Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/11/2014 01:09 PM
               2014 MR HAA Feb IMX Meet - 1/31/2014 to 2/2/2014                
                              Sanction #: 140110                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              19.29      18.70         20  
  2 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    20.09      19.12         17  
  3 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              19.20      19.36         16  
  4 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              21.21      19.42         15  
  5 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 25.53      20.11         14  
  6 Raber, Julia         7 FA-MR                  24.64      20.77         13  
  7 Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               23.66      21.00         12  
  8 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    19.74      21.15         11  
  9 Becker, Bailey       7 WISC-MR                31.11      21.58          9  
 10 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               23.19      21.64          7  
 11 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              23.73      21.76          6  
 12 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    21.10      21.94          5  
 13 Golden, Alyssa       7 Sachem-MR              22.94      22.94          4  
 14 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    22.72      23.33          3  
 15 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    23.61      23.72          2  
 16 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              23.50      24.15          1  
 17 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    25.38      24.23        
 18 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 24.72      24.72        
 19 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              28.59      25.49        
 20 Hayes, Kayla         7 WISC-MR                32.00      29.62        
 21 Carey, Dylan         7 WISC-MR                28.88      30.23        
 22 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                38.88      31.62        
 23 Washington, Ryan     4 Lindy-MR               52.84      57.52        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 41.37         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                36.41      20.68         20  
  2 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                23.49      21.66         17  
  3 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              21.25      21.90         16  
  4 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              23.64      23.05         15  
  5 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    22.82      23.39         14  
  6 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    22.83      24.00         13  
  7 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              24.92      24.13         12  
  8 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              25.65      24.77         11  
  9 Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               24.95      25.15          9  
 10 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    26.28      25.18          7  
 11 Golden, Alyssa       7 Sachem-MR              28.37      25.73          6  
 12 Raber, Julia         7 FA-MR                  30.75      26.13          5  
 13 Becker, Bailey       7 WISC-MR                36.33      26.35          4  
 14 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 27.61      26.62          3  
 15 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 29.51      26.97          2  
 16 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                39.99      27.14          1  
 17 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    29.09      27.91        
 18 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    27.72      28.06        
 19 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    28.66      28.29        
 20 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              28.76      28.49        
 21 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              31.96      28.67        
 22 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               26.13      29.20        
 23 Carey, Dylan         7 WISC-MR                30.99      31.13        
 24 Hayes, Kayla         7 WISC-MR                33.88      38.87        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 42.52         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              24.95      26.17         20  
  2 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                36.41      27.13         17  
  3 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              28.59      28.30         16  
  4 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 29.18      28.90         15  
  5 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    28.37      29.01         14  
  6 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    28.78      29.42         13  
  7 Becker, Bailey       7 WISC-MR                37.66      30.84         12  
  8 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    30.78      30.88         11  
  9 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              36.51      32.00          9  
 10 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 47.23      32.44          7  
 11 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    32.26      32.86          6  
 12 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               32.28      32.91          5  
 13 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    35.00      33.52          4  
 14 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              35.92      36.13          3  
 15 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              39.28      37.42          2  
 -- Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               27.76         DQ        
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    29.52         DQ        
 -- Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                45.55         DQ        
 -- Carey, Dylan         7 WISC-MR                33.88         DQ        
 -- Hayes, Kayla         7 WISC-MR                34.77         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                29.99      19.46         20  
  2 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              23.01      23.29         17  
  3 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    21.26      23.69         16  
  4 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 39.51      25.47         15  
  5 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              27.22      25.81         14  
  6 Becker, Bailey       7 WISC-MR                36.55      26.41         13  
  7 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              33.40      26.56         12  
  8 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    27.39      27.24         11  
  9 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    25.48      28.31          9  
 10 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    28.66      29.31          7  
 11 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR                  NT      29.67          6  
 12 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    39.70      32.23          5  
 13 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.54      34.00          4  
 14 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              31.08      35.12          3  
 15 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 31.88      35.58          2  
 -- Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               28.61         DQ        
 -- Davies, Brooke       7 Sachem-MR              35.00         DQ        
 -- Carey, Dylan         7 WISC-MR                34.99         DQ        
 -- Montes, Gianna       7 Sachem-MR              40.00         DQ        
 -- Hayes, Kayla         7 WISC-MR                34.77         DQ        
 -- Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                35.41         DQ        
 -- Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                53.77         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    16.55      15.80         20  
  2 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 17.40      16.03         17  
  3 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                16.78      16.10         16  
  4 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                17.27      16.34         15  
  5 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 17.17      16.98         14  
  6 Brabant, Alyssa      8 EHY-MR                 16.63      17.25         13  
  7 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 16.34      17.27         12  
  8 Davi, Sarah          8 WISC-MR                17.74      18.23         11  
  9 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 19.71      18.25          9  
 10 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 18.52      18.91          7  
 11 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                24.41      19.24          6  
 12 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT      19.49          5  
 13 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    21.57      19.90          4  
 14 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              23.25      20.05          3  
 15 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               19.64      20.32          2  
 16 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  19.71      20.90          1  
 17 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                22.41      20.91        
 18 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  23.31      21.32        
 19 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                28.41      21.83        
 20 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    21.36      22.24        
 21 Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    22.25      22.64        
 22 Albro, Madison       8 Sachem-MR              25.19      23.19        
 23 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              21.62      23.72        
 24 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                24.80      24.49        
 25 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      25.18        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    21.60      19.07         20  
  2 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.10      19.28         17  
  3 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 20.37      19.37         16  
  4 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                20.09      19.60         15  
  5 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                22.41      19.73         14  
  6 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 21.42      20.84         13  
  7 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  22.25      20.85         12  
  8 Davi, Sarah          8 WISC-MR                21.85      21.39         11  
  9 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 20.85      22.10          9  
 10 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                32.41      22.48          7  
 11 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 21.60      23.03          6  
 12 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 22.87      23.39          5  
 13 Brabant, Alyssa      8 EHY-MR                 22.40      23.45          4  
 14 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                24.31      23.89          3  
 15 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                25.37      23.96          2  
 16 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                26.41      24.14          0.5
 16 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    22.69      24.14          0.5
 18 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              24.96      24.21        
 19 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    25.03      24.70        
 20 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                32.41      25.20        
 21 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               25.90      26.06        
 22 Albro, Madison       8 Sachem-MR              27.73      26.56        
 23 Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    26.07      27.10        
 24 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT      27.54        
 25 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  31.47      27.76        
 26 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              25.22      28.44        
 27 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      30.66        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    23.46      21.32         20  
  2 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                22.36      22.66         17  
  3 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 26.81      22.81         16  
  4 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    24.78      22.88         15  
  5 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                23.41      24.00         14  
  6 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 21.83      24.02         13  
  7 Davi, Sarah          8 WISC-MR                23.94      25.03         12  
  8 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                26.27      25.48         11  
  9 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               25.95      25.58          9  
 10 Brabant, Alyssa      8 EHY-MR                 24.95      26.06          7  
 11 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 28.11      28.90          6  
 12 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                28.41      29.10          5  
 13 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                34.41      29.56          4  
 14 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                26.31      30.08          3  
 15 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              29.65      30.73          2  
 16 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      30.83          1  
 17 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 28.01      31.02        
 18 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              31.96      31.65        
 19 Albro, Madison       8 Sachem-MR              36.41      32.21        
 20 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT      43.59        
 -- Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    33.32         DQ        
 -- Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    27.01         DQ        
 -- Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                33.36         DQ        
 -- Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 27.50         DQ        
 -- Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                29.41         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 19.64      17.52         18.5
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    18.53      17.52         18.5
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                25.41      18.61         16  
  4 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 18.81      18.96         15  
  5 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                18.50      19.01         14  
  6 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                21.06      19.09         13  
  7 Davi, Sarah          8 WISC-MR                21.18      21.29         12  
  8 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  26.99      23.71         11  
  9 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    25.21      24.33          9  
 10 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                28.31      24.45          7  
 11 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                28.41      24.77          6  
 12 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                32.41      25.05          5  
 13 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 26.06      26.50          4  
 14 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              26.81      27.27          3  
 15 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  30.50      27.80          2  
 16 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 24.17      28.19          1  
 17 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               29.61      28.75        
 18 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              33.46      29.24        
 19 Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    26.69      30.01        
 20 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    28.78      33.39        
 21 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      37.31        
 -- Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT         DQ        
 -- Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                33.99         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR                 29.88      29.36         20  
  2 Bailey Williams, K  10 EHY-MR                 34.04      32.67         17  
  3 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                33.33      32.82         16  
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                32.50      32.85         15  
  5 Brown, Caroline     10 EHY-MR                 33.30      32.86         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              33.75      33.53         13  
  7 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                34.33      33.89         12  
  8 Nakken, Lena        10 WISC-MR                34.32      34.14         11  
  9 Commike, Samantha   10 FA-MR                  36.36      34.85          9  
 10 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR                 36.33      34.88          7  
 11 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                 37.13      35.08          6  
 12 Maio, Kate          10 BBSC-MR                37.77      35.84          5  
 13 Renda, Tara L       10 BBSC-MR                34.85      35.98          4  
 14 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                35.42      36.32          3  
 15 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    35.20      36.41          2  
 16 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    38.69      36.49          1  
 17 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                35.67      36.76        
 18 Devoti, Julia T     10 WISC-MR                39.84      36.84        
 19 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                  38.60      36.87        
 20 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR                36.15      37.07        
 21 Dyner, Emily C       9 EHY-MR                 35.82      37.24        
 22 Haberman, Ruby M    10 WISC-MR                36.49      37.66        
 23 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR                 36.87      38.12        
 24 Breen, Eliza G      10 EHY-MR                 37.70      38.28        
 25 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 39.17      38.36        
 26 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 37.26      38.38        
 27 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR                41.40      38.65        
 28 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                36.70      38.78        
 29 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    38.46      39.41        
 30 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                39.02      39.73        
 31 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                40.54      40.12        
 32 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR    39.16      40.32        
 33 Giordano, Jessica    9 FA-MR                  44.62      40.53        
 34 Claps, Abigail R     9 HAA-MR                 43.92      40.69        
 35 Roberts, Salena      9 WISC-MR                42.69      40.99        
 36 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                 42.35      41.04        
 36 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR                 39.70      41.04        
 38 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                38.67      41.25        
 39 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  40.28      41.29        
 40 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                43.68      42.11        
 41 Kegel, Gianna        9 FA-MR                  44.85      42.22        
 42 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    45.80      43.17        
 43 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                39.01      43.73        
 44 Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR                39.66      44.04        
 45 Williamson, Jaila    9 FA-MR                  46.04      44.49        
 46 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR    46.74      45.10        
 47 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR    59.64      45.98        
 48 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                49.58      47.78        
 49 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                46.93      49.66        
 50 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR    50.49      50.47        
 51 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 47.80      50.59        
 52 Sodhi, Malika        9 FA-MR                  55.27      50.65        
 53 Pillitteri, Gianna  10 WISC-MR                53.22      51.41        
 54 Raber, Julia         7 FA-MR                  51.81      52.82        
 55 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    51.98      53.12        
 56 Wolffer, Christen   10 Sachem-MR            1:02.33      53.77        
 -- Celli, Leah N        8 HAA-MR                 34.71         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               2:20.00    2:19.27         20  
                  31.66     1:06.56 (34.90)     1:43.27 (36.71)     2:19.27 (36.00)
  2 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               2:40.00    2:35.47         17  
                  35.76     1:15.35 (39.59)     1:56.28 (40.93)     2:35.47 (39.19)
  3 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              2:39.31    2:41.60         16  
                  16.48       34.92 (18.44)     1:16.13 (41.21)   2:41.60 (1:25.47)
  4 Nakken, Lena        10 WISC-MR              2:47.83    2:41.67         15  
                  36.74     1:18.52 (41.78)     2:01.70 (43.18)     2:41.67 (39.97)
  5 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              2:42.70    2:43.65         14  
                  36.37     1:17.02 (40.65)     2:01.60 (44.58)     2:43.65 (42.05)
  6 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              2:52.41    2:47.92         13  
                  37.66     1:20.41 (42.75)     2:04.86 (44.45)     2:47.92 (43.06)
  7 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            2:52.60    2:52.01         12  
                  36.01     1:21.67 (45.66)     2:07.37 (45.70)     2:52.01 (44.64)
  8 Celli, Leah N        8 HAA-MR               2:50.00    2:54.06         11  
                  35.96     1:21.77 (45.81)     2:10.14 (48.37)     2:54.06 (43.92)
  9 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              2:49.99    2:54.67          9  
                  37.88     1:24.53 (46.65)     2:11.77 (47.24)     2:54.67 (42.90)
 10 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               3:00.62    2:58.26          7  
                  34.91     1:15.07 (40.16)     2:08.57 (53.50)     2:58.26 (49.69)
 11 Zhu, Melody          9 HAA-MR               3:30.26    3:00.16          6  
                  41.35     1:26.86 (45.51)     2:14.68 (47.82)     3:00.16 (45.48)
 12 Dyner, Emily C       9 EHY-MR               2:45.00    3:03.20          5  
                  41.06     1:28.71 (47.65)     2:17.38 (48.67)     3:03.20 (45.82)
 13 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  3:09.96    3:03.77          4  
                  36.62     1:22.79 (46.17)     2:13.31 (50.52)     3:03.77 (50.46)
 14 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR               3:00.00    3:04.08          3  
                  39.64     1:26.43 (46.79)   3:04.08 (1:37.65)                    
 15 O'Brien, Kate        8 WISC-MR              2:49.99    3:04.20          2  
                  42.00     1:31.05 (49.05)     2:19.61 (48.56)     3:04.20 (44.59)
 16 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  3:02.23    3:04.78          1  
                  39.81     1:27.08 (47.27)     2:18.35 (51.27)     3:04.78 (46.43)
 17 Raber, Isabella M   10 FA-MR                3:45.99    3:06.52        
                                1:29.99 ( )   3:06.52 (1:36.53)                    
 18 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR              3:14.44    3:06.53        
 19 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               2:55.22    3:07.57        
                  42.37     1:32.23 (49.86)     2:19.91 (47.68)     3:07.57 (47.66)
 20 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              3:13.43    3:09.82        
 21 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               3:00.00    3:11.03        
                  40.59     1:28.64 (48.05)     2:22.35 (53.71)     3:11.03 (48.68)
 22 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               3:34.50    3:12.83        
                  43.25     1:33.77 (50.52)     2:24.44 (50.67)     3:12.83 (48.39)
 23 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               3:30.00    3:12.95        
                  41.14     1:31.31 (50.17)     2:26.78 (55.47)     3:12.95 (46.17)
 24 Figueroa, Logan      9 WISC-MR              3:33.17    3:13.68        
                  42.18     1:30.00 (47.82)     2:23.75 (53.75)     3:13.68 (49.93)
 25 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              3:38.02    3:14.39        
                  43.30     1:33.44 (50.14)     2:25.13 (51.69)     3:14.39 (49.26)
 26 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              3:11.11    3:17.11        
 27 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              3:20.12    3:18.47        
                  42.21     1:32.94 (50.73)     2:26.75 (53.81)     3:18.47 (51.72)
 28 Scanlon, Teagan      9 WISC-MR              3:14.44    3:20.12        
 29 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR               3:15.00    3:22.03        
 30 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              3:15.97    3:26.31        
 31 Davi, Sarah          8 WISC-MR              3:29.78    3:33.82        
                  44.76     1:41.02 (56.26)     2:39.85 (58.83)     3:33.82 (53.97)
 32 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              3:45.41    3:36.71        
                  48.50     1:44.40 (55.90)     2:43.03 (58.63)     3:36.71 (53.68)
 33 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               3:30.00    3:43.51        
                  46.20     1:45.09 (58.89)   2:46.99 (1:01.90)     3:43.51 (56.52)
 34 Rao, Shivani        10 HAA-MR               3:00.00    3:47.43        
                  53.60     1:49.19 (55.59)   3:47.43 (1:58.24)                    
 35 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  4:11.55    4:31.36        
                1:01.69   2:13.01 (1:11.32)   3:24.55 (1:11.54)   4:31.36 (1:06.81)
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               1:14.76    1:15.27         20  
                  37.47     1:15.27 (37.80)                                        
  2 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:24.64    1:21.57         17  
                  38.69     1:21.57 (42.88)                                        
  3 Brown, Caroline     10 EHY-MR               1:19.91    1:21.65         16  
                  39.08     1:21.65 (42.57)                                        
  4 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:23.31    1:22.21         15  
                  39.76     1:22.21 (42.45)                                        
  5 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:24.99    1:22.37         14  
                  39.09     1:22.37 (43.28)                                        
  6 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               1:28.18    1:24.16         13  
  7 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:25.57    1:27.17         12  
  8 O'Brien, Kate        8 WISC-MR              1:28.88    1:27.51         11  
                  42.94     1:27.51 (44.57)                                        
  9 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:29.95    1:28.54          9  
                  43.01     1:28.54 (45.53)                                        
 10 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:29.85    1:29.88          7  
                  43.42     1:29.88 (46.46)                                        
 11 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:31.65    1:30.29          6  
                  43.31     1:30.29 (46.98)                                        
 12 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:32.62    1:31.85          5  
                  43.96     1:31.85 (47.89)                                        
 13 Dyner, Emily C       9 EHY-MR               1:45.00    1:33.19          4  
                  46.62     1:33.19 (46.57)                                        
 14 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR               1:35.29    1:33.73          3  
                  45.20     1:33.73 (48.53)                                        
 15 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              1:35.31    1:33.91          2  
                  46.55     1:33.91 (47.36)                                        
 16 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR             1:36.99    1:34.41          1  
 17 Figueroa, Logan      9 WISC-MR              1:38.99    1:34.81        
                  45.11     1:34.81 (49.70)                                        
 18 Devoti, Julia T     10 WISC-MR              1:45.28    1:35.38        
                  44.83     1:35.38 (50.55)                                        
 19 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  1:37.12    1:35.77        
                  47.08     1:35.77 (48.69)                                        
 20 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              1:37.77    1:36.95        
                  45.21     1:36.95 (51.74)                                        
 21 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:36.77    1:37.13        
                  47.12     1:37.13 (50.01)                                        
 22 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              2:00.89    1:37.39        
 23 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR               1:55.00    1:37.98        
                  47.39     1:37.98 (50.59)                                        
 24 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:29.59    1:38.60        
                  46.82     1:38.60 (51.78)                                        
 25 Thomas, Asha J       9 Sachem-MR            1:50.00    1:39.38        
                  47.28     1:39.38 (52.10)                                        
 26 Breen, Margaret I    8 EHY-MR               1:50.00    1:40.18        
                  48.82     1:40.18 (51.36)                                        
 27 Breen, Eliza G      10 EHY-MR               1:45.00    1:40.49        
                  48.50     1:40.49 (51.99)                                        
 28 Davi, Sarah          8 WISC-MR              1:49.99    1:41.17        
                  49.40     1:41.17 (51.77)                                        
 29 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:30.00    1:41.37        
 30 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR               1:35.00    1:41.87        
                  49.69     1:41.87 (52.18)                                        
 31 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:35.66    1:41.99        
                  49.10     1:41.99 (52.89)                                        
 32 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:39.31    1:42.15        
                  49.64     1:42.15 (52.51)                                        
 33 Scanlon, Teagan      9 WISC-MR              1:40.88    1:42.18        
                  49.51     1:42.18 (52.67)                                        
 34 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:42.23        
 35 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                1:47.41    1:44.25        
 36 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR              1:45.88    1:45.62        
 37 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:55.27    1:46.33        
                  51.00     1:46.33 (55.33)                                        
 38 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:36.17    1:46.87        
 39 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  2:03.00    1:47.52        
 40 Roberts, Salena      9 WISC-MR              1:55.55    1:48.74        
 41 O'Brien, Amanda M    9 Unattached           1:57.00    1:49.51        
                  51.56     1:49.51 (57.95)                                        
 42 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               1:48.46    1:49.54        
 43 Rao, Shivani        10 HAA-MR               1:54.45    1:53.67        
                  54.31     1:53.67 (59.36)                                        
 44 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               2:00.00    1:57.70        
                  56.06   1:57.70 (1:01.64)                                        
 45 Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR              1:49.99    1:57.79        
 46 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR  1:54.00    2:01.09        
                  59.04   2:01.09 (1:02.05)                                        
 47 Williamson, Jaila    9 FA-MR                2:00.11    2:02.89        
 48 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              2:06.71    2:06.69        
                1:01.93   2:06.69 (1:04.76)                                        
 49 Sodhi, Malika        9 FA-MR                2:20.00    2:07.41        
                1:02.10   2:07.41 (1:05.31)                                        
 50 Griffin, Amelia      6 HAA-MR               2:00.00    2:10.68        
 51 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:10.97    2:20.56        
                1:10.49   2:20.56 (1:10.07)                                        
 -- Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              2:04.41         DQ        
                  55.64        DQ (1:02.57)                                        
 -- Templeton, Maya A    8 HAA-MR               1:55.49         DQ        
                  52.68          DQ (54.92)                                        
 -- Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:24.89         DQ        
                  44.36          DQ (44.08)                                        
 -- Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               1:45.00         DQ        
                  48.53          DQ (49.78)                                        
 -- Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
                  52.05          DQ (56.88)                                        
 -- Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:48.06         DQ        
 -- Raber, Isabella M   10 FA-MR                2:00.34         DQ        
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
                  53.90          DQ (57.67)                                        
 -- Wilson, Erin         9 WISC-MR              2:02.22         DQ        
                  58.59        DQ (1:05.72)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                41.70      41.68         20  
  2 Badilla, Catalina   10 EHY-MR                 46.29      43.55         17  
  3 Bailey Williams, K  10 EHY-MR                 45.21      44.44         16  
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                45.96      45.07         15  
  5 Brown, Caroline     10 EHY-MR                 47.69      46.21         14  
  6 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    46.45      46.43         13  
  7 Nakken, Lena        10 WISC-MR                46.76      46.58         12  
  8 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                47.71      47.24         11  
  9 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                 49.48      47.35          9  
 10 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              48.93      47.45          7  
 11 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                47.33      47.66          6  
 12 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                46.14      48.10          5  
 13 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                49.93      48.41          4  
 14 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    50.79      48.87          3  
 15 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 51.03      50.22          2  
 16 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                  54.41      51.10          0.5
 16 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 54.00      51.10          0.5
 18 Thomas, Asha J       9 Sachem-MR              51.03      51.32        
 19 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                44.63      51.41        
 20 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR                53.92      51.46        
 21 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 51.10      51.47        
 22 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               36.88      51.56        
 23 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                50.66      51.68        
 24 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR                 55.29      51.73        
 25 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 53.13      52.12        
 26 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                52.12      52.21        
 27 Breen, Eliza G      10 EHY-MR                 53.81      53.21        
 28 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR               1:00.25      53.34        
 29 Davi, Sarah          8 WISC-MR                51.00      53.78        
 30 O'Brien, Amanda M    9 Unattached             51.00      53.82        
 30 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 53.80      53.82        
 32 Commike, Samantha   10 FA-MR                  57.99      53.86        
 33 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:01.92      54.00        
 34 Roberts, Salena      9 WISC-MR                54.37      54.12        
 35 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                54.66      54.75        
 36 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                54.23      54.94        
 37 Devoti, Julia T     10 WISC-MR                56.28      55.14        
 38 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  58.90      55.84        
 39 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR                 54.27      56.05        
 40 Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR              1:01.85      56.20        
 41 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR              1:04.62      56.60        
 42 Scanlon, Teagan      9 WISC-MR                55.98      57.15        
 43 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:03.93      58.60        
 44 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:03.66    1:00.62        
 45 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  1:12.48    1:01.10        
 46 Kegel, Gianna        9 FA-MR                1:14.27    1:01.11        
 47 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:16.88    1:01.36        
 48 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR    52.00    1:03.19        
 49 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:00.00    1:04.77        
 50 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               1:02.58    1:05.48        
 51 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:02.40    1:08.22        
 52 Sodhi, Malika        9 FA-MR                1:20.99    1:09.60        
 53 Wilson, Erin         9 WISC-MR                58.99    1:09.78        
 -- Griffin, Amelia      6 HAA-MR               1:06.91         DQ        
 -- Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    57.58         DQ        
 -- Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 57.92         DQ        
 -- Renda, Tara L       10 BBSC-MR                51.70         DQ        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:12.40         DQ        
 -- Dyner, Emily C       9 EHY-MR               1:04.06         DQ        
 -- Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:06.95         DQ        
 -- Williamson, Jaila    9 FA-MR                1:20.99         DQ        
 -- Murphy, Jessalyn     9 FA-MR                1:14.99         NS        
 -- Kelly, Samantha G    9 FA-MR                1:30.99         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:39.16    1:33.29         20  
                  44.70     1:33.29 (48.59)                                        
  2 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               1:41.85    1:35.35         17  
                  47.06     1:35.35 (48.29)                                        
  3 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               1:51.94    1:35.65         16  
                  44.72     1:35.65 (50.93)                                        
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:36.64    1:38.96         15  
                  46.26     1:38.96 (52.70)                                        
  5 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:40.17    1:40.00         14  
                  47.30     1:40.00 (52.70)                                        
  6 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:47.00    1:41.46         13  
                  47.49     1:41.46 (53.97)                                        
  7 Brown, Caroline     10 EHY-MR               2:01.21    1:41.64         12  
                  48.86     1:41.64 (52.78)                                        
  8 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR               2:00.00    1:42.55         11  
  9 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:42.25    1:43.08          9  
                  50.22     1:43.08 (52.86)                                        
 10 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:48.05    1:48.90          7  
                  50.80     1:48.90 (58.10)                                        
 11 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              1:58.15    1:49.21          6  
                  53.80     1:49.21 (55.41)                                        
 12 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR               2:00.00    1:49.58          5  
                  51.21     1:49.58 (58.37)                                        
 13 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:50.10          4  
 14 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:47.11    1:53.23          3  
                  54.10     1:53.23 (59.13)                                        
 15 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:58.94    1:53.37          2  
                  54.90     1:53.37 (58.47)                                        
 16 Roberts, Salena      9 WISC-MR              2:09.99    1:54.35          1  
                  16.19   1:54.35 (1:38.16)                                        
 17 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              1:53.43    1:54.38        
                  53.78   1:54.38 (1:00.60)                                        
 18 Haberman, Ruby M    10 WISC-MR              1:57.56    1:54.40        
                  55.98     1:54.40 (58.42)                                        
 19 Davi, Sarah          8 WISC-MR              2:05.99    1:55.06        
                  54.90   1:55.06 (1:00.16)                                        
 20 Pillitteri, Gianna  10 WISC-MR              2:19.99    1:55.60        
                  56.95     1:55.60 (58.65)                                        
 21 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR               1:59.41    1:55.61        
                  55.36   1:55.61 (1:00.25)                                        
 22 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              2:05.58    1:55.83        
                  55.82   1:55.83 (1:00.01)                                        
 23 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               2:08.59    1:55.85        
                  57.91     1:55.85 (57.94)                                        
 24 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                2:22.66    1:56.53        
 25 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               1:54.94    1:56.69        
                  56.73     1:56.69 (59.96)                                        
 26 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  1:58.00    1:58.66        
                  57.08   1:58.66 (1:01.58)                                        
 27 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:57.84    1:59.54        
