Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/24/2014 07:45 AM
      2014 MR Metro Bronze Championship Central - 3/21/2014 to 3/23/2014       
            LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER, Sanction #: 140304             
                        Time Trials Sanction # 140351-T                        
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 St. Jean, Ryleigh   10 CAS-MR                 37.77      35.21 BRNZ    20  
  2 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     36.23      35.22 BRNZ    17  
  3 Brewer, Annie C     10 JCCT-MR                35.28      35.30 BRNZ    16  
  4 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              37.91      35.40 BRNZ    15  
  5 Horn, Ursula        10 Manhattan Makos-MR     39.08      35.59 BRNZ    14  
  6 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              36.88      35.86 BRNZ    13  
  7 Sekhar, Krupa C     10 CIY-MR                 36.12      35.90 BRNZ    12  
  8 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                35.34      36.03 BRNZ    11  
  9 Ryder, Dana         10 MAD-MR                 35.96      36.16 BRNZ     9  
 10 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR            36.48      36.23 BRNZ     7  
 11 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 37.48      36.58 BRNZ     6  
 12 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              37.32      36.69 BRNZ     5  
 13 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              37.56      36.84 BRNZ     4  
 14 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                37.65      37.27 BRNZ     3  
 15 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR                39.58      37.35 BRNZ     2  
 16 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     37.65      37.63 BRNZ     1  
 17 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     41.10      37.94 BRNZ   
 18 Lei, Anya            9 Twisters-MR            38.66      37.99 BRNZ   
 19 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    36.49      38.12 BRNZ   
 20 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 40.97      38.16 BRNZ   
 21 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          38.58      38.25 BRNZ   
 22 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              37.29      38.43 BRNZ   
 23 Ruiz, Mahjazee      10 WAC-MR                 41.31      38.85 BRNZ   
 24 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                38.86      38.90 BRNZ   
 25 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     40.73      38.97 BRNZ   
 26 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                40.09      39.18 BRNZ   
 26 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    37.71      39.18 BRNZ   
 28 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                38.55      39.23 BRNZ   
 29 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR    39.16      39.35 BRNZ   
 30 Cheng, Kristin      10 GATE-MR                43.19      39.51 BRNZ   
 31 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                42.86      39.81 BRNZ   
 32 Osmani, Helen A     10 APEX-MR                45.32      40.09 BRNZ   
 33 Xhari, Emy          10 GATE-MR                40.52      40.12 BRNZ   
 34 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 39.60      40.15 BRNZ   
 35 Hu, Natalie Hu E     9 WEST-MR                40.79      40.69 BRNZ   
 36 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 43.62      41.15 BRNZ   
 37 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 41.21      41.18 BRNZ   
 37 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 38.27      41.18 BRNZ   
 39 Moore, Michaela      9 WAC-MR                 44.00      42.33 BRNZ   
 40 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR          41.93      42.34 BRNZ   
 41 Yakubov, Sophia      9 GATE-MR                41.65      42.59 BRNZ   
 42 Perez, Nicole        9 RedTails-MR            44.88      42.63 BRNZ   
 43 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                43.40      42.77 BRNZ   
 44 Grascia, Madison R  10 GAEL-MR                42.49      42.94 BRNZ   
 45 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR                41.77      43.75 BRNZ   
 46 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    43.17      43.97 BRNZ   
 47 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR                43.23      44.18 BRNZ   
 48 Hyun, Faith          9 GATE-MR                46.90      44.40 BRNZ   
 49 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                49.33      45.55 BRNZ   
 50 Aguero, Helen M      9 Twisters-MR            45.69      46.31 BRNZ   
 51 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR              48.18      46.54 BRNZ   
 52 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR    45.98      46.78 BRNZ   
 53 Thitibordin, Kaitl  10 GATE-MR                45.10      47.07 BRNZ   
 54 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR    50.47      47.66 BRNZ   
 55 Li, Bridget         10 RedTails-MR            46.30      48.53 BRNZ   
 56 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR    51.98      58.61 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Nada, Sama           9 Twisters-MR            35.58      33.32 SILV   
  2 Atassi, Emily       10 WAC-MR                 35.90      33.71 SILV   
  3 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                36.30      34.28 SILV   
  4 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          36.03      34.53 SILV   
  5 Barber, Alexis G     9 Twisters-MR            35.48      34.95 SILV   
 -- Israel, Caitlyn F   10 NYCC-MR                43.86         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Lee, Avery          10 NYCC-MR                39.19         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Habtu, Lena A        9 RedTails-MR            47.69         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 St. Jean, Ryann     10 CAS-MR               1:21.60    1:19.51 BRNZ    20  
                  35.64     1:19.51 (43.87)                                        
  2 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:20.83    1:20.58 BRNZ    17  
                  36.16     1:20.58 (44.42)                                        
  3 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:24.03    1:20.96 BRNZ    16  
                  37.51     1:20.96 (43.45)                                        
  4 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:21.15    1:20.99 BRNZ    15  
                  36.57     1:20.99 (44.42)                                        
  5 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR        1:26.62    1:21.12 BRNZ    14  
                  37.25     1:21.12 (43.87)                                        
  6 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:22.84    1:21.56 BRNZ    13  
                  38.53     1:21.56 (43.03)                                        
  7 Brennan, Caroline    9 HS-MR                1:28.89    1:21.74 BRNZ    12  
                  37.37     1:21.74 (44.37)                                        
  8 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:21.99    1:21.90 BRNZ    11  
                  39.07     1:21.90 (42.83)                                        
  9 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:23.34    1:21.92 BRNZ     9  
                  40.78     1:21.92 (41.14)                                        
 10 Winters, Emma C     10 HS-MR                1:23.85    1:22.09 BRNZ     7  
                  39.66     1:22.09 (42.43)                                        
 11 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR        1:26.81    1:22.11 BRNZ     6  
                  38.73     1:22.11 (43.38)                                        
 12 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR              1:22.28    1:22.53 BRNZ     5  
                  35.73     1:22.53 (46.80)                                        
 13 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:26.60    1:22.56 BRNZ     4  
                  40.02     1:22.56 (42.54)                                        
 14 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:24.50    1:22.63 BRNZ     3  
                  39.11     1:22.63 (43.52)                                        
 15 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:25.46    1:22.67 BRNZ     2  
                  38.53     1:22.67 (44.14)                                        
 16 Brewer, Annie C     10 JCCT-MR              1:36.17    1:22.92 BRNZ     1  
                  39.57     1:22.92 (43.35)                                        
 17 Horn, Ursula        10 Manhattan Makos-MR   1:30.17    1:23.28 BRNZ   
                  38.26     1:23.28 (45.02)                                        
 18 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:27.10    1:23.33 BRNZ   
                  38.17     1:23.33 (45.16)                                        
 19 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR          1:26.44    1:23.52 BRNZ   
                  39.40     1:23.52 (44.12)                                        
 20 St. Jean, Ryleigh   10 CAS-MR               1:28.58    1:24.31 BRNZ   
                  40.71     1:24.31 (43.60)                                        
 21 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:23.85    1:24.39 BRNZ   
                  38.75     1:24.39 (45.64)                                        
 22 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:26.47    1:24.90 BRNZ   
                  39.29     1:24.90 (45.61)                                        
 23 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:32.36    1:24.99 BRNZ   
                  38.61     1:24.99 (46.38)                                        
 24 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:27.23    1:25.40 BRNZ   
                  40.41     1:25.40 (44.99)                                        
 25 Callaway, Corbin E   9 GAEL-MR              1:26.77    1:26.63 BRNZ   
 26 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:30.79    1:26.77 BRNZ   
                  41.91     1:26.77 (44.86)                                        
 27 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                1:29.27    1:26.86 BRNZ   
 28 Lei, Anya            9 Twisters-MR          1:33.03    1:27.73 BRNZ   
                  38.94     1:27.73 (48.79)                                        
 29 Polito, Lauren E     9 HS-MR                1:27.50    1:27.77 BRNZ   
                  41.53     1:27.77 (46.24)                                        
 30 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:35.89    1:28.33 BRNZ   
 31 Osmani, Helen A     10 APEX-MR              1:54.51    1:29.10 BRNZ   
                  41.43     1:29.10 (47.67)                                        
 32 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:33.99    1:29.11 BRNZ   
                  42.09     1:29.11 (47.02)                                        
 33 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:30.51    1:29.30 BRNZ   
                  41.42     1:29.30 (47.88)                                        
 34 Winters, Mia E      10 HS-MR                1:29.93    1:29.92 BRNZ   
                  42.38     1:29.92 (47.54)                                        
 35 Hanin, Katherine P   9 HS-MR                1:25.35    1:30.14 BRNZ   
                  40.06     1:30.14 (50.08)                                        
 36 Hu, Natalie Hu E     9 WEST-MR              1:34.84    1:30.31 BRNZ   
                  42.05     1:30.31 (48.26)                                        
 37 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:36.84    1:31.02 BRNZ   
                  42.84     1:31.02 (48.18)                                        
 38 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:38.08    1:31.27 BRNZ   
                  43.49     1:31.27 (47.78)                                        
 39 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:33.11    1:31.54 BRNZ   
                  43.27     1:31.54 (48.27)                                        
 40 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              1:37.73    1:31.73 BRNZ   
                  41.39     1:31.73 (50.34)                                        
 41 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR  1:38.32    1:33.49 BRNZ   
                  43.26     1:33.49 (50.23)                                        
 42 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:31.49    1:34.19 BRNZ   
                  43.51     1:34.19 (50.68)                                        
 43 Yakubov, Sophia      9 GATE-MR              1:39.55    1:34.93 BRNZ   
                  42.87     1:34.93 (52.06)                                        
 44 Grascia, Madison R  10 GAEL-MR              2:06.46    1:35.97 BRNZ   
                  43.17     1:35.97 (52.80)                                        
 45 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  1:44.22    1:36.46 BRNZ   
                  42.25     1:36.46 (54.21)                                        
 46 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:40.21    1:36.59 BRNZ   
                  45.58     1:36.59 (51.01)                                        
 47 O'Brien, Amanda M   10 Express Swimming-MR  1:33.43    1:36.61 BRNZ   
 48 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR               1:39.13    1:37.72 BRNZ   
                  44.96     1:37.72 (52.76)                                        
 49 Perez, Nicole        9 RedTails-MR          1:54.72    1:38.29 BRNZ   
                  44.36     1:38.29 (53.93)                                        
 50 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR              1:34.40    1:38.32 BRNZ   
                  45.78     1:38.32 (52.54)                                        
 51 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:48.84    1:40.11 BRNZ   
                  44.53     1:40.11 (55.58)                                        
 52 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR  1:50.02    1:40.69 BRNZ   
                  46.02     1:40.69 (54.67)                                        
 53 Borak, Sydney T     10 APEX-MR              1:49.32    1:49.94 BRNZ   
                  48.76   1:49.94 (1:01.18)                                        
 54 Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR        2:09.22    1:50.75 BRNZ   
                  53.30     1:50.75 (57.45)                                        
 55 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR        2:01.92    1:54.70 BRNZ   
                  53.47   1:54.70 (1:01.23)                                        
 56 Li, Bridget         10 RedTails-MR          1:54.34    1:54.79 BRNZ   
                  52.47   1:54.79 (1:02.32)                                        
 57 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR  1:46.37    2:09.51 BRNZ   
                1:00.71   2:09.51 (1:08.80)                                        
Non-Award Division  
  1 Spottiswood, Maya   10 Express Swimming-MR  1:27.78    1:13.64 SILV   
                  34.79     1:13.64 (38.85)                                        
  2 Lu, Katie           10 Twisters-MR          1:18.80    1:14.19 SILV   
                  34.48     1:14.19 (39.71)                                        
  3 Hu, Amy             10 WEST-MR              1:24.33    1:14.20 SILV   
                  34.80     1:14.20 (39.40)                                        
  4 Lai, Reyna          10 Express Swimming-MR  1:18.51    1:15.02 SILV   
                  34.44     1:15.02 (40.58)                                        
  5 Chen, Alanna M      10 CIY-MR               1:22.21    1:15.37 SILV   
                  35.26     1:15.37 (40.11)                                        
  6 Nada, Sama           9 Twisters-MR          1:19.29    1:16.17 SILV   
                  36.00     1:16.17 (40.17)                                        
  7 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:20.94    1:16.58 SILV   
                  36.21     1:16.58 (40.37)                                        
 -- Perrino, Julia E    10 Express Swimming-MR  1:28.52         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   2:58.78    2:53.42 BRNZ    20  
                  41.72     1:26.84 (45.12)     2:11.08 (44.24)     2:53.42 (42.34)
  2 Brewer, Annie C     10 JCCT-MR              3:02.72    2:56.21 BRNZ    17  
                  40.40     1:27.53 (47.13)     2:12.72 (45.19)     2:56.21 (43.49)
  3 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            3:03.27    2:58.41 BRNZ    16  
                  41.24     1:28.50 (47.26)     2:14.35 (45.85)     2:58.41 (44.06)
  4 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   2:55.89    3:02.35 BRNZ    15  
                  39.79     1:27.63 (47.84)     2:15.69 (48.06)     3:02.35 (46.66)
  5 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR          3:15.54    3:05.37 BRNZ    14  
                  40.38     1:28.02 (47.64)     2:18.58 (50.56)     3:05.37 (46.79)
  6 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   3:17.70    3:05.78 BRNZ    13  
                  40.04     1:28.73 (48.69)     2:20.27 (51.54)     3:05.78 (45.51)
  7 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR  4:11.55    4:24.08 BRNZ    12  
                  58.15   2:11.58 (1:13.43)   3:17.10 (1:05.52)   4:24.08 (1:06.98)
Non-Award Division  
  1 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   2:52.70    2:41.49 SILV   
                  36.07     1:18.39 (42.32)     2:01.69 (43.30)     2:41.49 (39.80)
  2 Orris- Maitland, A  10 RedTails-MR          3:10.40    2:45.90 SILV   
                  38.21     1:22.89 (44.68)     2:05.33 (42.44)     2:45.90 (40.57)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 St. Jean, Ryleigh   10 CAS-MR                 43.48      42.93 BRNZ    20  
  2 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                45.51      43.14 BRNZ    17  
  3 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     44.10      43.22 BRNZ    16  
  4 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    44.21      43.32 BRNZ    15  
  5 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 43.27      43.51 BRNZ    14  
  6 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              43.76      43.71 BRNZ    13  
  7 Spottiswood, Maya   10 Express Swimming-MR    52.67      44.05 BRNZ    12  
  8 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR          45.96      44.20 BRNZ    11  
  9 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 49.58      44.80 BRNZ     9  
 10 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                45.19      45.16 BRNZ     6.5
 10 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          49.65      45.16 BRNZ     6.5
 12 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    44.86      45.19 BRNZ     5  
 13 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                  46.70      45.71 BRNZ     4  
 14 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 45.84      45.92 BRNZ     3  
 15 Osmani, Helen A     10 APEX-MR                52.55      46.08 BRNZ     2  
 16 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                45.93      46.10 BRNZ     1  
 17 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                45.23      46.12 BRNZ   
 18 Li, Bridget         10 RedTails-MR            48.41      46.40 BRNZ   
 19 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     47.39      46.51 BRNZ   
 20 Polito, Lauren E     9 HS-MR                  46.50      46.53 BRNZ   
 21 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR    51.37      46.55 BRNZ   
 22 Brewer, Annie C     10 JCCT-MR                45.66      46.66 BRNZ   
 23 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR          46.50      46.97 BRNZ   
 24 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR    49.78      47.10 BRNZ   
 25 Hu, Natalie Hu E     9 WEST-MR                49.34      47.41 BRNZ   
 26 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR            45.06      47.84 BRNZ   
 27 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                51.91      48.18 BRNZ   
 28 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 50.96      50.21 BRNZ   
 29 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                48.91      50.33 BRNZ   
 30 O'Brien, Amanda M   10 Express Swimming-MR    49.33      50.48 BRNZ   
 31 Yakubov, Sophia      9 GATE-MR                47.48      50.96 BRNZ   
 32 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR    52.01      51.35 BRNZ   
 33 Hyun, Faith          9 GATE-MR                50.74      51.36 BRNZ   
 34 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR    52.58      52.45 BRNZ   
 35 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR                51.63      53.14 BRNZ   
 36 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    54.08      53.77 BRNZ   
 37 Thitibordin, Kaitl  10 GATE-MR                49.66      54.15 BRNZ   
 38 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:02.09      54.68 BRNZ   
 39 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR  1:06.36      55.26 BRNZ   
 40 Grascia, Madison R  10 GAEL-MR                53.57      56.73 BRNZ   
 41 Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR          58.32      57.55 BRNZ   
 42 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR    57.27      58.99 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR          43.18      40.20 SILV   
  2 St. Jean, Ryann     10 CAS-MR                 43.05      40.60 SILV   
  3 Hu, Amy             10 WEST-MR                44.06      40.89 SILV   
  4 Lei, Anya            9 Twisters-MR            43.31      42.08 SILV   
  5 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     44.06      42.14 SILV   
  6 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              43.61      42.54 SILV   
  7 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              44.17      42.55 SILV   
  8 Brennan, Caroline    9 HS-MR                  45.87      42.70 SILV   
  9 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     44.60      42.85 SILV   
 -- Perrino, Julia E    10 Express Swimming-MR    51.44         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Perez, Nicole        9 RedTails-MR            54.73        DFS        
      Declared false start
 -- Xhari, Emy          10 GATE-MR                45.25         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:50.14    1:37.16 BRNZ    20  
                  47.38     1:37.16 (49.78)                                        
  2 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:48.03    1:38.58 BRNZ    17  
                  48.71     1:38.58 (49.87)                                        
  3 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:37.56    1:39.43 BRNZ    16  
                  47.60     1:39.43 (51.83)                                        
  4 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:39.86    1:41.51 BRNZ    15  
  5 Ruiz, Mahjazee      10 WAC-MR               1:40.35    1:42.74 BRNZ    14  
                  48.81     1:42.74 (53.93)                                        
  6 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:44.31    1:42.80 BRNZ    13  
                  49.21     1:42.80 (53.59)                                        
  7 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR          1:40.54    1:44.84 BRNZ    12  
                  51.56     1:44.84 (53.28)                                        
  8 Li, Bridget         10 RedTails-MR          1:52.25    1:45.82 BRNZ    11  
                  49.00     1:45.82 (56.82)                                        
  9 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:46.05    1:47.86 BRNZ     9  
 10 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:43.25    1:48.39 BRNZ     7  
                  51.75     1:48.39 (56.64)                                        
 11 Xhari, Emy          10 GATE-MR              1:47.00    1:48.50 BRNZ     6  
                  50.36     1:48.50 (58.14)                                        
 12 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:42.23    1:49.00 BRNZ     5  
                  51.96     1:49.00 (57.04)                                        
 13 Yakubov, Sophia      9 GATE-MR              1:47.65    1:49.93 BRNZ     4  
                  52.42     1:49.93 (57.51)                                        
 14 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:59.85    1:51.61 BRNZ     3  
                  52.29     1:51.61 (59.32)                                        
 15 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR              1:50.54    1:52.97 BRNZ     2  
                  54.63     1:52.97 (58.34)                                        
 16 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR            1:56.14    1:54.39 BRNZ     1  
                  54.30   1:54.39 (1:00.09)                                        
 17 Perez, Nicole        9 RedTails-MR          1:58.42    1:58.78 BRNZ   
                  56.97   1:58.78 (1:01.81)                                        
 18 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              1:58.64    1:59.23 BRNZ   
                  57.71   1:59.23 (1:01.52)                                        
 19 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR  2:10.97    2:14.07 BRNZ   
 -- Ryder, Dana         10 MAD-MR               1:49.45    1:46.59        
      Did not finish
                  46.68     1:46.59 (59.91)                                        
 -- Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR              1:50.56    1:51.62        
      Did not finish
                  53.80     1:51.62 (57.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:47.25    1:26.38 SILV   
  2 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:40.80    1:28.64 SILV   
  3 Sekhar, Krupa C     10 CIY-MR               1:37.82    1:29.52 SILV   
                  42.13     1:29.52 (47.39)                                        
  4 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:41.95    1:33.40 SILV   
                  46.39     1:33.40 (47.01)                                        
  5 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:55.79    1:34.52 SILV   
                  45.98     1:34.52 (48.54)                                        
  6 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR               1:43.67    1:36.92 SILV   
  7 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:37.85    1:37.00 SILV   
                  46.84     1:37.00 (50.16)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     51.62      48.77 BRNZ    20  
  2 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     49.61      48.84 BRNZ    17  
  3 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              51.71      49.30 BRNZ    16  
  4 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 51.22      49.60 BRNZ    15  
  5 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 50.83      49.71 BRNZ    14  
  6 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 50.36      49.82 BRNZ    13  
  7 Thitibordin, Kaitl  10 GATE-MR                55.46      50.37 BRNZ    12  
  8 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR                49.65      50.44 BRNZ    11  
  9 Barber, Alexis G     9 Twisters-MR            52.16      50.62 BRNZ     9  
 10 Xhari, Emy          10 GATE-MR                50.31      50.68 BRNZ     7  
 11 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    55.28      50.76 BRNZ     6  
 12 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR                54.16      51.07 BRNZ     5  
 13 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    52.46      51.13 BRNZ     4  
 14 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR            50.25      51.37 BRNZ     3  
 15 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                52.27      51.44 BRNZ     2  
 16 Valle, Ashley A      9 Express Swimming-MR    50.72      51.86 BRNZ     1  
 17 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR                56.02      52.23 BRNZ   
 18 Li, Bridget         10 RedTails-MR          1:00.99      52.40 BRNZ   
 19 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR              56.30      53.00 BRNZ   
 20 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 52.31      53.08 BRNZ   
 21 Moore, Michaela      9 WAC-MR                 56.80      53.59 BRNZ   
 22 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR    54.00      53.83 BRNZ   
 23 Ryder, Dana         10 MAD-MR                 49.42      54.08 BRNZ   
 24 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                55.48      54.62 BRNZ   
 25 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 57.00      54.80 BRNZ   
 26 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR          52.88      56.25 BRNZ   
 27 Yakubov, Sophia      9 GATE-MR              1:00.40      56.46 BRNZ   
 28 Lei, Anya            9 Twisters-MR          1:04.24      56.81 BRNZ   
 29 Habtu, Lena A        9 RedTails-MR          1:01.44      57.19 BRNZ   
 30 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR    56.39      58.15 BRNZ   
 31 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:10.50      58.88 BRNZ   
 32 Borak, Sydney T     10 APEX-MR              1:08.36      59.15 BRNZ   
 33 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR  1:02.40    1:00.30 BRNZ   
 34 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR              1:00.49    1:02.55 BRNZ   
 35 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    57.58    1:04.07 BRNZ   
 36 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:06.58    1:05.25 BRNZ   
 37 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:01.36    1:07.77 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              49.47      47.52 SILV   
  2 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              49.27      47.89 SILV   
  3 Brewer, Annie C     10 JCCT-MR                50.18      48.07 SILV   
  4 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          52.23      48.35 SILV   
  4 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                49.95      48.35 SILV   
  6 Hu, Natalie Hu E     9 WEST-MR                52.21      48.38 SILV   
 -- Israel, Caitlyn F   10 NYCC-MR              1:11.39         NS        
 -- Lee, Avery          10 NYCC-MR                59.33         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:55.42    1:48.56 BRNZ    20  
                  53.13     1:48.56 (55.43)                                        
  2 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:54.56    1:48.76 BRNZ    17  
                  51.28     1:48.76 (57.48)                                        
  3 Valle, Ashley A      9 Express Swimming-MR  2:03.05    1:50.40 BRNZ    16  
                  52.27     1:50.40 (58.13)                                        
  4 Hanin, Katherine P   9 HS-MR                1:51.88    1:51.80 BRNZ    15  
                  52.46     1:51.80 (59.34)                                        
  5 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:51.19    1:53.91 BRNZ    14  
                  53.36   1:53.91 (1:00.55)                                        
  6 O'Brien, Amanda M   10 Express Swimming-MR  1:51.40    1:54.22 BRNZ    13  
                  53.77   1:54.22 (1:00.45)                                        
  7 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:50.10    1:55.47 BRNZ    12  
                  53.67   1:55.47 (1:01.80)                                        
  8 Sharpe, Ashley B    10 MAD-MR               2:04.81    1:57.23 BRNZ    11  
                  54.23   1:57.23 (1:03.00)                                        
  9 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:58.63    1:57.33 BRNZ     9  
                  53.85   1:57.33 (1:03.48)                                        
 10 Winters, Mia E      10 HS-MR                1:56.90    1:57.38 BRNZ     7  
                  56.49   1:57.38 (1:00.89)                                        
 11 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                1:55.90    1:57.45 BRNZ     6  
                  56.81   1:57.45 (1:00.64)                                        
 12 Winters, Emma C     10 HS-MR                2:07.67    1:58.57 BRNZ     5  
                  57.03   1:58.57 (1:01.54)                                        
 13 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  1:58.66    1:58.84 BRNZ     4  
                  56.62   1:58.84 (1:02.22)                                        
 14 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR  2:11.21    2:05.06 BRNZ     3  
                  58.72   2:05.06 (1:06.34)                                        
 15 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              2:19.72    2:06.04 BRNZ     2  
 16 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR              2:11.47    2:06.48 BRNZ     1  
                  58.88   2:06.48 (1:07.60)                                        
 17 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  2:06.11    2:09.90 BRNZ   
                  59.71   2:09.90 (1:10.19)                                        
 18 Lei, Anya            9 Twisters-MR          2:18.52    2:11.11 BRNZ   
                1:00.01   2:11.11 (1:11.10)                                        
 19 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR  2:08.84    2:11.96 BRNZ   
                1:03.42   2:11.96 (1:08.54)                                        
 20 Hyun, Faith          9 GATE-MR              2:17.70    2:13.86 BRNZ   
                1:05.66   2:13.86 (1:08.20)                                        
 21 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR  2:18.53    2:15.73 BRNZ   
                1:04.52   2:15.73 (1:11.21)                                        
 22 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  2:23.16    2:22.26 BRNZ   
                1:07.59   2:22.26 (1:14.67)                                        
Non-Award Division  
  1 Orris- Maitland, A  10 RedTails-MR          1:53.39    1:32.04 JO     
                  42.46     1:32.04 (49.58)                                        
  2 Gnad, Jamie L       10 HS-MR                1:49.10    1:43.02 SILV   
                  49.57     1:43.02 (53.45)                                        
  3 Hu, Amy             10 WEST-MR              1:55.66    1:43.07 SILV   
                  49.03     1:43.07 (54.04)                                        
  4 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:48.65    1:46.02 SILV   
                  49.90     1:46.02 (56.12)                                        
  5 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:53.52    1:46.20 SILV   
                  50.22     1:46.20 (55.98)                                        
 -- Bradley, Fiona M    10 Badger-MR            1:57.50         DQ        
      Declared false start
 -- Xhari, Emy          10 GATE-MR              1:55.93         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lu, Katie           10 Twisters-MR            44.43      43.94 BRNZ    20  
  2 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     49.13      44.42 BRNZ    17  
  3 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 48.17      44.88 BRNZ    16  
  4 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 45.22      44.94 BRNZ    15  
  5 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR    47.98      44.95 BRNZ    14  
  6 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                47.47      45.31 BRNZ    13  
  7 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                49.97      45.32 BRNZ    12  
  8 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                54.09      45.37 BRNZ    11  
  9 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              45.38      45.58 BRNZ     9  
 10 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     48.35      45.60 BRNZ     7  
 11 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                45.36      45.98 BRNZ     6  
 12 Winters, Emma C     10 HS-MR                  48.16      46.20 BRNZ     5  
 13 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     46.25      46.88 BRNZ     4  
 14 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                46.78      47.15 BRNZ     3  
 15 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              50.02      47.64 BRNZ     2  
 16 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR            46.36      47.83 BRNZ     1  
 17 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 49.86      47.86 BRNZ   
 18 Polito, Lauren E     9 HS-MR                  46.53      47.88 BRNZ   
 19 Thitibordin, Kaitl  10 GATE-MR                45.44      48.12 BRNZ   
 20 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 47.07      49.18 BRNZ   
 21 Perez, Nicole        9 RedTails-MR               NT      49.22 BRNZ   
 22 Hu, Natalie Hu E     9 WEST-MR                49.02      49.37 BRNZ   
 23 Hanin, Katherine P   9 HS-MR                  51.53      49.79 BRNZ   
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 48.07      49.93 BRNZ   
 25 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR    52.24      49.96 BRNZ   
 26 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                51.29      50.06 BRNZ   
 27 Callaway, Corbin E   9 GAEL-MR                49.47      50.61 BRNZ   
 28 Lei, Anya            9 Twisters-MR            47.60      51.73 BRNZ   
 29 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR                52.15      52.71 BRNZ   
 30 Winters, Mia E      10 HS-MR                  50.88      53.60 BRNZ   
 31 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    51.28      54.20 BRNZ   
 32 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR              1:00.89      55.68 BRNZ   
 33 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              52.58      55.85 BRNZ   
 34 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                56.30      56.39 BRNZ   
 35 Borak, Sydney T     10 APEX-MR              1:06.26    1:02.92 BRNZ   
 36 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:03.14    1:03.32 BRNZ   
 37 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR        1:05.52    1:04.29 BRNZ   
 38 Eisenberg, Sarah J  10 Express Swimming-MR    50.33    1:07.44 BRNZ   
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR          50.00         DQ        
      Alternating Kick
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna          10 Express Swimming-MR    44.04      40.55 SILV   
  2 Horn, Ursula        10 Manhattan Makos-MR     49.75      41.09 SILV   
  3 Valle, Ashley A      9 Express Swimming-MR    45.50      41.61 SILV   
  4 Brennan, Caroline    9 HS-MR                  48.96      42.14 SILV   
  5 Nada, Sama           9 Twisters-MR            46.50      42.95 SILV   
  6 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR    46.13      43.13 SILV   
  7 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              45.55      43.52 SILV   
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:43.07    1:39.45 BRNZ    20  
                  48.21     1:39.45 (51.24)                                        
  2 Brewer, Annie C     10 JCCT-MR              1:44.26    1:39.77 BRNZ    17  
                  45.61     1:39.77 (54.16)                                        
  3 St. Jean, Ryleigh   10 CAS-MR               1:40.98    1:39.82 BRNZ    16  
                  44.77     1:39.82 (55.05)                                        
  4 Nada, Sama           9 Twisters-MR          1:44.75    1:40.60 BRNZ    15  
                  47.15     1:40.60 (53.45)                                        
  5 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:45.00    1:41.02 BRNZ    14  
                  45.93     1:41.02 (55.09)                                        
  6 Barber, Alexis G     9 Twisters-MR          1:44.92    1:41.50 BRNZ    13  
                  45.59     1:41.50 (55.91)                                        
  7 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:44.02    1:42.02 BRNZ    12  
                  46.86     1:42.02 (55.16)                                        
  8 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:43.34    1:42.59 BRNZ    11  
                  47.72     1:42.59 (54.87)                                        
  9 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:45.77    1:44.89 BRNZ     9  
                  46.87     1:44.89 (58.02)                                        
 10 Horn, Ursula        10 Manhattan Makos-MR   1:44.73    1:45.00 BRNZ     7  
                  48.07     1:45.00 (56.93)                                        
 11 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:57.68    1:45.60 BRNZ     6  
                  47.94     1:45.60 (57.66)                                        
 12 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR          1:50.29    1:48.02 BRNZ     5  
                  49.28     1:48.02 (58.74)                                        
 13 Orris- Maitland, A  10 RedTails-MR          1:52.76    1:48.26 BRNZ     4  
                  45.50   1:48.26 (1:02.76)                                        
 14 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:47.08    1:48.56 BRNZ     3  
                  50.01     1:48.56 (58.55)                                        
 15 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:57.13    1:49.89 BRNZ     2  
                  50.98     1:49.89 (58.91)                                        
 16 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:48.80    1:52.18 BRNZ     1  
                  46.85   1:52.18 (1:05.33)                                        
 17 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:49.69    1:56.22 BRNZ   
                  51.50   1:56.22 (1:04.72)                                        
 18 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:53.08    1:58.60 BRNZ   
                  49.31   1:58.60 (1:09.29)                                        
Non-Award Division  
  1 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:38.81    1:35.34 SILV   
                  44.14     1:35.34 (51.20)                                        
  2 Valle, Ashley A      9 Express Swimming-MR  1:41.77    1:36.76 SILV   
                  45.99     1:36.76 (50.77)                                        
 -- Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:54.89         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lai, Reyna          10 Express Swimming-MR  1:28.69    1:28.90 BRNZ    20  
                  39.63     1:28.90 (49.27)                                        
  2 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:28.71    1:28.97 BRNZ    17  
                  42.25     1:28.97 (46.72)                                        
  3 Nada, Sama           9 Twisters-MR          1:30.74    1:29.14 BRNZ    16  
                  43.02     1:29.14 (46.12)                                        
  4 Finn, Molly K       10 HS-MR                1:33.51    1:29.15 BRNZ    15  
                  44.01     1:29.15 (45.14)                                        
  5 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:34.59    1:29.19 BRNZ    14  
                  40.55     1:29.19 (48.64)                                        
  6 St. Jean, Ryann     10 CAS-MR               1:30.33    1:29.83 BRNZ    13  
                  41.84     1:29.83 (47.99)                                        
  7 Valle, Ashley A      9 Express Swimming-MR  1:30.24    1:29.85 BRNZ    12  
                  40.52     1:29.85 (49.33)                                        
  8 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:38.10    1:30.38 BRNZ    11  
                  42.28     1:30.38 (48.10)                                        
  9 Lu, Katie           10 Twisters-MR          1:29.98    1:30.40 BRNZ     9  
                  42.80     1:30.40 (47.60)                                        
 10 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:33.47    1:30.66 BRNZ     7  
                  41.23     1:30.66 (49.43)                                        
 11 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:36.19    1:30.90 BRNZ     6  
                  42.38     1:30.90 (48.52)                                        
 12 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:37.55    1:31.35 BRNZ     5  
                  43.96     1:31.35 (47.39)                                        
 13 Brennan, Caroline    9 HS-MR                1:37.99    1:31.72 BRNZ     4  
                  42.74     1:31.72 (48.98)                                        
 14 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR        1:37.12    1:31.96 BRNZ     3  
                  45.92     1:31.96 (46.04)                                        
 15 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:36.09    1:32.20 BRNZ     2  
                  46.22     1:32.20 (45.98)                                        
 16 St. Jean, Ryleigh   10 CAS-MR               1:31.54    1:32.33 BRNZ     1  
                  44.89     1:32.33 (47.44)                                        
 17 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:31.03    1:32.46 BRNZ   
                  45.82     1:32.46 (46.64)                                        
 18 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:37.86    1:33.72 BRNZ   
                  44.15     1:33.72 (49.57)                                        
 19 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:38.69    1:36.36 BRNZ   
                  47.45     1:36.36 (48.91)                                        
 20 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:41.54    1:37.03 BRNZ   
                  44.99     1:37.03 (52.04)                                        
 21 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR               1:36.96    1:37.56 BRNZ   
                  47.72     1:37.56 (49.84)                                        
 22 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:41.39    1:37.63 BRNZ   
                  45.71     1:37.63 (51.92)                                        
 23 Callaway, Corbin E   9 GAEL-MR              1:39.80    1:38.00 BRNZ   
                  49.86     1:38.00 (48.14)                                        
 24 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR          1:37.23    1:38.06 BRNZ   
                  48.87     1:38.06 (49.19)                                        
 25 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:41.32    1:38.14 BRNZ   
 26 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:39.11    1:38.38 BRNZ   
                  46.74     1:38.38 (51.64)                                        
 27 Winters, Emma C     10 HS-MR                1:36.34    1:38.59 BRNZ   
                  45.76     1:38.59 (52.83)                                        
