Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/13/2014 07:17 PM
            2014 MR PATS Firecracker Meet - 7/12/2014 to 7/13/2014             
                              Sanction #: 140704                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  8&U ZONE Zone Team
                37.49  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               40.00      42.17         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                41.00      43.07         17  
  3 Bruff, Alexandra     8 Middies-MR                NT      46.02         16  
  4 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             47.78      47.54         15  
  5 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                59.87      47.62         14  
  6 Pena, Camila A       8 APEX-MR                56.82      49.30         13  
  7 Hill, Sasha          8 Middies-MR                NT      49.74         12  
  8 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        55.05      50.33         11  
  9 O'Mara, Erin         8 SPAR-MR                55.58      53.93          9  
 10 Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR              1:17.86      54.16          7  
 11 Kanachova, Veronic   8 APEX-MR                58.39      57.34          6  
 12 Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:00.23      57.76          5  
 13 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR             50.93      58.58          4  
 14 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT      59.32          3  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  8&U ZONE Zone Team
                44.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               45.00      48.57         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                48.77      49.64         17  
  3 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        59.56      53.79         16  
  4 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 52.56      55.57         15  
  5 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                   NT      55.78         14  
  6 Posada, Zenya J      8 Middies-MR             57.65      58.49         13  
  7 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR             56.78      59.99         12  
  8 Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:09.08    1:07.66         11  
  9 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT    1:16.70          9  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  8&U ZONE Zone Team
                50.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               50.00      51.71         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                55.29      55.61         17  
  3 Hall, Lavinia        8 APEX-MR              1:22.81      56.84         16  
  4 Hill, Sasha          8 Middies-MR                NT    1:00.45         15  
  5 O'Mara, Erin         8 SPAR-MR              1:14.46    1:03.34         14  
  6 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR      1:05.82    1:03.64         13  
  7 Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:05.31    1:04.90         12  
  8 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR           1:03.52    1:05.32         11  
  9 Pena, Camila A       8 APEX-MR              1:20.70    1:06.81          9  
 10 Kanachova, Veronic   8 APEX-MR              1:25.47    1:09.89          7  
 11 Bruff, Alexandra     8 Middies-MR                NT    1:12.62          6  
 12 Reyna, Alexa         8 Middies-MR           1:09.27    1:14.49          5  
 13 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT    1:22.59          4  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                45.19  8&U ZONE Zone Team
                50.99  8&U JO Junior Olympics
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chen, Bessie               8 Unatt-MR                  NT      52.97        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  8&U ZONE Zone Team
                43.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               45.00      50.65         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                55.30      52.49         17  
  3 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 58.09    1:02.96         16  
  4 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR           1:10.19    1:08.15         15  
  5 Posada, Zenya J      8 Middies-MR                NT    1:08.75         14  
  6 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                   NT    1:12.55         13  
  7 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT    1:27.53         12  
 -- Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:25.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  9-10 ZONE Zone Team
                37.49  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                32.00      34.09 JO      20  
  2 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                34.37      35.07 JO      17  
  3 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR        34.36      35.56 JO      16  
  4 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        37.04      36.78 JO      15  
  5 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                35.62      37.00 JO      14  
  6 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             38.16      37.81         13  
  7 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                36.00      38.48         12  
  8 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                38.21      38.57         11  
  9 Mond, Jenna         10 Three Village-MR       37.61      38.80          9  
 10 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          43.27      39.09          7  
 11 Schlegel, Olivia P   9 Three Village-MR       39.90      39.13          6  
 12 Reyna, Salma        10 Middies-MR             39.10      39.20          5  
 13 Xu, Isabel *         9 Three Village-MR       40.28      39.25          4  
 14 Sommerstad, Kate A  10 Three Village-MR       39.99      39.52          3  
 15 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                45.00      39.91          2  
 16 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        39.06      39.92          1  
 17 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       39.87      40.47        
 18 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT      40.90        
 19 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                42.64      41.45        
 20 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                41.62      41.82        
 21 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                44.99      42.58        
 22 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                45.00      42.81        
 23 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR             45.91      42.85        
 24 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        41.66      43.56        
 25 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR                 46.59      44.76        
 26 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        43.70      45.40        
 27 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT      45.59        
 28 Pergan, Karsten E    9 Three Village-MR       44.68      46.08        
 29 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR       45.08      46.18        
 30 Hyun, Faith          9 GATE-MR                48.64      46.78        
 31 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR                 45.15      47.54        
 32 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        47.46      50.46        
 33 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR        54.30      52.90        
 34 Estrine, Billie     10 SPAR-MR                53.15      54.87        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:13.79  ZONE Zone Team
              1:21.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      1:13.89    1:13.32 ZONE    20  
                  35.12     1:13.32 (38.20)                                        
  2 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:09.00    1:14.33 JO      17  
                  34.95     1:14.33 (39.38)                                        
  3 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              1:16.13    1:14.67 JO      16  
                  36.63     1:14.67 (38.04)                                        
  4 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:19.46    1:17.16 JO      15  
                  36.66     1:17.16 (40.50)                                        
  5 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR      1:21.99    1:19.50 JO      14  
                  40.42     1:19.50 (39.08)                                        
  6 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR      1:22.04    1:20.07 JO      13  
  7 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:24.53    1:21.11 JO      12  
                  32.47     1:21.11 (48.64)                                        
  8 Mond, Jenna         10 Three Village-MR     1:25.14    1:23.65         11  
                  39.05     1:23.65 (44.60)                                        
  9 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR                NT    1:24.10          9  
                  39.78     1:24.10 (44.32)                                        
 10 Quezada, Vanessa A  10 PATS-MR              1:28.22    1:25.37          7  
                  10.68   1:25.37 (1:14.69)                                        
 11 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:24.06    1:25.53          6  
 12 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      1:31.27    1:25.65          5  
                  39.84     1:25.65 (45.81)                                        
 13 Chang, Cara E       10 NYCC-MR              1:40.00    1:25.66          4  
 14 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR        1:32.00    1:28.75          3  
                  41.77     1:28.75 (46.98)                                        
 15 Wong, Joyce H       10 HS-MR                1:30.12    1:28.91          2  
                  43.01     1:28.91 (45.90)                                        
 16 Fitzgerald, Alexan  10 Marlins Bgnw-MR      1:38.00    1:30.40          1  
                  42.86     1:30.40 (47.54)                                        
 17 Chang, Mia E        10 NYCC-MR              1:40.00    1:31.05        
                  42.77     1:31.05 (48.28)                                        
 18 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR              1:26.82    1:31.51        
                  44.65     1:31.51 (46.86)                                        
 19 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      1:38.00    1:33.27        
 20 Dineen, Molly B     10 Ssl Unat-MR          1:51.00    1:33.53        
 21 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT    1:35.63        
 22 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               1:37.50    1:37.33        
 23 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:37.61        
                  46.15     1:37.61 (51.46)                                        
 24 Cheng, Kristin      10 GATE-MR              1:48.04    1:39.49        
 25 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT    1:41.35        
                  46.85     1:41.35 (54.50)                                        
 26 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:47.88    1:41.53        
                  47.49     1:41.53 (54.04)                                        
 27 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR           1:44.22    1:41.81        
                  46.58     1:41.81 (55.23)                                        
 28 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:51.12    1:52.07        
                  52.30     1:52.07 (59.77)                                        
 29 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      2:00.62    1:59.30        
                  56.36   1:59.30 (1:02.94)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:36.29  ZONE Zone Team
              2:59.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      2:36.35    2:33.96 ZONE    20  
                  36.19     1:15.51 (39.32)     1:56.86 (41.35)     2:33.96 (37.10)
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:38.49    2:37.83 JO      17  
                  37.10     1:16.84 (39.74)     1:58.03 (41.19)     2:37.83 (39.80)
  3 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      2:45.28    2:44.55 JO      16  
                                1:19.35 ( )   2:44.55 (1:25.20)                    
  4 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              2:47.80    2:45.29 JO      15  
                  37.75     1:19.62 (41.87)     2:00.10 (40.48)     2:45.29 (45.19)
  5 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                3:00.00    2:58.21 JO      14  
                                1:24.93 ( )   2:58.21 (1:33.28)                    
  6 Reyna, Salma        10 Middies-MR           3:03.49    3:00.85         13  
                  40.00     1:26.15 (46.15)     2:14.00 (47.85)     3:00.85 (46.85)
  7 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR           3:12.01    3:02.45         12  
                                1:28.01 ( )   3:02.45 (1:34.44)                    
  8 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              3:03.87    3:04.56         11  
                  39.06     1:27.29 (48.23)     2:18.36 (51.07)     3:04.56 (46.20)
  9 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      3:16.61    3:07.40          9  
                  40.99     1:28.67 (47.68)     2:18.61 (49.94)     3:07.40 (48.79)
 10 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              3:37.72    3:16.13          7  
                  44.35     1:33.99 (49.64)     2:26.63 (52.64)     3:16.13 (49.50)
 11 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR        3:22.00    3:17.42          6  
                  43.50     1:32.68 (49.18)     2:26.47 (53.79)     3:17.42 (50.95)
 12 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      3:26.30    3:26.28          5  
                                1:36.59 ( )   3:26.28 (1:49.69)                    
 13 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR     3:48.66    3:39.44          4  
                                1:42.32 ( )   3:39.44 (1:57.12)                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  9-10 ZONE Zone Team
                44.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        39.40      39.78 ZONE    20  
  2 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR        41.99      40.27 JO      17  
  3 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                37.00      40.28 JO      16  
  4 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                39.81      41.53 JO      15  
  5 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                41.62      41.77 JO      14  
  6 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                41.63      41.90 JO      13  
  7 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  42.78      42.18 JO      12  
  8 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        43.48      43.96 JO      11  
  9 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                46.22      44.00 JO       9  
 10 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       45.85      45.20          7  
 11 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR        43.49      45.58          6  
 12 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 48.90      47.35          5  
 13 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                50.00      47.39          4  
 14 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        49.59      47.70          3  
 15 Mond, Jenna         10 Three Village-MR       45.00      47.72          2  
 16 Quezada, Vanessa A  10 PATS-MR                46.16      48.20          1  
 17 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR                49.32      48.43        
 18 Fitzgerald, Alexan  10 Marlins Bgnw-MR        48.23      48.63        
 19 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR                 53.98      48.65        
 20 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                50.00      48.81        
 21 Cheng, Kristin      10 GATE-MR                53.72      49.24        
 22 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        49.30      49.25        
 23 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR                47.08      49.77        
 24 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                49.35      50.12        
 25 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          50.00      50.60        
 26 Dineen, Molly B     10 Ssl Unat-MR            55.44      51.55        
 27 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT      51.69        
 28 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR             48.98      51.76        
 29 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR       52.66      52.06        
 30 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT      52.45        
 31 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        54.20      53.10        
 32 Hyun, Faith          9 GATE-MR                53.33      54.28        
 33 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        55.00      55.67        
 34 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR        54.80      57.79        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:25.19  ZONE Zone Team
              1:34.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:22.00    1:22.26 ZONE    20  
                  41.09     1:22.26 (41.17)                                        
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:25.13    1:24.94 ZONE    17  
                  41.76     1:24.94 (43.18)                                        
  3 Sommerstad, Kate A  10 Three Village-MR     1:26.03    1:26.90 JO      16  
                  42.55     1:26.90 (44.35)                                        
  4 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:28.91    1:30.87 JO      15  
  5 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      1:28.85    1:31.15 JO      14  
                  44.34     1:31.15 (46.81)                                        
  6 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR      1:35.50    1:31.59 JO      13  
                  44.37     1:31.59 (47.22)                                        
  7 Schlegel, Olivia P   9 Three Village-MR     1:35.24    1:31.86 JO      12  
  8 Xu, Isabel *         9 Three Village-MR     1:39.58    1:35.15         11  
                  46.14     1:35.15 (49.01)                                        
  9 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR     1:39.93    1:37.29          9  
                  48.00     1:37.29 (49.29)                                        
 10 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:36.29    1:40.30          7  
                  48.89     1:40.30 (51.41)                                        
 11 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR           1:49.52    1:41.44          6  
 12 Chang, Cara E       10 NYCC-MR              1:55.00    1:43.13          5  
                  48.63     1:43.13 (54.50)                                        
 13 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:58.92    1:44.86          4  
                  47.35     1:44.86 (57.51)                                        
 14 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR              1:41.75    1:46.65          3  
 15 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      1:44.41    1:47.45          2  
                  51.47     1:47.45 (55.98)                                        
 16 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:48.10    1:47.46          1  
 17 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR               2:00.60    1:49.75        
 18 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT    1:50.32        
 19 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:55.67    1:57.76        
                  56.71   1:57.76 (1:01.05)                                        
 20 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      2:05.00    2:06.92        
                1:01.39   2:06.92 (1:05.53)                                        
 -- Chang, Mia E        10 NYCC-MR              1:55.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:52.35         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.14          DQ (54.32)                                        
 -- Pergan, Karsten E    9 Three Village-MR     1:58.16         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      2:06.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.49          DQ (57.60)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  9-10 ZONE Zone Team
                50.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR        43.47      44.93 ZONE    20  
  2 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                42.00      45.11 ZONE    17  
  3 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR        47.55      45.93 JO      16  
  4 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR        46.05      48.27 JO      15  
  5 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        46.73      48.61 JO      14  
  6 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                47.00      48.89 JO      13  
  7 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                47.96      49.03 JO      12  
  8 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  49.23      49.11 JO      11  
  9 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             51.25      50.30 JO       9  
 10 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       51.44      50.39 JO       7  
 11 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT      50.98 JO       6  
 12 Mond, Jenna         10 Three Village-MR       51.72      51.71          5  
 13 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                49.69      51.91          4  
 14 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                55.00      54.17          3  
 15 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                50.43      54.48          2  
 16 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                52.23      54.66          1  
 17 Reyna, Salma        10 Middies-MR             55.66      54.80        
 18 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                55.00      55.04        
 19 Xu, Isabel *         9 Three Village-MR       55.34      56.05        
 20 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        57.63      56.31        
 21 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          59.00      56.77        
 22 Schlegel, Olivia P   9 Three Village-MR       56.67      57.68        
 23 Sommerstad, Kate A  10 Three Village-MR       58.13    1:00.67        
 24 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR     1:01.00    1:01.02        
 25 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               1:00.88    1:01.13        
 26 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      1:07.21    1:02.63        
 27 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT    1:03.37        
 28 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:12.38    1:06.54        
 29 Pergan, Karsten E    9 Three Village-MR     1:00.81    1:07.34        
 30 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:10.50    1:07.49        
 31 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:06.37    1:07.67        
 32 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR               1:07.92    1:07.97        
 33 Estrine, Billie     10 SPAR-MR              1:16.88    1:11.24        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.19  ZONE Zone Team
              1:48.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      1:38.52    1:38.87 JO      20  
                  46.54     1:38.87 (52.33)                                        
  2 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      1:40.73    1:38.99 JO      17  
                  48.91     1:38.99 (50.08)                                        
  3 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:46.57    1:43.83 JO      16  
  4 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR               1:45.26    1:44.60 JO      15  
                  49.82     1:44.60 (54.78)                                        
  5 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:48.04    1:45.69 JO      14  
                  51.88     1:45.69 (53.81)                                        
  6 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              1:45.23    1:46.36 JO      13  
                  51.24     1:46.36 (55.12)                                        
  7 Cheng, Kristin      10 GATE-MR              1:50.00    1:47.58 JO      12  
                  52.85     1:47.58 (54.73)                                        
  8 Wong, Joyce H       10 HS-MR                1:41.23    1:48.31 JO      11  
  9 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR              1:53.10    1:49.68          9  
                  51.61     1:49.68 (58.07)                                        
 10 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR     1:48.60    1:50.83          7  
 11 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR              1:47.41    1:51.02          6  
                  54.64     1:51.02 (56.38)                                        
 12 Yang, Julie Y       10 Middies-MR           1:57.11    1:51.41          5  
 13 Mond, Jenna         10 Three Village-MR     1:52.18    1:52.21          4  
                  54.31     1:52.21 (57.90)                                        
 14 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR           1:54.31    1:53.40          3  
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:45.00    1:54.00          2  
                  55.10     1:54.00 (58.90)                                        
 16 Dineen, Molly B     10 Ssl Unat-MR          2:21.16    1:58.14          1  
                  56.40   1:58.14 (1:01.74)                                        
 17 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               2:10.00    2:11.73        
                1:05.41   2:11.73 (1:06.32)                                        
 18 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR     2:30.50    2:12.57        
 19 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT    2:14.58        
 -- Hyun, Faith          9 GATE-MR              2:32.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:09.17        DQ (1:14.00)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  9-10 ZONE Zone Team
                43.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                37.12      36.28 ZONE    20  
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        37.52      37.03 ZONE    17  
  3 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                41.40      40.37 JO      16  
  4 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                41.88      42.35 JO      15  
  5 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  43.63      43.21 JO      14  
  6 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        46.13      43.67 JO      13  
  7 Quezada, Vanessa A  10 PATS-MR                44.23      44.16         12  
  8 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                42.76      45.01         11  
  9 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR                NT      45.23          9  
 10 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                45.60      45.95          7  
 11 Fitzgerald, Alexan  10 Marlins Bgnw-MR        52.00      47.45          6  
 12 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                53.00      48.48          5  
 13 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                50.00      48.85          4  
 14 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        49.65      50.47          3  
 15 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                53.00      51.11          2  
 16 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       49.20      51.73          1  
 17 Wong, Joyce H       10 HS-MR                  47.37      51.89        
 18 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        56.00      52.37        
 19 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 53.19      52.79        
 20 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          57.79      54.38        
 21 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:02.00      55.51        
 22 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR                 59.65      55.93        
 23 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR                 54.38      56.60        
 24 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR             47.92      56.83        
 25 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR       53.73    1:00.03        
 26 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        57.02    1:00.11        
 -- Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      1:10.04         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:25.69  ZONE Zone Team
              1:44.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              1:24.00    1:23.32 ZONE    20  
                  38.69     1:23.32 (44.63)                                        
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:26.63    1:23.42 ZONE    17  
                  38.54     1:23.42 (44.88)                                        
  3 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              1:30.71    1:25.16 ZONE    16  
                  41.33     1:25.16 (43.83)                                        
  4 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR      1:27.18    1:29.64 JO      15  
                  44.67     1:29.64 (44.97)                                        
  5 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      1:40.00    1:32.91 JO      14  
                  42.17     1:32.91 (50.74)                                        
  6 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:45.77    1:37.58 JO      13  
                  44.33     1:37.58 (53.25)                                        
  7 Mond, Jenna         10 Three Village-MR     1:37.49    1:47.60         12  
 -- Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               2:01.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  58.64        DQ (1:07.87)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:58.09  ZONE Zone Team
              3:22.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:59.49    2:57.98 ZONE    20  
                  38.18     1:22.22 (44.04)     2:18.65 (56.43)     2:57.98 (39.33)
  2 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      3:01.42    3:02.79 JO      17  
                                1:26.98 ( )     2:20.71 (53.73)     3:02.79 (42.08)
  3 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      3:03.23    3:07.95 JO      16  
                  40.72     1:29.23 (48.51)     2:26.15 (56.92)     3:07.95 (41.80)
  4 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              3:30.00    3:08.08 JO      15  
                                1:28.74 ( )     2:27.09 (58.35)     3:08.08 (40.99)
  5 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              3:00.00    3:08.47 JO      14  
                  40.64     1:30.08 (49.44)     2:28.40 (58.32)     3:08.47 (40.07)
  6 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR      3:14.57    3:13.23 JO      13  
                  42.59     1:34.54 (51.95)     2:28.97 (54.43)     3:13.23 (44.26)
  7 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              3:45.32    3:15.50 JO      12  
                  42.00     1:33.51 (51.51)     2:30.89 (57.38)     3:15.50 (44.61)
  8 Wong, Joyce H       10 HS-MR                3:39.69    3:37.36         11  
                  52.78     1:47.16 (54.38)     2:46.31 (59.15)     3:37.36 (51.05)
  9 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR              4:00.32    3:40.35          9  
                  54.34     1:48.71 (54.37)     2:47.11 (58.40)     3:40.35 (53.24)
 10 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR              3:58.77    3:41.72          7  
                  54.52     1:53.30 (58.78)     2:52.89 (59.59)     3:41.72 (48.83)
 11 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      3:47.56    3:42.97          6  
                                1:48.97 ( )   3:42.97 (1:54.00)                    
 12 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR               3:58.00    4:15.75          5  
                                1:58.38 ( )   4:15.75 (2:17.37)                    
 -- Li, Kaitlin         10 GATE-MR              3:47.04         DQ        
      Did not finish on back - back
                  54.72     1:52.69 (57.97)     2:50.12 (57.43)          DQ (46.03)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  SUPE Supersectional
                29.99  METS Senior Mets
                30.29  ZONE Zone Team
                32.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                29.56      29.52 METS    20  
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR        29.80      29.53 METS    17  
  3 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                31.32      30.91 JO      16  
  4 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR        30.48      31.03 JO      15  
  5 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR        31.48      31.28 JO      14  
  6 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                32.48      31.56 JO      13  
  7 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                32.52      32.65         12  
  8 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                33.07      32.78         11  
  9 Posner, Kathryn G   11 Marlins Bgnw-MR        33.08      33.03          9  
 10 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                33.17      33.32          7  
 11 Holman, Josephine   12 PATS-MR                32.10      33.42          6  
 12 Pan, Christina      12 GATE-MR                34.63      34.07          5  
 13 Pellegrino, France  11 Three Village-MR       32.03      34.12          4  
 14 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR                 40.39      34.17          3  
 15 Chau, Germayne T    11 CIY-MR                 33.20      34.19          2  
 16 Wang, Katie         12 Middies-MR             33.90      34.26          1  
 17 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                34.37      34.41        
 18 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR        34.02      34.61        
 19 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                34.26      34.70        
 20 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR        36.39      34.88        
 21 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        37.14      35.12        
 22 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                37.40      35.39        
 23 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       35.43      35.52        
 24 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                37.28      35.82        
 25 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 35.30      35.92        
 26 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                36.92      35.97        
 27 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        36.22      36.22        
 28 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR             37.21      36.48        
 29 Jimenez, Haley      11 GATE-MR                35.46      36.76        
 30 Davis, Maggie A     11 SSL-MR                 35.93      36.84        
 31 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                36.85      37.60        
 32 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             34.82      37.79        
 33 Hill, Yasmin S      11 Marlins Bgnw-MR        38.49      37.97        
 34 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR       37.41      38.42        
 35 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       38.76      38.78        
 36 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       36.90      39.49        
 37 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                45.53      40.00        
 38 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                43.21      40.59        
 39 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       40.71      41.26        
 40 Wang, Laurie        11 GATE-MR                42.14      42.01        
 41 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR       41.19      42.26        
 42 Nekhlyudov, Nicole  12 Shy-Mr-MR              49.00      43.96        
 43 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                43.18      45.63        
 44 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR             54.83      49.32        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  SUPE Supersectional
              1:04.49  METS Senior Mets
              1:05.89  ZONE Zone Team
              1:10.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:04.57    1:04.02 METS    20  
                  31.49     1:04.02 (32.53)                                        
  2 Sommerstad, Kyra A  12 Three Village-MR     1:07.60    1:05.76 ZONE    17  
  3 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      1:07.95    1:06.20 JO      16  
  4 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      1:06.61    1:06.47 JO      15  
                  31.99     1:06.47 (34.48)                                        
  5 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     1:09.45    1:08.47 JO      14  
                  32.85     1:08.47 (35.62)                                        
  6 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR     1:10.30    1:08.75 JO      13  
                  40.03     1:08.75 (28.72)                                        
  7 Franks, Ava L       12 Marlins Bgnw-MR      1:12.99    1:09.58 JO      12  
  8 Holman, Josephine   12 PATS-MR              1:09.51    1:09.75 JO      11  
                  33.06     1:09.75 (36.69)                                        
  9 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:12.32    1:10.79          9  
                  34.43     1:10.79 (36.36)                                        
 10 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:09.38    1:12.11          7  
 11 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              1:12.17    1:13.10          6  
                  35.16     1:13.10 (37.94)                                        
 12 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:16.18    1:13.15          5  
                  35.09     1:13.15 (38.06)                                        
 13 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:17.64    1:14.07          4  
                  34.72     1:14.07 (39.35)                                        
 14 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     1:11.00    1:14.09          3  
                  34.90     1:14.09 (39.19)                                        
 15 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:13.43    1:14.65          2  
                  35.62     1:14.65 (39.03)                                        
 16 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:14.49    1:14.74          1  
 17 Nunez, Gabriella A  12 Marlins Bgnw-MR      1:14.33    1:15.23        
                  35.17     1:15.23 (40.06)                                        
 18 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:24.75    1:15.37        
 19 Yan, Emily          12 GATE-MR              1:14.60    1:15.92        
                  37.78     1:15.92 (38.14)                                        
 20 Pan, Christina      12 GATE-MR              1:16.09    1:16.00        
                  36.68     1:16.00 (39.32)                                        
