Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/8/2014 10:15 PM
             2014 MR BGNW Marlins February 8&Under Meet - 2/8/2014             
                              Sanction #: 140203                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 14.54   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR        17.27      15.59        
  2 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR        19.70      16.68        
  3 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR        19.73      17.13        
  4 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR           19.11      17.34        
  5 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR        17.35      17.63        
  6 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR        17.92      17.64        
  7 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 20.62      17.97        
  8 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR        21.86      18.18        
  9 Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        19.62      18.24        
 10 Posada, Zenya J            7 NRYS-MR                22.81      18.43        
 11 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR           18.71      18.48        
 12 Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR        21.88      18.50        
 13 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR           20.59      18.63        
 14 Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           20.95      18.74        
 15 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR        24.04      18.83        
 16 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        21.94      18.90        
 17 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR        22.68      19.43        
 18 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR           NT      19.63        
 19 Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                20.35      19.72        
 20 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR           19.37      19.80        
 21 Mak, KiKi H                8 Empire-MR              19.73      19.82        
 22 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR           NT      20.31        
 23 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                19.47      20.36        
 24 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      20.54        
 25 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR              20.46      20.68        
 26 Durkin, Lucy J             8 SMC-MR                 22.88      20.93        
 27 Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR           20.84      20.94        
 28 Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           24.95      21.45        
 29 Padovani, Maddy G          8 SMC-MR                 23.44      21.77        
 30 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR           24.95      21.89        
 31 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR              25.35      21.90        
 32 Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR           24.55      21.92        
 33 Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           22.71      22.02        
 34 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR           22.76      22.31        
 35 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                23.36      22.64        
 36 Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           24.95      22.93        
 37 Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           22.70      23.82        
 38 Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT      23.94        
 39 Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           27.04      24.05        
 40 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           21.62      24.41        
 41 Arias, Jacky               7 NRYS-MR                24.03      24.56        
 42 Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 23.90      25.26        
 43 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR        23.40      25.58        
 44 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           29.95      26.30        
 45 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        26.13      26.48        
 46 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              28.96      27.05        
 47 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                22.47      27.20        
 48 Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           35.40      27.65        
 49 Fear, Emma J               8 NRYS-MR                26.90      28.00        
 50 Vincent, Abby R            7 Empire-MR              25.65      28.41        
 51 Hulme, Holly S             6 SMC-MR                 31.62      29.64        
 52 Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 29.41      30.99        
 53 Laduzinski, Sara F         7 Empire-MR                 NT      31.15        
 54 Nager, Abigail             6 SMC-MR                 28.41      31.90        
 55 Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           32.95      33.59        
 56 Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 32.30      35.12        
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR           36.97      35.69        
  2 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR           38.03      38.61        
  3 Lind, Sophia H             8 SMC-MR                 40.31      39.69        
  4 Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                48.19      43.18        
  5 Crane, Jessie A            7 SMC-MR                 44.05      43.41        
  6 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR                 42.52      43.78        
  7 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        48.86      47.03        
  8 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR           NT      47.45        
  9 Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           54.95      47.66        
 10 Durkin, Lucy J             8 SMC-MR                 48.69      48.77        
 11 Padovani, Maddy G          8 SMC-MR                 47.40      48.88        
 12 Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR           48.89      49.06        
 13 Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           54.95      50.13        
 14 Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR         1:01.55      52.90        
 15 Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           51.28      55.10        
 16 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR         1:00.31      57.65        
 17 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           50.53      58.95        
 18 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        56.38      59.07        
 19 Arias, Jacky               7 NRYS-MR              1:04.49    1:00.11        
 20 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                   NT    1:00.36        
 21 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                53.43    1:01.42        
 22 Fear, Emma J               8 NRYS-MR                56.17    1:04.59        
 23 Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR      1:05.01    1:08.17        
 24 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           58.95    1:08.71        
 25 Hulme, Holly S             6 SMC-MR               1:08.74    1:17.36        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:09.95   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                           
                1:08.09  ZQ
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR      1:16.34    1:18.26 SILV   
                  35.27     1:18.26 (42.99)                                        
  2 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR         1:24.92    1:20.21        
                  38.22     1:20.21 (41.99)                                        
  3 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR      1:25.20    1:25.66        
                  38.05     1:25.66 (47.61)                                        
  4 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR      1:24.36    1:26.46        
                  37.94     1:26.46 (48.52)                                        
  5 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR      1:19.92    1:26.93        