 28 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:44.99    1:38.62 BRNZ   
                  47.90     1:38.62 (50.72)                                        
 29 Sharpe, Ashley B    10 MAD-MR               1:31.12    1:38.87 BRNZ   
                  44.39     1:38.87 (54.48)                                        
 30 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:40.03    1:39.10 BRNZ   
                  46.01     1:39.10 (53.09)                                        
 31 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:42.17    1:39.42 BRNZ   
                  46.40     1:39.42 (53.02)                                        
 32 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                1:40.14    1:40.10 BRNZ   
                  45.73     1:40.10 (54.37)                                        
 33 Polito, Lauren E     9 HS-MR                1:43.37    1:41.25 BRNZ   
                  46.98     1:41.25 (54.27)                                        
 34 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:41.15    1:42.87 BRNZ   
 35 Hu, Natalie Hu E     9 WEST-MR              1:45.83    1:43.02 BRNZ   
                  50.54     1:43.02 (52.48)                                        
 36 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:43.92    1:43.40 BRNZ   
                  50.00     1:43.40 (53.40)                                        
 37 Hanin, Katherine P   9 HS-MR                1:41.80    1:43.61 BRNZ   
 38 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR              1:46.55    1:45.10 BRNZ   
                  45.00   1:45.10 (1:00.10)                                        
 39 Yakubov, Sophia      9 GATE-MR              1:48.51    1:45.69 BRNZ   
                  49.82     1:45.69 (55.87)                                        
 40 O'Brien, Amanda M   10 Express Swimming-MR  1:44.32    1:45.79 BRNZ   
                  52.46     1:45.79 (53.33)                                        
 41 Winters, Mia E      10 HS-MR                1:47.99    1:45.85 BRNZ   
                  51.17     1:45.85 (54.68)                                        
 42 Papadopoulos, Geor  10 GATE-MR              1:47.73    1:49.59 BRNZ   
                  58.08     1:49.59 (51.51)                                        
 43 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              1:51.15    1:49.74 BRNZ   
 44 Perez, Nicole        9 RedTails-MR          1:58.28    1:54.45 BRNZ   
                  53.32   1:54.45 (1:01.13)                                        
 45 Hyun, Faith          9 GATE-MR              2:07.70    1:57.05 BRNZ   
                  57.23     1:57.05 (59.82)                                        
 -- Li, Bridget         10 RedTails-MR          1:59.38         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  54.98          DQ (57.89)                                        
 -- Brewer, Annie C     10 JCCT-MR              1:29.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  42.95          DQ (47.64)                                        
Non-Award Division  
  1 Bolino, Anna C      10 HS-MR                1:28.87    1:26.65 SILV   
                  41.02     1:26.65 (45.63)                                        
  2 Chen, Alanna M      10 CIY-MR               1:29.21    1:27.10 SILV   
                  40.93     1:27.10 (46.17)                                        
  3 Hu, Amy             10 WEST-MR              1:28.61    1:27.72 SILV   
                  39.24     1:27.72 (48.48)                                        
  4 Gnad, Jamie L       10 HS-MR                1:30.88    1:27.96 SILV   
                  39.35     1:27.96 (48.61)                                        
  5 Horn, Ursula        10 Manhattan Makos-MR   1:57.37    1:28.22 SILV   
                  42.12     1:28.22 (46.10)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Orris- Maitland, A  10 RedTails-MR          3:27.12    3:14.94 BRNZ    20  
                  44.35     1:32.30 (47.95)   2:34.10 (1:01.80)     3:14.94 (40.84)
  2 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   3:28.43    3:17.02 BRNZ    17  
                  50.86     1:41.62 (50.76)     2:35.62 (54.00)     3:17.02 (41.40)
  3 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   3:34.86    3:20.61 BRNZ    16  
                                1:39.79 ( )     2:34.64 (54.85)     3:20.61 (45.97)
  4 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            3:42.24    3:22.92 BRNZ    15  
                  52.70     1:41.32 (48.62)     2:40.47 (59.15)     3:22.92 (42.45)
  5 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   3:33.61    3:28.86 BRNZ    14  
                  47.46     1:45.51 (58.05)     2:43.20 (57.69)     3:28.86 (45.66)
  6 Lee, Jasmin         10 Twisters-MR          3:30.52    3:29.10 BRNZ    13  
                  48.13     1:42.31 (54.18)   2:42.58 (1:00.27)     3:29.10 (46.52)
Non-Award Division  
  1 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:15.24    3:05.62 SILV   
                  42.85     1:29.22 (46.37)     2:23.92 (54.70)     3:05.62 (41.70)
  2 Valle, Ashley A      9 Express Swimming-MR  3:16.70    3:10.14 SILV   
                  42.09     1:28.94 (46.85)     2:27.60 (58.66)     3:10.14 (42.54)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                30.99  SILV
                31.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR    32.21      31.07 BRNZ    20  
  2 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR    32.54      31.24 BRNZ    17  
  3 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 33.47      31.50 BRNZ    16  
  4 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR    31.53      31.52 BRNZ    15  
  5 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR    32.22      31.70 BRNZ    14  
  6 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     33.88      31.75 BRNZ    13  
  7 Arreaga, Katherine  11 Twisters-MR            32.64      31.92 BRNZ    12  
  8 Calabrese, Victori  12 Express Swimming-MR    32.09      32.09 BRNZ    11  
  9 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR            33.68      32.33 BRNZ     9  
 10 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    33.09      32.60 BRNZ     7  
 11 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                33.58      32.74 BRNZ     6  
 12 Chafla, Vanessa C   12 Twisters-MR            31.56      32.75 BRNZ     5  
 13 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 32.47      32.79 BRNZ     4  
 14 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 33.62      32.90 BRNZ     3  
 15 Molloy, Alexa J     12 Express Swimming-MR    33.95      32.93 BRNZ     1.5
 15 Ng, Melanie Z       11 CIY-MR                 33.30      32.93 BRNZ     1.5
 17 Williams, Elise     11 NYCC-MR                32.08      32.95 BRNZ   
 18 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    33.06      32.96 BRNZ   
 19 Crystal, Ella J     11 Badger-MR              33.32      33.03 BRNZ   
 20 Hu, Sophie Hu K     11 WEST-MR                33.73      33.04 BRNZ   
 21 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                34.10      33.18 BRNZ   
 22 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              33.90      33.19 BRNZ   
 23 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          34.07      33.26 BRNZ   
 24 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                34.33      33.50 BRNZ   
 25 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR    33.86      33.54 BRNZ   
 26 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     33.33      33.86 BRNZ   
 27 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR    34.29      33.94 BRNZ   
 28 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    34.79      33.99 BRNZ   
 29 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR    36.06      34.02 BRNZ   
 30 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR            32.24      34.04 BRNZ   
 31 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR    33.55      34.08 BRNZ   
 32 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          35.75      34.19 BRNZ   
 33 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR            31.10      34.58 BRNZ   
 34 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR              34.93      34.81 BRNZ   
 35 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                35.15      34.85 BRNZ   
 36 Yip, Britney        12 BASC-MR                39.67      34.99 BRNZ   
 37 LePique, Maya F     11 RedTails-MR            35.55      35.21 BRNZ   
 38 Thompson, Carmelar  11 BASC-MR                35.08      35.34 BRNZ   
 39 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     35.79      35.40 BRNZ   
 40 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                34.48      35.55 BRNZ   
 41 Pfortmiller, Alana  11 RedTails-MR            32.60      35.77 BRNZ   
 42 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     36.64      35.80 BRNZ   
 43 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                35.93      36.10 BRNZ   
 44 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR    35.83      36.11 BRNZ   
 45 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              37.26      36.43 BRNZ   
 46 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR                39.10      36.51 BRNZ   
 47 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR    35.68      36.65 BRNZ   
 48 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR                38.16      36.72 BRNZ   
 49 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR                38.71      36.79 BRNZ   
 50 Portoviejo, Neyda   11 RedTails-MR            32.98      37.29 BRNZ   
 51 Walter, Sophia      11 WAC-MR                 36.94      37.60 BRNZ   
 52 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                35.98      37.87 BRNZ   
 53 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR            35.09      38.11 BRNZ   
 54 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR                 38.84      38.45 BRNZ   
 55 Habtu, Naomi A      11 RedTails-MR            41.22      38.71 BRNZ   
 56 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                36.90      38.90 BRNZ   
 57 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     41.34      39.46 BRNZ   
 58 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                37.00      39.81 BRNZ   
 59 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    38.14      39.88 BRNZ   
 60 Wu, Carissa         11 GATE-MR                40.89      42.22 BRNZ   
 61 Askanase, Sophie    11 RedTails-MR            42.91      44.23 BRNZ   
 62 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR            46.82      47.04 BRNZ   
 63 Khaimchayev, Rache  11 GATE-MR                54.39      52.87 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Weller, Clara O     11 WEST-MR                31.33      30.52 SILV   
  2 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     31.15      30.74 SILV   
  3 Zhang, Deborah      12 GAEL-MR                32.88      30.90 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
              1:08.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.40
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hyndman, Kailah     11 Unhes-Mr-MR          1:11.04    1:08.96 BRNZ    20  
                  32.48     1:08.96 (36.48)                                        
  2 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:15.19    1:09.25 BRNZ    17  
                  32.74     1:09.25 (36.51)                                        
  3 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR  1:10.19    1:09.50 BRNZ    16  
                  32.62     1:09.50 (36.88)                                        
  4 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR  1:11.47    1:09.69 BRNZ    15  
                  33.81     1:09.69 (35.88)                                        
  5 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR  1:10.23    1:10.51 BRNZ    14  
                  33.50     1:10.51 (37.01)                                        
  6 Rojas, Alice E      12 RedTails-MR          1:11.30    1:10.84 BRNZ    13  
                  33.98     1:10.84 (36.86)                                        
  7 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:12.56    1:11.10 BRNZ    12  
                  34.57     1:11.10 (36.53)                                        
  8 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:10.93    1:11.28 BRNZ    11  
                  33.82     1:11.28 (37.46)                                        
  9 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:14.65    1:11.63 BRNZ     9  
                  35.04     1:11.63 (36.59)                                        
 10 Roche, Kayla M      11 Twisters-MR          1:19.46    1:12.24 BRNZ     6.5
                  35.36     1:12.24 (36.88)                                        
 10 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:13.06    1:12.24 BRNZ     6.5
                  34.12     1:12.24 (38.12)                                        
 12 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR  1:12.78    1:12.26 BRNZ     5  
                  34.41     1:12.26 (37.85)                                        
 13 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR          1:14.62    1:12.38 BRNZ     4  
                  34.21     1:12.38 (38.17)                                        
 14 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:12.89    1:12.75 BRNZ     3  
                  34.69     1:12.75 (38.06)                                        
 15 Quilty, Elizabeth   11 Express Swimming-MR  1:14.62    1:13.39 BRNZ     2  
                  34.28     1:13.39 (39.11)                                        
 16 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR  1:13.23    1:13.48 BRNZ     1  
                  35.52     1:13.48 (37.96)                                        
 17 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:13.79    1:13.52 BRNZ   
                  34.82     1:13.52 (38.70)                                        
 18 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR            1:14.54    1:13.70 BRNZ   
                  34.81     1:13.70 (38.89)                                        
 19 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:18.00    1:13.94 BRNZ   
                  33.95     1:13.94 (39.99)                                        
 20 Hon, Fion           11 HS-MR                1:15.69    1:13.96 BRNZ   
                  35.58     1:13.96 (38.38)                                        
 21 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR              1:21.90    1:14.00 BRNZ   
                  34.54     1:14.00 (39.46)                                        
 22 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:14.19    1:14.26 BRNZ   
                  34.34     1:14.26 (39.92)                                        
 23 Gnad, Julia M       11 HS-MR                1:17.67    1:14.59 BRNZ   
                  35.92     1:14.59 (38.67)                                        
 24 Shaw, Michela T     11 Express Swimming-MR  1:25.47    1:15.35 BRNZ   
                  36.70     1:15.35 (38.65)                                        
 25 Ng, Melanie Z       11 CIY-MR               1:15.69    1:15.65 BRNZ   
 26 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:16.23    1:15.96 BRNZ   
                  37.30     1:15.96 (38.66)                                        
 27 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR          1:17.81    1:16.33 BRNZ   
                  36.85     1:16.33 (39.48)                                        
 28 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR  1:16.01    1:16.48 BRNZ   
                  35.07     1:16.48 (41.41)                                        
 29 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR  1:19.08    1:16.73 BRNZ   
                  35.71     1:16.73 (41.02)                                        
 30 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR  1:16.68    1:17.36 BRNZ   
                  36.75     1:17.36 (40.61)                                        
 31 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR  1:18.84    1:17.91 BRNZ   
                  36.60     1:17.91 (41.31)                                        
 32 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR          1:21.73    1:18.02 BRNZ   
                  36.82     1:18.02 (41.20)                                        
 33 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:22.83    1:18.10 BRNZ   
                  37.04     1:18.10 (41.06)                                        
 34 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:21.25    1:18.59 BRNZ   
                  36.84     1:18.59 (41.75)                                        
 35 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:20.60    1:19.28 BRNZ   
                  37.84     1:19.28 (41.44)                                        
 36 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            1:25.43    1:19.37 BRNZ   
                  38.09     1:19.37 (41.28)                                        
 37 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:24.78    1:19.89 BRNZ   
                  37.76     1:19.89 (42.13)                                        
 38 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR              1:24.81    1:20.21 BRNZ   
                  38.03     1:20.21 (42.18)                                        
 39 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:22.26    1:20.78 BRNZ   
                  39.54     1:20.78 (41.24)                                        
 40 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR              1:25.58    1:20.99 BRNZ   
                  39.59     1:20.99 (41.40)                                        
 41 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:22.57    1:21.25 BRNZ   
                  37.23     1:21.25 (44.02)                                        
 42 Lombardo, Jade      11 WAC-MR               1:22.32    1:21.53 BRNZ   
                  37.73     1:21.53 (43.80)                                        
 43 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR              1:24.89    1:21.86 BRNZ   
                  38.14     1:21.86 (43.72)                                        
 44 Pfortmiller, Alana  11 RedTails-MR          1:19.65    1:22.16 BRNZ   
                  38.52     1:22.16 (43.64)                                        
 45 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR  1:20.18    1:23.20 BRNZ   
                  39.17     1:23.20 (44.03)                                        
 46 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               1:24.67    1:23.33 BRNZ   
                  39.21     1:23.33 (44.12)                                        
 47 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR  1:16.97    1:23.47 BRNZ   
                  39.77     1:23.47 (43.70)                                        
 48 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:23.84    1:24.99 BRNZ   
                  38.83     1:24.99 (46.16)                                        
 49 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR          1:31.80    1:25.36 BRNZ   
                  39.49     1:25.36 (45.87)                                        
 50 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:33.73    1:25.73 BRNZ   
                  41.34     1:25.73 (44.39)                                        
 51 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR              1:30.78    1:26.07 BRNZ   
                  40.80     1:26.07 (45.27)                                        
 52 Portoviejo, Neyda   11 RedTails-MR          1:26.84    1:26.75 BRNZ   
                  37.57     1:26.75 (49.18)                                        
 53 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            1:26.47    1:28.54 BRNZ   
                  40.34     1:28.54 (48.20)                                        
 54 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:37.04    1:31.07 BRNZ   
 55 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR              1:29.09    1:31.34 BRNZ   
                  42.31     1:31.34 (49.03)                                        
 56 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:27.43    1:32.34 BRNZ   
                  42.92     1:32.34 (49.42)                                        
 57 Wu, Carissa         11 GATE-MR              1:32.56    1:33.36 BRNZ   
                  44.39     1:33.36 (48.97)                                        
 58 Germain, Tillie     11 NYCC-MR              1:36.61    1:33.83 BRNZ   
                  44.11     1:33.83 (49.72)                                        
 59 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR          1:49.52    1:46.51 BRNZ   
                  47.87     1:46.51 (58.64)                                        
 60 Askanase, Sophie    11 RedTails-MR          1:41.45    1:53.39 BRNZ   
                  48.26   1:53.39 (1:05.13)                                        
 61 Khaimchayev, Rache  11 GATE-MR              2:11.32    2:16.51 BRNZ   
                  57.03   2:16.51 (1:19.48)                                        
Non-Award Division  
  1 Suzana, Arlene      11 RedTails-MR          1:08.75    1:04.92 SILV   
                  29.93     1:04.92 (34.99)                                        
  2 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:09.63    1:06.90 SILV   
                  31.80     1:06.90 (35.10)                                        
  3 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   1:11.29    1:07.18 SILV   
                  31.75     1:07.18 (35.43)                                        
  4 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR          1:09.58    1:08.24 SILV   
                  32.69     1:08.24 (35.55)                                        
 -- LePique, Maya F     11 RedTails-MR          1:24.22         NS        
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR              1:26.87         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
              2:25.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   2:27.28    2:26.62 BRNZ    20  
                  32.96     1:10.12 (37.16)     1:49.55 (39.43)     2:26.62 (37.07)
  2 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   2:27.97    2:26.87 BRNZ    17  
                  33.94     1:12.04 (38.10)     1:50.88 (38.84)     2:26.87 (35.99)
  3 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR  2:30.02    2:29.14 BRNZ    16  
                  33.47     1:12.31 (38.84)     1:51.19 (38.88)     2:29.14 (37.95)
  4 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  2:33.51    2:30.39 BRNZ    15  
                  34.73     1:13.72 (38.99)     1:53.68 (39.96)     2:30.39 (36.71)
  5 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR          2:31.08    2:31.09 BRNZ    14  
                  33.78     1:12.28 (38.50)     1:52.60 (40.32)     2:31.09 (38.49)
  6 Weller, Clara O     11 WEST-MR              2:25.95    2:31.10 BRNZ    13  
                  33.48     1:11.89 (38.41)     1:51.99 (40.10)     2:31.10 (39.11)
  7 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR  2:30.05    2:31.52 BRNZ    12  
                  34.63     1:12.44 (37.81)     1:51.39 (38.95)     2:31.52 (40.13)
  8 Brydon, Maia        12 RedTails-MR          2:36.12    2:31.62 BRNZ    11  
                  34.97     1:13.59 (38.62)     1:53.80 (40.21)     2:31.62 (37.82)
  9 Calabrese, Victori  12 Express Swimming-MR  2:44.76    2:31.88 BRNZ     9  
                  34.58     1:14.40 (39.82)     1:55.99 (41.59)     2:31.88 (35.89)
 10 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  2:44.45    2:31.90 BRNZ     7  
                  35.56     1:14.99 (39.43)     1:54.82 (39.83)     2:31.90 (37.08)
 11 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   2:30.67    2:31.96 BRNZ     6  
                  33.32     1:12.11 (38.79)     1:52.33 (40.22)     2:31.96 (39.63)
 12 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR          3:16.71    2:32.38 BRNZ     5  
                  35.05     1:14.41 (39.36)     1:54.40 (39.99)     2:32.38 (37.98)
 13 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            2:38.96    2:32.81 BRNZ     4  
                  34.89     1:14.12 (39.23)     1:54.64 (40.52)     2:32.81 (38.17)
 14 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR  2:32.77    2:33.12 BRNZ     3  
                  32.80     1:10.85 (38.05)     1:52.04 (41.19)     2:33.12 (41.08)
 15 Williams, Elise     11 NYCC-MR              2:37.88    2:33.30 BRNZ     2  
                  34.87     1:15.49 (40.62)     1:56.70 (41.21)     2:33.30 (36.60)
 16 Suzana, Arlene      11 RedTails-MR          2:45.90    2:33.71 BRNZ     1  
                  33.88     1:14.35 (40.47)     1:56.61 (42.26)     2:33.71 (37.10)
 17 Gutierrez, Stephan  11 RedTails-MR          2:39.17    2:35.01 BRNZ   
                  33.65     1:14.36 (40.71)     1:57.34 (42.98)     2:35.01 (37.67)
 18 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR  2:37.51    2:37.60 BRNZ   
                  34.87     1:16.27 (41.40)     1:58.22 (41.95)     2:37.60 (39.38)
 19 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR  2:42.11    2:37.92 BRNZ   
                  36.21     1:15.91 (39.70)     1:56.89 (40.98)     2:37.92 (41.03)
 20 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   2:36.75    2:39.15 BRNZ   
                  34.34     1:15.51 (41.17)     1:57.82 (42.31)     2:39.15 (41.33)
 21 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR          2:39.83    2:40.12 BRNZ   
                  35.73     1:16.41 (40.68)     1:58.98 (42.57)     2:40.12 (41.14)
 22 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR  2:44.75    2:42.40 BRNZ   
                  36.44     1:18.40 (41.96)     2:01.64 (43.24)     2:42.40 (40.76)
 23 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               2:48.40    2:42.54 BRNZ   
                  34.64     1:16.27 (41.63)     2:00.51 (44.24)     2:42.54 (42.03)
 24 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            2:43.61    2:43.71 BRNZ   
                  37.03     1:19.02 (41.99)     2:02.26 (43.24)     2:43.71 (41.45)
 25 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              2:52.32    2:46.27 BRNZ   
                  37.05     1:18.75 (41.70)     2:02.57 (43.82)     2:46.27 (43.70)
 26 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              2:59.14    2:46.30 BRNZ   
                  35.46     1:17.13 (41.67)     2:02.01 (44.88)     2:46.30 (44.29)
 27 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR  3:01.14    2:47.52 BRNZ   
                  34.93     1:17.82 (42.89)     2:03.96 (46.14)     2:47.52 (43.56)
 28 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   2:30.00    2:49.23 BRNZ   
                  37.60     1:21.55 (43.95)     2:05.62 (44.07)     2:49.23 (43.61)
 29 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   3:11.99    2:49.99 BRNZ   
                  37.07     1:19.83 (42.76)     2:05.78 (45.95)     2:49.99 (44.21)
 30 Ng, Melanie Z       11 CIY-MR               2:48.97    2:51.89 BRNZ   
                  35.64     1:20.38 (44.74)   2:51.89 (1:31.51)                    
 31 Keh, Camilla        11 NYCC-MR              3:08.91    2:53.51 BRNZ   
                  36.80     1:21.96 (45.16)     2:09.19 (47.23)     2:53.51 (44.32)
 32 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR  2:53.27    2:53.93 BRNZ   
                  38.93     1:22.49 (43.56)     2:08.68 (46.19)     2:53.93 (45.25)
 33 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR  2:51.53    2:55.01 BRNZ   
                  38.86     1:24.77 (45.91)     2:11.59 (46.82)     2:55.01 (43.42)
 34 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            3:05.06    2:58.38 BRNZ   
                  39.85     1:25.52 (45.67)     2:12.96 (47.44)     2:58.38 (45.42)
 35 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR  3:06.70    3:02.32 BRNZ   
                  37.66     1:24.36 (46.70)     2:16.42 (52.06)     3:02.32 (45.90)
 36 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:07.13    3:18.34 BRNZ   
                  42.05     1:33.75 (51.70)     2:27.23 (53.48)     3:18.34 (51.11)
 37 Wu, Carissa         11 GATE-MR              3:32.27    3:19.62 BRNZ   
                  43.56     1:34.62 (51.06)     2:27.43 (52.81)     3:19.62 (52.19)
Non-Award Division  
  1 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   2:28.38    2:20.67 SILV   
                  32.36     1:08.20 (35.84)     1:45.37 (37.17)     2:20.67 (35.30)
  2 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   2:35.02    2:23.41 SILV   
                  31.34     1:06.96 (35.62)     1:44.84 (37.88)     2:23.41 (38.57)
  3 Leal, Nancy         11 RedTails-MR          2:29.41    2:24.58 SILV   
                  31.35     1:08.07 (36.72)     1:46.75 (38.68)     2:24.58 (37.83)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:20.79  SILV
              6:20.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:20.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   6:21.19    6:21.39 BRNZ    20  
                  33.08     1:10.08 (37.00)     1:48.89 (38.81)     2:28.90 (40.01)
        3:08.37 (39.47)     3:47.53 (39.16)     4:27.25 (39.72)     5:07.20 (39.95)
        5:45.16 (37.96)     6:21.39 (36.23)                                        
  2 Leal, Nancy         11 RedTails-MR          6:59.91    6:26.06 BRNZ    17  
                  33.49     1:11.67 (38.18)     1:51.50 (39.83)     2:29.38 (37.88)
        3:08.64 (39.26)     3:48.36 (39.72)     4:28.71 (40.35)     5:09.40 (40.69)
        5:49.21 (39.81)     6:26.06 (36.85)                                        
  3 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR  6:40.89    6:28.85 BRNZ    16  
                  34.59     1:12.50 (37.91)     1:51.91 (39.41)     2:31.84 (39.93)
        3:11.90 (40.06)     3:52.22 (40.32)     4:32.19 (39.97)     5:12.90 (40.71)
        5:53.25 (40.35)     6:28.85 (35.60)                                        
  4 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   6:53.06    6:33.01 BRNZ    15  
                  32.02     1:10.69 (38.67)     1:49.80 (39.11)     2:29.96 (40.16)
        3:10.38 (40.42)     3:51.56 (41.18)     4:33.25 (41.69)     5:14.68 (41.43)
        5:55.15 (40.47)     6:33.01 (37.86)                                        
  5 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  6:58.04    6:40.60 BRNZ    14  
                  35.64     1:14.96 (39.32)     1:55.87 (40.91)     2:37.90 (42.03)
        3:19.68 (41.78)     4:00.74 (41.06)     4:41.79 (41.05)     5:23.38 (41.59)
        6:03.26 (39.88)     6:40.60 (37.34)                                        
  6 Brydon, Maia        12 RedTails-MR          7:09.81    6:43.72 BRNZ    13  
                  34.41     1:13.00 (38.59)     1:53.25 (40.25)     2:34.67 (41.42)
        3:16.23 (41.56)     3:59.39 (43.16)     4:42.00 (42.61)     5:23.72 (41.72)
        6:04.84 (41.12)     6:43.72 (38.88)                                        
  7 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR  6:54.55    6:48.26 BRNZ    12  
                  33.57     1:12.68 (39.11)     1:54.08 (41.40)     2:35.92 (41.84)
        3:18.26 (42.34)     4:00.31 (42.05)     4:42.50 (42.19)     5:24.61 (42.11)
        6:06.15 (41.54)     6:48.26 (42.11)                                        
  8 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   6:55.29    6:50.09 BRNZ    11  
                  33.77     1:13.34 (39.57)     1:54.57 (41.23)     2:36.75 (42.18)
        3:19.03 (42.28)     4:01.25 (42.22)     4:44.45 (43.20)     5:27.40 (42.95)
        6:09.61 (42.21)     6:50.09 (40.48)                                        
  9 Suzana, Arlene      11 RedTails-MR          7:01.09    6:55.58 BRNZ     9  
                  34.48     1:14.15 (39.67)     1:56.68 (42.53)     2:38.90 (42.22)
        3:21.94 (43.04)     4:05.38 (43.44)     4:48.49 (43.11)     5:32.57 (44.08)
        6:15.52 (42.95)     6:55.58 (40.06)                                        
 10 Gutierrez, Stephan  11 RedTails-MR          7:00.09    7:02.15 BRNZ     7  
                  34.61     1:13.60 (38.99)     1:55.37 (41.77)     2:38.93 (43.56)
        3:22.86 (43.93)     4:06.73 (43.87)     4:51.00 (44.27)     5:35.21 (44.21)
        6:19.86 (44.65)     7:02.15 (42.29)                                        
 11 Rojas, Alice E      12 RedTails-MR          7:40.19    7:21.20 BRNZ     6  
                  36.57     1:19.04 (42.47)     2:02.93 (43.89)     2:46.90 (43.97)
        3:32.44 (45.54)     4:17.97 (45.53)     5:05.78 (47.81)     5:52.68 (46.90)
        6:39.35 (46.67)     7:21.20 (41.85)                                        
 12 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  8:39.08    8:49.03 BRNZ     5  
                  44.35     1:36.98 (52.63)     2:31.47 (54.49)     3:26.22 (54.75)
        4:21.97 (55.75)     5:17.41 (55.44)     6:09.65 (52.24)     7:05.24 (55.59)
        7:57.57 (52.33)     8:49.03 (51.46)                                        
Non-Award Division  
  1 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            6:32.00    6:09.28 SILV   
                  32.66     1:09.46 (36.80)     1:47.89 (38.43)     2:26.00 (38.11)
        3:04.54 (38.54)     3:42.97 (38.43)     4:21.17 (38.20)     4:59.82 (38.65)
        5:36.26 (36.44)     6:09.28 (33.02)                                        
  2 Eng, Alina          11 Express Swimming-MR  6:46.46    6:19.48 SILV   
                  32.61     1:09.69 (37.08)     1:48.03 (38.34)     2:26.86 (38.83)
        3:05.96 (39.10)     3:44.92 (38.96)     4:24.93 (40.01)     5:04.47 (39.54)
        5:44.07 (39.60)     6:19.48 (35.41)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Schloss, Leora G          12 Badger-MR                 NT      36.57 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Martinez, Valentin  11 CIY-MR                 40.84      38.03 BRNZ    20  
  2 Gnad, Julia M       11 HS-MR                  39.21      38.18 BRNZ    17  
  3 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 39.28      38.29 BRNZ    16  
  4 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR            38.66      38.71 BRNZ    15  
  5 Roche, Kayla M      11 Twisters-MR            41.62      38.78 BRNZ    14  
  6 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    40.06      38.83 BRNZ    13  
  7 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR    38.71      39.04 BRNZ    12  
  8 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     41.46      39.08 BRNZ    11  
  9 Noonan, Meaghan E   12 CIY-MR                 39.03      39.12 BRNZ     9  
 10 Shaw, Michela T     11 Express Swimming-MR    40.04      39.30 BRNZ     7  
 11 Pfortmiller, Alana  11 RedTails-MR            40.48      39.54 BRNZ     6  
 12 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR            41.78      39.77 BRNZ     5  
 13 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     39.89      40.11 BRNZ     4  
 14 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 42.16      40.36 BRNZ     3  
 15 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    46.64      40.55 BRNZ     2  
 16 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR    41.15      40.65 BRNZ     1  
 17 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          41.05      40.72 BRNZ   
 18 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR                41.39      40.79 BRNZ   
 19 Portoviejo, Neyda   11 RedTails-MR            41.44      40.85 BRNZ   
 20 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR                42.07      40.90 BRNZ   
 21 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                39.36      41.10 BRNZ   
 22 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR    40.27      41.19 BRNZ   
 23 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR            40.68      41.44 BRNZ   
 24 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                41.23      41.66 BRNZ   
 25 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     42.46      41.75 BRNZ   
 26 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR                41.64      41.97 BRNZ   
 27 Velez, Daniella M   12 CIY-MR                 44.44      41.98 BRNZ   
 28 Quilty, Elizabeth   11 Express Swimming-MR    39.34      42.09 BRNZ   
 29 Astudillo, Scarlet  11 Twisters-MR            43.40      42.11 BRNZ   
 30 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR                46.62      42.23 BRNZ   
 31 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                41.89      42.68 BRNZ   
 32 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              43.59      43.07 BRNZ   
 33 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR    43.50      43.40 BRNZ   
 34 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR            41.70      43.45 BRNZ   
 35 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          44.15      43.46 BRNZ   
 36 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     44.03      43.73 BRNZ   
 37 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR    44.61      43.76 BRNZ   
 38 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                45.06      44.42 BRNZ   
 39 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR                43.75      44.43 BRNZ   
 40 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              47.05      44.67 BRNZ   
 41 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR            47.11      44.88 BRNZ   
 42 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                43.44      45.29 BRNZ   
 43 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                45.84      45.35 BRNZ   
 44 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR    43.95      45.43 BRNZ   
 45 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     49.61      46.29 BRNZ   
 46 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR                50.40      46.31 BRNZ   
 47 Lombardo, Jade      11 WAC-MR                 47.82      46.76 BRNZ   
 48 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR                 48.97      47.54 BRNZ   
 49 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                48.90      47.76 BRNZ   
 50 Khaimchayev, Rache  11 GATE-MR                50.33      49.95 BRNZ   
 51 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR                50.74      50.85 BRNZ   
 52 Wu, Carissa         11 GATE-MR                47.12      51.08 BRNZ   
 53 Askanase, Sophie    11 RedTails-MR            50.58      51.80 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                39.61      35.72 SILV   
  2 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR            38.73      36.28 SILV   
  3 Arreaga, Katherine  11 Twisters-MR            38.91      36.83 SILV   
  4 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              39.27      36.93 SILV   
  5 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR    38.52      37.10 SILV   
 -- LePique, Maya F     11 RedTails-MR            40.38         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
              1:22.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR  1:23.53    1:22.00 QUAL    20  
                  40.74     1:22.00 (41.26)                                        
  2 Ng, Melanie Z       11 CIY-MR               1:24.02    1:22.77 BRNZ    17  
                  39.03     1:22.77 (43.74)                                        
  3 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR  1:24.97    1:22.89 BRNZ    16  
                  40.17     1:22.89 (42.72)                                        
  4 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR          1:22.35    1:23.57 BRNZ    15  
                  41.47     1:23.57 (42.10)                                        
  5 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:30.01    1:23.88 BRNZ    14  
                  40.46     1:23.88 (43.42)                                        
  6 Thompson, Carmelar  11 BASC-MR              1:27.22    1:24.18 BRNZ    13  
                  39.69     1:24.18 (44.49)                                        
  7 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR  1:23.44    1:24.84 BRNZ    12  
                  41.19     1:24.84 (43.65)                                        
  8 LePique, Maya F     11 RedTails-MR          1:28.76    1:24.95 BRNZ    11  
                  41.95     1:24.95 (43.00)                                        
  9 Pfortmiller, Alana  11 RedTails-MR          1:26.35    1:25.68 BRNZ     9  
                  41.59     1:25.68 (44.09)                                        
 10 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:26.42    1:27.34 BRNZ     7  
                  43.06     1:27.34 (44.28)                                        
 11 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:27.33    1:27.72 BRNZ     6  
                  42.60     1:27.72 (45.12)                                        
 12 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR              1:37.99    1:27.83 BRNZ     5  
                  42.87     1:27.83 (44.96)                                        
 13 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:38.71    1:27.95 BRNZ     4  
                  42.83     1:27.95 (45.12)                                        
 14 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR  1:30.35    1:28.14 BRNZ     3  
                  43.06     1:28.14 (45.08)                                        
 15 Keh, Camilla        11 NYCC-MR              1:33.28    1:28.15 BRNZ     2  
                  43.22     1:28.15 (44.93)                                        
 16 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:29.80    1:28.34 BRNZ     1  
                  43.56     1:28.34 (44.78)                                        
 17 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:29.76    1:28.52 BRNZ   
                  41.52     1:28.52 (47.00)                                        
 18 Portoviejo, Neyda   11 RedTails-MR          1:31.76    1:29.38 BRNZ   
                  41.62     1:29.38 (47.76)                                        
 19 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:31.74    1:29.67 BRNZ   
                  43.44     1:29.67 (46.23)                                        
 20 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR          1:39.99    1:30.00 BRNZ   
 21 Yip, Britney        12 BASC-MR              1:36.41    1:30.13 BRNZ   
 22 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:31.03    1:30.82 BRNZ   
                  44.56     1:30.82 (46.26)                                        
 23 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:33.50    1:30.98 BRNZ   
                  42.46     1:30.98 (48.52)                                        
 24 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR  1:25.41    1:31.14 BRNZ   
                  45.43     1:31.14 (45.71)                                        
 25 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR  1:33.26    1:32.89 BRNZ   
                  44.86     1:32.89 (48.03)                                        
 26 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR  1:32.93    1:34.04 BRNZ   
                  45.87     1:34.04 (48.17)                                        
 27 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR          1:33.56    1:34.81 BRNZ   
                  45.34     1:34.81 (49.47)                                        
 28 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:37.70    1:37.38 BRNZ   
                  46.86     1:37.38 (50.52)                                        
 29 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR              1:42.24    1:38.27 BRNZ   
                  45.73     1:38.27 (52.54)                                        
 30 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:43.94    1:38.75 BRNZ   
                  48.68     1:38.75 (50.07)                                        
 31 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               1:37.33    1:39.03 BRNZ   
                  47.40     1:39.03 (51.63)                                        
 32 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR  1:35.00    1:39.50 BRNZ   
                  48.53     1:39.50 (50.97)                                        
 33 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.53    1:40.29 BRNZ   
                  48.32     1:40.29 (51.97)                                        
 34 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:53.84    1:42.47 BRNZ   
 35 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR          1:46.26    1:42.93 BRNZ   
                  48.81     1:42.93 (54.12)                                        
 36 Wu, Carissa         11 GATE-MR              1:45.89    1:48.62 BRNZ   
                  51.92     1:48.62 (56.70)                                        
 37 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR              1:52.49    1:50.29 BRNZ   
                  51.41     1:50.29 (58.88)                                        
 38 Khaimchayev, Rache  11 GATE-MR              2:01.69    1:50.40 BRNZ   
                  51.93     1:50.40 (58.47)                                        
 -- Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:37.94         DQ        
      Multiple strokes
                  46.65          DQ (49.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   1:25.11    1:16.39 SILV   
                  36.66     1:16.39 (39.73)                                        
  2 Calabrese, Victori  12 Express Swimming-MR  1:23.37    1:20.08 SILV   
                  39.00     1:20.08 (41.08)                                        
  3 Brydon, Maia        12 RedTails-MR          1:25.25    1:20.58 SILV   
                  39.20     1:20.58 (41.38)                                        
  4 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            1:24.97    1:20.74 SILV   
                  39.20     1:20.74 (41.54)                                        
  5 Hu, Sophie Hu K     11 WEST-MR              1:22.25    1:21.85 SILV   
  6 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR  1:22.99    1:21.88 SILV   
                  40.00     1:21.88 (41.88)                                        
  7 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:27.51    1:21.99 SILV   
 -- Muratore, Eve       12 UNMAK-MR                  NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:55.99  SILV
              2:56.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            3:22.77    3:21.87 BRNZ    20  
                  45.39     1:37.52 (52.13)   3:21.87 (1:44.35)                    
Non-Award Division  
  1 Suzana, Arlene      11 RedTails-MR          2:59.15    2:48.21 SILV   
                  37.96     1:20.40 (42.44)     2:05.31 (44.91)     2:48.21 (42.90)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 Swim fast RJ 

 We are so proud of you.

