:13.68 (38.36)     1:52.65 (38.97)     2:30.77 (38.12)
 37 San Martin, Emma S  13 SPAR-MR              2:53.63    2:32.18        
                  34.52     1:12.39 (37.87)     1:52.89 (40.50)     2:32.18 (39.29)
 38 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:32.87    2:33.77        
                  36.25     1:14.63 (38.38)     1:54.49 (39.86)     2:33.77 (39.28)
 39 Pena, Desiree       13 Agua Swim Team-MR    2:35.26    2:33.82        
                  35.46     1:14.71 (39.25)     1:54.39 (39.68)     2:33.82 (39.43)
 39 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              2:38.71    2:33.82        
                  36.28     1:15.05 (38.77)     1:54.86 (39.81)     2:33.82 (38.96)
 41 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:32.25    2:33.83        
                  34.81     1:12.73 (37.92)     1:54.65 (41.92)     2:33.83 (39.18)
 42 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    2:35.86    2:34.67        
                  35.63     1:14.96 (39.33)     1:54.68 (39.72)     2:34.67 (39.99)
 43 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:40.63    2:35.09        
                  35.98     1:15.27 (39.29)     1:55.42 (40.15)     2:35.09 (39.67)
 44 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           2:41.47    2:36.06        
                  34.60     1:13.74 (39.14)     1:54.72 (40.98)     2:36.06 (41.34)
 45 Feigin, Alex M      12 Agua Swim Team-MR    2:37.50    2:38.17        
                  36.95     1:16.87 (39.92)     1:58.17 (41.30)     2:38.17 (40.00)
 46 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:34.07    2:38.56        
                  36.66     1:16.64 (39.98)     1:58.66 (42.02)     2:38.56 (39.90)
 47 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:39.44    2:39.95        
                  37.57                             1:59.08 ( )     2:39.95 (40.87)
 48 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:46.01    2:41.47        
                  37.72     1:19.03 (41.31)     2:00.96 (41.93)     2:41.47 (40.51)
 49 Lane, Natasha *     14 Agua Swim Team-MR    2:49.98    2:41.67        
                  37.78     1:18.23 (40.45)     2:00.55 (42.32)     2:41.67 (41.12)
 50 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               2:41.95    2:44.99        
                  39.14   2:44.99 (2:05.85)                                        
 51 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:31.39    2:45.05        
                  35.75     1:16.12 (40.37)     2:00.59 (44.47)     2:45.05 (44.46)
 52 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR                   NT    2:45.40        
                  37.32     1:17.25 (39.93)     2:01.76 (44.51)     2:45.40 (43.64)
 53 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:42.91    2:46.08        
                  38.77     1:22.00 (43.23)     2:05.93 (43.93)     2:46.08 (40.15)
 54 Mackin, Sophie F    13 UN-AG-MR             2:48.15    2:47.54        
                  39.91     1:22.89 (42.98)     2:05.43 (42.54)     2:47.54 (42.11)
 -- Webb, Rachel M      15 HVD-MR               2:13.05        DFS        
      Declared false start
 -- Ryklis, Stella      15 Shy-Mr-MR            3:25.00    3:17.11        
      Did not finish
                  49.92   1:55.21 (1:05.29)   3:01.36 (1:06.15)     3:17.11 (15.75)
 -- Henry, Ciara        13 Badger-MR            2:58.73         NS        
 -- Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:30.42         NS        
 -- Casale, Claudia     17 Badger-MR            2:04.03         NS        
 -- Faust, Christina    15 Badger-MR            2:13.79         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liao, Athena S      23 NYAC-MR              1:04.94    1:10.74 METS    20  
                  33.48     1:10.74 (37.26)                                        
  2 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:12.49    1:11.25 METS    17  
                  33.50     1:11.25 (37.75)                                        
  3 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:12.33         16  
                  34.29     1:12.33 (38.04)                                        
  4 Malanina, Alexandr  28 NYAC-MR                   NT    1:12.71         15  
                  34.22     1:12.71 (38.49)                                        
  5 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   1:11.67    1:13.29         14  
                  34.88     1:13.29 (38.41)                                        
  6 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR              1:08.02    1:13.74         13  
                  34.64     1:13.74 (39.10)                                        
  7 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR           1:13.17    1:14.07         12  
                  34.96     1:14.07 (39.11)                                        
  8 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR              1:09.41    1:14.78         11  
                  34.66     1:14.78 (40.12)                                        
  9 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               1:10.01    1:15.00          9  
                  35.81     1:15.00 (39.19)                                        
 10 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR           1:16.34    1:15.15          7  
                  34.99     1:15.15 (40.16)                                        
 11 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:18.46    1:15.43          6  
                  35.79     1:15.43 (39.64)                                        
 12 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR           1:14.04    1:16.07          5  
                  36.02     1:16.07 (40.05)                                        
 13 Novo, Samantha G    12 SPAR-MR              1:18.98    1:16.26          4  
                  35.96     1:16.26 (40.30)                                        
 14 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           1:17.12    1:16.58          3  
                  35.71     1:16.58 (40.87)                                        
 15 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:17.48          2  
                  36.03     1:17.48 (41.45)                                        
 16 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    1:14.65    1:17.51          1  
                  37.08     1:17.51 (40.43)                                        
 17 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:21.51    1:17.64        
                  36.43     1:17.64 (41.21)                                        
 18 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:15.62    1:17.65        
                  36.76     1:17.65 (40.89)                                        
 19 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:20.72    1:17.93        
                  36.16     1:17.93 (41.77)                                        
 20 Paholak, Milah V    16 Agua Swim Team-MR    1:14.58    1:18.39        
                  37.10     1:18.39 (41.29)                                        
 21 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:18.72        
                  37.62     1:18.72 (41.10)                                        
 22 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR    1:18.30    1:18.89        
                  37.46     1:18.89 (41.43)                                        
 23 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:20.20    1:19.20        
                  37.34     1:19.20 (41.86)                                        
 24 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:19.67    1:20.27        
                  37.87     1:20.27 (42.40)                                        
 25 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    1:19.75    1:20.36        
                  37.47     1:20.36 (42.89)                                        
 26 Lane, Natasha *     14 Agua Swim Team-MR    1:19.03    1:20.52        
                  37.64     1:20.52 (42.88)                                        
 27 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:18.94    1:20.69        
                  38.10     1:20.69 (42.59)                                        
 28 Magee, Emma M       16 HVD-MR               1:14.89    1:21.33        
                  39.23     1:21.33 (42.10)                                        
 29 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           1:19.00    1:21.51        
                  38.63     1:21.51 (42.88)                                        
 30 Corcoran, Claire F  14 Badger-MR            1:22.25    1:22.11        
                  38.86     1:22.11 (43.25)                                        
 31 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:23.44    1:22.18        
                  39.21     1:22.18 (42.97)                                        
 32 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR               1:21.42    1:22.27        
                  38.18     1:22.27 (44.09)                                        
 33 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:18.93    1:22.47        
                  39.12     1:22.47 (43.35)                                        
 34 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:25.14    1:23.43        
                  39.95     1:23.43 (43.48)                                        
 35 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:22.16    1:23.60        
                  40.19     1:23.60 (43.41)                                        
 36 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:24.43    1:23.61        
                  39.33     1:23.61 (44.28)                                        
 37 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:24.75    1:23.74        
                  39.96     1:23.74 (43.78)                                        
 38 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:25.00    1:23.78        
                  38.87     1:23.78 (44.91)                                        
 39 Nikolski, Mary T T  13 HVD-MR               1:22.43    1:23.86        
                  39.49     1:23.86 (44.37)                                        
 40 Policastro, Gianna  14 Phoenix-MR           1:17.96    1:24.66        
                  39.26     1:24.66 (45.40)                                        
 41 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:21.99    1:24.91        
                  40.27     1:24.91 (44.64)                                        
 42 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:24.31    1:25.26        
                  40.39     1:25.26 (44.87)                                        
 43 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:25.78    1:25.63        
                  40.38     1:25.63 (45.25)                                        
 44 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:27.85    1:26.02        
                  40.56     1:26.02 (45.46)                                        
 45 Cargan, Katherine   13 NYCC-MR              1:24.93    1:26.27        
                  40.74     1:26.27 (45.53)                                        
 46 Payman, Maya N      12 HVD-MR               1:25.82    1:26.33        
                  41.82     1:26.33 (44.51)                                        
 47 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:26.46    1:26.76        
                  40.89     1:26.76 (45.87)                                        
 48 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:27.00    1:26.80        
                  41.36     1:26.80 (45.44)                                        
 49 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              1:27.51    1:27.29        
                  40.81     1:27.29 (46.48)                                        
 50 Brickman, Natalie   14 Agua Swim Team-MR    1:24.61    1:27.77        
                  40.82     1:27.77 (46.95)                                        
 51 Mackin, Sophie F    13 UN-AG-MR             1:27.01    1:28.79        
                  43.53     1:28.79 (45.26)                                        
 52 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:28.35    1:29.25        
                  41.46     1:29.25 (47.79)                                        
 53 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:28.49    1:29.30        
                  41.29     1:29.30 (48.01)                                        
 54 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    1:29.14    1:29.58        
                  41.53     1:29.58 (48.05)                                        
 55 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              1:31.43    1:30.13        
                  42.42     1:30.13 (47.71)                                        
 56 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:28.60    1:30.76        
                  42.37     1:30.76 (48.39)                                        
 57 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:35.77    1:31.66        
                  42.40     1:31.66 (49.26)                                        
 58 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR              1:32.76    1:33.20        
                  43.96     1:33.20 (49.24)                                        
 59 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    1:33.04    1:34.08        
                  44.30     1:34.08 (49.78)                                        
 60 Linder, Ellie S     11 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:36.36        
                  44.32     1:36.36 (52.04)                                        
 61 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:40.32    1:37.37        
                  44.99     1:37.37 (52.38)                                        
 62 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:38.62    1:37.71        
                  46.15     1:37.71 (51.56)                                        
 63 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:32.09    1:38.19        
                  46.71     1:38.19 (51.48)                                        
 64 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:38.76    1:40.98        
                  47.43     1:40.98 (53.55)                                        
 65 Bott, Jennifer L    17 HVD-MR                    NT    1:43.79        
                  49.69     1:43.79 (54.10)                                        
 66 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR               1:41.84    1:45.78        
                  49.72     1:45.78 (56.06)                                        
 67 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              1:45.78    1:46.03        
                  50.56     1:46.03 (55.47)                                        
 68 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:47.32        
                  50.31     1:47.32 (57.01)                                        
 69 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           1:40.77    1:48.22        
                  48.68     1:48.22 (59.54)                                        
 70 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:49.88    1:48.57        
                  51.65     1:48.57 (56.92)                                        
 71 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:38.94    1:49.16        
                  50.44     1:49.16 (58.72)                                        
 72 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:41.68    1:50.16        
                  51.28     1:50.16 (58.88)                                        
 73 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              1:49.32    1:52.33        
                  53.58     1:52.33 (58.75)                                        
 74 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:55.48    1:57.84        
                  56.10   1:57.84 (1:01.74)                                        
 75 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR                    NT    1:59.56        
                  56.21   1:59.56 (1:03.35)                                        
 -- Fulmer, Shabnam B   13 NYCC-MR              1:29.07         NS        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              1:17.13         NS        
 -- Henry, Ciara        13 Badger-MR            1:35.36         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liao, Athena S      23 NYAC-MR                58.16      59.22 METS    20  
                  27.82       59.22 (31.40)                                        
  2 Oceguera, Mariajos  17 Badger-MR              59.30      59.52 METS    17  
                  28.35       59.52 (31.17)                                        
  3 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR                NT    1:01.25 METS    16  
                  28.51     1:01.25 (32.74)                                        
  4 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR      59.81    1:01.47 METS    15  
                  29.05     1:01.47 (32.42)                                        
  5 Faust, Christina    15 Badger-MR            1:07.00    1:02.14         14  
                  28.81     1:02.14 (33.33)                                        
  6 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR           1:04.09    1:02.61         13  
                  29.23     1:02.61 (33.38)                                        
  7 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            1:03.35    1:02.92         12  
                  29.23     1:02.92 (33.69)                                        
  8 Mullin, Riley       15 Badger-MR            1:03.44    1:03.16         11  
                  29.42     1:03.16 (33.74)                                        
  9 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    1:04.16    1:03.47          9  
                  29.72     1:03.47 (33.75)                                        
 10 Globus, Adi L       15 Phoenix-MR           1:02.45    1:03.55          7  
                  29.83     1:03.55 (33.72)                                        
 11 Lund, Anina Z       16 Badger-MR              59.34    1:03.60          6  
                  30.21     1:03.60 (33.39)                                        
 12 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    1:02.32    1:04.02          5  
                  29.93     1:04.02 (34.09)                                        
 13 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            1:03.40    1:04.27          4  
                  30.18     1:04.27 (34.09)                                        
 14 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:07.59    1:05.00          3  
                  30.31     1:05.00 (34.69)                                        
 15 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           1:04.35    1:05.51          2  
                  30.65     1:05.51 (34.86)                                        
 16 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:07.23    1:05.80          1  
                  30.51     1:05.80 (35.29)                                        
 17 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR    1:03.58    1:05.90        
                  30.70     1:05.90 (35.20)                                        
 18 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR           1:06.20    1:06.01        
                  30.70     1:06.01 (35.31)                                        
 19 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            1:07.30    1:06.16        
                  30.44     1:06.16 (35.72)                                        
 20 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              1:10.81    1:06.38        
                  31.05     1:06.38 (35.33)                                        
 21 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:04.30    1:06.73        
                  30.14     1:06.73 (36.59)                                        
 22 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            1:05.47    1:06.83        
                  30.48     1:06.83 (36.35)                                        
 23 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              1:07.82    1:07.35        
                  30.86     1:07.35 (36.49)                                        
 24 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:08.77    1:08.39        
                  31.23     1:08.39 (37.16)                                        
 25 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:06.91    1:08.48        
                  31.40     1:08.48 (37.08)                                        
 26 Hunt, Abigail J     13 Agua Swim Team-MR    1:05.77    1:08.99        
                  31.54     1:08.99 (37.45)                                        
 27 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:09.00        
                  32.76     1:09.00 (36.24)                                        
 28 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR               1:03.31    1:09.60        
                  31.53     1:09.60 (38.07)                                        
 29 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               1:04.17    1:09.90        
                  31.62     1:09.90 (38.28)                                        
 30 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:15.77    1:10.03        
                  33.02     1:10.03 (37.01)                                        
 31 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:10.84    1:10.43        
                  32.77     1:10.43 (37.66)                                        
 32 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           1:12.00    1:11.06        
                  32.80     1:11.06 (38.26)                                        
 33 Webb, Rachel M      15 HVD-MR               1:06.20    1:11.31        
                  31.97     1:11.31 (39.34)                                        
 34 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:12.18    1:12.01        
                  34.31     1:12.01 (37.70)                                        
 35 Pena, Desiree       13 Agua Swim Team-MR    1:14.73    1:12.19        
                  32.63     1:12.19 (39.56)                                        
 36 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              1:11.10    1:13.29        
                  32.76     1:13.29 (40.53)                                        
 37 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    1:12.41    1:13.68        
                  33.85     1:13.68 (39.83)                                        
 38 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR           1:04.77    1:13.72        
                  32.80     1:13.72 (40.92)                                        
 39 San Martin, Emma S  13 SPAR-MR              1:15.18    1:13.85        
