Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/13/2014 12:32 PM
         2014 MR Metro 8 & Under Championships - 3/7/2014 to 3/9/2014          
                Hosted by Condors Swim Club, Sanction #: 140306                
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 13.47   5/31/2013 Sarah Tsai at 2013 MR NCAC May, NCAC-MR      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR           19.02      18.34         20  
  2 Herr, Emily A        6 Three Village-MR       19.23      19.16         17  
  3 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        20.06      20.15         16  
  4 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR      20.56      20.25         15  
  5 Babyak, Eliza G      6 Empire-MR              20.46      20.54         14  
  6 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             19.95      21.00         13  
  7 Greenberg, Ariel S   5 WEST-MR                21.86      22.79         12  
  8 Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR            24.51      22.91         11  
  9 Brennan, Jane E      6 Rivertown Rays-MR      18.36      22.98          9  
 10 Valerio, Sara A      6 Middies-MR             26.06      23.05          7  
 11 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              23.50      23.36          6  
 12 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        26.13      23.81          5  
 13 Carr, Arrington A    6 Rivertown Rays-MR      24.81      25.01          4  
 14 Hulme, Holly S       6 SMC-MR                 29.64      25.03          3  
 15 Monti, Lila R        5 Three Village-MR       27.03      25.33          2  
 16 Attwell, Alexander   6 Empire-MR              28.34      25.56          1  
 17 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        23.40      25.58        
 18 Redfield, Addison    6 Sachem-MR              25.44      25.62        
 19 Cahalane, Erin C     6 Tmsuffolk-MR           31.95      25.89        
 20 Larsen, Sarah E      6 LIAC-MR                35.00      26.01        
 21 Sabol, Mackinzie I   6 Rivertown Rays-MR      23.61      26.20        
 22 Gerosa, Grace H      6 Marlins Bgnw-MR        24.60      26.30        
 23 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                31.62      27.62        
 24 Van Tassel, Avery    6 CSC-MR                    NT      27.69        
 25 Trubiano, Daniela    6 SSL-MR                 26.55      27.84        
 26 Carousso, Natalie    6 Rivertown Rays-MR      26.22      28.44        
 27 McKenna, Grace A     6 MWSC-MR                34.96      28.65        
 28 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        30.56      30.58        
 29 Seale, Kayla R       5 Three Village-MR       33.21      30.82        
 30 O'Brien, Ellie       5 WISC-MR                26.88      34.46        
 31 Daspinar, Elif       6 Tmsuffolk-MR           32.90      35.82        
 32 Williams, Brielle    6 NFS-MR                 32.56      35.89        
 33 Washington, Ryan     4 Lind-MR                52.84      59.92        
 -- O'Byrne, Rory L      5 GAEL-MR                39.86         NS        
 -- Hardart, Caroline    6 Badger-MR              30.10         NS        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 29.99   7/12/2013 Sarah Tsai at 2013 MR NCAC Jul, NCAC-MR      
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR           41.33      38.40         20  
  2 Herr, Emily A        6 Three Village-MR       43.76      40.86         17  
  3 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        47.03      44.75         16  
  4 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             45.69      45.07         15  
  5 Klein, Neala J       6 Unattached Metro-MR       NT      47.55         14  
  6 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR      44.10      49.71         13  
  7 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              51.02      49.98         12  
  8 McGourty, Molly F    6 COND-MR                55.69      50.12         11  
  9 Greenberg, Ariel S   5 WEST-MR                52.79      51.03          9  
 10 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        59.12      52.21          7  
 11 Del Castillo, Elin   6 COND-MR              1:05.00      52.89          6  
 12 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        54.04      53.52          5  
 13 Valerio, Sara A      6 Middies-MR             52.01      53.60          4  
 14 Buchen, Matilda V    6 LIAC-MR              1:01.00      55.94          3  
 15 Sabol, Mackinzie I   6 Rivertown Rays-MR      51.00      57.00          2  
 16 Monti, Lila R        5 Three Village-MR     1:00.00      57.43          1  
 17 Van Tassel, Avery    6 CSC-MR                    NT      59.56        
 18 Carr, Arrington A    6 Rivertown Rays-MR         NT    1:01.34        
 19 McGee, Kassidy M     6 COND-MR                45.00    1:03.10        
 20 Carousso, Natalie    6 Rivertown Rays-MR    1:05.42    1:03.46        
 21 Gerosa, Grace H      6 Marlins Bgnw-MR        56.38    1:03.59        
 22 Greggo, Luca J       6 Three Village-MR     1:01.59    1:03.77        
 23 Larsen, Sarah E      6 LIAC-MR              1:04.00    1:04.72        
 24 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR              1:19.99    1:05.55        
 25 McKenna, Grace A     6 MWSC-MR              1:11.14    1:05.56        
 26 Ford, Madeline G     6 Badger-MR            1:03.44    1:06.11        
 27 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR      1:05.01    1:06.76        
 28 Trubiano, Daniela    6 SSL-MR               1:07.04    1:07.08        
 29 Barrachin, Linnea    6 COND-MR                   NT    1:12.01        
 30 Cahalane, Erin C     6 Tmsuffolk-MR         1:14.95    1:14.51        
 31 Afif, Selena         6 WAC-MR               1:01.12    1:15.35        
 32 Daspinar, Elif       6 Tmsuffolk-MR         1:19.95    1:40.45        
 33 Tastan, Leyla D      6 COND-MR                   NT    1:43.80        
 -- Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR            49.05         DQ        
      No touch on turn
 -- Seale, Kayla R       5 Three Village-MR     1:10.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Hulme, Holly S       6 SMC-MR               1:17.36         DQ        
      No touch on turn
 -- Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.32  11/30/2001 Alyssa Brennan, TVSC-MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Herr, Emily A        6 Three Village-MR       23.46      21.08         20  
  2 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR           23.88      22.37         17  
  3 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             23.65      23.36         16  
  4 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        22.96      24.43         15  
  5 McGourty, Molly F    6 COND-MR                28.79      24.48         14  
  6 McGee, Kassidy M     6 COND-MR                26.83      24.79         13  
  7 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                27.14      25.36         12  
  8 Valerio, Sara A      6 Middies-MR             28.08      25.85         11  
  9 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR      24.51      25.95          9  
 10 Redfield, Addison    6 Sachem-MR              28.81      26.38          7  
 11 Klein, Neala J       6 Unattached Metro-MR    25.64      26.82          6  
 12 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        26.71      27.03          5  
 13 Carr, Arrington A    6 Rivertown Rays-MR      30.58      27.32          4  
 14 Greenberg, Ariel S   5 WEST-MR                25.32      27.58          3  
 15 Buchen, Matilda V    6 LIAC-MR                33.00      27.66          2  
 16 Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR            28.17      28.37          1  
 17 Hulme, Holly S       6 SMC-MR                 27.57      28.39        
 18 Sabol, Mackinzie I   6 Rivertown Rays-MR      27.15      28.68        
 19 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              28.49      28.69        
 20 Del Castillo, Elin   6 COND-MR                35.00      28.71        
 21 Trubiano, Daniela    6 SSL-MR                 33.71      28.86        
 22 Cahalane, Erin C     6 Tmsuffolk-MR           38.95      29.07        
 23 Larsen, Sarah E      6 LIAC-MR                37.00      29.08        
 24 Van Tassel, Avery    6 CSC-MR                    NT      29.38        
 25 Monti, Lila R        5 Three Village-MR       32.74      29.45        
 26 Greggo, Luca J       6 Three Village-MR       27.94      29.62        
 27 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        29.94      30.20        
 28 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        30.34      30.61        
 29 Barrachin, Linnea    6 COND-MR                39.67      31.76        
 30 O'Brien, Ellie       5 WISC-MR                29.99      33.44        
 31 Carousso, Natalie    6 Rivertown Rays-MR      29.16      34.71        
 32 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              35.02      35.54        
 33 Tastan, Leyla D      6 COND-MR                33.50      35.73        
 34 Gerosa, Grace H      6 Marlins Bgnw-MR        29.34      38.80        
 35 Afif, Selena         6 WAC-MR                 32.12      40.42        
 36 Washington, Ryan     4 Lind-MR                   NT      57.20        
 -- Daspinar, Elif       6 Tmsuffolk-MR           33.50         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- O'Byrne, Rory L      5 GAEL-MR                46.88         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- McKenna, Grace A     6 MWSC-MR                35.45         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Seale, Kayla R       5 Three Village-MR       31.99         NS        
 -- Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                31.93         NS        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 34.91    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Herr, Emily A        6 Three Village-MR       55.06      46.66         20  
  2 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR           50.87      46.85         17  
  3 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             53.52      51.45         16  
  4 Babyak, Eliza G      6 Empire-MR            1:00.69      53.46         15  
  5 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR      54.61      56.34         13.5
  5 Brennan, Jane E      6 Rivertown Rays-MR    1:03.20      56.34         13.5
  7 Greenberg, Ariel S   5 WEST-MR                54.04      57.34         12  
  8 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR              1:15.99      58.39         11  
  9 Valerio, Sara A      6 Middies-MR           1:01.53      59.51          9  
 10 Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR               NT      59.73          7  
 11 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR      1:01.50    1:00.46          6  
 12 Sabol, Mackinzie I   6 Rivertown Rays-MR    1:09.00    1:01.96          5  
 13 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR            1:01.25    1:02.62          4  
 14 Attwell, Alexander   6 Empire-MR            1:11.11    1:03.46          3  
 15 Larsen, Sarah E      6 LIAC-MR              1:08.00    1:05.46          2  
 16 Carr, Arrington A    6 Rivertown Rays-MR    1:21.29    1:05.85          1  
 17 Van Tassel, Avery    6 CSC-MR                    NT    1:05.87        
 18 Trubiano, Daniela    6 SSL-MR               1:08.31    1:06.98        
 19 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR      1:06.50    1:08.10        
 20 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR      1:12.50    1:09.62        
 21 Gerosa, Grace H      6 Marlins Bgnw-MR      1:02.50    1:09.76        
 22 Carousso, Natalie    6 Rivertown Rays-MR    1:06.98    1:13.83        
 23 Seale, Kayla R       5 Three Village-MR     1:30.00    1:20.18        
 -- Monti, Lila R        5 Three Village-MR     1:10.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        56.99         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Hardart, Caroline    6 Badger-MR            1:06.00         NS        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 17.45   7/18/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR           26.01      26.17         20  
  2 Babyak, Eliza G      6 Empire-MR              28.94      28.57         17  
  3 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        27.37      30.18         16  
  4 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             30.59      31.71         15  
  5 Greenberg, Ariel S   5 WEST-MR                32.42      31.96         14  
  6 Carr, Arrington A    6 Rivertown Rays-MR      35.13      32.16         13  
  7 Herr, Emily A        6 Three Village-MR       33.89      32.36         12  
  8 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR      31.78      32.91         11  
  9 Trubiano, Daniela    6 SSL-MR                 39.00      36.22          9  
 10 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        37.94      36.40          7  
 11 Sabol, Mackinzie I   6 Rivertown Rays-MR      44.64      36.63          6  
 12 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        38.29      38.11          5  
 13 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              35.92      38.77          4  
 14 Carousso, Natalie    6 Rivertown Rays-MR      38.66      38.78          3  
 15 Hulme, Holly S       6 SMC-MR                 43.56      39.75          2  
 16 Van Tassel, Avery    6 CSC-MR                    NT      39.99          1  
 17 Cahalane, Erin C     6 Tmsuffolk-MR           41.90      40.08        
 18 Gerosa, Grace H      6 Marlins Bgnw-MR        36.57      40.43        
 19 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        43.83      43.00        
 20 Seale, Kayla R       5 Three Village-MR       35.00    1:01.33        
 -- Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR            31.22         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Larsen, Sarah E      6 LIAC-MR                39.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Brien, Ellie       5 WISC-MR                36.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                35.88         DQ        
      Alternating Kick
 -- Daspinar, Elif       6 Tmsuffolk-MR           39.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Brennan, Jane E      6 Rivertown Rays-MR      30.86         DQ        
      False start
 -- Attwell, Alexander   6 Empire-MR              46.89         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Monti, Lila R        5 Three Village-MR       41.18         DQ        
      Alternating Kick
 -- Valerio, Sara A      6 Middies-MR             27.84         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Washington, Ryan     4 Lind-MR                   NT        DFS        
      Declared false start
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 14.39  12/10/2010 Chloe Stepanek at YMCA Holiday, HYB-MR       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Herr, Emily A        6 Three Village-MR       20.73      20.03         20  
  2 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR           21.33      20.22         17  
  3 Klein, Neala J       6 Unattached Metro-MR    24.04      24.26         16  
  4 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             27.05      24.92         15  
  5 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        23.77      26.24         14  
  6 Buchen, Matilda V    6 LIAC-MR                34.00      28.71         13  
  7 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              30.46      30.37         12  
  8 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR      24.56      31.31         11  
  9 McGourty, Molly F    6 COND-MR                41.89      33.06          9  
 10 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        36.21      33.50          7  
 11 Carr, Arrington A    6 Rivertown Rays-MR      32.31      33.75          6  
 12 Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR            27.77      34.57          5  
 13 Greenberg, Ariel S   5 WEST-MR                31.59      38.22          4  
 14 Carousso, Natalie    6 Rivertown Rays-MR      39.67      40.65          3  
 15 Monti, Lila R        5 Three Village-MR       30.00      40.94          2  
 16 McGee, Kassidy M     6 COND-MR                31.00      47.74          1  
 17 Gerosa, Grace H      6 Marlins Bgnw-MR        36.44      55.73        
 18 Tastan, Leyla D      6 COND-MR                   NT      59.46        
 -- Larsen, Sarah E      6 LIAC-MR                37.00         DQ        
 -- Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                35.88         DQ        
      Alternating Kick
 -- Afif, Selena         6 WAC-MR                 33.34         DQ        
      Alternating Kick
 -- Trubiano, Daniela    6 SSL-MR                 38.74         DQ        
      Alternating Kick
 -- Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        39.70         DQ        
      Alternating Kick
 -- Greggo, Luca J       6 Three Village-MR       25.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Seale, Kayla R       5 Three Village-MR       35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        28.14         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sabol, Mackinzie I   6 Rivertown Rays-MR      33.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Del Castillo, Elin   6 COND-MR                40.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Barrachin, Linnea    6 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 13.47   5/31/2013 Sarah Tsai at 2013 MR NCAC May, NCAC-MR      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR                15.60      16.09         20  
  2 Lee, Lauren          7 WEST-MR                16.24      16.86         17  
  3 Zhang, Alina C       7 WEST-MR                17.02      16.99         16  
  4 Arciniegas, Laura    7 COND-MR                17.14      17.19         15  
  5 Matheson, Hanna D    7 Three Village-MR       18.12      17.40         14  
  6 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                18.56      18.12         13  
  7 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR                20.68      18.31         12  
  8 Racanello, Briana    7 LIAC-MR                18.39      18.41         11  
  9 D'Alessandro, Lena   7 Rivertown Rays-MR      17.65      18.66          9  
 10 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            17.26      18.70          7  
 11 Nystedt, Andrea      7 WEST-MR                19.96      18.72          6  
 12 Cekic, Kiara C       7 Rivertown Rays-MR      21.45      18.90          5  
 13 Buono, Sarina L      7 IA-MR                  18.77      18.97          4  
 14 Pamatat, Ellie A     7 LIAC-MR                32.00      19.00          3  
 15 Bhandari, Adele      7 WEST-MR                18.96      19.04          2  
 16 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    19.12      19.09          1  
 17 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      19.48      19.10        
 18 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR      18.62      19.23        
 19 Nikon-Chatfield, L   7 FAST-MR                20.46      19.29        
 20 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 20.60      19.34        
 21 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      18.51      19.39        
 22 Gaza, Bitsy T        7 SMC-MR                 23.90      19.59        
 23 Weinstein, Claire    7 WEST-MR                18.82      19.60        
 24 Pena, Camila A       7 APEX-MR                23.60      19.65        
 25 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR      19.34      19.66        
 26 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      19.95      19.70        
 27 Scala, Molly G       7 WEST-MR                19.80      19.84        
 28 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    19.74      19.86        
 29 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              19.42      20.00        
 30 Barr, Fiona P        7 GAEL-MR                20.33      20.13        
 31 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR     23.06      20.30        
 32 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR                 21.03      20.37        
 33 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      22.32      20.46        
 33 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR       20.53      20.46        
 35 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      19.79      20.50        
 35 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      19.84      20.50        
 37 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR      20.14      20.81        
 38 Leal, Ashley         7 RedTails-MR            19.85      20.98        
 39 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 23.51      21.07        
 40 Raza, Camila Y       7 LIAC-MR                32.00      21.20        
 41 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                26.43      21.51        
 42 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      21.45      21.53        
 43 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR      22.60      21.71        
 44 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        23.16      21.72        
 45 Tenebro, Alyson P    7 Lind-MR                21.00      21.79        
 46 Kreuscher, Karley    7 IA-MR                  22.09      21.81        
 47 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR      21.37      21.82        
 48 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              21.76      21.84        
 49 Sarpong, Afia        7 DA-MR                  26.33      21.89        
 50 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR                 21.13      22.11        
 50 Andros, Brooke H     7 FA-MR                  36.99      22.11        
 52 Golden, Alyssa       7 Sachem-MR              22.94      22.14        
 53 Olteanu, Emma I      7 Twisters-MR            24.19      22.24        
 54 Kreuscher, Kelsey    7 IA-MR                  24.91      22.29        
 55 Zeman, Talia S       7 Lind-MR                21.64      22.48        
 56 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                27.64      22.53        
 57 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR           21.45      22.57        
 58 Waring, MaryGrace    7 Sachem-MR              23.20      22.60        
 59 Lateng, Losel L      7 Twisters-MR            25.34      22.73        
 60 Carley, Olina        7 CFJV-MR                20.38      22.75        
 61 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    23.61      22.82        
 62 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR             33.10      23.00        
 63 Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR      24.00      23.43        
 64 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      22.47      23.57        
 65 Costabile, Kylie     7 CFB-MR                 23.11      23.65        
 66 Bingham, Keira S     7 LIAC-MR                30.00      23.69        
 66 Aksoy, Zehra         7 Tmsuffolk-MR           24.05      23.69        
 68 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR      21.65      24.42        
 69 Meyer, Megan         7 LBA-MR                 30.00      24.48        
 70 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR                25.00      24.49        
 71 Lin, Sara S          7 WEST-MR                21.56      24.80        
 72 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                24.37      24.91        
 73 Redmond, Ryann E     7 LIAC-MR                32.00      24.92        
 74 Farrelly, Aileen M   7 COND-MR                43.77      24.96        
 75 Corbett, Allison     7 CFB-MR                 25.03      25.02        
 76 Keane, Kodelia M     7 IA-MR                  25.64      25.18        
 77 Caputo, Fiona        7 WAC-MR                 24.04      25.38        
 78 Davis, Kira          7 Tmsuffolk-MR           22.70      25.57        
 79 Krall, Brianna       7 CSC-MR                    NT      25.80        
 80 Radziul, Kennedy E   7 Tmsuffolk-MR           29.95      25.93        
 81 Conway, Zoe A        7 LBA-MR                 27.34      26.09        
 82 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR     25.56      26.22        
 83 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                31.34      26.29        
 84 Saidmuratov, Grace   7 Rac @ Jcc-MR           31.14      26.41        
 85 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              25.49      26.45        
 86 Li, Sophie           7 RFAC-MR                28.01      26.49        
 87 Varrichio, Madison   7 Sachem-MR              24.54      26.56        
 88 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                 24.12      26.67        
 89 Massimo, Angelina    7 Tmsuffolk-MR           33.59      28.17        
 90 Evans, Kylie J       7 MWSC-MR                30.87      28.30        
 91 Micucci, Jillian A   7 SMC-MR                 28.14      28.34        
 92 Zena, Ava            7 Sachem-MR              28.36      28.49        
 93 Glazebnik, Julia T   7 Tmsuffolk-MR           27.65      29.42        
 94 Raj, Annika          7 FA-MR                  42.99      31.44        
 95 Raj, Sneha           7 FA-MR                  43.99      31.73        
 96 Cuttler, Stefania    7 COND-MR                33.52      32.47        
 97 Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                  30.00      32.71        
 98 Zwerman, Gabriella   7 Three Village-MR       25.00      34.45        
 99 Shafiroff, Lily M    7 Rivertown Rays-MR      35.00      34.67        
100 Muller, Catherine    7 Tmsuffolk-MR           27.90      36.29        
101 Gogliormella, Ava    7 COND-MR                30.94      37.11        
 -- O'Connell, Teagan    7 LBA-MR                 32.99         NS        
 -- Raber, Julia         7 FA-MR                  20.77         NS        
 -- Timperio, Ella C     7 LBA-MR                 30.00         NS        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.32  11/30/2001 Alyssa Brennan, TVSC-MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR                18.54      18.02         20  
  2 Zhang, Alina C       7 WEST-MR                19.31      18.43         17  
  3 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                20.68      19.59         16  
  4 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR                21.76      19.73         15  
  5 Maltsev, Erica       7 Rac @ Jcc-MR           23.14      19.89         14  
  6 Weinstein, Claire    7 WEST-MR                20.98      20.38         13  
  7 Lee, Lauren          7 WEST-MR                19.27      20.43         12  
  8 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              20.98      20.57         11  
  9 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR       21.24      20.94          9  
 10 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            22.39      21.04          7  
 11 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              24.77      21.46          6  
 12 Bhandari, Adele      7 WEST-MR                22.55      21.71          4.5
 12 Pamatat, Ellie A     7 LIAC-MR                35.00      21.71          4.5
 14 Matheson, Hanna D    7 Three Village-MR       22.39      21.82          3  
 15 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    22.83      21.97          2  
 16 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                27.57      22.04          1  
 17 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      25.08      22.31        
 18 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      23.45      22.37        
 19 Buono, Sarina L      7 IA-MR                  21.95      22.43        
 20 Racanello, Briana    7 LIAC-MR                22.86      22.46        
 21 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    22.82      22.47        
 22 Carley, Olina        7 CFJV-MR                25.24      22.49        
 23 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      23.73      22.54        
 24 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      23.52      22.59        
 25 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR      26.47      22.60        
 26 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR      25.32      22.75        
 27 Tenebro, Alyson P    7 Lind-MR                24.95      22.80        
 28 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR      23.06      22.84        
 29 Gennarelli, Maichi   7 COND-MR                22.41      22.89        
 30 Gaza, Bitsy T        7 SMC-MR                 26.17      22.91        
 31 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      23.14      22.96        
 31 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR       23.30      22.96        
 33 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      22.99      23.11        
 34 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR                 26.34      23.30        
 35 Nikon-Chatfield, L   7 FAST-MR                26.25      23.35        
 36 Lin, Sara S          7 WEST-MR                23.07      23.45        
 37 Barr, Fiona P        7 GAEL-MR                23.61      23.48        
 38 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      25.10      23.54        
 39 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 22.10      23.57        
 39 Waring, MaryGrace    7 Sachem-MR              25.02      23.57        
 41 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              23.05      23.62        
 42 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR           26.90      23.80        
 43 Raza, Camila Y       7 LIAC-MR                34.00      24.06        
 44 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR     26.97      24.18        
 45 D'Alessandro, Lena   7 Rivertown Rays-MR      23.39      24.24        
 46 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        24.75      24.25        
 47 Cekic, Kiara C       7 Rivertown Rays-MR      26.85      24.35        
 48 Leal, Ashley         7 RedTails-MR            25.65      24.47        
 49 Sarpong, Afia        7 DA-MR                  28.99      24.59        
 50 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                 25.73      24.61        
 51 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR      23.99      24.62        
 51 Golden, Alyssa       7 Sachem-MR              25.73      24.62        
 53 Olteanu, Emma I      7 Twisters-MR            29.06      24.66        
 54 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      26.62      24.76        
 55 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR      24.89      24.77        
 56 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                27.66      24.92        
 57 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 28.01      25.05        
 58 Scala, Molly G       7 WEST-MR                23.05      25.18        
 59 Caruvana, Addison    7 Rac @ Jcc-MR           31.14      25.29        
 60 Aksoy, Zehra         7 Tmsuffolk-MR           25.05      25.35        
 61 Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR      29.14      25.48        
 62 Corbett, Allison     7 CFB-MR                 27.97      25.52        
 63 Conway, Zoe A        7 LBA-MR                 32.59      25.56        
 64 Bingham, Keira S     7 LIAC-MR                31.00      25.74        
 65 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR                27.17      25.98        
 66 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    25.18      26.03        
 67 Farrelly, Aileen M   7 COND-MR                27.00      26.07        
 67 Nystedt, Andrea      7 WEST-MR                25.60      26.07        
 69 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR      26.29      26.17        
 70 Raber, Julia         7 FA-MR                  26.13      26.18        
 71 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              24.13      26.19        
 72 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR             30.39      26.23        
 72 Li, Sophie           7 RFAC-MR                32.90      26.23        
 74 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                27.05      26.25        
 75 Andros, Brooke H     7 FA-MR                  37.99      26.36        
 76 Zeman, Talia S       7 Lind-MR                26.13      26.39        
 77 Costabile, Kylie     7 CFB-MR                 26.44      26.40        
 78 Redmond, Ryann E     7 LIAC-MR                34.00      26.43        
 79 O'Connell, Teagan    7 LBA-MR                 34.25      26.57        
 80 Massimo, Angelina    7 Tmsuffolk-MR           38.59      26.68        
 80 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR                 31.22      26.68        
 82 Krall, Brianna       7 CSC-MR                    NT      26.82        
 83 Davis, Kira          7 Tmsuffolk-MR           26.70      27.29        
 84 Kreuscher, Kelsey    7 IA-MR                  30.00      27.32        
 85 Varrichio, Madison   7 Sachem-MR              27.54      27.96        
 86 Saidmuratov, Grace   7 Rac @ Jcc-MR           34.14      27.98        
 87 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR     30.28      28.14        
 88 Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR      33.00      28.33        
 89 Glazebnik, Julia T   7 Tmsuffolk-MR           29.95      28.90        
 90 Caputo, Fiona        7 WAC-MR                 27.05      29.19        
 91 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                30.71      29.38        
 92 Shafiroff, Lily M    7 Rivertown Rays-MR      30.45      29.54        
 93 Gogliormella, Ava    7 COND-MR                30.37      29.91        
 94 Evans, Kylie J       7 MWSC-MR                29.63      30.29        
 95 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              28.67      30.58        
 96 Keane, Kodelia M     7 IA-MR                  28.74      30.73        
 97 Kreuscher, Karley    7 IA-MR                  30.00      31.07        
 98 Raj, Annika          7 FA-MR                  47.99      31.10        
 99 Radziul, Kennedy E   7 Tmsuffolk-MR           34.55      31.95        
100 Meyer, Megan         7 LBA-MR                 35.00      32.24        
101 Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                  30.02      32.77        
102 Cuttler, Stefania    7 COND-MR                34.59      33.20        
103 Micucci, Jillian A   7 SMC-MR                 31.33      34.15        
104 Raj, Sneha           7 FA-MR                  46.99      35.17        
105 Zwerman, Gabriella   7 Three Village-MR       29.00      35.56        
 -- Muller, Catherine    7 Tmsuffolk-MR           29.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lateng, Losel L      7 Twisters-MR            30.08         DQ        
      Did not finish on back
 -- Pena, Camila A       7 APEX-MR                25.27         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 34.91    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR                42.95      38.40 SILV    20  
  2 Zhang, Alina C       7 WEST-MR                41.35      41.19 SILV    17  
  3 Lee, Lauren          7 WEST-MR                43.46      43.12         16  
  4 Maltsev, Erica       7 Rac @ Jcc-MR           46.19      43.70         15  
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                49.02      44.38         14  
  6 Bhandari, Adele      7 WEST-MR                51.77      46.89         13  
  7 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 50.73      47.11         12  
  8 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    50.00      47.58         11  
  9 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      52.96      47.70          9  
 10 Weinstein, Claire    7 WEST-MR                45.28      48.51          7  
 11 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR      53.60      48.53          6  
 12 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      50.17      48.72          5  
 13 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      53.88      48.89          4  
 14 Lee, Morgan          7 Sachem-MR            1:00.68      48.95          3  
 15 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      52.65      48.96          2  
 16 Matheson, Hanna D    7 Three Village-MR       49.87      49.63          1  
 17 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR      49.68      49.65        
 18 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      57.90      49.71        
 19 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR      51.98      49.83        
 20 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR      57.80      50.01        
 21 Tenebro, Alyson P    7 Lind-MR                   NT      50.36        
 22 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR       50.61      50.61        
 23 Nystedt, Andrea      7 WEST-MR                58.11      50.75        
 24 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        53.97      50.84        
 25 D'Alessandro, Lena   7 Rivertown Rays-MR      50.30      50.91        
 26 Buono, Sarina L      7 IA-MR                  54.25      51.20        
 27 Pamatat, Ellie A     7 LIAC-MR              1:00.00      51.71        
 28 Scala, Molly G       7 WEST-MR                52.24      51.91        
 29 Lin, Sara S          7 WEST-MR                50.22      51.97        
 30 Pena, Camila A       7 APEX-MR              1:00.28      53.45        
 31 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR                 54.28      53.48        
 32 Leal, Ashley         7 RedTails-MR            56.18      53.52        
 33 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      55.40      53.65        
 34 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      53.60      54.39        
 34 Maroney, Laken S     7 Lind-MR                   NT      54.39        
 36 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              52.49      54.71        
 37 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                42.13      54.75        
 38 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR                 55.68      54.96        
 39 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR      58.34      54.97        
 40 Zeman, Talia S       7 Lind-MR                55.07      55.06        
 41 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR         1:02.95      55.21        
 42 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR      57.69      55.24        
 43 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                53.56      55.51        
 44 Nikon-Chatfield, L   7 FAST-MR                59.72      55.75        
 45 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                 54.86      55.90        
 46 Regenauer, Magdale   7 WSSC-MR                53.84      55.91        
 47 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR       52.66      56.62        
 48 Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR    1:01.31      56.74        
 49 Redmond, Ryann E     7 LIAC-MR              1:07.00      57.25        
 50 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR      55.33      57.27        
 51 Krall, Brianna       7 CSC-MR                    NT      57.34        
 52 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR                59.16      57.72        
 53 Gogliormella, Ava    7 COND-MR              1:12.00      58.02        
 54 Bingham, Keira S     7 LIAC-MR              1:05.00      58.30        
 55 Andros, Brooke H     7 FA-MR                1:25.99      58.51        
 56 Raber, Julia         7 FA-MR                  55.32      58.52        
 57 Aksoy, Zehra         7 Tmsuffolk-MR           56.74      59.40        
 58 Corbett, Allison     7 CFB-MR               1:03.03      59.57        
 59 Hoahing, Sydney O    7 NFS-MR               1:15.47      59.62        
 60 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR           1:07.65      59.67        
 61 Jaffe, Lindsay V     7 Empire-MR            1:25.25    1:01.55        
 62 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:00.62    1:02.01        
 63 Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR    1:10.55    1:02.07        
 64 Montes, Gianna       7 Sachem-MR            1:07.45    1:02.10        
 65 Shafiroff, Lily M    7 Rivertown Rays-MR    1:14.53    1:03.32        
 66 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR   1:06.21    1:03.46        
 67 O'Connell, Teagan    7 LBA-MR               1:03.98    1:03.62        
 68 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR  1:03.05    1:03.93        
 69 Davis, Kira          7 Tmsuffolk-MR         1:01.54    1:04.46        
 70 Varrichio, Madison   7 Sachem-MR            1:04.60    1:04.90        
 71 Glazebnik, Julia T   7 Tmsuffolk-MR         1:11.48    1:05.71        
 72 Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                1:20.00    1:06.78        
 73 Coleman, Amira S     7 NFS-MR               1:35.00    1:14.25        
 74 Zwerman, Gabriella   7 Three Village-MR     1:10.00    1:21.99        
 -- Massimo, Angelina    7 Tmsuffolk-MR         1:24.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Raza, Camila Y       7 LIAC-MR              1:06.00         DQ        
 -- Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            48.60         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Sarpong, Afia        7 DA-MR                  57.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR  1:08.39         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Cekic, Kiara C       7 Rivertown Rays-MR      54.18         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR     58.24         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Rubio, Veronica      7 FAST-MR                56.51         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Laduzinski, Sara F   7 Empire-MR            1:31.01         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Vincent, Abby R      7 Empire-MR            1:07.53         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR              1:02.22         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Lateng, Losel L      7 Twisters-MR            55.08         NS        
 -- Kandinov, Olivia     7 Aquaflames-MR          57.71         NS        
 -- Conway, Zoe A        7 LBA-MR               1:14.92         NS        
 -- Hodgens, Angelina    7 WAC-MR               1:10.00         NS        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 17.45   7/18/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR                22.82      23.30         20  
  2 Arciniegas, Laura    7 COND-MR                23.82      23.42         17  
  3 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR                23.27      23.87         16  
  4 Zhang, Alina C       7 WEST-MR                22.62      23.94         15  
  5 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              24.95      24.52         14  
  6 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      24.30      25.04         13  
  7 D'Alessandro, Lena   7 Rivertown Rays-MR      25.25      25.18         12  
  8 Scala, Molly G       7 WEST-MR                25.94      25.30         11  
  9 Lin, Sara S          7 WEST-MR                25.09      25.37          9  
 10 Maltsev, Erica       7 Rac @ Jcc-MR           28.14      26.61          7  
 11 Bhandari, Adele      7 WEST-MR                25.49      26.87          6  
 12 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      27.09      27.02          5  
 13 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                28.79      27.54          4  
 14 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            26.23      27.57          3  
 15 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      26.34      27.81          2  
 16 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      30.78      27.82          1  
 17 Cekic, Kiara C       7 Rivertown Rays-MR      35.21      27.86        
 18 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      26.88      27.93        
 19 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR     34.15      27.97        
 20 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR       26.76      28.30        
 21 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 28.45      28.46        
 22 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR      26.20      28.49        
 23 Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR      38.66      28.52        
 24 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      27.40      28.56        
 25 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              26.80      28.84        
 26 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR                 27.57      28.88        
 27 Nikon-Chatfield, L   7 FAST-MR                   NT      29.14        
 28 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR                 30.11      29.31        
 29 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    28.37      29.32        
 30 Nystedt, Andrea      7 WEST-MR                27.70      29.48        
 31 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                28.71      29.52        
 32 Pamatat, Ellie A     7 LIAC-MR                36.00      29.89        
 33 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR             32.64      29.90        
 34 Matheson, Hanna D    7 Three Village-MR       28.00      29.95        
 35 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR         NT      29.97        
 36 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    30.78      30.42        
 37 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        29.84      30.44        
 38 Pena, Camila A       7 APEX-MR                31.14      30.56        
 39 Zeman, Talia S       7 Lind-MR                32.28      30.60        
 40 Carley, Olina        7 CFJV-MR                36.65      31.14        
 41 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR      33.15      31.19        
 42 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR      28.08      31.44        
 43 Aksoy, Zehra         7 Tmsuffolk-MR           30.53      31.51        
 44 Raber, Julia         7 FA-MR                  32.99      31.56        
 45 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR      29.36      31.99        
 46 Vincent, Abby R      7 Empire-MR              32.32      32.29        
 47 Corbett, Allison     7 CFB-MR                 35.94      32.36        
 48 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR       33.82      33.12        
 49 Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR      40.00      33.13        
 50 Glazebnik, Julia T   7 Tmsuffolk-MR           36.79      33.80        
 51 Waring, MaryGrace    7 Sachem-MR              34.30      34.56        
 52 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR           32.95      34.65        
 53 Redmond, Ryann E     7 LIAC-MR                36.00      35.82        
 54 Andros, Brooke H     7 FA-MR                  51.99      35.91        
 55 Davis, Kira          7 Tmsuffolk-MR           33.90      36.41        
 56 Leal, Ashley         7 RedTails-MR            45.09      36.68        
 57 Gogliormella, Ava    7 COND-MR                   NT      36.97        
 58 Hoahing, Sydney O    7 NFS-MR                 35.47      37.88        
 59 Bingham, Keira S     7 LIAC-MR                35.00      37.94        
 60 Li, Sophie           7 RFAC-MR                34.01      37.96        
 61 Shafiroff, Lily M    7 Rivertown Rays-MR      31.00      39.63        
 62 Rubio, Veronica      7 FAST-MR                   NT      39.90        
 63 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                   NT      39.91        
 64 Varrichio, Madison   7 Sachem-MR              42.61      39.95        
 65 Sarpong, Afia        7 DA-MR                  34.99      40.07        
 66 O'Connell, Teagan    7 LBA-MR                 40.00      40.45        
 67 Tenebro, Alyson P    7 Lind-MR                   NT      42.25        
 68 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                    NT      42.54        
 69 Jaffe, Lindsay V     7 Empire-MR              36.18      44.20        
 70 Massimo, Angelina    7 Tmsuffolk-MR           42.74      46.06        
 71 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              43.86      46.82        
 -- Raza, Camila Y       7 LIAC-MR                36.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zwerman, Gabriella   7 Three Village-MR       35.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      31.18         DQ        
 -- Radziul, Kennedy E   7 Tmsuffolk-MR           38.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hodgens, Angelina    7 WAC-MR                 46.95         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              32.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Maroney, Laken S     7 Lind-MR                32.91         DQ        
      One hand touch
 -- Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR      36.26         DQ        
      Scissors kick
 -- Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Krall, Brianna       7 CSC-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Pinkhasov, Isabell   7 Aquaflames-MR          38.03         NS        
 -- Conway, Zoe A        7 LBA-MR                 40.00         NS        
 -- Muller, Catherine    7 Tmsuffolk-MR           39.95         NS        
 -- Yu, Veronica         7 GAEL-MR                   NT         NS        
 -- Kandinov, Olivia     7 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Lateng, Losel L      7 Twisters-MR            32.11         NS        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 14.39  12/10/2010 Chloe Stepanek at YMCA Holiday, HYB-MR       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR                17.21      17.30         20  
  2 Arciniegas, Laura    7 COND-MR                18.70      18.08         17  
  3 Lee, Lauren          7 WEST-MR                18.02      18.64         16  
  4 Maltsev, Erica       7 Rac @ Jcc-MR           25.14      20.45         15  
  5 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR                19.08      20.48         14  
  6 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                22.54      20.83         13  
  7 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              23.01      21.43         12  
  8 Racanello, Briana    7 LIAC-MR                25.17      21.45         11  
  9 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      21.31      21.46          9  
 10 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    21.26      22.03          7  
 11 Bhandari, Adele      7 WEST-MR                23.47      22.28          6  
 12 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      22.70      22.83          5  
 13 Buono, Sarina L      7 IA-MR                  28.69      23.07          4  
 14 Carley, Olina        7 CFJV-MR                25.08      23.23          3  
 15 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      22.33      23.33          2  
 16 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            23.01      23.44          1  
 17 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR       21.07      23.49        
 18 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    27.24      23.57        
 19 Cekic, Kiara C       7 Rivertown Rays-MR      31.09      23.75        
 20 Raza, Camila Y       7 LIAC-MR                33.00      24.01        
 21 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              24.12      24.19        
 22 Gaza, Bitsy T        7 SMC-MR                 30.90      24.20        
 23 D'Alessandro, Lena   7 Rivertown Rays-MR      23.17      24.21        
 24 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR      21.70      24.32        
 25 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR         NT      24.67        
 26 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR        NT      24.68        
 27 Barr, Fiona P        7 GAEL-MR                28.19      24.74        
 28 Nystedt, Andrea      7 WEST-MR                28.19      25.12        
 29 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              26.56      25.31        
 30 Scala, Molly G       7 WEST-MR                25.05      25.33        
 31 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      27.80      25.34        
 32 Lin, Sara S          7 WEST-MR                27.39      25.43        
 33 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR      28.92      25.54        
 34 Weinstein, Claire    7 WEST-MR                22.37      25.57        
 35 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    25.48      26.16        
 36 Pamatat, Ellie A     7 LIAC-MR                34.00      26.19        
 37 Olteanu, Emma I      7 Twisters-MR            30.22      26.44        
 38 Zeman, Talia S       7 Lind-MR                29.67      26.48        
 39 Nikon-Chatfield, L   7 FAST-MR                27.41      26.63        
 40 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      28.99      26.76        
 41 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR           30.90      26.90        
 42 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        32.03      27.13        
 43 Gennarelli, Maichi   7 COND-MR                25.00      27.14        
 44 Leal, Ashley         7 RedTails-MR            30.09      27.44        
 45 Costabile, Kylie     7 CFB-MR                 28.06      27.67        
 46 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR       29.34      27.75        
 47 Pena, Camila A       7 APEX-MR                35.55      27.96        
 48 Bingham, Keira S     7 LIAC-MR                32.00      29.12        
 49 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR      24.64      29.13        
 50 Waring, MaryGrace    7 Sachem-MR              30.11      29.51        
 51 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR             28.57      30.01        
 52 Caruvana, Addison    7 Rac @ Jcc-MR           36.14      30.51        
 53 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR      31.72      30.85        
 54 Davis, Kira          7 Tmsuffolk-MR           27.19      31.09        
 55 Raber, Julia         7 FA-MR                  39.99      32.11        
 56 Farrelly, Aileen M   7 COND-MR                31.26      32.29        
 57 Saidmuratov, Grace   7 Rac @ Jcc-MR           38.14      34.79        
 58 O'Connell, Teagan    7 LBA-MR                 46.86      35.21        
 59 Meyer, Megan         7 LBA-MR                 45.00      35.55        
 60 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              34.20      37.34        
 61 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              37.10      38.36        
 62 Varrichio, Madison   7 Sachem-MR              47.27      38.76        
 -- Shafiroff, Lily M    7 Rivertown Rays-MR      35.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Raj, Sneha           7 FA-MR                  59.99         DQ        
      One hand touch
 -- Raj, Annika          7 FA-MR                  58.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tenebro, Alyson P    7 Lind-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Massimo, Angelina    7 Tmsuffolk-MR           37.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lateng, Losel L      7 Twisters-MR            28.77         DQ        
      One hand touch
 -- Redmond, Ryann E     7 LIAC-MR                33.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aksoy, Zehra         7 Tmsuffolk-MR           43.00         DQ        
      One hand touch
 -- Micucci, Jillian A   7 SMC-MR                 37.48         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cuttler, Stefania    7 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zwerman, Gabriella   7 Three Village-MR       30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kreuscher, Karley    7 IA-MR                  30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Krall, Brianna       7 CSC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Kreuscher, Kelsey    7 IA-MR                  34.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gogliormella, Ava    7 COND-MR                41.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR      39.00         NS        
 -- Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR      34.89         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 29.99   7/12/2013 Sarah Tsai at 2013 MR NCAC Jul, NCAC-MR      
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR                35.57      34.86 SILV    20  
  2 Lee, Lauren          7 WEST-MR                38.55      36.01         17  
  3 Zhang, Alina C       7 WEST-MR                37.70      37.53         16  
  4 Arciniegas, Laura    7 COND-MR                38.93      37.60         15  
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                40.12      38.88         14  
  6 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR                42.21      40.78         13  
  7 Matheson, Hanna D    7 Three Village-MR       39.87      41.19         12  
  8 Maltsev, Erica       7 Rac @ Jcc-MR           39.29      41.70         11  
  9 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    47.00      41.75          9  
 10 Pamatat, Ellie A     7 LIAC-MR                45.60      42.46          7  
 11 Nystedt, Andrea      7 WEST-MR                48.51      42.77          6  
 12 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      46.91      42.87          5  
 13 Buono, Sarina L      7 IA-MR                  42.94      42.89          4  
 14 Nikon-Chatfield, L   7 FAST-MR                44.90      43.02          3  
 15 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              44.64      43.10          2  
 16 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR       40.91      43.13          1  
 17 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR      42.74      43.50        
 18 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            41.99      43.53        
 18 Bhandari, Adele      7 WEST-MR                47.18      43.53        
 20 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 43.41      43.79        
 21 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      43.15      44.13        
 22 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      44.33      44.16        
 23 D'Alessandro, Lena   7 Rivertown Rays-MR      41.69      44.38        
 24 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR      42.56      44.49        
 25 Weinstein, Claire    7 WEST-MR                41.42      44.98        
 26 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      46.65      45.44        
 27 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR       48.07      45.77        
 28 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        44.61      45.84        
 29 Scala, Molly G       7 WEST-MR                42.30      45.98        
 30 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                46.41      46.09        
 31 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR      44.18      46.13        
 32 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR                 43.94      46.48        
 33 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              44.80      46.57        
 34 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      52.58      46.84        
 35 Tenebro, Alyson P    7 Lind-MR                   NT      46.94        
 36 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      46.38      47.34        
 37 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR      52.02      48.83        
 38 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR     53.51      48.90        
 39 Carley, Olina        7 CFJV-MR                44.82      49.16        
 40 Maroney, Laken S     7 Lind-MR                51.66      49.33        
 41 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR           50.13      49.35        
 42 Andros, Brooke H     7 FA-MR                1:19.99      49.49        
 42 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR      48.57      49.49        
 44 Pena, Camila A       7 APEX-MR                50.47      49.59        
 45 Lin, Sara S          7 WEST-MR                45.94      50.20        
 46 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR             52.22      50.43        
 47 Zeman, Talia S       7 Lind-MR                50.28      50.51        
 48 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      49.10      50.62        
 49 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR                 47.73      50.94        
 50 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                54.62      51.08        
 51 Regenauer, Magdale   7 WSSC-MR                46.73      51.09        
 52 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              44.99      51.44        
 53 Leal, Ashley         7 RedTails-MR            44.13      51.65        
 54 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    53.57      51.80        
 55 Hoahing, Sydney O    7 NFS-MR                 57.22      52.14        
 56 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR      47.64      52.27        