                37.19  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR            43.25      42.83 BRNZ    20  
  2 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     43.78      42.95 BRNZ    17  
  3 Leal, Nancy         11 RedTails-MR            44.59      43.19 BRNZ    16  
  4 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     43.63      43.23 BRNZ    15  
  5 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     43.36      43.50 BRNZ    14  
  6 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     43.00      43.53 BRNZ    13  
  7 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 45.16      43.58 BRNZ    12  
  8 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              44.30      43.75 BRNZ    11  
  9 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          47.73      43.91 BRNZ     9  
 10 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                44.05      43.97 BRNZ     7  
 11 Gnad, Julia M       11 HS-MR                  44.34      44.06 BRNZ     6  
 12 Schloss, Leora G    12 Badger-MR              45.78      44.31 BRNZ     5  
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     43.00      44.35 BRNZ     4  
 14 Velez, Daniella M   12 CIY-MR                 44.42      44.93 BRNZ     3  
 15 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR    43.99      44.97 BRNZ     2  
 16 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR            44.62      45.03 BRNZ     1  
 17 Lombardo, Jade      11 WAC-MR                 50.21      45.94 BRNZ   
 18 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                55.90      46.01 BRNZ   
 18 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR                44.68      46.01 BRNZ   
 20 Martinez, Valentin  11 CIY-MR                 46.65      46.04 BRNZ   
 21 Pfortmiller, Alana  11 RedTails-MR            46.90      46.09 BRNZ   
 22 Rojas, Alice E      12 RedTails-MR            46.12      46.23 BRNZ   
 23 Hon, Fion           11 HS-MR                  46.61      46.62 BRNZ   
 24 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR    46.91      46.63 BRNZ   
 25 Williams, Elise     11 NYCC-MR                45.79      46.89 BRNZ   
 26 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    45.33      47.17 BRNZ   
 27 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                47.74      47.19 BRNZ   
 28 Shaw, Michela T     11 Express Swimming-MR    48.11      47.23 BRNZ   
 29 Arreaga, Katherine  11 Twisters-MR            46.17      47.37 BRNZ   
 30 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              48.39      47.40 BRNZ   
 31 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    52.48      48.17 BRNZ   
 32 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                47.95      48.31 BRNZ   
 33 LePique, Maya F     11 RedTails-MR            46.27      48.41 BRNZ   
 34 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR                50.48      49.09 BRNZ   
 35 Astudillo, Scarlet  11 Twisters-MR            51.84      49.11 BRNZ   
 36 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR                50.62      49.73 BRNZ   
 37 Askanase, Sophie    11 RedTails-MR            48.60      50.03 BRNZ   
 38 Khaimchayev, Rache  11 GATE-MR                53.39      51.13 BRNZ   
 39 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              52.65      51.25 BRNZ   
 40 Roche, Kayla M      11 Twisters-MR            54.69      51.27 BRNZ   
 41 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR    52.71      51.31 BRNZ   
 42 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR                58.87      51.35 BRNZ   
 43 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     52.99      51.66 BRNZ   
 44 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR            50.83      51.71 BRNZ   
 45 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                52.64      52.03 BRNZ   
 46 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR            51.93      52.86 BRNZ   
 47 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR            53.75      53.52 BRNZ   
 48 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                50.40      53.72 BRNZ   
 49 Wu, Carissa         11 GATE-MR                54.48      55.19 BRNZ   
 50 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR                58.90    1:00.08 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    43.19      40.84 SILV   
  2 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                44.41      41.03 SILV   
  3 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     43.76      41.31 SILV   
  4 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     43.45      41.61 SILV   
  5 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     44.31      42.28 SILV   
  6 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR            47.39      42.51 SILV   
  7 Hyndman, Kailah     11 Unhes-Mr-MR            45.00      42.60 SILV   
 -- Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR    48.24         DQ        
      Declared false start
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                50.71         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
              1:31.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:31.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   1:36.68    1:31.61 BRNZ    20  
                  44.00     1:31.61 (47.61)                                        
  2 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR          1:31.62    1:32.05 BRNZ    17  
                  42.84     1:32.05 (49.21)                                        
  3 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   1:33.96    1:33.20 BRNZ    16  
                  44.32     1:33.20 (48.88)                                        
  4 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:32.91    1:33.30 BRNZ    15  
                  45.27     1:33.30 (48.03)                                        
  5 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:38.27    1:33.48 BRNZ    14  
                  44.22     1:33.48 (49.26)                                        
  6 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR            1:32.24    1:33.62 BRNZ    13  
                  44.89     1:33.62 (48.73)                                        
  7 Leal, Nancy         11 RedTails-MR          1:35.00    1:33.66 BRNZ    12  
                  44.66     1:33.66 (49.00)                                        
  8 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:33.11    1:33.86 BRNZ    11  
                  43.38     1:33.86 (50.48)                                        
  9 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR          1:33.46    1:34.42 BRNZ     9  
                  44.62     1:34.42 (49.80)                                        
 10 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR          1:36.54    1:34.88 BRNZ     7  
                  45.19     1:34.88 (49.69)                                        
 11 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR  1:34.96    1:35.37 BRNZ     6  
                  45.45     1:35.37 (49.92)                                        
 12 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:38.13    1:35.44 BRNZ     5  
                  47.15     1:35.44 (48.29)                                        
 13 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR               1:35.19    1:35.64 BRNZ     4  
                  46.14     1:35.64 (49.50)                                        
 14 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:37.41    1:36.29 BRNZ     3  
                  45.17     1:36.29 (51.12)                                        
 15 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:40.21    1:38.14 BRNZ     2  
                  46.60     1:38.14 (51.54)                                        
 16 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:47.42    1:38.22 BRNZ     1  
                  47.68     1:38.22 (50.54)                                        
 17 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:40.95    1:38.57 BRNZ   
                  47.76     1:38.57 (50.81)                                        
 18 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR          1:39.89    1:38.77 BRNZ   
                  47.06     1:38.77 (51.71)                                        
 19 Keh, Camilla        11 NYCC-MR              1:35.76    1:40.41 BRNZ   
                  48.00     1:40.41 (52.41)                                        
 20 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            1:43.68    1:41.12 BRNZ   
                  48.13     1:41.12 (52.99)                                        
 21 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:43.27    1:41.16 BRNZ   
                  48.67     1:41.16 (52.49)                                        
 22 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:38.57    1:41.70 BRNZ   
                  48.57     1:41.70 (53.13)                                        
 23 Habtu, Naomi A      11 RedTails-MR          1:49.40    1:47.79 BRNZ   
                  51.66     1:47.79 (56.13)                                        
 24 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR  1:47.49    1:48.23 BRNZ   
                  51.37     1:48.23 (56.86)                                        
 25 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               1:50.29    1:49.16 BRNZ   
                  51.64     1:49.16 (57.52)                                        
 26 Khaimchayev, Rache  11 GATE-MR              1:52.38    1:53.63 BRNZ   
                  51.88   1:53.63 (1:01.75)                                        
 27 Askanase, Sophie    11 RedTails-MR          1:49.67    1:53.79 BRNZ   
                  53.04   1:53.79 (1:00.75)                                        
 28 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR              1:53.79    1:54.11 BRNZ   
                  53.84   1:54.11 (1:00.27)                                        
 29 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              2:02.36    1:54.40 BRNZ   
                  54.20   1:54.40 (1:00.20)                                        
 30 Wu, Carissa         11 GATE-MR              2:00.56    1:55.42 BRNZ   
                  54.64   1:55.42 (1:00.78)                                        
 31 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:59.54    1:55.72 BRNZ   
                  55.04   1:55.72 (1:00.68)                                        
 -- Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            1:47.86         DQ        
      Two strokes under water
                  49.86          DQ (52.43)                                        
 -- Calabrese, Victori  12 Express Swimming-MR  2:08.03         DQ        
      One hand touch
                  47.20          DQ (54.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Egan, Orla M        11 Twisters-MR          1:31.77    1:27.11 SILV   
                  42.26     1:27.11 (44.85)                                        
  2 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:39.87    1:28.23 SILV   
                  41.38     1:28.23 (46.85)                                        
  3 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:31.91    1:29.07 SILV   
                  41.91     1:29.07 (47.16)                                        
  4 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR  1:32.82    1:29.85 SILV   
                  42.80     1:29.85 (47.05)                                        
 -- Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:55.48        DFS        
      Declared false start
 -- Muratore, Eve       12 UNMAK-MR                  NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              3:15.99  SILV
              3:16.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:16.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brydon, Maia        12 RedTails-MR          3:17.98    3:11.99 SILV   
                  43.30     1:31.93 (48.63)     2:21.93 (50.00)     3:11.99 (50.06)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
                35.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 35.86      35.81 BRNZ    20  
  2 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR    36.97      36.15 BRNZ    17  
  3 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR    39.10      36.89 BRNZ    16  
  4 Chafla, Vanessa C   12 Twisters-MR            38.39      37.09 BRNZ    15  
  5 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR    37.01      37.12 BRNZ    14  
  6 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                39.02      37.88 BRNZ    13  
  7 Hu, Sophie Hu K     11 WEST-MR                45.29      37.89 BRNZ    12  
  8 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 37.90      38.09 BRNZ    11  
  9 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              39.89      38.42 BRNZ     8  
  9 Williams, Elise     11 NYCC-MR                36.26      38.42 BRNZ     8  
 11 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          38.19      38.63 BRNZ     6  
 12 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     44.39      38.91 BRNZ     5  
 13 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 38.10      39.10 BRNZ     4  
 14 Egan, Orla M        11 Twisters-MR            37.53      39.38 BRNZ     3  
 15 Ng, Melanie Z       11 CIY-MR                 38.77      39.40 BRNZ     2  
 16 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                39.06      40.16 BRNZ     1  
 17 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR            39.42      40.42 BRNZ   
 18 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR    39.67      40.43 BRNZ   
 19 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                41.86      40.54 BRNZ   
 20 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    40.83      40.57 BRNZ   
 21 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    43.21      41.30 BRNZ   
 22 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          40.04      41.31 BRNZ   
 23 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR            39.01      41.82 BRNZ   
 24 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR                45.02      41.83 BRNZ   
 25 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     47.69      42.22 BRNZ   
 26 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                42.51      42.99 BRNZ   
 27 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR                48.12      43.51 BRNZ   
 28 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR    43.26      43.54 BRNZ   
 29 Thompson, Carmelar  11 BASC-MR                40.82      43.57 BRNZ   
 30 Crystal, Ella J     11 Badger-MR              44.55      44.01 BRNZ   
 31 Yip, Britney        12 BASC-MR                48.93      44.14 BRNZ   
 32 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              46.08      44.52 BRNZ   
 33 Portoviejo, Neyda   11 RedTails-MR            45.74      45.39 BRNZ   
 34 Walter, Sophia      11 WAC-MR                 47.88      46.55 BRNZ   
 35 LePique, Maya F     11 RedTails-MR            45.94      46.61 BRNZ   
 36 Pfortmiller, Alana  11 RedTails-MR            46.50      47.94 BRNZ   
 37 Wu, Carissa         11 GATE-MR                46.79      48.57 BRNZ   
 38 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                52.29      49.07 BRNZ   
 39 Habtu, Naomi A      11 RedTails-MR            48.48      49.29 BRNZ   
 40 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR            47.68      49.89 BRNZ   
 41 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR    44.64      50.02 BRNZ   
 42 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     48.17      50.22 BRNZ   
 43 Askanase, Sophie    11 RedTails-MR            50.87      54.52 BRNZ   
 44 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR          1:05.64    1:03.20 BRNZ   
 45 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR                52.69    1:04.55 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     37.96      33.27 SILV   
  2 Weller, Clara O     11 WEST-MR                36.71      34.21 SILV   
  3 Zhang, Deborah      12 GAEL-MR                48.99      35.32 SILV   
  4 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                41.48      35.36 SILV   
  5 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR            39.71      35.37 SILV   
  6 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              48.02      35.42 SILV   
  7 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR    37.18      35.59 SILV   
 -- Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    46.60         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
              1:26.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR          1:19.96    1:19.17 SILV    20  
                  35.75     1:19.17 (43.42)                                        
BRNZ - Division  
  1 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR  1:30.11    1:27.13 BRNZ    20  
                  38.99     1:27.13 (48.14)                                        
  2 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:33.57    1:28.30 BRNZ    17  
                  40.04     1:28.30 (48.26)                                        
  3 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:30.20    1:28.44 BRNZ    16  
                  39.92     1:28.44 (48.52)                                        
  4 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR            1:31.67    1:29.20 BRNZ    15  
                  41.17     1:29.20 (48.03)                                        
  5 Hon, Fion           11 HS-MR                1:37.70    1:30.43 BRNZ    14  
                  42.56     1:30.43 (47.87)                                        
  6 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR          1:56.21    1:33.40 BRNZ    13  
                  42.52     1:33.40 (50.88)                                        
  7 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:42.46    1:33.67 BRNZ    12  
                  40.56     1:33.67 (53.11)                                        
  8 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR  1:34.47    1:34.52 BRNZ    11  
                  44.63     1:34.52 (49.89)                                        
  9 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:32.66    1:34.96 BRNZ     9  
                  41.31     1:34.96 (53.65)                                        
 10 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:32.81    1:35.76 BRNZ     7  
                  45.17     1:35.76 (50.59)                                        
 11 Wu, Carissa         11 GATE-MR              1:43.69    1:43.05 BRNZ     6  
                  48.07     1:43.05 (54.98)                                        
 12 Quilty, Elizabeth   11 Express Swimming-MR  1:44.90    1:44.75 BRNZ     5  
                  45.31     1:44.75 (59.44)                                        
 13 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:42.83    1:45.92 BRNZ     4  
                  48.56     1:45.92 (57.36)                                        
 14 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR  1:49.94    1:48.20 BRNZ     3  
                  46.19   1:48.20 (1:02.01)                                        
 15 Portoviejo, Neyda   11 RedTails-MR          1:53.09    1:51.75 BRNZ     2  
                  46.79   1:51.75 (1:04.96)                                        
 16 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:49.80    1:52.63 BRNZ     1  
                  51.51   1:52.63 (1:01.12)                                        
Non-Award Division  
  1 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:26.74    1:16.78 SILV   
                  33.84     1:16.78 (42.94)                                        
  2 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR  1:31.51    1:20.39 SILV   
                  38.55     1:20.39 (41.84)                                        
  3 Egan, Orla M        11 Twisters-MR          1:29.52    1:26.07 SILV   
                  39.99     1:26.07 (46.08)                                        
 -- Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            1:44.31         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:55.99  SILV
              2:56.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Leal, Nancy         11 RedTails-MR          2:56.01    3:03.68 BRNZ    20  
                  36.79     1:23.40 (46.61)     2:13.15 (49.75)     3:03.68 (50.53)
  2 Suzana, Arlene      11 RedTails-MR          2:56.03    3:23.53 BRNZ    17  
                  39.10                             2:25.85 ( )     3:23.53 (57.68)
  3 Gutierrez, Stephan  11 RedTails-MR          2:56.02    3:57.72 BRNZ    16  
                  37.92     1:28.31 (50.39)   2:38.17 (1:09.86)   3:57.72 (1:19.55)
Non-Award Division  
  1 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   2:58.00    2:54.00 SILV   
                  38.18     1:23.16 (44.98)     2:09.34 (46.18)     2:54.00 (44.66)
  2 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   2:58.00    2:55.58 SILV   
                  38.07     1:24.02 (45.95)     2:10.02 (46.00)     2:55.58 (45.56)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
              1:18.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR          1:26.07    1:19.04 BRNZ    20  
                  35.43     1:19.04 (43.61)                                        
  2 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR          1:20.26    1:19.32 BRNZ    17  
                  38.25     1:19.32 (41.07)                                        
  3 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   1:23.00    1:19.81 BRNZ    16  
                  36.00     1:19.81 (43.81)                                        
  4 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR  1:20.87    1:20.56 BRNZ    15  
                  36.69     1:20.56 (43.87)                                        
  5 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:24.75    1:20.75 BRNZ    14  
                  38.18     1:20.75 (42.57)                                        
  6 Carabasu, Helen N   11 Twisters-MR          1:27.36    1:21.21 BRNZ    13  
                  37.50     1:21.21 (43.71)                                        
  7 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:24.62    1:21.25 BRNZ    12  
                  37.67     1:21.25 (43.58)                                        
  8 Ng, Melanie Z       11 CIY-MR               1:21.97    1:21.59 BRNZ    11  
                  37.18     1:21.59 (44.41)                                        
  9 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:22.62    1:21.69 BRNZ     9  
                  39.66     1:21.69 (42.03)                                        
 10 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:27.98    1:21.83 BRNZ     7  
                  37.77     1:21.83 (44.06)                                        
 11 Noonan, Meaghan E   12 CIY-MR               1:24.96    1:22.00 BRNZ     6  
                  38.39     1:22.00 (43.61)                                        
 12 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:25.55    1:22.04 BRNZ     5  
                  38.71     1:22.04 (43.33)                                        
 13 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:24.51    1:22.16 BRNZ     4  
                  37.76     1:22.16 (44.40)                                        
 14 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:20.59    1:22.63 BRNZ     3  
                  37.27     1:22.63 (45.36)                                        
 15 Gnad, Julia M       11 HS-MR                1:24.65    1:23.02 BRNZ     2  
                  38.41     1:23.02 (44.61)                                        
 16 Rojas, Alice E      12 RedTails-MR          1:23.54    1:23.65 BRNZ     1  
                  38.62     1:23.65 (45.03)                                        
 17 Murphy, Lillian E   11 Express Swimming-MR  1:26.89    1:24.09 BRNZ   
                  40.29     1:24.09 (43.80)                                        
 18 Martinez, Valentin  11 CIY-MR               1:26.52    1:24.23 BRNZ   
                  37.22     1:24.23 (47.01)                                        
 19 Russo, Noelle R     11 Express Swimming-MR  1:28.24    1:24.71 BRNZ   
                  38.53     1:24.71 (46.18)                                        
 20 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:24.15    1:24.95 BRNZ   
                  39.98     1:24.95 (44.97)                                        
 21 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR          1:26.82    1:25.06 BRNZ   
                  38.92     1:25.06 (46.14)                                        
 22 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:31.30    1:25.33 BRNZ   
                  41.88     1:25.33 (43.45)                                        
 23 Hon, Fion           11 HS-MR                1:24.08    1:25.46 BRNZ   
                  39.27     1:25.46 (46.19)                                        
 24 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:26.67    1:25.60 BRNZ   
                  40.09     1:25.60 (45.51)                                        
 25 Velez, Daniella M   12 CIY-MR               1:31.27    1:26.60 BRNZ   
                  39.25     1:26.60 (47.35)                                        
 26 Silva, Gabriella    12 NYCC-MR              1:32.85    1:26.71 BRNZ   
                  40.45     1:26.71 (46.26)                                        
 27 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:27.60    1:27.33 BRNZ   
                  39.61     1:27.33 (47.72)                                        
 28 Quilty, Elizabeth   11 Express Swimming-MR  1:28.92    1:27.65 BRNZ   
                  39.93     1:27.65 (47.72)                                        
 29 Binkis, Elaina V    12 Express Swimming-MR  1:27.38    1:27.66 BRNZ   
                  41.96     1:27.66 (45.70)                                        
 30 Roche, Kayla M      11 Twisters-MR          1:35.35    1:28.68 BRNZ   
                  38.90     1:28.68 (49.78)                                        
 31 Astudillo, Scarlet  11 Twisters-MR          1:32.85    1:29.10 BRNZ   
                  41.34     1:29.10 (47.76)                                        
 32 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR          1:30.95    1:29.72 BRNZ   
                  41.05     1:29.72 (48.67)                                        
 33 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            1:38.42    1:29.95 BRNZ   
                  42.29     1:29.95 (47.66)                                        
 34 McLaughlin, Sophia  11 Express Swimming-MR  1:31.78    1:30.57 BRNZ   
                  42.35     1:30.57 (48.22)                                        
 35 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:31.86    1:30.84 BRNZ   
                  45.07     1:30.84 (45.77)                                        
 36 Decicco, Sarah G    11 Express Swimming-MR  1:32.15    1:31.21 BRNZ   
                  40.26     1:31.21 (50.95)                                        
 37 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:39.12    1:32.18 BRNZ   
                  44.34     1:32.18 (47.84)                                        
 38 Welsh, Lindsay      11 Express Swimming-MR  1:30.69    1:32.22 BRNZ   
                  42.57     1:32.22 (49.65)                                        
 39 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR              1:35.59    1:33.81 BRNZ   
                  43.65     1:33.81 (50.16)                                        
 40 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR              1:48.14    1:34.04 BRNZ   
                  45.11     1:34.04 (48.93)                                        
 41 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR              1:51.68    1:34.32 BRNZ   
                  44.99     1:34.32 (49.33)                                        
 42 Germain, Tillie     11 NYCC-MR              1:42.37    1:34.93 BRNZ   
                  45.64     1:34.93 (49.29)                                        
 43 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            1:43.06    1:35.83 BRNZ   
                  44.80     1:35.83 (51.03)                                        
 44 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               1:42.27    1:36.39 BRNZ   
                  47.17     1:36.39 (49.22)                                        
 45 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR              1:41.21    1:36.50 BRNZ   
                  44.16     1:36.50 (52.34)                                        
 46 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:36.66    1:37.38 BRNZ   
                  46.41     1:37.38 (50.97)                                        
 47 Wu, Carissa         11 GATE-MR              1:40.42    1:37.93 BRNZ   
                  45.88     1:37.93 (52.05)                                        
 48 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:45.94    1:40.62 BRNZ   
                  49.04     1:40.62 (51.58)                                        
 49 Dupres, Leah S      11 RedTails-MR          1:56.34    1:50.20 BRNZ   
                  51.75     1:50.20 (58.45)                                        
Non-Award Division  
  1 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:19.62    1:14.06 SILV   
                  32.63     1:14.06 (41.43)                                        
  2 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:19.43    1:15.16 SILV   
                  33.40     1:15.16 (41.76)                                        
  3 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:19.30    1:15.85 SILV   
                  35.81     1:15.85 (40.04)                                        
  4 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:19.60    1:17.07 SILV   
                  33.91     1:17.07 (43.16)                                        
  5 Hyndman, Kailah     11 Unhes-Mr-MR          1:23.56    1:17.49 SILV   
                  35.57     1:17.49 (41.92)                                        
  6 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   1:19.40    1:17.61 SILV   
                  36.43     1:17.61 (41.18)                                        
  7 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR  1:20.85    1:18.05 SILV   
                  37.17     1:18.05 (40.88)                                        
  8 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR  1:25.15    1:18.16 SILV   
                  37.67     1:18.16 (40.49)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
              2:48.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Rappaport, Molly M  11 Express Swimming-MR  2:53.65    2:49.18 BRNZ    20  
                  36.40     1:23.00 (46.60)     2:11.52 (48.52)     2:49.18 (37.66)
  2 Gregoire, Chloe L   12 Twisters-MR          2:51.08    2:49.28 BRNZ    17  
                  36.51     1:20.90 (44.39)     2:13.49 (52.59)     2:49.28 (35.79)
  3 Gutierrez, Stephan  11 RedTails-MR          2:56.25    2:49.81 BRNZ    16  
                  35.69     1:21.72 (46.03)     2:10.90 (49.18)     2:49.81 (38.91)
  4 Suzana, Arlene      11 RedTails-MR          2:48.87    2:51.84 BRNZ    15  
                  35.80     1:19.53 (43.73)     2:12.42 (52.89)     2:51.84 (39.42)
  5 Goodstone, Zoe K    12 Express Swimming-MR  2:54.68    2:54.95 BRNZ    14  
                  37.64     1:21.16 (43.52)     2:15.06 (53.90)     2:54.95 (39.89)
  6 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   2:58.03    2:57.06 BRNZ    13  
                  39.62     1:24.48 (44.86)     2:18.61 (54.13)     2:57.06 (38.45)
  7 Lerner, Ayla P      11 Express Swimming-MR  3:10.17    3:05.47 BRNZ    12  
                  37.67     1:25.12 (47.45)     2:17.27 (52.15)     3:05.47 (48.20)
  8 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:11.25    3:06.29 BRNZ    11  
                  42.88     1:33.32 (50.44)     2:23.25 (49.93)     3:06.29 (43.04)
  9 Martinez, Xitlali   11 RedTails-MR          3:29.59    3:10.59 BRNZ     9  
                  41.70     1:31.64 (49.94)     2:25.49 (53.85)     3:10.59 (45.10)
 10 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            3:22.38    3:14.92 BRNZ     7  
                  46.04     1:35.91 (49.87)     2:31.00 (55.09)     3:14.92 (43.92)
 11 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:25.70    3:30.96 BRNZ     6  
                  49.46     1:44.35 (54.89)     2:40.87 (56.52)     3:30.96 (50.09)
 12 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            3:32.92    3:32.27 BRNZ     5  
                  50.48     1:42.40 (51.92)   2:45.85 (1:03.45)     3:32.27 (46.42)
 13 Portoviejo, Nicole  11 RedTails-MR          3:59.07    3:37.24 BRNZ     4  
                  53.00     1:45.29 (52.29)   2:46.79 (1:01.50)     3:37.24 (50.45)
Non-Award Division  
  1 Eng, Alina          11 Express Swimming-MR  2:49.22    2:42.30 SILV   
                  35.74     1:16.52 (40.78)     2:05.68 (49.16)     2:42.30 (36.62)
  2 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   2:51.23    2:43.01 SILV   
                  36.61     1:15.84 (39.23)     2:08.42 (52.58)     2:43.01 (34.59)
  3 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   2:50.49    2:43.27 SILV   
                  34.76     1:13.74 (38.98)     2:07.90 (54.16)     2:43.27 (35.37)
  4 Leal, Nancy         11 RedTails-MR          3:15.19    2:46.84 SILV   
                  34.07     1:17.63 (43.56)     2:09.82 (52.19)     2:46.84 (37.02)
  5 Campbell, Sarah B   12 Express Swimming-MR  2:50.33    2:47.42 SILV   
                  38.79     1:21.07 (42.28)     2:08.77 (47.70)     2:47.42 (38.65)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                28.79  SILV
                28.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR            30.05      28.86 BRNZ    20  
  2 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR                29.74      29.09 BRNZ    17  
  3 Brogan, Maggie C    14 Express Swimming-MR    29.73      29.13 BRNZ    16  
  4 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR     29.11      29.19 BRNZ    15  
  5 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR                 29.74      29.36 BRNZ    14  
  6 Nasiadka, Teresa    14 Twisters-MR            29.58      29.38 BRNZ    13  
  7 Yamout, Nadine      14 Twisters-MR            29.55      29.42 BRNZ    12  
  8 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR                30.93      29.53 BRNZ    11  
  9 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR     30.12      29.61 BRNZ     9  
 10 Vanella, Nicolette  13 Express Swimming-MR    29.79      29.80 BRNZ     7  
 11 Gangemi, Samantha   14 HS-MR                  30.22      29.89 BRNZ     6  
 12 LU, Helen           13 Twisters-MR            29.57      29.95 BRNZ     5  
 13 Lugo, Sofia         14 CAS-MR                 31.83      29.98 BRNZ     4  
 14 Chen, Sydney S      13 Express Swimming-MR    30.42      30.09 BRNZ     3  
 15 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                29.80      30.11 BRNZ     2  
 16 Woodiwiss, Rachel   13 Express Swimming-MR    29.44      30.13 BRNZ     1  
 17 Kraff, Allyson R    13 Express Swimming-MR    30.04      30.18 BRNZ   
 18 Yang, Jenny H       13 GATE-MR                29.98      30.30 BRNZ   
 19 Qu, Sara            13 GATE-MR                30.10      30.62 BRNZ   
 20 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR            29.81      30.93 BRNZ   
 21 Henn, Isabel R      14 Express Swimming-MR    30.81      30.97 BRNZ   
 22 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR            30.55      31.12 BRNZ   
 23 Reguyal, Sabrina    13 GATE-MR                32.34      31.38 BRNZ   
 24 Turner, Aislin      13 WAC-MR                 31.20      31.44 BRNZ   
 25 Liu, Allison        13 WEST-MR                32.71      31.58 BRNZ   
 26 Coronado, Kelly J   14 CIY-MR                 30.97      31.59 BRNZ   
 27 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                 30.71      31.64 BRNZ   
 28 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR                31.95      31.67 BRNZ   
 29 Martin, Taylor N    13 MAD-MR                 33.57      31.87 BRNZ   
 30 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                29.80      31.93 BRNZ   
 31 Price, Jordin C     13 RedTails-MR            30.15      32.01 BRNZ   
 32 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR            31.60      32.16 BRNZ   
 33 Ng, Lauren K        13 GATE-MR                32.99      32.27 BRNZ   
 34 Hill, Eleanor J     14 RedTails-MR            31.87      32.46 BRNZ   
 35 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR                32.38      32.54 BRNZ   
 36 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR    35.15      32.74 BRNZ   
 37 Zloklikovits, Kris  14 HS-MR                  32.00      32.75 BRNZ   
 37 Camacho, Kaitlin G  13 Express Swimming-MR    32.17      32.75 BRNZ   
 39 Tellez, Leslie M    14 Twisters-MR            33.60      32.80 BRNZ   
 40 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                32.91      33.02 BRNZ   
 41 Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR    32.82      33.07 BRNZ   
 42 Albanese, Alexa     14 WAC-MR                 31.71      33.20 BRNZ   
 43 Cassetta, Jamie L   14 Express Swimming-MR    32.74      33.23 BRNZ   
 44 Ta, Elizabeth       13 Aquaflames-MR          35.00      33.61 BRNZ   
 45 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR    35.41      36.58 BRNZ   
 46 Jerome, Savannah    14 CAS-MR                 36.90      36.81 BRNZ   
 47 Alam, Afrida        13 Express Swimming-MR    36.11      37.30 BRNZ   
 48 Siddiqui, Asheena   14 Express Swimming-MR    37.92      38.78 BRNZ   
 49 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR                 38.63      38.88 BRNZ   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.69  JO
                28.79  SILV
                28.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR        NT      29.09 BRNZ   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
              1:03.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          1:04.16    1:03.30 BRNZ    20  
                  30.44     1:03.30 (32.86)                                        
  2 Kraff, Allyson R    13 Express Swimming-MR  1:03.47    1:03.46 BRNZ    17  
                  30.84     1:03.46 (32.62)                                        
  3 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:04.05    1:03.63 BRNZ    16  
                  30.54     1:03.63 (33.09)                                        
  4 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:05.75    1:03.70 BRNZ    15  
                  30.30     1:03.70 (33.40)                                        
  5 Vanella, Nicolette  13 Express Swimming-MR  1:05.57    1:04.32 BRNZ    14  
                  31.62     1:04.32 (32.70)                                        
  6 Yamout, Nadine      14 Twisters-MR          1:04.65    1:04.69 BRNZ    13  
                  30.93     1:04.69 (33.76)                                        
  7 Poslednik, Anna Ma  14 Twisters-MR          1:04.53    1:05.53 BRNZ    12  
                  32.10     1:05.53 (33.43)                                        
  8 Brogan, Maggie C    14 Express Swimming-MR  1:05.69    1:05.70 BRNZ    11  
                  32.38     1:05.70 (33.32)                                        
  9 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:04.79    1:06.21 BRNZ     9  
                  31.21     1:06.21 (35.00)                                        
 10 Nasiadka, Teresa    14 Twisters-MR          1:06.09    1:06.39 BRNZ     7  
                  31.64     1:06.39 (34.75)                                        
 11 Chen, Sydney S      13 Express Swimming-MR  1:11.16    1:07.22 BRNZ     6  
                  31.70     1:07.22 (35.52)                                        
 12 Ritziu, Andrea      13 RI Marlins-MR        1:08.04    1:07.47 BRNZ     5  
                  32.16     1:07.47 (35.31)                                        
 13 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              1:07.14    1:07.61 BRNZ     4  
                  32.81     1:07.61 (34.80)                                        
 14 Woodiwiss, Rachel   13 Express Swimming-MR  1:06.44    1:07.86 BRNZ     2.5
                  32.45     1:07.86 (35.41)                                        
 14 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          1:07.21    1:07.86 BRNZ     2.5
                  32.27     1:07.86 (35.59)                                        
 16 Henn, Isabel R      14 Express Swimming-MR  1:07.46    1:08.03 BRNZ     1  
                  33.12     1:08.03 (34.91)                                        
 17 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:09.31    1:08.24 BRNZ   
                  32.67     1:08.24 (35.57)                                        
 18 Price, Jordin C     13 RedTails-MR          1:12.45    1:09.70 BRNZ   
                  33.38     1:09.70 (36.32)                                        
 19 Lennon, Amanda G    14 Express Swimming-MR  1:08.84    1:10.01 BRNZ   
                  33.82     1:10.01 (36.19)                                        
 20 Hill, Eleanor J     14 RedTails-MR          1:10.33    1:10.24 BRNZ   
                  33.76     1:10.24 (36.48)                                        
 21 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:10.62    1:10.27 BRNZ   
                  34.13     1:10.27 (36.14)                                        
 22 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:07.14    1:10.47 BRNZ   
                  33.28     1:10.47 (37.19)                                        
 23 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               1:09.02    1:10.48 BRNZ   
                  32.77     1:10.48 (37.71)                                        
 24 Geer, Sophie N      13 GAEL-MR              1:13.76    1:10.86 BRNZ   
                  34.77     1:10.86 (36.09)                                        
 25 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:11.01    1:10.91 BRNZ   
                  34.40     1:10.91 (36.51)                                        
 26 Turner, Aislin      13 WAC-MR               1:12.51    1:11.09 BRNZ   
                  33.93     1:11.09 (37.16)                                        
 27 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR          1:09.90    1:12.16 BRNZ   
 28 Reguyal, Sabrina    13 GATE-MR              1:12.68    1:13.55 BRNZ   
                  36.03     1:13.55 (37.52)                                        
 29 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              1:15.57    1:13.57 BRNZ   
                  35.48     1:13.57 (38.09)                                        
 30 Patel, Nisha V      13 CIY-MR               1:15.03    1:13.79 BRNZ   
                  35.05     1:13.79 (38.74)                                        
 31 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:12.23    1:13.85 BRNZ   
                  35.49     1:13.85 (38.36)                                        
 32 Camacho, Kaitlin G  13 Express Swimming-MR  1:13.46    1:14.58 BRNZ   
                  35.24     1:14.58 (39.34)                                        
 33 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               1:12.79    1:14.75 BRNZ   
                  36.09     1:14.75 (38.66)                                        
