Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/9/2014 08:02 AM
                 2014 MR Badger LCM Season Starter - 6/8/2014                  
            LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER, Sanction #: 140605             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                41.00      40.30         20  
  2 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      50.80      41.87         17  
  3 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      43.72      42.49         16  
  4 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:10.00      42.78         15  
  5 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      51.50      42.91         14  
  6 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              45.92      44.21         13  
  7 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      51.00      45.46         12  
  8 Slowik, Mia          7 RI Marlins-MR             NT      45.57         11  
  9 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                44.51      45.58          9  
 10 Kerner-Matos, Luci   8 RI Marlins-MR          45.00      46.33          7  
 11 Horgan, Rosemary E   8 HVD-MR                 45.63      46.82          6  
 12 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              49.53      47.14          5  
 13 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      51.80      48.19          4  
 14 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              53.64      48.52          3  
 15 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:01.00      48.82          2  
 16 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR                 48.75      48.92          1  
 17 Flynn, Hedda         8 NYCC-MR              1:20.00      49.89        
 18 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      53.00      50.05        
 19 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      49.89      50.07        
 20 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                48.86      50.91        
 21 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      55.00      52.11        
 22 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR    1:00.00      52.43        
 23 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:04.00      52.88        
 24 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                56.38      54.99        
 25 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:05.79    1:00.09        
 26 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR            1:01.58    1:00.38        
 27 Puchert, Isabel      8 NYCC-MR              1:30.00    1:13.02        
 28 Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR              1:30.00    1:17.86        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     45.65      47.98         20  
  2 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:15.00      48.17         17  
  3 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      50.79      48.58         16  
  4 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                48.77      48.90         15  
  5 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 50.67      50.29         14  
  6 Crane, Jessie A      8 SMC-MR                 52.89      50.95         13  
  7 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                49.33      51.23         12  
  8 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:07.60      51.30         11  
  9 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      55.90      52.18          9  
 10 Slowik, Mia          7 RI Marlins-MR          52.42      52.56          7  
 11 Kerner-Matos, Luci   8 RI Marlins-MR          47.00      53.62          6  
 12 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:00.85      56.20          5  
 13 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    1:01.46      56.31          4  
 14 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            1:01.52      57.59          3  
 15 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:01.00      57.79          2  
 16 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      56.00      58.40          1  
 17 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR    1:10.00      58.42        
 18 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:05.01      58.60        
 19 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                58.48      59.17        
 20 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              57.92    1:01.33        
 21 Flynn, Hedda         8 NYCC-MR              1:30.00    1:01.89        
 22 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    1:01.93    1:02.93        
 23 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      55.40    1:03.24        
 24 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR                 57.14    1:03.77        
 25 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:04.71        
 26 Hall, Lavinia        8 APEX-MR              1:02.51    1:05.39        
 27 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR            1:22.46    1:09.99        
 28 Puchert, Isabel      8 NYCC-MR              1:40.00    1:18.17        
 -- Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    1:18.31    1:09.16         20  
                  33.76     1:09.16 (35.40)                                        
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    1:18.85    1:14.53         17  
  3 Chen, Lydia G       10 Badger-MR            1:18.89    1:15.11         16  
                  35.70     1:15.11 (39.41)                                        
  4 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:16.13    1:16.57         15  
                  36.80     1:16.57 (39.77)                                        
  5 Rivas, Sophia S     10 Unattached-MR        1:18.71    1:20.87         14  
                  37.21     1:20.87 (43.66)                                        
  6 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   1:23.85    1:21.74         13  
                  40.20     1:21.74 (41.54)                                        
  7 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              1:22.79    1:21.80         12  
  8 Edwards, Madison    10 SMC-MR               1:22.37    1:21.83         11  
                  39.66     1:21.83 (42.17)                                        
  9 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:24.03    1:22.61          9  
 10 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:23.25    1:22.77          7  
                  39.34     1:22.77 (43.43)                                        
 11 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:20.64    1:22.81          6  
                  39.48     1:22.81 (43.33)                                        
 12 Schaepers-Chue, Ma  10 Agua Swim Team-MR    1:23.85    1:24.10          5  
                  41.39     1:24.10 (42.71)                                        
 13 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:42.87    1:24.20          4  
                  39.34     1:24.20 (44.86)                                        
 14 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:24.97    1:24.75          3  
                  40.64     1:24.75 (44.11)                                        
 15 Leroy, Helena       10 GAEL-MR              1:18.25    1:25.26          2  
                  39.37     1:25.26 (45.89)                                        
 16 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:37.04    1:27.76          1  
                  41.62     1:27.76 (46.14)                                        
 17 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR        1:38.57    1:28.90        
                  41.69     1:28.90 (47.21)                                        
 18 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:32.26    1:28.91        
                  41.84     1:28.91 (47.07)                                        
 19 Leonard, Penelope   10 Agua Swim Team-MR    1:47.35    1:29.17        
                  42.18     1:29.17 (46.99)                                        
 20 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:35.30    1:29.71        
 21 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:36.55    1:30.10        
 22 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:44.20    1:30.52        
                  42.52     1:30.52 (48.00)                                        
 23 Spieler, Samantha   10 SMC-MR               1:29.84    1:30.69        
                  43.08     1:30.69 (47.61)                                        
 24 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:31.47    1:30.73        
                  42.61     1:30.73 (48.12)                                        
 25 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:30.68    1:30.74        
                  43.21     1:30.74 (47.53)                                        
 26 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              1:43.45    1:31.84        
                  43.75     1:31.84 (48.09)                                        
 27 Ford, Mary          10 SPAR-MR              1:51.38    1:31.95        
                  43.87     1:31.95 (48.08)                                        
 28 Blythe, Karenna G   10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:32.31        
                  44.40     1:32.31 (47.91)                                        
 29 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:35.79    1:32.63        
                  43.22     1:32.63 (49.41)                                        
 30 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:29.37    1:33.03        
                  45.65     1:33.03 (47.38)                                        
 31 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:36.40    1:33.10        
 32 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:38.17    1:33.19        
                  43.05     1:33.19 (50.14)                                        
 33 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:34.30    1:33.56        
                  45.61     1:33.56 (47.95)                                        
 34 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:34.93    1:34.20        
                  44.60     1:34.20 (49.60)                                        
 35 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR              1:40.23    1:34.38        
                  45.19     1:34.38 (49.19)                                        
 36 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:31.19    1:34.76        
                  44.30     1:34.76 (50.46)                                        
 37 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:35.89        
                  44.41     1:35.89 (51.48)                                        
 38 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:36.76    1:35.94        
                  45.46     1:35.94 (50.48)                                        
 39 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:48.91    1:36.10        
 40 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:41.10    1:36.56        
                  45.85     1:36.56 (50.71)                                        
 41 Song, Lauren Q       9 RI Marlins-MR        1:38.00    1:36.66        
                  45.69     1:36.66 (50.97)                                        
 42 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:47.57    1:36.78        
                  45.70     1:36.78 (51.08)                                        
 43 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR   1:42.09    1:37.47        
                  44.59     1:37.47 (52.88)                                        
 44 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:42.63    1:38.09        
                  45.43     1:38.09 (52.66)                                        
 45 Lorch, Grace O      10 Agua Swim Team-MR    1:49.74    1:38.24        
                  47.02     1:38.24 (51.22)                                        
 45 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    2:04.00    1:38.24        
 47 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:34.10    1:38.41        
                  45.06     1:38.41 (53.35)                                        
 48 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:42.34    1:38.67        
                  45.73     1:38.67 (52.94)                                        
 49 Benejam, Alexa      10 Badger-MR            1:30.00    1:40.29        
                  47.18     1:40.29 (53.11)                                        
 50 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:36.65    1:40.58        
                  48.58     1:40.58 (52.00)                                        
 51 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:47.72    1:40.72        
                  49.20     1:40.72 (51.52)                                        
 52 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:39.89    1:40.92        
 53 Rawlings, Ava L     10 Agua Swim Team-MR    1:40.60    1:41.53        
 54 Hermann, Anna       10 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:42.85        
 55 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:44.73    1:43.96        
                  48.72     1:43.96 (55.24)                                        
 56 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:44.34        
                  49.06     1:44.34 (55.28)                                        
 57 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              2:00.00    1:45.50        
                  44.76   1:45.50 (1:00.74)                                        
 58 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:45.82        
                  50.70     1:45.82 (55.12)                                        
 59 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    2:00.50    1:46.23        
 60 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   1:41.67    1:46.67        
                  50.12     1:46.67 (56.55)                                        
 61 Turner, Tess S       9 HVD-MR               2:02.02    1:46.89        
                  48.83     1:46.89 (58.06)                                        
 62 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:41.79    1:48.22        
                  51.57     1:48.22 (56.65)                                        
 63 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:56.00    1:50.48        
 64 Cashdollar, Camero   9 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:51.87        
                  54.22     1:51.87 (57.65)                                        
 65 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:57.55    2:00.45        
                  53.70   2:00.45 (1:06.75)                                        
 66 Gagliardi, Gianna    9 SMC-MR               2:07.45    2:00.94        
                  58.13   2:00.94 (1:02.81)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    2:49.62    2:50.02         20  
                  41.12     1:25.45 (44.33)     2:09.49 (44.04)     2:50.02 (40.53)
  2 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:01.13    2:58.62         17  
                                1:26.22 ( )   2:58.62 (1:32.40)                    
  3 Victory, Kathleen   10 Badger-MR                 NT    2:59.51         16  
                  42.82     1:30.08 (47.26)     2:15.63 (45.55)     2:59.51 (43.88)
  4 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    2:50.00    3:09.55         15  
                  45.68     1:34.67 (48.99)     2:23.79 (49.12)     3:09.55 (45.76)
  5 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            3:26.61    3:17.86         14  
                  44.36     1:35.68 (51.32)   3:17.86 (1:42.18)                    
  6 Crane, Jessie A      8 SMC-MR               4:06.78    3:23.77         13  
                  46.10     1:38.41 (52.31)     2:32.05 (53.64)     3:23.77 (51.72)
  7 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR               4:12.56    3:27.05         12  
                  47.73     1:40.11 (52.38)   3:27.05 (1:46.94)                    
 -- Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            3:35.59        DFS        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G       10 Badger-MR            1:23.72    1:25.35         20  
                  40.33     1:25.35 (45.02)                                        
  2 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:29.07    1:26.79         17  
                  43.26     1:26.79 (43.53)                                        
  3 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR    1:29.54    1:30.35         16  
                  44.50     1:30.35 (45.85)                                        
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:39.80    1:30.43         15  
                  45.39     1:30.43 (45.04)                                        
  5 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:44.64    1:30.76         14  
                  44.93     1:30.76 (45.83)                                        
  6 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              2:01.36    1:32.38         13  
  7 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:32.04    1:32.82         12  
                  46.44     1:32.82 (46.38)                                        
  8 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:43.90    1:34.99         11  
                  48.14     1:34.99 (46.85)                                        
  9 Grasso, Emily       10 SMC-MR               1:34.66    1:35.66          9  
 10 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:46.21    1:36.45          7  
                  48.19     1:36.45 (48.26)                                        
 11 Schaepers-Chue, Ma  10 Agua Swim Team-MR    1:34.27    1:36.56          6  
                  51.58     1:36.56 (44.98)                                        
 12 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:39.59    1:38.05          5  
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:41.68    1:38.93          4  
 14 Leroy, Helena       10 GAEL-MR              1:35.55    1:39.20          3  
 15 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:42.68    1:39.26          2  
                  48.38     1:39.26 (50.88)                                        
 16 Padilla, Gabby      10 SMC-MR               1:42.21    1:39.80          1  
                  47.65     1:39.80 (52.15)                                        
 17 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:51.47    1:40.03        
                  49.43     1:40.03 (50.60)                                        
 18 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:42.19    1:40.42        
                  49.44     1:40.42 (50.98)                                        
 19 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:40.46        
 20 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:42.39    1:41.45        
 21 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:44.77    1:42.23        
                  50.28     1:42.23 (51.95)                                        
 22 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:45.80    1:43.21        
 23 Lorch, Grace O      10 Agua Swim Team-MR    1:54.97    1:43.53        
                  50.59     1:43.53 (52.94)                                        
 24 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:49.49    1:44.21        
 25 Blythe, Karenna G   10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:44.31        
                  51.64     1:44.31 (52.67)                                        
 26 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:43.47    1:45.13        
                  50.31     1:45.13 (54.82)                                        
 27 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:47.33    1:45.46        
                  51.45     1:45.46 (54.01)                                        
 28 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:50.17    1:46.00        
                  52.07     1:46.00 (53.93)                                        
 29 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:58.92    1:46.41        
 30 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:47.09    1:48.86        
                  51.42     1:48.86 (57.44)                                        
 31 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:44.73    1:49.76        
                  55.82     1:49.76 (53.94)                                        
 32 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              1:56.86    1:51.47        
 33 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   1:51.32    1:51.91        
 34 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:53.75        