 57 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR      50.89      53.00        
 58 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                52.69      53.94        
 59 Sarpong, Afia        7 DA-MR                  51.87      53.97        
 60 Corbett, Allison     7 CFB-MR                 54.37      54.26        
 61 Raber, Julia         7 FA-MR                  46.47      54.90        
 62 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR                51.55      55.22        
 63 Varrichio, Madison   7 Sachem-MR              53.49      55.55        
 64 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    52.82      56.25        
 65 Bingham, Keira S     7 LIAC-MR              1:03.00      56.98        
 66 Aksoy, Zehra         7 Tmsuffolk-MR           56.09      57.40        
 67 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              55.28      57.53        
 68 Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR      56.43      57.65        
 69 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                 52.81      58.03        
 70 Vincent, Abby R      7 Empire-MR            1:00.01      59.07        
 71 Krall, Brianna       7 CSC-MR                    NT      59.75        
 72 Davis, Kira          7 Tmsuffolk-MR           58.74    1:00.77        
 73 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR     59.97    1:01.31        
 74 Li, Sophie           7 RFAC-MR                59.25    1:01.79        
 75 Redmond, Ryann E     7 LIAC-MR              1:03.00    1:01.85        
 76 O'Connell, Teagan    7 LBA-MR               1:04.27    1:02.68        
 77 Radziul, Kennedy E   7 Tmsuffolk-MR         1:21.90    1:02.78        
 78 Massimo, Angelina    7 Tmsuffolk-MR         1:19.28    1:03.02        
 79 Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR      57.48    1:03.13        
 80 Glazebnik, Julia T   7 Tmsuffolk-MR         1:05.06    1:03.48        
 81 Rubio, Veronica      7 FAST-MR              1:04.03    1:05.27        
 82 Hulme, Holly S       6 SMC-MR               1:17.36    1:06.46        
 83 Jaffe, Lindsay V     7 Empire-MR            1:24.19    1:08.92        
 84 McKenna, Grace A     6 MWSC-MR              1:11.14    1:09.10        
 85 Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                1:19.29    1:12.34        
 86 Gogliormella, Ava    7 COND-MR              1:05.00    1:13.35        
 87 Zwerman, Gabriella   7 Three Village-MR     1:15.00    1:15.83        
 88 Shafiroff, Lily M    7 Rivertown Rays-MR    1:12.95    1:18.34        
 89 Muller, Catherine    7 Tmsuffolk-MR         1:09.95    1:18.84        
 90 Coleman, Amira S     7 NFS-MR               1:25.00    1:21.12        
 91 Williams, Brielle    6 NFS-MR               1:10.00    1:26.96        
 -- Laduzinski, Sara F   7 Empire-MR            1:05.01         DQ        
      No touch on turn
 -- Raza, Camila Y       7 LIAC-MR              1:02.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Cekic, Kiara C       7 Rivertown Rays-MR      44.38         DQ        
      No touch on turn
 -- Washington, Ryan     4 Lind-MR                   NT        DFS        
      Declared false start
 -- Lateng, Losel L      7 Twisters-MR            47.29         NS        
 -- Yu, Veronica         7 GAEL-MR              1:00.15         NS        
 -- Hodgens, Angelina    7 WAC-MR               1:01.10         NS        
 -- Conway, Zoe A        7 LBA-MR                 50.54         NS        
 -- Kandinov, Olivia     7 Aquaflames-MR        1:08.63         NS        
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:05.80    5/1/1998 Priscilla Modrov, TVSC-MR                  
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR              1:23.99    1:21.60         20  
                  38.29     1:21.60 (43.31)                                        
  2 Zhang, Alina C       7 WEST-MR              1:25.84    1:21.71         17  
                  39.00     1:21.71 (42.71)                                        
  3 Lee, Lauren          7 WEST-MR              1:23.83    1:22.00         16  
                  37.51     1:22.00 (44.49)                                        
  4 Arciniegas, Laura    7 COND-MR              1:32.32    1:25.25         15  
                  38.31     1:25.25 (46.94)                                        
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:40.01    1:28.43         14  
                  41.23     1:28.43 (47.20)                                        
  6 Crane, Jessie A      7 SMC-MR               1:36.35    1:29.40         13  
                  44.03     1:29.40 (45.37)                                        
  7 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR  1:59.50    1:30.50         12  
                  41.33     1:30.50 (49.17)                                        
  8 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR              1:41.26    1:32.47         11  
                  40.71     1:32.47 (51.76)                                        
  9 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR          1:59.83    1:33.09          9  
                  42.34     1:33.09 (50.75)                                        
 10 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR    1:54.00    1:33.98          7  
                  43.22     1:33.98 (50.76)                                        
 11 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR         1:33.47    1:34.18          6  
                  42.08     1:34.18 (52.10)                                        
 12 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR     1:50.28    1:34.25          5  
                  43.91     1:34.25 (50.34)                                        
 13 Racanello, Briana    7 LIAC-MR              1:36.88    1:34.64          4  
 14 Bhandari, Adele      7 WEST-MR              1:41.31    1:35.92          3  
                  45.37     1:35.92 (50.55)                                        
 15 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR    1:38.62    1:36.49          2  
                  44.58     1:36.49 (51.91)                                        
 16 Weinstein, Claire    7 WEST-MR              1:36.62    1:38.00          1  
 17 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR      1:46.09    1:38.17        
                  45.06     1:38.17 (53.11)                                        
 18 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR    1:50.57    1:39.16        
                  46.36     1:39.16 (52.80)                                        
 19 Pena, Camila A       7 APEX-MR              1:57.88    1:39.61        
 20 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR    1:40.69    1:39.68        
                  45.93     1:39.68 (53.75)                                        
 21 Lateng, Losel L      7 Twisters-MR          1:43.55    1:40.78        
                  46.90     1:40.78 (53.88)                                        
 22 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR              1:53.93    1:41.92        
                  46.98     1:41.92 (54.94)                                        
 23 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR    1:44.82    1:42.69        
                  47.32     1:42.69 (55.37)                                        
 24 Gennarelli, Maichi   7 COND-MR              1:45.00    1:42.98        
                  49.41     1:42.98 (53.57)                                        
 25 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR                NT    1:43.57        
                  48.20     1:43.57 (55.37)                                        
 26 Bances, Alayna H     7 Three Village-MR     2:25.33    1:44.84        
                  46.71     1:44.84 (58.13)                                        
 27 Carley, Olina        7 CFJV-MR              1:47.82    1:45.47        
                  48.59     1:45.47 (56.88)                                        
 28 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:52.90    1:46.67        
                  49.08     1:46.67 (57.59)                                        
 29 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR               1:48.56    1:47.22        
                  51.23     1:47.22 (55.99)                                        
 30 Brown, Olivia        7 Tmsuffolk-MR         1:51.95    1:48.13        
 31 LePage, Charlotte    6 Rivertown Rays-MR    1:49.96    1:49.35        
 32 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR    1:54.92    1:50.13        
 33 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR    1:49.87    1:50.38        
                  52.93     1:50.38 (57.45)                                        
 34 Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR    1:55.57    1:50.79        
                  51.82     1:50.79 (58.97)                                        
 35 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR              1:52.22    1:51.62        
 36 Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR                NT    1:52.29        
 37 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR        NT    1:53.34        
                  50.82   1:53.34 (1:02.52)                                        
 38 Raber, Julia         7 FA-MR                1:39.82    1:56.60        
 39 Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR    2:15.00    2:01.55        
                  56.77   2:01.55 (1:04.78)                                        
 40 Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR    2:29.12    2:06.33        
                  56.50   2:06.33 (1:09.83)                                        
 41 Conway, Zoe A        7 LBA-MR               2:10.00    2:07.53        
                  56.75   2:07.53 (1:10.78)                                        
 42 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR   2:43.15    2:18.15        
 -- Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR          1:48.96         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 37.46   3/27/2009 Kayla M. Polanco at 2009 MR, LGAC-MR         
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Alina C       7 WEST-MR                52.69      48.47 SILV    20  
  2 Arciniegas, Laura    7 COND-MR                51.96      51.55         17  
  3 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      51.56      53.27         16  
  4 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              52.49      53.65         15  
  5 Maltsev, Erica       7 Rac @ Jcc-MR           56.43      57.64         14  
  6 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR    1:00.58      58.82         13  
  7 Crane, Jessie A      7 SMC-MR                 58.10      58.97         12  
  8 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            58.50      59.42         11  
  9 Matheson, Hanna D    7 Three Village-MR     1:11.21      59.94          9  
 10 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR                 58.78    1:00.20          7  
 11 Collins, Caroline    7 CFB-MR               1:07.08    1:00.70          6  
 12 Seale, Sarah E       7 Three Village-MR     1:06.31    1:01.27          5  
 13 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR              1:02.30    1:02.17          3.5
 13 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              58.53    1:02.17          3.5
 15 Borgersen, Hailey    7 SSL-MR               1:05.27    1:03.37          2  
 16 Gennarelli, Maichi   7 COND-MR              1:08.00    1:03.38          1  
 17 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR              1:00.99    1:03.63        
 18 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR    1:00.77    1:03.79        
 19 Raber, Julia         7 FA-MR                     NT    1:06.01        
 20 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR              1:20.00    1:06.72        
 21 Caputo, Fiona        7 WAC-MR               1:19.52    1:13.70        
 22 Glazebnik, Julia T   7 Tmsuffolk-MR         1:18.95    1:13.71        
 23 Caruvana, Addison    7 Rac @ Jcc-MR         1:15.79    1:16.57        
 24 Corbett, Brittany    7 CFB-MR               1:16.56    1:20.88        
 25 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR      40.00    1:21.97        
 26 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:10.90    1:22.60        
 27 Raj, Annika          7 FA-MR                2:01.99    1:22.78        
 28 Corbett, Allison     7 CFB-MR               1:16.11    1:28.83        
 -- McKenna, Grace A     6 MWSC-MR              1:19.31         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Evans, Kylie J       7 MWSC-MR              1:12.08         DQ        
      One hand touch
 -- Fino, Kailee P       7 GAEL-MR              1:38.31         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Sarpong, Afia        7 DA-MR                1:05.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Raj, Sneha           7 FA-MR                2:14.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 32.61    5/1/1998 Caitlyn Napoli, TVSC-MR                      
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Lauren          7 WEST-MR                42.14      42.25 SILV    20  
  2 Arciniegas, Laura    7 COND-MR                43.36      43.01 SILV    17  
  3 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                52.05      46.65         16  
  4 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    51.00      47.08         15  
  5 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR                51.41      48.26         14  
  6 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              51.44      48.79         13  
  7 Carley, Olina        7 CFJV-MR                51.09      54.07         12  
  8 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR      55.76      54.21         11  
  9 Weinstein, Claire    7 WEST-MR                48.66      57.46          9  
 10 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR            54.27      58.54          7  
 11 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR              1:20.00    1:01.81          6  
 -- Regenauer, Magdale   7 WSSC-MR                53.84         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:13.92    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Alina C       7 WEST-MR              1:33.78    1:29.29         20  
                  40.88     1:29.29 (48.41)                                        
  2 Sweeney, Kait A      7 WEST-MR              1:36.64    1:33.11         17  
                  40.55     1:33.11 (52.56)                                        
  3 Arciniegas, Laura    7 COND-MR              1:40.59    1:35.46         16  
                  42.98     1:35.46 (52.48)                                        
  4 Lee, Lauren          7 WEST-MR              1:35.95    1:38.51         15  
  5 Todorov, Ainhoa      7 CFJV-MR              1:42.40    1:38.52         14  
                  43.47     1:38.52 (55.05)                                        
  6 Lee, Makayla         7 Sachem-MR            1:54.38    1:38.68         13  
                  46.05     1:38.68 (52.63)                                        
  7 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:51.89    1:44.52         12  
                  46.14     1:44.52 (58.38)                                        
  8 Crane, Jessie A      7 SMC-MR               1:48.04    1:46.22         11  
                  52.89     1:46.22 (53.33)                                        
  9 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR  2:17.11    1:47.49          9  
                  47.40   1:47.49 (1:00.09)                                        
 10 Rodriguez, Jenna L   7 Twisters-MR          1:48.95    1:48.07          7  
                  50.59     1:48.07 (57.48)                                        
 11 Bezanson, Maya S     6 Tmsuffolk-MR         1:46.15    1:48.79          6  
                  50.97     1:48.79 (57.82)                                        
 12 Solomon, Mirabel K   7 Rivertown Rays-MR    1:59.18    1:50.03          5  
                  53.14     1:50.03 (56.89)                                        
 13 Bhandari, Adele      7 WEST-MR              1:59.55    1:51.12          4  
                  52.54     1:51.12 (58.58)                                        
 14 Lee, Morgan          7 Sachem-MR            2:04.26    1:52.31          3  
                  51.25   1:52.31 (1:01.06)                                        
 15 Robinson, Lindsey    7 Rivertown Rays-MR    1:56.51    1:53.88          2  
                  54.39     1:53.88 (59.49)                                        
 16 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR    1:55.21    1:54.12          1  
                  57.12     1:54.12 (57.00)                                        
 17 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR           1:58.94    1:55.99        
                  53.74   1:55.99 (1:02.25)                                        
 18 Racanello, Briana    7 LIAC-MR              1:58.56    1:56.44        
 19 Weinstein, Claire    7 WEST-MR              1:45.88    1:56.85        
 20 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR      2:03.70    1:57.49        
                  57.49   1:57.49 (1:00.00)                                        
 21 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR              2:26.59    1:57.78        
                  56.18   1:57.78 (1:01.60)                                        
 22 Gennarelli, Maichi   7 COND-MR              2:06.81    1:57.88        
                  54.87   1:57.88 (1:03.01)                                        
 23 Penn, Haley J        7 Rivertown Rays-MR    2:01.04    2:00.70        
                  58.69   2:00.70 (1:02.01)                                        
 24 Carley, Olina        7 CFJV-MR              2:01.20    2:00.85        
                  52.28   2:00.85 (1:08.57)                                        
 25 Chang, Nicole        7 Flying Dolphins-MR        NT    2:02.39        
                  56.92   2:02.39 (1:05.47)                                        
 26 VanWormer, Rowan     7 CFJV-MR              2:20.00    2:04.35        
                  57.51   2:04.35 (1:06.84)                                        
 27 Bar, Karina A        7 Rivertown Rays-MR    2:16.65    2:09.76        
 28 Tassier, Katherine   7 Rivertown Rays-MR    2:45.00    2:10.08        
                1:00.34   2:10.08 (1:09.74)                                        
 29 Lateng, Losel L      7 Twisters-MR          1:52.13    2:13.19        
                1:05.96   2:13.19 (1:07.23)                                        
 30 Summers, Katie S     7 Flying Dolphins-MR        NT    2:37.91        
 31 Dennis, Kailee A     7 SSL-MR               2:11.05    2:58.94        
                  55.83   2:58.94 (2:03.11)                                        
 -- Robinson, Nicole K   7 Rivertown Rays-MR    2:18.96         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                  56.86                                                            
 -- Bronzo-Mcparland,    7 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:11.30                                                            
 -- Pusing, Ava Y        6 Twisters-MR          1:58.52         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Raber, Julia         7 FA-MR                2:12.11         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Bances, Alayna H     7 Three Village-MR     2:00.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.56                                                            
 -- Seale, Sarah E       7 Three Village-MR     1:52.02         DQ        
      One hand touch - breast
                  52.24                                                            
 -- Whang, Samantha E    7 Phoenix-MR                NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:02.09                                                            
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:00.11    5/1/1999 Marist, MSC-MR                             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:08.90    1:07.90         40  
     1) Zhang, Alina C 7                2) Nystedt, Andrea 7              
     3) Lee, Lauren 7                   4) Sweeney, Kait A 7              
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:09.99    1:15.25         34  
     1) Bances, Alayna H 7              2) Matheson, Hanna D 7            
     3) Seale, Sarah E 7                4) Herr, Emily A 6                
                  39.89     1:15.25 (35.36)                                        
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:17.62    1:18.84         32  
     1) Pritsch, Katia 7                2) Simmons, Lily Blue R 7         
     3) Luan, Ava 7                     4) Pritsch, Alexia 7              
                  42.19     1:18.84 (36.65)                                        
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:13.97    1:19.95         30  
     1) Brennan, Jane E 6               2) Penn, Haley J 7                
     3) Solomon, Mirabel K 7            4) D'Alessandro, Lena G 7         
                  42.09     1:19.95 (37.86)                                        
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             1:23.52    1:20.84         28  
     1) LePage, Charlotte G 6           2) Cekic, Kiara C 7               
     3) Tassier, Katherine A 7          4) Robinson, Lindsey T 7          
                  38.58     1:20.84 (42.26)                                        
  6 Team Suffolk-MR  'B'                        1:36.95    1:21.45         26  
                  41.87     1:21.45 (39.58)                                        
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:26.19    1:22.42         24  
     1) Castano, Isabella H 7           2) Ott, Ursula J 7                
     3) Basler, Anisa M 7               4) Schwartz, Isabelle K 7         
                  41.35     1:22.42 (41.07)                                        
  8 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            1:21.50    1:27.59         22  
     1) Lin, Sara S 7                   2) Greenberg, Ariel S 5           
     3) Scala, Molly G 7                4) Weinstein, Claire J 7          
                  57.48     1:27.59 (30.11)                                        
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:43.00    1:29.02         18  
     1) Raza, Camila Y 7                2) Buchen, Matilda V 6            
     3) Pamatat, Ellie A 7              4) Bingham, Keira S 7             
                  45.29     1:29.02 (43.73)                                        
 10 Team Suffolk-MR  'A'                        1:26.10    1:30.75         14  
     1) Brown, Olivia 7                 2) Radziul, Kennedy E 7           
     3) Davis, Kira 7                   4) Bezanson, Maya S 6             
                  51.07     1:30.75 (39.68)                                        
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:31.22    1:33.39         12  
     1) Ketron, Emily A 7               2) Gerosa, Grace H 6              
     3) O'Donnell, Katie A 5            4) Dalton, Ashlin S 6             
 12 Rivertown Aquatics Rays-MR  'C'             1:36.22    1:41.07         10  
     1) Sabol, Mackinzie I 6            2) Bar, Karina A 7                
     3) Carr, Arrington A 6             4) Robinson, Nicole K 7           
 -- Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:02.78         NS        
     1) Williams, Brielle C 6           2) Coleman, Amira S 7             
     3) Hoahing, Sydney O 7             4) Mitchell, Selena R 7           
 -- Three Village Swim Club-MR  'B'             1:59.99         NS        
     1) Seale, Kayla R 5                2) Zwerman, Gabriella * 7         
     3) Monti, Lila R 5                 4)                                
 
Girls 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:16.62    3/9/2009 LaGuardia Aqu, LGAC-MR                     
                         K.Zezula, J.Bouzarouata, K.Polanco, A.Jackson     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:34.03    2:33.50         40  
     1) Zhang, Alina C 7                2) Lee, Lauren 7                  
     3) Bhandari, Adele 7               4) Sweeney, Kait A 7              
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:40.99    2:52.96         34  
     1) Herr, Emily A 6                 2) Seale, Sarah E 7               
     3) Bances, Alayna H 7              4) Matheson, Hanna D 7            
                  43.11     1:36.64 (53.53)     2:13.04 (36.40)     2:52.96 (39.92)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:56.58    2:57.89         32  
     1) Wikstrom, Ava G 7               2) Pritsch, Katia 7               
     3) Simmons, Lily Blue R 7          4) Pritsch, Alexia 7              
                  48.24     1:30.29 (42.05)     2:14.63 (44.34)     2:57.89 (43.26)
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:51.09    3:05.35         30  
     1) Penn, Haley J 7                 2) LePage, Charlotte G 6          
     3) Cekic, Kiara C 7                4) Robinson, Lindsey T 7          
                  45.45     1:36.77 (51.32)     2:18.86 (42.09)     3:05.35 (46.49)
  5 Condors-MR  'A'                             3:03.98    3:05.42         28  
     1) McGourty, Molly F 6             2) Farrelly, Aileen M 7           
     3) Gennarelli, Maichina E 7        4) Arciniegas, Laura 7            
                  49.50     1:44.71 (55.21)     2:33.75 (49.04)     3:05.42 (31.67)
  6 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            3:03.93    3:09.94         26  
     1) Lin, Sara S 7                   2) Weinstein, Claire J 7          
     3) Nystedt, Andrea 7               4) Scala, Molly G 7               
                  57.29     1:48.50 (51.21)     2:26.48 (37.98)     3:09.94 (43.46)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:10.69    3:10.55         24  
     1) Raza, Camila Y 7                2) Pamatat, Ellie A 7             
     3) Buchen, Matilda V 6             4) Racanello, Briana L 7          
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:14.68    3:13.37         22  
     1) Luan, Ava 7                     2) Basler, Anisa M 7              
     3) Schwartz, Isabelle K 7          4) Castano, Isabella H 7          
                  47.42     1:39.96 (52.54)     2:26.09 (46.13)     3:13.37 (47.28)
  9 Islanders Aquatics-MR  'A'                  3:35.81    3:27.81         18  
     1) Kreuscher, Kelsey A 7           2) Kreuscher, Karley J 7          
     3) Keane, Kodelia M 7              4) Buono, Sarina L 7              
                  51.37   2:48.60 (1:57.23)     3:29.80 (41.20)         3:27.81 ( )
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:22.06    3:38.38         14  
     1) Dalton, Ashlin S 6              2) Gerosa, Grace H 6              
     3) O'Donnell, Katie A 5            4) Ketron, Emily A 7              
                1:03.54   2:58.61 (1:55.07)     3:38.38 (39.77)                    
 11 Team Suffolk-MR  'A'                        3:26.43    3:42.20         12  
     1) Brown, Olivia 7                 2) Glazebnik, Julia T 7           
     3) Aksoy, Zehra 7                  4) Bezanson, Maya S 6             
                  56.68     1:56.05 (59.37)   3:15.96 (1:19.91)     3:42.20 (26.24)
 12 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             3:07.09    3:52.26         10  
     1) Robinson, Nicole K 7            2) Tassier, Katherine A 7         
     3) Bronzo-Mcparland, Caitlyn C 7   4) Carousso, Natalie M 6          
                  53.19     1:48.68 (55.49)     2:47.62 (58.94)   3:52.26 (1:04.64)
 13 Condors-MR  'B'                                  NT    5:01.42          8  
     1) Tastan, Leyla D 6               2) Cuttler, Stefania O 7          
     3) McGee, Kassidy M 6              4) Del Castillo, Elina 6          
                1:39.58   3:05.87 (1:26.29)     3:21.81 (15.94)   5:01.42 (1:39.61)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                         NT         NS        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:44.97         NS        
 
Girls 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:08.07    3/9/2009 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         A.Jackson, K.Polanco, J.Bouzarouata, K.Zezula     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:17.22    1:18.57         40  
     1) Sweeney, Kait A 7               2) Zhang, Alina C 7               
     3) Lee, Lauren 7                   4) Scala, Molly G 7               
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    1:25.63         34  
     1) Bances, Alayna H 7              2) Seale, Sarah E 7               
     3) Herr, Emily A 6                 4) Matheson, Hanna D 7            
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:27.57    1:26.03         32  
     1) Pritsch, Alexia 7               2) Ott, Ursula J 7                
     3) Pritsch, Katia 7                4) Wikstrom, Ava G 7              
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:28.37    1:27.15         30  
     1) Penn, Haley J 7                 2) D'Alessandro, Lena G 7         
     3) Solomon, Mirabel K 7            4) Cekic, Kiara C 7               
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:37.30    1:36.83         28  
     1) Luan, Ava 7                     2) Simmons, Lily Blue R 7         
     3) Basler, Anisa M 7               4) Schwartz, Isabelle K 7         
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        1:39.70    1:38.59         26  
     1) Aksoy, Zehra 7                  2) Bezanson, Maya S 6             
     3) Glazebnik, Julia T 7            4) Brown, Olivia 7                
  7 Condors-MR  'A'                             1:45.30    1:40.28         24  
     1) Farrelly, Aileen M 7            2) Arciniegas, Laura 7            
     3) Gennarelli, Maichina E 7        4) McGourty, Molly F 6            
  8 Islanders Aquatics-MR  'A'                  1:51.32    1:41.48         22  
     1) Keane, Kodelia M 7              2) Kreuscher, Karley J 7          
     3) Buono, Sarina L 7               4) Kreuscher, Kelsey A 7          
  9 Rivertown Aquatics Rays-MR  'C'             1:54.42    1:42.33         18  
     1) Bar, Karina A 7                 2) Carr, Arrington A 6            
     3) Robinson, Nicole K 7            4) Sabol, Mackinzie I 6           
 10 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             1:37.10    1:44.68         14  
     1) Tassier, Katherine A 7          2) Robinson, Lindsey T 7          
     3) LePage, Charlotte G 6           4) Bronzo-Mcparland, Caitlyn C 7  
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:44.86    1:51.51         12  
     1) Ketron, Emily A 7               2) Gerosa, Grace H 6              
     3) Dalton, Ashlin S 6              4) O'Donnell, Katie A 5           
 -- Condors-MR  'B'                                  NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
     1) Tastan, Leyla D 6               2) McGee, Kassidy M 6             
     3) Barrachin, Linnea G 6           4) Cuttler, Stefania O 7          
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:44.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Raza, Camila Y 7                2) Redmond, Ryann E 7             
     3) Racanello, Briana L 7           4) Bingham, Keira S 7             
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:44.28         NS        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:53.90         NS        
     1) Yu, Veronica 7                  2) Dougherty, Amy L 7             
     3) Barr, Fiona P 7                 4) Hendrickson, Riley D 6         
 -- Gael Aquatic Club-MR  'B'                        NT         NS        
 
Girls 7 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:34.24  11/24/2006 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         E.Najarian, N.Behnen, S.Schlesinger, B.Thompson   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:56.92    2:54.87         40  
     1) Sweeney, Kait A 7               2) Zhang, Alina C 7               
     3) Lee, Lauren 7                   4) Nystedt, Andrea 7              
                  45.95     1:30.23 (44.28)     2:13.47 (43.24)     2:54.87 (41.40)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:15.83    3:19.06         34  
     1) Pritsch, Alexia 7               2) Ott, Ursula J 7                
     3) Pritsch, Katia 7                4) Castano, Isabella H 7          
                  55.61     1:48.40 (52.79)   3:19.06 (1:30.66)                    
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:59.99    3:21.62         32  
     1) Bances, Alayna H 7              2) Seale, Sarah E 7               
     3) Herr, Emily A 6                 4) Matheson, Hanna D 7            
                  59.50     1:57.28 (57.78)   3:21.62 (1:24.34)                    
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             3:27.93    3:27.64         30  
     1) Penn, Haley J 7                 2) Robinson, Lindsey T 7          
     3) Solomon, Mirabel K 7            4) D'Alessandro, Lena G 7         
                  56.90                             2:51.52 ( )     3:27.64 (36.12)
  5 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            3:20.99    3:30.14         28  
     1) Bhandari, Adele 7               2) Lin, Sara S 7                  
     3) Weinstein, Claire J 7           4) Greenberg, Ariel S 5           
                  50.43     1:48.31 (57.88)     2:34.52 (46.21)     3:30.14 (55.62)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:38.38    3:37.05         26  
     1) Schwartz, Isabelle K 7          2) Luan, Ava 7                    
     3) Basler, Anisa M 7               4) Simmons, Lily Blue R 7         
                  51.69     1:49.82 (58.13)   2:50.84 (1:01.02)     3:37.05 (46.21)
  7 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             3:50.03    3:46.93         24  
     1) Tassier, Katherine A 7          2) Bar, Karina A 7                
     3) Cekic, Kiara C 7                4) LePage, Charlotte G 6          
                1:07.02   2:08.06 (1:01.04)     2:57.52 (49.46)     3:46.93 (49.41)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:10.90    4:07.20         22  
     1) Ketron, Emily A 7               2) Gerosa, Grace H 6              
     3) Dalton, Ashlin S 6              4) O'Donnell, Katie A 5           
                  58.45   2:24.88 (1:26.43)     3:16.86 (51.98)     4:07.20 (50.34)
  9 Rivertown Aquatics Rays-MR  'C'             4:35.37    4:12.16         18  
     1) Brennan, Jane E 6               2) Carr, Arrington A 6            
     3) Robinson, Nicole K 7            4) Bronzo-Mcparland, Caitlyn C 7  
                  56.70   2:08.95 (1:12.25)     3:07.23 (58.28)   4:12.16 (1:04.93)
 -- Team Suffolk-MR  'A'                        3:52.54         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Davis, Kira 7                   2) Glazebnik, Julia T 7           
     3) Bezanson, Maya S 6              4) Brown, Olivia 7                
                1:08.55   2:17.24 (1:08.69)     3:13.36 (56.12)          DQ (44.12)
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:40.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Pamatat, Ellie A 7              2) Raza, Camila Y 7               
     3) Bingham, Keira S 7              4) Redmond, Ryann E 7             
                  55.02   2:08.90 (1:13.88)     3:06.67 (57.77)                    
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 13.47   5/31/2013 Sarah Tsai at 2013 MR NCAC May, NCAC-MR      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR        16.36      14.63         20  
  2 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                16.10      15.30         17  
  3 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  16.87      15.66         16  
  4 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        20.16      15.71         15  
  5 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR                21.36      15.77         14  
  6 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR           15.72      15.90         13  
  7 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                16.34      15.95         11.5
  7 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      15.87      15.95         11.5
  9 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR                16.73      15.98          9  
 10 Fried, Riley L       8 LIAC-MR                18.33      16.05          7  
 11 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 16.03      16.13          6  
 12 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        16.68      16.15          5  
 13 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    15.80      16.16          4  
 14 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 18.43      16.28          3  
 15 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                15.94      16.31          2  
 16 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR                15.74      16.32          1  
 17 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             16.18      16.37        
 18 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR                17.50      16.39        
 19 Batelli, Brooke E    8 COND-MR                17.02      16.46        
 20 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      17.22      16.57        
 21 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      18.28      16.59        
 22 Ruchalski, Mary C    8 LIAC-MR                16.71      16.68        
 23 Dean, Catherine A    8 LBA-MR                 18.78      16.76        
 24 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                  16.78      16.79        
 25 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      16.51      16.84        
 26 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR            16.76      16.85        
 27 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR                16.65      16.86        
 28 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                17.68      16.92        
 29 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  16.84      16.94        
 30 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR                23.39      16.95        
 30 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR                19.23      16.95        
 30 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR                 17.78      16.95        
 33 Chen, Bessie         8 Unattached Metro-MR    17.00      16.98        
 34 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR        17.35      17.10        
 35 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                17.84      17.11        
 36 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR           16.79      17.17        
 37 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                17.97      17.19        
 38 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      18.88      17.22        
 39 KU, Jaein            8 Twisters-MR            16.75      17.24        
 40 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR       17.04      17.25        
 41 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                  17.70      17.35        
 42 Mack, Abby F         8 COND-MR                18.40      17.36        
 43 Hussain, Sana        8 Twisters-MR            18.21      17.47        
 44 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR           17.34      17.51        
 45 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR      21.88      17.53        
 46 Bacon, Marina S      8 RedTails-MR            17.89      17.62        
 47 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      18.71      17.77        
 48 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        18.24      17.79        
 49 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                  20.24      17.80        
 50 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR      17.17      17.83        
 51 Paggi, Sofia C       8 LBA-MR                 20.31      17.84        
 52 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      18.19      17.85        
 53 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      18.92      17.90        
 54 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        18.18      17.92        
 55 Merone, Ali M        8 COND-MR                16.86      17.95        
 56 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR                21.82      17.98        
 57 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 16.34      18.10        
 58 Herrforth, Rebecca   8 Three Village-MR       18.04      18.15        
 59 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR       17.17      18.20        
 60 Bass, Melissa        8 LIAC-MR                25.00      18.21        
 61 Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR           18.74      18.23        
 62 Liu, Ava L           8 NYSA-MR                20.50      18.24        
 63 Hadlock, Hailey N    8 SMC-MR                 17.97      18.29        
 63 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      17.39      18.29        
 65 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR                18.46      18.31        
 66 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              18.68      18.46        
 67 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR              20.44      18.47        
 68 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR                22.00      18.48        
 68 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR     18.99      18.48        
 70 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR           17.84      18.51        
 71 Mattone, Sara C      8 Express Swimming-MR    19.71      18.62        
 72 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                21.11      18.63        
 73 Brown, Cadence R     8 CSC-MR                 18.92      18.68        
 74 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                21.52      18.69        
 75 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        20.54      18.72        
 76 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR      19.00      18.76        
 77 Sheridan, Rory       8 Silver Streaks-MR      19.03      18.78        
 78 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                18.56      18.81        
 79 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR                 18.27      18.85        
 80 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR      19.00      18.87        
 81 Hill, Sasha          8 Middies-MR             18.88      18.88        
 82 Hoffmann, Isabel M   8 Three Village-MR       17.82      18.89        
 83 Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR                20.46      18.93        
 84 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                20.91      18.95        
 85 Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT      19.03        
 86 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR       19.91      19.04        
 87 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      17.07      19.05        
 88 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      24.52      19.06        
 88 Jeffries, Aoife M    8 WEST-MR                19.19      19.06        
 90 Kavanagh, Sarah M    8 LBA-MR                 21.03      19.07        
 90 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             19.78      19.07        
 92 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR       17.57      19.10        
 93 Bass, Jacqueline     8 LIAC-MR                32.00      19.12        
 94 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                  18.69      19.22        
 95 Mizerik, Charlotte   8 Middies-MR             21.03      19.24        
 96 Mc Clafferty, Mia    8 COND-MR                18.94      19.26        
 96 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                19.30      19.26        
 98 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR           17.70      19.28        
 99 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  19.71      19.32        
100 Merone, Tricia A     8 COND-MR                18.21      19.36        
101 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             19.12      19.37        
102 Mullin, Allison B    8 Twisters-MR            20.14      19.38        
103 Lee, Ashley          8 Twisters-MR            20.78      19.39        
104 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              20.05      19.42        
104 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR                19.82      19.42        
106 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                21.20      19.46        
106 Karras, Nicoletta    8 LIAC-MR                28.15      19.46        
108 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR        18.83      19.47        
109 Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR        NT      19.49        
110 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                19.49      19.51        
111 Amato, Megan R       8 LIAC-MR                25.22      19.53        
112 Daly, Maura E        8 COND-MR                20.41      19.60        
113 D'Giff, Dylan        8 Tmsuffolk-MR           21.89      19.62        
114 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      18.41      19.64        
115 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             21.00      19.65        
116 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        18.90      19.67        
117 Kang, Madison        8 Express Swimming-MR    22.50      19.75        
118 Wallace, Elizabeth   8 WEST-MR                33.97      19.77        
119 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        19.63      19.79        
120 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR                24.53      19.80        
121 Godwin, Sabine       8 SPAR-MR                20.21      19.89        
121 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 20.03      19.89        
123 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR        18.50      19.90        
124 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             19.77      19.94        
125 Richman, Emma        8 SMC-MR                 22.26      19.98        
126 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR                22.73      20.06        
127 Mazzamuto, Alexa N   8 LIAC-MR                30.00      20.09        
128 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR                24.74      20.10        
129 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 20.41      20.14        
130 Moriarty, Margaret   8 LBA-MR                 22.45      20.15        
131 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 24.37      20.25        
132 Bahl, Sangetta       8 FAST-MR                21.31      20.29        
133 Dixon, Mati D        8 COND-MR                20.85      20.52        
134 Fiore, Gabby R       8 Sachem-MR              20.25      20.54        
135 Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR           22.02      20.57        
136 Cano, Adriana        8 CSC-MR                    NT      20.60        
137 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    19.90      20.64        
138 Murugaverl, Marudh   8 LIAC-MR                23.00      20.69        
139 Radin, Delaney R     8 LBA-MR                 21.72      20.73        
140 Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR        22.07      20.75        
141 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        20.31      20.81        
142 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 18.52      20.83        
143 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      21.05      21.07        
144 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        19.43      21.12        
145 Agostino, Taylor R   8 LIAC-MR                26.00      21.15        
146 Benenati, Eileen A   8 LIAC-MR                30.00      21.29        
147 Karpf, Delaney       8 Tmsuffolk-MR           29.90      21.31        
148 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              21.23      21.33        
149 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              21.40      21.35        
150 Auquilla, Litsi D    8 RedTails-MR            19.75      21.40        
151 Choe, Angie          8 Twisters-MR            23.39      21.53        
152 Feeley, Alexandra    8 COND-MR                22.43      21.71        
153 Posmentier, Martin   8 RedTails-MR            22.36      21.73        
154 Callaghan, Mary-Ka   8 CFJV-MR                21.68      21.82        
155 Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR         NT      21.90        
156 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  21.14      21.96        
157 Rietmann, Morgan J   8 Sachem-MR              23.61      21.98        
158 Lopez, Jillian R     8 CSC-MR                    NT      22.03        
159 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR                 27.57      22.05        
160 Grefski, Katherine   8 Tmsuffolk-MR           20.84      22.22        
161 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             22.17      22.30        
162 Pase, Brooke R       8 Tmsuffolk-MR           21.36      22.40        
163 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              19.79      22.42        
164 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              22.28      22.44        
165 Salamea, Aeleen Y    8 FAST-MR                24.68      22.47        
166 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR           21.60      22.52        
167 Maddox, Faith        8 Sachem-MR              23.41      22.56        
168 Higgins, Callie W    8 Rivertown Rays-MR      21.00      22.59        
169 Khanuja, Deeva K     8 FAST-MR                22.77      22.65        
170 Way, Kylie A         8 IA-MR                  21.72      22.68        
171 Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR         NT      22.74        
172 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR     22.87      22.84        
173 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR                 23.90      22.97        
174 Marte, Ashley        8 RedTails-MR            23.54      23.02        
175 Verastegui, Rosari   8 Twisters-MR            22.62      23.09        
176 Bradley, Celena M    8 Badger-MR              23.62      23.10        
177 DeFranco, Ava        8 WISC-MR                22.51      23.14        
178 Oberoi, Kamal        8 Tmsuffolk-MR           25.55      23.31        
179 Amarando, Farah S    8 CSC-MR                 20.81      23.32        
180 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                24.49      23.46        
181 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR           21.62      23.61        
182 Krop, Ruby C         8 RedTails-MR            24.39      23.83        
183 Lantiqua- Acosta,    8 RedTails-MR            20.87      24.02        
184 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  25.99      24.22        
185 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                29.76      24.48        
186 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR        21.50      24.54        
187 Gingrass, Kimberly   8 LIAC-MR                34.00      24.78        
188 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              24.87      24.86        
189 Padovani, Maddy G    8 SMC-MR                 21.71      24.87        
190 Gelb, Madeline A     8 SSL-MR                 23.74      25.27        
191 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR                30.62      25.28        
192 Lussen, Emma E       8 NYSA-MR                31.56      25.45        
193 Nassar, Salma        8 Twisters-MR            22.24      25.50        
194 D'Andrea, Lily M     8 LBA-MR                 23.10      25.54        
195 Hyman, Sarah E       8 SSL-MR                 27.22      26.50        
196 Zacarias-Torres, S   8 Twisters-MR            28.49      26.92        
197 O'Keefe, Sofia P     8 LBA-MR                 30.00      27.00        
198 Lynch, Katherine A   8 LBA-MR                 31.60      27.62        
199 Willie, Raina D      8 Three Village-MR       25.16      28.01        
200 Alfasi, Paulina K    8 LBA-MR                 30.00      29.10        
201 Raghu, Rhea C        8 COND-MR                30.00      29.28        
202 Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR      25.00      29.44        
203 Elgohary, Ava A      8 Sachem-MR              28.00      29.66        
204 Atassi, Amelia       8 WAC-MR                 25.45      30.39        
205 Weiss, Skylear H     8 Unattached Metro-MR       NT      30.48        
206 Benenati, Emilia     8 Flying Dolphins-MR        NT      30.83        
207 Notis, Athena        8 CFJV-MR                32.39      31.56        
 -- Kempf, Jane M        8 SSL-MR                 21.76         NS        
 -- Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR      17.59         NS        
 -- Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              20.12         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 29.99   7/12/2013 Sarah Tsai at 2013 MR NCAC Jul, NCAC-MR      
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR        31.75      32.79 SILV    20  
  2 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 34.03      34.04 SILV    17  
  3 Ye, Bridget          8 LIAC-MR                33.70      34.45 SILV    16  
  4 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                35.06      34.47 SILV    15  
  5 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    33.86      35.36         14  
  6 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        36.11      35.74         13  
  7 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR       35.70      35.93         12  
  8 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR                35.59      35.96         11  
  9 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR            36.29      36.02          9  
 10 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  37.12      36.13          7  
 11 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR           35.69      36.21          6  
 12 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR                35.66      36.23          5  
 13 Fried, Riley L       8 LIAC-MR                35.17      36.25          4  
 14 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 33.62      36.44          3  
 15 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        36.62      36.62          2  
 16 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR                36.18      36.75          1  
 17 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      39.44      37.15        
 18 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR            35.31      37.17        
 19 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR                35.65      37.18        
 20 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR       35.65      37.52        
 20 Batelli, Brooke E    8 COND-MR                38.18      37.52        
 22 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                35.55      37.56        
 23 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  37.13      37.67        
 24 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                37.14      37.71        
 25 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      39.34      37.96        
 26 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                35.84      38.07        
 27 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                  36.46      38.11        
 28 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      39.18      38.20        
 29 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      38.11      38.21        
 30 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      38.19      38.26        
 31 KU, Jaein            8 Twisters-MR            38.30      38.41        
 32 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR                39.17      38.61        
 33 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 37.39      38.78        
 34 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR                35.62      38.80        
 35 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                  39.09      38.99        
 36 Bacon, Marina S      8 RedTails-MR            39.23      39.10        
 37 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                39.02      39.14        
 38 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR           37.23      39.19        
 39 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR       37.61      39.35        
 40 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR      42.45      39.53        
 41 Brennan, Annabel D   8 Rivertown Rays-MR      38.50      39.67        
 42 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                38.67      39.87        
 43 Bass, Melissa        8 LIAC-MR                50.00      39.91        
 44 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR           44.56      39.98        
 45 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              40.60      40.11        
 46 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      38.79      40.12        
 46 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      43.27      40.12        
 48 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                40.30      40.14        
 48 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             40.64      40.14        
 50 Hussain, Sana        8 Twisters-MR            42.11      40.18        
 51 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR      39.82      40.21        
 52 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR                39.31      40.25        
 53 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        39.21      40.33        
 54 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 43.83      40.44        
 55 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR                42.10      40.53        
 56 Lee, Suah            8 Twisters-MR            41.88      40.58        
 57 Herrforth, Rebecca   8 Three Village-MR       41.83      40.74        
 58 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR           39.83      40.92        
 59 Provost, Caoimhe E   8 COND-MR                42.97      41.01        
 60 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR       39.54      41.04        
 61 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        39.59      41.06        
 62 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR                 38.94      41.10        
 63 Ramkissoon, Amiya    8 Barracudas-MR          42.02      41.15        
 64 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR                40.28      41.19        
 65 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR                39.95      41.32        
 65 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                42.11      41.32        
 67 Louser, Sara C       8 Three Village-MR       39.71      41.33        
 67 Mack, Abby F         8 COND-MR                43.64      41.33        
 69 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                43.21      41.40        
 70 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR                 41.03      41.46        
 70 Davi, Sarah          8 WISC-MR                40.93      41.46        
 72 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR     1:00.00      41.69        
 72 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                  41.39      41.69        
 74 Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR           47.36      41.86        
 75 Hill, Sasha          8 Middies-MR             44.33      41.94        
 76 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 42.52      42.00        
 77 Sheridan, Rory       8 Silver Streaks-MR      40.05      42.02        
 77 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR        42.46      42.02        
 79 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR      39.09      42.15        
 80 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  45.81      42.17        
 81 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 40.97      42.24        
 82 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR        43.14      42.32        
 83 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             44.24      42.33        
 84 Paggi, Sofia C       8 LBA-MR                 41.27      42.35        
 85 Richman, Emma        8 SMC-MR                 47.09      42.52        
 86 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      41.63      42.53        
 87 Manger, Olivia M     8 Empire-MR              42.50      42.62        
 88 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR           40.62      42.67        
 89 Merone, Tricia A     8 COND-MR                41.72      42.69        
 90 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             44.17      42.73        
 91 Liu, Ava L           8 NYSA-MR                41.98      42.86        