                  57.29   1:59.54 (1:02.25)                                        
 28 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR              1:58.99    2:00.29        
                  59.55   2:00.29 (1:00.74)                                        
 29 Breen, Eliza G      10 EHY-MR               1:59.18    2:00.42        
 30 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:55.30    2:00.44        
                  16.00   2:00.44 (1:44.44)                                        
 31 Devoti, Julia T     10 WISC-MR              2:09.98    2:01.64        
                  57.03   2:01.64 (1:04.61)                                        
 32 Commike, Samantha   10 FA-MR                2:15.99    2:05.07        
 33 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              2:12.78    2:05.27        
                  59.22   2:05.27 (1:06.05)                                        
 34 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR  2:00.00    2:08.84        
                1:02.32   2:08.84 (1:06.52)                                        
 35 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              2:32.41    2:10.51        
 36 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR  2:20.00    2:11.21        
 37 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  2:02.00    2:15.17        
                1:03.39   2:15.17 (1:11.78)                                        
 38 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:11.00    2:18.53        
                1:07.05   2:18.53 (1:11.48)                                        
 39 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               2:00.00    2:20.13        
                1:05.43   2:20.13 (1:14.70)                                        
 40 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  2:20.00    2:23.16        
 41 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              2:37.41    2:34.99        
                1:12.29   2:34.99 (1:22.70)                                        
 -- Dyner, Emily C       9 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                  58.78        DQ (1:06.18)                                        
 -- Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR              2:15.55         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Maio, Kate          10 BBSC-MR              1:58.71         DQ        
 -- Renda, Tara L       10 BBSC-MR              2:03.86         DQ        
      Scissors kick
 -- Rao, Shivani        10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                  55.67        DQ (1:00.70)                                        
 -- Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ        
      One hand touch
                  57.99        DQ (1:09.30)                                        
 -- Giordano, Jessica    9 FA-MR                3:15.99         DQ        
      One hand touch
                1:08.72        DQ (1:15.83)                                        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              2:35.65         DQ        
      One hand touch
 -- Wolffer, Christen   10 Sachem-MR            3:00.00         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               1:45.00    1:16.40         20  
                  34.83     1:16.40 (41.57)                                        
  2 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:32.85    1:25.00         17  
                  38.65     1:25.00 (46.35)                                        
  3 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:40.89    1:27.90         16  
                  39.96     1:27.90 (47.94)                                        
  4 Brown, Caroline     10 EHY-MR               1:32.33    1:28.91         15  
                  39.02     1:28.91 (49.89)                                        
  5 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:37.04    1:30.38         14  
                  40.64     1:30.38 (49.74)                                        
  6 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:33.99    1:30.87         13  
  7 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:20.00    1:31.74         12  
                  39.49     1:31.74 (52.25)                                        
  8 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:38.98    1:35.19         11  
                  43.04     1:35.19 (52.15)                                        
  9 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               1:50.00    1:36.47          9  
                  46.22     1:36.47 (50.25)                                        
 10 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:42.99    1:36.54          7  
                  45.18     1:36.54 (51.36)                                        
 11 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:51.52    1:38.30          6  
                  45.01     1:38.30 (53.29)                                        
 12 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:35.00    1:39.23          5  
                  41.87     1:39.23 (57.36)                                        
 13 O'Brien, Kate        8 WISC-MR              1:35.99    1:40.66          4  
 14 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:48.90    1:41.07          3  
                  45.22     1:41.07 (55.85)                                        
 15 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR             1:25.99    1:41.51          2  
                  45.97     1:41.51 (55.54)                                        
 16 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:59.72    1:41.73          1  
                  44.83     1:41.73 (56.90)                                        
 17 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              1:42.68    1:43.61        
                  47.54     1:43.61 (56.07)                                        
 18 Dyner, Emily C       9 EHY-MR               1:53.83    1:43.93        
 19 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR               2:00.00    1:45.30        
                  50.82     1:45.30 (54.48)                                        
 20 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:45.55    1:46.00        
 21 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               2:00.00    1:46.83        
                  50.40     1:46.83 (56.43)                                        
 22 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              2:13.53    1:47.91        
                  50.64     1:47.91 (57.27)                                        
 23 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:41.00    1:48.43        
 24 Thomas, Asha J       9 Sachem-MR            1:50.00    1:51.95        
                  50.32   1:51.95 (1:01.63)                                        
 25 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:53.15        
 26 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:52.41    1:54.06        
 27 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  2:13.84    1:54.14        
                  48.88   1:54.14 (1:05.26)                                        
 28 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               1:50.00    2:06.36        
 29 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               2:00.00    2:15.00        
                1:03.36   2:15.00 (1:11.64)                                        
 30 Breen, Eliza G      10 EHY-MR               2:00.00    2:18.05        
                1:03.19   2:18.05 (1:14.86)                                        
 -- O'Brien, Amanda M    9 Unattached           1:54.00         DQ        
 -- Davi, Sarah          8 WISC-MR              2:02.99         DQ        
                  53.03        DQ (1:05.50)                                        
 -- Rao, Shivani        10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
                  55.02        DQ (1:10.85)                                        
 -- Raber, Isabella M   10 FA-MR                2:25.99         DQ        
                  53.19          DQ (57.27)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               2:45.00    2:42.44         20  
  2 Brown, Caroline     10 EHY-MR               3:30.00    2:56.27         17  
                  59.47     1:56.77 (57.30)     2:55.12 (58.35)      2:56.27 (1.15)
  3 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              3:04.37    3:00.10          5  
  4 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              3:16.09    3:00.42         16  
                  39.55     1:22.95 (43.40)     2:20.01 (57.06)     3:00.42 (40.41)
  5 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              2:57.11    3:03.50         15  
  6 Nakken, Lena        10 WISC-MR              3:12.88    3:05.11         14  
                  42.77     1:31.16 (48.39)     2:24.42 (53.26)     3:05.11 (40.69)
  7 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               3:08.95    3:06.41         13  
  8 Bailey Williams, K  10 EHY-MR                    NT    3:06.93         12  
                  48.87     1:33.74 (44.87)     2:27.98 (54.24)     3:06.93 (38.95)
  9 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            3:15.58    3:09.05         11  
                  41.54     1:27.47 (45.93)     2:24.41 (56.94)     3:09.05 (44.64)
 10 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              4:22.54    3:16.17          9  
                  48.82     1:37.40 (48.58)     2:33.34 (55.94)     3:16.17 (42.83)
 11 Haberman, Ruby M    10 WISC-MR              3:22.22    3:16.96          7  
 12 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  3:20.48    3:20.72          6  
                  42.15     1:35.14 (52.99)     2:31.74 (56.60)     3:20.72 (48.98)
 13 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              3:28.88    3:33.89          4  
 14 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              3:27.61    3:34.96          3  
 15 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                2:30.66    3:35.52          2  
                                1:44.58 ( )   2:56.96 (1:12.38)     3:35.52 (38.56)
 16 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               3:45.00    3:40.51          1  
                  51.84     1:47.29 (55.45)   2:50.17 (1:02.88)     3:40.51 (50.34)
 17 Raber, Isabella M   10 FA-MR                4:45.99    3:42.07        
                  53.23     1:51.06 (57.83)   2:56.89 (1:05.83)     3:42.07 (45.18)
 18 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               3:30.00    3:42.55        
                  59.47     1:56.77 (57.30)     2:55.12 (58.35)     3:42.55 (47.43)
 19 Williamson, Jaila    9 FA-MR                5:05.99    4:19.84        
                1:00.57   2:06.30 (1:05.73)   3:22.39 (1:16.09)     4:19.84 (57.45)
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  4:07.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:13.38   2:18.57 (1:05.19)        DQ (2:11.12)                    
 -- Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              3:40.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  47.97     1:42.54 (54.57)   2:46.08 (1:03.54)          DQ (47.32)
 -- Rao, Shivani        10 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
 -- Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              3:09.41         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.74     1:42.79 (56.05)   2:44.79 (1:02.00)          DQ (43.88)
 -- Dyner, Emily C       9 EHY-MR               3:15.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  48.37     1:38.17 (49.80)   2:44.99 (1:06.82)          DQ (43.81)
 -- Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               3:30.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
 -- Renda, Tara L       10 BBSC-MR              3:33.52         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.02     1:42.77 (52.75)   2:44.49 (1:01.72)          DQ (44.58)
 -- Maio, Kate          10 BBSC-MR              3:05.55         DQ        
      Scissors kick - breast
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:13.04    2:12.21         40  
     1) Brown, Caroline 10              2) Bailey Williams, Kiara 10      
     3) Dyner, Emily C 9                4) Badilla, Catalina V 10         
                  33.25     1:06.26 (33.01)   2:12.40 (1:06.14)         2:12.21 ( )
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:24.36    2:16.64         34  
     1) Celli, Leah N 8                 2) Pette, Alexandra 8             
     3) Kazlauskas, Saige 10            4) Hennessy, Amanda K 10          
                  33.62     1:10.51 (36.89)     1:52.13 (41.62)     2:16.64 (24.51)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:22.84    2:18.05         32  
     1) Creagh, Shannon M 10            2) O'Connell, Kaitlyn R 9         
     3) Renda, Tara L 10                4) Valdez, Matiana K 10           
                  33.58     1:09.73 (36.15)     1:46.01 (36.28)     2:18.05 (32.04)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:21.49    2:22.79         30  
     1) Stroub, Mia R 10                2) Skala, Sarah M 10              
     3) Mulieri, Kelsey 9               4) Nakken, Lena 10                
                  33.43     1:09.70 (36.27)     1:48.01 (38.31)     2:22.79 (34.78)
  5 West Islip Swim Club-MR  'B'                2:44.28    2:35.17         28  
     1) O'Brien, Kate 8                 2) Triglia, Jacueline 10          
     3) Davi, Sarah 8                   4) Figueroa, Logan 9              
  6 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                2:44.43    2:35.26         26  
     1) Ramos, Olivia R 10              2) Raber, Isabella M 10           
     3) Kegel, Gianna 9                 4) Commike, Samantha N 10         
  7 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             2:30.74    2:36.86         24  
     1) Breen, Eliza G 10               2) Bushman, Brylinn 9             
     3) Breen, Margaret I 8             4) Guichay, Jaqueline 10          
                  41.40     1:19.74 (38.34)     1:57.75 (38.01)     2:36.86 (39.11)
  8 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:37.24    2:38.22         22  
     1) McNamara, Jane 10               2) Tan, Sayjel E 7                
     3) Castano, Tara M 8               4) Eng, Amelie R 7                
                  41.48     1:21.39 (39.91)     2:05.29 (43.90)     2:38.22 (32.93)
  9 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:43.93    2:47.87         18  
     1) Rao, Shivani 10                 2) Boudreau, Shannon 10           
     3) Claps, Abigail R 9              4) Gallagher, Kaylee R 10         
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:32.46    2:29.55         40  
     1) Dyner, Emily C 9                2) Bailey Williams, Kiara 10      
     3) Badilla, Catalina V 10          4) Brown, Caroline 10             
                                1:24.22 ( )     2:00.70 (36.48)     2:29.55 (28.85)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:42.64    2:39.88         34  
     1) Skala, Sarah M 10               2) Nakken, Lena 10                
     3) Stroub, Mia R 10                4) Mulieri, Kelsey 9              
                  39.72     1:26.31 (46.59)   2:39.88 (1:13.57)                    
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:44.46    2:40.76         32  
     1) Hennessy, Amanda K 10           2) Boudreau, Shannon 10           
     3) Celli, Leah N 8                 4) Ingrassia, Danielle 9          
                  38.37     1:31.18 (52.81)     2:04.45 (33.27)     2:40.76 (36.31)
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:43.59    2:42.87         30  
     1) Castano, Tara M 8               2) Valdez, Matiana K 10           
     3) Eng, Amelie R 7                 4) Creagh, Shannon M 10           
                  50.69     1:26.32 (35.63)     2:10.65 (44.33)     2:42.87 (32.22)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:58.04    2:52.81         28  
     1) McNamara, Jane 10               2) Catalano, Farrah 9             
     3) Maio, Kate 10                   4) Renda, Tara L 10               
                  54.71     1:35.02 (40.31)   2:52.81 (1:17.79)                    
  6 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 3:04.59    2:56.95         26  
     1) Gallagher, Kaylee R 10          2) Rao, Shivani 10                
     3) Kazlauskas, Saige 10            4) Bies, Dehlia E 10              
                  45.50     1:38.98 (53.48)     2:27.24 (48.26)     2:56.95 (29.71)
  7 West Islip Swim Club-MR  'B'                3:07.15    2:57.69         24  
     1) Devoti, Julia T 10              2) Davi, Sarah 8                  
     3) Haberman, Ruby M 10             4) Triglia, Jacueline 10          
                  42.65       53.18 (10.53)     1:34.85 (41.67)   2:57.69 (1:22.84)
  8 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             3:06.43    3:04.61         22  
     1) Bushman, Brylinn 9              2) Breen, Margaret I 8            
     3) Guichay, Jaqueline 10           4) Breen, Eliza G 10              
                  47.15     1:41.35 (54.20)     2:29.44 (48.09)     3:04.61 (35.17)
  9 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                3:19.91    3:16.08         18  
     1) Raber, Isabella M 10            2) Commike, Samantha N 10         
     3) Ramos, Olivia R 10              4) Kegel, Gianna 9                
                  53.59   1:55.49 (1:01.90)     2:33.64 (38.15)     3:16.08 (42.44)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR                 28.04      27.85         20  
  2 Brierley, Julia J   11 EHY-MR                 27.33      28.21         17  
  3 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR                 28.22      28.39         16  
  4 Levanti, Danielle   11 HAA-MR                 29.87      29.29         15  
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                 29.56      29.34         14  
  6 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR                29.42      29.58         13  
  7 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR                 29.26      29.63         12  
  8 Fox, Rieley         11 WISC-MR                30.79      29.72         11  
  9 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR                 30.20      29.96          8  
  9 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 30.76      29.96          8  
 11 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR                 29.81      30.12          6  
 12 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 29.92      30.14          5  
 13 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR                29.55      30.55          4  
 14 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              30.77      30.60          3  
 15 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR                 30.91      30.86          2  
 16 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                  32.49      31.21          1  
 17 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR                30.91      31.44        
 18 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                  33.55      31.48        
 19 Renna, Julia        12 Sachem-MR              31.89      31.70        
 20 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                31.18      31.98        
 21 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR                 31.73      32.27        
 22 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR                32.47      32.80        
 23 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    33.09      33.11        
 24 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              34.18      33.21        
 25 Connors, Grace C    11 BBSC-MR                33.19      33.23        
 26 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR                31.53      33.60        
 27 Lashinsky, Abigail  12 WISC-MR                36.22      33.61        
 28 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    33.06      34.00        
 29 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                33.34      34.18        
 30 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR                 39.40      34.29        
 31 Caplan, Myah A      12 HAA-MR                 33.53      34.67        
 32 Suchy, Amanda       11 Sachem-MR              36.67      34.82        
 33 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR                36.29      35.60        
 34 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR                35.76      36.05        
 35 McKenna, Kayla      11 WISC-MR                35.87      36.12        
 36 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                35.34      36.97        
 37 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 38.62      36.99        
 38 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                37.50      37.58        
 39 Ozdemir, Simge      12 WISC-MR                37.88      37.73        
 40 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 37.75      37.74        
 41 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 37.41      38.38        
 42 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    39.25      38.66        
 43 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR                40.99      39.55        
 44 Byrne, Gianna R     11 HAA-MR                 38.36      39.58        
 45 Cepeda, Myah J      11 FA-MR                  45.08      40.47        
 46 Varela, Juliana     12 WISC-MR                44.77      41.39        
 47 Abtey, Kaitlyn      11 HAA-MR                 50.00      42.79        
 48 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 42.70      45.49        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               1:10.00    1:08.60         20  
                  33.84     1:08.60 (34.76)                                        
  2 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               1:16.34    1:10.64         17  
                  34.80     1:10.64 (35.84)                                        
  3 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               1:11.34    1:10.68         16  
                  34.86     1:10.68 (35.82)                                        
  4 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:10.62    1:11.63         15  
                  35.05     1:11.63 (36.58)                                        
  5 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              1:12.46    1:12.75         14  
                  35.51     1:12.75 (37.24)                                        
  6 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               1:15.37    1:14.05         13  
                  36.27     1:14.05 (37.78)                                        
  7 Greco, Emma K       12 Sachem-MR            1:13.66    1:14.49         12  
                  36.84     1:14.49 (37.65)                                        
  8 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              1:10.81    1:15.07         11  
                  36.82     1:15.07 (38.25)                                        
  9 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:13.93    1:15.14          9  
                  36.58     1:15.14 (38.56)                                        
 10 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               1:15.70    1:15.16          7  
                  37.13     1:15.16 (38.03)                                        
 11 Fox, Rieley         11 WISC-MR              1:18.01    1:16.30          6  
                  36.15     1:16.30 (40.15)                                        
 12 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               1:18.00    1:17.20          5  
                  37.38     1:17.20 (39.82)                                        
 13 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                1:25.35    1:17.61          4  
                  37.46     1:17.61 (40.15)                                        
 14 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               1:23.62    1:17.92          3  
                  37.79     1:17.92 (40.13)                                        
 15 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:21.02    1:20.87          2  
                  39.77     1:20.87 (41.10)                                        
 16 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               1:20.00    1:21.63          1  
                  39.97     1:21.63 (41.66)                                        
 17 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            1:25.80    1:22.41        
                  40.51     1:22.41 (41.90)                                        
 18 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:23.02    1:23.15        
                  40.47     1:23.15 (42.68)                                        
 19 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               1:27.38    1:24.99        
                  41.53     1:24.99 (43.46)                                        
 20 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:21.21    1:25.52        
                  41.48     1:25.52 (44.04)                                        
 21 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               1:24.20    1:25.59        
                  40.38     1:25.59 (45.21)                                        
 22 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:24.22    1:26.99        
 23 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                1:37.05    1:27.65        
                  43.58     1:27.65 (44.07)                                        
 24 Furmanik, Nicole    12 Sachem-MR            1:29.14    1:28.37        
 25 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:27.32    1:28.73        
                  42.24     1:28.73 (46.49)                                        
 26 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:29.01    1:28.87        
                  44.46     1:28.87 (44.41)                                        
 27 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:36.72    1:30.06        
                  44.10     1:30.06 (45.96)                                        
 28 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:30.56    1:30.33        
                  44.42     1:30.33 (45.91)                                        
 29 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:29.98    1:30.47        
                  43.96     1:30.47 (46.51)                                        
 30 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:28.20    1:30.95        
                  43.94     1:30.95 (47.01)                                        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:32.46    1:31.16        
                  45.14     1:31.16 (46.02)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:28.34    1:32.25        
                  46.34     1:32.25 (45.91)                                        
 33 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               1:37.82    1:34.84        
 34 Caplan, Myah A      12 HAA-MR               1:39.66    1:34.98        
                  46.45     1:34.98 (48.53)                                        
 35 Maffucci, Leah      12 EHY-MR               2:00.00    1:36.21        
 35 Zara, Angelica M    11 HAA-MR               1:45.24    1:36.21        
                  47.47     1:36.21 (48.74)                                        
 37 Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               1:42.64    1:37.15        
                  48.51     1:37.15 (48.64)                                        
 38 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:34.11    1:39.27        
                  48.80     1:39.27 (50.47)                                        
 39 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:34.16    1:39.71        
                  47.17     1:39.71 (52.54)                                        
 40 Przybylo, Alejandr  11 Sachem-MR            1:45.00    1:40.60        
                  49.70     1:40.60 (50.90)                                        
 41 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR               1:43.10    1:42.63        
                  50.22     1:42.63 (52.41)                                        
 42 Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            2:00.00    1:43.33        
 43 Schwartz, Abigail   11 Sachem-MR            1:40.00    1:43.52        
                  49.53     1:43.52 (53.99)                                        
 44 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.53    1:44.53        
 45 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR              1:49.99    1:48.98        
 46 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               1:50.85    1:55.02        
 46 NG, Kelly           12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:55.02        
                  54.30   1:55.02 (1:00.72)                                        
 -- Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              1:44.74         DQ        
 -- McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               1:12.60         DQ        
                  37.13          DQ (39.76)                                        
 -- Thuma, Brooke       12 WISC-MR              1:46.82         NS        
 -- Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:27.33         NS        
 -- Suchy, Amanda       11 Sachem-MR            1:48.39         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levanti, Danielle   11 HAA-MR                 37.62      36.04         20  
  2 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 37.74      36.29         17  
  3 Brierley, Julia J   11 EHY-MR                 36.55      37.45         16  
  4 Claps, Emma         11 HAA-MR                 38.06      37.62         15  
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                 40.46      39.25         14  
  6 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 39.07      39.98         13  
  7 Fox, Rieley         11 WISC-MR                44.02      40.88         12  
  8 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR                 40.88      41.18         11  
  9 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    43.60      41.44          9  
 10 Krolikiewicz, Emma  12 Sachem-MR              42.90      41.89          7  
 11 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR                40.94      42.00          6  
 12 Connors, Grace C    11 BBSC-MR                43.35      42.17          5  
 13 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                  46.85      42.52          4  
 14 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              40.97      42.57          3  
 15 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR                 42.45      43.01          2  
 16 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR                42.27      43.09          1  
 17 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    44.39      43.19        
 18 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                  45.35      43.20        
 19 Greco, Emma K       12 Sachem-MR              45.81      43.84        
 20 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                44.75      44.45        
 21 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR                 45.31      44.49        
 22 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR                43.90      44.50        
 23 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR                 44.47      44.64        
 24 Thuma, Brooke       12 WISC-MR                46.58      44.89        
 25 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 45.88      44.92        
 26 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR                42.99      45.14        
 27 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                45.75      46.56        
 28 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    47.13      46.60        
 29 NG, Kelly           12 Express Swimming-MR    46.00      46.61        
 30 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR                47.87      47.66        
 31 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR                49.85      48.70        
 32 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR                49.53      48.71        
 33 Furmanik, Nicole    12 Sachem-MR              46.77      48.95        
 34 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 49.99      49.14        
 35 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                48.13      49.27        
 36 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR    52.63      50.54        
 37 Suchy, Amanda       11 Sachem-MR              52.32      51.02        
 38 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               1:00.00      51.11        
 39 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR                47.86      51.38        
 40 Caplan, Myah A      12 HAA-MR                 51.06      51.55        
 41 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                52.45      51.91        
 42 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 50.80      52.23        
 43 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR                 58.25      53.20        
 44 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR                48.99      55.22        
 45 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 53.73      55.73        
 -- Byrne, Gianna R     11 HAA-MR                 56.87         DQ        
 -- Brabant, Olivia R   12 EHY-MR                 43.99         DQ        
 -- Maffucci, Leah      12 EHY-MR                 54.05         DQ        
 -- Przybylo, Alejandr  11 Sachem-MR              51.94         DQ        
 -- Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            1:01.38         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               1:19.66    1:19.69         20  
                  38.25     1:19.69 (41.44)                                        
  2 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               1:20.32    1:20.00         17  
                  38.05     1:20.00 (41.95)                                        
  3 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               1:17.74    1:20.02         16  
                  39.05     1:20.02 (40.97)                                        
  4 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:26.37    1:21.97         15  
                  39.52     1:21.97 (42.45)                                        
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               1:30.00    1:24.58         14  
                  39.96     1:24.58 (44.62)                                        
  6 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:23.58    1:24.63         13  
                  40.43     1:24.63 (44.20)                                        
  7 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               1:32.55    1:27.57         12  
                  42.48     1:27.57 (45.09)                                        
  8 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               1:29.89    1:28.76         11  
                  40.93     1:28.76 (47.83)                                        
  9 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:26.70    1:31.08          9  
                  43.42     1:31.08 (47.66)                                        
 10 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               1:30.63    1:32.14          7  
                  44.73     1:32.14 (47.41)                                        
 11 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                2:00.99    1:32.39          6  
 12 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              1:31.13    1:33.00          5  
                  44.39     1:33.00 (48.61)                                        
 13 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                1:40.99    1:33.24          4  
                  45.62     1:33.24 (47.62)                                        
 14 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:28.08    1:33.27          3  
                  45.50     1:33.27 (47.77)                                        
 15 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:32.07    1:33.32          1.5
                  45.11     1:33.32 (48.21)                                        
 15 Fox, Rieley         11 WISC-MR              1:42.59    1:33.32          1.5
                  44.27     1:33.32 (49.05)                                        
 17 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:31.91    1:33.38        
                  45.02     1:33.38 (48.36)                                        
 18 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            1:32.60    1:34.04        
                  43.68     1:34.04 (50.36)                                        
 19 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               1:36.45    1:34.11        
                  44.76     1:34.11 (49.35)                                        
 20 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:32.34    1:34.20        
                  44.31     1:34.20 (49.89)                                        
 21 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:36.24    1:36.11        
                  46.49     1:36.11 (49.62)                                        
 22 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:36.69    1:36.29        
                  46.16     1:36.29 (50.13)                                        
 23 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:45.82    1:37.07        
                  45.89     1:37.07 (51.18)                                        
 24 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               1:39.61    1:38.21        
                  47.78     1:38.21 (50.43)                                        
 25 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              1:32.00    1:38.42        
                  47.55     1:38.42 (50.87)                                        
 26 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            1:35.33    1:38.90        
                  45.60     1:38.90 (53.30)                                        
 27 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.88    1:38.94        
                  48.47     1:38.94 (50.47)                                        
 28 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:37.37    1:40.32        
                  48.52     1:40.32 (51.80)                                        
 29 Ozdemir, Simge      12 WISC-MR              1:48.88    1:41.95        
                  46.94     1:41.95 (55.01)                                        
 30 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               1:39.02    1:42.38        
                  48.55     1:42.38 (53.83)                                        
 31 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:42.14    1:44.59        
                  50.72     1:44.59 (53.87)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:44.18    1:45.03        
 33 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:40.18    1:46.01        
                  48.63     1:46.01 (57.38)                                        
 34 McKenna, Kayla      11 WISC-MR              1:50.37    1:47.19        
                  51.84     1:47.19 (55.35)                                        
 35 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               2:02.59    1:47.67        
                  54.57     1:47.67 (53.10)                                        
 36 Lashinsky, Abigail  12 WISC-MR              1:45.00    1:48.10        
                  53.32     1:48.10 (54.78)                                        
 37 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:55.87    1:48.21        
                  52.92     1:48.21 (55.29)                                        
 38 Zara, Angelica M    11 HAA-MR               1:53.13    1:48.36        
                  49.46     1:48.36 (58.90)                                        
 39 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              1:45.41    1:50.24        
 40 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               1:52.89    1:51.91        
                  53.61     1:51.91 (58.30)                                        
 41 Caplan, Myah A      12 HAA-MR               1:55.68    1:52.20        
                  51.54   1:52.20 (1:00.66)                                        
 42 Suchy, Amanda       11 Sachem-MR            1:59.48    1:52.94        
                  53.62     1:52.94 (59.32)                                        
 43 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR              3:33.33    1:55.90        
 44 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR               2:02.78    2:02.80        
 45 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR              1:58.88    2:06.38        
 46 Cepeda, Myah J      11 FA-MR                1:56.99    2:08.48        
                  58.85   2:08.48 (1:09.63)                                        
 -- Abtey, Kaitlyn      11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      No touch
                  51.53        DQ (1:16.79)                                        
 -- Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               2:07.84         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Varela, Juliana     12 WISC-MR              2:30.99         DQ        
      No touch
 -- Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            2:10.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:12.36    1:09.94         20  
  2 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               1:10.63    1:12.10         17  
                  34.16     1:12.10 (37.94)                                        
  3 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               1:20.00    1:13.33         16  
                  33.65     1:13.33 (39.68)                                        
  4 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:16.29    1:14.20         15  
                  33.92     1:14.20 (40.28)                                        
  5 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               1:20.79    1:20.54         14  
  6 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               1:18.04    1:21.43         13  
                  37.62     1:21.43 (43.81)                                        
  7 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                1:30.99    1:22.87         12  
                  43.09     1:22.87 (39.78)                                        
  8 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               1:34.23    1:24.17         11  
                  40.09     1:24.17 (44.08)                                        
  9 Krolikiewicz, Emma  12 Sachem-MR            1:41.19    1:24.21          9  
 10 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               1:32.70    1:24.51          7  
 11 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:26.35    1:26.13          6  
                  41.33     1:26.13 (44.80)                                        
 12 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:28.19    1:26.81          5  
 13 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              1:16.88    1:27.75          4  
                  40.22     1:27.75 (47.53)                                        
 14 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               1:20.23    1:30.19          3  
                  41.84     1:30.19 (48.35)                                        
 15 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:28.72    1:34.33          2  
                  40.13     1:34.33 (54.20)                                        
 16 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              1:55.41    1:39.04          1  
 17 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:45.31    1:39.35        
                  54.61     1:39.35 (44.74)                                        
 18 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:40.00    1:40.70        
                  46.08     1:40.70 (54.62)                                        
 19 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               1:32.78    1:40.74        
                  46.74     1:40.74 (54.00)                                        
 20 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               1:45.00    1:41.72        
 21 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:33.32    1:44.09        
                  48.01     1:44.09 (56.08)                                        
 22 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               1:42.20    1:44.50        
                  48.59     1:44.50 (55.91)                                        
 23 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:34.32    1:44.55        
                  47.55     1:44.55 (57.00)                                        
 24 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:40.45    1:45.01        
                  50.18     1:45.01 (54.83)                                        
 24 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               1:50.00    1:45.01        
 26 Caplan, Myah A      12 HAA-MR               1:34.58    1:45.36        
                  48.51     1:45.36 (56.85)                                        
 27 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:31.90    1:46.11        
                  47.13     1:46.11 (58.98)                                        