                  33.72     1:13.85 (40.13)                                        
 40 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:14.03        
                  34.67     1:14.03 (39.36)                                        
 41 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              1:13.21    1:14.10        
                  33.70     1:14.10 (40.40)                                        
 42 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:14.06    1:14.38        
                  34.09     1:14.38 (40.29)                                        
 43 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              1:09.35    1:16.02        
                  33.07     1:16.02 (42.95)                                        
 44 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:18.53    1:17.10        
                  34.37     1:17.10 (42.73)                                        
 45 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:17.18    1:18.02        
                  35.87     1:18.02 (42.15)                                        
 46 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:24.32    1:19.40        
                  35.77     1:19.40 (43.63)                                        
 47 Jarvis, Kenzie T    14 HVD-MR               1:21.38    1:20.19        
                  35.03     1:20.19 (45.16)                                        
 48 Raboy, Ghelila      11 Agua Swim Team-MR    1:20.65    1:21.03        
                  36.60     1:21.03 (44.43)                                        
 49 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:19.17    1:21.37        
                  36.42     1:21.37 (44.95)                                        
 50 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:23.84    1:21.75        
                  37.35     1:21.75 (44.40)                                        
 51 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:21.34    1:23.45        
                  37.77     1:23.45 (45.68)                                        
 52 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR              1:24.08    1:23.61        
                  37.43     1:23.61 (46.18)                                        
 53 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           1:17.77    1:24.18        
                  38.41     1:24.18 (45.77)                                        
 54 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:20.00    1:27.08        
                  40.79     1:27.08 (46.29)                                        
 55 Cargan, Katherine   13 NYCC-MR              1:20.00    1:28.16        
                  39.52     1:28.16 (48.64)                                        
 56 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:26.28    1:29.14        
                  39.97     1:29.14 (49.17)                                        
 57 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:30.99    1:31.25        
                  40.71     1:31.25 (50.54)                                        
 58 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:30.00    1:37.10        
                  44.66     1:37.10 (52.44)                                        
 59 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:38.72        
                  44.67     1:38.72 (54.05)                                        
 60 Jerome, Savannah    13 CAS-MR                    NT    1:40.78        
                  46.51     1:40.78 (54.27)                                        
 61 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:42.27    1:44.59        
                  42.73   1:44.59 (1:01.86)                                        
 62 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:56.12    1:45.45        
                  47.94     1:45.45 (57.51)                                        
 63 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:46.80    1:46.33        
                  50.00     1:46.33 (56.33)                                        
 64 Ryklis, Stella      15 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:48.56        
                  49.18     1:48.56 (59.38)                                        
 65 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR               1:52.41    1:53.09        
                  50.22   1:53.09 (1:02.87)                                        
 -- Linder, Ellie S     11 Agua Swim Team-MR    1:20.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  42.10          DQ (57.64)                                        
 -- Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    1:12.48        DFS        
      Declared false start
 -- O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR           1:12.00         NS        
 -- Simone, Madeline N  17 Badger-MR            1:05.93         NS        
 -- Casale, Claudia     17 Badger-MR            1:02.85         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B   13 NYCC-MR              1:20.00         NS        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              1:09.61         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      18.60      16.66         20  
  2 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      18.38      16.68         17  
  3 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  16.87      16.91         16  
  4 Chan, Eric           8 UN-MR                  17.85      17.57         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              19.48      17.75         14  
  6 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      18.71      18.03         13  
  7 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      21.92      18.27         12  
  8 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                19.14      18.55         11  
  9 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              21.93      19.65          9  
 10 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      20.47      19.92          6.5
 10 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      20.00      19.92          6.5
 12 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      21.93      19.97          5  
 13 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                25.00      20.26          4  
 14 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      20.61          3  
 15 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      22.27      20.86          2  
 16 Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT      20.91          1  
 17 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                22.38      21.13        
 18 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              24.00      21.14        
 19 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR                NT      22.31        
 20 Williams, Harry      7 NYCC-MR                25.19      22.39        
 21 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              23.87      23.62        
 22 Brennan, Colt T      7 NYCC-MR                47.80      23.91        
 23 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      24.52        
 24 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      26.06      24.57        
 25 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR         NT      26.34        
 26 Larucci, Julian J    7 NYCC-MR                30.00      26.37        
 27 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              27.38      26.43        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Greg W         8 APEX-MR                34.49      34.82         20  
  2 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      37.02      38.40         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      37.67      38.62         16  
  4 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  39.11      39.20         15  
  5 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                41.42      41.52         14  
  6 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      43.48      43.23         13  
  7 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      44.52      43.79         12  
  8 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      48.00      43.82         11  
  9 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      48.00      43.83          9  
 10 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      44.34      44.05          7  
 11 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      42.65      44.46          6  
 12 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                49.82      46.81          5  
 13 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              45.20      46.90          4  
 14 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             42.42      47.28          3  
 15 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              45.42      49.18          2  
 16 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      48.00      49.46          1  
 17 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             48.99      49.66        
 18 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              50.57      50.70        
 19 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                   NT      50.72        
 20 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      52.69      50.83        
 21 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR    1:00.00      55.43        
 22 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:00.00      59.99        
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR            1:01.56         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      25.66      19.87         20  
  2 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      21.61      20.23         17  
  3 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      27.75      20.59         16  
  4 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                23.81      21.16         15  
  5 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  33.23      21.92         14  
  6 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      24.56      22.29         13  
  7 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      21.70      22.33         12  
  8 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      22.89      22.48         11  
  9 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             24.08      22.59          9  
 10 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              25.90      23.56          7  
 11 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      22.00      24.59          6  
 12 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                26.15      24.73          5  
 13 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      24.56      25.05          4  
 14 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                24.17      25.15          3  
 15 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      24.00      25.31          2  
 16 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              25.69      26.71          1  
 17 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                   NT      26.81        
 18 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              28.00      27.20        
 19 Smeal, Ollie G       7 Badger-MR              36.00      27.77        
 20 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      31.47      28.00        
 21 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      28.72        
 22 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      35.00      29.96        
 23 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              31.38      30.61        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      24.55      23.23         20  
  2 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              26.57      25.08         17  
  3 Chan, Eric           8 UN-MR                  27.11      25.45         16  
  4 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  28.46      25.59         15  
  5 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      25.65      26.04         14  
  6 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      25.00      26.13         13  
  7 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      26.62      26.71         12  
  8 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      37.00      26.84         11  
  9 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             28.19      26.95          9  
 10 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      31.17      27.33          7  
 11 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                26.42      27.66          6  
 12 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              28.87      27.87          5  
 13 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      29.00      28.10          4  
 14 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              28.11      28.36          3  
 15 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      35.00      29.61          2  
 16 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      30.74          1  
 17 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              34.09      32.70        
 18 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              36.25      43.28        
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Williams, Harry      7 NYCC-MR                34.19         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Brennan, Colt T      7 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Pena, Aidan J        7 APEX-MR                37.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Larucci, Julian J    7 NYCC-MR                45.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      46.72      48.06         20  
  2 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      49.42      51.03         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      50.60      51.20         16  
  4 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      53.87      54.91         15  
  5 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      54.00      55.15         14  
  6 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      55.00      57.05         13  
  7 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      57.83      57.25         12  
  8 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      55.00      58.93         11  
  9 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      58.76    1:00.18          9  
 10 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR           1:08.26    1:03.29          7  
 11 Peng, Thomas F       6 APEX-MR              1:04.12    1:03.73          6  
 12 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      55.00    1:05.82          5  
 13 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR            1:07.05    1:07.89          4  
 -- Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR           1:05.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Williams, Harry      7 NYCC-MR              1:18.28         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      19.44      18.87         20  
  2 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      22.00      19.04         17  
  3 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  20.39      19.36         16  
  4 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR         NT      23.37         15  
  5 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      25.00      24.04         14  
  6 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      25.00      24.33         13  
  7 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      26.00      24.39         12  
  8 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      23.00      25.34         11  
  9 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      26.00      26.23          9  
 10 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                32.08      26.66          7  
 11 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                27.64      27.02          6  
 12 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                   NT      30.10          5  
 13 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              26.95      33.82          4  
 14 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             32.43      34.21          3  
 15 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      25.00      35.20          2  
 16 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      35.75          1  
 -- Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      33.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              26.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              30.67         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR    1:33.95    1:34.65         20  
                  44.74     1:34.65 (49.91)                                        
  2 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:31.00    1:35.03         17  
                  50.04     1:35.03 (44.99)                                        
  3 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:46.27         16  
                  55.52     1:46.27 (50.75)                                        
  4 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:47.45         15  
                  49.25     1:47.45 (58.20)                                        
  5 Thompson, Lyn        7 UN-MR                1:45.03    1:48.52         14  
                  54.68     1:48.52 (53.84)                                        
  6 Chan, Eric           8 UN-MR                1:52.57    1:48.63         13  
                  48.73     1:48.63 (59.90)                                        
  7 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR            1:53.47    1:51.68         12  
                  55.03     1:51.68 (56.65)                                        
  8 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR    1:55.34    1:53.84         11  
                  54.79     1:53.84 (59.05)                                        
  9 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR                 NT    2:15.31          9  
                1:04.33   2:15.31 (1:10.98)                                        
 -- Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR    1:50.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  53.50          DQ (57.86)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:26.61         40  
     1) Bellach, Matthew R 7            2) Friedman, Mason J 7            
     3) Capaldi, Jonathan P 8           4) Lavelle, Joseph F 8            
                  50.32     1:26.61 (36.29)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:40.00         NS        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:50.00         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66    1:54.73         40  
     1) Bellach, Matthew R 7            2) Friedman, Mason J 7            
     3) Capaldi, Jonathan P 8           4) Smeal, Ollie G 7               
                  53.27   1:54.73 (1:01.46)                                        
 
Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           6:50.77    6:52.82         20  
                  36.11     1:17.38 (41.27)     1:59.29 (41.91)     2:41.64 (42.35)
        3:22.96 (41.32)     4:05.63 (42.67)     4:47.63 (42.00)     5:29.27 (41.64)
      6:52.82 (1:23.55)                                                            
  2 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR           6:50.77    6:58.73         17  
                  36.79     1:18.00 (41.21)     2:00.24 (42.24)     2:43.18 (42.94)
        3:26.07 (42.89)     4:08.15 (42.08)     4:52.24 (44.09)     5:35.84 (43.60)
        6:18.95 (43.11)     6:58.73 (39.78)                                        
  3 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            6:45.00    6:59.65         16  
                  37.30     1:18.71 (41.41)     2:00.61 (41.90)     2:43.56 (42.95)
        3:26.77 (43.21)     4:09.16 (42.39)     4:53.25 (44.09)     5:36.38 (43.13)
        6:19.13 (42.75)     6:59.65 (40.52)                                        
  4 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            7:15.00    7:05.59         15  
                  38.00     1:21.77 (43.77)     2:05.15 (43.38)     2:49.26 (44.11)
        3:32.47 (43.21)     4:16.61 (44.14)     5:00.75 (44.14)     5:45.20 (44.45)
        6:26.28 (41.08)     7:05.59 (39.31)                                        
  5 Hardart, Max        10 Badger-MR            6:35.00    7:06.87         14  
                  36.99     1:19.18 (42.19)     2:02.29 (43.11)     2:46.42 (44.13)
        3:29.97 (43.55)     4:13.85 (43.88)     4:57.45 (43.60)     5:41.17 (43.72)
        6:25.27 (44.10)     7:06.87 (41.60)                                        
  6 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            6:55.00    7:19.29         13  
                  38.18     1:21.56 (43.38)     2:06.61 (45.05)     2:51.60 (44.99)
        3:35.82 (44.22)     4:20.43 (44.61)     5:06.58 (46.15)     5:50.59 (44.01)
        6:35.33 (44.74)     7:19.29 (43.96)                                        
  7 Du, David           10 Phoenix-MR           7:08.77    7:47.70         12  
                  39.00     1:25.23 (46.23)     2:14.02 (48.79)     3:01.21 (47.19)
        3:49.55 (48.34)     4:39.22 (49.67)     5:29.68 (50.46)     6:16.83 (47.15)
        7:05.66 (48.83)     7:47.70 (42.04)                                        
  8 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           6:50.77    8:05.60         11  
                  40.52     1:29.33 (48.81)     2:19.85 (50.52)     3:11.24 (51.39)
        4:01.60 (50.36)     4:53.04 (51.44)     5:43.31 (50.27)     6:32.68 (49.37)
        7:20.82 (48.14)     8:05.60 (44.78)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     30.42      29.75 ZQ      20  
  2 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR      30.49      29.86 ZQ      17  
  3 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 30.58      30.24 ZQ      16  
  4 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      31.01      31.31 JO      15  
  5 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR             31.59      31.85 JO      14  
  6 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              33.70      32.25 SILV    13  
  7 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      31.99      32.42 SILV    12  
  8 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     31.52      32.50 SILV    11  
  9 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              33.16      32.69 SILV     9  
 10 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      34.54      32.95 SILV     7  
 11 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                34.07      33.34 SILV     6  
