Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/20/2014 09:28 AM
                  2014 MR Badger New Year's Meet - 1/19/2014                   
                              Sanction #: 140105                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                36.24      36.43         20  
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     41.70      38.09         17  
  3 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    41.02      39.16         16  
  4 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                43.08      41.43         15  
  5 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 43.78      42.38         14  
  6 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              42.94      43.47         13  
  7 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                43.76      44.00         12  
  8 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                39.09      44.03         11  
  9 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    48.11      44.53          9  
 10 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                44.67      44.90          7  
 11 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 48.49      45.99          6  
 12 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              45.56      46.40          5  
 13 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR          52.03      46.90          4  
 14 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              51.04      48.21          3  
 15 Ren, April           8 Aquaflames-MR             NT      48.22          2  
 16 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    34.50      48.91          1  
 17 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              51.29      51.02        
 18 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      52.37        
 19 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    56.90      52.82        
 20 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                55.07      53.11        
 21 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      53.32        
 22 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR  1:08.54      54.63        
 23 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    53.57      54.76        
 24 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              56.01      54.91        
 25 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                49.28      55.90        
 26 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                52.69      56.29        
 27 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                    NT      59.71        
 28 Corbett, Allison     7 CFB-MR                    NT      59.98        
 29 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                    NT    1:01.03        
 30 Venezia, Sabrina F   8 CFB-MR               1:02.72    1:05.01        
 -- Fino, Kailee P       7 GAEL-MR              1:08.32         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                19.33      19.37         20  
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     21.00      19.69         17  
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 22.63      21.16         16  
  4 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    21.92      22.29         15  
  5 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    23.84      22.69         14  
  6 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    23.89      22.83         13  
  7 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              25.91      23.39         12  
  8 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                24.63      23.47         11  
  9 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                22.75      23.48          9  
 10 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              24.78      23.67          7  
 11 Ren, April           8 Aquaflames-MR             NT      23.90          6  
 12 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              27.16      24.36          5  
 13 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              26.51      24.59          4  
 14 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    26.22      25.03          3  
 15 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      25.27          2  
 16 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 27.34      25.39          1  
 17 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR             NT      25.59        
 18 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 22.95      25.81        
 19 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                32.06      27.05        
 20 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                27.96      27.56        
 21 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    27.05      27.86        
 22 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                 29.28      27.90        
 23 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                    NT      28.31        
 24 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      28.47        
 25 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.90      28.66        
 26 Corbett, Allison     7 CFB-MR                    NT      28.80        
 27 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    32.22      29.09        
 28 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              36.75      29.35        
 29 Venezia, Sabrina F   8 CFB-MR                 28.35      29.40        
 30 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                30.71      38.59        
 -- Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                27.59         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                20.73      21.31         20  
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     32.00      23.36         17  
  3 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    28.07      24.78         16  
  4 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                25.35      25.83         15  
  5 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 23.50      25.93         14  
  6 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    28.68      26.06         13  
  7 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 26.27      26.63         12  
  8 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                30.00      27.10         11  
  9 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              29.22      27.62          9  
 10 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                 28.09      28.15          7  
 11 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                26.75      28.20          6  
 12 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR       NT      28.37          5  
 13 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 30.37      28.50          4  
 14 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                   NT      28.71          3  
 15 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    29.26      29.17          2  
 16 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              29.85      29.31          1  
 17 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                26.17      29.44        
 18 Venezia, Sabrina F   8 CFB-MR                 31.87      29.72        
 19 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                29.50      30.16        
 20 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              33.11      30.30        
 21 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      31.14        
 22 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR             NT      31.32        
 23 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    34.58      31.60        
 24 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      32.35        
 25 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              34.84      33.40        
 26 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                   NT      47.71        
 -- Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                36.86         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    27.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 18.79      20.06         20  
  2 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    20.16      20.25         17  
  3 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                19.03      20.62         16  
  4 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    23.64      21.26         15  
  5 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              26.24      22.86         14  
  6 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 26.32      22.92         13  
  7 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     23.00      23.29         12  
  8 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                25.76      23.42         11  
  9 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                21.68      23.94          9  
 10 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                22.61      24.19          7  
 11 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.84      24.65          6  
 12 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    32.90      25.21          5  
 13 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 24.13      25.50          4  
 14 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              29.51      26.79          3  
 15 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                31.28      28.63          2  
 16 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    30.23      28.78          1  
 17 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              30.73      28.92        
 18 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR       NT      31.53        
 19 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                 31.78      32.18        
 20 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      35.55        
 -- Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.59         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    39.70         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              31.30         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT              1:32.92    1:34.41         20  
                  45.87     1:34.41 (48.54)                                        
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR        NT    1:40.18         17  
                  48.70     1:40.18 (51.48)                                        
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR               1:38.16    1:43.39         16  
                  51.64     1:43.39 (51.75)                                        
  4 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR              1:52.79    1:55.47         15  
                  56.19     1:55.47 (59.28)                                        
  5 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              1:52.22    1:56.78         14  
                  54.79   1:56.78 (1:01.99)                                        
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR  1:58.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  48.37          DQ (59.50)                                        
 -- Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:53.47         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:30.11    1:29.16         40  
     1) Norris, Katherine C 8           2) Dougherty, Amy L 7             
     3) Chock, Caitlynn 8               4) Bazinet, Julia M 8             
                  45.41     1:29.16 (43.75)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:07.21    1:38.75         34  
     1) Hammond, Amelia 8               2) Costabile, Kylie 6             
     3) Corbett, Allison 7              4) Corbett, Brittany 7            
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15    1:40.42         40  
     1) Black, Evelyn G 7               2) Anderson, Kate E 8             
     3) Victory, Abigail E 8            4) Hemingway, Emilia F 8          
                  52.23     1:40.42 (48.19)         1:40.42 ( )                    
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:18.58    1:45.22         34  
     1) Hammond, Amelia 8               2) Venezia, Sabrina F 8           
     3) Corbett, Allison 7              4) Corbett, Brittany 7            
                                1:49.79 ( )         1:45.22 ( )                    
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:41.79    1:45.52         32  
     1) Chock, Caitlynn 8               2) Norris, Katherine C 8          
     3) Bazinet, Julia M 8              4) Dougherty, Amy L 7             
                  56.83     1:45.52 (48.69)         1:45.52 ( )                    
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:02.07    1:04.75 ZQ      20  
                  31.64     1:04.75 (33.11)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:12.72    1:12.03 SILV    17  
                  34.51     1:12.03 (37.52)                                        
  3 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:16.98    1:12.80 SILV    16  
                  33.80     1:12.80 (39.00)                                        
  4 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:14.00    1:15.20 SILV    15  
                  36.18     1:15.20 (39.02)                                        
  5 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:13.82    1:15.64 SILV    14  
                  36.51     1:15.64 (39.13)                                        
  6 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT              1:16.03    1:16.12 SILV    13  
                  36.26     1:16.12 (39.86)                                        
  7 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR              1:19.55    1:16.23 SILV    12  
                  36.60     1:16.23 (39.63)                                        
  8 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR              1:14.70    1:16.41 SILV    11  
                  36.75     1:16.41 (39.66)                                        
  9 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:18.44    1:18.54          9  
                  36.46     1:18.54 (42.08)                                        
 10 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:20.34    1:19.59          7  
                  36.63     1:19.59 (42.96)                                        
 11 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT              1:18.60    1:19.78          6  
                  36.71     1:19.78 (43.07)                                        
 12 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:25.47    1:21.15          5  
                  37.68     1:21.15 (43.47)                                        
 13 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:21.33    1:21.88          4  
                  38.66     1:21.88 (43.22)                                        
 14 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:30.00    1:22.84          3  
                  39.63     1:22.84 (43.21)                                        
 15 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT              1:26.90    1:23.24          2  
                  38.43     1:23.24 (44.81)                                        
 16 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:22.00    1:24.03          1  
                  39.03     1:24.03 (45.00)                                        
 17 Downs, Julianna      9 GAEL-MR              1:29.83    1:24.26        
                  36.96     1:24.26 (47.30)                                        
 18 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:38.21    1:24.95        
                  39.93     1:24.95 (45.02)                                        
 19 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:28.60    1:25.70        
                  40.48     1:25.70 (45.22)                                        
 20 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:33.77    1:26.47        
                  40.41     1:26.47 (46.06)                                        
 21 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR        1:35.59    1:26.81        
                  42.21     1:26.81 (44.60)                                        
 22 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:24.24    1:26.83        
                  40.10     1:26.83 (46.73)                                        
 23 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT              1:26.69    1:26.95        
                  40.60     1:26.95 (46.35)                                        
 24 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:26.50    1:27.10        
                  40.24     1:27.10 (46.86)                                        
 25 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:24.47    1:27.12        
                  40.54     1:27.12 (46.58)                                        
 26 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:36.28    1:27.23        
                  41.42     1:27.23 (45.81)                                        
 27 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT              1:25.96    1:27.87        
                  41.15     1:27.87 (46.72)                                        
 28 Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT              1:32.12    1:28.22        
                  41.57     1:28.22 (46.65)                                        
 29 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:35.78    1:30.51        
                  40.81     1:30.51 (49.70)                                        
 30 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   1:39.25    1:31.50        
                  42.87     1:31.50 (48.63)                                        
 31 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:31.57    1:32.48        
                  42.88     1:32.48 (49.60)                                        
 32 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT              1:33.72    1:33.27        
                  43.41     1:33.27 (49.86)                                        
 33 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR  1:40.31    1:35.89        
                  43.51     1:35.89 (52.38)                                        
 34 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR              1:38.99    1:36.48        
                  43.13     1:36.48 (53.35)                                        
 35 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR              1:40.24    1:36.67        
                  45.61     1:36.67 (51.06)                                        
 36 Eckert, Jordyn       9 Manhattan Makos-MR   1:33.17    1:36.91        
                  44.75     1:36.91 (52.16)                                        
 37 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               1:40.52    1:37.75        
                  45.64     1:37.75 (52.11)                                        
 38 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:49.90    1:38.86        
                  45.58     1:38.86 (53.28)                                        
 39 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT    1:39.66        
                  47.11     1:39.66 (52.55)                                        
 40 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                   NT    1:42.40        
                  46.90     1:42.40 (55.50)                                        
 41 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  1:46.00    1:44.42        
                  47.29     1:44.42 (57.13)                                        
 42 Berger, Maya        10 CFB-MR                    NT    1:46.10        
                  48.52     1:46.10 (57.58)                                        
 43 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               1:44.39    1:51.70        
 44 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR  1:49.72    1:52.90        
                  52.51   1:52.90 (1:00.39)                                        
 45 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:04.58    1:54.60        
                  52.73   1:54.60 (1:01.87)                                        
 46 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR             NT    2:01.92        
                  54.32   2:01.92 (1:07.60)                                        
 47 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR       NT    2:03.56        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:43.00         NS        
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Crittenden, Eloise   9 Manhattan Makos-MR   1:16.82         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              32.31      33.69 ZQ      20  
  2 Chen, Lydia G        9 Badger-MR              37.00      37.02 JO      17  
  3 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              42.65      40.03 SILV    16  
  4 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              40.20      40.52 SILV    15  
  5 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT                41.25      41.60 SILV    14  
  6 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              41.09      42.56 SILV    13  
  7 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              46.69      42.57 SILV    11.5
  7 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 41.60      42.57 SILV    11.5
  9 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                41.13      42.97          9  
 10 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT                43.77      43.32          7  
 11 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT                41.08      43.64          6  
 12 Yu, Wenting         10 GAEL-MR                46.31      43.67          5  
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     46.43      44.10          4  
 14 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              45.67      44.17          3  
 15 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     45.53      45.19          2  
 16 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 48.75      45.84          1  
 17 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT                45.72      45.89        
 18 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT                41.96      45.98        
 19 Smith, Piper         9 CFB-MR                 45.14      46.06        
 20 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 44.79      46.26        
 21 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                45.62      46.27        
 22 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    48.68      47.08        
 23 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                 50.32      47.50        
 24 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT                46.14      47.62        
 25 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR          48.32      47.72        
 26 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              43.61      47.79        
 27 Eckert, Jordyn       9 Manhattan Makos-MR     47.37      48.51        
 28 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                   NT      48.69        