                  55.82     1:53.75 (57.93)                                        
 35 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:53.99        
                  55.97     1:53.99 (58.02)                                        
 36 Cashdollar, Camero   9 Agua Swim Team-MR    2:07.00    1:54.11        
                  56.24     1:54.11 (57.87)                                        
 37 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:58.09    1:55.46        
                  57.31     1:55.46 (58.15)                                        
 38 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    2:03.00    1:55.48        
                  57.63     1:55.48 (57.85)                                        
 39 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:49.69    1:55.69        
                  58.08     1:55.69 (57.61)                                        
 40 Hermann, Anna       10 Agua Swim Team-MR    2:03.50    1:56.11        
 41 Benejam, Alexa      10 Badger-MR            1:45.00    1:57.84        
 42 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    2:08.90    1:59.21        
                  58.91   1:59.21 (1:00.30)                                        
 43 Choi, Skylar        10 HVD-MR               2:56.84    1:59.66        
 44 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:51.61    1:59.85        
                1:00.50     1:59.85 (59.35)                                        
 45 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   2:01.12    2:01.80        
                  59.68   2:01.80 (1:02.12)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivas, Sophia S     10 Unattached-MR          42.97      44.51         20  
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      48.96      44.92         17  
  3 Grasso, Emily       10 SMC-MR                 43.06      45.39         16  
  4 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      51.96      46.86         15  
  5 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR      52.58      46.94         14  
  6 Chen, Lydia G       10 Badger-MR              47.84      47.68         13  
  7 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 48.09      49.74         12  
  8 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      46.46      49.87         11  
  9 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      49.45      49.93          9  
 10 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     50.83      50.18          7  
 11 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      49.92      50.40          6  
 12 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      49.26      50.78          5  
 13 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              48.21      50.90          4  
 14 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      48.93      50.94          3  
 15 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      54.00      51.25          2  
 16 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                53.54      51.55          1  
 17 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR                55.23      51.59        
 18 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:00.35      52.35        
 18 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:08.90      52.35        
 20 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     53.64      52.68        
 20 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR          55.36      52.68        
 22 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:01.90      53.00        
 23 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                54.51      53.05        
 24 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     53.70      53.21        
 25 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     53.71      53.30        
 26 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     54.69      53.62        
 27 Blythe, Karenna G   10 Agua Swim Team-MR      53.00      53.73        
 28 Spieler, Samantha   10 SMC-MR                 54.10      53.95        
 29 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR    1:00.80      54.00        
 30 Leonard, Penelope   10 Agua Swim Team-MR      55.70      54.07        
 31 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      53.08      54.45        
 32 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              53.75      54.49        
 33 Song, Lauren Q       9 RI Marlins-MR          52.85      54.58        
 34 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     54.97      54.60        
 35 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              54.69      54.61        
 36 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     54.58      54.85        
 37 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:15.00      55.24        
 38 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                55.74      55.35        
 39 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          52.70      56.11        
 40 Ford, Mary          10 SPAR-MR                58.75      56.42        
 41 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     57.01      56.52        
 42 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR                57.31      56.60        
 43 Edwards, Madison    10 SMC-MR                 56.31      56.62        
 44 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:06.90      56.80        
 45 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      52.77      56.89        
 46 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      57.00      56.99        
 47 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              55.72      57.61        
 48 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:09.52      58.14        
 49 Greco, Krista M     10 RFAC-MR                56.16      58.15        
 50 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      56.88      58.20        
 51 Horgan, Rosemary E   8 HVD-MR                 59.00      58.30        
 52 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR     56.12      59.31        
 52 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR    1:00.00      59.31        
 54 Benejam, Alexa      10 Badger-MR              52.00      59.52        
 55 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     56.02      59.79        
 56 Leroy, Helena       10 GAEL-MR                55.55    1:00.36        
 56 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      59.65    1:00.36        
 58 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:00.42        
 59 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR               1:00.40    1:00.64        
 60 Hall, Lavinia        8 APEX-MR              1:08.47    1:01.47        
 61 Lorch, Grace O      10 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:02.84        
 62 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR               1:07.27    1:03.06        
 63 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            1:10.60    1:03.13        
 64 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:03.50        
 65 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    1:03.03    1:04.38        
 66 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:00.26    1:05.01        
 67 Crane, Jessie A      8 SMC-MR               1:05.49    1:05.38        
 68 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:06.46    1:05.60        
 69 Slowik, Mia          7 RI Marlins-MR          59.00    1:05.91        
 70 Gagliardi, Gianna    9 SMC-MR               1:14.32    1:06.20        
 71 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:02.50    1:06.58        
 72 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:06.65        
 73 Rawlings, Ava L     10 Agua Swim Team-MR    1:02.50    1:07.23        
 74 Kerner-Matos, Luci   8 RI Marlins-MR          55.00    1:07.25        
 75 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    1:05.60    1:07.34        
 76 Cashdollar, Camero   9 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:07.55        
 77 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:08.46    1:07.60        
 78 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:17.00    1:09.27        
 79 Choi, Skylar        10 HVD-MR               1:10.07    1:09.50        
 80 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR              1:12.82    1:10.22        
 81 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:12.65    1:13.80        
 82 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:20.01    1:19.48        
 83 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR    1:12.00    1:19.92        
 -- Puchert, Isabel      8 NYCC-MR              1:40.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Flynn, Hedda         8 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    1:03.26         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      33.81      33.77         20  
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      44.93      39.61         17  
  3 Feld, Emma F         9 NYCC-MR                37.12      39.77         16  
  4 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      41.08      40.61         15  
  5 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR      54.33      41.18         14  
  6 Rivas, Sophia S     10 Unattached-MR          41.36      42.45         13  
  7 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                41.40      43.18         12  
  8 Leonard, Penelope   10 Agua Swim Team-MR      58.00      43.93         11  
  9 Schaepers-Chue, Ma  10 Agua Swim Team-MR      42.19      44.20          9  
 10 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     44.41      44.22          7  
 11 Edwards, Madison    10 SMC-MR                 43.42      44.32          6  
 12 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      42.76      44.52          5  
 13 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      52.80      44.54          4  
 14 Grasso, Emily       10 SMC-MR                 46.33      44.98          3  
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                50.00      46.55          2  
 16 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      45.61      46.68          1  
 17 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                55.85      47.69        
 18 Ford, Mary          10 SPAR-MR                52.90      49.07        
 19 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     50.43      50.77        
 20 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     50.70      50.94        
 21 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR      57.16      51.43        
 22 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 55.67      51.91        
 23 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR                55.32      52.21        
 24 Odell, Samantha     10 SMC-MR                 56.80      52.50        
 25 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR          52.37      52.76        
 26 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      55.93      53.13        
 27 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      56.80      53.46        
 27 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      51.11      53.46        
 29 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     59.14      54.40        
 30 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     53.43      54.70        
 31 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                52.00      55.23        
 32 Spieler, Samantha   10 SMC-MR                 54.83      55.25        
 33 Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:10.66      55.70        
 34 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:02.00      55.91        
 35 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:03.81      56.07        
 36 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      57.60      56.33        
 37 Hermann, Anna       10 Agua Swim Team-MR      58.00      56.40        
 38 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR                 53.21      56.54        
 39 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:06.80      56.95        
 40 Lind, Sophia H       9 SMC-MR                 54.22      57.84        
 41 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      57.80      58.29        
 42 Song, Lauren Q       9 RI Marlins-MR        1:03.39    1:03.16        
 43 Choi, Skylar        10 HVD-MR                 53.62    1:03.40        
 44 Rawlings, Ava L     10 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:04.57        
 45 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:16.73    1:11.58        
 -- Gagliardi, Gianna    9 SMC-MR               1:02.33         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              47.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:16.89         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:05.74    1:04.38         18.5
                  31.85     1:04.38 (32.53)                                        
  1 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:05.02    1:04.38         18.5
                  32.06     1:04.38 (32.32)                                        
  3 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:06.95    1:06.75         16  
  4 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              1:07.24    1:07.86         15  
                  32.02     1:07.86 (35.84)                                        
  5 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:09.56    1:09.45         14  
                  32.86     1:09.45 (36.59)                                        
  6 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:12.04    1:11.79         13  
                  35.09     1:11.79 (36.70)                                        
  7 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:31.50    1:11.82         12  
                  34.16     1:11.82 (37.66)                                        
  8 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    1:12.92    1:11.95         11  
  9 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:15.33    1:12.06          9  
                  33.94     1:12.06 (38.12)                                        
 10 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:13.72    1:12.15          7  
                  35.05     1:12.15 (37.10)                                        
 11 Pabby, Anya         11 Badger-MR            1:08.60    1:12.34          6  
                  34.82     1:12.34 (37.52)                                        
 12 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:11.48    1:12.51          5  
                  36.15     1:12.51 (36.36)                                        
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:14.40    1:12.78          4  
                  35.48     1:12.78 (37.30)                                        
 14 Lind, Olivia        11 SMC-MR               1:13.79    1:13.07          3  
                  34.32     1:13.07 (38.75)                                        
 15 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:14.75    1:13.24          2  
 16 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:11.67    1:14.15          1  
                  35.93     1:14.15 (38.22)                                        
 17 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:14.02    1:14.23        
                  35.97     1:14.23 (38.26)                                        
 18 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              1:15.72    1:14.31        
                  36.44     1:14.31 (37.87)                                        
 19 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:14.84    1:14.43        
                  35.72     1:14.43 (38.71)                                        
 20 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:13.00    1:14.70        
                  36.16     1:14.70 (38.54)                                        
 21 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:12.74    1:14.83        
                  35.36     1:14.83 (39.47)                                        
 22 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:13.30    1:14.97        
                  36.77     1:14.97 (38.20)                                        
 23 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:14.90    1:15.22        
                  37.71     1:15.22 (37.51)                                        
 24 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR    1:17.72    1:15.23        
                  36.98     1:15.23 (38.25)                                        
 25 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:14.00    1:15.76        
                  37.47     1:15.76 (38.29)                                        
 26 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR              1:16.30    1:16.53        
                  36.21     1:16.53 (40.32)                                        
 27 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   1:24.77    1:16.81        
                  36.29     1:16.81 (40.52)                                        
 28 Taplitz, Audrey     11 Manhattan Makos-MR   1:17.14    1:16.84        
                  37.58     1:16.84 (39.26)                                        
 29 Butler, Amelia K    12 NYCC-MR              1:48.28    1:17.30        
                  35.23     1:17.30 (42.07)                                        
 30 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR    1:15.63    1:17.32        
                  36.69     1:17.32 (40.63)                                        
 31 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:17.56        
                  37.18     1:17.56 (40.38)                                        
 32 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:15.36    1:18.16        
                  38.44     1:18.16 (39.72)                                        
 33 Iannetta, Ava L     11 SPAR-MR              1:30.23    1:18.80        
 34 McGrath, Caroline   11 Badger-MR            1:19.81    1:18.84        
                  38.02     1:18.84 (40.82)                                        
 35 Calle, Nicole G     11 SPAR-MR              1:17.22    1:19.15        
                  37.63     1:19.15 (41.52)                                        
 36 Eforo, Danielle     11 GAEL-MR              1:18.75    1:19.22        
                  37.22     1:19.22 (42.00)                                        
 37 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:17.79    1:19.36        
                  38.07     1:19.36 (41.29)                                        
 38 Jiang, Claire       12 Agua Swim Team-MR    1:29.45    1:19.82        
                  37.85     1:19.82 (41.97)                                        
 39 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:21.34    1:19.98        
                  38.75     1:19.98 (41.23)                                        
 40 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:31.29    1:20.08        
                  37.99     1:20.08 (42.09)                                        
 41 Casey, Carolyn T    11 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:20.54        
                  38.61     1:20.54 (41.93)                                        
 42 Cohen, Emily Z      11 RFAC-MR              1:27.26    1:21.03        
                  38.45     1:21.03 (42.58)                                        
 43 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:22.89    1:21.09        
                  38.69     1:21.09 (42.40)                                        
 44 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:18.61    1:21.66        
                  39.26     1:21.66 (42.40)                                        
 45 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:21.94    1:21.67        
                  38.53     1:21.67 (43.14)                                        
 46 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:21.95    1:21.71        
                  39.56     1:21.71 (42.15)                                        
 47 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               1:20.41    1:22.31        
                  38.46     1:22.31 (43.85)                                        
 48 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:21.74    1:22.80        
 49 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:22.35    1:23.53        
                  39.87     1:23.53 (43.66)                                        
 50 Clayton, Jasper A   12 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:23.82        
                  38.18     1:23.82 (45.64)                                        
 51 May, Kailen         11 SMC-MR               1:27.41    1:24.07        
                  39.68     1:24.07 (44.39)                                        