 91 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR                41.33      42.86        
 93 Hoffmann, Isabel M   8 Three Village-MR       42.30      42.95        
 94 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR        42.18      43.07        
 95 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 47.63      43.10        
 96 Moriarty, Margaret   8 LBA-MR                 44.12      43.19        
 96 Kennedy, Kate E      8 WSSC-MR                46.59      43.19        
 98 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             43.23      43.21        
 99 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              40.65      43.28        
100 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      41.43      43.30        
101 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              42.56      43.32        
102 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                43.76      43.38        
103 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              43.90      43.44        
104 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        43.99      43.49        
105 Brown, Cadence R     8 CSC-MR                 43.55      43.50        
106 Mullin, Allison B    8 Twisters-MR            44.40      43.52        
107 Amato, Megan R       8 LIAC-MR              1:13.59      43.56        
108 Gomez, Alyssa E      8 Barracudas-MR          40.34      43.71        
109 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                43.41      43.78        
110 Mak, KiKi H          8 Empire-MR              44.92      43.81        
111 Becerra, Taryn L     8 Empire-MR              42.39      43.88        
112 Wallace, Elizabeth   8 WEST-MR                45.71      43.93        
113 Merone, Ali M        8 COND-MR                38.76      44.12        
114 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      44.61      44.15        
115 Czerniewski, Emma    8 Empire-MR              42.18      44.16        
116 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                  43.00      44.20        
117 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      44.65      44.47        
118 Verastegui, Rosari   8 Twisters-MR            44.14      44.59        
119 Mizerik, Charlotte   8 Middies-MR             42.84      44.66        
120 Kavanagh, Sarah M    8 LBA-MR                 45.27      44.68        
121 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR       45.00      44.72        
122 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 43.40      44.75        
123 Auquilla, Litsi D    8 RedTails-MR            42.27      44.78        
123 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        41.71      44.78        
125 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        44.81      44.80        
126 Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR                45.99      44.84        
127 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR                53.50      44.88        
128 Bahl, Sangetta       8 FAST-MR                43.46      44.95        
129 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      43.45      45.02        
130 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR     40.96      45.09        
131 Ng, Schuyler G       8 Empire-MR              50.54      45.17        
132 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR                42.44      45.40        
133 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              43.12      45.44        
134 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR                 39.22      45.47        
135 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR          46.90      45.52        
136 Burriss, Shayna E    8 Empire-MR              44.34      45.77        
137 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR      43.29      45.94        
138 Karras, Nicoletta    8 LIAC-MR                43.18      46.00        
139 Gagliardi, Gianna    8 SMC-MR                 47.90      46.19        
140 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             41.84      46.23        
141 Lee, Ashley          8 Twisters-MR            42.25      46.33        
142 Cano, Adriana        8 CSC-MR                    NT      46.44        
143 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        46.27      46.52        
144 Mc Clafferty, Mia    8 COND-MR                45.00      46.71        
145 D'Giff, Dylan        8 Tmsuffolk-MR           51.16      46.75        
146 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        48.19      46.78        
147 Bass, Jacqueline     8 LIAC-MR              1:03.00      46.83        
148 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR      47.60      46.87        
149 Curlin, Charlotte    8 WAC-MR                 46.22      46.96        
150 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR     50.19      47.25        
151 Way, Kylie A         8 IA-MR                  48.61      47.28        
152 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              47.94      47.53        
153 Pacheco, Maya G      8 Barracudas-MR          59.30      47.54        
154 Choe, Angie          8 Twisters-MR            51.79      47.57        
155 Khanuja, Deeva K     8 FAST-MR                54.21      47.78        
156 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    44.53      47.90        
157 Kropp, Kyla A        8 Barracudas-MR          43.83      48.12        
158 Daly, Maura E        8 COND-MR                46.67      48.15        
159 Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR           47.98      48.26        
160 Salamea, Aeleen Y    8 FAST-MR                53.58      48.28        
161 Benenati, Eileen A   8 LIAC-MR              1:00.00      48.35        
162 Rietmann, Morgan J   8 Sachem-MR              51.74      48.75        
163 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                59.99      48.83        
164 Callaghan, Mary-Ka   8 CFJV-MR                46.89      48.89        
165 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR           46.69      49.03        
166 Lopez, Jillian R     8 CSC-MR                    NT      49.24        
166 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             49.85      49.24        
168 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        47.39      49.56        
169 Amarando, Farah S    8 CSC-MR                 49.27      49.59        
170 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                47.78      49.89        
171 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                1:08.66      49.95        
172 Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR      53.67      49.97        
173 Bradley, Celena M    8 Badger-MR              53.66      50.00        
174 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      46.03      50.06        
175 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                53.22      50.07        
176 Higgins, Callie W    8 Rivertown Rays-MR      49.49      50.16        
177 Murugaverl, Marudh   8 LIAC-MR                48.34      50.29        
178 Wright, Allyson B    8 Kips Bay Makos-MR      53.06      50.31        
179 Karpf, Delaney       8 Tmsuffolk-MR         1:18.95      50.48        
180 Dixon, Mati D        8 COND-MR                48.07      50.53        
181 Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR      50.32      50.64        
182 de Fazio, Isabella   8 Rac @ Jcc-MR           47.79      50.85        
183 Mazzamuto, Alexa N   8 LIAC-MR              1:04.00      50.96        
184 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR        48.50      51.03        
185 DeFranco, Ava        8 WISC-MR                59.09      51.07        
186 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        46.93      51.26        
187 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR                 50.40      51.33        
188 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 42.96      51.41        
189 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR                 46.34      51.43        
190 Obrien-Bruno, Ella   8 Barracudas-MR          48.86      51.90        
191 Posmentier, Martin   8 RedTails-MR            54.34      52.08        
192 Marte, Ashley        8 RedTails-MR            52.84      52.12        
193 Puentes, Megan       8 WAC-MR                 52.82      52.21        
194 Pase, Brooke R       8 Tmsuffolk-MR           51.35      52.44        
195 Woodside, Jordan     8 NFS-MR                 51.28      52.71        
196 Grefski, Katherine   8 Tmsuffolk-MR           48.00      52.99        
197 Kazmierczak, Erin    8 Empire-MR              55.16      53.15        
198 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR           50.53      54.07        
199 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                48.53      54.45        
200 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  52.40      54.72        
201 Maddox, Faith        8 Sachem-MR              54.70      55.05        
202 Blank, Emma S        8 SSL-MR                 56.19      55.47        
203 Gingrass, Kimberly   8 LIAC-MR              1:00.00      55.75        
204 Krop, Ruby C         8 RedTails-MR            53.65      55.99        
205 D'Andrea, Lily M     8 LBA-MR                 51.00      56.64        
206 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              54.76      57.03        
207 Mercado, Nevaeh S    8 Kips Bay Makos-MR      42.32      58.20        
208 Hyman, Sarah E       8 SSL-MR               1:01.09    1:01.36        
209 Luo, Karen T         8 DA-MR                  58.08    1:02.10        
210 Zacarias-Torres, S   8 Twisters-MR            58.82    1:02.40        
211 Lynch, Katherine A   8 LBA-MR               1:05.00    1:02.78        
212 Willie, Raina D      8 Three Village-MR       57.71    1:03.20        
213 Hargrove, Alana E    8 NFS-MR                 57.21    1:05.14        
214 Raghu, Rhea C        8 COND-MR              1:00.00    1:06.63        
215 O'Keefe, Sofia P     8 LBA-MR               1:08.30    1:08.11        
216 Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR      58.93    1:14.67        
217 Notis, Athena        8 CFJV-MR              1:09.73    1:20.56        
 -- Lantiqua- Acosta,    8 RedTails-MR          1:00.08         DQ        
      No touch on turn
 -- Agostino, Taylor R   8 LIAC-MR              1:02.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              47.60         NS        
 -- Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR              42.92         NS        
 -- Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              50.88         NS        
 -- Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR     47.22         NS        
 -- Luo, Sophia          8 WAC-MR                 47.26         NS        
 -- Mattone, Sara C      8 Express Swimming-MR    46.72         NS        
 -- Hodgens, Avamichel   8 WAC-MR               1:00.94         NS        
 -- Ruttenberg, Sage E   8 Badger-MR              48.69         NS        
 -- Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    46.85         NS        
 -- Ren, April           8 Aquaflames-MR          48.22         NS        
 -- Aranbayev, Giselle   8 Aquaflames-MR          52.22         NS        
 -- Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR        47.45         NS        
 -- Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 -- Alfasi, Paulina K    8 LBA-MR               1:07.42         NS        
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:05.80    5/1/1998 Priscilla Modrov, TVSC-MR                  
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Bridget          8 LIAC-MR              1:18.18    1:11.76 SILV    20  
                  33.44     1:11.76 (38.32)                                        
  2 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR      1:16.34    1:12.31 SILV    17  
                  33.92     1:12.31 (38.39)                                        
  3 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR         1:20.21    1:16.28 SILV    16  
                  36.39     1:16.28 (39.89)                                        
  4 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR              1:19.61    1:17.52 SILV    15  
                  36.90     1:17.52 (40.62)                                        
  5 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR  1:16.90    1:18.25 SILV    14  
  6 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                1:19.30    1:18.30 SILV    13  
                  37.43     1:18.30 (40.87)                                        
  7 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR              1:24.94    1:18.53         12  
                  37.60     1:18.53 (40.93)                                        
  8 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               1:18.22    1:18.99         11  
                  37.00     1:18.99 (41.99)                                        
  9 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR              1:23.84    1:19.05          9  
                  38.61     1:19.05 (40.44)                                        
 10 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR     1:24.39    1:19.18          7  
                  37.62     1:19.18 (41.56)                                        
 11 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR      1:19.92    1:19.41          6  
                  38.89     1:19.41 (40.52)                                        
 12 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR      1:24.36    1:19.75          5  
                  37.83     1:19.75 (41.92)                                        
 13 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR              1:19.27    1:19.76          4  
                  38.55     1:19.76 (41.21)                                        
 14 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR    1:20.40    1:20.09          3  
                  37.41     1:20.09 (42.68)                                        
 15 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR      1:24.03    1:20.98          2  
                  37.41     1:20.98 (43.57)                                        
 16 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR              1:23.84    1:21.19          1  
                  38.27     1:21.19 (42.92)                                        
 17 Chen, Bessie         8 Unattached Metro-MR  1:20.00    1:21.93        
                  37.90     1:21.93 (44.03)                                        
 18 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR          1:22.09    1:21.97        
                  38.42     1:21.97 (43.55)                                        
 19 Batelli, Brooke E    8 COND-MR              1:25.21    1:22.19        
                  38.44     1:22.19 (43.75)                                        
 20 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR    1:24.74    1:22.21        
                  39.31     1:22.21 (42.90)                                        
 21 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR          1:20.23    1:23.49        
                  39.05     1:23.49 (44.44)                                        
 22 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:34.83    1:24.38        
                  41.03     1:24.38 (43.35)                                        
 23 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                1:27.54    1:24.46        
                  40.17     1:24.46 (44.29)                                        
 24 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR         1:27.90    1:24.60        
 25 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR    1:30.03    1:24.72        
                  39.75     1:24.72 (44.97)                                        
 26 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR    1:31.14    1:25.13        
 27 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                1:31.77    1:25.14        
                  39.13     1:25.14 (46.01)                                        
 28 Hussain, Sana        8 Twisters-MR          1:31.85    1:25.46        
                  40.33     1:25.46 (45.13)                                        
 29 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR    1:38.12    1:25.63        
                  39.85     1:25.63 (45.78)                                        
 30 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR    1:26.41    1:25.68        
                  40.33     1:25.68 (45.35)                                        
 31 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR            1:30.28    1:25.85        
                  39.80     1:25.85 (46.05)                                        
 32 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR     1:35.58    1:26.13        
                  39.37     1:26.13 (46.76)                                        
 33 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:30.24    1:26.30        
                  41.46     1:26.30 (44.84)                                        
 34 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR     1:39.18    1:26.75        
                  40.72     1:26.75 (46.03)                                        
 35 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR      1:29.93    1:26.85        
                  39.09     1:26.85 (47.76)                                        
 36 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:31.70    1:27.02        
                  39.44     1:27.02 (47.58)                                        
 37 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR              1:30.68    1:27.32        
                  41.36     1:27.32 (45.96)                                        
 38 KU, Jaein            8 Twisters-MR          1:25.60    1:27.39        
 39 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR     1:28.64    1:27.52        
                  40.63     1:27.52 (46.89)                                        
 40 Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:20.00    1:27.53        
                  40.78     1:27.53 (46.75)                                        
 41 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:27.59    1:27.75        
                  40.65     1:27.75 (47.10)                                        
 42 Lee, Suah            8 Twisters-MR          1:31.69    1:28.14        
                  40.89     1:28.14 (47.25)                                        
 43 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR              1:29.06    1:28.76        
                  40.92     1:28.76 (47.84)                                        
 44 Louser, Sara C       8 Three Village-MR     2:06.51    1:28.80        
                  41.77     1:28.80 (47.03)                                        
 45 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR               1:33.77    1:28.94        
 46 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR      1:41.56    1:29.02        
                  40.17     1:29.02 (48.85)                                        
 47 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR    1:27.27    1:29.10        
                  39.94     1:29.10 (49.16)                                        
 48 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR              1:30.65    1:29.33        
                  41.65     1:29.33 (47.68)                                        
 49 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:31.09    1:29.37        
 50 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR    1:30.48    1:29.73        
                  42.77     1:29.73 (46.96)                                        
 51 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR           1:32.45    1:29.82        
                  42.78     1:29.82 (47.04)                                        
 52 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR              1:27.43    1:29.92        
                  41.84     1:29.92 (48.08)                                        
 53 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR     2:00.00    1:30.16        
                  43.31     1:30.16 (46.85)                                        
 54 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              1:32.20    1:30.27        
                  44.28     1:30.27 (45.99)                                        
 55 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR               1:39.69    1:30.43        
 56 Mack, Abby F         8 COND-MR              1:43.30    1:30.95        
                  43.17     1:30.95 (47.78)                                        
 57 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR              1:30.28    1:31.08        
                  40.66     1:31.08 (50.42)                                        
 58 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR      1:35.71    1:31.58        
 59 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR              1:29.59    1:31.59        
                  41.90     1:31.59 (49.69)                                        
 60 Fried, Riley L       8 LIAC-MR              1:22.24    1:31.88        
 61 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR         1:34.15    1:32.10        
                  43.88     1:32.10 (48.22)                                        
 62 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR         NT    1:32.48        
                  43.74     1:32.48 (48.74)                                        
 63 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR               1:31.67    1:33.12        
                  43.64     1:33.12 (49.48)                                        
 64 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:33.19        
 65 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              1:54.21    1:33.53        
                  44.62     1:33.53 (48.91)                                        
 66 Dean, Catherine A    8 LBA-MR               1:37.80    1:33.75        
                  43.09     1:33.75 (50.66)                                        
 67 Provost, Caoimhe E   8 COND-MR              1:40.89    1:34.70        
                  45.47     1:34.70 (49.23)                                        
 68 Czerniewski, Emma    8 Empire-MR            1:40.48    1:35.19        
                  46.02     1:35.19 (49.17)                                        
 69 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR      1:38.85    1:35.26        
                  43.97     1:35.26 (51.29)                                        
 70 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR              1:43.74    1:35.35        
 71 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR               1:33.83    1:35.40        
 72 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR           1:36.04    1:35.89        
                  43.85     1:35.89 (52.04)                                        
 73 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR    1:38.01    1:35.98        
                  44.94     1:35.98 (51.04)                                        
 74 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR           1:37.27    1:37.04        
 75 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR      1:35.78    1:37.06        
                  44.73     1:37.06 (52.33)                                        
 76 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR    1:43.93    1:37.08        
 77 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR         1:42.28    1:37.51        
                  48.75     1:37.51 (48.76)                                        
 78 Manger, Olivia M     8 Empire-MR            1:37.05    1:37.66        
                  47.23     1:37.66 (50.43)                                        
 79 Becerra, Taryn L     8 Empire-MR            1:39.90    1:38.19        
                  45.99     1:38.19 (52.20)                                        
 80 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR    1:39.00    1:38.40        
                  45.88     1:38.40 (52.52)                                        
 81 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      1:45.05    1:38.60        
                  47.20     1:38.60 (51.40)                                        
 82 Hill, Sasha          8 Middies-MR           1:43.74    1:38.92        
                  45.62     1:38.92 (53.30)                                        
 83 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  1:52.70    1:38.97        
                  47.19     1:38.97 (51.78)                                        
 84 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR         1:33.72    1:39.06        
                  46.06     1:39.06 (53.00)                                        
 85 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                1:36.11    1:39.31        
 86 Merone, Tricia A     8 COND-MR              1:40.36    1:39.38        
                  46.18     1:39.38 (53.20)                                        
 87 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR      1:53.40    1:39.40        
                  46.60     1:39.40 (52.80)                                        
 88 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR    1:47.11    1:39.47        
 89 Liu, Ava L           8 NYSA-MR              1:39.03    1:39.58        
                  45.19     1:39.58 (54.39)                                        
 90 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR              1:37.04    1:40.52        
                  47.16     1:40.52 (53.36)                                        
 91 Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR      1:45.50    1:40.85        
                  49.86     1:40.85 (50.99)                                        
 92 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR   1:34.98    1:40.95        
                  46.84     1:40.95 (54.11)                                        
 93 Victory, Abigail E   8 Badger-MR            1:32.00    1:41.34        
 94 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR     2:05.98    1:41.50        
 95 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR      1:38.80    1:41.98        
                  47.19     1:41.98 (54.79)                                        
 96 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR           1:35.20    1:42.27        
 97 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:42.32        
                  46.65     1:42.32 (55.67)                                        
 98 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR              1:47.77    1:42.56        
                  47.38     1:42.56 (55.18)                                        
 99 Lee, Ashley          8 Twisters-MR          1:38.68    1:42.91        
                  45.84     1:42.91 (57.07)                                        
100 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR   1:43.23    1:42.96        
101 Choe, Angie          8 Twisters-MR          1:43.40    1:43.21        
                  46.07     1:43.21 (57.14)                                        
102 Burriss, Shayna E    8 Empire-MR            1:43.03    1:43.24        
103 Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR         1:48.90    1:43.50        
104 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR              2:06.24    1:44.45        
                  47.83     1:44.45 (56.62)                                        
105 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR               1:46.90    1:44.62        
106 Merone, Ali M        8 COND-MR              1:36.52    1:45.00        
                  46.59     1:45.00 (58.41)                                        
107 Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR         1:46.95    1:45.59        
                  49.89     1:45.59 (55.70)                                        
108 Dixon, Mati D        8 COND-MR              1:53.91    1:48.13        
                  49.05     1:48.13 (59.08)                                        
109 Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR      1:50.63    1:48.53        
110 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR      1:49.10    1:48.55        
                  51.57     1:48.55 (56.98)                                        
111 Nassar, Salma        8 Twisters-MR          1:39.05    1:49.20        
112 Feeley, Alexandra    8 COND-MR              1:50.00    1:49.62        
                  50.03     1:49.62 (59.59)                                        
113 Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR         NT    1:50.96        
                  52.52     1:50.96 (58.44)                                        
114 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR               1:53.37    1:53.09        
                  51.48   1:53.09 (1:01.61)                                        
115 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR      1:42.32    1:53.30        
116 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR         1:57.68    1:56.47        
                  53.04   1:56.47 (1:03.43)                                        
117 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR               1:54.36    1:58.96        
                  54.23   1:58.96 (1:04.73)                                        
118 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR         2:09.87    2:03.17        
                1:01.85   2:03.17 (1:01.32)                                        
 -- Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR    2:15.00         DQ        
      No touch on turn
                1:12.95                                                            
 -- Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
      No touch on turn
                  47.22                                                            
 -- Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR      1:45.95         DQ        
      Did not finish
                  53.78                                                            
 -- Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 -- Cushman, Camila G    8 LIAC-MR              1:51.86         NS        
 -- Benenati, Emilia     8 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 -- Cohen, Lillyanne     8 Rivertown Rays-MR    2:10.00         NS        
 -- Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR    1:28.00         NS        
 -- Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR              1:51.41         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.32  11/30/2001 Alyssa Brennan, TVSC-MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Bridget          8 LIAC-MR                16.72      17.31         20  
  2 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR       18.75      18.11         17  
  3 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 21.63      18.12         16  
  4 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR       19.59      18.22         15  
  5 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      19.26      18.29         14  
  6 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR                19.54      18.35         13  
  7 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                19.60      18.40         12  
  8 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                19.73      18.46         11  
  9 Fried, Riley L       8 LIAC-MR                19.70      18.63          9  
 10 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        21.02      18.66          7  
 11 Batelli, Brooke E    8 COND-MR                18.94      18.67          6  
 12 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      18.92      18.77          4.5
 12 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 19.37      18.77          4.5
 14 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      20.43      19.03          3  
 15 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR            20.76      19.09          2  
 16 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                20.46      19.13          1  
 17 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             20.15      19.15        
 18 Kelly, Grace K       8 Silver Streaks-MR      19.37      19.16        
 19 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR                24.27      19.24        
 20 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        20.90      19.33        
 20 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  20.59      19.33        
 22 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR                26.55      19.34        
 23 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                19.25      19.46        
 24 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                19.48      19.53        
 25 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.10      19.54        
 26 Jeffries, Aoife M    8 WEST-MR                20.68      19.79        
 27 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  21.10      19.88        
 28 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR           20.78      20.00        
 29 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 23.34      20.04        
 30 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR                20.07      20.11        
 31 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR                20.69      20.13        
 32 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      20.70      20.19        
 33 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      21.23      20.21        
 34 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR       20.86      20.28        
 34 Merone, Ali M        8 COND-MR                19.24      20.28        
 36 Tauber, Kayla        8 MWSC-MR                21.70      20.38        
 37 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR            21.30      20.47        
 38 KU, Jaein            8 Twisters-MR            21.27      20.51        
 39 Herrforth, Rebecca   8 Three Village-MR       21.47      20.53        
 40 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                21.66      20.57        
 41 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        21.12      20.58        
 42 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      19.35      20.67        
 43 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR      23.53      20.68        
 44 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                24.85      20.74        
 45 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  20.85      20.76        
 46 Hadlock, Hailey N    8 SMC-MR                 20.18      20.79        
 47 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             22.40      20.92        
 47 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        22.79      20.92        
 49 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                  22.42      20.94        
 50 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                  21.45      20.99        
 51 Bacon, Marina S      8 RedTails-MR            21.28      21.00        
 52 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR                20.80      21.01        
 53 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR                20.57      21.09        
 54 Wallace, Elizabeth   8 WEST-MR                36.97      21.13        
 54 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                20.63      21.13        
 56 Daly, Maura E        8 COND-MR                21.11      21.15        
 57 Sheridan, Rory       8 Silver Streaks-MR      20.69      21.21        
 57 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR       20.83      21.21        
 59 Dean, Catherine A    8 LBA-MR                 25.00      21.24        
 60 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                24.48      21.26        
 61 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      22.24      21.28        
 62 Kang, Madison        8 Express Swimming-MR    25.08      21.40        
 62 Davi, Sarah          8 WISC-MR                21.39      21.40        
 64 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      20.40      21.42        
 65 Godwin, Sabine       8 SPAR-MR                26.84      21.50        
 66 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR           22.84      21.58        
 67 Hill, Sasha          8 Middies-MR             22.50      21.64        
 68 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                  22.69      21.66        
 68 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        22.43      21.66        
 70 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR        23.93      21.67        
 71 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        24.03      21.76        
 72 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        22.98      21.83        
 73 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      23.14      21.85        
 74 Brown, Cadence R     8 CSC-MR                 21.97      21.89        
 75 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        22.82      21.92        
 76 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR                24.13      21.96        
 77 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR      20.74      21.98        
 78 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 22.37      22.06        
 79 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR        23.14      22.08        
 80 Lee, Ashley          8 Twisters-MR            22.63      22.09        
 81 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR      25.72      22.10        
 82 Lee, Suah            8 Twisters-MR            22.53      22.14        
 83 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 22.87      22.15        
 84 Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT      22.20        
 85 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR        25.72      22.21        
 85 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        22.40      22.21        
 87 Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR     24.88      22.22        
 87 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                23.96      22.22        
 87 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR       28.00      22.22        
 87 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 21.60      22.22        
 91 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 22.31      22.27        
 92 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR     22.57      22.29        
 93 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      24.30      22.31        
 94 Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR                22.84      22.36        
 95 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR                20.89      22.39        
 96 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      22.64      22.43        
 97 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             22.48      22.45        
 98 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                23.84      22.54        
 99 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             24.03      22.55        
 99 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             24.83      22.55        
101 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR                 25.23      22.57        
102 Karpf, Delaney       8 Tmsuffolk-MR           34.95      22.58        
103 Liu, Ava L           8 NYSA-MR                22.61      22.61        
103 Merone, Tricia A     8 COND-MR                21.23      22.61        
105 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 28.62      22.62        
106 Richman, Emma        8 SMC-MR                 24.91      22.63        
107 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                28.23      22.67        
108 Auquilla, Litsi D    8 RedTails-MR            22.58      22.70        
109 Feeley, Alexandra    8 COND-MR                26.00      22.78        
110 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR                25.94      22.79        
111 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR      25.00      22.80        
112 Hoffmann, Isabel M   8 Three Village-MR       22.28      22.83        
113 Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR           25.71      22.88        
114 Mullin, Allison B    8 Twisters-MR            23.40      22.89        
115 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                24.14      22.91        
116 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                24.01      22.98        
116 Bahl, Sangetta       8 FAST-MR                23.22      22.98        
118 Amato, Megan R       8 LIAC-MR                31.80      23.06        
119 Krop, Ruby C         8 RedTails-MR            25.08      23.07        
119 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        22.55      23.07        
119 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              24.21      23.07        
122 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR           23.56      23.10        
123 Mack, Abby F         8 COND-MR                21.83      23.13        
124 Paggi, Sofia C       8 LBA-MR                 21.83      23.26        
125 Kavanagh, Sarah M    8 LBA-MR                 28.34      23.31        
126 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      22.01      23.33        
127 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 23.83      23.34        
128 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        26.09      23.38        
129 Lantiqua- Acosta,    8 RedTails-MR            27.89      23.46        
130 Ruchalski, Mary C    8 LIAC-MR                23.35      23.47        
130 Mizerik, Charlotte   8 Middies-MR             23.77      23.47        
132 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR                 27.40      23.49        
133 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              23.05      23.51        
134 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      20.82      23.54        
135 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        24.19      23.59        
136 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              23.67      23.68        
137 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              24.89      23.76        
138 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              25.38      23.80        
139 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR                 27.07      23.81        
140 Nassar, Salma        8 Twisters-MR            23.68      23.86        
141 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR     23.57      23.87        
142 Benenati, Eileen A   8 LIAC-MR                31.00      23.91        
143 Moriarty, Margaret   8 LBA-MR                 29.42      23.94        
144 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                23.89      24.08        
145 Marte, Ashley        8 RedTails-MR            24.84      24.09        
146 Maddox, Faith        8 Sachem-MR              25.79      24.24        
147 Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR           22.46      24.27        
148 Gagliardi, Gianna    8 SMC-MR                 30.44      24.30        
149 Rietmann, Morgan J   8 Sachem-MR              25.72      24.31        
150 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                22.48      24.40        
151 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              22.60      24.48        
152 Karras, Nicoletta    8 LIAC-MR                25.20      24.54        
153 Murugaverl, Marudh   8 LIAC-MR                24.66      24.59        
154 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR      22.24      24.63        
155 Mazzamuto, Alexa N   8 LIAC-MR                32.00      24.70        
156 DeFranco, Ava        8 WISC-MR                24.39      24.72        
157 Grefski, Katherine   8 Tmsuffolk-MR           24.39      24.75        
158 Curlin, Charlotte    8 WAC-MR                 27.56      24.78        
159 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR                28.84      24.81        
160 de Fazio, Isabella   8 Rac @ Jcc-MR           29.14      24.92        
161 Gelb, Madeline A     8 SSL-MR                 27.27      24.95        
162 Khanuja, Deeva K     8 FAST-MR                26.63      25.01        
163 Salamea, Aeleen Y    8 FAST-MR                31.80      25.04        
164 Fiore, Gabby R       8 Sachem-MR              26.35      25.05        
165 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             27.24      25.14        
166 Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR         NT      25.17        
167 Bradley, Celena M    8 Badger-MR              30.91      25.25        
168 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR        24.50      25.32        
169 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              25.22      25.36        
169 Pase, Brooke R       8 Tmsuffolk-MR           24.92      25.36        
171 Bass, Melissa        8 LIAC-MR                30.00      25.39        
172 Posmentier, Martin   8 RedTails-MR            28.70      25.42        
173 Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR         NT      25.45        
174 Agostino, Taylor R   8 LIAC-MR                30.00      25.54        
175 Way, Kylie A         8 IA-MR                  25.81      25.61        
176 Cano, Adriana        8 CSC-MR                    NT      25.65        
177 Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR        24.94      25.75        
178 Kempf, Jane M        8 SSL-MR                 27.35      25.90        
179 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              25.01      26.20        
180 Amarando, Farah S    8 CSC-MR                 26.50      26.23        
181 Zacarias-Torres, S   8 Twisters-MR            28.61      26.30        
182 Radin, Delaney R     8 LBA-MR                 35.35      26.43        
183 Dixon, Mati D        8 COND-MR                25.73      26.56        
184 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR                30.62      26.78        
185 Verastegui, Rosari   8 Twisters-MR            24.60      26.83        
186 Choe, Angie          8 Twisters-MR            28.37      26.86        
187 Hyman, Sarah E       8 SSL-MR                 28.45      27.16        
188 Benenati, Emilia     8 Flying Dolphins-MR        NT      27.45        
189 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                28.47      27.49        
189 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT      27.49        
191 Gingrass, Kimberly   8 LIAC-MR                36.00      27.70        
192 Higgins, Callie W    8 Rivertown Rays-MR      22.00      27.75        
193 Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR      39.00      27.76        
194 Callaghan, Mary-Ka   8 CFJV-MR                25.46      28.02        
195 Willie, Raina D      8 Three Village-MR       27.51      28.08        
196 Lussen, Emma E       8 NYSA-MR                35.99      28.48        
197 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              28.44      28.53        
198 Weiss, Skylear H     8 Unattached Metro-MR    31.68      28.79        
199 O'Keefe, Sofia P     8 LBA-MR                 40.00      29.32        
200 Atassi, Amelia       8 WAC-MR                 27.78      29.93        
200 Lynch, Katherine A   8 LBA-MR                 38.90      29.93        
202 Alfasi, Paulina K    8 LBA-MR                 35.00      31.45        
203 Notis, Athena        8 CFJV-MR                39.49      32.11        
204 Oberoi, Kamal        8 Tmsuffolk-MR           27.50      32.80        
205 Elgohary, Ava A      8 Sachem-MR              36.25      33.59        
 -- Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  27.76         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 -- Mattone, Sara C      8 Express Swimming-MR    23.57         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Raghu, Rhea C        8 COND-MR                31.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      25.21         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 -- Bass, Jacqueline     8 LIAC-MR                34.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 34.91    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Bridget          8 LIAC-MR                36.37      35.26 JO      20  
  2 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      42.30      38.52 SILV    17  
  3 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 39.61      39.02 SILV    16  
  4 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR       41.70      39.28 SILV    15  
  5 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                43.52      39.75 SILV    14  
  6 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      41.46      40.10 SILV    13  
  7 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  41.73      40.32 SILV    12  
  8 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR       42.81      40.37 SILV    11  
  9 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                40.45      40.48 SILV     9  
 10 Fried, Riley L       8 LIAC-MR                41.35      40.49 SILV     7  
 11 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR                43.39      40.82 SILV     6  
 12 Batelli, Brooke E    8 COND-MR                41.18      40.89 SILV     5  
 13 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        44.78      41.18 SILV     4  
 14 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR            42.55      41.27 SILV     3  
 15 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 42.26      41.34 SILV     2  
 16 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        44.03      41.41 SILV     1  
 17 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                41.58      41.82 SILV   
 18 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR                42.92      41.94 SILV   
 19 Kelly, Grace K       8 Silver Streaks-MR      41.60      42.30 SILV   
 20 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                43.45      42.37 SILV   
 21 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        42.66      42.52 SILV   
 22 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR           46.72      42.64 SILV   
 23 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR      45.24      42.81 SILV   
 24 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 48.08      42.91        
 25 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      43.86      43.36        
 26 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      49.78      43.53        
 27 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR                42.69      43.88        
 28 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      48.08      43.89        
 29 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        45.10      43.97        
 30 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR            44.16      44.16        
 31 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                42.95      44.17        
 32 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      43.77      44.45        
 33 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      44.55      44.56        
 34 KU, Jaein            8 Twisters-MR            45.64      44.71        
 35 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 50.91      44.81        
 36 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      47.77      44.82        
 37 Bacon, Marina S      8 RedTails-MR            46.58      44.83        
 38 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      48.22      44.89        
 39 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR                46.07      44.99        
 40 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR       37.87      45.06        
 41 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  48.51      45.08        
 42 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  45.16      45.10        
 43 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 47.33      45.11        
 44 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR                42.80      45.13        
 45 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR       44.19      45.20        
 46 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR                43.83      45.28        
 47 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                44.61      45.35        
 48 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR                45.63      45.70        
 49 Hoffmann, Isabel M   8 Three Village-MR       51.18      45.78        
 50 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        52.36      45.82        
 51 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                45.38      45.90        
 52 Lee, Ashley          8 Twisters-MR            48.41      46.03        
 53 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                44.33      46.08        
 54 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR           51.36      46.33        
 55 Mc Clafferty, Mia    8 COND-MR                47.78      46.34        
 56 Paggi, Sofia C       8 LBA-MR                 47.17      46.50        
 57 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                  46.62      46.69        
 58 Wallace, Elizabeth   8 WEST-MR              1:01.89      46.84        
 59 Ramkissoon, Amiya    8 Barracudas-MR          50.40      46.89        
 60 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR      44.47      46.93        
 61 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              47.38      46.98        
 62 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        47.14      47.07        
 62 Puentes, Megan       8 WAC-MR                 49.95      47.07        
 64 Kennedy, Kate E      8 WSSC-MR                54.94      47.15        
 65 Sheridan, Rory       8 Silver Streaks-MR      46.35      47.16        
 65 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR                 50.93      47.16        
 67 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             49.95      47.31        
 68 Hussain, Sana        8 Twisters-MR            50.12      47.40        
 69 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR        48.59      47.48        
 70 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR                47.45      47.60        
 71 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 55.57      47.73        
 72 Louser, Sara C       8 Three Village-MR       49.31      47.83        
 73 Hill, Sasha          8 Middies-MR             51.75      47.85        
 73 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        52.28      47.85        
 75 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR        56.89      47.87        
 76 Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT      47.88        
 77 Merone, Tricia A     8 COND-MR                49.14      47.92        
 78 Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR           55.42      47.94        
 78 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        47.68      47.94        
 80 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                48.92      47.99        
 81 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             45.30      48.00        
 82 Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR                49.86      48.13        
 83 Provost, Caoimhe E   8 COND-MR                57.97      48.29        
 84 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR                48.71      48.30        
 85 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             48.90      48.44        
 86 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      52.58      48.45        
 87 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR        50.19      48.51        
 88 Herrforth, Rebecca   8 Three Village-MR       53.09      48.68        
 89 Auquilla, Litsi D    8 RedTails-MR            48.53      48.98        
 90 Mullin, Allison B    8 Twisters-MR            48.36      49.07        
 91 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR                53.00      49.09        
 92 Manger, Olivia M     8 Empire-MR              52.23      49.18        
 93 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             52.20      49.24        
 94 Becerra, Taryn L     8 Empire-MR              51.68      49.27        
 95 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              54.78      49.40        
 95 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        48.22      49.40        
 97 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             48.46      49.51        
 98 Gomez, Alyssa E      8 Barracudas-MR          48.78      49.54        
 99 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      47.32      49.65        
100 Liu, Ava L           8 NYSA-MR                46.53      49.66        
101 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      52.71      49.70        
102 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                58.70      49.90        
103 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              52.28      49.92        
104 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR                50.90      49.93        
105 Mak, KiKi H          8 Empire-MR              51.72      49.98        
106 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR     1:10.00      50.05        
107 Bahl, Sangetta       8 FAST-MR                45.85      50.09        
108 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              57.54      50.15        
109 Brennan, Annabel D   8 Rivertown Rays-MR      49.24      50.18        
110 Richman, Emma        8 SMC-MR                 56.27      50.21        
111 Kavanagh, Sarah M    8 LBA-MR                 52.79      50.34        
112 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              54.88      50.52        
113 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      50.45      50.56        
114 Lee, Suah            8 Twisters-MR            49.90      50.57        
115 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 46.81      50.66        
115 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR     47.95      50.66        
115 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                  49.99      50.66        
118 Curlin, Charlotte    8 WAC-MR                 53.52      50.83        
119 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR      57.82      50.84        
120 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR     47.49      51.16        
121 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              51.64      51.18        
122 Amato, Megan R       8 LIAC-MR              1:09.76      51.21        
123 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              52.90      51.23        
124 Verastegui, Rosari   8 Twisters-MR            52.70      51.34        
125 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                48.81      51.35        
126 Burriss, Shayna E    8 Empire-MR              51.58      51.37        
127 Mack, Abby F         8 COND-MR                46.63      51.49        
128 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:03.20      51.50        
129 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR      54.33      51.72        
130 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR                 51.36      51.78        
131 Krop, Ruby C         8 RedTails-MR            54.74      51.93        
132 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR      49.95      51.97        
133 Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR           52.05      52.03        
134 Moriarty, Margaret   8 LBA-MR                 54.21      52.06        
135 Mizerik, Charlotte   8 Middies-MR             50.69      52.23        
136 Czerniewski, Emma    8 Empire-MR              51.65      52.49        
137 Murugaverl, Marudh   8 LIAC-MR                54.56      52.58        
138 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR          50.35      52.78        
139 Bass, Melissa        8 LIAC-MR              1:10.00      52.81        
140 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 54.15      52.89        
141 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR           57.83      53.05        
142 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR       52.64      53.22        
143 Daly, Maura E        8 COND-MR                50.56      53.31        
144 Cano, Adriana        8 CSC-MR                    NT      53.34        
145 Marte, Ashley        8 RedTails-MR            56.05      53.44        
146 Mazzamuto, Alexa N   8 LIAC-MR              1:06.00      53.64        
147 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR                58.35      53.69        
148 Gagliardi, Gianna    8 SMC-MR                 55.81      53.73        
149 Bradley, Celena M    8 Badger-MR            1:01.30      53.82        
150 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        53.43      53.99        
151 Pacheco, Maya G      8 Barracudas-MR          55.91      54.02        