 29 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR                49.74      48.79        
 30 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                47.72      48.91        
 31 Muchowski, Maveric  10 Manhattan Makos-MR     49.79      49.61        
 32 Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT                46.83      50.38        
 33 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                48.98      50.59        
 34 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                   NT      51.91        
 35 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR                56.70      52.71        
 36 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    56.36      52.76        
 37 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR             NT      54.23        
 38 Berger, Maya        10 CFB-MR                 53.83      54.26        
 39 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    55.00      56.32        
 40 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:00.92      59.63        
 41 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                 56.52    1:00.61        
 42 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:01.48    1:03.72        
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR  1:08.39         NS        
 -- Crittenden, Eloise   9 Manhattan Makos-MR     39.87         NS        
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:02.09         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:32.93    1:29.31 ZQ      20  
                  43.68     1:29.31 (45.63)                                        
  2 Pabby, Anya         10 Badger-MR                 NT    1:30.70 ZQ      17  
                  42.82     1:30.70 (47.88)                                        
  3 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:29.00    1:31.80 ZQ      16  
                  42.89     1:31.80 (48.91)                                        
  4 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT              1:32.98    1:36.19 SILV    15  
                  45.23     1:36.19 (50.96)                                        
  5 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:36.10    1:36.47 SILV    14  
                  46.47     1:36.47 (50.00)                                        
  6 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:39.78    1:39.10 SILV    13  
                  47.98     1:39.10 (51.12)                                        
  7 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:40.31    1:41.08 SILV    12  
                  46.81     1:41.08 (54.27)                                        
  8 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT              1:41.19    1:41.97 SILV    11  
                  48.70     1:41.97 (53.27)                                        
  9 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT                   NT    1:42.68 SILV     9  
                  49.04     1:42.68 (53.64)                                        
 10 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:43.00    1:43.89 SILV     7  
                  49.55     1:43.89 (54.34)                                        
 11 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:40.00    1:44.51 SILV     6  
                  49.38     1:44.51 (55.13)                                        
 12 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:45.58    1:49.66          5  
                  50.59     1:49.66 (59.07)                                        
 13 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:47.33    1:50.38          4  
                  51.73     1:50.38 (58.65)                                        
 14 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT                   NT    1:50.94          3  
                  52.39     1:50.94 (58.55)                                        
 15 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT                   NT    1:51.06          2  
                  52.29     1:51.06 (58.77)                                        
 16 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:46.85    1:52.58          1  
                  52.63     1:52.58 (59.95)                                        
 17 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT    1:54.77        
                  54.04   1:54.77 (1:00.73)                                        
 18 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR              2:01.99    1:57.37        
                  55.67   1:57.37 (1:01.70)                                        
 19 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:55.42    1:59.74        
                  57.01   1:59.74 (1:02.73)                                        
 20 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               2:02.50    2:00.00        
                  56.76   2:00.00 (1:03.24)                                        
 21 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               1:58.90    2:00.81        
                  56.56   2:00.81 (1:04.25)                                        
 22 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT                   NT    2:01.51        
                  55.52   2:01.51 (1:05.99)                                        
 23 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:10.41    2:02.06        
                  58.13   2:02.06 (1:03.93)                                        
 24 Downs, Julianna      9 GAEL-MR              2:14.80    2:09.96        
                  59.17   2:09.96 (1:10.79)                                        
 25 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR              2:14.75    2:11.47        
                1:02.99   2:11.47 (1:08.48)                                        
 26 Berger, Maya        10 CFB-MR                    NT    2:15.97        
                1:06.37   2:15.97 (1:09.60)                                        
 -- Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT              2:12.21         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  53.45        DQ (1:01.18)                                        
 -- Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              2:02.11         DQ        
      One hand touch
                  59.34        DQ (1:06.94)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              29.76      30.49 ZQ      20  
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              37.18      37.05 SILV    17  
  3 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              43.44      37.90 SILV    16  
  4 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR                38.72      38.35 SILV    15  
  5 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                41.18      39.06 SILV    14  
  6 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT                37.35      39.26 SILV    13  
  7 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT                45.99      44.72         12  
  8 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              49.34      46.38         11  
  9 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                42.79      46.90          9  
 10 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT                44.76      46.94          7  
 11 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT                49.36      47.18          6  
 12 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT                44.25      47.35          5  
 13 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 45.79      47.76          4  
 14 Muchowski, Maveric  10 Manhattan Makos-MR     53.66      48.17          3  
 15 Smith, Piper         9 CFB-MR                    NT      48.22          2  
 16 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                    NT      48.71          1  
 17 Eckert, Jordyn       9 Manhattan Makos-MR     55.84      49.03        
 18 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 49.86      49.93        
 19 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT                50.71      50.69        
 20 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 48.07      50.71        
 21 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                50.22      52.10        
 22 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR                   NT      52.15        
 23 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    53.60      55.54        
 24 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    57.34      55.97        
 25 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT      56.81        
 26 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR                    NT      58.96        
 27 Berger, Maya        10 CFB-MR                    NT    1:00.43        
 -- Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT                47.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    54.51         DQ        
      Alternating Kick
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    50.33         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                    NT         NS        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:09.21         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:11.88    1:15.15 ZQ      20  
                  34.38     1:15.15 (40.77)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:26.83    1:21.35 SILV    17  
                  39.18     1:21.35 (42.17)                                        
  3 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:25.59    1:23.12 SILV    16  
                  37.49     1:23.12 (45.63)                                        
  4 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT              1:24.88    1:26.34 SILV    15  
                  41.58     1:26.34 (44.76)                                        
  5 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:26.99    1:27.59 SILV    14  
                  42.41     1:27.59 (45.18)                                        
  6 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR              1:31.80    1:27.60 SILV    13  
                  40.47     1:27.60 (47.13)                                        
  7 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:31.42    1:27.86 SILV    12  
                  39.98     1:27.86 (47.88)                                        
  8 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:32.95    1:29.47         11  
                  41.89     1:29.47 (47.58)                                        
  9 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:40.84    1:30.44          9  
                  45.16     1:30.44 (45.28)                                        
 10 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT              1:31.14    1:32.44          7  
                  45.78     1:32.44 (46.66)                                        
 11 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:35.48    1:33.47          6  
                  42.79     1:33.47 (50.68)                                        
 12 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR              1:50.94    1:34.59          5  
                  41.43     1:34.59 (53.16)                                        
 13 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:38.49    1:37.55          4  
                  47.16     1:37.55 (50.39)                                        
 14 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT              1:41.05    1:37.95          3  
                  45.08     1:37.95 (52.87)                                        
 15 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:34.59    1:38.03          2  
                  45.19     1:38.03 (52.84)                                        
 16 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:47.00    1:38.10          1  
                  46.87     1:38.10 (51.23)                                        
 17 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT              1:41.25    1:38.40        
                  48.44     1:38.40 (49.96)                                        
 18 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:33.46    1:39.05        
                  48.08     1:39.05 (50.97)                                        
 19 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:42.65        
                  51.67     1:42.65 (50.98)                                        
 20 Muchowski, Maveric  10 Manhattan Makos-MR        NT    1:45.94        
                  50.20     1:45.94 (55.74)                                        
 21 Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT              1:39.65    1:48.01        
                  49.89     1:48.01 (58.12)                                        
 22 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:41.15    1:48.60        
 23 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT              1:40.94    1:48.93        
                  50.08     1:48.93 (58.85)                                        
 24 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:45.38    1:49.06        
                  51.34     1:49.06 (57.72)                                        
 25 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:56.39    1:50.69        
                  53.30     1:50.69 (57.39)                                        
 26 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                   NT    1:52.79        
                  48.85   1:52.79 (1:03.94)                                        
 27 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:56.12        
                  56.24     1:56.12 (59.88)                                        
 28 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                   NT    1:56.67        
                  55.81   1:56.67 (1:00.86)                                        
 29 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR       NT    2:25.66        
                1:13.89   2:25.66 (1:11.77)                                        
 -- Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:42.17         DQ        
      One hand touch - breast
                  48.00          DQ (56.87)                                        
 -- Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  49.78          DQ (56.80)                                        
 -- MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  50.54          DQ (56.55)                                        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:55.00         NS        
 -- Crittenden, Eloise   9 Manhattan Makos-MR   1:37.15         NS        
 -- Downs, Julianna      9 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.20    2:09.39         40  
     1) Chen, Lydia G 9                 2) McGrath, Caroline L 10         
     3) Kizer, Jacquie E 10             4) Pabby, Anya 10                 
                  33.15     1:06.92 (33.77)     1:41.09 (34.17)     2:09.39 (28.30)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:07.00    2:22.06         34  
     1) Loveless, Mary K 9              2) Lee, Kaitlyn H 9               
     3) Ford, Elizabeth A 9             4) Victory, Kathleen R 10         
                  34.72     1:11.55 (36.83)     1:49.39 (37.84)     2:22.06 (32.67)
  3 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:32.00    2:25.84         32  
     1) Hanlon, Miranda A 10            2) DePasquale, Jenna K 10         
     3) Daignault, Andie L 8            4) Gilbertson, Rhianna S 10       
                  36.67     1:14.53 (37.86)     1:51.65 (37.12)     2:25.84 (34.19)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:27.46    2:26.65         30  
     1) Bazinet, Julia M 8              2) Yu, Wenting 10                 
     3) Reich, Julia K 9                4) McAteer, Kathryn M 10          
                  33.94     1:10.14 (36.20)     1:48.51 (38.37)     2:26.65 (38.14)
  5 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:50.90    2:34.97         28  
     1) Ferranto, Natalia R 9           2) McQuaid, Morgan K 9            
     3) Heffern, Amelia A 10            4) Fedor, Maggie I 10             
                  37.73     1:26.83 (49.10)     1:54.14 (27.31)     2:34.97 (40.83)
  6 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'              2:37.47    2:47.13         26  
     1) Quiller, Haily M 9              2) Isom, Christina M 8            
     3) Washington, Madison L 8         4) Gregory, Kylie f 9             
                  40.42     1:30.60 (50.18)     2:08.77 (38.17)     2:47.13 (38.36)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:16.11    2:54.38         24  
     1) Prisco, Alexandra C 9           2) Goncalves, Claudia A 9         
     3) Murray, Elizabeth 10            4) Crystal, Lilly M 9             
                  38.42     1:26.19 (47.77)     2:11.63 (45.44)     2:54.38 (42.75)
  8 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                      NT    2:56.74         22  
     1) Smith, Piper 9                  2) Winthal, Kyla 9                
     3) Kirshenbaum, Emily M 10         4) Berger, Maya 10                
                  48.65     1:37.91 (49.26)     2:24.80 (46.89)     2:56.74 (31.94)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.70    2:21.98         40  
     1) Chen, Lydia G 9                 2) McGrath, Caroline L 10         
     3) Pabby, Anya 10                  4) Victory, Kathleen R 10         
                  36.35     1:17.72 (41.37)     1:48.54 (30.82)     2:21.98 (33.44)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:20.00    2:46.40         34  
     1) Kizer, Jacquie E 10             2) Kaufman, Claire M 9            
     3) Ford, Elizabeth A 9             4) Loveless, Mary K 9             
                  39.75     1:26.33 (46.58)     2:12.05 (45.72)     2:46.40 (34.35)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:29.01    2:49.35         32  
     1) Dougherty, Kate A 9             2) McAteer, Kathryn M 10          
     3) Eforo, Danielle 10              4) Reich, Julia K 9               
                  45.39     1:35.57 (50.18)     2:13.67 (38.10)     2:49.35 (35.68)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:52.45    2:52.50         30  
     1) O'Hare, Lilly F 10              2) Murray, Elizabeth 10           
     3) Yu, Wenting 10                  4) Prisco, Alexandra C 9          
                  46.90     1:36.68 (49.78)     2:17.59 (40.91)     2:52.50 (34.91)
  5 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'                   NT    2:52.67         28  
     1) Gregory, Kylie f 9              2) Washington, Madison L 8        
     3) Quiller, Haily M 9              4) Wynn, Tiana D 10               
                  40.69     1:34.50 (53.81)     2:16.80 (42.30)     2:52.67 (35.87)
  6 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:54.86    3:13.51         26  
     1) Smith, Piper 9                  2) Winthal, Kyla 9                
     3) Kirshenbaum, Emily M 10         4) Venezia, Madelyn S 9           
                  48.97     1:45.59 (56.62)     2:25.55 (39.96)     3:13.51 (47.96)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR                59.17    1:00.65 JO      20  
                  28.59     1:00.65 (32.06)                                        
  2 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:01.32    1:01.54 JO      17  
                  29.34     1:01.54 (32.20)                                        
  3 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            1:05.83    1:05.63 SILV    16  
                  31.70     1:05.63 (33.93)                                        
  4 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:03.59    1:05.64 SILV    15  
                  31.59     1:05.64 (34.05)                                        
  5 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:08.25    1:05.79 SILV    14  
                  31.06     1:05.79 (34.73)                                        
  6 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:10.91    1:06.23 SILV    13  
                  31.30     1:06.23 (34.93)                                        
  7 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:04.50    1:06.26 SILV    12  
                  31.14     1:06.26 (35.12)                                        
  8 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:05.36    1:06.29 SILV    11  
                  31.72     1:06.29 (34.57)                                        
  9 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:05.08    1:06.43 SILV     9  
                  31.68     1:06.43 (34.75)                                        
 10 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:05.70    1:06.73 SILV     7  
                  32.09     1:06.73 (34.64)                                        
 11 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:06.90    1:07.22 SILV     6  
                  30.79     1:07.22 (36.43)                                        
 12 O'Connor, Sarah J   11 Unattached-MR        1:03.00    1:08.05 SILV     5  
                  31.87     1:08.05 (36.18)                                        
 13 Johanson, Sophie L  12 Badger-MR            1:08.70    1:08.58          4  
                  31.29     1:08.58 (37.29)                                        
 14 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:10.89    1:08.93          3  
                  32.66     1:08.93 (36.27)                                        
 15 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:11.39    1:09.35          2  
                  32.99     1:09.35 (36.36)                                        
 16 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:09.24    1:09.55          1  
                  32.81     1:09.55 (36.74)                                        
 17 Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:15.80    1:10.37        
                  34.20     1:10.37 (36.17)                                        
 18 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:10.23    1:10.74        
                  33.29     1:10.74 (37.45)                                        
 19 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:12.45    1:12.59        
                  34.46     1:12.59 (38.13)                                        
 20 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR   1:13.06    1:12.75        
                  34.91     1:12.75 (37.84)                                        
 21 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:17.00    1:13.71        
                  35.16     1:13.71 (38.55)                                        
 22 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:13.46    1:13.79        
                  35.15     1:13.79 (38.64)                                        
 23 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR            1:15.38    1:14.54        
                  36.66     1:14.54 (37.88)                                        
 24 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT              1:13.14    1:15.82        
                  36.29     1:15.82 (39.53)                                        
 25 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:24.25    1:16.59        
                  35.73     1:16.59 (40.86)                                        
 26 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:11.85    1:17.07        
                  36.38     1:17.07 (40.69)                                        