 28 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:44.57    1:47.23        
 29 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:37.45    1:47.77        
 30 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:52.04    1:49.11        
 31 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:53.52    1:49.80        
 31 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:43.48    1:49.80        
                  51.40     1:49.80 (58.40)                                        
 -- Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zara, Angelica M    11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                  51.73        DQ (1:05.81)                                        
 -- Maffucci, Leah      12 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- NG, Kelly           12 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
      No touch
 -- McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:29.65         DQ        
                  44.36          DQ (46.43)                                        
 -- Collett, Hannah G   11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  59.17        DQ (1:07.65)                                        
 -- Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            1:30.00         DQ        
      False start
                  37.18          DQ (50.15)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               2:27.92    2:28.31         20  
                  35.10     1:12.94 (37.84)     1:57.12 (44.18)     2:28.31 (31.19)
  2 Claps, Emma         11 HAA-MR               2:37.95    2:29.44         17  
                  33.68     1:11.20 (37.52)     1:56.92 (45.72)     2:29.44 (32.52)
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               2:35.69    2:34.27         16  
                  33.12     1:12.05 (38.93)     1:59.29 (47.24)     2:34.27 (34.98)
  4 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               2:40.00    2:36.46         15  
                  35.82     1:13.22 (37.40)     1:59.57 (46.35)     2:36.46 (36.89)
  5 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               2:34.54    2:37.15         14  
                  35.28     1:14.15 (38.87)     2:03.55 (49.40)     2:37.15 (33.60)
  6 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               2:43.99    2:40.40         13  
                  36.60     1:18.65 (42.05)     2:03.03 (44.38)     2:40.40 (37.37)
  7 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               2:42.70    2:41.37         12  
                  36.01     1:17.12 (41.11)     2:07.94 (50.82)     2:41.37 (33.43)
  8 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               2:40.00    2:45.20         11  
                  35.82     1:22.85 (47.03)   2:45.20 (1:22.35)                    
  9 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               2:42.24    2:45.80          9  
                  37.87     1:18.83 (40.96)     2:08.64 (49.81)     2:45.80 (37.16)
 10 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               2:50.40    2:47.32          7  
                  37.19     1:19.08 (41.89)     2:10.77 (51.69)     2:47.32 (36.55)
 11 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              3:06.50    2:48.89          6  
                  42.31     1:22.23 (39.92)     2:15.75 (53.52)     2:48.89 (33.14)
 12 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               2:54.39    2:49.07          5  
 13 Fox, Rieley         11 WISC-MR              2:52.31    2:49.89          4  
 14 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                3:25.99    2:50.22          3  
 15 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              2:50.99    2:50.79          2  
                  39.33     1:20.03 (40.70)     2:15.85 (55.82)     2:50.79 (34.94)
 16 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            3:10.44    2:56.85          1  
                  40.40     1:21.37 (40.97)     2:15.06 (53.69)     2:56.85 (41.79)
 17 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:52.00    2:57.89        
                  39.85     1:24.39 (44.54)     2:20.69 (56.30)     2:57.89 (37.20)
 18 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                3:49.99    2:58.95        
 19 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              2:58.34    2:59.69        
                  43.64     1:30.55 (46.91)     2:22.69 (52.14)     2:59.69 (37.00)
 20 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            2:55.29    3:00.16        
 21 Renna, Julia        12 Sachem-MR            3:08.88    3:01.88        
                  40.77     1:26.39 (45.62)   3:01.88 (1:35.49)                    
 22 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  2:57.99    3:02.73        
 23 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              3:06.83    3:05.39        
                  48.34     1:34.91 (46.57)     2:25.40 (50.49)     3:05.39 (39.99)
 24 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            3:10.00    3:07.24        
                  46.66     1:33.54 (46.88)     2:27.35 (53.81)     3:07.24 (39.89)
 25 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:12.07    3:09.49        
                  44.67     1:31.50 (46.83)     2:27.06 (55.56)     3:09.49 (42.43)
 26 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              3:17.78    3:14.09        
                  44.18     1:32.67 (48.49)     2:32.58 (59.91)     3:14.09 (41.51)
 27 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              3:12.99    3:14.31        
                  45.66     1:34.61 (48.95)   3:14.31 (1:39.70)                    
 28 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              3:18.81    3:20.67        
                  48.55     1:36.61 (48.06)     2:35.72 (59.11)     3:20.67 (44.95)
 29 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               3:30.00    3:22.89        
                1:00.87     1:57.88 (57.01)   2:58.96 (1:01.08)     3:22.89 (23.93)
 30 McKenna, Kayla      11 WISC-MR              3:46.88    3:23.20        
 31 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:37.67    3:29.89        
 32 Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            4:00.00    3:31.02        
 33 Holler, Erin E      11 HAA-MR               3:15.00    3:31.46        
                  47.09     1:38.28 (51.19)   2:39.61 (1:01.33)     3:31.46 (51.85)
 -- Zara, Angelica M    11 HAA-MR               3:45.00         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
 -- Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  2:56.75         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
 -- Caplan, Myah A      12 HAA-MR               3:28.87         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  37.40     1:24.94 (47.54)     2:18.05 (53.11)          DQ (40.90)
 -- Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              4:21.41         DQ        
      Did not finish - Misc
 -- McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              2:56.22         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               3:15.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  47.32     1:34.81 (47.49)     2:30.41 (55.60)          DQ (43.34)
 -- Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               3:20.00         NS        
 -- Collett, Hannah G   11 HAA-MR               3:45.00         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             1:53.76    1:53.45         40  
     1) Brabant, Olivia R 12            2) Swanson, Sophia 11             
     3) McFarland, Darcy L 11           4) Brierley, Julia J 11           
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:57.61    1:56.21         34  
     1) Klis, Alexandra 11              2) Dominger, Alexa N 12           
     3) Levanti, Danielle 11            4) Claps, Emma 11                 
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:00.73    2:05.13         32  
     1) Liebowitz, Arianna 12           2) Fox, Rieley 11                 
     3) Thuma, Brooke 12                4) Hoge, Maggie M 12              
  4 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             2:01.44    2:07.48         30  
     1) Purcell, Evelyn 11              2) Tarbet, Bella A 11             
     3) Osborn, Gabby I 11              4) Wiltshire, Emma 12             
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:05.00    2:07.95         28  
     1) Krolikiewicz, Emma C 12         2) Greco, Emma K 12               
     3) Lee, Marisa 11                  4) Wolffer, Katie P 12            
                  31.83     1:05.06 (33.23)     1:42.97 (37.91)     2:07.95 (24.98)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:06.81    2:08.40         26  
     1) Galiatsatos, Christina 11       2) Bruno, Regan C 12              
     3) Bourquin, Alyssa R 11           4) McKenna, Grace A 12            
  7 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:13.43    2:16.80         24  
     1) Eterno, Olivia J 11             2) Caplan, Myah A 12              
     3) Holler, Erin E 11               4) Pikulik, Danielle A 12         
  8 Long Island Express-MR  'A'                 2:14.22    2:19.84         22  
     1) Thieke, Shannon E 11            2) Eisenberg, Helen I 12          
     3) NG, Kelly 12                    4) Scala, Claudia C 11            
                  33.45     1:11.69 (38.24)     1:47.79 (36.10)     2:19.84 (32.05)
  9 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:16.71    2:21.17         18  
     1) Deignan, Anna E 11              2) Horne, Siobhan P 11            
     3) Connors, Grace C 11             4) McNicholas, Olivia A 11        
                  36.78     1:18.99 (42.21)     1:46.74 (27.75)     2:21.17 (34.43)
 10 Sachem Swim Club-MR  'B'                    2:24.00    2:23.14         14  
     1) Furmanik, Nicole 12             2) Przybylo, Alejandra 11         
     3) Schwartz, Abigail 11            4) Suchy, Amanda 11               
                  40.85     1:14.58 (33.73)     1:47.30 (32.72)     2:23.14 (35.84)
 11 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:38.34    2:37.61         12  
     1) Zara, Angelica M 11             2) Byrne, Gianna R 11             
     3) O'Malley, Keeley 11             4) Collett, Hannah G 11           
                  37.61     1:19.41 (41.80)     2:00.70 (41.29)     2:37.61 (36.91)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:11.01    2:07.25         40  
     1) Klis, Alexandra 11              2) Pikulik, Danielle A 12         
     3) Levanti, Danielle 11            4) Claps, Emma 11                 
                  31.36     1:07.18 (35.82)     1:39.17 (31.99)     2:07.25 (28.08)
  2 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:10.33    2:10.41         34  
     1) McFarland, Darcy L 11           2) Brierley, Julia J 11           
     3) Swanson, Sophia 11              4) Brabant, Olivia R 12           
                  34.29     1:10.88 (36.59)     1:42.40 (31.52)     2:10.41 (28.01)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:23.00    2:23.14         32  
     1) Velazquez, Gabrielle E 11       2) Lee, Marisa 11                 
     3) Renna, Julia 12                 4) Wolffer, Katie P 12            
                  35.25     1:16.60 (41.35)     1:55.88 (39.28)     2:23.14 (27.26)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:17.31    2:26.70         30  
     1) Hoge, Maggie M 12               2) Funk, Emma 12                  
     3) Liebowitz, Arianna 12           4) Fox, Rieley 11                 
                  35.52     1:16.34 (40.82)     1:52.74 (36.40)     2:26.70 (33.96)
  5 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             2:25.55    2:28.61         28  
     1) Wiltshire, Emma 12              2) Tarbet, Bella A 11             
     3) Purcell, Evelyn 11              4) Osborn, Gabby I 11             
                  34.80     1:14.60 (39.80)     2:04.34 (49.74)     2:28.61 (24.27)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:29.62    2:31.06         26  
     1) Galiatsatos, Christina 11       2) Connors, Grace C 11            
     3) McNicholas, Olivia A 11         4) McKenna, Grace A 12            
                  38.29     1:26.34 (48.05)     2:08.65 (42.31)     2:31.06 (22.41)
  7 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:32.40    2:34.27         24  
     1) Eterno, Olivia J 11             2) Holler, Erin E 11              
     3) Dominger, Alexa N 12            4) Caplan, Myah A 12              
                  39.64     1:25.63 (45.99)     1:57.99 (32.36)     2:34.27 (36.28)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 3:04.47         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) O'Malley, Keeley 11             2) Collett, Hannah G 11           
     3) Zara, Angelica M 11             4) Byrne, Gianna R 11             
                  44.95     1:36.61 (51.66)     2:23.20 (46.59)          DQ (40.29)
 -- West Islip Swim Club-MR  'B'                2:49.38         NS        
     1) McKenna, Kayla 11               2) Thuma, Brooke 12               
     3) Beqaj, Emma R 11                4) Lashinsky, Abigail 12          
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               6:01.97    5:48.50         20  
                  30.25     1:04.76 (34.51)     1:40.29 (35.53)     2:16.15 (35.86)
        2:52.27 (36.12)     3:27.52 (35.25)     4:03.29 (35.77)     4:38.37 (35.08)
        5:14.28 (35.91)     5:48.50 (34.22)                                        
  2 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               5:58.32    5:49.03         17  
                  29.52     1:03.83 (34.31)     1:39.16 (35.33)     2:14.93 (35.77)
        2:51.24 (36.31)     3:27.27 (36.03)     4:03.27 (36.00)     4:39.15 (35.88)
        5:15.95 (36.80)     5:49.03 (33.08)                                        
  3 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               6:03.08    5:56.97         16  
                  30.46     1:05.01 (34.55)     1:41.00 (35.99)     2:18.00 (37.00)
        2:55.00 (37.00)     3:32.06 (37.06)     4:09.33 (37.27)     4:46.44 (37.11)
        5:22.77 (36.33)     5:56.97 (34.20)                                        
  4 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               6:39.92    6:05.06         15  
                  32.66     1:08.17 (35.51)     1:44.96 (36.79)     2:22.54 (37.58)
        2:59.98 (37.44)     3:37.90 (37.92)     4:15.62 (37.72)     4:53.22 (37.60)
        5:30.38 (37.16)     6:05.06 (34.68)                                        
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               6:30.00    6:09.18         14  
                  32.95     1:09.87 (36.92)     1:47.40 (37.53)     2:25.28 (37.88)
        3:04.02 (38.74)     3:42.59 (38.57)     4:20.48 (37.89)     4:58.29 (37.81)
        5:36.31 (38.02)     6:09.18 (32.87)                                        
  6 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               6:33.79    6:13.74         13  
                  33.39     1:11.20 (37.81)     1:49.51 (38.31)     2:28.33 (38.82)
        3:06.22 (37.89)     3:44.91 (38.69)     4:22.46 (37.55)     5:00.81 (38.35)
        5:38.73 (37.92)     6:13.74 (35.01)                                        
  7 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              6:10.69    6:14.47         12  
                  32.77     1:09.11 (36.34)     1:46.61 (37.50)     2:24.83 (38.22)
        3:03.07 (38.24)     3:42.75 (39.68)     4:22.05 (39.30)     5:01.36 (39.31)
        5:38.52 (37.16)     6:14.47 (35.95)                                        
  8 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              6:16.24    6:16.27         11  
                  31.92     1:07.88 (35.96)     1:45.71 (37.83)     2:24.24 (38.53)
        3:03.45 (39.21)     3:42.35 (38.90)     4:21.75 (39.40)     5:01.14 (39.39)
        5:39.13 (37.99)     6:16.27 (37.14)                                        
  9 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               6:33.27    6:16.93          9  
                  32.72     1:10.20 (37.48)     1:48.01 (37.81)     2:26.41 (38.40)
        3:05.27 (38.86)     3:43.80 (38.53)     4:22.86 (39.06)     5:01.76 (38.90)
        5:40.43 (38.67)     6:16.93 (36.50)                                        
 10 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               6:31.97    6:18.09          7  
                  32.49     1:09.59 (37.10)     1:48.30 (38.71)     2:27.43 (39.13)
        3:06.67 (39.24)     3:45.88 (39.21)     4:24.70 (38.82)     5:04.13 (39.43)
        5:41.90 (37.77)     6:18.09 (36.19)                                        
 11 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              6:24.53    6:21.20          6  
                  34.30     1:13.07 (38.77)     1:52.13 (39.06)     2:31.39 (39.26)
        3:11.10 (39.71)     3:49.09 (37.99)     4:28.52 (39.43)     5:07.21 (38.69)
        5:45.33 (38.12)     6:21.20 (35.87)                                        
 12 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               6:30.00    6:23.68          5  
                  34.07     1:12.75 (38.68)     1:52.15 (39.40)     2:32.14 (39.99)
        3:11.90 (39.76)     3:51.53 (39.63)     4:30.61 (39.08)     5:10.25 (39.64)
        5:48.35 (38.10)     6:23.68 (35.33)                                        
 13 Claps, Emma         11 HAA-MR               6:18.81    6:24.83          4  
                  31.93     1:09.05 (37.12)     1:47.68 (38.63)     2:26.23 (38.55)
        3:05.68 (39.45)     3:45.60 (39.92)     4:26.74 (41.14)     5:07.57 (40.83)
      6:24.83 (1:17.26)                                                            
 14 Foulser, Oona       12 EHY-MR               8:22.85    6:37.66          3  
                  32.31     1:11.83 (39.52)     1:53.31 (41.48)     2:34.19 (40.88)
        3:13.84 (39.65)     3:55.34 (41.50)     4:36.22 (40.88)     5:17.69 (41.47)
      6:37.66 (1:19.97)                                                            
 15 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               8:20.64    6:48.44          2  
                  32.78     1:11.95 (39.17)     1:53.77 (41.82)   3:20.11 (1:26.34)
        4:03.17 (43.06)     4:44.44 (41.27)     5:28.68 (44.24)     6:12.46 (43.78)
        6:48.64 (36.18)         6:48.44 ( )                                        
 16 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              6:50.48    6:50.85          1  
                  34.81     1:14.21 (39.40)     1:55.51 (41.30)     2:38.00 (42.49)
        3:20.97 (42.97)     4:02.54 (41.57)     4:46.41 (43.87)     5:29.72 (43.31)
        6:11.78 (42.06)     6:50.85 (39.07)                                        
 17 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               6:20.00    6:56.88        
                  33.54     1:12.87 (39.33)     1:54.83 (41.96)     2:37.53 (42.70)
        3:20.47 (42.94)     4:04.29 (43.82)     4:48.14 (43.85)     5:32.44 (44.30)
      6:56.88 (1:24.44)                                                            
 18 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  6:55.00    6:58.04        
                  37.55     1:18.31 (40.76)     2:01.85 (43.54)     2:44.69 (42.84)
        3:27.90 (43.21)     4:11.34 (43.44)     4:54.34 (43.00)     5:36.53 (42.19)
        6:17.89 (41.36)     6:58.04 (40.15)                                        
 19 Fox, Rieley         11 WISC-MR              8:27.99    7:00.11        
                  35.94     1:17.77 (41.83)     1:59.82 (42.05)     2:42.93 (43.11)
        3:26.11 (43.18)     4:09.87 (43.76)     4:53.77 (43.90)     5:37.84 (44.07)
        6:20.22 (42.38)     7:00.11 (39.89)                                        
 20 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              7:31.36    7:03.61        
                  37.69     1:20.39 (42.70)     2:03.81 (43.42)     2:47.96 (44.15)
        3:32.99 (45.03)     4:17.02 (44.03)     5:00.25 (43.23)     5:42.47 (42.22)
        6:24.82 (42.35)     7:03.61 (38.79)                                        
 21 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            6:45.00    7:09.04        
                  36.60     1:17.43 (40.83)     2:00.43 (43.00)     2:44.00 (43.57)
        3:28.19 (44.19)     4:12.07 (43.88)     4:57.86 (45.79)     5:42.79 (44.93)
        6:27.28 (44.49)     7:09.04 (41.76)                                        
 22 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            7:30.00    7:10.00        
                  38.84     1:22.25 (43.41)     2:06.70 (44.45)     2:49.33 (42.63)
        3:34.18 (44.85)     4:18.88 (44.70)     5:01.79 (42.91)     5:46.73 (44.94)
        6:29.80 (43.07)     7:10.00 (40.20)                                        
 23 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            6:45.00    7:13.18        
                  34.17     1:13.36 (39.19)     1:55.51 (42.15)     2:39.05 (43.54)
        3:23.39 (44.34)     4:09.56 (46.17)     4:55.38 (45.82)     5:42.30 (46.92)
        6:29.30 (47.00)     7:13.18 (43.88)                                        
 24 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              7:17.77    7:19.53        
                  36.92     1:19.34 (42.42)     2:03.80 (44.46)     2:49.66 (45.86)
        3:34.67 (45.01)     4:19.89 (45.22)     5:05.61 (45.72)     5:51.71 (46.10)
        6:35.84 (44.13)     7:19.53 (43.69)                                        
 25 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              6:55.41    7:33.25        
                  37.64     1:21.85 (44.21)     2:07.38 (45.53)     2:54.09 (46.71)
        3:40.11 (46.02)     4:27.42 (47.31)     5:15.33 (47.91)     6:02.75 (47.42)
        6:48.51 (45.76)     7:33.25 (44.74)                                        
 26 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               7:00.00    7:38.30        
                  39.91     1:25.39 (45.48)     2:12.84 (47.45)     2:59.68 (46.84)
        3:47.14 (47.46)     4:35.14 (48.00)     5:22.01 (46.87)     6:09.43 (47.42)
        6:56.25 (46.82)     7:38.30 (42.05)                                        
 27 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              7:54.56    7:48.83        
                  39.38     1:24.98 (45.60)     2:11.64 (46.66)     2:59.39 (47.75)
        3:49.19 (49.80)     4:39.42 (50.23)     5:28.75 (49.33)     6:16.85 (48.10)
        7:04.21 (47.36)     7:48.83 (44.62)                                        
 28 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              7:35.55    8:15.23        
                  38.42     1:24.47 (46.05)     2:14.33 (49.86)     3:05.66 (51.33)
        3:57.60 (51.94)                             5:43.41 ( )     6:34.21 (50.80)
        7:23.52 (49.31)     8:15.23 (51.71)                                        
 29 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               7:30.00    8:35.18        
                  41.43     1:30.98 (49.55)     2:22.51 (51.53)     3:14.77 (52.26)
        4:07.97 (53.20)     5:01.70 (53.73)     5:55.66 (53.96)     6:50.69 (55.03)
        7:44.51 (53.82)     8:35.18 (50.67)                                        
 30 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  7:25.00    8:39.08        
                  43.47     1:35.72 (52.25)     2:28.70 (52.98)     3:22.78 (54.08)
        4:15.65 (52.87)     5:09.72 (54.07)     6:03.65 (53.93)     6:57.33 (53.68)
        7:50.43 (53.10)     8:39.08 (48.65)                                        
 31 Holler, Erin E      11 HAA-MR               8:40.59    8:48.40        
                  41.41     1:31.81 (50.40)     2:25.79 (53.98)     3:19.30 (53.51)
        4:12.07 (52.77)     5:07.03 (54.96)     6:03.27 (56.24)     6:59.45 (56.18)
        7:53.54 (54.09)     8:48.40 (54.86)                                        
 32 Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               7:30.00    8:54.55        
                  42.79     1:34.34 (51.55)     2:30.28 (55.94)     3:26.24 (55.96)
        4:18.67 (52.43)     5:16.99 (58.32)     6:13.01 (56.02)     7:07.14 (54.13)
      8:54.55 (1:47.41)                                                            
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR                 25.96      25.98         20  
  2 Purcell, Margaret   13 EHY-MR                 26.86      26.57         17  
  3 Magee, Brianna R    14 HAA-MR                 26.50      27.20         16  
  4 Hummel, Christina   14 HAA-MR                 27.42      27.63         15  
  5 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR                26.95      27.66         14  
  6 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR                 27.21      27.67         13  
  7 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR                 27.51      27.87         12  
  8 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR    28.38      28.31         11  
  9 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR                28.15      28.51          9  
 10 Oakland, Caroline   13 EHY-MR                 27.50      28.53          7  
 11 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR                28.16      28.58          5.5
 11 Jones, Maddie R     13 EHY-MR                 28.55      28.58          5.5
 13 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR                 29.12      28.84          4  
 14 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR    28.35      28.89          3  
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR                28.11      28.94          2  
 16 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR                 28.04      29.00          1  
 17 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR               28.81      29.05        
 18 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR                28.41      29.07        
 19 Davi, Julia G       13 WISC-MR                28.52      29.09        
 20 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR              29.14      29.24        
 21 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR                29.45      29.42        
 22 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR                29.19      29.63        
 23 Guida, Emily L      14 BBSC-MR                29.78      30.05        
 24 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR                30.77      30.07        
 25 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR               30.47      30.12        
 26 Kortright, Amber M  13 WISC-MR                29.76      30.20        
 26 Liang, Emily        13 BBSC-MR                29.28      30.20        
 28 Casey, Emma P       13 HAA-MR                 29.97      30.30        
 29 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR    29.88      30.57        
 30 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR                 30.99      30.80        
 31 Lulley, Emily       13 WISC-MR                31.47      30.82        
 32 DeRose, Gia         14 Sachem-MR              31.77      31.18        
 33 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR              29.97      31.21        
 34 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR                31.41      31.36        
 35 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR                31.48      31.45        
 36 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR                32.21      31.58        
 37 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR                 31.68      32.51        
 38 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR                31.66      32.81        
 39 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                  33.49      33.15        
 40 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR    34.01      33.26        
 41 Saintvil, Chelsea   13 WISC-MR                37.99      33.54        
 42 Harder, Lauren M    13 Lindy-MR               32.91      33.66        
 43 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR                 35.10      34.10        
 44 Heslin, Meghan      13 HAA-MR                 32.66      34.21        
 45 Giordano, Colleen   14 WISC-MR                32.92      34.49        
 46 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR    40.00      36.93        
 47 Rodriguez, Daniell  14 FA-MR                  37.99      37.02        
 48 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR    35.41      37.63        
 49 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR    37.77      38.11        
 50 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR                 38.69      38.25        
 -- Kayku, Melinda      13 WISC-MR                32.53         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               5:23.94    5:16.75         20  
                  28.12       59.08 (30.96)     1:31.10 (32.02)     2:03.60 (32.50)
        2:36.16 (32.56)     3:08.56 (32.40)     3:40.80 (32.24)     4:12.99 (32.19)
        4:45.33 (32.34)     5:16.75 (31.42)                                        
  2 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               5:35.02    5:34.99         17  
                  29.17     1:01.52 (32.35)     1:35.94 (34.42)     2:10.38 (34.44)
        2:44.89 (34.51)     3:19.58 (34.69)     3:54.51 (34.93)     4:28.87 (34.36)
        5:02.21 (33.34)     5:34.99 (32.78)                                        
  3 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               5:39.57    5:40.99         16  
                  30.15     1:03.37 (33.22)     1:37.33 (33.96)     2:12.30 (34.97)
        2:46.90 (34.60)     3:22.09 (35.19)     3:56.90 (34.81)     4:32.12 (35.22)
        5:06.98 (34.86)     5:40.99 (34.01)                                        
  4 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               5:54.97    5:49.32         15  
                                                    2:48.71 ( )                    
            3:24.88 ( )     4:01.69 (36.81)     4:38.02 (36.33)     5:14.93 (36.91)
        5:49.32 (34.39)                                                            
  5 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               5:44.37    5:49.49         14  
                  28.95     1:02.31 (33.36)     1:37.17 (34.86)     2:13.53 (36.36)
        2:49.38 (35.85)     3:25.72 (36.34)     4:01.78 (36.06)     4:37.94 (36.16)
        5:14.60 (36.66)     5:49.49 (34.89)                                        
  6 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              5:42.35    5:52.79         13  
                  30.68     1:05.06 (34.38)     1:40.30 (35.24)     2:16.27 (35.97)
        2:52.94 (36.67)     3:29.01 (36.07)     4:05.11 (36.10)     4:42.11 (37.00)
        5:17.82 (35.71)     5:52.79 (34.97)                                        
  7 Hummel, Christina   14 HAA-MR               5:49.32    5:56.21         12  
                  30.52     1:05.14 (34.62)     1:40.67 (35.53)     2:16.39 (35.72)
        2:52.71 (36.32)     3:29.20 (36.49)     4:05.69 (36.49)     4:42.73 (37.04)
        5:19.76 (37.03)     5:56.21 (36.45)                                        
  8 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               5:49.93    5:57.03         11  
                                                    2:51.66 ( )                    
            3:28.92 ( )     4:06.62 (37.70)     4:44.24 (37.62)     5:22.15 (37.91)
        5:57.03 (34.88)                                                            
  9 Davi, Julia G       13 WISC-MR              5:55.25    6:02.49          9  
                                                                        2:57.38 ( )
        3:34.82 (37.44)     4:12.09 (37.27)     4:49.80 (37.71)     5:26.93 (37.13)
        6:02.49 (35.56)                                                            
 10 Souza, Monique      13 BBSC-MR              6:07.10    6:04.31          7  
                  33.02     1:08.77 (35.75)     1:46.46 (37.69)     2:23.77 (37.31)
        3:01.16 (37.39)     3:38.41 (37.25)     4:15.94 (37.53)     4:52.75 (36.81)
        5:29.22 (36.47)     6:04.31 (35.09)                                        
 11 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  5:55.77    6:05.89          6  
                                                                        3:00.25 ( )
        3:37.25 (37.00)     4:15.05 (37.80)     4:52.88 (37.83)     5:30.01 (37.13)
        6:05.89 (35.88)                                                            
 12 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               6:00.00    6:09.70          5  
                                                    2:21.50 ( )     2:58.95 (37.45)
        3:36.84 (37.89)     4:15.50 (38.66)     4:54.02 (38.52)   6:09.70 (1:15.68)
 13 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  7:15.00    6:11.14          4  
                  31.89     1:06.93 (35.04)     1:42.99 (36.06)     2:20.09 (37.10)
        2:57.54 (37.45)     3:35.91 (38.37)     4:14.42 (38.51)     4:53.50 (39.08)
      6:11.14 (1:17.64)                                                            
 14 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  6:11.14    6:12.88          3  
                  32.76     1:08.65 (35.89)     1:46.84 (38.19)     2:25.90 (39.06)
        3:04.27 (38.37)     3:43.57 (39.30)     4:22.11 (38.54)     4:58.85 (36.74)
        5:37.23 (38.38)     6:12.88 (35.65)                                        
 15 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            6:06.91    6:14.32          2  
                  32.59     1:09.37 (36.78)     1:47.32 (37.95)     2:26.21 (38.89)
        3:05.32 (39.11)     3:44.07 (38.75)     4:22.80 (38.73)     5:01.35 (38.55)
        5:39.00 (37.65)     6:14.32 (35.32)                                        
 16 Liang, Emily        13 BBSC-MR              6:04.13    6:15.81          1  
                  32.52     1:08.21 (35.69)     1:45.03 (36.82)     2:22.60 (37.57)
        3:00.77 (38.17)     3:38.92 (38.15)     4:17.94 (39.02)     4:57.75 (39.81)
      6:15.81 (1:18.06)                                                            
 17 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               6:32.51    6:18.46        
                  30.78     1:06.25 (35.47)     1:43.94 (37.69)     2:22.97 (39.03)
        3:02.89 (39.92)     3:42.35 (39.46)     4:20.59 (38.24)     5:00.00 (39.41)
        5:38.98 (38.98)     6:18.46 (39.48)                                        
 18 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               6:17.08    6:23.92        
                  30.74     1:05.41 (34.67)     1:42.55 (37.14)     2:21.22 (38.67)
        3:00.93 (39.71)     3:42.08 (41.15)     4:22.93 (40.85)     5:04.34 (41.41)
        5:46.19 (41.85)     6:23.92 (37.73)                                        
 19 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              6:45.41    6:24.33        
                  35.28     1:13.78 (38.50)     1:51.68 (37.90)     2:30.34 (38.66)
        3:10.39 (40.05)     3:48.69 (38.30)     4:28.02 (39.33)     5:07.71 (39.69)
        5:47.68 (39.97)     6:24.33 (36.65)                                        
 20 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              6:22.65    6:24.46        
                  30.86     1:05.66 (34.80)     1:43.44 (37.78)     2:23.79 (40.35)
        3:04.53 (40.74)     3:45.57 (41.04)     4:26.67 (41.10)     5:08.42 (41.75)
        5:47.66 (39.24)     6:24.46 (36.80)                                        
 21 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              6:21.43    6:26.60        
                  33.16     1:09.76 (36.60)     1:48.20 (38.44)     2:28.07 (39.87)
        3:07.88 (39.81)     3:47.76 (39.88)     4:27.95 (40.19)     5:08.30 (40.35)
        5:47.89 (39.59)     6:26.60 (38.71)                                        
 22 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              6:27.77    6:33.34        
                  32.65     1:13.04 (40.39)     1:52.92 (39.88)     2:33.03 (40.11)
        3:14.02 (40.99)     3:55.06 (41.04)     4:36.95 (41.89)     5:17.29 (40.34)
        5:57.88 (40.59)     6:33.34 (35.46)                                        
 23 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              6:45.55    6:35.60        
                  35.41     1:15.08 (39.67)     1:55.36 (40.28)     2:35.80 (40.44)
        3:16.89 (41.09)     3:57.15 (40.26)     4:37.49 (40.34)     5:17.19 (39.70)
        5:57.00 (39.81)     6:35.60 (38.60)                                        
 24 Skakandi, Meghan    13 HAA-MR               6:58.27    6:39.22        
                  33.48     1:12.94 (39.46)     1:53.93 (40.99)     2:34.98 (41.05)
        3:16.60 (41.62)     3:57.00 (40.40)     4:39.78 (42.78)     5:21.01 (41.23)
        6:01.07 (40.06)     6:39.22 (38.15)                                        
 25 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR               6:59.92    6:40.18        
                  33.34     1:11.10 (37.76)     1:51.06 (39.96)     2:31.75 (40.69)
        3:13.75 (42.00)     3:55.08 (41.33)     4:37.07 (41.99)     5:18.74 (41.67)
        6:00.76 (42.02)     6:40.18 (39.42)                                        
 26 Varone, Nicole      14 HAA-MR               6:40.00    6:42.40        
                  35.28     1:14.75 (39.47)     1:54.86 (40.11)     2:35.47 (40.61)
        3:15.55 (40.08)     3:56.73 (41.18)     4:38.01 (41.28)     5:20.75 (42.74)
        6:02.20 (41.45)     6:42.40 (40.20)                                        
 27 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               7:18.92    6:50.42        
                  35.78     1:15.32 (39.54)     1:57.43 (42.11)     2:39.60 (42.17)
        3:22.08 (42.48)     4:05.21 (43.13)     4:47.29 (42.08)     5:29.08 (41.79)
        6:11.45 (42.37)     6:50.42 (38.97)                                        
 28 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               7:42.84    7:14.76        
 29 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                7:25.99    7:24.35        
                  40.63     1:25.78 (45.15)     2:11.44 (45.66)     2:58.44 (47.00)
        3:45.10 (46.66)     4:29.24 (44.14)     5:13.99 (44.75)     5:59.37 (45.38)
        6:42.78 (43.41)     7:24.35 (41.57)                                        
 30 Casey, Emma P       13 HAA-MR               7:18.87    7:32.67        
                  40.01     1:23.32 (43.31)     2:09.85 (46.53)     2:56.13 (46.28)
        3:43.73 (47.60)     4:30.06 (46.33)     5:19.12 (49.06)     6:07.87 (48.75)
        6:54.52 (46.65)     7:32.67 (38.15)                                        
 31 Schwetz, Danielle   13 Express Swimming-MR  8:30.00    7:33.57        
 32 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               7:30.00    7:41.59        
                  37.48     1:21.42 (43.94)     2:07.60 (46.18)     2:56.27 (48.67)
        3:41.48 (45.21)     4:27.99 (46.51)     5:14.60 (46.61)     6:04.03 (49.43)
        6:52.18 (48.15)     7:41.59 (49.41)                                        
 33 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               8:11.06    7:54.03        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeHavenon, Cecilia  14 EHY-MR               2:15.06    2:19.54         20  
                  33.02     1:08.65 (35.63)     1:44.77 (36.12)     2:19.54 (34.77)
  2 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:22.49    2:20.88         17  
                  33.41     1:09.14 (35.73)     1:45.40 (36.26)     2:20.88 (35.48)
  3 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:24.15    2:25.07         16  
                  33.62     1:09.78 (36.16)     1:47.42 (37.64)     2:25.07 (37.65)
  4 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:23.90    2:26.62         15  
                  35.45     1:12.04 (36.59)     1:49.25 (37.21)     2:26.62 (37.37)
  5 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:30.00    2:28.54         14  
                  35.94     1:13.45 (37.51)     1:52.30 (38.85)     2:28.54 (36.24)
  6 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:32.66    2:30.62         13  
                  35.54     1:14.91 (39.37)     1:53.79 (38.88)     2:30.62 (36.83)
  7 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               2:28.76    2:30.72         12  
                  35.95     1:13.54 (37.59)     1:52.30 (38.76)     2:30.72 (38.42)
  8 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:31.71    2:32.15         11  
                  36.22     1:15.40 (39.18)     1:53.90 (38.50)     2:32.15 (38.25)
  9 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:38.88    2:32.73          9  
                  37.32     1:16.45 (39.13)     1:55.32 (38.87)     2:32.73 (37.41)
 10 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:29.59    2:32.99          7  
                  35.22     1:13.37 (38.15)     1:52.93 (39.56)     2:32.99 (40.06)
 11 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               2:38.06    2:33.37          6  
                  36.44     1:15.04 (38.60)     1:54.47 (39.43)     2:33.37 (38.90)
 12 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               2:32.68    2:33.99          5  
                  35.81     1:14.26 (38.45)     1:54.35 (40.09)     2:33.99 (39.64)
 13 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  3:15.00    2:35.38          4  
 14 Davi, Julia G       13 WISC-MR              2:39.88    2:37.25          3  
                  36.97     1:17.11 (40.14)     1:58.65 (41.54)     2:37.25 (38.60)
 15 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR            2:43.38    2:37.66          2  
                  37.23     1:17.36 (40.13)     1:58.43 (41.07)     2:37.66 (39.23)
 16 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:36.45    2:37.71          1  
                  35.91     1:15.11 (39.20)     1:56.90 (41.79)     2:37.71 (40.81)
 17 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:32.74    2:37.74        
                  38.23     1:18.01 (39.78)     1:58.04 (40.03)     2:37.74 (39.70)
 18 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:38.96    2:39.71        
                  37.88     1:18.62 (40.74)     1:59.97 (41.35)     2:39.71 (39.74)
 19 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            2:31.10    2:39.85        
                  38.21     1:18.72 (40.51)     1:59.88 (41.16)     2:39.85 (39.97)
 20 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              2:49.68    2:39.96        
                  36.65     1:18.19 (41.54)     1:59.86 (41.67)     2:39.96 (40.10)
 21 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               2:45.00    2:40.02        
                  37.58     1:19.09 (41.51)     2:00.97 (41.88)     2:40.02 (39.05)
 22 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  2:55.00    2:41.99        
                  38.27     1:19.46 (41.19)     2:01.36 (41.90)     2:41.99 (40.63)
 23 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR              2:48.01    2:42.20        
                  38.24     1:19.70 (41.46)     2:02.06 (42.36)     2:42.20 (40.14)
 24 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               2:40.00    2:42.60        
                  37.72     1:18.37 (40.65)     2:01.05 (42.68)     2:42.60 (41.55)
 25 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:44.41    2:45.14        
                  37.77     1:19.39 (41.62)     2:02.47 (43.08)     2:45.14 (42.67)
 26 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:54.41    2:47.02        
                  39.94     1:21.53 (41.59)     2:04.73 (43.20)     2:47.02 (42.29)
 27 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR               2:45.13    2:47.43        
                  37.70     1:19.40 (41.70)     2:03.64 (44.24)     2:47.43 (43.79)
 28 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              3:25.99    2:49.77        
                  39.23     1:23.07 (43.84)     2:07.37 (44.30)     2:49.77 (42.40)
 28 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:59.41    2:49.77        
                  41.98     1:24.93 (42.95)     2:08.94 (44.01)     2:49.77 (40.83)
 30 Varone, Nicole      14 HAA-MR               2:53.63    2:52.40        
                                                    2:09.67 ( )     2:52.40 (42.73)
 31 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:57.99    2:53.37        
                  41.35     1:25.56 (44.21)     2:10.76 (45.20)     2:53.37 (42.61)
 32 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:59.99    2:53.49        
                  40.61     1:25.33 (44.72)     2:10.95 (45.62)     2:53.49 (42.54)
 33 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  2:58.60    2:59.40        
                  43.64     1:28.86 (45.22)     2:14.97 (46.11)     2:59.40 (44.43)
 34 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:03.03    2:59.93        
 35 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:03.73    3:00.44        
 36 Casey, Emma P       13 HAA-MR               3:00.00    3:05.61        
 37 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:07.17        
                  43.53     1:30.81 (47.28)     2:19.85 (49.04)     3:07.17 (47.32)
 38 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                3:45.99    3:09.33        
                  48.23     1:37.75 (49.52)     2:24.60 (46.85)     3:09.33 (44.73)
 39 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               3:15.00    3:21.70        
 40 Skakandi, Meghan    13 HAA-MR                    NT    3:29.54        
 41 Silva, Samantha R   14 Sachem-MR                 NT    4:00.24        
 42 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               3:15.00    4:07.71        
                1:00.84   2:05.88 (1:05.04)   3:08.66 (1:02.78)     4:07.71 (59.05)
 43 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  4:00.00    4:12.29        
 44 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  4:00.00    4:13.70        
 -- Lyons, Aryanna      13 EHY-MR               3:15.00         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:18.62    1:17.42         20  