 52 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:24.58    1:24.19        
                  40.00     1:24.19 (44.19)                                        
 53 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR         1:25.76    1:24.69        
                  38.74     1:24.69 (45.95)                                        
 54 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:40.25    1:24.93        
                  39.83     1:24.93 (45.10)                                        
 55 Keh, Camilla        12 NYCC-MR              1:27.96    1:24.98        
 56 Mogan, emi H        11 HVD-MR               1:35.21    1:25.19        
                  40.03     1:25.19 (45.16)                                        
 57 Khanna, Gia         12 Agua Swim Team-MR    1:29.74    1:25.45        
                  40.52     1:25.45 (44.93)                                        
 58 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:33.73    1:25.53        
                  42.34     1:25.53 (43.19)                                        
 59 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              1:29.21    1:25.62        
                  42.05     1:25.62 (43.57)                                        
 60 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:26.06        
                  40.68     1:26.06 (45.38)                                        
 61 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:25.43    1:26.11        
                  41.05     1:26.11 (45.06)                                        
 62 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:30.21    1:26.73        
                  40.65     1:26.73 (46.08)                                        
 63 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR            1:23.41    1:27.51        
                  38.62     1:27.51 (48.89)                                        
 64 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            1:26.49    1:28.08        
                  42.60     1:28.08 (45.48)                                        
 65 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:28.00    1:28.25        
                  40.96     1:28.25 (47.29)                                        
 66 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:32.43    1:28.31        
                  41.13     1:28.31 (47.18)                                        
 67 Dutta, Kimberly     11 Agua Swim Team-MR    1:29.69    1:30.83        
                  43.01     1:30.83 (47.82)                                        
 68 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   1:32.91    1:31.20        
                  41.41     1:31.20 (49.79)                                        
 69 Santana, Gabby T    11 SPAR-MR              1:39.32    1:31.87        
                  41.25     1:31.87 (50.62)                                        
 70 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:42.47    1:32.61        
                  43.24     1:32.61 (49.37)                                        
 71 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:36.53    1:33.18        
                  40.94     1:33.18 (52.24)                                        
 72 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:38.00    1:33.48        
                  44.37     1:33.48 (49.11)                                        
 73 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:31.59    1:34.08        
                  44.05     1:34.08 (50.03)                                        
 74 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:31.79    1:34.31        
                  41.59     1:34.31 (52.72)                                        
 75 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:36.76    1:34.36        
                  45.34     1:34.36 (49.02)                                        
 76 Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:38.46    1:35.38        
                  44.35     1:35.38 (51.03)                                        
 77 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR              1:37.14    1:37.02        
                  43.33     1:37.02 (53.69)                                        
 78 Letros, Zoe A       12 Badger-MR            1:23.00    1:37.45        
 79 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:37.53        
                  44.00     1:37.53 (53.53)                                        
 80 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR              1:44.11    1:40.11        
                  45.63     1:40.11 (54.48)                                        
 81 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:05.07    1:43.16        
 82 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:43.25        
                  45.78     1:43.25 (57.47)                                        
 83 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:45.64    1:44.84        
                  49.73     1:44.84 (55.11)                                        
 84 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR              1:49.31    1:45.51        
                  50.23     1:45.51 (55.28)                                        
 85 Li, Amanda          11 RFAC-MR              1:43.80    1:46.09        
                  46.92     1:46.09 (59.17)                                        
 86 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:47.09        
                  49.86     1:47.09 (57.23)                                        
 87 Cryan, Jessie       11 SPAR-MR              1:50.23    1:59.01        
                  53.20   1:59.01 (1:05.81)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:12.27    1:13.91         20  
                  36.58     1:13.91 (37.33)                                        
  2 Moon, Zoe S         12 Agua Swim Team-MR    1:19.39    1:17.57         17  
  3 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:21.14    1:18.94         16  
                  38.38     1:18.94 (40.56)                                        
  4 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:19.52         15  
                  38.60     1:19.52 (40.92)                                        
  5 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:18.42    1:19.55         14  
  6 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              1:22.15    1:20.04         13  
                  39.50     1:20.04 (40.54)                                        
  7 Pabby, Anya         11 Badger-MR            1:19.38    1:20.14         12  
                  40.09     1:20.14 (40.05)                                        
  8 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:23.20    1:20.30         11  
                  46.33     1:20.30 (33.97)                                        
  9 Greenberg, Elana M  12 Agua Swim Team-MR    1:19.39    1:21.54          9  
                  40.39     1:21.54 (41.15)                                        
 10 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:22.67    1:22.52          7  
 11 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:22.71    1:22.94          6  
                  40.81     1:22.94 (42.13)                                        
 12 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:23.56    1:23.42          5  
                  41.58     1:23.42 (41.84)                                        
 13 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:18.16    1:23.72          4  
                  41.04     1:23.72 (42.68)                                        
 14 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:30.00    1:24.20          3  
 15 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:25.68          2  
 16 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:27.75    1:26.37          1  
                  42.85     1:26.37 (43.52)                                        
 17 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:27.18        
                  43.47     1:27.18 (43.71)                                        
 18 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   1:51.82    1:27.61        
                  43.06     1:27.61 (44.55)                                        
 19 Butler, Amelia K    12 NYCC-MR              1:41.82    1:27.78        
 20 Victory, Margaret   12 Badger-MR                 NT    1:27.89        
                  44.69     1:27.89 (43.20)                                        
 21 Casey, Carolyn T    11 Agua Swim Team-MR    1:37.05    1:28.20        
                  43.90     1:28.20 (44.30)                                        
 22 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR    1:27.21    1:28.67        
                  42.85     1:28.67 (45.82)                                        
 23 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:29.00        
                  44.23     1:29.00 (44.77)                                        
 24 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:32.04    1:29.29        
                  44.69     1:29.29 (44.60)                                        
 25 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:25.68    1:29.41        
                  44.16     1:29.41 (45.25)                                        
 26 McGowan, Sofia M    12 Agua Swim Team-MR    1:33.96    1:30.01        
 27 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:27.54    1:32.09        
                  44.86     1:32.09 (47.23)                                        
 28 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:31.51    1:34.40        
                  46.00     1:34.40 (48.40)                                        
 29 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            1:30.82    1:35.05        
                  46.36     1:35.05 (48.69)                                        
 30 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:32.99    1:35.49        
                  46.94     1:35.49 (48.55)                                        
 31 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR         1:35.00    1:35.54        
                  45.72     1:35.54 (49.82)                                        
 32 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:35.56        
                  46.41     1:35.56 (49.15)                                        
 33 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:36.76    1:36.10        
                  47.27     1:36.10 (48.83)                                        
 34 Clayton, Jasper A   12 Agua Swim Team-MR    1:58.00    1:36.51        
                  46.24     1:36.51 (50.27)                                        
 35 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   2:16.07    1:36.69        
                  46.25     1:36.69 (50.44)                                        
 36 Eforo, Danielle     11 GAEL-MR              1:35.48    1:36.73        
 37 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:40.72    1:37.30        
 38 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              1:42.29    1:37.36        
 39 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:35.22    1:37.41        
 40 Keh, Camilla        12 NYCC-MR              2:00.00    1:37.53        
 41 Calle, Nicole G     11 SPAR-MR              1:36.78    1:37.56        
                  48.22     1:37.56 (49.34)                                        
 42 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:38.36    1:41.65        
                  49.70     1:41.65 (51.95)                                        
 43 Li, Amanda          11 RFAC-MR              1:53.01    1:45.43        
                  52.01     1:45.43 (53.42)                                        
 44 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR              1:47.42    1:45.69        
 45 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              2:00.00    1:46.30        
                  51.78     1:46.30 (54.52)                                        
 46 Letros, Zoe A       12 Badger-MR            1:30.00    1:47.24        
                  40.42   1:47.24 (1:06.82)                                        
 47 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:46.44    1:48.16        
                  51.78     1:48.16 (56.38)                                        
 48 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:51.75    1:48.31        
 49 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:55.93    1:49.72        
                  53.08     1:49.72 (56.64)                                        
 50 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               2:00.00    1:50.47        
                  55.18     1:50.47 (55.29)                                        
 51 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:50.75        
                  54.54     1:50.75 (56.21)                                        
 52 Santana, Gabby T    11 SPAR-MR              1:41.72    1:50.78        
 53 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:48.33    1:53.32        
                  56.77     1:53.32 (56.55)                                        
 54 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    2:07.00    1:57.73        
 55 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:58.24        
                  55.68   1:58.24 (1:02.56)                                        
 56 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR              2:03.62    2:07.20        
 57 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:20.56    2:25.64        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                40.92      42.03         20  
  2 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR      42.97      42.06         17  
  3 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      42.42      43.05         16  
  4 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      41.99      43.08         15  
  5 Victory, Margaret   12 Badger-MR              42.07      43.12         14  
  6 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                42.33      43.22         13  
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            46.86      43.88         12  
  8 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     45.48      44.34         11  
  9 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              42.31      44.48          9  
 10 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      44.72      44.63          7  
 11 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      44.00      44.81          6  
 12 Dutta, Kimberly     11 Agua Swim Team-MR      46.85      44.86          5  
 13 Taplitz, Audrey     11 Manhattan Makos-MR     44.80      45.27          4  
 14 Greenberg, Elana M  12 Agua Swim Team-MR      43.67      45.62          3  
 15 Cohen, Emily Z      11 RFAC-MR                48.24      45.95          2  
 16 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      46.18      46.24          1  
 17 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR              NT      46.51        
 18 Iannetta, Ava L     11 SPAR-MR                55.23      46.62        
 19 Yen, Becca          12 RFAC-MR                45.72      47.06        
 20 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     47.45      47.38        
 21 McGrath, Caroline   11 Badger-MR              45.61      47.41        
 22 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      43.90      47.42        
 23 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     48.68      47.58        
 24 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      47.06      47.66        
 25 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                44.56      47.87        
 26 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                47.54      47.97        
 27 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          49.00      48.23        
 28 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     47.87      48.33        
 29 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     54.65      48.34        
 30 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     47.74      48.92        
 31 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              47.94      49.02        
 32 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     47.41      49.03        
 33 Jiang, Claire       12 Agua Swim Team-MR      47.55      49.23        
 34 May, Kailen         11 SMC-MR                 47.94      49.76        
 35 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                50.53      49.92        
 36 Keh, Camilla        12 NYCC-MR                50.04      50.07        
 37 Zawojek, Ver L      11 SMC-MR                 51.11      50.24        
 38 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              49.56      51.06        
 39 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      50.27      51.20        
 40 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                52.19      52.04        
 41 Lind, Olivia        11 SMC-MR                 51.04      52.16        
 42 Calle, Nicole G     11 SPAR-MR                54.74      53.44        
 43 Khanna, Gia         12 Agua Swim Team-MR      50.30      53.67        
 44 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      56.00      53.68        
 45 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                53.51      54.12        
 46 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR      55.00      54.21        
 47 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     55.77      54.80        
 48 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                58.75      55.66        
 49 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      59.00      55.85        
 50 Santana, Gabby T    11 SPAR-MR                48.85      55.88        
 51 Letros, Zoe A       12 Badger-MR              50.00      56.12        
 52 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR                53.87      56.34        
 53 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                56.94      56.48        
 54 Li, Amanda          11 RFAC-MR              1:01.01      56.70        
 55 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR                58.00      56.86        
 56 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR              52.83      56.96        
 57 Eforo, Danielle     11 GAEL-MR                57.55      57.55        
 58 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 53.79      59.32        
 59 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:06.00    1:01.43        
 60 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:01.88        
 61 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:06.04        
 62 Cryan, Jessie       11 SPAR-MR              1:09.32    1:13.52        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                32.59      32.58         20  
  2 Moon, Zoe S         12 Agua Swim Team-MR      35.36      33.59         17  
  3 Pabby, Anya         11 Badger-MR              33.43      33.66         16  
  4 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      35.24      34.07         15  
  5 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                34.47      34.31         14  
  6 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      36.45      36.36         13  
  7 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      37.03      36.72         12  
  8 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                56.82      37.37         11  
  9 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR                38.56      37.44          9  
 10 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      36.96      37.76          7  
 11 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                37.01      38.47          6  
 12 Butler, Amelia K    12 NYCC-MR              1:11.99      38.55          5  
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     37.99      38.66          4  
 14 Iannetta, Ava L     11 SPAR-MR                40.23      38.73          3  
 15 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                37.74      38.97          2  
 16 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     47.63      39.30          1  
 17 Casey, Carolyn T    11 Agua Swim Team-MR      42.07      39.44        
 18 McGrath, Caroline   11 Badger-MR              39.12      40.40        
 19 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 41.26      41.28        
 20 Mogan, emi H        11 HVD-MR                 45.78      41.66        
 21 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     48.58      41.76        
 22 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      49.40      42.01        
 23 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      41.32      42.10        
 24 Jiang, Claire       12 Agua Swim Team-MR      40.97      42.45        