 27 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:14.11    1:17.85        
                  36.85     1:17.85 (41.00)                                        
 28 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:36.07    1:19.02        
                  37.30     1:18.96 (41.66)      1:19.02 (0.06)                    
 29 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:21.55    1:21.25        
                  37.89     1:21.25 (43.36)                                        
 30 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                   NT    1:22.57        
                  36.89     1:22.48 (45.59)      1:22.57 (0.09)                    
 31 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR              1:26.01    1:24.99        
                  39.02     1:24.99 (45.97)                                        
 32 Weiser, Madeline L  12 CFB-MR                    NT    1:26.95        
                  38.97     1:26.95 (47.98)                                        
 33 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:27.43    1:33.30        
                  42.73     1:33.30 (50.57)                                        
 34 Richards, Aryel N   11 ZEUS-CT              1:32.81    1:33.60        
                  43.13     1:33.60 (50.47)                                        
 35 Petropoulos, Carol  11 ZEUS-CT              1:25.35    1:35.03        
                  44.62     1:35.03 (50.41)                                        
 36 Bussey, Genesis S   11 APEX-MR                   NT    1:51.23        
                  50.82   1:51.23 (1:00.41)                                        
 -- Johansson, Hannah   11 ZEUS-CT              1:22.89         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:06.98    1:10.85 SILV    20  
                  35.27     1:10.85 (35.58)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:14.38    1:13.20 SILV    17  
                  35.09     1:13.20 (38.11)                                        
  3 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:12.92    1:13.43 SILV    16  
                  35.92     1:13.43 (37.51)                                        
  4 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:13.78    1:13.44 SILV    15  
                  36.19     1:13.44 (37.25)                                        
  5 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:14.81    1:15.03 SILV    14  
                  36.45     1:15.03 (38.58)                                        
  6 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:12.26    1:15.30 SILV    13  
                  36.85     1:15.30 (38.45)                                        
  7 Johanson, Sophie L  12 Badger-MR            1:19.52    1:17.36 SILV    12  
                  36.96     1:17.36 (40.40)                                        
  8 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:15.85    1:17.70 SILV    11  
                  37.00     1:17.70 (40.70)                                        
  9 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:16.97    1:17.97 SILV     9  
                  38.86     1:17.97 (39.11)                                        
 10 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:25.25    1:18.75 SILV     6  
                  38.32     1:18.75 (40.43)                                        
 11 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:17.34    1:19.00 SILV     7  
 12 O'Connor, Sarah J   11 Unattached-MR        1:20.18    1:19.55 SILV     5  
                  37.27     1:19.55 (42.28)                                        
 13 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:22.00    1:19.87 SILV     4  
                  38.25     1:19.87 (41.62)                                        
 14 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:15.27    1:21.14 SILV     3  
                  37.64     1:21.14 (43.50)                                        
 15 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT              1:22.68    1:21.30 SILV     2  
                  39.43     1:21.30 (41.87)                                        
 16 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR   1:24.03    1:27.44          1  
                  42.94     1:27.44 (44.50)                                        
 17 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:30.77    1:30.52        
                  45.30     1:30.52 (45.22)                                        
 18 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:41.31    1:30.81        
                  44.89     1:30.81 (45.92)                                        
 19 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:41.39    1:37.70        
                  47.09     1:37.70 (50.61)                                        
 20 Richards, Aryel N   11 ZEUS-CT              1:44.48    1:38.38        
                  45.81     1:38.38 (52.57)                                        
 21 Petropoulos, Carol  11 ZEUS-CT              1:41.27    1:39.43        
                  46.74     1:39.43 (52.69)                                        
 22 Weiser, Madeline L  12 CFB-MR                    NT    1:42.83        
 23 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.53    1:45.29        
 -- Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:14.14         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  37.30          DQ (40.08)                                        
 -- Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR              1:43.77         DQ        
      Not on back off wall
 -- Johansson, Hannah   11 ZEUS-CT              1:25.91         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:25.34    1:22.30 SILV    20  
                  38.48     1:22.30 (43.82)                                        
  2 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:22.16    1:23.18 SILV    17  
                  40.01     1:23.18 (43.17)                                        
  3 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:22.07    1:23.31 SILV    16  
                  39.63     1:23.31 (43.68)                                        
  4 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:23.83    1:23.44 SILV    15  
                  40.08     1:23.44 (43.36)                                        
  5 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:28.39    1:27.30 SILV    14  
                  41.24     1:27.30 (46.06)                                        
  6 Johanson, Sophie L  12 Badger-MR            1:30.80    1:28.50 SILV    13  
                  41.11     1:28.50 (47.39)                                        
  7 Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:26.00    1:29.09 SILV    12  
                  41.22     1:29.09 (47.87)                                        
  8 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            1:25.78    1:29.49 SILV    11  
                  41.97     1:29.49 (47.52)                                        
  9 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:27.29    1:29.55 SILV     9  
                  42.19     1:29.55 (47.36)                                        
 10 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:22.13    1:30.90 SILV     7  
                  41.86     1:30.90 (49.04)                                        
 11 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:30.07    1:31.27 SILV     6  
                  42.64     1:31.27 (48.63)                                        
 12 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:33.54    1:31.56 SILV     5  
                  43.60     1:31.56 (47.96)                                        
 13 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR            1:33.00    1:32.30          4  
                  44.55     1:32.30 (47.75)                                        
 14 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:31.45    1:32.39          3  
                  43.88     1:32.39 (48.51)                                        
 15 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:30.00    1:32.96          2  
                  44.54     1:32.96 (48.42)                                        
 16 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:33.51    1:35.25          1  
                  45.14     1:35.25 (50.11)                                        
 17 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:33.21    1:36.24        
                  45.45     1:36.24 (50.79)                                        
 18 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.88    1:43.73        
                  50.48     1:43.73 (53.25)                                        
 19 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:44.43    1:45.79        
                  50.90     1:45.79 (54.89)                                        
 20 Richards, Aryel N   11 ZEUS-CT              1:53.30    1:54.71        
                  53.50   1:54.71 (1:01.21)                                        
 21 Petropoulos, Carol  11 ZEUS-CT              2:00.76    1:57.23        
                  50.89   1:57.23 (1:06.34)                                        
 22 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              2:02.36    2:03.69        
                  58.86   2:03.69 (1:04.83)                                        
 -- Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:10.41    1:10.26 JO      20  
                  32.72     1:10.26 (37.54)                                        
  2 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:14.35    1:11.03 JO      17  
                  32.34     1:11.03 (38.69)                                        
  3 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:20.76    1:19.12 SILV    16  
                  35.44     1:19.12 (43.68)                                        
  4 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:21.18    1:19.67 SILV    15  
                  35.40     1:19.67 (44.27)                                        
  5 Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:20.00    1:20.70 SILV    14  
                  35.62     1:20.70 (45.08)                                        
  6 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:17.53    1:21.16 SILV    13  
                  35.34     1:21.16 (45.82)                                        
  7 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:23.29    1:22.27 SILV    12  
                  38.26     1:22.27 (44.01)                                        
  8 O'Connor, Sarah J   11 Unattached-MR        1:21.23    1:22.47 SILV    11  
                  36.51     1:22.47 (45.96)                                        
  9 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT              1:27.16    1:26.35          9  
                  41.18     1:26.35 (45.17)                                        
 10 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:27.99    1:29.53          7  
                  40.57     1:29.53 (48.96)                                        
 11 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR        NT    1:32.97          6  
                  43.01     1:32.97 (49.96)                                        
 12 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:30.51    1:33.01          5  
                  41.18     1:33.01 (51.83)                                        
 13 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR            1:36.08    1:33.45          4  
                  44.10     1:33.45 (49.35)                                        
 14 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:30.20    1:36.44          3  
                  43.56     1:36.44 (52.88)                                        
 15 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:59.18    1:53.52          2  
                  52.17   1:53.52 (1:01.35)                                        
 -- Johansson, Hannah   11 ZEUS-CT              1:45.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:19.50    1:12.98 SILV    20  
                  33.01     1:12.98 (39.97)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:17.19    1:13.84 SILV    17  
                  35.28     1:13.84 (38.56)                                        
  3 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:16.45    1:14.24 SILV    16  
                  34.98     1:14.24 (39.26)                                        
  4 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:16.00    1:16.73 SILV    15  
                  37.69     1:16.73 (39.04)                                        
  5 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:19.79    1:17.76 SILV    14  
                  36.08     1:17.76 (41.68)                                        
  6 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:14.72    1:18.40 SILV    13  
                  35.96     1:18.40 (42.44)                                        
  7 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:16.59    1:18.98         12  
                  36.48     1:18.98 (42.50)                                        
  8 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:26.86    1:19.30         11  
                  38.48     1:19.30 (40.82)                                        
  9 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            1:21.21    1:19.94          9  
                  38.59     1:19.94 (41.35)                                        
 10 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:16.28    1:19.99          7  
                  35.28     1:19.99 (44.71)                                        
 11 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR   1:23.18    1:22.51          6  
                  40.22     1:22.51 (42.29)                                        
 12 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:30.20    1:22.52          5  
                  37.74     1:22.52 (44.78)                                        
 13 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:21.96    1:24.25          4  
                  38.73     1:24.25 (45.52)                                        
 14 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:20.00    1:24.51          3  
                  38.68     1:24.51 (45.83)                                        
 15 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:32.69    1:24.52          2  
                  41.21     1:24.52 (43.31)                                        
 16 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:22.41    1:25.82          1  
                  42.36     1:25.82 (43.46)                                        
 17 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:24.75    1:26.68        
                  43.47     1:26.68 (43.21)                                        
 18 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT                   NT    1:30.00        
                  40.15     1:30.00 (49.85)                                        
 19 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:33.63    1:30.04        
                  44.24     1:30.04 (45.80)                                        
 20 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:35.91    1:31.24        
                  44.69     1:31.24 (46.55)                                        
 21 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:31.30    1:33.12        
                  46.86     1:33.12 (46.26)                                        
 22 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:47.62    1:34.57        
                  45.66     1:34.57 (48.91)                                        
 23 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:30.08    1:34.79        
                  45.15     1:34.79 (49.64)                                        
 -- Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:39.36         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  36.43          DQ (42.51)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:54.32    1:54.86         40  
     1) Jogis, Kimberly A 12            2) Veru, Nina S 12                
     3) Regan, Elizabeth 12             4) Shannon, Kayla 12              
                  28.74       58.31 (29.57)     1:27.13 (28.82)     1:54.86 (27.73)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:47.41    2:00.79         34  
     1) Harrington, Danielle S 12       2) Victory, Margaret M 12         
     3) Johanson, Sophie L 12           4) Lomas, Melissa * 12            
                  30.41     1:00.13 (29.72)     1:30.79 (30.66)     2:00.79 (30.00)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
     1) Rotenberg, Mary H 11            2) Crystal, Ella J 11             
     3) Yamada, Tamayo 11               4) Schloss, Leora G 12            
 -- Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:08.23         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla   25 HAA-MR                 55.36      54.14 METS    20  
                  26.36       54.14 (27.78)                                        
  2 Faust, Christina    15 Badger-MR              53.75      54.88 METS    17  
                  26.79       54.88 (28.09)                                        
  3 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR                54.96      56.78         16  
                  26.99       56.78 (29.79)                                        
  4 Parsons, Kristina   23 NYAC-MR                57.00      57.15         15  
                  27.45       57.15 (29.70)                                        
  5 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                58.79      57.51         14  
                  27.40       57.51 (30.11)                                        
  6 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR                56.42      58.06         13  
                  27.80       58.06 (30.26)                                        
  7 Baker, Dorothy E    23 NYAC-MR              1:00.00      58.10         12  
                  27.29       58.10 (30.81)                                        
  8 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR                54.92      58.23         11  
                  27.44       58.23 (30.79)                                        
  9 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR              55.31      58.41          9  
                  28.41       58.41 (30.00)                                        
 10 Mullin, Riley       15 Badger-MR              56.04      58.84          7  
                  28.15       58.84 (30.69)                                        
 11 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              54.96      58.91          6  
                  27.25       58.91 (31.66)                                        
 12 Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR              57.58      59.15          5  
                  28.18       59.15 (30.97)                                        
 13 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR                55.59      59.33          4  
                  28.65       59.33 (30.68)                                        
 14 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                58.94      59.36          3  
                  28.16       59.36 (31.20)                                        
 15 Veru, Nicole        14 GAEL-MR                57.17      59.37          2  
                  28.45       59.37 (30.92)                                        
 16 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR              58.36      59.52          1  
                  28.96       59.52 (30.56)                                        
 17 Peralta, Lorena S   17 APEX-MR                58.93      59.97        
                  29.04       59.97 (30.93)                                        
 18 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR                55.74    1:00.10        
                  28.11     1:00.10 (31.99)                                        
 19 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              57.99    1:00.25        
                  29.15     1:00.25 (31.10)                                        
 20 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR              1:00.00    1:01.10        
                  28.69     1:01.10 (32.41)                                        
 21 Johanson, Bridget   17 Badger-MR              58.45    1:01.27        
                  29.54     1:01.27 (31.73)                                        
 22 Rodney, Jesse L     16 ZEUS-CT                59.35    1:01.29        
                  28.71     1:01.29 (32.58)                                        
 23 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              58.38    1:01.31        
                  29.16     1:01.31 (32.15)                                        
 24 Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR            1:00.22    1:01.75        
                  29.72     1:01.75 (32.03)                                        
 25 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              1:01.20    1:02.08        
                  29.18     1:02.08 (32.90)                                        
 26 Sprague, Whitney C  27 NYAC-MR              1:00.00    1:02.25        
                  29.85     1:02.25 (32.40)                                        
 27 Sinclair, Priscill  16 CFB-MR               1:22.42    1:02.28        
                  28.95     1:02.28 (33.33)                                        
 28 Brito, Karina       17 ZEUS-CT              1:01.50    1:02.37        
                  29.75     1:02.37 (32.62)                                        
 29 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:02.42        
                  29.42     1:02.42 (33.00)                                        
 30 Negron, Luz         16 MAD-MR               1:02.62    1:02.44        
                  29.25     1:02.44 (33.19)                                        
 31 O'Reilly, Maggie R  15 GAEL-MR              1:00.11    1:02.71        
                  29.53     1:02.71 (33.18)                                        
 32 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:00.41    1:02.80        
                  30.28     1:02.80 (32.52)                                        
 33 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              1:01.13    1:02.86        
                  30.24     1:02.86 (32.62)                                        
 34 Catarinacchio, Jes  16 GAEL-MR              1:00.28    1:02.90        
                  29.76     1:02.90 (33.14)                                        
 35 Forsyth, Katilyn    15 Badger-MR            1:01.15    1:03.11        
                  30.14     1:03.11 (32.97)                                        
 36 Perez, Kyara        14 MAD-MR               1:02.89    1:03.22        
                  30.30     1:03.22 (32.92)                                        
 37 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:00.36    1:03.37        
                  30.15     1:03.37 (33.22)                                        
 38 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:05.41    1:04.05        
                  30.21     1:04.05 (33.84)                                        
 39 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               1:04.23    1:04.29        
                  31.07     1:04.29 (33.22)                                        
 40 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:03.50    1:04.45        