                  36.95     1:17.42 (40.47)                                        
  2 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  1:16.23    1:18.97         17  
                  37.54     1:18.97 (41.43)                                        
  3 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               1:19.70    1:19.51         16  
                  37.06     1:19.51 (42.45)                                        
  4 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  1:17.56    1:19.95         15  
                  38.35     1:19.95 (41.60)                                        
  5 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.39    1:22.40         14  
                  39.58     1:22.40 (42.82)                                        
  6 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:20.10    1:22.44         13  
                  39.22     1:22.44 (43.22)                                        
  7 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:22.87    1:22.81         12  
                  38.94     1:22.81 (43.87)                                        
  8 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               1:22.07    1:23.95         11  
                  39.62     1:23.95 (44.33)                                        
  9 Liang, Emily        13 BBSC-MR              1:21.78    1:24.21          9  
                  41.24     1:24.21 (42.97)                                        
 10 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  1:22.49    1:24.26          6.5
                  39.30     1:24.26 (44.96)                                        
 10 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               1:23.65    1:24.26          6.5
                  41.17     1:24.26 (43.09)                                        
 12 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:22.08    1:24.33          5  
                  39.49     1:24.33 (44.84)                                        
 13 Davi, Julia G       13 WISC-MR              1:23.55    1:25.19          4  
                  39.81     1:25.19 (45.38)                                        
 14 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:27.92    1:25.34          3  
                  40.81     1:25.34 (44.53)                                        
 15 Skakandi, Meghan    13 HAA-MR               1:20.21    1:26.77          2  
                  40.92     1:26.77 (45.85)                                        
 16 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:26.74    1:27.19          1  
                  43.05     1:27.19 (44.14)                                        
 17 Lyons, Aryanna      13 EHY-MR               1:28.69    1:27.34        
                  40.28     1:27.34 (47.06)                                        
 18 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:27.60    1:27.39        
                  41.62     1:27.39 (45.77)                                        
 19 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR            1:26.91    1:27.62        
                  41.55     1:27.62 (46.07)                                        
 20 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:25.84    1:27.87        
                  41.83     1:27.87 (46.04)                                        
 21 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             1:22.99    1:28.19        
                  41.26     1:28.19 (46.93)                                        
 22 DeRose, Gia         14 Sachem-MR            1:27.68    1:28.85        
                  42.18     1:28.85 (46.67)                                        
 23 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:31.62    1:29.61        
                  42.55     1:29.61 (47.06)                                        
 24 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            1:26.38    1:29.73        
                  43.72     1:29.73 (46.01)                                        
 25 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              1:29.70    1:29.93        
                  42.35     1:29.93 (47.58)                                        
 26 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR              1:28.36    1:32.22        
                  43.77     1:32.22 (48.45)                                        
 27 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:30.83    1:34.45        
                  44.65     1:34.45 (49.80)                                        
 28 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              1:32.21    1:35.50        
                  43.98     1:35.50 (51.52)                                        
 29 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  1:38.50    1:36.42        
                  46.13     1:36.42 (50.29)                                        
 30 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:36.02    1:36.75        
                  45.80     1:36.75 (50.95)                                        
 31 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:35.54    1:38.57        
                  46.77     1:38.57 (51.80)                                        
 32 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:40.59    1:38.96        
                  47.20     1:38.96 (51.76)                                        
 33 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              1:25.41    1:39.42        
                  47.93     1:39.42 (51.49)                                        
 34 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                1:59.99    1:46.50        
 35 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:46.48    1:47.78        
                  50.41     1:47.78 (57.37)                                        
 36 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               2:00.00    1:48.07        
                  48.96     1:48.07 (59.11)                                        
 37 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  2:09.37    2:09.38        
                1:02.89   2:09.38 (1:06.49)                                        
 -- Silva, Samantha R   14 Sachem-MR                 NT         DQ        
                  52.08        DQ (1:01.18)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:38.42    2:41.34         20  
                  36.97     1:18.52 (41.55)     2:00.48 (41.96)     2:41.34 (40.86)
  2 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:43.30    2:47.02         17  
                  39.00     1:21.26 (42.26)     2:04.76 (43.50)     2:47.02 (42.26)
  3 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  2:43.24    2:50.72         16  
                  38.50     1:22.77 (44.27)     2:07.51 (44.74)     2:50.72 (43.21)
  4 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:45.00    2:54.20         15  
                  40.78     1:25.10 (44.32)     2:10.51 (45.41)     2:54.20 (43.69)
  5 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               2:55.66    2:54.90         14  
                  38.33     1:22.40 (44.07)     2:08.75 (46.35)     2:54.90 (46.15)
  6 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  2:48.44    2:56.17         13  
                  39.56     1:23.72 (44.16)     2:09.28 (45.56)     2:56.17 (46.89)
  7 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:59.83    2:56.40         12  
                  39.79     1:25.23 (45.44)     2:11.14 (45.91)     2:56.40 (45.26)
  8 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:57.83    2:57.14         11  
                  40.54     1:25.62 (45.08)     2:11.50 (45.88)     2:57.14 (45.64)
  9 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:56.07    2:57.20          9  
                  41.95     1:27.38 (45.43)     2:13.11 (45.73)     2:57.20 (44.09)
 10 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:56.38    2:57.26          7  
                  40.60     1:24.89 (44.29)     2:11.29 (46.40)     2:57.26 (45.97)
 11 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:50.00    2:58.79          6  
                  40.49     1:25.37 (44.88)     2:12.08 (46.71)     2:58.79 (46.71)
 12 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:04.34    3:00.66          5  
                  41.34     1:27.67 (46.33)     2:14.64 (46.97)     3:00.66 (46.02)
 13 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:55.37    3:01.16          4  
                  40.16     1:25.34 (45.18)     2:12.91 (47.57)     3:01.16 (48.25)
 14 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:05.87    3:02.71          3  
                  43.39     1:29.88 (46.49)     2:17.37 (47.49)     3:02.71 (45.34)
 15 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               3:01.11    3:03.34          2  
                  41.56     1:28.16 (46.60)     2:16.19 (48.03)     3:03.34 (47.15)
 16 Davi, Julia G       13 WISC-MR              2:59.20    3:03.40          1  
                  41.18     1:27.70 (46.52)     2:16.06 (48.36)     3:03.40 (47.34)
 17 Varone, Nicole      14 HAA-MR               2:58.69    3:03.58        
                  41.30     1:28.70 (47.40)     2:16.55 (47.85)     3:03.58 (47.03)
 18 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               3:02.41    3:03.95        
                  40.76     1:27.36 (46.60)     2:16.68 (49.32)     3:03.95 (47.27)
 19 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              3:01.73    3:03.98        
                  42.21     1:29.31 (47.10)     2:16.94 (47.63)     3:03.98 (47.04)
 20 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:05.70        
                  42.93     1:31.93 (49.00)     2:19.85 (47.92)     3:05.70 (45.85)
 21 Souza, Monique      13 BBSC-MR              3:13.02    3:08.77        
                  42.83     1:31.48 (48.65)     2:20.83 (49.35)     3:08.77 (47.94)
 22 Magee, Brianna R    14 HAA-MR               2:56.10    3:08.89        
 23 Casey, Emma P       13 HAA-MR               3:30.00    3:09.60        
                  43.51     1:33.03 (49.52)     2:22.94 (49.91)     3:09.60 (46.66)
 24 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               3:32.55    3:11.42        
                  43.49     1:32.79 (49.30)     2:23.27 (50.48)     3:11.42 (48.15)
 25 DeRose, Gia         14 Sachem-MR            3:10.00    3:12.20        
                  43.22     1:32.25 (49.03)     2:23.04 (50.79)     3:12.20 (49.16)
 26 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              3:37.99    3:13.11        
                  44.09     1:34.60 (50.51)   3:13.11 (1:38.51)                    
 27 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:39.88    3:14.12        
                  43.18     1:33.21 (50.03)     2:24.02 (50.81)     3:14.12 (50.10)
 28 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             3:45.70    3:22.35        
                  46.25     1:37.86 (51.61)     2:30.50 (52.64)     3:22.35 (51.85)
 29 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:18.95    3:24.06        
                  45.23     1:36.94 (51.71)     2:30.87 (53.93)     3:24.06 (53.19)
 30 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              3:21.33    3:27.49        
                  45.68     1:38.61 (52.93)     2:33.84 (55.23)     3:27.49 (53.65)
 31 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              3:09.99    3:27.51        
                  46.20     1:39.04 (52.84)     2:34.06 (55.02)     3:27.51 (53.45)
 32 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:55.41    3:30.57        
                  47.89     1:40.82 (52.93)     2:35.84 (55.02)     3:30.57 (54.73)
 33 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:30.00    3:31.58        
                  47.13     1:41.29 (54.16)     2:38.63 (57.34)     3:31.58 (52.95)
 34 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:32.39        
                  47.26     1:41.57 (54.31)     2:38.59 (57.02)     3:32.39 (53.80)
 35 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               3:29.01    3:33.30        
                  48.24     1:43.40 (55.16)     2:38.61 (55.21)     3:33.30 (54.69)
 36 Harder, Lauren M    13 Lindy-MR             3:03.99    3:38.40        
                  48.42     1:44.24 (55.82)     2:41.68 (57.44)     3:38.40 (56.72)
 37 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  3:50.00    3:50.35        
 38 Saintvil, Chelsea   13 WISC-MR              3:48.44    3:54.54        
 39 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               3:30.00    3:57.27        
                  52.28   1:54.70 (1:02.42)   2:57.82 (1:03.12)     3:57.27 (59.45)
 40 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               3:30.00    4:04.22        
                  52.95   1:57.30 (1:04.35)   3:00.68 (1:03.38)   4:04.22 (1:03.54)
 -- Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  3:50.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lulley, Emily       13 WISC-MR              3:28.99         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  48.82     1:43.00 (54.18)        DQ (1:52.07)                    
 -- Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              3:38.85         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  50.98     1:47.06 (56.08)     2:45.88 (58.82)          DQ (58.99)
 -- Kayku, Melinda      13 WISC-MR              3:38.99         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:30.44    2:27.05         20  
                  32.15     1:09.10 (36.95)     1:48.17 (39.07)     2:27.05 (38.88)
  2 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:28.33    2:28.10         17  
                  33.04     1:10.89 (37.85)     1:50.29 (39.40)     2:28.10 (37.81)
  3 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:37.22    2:35.31         16  
                  32.01     1:09.74 (37.73)     1:51.30 (41.56)     2:35.31 (44.01)
  4 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               2:28.56    2:39.47         15  
                  31.97     1:11.09 (39.12)     1:54.90 (43.81)     2:39.47 (44.57)
  5 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:45.33    2:40.66         14  
                   4.38       35.33 (30.95)   2:40.66 (2:05.33)                    
  6 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:50.99    2:43.25         13  
                  37.92     1:22.46 (44.54)     2:08.02 (45.56)     2:43.25 (35.23)
  7 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:42.68    2:45.31         12  
                  35.77     1:16.58 (40.81)     2:02.08 (45.50)     2:45.31 (43.23)
  8 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               2:43.79    2:45.44         11  
                  10.65       35.02 (24.37)     1:18.10 (43.08)   2:45.44 (1:27.34)
  9 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              2:45.19    2:45.53          9  
                   9.09       35.04 (25.95)     1:18.78 (43.74)   2:45.53 (1:26.75)
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:55.49    2:49.73          7  
                  40.20     1:29.20 (49.00)   2:49.73 (1:20.53)                    
 11 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:45.00    2:50.10          6  
                3:08.18         2:50.10 ( )                                        
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              3:06.99    2:51.39          5  
 13 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:46.38    2:51.45          4  
                   6.13       37.05 (30.92)     1:20.23 (43.18)   2:51.45 (1:31.22)
 14 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:45.00    2:53.21          3  
                  33.78     1:16.33 (42.55)     2:04.17 (47.84)     2:53.21 (49.04)
 15 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              3:03.15    2:54.79          2  
 16 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            2:50.00    2:57.73          1  
                  38.13     1:22.89 (44.76)   2:57.73 (1:34.84)                    
 17 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  3:07.07    3:01.59        
 18 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:40.00    3:01.87        
                  36.31     1:22.14 (45.83)     2:10.33 (48.19)     3:01.87 (51.54)
 19 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              3:25.99    3:01.99        
                  36.62     1:21.93 (45.31)     2:13.08 (51.15)     3:01.99 (48.91)
 20 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               3:15.00    3:04.59        
 21 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              3:09.35    3:10.82        
 22 Varone, Nicole      14 HAA-MR               3:30.00    3:12.06        
                  39.06     1:27.90 (48.84)     2:21.72 (53.82)     3:12.06 (50.34)
 23 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:59.99    3:16.59        
                  40.09     1:27.33 (47.24)     2:22.13 (54.80)     3:16.59 (54.46)
 24 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:55.99    3:18.34        
                  46.14     1:38.75 (52.61)     2:31.03 (52.28)     3:18.34 (47.31)
 -- Jones, Maddie R     13 EHY-MR               3:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- DeHavenon, Cecilia  14 EHY-MR               3:00.05         DQ        
      False start
                  39.28     1:25.96 (46.68)     2:13.81 (47.85)          DQ (41.58)
 -- Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               3:10.69         NS        
 -- Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:55.41         NS        
                  38.39     1:25.12 (46.73)     2:12.94 (47.82)                    
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:21.03    2:21.40         20  
  2 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:21.25    2:22.92         17  
  3 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:27.37    2:23.70         16  
  4 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:31.47    2:28.48         15  
                  30.32     1:07.71 (37.39)     1:54.33 (46.62)     2:28.48 (34.15)
  5 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:30.18    2:29.73         14  
  6 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:28.83    2:31.04         13  
  7 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               2:33.44    2:35.12         12  
                  33.63     1:11.34 (37.71)     2:00.29 (48.95)     2:35.12 (34.83)
  8 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:37.50    2:35.20         11  
  9 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:31.67    2:36.09          9  
                  34.27     1:14.73 (40.46)     2:00.08 (45.35)     2:36.09 (36.01)
 10 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:35.27    2:36.41          7  
                  32.58     1:13.53 (40.95)     2:00.22 (46.69)     2:36.41 (36.19)
 11 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              2:39.32    2:37.10          6  
                  32.59     1:14.80 (42.21)     2:02.99 (48.19)     2:37.10 (34.11)
 12 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               2:34.52    2:37.55          5  
                  34.78     1:16.29 (41.51)     2:03.69 (47.40)     2:37.55 (33.86)
 13 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               2:34.69    2:38.00          4  
                  34.98     1:13.96 (38.98)     2:01.72 (47.76)     2:38.00 (36.28)
 14 Davi, Julia G       13 WISC-MR              2:36.09    2:38.23          3  
 15 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  2:37.42    2:38.56          2  
 16 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:41.34    2:39.40          1  
                  34.33     1:17.85 (43.52)     2:03.47 (45.62)     2:39.40 (35.93)
 17 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:37.35    2:39.57        
 18 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  2:41.20    2:39.82        
                  36.64     1:18.11 (41.47)     2:02.94 (44.83)     2:39.82 (36.88)
 19 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR            2:40.00    2:39.87        
                  36.77     1:15.58 (38.81)     2:03.95 (48.37)     2:39.87 (35.92)
 19 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               2:36.94    2:39.87        
 21 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  2:40.24    2:40.58        
                  37.65     1:22.47 (44.82)     2:06.13 (43.66)     2:40.58 (34.45)
 22 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:25.77    2:41.32        
 23 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:51.39    2:44.15        
                  33.84     1:14.43 (40.59)     2:07.06 (52.63)     2:44.15 (37.09)
 24 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            2:43.73    2:44.24        
                  35.85     1:16.82 (40.97)     2:06.52 (49.70)     2:44.24 (37.72)
 25 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:38.08    2:44.80        
 26 Magee, Brianna R    14 HAA-MR               2:40.10    2:46.09        
                  32.10     1:12.16 (40.06)     2:04.98 (52.82)     2:46.09 (41.11)
 27 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              2:49.67    2:47.73        
                  41.21     1:25.60 (44.39)     2:11.44 (45.84)     2:47.73 (36.29)
 28 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              2:53.87    2:47.88        
                  35.81     1:17.48 (41.67)     2:09.72 (52.24)     2:47.88 (38.16)
 29 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:48.79    2:48.12        
                  34.23     1:15.44 (41.21)     2:09.62 (54.18)     2:48.12 (38.50)
 30 Casey, Emma P       13 HAA-MR               2:58.85    2:48.44        
                  37.30     1:20.64 (43.34)     2:11.41 (50.77)     2:48.44 (37.03)
 31 Varone, Nicole      14 HAA-MR               2:47.77    2:48.73        
                  36.71     1:22.62 (45.91)     2:11.35 (48.73)     2:48.73 (37.38)
 32 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR              2:50.43    2:51.11        
                  36.78     1:19.72 (42.94)     2:12.65 (52.93)     2:51.11 (38.46)
 33 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:55.41    2:51.31        
                  37.49     1:20.77 (43.28)     2:14.07 (53.30)     2:51.31 (37.24)
 34 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:53.27    2:57.05        
                  38.69     1:23.95 (45.26)     2:17.40 (53.45)     2:57.05 (39.65)
 35 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:55.16    2:59.84        
                  37.76     1:20.51 (42.75)     2:20.24 (59.73)     2:59.84 (39.60)
 36 Lulley, Emily       13 WISC-MR              3:10.99    2:59.89        
                  41.90     1:25.97 (44.07)   2:59.89 (1:33.92)                    
 37 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               2:56.76    3:03.35        
                  35.59     1:23.26 (47.67)     2:20.56 (57.30)     3:03.35 (42.79)
 38 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                3:55.99    3:09.41        
                  42.36     1:29.00 (46.64)     2:27.62 (58.62)     3:09.41 (41.79)
 39 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:08.81    3:09.48        
                  40.61     1:28.99 (48.38)     2:22.88 (53.89)     3:09.48 (46.60)
 40 Giordano, Colleen   14 WISC-MR              3:05.41    3:09.58        
                  43.38     1:28.60 (45.22)     2:28.55 (59.95)     3:09.58 (41.03)
 41 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:11.46        
                  41.16     1:29.92 (48.76)     2:25.19 (55.27)     3:11.46 (46.27)
 42 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:22.02        
                  45.97     1:38.85 (52.88)     2:35.35 (56.50)     3:22.02 (46.67)
 43 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  3:27.12    3:23.20        
                  41.08     1:32.63 (51.55)   2:34.15 (1:01.52)     3:23.20 (49.05)
 -- Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  4:20.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                                                    3:07.64 ( )          DQ (44.82)
 -- Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:42.97 ( )   2:46.43 (1:03.46)          DQ (54.54)
 -- Rodriguez, Daniell  14 FA-MR                4:29.01         DQ        
      Scissors kick - breast
                  49.78   1:49.81 (1:00.03)        DQ (2:13.39)                    
 -- Harder, Lauren M    13 Lindy-MR             3:00.99         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  39.36     1:26.07 (46.71)     2:23.51 (57.44)          DQ (43.45)
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               3:15.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  44.45     1:36.11 (51.66)   2:37.32 (1:01.21)          DQ (45.40)
 -- Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              3:25.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.12     1:27.40 (44.28)     2:25.27 (57.87)          DQ (43.60)
 -- McCabe, Danielle M  14 HAA-MR               2:56.11         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  35.23     1:21.34 (46.11)     2:13.43 (52.09)          DQ (37.50)
 -- Kayku, Melinda      13 WISC-MR              3:21.99         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               5:08.48    4:55.04         20  
                  32.04     1:09.26 (37.22)     1:46.58 (37.32)     2:23.76 (37.18)
        3:07.98 (44.22)     3:52.76 (44.78)     4:23.94 (31.18)     4:55.04 (31.10)
  2 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               4:58.21    5:05.89         17  
                  33.03     1:13.39 (40.36)     1:51.92 (38.53)     2:32.48 (40.56)
        3:14.84 (42.36)     3:58.09 (43.25)     4:32.97 (34.88)     5:05.89 (32.92)
  3 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               5:16.27    5:13.04         16  
                  32.67     1:11.32 (38.65)     1:51.63 (40.31)     2:31.46 (39.83)
        3:18.15 (46.69)     4:05.04 (46.89)     4:39.61 (34.57)     5:13.04 (33.43)
  4 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               5:16.67    5:15.50         15  
                  31.94     1:10.24 (38.30)     1:50.12 (39.88)     2:30.51 (40.39)
        3:15.58 (45.07)     4:01.89 (46.31)     4:39.21 (37.32)     5:15.50 (36.29)
  5 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              5:36.59    5:17.87         14  
  6 Hummel, Christina   14 HAA-MR               5:32.21    5:21.69         13  
                  35.12     1:18.40 (43.28)     1:57.41 (39.01)     2:38.61 (41.20)
                                                    4:47.30 ( )     5:21.69 (34.39)
  7 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               5:12.04    5:25.52         12  
                  32.83     1:13.21 (40.38)     1:56.27 (43.06)     2:37.80 (41.53)
        3:26.34 (48.54)     4:15.57 (49.23)     4:50.83 (35.26)     5:25.52 (34.69)
  8 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               5:30.00    5:28.67         11  
                                                    2:00.63 ( )     2:38.55 (37.92)
        3:28.51 (49.96)     4:17.08 (48.57)     4:53.59 (36.51)     5:28.67 (35.08)
  9 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  5:45.24    5:33.04          9  
 10 Liang, Emily        13 BBSC-MR              5:22.90    5:33.56          7  
                                                    2:44.14 ( )     3:29.81 (45.67)
                                4:17.99 ( )     4:56.20 (38.21)     5:33.56 (37.36)
 11 DeHavenon, Cecilia  14 EHY-MR               5:20.91    5:34.70          6  
                  34.76     1:18.81 (44.05)     2:00.21 (41.40)     2:42.69 (42.48)
        3:34.24 (51.55)     4:24.10 (49.86)     4:59.48 (35.38)     5:34.70 (35.22)
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              5:41.39    5:35.06          5  
 13 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               5:34.11    5:35.45          4  
                  36.21     1:17.01 (40.80)     2:00.36 (43.35)     2:43.43 (43.07)
        3:33.39 (49.96)     4:21.88 (48.49)     4:59.11 (37.23)     5:35.45 (36.34)
 14 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              5:52.94    5:37.68          3  
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR              5:25.41    5:43.62          2  
                  35.46     1:19.41 (43.95)     2:04.44 (45.03)     2:51.18 (46.74)
        3:38.70 (47.52)     4:27.64 (48.94)     5:06.97 (39.33)     5:43.62 (36.65)
 16 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               5:33.59    5:44.54          1  
                  33.83     1:14.13 (40.30)     2:00.11 (45.98)     2:46.68 (46.57)
        3:35.71 (49.03)     4:24.57 (48.86)     5:05.18 (40.61)     5:44.54 (39.36)
 17 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              5:55.41    5:48.24        
 18 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            5:54.11    5:52.02        
 19 Varone, Nicole      14 HAA-MR               6:00.00    5:57.47        
                  41.41     1:27.79 (46.38)     2:16.15 (48.36)     3:04.25 (48.10)
        3:52.79 (48.54)     4:41.44 (48.65)     5:19.57 (38.13)     5:57.47 (37.90)
 20 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              6:16.37    6:14.81        
                  38.73     1:27.67 (48.94)     2:11.96 (44.29)     2:55.63 (43.67)
        3:54.17 (58.54)   4:54.41 (1:00.24)     5:35.50 (41.09)     6:14.81 (39.31)
 21 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               6:00.00    6:18.40        
                  37.65     1:22.60 (44.95)     2:14.80 (52.20)     3:04.80 (50.00)
        3:57.20 (52.40)     4:51.82 (54.62)     5:35.22 (43.40)     6:18.40 (43.18)
 22 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               6:30.00    6:42.87        
                  43.48     1:39.24 (55.76)     2:27.81 (48.57)     3:16.65 (48.84)
        4:10.22 (53.57)     5:06.64 (56.42)     5:54.07 (47.43)     6:42.87 (48.80)
 -- Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  7:00.00         DQ        
                  40.12     1:35.09 (54.97)     2:26.27 (51.18)   4:19.66 (1:53.39)
      5:21.10 (1:01.44)     6:11.28 (50.18)          DQ (52.19)                    
 -- Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  7:00.00         DQ        
                  46.87     1:41.46 (54.59)     2:37.42 (55.96)     3:32.68 (55.26)
        4:28.06 (55.38)     5:24.32 (56.26)        DQ (1:35.89)                    
 -- Ryan, Emily R       13 FA-MR                5:55.80         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:48.43    1:48.17         40  
     1) Reynolds, Kerryann 13           2) Hummel, Christina D 14         
     3) Fleischer, Lindsay 14           4) Gallagher, Liz P 14            
                  27.42       54.90 (27.48)     1:22.02 (27.12)     1:48.17 (26.15)
  2 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             1:50.58    1:50.77         34  
     1) Oakland, Caroline E 13          2) Paradiso, Liana A 13           
     3) Swanson, Isabella 13            4) Purcell, Margaret 13           
                  27.98       56.32 (28.34)     1:24.59 (28.27)     1:50.77 (26.18)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:52.31    1:52.59         32  
     1) Souza, Monique 13               2) Lee, Katherine A 13            
     3) Mattei, Monica A 14             4) Tucker, Alina S 14             
                  28.80       56.65 (27.85)     1:24.67 (28.02)     1:52.59 (27.92)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:56.83    1:56.47         30  
     1) Palazzo, Gianna M 14            2) Skakandi, Meghan 13            
     3) Varone, Nicole 14               4) Hennessy, Emily P 13           
                  28.94       59.65 (30.71)     1:29.01 (29.36)     1:56.47 (27.46)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        1:56.92    1:57.07         28  
     1) Liang, Emily 13                 2) Renda, Alicia C 13             
     3) DiMarinis, Hannah N 13          4) Catalano, Valerie 13           
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:50.00    1:58.06         26  
     1) Ramirez, Claire R 14            2) Mullery, Erin N 13             
     3) DeRose, Gia 14                  4) Suchy, Morgan T 14             
  7 Long Island Express-MR  'A'                 1:52.92    2:06.20         24  
     1) Thompson, Anna M 13             2) Burke, Madeline R 13           
     3) Hurley, Kaitlin 13              4) Guariglia, Amanda 14           
  8 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:04.00    2:06.26         22  
     1) McCabe, Danielle M 14           2) Heslin, Meghan 13              
     3) Gillin, Elizabeth M 13          4) Casey, Emma P 13               
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:03.98    2:01.37         40  
     1) Fleischer, Lindsay 14           2) Palazzo, Gianna M 14           
     3) Reynolds, Kerryann 13           4) Gallagher, Liz P 14            
                  30.56     1:05.78 (35.22)     1:35.09 (29.31)     2:01.37 (26.28)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:08.46    2:09.68         34  
     1) Mattei, Monica A 14             2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Souza, Monique 13               4) Tucker, Alina S 14             
                  32.20     1:09.62 (37.42)     1:42.84 (33.22)     2:09.68 (26.84)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 2:11.69    2:13.90         32  
     1) Thompson, Anna M 13             2) Hall, Corrine F 14             
     3) Burke, Madeline R 13            4) Guariglia, Amanda 14           
                  32.34     1:08.89 (36.55)     1:46.12 (37.23)     2:13.90 (27.78)
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:17.02    2:15.34         30  
     1) Liang, Emily 13                 2) Ruvolo, Mikaela 13             
     3) Lee, Katherine A 13             4) Catalano, Valerie 13           
                  34.79     1:15.26 (40.47)     1:46.94 (31.68)     2:15.34 (28.40)
  5 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:23.91    2:20.74         28  
     1) McCabe, Danielle M 14           2) Casey, Emma P 13               
     3) Heslin, Meghan 13               4) Varone, Nicole 14              
                  35.72     1:12.83 (37.11)     1:50.87 (38.04)     2:20.74 (29.87)
 -- East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:04.96         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Oakland, Caroline E 13          2) Purcell, Margaret 13           
     3) Paradiso, Liana A 13            4) Jones, Maddie R 13             
                  32.74     1:07.66 (34.92)     1:39.19 (31.53)          DQ (28.62)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:11.38         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Hummel, Christina D 14          2) Hennessy, Emily P 13           
     3) Gillin, Elizabeth M 13          4) Magee, Brianna R 14            
                  32.21     1:09.66 (37.45)     1:43.24 (33.58)          DQ (26.04)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papele, Kianna S    16 Unattached             24.98      25.85         20  
  2 Lesser, Nina L      16 HAA-MR                 24.56      26.09         17  
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR                 24.61      26.41         16  
  4 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR              26.19      26.47         15  
  5 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR                26.73      26.66         14  
  6 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                26.19      26.67         13  
  7 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR                26.14      26.83         12  
  8 Sun, Whitney        16 BBSC-MR                26.29      26.99         11  
  9 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR              25.95      27.50          9  
 10 Sarett, Lara        17 HAA-MR                 26.62      27.52          7  
 11 Ryan, Emily R       13 FA-MR                  27.22      27.54          6  
 12 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR                27.40      27.78          5  
 13 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR              27.18      27.87          4  
 14 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR                27.08      28.22          3  
 15 Flugman, Danielle   15 HAA-MR                 27.52      28.27          2  
 16 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR                 28.05      28.63          1  
 17 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR                29.06      28.72        
 18 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR                28.15      28.86        
 19 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR                28.31      28.92        
 20 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR                27.94      29.18        
 21 Haynos, Mary A      15 FA-MR                  31.35      29.78        
 22 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR                28.67      30.06        
 23 Giordano, Amanda M  15 FA-MR                  29.19      30.39        
 24 Viera, Michelle     15 HAA-MR                 30.77      30.51        
 25 Desio, Claire M     16 HAA-MR                 29.44      30.68        
 26 Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR    31.56      30.89        
 27 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR                 30.99      30.91        
 28 Hong, Donna D       16 HAA-MR                 30.64      31.25        
 29 Paoli, Ariana M     15 FA-MR                  34.99      31.48        
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR                 31.81      31.55        
 31 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR              31.88      31.84        
 32 Harmon, Julie E     16 HAA-MR                 31.24      32.00        
 33 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR                 31.05      32.09        
 34 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR                30.00      32.57        
 35 Haberman, Anais L   15 WISC-MR                28.52      33.61        
 36 Seda, Jennifer      16 HAA-MR                 34.30      34.88        
 -- Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR                 25.00         DQ        
      False start
 -- Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR                25.44         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               5:09.71    5:18.44         20  
                  28.58       59.24 (30.66)     1:30.87 (31.63)     2:02.96 (32.09)
        2:35.29 (32.33)     3:07.77 (32.48)     3:40.32 (32.55)     4:13.17 (32.85)
        4:46.18 (33.01)     5:18.44 (32.26)                                        
  2 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              5:29.35    5:28.81         17  
                  28.57     1:00.06 (31.49)     1:32.62 (32.56)     2:05.96 (33.34)
        2:39.62 (33.66)     3:13.69 (34.07)     3:48.39 (34.70)     4:22.41 (34.02)
        4:56.21 (33.80)     5:28.81 (32.60)                                        
  3 Papele, Kianna S    16 Unattached           5:45.00    5:31.99         16  
                  28.00       59.37 (31.37)     1:32.67 (33.30)     2:06.53 (33.86)
        2:40.69 (34.16)     3:14.73 (34.04)     3:49.43 (34.70)     4:24.00 (34.57)
        4:58.48 (34.48)     5:31.99 (33.51)                                        
  4 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            5:30.00    5:41.23         15  
                  30.71     1:03.64 (32.93)     1:37.98 (34.34)     2:12.34 (34.36)
        2:46.87 (34.53)     3:22.17 (35.30)     3:57.13 (34.96)     4:32.15 (35.02)
        5:07.09 (34.94)     5:41.23 (34.14)                                        
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              5:55.41    5:42.92         14  
                  29.94     1:02.72 (32.78)     1:36.58 (33.86)     2:11.04 (34.46)
        2:45.85 (34.81)     3:20.66 (34.81)     3:55.81 (35.15)     4:31.66 (35.85)
        5:07.98 (36.32)     5:42.92 (34.94)                                        
  6 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              5:46.54    5:44.04         13  
                  31.61     1:05.71 (34.10)     1:40.64 (34.93)     2:15.73 (35.09)
        2:50.77 (35.04)     3:25.98 (35.21)     4:01.13 (35.15)     4:36.21 (35.08)
        5:10.99 (34.78)     5:44.04 (33.05)                                        
  7 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               5:34.88    5:44.74         12  
                  30.22     1:03.57 (33.35)     1:37.88 (34.31)     2:12.60 (34.72)
        2:47.94 (35.34)     3:23.66 (35.72)     3:59.36 (35.70)     4:35.10 (35.74)
        5:10.46 (35.36)     5:44.74 (34.28)                                        
  8 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              5:52.21    5:53.68         11  
                  30.13     1:03.62 (33.49)     1:38.72 (35.10)     2:14.10 (35.38)
        2:49.82 (35.72)     3:25.94 (36.12)     4:03.37 (37.43)     4:40.57 (37.20)
        5:17.42 (36.85)     5:53.68 (36.26)                                        
  9 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               6:00.67    5:54.92          9  
                  30.11     1:03.40 (33.29)     1:38.52 (35.12)     2:14.33 (35.81)
        2:50.99 (36.66)     3:27.92 (36.93)     4:04.89 (36.97)     4:42.44 (37.55)
        5:19.39 (36.95)     5:54.92 (35.53)                                        
 10 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               5:57.68    5:55.05          7  
                  31.03     1:05.52 (34.49)     1:40.94 (35.42)     2:17.01 (36.07)
        2:53.47 (36.46)     3:30.05 (36.58)     4:07.09 (37.04)     4:43.72 (36.63)
        5:20.34 (36.62)     5:55.05 (34.71)                                        
 11 Sarett, Lara        17 HAA-MR               5:55.74    5:55.41          6  
                  30.70     1:03.90 (33.20)     1:38.54 (34.64)     2:14.91 (36.37)
        2:52.44 (37.53)     3:29.32 (36.88)     4:07.02 (37.70)     4:44.16 (37.14)
        5:20.67 (36.51)     5:55.41 (34.74)                                        
 12 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              5:55.19    5:55.77          5  
                  31.61     1:06.88 (35.27)     1:43.31 (36.43)     2:19.95 (36.64)
        2:56.28 (36.33)     3:32.51 (36.23)     4:08.93 (36.42)     4:45.51 (36.58)
        5:21.58 (36.07)     5:55.77 (34.19)                                        
 13 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              6:12.41    6:01.32          4  
                  32.31     1:07.53 (35.22)     1:43.16 (35.63)     2:19.12 (35.96)
        2:56.23 (37.11)     3:33.81 (37.58)     4:10.91 (37.10)     4:49.58 (38.67)
        5:26.78 (37.20)     6:01.32 (34.54)                                        
 14 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              5:57.96    6:06.69          3  
                  31.35     1:06.71 (35.36)     1:42.76 (36.05)     2:19.67 (36.91)
        2:57.46 (37.79)     3:35.10 (37.64)     4:13.29 (38.19)     4:51.52 (38.23)
        5:29.58 (38.06)     6:06.69 (37.11)                                        
 15 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              5:43.50    6:12.95          2  
                  30.52     1:05.23 (34.71)     1:42.01 (36.78)     2:19.49 (37.48)
        2:58.26 (38.77)     3:37.42 (39.16)     4:16.71 (39.29)     4:55.83 (39.12)
        5:35.55 (39.72)     6:12.95 (37.40)                                        
 16 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              6:08.65    6:18.86          1  
                  32.50     1:10.00 (37.50)     1:48.91 (38.91)     2:28.70 (39.79)
        3:08.56 (39.86)     3:47.39 (38.83)     4:26.94 (39.55)     5:05.41 (38.47)
        5:42.74 (37.33)     6:18.86 (36.12)                                        
 17 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              6:04.73    6:27.55        
                  32.95     1:09.31 (36.36)     1:47.39 (38.08)     2:26.22 (38.83)
        3:05.83 (39.61)     3:45.50 (39.67)     4:26.16 (40.66)     5:06.42 (40.26)
        5:47.34 (40.92)     6:27.55 (40.21)                                        
 18 Desio, Claire M     16 HAA-MR               6:09.27    6:28.00        
                  34.32     1:12.85 (38.53)     1:52.63 (39.78)     2:32.72 (40.09)
        3:12.86 (40.14)     3:53.23 (40.37)     4:33.54 (40.31)     5:13.20 (39.66)
        5:52.80 (39.60)     6:28.00 (35.20)                                        
 19 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              6:02.03    6:33.42        
                  33.75     1:12.39 (38.64)     1:51.80 (39.41)     2:32.20 (40.40)
        3:12.63 (40.43)     3:52.88 (40.25)     4:33.80 (40.92)     5:14.35 (40.55)
        5:54.77 (40.42)     6:33.42 (38.65)                                        
 20 Viera, Michelle     15 HAA-MR               6:33.71    6:40.59        
                  31.99     1:08.48 (36.49)     1:47.53 (39.05)     2:29.17 (41.64)
        3:09.95 (40.78)     3:52.07 (42.12)     4:35.42 (43.35)     5:17.51 (42.09)
        5:59.77 (42.26)     6:40.59 (40.82)                                        
 21 Roman, Angelica     16 HAA-MR               6:30.00    6:41.69        
                  33.34     1:10.37 (37.03)     1:49.47 (39.10)     2:30.80 (41.33)
        3:12.70 (41.90)     3:55.46 (42.76)     4:37.72 (42.26)     5:20.39 (42.67)
        6:03.17 (42.78)     6:41.69 (38.52)                                        
 22 Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR  7:15.00    6:57.71        
                  36.62     1:17.03 (40.41)     1:58.94 (41.91)     2:41.56 (42.62)
        3:25.09 (43.53)     4:08.08 (42.99)     4:51.77 (43.69)     5:34.86 (43.09)
        6:17.61 (42.75)     6:57.71 (40.10)                                        
 23 Paoli, Ariana M     15 FA-MR                6:25.99    7:01.40        