 25 Khanna, Gia         12 Agua Swim Team-MR      45.61      42.92        
 26 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                42.06      42.93        
 27 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      57.00      43.66        
 28 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR           38.78      43.68        
 29 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                48.45      43.91        
 30 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      43.06      43.99        
 31 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      49.55      44.07        
 32 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          48.00      44.92        
 33 May, Kailen         11 SMC-MR                 43.12      44.98        
 34 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              43.35      45.77        
 35 Dutta, Kimberly     11 Agua Swim Team-MR      41.89      45.86        
 36 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      47.73      47.59        
 37 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR                51.97      47.85        
 38 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     48.20      48.45        
 39 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     57.77      48.93        
 40 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                43.93      49.20        
 41 Clayton, Jasper A   12 Agua Swim Team-MR      50.00      52.10        
 42 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 51.73      57.86        
 -- Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     48.85         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:09.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    2:39.76    2:35.11         20  
                  33.62     1:13.85 (40.23)     1:59.66 (45.81)     2:35.11 (35.45)
  2 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    2:46.38    2:45.16         17  
                  35.11     1:18.69 (43.58)     2:09.34 (50.65)     2:45.16 (35.82)
  3 Moon, Zoe S         12 Agua Swim Team-MR    2:53.68    2:45.25         16  
                  34.49     1:16.33 (41.84)   2:45.25 (1:28.92)                    
  4 Greenberg, Elana M  12 Agua Swim Team-MR    2:47.82    2:46.64         15  
                  37.85     1:21.41 (43.56)     2:10.17 (48.76)     2:46.64 (36.47)
  5 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    3:02.50    2:49.34         14  
                  36.07     1:19.01 (42.94)     2:11.40 (52.39)     2:49.34 (37.94)
  6 Pabby, Anya         11 Badger-MR            2:54.62    2:52.39         13  
                  37.28     1:20.58 (43.30)     2:15.56 (54.98)     2:52.39 (36.83)
  7 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              2:53.25    2:52.98         12  
                  41.43     1:26.38 (44.95)     2:18.40 (52.02)     2:52.98 (34.58)
  8 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            2:55.51    2:58.72         11  
                  42.81     1:26.33 (43.52)     2:17.06 (50.73)     2:58.72 (41.66)
  9 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.21          9  
                  36.71     1:23.85 (47.14)     2:17.36 (53.51)     2:59.21 (41.85)
 10 Victory, Margaret   12 Badger-MR            3:03.46    3:00.27          7  
                  43.30     1:29.27 (45.97)     2:20.41 (51.14)     3:00.27 (39.86)
 11 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   3:23.19    3:04.31          6  
                  40.80     1:23.82 (43.02)     2:21.76 (57.94)     3:04.31 (42.55)
 12 Yen, Becca          12 RFAC-MR              3:05.60    3:05.89          5  
                  42.95     1:32.17 (49.22)     2:25.47 (53.30)     3:05.89 (40.42)
 13 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              3:12.46    3:06.16          4  
                  41.46     1:27.99 (46.53)     2:25.09 (57.10)     3:06.16 (41.07)
 14 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR                 NT    3:08.29          3  
                  46.17     1:33.06 (46.89)     2:29.81 (56.75)     3:08.29 (38.48)
 15 McGrath, Caroline   11 Badger-MR            3:04.39    3:09.40          2  
                  43.43     1:31.42 (47.99)     2:26.86 (55.44)     3:09.40 (42.54)
 16 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   2:54.99    3:09.83          1  
                  40.23     1:29.94 (49.71)     2:28.93 (58.99)     3:09.83 (40.90)
 17 Taplitz, Audrey     11 Manhattan Makos-MR   3:06.85    3:10.04        
                                1:36.03 ( )     2:28.99 (52.96)     3:10.04 (41.05)
 18 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR         NT    3:10.49        
                  42.61     1:28.60 (45.99)   2:30.30 (1:01.70)     3:10.49 (40.19)
 19 Lind, Olivia        11 SMC-MR               3:07.24    3:11.10        
                  41.01     1:28.45 (47.44)     2:28.09 (59.64)     3:11.10 (43.01)
 20 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    3:13.00    3:11.40        
                  46.05     1:36.05 (50.00)     2:29.59 (53.54)     3:11.40 (41.81)
 21 Zawojek, Ver L      11 SMC-MR               3:20.50    3:17.72        
                  42.08     1:33.93 (51.85)   2:36.28 (1:02.35)     3:17.72 (41.44)
 22 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    3:55.54    3:18.85        
                  45.98     1:38.56 (52.58)     2:37.37 (58.81)     3:18.85 (41.48)
 23 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   3:13.34    3:19.03        
                  44.98   3:19.03 (2:34.05)                                        
 24 Cohen, Emily Z      11 RFAC-MR              3:35.03    3:20.61        
                  46.65     1:37.88 (51.23)     2:34.42 (56.54)     3:20.61 (46.19)
 25 McGowan, Sofia M    12 Agua Swim Team-MR    3:46.22    3:21.82        
                  49.75     1:38.15 (48.40)   2:39.55 (1:01.40)     3:21.82 (42.27)
 26 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               3:23.71    3:28.54        
                  46.05     1:39.50 (53.45)   2:42.83 (1:03.33)     3:28.54 (45.71)
 27 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   3:13.45    3:29.68        
                  48.59     1:43.32 (54.73)     2:40.53 (57.21)     3:29.68 (49.15)
 28 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            3:11.24    3:32.03        
                                1:43.82 ( )   2:46.49 (1:02.67)     3:32.03 (45.54)
 29 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:29.75    3:33.37        
                  51.41   1:51.89 (1:00.48)     2:47.45 (55.56)     3:33.37 (45.92)
 30 Mogan, emi H        11 HVD-MR               3:27.46    3:42.96        
                  44.81     1:43.44 (58.63)   2:53.59 (1:10.15)     3:42.96 (49.37)
 -- Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    3:05.22         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  39.41     1:26.55 (47.14)     2:21.86 (55.31)          DQ (36.94)
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR     28.00      28.82         20  
  2 Vrooman, Lindsay A  22 Badger-MR              27.20      28.92         17  
  3 Laurent, Kalena     19 FORD-MR                   NT      29.26         16  
  4 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR     28.24      29.63         15  
  5 Elcott, Ina M       16 RFAC-MR                29.46      29.77         14  
  6 Goehring, Theresa   19 FORD-MR                   NT      30.14         13  
  7 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR                30.37      30.23         12  
  8 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR     29.83      30.49         11  
  9 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR     31.40      30.59          9  
 10 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                30.54      30.62          7  
 11 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR                30.41      30.64          6  
 12 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR     29.42      30.77          5  
 13 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR                30.56      31.00          4  
 14 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR                30.90      31.11          3  
 15 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR      30.48      31.14          1.5
 15 Fergus, Shea S      14 Manhattan Makos-MR     30.77      31.14          1.5
 17 Gehrich, Megan N    20 FORD-MR                   NT      31.16        
 18 Tang, Emily         13 RFAC-MR                29.64      31.59        
 19 Noble, Allison E    15 HVD-MR                 31.79      31.62        
 20 Wong, Madeline      14 NYCC-MR                32.55      31.77        
 20 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR                31.28      31.77        
 22 Coe, Savannah A     21 FORD-MR                   NT      32.00        
 23 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR                33.28      32.15        
 24 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR     32.67      32.19        
 24 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR      29.15      32.19        
 26 Jogis, Kimberly A   13 GAEL-MR                31.88      32.41        
 27 Lantin, Alexa       14 Badger-MR              31.89      32.46        
 28 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR      33.65      32.49        
 29 Carroll, Kelly A    21 FORD-MR                   NT      32.50        
 30 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR      32.96      32.54        
 31 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR      32.61      32.55        
 32 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                32.76      32.69        
 33 Reining, Emma R     16 RFAC-MR                31.04      32.76        
 34 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR      32.82      32.77        
 35 Cohen, Jessica Z    14 RFAC-MR                31.21      32.90        
 36 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR                32.01      32.95        
 37 Ebratt, Emily       13 Badger-MR              32.04      32.99        
 38 Henriksson, Ida F   13 GAEL-MR                33.37      33.20        
 39 Gonzalez, Mirna G   16 APEX-MR                32.58      33.29        
 40 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR     35.32      33.30        
 41 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                33.61      33.42        
 42 Teo, Peony          14 NYCC-MR                35.08      33.86        
 43 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR      34.96      33.92        
 44 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR     34.66      34.06        
 45 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR      32.00      34.23        
 46 Simpfenderfer, Kim  13 RFAC-MR                34.17      34.31        
 47 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR      34.54      34.45        
 48 Cohen, Hannah G     13 SMC-MR                 37.54      34.53        
 49 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                34.59      34.60        
 50 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                35.71      35.72        
 51 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                39.14      36.07        
 52 Siegel, Lucy        14 SMC-MR                 35.43      36.70        
 53 Babakanian Frazier  16 RI Marlins-MR          35.00      36.78        
 54 Maresca, Amanda C   13 RFAC-MR                42.74      38.36        
 55 Greenberg, Isabell  15 NYCC-MR                42.65      39.11        
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:25.09    2:32.76         20  
                  36.72     1:14.78 (38.06)     1:54.52 (39.74)     2:32.76 (38.24)
  2 Goehring, Theresa   19 FORD-MR                   NT    2:37.74         17  
                  37.08     1:17.09 (40.01)     1:58.33 (41.24)     2:37.74 (39.41)
  3 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:39.44    2:37.78         16  
                  36.93     1:15.91 (38.98)     1:56.58 (40.67)     2:37.78 (41.20)
  4 Brennan, Catie F    14 NYCC-MR              2:43.65    2:38.33         15  
                                                    2:00.20 ( )     2:38.33 (38.13)
  5 Fullerton, Haley E  16 GAEL-MR              2:28.68    2:38.49         14  
                                1:17.23 ( )     1:58.13 (40.90)     2:38.49 (40.36)
  6 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:41.69    2:39.57         13  
                                1:18.95 ( )     1:59.96 (41.01)     2:39.57 (39.61)
  7 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:27.53    2:40.59         12  
                  38.15     1:17.72 (39.57)     1:59.47 (41.75)     2:40.59 (41.12)
  8 Zerouali, Saida T   14 Agua Swim Team-MR    2:41.50    2:42.30         11  
                  38.11     1:18.92 (40.81)     2:01.13 (42.21)     2:42.30 (41.17)
  9 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR              2:34.69    2:43.49          8  
                  39.31     1:20.28 (40.97)     2:02.51 (42.23)     2:43.49 (40.98)
  9 Elcott, Ina M       16 RFAC-MR              2:36.21    2:43.49          8  
                                1:18.76 ( )     2:01.46 (42.70)     2:43.49 (42.03)
 11 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   2:53.99    2:43.83          6  
                  38.49     1:21.32 (42.83)     2:03.99 (42.67)     2:43.83 (39.84)
 12 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              2:45.93    2:44.94          5  
                  50.95     1:19.75 (28.80)     2:03.29 (43.54)     2:44.94 (41.65)
 13 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:42.16    2:45.92          4  
                  39.25     1:21.82 (42.57)     2:04.91 (43.09)     2:45.92 (41.01)
 14 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:46.34    2:46.82          3  
                  39.62     1:22.07 (42.45)     2:05.73 (43.66)     2:46.82 (41.09)
 15 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    3:04.70    2:48.18          2  
                  40.32     1:21.99 (41.67)   2:48.18 (1:26.19)                    
 16 Caldwell, Julia A   16 RFAC-MR              2:42.26    2:48.24          1  
                  41.32     1:23.20 (41.88)   2:48.24 (1:25.04)                    
 17 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:40.81    2:49.39        
                  38.98     1:22.93 (43.95)   2:49.39 (1:26.46)                    
 18 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:44.16    2:49.50        
                  39.45     1:22.27 (42.82)     2:06.99 (44.72)     2:49.50 (42.51)
 19 Gomez, Chelsea O    16 NYCC-MR              2:47.11    2:49.64        
                  40.72     1:22.83 (42.11)     2:06.73 (43.90)     2:49.64 (42.91)
 20 Simpfenderfer, Kim  13 RFAC-MR              2:53.27    2:52.08        
                                1:23.74 ( )     2:08.86 (45.12)     2:52.08 (43.22)
 21 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              2:56.74    2:52.74        
                  41.19     1:25.21 (44.02)     2:11.03 (45.82)     2:52.74 (41.71)
 22 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    2:45.44    2:52.76        
                                1:24.21 ( )     2:08.95 (44.74)     2:52.76 (43.81)
 23 Noble, Allison E    15 HVD-MR               2:53.35    2:54.40        
                  40.52     1:24.57 (44.05)     2:10.18 (45.61)     2:54.40 (44.22)
 24 Dauchez, Alice M    13 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:58.21        
                  42.66     1:27.79 (45.13)   2:58.21 (1:30.42)                    
 25 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    2:49.93    2:59.41        
                  42.37     1:26.86 (44.49)   2:59.41 (1:32.55)                    
 26 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:02.38    3:00.46        
                                1:28.81 ( )   3:00.46 (1:31.65)                    
 27 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:52.09    3:00.84        
                  42.39     1:27.72 (45.33)     2:14.21 (46.49)     3:00.84 (46.63)
 28 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:56.79    3:01.15        
                  43.79     1:29.47 (45.68)     2:16.23 (46.76)     3:01.15 (44.92)
 29 Teo, Peony          14 NYCC-MR              3:15.00    3:01.36        
                  43.61     1:29.35 (45.74)     2:16.32 (46.97)     3:01.36 (45.04)
 30 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              3:14.31    3:02.86        
                  43.44     1:29.13 (45.69)     2:17.07 (47.94)     3:02.86 (45.79)
 31 Tang, Emily         13 RFAC-MR              2:59.48    3:04.40        
                  43.31     1:30.31 (47.00)   3:04.40 (1:34.09)                    
 32 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   3:01.12    3:05.39        
                  42.80     1:30.95 (48.15)     2:18.97 (48.02)     3:05.39 (46.42)
 33 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:07.02        
                  45.23     1:31.61 (46.38)     2:20.87 (49.26)     3:07.02 (46.15)
 34 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   3:34.73    3:07.40        
                                1:31.07 ( )   3:07.40 (1:36.33)                    
 35 Henriksson, Ida F   13 GAEL-MR              3:11.10    3:07.70        
                  44.35     1:31.98 (47.63)     2:21.42 (49.44)     3:07.70 (46.28)
 36 Maresca, Amanda C   13 RFAC-MR              3:22.74    3:21.11        
                  45.73   3:21.11 (2:35.38)                                        
 37 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              3:15.82    3:27.08        
                                1:42.78 ( )     2:37.41 (54.63)     3:27.08 (49.67)
 38 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               3:10.74    3:31.25        
                  50.12     1:42.60 (52.48)     2:38.67 (56.07)     3:31.25 (52.58)
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:20.89    1:25.59         20  
                  40.42     1:25.59 (45.17)                                        
  2 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR              1:17.50    1:27.71         17  
                  42.33     1:27.71 (45.38)                                        
  3 Coe, Savannah A     21 FORD-MR                   NT    1:27.75         16  
                  42.15     1:27.75 (45.60)                                        
  4 Carroll, Kelly A    21 FORD-MR                   NT    1:27.77         15  
                  41.82     1:27.77 (45.95)                                        
  5 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:29.84    1:28.11         14  
                  41.25     1:28.11 (46.86)                                        
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:28.41    1:28.12         13  
                  42.25     1:28.12 (45.87)                                        
  7 Gehrich, Megan N    20 FORD-MR                   NT    1:28.39         12  
  8 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:30.74    1:28.51         11  
                  42.74     1:28.51 (45.77)                                        
  9 Brennan, Catie F    14 NYCC-MR              1:29.76    1:28.81          9  
                  41.29     1:28.81 (47.52)                                        
 10 Fullerton, Haley E  16 GAEL-MR              1:21.01    1:28.96          7  
                  42.75     1:28.96 (46.21)                                        
 11 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:25.94    1:29.59          6  
 12 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:29.10    1:29.82          5  
                  42.90     1:29.82 (46.92)                                        
 13 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:30.53    1:30.52          4  
                  43.10     1:30.52 (47.42)                                        
 14 Caldwell, Julia A   16 RFAC-MR              1:28.05    1:30.68          3  
                  43.46     1:30.68 (47.22)                                        
 15 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    1:32.99    1:30.70          2  
                  43.65     1:30.70 (47.05)                                        
 16 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:31.00          1  
 17 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              1:31.70    1:31.04        
                  44.18     1:31.04 (46.86)                                        
 18 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:30.00    1:31.06        
                  43.78     1:31.06 (47.28)                                        
 19 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:31.25    1:31.33        
                  44.68     1:31.33 (46.65)                                        
 20 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:30.19    1:31.41        