                  41.08     1:26.93 (45.85)                                        
  6 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR         1:28.07    1:27.90        
                  40.73     1:27.90 (47.17)                                        
  7 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR      1:29.93    1:33.13        
  8 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR         1:38.75    1:33.47        
                  42.84     1:33.47 (50.63)                                        
  9 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR         1:33.72    1:35.02        
                  45.18     1:35.02 (49.84)                                        
 10 Posada, Zenya J            7 NRYS-MR              1:44.98    1:36.15        
                  44.51     1:36.15 (51.64)                                        
 11 Crane, Jessie A            7 SMC-MR               1:40.28    1:36.35        
                  47.56     1:36.35 (48.79)                                        
 12 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR         1:34.15    1:36.95        
                  46.61     1:36.95 (50.34)                                        
 13 Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR      1:35.71    1:37.48        
 14 Mak, KiKi H                8 Empire-MR                 NT    1:38.47        
                  45.89     1:38.47 (52.58)                                        
 15 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR            1:39.90    1:40.67        
 16 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR            1:40.48    1:41.96        
                  49.37     1:41.96 (52.59)                                        
 17 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR      1:38.85    1:41.98        
                  47.67     1:41.98 (54.31)                                        
 18 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR         1:43.95    1:42.28        
                  48.00     1:42.28 (54.28)                                        
 19 Manger, Olivia M           8 Empire-MR            1:37.05    1:42.70        
                  49.70     1:42.70 (53.00)                                        
 20 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR            1:53.84    1:43.03        
                  49.24     1:43.03 (53.79)                                        
 21 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR      1:37.29    1:44.11        
                  46.35     1:44.11 (57.76)                                        
 22 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:45.05        
                  47.68     1:45.05 (57.37)                                        
 23 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR      2:14.69    1:46.09        
                  48.08     1:46.09 (58.01)                                        
 24 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR      1:42.32    1:48.98        
                  51.07     1:48.98 (57.91)                                        
 -- Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR      1:24.03         DQ        
      False start
                  41.32          DQ (47.08)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 17.56   3/25/2000 Melissa Fanelli, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR        18.95      19.56        
  2 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR        23.05      20.69        
  3 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR        22.01      21.02        
  4 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR           NT      22.43        
  5 Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           31.95      22.46        
  6 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 24.40      22.51        
  7 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        23.70      22.96        
  8 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR        23.69      22.98        
  9 Posada, Zenya J            7 NRYS-MR                26.00      23.15        
 10 Mak, KiKi H                8 Empire-MR              25.55      23.25        
 11 Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                25.72      23.95        
 12 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR        28.48      24.03        
 13 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR           NT      24.19        
 14 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR        26.36      24.75        
 14 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           25.42      24.75        
 16 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                26.73      24.82        
 17 Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR           27.90      24.92        
 18 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR        25.62      24.94        
 19 Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           28.40      25.71        
 20 Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 28.85      26.17        
 21 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR           28.22      27.29        
 22 Hulme, Holly S             6 SMC-MR                 31.31      27.57        
 23 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                24.26      27.76        
 24 Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT      27.85        
 25 Vincent, Abby R            7 Empire-MR              28.00      28.03        
 26 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR           28.42      28.26        
 27 Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           26.70      28.27        
 28 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR        26.71      28.39        
 29 Arias, Jacky               7 NRYS-MR                30.00      28.85        
 30 Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           35.27      29.95        
 31 Durkin, Lucy J             8 SMC-MR                 25.87      30.09        
 32 Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR        30.72      30.34        
 32 Fear, Emma J               8 NRYS-MR                32.37      30.34        
 34 Nager, Abigail             6 SMC-MR                 28.60      30.45        
 35 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           34.95      30.69        
 36 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              29.04      32.06        
 37 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        29.94      32.07        
 38 Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 36.50      32.96        
 39 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        29.34      33.45        
 40 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                31.61      34.19        
 41 Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 32.39      34.71        
 42 Laduzinski, Sara F         7 Empire-MR                 NT      42.07        
 -- Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           28.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           25.05         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           28.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           34.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 -- Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR        23.93         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR        41.27      42.55 SILV   
  2 Lind, Sophia H             8 SMC-MR                 46.53      45.43        
  3 Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR        45.10      47.11        
  4 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR                 47.33      47.59        
  5 Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        47.14      47.77        
  6 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR           48.25      48.12        
  7 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR        48.22      50.13        
  8 Crane, Jessie A            7 SMC-MR                 50.73      50.81        
  9 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR           49.13      51.32        
 10 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR           52.57      51.36        