152 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        53.44      54.23        
153 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    56.47      54.32        
153 DeFranco, Ava        8 WISC-MR              1:11.99      54.32        
155 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             55.95      54.69        
156 Way, Kylie A         8 IA-MR                1:10.00      54.82        
157 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 52.71      54.99        
158 Kropp, Kyla A        8 Barracudas-MR          58.97      55.33        
159 Rietmann, Morgan J   8 Sachem-MR              57.10      55.49        
159 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR                 53.04      55.49        
161 Kazmierczak, Erin    8 Empire-MR              52.47      55.58        
162 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR        54.65      55.59        
163 Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR      57.67      55.62        
164 Karras, Nicoletta    8 LIAC-MR                54.11      55.66        
165 Ng, Schuyler G       8 Empire-MR            1:02.43      55.69        
166 Woodside, Jordan     8 NFS-MR                 55.83      55.75        
167 Pase, Brooke R       8 Tmsuffolk-MR         1:00.39      55.80        
168 Dixon, Mati D        8 COND-MR                59.77      56.26        
169 Grefski, Katherine   8 Tmsuffolk-MR           56.79      56.40        
170 Choe, Angie          8 Twisters-MR          1:01.94      56.89        
171 Blank, Emma S        8 SSL-MR               1:03.18      57.16        
172 de Fazio, Isabella   8 Rac @ Jcc-MR           57.66      57.44        
173 Maddox, Faith        8 Sachem-MR              56.36      57.50        
174 Zacarias-Torres, S   8 Twisters-MR          1:05.60      57.51        
175 Wright, Allyson B    8 Kips Bay Makos-MR    1:01.36      57.52        
176 D'Giff, Dylan        8 Tmsuffolk-MR         1:02.00      57.65        
177 Mercado, Nevaeh S    8 Kips Bay Makos-MR    1:07.33      57.69        
178 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR               1:00.86      57.79        
179 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                1:12.07      58.09        
180 Salamea, Aeleen Y    8 FAST-MR                56.21      58.21        
181 Khanuja, Deeva K     8 FAST-MR                56.68      58.28        
182 Higgins, Callie W    8 Rivertown Rays-MR      56.95      58.55        
183 Posmentier, Martin   8 RedTails-MR          1:01.72      58.56        
184 Lantiqua- Acosta,    8 RedTails-MR            59.93      58.98        
185 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR              1:05.43      59.67        
186 Bass, Jacqueline     8 LIAC-MR              1:05.00      59.82        
187 Obrien-Bruno, Ella   8 Barracudas-MR        1:07.00      59.94        
188 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                1:01.95    1:00.26        
189 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR         1:03.19    1:00.49        
190 Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR    1:00.06    1:00.62        
191 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR            1:13.75    1:01.53        
192 Luo, Karen T         8 DA-MR                1:15.99    1:01.58        
                  33.51     1:01.58 (28.07)                                        
193 Hyman, Sarah E       8 SSL-MR               1:04.25    1:01.59        
194 D'Andrea, Lily M     8 LBA-MR               1:00.00    1:02.88        
195 Gingrass, Kimberly   8 LIAC-MR              1:04.00    1:04.59        
196 Lopez, Jillian R     8 CSC-MR                    NT    1:04.65        
197 Raghu, Rhea C        8 COND-MR              1:05.00    1:05.05        
198 Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR    1:09.74    1:05.58        
199 Willie, Raina D      8 Three Village-MR     1:04.72    1:06.79        
200 O'Keefe, Sofia P     8 LBA-MR               1:08.36    1:07.58        
201 Hargrove, Alana E    8 NFS-MR               1:04.62    1:08.47        
202 Lynch, Katherine A   8 LBA-MR               1:08.30    1:09.26        
 -- Benenati, Eileen A   8 LIAC-MR              1:06.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  41.32                                                            
 -- Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Agostino, Taylor R   8 LIAC-MR              1:05.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Brown, Cadence R     8 CSC-MR                 47.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Notis, Athena        8 CFJV-MR              1:12.60         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR              1:12.98         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              54.28         NS        
 -- Mattone, Sara C      8 Express Swimming-MR    58.09         NS        
 -- Ruttenberg, Sage E   8 Badger-MR              57.71         NS        
 -- Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR        52.25         NS        
 -- Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    48.24         NS        
 -- Aranbayev, Giselle   8 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Ren, April           8 Aquaflames-MR          48.81         NS        
 -- Hodgens, Avamichel   8 WAC-MR               1:16.76         NS        
 -- Luo, Sophia          8 WAC-MR                 54.33         NS        
 -- Alfasi, Paulina K    8 LBA-MR               1:15.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 17.45   7/18/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Grace K       8 Silver Streaks-MR      20.21      20.49         20  
  2 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR        25.81      20.64         17  
  3 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      22.08      20.89         16  
  4 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        22.31      21.02         15  
  5 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      21.98      21.14         14  
  6 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                  21.21      21.57         13  
  7 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR                23.20      21.64         12  
  8 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                22.36      21.71         11  
  9 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR      24.74      22.20          9  
 10 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    21.32      22.28          7  
 11 Bacon, Marina S      8 RedTails-MR            23.16      22.41          6  
 12 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR           25.23      22.49          5  
 13 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      22.87      22.51          4  
 14 Batelli, Brooke E    8 COND-MR                21.18      22.70          3  
 15 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      22.77      22.92          2  
 16 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR                27.92      23.03          0.5
 16 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                25.69      23.03          0.5
 18 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR           22.67      23.41        
 19 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 28.16      23.49        
 20 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    22.88      23.57        
 21 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                24.03      23.58        
 22 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      24.10      23.63        
 23 KU, Jaein            8 Twisters-MR            24.02      23.66        
 24 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR                27.78      23.67        
 25 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR           23.99      23.92        
 25 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             27.31      23.92        
 27 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        28.63      23.96        
 28 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      25.70      24.00        
 29 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        23.24      24.03        
 30 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR                25.08      24.26        
 31 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR      22.00      24.27        
 32 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR        25.99      24.45        
 33 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR                 24.61      24.59        
 33 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR                25.98      24.59        
 33 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR                27.03      24.59        
 36 Hill, Sasha          8 Middies-MR             24.78      24.60        
 37 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             25.35      24.70        
 38 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      24.08      24.79        
 39 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      25.00      24.94        
 39 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR      23.24      24.94        
 41 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  23.82      25.09        
 42 Merone, Tricia A     8 COND-MR                25.23      25.16        
 43 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR      25.47      25.31        
 44 Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT      25.43        
 45 Auquilla, Litsi D    8 RedTails-MR            24.60      25.53        
 46 Lee, Suah            8 Twisters-MR            24.58      25.72        
 47 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 33.25      25.93        
 48 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      25.04      26.00        
 49 Davi, Sarah          8 WISC-MR                23.94      26.13        
 50 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR        27.66      26.15        
 51 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR           26.03      26.26        
 52 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR                 25.63      26.27        
 53 Hussain, Sana        8 Twisters-MR            26.59      26.28        
 54 Brennan, Annabel D   8 Rivertown Rays-MR      30.15      26.30        
 55 Becerra, Taryn L     8 Empire-MR              25.40      26.32        
 56 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                   NT      26.37        
 57 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR                25.10      26.45        
 58 Hoffmann, Isabel M   8 Three Village-MR       28.21      26.46        
 59 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      33.73      26.47        
 60 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        30.57      26.52        
 61 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 26.95      26.53        
 61 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              29.71      26.53        
 63 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR                26.45      26.55        
 63 Kennedy, Kate E      8 WSSC-MR                31.84      26.55        
 65 Daly, Maura E        8 COND-MR                32.00      26.56        
 65 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR       26.15      26.56        
 67 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 28.09      26.57        
 68 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                23.72      26.68        
 69 Merone, Ali M        8 COND-MR                24.55      26.70        
 70 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR        27.59      26.82        
 71 Burriss, Shayna E    8 Empire-MR              28.09      26.84        
 72 Gomez, Alyssa E      8 Barracudas-MR          25.47      26.95        
 73 Czerniewski, Emma    8 Empire-MR              27.39      27.05        
 74 Lee, Ashley          8 Twisters-MR            28.05      27.16        
 75 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              25.78      27.27        
 76 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        31.39      27.32        
 77 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              28.03      27.38        
 78 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR        25.99      27.46        
 78 Liu, Ava L           8 NYSA-MR                28.49      27.46        
 80 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR              27.64      27.58        
 81 Mc Clafferty, Mia    8 COND-MR                28.77      27.65        
 82 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      27.66      27.69        
 83 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        27.05      27.73        
 84 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR                 28.82      27.93        
 84 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR     33.65      27.93        
 84 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR          31.32      27.93        
 87 Hargrove, Alana E    8 NFS-MR                 27.50      27.94        
 88 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                  33.65      28.13        
 88 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR           21.56      28.13        
 90 Fiore, Gabby R       8 Sachem-MR              26.75      28.24        
 91 Mack, Abby F         8 COND-MR                24.80      28.28        
 92 Mizerik, Charlotte   8 Middies-MR                NT      28.39        
 93 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        30.07      28.46        
 94 Grefski, Katherine   8 Tmsuffolk-MR           29.92      28.52        
 95 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              28.04      28.63        
 96 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR           29.39      28.90        
 97 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                  31.31      28.94        
 98 Amarando, Farah S    8 CSC-MR                 30.06      28.96        
 99 D'Giff, Dylan        8 Tmsuffolk-MR           34.42      28.97        
100 Murugaverl, Marudh   8 LIAC-MR                29.69      29.06        
101 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              29.13      29.23        
102 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                32.35      29.25        
103 Brown, Cadence R     8 CSC-MR                 28.18      29.28        
104 Manger, Olivia M     8 Empire-MR              29.02      29.43        
105 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      35.19      29.61        
106 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR      32.37      29.63        
107 Curlin, Charlotte    8 WAC-MR                 29.08      29.69        
108 Mullin, Allison B    8 Twisters-MR            28.77      29.75        
109 Callaghan, Mary-Ka   8 CFJV-MR                32.44      29.77        
110 Moriarty, Margaret   8 LBA-MR                 30.00      29.95        
111 Bahl, Sangetta       8 FAST-MR                33.36      30.01        
112 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              31.65      30.05        
113 Woodside, Jordan     8 NFS-MR                 31.13      30.06        
114 Kropp, Kyla A        8 Barracudas-MR          25.10      30.11        
115 Gingrass, Kimberly   8 LIAC-MR                37.00      30.16        
116 Lopez, Jillian R     8 CSC-MR                    NT      30.20        
117 Luo, Karen T         8 DA-MR                  42.99      30.31        
118 Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR                30.16      30.41        
119 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             28.40      30.44        
120 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 28.01      30.68        
121 Pacheco, Maya G      8 Barracudas-MR          37.18      30.76        
122 Verastegui, Rosari   8 Twisters-MR            28.44      30.87        
123 Posmentier, Martin   8 RedTails-MR            35.31      31.00        
124 Amato, Megan R       8 LIAC-MR                34.29      31.04        
125 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR                29.00      31.09        
126 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                31.30      31.15        
127 Agostino, Taylor R   8 LIAC-MR                31.00      31.32        
128 Dixon, Mati D        8 COND-MR                34.31      31.35        
129 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             34.08      31.55        
130 Bass, Jacqueline     8 LIAC-MR                35.00      31.56        
131 Hyman, Sarah E       8 SSL-MR                 31.45      31.60        
132 de Fazio, Isabella   8 Rac @ Jcc-MR           40.14      31.70        
133 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR                 40.00      31.75        
134 Krop, Ruby C         8 RedTails-MR            31.43      32.16        
135 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR           34.71      32.18        
136 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              33.40      32.20        
137 Bradley, Celena M    8 Badger-MR              32.00      32.27        
138 D'Andrea, Lily M     8 LBA-MR                 40.00      32.46        
139 Mak, KiKi H          8 Empire-MR              31.41      32.52        
140 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  38.99      32.57        
141 Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR     30.99      32.67        
142 Blank, Emma S        8 SSL-MR                 34.69      33.07        
143 Bass, Melissa        8 LIAC-MR                35.00      33.29        
144 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                29.56      33.30        
145 Willie, Raina D      8 Three Village-MR       31.56      34.01        
146 Choe, Angie          8 Twisters-MR               NT      34.09        
147 Kazmierczak, Erin    8 Empire-MR              36.17      34.54        
148 DeFranco, Ava        8 WISC-MR                30.87      34.80        
149 Cano, Adriana        8 CSC-MR                    NT      35.05        
150 Notis, Athena        8 CFJV-MR                33.46      35.28        
151 Benenati, Eileen A   8 LIAC-MR                34.00      35.46        
152 Karpf, Delaney       8 Tmsuffolk-MR           38.95      35.90        
153 Rietmann, Morgan J   8 Sachem-MR              41.82      38.26        
154 Mercado, Nevaeh S    8 Kips Bay Makos-MR         NT      39.89        
155 O'Keefe, Sofia P     8 LBA-MR                 40.00      43.38        
156 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR                34.00      44.54        
157 Raghu, Rhea C        8 COND-MR                35.00      50.84        
 -- Puentes, Megan       8 WAC-MR                 27.88         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Pase, Brooke R       8 Tmsuffolk-MR           35.50         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR           33.95         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR           32.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Herrforth, Rebecca   8 Three Village-MR       27.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR       27.14         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                36.86         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Salamea, Aeleen Y    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lantiqua- Acosta,    8 RedTails-MR            45.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Marte, Ashley        8 RedTails-MR            40.09         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Obrien-Bruno, Ella   8 Barracudas-MR          38.55         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR     29.09         DQ        
      Scissors kick
 -- Ng, Schuyler G       8 Empire-MR              38.86         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lynch, Katherine A   8 LBA-MR                 40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Wallace, Elizabeth   8 WEST-MR                35.66         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Karras, Nicoletta    8 LIAC-MR                35.25         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR      40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Mazzamuto, Alexa N   8 LIAC-MR                35.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Hodgens, Avamichel   8 WAC-MR                 29.08         NS        
 -- Ruttenberg, Sage E   8 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  36.99         NS        
 -- Mattone, Sara C      8 Express Swimming-MR    28.57         NS        
 -- Alfasi, Paulina K    8 LBA-MR                 45.00         NS        
 -- Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR        31.36         NS        
 -- Luo, Sophia          8 WAC-MR                 36.34         NS        
 -- Ren, April           8 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    27.01         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 37.46   3/27/2009 Kayla M. Polanco at 2009 MR, LGAC-MR         
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Bridget          8 LIAC-MR                43.07      43.36 SILV    20  
  2 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR        43.40      43.45 SILV    17  
  3 Kelly, Grace K       8 Silver Streaks-MR      44.42      44.65 SILV    16  
  4 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      47.53      45.33 SILV    15  
  5 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        45.23      45.70 SILV    14  
  6 Batelli, Brooke E    8 COND-MR                48.69      46.24 SILV    13  
  7 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                  46.52      46.67 SILV    12  
  8 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    46.92      47.37 SILV    11  
  9 Bacon, Marina S      8 RedTails-MR            51.04      47.52 SILV     9  
 10 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR           49.09      48.25 SILV     7  
 11 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                48.41      48.40 SILV     6  
 12 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      49.23      48.65          5  
 13 Chen, Bessie         8 Unattached Metro-MR    49.50      49.03          4  
 14 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      50.25      49.68          3  
 15 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      50.33      49.71          2  
 16 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR           49.64      50.34          1  
 17 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                52.88      50.57        
 18 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR       50.35      50.59        
 19 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        53.29      50.62        
 20 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR            53.92      50.90        
 21 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR                50.68      51.47        
 22 KU, Jaein            8 Twisters-MR            50.92      51.52        
 23 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR                56.76      51.69        
 24 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  55.28      51.70        
 25 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 53.68      51.94        
 26 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR      53.87      51.98        
 27 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR       52.33      52.89        
 28 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             55.31      53.10        
 29 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR              55.00      53.46        
 30 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      51.88      53.62        
 31 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR                 53.01      54.12        
 32 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR        57.18      54.14        
 33 Lee, Suah            8 Twisters-MR            57.28      54.15        
 34 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR                57.09      54.26        
 35 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                52.12      54.31        
 36 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    53.70      54.34        
 37 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR       56.43      54.40        
 38 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             52.51      54.44        
 39 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      53.60      55.00        
 40 Hill, Sasha          8 Middies-MR           1:04.64      55.16        
 41 Davi, Sarah          8 WISC-MR                51.00      55.29        
 42 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 53.51      55.37        
 43 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR                 56.22      55.40        
 44 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      56.13      56.29        
 45 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                1:10.99      56.41        
 46 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR        59.40      56.82        
 47 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        53.14      56.87        
 48 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                56.07      56.94        
 49 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR            1:00.00      57.13        
 50 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      1:02.22      57.70        
 51 Auquilla, Litsi D    8 RedTails-MR            56.93      57.72        
 52 Hussain, Sana        8 Twisters-MR            59.24      57.78        
 53 Higgins, Callie W    8 Rivertown Rays-MR    1:01.99      58.19        
 54 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 57.19      58.22        
 55 Richman, Emma        8 SMC-MR               1:02.02      58.53        
 56 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR              1:00.37      58.60        
 57 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                56.75      58.87        
 58 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR        56.30      59.13        
 59 Lee, Ashley          8 Twisters-MR            56.98      59.45        
 60 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR                 59.71      59.84        
 61 Mc Clafferty, Mia    8 COND-MR              1:08.00      59.94        
 62 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                  57.69    1:01.38        
 63 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:06.95    1:01.63        
 64 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR    1:08.62    1:01.82        
 65 Verastegui, Rosari   8 Twisters-MR            58.72    1:02.12        
 66 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 59.60    1:02.15        
 67 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              58.43    1:02.44        
 68 Bahl, Sangetta       8 FAST-MR              1:00.90    1:02.95        
 69 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        59.06    1:03.13        
 70 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR         1:01.57    1:03.38        
 71 Amarando, Farah S    8 CSC-MR               1:03.73    1:03.59        
 72 D'Giff, Dylan        8 Tmsuffolk-MR         1:17.69    1:03.77        
 73 Karkota, Ally        8 Sachem-MR            1:16.37    1:03.82        
 74 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                1:10.99    1:04.02        
 75 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      59.41    1:04.20        
 76 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR              1:07.34    1:06.20        
 77 Lopez, Jillian R     8 CSC-MR               1:08.89    1:06.41        
 78 Dean, Catherine A    8 LBA-MR               1:05.52    1:06.61        
 79 Radin, Delaney R     8 LBA-MR               1:08.89    1:07.00        
 80 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:19.71    1:07.66        
 81 Dixon, Mati D        8 COND-MR              1:17.71    1:08.77        
 82 de Fazio, Isabella   8 Rac @ Jcc-MR         1:10.14    1:08.92        
 83 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR               1:25.00    1:09.26        
 84 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                1:08.38    1:09.66        
 85 Bradley, Celena M    8 Badger-MR            1:10.13    1:10.70        
 86 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR               1:09.45    1:12.34        
 87 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR         1:04.95    1:14.27        
 88 Padovani, Maddy G    8 SMC-MR               1:17.65    1:16.16        
 89 Alfasi, Paulina K    8 LBA-MR               1:10.00    1:18.68        
 90 O'Keefe, Sofia P     8 LBA-MR               1:30.00    1:19.20        
 91 Lynch, Katherine A   8 LBA-MR               1:32.62    1:22.76        
 92 Elgohary, Ava A      8 Sachem-MR            1:41.83    1:33.25        
 -- Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shao, Carolyn        8 RFAC-MR                46.92         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Benenati, Emilia     8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Curlin, Charlotte    8 WAC-MR               1:11.58         DQ        
      One hand touch
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                1:20.99         DQ        
      One hand touch
 -- Zacarias-Torres, S   8 Twisters-MR            59.71         DQ        
      One hand touch
 -- Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR    1:21.05         DQ        
      Scissors kick
 -- Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                52.08         DQ        
      Alternating Kick
 -- Feeley, Alexandra    8 COND-MR              1:05.50         DQ        
      One hand touch
 -- Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR    1:07.98         DQ        
      No touch
 -- Liu, Ava L           8 NYSA-MR              1:24.26         DQ        
      Alternating Kick
 -- D'Andrea, Lily M     8 LBA-MR               1:08.21         DQ        
      Scissors kick
 -- Choe, Angie          8 Twisters-MR          1:12.97         DQ        
      Alternating Kick
 -- Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR    1:07.47         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR      52.74         NS        
 -- Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            1:02.70         NS        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:12.40         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 14.39  12/10/2010 Chloe Stepanek at YMCA Holiday, HYB-MR       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR        24.07      16.13         20  
  2 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR           17.79      16.25         17  
  3 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 24.23      16.81         16  
  4 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      17.95      17.09         15  
  5 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        21.56      17.13         14  
  6 Ye, Bridget          8 LIAC-MR                16.55      17.19         13  
  7 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    17.52      17.24         12  
  8 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR                18.89      17.25         11  
  9 Fried, Riley L       8 LIAC-MR                18.19      17.37          9  
 10 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR       16.98      17.39          7  
 11 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                18.50      17.41          6  
 12 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR                18.87      17.50          5  
 13 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        18.23      17.60          4  
 14 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                18.61      17.72          3  
 15 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        19.67      17.95          2  
 16 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 17.52      18.09          1  
 17 Sheridan, Rory       8 Silver Streaks-MR      18.80      18.12        
 18 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      20.18      18.16        
 19 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  18.45      18.19        
 20 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 18.81      18.23        
 21 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        19.64      18.31        
 21 Kelly, Grace K       8 Silver Streaks-MR      19.58      18.31        
 23 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR                19.46      18.35        
 24 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                19.46      18.40        
 25 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR       19.11      18.55        
 26 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR           17.78      18.59        
 27 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR                18.89      18.60        
 28 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        20.32      18.65        
 29 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                  20.72      18.70        
 29 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             19.35      18.70        
 31 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR            18.99      18.73        
 32 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR                25.19      18.92        
 33 Ruchalski, Mary C    8 LIAC-MR                21.27      18.98        
 34 Chen, Bessie         8 Unattached Metro-MR    21.00      19.00        
 35 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR      28.01      19.11        
 36 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      18.53      19.12        
 37 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             22.19      19.29        
 38 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      21.44      19.42        
 39 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                22.72      19.53        
 40 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                19.09      19.54        
 41 Mack, Abby F         8 COND-MR                21.08      19.64        
 42 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      21.84      19.69        
 43 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                  20.67      19.70        
 44 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR                25.90      19.75        
 45 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR       20.24      19.85        
 46 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR       19.13      20.02        
 47 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR           19.78      20.04        
 48 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                23.84      20.53        
 49 Lee, Suah            8 Twisters-MR            20.68      20.61        
 50 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR            23.22      20.62        
 50 Hussain, Sana        8 Twisters-MR            21.88      20.62        
 52 Davi, Sarah          8 WISC-MR                21.18      20.65        
 52 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR                21.66      20.65        
 54 Paggi, Sofia C       8 LBA-MR                 24.13      20.78        
 55 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      22.26      20.95        
 56 Herrforth, Rebecca   8 Three Village-MR       21.30      21.04        
 57 Gomerman, Raquel E   8 Tmsuffolk-MR           20.92      21.13        
 58 Amato, Megan R       8 LIAC-MR                34.53      21.23        
 59 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR           20.76      21.29        
 60 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR                   NT      21.32        
 61 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                26.57      21.49        
 62 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                22.61      21.56        
 63 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                24.42      21.57        
 63 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR        26.17      21.57        
 65 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR       22.96      21.68        
 66 Hadlock, Hailey N    8 SMC-MR                 23.94      21.70        
 67 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      20.80      21.73        
 68 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      24.86      21.96        
 69 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        23.51      21.98        
 69 Kang, Madison        8 Express Swimming-MR    27.10      21.98        
 71 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                21.69      22.00        
 72 Bass, Melissa        8 LIAC-MR                35.00      22.02        
 73 Callaghan, Mary-Ka   8 CFJV-MR                23.23      22.10        
 74 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                  20.99      22.11        
 75 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 22.96      22.21        
 76 Cimino, Izabella K   8 FA-MR                  22.14      22.22        
 77 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR      20.74      22.31        
 78 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  22.92      22.37        
 79 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        32.71      22.43        
 80 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                24.77      22.47        
 81 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR                 27.58      22.50        
 82 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                21.83      22.64        
 83 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      24.98      22.67        
 84 Kavanagh, Sarah M    8 LBA-MR                 25.67      22.69        
 85 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR      22.29      22.72        
 86 Wallace, Elizabeth   8 WEST-MR                29.99      22.73        
 87 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR                24.66      22.74        
 88 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR       22.88      22.84        
 89 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 27.88      22.95        
 90 Hoffmann, Isabel M   8 Three Village-MR       23.33      23.10        
 91 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                22.82      23.30        
 92 Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR                25.07      23.32        
 93 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                27.71      23.37        
 94 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              26.17      23.57        
 95 D'Giff, Dylan        8 Tmsuffolk-MR           26.39      23.58        
 96 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR                29.69      23.73        
 97 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              24.82      23.79        
 98 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      23.21      23.81        
 99 Merone, Ali M        8 COND-MR                23.29      23.84        
100 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              22.86      23.85        
101 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        27.61      23.89        
102 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 29.02      23.91        
103 Murugaverl, Marudh   8 LIAC-MR                26.54      23.93        
104 Mc Clafferty, Mia    8 COND-MR                23.46      23.94        
105 Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR                23.89      23.98        
106 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        26.41      23.99        
107 Zapata, Olivia       8 Tmsuffolk-MR           29.95      24.02        
108 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR     29.00      24.10        
109 Mattone, Sara C      8 Express Swimming-MR    28.28      24.20        
110 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    24.33      24.29        
111 Mullin, Allison B    8 Twisters-MR            26.06      24.35        
112 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                25.05      24.66        
113 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR                23.66      24.73        
113 Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR        NT      24.73        
115 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR              29.55      24.99        
116 Bass, Jacqueline     8 LIAC-MR                34.00      25.06        
117 de Fazio, Isabella   8 Rac @ Jcc-MR           34.14      25.23        
118 Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR        25.32      25.36        
119 Mizerik, Charlotte   8 Middies-MR             23.12      25.47        
120 Agostino, Taylor R   8 LIAC-MR                30.00      25.55        
121 Whitlatch, Carolin   8 SSL-MR                 35.11      25.70        
122 Padovani, Maddy G    8 SMC-MR                 28.69      25.73        
123 Posmentier, Martin   8 RedTails-MR            36.09      25.74        
124 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        27.00      25.80        
125 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  27.80      25.82        
126 Lopez, Jillian R     8 CSC-MR                    NT      25.86        
127 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              27.56      25.90        
128 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              26.81      25.95        
129 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                24.45      26.07        
130 Fiore, Gabby R       8 Sachem-MR              28.91      26.27        
131 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR                26.10      26.32        
132 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR                 29.16      26.48        
133 Grefski, Katherine   8 Tmsuffolk-MR           25.93      26.64        
134 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR     26.41      26.88        
135 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             30.29      27.09        
136 Nassar, Salma        8 Twisters-MR            27.68      27.31        
137 Mercado, Nevaeh S    8 Kips Bay Makos-MR         NT      27.32        
138 Jeffries, Aoife M    8 WEST-MR                30.89      27.59        
139 Andrew, Fiona J      8 FA-MR                  38.99      27.75        
140 Karras, Nicoletta    8 LIAC-MR                29.00      27.79        
141 Godwin, Sabine       8 SPAR-MR                28.23      28.11        
142 Moriarty, Margaret   8 LBA-MR                 31.05      28.21        
143 Curlin, Charlotte    8 WAC-MR                 26.67      28.45        
144 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR           31.65      28.52        
145 Benenati, Eileen A   8 LIAC-MR                32.00      28.77        
145 Pase, Brooke R       8 Tmsuffolk-MR           31.95      28.77        
147 Way, Kylie A         8 IA-MR                  29.15      29.00        
148 DeFranco, Ava        8 WISC-MR                28.27      29.10        
149 Merone, Tricia A     8 COND-MR                25.32      29.16        
150 Gingrass, Kimberly   8 LIAC-MR                36.00      29.42        
151 Maddox, Faith        8 Sachem-MR              30.54      30.17        
152 Kempf, Jane M        8 SSL-MR                 32.61      30.64        
153 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              25.83      30.91        
153 Lantiqua- Acosta,    8 RedTails-MR            30.09      30.91        
155 Daly, Maura E        8 COND-MR                28.00      31.33        
156 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR                 40.00      31.91        
157 D'Andrea, Lily M     8 LBA-MR                 37.62      31.92        
158 Rezler, Kristina     8 Tmsuffolk-MR           31.90      33.32        
159 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              31.30      33.50        
160 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                26.99      34.18        
161 Kalmaer, Sydney H    8 Tmsuffolk-MR           33.42      34.47        
162 Krop, Ruby C         8 RedTails-MR            32.15      34.65        
163 Notis, Athena        8 CFJV-MR                39.00      42.28        
 -- Khanuja, Deeva K     8 FAST-MR                32.04         DQ        
      Alternating Kick
 -- Salamea, Aeleen Y    8 FAST-MR                30.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Marte, Ashley        8 RedTails-MR            35.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Gelb, Madeline A     8 SSL-MR                 31.02         DQ        
      Alternating Kick
 -- Raghu, Rhea C        8 COND-MR                32.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Brown, Cadence R     8 CSC-MR                 21.77         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mazzamuto, Alexa N   8 LIAC-MR                31.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hyman, Sarah E       8 SSL-MR                 38.44         DQ        
      Alternating Kick
 -- Willie, Raina D      8 Three Village-MR       28.67         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 -- Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              26.60         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 32.61    5/1/1998 Caitlyn Napoli, TVSC-MR                      
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Bridget          8 LIAC-MR                37.16      37.77 SILV    20  
  2 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR           39.50      38.05 SILV    17  
  3 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR        40.23      38.78 SILV    16  
  4 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                42.40      39.09 SILV    15  
  5 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      42.93      39.33 SILV    14  
  6 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR                41.89      39.38 SILV    13  
  7 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 38.53      39.81 SILV    12  
  8 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                41.48      40.18 SILV    11  
  9 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    41.12      40.20 SILV     9  
 10 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR                41.53      40.32 SILV     7  
 11 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  43.72      40.34 SILV     6  
 12 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        42.33      40.61 SILV     5  
 13 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        41.07      40.79 SILV     4  
 14 Fried, Riley L       8 LIAC-MR                42.42      40.90 SILV     3  
 15 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR       40.43      40.99 SILV     2  
 16 Kelly, Grace K       8 Silver Streaks-MR      40.29      41.66 SILV     1  
 17 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 42.41      42.17 SILV   
 18 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR       44.90      42.22 SILV   
 19 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR            41.14      42.32 SILV   
 20 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                41.69      42.69 SILV   
 21 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                44.02      42.73 SILV   
 22 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        43.75      42.96 SILV   
 23 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             47.15      43.31 SILV   
 24 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR                42.69      43.35 SILV   
 25 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 41.72      43.62 SILV   
 26 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      43.72      43.72 SILV   
 27 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR       48.41      44.38        
 28 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                44.74      44.52        
 29 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR           43.61      44.94        
 30 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        45.49      44.96        
 31 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR                42.17      45.74        
 32 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        46.29      45.95        
 33 Sheridan, Rory       8 Silver Streaks-MR      44.56      45.96        
 34 Paggi, Sofia C       8 LBA-MR                 47.33      46.21        
 35 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             48.30      46.28        
 36 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      47.45      46.41        
 37 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR       46.84      46.53        
 38 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      47.22      46.73        
 39 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                51.01      47.54        
 40 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR           45.28      47.70        
 41 Provost, Caoimhe E   8 COND-MR                50.95      48.48        
 42 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR            46.76      48.59        
 43 Louser, Sara C       8 Three Village-MR       52.44      48.96        
 44 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                50.42      49.01        
 45 Davi, Sarah          8 WISC-MR                51.53      49.84        
 46 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        48.71      49.89        
 47 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      50.01      49.95        
 48 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                48.96      50.43        
 49 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                51.79      50.78        
 50 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR                 49.59      51.47        
 51 Ramkissoon, Amiya    8 Barracudas-MR          48.97      51.53        
 52 Callaghan, Mary-Ka   8 CFJV-MR                58.38      51.77        
 53 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                48.85      52.27        
 54 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  49.99      52.75        
 55 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR                50.81      54.07        
 56 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      48.00      54.40        
 57 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                   NT      54.82        
 58 Kavanagh, Sarah M    8 LBA-MR               1:03.02      55.90        
 59 Richman, Emma        8 SMC-MR               1:00.59      57.18        
 60 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 51.70      57.61        
 61 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR                50.22      58.33        
 62 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                1:15.99      58.48        
 63 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                  54.14      59.46        
 64 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        59.15    1:00.13        
 65 Victory, Abigail E   8 Badger-MR            1:03.26    1:00.33        
 66 Sterling, Lindsay    8 SSL-MR                 58.38    1:00.44        
 67 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR              1:01.53    1:06.44        
 -- Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR    1:00.22         DQ        
      Alternating Kick
 -- Khanuja, Deeva K     8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Merone, Ali M        8 COND-MR                54.89         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Higgins, Callie W    8 Rivertown Rays-MR    1:19.92         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR    1:28.27         DQ        
      Scissors kick
 -- Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:20.35         NS        
 -- Aranbayev, Giselle   8 Aquaflames-MR             NT         NS        
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:13.92    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Bridget          8 LIAC-MR              1:19.72    1:21.75 SILV    20  
                  36.38     1:21.75 (45.37)                                        
  2 Tan, Marisol N       8 Marlins Bgnw-MR      1:26.48    1:23.68 SILV    17  
                  39.51     1:23.68 (44.17)                                        
  3 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR    1:31.89    1:26.86 SILV    16  
                  40.01     1:26.86 (46.85)                                        
  4 Foley, Maya R        8 Tmsuffolk-MR         1:33.49    1:27.70 SILV    15  
                  41.49     1:27.70 (46.21)                                        
  5 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                1:31.08    1:27.75 SILV    14  
                  40.14     1:27.75 (47.61)                                        
  6 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR      1:31.69    1:28.81         13  
                  41.53     1:28.81 (47.28)                                        
  7 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR      1:31.94    1:28.95         12  
                  41.03     1:28.95 (47.92)                                        
  8 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR  1:30.92    1:29.29         11  
                  42.73     1:29.29 (46.56)                                        
  9 Ullinger, Hannah M   8 RFAC-MR              1:31.44    1:29.38          9  
                  42.28     1:29.38 (47.10)                                        
 10 Dring, Samantha R    8 LIAC-MR              1:32.25    1:29.55          7  
 11 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR    1:31.98    1:30.48          6  
                  43.53     1:30.48 (46.95)                                        
 12 Xu, Isabel *         8 Three Village-MR     1:32.64    1:31.57          5  
                  41.53     1:31.57 (50.04)                                        
 13 Batelli, Brooke E    8 COND-MR              1:31.07    1:31.85          4  
                  42.47     1:31.85 (49.38)                                        
 14 Gurden, Abigail S    8 WEST-MR              1:32.17    1:32.04          3  
                  42.75     1:32.04 (49.29)                                        
 15 Profeta, Jordan T    8 IA-MR                1:40.34    1:32.67          2  
                  44.55     1:32.67 (48.12)                                        
 16 Chen, Bessie         8 Unattached Metro-MR  1:33.90    1:32.97          1  
                  44.77     1:32.97 (48.20)                                        
 17 Riordan, Caitlyn E   8 Tmsuffolk-MR         1:33.02    1:32.99        
                  43.32     1:32.99 (49.67)                                        
 18 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR      1:36.82    1:33.03        
                  43.23     1:33.03 (49.80)                                        
 19 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR              1:37.44    1:33.15        
                  44.83     1:33.15 (48.32)                                        
 20 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               1:30.09    1:33.25        
                  41.47     1:33.25 (51.78)                                        
 21 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:31.59    1:33.35        
                  42.06     1:33.35 (51.29)                                        
 22 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR    1:37.58    1:33.45        
                  42.53     1:33.45 (50.92)                                        
 23 Schlegel, Olivia P   8 Three Village-MR     1:34.82    1:33.81        
                  40.15     1:33.81 (53.66)                                        
 24 Gaspard, Hailey R    8 LIAC-MR              1:36.89    1:34.09        
                  44.12     1:34.09 (49.97)                                        
 25 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:38.60    1:34.21        
                  42.26     1:34.21 (51.95)                                        
 26 Pusing, Aizel G      8 Twisters-MR          1:34.07    1:34.58        
                  42.86     1:34.58 (51.72)                                        
 27 Mikesell, Sydney M   8 Rivertown Rays-MR    1:40.99    1:34.63        
                  42.85     1:34.63 (51.78)                                        
 28 Fried, Riley L       8 LIAC-MR              1:38.91    1:35.31        
                  43.45     1:35.31 (51.86)                                        
 29 KU, Jaein            8 Twisters-MR          1:44.04    1:35.62        
                  45.39     1:35.62 (50.23)                                        
 30 Shao, Carolyn        8 RFAC-MR              1:38.39    1:36.28        
                  44.38     1:36.28 (51.90)                                        
 31 Hussain, Sana        8 Twisters-MR          1:43.36    1:37.89        
                  44.82     1:37.89 (53.07)                                        
 32 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR    1:43.15    1:38.06        
                  46.74     1:38.06 (51.32)                                        
 33 Pergan, Karsten E    8 Three Village-MR     1:37.07    1:38.25        
                  45.90     1:38.25 (52.35)                                        
 34 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR      1:45.48    1:38.26        
                  43.94     1:38.26 (54.32)                                        
 35 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR          1:32.55    1:38.56        
 36 Byrne, Kelly P       8 WEST-MR              1:41.46    1:38.87        
                  48.28     1:38.87 (50.59)                                        
 37 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR      1:38.18    1:39.25        
                  42.78     1:39.25 (56.47)                                        
 38 MacDonald, Laura     8 CFJV-MR              1:45.61    1:39.47        
 39 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:37.93    1:39.78        
                  48.57     1:39.78 (51.21)                                        
 40 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR              1:36.45    1:40.18        
                  44.50     1:40.18 (55.68)                                        
 41 Lee, Suah            8 Twisters-MR          1:51.17    1:40.21        
                  48.48     1:40.21 (51.73)                                        
 42 Goldstein, Charley   8 Rivertown Rays-MR    1:39.68    1:40.39        
                  46.39     1:40.39 (54.00)                                        
 43 Louser, Sara C       8 Three Village-MR     1:42.60    1:40.70        
                  46.95     1:40.70 (53.75)                                        
 44 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR           1:42.83    1:41.63        
                  45.22     1:41.63 (56.41)                                        
 45 Davi, Sarah          8 WISC-MR              2:00.36    1:41.64        
                  46.88     1:41.64 (54.76)                                        
 46 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:41.77    1:42.00        
                  45.95     1:42.00 (56.05)                                        
 47 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR           1:45.33    1:42.10        
                  44.57     1:42.10 (57.53)                                        
 48 Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:49.26    1:42.52        
 49 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR               1:43.89    1:42.80        
                  52.39     1:42.80 (50.41)                                        
 50 Porteus, Mckenzie    8 Marlins Bgnw-MR      1:55.49    1:42.95        
 51 Gormsen, Cavan V     8 LIAC-MR              1:42.29    1:43.00        
                  48.64     1:43.00 (54.36)                                        
 52 Van Nostrand, Wael   8 Three Village-MR     1:52.38    1:43.19        
 53 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               2:15.00    1:43.29        
 54 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR    1:39.69    1:43.39        
                  46.83     1:43.39 (56.56)                                        
 55 Murphy, Belle M      8 Rivertown Rays-MR    1:47.42    1:43.75        
                  49.03     1:43.75 (54.72)                                        
 56 Stromski, Morgan G   8 IA-MR                1:51.67    1:44.10        
                  47.49     1:44.10 (56.61)                                        
 57 Tuncoglu, Sophie     8 Marlins Bgnw-MR      2:01.45    1:44.63        
                  48.56     1:44.63 (56.07)                                        
 58 Amato, Dorothy R     8 Tmsuffolk-MR         1:46.95    1:44.84        