 12 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              34.55      33.40 SILV     5  
 13 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              33.55      33.62 SILV     4  
 14 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     33.46      34.05 SILV     3  
 15 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              36.78      34.46 SILV     2  
 16 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             35.78      35.02 SILV     1  
 17 Speres, Nicholas C  10 GAEL-MR                34.35      35.06 SILV   
 18 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      35.52      35.75        
 19 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              37.55      35.77        
 20 Thompson, Kota       9 UN-MR                  35.11      35.89        
 21 Langhorn, Devin     10 UN-MR                  35.08      36.00        
 22 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 33.45      36.19        
 23 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              36.47      36.36        
 24 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      36.66      36.94        
 25 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              38.85      37.19        
 26 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             36.28      37.22        
 27 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      37.59      37.59        
 28 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR              37.36      37.66        
 29 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              36.92      37.98        
 30 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      39.68      38.01        
 31 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      38.32      38.25        
 32 Cruz, Jason          9 UN-MR                  40.55      38.34        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              37.41      38.37        
 34 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                  37.54      38.71        
 35 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              39.96      39.20        
 36 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      37.69      39.37        
 37 Khoruzhik, Denis     9 Shy-Mr-MR              39.57      40.48        
 37 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR              41.08      40.48        
 39 Eforo, Edward       10 GAEL-MR                38.05      40.62        
 40 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              36.96      41.14        
 41 Bushati, Andi        9 APEX-MR                39.89      41.72        
 42 Korzenik, Ben A      9 Badger-MR              50.00      41.91        
 43 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR      41.08      42.14        
 44 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                44.75      42.41        
 45 Trachuk, James       9 NYCC-MR                40.52      42.65        
 46 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                41.98      43.09        
 47 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR                42.33      43.21        
 48 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                41.04      43.60        
 49 Felder, Kareem      10 UN-MR                  45.31      44.47        
 50 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                44.87      45.22        
 51 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR                42.70      45.67        
 52 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR                   NT      46.11        
 53 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                46.89      46.16        
 54 Gatto, RJ            9 Phoenix-MR                NT      53.64        
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                38.51         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              35.30         NS        
 -- Iorizzo, Tyler I     9 Phoenix-MR             44.80         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:00.83    1:00.58 ZQ      20  
                  28.77     1:00.58 (31.81)                                        
  2 Lee, Tyler J        10 NYCC-MR              1:03.88    1:04.91 ZQ      17  
                  31.00     1:04.91 (33.91)                                        
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:05.86    1:04.95 ZQ      16  
                  31.14     1:04.95 (33.81)                                        
  4 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:05.26 ZQ      15  
                  31.12     1:05.26 (34.14)                                        
  5 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:10.57    1:06.51 ZQ      14  
                  31.32     1:06.51 (35.19)                                        
  6 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:08.60 ZQ      13  
                  33.34     1:08.60 (35.26)                                        
  7 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:12.49    1:09.06 JO      12  
                  32.94     1:09.06 (36.12)                                        
  8 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:09.26    1:09.33 JO      11  
                  32.79     1:09.33 (36.54)                                        
  9 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:10.55    1:09.35 JO       9  
                  33.03     1:09.35 (36.32)                                        
 10 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:10.03    1:09.72 JO       7  
                  33.42     1:09.72 (36.30)                                        
 11 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR           1:13.76    1:10.23 JO       6  
                  34.81     1:10.23 (35.42)                                        
 12 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:12.13    1:10.59 JO       5  
                  33.59     1:10.59 (37.00)                                        
 13 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:12.28    1:10.99 JO       4  
                  33.85     1:10.99 (37.14)                                        
 14 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:11.35    1:11.23 JO       3  
                  34.09     1:11.23 (37.14)                                        
 15 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:13.33    1:12.01 SILV     2  
                  35.55     1:12.01 (36.46)                                        
 16 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:11.68    1:12.25 SILV     1  
                  34.54     1:12.25 (37.71)                                        
 17 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:12.05    1:13.36 SILV   
                  34.42     1:13.36 (38.94)                                        
 18 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR              1:13.91    1:13.37 SILV   
                  34.27     1:13.37 (39.10)                                        
 19 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:13.08    1:14.44 SILV   
                  35.45     1:14.44 (38.99)                                        
 20 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:16.09    1:14.67 SILV   
                  35.39     1:14.67 (39.28)                                        
 21 Du, David           10 Phoenix-MR           1:20.35    1:15.53 SILV   
                  35.42     1:15.53 (40.11)                                        
 22 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:18.10    1:15.68 SILV   
                  35.61     1:15.68 (40.07)                                        
 23 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:17.69    1:15.77 SILV   
                  35.49     1:15.77 (40.28)                                        
 24 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:13.21    1:16.01 SILV   
                  36.09     1:16.01 (39.92)                                        
 25 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            1:14.73    1:16.16 SILV   
                  33.27     1:16.16 (42.89)                                        
 26 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:16.24    1:16.18 SILV   
                  36.82     1:16.18 (39.36)                                        
 27 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:18.42    1:16.20 SILV   
                  36.20     1:16.20 (40.00)                                        
 28 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:16.98 SILV   
                  35.22     1:16.98 (41.76)                                        
 29 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:17.01 SILV   
                  36.15     1:17.01 (40.86)                                        
 30 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:17.37    1:17.35 SILV   
                  36.12     1:17.35 (41.23)                                        
 31 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:19.59        
                  37.89     1:19.59 (41.70)                                        
 32 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:28.33    1:20.71        
                  39.07     1:20.71 (41.64)                                        
 33 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:25.91    1:22.14        
 34 Langhorn, Devin     10 UN-MR                1:21.57    1:23.55        
                  39.20     1:23.55 (44.35)                                        
 35 Thompson, Kota       9 UN-MR                1:30.12    1:23.74        
                  39.17     1:23.74 (44.57)                                        
 36 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:26.89    1:23.92        
                  39.09     1:23.92 (44.83)                                        
 37 Eforo, Edward       10 GAEL-MR              1:25.37    1:24.38        
                  39.21     1:24.38 (45.17)                                        
 38 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:23.16    1:25.18        
                  39.27     1:25.18 (45.91)                                        
 39 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:25.64    1:25.73        
                  40.41     1:25.73 (45.32)                                        
 40 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            1:29.46    1:26.32        
                  37.99     1:26.32 (48.33)                                        
 41 Khoruzhik, Denis     9 Shy-Mr-MR            1:29.04    1:28.06        
                  40.37     1:28.06 (47.69)                                        
 42 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:31.45    1:28.87        
                  41.94     1:28.87 (46.93)                                        
 43 Cruz, Jason          9 UN-MR                1:32.81    1:29.03        
                  40.06     1:29.03 (48.97)                                        
 44 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                1:26.24    1:30.96        
 45 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:27.49    1:31.19        
                  41.04     1:31.19 (50.15)                                        
 46 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:35.35    1:31.87        
                  43.99     1:31.87 (47.88)                                        
 47 Bushati, Andi        9 APEX-MR              1:25.49    1:33.10        
                  42.82     1:33.10 (50.28)                                        
 48 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:33.79        
                  44.38     1:33.79 (49.41)                                        
 49 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:41.91    1:33.84        
                  42.61     1:33.84 (51.23)                                        
 50 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR            1:42.27    1:36.96        
                  41.65     1:36.96 (55.31)                                        
 51 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR              1:38.56    1:37.42        
                  48.82     1:37.42 (48.60)                                        
 52 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:33.23    1:38.41        
                  46.10     1:38.41 (52.31)                                        
 53 Felder, Kareem      10 UN-MR                1:46.75    1:39.54        
                  44.29     1:39.54 (55.25)                                        
 54 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:46.04        
                  49.98     1:46.04 (56.06)                                        
 -- Breeden, Cayden J    9 Badger-MR            1:21.00         DQ        
      False start
                  37.91          DQ (46.05)                                        
 -- Iorizzo, Tyler I     9 Phoenix-MR           1:39.03         NS        
 -- Germain, Dylan       9 NYCC-MR              1:45.00         NS        
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR              1:26.81         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              36.31      36.69 ZQ      20  
  2 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.86      37.27 JO      17  
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      35.91      37.45 JO      15.5
  3 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      36.33      37.45 JO      15.5
  5 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR      35.72      37.50 SILV    14  
  6 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              37.37      37.94 SILV    13  
  7 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR                NT      37.98 SILV    12  
  8 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.19      38.00 SILV    11  
  9 Du, David           10 Phoenix-MR                NT      38.15 SILV     9  
 10 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR                NT      38.75 SILV     7  
 11 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      37.33      38.81 SILV     6  
 12 Kim, William M      10 Phoenix-MR             41.62      38.87 SILV     5  
 13 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      41.53      39.11 SILV     4  
 14 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      39.54      39.49 SILV     2.5
 14 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      38.71      39.49 SILV     2.5
 16 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR              40.29      39.52 SILV     1  
 17 Campanile, John A    9 GAEL-MR                41.76      39.61 SILV   
 18 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.88      39.77 SILV   
 19 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              38.99      40.21 SILV   
 20 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      39.90      40.61 SILV   
 21 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             43.23      41.31 SILV   
 22 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 41.58      41.44 SILV   
 23 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              45.64      41.92 SILV   
 24 Peng, Greg W         8 APEX-MR                41.18      42.42 SILV   
 25 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR                 NT      42.54 SILV   
 25 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      42.13      42.54 SILV   
 27 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             43.50      43.44        
 28 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      42.98      43.67        
 29 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR                41.95      43.76        
 30 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      45.95      44.08        
 31 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      50.77      44.65        
 32 Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                44.28      44.90        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              47.81      45.25        
 34 Thompson, Kota       9 UN-MR                  47.25      45.52        
 35 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      54.80      46.01        
 36 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              49.09      46.28        
 37 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR      44.07      46.95        
 38 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      44.62      47.13        
 39 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              51.78      47.16        
 40 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      47.76      47.26        
 41 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR      48.89      47.49        
 42 Green, Ben           9 Badger-MR              50.19      47.88        
 43 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR              45.01      48.16        
 44 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      49.94      50.53        
 45 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR      51.71      52.73        
 46 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR      53.58      56.34        
 47 Svetlov, Russel     10 Shy-Mr-MR              45.00      56.68        
 48 Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:03.36      59.39        
 -- Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              43.33         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              44.00         NS        
 -- Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      35.90         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:17.26 ZQ      20  
                  37.96     1:17.26 (39.30)                                        
  2 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:19.34    1:18.75 JO      17  
                  38.60     1:18.75 (40.15)                                        
  3 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:19.12 JO      16  
                  39.15     1:19.12 (39.97)                                        
  4 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:23.77    1:19.52 JO      15  
                  38.97     1:19.52 (40.55)                                        
  5 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:21.16    1:20.01 JO      14  
                  39.13     1:20.01 (40.88)                                        
  6 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:21.97    1:20.26 JO      13  
                  38.03     1:20.26 (42.23)                                        
  7 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:22.63    1:20.49 JO      12  
                  38.28     1:20.49 (42.21)                                        
  8 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:18.00    1:20.58 JO      11  
                  38.47     1:20.58 (42.11)                                        
  9 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR           1:24.21    1:20.72 JO       9  
                  38.92     1:20.72 (41.80)                                        
 10 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:28.40    1:21.79 JO       7  
                  40.06     1:21.79 (41.73)                                        
 11 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:24.60    1:21.83 JO       6  
                  39.86     1:21.83 (41.97)                                        
 12 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:25.23    1:22.14 JO       5  
                  40.60     1:22.14 (41.54)                                        
 13 Du, David           10 Phoenix-MR           1:26.35    1:22.71 SILV     4  
                  40.53     1:22.71 (42.18)                                        
 14 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:22.91 SILV     3  
                  40.59     1:22.91 (42.32)                                        
 15 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:25.38    1:23.06 SILV     2  
                  40.22     1:23.06 (42.84)                                        
 16 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:25.94    1:23.24 SILV     1  
                  40.70     1:23.24 (42.54)                                        
 17 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:22.37    1:25.00 SILV   
                  40.88     1:25.00 (44.12)                                        
 18 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:25.13 SILV   
                  41.36     1:25.13 (43.77)                                        
 19 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            1:25.08    1:25.44 SILV   
                  41.50     1:25.44 (43.94)                                        
 20 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:26.15 SILV   
                  41.09     1:26.15 (45.06)                                        
 21 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:27.64    1:26.51 SILV   
                  42.67     1:26.51 (43.84)                                        
 22 Campanile, John A    9 GAEL-MR              1:36.40    1:28.90 SILV   
                  42.52     1:28.90 (46.38)                                        
 23 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:32.27    1:29.44 SILV   
                  43.18     1:29.44 (46.26)                                        
 24 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR              1:35.85    1:29.75 SILV   
                  42.35     1:29.75 (47.40)                                        
 25 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:28.82    1:30.11 SILV   
                  44.23     1:30.11 (45.88)                                        
 26 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:34.06    1:32.91 SILV   
 27 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:33.13 SILV   
                  46.66     1:33.13 (46.47)                                        
 28 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:35.03    1:33.90 SILV   
                  46.21     1:33.90 (47.69)                                        
 29 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:35.64 SILV   
                  45.41     1:35.64 (50.23)                                        
 30 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:44.67    1:36.65 SILV   
                  44.41     1:36.65 (52.24)                                        
 31 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.24        
 32 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.46        
                  48.05     1:37.46 (49.41)                                        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:36.40    1:37.80        
 34 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.89        
                  47.77     1:37.89 (50.12)                                        