 21 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:28.00    1:31.53        
                  42.84     1:31.53 (48.69)                                        
 22 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:30.00    1:31.71        
 23 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              1:26.30    1:32.93        
                  44.55     1:32.93 (48.38)                                        
 24 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:31.00    1:33.05        
                  44.24     1:33.05 (48.81)                                        
 25 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:29.97    1:33.56        
                  45.97     1:33.56 (47.59)                                        
 26 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:35.64    1:33.72        
                  45.43     1:33.72 (48.29)                                        
 27 Fergus, Shea S      14 Manhattan Makos-MR   1:34.57    1:35.19        
 28 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:35.05    1:35.91        
                  46.96     1:35.91 (48.95)                                        
 29 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    1:40.44    1:37.64        
                  47.16     1:37.64 (50.48)                                        
 30 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:33.00    1:37.87        
                  46.31     1:37.87 (51.56)                                        
 31 Simpfenderfer, Kim  13 RFAC-MR              1:44.55    1:39.03        
                  47.80     1:39.03 (51.23)                                        
 32 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:36.55    1:39.46        
                  47.89     1:39.46 (51.57)                                        
 33 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:34.00    1:40.20        
                  48.10     1:40.20 (52.10)                                        
 34 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    1:31.40    1:40.42        
 35 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:40.80    1:40.70        
                  47.83     1:40.70 (52.87)                                        
 36 Henriksson, Ida F   13 GAEL-MR              1:36.23    1:43.12        
 37 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              1:44.34    1:43.25        
                  48.67     1:43.25 (54.58)                                        
 38 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               1:42.85    1:43.47        
 39 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   1:43.23    1:43.59        
                  49.50     1:43.59 (54.09)                                        
 40 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:42.27    1:44.16        
                  51.14     1:44.16 (53.02)                                        
 41 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:44.47    1:44.86        
 42 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:48.50    1:45.01        
                  50.86     1:45.01 (54.15)                                        
 43 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               1:44.53    1:47.44        
                  52.74     1:47.44 (54.70)                                        
 44 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:44.49    1:48.70        
 45 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:45.57    1:49.25        
                  52.68     1:49.25 (56.57)                                        
 46 Cohen, Hannah G     13 SMC-MR               1:48.38    1:49.30        
                  59.03     1:49.30 (50.27)                                        
 47 Babakanian Frazier  16 RI Marlins-MR             NT    1:51.75        
 48 Greenberg, Isabell  15 NYCC-MR              2:00.76    1:54.41        
 -- Maresca, Amanda C   13 RFAC-MR              1:52.54         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laurent, Kalena     19 FORD-MR                   NT    2:26.75         20  
                  32.09     1:09.02 (36.93)     1:47.61 (38.59)     2:26.75 (39.14)
  2 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR   2:31.72    2:34.40         17  
                  33.43     1:11.54 (38.11)     1:52.30 (40.76)     2:34.40 (42.10)
  3 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:43.45    2:42.93         16  
                  35.63     1:16.52 (40.89)     1:59.74 (43.22)     2:42.93 (43.19)
  4 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:55.50    2:46.04         15  
                                1:18.09 ( )   2:46.04 (1:27.95)                    
  5 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:50.44    2:47.85         14  
                                1:17.87 ( )     2:04.11 (46.24)     2:47.85 (43.74)
  6 Cohen, Jessica Z    14 RFAC-MR              2:45.01    2:49.45         13  
                  35.89     1:18.29 (42.40)     2:04.90 (46.61)     2:49.45 (44.55)
  7 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   2:59.77    2:53.25         12  
                  37.75     1:19.84 (42.09)   2:53.25 (1:33.41)                    
  8 Dauchez, Alice M    13 Agua Swim Team-MR    2:44.50    2:56.16         11  
                  38.12     1:23.80 (45.68)     2:11.90 (48.10)     2:56.16 (44.26)
  9 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:59.28          9  
                  37.50   2:59.28 (2:21.78)                                        
 10 Knobler, Sera A     16 Agua Swim Team-MR    3:56.27    3:01.35          7  
                  40.47     1:26.59 (46.12)     2:15.67 (49.08)     3:01.35 (45.68)
 11 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              3:00.00    3:01.43          6  
                  37.76     1:24.19 (46.43)     2:15.36 (51.17)     3:01.43 (46.07)
 12 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   3:11.75    3:06.73          5  
                  38.57     1:26.01 (47.44)     2:17.90 (51.89)     3:06.73 (48.83)
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              5:16.08    5:27.30         20  
                                1:11.77 ( )                             2:32.94 ( )
        3:22.45 (49.51)     4:11.14 (48.69)     4:50.15 (39.01)     5:27.30 (37.15)
  2 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              5:38.81    5:36.12         17  
                  36.07     1:16.52 (40.45)     1:59.70 (43.18)     2:42.76 (43.06)
        3:30.22 (47.46)     4:17.55 (47.33)     4:57.59 (40.04)     5:36.12 (38.53)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   5:39.13    5:36.88         16  
                  34.94     1:16.56 (41.62)     2:01.77 (45.21)     2:44.93 (43.16)
                                4:20.47 ( )   5:36.88 (1:16.41)                    
  4 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              5:39.89    5:40.39         15  
                  35.63     1:17.74 (42.11)     2:02.62 (44.88)     2:46.98 (44.36)
        3:36.31 (49.33)     4:27.19 (50.88)     5:05.22 (38.03)     5:40.39 (35.17)
  5 Zerouali, Saida T   14 Agua Swim Team-MR    5:37.26    5:40.42         14  
                                1:16.04 ( )     1:59.41 (43.37)     2:41.33 (41.92)
        3:34.76 (53.43)     4:25.70 (50.94)     5:04.02 (38.32)     5:40.42 (36.40)
  6 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   6:20.55    5:45.19         13  
                  38.78     1:24.37 (45.59)     2:07.11 (42.74)     2:49.32 (42.21)
        3:39.45 (50.13)     4:28.94 (49.49)     5:07.22 (38.28)     5:45.19 (37.97)
  7 Dauchez, Alice M    13 Agua Swim Team-MR    5:55.00    5:48.90         12  
                  38.26     1:22.51 (44.25)     2:09.83 (47.32)     2:55.80 (45.97)
        3:45.90 (50.10)     4:32.85 (46.95)   5:48.90 (1:16.05)                    
  8 Brennan, Catie F    14 NYCC-MR              5:40.00    5:49.23         11  
                  35.83     1:19.54 (43.71)     2:02.10 (42.56)     2:45.14 (43.04)
        3:36.07 (50.93)     4:28.28 (52.21)     5:09.56 (41.28)     5:49.23 (39.67)
  9 Elcott, Ina M       16 RFAC-MR              5:50.02    5:49.57          9  
                  36.28     1:17.61 (41.33)     2:00.97 (43.36)     2:43.27 (42.30)
        3:36.24 (52.97)     4:27.89 (51.65)     5:10.12 (42.23)     5:49.57 (39.45)
 10 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            5:51.92    5:51.54          7  
                                1:26.08 ( )                             2:55.43 ( )
                                4:33.97 ( )     5:05.77 (31.80)     5:51.54 (45.77)
 11 Cohen, Jessica Z    14 RFAC-MR              5:45.01    5:52.35          6  
                  35.56     1:15.18 (39.62)                             2:48.38 ( )
        3:38.11 (49.73)     4:34.54 (56.43)   5:52.35 (1:17.81)                    
 12 Knobler, Sera A     16 Agua Swim Team-MR    5:50.44    5:53.32          5  
                  41.49     1:26.74 (45.25)     2:12.23 (45.49)     2:55.01 (42.78)
        3:47.91 (52.90)     4:39.78 (51.87)     5:17.80 (38.02)     5:53.32 (35.52)
 13 Caldwell, Julia A   16 RFAC-MR              5:40.38    5:54.19          4  
                                1:20.76 ( )     2:05.39 (44.63)     2:49.55 (44.16)
        3:36.33 (46.78)     4:32.42 (56.09)     5:14.33 (41.91)     5:54.19 (39.86)
 14 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              5:52.01    5:55.46          3  
                  34.85     1:17.54 (42.69)     2:02.79 (45.25)     2:46.28 (43.49)
        3:41.94 (55.66)     4:37.66 (55.72)     5:16.95 (39.29)     5:55.46 (38.51)
 15 Fergus, Shea S      14 Manhattan Makos-MR   6:23.71    5:56.74          2  
                                1:23.59 ( )     2:08.82 (45.23)     2:52.77 (43.95)
        3:45.15 (52.38)     4:37.53 (52.38)     5:17.58 (40.05)     5:56.74 (39.16)
 16 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              5:45.01    5:56.90          1  
                  38.90     1:22.47 (43.57)     2:09.72 (47.25)     2:54.91 (45.19)
        3:46.84 (51.93)     4:37.75 (50.91)     5:18.61 (40.86)     5:56.90 (38.29)
 17 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              6:04.01    5:58.76        
                  39.05     1:22.01 (42.96)     2:08.83 (46.82)     2:53.07 (44.24)
                                                    5:16.27 ( )     5:58.76 (42.49)
 18 Gomez, Chelsea O    16 NYCC-MR              5:29.28    6:00.11        
                  35.10     1:13.69 (38.59)     2:00.54 (46.85)     2:45.42 (44.88)
        3:42.07 (56.65)     4:37.16 (55.09)     5:19.34 (42.18)     6:00.11 (40.77)
 19 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            6:00.18    6:03.17        
                  39.57     1:22.60 (43.03)     2:11.47 (48.87)     2:56.94 (45.47)
        3:49.49 (52.55)     4:40.79 (51.30)     5:23.08 (42.29)     6:03.17 (40.09)
 20 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    6:46.72    6:09.16        
                  39.20     1:24.01 (44.81)     2:13.42 (49.41)     3:01.01 (47.59)
        3:54.64 (53.63)     4:46.54 (51.90)     5:28.60 (42.06)     6:09.16 (40.56)
 21 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   6:15.99    6:14.86        
                  38.85     1:24.59 (45.74)     2:14.03 (49.44)     3:03.92 (49.89)
        3:57.93 (54.01)     4:51.33 (53.40)   6:14.86 (1:23.53)                    
 22 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   6:23.45    6:25.37        
                  43.98     1:37.41 (53.43)     2:26.81 (49.40)     3:15.17 (48.36)
        4:07.71 (52.54)     4:59.85 (52.14)   6:25.37 (1:25.52)                    
 23 Tang, Emily         13 RFAC-MR              6:05.01    6:29.41        
                  39.58     1:25.25 (45.67)     2:15.51 (50.26)     3:04.17 (48.66)
        4:02.58 (58.41)     5:00.85 (58.27)     5:45.80 (44.95)     6:29.41 (43.61)
 24 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   6:39.89    6:34.24        
                                1:29.49 ( )                             3:13.27 ( )
        4:09.65 (56.38)     5:05.17 (55.52)     5:51.14 (45.97)     6:34.24 (43.10)
 25 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               6:57.89    7:00.97        
                  47.59     1:42.94 (55.35)     2:37.84 (54.90)     3:30.84 (53.00)
      4:31.30 (1:00.46)   7:00.97 (2:29.67)                                        
 26 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               7:02.13    7:15.29        
                  53.58   1:53.93 (1:00.35)     2:47.72 (53.79)     3:41.65 (53.93)
        4:37.59 (55.94)     5:35.66 (58.07)     6:28.71 (53.05)     7:15.29 (46.58)
 -- Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              5:53.17         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.73     1:16.40 (41.67)     2:00.73 (44.33)     2:42.76 (42.03)
        3:33.68 (50.92)     4:21.87 (48.19)     5:04.74 (42.87)          DQ (38.73)
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      48.00      39.94         20  
  2 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      49.00      40.02         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      41.47      43.00         16  
  4 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      54.00      43.21         15  
  5 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      53.00      45.47         14  
  6 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                52.04      46.20         13  
  7 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      51.90      46.79         12  
  8 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                51.39      46.81         11  
  9 Lemus, Leonardo      8 SPAR-MR              1:10.23      47.88          9  
 10 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      55.00      48.07          7  
 11 Hoyt, Charlie P      8 SMC-MR                 46.41      48.28          6  
 12 Wu, Brendan S        8 RFAC-MR                50.01      50.95          5  
 13 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              51.48      51.94          4  
 14 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR    1:01.00      52.85          3  
 15 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              56.93      56.35          2  
 16 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:02.18    1:01.01          1  
 17 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:07.39    1:05.40        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      56.00      45.96         20  
  2 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      54.00      46.11         17  
  3 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                57.43      48.66         16  
  4 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      56.00      54.57         15  
  5 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      58.00      55.00         14  
  6 Lemus, Leonardo      8 SPAR-MR              1:15.23      55.98         13  
  7 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      58.00      56.10         12  
  8 Wu, Brendan S        8 RFAC-MR                49.71      56.72         11  
  9 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR              1:15.00      56.77          9  
 10 Hoyt, Charlie P      8 SMC-MR                 57.83      57.31          7  
 11 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      59.00      59.22          6  
 12 Lee, Cooper C        7 Badger-MR            1:03.90    1:00.74          5  
 13 Osborn, Charles      8 RI Marlins-MR          59.16    1:01.46          4  
 14 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR    1:07.80    1:05.88          3  
 15 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR            1:04.81    1:07.34          2  
 16 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:14.42    1:08.09          1  
 17 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:22.32    1:23.60        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:15.16    1:15.98         20  
                  36.35     1:15.98 (39.63)                                        
  2 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:21.15    1:17.84         17  
                  37.45     1:17.84 (40.39)                                        
  3 Kostyatnikov, Mich  10 Agua Swim Team-MR    1:20.56    1:18.38         16  
                  39.03     1:18.38 (39.35)                                        
  4 Hardart, Max        10 Badger-MR                 NT    1:18.61         15  
                  38.00     1:18.61 (40.61)                                        
  5 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:20.40    1:18.89         14  
  6 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:22.30    1:19.58         13  
                  39.53     1:19.58 (40.05)                                        
  7 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:19.47    1:19.76         12  
                  38.59     1:19.76 (41.17)                                        
  8 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:23.61    1:19.77         11  
                  38.15     1:19.77 (41.62)                                        
  9 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:21.20    1:22.08          9  
                  37.38     1:22.08 (44.70)                                        
 10 Quested, Finn J      9 RFAC-MR              1:33.23    1:22.25          7  
                  39.39     1:22.25 (42.86)                                        
 11 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:23.48          6  
                  41.42     1:23.48 (42.06)                                        
 12 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:25.41    1:24.65          5  
                  42.52     1:24.65 (42.13)                                        
 13 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:27.57    1:25.25          4  
                  40.37     1:25.25 (44.88)                                        
 14 Morgan, Tom         10 SMC-MR               1:24.75    1:25.49          3  
 15 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:25.54    1:25.64          2  
                  41.88     1:25.64 (43.76)                                        
 16 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:28.16    1:26.90          1  
                  43.48     1:26.90 (43.42)                                        
 17 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:18.09    1:27.30        
 18 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:29.78    1:27.71        
                  41.82     1:27.71 (45.89)                                        
 19 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:28.44    1:28.89        
                  43.31     1:28.89 (45.58)                                        
 20 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:25.46    1:29.39        
                  42.24     1:29.39 (47.15)                                        
 21 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              1:33.04    1:29.44        
 22 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:24.95    1:31.10        
                  41.78     1:31.10 (49.32)                                        
 23 Samsonov, Luka      10 Un-Badger-MR         1:35.00    1:31.13        
                  43.42     1:31.13 (47.71)                                        
 24 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:31.87    1:31.49        
                  44.62     1:31.49 (46.87)                                        
 25 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      48.00    1:34.53        
 26 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:34.22    1:34.72        
                  45.77     1:34.72 (48.95)                                        
 27 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:58.00    1:35.02        
                  45.14     1:35.02 (49.88)                                        
 28 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR        1:49.23    1:36.23        
                  43.90     1:36.23 (52.33)                                        
 29 McIver, Matteo J     9 GAEL-MR              1:45.66    1:36.54        
                  46.62     1:36.54 (49.92)                                        
 30 Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR        1:45.00    1:37.71        
                  46.60     1:37.71 (51.11)                                        
 31 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:37.83        
 32 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:54.90    1:38.66        
 33 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    2:01.00    1:38.80        
 34 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        1:39.54    1:39.56        
                  46.54     1:39.56 (53.02)                                        
 35 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:40.90    1:40.34        