 34 Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR  1:12.35    1:14.93 BRNZ   
                  34.91     1:14.93 (40.02)                                        
 35 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:13.65    1:16.19 BRNZ   
                  36.80     1:16.19 (39.39)                                        
 36 Ross, Shawna Y      13 GATE-MR              1:12.56    1:16.90 BRNZ   
                  35.00     1:16.90 (41.90)                                        
 37 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR  1:15.55    1:19.45 BRNZ   
                  37.72     1:19.45 (41.73)                                        
 38 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  1:18.30    1:20.14 BRNZ   
                  38.30     1:20.14 (41.84)                                        
 39 Jerome, Savannah    14 CAS-MR               1:19.64    1:23.22 BRNZ   
                  40.20     1:23.22 (43.02)                                        
 40 Rodriguez, Sophia   13 RedTails-MR          1:25.03    1:25.60 BRNZ   
                  39.95     1:25.60 (45.65)                                        
 41 Alam, Afrida        13 Express Swimming-MR  1:23.32    1:25.77 BRNZ   
                  39.45     1:25.77 (46.32)                                        
 42 Siddiqui, Asheena   14 Express Swimming-MR  1:29.71    1:27.78 BRNZ   
                  40.23     1:27.78 (47.55)                                        
 43 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:30.80    1:29.55 BRNZ   
                  42.00     1:29.55 (47.55)                                        
Non-Award Division  
  1 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              1:03.92    1:00.77 SILV   
                  29.18     1:00.77 (31.59)                                        
 -- Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:18.12         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
              2:17.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:20.84    2:17.24 BRNZ    20  
                  31.23     1:05.94 (34.71)     1:41.87 (35.93)     2:17.24 (35.37)
  2 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          2:31.64    2:17.96 BRNZ    17  
                  31.41     1:05.56 (34.15)     1:42.12 (36.56)     2:17.96 (35.84)
  3 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:18.06    2:19.74 BRNZ    16  
                  31.86     1:07.08 (35.22)     1:43.62 (36.54)     2:19.74 (36.12)
  4 Vanella, Nicolette  13 Express Swimming-MR  2:23.83    2:22.08 BRNZ    15  
                  32.98     1:08.44 (35.46)     1:45.73 (37.29)     2:22.08 (36.35)
  5 Caminiti, Maria C   14 CIY-MR               2:43.51    2:23.87 BRNZ    14  
                  33.64     1:10.57 (36.93)     1:47.92 (37.35)     2:23.87 (35.95)
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:20.68    2:25.73 BRNZ    13  
                  31.79     1:08.04 (36.25)     1:47.04 (39.00)     2:25.73 (38.69)
  7 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              2:27.50    2:25.83 BRNZ    12  
                  32.20     1:08.89 (36.69)   2:25.83 (1:16.94)                    
  8 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          2:25.99    2:26.49 BRNZ    11  
                  32.90     1:09.25 (36.35)     1:47.68 (38.43)     2:26.49 (38.81)
  9 Henn, Isabel R      14 Express Swimming-MR  2:29.25    2:26.98 BRNZ     9  
                  32.91     1:09.94 (37.03)     1:49.00 (39.06)     2:26.98 (37.98)
 10 Woodiwiss, Rachel   13 Express Swimming-MR  2:25.43    2:27.28 BRNZ     7  
                  33.87     1:09.71 (35.84)     1:48.23 (38.52)     2:27.28 (39.05)
 11 Nasiadka, Teresa    14 Twisters-MR          2:27.98    2:27.96 BRNZ     6  
                  33.02     1:10.24 (37.22)     1:49.95 (39.71)     2:27.96 (38.01)
 12 Brogan, Maggie C    14 Express Swimming-MR  2:27.42    2:30.62 BRNZ     5  
                  34.88     1:14.58 (39.70)     1:53.37 (38.79)     2:30.62 (37.25)
 13 Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:31.07    2:32.58 BRNZ     4  
                  34.33     1:13.34 (39.01)     1:53.67 (40.33)     2:32.58 (38.91)
 14 Chen, Sydney S      13 Express Swimming-MR  2:33.23    2:32.72 BRNZ     3  
                  33.71     1:11.50 (37.79)     1:52.70 (41.20)     2:32.72 (40.02)
 15 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:32.67    2:33.48 BRNZ     2  
                  33.80     1:13.39 (39.59)     1:55.50 (42.11)     2:33.48 (37.98)
 16 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               2:43.69    2:33.90 BRNZ     1  
                  33.65     1:12.69 (39.04)     1:53.84 (41.15)     2:33.90 (40.06)
 17 Turner, Aislin      13 WAC-MR               2:42.43    2:34.49 BRNZ   
                  33.58     1:12.52 (38.94)     1:54.27 (41.75)     2:34.49 (40.22)
 18 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               2:40.13    2:36.77 BRNZ   
                  33.77     1:13.68 (39.91)     1:55.91 (42.23)     2:36.77 (40.86)
 19 Ritziu, Andrea      13 RI Marlins-MR        2:33.71    2:36.93 BRNZ   
                  36.07                             1:58.31 ( )     2:36.93 (38.62)
 20 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              2:43.49    2:37.92 BRNZ   
                  35.38     1:15.16 (39.78)     1:56.62 (41.46)     2:37.92 (41.30)
 21 Price, Jordin C     13 RedTails-MR          2:43.10    2:38.34 BRNZ   
                  35.42     1:14.68 (39.26)     1:57.12 (42.44)     2:38.34 (41.22)
 22 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              2:40.74    2:38.99 BRNZ   
                  36.24     1:16.03 (39.79)     1:58.32 (42.29)     2:38.99 (40.67)
 23 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              2:44.61    2:39.06 BRNZ   
                  36.38     1:17.25 (40.87)     1:58.87 (41.62)     2:39.06 (40.19)
 24 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               2:44.42    2:40.80 BRNZ   
                  37.97     1:20.20 (42.23)     2:01.60 (41.40)     2:40.80 (39.20)
 25 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              2:43.92    2:41.68 BRNZ   
                  36.26     1:17.90 (41.64)     2:01.46 (43.56)     2:41.68 (40.22)
 26 Reguyal, Sabrina    13 GATE-MR              2:45.67    2:41.87 BRNZ   
                  37.39     1:19.41 (42.02)     2:02.35 (42.94)     2:41.87 (39.52)
 27 Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR  2:54.37    2:49.42 BRNZ   
                  34.80     1:17.79 (42.99)     2:03.30 (45.51)     2:49.42 (46.12)
 28 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR  2:44.62    2:52.98 BRNZ   
                  37.72     1:22.02 (44.30)     2:08.61 (46.59)     2:52.98 (44.37)
 29 Ross, Shawna Y      13 GATE-MR              2:44.47    2:54.19 BRNZ   
                  37.12     1:21.99 (44.87)     2:09.55 (47.56)     2:54.19 (44.64)
 30 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  2:55.39    2:56.22 BRNZ   
                  37.74     1:23.49 (45.75)   2:56.22 (1:32.73)                    
 31 Jerome, Savannah    14 CAS-MR               4:22.21    2:58.99 BRNZ   
                  42.11     1:28.04 (45.93)     2:14.85 (46.81)     2:58.99 (44.14)
 32 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               3:15.51    3:13.22 BRNZ   
                  45.54     1:35.02 (49.48)     2:25.39 (50.37)     3:13.22 (47.83)
 33 Rodriguez, Sophia   13 RedTails-MR          3:12.88    3:21.76 BRNZ   
                  48.44     1:36.76 (48.32)   3:21.76 (1:45.00)                    
Non-Award Division  
  1 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              2:18.79    2:16.78 SILV   
                  32.25     1:07.25 (35.00)     1:43.36 (36.11)     2:16.78 (33.42)
 -- Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              2:50.33         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Duverge, Ariana A   13 Twisters-MR          5:51.16    5:54.45 BRNZ    20  
                  31.17     1:05.98 (34.81)     1:42.28 (36.30)     2:18.02 (35.74)
        2:53.81 (35.79)     3:30.10 (36.29)     4:06.25 (36.15)     4:42.45 (36.20)
        5:18.98 (36.53)     5:54.45 (35.47)                                        
  2 Townsend, Dayna p   13 Twisters-MR          5:53.54    6:02.71 BRNZ    17  
                  31.28     1:06.34 (35.06)     1:42.65 (36.31)     2:19.06 (36.41)
        2:56.05 (36.99)     3:33.35 (37.30)     4:11.51 (38.16)     4:49.03 (37.52)
        5:26.63 (37.60)     6:02.71 (36.08)                                        
  3 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   6:14.22    6:06.19 BRNZ    16  
                  31.32     1:06.64 (35.32)     1:43.58 (36.94)     2:20.98 (37.40)
        2:59.05 (38.07)     3:36.91 (37.86)     4:14.51 (37.60)     4:52.20 (37.69)
        5:29.74 (37.54)     6:06.19 (36.45)                                        
  4 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          6:54.71    6:12.85 BRNZ    15  
                  33.79     1:11.47 (37.68)     1:49.21 (37.74)     2:27.35 (38.14)
        3:05.98 (38.63)     3:44.53 (38.55)     4:23.85 (39.32)     5:02.49 (38.64)
        5:39.93 (37.44)     6:12.85 (32.92)                                        
  5 Compton, Julie A    13 Express Swimming-MR  6:02.37    6:16.48 BRNZ    14  
                  31.20     1:06.50 (35.30)     1:43.58 (37.08)     2:21.95 (38.37)
        3:01.20 (39.25)     3:40.90 (39.70)     4:20.86 (39.96)     5:00.69 (39.83)
        5:38.83 (38.14)     6:16.48 (37.65)                                        
  6 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   6:26.84    6:25.11 BRNZ    13  
                  33.89     1:11.57 (37.68)     1:50.71 (39.14)     2:30.10 (39.39)
        3:10.46 (40.36)     3:50.09 (39.63)     4:28.99 (38.90)     5:08.67 (39.68)
        5:47.37 (38.70)     6:25.11 (37.74)                                        
  7 Hill, Eleanor J     14 RedTails-MR          6:38.58    6:37.32 BRNZ    12  
                  34.96     1:13.20 (38.24)     1:53.27 (40.07)     2:34.16 (40.89)
        3:15.93 (41.77)     3:57.39 (41.46)     4:38.73 (41.34)     5:18.75 (40.02)
        5:58.49 (39.74)     6:37.32 (38.83)                                        
  8 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          6:28.95    6:42.33 BRNZ    11  
                  35.02     1:14.25 (39.23)     1:54.76 (40.51)     2:35.56 (40.80)
        3:17.11 (41.55)     3:58.63 (41.52)     4:40.21 (41.58)     5:21.51 (41.30)
        6:02.81 (41.30)     6:42.33 (39.52)                                        
  9 Price, Jordin C     13 RedTails-MR          8:06.69    7:25.57 BRNZ     9  
                  35.32     1:16.09 (40.77)     2:00.09 (44.00)     2:45.44 (45.35)
        3:32.59 (47.15)     4:18.71 (46.12)     5:05.69 (46.98)     5:52.63 (46.94)
        6:40.53 (47.90)     7:25.57 (45.04)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
              1:15.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Allison        13 WEST-MR              1:16.98    1:15.78 BRNZ    20  
                  37.21     1:15.78 (38.57)                                        
  2 Brogan, Maggie C    14 Express Swimming-MR  1:17.62    1:15.79 BRNZ    17  
  3 Poslednik, Anna Ma  14 Twisters-MR          1:19.93    1:16.08 BRNZ    16  
                  37.58     1:16.08 (38.50)                                        
  4 Compton, Julie A    13 Express Swimming-MR  1:18.55    1:16.16 BRNZ    15  
                  37.81     1:16.16 (38.35)                                        
  5 Chen, Sydney S      13 Express Swimming-MR  1:20.01    1:16.47 BRNZ    14  
                  36.87     1:16.47 (39.60)                                        
  6 Hill, Eleanor J     14 RedTails-MR          1:17.99    1:16.94 BRNZ    13  
                  38.07     1:16.94 (38.87)                                        
  7 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:23.77    1:17.76 BRNZ    12  
                  37.73     1:17.76 (40.03)                                        
  8 Yang, Jenny H       13 GATE-MR              1:19.43    1:17.90 BRNZ    11  
                  38.18     1:17.90 (39.72)                                        
  9 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:18.17    1:18.13 BRNZ     9  
                  38.05     1:18.13 (40.08)                                        
 10 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:17.99    1:18.53 BRNZ     7  
                  38.08     1:18.53 (40.45)                                        
 11 LU, Helen           13 Twisters-MR          1:18.46    1:18.96 BRNZ     6  
                  37.83     1:18.96 (41.13)                                        
 12 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          1:18.49    1:19.23 BRNZ     5  
                  39.15     1:19.23 (40.08)                                        
 13 Woodiwiss, Rachel   13 Express Swimming-MR  1:18.92    1:19.47 BRNZ     4  
 14 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          1:22.45    1:20.17 BRNZ     3  
                  39.67     1:20.17 (40.50)                                        
 15 Reguyal, Sabrina    13 GATE-MR              1:27.68    1:21.00 BRNZ     2  
                  39.87     1:21.00 (41.13)                                        
 16 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               1:21.18    1:21.61 BRNZ     1  
                  39.14     1:21.61 (42.47)                                        
 17 Lennon, Amanda G    14 Express Swimming-MR  1:22.63    1:22.46 BRNZ   
                  40.85     1:22.46 (41.61)                                        
 17 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR          1:15.94    1:22.46 BRNZ   
                  39.82     1:22.46 (42.64)                                        
 19 Zloklikovits, Kris  14 HS-MR                1:18.99    1:22.54 BRNZ   
 20 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:23.47    1:23.30 BRNZ   
                  41.23     1:23.30 (42.07)                                        
 21 Coronado, Kelly J   14 CIY-MR               1:22.81    1:23.50 BRNZ   
 22 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:19.92    1:24.07 BRNZ   
                  41.77     1:24.07 (42.30)                                        
 23 Camacho, Kaitlin G  13 Express Swimming-MR  1:20.34    1:24.64 BRNZ   
                  40.95     1:24.64 (43.69)                                        
 24 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              1:23.92    1:24.66 BRNZ   
                  40.63     1:24.66 (44.03)                                        
 25 Albanese, Alexa     14 WAC-MR               1:24.39    1:24.81 BRNZ   
                  39.67     1:24.81 (45.14)                                        
 26 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:30.27    1:25.24 BRNZ   
 27 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR          1:26.50    1:25.38 BRNZ   
                  43.05     1:25.38 (42.33)                                        
 28 Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR  1:26.00    1:28.51 BRNZ   
                  43.14     1:28.51 (45.37)                                        
 29 Ta, Elizabeth       13 Aquaflames-MR        1:25.00    1:29.43 BRNZ   
                  42.70     1:29.43 (46.73)                                        
 30 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              1:34.05    1:29.81 BRNZ   
                  44.06     1:29.81 (45.75)                                        
 31 Cassetta, Jamie L   14 Express Swimming-MR  1:30.38    1:29.88 BRNZ   
                  43.26     1:29.88 (46.62)                                        
 32 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR  1:31.51    1:32.39 BRNZ   
                  46.43     1:32.39 (45.96)                                        
 33 Jerome, Savannah    14 CAS-MR               1:38.29    1:34.00 BRNZ   
                  45.82     1:34.00 (48.18)                                        
 34 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:39.01    1:34.05 BRNZ   
                  44.71     1:34.05 (49.34)                                        
 35 Price, Jordin C     13 RedTails-MR          2:18.11    1:36.08 BRNZ   
                  47.49     1:36.08 (48.59)                                        
 36 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  1:41.04    1:39.38 BRNZ   
 37 Alam, Afrida        13 Express Swimming-MR  1:36.27    1:40.90 BRNZ   
                  48.09     1:40.90 (52.81)                                        
 38 Pineda, Nyah        13 MAD-MR               1:54.27    1:53.50 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Nasiadka, Teresa    14 Twisters-MR          1:15.90    1:14.37 SILV   
                  36.11     1:14.37 (38.26)                                        
  2 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR          1:17.68    1:15.05 SILV   
                  36.28     1:15.05 (38.77)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
              2:43.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:45.28    2:43.20 BRNZ    20  
                  38.82     1:19.91 (41.09)     2:03.01 (43.10)     2:43.20 (40.19)
  2 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          2:43.55    2:46.48 BRNZ    17  
                  39.72     1:21.51 (41.79)     2:04.43 (42.92)     2:46.48 (42.05)
  3 Brogan, Maggie C    14 Express Swimming-MR  2:58.50    2:47.87 BRNZ    16  
                  40.39     1:23.96 (43.57)     2:07.58 (43.62)     2:47.87 (40.29)
  4 Caminiti, Maria C   14 CIY-MR               2:46.49    2:48.05 BRNZ    15  
                  39.77     1:22.12 (42.35)     2:05.95 (43.83)     2:48.05 (42.10)
  5 Hill, Eleanor J     14 RedTails-MR          2:48.34    2:48.24 BRNZ    14  
                  39.78     1:22.19 (42.41)     2:05.89 (43.70)     2:48.24 (42.35)
  6 Geer, Sophie N      13 GAEL-MR              2:56.47    2:56.00 BRNZ    13  
  7 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              3:15.21    2:56.84 BRNZ    12  
                  41.76     1:27.70 (45.94)     2:15.02 (47.32)     2:56.84 (41.82)
  8 Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR  3:07.17    3:15.67 BRNZ    11  
                  44.66     1:32.30 (47.64)     2:24.03 (51.73)     3:15.67 (51.64)
  9 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR  3:17.51    3:22.16 BRNZ     9  
                  48.67     1:39.18 (50.51)     2:32.33 (53.15)     3:22.16 (49.83)
 10 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  4:12.29    3:31.94 BRNZ     7  
                  48.26   3:31.94 (2:43.68)                                        
Non-Award Division  
  1 Kraff, Allyson R    13 Express Swimming-MR  2:54.84    2:41.41 SILV   
                  39.79     1:20.39 (40.60)     2:01.06 (40.67)     2:41.41 (40.35)
  2 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              2:46.14    2:41.72 SILV   
                  37.16     1:17.33 (40.17)     1:59.64 (42.31)     2:41.72 (42.08)
  3 Chen, Sydney S      13 Express Swimming-MR  2:46.20    2:42.01 SILV   
                  37.38     1:18.13 (40.75)     2:00.61 (42.48)     2:42.01 (41.40)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Poslednik, Anna Ma  14 Twisters-MR          1:28.25    1:24.29 BRNZ    20  
                  39.00     1:24.29 (45.29)                                        
  2 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:25.90    1:24.47 BRNZ    17  
                  40.32     1:24.47 (44.15)                                        
  3 Camacho, Kaitlin G  13 Express Swimming-MR  1:25.73    1:24.74 BRNZ    16  
                  40.50     1:24.74 (44.24)                                        
  4 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR          1:27.01    1:24.94 BRNZ    15  
                  39.54     1:24.94 (45.40)                                        
  5 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:27.41    1:25.28 BRNZ    14  
                  40.09     1:25.28 (45.19)                                        
  6 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR              1:26.56    1:25.42 BRNZ    13  
                  40.16     1:25.42 (45.26)                                        
  7 Hill, Eleanor J     14 RedTails-MR          1:26.84    1:25.87 BRNZ    12  
                  40.61     1:25.87 (45.26)                                        
  8 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:24.23    1:26.01 BRNZ    11  
                  41.26     1:26.01 (44.75)                                        
  9 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:29.88    1:26.49 BRNZ     9  
                  40.16     1:26.49 (46.33)                                        
 10 Woodiwiss, Rachel   13 Express Swimming-MR  1:25.80    1:27.97 BRNZ     7  
                  42.23     1:27.97 (45.74)                                        
 11 Reguyal, Sabrina    13 GATE-MR              1:31.96    1:28.27 BRNZ     6  
                  41.47     1:28.27 (46.80)                                        
 12 Caminiti, Maria C   14 CIY-MR               1:27.83    1:28.43 BRNZ     5  
                  41.33     1:28.43 (47.10)                                        
 13 Nasiadka, Teresa    14 Twisters-MR          1:26.77    1:29.18 BRNZ     4  
                  41.83     1:29.18 (47.35)                                        
 14 Yamout, Nadine      14 Twisters-MR          1:32.46    1:29.27 BRNZ     3  
                  42.09     1:29.27 (47.18)                                        
 15 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:33.01    1:30.04 BRNZ     2  
                  42.90     1:30.04 (47.14)                                        
 16 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               1:30.24    1:30.85 BRNZ     1  
                  42.22     1:30.85 (48.63)                                        
 17 Brogan, Maggie C    14 Express Swimming-MR  1:31.36    1:31.56 BRNZ   
                  43.57     1:31.56 (47.99)                                        
 18 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:29.35    1:32.23 BRNZ   
                  43.61     1:32.23 (48.62)                                        
 19 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              1:36.11    1:32.60 BRNZ   
                  43.51     1:32.60 (49.09)                                        
 20 Kraff, Allyson R    13 Express Swimming-MR  1:28.92    1:34.32 BRNZ   
                  44.44     1:34.32 (49.88)                                        
 21 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:32.76    1:34.60 BRNZ   
                  44.70     1:34.60 (49.90)                                        
 22 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  1:36.42    1:34.61 BRNZ   
                  45.42     1:34.61 (49.19)                                        
 23 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          1:34.52    1:34.70 BRNZ   
                  44.85     1:34.70 (49.85)                                        
 24 Patel, Nisha V      13 CIY-MR               1:33.06    1:35.09 BRNZ   
                  44.27     1:35.09 (50.82)                                        
 25 Price, Jordin C     13 RedTails-MR          1:33.97    1:35.21 BRNZ   
                  45.22     1:35.21 (49.99)                                        
 26 Chen, Sydney S      13 Express Swimming-MR  1:37.50    1:35.36 BRNZ   
                  45.63     1:35.36 (49.73)                                        
 27 Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR  1:38.96    1:35.60 BRNZ   
                  44.46     1:35.60 (51.14)                                        
 28 Henn, Isabel R      14 Express Swimming-MR  1:31.15    1:35.68 BRNZ   
                  45.70     1:35.68 (49.98)                                        
 29 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              1:36.77    1:36.23 BRNZ   
                  44.79     1:36.23 (51.44)                                        
 30 Lennon, Amanda G    14 Express Swimming-MR  1:35.37    1:37.87 BRNZ   
                  46.47     1:37.87 (51.40)                                        
 31 Geer, Sophie N      13 GAEL-MR              1:40.46    1:38.65 BRNZ   
                  47.36     1:38.65 (51.29)                                        
 32 Ross, Shawna Y      13 GATE-MR              1:38.58    1:41.48 BRNZ   
                  44.55     1:41.48 (56.93)                                        
 33 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR  1:48.90    1:45.06 BRNZ   
                  51.84     1:45.06 (53.22)                                        
 34 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:38.94    1:46.64 BRNZ   
                  48.68     1:46.64 (57.96)                                        
 35 Jerome, Savannah    14 CAS-MR               1:48.57    1:50.20 BRNZ   
                  50.91     1:50.20 (59.29)                                        
 36 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              1:49.32    1:53.28 BRNZ   
                  52.84   1:53.28 (1:00.44)                                        
Non-Award Division  
  1 Duverge, Ariana A   13 Twisters-MR          1:26.29    1:22.22 SILV   
                  38.38     1:22.22 (43.84)                                        
 -- Chen, Caitlyn K     14 GATE-MR              1:35.35         NS        
 -- Uszynski, Alexandr  13 Twisters-MR          1:50.39         NS        
 -- Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:37.25         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
              2:57.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:57.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Yang, Jenny H       13 GATE-MR              2:58.84    2:58.07 BRNZ    20  
                  40.06     1:24.65 (44.59)     2:11.65 (47.00)     2:58.07 (46.42)
  2 Liu, Allison        13 WEST-MR              3:04.03    3:01.33 BRNZ    17  
                  42.16     1:28.70 (46.54)     2:15.31 (46.61)     3:01.33 (46.02)
  3 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              3:00.39    3:02.46 BRNZ    16  
                  40.08     1:25.48 (45.40)     2:13.26 (47.78)     3:02.46 (49.20)
  4 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              3:06.99    3:03.86 BRNZ    15  
                  41.41     1:29.15 (47.74)     2:17.69 (48.54)     3:03.86 (46.17)
  5 Compton, Julie A    13 Express Swimming-MR  3:04.20    3:04.08 BRNZ    14  
                  40.16     1:28.40 (48.24)     2:17.79 (49.39)     3:04.08 (46.29)
  6 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               3:21.24    3:08.30 BRNZ    13  
                  41.40     1:28.89 (47.49)     2:19.47 (50.58)     3:08.30 (48.83)
  7 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR          3:11.69    3:08.90 BRNZ    12  
                  42.95     1:31.81 (48.86)     2:23.22 (51.41)     3:08.90 (45.68)
  8 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR          3:08.32    3:09.57 BRNZ    11  
                  42.68     1:31.90 (49.22)     2:22.58 (50.68)     3:09.57 (46.99)
  9 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              3:09.48    3:10.46 BRNZ     9  
                  41.92     1:29.73 (47.81)     2:20.38 (50.65)     3:10.46 (50.08)
 10 Nasiadka, Teresa    14 Twisters-MR          3:09.98    3:11.06 BRNZ     7  
                  42.37     1:31.45 (49.08)     2:22.41 (50.96)     3:11.06 (48.65)
 11 Gangemi, Samantha   14 HS-MR                3:16.83    3:11.14 BRNZ     6  
                  43.54     1:32.55 (49.01)     2:23.00 (50.45)     3:11.14 (48.14)
 12 Camacho, Kaitlin G  13 Express Swimming-MR  3:14.04    3:14.78 BRNZ     5  
                  44.62     1:35.78 (51.16)     2:26.57 (50.79)     3:14.78 (48.21)
 13 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              3:17.29    3:17.14 BRNZ     4  
                  43.45     1:33.78 (50.33)     2:26.71 (52.93)     3:17.14 (50.43)
 14 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:13.18    3:18.76 BRNZ     3  
                  45.90     1:36.32 (50.42)     2:28.53 (52.21)     3:18.76 (50.23)
 15 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               3:18.25    3:20.61 BRNZ     2  
                  44.14     1:34.85 (50.71)     2:27.07 (52.22)     3:20.61 (53.54)
 16 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              3:33.54    3:23.77 BRNZ     1  
                  44.27     1:34.72 (50.45)     2:29.55 (54.83)     3:23.77 (54.22)
 17 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          3:17.73    3:23.79 BRNZ   
                  45.82     1:38.17 (52.35)     2:30.69 (52.52)     3:23.79 (53.10)
 18 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  3:24.81    3:26.57 BRNZ   
                  46.65     1:40.41 (53.76)     2:33.35 (52.94)     3:26.57 (53.22)
 19 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               3:48.22    3:55.63 BRNZ   
                  53.34     1:52.42 (59.08)   2:54.08 (1:01.66)   3:55.63 (1:01.55)
Non-Award Division  
  1 Jogis, Kimberly A   13 GAEL-MR              3:06.11    2:54.23 SILV   
                  39.95     1:24.88 (44.93)     2:10.01 (45.13)     2:54.23 (44.22)
  2 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               2:57.80    2:55.53 SILV   
                  40.11     1:25.31 (45.20)     2:12.15 (46.84)     2:55.53 (43.38)
  2 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:59.83    2:55.53 SILV   
                  40.12     1:25.41 (45.29)     2:10.48 (45.07)     2:55.53 (45.05)
 -- Pineda, Nyah        13 MAD-MR               3:54.66         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Vanella, Nicolette  13 Express Swimming-MR  1:11.90    1:12.02 BRNZ    20  
                  33.88     1:12.02 (38.14)                                        
  2 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          1:15.76    1:12.12 BRNZ    17  
                  34.44     1:12.12 (37.68)                                        
  3 Duverge, Ariana A   13 Twisters-MR          1:13.58    1:13.40 BRNZ    16  
                  31.94     1:13.40 (41.46)                                        
  4 Gonzalez, Miranda   14 Express Swimming-MR  1:14.58    1:13.70 BRNZ    15  
                  33.69     1:13.70 (40.01)                                        
  5 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:21.53    1:14.19 BRNZ    14  
                  30.97     1:14.19 (43.22)                                        
  6 Woodiwiss, Rachel   13 Express Swimming-MR  1:14.97    1:15.94 BRNZ    13  
                  35.58     1:15.94 (40.36)                                        
  7 Townsend, Dayna p   13 Twisters-MR          1:17.72    1:17.16 BRNZ    12  
                  34.16     1:17.16 (43.00)                                        
  8 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:20.00    1:17.48 BRNZ    11  
                  34.46     1:17.48 (43.02)                                        
  9 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:23.01    1:18.02 BRNZ     9  
                  35.72     1:18.02 (42.30)                                        
 10 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:19.40    1:18.03 BRNZ     7  
                  35.49     1:18.03 (42.54)                                        
 11 Lennon, Amanda G    14 Express Swimming-MR  1:16.74    1:18.17 BRNZ     6  
                  37.50     1:18.17 (40.67)                                        
 12 Kraff, Allyson R    13 Express Swimming-MR  1:14.36    1:18.55 BRNZ     5  
                  36.69     1:18.55 (41.86)                                        
 13 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:23.45    1:20.04 BRNZ     4  
                  36.29     1:20.04 (43.75)                                        
 14 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              1:12.90    1:21.20 BRNZ     3  
                  37.84     1:21.20 (43.36)                                        
 15 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR              1:21.76    1:22.05 BRNZ     2  
                  37.98     1:22.05 (44.07)                                        
 16 Turner, Aislin      13 WAC-MR               1:25.77    1:22.64 BRNZ     1  
                  37.20     1:22.64 (45.44)                                        
 17 Patel, Nisha V      13 CIY-MR               1:23.34    1:23.22 BRNZ   
                  36.43     1:23.22 (46.79)                                        
 18 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:20.58    1:23.40 BRNZ   
                  37.64     1:23.40 (45.76)                                        
 19 Poslednik, Anna Ma  14 Twisters-MR          1:19.21    1:23.83 BRNZ   
                  37.12     1:23.83 (46.71)                                        
 20 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:29.98    1:27.37 BRNZ   
                  39.66     1:27.37 (47.71)                                        
 21 Compton, Julie A    13 Express Swimming-MR  1:35.54    1:27.76 BRNZ   
                  37.59     1:27.76 (50.17)                                        
 22 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:25.55    1:27.87 BRNZ   
                  40.38     1:27.87 (47.49)                                        
 23 Achil, Shabie J     14 Express Swimming-MR  1:29.65    1:28.41 BRNZ   
                  39.20     1:28.41 (49.21)                                        
 24 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR          1:25.11    1:28.99 BRNZ   
                  38.74     1:28.99 (50.25)                                        
 25 Ross, Shawna Y      13 GATE-MR              1:31.43    1:34.19 BRNZ   
 26 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              1:34.36    1:36.85 BRNZ   
                  43.65     1:36.85 (53.20)                                        
 27 Jerome, Savannah    14 CAS-MR               1:40.78    1:39.01 BRNZ   
                  44.45     1:39.01 (54.56)                                        
 28 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:46.33    1:51.82 BRNZ   
                  50.32   1:51.82 (1:01.50)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
              2:36.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              2:37.77    2:39.33 BRNZ    20  
                  33.94     1:13.47 (39.53)     1:56.00 (42.53)     2:39.33 (43.33)
  2 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          2:43.63    2:45.94 BRNZ    17  
                  36.58     1:18.39 (41.81)     2:03.16 (44.77)     2:45.94 (42.78)
  3 Kraff, Allyson R    13 Express Swimming-MR  2:37.68    2:49.79 BRNZ    16  
                  38.56     1:21.87 (43.31)     2:06.17 (44.30)     2:49.79 (43.62)
  4 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:57.16    2:52.11 BRNZ    15  
                  36.10     1:19.98 (43.88)     2:05.63 (45.65)     2:52.11 (46.48)
  5 Gangemi, Samantha   14 HS-MR                2:59.08    2:56.08 BRNZ    14  
                  38.71     1:24.63 (45.92)     2:10.99 (46.36)     2:56.08 (45.09)
  6 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   3:05.66    2:57.52 BRNZ    13  
                  37.19     1:22.44 (45.25)     2:09.27 (46.83)     2:57.52 (48.25)
  7 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR          3:13.31    3:13.89 BRNZ    12  
                  37.06     1:25.19 (48.13)     2:19.59 (54.40)     3:13.89 (54.30)
Non-Award Division  
 -- Jogis, Kimberly A   13 GAEL-MR              2:36.90        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
              2:41.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Gangemi, Samantha   14 HS-MR                2:45.09    2:42.10 BRNZ    20  
                  35.14     1:15.83 (40.69)     2:05.15 (49.32)     2:42.10 (36.95)
  2 Henn, Isabel R      14 Express Swimming-MR  2:44.80    2:44.94 BRNZ    17  
                  34.27     1:13.68 (39.41)     2:07.29 (53.61)     2:44.94 (37.65)
  3 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              2:45.07    2:46.40 BRNZ    16  
                  36.19     1:17.21 (41.02)     2:06.60 (49.39)     2:46.40 (39.80)
  4 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              3:00.88    2:46.84 BRNZ    15  
                  39.01     1:20.89 (41.88)     2:11.65 (50.76)     2:46.84 (35.19)
  5 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               3:02.63    2:47.04 BRNZ    14  
                  38.20     1:18.48 (40.28)     2:07.07 (48.59)     2:47.04 (39.97)
  6 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR          2:51.37    2:48.59 BRNZ    13  
                  34.30     1:16.32 (42.02)     2:10.77 (54.45)     2:48.59 (37.82)
  7 Qu, Sara            13 GATE-MR              2:57.49    2:49.01 BRNZ    12  
                  37.62     1:18.99 (41.37)     2:10.06 (51.07)     2:49.01 (38.95)
  8 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:49.81    2:49.72 BRNZ    11  
                  37.42     1:19.89 (42.47)     2:11.60 (51.71)     2:49.72 (38.12)
  9 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              2:54.51    2:51.35 BRNZ     9  
                  38.88     1:23.06 (44.18)     2:10.96 (47.90)     2:51.35 (40.39)
 10 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              2:54.24    2:52.72 BRNZ     7  
                  37.81     1:22.95 (45.14)     2:11.65 (48.70)     2:52.72 (41.07)
 11 LU, Helen           13 Twisters-MR          3:01.79    2:53.21 BRNZ     6  
                  38.12     1:21.01 (42.89)     2:11.86 (50.85)     2:53.21 (41.35)
 12 Reguyal, Sabrina    13 GATE-MR              3:06.28    2:53.52 BRNZ     5  
                  40.64     1:25.33 (44.69)     2:14.78 (49.45)     2:53.52 (38.74)
 13 Grygorczuk, Julia   13 Twisters-MR          2:48.46    2:55.00 BRNZ     4  
                  38.82     1:22.22 (43.40)     2:15.63 (53.41)     2:55.00 (39.37)
 14 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               3:03.53    2:59.40 BRNZ     3  
                  39.36     1:23.82 (44.46)     2:18.43 (54.61)     2:59.40 (40.97)
 15 Camacho, Kaitlin G  13 Express Swimming-MR  2:57.60    3:00.59 BRNZ     2  
                  39.29     1:26.76 (47.47)     2:18.70 (51.94)     3:00.59 (41.89)
 16 Albanese, Alexa     14 WAC-MR               2:59.84    3:02.05 BRNZ     1  
                  38.58     1:25.58 (47.00)     2:19.79 (54.21)     3:02.05 (42.26)
 17 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               3:03.55    3:02.08 BRNZ   
                  42.08     1:29.00 (46.92)     2:18.44 (49.44)     3:02.08 (43.64)
 18 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              3:15.53    3:04.43 BRNZ   
                  41.52                             2:24.05 ( )     3:04.43 (40.38)
 19 Cassetta, Jamie L   14 Express Swimming-MR  3:04.33    3:05.10 BRNZ   
                  41.70     1:29.29 (47.59)     2:25.54 (56.25)     3:05.10 (39.56)
 20 Brancaccio, Colett  13 Express Swimming-MR  3:12.05    3:13.81 BRNZ   
                  46.09     1:35.33 (49.24)     2:33.30 (57.97)     3:13.81 (40.51)
 21 Jerome, Savannah    14 CAS-MR               3:19.91    3:14.83 BRNZ   
                  44.95     1:34.34 (49.39)     2:32.26 (57.92)     3:14.83 (42.57)
 22 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  3:22.02    3:17.56 BRNZ   
                  44.77     1:37.22 (52.45)     2:31.18 (53.96)     3:17.56 (46.38)
 23 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               3:28.01    3:31.89 BRNZ   
                  50.68     1:39.82 (49.14)   2:41.18 (1:01.36)     3:31.89 (50.71)
 -- Burke, Madeline R   14 Express Swimming-MR  3:11.46         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  39.84     1:28.53 (48.69)     2:21.99 (53.46)          DQ (44.44)
Non-Award Division  
  1 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               2:42.64    2:36.75 SILV   
                  34.37     1:15.07 (40.70)     2:01.84 (46.77)     2:36.75 (34.91)
  2 Perez, Clara A      14 RedTails-MR          2:45.45    2:37.15 SILV   
                  34.77     1:15.56 (40.79)     2:01.60 (46.04)     2:37.15 (35.55)
  3 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:42.92    2:37.22 SILV   
                  34.48     1:15.01 (40.53)     2:02.03 (47.02)     2:37.22 (35.19)
  4 Yamout, Nadine      14 Twisters-MR          2:43.05    2:39.49 SILV   
                  33.53     1:14.03 (40.50)     2:02.60 (48.57)     2:39.49 (36.89)
  5 Liu, Allison        13 WEST-MR              2:43.09    2:40.73 SILV   
                  36.57     1:16.46 (39.89)     2:03.46 (47.00)     2:40.73 (37.27)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
              5:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:26.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   5:39.75    5:31.31 BRNZ    20  
                  35.41     1:17.80 (42.39)     2:01.82 (44.02)     2:44.82 (43.00)
        3:29.29 (44.47)     4:15.37 (46.08)     4:53.99 (38.62)     5:31.31 (37.32)
  2 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              5:27.85    5:34.69 BRNZ    17  
                  34.52     1:17.58 (43.06)     1:58.90 (41.32)     2:40.01 (41.11)
        3:29.98 (49.97)     4:21.27 (51.29)     4:59.08 (37.81)     5:34.69 (35.61)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                28.29  SILV
                28.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR                 29.55      28.36 BRNZ    20  
  2 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR          28.58      28.65 BRNZ    17  
  3 Hafez, Liela A      15 HS-MR                  28.73      28.76 BRNZ    16  
  4 Cavanaugh, Katheri  17 WAC-MR                 30.49      29.24 BRNZ    15  
  5 Gnad, Jessie A      15 HS-MR                  29.22      29.96 BRNZ    14  
  6 Gold, Kate R        16 HS-MR                  28.92      30.37 BRNZ    13  
  7 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR            30.59      30.45 BRNZ    12  
  8 Shen, Alexandra     15 HS-MR                  29.43      30.81 BRNZ    11  
  9 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                30.80      31.07 BRNZ     9  
 10 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR          32.15      31.91 BRNZ     7  
 11 Harris, Chienne     16 MAD-MR                 32.04      32.05 BRNZ     6  
 12 Herrera, Elsie      15 RedTails-MR            37.12      34.99 BRNZ     5  
 13 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR    37.77      37.14 BRNZ     4  
Non-Award Division  
  1 Bianco, Sara E      16 HS-MR                  28.39      27.64 SILV   
  2 Bay, Alexandria M   16 Twisters-MR            28.31      27.66 SILV   
  3 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                28.63      27.86 SILV   
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
              1:01.09  SILV
              1:01.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:01.71    1:03.00 BRNZ    20  
                  30.48     1:03.00 (32.52)                                        
  2 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               1:03.26    1:03.59 BRNZ    17  
                  30.75     1:03.59 (32.84)                                        
  3 Phadael, Lauryn M   16 Express Swimming-MR  1:04.58    1:04.13 BRNZ    16  
                  30.34     1:04.13 (33.79)                                        
  4 Cavanaugh, Katheri  17 WAC-MR               1:05.59    1:04.71 BRNZ    15  
                  31.03     1:04.71 (33.68)                                        
  5 Mena, Zuri          17 MAD-MR               1:05.10    1:07.14 BRNZ    14  
                  31.25     1:07.14 (35.89)                                        