 35 Thompson, Kota       9 UN-MR                1:39.62    1:38.59        
 36 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR            1:43.00    1:39.35        
                  47.05     1:39.35 (52.30)                                        
 37 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:39.75        
                  47.90     1:39.75 (51.85)                                        
 38 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:43.54    1:40.16        
 39 Green, Ben           9 Badger-MR            1:46.00    1:41.13        
                  47.52     1:41.13 (53.61)                                        
 40 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:41.61        
                  51.23     1:41.61 (50.38)                                        
 41 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:42.33        
                  48.06     1:42.33 (54.27)                                        
 42 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:44.48        
                  49.44     1:44.48 (55.04)                                        
 43 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:47.76        
                  52.57     1:47.76 (55.19)                                        
 44 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:59.22        
                  58.83   1:59.22 (1:00.39)                                        
 -- Svetlov, Russel     10 Shy-Mr-MR            1:35.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.93          DQ (57.35)                                        
 -- Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:29.54         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:21.05         NS        
 -- Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR            1:40.15         NS        
 -- Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR            1:39.77         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:35.45         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Tyler J        10 NYCC-MR              1:21.10    1:21.09 ZQ      20  
                  38.29     1:21.09 (42.80)                                        
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:24.98 ZQ      17  
                  40.06     1:24.98 (44.92)                                        
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:28.79    1:29.80 ZQ      16  
                  43.53     1:29.80 (46.27)                                        
  4 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:29.86 ZQ      15  
                  41.81     1:29.86 (48.05)                                        
  5 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:31.13    1:31.86 ZQ      14  
                  43.59     1:31.86 (48.27)                                        
  6 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:33.01    1:32.96 ZQ      13  
                  44.61     1:32.96 (48.35)                                        
  7 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:35.34    1:36.21 SILV    12  
                  45.86     1:36.21 (50.35)                                        
  8 Speres, Nicholas C  10 GAEL-MR              1:40.91    1:37.89 SILV    11  
                  45.92     1:37.89 (51.97)                                        
  9 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:38.34 SILV     9  
                  46.30     1:38.34 (52.04)                                        
 10 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            1:35.72    1:39.77 SILV     7  
                  47.70     1:39.77 (52.07)                                        
 11 Du, David           10 Phoenix-MR           1:40.76    1:39.91 SILV     6  
                  47.00     1:39.91 (52.91)                                        
 12 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:37.34    1:41.12 SILV     5  
                  48.66     1:41.12 (52.46)                                        
 13 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:37.89    1:42.18 SILV     4  
                  49.25     1:42.18 (52.93)                                        
 14 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:40.26    1:42.80 SILV     3  
                  50.72     1:42.80 (52.08)                                        
 15 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:52.62    1:43.71 SILV     2  
                  48.54     1:43.71 (55.17)                                        
 16 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:36.74    1:44.21 SILV     1  
                  48.99     1:44.21 (55.22)                                        
 17 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:54.79    1:45.01 SILV   
                  49.78     1:45.01 (55.23)                                        
 18 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:48.32    1:45.45 SILV   
                  51.23     1:45.45 (54.22)                                        
 19 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR                 NT    1:45.69 SILV   
                  49.94     1:45.69 (55.75)                                        
 20 Khoruzhik, Denis     9 Shy-Mr-MR            1:45.06    1:46.89 SILV   
                  51.63     1:46.89 (55.26)                                        
 21 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:48.45        
                  52.97     1:48.45 (55.48)                                        
 22 Cruz, Jason          9 UN-MR                1:59.18    1:50.64        
                  50.19   1:50.64 (1:00.45)                                        
 23 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:43.87    1:51.55        
                  53.58     1:51.55 (57.97)                                        
 24 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:52.50    1:52.00        
                  55.13     1:52.00 (56.87)                                        
 25 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:49.04    1:54.61        
                  54.19   1:54.61 (1:00.42)                                        
 26 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:54.51    1:55.84        
                  53.61   1:55.84 (1:02.23)                                        
 27 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            2:05.00    1:56.58        
                  54.22   1:56.58 (1:02.36)                                        
 28 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:51.13    1:57.73        
                  56.11   1:57.73 (1:01.62)                                        
 29 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:54.34    2:00.30        
                  56.72   2:00.30 (1:03.58)                                        
 30 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR              2:23.44    2:00.44        
                  58.41   2:00.44 (1:02.03)                                        
 31 Felder, Kareem      10 UN-MR                     NT    2:02.15        
                  57.69   2:02.15 (1:04.46)                                        
 32 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    2:04.43    2:04.50        
                1:00.19   2:04.50 (1:04.31)                                        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            2:03.81    2:08.44        
                  58.51   2:08.44 (1:09.93)                                        
 34 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR              2:00.62    2:11.77        
                1:00.82   2:11.77 (1:10.95)                                        
 35 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:12.99        
                1:01.52   2:12.99 (1:11.47)                                        
 36 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:48.00    2:29.03        
                1:08.95   2:29.03 (1:20.08)                                        
 -- Korzenik, Ben A      9 Badger-MR            2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  59.99        DQ (1:08.02)                                        
 -- Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    2:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.08        DQ (1:12.52)                                        
 -- Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:43.27         DQ        
      One hand touch
                  46.55          DQ (51.15)                                        
 -- Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:29.21        DFS        
      Declared false start
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR              2:07.99         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:44.18         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      31.44      31.84 ZQ      20  
  2 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      34.55      34.14 ZQ      17  
  3 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              34.63      34.23 ZQ      16  
  4 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.55      34.64 ZQ      15  
  5 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR      35.11      34.99 ZQ      14  
  6 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 36.61      35.21 JO      13  
  7 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      34.79      35.97 JO      12  
  8 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR             37.11      36.41 SILV    11  
  9 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 37.38      36.58 SILV     9  
 10 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      35.17      36.78 SILV     7  
 11 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              36.82      37.65 SILV     6  
 12 Hardart, Max        10 Badger-MR              37.67      38.26 SILV     5  
 13 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.43      38.73 SILV     4  
 14 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     41.21      38.97 SILV     3  
 15 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR             42.56      39.21 SILV     2  
 16 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.19      39.83 SILV     1  
 17 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      40.28      40.49 SILV   
 18 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR              44.51      40.69 SILV   
 19 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      40.24      41.41 SILV   
 20 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      41.82      41.79 SILV   
 21 Kim, William M      10 Phoenix-MR             42.51      42.36 SILV   
 22 Du, David           10 Phoenix-MR             45.48      42.91 SILV   
 23 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      41.20      43.05 SILV   
 24 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     38.08      43.78 SILV   
 25 Bushati, Andi        9 APEX-MR                42.98      44.12        
 26 Thompson, Kota       9 UN-MR                  49.06      44.68        
 27 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      46.82      44.88        
 28 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                44.11      44.89        
 29 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      43.54      45.67        
 30 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              48.32      49.19        
 31 Langhorn, Devin     10 UN-MR                  46.18      49.89        
 32 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              49.60      50.67        
 33 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      55.00      51.02        
 34 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                  52.87      51.47        
 35 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      50.00      52.24        
 36 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      51.88      52.79        
 37 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                51.23      53.92        
 38 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      47.07      54.20        
 39 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      52.00      58.14        
 40 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             54.73      58.26        
 41 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                   NT    1:00.42        
 -- Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      56.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              51.50         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     38.86         DQ        
      One hand touch
 -- Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              48.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Iorizzo, Tyler I     9 Phoenix-MR             55.77         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              46.37         NS        
 -- Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              43.55         NS        
 -- Speres, Nicholas C  10 GAEL-MR                50.52         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:16.64 ZQ      20  
                  36.14     1:16.64 (40.50)                                        
  2 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:19.11    1:18.53 ZQ      17  
                  36.10     1:18.53 (42.43)                                        
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:18.54 ZQ      16  
                  37.80     1:18.54 (40.74)                                        
  4 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:23.77    1:19.95 ZQ      15  
                  35.56     1:19.95 (44.39)                                        
  5 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:20.36    1:22.96 JO      14  
                  39.38     1:22.96 (43.58)                                        
  6 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:25.72    1:23.53 JO      13  
                  38.54     1:23.53 (44.99)                                        
  7 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:27.90    1:24.06 JO      12  
                  38.58     1:24.06 (45.48)                                        
  8 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:25.34    1:24.31 JO      11  
                  39.51     1:24.31 (44.80)                                        
  9 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:40.00    1:30.91 SILV     9  
                  41.99     1:30.91 (48.92)                                        
 10 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:31.68    1:31.08 SILV     7  
                  40.59     1:31.08 (50.49)                                        
 11 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:31.12 SILV     6  
                  41.18     1:31.12 (49.94)                                        
 12 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:31.32 SILV     5  
                  43.17     1:31.32 (48.15)                                        
 13 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:35.77    1:31.86 SILV     4  
                  42.39     1:31.86 (49.47)                                        
 14 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:34.67 SILV     3  
                  43.32     1:34.67 (51.35)                                        
 15 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:40.49          2  
                  47.27     1:40.49 (53.22)                                        
 16 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:36.00    1:41.62          1  
                  44.58     1:41.62 (57.04)                                        
 17 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:53.62    1:44.56        
                  49.12     1:44.56 (55.44)                                        
 18 Campanile, John A    9 GAEL-MR              1:41.00    1:45.35        
                  47.06     1:45.35 (58.29)                                        
 19 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:56.52        
                  52.81   1:56.52 (1:03.71)                                        
 20 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR                 NT    2:04.06        
                  49.89   2:04.06 (1:14.17)                                        
 -- Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:01.88        DQ (1:10.86)                                        
 -- Svetlov, Russel     10 Shy-Mr-MR            1:52.00         DQ        
      One hand touch
                  54.53        DQ (1:09.65)                                        
 -- Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:15.76        DQ (1:25.95)                                        
 -- Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR                 NT         NS        
 -- Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:28.30         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Tyler J        10 NYCC-MR              2:44.09    2:44.83 ZQ      20  
                  37.04     1:18.14 (41.10)     2:09.47 (51.33)     2:44.83 (35.36)
  2 Hardart, Max        10 Badger-MR            2:57.37    2:51.90 JO      17  
                  38.51     1:23.36 (44.85)     2:12.41 (49.05)     2:51.90 (39.49)
  3 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            2:58.40    2:51.93 JO      16  
                  38.71     1:23.00 (44.29)     2:13.14 (50.14)     2:51.93 (38.79)
  4 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    3:15.00    2:57.01 SILV    15  
                  38.24     1:23.10 (44.86)     2:18.59 (55.49)     2:57.01 (38.42)
  5 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.83 SILV    14  
                  40.06     1:28.11 (48.05)     2:22.64 (54.53)     2:57.83 (35.19)
  6 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            3:08.75    3:02.32 SILV    13  
                  41.52     1:25.74 (44.22)     2:22.64 (56.90)     3:02.32 (39.68)
  7 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            2:58.00    3:06.56 SILV    12  
                  44.56     1:31.95 (47.39)     2:27.57 (55.62)     3:06.56 (38.99)
  8 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    3:02.00    3:08.42 SILV    11  
                  42.70     1:35.55 (52.85)     2:26.91 (51.36)     3:08.42 (41.51)
 -- Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            3:29.19         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.77    2:08.27         40  
     1) Sinnott, Michael P 10           2) Capaldi, Matthew D 10          
     3) Hardart, Max 10                 4) Lavelle, Thomas P 10           
                  31.82     1:04.67 (32.85)     1:37.20 (32.53)     2:08.27 (31.07)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:17.13    2:08.54         34  
     1) Bendoraitis, Steven C 9         2) Du, David 10                   
     3) Kim, William M 10               4) Bendoraitis, Matthew C 9       
                  32.34     1:04.88 (32.54)     1:37.65 (32.77)     2:08.54 (30.89)
  3 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:16.69    2:17.53         32  
     1) Blazhkevych, Bogdan 10          2) DiMaggio, John P 8             
     3) Kostin, Nikita 10               4) DiMaggio, Joe R 10             
                  34.39     1:11.52 (37.13)     1:45.89 (34.37)     2:17.53 (31.64)
  4 Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:29.11    2:42.25         30  
     1) Vileshin, Daniel 10             2) Cherny, Eric 9                 
     3) Pertsovsky, Mitchel 10          4) Gurevich, Gabriel 9            
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:45.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:07.06    2:25.18         40  
     1) Sinnott, Michael P 10           2) Hardart, Max 10                
     3) Capaldi, Matthew D 10           4) Lavelle, Thomas P 10           
                  38.71     1:19.47 (40.76)     1:53.82 (34.35)     2:25.18 (31.36)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:37.20    2:29.95         34  
     1) Bendoraitis, Steven C 9         2) Kim, William M 10              
     3) Bendoraitis, Matthew C 9        4) Mazzacano, Andrew J 9          
                  38.37     1:21.34 (42.97)     1:56.22 (34.88)     2:29.95 (33.73)
  3 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:29.26    2:33.28         32  
     1) DiMaggio, Joe R 10              2) Kuznetsov, Gregory 10          
     3) DiMaggio, John P 8              4) Blazhkevych, Bogdan 10         
                  36.69     1:24.97 (48.28)     2:00.85 (35.88)     2:33.28 (32.43)
  4 Phoenix Aquatic Club-MR  'B'                3:10.03    3:10.81         30  
     1) Semelsberger, Matthew R 9       2) Jacob, Alexander K 7           
     3) Du, David 10                    4) Celaj, Evan M 8                
                  42.90   1:44.38 (1:01.48)     2:26.53 (42.15)     3:10.81 (44.28)
 -- Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:44.92         NS        
     1) Pertsovsky, Mitchel 10          2) Shvaryov, Nickolas 9           
     3) Svetlov, Russel 10              4) Vileshin, Daniel 10            
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:57.57    1:57.00 ZQ      20  
                  27.63       57.25 (29.62)     1:27.45 (30.20)     1:57.00 (29.55)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:06.71    2:04.35 ZQ      17  
                  28.16       59.51 (31.35)     1:31.95 (32.44)     2:04.35 (32.40)
  3 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR           2:08.74    2:06.37 ZQ      16  
                  28.82     1:01.36 (32.54)     1:34.98 (33.62)     2:06.37 (31.39)
  4 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:04.39    2:06.48 ZQ      15  
                  28.99     1:01.71 (32.72)     1:34.71 (33.00)     2:06.48 (31.77)
  5 Watson, Anthony C   11 Agua Swim Team-MR    2:11.51    2:09.28 ZQ      14  
                  29.50     1:02.00 (32.50)     1:35.72 (33.72)     2:09.28 (33.56)
  6 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    2:22.00    2:15.58 SILV    12.5
                  30.93     1:05.25 (34.32)     1:41.52 (36.27)     2:15.58 (34.06)
  6 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              2:16.83    2:15.58 SILV    12.5
                  30.66     1:04.99 (34.33)     1:41.20 (36.21)     2:15.58 (34.38)
  8 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:17.23    2:17.00 SILV    11  
                  31.26     1:07.06 (35.80)     1:43.23 (36.17)     2:17.00 (33.77)
  9 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    2:22.56    2:17.13 SILV     9  
                  32.18     1:07.75 (35.57)     1:43.49 (35.74)     2:17.13 (33.64)
 10 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    2:13.54    2:17.73 SILV     7  
                  31.19     1:06.37 (35.18)     1:42.52 (36.15)     2:17.73 (35.21)
 11 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    2:14.00    2:19.46 SILV     6  