                  34.06     1:13.61 (39.55)     1:55.65 (42.04)     2:38.79 (43.14)
        3:22.82 (44.03)     4:04.46 (41.64)     4:49.82 (45.36)     5:35.10 (45.28)
        6:20.22 (45.12)     7:01.40 (41.18)                                        
 24 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               7:00.00    7:13.32        
                  36.53     1:17.92 (41.39)     2:01.40 (43.48)     2:44.93 (43.53)
        3:29.26 (44.33)     4:13.51 (44.25)     4:58.73 (45.22)     5:44.82 (46.09)
        6:29.72 (44.90)     7:13.32 (43.60)                                        
 25 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              7:06.01    7:19.72        
                  34.38     1:14.94 (40.56)     1:58.07 (43.13)     2:42.27 (44.20)
        3:27.08 (44.81)     4:13.39 (46.31)     5:00.05 (46.66)     5:47.78 (47.73)
        6:34.98 (47.20)     7:19.72 (44.74)                                        
 26 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               7:00.00    7:43.97        
                  38.57     1:23.11 (44.54)     2:10.61 (47.50)     2:58.17 (47.56)
        3:46.87 (48.70)     4:34.58 (47.71)     5:22.22 (47.64)     6:10.59 (48.37)
        6:57.97 (47.38)     7:43.97 (46.00)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               2:10.00    2:14.40         20  
                  31.76     1:05.69 (33.93)     1:40.40 (34.71)     2:14.40 (34.00)
  2 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:16.43    2:17.30         17  
                  32.45     1:06.83 (34.38)     1:42.44 (35.61)     2:17.30 (34.86)
  3 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:19.67    2:20.00         16  
                  33.51     1:09.01 (35.50)     1:44.55 (35.54)     2:20.00 (35.45)
  4 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR              2:22.22    2:20.33         15  
                  33.05     1:09.99 (36.94)     1:45.91 (35.92)     2:20.33 (34.42)
  5 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:21.18    2:21.55         14  
                  33.38     1:09.82 (36.44)     1:46.38 (36.56)     2:21.55 (35.17)
  6 Ryan, Emily R       13 FA-MR                2:31.36    2:24.71         13  
                  33.99     1:10.84 (36.85)     1:48.16 (37.32)     2:24.71 (36.55)
  7 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               2:24.15    2:26.64         12  
                  34.27     1:11.44 (37.17)     1:49.13 (37.69)     2:26.64 (37.51)
  8 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               2:35.00    2:28.49         11  
                  36.08     1:14.32 (38.24)     1:52.64 (38.32)     2:28.49 (35.85)
  9 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:28.11    2:29.48          9  
                  35.81     1:13.45 (37.64)     1:51.77 (38.32)     2:29.48 (37.71)
 10 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               2:28.58    2:29.91          7  
                  34.79     1:13.32 (38.53)     1:52.96 (39.64)     2:29.91 (36.95)
 11 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:37.12    2:30.52          6  
                  36.83     1:15.38 (38.55)     1:54.15 (38.77)     2:30.52 (36.37)
 12 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:28.08    2:30.58          5  
                  34.82     1:12.71 (37.89)     1:52.36 (39.65)     2:30.58 (38.22)
 13 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:25.89    2:30.98          4  
                  35.88     1:13.73 (37.85)     1:52.67 (38.94)     2:30.98 (38.31)
 14 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:36.37    2:31.03          3  
                  35.23     1:13.45 (38.22)   2:31.03 (1:17.58)                    
 15 Haynos, Mary A      15 FA-MR                2:34.41    2:31.05          2  
                  35.10     1:12.77 (37.67)     1:52.00 (39.23)     2:31.05 (39.05)
 16 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:34.84    2:37.99          1  
                  36.09     1:16.10 (40.01)     1:56.93 (40.83)     2:37.99 (41.06)
 17 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:30.97    2:38.79        
                  35.49     1:15.33 (39.84)     1:57.52 (42.19)     2:38.79 (41.27)
 18 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              2:45.41    2:41.03        
                  37.47     1:19.40 (41.93)     2:01.53 (42.13)     2:41.03 (39.50)
 19 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:40.76    2:41.64        
                  39.12     1:20.18 (41.06)     2:01.53 (41.35)     2:41.64 (40.11)
 20 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:35.74    2:42.26        
                  38.54     1:19.50 (40.96)     2:01.49 (41.99)     2:42.26 (40.77)
 21 Desio, Claire M     16 HAA-MR               2:33.63    2:43.43        
                  38.09     1:19.56 (41.47)   2:43.43 (1:23.87)                    
 22 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:44.63    2:44.63        
                  39.93     1:21.21 (41.28)     2:03.80 (42.59)     2:44.63 (40.83)
 23 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR            2:49.04    2:44.71        
                  37.19     1:18.80 (41.61)   2:44.71 (1:25.91)                    
 24 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               2:41.34    2:46.40        
                  38.83     1:21.28 (42.45)     2:04.86 (43.58)     2:46.40 (41.54)
 25 Viera, Michelle     15 HAA-MR               2:50.94    2:49.73        
                  41.11     1:24.20 (43.09)     2:07.65 (43.45)     2:49.73 (42.08)
 26 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              2:50.73    2:52.54        
                  42.09     1:25.62 (43.53)     2:09.25 (43.63)     2:52.54 (43.29)
 27 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR               3:01.81    2:59.86        
                  41.93     1:27.82 (45.89)     2:15.00 (47.18)     2:59.86 (44.86)
 28 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              3:04.69    3:00.29        
                  42.12     1:27.86 (45.74)     2:14.90 (47.04)     3:00.29 (45.39)
 29 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               3:00.00    3:02.00        
                  43.58     1:28.02 (44.44)     2:14.99 (46.97)     3:02.00 (47.01)
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:00.64    3:04.61        
                  44.13     1:31.42 (47.29)   3:04.61 (1:33.19)                    
 31 Roman, Angelica     16 HAA-MR               3:00.00    3:05.42        
                  46.10     1:33.26 (47.16)   3:05.42 (1:32.16)                    
 32 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              3:11.99    3:05.43        
                                1:30.22 ( )   3:05.43 (1:35.21)                    
 33 Lardi, Danielle V   15 BBSC-MR              3:59.99    3:29.01        
 34 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               3:36.78    3:38.59        
 -- Wong, Natalie L     15 Express Swimming-MR  2:11.00         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            1:09.65    1:10.61         20  
                  33.92     1:10.61 (36.69)                                        
  2 Sarett, Lara        17 HAA-MR               1:08.66    1:12.27         17  
                  34.02     1:12.27 (38.25)                                        
  3 Papele, Kianna S    16 Unattached           1:09.28    1:12.69         16  
                  34.89     1:12.69 (37.80)                                        
  4 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               1:13.00    1:13.13         15  
                  35.64     1:13.13 (37.49)                                        
  5 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR              1:09.41    1:13.60         14  
                  33.93     1:13.60 (39.67)                                        
  6 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               1:09.89    1:14.30         13  
                  35.35     1:14.30 (38.95)                                        
  7 Ryan, Emily R       13 FA-MR                1:16.97    1:15.53         12  
                  35.95     1:15.53 (39.58)                                        
  8 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               1:17.81    1:16.72         11  
                  35.91     1:16.72 (40.81)                                        
  9 Connor, Deirdre A   17 HAA-MR               1:17.25    1:17.10          9  
                  36.87     1:17.10 (40.23)                                        
 10 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:12.91    1:18.27          7  
                  37.17     1:18.27 (41.10)                                        
 11 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:17.09    1:18.41          6  
                  37.31     1:18.41 (41.10)                                        
 12 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              1:14.24    1:18.59          5  
                  37.92     1:18.59 (40.67)                                        
 13 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              1:17.00    1:18.73          4  
                  37.79     1:18.73 (40.94)                                        
 14 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:16.21    1:19.24          3  
                  37.16     1:19.24 (42.08)                                        
 15 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               1:18.81    1:21.06          2  
                  38.11     1:21.06 (42.95)                                        
 16 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:26.78    1:23.30          1  
                  40.18     1:23.30 (43.12)                                        
 17 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:20.44    1:23.50        
                  39.31     1:23.50 (44.19)                                        
 18 Haynos, Mary A      15 FA-MR                1:26.99    1:23.60        
                  40.43     1:23.60 (43.17)                                        
 19 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:21.84    1:25.35        
                  40.87     1:25.35 (44.48)                                        
 20 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR              1:26.16    1:26.79        
                  41.04     1:26.79 (45.75)                                        
 21 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:29.25    1:26.88        
                  42.02     1:26.88 (44.86)                                        
 22 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               1:22.54    1:27.93        
                  41.28     1:27.93 (46.65)                                        
 23 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              1:26.76    1:28.03        
                  41.43     1:28.03 (46.60)                                        
 24 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:27.86    1:28.41        
                  42.13     1:28.41 (46.28)                                        
 25 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:26.01    1:29.97        
                  41.88     1:29.97 (48.09)                                        
 26 Roman, Angelica     16 HAA-MR               1:32.31    1:30.76        
                  43.89     1:30.76 (46.87)                                        
 27 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR            1:28.47    1:31.31        
                  41.98     1:31.31 (49.33)                                        
 28 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:28.41    1:31.76        
                  42.74     1:31.76 (49.02)                                        
 29 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              1:21.41    1:34.85        
                  45.00     1:34.85 (49.85)                                        
 30 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              1:57.72    1:35.97        
 31 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:39.68    1:37.07        
                  44.67     1:37.07 (52.40)                                        
 32 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR               1:39.45    1:39.48        
                  47.11     1:39.48 (52.37)                                        
 33 Lardi, Danielle V   15 BBSC-MR              1:44.97    1:45.20        
                  48.94     1:45.20 (56.26)                                        
 -- Seda, Jennifer      16 HAA-MR               1:48.45         DQ        
                  48.88          DQ (54.17)                                        
 -- Wong, Natalie L     15 Express Swimming-MR  1:16.00         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            2:30.00    2:32.87         20  
                  35.24     1:15.24 (40.00)     1:54.23 (38.99)     2:32.87 (38.64)
  2 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               2:34.00    2:33.89         17  
                  36.17     1:15.01 (38.84)     1:54.53 (39.52)     2:33.89 (39.36)
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:33.20    2:37.97         16  
                  35.25     1:16.18 (40.93)     1:57.25 (41.07)     2:37.97 (40.72)
  4 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:31.99    2:40.62         15  
                  34.89     1:15.75 (40.86)     1:56.90 (41.15)     2:40.62 (43.72)
  5 Ryan, Emily R       13 FA-MR                2:43.34    2:44.35         14  
                  37.24     1:19.13 (41.89)     2:01.87 (42.74)     2:44.35 (42.48)
  6 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:47.74    2:46.33         13  
                  37.67     1:19.71 (42.04)     2:02.88 (43.17)     2:46.33 (43.45)
  7 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               2:46.96    2:48.36         12  
                  38.16     1:20.85 (42.69)     2:04.74 (43.89)     2:48.36 (43.62)
  8 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:57.04    2:49.70         11  
                  40.15     1:23.12 (42.97)     2:06.80 (43.68)     2:49.70 (42.90)
  9 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:41.20    2:49.94          9  
                  38.72     1:21.42 (42.70)     2:05.63 (44.21)     2:49.94 (44.31)
 10 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:45.99    2:50.81          7  
                  38.89     1:21.99 (43.10)     2:06.37 (44.38)     2:50.81 (44.44)
 11 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:45.41    2:52.34          6  
                  39.92     1:22.69 (42.77)     2:08.39 (45.70)     2:52.34 (43.95)
 12 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               2:54.28    2:52.37          5  
                  38.43     1:21.54 (43.11)     2:06.84 (45.30)     2:52.37 (45.53)
 13 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               2:50.00    2:52.68          4  
                  38.97     1:22.17 (43.20)     2:07.41 (45.24)     2:52.68 (45.27)
 14 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:44.65    2:52.71          3  
                  39.61     1:22.86 (43.25)     2:07.92 (45.06)     2:52.71 (44.79)
 15 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              3:00.53    2:55.02          2  
                  40.47     1:24.52 (44.05)     2:09.48 (44.96)     2:55.02 (45.54)
 16 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:08.75    2:57.27          1  
                  39.72     1:25.53 (45.81)     2:12.35 (46.82)     2:57.27 (44.92)
 17 Hong, Donna D       16 HAA-MR               2:57.77    3:01.97        
                  40.78     1:26.27 (45.49)     2:14.48 (48.21)     3:01.97 (47.49)
 18 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:19.45    3:08.81        
 19 Viera, Michelle     15 HAA-MR               3:30.00    3:08.85        
 20 Desio, Claire M     16 HAA-MR               3:00.51    3:09.82        
                  42.36     1:30.93 (48.57)     2:19.95 (49.02)     3:09.82 (49.87)
 21 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR            3:10.53    3:10.49        
                  43.81     1:32.63 (48.82)     2:23.39 (50.76)     3:10.49 (47.10)
 22 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              3:16.39    3:16.59        
                  44.88     1:34.81 (49.93)     2:26.12 (51.31)     3:16.59 (50.47)
 23 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               3:06.03    3:17.32        
                  43.06     1:30.92 (47.86)     2:23.86 (52.94)     3:17.32 (53.46)
 24 Haberman, Anais L   15 WISC-MR              3:29.99    3:23.24        
 25 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:40.00    3:25.27        
 26 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              3:11.66    3:29.29        
                  46.94     1:38.89 (51.95)   3:29.29 (1:50.40)                    
 27 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               3:40.55    3:42.99        
 -- Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR  2:58.41         NS        
 -- Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:57.22         NS        
 -- Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              3:51.41         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:26.61    2:21.19         20  
  2 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:30.88    2:29.22         17  
                  34.17     1:12.64 (38.47)     1:52.11 (39.47)     2:29.22 (37.11)
  3 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:22.91    2:29.62         16  
  4 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:26.22    2:30.62         15  
  5 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              2:21.41    2:32.37         14  
  6 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:30.39    2:34.44         13  
                  32.33     1:09.92 (37.59)     1:51.01 (41.09)     2:34.44 (43.43)
  7 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:34.70    2:42.11         12  
                  34.65     1:15.26 (40.61)     1:58.22 (42.96)     2:42.11 (43.89)
  8 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:11.45    2:48.71         11  
                  36.03     1:20.13 (44.10)     2:06.14 (46.01)     2:48.71 (42.57)
  9 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:48.20    2:49.04          9  
                  35.85     1:18.15 (42.30)     2:04.08 (45.93)     2:49.04 (44.96)
 10 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:57.41    2:51.60          7  
                  35.58     1:17.25 (41.67)   2:51.60 (1:34.35)                    
 11 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:56.25    2:53.47          6  
                  36.49     1:20.36 (43.87)     2:06.15 (45.79)     2:53.47 (47.32)
 12 Desio, Claire M     16 HAA-MR               2:40.49    2:54.88          5  
                  37.85     1:23.55 (45.70)     2:10.28 (46.73)     2:54.88 (44.60)
 13 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              3:13.46    3:16.01          4  
                  40.15     1:31.81 (51.66)     2:25.95 (54.14)     3:16.01 (50.06)
 -- Wong, Natalie L     15 Express Swimming-MR  2:25.00         NS        
 -- Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:27.79         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:17.34    2:16.71         20  
                  29.03     1:03.13 (34.10)     1:44.98 (41.85)     2:16.71 (31.73)
  2 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:12.53    2:17.17         17  
                  29.87     1:04.90 (35.03)     1:46.52 (41.62)     2:17.17 (30.65)
  3 Papele, Kianna S    16 Unattached           2:14.87    2:18.13         16  
                  28.69     1:05.00 (36.31)     1:46.46 (41.46)     2:18.13 (31.67)
  4 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            2:22.76    2:21.83         15  
                  31.17     1:09.96 (38.79)     1:49.92 (39.96)     2:21.83 (31.91)
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:20.96    2:22.93         14  
                  29.60     1:04.37 (34.77)     1:49.46 (45.09)     2:22.93 (33.47)
  6 Ryan, Emily R       13 FA-MR                2:23.62    2:24.44         13  
                  30.80     1:09.39 (38.59)     1:52.63 (43.24)     2:24.44 (31.81)
  7 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               2:24.05    2:24.69         12  
                  30.56     1:08.98 (38.42)     1:52.56 (43.58)     2:24.69 (32.13)
  8 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:22.88    2:27.99         11  
                  30.52     1:11.01 (40.49)     1:52.25 (41.24)     2:27.99 (35.74)
  9 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               2:28.76    2:28.58          9  
                  34.25     1:12.15 (37.90)     1:55.47 (43.32)     2:28.58 (33.11)
 10 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               2:27.23    2:28.60          7  
                  32.42     1:09.06 (36.64)     1:54.40 (45.34)     2:28.60 (34.20)
 11 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR              2:28.85    2:28.75          6  
                  31.66     1:08.25 (36.59)     1:55.73 (47.48)     2:28.75 (33.02)
 12 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:23.99    2:30.03          5  
                  33.15     1:12.53 (39.38)     1:56.06 (43.53)     2:30.03 (33.97)
 13 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:23.56    2:30.12          4  
                  32.08     1:10.82 (38.74)     1:56.51 (45.69)     2:30.12 (33.61)
 14 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:28.04    2:30.83          3  
                  32.99     1:10.74 (37.75)     1:55.97 (45.23)     2:30.83 (34.86)
 15 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:30.46    2:31.49          2  
                  33.99     1:13.21 (39.22)     1:56.86 (43.65)     2:31.49 (34.63)
 16 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:35.59    2:32.16          1  
                  34.51     1:12.97 (38.46)     1:57.97 (45.00)     2:32.16 (34.19)
 17 Haynos, Mary A      15 FA-MR                2:35.60    2:33.23        
                  32.67     1:11.12 (38.45)     1:59.06 (47.94)     2:33.23 (34.17)
 18 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            2:40.64    2:34.07        
                  31.20     1:09.29 (38.09)     1:58.90 (49.61)     2:34.07 (35.17)
 19 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:33.26    2:34.83        
                  34.24     1:15.97 (41.73)     1:59.80 (43.83)     2:34.83 (35.03)
 20 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              2:41.41    2:38.53        
                  33.02     1:13.75 (40.73)     2:02.80 (49.05)     2:38.53 (35.73)
 21 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:34.33    2:39.32        
                  35.54     1:15.36 (39.82)     2:04.46 (49.10)     2:39.32 (34.86)
 22 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:37.88    2:40.22        
                  33.12     1:11.11 (37.99)     2:01.60 (50.49)     2:40.22 (38.62)
 23 Desio, Claire M     16 HAA-MR               2:32.31    2:41.59        
                  34.66     1:16.20 (41.54)     2:04.72 (48.52)     2:41.59 (36.87)
 24 Giordano, Amanda M  15 FA-MR                3:00.99    2:44.88        
                  36.50     1:17.44 (40.94)     2:07.61 (50.17)     2:44.88 (37.27)
 25 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR            2:50.37    2:46.69        
                  36.07     1:17.48 (41.41)     2:08.44 (50.96)     2:46.69 (38.25)
 26 Viera, Michelle     15 HAA-MR               2:43.11    2:46.84        
                  37.02     1:19.45 (42.43)     2:08.66 (49.21)     2:46.84 (38.18)
 27 Hong, Donna D       16 HAA-MR               2:49.28    2:48.10        
                  36.18     1:19.87 (43.69)     2:07.20 (47.33)     2:48.10 (40.90)
 28 Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR  2:45.00    2:51.06        
                  38.67     1:23.24 (44.57)     2:11.97 (48.73)     2:51.06 (39.09)
 29 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               2:47.19    2:53.94        
                  38.15     1:23.60 (45.45)     2:13.80 (50.20)     2:53.94 (40.14)
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:06.83    2:56.51        
                  40.11     1:25.54 (45.43)     2:15.82 (50.28)     2:56.51 (40.69)
 31 Haberman, Anais L   15 WISC-MR              2:53.97    2:57.45        
                  39.25     1:25.39 (46.14)     2:18.20 (52.81)     2:57.45 (39.25)
 32 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR               3:02.10    3:01.20        
                  36.15     1:24.13 (47.98)     2:20.88 (56.75)     3:01.20 (40.32)
 33 Paoli, Ariana M     15 FA-MR                3:45.99    3:05.85        
                  42.98     1:29.84 (46.86)     2:26.28 (56.44)     3:05.85 (39.57)
 34 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              2:53.08    3:08.85        
                  42.15     1:31.01 (48.86)     2:26.15 (55.14)     3:08.85 (42.70)
 35 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               3:25.84    3:22.21        
                  48.08     1:40.66 (52.58)     2:40.56 (59.90)     3:22.21 (41.65)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              4:51.13    4:47.47         20  
                  28.90     1:01.65 (32.75)     1:37.56 (35.91)     2:12.87 (35.31)
        2:55.98 (43.11)     3:40.90 (44.92)     4:14.76 (33.86)     4:47.47 (32.71)
  2 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               4:46.01    4:47.83         17  
                  30.14     1:05.74 (35.60)     1:42.51 (36.77)     2:18.86 (36.35)
        3:00.74 (41.88)     3:42.24 (41.50)     4:15.21 (32.97)     4:47.83 (32.62)
  3 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              5:03.58    5:07.87         16  
                  30.61     1:07.08 (36.47)     1:44.48 (37.40)     2:22.67 (38.19)
        3:11.17 (48.50)     3:58.46 (47.29)     4:33.48 (35.02)     5:07.87 (34.39)
  4 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               5:06.41    5:08.39         15  
                  32.61     1:10.05 (37.44)     1:48.46 (38.41)     2:26.90 (38.44)
        3:13.81 (46.91)     4:00.02 (46.21)     4:34.29 (34.27)     5:08.39 (34.10)
  5 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              5:16.32    5:10.23         14  
                  32.47     1:08.51 (36.04)     1:47.37 (38.86)     2:26.77 (39.40)
        3:11.24 (44.47)     3:56.72 (45.48)     4:33.28 (36.56)     5:10.23 (36.95)
  6 Sarett, Lara        17 HAA-MR               5:13.20    5:12.56         13  
                  30.98     1:07.33 (36.35)     1:50.55 (43.22)     2:33.17 (42.62)
        3:14.43 (41.26)     3:58.81 (44.38)     4:36.16 (37.35)     5:12.56 (36.40)
  7 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               5:13.69    5:14.54         12  
                  35.04     1:14.42 (39.38)     1:52.94 (38.52)     2:32.85 (39.91)
        3:17.32 (44.47)     4:02.45 (45.13)     4:39.27 (36.82)     5:14.54 (35.27)
  8 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               5:21.49    5:15.19         11  
                  34.00     1:13.26 (39.26)     1:51.83 (38.57)     2:30.70 (38.87)
        3:17.02 (46.32)     4:03.39 (46.37)     4:40.73 (37.34)     5:15.19 (34.46)
  9 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              5:17.26    5:24.58          9  
                  33.72     1:12.94 (39.22)     1:55.39 (42.45)     2:38.30 (42.91)
        3:23.65 (45.35)     4:09.61 (45.96)     4:47.93 (38.32)     5:24.58 (36.65)
 10 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              5:27.35    5:24.75          7  
                  35.68     1:18.22 (42.54)     2:00.73 (42.51)     2:43.41 (42.68)
        3:28.82 (45.41)     4:13.78 (44.96)     4:51.31 (37.53)     5:24.75 (33.44)
 11 Claps, Emma         11 HAA-MR                    NT    5:27.33          6  
                  34.30     1:16.39 (42.09)     1:58.71 (42.32)     2:41.67 (42.96)
        3:31.47 (49.80)     4:18.64 (47.17)     4:52.83 (34.19)     5:27.33 (34.50)
 12 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              6:45.41    5:28.84          5  
                  35.32     1:18.48 (43.16)     1:59.66 (41.18)     2:40.14 (40.48)
        3:26.87 (46.73)     4:14.46 (47.59)     4:52.28 (37.82)     5:28.84 (36.56)
 13 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              5:26.74    5:36.37          4  
                  35.41     1:17.51 (42.10)     2:00.41 (42.90)     2:44.88 (44.47)
        3:31.97 (47.09)     4:20.76 (48.79)   5:36.37 (1:15.61)                    
 14 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               5:30.00    5:36.46          3  
                  38.31     1:25.42 (47.11)     2:07.96 (42.54)     2:51.66 (43.70)
        3:36.57 (44.91)     4:22.42 (45.85)     4:59.70 (37.28)     5:36.46 (36.76)
 15 Desio, Claire M     16 HAA-MR               5:30.27    5:41.29          2  
                  36.92     1:19.64 (42.72)     2:03.62 (43.98)     2:47.87 (44.25)
        3:35.79 (47.92)     4:23.94 (48.15)     5:02.91 (38.97)     5:41.29 (38.38)
 16 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              5:59.76    6:04.78          1  
                  39.26     1:30.89 (51.63)     2:17.21 (46.32)     3:03.51 (46.30)
        3:53.13 (49.62)     4:44.61 (51.48)     5:25.43 (40.82)     6:04.78 (39.35)
 -- Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               4:32.38         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:45.70    1:47.24         40  
     1) Crespo, Sarah M 16              2) Lee, Nicole E 16               
     3) Kallansrude, Kaitlyn S 17       4) Sun, Whitney 16                
                  26.40       52.65 (26.25)     1:20.54 (27.89)     1:47.24 (26.70)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:43.31    1:50.80         34  
     1) Joseph, Megan P 17              2) Sarett, Lara 17                
     3) Reynolds, Margaret H 16         4) Desio, Claire M 16             
                  25.62       52.62 (27.00)     1:20.91 (28.29)     1:50.80 (29.89)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        1:50.29    1:53.57         32  
     1) McNamara, Samantha 15           2) Giuliani, Jessica H 15         
     3) Signorelli, Casey T 17          4) Mattei, Theresa M 16           
                  28.66       57.58 (28.92)     1:26.29 (28.71)     1:53.57 (27.28)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:54.70    2:03.40         30  
     1) Viera, Michelle 15              2) Roman, Angelica 16             
     3) Hansen, Kayla K 15              4) Hicks, Alexandra N 15          
                  30.66     1:00.40 (29.74)     1:32.01 (31.61)     2:03.40 (31.39)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:54.87    1:55.58         40  
     1) Joseph, Megan P 17              2) Sarett, Lara 17                
     3) Dominger, Jacqueline 16         4) Lesser, Nina L 16              
                  29.90     1:03.77 (33.87)     1:30.63 (26.86)     1:55.58 (24.95)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:00.59    2:00.16         34  
     1) Lee, Nicole E 16                2) Kallansrude, Kaitlyn S 17      
     3) Kaefer, Jaimie A 16             4) Crespo, Sarah M 16             
                  30.21     1:06.37 (36.16)     1:33.97 (27.60)     2:00.16 (26.19)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:07.25    2:08.73         32  
     1) McCabe, Danielle M 14           2) Pikulik, Nicole 15             
     3) Reynolds, Margaret H 16         4) Flugman, Danielle L 15         
                  34.99     1:10.74 (35.75)     1:41.73 (30.99)     2:08.73 (27.00)
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:09.48    2:10.25         30  
     1) Balling, Kayla M 16             2) Mattei, Theresa M 16           
     3) Giuliani, Jessica H 15          4) Sun, Whitney 16                
                  34.15     1:11.54 (37.39)     1:42.45 (30.91)     2:10.25 (27.80)
  5 Hauppauge Swim Club-MR  'D'                 2:31.01    2:20.82         28  
     1) Hicks, Alexandra N 15           2) Harmon, Julie E 16             
     3) Desio, Claire M 16              4) Viera, Michelle 15             
                  37.71     1:17.91 (40.20)     1:50.42 (32.51)     2:20.82 (30.40)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:17.19         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Granucci, David      7 Sachem-MR              17.55      17.61         20  
  2 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    20.15      19.30         17  
  3 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    20.00      19.94         16  
  4 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                36.22      20.69         15  
  5 Mangio, Jake         6 FA-MR                  24.99      22.61         14  
  6 Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    26.80      23.43         13  
  7 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               24.36      24.09         12  
  8 Becker, Jeremy       7 WISC-MR                33.99      24.41         11  
  9 Solomon, Mason       7 WISC-MR                28.88      24.68          9  
 10 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                37.44      27.47          7  
 11 Skala, Ethan         7 WISC-MR                29.99      31.40          6  
 12 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.23      31.53          5  
 13 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 31.40      33.69          4  
 -- Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    30.67         DQ        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR               24.44         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Granucci, David      7 Sachem-MR              19.80      19.40         20  
  2 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    23.37      23.56         17  
  3 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    26.98      24.00         16  
  4 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                36.22      24.72         15  
  5 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               28.52      25.75         14  
  6 Solomon, Mason       7 WISC-MR                29.99      27.85         13  
  7 Becker, Jeremy       7 WISC-MR                35.99      27.97         12  
  8 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                38.44      29.04         11  
  9 Mangio, Jake         6 FA-MR                  29.99      29.65          9  
 10 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 41.03      30.79          7  
 11 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00      34.48          6  
 -- Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    29.98         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    31.79         DQ        
 -- Skala, Ethan         7 WISC-MR                35.88         NS        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR               33.26         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    27.00      27.15         20  
  2 Granucci, David      7 Sachem-MR              27.42      27.68         17  
  3 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR                  NT      31.70         16  
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    35.96         DQ        
 -- Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                40.99         DQ        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    40.00         DQ        
 -- Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Becker, Jeremy       7 WISC-MR                37.99         DQ        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR                  NT         DQ        
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                43.22         DQ        
 -- Solomon, Mason       7 WISC-MR                31.00         DQ        
 -- Skala, Ethan         7 WISC-MR                38.99         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    23.96      22.68         20  
  2 Granucci, David      7 Sachem-MR              25.71      25.32         17  
  3 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                49.88      27.70         16  
  4 Washington, Michae   7 Lindy-MR               30.84      28.17         15  
  5 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR                  NT      33.82         14  
  6 Solomon, Mason       7 WISC-MR                32.00      33.84         13  
  7 Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    41.39      40.14         12  
  8 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                    NT      40.73         11  
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    24.03         DQ        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    32.00         DQ        
 -- Skala, Ethan         7 WISC-MR                36.99         DQ        
 -- Becker, Jeremy       7 WISC-MR                36.99         DQ        
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                51.11         DQ        
 -- Larschan, Nicholas   5 Lindy-MR                  NT         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    17.30      18.78         20  
  2 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    18.67      18.80         17  
  3 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    18.50      18.87         16  
  4 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                28.41      19.12         15  
  5 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 27.56      20.38         14  
  6 Holler, John T       8 HAA-MR                 23.81      21.37         13  
  7 Kong, Jason          8 BBSC-MR                28.41      21.72         12  
  8 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    23.00      21.78         11  
  9 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                22.26      21.83          9  
 10 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                33.88      23.53          7  
 11 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    24.36      24.04          6  
 12 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                34.41      24.84          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 26.10      25.69          4  
 14 Corbett, Ty          8 WISC-MR                27.99      28.98          3  
 15 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    29.91      29.45          2  
 16 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              35.00      29.76          1  
 17 Devoti, Milton       8 WISC-MR                24.99      34.29        
 18 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               32.99      35.24        
 -- Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    26.68         DQ        
 -- Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Mangio, Craig J      8 FA-MR                  31.99         DQ        
 -- Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               33.99         DQ        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Marshall, Shane      8 WISC-MR                34.55         DQ        
 -- Falcone, Christoph   8 FA-MR                  36.22         DQ        
 -- Krauss, Justin       8 WISC-MR                34.99         DQ        
 
Boys 8-9 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    16.21      15.91         20  
  2 Tamang, Tenzin N     8 EHY-MR                 17.85      16.52         17  
  3 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    16.86      16.76         16  
  4 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                19.29      16.79         15  
  5 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              18.12      17.30         14  
  6 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    16.52      17.55         13  
  7 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    18.89      17.86         12  
  8 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 18.69      17.90         11  
  9 Holler, John T       8 HAA-MR                 18.82      17.99          9  
 10 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    18.66      18.08          7  
 11 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                33.41      18.16          6  
 12 Mangio, Craig J      8 FA-MR                  18.87      18.51          5  
 13 Kong, Jason          8 BBSC-MR                24.56      18.74          4  
 14 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                28.99      19.28          3  
 15 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 21.33      19.78          2  
 16 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    19.55      19.83          1  
 17 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    19.96      20.95        
 18 Devoti, Milton       8 WISC-MR                26.17      20.96        
 19 Falcone, Christoph   8 FA-MR                  28.99      21.27        
 20 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              24.61      22.46        
 21 Farrell, Patrick     8 EHY-MR                 24.34      24.05        
 22 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               22.59      24.31        
 23 Garrity, Jack J      8 Sachem-MR              28.64      26.04        
 24 Napolitano, Joe      8 HAA-MR                 30.30      26.79        
 25 Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               23.50      27.80        
 26 Pace, James H        8 FA-MR                  45.99      27.88        
 27 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                 28.43      32.14        
 28 Krauss, Justin       8 WISC-MR                32.99      33.13        
 29 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR                 NT      34.19        
 30 Marshall, Shane      8 WISC-MR                30.99      48.16        
 -- Corbett, Ty          8 WISC-MR                20.44         DQ        
 
Boys 8-9 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    20.15      20.44         20  
  2 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 20.95      20.46         17  
  3 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                22.75      20.56         16  
  4 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    19.90      20.84         15  
  5 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    19.66      20.97         14  
  6 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              23.23      21.73         13  
  7 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                28.41      21.74         12  
  8 Tamang, Tenzin N     8 EHY-MR                 21.88      21.87         11  
  9 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    21.41      22.15          9  
 10 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                31.41      22.67          7  
 11 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              26.34      23.07          6  
 12 Holler, John T       8 HAA-MR                 25.60      23.24          5  
 13 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    25.19      23.47          4  
 14 Kong, Jason          8 BBSC-MR                27.17      23.65          3  
 15 Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               29.00      23.69          2  
 16 Corbett, Ty          8 WISC-MR                24.16      23.94          1  
 17 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                33.66      24.37        
 18 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 25.66      24.64        
 19 Devoti, Milton       8 WISC-MR                26.22      24.92        
 20 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    26.90      25.56        
 21 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               30.40      27.78        
 22 Falcone, Christoph   8 FA-MR                  35.99      28.31        
 23 Garrity, Jack J      8 Sachem-MR              31.04      28.39        
 24 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    27.81      28.83        
 25 Farrell, Patrick     8 EHY-MR                 32.87      31.24        
 26 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                 31.67      31.76        
 27 Pace, James H        8 FA-MR                  49.99      31.96        
 28 Krauss, Justin       8 WISC-MR                33.88      37.28        
 29 Marshall, Shane      8 WISC-MR                34.55      39.91        
 30 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR                 NT      46.29        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8-9 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    22.46      22.22         20  
  2 Holler, John T       8 HAA-MR                 25.05      23.12         17  
  3 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    23.86      23.25         16  
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    25.77      24.54         15  
  5 Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               32.56      24.72         14  
  6 Corbett, Ty          8 WISC-MR                28.91      24.80         13  
  7 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    25.23      24.96         12  
  8 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 28.31      25.38         11  
  9 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    21.92      25.42          9  
 10 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               28.77      25.61          7  
 11 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    28.61      25.70          6  
 12 Kong, Jason          8 BBSC-MR                28.41      25.87          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 30.57      26.17          4  
 14 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                29.41      27.63          3  
 15 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                34.99      28.76          2  