 21 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:20.13    1:16.97        
 22 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:23.13    1:17.01        
                  37.34     1:17.01 (39.67)                                        
 23 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:18.62    1:17.40        
                  37.03     1:17.40 (40.37)                                        
 24 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      1:19.13    1:17.46        
                  37.77     1:17.46 (39.69)                                        
 25 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR               1:17.16    1:17.57        
                  37.22     1:17.57 (40.35)                                        
 26 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:18.61    1:18.07        
 27 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:15.81    1:18.74        
                  37.55     1:18.74 (41.19)                                        
 28 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              1:19.80    1:19.16        
 29 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:21.66    1:19.72        
                  56.89     1:19.72 (22.83)                                        
 30 Davis, Karina C     12 PATS-MR              1:20.73    1:20.46        
                  39.32     1:20.46 (41.14)                                        
 31 Chen, Zoe           12 NCAC-MR              1:20.00    1:21.02        
                  38.31     1:21.02 (42.71)                                        
 32 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:21.60    1:21.26        
                  38.86     1:21.26 (42.40)                                        
 33 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:22.32    1:21.62        
                  39.06     1:21.62 (42.56)                                        
 34 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:23.17    1:22.78        
 35 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:25.92    1:24.06        
                  41.11     1:24.06 (42.95)                                        
 36 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR              1:41.67    1:24.35        
 37 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:25.43    1:24.42        
                  39.77     1:24.42 (44.65)                                        
 38 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              1:23.75    1:25.10        
 39 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR     1:28.15    1:25.33        
                  40.26     1:25.33 (45.07)                                        
 40 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR     1:31.96    1:27.57        
                  41.14     1:27.57 (46.43)                                        
 41 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:24.94    1:27.71        
 42 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR     1:25.45    1:28.58        
 43 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      1:29.32    1:28.74        
                  42.08     1:28.74 (46.66)                                        
 44 Wang, Laurie        11 GATE-MR              1:30.80    1:30.13        
                  41.82     1:30.13 (48.31)                                        
 45 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:29.85    1:30.62        
 46 Libohova, Anna      11 Three Village-MR     1:33.91    1:30.97        
                  43.52     1:30.97 (47.45)                                        
 47 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR     1:28.24    1:31.18        
 48 Liang, Victoria     11 GATE-MR              1:37.05    1:31.66        
                  42.67     1:31.66 (48.99)                                        
 49 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:36.34    1:32.95        
                  43.12     1:32.95 (49.83)                                        
 50 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:38.86    1:36.50        
 51 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:05.07    1:47.20        
                  49.44     1:47.20 (57.76)                                        
 52 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:50.16    1:48.54        
                  37.49   1:48.54 (1:11.05)                                        
 53 O'Mara, Brigid      11 SPAR-MR              1:56.25    1:48.74        
 54 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:03.22    1:59.00        
                  52.28   1:59.00 (1:06.72)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  SUPE Supersectional
              2:18.99  METS Senior Mets
              2:21.29  ZONE Zone Team
              2:34.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:21.59    2:19.44 ZONE    20  
                  32.84     1:08.80 (35.96)     1:45.77 (36.97)     2:19.44 (33.67)
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      2:21.27    2:19.46 ZONE    17  
                  32.09     1:08.03 (35.94)     1:44.17 (36.14)     2:19.46 (35.29)
  3 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      2:32.18    2:26.08 JO      16  
                  33.23     1:09.97 (36.74)     1:48.75 (38.78)     2:26.08 (37.33)
  4 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     2:44.44    2:30.47 JO      15  
                  34.93     1:13.61 (38.68)     1:52.77 (39.16)     2:30.47 (37.70)
  5 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:31.54    2:32.72 JO      14  
                  34.50     1:13.49 (38.99)     1:53.43 (39.94)     2:32.72 (39.29)
  6 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      2:31.42    2:33.68 JO      13  
                                1:13.87 ( )   2:33.68 (1:19.81)                    
  7 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              2:35.49    2:33.94 JO      12  
                                1:12.96 ( )     1:50.86 (37.90)     2:33.94 (43.08)
  8 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:35.00    2:35.76         11  
                  36.27     1:15.53 (39.26)     1:55.66 (40.13)     2:35.76 (40.10)
  9 Posner, Kathryn G   11 Marlins Bgnw-MR      2:41.06    2:35.91          9  
                  35.61     1:15.41 (39.80)     1:57.47 (42.06)     2:35.91 (38.44)
 10 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              2:39.47    2:36.32          7  
                  34.54     1:13.83 (39.29)     1:55.62 (41.79)     2:36.32 (40.70)
 11 Wang, Katie         12 Middies-MR           2:41.79    2:41.50          6  
                  35.97     1:17.38 (41.41)     1:59.69 (42.31)     2:41.50 (41.81)
 12 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      2:41.40    2:43.26          5  
                                1:19.60 ( )   2:43.26 (1:23.66)                    
 13 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     2:36.81    2:43.38          4  
                  36.20     1:17.68 (41.48)     2:01.41 (43.73)     2:43.38 (41.97)
 14 Pan, Christina      12 GATE-MR              3:15.31    2:44.27          3  
                  36.97     1:18.81 (41.84)     2:03.01 (44.20)     2:44.27 (41.26)
 15 Yan, Emily          12 GATE-MR              2:43.34    2:48.58          2  
                  39.61     1:22.63 (43.02)     2:06.86 (44.23)     2:48.58 (41.72)
 16 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      2:50.53    2:49.73          1  
                  38.85     1:22.09 (43.24)     2:06.74 (44.65)     2:49.73 (42.99)
 17 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      2:51.00    2:50.84        
                  39.44     1:23.02 (43.58)     2:09.14 (46.12)     2:50.84 (41.70)
 18 Liew, Briana J      11 GATE-MR              3:19.27    2:52.03        
                  37.74     1:21.41 (43.67)     2:07.21 (45.80)     2:52.03 (44.82)
 19 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              2:52.02    2:53.76        
                  39.98     1:24.72 (44.74)     2:12.69 (47.97)     2:53.76 (41.07)
 20 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               2:48.41    2:53.94        
                                1:23.72 ( )   2:53.94 (1:30.22)                    
 21 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      3:21.55    3:14.21        
                  39.60     1:31.90 (52.30)     2:09.52 (37.62)   3:14.21 (1:04.69)
 22 Wang, Laurie        11 GATE-MR              3:20.00    3:17.43        
                                1:32.32 ( )   3:17.43 (1:45.11)                    
 23 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                   NT    3:18.94        
                  43.43     1:34.19 (50.76)     2:29.08 (54.89)     3:18.94 (49.86)
 24 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              3:00.00    3:21.92        
                  43.47     1:35.15 (51.68)   3:21.92 (1:46.77)                    
 25 Liang, Victoria     11 GATE-MR              3:51.46    3:24.72        
                  45.86     1:37.74 (51.88)     2:33.75 (56.01)     3:24.72 (50.97)
 26 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              3:10.00    3:25.54        
                  42.66     1:35.63 (52.97)     2:32.17 (56.54)     3:25.54 (53.37)
 27 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              3:27.19    3:32.51        
                  48.66     1:42.63 (53.97)     2:40.16 (57.53)     3:32.51 (52.35)
 28 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           4:07.47    3:52.82        
                                1:52.56 ( )   3:52.82 (2:00.26)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.49  ZONE Zone Team
                38.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR                35.04      34.00 ZONE    20  
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR        33.28      35.03 ZONE    17  
  3 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR          35.94      35.31 ZONE    16  
  4 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR        41.55      35.97 JO      15  
  5 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR        36.28      36.50 JO      14  
  6 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                35.34      36.73 JO      13  
  7 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                35.91      36.93 JO      12  
  8 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                37.89      37.56 JO      11  
  9 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                38.03      38.51          9  
 10 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       39.77      38.75          7  
 11 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        39.55      40.60          6  
 12 Holman, Josephine   12 PATS-MR                40.10      40.90          5  
 13 Pan, Christina      12 GATE-MR                40.40      40.93          4  
 14 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                41.00      41.10          3  
 15 Wang, Katie         12 Middies-MR             39.82      41.18          2  
 16 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                40.95      41.53          1  
 17 Davis, Maggie A     11 SSL-MR                 40.10      42.07        
 18 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                40.96      42.13        
 19 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 40.36      42.98        
 20 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        44.10      43.18        
 21 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                43.51      43.26        
 22 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                41.99      43.41        
 23 Davis, Karina C     12 PATS-MR                42.33      44.22        
 24 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                44.17      44.45        
 25 Jimenez, Haley      11 GATE-MR                44.65      44.90        
 26 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       47.06      45.61        
 27 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                47.61      45.95        
 28 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       46.64      46.85        
 29 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR       48.42      48.68        
 30 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        46.02      48.75        
 31 Liang, Victoria     11 GATE-MR                50.79      49.21        
 32 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                47.80      49.28        
 33 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                54.69      49.72        
 34 Wang, Laurie        11 GATE-MR                48.82      49.79        
 35 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                50.46      50.18        
 36 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       45.40      51.50        
 37 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                50.52      52.64        
 38 O'Mara, Brigid      11 SPAR-MR                57.04      54.10        
 39 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR             58.37      57.67        
 40 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR                59.45      58.48        
 41 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              1:12.56    1:00.21        
 42 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:02.67    1:03.06        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  SUPE Supersectional
              1:12.99  METS Senior Mets
              1:15.19  ZONE Zone Team
              1:21.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              1:11.10    1:12.97 METS    20  
                  35.61     1:12.97 (37.36)                                        
  2 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      1:18.66    1:15.56 JO      17  
                  37.89     1:15.56 (37.67)                                        
  3 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:24.09    1:18.68 JO      16  
  4 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              1:20.04    1:18.81 JO      15  
  5 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              1:19.11    1:19.08 JO      14  
                  38.75     1:19.08 (40.33)                                        
  6 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      1:19.79    1:19.36 JO      13  
                  38.26     1:19.36 (41.10)                                        
  7 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:22.13    1:19.39 JO      12  
  8 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:18.94    1:20.93 JO      11  
                  38.06     1:20.93 (42.87)                                        
  9 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      1:18.79    1:21.26 JO       9  
 10 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:21.37    1:23.73          7  
                  41.18     1:23.73 (42.55)                                        
 11 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:24.07    1:24.36          5.5
                  40.90     1:24.36 (43.46)                                        
 11 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:28.88    1:24.36          5.5
                  41.80     1:24.36 (42.56)                                        
 13 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:28.80    1:24.84          4  
                  41.36     1:24.84 (43.48)                                        
 14 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR               1:26.15    1:25.10          3  
                  41.73     1:25.10 (43.37)                                        
 15 Holman, Josephine   12 PATS-MR              1:22.53    1:25.84          2  
                  41.78     1:25.84 (44.06)                                        
 16 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:29.20    1:26.37          1  
                  42.24     1:26.37 (44.13)                                        
 17 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:21.24    1:26.49        
 18 Pan, Christina      12 GATE-MR              1:26.39    1:28.56        
                  43.41     1:28.56 (45.15)                                        
 19 Yan, Emily          12 GATE-MR              1:23.83    1:29.09        
                  44.68     1:29.09 (44.41)                                        
 20 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     1:21.91    1:29.20        
                  42.98     1:29.20 (46.22)                                        
 21 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:36.92    1:29.39        
                  44.12     1:29.39 (45.27)                                        
 22 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:28.76    1:29.47        
                  43.50     1:29.47 (45.97)                                        
 23 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:25.63    1:29.55        
 24 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:33.85    1:29.61        
                  43.27     1:29.61 (46.34)                                        
 25 Posner, Kathryn G   11 Marlins Bgnw-MR      1:29.08    1:31.91        
 26 Davis, Maggie A     11 SSL-MR               1:27.96    1:33.54        
 27 Hill, Yasmin S      11 Marlins Bgnw-MR      1:39.53    1:34.37        
                  46.35     1:34.37 (48.02)                                        
 28 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              1:33.78    1:35.84        
                  48.25     1:35.84 (47.59)                                        
 29 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR     1:38.96    1:36.82        
                  46.28     1:36.82 (50.54)                                        
 30 Libohova, Anna      11 Three Village-MR     1:41.81    1:38.93        
                  49.09     1:38.93 (49.84)                                        
 31 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR     1:40.27    1:41.23        
                  48.23     1:41.23 (53.00)                                        
 32 Ng, Amanda          11 SSL-MR               1:39.99    1:41.25        
 33 Nekhlyudov, Nicole  12 Shy-Mr-MR            1:55.00    1:42.40        
 34 Liang, Victoria     11 GATE-MR              1:50.59    1:43.15        
                  50.17     1:43.15 (52.98)                                        
 35 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:37.58    1:43.30        
 36 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:46.30    1:48.18        
 37 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR     1:46.70    1:54.04        
 38 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           2:03.08    2:09.40        
                1:03.98   2:09.40 (1:05.42)                                        
 -- Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:12.14         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  SUPE Supersectional
              2:37.49  METS Senior Mets
              2:40.19  ZONE Zone Team
              2:56.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              2:33.81    2:33.27 METS    20  
                  35.71     1:14.42 (38.71)     1:54.93 (40.51)     2:33.27 (38.34)
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      2:40.57    2:36.07 METS    17  
                  37.16     1:16.40 (39.24)     1:56.85 (40.45)     2:36.07 (39.22)
  3 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      2:50.00    2:45.00 JO      16  
                  38.76     1:20.75 (41.99)     2:03.11 (42.36)     2:45.00 (41.89)
  4 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR     2:56.56    2:47.43 JO      15  
                  39.69     1:21.00 (41.31)     2:05.36 (44.36)     2:47.43 (42.07)
  5 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              2:42.23    2:48.29 JO      14  
                                1:21.19 ( )     2:06.13 (44.94)     2:48.29 (42.16)
  6 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              2:47.81    2:48.46 JO      13  
                                1:21.57 ( )   2:48.46 (1:26.89)                    
  7 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      2:58.00    2:50.35 JO      12  
                                1:22.93 ( )     2:07.40 (44.47)     2:50.35 (42.95)
  8 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              3:00.00    2:51.19 JO      11  
                                1:23.53 ( )     2:09.60 (46.07)     2:51.19 (41.59)
  9 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR     2:59.42    3:00.09          9  
                  41.03     1:27.79 (46.76)     2:15.80 (48.01)     3:00.09 (44.29)
 10 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      3:01.98    3:01.58          7  
                                1:28.40 ( )   3:01.58 (1:33.18)                    
 11 Nunez, Gabriella A  12 Marlins Bgnw-MR      3:08.05    3:02.50          6  
                  42.39     1:29.67 (47.28)     2:17.52 (47.85)     3:02.50 (44.98)
 12 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      3:00.91    3:02.98          5  
                  42.03     1:29.00 (46.97)     2:17.46 (48.46)     3:02.98 (45.52)
 13 Yan, Emily          12 GATE-MR              2:59.08    3:03.97          4  
                  45.16     1:31.40 (46.24)     2:19.74 (48.34)     3:03.97 (44.23)
 14 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR               3:12.00    3:04.72          3  
                  41.99     1:29.19 (47.20)     2:18.85 (49.66)     3:04.72 (45.87)
 15 Davis, Maggie A     11 SSL-MR               3:51.86    3:18.43          2  
                                1:36.01 ( )     2:28.12 (52.11)     3:18.43 (50.31)
 -- Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:45.35         DQ        
      False start
                  40.94     1:22.73 (41.79)     2:06.18 (43.45)          DQ (42.00)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE Zone Team
                43.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR          37.29      37.63 ZONE    20  
  2 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        39.44      39.90 JO      17  
  3 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                40.92      41.25 JO      16  
  4 Liew, Briana J      11 GATE-MR                42.34      41.79 JO      15  
  5 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                42.33      42.69 JO      14  
  6 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                43.17      42.75 JO      13  
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                42.00      42.76 JO      12  
  8 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                44.98      42.82 JO      11  
  9 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR        43.73      43.42 JO       9  
 10 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       43.96      44.02          7  
 11 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR       45.93      44.70          6  
 12 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                44.85      45.25          5  
 13 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR       46.51      45.45          4  
 14 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                44.99      46.38          3  
 15 Chau, Germayne T    11 CIY-MR                 44.51      46.49          2  
 16 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                48.07      46.81          1  
 17 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  44.84      47.03        
 18 Yan, Emily          12 GATE-MR                46.22      47.63        
 19 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                48.39      48.09        
 20 Holman, Josephine   12 PATS-MR                48.16      48.62        
 21 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                46.01      48.68        
 22 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT      48.95        
 23 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR        50.62      49.88        
 24 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR                 52.45      50.17        
 25 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       52.10      50.98        
 26 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       50.76      51.04        
 27 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                52.19      51.68        
 28 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                50.78      51.80        
 29 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                58.56      52.34        
 30 Wang, Laurie        11 GATE-MR                52.08      53.33        
 31 Ng, Amanda          11 SSL-MR                 50.16      53.44        
 32 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR       58.14      53.83        
 33 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR       52.29      54.56        
 34 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                53.51      54.96        
 35 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                55.18      55.59        
 36 Liang, Victoria     11 GATE-MR                54.76      55.76        
 37 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       58.21      59.50        
 38 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR             59.77    1:00.13        
 39 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           1:09.17    1:02.82        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:20.12    1:10.06        
 -- Nekhlyudov, Nicole  12 Shy-Mr-MR            1:07.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  SUPE Supersectional
              1:24.99  METS Senior Mets
              1:25.79  ZONE Zone Team
              1:33.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              1:21.01    1:23.35 METS    20  
                  40.41     1:23.35 (42.94)                                        
  2 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        1:20.85    1:23.47 METS    17  
                  40.36     1:23.47 (43.11)                                        
  3 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:27.63    1:28.25 JO      16  
                  42.04     1:28.25 (46.21)                                        
  4 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              1:27.31    1:30.39 JO      15  
                  42.49     1:30.39 (47.90)                                        
  5 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:33.56    1:31.38 JO      14  
                  43.83     1:31.38 (47.55)                                        
  6 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:39.30    1:32.81 JO      13  
                  44.73     1:32.81 (48.08)                                        
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              1:32.00    1:33.54 JO      12  
  8 Sommerstad, Kyra A  12 Three Village-MR     1:33.27    1:34.64         11  
                  44.87     1:34.64 (49.77)                                        
  9 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              1:33.62    1:35.54          9  
                  45.30     1:35.54 (50.24)                                        
 10 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      1:36.20    1:37.49          7  
                  47.11     1:37.49 (50.38)                                        
 11 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     1:36.24    1:38.32          6  
                  47.37     1:38.32 (50.95)                                        
 12 Chen, Zoe           12 NCAC-MR              1:38.00    1:38.86          5  
                  47.46     1:38.86 (51.40)                                        
 13 Yan, Emily          12 GATE-MR              1:38.86    1:42.96          4  
 14 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:39.45    1:43.57          3  
                  50.31     1:43.57 (53.26)                                        
 15 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:43.23    1:43.61          2  
                  48.66     1:43.61 (54.95)                                        
 16 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      1:52.33    1:45.22          1  
 17 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:52.70    1:47.92        
 18 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:58.85    1:49.40        
                  53.47     1:49.40 (55.93)                                        
 19 Wang, Laurie        11 GATE-MR              1:50.62    1:54.05        
                  55.35     1:54.05 (58.70)                                        
 20 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR     1:56.44    1:54.69        
                  55.27     1:54.69 (59.42)                                        
 21 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:52.39    1:55.64        
                  55.37   1:55.64 (1:00.27)                                        
 22 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR              2:07.09    1:58.16        
                  57.00   1:58.16 (1:01.16)                                        
 23 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR     2:10.12    2:00.28        
                  57.56   2:00.28 (1:02.72)                                        
 24 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:54.08    2:00.63        
                  57.48   2:00.63 (1:03.15)                                        
 25 Liang, Victoria     11 GATE-MR              2:00.31    2:01.23        
 26 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR              2:03.11    2:02.96        
                1:00.11   2:02.96 (1:02.85)                                        
 27 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:55.35    2:03.71        
                1:00.63   2:03.71 (1:03.08)                                        
 28 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           2:06.48    2:09.01        
 29 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:53.98    2:09.14        
                  59.18   2:09.14 (1:09.96)                                        
 30 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:16.79    2:19.55        
                1:07.42   2:19.55 (1:12.13)                                        
 -- Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:38.83         DQ        
      False start
                  51.97          DQ (48.77)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  SUPE Supersectional
              3:01.69  ZONE Zone Team
              3:04.99  METS Senior Mets
              3:24.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              2:54.31    2:54.39 ZONE    20  
                  39.63     1:23.01 (43.38)     2:09.27 (46.26)     2:54.39 (45.12)
  2 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              3:09.06    3:06.34 JO      17  
                  41.93     1:29.00 (47.07)     2:18.45 (49.45)     3:06.34 (47.89)
  3 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        3:10.01    3:07.24 JO      16  
                                1:28.37 ( )   3:07.24 (1:38.87)                    
  4 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:16.45    3:15.72 JO      15  
                  46.16     1:37.30 (51.14)     2:27.84 (50.54)     3:15.72 (47.88)
  5 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              3:23.77    3:21.17 JO      14  
                  44.80     1:36.50 (51.70)     2:29.49 (52.99)     3:21.17 (51.68)
  6 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      3:51.13    3:40.39         13  
                                1:45.54 ( )   3:40.39 (1:54.85)                    
  7 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              3:50.00    4:15.52         12  
                  56.10   2:00.39 (1:04.29)   3:07.07 (1:06.68)   4:15.52 (1:08.45)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.99  ZONE Zone Team
                35.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                32.89      32.20 ZONE    20  
  2 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR        32.46      34.01 JO      17  
  3 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                34.58      34.10 JO      16  
  4 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR       35.44      34.32 JO      15  
  5 Franks, Ava L       12 Marlins Bgnw-MR        37.04      35.12 JO      14  
  6 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  35.71      35.27 JO      13  
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                35.00      36.37         12  
  8 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                37.05      36.60         11  
  9 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                37.79      36.69          9  
 10 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR        37.33      36.87          7  
 11 Liew, Briana J      11 GATE-MR                36.08      37.16          6  
 12 Pellegrino, France  11 Three Village-MR       34.72      37.20          5  
 13 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                37.74      37.39          4  
 14 Holman, Josephine   12 PATS-MR                37.71      37.78          3  
 15 Nunez, Gabriella A  12 Marlins Bgnw-MR        40.90      37.85          2  
 16 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                36.91      38.02          1  
 17 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       39.00      38.89        
 18 Pan, Christina      12 GATE-MR                38.23      39.15        
 19 Wang, Katie         12 Middies-MR             38.59      39.39        
 20 Davis, Maggie A     11 SSL-MR                 39.12      40.58        
 21 Chen, Zoe           12 NCAC-MR                40.00      40.81        
 22 Jimenez, Haley      11 GATE-MR                39.83      40.99        
 23 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        42.48      41.15        
 24 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 37.65      41.62        
 25 Davis, Karina C     12 PATS-MR                41.37      41.80        
 26 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR                 37.75      41.81        
 27 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                40.95      42.12        
 28 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                40.66      42.22        
 29 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                44.06      42.58        
 30 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        43.75      43.31        
 31 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                44.57      44.73        
 32 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       46.02      44.81        
 33 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       45.49      46.24        
 34 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       43.83      46.50        
 35 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                48.84      48.38        
 36 Hill, Arissa A      11 Middies-MR             48.81      49.10        
 37 Liang, Victoria     11 GATE-MR                58.00      50.83        
 38 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR       51.91      52.92        
 39 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR              1:01.47      53.32        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                49.58      55.61        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  SUPE Supersectional
              1:11.99  METS Senior Mets
              1:13.79  ZONE Zone Team
              1:21.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              1:12.33    1:10.27 METS    20  
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      1:13.74    1:11.07 METS    17  
  3 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      1:14.40    1:12.54 ZONE    16  
  4 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        1:14.12    1:16.84 JO      15  
  5 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:14.86    1:18.42 JO      14  
                  44.30     1:18.42 (34.12)                                        
  6 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              1:19.33    1:19.28 JO      13  
                  44.31     1:19.28 (34.97)                                        
  7 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     1:22.75    1:19.40 JO      12  
  8 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR     1:21.96    1:21.13 JO      11  
  9 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:21.69    1:21.73          9  
 10 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:24.11    1:23.28          7  
 11 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              1:22.00    1:25.34          6  
 12 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:41.21    1:26.00          5  
                  39.38     1:26.00 (46.62)                                        
 13 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      1:24.88    1:26.14          4  
 14 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      1:17.70    1:27.87          3  
                  44.30     1:27.87 (43.57)                                        
 15 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                   NT    1:28.76          2  
                  42.78     1:28.76 (45.98)                                        
 16 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:29.69    1:29.84          1  
 17 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:40.11    1:31.54        
                  42.01     1:31.54 (49.53)                                        
 18 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                   NT    1:33.01        
 19 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR     1:32.14    1:33.30        
                  43.03     1:33.30 (50.27)                                        
 20 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:39.34    1:33.90        
                  41.34     1:33.90 (52.56)                                        
 21 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:50.18    1:36.00        
 22 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:54.58    1:36.89        
                  44.49     1:36.89 (52.40)                                        
 23 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR              1:42.48    1:37.31        
 24 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:30.54    1:38.16        
                  44.45     1:38.16 (53.71)                                        
 25 Davis, Maggie A     11 SSL-MR               1:30.68    1:38.50        
                  43.94     1:38.50 (54.56)                                        
 26 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              1:36.66    1:39.08        
                  46.48     1:39.08 (52.60)                                        
 27 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:34.04    1:39.17        
                  43.83     1:39.17 (55.34)                                        
 28 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:43.51    1:39.19        
                  45.22     1:39.19 (53.97)                                        
 29 Chau, Germayne T    11 CIY-MR               1:28.00    1:39.93        
 30 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:47.50    1:41.14        
 31 Hill, Yasmin S      11 Marlins Bgnw-MR      1:39.82    1:42.00        
 32 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:39.93    1:45.48        
                  47.00     1:45.48 (58.48)                                        
 33 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR     1:55.14    1:48.12        
                  50.86     1:48.12 (57.26)                                        
 34 Wang, Laurie        11 GATE-MR              1:47.00    1:50.34        
                  52.25     1:50.34 (58.09)                                        
 35 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:58.21    1:51.00        
 36 Ng, Amanda          11 SSL-MR               1:52.66    1:57.13        
                  53.13   1:57.13 (1:04.00)                                        