  6 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR          1:08.75    1:07.25 BRNZ    13  
                  32.47     1:07.25 (34.78)                                        
  7 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:04.86    1:07.29 BRNZ    12  
                  31.18     1:07.29 (36.11)                                        
  8 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              1:07.32    1:10.67 BRNZ    11  
                  33.71     1:10.67 (36.96)                                        
  9 Macias, Jusmine A   16 BASC-MR              1:12.94    1:10.87 BRNZ     9  
                  33.73     1:10.87 (37.14)                                        
 10 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:15.16    1:16.21 BRNZ     7  
                  35.21     1:16.21 (41.00)                                        
 11 Herrera, Elsie      15 RedTails-MR          1:20.22    1:18.35 BRNZ     6  
 12 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR  1:25.47    1:23.82 BRNZ     5  
                  40.26     1:23.82 (43.56)                                        
Non-Award Division  
  1 Bay, Alexandria M   16 Twisters-MR          1:01.39      58.92 SILV   
                  27.99       58.92 (30.93)                                        
  2 Negron, Luz         17 MAD-MR               1:01.62    1:00.75 SILV   
                  27.11     1:00.75 (33.64)                                        
 -- Stimler, Akari K    15 NYCC-MR              1:13.06         NS        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              1:01.86         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:10.59  SILV
              2:10.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lou, Jessica        17 Twisters-MR          2:11.16    2:13.01 BRNZ    20  
                  29.39     1:02.42 (33.03)     1:37.30 (34.88)     2:13.01 (35.71)
  2 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:13.44    2:14.96 BRNZ    17  
                  29.53     1:02.38 (32.85)     1:38.11 (35.73)     2:14.96 (36.85)
  3 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  2:11.03    2:15.29 BRNZ    16  
                  30.35     1:02.97 (32.62)     1:38.39 (35.42)     2:15.29 (36.90)
  4 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:17.79    2:15.51 BRNZ    15  
                  30.88     1:04.85 (33.97)     1:40.86 (36.01)     2:15.51 (34.65)
  5 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               2:22.68    2:18.64 BRNZ    14  
                  31.26     1:07.36 (36.10)     1:43.59 (36.23)     2:18.64 (35.05)
  6 Cavanaugh, Katheri  17 WAC-MR               2:25.39    2:20.82 BRNZ    13  
                  31.43     1:06.47 (35.04)     1:43.02 (36.55)     2:20.82 (37.80)
  7 Negron, Luz         17 MAD-MR               2:30.88    2:27.31 BRNZ    12  
                  27.85     1:02.53 (34.68)     1:43.98 (41.45)     2:27.31 (43.33)
  8 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR          2:30.38    2:30.10 BRNZ    11  
                  31.97     1:09.30 (37.33)     1:49.19 (39.89)     2:30.10 (40.91)
  9 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              2:32.98    2:42.59 BRNZ     9  
                  33.99   2:42.59 (2:08.60)                                        
 10 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR  3:18.37    3:05.65 BRNZ     7  
                  40.31     1:30.09 (49.78)   3:05.65 (1:35.56)                    
Non-Award Division  
  1 Vassilieva, Valeri  16 Unhes-Mr-MR          2:12.59    2:08.52 SILV   
                  29.25     1:01.20 (31.95)     1:34.85 (33.65)     2:08.52 (33.67)
  2 Ambrosio, Wendy J   16 RedTails-MR          2:13.24    2:08.96 SILV   
                  28.36     1:00.85 (32.49)     1:35.37 (34.52)     2:08.96 (33.59)
 -- Stimler, Akari K    15 NYCC-MR              2:45.33         NS        
 -- Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   2:15.49         NS        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              2:18.55         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  JO
              5:39.99  SILV
              5:40.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:40.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ambrosio, Wendy J   16 RedTails-MR          5:52.51    5:51.12 BRNZ    20  
                  29.51     1:03.36 (33.85)     1:38.98 (35.62)     2:14.69 (35.71)
        2:50.96 (36.27)     3:27.05 (36.09)     4:03.15 (36.10)     4:39.40 (36.25)
        5:16.22 (36.82)     5:51.12 (34.90)                                        
  2 Lou, Jessica        17 Twisters-MR          5:59.88    6:00.21 BRNZ    17  
                  30.87     1:04.62 (33.75)     1:40.27 (35.65)     2:16.60 (36.33)
        2:53.57 (36.97)     3:30.65 (37.08)     4:08.13 (37.48)     4:45.81 (37.68)
        5:23.31 (37.50)     6:00.21 (36.90)                                        
  3 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              6:03.06    6:00.78 BRNZ    16  
                  30.85     1:05.36 (34.51)     1:40.70 (35.34)     2:16.49 (35.79)
        2:53.05 (36.56)     3:30.66 (37.61)     4:08.93 (38.27)     4:47.18 (38.25)
        5:24.85 (37.67)     6:00.78 (35.93)                                        
  4 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              6:04.63    6:01.04 BRNZ    15  
                  31.28     1:06.30 (35.02)     1:42.14 (35.84)     2:18.55 (36.41)
        2:54.71 (36.16)     3:31.15 (36.44)     4:08.81 (37.66)     4:45.91 (37.10)
        5:24.01 (38.10)     6:01.04 (37.03)                                        
  5 Brewer, Elizabeth   15 JCCT-MR              6:14.51    6:43.89 BRNZ    14  
                  34.04     1:14.34 (40.30)     1:56.00 (41.66)     2:37.45 (41.45)
        3:19.39 (41.94)     4:00.71 (41.32)     4:42.24 (41.53)     5:23.78 (41.54)
        6:05.72 (41.94)     6:43.89 (38.17)                                        
  6 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR          7:22.37    6:54.42 BRNZ    13  
                  33.97     1:12.43 (38.46)     1:53.61 (41.18)     2:36.27 (42.66)
        3:19.77 (43.50)     4:02.62 (42.85)     4:46.07 (43.45)     5:30.28 (44.21)
        6:13.42 (43.14)     6:54.42 (41.00)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:10.53    1:10.77 BRNZ    20  
                  34.55     1:10.77 (36.22)                                        
  2 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:11.21    1:10.78 BRNZ    17  
                  34.66     1:10.78 (36.12)                                        
  3 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:12.36    1:12.01 BRNZ    16  
                  34.39     1:12.01 (37.62)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J   16 RedTails-MR          1:11.50    1:14.86 BRNZ    15  
                  35.52     1:14.86 (39.34)                                        
  5 Macias, Jusmine A   16 BASC-MR              1:18.13    1:15.93 BRNZ    14  
                  36.24     1:15.93 (39.69)                                        
  6 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:17.89    1:16.35 BRNZ    13  
                  36.10     1:16.35 (40.25)                                        
  7 Mena, Zuri          17 MAD-MR               1:20.16    1:19.30 BRNZ    12  
                  38.58     1:19.30 (40.72)                                        
  8 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR          1:19.83    1:19.90 BRNZ    11  
                  38.71     1:19.90 (41.19)                                        
  9 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:26.15    1:24.11 BRNZ     9  
                  39.85     1:24.11 (44.26)                                        
 10 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              1:23.93    1:26.53 BRNZ     7  
 11 Herrera, Elsie      15 RedTails-MR          1:40.71    1:39.22 BRNZ     6  
 12 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR  1:52.15    1:58.90 BRNZ     5  
Non-Award Division  
  1 Vassilieva, Valeri  16 Unhes-Mr-MR          1:10.40    1:08.82 SILV   
                  33.50     1:08.82 (35.32)                                        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              1:10.49         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Stimler, Akari K    15 NYCC-MR              1:27.44         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:13.54         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 In loving memory of our daughter
 Beth Schatkun. To her Swimming was
 a Sport.  All else is just a game
              2:20.99  JO
              2:29.29  SILV
              2:29.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Cavanaugh, Katheri  17 WAC-MR               2:34.55    2:30.74 BRNZ    20  
                  35.50     1:13.38 (37.88)     1:51.91 (38.53)     2:30.74 (38.83)
  2 Gold, Kate R        16 HS-MR                2:32.08    2:32.12 BRNZ    17  
                  36.88     1:16.19 (39.31)     1:55.40 (39.21)     2:32.12 (36.72)
  3 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               2:34.03    2:32.55 BRNZ    16  
                  35.17     1:14.83 (39.66)     1:54.89 (40.06)     2:32.55 (37.66)
  4 Lou, Jessica        17 Twisters-MR          2:30.40    2:33.10 BRNZ    15  
                  35.13     1:12.92 (37.79)     1:52.86 (39.94)     2:33.10 (40.24)
  5 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:35.09    2:34.86 BRNZ    14  
                  36.20     1:14.97 (38.77)     1:55.11 (40.14)     2:34.86 (39.75)
  6 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:33.13    2:36.64 BRNZ    13  
                  36.66     1:15.78 (39.12)     1:56.32 (40.54)     2:36.64 (40.32)
  7 Ambrosio, Wendy J   16 RedTails-MR          2:37.85    2:37.63 BRNZ    12  
                  36.08     1:16.19 (40.11)     1:57.23 (41.04)     2:37.63 (40.40)
  8 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              2:32.94    2:40.04 BRNZ    11  
                  37.39     1:17.32 (39.93)     1:58.60 (41.28)     2:40.04 (41.44)
  9 Shen, Alexandra     15 HS-MR                2:36.87    2:49.23 BRNZ     9  
                  40.57     1:22.77 (42.20)     2:06.07 (43.30)     2:49.23 (43.16)
 10 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR          2:52.13    2:52.01 BRNZ     7  
                  39.57     1:23.09 (43.52)     2:08.37 (45.28)     2:52.01 (43.64)
 11 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR  4:13.70    3:58.61 BRNZ     6  
                  52.80   3:58.61 (3:05.81)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:20.89  SILV
              1:20.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bay, Alexandria M   16 Twisters-MR          1:22.94    1:21.45 BRNZ    20  
                  37.93     1:21.45 (43.52)                                        
  2 Gnad, Jessie A      15 HS-MR                1:21.66    1:21.49 BRNZ    17  
                  37.78     1:21.49 (43.71)                                        
  3 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:20.96    1:22.03 BRNZ    16  
                  38.51     1:22.03 (43.52)                                        
  4 Hafez, Liela A      15 HS-MR                1:22.72    1:22.93 BRNZ    15  
                  39.68     1:22.93 (43.25)                                        
  5 Negron, Luz         17 MAD-MR               1:38.49    1:24.21 BRNZ    14  
                  39.23     1:24.21 (44.98)                                        
  6 Wong, Samantha H    15 HS-MR                1:25.38    1:26.12 BRNZ    13  
                  40.38     1:26.12 (45.74)                                        
  7 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        1:29.37    1:27.46 BRNZ    12  
                  41.84     1:27.46 (45.62)                                        
  8 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:26.80    1:28.59 BRNZ    11  
                  42.29     1:28.59 (46.30)                                        
  9 Shen, Alexandra     15 HS-MR                1:24.94    1:29.06 BRNZ     9  
                  42.76     1:29.06 (46.30)                                        
 10 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        1:32.11    1:30.53 BRNZ     7  
                  42.29     1:30.53 (48.24)                                        
 11 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:39.54    1:39.44 BRNZ     6  
                  47.01     1:39.44 (52.43)                                        
 12 Gold, Kate R        16 HS-MR                1:44.72    1:41.57 BRNZ     5  
                  47.54     1:41.57 (54.03)                                        
 13 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR  2:09.37    2:03.77 BRNZ     4  
                  57.75   2:03.77 (1:06.02)                                        
 -- Herrera, Elsie      15 RedTails-MR          1:45.90         DQ        
      One hand touch
                  49.77          DQ (55.70)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:50.99  SILV
              2:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:51.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               2:59.09    3:01.04 BRNZ    20  
                  39.09     1:23.72 (44.63)     2:11.81 (48.09)     3:01.04 (49.23)
  2 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              3:08.91    3:08.74 BRNZ    17  
                  42.93     1:30.84 (47.91)     2:19.84 (49.00)     3:08.74 (48.90)
  3 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              3:20.31    3:25.52 BRNZ    16  
                  44.26     1:34.58 (50.32)     2:31.49 (56.91)     3:25.52 (54.03)
Non-Award Division  
  1 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  2:52.35    2:50.45 SILV   
                  37.68     1:21.03 (43.35)     2:05.82 (44.79)     2:50.45 (44.63)
  2 Bay, Alexandria M   16 Twisters-MR          2:54.66    2:50.73 SILV   
                  39.45     1:22.80 (43.35)     2:06.56 (43.76)     2:50.73 (44.17)
 -- Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   3:18.02         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lou, Jessica              17 Twisters-MR               NT    1:13.41 BRNZ   
                  33.47     1:13.41 (39.94)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 LU, Elizabeth J     15 Express Swimming-MR  1:11.24    1:09.82 BRNZ    20  
                  32.13     1:09.82 (37.69)                                        
  2 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:14.14    1:10.67 BRNZ    17  
                  32.40     1:10.67 (38.27)                                        
  3 Ambrosio, Wendy J   16 RedTails-MR          1:15.46    1:13.66 BRNZ    16  
                  33.71     1:13.66 (39.95)                                        
  4 Gnad, Jessie A      15 HS-MR                1:12.13    1:15.61 BRNZ    15  
                  34.84     1:15.61 (40.77)                                        
  5 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:13.46    1:17.21 BRNZ    14  
                  33.81     1:17.21 (43.40)                                        
  6 Wong, Samantha H    15 HS-MR                1:20.62    1:17.47 BRNZ    13  
                  35.50     1:17.47 (41.97)                                        
  7 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:17.16    1:17.90 BRNZ    12  
                  33.83     1:17.90 (44.07)                                        
  8 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               1:15.77    1:20.08 BRNZ    11  
                  34.93     1:20.08 (45.15)                                        
  9 Negron, Luz         17 MAD-MR               1:24.32    1:20.47 BRNZ     9  
                  34.44     1:20.47 (46.03)                                        
 10 Portoviejo, Salma   15 RedTails-MR          1:33.85    1:22.71 BRNZ     7  
                  37.98     1:22.71 (44.73)                                        
 11 Draude, Jenna       15 Express Swimming-MR  1:56.10    1:48.07 BRNZ     6  
                  50.39     1:48.07 (57.68)                                        
Non-Award Division  
  1 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:11.13    1:08.42 SILV   
                  31.39     1:08.42 (37.03)                                        
 -- Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        1:13.43        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:33.99  SILV
              2:34.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:43.31    2:42.80 BRNZ    20  
                  33.48     1:14.17 (40.69)     1:57.61 (43.44)     2:42.80 (45.19)
  2 LU, Elizabeth J     15 Express Swimming-MR  2:49.35    2:45.85 BRNZ    17  
                  32.59     1:11.35 (38.76)     1:55.86 (44.51)     2:45.85 (49.99)
  3 Ambrosio, Wendy J   16 RedTails-MR          2:53.45    2:51.63 BRNZ    16  
                  34.60     1:17.73 (43.13)     2:04.80 (47.07)     2:51.63 (46.83)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:29.99  SILV
              2:30.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  2:32.03    2:32.35 BRNZ    20  
                  34.30     1:12.62 (38.32)     1:57.28 (44.66)     2:32.35 (35.07)
  2 Hafez, Liela A      15 HS-MR                2:30.61    2:35.86 BRNZ    17  
                  33.08     1:13.12 (40.04)     1:59.08 (45.96)     2:35.86 (36.78)
  3 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:35.20    2:36.61 BRNZ    16  
                  32.83     1:12.26 (39.43)     2:01.44 (49.18)     2:36.61 (35.17)
  4 Gnad, Jessie A      15 HS-MR                2:36.62    2:36.73 BRNZ    15  
                  32.93     1:13.59 (40.66)     1:59.94 (46.35)     2:36.73 (36.79)
  5 Cavanaugh, Katheri  17 WAC-MR               2:35.53    2:38.36 BRNZ    14  
                  34.67     1:13.47 (38.80)     2:01.74 (48.27)     2:38.36 (36.62)
  6 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              2:33.86    2:38.51 BRNZ    13  
                  32.61     1:11.98 (39.37)     2:03.50 (51.52)     2:38.51 (35.01)
  7 Gold, Kate R        16 HS-MR                2:41.56    2:42.56 BRNZ    12  
                  36.04     1:15.56 (39.52)     2:08.27 (52.71)     2:42.56 (34.29)
  8 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               2:43.58    2:42.79 BRNZ    11  
                  33.20     1:14.89 (41.69)     2:04.17 (49.28)     2:42.79 (38.62)
  9 Wong, Samantha H    15 HS-MR                2:39.78    2:47.99 BRNZ     9  
                  36.08     1:18.76 (42.68)     2:09.46 (50.70)     2:47.99 (38.53)
 10 Shen, Alexandra     15 HS-MR                2:38.16    2:49.45 BRNZ     7  
                  36.97     1:19.00 (42.03)     2:09.65 (50.65)     2:49.45 (39.80)
 11 Negron, Luz         17 MAD-MR               2:56.21    2:51.29 BRNZ     6  
                  32.30     1:13.64 (41.34)     2:08.22 (54.58)     2:51.29 (43.07)
 12 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              3:00.98    2:53.86 BRNZ     5  
                  38.61     1:23.21 (44.60)     2:13.13 (49.92)     2:53.86 (40.73)
Non-Award Division  
 -- Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:44.78         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:23.29  SILV
              5:23.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:23.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  5:41.15    5:27.77 BRNZ    20  
                  33.84     1:16.82 (42.98)     1:59.02 (42.20)     2:40.28 (41.26)
        3:23.73 (43.45)     4:09.94 (46.21)     4:49.70 (39.76)     5:27.77 (38.07)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     37.03      35.29 BRNZ    20  
  2 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR            36.33      36.08 BRNZ    17  
  3 Cruz, Jason          9 UN-MR                  37.91      36.46 BRNZ    16  
  4 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                36.20      36.68 BRNZ    15  
  5 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 35.78      36.70 BRNZ    14  
  6 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          37.86      36.89 BRNZ    13  
  7 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    37.52      37.34 BRNZ    12  
  8 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              37.19      37.62 BRNZ    11  
  9 Vaca, Angel S        9 Twisters-MR            36.61      37.68 BRNZ     9  
 10 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     42.64      37.70 BRNZ     7  
 11 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              37.41      37.79 BRNZ     6  
 12 Guzman, Michael A    9 RedTails-MR            39.70      38.11 BRNZ     5  
 13 Lau, Marcus         10 GATE-MR                38.05      38.25 BRNZ     4  
 14 Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR          44.72      38.58 BRNZ     3  
 15 Iniguez, Javier A    9 RedTails-MR            42.39      38.63 BRNZ     2  
 16 Sanchez, Ronald      9 RedTails-MR            39.21      38.83 BRNZ     1  
 17 Geller, Russell      9 WAC-MR                 39.03      39.07 BRNZ   
 18 Auquilla, Luigi G   10 RedTails-MR            36.08      39.30 BRNZ   
 19 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR          44.20      39.77 BRNZ   
 20 Korzenik, Ben A      9 Badger-MR              41.91      39.82 BRNZ   
 21 Mina, Victor S       9 RedTails-MR            41.57      40.21 BRNZ   
 22 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    42.49      40.82 BRNZ   
 23 Flaherty, Timothy    9 GATE-MR                42.88      41.20 BRNZ   
 24 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                41.04      41.23 BRNZ   
 25 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                42.41      41.47 BRNZ   
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR                40.52      41.71 BRNZ   
 27 Bushati, Andi       10 APEX-MR                39.89      42.16 BRNZ   
 28 Wo, Ryan            10 GATE-MR                40.53      42.82 BRNZ   
 29 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR    42.57      43.12 BRNZ   
 30 Green, Ben           9 Badger-MR              45.31      43.51 BRNZ   
 31 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    47.58      44.84 BRNZ   
 32 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR                42.70      46.13 BRNZ   
 33 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR                46.11      50.01 BRNZ   
 34 Lavrov, Artem        9 WAC-MR                 59.07      51.40 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     35.23      33.65 SILV   
  2 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     36.79      34.64 SILV   
 -- Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          38.32         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hu, Kevin           10 HS-MR                1:21.21    1:19.16 BRNZ    20  
                  37.84     1:19.16 (41.32)                                        
  2 Yoon, Henry         10 Express Swimming-MR  1:28.27    1:20.04 BRNZ    17  
                  38.01     1:20.04 (42.03)                                        
  3 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR          1:25.98    1:20.92 BRNZ    16  
                  37.51     1:20.92 (43.41)                                        
  4 Vaca, Angel S        9 Twisters-MR          1:28.92    1:22.55 BRNZ    15  
                  38.38     1:22.55 (44.17)                                        
  5 Coronado, J.C. O     9 CIY-MR               1:24.20    1:22.57 BRNZ    14  
                  38.10     1:22.57 (44.47)                                        
  6 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR  2:24.90    1:23.23 BRNZ    13  
  7 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:23.83    1:23.61 BRNZ    12  
                  40.09     1:23.61 (43.52)                                        
  8 Thompson, Kota       9 UN-MR                1:23.74    1:24.94 BRNZ    11  
                  38.58     1:24.94 (46.36)                                        
  9 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:26.42    1:25.21 BRNZ     9  
                  39.48     1:25.21 (45.73)                                        
 10 Cruz, Jason          9 UN-MR                1:29.03    1:25.59 BRNZ     7  
 11 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:22.17    1:25.61 BRNZ     6  
                  40.56     1:25.61 (45.05)                                        
 12 Askri, Jason         9 HS-MR                1:25.14    1:25.66 BRNZ     5  
 13 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                1:26.24    1:26.30 BRNZ     4  
                  39.87     1:26.30 (46.43)                                        
 14 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        1:26.46    1:26.37 BRNZ     3  
                  39.96     1:26.37 (46.41)                                        
 15 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:29.01    1:26.60 BRNZ     2  
                  39.20     1:26.60 (47.40)                                        
 16 Pena, Becquer D     10 APEX-MR              1:33.80    1:26.95 BRNZ     1  
                  40.99     1:26.95 (45.96)                                        
 17 Pineda, Dylan       10 MAD-MR               1:34.16    1:27.81 BRNZ   
                  39.00     1:27.81 (48.81)                                        
 18 Sanchez, Ronald      9 RedTails-MR          1:34.58    1:28.60 BRNZ   
                  41.41     1:28.60 (47.19)                                        
 19 Iniguez, Javier A    9 RedTails-MR          1:39.16    1:29.04 BRNZ   
                  39.61     1:29.04 (49.43)                                        
 20 Guzman, Michael A    9 RedTails-MR          1:31.91    1:29.17 BRNZ   
                  41.11     1:29.17 (48.06)                                        
 21 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:33.23    1:30.35 BRNZ   
                  41.43     1:30.35 (48.92)                                        
 22 Bushati, Andi       10 APEX-MR              1:33.10    1:30.59 BRNZ   
                  41.87     1:30.59 (48.72)                                        
 23 Mina, Victor S       9 RedTails-MR          1:35.42    1:30.80 BRNZ   
                  40.28     1:30.80 (50.52)                                        
 24 Auquilla, Luigi G   10 RedTails-MR          1:24.87    1:31.68 BRNZ   
                  41.73     1:31.68 (49.95)                                        
 25 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:43.76    1:33.43 BRNZ   
                  44.16     1:33.43 (49.27)                                        
 26 Flaherty, Timothy    9 GATE-MR              1:38.43    1:33.45 BRNZ   
                  42.45     1:33.45 (51.00)                                        
 27 Diehl, Thomas A     10 Express Swimming-MR  1:34.77    1:33.51 BRNZ   
                  44.63     1:33.51 (48.88)                                        
 28 Vasilevsky, Alex    10 Aquaflames-MR        1:34.79    1:33.54 BRNZ   
                  42.80     1:33.54 (50.74)                                        
 29 Denfeld, JP          9 GAEL-MR              1:45.59    1:36.09 BRNZ   
 30 Arguedas, Oscar D    9 MAD-MR               1:34.97    1:39.13 BRNZ   
                  44.95     1:39.13 (54.18)                                        
 31 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:32.69    1:39.51 BRNZ   
                  46.51     1:39.51 (53.00)                                        
 32 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:41.16    1:39.67 BRNZ   
                  45.04     1:39.67 (54.63)                                        
 33 Wo, Ryan            10 GATE-MR              1:38.93    1:47.06 BRNZ   
                  45.61   1:47.06 (1:01.45)                                        
 34 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR              1:51.87    2:01.82 BRNZ   
                  52.66   2:01.82 (1:09.16)                                        
 35 Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR        2:34.19    2:04.72 BRNZ   
                  57.95   2:04.72 (1:06.77)                                        
Non-Award Division  
  1 Piutchouk, Max       9 WAC-MR               1:21.90    1:13.16 SILV   
                  34.02     1:13.16 (39.14)                                        
  2 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:19.95    1:15.10 SILV   
                  35.90     1:15.10 (39.20)                                        
  3 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:18.92    1:15.69 SILV   
                  35.68     1:15.69 (40.01)                                        
  4 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:20.32    1:16.28 SILV   
                  37.07     1:16.28 (39.21)                                        
 -- Suau, Anthony M     10 Express Swimming-MR  1:18.98         NS        
 -- Dowl, Elijah M       9 APEX-MR              1:39.35         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   2:59.23    2:52.87 BRNZ    20  
                  39.42                             2:11.84 ( )     2:52.87 (41.03)
  2 Posmentier, Lorenz  10 RedTails-MR          3:24.45    2:56.01 BRNZ    17  
                  35.47     1:17.70 (42.23)     2:00.00 (42.30)     2:56.01 (56.01)
  3 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   3:18.81    2:57.00 BRNZ    16  
                  39.17     1:25.00 (45.83)     2:12.13 (47.13)     2:57.00 (44.87)
  4 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  3:19.12    3:33.74 BRNZ    15  
                  45.30     1:39.76 (54.46)   3:33.74 (1:53.98)                    
Non-Award Division  
  1 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR   2:52.30    2:44.58 SILV   
                  34.96     1:16.93 (41.97)     2:00.98 (44.05)     2:44.58 (43.60)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Askri, Jason         9 HS-MR                  44.16      43.29 BRNZ    18.5
  1 Lau, Marcus         10 GATE-MR                45.11      43.29 BRNZ    18.5
  3 Yoon, Henry         10 Express Swimming-MR    43.92      43.75 BRNZ    16  
  4 Vaca, Angel S        9 Twisters-MR            43.84      43.91 BRNZ    15  
  5 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR            43.52      44.22 BRNZ    14  
  6 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          44.71      45.45 BRNZ    13  
  7 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              46.28      45.95 BRNZ    12  
  8 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                  48.61      46.30 BRNZ    11  
  9 Hu, Kevin           10 HS-MR                  45.66      47.10 BRNZ     9  
 10 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          46.67      47.81 BRNZ     7  
 11 Guzman, Michael A    9 RedTails-MR            46.54      47.87 BRNZ     6  
 12 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    53.02      48.12 BRNZ     5  
 13 Trachuk, James       9 NYCC-MR                48.07      48.15 BRNZ     4  
 14 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    54.48      48.24 BRNZ     3  
 15 Iniguez, Javier A    9 RedTails-MR            47.66      48.52 BRNZ     2  
 16 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                48.92      48.85 BRNZ     1  
 17 Denfeld, JP          9 GAEL-MR                48.97      49.23 BRNZ   
 18 Vasilevsky, Alex    10 Aquaflames-MR          50.53      49.29 BRNZ   
 18 Bushati, Andi       10 APEX-MR                49.15      49.29 BRNZ   
 20 Wo, Ryan            10 GATE-MR                50.57      49.68 BRNZ   
 21 Diehl, Thomas A     10 Express Swimming-MR    51.16      50.24 BRNZ   
 22 Finn, Liam           9 WAC-MR                 53.57      50.31 BRNZ   
 23 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR    49.44      50.90 BRNZ   
 24 Mina, Victor S       9 RedTails-MR            51.53      51.47 BRNZ   
 25 Sanchez, Ronald      9 RedTails-MR            45.16      51.76 BRNZ   
 26 Auquilla, Luigi G   10 RedTails-MR            50.74      52.38 BRNZ   
 27 Lynch, Gerard C     10 Express Swimming-MR    52.59      53.63 BRNZ   
 28 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    53.68      54.31 BRNZ   
 29 Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR        1:02.10    1:04.77 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     43.82      40.86 SILV   
  2 Coronado, J.C. O     9 CIY-MR                 43.24      41.68 SILV   
  3 Thompson, Kota       9 UN-MR                  44.68      42.68 SILV   
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Thompson, Kota       9 UN-MR                1:38.59    1:37.30 BRNZ    20  
  2 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR            1:39.35    1:41.41 BRNZ    17  
                  48.56     1:41.41 (52.85)                                        
  3 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:42.77    1:42.95 BRNZ    16  
                  48.92     1:42.95 (54.03)                                        
  4 Guzman, Michael A    9 RedTails-MR          1:44.79    1:46.33 BRNZ    15  
                  51.57     1:46.33 (54.76)                                        
  5 Auquilla, Luigi G   10 RedTails-MR          1:46.96    1:51.98 BRNZ    14  
                  52.94     1:51.98 (59.04)                                        
  6 Flaherty, Timothy    9 GATE-MR              1:48.17    1:53.34 BRNZ    13  
                  50.23   1:53.34 (1:03.11)                                        
  7 Wo, Ryan            10 GATE-MR              1:51.18    1:54.37 BRNZ    12  
                  51.85   1:54.37 (1:02.52)                                        
  8 Mina, Victor S       9 RedTails-MR          1:55.70    1:54.53 BRNZ    11  
                  56.73     1:54.53 (57.80)                                        
  9 Finn, Liam           9 WAC-MR               1:59.27    1:55.66 BRNZ     9  
                  57.45     1:55.66 (58.21)                                        
 10 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR              1:55.72    1:58.68 BRNZ     7  
                  57.56   1:58.68 (1:01.12)                                        
Non-Award Division  
  1 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:38.89    1:28.86 SILV   
                  43.31     1:28.86 (45.55)                                        
  2 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:38.54    1:33.24 SILV   
                  45.74     1:33.24 (47.50)                                        
  3 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:48.09    1:34.00 SILV   
                  45.10     1:34.00 (48.90)                                        
  4 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:39.91    1:34.20 SILV   
                  47.09     1:34.20 (47.11)                                        
  5 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:37.66    1:34.76 SILV   
                  46.51     1:34.76 (48.25)                                        
 -- Green, Ben           9 Badger-MR            1:41.13         DQ        
      Delay initiating turn
                  49.94          DQ (33.94)                                        
 -- Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        1:46.84         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     53.58      48.83 BRNZ    20  
  2 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR            55.07      49.60 BRNZ    17  
  3 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                51.30      49.72 BRNZ    16  
  4 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    51.69      49.87 BRNZ    15  
  5 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     56.10      50.14 BRNZ    14  
  6 Iniguez, Javier A    9 RedTails-MR            56.06      50.88 BRNZ    13  
  7 Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR          54.75      51.20 BRNZ    12  
  8 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                50.73      51.87 BRNZ    11  
  9 Lavrov, Artem        9 WAC-MR                 56.13      52.58 BRNZ     9  
 10 Finn, Liam           9 WAC-MR                 55.99      52.84 BRNZ     7  
 11 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR          58.13      53.34 BRNZ     6  
 12 Korzenik, Ben A      9 Badger-MR            1:00.62      53.55 BRNZ     5  
 13 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              56.37      53.65 BRNZ     4  
 14 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:06.93      54.19 BRNZ     3  
 15 Geller, Russell      9 WAC-MR                 58.70      55.23 BRNZ     2  
 16 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    55.73      56.42 BRNZ     1  
 17 Sanchez, Ronald      9 RedTails-MR            59.05      56.98 BRNZ   
 18 Vaca, Angel S        9 Twisters-MR            59.73      57.92 BRNZ   
 19 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR                55.64      58.04 BRNZ   
 20 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:01.29      59.65 BRNZ   
 21 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:10.80    1:00.92 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 49.18      44.06 SILV   
  2 Cruz, Jason          9 UN-MR                  49.19      44.35 SILV   
  3 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     50.00      44.73 SILV   
  4 Lau, Marcus         10 GATE-MR                49.96      46.54 SILV   
  5 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR     48.97      47.11 SILV   
  6 Auquilla, Luigi G   10 RedTails-MR            50.21      47.56 SILV   
  7 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     49.02      47.60 SILV   
  8 Trachuk, James       9 NYCC-MR                48.65      47.91 SILV   
 -- Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          53.02         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR  2:08.25    1:48.73 BRNZ    20  
                  51.92     1:48.73 (56.81)                                        
  2 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  2:01.12    1:51.89 BRNZ    17  
                  53.12     1:51.89 (58.77)                                        
  3 Finn, Liam           9 WAC-MR               2:05.97    1:55.37 BRNZ    16  
                  55.50     1:55.37 (59.87)                                        
  4 Askri, Jason         9 HS-MR                1:56.67    1:56.10 BRNZ    15  
                  55.87   1:56.10 (1:00.23)                                        
  5 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        2:01.79    2:00.43 BRNZ    14  
                  56.01   2:00.43 (1:04.42)                                        
  6 Arguedas, Oscar D    9 MAD-MR               2:03.05    2:07.79 BRNZ    13  
                  59.70   2:07.79 (1:08.09)                                        
  7 Denfeld, JP          9 GAEL-MR              2:09.14    2:13.48 BRNZ    12  
                1:01.84   2:13.48 (1:11.64)                                        
  8 Diehl, Thomas A     10 Express Swimming-MR  2:11.76    2:14.54 BRNZ    11  
                1:04.52   2:14.54 (1:10.02)                                        
  9 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  2:13.19    2:24.91 BRNZ     9  
                1:08.07   2:24.91 (1:16.84)                                        
Non-Award Division  
  1 Cruz, Jason          9 UN-MR                1:50.64    1:44.05 SILV   
                  47.89     1:44.05 (56.16)                                        
  2 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:48.42    1:44.99 SILV   
                  49.85     1:44.99 (55.14)                                        
  3 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:48.41    1:46.12 SILV   
                  51.10     1:46.12 (55.02)                                        
  4 Hu, Kevin           10 HS-MR                1:49.84    1:47.50 SILV   
                  52.63     1:47.50 (54.87)                                        
 -- Dowl, Elijah M       9 APEX-MR              2:00.62         NS        
 -- Suau, Anthony M     10 Express Swimming-MR  1:48.51         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Coronado, J.C. O     9 CIY-MR                 42.43      44.01 BRNZ    20  
BRNZ - Division  
  1 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     45.17      44.79 BRNZ    20  
  2 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR            45.02      44.90 BRNZ    17  
  3 Bushati, Andi       10 APEX-MR                44.12      44.95 BRNZ    16  
  4 Askri, Jason         9 HS-MR                  46.89      45.91 BRNZ    15  
  5 Iniguez, Javier A    9 RedTails-MR            51.19      46.07 BRNZ    14  
  6 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                  48.43      46.40 BRNZ    13  
  7 Pineda, Dylan       10 MAD-MR                 50.30      47.30 BRNZ    12  
  8 Sanchez, Ronald      9 RedTails-MR            56.46      47.86 BRNZ    11  
  9 Auquilla, Luigi G   10 RedTails-MR            51.27      50.33 BRNZ     9  
 10 Pena, Becquer D     10 APEX-MR              1:00.42      50.86 BRNZ     7  
 11 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          52.94      50.89 BRNZ     6  
 12 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     58.72      51.45 BRNZ     5  
 13 Guzman, Michael A    9 RedTails-MR            54.99      52.11 BRNZ     4  
 14 Diehl, Thomas A     10 Express Swimming-MR    56.94      55.19 BRNZ     3  
 15 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    56.19      56.48 BRNZ     2  
 16 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    55.41      57.27 BRNZ     1  
 17 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR    54.79      57.65 BRNZ   
 18 Mina, Victor S       9 RedTails-MR          1:13.97      58.96 BRNZ   
 19 Finn, Liam           9 WAC-MR                 56.18      59.72 BRNZ   
 20 Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR          50.00    1:16.83 BRNZ   
 -- Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    45.34         DQ        
      Alternating Kick
Non-Award Division  
  1 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                 44.69      39.98 SILV   
  2 Thompson, Kota       9 UN-MR                  44.68      40.01 SILV   
  3 Vaca, Angel S        9 Twisters-MR            44.56      43.13 SILV   
  4 Hu, Kevin           10 HS-MR                  50.80      43.27 SILV   
 -- Dowl, Elijah M       9 APEX-MR                50.25         DQ        
      Declared false start
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:40.00    1:38.60 BRNZ    20  
                  41.84     1:38.60 (56.76)                                        
  2 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:51.83    1:53.21 BRNZ    17  
                  49.94   1:53.21 (1:03.27)                                        
  3 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   2:03.39    1:55.00 BRNZ    16  
                  51.19   1:55.00 (1:03.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:40.71    1:30.35 SILV   
                  42.58     1:30.35 (47.77)                                        
  2 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR   1:38.66    1:31.12 SILV   
                  42.63     1:31.12 (48.49)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:33.73    1:30.69 BRNZ    20  
                  44.04     1:30.69 (46.65)                                        
  2 Coronado, J.C. O     9 CIY-MR               1:35.06    1:34.02 BRNZ    17  
                  44.12     1:34.02 (49.90)                                        
  3 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:39.52    1:34.27 BRNZ    16  