 11 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR              51.77      51.65        
 12 Mak, KiKi H                8 Empire-MR              51.74      51.72        
 13 Manger, Olivia M           8 Empire-MR              52.23      52.44        
 14 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        52.28      52.88        
 15 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR              51.58      53.71        
 16 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR              51.68      53.98        
 17 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR           50.87      54.69        
 18 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR        53.44      56.20        
 19 Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR           57.15      56.79        
 20 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR      1:00.24      56.89        
 21 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR              52.47    1:00.61        
 -- Vincent, Abby R            7 Empire-MR            1:07.53         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.52   3/25/2000 Mary Chapman, Badger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR        25.66      23.24        
  2 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR        26.12      23.76        
  3 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR        28.04      24.67        
  4 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR        29.30      26.56        
  5 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR              25.40      27.19        
  6 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        28.67      27.37        
  7 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR              28.94      27.39        
  8 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR        28.59      27.66        
  9 Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR        27.59      27.82        
 10 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR              28.94      29.61        
 11 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR              28.09      29.63        
 12 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      30.57        
 13 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                28.53      30.85        
 14 Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 42.16      32.81        
 15 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR        29.84      32.91        
 16 Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT      35.54        
 17 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR                 NT      36.17        
 18 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              44.67      36.18        
 19 Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           37.90      36.79        
 20 Manger, Olivia M           8 Empire-MR              29.02      37.93        
 21 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        36.57      38.30        
 22 Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           36.96      42.74        
 23 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        38.29      43.49        
 24 Hulme, Holly S             6 SMC-MR                 35.47      43.56        
 25 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR           NT      43.83        
 -- Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR        37.94         DQ        
      Alternating Kick
 -- Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           36.95         DQ        
      Arms past hipline
 -- Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 38.58         DQ        
      Scissors kick
 -- Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           30.53         DQ        
      Arms past hipline
 -- Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           34.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Nager, Abigail             6 SMC-MR                 32.27         DQ        
      Arms past hipline
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR        45.34      45.23 SILV   
  2 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR           54.64      49.09        
  3 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR                 53.51      56.04        
  4 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR        56.79      57.02        
  5 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR      1:01.30      57.18        
  6 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        59.34    1:00.75        
  7 Richman, Emma              8 SMC-MR               1:02.76    1:02.02        
  8 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR         1:09.53    1:04.14        
  9 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR            1:17.08    1:04.84        
 10 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR      1:09.38    1:05.27        
 11 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR        59.06    1:05.55        
 -- Padovani, Maddy G          8 SMC-MR               1:17.65         DQ        
      Scissors kick
 -- Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        57.96         DQ        
      One hand touch
 -- Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR         1:05.83         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 35.66         DQ        
      Arms past hipline
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 15.28   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR        20.28      18.23        
  2 Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        21.53      19.64        
  3 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR        21.97      19.67        
  4 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR        25.69      23.51        
  5 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        28.53      23.77        
  6 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 27.39      23.94        
  7 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR              24.96      24.31        
  8 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR        25.22      25.04        
  9 Richman, Emma              8 SMC-MR                 26.81      25.15        
 10 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR        27.07      25.32        
 11 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR           27.95      26.39        
 12 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        28.19      26.41        
 13 Arias, Jacky               7 NRYS-MR                29.40      26.57        
 14 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR        27.61      27.96        
 15 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                28.53      28.82        
 16 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                   NT      29.89        
 17 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                30.59      30.19        
 18 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR           28.95      31.65        
 19 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR                 NT      32.11        
 20 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR        32.03      33.00        
 21 Vincent, Abby R            7 Empire-MR              36.16      33.71        
 22 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR        28.14      35.98        
 23 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           28.95      36.50        
 24 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        36.21      36.74        
 25 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              38.03      40.32        
 26 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           42.95      43.85        
 -- Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        36.44         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR        39.70         DQ        
      Alternating Kick
 -- Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           34.55         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           27.19         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 30.90         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Posada, Zenya J            7 NRYS-MR                24.59         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fear, Emma J               8 NRYS-MR                39.91         DQ        