 59 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR    1:48.38    1:45.07        
                  52.62     1:45.07 (52.45)                                        
 60 Nigro, Stephanie L   8 CSC-MR               1:49.93    1:45.46        
                  50.61     1:45.46 (54.85)                                        
 61 Monti, AvaGrace *    8 Three Village-MR     3:20.00    1:45.90        
                  52.49     1:45.90 (53.41)                                        
 62 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              1:50.69    1:46.63        
 63 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR      1:44.92    1:46.65        
 64 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR    1:45.03    1:46.78        
                  50.14     1:46.78 (56.64)                                        
 65 Hill, Sasha          8 Middies-MR           1:53.89    1:46.80        
 66 Retzlaff, Emilia A   8 Three Village-MR     1:44.28    1:46.96        
                  46.13   1:46.96 (1:00.83)                                        
 67 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR           1:46.46    1:47.05        
 68 Provost, Caoimhe E   8 COND-MR              1:56.17    1:47.22        
 69 Bensabeur, Sidney    8 CFJV-MR              1:50.69    1:47.59        
 70 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      1:54.42    1:47.84        
 71 Cohen, Raya J        8 Tmsuffolk-MR         1:52.33    1:48.19        
 72 Brita, Zoe G         8 LIAC-MR              1:52.76    1:48.74        
 73 Becerra, Taryn L     8 Empire-MR            1:49.35    1:49.06        
                  51.66     1:49.06 (57.40)                                        
 74 Davis, Ava R         8 Sachem-MR            2:03.46    1:49.19        
 75 Beicke, Jordan G     8 Marlins Bgnw-MR      1:52.01    1:49.23        
 76 Czerniewski, Emma    8 Empire-MR            1:49.63    1:49.86        
                  50.72     1:49.86 (59.14)                                        
 77 Bryant, Jordyn M     8 DA-MR                1:48.72    1:51.31        
 78 Merone, Ali M        8 COND-MR              1:46.90    1:51.34        
                  53.40     1:51.34 (57.94)                                        
 79 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR           1:51.97    1:51.61        
 80 Merone, Tricia A     8 COND-MR                   NT    1:51.78        
                  56.81     1:51.78 (54.97)                                        
 81 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR    1:49.72    1:52.42        
                  49.92   1:52.42 (1:02.50)                                        
 82 Stoica, Caterina M   8 GAEL-MR              1:55.32    1:52.88        
 83 Maliagros, Alexand   8 LIAC-MR              2:00.55    1:53.14        
                  52.23   1:53.14 (1:00.91)                                        
 84 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR      1:55.16    1:53.21        
 84 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR      1:53.59    1:53.21        
 86 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR      1:52.45    1:53.91        
 87 Gordon, Jessica B    8 Rivertown Rays-MR    2:05.35    1:54.45        
 88 Victory, Abigail E   8 Badger-MR            1:57.05    1:55.19        
 89 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  1:56.07    1:55.86        
 90 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR      2:05.36    1:56.15        
 91 Brenner, Arianna r   8 Flying Dolphins-MR   2:01.71    1:57.67        
                  52.99   1:57.67 (1:04.68)                                        
 92 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              1:59.42    1:59.39        
                  54.12   1:59.39 (1:05.27)                                        
 93 Lynch, Katherine H   8 Rivertown Rays-MR    2:06.82    1:59.90        
 94 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR    2:02.40    2:00.36        
                  57.96   2:00.36 (1:02.40)                                        
 95 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            1:59.39    2:00.57        
                  59.48   2:00.57 (1:01.09)                                        
 96 Gurney, Anna G       8 Flying Dolphins-MR        NT    2:01.27        
                  55.23   2:01.27 (1:06.04)                                        
 97 Whelley, Maddy M     8 Marlins Bgnw-MR      2:05.43    2:01.84        
 98 Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR      2:00.00    2:02.26        
                  58.94   2:02.26 (1:03.32)                                        
 99 Chicaiza, Natali     8 CFJV-MR              2:21.08    2:02.71        
100 Kearney, Hallman F   8 Unattached Rfra-MR   2:01.81    2:03.21        
101 Scholl, Ellie G      8 SSL-MR               2:05.22    2:03.33        
102 Burriss, Shayna E    8 Empire-MR            1:55.71    2:03.80        
103 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR               2:45.00    2:06.03        
                  54.42   2:06.03 (1:11.61)                                        
104 Plataroti, Ava       8 Tmsuffolk-MR         2:10.95    2:09.94        
105 Dixon, Mati D        8 COND-MR              2:12.76    2:10.39        
106 Wheeler, Tessa K     8 Rivertown Rays-MR    2:29.45    2:16.98        
107 Quinlan, Aimee K     8 LBA-MR               2:19.93    2:20.97        
 -- Nassar, Salma        8 Twisters-MR          2:02.47         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  56.52                                                            
 -- Benenati, Emilia     8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Zorn, Shannon G      8 LIAC-MR              2:05.59         DQ        
      Scissors kick - fly
 -- Manger, Olivia M     8 Empire-MR            1:49.47         DQ        
      One hand touch - breast
                  53.36                                                            
 -- Feeley, Alexandra    8 COND-MR              2:05.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Kochut, Natalia J    8 Rivertown Rays-MR    2:34.54         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Yang, Amy Z          8 Marlins Bgnw-MR      1:54.61         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Dean, Catherine A    8 LBA-MR               2:15.00         DQ        
      Scissors kick - fly
 -- Liu, Ava L           8 NYSA-MR              2:05.59         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Lee, Ashley          8 Twisters-MR          1:45.57         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Choe, Angie          8 Twisters-MR          2:15.36         DQ        
      No touch at turn - back
 -- Malendowicz, Anna    8 Empire-MR            1:51.67         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.09                                                            
 -- Vaquero, Kelsey A    8 Rivertown Rays-MR         NT         NS        
 -- Mack, Abby F         8 COND-MR              1:46.83         NS        
 -- Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR            2:02.77         NS        
 -- Cole, Charlotte J    8 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 -- Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR    1:36.82         NS        
 -- Cushman, Camila G    8 LIAC-MR              1:57.76         NS        
 -- Konop, Rebecca G     8 LIAC-MR              1:58.34         NS        
 -- O'Brien, Kate        8 WISC-MR              1:29.64         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:00.11    5/1/1999 Marist, MSC-MR                             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:08.35    1:03.37         40  
     1) Zorgman, Sunell 8               2) Slive, Ellie R 8               
     3) Furniss, Corinne J 8            4) Tan, Marisol N 8               
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:06.01    1:04.39         34  
     1) Skaistis, Delilah E 8           2) Tackney, Sophia H 8            
     3) Ebrahimpour, Beth N 8           4) Siegel, Lily K 8               
                  32.53     1:04.39 (31.86)                                        
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:07.93    1:05.85         32  
     1) Dring, Samantha R 8             2) Gormsen, Cavan V 8             
     3) Fried, Riley L 8                4) Ye, Bridget 8                  
                  34.51     1:05.85 (31.34)                                        
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:02.99    1:08.62         30  
     1) Schlegel, Olivia P 8            2) Retzlaff, Emilia A 8           
     3) Pergan, Karsten E 8             4) Xu, Isabel * 8                 
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:13.59    1:09.50         28  
     1) Convery, Sarah A 8              2) Sun, Julia 8                   
     3) Tuncoglu, Sophie 8              4) Gerosa, Nicole C 8             
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:09.02    1:09.60         26  
     1) Hussain, Sana 8                 2) Lee, Suah 8                    
     3) KU, Jaein 8                     4) Pusing, Aizel G 8              
                  37.10     1:09.60 (32.50)                                        
  7 Islanders Aquatics-MR  'A'                  1:09.55    1:09.90         24  
     1) Jordan, Noelle R 8              2) Stromski, Morgan G 8           
     3) Buono, Sarina L 7               4) Profeta, Jordan T 8            
                  37.70     1:09.90 (32.20)                                        
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:10.64    1:09.94         22  
     1) Bruno, Ava L 8                  2) Stoica, Caterina M 8           
     3) Norris, Katherine C 8           4) Schetlick, Ava C 8             
                  42.70     1:09.94 (27.24)                                        
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:15.77    1:10.45         18  
     1) Bass, Melissa 8                 2) Maliagros, Alexandra 8         
     3) Brita, Zoe G 8                  4) Gaspard, Hailey R 8            
                  40.57     1:10.45 (29.88)                                        
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:10.30    1:10.96         14  
     1) Daily, Morgan K 8               2) Haider, Pierce P 8             
     3) Seth, Amalie R 8                4) Holman, Sofia E 8              
                  34.92     1:10.96 (36.04)                                        
 11 Condors-MR  'A'                             1:09.23    1:11.16         12  
     1) Batelli, Brooke E 8             2) Merone, Tricia A 8             
     3) Arciniegas, Laura 7             4) Merone, Ali M 8                
                  37.12     1:11.16 (34.04)                                        
 12 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:06.70    1:11.51         10  
     1) Murphy, Belle M 8               2) Goldstein, Charley A 8         
     3) Brennan, Annabel D 8            4) Gordon, Jessica B 8            
 13 Team Suffolk-MR  'A'                        1:07.55    1:11.74          8  
     1) Riordan, Caitlyn E 8            2) Gomerman, Raquel E 8           
     3) Amato, Dorothy R 8              4) Foley, Maya R 8                
                  36.57     1:11.74 (35.17)                                        
 14 West Islip Swim Club-MR  'A'                1:12.69    1:12.79          6  
     1) O'Brien, Kate 8                 2) Davi, Sarah 8                  
     3) DeFranco, Ava 8                 4) Mroczka, Kiera C 8             
                  46.44     1:12.79 (26.35)                                        
 15 Middies Swimming-MR  'A'                    1:14.89    1:13.71          4  
     1) Hill, Sasha 8                   2) Reyna, Alexa 8                 
     3) Mejia, Jazmine 8                4) Taylor, Jaelynn M 8            
                  39.25     1:13.71 (34.46)                                        
 16 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:08.25    1:13.76          2  
     1) Byrne, Kelly P 8                2) Bhandari, Adele 7              
     3) Wallace, Elizabeth E 8          4) Gurden, Abigail S 8            
                  38.20     1:13.76 (35.56)                                        
 17 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:13.79    1:14.05        
     1) McKenna, Mary K 8               2) Diffendale, Ashley E 8         
     3) Eng, Amelie R 8                 4) Castano, Tara M 8              
                  45.68     1:14.05 (28.37)                                        
 18 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    1:16.10        
     1) Skoglund, Kyra P 8              2) Scholl, Ellie G 8              
     3) Whitlatch, Caroline M 8         4) Dennis, Kailee A 7             
                  38.60     1:16.10 (37.50)                                        
 19 Condors-MR  'B'                             1:16.38    1:16.13        
     1) Provost, Caoimhe E 8            2) Daly, Maura E 8                
     3) Mc Clafferty, Mia k 8           4) Mack, Abby F 8                 
                  42.64     1:16.13 (33.49)                                        
 20 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31    1:16.62        
     1) Victory, Abigail E 8            2) Hemingway, Emilia F 8          
     3) Hanrahan, Erin M 8              4) Anderson, Kate E 8             
                  44.38     1:16.62 (32.24)                                        
 21 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'       1:16.17    1:16.65        
     1) Gomez, Alyssa E 8               2) Pacheco, Maya G 8              
     3) Kropp, Kyla A 8                 4) Ramkissoon, Amiya M 8          
 22 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              1:21.75    1:16.75        
     1) Mullin, Allison B 8             2) Verastegui, Rosario A 8        
     3) Rodriguez, Jenna L 7            4) Lee, Ashley 8                  
                  47.71     1:16.75 (29.04)                                        
 23 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          1:16.79    1:17.05        
     1) Cole, Emily F 8                 2) DeGeorges, Katie R 8           
     3) Magee, Campbell S 8             4) Beicke, Jordan G 8             
 24 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:25.47    1:17.76        
     1) Todorov, Ainhoa 7               2) Chicaiza, Natali 8             
     3) Bensabeur, Sidney 8             4) MacDonald, Laura 8             
                  39.36     1:17.76 (38.40)                                        
 25 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:06.48    1:17.89        
     1) Kavanagh, Sarah M 8             2) Quinlan, Aimee K 8             
     3) Moriarty, Margaret A 8          4) Paggi, Sofia C 8               
                  41.40     1:17.89 (36.49)                                        
 26 Long Island Express-MR  'A'                 1:14.37    1:18.26        
     1) Armstrong, Brooke E 7           2) Truesdell, Leann E 7           
     3) Darcy, Lilly Anne 8             4) Broderick, Catherine M 8       
                  43.27     1:18.26 (34.99)                                        
 27 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            1:33.60    1:18.75        
     1) Bass, Jacqueline 8              2) Murugaverl, Marudhini H 8      
     3) Amato, Megan R 8                4) Zorn, Shannon G 8              
                  41.32     1:18.75 (37.43)                                        
 28 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    1:19.25        
     1) McCafferty, Ann 8               2) Curlin, Charlotte 8            
     3) Puentes, Megan 8                4) Zaets, Samantha 8              
                  50.23     1:19.25 (29.02)                                        
 29 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                  NT    1:19.51        
     1) Mikesell, Sydney M 8            2) Wheeler, Tessa K 8             
     3) Higgins, Callie W 8             4) Lynch, Katherine H 8           
                  40.69     1:19.51 (38.82)                                        
 30 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                1:25.26    1:20.76        
     1) Shao, Carolyn 8                 2) Li, Sophie 7                   
     3) Johnson, Amanda L 8             4) Ullinger, Hannah M 8           
                  48.14     1:20.76 (32.62)                                        
 31 Three Village Swim Club-MR  'B'             1:15.99    1:20.90        
     1) Willie, Raina D 8               2) Herrforth, Rebecca C 8         
     3) Van Nostrand, Waela M 8         4) Louser, Sara C 8               
                  43.29     1:20.90 (37.61)                                        
 32 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:39.21    1:28.65        
     1) Posmentier, Martina S 8         2) Marte, Ashley 8                
     3) Lantiqua- Acosta, Katie 8       4) Bacon, Marina S 8              
 33 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT    1:30.39        
                  52.44     1:30.39 (37.95)                                        
 34 Sachem Swim Club-MR  'B'                    1:35.00    1:32.92        
     1) Llerena, Xiomara R 5            2) Waring, MaryGrace 7            
     3) Fiore, Gabby R 8                4) Paroly, Sarah 7                
                  54.54     1:32.92 (38.38)                                        
 35 Connetquot Swim Club-MR  'A'                     NT    1:33.47        
     1) Van Tassel, Avery 6             2) Krall, Brianna 7               
     3) Lopez, Jillian R 8              4) Brown, Cadence R 8             
                  53.87     1:33.47 (39.60)                                        
 36 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:17.00    1:39.15        
     1) Montes, Gianna 7                2) Maddox, Faith 8                
     3) Redfield, Addison R 6           4) Davis, Ava R 8                 
                  56.02     1:39.15 (43.13)                                        
 37 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'                NT    1:42.65        
     1) Carley, Olina 7                 2) Notis, Athena 8                
     3) VanWormer, Rowan 7              4) Callaghan, Mary-Kate 8         
 38 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 1:22.57    1:43.58        
     1) O'Keefe, Sofia P 8              2) O'Connell, Teagan A 7          
     3) Lynch, Katherine A 8            4) D'Andrea, Lily M 8             
                  51.40     1:43.58 (52.18)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
     1) Hardart, Annabel M 8            2) Koufalis, Mariella 8           
     3) Bradley, Celena M 8             4) Kizer, Sabrina G 8             
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:13.51         NS        
     1) Gurney, Anna G 8                2) Brenner, Arianna r 8           
     3) Chang, Nicole 7                 4) Cole, Charlotte J 8            
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:16.62    3/9/2009 LaGuardia Aqu, LGAC-MR                     
                         K.Zezula, J.Bouzarouata, K.Polanco, A.Jackson     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:22.68    2:20.93         40  
     1) Sun, Julia 8                    2) Zorgman, Sunell 8              
     3) Slive, Ellie R 8                4) Tan, Marisol N 8               
                  36.02     1:12.23 (36.21)   2:20.93 (1:08.70)                    
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:20.15    2:21.94         34  
     1) Dring, Samantha R 8             2) Gaspard, Hailey R 8            
     3) Fried, Riley L 8                4) Ye, Bridget 8                  
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:30.21    2:26.36         32  
     1) Skaistis, Delilah E 8           2) Ebrahimpour, Beth N 8          
     3) Tackney, Sophia H 8             4) Fried, Bailey E 8              
                  34.44     1:10.01 (35.57)   2:26.36 (1:16.35)                    
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:34.55    2:28.91         30  
     1) Ruchalski, Mary C 8             2) Maliagros, Alexandra 8         
     3) Brita, Zoe G 8                  4) Gormsen, Cavan V 8             
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:23.99    2:29.20         28  
     1) Schlegel, Olivia P 8            2) Retzlaff, Emilia A 8           
     3) Pergan, Karsten E 8             4) Xu, Isabel * 8                 
                  35.31     1:14.39 (39.08)   2:29.20 (1:14.81)                    
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:36.75    2:33.36         26  
     1) Daily, Morgan K 8               2) Holman, Sofia E 8              
     3) Asch, Lexi 8                    4) Siegel, Lily K 8               
                  41.22     1:17.75 (36.53)     1:56.92 (39.17)     2:33.36 (36.44)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:38.58    2:35.07         24  
     1) KU, Jaein 8                     2) Hussain, Sana 8                
     3) Lee, Suah 8                     4) Pusing, Aizel G 8              
                  37.77     1:18.26 (40.49)     1:58.31 (40.05)     2:35.07 (36.76)
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        2:33.37    2:38.61         22  
     1) Riordan, Caitlyn E 8            2) Gomerman, Raquel E 8           
     3) Amato, Dorothy R 8              4) Foley, Maya R 8                
                  38.44     1:20.96 (42.52)   2:38.61 (1:17.65)                    
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:29.02    2:41.08         18  
     1) Stoica, Caterina M 8            2) Bruno, Ava L 8                 
     3) Schetlick, Ava C 8              4) Norris, Katherine C 8          
                  44.73     1:20.58 (35.85)   2:41.08 (1:20.50)                    
 10 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:37.84    2:42.19         14  
     1) Gurden, Abigail S 8             2) Byrne, Kelly P 8               
     3) Wallace, Elizabeth E 8          4) Jeffries, Aoife M 8            
                  36.09     1:22.43 (46.34)     1:58.62 (36.19)     2:42.19 (43.57)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:42.69    2:44.80         12  
     1) Furniss, Corinne J 8            2) Gerosa, Nicole C 8             
     3) Convery, Sarah A 8              4) Beicke, Jordan G 8             
                  39.69     1:28.29 (48.60)     2:03.02 (34.73)     2:44.80 (41.78)
 12 Condors-MR  'A'                             2:32.07    2:45.37         10  
     1) Merone, Ali M 8                 2) Mack, Abby F 8                 
     3) Merone, Tricia A 8              4) Batelli, Brooke E 8            
                  42.72     1:23.36 (40.64)   2:45.37 (1:22.01)                    
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:45.89          8  
     1) Anticev, Katherine 8            2) Curlin, Charlotte 8            
     3) McCafferty, Ann 8               4) Zaets, Samantha 8              
                  41.74     1:31.18 (49.44)     2:20.25 (49.07)     2:45.89 (25.64)
 14 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:52.98    2:46.35          6  
     1) O'Brien, Kate 8                 2) Davi, Sarah 8                  
     3) DeFranco, Ava 8                 4) Mroczka, Kiera C 8             
                  36.79     1:18.00 (41.21)     2:15.16 (57.16)     2:46.35 (31.19)
 15 Islanders Aquatics-MR  'A'                  2:35.27    2:46.60          4  
     1) Jordan, Noelle R 8              2) Stromski, Morgan G 8           
     3) Way, Kylie A 8                  4) Profeta, Jordan T 8            
                  42.79     1:17.43 (34.64)     2:10.87 (53.44)     2:46.60 (35.73)
 16 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:43.01    2:47.46          2  
     1) Castano, Tara M 8               2) Herrera, Ciara E 8             
     3) McKenna, Mary K 8               4) Eng, Amelie R 8                
                  38.91     1:35.76 (56.85)     2:04.87 (29.11)     2:47.46 (42.59)
 17 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:31.02    2:47.59        
     1) Murphy, Belle M 8               2) Gordon, Jessica B 8            
     3) Mikesell, Sydney M 8            4) Lynch, Katherine H 8           
                  40.45   2:47.59 (2:07.14)                                        
 18 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:53.76    2:50.60        
     1) O'Shaughnessy, Lily 8           2) Richman, Emma 8                
     3) Crane, Jessie A 7               4) Hadlock, Hailey N 8            
                  42.00     1:00.55 (18.55)     1:23.33 (22.78)   2:50.60 (1:27.27)
 19 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:54.27    2:54.44        
     1) Tuncoglu, Sophie 8              2) Magee, Campbell S 8            
     3) Porteus, Mckenzie 8             4) Chen, Joyce W 8                
                  41.83     1:30.07 (48.24)     2:06.53 (36.46)     2:54.44 (47.91)
 20 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:54.28    2:56.88        
     1) Zorn, Shannon G 8               2) Konop, Rebecca G 8             
     3) Bass, Jacqueline 8              4) Bass, Melissa 8                
                  46.17     1:04.17 (18.00)     1:32.31 (28.14)   2:56.88 (1:24.57)
 21 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                2:52.41    2:57.08        
     1) Andrew, Fiona J 8               2) Raber, Julia 7                 
     3) Stapleton, Brooke R 8           4) Cimino, Izabella K 8           
                  46.44     1:38.80 (52.36)     2:23.07 (44.27)     2:57.08 (34.01)
 22 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:53.69    2:58.58        
     1) Todorov, Ainhoa 7               2) Bensabeur, Sidney 8            
     3) Carley, Olina 7                 4) MacDonald, Laura 8             
 23 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:53.42    2:59.84        
     1) Paggi, Sofia C 8                2) Radin, Delaney R 8             
     3) Kavanagh, Sarah M 8             4) Dean, Catherine A 8            
                  45.37     1:35.35 (49.98)     2:20.25 (44.90)     2:59.84 (39.59)
 24 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:56.00    3:00.87        
     1) Karkota, Ally 8                 2) Lee, Morgan 7                  
     3) Davis, Ava R 8                  4) Lee, Makayla 7                 
                  49.57     1:35.45 (45.88)     2:30.26 (54.81)     3:00.87 (30.61)
 25 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                     NT    3:01.32        
     1) Martin, Lilyanna M 8            2) Rands, Isabella A 8            
     3) Park, Kayce H 6                 4) Hoffman, Noelle R 8            
                  44.68     1:33.76 (49.08)     2:22.77 (49.01)     3:01.32 (38.55)
 26 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                2:36.86    3:01.42        
     1) Li, Sophie 7                    2) Johnson, Amanda L 8            
     3) Shao, Carolyn 8                 4) Ullinger, Hannah M 8           
                1:03.07     1:43.02 (39.95)     2:31.74 (48.72)     3:01.42 (29.68)
 27 Team Suffolk-MR  'B'                        3:06.59    3:04.70        
     1) Plataroti, Ava 8                2) Rezler, Kristina 8             
     3) Zapata, Olivia 8                4) Cohen, Raya J 8                
                1:00.15     1:40.33 (40.18)     2:23.63 (43.30)     3:04.70 (41.07)
 28 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:57.24    3:04.97        
     1) Verastegui, Rosario A 8         2) Mullin, Allison B 8            
     3) Nassar, Salma 8                 4) Lee, Ashley 8                  
                  54.84     1:13.91 (19.07)   2:27.45 (1:13.54)     3:04.97 (37.52)
 29 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                  NT    3:05.93        
     1) Wheeler, Tessa K 8              2) Higgins, Callie W 8            
     3) Solomon, Mirabel K 7            4) D'Alessandro, Lena G 7         
 30 Fast Swim Team-MR  'A'                      3:15.35    3:11.89        
     1) Nikon-Chatfield, Lizzy o 7      2) Salamea, Aeleen Y 8            
     3) Khanuja, Deeva K 8              4) Bahl, Sangetta 8               
                  58.58     1:45.51 (46.93)     2:05.34 (19.83)   3:11.89 (1:06.55)
 31 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        3:08.47    3:14.05        
     1) Leal, Ashley 7                  2) Marte, Ashley 8                
     3) Posmentier, Martina S 8         4) Bacon, Marina S 8              
 32 Three Village Swim Club-MR  'B'                  NT    3:16.75        
     1) Hoffmann, Isabel M 8            2) Herrforth, Rebecca C 8         
     3) Van Nostrand, Waela M 8         4) Willie, Raina D 8              
                  51.06     1:28.09 (37.03)     2:12.59 (44.50)   3:16.75 (1:04.16)
 33 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:38.62    3:18.14        
     1) Gurney, Anna G 8                2) Cole, Charlotte J 8            
     3) Summers, Katie S 7              4) Brenner, Arianna r 8           
 34 Sachem Swim Club-MR  'B'                    3:22.00    3:21.00        
     1) Paroly, Sarah 7                 2) Fiore, Gabby R 8               
     3) Rietmann, Morgan J 8            4) Varrichio, Madison P 7         
                  48.62     1:45.46 (56.84)     2:31.76 (46.30)     3:21.00 (49.24)
 35 Condors-MR  'B'                             3:07.85    3:29.00        
     1) Daly, Maura E 8                 2) Dixon, Mati D 8                
     3) Feeley, Alexandra M 8           4) Raghu, Rhea C 8                
                  50.12     1:42.55 (52.43)     1:59.49 (16.94)   3:29.00 (1:29.51)
 36 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             3:30.02    3:31.92        
     1) Gagliardi, Gianna G 8           2) Micucci, Jillian A 7           
     3) Gaza, Bitsy T 7                 4) Padovani, Maddy G 8            
                                  47.18 ( )   3:31.92 (2:44.74)                    
 37 Team Suffolk-MR  'C'                        3:21.04    3:32.38        
     1) Kalmaer, Sydney H 8             2) Pase, Brooke R 8               
     3) D'Giff, Dylan 8                 4) Grefski, Katherine A 8         
                  59.11     1:48.37 (49.26)     2:44.48 (56.11)     3:32.38 (47.90)
 38 Connetquot Swim Club-MR  'A'                     NT    3:34.82        
     1) Van Tassel, Avery 6             2) Lopez, Jillian R 8             
     3) Krall, Brianna 7                4) Nigro, Stephanie L 8           
                1:03.77     1:53.23 (49.46)     2:53.17 (59.94)     3:34.82 (41.65)
 39 Sachem Swim Club-MR  'C'                    3:32.00    3:42.84        
     1) Maddox, Faith 8                 2) Montes, Gianna 7               
     3) Llerena, Xiomara R 5            4) Davies, Brooke 7               
                  54.28   1:58.11 (1:03.83)     2:53.79 (55.68)     3:42.84 (49.05)
 40 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           3:41.67    3:43.25        
     1) VanWormer, Rowan 7              2) Notis, Athena 8                
     3) Chicaiza, Natali 8              4) Callaghan, Mary-Kate 8         
                1:00.32   2:10.29 (1:09.97)     3:00.59 (50.30)     3:43.25 (42.66)
 41 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 3:38.18    3:46.31        
     1) O'Keefe, Sofia P 8              2) O'Connell, Teagan A 7          
     3) Conway, Zoe A 7                 4) Moriarty, Margaret A 8         
 -- Middies Swimming-MR  'A'                    2:51.18         DQ        
      False start
     1) Mizerik, Charlotte A 8          2) Reyna, Alexa 8                 
     3) Hill, Sasha 8                   4) Taylor, Jaelynn M 8            
                  47.21     1:04.37 (17.16)     1:36.00 (31.63)                    
 -- Long Island Express-MR  'A'                 3:19.96         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Armstrong, Brooke E 7           2) Gelfand, Veronica 7            
     3) Truesdell, Leann E 7            4) Mattone, Sara C 8              
                  42.22     1:27.48 (45.26)     2:22.71 (55.23)                    
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                   3:09.31         NS        
     1) Kempf, Jane M 8                 2) Gelb, Madeline A 8             
     3) Trubiano, Daniela M 6           4) Borgersen, Hailey M 7          
 -- Suffern Sea Lions-MR  'C'                   4:04.35         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                         NT         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    2:37.03         NS        
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:45.16         NS        
     1) Skoglund, Kyra P 8              2) Sterling, Lindsay M 8          
     3) Whitlatch, Caroline M 8         4) Scholl, Ellie G 8              
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:36.91         NS        
     1) Collins, Caroline 7             2) Costabile, Kylie 7             
     3) Hammond, Amelia 8               4) Venezia, Sabrina F 8           
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:08.07    3/9/2009 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         A.Jackson, K.Polanco, J.Bouzarouata, K.Zezula     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:18.43    1:12.75         40  
     1) Tan, Marisol N 8                2) Sun, Julia 8                   
     3) Convery, Sarah A 8              4) Zorgman, Sunell 8              
                  39.32     1:12.75 (33.43)                                        
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:14.25    1:13.72         34  
     1) Dring, Samantha R 8             2) Ye, Bridget 8                  
     3) Fried, Riley L 8                4) Ruchalski, Mary C 8            
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:15.46    1:13.83         32  
     1) Siegel, Lily K 8                2) Ebrahimpour, Beth N 8          
     3) Skaistis, Delilah E 8           4) Tackney, Sophia H 8            
                  46.14     1:13.83 (27.69)                                        
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        1:15.84    1:17.16         30  
     1) Cohen, Raya J 8                 2) Amato, Dorothy R 8             
     3) Riordan, Caitlyn E 8            4) Foley, Maya R 8                
                  42.19     1:17.16 (34.97)                                        
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:21.05    1:18.67         28  
     1) Brita, Zoe G 8                  2) Gaspard, Hailey R 8            
     3) Gormsen, Cavan V 8              4) Bass, Jacqueline 8             
                  51.81     1:18.67 (26.86)                                        
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:59.99    1:18.68         26  
     1) Schlegel, Olivia P 8            2) Pergan, Karsten E 8            
     3) Xu, Isabel * 8                  4) Retzlaff, Emilia A 8           
                  43.36     1:18.68 (35.32)                                        
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:20.72    1:18.99         24  
     1) Fried, Bailey E 8               2) Holman, Sofia E 8              
     3) Asch, Lexi 8                    4) Haider, Pierce P 8             
                  44.35     1:18.99 (34.64)                                        
  8 Islanders Aquatics-MR  'A'                  1:18.90    1:20.40         22  
     1) Way, Kylie A 8                  2) Profeta, Jordan T 8            
     3) Jordan, Noelle R 8              4) Stromski, Morgan G 8           
  9 Long Island Express-MR  'A'                 1:22.21    1:21.32         18  
     1) Kang, Madison 8                 2) Darcy, Lilly Anne 8            
     3) Broderick, Catherine M 8        4) Armstrong, Brooke E 7          
                  46.37     1:21.32 (34.95)                                        
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:25.41    1:21.63         14  
     1) Furniss, Corinne J 8            2) Slive, Ellie R 8               
     3) Gerosa, Nicole C 8              4) Magee, Campbell S 8            
                  41.83     1:21.63 (39.80)                                        
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:22.72    1:21.99         12  
     1) Pusing, Aizel G 8               2) KU, Jaein 8                    
     3) Lee, Suah 8                     4) Hussain, Sana 8                
                  43.61     1:21.99 (38.38)                                        
 12 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      1:36.21    1:22.35         10  
     1) Tauber, Kayla 8                 2) Schlifkin, Marissa 8           
     3) Ebner, Jamilyn M 8              4) Schlifkin, Emma 8              
                  44.18     1:22.35 (38.17)                                        
 13 Spartans Swim Team-MR  'A'                  1:32.49    1:22.54          8  
     1) Godwin, Sabine 8                2) Gomez, Ivonne 8                
     3) Kantrowitz, Adrienne L 8        4) Cunha, Sofia 8                 
                  46.38     1:22.54 (36.16)                                        
 14 Middies Swimming-MR  'A'                    1:25.33    1:23.15          6  
     1) Taylor, Jaelynn M 8             2) Hill, Sasha 8                  
     3) Mejia, Jazmine 8                4) Reyna, Alexa 8                 
                  42.92     1:23.15 (40.23)                                        
 15 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:22.24    1:23.22          4  
     1) Schetlick, Ava C 8              2) Norris, Katherine C 8          
     3) Bruno, Ava L 8                  4) Stoica, Caterina M 8           
                  45.51     1:23.22 (37.71)                                        
 16 West Islip Swim Club-MR  'A'                1:22.93    1:23.68          2  
     1) Mroczka, Kiera C 8              2) Davi, Sarah 8                  
     3) O'Brien, Kate 8                 4) DeFranco, Ava 8                
                  44.17     1:23.68 (39.51)                                        
 17 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:14.84    1:25.03        
     1) Jeffries, Aoife M 8             2) Byrne, Kelly P 8               
     3) Gurden, Abigail S 8             4) Wallace, Elizabeth E 8         
                  47.94     1:25.03 (37.09)                                        
 18 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:24.35    1:25.32        
     1) Goldstein, Charley A 8          2) Mikesell, Sydney M 8           
     3) Murphy, Belle M 8               4) Vaquero, Kelsey A 8            
 19 Condors-MR  'A'                             1:17.33    1:26.72        
     1) Merone, Tricia A 8              2) Batelli, Brooke E 8            
     3) Merone, Ali M 8                 4) Mack, Abby F 8                 
                  47.41     1:26.72 (39.31)                                        
 20 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                1:35.08    1:26.95        
     1) Johnson, Amanda L 8             2) Shao, Carolyn 8                
     3) Ullinger, Hannah M 8            4) Li, Sophie 7                   
                  43.06     1:26.95 (43.89)                                        
 21 Three Village Swim Club-MR  'B'                  NT    1:27.34        
     1) Herrforth, Rebecca C 8          2) Monti, AvaGrace * 8            
     3) Van Nostrand, Waela M 8         4) Hoffmann, Isabel M 8           
                  47.94     1:27.34 (39.40)                                        
 22 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:28.73    1:27.59        
     1) Bensabeur, Sidney 8             2) MacDonald, Laura 8             
     3) Todorov, Ainhoa 7               4) Carley, Olina 7                
                  46.18     1:27.59 (41.41)                                        
 23 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:32.17    1:30.57        
     1) Crane, Jessie A 7               2) O'Shaughnessy, Lily 8          
     3) Richman, Emma 8                 4) Hadlock, Hailey N 8            
                  48.55     1:30.57 (42.02)                                        
 24 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          1:32.36    1:30.80        
     1) Cole, Emily F 8                 2) Tuncoglu, Sophie 8             
     3) Yang, Amy Z 8                   4) Beicke, Jordan G 8             
 25 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:34.06    1:31.45        
     1) Gelb, Madeline A 8              2) Scholl, Ellie G 8              
     3) Skoglund, Kyra P 8              4) Whitlatch, Caroline M 8        
                  52.47     1:31.45 (38.98)                                        
 26 Condors-MR  'B'                             1:35.07    1:31.71        
     1) Daly, Maura E 8                 2) Mc Clafferty, Mia k 8          
     3) Dixon, Mati D 8                 4) Feeley, Alexandra M 8          
                  48.74     1:31.71 (42.97)                                        
 27 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            1:36.24    1:31.73        
     1) Karras, Nicoletta E 8           2) Murugaverl, Marudhini H 8      
     3) Amato, Megan R 8                4) Zorn, Shannon G 8              
 28 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:43.78    1:32.47        
     1) Paggi, Sofia C 8                2) Moriarty, Margaret A 8         
     3) Kavanagh, Sarah M 8             4) Dean, Catherine A 8            
                  54.71     1:32.47 (37.76)                                        
 29 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:27.46    1:33.02        
     1) Diffendale, Ashley E 8          2) Herrera, Ciara E 8             
     3) McKenna, Mary K 8               4) Tan, Sayjel E 7                
 30 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15    1:33.84        
     1) Anderson, Kate E 8              2) Steere, Campbell A 8           
     3) Victory, Abigail E 8            4) Hanrahan, Erin M 8             
                  51.14     1:33.84 (42.70)                                        
 31 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:44.18    1:34.88        
     1) Krop, Ruby C 8                  2) Auquilla, Litsi D 8            
     3) Bacon, Marina S 8               4) Lantiqua- Acosta, Katie 8      
                  49.52     1:34.88 (45.36)                                        
 32 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              1:33.09    1:35.42        
     1) Verastegui, Rosario A 8         2) Nassar, Salma 8                
     3) Lee, Ashley 8                   4) Mullin, Allison B 8            
 33 Team Suffolk-MR  'B'                        1:30.06    1:37.71        
     1) Grefski, Katherine A 8          2) Davis, Kira 7                  
     3) Gomerman, Raquel E 8            4) Zapata, Olivia 8               
                  57.62     1:37.71 (40.09)                                        
 34 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:38.97        
     1) Hemingway, Emilia F 8           2) Kizer, Sabrina G 8             
     3) Hardart, Annabel M 8            4) Bradley, Celena M 8            
                  48.54     1:38.97 (50.43)                                        
 35 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:33.00    1:39.57        
     1) Karkota, Ally 8                 2) Lee, Makayla 7                 
     3) Davis, Ava R 8                  4) Fiore, Gabby R 8               
 36 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:18.58    1:42.43        
     1) Collins, Caroline 7             2) Hammond, Amelia 8              
     3) Costabile, Kylie 7              4) Corbett, Allison 7             
                  50.26     1:42.43 (52.17)                                        
 37 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:36.64    1:42.59        
     1) Dougherty, Amy L 7              2) Bazinet, Julia M 8             
     3) Barr, Fiona P 7                 4) Fino, Kailee P 7               
                  57.79     1:42.59 (44.80)                                        
 38 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:19.81    1:43.58        
     1) Brenner, Arianna r 8            2) Summers, Katie S 7             
     3) Cole, Charlotte J 8             4) Gurney, Anna G 8               
 39 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:48.16    1:48.47        
     1) Kempf, Jane M 8                 2) Borgersen, Hailey M 7          
     3) Sterling, Lindsay M 8           4) Hyman, Sarah E 8               
                  58.31     1:48.47 (50.16)                                        
 40 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             1:57.21    1:51.38        
     1) Gagliardi, Gianna G 8           2) Gaza, Bitsy T 7                
     3) Padovani, Maddy G 8             4) Micucci, Jillian A 7           
 41 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           1:48.60    1:52.20        
     1) VanWormer, Rowan 7              2) Notis, Athena 8                
     3) Callaghan, Mary-Kate 8          4) Chicaiza, Natali 8             
                1:03.32     1:52.20 (48.88)                                        
 42 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:00.00    1:53.13        
     1) Conway, Zoe A 7                 2) Quinlan, Aimee K 8             
     3) Lynch, Katherine A 8            4) Radin, Delaney R 8             
                  58.46     1:53.13 (54.67)                                        
 43 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    1:53.29        
     1) Atassi, Amelia 8                2) Caputo, Fiona 7                
     3) Zaets, Samantha 8               4) Afif, Selena 6                 
 44 Sachem Swim Club-MR  'C'                    2:03.00    2:08.92        
     1) Llerena, Xiomara R 5            2) Rietmann, Morgan J 8           
     3) Varrichio, Madison P 7          4) Montes, Gianna 7               
                1:05.14   2:08.92 (1:03.78)                                        
 -- Sachem Swim Club-MR  'B'                    1:47.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
     1) Golden, Alyssa 7                2) Waring, MaryGrace 7            
     3) Paroly, Sarah 7                 4) Davies, Brooke 7               
                  58.08                                                            
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:00.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Amarando, Farah S 8             2) Nigro, Stephanie L 8           
     3) Brown, Cadence R 8              4) Cano, Adriana 8                
                  52.47                                                            
 -- Fast Swim Team-MR  'A'                      1:50.98         NS        
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:25.60         NS        
     1) Celli, Leah N 8                 2) Dominger, Madison 7            
     3) Pette, Alexandra 8              4) Fehrenbach, Samantha 8         
 -- Suffern Sea Lions-MR  'C'                   2:00.71         NS        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:34.24  11/24/2006 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         E.Najarian, N.Behnen, S.Schlesinger, B.Thompson   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:41.61    2:37.03         40  
     1) Fried, Riley L 8                2) Ye, Bridget 8                  
     3) Gormsen, Cavan V 8              4) Dring, Samantha R 8            
                  40.80     1:23.53 (42.73)     2:02.20 (38.67)     2:37.03 (34.83)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:41.97    2:40.80         34  
     1) Furniss, Corinne J 8            2) Sun, Julia 8                   
     3) Slive, Ellie R 8                4) Tan, Marisol N 8               
                  43.48     1:28.87 (45.39)     2:08.50 (39.63)     2:40.80 (32.30)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:48.60    2:40.91         32  
     1) Siegel, Lily K 8                2) Ebrahimpour, Beth N 8          
     3) Asch, Lexi 8                    4) Skaistis, Delilah E 8          
                  44.36     1:23.67 (39.31)     2:10.97 (47.30)     2:40.91 (29.94)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        2:55.69    2:51.37         30  
     1) Cohen, Raya J 8                 2) Riordan, Caitlyn E 8           
     3) Foley, Maya R 8                 4) Amato, Dorothy R 8             
                  41.73     1:31.99 (50.26)     2:11.20 (39.21)     2:51.37 (40.17)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:58.72    2:54.71         28  
     1) Zorgman, Sunell 8               2) Gerosa, Nicole C 8             
     3) Convery, Sarah A 8              4) Tuncoglu, Sophie 8             
                  41.24     1:32.61 (51.37)     2:18.31 (45.70)     2:54.71 (36.40)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:00.07    2:55.71         26  
     1) Holman, Sofia E 8               2) Fried, Bailey E 8              
     3) Daily, Morgan K 8               4) Tackney, Sophia H 8            
                  49.57     1:32.13 (42.56)     2:20.56 (48.43)     2:55.71 (35.15)
  7 Three Village Swim Club-MR  'B'             2:39.99    2:56.06         24  
     1) Schlegel, Olivia P 8            2) Van Nostrand, Waela M 8        
     3) Pergan, Karsten E 8             4) Monti, AvaGrace * 8            
                  47.59     1:38.33 (50.74)     2:17.71 (39.38)     2:56.06 (38.35)
  8 Islanders Aquatics-MR  'A'                  2:57.97    2:57.37         22  
     1) Stromski, Morgan G 8            2) Profeta, Jordan T 8            
     3) Jordan, Noelle R 8              4) Buono, Sarina L 7              
                  47.86     1:45.49 (57.63)     2:20.95 (35.46)     2:57.37 (36.42)
  9 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             3:01.25    3:00.93         18  
     1) Goldstein, Charley A 8          2) Mikesell, Sydney M 8           
     3) Murphy, Belle M 8               4) Brennan, Annabel D 8           
                  48.76     1:35.62 (46.86)     2:28.34 (52.72)     3:00.93 (32.59)
 10 Condors-MR  'A'                             2:56.97    3:01.38         14  
     1) Merone, Ali M 8                 2) Batelli, Brooke E 8            
     3) Arciniegas, Laura 7             4) Merone, Tricia A 8             
                  45.10     1:36.62 (51.52)     2:18.19 (41.57)     3:01.38 (43.19)
 11 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:39.98    3:01.60         12  
     1) Xu, Isabel * 8                  2) Louser, Sara C 8               
     3) Retzlaff, Emilia A 8            4) Hoffmann, Isabel M 8           
                  41.09     1:35.26 (54.17)     2:20.72 (45.46)     3:01.60 (40.88)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            3:07.70    3:07.77         10  
     1) Brita, Zoe G 8                  2) Murugaverl, Marudhini H 8      
     3) Gaspard, Hailey R 8             4) Bass, Melissa 8                
                  45.67   1:50.46 (1:04.79)     2:30.59 (40.13)     3:07.77 (37.18)
 13 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:02.30    3:08.37          8  
     1) KU, Jaein 8                     2) Hussain, Sana 8                
     3) Pusing, Aizel G 8               4) Lee, Suah 8                    
                  46.02     1:44.20 (58.18)     2:28.57 (44.37)     3:08.37 (39.80)
 14 West Islip Swim Club-MR  'A'                3:14.56    3:08.78          6  
     1) Mroczka, Kiera C 8              2) Davi, Sarah 8                  
     3) O'Brien, Kate 8                 4) Iannone, Anna Joy 8            
                  42.62                             2:18.72 ( )     3:08.78 (50.06)
 15 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            3:11.28    3:09.08          4  
     1) Wallace, Elizabeth E 8          2) Byrne, Kelly P 8               
     3) Gurden, Abigail S 8             4) Scala, Molly G 7               
                  56.01     1:45.12 (49.11)     2:25.63 (40.51)     3:09.08 (43.45)
 16 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        3:16.12    3:14.05          2  
     1) Tan, Sayjel E 7                 2) Herrera, Ciara E 8             
     3) Castano, Tara M 8               4) Eng, Amelie R 8                
                  57.55   2:04.85 (1:07.30)     2:44.97 (40.12)     3:14.05 (29.08)
 17 Middies Swimming-MR  'A'                    3:14.12    3:15.39        
     1) Taylor, Jaelynn M 8             2) Hill, Sasha 8                  
     3) Mejia, Jazmine 8                4) Mizerik, Charlotte A 8         
                  47.74     1:42.33 (54.59)     2:30.12 (47.79)     3:15.39 (45.27)
 18 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           3:14.54    3:19.48        
     1) Bensabeur, Sidney 8             2) Todorov, Ainhoa 7              
     3) Callaghan, Mary-Kate 8          4) MacDonald, Laura 8             
                  55.85     1:46.14 (50.29)     2:39.36 (53.22)     3:19.48 (40.12)
 19 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:54.07    3:20.97        
     1) Hardart, Annabel M 8            2) Steere, Campbell A 8           
     3) Anderson, Kate E 8              4) Victory, Abigail E 8           
                  51.70     1:51.57 (59.87)     2:46.38 (54.81)     3:20.97 (34.59)
 20 Condors-MR  'B'                             3:32.18    3:25.25        
     1) Mc Clafferty, Mia k 8           2) Mack, Abby F 8                 
     3) Provost, Caoimhe E 8            4) Daly, Maura E 8                
                  48.04   1:50.94 (1:02.90)     2:36.29 (45.35)     3:25.25 (48.96)
 21 Team Suffolk-MR  'B'                        3:32.82    3:25.74        
     1) Rezler, Kristina 8              2) Plataroti, Ava 8               
     3) Gomerman, Raquel E 8            4) Zapata, Olivia 8               
                  57.24   1:58.24 (1:01.00)     2:44.01 (45.77)     3:25.74 (41.73)
 22 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'       3:27.61    3:26.34        
     1) Pacheco, Maya G 8               2) Kropp, Kyla A 8                
     3) Ramkissoon, Amiya M 8           4) Gomez, Alyssa E 8              
                1:03.17     2:01.30 (58.13)     2:47.72 (46.42)     3:26.34 (38.62)
 23 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            3:31.82    3:28.51        
     1) Konop, Rebecca G 8              2) Maliagros, Alexandra 8         
     3) Amato, Megan R 8                4) Karras, Nicoletta E 8          
                  50.04   1:56.33 (1:06.29)     2:44.65 (48.32)     3:28.51 (43.86)
 24 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          3:21.13    3:33.18        
     1) Vitti, Alexa A 8                2) Magee, Campbell S 8            
     3) Beicke, Jordan G 8              4) Lichtenthal, Jordana B 8       
                  51.75     1:45.98 (54.23)   3:33.18 (1:47.20)                    
 25 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        3:40.27    3:35.81        
     1) Krop, Ruby C 8                  2) Auquilla, Litsi D 8            
     3) Bacon, Marina S 8               4) Leal, Ashley 7                 
                  53.27   1:54.80 (1:01.53)     2:44.32 (49.52)     3:35.81 (51.49)
 26 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 3:27.55    3:39.36        
     1) Paggi, Sofia C 8                2) Quinlan, Aimee K 8             
     3) Kavanagh, Sarah M 8             4) Moriarty, Margaret A 8         
                  54.96   2:01.01 (1:06.05)     2:57.86 (56.85)     3:39.36 (41.50)
 27 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:35.04    3:40.34        
     1) Amarando, Farah S 8             2) Brown, Cadence R 8             
     3) Nigro, Stephanie L 8            4) Cano, Adriana 8                
                1:03.17     1:57.84 (54.67)     2:57.67 (59.83)     3:40.34 (42.67)
 28 Sachem Swim Club-MR  'B'                    3:45.00    3:41.87        
     1) Paroly, Sarah 7                 2) Lee, Morgan 7                  
     3) Davis, Ava R 8                  4) Maddox, Faith 8                
                  55.29     1:53.15 (57.86)     2:49.67 (56.52)     3:41.87 (52.20)
 29 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             3:21.00    3:42.92        
     1) Gordon, Jessica B 8             2) Vaquero, Kelsey A 8            
     3) Lynch, Katherine H 8            4) Higgins, Callie W 8            
                1:01.29     1:54.45 (53.16)   3:01.95 (1:07.50)     3:42.92 (40.97)
 30 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           4:04.06    4:00.10        
     1) VanWormer, Rowan 7              2) Notis, Athena 8                
     3) Carley, Olina 7                 4) Chicaiza, Natali 8             
                1:02.37   2:14.52 (1:12.15)   3:20.11 (1:05.59)     4:00.10 (39.99)
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                    3:26.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: No touch on turn - free
     1) Rietmann, Morgan J 8            2) Fiore, Gabby R 8               
     3) Lee, Makayla 7                  4) Varrichio, Madison P 7         
                1:02.88     1:49.27 (46.39)     2:38.35 (49.08)                    
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - breast
     1) Curlin, Charlotte 8             2) McCafferty, Ann 8              
     3) Anticev, Katherine 8            4) Puentes, Megan 8               
                  47.12                             2:43.17 ( )                    
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              3:30.05         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Mullin, Allison B 8             2) Verastegui, Rosario A 8        
     3) Lee, Ashley 8                   4) Zacarias-Torres, Samantha 8    
                  53.17   2:03.08 (1:09.91)     2:46.94 (43.86)                    
 -- Farmingdale Aquatics-MR  'A'                4:10.99         DQ        
      Changed order of swimmers
     1) Stapleton, Brooke R 8           2) Cepeda, Mariah F 8             
     3) Cimino, Izabella K 8            4) Andrew, Fiona J 8              
                  54.25     1:50.21 (55.96)     2:44.63 (54.42)          DQ (41.97)
 -- Long Beach Aquatics-MR  'B'                 4:18.60         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - fly
     1) O'Connell, Teagan A 7           2) D'Andrea, Lily M 8             
     3) Lynch, Katherine A 8            4) O'Keefe, Sofia P 8             
                1:09.70   2:18.33 (1:08.63)   3:47.71 (1:29.38)        DQ (1:01.33)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT         NS        
     1) Gurney, Anna G 8                2) Patricof, Chloe 8              
     3) Rohan, Galia 8                  4) Summers, Katie S 7             
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          3:04.00         NS        
     1) Benenati, Emilia 8              2) Brenner, Arianna r 8           
     3) Chang, Nicole 7                 4) Cole, Charlotte J 8            
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 12.11    5/1/1982 Rick Robinson, TVSC-MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR           16.76      17.65         20  
  2 Graber, Seth M       6 Empire-MR              19.70      19.04         17  
  3 Siegel, William H    6 LIAC-MR                25.60      19.23         16  
  4 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      19.92      19.40         15  
  5 Skaistis, Levi B     6 Agua Swim Team-MR      20.86      19.67         14  
  6 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        24.03      20.00         13  
  7 Lee, Kieran T        5 WEST-MR                19.65      20.41         12  
  8 Aquilino, Lorenzo    6 FA-MR                  25.99      20.46         10  
  8 Furniss, Jem R       6 SMC-MR                 22.05      20.46         10  
 10 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                22.12      20.62          7  
 11 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        19.59      20.63          6  
 12 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        21.16      21.06          5  
 13 Dring, Robby L       6 LIAC-MR                34.00      22.00          4  
 14 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      26.34      23.66          3  
 15 Feist, Wyatt J       6 Empire-MR              24.34      23.81          2  
 16 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        21.99      23.84          1  
 17 Cole, Zachary        6 Marlins Bgnw-MR        25.40      25.29        
 18 Halls, Ryan A        6 NFS-MR                 23.29      25.44        
 19 Malionek, Elias      6 CFB-MR                 28.49      28.99        
 20 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    31.53      30.97        
 21 Strauss, Griffen P   6 LBA-MR                 29.66      31.34        
 22 Perillo, Austin J    5 DA-MR                  35.14      31.83        
 23 Corbett, Matthew R   4 WISC-MR                34.99      35.75        
 24 Davis, Samuel        6 Tmsuffolk-MR           30.95      40.26        
 -- Ahn, Ryan H          6 Empire-MR              31.13         NS        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 28.84    5/1/1981 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levine, Aidan        6 Rac @ Jcc-MR           39.37      37.04         20  
  2 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR           36.23      37.76         17  
  3 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      43.82      41.48         16  