 -- Abrams, Anna M      11 PATS-MR              2:07.20         DQ        
      Arms underwater recovery
                  56.64        DQ (1:17.42)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  SUPE Supersectional
              2:37.29  METS Senior Mets
              2:40.59  ZONE Zone Team
              2:54.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              2:39.51    2:37.45 ZONE    20  
                  34.30     1:15.19 (40.89)     2:01.72 (46.53)     2:37.45 (35.73)
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      2:37.86    2:38.59 ZONE    17  
                  33.84     1:13.75 (39.91)     2:03.28 (49.53)     2:38.59 (35.31)
  3 Sommerstad, Kyra A  12 Three Village-MR     2:39.63    2:41.82 JO      16  
                  36.99     1:15.61 (38.62)     2:07.15 (51.54)     2:41.82 (34.67)
  4 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        2:47.02    2:44.27 JO      15  
                  36.05     1:18.85 (42.80)   2:44.27 (1:25.42)                    
  5 Franks, Ava L       12 Marlins Bgnw-MR      2:58.04    2:49.99 JO      14  
                                1:21.24 ( )   2:49.99 (1:28.75)                    
  6 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      2:48.86    2:51.75 JO      13  
                                1:20.13 ( )   2:51.75 (1:31.62)                    
  7 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              2:51.92    2:52.56 JO      12  
                  37.07     1:21.24 (44.17)     2:12.29 (51.05)     2:52.56 (40.27)
  8 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:54.73    2:53.22 JO      11  
                  37.84     1:23.51 (45.67)     2:16.77 (53.26)     2:53.22 (36.45)
  9 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      2:51.75    2:57.00          9  
                  38.10     1:22.61 (44.51)     2:19.29 (56.68)     2:57.00 (37.71)
 10 Holman, Josephine   12 PATS-MR              3:00.17    2:59.55          7  
                  38.31     1:24.90 (46.59)     2:19.91 (55.01)     2:59.55 (39.64)
 11 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              2:51.32    3:01.15          6  
                  42.36     1:27.19 (44.83)   3:01.15 (1:33.96)                    
 12 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      3:02.77    3:02.43          5  
                  40.83     1:27.70 (46.87)     2:23.68 (55.98)     3:02.43 (38.75)
 13 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              3:03.95    3:03.79          4  
                  39.26     1:23.98 (44.72)     2:20.78 (56.80)     3:03.79 (43.01)
 14 Liew, Briana J      11 GATE-MR              3:13.90    3:05.32          3  
                  33.19     1:28.24 (55.05)     2:23.32 (55.08)     3:05.32 (42.00)
 15 Yan, Emily          12 GATE-MR              3:02.03    3:06.52          2  
                  42.97     1:30.98 (48.01)     2:26.97 (55.99)     3:06.52 (39.55)
 16 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              3:00.00    3:06.81          1  
                                1:33.01 ( )   3:06.81 (1:33.80)                    
 17 Pan, Christina      12 GATE-MR              3:16.53    3:07.15        
                  41.70     1:30.66 (48.96)     2:25.00 (54.34)     3:07.15 (42.15)
 18 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     2:59.58    3:08.80        
                  38.40     1:26.97 (48.57)     2:19.63 (52.66)     3:08.80 (49.17)
 19 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:09.37    3:10.01        
                  45.84     1:38.36 (52.52)     2:29.26 (50.90)     3:10.01 (40.75)
 20 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      3:12.52    3:10.90        
                  43.75     1:32.45 (48.70)     2:28.65 (56.20)     3:10.90 (42.25)
 21 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           3:10.51    3:13.27        
                                1:32.93 ( )   3:13.27 (1:40.34)                    
 22 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      3:20.52    3:16.34        
                  46.07     1:37.57 (51.50)     2:33.32 (55.75)     3:16.34 (43.02)
 23 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              3:18.62    3:23.75        
                  47.21     1:40.86 (53.65)   2:41.64 (1:00.78)     3:23.75 (42.11)
 24 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      3:40.00    3:36.06        
                  47.72     1:44.78 (57.06)     2:43.46 (58.68)     3:36.06 (52.60)
 25 Wang, Laurie        11 GATE-MR              3:40.00    3:43.40        
                                1:52.00 ( )   3:43.40 (1:51.40)                    
 26 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              3:58.25    4:10.07        
                                2:02.59 ( )   3:12.18 (1:09.59)     4:10.07 (57.89)
 -- Abrams, Anna M      11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  58.37     1:57.85 (59.48)   3:20.23 (1:22.38)          DQ (54.57)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              5:13.79  11-12 SUPE Supersectional
              5:35.99  11-12 METS Senior Mets
              6:15.99  11-12 JO Junior Olympics
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR                   NT    6:16.53        
                  41.12     1:31.60 (50.48)     2:20.24 (48.64)     3:08.11 (47.87)
                                4:21.78 ( )   6:16.53 (1:54.75)                    
  2 Wohl, Kate A              11 Marlins Bgnw-MR           NT    6:20.15        
                  40.40     1:29.19 (48.79)     2:17.98 (48.79)     3:05.02 (47.04)
        4:00.84 (55.82)     4:54.46 (53.62)     5:38.94 (44.48)     6:20.15 (41.21)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  13-14 SUPE Supersectional
                29.49  13-14 ZONE Zone Team
                29.99  13-14 METS Senior Mets
                31.39  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         14 NCAC-MR                28.50      29.59 METS    20  
  2 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                30.09      30.38 JO      17  
  3 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR                31.00      30.91 JO      16  
  4 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR        32.16      30.99 JO      15  
  5 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR                30.36      31.09 JO      14  
  6 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR                30.83      31.42         13  
  7 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR       32.69      31.71         12  
  8 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR                30.56      31.88         11  
  9 Han, Michelle       13 GATE-MR                31.69      31.93          9  
 10 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR        33.08      32.20          7  
 11 Cheng, Britney      14 GATE-MR                31.99      32.37          5.5
 11 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR       31.16      32.37          5.5
 13 Galvin, Kate H      13 SSL-MR                 31.14      32.41          4  
 14 Kramer, Kylie S     13 Three Village-MR       32.97      32.78          3  
 15 Yang, Emily G       13 Three Village-MR       32.47      32.98          2  
 16 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR       32.26      33.72          1  
 17 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR       33.15      33.80        
 18 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                33.30      33.84        
 19 Chan, Caitlin       13 GATE-MR                33.24      34.15        
 20 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR        34.10      34.57        
 21 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                34.59      34.58        
 22 Myers, Claire J     14 SSL-MR                 31.29      34.77        
 23 Chen, Luola         13 NCAC-MR                34.00      34.98        
 24 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR                 35.53      35.63        
 25 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR       35.56      35.74        
 26 Donlevy, Kelly A    13 CIY-MR                 38.47      35.79        
 27 Ambery, Alana D     14 CIY-MR                 33.55      35.91        
 28 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR       33.80      36.17        
 29 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR                35.95      36.25        
 30 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR                34.24      36.28        
 31 Maewal, Esha        14 SSL-MR                 34.29      36.46        
 32 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                37.33      36.70        
 33 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR                33.72      36.77        
 34 Ng, Lauren K        13 GATE-MR                34.59      37.44        
 35 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR              38.73      38.13        
 36 Kass, Gabby         14 Middies-MR             36.23      38.18        
 37 Ng, Veronica        13 SSL-MR                 38.21      38.39        
 38 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR        39.85      39.13        
 39 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR       42.06      42.02        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  13-14 SUPE Supersectional
              1:03.69  13-14 ZONE Zone Team
              1:04.49  13-14 METS Senior Mets
              1:07.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:02.00    1:05.41 JO      20  
                  31.62     1:05.41 (33.79)                                        
  2 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:04.40    1:06.20 JO      17  
  3 Johnson, Shaun A    14 Middies-MR           1:04.30    1:06.62 JO      16  
                  31.73     1:06.62 (34.89)                                        
  4 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:05.44    1:08.22         15  
  5 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     1:11.14    1:08.37         14  
  6 Han, Michelle       13 GATE-MR              1:08.59    1:08.38         13  
  7 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:05.58    1:08.82         12  
                  32.70     1:08.82 (36.12)                                        
  8 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      1:13.49    1:09.21         11  
  9 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:09.21    1:09.51          9  
                  33.26     1:09.51 (36.25)                                        
 10 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      1:08.60    1:09.57          7  
                  33.16     1:09.57 (36.41)                                        
 11 Zaslaw, Katie S     14 Marlins Bgnw-MR      1:08.06    1:09.88          6  
                  33.56     1:09.88 (36.32)                                        
 12 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               1:08.64    1:10.06          5  
 13 Novo, Samantha G    13 SPAR-MR              1:10.22    1:11.17          4  
                  35.12     1:11.17 (36.05)                                        
 14 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:09.04    1:11.20          3  
                  34.32     1:11.20 (36.88)                                        
 15 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     1:09.30    1:11.43          2  
 16 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:10.70    1:11.50          1  
                  34.64     1:11.50 (36.86)                                        
 17 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:07.61    1:11.57        
                  33.28     1:11.57 (38.29)                                        
 18 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     1:07.11    1:12.80        
 19 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:14.00    1:13.78        
                  35.35     1:13.78 (38.43)                                        
 20 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              1:11.89    1:13.86        
                  35.24     1:13.86 (38.62)                                        
 21 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:12.80    1:14.30        
                  35.26     1:14.30 (39.04)                                        
 22 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     1:08.06    1:15.83        
 23 Stampelos, Georgin  14 Three Village-MR     1:14.56    1:16.69        
                  36.78     1:16.69 (39.91)                                        
 24 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              1:17.41    1:17.12        
                  35.98     1:17.12 (41.14)                                        
 25 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:20.28    1:17.93        
                  36.42     1:17.93 (41.51)                                        
 26 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:14.80    1:18.26        
                  37.20     1:18.26 (41.06)                                        
 27 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              1:19.30    1:18.66        
                  38.50     1:18.66 (40.16)                                        
 28 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:12.24    1:18.90        
                  37.65     1:18.90 (41.25)                                        
 29 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:14.99    1:19.22        
 30 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:12.00    1:19.42        
 31 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:20.84    1:19.53        
 32 Myers, Claire J     14 SSL-MR               1:12.75    1:19.75        
 33 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     1:17.54    1:20.42        
                  38.57     1:20.42 (41.85)                                        
 34 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               1:16.76    1:20.69        
 35 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:20.96    1:21.05        
                  39.14     1:21.05 (41.91)                                        
 36 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            1:23.00    1:21.94        
                  38.33     1:21.94 (43.61)                                        
 37 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:21.00    1:23.38        
                  40.24     1:23.38 (43.14)                                        
 38 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      1:25.73    1:29.64        
 39 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     1:31.80    1:30.30        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  13-14 SUPE Supersectional
              2:16.59  13-14 ZONE Zone Team
              2:18.99  13-14 METS Senior Mets
              2:26.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      2:12.74    2:20.35 JO      20  
                  32.32     1:07.00 (34.68)     1:44.20 (37.20)     2:20.35 (36.15)
  2 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:23.78    2:27.17         17  
                                1:11.92 ( )     1:50.16 (38.24)     2:27.17 (37.01)
  3 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:30.40    2:27.21         16  
                  33.47     1:10.63 (37.16)     1:49.65 (39.02)     2:27.21 (37.56)
  4 Dubin, Karen E      14 Marlins Bgnw-MR      2:27.67    2:30.05         15  
                  33.89     1:12.05 (38.16)     1:53.39 (41.34)     2:30.05 (36.66)
  5 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     2:30.62    2:30.78         14  
                  34.71     1:12.66 (37.95)   2:30.78 (1:18.12)                    
  6 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               2:29.30    2:31.12         13  
                  34.56     1:12.41 (37.85)     1:51.31 (38.90)     2:31.12 (39.81)
  7 Zaslaw, Katie S     14 Marlins Bgnw-MR      2:30.54    2:31.67         12  
                  35.75     1:15.28 (39.53)     1:55.08 (39.80)     2:31.67 (36.59)
  8 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:22.96    2:32.01         11  
                  34.68     1:13.82 (39.14)     1:53.82 (40.00)     2:32.01 (38.19)
  9 Elms, Gaige L       14 Marlins Bgnw-MR      2:22.57    2:32.08          9  
                                1:13.79 ( )   2:32.08 (1:18.29)                    
 10 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      2:31.50    2:33.19          7  
                  35.38     1:14.25 (38.87)     1:54.03 (39.78)     2:33.19 (39.16)
 11 Han, Michelle       13 GATE-MR              2:29.90    2:33.24          6  
                  34.29     1:12.37 (38.08)     1:53.18 (40.81)     2:33.24 (40.06)
 12 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     2:33.71    2:34.80          5  
                  35.40     1:14.93 (39.53)   2:34.80 (1:19.87)                    
 13 Fitzsimmons, Hanna  14 Marlins Bgnw-MR      2:27.66    2:35.33          4  
                  34.84     1:14.66 (39.82)     1:55.12 (40.46)     2:35.33 (40.21)
 14 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     2:28.89    2:35.45          3  
                  36.06     1:15.28 (39.22)     1:54.74 (39.46)     2:35.45 (40.71)
 15 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               2:30.45    2:35.58          2  
                                1:15.48 ( )   2:35.58 (1:20.10)                    
 16 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      2:43.81    2:36.71          1  
                  36.57     1:17.70 (41.13)     1:58.55 (40.85)     2:36.71 (38.16)
 17 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              2:36.52    2:38.31        
                  36.31     1:16.23 (39.92)     1:57.86 (41.63)     2:38.31 (40.45)
 18 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     2:37.84    2:39.24        
                  37.61     1:18.84 (41.23)     2:00.48 (41.64)     2:39.24 (38.76)
 19 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     2:36.14    2:39.53        
                  36.43     1:17.23 (40.80)     1:59.33 (42.10)     2:39.53 (40.20)
 20 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     2:29.75    2:44.16        
                  46.23     1:19.02 (32.79)   2:44.16 (1:25.14)                    
 21 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     2:31.22    2:44.92        
                  37.84     1:19.60 (41.76)     2:02.71 (43.11)     2:44.92 (42.21)
 22 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:36.33    2:47.87        
                  36.49     1:19.30 (42.81)     2:04.50 (45.20)     2:47.87 (43.37)
 23 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     2:47.35    2:48.85        
                  38.17     1:21.18 (43.01)     2:07.66 (46.48)     2:48.85 (41.19)
 24 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      2:44.03    2:48.96        
                                1:19.78 ( )   2:48.96 (1:29.18)                    
 25 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     2:40.86    2:53.05        
                                1:24.42 ( )     2:09.60 (45.18)     2:53.05 (43.45)
 26 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:51.00    2:53.25        
                  37.48     1:22.58 (45.10)     2:09.43 (46.85)     2:53.25 (43.82)
 27 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     2:56.24    2:55.81        
                  40.28     1:25.33 (45.05)     2:12.65 (47.32)     2:55.81 (43.16)
 28 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR                   NT    2:56.32        
                  41.07     1:26.68 (45.61)     2:14.35 (47.67)     2:56.32 (41.97)
 29 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               2:49.15    2:57.29        
                                1:24.34 ( )   2:57.29 (1:32.95)                    
 30 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              2:49.81    2:57.60        
                  37.82     1:22.60 (44.78)   2:57.60 (1:35.00)                    
 31 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:50.08    2:58.22        
                  40.83     1:26.88 (46.05)     2:14.48 (47.60)     2:58.22 (43.74)
 32 Ng, Veronica        13 SSL-MR               3:01.20    2:59.51        
                  40.74     1:26.44 (45.70)     2:15.03 (48.59)     2:59.51 (44.48)
 33 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              2:56.18    3:01.86        
                  39.69     1:25.52 (45.83)     2:15.28 (49.76)     3:01.86 (46.58)
 34 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              2:58.98    3:02.59        
                  40.21     1:27.39 (47.18)     2:15.69 (48.30)     3:02.59 (46.90)
 35 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            2:56.00    3:13.55        
                                1:30.16 ( )   3:13.55 (1:43.39)                    
 36 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      3:20.00    3:17.45        
                  42.93     1:33.40 (50.47)     2:26.34 (52.94)     3:17.45 (51.11)
 37 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     3:32.19    3:19.02        
                                1:34.53 ( )   3:19.02 (1:44.49)                    
 -- Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:45.50         DQ        
      False start
                  38.05     1:19.50 (41.45)     2:04.45 (44.95)          DQ (42.48)
 -- Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:23.17        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  13-14 SUPE Supersectional
              4:47.29  13-14 ZONE Zone Team
              4:49.99  13-14 METS Senior Mets
              5:10.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               5:04.73    5:21.07         20  
                  35.96     1:15.54 (39.58)     1:57.05 (41.51)     2:39.14 (42.09)
        3:21.06 (41.92)     4:01.73 (40.67)     4:41.86 (40.13)     5:21.07 (39.21)
  2 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              5:13.95    5:22.02         17  
                  36.11     1:16.02 (39.91)     1:57.32 (41.30)     2:39.52 (42.20)
                                4:02.97 ( )   5:22.02 (1:19.05)                    
  3 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              5:36.50    5:33.96         16  
                  37.82     1:19.16 (41.34)     2:01.69 (42.53)     2:44.08 (42.39)
        3:26.99 (42.91)     4:09.76 (42.77)     4:52.93 (43.17)     5:33.96 (41.03)
  4 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           5:49.49    5:45.03         15  
                  38.91     1:21.29 (42.38)     2:05.86 (44.57)     2:51.26 (45.40)
        3:36.20 (44.94)     4:21.59 (45.39)     5:03.72 (42.13)     5:45.03 (41.31)
  5 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               5:45.88    6:12.07         14  
                  40.66     1:25.93 (45.27)     2:13.04 (47.11)     3:00.30 (47.26)
                                4:36.88 ( )     5:25.11 (48.23)     6:12.07 (46.96)
  6 Kass, Gabby         14 Middies-MR           6:10.48    6:13.11         13  
                  41.20     1:27.50 (46.30)     2:16.02 (48.52)     3:03.44 (47.42)
        3:51.04 (47.60)     4:38.76 (47.72)     5:27.30 (48.54)     6:13.11 (45.81)
  7 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     7:47.08    6:53.14         12  
                                1:31.99 ( )                             3:17.82 ( )
                                5:06.50 ( )   6:53.14 (1:46.64)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  13-14 SUPE Supersectional
              1:12.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:12.99  13-14 METS Senior Mets
              1:18.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:13.56    1:14.31 JO      20  
  2 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:17.14    1:15.86 JO      17  
                  37.03     1:15.86 (38.83)                                        
  3 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:14.54    1:18.07 JO      16  
                  38.11     1:18.07 (39.96)                                        
  4 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:16.00    1:19.43         15  
                  39.04     1:19.43 (40.39)                                        
  5 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:18.15    1:20.79         14  
                  39.09     1:20.79 (41.70)                                        
  6 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     1:19.72    1:23.15         13  
  7 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     1:21.85    1:23.31         12  
  8 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:25.28    1:23.42         11  
                  40.75     1:23.42 (42.67)                                        
  9 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      1:25.05    1:24.53          9  
                  41.57     1:24.53 (42.96)                                        
 10 Kramer, Kylie S     13 Three Village-MR     1:23.77    1:25.19          7  
                  43.30     1:25.19 (41.89)                                        
 11 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              1:23.75    1:25.44          6  
 12 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:27.26    1:26.12          5  
                  42.34     1:26.12 (43.78)                                        
 13 Myers, Claire J     14 SSL-MR               1:13.27    1:26.91          4  
                  40.98     1:26.91 (45.93)                                        
 14 Donlevy, Kelly A    13 CIY-MR               1:23.76    1:26.93          3  
 15 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               1:23.68    1:27.06          2  
                  43.11     1:27.06 (43.95)                                        
 16 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     1:18.98    1:27.79          1  
                  43.05     1:27.79 (44.74)                                        
 17 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:14.06    1:28.63        
                  43.88     1:28.63 (44.75)                                        
 18 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:26.76    1:29.15        
                  43.30     1:29.15 (45.85)                                        
 19 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:27.19    1:29.21        
                  44.21     1:29.21 (45.00)                                        
 20 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:23.30    1:29.47        
                  43.56     1:29.47 (45.91)                                        
 21 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:27.00    1:29.94        
                  44.22     1:29.94 (45.72)                                        
 22 Ng, Veronica        13 SSL-MR               1:27.92    1:30.16        
 23 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:27.00    1:30.22        
                  46.74     1:30.22 (43.48)                                        
 24 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:29.49    1:30.34        
                  45.71     1:30.34 (44.63)                                        
 25 Maewal, Esha        14 SSL-MR               1:28.81    1:33.79        
 26 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            1:29.36    1:36.32        
 27 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:35.82    1:37.46        
 28 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:34.72    1:40.06        
                  47.62     1:40.06 (52.44)                                        
 29 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR              1:39.09    1:40.12        
 30 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      1:41.88    1:41.21        
                  48.61     1:41.21 (52.60)                                        
 31 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     1:50.95    1:45.50        
                  51.38     1:45.50 (54.12)                                        
 -- Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               1:24.31         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.00          DQ (44.77)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  13-14 SUPE Supersectional
              2:35.29  13-14 ZONE Zone Team
              2:37.49  13-14 METS Senior Mets
              2:48.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, Gaige L       14 Marlins Bgnw-MR      2:27.15    2:37.94 JO      20  
                  37.31     1:16.67 (39.36)     1:58.01 (41.34)     2:37.94 (39.93)
  2 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              2:39.63    2:39.69 JO      17  
                  38.24     1:19.66 (41.42)     1:59.67 (40.01)     2:39.69 (40.02)
  3 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:37.39    2:42.58 JO      16  
                  39.25     1:20.20 (40.95)     2:01.39 (41.19)     2:42.58 (41.19)
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR                   NT    2:45.57 JO      15  
                  38.39     1:20.67 (42.28)     2:03.71 (43.04)     2:45.57 (41.86)
  5 Fitzsimmons, Hanna  14 Marlins Bgnw-MR      2:44.99    2:47.99 JO      14  
                  39.35     1:22.29 (42.94)     2:05.79 (43.50)     2:47.99 (42.20)
  6 Cheng, Britney      14 GATE-MR              2:42.66    2:50.29         13  
                                1:23.83 ( )   2:50.29 (1:26.46)                    
  7 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     2:57.21    2:52.81         12  
                  41.48     1:25.99 (44.51)     2:11.04 (45.05)     2:52.81 (41.77)
  8 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     2:55.65    2:56.81         11  
                                1:27.78 ( )   2:56.81 (1:29.03)                    
  9 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      2:58.44    2:57.05          9  
                  41.24     1:27.21 (45.97)   2:57.05 (1:29.84)                    
 10 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:00.46    2:57.53          7  
                                1:28.23 ( )   2:57.53 (1:29.30)                    
 11 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     2:49.69    2:59.83          6  
                                1:29.01 ( )     2:15.58 (46.57)     2:59.83 (44.25)
 12 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               3:42.62    3:05.43          5  
                                1:30.86 ( )   3:05.43 (1:34.57)                    
 13 Ng, Veronica        13 SSL-MR               3:07.95    3:07.18          4  
                  43.48     1:31.35 (47.87)     2:19.48 (48.13)     3:07.18 (47.70)
 14 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:59.92    3:09.33          3  
                  44.62     1:31.81 (47.19)     2:21.74 (49.93)     3:09.33 (47.59)
 -- Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              2:56.31         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  42.95     1:27.82 (44.87)     2:14.39 (46.57)          DQ (45.37)
 -- Johnson, Shaun A    14 Middies-MR           2:40.75         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  39.77     1:20.57 (40.80)     2:04.22 (43.65)          DQ (42.96)
 -- Chen, Luola         13 NCAC-MR              2:56.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  45.12     1:33.60 (48.48)     2:12.50 (38.90)          DQ (59.05)
 -- Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               3:01.01         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  46.50        DQ (2:21.92)                                        
 -- Myers, Claire J     14 SSL-MR               2:52.56         DQ        
      Declared false start
 -- Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      2:32.68         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  13-14 SUPE Supersectional
              1:23.59  13-14 ZONE Zone Team
              1:24.99  13-14 METS Senior Mets
              1:31.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:17.00    1:22.67 ZONE    20  
                  39.94     1:22.67 (42.73)                                        
  2 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      1:24.66    1:24.20 METS    17  
                  39.83     1:24.20 (44.37)                                        
  3 Han, Michelle       13 GATE-MR              1:24.54    1:24.82 METS    16  
                  40.32     1:24.82 (44.50)                                        
  4 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      1:22.52    1:25.58 JO      15  
                  41.67     1:25.58 (43.91)                                        
  5 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:25.56    1:26.82 JO      14  
                  41.04     1:26.82 (45.78)                                        
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:29.00    1:27.98 JO      13  
                  40.68     1:27.98 (47.30)                                        
  7 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     1:27.29    1:30.50 JO      12  
                  43.91     1:30.50 (46.59)                                        
  8 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:24.00    1:30.55 JO      11  
  9 Dubin, Karen E      14 Marlins Bgnw-MR      1:30.81    1:33.29          9  
                  45.25     1:33.29 (48.04)                                        
 10 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     1:31.44    1:33.39          7  
                  44.91     1:33.39 (48.48)                                        
 11 Zaslaw, Katie S     14 Marlins Bgnw-MR      1:33.32    1:34.30          6  
                  46.02     1:34.30 (48.28)                                        
 12 Johnson, Shaun A    14 Middies-MR           1:29.11    1:35.74          5  
                  45.91     1:35.74 (49.83)                                        
 13 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:29.66    1:37.48          4  
                  46.73     1:37.48 (50.75)                                        
 14 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:36.80    1:38.46          3  
                1:33.64      1:38.46 (4.82)                                        
 15 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              1:41.75    1:38.54          2  
                  49.19     1:38.54 (49.35)                                        
 16 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:37.33    1:40.37          1  
                  47.79     1:40.37 (52.58)                                        
 17 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              1:38.26    1:41.15        
                  47.35     1:41.15 (53.80)                                        
 18 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:37.67    1:41.31        
                  48.94     1:41.31 (52.37)                                        
 19 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:40.88    1:42.02        
                  48.99     1:42.02 (53.03)                                        
 20 Stampelos, Georgin  14 Three Village-MR     1:37.19    1:42.89        
                  49.24     1:42.89 (53.65)                                        
 21 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:35.03    1:44.01        
 22 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:36.00    1:44.32        
                  51.67     1:44.32 (52.65)                                        
 23 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               1:41.37    1:45.82        
                  49.58     1:45.82 (56.24)                                        
 24 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:45.57    1:47.03        
                  51.38     1:47.03 (55.65)                                        
 25 Myers, Claire J     14 SSL-MR               1:45.41    1:47.67        
                  52.00     1:47.67 (55.67)                                        
 26 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:49.20    1:49.43        
                  52.99     1:49.43 (56.44)                                        
 27 Ng, Veronica        13 SSL-MR               1:49.81    1:49.64        
                  53.38     1:49.64 (56.26)                                        
 28 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:49.14    1:49.78        
                  52.90     1:49.78 (56.88)                                        
 29 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               1:45.22    1:50.48        
                  53.41     1:50.48 (57.07)                                        
 30 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:51.33        
 31 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      1:50.60    1:52.47        
                  53.77     1:52.47 (58.70)                                        
 32 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     1:52.14    1:56.61        
                  57.11     1:56.61 (59.50)                                        
 33 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:56.76    2:08.25        
                1:01.65   2:08.25 (1:06.60)                                        
 34 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     1:57.05    2:10.25        
                1:01.56   2:10.25 (1:08.69)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  13-14 SUPE Supersectional
              2:57.19  13-14 ZONE Zone Team
              3:04.99  13-14 METS Senior Mets
              3:15.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      3:02.72    2:56.67 ZONE    20  
                                1:23.41 ( )   2:56.67 (1:33.26)                    
  2 Miou, Grace         14 NCAC-MR              2:51.00    3:00.91 METS    17  
                  42.35     1:28.24 (45.89)     2:15.74 (47.50)     3:00.91 (45.17)
  3 Han, Michelle       13 GATE-MR              2:59.32    3:03.97 METS    16  
                  42.12     1:28.46 (46.34)     2:17.53 (49.07)     3:03.97 (46.44)
  4 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      2:58.57    3:06.39 JO      15  
                  42.99     1:29.19 (46.20)     2:18.03 (48.84)     3:06.39 (48.36)
  5 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     3:09.99    3:12.66 JO      14  
                  45.01     1:32.88 (47.87)     2:23.73 (50.85)     3:12.66 (48.93)
  6 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              3:02.00    3:19.54         13  
                                1:33.53 ( )     2:25.06 (51.53)     3:19.54 (54.48)
  7 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR                   NT    3:19.59         12  
                  44.71     1:34.14 (49.43)     2:28.66 (54.52)     3:19.59 (50.93)
  8 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              3:12.89    3:20.19         11  
                  44.10     1:34.28 (50.18)     2:28.15 (53.87)     3:20.19 (52.04)
  9 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     3:14.90    3:34.77          9  
                                1:44.83 ( )   3:34.77 (1:49.94)                    
 10 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              3:27.84    3:35.94          7  
                  48.41     1:41.76 (53.35)     2:38.68 (56.92)     3:35.94 (57.26)
 11 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     3:20.73    3:36.54          6  
                                1:44.08 ( )     2:40.78 (56.70)     3:36.54 (55.76)
 12 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              3:27.84    3:37.80          5  
                  48.53     1:43.55 (55.02)   3:37.80 (1:54.25)                    
 13 Chen, Luola         13 NCAC-MR              3:12.00    3:38.05          4  
                  51.19     1:46.19 (55.00)     2:44.21 (58.02)     3:38.05 (53.84)
 14 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              4:08.44    3:41.81          3  
                  52.03     1:48.56 (56.53)     2:46.33 (57.77)     3:41.81 (55.48)
 15 Chan, Rachel H      13 Middies-MR                NT    3:42.99          2  
                  51.66     1:48.75 (57.09)     2:47.78 (59.03)     3:42.99 (55.21)
 16 Maewal, Esha        14 SSL-MR               3:32.79    3:50.65          1  
                                1:49.92 ( )   3:50.65 (2:00.73)                    
 17 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     4:05.65    4:38.86        