                  46.67     1:34.27 (47.60)                                        
  4 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR  1:37.44    1:34.77 BRNZ    15  
                  47.08     1:34.77 (47.69)                                        
  5 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR          1:40.13    1:36.03 BRNZ    14  
                  45.74     1:36.03 (50.29)                                        
  6 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:35.02    1:36.65 BRNZ    13  
                  46.16     1:36.65 (50.49)                                        
  7 Vaca, Angel S        9 Twisters-MR          1:41.72    1:38.04 BRNZ    12  
                  43.22     1:38.04 (54.82)                                        
  8 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:42.86    1:44.98 BRNZ    11  
                  53.11     1:44.98 (51.87)                                        
  9 Bushati, Andi       10 APEX-MR              1:43.28    1:45.03 BRNZ     9  
                  48.38     1:45.03 (56.65)                                        
 10 Arguedas, Oscar D    9 MAD-MR               1:42.01    1:47.64 BRNZ     7  
                  52.88     1:47.64 (54.76)                                        
 11 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR            1:48.57    1:48.09 BRNZ     6  
                  50.53     1:48.09 (57.56)                                        
 12 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:56.58    1:56.31 BRNZ     5  
                  53.43   1:56.31 (1:02.88)                                        
 13 Finn, Liam           9 WAC-MR               1:53.68    1:56.64 BRNZ     4  
Non-Award Division  
  1 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR   1:30.73    1:24.33 SILV   
                  38.61     1:24.33 (45.72)                                        
  2 Piutchouk, Max       9 WAC-MR               1:30.08    1:24.42 SILV   
                  39.67     1:24.42 (44.75)                                        
  3 Rubin, Spencer C     9 Express Swimming-MR  1:28.94    1:25.52 SILV   
                  40.22     1:25.52 (45.30)                                        
  4 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:29.74    1:25.58 SILV   
                  40.76     1:25.58 (44.82)                                        
 -- Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:32.34         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   3:32.16    3:19.08 BRNZ    20  
                  49.98     1:38.17 (48.19)     2:34.97 (56.80)     3:19.08 (44.11)
  2 Chaston, Gareth J    9 RedTails-MR          3:31.31    3:25.01 BRNZ    17  
                  46.46     1:37.67 (51.21)   2:40.32 (1:02.65)     3:25.01 (44.69)
Non-Award Division  
  1 Posmentier, Lorenz  10 RedTails-MR          3:18.59    3:09.72 SILV   
                  42.85     1:30.81 (47.96)     2:24.13 (53.32)     3:09.72 (45.59)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  31.69      31.60 BRNZ    20  
  2 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              33.26      31.70 BRNZ    17  
  3 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     32.40      31.75 BRNZ    16  
  4 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  31.84      31.84 BRNZ    15  
  5 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          31.63      31.92 BRNZ    14  
  6 Melendez- Munoz, E  12 RedTails-MR            33.65      32.03 BRNZ    13  
  7 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                31.85      32.08 BRNZ    12  
  8 Macio, David        11 Twisters-MR            31.66      32.10 BRNZ    11  
  9 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 33.21      32.13 BRNZ     9  
 10 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          31.77      32.26 BRNZ     7  
 11 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                32.32      32.62 BRNZ     6  
 12 Greenidge, Owen     12 MAD-MR                 34.00      32.71 BRNZ     5  
 13 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR              33.65      32.73 BRNZ     4  
 14 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR    33.67      32.76 BRNZ     3  
 15 Ye, Jay             11 GATE-MR                33.47      32.81 BRNZ     2  
 16 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR            32.19      32.88 BRNZ     1  
 17 Hartigan, Christop  11 Badger-MR              31.65      33.05 BRNZ   
 18 Liu, Alexander      12 GATE-MR                33.06      33.35 BRNZ   
 19 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR            32.87      33.41 BRNZ   
 20 Berreto, Samuel     12 UN-MR                  33.28      33.70 BRNZ   
 21 Tsai, Joey          12 GATE-MR                33.63      34.11 BRNZ   
 22 Langhorn, Devin     11 UN-MR                  32.90      34.27 BRNZ   
 23 Wu, Ryan H          11 GATE-MR                34.56      34.30 BRNZ   
 24 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    34.50      34.42 BRNZ   
 25 Li, Ritz            12 GATE-MR                34.09      34.45 BRNZ   
 26 Drummond, Jared     12 APEX-MR                33.98      34.48 BRNZ   
 26 Wu, Will T          11 GATE-MR                36.61      34.48 BRNZ   
 28 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR            35.64      34.58 BRNZ   
 29 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                33.51      34.80 BRNZ   
 30 Kroon, Eric         11 WAC-MR                 36.23      34.83 BRNZ   
 31 Cruz, Ruben         11 UN-MR                  35.68      34.92 BRNZ   
 32 Moreno, Justin      11 UN-MR                  34.14      34.95 BRNZ   
 33 Perpall, Tyler H    11 Express Swimming-MR    35.00      35.24 BRNZ   
 34 Lue, Tyler          12 GATE-MR                33.42      35.26 BRNZ   
 35 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    36.58      35.31 BRNZ   
 36 Abela, George       11 GATE-MR                34.60      35.48 BRNZ   
 37 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                37.28      35.74 BRNZ   
 38 Tien, Allen         11 GATE-MR                36.20      35.76 BRNZ   
 39 Meade, Henry        11 RedTails-MR            38.30      36.02 BRNZ   
 40 Tyka, Philip        12 GATE-MR                36.00      36.09 BRNZ   
 41 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR                36.65      36.42 BRNZ   
 42 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                35.57      36.97 BRNZ   
 43 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    37.82      37.31 BRNZ   
 44 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  36.17      37.33 BRNZ   
 45 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 38.87      37.83 BRNZ   
 46 Portoviejo, Charle  11 RedTails-MR            39.09      38.02 BRNZ   
 47 Cullinan, Declan S  11 CIY-MR                 37.35      38.04 BRNZ   
 48 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     36.74      38.30 BRNZ   
 49 Tamayev, Ariel      11 GATE-MR                36.73      38.41 BRNZ   
 50 Hajagos-Clausen, A  12 RedTails-MR            41.06      39.04 BRNZ   
 51 Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                42.49      39.24 BRNZ   
 52 Cheng, Terran       11 GATE-MR                39.50      39.61 BRNZ   
 53 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                46.89      40.72 BRNZ   
 54 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR    41.62      41.26 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Macio, Joshua       12 Twisters-MR            31.53      30.64 SILV   
  2 Bushati, Aldo       12 APEX-MR                31.56      30.67 SILV   
  3 Pena, Matt          11 APEX-MR                31.91      30.89 SILV   
  4 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR     32.74      31.11 SILV   
 -- Bravo, Pedro J      11 Badger-MR              33.55        DFS        
      Declared false start
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR                31.65         NS        
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR                39.98         NS        
 -- Camaev, Alexander   11 Unhes-Mr-MR            33.05         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                32.26         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                1:11.83    1:11.20 BRNZ    20  
                  35.37     1:11.20 (35.83)                                        
  2 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:12.23    1:11.50 BRNZ    17  
                  33.98     1:11.50 (37.52)                                        
  3 Ye, Jay             11 GATE-MR              1:13.73    1:11.52 BRNZ    16  
                  34.67     1:11.52 (36.85)                                        
  4 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:18.17    1:12.03 BRNZ    15  
                  33.31     1:12.03 (38.72)                                        
  5 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:11.26    1:12.04 BRNZ    14  
                  33.97     1:12.04 (38.07)                                        
  6 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                1:14.05    1:12.07 BRNZ    13  
                  33.99     1:12.07 (38.08)                                        
  7 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:11.50    1:12.12 BRNZ    12  
                  34.08     1:12.12 (38.04)                                        
  8 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR          1:12.37    1:12.21 BRNZ    11  
                  34.43     1:12.21 (37.78)                                        
  9 Melendez- Munoz, E  12 RedTails-MR          1:18.13    1:12.34 BRNZ     9  
                  33.39     1:12.34 (38.95)                                        
 10 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:12.33    1:12.72 BRNZ     7  
                  34.61     1:12.72 (38.11)                                        
 11 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR          1:16.22    1:13.07 BRNZ     6  
                  34.27     1:13.07 (38.80)                                        
 12 Wu, Ryan H          11 GATE-MR              1:16.92    1:14.41 BRNZ     5  
                  35.46     1:14.41 (38.95)                                        
 13 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:14.77    1:14.78 BRNZ     4  
                  35.32     1:14.78 (39.46)                                        
 14 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  1:21.36    1:14.86 BRNZ     3  
                  35.44     1:14.86 (39.42)                                        
 15 Lupea, David A      11 NYCC-MR              1:19.79    1:15.28 BRNZ     2  
                  36.48     1:15.28 (38.80)                                        
 16 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:18.60    1:15.37 BRNZ     1  
                  35.19     1:15.37 (40.18)                                        
 17 Berreto, Samuel     12 UN-MR                1:20.05    1:15.76 BRNZ   
                  36.02     1:15.76 (39.74)                                        
 18 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR              1:20.82    1:16.14 BRNZ   
                  36.18     1:16.14 (39.96)                                        
 19 Abela, George       11 GATE-MR              1:17.99    1:16.41 BRNZ   
                  36.32     1:16.41 (40.09)                                        
 20 Wu, Will T          11 GATE-MR              1:21.28    1:16.91 BRNZ   
                  36.84     1:16.91 (40.07)                                        
 21 Li, Ritz            12 GATE-MR              1:17.66    1:16.97 BRNZ   
                  34.89     1:16.97 (42.08)                                        
 22 Brink, Sam M        11 JCCT-MR              1:22.73    1:17.11 BRNZ   
                  35.44     1:17.11 (41.67)                                        
 23 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR              1:21.06    1:17.96 BRNZ   
                  37.11     1:17.96 (40.85)                                        
 24 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR  1:17.48    1:18.06 BRNZ   
                  35.58     1:18.06 (42.48)                                        
 25 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR              1:21.72    1:18.40 BRNZ   
                  36.92     1:18.40 (41.48)                                        
 26 Collazo, Christoph  11 APEX-MR              1:25.52    1:18.79 BRNZ   
                  36.16     1:18.79 (42.63)                                        
 27 Greenidge, Owen     12 MAD-MR               1:19.93    1:18.81 BRNZ   
                  35.91     1:18.81 (42.90)                                        
 28 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:21.35    1:19.12 BRNZ   
                  38.56     1:19.12 (40.56)                                        
 29 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:18.44    1:19.84 BRNZ   
                  37.60     1:19.84 (42.24)                                        
 30 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:18.87    1:20.63 BRNZ   
                  37.79     1:20.63 (42.84)                                        
 31 Drummond, Jared     12 APEX-MR              1:22.48    1:20.83 BRNZ   
                  36.52     1:20.83 (44.31)                                        
 32 Polito, Mark A      11 HS-MR                1:23.83    1:21.19 BRNZ   
                  38.55     1:21.19 (42.64)                                        
 33 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR          1:22.25    1:21.55 BRNZ   
                  38.81     1:21.55 (42.74)                                        
 34 Langhorn, Devin     11 UN-MR                1:21.57    1:21.72 BRNZ   
                  38.26     1:21.72 (43.46)                                        
 35 Cruz, Ruben         11 UN-MR                1:29.74    1:21.84 BRNZ   
                  38.15     1:21.84 (43.69)                                        
 36 Meade, Henry        11 RedTails-MR          1:25.16    1:22.30 BRNZ   
                  37.98     1:22.30 (44.32)                                        
 37 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:26.80    1:22.62 BRNZ   
                  38.16     1:22.62 (44.46)                                        
 38 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  1:27.16    1:22.98 BRNZ   
                  39.60     1:22.98 (43.38)                                        
 39 Moreno, Justin      11 UN-MR                1:22.35    1:23.55 BRNZ   
                  38.39     1:23.55 (45.16)                                        
 40 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:20.31    1:24.30 BRNZ   
                  38.27     1:24.30 (46.03)                                        
 41 Tyka, Philip        12 GATE-MR              1:26.73    1:25.37 BRNZ   
                  40.71     1:25.37 (44.66)                                        
 42 Cheng, Terran       11 GATE-MR              1:28.29    1:25.52 BRNZ   
                  41.31     1:25.52 (44.21)                                        
 43 Tamayev, Ariel      11 GATE-MR              1:27.48    1:28.62 BRNZ   
                  41.21     1:28.62 (47.41)                                        
 44 Rojas, Jordan       11 UN-MR                1:31.04    1:29.98 BRNZ   
                  41.43     1:29.98 (48.55)                                        
 45 Reisert, Justin P   12 Express Swimming-MR  1:43.61    1:32.22 BRNZ   
                  43.11     1:32.22 (49.11)                                        
 46 Portoviejo, Charle  11 RedTails-MR          1:36.23    1:33.46 BRNZ   
                  41.77     1:33.46 (51.69)                                        
 47 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR  1:31.72    1:36.70 BRNZ   
                  43.14     1:36.70 (53.56)                                        
 48 Arabov, Avraham     11 Aquaflames-MR        1:49.19    1:38.09 BRNZ   
 49 Monov, Alexander    11 Aquaflames-MR        1:45.00    2:27.94 BRNZ   
                1:02.18   2:27.94 (1:25.76)                                        
Non-Award Division  
  1 Li, Max J           11 WEST-MR              1:10.83    1:05.63 SILV   
                  31.87     1:05.63 (33.76)                                        
  2 Pena, Matt          11 APEX-MR              1:12.70    1:07.47 SILV   
                  31.69     1:07.47 (35.78)                                        
  3 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:11.65    1:07.58 SILV   
                  33.24     1:07.58 (34.34)                                        
  4 Ambrosio, Jordan    12 RedTails-MR          1:10.92    1:07.66 SILV   
                  32.32     1:07.66 (35.34)                                        
  5 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:10.73    1:08.03 SILV   
                  32.51     1:08.03 (35.52)                                        
  6 Wong, Kevin         12 HS-MR                1:10.74    1:08.39 SILV   
                  32.21     1:08.39 (36.18)                                        
  7 Bryant, Latrell     12 UN-MR                1:12.06    1:08.94 SILV   
                  32.64     1:08.94 (36.30)                                        
 -- Liu, Alexander      12 GATE-MR              1:18.14         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Camaev, Alexander   11 Unhes-Mr-MR          1:12.71         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR              1:33.66         NS        
 -- Hajagos-Clausen, A  12 RedTails-MR          1:28.38         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
              2:28.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:28.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              2:38.14    2:32.73 BRNZ    20  
                  33.33     1:12.04 (38.71)     1:52.99 (40.95)     2:32.73 (39.74)
  2 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR          2:45.92    2:36.57 BRNZ    17  
                  35.33     1:16.60 (41.27)     1:57.64 (41.04)     2:36.57 (38.93)
  3 Macio, David        11 Twisters-MR          2:45.34    2:36.95 BRNZ    16  
                  33.21     1:12.34 (39.13)     1:54.73 (42.39)     2:36.95 (42.22)
  4 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              2:43.19    2:37.50 BRNZ    15  
                  35.47     1:16.53 (41.06)     1:57.67 (41.14)     2:37.50 (39.83)
  5 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            2:39.01    2:39.48 BRNZ    14  
                  37.72     1:18.82 (41.10)     2:00.47 (41.65)     2:39.48 (39.01)
  6 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            2:36.54    2:40.22 BRNZ    13  
                  36.41     1:18.64 (42.23)     2:01.28 (42.64)     2:40.22 (38.94)
  7 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            2:53.48    2:40.36 BRNZ    12  
                  35.37     1:15.53 (40.16)     1:57.84 (42.31)     2:40.36 (42.52)
  8 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR          3:17.94    2:41.17 BRNZ    11  
                  34.14     1:13.20 (39.06)     1:57.01 (43.81)     2:41.17 (44.16)
  9 Barnes, Justin      12 MAD-MR               3:02.06    2:44.13 BRNZ     9  
                  34.14     1:14.26 (40.12)     1:59.29 (45.03)     2:44.13 (44.84)
 10 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  2:54.39    2:45.57 BRNZ     7  
                  36.66     1:18.23 (41.57)     2:02.88 (44.65)     2:45.57 (42.69)
 11 Abela, George       11 GATE-MR              3:16.63    2:47.80 BRNZ     6  
                  36.12     1:20.00 (43.88)     2:05.09 (45.09)     2:47.80 (42.71)
 12 Tsai, Joey          12 GATE-MR              2:54.35    2:50.48 BRNZ     5  
                  36.46     1:19.80 (43.34)     2:07.51 (47.71)     2:50.48 (42.97)
 13 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              2:56.87    2:51.72 BRNZ     4  
                                1:23.66 ( )     2:08.59 (44.93)     2:51.72 (43.13)
 14 Lue, Tyler          12 GATE-MR              2:57.90    2:54.38 BRNZ     3  
                  36.92     1:22.42 (45.50)     2:08.88 (46.46)     2:54.38 (45.50)
 15 Drummond, Jared     12 APEX-MR              3:16.63    2:54.63 BRNZ     2  
                  35.11                             2:07.17 ( )     2:54.63 (47.46)
Non-Award Division  
  1 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   2:46.93    2:25.28 SILV   
                  34.21     1:12.02 (37.81)     1:49.76 (37.74)     2:25.28 (35.52)
  2 Ambrosio, Jordan    12 RedTails-MR          2:50.43    2:26.85 SILV   
                  33.46     1:11.84 (38.38)     1:51.13 (39.29)     2:26.85 (35.72)
  3 Macio, Joshua       12 Twisters-MR          2:42.99    2:27.98 SILV   
                  32.49     1:10.27 (37.78)     1:49.46 (39.19)     2:27.98 (38.52)
 -- Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              2:52.97         NS        
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR              2:35.06         NS        
 -- Bravo, Pedro J      11 Badger-MR            2:48.68         NS        
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR              3:48.86         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:31.99  SILV
              6:32.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:32.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ambrosio, Jordan    12 RedTails-MR          7:35.79    6:33.12 BRNZ    20  
                  34.36     1:12.65 (38.29)     1:52.21 (39.56)     2:31.56 (39.35)
        3:11.75 (40.19)     3:51.45 (39.70)     4:32.47 (41.02)     5:12.72 (40.25)
        5:53.75 (41.03)     6:33.12 (39.37)                                        
Non-Award Division  
  1 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   7:03.82    6:23.43 SILV   
                  34.56     1:13.56 (39.00)     1:53.06 (39.50)     2:31.98 (38.92)
        3:11.57 (39.59)     3:50.68 (39.11)     4:30.17 (39.49)     5:09.26 (39.09)
        5:47.15 (37.89)     6:23.43 (36.28)                                        
  2 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   6:54.20    6:28.60 SILV   
                  34.49     1:12.34 (37.85)     1:51.79 (39.45)     2:30.87 (39.08)
        3:10.12 (39.25)     3:49.70 (39.58)     4:29.77 (40.07)     5:10.10 (40.33)
        5:50.11 (40.01)     6:28.60 (38.49)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                41.19  SILV
                41.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 41.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            39.22      38.17 SILV    20  
BRNZ - Division  
  1 Polito, Mark A      11 HS-MR                  41.63      41.58 BRNZ    20  
  2 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     43.84      41.65 BRNZ    17  
  3 Abela, George       11 GATE-MR                43.05      41.72 BRNZ    16  
  4 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                41.43      41.94 BRNZ    15  
  5 Wu, Will T          11 GATE-MR                42.49      42.06 BRNZ    14  
  6 Melendez- Munoz, E  12 RedTails-MR            44.80      42.49 BRNZ    13  
  7 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    43.83      42.63 BRNZ    12  
  8 Moreno, Justin      11 UN-MR                  44.18      42.87 BRNZ    11  
  9 Tyka, Philip        12 GATE-MR                43.21      43.04 BRNZ     9  
 10 Drummond, Jared     12 APEX-MR                42.07      43.05 BRNZ     7  
 11 Meade, Henry        11 RedTails-MR            42.74      43.31 BRNZ     6  
 12 Langhorn, Devin     11 UN-MR                  48.54      43.81 BRNZ     5  
 13 Portoviejo, Charle  11 RedTails-MR            44.17      43.82 BRNZ     4  
 14 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR            43.79      44.32 BRNZ     3  
 15 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                44.87      44.48 BRNZ     2  
 16 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    44.98      44.49 BRNZ     1  
 17 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                48.03      44.60 BRNZ   
 18 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR                44.21      45.33 BRNZ   
 19 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                45.36      46.06 BRNZ   
 20 Tien, Allen         11 GATE-MR                46.11      46.30 BRNZ   
 21 Tamayev, Ariel      11 GATE-MR                43.52      46.46 BRNZ   
 22 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    47.01      46.85 BRNZ   
 23 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                44.91      48.02 BRNZ   
 24 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  46.29      48.54 BRNZ   
 25 Reisert, Justin P   12 Express Swimming-MR    56.72      49.99 BRNZ   
 26 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    49.47      50.02 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Barnes, Justin      12 MAD-MR                 44.64      38.63 SILV   
  2 Ye, Jay             11 GATE-MR                42.18      39.59 SILV   
  3 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     41.67      39.89 SILV   
 -- Hajagos-Clausen, A  12 RedTails-MR            44.60         NS        
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR                48.48         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR        1:26.60    1:23.99 BRNZ    20  
                  40.69     1:23.99 (43.30)                                        
  2 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:24.01    1:24.46 BRNZ    17  
                  41.02     1:24.46 (43.44)                                        
  3 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR          1:25.66    1:24.99 BRNZ    16  
                  41.15     1:24.99 (43.84)                                        
  4 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR          1:26.77    1:25.74 BRNZ    15  
                  41.25     1:25.74 (44.49)                                        
  5 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:38.53    1:25.92 BRNZ    14  
  6 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:25.76    1:26.66 BRNZ    13  
                  41.36     1:26.66 (45.30)                                        
  7 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR  1:28.79    1:26.95 BRNZ    12  
                  41.29     1:26.95 (45.66)                                        
  8 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:27.21    1:27.08 BRNZ    11  
                  42.76     1:27.08 (44.32)                                        
  9 Barnes, Justin      12 MAD-MR               1:38.68    1:27.15 BRNZ     9  
                  41.25     1:27.15 (45.90)                                        
 10 Liu, Alexander      12 GATE-MR              1:32.06    1:28.37 BRNZ     7  
                  43.04     1:28.37 (45.33)                                        
 11 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:35.52    1:29.08 BRNZ     6  
 12 Wu, Will T          11 GATE-MR              1:31.03    1:29.47 BRNZ     5  
                  43.32     1:29.47 (46.15)                                        
 13 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:38.31    1:29.67 BRNZ     4  
                  42.85     1:29.67 (46.82)                                        
 14 Cheng, Terran       11 GATE-MR              1:31.85    1:29.81 BRNZ     3  
                  43.70     1:29.81 (46.11)                                        
 15 Kroon, Eric         11 WAC-MR               1:32.26    1:31.48 BRNZ     2  
 16 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR          1:33.47    1:31.50 BRNZ     1  
                  44.30     1:31.50 (47.20)                                        
 17 Melendez- Munoz, E  12 RedTails-MR          1:39.53    1:32.33 BRNZ   
                  42.53     1:32.33 (49.80)                                        
 18 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR              1:41.83    1:32.82 BRNZ   
                  44.74     1:32.82 (48.08)                                        
 18 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  1:34.87    1:32.82 BRNZ   
                  44.30     1:32.82 (48.52)                                        
 20 Drummond, Jared     12 APEX-MR              1:39.53    1:33.43 BRNZ   
                  43.87     1:33.43 (49.56)                                        
 21 Abela, George       11 GATE-MR              1:36.44    1:34.48 BRNZ   
                  44.98     1:34.48 (49.50)                                        
 22 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:36.19    1:34.94 BRNZ   
                  46.42     1:34.94 (48.52)                                        
 23 Collazo, Christoph  11 APEX-MR              1:39.30    1:35.16 BRNZ   
                  45.30     1:35.16 (49.86)                                        
 24 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  1:38.72    1:36.63 BRNZ   
 25 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  1:47.87    1:39.06 BRNZ   
                  48.33     1:39.06 (50.73)                                        
 26 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR  1:58.62    1:50.19 BRNZ   
                  51.44     1:50.19 (58.75)                                        
 -- Tyka, Philip        12 GATE-MR              1:35.23         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  44.54          DQ (46.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Hilario, Dalwin F   12 RedTails-MR          1:29.46    1:15.03 SILV   
                  34.90     1:15.03 (40.13)                                        
  2 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:27.00    1:17.76 SILV   
                  39.14     1:17.76 (38.62)                                        
  3 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:24.28    1:20.20 SILV   
                  39.25     1:20.20 (40.95)                                        
  4 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR             NT    1:20.61 SILV   
  5 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:23.87    1:20.75 SILV   
                  38.59     1:20.75 (42.16)                                        
  6 Pena, Matt          11 APEX-MR              1:24.92    1:21.34 SILV   
                  38.39     1:21.34 (42.95)                                        
  7 Wu, Ryan H          11 GATE-MR              1:27.63    1:21.97 SILV   
                  40.90     1:21.97 (41.07)                                        
  8 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR              1:26.40    1:22.16 SILV   
 -- Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              1:24.89         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR              1:45.77         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Bravo, Pedro J      11 Badger-MR            1:37.16         DQ        
      No Show Penalty Event
                1:46.06                                                            
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR              1:31.67         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR              3:00.45    2:55.03 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Li, Max J           11 WEST-MR                48.67      43.11 BRNZ    20  
  2 Wu, Will T          11 GATE-MR                44.87      43.20 BRNZ    17  
  3 Berreto, Samuel     12 UN-MR                  45.45      43.43 BRNZ    16  
  4 Ambrosio, Jordan    12 RedTails-MR            43.95      43.54 BRNZ    15  
  5 Abela, George       11 GATE-MR                44.85      43.63 BRNZ    13.5
  5 Cheng, Terran       11 GATE-MR                44.34      43.63 BRNZ    13.5
  7 Tien, Allen         11 GATE-MR                43.88      44.06 BRNZ    12  
  8 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                44.32      44.08 BRNZ    11  
  9 Meade, Henry        11 RedTails-MR            44.38      44.34 BRNZ     9  
 10 Hartigan, Christop  11 Badger-MR              44.02      44.76 BRNZ     7  
 11 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR            46.47      44.78 BRNZ     6  
 12 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  44.46      44.81 BRNZ     5  
 13 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                44.25      45.17 BRNZ     4  
 14 Portoviejo, Charle  11 RedTails-MR            46.51      46.58 BRNZ     3  
 15 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            47.25      46.65 BRNZ     2  
 16 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    44.39      46.73 BRNZ     1  
 17 Greenidge, Owen     12 MAD-MR                 45.49      46.83 BRNZ   
 18 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                47.68      47.46 BRNZ   
 19 Drummond, Jared     12 APEX-MR                47.41      48.19 BRNZ   
 20 Tsai, Joey          12 GATE-MR                48.54      48.86 BRNZ   
 21 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    49.64      48.89 BRNZ   
 22 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR                46.75      48.90 BRNZ   
 23 Ye, Jay             11 GATE-MR                49.88      48.93 BRNZ   
 24 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                48.52      48.94 BRNZ   
 25 Polito, Mark A      11 HS-MR                  49.31      49.35 BRNZ   
 26 Lupea, David A      11 NYCC-MR                49.06      49.53 BRNZ   
 27 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     51.24      50.13 BRNZ   
 28 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                48.53      50.41 BRNZ   
 29 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                50.77      51.51 BRNZ   
 30 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR            52.55      52.73 BRNZ   
 31 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                56.15      53.81 BRNZ   
 32 Tamayev, Ariel      11 GATE-MR                52.00      54.39 BRNZ   
 33 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    55.35      54.45 BRNZ   
 34 Melendez- Munoz, E  12 RedTails-MR            53.89      56.51 BRNZ   
 -- Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  44.78         DQ        
      False start
 -- Pena, Matt          11 APEX-MR                49.99         DQ        
      Arms past hipline
Non-Award Division  
  1 Barnes, Justin      12 MAD-MR                 42.98      39.89 SILV   
  2 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    42.94      40.08 SILV   
  3 Villa, Walter       12 UN-MR                  44.02      40.44 SILV   
  4 Li, Ritz            12 GATE-MR                48.32      41.60 SILV   
  5 Bushati, Aldo       12 APEX-MR                43.39      41.74 SILV   
  6 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     45.97      42.32 SILV   
  7 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR    43.70      42.73 SILV   
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR                49.78         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Camaev, Alexander   11 Unhes-Mr-MR            43.55         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
              1:29.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:29.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Cruz, Ruben         11 UN-MR                1:36.35    1:30.08 BRNZ    20  
                  42.94     1:30.08 (47.14)                                        
  2 Iwanczuk, Max       12 Twisters-MR          1:34.94    1:30.61 BRNZ    17  
                  43.12     1:30.61 (47.49)                                        
  3 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:30.90    1:30.78 BRNZ    16  
                  43.63     1:30.78 (47.15)                                        
  4 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:42.69    1:31.84 BRNZ    15  
                  44.23     1:31.84 (47.61)                                        
  5 Barnes, Justin      12 MAD-MR               1:33.29    1:32.10 BRNZ    14  
                  42.74     1:32.10 (49.36)                                        
  6 Abela, George       11 GATE-MR              1:35.43    1:32.30 BRNZ    13  
                  43.68     1:32.30 (48.62)                                        
  7 Wu, Will T          11 GATE-MR              1:39.12    1:32.86 BRNZ    12  
                  44.03     1:32.86 (48.83)                                        
  8 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:38.27    1:33.02 BRNZ    11  
                  42.78     1:33.02 (50.24)                                        
  9 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR  1:34.36    1:34.24 BRNZ     9  
                  44.60     1:34.24 (49.64)                                        
 10 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        1:40.26    1:35.68 BRNZ     7  
                  44.38     1:35.68 (51.30)                                        
 11 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:31.24    1:35.89 BRNZ     6  
                  45.81     1:35.89 (50.08)                                        
 12 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:35.68    1:36.34 BRNZ     5  
                  44.82     1:36.34 (51.52)                                        
 13 Cheng, Terran       11 GATE-MR              1:38.73    1:37.35 BRNZ     3.5
                  46.10     1:37.35 (51.25)                                        
 13 Lue, Tyler          12 GATE-MR              1:37.56    1:37.35 BRNZ     3.5
                  46.39     1:37.35 (50.96)                                        
 15 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR        1:38.89    1:38.57 BRNZ     2  
                  46.50     1:38.57 (52.07)                                        
 16 Macio, Joshua       12 Twisters-MR          1:40.59    1:38.88 BRNZ     1  
                  46.69     1:38.88 (52.19)                                        
 17 Greenidge, Owen     12 MAD-MR               1:43.96    1:41.54 BRNZ   
                  47.21     1:41.54 (54.33)                                        
 18 Kroon, Eric         11 WAC-MR               1:47.05    1:41.60 BRNZ   
                  47.00     1:41.60 (54.60)                                        
 19 Cullinan, Declan S  11 CIY-MR               1:49.62    1:42.21 BRNZ   
                  47.65     1:42.21 (54.56)                                        
 20 Ye, Jay             11 GATE-MR              1:41.63    1:42.35 BRNZ   
                  49.38     1:42.35 (52.97)                                        
 21 Macio, David        11 Twisters-MR          1:42.51    1:42.97 BRNZ   
                  49.28     1:42.97 (53.69)                                        
 22 Portoviejo, Charle  11 RedTails-MR          1:39.87    1:44.01 BRNZ   
                  48.44     1:44.01 (55.57)                                        
 23 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  1:40.48    1:44.55 BRNZ   
                  50.93     1:44.55 (53.62)                                        
 24 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:50.29    1:46.53 BRNZ   
                  50.05     1:46.53 (56.48)                                        
 25 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:49.58    1:47.04 BRNZ   
                  49.63     1:47.04 (57.41)                                        
 26 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR              1:41.75    1:48.07 BRNZ   
                  50.12     1:48.07 (57.95)                                        
 27 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:53.06    1:48.74 BRNZ   
                  51.82     1:48.74 (56.92)                                        
 28 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  1:51.26    1:49.13 BRNZ   
                  50.88     1:49.13 (58.25)                                        
 29 Rayee, Robin J      11 NYCC-MR              1:50.46    1:50.07 BRNZ   
                  50.55     1:50.07 (59.52)                                        
 30 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:54.38    1:50.48 BRNZ   
                  52.12     1:50.48 (58.36)                                        
 31 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:47.09    1:54.07 BRNZ   
                  52.51   1:54.07 (1:01.56)                                        
 32 Tyka, Philip        12 GATE-MR              1:59.62    1:56.83 BRNZ   
                  54.96   1:56.83 (1:01.87)                                        
 33 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  2:09.32    2:01.55 BRNZ   
                  56.39   2:01.55 (1:05.16)                                        
Non-Award Division  
  1 Liu, Alexander      12 GATE-MR              1:29.93    1:25.22 SILV   
                  39.91     1:25.22 (45.31)                                        
  2 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:36.58    1:27.76 SILV   
                  42.17     1:27.76 (45.59)                                        
  3 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR              1:33.01    1:29.52 SILV   
                  42.17     1:29.52 (47.35)                                        
  4 Li, Ritz            12 GATE-MR              1:31.93    1:29.63 SILV   
                  41.40     1:29.63 (48.23)                                        
 -- Bravo, Pedro J      11 Badger-MR            1:38.56        DFS        
      Declared false start
 -- Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              1:31.54         NS        
 -- Camaev, Alexander   11 Unhes-Mr-MR          1:34.96         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                38.69  SILV
                38.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Macio, David        11 Twisters-MR            41.73      39.49 BRNZ    20  
  2 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  39.76      39.61 BRNZ    17  
  3 Drummond, Jared     12 APEX-MR                40.12      39.82 BRNZ    16  
  4 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR            39.21      40.05 BRNZ    15  
  5 Berreto, Samuel     12 UN-MR                  43.04      40.86 BRNZ    14  
  6 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     44.51      41.86 BRNZ    13  
  7 Abela, George       11 GATE-MR                45.33      42.10 BRNZ    12  
  8 Melendez- Munoz, E  12 RedTails-MR            47.69      42.26 BRNZ    11  
  9 Cheng, Terran       11 GATE-MR                52.13      42.90 BRNZ     9  
 10 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR            42.47      43.22 BRNZ     7  
 11 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                45.07      43.29 BRNZ     6  
 12 Ye, Jay             11 GATE-MR                42.98      43.33 BRNZ     5  
 13 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR    45.32      43.43 BRNZ     4  
 14 Li, Ritz            12 GATE-MR                44.04      43.67 BRNZ     3  
 15 Tien, Allen         11 GATE-MR                42.26      44.11 BRNZ     2  
 16 Perpall, Tyler H    11 Express Swimming-MR    49.20      44.43 BRNZ     1  
 17 Meade, Henry        11 RedTails-MR            48.81      44.56 BRNZ   
 18 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR            46.20      44.76 BRNZ   
 19 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                40.99      45.39 BRNZ   
 20 Langhorn, Devin     11 UN-MR                  46.18      45.44 BRNZ   
 21 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                50.27      46.72 BRNZ   
 22 Cullinan, Declan S  11 CIY-MR                 48.30      46.80 BRNZ   