  4 Siegel, William H    6 LIAC-MR                48.60      44.17         15  
  5 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        48.22      44.72         14  
  6 Skaistis, Levi B     6 Agua Swim Team-MR      43.83      44.84         13  
  7 Lee, Kieran T        5 WEST-MR                47.23      45.24         12  
  8 Aquilino, Lorenzo    6 FA-MR                  47.60      46.49         11  
  9 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        55.50      46.75          9  
 10 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                46.16      47.15          7  
 11 Quiros, Martin       6 SPAR-MR                48.51      47.30          6  
 12 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        55.00      49.76          5  
 13 Dring, Robby L       6 LIAC-MR              1:01.00      50.96          4  
 14 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        53.03      51.10          3  
 15 Brown, Thomas J      6 SMC-MR                 51.25      54.76          2  
 16 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      55.43      57.80          1  
 17 Mangio, Jake A       6 FA-MR                1:15.99      58.04        
 18 Cole, Zachary        6 Marlins Bgnw-MR        57.03    1:03.09        
 19 Perillo, Austin J    5 DA-MR                1:45.99    1:11.31        
 20 Strauss, Griffen P   6 LBA-MR               1:30.00    1:14.23        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.29    3/6/2004 Aaron Blacker, BGNW-MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR           20.17      22.00         20  
  2 Siegel, William H    6 LIAC-MR                27.68      22.02         17  
  3 Skaistis, Levi B     6 Agua Swim Team-MR      21.70      22.38         16  
  4 Aquilino, Lorenzo    6 FA-MR                  27.99      22.44         15  
  5 Levine, Aidan        6 Rac @ Jcc-MR           21.14      22.49         14  
  6 Quiros, Martin       6 SPAR-MR                23.44      23.47         13  
  7 Lee, Kieran T        5 WEST-MR                22.79      23.75         12  
  8 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      23.74      24.23         11  
  9 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        23.64      24.57          9  
 10 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        24.14      24.94          7  
 11 Furniss, Jem R       6 SMC-MR                 25.04      25.35          6  
 12 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                24.17      26.37          5  
 13 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        28.53      27.81          4  
 14 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      29.96      28.05          3  
 15 Cole, Zachary        6 Marlins Bgnw-MR        27.96      28.92          2  
 16 Brown, Thomas J      6 SMC-MR                 27.00      30.14          1  
 17 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        25.54      30.74        
 18 Malionek, Elias      6 CFB-MR                 30.79      31.76        
 19 Perillo, Austin J    5 DA-MR                  28.99      33.30        
 20 Strauss, Griffen P   6 LBA-MR                 36.68      35.16        
 21 Davis, Samuel        6 Tmsuffolk-MR           32.95      35.87        
 22 Corbett, Matthew R   4 WISC-MR                35.99      38.95        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    34.48         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mangio, Jake A       6 FA-MR                  37.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dring, Robby L       6 LIAC-MR                36.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 33.86    1/2/2010 Thomas Lin at Winter Classic, ABBE-MR        
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levine, Aidan        6 Rac @ Jcc-MR           43.84      43.98         20  
  2 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR           48.32      47.78         17  
  3 Skaistis, Levi B     6 Agua Swim Team-MR      50.19      48.13         16  
  4 Aquilino, Lorenzo    6 FA-MR                  59.99      49.60         15  
  5 Lee, Kieran T        5 WEST-MR                55.17      50.71         14  
  6 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                55.04      51.20         13  
  7 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      53.90      51.90         12  
  8 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        54.50      53.55         11  
  9 Graber, Seth M       6 Empire-MR            1:08.00      57.46          9  
 10 Scriba, Aiden J      6 Kips Bay Makos-MR      59.29      58.87          7  
 11 Cole, Zachary        6 Marlins Bgnw-MR        59.50      59.46          6  
 12 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR      1:01.50    1:00.38          5  
 13 Halls, Ryan A        6 NFS-MR               1:15.00    1:01.69          4  
 14 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:04.91          3  
 15 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        59.50    1:12.93          2  
 16 Strauss, Griffen P   6 LBA-MR               1:20.00    1:15.37          1  
 17 Perillo, Austin J    5 DA-MR                  59.98    1:21.35        
 -- Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        59.25         DQ        
      No touch at turn
 -- Dring, Robby L       6 LIAC-MR              1:06.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Feist, Wyatt J       6 Empire-MR            1:14.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Ahn, Ryan H          6 Empire-MR            1:15.11         NS        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.49    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      26.13      26.13         20  
  2 Skaistis, Levi B     6 Agua Swim Team-MR      25.65      26.66         17  
  3 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                31.80      28.68         16  
  4 Lee, Kieran T        5 WEST-MR                30.83      29.00         15  
  5 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        26.16      29.60         14  
  6 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        28.17      30.10         13  
  7 Siegel, William H    6 LIAC-MR                35.00      30.17         12  
  8 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        29.63      31.39         11  
  9 Furniss, Jem R       6 SMC-MR                 31.66      32.31          9  
 10 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        30.90      35.77          7  
 11 Cole, Zachary        6 Marlins Bgnw-MR        51.53      36.34          6  
 12 Feist, Wyatt J       6 Empire-MR              32.87      40.33          5  
 13 Malionek, Elias      6 CFB-MR                 45.97      40.58          4  
 -- Strauss, Griffen P   6 LBA-MR                 40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Dring, Robby L       6 LIAC-MR                37.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Aquilino, Lorenzo    6 FA-MR                  38.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Perillo, Austin J    5 DA-MR                  45.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      30.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Graber, Seth M       6 Empire-MR              29.87         DQ        
      One hand touch
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    38.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ahn, Ryan H          6 Empire-MR              45.66         NS        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 14.34    5/1/1998 AnthonySimco, MKBC-MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levine, Aidan        6 Rac @ Jcc-MR              NT      17.24         20  
  2 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR           18.35      18.75         17  
  3 Skaistis, Levi B     6 Agua Swim Team-MR      22.88      23.82         16  
  4 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      26.23      24.23         15  
  5 Quiros, Martin       6 SPAR-MR                30.91      25.92         14  
  6 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        25.70      26.74         13  
  7 Lee, Kieran T        5 WEST-MR                28.99      29.45         12  
  8 Dring, Robby L       6 LIAC-MR                35.00      32.75         11  
  9 Furniss, Jem R       6 SMC-MR                 31.91      33.75          9  
 10 Brown, Thomas J      6 SMC-MR                 33.15      34.18          7  
 11 Malionek, Elias      6 CFB-MR                 39.07      35.62          6  
 12 Strauss, Griffen P   6 LBA-MR                 40.00      42.55          5  
 13 Perillo, Austin J    5 DA-MR                  45.99      47.47          4  
 -- Aquilino, Lorenzo    6 FA-MR                  35.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        26.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Siegel, William H    6 LIAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 12.11    5/1/1982 Rick Robinson, TVSC-MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      16.68      16.96         20  
  2 Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR                18.24      17.01         17  
  3 Dwyer, Luke          7 COND-MR                16.97      18.13         16  
  4 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                21.14      18.19         15  
  5 Song, Daniel T       7 COND-MR                18.52      18.20         14  
  6 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR           19.71      18.34         13  
  7 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                18.55      18.91         12  
  8 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      18.27      18.97         11  
  9 Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR                19.73      19.53          8  
  9 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        22.24      19.53          8  
 11 Saggio, Vincent J    7 Three Village-MR       19.42      19.60          6  
 12 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        20.20      19.68          5  
 13 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      21.77      19.73          4  
 14 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                24.05      20.10          3  
 15 Constantine, Chris   7 CFJV-MR                24.11      20.47          2  
 16 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        18.57      20.66          1  
 17 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    19.94      20.71        
 18 Tung, Wesley         7 LIAC-MR                30.00      20.77        
 19 Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR           19.71      20.86        
 20 Camperlengo, Andre   7 WEST-MR                20.20      20.89        
 21 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              19.96      21.08        
 22 Carley, Thomas       7 CFJV-MR                22.46      21.09        
 23 Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR      31.00      21.26        
 24 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      23.00      21.40        
 25 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                19.45      21.43        
 26 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                20.69      21.70        
 27 Kohli, Arnav         7 Tmsuffolk-MR           19.75      21.79        
 28 Fitzgerald, Joseph   7 LIAC-MR                31.00      22.22        
 29 Punnoose, Allen      7 FAST-MR                22.37      22.42        
 30 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             22.31      22.56        
 31 Melloy, Matthew      7 WAC-MR                 26.58      22.97        
 32 Hunt, Liam           7 WAC-MR                 24.45      23.46        
 33 Weingarten, Trista   7 CSC-MR                    NT      23.49        
 34 Balbino, Lucas       7 CFJV-MR                25.00      23.66        
 35 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                24.52      23.71        
 36 Kwon, Connor         7 FAST-MR                   NT      24.65        
 37 Solomon, Mason       7 WISC-MR                24.68      25.45        
 38 Veit, Colin X        7 Three Village-MR       24.00      25.73        
 39 Wu, Benjamin L       7 Three Village-MR       26.08      25.84        
 40 Polese, Patrick L    7 SMC-MR                 30.34      25.91        
 41 Piacentini, Logan    7 Tmsuffolk-MR           25.17      25.98        
 42 Washington, Michae   7 Lind-MR                23.00      26.36        
 43 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                27.47      26.37        
 44 Pearsall, Milo J     7 PATS-MR                38.36      26.49        
 45 Sileo, Damien R      7 LIAC-MR                32.00      26.66        
 46 Tully, Connor J      7 Tmsuffolk-MR           22.59      27.14        
 47 Minotto, Matthew C   7 Sachem-MR              33.03      27.22        
 48 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                25.13      27.29        
 49 DeBiccari, Charlie   7 Sachem-MR              25.16      27.86        
 50 Kelly, Shaun         7 CFJV-MR                30.00      29.33        
 51 Goral, Emre s        7 Three Village-MR       26.21      30.69        
 52 Kleyman, Gabriel     7 WAC-MR                 30.00      31.59        
 53 Locitzer, Patrick    7 PATS-MR                   NT      37.47        
 54 Racz, Gregory        7 CFB-MR                 34.13      39.20        
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR              29.46         NS        
 -- Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              26.43         NS        
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    19.30         NS        
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR              22.51         NS        
 -- Lavender, Michael    7 Rivertown Rays-MR      28.00         NS        
 -- Lascarides, Michae   7 Three Village-MR       26.36         NS        
 -- Chigounis, Lucas J   7 LBA-MR                 23.02         NS        
 -- Andrejczuk, Peter    7 LBA-MR                 24.78         NS        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.29    3/6/2004 Aaron Blacker, BGNW-MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiang, Kevin         7 WEST-MR                21.66      19.05         20  
  2 Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR                19.48      19.80         17  
  3 Dwyer, Luke          7 COND-MR                19.05      20.00         16  
  4 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      22.29      21.15         15  
  5 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                23.20      21.71         14  
  6 Demaio, Thomas M     7 Three Village-MR       20.58      22.10         13  
  7 Punnoose, Allen      7 FAST-MR                23.39      22.32         12  
  8 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        23.91      22.75         11  
  9 Kleyman, Gabriel     7 WAC-MR                 30.00      22.76          9  
 10 Song, Brian T        7 COND-MR                22.42      22.97          7  
 11 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      28.03      23.03          6  
 12 Carley, Thomas       7 CFJV-MR                26.54      23.20          5  
 13 Camperlengo, Andre   7 WEST-MR                25.62      23.21          4  
 14 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    23.37      23.26          3  
 15 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             22.59      23.60          2  
 16 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    24.00      23.71          1  
 17 Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR                22.13      23.74        
 18 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                21.16      23.83        
 19 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR           26.20      23.86        
 20 Melloy, Matthew      7 WAC-MR                 30.03      24.36        
 21 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              25.56      24.45        
 22 Sileo, Damien R      7 LIAC-MR                35.00      24.64        
 23 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        23.79      24.68        
 24 Tung, Wesley         7 LIAC-MR                35.00      24.82        
 25 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      24.59      25.12        
 26 Veit, Colin X        7 Three Village-MR       27.00      25.14        
 27 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        22.58      25.15        
 28 Saggio, Vincent J    7 Three Village-MR       25.53      25.21        
 29 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                24.72      25.49        
 30 Hunt, Liam           7 WAC-MR                 27.08      26.14        
 31 Fitzgerald, Joseph   7 LIAC-MR                32.00      26.20        
 32 Minotto, Matthew C   7 Sachem-MR              31.06      26.21        
 33 Polese, Patrick L    7 SMC-MR                 29.16      26.36        
 34 Kwon, Connor         7 FAST-MR                26.51      26.42        
 35 Solomon, Mason       7 WISC-MR                27.85      26.56        
 36 Wu, Benjamin L       7 Three Village-MR       33.73      27.04        
 37 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                26.03      27.18        
 38 Kohli, Arnav         7 Tmsuffolk-MR           29.18      27.20        
 39 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                29.04      28.29        
 39 Weingarten, Trista   7 CSC-MR                    NT      28.29        
 41 Lokshin, Joshua      7 Rac @ Jcc-MR           31.14      28.48        
 42 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                29.29      29.13        
 43 Pearsall, Milo J     7 PATS-MR                34.18      29.17        
 44 Tully, Connor J      7 Tmsuffolk-MR           29.43      29.52        
 45 Washington, Michae   7 Lind-MR                31.11      29.65        
 46 Kelly, Shaun         7 CFJV-MR                45.00      29.99        
 47 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                33.19      31.51        
 48 Piacentini, Logan    7 Tmsuffolk-MR           31.60      31.68        
 49 Goral, Emre s        7 Three Village-MR       27.00      32.61        
 50 DeBiccari, Charlie   7 Sachem-MR              29.29      36.73        
 51 Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR      36.00      37.10        
 -- Locitzer, Patrick    7 PATS-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Racz, Gregory        7 CFB-MR                 37.55         DQ        
      False start
 -- Constantine, Chris   7 CFJV-MR                28.05         DQ        
      Did not finish on back
 -- Chigounis, Lucas J   7 LBA-MR                 27.40        DNF        
      Did not finish
 -- Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              30.61         NS        
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR              27.77         NS        
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR              40.15         NS        
 -- Andrejczuk, Peter    7 LBA-MR                 27.45         NS        
 -- Lavender, Michael    7 Rivertown Rays-MR      31.99         NS        
 -- Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR           25.93         NS        
 -- Lascarides, Michae   7 Three Village-MR       27.87         NS        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 33.86    1/2/2010 Thomas Lin at Winter Classic, ABBE-MR        
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke          7 COND-MR                40.70      40.01 SILV    20  
  2 Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR                41.84      41.22 SILV    17  
  3 Jiang, Kevin         7 WEST-MR                46.01      42.75 SILV    16  
  4 Buchanan, Chase C    7 NFS-MR                 44.72      42.88 SILV    15  
  5 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      44.56      44.44         14  
  6 Song, Daniel T       7 COND-MR                42.03      45.31         13  
  7 Domanico, Aidan M    7 CSD-MR                 45.27      46.21         12  
  8 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      49.63      46.67         11  
  9 McCarthy, Aidan N    7 LIAC-MR                55.64      47.10          9  
 10 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    56.50      47.92          7  
 11 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      53.47      49.13          6  
 12 Demaio, Thomas M     7 Three Village-MR       48.76      49.17          5  
 13 Carley, Thomas       7 CFJV-MR                48.11      49.36          4  
 14 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    55.40      49.57          3  
 15 Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR                53.14      49.65          2  
 16 Song, Brian T        7 COND-MR                44.89      50.52          1  
 17 Fleck, Ronen T       7 Empire-MR              51.96      50.91        
 18 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR           52.58      51.04        
 19 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             51.42      51.35        
 20 Neubauer, Will W     7 Empire-MR              55.13      51.72        
 21 Fishlin, Oliver H    7 SMC-MR                 54.69      51.90        
 22 Punnoose, Allen      7 FAST-MR                50.83      51.95        
 23 Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR           54.63      52.25        
 24 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        59.64      53.00        
 25 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        59.24      53.12        
 26 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                59.99      53.13        
 27 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        56.05      53.16        
 28 Martin, Isaiah N     7 WSSC-MR                57.24      53.58        
 29 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR    1:03.43      53.88        
 30 Seck, Saliou         7 Empire-MR              56.21      54.62        
 31 Minotto, Matthew C   7 Sachem-MR            1:02.68      55.16        
 32 Tung, Wesley         7 LIAC-MR                57.41      55.67        
 33 Yamamoto, Taro T     7 Empire-MR            1:01.45      56.41        
 34 Saggio, Vincent J    7 Three Village-MR     1:00.35      58.01        
 35 Sileo, Damien R      7 LIAC-MR              1:05.00      58.80        
 36 Weingarten, Trista   7 CSC-MR                    NT      58.99        
 37 Brose, Maxwell W     7 Empire-MR            1:02.36      59.04        
 38 Bowers, Maxwell      7 WISC-MR              1:10.99      59.08        
 39 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        55.29      59.75        
 40 Lavender, Michael    7 Rivertown Rays-MR    1:07.98      59.83        
 41 Solomon, Mason       7 WISC-MR              1:22.22    1:00.47        
 42 Polese, Patrick L    7 SMC-MR               1:08.84    1:01.05        
 43 Fitzgerald, Joseph   7 LIAC-MR              1:02.93    1:01.07        
 44 Chigounis, Lucas J   7 LBA-MR               1:00.81    1:01.25        
 45 Ehlers, Benjamin C   7 Three Village-MR     1:01.24    1:01.67        
 46 Lokshin, Joshua      7 Rac @ Jcc-MR         1:03.47    1:02.09        
 47 Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR    1:17.29    1:02.90        
 48 Kohli, Arnav         7 Tmsuffolk-MR         1:11.95    1:03.45        
 49 Wu, Benjamin L       7 Three Village-MR     1:15.20    1:05.28        
 50 Tully, Connor J      7 Tmsuffolk-MR         1:04.48    1:05.77        
 51 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR              1:25.99    1:06.07        
 52 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:13.62    1:08.85        
 53 Leng, Toby J         7 LIAC-MR              1:02.00    1:09.87        
 54 Piacentini, Logan    7 Tmsuffolk-MR         1:06.95    1:16.63        
 55 Kelly, Shaun         7 CFJV-MR              1:20.00    1:18.60        
 56 Racz, Gregory        7 CFB-MR               1:19.84    1:25.50        
 -- Surace, Frank        7 WAC-MR               1:02.06         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Goral, Emre s        7 Three Village-MR     1:15.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR              1:09.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                51.01         NS        
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR            1:17.88         NS        
 -- Andrejczuk, Peter    7 LBA-MR               1:07.74         NS        
 -- Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:03.15         NS        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.49    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiang, Kevin         7 WEST-MR                21.63      22.46         20  
  2 Buchanan, Chase C    7 NFS-MR                 22.31      22.75         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      23.23      23.90         16  
  4 Moore, Grant M       7 Barracudas-MR          24.00      24.77         15  
  5 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR           25.97      25.45         14  
  6 Domanico, Aidan M    7 CSD-MR                    NT      25.92         13  
  7 McCarthy, Aidan N    7 LIAC-MR                28.09      26.31         12  
  8 Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR                25.20      26.38         11  
  9 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        25.99      26.70          9  
 10 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        25.53      26.87          7  
 11 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              28.20      27.34          6  
 12 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      26.62      27.70          5  
 13 Song, Daniel T       7 COND-MR                28.40      28.08          4  
 14 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      28.10      28.10          3  
 15 Song, Brian T        7 COND-MR                26.42      28.11          2  
 16 Martin, Isaiah N     7 WSSC-MR                31.85      28.96          1  
 17 Constantine, Chris   7 CFJV-MR                31.65      29.28        
 18 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        27.82      29.45        
 19 Lavender, Michael    7 Rivertown Rays-MR      38.00      29.71        
 20 Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR           26.22      29.79        
 21 Kelly, Shaun         7 CFJV-MR                38.00      29.80        
 22 Brose, Maxwell W     7 Empire-MR              31.12      30.47        
 23 Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR      44.00      30.58        
 24 Lokshin, Joshua      7 Rac @ Jcc-MR           40.14      30.66        
 25 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        27.55      30.83        
 26 Tung, Wesley         7 LIAC-MR                35.00      31.53        
 27 Saggio, Vincent J    7 Three Village-MR       41.79      32.59        
 28 Bowers, Maxwell      7 WISC-MR                31.11      32.68        
 29 Seck, Saliou         7 Empire-MR              33.19      32.69        
 30 Leng, Toby J         7 LIAC-MR                36.00      32.93        
 31 Yamamoto, Taro T     7 Empire-MR              36.25      33.33        
 32 Chigounis, Lucas J   7 LBA-MR                 35.00      33.42        
 33 Wu, Benjamin L       7 Three Village-MR       35.00      34.23        
 34 Tully, Connor J      7 Tmsuffolk-MR           32.90      34.71        
 35 Neubauer, Will W     7 Empire-MR              34.31      35.15        
 36 Fleck, Ronen T       7 Empire-MR              33.27      35.30        
 37 Piacentini, Logan    7 Tmsuffolk-MR           33.90      38.27        
 38 Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT      43.93        
 39 Minotto, Matthew C   7 Sachem-MR              47.81      51.49        
 -- Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      26.84         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                34.13         DQ        
      One hand touch
 -- Surace, Frank        7 WAC-MR                 30.01         DQ        
      False start
 -- Kohli, Arnav         7 Tmsuffolk-MR           34.50         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ehlers, Benjamin C   7 Three Village-MR       32.85         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Goral, Emre s        7 Three Village-MR       28.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR                42.61         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Solomon, Mason       7 WISC-MR                35.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Washington, Michae   7 Lind-MR                32.82         DQ        
      Scissors kick
 -- Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                32.55         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sileo, Damien R      7 LIAC-MR                36.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                34.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             26.95         NS        
 -- Andrejczuk, Peter    7 LBA-MR                 40.00         NS        
 -- Fitzgerald, Joseph   7 LIAC-MR                36.00         NS        
 -- O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                26.42         NS        
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    27.15         NS        
 -- Rinaldi, Jack        7 WAC-MR                 29.08         NS        
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR              35.55         NS        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 14.34    5/1/1998 AnthonySimco, MKBC-MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      18.87      17.98         20  
  2 Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR                22.29      20.08         17  
  3 Jiang, Kevin         7 WEST-MR                20.83      20.54         16  
  4 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                29.00      21.42         15  
  5 Demaio, Thomas M     7 Three Village-MR       21.97      21.91         14  
  6 Song, Daniel T       7 COND-MR                25.82      22.28         13  
  7 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        21.93      22.39         12  
  8 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    22.68      22.99         11  
  9 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR           28.64      23.37          9  
 10 Saggio, Vincent J    7 Three Village-MR       25.99      23.49          7  
 11 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                25.10      23.51          6  
 12 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        24.51      24.36          5  
 13 Song, Brian T        7 COND-MR                24.92      24.97          4  
 14 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        21.97      25.05          3  
 15 Constantine, Chris   7 CFJV-MR                29.12      25.57          2  
 16 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    24.03      25.88          1  
 17 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        28.82      26.01        
 18 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                28.29      26.11        
 19 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              28.04      26.33        
 20 Tung, Wesley         7 LIAC-MR                35.00      26.96        
 21 Camperlengo, Andre   7 WEST-MR                25.63      27.41        
 22 Carley, Thomas       7 CFJV-MR                26.19      27.80        
 23 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                27.70      29.15        
 24 Fitzgerald, Joseph   7 LIAC-MR                33.00      29.82        
 25 Hunt, Liam           7 WAC-MR                 30.55      30.21        
 26 Washington, Michae   7 Lind-MR                28.17      30.92        
 27 Wu, Benjamin L       7 Three Village-MR       35.23      31.39        
 28 Kohli, Arnav         7 Tmsuffolk-MR           33.59      32.16        
 29 Tully, Connor J      7 Tmsuffolk-MR           31.80      32.26        
 30 Solomon, Mason       7 WISC-MR                33.84      33.81        
 31 Lokshin, Joshua      7 Rac @ Jcc-MR           38.14      34.74        
 32 Weingarten, Trista   7 CSC-MR                    NT      34.90        
 33 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                33.81      35.60        
 34 Veit, Colin X        7 Three Village-MR       26.00      35.64        
 35 Chigounis, Lucas J   7 LBA-MR                 35.79      37.57        
 36 Piacentini, Logan    7 Tmsuffolk-MR           35.55      41.16        
 37 Goral, Emre s        7 Three Village-MR       26.00      48.41        
 -- Punnoose, Allen      7 FAST-MR                33.46         DQ        
      Alternating Kick
 -- Minotto, Matthew C   7 Sachem-MR              53.72         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sileo, Damien R      7 LIAC-MR                34.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kwon, Connor         7 FAST-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Balbino, Lucas       7 CFJV-MR                30.00        DFS        
      Declared false start
 -- Lascarides, Michae   7 Three Village-MR       28.55         NS        
 -- Lavender, Michael    7 Rivertown Rays-MR         NT         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 28.84    5/1/1981 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR           36.23      37.12         20  
  2 Levine, Aidan        6 Rac @ Jcc-MR           39.37      37.27         17  
  3 Buchanan, Chase C    7 NFS-MR                 36.70      37.50         16  
  4 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR           41.27      38.75         15  
  5 Dwyer, Luke          7 COND-MR                37.54      38.90         14  
  6 Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR                40.28      39.01         13  
  7 Demaio, Thomas M     7 Three Village-MR       37.53      40.97         12  
  8 McCarthy, Aidan N    7 LIAC-MR                45.85      42.42         11  
  9 Fleck, Ronen T       7 Empire-MR              45.12      42.86          9  
 10 Saggio, Vincent J    7 Three Village-MR       43.32      43.08          7  
 11 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        42.14      43.65          6  
 12 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        42.06      43.72          5  
 13 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      42.43      43.78          4  
 14 Siegel, William H    6 LIAC-MR                48.60      44.01          3  
 15 Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR                42.23      44.44          2  
 16 Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR           48.10      44.57          1  
 17 Domanico, Aidan M    7 CSD-MR                 39.64      44.71        
 18 Moore, Grant M       7 Barracudas-MR          44.56      45.25        
 19 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    45.71      45.37        
 20 Carley, Thomas       7 CFJV-MR                44.47      45.40        
 21 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      43.23      45.67        
 22 Martin, Isaiah N     7 WSSC-MR                51.12      46.77        
 23 Yamamoto, Taro T     7 Empire-MR              50.44      46.89        
 24 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             48.99      47.10        
 25 Fishlin, Oliver H    7 SMC-MR                 48.76      47.14        
 26 Fitzgerald, Joseph   7 LIAC-MR                52.18      47.54        
 27 Ehlers, Benjamin C   7 Three Village-MR       47.65      48.04        
 28 Song, Brian T        7 COND-MR                45.08      48.05        
 29 Neubauer, Will W     7 Empire-MR              48.69      48.40        
 30 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        41.30      48.55        
 31 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              45.66      48.59        
 32 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                   NT      49.05        
 33 Punnoose, Allen      7 FAST-MR                47.08      49.78        
 34 Constantine, Chris   7 CFJV-MR                46.54      50.27        
 35 Tung, Wesley         7 LIAC-MR                51.08      50.28        
 36 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        47.54      50.45        
 37 Kohli, Arnav         7 Tmsuffolk-MR           52.77      50.50        
 38 Seck, Saliou         7 Empire-MR              48.10      51.02        
 39 Bowers, Maxwell      7 WISC-MR                59.99      51.84        
 40 Lokshin, Joshua      7 Rac @ Jcc-MR           54.76      52.55        
 41 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      49.46      52.56        
 42 Brose, Maxwell W     7 Empire-MR              52.22      53.90        
 43 Washington, Michae   7 Lind-MR                53.73      54.14        
 44 Chigounis, Lucas J   7 LBA-MR                 52.69      56.09        
 45 Leng, Toby J         7 LIAC-MR              1:01.00      56.49        
 46 Sileo, Damien R      7 LIAC-MR              1:03.00      56.63        
 47 Wu, Benjamin L       7 Three Village-MR     1:00.69      57.02        
 48 Solomon, Mason       7 WISC-MR              1:10.88      57.14        
 49 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                59.45      57.23        
 50 Surace, Frank        7 WAC-MR               1:00.44      58.88        
 51 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              59.99      59.35        
 52 Piacentini, Logan    7 Tmsuffolk-MR           58.72      59.80        
 53 Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR    1:06.51    1:00.01        
 54 Tully, Connor J      7 Tmsuffolk-MR           56.28    1:00.51        
 55 Polese, Patrick L    7 SMC-MR               1:05.35    1:01.30        
 56 Lavender, Michael    7 Rivertown Rays-MR    1:02.81    1:01.37        
 57 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                59.99    1:01.76        
 58 Minotto, Matthew C   7 Sachem-MR            1:03.73    1:02.15        
 59 Goral, Emre s        7 Three Village-MR     1:05.04    1:02.16        
 60 Halls, Ryan A        6 NFS-MR               1:13.55    1:02.81        
 61 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR  1:15.00    1:06.64        
 62 Scriba, Aiden J      6 Kips Bay Makos-MR    1:07.79    1:08.06        
 63 Kelly, Shaun         7 CFJV-MR              1:20.00    1:19.88        
 64 Racz, Gregory        7 CFB-MR               1:07.24    1:22.27        
 -- Weingarten, Trista   7 CSC-MR                    NT         DQ        
      No touch on turn
 -- O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                41.98         NS        
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR            1:00.00         NS        
 -- Andrejczuk, Peter    7 LBA-MR               1:05.71         NS        
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    47.28         NS        
 -- Rinaldi, Jack        7 WAC-MR                 51.34         NS        
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR            1:01.56         NS        
 
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:04.52   1/19/2007 Liam R. Egan, BAD-MR                       
                1:11.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke          7 COND-MR              1:26.85    1:23.00         20  
                  38.20     1:23.00 (44.80)                                        
  2 Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR              1:38.40    1:23.49         17  
                  39.46     1:23.49 (44.03)                                        
  3 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR         1:41.95    1:27.64         16  
                  41.24     1:27.64 (46.40)                                        
  4 Jiang, Kevin         7 WEST-MR              1:33.96    1:28.01         15  
                  43.05     1:28.01 (44.96)                                        
  5 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR         1:30.84    1:30.96         14  
                  40.98     1:30.96 (49.98)                                        
  6 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR    1:45.91    1:34.45         13  
                  43.42     1:34.45 (51.03)                                        
  7 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR              1:35.54    1:34.56         12  
                  44.05     1:34.56 (50.51)                                        
  8 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR      1:43.15    1:34.89         11  
                  41.81     1:34.89 (53.08)                                        
  9 Song, Daniel T       7 COND-MR              1:46.32    1:37.52          9  
 10 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR      1:40.09    1:37.94          7  
 11 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR    1:45.38    1:38.88          6  
                  44.49     1:38.88 (54.39)                                        
 12 Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR         1:57.08    1:39.96          5  
                  46.38     1:39.96 (53.58)                                        
 13 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR      1:45.50    1:41.03          4  
                  48.30     1:41.03 (52.73)                                        
 14 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR           1:45.68    1:41.10          3  
                  47.12     1:41.10 (53.98)                                        
 15 Martin, Isaiah N     7 WSSC-MR              1:47.22    1:42.53          2  
                  48.76     1:42.53 (53.77)                                        
 16 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:50.50    1:43.77          1  
                  48.68     1:43.77 (55.09)                                        
 17 Peng, Thomas F       6 APEX-MR              1:51.90    1:44.08        
                  50.48     1:44.08 (53.60)                                        
 18 Carley, Thomas       7 CFJV-MR              1:41.03    1:44.37        
 19 Song, Brian T        7 COND-MR              1:44.88    1:44.46        
                  47.21     1:44.46 (57.25)                                        
 20 Constantine, Chris   7 CFJV-MR              1:47.22    1:46.26        
 -- Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR              1:38.81         NS        
 -- Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR    2:20.05         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 36.28    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiang, Kevin         7 WEST-MR                49.55      48.65         20  
  2 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      50.60      50.46         17  
  3 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      57.05      52.01         16  
  4 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      53.87      52.30         15  
  5 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                52.66      52.69         14  
  6 Dwyer, Luke          7 COND-MR                53.00      54.14         13  
  7 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        57.20      55.85         12  
  8 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        58.68      55.90         11  
  9 Demaio, Thomas M     7 Three Village-MR       54.45      56.02          9  
 10 Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR                55.40      56.43          7  
 11 Song, Brian T        7 COND-MR              1:02.25      58.00          6  
 12 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:00.00          5  
 13 Perecinsky, Martin   7 Tmsuffolk-MR         1:04.39    1:00.06          4  
 14 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR      1:05.50    1:00.51          3  
 15 Melloy, Matthew      7 WAC-MR                 59.33    1:01.58          2  
 16 Kelly, Shaun         7 CFJV-MR              1:20.00    1:08.15          1  
 17 Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR    1:16.80    1:08.74        
 18 Lokshin, Joshua      7 Rac @ Jcc-MR         1:20.94    1:09.41        
 19 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR           1:03.29    1:10.24        
 20 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:11.13        
 21 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:17.60        
 22 Cole, Zachary        6 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:18.76        
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR              1:15.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kleyman, Gabriel     7 WAC-MR               1:35.85         DQ        
      Alternating Kick
 -- Song, Daniel T       7 COND-MR                59.31         DQ        
      Alternating Kick
 -- Peng, Thomas F       6 APEX-MR              1:03.73         DQ        
      Alternating Kick
 -- Racz, Gregory        7 CFB-MR               1:28.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Andrejczuk, Peter    7 LBA-MR               1:17.52         NS        
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR            1:09.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 32.03    5/1/1998 Daniel Simco, MKBC-MR                        
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levine, Aidan        6 Rac @ Jcc-MR           43.59      41.34 SILV    20  
  2 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      43.24      41.36 SILV    17  
  3 Dwyer, Luke          7 COND-MR                44.41      42.00 SILV    16  
  4 Jiang, Kevin         7 WEST-MR                57.73      47.25         15  
  5 Moore, Grant M       7 Barracudas-MR          58.90      51.39         14  
  6 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    57.99      53.68         13  
  7 Demaio, Thomas M     7 Three Village-MR       52.06      55.14         12  
  8 Lee, Cooper C        7 Badger-MR            1:11.59    1:01.27         11  
  9 Carley, Thomas       7 CFJV-MR              1:05.00    1:05.69          9  
 10 Punnoose, Allen      7 FAST-MR                   NT    1:09.35          7  
 11 Washington, Michae   7 Lind-MR              1:03.81    1:10.21          6  
 -- Weingarten, Trista   7 CSC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Constantine, Chris   7 CFJV-MR              1:20.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Song, Daniel T       7 COND-MR                48.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:12.85    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                       
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke          7 COND-MR              1:31.09    1:32.85         20  
                  42.97     1:32.85 (49.88)                                        
  2 Jiang, Kevin         7 WEST-MR              1:39.54    1:35.03         17  
                  44.42     1:35.03 (50.61)                                        
  3 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR    1:45.21    1:42.70         16  
                  21.11   1:42.70 (1:21.59)                                        
  4 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR              1:55.90    1:43.37         15  
                  48.65     1:43.37 (54.72)                                        
  5 Cakir, Noah          6 Tmsuffolk-MR         1:36.28    1:43.74         14  
                  21.76   1:43.74 (1:21.98)                                        
  6 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR    1:52.84    1:43.84         13  
                  50.87     1:43.84 (52.97)                                        
  7 Song, Daniel T       7 COND-MR              1:51.71    1:45.99         12  
                  50.66     1:45.99 (55.33)                                        
  8 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR      1:54.57    1:49.66         11  
                  53.54     1:49.66 (56.12)                                        
  9 Hwang, Ryan          7 Tmsuffolk-MR         1:56.95    1:50.02          9  
                  54.84     1:50.02 (55.18)                                        
 10 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:56.63    1:52.28          7  
                  55.30     1:52.28 (56.98)                                        
 11 Carley, Thomas       7 CFJV-MR              2:00.00    1:55.91          6  
                  55.61   1:55.91 (1:00.30)                                        
 12 Song, Brian T        7 COND-MR              1:46.66    1:56.17          5  
                  54.34   1:56.17 (1:01.83)                                        
 13 Martin, Isaiah N     7 WSSC-MR              2:06.40    1:57.20          4  
                  56.17   1:57.20 (1:01.03)                                        
 14 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR      2:05.47    2:01.89          3  
 15 Constantine, Chris   7 CFJV-MR              2:20.00    2:03.26          2  
                  58.09   2:03.26 (1:05.17)                                        
 -- Vanorden, Jesse T    7 LIAC-MR              1:47.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  49.10                                                            
 -- Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR                NT         DQ        
      No touch at turn - back
 -- Payne, Tristan A     7 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR      2:05.50         DQ        
      One hand touch - breast
                  55.88                                                            
 -- Shnayder, Steven Z   7 LIAC-MR              1:47.81         NS        
 
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 57.44   3/12/2011 Westchester Aquatic Club, WEST-MR            
                       B. Lee, C. Popp, J. DiSanto, Y. Tsukikawa         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:15.73    1:12.81         40  
     1) Sugiyama, Kotaro 7              2) Wagner, Jared S 7              
     3) Jones, Jake F 6                 4) Skaistis, Levi B 6             
                  35.09     1:12.81 (37.72)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:19.52    1:19.76         34  
     1) Kamal, Adam 5                   2) Arnold, Zachary 6              
     3) Nadecki, Erik S 7               4) Cornish, Jack A 7              
                  41.70     1:19.76 (38.06)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:30.04    1:25.59         32  
     1) Malik, Vivek 6                  2) Stonsby, P.J S 6               
     3) McHugh, Connor J 7              4) Chang, Benjamin 7              
                  47.00     1:25.59 (38.59)                                        
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    1:25.68         30  
     1) Goral, Emre s 7                 2) Ehlers, Benjamin C 7           
     3) Veit, Colin X 7                 4) Wu, Benjamin L 7               
                  41.96     1:25.68 (43.72)                                        
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:29.00    1:27.87         28  
     1) Siegel, William H 6             2) Dring, Robby L 6               
     3) Leng, Toby J 7                  4) Tung, Wesley 7                 
                  44.78     1:27.87 (43.09)                                        
  6 West Islip Swim Club-MR  'A'                1:37.97    1:36.40         26  
     1) Solomon, Mason 7                2) Mulieri, Dylan 7               
     3) Romanelli, Nicholas 7           4) Saintvil, Nathan 7             
                  50.64     1:36.40 (45.76)                                        
 
Boys 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:07.69   3/12/2011 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         B. Lee, C. Popp, J. DiSanto, Y. Tsukikawa         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:47.15    2:47.80         40  
     1) Sugiyama, Kotaro 7              2) Wagner, Jared S 7              
     3) Jones, Ronin 7                  4) Jones, Jake F 6                
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:30.00    2:52.43         34  
     1) Shnayder, Steven Z 7            2) Tung, Wesley 7                 
     3) Siegel, William H 6             4) Vanorden, Jesse T 7            
                  45.89     1:32.35 (46.46)   2:52.43 (1:20.08)                    
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        2:58.37    2:53.39         32  
     1) Hwang, Ryan 7                   2) Kohli, Arnav 7                 
     3) Perecinsky, Martin 7            4) Cakir, Noah 6                  
                  40.05     1:36.27 (56.22)   2:53.39 (1:17.12)                    
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:53.04    3:03.41         30  
     1) McHugh, Connor J 7              2) Chang, Benjamin 7              
     3) Nadecki, Erik S 7               4) Cornish, Jack A 7              
                  52.75     1:37.25 (44.50)   3:03.41 (1:26.16)                    
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:33.78    3:25.98         28  
     1) Malik, Vivek 6                  2) Kamal, Adam 5                  
     3) Stonsby, P.J S 6                4) Arnold, Zachary 6              
                  57.51     1:54.90 (57.39)   3:25.98 (1:31.08)                    
 -- Three Village Swim Club-MR  'A'             3:04.99         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: No touch on turn - free
     1) Saggio, Vincent J 7             2) Wu, Benjamin L 7               
     3) Veit, Colin X 7                 4) Demaio, Thomas M 7             
                  55.70     1:42.20 (46.50)        DQ (1:39.85)                    
 -- Team Suffolk-MR  'B'                        3:08.95         NS        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:10.81         NS        
 
Boys 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:07.90    3/7/2014 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         R. Tsukikawa, M. Weinstein, A. Lee, W. Scala      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:24.97    1:24.60         40  
     1) Skaistis, Levi B 6              2) Jones, Jake F 6                
     3) Sugiyama, Kotaro 7              4) Wagner, Jared S 7              
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:44.15    1:31.41         34  
     1) Vanorden, Jesse T 7             2) Shnayder, Steven Z 7           
     3) Siegel, William H 6             4) Tung, Wesley 7                 
                  46.44     1:31.41 (44.97)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:28.25    1:32.69         32  
     1) Nadecki, Erik S 7               2) Chang, Benjamin 7              
     3) McHugh, Connor J 7              4) Cornish, Jack A 7              
                  48.50     1:32.69 (44.19)                                        
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        1:30.00    1:37.60         30  
     1) Perecinsky, Martin 7            2) Hwang, Ryan 7                  
     3) Cakir, Noah 6                   4) Kohli, Arnav 7                 
                  49.98     1:37.60 (47.62)                                        
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    1:37.87         28  
     1) Veit, Colin X 7                 2) Demaio, Thomas M 7             
     3) Saggio, Vincent J 7             4) Wu, Benjamin L 7               
                  50.56     1:37.87 (47.31)                                        
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:37.49    1:39.15         26  
     1) Kamal, Adam 5                   2) Stonsby, P.J S 6               
     3) Arnold, Zachary 6               4) Malik, Vivek 6                 
  7 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:09.69    1:46.00         24  
     1) Constantine, Christopher 7      2) Kelly, Shaun 7                 
     3) Carley, Thomas 7                4) Balbino, Lucas 7               
                  54.25     1:46.00 (51.75)                                        
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                1:55.55    1:54.33         22  
     1) Romanelli, Nicholas 7           2) Mulieri, Dylan 7               
     3) Saintvil, Nathan 7              4) Solomon, Mason 7               
 -- Team Suffolk-MR  'B'                        1:43.95         NS        
 
Boys 7 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:26.28    3/7/2014 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         A. Lee, M. Weinstein, W. Scala, R. Tsukikawa      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:09.73    3:11.37         40  
     1) Skaistis, Levi B 6              2) Jones, Jake F 6                
     3) Sugiyama, Kotaro 7              4) Wagner, Jared S 7              
                  47.58     1:40.71 (53.13)     2:25.01 (44.30)     3:11.37 (46.36)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:38.01    3:41.76         34  
     1) McHugh, Connor J 7              2) Chang, Benjamin 7              
     3) Nadecki, Erik S 7               4) Cornish, Jack A 7              
                1:00.07     1:53.07 (53.00)   2:53.86 (1:00.79)     3:41.76 (47.90)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'               NT    3:53.01         32  
     1) Kamal, Adam 5                   2) Stonsby, P.J S 6               
     3) Arnold, Zachary 6               4) Malik, Vivek 6                 
                1:03.55     1:19.05 (15.50)     2:03.08 (44.03)   3:53.01 (1:49.93)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                     NT    4:29.73         30  
     1) Bowers, Maxwell 7               2) Mulieri, Dylan 7               
     3) Saintvil, Nathan 7              4) Romanelli, Nicholas 7          
                1:07.93   2:19.61 (1:11.68)     2:43.31 (23.70)   4:29.73 (1:46.42)
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 12.11    5/1/1982 Rick Robinson, TVSC-MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, William H     8 WEST-MR                14.37      14.41         20  
  2 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR                14.61      14.53         17  
  3 Lee, Aidan J         8 WEST-MR                14.71      14.71         16  
  4 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR            15.39      15.05         15  
  5 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR       15.30      15.10         14  
  6 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR            15.05      15.17         13  
  7 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                16.79      15.68         12  
  8 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                19.62      15.77         11  
  9 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 17.20      15.88          9  
 10 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      18.03      16.07          7  
 11 DU, Ethan            8 NCAC-MR                16.10      16.11          6  
 12 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR              16.15      16.12          4.5
 12 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        17.68      16.12          4.5
 14 Peng, Greg W         8 APEX-MR                17.35      16.15          3  
 15 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    16.76      16.16          2  
 16 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR            16.44      16.27          1  
 17 Weinstein, Michael   8 WEST-MR                15.48      16.33        
 18 Galligan, James D    8 GAEL-MR                   NT      16.55        
 19 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              17.30      16.56        
 20 Londono, Nicholas    8 IA-MR                  16.82      16.62        
 21 Buchen, Max H        8 LIAC-MR                17.46      16.77        
 22 Kern, Brian G        8 LIAC-MR                16.53      17.20        
 23 McIver, Matteo J     8 WEST-MR                17.07      17.27        
 24 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 19.55      17.30        
 25 Douglas, Orion       8 SPAR-MR                44.23      17.38        
 26 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR       17.03      17.48        
 27 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    16.52      17.49        
 28 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 22.00      17.51        
 29 Thomas, Moane        8 WAC-MR                 19.48      17.66        
 30 Peng, Nicholas       8 WEST-MR                17.90      17.71        
 31 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR                21.75      17.72        
 32 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      19.97      17.76        
 33 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        18.68      17.80        
 34 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR                17.50      17.86        
 35 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                21.68      17.87        
 36 Nager, Noah          8 SMC-MR                 17.69      17.97        
 37 Sodhi, Eric J        8 LIAC-MR                18.13      17.99        
 38 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 17.51      18.01        
 38 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 18.71      18.01        