                1:02.87   2:12.96 (1:10.09)   3:27.67 (1:14.71)   4:38.86 (1:11.19)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  13-14 SUPE Supersectional
              1:10.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:11.99  13-14 METS Senior Mets
              1:17.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:15.52    1:12.13 JO      20  
                  33.84     1:12.13 (38.29)                                        
  2 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:13.71    1:14.14 JO      17  
                  33.99     1:14.14 (40.15)                                        
  3 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:16.93    1:15.64 JO      16  
                  34.92     1:15.64 (40.72)                                        
  4 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              1:12.26    1:16.50 JO      15  
                  36.44     1:16.50 (40.06)                                        
  5 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     1:15.42    1:17.11 JO      14  
                  35.87     1:17.11 (41.24)                                        
  6 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:16.00    1:17.91 JO      13  
                  36.18     1:17.91 (41.73)                                        
  7 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               1:17.83    1:19.60         12  
                  38.01     1:19.60 (41.59)                                        
  8 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     1:17.09    1:21.48         11  
                  38.84     1:21.48 (42.64)                                        
  9 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      1:19.28    1:23.30          9  
                  39.51     1:23.30 (43.79)                                        
 10 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:23.36    1:25.10          7  
                  39.07     1:25.10 (46.03)                                        
 11 Han, Michelle       13 GATE-MR              1:20.05    1:25.35          6  
                  38.26     1:25.35 (47.09)                                        
 12 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     1:25.52    1:29.19          5  
                  41.96     1:29.19 (47.23)                                        
 13 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     1:29.95    1:31.46          4  
 14 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:41.12    1:31.81          3  
 15 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:24.30    1:33.94          2  
                  41.82     1:33.94 (52.12)                                        
 16 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:28.24    1:33.99          1  
                  42.16     1:33.99 (51.83)                                        
 17 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:38.07    1:41.22        
 18 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              1:40.00    1:45.80        
                  46.61     1:45.80 (59.19)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  13-14 SUPE Supersectional
              2:37.39  13-14 ZONE Zone Team
              2:43.99  13-14 METS Senior Mets
              2:53.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR                   NT    2:49.83 JO      20  
                                1:18.04 ( )   2:49.83 (1:31.79)                    
  2 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              2:46.24    2:52.86 JO      17  
                                1:19.52 ( )   2:52.86 (1:33.34)                    
  3 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     2:48.79    2:54.36         16  
                                1:20.71 ( )   2:54.36 (1:33.65)                    
  4 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     2:42.11    3:00.96         15  
                  38.70     1:23.17 (44.47)     2:13.58 (50.41)     3:00.96 (47.38)
  5 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      3:14.94    3:13.72         14  
                  39.92     1:29.53 (49.61)     2:24.37 (54.84)     3:13.72 (49.35)
  6 Stampelos, Georgin  14 Three Village-MR     3:04.14    3:14.61         13  
                  42.69     1:31.01 (48.32)     2:24.32 (53.31)     3:14.61 (50.29)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  13-14 SUPE Supersectional
              2:35.79  13-14 ZONE Zone Team
              2:37.29  13-14 METS Senior Mets
              2:46.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:42.97    2:43.33 JO      20  
                  34.35     1:16.38 (42.03)     2:05.29 (48.91)     2:43.33 (38.04)
  2 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              2:39.89    2:43.63 JO      17  
                  33.36     1:15.28 (41.92)     2:06.84 (51.56)     2:43.63 (36.79)
  3 Miou, Grace         14 NCAC-MR              2:34.00    2:43.85 JO      16  
                  40.22     1:19.13 (38.91)     2:06.15 (47.02)     2:43.85 (37.70)
  4 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      3:07.90    2:48.42         15  
                                1:24.00 ( )   2:48.42 (1:24.42)                    
  5 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      2:52.15    2:49.74         14  
                  36.49     1:21.15 (44.66)     2:08.97 (47.82)     2:49.74 (40.77)
  6 Cheng, Britney      14 GATE-MR              2:49.02    2:50.60         13  
                  35.56     1:19.57 (44.01)     2:11.15 (51.58)     2:50.60 (39.45)
  7 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     2:54.11    2:52.24         12  
                                1:22.22 ( )     2:14.63 (52.41)     2:52.24 (37.61)
  8 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     2:47.07    2:57.17         11  
                  37.46     1:22.32 (44.86)     2:18.80 (56.48)     2:57.17 (38.37)
  9 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     2:47.45    2:57.27          9  
                  38.55     1:23.91 (45.36)     2:17.97 (54.06)     2:57.27 (39.30)
 10 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     2:56.11    3:00.04          7  
                  41.42     1:25.90 (44.48)     2:23.87 (57.97)     3:00.04 (36.17)
 11 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               2:41.76    3:02.57          6  
                  43.69     1:29.80 (46.11)   3:02.57 (1:32.77)                    
 12 Donlevy, Kelly A    13 CIY-MR               3:05.46    3:04.12          5  
                                1:25.11 ( )   3:04.12 (1:39.01)                    
 13 Kramer, Kylie S     13 Three Village-MR     3:07.21    3:05.32          4  
                  41.79     1:29.43 (47.64)     2:24.74 (55.31)     3:05.32 (40.58)
 14 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      3:08.44    3:09.77          3  
                  42.73     1:30.19 (47.46)     2:29.22 (59.03)     3:09.77 (40.55)
 15 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               3:12.71    3:10.98          2  
                                1:29.56 ( )   2:30.32 (1:00.76)     3:10.98 (40.66)
 16 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     3:04.10    3:11.67          1  
                  39.42     1:25.79 (46.37)   2:26.66 (1:00.87)     3:11.67 (45.01)
 17 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              3:03.82    3:13.25        
                                1:31.22 ( )   2:34.95 (1:03.73)     3:13.25 (38.30)
 18 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           3:03.80    3:14.20        
                  45.04     1:32.64 (47.60)     2:32.10 (59.46)     3:14.20 (42.10)
 19 Ng, Veronica        13 SSL-MR               3:17.46    3:14.93        
                  45.56     1:32.06 (46.50)     2:30.39 (58.33)     3:14.93 (44.54)
 20 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              3:19.28    3:15.27        
                  44.65                             2:33.93 ( )     3:15.27 (41.34)
 21 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              3:16.83    3:19.54        
                  45.68     1:39.11 (53.43)     2:31.78 (52.67)     3:19.54 (47.76)
 22 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              3:18.37    3:22.64        
                                1:40.78 ( )   3:22.64 (1:41.86)                    
 23 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              3:16.29    3:24.75        
                                1:41.42 ( )   3:24.75 (1:43.33)                    
 24 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               3:11.49    3:26.45        
                  45.14     1:37.79 (52.65)   2:40.60 (1:02.81)     3:26.45 (45.85)
 25 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     3:23.86    3:29.90        
                  47.36     1:38.34 (50.98)   3:29.90 (1:51.56)                    
 26 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            3:35.00    3:35.89        
                  54.19     1:44.50 (50.31)   2:47.64 (1:03.14)     3:35.89 (48.25)
 27 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      3:36.32    3:37.64        
                                1:44.22 ( )   3:37.64 (1:53.42)                    
 -- Han, Michelle       13 GATE-MR              2:46.73         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                                1:21.23 ( )     2:12.36 (51.13)          DQ (38.27)
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  13-14 SUPE Supersectional
              5:28.59  13-14 ZONE Zone Team
              5:35.99  13-14 METS Senior Mets
              5:54.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, Gaige L       14 Marlins Bgnw-MR      5:42.03    5:42.75 JO      20  
                  36.40     1:19.51 (43.11)     2:03.39 (43.88)     2:44.03 (40.64)
                                                    5:06.20 ( )     5:42.75 (36.55)
  2 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      5:47.14    5:43.94 JO      17  
                  35.06     1:15.83 (40.77)     2:00.03 (44.20)     2:46.41 (46.38)
        3:36.86 (50.45)     4:26.98 (50.12)     5:06.37 (39.39)     5:43.94 (37.57)
  3 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              5:59.70    5:47.94 JO      16  
                  35.16     1:17.49 (42.33)     2:01.66 (44.17)     2:44.81 (43.15)
        3:38.37 (53.56)     4:30.26 (51.89)     5:09.96 (39.70)     5:47.94 (37.98)
  4 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      5:33.71    5:50.93 JO      15  
                  35.56     1:17.51 (41.95)     2:00.79 (43.28)     2:42.77 (41.98)
        3:36.17 (53.40)     4:30.28 (54.11)     5:11.50 (41.22)     5:50.93 (39.43)
  5 Novo, Samantha G    13 SPAR-MR              6:08.23    5:57.34         14  
                                1:20.65 ( )                             2:55.14 ( )
                                4:36.98 ( )     5:18.89 (41.91)     5:57.34 (38.45)
  6 Fitzsimmons, Hanna  14 Marlins Bgnw-MR      6:09.55    5:59.23         13  
                  36.50     1:21.61 (45.11)     2:07.61 (46.00)     2:52.39 (44.78)
        3:39.32 (46.93)   5:59.23 (2:19.91)                                        
  7 Dubin, Karen E      14 Marlins Bgnw-MR      5:50.00    6:05.66         12  
                  36.52     1:23.18 (46.66)     2:11.08 (47.90)     2:56.42 (45.34)
        3:51.88 (55.46)     4:46.78 (54.90)     5:28.02 (41.24)     6:05.66 (37.64)
  8 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     6:03.17    6:15.56         11  
                                1:28.69 ( )                             3:03.10 ( )
                                4:53.48 ( )   6:15.56 (1:22.08)                    
  9 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               6:40.00    7:21.83          9  
                                1:45.69 ( )                             3:35.04 ( )
                                5:42.74 ( )     6:38.67 (55.93)     7:21.83 (43.16)
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  15&O SUPE Supersectional
                28.89  15&O ZONE Zone Team
                29.99  15&O METS Senior Mets
                31.19  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR        30.48      29.21 METS    20  
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR                29.11      29.42 METS    17  
  3 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR        30.56      29.45 METS    16  
  4 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR        28.56      29.62 METS    15  
  5 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR                30.50      29.80 METS    14  
  6 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR        29.00      30.15 JO      13  
  7 Rutkoske, Addy      16 PATS-MR                31.87      30.63 JO      12  
  8 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR                30.46      30.92 JO      11  
  9 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR                32.62      31.14 JO       9  
 10 Liddy, Nicole M     18 SSL-MR                 29.67      31.15 JO       7  
 11 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR                31.68      31.25          6  
 12 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR       30.74      31.74          5  
 13 Bonneville, Alyssa  15 Three Village-MR       30.89      31.78          4  
 14 Peralta, Loren S    18 APEX-MR                30.97      31.83          3  
 15 Wang, Carol         16 GATE-MR                32.06      32.15          2  
 16 Liu, Serina         16 NCAC-MR                31.00      32.38          1  
 17 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR                29.80      32.42        
 18 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR       30.57      32.45        
 18 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR       31.85      32.45        
 20 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR                31.60      32.51        
 21 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR       32.14      32.89        
 22 Gabriel, Tara N     15 Middies-MR             32.86      33.00        
 23 Gonzalez, Mirna G   16 APEX-MR                32.07      33.11        
 24 Fung, Amanda M      16 PATS-MR                33.15      33.33        
 25 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR             33.14      33.37        
 26 Li, Karen Z         15 Three Village-MR       33.00      33.44        
 27 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR                34.21      33.61        
 28 Bianco, Sara E      16 HS-MR                  31.00      34.05        
 29 Wong, Samantha H    15 HS-MR                  29.83      34.27        
 30 Costello, Emily C   15 NYSA-MR                33.74      34.67        
 31 Teo, Peony          15 NYCC-MR                33.86      35.28        
 32 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR                32.00      35.47        
 -- Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                30.06         DQ        
      False start
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  15&O SUPE Supersectional
              1:04.09  15&O ZONE Zone Team
              1:04.49  15&O METS Senior Mets
              1:07.19  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:02.19    1:02.76 ZONE    20  
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      1:02.94    1:03.80 ZONE    17  
                  30.77     1:03.80 (33.03)                                        
  3 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      1:02.19    1:05.24 JO      16  
                  31.33     1:05.24 (33.91)                                        
  4 Karle, Katherine E  16 Marlins Bgnw-MR      1:07.67    1:06.69 JO      15  
                  32.56     1:06.69 (34.13)                                        
  5 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:06.68    1:06.85 JO      14  
                  32.46     1:06.85 (34.39)                                        
  6 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR              1:09.00    1:07.83         13  
                  32.38     1:07.83 (35.45)                                        
  7 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              1:08.96    1:08.12         12  
  8 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:08.70    1:08.88         11  
                  32.95     1:08.88 (35.93)                                        
  9 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     1:06.09    1:09.25          9  
                  33.94     1:09.25 (35.31)                                        
 10 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     1:06.65    1:09.29          7  
                  33.80     1:09.29 (35.49)                                        
 11 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              1:07.19    1:09.34          6  
                  32.72     1:09.34 (36.62)                                        
 12 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              1:10.60    1:09.53          5  
 13 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:08.17    1:09.65          4  
                  33.80     1:09.65 (35.85)                                        
 14 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     1:05.77    1:09.91          3  
                  34.02     1:09.91 (35.89)                                        
 15 Liu, Serina         16 NCAC-MR              1:07.00    1:10.14          2  
                  33.81     1:10.14 (36.33)                                        
 16 Wang, Chloe         16 Middies-MR           1:08.08    1:10.63          1  
                  33.97     1:10.63 (36.66)                                        
 17 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:06.47    1:10.69        
                  34.14     1:10.69 (36.55)                                        
 18 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      1:12.37    1:10.89        
 19 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              1:09.77    1:11.18        
                  34.37     1:11.18 (36.81)                                        
 20 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:09.77    1:11.90        
 21 Wang, Carol         16 GATE-MR              1:09.47    1:12.25        
 22 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR     1:09.68    1:12.87        
                  35.17     1:12.87 (37.70)                                        
 23 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              1:12.06    1:13.10        
                  34.80     1:13.10 (38.30)                                        
 24 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:15.00    1:13.16        
                  34.85     1:13.16 (38.31)                                        
 25 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     1:10.51    1:13.31        
                  34.75     1:13.31 (38.56)                                        
 26 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:09.31    1:13.52        
                  34.68     1:13.52 (38.84)                                        
 27 Hartigan, Meghan C  17 SSL-MR               1:16.16    1:13.99        
 28 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:17.82    1:15.71        
 29 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:16.18    1:16.36        
                  37.46     1:16.36 (38.90)                                        
 30 Chin, Danielle      17 GATE-MR              1:19.95    1:17.98        
 31 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:17.46    1:19.00        
                  37.52     1:19.00 (41.48)                                        
 32 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:13.00    1:19.06        
 33 Capalbo, Nicolette  16 SSL-MR               1:13.24    1:22.27        
                  39.88     1:22.27 (42.39)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  15&O SUPE Supersectional
              2:16.99  15&O ZONE Zone Team
              2:18.99  15&O METS Senior Mets
              2:26.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:15.78    2:17.85 METS    20  
                  31.92     1:05.70 (33.78)     1:41.84 (36.14)     2:17.85 (36.01)
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      2:16.88    2:22.76 JO      17  
                  32.34     1:08.64 (36.30)     1:47.71 (39.07)     2:22.76 (35.05)
  3 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      2:21.33    2:23.91 JO      16  
                  33.49     1:09.87 (36.38)     1:47.60 (37.73)     2:23.91 (36.31)
  4 Karle, Katherine E  16 Marlins Bgnw-MR      2:26.66    2:24.44 JO      15  
                  34.05     1:11.15 (37.10)     1:48.61 (37.46)     2:24.44 (35.83)
  5 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      2:21.71    2:24.47 JO      14  
                  34.01     1:11.02 (37.01)   2:24.47 (1:13.45)                    
  6 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      2:15.82    2:25.89 JO      13  
                                1:09.59 ( )   2:25.89 (1:16.30)                    
  7 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     2:25.10    2:27.69         12  
                  35.26     1:12.89 (37.63)     1:51.03 (38.14)     2:27.69 (36.66)
  8 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:27.14    2:27.82         11  
                  33.97     1:11.25 (37.28)     1:49.20 (37.95)     2:27.82 (38.62)
  9 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              2:31.78    2:29.31          9  
                  34.83     1:13.34 (38.51)     1:52.44 (39.10)     2:29.31 (36.87)
 10 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              2:29.27    2:31.56          7  
                  35.93     1:14.89 (38.96)     1:53.53 (38.64)     2:31.56 (38.03)
 11 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:30.43    2:32.01          6  
                                1:13.86 ( )   2:32.01 (1:18.15)                    
 12 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     2:30.96    2:33.18          5  
                  34.74     1:13.04 (38.30)     1:54.06 (41.02)     2:33.18 (39.12)
 13 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              2:31.40    2:33.37          4  
                                1:14.65 ( )   2:33.37 (1:18.72)                    
 14 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           2:28.50    2:35.16          3  
                  35.38     1:15.14 (39.76)     1:56.81 (41.67)     2:35.16 (38.35)
 15 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              2:30.47    2:35.32          2  
                  35.73     1:14.93 (39.20)     1:56.19 (41.26)     2:35.32 (39.13)
 16 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:40.28    2:36.12          1  
                                1:15.98 ( )     1:56.63 (40.65)     2:36.12 (39.49)
 17 Liu, Serina         16 NCAC-MR              2:23.00    2:36.64        
                  34.67     1:13.29 (38.62)     1:55.52 (42.23)     2:36.64 (41.12)
 18 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     2:27.25    2:36.67        
                                1:13.54 ( )   2:36.67 (1:23.13)                    
 19 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              2:30.32    2:40.74        
                  35.72     1:14.63 (38.91)     1:57.67 (43.04)     2:40.74 (43.07)
 20 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:30.81    2:40.76        
                  35.78     1:16.67 (40.89)     1:59.60 (42.93)     2:40.76 (41.16)
 21 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     2:36.98    2:42.94        
                                1:19.32 ( )   2:42.94 (1:23.62)                    
 22 Wang, Chloe         16 Middies-MR           2:29.08    2:45.26        
                  37.35     1:19.25 (41.90)     2:02.60 (43.35)     2:45.26 (42.66)
 23 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              2:38.87    2:47.81        
                  37.69     1:19.86 (42.17)     2:03.57 (43.71)     2:47.81 (44.24)
 24 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              2:43.60    2:49.22        
                  37.66     1:21.36 (43.70)     2:08.20 (46.84)     2:49.22 (41.02)
 25 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              2:48.87    2:50.73        
                  39.13     1:22.06 (42.93)     2:06.21 (44.15)     2:50.73 (44.52)
 26 Capalbo, Nicolette  16 SSL-MR               2:37.85    2:54.83        
                  39.75     1:23.91 (44.16)     2:10.62 (46.71)     2:54.83 (44.21)
 27 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              2:35.00    2:55.76        
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  15&O SUPE Supersectional
              4:46.99  15&O ZONE Zone Team
              4:49.99  15&O METS Senior Mets
              5:05.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              5:11.05    4:57.62 JO      20  
                  34.12     1:11.94 (37.82)     1:50.22 (38.28)     2:28.48 (38.26)
        3:06.22 (37.74)     3:43.85 (37.63)     4:21.55 (37.70)     4:57.62 (36.07)
  2 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              5:05.18    5:09.72         17  
                  35.31     1:12.89 (37.58)     1:52.42 (39.53)     2:31.79 (39.37)
        3:11.54 (39.75)     3:51.70 (40.16)     4:31.14 (39.44)     5:09.72 (38.58)
  3 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      5:07.93    5:10.15         16  
                                1:14.33 ( )     1:54.17 (39.84)     2:33.54 (39.37)
                                3:52.78 ( )     4:32.63 (39.85)     5:10.15 (37.52)
  4 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              5:11.43    5:25.69         15  
                                1:16.17 ( )                             2:39.42 ( )
                                4:02.96 ( )   5:25.69 (1:22.73)                    
  5 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           5:30.11    5:25.93         14  
                  37.64     1:18.26 (40.62)     1:59.98 (41.72)     2:41.27 (41.29)
        3:23.76 (42.49)     4:05.10 (41.34)     4:46.63 (41.53)     5:25.93 (39.30)
  6 Gabriel, Tara N     15 Middies-MR           5:37.81    5:43.94         13  
                  38.55     1:19.58 (41.03)     2:03.42 (43.84)     2:46.86 (43.44)
                                4:15.24 ( )   5:43.94 (1:28.70)                    
  7 Wang, Chloe         16 Middies-MR           5:23.66    5:55.11         12  
                  39.64     1:23.74 (44.10)     2:09.89 (46.15)     2:55.18 (45.29)
        3:41.47 (46.29)     4:27.24 (45.77)     5:12.25 (45.01)     5:55.11 (42.86)
  8 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              5:47.16    5:57.71         11  
                                1:23.60 ( )                             2:54.62 ( )
                                4:26.98 ( )   5:57.71 (1:30.73)                    
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  15&O SUPE Supersectional
              1:12.69  15&O ZONE Zone Team
              1:12.99  15&O METS Senior Mets
              1:17.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      1:10.04    1:10.81 ZONE    20  
                  35.60     1:10.81 (35.21)                                        
  2 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:11.05    1:12.31 ZONE    17  
                  36.16     1:12.31 (36.15)                                        
  3 Liddy, Nicole M     18 SSL-MR               1:07.89    1:14.32 JO      16  
                  36.52     1:14.32 (37.80)                                        
  4 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           1:12.15    1:16.21 JO      15  
  5 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:15.95    1:16.28 JO      14  
  6 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR      1:18.87    1:16.96 JO      13  
                  37.87     1:16.96 (39.09)                                        
  7 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:13.51    1:17.18 JO      12  
                  38.08     1:17.18 (39.10)                                        
  8 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     1:17.64    1:19.14         11  
  9 Wang, Carol         16 GATE-MR              1:17.49    1:19.67          9  
                  38.36     1:19.67 (41.31)                                        
 10 Bonneville, Alyssa  15 Three Village-MR     1:15.63    1:20.47          7  
                  39.55     1:20.47 (40.92)                                        
 11 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:16.12    1:21.16          6  
 12 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:13.85    1:21.54          5  
                  39.47     1:21.54 (42.07)                                        
 13 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     1:19.75    1:21.63          4  
                  39.25     1:21.63 (42.38)                                        
 14 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     1:15.96    1:21.74          3  
                  39.51     1:21.74 (42.23)                                        
 15 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:24.10    1:23.77          2  
                  41.28     1:23.77 (42.49)                                        
 16 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR              1:17.00    1:23.96          1  
 17 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:21.47    1:24.32        
                  40.95     1:24.32 (43.37)                                        
 18 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              1:19.68    1:24.61        
                  40.44     1:24.61 (44.17)                                        
 19 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              1:33.50    1:25.00        
                  42.79     1:25.00 (42.21)                                        
 20 Liu, Serina         16 NCAC-MR              1:19.00    1:25.03        
                  42.02     1:25.03 (43.01)                                        
 21 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     1:17.30    1:25.07        
                  42.24     1:25.07 (42.83)                                        
 22 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:28.07    1:25.20        
                  40.54     1:25.20 (44.66)                                        
 23 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:18.91    1:25.46        
 24 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:19.70    1:26.79        
                  42.16     1:26.79 (44.63)                                        
 25 Gonzalez, Mirna G   16 APEX-MR              1:22.51    1:27.62        
                  42.69     1:27.62 (44.93)                                        
 26 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:27.61    1:31.96        
                  44.71     1:31.96 (47.25)                                        
 27 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR     1:26.98    1:32.92        
                  45.58     1:32.92 (47.34)                                        
 28 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:23.00    1:33.67        
 29 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              1:33.06    1:34.15        
                  46.01     1:34.15 (48.14)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  15&O SUPE Supersectional
              2:35.49  15&O ZONE Zone Team
              2:37.49  15&O METS Senior Mets
              2:47.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      2:30.19    2:32.56 ZONE    20  
                  36.87     1:15.05 (38.18)     1:54.38 (39.33)     2:32.56 (38.18)
  2 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:36.53    2:35.98 METS    17  
                                1:16.33 ( )   2:35.98 (1:19.65)                    
  3 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      2:34.13    2:38.65 JO      16  
                  37.04     1:16.64 (39.60)     1:57.67 (41.03)     2:38.65 (40.98)
  4 Karle, Katherine E  16 Marlins Bgnw-MR      2:31.02    2:38.82 JO      15  
                                1:17.60 ( )   2:38.82 (1:21.22)                    
  5 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      2:40.34    2:48.51         14  
                                1:22.81 ( )   2:48.51 (1:25.70)                    
  6 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:36.90    2:49.00         13  
                  39.26     1:21.96 (42.70)     2:06.00 (44.04)     2:49.00 (43.00)
  7 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           2:44.50    2:49.43         12  
                  40.16     1:22.33 (42.17)     2:06.68 (44.35)     2:49.43 (42.75)
  8 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              2:46.51    2:50.97         11  
                  41.38     1:25.30 (43.92)     2:09.41 (44.11)     2:50.97 (41.56)
  9 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     2:47.05    2:53.55          9  
                  41.09     1:25.23 (44.14)     2:10.85 (45.62)     2:53.55 (42.70)
 10 Wang, Carol         16 GATE-MR              2:58.00    2:54.01          7  
                                1:25.91 ( )   2:54.01 (1:28.10)                    
 11 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     2:46.47    2:54.07          6  
                                1:26.33 ( )   2:54.07 (1:27.74)                    
 12 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     2:49.73    2:54.52          5  
                                1:26.43 ( )     2:10.63 (44.20)     2:54.52 (43.89)
 13 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              2:42.56    2:54.64          4  
                  40.65     1:24.35 (43.70)     2:09.74 (45.39)     2:54.64 (44.90)
 14 Hartigan, Meghan C  17 SSL-MR               2:34.83    2:55.78          3  
                  40.41     1:24.45 (44.04)     2:10.51 (46.06)     2:55.78 (45.27)
 15 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      2:49.05    2:55.92          2  
                  41.66     1:27.14 (45.48)     2:11.66 (44.52)     2:55.92 (44.26)
 16 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     2:51.14    2:57.23          1  
                  42.44     1:27.85 (45.41)     2:13.45 (45.60)     2:57.23 (43.78)
 17 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              2:41.77    2:57.45        
                  41.53     1:25.63 (44.10)     2:12.29 (46.66)     2:57.45 (45.16)
 18 Teo, Peony          15 NYCC-MR              3:01.36    2:59.07        
                  43.18     1:28.88 (45.70)     2:16.45 (47.57)     2:59.07 (42.62)
 19 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     2:59.46    3:01.70        
                  43.21     1:27.86 (44.65)     2:15.15 (47.29)     3:01.70 (46.55)
 20 Capalbo, Nicolette  16 SSL-MR               3:01.78    3:07.29        
                  44.42     1:32.04 (47.62)   3:07.29 (1:35.25)                    
 21 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              3:08.15    3:10.47        
                  44.21     1:32.35 (48.14)     2:24.38 (52.03)     3:10.47 (46.09)
 22 Chin, Danielle      17 GATE-MR              3:16.32    3:13.60        
                  45.27     1:34.32 (49.05)     2:25.59 (51.27)     3:13.60 (48.01)
 23 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              3:05.08    3:13.62        
                                1:33.55 ( )     2:24.40 (50.85)     3:13.62 (49.22)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  15&O SUPE Supersectional
              1:22.59  15&O ZONE Zone Team
              1:24.99  15&O METS Senior Mets
              1:29.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      1:27.03    1:27.86 JO      20  
                  41.69     1:27.86 (46.17)                                        
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:26.28    1:28.36 JO      17  
                  42.81     1:28.36 (45.55)                                        
  3 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      1:27.15    1:29.63         16  
                  43.18     1:29.63 (46.45)                                        
  4 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:28.72    1:31.55         15  
  5 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:38.00    1:34.41         14  
                  45.24     1:34.41 (49.17)                                        
  6 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              1:40.16    1:34.54         13  
  7 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              1:32.94    1:34.85         12  
  8 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              1:31.04    1:35.21         11  
                  46.04     1:35.21 (49.17)                                        
  9 Hartigan, Meghan C  17 SSL-MR               1:29.26    1:35.35          9  
                  45.81     1:35.35 (49.54)                                        
 10 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR              1:25.00    1:35.44          7  
 11 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              1:31.80    1:35.65          6  
                  45.92     1:35.65 (49.73)                                        
 12 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:27.65    1:36.37          5  
                  45.11     1:36.37 (51.26)                                        
 13 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:37.46    1:38.01          4  
 14 Wang, Chloe         16 Middies-MR           1:33.20    1:39.05          3  
                  47.13     1:39.05 (51.92)                                        
 15 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      1:35.92    1:40.12          2  
                  48.15     1:40.12 (51.97)                                        
 16 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:36.06    1:41.43          1  
                  49.55     1:41.43 (51.88)                                        
 17 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:42.27    1:44.12        
 18 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR     1:34.89    1:44.15        
                  49.57     1:44.15 (54.58)                                        
 19 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              1:37.00    1:47.09        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  15&O SUPE Supersectional
              2:56.29  15&O ZONE Zone Team
              3:04.99  15&O METS Senior Mets
              3:13.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      3:09.47    3:06.54 JO      20  
                  42.78     1:30.82 (48.04)     2:17.97 (47.15)     3:06.54 (48.57)
  2 Rutkoske, Addy      16 PATS-MR              3:16.28    3:11.17 JO      17  
                                1:33.30 ( )   3:11.17 (1:37.87)                    
  3 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              3:15.12    3:13.24 JO      16  
                  44.70     1:33.56 (48.86)     2:24.64 (51.08)     3:13.24 (48.60)
  4 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              3:10.71    3:17.85         15  
                  45.42     1:34.55 (49.13)     2:25.89 (51.34)     3:17.85 (51.96)
  5 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      3:20.03    3:29.70         14  
                  48.67     1:42.23 (53.56)     2:37.03 (54.80)     3:29.70 (52.67)
  6 Wang, Chloe         16 Middies-MR           3:18.11    3:34.15         13  
                  47.04     1:40.51 (53.47)     2:36.27 (55.76)     3:34.15 (57.88)
  7 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              3:28.58    3:37.66         12  
                  50.87     1:46.33 (55.46)     2:44.34 (58.01)     3:37.66 (53.32)
  8 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              3:42.97    3:56.70         11  
                                1:52.54 ( )   2:54.75 (1:02.21)   3:56.70 (1:01.95)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  15&O SUPE Supersectional
              1:09.89  15&O ZONE Zone Team
              1:11.99  15&O METS Senior Mets
              1:16.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:09.09    1:09.06 ZONE    20  
                  32.65     1:09.06 (36.41)                                        
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      1:06.96    1:09.56 ZONE    17  