                  31.07     1:05.86 (34.79)   2:19.46 (1:13.60)                    
 12 Yankelevich, Jacob  12 NYCC-MR              2:15.00    2:20.91 SILV     5  
                  32.16     1:07.97 (35.81)     1:44.72 (36.75)     2:20.91 (36.19)
 13 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   2:26.32    2:22.12 SILV     4  
                  31.59     1:09.48 (37.89)     1:46.58 (37.10)     2:22.12 (35.54)
 14 Rosato, Luke M      12 Badger-MR            2:30.92    2:23.43 SILV     3  
                  32.75     1:10.36 (37.61)     1:47.87 (37.51)     2:23.43 (35.56)
 15 Reardon, Michael    12 NYCC-MR              2:25.04    2:23.77 SILV     2  
                  32.51     1:08.71 (36.20)     1:47.33 (38.62)     2:23.77 (36.44)
 16 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           2:24.12    2:24.27 SILV     1  
                  31.75     1:08.51 (36.76)     1:47.09 (38.58)     2:24.27 (37.18)
 17 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           2:30.14    2:27.26 SILV   
                  33.20     1:11.30 (38.10)     1:50.04 (38.74)     2:27.26 (37.22)
 18 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            2:39.34    2:28.35 SILV   
                  32.19     1:11.11 (38.92)     1:51.22 (40.11)     2:28.35 (37.13)
 19 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   2:37.28    2:28.44 SILV   
                  33.82     1:11.40 (37.58)     1:50.11 (38.71)     2:28.44 (38.33)
 20 Brown, Cal C        12 NYCC-MR              3:00.00    2:35.06        
                  36.04     1:17.52 (41.48)     1:59.43 (41.91)     2:35.06 (35.63)
 21 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              2:30.45    2:35.34        
                  34.92     1:14.37 (39.45)     1:55.15 (40.78)     2:35.34 (40.19)
 22 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            2:30.00    2:36.54        
                  35.72     1:15.71 (39.99)     1:57.78 (42.07)     2:36.54 (38.76)
 23 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            2:40.39    2:37.41        
                  34.36     1:14.08 (39.72)     1:55.83 (41.75)     2:37.41 (41.58)
 24 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   3:13.49    2:37.64        
                  34.76     1:15.03 (40.27)     1:57.51 (42.48)     2:37.64 (40.13)
 25 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:38.08        
                  36.37     1:17.59 (41.22)     2:00.05 (42.46)     2:38.08 (38.03)
 26 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              2:39.57    2:38.14        
                  34.70     1:14.36 (39.66)     1:56.14 (41.78)     2:38.14 (42.00)
 27 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            2:40.19    2:39.01        
                  35.92     1:16.98 (41.06)     1:59.00 (42.02)     2:39.01 (40.01)
 28 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   2:48.90    2:40.16        
                  34.61     1:16.26 (41.65)     1:59.48 (43.22)     2:40.16 (40.68)
 29 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:41.04        
                  35.41     1:17.21 (41.80)     2:00.05 (42.84)     2:41.04 (40.99)
 30 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              2:57.69    2:43.19        
                  35.16     1:16.47 (41.31)     2:00.73 (44.26)     2:43.19 (42.46)
 31 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            2:51.56    2:48.30        
                  35.87     1:17.59 (41.72)     2:03.41 (45.82)     2:48.30 (44.89)
 32 Calderon, George    11 UN-MR                2:45.90    2:48.86        
                  36.35     1:18.53 (42.18)     2:04.69 (46.16)     2:48.86 (44.17)
 33 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            2:56.26    2:53.48        
                  36.84     1:21.06 (44.22)     2:07.29 (46.23)     2:53.48 (46.19)
 34 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR            3:05.83    2:55.13        
                                1:23.78 ( )     2:10.49 (46.71)     2:55.13 (44.64)
 35 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              3:13.21    2:56.87        
                  38.44     1:23.49 (45.05)     2:10.77 (47.28)     2:56.87 (46.10)
 36 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR              3:15.00    3:07.95        
                  39.63     1:27.22 (47.59)     2:17.97 (50.75)     3:07.95 (49.98)
 37 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            3:14.35    3:10.94        
                  39.08     1:28.12 (49.04)     2:20.13 (52.01)     3:10.94 (50.81)
 38 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:28.55        
                  44.87     1:40.26 (55.39)     2:35.64 (55.38)     3:28.55 (52.91)
 -- Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR           2:32.47         DQ        
      False start
                  34.51     1:13.27 (38.76)     1:52.20 (38.93)          DQ (36.44)
 -- Wei, Jeren          12 Badger-MR            3:37.62         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      31.31      29.17 ZQ      20  
  2 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR             31.98      30.05 ZQ      17  
  3 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      33.30      30.76 ZQ      16  
  4 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR      31.23      31.62 ZQ      15  
  5 Watson, Anthony C   11 Agua Swim Team-MR      33.25      32.52 JO      14  
  6 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              35.25      32.60 JO      13  
  7 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              34.80      33.57 SILV    12  
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                34.10      33.85 SILV    11  
  9 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     33.38      33.98 SILV     9  
 10 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      35.07      34.07 SILV     7  
 11 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      35.16      34.15 SILV     6  
 12 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR      34.85      34.30 SILV     5  
 13 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                35.96      34.45 SILV     4  
 14 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      35.75      34.65 SILV     3  
 15 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.37      35.10 SILV     2  
 16 Rosato, Luke M      12 Badger-MR              36.05      35.46 SILV     1  
 17 Bryant, Latrell     12 UN-MR                  35.91      36.06 SILV   
 18 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                36.39      36.55 SILV   
 19 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     37.37      36.82 SILV   
 20 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      36.91      37.14 SILV   
 21 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                38.52      37.18 SILV   
 22 Pena, Matt          11 APEX-MR                41.51      37.60 SILV   
 23 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      35.60      38.01 SILV   
 24 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              39.98      38.18 SILV   
 25 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR              39.92      38.21 SILV   
 26 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                38.37      38.55 SILV   
 26 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      39.00      38.55 SILV   
 28 Saich, Max M        12 SPAR-MR                40.97      38.78 SILV   
 29 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     38.79      39.04 SILV   
 30 Hartigan, Christop  11 Badger-MR              41.08      39.36 SILV   
 31 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              39.66      39.51 SILV   
 32 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             41.84      39.55 SILV   
 33 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  37.58      39.58 SILV   
 34 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              40.37      39.59 SILV   
 35 Wei, Jeren          12 Badger-MR              53.46      39.61 SILV   
 36 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              41.24      39.62 SILV   
 37 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              39.06      39.95 SILV   
 38 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  42.59      39.97 SILV   
 39 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              42.17      40.32 SILV   
 40 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                41.32      40.59 SILV   
 41 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                42.82      40.73 SILV   
 42 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.79      40.94 SILV   
 43 Rose, Jayden        12 UN-MR                  40.75      41.32        
 44 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                40.78      41.35        
 45 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  42.89      42.89        
 46 Drummond, Jared     12 APEX-MR                42.07      42.92        
 46 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                43.84      42.92        
 48 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     43.12      43.08        
 49 Moreno, Justin      11 UN-MR                  50.85      44.18        
 50 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             47.94      44.66        
 51 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                44.96      44.91        
 52 Yang, Jialin        12 Badger-MR              37.00      45.22        
 53 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                44.87      45.28        
 54 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR                 NT      45.39        
 55 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  48.07      46.29        
 56 Cruz, Ruben         11 UN-MR                  50.77      46.92        
 57 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      45.65      47.77        
 58 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                54.77      48.03        
 59 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                40.00      48.64        
 60 Calderon, George    11 UN-MR                  37.87      49.01        
 -- Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                44.98         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Berreto, Samuel     11 UN-MR                  45.28         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Bushati, Aldo       12 APEX-MR                37.07         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      39.42      36.15 ZQ      20  
  2 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      37.88      36.60 ZQ      17  
  3 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             37.36      37.24 JO      16  
  4 Bryant, Latrell     12 UN-MR                  37.84      37.32 JO      15  
  5 Quinones, Luca M    11 Badger-MR              40.47      39.16 SILV    14  
  6 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              39.00      39.54 SILV    13  
  7 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR      42.48      40.22 SILV    12  
  8 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              42.12      40.89 SILV    11  
  9 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     42.20      41.21 SILV     9  
 10 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              42.45      41.41 SILV     7  
 11 Wei, Jeren          12 Badger-MR              50.61      41.68 SILV     6  
 12 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  43.10      41.87 SILV     5  
 13 Cruz, Ruben         11 UN-MR                  46.70      42.43 SILV     4  
 14 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                41.86      42.45 SILV     3  
 15 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      44.09      42.53 SILV     2  
 16 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      44.56      42.70 SILV     1  
 17 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              51.83      43.11        
 18 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     47.72      43.29        
 19 Hartigan, Christop  11 Badger-MR              44.70      44.02        
 20 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              44.17      44.24        
 20 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 45.40      44.24        
 22 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                45.35      44.25        
 23 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                45.62      44.32        
 24 Yang, Jialin        12 Badger-MR              40.00      44.40        
 25 Rose, Jayden        12 UN-MR                  46.12      44.59        
 26 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  44.81      44.78        
 27 Berreto, Samuel     11 UN-MR                  45.81      45.45        
 28 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                45.47      46.17        
 29 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  44.46      46.46        
 30 Saich, Max M        12 SPAR-MR                45.59      46.65        
 31 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      46.06      47.33        
 32 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              47.14      47.56        
 33 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                47.94      47.68        
 34 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                47.45      47.79        
 35 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             51.66      48.02        
 36 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  48.71      48.63        
 37 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                48.52      49.02        
 38 Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT      49.99        
 39 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      48.97      50.75        
 40 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                50.00      50.77        
 41 Moreno, Justin      11 UN-MR                  51.90      51.56        
 42 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR                 NT      54.25        
 43 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                55.00      56.15        
 -- Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                48.81         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      31.08      29.77 ZQ      20  
  2 Yankelevich, Jacob  12 NYCC-MR                32.00      30.59 ZQ      17  
  3 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      32.26      32.08 SILV    16  
  4 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                39.26      32.37 SILV    15  
  5 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      33.21      32.44 SILV    13.5
  5 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                34.37      32.44 SILV    13.5
  7 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      34.00      32.54 SILV    12  
  8 Rosato, Luke M      12 Badger-MR              34.70      32.87 SILV    11  
  9 Quinones, Luca M    11 Badger-MR              32.47      32.90 SILV     9  
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      34.71      33.39 SILV     7  
 11 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.86      33.54 SILV     6  
 12 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR      34.29      33.95 SILV     5  
 13 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              33.70      34.06 SILV     4  
 14 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR              43.81      34.28 SILV     3  
 15 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     34.79      34.44 SILV     2  
 16 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 36.89      35.64 SILV     1  
 17 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              36.34      35.67 SILV   
 18 Bryant, Latrell     12 UN-MR                  35.18      35.69 SILV   
 19 Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR             36.48      35.73 SILV   
 20 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             36.58      36.07 SILV   
 21 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             35.87      36.58 SILV   
 22 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     41.33      37.19 SILV   
 23 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             39.21      37.25 SILV   
 24 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR              36.98      37.28 SILV   
 25 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              38.54      37.87 SILV   
 26 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              43.79      38.60 SILV   
 27 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             43.92      38.96        
 28 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  40.97      39.32        
 29 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     39.39      39.74        
 30 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  40.95      39.76        
 31 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                40.05      39.99        
 32 Drummond, Jared     12 APEX-MR                40.69      40.12        
 33 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      40.18      40.38        
 34 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  38.98      40.76        
 35 Rose, Jayden        12 UN-MR                  39.70      40.88        
 36 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                41.19      41.72        
 37 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     45.44      41.89        
 38 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.41      42.29        
 39 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              44.00      43.21        
 40 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              41.94      44.14        
 41 Calderon, George    11 UN-MR                  42.36      44.26        
 42 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                45.09      44.61        
 43 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                   NT      45.07        
 44 Berreto, Samuel     11 UN-MR                  43.04      46.41        
 45 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  52.82      49.69        
 46 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                52.64      50.27        
 47 Moreno, Justin      11 UN-MR                  56.47      54.32        
 -- Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                50.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Bushati, Aldo       12 APEX-MR                36.14         NS        
 -- Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             52.00         NS        
 
Boys 11 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendell, Josh       15 Badger-MR           17:00.00   17:15.70         20  
                  27.82       58.09 (30.27)     1:29.14 (31.05)     2:00.43 (31.29)
        2:31.22 (30.79)     3:02.30 (31.08)     3:34.12 (31.82)     4:05.91 (31.79)
        4:37.65 (31.74)     5:08.64 (30.99)     5:39.82 (31.18)     6:11.83 (32.01)
        6:43.60 (31.77)     7:15.73 (32.13)     7:47.54 (31.81)     8:19.35 (31.81)
        8:50.64 (31.29)     9:22.20 (31.56)     9:54.01 (31.81)    10:25.73 (31.72)
       10:57.88 (32.15)    11:29.77 (31.89)    12:01.23 (31.46)    12:33.33 (32.10)
       13:05.25 (31.92)    13:37.19 (31.94)    14:08.88 (31.69)    14:40.39 (31.51)
       15:11.90 (31.51)    15:43.35 (31.45)    16:14.95 (31.60)    16:46.06 (31.11)
       17:15.70 (29.64)
  2 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR          17:15.06   17:33.38         17  
                  28.19       59.11 (30.92)     1:30.99 (31.88)     2:02.71 (31.72)
        2:33.97 (31.26)     3:05.89 (31.92)     3:38.11 (32.22)     4:10.32 (32.21)
        4:42.29 (31.97)     5:15.08 (32.79)     5:47.32 (32.24)     6:19.78 (32.46)
        6:52.00 (32.22)     7:23.78 (31.78)     7:56.41 (32.63)     8:28.70 (32.29)
        9:00.71 (32.01)     9:33.48 (32.77)    10:06.07 (32.59)    10:38.54 (32.47)
       11:10.75 (32.21)    11:43.24 (32.49)    12:15.23 (31.99)    12:47.21 (31.98)
       13:19.50 (32.29)    13:52.42 (32.92)    14:24.38 (31.96)    14:57.04 (32.66)
       15:29.56 (32.52)    16:01.77 (32.21)    16:32.24 (30.47)    17:04.13 (31.89)
       17:33.38 (29.25)
  3 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR          17:20.77   17:40.72         16  
                  27.74       59.08 (31.34)     1:31.41 (32.33)     2:04.06 (32.65)
        2:37.22 (33.16)     3:09.96 (32.74)     3:42.55 (32.59)     4:15.52 (32.97)
        4:48.22 (32.70)     5:21.17 (32.95)     5:54.15 (32.98)     6:26.83 (32.68)
        6:59.56 (32.73)     7:31.58 (32.02)     8:03.40 (31.82)     8:35.51 (32.11)
        9:07.43 (31.92)     9:39.22 (31.79)    10:11.34 (32.12)    10:43.49 (32.15)
       11:15.74 (32.25)    11:47.87 (32.13)    12:20.08 (32.21)    12:52.71 (32.63)
       13:25.21 (32.50)    13:57.71 (32.50)    14:30.28 (32.57)    15:02.56 (32.28)
       15:35.06 (32.50)    16:07.72 (32.66)    16:39.86 (32.14)    17:11.17 (31.31)
       17:40.72 (29.55)
  4 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR   18:45.55   17:43.43         15  
                  28.89     1:00.74 (31.85)     1:33.20 (32.46)     2:05.55 (32.35)
        2:37.81 (32.26)     3:10.25 (32.44)     3:43.22 (32.97)     4:15.43 (32.21)
        4:48.17 (32.74)     5:20.57 (32.40)     5:52.81 (32.24)     6:24.95 (32.14)
        6:57.59 (32.64)     7:30.16 (32.57)     8:02.19 (32.03)     8:34.46 (32.27)
        9:06.73 (32.27)     9:38.92 (32.19)    10:11.65 (32.73)    10:44.31 (32.66)
       11:16.55 (32.24)    11:48.92 (32.37)    12:21.82 (32.90)    12:54.05 (32.23)
       13:26.72 (32.67)    13:59.19 (32.47)    14:31.80 (32.61)    15:03.76 (31.96)
       15:36.05 (32.29)    16:08.43 (32.38)    16:41.18 (32.75)    17:12.58 (31.40)
       17:43.43 (30.85)
  5 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR  17:58.99   17:46.69         14  
                  27.84     1:00.51 (32.67)     1:32.18 (31.67)     2:04.42 (32.24)
        2:37.08 (32.66)     3:09.48 (32.40)     3:41.97 (32.49)     4:14.30 (32.33)
        4:46.74 (32.44)     5:19.91 (33.17)     5:52.40 (32.49)     6:24.37 (31.97)
        6:57.06 (32.69)     7:30.80 (33.74)     8:02.97 (32.17)     8:35.43 (32.46)
        9:07.96 (32.53)     9:40.69 (32.73)    10:13.07 (32.38)    10:46.14 (33.07)
       11:18.79 (32.65)    11:51.27 (32.48)    12:24.97 (33.70)    12:56.89 (31.92)
       13:30.04 (33.15)    14:02.42 (32.38)    14:35.45 (33.03)    15:08.81 (33.36)
       15:41.78 (32.97)    16:14.29 (32.51)    16:46.07 (31.78)    17:17.64 (31.57)
       17:46.69 (29.05)
  6 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR          19:30.00   18:11.69         13  
                  28.92     1:01.43 (32.51)     1:33.94 (32.51)     2:06.93 (32.99)