 23 Tamayev, Ariel      11 GATE-MR                49.12      47.93 BRNZ   
 24 Greenidge, Owen     12 MAD-MR                 45.25      48.28 BRNZ   
 25 Portoviejo, Charle  11 RedTails-MR            47.40      48.88 BRNZ   
 26 Moreno, Justin      11 UN-MR                  54.32      50.07 BRNZ   
 27 Peetz, Frederick L  11 BASC-MR                47.45      51.15 BRNZ   
 28 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR    57.95      51.18 BRNZ   
 29 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  49.69      53.05 BRNZ   
 30 Hajagos-Clausen, A  12 RedTails-MR          1:00.30      56.59 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR     39.66      35.55 SILV   
  2 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                38.75      36.72 SILV   
  3 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  38.98      37.12 SILV   
  4 Wu, Will T          11 GATE-MR                42.32      37.61 SILV   
  5 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              43.21      37.90 SILV   
  6 Liu, Alexander      12 GATE-MR                40.02      37.97 SILV   
  7 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                44.00      38.04 SILV   
  8 Wu, Ryan H          11 GATE-MR                39.88      38.64 SILV   
  9 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  39.32      38.65 SILV   
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.29         NS        
 -- Camaev, Alexander   11 Unhes-Mr-MR            40.46         NS        
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR                45.61         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
              1:27.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:25.94    1:26.06 SILV    20  
                  39.73     1:26.06 (46.33)                                        
BRNZ - Division  
  1 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:30.66    1:29.46 BRNZ    20  
                  40.54     1:29.46 (48.92)                                        
  2 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:27.22    1:30.56 BRNZ    17  
                  40.98     1:30.56 (49.58)                                        
  3 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:33.63    1:30.65 BRNZ    16  
                  40.80     1:30.65 (49.85)                                        
  4 Ye, Jay             11 GATE-MR              1:32.40    1:30.85 BRNZ    15  
                  42.97     1:30.85 (47.88)                                        
  5 Brink, Sam M        11 JCCT-MR              1:35.97    1:31.55 BRNZ    14  
                  43.58     1:31.55 (47.97)                                        
  6 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR          1:46.78    1:37.06 BRNZ    13  
                  42.30     1:37.06 (54.76)                                        
  7 Abela, George       11 GATE-MR              1:51.58    1:37.54 BRNZ    12  
                  44.62     1:37.54 (52.92)                                        
  8 Li, Ritz            12 GATE-MR              1:42.01    1:40.31 BRNZ    11  
                  44.33     1:40.31 (55.98)                                        
  9 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:48.75    1:40.51 BRNZ     9  
                  43.26     1:40.51 (57.25)                                        
Non-Award Division  
  1 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:29.23    1:20.58 SILV   
                  36.88     1:20.58 (43.70)                                        
  2 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:29.50    1:21.28 SILV   
                  37.73     1:21.28 (43.55)                                        
  3 Wong, Kevin         12 HS-MR                1:27.32    1:26.27 SILV   
                  38.66     1:26.27 (47.61)                                        
  4 Wu, Ryan H          11 GATE-MR              1:30.60    1:26.96 SILV   
                  41.23     1:26.96 (45.73)                                        
 -- Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:35.41         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ambrosio, Jordan    12 RedTails-MR          3:55.34    3:18.10 BRNZ    20  
                  42.56     1:32.97 (50.41)     2:25.12 (52.15)     3:18.10 (52.98)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
              1:20.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Jay             11 GATE-MR              1:28.76    1:21.02 BRNZ    20  
                  37.95     1:21.02 (43.07)                                        
  2 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:23.15    1:21.66 BRNZ    17  
                  39.49     1:21.66 (42.17)                                        
  3 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                1:25.23    1:21.91 BRNZ    16  
                  39.36     1:21.91 (42.55)                                        
  4 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:25.35    1:22.16 BRNZ    15  
                  37.05     1:22.16 (45.11)                                        
  5 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                1:26.76    1:22.19 BRNZ    14  
                  38.37     1:22.19 (43.82)                                        
  6 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:25.17    1:22.43 BRNZ    13  
                  38.07     1:22.43 (44.36)                                        
  7 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:25.04    1:22.65 BRNZ    12  
                  39.08     1:22.65 (43.57)                                        
  8 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                1:23.28    1:22.84 BRNZ    11  
                  38.62     1:22.84 (44.22)                                        
  9 Wu, Ryan H          11 GATE-MR              1:25.52    1:23.12 BRNZ     9  
                  39.62     1:23.12 (43.50)                                        
 10 Wu, Will T          11 GATE-MR              1:35.42    1:23.16 BRNZ     7  
                  40.12     1:23.16 (43.04)                                        
 11 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:23.63    1:23.33 BRNZ     6  
                  37.87     1:23.33 (45.46)                                        
 12 Abela, George       11 GATE-MR              1:26.06    1:23.85 BRNZ     5  
                  40.30     1:23.85 (43.55)                                        
 13 Scarlatos, John W   11 RedTails-MR          1:28.94    1:23.90 BRNZ     4  
                  37.53     1:23.90 (46.37)                                        
 14 Yam, Cody J         12 Express Swimming-MR  1:26.47    1:26.25 BRNZ     3  
                  40.94     1:26.25 (45.31)                                        
 15 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR          1:24.52    1:26.89 BRNZ     2  
                  40.18     1:26.89 (46.71)                                        
 16 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:40.14    1:27.27 BRNZ     1  
                  42.27     1:27.27 (45.00)                                        
 17 Cheng, Terran       11 GATE-MR              1:32.04    1:27.35 BRNZ   
                  40.40     1:27.35 (46.95)                                        
 18 Polito, Mark A      11 HS-MR                1:29.77    1:28.00 BRNZ   
                  40.88     1:28.00 (47.12)                                        
 19 Berreto, Samuel     12 UN-MR                1:35.22    1:28.78 BRNZ   
                  41.94     1:28.78 (46.84)                                        
 20 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR              1:52.33    1:28.81 BRNZ   
                  40.11     1:28.81 (48.70)                                        
 21 Drummond, Jared     12 APEX-MR              1:32.91    1:29.59 BRNZ   
                  41.32     1:29.59 (48.27)                                        
 22 Greenidge, Owen     12 MAD-MR               1:32.69    1:31.14 BRNZ   
                  42.16     1:31.14 (48.98)                                        
 23 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:29.15    1:31.17 BRNZ   
                  40.30     1:31.17 (50.87)                                        
 24 Reynolds, Ben       11 RedTails-MR          1:37.16    1:31.18 BRNZ   
                  42.17     1:31.18 (49.01)                                        
 25 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:33.85    1:31.89 BRNZ   
                  43.72     1:31.89 (48.17)                                        
 26 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR  1:41.78    1:31.92 BRNZ   
                  42.52     1:31.92 (49.40)                                        
 27 Cruz, Ruben         11 UN-MR                1:38.74    1:32.87 BRNZ   
                  45.22     1:32.87 (47.65)                                        
 28 Langhorn, Devin     11 UN-MR                1:36.40    1:33.93 BRNZ   
                  45.39     1:33.93 (48.54)                                        
 29 Tyka, Philip        12 GATE-MR              1:38.60    1:35.57 BRNZ   
                  43.22     1:35.57 (52.35)                                        
 30 Moreno, Justin      11 UN-MR                1:44.49    1:39.35 BRNZ   
 31 Rojas, Jordan       11 UN-MR                1:47.07    1:42.19 BRNZ   
                  47.62     1:42.19 (54.57)                                        
 32 Tamayev, Ariel      11 GATE-MR              1:39.02    1:43.05 BRNZ   
                  46.09     1:43.05 (56.96)                                        
 33 Arabov, Avraham     11 Aquaflames-MR        2:15.00    1:53.29 BRNZ   
                  56.28     1:53.29 (57.01)                                        
 34 Monov, Alexander    11 Aquaflames-MR        2:10.00    2:04.96 BRNZ   
                1:00.52   2:04.96 (1:04.44)                                        
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR              1:32.86         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.54          DQ (47.13)                                        
Non-Award Division  
  1 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:23.67    1:16.69 SILV   
                  34.37     1:16.69 (42.32)                                        
  2 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:20.84    1:17.75 SILV   
                  35.05     1:17.75 (42.70)                                        
  3 Barnes, Justin      12 MAD-MR               1:24.70    1:18.16 SILV   
 -- Liu, Alexander      12 GATE-MR              1:24.22         NS        
 -- Hajagos-Clausen, A  12 RedTails-MR          1:49.37         NS        
 -- Mohanakrishnan, Hr  12 NYCC-MR              1:41.99         NS        
 -- Camaev, Alexander   11 Unhes-Mr-MR          1:26.78         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
              2:55.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:55.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Olender, Philip S   11 Twisters-MR          2:55.75    2:55.75 BRNZ    20  
                  40.08     1:27.93 (47.85)     2:16.83 (48.90)     2:55.75 (38.92)
  2 Sanchez, Roger      11 RedTails-MR          3:35.24    3:02.61 BRNZ    17  
                  40.62     1:25.05 (44.43)     2:20.67 (55.62)     3:02.61 (41.94)
  3 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            3:04.91    3:08.77 BRNZ    16  
                  40.04     1:27.14 (47.10)     2:27.01 (59.87)     3:08.77 (41.76)
  4 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  3:41.48    3:31.98 BRNZ    15  
                  46.95     1:39.59 (52.64)   2:44.89 (1:05.30)     3:31.98 (47.09)
Non-Award Division  
  1 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   3:03.57    2:45.34 SILV   
                  37.77     1:21.06 (43.29)     2:09.46 (48.40)     2:45.34 (35.88)
  2 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR              2:59.96    2:47.15 SILV   
                  34.34     1:19.29 (44.95)     2:10.44 (51.15)     2:47.15 (36.71)
  3 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   2:58.44    2:50.94 SILV   
                  38.93     1:21.31 (42.38)     2:13.28 (51.97)     2:50.94 (37.66)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                26.79  SILV
                26.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 26.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR                 27.31      27.29 BRNZ    20  
  2 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR            28.60      27.56 BRNZ    17  
  3 Chen, Alan          14 GATE-MR                30.29      27.71 BRNZ    16  
  4 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR                 28.15      27.88 BRNZ    15  
  5 Kleemann, Perry M   13 Express Swimming-MR    28.51      27.91 BRNZ    14  
  6 Clark, Kevin        13 MAD-MR                 28.18      28.01 BRNZ    13  
  7 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR     30.00      28.02 BRNZ    12  
  8 Altawab, Mostafa    13 HS-MR                  28.43      28.10 BRNZ    11  
  9 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                28.62      28.23 BRNZ     9  
 10 Whitfield, George   13 NYCC-MR                29.06      28.44 BRNZ     7  
 11 Ruf, Jason E        13 HS-MR                  27.97      28.45 BRNZ     6  
 12 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR     29.83      28.46 BRNZ     5  
 13 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR                28.39      28.52 BRNZ     4  
 14 Lara, Jeffery       13 UN-MR                  29.61      29.13 BRNZ     3  
 15 Hwang, Austin       14 GATE-MR                28.02      29.16 BRNZ     2  
 16 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR            29.94      29.21 BRNZ     1  
 17 Maloney, Bobby D    13 HS-MR                  27.98      29.56 BRNZ   
 18 Chen, Simon         14 GATE-MR                29.20      29.58 BRNZ   
 19 Gao, Owen Z         13 Twisters-MR            29.79      29.78 BRNZ   
 20 Elkhouly, Marwan A  13 HS-MR                  30.65      29.86 BRNZ   
 21 Chan, Kurtis        13 GATE-MR                30.10      29.95 BRNZ   
 22 Wan, Horace         14 GATE-MR                29.68      30.31 BRNZ   
 23 Sanchez, Wanderlei  13 MAD-MR                 30.80      30.52 BRNZ   
 24 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR          31.53      30.55 BRNZ   
 24 Ferran, Raul        13 MAD-MR                 31.84      30.55 BRNZ   
 26 Simon, Ernesto G    13 Twisters-MR            30.92      30.62 BRNZ   
 27 Leal, Johnny        13 RedTails-MR            31.07      30.83 BRNZ   
 28 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR     30.10      30.95 BRNZ   
 28 Martinez, Christop  13 RedTails-MR            30.63      30.95 BRNZ   
 30 Stora, Michael      13 WAC-MR                 33.74      31.11 BRNZ   
 31 Tan, Jerry          13 GATE-MR                31.20      31.50 BRNZ   
 32 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT      31.54 BRNZ   
 33 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR                30.98      31.61 BRNZ   
 34 Marsala, Charles    13 WAC-MR                 31.72      31.92 BRNZ   
 35 Lee, Aidan          13 GATE-MR                31.91      32.85 BRNZ   
 36 Guariglia, Andrew   13 Express Swimming-MR    32.09      33.19 BRNZ   
 37 Raiola, A J J       13 HS-MR                  36.32      33.28 BRNZ   
 38 Chau, Brian         13 GATE-MR                33.68      33.81 BRNZ   
 39 Wo, Dylan           13 GATE-MR                36.28      33.94 BRNZ   
 40 Lafontant, Severin  14 CAS-MR                 31.95      34.09 BRNZ   
 41 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR    33.56      34.82 BRNZ   
 42 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                41.37      41.03 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Lucre, Benjamin     13 UN-MR                  27.35      25.40 SILV   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                59.59  SILV
                59.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 59.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               1:02.08      59.85 BRNZ    20  
                  28.50       59.85 (31.35)                                        
  2 Kleemann, Perry M   13 Express Swimming-MR  1:02.76    1:00.68 BRNZ    17  
                  28.90     1:00.68 (31.78)                                        
  3 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:02.12    1:00.74 BRNZ    16  
                  29.47     1:00.74 (31.27)                                        
  4 Koton, Edward       13 UN-MR                1:02.04    1:01.06 BRNZ    15  
                  29.25     1:01.06 (31.81)                                        
  5 Clark, Kevin        13 MAD-MR               1:02.75    1:01.58 BRNZ    14  
                  29.08     1:01.58 (32.50)                                        
  6 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:02.74    1:01.71 BRNZ    13  
                  28.77     1:01.71 (32.94)                                        
  7 Chen, Alan          14 GATE-MR              1:04.20    1:02.33 BRNZ    12  
                  30.29     1:02.33 (32.04)                                        
  8 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:04.31    1:02.88 BRNZ    11  
                  30.10     1:02.88 (32.78)                                        
  9 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:07.13    1:03.19 BRNZ     9  
                  29.43     1:03.19 (33.76)                                        
 10 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              1:03.99    1:03.22 BRNZ     7  
                  30.01     1:03.22 (33.21)                                        
 11 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:02.75    1:04.01 BRNZ     6  
                  30.90     1:04.01 (33.11)                                        
 12 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:03.69    1:05.51 BRNZ     5  
                  31.72     1:05.51 (33.79)                                        
 13 Lara, Jeffery       13 UN-MR                1:12.36    1:05.86 BRNZ     4  
                  30.83     1:05.86 (35.03)                                        
 14 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          1:05.94    1:06.04 BRNZ     3  
                  31.88     1:06.04 (34.16)                                        
 15 Chen, Simon         14 GATE-MR              1:05.34    1:06.11 BRNZ     2  
                  31.08     1:06.11 (35.03)                                        
 16 Wan, Horace         14 GATE-MR              1:04.64    1:06.16 BRNZ     1  
                  31.51     1:06.16 (34.65)                                        
 17 Gao, Owen Z         13 Twisters-MR          1:06.64    1:06.38 BRNZ   
                  31.49     1:06.38 (34.89)                                        
 18 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR        NT    1:06.72 BRNZ   
                  30.95     1:06.72 (35.77)                                        
 19 Polanco, Dan        14 MAD-MR               1:02.19    1:07.55 BRNZ   
 20 Thompson, Edward    14 BASC-MR              1:07.36    1:07.58 BRNZ   
                  32.86     1:07.58 (34.72)                                        
 21 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:08.97    1:08.04 BRNZ   
                  33.13     1:08.04 (34.91)                                        
 22 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:10.15    1:08.45 BRNZ   
                  32.41     1:08.45 (36.04)                                        
 23 Martinez, Christop  13 RedTails-MR          1:08.21    1:08.84 BRNZ   
                  32.84     1:08.84 (36.00)                                        
 24 Simon, Ernesto G    13 Twisters-MR          1:13.75    1:09.29 BRNZ   
                  33.10     1:09.29 (36.19)                                        
 25 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:10.34    1:09.56 BRNZ   
                  31.96     1:09.56 (37.60)                                        
 26 Akdas, Rasim R      13 Twisters-MR          1:12.25    1:09.57 BRNZ   
                  33.25     1:09.57 (36.32)                                        
 27 Yang, Vincent M     13 Twisters-MR          1:10.09    1:09.60 BRNZ   
                  33.08     1:09.60 (36.52)                                        
 28 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR              1:10.14    1:09.74 BRNZ   
                  33.67     1:09.74 (36.07)                                        
 29 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:07.11    1:09.85 BRNZ   
                  34.92     1:09.85 (34.93)                                        
 30 Pena, Michael A     14 APEX-MR              1:08.82    1:09.89 BRNZ   
                  32.68     1:09.89 (37.21)                                        
 31 Chan, Kurtis        13 GATE-MR              1:14.48    1:10.24 BRNZ   
                  34.11     1:10.24 (36.13)                                        
 32 Guariglia, Andrew   13 Express Swimming-MR  1:09.21    1:10.91 BRNZ   
                  34.35     1:10.91 (36.56)                                        
 33 Leal, Johnny        13 RedTails-MR          1:13.32    1:11.01 BRNZ   
                  33.59     1:11.01 (37.42)                                        
 34 Thompson, Richard   13 BASC-MR              1:09.60    1:12.63 BRNZ   
                  34.36     1:12.63 (38.27)                                        
 35 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:13.12    1:12.93 BRNZ   
                  34.75     1:12.93 (38.18)                                        
 36 Lee, Aidan          13 GATE-MR              1:15.30    1:19.24 BRNZ   
                  33.96     1:19.24 (45.28)                                        
 37 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR               1:21.32    1:20.41 BRNZ   
                  36.97     1:20.41 (43.44)                                        
 38 Chau, Brian         13 GATE-MR              1:21.32    1:24.18 BRNZ   
 39 Wo, Dylan           13 GATE-MR              1:23.19    1:32.23 BRNZ   
                  42.10     1:32.23 (50.13)                                        
 40 Lucas, CJ J         14 APEX-MR              1:37.43    1:40.02 BRNZ   
                  46.32     1:40.02 (53.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Lucre, Benjamin     13 UN-MR                1:02.41      57.43 SILV   
                  26.83       57.43 (30.60)                                        
 -- Serbin, Ivan        14 BASC-MR              1:09.17         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:18.09  SILV
              2:18.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:18.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Chen, Alan          14 GATE-MR              2:25.28    2:19.49 BRNZ    20  
                  32.56     1:08.35 (35.79)     1:44.58 (36.23)     2:19.49 (34.91)
  2 Hwang, Austin       14 GATE-MR              2:22.74    2:19.88 BRNZ    17  
                  30.11     1:05.44 (35.33)     1:43.97 (38.53)     2:19.88 (35.91)
  3 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               2:26.25    2:20.38 BRNZ    16  
                  31.81     1:08.48 (36.67)     1:46.27 (37.79)     2:20.38 (34.11)
  4 Wan, Horace         14 GATE-MR              2:24.52    2:20.48 BRNZ    15  
                  31.50     1:08.27 (36.77)     1:46.00 (37.73)     2:20.48 (34.48)
  5 Clark, Kevin        13 MAD-MR               2:26.23    2:21.90 BRNZ    14  
                  31.60     1:07.40 (35.80)     1:45.70 (38.30)     2:21.90 (36.20)
  6 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          2:24.73    2:22.18 BRNZ    13  
                  32.01     1:08.03 (36.02)     1:45.86 (37.83)     2:22.18 (36.32)
  7 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   2:39.51    2:23.08 BRNZ    12  
                  31.43     1:08.15 (36.72)     1:46.22 (38.07)     2:23.08 (36.86)
  8 Martinez, Christop  13 RedTails-MR          2:38.25    2:24.52 BRNZ    11  
                  32.51     1:09.25 (36.74)     1:48.05 (38.80)     2:24.52 (36.47)
  9 Chen, Simon         14 GATE-MR              2:29.11    2:24.64 BRNZ     9  
                  31.76     1:08.20 (36.44)     1:45.82 (37.62)     2:24.64 (38.82)
 10 Gao, Owen Z         13 Twisters-MR          2:33.23    2:24.74 BRNZ     7  
                  31.35     1:07.21 (35.86)     1:46.05 (38.84)     2:24.74 (38.69)
 11 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              2:26.41    2:28.04 BRNZ     6  
                  31.12     1:07.64 (36.52)     1:46.89 (39.25)     2:28.04 (41.15)
 12 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR        NT    2:28.68 BRNZ     5  
                  32.96     1:11.20 (38.24)     1:52.40 (41.20)     2:28.68 (36.28)
 13 Guariglia, Andrew   13 Express Swimming-MR  2:31.22    2:29.15 BRNZ     4  
                  34.07     1:12.21 (38.14)     1:51.82 (39.61)     2:29.15 (37.33)
 14 Tan, Jerry          13 GATE-MR              2:28.84    2:29.41 BRNZ     3  
                  33.16     1:10.63 (37.47)     1:49.93 (39.30)     2:29.41 (39.48)
 15 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR              2:25.08    2:29.70 BRNZ     2  
                  32.34     1:10.30 (37.96)     1:49.77 (39.47)     2:29.70 (39.93)
 16 Polanco, Dan        14 MAD-MR               2:23.57    2:29.90 BRNZ     1  
 17 Simon, Ernesto G    13 Twisters-MR          2:34.62    2:30.47 BRNZ   
                  34.48     1:12.97 (38.49)     1:53.43 (40.46)     2:30.47 (37.04)
 18 Lara, Jeffery       13 UN-MR                2:36.55    2:31.46 BRNZ   
                  30.52     1:07.97 (37.45)     1:49.84 (41.87)     2:31.46 (41.62)
 19 Ferran, Raul        13 MAD-MR               2:40.23    2:35.67 BRNZ   
                  32.96     1:12.30 (39.34)     1:55.13 (42.83)     2:35.67 (40.54)
 20 Pena, Michael A     14 APEX-MR              2:39.33    2:36.65 BRNZ   
                  32.39     1:10.18 (37.79)     1:52.82 (42.64)     2:36.65 (43.83)
 21 Leal, Johnny        13 RedTails-MR          2:44.16    2:42.51 BRNZ   
                  34.41     1:12.77 (38.36)     1:58.55 (45.78)     2:42.51 (43.96)
 22 Lee, Aidan          13 GATE-MR              2:56.32    2:59.21 BRNZ   
                  35.83     1:19.86 (44.03)     2:10.86 (51.00)     2:59.21 (48.35)
 23 Wo, Dylan           13 GATE-MR              3:19.13    3:04.59 BRNZ   
                  38.34                             2:17.63 ( )     3:04.59 (46.96)
 24 Chau, Brian         13 GATE-MR              3:08.12    3:09.55 BRNZ   
                  37.31     1:25.87 (48.56)     2:18.35 (52.48)     3:09.55 (51.20)
Non-Award Division  
  1 Kleemann, Perry M   13 Express Swimming-MR  2:18.65    2:14.05 SILV   
                  29.32     1:03.50 (34.18)     1:39.58 (36.08)     2:14.05 (34.47)
 -- Serbin, Ivan        14 BASC-MR              2:26.44         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
              5:50.99  SILV
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Guariglia, Andrew   13 Express Swimming-MR  6:58.37    6:39.71 BRNZ    20  
                  33.98     1:11.90 (37.92)     1:51.63 (39.73)     2:32.16 (40.53)
        3:13.57 (41.41)     3:54.99 (41.42)     4:36.45 (41.46)     5:17.63 (41.18)
        5:58.90 (41.27)     6:39.71 (40.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               5:55.54    5:48.21 QUAL   
                  31.04     1:06.11 (35.07)     1:41.82 (35.71)     2:17.75 (35.93)
        2:53.61 (35.86)     3:30.19 (36.58)     4:05.67 (35.48)     4:41.50 (35.83)
        5:15.75 (34.25)     5:48.21 (32.46)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
              1:16.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR   1:16.51    1:17.36 BRNZ    20  
                  38.65     1:17.36 (38.71)                                        
  2 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               1:20.45    1:17.44 BRNZ    17  
                  36.68     1:17.44 (40.76)                                        
  3 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR              1:19.85    1:17.56 BRNZ    16  
                  38.19     1:17.56 (39.37)                                        
  4 Pena, Michael A     14 APEX-MR              1:21.37    1:17.59 BRNZ    15  
                  38.61     1:17.59 (38.98)                                        
  5 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:18.13    1:17.65 BRNZ    14  
  6 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          1:18.82    1:18.03 BRNZ    13  
                  39.36     1:18.03 (38.67)                                        
  7 Martinez, Christop  13 RedTails-MR          1:35.21    1:18.31 BRNZ    12  
                  38.74     1:18.31 (39.57)                                        
  8 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              1:17.09    1:18.69 BRNZ    11  
                  38.11     1:18.69 (40.58)                                        
  9 Chen, Simon         14 GATE-MR              1:21.76    1:18.89 BRNZ     9  
                  38.39     1:18.89 (40.50)                                        
 10 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:20.83    1:19.95 BRNZ     7  
                  39.37     1:19.95 (40.58)                                        
 11 Wan, Horace         14 GATE-MR              1:21.67    1:20.65 BRNZ     6  
                  39.82     1:20.65 (40.83)                                        
 12 Lara, Jeffery       13 UN-MR                1:32.09    1:23.14 BRNZ     5  
 13 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:27.15    1:24.99 BRNZ     4  
                  41.66     1:24.99 (43.33)                                        
 14 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:17.25    1:25.65 BRNZ     3  
                  41.18     1:25.65 (44.47)                                        
 15 Chan, Kurtis        13 GATE-MR              1:25.31    1:25.77 BRNZ     2  
                  41.27     1:25.77 (44.50)                                        
 16 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR  1:25.78    1:26.52 BRNZ     1  
                  43.38     1:26.52 (43.14)                                        
 17 Leal, Johnny        13 RedTails-MR          1:36.12    1:27.31 BRNZ   
                  41.11     1:27.31 (46.20)                                        
 18 Guariglia, Andrew   13 Express Swimming-MR  1:24.19    1:27.49 BRNZ   
                  43.16     1:27.49 (44.33)                                        
 19 Lee, Aidan          13 GATE-MR              1:29.25    1:27.56 BRNZ   
                  42.31     1:27.56 (45.25)                                        
 20 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:30.85    1:29.48 BRNZ   
                  43.63     1:29.48 (45.85)                                        
 21 Chau, Brian         13 GATE-MR              1:35.15    1:30.18 BRNZ   
                  42.72     1:30.18 (47.46)                                        
 22 Marsala, Charles    13 WAC-MR               1:25.40    1:30.33 BRNZ   
 23 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:29.64    1:33.06 BRNZ   
 24 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:35.35    1:33.14 BRNZ   
 25 Wo, Dylan           13 GATE-MR              1:35.54    1:35.79 BRNZ   
                  44.20     1:35.79 (51.59)                                        
 26 Lucas, CJ J         14 APEX-MR              1:58.42    1:51.06 BRNZ   
                  52.86     1:51.06 (58.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Lucre, Benjamin     13 UN-MR                1:22.08    1:11.00 SILV   
                  34.18     1:11.00 (36.82)                                        
  2 Chen, Alan          14 GATE-MR              1:17.46    1:13.35 SILV   
                  36.56     1:13.35 (36.79)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
              2:35.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:35.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:47.38    2:43.01 BRNZ    20  
                  38.06     1:19.99 (41.93)     2:02.36 (42.37)     2:43.01 (40.65)
  2 Hwang, Austin       14 GATE-MR              2:45.67    2:43.32 BRNZ    17  
                  37.94     1:20.27 (42.33)     2:03.03 (42.76)     2:43.32 (40.29)
  3 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              2:51.23    2:52.06 BRNZ    16  
  4 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   3:07.84    2:55.30 BRNZ    15  
                  40.99   2:55.30 (2:14.31)                                        
  5 Tan, Jerry          13 GATE-MR              3:00.54    3:01.14 BRNZ    14  
                                                    3:01.14 ( )         3:01.14 ( )
  6 Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:19.51    3:13.82 BRNZ    13  
                  44.11     1:35.54 (51.43)     2:26.17 (50.63)     3:13.82 (47.65)
Non-Award Division  
  1 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:39.56    2:30.83 SILV   
                  34.67     1:13.31 (38.64)     1:53.50 (40.19)     2:30.83 (37.33)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:25.60    1:21.66 BRNZ    20  
                  37.29     1:21.66 (44.37)                                        
  2 Wan, Horace         14 GATE-MR              1:22.51    1:22.04 BRNZ    17  
                  38.69     1:22.04 (43.35)                                        
  3 Martinez, Christop  13 RedTails-MR          1:24.13    1:22.07 BRNZ    16  
                  39.43     1:22.07 (42.64)                                        
  4 Chan, Kurtis        13 GATE-MR              1:25.33    1:22.29 BRNZ    15  
                  39.02     1:22.29 (43.27)                                        
  5 Gao, Owen Z         13 Twisters-MR          1:26.10    1:22.39 BRNZ    14  
                  39.01     1:22.39 (43.38)                                        
  6 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:30.00    1:23.74 BRNZ    13  
                  38.95     1:23.74 (44.79)                                        
  7 Chen, Alan          14 GATE-MR              1:30.58    1:24.83 BRNZ    12  
                  41.14     1:24.83 (43.69)                                        
  8 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:33.52    1:25.11 BRNZ    11  
                  41.16     1:25.11 (43.95)                                        
  9 Simon, Ernesto G    13 Twisters-MR          1:26.44    1:26.02 BRNZ     9  
                  40.59     1:26.02 (45.43)                                        
 10 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR              1:29.26    1:27.22 BRNZ     7  
                  41.28     1:27.22 (45.94)                                        
 11 Guariglia, Andrew   13 Express Swimming-MR  1:30.68    1:29.57 BRNZ     6  
                  43.31     1:29.57 (46.26)                                        
 12 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          1:34.36    1:29.74 BRNZ     5  
                  42.87     1:29.74 (46.87)                                        
 13 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:29.88    1:31.16 BRNZ     4  
                  42.40     1:31.16 (48.76)                                        
 14 Thompson, Edward    14 BASC-MR              1:34.99    1:31.58 BRNZ     3  
                  42.90     1:31.58 (48.68)                                        
 15 Yang, Vincent M     13 Twisters-MR          1:38.14    1:32.08 BRNZ     2  
                  43.77     1:32.08 (48.31)                                        
 16 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR               1:44.80    1:36.52 BRNZ     1  
                  44.79     1:36.52 (51.73)                                        
 17 Chau, Brian         13 GATE-MR              1:39.61    1:37.17 BRNZ   
                  45.90     1:37.17 (51.27)                                        
 18 Thompson, Richard   13 BASC-MR              1:37.15    1:38.69 BRNZ   
                  46.78     1:38.69 (51.91)                                        
 19 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:48.63    1:46.83 BRNZ   
                  48.33     1:46.83 (58.50)                                        
Non-Award Division  
  1 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR        NT    1:19.06 SILV   
                  36.97     1:19.06 (42.09)                                        
  2 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:24.01    1:21.09 SILV   
                  38.81     1:21.09 (42.28)                                        
 -- Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:21.99         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
              2:54.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:54.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Martinez, Christop  13 RedTails-MR          3:08.94    2:55.54 BRNZ    20  
                  40.82     1:25.60 (44.78)     2:10.60 (45.00)     2:55.54 (44.94)
  2 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR   3:00.00    2:55.56 BRNZ    17  
                  39.07     1:23.85 (44.78)     2:10.78 (46.93)     2:55.56 (44.78)
  3 Altawab, Mostafa    13 HS-MR                3:00.88    2:55.68 BRNZ    16  
                  38.61     1:24.91 (46.30)     2:11.12 (46.21)     2:55.68 (44.56)
  4 Lee, Aidan          13 GATE-MR              2:59.32    2:55.72 BRNZ    15  
                  39.02     1:24.75 (45.73)     2:11.51 (46.76)     2:55.72 (44.21)
  5 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              2:59.22    2:59.26 BRNZ    14  
                  39.26     1:24.74 (45.48)     2:12.75 (48.01)     2:59.26 (46.51)
  6 Gao, Owen Z         13 Twisters-MR          3:11.18    3:02.06 BRNZ    13  
                  42.40     1:28.55 (46.15)     2:16.14 (47.59)     3:02.06 (45.92)
  7 Simon, Ernesto G    13 Twisters-MR          3:03.59    3:02.57 BRNZ    12  
                  41.81     1:27.57 (45.76)     2:15.44 (47.87)     3:02.57 (47.13)
  8 Elkhouly, Marwan A  13 HS-MR                3:01.45    3:03.98 BRNZ    11  
                  41.24     1:28.22 (46.98)     2:16.62 (48.40)     3:03.98 (47.36)
  9 Chan, Kurtis        13 GATE-MR              3:09.09    3:04.08 BRNZ     9  
                  41.17     1:28.36 (47.19)     2:16.86 (48.50)     3:04.08 (47.22)
 10 Hwang, Austin       14 GATE-MR              3:13.56    3:09.95 BRNZ     7  
                  43.11     1:31.11 (48.00)     2:20.15 (49.04)     3:09.95 (49.80)
 11 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR              3:11.55    3:14.43 BRNZ     6  
                  44.92     1:33.77 (48.85)     2:24.76 (50.99)     3:14.43 (49.67)
 12 Ruf, Jason E        13 HS-MR                3:28.86    3:35.77 BRNZ     5  
                  49.02     1:45.04 (56.02)     2:42.93 (57.89)     3:35.77 (52.84)
 13 Maloney, Bobby D    13 HS-MR                3:38.44    3:37.43 BRNZ     4  
                  49.45     1:44.62 (55.17)     2:41.36 (56.74)     3:37.43 (56.07)
Non-Award Division  
  1 Wan, Horace         14 GATE-MR              2:55.23    2:51.38 SILV   
                  38.57     1:23.44 (44.87)     2:07.82 (44.38)     2:51.38 (43.56)
  2 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          2:54.24    2:51.86 SILV   
                  38.42     1:23.11 (44.69)     2:07.55 (44.44)     2:51.86 (44.31)
  3 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   3:00.00    2:52.09 SILV   
                  39.27     1:23.37 (44.10)     2:08.49 (45.12)     2:52.09 (43.60)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
              1:11.99  SILV
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Clark, Kevin        13 MAD-MR               1:14.20    1:12.48 BRNZ    20  
                  32.35     1:12.48 (40.13)                                        
  2 Koton, Edward       13 UN-MR                1:16.20    1:13.46 BRNZ    17  
                  33.63     1:13.46 (39.83)                                        
  3 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:17.40    1:13.53 BRNZ    16  
                  33.82     1:13.53 (39.71)                                        
  4 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:18.74    1:15.12 BRNZ    15  
                  34.83     1:15.12 (40.29)                                        
  5 Lara, Jeffery       13 UN-MR                1:19.39    1:16.18 BRNZ    14  
                  33.16     1:16.18 (43.02)                                        
  6 Chen, Simon         14 GATE-MR              1:19.98    1:16.80 BRNZ    13  
                  34.17     1:16.80 (42.63)                                        
  7 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:19.71    1:17.01 BRNZ    12  
                  36.17     1:17.01 (40.84)                                        
  8 Kleemann, Perry M   13 Express Swimming-MR  1:30.30    1:17.87 BRNZ    11  
                  35.87     1:17.87 (42.00)                                        
  9 Simon, Ernesto G    13 Twisters-MR          1:22.29    1:17.90 BRNZ     9  
                  36.28     1:17.90 (41.62)                                        
 10 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:14.70    1:19.81 BRNZ     7  
                  34.84     1:19.81 (44.97)                                        
 11 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:34.44    1:20.37 BRNZ     6  
                  37.51     1:20.37 (42.86)                                        
 12 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              1:19.36    1:20.60 BRNZ     5  
                  37.00     1:20.60 (43.60)                                        
 13 Polanco, Dan        14 MAD-MR               1:14.20    1:21.08 BRNZ     4  
                  36.27     1:21.08 (44.81)                                        
 14 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          1:24.82    1:21.16 BRNZ     3  
                  37.34     1:21.16 (43.82)                                        
 15 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:21.42    1:21.62 BRNZ     2  
                  36.92     1:21.62 (44.70)                                        
 16 Wan, Horace         14 GATE-MR              1:23.41    1:22.07 BRNZ     1  
                  38.47     1:22.07 (43.60)                                        
 17 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:21.65    1:23.74 BRNZ   
                  37.90     1:23.74 (45.84)                                        
 18 Chan, Kurtis        13 GATE-MR              1:23.18    1:25.04 BRNZ   
                  39.27     1:25.04 (45.77)                                        
 19 Leal, Johnny        13 RedTails-MR          1:36.80    1:25.88 BRNZ   
                  35.79     1:25.88 (50.09)                                        
 20 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:24.03    1:26.61 BRNZ   
                  40.09     1:26.61 (46.52)                                        
 21 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:33.11    1:32.31 BRNZ   
                  41.73     1:32.31 (50.58)                                        
 -- Akdas, Rasim R      13 Twisters-MR          1:30.36         DQ        
      One hand touch
                  42.41          DQ (51.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Chen, Alan          14 GATE-MR              1:12.09    1:10.11 QUAL   
                  32.88     1:10.11 (37.23)                                        
  2 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               1:14.07    1:11.43 QUAL   
