Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/10/2014 01:49 PM
             2014 MR AGUA Last Chance Meet - 3/8/2014 to 3/9/2014              
                              Sanction #: 140303                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:10.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              1:56.78    1:57.79 JO      20  
                  28.09       58.11 (30.02)     1:27.88 (29.77)     1:57.79 (29.91)
  2 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:01.99    2:02.17 JO      17  
                  28.64       59.49 (30.85)     1:31.24 (31.75)     2:02.17 (30.93)
  3 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:02.97 JO      16  
                  28.02       58.58 (30.56)     1:30.48 (31.90)     2:02.97 (32.49)
  4 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        1:58.91    2:03.28 JO      15  
                  29.05     1:00.49 (31.44)     1:32.31 (31.82)     2:03.28 (30.97)
  5 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:08.22    2:04.08 JO      14  
                  29.51     1:01.77 (32.26)     1:32.09 (30.32)     2:04.08 (31.99)
  6 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:06.87    2:05.83 JO      13  
                  29.66     1:01.44 (31.78)     1:33.87 (32.43)     2:05.83 (31.96)
  7 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    2:07.80    2:05.87 JO      12  
                  29.63     1:01.41 (31.78)     1:34.18 (32.77)     2:05.87 (31.69)
  8 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:16.21    2:07.95 JO      11  
                  30.54     1:02.86 (32.32)     1:35.28 (32.42)     2:07.95 (32.67)
  9 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR    2:09.69    2:08.09 JO       9  
                  28.76     1:00.99 (32.23)   2:08.09 (1:07.10)                    
 10 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           2:08.55    2:10.22 JO       7  
                  28.88     1:01.21 (32.33)     1:35.57 (34.36)     2:10.22 (34.65)
 11 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:12.23    2:10.61          6  
                  30.44     1:03.97 (33.53)     1:38.11 (34.14)     2:10.61 (32.50)
 12 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    2:18.16    2:10.92          5  
                  31.19     1:03.90 (32.71)     1:37.71 (33.81)     2:10.92 (33.21)
 13 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    2:12.67    2:11.44          4  
                  29.38     1:03.25 (33.87)     1:37.76 (34.51)     2:11.44 (33.68)
 14 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    2:11.50    2:11.47          3  
                  30.40     1:03.17 (32.77)     1:37.19 (34.02)     2:11.47 (34.28)
 15 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           2:10.84    2:11.54          2  
                  29.95     1:03.88 (33.93)     1:38.25 (34.37)     2:11.54 (33.29)
 16 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              2:11.06    2:11.81          1  
                  30.36     1:02.87 (32.51)     1:37.06 (34.19)     2:11.81 (34.75)
 17 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        2:08.96    2:12.72        
                  29.70     1:03.48 (33.78)     1:38.97 (35.49)     2:12.72 (33.75)
 18 Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    2:14.84    2:13.23        
                  30.34     1:04.27 (33.93)     1:39.74 (35.47)     2:13.23 (33.49)
 19 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:13.81    2:13.65        
                  31.15     1:04.86 (33.71)     1:39.78 (34.92)     2:13.65 (33.87)
 20 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:13.78        
                  30.67     1:05.12 (34.45)     1:40.30 (35.18)     2:13.78 (33.48)
 21 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:15.23    2:14.13        
                  29.03     1:03.03 (34.00)     1:39.37 (36.34)     2:14.13 (34.76)
 22 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:11.21    2:14.15        
                  29.94     1:03.90 (33.96)     1:38.93 (35.03)     2:14.15 (35.22)
 23 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:13.44    2:14.31        
                  29.79     1:03.36 (33.57)   2:14.31 (1:10.95)                    
 24 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:14.74        
                  30.42     1:03.99 (33.57)     1:39.17 (35.18)     2:14.74 (35.57)
 25 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           2:13.84    2:14.82        
                  29.85     1:04.40 (34.55)     1:40.91 (36.51)     2:14.82 (33.91)
 26 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    2:22.48    2:15.36        
                  31.10     1:04.59 (33.49)     1:39.81 (35.22)     2:15.36 (35.55)
 27 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:19.67    2:16.61        
                  30.94     1:05.56 (34.62)     1:40.95 (35.39)     2:16.61 (35.66)
 28 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               2:07.75    2:16.96        
                  32.24     1:07.13 (34.89)     1:42.36 (35.23)     2:16.96 (34.60)
 29 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               2:19.38    2:19.83        
                  31.48     1:06.70 (35.22)     1:43.15 (36.45)     2:19.83 (36.68)
 30 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    2:22.63    2:20.62        
                  32.09     1:07.52 (35.43)     1:44.37 (36.85)     2:20.62 (36.25)