                  47.10     1:40.34 (53.24)                                        
 36 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:44.40    1:42.26        
                  48.19     1:42.26 (54.07)                                        
 37 Dowl, Elijah M      10 APEX-MR              1:51.88    1:47.61        
                  50.84     1:47.61 (56.77)                                        
 38 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:47.63        
                  50.90     1:47.63 (56.73)                                        
 39 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:38.35    1:48.09        
 40 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:54.50    1:48.94        
 41 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:51.63    1:51.52        
                  51.55     1:51.52 (59.97)                                        
 42 Leonard, Kiel J      9 APEX-MR              1:59.98    1:55.59        
                  52.55   1:55.59 (1:03.04)                                        
 43 Osborn, Charles      8 RI Marlins-MR        1:48.00    1:56.35        
                  53.72   1:56.35 (1:02.63)                                        
 44 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    1:54.00    2:00.75        
                  55.51   2:00.75 (1:05.24)                                        
 45 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR              2:05.78    2:05.63        
                  55.07   2:05.63 (1:10.56)                                        
 46 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:07.91    2:10.34        
                1:01.05   2:10.34 (1:09.29)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patel, Kush A       10 HVD-MR               3:03.43    2:48.12         20  
                  38.13     1:21.03 (42.90)     2:06.98 (45.95)     2:48.12 (41.14)
  2 Klein, Evan M       10 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:57.24         17  
                  40.68     1:26.20 (45.52)   2:57.24 (1:31.04)                    
  3 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              3:22.92    3:02.35         16  
                  41.02     1:28.26 (47.24)     2:17.42 (49.16)     3:02.35 (44.93)
  4 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              3:12.36    3:13.20         15  
                                1:32.33 ( )   3:13.20 (1:40.87)                    
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    1:15.73    1:15.57         20  
                  36.47     1:15.57 (39.10)                                        
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:22.65    1:20.08         17  
                  39.58     1:20.08 (40.50)                                        
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:38.43    1:26.79         16  
                  43.38     1:26.79 (43.41)                                        
  4 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:07.62    1:27.28         15  
                  41.38     1:27.28 (45.90)                                        
  5 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:31.90    1:28.83         14  
  6 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:38.50    1:29.04         13  
                  42.70     1:29.04 (46.34)                                        
  7 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:28.02    1:29.25         12  
                  43.21     1:29.25 (46.04)                                        
  8 Klein, Evan M       10 Agua Swim Team-MR    1:40.44    1:30.31         11  
                  43.58     1:30.31 (46.73)                                        
  9 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:34.18    1:36.20          9  
                  47.81     1:36.20 (48.39)                                        
 10 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:49.89    1:36.88          7  
                  47.93     1:36.88 (48.95)                                        
 11 Morgan, Tom         10 SMC-MR               1:33.33    1:37.14          6  
                  47.30     1:37.14 (49.84)                                        
 12 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:39.45    1:37.27          5  
 13 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:54.00    1:37.55          4  
                  47.02     1:37.55 (50.53)                                        
 14 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:37.83    1:37.63          3  
 15 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:38.20    1:38.03          2  
                  49.28     1:38.03 (48.75)                                        
 16 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:37.97    1:39.04          1  
                  50.26     1:39.04 (48.78)                                        
 17 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:39.47        
                  49.54     1:39.47 (49.93)                                        
 18 Samsonov, Luka      10 Un-Badger-MR         1:47.00    1:40.32        
                  48.57     1:40.32 (51.75)                                        
 19 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               2:00.00    1:40.64        
                  49.80     1:40.64 (50.84)                                        
 20 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:46.07    1:41.32        
 21 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:57.21    1:42.95        
 22 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:45.56    1:43.77        
 23 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:47.55    1:46.24        
                  53.52     1:46.24 (52.72)                                        
 24 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:49.18        
 25 McIver, Matteo J     9 GAEL-MR              1:52.23    1:49.52        
                  53.61     1:49.52 (55.91)                                        
 26 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    2:13.00    1:49.71        
                  54.69     1:49.71 (55.02)                                        
 27 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:51.57        
                1:11.30     1:51.57 (40.27)                                        
 28 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:59.86    1:55.52        
 29 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:59.01        
                  57.39   1:59.01 (1:01.62)                                        
 30 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:07.34    2:05.56        
 31 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              2:06.96    2:11.36        
 32 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:16.38        
 33 Leonard, Kiel J      9 APEX-MR              2:15.41    2:17.24        
                1:05.67   2:17.24 (1:11.57)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hardart, Max        10 Badger-MR              46.34      45.28         20  
  2 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      45.17      46.76         17  
  3 Kostyatnikov, Mich  10 Agua Swim Team-MR      46.76      46.81         16  
  4 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                51.35      49.68         15  
  5 Quested, Finn J      9 RFAC-MR                56.08      51.69         14  
  6 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      58.80      51.81         13  
  7 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      56.04      51.94         12  
  8 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     56.53      52.33         11  
  9 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      53.34      52.41          9  
 10 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      54.44      52.96          7  
 11 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     49.81      53.21          6  
 12 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                53.08      53.59          5  
 13 Trachuk, James       9 NYCC-MR                55.42      53.74          4  
 14 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     54.63      54.26          3  
 15 Peng, Greg W         9 APEX-MR                51.88      54.63          2  
 16 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     56.54      54.66          1  
 17 Horgan, Edward L    10 HVD-MR               1:00.04      55.25        
 18 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      58.00      55.62        
 19 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      57.00      56.71        
 20 Wu, Brendan S        8 RFAC-MR                59.32      57.81        
 21 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:02.00      57.87        
 22 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      53.00      58.15        
 23 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     58.22      58.99        
 24 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:00.00      59.26        
 25 Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR          55.00      59.42        
 26 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR    1:08.00      59.52        
 27 Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:11.74      59.96        
 28 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          54.00    1:00.45        
 29 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          58.35    1:00.67        
 30 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR        1:04.55    1:01.78        
 31 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:02.03        
 32 Dowl, Elijah M      10 APEX-MR              1:02.76    1:02.19        
 33 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:03.38        
 34 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:04.29        
 35 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:05.29        
 36 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:05.96    1:06.74        
 37 Osborn, Charles      8 RI Marlins-MR          57.00    1:07.13        
 38 Lemus, Leonardo      8 SPAR-MR              1:15.23    1:11.24        
 39 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:09.96    1:11.59        
 40 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR            1:10.00    1:16.16        
 41 Quiros, Martin       7 SPAR-MR              1:10.87    1:16.93        
 -- Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR    1:07.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:08.02         DQ        
      Scissors kick
 -- Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      33.01      34.03         20  
  2 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR      34.70      35.77         17  
  3 Klein, Evan M       10 Agua Swim Team-MR      38.12      38.93         16  
  4 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                39.49      38.98         15  
  5 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      41.68      40.53         14  
  6 Quested, Finn J      9 RFAC-MR                44.68      41.02         13  
  7 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     47.95      41.12         12  
  8 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR      41.78      41.33         11  
  9 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      43.74      42.89          9  
 10 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      44.75      44.71          7  
 11 Horgan, Edward L    10 HVD-MR                 45.28      44.80          6  
 12 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      59.00      44.81          5  
 13 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     46.09      45.73          4  
 14 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      45.12      45.89          3  
 15 Kostyatnikov, Mich  10 Agua Swim Team-MR    1:08.19      46.94          2  
 16 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR                 45.62      47.06          1  
 17 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      55.00      47.43        
 18 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      54.00      48.40        
 19 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     44.40      48.46        
 20 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      46.55      49.20        
 21 Morgan, Tom         10 SMC-MR                 46.14      50.29        
 22 Samsonov, Luka      10 Un-Badger-MR           50.00      50.89        
 23 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     49.79      51.30        
 24 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     48.70      51.74        
 25 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          51.00      55.44        
 26 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:00.40      56.05        
 27 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      59.00      58.57        
 28 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                58.33      58.75        
 29 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR          55.00      59.09        
 30 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          51.84      59.19        
 31 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:00.19        
 32 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     49.89    1:00.85        
 33 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:07.79    1:02.45        
 34 Lee, Cooper C        7 Badger-MR            1:20.16    1:07.64        
 -- Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     50.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McIver, Matteo J     9 GAEL-MR                55.32         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR          55.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:04.98    1:02.16         20  
                  30.87     1:02.16 (31.29)                                        
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:03.67    1:03.91         17  
                  31.42     1:03.91 (32.49)                                        
  3 Radkov, Nick S      11 Unhes-Mr-MR          1:08.41    1:05.85         16  
                  32.10     1:05.85 (33.75)                                        
  4 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:11.56    1:10.21         15  
                  33.82     1:10.21 (36.39)                                        
  5 Edwards, Grant      12 SMC-MR               1:12.58    1:10.24         14  
                  34.17     1:10.24 (36.07)                                        
  6 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:10.50         13  
                  35.00     1:10.50 (35.50)                                        
  7 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:17.37    1:11.14         12  
                  34.10     1:11.14 (37.04)                                        
  8 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:11.57    1:11.42         11  
                  34.21     1:11.42 (37.21)                                        
  9 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR        1:10.55    1:11.90          9  
                  33.22     1:11.90 (38.68)                                        
 10 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:13.17    1:12.19          7  
                  35.24     1:12.19 (36.95)                                        
 11 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:14.50    1:12.60          6  
                  34.85     1:12.60 (37.75)                                        
 12 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:27.00    1:12.98          5  
                  37.46     1:12.98 (35.52)                                        
 13 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:17.62    1:13.61          4  
                  35.68     1:13.61 (37.93)                                        
 14 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:16.49    1:14.66          3  
                  35.91     1:14.66 (38.75)                                        
 15 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:15.76    1:14.68          2  
                  36.03     1:14.68 (38.65)                                        
 16 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:14.16    1:15.07          1  
                  36.37     1:15.07 (38.70)                                        
 17 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    1:19.65    1:15.16        
                  36.01     1:15.16 (39.15)                                        
 18 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:19.81    1:15.39        
                  36.37     1:15.39 (39.02)                                        
 19 Sobocinski, Lukas   12 Agua Swim Team-MR    1:19.19    1:15.73        
                  37.12     1:15.73 (38.61)                                        
 20 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:22.78    1:15.81        
                  37.26     1:15.81 (38.55)                                        
 21 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:15.23    1:15.92        
                  37.37     1:15.92 (38.55)                                        
 22 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR               1:19.61    1:16.45        
                  36.99     1:16.45 (39.46)                                        
 23 Stoll, Willem       12 SMC-MR               1:22.97    1:16.79        
                  36.97     1:16.79 (39.82)                                        
 24 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:30.58    1:17.44        
                  36.67     1:17.44 (40.77)                                        
 25 Turner, Cole V      12 HVD-MR               1:25.46    1:18.69        
 26 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:21.55    1:19.82        
                  38.14     1:19.82 (41.68)                                        
 27 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        1:21.00    1:20.13        
                  36.20     1:20.13 (43.93)                                        
 28 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:24.07    1:20.56        
                  37.80     1:20.56 (42.76)                                        
 29 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:24.09    1:21.61        
                  38.69     1:21.61 (42.92)                                        
 30 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               2:57.97    1:22.30        
                  55.74     1:22.30 (26.56)                                        
 31 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:27.29    1:22.45        
                  39.83     1:22.45 (42.62)                                        
 32 Foley, Mark         12 RI Marlins-MR        1:20.51    1:23.28        
                  39.26     1:23.28 (44.02)                                        
 33 Chapman, Martin D   12 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:24.33        
                  40.74     1:24.33 (43.59)                                        
 34 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:25.12    1:24.59        
                  39.39     1:24.59 (45.20)                                        
 35 Vernhes, Sebastien  11 Manhattan Makos-MR   1:34.87    1:24.76        
                  40.78     1:24.76 (43.98)                                        
 36 Collazo, Christoph  12 APEX-MR              1:29.06    1:25.80        
                  40.53     1:25.80 (45.27)                                        
 37 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    1:20.72    1:26.36        
                  41.56     1:26.36 (44.80)                                        
 38 Drummond, Jared     12 APEX-MR              1:30.86    1:28.76        
                  40.74     1:28.76 (48.02)                                        
 39 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:38.09    1:29.49        
                  42.39     1:29.49 (47.10)                                        
 40 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              1:20.01    1:29.56        
                  43.63     1:29.56 (45.93)                                        
 41 Cawley, Liam        11 NYCC-MR              2:00.00    1:32.70        
 42 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:37.59    1:34.17        
                  43.70     1:34.17 (50.47)                                        
 43 Eforo, Edward       11 GAEL-MR              1:35.26    1:34.48        
                  43.61     1:34.48 (50.87)                                        
 44 Calvelli, Samuel    11 RFAC-MR              1:36.23    1:35.96        
                  45.91     1:35.96 (50.05)                                        