 16 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    41.26      29.68          1  
 17 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              32.69      31.49        
 18 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                34.41      31.89        
 19 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR                 NT      40.66        
 -- Falcone, Christoph   8 FA-MR                  44.99         DQ        
 -- Farrell, Patrick     8 EHY-MR                 40.00         DQ        
 -- Tamang, Tenzin N     8 EHY-MR                 27.22         DQ        
 -- Garrity, Jack J      8 Sachem-MR              40.00         DQ        
 -- Mangio, Craig J      8 FA-MR                  33.99         DQ        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Marshall, Shane      8 WISC-MR                34.77         DQ        
 -- Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                25.41         DQ        
 -- Devoti, Milton       8 WISC-MR                24.99         DQ        
 -- Krauss, Justin       8 WISC-MR                34.99         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                27.30      27.80         20  
  2 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                32.46      31.62         17  
  3 Maidhof, George     10 HAA-MR                 31.52      31.77         16  
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                30.26      31.92         15  
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                32.85      32.26         14  
  6 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR              32.19      32.32         13  
  7 Badilla, Joey R     10 EHY-MR                 32.72      32.82         12  
  8 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    33.36      34.14         11  
  9 Powell, Brett       10 WISC-MR                32.16      34.26          9  
 10 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              34.16      34.29          7  
 11 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR                35.61      34.46          6  
 12 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              34.67      34.62          5  
 13 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                34.73      34.72          4  
 14 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              33.74      34.94          3  
 15 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 35.90      35.71          2  
 16 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                34.58      35.76          1  
 17 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                34.29      35.95        
 18 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    36.12      36.41        
 19 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  39.52      36.71        
 20 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR                 40.85      37.22        
 21 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                37.08      37.26        
 22 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 38.77      37.43        
 23 Carrieri, Nicholas   9 Unattached             35.81      37.77        
 24 Davi, William M      9 WISC-MR                33.83      37.88        
 25 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR                 38.00      38.58        
 26 Maloney, Connor J    9 FA-MR                  37.33      38.90        
 27 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    45.28      39.02        
 28 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                52.99      39.29        
 29 Iannone, Caleb       9 WISC-MR                39.98      39.42        
 30 Guyer, Keegan M     10 EHY-MR                 41.51      39.77        
 31 Hoge, Jack          10 WISC-MR                40.80      39.85        
 32 Polley, Aidan       10 WISC-MR                44.68      40.29        
 33 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    38.41      40.85        
 34 Meneshian, Michael   9 Express Swimming-MR    43.82      41.36        
 35 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 47.79      41.51        
 36 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                42.58      41.75        
 37 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR                 43.63      42.48        
 38 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR    42.64      42.57        
 39 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 40.97      42.92        
 40 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                 45.08      43.85        
 41 Nielsen, Jake        9 HAA-MR                 55.00      44.25        
 42 Roberts, Antonio    10 WISC-MR                47.47      45.56        
 43 Reynolds, Ian        9 HAA-MR                 47.93      45.64        
 44 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR    54.04      46.36        
 45 Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR    56.01      46.40        
 46 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR    46.51      46.90        
 47 Diaz, Anthony M     10 FA-MR                  46.43      47.63        
 48 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                 48.56      48.18        
 49 Collett, Connor D   10 HAA-MR                 48.94      49.22        
 -- Menjura, Fernando   10 EHY-MR                 29.74         NS        
 -- Murn, Thomas        10 HAA-MR               1:00.00         NS        
 -- Diano, Andrew J     10 FA-MR                  39.05         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:16.17    2:15.28         20  
                  30.71     1:05.61 (34.90)     1:41.64 (36.03)     2:15.28 (33.64)
  2 Maidhof, George     10 HAA-MR               2:24.46    2:25.20         17  
                  33.33     1:10.01 (36.68)     1:47.98 (37.97)     2:25.20 (37.22)
  3 Menjura, Fernando   10 EHY-MR               2:30.00    2:30.53         16  
                  31.32     1:09.08 (37.76)   2:30.53 (1:21.45)                    
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              2:33.17    2:32.04         15  
                  33.43     1:11.99 (38.56)     1:53.52 (41.53)     2:32.04 (38.52)
  5 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               2:25.00    2:32.45         14  
                  34.46     1:13.48 (39.02)     1:54.65 (41.17)     2:32.45 (37.80)
  6 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            2:55.32    2:45.33         13  
                  38.01     1:21.61 (43.60)     2:06.03 (44.42)     2:45.33 (39.30)
  7 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               2:51.01    2:48.07         12  
                  35.35     1:19.22 (43.87)   2:48.07 (1:28.85)                    
  8 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              3:11.67    2:58.01         11  
  9 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              2:57.61    2:59.14          9  
                  39.33     1:25.22 (45.89)     2:09.79 (44.57)     2:59.14 (49.35)
 10 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              2:58.92    3:00.42          7  
                  39.12     1:25.15 (46.03)     2:13.56 (48.41)     3:00.42 (46.86)
 11 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  3:00.00    3:02.23          6  
                  37.69     1:23.87 (46.18)     2:15.07 (51.20)     3:02.23 (47.16)
 12 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               3:00.00    3:02.62          5  
                  38.58     1:28.45 (49.87)     2:18.25 (49.80)     3:02.62 (44.37)
 13 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            2:58.75    3:03.61          4  
                  39.74     1:25.88 (46.14)     2:15.18 (49.30)     3:03.61 (48.43)
 14 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  3:17.00    3:05.71          3  
 15 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               2:45.00    3:08.04          2  
                  40.98     1:30.28 (49.30)     2:20.26 (49.98)     3:08.04 (47.78)
 16 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               3:00.00    3:10.07          1  
                  41.01     1:30.06 (49.05)     2:18.72 (48.66)     3:10.07 (51.35)
 17 Davi, William M      9 WISC-MR              3:15.62    3:10.42        
 18 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  3:15.00    3:10.52        
 19 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              3:13.33    3:11.47        
 20 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               2:55.00    3:12.60        
                  39.90     1:29.57 (49.67)     2:22.01 (52.44)     3:12.60 (50.59)
 21 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              3:35.41    3:14.00        
                  39.91     1:28.27 (48.36)     2:27.90 (59.63)     3:14.00 (46.10)
 22 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  3:20.00    3:14.24        
                  40.89     1:30.07 (49.18)     2:22.79 (52.72)     3:14.24 (51.45)
 23 Schroeder, Michael  10 HAA-MR               3:00.00    3:18.87        
                  43.09     1:33.00 (49.91)   3:18.87 (1:45.87)                    
 24 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:19.12        
                  42.48     1:31.10 (48.62)     2:19.87 (48.77)     3:19.12 (59.25)
 25 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               3:31.78    3:19.97        
                  42.71     1:34.12 (51.41)     2:23.09 (48.97)     3:19.97 (56.88)
 26 Hoge, Jack          10 WISC-MR              3:02.99    3:19.98        
                  42.93     1:35.99 (53.06)   3:19.98 (1:43.99)                    
 27 Holler, John T       8 HAA-MR               3:45.00    3:21.80        
                  43.34     1:36.80 (53.46)   3:21.80 (1:45.00)                    
 28 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              3:25.32    3:24.84        
                  44.74     1:38.73 (53.99)   3:24.84 (1:46.11)                    
 29 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               3:00.00    3:39.43        
                  45.93     1:42.06 (56.13)     2:41.31 (59.25)     3:39.43 (58.12)
 30 Griffin, Oliver      8 HAA-MR               3:45.00    3:39.62        
                  43.87     1:42.76 (58.89)   2:43.04 (1:00.28)     3:39.62 (56.58)
 31 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR               3:15.00    3:46.60        
 32 Nielsen, Jake        9 HAA-MR               3:30.00    3:53.59        
                  49.71     1:49.65 (59.94)   2:52.85 (1:03.20)   3:53.59 (1:00.74)
 33 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               3:40.00    4:18.95        
                  54.34   2:01.87 (1:07.53)   4:18.95 (2:17.08)                    
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:13.48    1:15.54         20  
                  37.16     1:15.54 (38.38)                                        
  2 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               1:18.84    1:18.13         17  
                  39.01     1:18.13 (39.12)                                        
  3 Menjura, Fernando   10 EHY-MR               1:18.12    1:18.73         16  
                  38.29     1:18.73 (40.44)                                        
  4 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:22.66    1:19.89         15  
                  39.27     1:19.89 (40.62)                                        
  5 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:19.09    1:22.22         14  
                  40.55     1:22.22 (41.67)                                        
  6 Powell, Brett       10 WISC-MR              1:21.24    1:22.60         13  
                  40.67     1:22.60 (41.93)                                        
  7 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:26.03    1:26.50         11.5
                  43.33     1:26.50 (43.17)                                        
  7 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:29.88    1:26.50         11.5
  9 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:29.25    1:28.05          9  
                  47.64     1:28.05 (40.41)                                        
 10 Rosenstein, Ari     10 EHY-MR               1:30.00    1:28.43          6.5
 10 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:27.28    1:28.43          6.5
 12 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:27.99    1:30.24          4.5
                  44.86     1:30.24 (45.38)                                        
 12 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:30.91    1:30.24          4.5
 14 Duryea, Jack R      10 EHY-MR               1:28.56    1:31.06          2.5
                  44.85     1:31.06 (46.21)                                        
 14 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:32.19    1:31.06          2.5
 16 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:32.16          1  
                  45.47     1:32.16 (46.69)                                        
 17 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            1:45.00    1:33.32        
                  45.62     1:33.32 (47.70)                                        
 18 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:34.23        
                  44.21     1:34.23 (50.02)                                        
 19 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:34.43        
                  44.28     1:34.43 (50.15)                                        
 20 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:29.13    1:35.42        
                  47.83     1:35.42 (47.59)                                        
 20 Carrieri, Nicholas   9 Unattached           1:33.07    1:35.42        
 22 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               1:35.00    1:36.85        
 23 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR  1:46.00    1:37.19        
                  47.19     1:37.19 (50.00)                                        
 24 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  1:31.44    1:37.33        
 25 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               1:46.24    1:37.55        
                  48.42     1:37.55 (49.13)                                        
 26 Hoge, Jack          10 WISC-MR              1:37.48    1:38.00        
                  47.47     1:38.00 (50.53)                                        
 27 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               1:39.80    1:38.51        
                  47.59     1:38.51 (50.92)                                        
 28 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:55.99    1:38.84        
                  46.61     1:38.84 (52.23)                                        
 29 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               1:41.67    1:39.17        
                  47.48     1:39.17 (51.69)                                        
 30 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:45.92    1:39.63        
                  48.43     1:39.63 (51.20)                                        
 31 Diano, Andrew J     10 FA-MR                2:02.08    1:40.42        
 32 Schroeder, Michael  10 HAA-MR               1:42.70    1:40.52        
                  47.55     1:40.52 (52.97)                                        
 33 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              1:57.25    1:40.83        
 34 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:51.00    1:41.72        
                  47.61     1:41.72 (54.11)                                        
 35 Meneshian, Michael   9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:42.73        
                  48.98     1:42.73 (53.75)                                        
 36 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               1:45.00    1:45.34        
                  52.69     1:45.34 (52.65)                                        
 37 Roberts, Antonio    10 WISC-MR              1:53.33    1:45.93        
                  50.37     1:45.93 (55.56)                                        
 38 Griffin, Oliver      8 HAA-MR               2:00.00    1:46.42        
                  49.09     1:46.42 (57.33)                                        
 39 Oganesian, Andre     9 BBSC-MR              1:43.04    1:47.25        
                  51.44     1:47.25 (55.81)                                        
 39 Meagher, Finnian     9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:47.25        
 41 Davi, William M      9 WISC-MR              1:49.40    1:47.54        
                  50.92     1:47.54 (56.62)                                        
 42 Kong, Jason          8 BBSC-MR              2:16.20    1:49.82        
                  54.33     1:49.82 (55.49)                                        
 43 Holler, John T       8 HAA-MR               1:54.76    1:51.84        
 44 Polley, Aidan       10 WISC-MR              1:56.66    1:53.56        
 45 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:53.00    1:55.60        
 46 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR               2:00.00    1:56.22        
 47 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR               2:00.00    1:56.72        
                  55.21   1:56.72 (1:01.51)                                        
 48 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:58.41    1:57.20        
                  55.99   1:57.20 (1:01.21)                                        
 49 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  2:00.00    2:11.23        
                1:00.84   2:11.23 (1:10.39)                                        
 -- Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:53.00         DQ        
                  47.05          DQ (52.24)                                        
 -- Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:45.00         DQ        
                  54.59          DQ (59.81)                                        
 -- Papaccio, Zachary   10 BBSC-MR              1:55.33         DQ        
                  49.38          DQ (52.14)                                        
 -- Guyer, Keegan M     10 EHY-MR               2:00.00         DQ        
                  56.41          DQ (57.00)                                        
 -- Papaccio, Vincent    8 BBSC-MR              1:58.41         DQ        
                  56.08        DQ (1:01.25)                                        
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
 -- Lynch, Gerard C      9 Express Swimming-MR  2:01.00         DQ        
                  56.15        DQ (1:00.16)                                        
 -- Farrell, James      10 EHY-MR               2:00.00         DQ        
                1:03.47        DQ (1:06.31)                                        
 -- Falcone, Michael J  10 FA-MR                1:55.47         NS        
 -- Ryan, Thomas R       9 FA-MR                1:53.04         NS        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:49.00         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                37.75      38.31         20  
  2 Duryea, Jack R      10 EHY-MR                 38.77      39.63         17  
  3 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                40.56      40.87         16  
  4 Maidhof, George     10 HAA-MR                 40.33      42.47         15  
  5 Badilla, Joey R     10 EHY-MR                 46.59      43.48         14  
  6 Menjura, Fernando   10 EHY-MR                 43.26      44.94         13  
  7 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    43.97      45.25         12  
  8 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 46.36      45.53         11  
  9 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                48.74      45.94          9  
 10 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                46.56      46.25          7  
 11 Papaccio, Zachary   10 BBSC-MR                48.44      46.39          6  
 12 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                44.35      46.57          5  
 13 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                47.71      46.74          4  
 14 Powell, Brett       10 WISC-MR                47.02      47.47          3  
 15 Rosenstein, Ari     10 EHY-MR                 45.59      47.48          2  
 16 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    54.38      47.99          1  
 17 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 49.83      48.95        
 18 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              48.90      49.04        
 19 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR                 51.33      49.63        
 20 Hoge, Jack          10 WISC-MR                51.60      50.12        
 21 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 53.22      50.37        
 22 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    51.78      50.66        
 23 Polley, Aidan       10 WISC-MR                51.96      50.96        
 24 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 54.78      50.98        
 25 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR                 58.11      51.42        
 26 Davi, William M      9 WISC-MR                52.52      51.65        
 27 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR                52.25      51.68        
 28 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    51.97      51.69        
 29 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    48.33      51.82        
 30 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              58.19      52.03        
 31 Oganesian, Andre     9 BBSC-MR                49.91      52.99        
 32 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    51.34      53.01        
 33 Roberts, Antonio    10 WISC-MR                52.00      53.05        
 34 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    55.65      53.30        
 35 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 50.00      53.58        
 36 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                56.02      54.31        
 37 Papaccio, Vincent    8 BBSC-MR                57.48      54.52        
 38 Diano, Andrew J     10 FA-MR                  59.00      54.67        
 39 Carrieri, Nicholas   9 Unattached             51.02      55.26        
 40 Kong, Jason          8 BBSC-MR                58.46      55.41        
 41 Meagher, Finnian     9 Express Swimming-MR    49.00      55.96        
 42 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR                 55.00      56.19        
 43 Guyer, Keegan M     10 EHY-MR               1:00.00      57.72        
 44 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:20.99      58.41        
 45 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR               1:15.00    1:00.75        
 46 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:08.34    1:01.29        
 47 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 56.78    1:02.02        
 48 Lynch, Gerard C      9 Express Swimming-MR    55.00    1:03.77        
 49 Falcone, Michael J  10 FA-MR                  55.99    1:09.87        
 -- Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 -- Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
 -- Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                 58.03         DQ        
 -- Holler, John T       8 HAA-MR                 53.28         DQ        
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               1:04.92         DQ        
 -- Iannone, Caleb       9 WISC-MR                50.99         DQ        
 -- Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    59.36         DQ        
 -- Farrell, James      10 EHY-MR               1:00.00         DQ        
 -- LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:00.29         DQ        
 -- Ryan, Thomas R       9 FA-MR                  58.78         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:28.51    1:24.80         20  
                  40.35     1:24.80 (44.45)                                        
  2 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:28.11    1:30.75         17  
                  43.08     1:30.75 (47.67)                                        
  3 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:38.58    1:32.83         16  
                  44.93     1:32.83 (47.90)                                        
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:30.25    1:34.04         15  
                  44.54     1:34.04 (49.50)                                        
  5 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               1:45.00    1:35.70         14  
                  47.09     1:35.70 (48.61)                                        
  6 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:45.21    1:37.92         13  
                  47.58     1:37.92 (50.34)                                        
  7 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:36.18    1:38.53         12  
                  47.78     1:38.53 (50.75)                                        
  8 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR            1:36.51    1:39.72         11  
  9 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:42.55    1:40.89          9  
                  48.06     1:40.89 (52.83)                                        
 10 Powell, Brett       10 WISC-MR              1:39.78    1:41.88          7  
                  49.48     1:41.88 (52.40)                                        
 11 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:40.43    1:42.81          6  
                  49.66     1:42.81 (53.15)                                        
 12 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR            1:40.00    1:42.88          5  
                  47.01     1:42.88 (55.87)                                        
 13 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:56.00    1:44.41          4  
                  48.83     1:44.41 (55.58)                                        
 14 Hoge, Jack          10 WISC-MR              1:50.47    1:47.44          3  
 15 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:52.70    1:47.71          2  
 16 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:53.66    1:48.15          1  
 17 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               2:00.00    1:49.39        
                  53.32     1:49.39 (56.07)                                        
 18 Maloney, Connor J    9 FA-MR                1:49.35    1:50.05        
 19 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               2:00.00    1:51.06        
                  53.89     1:51.06 (57.17)                                        
 20 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:51.08        
                  51.42     1:51.08 (59.66)                                        
 21 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               2:00.00    1:51.82        
                  53.32     1:51.82 (58.50)                                        
 22 Polley, Aidan       10 WISC-MR              2:10.99    1:54.32        
                  53.90   1:54.32 (1:00.42)                                        
 23 Meneshian, Michael   9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:54.87        
 24 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:57.52    1:54.97        
                  54.43   1:54.97 (1:00.54)                                        
 25 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:46.66    1:55.29        
 26 Davi, William M      9 WISC-MR              2:06.99    1:55.59        
                  55.39   1:55.59 (1:00.20)                                        
 27 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              1:57.00    1:57.02        
                  54.67   1:57.02 (1:02.35)                                        
 28 Carrieri, Nicholas   9 Unattached           1:40.00    1:58.53        
                  55.41   1:58.53 (1:03.12)                                        
 29 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              2:10.49    2:00.37        
                  58.52   2:00.37 (1:01.85)                                        
 30 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               2:00.00    2:04.10        
                1:00.51   2:04.10 (1:03.59)                                        
 31 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               2:00.00    2:08.29        
                  58.93   2:08.29 (1:09.36)                                        
 32 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:13.19        
                1:03.34   2:13.19 (1:09.85)                                        
 33 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:40.99    2:14.73        
                1:02.00   2:14.73 (1:12.73)                                        
 34 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:57.88    2:36.91        
                1:15.23   2:36.91 (1:21.68)                                        
 35 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:46.77        
 -- Collett, Connor D   10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                1:04.73        DQ (1:07.19)                                        
 -- Schroeder, Michael  10 HAA-MR               1:54.48         DQ        
      One hand touch
 -- Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Guyer, Keegan M     10 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.04        DQ (1:12.51)                                        
 -- Cheng, Michael R     9 Sachem-MR            1:42.00         DQ        
      One hand touch
                  48.65          DQ (54.54)                                        
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               2:15.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:07.41        DQ (1:13.17)                                        
 -- Nielsen, Jake        9 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                1:04.56        DQ (1:11.98)                                        
 -- Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
                  58.54        DQ (1:04.39)                                        
 -- Roberts, Antonio    10 WISC-MR              2:07.55         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:00.25        DQ (1:07.38)                                        
 -- Murn, Thomas        10 HAA-MR               2:00.00         NS        
 -- Menjura, Fernando   10 EHY-MR               1:40.00         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:18.54    1:18.67         20  
                  37.01     1:18.67 (41.66)                                        
  2 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:23.19    1:19.66         17  
                  35.31     1:19.66 (44.35)                                        
  3 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               1:26.18    1:24.00         16  
                  40.33     1:24.00 (43.67)                                        
  4 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:43.41    1:24.97         15  
                  39.86     1:24.97 (45.11)                                        
  5 Powell, Brett       10 WISC-MR              1:51.02    1:30.58         14  
  6 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:35.68    1:32.67         13  
                  42.18     1:32.67 (50.49)                                        
  7 Rosenstein, Ari     10 EHY-MR               1:20.00    1:34.77         12  
                  42.45     1:34.77 (52.32)                                        
  8 Menjura, Fernando   10 EHY-MR               1:30.00    1:34.87         11  
  9 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:45.00    1:37.83          9  
                  44.38     1:37.83 (53.45)                                        
 10 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:50.00    1:38.58          7  
 11 Diano, Andrew J     10 FA-MR                2:20.99    1:40.71          6  
 12 Duryea, Jack R      10 EHY-MR               1:44.30    1:41.55          5  
                  45.34     1:41.55 (56.21)                                        
 13 Oganesian, Andre     9 BBSC-MR              1:48.85    1:42.05          4  
                  47.56     1:42.05 (54.49)                                        
 14 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               2:00.00    1:42.80          3  
                  48.63     1:42.80 (54.17)                                        
 15 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:43.57    1:44.04          2  
 16 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:47.77    1:44.20          1  
                  48.12     1:44.20 (56.08)                                        
 17 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              2:13.07    1:44.86        
 18 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:44.93        
 19 Davi, William M      9 WISC-MR              2:02.99    1:45.76        
                  48.41     1:45.76 (57.35)                                        
 20 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               2:00.00    1:46.30        
                  47.53     1:46.30 (58.77)                                        
 21 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               1:42.13    1:49.13        
                  46.11   1:49.13 (1:03.02)                                        
 22 Papaccio, Zachary   10 BBSC-MR              1:49.99    1:51.09        
                  50.74   1:51.09 (1:00.35)                                        
 23 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:58.38    1:53.77        
 24 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:54.00        
 25 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              2:00.41    1:54.38        
                  47.99   1:54.38 (1:06.39)                                        
 26 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:47.00    1:56.98        
                  49.60   1:56.98 (1:07.38)                                        
 27 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:57.06        
                  53.52   1:57.06 (1:03.54)                                        
 28 Kong, Jason          8 BBSC-MR              1:52.54    1:58.51        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:51.00         DQ        
 -- Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ        
 -- Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
 -- Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  47.31        DQ (1:01.27)                                        
 -- Papaccio, Vincent    8 BBSC-MR              2:05.50         DQ        
 -- Dettling, Maverick   9 HAA-MR               2:00.00         DQ        
                  57.84        DQ (1:04.85)                                        
 -- Carrieri, Nicholas   9 Unattached           1:45.00         DQ        
                  55.23        DQ (1:02.55)                                        
 -- Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:48.88         DQ        
                  51.65          DQ (59.06)                                        
 -- Falcone, Michael J  10 FA-MR                1:53.47         DQ        
                  45.97          DQ (52.67)                                        
 -- Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:42.22         DQ        
                  40.80          DQ (56.05)                                        
 -- Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               2:30.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR               2:43.67    2:43.51         20  
                  37.40     1:20.13 (42.73)     2:07.40 (47.27)     2:43.51 (36.11)
  2 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               2:55.00    2:49.74         17  
                  39.54     1:21.47 (41.93)     2:12.78 (51.31)     2:49.74 (36.96)
  3 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              3:01.04    2:56.90         16  
                  40.13     1:25.78 (45.65)     2:19.27 (53.49)     2:56.90 (37.63)
  4 Powell, Brett       10 WISC-MR              2:41.99    2:58.35         15  
                  42.05     1:26.41 (44.36)     2:18.91 (52.50)     2:58.35 (39.44)
  5 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR            3:09.67    3:00.94         14  
                                1:25.88 ( )     2:21.06 (55.18)     3:00.94 (39.88)
  6 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              3:27.44    3:02.51         13  
                  39.39                             2:21.49 ( )     3:02.51 (41.02)
  7 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            3:10.28    3:06.84         12  
                  44.06     1:28.45 (44.39)   2:29.14 (1:00.69)     3:06.84 (37.70)
  8 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              3:16.07    3:08.70         11  
                  46.13     1:34.28 (48.15)     2:26.56 (52.28)     3:08.70 (42.14)
  9 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR            3:19.92    3:08.79          9  
                  41.02     1:30.29 (49.27)     2:28.11 (57.82)     3:08.79 (40.68)
 10 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR            3:07.26    3:10.54          7  
                  42.55     1:32.34 (49.79)     2:28.46 (56.12)     3:10.54 (42.08)
 11 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               3:24.73    3:12.68          6  
                  43.63     1:33.11 (49.48)     2:30.03 (56.92)     3:12.68 (42.65)
 12 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:11.56    3:13.11          5  
                  46.02     1:34.87 (48.85)   3:13.11 (1:38.24)                    
 13 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               3:15.00    3:16.19          4  
                  43.34     1:30.90 (47.56)     2:29.77 (58.87)     3:16.19 (46.42)
 14 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              3:33.45    3:21.19          3  
                  49.22     1:37.74 (48.52)   2:38.14 (1:00.40)     3:21.19 (43.05)
 15 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               3:45.00    3:21.46          2  
                  48.37     1:37.67 (49.30)     2:34.91 (57.24)     3:21.46 (46.55)
 16 Diano, Andrew J     10 FA-MR                4:20.99    3:26.96          1  
                                1:39.68 ( )     2:39.48 (59.80)     3:26.96 (47.48)
 17 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              3:32.22    3:28.09        
                  46.50     1:38.55 (52.05)   2:38.86 (1:00.31)     3:28.09 (49.23)
 18 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  3:40.00    3:30.18        
                  47.86                             2:43.51 ( )     3:30.18 (46.67)
 19 Carrieri, Nicholas   9 Unattached           3:00.00    3:30.42        
                  54.06     1:43.61 (49.55)   2:47.24 (1:03.63)     3:30.42 (43.18)
 20 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               3:20.00    3:31.97        
                  55.25     1:48.93 (53.68)     2:46.42 (57.49)     3:31.97 (45.55)
 21 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                3:49.99    3:32.27        
                  49.18     1:42.36 (53.18)   2:51.73 (1:09.37)     3:32.27 (40.54)
 22 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  3:58.00    4:33.44        
                1:08.38   2:20.44 (1:12.06)   3:29.07 (1:08.63)   4:33.44 (1:04.37)
 -- Byrne, Scott P       8 HAA-MR               3:15.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  44.64     1:36.05 (51.41)   2:44.19 (1:08.14)          DQ (47.11)
 -- Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  3:43.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.66     1:49.01 (58.35)     2:48.21 (59.20)          DQ (50.61)
 -- Dettling, Maverick   9 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  56.24     1:54.01 (57.77)   2:54.49 (1:00.48)          DQ (58.14)
 -- Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  3:40.00         DQ        
      Scissors kick - fly
                  45.89     1:35.70 (49.81)     2:29.45 (53.75)          DQ (44.67)
 -- Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               3:20.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  47.79     1:42.74 (54.95)        DQ (1:45.59)                    
 -- Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              2:54.40         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.49     1:28.45 (48.96)        DQ (1:28.42)                    
 -- Davi, William M      9 WISC-MR              3:49.99         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  48.31     1:41.54 (53.23)   2:45.81 (1:04.27)          DQ (45.78)
 -- Collett, Connor D   10 HAA-MR               4:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
                1:03.69   2:11.86 (1:08.17)   3:22.51 (1:10.65)          DQ (57.56)
 -- Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              4:25.55         DQ        
      Not on back off wall - back
                  55.01     1:49.10 (54.09)   2:54.02 (1:04.92)          DQ (46.23)
 -- Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:39.49         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.55     1:15.59 (41.04)     2:05.06 (49.47)          DQ (34.07)
 -- Menjura, Fernando   10 EHY-MR               2:50.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:04.46    2:05.20         40  
     1) Gorman, Connor J 10             2) Glaser, Owen M 10              
     3) Chung, Daniel S 10              4) Genna, Frankie 10              
                  31.87     1:06.86 (34.99)     1:38.00 (31.14)     2:05.20 (27.20)
  2 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:14.55    2:10.19         34  
     1) Duryea, Jack R 10               2) Badilla, Joey R 10             
     3) Aliakseyeu, Cody N 9            4) Menjura, Fernando 10           
                  31.76     1:02.81 (31.05)     1:44.96 (42.15)     2:10.19 (25.23)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:15.74    2:14.26         32  
     1) Fehrenbach, Robby 10            2) Byrne, Scott P 8               
     3) Napolitano, Sean 10             4) Maidhof, George 10             
                  33.03     1:07.00 (33.97)     1:42.29 (35.29)     2:14.26 (31.97)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:35.56    2:24.89         30  
     1) Powell, Brett 10                2) Iannone, Caleb 9               
     3) Hoge, Jack 10                   4) Fonseca, Casey 10              
                  32.87     1:11.07 (38.20)     1:51.06 (39.99)     2:24.89 (33.83)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:21.52    2:25.98         28  
     1) Rosselli, Thomas 10             2) Rasquinha, Rohit A 8           
     3) Han, Ethan 10                   4) Meagher, Finnian 9             
                  35.56     1:22.49 (46.93)     1:53.24 (30.75)     2:25.98 (32.74)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:23.05    2:33.59         26  
     1) Shemetov, Daniel B 9            2) Kong, Jason 8                  
     3) LaBianca, Jack B 8              4) Genna, Johnny C 10             
                  47.92     1:27.56 (39.64)     1:56.90 (29.34)     2:33.59 (36.69)
  7 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                2:36.14    2:38.93         24  
     1) Falcone, Michael J 10           2) Ryan, Thomas R 9               
     3) Diano, Andrew J 10              4) Mahan, Nicholas C 9            
                  36.75     1:23.39 (46.64)     2:03.82 (40.43)     2:38.93 (35.11)
  8 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:45.29    2:41.49         22  
     1) Griffin, Oliver 8               2) Schroeder, Michael 10          
     3) Shenoy, Anish A 9               4) Holler, John T 8               
                  40.82     1:23.74 (42.92)     2:03.83 (40.09)     2:41.49 (37.66)
  9 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 3:08.44    3:03.70         18  
     1) Markowitz, Nicholas 8           2) Dettling, Maverick 9           
     3) Krishnan, Shreyas 10            4) Tsiabasis, Yanni 10            
                  47.77     1:30.67 (42.90)     2:21.27 (50.60)     3:03.70 (42.43)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:26.91    2:24.11         40  
     1) Gorman, Connor J 10             2) Chung, Daniel S 10             
     3) Genna, Frankie 10               4) Sforza, Anthony J 10           
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:34.00    2:39.55         34  
     1) Tsai, Leonardo 9                2) Luba, Ryan C 10                
     3) Llerena, Derek R 9              4) Cheng, Michael R 9             
  3 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:34.09    2:45.69         32  
     1) Badilla, Nicky C 9              2) Aliakseyeu, Cody N 9           
     3) Badilla, Joey R 10              4) Guyer, Keegan M 10             
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:57.68    2:48.38         30  
     1) Fonseca, Casey 10               2) Hoge, Jack 10                  
     3) Powell, Brett 10                4) Davi, William M 9              
                  39.79     1:30.48 (50.69)     2:09.53 (39.05)     2:48.38 (38.85)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                3:07.43    2:52.73         28  
     1) Mahan, Nicholas C 9             2) Maloney, Connor J 9            
     3) Diano, Andrew J 10              4) Falcone, Michael J 10          
                  44.60     1:38.97 (54.37)   2:52.73 (1:13.76)                    
  6 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 3:16.01    3:01.61         26  
     1) Shenoy, Anish A 9               2) Schroeder, Michael 10          
     3) Byrne, Scott P 8                4) Tsiabasis, Yanni 10            