                  31.22     1:04.45 (33.23)                                        
 41 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:03.99    1:04.60        
                  30.95     1:04.60 (33.65)                                        
 42 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:07.12    1:04.65        
                  30.86     1:04.65 (33.79)                                        
 43 Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              1:02.80    1:04.82        
                  31.03     1:04.82 (33.79)                                        
 44 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              1:06.51    1:04.94        
                  31.63     1:04.94 (33.31)                                        
 45 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         1:05.45    1:05.39        
                  31.62     1:05.39 (33.77)                                        
 46 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         1:04.70    1:05.56        
                  30.93     1:05.56 (34.63)                                        
 47 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              1:04.34    1:05.70        
                  30.80     1:05.70 (34.90)                                        
 48 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:05.92    1:05.75        
                  31.52     1:05.75 (34.23)                                        
 49 McAteer, Emma M     13 GAEL-MR              1:06.88    1:05.76        
                  31.13     1:05.76 (34.63)                                        
 50 Sickenius, Nicole   16 CFB-MR               1:20.31    1:05.98        
                  31.19     1:05.98 (34.79)                                        
 51 Mena, Zuri          17 MAD-MR               1:05.68    1:05.99        
                  31.00     1:05.99 (34.99)                                        
 52 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:12.57    1:06.18        
                  31.40     1:06.18 (34.78)                                        
 53 Lenskold, Emma G    13 ZEUS-CT              1:03.30    1:06.94        
                  32.22     1:06.94 (34.72)                                        
 54 Morin, Torie J      13 ZEUS-CT              1:12.07    1:06.98        
                  31.92     1:06.98 (35.06)                                        
 55 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              1:07.70    1:07.14        
                  31.58     1:07.14 (35.56)                                        
 56 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:04.86    1:07.38        
                  31.88     1:07.38 (35.50)                                        
 57 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT    1:07.50        
                  31.99     1:07.50 (35.51)                                        
 58 Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              1:06.73    1:08.16        
                  32.22     1:08.16 (35.94)                                        
 59 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               1:09.84    1:09.02        
                  32.43     1:09.02 (36.59)                                        
 60 Mackey, Julia A     13 2013/2014-MR         1:10.58    1:10.82        
                  33.95     1:10.82 (36.87)                                        
 61 Colucci, Christina  14 GAEL-MR                   NT    1:11.72        
                  34.72     1:11.72 (37.00)                                        
 62 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               1:13.34    1:12.79        
                  33.98     1:12.79 (38.81)                                        
 63 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    1:13.65        
                  34.65     1:13.65 (39.00)                                        
 64 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:15.36    1:15.16        
                  35.04     1:15.16 (40.12)                                        
 65 Nieves, Yaidee      18 MAD-MR               1:15.58    1:17.02        
                  35.28     1:17.02 (41.74)                                        
 66 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:16.84    1:17.37        
                  35.82     1:17.37 (41.55)                                        
 67 Forcellina, Sabrin  13 ZEUS-CT              1:18.71    1:18.62        
                  35.98     1:18.62 (42.64)                                        
 68 Stevens, Bridget M  13 ZEUS-CT              1:16.50    1:19.33        
                  37.92     1:19.33 (41.41)                                        
 69 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:22.21    1:20.33        
                  37.60     1:20.33 (42.73)                                        
 70 Arzu-Williams, Naj  15 MAD-MR               1:19.45    1:21.44        
 71 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              1:26.88    1:23.45        
                  39.49     1:23.45 (43.96)                                        
 72 Daniels, Dakota     13 MAD-MR               1:25.89    1:29.04        
                  42.64     1:29.04 (46.40)                                        
 73 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR             NT    1:40.16        
                  46.36     1:40.16 (53.80)                                        
 -- Volcan, Erin N      30 NYAC-MR                58.00         NS        
 -- Johnson, Felicity   13 2013/2014-MR         1:05.65         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faust, Christina    15 Badger-MR            1:02.59    1:01.85 METS    20  
                  30.59     1:01.85 (31.26)                                        
  2 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            1:00.00    1:02.77         17  
                  30.38     1:02.77 (32.39)                                        
  3 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR              1:00.64    1:05.05         16  
                  31.77     1:05.05 (33.28)                                        
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            1:05.14    1:05.57         15  
                  32.21     1:05.57 (33.36)                                        
  5 Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR            1:02.97    1:06.24         14  
                  32.65     1:06.24 (33.59)                                        
  6 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            1:01.85    1:06.35         13  
                  31.89     1:06.35 (34.46)                                        
  7 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR              1:04.68    1:06.36         12  
                  32.49     1:06.36 (33.87)                                        
  8 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR              1:03.42    1:06.40         11  
                  32.27     1:06.40 (34.13)                                        
  9 Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR            1:06.94    1:07.32          9  
                  33.84     1:07.32 (33.48)                                        
 10 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            1:06.08    1:07.94          7  
                  33.20     1:07.94 (34.74)                                        
 11 Rodney, Jesse L     16 ZEUS-CT              1:07.14    1:09.28          6  
                  33.73     1:09.28 (35.55)                                        
 12 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              1:04.49    1:09.67          5  
                  33.68     1:09.67 (35.99)                                        
 13 Peralta, Lorena S   17 APEX-MR              1:10.43    1:10.01          4  
                  34.15     1:10.01 (35.86)                                        
 14 Mullin, Riley       15 Badger-MR            1:05.79    1:10.14          3  
                  34.16     1:10.14 (35.98)                                        
 15 Brito, Karina       17 ZEUS-CT              1:09.18    1:10.94          2  
                  34.21     1:10.94 (36.73)                                        
 16 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               1:09.70    1:11.08          1  
                  34.37     1:11.08 (36.71)                                        
 17 Forsyth, Katilyn    15 Badger-MR            1:04.84    1:11.11        
                  34.66     1:11.11 (36.45)                                        
 18 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:12.75    1:11.32        
                  34.75     1:11.32 (36.57)                                        
 19 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:10.72    1:11.61        
                  34.88     1:11.61 (36.73)                                        
 20 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              1:12.50    1:12.69        
                  35.29     1:12.69 (37.40)                                        
 21 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              1:10.35    1:12.86        
                  34.90     1:12.86 (37.96)                                        
 22 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR              1:08.24    1:13.36        
                  35.66     1:13.36 (37.70)                                        
 23 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:11.91    1:13.48        
                  35.93     1:13.48 (37.55)                                        
 24 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         1:16.82    1:13.85        
                  36.08     1:13.85 (37.77)                                        
 25 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         1:16.12    1:14.27        
                  36.20     1:14.27 (38.07)                                        
 26 McAteer, Emma M     13 GAEL-MR              1:12.24    1:14.53        
                  36.07     1:14.53 (38.46)                                        
 27 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:13.95    1:14.75        
                  36.73     1:14.75 (38.02)                                        
 28 Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              1:13.82    1:15.27        
                  36.72     1:15.27 (38.55)                                        
 29 Morin, Torie J      13 ZEUS-CT              1:16.09    1:16.17        
 30 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              1:13.25    1:16.28        
                  37.61     1:16.28 (38.67)                                        
 31 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:16.62        
                  36.91     1:16.62 (39.71)                                        
 32 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:13.54    1:16.65        
                  37.09     1:16.65 (39.56)                                        
 33 Sickenius, Nicole   16 CFB-MR               1:31.21    1:16.78        
                  37.89     1:16.78 (38.89)                                        
 34 Sinclair, Priscill  16 CFB-MR               1:34.42    1:18.22        
                  37.24     1:18.22 (40.98)                                        
 35 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:22.30    1:19.36        
                  37.52     1:19.36 (41.84)                                        
 36 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:17.89    1:19.76        
                  38.20     1:19.76 (41.56)                                        
 37 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:18.52    1:19.99        
                  38.84     1:19.99 (41.15)                                        
 38 Lenskold, Emma G    13 ZEUS-CT              1:12.85    1:20.43        
                  39.31     1:20.43 (41.12)                                        
 39 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               1:23.77    1:21.72        
                  38.83     1:21.72 (42.89)                                        
 40 Mena, Zuri          17 MAD-MR               1:20.16    1:22.10        
                  39.70     1:22.10 (42.40)                                        
 41 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              1:22.13    1:22.52        
 42 Colucci, Christina  14 GAEL-MR                   NT    1:22.90        
                  40.96     1:22.90 (41.94)                                        
 43 Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              1:28.34    1:24.44        
                  41.11     1:24.44 (43.33)                                        
 44 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT    1:24.59        
                  40.97     1:24.59 (43.62)                                        
 45 Mackey, Julia A     13 2013/2014-MR         1:26.00    1:26.27        
 46 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:26.15    1:27.81        
                  41.31     1:27.81 (46.50)                                        
 47 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    1:30.27        
                  43.66     1:30.27 (46.61)                                        
 48 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:29.47    1:30.94        
                  44.62     1:30.94 (46.32)                                        
 49 Stevens, Bridget M  13 ZEUS-CT              1:32.18    1:34.50        
                  46.18     1:34.50 (48.32)                                        
 50 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:39.08    1:38.29        
                  46.99     1:38.29 (51.30)                                        
 51 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              1:43.13    1:39.30        
                  47.84     1:39.30 (51.46)                                        
 52 Daniels, Dakota     13 MAD-MR               1:46.19    1:47.66        
                  50.36     1:47.66 (57.30)                                        
 53 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR             NT    1:56.66        
 54 Saidov, Ilana       11 Aquaflames-MR             NT    2:16.25        
                1:02.99   2:16.25 (1:13.26)                                        
 -- Forcellina, Sabrin  13 ZEUS-CT              1:46.33         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  50.22          DQ (54.07)                                        
 -- Negron, Luz         16 MAD-MR               1:23.77         DQ        
                  39.69          DQ (43.64)                                        
 -- Arzu-Williams, Naj  15 MAD-MR               1:30.25         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Johnson, Felicity   13 2013/2014-MR         1:17.51         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M      17 Badger-MR            2:36.54    2:34.08 METS    20  
                  35.33     1:15.15 (39.82)     1:55.19 (40.04)     2:34.08 (38.89)
  2 Malanina, Alexandr  28 NYAC-MR              2:32.02    2:34.55 METS    17  
                  35.49     1:14.89 (39.40)     1:54.47 (39.58)     2:34.55 (40.08)
  3 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR              2:32.89    2:43.28         16  
                  37.09     1:17.80 (40.71)     1:59.85 (42.05)     2:43.28 (43.43)
  4 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            2:40.97    2:45.39         15  
                  37.04     1:18.89 (41.85)     2:02.32 (43.43)     2:45.39 (43.07)
  5 Perez, Kyara        14 MAD-MR               2:45.88    2:46.32         14  
                  36.46     1:19.51 (43.05)     2:03.90 (44.39)     2:46.32 (42.42)
  6 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:51.13    2:51.76         13  
                  38.70     1:21.31 (42.61)     2:07.34 (46.03)     2:51.76 (44.42)
  7 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:39.79    2:51.81         12  
                  38.75     1:22.60 (43.85)     2:07.18 (44.58)     2:51.81 (44.63)
  8 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            2:55.21    2:57.16         11  
                  38.58     1:22.97 (44.39)     2:09.79 (46.82)     2:57.16 (47.37)
  9 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   3:03.94    2:59.83          9  
                  40.25     1:26.00 (45.75)     2:13.11 (47.11)     2:59.83 (46.72)
 10 Sickenius, Nicole   16 CFB-MR               2:36.81    3:04.41          7  
                  39.42     1:24.90 (45.48)     2:13.81 (48.91)     3:04.41 (50.60)
 11 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              3:04.42    3:05.50          6  
                  41.78     1:28.99 (47.21)     2:18.24 (49.25)     3:05.50 (47.26)
 12 Nieves, Yaidee      18 MAD-MR               3:25.90    3:07.12          5  
                  41.83     1:30.85 (49.02)     2:18.70 (47.85)     3:07.12 (48.42)
 13 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              3:03.98    3:10.51          4  
                  41.71     1:29.46 (47.75)     2:20.87 (51.41)     3:10.51 (49.64)
 14 Sinclair, Priscill  16 CFB-MR               2:36.56    3:11.46          3  
                  41.80     1:30.29 (48.49)     2:20.50 (50.21)     3:11.46 (50.96)
 15 Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              3:10.50    3:11.71          2  
                  41.99     1:30.81 (48.82)     2:21.69 (50.88)     3:11.71 (50.02)
 16 Brito, Karina       17 ZEUS-CT                   NT    3:13.08          1  
                  41.72     1:30.53 (48.81)     2:21.94 (51.41)     3:13.08 (51.14)
 17 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   3:18.94    3:18.02        
                  43.13     1:33.03 (49.90)     2:24.16 (51.13)     3:18.02 (53.86)
 18 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               3:18.50    3:18.25        
                  44.34     1:34.97 (50.63)     2:27.06 (52.09)     3:18.25 (51.19)
 19 Morin, Torie J      13 ZEUS-CT              3:27.83    3:24.14        
                  44.90     1:37.09 (52.19)     2:31.54 (54.45)     3:24.14 (52.60)
 20 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              3:17.29    3:26.46        
                  45.13     1:37.21 (52.08)     2:32.14 (54.93)     3:26.46 (54.32)
 21 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    3:33.54        
                  45.97     1:41.84 (55.87)     2:37.69 (55.85)     3:33.54 (55.85)
 22 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              3:39.13    3:41.03        
                  50.42     1:45.84 (55.42)     2:43.88 (58.04)     3:41.03 (57.15)
 23 Forcellina, Sabrin  13 ZEUS-CT              3:45.39    3:53.47        
                  52.33   1:54.42 (1:02.09)   2:55.22 (1:00.80)     3:53.47 (58.25)
 24 Stevens, Bridget M  13 ZEUS-CT              3:49.45    3:53.80        
                  53.99   1:54.01 (1:00.02)     2:53.62 (59.61)   3:53.80 (1:00.18)
 -- McAteer, Emma M     13 GAEL-MR              3:08.09         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   16 Badger-MR            2:22.22    2:06.26 METS    20  
                  28.02       59.47 (31.45)     1:32.12 (32.65)     2:06.26 (34.14)
  2 Hodes, Sarah M      17 Badger-MR            2:07.38    2:16.77 METS    17  
                  29.69     1:03.62 (33.93)     1:39.55 (35.93)     2:16.77 (37.22)
  3 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            2:16.39    2:26.22         16  
                  31.90     1:08.14 (36.24)     1:46.84 (38.70)     2:26.22 (39.38)
  4 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:38.74    2:44.01         15  
                  33.29     1:12.65 (39.36)     1:57.80 (45.15)     2:44.01 (46.21)
  5 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              3:01.06    2:58.17         14  
                  34.87     1:18.72 (43.85)     2:07.24 (48.52)     2:58.17 (50.93)
 -- Catarinacchio, Jes  16 GAEL-MR              2:29.64         NS        
 -- Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              3:03.74         NS        
 -- Lenskold, Emma G    13 ZEUS-CT                   NT         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faust, Christina    15 Badger-MR            2:19.06    2:17.21         20  
                  29.54     1:03.37 (33.83)     1:46.02 (42.65)     2:17.21 (31.19)
  2 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            2:19.52    2:20.60         17  
                  30.91     1:04.98 (34.07)     1:48.37 (43.39)     2:20.60 (32.23)
  3 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR              2:19.14    2:23.09         16  
                  31.15     1:06.66 (35.51)     1:50.37 (43.71)     2:23.09 (32.72)
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            2:22.28    2:23.79         15  
                  30.38     1:06.63 (36.25)     1:51.09 (44.46)     2:23.79 (32.70)
  5 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            2:21.00    2:26.52         14  
                  32.08     1:08.60 (36.52)     1:54.12 (45.52)     2:26.52 (32.40)
  6 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            2:24.29    2:27.26         13  
                  31.33     1:08.36 (37.03)     1:54.64 (46.28)     2:27.26 (32.62)
  7 Mullin, Riley       15 Badger-MR            2:21.80    2:29.21         11.5
                  31.22     1:08.37 (37.15)     1:55.16 (46.79)     2:29.21 (34.05)
  7 Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR            2:24.18    2:29.21         11.5
                  31.43     1:09.62 (38.19)     1:55.28 (45.66)     2:29.21 (33.93)
  9 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:29.35    2:30.85          9  
                  32.19     1:11.31 (39.12)     1:57.24 (45.93)     2:30.85 (33.61)
 10 Catarinacchio, Jes  16 GAEL-MR              2:27.29    2:31.52          7  
                  31.96     1:11.18 (39.22)     1:56.60 (45.42)     2:31.52 (34.92)
 11 Rodney, Jesse L     16 ZEUS-CT              2:34.10    2:32.58          6  
                  32.05     1:09.59 (37.54)     1:58.28 (48.69)     2:32.58 (34.30)
 12 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:26.13    2:33.03          5  
                  32.55     1:12.29 (39.74)     1:57.50 (45.21)     2:33.03 (35.53)
 13 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              2:37.95    2:33.86          4  
                  32.70     1:11.88 (39.18)     1:59.05 (47.17)     2:33.86 (34.81)
 14 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:32.71    2:33.87          3  
                  32.40     1:12.09 (39.69)     2:00.51 (48.42)     2:33.87 (33.36)
 15 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:31.13    2:34.23          2  
                  36.01     1:15.36 (39.35)     1:59.35 (43.99)     2:34.23 (34.88)
 16 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:30.04    2:34.54          1  
                  33.34     1:14.25 (40.91)     2:00.25 (46.00)     2:34.54 (34.29)
 17 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR              2:20.06    2:34.78        
                  33.89     1:13.38 (39.49)     1:59.42 (46.04)     2:34.78 (35.36)
 18 O'Reilly, Maggie R  15 GAEL-MR              2:29.67    2:36.64        
                  32.12     1:11.30 (39.18)     2:00.75 (49.45)     2:36.64 (35.89)
 19 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            2:33.77    2:37.06        