        2:39.98 (33.05)     3:13.01 (33.03)     3:46.04 (33.03)     4:18.63 (32.59)
        4:52.26 (33.63)     5:25.34 (33.08)     5:58.42 (33.08)     6:31.96 (33.54)
        7:05.72 (33.76)     7:39.52 (33.80)     8:13.03 (33.51)     8:46.97 (33.94)
        9:20.65 (33.68)     9:54.78 (34.13)    10:28.18 (33.40)    11:01.74 (33.56)
       11:35.40 (33.66)    12:08.25 (32.85)    12:41.78 (33.53)    13:15.40 (33.62)
       13:48.41 (33.01)    14:21.32 (32.91)    14:54.54 (33.22)    15:28.17 (33.63)
       16:00.66 (32.49)    16:34.20 (33.54)    17:07.08 (32.88)    17:39.75 (32.67)
       18:11.69 (31.94)
  7 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR   19:00.61   18:14.43         12  
                  29.19     1:01.47 (32.28)     1:34.19 (32.72)     2:07.08 (32.89)
        2:39.37 (32.29)     3:12.27 (32.90)     3:45.43 (33.16)     4:18.54 (33.11)
        4:50.95 (32.41)     5:23.93 (32.98)     5:57.50 (33.57)     6:30.91 (33.41)
        7:04.86 (33.95)     7:38.19 (33.33)     8:12.24 (34.05)     8:45.80 (33.56)
        9:19.49 (33.69)     9:53.25 (33.76)    10:26.81 (33.56)    11:00.41 (33.60)
       11:34.08 (33.67)    12:07.48 (33.40)    12:40.75 (33.27)    13:14.41 (33.66)
       13:47.92 (33.51)    14:20.99 (33.07)    14:54.42 (33.43)    15:28.18 (33.76)
       16:01.48 (33.30)    16:35.05 (33.57)    17:08.06 (33.01)    17:41.11 (33.05)
       18:14.43 (33.32)
  8 Rodriguez, Ian R    14 Manhattan Makos-MR  18:23.45   18:20.47         11  
                  28.94     1:01.22 (32.28)     1:34.53 (33.31)     2:07.92 (33.39)
        2:41.15 (33.23)     3:15.24 (34.09)     3:48.95 (33.71)     4:23.28 (34.33)
        4:57.04 (33.76)     5:30.88 (33.84)     6:04.58 (33.70)     6:38.09 (33.51)
        7:11.47 (33.38)     7:45.41 (33.94)     8:19.04 (33.63)     8:52.41 (33.37)
        9:26.06 (33.65)     9:59.67 (33.61)    10:33.00 (33.33)    11:06.63 (33.63)
       11:40.19 (33.56)    12:14.21 (34.02)    12:48.11 (33.90)    13:20.89 (32.78)
       13:55.00 (34.11)    14:29.01 (34.01)    15:02.71 (33.70)    15:36.15 (33.44)
       16:09.59 (33.44)    16:43.33 (33.74)    17:16.74 (33.41)    17:49.90 (33.16)
       18:20.47 (30.57)
  9 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR   19:49.41   18:49.62          9  
                  30.31     1:03.24 (32.93)     1:36.56 (33.32)     2:10.71 (34.15)
        2:45.01 (34.30)     3:19.44 (34.43)     3:54.03 (34.59)     4:28.56 (34.53)
        5:03.10 (34.54)     5:37.57 (34.47)     6:11.89 (34.32)     6:45.95 (34.06)
        7:20.66 (34.71)     7:55.12 (34.46)     8:29.61 (34.49)     9:03.56 (33.95)
        9:37.79 (34.23)    10:12.25 (34.46)    10:46.95 (34.70)    11:21.96 (35.01)
       11:57.20 (35.24)    12:32.00 (34.80)    13:06.24 (34.24)    13:40.97 (34.73)
       14:15.49 (34.52)    14:50.15 (34.66)    15:24.56 (34.41)    15:59.13 (34.57)
       16:33.74 (34.61)    17:07.68 (33.94)    17:42.54 (34.86)    18:16.85 (34.31)
       18:49.62 (32.77)
 10 Kim, Harris         16 Phoenix-MR          17:50.77   18:51.95          7  
                  29.78     1:02.23 (32.45)     1:35.76 (33.53)     2:09.60 (33.84)
        2:43.12 (33.52)     3:16.79 (33.67)     3:50.88 (34.09)     4:25.21 (34.33)
        4:59.53 (34.32)     5:34.21 (34.68)     6:08.54 (34.33)     6:43.08 (34.54)
        7:17.59 (34.51)     7:52.62 (35.03)     8:27.47 (34.85)     9:02.38 (34.91)
        9:37.15 (34.77)    10:12.24 (35.09)    10:47.43 (35.19)    11:22.53 (35.10)
       11:57.20 (34.67)    12:32.04 (34.84)    13:06.71 (34.67)    13:41.70 (34.99)
       14:16.60 (34.90)    14:51.62 (35.02)    15:27.00 (35.38)    16:02.38 (35.38)
       16:37.38 (35.00)    17:12.33 (34.95)    17:47.21 (34.88)    18:20.56 (33.35)
       18:51.95 (31.39)
 11 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR           19:00.00   18:53.47          6  
                  28.66     1:00.49 (31.83)     1:33.34 (32.85)     2:06.86 (33.52)
        2:40.93 (34.07)     3:15.42 (34.49)     3:49.48 (34.06)     4:24.07 (34.59)
        4:58.79 (34.72)     5:33.32 (34.53)     6:08.36 (35.04)     6:43.42 (35.06)
        7:18.55 (35.13)     7:53.65 (35.10)     8:28.90 (35.25)     9:03.95 (35.05)
        9:39.00 (35.05)    10:13.91 (34.91)    10:49.39 (35.48)    11:24.10 (34.71)
       11:59.08 (34.98)    12:33.78 (34.70)    13:08.90 (35.12)    13:43.99 (35.09)
       14:19.47 (35.48)    14:54.50 (35.03)    15:29.99 (35.49)    16:04.71 (34.72)
       16:39.08 (34.37)    17:13.23 (34.15)    17:47.47 (34.24)    18:21.19 (33.72)
       18:53.47 (32.28)
 12 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR          20:00.00   19:30.81          5  
                  30.57     1:05.34 (34.77)     1:40.52 (35.18)     2:16.78 (36.26)
        2:52.40 (35.62)     3:28.53 (36.13)                             4:40.62 ( )
        5:15.51 (34.89)     5:51.08 (35.57)     6:27.08 (36.00)     7:03.00 (35.92)
        7:38.89 (35.89)     8:14.91 (36.02)     8:51.06 (36.15)     9:26.97 (35.91)
                               10:38.56 ( )    11:14.65 (36.09)    11:49.92 (35.27)
       12:26.12 (36.20)    13:02.19 (36.07)    13:38.27 (36.08)    14:14.19 (35.92)
       14:50.06 (35.87)    15:25.72 (35.66)    16:00.50 (34.78)    16:36.55 (36.05)
       17:12.33 (35.78)    17:48.07 (35.74)    18:24.18 (36.11)    18:59.47 (35.29)
       19:30.81 (31.34)
 13 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR   20:32.44   19:41.83          4  
                  31.48     1:05.38 (33.90)     1:40.04 (34.66)     2:14.95 (34.91)
        2:50.34 (35.39)     3:25.72 (35.38)     4:01.36 (35.64)     4:36.95 (35.59)
        5:12.26 (35.31)     5:48.92 (36.66)     6:25.07 (36.15)     7:00.81 (35.74)
        7:36.31 (35.50)     8:11.59 (35.28)     8:47.01 (35.42)     9:23.96 (36.95)
       10:00.71 (36.75)    10:37.53 (36.82)    11:14.69 (37.16)    11:51.25 (36.56)
       12:27.85 (36.60)    13:04.56 (36.71)    13:41.39 (36.83)    14:18.03 (36.64)
       14:55.69 (37.66)    15:32.81 (37.12)    16:10.44 (37.63)    16:48.16 (37.72)
       17:24.77 (36.61)    18:00.40 (35.63)    18:35.50 (35.10)    19:09.24 (33.74)
       19:41.83 (32.59)
 14 Targett, Matt S     28 NYAC-MR                   NT   19:48.39          3  
                  23.25       48.05 (24.80)     1:34.59 (46.54)     2:14.67 (40.08)
        2:53.27 (38.60)     3:30.95 (37.68)     4:07.93 (36.98)     4:43.28 (35.35)
        5:19.96 (36.68)     5:56.50 (36.54)     6:34.17 (37.67)     7:11.55 (37.38)
        7:49.00 (37.45)     8:26.47 (37.47)     9:02.31 (35.84)     9:39.94 (37.63)
       10:17.52 (37.58)    10:54.73 (37.21)    11:30.74 (36.01)    12:08.96 (38.22)
       12:45.60 (36.64)    13:21.50 (35.90)    13:57.19 (35.69)    14:34.09 (36.90)
       15:11.38 (37.29)    15:45.87 (34.49)    16:22.38 (36.51)    16:57.82 (35.44)
       17:32.89 (35.07)                            18:45.48 ( )    19:17.78 (32.30)
       19:48.39 (30.61)
 15 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR          21:00.00   19:53.86          2  
                  30.36     1:04.16 (33.80)     1:39.67 (35.51)     2:15.79 (36.12)
        2:52.14 (36.35)     3:28.31 (36.17)     4:05.57 (37.26)     4:42.85 (37.28)
        5:19.18 (36.33)     5:55.69 (36.51)     6:32.77 (37.08)     7:09.65 (36.88)
        7:46.82 (37.17)     8:24.13 (37.31)     9:01.62 (37.49)     9:38.95 (37.33)
       10:16.49 (37.54)    10:52.89 (36.40)    11:29.58 (36.69)    12:06.70 (37.12)
       12:43.09 (36.39)    13:19.65 (36.56)    13:56.29 (36.64)    14:33.44 (37.15)
       15:10.22 (36.78)    15:47.38 (37.16)    16:23.92 (36.54)    17:00.45 (36.53)
       17:36.33 (35.88)    18:12.53 (36.20)    18:47.98 (35.45)    19:22.16 (34.18)
       19:53.86 (31.70)
 16 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR          21:00.00   20:10.80          1  
                  31.61     1:07.65 (36.04)     1:44.35 (36.70)     2:20.37 (36.02)
        2:56.71 (36.34)     3:32.85 (36.14)     4:08.79 (35.94)     4:45.32 (36.53)
        5:22.22 (36.90)     5:58.95 (36.73)     6:35.73 (36.78)     7:12.71 (36.98)
        7:49.86 (37.15)     8:26.62 (36.76)     9:03.63 (37.01)     9:40.92 (37.29)
       10:17.38 (36.46)    10:54.11 (36.73)    11:31.23 (37.12)    12:08.76 (37.53)
       12:45.98 (37.22)    13:23.08 (37.10)    14:00.57 (37.49)    14:37.48 (36.91)
       15:14.51 (37.03)    15:51.94 (37.43)    16:29.37 (37.43)    17:06.51 (37.14)
       17:43.38 (36.87)    18:20.93 (37.55)    18:58.90 (37.97)    19:35.21 (36.31)
       20:10.80 (35.59)
 17 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR   19:55.15   20:15.15        
                  31.76     1:06.22 (34.46)     1:40.94 (34.72)     2:16.22 (35.28)
        2:51.77 (35.55)     3:28.05 (36.28)     4:04.31 (36.26)     4:41.01 (36.70)
        5:18.19 (37.18)     5:55.44 (37.25)     6:32.80 (37.36)     7:10.44 (37.64)
        7:48.31 (37.87)     8:24.52 (36.21)     9:01.89 (37.37)     9:38.57 (36.68)
       10:15.27 (36.70)    10:52.72 (37.45)    11:29.27 (36.55)    12:05.77 (36.50)
       12:43.95 (38.18)    13:22.43 (38.48)    14:00.31 (37.88)    14:38.51 (38.20)
       15:16.50 (37.99)    15:53.52 (37.02)    16:31.32 (37.80)    17:09.61 (38.29)
       17:47.06 (37.45)    18:24.78 (37.72)    19:02.79 (38.01)    19:39.55 (36.76)
       20:15.15 (35.60)
 18 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR          21:00.00   20:55.40        
                  30.26     1:05.70 (35.44)     1:42.23 (36.53)     2:19.56 (37.33)
        2:56.93 (37.37)     3:33.85 (36.92)     4:11.12 (37.27)     4:49.52 (38.40)
        5:27.52 (38.00)     6:04.57 (37.05)     6:42.56 (37.99)     7:20.68 (38.12)
        7:59.08 (38.40)     8:37.48 (38.40)     9:15.66 (38.18)     9:54.18 (38.52)
       10:32.84 (38.66)    11:11.40 (38.56)    11:49.87 (38.47)    12:28.16 (38.29)
       13:06.46 (38.30)    13:44.34 (37.88)    14:23.02 (38.68)    15:01.16 (38.14)
       15:39.32 (38.16)    16:16.72 (37.40)    16:54.04 (37.32)    17:31.84 (37.80)
       18:08.50 (36.66)    18:46.75 (38.25)    19:23.12 (36.37)    19:56.51 (33.39)
       20:55.40 (58.89)
 19 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR          23:00.00   21:47.32        
                  30.68     1:05.63 (34.95)     1:42.51 (36.88)     2:20.39 (37.88)
        2:59.38 (38.99)     3:38.43 (39.05)     4:18.69 (40.26)     4:59.20 (40.51)
        5:39.96 (40.76)     6:20.28 (40.32)     7:00.95 (40.67)     7:41.29 (40.34)
        8:21.71 (40.42)     9:02.05 (40.34)     9:42.14 (40.09)    10:22.29 (40.15)
       11:03.26 (40.97)    11:44.89 (41.63)    12:24.46 (39.57)    13:04.44 (39.98)
       13:44.86 (40.42)    14:25.24 (40.38)    15:05.87 (40.63)    15:46.84 (40.97)
       16:28.02 (41.18)    17:08.34 (40.32)    17:49.13 (40.79)    18:30.55 (41.42)
       19:10.54 (39.99)    19:50.87 (40.33)    20:32.09 (41.22)    21:12.67 (40.58)
       21:47.32 (34.65)
 20 Quinones, Luca M    11 Badger-MR                 NT   22:15.74        
                  34.84     1:15.23 (40.39)     1:56.02 (40.79)     2:37.67 (41.65)
        3:18.87 (41.20)     4:00.67 (41.80)     4:41.97 (41.30)     5:23.64 (41.67)
        6:05.71 (42.07)     6:47.36 (41.65)     7:28.43 (41.07)     8:09.32 (40.89)
        8:50.42 (41.10)     9:31.34 (40.92)    10:12.19 (40.85)    10:53.02 (40.83)
       11:33.69 (40.67)    12:13.91 (40.22)    12:54.71 (40.80)    13:34.67 (39.96)
       14:15.18 (40.51)    14:55.74 (40.56)    15:36.65 (40.91)    16:17.70 (41.05)
       16:58.92 (41.22)    17:40.33 (41.41)    18:21.71 (41.38)    19:02.35 (40.64)
       19:42.08 (39.73)    20:21.19 (39.11)    21:01.15 (39.96)    21:40.37 (39.22)
       22:15.74 (35.37)
 21 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR          21:45.00   22:25.04        
                  31.82     1:07.49 (35.67)     1:46.07 (38.58)     2:25.68 (39.61)
        3:06.70 (41.02)     3:47.13 (40.43)     4:26.95 (39.82)     5:08.07 (41.12)
        5:49.06 (40.99)     6:29.98 (40.92)     7:11.14 (41.16)     7:52.56 (41.42)
        8:33.76 (41.20)     9:15.29 (41.53)     9:57.01 (41.72)    10:38.49 (41.48)
       11:20.23 (41.74)    12:01.74 (41.51)    12:43.71 (41.97)    13:25.28 (41.57)
       14:08.10 (42.82)    14:50.08 (41.98)    15:32.01 (41.93)    16:13.94 (41.93)
       16:55.80 (41.86)    17:37.74 (41.94)    18:19.98 (42.24)    19:03.00 (43.02)
       19:45.81 (42.81)    20:27.58 (41.77)    21:09.86 (42.28)    21:50.93 (41.07)
       22:25.04 (34.11)
 22 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR              25:46.31   24:39.53        
                  42.21     1:29.44 (47.23)     2:14.29 (44.85)     2:59.18 (44.89)
        3:44.89 (45.71)     4:28.97 (44.08)     5:14.87 (45.90)     6:00.52 (45.65)
        6:46.54 (46.02)     7:30.52 (43.98)     8:15.04 (44.52)     9:00.03 (44.99)
        9:44.90 (44.87)    10:29.89 (44.99)    11:14.50 (44.61)    11:59.66 (45.16)
       12:45.75 (46.09)    13:30.15 (44.40)    14:15.67 (45.52)    15:00.78 (45.11)
       15:45.37 (44.59)    16:30.51 (45.14)    17:15.67 (45.16)    18:00.85 (45.18)
       18:47.06 (46.21)    19:31.71 (44.65)    20:16.97 (45.26)    21:02.16 (45.19)
       21:46.72 (44.56)    22:31.80 (45.08)    23:15.60 (43.80)    23:59.49 (43.89)
       24:39.53 (40.04)
 -- Brady, Sean E       13 Phoenix-MR          23:00.00         NS        
 
Boys 11 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bravo, David D      15 Badger-MR            4:16.43    4:22.03         20  
                  29.28     1:01.47 (32.19)     1:34.51 (33.04)     2:06.53 (32.02)
        2:44.05 (37.52)     3:21.59 (37.54)     3:52.34 (30.75)     4:22.03 (29.69)
  2 Stewart, David C    16 Badger-MR            4:19.58    4:26.91         17  
                  27.21       59.08 (31.87)     1:34.76 (35.68)     2:11.09 (36.33)
        2:49.50 (38.41)     3:29.22 (39.72)     4:00.34 (31.12)     4:26.91 (26.57)
  3 Mukudai, Reo        17 Badger-MR            4:13.19    4:27.18         16  
                  27.35       58.87 (31.52)     1:33.58 (34.71)     2:08.05 (34.47)
        2:47.50 (39.45)     3:26.89 (39.39)     3:57.30 (30.41)     4:27.18 (29.88)
  4 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR           4:32.77    4:32.88         15  
                  28.15     1:00.33 (32.18)     1:34.79 (34.46)     2:09.46 (34.67)
        2:47.94 (38.48)     3:28.15 (40.21)     4:00.62 (32.47)     4:32.88 (32.26)
  5 Hendell, Josh       15 Badger-MR            4:23.46    4:34.56         14  
                  30.75     1:03.95 (33.20)     1:40.19 (36.24)                    
            2:53.80 ( )     3:32.83 (39.03)     4:04.32 (31.49)     4:34.56 (30.24)
  6 Magee, Dylan P      17 Phoenix-MR           4:23.77    4:34.58         13  
                  28.63     1:02.56 (33.93)     1:37.77 (35.21)     2:13.24 (35.47)
        2:51.10 (37.86)     3:29.72 (38.62)     4:02.74 (33.02)     4:34.58 (31.84)
  7 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached           4:26.71    4:35.67         12  
                  29.58     1:03.55 (33.97)     1:39.03 (35.48)     2:13.88 (34.85)
        2:53.71 (39.83)     3:34.14 (40.43)     4:05.30 (31.16)     4:35.67 (30.37)
  8 Wong, Phil          14 Phoenix-MR           5:00.00    4:38.56         11  
                  29.15     1:03.58 (34.43)     1:38.72 (35.14)     2:13.67 (34.95)
        2:53.63 (39.96)     3:33.57 (39.94)     4:07.04 (33.47)     4:38.56 (31.52)
  9 Kim, Harris         16 Phoenix-MR           4:35.77    4:38.90          9  
                  27.67     1:00.13 (32.46)     1:36.87 (36.74)     2:13.78 (36.91)
        2:54.66 (40.88)     3:35.85 (41.19)     4:08.25 (32.40)     4:38.90 (30.65)
 10 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           4:53.05    4:45.56          7  
                  28.69     1:03.86 (35.17)     1:39.72 (35.86)     2:16.12 (36.40)
                                3:40.58 ( )   4:45.56 (1:04.98)                    
 11 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR           4:48.05    4:45.69          6  
                  28.86     1:02.64 (33.78)     1:38.39 (35.75)     2:12.78 (34.39)
        2:58.73 (45.95)     3:44.14 (45.41)     4:15.91 (31.77)     4:45.69 (29.78)
 12 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    4:38.11    4:45.90          5  
                  29.80     1:03.74 (33.94)     1:43.06 (39.32)     2:20.40 (37.34)
        3:01.94 (41.54)     3:42.92 (40.98)     4:15.25 (32.33)     4:45.90 (30.65)
 13 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            4:59.73    4:48.69          4  
                  29.12     1:02.83 (33.71)     1:37.79 (34.96)     2:12.34 (34.55)
        3:01.03 (48.69)     3:47.39 (46.36)     4:18.69 (31.30)     4:48.69 (30.00)
 14 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    4:47.11    4:49.34          3  
                  29.47     1:04.79 (35.32)     1:42.28 (37.49)     2:18.84 (36.56)
        3:03.24 (44.40)     3:47.24 (44.00)     4:19.22 (31.98)     4:49.34 (30.12)
 15 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    4:50.76    4:49.43          2  
                  32.72     1:09.26 (36.54)     1:46.23 (36.97)     2:22.33 (36.10)
        3:03.07 (40.74)     3:44.32 (41.25)     4:17.13 (32.81)     4:49.43 (32.30)
 16 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    4:56.45    4:51.54          1  
                  30.25     1:07.58 (37.33)     1:45.86 (38.28)     2:23.45 (37.59)
        3:04.46 (41.01)     3:45.51 (41.05)     4:19.70 (34.19)     4:51.54 (31.84)
 17 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            5:08.83    4:52.29        
                  28.41     1:01.79 (33.38)     1:40.25 (38.46)     2:17.90 (37.65)
        3:03.18 (45.28)     3:49.66 (46.48)     4:22.07 (32.41)     4:52.29 (30.22)
 18 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           4:56.83    4:53.60        
                  29.40     1:04.86 (35.46)     1:42.58 (37.72)     2:19.82 (37.24)
        3:02.33 (42.51)     3:44.57 (42.24)     4:19.21 (34.64)     4:53.60 (34.39)
 19 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    5:04.91    4:57.51        
                  30.91     1:06.81 (35.90)     1:45.36 (38.55)     2:24.58 (39.22)
        3:07.55 (42.97)     3:50.68 (43.13)     4:24.38 (33.70)     4:57.51 (33.13)
 20 Zayit, Orry M       13 LIAC-MR              4:58.35    4:59.14        
                  31.42     1:09.00 (37.58)     1:48.59 (39.59)     2:27.98 (39.39)
        3:10.32 (42.34)     3:52.98 (42.66)     4:26.49 (33.51)     4:59.14 (32.65)
 21 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR           5:05.53    5:03.73        
                  32.54     1:10.21 (37.67)     1:48.19 (37.98)     2:26.39 (38.20)
        3:12.18 (45.79)     3:57.40 (45.22)     4:31.15 (33.75)     5:03.73 (32.58)
 22 Mukudai, Rui        13 Badger-MR            5:06.55    5:05.27        
                  30.75     1:07.29 (36.54)     1:44.49 (37.20)     2:23.43 (38.94)
        3:10.46 (47.03)     3:57.76 (47.30)     4:32.26 (34.50)     5:05.27 (33.01)
 23 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           5:30.00    5:12.01        
                  30.92     1:07.78 (36.86)     1:49.05 (41.27)     2:29.55 (40.50)
        3:16.17 (46.62)     4:02.67 (46.50)     4:39.02 (36.35)     5:12.01 (32.99)
 24 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           5:30.00    5:13.01        
                  31.53     1:10.22 (38.69)     1:52.15 (41.93)     2:34.09 (41.94)
        3:19.16 (45.07)     4:04.89 (45.73)     4:40.45 (35.56)     5:13.01 (32.56)
 25 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR    5:02.48    5:20.49        
                  32.27     1:11.75 (39.48)     1:51.60 (39.85)     2:32.44 (40.84)
        3:19.58 (47.14)     4:07.45 (47.87)     4:44.12 (36.67)     5:20.49 (36.37)
 26 Buchen, Kasper G    11 LIAC-MR              5:30.00    5:23.84        
                  34.57     1:15.86 (41.29)     1:57.73 (41.87)     2:38.15 (40.42)
        3:25.89 (47.74)     4:13.78 (47.89)     4:48.84 (35.06)     5:23.84 (35.00)
 27 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           5:35.77    5:34.77        
                  37.35     1:22.48 (45.13)     2:03.32 (40.84)     2:43.79 (40.47)
        3:33.31 (49.52)     4:21.39 (48.08)     4:58.41 (37.02)     5:34.77 (36.36)
 28 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           5:44.40    5:38.37        
                  35.45                                                            
            3:37.89 ( )   5:38.37 (2:00.48)                                        
 29 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           5:43.77    5:44.24        
                  37.10     1:23.02 (45.92)     2:03.51 (40.49)     2:44.29 (40.78)
        3:36.49 (52.20)     4:28.45 (51.96)     5:06.52 (38.07)     5:44.24 (37.72)
 30 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           6:45.00    5:53.19        
                  35.81     1:22.22 (46.41)     2:06.54 (44.32)     2:49.35 (42.81)
        3:41.64 (52.29)     4:35.17 (53.53)     5:15.62 (40.45)     5:53.19 (37.57)
 31 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           5:45.77    5:54.33        
                  37.51     1:28.48 (50.97)     2:13.89 (45.41)     2:58.14 (44.25)
        3:48.30 (50.16)     4:41.33 (53.03)     5:18.69 (37.36)     5:54.33 (35.64)
 -- Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           6:00.00         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  32.98     1:13.55 (40.57)     1:56.42 (42.87)     2:39.20 (42.78)
        3:24.50 (45.30)     4:10.91 (46.41)     4:49.44 (38.53)          DQ (34.69)
 -- Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR            3:53.93         NS        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR              21.95      22.19 METS    20  
  2 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              21.70      22.21 METS    17  
  3 Kim, Harris         16 Phoenix-MR             23.15      23.34         16  
  4 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                23.65      23.42         15  
  5 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR             21.55      23.54         14  
  6 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR             22.97      23.69         13  
  7 Flannery, Jim J     23 NYAC-MR                23.14      23.99         12  
  8 Hendell, Josh       15 Badger-MR              23.72      24.06         11  
  9 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached             23.35      24.20          9  
 10 Bravo, David D      15 Badger-MR              23.89      24.32          6.5
 10 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              24.41      24.32          6.5
 12 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              24.67      24.37          5  
 13 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR             24.07      24.54          4  
 14 Wong, Phil          14 Phoenix-MR             25.33      24.67          3  
 15 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR             25.80      25.08          2  
 16 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR             25.33      25.11          1  
 17 Gagliardi, Thomas   14 HVD-MR                 26.43      25.57        