 40 Granucci, David      8 Sachem-MR              17.55      18.02        
 41 Sanchez, Ronald      8 RedTails-MR            17.68      18.06        
 42 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR                20.44      18.07        
 43 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        18.39      18.14        
 44 Diaz, Adam C         8 RedTails-MR            18.93      18.15        
 45 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      20.00      18.16        
 46 Angelou, David J     8 LIAC-MR                17.22      18.21        
 46 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              17.75      18.21        
 48 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        23.03      18.32        
 49 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR       17.61      18.34        
 49 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR                17.95      18.34        
 51 Vumbacco, Stephen    8 WEST-MR                18.13      18.38        
 52 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      16.66      18.39        
 53 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 18.47      18.44        
 54 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR            18.02      18.78        
 55 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR                24.00      18.79        
 56 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR                21.96      18.97        
 57 Vinciguerra, Vince   8 Three Village-MR       24.00      19.00        
 58 Paez, Darian F       8 Marlins Bgnw-MR        21.55      19.07        
 58 Fontana, Joseph x    8 Three Village-MR       19.86      19.07        
 60 Timm, Ethan m        8 Three Village-MR       19.99      19.10        
 61 Hall III, Richard    8 Three Village-MR       19.21      19.11        
 62 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                19.76      19.13        
 63 Wider, Garrett D     8 Lind-MR                19.27      19.15        
 64 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        18.18      19.16        
 65 Holler, John T       8 HAA-MR                 17.99      19.17        
 66 Mangio, Craig J      8 FA-MR                  18.51      19.20        
 67 Keene, Jack W        8 LIAC-MR                17.31      19.22        
 68 Zhang, John          8 NCAC-MR                19.00      19.31        
 69 Hsieh, Ethan         8 LIAC-MR                19.13      19.39        
 70 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR              20.16      19.40        
 71 Bellach, Matthew R   8 Badger-MR              19.65      19.54        
 72 Milio, Franco A      8 WEST-MR                21.48      19.58        
 73 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    21.24      19.65        
 74 Braun, Dominic       8 WISC-MR                19.91      19.81        
 75 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                  23.99      19.82        
 76 Cochran, Kyle J      8 CSC-MR                    NT      19.84        
 77 Mayorov, Peter       8 COND-MR                20.14      19.98        
 78 Ragusa, Matthew      8 Express Swimming-MR    23.54      20.16        
 79 Corbett, Ty          8 WISC-MR                20.44      20.17        
 80 Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR      22.21      20.18        
 81 Devoti, Milton       8 WISC-MR                20.96      20.28        
 82 Denfeld, Hunter A    8 GAEL-MR                20.15      20.30        
 83 Terri, Julian, Jul   8 COND-MR                19.14      20.54        
 83 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 20.88      20.54        
 85 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    19.55      20.55        
 85 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR           19.68      20.55        
 87 Mei, Ian             8 Sachem-MR              19.15      20.60        
 88 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              19.87      20.61        
 89 Morgan, Brendan M    8 SMC-MR                 23.17      20.62        
 90 Dalton, Joseph       8 Rac @ Jcc-MR           21.14      20.71        
 91 Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR            20.62      20.73        
 92 King, Conor P        8 NYSA-MR                24.71      20.76        
 93 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             20.61      20.79        
 94 Kayran, Timofey x    8 Three Village-MR       20.40      21.00        
 95 Racz, Theodore       8 CFB-MR                 21.27      21.09        
 96 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 19.78      21.26        
 97 Wu, James X          8 COND-MR                   NT      21.45        
 98 Wos, Peter F         8 Three Village-MR       21.60      21.76        
 99 Olsen, Luke D        8 CSC-MR                    NT      21.87        
 99 Borak, Max E         8 APEX-MR                20.91      21.87        
101 McManus, Mathew G    8 Tmsuffolk-MR           19.87      22.01        
102 Kudlinski, Matthew   8 SSL-MR                 22.78      22.06        
103 Washington, Joseph   8 Lind-MR                22.59      22.14        
104 Cerniglia, Matthew   8 Sachem-MR              20.86      22.27        
105 Kramer, Cooper J     8 LBA-MR                 26.95      22.34        
106 Barrachin, Teo C     8 COND-MR                22.17      22.45        
107 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                21.13      22.53        
108 Edmonds, Joshua S    8 WEST-MR                20.50      22.66        
109 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      24.57      22.85        
110 McDonald, Stephen    8 LIAC-MR                31.00      23.02        
111 Trafton, Colby L     8 Rivertown Rays-MR         NT      23.14        
112 Miele, Thomas L      8 Three Village-MR       21.07      23.35        
113 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              23.62      23.40        
114 Yuk, Bryan *         8 Tmsuffolk-MR           23.22      23.75        
115 Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR         NT      23.79        
116 O'Brien, Jack E      8 COND-MR                20.49      23.82        
117 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             22.30      23.97        
118 Kirkland, Cameron    8 WAC-MR                 30.00      24.06        
119 Yadgarov, Daniel     8 WAC-MR                 27.24      24.41        
120 Romano, Brady        8 LBA-MR                 24.29      24.61        
121 Conboy, Nicholas D   8 Lind-MR                   NT      25.06        
122 Burns, Gavin R       8 LIAC-MR                32.00      25.13        
123 Kelly, Orlando T     8 FAST-MR                22.85      25.27        
124 Fattore, Noah I      8 LIAC-MR                33.00      26.92        
125 Chigounis, John C    8 LBA-MR                 30.00      27.11        
126 Rivera, Jake C       8 LIAC-MR                29.00      27.21        
127 Natindim, Leif E     8 LIAC-MR                31.00      27.39        
128 Isabella, Ryan J     8 SMC-MR                 30.52      27.98        
 -- Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        18.50         NS        
 -- Yoonsmith, Leo       8 WAC-MR                 30.00         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              21.14         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 28.84    5/1/1981 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, William H     8 WEST-MR                32.15      30.70 JO      20  
  2 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR                32.14      31.59 JO      17  
  3 Lee, Aidan J         8 WEST-MR                31.56      31.88 JO      16  
  4 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR            32.32      33.09 SILV    15  
  5 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR       34.22      33.19 SILV    14  
  6 Moy, Jason N         8 Empire-MR              33.49      33.30 SILV    13  
  7 Peng, Greg W         8 APEX-MR                34.49      34.11 SILV    12  
  8 DU, Ethan            8 NCAC-MR                34.70      34.30 SILV    11  
  9 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR            32.75      34.44 SILV     9  
 10 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR            35.73      34.76 SILV     7  
 11 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    35.60      35.32          6  
 12 Londono, Nicholas    8 IA-MR                  35.85      35.83          5  
 13 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              38.02      36.06          4  
 14 Buchen, Max H        8 LIAC-MR                34.45      36.26          3  
 15 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      37.02      36.70          2  
 16 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        35.40      36.81          1  
 17 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR              37.69      37.26        
 18 Cleary, Timmy P      8 Empire-MR              36.42      37.31        
 19 Bubrowiecki, Sebas   8 HS-MR                  38.17      37.49        
 20 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR                37.42      37.51        
 21 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      39.05      37.59        
 22 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                33.53      37.92        
 23 Quinones, Ashton T   8 WSSC-MR                36.83      37.95        
 24 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR       36.75      38.05        
 25 Zhao, Matthew        8 COND-MR                38.18      38.09        
 26 Samko, Jack P        8 HS-MR                  37.73      38.17        
 27 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 37.43      38.19        
 28 Peng, Nicholas       8 WEST-MR                38.92      38.51        
 29 Garofolo, Gerard     8 SMC-MR                 38.90      38.69        
 30 Wang, Vincent        8 Rac @ Jcc-MR           40.68      38.96        
 31 Kern, Brian G        8 LIAC-MR                36.90      39.13        
 32 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR                39.51      39.27        
 33 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 39.66      39.58        
 34 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR                44.57      39.71        
 35 Diaz, Adam C         8 RedTails-MR            40.89      39.78        
 36 McIver, Matteo J     8 WEST-MR                38.09      39.81        
 37 Fayngersh, Ramiel    8 LBA-MR                 39.07      39.99        
 38 Tolis, Alex B        8 Barracudas-MR          39.55      40.07        
 39 Fayngersh, David     8 LBA-MR                 40.23      40.16        
 40 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      43.79      40.18        
 40 Hall III, Richard    8 Three Village-MR       43.95      40.18        
 42 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    38.29      40.31        
 43 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR            42.00      40.48        
 44 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR                40.09      40.50        
 45 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR       41.93      40.68        
 46 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        40.41      40.80        
 47 Sanchez, Ronald      8 RedTails-MR            39.21      40.89        
 48 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR                40.69      40.99        
 49 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    36.99      41.12        
 50 Kim, Doyee           8 COND-MR                38.92      41.16        
 51 Timm, Ethan m        8 Three Village-MR       50.16      41.17        
 52 Granucci, David      8 Sachem-MR              38.89      41.28        
 53 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 40.19      41.30        
 54 Holler, John T       8 HAA-MR                 40.29      41.37        
 55 Zhang, John          8 NCAC-MR                42.00      41.40        
 56 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              39.54      41.41        
 57 Lambert, Harrison    8 Empire-MR              40.52      41.45        
 58 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                39.52      41.51        
 59 Keene, Jack W        8 LIAC-MR                39.04      41.75        
 60 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        45.54      41.85        
 61 O'Sullivan, Connor   8 Empire-MR              41.47      42.72        
 62 Blenk, Brandon G     8 Empire-MR              40.97      42.81        
 62 Leung, Andrew J      8 MWSC-MR                42.12      42.81        
 62 Scott, Travis A      8 FAST-MR                45.98      42.81        
 65 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 39.40      42.88        
 66 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                  41.12      42.91        
 67 McManus, Mathew G    8 Tmsuffolk-MR           46.40      43.09        
 68 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 39.45      43.14        
 69 Amar, Henry R        8 Empire-MR              49.49      43.21        
 70 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                46.81      43.41        
 71 Fontana, Joseph x    8 Three Village-MR       42.09      43.43        
 72 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        43.45      43.50        
 73 Denfeld, Hunter A    8 GAEL-MR                46.47      43.53        
 74 Racz, Theodore       8 CFB-MR                 43.21      43.66        
 75 Bellach, Matthew R   8 Badger-MR              45.20      43.72        
 76 Dase, Jonathan w     8 Flying Dolphins-MR     42.72      44.02        
 77 Vinciguerra, Vince   8 Three Village-MR     1:10.00      44.05        
 78 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  43.41      44.15        
 79 Washington, Joseph   8 Lind-MR                49.28      44.20        
 80 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                49.23      44.38        
 81 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR                44.62      44.43        
 82 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              47.44      44.45        
 83 Mavashev, Michael    8 Aquaflames-MR          47.06      44.46        
 84 Corbett, Ty          8 WISC-MR                45.81      44.69        
 85 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    46.14      44.72        
 86 Milio, Franco A      8 WEST-MR                52.33      45.01        
 87 Terri, Julian, Jul   8 COND-MR                44.67      45.11        
 88 Weinstein, Michael   8 WEST-MR                37.69      45.19        
 89 Morgan, Brendan M    8 SMC-MR                 47.54      45.28        
 90 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR                46.73      45.52        
 91 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                50.72      45.79        
 92 Malamud, Jacob       8 WAC-MR                 47.43      45.83        
 93 Attwell, Nathaniel   8 Empire-MR              49.31      45.84        
 94 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      42.47      45.85        
 95 King, Conor P        8 NYSA-MR                47.35      45.90        
 96 McWherter, Gavin     8 CSD-MR                 46.27      46.52        
 97 Ragusa, Matthew      8 Express Swimming-MR    51.00      46.76        
 98 Angelou, David J     8 LIAC-MR                39.38      46.88        
 99 Burns, Gavin R       8 LIAC-MR              1:01.00      47.06        
100 Kramer, Cooper J     8 LBA-MR                 44.65      47.21        
101 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR              51.43      47.31        
102 Olsen, Luke D        8 CSC-MR                 51.90      47.56        
103 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR           49.10      47.69        
104 Arengo, Rio          8 LBA-MR                 44.45      47.78        
105 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    46.68      47.82        
106 Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR            46.12      47.84        
107 Kudlinski, Matthew   8 SSL-MR                 50.62      48.07        
108 Romano, Brady        8 LBA-MR                 56.45      48.12        
109 Mayorov, Peter       8 COND-MR                42.70      48.13        
110 Wu, James X          8 COND-MR                48.62      48.17        
111 Mei, Ian             8 Sachem-MR              47.93      48.51        
112 Miele, Thomas L      8 Three Village-MR       48.01      48.68        
113 Shteynberg, Michae   8 Empire-MR              45.11      48.70        
114 Rieger, Oliver T     8 LBA-MR                 52.75      48.84        
115 Wos, Peter F         8 Three Village-MR       50.35      49.45        
116 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             42.42      49.77        
117 Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR      45.50      50.06        
118 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              50.57      50.22        
119 Merced, Oliver M     8 Empire-MR              55.56      50.25        
120 Scott, Jalen A       8 FAST-MR                55.89      50.78        
121 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             53.74      50.85        
122 O'Brien, Jack E      8 COND-MR                50.45      51.42        
123 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      50.83      51.53        
124 Barth, Benjamin M    8 Flying Dolphins-MR        NT      51.85        
125 McDonald, Stephen    8 LIAC-MR              1:02.00      52.09        
126 Dzhigo, Alexander    8 Empire-MR              54.11      52.12        
127 Yuk, Bryan *         8 Tmsuffolk-MR           54.13      53.27        
128 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                48.19      53.59        
129 Henry, Joseph P      8 LBA-MR                 51.53      53.64        
130 Kelly, Orlando T     8 FAST-MR                54.49      53.69        
131 Borak, Max E         8 APEX-MR                55.26      54.38        
132 Trafton, Colby L     8 Rivertown Rays-MR      51.11      54.71        
133 King, Jaseth K       8 SSL-MR                 53.50      54.72        
134 Wang, Yufei          8 Aquaflames-MR          56.33      55.08        
135 Yadgarov, Daniel     8 WAC-MR                 53.57      55.75        
136 Barth, Brian W       8 Flying Dolphins-MR   1:04.60      56.10        
137 Shablovsky, Brian    8 WAC-MR                 55.11      57.70        
138 Conboy, Nicholas D   8 Lind-MR                   NT      57.91        
139 Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR      49.86      58.72        
140 Rivera, Jake C       8 LIAC-MR                59.01    1:00.16        
141 Natindim, Leif E     8 LIAC-MR              1:02.00    1:00.35        
142 Scriba, Joseph P     8 Kips Bay Makos-MR      58.51    1:00.92        
143 Vodopyanov, Felix    8 WAC-MR                 58.40    1:01.41        
144 Chigounis, John C    8 LBA-MR                 58.22    1:03.89        
145 Lowe, Eli J          8 SMC-MR               1:12.50    1:05.48        
146 Fattore, Noah I      8 LIAC-MR              1:01.00    1:05.49        
147 Li, Wilson           8 Aquaflames-MR             NT    1:10.42        
 -- Kayran, Timofey x    8 Three Village-MR       43.60         DQ        
      No touch on turn
 -- Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 45.06         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              45.42         NS        
 -- Sodhi, Eric J        8 LIAC-MR                44.96         NS        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:04.52   1/19/2007 Liam R. Egan, BAD-MR                       
                1:11.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Aidan J         8 WEST-MR              1:10.35    1:09.55 JO      20  
                  34.59     1:09.55 (34.96)                                        
  2 Scala, William H     8 WEST-MR              1:12.07    1:09.72 JO      17  
                  33.80     1:09.72 (35.92)                                        
  3 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR          1:14.64    1:11.34 JO      16  
                  34.41     1:11.34 (36.93)                                        
  4 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR              1:11.70    1:12.41 SILV    15  
                  33.93     1:12.41 (38.48)                                        
  5 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR     1:15.00    1:12.76 SILV    14  
                  34.92     1:12.76 (37.84)                                        
  6 DU, Ethan            8 NCAC-MR              1:14.86    1:14.21 SILV    13  
                  35.59     1:14.21 (38.62)                                        
  7 Moy, Jason N         8 Empire-MR            1:13.24    1:14.27 SILV    12  
                  35.38     1:14.27 (38.89)                                        
  8 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR          1:15.80    1:14.98 SILV    11  
  9 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR          1:19.63    1:15.01 SILV     9  
                  35.52     1:15.01 (39.49)                                        
 10 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:16.18    1:15.62 SILV     7  
                  36.11     1:15.62 (39.51)                                        
 11 Vitale, Ben G        8 PATS-MR              1:20.84    1:18.02 SILV     6  
                  36.93     1:18.02 (41.09)                                        
 12 Cleary, Timmy P      8 Empire-MR            1:24.15    1:20.10          5  
                  37.81     1:20.10 (42.29)                                        
 13 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:19.75    1:20.52          4  
                  38.63     1:20.52 (41.89)                                        
 14 Buchen, Max H        8 LIAC-MR              1:19.06    1:20.56          3  
                  37.66     1:20.56 (42.90)                                        
 15 Samko, Jack P        8 HS-MR                1:23.28    1:21.09          1.5
                  38.12     1:21.09 (42.97)                                        
 15 Londono, Nicholas    8 IA-MR                1:21.78    1:21.09          1.5
                  37.49     1:21.09 (43.60)                                        
 17 Granucci, David      8 Sachem-MR            1:28.18    1:21.13        
 18 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR     1:53.66    1:21.59        
 19 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR              1:21.10    1:21.97        
                  38.61     1:21.97 (43.36)                                        
 20 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR    1:21.01    1:22.03        
                  39.67     1:22.03 (42.36)                                        
 21 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR              1:30.20    1:22.38        
                  39.06     1:22.38 (43.32)                                        
 22 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR      1:26.16    1:22.60        
                  39.17     1:22.60 (43.43)                                        
 23 Bubrowiecki, Sebas   8 HS-MR                1:26.10    1:23.36        
                  38.94     1:23.36 (44.42)                                        
 24 McIver, Matteo J     8 WEST-MR              1:27.69    1:25.60        
                  39.75     1:25.60 (45.85)                                        
 25 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR            1:31.04    1:25.65        
                  40.58     1:25.65 (45.07)                                        
 26 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:30.81    1:26.02        
                  40.03     1:26.02 (45.99)                                        
 27 Kim, Doyee           8 COND-MR              1:31.20    1:26.41        
                  39.14     1:26.41 (47.27)                                        
 28 Peng, Nicholas       8 WEST-MR              1:29.90    1:27.70        
                  41.46     1:27.70 (46.24)                                        
 29 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR     1:39.89    1:28.19        
                  40.02     1:28.19 (48.17)                                        
 30 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               1:27.73    1:28.38        
                  39.36     1:28.38 (49.02)                                        
 31 Kern, Brian G        8 LIAC-MR              1:28.00    1:29.00        
 32 Weinstein, Michael   8 WEST-MR              1:30.23    1:29.31        
 33 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR          1:33.93    1:29.56        
                  42.64     1:29.56 (46.92)                                        
 34 Olsen, Luke D        8 CSC-MR               1:49.55    1:29.72        
 35 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR              1:39.04    1:29.95        
                  41.65     1:29.95 (48.30)                                        
 36 Keene, Jack W        8 LIAC-MR              1:34.78    1:30.43        
                  41.88     1:30.43 (48.55)                                        
 37 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR              1:31.72    1:30.59        
                  41.77     1:30.59 (48.82)                                        
 38 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR    1:33.96    1:31.82        
                  44.23     1:31.82 (47.59)                                        
 39 Lambert, Harrison    8 Empire-MR            1:32.30    1:32.11        
                  43.93     1:32.11 (48.18)                                        
 40 Vumbacco, Stephen    8 WEST-MR              1:33.47    1:32.21        
                  43.37     1:32.21 (48.84)                                        
 41 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR      1:34.83    1:32.77        
                  43.32     1:32.77 (49.45)                                        
 42 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:25.89    1:33.37        
                  42.19     1:33.37 (51.18)                                        
 43 Dase, Jonathan w     8 Flying Dolphins-MR   1:37.78    1:34.52        
                  43.93     1:34.52 (50.59)                                        
 44 Blenk, Brandon G     8 Empire-MR            2:02.72    1:34.68        
                  41.17     1:34.68 (53.51)                                        
 45 Hsieh, Ethan         8 LIAC-MR              1:50.10    1:34.71        
 45 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR    1:45.70    1:34.71        
 47 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                1:35.80    1:35.82        
                  44.04     1:35.82 (51.78)                                        
 48 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:40.02    1:36.33        
 48 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR      1:43.53    1:36.33        
                  46.29     1:36.33 (50.04)                                        
 50 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR              1:45.47    1:36.59        
 51 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR              1:50.31    1:36.61        
                  42.89     1:36.61 (53.72)                                        
 52 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR              1:34.77    1:37.01        
                  44.28     1:37.01 (52.73)                                        
 53 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:38.41    1:37.34        
 54 McManus, Mathew G    8 Tmsuffolk-MR         1:46.90    1:37.88        
                  47.19     1:37.88 (50.69)                                        
 55 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR      1:46.77    1:38.10        
 56 O'Sullivan, Connor   8 Empire-MR            1:35.63    1:38.58        
 57 Angelou, David J     8 LIAC-MR              1:35.46    1:38.98        
 58 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:50.45    1:40.57        
                  45.88     1:40.57 (54.69)                                        
 59 Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR          1:44.47    1:41.83        
 60 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR         1:50.95    1:44.06        
                  47.34     1:44.06 (56.72)                                        
 61 Paez, Darian F       8 Marlins Bgnw-MR      1:48.71    1:45.57        
 62 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR              1:49.80    1:46.65        
 63 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR           1:43.13    1:47.95        
                  50.42     1:47.95 (57.53)                                        
 64 Barth, Benjamin M    8 Flying Dolphins-MR        NT    1:48.64        
                  48.26   1:48.64 (1:00.38)                                        
 65 Kramer, Cooper J     8 LBA-MR               1:50.51    1:48.91        
                  49.26     1:48.91 (59.65)                                        
 66 Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:53.04        
 67 King, Jaseth K       8 SSL-MR               2:04.93    1:59.69        
 68 Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR         NT    2:00.75        
                  56.75   2:00.75 (1:04.00)                                        
 69 Barth, Brian W       8 Flying Dolphins-MR   2:15.24    2:06.66        
                  57.12   2:06.66 (1:09.54)                                        
 -- Zhao, Matthew        8 COND-MR              1:28.41         DQ        
      False start
                  38.52                                                            
 -- Rieger, Oliver T     8 LBA-MR               2:00.00         NS        
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR              2:27.64         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR            1:33.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.29    3/6/2004 Aaron Blacker, BGNW-MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Aidan J         8 WEST-MR                17.03      17.09         20  
  2 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR            17.35      17.38         17  
  3 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR                18.06      17.48         16  
  4 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR       18.60      17.65         15  
  5 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        19.91      18.07         14  
  6 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                20.98      18.96         13  
  7 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                20.56      18.98         12  
  8 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR            18.42      18.99         11  
  9 Weinstein, Michael   8 WEST-MR                19.21      19.18          9  
 10 Peng, Greg W         8 APEX-MR                22.62      19.24          7  
 11 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR       20.08      19.31          6  
 12 Granucci, David      8 Sachem-MR              19.40      19.39          5  
 13 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      22.53      19.42          4  
 14 Douglas, Orion       8 SPAR-MR                19.23      19.60          3  
 15 Wang, Vincent        8 Rac @ Jcc-MR           25.13      19.68          2  
 16 Buchen, Max H        8 LIAC-MR                19.94      19.94          1  
 17 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR              19.25      19.97        
 18 Angelou, David J     8 LIAC-MR                20.38      20.01        
 19 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR                20.32      20.06        
 20 Garofolo, Gerard     8 SMC-MR                 20.21      20.09        
 21 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR                21.61      20.13        
 22 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    20.15      20.40        
 23 O'Brien, Jack E      8 COND-MR                21.39      20.47        
 24 Kern, Brian G        8 LIAC-MR                19.95      20.51        
 25 Zhao, Matthew        8 COND-MR                19.29      20.65        
 26 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR                19.74      20.66        
 27 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              20.27      20.69        
 28 Keene, Jack W        8 LIAC-MR                21.57      20.70        
 29 Hall III, Richard    8 Three Village-MR       22.09      21.14        
 30 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 22.28      21.29        
 31 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    19.90      21.39        
 31 Londono, Nicholas    8 IA-MR                  21.53      21.39        
 33 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      20.59      21.43        
 34 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        21.66      21.44        
 35 Cochran, Kyle J      8 CSC-MR                    NT      21.45        
 36 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      23.79      21.47        
 37 Galligan, James D    8 GAEL-MR                   NT      21.50        
 37 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                22.06      21.50        
 39 Vumbacco, Stephen    8 WEST-MR                21.52      21.55        
 40 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 22.19      21.59        
 41 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 22.47      21.73        
 42 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 22.87      22.01        
 43 Diaz, Adam C         8 RedTails-MR            22.16      22.14        
 44 Mei, Ian             8 Sachem-MR              21.00      22.20        
 45 Devoti, Milton       8 WISC-MR                24.92      22.21        
 46 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR                22.50      22.23        
 47 Milio, Franco A      8 WEST-MR                24.63      22.24        
 48 McManus, Mathew G    8 Tmsuffolk-MR           24.95      22.32        
 49 McIver, Matteo J     8 WEST-MR                21.00      22.38        
 50 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    25.56      22.40        
 51 Terri, Julian, Jul   8 COND-MR                22.58      22.51        
 51 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR            22.51      22.51        
 53 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 23.68      22.55        
 54 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      22.48      22.60        
 55 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        23.00      22.63        
 56 Wider, Garrett D     8 Lind-MR                23.69      22.67        
 57 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR       21.95      22.71        
 58 Peng, Nicholas       8 WEST-MR                21.96      22.76        
 59 Fayngersh, David     8 LBA-MR                 23.30      22.97        
 60 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              23.07      23.08        
 61 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR                25.96      23.10        
 62 Nager, Noah          8 SMC-MR                 22.95      23.12        
 63 Ragusa, Matthew      8 Express Swimming-MR    28.81      23.19        
 64 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                24.73      23.23        
 65 Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR            24.87      23.28        
 66 Kudlinski, Matthew   8 SSL-MR                 24.00      23.39        
 67 Sodhi, Eric J        8 LIAC-MR                24.06      23.52        
 68 Wu, James X          8 COND-MR                32.20      23.53        
 69 Kayran, Timofey x    8 Three Village-MR       24.65      23.55        
 70 Vinciguerra, Vince   8 Three Village-MR       26.00      23.56        
 71 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              23.11      23.61        
 72 Fayngersh, Ramiel    8 LBA-MR                 24.83      23.65        
 73 King, Conor P        8 NYSA-MR                22.66      23.68        
 74 Corbett, Ty          8 WISC-MR                23.94      23.70        
 75 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  23.73      23.86        
 76 Mangio, Craig J      8 FA-MR                  24.99      23.88        
 77 Sanchez, Ronald      8 RedTails-MR            22.89      23.89        
 78 Wos, Peter F         8 Three Village-MR       23.94      23.95        
 79 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 24.64      24.06        
 80 Morgan, Brendan M    8 SMC-MR                 26.90      24.21        
 81 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR                26.07      24.26        
 82 Fontana, Joseph x    8 Three Village-MR       23.50      24.30        
 83 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        24.30      24.31        
 84 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR           26.03      24.34        
 85 Paez, Darian F       8 Marlins Bgnw-MR        26.69      24.35        
 86 Washington, Joseph   8 Lind-MR                27.51      24.36        
 87 Thomas, Moane        8 WAC-MR                 29.19      24.44        
 88 Barrachin, Teo C     8 COND-MR                25.87      24.45        
 88 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR              24.22      24.45        
 90 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                  25.21      24.48        
 91 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    24.23      24.51        
 92 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        26.41      24.76        
 93 Chigounis, John C    8 LBA-MR                 25.00      24.81        
 94 Yuk, Bryan *         8 Tmsuffolk-MR           26.13      24.82        
 95 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             24.67      24.95        
 96 Bellach, Matthew R   8 Badger-MR              23.56      25.00        
 96 Racz, Theodore       8 CFB-MR                 25.58      25.00        
 98 Romano, Brady        8 LBA-MR                 29.63      25.22        
 99 Burns, Gavin R       8 LIAC-MR                33.00      25.29        
100 Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR      27.26      25.50        
101 Borak, Max E         8 APEX-MR                25.60      25.52        
101 McDonald, Stephen    8 LIAC-MR                34.00      25.52        
103 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 25.73      25.67        
104 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      28.00      26.36        
105 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              25.69      26.60        
106 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             28.72      26.82        
107 Yadgarov, Daniel     8 WAC-MR                 31.16      26.83        
108 Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR         NT      27.45        
109 Trafton, Colby L     8 Rivertown Rays-MR         NT      27.68        
110 Natindim, Leif E     8 LIAC-MR                35.00      27.77        
111 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                30.03      28.32        
112 Kelly, Orlando T     8 FAST-MR                39.58      28.37        
113 Olsen, Luke D        8 CSC-MR                    NT      28.56        
114 Miele, Thomas L      8 Three Village-MR       25.69      29.00        
115 Edmonds, Joshua S    8 WEST-MR                26.93      29.09        
116 Rieger, Oliver T     8 LBA-MR                    NT      29.36        
117 Cerniglia, Matthew   8 Sachem-MR              25.06      29.82        
118 Vodopyanov, Felix    8 WAC-MR                 32.61      30.73        
119 Yoonsmith, Leo       8 WAC-MR                 30.00      32.41        
120 Fattore, Noah I      8 LIAC-MR                35.00      32.53        
121 Conboy, Nicholas D   8 Lind-MR                   NT      33.27        
 -- Timm, Ethan m        8 Three Village-MR       30.60         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Denfeld, Hunter A    8 GAEL-MR                29.77         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Braun, Dominic       8 WISC-MR                28.30         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mayorov, Peter       8 COND-MR                24.56         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Rivera, Jake C       8 LIAC-MR                30.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Zhang, John          8 NCAC-MR                23.00         NS        
 -- Hsieh, Ethan         8 LIAC-MR                26.38         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              27.20         NS        
 -- Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        22.98         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 33.86    1/2/2010 Thomas Lin at Winter Classic, ABBE-MR        
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Aidan J         8 WEST-MR                36.38      35.47 JO      20  
  2 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR            37.66      36.13 JO      17  
  3 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR       42.97      38.25 SILV    16  
  4 Moy, Jason N         8 Empire-MR              39.89      38.26 SILV    15  
  5 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                39.25      39.50 SILV    14  
  6 Buchen, Max H        8 LIAC-MR                42.91      40.52 SILV    13  
  7 Peng, Greg W         8 APEX-MR                41.18      40.71 SILV    12  
  8 Granucci, David      8 Sachem-MR              40.72      41.08 SILV    11  
  9 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        40.75      41.13 SILV     9  
 10 Cleary, Timmy P      8 Empire-MR              41.77      41.33 SILV     7  
 11 Garofolo, Gerard     8 SMC-MR                 44.76      41.59 SILV     6  
 12 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR                41.01      41.62 SILV     5  
 13 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      42.57      41.96 SILV     4  
 14 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR                42.14      42.26 SILV     3  
 15 Samko, Jack P        8 HS-MR                  42.51      42.28 SILV     2  
 16 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR       43.60      42.39 SILV     1  
 17 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR              52.03      42.61 SILV   
 18 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    44.08      43.20        
 19 Kopec, Ernest R      8 BBSC-MR                42.44      43.21        
 20 Weinstein, Michael   8 WEST-MR                42.50      43.46        
 21 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR                45.37      43.53        
 22 Bubrowiecki, Sebas   8 HS-MR                  47.03      43.72        
 23 Quinones, Ashton T   8 WSSC-MR                44.85      43.81        
 24 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR            1:00.66      44.45        
 25 Kern, Brian G        8 LIAC-MR                43.55      44.62        
 26 Ioselevich, Arie     8 Rac @ Jcc-MR           46.70      44.94        
 27 McIver, Matteo J     8 WEST-MR                45.47      45.20        
 28 Dase, Jonathan w     8 Flying Dolphins-MR     52.99      45.70        
 29 Diaz, Adam C         8 RedTails-MR            48.35      45.71        
 30 Kim, Doyee           8 COND-MR                46.34      45.72        
 31 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      48.03      45.86        
 32 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 45.28      45.90        
 33 Blenk, Brandon G     8 Empire-MR              51.93      45.95        
 34 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 50.71      45.99        
 35 Hall III, Richard    8 Three Village-MR       51.84      46.00        
 36 Wang, Vincent        8 Rac @ Jcc-MR           50.28      46.16        
 37 Attwell, Nathaniel   8 Empire-MR              48.23      46.34        
 38 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR                47.88      46.44        
 39 Angelou, David J     8 LIAC-MR                46.95      46.57        
 40 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      48.25      46.70        
 41 Peng, Nicholas       8 WEST-MR                48.26      46.82        
 42 Scott, Travis A      8 FAST-MR                   NT      46.94        
 42 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR                49.43      46.94        
 44 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                51.47      47.12        
 45 Londono, Nicholas    8 IA-MR                  45.05      47.39        
 46 Sanchez, Ronald      8 RedTails-MR            45.16      47.43        
 47 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 45.22      47.53        
 48 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR            47.85      47.90        
 49 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    46.00      47.93        
 50 O'Sullivan, Connor   8 Empire-MR              47.03      48.07        
 51 Keene, Jack W        8 LIAC-MR                50.71      48.10        
 52 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        53.32      48.21        
 53 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              48.41      48.22        
 54 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      50.48      48.76        
 54 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        48.61      48.76        
 56 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR       49.14      48.92        
 57 Fontana, Joseph x    8 Three Village-MR     1:10.00      49.51        
 58 Merced, Oliver M     8 Empire-MR              51.80      49.65        
 59 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 43.60      49.89        
 60 Terri, Julian, Jul   8 COND-MR                54.83      50.18        
 61 King, Conor P        8 NYSA-MR                49.82      50.52        
 62 Mavashev, Michael    8 Aquaflames-MR          52.29      50.60        
 63 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              55.24      51.16        
 64 Shteynberg, Michae   8 Empire-MR              53.15      51.38        
 65 Yuk, Bryan *         8 Tmsuffolk-MR         1:00.95      51.50        
 66 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.39      51.73        
 67 Morgan, Brendan M    8 SMC-MR                 51.23      51.99        
 68 Kramer, Cooper J     8 LBA-MR                 53.66      52.16        
 69 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                  49.27      52.30        
 70 Ragusa, Matthew      8 Express Swimming-MR  1:05.00      52.32        
 71 Kayran, Timofey x    8 Three Village-MR       57.01      52.35        
 72 Kong, Jason          8 BBSC-MR                52.46      52.38        
 72 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                58.45      52.38        
 74 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR              59.51      52.70        
 75 Henry, Joseph P      8 LBA-MR                 58.21      52.85        
 76 O'Brien, Jack E      8 COND-MR                51.00      52.90        
 77 Kudlinski, Matthew   8 SSL-MR                 56.77      52.97        
 78 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR                55.71      53.09        
 79 McWherter, Gavin     8 CSD-MR                 57.32      53.31        
 80 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    53.10      53.34        
 81 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    58.03      53.37        
 82 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        53.63      53.50        
 83 Bellach, Matthew R   8 Badger-MR              56.95      54.01        
 84 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR              1:01.42      54.09        
 85 Amar, Henry R        8 Empire-MR              54.87      54.22        
 86 Romano, Brady        8 LBA-MR                 56.06      54.80        
 87 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR         1:01.40      54.97        
 88 Corbett, Ty          8 WISC-MR                   NT      54.99        
 89 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              57.85      55.57        
 90 Racz, Theodore       8 CFB-MR                 54.26      55.88        
 91 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                56.79      56.03        
 92 Malamud, Jacob       8 WAC-MR               1:02.09      56.12        
 93 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                55.00      56.27        
 94 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR    1:02.16      56.30        
 95 Chigounis, John C    8 LBA-MR                 53.13      56.39        
 96 Washington, Joseph   8 Lind-MR              1:01.01      56.41        
 97 Denfeld, Hunter A    8 GAEL-MR                58.30      56.42        
 98 Timm, Ethan m        8 Three Village-MR     1:08.55      57.14        
 99 Shablovsky, Brian    8 WAC-MR               1:00.92      57.16        
100 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR              1:00.20      57.24        
101 Burns, Gavin R       8 LIAC-MR              1:05.00      57.50        
102 Natindim, Leif E     8 LIAC-MR              1:05.00      57.70        
103 Scriba, Joseph P     8 Kips Bay Makos-MR    1:00.10      58.06        
104 Dzhigo, Alexander    8 Empire-MR              58.15      58.27        
105 McDonald, Stephen    8 LIAC-MR              1:08.00      58.42        
106 Miele, Thomas L      8 Three Village-MR       55.74      58.47        
107 Trafton, Colby L     8 Rivertown Rays-MR    1:02.65      59.56        
107 Rieger, Oliver T     8 LBA-MR                 58.81      59.56        
109 Vinciguerra, Vince   8 Three Village-MR     1:10.00      59.68        
110 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR           1:04.48    1:00.09        
111 King, Jaseth K       8 SSL-MR                 56.54    1:00.15        
112 Wang, Yufei          8 Aquaflames-MR             NT    1:00.33        
113 Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR    1:01.08    1:00.95        
114 Barth, Benjamin M    8 Flying Dolphins-MR        NT    1:01.31        
115 Rivera, Jake C       8 LIAC-MR              1:01.58    1:02.12        
116 Yadgarov, Daniel     8 WAC-MR               1:01.27    1:02.38        
117 Vodopyanov, Felix    8 WAC-MR               1:06.79    1:03.20        
118 Li, Wilson           8 Aquaflames-MR        1:05.88    1:04.01        
119 Olsen, Luke D        8 CSC-MR                 57.85    1:04.20        
120 Lowe, Eli J          8 SMC-MR               1:16.10    1:05.43        
121 Barth, Brian W       8 Flying Dolphins-MR   1:03.34    1:05.91        
122 Kelly, Orlando T     8 FAST-MR                   NT    1:12.20        
123 Fattore, Noah I      8 LIAC-MR              1:03.00    1:12.58        
 -- Wu, James X          8 COND-MR                56.32         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mayorov, Peter       8 COND-MR                50.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Kirkland, Cameron    8 WAC-MR               1:02.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Scott, Jalen A       8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Conboy, Nicholas D   8 Lind-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Arengo, Rio          8 LBA-MR                 53.86         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR            51.67         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Wos, Peter F         8 Three Village-MR       57.97         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             56.39         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Yoonsmith, Leo       8 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR      59.67         NS        
 -- Sodhi, Eric J        8 LIAC-MR                50.33         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              57.74         NS        
 -- Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 51.62         NS        
 -- Mei, Ian             8 Sachem-MR              51.62         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 16.49    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR                19.93      18.55         20  
  2 Lee, Aidan J         8 WEST-MR                19.72      19.28         17  
  3 Scala, William H     8 WEST-MR                19.21      19.46         16  
  4 Buchen, Max H        8 LIAC-MR                20.38      19.85         15  
  5 DU, Ethan            8 NCAC-MR                21.90      20.42         14  
  6 Peng, Greg W         8 APEX-MR                26.20      20.45         13  
  7 Weinstein, Michael   8 WEST-MR                19.47      21.02         12  
  8 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR            20.80      21.14         11  
  9 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR            22.27      21.32          9  
 10 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      23.02      21.36          7  
 11 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                24.24      21.52          6  
 12 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR            22.10      22.03          5  
 13 Fayngersh, David     8 LBA-MR                 26.68      22.40          4  
 14 Ioselevich, Arie     8 Rac @ Jcc-MR           23.14      22.45          3  
 15 Zhang, John          8 NCAC-MR                25.00      22.54          2  
 16 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR                25.06      22.90          1  
 17 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        24.89      23.09        
 18 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      23.96      23.14        
 19 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR              24.50      23.33        
 20 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    23.25      23.34        
 21 Kim, Doyee           8 COND-MR                22.75      23.53        
 22 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    21.92      23.71        
 23 Fayngersh, Ramiel    8 LBA-MR                 24.09      23.73        
 24 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR                24.41      23.99        
 25 Garofolo, Gerard     8 SMC-MR                 28.54      24.17        
 26 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR                23.15      24.18        
 27 Holler, John T       8 HAA-MR                 23.12      24.41        
 28 Corbett, Ty          8 WISC-MR                24.80      24.44        
 29 Zhao, Matthew        8 COND-MR                23.31      24.69        
 29 Tolis, Alex B        8 Barracudas-MR          22.87      24.69        
 31 Angelou, David J     8 LIAC-MR                27.31      25.37        
 32 Diaz, Adam C         8 RedTails-MR            37.08      25.46        
 33 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      24.75      25.66        
 34 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR             27.63      25.77        
 35 Dase, Jonathan w     8 Flying Dolphins-MR     26.50      25.78        
 35 Ragusa, Matthew      8 Express Swimming-MR    33.35      25.78        
 37 Washington, Joseph   8 Lind-MR                25.61      25.86        
 38 Sanchez, Ronald      8 RedTails-MR            25.39      25.97        
 39 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR           29.11      26.41        
 40 Keene, Jack W        8 LIAC-MR                29.00      26.44        
 41 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 28.90      26.46        
 42 Kayran, Timofey x    8 Three Village-MR       27.03      26.60        
 43 Attwell, Nathaniel   8 Empire-MR              27.33      26.65        
 44 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 32.18      26.68        
 45 McWherter, Gavin     8 CSD-MR                 33.15      26.73        
 46 Shteynberg, Michae   8 Empire-MR              32.25      27.09        
 47 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR                26.98      27.10        
 48 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                31.47      27.11        
 49 Lambert, Harrison    8 Empire-MR              26.20      27.33        
 50 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    29.14      27.42        
 51 Malamud, Jacob       8 WAC-MR                 31.12      27.46        
 51 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              33.66      27.46        
 53 Wu, James X          8 COND-MR                31.53      27.74        
 53 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      31.08      27.74        
 55 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR                26.35      27.86        
 56 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  41.40      28.02        
 57 Bellach, Matthew R   8 Badger-MR              27.87      28.09        
 58 Mei, Ian             8 Sachem-MR              26.62      28.18        
 59 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              28.11      28.21        
 60 Hall III, Richard    8 Three Village-MR       29.10      28.22        
 61 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      29.61      28.25        
 62 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              31.49      28.26        
 63 Kong, Jason          8 BBSC-MR                25.87      28.28        
 64 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR            28.96      28.29        
 65 Granucci, David      8 Sachem-MR              27.42      28.38        
 66 Amar, Henry R        8 Empire-MR              28.67      28.40        
 67 Blenk, Brandon G     8 Empire-MR              34.03      28.53        
 68 Merced, Oliver M     8 Empire-MR              27.70      28.55        
 69 Burns, Gavin R       8 LIAC-MR                36.00      28.59        
 70 Wos, Peter F         8 Three Village-MR       27.00      28.65        
 71 Yuk, Bryan *         8 Tmsuffolk-MR           29.15      29.04        
 72 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                   NT      29.36        
 73 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR              29.77      30.03        
 74 Kopec, Ernest R      8 BBSC-MR                31.89      30.24        
 75 Vinciguerra, Vince   8 Three Village-MR       28.00      30.28        
 76 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR                32.88      30.42        
 77 Milio, Franco A      8 WEST-MR                29.28      30.48        
 78 Vodopyanov, Felix    8 WAC-MR                 28.79      31.43        
 79 Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR      32.11      31.76        
 80 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              32.70      32.02        
 81 King, Jaseth K       8 SSL-MR                 41.16      32.54        
 82 Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR            28.30      32.68        
 83 King, Conor P        8 NYSA-MR                35.99      32.85        
 84 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             30.74      33.01        
 85 Chigounis, John C    8 LBA-MR                 40.00      33.70        
 86 Dzhigo, Alexander    8 Empire-MR              32.49      33.87        
 87 Rieger, Oliver T     8 LBA-MR                 35.00      33.95        
 88 Trafton, Colby L     8 Rivertown Rays-MR         NT      34.89        
 89 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                   NT      36.00        
 90 Kirkland, Cameron    8 WAC-MR                 30.00      36.12        
 91 Morgan, Brendan M    8 SMC-MR                 39.91      36.20        
 92 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        34.66      36.48        
 93 Rivera, Jake C       8 LIAC-MR                34.00      36.87        
 94 McManus, Mathew G    8 Tmsuffolk-MR           27.95      37.75        
 95 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                33.80      38.38        
 96 Yadgarov, Daniel     8 WAC-MR                 30.01      38.42        
 97 Scott, Jalen A       8 FAST-MR                   NT      39.43        
 -- Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McDonald, Stephen    8 LIAC-MR                37.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Conboy, Nicholas D   8 Lind-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fattore, Noah I      8 LIAC-MR                36.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Natindim, Leif E     8 LIAC-MR                36.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Barth, Benjamin M    8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        28.34         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Barth, Brian W       8 Flying Dolphins-MR     36.29         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mayorov, Peter       8 COND-MR                25.53         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- O'Brien, Jack E      8 COND-MR                34.69         DQ        
      Alternating Kick
 -- Racz, Theodore       8 CFB-MR                 28.06         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Timm, Ethan m        8 Three Village-MR       35.00         DQ        
      One hand touch