                  34.64     1:16.37 (41.73)     1:59.64 (43.27)     2:37.06 (37.42)
 20 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              2:25.51    2:37.19        
                  31.65     1:11.80 (40.15)     1:58.90 (47.10)     2:37.19 (38.29)
 21 Brito, Karina       17 ZEUS-CT              2:41.81    2:38.61        
                  33.35     1:11.79 (38.44)     2:01.83 (50.04)     2:38.61 (36.78)
 22 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:36.40    2:38.85        
                  37.13     1:17.79 (40.66)     2:04.10 (46.31)     2:38.85 (34.75)
 23 Peralta, Lorena S   17 APEX-MR              2:34.90    2:39.35        
                  33.05     1:13.12 (40.07)     2:03.34 (50.22)     2:39.35 (36.01)
 24 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              2:30.53    2:39.77        
                  32.59     1:12.85 (40.26)     2:01.90 (49.05)     2:39.77 (37.87)
 25 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              2:41.82    2:41.81        
                  36.30     1:17.65 (41.35)     2:06.05 (48.40)     2:41.81 (35.76)
 26 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:43.04    2:42.92        
                  35.93     1:17.60 (41.67)     2:05.19 (47.59)     2:42.92 (37.73)
 27 Forsyth, Katilyn    15 Badger-MR            2:34.00    2:42.96        
                  34.27     1:14.91 (40.64)     2:06.53 (51.62)     2:42.96 (36.43)
 28 Perez, Kyara        14 MAD-MR               2:36.21    2:44.57        
                  41.24     1:26.36 (45.12)     2:10.32 (43.96)     2:44.57 (34.25)
 29 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               2:41.44    2:44.87        
                  36.27     1:17.70 (41.43)     2:09.28 (51.58)     2:44.87 (35.59)
 30 Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              2:40.71    2:44.95        
                  36.07     1:17.34 (41.27)     2:09.61 (52.27)     2:44.95 (35.34)
 31 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   2:48.72    2:45.45        
                  36.97     1:21.06 (44.09)     2:08.66 (47.60)     2:45.45 (36.79)
 32 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              2:35.43    2:45.52        
                  36.17     1:19.63 (43.46)     2:09.04 (49.41)     2:45.52 (36.48)
 33 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         2:40.32    2:45.54        
                  35.79     1:16.10 (40.31)     2:07.59 (51.49)     2:45.54 (37.95)
 34 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   2:40.85    2:45.63        
                  33.87     1:16.39 (42.52)     2:09.11 (52.72)     2:45.63 (36.52)
 35 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               2:43.58    2:48.44        
                  35.31     1:20.49 (45.18)     2:09.84 (49.35)     2:48.44 (38.60)
 36 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              2:40.94    2:48.55        
                  34.90     1:18.14 (43.24)     2:10.69 (52.55)     2:48.55 (37.86)
 37 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              2:40.44    2:49.06        
                  36.06     1:20.61 (44.55)     2:10.92 (50.31)     2:49.06 (38.14)
 38 Mena, Zuri          17 MAD-MR               2:50.09    2:52.94        
                  36.06     1:20.55 (44.49)     2:12.17 (51.62)     2:52.94 (40.77)
 39 Mackey, Julia A     13 2013/2014-MR         2:51.53    2:53.34        
                  38.98     1:24.98 (46.00)     2:15.21 (50.23)     2:53.34 (38.13)
 40 Colucci, Christina  14 GAEL-MR              2:53.81    2:53.39        
                  40.36     1:24.82 (44.46)     2:14.36 (49.54)     2:53.39 (39.03)
 41 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT    3:00.98        
                  41.93     1:27.42 (45.49)     2:19.57 (52.15)     3:00.98 (41.41)
 42 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               3:04.06    3:03.55        
                  43.44     1:32.76 (49.32)     2:22.70 (49.94)     3:03.55 (40.85)
 43 Nieves, Yaidee      18 MAD-MR               3:04.52    3:04.80        
                  39.60     1:27.24 (47.64)     2:15.66 (48.42)     3:04.80 (49.14)
 44 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               3:05.17    3:09.04        
                  40.56     1:25.43 (44.87)   2:25.88 (1:00.45)     3:09.04 (43.16)
 45 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               3:23.07    3:19.91        
                  44.39     1:35.48 (51.09)     2:33.42 (57.94)     3:19.91 (46.49)
 46 Harris, Chienne     16 MAD-MR               3:16.99    3:22.03        
                  46.04     1:34.04 (48.00)   2:34.31 (1:00.27)     3:22.03 (47.72)
 47 Arzu-Williams, Naj  15 MAD-MR               3:31.20    3:28.77        
                  46.95     1:38.51 (51.56)     2:35.11 (56.60)     3:28.77 (53.66)
 48 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               3:33.61    3:42.31        
                  46.60     1:37.98 (51.38)   2:54.32 (1:16.34)     3:42.31 (47.99)
 49 Daniels, Dakota     13 MAD-MR               3:49.90    3:44.00        
                  47.37   1:47.48 (1:00.11)   2:53.27 (1:05.79)     3:44.00 (50.73)
 -- Negron, Luz         16 MAD-MR               2:56.21         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  33.18     1:19.50 (46.32)     2:15.31 (55.81)          DQ (48.99)
 -- Johnson, Felicity   13 2013/2014-MR         3:03.46         NS        
 -- Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              2:51.44         NS        
 -- Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            2:19.02         NS        
 -- Parsons, Kristina   23 NYAC-MR              2:20.00         NS        
 -- Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR            2:27.57         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:42.35    1:46.22         40  
     1) Doherty, Kaitlin A 17           2) Fullerton, Haley E 15          
     3) Emanuel, Taylor C 16            4) Deverna, Tara N 17             
                  26.81       53.33 (26.52)     1:19.72 (26.39)     1:46.22 (26.50)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:47.27    1:52.30         34  
     1) Reilly, Bridget K 17            2) Veru, Nicole 14                
     3) Weisstuch, Caroline F 16        4) O'Reilly, Maggie R 15          
                  28.00       55.83 (27.83)     1:23.53 (27.70)     1:52.30 (28.77)
  3 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:55.00    1:52.47         31  
     1) Cole, Mikaela G 15              2) Lavery, Maeve E 13             
     3) Peralta, Lorena S 17            4) Gonzalez, Mirna G 15           
                  28.14       55.82 (27.68)     1:23.78 (27.96)     1:52.47 (28.69)
  3 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:50.00    1:52.47         31  
     1) Perez, Kyara 14                 2) Mena, Zuri 17                  
     3) Valerio, Edwina 18              4) Negron, Luz 16                 
                  28.54       58.04 (29.50)     1:26.61 (28.57)     1:52.47 (25.86)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   1:51.06    2:02.64         28  
     1) Catarinacchio, Jessica R 16     2) Bluvol, Sam 14                 
     3) Seward, Mackenzie H 13          4) Deverna, Bridget T 12          
                  29.56       59.65 (30.09)     1:29.65 (30.00)     2:02.64 (32.99)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'D'                        NT    2:03.14         26  
     1) Patterson, Erin M 13            2) McAteer, Emma M 13             
     3) Weaver, Maggie M 13             4) Colucci, Christina 14          
                  29.71       59.80 (30.09)     1:31.29 (31.49)     2:03.14 (31.85)
  7 Madison Dolphins-MR  'B'                    2:15.00    2:05.52         24  
     1) Nieves, Yaidee 18               2) Harris, Chienne 16             
     3) Gonzalez, Angelika 15           4) Cuadrado, Katelyn E 13         
                  30.60     1:03.76 (33.16)     1:35.76 (32.00)     2:05.52 (29.76)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Greg W         8 APEX-MR                36.61      35.95         20  
  2 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    41.57      38.80         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              38.99      38.85         16  
  4 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              41.46      39.54         15  
  5 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 39.45      40.62         14  
  6 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                38.80      40.88         13  
  7 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 45.02      42.67         12  
  8 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 47.76      43.93         11  
  9 Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT      46.29          9  
 10 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              49.80      46.49          7  
 11 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                49.50      46.51          6  
 12 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR  1:02.70      47.28          5  
 13 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                41.98      47.35          4  
 14 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                48.13      48.54          3  
 15 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                52.37      49.23          2  
 16 Mavashev, Michael    8 Aquaflames-MR             NT      49.82          1  
 17 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              52.81      50.57        
 18 McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                52.62      51.71        
 19 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    50.22      52.73        
 20 Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT      55.26        
 21 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    52.55      55.30        
 21 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      55.30        
 23 Wang, Yufei          8 Aquaflames-MR             NT      56.33        
 24 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:04.80    1:00.00        
 25 Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT    1:16.06        
 -- Lee, Cooper C        7 Badger-MR              46.46         DQ        
      False start
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    54.00         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    22.71      21.41         20  
  2 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 26.22      21.78         17  
  3 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 23.68      23.18         16  
  4 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                24.19      23.20         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              23.11      23.29         14  
  6 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    29.49      23.37         13  
  7 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              23.17      23.42         12  
  8 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                22.68      23.76         11  
  9 McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                26.01      24.48          9  
 10 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 25.73      25.51          7  
 11 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              26.81      25.56          6  
 12 Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT      25.60          5  
 13 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                24.17      25.68          4  
 14 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              31.68      25.90          3  
 15 Mavashev, Michael    8 Aquaflames-MR             NT      26.05          2  
 16 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    26.49      26.16          1  
 17 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              25.69      26.62        
 18 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    24.41      27.10        
 19 Wang, Yufei          8 Aquaflames-MR             NT      28.85        
 20 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                30.03      30.84        
 21 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              35.16      31.38        
 22 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                26.22      32.39        
 23 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      33.19        
 24 Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT      34.87        
 25 Prisco, Matthew A    7 GAEL-MR                   NT      34.96        
 26 Malionek, Elias      5 CFB-MR                 30.79      35.67        
 -- Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    34.12         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 27.32      24.94         20  
  2 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    25.91      25.23         17  
  3 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                24.22      25.27         16  
  4 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                26.42      26.63         14.5
  4 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 27.65      26.63         14.5
  6 Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT      27.37         13  
  7 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              27.81      28.01         12  
  8 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              31.76      28.11         11  
  9 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              29.06      28.20          9  
 10 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    35.66      29.14          7  
 11 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              28.87      30.69          6  
 12 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 29.99      30.93          5  
 13 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                31.80      32.85          4  
 14 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              43.99      34.09          3  
 15 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      37.89          2  
 16 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                36.49      44.52          1  
 17 Malionek, Elias      5 CFB-MR                 52.47      46.51        
 -- Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Prisco, Matthew A    7 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    31.88         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              36.25         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    28.00         NS        
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                33.80         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                21.24      22.55         20  
  2 Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT      23.69         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              25.70      24.49         16  
  4 Peng, Greg W         8 APEX-MR                23.56      24.58         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              27.41      25.03         14  
  6 Berger, Ethan        8 CFB-MR                    NT      25.27         13  
  7 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    27.19      26.68         12  
  8 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    32.00      27.35         11  
  9 McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                26.16      29.09          9  
 10 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                27.64      30.01          7  
 11 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    27.90      32.10          6  
 12 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                    NT      33.43          5  
 13 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              30.67      34.74          4  
 14 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                28.70      36.34          3  
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lee, Cooper C        7 Badger-MR              28.04         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              26.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    28.63         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malionek, Elias      5 CFB-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 26.14         DQ        
      False start
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                29.09         NS        
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    25.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Greg W         8 APEX-MR                   NT    1:31.29         20  
                  46.52     1:31.29 (44.77)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:19.11         40  
     1) Lavelle, Joseph F 8             2) Bellach, Matthew R 7           
     3) Lee, Cooper C 7                 4) Breeden, Cayden J 8            
                  41.01     1:19.11 (38.10)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:20.62    1:30.26         34  
     1) Malionek, Elias 5               2) Malionek, Brayden R 8          
     3) Chrostowski, Alex 8             4) Berger, Ethan 8                
                  53.23     1:30.26 (37.03)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    1:15.00         NS        
 -- Zeus Swim Team-CT  'A'                           NT         NS        
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'B'                      NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66    1:33.80         40  
     1) Breeden, Cayden J 8             2) Bellach, Matthew R 7           
     3) Lavelle, Joseph F 8             4) Lee, Cooper C 7                
                  50.63     1:33.80 (43.17)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:30.08    1:38.21         34  
     1) Malionek, Brayden R 8           2) Berger, Ethan 8                
     3) Racz, Theodore 8                4) Malionek, Elias 5              
                  49.48     1:38.21 (48.73)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:12.43    1:07.83 ZQ      20  
                  32.40     1:07.83 (35.43)                                        
  2 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT              1:08.97    1:09.93 JO      17  
                  32.07     1:09.93 (37.86)                                        
  3 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR        NT    1:12.05 SILV    16  
                  33.35     1:12.05 (38.70)                                        
  4 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:13.37    1:12.28 SILV    15  
                  34.89     1:12.28 (37.39)                                        
  5 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR              1:16.71    1:13.91 SILV    14  
                  34.68     1:13.91 (39.23)                                        
  6 Wozniak, Robert     10 Aquaflames-MR        1:12.51    1:14.23 SILV    13  
                  34.66     1:14.23 (39.57)                                        
  7 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:16.74    1:15.58 SILV    12  
                  36.16     1:15.58 (39.42)                                        
  8 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:13.21    1:15.73 SILV    11  
                  35.63     1:15.73 (40.10)                                        
  9 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR   1:19.47    1:16.39 SILV     9  
                  36.94     1:16.39 (39.45)                                        
 10 Campanile, John A    9 GAEL-MR              1:18.29    1:16.93 SILV     7  
                  36.80     1:16.93 (40.13)                                        
 11 Pastore, James V    10 CFB-MR               1:22.80    1:17.33 SILV     6  
                  36.88     1:17.33 (40.45)                                        
 12 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:17.69    1:17.97 SILV     5  
                  35.81     1:17.97 (42.16)                                        
 13 Costabile, Ryan      9 CFB-MR               1:21.31    1:19.12          4  
                  36.55     1:19.12 (42.57)                                        
 14 Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:19.00    1:19.27          3  
                  38.59     1:19.27 (40.68)                                        
 15 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT              1:18.23    1:19.54          2  
                  36.94     1:19.54 (42.60)                                        
 16 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:24.88    1:19.95          1  
                  38.78     1:19.95 (41.17)                                        
 17 Jablonowski, Krist   9 Manhattan Makos-MR   1:21.46    1:20.32        
                  37.83     1:20.32 (42.49)                                        
 18 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:27.28    1:21.63        
                  37.43     1:21.63 (44.20)                                        
 19 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR               1:24.61    1:22.04        
                  38.59     1:22.04 (43.45)                                        
 20 Eforo, Edward       10 GAEL-MR              1:32.28    1:25.37        
                  39.74     1:25.37 (45.63)                                        
 21 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:23.83    1:25.42        
                  40.59     1:25.42 (44.83)                                        
 22 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:35.87    1:27.49        
                  39.84     1:27.49 (47.65)                                        
 23 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT              1:30.58    1:28.56        
                  40.45     1:28.56 (48.11)                                        
 24 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:21.00    1:28.94        
                  40.70     1:28.94 (48.24)                                        
 25 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT              1:32.26    1:30.67        
                  42.98     1:30.67 (47.69)                                        
 26 Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR                    NT    1:33.64        
                  42.99     1:33.64 (50.65)                                        
 27 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                   NT    1:33.80        
                  45.08     1:33.80 (48.72)                                        
 28 Bushati, Andi        9 APEX-MR              1:25.49    1:34.03        
                  42.62     1:34.03 (51.41)                                        
 29 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:32.33    1:35.25        
                  43.72     1:35.25 (51.53)                                        
 30 Linder, Matt M      10 ZEUS-CT              1:27.65    1:39.03        
                  43.46     1:39.03 (55.57)                                        
 31 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:41.16    1:41.48        
                  45.95     1:41.48 (55.53)                                        
 32 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR              1:38.56    1:46.34        
                  50.73     1:46.34 (55.61)                                        
 33 Korzenik, Ben M      9 Badger-MR            1:45.00    1:47.84        