                  32.97     1:09.56 (36.59)                                        
  3 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              1:17.01    1:14.50 JO      16  
                  35.79     1:14.50 (38.71)                                        
  4 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:16.14    1:14.92 JO      15  
                  34.46     1:14.92 (40.46)                                        
  5 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR      1:13.70    1:15.06 JO      14  
  6 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:09.58    1:17.93         13  
                  35.32     1:17.93 (42.61)                                        
  7 Wang, Carol         16 GATE-MR              1:14.57    1:17.96         12  
                  36.39     1:17.96 (41.57)                                        
  8 Gabriel, Tara N     15 Middies-MR           1:15.09    1:18.86         11  
                  35.49     1:18.86 (43.37)                                        
  9 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     1:16.37    1:20.12          9  
 10 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     1:16.53    1:22.22          7  
 11 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:26.53    1:26.56          6  
 12 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     1:20.92    1:27.28          5  
 13 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     1:24.31    1:31.37          4  
                  42.40     1:31.37 (48.97)                                        
 14 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:26.63    1:31.67          3  
                  57.45     1:31.67 (34.22)                                        
 15 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:31.04    1:35.83          2  
                  46.22     1:35.83 (49.61)                                        
 16 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:50.71    1:37.10          1  
                  42.51     1:37.10 (54.59)                                        
 17 Wong, Samantha H    15 HS-MR                1:27.54    1:42.22        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  15&O SUPE Supersectional
              2:31.59  15&O ZONE Zone Team
              2:43.99  15&O METS Senior Mets
              2:50.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      2:26.59    2:29.56 ZONE    20  
                  33.10     1:10.48 (37.38)     1:49.97 (39.49)     2:29.56 (39.59)
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:37.68    2:37.74 METS    17  
                                1:15.31 ( )     1:57.48 (42.17)     2:37.74 (40.26)
  3 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      2:32.61    2:39.60 METS    16  
                  34.08     1:13.87 (39.79)     1:56.89 (43.02)     2:39.60 (42.71)
  4 Wang, Carol         16 GATE-MR              2:44.75    3:07.92         15  
                  37.99     1:24.47 (46.48)     2:16.97 (52.50)     3:07.92 (50.95)
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  15&O SUPE Supersectional
              2:35.89  15&O ZONE Zone Team
              2:37.29  15&O METS Senior Mets
              2:45.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goehring, Theresa   19 FORD-MR              2:23.77    2:36.30 METS    20  
                  33.23     1:13.89 (40.66)     2:00.30 (46.41)     2:36.30 (36.00)
  2 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:37.21    2:37.37 JO      17  
                  34.50     1:13.75 (39.25)     2:00.85 (47.10)     2:37.37 (36.52)
  3 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      2:42.78    2:39.81 JO      16  
                                1:13.52 ( )     2:03.96 (50.44)     2:39.81 (35.85)
  4 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      2:42.55    2:42.18 JO      15  
                  35.97     1:18.97 (43.00)   2:42.18 (1:23.21)                    
  5 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      2:39.21    2:42.19 JO      14  
                                1:15.82 ( )     2:07.55 (51.73)     2:42.19 (34.64)
  6 Gehrich, Megan N    20 FORD-MR              2:24.06    2:43.23 JO      13  
                  54.79     1:17.71 (22.92)     2:05.64 (47.93)     2:43.23 (37.59)
  7 Chappell, Spencer   21 FORD-MR              2:23.79    2:44.58 JO      12  
                  35.45     1:16.01 (40.56)     2:04.07 (48.06)     2:44.58 (40.51)
  8 Bonneville, Alyssa  15 Three Village-MR     2:41.66    2:44.79 JO      11  
                  37.54     1:19.33 (41.79)     2:07.74 (48.41)     2:44.79 (37.05)
  9 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              2:53.04    2:47.42          9  
                  36.51     1:19.73 (43.22)     2:10.65 (50.92)     2:47.42 (36.77)
 10 Zarriello, Megan T  21 FORD-MR              2:25.55    2:48.02          7  
                                1:17.51 ( )   2:48.02 (1:30.51)                    
 11 Rutkoske, Addy      16 PATS-MR                   NT    2:49.82          6  
                  37.58     1:22.35 (44.77)     2:10.46 (48.11)     2:49.82 (39.36)
 12 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              2:50.57    2:50.35          5  
                  38.09     1:21.45 (43.36)     2:15.19 (53.74)     2:50.35 (35.16)
 13 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:42.55    2:51.38          4  
                                1:19.84 ( )   2:51.38 (1:31.54)                    
 14 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      2:48.46    2:52.53          3  
                  38.60     1:22.17 (43.57)     2:15.59 (53.42)     2:52.53 (36.94)
 15 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              2:49.29    2:54.71          2  
                                1:22.22 ( )   2:54.71 (1:32.49)                    
 16 Carroll, Kelly A    21 FORD-MR              2:20.35    2:56.86          1  
                  38.03     1:25.52 (47.49)     2:15.18 (49.66)     2:56.86 (41.68)
 17 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     2:51.09    2:58.78        
                                1:21.42 ( )     2:19.70 (58.28)     2:58.78 (39.08)
 18 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              2:57.97    3:00.94        
                                1:23.98 ( )   3:00.94 (1:36.96)                    
 19 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              3:07.85    3:12.57        
                  42.38     1:34.25 (51.87)     2:29.34 (55.09)     3:12.57 (43.23)
 20 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              3:18.91    3:13.29        
                  43.98     1:32.15 (48.17)     2:32.00 (59.85)     3:13.29 (41.29)
 21 Wong, Samantha H    15 HS-MR                3:00.55    3:30.58        
                  44.36     1:39.79 (55.43)   2:41.93 (1:02.14)     3:30.58 (48.65)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  15&O SUPE Supersectional
              5:30.49  15&O ZONE Zone Team
              5:35.99  15&O METS Senior Mets
              5:53.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      5:25.61    5:31.35 METS    20  
                                1:11.27 ( )                             2:35.53 ( )
                                4:15.97 ( )   5:31.35 (1:15.38)                    
  2 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      5:56.93    5:48.54 JO      17  
                                1:19.50 ( )     2:05.59 (46.09)     2:49.33 (43.74)
        3:39.55 (50.22)     4:30.53 (50.98)     5:10.56 (40.03)     5:48.54 (37.98)
  3 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      6:09.65    5:52.99 JO      16  
                  38.03     1:21.66 (43.63)     2:07.81 (46.15)     2:52.14 (44.33)
        3:43.04 (50.90)     4:33.84 (50.80)     5:14.09 (40.25)     5:52.99 (38.90)
  4 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      5:59.41    6:06.47         15  
                                1:24.83 ( )                             2:58.39 ( )
                                4:49.26 ( )   6:06.47 (1:17.21)                    
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  8&U ZONE Zone Team
                37.49  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        42.92      40.24         20  
  2 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        52.00      42.38         17  
  3 Salas, Stefanos H    7 NCAC-MR                47.00      42.78         16  
  4 Quiros, Martin       7 SPAR-MR                53.45      47.41         15  
  5 Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR        55.66      49.20         14  
  6 Salas, Alejandro H   7 NCAC-MR                54.00      49.56         13  
  7 Yang, David Y        8 Middies-MR                NT      52.97         12  
  8 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        55.00      53.34         11  
  9 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                52.04      54.92          9  
 10 Ladyzhensky, Micha   7 Shy-Mr-MR              54.22      55.29          7  
 11 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:02.18      56.36          6  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  8&U ZONE Zone Team
                44.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S      8 CIY-MR                 52.48      48.55         20  
  2 Landgraf, Timothy    8 Shy-Mr-MR              56.64      48.62         17  
  3 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:02.00      52.22         16  
  4 Salas, Stefanos H    7 NCAC-MR                53.00      52.27         15  
  5 Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR        58.02      53.74         14  
  6 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:02.00      54.28         13  
  7 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:03.64      57.99         12  
  8 Yang, David Y        8 Middies-MR                NT    1:04.18         11  
  9 Salas, Alejandro H   7 NCAC-MR                59.00    1:05.95          9  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  8&U ZONE Zone Team
                51.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        57.51      58.32         20  
  2 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:12.00      59.67         17  
  3 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:05.00    1:00.25         16  
  4 Salas, Stefanos H    7 NCAC-MR                58.00    1:00.75         15  
  5 Salas, Alejandro H   7 NCAC-MR              1:00.00    1:00.87         14  
  6 Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR      1:05.66    1:01.62         13  
  7 Quiros, Martin       7 SPAR-MR              1:10.87    1:05.40         12  
  8 Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:15.74    1:05.59         11  
  9 Ladyzhensky, Micha   7 Shy-Mr-MR            1:13.36    1:12.57          9  
 10 Yang, David Y        8 Middies-MR                NT    1:13.10          7  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  8&U ZONE Zone Team
                43.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S      8 CIY-MR                 52.90      50.29         20  
  2 Landgraf, Timothy    8 Shy-Mr-MR            1:03.02      50.79         17  
  3 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:02.00    1:02.11         16  
 -- Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR      1:04.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:13.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  9-10 ZONE Zone Team
                37.49  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                35.00      33.08 ZONE    20  
  2 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR        33.75      33.20 ZONE    17  
  3 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR        34.52      34.07 JO      16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                35.61      34.75 JO      15  
  5 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                33.73      34.95 JO      14  
  6 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR        35.83      36.20 JO      13  
  7 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              37.87      36.76 JO      12  
  8 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              38.78      36.91 JO      11  
  9 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR        38.33      37.44 JO       9  
 10 Zhang, David        10 GATE-MR                37.58      37.90          7  
 11 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                36.44      38.04          6  
 12 Desmaras, Juan Car  10 Marlins Bgnw-MR        39.18      38.12          5  
 13 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR              40.78      38.35          4  
 14 Holan, Steve         9 PATS-MR                36.40      38.39          3  
 15 Peng, Greg W         9 APEX-MR                39.08      39.11          2  
 16 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       39.03      39.38          1  
 17 Desmaras, Jorge D   10 Marlins Bgnw-MR        39.39      39.62        
 18 Desmaras, Mariano   10 Marlins Bgnw-MR        41.64      39.84        
 19 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        42.50      40.07        
 20 Zhang, John          9 NCAC-MR                40.00      40.11        
 21 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             45.74      41.25        
 22 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             41.47      41.50        
 23 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              44.31      41.73        
 24 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                43.24      42.24        
 25 Lau, Marcus         10 GATE-MR                40.23      42.47        
 26 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 41.43      42.57        
 27 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                43.53      42.59        
 28 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             41.54      42.68        
 29 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR       41.31      43.66        
 30 Rios, Jared J        9 Middies-MR             44.36      45.07        
 31 Chin, William D      9 NYCC-MR                45.00      46.01        
 32 Trachuk, James       9 NYCC-MR                47.00      46.92        
 33 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        49.00      48.48        
 34 Salas, Dimitris      9 NCAC-MR                50.00      53.03        
 35 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR              55.02      53.54        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:12.49  ZONE Zone Team
              1:22.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     1:11.22    1:10.52 ZONE    20  
                  33.95     1:10.52 (36.57)                                        
  2 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     1:13.23    1:14.20 JO      17  
                  35.95     1:14.20 (38.25)                                        
  3 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:14.58    1:15.13 JO      16  
  4 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      1:17.45    1:16.89 JO      15  
                  37.02     1:16.89 (39.87)                                        
  5 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:16.54    1:17.12 JO      14  
                  38.65     1:17.12 (38.47)                                        
  6 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:19.60    1:18.07 JO      13  
                  38.17     1:18.07 (39.90)                                        
  7 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:20.85    1:18.88 JO      12  
                  39.39     1:18.88 (39.49)                                        
  8 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:26.62    1:18.95 JO      11  
                  36.61     1:18.95 (42.34)                                        
  9 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR      1:19.76    1:20.07 JO       9  
 10 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            1:29.33    1:20.41 JO       7  
 11 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            1:27.46    1:21.64 JO       6  
                  37.67     1:21.64 (43.97)                                        
 12 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR      1:24.31    1:23.09          5  
                  38.95     1:23.09 (44.14)                                        
 13 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              1:20.86    1:24.14          4  
                  40.03     1:24.14 (44.11)                                        
 14 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR     1:25.83    1:25.05          3  
 15 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR      1:37.13    1:27.30          2  
                  41.19     1:27.30 (46.11)                                        
 16 Hu, Kevin           10 HS-MR                1:29.45    1:29.01          1  
                  42.96     1:29.01 (46.05)                                        
 17 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           1:31.97    1:29.16        
 18 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              1:44.32    1:29.54        
 19 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:30.12    1:30.01        
                  44.07     1:30.01 (45.94)                                        
 20 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:29.19    1:33.05        
                  44.93     1:33.05 (48.12)                                        
 21 Chau, Frederick      9 CIY-MR               1:31.72    1:34.10        
                  46.13     1:34.10 (47.97)                                        
 22 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR     1:35.71    1:36.51        
                  45.53     1:36.51 (50.98)                                        
 23 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              1:39.59    1:36.77        
 24 Gagnon, Alex         9 Middies-MR           1:38.26    1:42.28        
                  46.51     1:42.28 (55.77)                                        
 25 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:44.72        
 26 Chin, William D      9 NYCC-MR              1:45.00    1:46.71        
                  50.32     1:46.71 (56.39)                                        
 27 Assad, Michael R    10 SSL-MR               2:06.69    1:52.93        
                  53.07     1:52.93 (59.86)                                        
 28 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            2:04.98    2:08.68        
                1:00.43   2:08.68 (1:08.25)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.09  ZONE Zone Team
              3:00.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     2:36.48    2:32.66 ZONE    20  
                  34.75     1:13.04 (38.29)     1:53.95 (40.91)     2:32.66 (38.71)
  2 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     2:37.45    2:37.32 JO      17  
                  36.67     1:16.86 (40.19)     1:58.94 (42.08)     2:37.32 (38.38)
  3 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     2:40.56    2:40.94 JO      16  
                                1:17.75 ( )     2:00.68 (42.93)     2:40.94 (40.26)
  4 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              2:44.78    2:44.28 JO      15  
                                1:19.47 ( )   2:44.28 (1:24.81)                    
  5 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      2:46.84    2:48.26 JO      14  
                  37.77     1:21.91 (44.14)     2:06.49 (44.58)     2:48.26 (41.77)
  6 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            3:06.82    2:54.52 JO      13  
                  39.11     1:23.56 (44.45)     2:11.03 (47.47)     2:54.52 (43.49)
  7 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR      3:00.54    3:02.02         12  
                  39.52     1:26.49 (46.97)     2:26.24 (59.75)     3:02.02 (35.78)
  8 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              2:59.55    3:05.11         11  
                  42.00     1:30.10 (48.10)     2:20.13 (50.03)     3:05.11 (44.98)
  9 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              3:01.23    3:06.39          9  
                  39.06     1:24.99 (45.93)     2:16.14 (51.15)     3:06.39 (50.25)
 10 Askri, Jason         9 HS-MR                3:28.26    3:10.40          7  
                  41.62     1:31.16 (49.54)     2:21.59 (50.43)     3:10.40 (48.81)
 11 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              3:20.00    3:18.60          6  
                  43.46     1:35.34 (51.88)   3:18.60 (1:43.26)                    
 12 Lau, Marcus         10 GATE-MR              3:14.00    3:19.19          5  
                                1:33.48 ( )   3:19.19 (1:45.71)                    
 13 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              3:26.10    3:24.23          4  
                                1:40.81 ( )   3:24.23 (1:43.42)                    
 14 Chau, Frederick      9 CIY-MR               3:46.85    3:34.21          3  
                  48.82     1:43.18 (54.36)     2:39.98 (56.80)     3:34.21 (54.23)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  9-10 ZONE Zone Team
                44.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR        38.33      39.41 ZONE    20  
  2 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              40.20      39.47 ZONE    17  
  3 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                42.00      39.74 ZONE    16  
  4 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                42.36      41.88 JO      15  
  5 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                44.85      43.11 JO      14  
  6 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                41.44      43.13 JO      13  
  7 Holan, Steve         9 PATS-MR                41.43      44.75 JO      12  
  8 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR        45.24      45.02         11  
  9 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        47.04      45.90          9  
 10 Lau, Marcus         10 GATE-MR                46.02      45.97          7  
 11 Hu, Kevin           10 HS-MR                  51.60      46.46          6  
 12 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR              50.39      46.60          5  
 13 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                47.10      46.78          4  
 14 Zhang, John          9 NCAC-MR                42.00      46.97          3  
 15 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       47.55      47.34          2  
 16 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             47.01      47.72          1  
 17 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                51.19      48.33        
 18 Ma, Kevin W         10 PATS-MR                48.98      48.47        
 19 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 48.94      49.05        
 20 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR       48.47      50.71        
 21 Chin, William D      9 NYCC-MR              1:00.00      52.52        
 22 Assad, Michael R    10 SSL-MR                 57.28      56.06        
 23 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        59.00      58.20        
 24 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             57.15      58.30        
 25 Salas, Dimitris      9 NCAC-MR                58.00    1:00.31        
 26 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            1:07.95    1:12.30        
 -- Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              45.52         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:24.89  ZONE Zone Team
              1:36.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:25.54    1:23.66 ZONE    20  
                  41.78     1:23.66 (41.88)                                        
  2 Pergan, Cole L      10 Three Village-MR     1:25.81    1:24.42 ZONE    17  
  3 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      1:36.43    1:24.79 ZONE    16  
                  41.13     1:24.79 (43.66)                                        
  4 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     1:24.74    1:25.35 JO      15  
                  42.60     1:25.35 (42.75)                                        
  5 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            1:27.57    1:25.87 JO      14  
                  40.53     1:25.87 (45.34)                                        
  6 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:29.59    1:28.81 JO      13  
  7 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              1:32.48    1:31.41 JO      12  
                  45.58     1:31.41 (45.83)                                        
  8 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:28.42    1:32.13 JO      11  
  9 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR      1:37.49    1:34.08 JO       9  
                  46.46     1:34.08 (47.62)                                        
 10 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:37.83    1:34.34 JO       7  
 11 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.29    1:34.79 JO       6  
                  48.02     1:34.79 (46.77)                                        
 12 Zhang, David        10 GATE-MR              1:40.45    1:35.41 JO       5  
 13 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR     1:43.17    1:39.86          4  
 14 Desmaras, Juan Car  10 Marlins Bgnw-MR      1:48.00    1:39.95          3  
                  50.43     1:39.95 (49.52)                                        
 15 Askri, Jason         9 HS-MR                1:47.24    1:40.61          2  
                  49.58     1:40.61 (51.03)                                        
 16 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:42.00    1:41.57          1  
                  50.41     1:41.57 (51.16)                                        
 17 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:48.50    1:42.43        
                  52.28     1:42.43 (50.15)                                        
 18 Desmaras, Jorge D   10 Marlins Bgnw-MR      1:44.00    1:42.53        
                  50.87     1:42.53 (51.66)                                        
 19 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            1:53.28    1:42.55        
                  49.83     1:42.55 (52.72)                                        
 20 Desmaras, Mariano   10 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:44.38        
 21 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              1:39.57    1:45.02        
 22 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           1:47.64    1:45.44        
 23 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR     1:45.33    1:46.02        
                  50.52     1:46.02 (55.50)                                        
 24 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:40.19    1:46.15        
                  47.42     1:46.15 (58.73)                                        
 25 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              1:51.85    1:47.65        
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:51.75    1:51.87        
 27 Chin, William D      9 NYCC-MR              2:00.00    1:55.33        
                  55.84     1:55.33 (59.49)                                        
 28 Rios, Jared J        9 Middies-MR           2:03.32    1:57.05        
                  58.87     1:57.05 (58.18)                                        
 29 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      2:05.00    2:04.72        
                1:01.44   2:04.72 (1:03.28)                                        
 30 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            2:29.24    2:28.36        
                1:11.09   2:28.36 (1:17.27)                                        
 -- Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR      1:34.17         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  43.46          DQ (49.39)                                        
 -- Zhang, John          9 NCAC-MR              1:42.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.50          DQ (50.90)                                        
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:56.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  56.71          DQ (56.93)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  9-10 ZONE Zone Team
                51.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                45.66      44.75 ZONE    20  
  2 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR        45.69      46.24 JO      17  
  3 Desmaras, Jorge D   10 Marlins Bgnw-MR        47.40      47.20 JO      16  
  4 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        47.86      47.79 JO      15  
  5 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR        49.09      48.52 JO      14  
  6 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                44.00      48.64 JO      13  
  7 Preston, Liam j     10 Three Village-MR       48.92      49.73 JO      12  
  8 Pergan, Cole L      10 Three Village-MR          NT      50.49 JO      11  
  9 Holan, Steve         9 PATS-MR                51.49      50.79 JO       9  
 10 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             49.44      51.37 JO       7  
 11 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR        53.69      52.21          6  
 12 Zhang, John          9 NCAC-MR                53.00      52.36          5  
 13 Desmaras, Juan Car  10 Marlins Bgnw-MR        53.97      52.71          4  
 14 Desmaras, Mariano   10 Marlins Bgnw-MR        50.74      52.84          3  
 15 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              52.69      53.37          2  
 16 Zhang, David        10 GATE-MR                55.15      53.81          1  
 17 Peng, Greg W         9 APEX-MR                55.10      53.96        
 18 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                53.08      54.04        
 19 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             53.25      54.29        
 20 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              53.00      54.72        
 21 Lau, Marcus         10 GATE-MR                52.31      54.76        
 22 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       54.93      56.69        
 23 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                59.56      57.99        
 24 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 56.51      58.10        
 25 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             59.54      58.20        
 26 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      1:02.00      58.44        
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR                53.74      58.44        
 28 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              58.81      59.20        
 29 Askri, Jason         9 HS-MR                1:02.94    1:00.59        
 30 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              1:00.27    1:01.42        
 31 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        57.89    1:01.95        
 32 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              1:02.19    1:02.19        
 33 Salas, Dimitris      9 NCAC-MR                59.00    1:02.27        
 34 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR     1:08.99    1:07.58        
 35 Rios, Jared J        9 Middies-MR           1:06.71    1:09.26        
 36 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            1:00.06    1:27.13        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.99  ZONE Zone Team
              1:53.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:39.77    1:36.82 ZONE    20  
                  46.76     1:36.82 (50.06)                                        
  2 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:43.33    1:42.58 JO      17  
                  50.33     1:42.58 (52.25)                                        
  3 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR      1:46.01    1:42.60 JO      16  
                  49.62     1:42.60 (52.98)                                        
  4 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:46.92    1:47.26 JO      15  
  5 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:45.23    1:48.86 JO      14  
  6 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:50.37    1:49.86 JO      13  
                  54.31     1:49.86 (55.55)                                        
  7 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     1:46.56    1:49.88 JO      12  
                  53.78     1:49.88 (56.10)                                        
  8 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR      1:55.70    1:50.21 JO      11  
                  53.80     1:50.21 (56.41)                                        
  9 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           1:48.86    1:51.33 JO       9  
                1:04.56     1:51.33 (46.77)                                        
 10 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:54.54    1:57.29          7  
                  57.37     1:57.29 (59.92)                                        
 11 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:54.59    1:58.41          6  
                  57.32   1:58.41 (1:01.09)                                        
 12 Chau, Frederick      9 CIY-MR               2:09.95    1:59.11          5  
                1:01.17     1:59.11 (57.94)                                        
 13 Zhang, John          9 NCAC-MR              1:58.00    1:59.53          4  
                  58.54   1:59.53 (1:00.99)                                        
 14 Hu, Kevin           10 HS-MR                2:01.48    1:59.55          3  
                  57.09   1:59.55 (1:02.46)                                        
 15 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              2:03.94    2:00.73          2  
 16 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      2:10.00    2:01.80          1  
                1:00.27   2:01.80 (1:01.53)                                        
 17 Gagnon, Alex         9 Middies-MR           2:06.12    2:03.19        
                1:01.29   2:03.19 (1:01.90)                                        
 18 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              1:55.00    2:11.37        
                1:05.66   2:11.37 (1:05.71)                                        
 -- Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              2:04.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.74        DQ (1:01.69)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  9-10 ZONE Zone Team
                43.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                35.63      34.93 ZONE    20  
  2 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              37.64      36.46 ZONE    17  
  3 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                39.00      36.67 ZONE    16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                37.70      38.40 JO      15  
  5 Holan, Steve         9 PATS-MR                39.36      40.50 JO      14  
  6 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR              50.54      41.01 JO      13  
  7 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR       40.92      41.43 JO      12  
  8 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR        45.35      42.88 JO      11  
  9 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                41.90      45.48          9  
 10 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR       45.73      46.51          7  
 11 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       49.17      46.66          6  
 12 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             57.47      47.32          5  
 13 Zhang, John          9 NCAC-MR                50.00      48.39          4  
 14 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              45.88      48.63          3  
 15 Hu, Kevin           10 HS-MR                  48.90      49.21          2  
 16 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             50.50      50.76          1  
 17 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        49.45      50.92        
 18 Ma, Kevin W         10 PATS-MR                50.46      52.53        
 19 Chin, William D      9 NYCC-MR              1:00.00      56.52        
 20 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                56.96      57.18        
 21 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 52.48      59.79        
 22 Assad, Michael R    10 SSL-MR               1:23.16    1:13.38        
 23 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            1:14.17    1:23.37        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:24.99  ZONE Zone Team
              1:46.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:23.06    1:22.43 ZONE    20  
                  38.53     1:22.43 (43.90)                                        
  2 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR      1:26.20    1:26.78 JO      17  
                  41.13     1:26.78 (45.65)                                        
  3 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     1:29.04    1:26.84 JO      16  
                  40.69     1:26.84 (46.15)                                        
  4 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:26.84    1:28.79 JO      15  
                  41.64     1:28.79 (47.15)                                        
  5 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            1:37.49    1:32.89 JO      14  
                  43.96     1:32.89 (48.93)                                        
  6 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     1:30.57    1:34.07 JO      13  
                  43.28     1:34.07 (50.79)                                        
  7 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:33.64    1:35.50 JO      12  
                  43.28     1:35.50 (52.22)                                        
  8 Pergan, Cole L      10 Three Village-MR     1:33.78    1:41.54 JO      11  
                  46.72     1:41.54 (54.82)                                        
  9 Askri, Jason         9 HS-MR                2:06.87    1:53.13          9  
 10 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:58.12    1:56.02          7  
                  54.08   1:56.02 (1:01.94)                                        
 11 Ma, Kevin W         10 PATS-MR                   NT    1:58.07          6  
                  55.40   1:58.07 (1:02.67)                                        
 12 Chin, William D      9 NYCC-MR              2:15.00    2:01.33          5  
 13 Chau, Frederick      9 CIY-MR               1:42.00    2:13.60          4  
                1:01.31   2:13.60 (1:12.29)                                        
 -- DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            1:29.63         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:57.89  ZONE Zone Team
              3:29.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     3:02.11    2:59.64 JO      20  
                  40.34     1:21.68 (41.34)     2:20.41 (58.73)     2:59.64 (39.23)
  2 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     3:04.04    3:04.83 JO      17  
                  41.70     1:25.92 (44.22)   2:27.38 (1:01.46)     3:04.83 (37.45)
  3 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      3:12.00    3:07.17 JO      16  
                  43.46     1:29.32 (45.86)     2:27.74 (58.42)     3:07.17 (39.43)
  4 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     3:05.65    3:08.87 JO      15  
                  43.57     1:28.96 (45.39)   2:32.54 (1:03.58)     3:08.87 (36.33)
  5 Chia, Derrick       10 NCAC-MR              3:08.00    3:14.48 JO      14  
                  42.29     1:31.04 (48.75)   2:32.65 (1:01.61)     3:14.48 (41.83)
  6 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      3:16.47    3:15.54 JO      13  
                  47.49     1:39.27 (51.78)     2:35.01 (55.74)     3:15.54 (40.53)
  7 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            3:48.76    3:21.07 JO      12  