 18 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              25.30      25.77        
 19 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR             25.88      25.79        
 20 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR             25.86      26.20        
 21 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR             26.57      26.52        
 22 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 27.09      26.78        
 22 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR             25.81      26.78        
 24 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR      28.92      26.93        
 25 Eforo, John T       14 GAEL-MR                27.08      27.32        
 26 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR             29.33      28.53        
 27 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR             29.61      28.94        
 28 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                29.34      29.00        
 29 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR             29.00      29.07        
 30 Buchen, Kasper G    11 LIAC-MR                29.46      29.68        
 31 Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR             30.34      30.39        
 32 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             29.47      30.49        
 33 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                32.71      31.53        
 34 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             31.29      32.03        
 35 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR                31.86      32.74        
 36 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              33.86      33.26        
 37 Campanile, John A    9 GAEL-MR                33.90      33.64        
 -- Seibold, Finn J     12 Badger-MR              29.00         NS        
 -- Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             34.72         NS        
 -- Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                20.98         NS        
 -- Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                32.11         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR              47.00      47.78 METS    20  
                  23.12       47.78 (24.66)                                        
  2 Kelly, Brian A      27 NYAC-MR                48.00      47.86 METS    17  
                  22.55       47.86 (25.31)                                        
  3 Targett, Matt S     28 NYAC-MR                45.50      48.05 METS    16  
  4 Valdivieso, Juan P  32 NYAC-MR                48.50      49.14 METS    15  
                  23.92       49.14 (25.22)                                        
  5 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR             48.42      49.62 METS    14  
                  23.46       49.62 (26.16)                                        
  6 Smit, Alex A        23 NYAC-MR                46.39      50.65         13  
                  23.64       50.65 (27.01)                                        
  7 Hendell, Josh       15 Badger-MR              52.53      51.35         12  
                  24.85       51.35 (26.50)                                        
  8 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              46.65      51.81         11  
                  24.20       51.81 (27.61)                                        
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                51.50      51.89          9  
                  24.75       51.89 (27.14)                                        
 10 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached             51.70      52.34          7  
                  24.64       52.34 (27.70)                                        
 11 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR             51.75      53.04          6  
                  25.27       53.04 (27.77)                                        
 12 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              53.69      53.32          5  
                  25.60       53.32 (27.72)                                        
 13 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              53.90      53.83          4  
                  26.15       53.83 (27.68)                                        
 14 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              53.41      54.19          3  
                  25.78       54.19 (28.41)                                        
 15 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR              56.00      54.33          2  
                  26.58       54.33 (27.75)                                        
 16 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR                 55.86      54.49          1  
                  25.31       54.49 (29.18)                                        
 17 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR             54.40      54.96        
                  25.88       54.96 (29.08)                                        
 18 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 56.82      56.54        
                  26.36       56.54 (30.18)                                        
 19 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR             58.89      57.02        
                  27.56       57.02 (29.46)                                        
 20 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR             56.27      57.89        
                  27.62       57.89 (30.27)                                        
 21 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR             57.80      58.41        
                  27.83       58.41 (30.58)                                        
 22 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR             58.91      58.70        
                  28.21       58.70 (30.49)                                        
 23 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR      58.82      59.11        
                  28.32       59.11 (30.79)                                        
 24 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 59.78      59.68        
                  28.49       59.68 (31.19)                                        
 25 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:00.24    1:00.14        
                  28.30     1:00.14 (31.84)                                        
 26 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR              1:03.98    1:00.45        
                  29.26     1:00.45 (31.19)                                        
 27 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR                 59.26    1:00.60        
                  28.33     1:00.60 (32.27)                                        
 28 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR           1:04.17    1:01.66        
                  29.05     1:01.66 (32.61)                                        
 29 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:14.56    1:04.37        
                  30.39     1:04.37 (33.98)                                        
 30 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:06.47    1:04.44        
                  30.25     1:04.44 (34.19)                                        
 31 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR              1:10.05    1:04.48        
                  29.95     1:04.48 (34.53)                                        
 32 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           1:05.65    1:05.22        
                  30.76     1:05.22 (34.46)                                        
 33 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           1:05.79    1:05.68        
                  31.19     1:05.68 (34.49)                                        
 34 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:07.81    1:06.82        
                  31.53     1:06.82 (35.29)                                        
 35 Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR           1:08.60    1:07.75        
                  32.19     1:07.75 (35.56)                                        
 36 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:08.83    1:09.71        
                  33.03     1:09.71 (36.68)                                        
 37 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              1:14.25    1:10.43        
 38 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           1:08.02    1:10.46        
                  32.75     1:10.46 (37.71)                                        
 39 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:13.08    1:11.50        
                  34.38     1:11.50 (37.12)                                        
 40 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:12.51    1:11.97        
                  33.40     1:11.97 (38.57)                                        
 41 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:16.78    1:16.93        
                  35.92     1:16.93 (41.01)                                        
 42 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR           1:22.16    1:17.79        
                  35.88     1:17.79 (41.91)                                        
 43 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR            1:20.84    1:20.44        
                  37.83     1:20.44 (42.61)                                        
 44 Watson, Lanar       16 CAS-MR               1:20.04    1:25.35        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR              1:43.80    1:46.79 METS    20  
                  25.21       52.70 (27.49)     1:20.01 (27.31)     1:46.79 (26.78)
  2 Valdivieso, Juan P  32 NYAC-MR              1:45.00    1:47.77 METS    17  
                  25.77       53.04 (27.27)     1:20.34 (27.30)     1:47.77 (27.43)
  3 Needham, Dan        18 Badger-MR            1:45.12    1:49.64 METS    16  
                  25.60       53.55 (27.95)     1:21.96 (28.41)     1:49.64 (27.68)
  4 Hendell, Josh       15 Badger-MR            1:50.29    1:51.62         15  
                  25.91       53.94 (28.03)     1:22.58 (28.64)     1:51.62 (29.04)
  5 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR           1:52.08    1:53.86         14  
                  25.34       53.84 (28.50)     1:23.70 (29.86)     1:53.86 (30.16)
  6 Freeman, John T     14 GAEL-MR              1:50.24    1:54.05         13  
                  26.00       54.84 (28.84)     1:24.63 (29.79)     1:54.05 (29.42)
  7 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            1:58.49    1:55.01         12  
                  26.20       54.83 (28.63)     1:25.24 (30.41)     1:55.01 (29.77)
  8 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR           1:54.61    1:55.45         11  
                  26.76       56.77 (30.01)     1:26.69 (29.92)     1:55.45 (28.76)
  9 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR              1:55.51    1:55.85          9  
                  26.24       54.57 (28.33)     1:24.94 (30.37)     1:55.85 (30.91)
 10 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:56.04    1:55.90          7  
                  26.15       55.30 (29.15)     1:26.25 (30.95)     1:55.90 (29.65)
 11 Woolley, Zach E     16 HVD-MR               2:04.21    1:56.39          6  
                  26.60   1:56.39 (1:29.79)                                        
 12 San Martin, Nico G  15 SPAR-MR              1:56.31    1:56.42          5  
                  26.64       55.78 (29.14)     1:26.41 (30.63)     1:56.42 (30.01)
 13 Kim, Harris         16 Phoenix-MR           1:53.88    1:56.60          4  
                  25.78       55.47 (29.69)     1:26.37 (30.90)     1:56.60 (30.23)
 14 Chen, Ting          13 HVD-MR               2:03.22    1:57.46          3  
                  26.85       56.43 (29.58)     1:26.90 (30.47)     1:57.46 (30.56)
 15 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    2:01.24    1:59.53          2  
                  27.11       57.84 (30.73)     1:29.62 (31.78)     1:59.53 (29.91)
 16 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:52.28    1:59.80          1  
                  26.05       56.06 (30.01)     1:27.50 (31.44)     1:59.80 (32.30)
 17 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    2:01.03    1:59.87        
                  27.68       58.11 (30.43)     1:29.20 (31.09)     1:59.87 (30.67)
 18 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    1:59.72    1:59.89        
                  27.38       57.75 (30.37)     1:28.95 (31.20)     1:59.89 (30.94)
 19 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            2:00.59    2:00.27        
                  26.59       56.65 (30.06)     1:28.96 (32.31)     2:00.27 (31.31)
 20 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:01.20    2:00.28        
                  28.57     1:00.18 (31.61)     1:30.62 (30.44)     2:00.28 (29.66)
 21 Magee, Dylan P      17 Phoenix-MR           1:58.74    2:00.29        
                  26.12       56.15 (30.03)     1:27.74 (31.59)     2:00.29 (32.55)
 22 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:10.23    2:01.43        
                  27.51       58.00 (30.49)     1:29.71 (31.71)     2:01.43 (31.72)
 23 Alef, Chadd T       14 Manhattan Makos-MR   2:00.12    2:02.13        
                  27.33       57.99 (30.66)     1:30.36 (32.37)     2:02.13 (31.77)
 24 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    2:03.20    2:02.36        
                  28.66       59.95 (31.29)     1:31.44 (31.49)     2:02.36 (30.92)
 25 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    2:00.61    2:02.50        
                  27.71       59.03 (31.32)     1:30.99 (31.96)     2:02.50 (31.51)
 26 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               2:07.95    2:02.75        
                  26.49       57.08 (30.59)     1:30.12 (33.04)     2:02.75 (32.63)
 27 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              2:11.26    2:03.42        
                  27.70       59.03 (31.33)     1:31.38 (32.35)     2:03.42 (32.04)
 28 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:00.08    2:03.59        
                  28.55       59.83 (31.28)     1:31.83 (32.00)     2:03.59 (31.76)
 29 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:03.93    2:03.74        
                  28.12       59.38 (31.26)     1:31.66 (32.28)     2:03.74 (32.08)
 30 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:00.00    2:03.76        
                  28.11       59.49 (31.38)     1:31.75 (32.26)     2:03.76 (32.01)
 31 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:06.79    2:04.31        
                  27.37       57.98 (30.61)     1:30.73 (32.75)     2:04.31 (33.58)
 32 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              2:04.16    2:05.43        
                  28.01       59.41 (31.40)     1:32.66 (33.25)     2:05.43 (32.77)
 33 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:05.39    2:05.67        
                  28.91     1:00.63 (31.72)     1:33.14 (32.51)     2:05.67 (32.53)
 34 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:06.23    2:06.19        
                  28.31     1:00.59 (32.28)     1:34.02 (33.43)     2:06.19 (32.17)
 35 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:06.82    2:06.36        
                  27.42       58.83 (31.41)     1:32.73 (33.90)     2:06.36 (33.63)
 36 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    2:11.07    2:06.57        
                  28.73     1:01.26 (32.53)     1:34.77 (33.51)     2:06.57 (31.80)
 37 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:11.14    2:07.33        
                  28.84     1:00.91 (32.07)     1:34.40 (33.49)     2:07.33 (32.93)
 38 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           2:06.21    2:07.47        
                  29.04     1:02.26 (33.22)     1:35.58 (33.32)     2:07.47 (31.89)
 39 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:13.38    2:07.69        
                  28.96     1:01.25 (32.29)     1:35.24 (33.99)     2:07.69 (32.45)
 40 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   2:11.42    2:08.47        
                  29.74     1:02.29 (32.55)     1:36.21 (33.92)     2:08.47 (32.26)
 41 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              2:07.91    2:08.78        
                  28.71     1:00.91 (32.20)     1:34.56 (33.65)     2:08.78 (34.22)
 42 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           2:07.58    2:09.37        
                  29.02     1:02.59 (33.57)     1:35.95 (33.36)     2:09.37 (33.42)
 43 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               2:21.79    2:10.31        
                  28.50     1:01.46 (32.96)     1:36.04 (34.58)     2:10.31 (34.27)
 44 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR    2:07.43    2:10.69        
                  29.53     1:02.67 (33.14)     1:36.31 (33.64)     2:10.69 (34.38)
 45 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:14.87    2:10.84        
                  30.01     1:03.05 (33.04)     1:37.49 (34.44)     2:10.84 (33.35)
 46 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:04.89    2:11.36        
                  28.30     1:02.00 (33.70)     1:37.64 (35.64)     2:11.36 (33.72)
 47 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR               2:24.70    2:16.01        
                  28.85     1:02.93 (34.08)     1:39.63 (36.70)     2:16.01 (36.38)
 48 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           2:17.42    2:16.12        
                  29.37     1:03.71 (34.34)     1:40.42 (36.71)     2:16.12 (35.70)
 49 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:16.45    2:16.34        
                  29.73                             1:40.16 ( )     2:16.34 (36.18)
 50 Medina, Milton D    16 APEX-MR              2:27.98    2:17.86        
                  31.01     1:05.91 (34.90)     1:43.28 (37.37)     2:17.86 (34.58)
 51 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   2:30.96    2:18.59        
                  30.76     1:05.67 (34.91)     1:42.14 (36.47)     2:18.59 (36.45)
 52 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:18.55    2:18.98        
                  30.62     1:06.30 (35.68)     1:43.55 (37.25)     2:18.98 (35.43)
 53 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           2:22.92    2:19.16        
                  31.36     1:07.15 (35.79)     1:43.91 (36.76)     2:19.16 (35.25)
 54 Koenig, Ian T       14 HVD-MR               2:27.86    2:19.29        
                  30.14     1:05.29 (35.15)     1:42.26 (36.97)     2:19.29 (37.03)
 55 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           2:20.36    2:20.22        
                  31.26     1:08.24 (36.98)     1:45.33 (37.09)     2:20.22 (34.89)
 56 Holiyat, Yuriy      15 Shy-Mr-MR            2:30.00    2:20.92        
                  29.53     1:05.12 (35.59)     1:44.19 (39.07)     2:20.92 (36.73)
 57 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           2:25.74    2:23.98        
                  31.44     1:07.88 (36.44)     1:46.46 (38.58)     2:23.98 (37.52)
 58 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:18.63    2:24.35        
                  31.40     1:07.15 (35.75)     1:45.99 (38.84)     2:24.35 (38.36)
 59 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:32.41        
                  32.49     1:11.31 (38.82)     1:53.28 (41.97)     2:32.41 (39.13)
 60 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              2:31.70    2:33.16        
                  31.55     1:08.60 (37.05)     1:49.59 (40.99)     2:33.16 (43.57)
 61 Lara, Jeffery       13 UN-MR                2:46.21    2:36.55        
                  31.90     1:11.72 (39.82)     1:56.59 (44.87)     2:36.55 (39.96)
 62 Wong, Bryan         15 UN-MR                2:46.54    2:37.09        
                  31.47     1:09.49 (38.02)     1:53.00 (43.51)     2:37.09 (44.09)
 63 Williams, Jared A   14 CAS-MR               2:41.43    2:38.65        
                  34.94     1:15.27 (40.33)   2:38.65 (1:23.38)                    
 64 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    2:39.33        
                  33.70     1:11.17 (37.47)     1:51.85 (40.68)     2:39.33 (47.48)
 65 Cargan, Timothy R   16 NYCC-MR              2:33.58    2:51.44        
                  30.00     1:09.28 (39.28)     1:58.06 (48.78)     2:51.44 (53.38)
 66 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               3:19.66    2:51.67        
                  34.24     1:18.32 (44.08)     2:05.30 (46.98)     2:51.67 (46.37)
 67 Watson, Lanar       16 CAS-MR               3:10.94    3:17.82        
                                1:26.40 ( )     2:22.32 (55.92)     3:17.82 (55.50)
 -- Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           2:05.63         NS        
 -- Higham, Brendan J   14 Badger-MR            2:15.28         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR            1:55.00    1:53.63 METS    20  
                  27.33       56.48 (29.15)     1:25.44 (28.96)     1:53.63 (28.19)
  2 Charnin-Aker, Josh  24 NYAC-MR              1:49.72    1:58.48 METS    17  
                  27.57       57.41 (29.84)     1:28.46 (31.05)     1:58.48 (30.02)
  3 Bravo, David D      15 Badger-MR            1:57.88    1:58.92 METS    16  
                  27.74       57.33 (29.59)     1:28.10 (30.77)     1:58.92 (30.82)
  4 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached                NT    2:04.14         15  
                  28.06       59.71 (31.65)     1:32.49 (32.78)     2:04.14 (31.65)
  5 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:12.66    2:04.73         14  
                  29.48     1:01.19 (31.71)     1:33.12 (31.93)     2:04.73 (31.61)
  6 Needham, Dan        18 Badger-MR            2:03.33    2:08.57         13  
                  30.07     1:02.29 (32.22)     1:35.92 (33.63)     2:08.57 (32.65)
  7 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            2:09.62    2:09.30         12  
                  30.12     1:03.13 (33.01)     1:36.58 (33.45)     2:09.30 (32.72)
  8 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:14.52    2:11.19         11  
                  32.30     1:06.24 (33.94)     1:39.34 (33.10)     2:11.19 (31.85)
  9 Freeman, John T     14 GAEL-MR              2:06.91    2:13.45          9  
                  30.86     1:04.59 (33.73)     1:39.09 (34.50)     2:13.45 (34.36)
 10 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           2:30.00    2:14.39          7  
                  30.66     1:04.32 (33.66)     1:40.29 (35.97)     2:14.39 (34.10)
 11 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           2:16.74    2:15.22          6  
                  31.04     1:05.07 (34.03)     1:40.03 (34.96)     2:15.22 (35.19)
 12 Woolley, Zach E     16 HVD-MR               2:21.89    2:16.23          5  
 13 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    2:18.21    2:17.50          4  