      Alternating Kick
 -- Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           43.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           31.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR           25.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           35.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           30.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 34.21         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 42.54         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nager, Abigail             6 SMC-MR                 31.25         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR           39.50      39.82 SILV   
  2 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR        46.46      40.23 SILV   
  3 Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR        42.33      43.10 SILV   
  4 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR           45.97      43.61 SILV   
  5 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR           48.69      45.28        
  6 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR           56.67      50.92        
  7 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 50.86      51.33        
  8 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR           59.95      51.84        
  9 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR           59.95      52.60        
 10 Crane, Jessie A            7 SMC-MR                 58.34      56.42        
 11 Richman, Emma              8 SMC-MR               1:00.59    1:01.25        
 12 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR      1:03.30    1:02.69        
 -- Lind, Sophia H             8 SMC-MR                 48.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Durkin, Lucy J             8 SMC-MR               1:03.42         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:17.99  ZQ
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR      1:29.34    1:26.48 SILV   
                  40.18     1:26.48 (46.30)                                        
  2 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR      1:34.58    1:31.69        
                  43.81     1:31.69 (47.88)                                        
  3 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR         1:49.95    1:33.02        
                  43.46     1:33.02 (49.56)                                        
  4 Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR      1:37.46    1:36.82        
                  46.70     1:36.82 (50.12)                                        
  5 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:37.05        
                  44.95     1:37.05 (52.10)                                        
  6 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR      1:41.06    1:38.18        
                  41.74     1:38.18 (56.44)                                        
  7 Lind, Sophia H             8 SMC-MR               1:42.43    1:39.89        
                  46.29     1:39.89 (53.60)                                        
  8 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR               1:47.77    1:43.89        
                  52.12     1:43.89 (51.77)                                        
  9 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR      1:47.18    1:44.92        
                  48.85     1:44.92 (56.07)                                        
 10 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR            1:50.59    1:49.35        
                  50.38     1:49.35 (58.97)                                        
 11 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR            1:53.02    1:49.63        
 12 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR      1:52.24    1:52.01        
                  55.45     1:52.01 (56.56)                                        
 13 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:54.61        
                  54.73     1:54.61 (59.88)                                        
 14 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR            1:58.60    1:55.71        
                  55.11   1:55.71 (1:00.60)                                        
 15 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR      1:53.59    1:57.06        
                  55.28   1:57.06 (1:01.78)                                        
 -- Manger, Olivia M           8 Empire-MR            1:49.47         DQ        
      One hand touch - breast
                  53.97        DQ (1:00.23)                                        
 -- Richman, Emma              8 SMC-MR               1:54.82         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  55.21          DQ (56.87)                                        
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 15.05  10/12/2003 Aaron M Blacker, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR           19.46      16.95        
  2 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 19.22      17.51        
  3 Nager, Noah                8 SMC-MR                 18.81      17.69        
  4 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR           18.79      17.77        
  5 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR              18.05      18.01        
  6 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      18.18        
  7 Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR           NT      18.39        
  8 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR                 18.81      18.40        
  9 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 19.05      18.47        
 10 Dasilva, David             7 NRYS-MR                21.84      18.49        
 11 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      18.51        
 12 Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        22.42      18.57        
 13 O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        19.25      18.68        
 14 De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR                19.97      19.26        
 15 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        21.04      19.59        
 16 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           25.90      19.68        
 17 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR           24.84      19.71        
 18 Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           34.25      19.75        
 19 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           24.38      19.86        
 20 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR           20.44      19.92        
 21 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                21.63      20.35        
 22 Graber, Seth M             6 Empire-MR              19.70      20.84        
 23 Seck, Saliou               7 Empire-MR              21.36      21.12        
 24 Genkin, Miles O            8 NRYS-MR                23.06      21.20        
 25 Neubauer, Will W           7 Empire-MR              21.92      21.26        
 26 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR        23.73      21.55        
 27 Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR        23.99      21.99        
 28 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 22.05      22.21        
 29 Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 22.68      22.40        
 30 Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           25.90      22.59        
 31 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           26.90      23.22        
 32 Brose, Maxwell W           7 Empire-MR              22.13      23.94        
 33 Feist, Wyatt J             6 Empire-MR              24.43      24.34        
 34 Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        28.65      25.40        
 35 Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           26.95      26.09        
 36 Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 24.00      26.22        
 37 Brown, Jonathan H          6 Empire-MR              26.28      26.66        
 38 Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 30.34      32.24        
 39 Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT      44.52        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 40.46      39.66        