                  43.16     1:35.83 (52.67)   3:21.07 (1:45.24)                    
  8 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            3:35.12    3:21.76 JO      11  
                  38.27     1:27.20 (48.93)   2:36.48 (1:09.28)     3:21.76 (45.28)
  9 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              3:27.51    3:37.82          9  
                                1:41.37 ( )   3:37.82 (1:56.45)                    
 10 Lau, Marcus         10 GATE-MR              3:35.00    3:40.91          7  
                                1:48.32 ( )   2:49.61 (1:01.29)     3:40.91 (51.30)
 -- Ma, Kevin W         10 PATS-MR              3:40.06         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.61     1:48.20 (53.59)   2:53.00 (1:04.80)          DQ (49.28)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SUPE Supersectional
                27.19  METS Senior Mets
                29.79  ZONE Zone Team
                32.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                29.02      29.62 ZONE    20  
  2 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                31.00      30.19 JO      17  
  3 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                32.00      30.64 JO      16  
  4 Williams, Brendan   12 Three Village-MR       29.82      30.77 JO      15  
  5 Yang, Eric          12 NCAC-MR                30.00      31.74 JO      14  
  6 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                34.08      31.82 JO      13  
  7 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  32.80      32.43 JO      12  
  8 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR       31.82      32.47 JO      11  
  9 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                32.91      32.55          9  
 10 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                31.70      32.67          7  
 11 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                32.89      32.70          6  
 12 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        33.69      32.86          5  
 13 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.24      33.28          4  
 14 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR                33.02      33.64          3  
 15 Chen, Darian        11 NCAC-MR                35.00      33.69          2  
 16 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR        35.40      34.31          1  
 17 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR        35.08      34.45        
 18 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                33.96      34.65        
 19 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        36.59      34.82        
 20 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                35.03      35.14        
 21 Adams, Brett J      11 Three Village-MR       34.25      35.52        
 22 Wan, Osmond T       11 GATE-MR                35.73      35.76        
 23 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              36.74      36.29        
 24 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR             35.40      36.45        
 25 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                39.59      36.52        
 26 Wang, Eric          11 Three Village-MR       34.74      36.71        
 27 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR       36.93      37.71        
 28 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                44.88      46.20        
 29 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT      46.97        
 30 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR                45.00      56.88        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  SUPE Supersectional
                59.19  METS Senior Mets
              1:04.59  ZONE Zone Team
              1:10.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:03.47    1:03.50 ZONE    20  
                  30.82     1:03.50 (32.68)                                        
  2 Xu, Kevin J         12 Three Village-MR     1:04.69    1:04.03 ZONE    17  
                  31.01     1:04.03 (33.02)                                        
  3 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     1:05.79    1:07.05 JO      16  
  4 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              1:07.00    1:07.46 JO      15  
                  32.18     1:07.46 (35.28)                                        
  5 Yang, Eric          12 NCAC-MR              1:10.00    1:08.98 JO      14  
                  32.86     1:08.98 (36.12)                                        
  6 Afifi, Omar         12 NCAC-MR              1:13.00    1:09.89 JO      13  
  7 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:08.40    1:10.86         12  
  8 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:10.65    1:10.96         11  
                  34.46     1:10.96 (36.50)                                        
  9 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:11.14    1:11.63          9  
                  35.14     1:11.63 (36.49)                                        
 10 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     1:10.09    1:11.77          7  
                  35.14     1:11.77 (36.63)                                        
 11 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     1:10.24    1:11.82          6  
                  33.51     1:11.82 (38.31)                                        
 12 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     1:11.19    1:11.99          5  
 13 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR      1:18.22    1:12.45          4  
 14 Lai, Christopher B  11 HS-MR                1:12.75    1:12.60          2.5
 14 Abrams, Arty A      12 PATS-MR              1:14.93    1:12.60          2.5
 16 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:14.63    1:12.78          1  
                  35.88     1:12.78 (36.90)                                        
 17 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              1:13.87    1:12.85        
                  35.94     1:12.85 (36.91)                                        
 18 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:12.79    1:12.91        
                  34.17     1:12.91 (38.74)                                        
 19 Sun, William        11 Three Village-MR     1:14.61    1:14.73        
                  36.93     1:14.73 (37.80)                                        
 20 Chen, Darian        11 NCAC-MR              1:12.00    1:15.17        
                  35.60     1:15.17 (39.57)                                        
 21 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:14.82    1:15.73        
                  35.73     1:15.73 (40.00)                                        
 22 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:28.46    1:15.87        
                  36.10     1:15.87 (39.77)                                        
 23 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:16.49    1:15.92        
                  34.59     1:15.92 (41.33)                                        
 24 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              1:17.21    1:16.52        
                  37.68     1:16.52 (38.84)                                        
 25 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:16.73    1:16.88        
                  37.58     1:16.88 (39.30)                                        
 26 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:20.12    1:18.14        
 27 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:20.97    1:18.50        
                  37.04     1:18.50 (41.46)                                        
 28 Chen, Billy         11 NCAC-MR              1:22.00    1:18.61        
                  36.20     1:18.61 (42.41)                                        
 29 Adams, Brett J      11 Three Village-MR     1:15.90    1:18.68        
                  37.56     1:18.68 (41.12)                                        
 30 Li, Tyler           12 GATE-MR              1:15.67    1:18.96        
                  38.02     1:18.96 (40.94)                                        
 31 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            1:20.80    1:19.41        
                  37.39     1:19.41 (42.02)                                        
 32 Dugourd, Dylan s    12 Three Village-MR     1:18.40    1:19.45        
 33 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:24.94    1:19.63        
 34 Wu, Will T          12 GATE-MR              1:25.05    1:20.30        
                  39.22     1:20.30 (41.08)                                        
 35 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:17.44    1:21.55        
                  38.14     1:21.55 (43.41)                                        
 36 Wang, Eric          11 Three Village-MR     1:22.67    1:21.84        
 37 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR            1:23.50    1:22.05        
 38 Whelan, Jack        11 CIY-MR               1:27.12    1:22.46        
 39 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     1:22.58    1:27.00        
 40 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:21.37    1:27.75        
                  41.50     1:27.75 (46.25)                                        
 41 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:28.64    1:29.55        
 42 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:29.49    1:29.75        
                  42.66     1:29.75 (47.09)                                        
 43 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:32.35    1:34.26        
                  42.46     1:34.26 (51.80)                                        
 44 Leong, Alexander    11 GATE-MR                   NT    1:37.37        
                  44.73     1:37.37 (52.64)                                        
 45 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT    1:43.23        
                  46.85     1:43.23 (56.38)                                        
 46 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR                NT    1:45.46        
                  48.79     1:45.46 (56.67)                                        
 47 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              1:37.80    1:48.39        
                  51.19     1:48.39 (57.20)                                        
 48 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              2:00.00    2:12.31        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  SUPE Supersectional
              2:09.49  METS Senior Mets
              2:19.89  ZONE Zone Team
              2:32.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     2:18.09    2:19.94 JO      20  
                  31.99     1:06.92 (34.93)     1:44.21 (37.29)     2:19.94 (35.73)
  2 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR             2:29.29    2:25.98 JO      17  
                  33.12     1:10.65 (37.53)     1:48.90 (38.25)     2:25.98 (37.08)
  3 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      2:26.56    2:28.72 JO      16  
                                1:11.18 ( )     1:50.78 (39.60)     2:28.72 (37.94)
  4 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:25.14    2:30.90 JO      15  
                  34.58     1:13.68 (39.10)     1:52.52 (38.84)     2:30.90 (38.38)
  5 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              2:37.90    2:33.80         14  
                  35.55     1:15.31 (39.76)     1:51.19 (35.88)     2:33.80 (42.61)
  6 Abrams, Arty A      12 PATS-MR              2:41.67    2:38.28         13  
                  36.68     1:17.01 (40.33)     1:59.47 (42.46)     2:38.28 (38.81)
  7 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:40.28    2:38.75         12  
                                1:16.92 ( )     1:58.68 (41.76)     2:38.75 (40.07)
  8 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     2:33.11    2:40.37         11  
                  35.63     1:16.69 (41.06)     2:00.09 (43.40)     2:40.37 (40.28)
  9 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              2:42.61    2:40.82          9  
                  36.48     1:17.98 (41.50)     2:01.41 (43.43)     2:40.82 (39.41)
 10 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR      2:43.61    2:43.68          7  
                                1:17.89 ( )   2:43.68 (1:25.79)                    
 11 Adams, Brett J      11 Three Village-MR     2:40.23    2:46.64          6  
                                1:20.11 ( )   2:46.64 (1:26.53)                    
 12 Li, Tyler           12 GATE-MR              2:45.80    2:47.60          5  
                  38.04     1:20.65 (42.61)     2:05.11 (44.46)     2:47.60 (42.49)
 13 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              2:47.95    2:48.53          4  
                  39.17     1:22.61 (43.44)     2:07.68 (45.07)     2:48.53 (40.85)
 14 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           2:56.77    2:50.21          3  
                                1:21.25 ( )   2:50.21 (1:28.96)                    
 15 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            2:54.83    2:55.46          2  
                  39.22     1:23.75 (44.53)     2:11.37 (47.62)     2:55.46 (44.09)
 16 Chu, Princeton      12 GATE-MR              3:03.64    2:58.08          1  
                  40.08     1:24.88 (44.80)     2:14.14 (49.26)     2:58.08 (43.94)
 17 Wu, Will T          12 GATE-MR              2:59.00    2:59.58        
                  40.39     1:25.68 (45.29)   2:59.58 (1:33.90)                    
 18 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:15.84    3:05.97        
                  39.79     1:27.02 (47.23)     2:19.12 (52.10)     3:05.97 (46.85)
 19 Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:20.25    3:16.50        
                                1:32.90 ( )   3:16.50 (1:43.60)                    
 20 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               3:21.98    3:31.37        
                  44.98     1:38.78 (53.80)     2:36.87 (58.09)     3:31.37 (54.50)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:15.49  11-12 SUPE Supersectional
              4:31.99  11-12 METS Senior Mets
              4:53.59  11-12 ZONE Zone Team
              5:26.99  11-12 JO Junior Olympics
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR                NT    5:28.32        
                  36.25     1:17.01 (40.76)     1:58.45 (41.44)     2:40.98 (42.53)
        3:22.61 (41.63)     4:06.14 (43.53)     4:47.18 (41.04)     5:28.32 (41.14)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.19  ZONE Zone Team
                38.59  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                35.99      35.24 JO      20  
  2 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                36.33      35.93 JO      17  
  3 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR        36.62      37.05 JO      16  
  4 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                37.08      37.70 JO      15  
  5 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR       36.16      38.28 JO      14  
  6 Pergan III, Cheste  12 Three Village-MR       37.64      38.78         13  
  7 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                38.20      39.29         12  
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                38.19      39.88         11  
  9 Pena, Matt          12 APEX-MR                42.34      40.62          9  
 10 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        39.63      40.66          7  
 11 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                39.58      41.06          6  
 12 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              40.14      41.07          5  
 13 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  40.19      42.07          4  
 14 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        43.42      42.11          3  
 15 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR        44.65      42.12          2  
 16 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                41.04      42.50          1  
 17 Rocco, Chris M      11 SPAR-MR                44.66      43.06        
 18 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                50.44      43.38        
 19 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR       42.76      43.56        
 20 Chen, Billy         11 NCAC-MR                44.00      44.20        
 21 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                42.79      44.90        
 22 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR       44.75      44.96        
 23 Lue, Tyler          12 GATE-MR                44.69      45.20        
 24 Whelan, Jack        11 CIY-MR                 45.34      45.41        
 25 Dugourd, Dylan s    12 Three Village-MR       43.15      46.54        
 26 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              45.01      47.73        
 27 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR                NT      53.54        
 28 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT      56.33        
 29 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                   NT      57.45        
 30 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              1:00.00    1:03.03        
 -- Abrams, Arty A      12 PATS-MR                44.18         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Afifi, Omar         12 NCAC-MR                39.00         DQ        
      Standing on bottom
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  SUPE Supersectional
              1:07.99  METS Senior Mets
              1:14.99  ZONE Zone Team
              1:21.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     1:16.44    1:15.59 JO      20  
  2 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:16.51    1:17.02 JO      17  
  3 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:17.99    1:17.15 JO      16  
  4 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:15.99    1:17.16 JO      15  
                  38.42     1:17.16 (38.74)                                        
  5 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              1:22.00    1:17.53 JO      14  
  6 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     1:18.01    1:19.56 JO      13  
  7 Afifi, Omar         12 NCAC-MR              1:22.00    1:20.07 JO      12  
  8 Yang, Eric          12 NCAC-MR              1:23.00    1:20.75 JO      11  
                  38.79     1:20.75 (41.96)                                        
  9 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:21.84    1:21.01 JO       9  
                  38.71     1:21.01 (42.30)                                        
 10 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:23.30    1:21.08 JO       7  
 11 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              1:22.75    1:21.52 JO       6  
                  40.55     1:21.52 (40.97)                                        
 12 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:23.77    1:21.96 JO       5  
                  39.82     1:21.96 (42.14)                                        
 13 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:19.24    1:23.03          4  
 14 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:16.37    1:23.21          3  
                  40.46     1:23.21 (42.75)                                        
 15 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:21.56    1:23.37          2  
                  40.70     1:23.37 (42.67)                                        
 16 Sun, William        11 Three Village-MR     1:24.76    1:23.44          1  
                  41.18     1:23.44 (42.26)                                        
 17 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     1:21.17    1:23.92        
                  40.36     1:23.92 (43.56)                                        
 18 Li, Tyler           12 GATE-MR              1:26.16    1:25.43        
                  43.01     1:25.43 (42.42)                                        
 19 Lai, Christopher B  11 HS-MR                1:27.86    1:26.70        
                  41.65     1:26.70 (45.05)                                        
 20 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:30.59    1:27.84        
 21 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR      1:30.85    1:28.22        
                  43.01     1:28.22 (45.21)                                        
 22 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              1:27.13    1:28.35        
                  43.46     1:28.35 (44.89)                                        
 23 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:29.20    1:29.19        
                  44.81     1:29.19 (44.38)                                        
 24 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:32.83    1:31.36        
 25 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            1:30.29    1:31.57        
                  44.66     1:31.57 (46.91)                                        
 26 Hwang, Alex         11 GATE-MR              1:42.00    1:31.76        
 27 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     1:31.72    1:34.07        
                  45.44     1:34.07 (48.63)                                        
 28 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:38.11    1:34.90        
 29 Wang, Eric          11 Three Village-MR     1:41.70    1:36.26        
                  47.20     1:36.26 (49.06)                                        
 30 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR     1:33.67    1:37.27        
                  48.05     1:37.27 (49.22)                                        
 31 Wu, Will T          12 GATE-MR              1:38.10    1:37.35        
                  47.38     1:37.35 (49.97)                                        
 32 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              2:15.00    2:05.39        
                1:00.60   2:05.39 (1:04.79)                                        
 33 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              2:11.22    2:08.93        
                  59.67   2:08.93 (1:09.26)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Supersectional
              2:27.99  METS Senior Mets
              2:39.99  ZONE Zone Team
              2:57.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     2:40.93    2:37.80 ZONE    20  
                  36.99     1:16.57 (39.58)     1:58.93 (42.36)     2:37.80 (38.87)
  2 Xu, Kevin J         12 Three Village-MR     2:38.52    2:41.53 JO      17  
                  36.53     1:17.61 (41.08)     1:59.87 (42.26)     2:41.53 (41.66)
  3 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:41.18    2:43.53 JO      16  
                                1:19.32 ( )   2:43.53 (1:24.21)                    
  4 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      2:44.99    2:44.16 JO      15  
                  38.49     1:20.31 (41.82)     2:02.41 (42.10)     2:44.16 (41.75)
  5 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     2:44.92    2:46.11 JO      14  
                                1:20.40 ( )   2:46.11 (1:25.71)                    
  6 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     2:52.68    2:49.12 JO      13  
                  40.58     1:22.97 (42.39)     2:06.99 (44.02)     2:49.12 (42.13)
  7 Pergan III, Cheste  12 Three Village-MR     2:47.86    2:50.41 JO      12  
                  40.04     1:22.76 (42.72)     2:06.84 (44.08)     2:50.41 (43.57)
  8 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              2:44.00    2:51.16 JO      11  
                  38.76     1:21.75 (42.99)     2:06.79 (45.04)     2:51.16 (44.37)
  9 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:55.59    2:52.45 JO       9  
                  40.69     1:24.19 (43.50)     2:08.88 (44.69)     2:52.45 (43.57)
 10 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              3:00.00    2:55.54 JO       7  
                                1:27.29 ( )   2:55.54 (1:28.25)                    
 11 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              3:10.00    2:55.78 JO       6  
 12 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              2:50.00    2:57.44 JO       5  
                                1:27.95 ( )   2:57.44 (1:29.49)                    
 13 Li, Tyler           12 GATE-MR              3:04.00    3:01.70          4  
                  43.69     1:30.15 (46.46)     2:17.28 (47.13)     3:01.70 (44.42)
 14 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              3:17.71    3:10.34          3  
                  46.09     1:33.62 (47.53)     2:22.59 (48.97)     3:10.34 (47.75)
 15 Hwang, Alex         11 GATE-MR              3:22.00    3:14.82          2  
                  47.12     1:36.29 (49.17)     2:28.38 (52.09)     3:14.82 (46.44)
 16 Wu, Will T          12 GATE-MR              3:25.00    3:16.38          1  
                  46.98     1:36.53 (49.55)     2:28.30 (51.77)     3:16.38 (48.08)
 17 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              3:08.00    3:22.35        
                                1:38.23 ( )   3:22.35 (1:44.12)                    
 18 Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:26.00    3:35.72        
                                1:46.19 ( )   3:35.72 (1:49.53)                    
 19 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:18.00    3:38.37        
                                1:42.40 ( )     2:40.73 (58.33)     3:38.37 (57.64)
 20 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               3:32.00    3:42.25        
                                1:47.49 ( )   3:42.25 (1:54.76)                    
 21 Tien, Allen         11 GATE-MR              3:28.00    3:51.71        
                                1:49.75 ( )   2:52.49 (1:02.74)     3:51.71 (59.22)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE Zone Team
                44.59  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                35.53      36.96 ZONE    20  
  2 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR               38.37      39.31 ZONE    17  
  3 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                40.77      40.19 JO      16  
  4 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                40.36      40.26 JO      15  
  5 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                41.87      40.79 JO      14  
  6 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                40.00      41.36 JO      13  
  7 Stange, Christophe  12 Three Village-MR       40.67      41.63 JO      12  
  8 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR             41.12      42.54 JO      11  
  9 Mond, Noah E        12 Three Village-MR       41.99      42.80 JO       9  
 10 Yang, Eric          12 NCAC-MR                42.00      43.29 JO       7  
 11 Li, Tyler           12 GATE-MR                42.60      43.33 JO       6  
 12 Chen, Darian        11 NCAC-MR                44.00      43.90 JO       5  
 13 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR        44.44      43.99 JO       4  
 14 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                44.85      44.04 JO       3  
 15 Wan, Osmond T       11 GATE-MR                44.48      44.24 JO       2  
 16 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  45.06      44.38 JO       1  
 17 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR                44.29      44.43 JO     
 18 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        45.81      45.14        
 19 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR       45.88      45.34        
 20 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                43.00      45.95        
 21 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        45.74      47.03        
 22 Wu, Will T          12 GATE-MR                47.77      47.44        
 23 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR        47.86      47.82        
 24 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                50.31      48.35        
 25 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              50.23      49.90        
 26 Adams, Brett J      11 Three Village-MR       47.12      50.30        
 27 Hwang, Alex         11 GATE-MR                49.61      50.38        
 28 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR             53.65      50.51        
 29 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                50.81      50.76        
 30 Sun, William        11 Three Village-MR       48.21      50.86        
 31 Lue, Tyler          12 GATE-MR                51.02      52.00        
 32 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT      54.77        
 33 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR       58.48      58.06        
 34 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              1:00.00      58.23        
 -- Holman, Nicholas    12 PATS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  SUPE Supersectional
              1:16.99  METS Senior Mets
              1:25.79  ZONE Zone Team
              1:33.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:23.44    1:25.17 ZONE    20  
                  39.54     1:25.17 (45.63)                                        
  2 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:29.26    1:30.61 JO      17  
                  43.35     1:30.61 (47.26)                                        
  3 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:31.64    1:31.07 JO      16  
                  43.73     1:31.07 (47.34)                                        
  4 Yang, Eric          12 NCAC-MR              1:32.00    1:33.46 JO      15  
                  45.21     1:33.46 (48.25)                                        
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:33.45    1:33.50 JO      14  
                  43.99     1:33.50 (49.51)                                        
  6 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:33.71    1:33.66 JO      13  
                  45.79     1:33.66 (47.87)                                        
  7 Chen, Billy         11 NCAC-MR              1:34.00    1:35.46         12  
                  45.62     1:35.46 (49.84)                                        
  8 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:33.00    1:35.82         11  
  9 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:36.10    1:35.87          9  
                  46.75     1:35.87 (49.12)                                        
 10 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:33.83    1:36.00          7  
                  44.76     1:36.00 (51.24)                                        
 11 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              1:36.62    1:38.90          6  
 12 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                   NT    1:39.17          5  
                  47.79     1:39.17 (51.38)                                        
 13 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:35.78    1:39.47          4  
                  47.18     1:39.47 (52.29)                                        
 14 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR            1:42.99    1:39.49          3  
                  48.55     1:39.49 (50.94)                                        
 15 Sun, William        11 Three Village-MR     1:38.70    1:39.71          2  
                  48.21     1:39.71 (51.50)                                        
 16 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      2:03.78    1:40.08          1  
                  48.68     1:40.08 (51.40)                                        
 17 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:35.63    1:40.33        
                  47.63     1:40.33 (52.70)                                        
 18 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              1:37.85    1:41.83        
                  49.66     1:41.83 (52.17)                                        
 19 Lai, Christopher B  11 HS-MR                1:37.49    1:42.56        
                  48.87     1:42.56 (53.69)                                        
 20 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:45.35    1:45.51        
 21 Wu, Will T          12 GATE-MR              1:46.93    1:46.16        
                  51.02     1:46.16 (55.14)                                        
 22 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR     1:41.50    1:46.89        
                  52.05     1:46.89 (54.84)                                        
 23 Hwang, Alex         11 GATE-MR              1:49.29    1:49.88        
                  52.24     1:49.88 (57.64)                                        
 24 Adams, Brett J      11 Three Village-MR     1:43.36    1:50.65        
 25 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:50.12    1:52.68        
                  51.93   1:52.68 (1:00.75)                                        
 26 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            2:15.83    1:52.77        
                  53.04     1:52.77 (59.73)                                        
 27 Lue, Tyler          12 GATE-MR              1:49.04    1:55.31        
                  54.01   1:55.31 (1:01.30)                                        
 28 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT    1:59.43        
                  57.17   1:59.43 (1:02.26)                                        
 29 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              2:10.08    1:59.45        
                  56.67   1:59.45 (1:02.78)                                        
 30 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:59.90    2:04.55        
                1:01.04   2:04.55 (1:03.51)                                        
 31 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     2:04.81    2:12.99        
                1:06.12   2:12.99 (1:06.87)                                        
 32 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                   NT    2:31.07        
                1:12.24   2:31.07 (1:18.83)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  SUPE Supersectional
              2:49.99  METS Senior Mets
              3:00.59  ZONE Zone Team
              3:27.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR             3:01.51    3:02.41 JO      20  
                  41.58     1:27.41 (45.83)     2:15.95 (48.54)     3:02.41 (46.46)
  2 Li, Tyler           12 GATE-MR              3:15.80    3:12.13 JO      17  
                  46.12     1:36.17 (50.05)     2:25.68 (49.51)     3:12.13 (46.45)
  3 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           3:13.63    3:13.45 JO      16  
                  44.89     1:34.09 (49.20)     2:25.06 (50.97)     3:13.45 (48.39)
  4 Chu, Princeton      12 GATE-MR              3:19.08    3:17.68 JO      15  
                  46.26     1:35.53 (49.27)     2:28.22 (52.69)     3:17.68 (49.46)
  5 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                   NT    3:20.84 JO      14  
                  48.31     1:39.14 (50.83)   3:20.84 (1:41.70)                    
  6 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      3:30.00    3:20.88 JO      13  
                  46.59     1:37.91 (51.32)     2:30.73 (52.82)     3:20.88 (50.15)
  7 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              3:30.00    3:23.86 JO      12  
                  46.17     1:38.38 (52.21)     2:32.34 (53.96)     3:23.86 (51.52)
  8 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              3:30.00    3:25.54 JO      11  
                  49.02     1:40.32 (51.30)     2:35.71 (55.39)     3:25.54 (49.83)
  9 Sun, William        11 Three Village-MR     3:27.03    3:27.92 JO       9  
                  48.51     1:42.08 (53.57)     2:35.64 (53.56)     3:27.92 (52.28)
 10 Lai, Christopher B  11 HS-MR                3:25.00    3:33.30          7  
                  49.34     1:44.58 (55.24)   3:33.30 (1:48.72)                    
 11 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              3:27.00    3:41.89          6  
                                1:48.34 ( )   3:41.89 (1:53.55)                    
 12 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               3:15.00    3:43.37          5  
                                1:48.26 ( )     2:47.96 (59.70)     3:43.37 (55.41)
 13 Wu, Will T          12 GATE-MR              3:35.00    3:45.56          4  
                  50.34     1:46.15 (55.81)   2:46.41 (1:00.26)     3:45.56 (59.15)
 14 Hwang, Alex         11 GATE-MR              3:30.00    3:57.13          3  
                                1:52.68 ( )   2:55.82 (1:03.14)   3:57.13 (1:01.31)
 15 Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:34.00    4:01.43          2  
                  53.94   1:56.93 (1:02.99)   3:03.60 (1:06.67)     4:01.43 (57.83)
 16 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:36.00    4:13.02          1  
                                2:02.84 ( )   4:13.02 (2:10.18)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.69  ZONE Zone Team
                36.59  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Xu, Kevin J         12 Three Village-MR       32.19      32.12 ZONE    20  
  2 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                31.45      32.33 ZONE    17  
  3 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                35.13      34.34 JO      16  
  4 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                34.96      34.59 JO      15  
  5 Stange, Christophe  12 Three Village-MR       33.88      34.64 JO      14  
  6 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                35.00      35.10 JO      13  
  7 Yang, Eric          12 NCAC-MR                36.00      35.34 JO      12  
  8 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                35.73      36.15 JO      11  
  9 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                40.00      36.44 JO       9  
 10 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                36.80      37.69          7  
 11 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR        39.56      38.18          6  
 12 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        36.53      38.20          5  
 13 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              38.72      38.37          4  
 14 Chen, Darian        11 NCAC-MR                37.00      38.52          3  
 15 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR             39.31      38.56          2  
 16 Pergan III, Cheste  12 Three Village-MR       36.74      38.60          1  
 17 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                36.35      38.61        
 18 Li, Tyler           12 GATE-MR                37.59      38.63        
 19 Mond, Noah E        12 Three Village-MR       39.11      39.09        
 20 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                38.77      39.90        
 21 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                39.36      41.03        
 22 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                50.02      41.05        
 23 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  40.22      41.58        
 24 Sun, William        11 Three Village-MR       40.94      41.64        
 25 Chu, Princeton      12 GATE-MR                38.00      41.90        
 26 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                42.20      42.12        
 27 Wan, Osmond T       11 GATE-MR                41.19      42.18        
 28 Adams, Brett J      11 Three Village-MR       40.93      45.14        
 29 Wang, Eric          11 Three Village-MR       45.98      46.08        
 30 Dugourd, Dylan s    12 Three Village-MR       44.14      46.68        
 31 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              44.47      46.76        
 32 Whelan, Jack        11 CIY-MR                 49.18      47.85        
 33 Tien, Allen         11 GATE-MR                47.57      51.78        
 34 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:00.00      52.67        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  SUPE Supersectional
              1:04.49  METS Senior Mets
              1:12.99  ZONE Zone Team