 45 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR              2:00.00    1:41.74        
 46 Gomez, Mathias      11 SPAR-MR              1:38.66    1:44.53        
                  48.65     1:44.53 (55.88)                                        
 47 Flynn, Bo           11 NYCC-MR              2:00.00    2:00.41        
                  54.67   2:00.41 (1:05.74)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:12.87    1:09.48         20  
                  34.51     1:09.48 (34.97)                                        
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:12.85    1:14.49         17  
                  37.30     1:14.49 (37.19)                                        
  3 Radkov, Nick S      11 Unhes-Mr-MR          1:19.20    1:15.56         16  
                  37.19     1:15.56 (38.37)                                        
  4 Duthie, Luke D      12 Agua Swim Team-MR    1:15.17    1:15.75         15  
                  37.86     1:15.75 (37.89)                                        
  5 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:22.93    1:18.05         14  
  6 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:20.54    1:18.53         13  
                  39.49     1:18.53 (39.04)                                        
  7 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:19.91    1:19.56         12  
                  38.52     1:19.56 (41.04)                                        
  8 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:26.24    1:21.09         11  
  9 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:26.15    1:23.95          9  
                  41.45     1:23.95 (42.50)                                        
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:27.16    1:24.12          7  
                  41.32     1:24.12 (42.80)                                        
 11 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    1:23.96    1:24.16          6  
                  41.42     1:24.16 (42.74)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:21.56    1:24.29          5  
                  41.33     1:24.29 (42.96)                                        
 13 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:24.70    1:25.33          4  
                  42.56     1:25.33 (42.77)                                        
 14 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:28.21    1:27.08          3  
                  42.13     1:27.08 (44.95)                                        
 15 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:29.93    1:27.81          2  
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:30.11    1:28.70          1  
                  44.04     1:28.70 (44.66)                                        
 17 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:35.01    1:29.29        
                  44.98     1:29.29 (44.31)                                        
 18 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:31.49    1:29.81        
 19 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:32.06        
 20 Sobocinski, Lukas   12 Agua Swim Team-MR    1:43.50    1:32.64        
                  47.02     1:32.64 (45.62)                                        
 21 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:40.03    1:32.83        
                  44.92     1:32.83 (47.91)                                        
 22 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:34.84    1:32.88        
                  44.74     1:32.88 (48.14)                                        
 23 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              1:33.50    1:33.01        
 24 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:31.86    1:33.77        
                  46.64     1:33.77 (47.13)                                        
 25 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:36.45    1:34.87        
                  46.90     1:34.87 (47.97)                                        
 26 Capaldi, Matthew D  11 Badger-MR            1:29.47    1:34.89        
                  46.67     1:34.89 (48.22)                                        
 27 Vernhes, Sebastien  11 Manhattan Makos-MR   1:50.02    1:36.77        
                  47.30     1:36.77 (49.47)                                        
 28 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:37.93    1:40.40        
                  48.79     1:40.40 (51.61)                                        
 29 Chapman, Martin D   12 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:44.06        
                  51.68     1:44.06 (52.38)                                        
 30 Collazo, Christoph  12 APEX-MR              1:46.83    1:44.91        
 31 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:45.44    1:45.04        
 32 Calvelli, Samuel    11 RFAC-MR              1:49.56    1:45.43        
                  51.81     1:45.43 (53.62)                                        
 33 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              2:04.42    1:47.57        
 34 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR              2:30.00    1:53.82        
 35 Eforo, Edward       11 GAEL-MR              1:59.43    1:59.27        
                  57.63   1:59.27 (1:01.64)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                39.44      35.96         20  
  2 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                41.01      40.77         17  
  3 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      47.00      42.60         16  
  4 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                49.51      43.12         15  
  5 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          43.28      43.36         14  
  6 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      43.18      44.77         13  
  7 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR                 46.32      45.09         12  
  8 Chapman, Martin D   12 Agua Swim Team-MR      50.00      45.76         11  
  9 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      49.00      46.95          9  
 10 Edwards, Grant      12 SMC-MR                 50.52      47.31          7  
 11 Capaldi, Matthew D  11 Badger-MR              47.11      48.26          6  
 12 Foley, Mark         12 RI Marlins-MR          47.77      48.79          5  
 13 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                54.80      50.81          4  
 14 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     49.76      50.86          3  
 15 Caicedo, Nicholas   11 SPAR-MR                58.08      59.72          2  
 16 Gomez, Mathias      11 SPAR-MR              1:02.25    1:01.41          1  
 17 Eforo, Edward       11 GAEL-MR              1:00.65    1:02.11        
 18 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR              1:20.00    1:02.23        
 -- Flynn, Bo           11 NYCC-MR              1:15.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      38.00      31.76         20  
  2 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      34.55      32.85         17  
  3 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                38.62      35.13         16  
  4 Duthie, Luke D      12 Agua Swim Team-MR      35.78      35.17         15  
  5 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      36.10      35.91         14  
  6 Sobocinski, Lukas   12 Agua Swim Team-MR      36.86      36.51         13  
  7 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                42.46      36.72         12  
  8 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.82      37.43         11  
  9 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR             NT      37.94          9  
 10 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          38.07      38.05          7  
 11 Edwards, Grant      12 SMC-MR                 38.10      38.29          6  
 12 Pena, Matt          12 APEX-MR                45.83      38.97          5  
 13 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR                 40.09      40.24          4  
 14 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     40.27      40.39          3  
 15 Stoll, Willem       12 SMC-MR                 40.13      41.06          2  
 16 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 46.31      41.60          1  
 17 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                43.23      41.76        
 18 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                51.20      42.20        
 19 Capaldi, Matthew D  11 Badger-MR              39.15      42.51        
 20 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     44.88      42.73        
 21 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              42.77      44.86        
 22 Drummond, Jared     12 APEX-MR                49.63      45.30        
 23 Collazo, Christoph  12 APEX-MR                48.75      46.43        
 24 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     47.96      47.09        
 25 Calvelli, Samuel    11 RFAC-MR                53.03      48.26        
 26 Messina, Michael A  11 RFAC-MR                51.01      48.33        
 27 Cawley, Liam        11 NYCC-MR              1:10.00      57.65        
 -- Caicedo, Nicholas   11 SPAR-MR              1:08.38         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Flynn, Bo           11 NYCC-MR              1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Gomez, Mathias      11 SPAR-MR                55.62         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    2:28.09    2:29.03         20  
                  32.99     1:10.60 (37.61)     1:55.30 (44.70)     2:29.03 (33.73)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:38.07    2:37.52         17  
                  33.22     1:13.43 (40.21)     2:01.98 (48.55)     2:37.52 (35.54)
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:46.54    2:46.29         16  
                  35.57     1:19.65 (44.08)     2:09.72 (50.07)     2:46.29 (36.57)
  4 Radkov, Nick S      11 Unhes-Mr-MR          2:53.24    2:48.23         15  
                  37.08     1:19.19 (42.11)     2:11.75 (52.56)     2:48.23 (36.48)
  5 Duthie, Luke D      12 Agua Swim Team-MR    2:43.20    2:50.67         14  
                  38.46     1:20.83 (42.37)   2:50.67 (1:29.84)                    
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    2:52.12    2:51.81         13  
                  40.02     1:21.06 (41.04)     2:13.17 (52.11)     2:51.81 (38.64)
  7 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    2:48.33    2:52.77         12  
                  38.31     1:22.74 (44.43)     2:16.07 (53.33)     2:52.77 (36.70)
  8 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              3:00.00    2:53.62         11  
                  39.85     1:23.11 (43.26)   2:53.62 (1:30.51)                    
  9 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    2:52.57    2:54.66          9  
                  37.61     1:21.05 (43.44)     2:17.33 (56.28)     2:54.66 (37.33)
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:57.84    2:55.21          7  
                  40.54     1:26.38 (45.84)     2:17.15 (50.77)     2:55.21 (38.06)
 11 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    2:54.13    2:58.12          6  
                  38.93     1:25.29 (46.36)     2:18.21 (52.92)     2:58.12 (39.91)
 12 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            3:04.59    2:58.13          5  
                  39.34     1:23.02 (43.68)     2:20.50 (57.48)     2:58.13 (37.63)
 13 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              3:01.81    3:02.28          4  
                  40.79     1:27.81 (47.02)     2:21.75 (53.94)     3:02.28 (40.53)
 14 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   3:10.36    3:03.26          3  
                  46.66     1:32.63 (45.97)     2:25.50 (52.87)     3:03.26 (37.76)
 15 Xin, Alex           12 RFAC-MR              3:08.25    3:06.36          2  
                  42.58     1:29.58 (47.00)     2:22.72 (53.14)     3:06.36 (43.64)
 16 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   3:18.32    3:08.81          1  
                  47.12     1:35.63 (48.51)     2:29.84 (54.21)     3:08.81 (38.97)
 17 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              3:11.31    3:10.29        
                                1:30.84 ( )     2:28.47 (57.63)     3:10.29 (41.82)
 18 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    3:34.44    3:13.78        
                                1:35.17 ( )     2:27.17 (52.00)     3:13.78 (46.61)
 19 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               3:37.89    3:22.37        
                                1:36.51 ( )   3:22.37 (1:45.86)                    
 20 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   3:29.98    3:23.87        
                  48.09     1:38.70 (50.61)   2:42.20 (1:03.50)     3:23.87 (41.67)
 21 Stoll, Willem       12 SMC-MR               3:17.81    3:24.00        
                                1:37.43 ( )   2:43.80 (1:06.37)     3:24.00 (40.20)
 22 Vernhes, Sebastien  11 Manhattan Makos-MR   3:24.19    3:26.34        
                  47.89     1:39.14 (51.25)   2:42.41 (1:03.27)     3:26.34 (43.93)
 23 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    3:06.00    3:29.70        
                  47.63     1:42.91 (55.28)   2:44.78 (1:01.87)     3:29.70 (44.92)
 -- Foley, Mark         12 RI Marlins-MR        3:34.69         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  54.31     1:45.71 (51.40)     2:45.69 (59.98)          DQ (46.46)
 -- Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        3:15.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.98     1:35.60 (53.62)     2:31.44 (55.84)          DQ (45.48)
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Cody W      22 Badger-MR              24.66      24.72         20  
  2 Wells, James M      22 Badger-MR              24.42      24.99         17  
  3 Srdanovic, Ivan     22 RI Marlins-MR          26.90      26.15         16  
  4 Raiola, Andy M      17 NYCC-MR                26.96      26.28         15  
  5 Murphy, Ryan R      19 RFAC-MR                25.72      26.50         14  
  6 Ruddy, Jason P      21 RFAC-MR                25.95      27.02         13  
  7 Kelleher, Andrew J  19 RFAC-MR                26.81      27.03         12  
  8 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      27.24      27.08         11  
  9 Attile, Trevor A    17 RFAC-MR                26.37      27.14          9  
 10 Carlino, Keith A    19 RFAC-MR                25.05      27.18          7  
 11 Kosciuk, Kevin M    21 FORD-MR                   NT      27.36          6  
 12 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                26.88      27.46          5  
 13 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR     27.66      27.49          4  
 14 Freeman, John T     15 GAEL-MR                26.75      27.59          3  
 15 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR     27.55      27.62          2  
 16 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR                28.27      27.63          1  
 17 Simpkins, Brennan   21 FORD-MR                   NT      27.68        
 18 Alderson, Patrick   19 RFAC-MR                26.10      27.83        
 18 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR      28.85      27.83        
 20 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR                27.85      27.84        
 21 Hamzic, Omar        18 RI Marlins-MR          26.53      27.86        
 22 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR                27.81      27.88        
 23 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR      27.57      28.03        
 24 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR     27.43      28.07        
 25 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR     27.89      28.28        
 26 Strong, Brandon T   21 FORD-MR                   NT      28.63        
 27 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR     28.88      28.83        
 28 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR                 28.51      28.88        
 29 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR      28.62      28.89        
 30 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR          28.98      28.98        
 31 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR      28.61      28.99        
 32 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR      32.61      29.10        
 32 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR                28.96      29.10        
 34 Thomas, Christian   15 RFAC-MR                28.71      29.15        
 35 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR     29.64      29.17        
 36 Chen, Ting          14 HVD-MR                 29.60      29.22        
 37 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR     29.11      29.28        
 38 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR     29.53      29.31        
 39 Brim, Niko D        17 Badger-MR              29.00      29.39        
 40 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR      29.89      29.54        
 41 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR      29.96      29.71        
 42 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR     29.87      30.07        
 43 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR      30.10      30.65        
 44 Medina, Milton D    17 APEX-MR                31.50      30.76        
 45 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 32.48      30.81        
 46 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR                31.47      30.84        
 47 De la Rosa, Alexis  17 APEX-MR                30.41      30.88        
 48 Khanna, Varun       14 Agua Swim Team-MR      38.06      30.90        
 49 Prokic, Matija      14 RI Marlins-MR          31.33      31.03        
 50 Altman-Kurosaki, M  14 Agua Swim Team-MR      34.52      31.09        
 51 Chin, William T     13 NYCC-MR                32.23      31.10        
 52 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR                31.76      31.18        
 53 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR     32.11      31.20        
 54 Eforo, John T       15 GAEL-MR                30.86      31.24        
 55 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR     31.34      31.51        
 56 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR                32.00      31.52        
 57 Polaner, Mason      13 SMC-MR                 35.90      31.81        
 58 Serman, Trevor W    15 APEX-MR                31.99      31.85        
 59 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                31.66      31.88        
 60 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR      31.98      32.02        
 61 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR                31.80      32.24        
 62 Whitfield, George   14 NYCC-MR                31.64      32.26        
 63 Baker, Baz          13 Manhattan Makos-MR     32.51      32.56        
 64 Lionti, Nicholas V  13 Agua Swim Team-MR      32.70      32.64        
 65 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR     31.00      32.71        
 66 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR     36.45      33.11        
 67 Conn, Miles         13 RI Marlins-MR          34.00      33.31        
 68 Maresca, Thomas W   13 RFAC-MR                41.74      33.93        
 69 Ngo, Kevin          14 APEX-MR                36.35      34.98        
 70 Eboli, Michael      13 Badger-MR              34.66      35.45        
 71 Maresca, Tito J     13 RFAC-MR                42.65      37.86        
 72 Susman, Dan A       13 HVD-MR                 41.85      38.75        
 73 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                46.34      44.55        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Unattached-MR        2:14.61    2:20.22         20  
                  34.13     1:09.75 (35.62)   2:20.22 (1:10.47)                    
  2 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   2:17.72    2:25.75         17  
                  34.56     1:11.43 (36.87)     1:49.24 (37.81)     2:25.75 (36.51)
  3 Murphy, Ryan R      19 RFAC-MR              2:30.40    2:25.95         16  
                  36.85     1:14.02 (37.17)     1:50.54 (36.52)     2:25.95 (35.41)
  4 Ruddy, Jason P      21 RFAC-MR              2:24.88    2:29.76         15  
                  35.96     1:13.96 (38.00)   2:29.76 (1:15.80)                    
  5 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:27.99    2:29.99         14  
                  35.05     1:12.75 (37.70)     1:52.16 (39.41)     2:29.99 (37.83)
  6 Blair, Graham R     16 Unattached-MR        2:23.90    2:30.10         13  
                  35.84     1:13.56 (37.72)     1:52.59 (39.03)     2:30.10 (37.51)