  2 Nager, Noah                8 SMC-MR                 41.03      41.06        
  3 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 39.40      42.05        
  4 Hoyt, Charlie P            8 SMC-MR                 41.09      42.44        
  5 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR           43.75      45.34        
  6 Dasilva, David             7 NRYS-MR                55.54      48.32        
  7 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        47.54      48.47        
  8 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        48.22      49.36        
  9 Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 54.48      51.25        
 10 Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        55.89      55.50        
 11 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           51.95      56.43        
 12 Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           58.95      58.72        
 -- De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR              1:03.68         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:11.82   1/15/2011 Justin P DiSanto, Wolverines               
                1:08.99  ZQ
                1:11.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR         1:45.47    1:30.84        
                  42.79     1:30.84 (48.05)                                        
  2 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR            1:41.99    1:32.30        
                  43.80     1:32.30 (48.50)                                        
  3 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR      1:26.16    1:32.43        
  4 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:40.09        
  5 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR         1:40.20    1:41.03        
                  46.58     1:41.03 (54.45)                                        
  6 Graber, Alex S             8 Empire-MR            1:33.18    1:41.38        
                  45.95     1:41.38 (55.43)                                        
  7 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:43.15        
                  46.85     1:43.15 (56.30)                                        
  8 Katz, Zachary A            8 Empire-MR            1:45.64    1:47.16        
                  49.84     1:47.16 (57.32)                                        
  9 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR            1:58.36    1:54.51        
                  52.31   1:54.51 (1:02.20)                                        
 10 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR               1:49.86    1:56.20        
 10 Merced, Oliver M           8 Empire-MR            2:06.63    1:56.20        
                  53.91   1:56.20 (1:02.29)                                        
 12 Dasilva, David             7 NRYS-MR              1:45.67    1:57.96        
                  52.41   1:57.96 (1:05.55)                                        
 13 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR            2:07.84    2:05.65        
                  59.56   2:05.65 (1:06.09)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 16.97   3/25/2000 Keron Brown, FAST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        21.09      19.91        
  2 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR                 20.21      20.43        
  3 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           25.12      20.94        
  4 O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        23.64      21.66        
  5 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR        23.11      22.18        
  6 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 23.63      22.47        
  7 Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        25.35      22.58        
  8 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                24.50      22.88        
  9 Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR           NT      23.00        
 10 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR              24.36      23.27        
 11 Graber, Seth M             6 Empire-MR              22.51      23.47        
 12 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      23.63        
 13 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        26.59      23.64        
 14 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 22.87      23.72        
 15 Neubauer, Will W           7 Empire-MR              25.00      23.78        
 16 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR                 26.30      24.08        
 17 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        25.14      24.14        
 18 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      24.30        
 19 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        23.91      24.34        
 20 De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR                26.84      24.75        
 21 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 28.04      25.04        
 22 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR        23.79      25.23        
 23 Dasilva, David             7 NRYS-MR                25.43      25.61        
 24 Seck, Saliou               7 Empire-MR              26.11      25.95        
 24 Brose, Maxwell W           7 Empire-MR              30.16      25.95        
 26 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           28.90      26.03        
 27 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR        26.69      26.69        
 28 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           27.95      27.06        
 29 Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 27.00      27.51        
 30 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR              29.75      27.88        
 31 Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        27.96      27.97        
 32 Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 27.00      28.17        
 33 Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        25.54      29.04        
 34 Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 32.00      29.16        
 35 Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           32.95      29.18        
 36 Genkin, Miles O            8 NRYS-MR                25.43      29.24        
 37 Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           27.95      29.43        
 38 Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR        28.53      30.23        
 39 Feist, Wyatt J             6 Empire-MR              30.11      31.09        
 40 Brown, Jonathan H          6 Empire-MR              30.46      31.49        
 41 Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           29.95      31.60        
 42 Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT      36.62        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR              59.92      48.23        
  2 Graber, Alex S             8 Empire-MR              47.03      48.57        
  3 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR                 NT      49.34        
  4 Hoyt, Charlie P            8 SMC-MR                 51.56      50.02        
  5 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR                 NT      51.96        
  6 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR           51.14      53.49        
  7 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR                 54.99      54.69        
  8 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR           52.65      55.08        
  9 Neubauer, Will W           7 Empire-MR              58.48      55.13        
 10 Katz, Zachary A            8 Empire-MR              56.80      56.74        
 11 Seck, Saliou               7 Empire-MR              56.21      59.46        
 12 Brose, Maxwell W           7 Empire-MR            1:20.28    1:02.36        
 13 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR              58.15    1:04.49        
 -- Merced, Oliver M           8 Empire-MR              51.80         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Graber, Seth M             6 Empire-MR                 NT         DQ        
      Delay initiating arm pull
 -- Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR           51.26         DQ        