                  32.58     1:08.27 (35.69)     1:43.66 (35.39)     2:17.50 (33.84)
 14 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:20.17    2:17.60          3  
                  32.99     1:07.39 (34.40)     1:42.66 (35.27)     2:17.60 (34.94)
 15 Alef, Chadd T       14 Manhattan Makos-MR   2:15.39    2:18.21          2  
                  32.99     1:07.76 (34.77)     1:43.18 (35.42)     2:18.21 (35.03)
 16 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR                 NT    2:18.48          1  
                  31.82     1:06.78 (34.96)     1:43.25 (36.47)     2:18.48 (35.23)
 17 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:14.50    2:19.93        
                  32.90     1:08.85 (35.95)     1:45.34 (36.49)     2:19.93 (34.59)
 18 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:18.10    2:20.13        
                  33.20     1:08.77 (35.57)     1:44.91 (36.14)     2:20.13 (35.22)
 19 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              2:12.57    2:20.90        
                  31.72     1:07.17 (35.45)     1:43.69 (36.52)     2:20.90 (37.21)
 20 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:25.00    2:22.33        
                  33.95     1:09.71 (35.76)     1:46.15 (36.44)     2:22.33 (36.18)
 21 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   2:23.47    2:22.97        
                  33.89     1:09.77 (35.88)     1:46.76 (36.99)     2:22.97 (36.21)
 22 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:23.42    2:23.74        
                  32.56     1:08.86 (36.30)     1:46.80 (37.94)     2:23.74 (36.94)
 23 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:44.23    2:25.17        
                  32.30     1:09.78 (37.48)     1:47.68 (37.90)     2:25.17 (37.49)
 24 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              2:21.35    2:25.74        
                  34.23     1:10.72 (36.49)     1:48.42 (37.70)     2:25.74 (37.32)
 25 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:32.26    2:27.09        
                  32.89     1:11.01 (38.12)     1:49.78 (38.77)     2:27.09 (37.31)
 26 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR           2:24.53    2:28.61        
                  34.40     1:11.62 (37.22)     1:50.05 (38.43)     2:28.61 (38.56)
 27 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:24.44    2:30.64        
                  34.69     1:12.86 (38.17)     1:52.80 (39.94)     2:30.64 (37.84)
 28 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           2:30.00    2:31.77        
                  34.89     1:12.38 (37.49)     1:52.10 (39.72)     2:31.77 (39.67)
 29 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:34.76    2:32.84        
                  35.30     1:13.71 (38.41)     1:53.12 (39.41)     2:32.84 (39.72)
 30 Yankelevich, Jacob  12 NYCC-MR              2:40.00    2:33.38        
                  36.11     1:16.09 (39.98)     1:56.32 (40.23)     2:33.38 (37.06)
 31 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            2:37.29    2:34.73        
                  34.40     1:15.01 (40.61)     1:56.03 (41.02)     2:34.73 (38.70)
 32 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   2:49.89    2:35.70        
                  36.73     1:15.41 (38.68)     1:55.55 (40.14)     2:35.70 (40.15)
 33 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            2:40.28    2:36.50        
                  35.36     1:14.74 (39.38)   2:36.50 (1:21.76)                    
 34 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:35.22    2:37.73        
                  37.19     1:16.44 (39.25)     1:57.16 (40.72)     2:37.73 (40.57)
 35 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:20.20    2:39.56        
                  37.74     1:18.58 (40.84)     1:58.97 (40.39)     2:39.56 (40.59)
 36 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:41.81    2:46.37        
                  37.14   2:46.37 (2:09.23)                                        
 -- Higham, Brendan J   14 Badger-MR                 NT         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sludnov, Roman A    33 NYAC-MR                52.55      58.30 METS    20  
                  27.69       58.30 (30.61)                                        
  2 Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR            1:00.00      59.22 METS    17  
                  28.11       59.22 (31.11)                                        
  3 Stewart, David C    16 Badger-MR            1:00.70    1:02.11 METS    16  
                  28.91     1:02.11 (33.20)                                        
  4 Dols, Chester K     23 NYAC-MR              1:06.87    1:03.12 METS    15  
                  30.21     1:03.12 (32.91)                                        
  5 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:04.66    1:05.15         14  
                  30.40     1:05.15 (34.75)                                        
  6 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:07.25         13  
                  31.51     1:07.25 (35.74)                                        
  7 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:08.43         12  
                  32.05     1:08.43 (36.38)                                        
  8 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR           1:10.11    1:08.49         11  
                  32.30     1:08.49 (36.19)                                        
  9 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              1:08.67    1:08.75          9  
                  32.41     1:08.75 (36.34)                                        
 10 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           1:09.32    1:08.90          7  
                  32.80     1:08.90 (36.10)                                        
 11 Chen, Ting          13 HVD-MR               1:13.50    1:09.00          6  
                  32.12     1:09.00 (36.88)                                        
 12 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached           2:06.74    1:09.68          5  
                  32.34     1:09.68 (37.34)                                        
 13 Hendell, Josh       15 Badger-MR            1:08.00    1:09.94          4  
                  33.08     1:09.94 (36.86)                                        
 14 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:08.31    1:10.54          3  
                  33.20     1:10.54 (37.34)                                        
 15 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:05.44    1:10.92          2  
                  33.00     1:10.92 (37.92)                                        
 16 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           1:12.25    1:11.63          1  
                  33.64     1:11.63 (37.99)                                        
 17 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:11.80        
                  33.84     1:11.80 (37.96)                                        
 18 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:14.33    1:12.59        
                  34.52     1:12.59 (38.07)                                        
 19 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    1:21.08    1:14.79        
                  35.32     1:14.79 (39.47)                                        
 20 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:13.33    1:14.85        
                  35.39     1:14.85 (39.46)                                        
 21 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              1:14.30    1:15.25        
                  35.23     1:15.25 (40.02)                                        
 22 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    1:14.04    1:15.67        
                  35.73     1:15.67 (39.94)                                        
 23 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    1:15.84    1:15.81        
                  36.21     1:15.81 (39.60)                                        
 24 Koenig, Ian T       14 HVD-MR               1:19.27    1:18.04        
                  36.54     1:18.04 (41.50)                                        
 25 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR    1:18.55    1:18.66        
                  37.13     1:18.66 (41.53)                                        
 26 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:18.50    1:19.32        
                  38.40     1:19.32 (40.92)                                        
 27 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               1:17.19    1:19.36        
                  37.72     1:19.36 (41.64)                                        
 28 Holiyat, Yuriy      15 Shy-Mr-MR            1:25.00    1:19.49        
                  37.31     1:19.49 (42.18)                                        
 29 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR           1:18.68    1:19.73        
                  38.21     1:19.73 (41.52)                                        
 30 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           1:19.91    1:20.79        
                  37.98     1:20.79 (42.81)                                        
 31 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:19.27    1:20.85        
                  37.40     1:20.85 (43.45)                                        
 32 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              1:18.97    1:21.15        
                  38.03     1:21.15 (43.12)                                        
 33 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:20.61    1:21.47        
                  38.57     1:21.47 (42.90)                                        
 34 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:26.96    1:21.64        
                  38.32     1:21.64 (43.32)                                        
 35 Eforo, John T       14 GAEL-MR              1:19.86    1:21.85        
                  38.56     1:21.85 (43.29)                                        
 36 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:26.31    1:23.01        
                  39.17     1:23.01 (43.84)                                        
 37 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:28.38    1:23.25        
                  38.93     1:23.25 (44.32)                                        
 38 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   1:29.31    1:23.43        
                  40.53     1:23.43 (42.90)                                        
 39 Cargan, Timothy R   16 NYCC-MR              1:23.43    1:23.77        
                  36.93     1:23.77 (46.84)                                        
 40 Wong, Bryan         15 UN-MR                1:22.17    1:24.09        
                  39.01     1:24.09 (45.08)                                        
 41 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:23.18    1:24.25        
                  40.18     1:24.25 (44.07)                                        
 42 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           1:25.75    1:24.42        
                  38.78     1:24.42 (45.64)                                        
 43 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:40.59    1:24.80        
                  39.93     1:24.80 (44.87)                                        
 44 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:24.14    1:27.32        
                  41.76     1:27.32 (45.56)                                        
 45 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:27.86    1:27.49        
                  40.98     1:27.49 (46.51)                                        
 46 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:30.28    1:31.26        
                  42.09     1:31.26 (49.17)                                        
 47 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:33.71    1:36.13        
                  47.05     1:36.13 (49.08)                                        
 48 Cruz, Ruben         11 UN-MR                1:43.36    1:36.35        
                  45.40     1:36.35 (50.95)                                        
 49 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:49.07    1:49.18        
                  52.53     1:49.18 (56.65)                                        
 -- Watson, Lanar       16 CAS-MR               1:38.07         DQ        
      False start
                  46.13          DQ (53.01)                                        
 -- Higham, Brendan J   14 Badger-MR            1:22.43         NS        
 -- Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:13.84         NS        
 -- Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           1:15.31         NS        
 -- Bravo, David D      15 Badger-MR            1:17.23         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR              50.15      51.72 METS    20  
                  24.41       51.72 (27.31)                                        
  2 Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR              50.00      53.90 METS    17  
                  25.20       53.90 (28.70)                                        
  3 Witzke, Christian   26 NYAC-MR                52.75      54.56 METS    16  
                  25.30       54.56 (29.26)                                        
  4 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR             51.59      54.79 METS    15  
                  25.60       54.79 (29.19)                                        
  5 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              58.29      57.60         14  
                  27.09       57.60 (30.51)                                        
  6 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached           1:06.55      58.02         13  
                  26.62       58.02 (31.40)                                        
  7 Kim, Harris         16 Phoenix-MR             57.14      58.03         12  
                  26.94       58.03 (31.09)                                        
  8 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      56.95      58.56         11  
                  27.71       58.56 (30.85)                                        
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                   NT      59.19          9  
                  27.12       59.19 (32.07)                                        
 10 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            1:00.50      59.72          7  
                  28.00       59.72 (31.72)                                        
 11 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR             57.28    1:00.04          6  
                  27.15     1:00.04 (32.89)                                        
 12 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:00.17    1:00.24          5  
                  28.12     1:00.24 (32.12)                                        
 13 Magee, Dylan P      17 Phoenix-MR             57.77    1:00.63          4  
                  27.85     1:00.63 (32.78)                                        
 14 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    1:02.50    1:01.49          3  
                  29.28     1:01.49 (32.21)                                        
 15 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:08.21    1:01.96          2  
                  28.27     1:01.96 (33.69)                                        
 16 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           1:01.88    1:01.98          1  
                  28.39     1:01.98 (33.59)                                        
 17 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:00.09    1:02.30        
                  28.76     1:02.30 (33.54)                                        
 18 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:02.71    1:02.41        
                  28.69     1:02.41 (33.72)                                        
 19 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    1:00.35    1:02.44        
                  29.33     1:02.44 (33.11)                                        
 20 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:02.94    1:02.74        
                  28.85     1:02.74 (33.89)                                        
 21 Alef, Chadd T       14 Manhattan Makos-MR     59.45    1:02.84        
                  28.88     1:02.84 (33.96)                                        
 22 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:02.69    1:03.64        
                  28.93     1:03.64 (34.71)                                        
 23 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            1:02.00    1:03.67        
                  30.07     1:03.67 (33.60)                                        
 24 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           1:04.34    1:03.81        
                  30.04     1:03.81 (33.77)                                        
 25 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:01.03    1:04.23        
                  30.25     1:04.23 (33.98)                                        
 26 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:07.37    1:04.88        
                  29.41     1:04.88 (35.47)                                        
 27 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    1:03.42    1:05.17        
                  31.09     1:05.17 (34.08)                                        
 28 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:05.53    1:05.54        
                  29.86     1:05.54 (35.68)                                        
 29 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:07.26    1:05.73        
                  29.79     1:05.73 (35.94)                                        
 30 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    1:11.21    1:05.99        
                  31.08     1:05.99 (34.91)                                        
 31 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:06.19    1:06.16        
                  30.95     1:06.16 (35.21)                                        
 32 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    1:08.79    1:07.94        
                  31.69     1:07.94 (36.25)                                        
 33 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    1:08.11    1:08.03        
                  31.58     1:08.03 (36.45)                                        
 34 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:08.24        
                  32.09     1:08.24 (36.15)                                        
 34 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    1:10.62    1:08.24        
                  30.87     1:08.24 (37.37)                                        
 36 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           1:12.00    1:08.59        
                  31.80     1:08.59 (36.79)                                        
 37 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR           1:10.31    1:08.75        
                  31.68     1:08.75 (37.07)                                        
 37 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:25.82    1:08.75        
                  31.33     1:08.75 (37.42)                                        
 39 Holiyat, Yuriy      15 Shy-Mr-MR            1:16.00    1:08.84        
                  31.21     1:08.84 (37.63)                                        
 40 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:09.88    1:09.29        
                  30.44     1:09.29 (38.85)                                        
 41 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    1:13.74    1:09.47        
                  32.15     1:09.47 (37.32)                                        
 42 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR               1:09.94    1:09.65        
                  31.82     1:09.65 (37.83)                                        
 43 Woolley, Zach E     16 HVD-MR               1:00.70    1:09.85        
                  27.52     1:09.85 (42.33)                                        
 44 Koenig, Ian T       14 HVD-MR               1:18.32    1:12.74        
                  32.90     1:12.74 (39.84)                                        
 45 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    1:16.87        
                  34.98     1:16.87 (41.89)                                        
 46 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:32.73    1:17.40        
                  34.52     1:17.40 (42.88)                                        
 47 Lara, Jeffery       13 UN-MR                1:23.91    1:19.39        
                  34.26     1:19.39 (45.13)                                        
 48 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:18.19    1:19.60        
                  35.31     1:19.60 (44.29)                                        
 49 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:21.59        
                  35.89     1:21.59 (45.70)                                        
 50 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:22.40        
                  35.44     1:22.40 (46.96)                                        
 51 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:16.55    1:23.16        
                  37.35     1:23.16 (45.81)                                        
 52 Cargan, Timothy R   16 NYCC-MR              1:20.00    1:25.90        
                  33.96     1:25.90 (51.94)                                        
 53 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:46.56    1:26.62        
                  38.94     1:26.62 (47.68)                                        
 54 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:32.46    1:30.16        
                  39.07     1:30.16 (51.09)                                        
 55 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:29.15    1:33.61        
                  42.57     1:33.61 (51.04)                                        
 56 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    1:38.00    1:35.33        
                  43.89     1:35.33 (51.44)                                        
 -- Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      One hand touch
                  37.09          DQ (48.16)                                        
 -- Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:14.70         DQ        
      Arms underwater recovery
                  36.98          DQ (45.72)                                        
 -- Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                50.68         NS        
 -- Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           1:02.26         NS        
 -- Needham, Dan        18 Badger-MR              56.41         NS        
 -- Charnin-Aker, Josh  24 NYAC-MR                50.04         NS        
 -- Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:03.78         NS        
 -- San Martin, Nico G  15 SPAR-MR              1:02.91         NS