              1:22.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:14.12    1:12.31 ZONE    20  
                  34.87     1:12.31 (37.44)                                        
  2 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     1:15.62    1:15.97 JO      17  
                  35.06     1:15.97 (40.91)                                        
  3 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR             1:16.53    1:17.22 JO      16  
  4 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     1:17.59    1:19.56 JO      15  
                  37.76     1:19.56 (41.80)                                        
  5 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              1:18.30    1:19.86 JO      14  
  6 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:17.33    1:21.31 JO      13  
                  36.19     1:21.31 (45.12)                                        
  7 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR      1:27.19    1:23.20         12  
  8 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:26.95    1:25.37         11  
  9 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:30.10    1:27.51          9  
 10 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:25.77    1:28.89          7  
 11 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:25.29    1:29.25          6  
 12 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:30.60    1:33.79          5  
 13 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     1:31.36    1:36.56          4  
 14 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:37.60    1:37.14          3  
 15 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              1:31.57    1:38.67          2  
 16 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:38.88    1:43.28          1  
 17 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:39.96    1:43.98        
 18 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:38.00    1:48.86        
 19 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     1:38.32    1:50.35        
 20 Wang, Eric          11 Three Village-MR     1:40.28    1:51.76        
 -- McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:25.35         DQ        
      One hand touch
                  38.31          DQ (43.42)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Supersectional
              2:25.49  METS Senior Mets
              2:37.99  ZONE Zone Team
              2:52.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     2:47.24    2:47.63 JO      20  
                  35.90     1:20.07 (44.17)     2:10.51 (50.44)     2:47.63 (37.12)
  2 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:48.48    2:48.54 JO      17  
                                1:19.84 ( )   2:48.54 (1:28.70)                    
  3 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     2:56.88    2:48.77 JO      16  
                  37.55     1:19.37 (41.82)     2:14.32 (54.95)     2:48.77 (34.45)
  4 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           2:55.02    2:53.12         15  
                  41.05     1:26.03 (44.98)     2:15.58 (49.55)     2:53.12 (37.54)
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      3:00.17    2:57.73         14  
                  41.23     1:25.66 (44.43)     2:18.56 (52.90)     2:57.73 (39.17)
  6 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      3:02.15    2:58.03         13  
                  41.06     1:27.90 (46.84)     2:19.90 (52.00)     2:58.03 (38.13)
  7 Abrams, Arty A      12 PATS-MR              3:02.98    2:58.70         12  
                  41.57     1:29.29 (47.72)     2:20.62 (51.33)     2:58.70 (38.08)
  8 Li, Tyler           12 GATE-MR              3:06.95    3:00.43         11  
                  42.99     1:30.88 (47.89)     2:20.19 (49.31)     3:00.43 (40.24)
  9 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              2:59.17    3:00.64          9  
                  37.45     1:24.18 (46.73)     2:19.53 (55.35)     3:00.64 (41.11)
 10 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      3:01.13    3:01.34          7  
                  40.92     1:28.34 (47.42)     2:21.20 (52.86)     3:01.34 (40.14)
 11 Chu, Princeton      12 GATE-MR              3:16.43    3:11.75          6  
                  45.91     1:33.33 (47.42)     2:29.05 (55.72)     3:11.75 (42.70)
 12 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              3:13.60    3:12.57          5  
                                1:32.50 ( )   3:12.57 (1:40.07)                    
 13 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           3:21.82    3:21.17          4  
                  43.52     1:36.48 (52.96)   2:38.41 (1:01.93)     3:21.17 (42.76)
 14 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              3:15.66    3:21.97          3  
                  45.53     1:41.45 (55.92)     2:39.41 (57.96)     3:21.97 (42.56)
 15 Wu, Will T          12 GATE-MR              3:26.00    3:22.10          2  
                  43.84     1:37.10 (53.26)   2:37.53 (1:00.43)     3:22.10 (44.57)
 16 Hwang, Alex         11 GATE-MR              3:38.97    3:27.71          1  
                  45.76     1:39.91 (54.15)   2:41.17 (1:01.26)     3:27.71 (46.54)
 17 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR     3:22.79    3:29.11        
                  52.33     1:44.03 (51.70)   2:44.22 (1:00.19)     3:29.11 (44.89)
 18 Wang, Eric          11 Three Village-MR     3:46.07    3:35.29        
                                1:45.59 ( )   2:49.84 (1:04.25)     3:35.29 (45.45)
 19 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:44.54    3:55.61        
                                1:55.34 ( )   3:55.61 (2:00.27)                    
 -- Leong, Alexander    11 GATE-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  57.97   2:01.27 (1:03.30)   3:06.62 (1:05.35)          DQ (57.60)
 -- Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              3:03.15         DQ        
      One hand touch - breast
                                1:25.20 ( )        DQ (1:39.08)                    
 -- Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:36.57         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.38     1:43.75 (56.37)   2:46.88 (1:03.13)          DQ (49.26)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:16.39  11-12 SUPE Supersectional
              2:25.49  11-12 METS Senior Mets
              2:37.99  11-12 ZONE Zone Team
              2:52.99  11-12 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR                NT    2:52.46 JO     
                  40.39     1:24.76 (44.37)     2:13.63 (48.87)     2:52.46 (38.83)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  13-14 SUPE Supersectional
                27.19  13-14 METS Senior Mets
                27.59  13-14 ZONE Zone Team
                29.19  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR        27.72      27.95 JO      20  
  2 Lue, Michael        14 GATE-MR                27.81      28.44 JO      17  
  3 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR       28.56      28.74 JO      16  
  4 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR        29.20      28.96 JO      15  
  5 Torres, Cristian A  14 Middies-MR             30.63      29.47         14  
  6 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR       28.92      29.73         13  
  7 Attinger, Evan W    14 PATS-MR                29.37      29.78         12  
  8 Keane, Matt V       13 PATS-MR                   NT      30.08         11  
  9 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR        30.29      30.09          8  
  9 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR                29.23      30.09          8  
 11 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR              31.98      30.35          6  
 12 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR       29.81      30.43          5  
 13 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR       30.35      30.54          4  
 14 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR                31.07      30.57          3  
 15 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR                30.51      30.90          2  
 16 Pan, Matthew A      14 GATE-MR                30.01      31.10          1  
 17 Kinkel, William G   13 GATE-MR                30.07      31.26        
 18 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR                30.49      31.42        
 19 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR                31.00      31.44        
 20 Whitfield, George   14 NYCC-MR                31.51      31.52        
 21 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR                31.52      32.19        
 22 Bances, AJ J        13 Three Village-MR       32.26      32.40        
 23 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR                31.64      32.47        
 24 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR        32.28      33.27        
 25 Miller, Alex        13 Middies-MR             32.18      34.16        
 26 Tan, Jerry          13 GATE-MR                33.46      34.37        
 27 Hwang, Austin       14 GATE-MR                32.46      34.86        
 28 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR       34.87      36.36        
 29 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR              37.02      36.50        
 30 Lee, Aidan          13 GATE-MR                36.86      38.23        
 31 Li, Ritz            13 GATE-MR                37.15      38.80        
 32 Sun, Charles        13 Three Village-MR       38.44      40.20        
 33 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                46.34      40.58        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  13-14 SUPE Supersectional
                59.19  13-14 METS Senior Mets
                59.79  13-14 ZONE Zone Team
              1:03.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR        58.24      59.47 ZONE    20  
                  29.30       59.47 (30.17)                                        
  2 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      1:01.58    1:00.85 JO      17  
  3 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      1:04.18    1:01.13 JO      16  
                  29.30     1:01.13 (31.83)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      1:04.25    1:01.92 JO      15  
                  29.45     1:01.92 (32.47)                                        
  5 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     1:02.09    1:02.89 JO      14  
                  29.94     1:02.89 (32.95)                                        
  6 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:04.59    1:05.03         13  
  7 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      1:04.33    1:05.12         12  
                  32.42     1:05.12 (32.70)                                        
  8 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     1:01.90    1:05.27         11  
                  31.64     1:05.27 (33.63)                                        
  9 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     1:03.70    1:05.33          9  
 10 Bogush, Nicholas W  14 Three Village-MR     1:05.81    1:05.51          7  
                  31.66     1:05.51 (33.85)                                        
 11 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:01.38    1:05.57          6  
 12 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:05.45    1:06.09          5  
                  31.65     1:06.09 (34.44)                                        
 13 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     1:04.84    1:06.15          4  
                  31.93     1:06.15 (34.22)                                        
 14 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      1:06.54    1:06.39          3  
                  31.74     1:06.39 (34.65)                                        
 15 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           1:06.67    1:06.43          2  
                  31.80     1:06.43 (34.63)                                        
 16 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:06.07    1:06.90          1  
 17 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:02.71    1:07.43        
 18 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:07.91    1:07.91        
 19 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:10.18    1:08.49        
                  32.09     1:08.49 (36.40)                                        
 20 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:07.24    1:08.91        
                  34.05     1:08.91 (34.86)                                        
 21 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:12.14    1:09.47        
                  32.61     1:09.47 (36.86)                                        
 22 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              1:10.21    1:09.52        
 23 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:10.56    1:09.73        
                  33.87     1:09.73 (35.86)                                        
 24 Kunow, Zachary      14 SSL-MR               1:09.79    1:10.65        
 25 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     1:12.02    1:10.79        
                  33.21     1:10.79 (37.58)                                        
 26 Dillon, Jack P      13 Three Village-MR     1:11.57    1:10.94        
 27 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:12.51    1:11.86        
                  34.42     1:11.86 (37.44)                                        
 28 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:11.89    1:13.73        
 29 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:15.22    1:14.54        
                  36.62     1:14.54 (37.92)                                        
 30 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     1:14.35    1:17.49        
                  37.25     1:17.49 (40.24)                                        
 31 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:20.77    1:18.86        
                  37.85     1:18.86 (41.01)                                        
 32 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:25.76    1:22.51        
                  39.54     1:22.51 (42.97)                                        
 33 Lee, Aidan          13 GATE-MR              1:26.69    1:25.54        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  13-14 SUPE Supersectional
              2:09.09  13-14 ZONE Zone Team
              2:09.49  13-14 METS Senior Mets
              2:20.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:22.06    2:12.60 JO      20  
                                1:05.02 ( )   2:12.60 (1:07.58)                    
  2 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      2:17.04    2:13.88 JO      17  
                                1:05.57 ( )     1:40.81 (35.24)     2:13.88 (33.07)
  3 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      2:14.62    2:16.19 JO      16  
                  31.91     1:07.65 (35.74)     1:42.77 (35.12)     2:16.19 (33.42)
  4 Ahearn, Declan B    14 Marlins Bgnw-MR      2:15.66    2:16.42 JO      15  
                  32.10     1:07.64 (35.54)     1:42.43 (34.79)     2:16.42 (33.99)
  5 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     2:17.37    2:16.72 JO      14  
                  31.78     1:06.14 (34.36)     1:41.72 (35.58)     2:16.72 (35.00)
  6 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      2:19.38    2:18.37 JO      13  
                  31.77                             1:43.21 ( )     2:18.37 (35.16)
  7 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:17.14    2:19.07 JO      12  
                  32.07     1:08.20 (36.13)     1:43.89 (35.69)     2:19.07 (35.18)
  8 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     2:19.33    2:21.69         11  
                  33.55     1:09.00 (35.45)     1:46.31 (37.31)     2:21.69 (35.38)
  9 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:20.44    2:22.56          9  
                                1:08.35 ( )     1:46.31 (37.96)     2:22.56 (36.25)
 10 Bogush, Nicholas W  14 Three Village-MR     2:21.33    2:22.96          7  
                  33.32     1:10.40 (37.08)     1:48.34 (37.94)     2:22.96 (34.62)
 11 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     2:21.91    2:23.34          6  
                  34.43     1:11.69 (37.26)     1:48.80 (37.11)     2:23.34 (34.54)
 12 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      2:18.63    2:25.45          5  
                  32.42                             1:47.26 ( )     2:25.45 (38.19)
 13 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           2:23.48    2:26.67          4  
                                1:11.36 ( )   2:26.67 (1:15.31)                    
 14 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     2:13.40    2:26.70          3  
                  32.92     1:09.60 (36.68)     1:48.87 (39.27)     2:26.70 (37.83)
 15 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     2:23.01    2:27.45          2  
                  32.79     1:09.29 (36.50)     1:49.08 (39.79)     2:27.45 (38.37)
 16 Whitfield, George   14 NYCC-MR              2:26.57    2:28.23          1  
                  34.13     1:12.30 (38.17)     1:51.24 (38.94)     2:28.23 (36.99)
 17 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              2:35.66    2:31.45        
                  34.02     1:12.82 (38.80)   2:31.45 (1:18.63)                    
 18 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              2:30.84    2:31.57        
                  35.15     1:13.64 (38.49)     1:53.78 (40.14)     2:31.57 (37.79)
 19 Kinkel, William G   13 GATE-MR              2:26.00    2:32.33        
                  34.85     1:13.92 (39.07)     1:54.95 (41.03)     2:32.33 (37.38)
 20 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              2:37.65    2:35.55        
                  36.50     1:15.87 (39.37)     1:57.47 (41.60)     2:35.55 (38.08)
 21 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     2:36.60    2:36.81        
                  36.16     1:16.06 (39.90)     1:57.49 (41.43)     2:36.81 (39.32)
 22 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              2:44.51    2:38.38        
                  36.04     1:17.84 (41.80)     1:59.60 (41.76)     2:38.38 (38.78)
 23 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              2:29.33    2:39.33        
                  35.06     1:15.20 (40.14)     1:57.48 (42.28)     2:39.33 (41.85)
 24 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            2:47.74    2:40.50        
                                1:17.79 ( )   2:40.50 (1:22.71)                    
 25 Tan, Jerry          13 GATE-MR              2:40.44    2:41.83        
                  38.45     1:20.58 (42.13)   2:41.83 (1:21.25)                    
 26 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      2:42.84    2:41.99        
                  36.04     1:18.51 (42.47)     2:02.55 (44.04)     2:41.99 (39.44)
 27 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:56.29    2:49.42        
                  38.68     1:22.57 (43.89)     2:07.45 (44.88)     2:49.42 (41.97)
 28 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     2:40.13    2:53.24        
                                1:24.36 ( )     2:10.33 (45.97)     2:53.24 (42.91)
 29 Sun, Charles        13 Three Village-MR     2:54.97    2:55.97        
                  40.27     1:24.80 (44.53)     2:11.94 (47.14)     2:55.97 (44.03)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  13-14 SUPE Supersectional
              4:31.99  13-14 METS Senior Mets
              4:32.49  13-14 ZONE Zone Team
              5:01.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      4:46.15    4:48.79 JO      20  
                  32.57     1:07.92 (35.35)     1:44.66 (36.74)     2:21.08 (36.42)
        2:58.56 (37.48)     3:35.72 (37.16)     4:12.52 (36.80)     4:48.79 (36.27)
  2 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              5:06.25    4:54.51 JO      17  
                  32.80     1:09.83 (37.03)     1:47.29 (37.46)     2:24.51 (37.22)
        3:02.85 (38.34)     3:40.87 (38.02)     4:18.77 (37.90)     4:54.51 (35.74)
  3 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      4:45.63    5:01.65 JO      16  
                                1:09.65 ( )                             2:25.78 ( )
                                3:44.57 ( )   5:01.65 (1:17.08)                    
  4 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR                   NT    5:07.23         15  
                  35.67     1:13.46 (37.79)     1:52.54 (39.08)     2:31.61 (39.07)
        3:11.29 (39.68)     3:50.01 (38.72)     4:30.17 (40.16)     5:07.23 (37.06)
  5 Keane, Matt V       13 PATS-MR              5:04.70    5:09.71         14  
                  33.03     1:11.16 (38.13)                             2:30.50 ( )
                                3:51.48 ( )     4:32.10 (40.62)     5:09.71 (37.61)
  6 Whitfield, George   14 NYCC-MR              5:18.88    5:11.83         13  
                  36.11     1:15.30 (39.19)     1:55.54 (40.24)     2:35.46 (39.92)
        3:14.39 (38.93)     3:54.06 (39.67)     4:33.22 (39.16)     5:11.83 (38.61)
  7 Kwon, Steven        13 Middies-MR           5:16.38    5:14.04         12  
                                1:12.57 ( )     1:53.25 (40.68)     2:33.46 (40.21)
                                3:55.02 ( )   5:14.04 (1:19.02)                    
  8 Miller, Alex        13 Middies-MR           6:00.25    6:02.96         11  
                                1:22.44 ( )                             2:55.81 ( )
        3:44.15 (48.34)     4:30.99 (46.84)     5:18.56 (47.57)     6:02.96 (44.40)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  13-14 SUPE Supersectional
              1:07.99  13-14 METS Senior Mets
              1:08.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:14.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      1:04.45    1:05.85 METS    20  
  2 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:11.43    1:09.95 JO      17  
                  34.93     1:09.95 (35.02)                                        
  3 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      1:12.01    1:11.57 JO      16  
  4 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     1:10.71    1:12.82 JO      15  
                  35.32     1:12.82 (37.50)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      1:18.62    1:13.15 JO      14  
  6 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:11.92    1:14.14 JO      13  
                  35.65     1:14.14 (38.49)                                        
  7 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      1:12.68    1:16.16         12  
                  35.75     1:16.16 (40.41)                                        
  8 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:32.77    1:17.25         11  
                  38.37     1:17.25 (38.88)                                        
  9 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     1:15.26    1:17.32          9  
                  38.61     1:17.32 (38.71)                                        
 10 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:09.80    1:17.50          7  
 11 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     1:14.06    1:18.73          6  
                  39.10     1:18.73 (39.63)                                        
 12 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:17.41    1:19.80          5  
                  37.99     1:19.80 (41.81)                                        
 13 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:19.01    1:20.40          4  
                  39.77     1:20.40 (40.63)                                        
 14 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:18.28    1:20.75          3  
                  39.52     1:20.75 (41.23)                                        
 15 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:20.01    1:21.03          2  
                  40.88     1:21.03 (40.15)                                        
 16 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:25.88    1:21.69          1  
 17 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:21.96    1:22.41        
                  40.12     1:22.41 (42.29)                                        
 18 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     1:21.76    1:22.88        
                  39.88     1:22.88 (43.00)                                        
 19 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:22.56    1:23.36        
                  41.18     1:23.36 (42.18)                                        
 20 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:23.87    1:24.04        
                  41.55     1:24.04 (42.49)                                        
 21 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:23.02    1:25.00        
                  41.81     1:25.00 (43.19)                                        
 22 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      1:23.66    1:25.14        
 23 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:23.84    1:26.65        
                  43.21     1:26.65 (43.44)                                        
 24 Miller, Alex        13 Middies-MR           1:27.90    1:32.05        
 25 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:32.56    1:35.45        
 26 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:30.36    1:35.60        
                  46.04     1:35.60 (49.56)                                        
 27 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            1:37.52    1:42.22        
                  48.79     1:42.22 (53.43)                                        
 28 Lucas, CJ J         14 APEX-MR              2:04.48    1:57.45        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Supersectional
              2:25.89  13-14 ZONE Zone Team
              2:27.99  13-14 METS Senior Mets
              2:41.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:17.93    2:22.54 ZONE    20  
                                1:09.25 ( )   2:22.54 (1:13.29)                    
  2 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:33.50    2:27.03 METS    17  
                                1:13.35 ( )     1:51.77 (38.42)     2:27.03 (35.26)
  3 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:33.55    2:27.15 METS    16  
                  34.36     1:11.52 (37.16)     1:49.89 (38.37)     2:27.15 (37.26)
  4 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     2:32.71    2:32.56 JO      15  
                  35.86     1:14.14 (38.28)     1:53.80 (39.66)     2:32.56 (38.76)
  5 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      2:36.00    2:33.72 JO      14  
                  36.30     1:15.00 (38.70)     1:54.94 (39.94)     2:33.72 (38.78)
  6 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      2:37.09    2:36.11 JO      13  
                  38.48     1:17.62 (39.14)     1:57.85 (40.23)     2:36.11 (38.26)
  7 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      2:40.64    2:39.34 JO      12  
                                1:17.53 ( )     1:58.67 (41.14)     2:39.34 (40.67)
  8 Ahearn, Declan B    14 Marlins Bgnw-MR      2:34.18    2:39.94 JO      11  
                  38.40     1:19.00 (40.60)     1:59.70 (40.70)     2:39.94 (40.24)
  9 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:44.27    2:42.32          9  
                  38.79     1:19.14 (40.35)     2:01.20 (42.06)     2:42.32 (41.12)
 10 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     2:37.73    2:43.17          7  
                  31.81     1:21.50 (49.69)     2:02.95 (41.45)     2:43.17 (40.22)
 11 Bogush, Nicholas W  14 Three Village-MR     2:43.11    2:49.13          6  
                  39.29     1:21.52 (42.23)     2:06.53 (45.01)     2:49.13 (42.60)
 12 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     2:54.67    2:50.27          5  
                  40.32     1:23.41 (43.09)     2:07.51 (44.10)     2:50.27 (42.76)
 13 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              2:50.32    2:53.16          4  
                  40.10     1:23.38 (43.28)   2:53.16 (1:29.78)                    
 14 Whitfield, George   14 NYCC-MR              2:59.15    2:55.67          3  
                  42.64     1:27.60 (44.96)     2:11.76 (44.16)     2:55.67 (43.91)
 15 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      3:01.45    2:56.16          2  
                  40.53     1:25.84 (45.31)     2:12.06 (46.22)     2:56.16 (44.10)
 16 Dillon, Jack P      13 Three Village-MR     2:57.74    3:01.05          1  
                                1:30.19 ( )   3:01.05 (1:30.86)                    
 17 Hwang, Austin       14 GATE-MR              2:57.25    3:02.12        
                  42.85     1:28.05 (45.20)     2:16.12 (48.07)     3:02.12 (46.00)
 18 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:11.00    3:04.32        
                  43.68     1:29.47 (45.79)     2:17.63 (48.16)     3:04.32 (46.69)
 19 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     3:00.25    3:05.33        
                  44.03     1:31.67 (47.64)     2:19.97 (48.30)     3:05.33 (45.36)
 20 Kunow, Zachary      14 SSL-MR               3:27.69    3:09.26        
                                1:32.90 ( )     2:22.01 (49.11)     3:09.26 (47.25)
 21 Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:21.28    3:19.88        
                  49.62     1:41.97 (52.35)     2:38.94 (56.97)     3:19.88 (40.94)
 -- Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     2:29.19         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  40.38     1:22.39 (42.01)     2:06.07 (43.68)          DQ (42.37)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  13-14 SUPE Supersectional
              1:16.99  13-14 METS Senior Mets
              1:17.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:26.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     1:12.70    1:17.27 ZONE    20  
                  36.00     1:17.27 (41.27)                                        
  2 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:14.15    1:20.72 JO      17  
                  36.79     1:20.72 (43.93)                                        
  3 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      1:17.92    1:20.73 JO      16  
                  37.89     1:20.73 (42.84)                                        
  4 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      1:21.14    1:20.84 JO      15  
                  38.19     1:20.84 (42.65)                                        
  5 Keane, Matt V       13 PATS-MR              1:22.16    1:21.07 JO      14  
                  38.64     1:21.07 (42.43)                                        
  6 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:20.14    1:22.52 JO      13  
  7 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              1:29.91    1:25.05 JO      12  
                  40.95     1:25.05 (44.10)                                        
  8 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     1:29.03    1:25.34 JO      11  
                  41.21     1:25.34 (44.13)                                        
  9 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:29.50    1:26.84          9  
                  42.74     1:26.84 (44.10)                                        
 10 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:31.07    1:29.31          7  
                  43.12     1:29.31 (46.19)                                        
 11 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:30.49    1:30.43          6  
                  43.30     1:30.43 (47.13)                                        
 12 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:33.99    1:30.99          5  
                  43.28     1:30.99 (47.71)                                        
 13 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:32.52    1:31.31          4  
                  43.96     1:31.31 (47.35)                                        
 14 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              1:33.79    1:31.60          3  
                  44.43     1:31.60 (47.17)                                        
 15 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     1:29.33    1:31.88          2  
 16 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           1:27.29    1:32.29          1  
                  43.33     1:32.29 (48.96)                                        
 17 Lee, Aidan          13 GATE-MR              1:31.59    1:34.62        
                  44.64     1:34.62 (49.98)                                        
 18 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:29.68    1:35.76        
                  44.20     1:35.76 (51.56)                                        
 19 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:29.42    1:36.56        
                  44.77     1:36.56 (51.79)                                        
 20 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:40.00    1:36.91        
 21 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:39.53    1:38.43        
 22 Kunow, Zachary      14 SSL-MR               1:31.54    1:39.27        
                  46.63     1:39.27 (52.64)                                        
 23 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:43.00        
                  49.95     1:43.00 (53.05)                                        
 24 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:42.09    1:43.52        
                  50.27     1:43.52 (53.25)                                        
 25 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      1:44.85    1:43.91        
                  49.34     1:43.91 (54.57)                                        
 26 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:42.13    1:47.03        
                  50.49     1:47.03 (56.54)                                        
 27 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:30.45    2:00.80        
                  54.47   2:00.80 (1:06.33)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  13-14 SUPE Supersectional
              2:47.59  13-14 ZONE Zone Team
              2:49.99  13-14 METS Senior Mets
              3:05.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     2:39.24    2:47.51 ZONE    20  
                  37.61     1:19.48 (41.87)     2:03.94 (44.46)     2:47.51 (43.57)
  2 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:55.24    2:55.80 JO      17  
                                1:21.88 ( )     2:10.10 (48.22)     2:55.80 (45.70)
  3 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      2:57.16    2:57.03 JO      16  
                  38.97     1:23.59 (44.62)     2:09.76 (46.17)     2:57.03 (47.27)
  4 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:59.36    3:05.60 JO      15  
                  41.58     1:28.13 (46.55)     2:17.86 (49.73)     3:05.60 (47.74)
  5 Tan, Jerry          13 GATE-MR              3:12.09    3:18.33         14  
                  45.35     1:36.32 (50.97)   3:18.33 (1:42.01)                    
  6 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      3:11.72    3:20.10         13  
                                1:36.71 ( )     2:29.88 (53.17)     3:20.10 (50.22)
  7 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR          NT    3:23.49         12  
                                1:39.14 ( )   3:23.49 (1:44.35)                    
  8 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              3:26.52    3:24.47         11  
                  47.80     1:40.31 (52.51)     2:33.70 (53.39)     3:24.47 (50.77)
  9 Miller, Alex        13 Middies-MR           3:20.28    3:25.19          9  
                                1:38.41 ( )   3:25.19 (1:46.78)                    
 10 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              3:10.00    3:35.54          7  
                  48.75     1:43.07 (54.32)     2:41.24 (58.17)     3:35.54 (54.30)
 11 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     3:47.54    3:42.35          6  
                  52.42     1:47.41 (54.99)     2:47.29 (59.88)     3:42.35 (55.06)
 -- Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:22.56         DQ        
      False start
                  44.18     1:36.83 (52.65)     2:33.62 (56.79)          DQ (56.63)
 -- Li, Ritz            13 GATE-MR              3:22.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  49.04     1:45.29 (56.25)   2:46.15 (1:00.86)          DQ (57.68)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  13-14 SUPE Supersectional
              1:04.49  13-14 METS Senior Mets
              1:06.19  13-14 ZONE Zone Team
              1:13.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     1:09.16    1:11.80 JO      20  
  2 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           1:12.02    1:12.00 JO      17  
  3 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              1:12.20    1:12.15 JO      16  
                  34.65     1:12.15 (37.50)                                        
  4 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      1:15.26    1:13.83         15  
                  35.11     1:13.83 (38.72)                                        
  5 Kwon, Steven        13 Middies-MR           1:14.17    1:13.96         14  
  6 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     1:14.61    1:14.06         13  
                  35.01     1:14.06 (39.05)                                        
  7 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:11.79    1:14.43         12  
  8 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      1:12.41    1:14.47         11  
                  34.21     1:14.47 (40.26)                                        
  9 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:15.85    1:14.61          9  
                  35.52     1:14.61 (39.09)                                        
 10 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:09.85    1:15.68          7  
 11 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      1:14.35    1:16.54          6  
                  36.93     1:16.54 (39.61)                                        
 12 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     1:15.69    1:16.55          5  
                  35.98     1:16.55 (40.57)                                        
 13 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:17.09    1:17.39          4  
 14 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:12.00    1:18.26          3  
                  35.45     1:18.26 (42.81)                                        
 15 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:23.41    1:18.41          2  
 16 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     1:21.59    1:18.85          1  
                  37.12     1:18.85 (41.73)                                        
 17 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:26.34    1:19.76        
                  35.97     1:19.76 (43.79)                                        
 18 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:18.25    1:22.83        
                  37.94     1:22.83 (44.89)                                        
 18 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      1:23.30    1:22.83        
                  38.46     1:22.83 (44.37)                                        
 20 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:23.50    1:23.40        
                  38.02     1:23.40 (45.38)                                        
 21 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              1:19.70    1:26.85        
                  40.47     1:26.85 (46.38)                                        
 22 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:19.20    1:26.99        
 23 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:32.86    1:27.93        
                  38.98     1:27.93 (48.95)                                        
 24 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:14.00    1:27.95        
                  39.09     1:27.95 (48.86)                                        
 25 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:21.31    1:33.10        
                  41.76     1:33.10 (51.34)                                        
 26 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     1:29.97    1:33.61        