  7 Carlino, Keith A    19 RFAC-MR              2:21.11    2:32.33         12  
                  37.13     1:17.23 (40.10)     1:55.64 (38.41)     2:32.33 (36.69)
  8 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              2:44.91    2:32.43         11  
                  36.55     1:16.47 (39.92)     1:55.68 (39.21)     2:32.43 (36.75)
  9 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              2:31.52    2:33.91          9  
                  37.61     1:16.14 (38.53)   2:33.91 (1:17.77)                    
 10 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              2:31.84    2:35.75          7  
                  37.20     1:16.17 (38.97)     1:56.51 (40.34)     2:35.75 (39.24)
 11 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    2:33.67    2:38.42          6  
                                1:17.23 ( )   2:38.42 (1:21.19)                    
 12 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    2:37.18    2:38.52          5  
                  37.71     1:18.07 (40.36)     1:59.19 (41.12)     2:38.52 (39.33)
 13 Freeman, John T     15 GAEL-MR              2:23.27    2:38.79          4  
                  38.67     1:18.85 (40.18)     1:59.58 (40.73)     2:38.79 (39.21)
 14 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    3:06.68    2:39.58          3  
                  36.66     1:16.82 (40.16)     1:58.84 (42.02)     2:39.58 (40.74)
 15 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:38.98    2:40.71          2  
                  37.64     1:18.20 (40.56)     1:59.86 (41.66)     2:40.71 (40.85)
 16 McKenna, Devlin H   15 Agua Swim Team-MR    2:53.78    2:42.34          1  
                                1:20.37 ( )     2:02.56 (42.19)     2:42.34 (39.78)
 17 Alderson, Patrick   19 RFAC-MR              2:19.03    2:43.06        
                                1:19.69 ( )   2:43.06 (1:23.37)                    
 18 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:42.65    2:45.27        
                                1:20.87 ( )   2:45.27 (1:24.40)                    
 19 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:39.87    2:45.57        
                                1:20.73 ( )   2:45.57 (1:24.84)                    
 20 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:50.00    2:45.68        
                  37.69     1:20.09 (42.40)     2:04.60 (44.51)     2:45.68 (41.08)
 21 Chin, William T     13 NYCC-MR              3:00.00    2:49.96        
                  39.46     1:22.88 (43.42)     2:08.11 (45.23)     2:49.96 (41.85)
 22 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              2:46.46    2:50.95        
                  38.71     1:21.32 (42.61)     2:07.18 (45.86)     2:50.95 (43.77)
 23 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:50.68    2:51.66        
                                1:23.46 ( )     2:08.96 (45.50)     2:51.66 (42.70)
 24 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              3:20.00    2:52.55        
                  40.62     1:24.52 (43.90)     2:08.99 (44.47)     2:52.55 (43.56)
 25 Baker, Baz          13 Manhattan Makos-MR   2:57.99    2:52.86        
                  40.05     1:24.16 (44.11)     2:09.97 (45.81)     2:52.86 (42.89)
 26 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              2:46.65    2:53.81        
                  41.19     1:25.91 (44.72)   2:53.81 (1:27.90)                    
 27 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              3:20.00    2:57.92        
 28 Whitfield, George   14 NYCC-MR              3:10.00    2:59.15        
                  42.64     1:28.32 (45.68)     2:14.88 (46.56)     2:59.15 (44.27)
 29 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    3:06.39    2:59.84        
                  41.50     1:26.35 (44.85)     2:13.65 (47.30)     2:59.84 (46.19)
 30 Lionti, Nicholas V  13 Agua Swim Team-MR    3:33.03    3:01.81        
                  43.90     1:29.32 (45.42)   3:01.81 (1:32.49)                    
 31 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   3:02.19    3:02.60        
                                1:29.31 ( )     2:16.55 (47.24)     3:02.60 (46.05)
 32 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:45.09    3:10.89        
                                                    2:23.56 ( )     3:10.89 (47.33)
 33 Maresca, Tito J     13 RFAC-MR              3:20.83    3:20.00        
                                1:37.83 ( )     2:29.96 (52.13)     3:20.00 (50.04)
 -- Polaner, Mason      13 SMC-MR               2:49.10         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  38.87     1:20.60 (41.73)     2:04.51 (43.91)          DQ (41.09)
 -- Susman, Dan A       13 HVD-MR               2:52.26         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.66     1:41.08 (53.42)     2:36.04 (54.96)          DQ (50.78)
 -- Eforo, John T       15 GAEL-MR              3:02.01         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    2:54.68         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.37     1:25.42 (44.05)     2:09.98 (44.56)          DQ (42.40)
 -- Maresca, Thomas W   13 RFAC-MR              3:07.87         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.17        DQ (2:36.40)                                        
 -- Brim, Niko D        17 Badger-MR            2:50.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.12     1:27.67 (45.55)     2:14.12 (46.45)          DQ (44.89)
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:13.94    1:15.19         20  
                  35.33     1:15.19 (39.86)                                        
  2 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   1:16.98    1:15.75         17  
                  35.55     1:15.75 (40.20)                                        
  3 Kelleher, Andrew J  19 RFAC-MR              1:11.19    1:16.37         16  
                  36.52     1:16.37 (39.85)                                        
  4 Raiola, Andy M      17 NYCC-MR              1:22.35    1:17.77         15  
  5 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:14.96    1:17.98         14  
                  37.20     1:17.98 (40.78)                                        
  6 Kosciuk, Kevin M    21 FORD-MR                   NT    1:19.29         13  
                  38.27     1:19.29 (41.02)                                        
  7 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR               1:18.14    1:19.35         12  
  8 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:19.37    1:19.70         11  
  9 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        1:22.09    1:20.48          9  
                  38.08     1:20.48 (42.40)                                        
 10 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:16.11    1:20.91          7  
                  38.63     1:20.91 (42.28)                                        
 11 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:43.31    1:22.15          6  
                  38.80     1:22.15 (43.35)                                        
 12 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:23.75    1:22.47          5  
 13 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:28.39    1:23.73          4  
                  39.23     1:23.73 (44.50)                                        
 14 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:23.91          3  
                  40.34     1:23.91 (43.57)                                        
 15 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   1:19.31    1:24.16          2  
 16 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:21.17    1:24.78          1  
                  39.15     1:24.78 (45.63)                                        
 17 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    1:25.29    1:25.46        
                  41.59     1:25.46 (43.87)                                        
 18 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    1:27.50    1:25.78        
                  41.72     1:25.78 (44.06)                                        
 19 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:23.10    1:26.71        
                  40.06     1:26.71 (46.65)                                        
 20 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:30.52    1:27.84        
                  41.97     1:27.84 (45.87)                                        
 21 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    1:46.38    1:29.11        
                  41.74     1:29.11 (47.37)                                        
 22 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR   1:30.80    1:29.25        
                  42.86     1:29.25 (46.39)                                        
 23 Medina, Milton D    17 APEX-MR              1:34.36    1:29.56        
                  44.06     1:29.56 (45.50)                                        
 24 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:29.01    1:31.45        
                  42.93     1:31.45 (48.52)                                        
 25 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:21.99    1:31.85        
                  44.02     1:31.85 (47.83)                                        
 26 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              1:28.90    1:31.88        
 27 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:28.77    1:32.63        
                  43.49     1:32.63 (49.14)                                        
 28 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:31.32    1:32.91        
                  44.75     1:32.91 (48.16)                                        
 29 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:36.64    1:33.12        
                  45.03     1:33.12 (48.09)                                        
 30 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:31.69    1:33.29        
                  44.60     1:33.29 (48.69)                                        
 31 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               1:33.87    1:34.35        
 32 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    1:40.07    1:34.36        
                  45.79     1:34.36 (48.57)                                        
 33 Polaner, Mason      13 SMC-MR               1:50.87    1:35.19        
                  45.41     1:35.19 (49.78)                                        
 34 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:37.03        
                  46.69     1:37.03 (50.34)                                        
 35 Prokic, Matija      14 RI Marlins-MR        1:33.55    1:37.42        
                  46.79     1:37.42 (50.63)                                        
 36 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              1:33.12    1:37.77        
 37 Eboli, Michael      13 Badger-MR            1:33.13    1:38.24        
                  47.05     1:38.24 (51.19)                                        
 38 Eforo, John T       15 GAEL-MR              1:28.91    1:38.44        
                  46.46     1:38.44 (51.98)                                        
 39 Chin, William T     13 NYCC-MR              1:30.00    1:38.62        
 40 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              1:43.31    1:40.53        
                  47.52     1:40.53 (53.01)                                        
 41 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:41.39    1:42.99        
 42 Lionti, Nicholas V  13 Agua Swim Team-MR    1:44.80    1:43.72        
                  50.45     1:43.72 (53.27)                                        
 43 Baker, Baz          13 Manhattan Makos-MR   1:54.57    1:47.45        
                  51.82     1:47.45 (55.63)                                        
 44 Susman, Dan A       13 HVD-MR               1:42.62    1:49.42        
                  52.74     1:49.42 (56.68)                                        
 45 Maresca, Tito J     13 RFAC-MR              1:57.52    1:52.11        
                  52.57     1:52.11 (59.54)                                        
 46 Maresca, Thomas W   13 RFAC-MR              2:10.06    2:03.48        
                  59.10   2:03.48 (1:04.38)                                        
 -- Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:37.13         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR        2:00.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raiola, Andy M      17 NYCC-MR              2:20.16    2:18.83         20  
                  31.03     1:07.09 (36.06)     1:43.47 (36.38)     2:18.83 (35.36)
  2 Elms, River J       16 Unattached-MR        2:17.07    2:22.14         17  
                  32.00     1:07.71 (35.71)     1:45.17 (37.46)     2:22.14 (36.97)
  3 Ruddy, Jason P      21 RFAC-MR              2:07.38    2:23.21         16  
                  32.01     1:08.54 (36.53)     1:46.54 (38.00)     2:23.21 (36.67)
  4 Attile, Trevor A    17 RFAC-MR              2:23.82    2:27.33         15  
                  32.77                             1:48.20 ( )     2:27.33 (39.13)
  5 Strong, Brandon T   21 FORD-MR                   NT    2:29.66         14  
                  31.80     1:08.27 (36.47)     1:47.96 (39.69)     2:29.66 (41.70)
  6 Murphy, Ryan R      19 RFAC-MR              2:21.20    2:30.52         13  
                  34.29     1:13.86 (39.57)     1:53.48 (39.62)     2:30.52 (37.04)
  7 Simpkins, Brennan   21 FORD-MR                   NT    2:39.50         12  
                  32.62     1:11.66 (39.04)     1:54.64 (42.98)     2:39.50 (44.86)
  8 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              2:39.24    2:40.80         11  
                  36.95     1:17.69 (40.74)   2:40.80 (1:23.11)                    
  9 Khanna, Varun       14 Agua Swim Team-MR    2:55.44    2:41.02          9  
                  35.59     1:16.57 (40.98)     1:59.67 (43.10)     2:41.02 (41.35)
 10 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   2:45.00    2:41.51          7  
                  35.83     1:17.52 (41.69)     1:59.51 (41.99)     2:41.51 (42.00)
 11 Blair, Graham R     16 Unattached-MR        2:38.51    2:42.38          6  
                                1:15.19 ( )     1:57.91 (42.72)     2:42.38 (44.47)
 12 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    3:01.79    2:42.59          5  
                  36.52     1:20.33 (43.81)     2:03.72 (43.39)     2:42.59 (38.87)
 13 Altman-Kurosaki, M  14 Agua Swim Team-MR    2:46.82    2:42.66          4  
                  35.86     1:17.28 (41.42)     2:00.69 (43.41)     2:42.66 (41.97)
 14 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:33.94    2:44.90          3  
                  36.32     1:17.76 (41.44)     2:00.00 (42.24)     2:44.90 (44.90)
 15 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   3:04.62    2:56.61          2  
                                1:23.78 ( )     2:12.75 (48.97)     2:56.61 (43.86)
 16 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:45.29    3:12.72          1  
                  40.59     1:29.75 (49.16)     2:22.54 (52.79)     3:12.72 (50.18)
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Unattached-MR        4:46.62    4:56.23         20  
                                1:06.62 ( )                             2:22.63 ( )
        3:06.54 (43.91)     3:49.64 (43.10)     4:24.42 (34.78)     4:56.23 (31.81)
  2 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    5:26.33    5:14.79         17  
                                1:08.98 ( )     1:51.71 (42.73)     2:32.52 (40.81)
        3:18.42 (45.90)     4:04.29 (45.87)     4:39.84 (35.55)     5:14.79 (34.95)
  3 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   5:10.03    5:15.05         16  
                                1:08.96 ( )     1:50.40 (41.44)     2:28.67 (38.27)
        3:16.37 (47.70)     4:03.24 (46.87)     4:40.89 (37.65)     5:15.05 (34.16)
  4 Blair, Graham R     16 Unattached-MR        5:07.93    5:18.99         15  
                  32.36     1:09.71 (37.35)     1:50.44 (40.73)     2:29.78 (39.34)
        3:19.74 (49.96)     4:08.29 (48.55)     4:44.52 (36.23)     5:18.99 (34.47)
  5 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    5:28.73    5:19.53         14  
                                1:14.10 ( )                             2:34.05 ( )
                                4:07.78 ( )     4:44.40 (36.62)     5:19.53 (35.13)
  6 Attile, Trevor A    17 RFAC-MR              5:27.52    5:20.42         13  
                  32.57     1:08.98 (36.41)     1:49.49 (40.51)     2:29.69 (40.20)
        3:18.35 (48.66)     4:08.65 (50.30)     4:44.92 (36.27)     5:20.42 (35.50)
  7 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              5:15.62    5:22.82         12  
                  32.09     1:10.58 (38.49)     1:53.37 (42.79)     2:34.97 (41.60)
                                4:12.10 ( )   5:22.82 (1:10.72)                    
  8 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   5:40.79    5:28.45         11  
                  32.84     1:13.12 (40.28)     1:54.74 (41.62)     2:35.15 (40.41)
        3:24.17 (49.02)     4:12.46 (48.29)     4:50.60 (38.14)     5:28.45 (37.85)
  9 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   5:21.94    5:31.57          9  
                  34.20     1:12.37 (38.17)     1:54.34 (41.97)     2:35.07 (40.73)
        3:26.40 (51.33)     4:18.67 (52.27)     4:54.88 (36.21)     5:31.57 (36.69)
 10 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              5:40.01    5:32.25          7  
                  33.48     1:13.19 (39.71)     1:54.62 (41.43)     2:35.72 (41.10)
        3:26.43 (50.71)     4:16.78 (50.35)     4:55.43 (38.65)     5:32.25 (36.82)
 11 McKenna, Devlin H   15 Agua Swim Team-MR    6:46.30    5:32.43          6  
                  32.59     1:10.01 (37.42)     1:54.35 (44.34)     2:36.17 (41.82)
        3:27.95 (51.78)     4:19.12 (51.17)     4:56.95 (37.83)     5:32.43 (35.48)
 12 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    5:30.44    5:33.73          5  
                  35.55     1:15.83 (40.28)     1:57.95 (42.12)     2:39.27 (41.32)
        3:31.89 (52.62)     4:21.53 (49.64)     4:59.73 (38.20)     5:33.73 (34.00)
 13 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              5:37.07    5:34.95          4  
                  34.41     1:14.64 (40.23)                             2:39.38 ( )
        3:30.17 (50.79)                             4:58.89 ( )     5:34.95 (36.06)
 14 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   5:43.99    5:35.36          3  
                                1:18.96 ( )     2:01.74 (42.78)     2:43.57 (41.83)
        3:28.69 (45.12)     4:15.56 (46.87)     4:55.43 (39.87)     5:35.36 (39.93)
 15 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   5:29.99    5:35.53          2  
                  34.10     1:14.01 (39.91)     1:56.77 (42.76)     2:37.76 (40.99)
        3:28.93 (51.17)     4:19.91 (50.98)     4:58.94 (39.03)     5:35.53 (36.59)
 16 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    5:36.60    5:42.67          1  
                  37.92     1:20.85 (42.93)     2:05.72 (44.87)     2:48.24 (42.52)
        3:38.54 (50.30)     4:25.69 (47.15)     5:04.37 (38.68)     5:42.67 (38.30)
 17 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              5:57.60    5:45.53        
                  38.83     1:21.98 (43.15)     2:04.54 (42.56)     2:45.77 (41.23)
        3:38.12 (52.35)   5:45.53 (2:07.41)                                        
 18 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR               6:01.00    5:46.08        
                  38.22     1:23.26 (45.04)     2:09.81 (46.55)     2:53.54 (43.73)
        3:41.77 (48.23)     4:27.74 (45.97)     5:10.41 (42.67)     5:46.08 (35.67)
 19 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   5:54.03    5:47.27        
                  36.34     1:17.88 (41.54)     2:01.75 (43.87)     2:44.52 (42.77)
        3:37.49 (52.97)     4:28.99 (51.50)     5:09.42 (40.43)     5:47.27 (37.85)
 20 Hamzic, Omar        18 RI Marlins-MR        5:50.00    6:01.76        
                                1:17.65 ( )                             2:44.93 ( )
                                4:34.77 ( )   6:01.76 (1:26.99)                    
 21 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   6:13.64    6:06.42        
                  36.77     1:22.61 (45.84)     2:07.04 (44.43)     2:51.27 (44.23)
        3:48.44 (57.17)     4:44.61 (56.17)     5:25.03 (40.42)     6:06.42 (41.39)
 22 Chen, Ting          14 HVD-MR               6:12.71    6:11.72        
                  36.16     1:18.38 (42.22)                                        
                                4:44.85 ( )     5:27.95 (43.10)     6:11.72 (43.77)
 23 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   6:25.55    6:27.34        
                                1:36.18 ( )                             3:10.38 ( )
        4:05.28 (54.90)     4:58.08 (52.80)     5:43.77 (45.69)     6:27.34 (43.57)