                  44.13     1:37.47 (53.34)     2:17.71 (40.24)     3:01.61 (43.90)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:38.71         DQ        
     1) Napolitano, Sean 10             2) Dettling, Maverick 9           
     3) Maidhof, George 10              4) Fehrenbach, Robby 10           
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:50.21         DQ        
     1) Shemetov, Daniel B 9            2) Genna, Johnny C 10             
     3) LaBianca, Jack B 8              4) Glaser, Owen M 10              
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR                 25.00      24.71         20  
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                25.84      26.28         17  
  3 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 26.81      26.54         16  
  4 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               28.34      27.93         15  
  5 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR                27.36      28.03         14  
  6 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 27.66      28.56         13  
  7 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                28.32      28.85         12  
  8 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                30.11      29.77         11  
  9 Pineda, kev S       11 EHY-MR                 31.03      30.49          9  
 10 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              31.00      30.51          7  
 11 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              30.14      30.91          5.5
 11 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 31.47      30.91          5.5
 13 Forst, Aidan P      12 EHY-MR                 31.54      30.99          4  
 14 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                30.81      31.47          3  
 15 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 32.22      32.42          2  
 16 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                31.65      32.67          1  
 17 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    33.54      32.71        
 18 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR                32.61      32.74        
 19 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 30.88      32.76        
 20 Platt, William J    11 EHY-MR                 33.78      32.89        
 21 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 31.70      32.96        
 22 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR                 33.29      33.05        
 23 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              32.74      33.40        
 23 Iannone, Luke       11 WISC-MR                36.40      33.40        
 25 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR    32.09      33.44        
 26 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 32.08      33.77        
 27 Huber, Jake         12 HAA-MR                 34.93      34.39        
 28 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    35.86      34.50        
 29 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                36.49      34.73        
 30 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR                 37.38      34.93        
 31 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                36.03      35.73        
 32 Olson, James J      11 FA-MR                  37.15      35.87        
 33 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR                35.97      35.98        
 34 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    37.66      36.58        
 35 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                 41.61      37.83        
 36 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    38.00      37.91        
 37 Gribulis, Zachary   11 FA-MR                  37.64      38.23        
 38 Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR    50.00      38.80        
 39 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                38.76      38.96        
 40 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR                 39.58      39.06        
 41 Brown, Walter H     11 BBSC-MR                39.36      40.58        
 42 Ozdemir, Berkant    11 WISC-MR                37.99      41.17        
 43 Gillen, Peter       11 WISC-MR                37.94      41.19        
 44 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR    46.96      41.62        
 45 Mooney, Brandon     11 HAA-MR                 45.59      46.92        
 46 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR    55.78      48.72        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               1:03.83    1:02.78         20  
                  31.43     1:02.78 (31.35)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:10.32    1:09.28         17  
                  33.78     1:09.28 (35.50)                                        
  3 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:09.02    1:09.32         16  
                  33.44     1:09.32 (35.88)                                        
  4 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:11.39    1:10.87         15  
                  35.29     1:10.87 (35.58)                                        
  5 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:10.54    1:10.88         14  
                  35.33     1:10.88 (35.55)                                        
  6 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:10.85    1:12.33         13  
                  35.70     1:12.33 (36.63)                                        
  7 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:12.99    1:12.53         12  
                  35.73     1:12.53 (36.80)                                        
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:18.29    1:14.08         11  
                  36.43     1:14.08 (37.65)                                        
  9 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:13.82    1:14.45          9  
                  36.81     1:14.45 (37.64)                                        
 10 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:17.09    1:18.53          7  
                  37.53     1:18.53 (41.00)                                        
 11 Lyons, Jack         12 EHY-MR               1:40.00    1:19.97          6  
                  53.32     1:19.97 (26.65)                                        
 12 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               1:50.00    1:20.43          5  
                  52.10     1:20.43 (28.33)                                        
 13 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:18.88    1:20.56          4  
                  39.31     1:20.56 (41.25)                                        
 14 Pineda, kev S       11 EHY-MR               1:29.67    1:21.55          3  
                  39.54     1:21.55 (42.01)                                        
 15 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:25.74    1:22.12          2  
                  41.49     1:22.12 (40.63)                                        
 16 Platt, William J    11 EHY-MR               1:45.00    1:22.39          1  
                  44.66     1:22.39 (37.73)                                        
 17 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:22.86    1:23.61        
                  41.11     1:23.61 (42.50)                                        
 18 Heslin, Connor      11 HAA-MR               1:19.59    1:23.83        
                  40.63     1:23.83 (43.20)                                        
 19 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  1:24.19    1:25.07        
                  41.68     1:25.07 (43.39)                                        
 20 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:24.75    1:25.10        
                  42.81     1:25.10 (42.29)                                        
 21 Iannone, Luke       11 WISC-MR              1:59.52    1:26.76        
 22 Huber, Jake         12 HAA-MR               1:33.98    1:27.19        
                  40.47     1:27.19 (46.72)                                        
 23 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:22.68    1:27.98        
                  43.00     1:27.98 (44.98)                                        
 24 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:29.58    1:28.84        
                  43.23     1:28.84 (45.61)                                        
 25 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:31.10    1:29.26        
                  42.12     1:29.26 (47.14)                                        
 26 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:32.41    1:29.30        
                  45.23     1:29.30 (44.07)                                        
 27 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               1:43.87    1:29.64        
                  39.65     1:29.64 (49.99)                                        
 28 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              1:31.76    1:32.08        
                  45.90     1:32.08 (46.18)                                        
 29 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              1:31.63    1:33.21        
                  45.16     1:33.21 (48.05)                                        
 30 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:34.40        
 31 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               1:36.80    1:35.65        
                  45.87     1:35.65 (49.78)                                        
 32 Olson, James J      11 FA-MR                1:43.50    1:36.11        
 33 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:38.72        
 34 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              1:40.27    1:44.94        
                  55.14     1:44.94 (49.80)                                        
 35 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:47.87        
 36 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:47.04    1:54.92        
                  49.79   1:54.92 (1:05.13)                                        
 37 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:58.62        
                  59.41     1:58.62 (59.21)                                        
 38 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  2:30.00    2:16.01        
                1:05.62   2:16.01 (1:10.39)                                        
 39 Mooney, Brandon     11 HAA-MR               2:00.00    2:16.67        
 40 Joshi, Hersh        11 Express Swimming-MR  2:00.00    2:19.44        
 -- Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
 -- Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               1:45.73         DQ        
 -- Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               1:45.93         DQ        
                  40.90        DQ (1:08.13)                                        
 -- Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR  1:50.00         NS        
 -- Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR  1:27.47         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 34.18      35.22         20  
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                35.10      35.94         17  
  3 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               37.43      37.86         16  
  4 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                35.41      37.99         15  
  5 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR                37.26      38.43         14  
  6 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 37.73      38.47         13  
  7 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              39.98      39.80         12  
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 40.79      40.12         11  
  9 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 42.34      41.92          9  
 10 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR                43.48      42.53          7  
 11 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 43.78      42.66          6  
 12 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR    42.05      42.87          5  
 13 Huber, Jake         12 HAA-MR                 45.10      43.32          4  
 14 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                48.55      44.25          3  
 15 Platt, William J    11 EHY-MR                 47.63      44.27          2  
 16 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                42.93      44.85          1  
 17 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    46.08      44.89        
 18 Pineda, kev S       11 EHY-MR                 44.08      45.05        
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              42.13      45.54        
 20 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR                51.44      46.41        
 21 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                43.99      47.01        
 22 Iannone, Luke       11 WISC-MR                59.46      47.47        
 23 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                47.66      47.49        
 24 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 50.38      47.80        
 25 Olson, James J      11 FA-MR                  51.07      49.06        
 26 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 53.75      49.50        
 27 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    52.91      49.64        
 28 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                50.08      49.65        
 29 Forst, Aidan P      12 EHY-MR                 47.00      49.95        
 30 Brown, Walter H     11 BBSC-MR                50.48      50.02        
 31 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               1:00.00      51.68        
 32 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR                 54.43      54.76        
 33 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR                53.76      55.34        
 34 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    55.35      56.81        
 35 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 57.16      58.82        
 -- Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 -- Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR    50.00         DQ        
 -- Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
 -- Mooney, Brandon     11 HAA-MR               1:10.11         DQ        
 -- Lyons, Jack         12 EHY-MR                 46.65         DQ        
 -- Flanagan, Conor J   11 EHY-MR                 46.03         DQ        
 -- Joshi, Hersh        11 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
 -- Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    43.42         NS        
 -- Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    50.00         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               1:22.03    1:13.33         20  
                  34.74     1:13.33 (38.59)                                        
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:19.49    1:15.01         17  
                  36.24     1:15.01 (38.77)                                        
  3 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:15.74    1:15.54         16  
                  35.78     1:15.54 (39.76)                                        
  4 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:19.17    1:20.73         15  
                  38.29     1:20.73 (42.44)                                        
  5 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:21.87    1:22.45         14  
                  38.02     1:22.45 (44.43)                                        
  6 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:19.17    1:22.98         13  
                  39.27     1:22.98 (43.71)                                        
  7 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:25.21    1:24.10         12  
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:32.40    1:27.08         11  
  9 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:29.24    1:31.29          9  
 10 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:32.84    1:31.66          7  
                  44.90     1:31.66 (46.76)                                        
 11 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:33.54    1:32.47          6  
                  46.03     1:32.47 (46.44)                                        
 12 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  1:30.68    1:33.12          5  
 13 Platt, William J    11 EHY-MR               1:42.42    1:34.92          4  
 14 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:35.43    1:35.51          3  
                  46.25     1:35.51 (49.26)                                        
 15 Pineda, kev S       11 EHY-MR               1:35.17    1:36.02          2  
                  44.66     1:36.02 (51.36)                                        
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR               1:43.88    1:36.31          1  
 17 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:32.50    1:36.73        
 18 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  1:46.32    1:37.27        
                  46.37     1:37.27 (50.90)                                        
 19 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:44.62    1:37.77        
                  46.79     1:37.77 (50.98)                                        
 20 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               1:42.06    1:38.47        
                  46.71     1:38.47 (51.76)                                        
 21 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:44.35    1:40.12        
                  49.77     1:40.12 (50.35)                                        
 22 Iannone, Luke       11 WISC-MR              2:06.02    1:40.81        
 23 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:38.65    1:41.94        
                  49.01     1:41.94 (52.93)                                        
 24 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  1:40.48    1:44.20        
                  49.31     1:44.20 (54.89)                                        
 25 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:44.92    1:47.04        
                  51.44     1:47.04 (55.60)                                        
 26 Heslin, Connor      11 HAA-MR               2:14.13    1:47.86        
                  52.93     1:47.86 (54.93)                                        
 27 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              1:49.93    1:48.56        
                  53.28     1:48.56 (55.28)                                        
 28 Olson, James J      11 FA-MR                2:15.99    1:50.49        
                  53.00     1:50.49 (57.49)                                        
 29 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               1:50.00    1:51.02        
                  52.57     1:51.02 (58.45)                                        
 30 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR               2:00.00    1:51.26        
 30 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:51.26        
                  53.12     1:51.26 (58.14)                                        
 32 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:45.43    1:51.46        
                  52.93     1:51.46 (58.53)                                        
 33 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              1:54.61    1:58.21        
                  16.03   1:58.21 (1:42.18)                                        
 34 Gillen, Peter       11 WISC-MR              1:49.99    1:58.53        
                  58.37   1:58.53 (1:00.16)                                        
 35 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               2:00.00    1:59.06        
 36 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               2:00.00    1:59.69        
                  57.78   1:59.69 (1:01.91)                                        
 37 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  2:05.00    2:09.32        
 38 Mooney, Brandon     11 HAA-MR               2:00.00    2:14.96        
 -- Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Scissors kick
                  54.86        DQ (1:02.97)                                        
 -- Ozdemir, Berkant    11 WISC-MR              1:49.99         DQ        
      Scissors kick
                  18.54        DQ (2:02.52)                                        
 -- Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              1:50.49         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  51.18          DQ (55.67)                                        
 -- Gribulis, Zachary   11 FA-MR                1:30.99         DQ        
      One hand touch
 -- Monaco, Nicholas    12 WISC-MR              1:45.55         DQ        
      Scissors kick
                  51.91          DQ (55.25)                                        
 -- Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:42.19         DQ        
      Downward butterfly kick
                  48.96          DQ (53.64)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               1:01.81    1:02.83         20  
                  29.63     1:02.83 (33.20)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:05.71    1:05.36         17  
  3 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:12.87    1:06.51         16  
                  32.03     1:06.51 (34.48)                                        
  4 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:06.67    1:07.80         15  
                  31.94     1:07.80 (35.86)                                        
  5 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:13.04    1:13.60         14  
                  34.19     1:13.60 (39.41)                                        
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:12.89    1:14.49         13  
                  35.84     1:14.49 (38.65)                                        
  7 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:18.63    1:15.59         12  
                  34.07     1:15.59 (41.52)                                        
  8 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:14.00    1:18.12         11  
                  36.14     1:18.12 (41.98)                                        
  9 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:20.78    1:19.76          9  
                  37.55     1:19.76 (42.21)                                        
 10 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:17.67    1:20.18          7  
                  35.36     1:20.18 (44.82)                                        
 11 Heslin, Connor      11 HAA-MR               1:23.42    1:20.29          6  
                  37.28     1:20.29 (43.01)                                        
 12 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:21.62    1:22.25          5  
                  38.27     1:22.25 (43.98)                                        
 13 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:25.47    1:26.34          4  
                  39.84     1:26.34 (46.50)                                        
 14 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:29.38    1:27.38          3  
                  39.75     1:27.38 (47.63)                                        
 15 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR            1:27.38    1:27.48          2  
                  41.30     1:27.48 (46.18)                                        
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR               2:00.00    1:28.25          1  
 17 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:35.43    1:28.98        
                  40.83     1:28.98 (48.15)                                        
 18 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:33.94    1:29.74        
                  42.30     1:29.74 (47.44)                                        
 19 Pineda, kev S       11 EHY-MR               1:26.88    1:30.14        
                  40.54     1:30.14 (49.60)                                        
 20 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               2:00.00    1:32.22        
                  41.93     1:32.22 (50.29)                                        
 21 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:25.81    1:33.43        
 22 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:45.00    1:38.41        
                  43.47     1:38.41 (54.94)                                        
 23 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.51        
                  42.84     1:38.51 (55.67)                                        
 24 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:43.48    1:38.68        
                  45.24     1:38.68 (53.44)                                        
 25 Iannone, Luke       11 WISC-MR              2:08.55    1:41.21        
                  44.27     1:41.21 (56.94)                                        
 26 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              1:40.54    1:42.61        
                  47.70     1:42.61 (54.91)                                        
 27 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               2:00.00    1:43.24        
                  47.26     1:43.24 (55.98)                                        
 28 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              2:05.77    1:44.87        
                  48.53     1:44.87 (56.34)                                        
 29 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               2:00.00    1:56.86        
 30 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              2:10.50    2:09.30        
                  58.49   2:09.30 (1:10.81)                                        
 -- Lyons, Jack         12 EHY-MR               1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  40.92          DQ (51.52)                                        
 -- Platt, William J    11 EHY-MR               1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  39.12          DQ (41.94)                                        
 -- Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                  47.36        DQ (1:00.20)                                        
 -- Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               2:00.00         DQ        
 -- Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  1:45.00         NS        
 -- Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR  1:30.00         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               2:21.48    2:16.87         20  
                  30.06     1:05.25 (35.19)     1:44.98 (39.73)     2:16.87 (31.89)
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               2:31.93    2:24.89         17  
                  32.67     1:09.98 (37.31)     1:51.82 (41.84)     2:24.89 (33.07)
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:25.45    2:26.16         16  
                  31.02     1:07.39 (36.37)     1:53.02 (45.63)     2:26.16 (33.14)
  4 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:27.51    2:30.98         15  
                  34.08     1:12.49 (38.41)     1:56.82 (44.33)     2:30.98 (34.16)
  5 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               2:28.47    2:31.58         14  
                  33.22     1:12.43 (39.21)     1:58.33 (45.90)     2:31.58 (33.25)
  6 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:29.92    2:33.53         13  
                  34.76     1:12.73 (37.97)     1:58.70 (45.97)     2:33.53 (34.83)
  7 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             2:36.87    2:37.28         12  
                  35.90     1:13.74 (37.84)     2:01.26 (47.52)     2:37.28 (36.02)
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               2:50.99    2:44.73         11  
                  37.13     1:18.44 (41.31)     2:07.57 (49.13)     2:44.73 (37.16)
  9 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:47.04    2:45.02          9  
                  37.32     1:17.40 (40.08)     2:09.78 (52.38)     2:45.02 (35.24)
 10 Pineda, kev S       11 EHY-MR               3:00.17    2:52.47          7  
                  47.17     1:34.47 (47.30)   2:34.69 (1:00.22)     2:52.47 (17.78)
 11 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              2:59.60    2:55.11          6  
                  40.50     1:23.55 (43.05)     2:16.22 (52.67)     2:55.11 (38.89)
 12 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            2:50.92    2:57.17          5  
                  35.52     1:20.22 (44.70)     2:16.15 (55.93)     2:57.17 (41.02)
 13 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              2:49.94    2:57.40          4  
                  37.22     1:21.33 (44.11)     2:18.98 (57.65)     2:57.40 (38.42)
 14 Heslin, Connor      11 HAA-MR               3:00.00    2:59.26          3  
                  49.44     1:43.25 (53.81)     2:38.63 (55.38)     2:59.26 (20.63)
 15 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               3:15.00    3:02.66          2  
                  48.03     1:37.81 (49.78)   2:41.38 (1:03.57)     3:02.66 (21.28)
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR               3:26.03    3:03.09          1  
                                1:33.29 ( )     2:24.04 (50.75)     3:03.09 (39.05)
 17 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               3:04.87    3:03.68        
                  38.87     1:26.10 (47.23)     2:20.87 (54.77)     3:03.68 (42.81)
 18 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               3:15.00    3:04.64        
                  54.66     1:51.84 (57.18)   3:04.64 (1:12.80)                    
 19 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  3:40.00    3:08.75        
 19 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               3:30.00    3:08.75        
                  43.44     1:33.32 (49.88)     2:27.53 (54.21)     3:08.75 (41.22)
 21 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               3:30.00    3:17.63        
                                1:55.42 ( )   3:17.63 (1:22.21)                    
 22 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              3:20.50    3:18.29        
                  44.34     1:34.02 (49.68)   2:34.76 (1:00.74)     3:18.29 (43.53)
 23 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              3:26.70    3:25.11        
                  42.16     1:30.38 (48.22)     2:19.08 (48.70)   3:25.11 (1:06.03)
 24 Gillen, Peter       11 WISC-MR              3:29.99    3:29.05        
                  43.90     1:32.10 (48.20)     2:31.41 (59.31)     3:29.05 (57.64)
 25 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              3:48.99    3:29.09        
 26 Gribulis, Zachary   11 FA-MR                3:35.99    3:40.31        
                                                    2:57.15 ( )     3:40.31 (43.16)
 27 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  4:15.00    3:41.48        
 28 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               3:30.00    3:46.36        
                  51.49     1:46.54 (55.05)   2:48.66 (1:02.12)     3:46.36 (57.70)
 -- Graca, Antonio      12 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.96   1:59.01 (1:01.05)   3:00.51 (1:01.50)          DQ (47.83)
 -- Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  3:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.14     1:43.23 (54.09)   2:44.18 (1:00.95)          DQ (44.91)
 -- Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  3:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  47.36     1:40.09 (52.73)     2:33.65 (53.56)          DQ (48.47)
 -- Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  4:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Brown, Walter H     11 BBSC-MR              3:48.42         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              3:32.44         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  55.64     1:48.79 (53.15)   2:51.66 (1:02.87)          DQ (48.68)
 -- Platt, William J    11 EHY-MR               3:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  50.18     1:43.58 (53.40)   2:45.37 (1:01.79)           DQ (8.32)
 -- Monaco, Nicholas    12 WISC-MR              3:38.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:53.50    1:51.78         40  
     1) Dong, Ethan S 11                2) Nazareno, Andrew L 12          
     3) Lopez, Justen J 11              4) Byrne, Alex M 12               
                  27.40       56.96 (29.56)     1:24.71 (27.75)     1:51.78 (27.07)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:03.15    1:57.42         34  
     1) Hunt, Andrew 12                 2) Heslin, Connor 11              
     3) Morlock, Tristan M 11           4) Markowitz, Hunter N 11         
                  31.04     1:03.24 (32.20)     1:31.23 (27.99)     1:57.42 (26.19)
  3 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:01.41    1:57.55         32  
     1) Forst, Aidan P 12               2) Platt, William J 11            
     3) Pineda, kev S 11                4) Dubs, Chasen E 12              
                  30.64     1:00.30 (29.66)     1:39.19 (38.89)     1:57.55 (18.36)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:20.14    2:10.37         30  
     1) Graca, Antonio 12               2) Huber, Jake 12                 
     3) Orehosky, Bailey T 12           4) Krozer, Matthew 12             
                  31.94     1:05.98 (34.04)     1:37.97 (31.99)     2:10.37 (32.40)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:12.46    2:18.18         28  
     1) Guariglia, Andrew M 12          2) Walter, Brendan E 12           
     3) Han, Theo 12                    4) Newmark, Jake Q 11             
                  32.71     1:09.15 (36.44)     1:53.93 (44.78)     2:18.18 (24.25)
  6 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:20.51    2:21.07         26  
     1) Jardeleza, Gerard 11            2) Iannone, Luke 11               
     3) Wilson, Elijah A 11             4) Lopez, Andrew 11               
                  36.24     1:11.43 (35.19)     1:48.72 (37.29)     2:21.07 (32.35)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:18.96    2:09.38         40  
     1) Hunt, Andrew 12                 2) Markowitz, Hunter N 11         
     3) Morlock, Tristan M 11           4) Graca, Antonio 12              
                  33.84     1:07.62 (33.78)     1:37.65 (30.03)     2:09.38 (31.73)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:37.48    2:44.57         34  
     1) Orehosky, Bailey T 12           2) Huber, Jake 12                 
     3) Krozer, Matthew 12              4) Shouler, Aiden J 12            
                  40.63     1:28.51 (47.88)     2:03.05 (34.54)     2:44.57 (41.52)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:48.03    2:46.04         32  
     1) Iannone, Luke 11                2) Wilson, Elijah A 11            
     3) Lopez, Andrew 11                4) Jardeleza, Gerard 11           
                  37.75     1:27.21 (49.46)     2:09.25 (42.04)     2:46.04 (36.79)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 2:31.06    2:46.81         30  
     1) Walter, Brendan E 12            2) Guariglia, Andrew M 12         
     3) Han, Theo 12                    4) Milcetic, Christopher 12       
                  48.60     1:32.61 (44.01)     2:17.27 (44.66)     2:46.81 (29.54)
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:15.15         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Dong, Ethan S 11                2) Lopez, Justen J 11             
     3) Byrne, Alex M 12                4) Nazareno, Andrew L 12          
                  31.87     1:06.32 (34.45)     1:37.08 (30.76)          DQ (26.35)
 -- East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:25.06         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Downward butterfly kick - breast
     1) Forst, Aidan P 12               2) Pineda, kev S 11               
     3) Platt, William J 11             4) Dubs, Chasen E 12              
                  36.15     1:21.40 (45.25)     1:56.97 (35.57)          DQ (24.52)
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               5:43.79    5:25.85         20  
                  27.63       59.52 (31.89)     1:32.96 (33.44)     2:06.51 (33.55)
        2:39.98 (33.47)     3:13.87 (33.89)     3:47.27 (33.40)     4:21.34 (34.07)
        4:54.78 (33.44)     5:25.85 (31.07)                                        
  2 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               6:16.50    5:46.23         17  
                  31.01     1:05.79 (34.78)     1:41.14 (35.35)     2:17.39 (36.25)
        2:53.25 (35.86)     3:28.88 (35.63)     4:04.14 (35.26)     4:39.67 (35.53)
        5:14.22 (34.55)     5:46.23 (32.01)                                        
  3 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               6:00.00    5:48.11         16  
                  29.29     1:02.66 (33.37)     1:37.91 (35.25)     2:14.03 (36.12)
        2:50.73 (36.70)     3:27.29 (36.56)     4:03.17 (35.88)     4:39.41 (36.24)
        5:15.33 (35.92)     5:48.11 (32.78)                                        
  4 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              5:57.64    5:58.62         15  
                  31.22     1:06.27 (35.05)     1:42.02 (35.75)     2:18.91 (36.89)
        2:56.37 (37.46)     3:33.55 (37.18)     4:10.61 (37.06)     4:47.47 (36.86)
        5:23.91 (36.44)     5:58.62 (34.71)                                        
  5 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              6:39.17    6:11.98         14  
                  30.86     1:07.12 (36.26)     1:43.46 (36.34)     2:21.52 (38.06)
        3:00.47 (38.95)     3:38.02 (37.55)     4:17.09 (39.07)     4:55.91 (38.82)
        5:34.60 (38.69)     6:11.98 (37.38)                                        
  6 Pineda, kev S       11 EHY-MR               6:34.46    6:24.41         13  
                  32.06     1:09.63 (37.57)     1:48.55 (38.92)     2:27.34 (38.79)
        3:07.23 (39.89)     3:47.37 (40.14)     4:27.40 (40.03)     5:07.27 (39.87)
        5:46.81 (39.54)     6:24.41 (37.60)                                        
  7 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              6:38.77    6:27.18         12  
                  33.31     1:10.50 (37.19)     1:49.97 (39.47)     2:29.22 (39.25)
        3:08.67 (39.45)     3:48.76 (40.09)     4:29.16 (40.40)     5:09.42 (40.26)
        5:49.15 (39.73)     6:27.18 (38.03)                                        
  8 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               6:46.05    6:34.31         11  
                  32.34     1:10.32 (37.98)     1:50.47 (40.15)     2:30.39 (39.92)
        3:11.08 (40.69)     3:53.42 (42.34)     4:34.89 (41.47)     5:15.01 (40.12)
        5:55.66 (40.65)     6:34.31 (38.65)                                        
  9 Platt, William J    11 EHY-MR               7:40.36    6:40.10          9  
 10 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               7:00.76    6:45.52          7  
                  33.50     1:11.82 (38.32)     1:52.19 (40.37)     2:33.45 (41.26)
        3:15.61 (42.16)     3:58.19 (42.58)     4:40.76 (42.57)     5:22.88 (42.12)
        6:05.19 (42.31)     6:45.52 (40.33)                                        
 11 Heslin, Connor      11 HAA-MR               7:06.19    6:54.62          6  
 12 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            6:56.81    6:58.26          5  
                  33.96     1:14.70 (40.74)     1:56.95 (42.25)     2:39.46 (42.51)
        3:23.84 (44.38)     4:07.09 (43.25)     4:50.83 (43.74)     5:35.57 (44.74)
        6:18.53 (42.96)     6:58.26 (39.73)                                        
 13 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            7:00.00    6:58.33          4  
                  33.63     1:14.57 (40.94)     1:57.26 (42.69)     2:40.01 (42.75)
        3:21.84 (41.83)     4:06.27 (44.43)     4:49.14 (42.87)     5:32.63 (43.49)
        6:15.97 (43.34)     6:58.33 (42.36)                                        
 14 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  7:50.00    6:58.37          3  
                  37.21     1:19.00 (41.79)     2:01.66 (42.66)     2:45.23 (43.57)
        3:30.03 (44.80)     4:14.20 (44.17)     4:58.50 (44.30)     5:40.33 (41.83)
        6:21.47 (41.14)     6:58.37 (36.90)                                        
 15 Powell, Brett       10 WISC-MR              7:41.12    6:58.83          2  
                  36.88     1:19.39 (42.51)     2:02.74 (43.35)     2:46.32 (43.58)
        3:30.36 (44.04)     4:14.49 (44.13)     4:58.59 (44.10)     5:40.27 (41.68)
        6:21.66 (41.39)     6:58.83 (37.17)                                        
 16 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               7:50.82    7:15.52          1  
                  37.46     1:19.70 (42.24)     2:02.47 (42.77)     2:46.84 (44.37)
        3:31.39 (44.55)     4:16.54 (45.15)     5:02.02 (45.48)     5:47.66 (45.64)
        6:33.31 (45.65)     7:15.52 (42.21)                                        
 17 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               7:00.00    7:26.69        
                  34.72     1:16.42 (41.70)     2:00.97 (44.55)     2:46.41 (45.44)
        3:33.43 (47.02)     4:20.90 (47.47)     5:08.89 (47.99)     5:55.88 (46.99)
        6:43.29 (47.41)     7:26.69 (43.40)                                        
 18 Iannone, Luke       11 WISC-MR              8:45.55    7:27.19        
                  34.97     1:18.19 (43.22)     2:05.32 (47.13)     2:53.02 (47.70)
        3:38.90 (45.88)     4:25.16 (46.26)     5:12.29 (47.13)     5:59.05 (46.76)
        6:45.66 (46.61)     7:27.19 (41.53)                                        
 19 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               7:15.00    7:29.90        
 20 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  8:00.00    7:30.95        
                  36.34     1:19.70 (43.36)     2:04.80 (45.10)   3:40.00 (1:35.20)
        4:26.13 (46.13)     5:14.29 (48.16)                             6:00.95 ( )
        6:46.90 (45.95)     7:30.95 (44.05)                                        
 21 Huber, Jake         12 HAA-MR               7:30.00    7:38.65        
 22 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               8:35.74    7:44.10        
                  39.41     1:25.74 (46.33)     2:12.61 (46.87)     3:01.39 (48.78)
        3:49.97 (48.58)     4:38.54 (48.57)     5:25.35 (46.81)     6:13.12 (47.77)
        7:01.93 (48.81)     7:44.10 (42.17)                                        
 23 Graca, Antonio      12 HAA-MR               7:30.00    7:46.64        
 24 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                   NT    7:49.41        
                  40.16     1:26.14 (45.98)     2:13.49 (47.35)     3:01.82 (48.33)
        3:50.44 (48.62)     4:38.55 (48.11)     5:27.83 (49.28)     6:16.50 (48.67)
        7:05.14 (48.64)     7:49.41 (44.27)                                        
 25 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  8:00.00    7:51.22        
                  40.57     1:25.97 (45.40)     2:14.24 (48.27)     3:02.09 (47.85)
        3:50.61 (48.52)     4:39.74 (49.13)     5:29.32 (49.58)     6:17.56 (48.24)
        7:05.85 (48.29)     7:51.22 (45.37)                                        
 26 Imburgia, Joseph S  12 WISC-MR              8:43.33    8:05.70        
                  41.42     1:30.08 (48.66)     2:20.16 (50.08)     3:10.92 (50.76)
        4:00.70 (49.78)     4:51.25 (50.55)     5:42.88 (51.63)     6:33.62 (50.74)
        7:23.11 (49.49)     8:05.70 (42.59)                                        
 27 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               7:30.00    8:39.33        
 28 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR              8:45.99    8:39.34        
                  46.69     1:38.66 (51.97)     2:32.43 (53.77)     3:27.41 (54.98)
        4:21.45 (54.04)     5:16.36 (54.91)     6:10.05 (53.69)     7:03.22 (53.17)
        7:57.33 (54.11)     8:39.34 (42.01)                                        
 29 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               7:45.00    8:42.86        
                  32.20                             2:28.10 ( )     3:20.64 (52.54)
        4:14.62 (53.98)     5:08.22 (53.60)     6:02.45 (54.23)     6:57.70 (55.25)
      8:42.86 (1:45.16)                                                            
 30 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              9:01.30    9:04.94        
                  45.83     1:38.58 (52.75)     2:33.27 (54.69)     3:27.43 (54.16)
        4:22.29 (54.86)     5:18.85 (56.56)     6:17.53 (58.68)     7:14.88 (57.35)
        8:10.54 (55.66)     9:04.94 (54.40)                                        
 -- Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              8:49.99         DQ        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parrinello, Anthon  14 FA-MR                  25.66      24.86         20  
  2 Maloney, Michael C  14 FA-MR                  25.27      25.14         17  
  3 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR              25.23      25.15         16  
  4 Fisher, Alex        14 HAA-MR                    NT      25.41         15  
  5 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR                 26.99      26.52         14  
  6 Jiang, Michael      13 Express Swimming-MR    26.39      26.59         13  
  7 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR                27.20      26.67         12  
  8 Ragusa, Gabriel J   14 Express Swimming-MR    26.90      26.74         11  
  9 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR                 27.05      26.83          9  
 10 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR                 27.38      27.62          7  