 -- Fontana, Joseph x    8 Three Village-MR       30.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Miele, Thomas L      8 Three Village-MR       29.08         DQ        
      One hand touch
 -- Romano, Brady        8 LBA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Denfeld, Hunter A    8 GAEL-MR                30.45         NS        
 -- Sodhi, Eric J        8 LIAC-MR                27.75         NS        
 -- Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    24.54         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              25.08         NS        
 -- Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 29.99         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2014MR SCY R: # 36.28    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR                42.75      40.37 JO      20  
  2 Lee, Aidan J         8 WEST-MR                42.03      41.85 JO      17  
  3 Scala, William H     8 WEST-MR                43.62      42.16 JO      16  
  4 Weinstein, Michael   8 WEST-MR                45.36      44.59 SILV    15  
  5 Buchen, Max H        8 LIAC-MR                46.82      45.50 SILV    14  
  6 DU, Ethan            8 NCAC-MR                46.02      45.56 SILV    13  
  7 Peng, Greg W         8 APEX-MR                48.35      46.04 SILV    12  
  8 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR            47.24      46.67 SILV    11  
  9 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                46.24      47.36 SILV     9  
 10 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR                47.82      47.88 SILV     7  
 11 Zhang, John          8 NCAC-MR                54.00      48.89          6  
 12 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      46.72      49.06          5  
 13 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    49.31      49.07          4  
 14 Fayngersh, David     8 LBA-MR                 48.03      49.37          3  
 15 Nager, Noah          8 SMC-MR                 52.99      49.84          2  
 16 Fayngersh, Ramiel    8 LBA-MR                 49.29      50.77          1  
 17 Zhao, Matthew        8 COND-MR                50.20      51.03        
 18 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      51.51      51.35        
 19 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    50.66      51.40        
 20 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR                51.59      52.04        
 21 Corbett, Ty          8 WISC-MR                54.47      52.59        
 22 Holler, John T       8 HAA-MR                 53.28      52.63        
 23 Wang, Vincent        8 Rac @ Jcc-MR           54.27      53.11        
 24 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR                57.27      53.62        
 25 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 55.08      55.24        
 26 Washington, Joseph   8 Lind-MR                56.74      55.64        
 27 Thomas, Moane        8 WAC-MR               1:01.42      56.07        
 28 Garofolo, Gerard     8 SMC-MR                 55.35      56.16        
 29 Racz, Theodore       8 CFB-MR                 57.39      56.71        
 30 Paez, Darian F       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.27      57.55        
 31 Diaz, Adam C         8 RedTails-MR            58.31      57.61        
 32 Dennison, Nathanie   8 Middies-MR           1:00.55      57.75        
 33 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      57.25      57.81        
 34 Karle, Brian J       8 GAEL-MR              1:03.61      58.16        
 35 Dalton, Joseph       8 Rac @ Jcc-MR         1:01.54      58.23        
 36 Pocock, Harry J      8 LIAC-MR              1:03.88      58.64        
 37 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR               1:00.75      59.39        
 38 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      58.76    1:00.25        
 39 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:03.35    1:01.99        
 40 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:01.93    1:02.25        
 41 Isabella, Ryan J     8 SMC-MR               1:08.31    1:07.36        
 42 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                    NT    1:07.62        
 43 Vodopyanov, Felix    8 WAC-MR               1:11.11    1:07.88        
 -- Romano, Brady        8 LBA-MR               1:39.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kramer, Cooper J     8 LBA-MR               1:19.10         DQ        
      One hand touch
 -- Rieger, Oliver T     8 LBA-MR               1:16.36         DQ        
      One hand touch
 -- Bellach, Matthew R   8 Badger-MR            1:07.05         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Yadgarov, Daniel     8 WAC-MR               1:28.19         DQ        
      Scissors kick
 -- King, Conor P        8 NYSA-MR              1:16.59         DQ        
      One hand touch
 -- Denfeld, Hunter A    8 GAEL-MR              1:10.20         DQ        
      One hand touch
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              48.00         NS        
 -- Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR            1:01.12         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 14.34    5/1/1998 AnthonySimco, MKBC-MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, William H     8 WEST-MR                15.80      15.88         20  
  2 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR       16.61      16.03         17  
  3 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR            16.89      16.26         16  
  4 Londono, Nicholas    8 IA-MR                  17.99      17.31         15  
  5 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR            16.59      17.58         14  
  6 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                19.06      17.60         13  
  7 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR       18.35      17.61         12  
  8 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 17.82      17.94         11  
  9 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR            18.37      18.10          9  
 10 McIver, Matteo J     8 WEST-MR                17.65      18.16          7  
 11 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR              20.03      18.25          6  
 12 DU, Ethan            8 NCAC-MR                18.50      18.35          5  
 13 Zhao, Matthew        8 COND-MR                25.52      18.90          4  
 14 Vumbacco, Stephen    8 WEST-MR                19.23      19.03          3  
 15 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR                19.07      19.05          2  
 16 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR                18.60      19.07          1  
 17 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      19.04      19.29        
 18 Kern, Brian G        8 LIAC-MR                23.58      19.51        
 19 Douglas, Orion       8 SPAR-MR                20.23      19.57        
 20 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              20.05      19.78        
 21 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                21.83      19.88        
 21 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR                20.65      19.88        
 23 Engel, Eric R        8 SMC-MR                 22.88      20.15        
 24 Galligan, James D    8 GAEL-MR                   NT      20.95        
 25 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR                20.00      21.09        
 26 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      25.00      21.16        
 27 Sodhi, Eric J        8 LIAC-MR                25.64      21.19        
 28 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      23.37      21.21        
 29 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        22.52      21.25        
 30 Angelou, David J     8 LIAC-MR                21.51      21.38        
 31 Fayngersh, Ramiel    8 LBA-MR                 27.71      21.40        
 32 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        22.70      21.47        
 33 Sanchez, Ronald      8 RedTails-MR            19.69      21.49        
 34 Wang, Vincent        8 Rac @ Jcc-MR           30.14      21.55        
 35 Peng, Nicholas       8 WEST-MR                20.96      21.59        
 36 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 26.00      21.79        
 37 Szymczak, Eric       8 Twisters-MR            21.50      21.97        
 38 Hsieh, Ethan         8 LIAC-MR                30.00      21.98        
 39 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR       23.75      22.13        
 40 Holler, John T       8 HAA-MR                 21.37      22.37        
 41 Fayngersh, David     8 LBA-MR                 25.35      22.71        
 42 Hall III, Richard    8 Three Village-MR       24.45      22.84        
 43 McManus, Mathew G    8 Tmsuffolk-MR           34.55      22.90        
 44 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        24.99      23.01        
 45 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    24.04      23.03        
 46 Mangio, Craig J      8 FA-MR                  25.99      23.30        
 47 Engel, Oliver K      8 SMC-MR                 25.17      23.53        
 48 Granucci, David      8 Sachem-MR              25.32      23.62        
 49 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        32.04      23.75        
 50 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                  23.99      23.85        
 51 Ragusa, Matthew      8 Express Swimming-MR    39.42      23.86        
 52 Mei, Ian             8 Sachem-MR              23.71      23.98        
 53 Kayran, Timofey x    8 Three Village-MR       28.00      24.33        
 54 Daspinar, Doah *     8 Tmsuffolk-MR           27.42      24.43        
 55 Keene, Jack W        8 LIAC-MR                23.51      24.44        
 56 Braun, Dominic       8 WISC-MR                26.06      24.65        
 57 Garofolo, Gerard     8 SMC-MR                 23.83      24.74        
 58 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        25.28      24.77        
 59 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR                30.00      24.97        
 59 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      23.16      24.97        
 61 Wu, James X          8 COND-MR                   NT      25.15        
 62 Timm, Ethan m        8 Three Village-MR       31.72      25.34        
 63 Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR            28.41      25.35        
 64 Fontana, Joseph x    8 Three Village-MR       25.00      25.83        
 65 Vinciguerra, Vince   8 Three Village-MR       27.00      26.21        
 66 Wider, Garrett D     8 Lind-MR                26.39      26.29        
 66 Miele, Thomas L      8 Three Village-MR       28.00      26.29        
 68 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              25.03      26.44        
 69 Yuk, Bryan *         8 Tmsuffolk-MR           29.13      26.62        
 70 Morgan, Brendan M    8 SMC-MR                 32.08      26.76        
 71 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  29.86      27.05        
 72 Edmonds, Joshua S    8 WEST-MR                26.44      27.15        
 73 Mayorov, Peter       8 COND-MR                22.34      27.17        
 74 Kramer, Cooper J     8 LBA-MR                 25.30      27.31        
 75 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              30.67      27.39        
 76 Burns, Gavin R       8 LIAC-MR                34.00      28.01        
 77 McDonald, Stephen    8 LIAC-MR                33.00      28.04        
 78 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    28.63      28.37        
 79 Wos, Peter F         8 Three Village-MR       28.00      28.92        
 80 Barrachin, Teo C     8 COND-MR                30.28      29.78        
 81 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR              27.32      30.06        
 82 Rivera, Jake C       8 LIAC-MR                31.00      30.22        
 83 Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR      30.26      30.85        
 84 Kudlinski, Matthew   8 SSL-MR                 28.58      31.31        
 85 Conboy, Nicholas D   8 Lind-MR                   NT      32.87        
 86 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             35.75      33.35        
 87 Chigounis, John C    8 LBA-MR                 40.00      33.36        
 88 Isabella, Ryan J     8 SMC-MR                 36.96      34.88        
 89 Vodopyanov, Felix    8 WAC-MR                 28.90      35.29        
 -- Fattore, Noah I      8 LIAC-MR                34.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Natindim, Leif E     8 LIAC-MR                25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Trafton, Colby L     8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Wry, Declan J        8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- O'Brien, Jack E      8 COND-MR                28.00         DQ        
      One hand touch
 -- Olsen, Luke D        8 CSC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Terri, Julian, Jul   8 COND-MR                28.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 24.53         DQ        
      False start
 -- Devoti, Milton       8 WISC-MR                34.29         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                29.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Milio, Franco A      8 WEST-MR                28.55         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rieger, Oliver T     8 LBA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              29.76         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Dalton, Joseph       8 Rac @ Jcc-MR           26.14         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Kelly, Orlando T     8 FAST-MR                31.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        22.36         NS        
 -- Friedman, Mason J    8 Badger-MR              26.95         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2014MR SCY R: # 32.03    5/1/1998 Daniel Simco, MKBC-MR                        
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, William H     8 WEST-MR                36.47      34.86 JO      20  
  2 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR            41.49      37.26 SILV    17  
  3 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR                38.19      37.64 SILV    16  
  4 Moy, Jason N         8 Empire-MR              39.38      39.85 SILV    15  
  5 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR       40.27      40.15 SILV    14  
  6 Londono, Nicholas    8 IA-MR                  43.54      40.39 SILV    13  
  7 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR       41.63      40.58 SILV    12  
  8 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR                43.52      40.78 SILV    11  
  9 DU, Ethan            8 NCAC-MR                41.13      41.40 SILV     9  
 10 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR            41.90      41.89 SILV     7  
 11 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      46.75      43.12 SILV     6  
 12 Cleary, Timmy P      8 Empire-MR              44.78      43.22 SILV     5  
 13 McIver, Matteo J     8 WEST-MR                44.69      43.33 SILV     4  
 14 Bubrowiecki, Sebas   8 HS-MR                  45.91      43.42 SILV     3  
 15 Tolis, Alex B        8 Barracudas-MR          53.02      43.93          2  
 16 Samko, Jack P        8 HS-MR                  43.60      44.34          1  
 17 Zhao, Matthew        8 COND-MR                46.59      44.66        
 18 Peng, Nicholas       8 WEST-MR                45.95      46.15        
 19 Ioselevich, Arie     8 Rac @ Jcc-MR           53.13      46.16        
 20 Kopec, Ernest R      8 BBSC-MR                50.40      46.84        
 21 Fayngersh, Ramiel    8 LBA-MR                 50.19      46.99        
 22 Kern, Brian G        8 LIAC-MR                43.17      47.22        
 23 Leung, Andrew J      8 MWSC-MR                51.63      48.18        
 24 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 47.45      49.10        
 25 Quinones, Ashton T   8 WSSC-MR                47.05      49.76        
 26 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    51.48      49.97        
 27 Lambert, Harrison    8 Empire-MR              57.98      50.28        
 28 Scott, Travis A      8 FAST-MR                   NT      50.96        
 29 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      52.58      51.19        
 30 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR  1:05.00      52.38        
 31 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        56.17      53.81        
 32 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 53.87      54.15        
 33 Fayngersh, David     8 LBA-MR                 51.97      54.21        
 34 Kong, Jason          8 BBSC-MR                49.47      54.50        
 35 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      54.47      54.62        
 36 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                1:00.17      58.18        
 37 O'Sullivan, Connor   8 Empire-MR              54.43      59.84        
 38 Wang, Vincent        8 Rac @ Jcc-MR         1:01.97    1:02.96        
 -- Holler, John T       8 HAA-MR                 59.03         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Nasta, Michael V     8 Three Village-MR       54.48         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Arengo, Rio          8 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Terri, Julian, Jul   8 COND-MR              1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Shablovsky, Brian    8 WAC-MR               1:03.34         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kramer, Cooper J     8 LBA-MR               1:07.63         DQ        
      One hand touch
 -- Henry, Joseph P      8 LBA-MR               1:04.38         DQ        
      One hand touch
 -- Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zhang, John          8 NCAC-MR                51.00         DQ        
      One hand touch
 -- Romano, Brady        8 LBA-MR                 40.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:12.85    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                       
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Aidan J         8 WEST-MR              1:16.43    1:16.63 JO      20  
                  35.65     1:16.63 (40.98)                                        
  2 Tsukikawa, Renzo G   8 WEST-MR              1:23.20    1:18.48 JO      17  
                  37.64     1:18.48 (40.84)                                        
  3 Scala, William H     8 WEST-MR              1:21.06    1:19.21 JO      16  
  4 Egan, Kieran R       8 Twisters-MR          1:25.56    1:23.85 SILV    15  
  5 Vitale, Ben G        8 PATS-MR              1:32.87    1:26.00 SILV    14  
                  39.17     1:26.00 (46.83)                                        
  6 Barbera, Luke J      8 Three Village-MR     1:32.41    1:26.17 SILV    13  
                  39.46     1:26.17 (46.71)                                        
  7 DU, Ethan            8 NCAC-MR              1:27.00    1:26.88 SILV    12  
                  42.98     1:26.88 (43.90)                                        
  8 Moy, Jason N         8 Empire-MR            1:26.61    1:27.50 SILV    11  
                  40.24     1:27.50 (47.26)                                        
  9 Falcao, Daniel L     8 Twisters-MR          1:31.40    1:28.18 SILV     9  
                  41.93     1:28.18 (46.25)                                        
 10 Buchen, Max H        8 LIAC-MR              1:29.02    1:28.30 SILV     7  
                  42.72     1:28.30 (45.58)                                        
 11 Youssef, Mohamed S   8 Twisters-MR          1:26.69    1:28.76          6  
 12 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:31.29    1:29.10          5  
                  44.29     1:29.10 (44.81)                                        
 13 Giunta, Noah L       8 Three Village-MR     1:33.01    1:30.29          4  
                  40.19     1:30.29 (50.10)                                        
 14 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR    1:33.95    1:30.60          3  
                  43.13     1:30.60 (47.47)                                        
 15 Zhao, Matthew        8 COND-MR              1:31.76    1:32.00          2  
                  43.97     1:32.00 (48.03)                                        
 16 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:32.10    1:32.52          1  
                  44.95     1:32.52 (47.57)                                        
 17 Cleary, Timmy P      8 Empire-MR            1:32.69    1:33.40        
                  43.84     1:33.40 (49.56)                                        
 18 Redfield, Jackson    8 Sachem-MR            1:38.52    1:33.88        
                  44.96     1:33.88 (48.92)                                        
 19 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR      1:37.27    1:33.96        
                  44.52     1:33.96 (49.44)                                        
 20 Greenberg, Aaron     8 WEST-MR              1:31.87    1:34.06        
                  43.93     1:34.06 (50.13)                                        
 21 Londono, Nicholas    8 IA-MR                1:38.32    1:34.32        
                  41.84     1:34.32 (52.48)                                        
 22 Bubrowiecki, Sebas   8 HS-MR                1:38.83    1:36.66        
                  45.14     1:36.66 (51.52)                                        
 23 Weinstein, Michael   8 WEST-MR              1:35.38    1:36.96        
                  48.93     1:36.96 (48.03)                                        
 24 Santana, Eduardo J   8 LIAC-MR              1:43.90    1:37.62        
                  42.75     1:37.62 (54.87)                                        
 25 McIver, Matteo J     8 WEST-MR              1:32.48    1:39.45        
                  45.17     1:39.45 (54.28)                                        
 26 Kim, Gavin J         8 LIAC-MR              1:41.60    1:39.64        
                  46.19     1:39.64 (53.45)                                        
 27 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               1:45.00    1:41.09        
                  45.65     1:41.09 (55.44)                                        
 28 Todorov, Alexander   8 CFJV-MR              1:39.35    1:41.27        
                  49.42     1:41.27 (51.85)                                        
 29 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:44.16    1:41.75        
                  49.21     1:41.75 (52.54)                                        
 30 Kern, Brian G        8 LIAC-MR              1:45.64    1:41.77        
 31 Vumbacco, Stephen    8 WEST-MR              1:39.64    1:42.59        
 32 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:35.04    1:43.50        
                  48.96     1:43.50 (54.54)                                        
 33 Kim, Doyee           8 COND-MR              1:35.87    1:44.83        
                  49.46     1:44.83 (55.37)                                        
 34 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR    1:53.84    1:46.01        
                  50.11     1:46.01 (55.90)                                        
 35 Lambert, Harrison    8 Empire-MR            1:42.29    1:47.27        
                  51.83     1:47.27 (55.44)                                        
 36 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR            1:51.68    1:47.83        
                  51.91     1:47.83 (55.92)                                        
 37 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                1:56.14    1:48.29        
                  51.62     1:48.29 (56.67)                                        
 38 Nasta, Michael V     8 Three Village-MR     2:10.00    1:48.36        
                  49.16     1:48.36 (59.20)                                        
 39 Angelou, David J     8 LIAC-MR              1:52.65    1:48.90        
 40 Blenk, Brandon G     8 Empire-MR            2:18.81    1:49.17        
                  52.80     1:49.17 (56.37)                                        
 41 Lopez-Ryan, David    8 WEST-MR              1:48.18    1:49.39        
                  52.32     1:49.39 (57.07)                                        
 42 O'Sullivan, Connor   8 Empire-MR            1:48.60    1:49.84        
                  54.36     1:49.84 (55.48)                                        
 43 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:57.14    1:50.50        
 44 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR      1:54.64    1:52.25        
                  54.70     1:52.25 (57.55)                                        
 45 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR      1:58.95    1:53.22        
                  53.50     1:53.22 (59.72)                                        
 46 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:56.58    1:54.29        
                  56.67     1:54.29 (57.62)                                        
 47 Hsieh, Ethan         8 LIAC-MR              2:11.95    1:54.43        
 48 Halderman, Brendan   8 CFJV-MR              2:00.00    1:57.46        
                  54.48   1:57.46 (1:02.98)                                        
 49 Paez, Darian F       8 Marlins Bgnw-MR      2:04.31    1:57.56        
 50 Kramer, Cooper J     8 LBA-MR               2:20.00    2:03.18        
                  56.73   2:03.18 (1:06.45)                                        
 51 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR            2:15.31    2:13.06        
                1:05.21   2:13.06 (1:07.85)                                        
 52 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR           2:10.55    2:19.78        
 53 Barth, Brian W       8 Flying Dolphins-MR        NT    2:26.32        
 -- Szymczak, Eric       8 Twisters-MR               NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.44                                                            
 -- Samko, Jack P        8 HS-MR                1:36.08         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  44.52                                                            
 -- Henao-Sanchez, Ian   8 Twisters-MR          2:00.47         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.30                                                            
 -- Keene, Jack W        8 LIAC-MR              1:52.79         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Pocock, Harry J      8 LIAC-MR              2:20.87         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  55.06                                                            
 -- Granucci, David      8 Sachem-MR            1:53.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  48.39                                                            
 -- Dase, Jonathan w     8 Flying Dolphins-MR   1:55.08         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  52.39                                                            
 -- Barth, Benjamin M    8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:03.95                                                            
 -- Peng, Nicholas       8 WEST-MR              1:41.87         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  48.18                                                            
 -- O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR      2:05.50         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                  56.45                                                            
 -- Thantu, Larson T     8 Rivertown Rays-MR    2:13.58         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Rieger, Oliver T     8 LBA-MR               2:29.91         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 57.44   3/12/2011 Westchester Aquatic Club, WEST-MR            
                       B. Lee, C. Popp, J. DiSanto, Y. Tsukikawa         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'              59.96    1:00.47         40  
     1) Tsukikawa, Renzo G 8            2) Weinstein, Michael H 8         
     3) Lee, Aidan J 8                  4) Scala, William H 8             
                  31.54     1:00.47 (28.93)                                        
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:04.90    1:04.60         34  
     1) Youssef, Mohamed S 8            2) Szymczak, Eric 8               
     3) Falcao, Daniel L 8              4) Egan, Kieran R 8               
                  34.00     1:04.60 (30.60)                                        
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:12.54    1:06.91         32  
     1) Mykhalus, Marco M 8             2) Chosed, Maxwell R 8            
     3) Boesch, Alexander J 8           4) Fine, Evan 8                   
                  34.41     1:06.91 (32.50)                                        
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:08.52    1:08.38         30  
     1) Buchen, Max H 8                 2) Kim, Gavin J 8                 
     3) Santana, Eduardo J 8            4) Vanorden, Jesse T 7            
                  34.49     1:08.38 (33.89)                                        
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    1:09.29         28  
     1) Giunta, Noah L 8                2) Hall III, Richard D 8          
     3) Nasta, Michael V 8              4) Barbera, Luke J 8              
                  43.01     1:09.29 (26.28)                                        
  6 Condors-MR  'A'                             1:07.21    1:09.83         26  
     1) Zhao, Matthew 8                 2) Dwyer, Luke 7                  
     3) Song, Daniel T 7                4) Kim, Doyee 8                   
                  34.64     1:09.83 (35.19)                                        
  7 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            1:10.01    1:09.89         24  
     1) Greenberg, Aaron 8              2) Peng, Nicholas 8               
     3) Lopez-Ryan, David L 8           4) McIver, Matteo J 8             
                  34.33     1:09.89 (35.56)                                        
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:13.00    1:10.84         22  
     1) Angelou, David J 8              2) McCarthy, Aidan N 7            
     3) Keene, Jack W 8                 4) Kern, Brian G 8                
                  42.87     1:10.84 (27.97)                                        
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:12.93    1:12.22         18  
     1) Dalton, Sean A 8                2) O'Donnell, Mikey W 8           
     3) Lynch, Jamie M 8                4) Franks, Finn J 8               
                  38.61     1:12.22 (33.61)                                        
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:23.51    1:13.54         14  
     1) Fayngersh, Ramiel 8             2) Arengo, Rio 8                  
     3) Kramer, Cooper J 8              4) Fayngersh, David 8             
                  37.94     1:13.54 (35.60)                                        
 11 Team Suffolk-MR  'A'                        1:15.86    1:17.38         12  
     1) Daspinar, Doah * 8              2) Perecinsky, Martin 7           
     3) Hwang, Ryan 7                   4) Cakir, Noah 6                  
                  43.04     1:17.38 (34.34)                                        
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            1:29.00    1:17.88         10  
     1) Shnayder, Steven Z 7            2) Burns, Gavin R 8               
     3) McDonald, Stephen B 8           4) Pocock, Harry J 8              
                  43.71     1:17.88 (34.17)                                        
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:26.84    1:18.19          8  
     1) Gutelzon, Liran 7               2) Stewart, Quin 8                
     3) Jones, Ronin 7                  4) Graullera, Cassiel 8           
                  44.47     1:18.19 (33.72)                                        
 14 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:21.51    1:18.37          6  
     1) Peng, Greg W 8                  2) Weisburg, Alexander L 8        
     3) Borak, Max E 8                  4) Leonard, Kiel J 8              
                  38.61     1:18.37 (39.76)                                        
 15 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:21.53          4  
     1) Bellach, Matthew R 8            2) Lee, Cooper C 7                
     3) Capaldi, Jonathan P 8           4) Lavelle, Joseph F 8            
                  41.46     1:21.53 (40.07)                                        
 16 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:30.28    1:22.26          2  
     1) Todorov, Alexander 8            2) Constantine, Christopher 7     
     3) Carley, Thomas 7                4) Halderman, Brendan 8           
                  41.53     1:22.26 (40.73)                                        
 17 West Islip Swim Club-MR  'A'                1:26.77    1:23.20        
     1) Saintvil, Nathan 7              2) Devoti, Milton 8               
     3) Solomon, Mason 7                4) Corbett, Ty 8                  
                  43.92     1:23.20 (39.28)                                        
 18 Team Suffolk-MR  'B'                        1:22.07    1:23.71        
     1) Hansen, Lance 8                 2) Tully, Connor J 7              
     3) McManus, Mathew G 8             4) Kohli, Arnav 7                 
                  57.63     1:23.71 (26.08)                                        
 19 Condors-MR  'B'                                  NT    1:25.44        
     1) Mayorov, Peter 8                2) O'Brien, Jack E 8              
     3) Wu, James X 8                   4) Song, Brian T 7                
                  43.90     1:25.44 (41.54)                                        
 20 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:10.00    1:25.85        
     1) Redfield, Jackson 8             2) Minotto, Matthew C 7           
     3) Klaric, Zander W 8              4) Mei, Ian 8                     
                  43.36     1:25.85 (42.49)                                        
 21 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:20.62    1:36.82        
     1) Racz, Gregory 7                 2) Racz, Theodore 8               
     3) Malionek, Elias 6               4) Malionek, Brayden R 8          
                  51.24     1:36.82 (45.58)                                        
 22 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:00.00    1:39.84        
     1) Rieger, Oliver T 8              2) Strauss, Griffen P 6           
     3) Chigounis, Lucas J 7            4) Chigounis, John C 8            
                  54.53     1:39.84 (45.31)                                        
 23 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    1:40.06        
     1) Surace, Frank 7                 2) Malamud, Jacob 8               
     3) Shablovsky, Brian 8             4) Kirkland, Cameron X 8          
                  56.44     1:40.06 (43.62)                                        
 24 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'               56.56    1:44.92        
     1) Thantu, Larson T 8              2) Trafton, Colby L 8             
     3) Wry, Declan J 8                 4) Lavender, Michael Z 7          
                  59.97     1:44.92 (44.95)                                        
 -- Long Island Express-MR  'A'                 1:09.22         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Rasquinha, Rohit A 8            2) Broderick, Patrick V 8         
     3) Decicco, Jonathan P 8           4) Rasquinha, Ranjan J 8          
                  33.91                                                            
 -- Gael Aquatic Club-MR  'B'                        NT         NS        
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:28.98         NS        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:07.69   3/12/2011 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         B. Lee, C. Popp, J. DiSanto, Y. Tsukikawa         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:14.31    2:11.97         40  
     1) Lee, Aidan J 8                  2) Greenberg, Aaron 8             
     3) Tsukikawa, Renzo G 8            4) Scala, William H 8             
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:22.80    2:24.34         34  
     1) Youssef, Mohamed S 8            2) Szymczak, Eric 8               
     3) Falcao, Daniel L 8              4) Egan, Kieran R 8               
                  35.15     1:15.57 (40.42)   2:24.34 (1:08.77)                    
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    2:31.90         32  
     1) Giunta, Noah L 8                2) Nasta, Michael V 8             
     3) Hall III, Richard D 8           4) Barbera, Luke J 8              
                                                    1:16.52 ( )         2:00.03 ( )
        2:31.90 (31.87)                                                            
  4 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            2:37.97    2:34.35         30  
     1) Weinstein, Michael H 8          2) Peng, Nicholas 8               
     3) Vumbacco, Stephen 8             4) McIver, Matteo J 8             
                  37.24   2:34.35 (1:57.11)                                        
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:29.77    2:36.03         28  
     1) Santana, Eduardo J 8            2) Kern, Brian G 8                
     3) Kim, Gavin J 8                  4) Buchen, Max H 8                
                  41.04     1:18.30 (37.26)   2:36.03 (1:17.73)                    
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:38.57    2:36.37         26  
     1) Mykhalus, Marco M 8             2) Boesch, Alexander J 8          
     3) Fine, Evan 8                    4) Chosed, Maxwell R 8            
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:42.00    2:39.56         24  
     1) Andersen, Frankie 8             2) Klaric, Zander W 8             
     3) Granucci, David 8               4) Redfield, Jackson 8            
                  36.87     1:28.06 (51.19)     2:17.40 (49.34)     2:39.56 (22.16)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:36.55    2:42.95         22  
     1) Moran, Jack M 8                 2) O'Donnell, Mikey W 8           
     3) Lynch, Jamie M 8                4) Franks, Finn J 8               
                  46.37     1:24.62 (38.25)   2:42.95 (1:18.33)                    
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:42.71    2:45.14         18  
     1) Angelou, David J 8              2) Pocock, Harry J 8              
     3) Hsieh, Ethan 8                  4) Keene, Jack W 8                
                  41.46                             2:04.30 ( )     2:45.14 (40.84)
 10 Condors-MR  'A'                             2:36.43    2:48.62         14  
     1) Zhao, Matthew 8                 2) Song, Daniel T 7               
     3) Mayorov, Peter 8                4) Dwyer, Luke 7                  
                  38.17     1:26.52 (48.35)   2:48.62 (1:22.10)                    
 11 Westchester Aquatic Club-MR  'C'            2:54.51    2:49.99         12  
     1) Lopez-Ryan, David L 8           2) Camperlengo, Andrew M 7        
     3) Lee, Kieran T 5                 4) Jiang, Kevin 7                 
                  46.72     1:28.85 (42.13)     2:12.38 (43.53)     2:49.99 (37.61)
 12 Long Island Express-MR  'A'                 2:29.68    2:51.90         10  
     1) Rasquinha, Ranjan J 8           2) Decicco, Jonathan P 8          
     3) Ragusa, Matthew 8               4) Rasquinha, Rohit A 8           
                  41.07   2:51.90 (2:10.83)                                        
 13 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:45.36    2:53.71          8  
     1) Chrostowski, Alex 8             2) Racz, Theodore 8               
     3) Berger, Ethan 8                 4) Malionek, Brayden R 8          
                  49.14     1:30.29 (41.15)     2:14.16 (43.87)     2:53.71 (39.55)
 14 Apex Swim Club-MR  'A'                      3:00.60    2:58.14          6  
     1) Peng, Greg W 8                  2) Peng, Thomas F 6               
     3) Borak, Max E 8                  4) Leonard, Kiel J 8              
                  33.86     1:21.72 (47.86)     2:18.71 (56.99)     2:58.14 (39.43)
 15 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:48.40    2:59.27          4  
     1) Fayngersh, Ramiel 8             2) Kramer, Cooper J 8             
     3) Romano, Brady 8                 4) Fayngersh, David 8             
                  41.82     1:27.76 (45.94)     1:43.28 (15.52)   2:59.27 (1:15.99)
 16 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:54.69    3:02.18          2  
     1) Todorov, Alexander 8            2) Constantine, Christopher 7     
     3) Carley, Thomas 7                4) Halderman, Brendan 8           
                                1:42.48 ( )   3:02.18 (1:19.70)                    
 17 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:38.80    3:05.44        
     1) Bellach, Matthew R 8            2) Capaldi, Jonathan P 8          
     3) Lee, Cooper C 7                 4) Lavelle, Joseph F 8            
                  46.18     1:34.77 (48.59)     2:29.11 (54.34)     3:05.44 (36.33)
 18 West Islip Swim Club-MR  'A'                3:23.42    3:07.07        
     1) Corbett, Ty 8                   2) Devoti, Milton 8               
     3) Mulieri, Dylan 7                4) Braun, Dominic 8               
                  53.08     1:33.41 (40.33)     2:24.23 (50.82)     3:07.07 (42.84)
 19 Three Village Swim Club-MR  'B'                  NT    3:07.23        
     1) Fontana, Joseph x 8             2) Miele, Thomas L 8              
     3) Wos, Peter F 8                  4) Kayran, Timofey x 8            
                  42.72     1:32.94 (50.22)     2:23.87 (50.93)     3:07.23 (43.36)
 20 Condors-MR  'B'                             3:01.07    3:08.22        
     1) Terri, Julian, Jules K 8        2) Wu, James X 8                  
     3) Song, Brian T 7                 4) Barrachin, Teo C 8             
                  45.85     1:34.75 (48.90)     2:32.48 (57.73)     3:08.22 (35.74)
 21 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    3:21.88        
     1) Kirkland, Cameron X 8           2) Thomas, Moane 8                
     3) Vodopyanov, Felix 8             4) Wantowski, Jacob 8             
                  59.97     1:41.87 (41.90)   2:49.57 (1:07.70)     3:21.88 (32.31)
 22 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            3:04.30    3:24.63        
     1) McDonald, Stephen B 8           2) Rivera, Jake C 8               
     3) Burns, Gavin R 8                4) Sodhi, Eric J 8                
                  53.13   1:54.25 (1:01.12)     2:49.45 (55.20)     3:24.63 (35.18)
 23 Sachem Swim Club-MR  'B'                    3:18.00    3:26.36        
     1) Minotto, Matthew C 7            2) Mei, Ian 8                     
     3) Koseoglu, Onur 8                4) Cerniglia, Matthew 8           
                1:03.33     1:52.58 (49.25)     2:34.67 (42.09)     3:26.36 (51.69)
 24 Lindenhurst-MR  'A'                              NT    3:32.41        
     1) Wider, Garrett D 8              2) Washington, Michael 7          
     3) Conboy, Nicholas D 8            4) Washington, Joseph 8           
                  50.41   3:32.41 (2:42.00)                                        
 25 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             3:29.28    3:33.41        
     1) Wry, Declan J 8                 2) Payne, Tristan A 7             
     3) Trafton, Colby L 8              4) Thantu, Larson T 8             
                1:01.24   1:59.49 (1:59.49)                          2:04.41 (4.92)
      3:33.41 (1:29.00)                                                            
 26 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             3:09.11    3:38.96        
     1) Morgan, Brendan M 8             2) Polese, Patrick L 7            
     3) Furniss, Jem R 6                4) Isabella, Ryan J 8             
                  48.95     1:47.81 (58.86)     2:03.33 (15.52)   3:38.96 (1:35.63)
 27 Wagner Aquatic Club-MR  'B'                      NT    3:45.74        
     1) Hunt, Liam 7                    2) Kleyman, Gabriel 7             
     3) Melloy, Matthew 7               4) Yadgarov, Daniel 8             
                1:01.28                             2:08.22 ( )   3:45.74 (1:37.52)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:38.48         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: No touch on turn - free
     1) Engel, Oliver K 8               2) Nager, Noah 8                  
     3) Engel, Eric R 8                 4) Brown, Thomas J 6              
                  41.46        DQ (2:07.13)                                        
 -- Team Suffolk-MR  'A'                        3:16.78         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: No touch on turn - free
     1) Hansen, Lance 8                 2) Yuk, Bryan * 8                 
     3) Daspinar, Doah * 8              4) McManus, Mathew G 8            
                1:01.63   2:02.87 (1:01.24)     2:43.72 (40.85)          DQ (41.64)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:43.07         NS        
     1) Galligan, James D 8             2) O'Sullivan, Charlie J 7        
     3) Talamas, Jack K 7               4) Karle, Brian J 8               
 -- Team Suffolk-MR  'B'                        3:25.90         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 1:07.90    3/7/2014 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         R. Tsukikawa, M. Weinstein, A. Lee, W. Scala      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:07.99    1:07.90#        40  
     1) Tsukikawa, Renzo G 8            2) Weinstein, Michael H 8         
     3) Lee, Aidan J 8                  4) Scala, William H 8             
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:14.53    1:13.39         34  
     1) Egan, Kieran R 8                2) Falcao, Daniel L 8             
     3) Youssef, Mohamed S 8            4) Szymczak, Eric 8               
                  38.96     1:13.39 (34.43)                                        
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:15.46    1:15.45         32  
     1) Kim, Gavin J 8                  2) Buchen, Max H 8                
     3) Santana, Eduardo J 8            4) Keene, Jack W 8                
                  40.27     1:15.45 (35.18)                                        
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:21.52    1:18.65         30  
     1) Fine, Evan 8                    2) Chosed, Maxwell R 8            
     3) Mykhalus, Marco M 8             4) Boesch, Alexander J 8          
                  46.90     1:18.65 (31.75)                                        
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:24.60    1:19.57         28  
     1) Garofolo, Gerard 8              2) Nager, Noah 8                  
     3) Engel, Eric R 8                 4) Engel, Oliver K 8              
                  42.00     1:19.57 (37.57)                                        
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:22.95    1:21.12         26  
     1) Granucci, David 8               2) Redfield, Jackson 8            
     3) Andersen, Frankie 8             4) Klaric, Zander W 8             
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    1:23.76         24  
     1) Barbera, Luke J 8               2) Nasta, Michael V 8             
     3) Giunta, Noah L 8                4) Hall III, Richard D 8          
                  46.75     1:23.76 (37.01)                                        
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:23.54    1:24.76         22  
     1) Kern, Brian G 8                 2) Pocock, Harry J 8              
     3) Hsieh, Ethan 8                  4) Angelou, David J 8             
                  49.11     1:24.76 (35.65)                                        
  9 Condors-MR  'A'                             1:22.69    1:25.02         18  
     1) Terri, Julian, Jules K 8        2) Zhao, Matthew 8                
     3) Dwyer, Luke 7                   4) Song, Daniel T 7               
                  52.04     1:25.02 (32.98)                                        
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:33.03    1:26.11         14  
     1) Karle, Brian J 8                2) O'Sullivan, Charlie J 7        
     3) Talamas, Jack K 7               4) Galligan, James D 8            
                  48.47     1:26.11 (37.64)                                        
 11 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:30.08    1:28.66         12  
     1) Berger, Ethan 8                 2) Chrostowski, Alex 8            
     3) Malionek, Brayden R 8           4) Racz, Theodore 8               
                  49.28     1:28.66 (39.38)                                        
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:35.71    1:28.71         10  
     1) Romano, Brady 8                 2) Fayngersh, David 8             
     3) Fayngersh, Ramiel 8             4) Chigounis, Lucas J 7           
                  46.93     1:28.71 (41.78)                                        
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:35.60    1:28.87          8  
     1) Gutelzon, Liran 7               2) Jones, Ronin 7                 
     3) Graullera, Cassiel 8            4) Stewart, Quin 8                
 14 West Islip Swim Club-MR  'A'                1:36.47    1:29.22          6  
     1) Devoti, Milton 8                2) Corbett, Ty 8                  
     3) Braun, Dominic 8                4) Saintvil, Nathan 7             
                  51.35     1:29.22 (37.87)                                        
 15 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:39.95    1:34.27          4  
     1) Borak, Max E 8                  2) Peng, Thomas F 6               
     3) Peng, Greg W 8                  4) Leonard, Kiel J 8              
                  53.82     1:34.27 (40.45)                                        
 16 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66    1:37.35          2  
     1) Capaldi, Jonathan P 8           2) Bellach, Matthew R 8           
     3) Lavelle, Joseph F 8             4) Lee, Cooper C 7                
                  52.52     1:37.35 (44.83)                                        
 17 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    1:38.37        
     1) Vodopyanov, Felix 8             2) Thomas, Moane 8                
     3) Wantowski, Jacob 8              4) Yadgarov, Daniel 8             
                  59.29     1:38.37 (39.08)                                        
 18 Team Suffolk-MR  'A'                        1:37.38    1:40.71        
     1) Hansen, Lance 8                 2) Yuk, Bryan * 8                 
     3) Daspinar, Doah * 8              4) McManus, Mathew G 8            
                1:00.08     1:40.71 (40.63)                                        
 19 Three Village Swim Club-MR  'B'                  NT    1:41.26        
     1) Kayran, Timofey x 8             2) Vinciguerra, Vincent X 8       
     3) Wos, Peter F 8                  4) Timm, Ethan m 8                
                  54.83     1:41.26 (46.43)                                        
 20 Long Island Express-MR  'A'                 1:33.37    1:45.34        
     1) Jhong, Ethan 8                  2) Bice, Cian G 7                 
     3) Calabrese, Matthew J 7          4) Castrofilippo, James 6         
                  53.38     1:45.34 (51.96)                                        
 21 Sachem Swim Club-MR  'B'                    1:49.75    1:46.19        
     1) Cerniglia, Matthew 8            2) Koseoglu, Onur 8               
     3) Mei, Ian 8                      4) DeBiccari, Charlie H 7         
 22 Wagner Aquatic Club-MR  'B'                      NT    2:00.94        
     1) Kleyman, Gabriel 7              2) Melloy, Matthew 7              
     3) Hunt, Liam 7                    4) Yoonsmith, Leo 8               
                  59.70   2:00.94 (1:01.24)                                        
 -- Westchester Aquatic Club-MR  'B'            1:16.92         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Greenberg, Aaron 8              2) Jiang, Kevin 7                 
     3) McIver, Matteo J 8              4) Peng, Nicholas 8               
                  42.85          DQ (34.27)                                        
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'C'            1:38.80         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Dring, Robby L 6                2) Fitzgerald, Joseph T 7         
     3) Rivera, Jake C 8                4) Burns, Gavin R 8               
                  54.93          DQ (47.19)                                        
 -- Condors-MR  'B'                                  NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Mayorov, Peter 8                2) Song, Brian T 7                
     3) O'Brien, Jack E 8               4) Barrachin, Teo C 8             
                  59.59          DQ (45.97)                                        
 -- Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:19.93         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Trafton, Colby L 8              2) Payne, Tristan A 7             
     3) Thantu, Larson T 8              4) Wry, Declan J 8                
                1:21.13          DQ (30.31)                                        
 -- Westchester Aquatic Club-MR  'C'            1:30.60         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Lee, Kieran T 5                 2) Lopez-Ryan, David L 8          
     3) Vumbacco, Stephen 8             4) Camperlengo, Andrew M 7        
                  48.48          DQ (40.13)                                        
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:26.57         DQ        
     1) Franks, Finn J 8                2) Paez, Darian F 8               
     3) Moran, Jack M 8                 4) Dalton, Sean A 8               
                  43.76          DQ (40.14)                                        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             1:48.07         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Morgan, Brendan M 8             2) Isabella, Ryan J 8             
     3) Furniss, Jem R 6                4) Brown, Thomas J 6              
                  58.53          DQ (49.50)                                        
 -- Team Suffolk-MR  'B'                        1:48.95         NS        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2014MR SCY R: # 2:26.28    3/7/2014 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         A. Lee, M. Weinstein, W. Scala, R. Tsukikawa      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:30.74    2:26.28#        40  
     1) Lee, Aidan J 8                  2) Weinstein, Michael H 8         
     3) Scala, William H 8              4) Tsukikawa, Renzo G 8           
                  35.76     1:20.32 (44.56)     1:54.97 (34.65)     2:26.28 (31.31)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:49.08    2:47.59         34  
     1) Kim, Gavin J 8                  2) Buchen, Max H 8                
     3) Santana, Eduardo J 8            4) Vanorden, Jesse T 7            
                  43.71     1:27.40 (43.69)     2:10.50 (43.10)     2:47.59 (37.09)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:48.39    2:47.93         32  
     1) Egan, Kieran R 8                2) Falcao, Daniel L 8             
     3) Youssef, Mohamed S 8            4) Szymczak, Eric 8               
                  37.62     1:27.19 (49.57)     2:06.37 (39.18)     2:47.93 (41.56)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:00.86    2:59.78         30  
     1) Boesch, Alexander J 8           2) Chosed, Maxwell R 8            
     3) Mykhalus, Marco M 8             4) Fine, Evan 8                   
                  46.28     1:38.46 (52.18)     1:55.87 (17.41)   2:59.78 (1:03.91)
  5 Condors-MR  'A'                             3:04.00    3:01.97         28  
     1) Song, Daniel T 7                2) Zhao, Matthew 8                
     3) Dwyer, Luke 7                   4) Kim, Doyee 8                   
                  52.92     1:41.61 (48.69)     2:23.19 (41.58)     3:01.97 (38.78)
  6 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            3:02.82    3:02.23         26  
     1) Jiang, Kevin 7                  2) Greenberg, Aaron 8             
     3) McIver, Matteo J 8              4) Peng, Nicholas 8               
                  44.43     1:36.21 (51.78)     2:24.43 (48.22)     3:02.23 (37.80)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            3:09.34    3:03.91         24  
     1) Angelou, David J 8              2) Shnayder, Steven Z 7           
     3) Kern, Brian G 8                 4) Keene, Jack W 8                
                  56.11     1:45.54 (49.43)     2:24.67 (39.13)     3:03.91 (39.24)
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    3:08.76         22  
     1) Hall III, Richard D 8           2) Nasta, Michael V 8             
     3) Giunta, Noah L 8                4) Barbera, Luke J 8              
                  49.91   1:59.72 (1:09.81)     2:46.39 (46.67)     3:08.76 (22.37)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:05.96    3:16.95         18  
     1) Franks, Finn J 8                2) Lynch, Jamie M 8               
     3) Dalton, Sean A 8                4) O'Donnell, Mikey W 8           
                  48.19     1:40.86 (52.67)     1:57.91 (17.05)   3:16.95 (1:19.04)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 3:15.80    3:19.56         14  
     1) Arengo, Rio 8                   2) Fayngersh, David 8             
     3) Fayngersh, Ramiel 8             4) Kramer, Cooper J 8             
                  58.31     1:47.46 (49.15)     2:33.31 (45.85)     3:19.56 (46.25)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:30.72    3:26.50         12  
     1) Gutelzon, Liran 7               2) Jones, Ronin 7                 
     3) Graullera, Cassiel 8            4) Stewart, Quin 8                
                  56.51     1:45.80 (49.29)     2:36.89 (51.09)     3:26.50 (49.61)
 12 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           3:34.08    3:31.88         10  
     1) Halderman, Brendan 8            2) Todorov, Alexander 8           
     3) Carley, Thomas 7                4) Constantine, Christopher 7     
                  51.15     1:43.54 (52.39)   2:46.75 (1:03.21)     3:31.88 (45.13)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 3:00.51    3:32.63          8  
     1) Broderick, Patrick V 8          2) Jhong, Ethan 8                 
     3) Calabrese, Matthew J 7          4) Ragusa, Matthew 8              
                  49.58   2:01.12 (1:11.54)     2:50.25 (49.13)     3:32.63 (42.38)
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            3:30.61    3:34.19          6  
     1) Siegel, William H 6             2) Pocock, Harry J 8              
     3) McCarthy, Aidan N 7             4) Tung, Wesley 7                 
                  49.56   1:53.35 (1:03.79)   2:55.18 (1:01.83)     3:34.19 (39.01)
 15 Badger Swim Club-MR  'A'                         NT    3:41.40          4  
                  53.48   2:11.19 (1:17.71)     2:56.22 (45.03)     3:41.40 (45.18)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 4:01.66    3:49.81          2  
     1) Chigounis, Lucas J 7            2) Rieger, Oliver T 8             
     3) Henry, Joseph P 8               4) Romano, Brady 8                
                  57.07   2:06.58 (1:09.51)     3:03.59 (57.01)     3:49.81 (46.22)
 17 West Islip Swim Club-MR  'A'                     NT    3:51.44        
     1) Bowers, Maxwell 7               2) Corbett, Ty 8                  
     3) Saintvil, Nathan 7              4) Solomon, Mason 7               
                1:01.20     2:00.04 (58.84)   3:51.44 (1:51.40)                    
 18 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:30.10    4:29.50        
     1) Thantu, Larson T 8              2) Payne, Tristan A 7             
     3) Trafton, Colby L 8              4) Wry, Declan J 8                
                1:01.91   2:12.31 (1:10.40)     2:30.78 (18.47)   4:29.50 (1:58.72)
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                    3:30.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - fly
     1) Granucci, David 8               2) Koseoglu, Onur 8               
     3) Redfield, Jackson 8             4) Andersen, Frankie 8            
                  44.80   1:46.51 (1:01.71)     2:28.68 (42.17)          DQ (34.40)
 -- Condors-MR  'B'                                  NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Mayorov, Peter 8                2) Wu, James X 8                  
     3) Song, Brian T 7                 4) O'Brien, Jack E 8              
                1:04.21     1:52.02 (47.81)   3:04.63 (1:12.61)                    
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:51.48         NS        
     1)                                 2) Paez, Darian F 8               
     3)                                 4) Malik, Vivek 6