                  50.44     1:47.84 (57.40)                                        
 34 Arabov, Avraham     10 Aquaflames-MR             NT    1:49.19        
                  48.38   1:49.19 (1:00.81)                                        
 35 Neuberger, Zach     10 CFB-MR                    NT    1:49.86        
                  50.85     1:49.86 (59.01)                                        
 36 Reich, Owen J        9 GAEL-MR                   NT    1:50.71        
                  48.28   1:50.71 (1:02.43)                                        
 37 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:51.66    2:01.83        
                  57.00   2:01.83 (1:04.83)                                        
 38 Morton, Devin       10 Aquaflames-MR             NT    2:06.74        
                  58.68   2:06.74 (1:08.06)                                        
 39 Lichtman, Grant      9 CFB-MR                    NT    2:09.38        
                  58.47   2:09.38 (1:10.91)                                        
 40 Lichtman, Jackson    9 CFB-MR                    NT    2:26.83        
                1:04.96   2:26.83 (1:21.87)                                        
 -- Robinson, Miles J   10 GAEL-MR              1:37.90         DQ        
      False start
                  37.66          DQ (47.23)                                        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:50.00         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                37.77      36.34 ZQ      20  
  2 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT                41.01      36.99 JO      17  
  3 Wozniak, Robert     10 Aquaflames-MR          37.83      37.35 JO      16  
  4 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              40.65      37.86 SILV    15  
  5 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     38.37      39.16 SILV    14  
  6 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                39.81      39.96 SILV    13  
  7 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              39.77      40.06 SILV    12  
  8 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR     40.60      40.28 SILV    11  
  9 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     41.89      40.97 SILV     9  
 10 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     42.65      41.27 SILV     7  
 11 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 46.32      41.62 SILV     6  
 12 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     44.21      41.91 SILV     5  
 13 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 44.19      42.29 SILV     4  
 14 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 41.58      42.33 SILV     3  
 15 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT                41.75      42.68 SILV     2  
 16 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR                40.40      43.01          1  
 17 Peng, Greg W         8 APEX-MR                44.51      43.71        
 18 Pastore, James V    10 CFB-MR                 47.00      44.76        
 19 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR              46.81      45.01        
 20 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT                45.79      49.69        
 21 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 52.84      49.92        
 22 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              47.81      50.81        
 23 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                   NT      51.42        
 24 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT                47.44      52.49        
 25 Bushati, Andi        9 APEX-MR                48.20      52.84        
 26 Eforo, Edward       10 GAEL-MR                49.07      53.01        
 27 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    56.44      54.48        
 28 Arabov, Avraham     10 Aquaflames-MR             NT      55.82        
 29 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR  1:09.52      56.50        
 30 Lichtman, Jackson    9 CFB-MR                    NT      58.66        
 31 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    59.29    1:00.65        
 32 Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:04.73    1:03.36        
 33 Morton, Devin       10 Aquaflames-MR             NT    1:05.82        
 -- Lichtman, Grant      9 CFB-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Neuberger, Zach     10 CFB-MR                 54.02         DQ        
      Did not finish on back
 -- O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR                54.75         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Green, Ben           9 Badger-MR              50.19         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Linder, Matt M      10 ZEUS-CT                46.48         DQ        
      Did not finish on back
 -- Jablonowski, Krist   9 Manhattan Makos-MR     43.82         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              46.00         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:29.21    1:30.70 ZQ      20  
                  42.65     1:30.70 (48.05)                                        
  2 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR               1:33.49    1:37.80 SILV    17  
                  45.20     1:37.80 (52.60)                                        
  3 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:39.32    1:41.17 SILV    16  
                  46.55     1:41.17 (54.62)                                        
  4 Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:36.00    1:44.18 SILV    15  
                  48.47     1:44.18 (55.71)                                        
  5 Costabile, Ryan      9 CFB-MR               1:43.97    1:44.70 SILV    14  
                  48.61     1:44.70 (56.09)                                        
  6 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:55.64    1:47.37 SILV    13  
                  51.28     1:47.37 (56.09)                                        
  7 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT              1:57.26    1:52.42         12  
                  52.88     1:52.42 (59.54)                                        
  8 Pastore, James V    10 CFB-MR               1:53.08    1:53.14         11  
                  53.26     1:53.14 (59.88)                                        
  9 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               2:03.56    2:01.17          9  
                  57.50   2:01.17 (1:03.67)                                        
 10 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT                   NT    2:01.30          7  
                  57.83   2:01.30 (1:03.47)                                        
 11 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT              2:11.98    2:03.63          6  
                  57.01   2:03.63 (1:06.62)                                        
 12 Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR               2:15.97    2:12.13          5  
                1:03.90   2:12.13 (1:08.23)                                        
 13 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  2:02.03    2:16.14          4  
                1:05.18   2:16.14 (1:10.96)                                        
 14 Neuberger, Zach     10 CFB-MR               2:03.72    2:16.49          3  
                1:05.79   2:16.49 (1:10.70)                                        
 15 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT                   NT    2:26.83          2  
                1:09.56   2:26.83 (1:17.27)                                        
 -- Linder, Matt M      10 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 37.38      37.51 SILV    20  
  2 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.55      37.97 SILV    17  
  3 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     36.60      38.18 SILV    16  
  4 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.43      39.21 SILV    15  
  5 Pastore, James V    10 CFB-MR                 41.89      39.86 SILV    14  
  6 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     38.86      40.21 SILV    13  
  7 Campanile, John A    9 GAEL-MR                41.92      40.85 SILV    12  
  8 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT                40.56      41.70 SILV    11  
  9 Jablonowski, Krist   9 Manhattan Makos-MR     45.58      41.88 SILV     9  
 10 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     41.54      42.28 SILV     7  
 11 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 40.91      42.83 SILV     6  
 12 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                45.37      44.11          5  
 13 Bushati, Andi        9 APEX-MR                42.98      46.78          4  
 14 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 47.31      47.95          3  
 15 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT                44.26      48.34          2  
 16 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              48.32      48.72          1  
 17 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR                53.37      49.70        
 18 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT                   NT      52.81        
 19 Green, Ben           9 Badger-MR              54.60      54.80        
 20 Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR                    NT      55.67        
 21 Eforo, Edward       10 GAEL-MR              1:02.35      56.79        
 -- Hammond, Andrew     10 CFB-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Neuberger, Zach     10 CFB-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Linder, Matt M      10 ZEUS-CT                49.49         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR     39.73         DQ        
      Alternating Kick
 -- Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    58.51         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    59.35         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:21.99    1:24.40 SILV    20  
                  39.40     1:24.40 (45.00)                                        
  2 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:27.27    1:24.83 SILV    17  
                  39.36     1:24.83 (45.47)                                        
  3 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:28.09    1:25.24 SILV    16  
                  39.95     1:25.24 (45.29)                                        
  4 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR        NT    1:27.01 SILV    15  
                  42.31     1:27.01 (44.70)                                        
  5 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:23.82    1:27.48 SILV    14  
                  40.47     1:27.48 (47.01)                                        
  6 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:27.64    1:29.80         13  
                  42.26     1:29.80 (47.54)                                        
  7 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:25.26    1:30.32         12  
                  39.54     1:30.32 (50.78)                                        
  8 Campanile, John A    9 GAEL-MR                   NT    1:31.46         11  
                  44.11     1:31.46 (47.35)                                        
  9 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR              1:39.58    1:32.76          9  
                  43.15     1:32.76 (49.61)                                        
 10 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:47.46    1:33.70          7  
                  42.82     1:33.70 (50.88)                                        
 11 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:35.00    1:33.73          6  
                  46.17     1:33.73 (47.56)                                        
 12 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT              1:33.03    1:37.42          5  
                  48.19     1:37.42 (49.23)                                        
 13 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT              1:29.32    1:40.23          4  
                  42.94     1:40.23 (57.29)                                        
 14 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:37.00    1:47.96          3  
                  50.84     1:47.96 (57.12)                                        
 15 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT              1:45.06    1:48.24          2  
                  55.55     1:48.24 (52.69)                                        
 16 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT              1:46.37    1:51.92          1  
                  49.76   1:51.92 (1:02.16)                                        
 17 Green, Ben           9 Badger-MR            2:35.47    1:57.20        
                  54.27   1:57.20 (1:02.93)                                        
 18 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:01.45        
                  54.82   2:01.45 (1:06.63)                                        
 -- Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:54.30         DQ        
      Did not finish on back - back
                  51.23          DQ (57.64)                                        
 -- Robinson, Miles J   10 GAEL-MR              1:59.99         DQ        
      False start - Misc
                  48.28          DQ (54.21)                                        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  47.07          DQ (51.01)                                        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:57.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:45.45    2:16.84         40  
     1)                                 2) O'Sullivan, Charlie J 7        
     3) Reich, Owen J 9                 4) Robinson, Miles J 10           
                  34.28     1:07.37 (33.09)     1:45.52 (38.15)     2:16.84 (31.32)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.77    2:22.71         34  
     1) Krieger, Eric C 10              2) Capaldi, Matthew D 10          
     3) Stuart, Andrew P 9              4) Lavelle, Thomas P 10           
                  35.30     1:09.48 (34.18)     1:50.18 (40.70)     2:22.71 (32.53)
  3 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:41.33    2:23.56         32  
     1) Hammond, Andrew 10              2) Pastore, James V 10            
     3) Johnsen, Darrien 10             4) Costabile, Ryan 9              
                  33.98     1:13.00 (39.02)     1:49.36 (36.36)     2:23.56 (34.20)
  4 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:55.00    2:32.09         30  
     1) Lovas, Jackson Z 10             2) Hildalgo, Matthew 9            
     3) Padda, Rajkaran S 9             4) Leite, Marcelo 10              
                  35.82     1:18.26 (42.44)     2:00.02 (41.76)     2:32.09 (32.07)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:13.28         NS        
     1) Campanile, John A 9             2) Veru, Theodore V 9             
     3) Eforo, Edward 10                4) Norris, Timothy M 10           
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'B'                      NT         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:07.06    2:37.94         40  
     1) Lavelle, Thomas P 10            2) Krieger, Eric C 10             
     3) Capaldi, Matthew D 10           4) Stuart, Andrew P 9             
                  38.88     1:25.30 (46.42)     2:00.63 (35.33)     2:37.94 (37.31)
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                      NT    2:40.14         34  
     1) Johnsen, Darrien 10             2) Costabile, Ryan 9              
     3) Pastore, James V 10             4) Hammond, Andrew 10             
                  41.85     1:24.42 (42.57)     2:02.96 (38.54)     2:40.14 (37.18)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:39.41         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Veru, Theodore V 9              2) Norris, Timothy M 10           
     3) Campanile, John A 9             4) Robinson, Miles J 10           
                  38.53     1:23.35 (44.82)     2:04.16 (40.81)          DQ (36.39)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J    12 Badger-MR              59.46    1:01.69 SILV    20  
                  29.32     1:01.69 (32.37)                                        
  2 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:00.73    1:02.16 SILV    17  
                  30.05     1:02.16 (32.11)                                        
  3 Langendorfer, Matt  12 Manhattan Makos-MR   1:07.43    1:03.69 SILV    16  
                  30.55     1:03.69 (33.14)                                        
  4 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:05.88    1:03.87 SILV    15  
                  29.94     1:03.87 (33.93)                                        
  5 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:03.90    1:04.13 SILV    14  
                  30.00     1:04.13 (34.13)                                        
  6 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            1:05.73    1:04.68 SILV    13  
                  31.11     1:04.68 (33.57)                                        
  7 Quinones, Luca M    11 Unattached-MR        1:04.20    1:08.38 SILV    12  
                  32.73     1:08.38 (35.65)                                        
  8 Murray, Timothy I   12 GAEL-MR              1:06.39    1:08.54 SILV    11  
                  32.73     1:08.54 (35.81)                                        
  9 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:10.28    1:09.14 SILV     9  
                  32.91     1:09.14 (36.23)                                        
 10 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR         1:24.00    1:09.60          7  
                  34.48     1:09.60 (35.12)                                        
 11 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            1:17.85    1:09.63          6  
                  34.30     1:09.63 (35.33)                                        
 12 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:11.91    1:10.73          5  
                  32.64     1:10.73 (38.09)                                        
 13 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:11.98    1:11.26          4  
                  33.73     1:11.26 (37.53)                                        
 14 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:08.83    1:11.42          3  
                  34.22     1:11.42 (37.20)                                        
 15 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR        NT    1:11.65          2  
                  34.19     1:11.65 (37.46)                                        
 16 Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT    1:12.70          1  
                  32.10     1:12.70 (40.60)                                        
 17 Eforo, Alex         12 GAEL-MR              1:15.71    1:12.88        
                  34.61     1:12.88 (38.27)                                        
 18 Wei, Jeren          12 Badger-MR            1:30.00    1:13.06        
                  35.32     1:13.06 (37.74)                                        
 19 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:12.33    1:13.20        
                  34.88     1:13.20 (38.32)                                        
 20 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:12.26    1:13.47        
                  35.89     1:13.47 (37.58)                                        
 21 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:17.52    1:14.79        
                  35.42     1:14.79 (39.37)                                        
 22 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:23.80    1:18.03        
                  37.17     1:18.03 (40.86)                                        
 23 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:36.28    1:18.17        
                  36.00     1:18.17 (42.17)                                        
 24 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR              1:24.70    1:21.06        
                  37.78     1:21.06 (43.28)                                        
 25 Pysk, Alex          11 ZEUS-CT              1:15.65    1:21.44        
                  37.38     1:21.44 (44.06)                                        
 26 Tepedino, Breno     11 CFB-MR                    NT    1:28.87        
                  41.00     1:28.87 (47.87)                                        
 27 Tartaglia, Sam P    11 ZEUS-CT              1:34.19    1:39.68        
 28 Fedor, AJ J         12 ZEUS-CT                   NT    1:39.71        
                  47.23     1:39.71 (52.48)                                        
 -- Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:16.00         DQ        
      False start
                  34.55          DQ (36.85)                                        
 -- Rosato, Luke M      12 Badger-MR            1:07.52         NS        
 -- Yang, Jialin        12 Badger-MR                 NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            1:14.57    1:10.06 JO      20  
                  34.06     1:10.06 (36.00)                                        
  2 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:12.43    1:12.62 SILV    17  
                  35.64     1:12.62 (36.98)                                        
  3 Murray, Timothy I   12 GAEL-MR              1:14.56    1:14.41 SILV    16  
                  36.31     1:14.41 (38.10)                                        
  4 Langendorfer, Matt  12 Manhattan Makos-MR   1:17.37    1:15.08 SILV    15  
                  37.01     1:15.08 (38.07)                                        
  5 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            1:16.55    1:16.38 SILV    14  
                  37.89     1:16.38 (38.49)                                        
  6 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:18.11    1:16.50 SILV    13  
                  37.62     1:16.50 (38.88)                                        
  7 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:14.67    1:16.53 SILV    12  
  8 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:20.07    1:20.13 SILV    11  
                  39.49     1:20.13 (40.64)                                        
  9 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:22.39    1:21.55 SILV     9  
                  40.13     1:21.55 (41.42)                                        
 10 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:23.49    1:21.74 SILV     7  
                  39.13     1:21.74 (42.61)                                        
 11 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:26.12    1:22.82 SILV     6  
                  39.91     1:22.82 (42.91)                                        
 12 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:24.56    1:24.01          5  
                  40.21     1:24.01 (43.80)                                        
 13 Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT    1:24.92          4  
                  40.70     1:24.92 (44.22)                                        
 14 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:21.77    1:25.18          3  
                  40.39     1:25.18 (44.79)                                        
 15 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:22.73    1:25.45          2  
                  41.56     1:25.45 (43.89)                                        