      Delay initiating turn
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.49  10/14/2002 Harry G Zimmerman, BGNW Marlins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nager, Noah                8 SMC-MR                 26.86      23.04        
  2 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        27.27      24.89        
  3 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        26.47      25.53        
  4 Graber, Alex S             8 Empire-MR              24.27      25.64        
  5 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR        25.99      26.09        
  6 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR        31.71      26.12        
  7 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR              26.26      26.20        
  8 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR              27.33      27.37        
  9 Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        27.55      27.66        
 10 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR        27.82      28.00        
 11 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        30.52      28.17        
 12 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      28.34        
 13 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      28.67        
 14 Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        26.16      29.11        
 15 Merced, Oliver M           8 Empire-MR              27.70      29.32        
 16 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        30.98      29.63        
 17 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR           26.95      30.72        
 18 Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR        35.53      30.90        
 19 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           28.95      31.06        
 20 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                28.94      31.49        
 21 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 31.21      31.66        
 22 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR              32.50      32.49        
 23 Katz, Zachary A            8 Empire-MR              31.54      34.52        
 24 Feist, Wyatt J             6 Empire-MR              32.87      39.45        
 -- Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           31.12         DQ        
      One hand touch
 -- O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        34.66         DQ        
      Scissors kick
 -- Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           28.95         DQ        
      One hand touch
 -- Brown, Jonathan H          6 Empire-MR              45.65         DQ        
      Two strokes under water
 -- Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 32.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 35.43         DQ        
      Arms past hipline
 -- Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR        30.59         DQ        
      One hand touch
 -- Genkin, Miles O            8 NRYS-MR                26.75         DQ        
      Arms past hipline
 -- Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           35.95         DQ        
      Arms past hipline
 -- Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        51.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nager, Noah                8 SMC-MR                 54.42      52.99        
  2 Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR         1:01.51      54.21        
  3 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR                 57.50      55.35        
  4 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR           59.87      56.76        
  5 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR         1:08.53    1:02.62        
  6 Hoyt, Charlie P            8 SMC-MR               1:03.24    1:04.18        
  7 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR         1:15.28    1:06.21        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 16.73   3/31/2001 Alex P Stuart, AG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      22.70        
  2 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 27.21      22.88        
  3 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR        21.93      23.06        
  4 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR              23.98      23.79        
  5 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        26.06      24.51        
  6 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR        21.97      24.55        
  7 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      25.15        
  8 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 29.74      25.17        
  9 O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        25.28      25.31        
 10 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        28.69      26.11        
 11 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR           29.95      26.39        
 12 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           28.95      26.48        
 13 Graber, Seth M             6 Empire-MR              24.30      26.55        
 14 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR           NT      26.68        
 15 Seck, Saliou               7 Empire-MR              28.27      27.03        
 16 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           30.95      27.42        
 17 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        25.70      28.39        
 18 De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR                36.75      28.45        
 19 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                26.32      28.96        
 20 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           27.95      29.13        
 21 Neubauer, Will W           7 Empire-MR                 NT      30.02        
 22 Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           34.90      31.80        
 23 Brown, Jonathan H          6 Empire-MR                 NT      36.95        
 24 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 31.91      37.10        
 -- Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        49.23         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Feist, Wyatt J             6 Empire-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Brose, Maxwell W           7 Empire-MR              27.76         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 33.42         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 33.15         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           33.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        28.82         DQ        
      False start
 -- Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        32.49         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:17.49  ZQ
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR      1:42.81    1:37.27        
                  46.23     1:37.27 (51.04)                                        
  2 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR               1:42.20    1:41.98        
                  49.07     1:41.98 (52.91)                                        
  3 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR                 NT    1:42.29        
                  47.82     1:42.29 (54.47)                                        
  4 Graber, Alex S             8 Empire-MR            1:49.35    1:52.29        
                  48.75   1:52.29 (1:03.54)                                        
  5 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR                 NT    2:00.68        
                  57.05   2:00.68 (1:03.63)                                        
  6 Katz, Zachary A            8 Empire-MR                 NT    2:00.89        
                  56.86   2:00.89 (1:04.03)                                        
  7 Genkin, Miles O            8 NRYS-MR              2:13.56    2:02.35        
                  58.11   2:02.35 (1:04.24)                                        
  8 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR               2:19.13    2:10.63        
                1:00.08   2:10.63 (1:10.55)                                        
 -- Merced, Oliver M           8 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:00.81        DQ (1:06.60)