 11 Casey, Jack H       13 HAA-MR                 27.86      27.93          6  
 12 Furci, Jack         14 Sachem-MR              27.08      28.22          5  
 13 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR                 28.22      28.46          4  
 14 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR                 28.50      28.67          3  
 15 Lopez, Jason        13 Sachem-MR              28.77      28.73          2  
 16 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR              29.15      28.97          1  
 17 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR                28.75      29.21        
 18 Claps, Danny        13 HAA-MR                 28.42      29.22        
 19 Aird, Jimmy W       14 FA-MR                  34.99      29.30        
 20 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR                28.78      29.40        
 21 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                  33.52      30.72        
 22 Dorr, Kyle          13 WISC-MR                31.11      32.95        
 23 McNamara, William   13 BBSC-MR                32.50      33.66        
 24 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR    34.20      34.13        
 25 Camino, Sebastian   13 WISC-MR                34.44      36.44        
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR                 35.28         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            5:20.56    5:14.14         20  
                  27.02       57.88 (30.86)     1:29.80 (31.92)     2:01.78 (31.98)
        2:34.42 (32.64)     3:07.08 (32.66)     3:39.53 (32.45)     4:11.49 (31.96)
        4:43.30 (31.81)     5:14.14 (30.84)                                        
  2 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               5:24.37    5:16.12         17  
                  28.02       58.47 (30.45)     1:29.67 (31.20)     2:01.57 (31.90)
        2:34.06 (32.49)     3:07.26 (33.20)     3:39.89 (32.63)     4:11.97 (32.08)
        4:44.62 (32.65)     5:16.12 (31.50)                                        
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               5:26.02    5:24.07         16  
                  28.50       59.59 (31.09)     1:31.72 (32.13)     2:04.37 (32.65)
        2:37.47 (33.10)     3:10.77 (33.30)     3:44.29 (33.52)     4:17.65 (33.36)
        4:51.22 (33.57)     5:24.07 (32.85)                                        
  4 Fisher, Alex        14 HAA-MR               5:52.78    5:25.12         15  
                  28.40     1:00.17 (31.77)     1:32.54 (32.37)     2:05.32 (32.78)
        2:38.29 (32.97)     3:11.46 (33.17)     3:44.69 (33.23)     4:18.42 (33.73)
        4:52.17 (33.75)     5:25.12 (32.95)                                        
  5 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               5:37.59    5:47.25         14  
                  30.37     1:04.36 (33.99)     1:39.25 (34.89)     2:14.79 (35.54)
        2:50.19 (35.40)     3:25.87 (35.68)     4:02.04 (36.17)     4:37.85 (35.81)
        5:13.37 (35.52)     5:47.25 (33.88)                                        
  6 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               5:38.54    5:48.05         13  
                  30.30     1:04.23 (33.93)     1:39.34 (35.11)     2:15.01 (35.67)
        2:50.00 (34.99)     3:25.95 (35.95)     4:02.15 (36.20)     4:38.27 (36.12)
        5:14.29 (36.02)     5:48.05 (33.76)                                        
  7 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR               5:48.13    5:49.37         12  
                  30.64     1:05.12 (34.48)     1:40.35 (35.23)     2:15.98 (35.63)
        2:51.40 (35.42)     3:26.88 (35.48)     4:02.89 (36.01)     4:38.79 (35.90)
        5:14.65 (35.86)     5:49.37 (34.72)                                        
  8 Chang, Oscar        13 HAA-MR               5:56.07    5:50.36         11  
                  30.89     1:05.68 (34.79)     1:40.53 (34.85)     2:15.95 (35.42)
        2:51.69 (35.74)     3:27.74 (36.05)     4:03.64 (35.90)     4:39.90 (36.26)
        5:15.94 (36.04)     5:50.36 (34.42)                                        
  9 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            6:00.04    5:50.67          9  
                  29.99     1:04.16 (34.17)     1:39.69 (35.53)     2:15.32 (35.63)
        2:51.68 (36.36)     3:28.16 (36.48)     4:04.30 (36.14)     4:41.44 (37.14)
        5:17.59 (36.15)     5:50.67 (33.08)                                        
 10 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            6:35.95    6:04.22          7  
                  29.67     1:05.39 (35.72)     1:42.08 (36.69)     2:19.77 (37.69)
        2:57.98 (38.21)     3:35.54 (37.56)     4:13.12 (37.58)     4:50.40 (37.28)
        5:28.47 (38.07)     6:04.22 (35.75)                                        
 11 Casey, Jack H       13 HAA-MR               6:40.54    6:04.53          6  
                  31.73     1:07.62 (35.89)     1:44.75 (37.13)     2:21.94 (37.19)
        2:59.96 (38.02)     3:38.61 (38.65)     4:16.21 (37.60)     4:53.93 (37.72)
        5:30.92 (36.99)     6:04.53 (33.61)                                        
 12 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR                   NT    6:25.45          5  
                  31.80     1:08.23 (36.43)     1:46.50 (38.27)     2:25.67 (39.17)
        3:05.40 (39.73)     3:43.16 (37.76)     4:26.59 (43.43)     5:06.50 (39.91)
      6:25.45 (1:18.95)                                                            
 13 McNamara, William   13 BBSC-MR              6:33.58    6:42.15          4  
                  35.09     1:15.07 (39.98)     1:55.96 (40.89)     2:37.58 (41.62)
        3:17.94 (40.36)     3:59.30 (41.36)     4:40.66 (41.36)     5:22.78 (42.12)
        6:03.57 (40.79)     6:42.15 (38.58)                                        
 14 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               6:56.84    6:45.47          3  
                  32.40     1:09.96 (37.56)     1:50.37 (40.41)     2:31.83 (41.46)
        3:13.67 (41.84)     3:56.38 (42.71)     4:40.10 (43.72)     5:23.44 (43.34)
      6:45.47 (1:22.03)                                                            
 15 Claps, Danny        13 HAA-MR               6:44.85    6:58.23          2  
                                                    1:53.83 ( )     2:37.47 (43.64)
        3:21.20 (43.73)     4:04.22 (43.02)     4:49.56 (45.34)     5:34.46 (44.90)
        6:20.12 (45.66)     6:58.23 (38.11)                                        
 16 Hong, Patrick       14 HAA-MR               7:30.00    7:21.96          1  
                  35.41     1:13.99 (38.58)     1:55.77 (41.78)     2:39.49 (43.72)
        3:24.22 (44.73)     4:11.33 (47.11)     4:59.00 (47.67)     5:48.01 (49.01)
      7:21.96 (1:33.95)                                                            
 17 Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               7:30.00    8:41.53        
 18 Camino, Sebastian   13 WISC-MR                   NT    9:05.73        
                  42.22     1:35.23 (53.01)                             2:30.59 ( )
      4:23.81 (1:53.22)   6:25.21 (2:01.40)     7:24.91 (59.70)   9:05.73 (1:40.82)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:17.74    2:13.00         20  
                  31.93     1:06.24 (34.31)     1:40.71 (34.47)     2:13.00 (32.29)
  2 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:19.80    2:13.18         17  
                  31.47     1:05.24 (33.77)     1:39.78 (34.54)     2:13.18 (33.40)
  3 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:29.02    2:19.94         16  
                  31.97     1:07.01 (35.04)     1:43.54 (36.53)     2:19.94 (36.40)
  4 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:30.00    2:24.14         15  
                  33.88     1:10.35 (36.47)     1:47.54 (37.19)     2:24.14 (36.60)
  5 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:25.80    2:25.11         14  
                  34.02     1:11.20 (37.18)     1:49.80 (38.60)     2:25.11 (35.31)
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:41.62    2:34.46         13  
                  36.06     1:14.86 (38.80)     1:55.60 (40.74)     2:34.46 (38.86)
  7 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               2:49.85    2:42.80         12  
                  39.58     1:22.10 (42.52)     2:03.89 (41.79)     2:42.80 (38.91)
  8 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              2:49.99    2:43.94         11  
                  39.42     1:21.67 (42.25)     2:03.17 (41.50)     2:43.94 (40.77)
  9 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               2:43.18    2:45.83          9  
                  39.85     1:22.42 (42.57)     2:05.39 (42.97)     2:45.83 (40.44)
 10 McNamara, William   13 BBSC-MR              2:50.75    2:48.39          7  
                  40.36     1:23.14 (42.78)     2:06.42 (43.28)     2:48.39 (41.97)
 11 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:00.99    2:54.57          6  
 12 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             3:00.99    2:57.22          5  
 13 Claps, Danny        13 HAA-MR               2:58.96    3:05.82          4  
                  42.98     1:29.96 (46.98)   3:05.82 (1:35.86)                    
 -- Casey, Jack H       13 HAA-MR               2:45.00         DQ        
                  39.98     1:22.78 (42.80)     2:07.35 (44.57)          DQ (41.59)
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               3:30.00         DQ        
 -- Hong, Patrick       14 HAA-MR               3:15.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Alex        14 HAA-MR                    NT    1:09.28         20  
                  33.51     1:09.28 (35.77)                                        
  2 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:11.81    1:12.46         17  
                  35.10     1:12.46 (37.36)                                        
  3 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               1:13.63    1:13.29         16  
                  35.24     1:13.29 (38.05)                                        
  4 Casey, Jack H       13 HAA-MR               1:15.50    1:17.89         15  
                  36.49     1:17.89 (41.40)                                        
  5 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               1:19.98    1:19.54         14  
                  36.77     1:19.54 (42.77)                                        
  6 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              1:25.31    1:25.14         13  
                  40.57     1:25.14 (44.57)                                        
  7 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            1:26.44    1:25.74         12  
                  40.60     1:25.74 (45.14)                                        
  8 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:26.47    1:26.24         11  
                  41.03     1:26.24 (45.21)                                        
  9 McNamara, William   13 BBSC-MR              1:28.65    1:29.05          9  
                  43.43     1:29.05 (45.62)                                        
 10 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                1:35.37    1:29.36          7  
                  43.34     1:29.36 (46.02)                                        
 11 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:28.96    1:31.54          6  
                  42.79     1:31.54 (48.75)                                        
 12 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:39.12    1:39.81          5  
                  46.87     1:39.81 (52.94)                                        
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               1:42.36         DQ        
                  39.67          DQ (46.89)                                        
 -- Cotter, Zach R      13 Sachem-MR            2:20.00         NS        
 -- Hong, Patrick       14 HAA-MR               1:45.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:27.84    2:26.82         20  
                  33.67     1:09.88 (36.21)     1:48.29 (38.41)     2:26.82 (38.53)
  2 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:33.18    2:34.83         17  
                  35.05     1:15.02 (39.97)     1:55.48 (40.46)     2:34.83 (39.35)
  3 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:34.21    2:35.12         16  
                  35.40     1:14.90 (39.50)     1:55.32 (40.42)     2:35.12 (39.80)
  4 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:35.21    2:35.73         15  
                  35.45     1:15.58 (40.13)     1:56.94 (41.36)     2:35.73 (38.79)
  5 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:36.54    2:38.08         14  
                  35.74     1:15.72 (39.98)     1:57.36 (41.64)     2:38.08 (40.72)
  6 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:43.20    2:40.48         13  
                  37.26     1:17.80 (40.54)     1:59.59 (41.79)     2:40.48 (40.89)
  7 Maloney, Michael C  14 FA-MR                2:38.92    2:41.06         12  
                  35.06     1:16.08 (41.02)     1:56.67 (40.59)     2:41.06 (44.39)
  8 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:42.38    2:41.62         11  
                  37.11     1:17.72 (40.61)     2:00.51 (42.79)     2:41.62 (41.11)
  9 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR               2:42.66    2:44.63          9  
                  36.86     1:18.89 (42.03)     2:02.00 (43.11)     2:44.63 (42.63)
 10 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               3:07.55    2:48.41          7  
                  38.50     1:22.59 (44.09)     2:05.77 (43.18)     2:48.41 (42.64)
 11 Casey, Jack H       13 HAA-MR               2:45.61    2:51.51          6  
                  39.24     1:24.04 (44.80)     2:08.70 (44.66)     2:51.51 (42.81)
 12 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:57.43    2:54.08          5  
                  39.63     1:26.19 (46.56)     2:11.76 (45.57)     2:54.08 (42.32)
 13 Ragusa, Gabriel J   14 Express Swimming-MR  3:11.93    2:54.44          4  
                  38.94     1:23.27 (44.33)     2:09.35 (46.08)     2:54.44 (45.09)
 14 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               2:53.45    2:54.61          3  
                  39.61     1:24.06 (44.45)     2:10.83 (46.77)     2:54.61 (43.78)
 15 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:35.99    3:12.56          2  
                  45.93     1:37.07 (51.14)     2:26.97 (49.90)     3:12.56 (45.59)
 16 Aird, Jimmy W       14 FA-MR                3:36.99    3:13.87          1  
                  45.18     1:36.31 (51.13)     2:27.57 (51.26)     3:13.87 (46.30)
 17 McNamara, William   13 BBSC-MR              3:18.88    3:20.30        
                  44.31     1:36.05 (51.74)     2:30.00 (53.95)     3:20.30 (50.30)
 18 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              3:15.99    3:23.32        
                  45.56     1:37.86 (52.30)     2:30.74 (52.88)     3:23.32 (52.58)
 19 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              3:37.99    3:32.33        
                  47.48     1:42.01 (54.53)     2:36.01 (54.00)     3:32.33 (56.32)
 20 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR  3:20.00    3:33.23        
                  50.50     1:44.82 (54.32)     2:40.95 (56.13)     3:33.23 (52.28)
 21 Claps, Danny        13 HAA-MR                    NT    3:38.81        
                  48.80     1:43.50 (54.70)     2:39.58 (56.08)     3:38.81 (59.23)
 22 Camino, Sebastian   13 WISC-MR              3:40.99    3:41.29        
                  48.62     1:46.10 (57.48)     2:42.40 (56.30)     3:41.29 (58.89)
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               3:30.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:14.26    2:12.49         20  
                  29.33     1:03.30 (33.97)     1:37.24 (33.94)     2:12.49 (35.25)
  2 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:18.39    2:16.71         17  
                  29.17     1:03.22 (34.05)     1:39.42 (36.20)     2:16.71 (37.29)
  3 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:28.86    2:20.77         16  
                  32.33     1:08.22 (35.89)     1:45.26 (37.04)     2:20.77 (35.51)
  4 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:27.04    2:24.15         15  
                  31.45     1:07.56 (36.11)     1:45.14 (37.58)     2:24.15 (39.01)
  5 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:45.00    2:31.09         14  
                  34.61     1:13.00 (38.39)     1:55.04 (42.04)     2:31.09 (36.05)
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:28.84    2:34.95         13  
                  33.08     1:10.44 (37.36)     1:52.45 (42.01)     2:34.95 (42.50)
  7 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            2:50.00    2:43.32         12  
  8 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              2:48.87    2:49.86         11  
  9 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               3:00.00    3:18.75          9  
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:13.80    2:12.05         20  
                  29.00     1:02.42 (33.42)     1:42.65 (40.23)     2:12.05 (29.40)
  2 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:16.70    2:12.14         17  
                  27.99     1:02.87 (34.88)     1:41.88 (39.01)     2:12.14 (30.26)
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:16.33    2:15.92         16  
                  28.76     1:03.55 (34.79)     1:44.31 (40.76)     2:15.92 (31.61)
  4 Maloney, Michael C  14 FA-MR                2:31.99    2:18.50         15  
                  29.91     1:03.93 (34.02)     1:46.85 (42.92)     2:18.50 (31.65)
  5 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:23.90    2:19.16         14  
                  30.45     1:06.80 (36.35)     1:47.35 (40.55)     2:19.16 (31.81)
  6 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:20.99    2:22.92         13  
                  31.63     1:07.62 (35.99)     1:52.45 (44.83)     2:22.92 (30.47)
  7 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:22.89    2:23.44         12  
                  31.35     1:09.39 (38.04)     1:50.14 (40.75)     2:23.44 (33.30)
  8 Ragusa, Gabriel J   14 Express Swimming-MR  2:28.12    2:24.16         11  
                  29.67     1:05.75 (36.08)     1:52.58 (46.83)     2:24.16 (31.58)
  9 Jiang, Michael      13 Express Swimming-MR  2:27.56    2:25.27          9  
                  30.96     1:07.83 (36.87)     1:52.43 (44.60)     2:25.27 (32.84)
 10 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR               2:24.06    2:25.60          7  
                  32.01     1:08.58 (36.57)     1:51.85 (43.27)     2:25.60 (33.75)
 11 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:27.47    2:26.71          6  
                  31.53     1:09.46 (37.93)     1:53.60 (44.14)     2:26.71 (33.11)
 12 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:28.00    2:29.26          5  
                  31.50     1:10.00 (38.50)     1:55.73 (45.73)     2:29.26 (33.53)
 13 Casey, Jack H       13 HAA-MR               2:29.11    2:29.47          4  
                  30.00     1:11.04 (41.04)     1:54.61 (43.57)     2:29.47 (34.86)
 14 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            2:37.70    2:34.15          3  
                  34.36     1:14.31 (39.95)     2:02.34 (48.03)     2:34.15 (31.81)
 15 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               2:38.55    2:34.48          2  
                  35.88     1:17.76 (41.88)     2:00.47 (42.71)     2:34.48 (34.01)
 16 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:38.11    2:36.06          1  
                  35.04     1:17.07 (42.03)     1:59.24 (42.17)     2:36.06 (36.82)
 17 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               2:43.65    2:39.95        
                  33.90     1:14.82 (40.92)     2:01.03 (46.21)     2:39.95 (38.92)
 18 Furci, Jack         14 Sachem-MR            2:38.60    2:43.89        
                                1:18.42 ( )     2:07.30 (48.88)     2:43.89 (36.59)
 19 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              2:45.53    2:49.27        
                  39.51     1:21.89 (42.38)     2:14.59 (52.70)     2:49.27 (34.68)
 20 Aird, Jimmy W       14 FA-MR                3:08.85    2:49.43        
                  36.04     1:21.27 (45.23)     2:14.06 (52.79)     2:49.43 (35.37)
 21 Claps, Danny        13 HAA-MR               2:55.40    2:59.30        
                  39.60     1:25.28 (45.68)     2:19.65 (54.37)     2:59.30 (39.65)
 22 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR  3:06.44    3:06.30        
                  42.93     1:30.92 (47.99)     2:23.57 (52.65)     3:06.30 (42.73)
 -- Camino, Sebastian   13 WISC-MR              3:48.88         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  31.46     1:11.76 (40.30)     2:03.53 (51.77)          DQ (37.79)
 -- Dorr, Kyle          13 WISC-MR              2:46.71         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.36     1:27.30 (43.94)     2:21.53 (54.23)          DQ (40.69)
 -- McNamara, William   13 BBSC-MR              2:54.40         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  44.45     1:27.47 (43.02)     2:18.76 (51.29)          DQ (40.67)
 -- Parrinello, Anthon  14 FA-MR                2:21.99         NS        
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               3:15.00    2:21.40        
                  31.78     1:07.35 (35.57)     1:50.20 (42.85)     2:21.40 (31.20)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            4:45.06    4:42.42         20  
                  30.54     1:05.46 (34.92)     1:41.74 (36.28)     2:17.49 (35.75)
        3:00.32 (42.83)     3:40.35 (40.03)     4:12.54 (32.19)     4:42.42 (29.88)
  2 Fisher, Alex        14 HAA-MR               5:03.79    4:44.38         17  
                  31.31     1:07.43 (36.12)     1:44.79 (37.36)     2:22.13 (37.34)
        3:02.10 (39.97)     3:42.38 (40.28)     4:13.90 (31.52)     4:44.38 (30.48)
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               4:46.70    4:44.91         16  
                  30.42     1:05.24 (34.82)     1:42.31 (37.07)     2:18.98 (36.67)
        3:00.30 (41.32)     3:41.83 (41.53)     4:13.94 (32.11)     4:44.91 (30.97)
  4 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               4:50.17    4:50.90         15  
                  31.69     1:07.80 (36.11)     1:46.72 (38.92)     2:24.55 (37.83)
        3:05.33 (40.78)     3:46.20 (40.87)     4:19.14 (32.94)     4:50.90 (31.76)
  5 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               5:06.90    5:11.09         14  
                  33.94     1:11.47 (37.53)     1:52.25 (40.78)     2:34.26 (42.01)
        3:16.62 (42.36)     4:00.88 (44.26)     4:36.65 (35.77)     5:11.09 (34.44)
  6 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            5:40.00    5:13.14         13  
                  32.67     1:12.57 (39.90)     1:52.30 (39.73)     2:31.51 (39.21)
        3:14.99 (43.48)     4:01.62 (46.63)     4:38.68 (37.06)     5:13.14 (34.46)
  7 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              5:32.17    5:29.11         12  
                  36.80     1:17.75 (40.95)     2:00.51 (42.76)     2:41.99 (41.48)
        3:29.43 (47.44)     4:16.64 (47.21)     4:54.32 (37.68)     5:29.11 (34.79)
  8 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               5:45.00    5:55.16         11  
                  37.68     1:24.36 (46.68)     2:09.66 (45.30)     2:54.59 (44.93)
        3:43.30 (48.71)     4:32.13 (48.83)     5:13.29 (41.16)     5:55.16 (41.87)
  9 Claps, Danny        13 HAA-MR                    NT    6:28.53          9  
                  42.40     1:31.52 (49.12)     2:20.41 (48.89)     3:10.54 (50.13)
        4:06.56 (56.02)     5:04.46 (57.90)     5:45.82 (41.36)     6:28.53 (42.71)
 -- Casey, Jack H       13 HAA-MR               5:45.00         DQ        
                  33.10     1:12.44 (39.34)     1:55.58 (43.14)     2:39.75 (44.17)
        3:25.67 (45.92)     4:11.54 (45.87)     4:50.20 (38.66)          DQ (35.06)
 -- Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               5:50.30         DQ        
                  38.48     1:24.06 (45.58)     2:06.40 (42.34)     2:49.93 (43.53)
        3:35.07 (45.14)     4:22.60 (47.53)     4:59.10 (36.50)          DQ (35.43)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:47.04    1:52.55         40  
     1) Papsco, Zachary T 13            2) Millkey, Nicholas W 13         
     3) O'Malley, Connor M 13           4) Fisher, Alex 14                
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:56.92    1:55.25         34  
     1) Claps, Danny 13                 2) Griffin, Spencer H 13          
     3) Casey, Jack H 13                4) Dorn, Andrew R 13              
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:01.52    1:56.16         40  
     1) Hawkins, Michael J 13           2) Fisher, Alex 14                
     3) Papsco, Zachary T 13            4) Millkey, Nicholas W 13         
                  30.95     1:02.72 (31.77)     1:30.23 (27.51)     1:56.16 (25.93)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:05.00    2:03.60         34  
     1) Beutel, Brendan M 13            2) Furci, Jack 14                 
     3) Budke, Vinny C 13               4) Lopez, Jason 13                
                  30.92     1:06.90 (35.98)     1:34.87 (27.97)     2:03.60 (28.73)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:12.93    2:06.15         32  
     1) Griffin, Spencer H 13           2) Casey, Jack H 13               
     3) O'Malley, Connor M 13           4) Claps, Danny 13                
                  34.27     1:08.50 (34.23)     1:37.53 (29.03)     2:06.15 (28.62)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A      24 HAA-MR                 20.05      20.95         20  
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR                 23.07      23.20         17  
  3 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 23.06      24.14         16  
  4 Maloney, Michael C  14 FA-MR                  25.27      24.34         15  
  5 Flannery, Jim J     23 NYAC-MR                23.14      24.45         14  
  6 Maida, Troy A       15 HAA-MR                 24.05      24.91         13  
  7 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR                24.46      25.04         12  
  8 Carney, Colin       16 WISC-MR                25.07      25.07         11  
  9 Dorn, Garry T       17 HAA-MR                 25.80      25.18          9  
 10 Chang, Oscar        13 HAA-MR                 26.78      26.61          7  
 11 Lesser, Larry P     16 HAA-MR                 27.08      26.84          6  
 12 Gursoy, Bogac B     17 Sachem-MR              28.67      27.35          5  
 13 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR                 28.38      28.80          4  
 14 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              30.14      30.50          3  
 15 Olson, James J      11 FA-MR                  37.15      35.59          2  
 -- Smit, Alex A        23 NYAC-MR                20.72         NS        
 -- Nicola, Frank A     15 HAA-MR                 25.63         NS        
 -- Robinson, Matt      15 HAA-MR                 25.36         NS        
 -- Michel, Jeff R      15 Sachem-MR              25.43         NS        
 -- Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                 41.61         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  4:56.67    4:58.93         20  
  2 Capodanno, Michael  18 Unattached           5:04.00    5:08.05         17  
  3 Chang, Justin       15 HAA-MR               5:17.19    5:12.63         16  
  4 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              5:36.23    5:17.36         15  
  5 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              5:48.05    5:25.39         14  
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               5:47.88    5:34.03         13  
  7 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               5:36.21    5:38.86         12  
  8 Calabrese, Theodor  15 EHY-MR               5:51.00    5:50.03         11  
  9 Robinson, Matt      15 HAA-MR               5:55.00    5:51.25          9  
 10 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  5:54.79    5:53.01          7  
 11 Carney, Colin       16 WISC-MR              5:39.99    5:57.93          6  
 12 Nicola, Frank A     15 HAA-MR               6:10.00    6:08.77          5  
 13 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              6:25.44    6:13.56          4  
                  30.50     1:06.13 (35.63)     1:43.98 (37.85)     2:21.09 (37.11)
        2:59.45 (38.36)     3:38.13 (38.68)     4:17.04 (38.91)     4:56.12 (39.08)
        5:35.25 (39.13)     6:13.56 (38.31)                                        
 14 Maidhof, George     10 HAA-MR               6:23.66    6:20.99          3  
                  33.91     1:11.94 (38.03)     1:51.03 (39.09)     2:29.75 (38.72)
        3:08.39 (38.64)     3:46.92 (38.53)     4:26.21 (39.29)     5:05.05 (38.84)
        5:43.80 (38.75)     6:20.99 (37.19)                                        
 15 Tousi, Arya M       16 Express Swimming-MR  6:45.00    7:06.33          2  
                  34.07     1:12.02 (37.95)     1:52.49 (40.47)     2:35.73 (43.24)
        3:19.88 (44.15)     4:04.84 (44.96)     4:50.01 (45.17)     5:36.07 (46.06)
      7:06.33 (1:30.26)                                                            
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:10.80    2:06.83         20  
                  29.30     1:01.50 (32.20)     1:34.58 (33.08)     2:06.83 (32.25)
  2 Wendland, Brian     16 HAA-MR               2:04.65    2:08.79         17  
                  29.84     1:02.37 (32.53)     1:35.94 (33.57)     2:08.79 (32.85)
  3 Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  2:16.18    2:12.89         16  
                  30.86     1:04.44 (33.58)     1:39.23 (34.79)     2:12.89 (33.66)
  4 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:16.80    2:16.36         15  
                  33.17     1:07.94 (34.77)     1:41.77 (33.83)     2:16.36 (34.59)
  5 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              2:32.67    2:20.70         14  
                  32.99     1:08.50 (35.51)     1:45.12 (36.62)     2:20.70 (35.58)
  6 Robinson, Matt      15 HAA-MR               2:28.73    2:22.55         13  
                  32.67     1:08.99 (36.32)     1:46.20 (37.21)     2:22.55 (36.35)
  7 Guariglia, Philip   18 Express Swimming-MR  2:21.52    2:29.26         12  
                  34.73     1:11.88 (37.15)     1:50.57 (38.69)     2:29.26 (38.69)
  8 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:32.31    2:30.68         11  
                  35.62     1:13.06 (37.44)     1:52.59 (39.53)     2:30.68 (38.09)
  9 Chang, Oscar        13 HAA-MR               2:39.99    2:33.38          9  
                  37.57     1:17.00 (39.43)     1:55.44 (38.44)     2:33.38 (37.94)
 10 Nicola, Frank A     15 HAA-MR               2:41.91    2:41.86          7  
                  38.00     1:19.73 (41.73)     2:01.93 (42.20)     2:41.86 (39.93)
 11 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               2:48.54    2:51.29          6  
                  39.97     1:23.44 (43.47)   2:51.29 (1:27.85)                    
 12 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            2:55.81    2:52.42          5  
                  39.96     1:23.91 (43.95)     2:08.88 (44.97)     2:52.42 (43.54)
 13 Maidhof, George     10 HAA-MR               2:50.00    2:54.50          4  
                  42.50     1:27.76 (45.26)     2:12.50 (44.74)     2:54.50 (42.00)
 14 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               3:27.73    2:57.60          3  
                  42.45     1:27.78 (45.33)     2:13.65 (45.87)     2:57.60 (43.95)
 15 Kardach, Bruce J    15 Express Swimming-MR  4:10.00    3:23.65          2  
                  43.03     1:36.88 (53.85)     2:32.07 (55.19)     3:23.65 (51.58)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williamson, John M  38 NYAC-MR              1:01.62    1:02.60         20  
                  30.26     1:02.60 (32.34)                                        
  2 Maida, Trevor W     17 HAA-MR               1:03.44    1:04.28         17  
                  30.25     1:04.28 (34.03)                                        
  3 Capodanno, Michael  18 Unattached           1:04.00    1:07.06         16  
                  31.63     1:07.06 (35.43)                                        
  4 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               1:08.85    1:08.61         15  
                  32.27     1:08.61 (36.34)                                        
  5 Chang, Justin       15 HAA-MR               1:05.23    1:08.83         14  
                  32.87     1:08.83 (35.96)                                        
  6 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:06.51    1:09.31         13  
                  32.49     1:09.31 (36.82)                                        
  7 Guariglia, Philip   18 Express Swimming-MR  1:06.64    1:11.82         12  
                  33.91     1:11.82 (37.91)                                        
  8 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               1:14.41    1:13.37         11  
                  35.53     1:13.37 (37.84)                                        
  9 Robinson, Matt      15 HAA-MR               1:16.04    1:16.83          9  
                  35.72     1:16.83 (41.11)                                        
 10 Furci, Jack         14 Sachem-MR            1:18.45    1:17.73          7  
                  35.98     1:17.73 (41.75)                                        
 11 Chang, Oscar        13 HAA-MR               1:14.88    1:17.99          6  
                  37.47     1:17.99 (40.52)                                        
 12 Maida, Troy A       15 HAA-MR               1:14.86    1:19.72          5  
                  37.85     1:19.72 (41.87)                                        
 13 Kardach, Bruce J    15 Express Swimming-MR  1:50.00    1:29.19          4  
                  40.57     1:29.19 (48.62)                                        
 14 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:28.11    1:29.58          3  
                  42.81     1:29.58 (46.77)                                        
 15 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:45.81    1:40.90          2  
 -- Alliano, Douglas G  15 FA-MR                1:15.72         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maida, Trevor W     17 HAA-MR               2:19.91    2:25.73         20  
                  32.44     1:10.49 (38.05)     1:48.48 (37.99)     2:25.73 (37.25)
  2 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               2:53.84    2:26.52         17  
                  31.72     1:09.44 (37.72)     1:47.83 (38.39)     2:26.52 (38.69)
  3 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:30.61    2:26.57         16  
                  32.83     1:09.99 (37.16)     1:48.54 (38.55)     2:26.57 (38.03)
  4 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:26.03    2:30.29         15  
                  33.41     1:11.27 (37.86)     1:48.91 (37.64)     2:30.29 (41.38)
  5 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:46.70    2:34.51         14  
                  34.28     1:13.16 (38.88)     1:54.18 (41.02)     2:34.51 (40.33)
  6 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:47.38    2:40.22         13  
                  35.66     1:16.68 (41.02)     1:59.20 (42.52)     2:40.22 (41.02)
  7 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            2:37.92    2:40.30         12  
                  35.90     1:16.98 (41.08)     1:59.45 (42.47)     2:40.30 (40.85)
  8 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               2:42.87    2:45.23         11  
                  38.05     1:19.50 (41.45)     2:03.66 (44.16)     2:45.23 (41.57)
  9 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               2:46.77    2:53.12          9  
                  37.00     1:20.40 (43.40)     2:07.42 (47.02)     2:53.12 (45.70)
 10 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              3:21.09    2:55.43          7  
                  41.32     1:24.91 (43.59)     2:10.29 (45.38)     2:55.43 (45.14)
 11 Maidhof, George     10 HAA-MR               3:25.16    3:09.35          6  
                  43.81     1:33.03 (49.22)     2:22.22 (49.19)     3:09.35 (47.13)
 12 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:54.39    3:15.02          5  
                  44.81     1:39.26 (54.45)   3:15.02 (1:35.76)                    
 13 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               3:30.00    3:20.39          4  
                  48.06     1:38.41 (50.35)     2:30.49 (52.08)     3:20.39 (49.90)
 14 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            3:30.00    3:37.82          3  
                  50.43     1:45.97 (55.54)     2:42.34 (56.37)     3:37.82 (55.48)
 15 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR               3:30.00    4:19.76          2  
                  52.40   1:57.67 (1:05.27)   3:05.50 (1:07.83)   4:19.76 (1:14.26)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:12.33    2:05.27         20  
                  28.84     1:00.81 (31.97)     1:33.64 (32.83)     2:05.27 (31.63)
  2 Wendland, Brian     16 HAA-MR               2:10.68    2:15.39         17  
                  30.62     1:04.50 (33.88)     1:40.66 (36.16)     2:15.39 (34.73)
  3 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:29.90    2:19.64         16  
                  29.62     1:04.26 (34.64)     1:41.57 (37.31)     2:19.64 (38.07)
  4 Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  2:23.13    2:19.68         15  
                  29.65     1:04.34 (34.69)     1:41.97 (37.63)     2:19.68 (37.71)
  5 Maida, Troy A       15 HAA-MR               2:18.39    2:19.73         14  
                  30.26     1:06.42 (36.16)     1:44.66 (38.24)     2:19.73 (35.07)
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               2:20.00    2:22.84         13  
                  29.35     1:04.68 (35.33)     1:42.71 (38.03)     2:22.84 (40.13)
  7 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:38.67    2:31.98         12  
                  33.09     1:11.73 (38.64)     1:51.49 (39.76)     2:31.98 (40.49)
  8 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR                 NT    3:32.38         11  
                  43.19     1:39.04 (55.85)     2:37.16 (58.12)     3:32.38 (55.22)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A      24 HAA-MR               1:54.00    1:54.12         20  
                  24.12       53.77 (29.65)     1:28.44 (34.67)     1:54.12 (25.68)
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:04.01    2:05.52         17  
                  26.44       59.42 (32.98)     1:37.17 (37.75)     2:05.52 (28.35)
  3 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:23.97    2:13.66         16  
  4 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:16.91    2:18.28         15  
                  29.72     1:07.22 (37.50)     1:46.91 (39.69)     2:18.28 (31.37)
  5 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:21.50    2:19.37         14  
                  30.31     1:07.29 (36.98)     1:48.84 (41.55)     2:19.37 (30.53)
  6 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              2:21.22    2:24.00         13  
                  30.44     1:06.28 (35.84)     1:53.71 (47.43)     2:24.00 (30.29)
  7 Robinson, Matt      15 HAA-MR               2:23.01    2:24.14         12  
                  30.13     1:05.88 (35.75)     1:50.25 (44.37)     2:24.14 (33.89)
  8 Chang, Oscar        13 HAA-MR               2:25.15    2:26.69         11  
  9 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               2:28.59    2:30.40          9  
 10 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               2:25.00    2:36.70          7  
 11 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:35.50    2:38.32          6  
 -- Carney, Colin       16 WISC-MR              2:32.46         DQ        
      One hand touch - breast
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       15 HAA-MR               4:33.77    4:32.62         20  
                  27.30       57.91 (30.61)     1:32.36 (34.45)     2:07.75 (35.39)
        2:47.24 (39.49)     3:28.18 (40.94)     4:01.60 (33.42)     4:32.62 (31.02)
  2 Wendland, Brian     16 HAA-MR               4:28.00    4:37.95         17  
                  29.47     1:03.67 (34.20)     1:37.74 (34.07)     2:12.06 (34.32)
        2:54.95 (42.89)     3:37.14 (42.19)     4:07.26 (30.12)     4:37.95 (30.69)
  3 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              5:08.38    4:47.08         16  
                  27.92     1:01.30 (33.38)     1:38.86 (37.56)     2:15.79 (36.93)
        2:58.34 (42.55)     3:41.41 (43.07)     4:14.19 (32.78)     4:47.08 (32.89)
  4 Maida, Troy A       15 HAA-MR               4:50.00    4:47.26         15  
                  29.60     1:04.57 (34.97)     1:39.10 (34.53)     2:14.79 (35.69)
        2:59.58 (44.79)     3:45.18 (45.60)     4:16.31 (31.13)     4:47.26 (30.95)
  5 Modrov, Brandon     28 HAA-MR               5:15.00    4:52.73         14  
                  28.66     1:05.25 (36.59)     1:46.10 (40.85)     2:22.35 (36.25)
        3:03.71 (41.36)     3:45.22 (41.51)     4:20.29 (35.07)     4:52.73 (32.44)
  6 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               5:01.29    4:59.48         13  
                  31.08     1:09.68 (38.60)     1:48.72 (39.04)     2:28.71 (39.99)
        3:09.86 (41.15)     3:50.28 (40.42)     4:24.13 (33.85)     4:59.48 (35.35)
 -- Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  4:31.21         DQ        
                  28.19     1:02.40 (34.21)     1:37.41 (35.01)     2:12.07 (34.66)
        2:50.39 (38.32)     3:29.58 (39.19)     4:01.16 (31.58)          DQ (29.39)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:33.29    1:36.55         40  
     1) Chang, Justin 15                2) Maida, Trevor W 17             
     3) Maida, Troy A 15                4) Lauritano, Nicholas S 16       
                  23.61       48.11 (24.50)     1:12.38 (24.27)     1:36.55 (24.17)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:43.57    1:41.90         34  
     1) Nicola, Frank A 15              2) Dorn, Garry T 17               
     3) Chang, Oscar 13                 4) Robinson, Matt 15              
                  25.55       50.59 (25.04)     1:20.93 (30.34)     1:41.90 (20.97)
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:47.89         NS        
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:58.46    1:48.58         40  
     1) Maida, Troy A 15                2) Maida, Trevor W 17             
     3) Chang, Justin 15                4) Lauritano, Nicholas S 16       
                  28.28       58.68 (30.40)     1:24.55 (25.87)     1:48.58 (24.03)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:07.69    1:54.38         34  
     1) Robinson, Matt 15               2) Dorn, Garry T 17               
     3) Chang, Oscar 13                 4) Nicola, Frank A 15             
                  29.59     1:00.65 (31.06)     1:33.10 (32.45)     1:54.38 (21.28)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:05.83    1:55.46         32  
     1) Ballon, Juan R 18               2) McCaffery, Kevin T 15          
     3) Heepe, Phillip C 17             4) LaBianca, Joe J 15             
                  30.14     1:03.51 (33.37)     1:30.31 (26.80)     1:55.46 (25.15)
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Osborn, Gabby I           11 EHY-MR                    NT      35.56         20  
 
Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orehosky, Bailey T        12 HAA-MR                    NT    1:23.90         20  
                  40.95     1:23.90 (42.95)                                        
 
Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Erin E            11 HAA-MR                    NT      44.90         20  
 
Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A            24 HAA-MR                    NT      50.58         20  
 
Mixed 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'E'                            NT    1:36.46         40  
     1) Lauritano, Nicholas S M16       2) Maida, Trevor W M17            
     3) Dominger, Jacqueline W16        4) Joseph, Megan P W17            
                  23.18       46.91 (23.73)     1:12.27 (25.36)     1:36.46 (24.19)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'D'                            NT    1:37.59         34  
     1) Modrov, Brandon M28             2) Connor, Deirdre A W17          
     3) Hummel, Christina D W14         4) Maida, Troy A M15              
                  22.39       47.88 (25.49)     1:14.41 (26.53)     1:37.59 (23.18)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                            NT    1:44.56         32  
     1) Gallagher, Liz P W14            2) Reynolds, Kerryann W13         
     3) Millkey, Nicholas W M13         4) Fisher, Alex M14               
                  26.67       52.88 (26.21)     1:19.46 (26.58)     1:44.56 (25.10)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                            NT    1:48.84         30  
     1) Palazzo, Gianna M W14           2) O'Malley, Connor M M13         
     3) Papsco, Zachary T M13           4) Fleischer, Lindsay W14         
                  28.47       55.18 (26.71)     1:21.23 (26.05)     1:48.84 (27.61)
  5 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                            NT    1:50.96         28  
     1) Markowitz, Hunter N M11         2) Klis, Alexandra W11            
     3) Claps, Emma W11                 4) Morlock, Tristan M M11         
                  26.77       55.30 (28.53)     1:22.99 (27.69)     1:50.96 (27.97)