 16 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:22.64    1:25.66          1  
                  42.28     1:25.66 (43.38)                                        
 17 Pysk, Alex          11 ZEUS-CT              1:24.58    1:26.19        
                  42.52     1:26.19 (43.67)                                        
 18 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:27.00    1:27.49        
                  44.20     1:27.49 (43.29)                                        
 19 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:29.25    1:28.66        
                  43.62     1:28.66 (45.04)                                        
 20 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                   NT    1:32.16        
                  43.64     1:32.16 (48.52)                                        
 21 Eforo, Alex         12 GAEL-MR              1:33.96    1:34.91        
                  45.15     1:34.91 (49.76)                                        
 22 Tepedino, Breno     11 CFB-MR               1:43.73    1:39.08        
                  48.02     1:39.08 (51.06)                                        
 23 Fedor, AJ J         12 ZEUS-CT                   NT    1:55.98        
                  57.27     1:55.98 (58.71)                                        
 24 Tartaglia, Sam P    11 ZEUS-CT                   NT    2:04.82        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J    12 Badger-MR            1:10.86    1:14.29 ZQ      20  
                  33.99     1:14.29 (40.30)                                        
  2 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR         1:27.00    1:29.84 SILV    17  
                  42.05     1:29.84 (47.79)                                        
  3 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:32.93    1:32.20         16  
                  43.45     1:32.20 (48.75)                                        
  4 Wei, Jeren          12 Badger-MR            1:38.00    1:32.92         15  
                  45.35     1:32.92 (47.57)                                        
  5 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:31.24    1:34.61         14  
                  45.11     1:34.61 (49.50)                                        
  6 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:32.82    1:36.24         13  
                  45.73     1:36.24 (50.51)                                        
  7 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:37.43    1:36.58         12  
                  45.21     1:36.58 (51.37)                                        
  8 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:42.69    1:43.63         11  
                  49.25     1:43.63 (54.38)                                        
  9 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                   NT    1:44.88          9  
                  49.79     1:44.88 (55.09)                                        
 10 Tepedino, Breno     11 CFB-MR                    NT    1:46.50          7  
                  49.29     1:46.50 (57.21)                                        
 11 Pysk, Alex          11 ZEUS-CT              1:46.32    1:48.21          6  
                  52.21     1:48.21 (56.00)                                        
 12 Fedor, AJ J         12 ZEUS-CT                   NT    2:19.70          5  
                1:06.19   2:19.70 (1:13.51)                                        
 -- Yang, Jialin        12 Badger-MR            1:35.57         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:12.20    1:14.40 SILV    20  
                  35.09     1:14.40 (39.31)                                        
  2 Quinones, Luca M    11 Unattached-MR        1:19.93    1:19.63 SILV    17  
                  36.86     1:19.63 (42.77)                                        
  3 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:24.33    1:25.39 SILV    16  
                  39.67     1:25.39 (45.72)                                        
  4 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:25.19    1:25.90 SILV    15  
                  39.99     1:25.90 (45.91)                                        
  5 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:21.10    1:27.43         14  
                  40.11     1:27.43 (47.32)                                        
  6 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:25.12    1:31.35         13  
                  39.52     1:31.35 (51.83)                                        
  7 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:29.50    1:32.77         12  
                  42.86     1:32.77 (49.91)                                        
  8 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                   NT    1:34.21         11  
                  42.61     1:34.21 (51.60)                                        
  9 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:41.39    1:35.41          9  
                  43.80     1:35.41 (51.61)                                        
 -- Rosato, Luke M      12 Badger-MR            1:15.95         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J    12 Badger-MR            1:12.04    1:09.74 ZQ      20  
                  33.88     1:09.74 (35.86)                                        
  2 Langendorfer, Matt  12 Manhattan Makos-MR   1:17.58    1:13.50 SILV    17  
                  34.29     1:13.50 (39.21)                                        
  3 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:16.44    1:15.95 SILV    16  
                  36.51     1:15.95 (39.44)                                        
  4 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:17.97    1:16.06 SILV    15  
                  34.91     1:16.06 (41.15)                                        
  5 Quinones, Luca M    11 Unattached-MR        1:19.00    1:16.54 SILV    14  
                  35.66     1:16.54 (40.88)                                        
  6 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            1:23.83    1:16.70 SILV    13  
                  35.00     1:16.70 (41.70)                                        
  7 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            1:32.26    1:19.98 SILV    12  
                  36.69     1:19.98 (43.29)                                        
  8 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:26.51    1:20.27 SILV    11  
                  38.12     1:20.27 (42.15)                                        
  9 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:23.66    1:23.15          9  
                  41.15     1:23.15 (42.00)                                        
 10 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:19.26    1:23.20          7  
                  40.76     1:23.20 (42.44)                                        
 11 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:24.21    1:23.45          6  
                  39.61     1:23.45 (43.84)                                        
 12 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:32.40    1:23.67          5  
                  37.82     1:23.67 (45.85)                                        
 13 Wei, Jeren          12 Badger-MR            1:42.00    1:25.76          4  
                  42.00     1:25.76 (43.76)                                        
 14 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:29.97    1:26.93          3  
                  39.81     1:26.93 (47.12)                                        
 -- Tartaglia, Sam P    11 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                  55.77        DQ (1:14.07)                                        
 -- Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.32          DQ (52.36)                                        
 -- Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:26.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.21          DQ (39.41)                                        
 -- Murray, Timothy I   12 GAEL-MR                   NT         NS        
 -- Rosato, Luke M      12 Badger-MR            1:19.69         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                         NT    1:56.89         40  
     1) Kalinin, Anton S 12             2) Seibold, Finn J 12             
     3)                                 4) Loveless, Liam J 12            
                  29.51       58.64 (29.13)     1:28.71 (30.07)     1:56.89 (28.18)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:14.27         34  
     1) Hartigan, Christopher J 11      2) Wei, Jeren 12                  
     3) Nordstrom, Dylan L 11           4) Rosado, Alex P 11              
                  33.49     1:07.70 (34.21)     1:41.66 (33.96)     2:14.27 (32.61)
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Brett M     24 NYAC-MR                47.00      46.47 METS    20  
                  22.40       46.47 (24.07)                                        
  2 Lee, Hyun S         27 NYAC-MR                48.00      46.87 METS    17  
                  22.84       46.87 (24.03)                                        
  3 Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR              1:00.00      47.29 METS    16  
                  22.90       47.29 (24.39)                                        
  4 Vernoia, Mike F     23 NYAC-MR              1:00.00      48.53 METS    15  
                  23.28       48.53 (25.25)                                        
  5 Stewart, David C    16 Badger-MR              55.00      48.80 METS    14  
                  23.27       48.80 (25.53)                                        
  6 Patrouch, Oliver L  17 Badger-MR              47.61      49.27 METS    13  
                  23.27       49.27 (26.00)                                        
  7 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              46.65      49.61 METS    12  
                  23.54       49.61 (26.07)                                        
  8 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR                49.33      49.83 METS    11  
                  24.13       49.83 (25.70)                                        
  9 Smit, Alex A        23 NYAC-MR              1:00.00      50.09 METS     9  
                  23.72       50.09 (26.37)                                        
 10 Wang, Eric          17 Badger-MR              50.53      50.76          7  
                  24.27       50.76 (26.49)                                        
 11 Alers, Louis        18 MAD-MR                 50.29      50.94          6  
                  24.52       50.94 (26.42)                                        
 12 Speres, Aristides   14 Badger-MR              49.96      51.27          5  
                  24.46       51.27 (26.81)                                        
 13 Ramjohn, Jalen      13 Unattached-MR          52.31      51.90          4  
                  24.38       51.90 (27.52)                                        
 14 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                51.93      52.08          3  
                  24.85       52.08 (27.23)                                        
 15 Freeman, John T     14 GAEL-MR                51.16      52.14          2  
                  24.90       52.14 (27.24)                                        
 16 Tucci, Danny A      15 Badger-MR              54.44      52.75          1  
                  24.96       52.75 (27.79)                                        
 17 Mo, Joe             15 Badger-MR              52.25      52.76        
                  25.27       52.76 (27.49)                                        
 18 Syron, Shane D      15 Unattached-MR          52.17      53.14        
                  25.94       53.14 (27.20)                                        
 19 Aventuro, Christop  17 Badger-MR              52.14      53.74        
                  24.72       53.74 (29.02)                                        
 20 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              53.69      53.88        
                  25.92       53.88 (27.96)                                        
 21 Baez, Rony          18 MAD-MR                 53.19      54.32        
                  24.73       54.32 (29.59)                                        
 22 Stewart, Kevin P    16 GAEL-MR                55.29      54.34        
                  26.11       54.34 (28.23)                                        
 23 Blaze, Cliff F      43 NYAC-MR              1:00.00      54.43        
                  25.24       54.43 (29.19)                                        
 24 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              53.41      54.48        
                  25.48       54.48 (29.00)                                        
 25 Bernstein, Zachary  15 GAEL-MR                53.66      54.72        
                  25.25       54.72 (29.47)                                        
 26 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR                55.80      54.75        
                  26.18       54.75 (28.57)                                        
 27 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR           55.30      54.85        
                  26.21       54.85 (28.64)                                        
 28 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR                55.72      55.84        
                  26.35       55.84 (29.49)                                        
 29 Dervin, Sean J      16 GAEL-MR                56.88      55.91        
                  26.68       55.91 (29.23)                                        
 30 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR                 53.21      56.03        
                  25.96       56.03 (30.07)                                        
 31 Johanson, Colin     14 Badger-MR              55.74      56.10        
                  26.47       56.10 (29.63)                                        
 32 Eid, Christian J    15 Badger-MR              58.19      56.46        
                  27.10       56.46 (29.36)                                        
 33 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              53.90      56.47        
                  26.72       56.47 (29.75)                                        
 34 Loveless, Jack J    13 Badger-MR              57.40      56.64        
                  27.86       56.64 (28.78)                                        
 35 Pastrana, Elijah    14 MAD-MR                 58.35      56.93        
                  26.88       56.93 (30.05)                                        
 36 Madden, Owen        16 GAEL-MR                56.40      57.20        
                  27.06       57.20 (30.14)                                        
 37 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 56.82      57.57        
 38 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR     59.28      57.70        
                  27.98       57.70 (29.72)                                        
 39 Khaimov, Roman      15 APEX-MR                56.94      57.72        
                  27.62       57.72 (30.10)                                        
 40 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR                59.21      57.83        
                  27.48       57.83 (30.35)                                        
 41 Acevedo, Adam       19 MAD-MR                 56.16      58.23        
                  26.84       58.23 (31.39)                                        
 42 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR     59.05      58.28        
                  27.63       58.28 (30.65)                                        
 43 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR                 58.78      58.43        
                  26.47       58.43 (31.96)                                        
 44 Emanuel, Camille    18 MAD-MR                 57.08      58.45        
                  26.76       58.45 (31.69)                                        
 45 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR                58.50      58.54        
                  27.85       58.54 (30.69)                                        
 46 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR                56.31      58.62        
                  27.07       58.62 (31.55)                                        
 47 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:03.37      59.62        
                  28.63       59.62 (30.99)                                        
 48 Sanchez, Stallion   15 MAD-MR                 59.03      59.69        
                  28.35       59.69 (31.34)                                        
 49 McPhillips, Liam T  14 GAEL-MR              1:01.39      59.99        
                  28.42       59.99 (31.57)                                        
 50 Haffner, Riley      13 2013/2014-MR           59.64    1:00.35        
                  28.11     1:00.35 (32.24)                                        
 51 De La Rosa, Alexis  16 APEX-MR              1:00.50    1:00.43        
                  29.03     1:00.43 (31.40)                                        
 52 Eforo, John T       14 GAEL-MR              1:04.56    1:00.91        
                  28.33     1:00.91 (32.58)                                        
 53 Colleran, Liam J    13 ZEUS-CT              1:01.11    1:01.28        
                  29.76     1:01.28 (31.52)                                        
 54 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:01.89    1:01.31        
                  28.83     1:01.31 (32.48)                                        
 55 Vazquez, Christian  13 MAD-MR               1:00.96    1:01.77        
                  28.07     1:01.77 (33.70)                                        
 56 Satis, Miguel       19 MAD-MR                 59.22    1:01.98        
 57 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:03.76    1:02.19        
                  29.83     1:02.19 (32.36)                                        
 58 Higham, Brendan J   14 Badger-MR            1:01.85    1:02.47        
                  29.98     1:02.47 (32.49)                                        
 59 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:04.83    1:02.74        
                  29.99     1:02.74 (32.75)                                        
 60 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:05.60    1:03.41        
                  31.36     1:03.41 (32.05)                                        
 61 Polanco, Dan        14 MAD-MR               1:02.19    1:03.55        
                  30.82     1:03.55 (32.73)                                        
 62 Clark, Kevin        13 MAD-MR               1:03.44    1:03.66        
                  30.60     1:03.66 (33.06)                                        
 63 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    1:03.98        
                  30.60     1:03.98 (33.38)                                        
 64 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   1:08.99    1:05.19        
                  31.21     1:05.19 (33.98)                                        
 65 Reddick-DaCruz, Ka  15 MAD-MR               1:08.36    1:06.35        
                  30.68     1:06.35 (35.67)                                        
 66 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:08.32    1:07.11        
                  33.04     1:07.11 (34.07)                                        
 67 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               1:03.90    1:07.21        
                  30.79     1:07.21 (36.42)                                        
 68 Appelbaum, Josh R   15 2013/2014-MR         1:08.00    1:07.40        
                  32.72     1:07.40 (34.68)                                        
 69 Bergamini, Tim J    13 GAEL-MR              1:17.58    1:07.63        
                  31.71     1:07.63 (35.92)                                        
 70 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:08.17    1:07.81        
                  32.30     1:07.81 (35.51)                                        
 71 Haffner, Jackson    13 2013/2014-MR         1:08.40    1:08.73        
                  32.51     1:08.73 (36.22)                                        
 72 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    1:08.82        
                  32.02     1:08.82 (36.80)                                        
 73 Pysk, Adam          13 ZEUS-CT              1:09.67    1:12.33        
                  33.27     1:12.33 (39.06)                                        
 74 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:13.85    1:13.29        
                  32.69     1:13.29 (40.60)                                        
 75 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:12.73    1:18.32        
                  35.16     1:18.32 (43.16)                                        
 76 Pinkhasov, David    11 Aquaflames-MR        1:34.73    1:20.56        
                  36.07     1:20.56 (44.49)                                        
 77 Pennie, Brandon K   13 Badger-MR            1:25.36    1:23.84        
 78 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                   NT    1:37.43        
                  44.11     1:37.43 (53.32)                                        
 -- Harshbarger, Casmi  15 2013/2014-MR           58.71         DQ        
      False start
                  27.84          DQ (31.92)                                        
 -- Saidov, Mark        12 Aquaflames-MR             NT    1:19.29        
      Did not finish
                  58.31     1:19.29 (20.98)                                        
 -- Valdivieso, Juan P  32 NYAC-MR                48.50         NS        
 -- Powers, William P   15 Badger-MR              52.20         NS        
 -- Targett, Matt S     28 NYAC-MR                45.50         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              55.00      56.73 METS    20  
                  27.82       56.73 (28.91)                                        
  2 Ramjohn, Jalen      13 Unattached-MR          56.66      57.01         17  
                  27.77       57.01 (29.24)                                        
  3 Tucci, Danny A      15 Badger-MR              57.75      57.48         16  
                  27.71       57.48 (29.77)                                        
  4 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              59.29      59.83         15  
                  29.17       59.83 (30.66)                                        
  5 Towne, Garrett B    14 Badger-MR              59.85      59.95         14  
                  29.30       59.95 (30.65)                                        
  6 Johanson, Colin     14 Badger-MR            1:02.56    1:01.72         13  
                  30.07     1:01.72 (31.65)                                        
  7 Freeman, John T     14 GAEL-MR                59.51    1:02.26         12  
                  30.24     1:02.26 (32.02)                                        
  8 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR              1:04.37    1:03.35         11  
                  31.41     1:03.35 (31.94)                                        
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:01.97    1:03.69          9  
                  30.42     1:03.69 (33.27)                                        
 10 Stewart, Kevin P    16 GAEL-MR              1:03.97    1:04.62          7  
                  31.84     1:04.62 (32.78)                                        