                  33.47     1:11.43 (37.96)                                        
  3 Lucre, Benjamin     13 UN-MR                1:13.87    1:11.61 SILV   
                  31.02     1:11.61 (40.59)                                        
 -- Macias, Sean M      13 BASC-MR              1:18.41         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
              2:32.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Altawab, Mostafa    13 HS-MR                2:57.40    2:47.64 BRNZ    20  
                  35.30     1:16.64 (41.34)   2:47.64 (1:31.00)                    
  2 Tan, Jerry          13 GATE-MR              2:51.16    2:56.16 BRNZ    17  
                  37.97     1:23.90 (45.93)     2:10.84 (46.94)     2:56.16 (45.32)
  3 Hwang, Austin       14 GATE-MR              2:56.99    2:56.68 BRNZ    16  
                  39.32     1:26.00 (46.68)     2:12.51 (46.51)     2:56.68 (44.17)
  4 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          3:13.11    3:00.03 BRNZ    15  
                  39.48     1:25.98 (46.50)     2:13.79 (47.81)     3:00.03 (46.24)
  5 Elkhouly, Marwan A  13 HS-MR                3:13.37    3:02.49 BRNZ    14  
                  38.19     1:22.22 (44.03)     2:10.94 (48.72)     3:02.49 (51.55)
  6 Ruf, Jason E        13 HS-MR                2:57.13    3:03.46 BRNZ    13  
                  37.17     1:27.08 (49.91)     2:19.23 (52.15)     3:03.46 (44.23)
  7 Maloney, Bobby D    13 HS-MR                3:11.92    3:14.88 BRNZ    12  
                  40.75     1:30.77 (50.02)     2:23.15 (52.38)     3:14.88 (51.73)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
              2:33.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:33.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kleemann, Perry M   13 Express Swimming-MR  2:45.18    2:34.51 BRNZ    20  
                  34.40     1:14.17 (39.77)     1:59.81 (45.64)     2:34.51 (34.70)
  2 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          2:47.59    2:34.70 BRNZ    17  
                  32.51     1:12.62 (40.11)     1:59.03 (46.41)     2:34.70 (35.67)
  3 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   2:43.53    2:36.46 BRNZ    16  
                  34.72     1:14.92 (40.20)     1:59.83 (44.91)     2:36.46 (36.63)
  4 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              2:38.72    2:37.03 BRNZ    15  
                  30.49     1:11.00 (40.51)     1:58.64 (47.64)     2:37.03 (38.39)
  5 Altawab, Mostafa    13 HS-MR                2:41.74    2:37.23 BRNZ    14  
                  32.51     1:13.83 (41.32)     1:58.82 (44.99)     2:37.23 (38.41)
  6 Clark, Kevin        13 MAD-MR               2:43.59    2:40.08 BRNZ    13  
                  31.75     1:14.34 (42.59)     2:03.16 (48.82)     2:40.08 (36.92)
  7 Hwang, Austin       14 GATE-MR              2:40.30    2:40.46 BRNZ    12  
                  36.83     1:17.56 (40.73)     2:05.82 (48.26)     2:40.46 (34.64)
  8 Tan, Jerry          13 GATE-MR              2:41.54    2:40.90 BRNZ    11  
                  36.50     1:20.64 (44.14)     2:04.79 (44.15)     2:40.90 (36.11)
  9 Elkhouly, Marwan A  13 HS-MR                2:42.22    2:41.44 BRNZ     9  
                  35.10     1:15.70 (40.60)     2:03.59 (47.89)     2:41.44 (37.85)
 10 Wan, Horace         14 GATE-MR              2:49.50    2:42.25 BRNZ     7  
                  38.15     1:22.30 (44.15)     2:06.95 (44.65)     2:42.25 (35.30)
 11 Chen, Simon         14 GATE-MR              2:47.94    2:43.11 BRNZ     6  
                  34.71     1:16.60 (41.89)     2:03.15 (46.55)     2:43.11 (39.96)
 12 Sanchez, Wanderlei  13 MAD-MR               2:43.93    2:43.41 BRNZ     5  
                  35.33     1:16.83 (41.50)     2:06.99 (50.16)     2:43.41 (36.42)
 13 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              2:47.04    2:44.00 BRNZ     4  
                  35.03     1:16.34 (41.31)     2:06.96 (50.62)     2:44.00 (37.04)
 14 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               2:42.38    2:44.84 BRNZ     3  
                  34.01     1:17.44 (43.43)     2:05.54 (48.10)     2:44.84 (39.30)
 15 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               2:41.96    2:45.25 BRNZ     2  
                  35.32     1:20.14 (44.82)     2:08.72 (48.58)     2:45.25 (36.53)
 16 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR          2:51.96    2:45.88 BRNZ     1  
                  36.29     1:17.41 (41.12)     2:09.08 (51.67)     2:45.88 (36.80)
 17 DiSanto, Michael P  13 WEST-MR              2:54.52    2:49.34 BRNZ   
                  37.86     1:20.57 (42.71)     2:10.87 (50.30)     2:49.34 (38.47)
 18 Chan, Kurtis        13 GATE-MR              2:55.01    2:51.90 BRNZ   
                  37.80     1:24.93 (47.13)     2:10.80 (45.87)     2:51.90 (41.10)
 19 Maloney, Bobby D    13 HS-MR                2:54.04    2:52.59 BRNZ   
                  39.08     1:21.87 (42.79)     2:15.28 (53.41)     2:52.59 (37.31)
 20 Gao, Owen Z         13 Twisters-MR          2:54.93    2:53.35 BRNZ   
                  39.42     1:28.07 (48.65)     2:16.46 (48.39)     2:53.35 (36.89)
 21 Ferran, Raul        13 MAD-MR               3:03.30    2:56.41 BRNZ   
                  36.47     1:23.27 (46.80)     2:14.56 (51.29)     2:56.41 (41.85)
 22 Raiola, A J J       13 HS-MR                3:07.14    2:59.14 BRNZ   
                  39.81     1:24.26 (44.45)     2:16.20 (51.94)     2:59.14 (42.94)
 23 Lee, Aidan          13 GATE-MR              2:58.80    2:59.32 BRNZ   
                  36.03     1:23.18 (47.15)     2:13.29 (50.11)     2:59.32 (46.03)
 24 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               3:18.53    3:03.99 BRNZ   
                  40.33     1:29.58 (49.25)     2:24.85 (55.27)     3:03.99 (39.14)
 25 Marsala, Charles    13 WAC-MR               3:06.29    3:05.03 BRNZ   
                  42.32     1:31.74 (49.42)     2:25.44 (53.70)     3:05.03 (39.59)
 26 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR  3:06.30    3:06.55 BRNZ   
                  40.38     1:29.39 (49.01)     2:22.48 (53.09)     3:06.55 (44.07)
 27 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   3:03.01    3:14.03 BRNZ   
                                1:30.83 ( )   2:35.81 (1:04.98)     3:14.03 (38.22)
 -- Pena, Michael A     14 APEX-MR              2:56.86         DQ        
      Arms past hipline - breast
                  36.41     1:19.20 (42.79)   2:19.91 (1:00.71)          DQ (44.93)
Non-Award Division  
  1 Ruf, Jason E        13 HS-MR                2:40.11    2:31.40 SILV   
                  30.36     1:09.00 (38.64)     1:56.92 (47.92)     2:31.40 (34.48)
  2 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:41.08    2:31.43 SILV   
                  33.08     1:12.92 (39.84)     1:57.91 (44.99)     2:31.43 (33.52)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Young, Chaz N       16 RedTails-MR            25.64      25.36 BRNZ    20  
  2 Mowdawalla, Cyrus   17 GATE-MR                25.48      25.53 BRNZ    16.5
  2 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR            26.08      25.53 BRNZ    16.5
  4 Wong, Jason         16 Twisters-MR            26.19      25.84 BRNZ    15  
  5 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR                25.99      25.86 BRNZ    14  
  6 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR                 26.59      25.95 BRNZ    13  
  7 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR                26.95      26.06 BRNZ    12  
  8 Bachoo, Eric        16 GATE-MR                26.39      26.13 BRNZ    11  
  9 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                25.58      26.20 BRNZ     9  
 10 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR            27.14      26.39 BRNZ     7  
 11 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                  26.41      26.40 BRNZ     6  
 12 Araujo, Devontae G  17 CIY-MR                 26.37      26.70 BRNZ     5  
 13 Ren, Harry          15 CIY-MR                 26.93      26.73 BRNZ     4  
 14 De la Rosa, Alexis  16 APEX-MR                26.68      26.97 BRNZ     3  
 15 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR            26.43      27.18 BRNZ     2  
 16 Medina, Milton D    16 APEX-MR                27.48      27.35 BRNZ     1  
 17 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR            26.92      27.49 BRNZ   
 18 White, Colin        15 Express Swimming-MR    27.92      27.98 BRNZ   
 19 Townley, Nicholas   15 WEST-MR                28.39      28.08 BRNZ   
 20 Reddick-DaCruz, Ka  16 MAD-MR                 30.01      28.37 BRNZ   
 21 Gazdoiu, Victor     15 RI Marlins-MR          29.07      28.64 BRNZ   
 22 Wong, Bryan         15 UN-MR                  29.75      28.66 BRNZ   
 23 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR          29.66      28.69 BRNZ   
 24 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR    28.32      28.79 BRNZ   
 25 Griffith, Keyshawn  16 GATE-MR                28.02      28.89 BRNZ   
 26 Haynes II, Dylan R  15 CIY-MR                 29.69      28.91 BRNZ   
 27 Williams, Jared A   15 CAS-MR                 30.61      29.18 BRNZ   
 28 Kardach, Bruce J    15 Express Swimming-MR    34.68      32.28 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Sarbanes, Alex C    15 Twisters-MR            26.33      25.04 SILV   
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  JO
                54.49  SILV
                54.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 54.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Mowdawalla, Cyrus   17 GATE-MR                55.64      55.92 BRNZ    20  
                  26.63       55.92 (29.29)                                        
  2 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR                 56.93      56.38 BRNZ    17  
                  27.42       56.38 (28.96)                                        
  3 Min, Eddy D         16 Twisters-MR            56.59      56.56 BRNZ    16  
                  27.21       56.56 (29.35)                                        
  4 Sarbanes, Alex C    15 Twisters-MR            57.13      56.91 BRNZ    15  
                  27.04       56.91 (29.87)                                        
  5 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR                59.00      57.07 BRNZ    14  
                  27.11       57.07 (29.96)                                        
  6 Young, Chaz N       16 RedTails-MR            57.99      57.26 BRNZ    13  
                  27.57       57.26 (29.69)                                        
  7 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR            57.84      57.55 BRNZ    12  
                  27.38       57.55 (30.17)                                        
  8 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR                58.97      57.66 BRNZ    11  
                  27.99       57.66 (29.67)                                        
  9 Wong, Jason         16 Twisters-MR            56.86      57.86 BRNZ     9  
                  27.71       57.86 (30.15)                                        
 10 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 56.54      59.16 BRNZ     7  
                  28.07       59.16 (31.09)                                        
 11 De la Rosa, Alexis  16 APEX-MR              1:00.43      59.67 BRNZ     6  
                  29.05       59.67 (30.62)                                        
 12 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR                 58.43      59.72 BRNZ     5  
                  28.12       59.72 (31.60)                                        
 13 Jakobczyk, Nichola  15 Twisters-MR          1:01.72      59.86 BRNZ     4  
                  28.78       59.86 (31.08)                                        
 14 Bachoo, Eric        16 GATE-MR                59.49      59.91 BRNZ     3  
                  28.19       59.91 (31.72)                                        
 15 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR            59.77      59.99 BRNZ     2  
                  28.25       59.99 (31.74)                                        
 16 Emanuel, Camille    18 MAD-MR                 57.08    1:00.00 BRNZ     1  
                  28.21     1:00.00 (31.79)                                        
 17 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              1:00.07    1:00.02 BRNZ   
                  28.77     1:00.02 (31.25)                                        
 18 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR            59.86    1:00.20 BRNZ   
                  28.35     1:00.20 (31.85)                                        
 19 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:01.34    1:01.17 BRNZ   
                  29.61     1:01.17 (31.56)                                        
 20 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  1:01.54    1:02.51 BRNZ   
                  29.95     1:02.51 (32.56)                                        
 21 Griffith, Keyshawn  16 GATE-MR              1:05.98    1:03.00 BRNZ   
                  30.56     1:03.00 (32.44)                                        
 22 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:05.19    1:04.26 BRNZ   
                  31.28     1:04.26 (32.98)                                        
 23 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        1:07.17    1:04.46 BRNZ   
                  31.47     1:04.46 (32.99)                                        
 24 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:03.41    1:04.73 BRNZ   
                  30.57     1:04.73 (34.16)                                        
 25 Wong, Bryan         15 UN-MR                1:08.61    1:05.80 BRNZ   
                  31.07     1:05.80 (34.73)                                        
 26 Gazdoiu, Victor     15 RI Marlins-MR        1:09.57    1:06.30 BRNZ   
                  30.92     1:06.30 (35.38)                                        
 27 Reddick-DaCruz, Ka  16 MAD-MR               1:06.35    1:06.31 BRNZ   
                  30.28     1:06.31 (36.03)                                        
 28 Williams, Jared A   15 CAS-MR               1:06.82    1:07.05 BRNZ   
 29 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              1:10.43    1:13.67 BRNZ   
                  34.48     1:13.67 (39.19)                                        
 30 Watson, Lanar       16 CAS-MR               1:24.86    1:23.93 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Escobar, Alex       17 Twisters-MR            55.94      53.90 SILV   
                  25.82       53.90 (28.08)                                        
 -- Araujo, Devontae G  17 CIY-MR               1:00.97         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  JO
              1:57.99  SILV
              1:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:58.05    2:00.61 BRNZ    20  
                  27.16       57.50 (30.34)     1:29.16 (31.66)     2:00.61 (31.45)
  2 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:02.55    2:02.47 BRNZ    17  
                  27.84       58.50 (30.66)     1:30.32 (31.82)     2:02.47 (32.15)
  3 Mercado, David      16 MAD-MR               2:08.67    2:02.94 BRNZ    16  
                  25.97       56.27 (30.30)     1:30.04 (33.77)     2:02.94 (32.90)
  4 Morales, Alexander  15 Twisters-MR          2:07.80    2:03.11 BRNZ    15  
                  27.76       58.76 (31.00)     1:31.60 (32.84)     2:03.11 (31.51)
  5 Escobar, Alex       17 Twisters-MR          2:09.05    2:03.85 BRNZ    14  
                  27.08       58.30 (31.22)     1:31.83 (33.53)     2:03.85 (32.02)
  6 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR          2:09.66    2:04.98 BRNZ    13  
                  27.29       58.93 (31.64)     1:32.04 (33.11)     2:04.98 (32.94)
  7 Min, Eddy D         16 Twisters-MR          2:08.35    2:06.40 BRNZ    12  
                  28.17       59.78 (31.61)     1:32.89 (33.11)     2:06.40 (33.51)
  8 Mowdawalla, Cyrus   17 GATE-MR              2:06.31    2:06.68 BRNZ    11  
                  28.23       59.34 (31.11)     1:32.78 (33.44)     2:06.68 (33.90)
  9 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR              2:13.67    2:07.99 BRNZ     9  
                  31.33     1:03.33 (32.00)     1:36.82 (33.49)     2:07.99 (31.17)
 10 Young, Chaz N       16 RedTails-MR          2:09.62    2:08.49 BRNZ     7  
                  28.31     1:01.07 (32.76)     1:35.57 (34.50)     2:08.49 (32.92)
 11 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              2:15.19    2:09.09 BRNZ     6  
                  29.55     1:02.67 (33.12)     1:36.78 (34.11)     2:09.09 (32.31)
 12 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               2:02.12    2:09.20 BRNZ     5  
                  28.01       59.71 (31.70)     1:34.25 (34.54)     2:09.20 (34.95)
 13 Wong, Jason         16 Twisters-MR          2:04.37    2:09.66 BRNZ     4  
                  28.88     1:01.00 (32.12)     1:35.33 (34.33)     2:09.66 (34.33)
 14 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  2:11.07    2:10.27 BRNZ     3  
                  29.95     1:02.79 (32.84)     1:36.47 (33.68)     2:10.27 (33.80)
 15 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:11.73    2:10.97 BRNZ     2  
                  28.47     1:00.71 (32.24)     1:35.35 (34.64)     2:10.97 (35.62)
 16 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR               2:14.14    2:13.03 BRNZ     1  
                  29.56     1:03.89 (34.33)     1:39.44 (35.55)     2:13.03 (33.59)
 17 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:13.65    2:14.12 BRNZ   
                  31.30     1:05.47 (34.17)     1:40.27 (34.80)     2:14.12 (33.85)
 18 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          2:12.50    2:14.42 BRNZ   
                  28.09     1:02.25 (34.16)     1:38.21 (35.96)     2:14.42 (36.21)
 19 Emanuel, Camille    18 MAD-MR               2:12.96    2:14.52 BRNZ   
                  28.55     1:01.28 (32.73)     1:37.26 (35.98)     2:14.52 (37.26)
 20 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR          2:18.83    2:15.66 BRNZ   
                  30.69     1:05.73 (35.04)     1:41.83 (36.10)     2:15.66 (33.83)
 21 Bachoo, Eric        16 GATE-MR              2:21.09    2:19.00 BRNZ   
                  28.97     1:03.67 (34.70)     1:41.26 (37.59)     2:19.00 (37.74)
 22 Medina, Milton D    16 APEX-MR              2:17.86    2:19.25 BRNZ   
                  30.68     1:03.99 (33.31)     1:41.04 (37.05)     2:19.25 (38.21)
 23 De la Rosa, Alexis  16 APEX-MR              2:19.97    2:19.39 BRNZ   
                  30.37     1:05.04 (34.67)     1:42.06 (37.02)     2:19.39 (37.33)
 24 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   2:18.59    2:19.63 BRNZ   
                  31.93     1:07.38 (35.45)     1:43.99 (36.61)     2:19.63 (35.64)
 25 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              2:47.71    2:37.94 BRNZ   
                                                    1:55.84 ( )     2:37.94 (42.10)
 26 Williams, Jared A   15 CAS-MR               2:38.65    2:39.34 BRNZ   
                  34.88                             1:57.97 ( )     2:39.34 (41.37)
 27 Watson, Lanar       16 CAS-MR               3:17.82    3:11.87 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Kravetz, Chase H    16 Express Swimming-MR  2:00.88    1:55.03 SILV   
                  25.37       54.19 (28.82)     1:24.44 (30.25)     1:55.03 (30.59)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  JO
              5:17.99  SILV
              5:18.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:18.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR          6:00.54    5:45.83 BRNZ    20  
                  28.87     1:01.93 (33.06)     1:36.36 (34.43)     2:11.88 (35.52)
        2:47.95 (36.07)     3:23.88 (35.93)     3:59.74 (35.86)     4:35.88 (36.14)
        5:12.05 (36.17)     5:45.83 (33.78)                                        
  2 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  5:53.01    5:49.43 BRNZ    17  
                  29.60     1:02.29 (32.69)     1:37.26 (34.97)     2:13.11 (35.85)
        2:49.11 (36.00)     3:25.31 (36.20)     4:01.92 (36.61)     4:38.36 (36.44)
        5:14.80 (36.44)     5:49.43 (34.63)                                        
  3 Young, Chaz N       16 RedTails-MR          6:07.66    5:55.24 BRNZ    16  
                  30.31     1:03.75 (33.44)     1:38.89 (35.14)     2:14.79 (35.90)
        2:51.06 (36.27)     3:28.15 (37.09)     4:04.89 (36.74)     4:42.87 (37.98)
        5:18.75 (35.88)     5:55.24 (36.49)                                        
  4 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          6:05.98    6:04.21 BRNZ    15  
                  30.14     1:04.12 (33.98)     1:39.17 (35.05)     2:15.71 (36.54)
        2:53.34 (37.63)     3:29.67 (36.33)     4:08.39 (38.72)     4:46.73 (38.34)
        5:26.29 (39.56)     6:04.21 (37.92)                                        
  5 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   6:51.81    6:09.31 BRNZ    14  
                  32.92     1:09.30 (36.38)     1:46.72 (37.42)     2:23.65 (36.93)
        3:01.34 (37.69)     3:38.99 (37.65)     4:16.85 (37.86)     4:54.84 (37.99)
        5:32.65 (37.81)     6:09.31 (36.66)                                        
  6 Tousi, Arya M       16 Express Swimming-MR  7:05.78    6:48.14 BRNZ    13  
                  33.59     1:10.71 (37.12)     1:51.98 (41.27)     2:34.08 (42.10)
        3:14.65 (40.57)     3:55.58 (40.93)     4:41.53 (45.95)     5:25.54 (44.01)
        6:07.16 (41.62)     6:48.14 (40.98)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morales, Alexander  15 Twisters-MR          1:06.06    1:05.71 BRNZ    20  
                  32.29     1:05.71 (33.42)                                        
  2 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          1:05.79    1:06.63 BRNZ    17  
                  32.52     1:06.63 (34.11)                                        
  3 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              1:06.83    1:06.67 BRNZ    16  
                  32.30     1:06.67 (34.37)                                        
  4 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR          1:09.26    1:07.04 BRNZ    15  
                  33.23     1:07.04 (33.81)                                        
  5 Kravetz, Chase H    16 Express Swimming-MR  1:09.27    1:07.83 BRNZ    14  
                  31.83     1:07.83 (36.00)                                        
  6 Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:06.65    1:07.84 BRNZ    13  
                  32.49     1:07.84 (35.35)                                        
  7 Mowdawalla, Cyrus   17 GATE-MR              1:08.63    1:08.11 BRNZ    12  
                  33.34     1:08.11 (34.77)                                        
  8 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              1:10.22    1:08.29 BRNZ    11  
                  33.30     1:08.29 (34.99)                                        
  9 Escobar, Alex       17 Twisters-MR          1:06.60    1:08.56 BRNZ     9  
                  33.47     1:08.56 (35.09)                                        
 10 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               1:04.30    1:08.87 BRNZ     7  
                  32.37     1:08.87 (36.50)                                        
 11 Wong, Jason         16 Twisters-MR          1:08.90    1:09.01 BRNZ     6  
                  33.52     1:09.01 (35.49)                                        
 12 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               1:12.22    1:09.25 BRNZ     5  
                  33.47     1:09.25 (35.78)                                        
 13 Young, Chaz N       16 RedTails-MR          1:12.34    1:09.90 BRNZ     4  
                  34.88     1:09.90 (35.02)                                        
 14 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR              1:15.20    1:11.02 BRNZ     3  
 15 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:08.36    1:11.13 BRNZ     2  
                  35.04     1:11.13 (36.09)                                        
 16 De la Rosa, Alexis  16 APEX-MR              1:11.52    1:11.87 BRNZ     1  
                  35.65     1:11.87 (36.22)                                        
 17 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:11.65    1:12.31 BRNZ   
                  35.21     1:12.31 (37.10)                                        
 18 Jakobczyk, Nichola  15 Twisters-MR          1:10.28    1:13.30 BRNZ   
                  35.94     1:13.30 (37.36)                                        
 19 Sarbanes, Alex C    15 Twisters-MR          1:07.31    1:14.01 BRNZ   
                  36.10     1:14.01 (37.91)                                        
 20 Emanuel, Camille    18 MAD-MR               1:11.33    1:15.50 BRNZ   
                  36.48     1:15.50 (39.02)                                        
 21 Bachoo, Eric        16 GATE-MR              1:15.54    1:15.92 BRNZ   
                  36.80     1:15.92 (39.12)                                        
 22 Reddick-DaCruz, Ka  16 MAD-MR               1:23.65    1:17.73 BRNZ   
                  38.42     1:17.73 (39.31)                                        
 23 Griffith, Keyshawn  16 GATE-MR              1:19.18    1:19.15 BRNZ   
                  38.84     1:19.15 (40.31)                                        
 24 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:23.59    1:19.51 BRNZ   
                  40.03     1:19.51 (39.48)                                        
 25 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  1:19.94    1:19.60 BRNZ   
                  39.07     1:19.60 (40.53)                                        
 26 Wong, Bryan         15 UN-MR                1:20.81    1:20.14 BRNZ   
 27 Williams, Jared A   15 CAS-MR               1:20.46    1:22.00 BRNZ   
                  39.99     1:22.00 (42.01)                                        
 28 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              1:33.31    1:31.17 BRNZ   
                  43.97     1:31.17 (47.20)                                        
 29 Watson, Lanar       16 CAS-MR               1:49.82    1:42.41 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Mercado, David      16 MAD-MR               1:05.64    1:03.36 SILV   
                  30.37     1:03.36 (32.99)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:16.89  SILV
              2:16.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              2:18.93    2:19.58 BRNZ    20  
                  31.38     1:07.13 (35.75)     1:44.60 (37.47)     2:19.58 (34.98)
  2 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:24.10    2:22.41 BRNZ    17  
                  33.67     1:09.59 (35.92)     1:45.98 (36.39)     2:22.41 (36.43)
  3 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                2:26.59    2:23.15 BRNZ    16  
                  33.92     1:10.55 (36.63)     1:48.74 (38.19)     2:23.15 (34.41)
  4 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          2:23.47    2:24.29 BRNZ    15  
                  33.77     1:10.37 (36.60)     1:47.45 (37.08)     2:24.29 (36.84)
  5 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR          2:32.95    2:28.23 BRNZ    14  
                  36.10     1:14.29 (38.19)     1:52.89 (38.60)     2:28.23 (35.34)
  6 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:27.67    2:32.20 BRNZ    13  
                  37.53     1:15.98 (38.45)     1:54.36 (38.38)     2:32.20 (37.84)
  7 De la Rosa, Alexis  16 APEX-MR              2:39.53    2:38.44 BRNZ    12  
                  36.78     1:16.28 (39.50)     1:57.48 (41.20)     2:38.44 (40.96)
  8 Sanchez, Andersson  15 MAD-MR               2:46.70    2:51.50 BRNZ    11  
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:10.89  SILV
              1:10.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:11.87    1:11.33 BRNZ    20  
                  33.08     1:11.33 (38.25)                                        
  2 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:13.16    1:12.16 BRNZ    17  
                  34.07     1:12.16 (38.09)                                        
  3 Mowdawalla, Cyrus   17 GATE-MR              1:14.59    1:12.57 BRNZ    16  
                  34.50     1:12.57 (38.07)                                        
  4 Kravetz, Chase H    16 Express Swimming-MR  1:18.56    1:12.58 BRNZ    15  
                  33.25     1:12.58 (39.33)                                        
  5 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR          1:12.38    1:12.68 BRNZ    14  
                  34.52     1:12.68 (38.16)                                        
  6 Wong, Jason         16 Twisters-MR          1:13.36    1:13.29 BRNZ    13  
                  34.71     1:13.29 (38.58)                                        
  7 Morales, Alexander  15 Twisters-MR          1:11.35    1:13.33 BRNZ    12  
                  33.78     1:13.33 (39.55)                                        
  8 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR          1:12.39    1:13.80 BRNZ    11  
                  34.84     1:13.80 (38.96)                                        
  9 Young, Chaz N       16 RedTails-MR          1:15.95    1:14.07 BRNZ     9  
                  35.84     1:14.07 (38.23)                                        
 10 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:15.22    1:14.62 BRNZ     7  
                  34.80     1:14.62 (39.82)                                        
 11 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                1:15.85    1:15.62 BRNZ     6  
                  35.66     1:15.62 (39.96)                                        
 12 Araujo, Devontae G  17 CIY-MR               1:13.95    1:15.73 BRNZ     5  
                  35.56     1:15.73 (40.17)                                        
 13 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              1:14.72    1:15.79 BRNZ     4  
                  35.79     1:15.79 (40.00)                                        
 14 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          1:18.69    1:15.88 BRNZ     3  
                  36.29     1:15.88 (39.59)                                        
 15 Wong, Bryan         15 UN-MR                1:20.50    1:16.19 BRNZ     2  
                  35.82     1:16.19 (40.37)                                        
 16 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:18.50    1:17.25 BRNZ     1  
                  35.98     1:17.25 (41.27)                                        
 17 Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:13.84    1:19.19 BRNZ   
                  36.78     1:19.19 (42.41)                                        
 18 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              1:20.76    1:19.24 BRNZ   
                  37.44     1:19.24 (41.80)                                        
 19 Gazdoiu, Victor     15 RI Marlins-MR        1:20.23    1:19.32 BRNZ   
                  37.23     1:19.32 (42.09)                                        
 20 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:21.20    1:20.49 BRNZ   
                  37.78     1:20.49 (42.71)                                        
 21 Ren, Harry          15 CIY-MR               1:22.82    1:20.71 BRNZ   
                  38.62     1:20.71 (42.09)                                        
 22 Bachoo, Eric        16 GATE-MR              1:18.97    1:21.59 BRNZ   
                  37.75     1:21.59 (43.84)                                        
 23 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR          1:17.56    1:21.90 BRNZ   
                  37.78     1:21.90 (44.12)                                        
 24 Haynes II, Dylan R  15 CIY-MR               1:22.56    1:21.91 BRNZ   
                  39.73     1:21.91 (42.18)                                        
 25 White, Colin        15 Express Swimming-MR  1:22.48    1:25.22 BRNZ   
                  38.92     1:25.22 (46.30)                                        
 26 Tousi, Arya M       16 Express Swimming-MR  1:29.80    1:26.69 BRNZ   
                  40.93     1:26.69 (45.76)                                        
 27 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        1:27.11    1:27.49 BRNZ   
                  41.37     1:27.49 (46.12)                                        
 28 Kardach, Bruce J    15 Express Swimming-MR  1:29.19    1:32.77 BRNZ   
                  42.48     1:32.77 (50.29)                                        
 29 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  1:35.64    1:34.09 BRNZ   
                  43.97     1:34.09 (50.12)                                        
 30 Williams, Jared A   15 CAS-MR               1:31.26    1:35.82 BRNZ   
                  45.17     1:35.82 (50.65)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  JO
              2:36.79  SILV
              2:36.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Chaz N       16 RedTails-MR          3:01.17    2:44.89 BRNZ    20  
                  38.38     1:19.91 (41.53)     2:01.99 (42.08)     2:44.89 (42.90)
  2 Jakobczyk, Nichola  15 Twisters-MR          2:46.85    2:52.31 BRNZ    17  
                  39.17     1:24.67 (45.50)     2:10.05 (45.38)     2:52.31 (42.26)
  3 Gazdoiu, Victor     15 RI Marlins-MR        2:54.32    2:53.89 BRNZ    16  
                  38.97     1:22.59 (43.62)     2:07.80 (45.21)     2:53.89 (46.09)
  4 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   2:58.69    2:55.27 BRNZ    15  
                  39.79     1:24.76 (44.97)     2:10.39 (45.63)     2:55.27 (44.88)
  5 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              3:00.05    2:57.51 BRNZ    14  
                  38.73     1:24.21 (45.48)     2:10.97 (46.76)     2:57.51 (46.54)
  6 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:50.64    2:58.09 BRNZ    13  
                  39.92     1:25.81 (45.89)     2:12.49 (46.68)     2:58.09 (45.60)
  7 Medina, Milton D    16 APEX-MR              2:57.18    2:59.61 BRNZ    12  
                  38.80     1:23.17 (44.37)     2:10.32 (47.15)     2:59.61 (49.29)
  8 Bachoo, Eric        16 GATE-MR              2:56.87    3:07.86 BRNZ    11  
                  40.16     1:27.15 (46.99)     2:17.61 (50.46)     3:07.86 (50.25)
  9 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  3:19.21    3:15.25 BRNZ     9  
                  43.32     1:32.56 (49.24)     2:23.68 (51.12)     3:15.25 (51.57)
 10 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        3:16.87    3:16.68 BRNZ     7  
                  43.54     1:33.54 (50.00)     2:26.07 (52.53)     3:16.68 (50.61)
 11 Watson, Lanar       16 CAS-MR               3:43.46    3:35.79 BRNZ     6  
                  47.80     1:43.04 (55.24)     2:39.79 (56.75)     3:35.79 (56.00)
Non-Award Division  
  1 Min, Eddy D         16 Twisters-MR          2:39.52    2:32.27 SILV   
                  34.36     1:11.99 (37.63)     1:51.63 (39.64)     2:32.27 (40.64)
  2 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR          2:36.99    2:33.61 SILV   
                  34.36     1:13.33 (38.97)     1:53.72 (40.39)     2:33.61 (39.89)
  3 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR               2:37.26    2:35.70 SILV   
                  34.23     1:13.70 (39.47)     1:55.05 (41.35)     2:35.70 (40.65)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  JO
              1:02.59  SILV
              1:02.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:04.27    1:04.91 BRNZ    20  
                  29.72     1:04.91 (35.19)                                        
  2 Mowdawalla, Cyrus   17 GATE-MR              1:04.03    1:05.93 BRNZ    17  
                  28.98     1:05.93 (36.95)                                        
  3 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              1:06.54    1:06.84 BRNZ    16  
                  29.97     1:06.84 (36.87)                                        
  4 Sarbanes, Alex C    15 Twisters-MR          1:10.79    1:07.08 BRNZ    15  
                  31.10     1:07.08 (35.98)                                        
  5 Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:03.78    1:07.62 BRNZ    14  
                  30.37     1:07.62 (37.25)                                        
  6 Guzman, Anthony L   15 RedTails-MR          1:06.04    1:08.66 BRNZ    13  
                  31.04     1:08.66 (37.62)                                        
  7 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          1:10.65    1:09.82 BRNZ    12  
                  31.84     1:09.82 (37.98)                                        
  8 Young, Chaz N       16 RedTails-MR          1:13.66    1:10.34 BRNZ    11  
                  32.92     1:10.34 (37.42)                                        
  9 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                1:10.02    1:11.89 BRNZ     9  
                  32.66     1:11.89 (39.23)                                        
 10 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR          1:12.74    1:12.56 BRNZ     7  
                  33.66     1:12.56 (38.90)                                        
 11 Sanchez, Andersson  15 MAD-MR               1:09.30    1:12.78 BRNZ     6  
                  30.03     1:12.78 (42.75)                                        
 12 Tousi, Arya M       16 Express Swimming-MR  1:12.86    1:13.39 BRNZ     5  
                  33.84     1:13.39 (39.55)                                        
 13 Araujo, Devontae G  17 CIY-MR               1:14.68    1:14.26 BRNZ     4  
                  31.35     1:14.26 (42.91)                                        
 14 Griffith, Keyshawn  16 GATE-MR              1:14.43    1:15.35 BRNZ     3  
                  34.31     1:15.35 (41.04)                                        
 15 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              1:24.48    1:15.42 BRNZ     2  
                  34.10     1:15.42 (41.32)                                        
 16 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR          1:12.39    1:16.43 BRNZ     1  
                  34.29     1:16.43 (42.14)                                        
 17 Reddick-DaCruz, Ka  16 MAD-MR               1:23.06    1:19.09 BRNZ   
                  33.40     1:19.09 (45.69)                                        
 18 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  1:15.39    1:19.73 BRNZ   
                  35.42     1:19.73 (44.31)                                        
 19 White, Colin        15 Express Swimming-MR  1:21.72    1:22.59 BRNZ   
                  35.97     1:22.59 (46.62)                                        
 20 Haynes II, Dylan R  15 CIY-MR               1:23.41    1:29.25 BRNZ   
                  40.29     1:29.25 (48.96)                                        
 21 Williams, Jared A   15 CAS-MR               1:30.16    1:31.62 BRNZ   
                  42.17     1:31.62 (49.45)                                        
Non-Award Division  
  1 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR              1:06.77    1:02.12 SILV   
                  29.35     1:02.12 (32.77)                                        
  2 Kravetz, Chase H    16 Express Swimming-MR  1:04.23    1:02.21 SILV   
                  28.27     1:02.21 (33.94)                                        
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               1:03.45    1:02.38 SILV   
                  28.92     1:02.38 (33.46)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:24.99  SILV
              2:25.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               2:32.32    2:39.94 BRNZ    20  
                  31.12     1:10.20 (39.08)     1:55.14 (44.94)     2:39.94 (44.80)
  2 Sanchez, Ryan       17 RedTails-MR          2:56.00    2:49.79 BRNZ    17  
                  33.19     1:14.12 (40.93)     2:01.27 (47.15)     2:49.79 (48.52)
  3 Streeter, Myles     16 CAS-MR               2:51.45    3:01.98 BRNZ    16  
                  35.82     1:14.97 (39.15)     2:06.87 (51.90)     3:01.98 (55.11)
Non-Award Division  
  1 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR              2:33.22    2:22.31 SILV   
                  33.51     1:09.45 (35.94)     1:47.65 (38.20)     2:22.31 (34.66)
  2 Mercado, David      16 MAD-MR               2:39.64    2:24.72 SILV   
                  30.50     1:06.85 (36.35)     1:45.64 (38.79)     2:24.72 (39.08)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:27.79  SILV
              2:27.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Streeter, Myles     16 CAS-MR               2:29.18    2:32.23 BRNZ    20  
                  29.73     1:08.42 (38.69)     1:56.77 (48.35)     2:32.23 (35.46)
  2 Ren, Harry          15 CIY-MR               2:33.83    2:32.75 BRNZ    17  
                  31.82     1:07.87 (36.05)     1:56.31 (48.44)     2:32.75 (36.44)
  3 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:35.13    2:33.32 BRNZ    16  
                  36.64     1:15.70 (39.06)     2:00.87 (45.17)     2:33.32 (32.45)
  4 De la Rosa, Alexis  16 APEX-MR              2:42.72    2:39.69 BRNZ    15  
                  34.40     1:14.54 (40.14)     2:02.77 (48.23)     2:39.69 (36.92)
  5 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  2:42.07    2:40.10 BRNZ    14  
                  34.55     1:16.12 (41.57)     2:05.75 (49.63)     2:40.10 (34.35)
  6 Sanchez, Andersson  15 MAD-MR               2:39.59    2:40.17 BRNZ    13  
                  30.72     1:11.68 (40.96)     2:02.37 (50.69)     2:40.17 (37.80)
  7 Bachoo, Eric        16 GATE-MR              2:40.95    2:43.19 BRNZ    12  
                  34.21     1:16.56 (42.35)     2:05.11 (48.55)     2:43.19 (38.08)
  8 Griffith, Keyshawn  16 GATE-MR              2:47.39    2:48.52 BRNZ    11  
                  33.64     1:16.42 (42.78)     2:08.82 (52.40)     2:48.52 (39.70)
  9 Williams, Jared A   15 CAS-MR               3:04.07    3:00.32 BRNZ     9  
                  39.40     1:26.33 (46.93)     2:20.65 (54.32)     3:00.32 (39.67)
Non-Award Division  
  1 Morales, Alexander  15 Twisters-MR          2:33.15    2:15.81 SILV   
                  27.84     1:03.27 (35.43)     1:44.27 (41.00)     2:15.81 (31.54)
  2 Mohlenbrok, Gabrie  15 BASC-MR              2:35.44    2:22.55 SILV   
                  30.51     1:09.29 (38.78)     1:51.42 (42.13)     2:22.55 (31.13)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:45.89  SILV
              4:45.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Eid, Christian J    15 Badger-MR            5:05.95    4:46.81 BRNZ    20  
                  31.47     1:08.37 (36.90)     1:43.17 (34.80)     2:16.97 (33.80)
        3:01.30 (44.33)     3:44.91 (43.61)     4:15.91 (31.00)     4:46.81 (30.90)
  2 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              4:59.10    4:53.55 BRNZ    17  
                  27.23     1:00.83 (33.60)     1:41.07 (40.24)     2:20.49 (39.42)
        3:02.91 (42.42)     3:47.67 (44.76)     4:20.56 (32.89)     4:53.55 (32.99)
  3 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              5:26.24    5:10.35 BRNZ    16  
                  32.24     1:08.08 (35.84)                             2:25.84 ( )
        3:12.89 (47.05)     3:59.98 (47.09)     4:35.82 (35.84)     5:10.35 (34.53)
  4 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              5:06.30    5:12.45 BRNZ    15  
                  29.69     1:07.16 (37.47)     1:47.27 (40.11)     2:26.97 (39.70)
        3:14.24 (47.27)     4:02.20 (47.96)     4:38.12 (35.92)     5:12.45 (34.33)
  5 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   5:58.44    5:33.13 BRNZ    14  
                  37.53     1:22.55 (45.02)     2:02.63 (40.08)     2:42.61 (39.98)
        3:30.11 (47.50)     4:17.07 (46.96)     4:55.14 (38.07)     5:33.13 (37.99)