                  44.28     1:33.61 (49.33)                                        
 27 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:33.66    1:33.71        
                  41.24     1:33.71 (52.47)                                        
 28 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:37.57    1:43.08        
 29 Li, Ritz            13 GATE-MR              1:54.75    2:06.45        
                  57.26   2:06.45 (1:09.19)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  13-14 SUPE Supersectional
              2:27.59  13-14 ZONE Zone Team
              2:28.99  13-14 METS Senior Mets
              2:48.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     2:32.35    2:35.13 JO      20  
                                1:13.09 ( )   2:35.13 (1:22.04)                    
  2 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:45.00    2:39.24 JO      17  
                  34.54     1:14.53 (39.99)     1:57.48 (42.95)     2:39.24 (41.76)
  3 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     2:35.86    2:41.78 JO      16  
                                1:16.06 ( )     1:59.65 (43.59)     2:41.78 (42.13)
  4 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:39.15    2:44.11 JO      15  
                                1:16.34 ( )   2:44.11 (1:27.77)                    
  5 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      2:45.00    2:54.52         14  
                  35.66     1:20.00 (44.34)     2:09.21 (49.21)     2:54.52 (45.31)
  6 Dillon, Jack P      13 Three Village-MR     3:00.94    2:59.09         13  
                                1:25.86 ( )   2:59.09 (1:33.23)                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Supersectional
              2:25.49  13-14 METS Senior Mets
              2:26.39  13-14 ZONE Zone Team
              2:39.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:25.92    2:28.42 JO      20  
                  31.58     1:07.35 (35.77)     1:54.85 (47.50)     2:28.42 (33.57)
  2 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     2:24.12    2:29.57 JO      17  
                  31.66     1:12.85 (41.19)     1:54.84 (41.99)     2:29.57 (34.73)
  3 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     2:33.78    2:33.47 JO      16  
                  34.70     1:12.51 (37.81)     1:59.94 (47.43)     2:33.47 (33.53)
  4 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      2:45.61    2:33.58 JO      15  
                  32.75     1:11.75 (39.00)     1:58.40 (46.65)     2:33.58 (35.18)
  5 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      2:34.70    2:35.15 JO      14  
                  32.91     1:13.46 (40.55)     2:01.23 (47.77)     2:35.15 (33.92)
  6 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:35.24    2:35.39 JO      13  
                                1:12.96 ( )   2:35.39 (1:22.43)                    
  7 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              2:35.59    2:35.96 JO      12  
                  33.74     1:15.72 (41.98)     2:00.83 (45.11)     2:35.96 (35.13)
  8 Kwon, Steven        13 Middies-MR           2:39.88    2:36.80 JO      11  
                  33.49     1:15.24 (41.75)     2:00.83 (45.59)     2:36.80 (35.97)
  9 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:55.59    2:38.38 JO       9  
                  33.86     1:14.60 (40.74)     2:02.20 (47.60)     2:38.38 (36.18)
 10 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:37.83    2:38.53 JO       7  
                  33.94     1:16.88 (42.94)     2:03.09 (46.21)     2:38.53 (35.44)
 11 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      2:41.32    2:39.61          6  
                                1:13.89 ( )   2:39.61 (1:25.72)                    
 12 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           2:42.98    2:44.46          5  
                  34.03     1:17.18 (43.15)     2:07.72 (50.54)     2:44.46 (36.74)
 13 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     2:38.48    2:45.29          4  
                                1:18.00 ( )     2:11.62 (53.62)     2:45.29 (33.67)
 14 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              2:48.81    2:45.43          3  
                  36.32     1:20.25 (43.93)     2:08.10 (47.85)     2:45.43 (37.33)
 15 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              2:45.28    2:45.50          2  
                  35.70     1:17.74 (42.04)     2:08.96 (51.22)     2:45.50 (36.54)
 16 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:47.71    2:45.82          1  
                                1:19.30 ( )   2:45.82 (1:26.52)                    
 17 Lue, Michael        14 GATE-MR              2:34.59    2:47.92        
                  34.55     1:17.30 (42.75)     2:07.66 (50.36)     2:47.92 (40.26)
 18 Kinkel, William G   13 GATE-MR              2:45.74    2:50.52        
                  34.35     1:17.21 (42.86)   2:50.52 (1:33.31)                    
 19 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:50.51    2:54.42        
                  37.73     1:22.83 (45.10)     2:13.17 (50.34)     2:54.42 (41.25)
 20 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     2:56.07    2:55.37        
                  41.15     1:26.76 (45.61)     2:17.43 (50.67)     2:55.37 (37.94)
 21 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     2:53.62    2:55.50        
                  37.00     1:21.92 (44.92)     2:05.28 (43.36)     2:55.50 (50.22)
 22 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              3:10.00    2:56.41        
                  39.69     1:25.36 (45.67)     2:16.49 (51.13)     2:56.41 (39.92)
 23 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              3:00.80    2:59.17        
                  37.61     1:20.78 (43.17)     2:19.76 (58.98)     2:59.17 (39.41)
 24 Hwang, Austin       14 GATE-MR              3:04.34    3:02.89        
                                1:27.56 ( )     2:24.90 (57.34)     3:02.89 (37.99)
 25 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      3:03.44    3:03.31        
                                1:25.59 ( )   3:03.31 (1:37.72)                    
 26 Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:19.29    3:21.90        
                                1:35.49 ( )     2:32.02 (56.53)     3:21.90 (49.88)
 27 Li, Ritz            13 GATE-MR              3:15.00    3:30.09        
                  51.58     1:42.64 (51.06)     2:40.88 (58.24)     3:30.09 (49.21)
 28 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            3:15.00    3:32.01        
                  45.92     1:38.92 (53.00)   2:39.99 (1:01.07)     3:32.01 (52.02)
 -- Tan, Jerry          13 GATE-MR              3:05.02         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  37.30     1:26.95 (49.65)     2:17.82 (50.87)          DQ (38.73)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  13-14 SUPE Supersectional
              5:12.29  13-14 ZONE Zone Team
              5:12.99  13-14 METS Senior Mets
              5:43.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      5:07.61    5:21.02 JO      20  
                  32.39                                                 2:32.62 ( )
      5:21.02 (2:48.40)                                                            
  2 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              5:48.69    5:33.62 JO      17  
                  34.21     1:12.97 (38.76)     1:59.63 (46.66)     2:42.73 (43.10)
        3:29.88 (47.15)     4:17.01 (47.13)     4:55.94 (38.93)     5:33.62 (37.68)
  3 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      5:42.07    5:35.95 JO      16  
                                1:18.04 ( )                             2:42.32 ( )
                                4:25.42 ( )   5:35.95 (1:10.53)                    
  4 Ahearn, Declan B    14 Marlins Bgnw-MR      5:26.27    5:39.27 JO      15  
                  36.72   5:39.27 (5:02.55)                                        
  5 Keane, Matt V       13 PATS-MR              6:09.24    5:41.65 JO      14  
                  35.52     1:20.04 (44.52)                             2:46.64 ( )
                                4:25.69 ( )   5:41.65 (1:15.96)                    
  6 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      5:41.76    6:02.45         13  
                                1:20.41 ( )                             2:51.72 ( )
      6:02.45 (3:10.73)                                                            
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  15&O SUPE Supersectional
                26.99  15&O ZONE Zone Team
                27.19  15&O METS Senior Mets
                28.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metwaly, Karim A    19 NCAC-MR                24.00      25.48 SUPE    20  
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR                24.00      25.57 ZONE    17  
  3 Tilneac, George     17 NYCC-MR                25.11      25.89 ZONE    16  
  4 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR                26.41      26.20 ZONE    15  
  5 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR               25.80      26.53 ZONE    14  
  6 Lin, Justin         17 NYCC-MR                28.50      27.03 METS    13  
  7 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR        27.90      27.06 METS    12  
  8 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR        27.95      27.65 JO      11  
  9 Southren, Joshua P  15 SSL-MR                 27.42      27.67 JO       9  
 10 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                26.80      27.75 JO       7  
 11 Hackett, Liam R     18 Marlins Bgnw-MR        27.41      27.82 JO       6  
 12 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR                27.58      27.86 JO       5  
 13 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR                29.50      28.32 JO       4  
 14 Piliero, Marc P     18 PATS-MR                27.86      28.52          3  
 15 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR                28.48      29.10          2  
 16 Belmont, Chance     16 NCAC-MR                29.00      29.24          1  
 17 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR       28.14      29.28        
 18 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR              29.55      29.33        
 19 Ma, Edmond          15 PATS-MR                28.98      29.55        
 19 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR       29.65      29.55        
 21 Thio, Randy M       15 NCAC-MR                28.90      29.57        
 22 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR              37.13      30.32        
 23 Assad, Thomas A     15 SSL-MR                 28.06      31.14        
 24 Lee, Justin S       15 PATS-MR                30.47      31.74        
 25 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR              32.31      32.75        
 26 Pena, Michael A     15 APEX-MR                35.81      33.93        
 27 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR       31.13      34.38        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  15&O SUPE Supersectional
                58.29  15&O ZONE Zone Team
                59.19  15&O METS Senior Mets
              1:00.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metwaly, Karim A    19 NCAC-MR                53.00      54.64 SUPE    20  
                  26.17       54.64 (28.47)                                        
  2 Tilneac, George     17 NYCC-MR                55.00      54.71 SUPE    17  
                  27.06       54.71 (27.65)                                        
  3 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR                56.78      56.57 ZONE    16  
                  27.34       56.57 (29.23)                                        
  4 Lin, Justin         17 NYCC-MR              1:02.00      58.40 METS    15  
                  27.96       58.40 (30.44)                                        
  5 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR                59.07      58.61 METS    14  
                  28.45       58.61 (30.16)                                        
  6 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR               57.09      59.75 JO      13  
  7 Southren, Joshua P  15 SSL-MR                 58.77    1:00.03 JO      12  
                  28.95     1:00.03 (31.08)                                        
  8 Piliero, Marc P     18 PATS-MR                59.07    1:01.16         11  
  9 Burke, Liam         17 NYSA-MR                57.91    1:01.23          9  
                  29.23     1:01.23 (32.00)                                        
 10 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      1:01.80    1:01.47          7  
                  28.77     1:01.47 (32.70)                                        
 11 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      1:01.29    1:01.80          6  
                  29.61     1:01.80 (32.19)                                        
 12 Zhao, Steven D      15 Three Village-MR       58.91    1:02.11          5  
                  29.31     1:02.11 (32.80)                                        
 13 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR        58.43    1:02.13          4  
 14 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     1:01.05    1:02.21          3  
                  29.82     1:02.21 (32.39)                                        
 15 Kostynyuk, Dmytro   16 Shy-Mr-MR            1:13.05    1:02.27          2  
                  29.70     1:02.27 (32.57)                                        
 16 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:04.50    1:02.57          1  
                  30.27     1:02.57 (32.30)                                        
 17 McCloskey, Tyler J  18 NYSA-MR                59.30    1:02.63        
                  30.11     1:02.63 (32.52)                                        
 18 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           1:04.32    1:03.25        
                  30.27     1:03.25 (32.98)                                        
 19 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:03.23    1:03.30        
                  30.92     1:03.30 (32.38)                                        
 20 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     1:03.78    1:03.95        
                  29.63     1:03.95 (34.32)                                        
 21 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              1:01.94    1:04.08        
                  29.97     1:04.08 (34.11)                                        
 22 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:02.30    1:04.19        
 23 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:07.00    1:04.39        
 24 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            1:01.91    1:05.09        
 25 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              1:06.75    1:05.19        
                  33.58     1:05.19 (31.61)                                        
 26 Belmont, Chance     16 NCAC-MR              1:10.00    1:05.69        
                  30.77     1:05.69 (34.92)                                        
 27 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:03.91    1:05.76        
                  31.68     1:05.76 (34.08)                                        
 28 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     1:07.10    1:08.47        
                  32.43     1:08.47 (36.04)                                        
 29 Severs, John R      15 SSL-MR               1:03.55    1:09.25        
                  32.62     1:09.25 (36.63)                                        
 30 Araujo, Peter       16 SSL-MR               1:07.00    1:09.47        
                  33.98     1:09.47 (35.49)                                        
 31 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:22.00    1:18.01        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  15&O SUPE Supersectional
              2:07.69  15&O ZONE Zone Team
              2:09.49  15&O METS Senior Mets
              2:13.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:59.60    2:02.82 ZONE    20  
                  29.07     1:00.83 (31.76)     1:33.06 (32.23)     2:02.82 (29.76)
  2 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              2:05.72    2:04.88 ZONE    17  
                  29.79     1:01.31 (31.52)   2:04.88 (1:03.57)                    
  3 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              2:07.89    2:08.06 METS    16  
                  29.38     1:01.82 (32.44)     1:35.91 (34.09)     2:08.06 (32.15)
  4 Lin, Justin         17 NYCC-MR              2:18.00    2:11.68 JO      15  
                                1:04.00 ( )   2:11.68 (1:07.68)                    
  5 McCloskey, Tyler J  18 NYSA-MR              2:05.60    2:11.81 JO      14  
                                1:03.16 ( )   2:11.81 (1:08.65)                    
  6 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     2:08.66    2:14.77         13  
                  30.51     1:03.48 (32.97)     1:38.36 (34.88)     2:14.77 (36.41)
  7 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      2:14.20    2:14.92         12  
                                1:04.96 ( )   2:14.92 (1:09.96)                    
  8 Kleinsmith, Charli  17 Marlins Bgnw-MR      2:13.62    2:15.58         11  
                  33.57     1:09.39 (35.82)     1:43.72 (34.33)     2:15.58 (31.86)
  9 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               2:09.00    2:18.60          9  
                  31.03     1:05.74 (34.71)   2:18.60 (1:12.86)                    
 10 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      2:05.32    2:19.11          7  
                  32.52     1:07.74 (35.22)     1:44.27 (36.53)     2:19.11 (34.84)
 11 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            2:16.73    2:23.47          6  
                  31.56     1:06.83 (35.27)   2:23.47 (1:16.64)                    
 12 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     2:23.28    2:25.89          5  
                  33.39     1:10.54 (37.15)     1:48.83 (38.29)     2:25.89 (37.06)
 13 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           2:17.97    2:26.64          4  
                  32.75     1:09.99 (37.24)     1:49.12 (39.13)     2:26.64 (37.52)
 14 Kostynyuk, Dmytro   16 Shy-Mr-MR            2:25.00    2:29.82          3  
                  33.85     1:11.68 (37.83)   2:29.82 (1:18.14)                    
 15 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              2:33.32    2:30.48          2  
                                1:14.71 ( )   2:30.48 (1:15.77)                    
 16 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     2:31.66    2:32.36          1  
                  34.15     1:12.37 (38.22)     1:53.12 (40.75)     2:32.36 (39.24)
 17 Severs, John R      15 SSL-MR               2:27.19    2:34.53        
                                1:14.55 ( )   2:34.53 (1:19.98)                    
 18 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              2:21.00    2:37.09        
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  15&O SUPE Supersectional
              4:28.89  15&O ZONE Zone Team
              4:31.99  15&O METS Senior Mets
              4:49.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              4:17.14    4:25.12 ZONE    20  
                  30.95     1:04.29 (33.34)     1:38.72 (34.43)     2:12.91 (34.19)
        2:47.27 (34.36)     3:20.89 (33.62)     3:54.27 (33.38)     4:25.12 (30.85)
  2 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              4:33.03    4:26.39 ZONE    17  
                  30.95     1:03.77 (32.82)     1:38.36 (34.59)     2:12.82 (34.46)
                                3:20.88 ( )     3:54.77 (33.89)     4:26.39 (31.62)
  3 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              4:36.47    4:29.25 METS    16  
                                1:03.50 ( )                             2:13.08 ( )
        2:48.13 (35.05)     3:22.10 (33.97)     3:56.58 (34.48)     4:29.25 (32.67)
  4 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     4:33.21    4:45.45 JO      15  
                  32.48     1:07.76 (35.28)     1:43.12 (35.36)     2:19.52 (36.40)
        2:55.60 (36.08)     3:32.45 (36.85)     4:09.11 (36.66)     4:45.45 (36.34)
  5 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      4:24.71    4:47.33 JO      14  
                  32.23     1:06.66 (34.43)     1:42.45 (35.79)     2:18.89 (36.44)
        2:56.70 (37.81)     3:33.64 (36.94)     4:11.51 (37.87)     4:47.33 (35.82)
  6 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              4:41.40    4:50.63         13  
                  32.22     1:08.43 (36.21)                             2:21.69 ( )
                                3:36.63 ( )     4:13.94 (37.31)     4:50.63 (36.69)
  7 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           5:03.06    5:02.57         12  
                  33.96     1:11.49 (37.53)                             2:29.69 ( )
                                3:47.35 ( )   5:02.57 (1:15.22)                    
  8 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            4:52.35    5:03.99         11  
                  34.25     1:12.02 (37.77)     1:50.84 (38.82)     2:29.70 (38.86)
        3:09.42 (39.72)     3:48.87 (39.45)     4:27.86 (38.99)     5:03.99 (36.13)
  9 Assad, Thomas A     15 SSL-MR               4:45.47    5:06.78          9  
                  34.56     1:11.90 (37.34)     1:51.39 (39.49)     2:30.76 (39.37)
        3:10.92 (40.16)     3:49.73 (38.81)     4:29.57 (39.84)     5:06.78 (37.21)
 10 Araujo, Peter       16 SSL-MR               5:02.68    5:20.23          7  
                  34.04     1:13.34 (39.30)     1:54.75 (41.41)     2:36.67 (41.92)
        3:18.54 (41.87)     4:00.96 (42.42)     4:41.98 (41.02)     5:20.23 (38.25)
 11 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR            5:25.00    5:56.41          6  
                  37.32     1:19.79 (42.47)     2:05.90 (46.11)                    
            5:15.46 ( )     5:56.41 (40.95)                                        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  15&O SUPE Supersectional
              1:06.69  15&O ZONE Zone Team
              1:07.99  15&O METS Senior Mets
              1:11.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:00.81    1:02.54 SUPE    20  
                  31.47     1:02.54 (31.07)                                        
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR                59.00    1:03.73 ZONE    17  
                  31.00     1:03.73 (32.73)                                        
  3 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      1:02.09    1:05.77 ZONE    16  
                  32.06     1:05.77 (33.71)                                        
  4 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      1:06.89    1:07.27 METS    15  
                  32.73     1:07.27 (34.54)                                        
  5 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              1:04.91    1:07.57 METS    14  
                  32.99     1:07.57 (34.58)                                        
  6 Hackett, Liam R     18 Marlins Bgnw-MR      1:08.36    1:08.10 JO      13  
                  33.18     1:08.10 (34.92)                                        
  7 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     1:08.35    1:08.81 JO      12  
                  34.09     1:08.81 (34.72)                                        
  8 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               1:07.54    1:09.23 JO      11  
                  33.53     1:09.23 (35.70)                                        
  9 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:03.99    1:10.50 JO       9  
                  33.21     1:10.50 (37.29)                                        
 10 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     1:10.58    1:11.08 JO       7  
                  34.97     1:11.08 (36.11)                                        
 11 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:12.66    1:12.81          6  
                  35.29     1:12.81 (37.52)                                        
 12 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      1:11.01    1:13.36          5  
 13 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:08.53    1:14.05          4  
                  36.46     1:14.05 (37.59)                                        
 14 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:08.05    1:15.07          3  
                  36.55     1:15.07 (38.52)                                        
 15 Thio, Randy M       15 NCAC-MR              1:12.00    1:15.17          2  
                  36.56     1:15.17 (38.61)                                        
 16 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            1:15.00    1:15.18          1  
                  36.86     1:15.18 (38.32)                                        
 17 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:16.00    1:16.54        
 18 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              1:11.46    1:17.06        
                  38.62     1:17.06 (38.44)                                        
 19 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:17.12        
 20 Assad, Thomas A     15 SSL-MR               1:15.70    1:17.33        
                  38.13     1:17.33 (39.20)                                        
 21 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:16.50    1:19.63        
 22 Pena, Michael A     15 APEX-MR              1:27.32    1:29.55        
                  43.34     1:29.55 (46.21)                                        
 23 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            1:31.72    1:33.47        
                  44.97     1:33.47 (48.50)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Supersectional
              2:21.99  15&O ZONE Zone Team
              2:27.99  15&O METS Senior Mets
              2:34.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:12.90    2:18.21 ZONE    20  
                  33.47     1:08.65 (35.18)     1:43.69 (35.04)     2:18.21 (34.52)
  2 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      2:13.09    2:27.56 METS    17  
                  36.92     1:14.95 (38.03)     1:51.69 (36.74)     2:27.56 (35.87)
  3 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      2:27.27    2:27.90 METS    16  
                  34.23     1:11.38 (37.15)   2:27.90 (1:16.52)                    
  4 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              2:21.24    2:29.40 JO      15  
                                1:13.28 ( )     1:51.53 (38.25)     2:29.40 (37.87)
  5 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     2:28.71    2:31.18 JO      14  
                  35.99     1:13.56 (37.57)     1:53.46 (39.90)     2:31.18 (37.72)
  6 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     2:25.87    2:31.98 JO      13  
                                1:15.60 ( )   2:31.98 (1:16.38)                    
  7 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:34.45    2:33.79 JO      12  
                                1:14.56 ( )     1:54.10 (39.54)     2:33.79 (39.69)
  8 Zhao, Steven D      15 Three Village-MR     2:25.47    2:38.23         11  
                  35.95     1:15.89 (39.94)     1:57.22 (41.33)     2:38.23 (41.01)
  9 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               2:23.00    2:41.20          9  
                  36.63     1:16.49 (39.86)     1:59.18 (42.69)     2:41.20 (42.02)
 10 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      2:37.60    2:42.68          7  
                                1:17.87 ( )     2:00.82 (42.95)     2:42.68 (41.86)
 11 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     2:41.31    2:45.14          6  
                                1:20.67 ( )     2:03.04 (42.37)     2:45.14 (42.10)
 12 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            2:40.39    2:51.43          5  
                  40.14     1:23.36 (43.22)     2:05.62 (42.26)     2:51.43 (45.81)
 13 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     3:08.95    3:00.22          4  
                                1:27.73 ( )   3:00.22 (1:32.49)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  15&O SUPE Supersectional
              1:14.09  15&O ZONE Zone Team
              1:16.99  15&O METS Senior Mets
              1:21.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Justin         17 NYCC-MR              1:15.00    1:11.00 ZONE    20  
                  33.17     1:11.00 (37.83)                                        
  2 Kleinsmith, Charli  17 Marlins Bgnw-MR      1:15.73    1:16.76 METS    17  
                  36.77     1:16.76 (39.99)                                        
  3 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR             1:13.21    1:17.22 JO      16  
                  36.72     1:17.22 (40.50)                                        
  4 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:20.00    1:18.78 JO      15  
                  37.47     1:18.78 (41.31)                                        
  5 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               1:11.66    1:20.08 JO      14  
                  37.14     1:20.08 (42.94)                                        
  6 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      1:17.91    1:21.55 JO      13  
  7 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              1:20.43    1:23.88         12  
                  39.98     1:23.88 (43.90)                                        
  8 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      1:21.82    1:25.44         11  
                  39.68     1:25.44 (45.76)                                        
  9 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:23.00    1:25.86          9  
                  40.18     1:25.86 (45.68)                                        
 10 Zhao, Steven D      15 Three Village-MR     1:19.47    1:26.99          7  
                  40.84     1:26.99 (46.15)                                        
 11 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:21.77    1:27.97          6  
 12 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:21.54    1:28.58          5  
 13 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              1:26.19    1:31.66          4  
                  43.90     1:31.66 (47.76)                                        
 14 Kostynyuk, Dmytro   16 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:31.69          3  
                  42.70     1:31.69 (48.99)                                        
 15 Belmont, Chance     16 NCAC-MR              1:32.00    1:31.81          2  
                  42.76     1:31.81 (49.05)                                        
 16 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:36.00    1:34.57          1  
 17 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              1:33.44    1:35.09        
                  47.55     1:35.09 (47.54)                                        
 18 Severs, John R      15 SSL-MR               1:36.21    1:35.26        
                  45.13     1:35.26 (50.13)                                        
 19 Araujo, Peter       16 SSL-MR               1:28.11    1:35.67        
                  44.69     1:35.67 (50.98)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  15&O SUPE Supersectional
              2:40.79  15&O ZONE Zone Team
              2:49.99  15&O METS Senior Mets
              2:59.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hackett, Liam R     18 Marlins Bgnw-MR      2:54.16    2:54.26 JO      20  
                  38.68     1:22.25 (43.57)   2:54.26 (1:32.01)                    
  2 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      2:49.18    3:02.37         17  
                  39.45     1:25.94 (46.49)     2:14.39 (48.45)     3:02.37 (47.98)
  3 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      3:05.31    3:05.38         16  
                  41.92     1:28.08 (46.16)     2:16.88 (48.80)     3:05.38 (48.50)
  4 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:59.44    3:11.38         15  
                  44.78     1:30.59 (45.81)   3:11.38 (1:40.79)                    
  5 Medina, Milton D    17 APEX-MR              3:20.67    3:26.92         14  
                  45.39     1:38.19 (52.80)   3:26.92 (1:48.73)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  15&O SUPE Supersectional
              1:03.69  15&O ZONE Zone Team
              1:04.49  15&O METS Senior Mets
              1:08.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR                58.91      59.68 SUPE    20  
                  29.08       59.68 (30.60)                                        
  2 Metwaly, Karim A    19 NCAC-MR                59.00    1:00.22 ZONE    17  
                  28.35     1:00.22 (31.87)                                        
  3 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:00.18    1:01.50 ZONE    16  
  4 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR             1:01.00    1:02.88 ZONE    15  
  5 Miou, Eric          18 NCAC-MR                58.00    1:03.15 ZONE    14  
                  30.02     1:03.15 (33.13)                                        
  6 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR        58.22    1:04.15 METS    13  
                  29.48     1:04.15 (34.67)                                        
  7 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:03.65    1:06.34 JO      12  
                  29.62     1:06.34 (36.72)                                        
  8 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     1:06.94    1:07.02 JO      11  
                  31.40     1:07.02 (35.62)                                        
  9 Lin, Justin         17 NYCC-MR              1:12.00    1:07.25 JO       9  
                  31.02     1:07.25 (36.23)                                        
 10 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               1:09.21    1:07.56 JO       7  
                  31.69     1:07.56 (35.87)                                        
 11 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      1:04.62    1:07.76 JO       6  
 12 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     1:08.42    1:09.87          5  
 13 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:13.00    1:11.32          4  
                  32.44     1:11.32 (38.88)                                        
 14 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:09.63    1:11.65          3  
                  33.72     1:11.65 (37.93)                                        
 15 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           1:11.36    1:11.86          2  
                  34.59     1:11.86 (37.27)                                        
 16 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:05.74    1:12.05          1  
                  33.35     1:12.05 (38.70)                                        
 17 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            1:11.63    1:13.02        
                  33.35     1:13.02 (39.67)                                        
 18 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     1:11.21    1:13.84        
                  34.11     1:13.84 (39.73)                                        
 19 Araujo, Peter       16 SSL-MR               1:08.20    1:17.65        
 20 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:14.63    1:20.64        
 21 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            1:26.79    1:25.93        
 22 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     1:28.16    1:31.40        
                  38.09     1:31.40 (53.31)                                        
 23 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:32.12        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  15&O SUPE Supersectional
              2:21.29  15&O ZONE Zone Team
              2:28.99  15&O METS Senior Mets
              2:36.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      2:10.27    2:24.43 METS    20  
                  32.89     1:09.62 (36.73)     1:48.28 (38.66)     2:24.43 (36.15)
  2 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     2:28.91    2:29.97 JO      17  
                  32.64     1:09.86 (37.22)     1:48.99 (39.13)     2:29.97 (40.98)
  3 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           2:41.45    2:42.25         16  
                                1:15.84 ( )   2:42.25 (1:26.41)                    
  4 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     2:39.02    2:45.60         15  
                  34.83     1:15.36 (40.53)     1:59.23 (43.87)     2:45.60 (46.37)
  5 Araujo, Peter       16 SSL-MR               2:36.90    2:56.13         14  
                  35.16     1:19.55 (44.39)     2:08.21 (48.66)     2:56.13 (47.92)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Supersectional
              2:24.59  15&O ZONE Zone Team
              2:25.49  15&O METS Senior Mets
              2:34.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kosciuk, Kevin M    21 FORD-MR              2:09.28    2:28.81 JO      20  
                  31.63     1:10.09 (38.46)     1:54.94 (44.85)     2:28.81 (33.87)
  2 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              2:29.05    2:29.86 JO      17  
                  32.24     1:12.08 (39.84)   2:29.86 (1:17.78)                    
  3 Lin, Justin         17 NYCC-MR              2:25.00    2:30.24 JO      16  
                                1:10.94 ( )   2:30.24 (1:19.30)                    
  4 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      2:22.26    2:30.39 JO      15  
                  32.10     1:10.44 (38.34)     1:57.03 (46.59)     2:30.39 (33.36)
  5 Strong, Brandon T   21 FORD-MR              2:11.09    2:36.83         14  
                  31.97     1:12.08 (40.11)     1:58.59 (46.51)     2:36.83 (38.24)
  6 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           2:37.17    2:36.91         13  
                  34.56     1:15.19 (40.63)     2:03.87 (48.68)     2:36.91 (33.04)
  7 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     2:35.65    2:39.21         12  
                  33.72     1:14.78 (41.06)     2:02.44 (47.66)     2:39.21 (36.77)
  8 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               2:34.39    2:39.91         11  
                  33.15     1:13.51 (40.36)     2:03.14 (49.63)     2:39.91 (36.77)
  9 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      2:36.02    2:41.70          9  
                                1:11.98 ( )   2:41.70 (1:29.72)                    
 10 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:44.01    2:42.47          7  
                  34.49     1:13.20 (38.71)     2:05.57 (52.37)     2:42.47 (36.90)
 11 Araujo, Peter       16 SSL-MR               2:42.00    2:49.84          6  
                                1:21.22 ( )   2:49.84 (1:28.62)                    
 12 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     2:47.41    2:53.60          5  
                  34.17     1:19.33 (45.16)     2:15.39 (56.06)     2:53.60 (38.21)
 13 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     2:59.91    3:04.02          4  
                                1:26.15 ( )   3:04.02 (1:37.87)                    
 -- Piliero, Marc P     18 PATS-MR              2:25.20         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  32.72     1:11.05 (38.33)     1:56.61 (45.56)          DQ (34.60)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  15&O SUPE Supersectional
              5:07.09  15&O ZONE Zone Team
              5:12.99  15&O METS Senior Mets
              5:29.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      4:55.79    5:08.08 METS    20  
  2 McCloskey, Tyler J  18 NYSA-MR              4:56.00    5:09.40 METS    17  
                  31.59   5:09.40 (4:37.81)                                        
  3 Kleinsmith, Charli  17 Marlins Bgnw-MR      5:08.00    5:20.78 JO      16  
                  33.14   5:20.78 (4:47.64)                                        
  4 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     5:22.78    5:30.24         15  
                  32.69     1:10.29 (37.60)     1:51.99 (41.70)     2:32.55 (40.56)
      5:30.24 (2:57.69)