 11 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR         1:05.65    1:04.67          6  
                  31.56     1:04.67 (33.11)                                        
 12 Colleran, Liam J    13 ZEUS-CT              1:05.44    1:04.71          5  
                  31.81     1:04.71 (32.90)                                        
 13 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:05.85    1:05.19          4  
                  31.59     1:05.19 (33.60)                                        
 14 Eid, Christian J    15 Badger-MR            1:06.37    1:05.22          3  
                  32.15     1:05.22 (33.07)                                        
 15 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               1:04.30    1:05.30          2  
                  31.58     1:05.30 (33.72)                                        
 16 Bernstein, Zachary  15 GAEL-MR              1:02.00    1:05.33          1  
                  31.26     1:05.33 (34.07)                                        
 17 Dervin, Sean J      16 GAEL-MR              1:03.94    1:05.56        
                  31.63     1:05.56 (33.93)                                        
 18 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:06.04    1:05.63        
                  31.95     1:05.63 (33.68)                                        
 19 Pastrana, Elijah    14 MAD-MR               1:09.66    1:06.41        
                  31.61     1:06.41 (34.80)                                        
 20 Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:08.55    1:06.65        
 21 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              1:06.59    1:08.07        
                  32.62     1:08.07 (35.45)                                        
 22 Madden, Owen        16 GAEL-MR                   NT    1:08.30        
                  33.55     1:08.30 (34.75)                                        
 23 Higham, Brendan J   14 Badger-MR            1:06.20    1:09.50        
                  34.10     1:09.50 (35.40)                                        
 24 De La Rosa, Alexis  16 APEX-MR              1:12.50    1:11.52        
                  35.26     1:11.52 (36.26)                                        
 24 Khaimov, Roman      15 APEX-MR              1:12.53    1:11.52        
                  33.89     1:11.52 (37.63)                                        
 26 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:10.10    1:11.61        
                  34.85     1:11.61 (36.76)                                        
 27 Harshbarger, Casmi  15 2013/2014-MR         1:12.32    1:11.82        
                  35.00     1:11.82 (36.82)                                        
 28 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:13.23    1:12.55        
                  35.32     1:12.55 (37.23)                                        
 29 Acevedo, Adam       19 MAD-MR               1:07.72    1:13.17        
                  35.78     1:13.17 (37.39)                                        
 30 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:12.72    1:13.60        
                  36.05     1:13.60 (37.55)                                        
 31 Haffner, Jackson    13 2013/2014-MR         1:13.40    1:13.69        
                  35.48     1:13.69 (38.21)                                        
 32 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   1:16.59    1:14.61        
                  36.67     1:14.61 (37.94)                                        
 33 Sanchez, Stallion   15 MAD-MR               1:03.87    1:14.88        
                  35.99     1:14.88 (38.89)                                        
 34 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    1:15.27        
                  37.17     1:15.27 (38.10)                                        
 35 Emanuel, Camille    18 MAD-MR               1:10.28    1:16.05        
                  35.22     1:16.05 (40.83)                                        
 36 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:18.97    1:17.25        
 37 Vazquez, Christian  13 MAD-MR               1:14.94    1:17.35        
                  36.85     1:17.35 (40.50)                                        
 38 Bergamini, Tim J    13 GAEL-MR              1:28.33    1:19.64        
                  38.11     1:19.64 (41.53)                                        
 39 Pysk, Adam          13 ZEUS-CT              1:22.44    1:20.18        
                  39.53     1:20.18 (40.65)                                        
 40 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:20.60    1:20.46        
 41 Appelbaum, Josh R   15 2013/2014-MR         1:21.00    1:20.51        
                  39.93     1:20.51 (40.58)                                        
 42 Clark, Kevin        13 MAD-MR               1:17.48    1:20.75        
                  39.57     1:20.75 (41.18)                                        
 43 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    1:21.37        
                  38.27     1:21.37 (43.10)                                        
 44 Medina, Milton D    16 APEX-MR                   NT    1:23.59        
                  41.82     1:23.59 (41.77)                                        
 45 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:32.38    1:35.24        
                  45.77     1:35.24 (49.47)                                        
 46 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:29.96    1:35.35        
                  46.43     1:35.35 (48.92)                                        
 47 Pinkhasov, David    11 Aquaflames-MR        1:42.50    1:36.17        
 48 Pennie, Brandon K   13 Badger-MR            1:39.61    1:40.18        
                  45.85     1:40.18 (54.33)                                        
 49 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                   NT    1:58.42        
 50 Saidov, Mark        12 Aquaflames-MR             NT    2:16.40        
                1:04.73   2:16.40 (1:11.67)                                        
 -- Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:16.64         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  39.48          DQ (40.97)                                        
 -- Reddick-DaCruz, Ka  15 MAD-MR               1:23.65         DQ        
      No touch at turn
 -- Mukudai, Rui        13 Badger-MR            1:01.60         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR            2:13.60    2:19.51 METS    20  
                  30.34     1:04.92 (34.58)     1:41.35 (36.43)     2:19.51 (38.16)
  2 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            2:19.91    2:20.07 METS    17  
                  31.22     1:06.62 (35.40)     1:43.57 (36.95)     2:20.07 (36.50)
  3 Speres, Aristides   14 Badger-MR            2:22.25    2:25.14         16  
                  31.73     1:08.32 (36.59)     1:46.65 (38.33)     2:25.14 (38.49)
  4 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:39.34    2:32.62         15  
                  34.89     1:12.79 (37.90)     1:51.93 (39.14)     2:32.62 (40.69)
  5 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR               2:41.84    2:37.26         14  
                  35.35     1:15.34 (39.99)     1:56.45 (41.11)     2:37.26 (40.81)
  6 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              2:39.47    2:37.56         13  
                  34.34     1:13.21 (38.87)     1:54.81 (41.60)     2:37.56 (42.75)
  7 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               2:34.90    2:42.10         12  
                  33.52     1:12.93 (39.41)     1:56.50 (43.57)     2:42.10 (45.60)
  8 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              2:38.28    2:42.27         11  
                  35.92     1:16.74 (40.82)     1:59.04 (42.30)     2:42.27 (43.23)
  9 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR              2:40.23    2:42.48          9  
                  35.48     1:17.19 (41.71)     1:59.14 (41.95)     2:42.48 (43.34)
 10 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR              2:46.04    2:47.20          7  
                  37.25     1:19.51 (42.26)     2:03.40 (43.89)     2:47.20 (43.80)
 11 Satis, Miguel       19 MAD-MR               2:55.24    2:53.11          6  
                  34.89     1:17.37 (42.48)     2:04.08 (46.71)     2:53.11 (49.03)
 12 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:51.47    2:58.60          5  
                  37.52     1:21.63 (44.11)     2:09.58 (47.95)     2:58.60 (49.02)
 13 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   3:08.97    2:58.69          4  
                  41.73     1:27.52 (45.79)     2:13.35 (45.83)     2:58.69 (45.34)
 14 Polanco, Dan        14 MAD-MR               3:01.83    3:03.96          3  
                  40.23     1:28.08 (47.85)     2:17.49 (49.41)     3:03.96 (46.47)
 15 Haffner, Riley      13 2013/2014-MR         2:54.00    3:06.90          2  
                  40.82     1:28.98 (48.16)     2:20.03 (51.05)     3:06.90 (46.87)
 -- Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               3:10.90         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  42.06     1:28.96 (46.90)     2:13.50 (44.54)          DQ (45.02)
 -- Syron, Shane D      15 Unattached-MR        2:30.66         NS        
 -- Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:12.50         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR            1:52.59    1:57.18 METS    20  
                  25.99       55.57 (29.58)     1:26.49 (30.92)     1:57.18 (30.69)
  2 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            2:00.00    1:58.13 METS    17  
                  26.35       56.35 (30.00)     1:27.46 (31.11)     1:58.13 (30.67)
  3 Lee, Hyun S         27 NYAC-MR              1:56.00    2:01.84 METS    16  
                  27.14       58.08 (30.94)     1:29.22 (31.14)     2:01.84 (32.62)
  4 Mo, Joe             15 Badger-MR            2:01.04    2:04.85 METS    15  
                  26.82       57.67 (30.85)     1:30.71 (33.04)     2:04.85 (34.14)
  5 Alers, Louis        18 MAD-MR               2:00.54    2:13.15         14  
                  29.38     1:03.73 (34.35)     1:39.31 (35.58)     2:13.15 (33.84)
  6 Towne, Garrett B    14 Badger-MR            2:17.12    2:14.24         13  
                  29.44     1:04.16 (34.72)     1:39.38 (35.22)     2:14.24 (34.86)
  7 Wang, Eric          17 Badger-MR            1:59.10    2:15.42         12  
                  27.44       58.87 (31.43)     1:35.85 (36.98)     2:15.42 (39.57)
  8 Patrouch, Oliver L  17 Badger-MR            2:00.00    2:15.49         11  
                  28.82     1:01.93 (33.11)     1:38.27 (36.34)     2:15.49 (37.22)
  9 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            2:18.50    2:17.71          9  
                  30.34     1:05.00 (34.66)     1:41.14 (36.14)     2:17.71 (36.57)
 10 Loveless, Jack J    13 Badger-MR            2:21.67    2:19.13          7  
                  30.73     1:07.16 (36.43)     1:43.67 (36.51)     2:19.13 (35.46)
 11 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            2:16.61    2:20.34          6  
                  31.18     1:06.74 (35.56)     1:44.19 (37.45)     2:20.34 (36.15)
 12 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:39.70    2:39.90          5  
                  33.45     1:13.80 (40.35)     1:57.38 (43.58)     2:39.90 (42.52)
 13 Colleran, Liam J    13 ZEUS-CT              2:50.66    2:42.61          4  
                  34.94     1:19.05 (44.11)     2:01.43 (42.38)     2:42.61 (41.18)
 14 Baez, Rony          18 MAD-MR               2:31.55    3:00.51          3  
                  32.59     1:14.61 (42.02)     2:03.50 (48.89)     3:00.51 (57.01)
 -- Pysk, Adam          13 ZEUS-CT              3:16.31         DQ        
      Kick breaststroke type
                  40.48     1:36.32 (55.84)   2:37.10 (1:00.78)        DQ (1:00.54)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patrouch, Oliver L  17 Badger-MR            1:57.95    2:05.78         20  
                  25.95       58.31 (32.36)     1:35.27 (36.96)     2:05.78 (30.51)
  2 Ramjohn, Jalen      13 Unattached-MR        2:03.40    2:07.18         17  
                  26.72       58.97 (32.25)     1:37.27 (38.30)     2:07.18 (29.91)
  3 Alers, Louis        18 MAD-MR               2:04.75    2:09.29         16  
                  26.42       59.05 (32.63)     1:38.64 (39.59)     2:09.29 (30.65)
  4 Tucci, Danny A      15 Badger-MR            2:15.06    2:11.87         15  
                  28.10     1:01.31 (33.21)     1:42.18 (40.87)     2:11.87 (29.69)
  5 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:01.59    2:13.61         14  
                  27.46     1:01.23 (33.77)     1:40.63 (39.40)     2:13.61 (32.98)
  6 Speres, Aristides   14 Badger-MR            2:05.86    2:14.78         13  
                  27.57     1:03.27 (35.70)     1:42.50 (39.23)     2:14.78 (32.28)
  7 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              2:14.78    2:16.82         12  
                  26.55     1:02.86 (36.31)     1:45.63 (42.77)     2:16.82 (31.19)
  8 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR              2:17.45    2:17.00         11  
                  28.95     1:05.70 (36.75)     1:49.25 (43.55)     2:17.00 (27.75)
  9 Towne, Garrett B    14 Badger-MR            2:12.00    2:17.88          9  
                  28.87     1:03.01 (34.14)     1:46.65 (43.64)     2:17.88 (31.23)
 10 Loveless, Jack J    13 Badger-MR            2:21.26    2:18.14          7  
                  30.55     1:05.61 (35.06)     1:47.76 (42.15)     2:18.14 (30.38)
 11 Eid, Christian J    15 Badger-MR            2:20.68    2:18.53          6  
                  31.30                             1:49.32 ( )     2:18.53 (29.21)
 12 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            2:19.82    2:20.43          5  
                  28.19     1:04.37 (36.18)     1:49.39 (45.02)     2:20.43 (31.04)
 13 Dervin, Sean J      16 GAEL-MR              2:20.16    2:21.59          4  
                  30.51     1:05.40 (34.89)     1:50.26 (44.86)     2:21.59 (31.33)
 14 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR              2:23.91    2:21.71          3  
                  32.14     1:07.69 (35.55)     1:50.69 (43.00)     2:21.71 (31.02)
 15 Freeman, John T     14 GAEL-MR              2:07.17    2:22.58          2  
                  30.04     1:06.22 (36.18)     1:49.74 (43.52)     2:22.58 (32.84)
 16 Johanson, Colin     14 Badger-MR            2:28.79    2:23.28          1  
                  30.00     1:07.28 (37.28)     1:52.33 (45.05)     2:23.28 (30.95)
 17 Stewart, Kevin P    16 GAEL-MR              2:21.73    2:23.84        
                  31.46     1:07.20 (35.74)     1:51.13 (43.93)     2:23.84 (32.71)
 18 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              2:23.51    2:24.86        
                  30.88     1:08.26 (37.38)     1:52.90 (44.64)     2:24.86 (31.96)
 19 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              2:26.46    2:25.45        
                  33.33     1:10.74 (37.41)     1:52.40 (41.66)     2:25.45 (33.05)
 20 Pastrana, Elijah    14 MAD-MR               2:31.77    2:26.49        
                  29.30     1:08.85 (39.55)     1:52.34 (43.49)     2:26.49 (34.15)
 21 Madden, Owen        16 GAEL-MR              2:28.75    2:26.63        
                  31.32     1:08.52 (37.20)     1:54.42 (45.90)     2:26.63 (32.21)
 22 Bernstein, Zachary  15 GAEL-MR              2:20.14    2:26.80        
                  29.85     1:05.49 (35.64)     1:52.38 (46.89)     2:26.80 (34.42)
 23 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:33.67    2:28.39        
                  32.16     1:11.81 (39.65)     1:52.35 (40.54)     2:28.39 (36.04)
 24 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:24.69    2:28.60        
                  32.60     1:09.53 (36.93)     1:54.85 (45.32)     2:28.60 (33.75)
 25 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              2:29.17    2:29.45        
                  33.70     1:12.75 (39.05)     1:55.51 (42.76)     2:29.45 (33.94)
 26 Baez, Rony          18 MAD-MR               2:27.63    2:29.57        
                  27.14     1:04.51 (37.37)     1:51.14 (46.63)     2:29.57 (38.43)
 27 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR               2:27.03    2:30.41        
                  31.69     1:12.50 (40.81)     1:55.21 (42.71)     2:30.41 (35.20)
 28 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              2:30.40    2:30.87        
                  33.24     1:11.79 (38.55)     1:57.16 (45.37)     2:30.87 (33.71)
 29 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   2:31.46    2:30.98        
                  32.74     1:10.56 (37.82)     1:58.20 (47.64)     2:30.98 (32.78)
 30 Khaimov, Roman      15 APEX-MR              2:34.10    2:31.71        
                  29.70     1:10.23 (40.53)     1:56.23 (46.00)     2:31.71 (35.48)
 31 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:35.13    2:31.85        
                  33.01     1:13.03 (40.02)     1:59.36 (46.33)     2:31.85 (32.49)
 32 Streeter, Myles     16 CAS-MR               2:29.18    2:36.52        
                  29.63     1:09.69 (40.06)     1:57.66 (47.97)     2:36.52 (38.86)
 33 Emanuel, Camille    18 MAD-MR               2:25.08    2:38.17        
                  31.64     1:12.01 (40.37)     2:00.76 (48.75)     2:38.17 (37.41)
 34 Acevedo, Adam       19 MAD-MR               2:49.35    2:38.21        
                  28.99     1:07.78 (38.79)     1:57.79 (50.01)     2:38.21 (40.42)
 35 Higham, Brendan J   14 Badger-MR            2:30.13    2:39.18        
                  33.87     1:11.24 (37.37)     2:01.71 (50.47)     2:39.18 (37.47)
 36 Vazquez, Christian  13 MAD-MR               2:39.69    2:39.63        
                  32.06     1:13.77 (41.71)     2:01.19 (47.42)     2:39.63 (38.44)
 37 Sanchez, Stallion   15 MAD-MR               2:37.33    2:40.15        
                  30.01     1:11.74 (41.73)     2:06.57 (54.83)     2:40.15 (33.58)
 38 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   2:49.43    2:40.51        
                  37.84     1:17.24 (39.40)     2:04.81 (47.57)     2:40.51 (35.70)
 39 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR              2:44.89    2:42.25        
                  34.83     1:17.17 (42.34)     2:05.14 (47.97)     2:42.25 (37.11)
 40 De La Rosa, Alexis  16 APEX-MR              2:39.50    2:42.72        
                  32.91     1:13.88 (40.97)     2:05.21 (51.33)     2:42.72 (37.51)
 41 Polanco, Dan        14 MAD-MR               2:41.62    2:43.11        
                  34.73     1:21.14 (46.41)     2:06.05 (44.91)     2:43.11 (37.06)
 42 Satis, Miguel       19 MAD-MR               2:32.91    2:47.00        
                  32.09     1:16.99 (44.90)     2:03.58 (46.59)     2:47.00 (43.42)
 43 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               2:42.90    2:47.71        
                  34.56     1:20.94 (46.38)     2:07.54 (46.60)     2:47.71 (40.17)
 44 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:41.81    2:49.06        
                  37.46     1:19.53 (42.07)     2:09.93 (50.40)     2:49.06 (39.13)
 45 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               2:46.02    2:49.58        
                  36.72     1:21.61 (44.89)     2:08.36 (46.75)     2:49.58 (41.22)
 46 Appelbaum, Josh R   15 2013/2014-MR         2:58.43    2:53.57        
                  40.83     1:25.93 (45.10)     2:14.59 (48.66)     2:53.57 (38.98)
 47 Clark, Kevin        13 MAD-MR               2:44.97    2:54.28        
                  35.39     1:20.13 (44.74)     2:16.16 (56.03)     2:54.28 (38.12)
 48 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    2:56.86        
                  35.37     1:18.24 (42.87)     2:13.36 (55.12)     2:56.86 (43.50)
 49 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   3:14.84    3:03.01        
                  42.59     1:27.19 (44.60)   2:28.28 (1:01.09)     3:03.01 (34.73)
 50 Williams, Jared A   14 CAS-MR               3:05.36    3:04.07        
                  40.20     1:26.10 (45.90)     2:21.04 (54.94)     3:04.07 (43.03)
 51 Ferran, Raul        13 MAD-MR               3:12.52    3:12.62        
                  37.57     1:31.73 (54.16)     2:30.34 (58.61)     3:12.62 (42.28)
 52 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               3:06.07    3:18.53        
                  40.21     1:33.27 (53.06)   2:34.50 (1:01.23)     3:18.53 (44.03)
 -- Reddick-DaCruz, Ka  15 MAD-MR               3:01.68         DQ        
      Scissors kick - breast
                  36.37     1:20.68 (44.31)   2:22.08 (1:01.40)          DQ (43.32)
 -- Syron, Shane D      15 Unattached-MR        2:12.88         NS        
 -- Haffner, Riley      13 2013/2014-MR         2:37.13         NS        
 -- Mukudai, Reo        17 Badger-MR            2:02.00         NS        
 -- Mo, Joe             15 Badger-MR            2:01.92         NS        
 -- Powers, William P   15 Badger-MR            2:13.62         NS        
 -- Reilly, Jack D      15 GAEL-MR              2:28.86         NS        
 -- Mukudai, Rui        13 Badger-MR            2:23.63         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:34.03    1:38.77         40  
     1) Freeman, John T 14              2) Bernstein, Zachary J 15        
     3) Stewart, Kevin P 16             4) Doherty, Kyle J 17             
                  24.40       50.05 (25.65)     1:14.62 (24.57)     1:38.77 (24.15)
  2 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:36.00    1:39.47         34  
     1) Baez, Rony 18                   2) Emanuel, Camille 18            
     3) Hidalgo, Omar 18                4) Alers, Louis 18                
                  24.86       52.23 (27.37)     1:15.99 (23.76)     1:39.47 (23.48)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:41.40    1:44.63         32  
     1) Reilly, Jack D 15               2) Deverna, Kyle V 16             
     3) Cicchiello, Ryan J 16           4) Madden, Owen 16                
                  26.44       52.14 (25.70)     1:18.38 (26.24)     1:44.63 (26.25)
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:50.00    1:44.67         30  
     1) Fischer, Chris J 18             2) Khaimov, Roman 15              
     3) Mashchenko, Andrew 14           4) De La Rosa, Alexis 16          
                  24.82       50.84 (26.02)     1:18.56 (27.72)     1:44.67 (26.11)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   1:44.01    1:48.65         28  
     1) Dervin, Sean J 16               2) Thenmalai, Omar 14             
     3) Eforo, John T 14                4) Schaefer, Brendan 15           
                  27.05       54.07 (27.02)     1:21.29 (27.22)     1:48.65 (27.36)
  6 Madison Dolphins-MR  'B'                    1:40.00    1:48.99         26  
     1) Acevedo, Adam 19                2) Diaz, Muppet A 17              
     3) Sanchez, Andersson 15           4) Sanchez, Stallion 15           
                  26.21       54.27 (28.06)     1:22.29 (28.02)     1:48.99 (26.70)
  7 Madison Dolphins-MR  'C'                    1:41.00    1:51.39         24  
     1) Pastrana, Elijah 14             2) Polanco, Dan 14                
     3) Vazquez, Christian 13           4) Gutierrez, Oman M 13           
                  27.88       55.53 (27.65)     1:25.06 (29.53)     1:51.39 (26.33)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'D'                   1:48.05         NS