 31 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR          2:32.65    2:21.98        
                  32.31     1:07.79 (35.48)     1:44.88 (37.09)     2:21.98 (37.10)
 32 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        2:19.00    2:22.15        
                  30.45     1:05.24 (34.79)     1:43.12 (37.88)     2:22.15 (39.03)
 33 Schmelzer, Lydia    13 JCCT-MR              2:24.67    2:23.14        
                  32.59     1:09.43 (36.84)     1:46.70 (37.27)     2:23.14 (36.44)
 34 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:23.60    2:23.81        
                  32.67     1:10.43 (37.76)     1:48.25 (37.82)     2:23.81 (35.56)
 35 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    2:26.60    2:24.36        
                  32.65     1:09.78 (37.13)     1:47.85 (38.07)     2:24.36 (36.51)
 36 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:24.81        
                  33.61     1:09.86 (36.25)     1:48.00 (38.14)     2:24.81 (36.81)
 37 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:29.16    2:25.30        
                  32.67     1:09.37 (36.70)     1:47.87 (38.50)     2:25.30 (37.43)
 38 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:17.87    2:25.74        
                  30.91     1:06.50 (35.59)     1:45.31 (38.81)     2:25.74 (40.43)
 39 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:20.68    2:25.82        
                  32.32     1:09.20 (36.88)     1:47.73 (38.53)     2:25.82 (38.09)
 40 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              2:23.27    2:26.00        
                  32.42     1:09.15 (36.73)     1:47.76 (38.61)     2:26.00 (38.24)
 41 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        2:35.00    2:28.01        
                  31.12     1:07.86 (36.74)     1:48.38 (40.52)     2:28.01 (39.63)
 42 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    2:36.25    2:31.04        
                  33.53     1:11.82 (38.29)     1:52.66 (40.84)     2:31.04 (38.38)
 43 Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:31.07    2:31.35        
                  34.38     1:12.79 (38.41)     1:53.30 (40.51)     2:31.35 (38.05)
 44 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:32.77    2:32.67        
                  33.36     1:12.15 (38.79)     1:53.36 (41.21)     2:32.67 (39.31)
 45 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:33.91    2:35.37        
                  33.57     1:13.39 (39.82)     1:55.19 (41.80)     2:35.37 (40.18)
 46 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           2:33.19    2:35.51        
                  34.19     1:14.89 (40.70)     1:56.90 (42.01)     2:35.51 (38.61)
 47 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              2:32.70    2:35.88        
 48 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    2:34.81    2:38.33        
                  33.51     1:14.03 (40.52)     1:56.42 (42.39)     2:38.33 (41.91)
 49 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            2:36.39    2:44.10        
                  35.89     1:16.93 (41.04)     2:00.36 (43.43)     2:44.10 (43.74)
 50 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    2:30.17    2:45.10        
                  38.03     1:20.60 (42.57)     2:04.80 (44.20)     2:45.10 (40.30)
 51 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           2:44.81    2:47.63        
                  35.94     1:17.68 (41.74)     2:03.35 (45.67)     2:47.63 (44.28)
 52 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              2:54.39    2:50.33        
                  37.68     1:20.52 (42.84)     2:05.51 (44.99)     2:50.33 (44.82)
 -- Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              2:47.02         DQ        
      Did not finish
 -- Gary, Kristin J     46 NYAC-MR              2:00.01         NS        
 -- Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR                 NT         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR           1:45.00    1:43.49 JO      20  
                  24.02       49.78 (25.76)     1:16.48 (26.70)     1:43.49 (27.01)
  2 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    1:47.53    1:48.42 JO      17  
                  24.64       51.61 (26.97)     1:20.04 (28.43)     1:48.42 (28.38)
  3 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    1:54.24    1:51.49 JO      16  
                  25.34       53.52 (28.18)     1:23.35 (29.83)     1:51.49 (28.14)
  4 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR    1:53.09    1:51.80 JO      15  
                  26.01       53.88 (27.87)     1:22.98 (29.10)     1:51.80 (28.82)
  5 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR        1:52.50    1:52.54 JO      14  
                  26.07       54.93 (28.86)     1:23.44 (28.51)     1:52.54 (29.10)
  6 Kim, Harris         17 Phoenix-MR           1:53.88    1:53.11 JO      13  
                  25.42       53.91 (28.49)     1:23.48 (29.57)     1:53.11 (29.63)
  7 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR    1:51.68    1:53.38 JO      12  
                  26.03       54.39 (28.36)     1:23.88 (29.49)     1:53.38 (29.50)
  8 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            1:50.64    1:54.73 JO      11  
                                  53.94 ( )   1:54.73 (1:00.79)                    
  9 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR    1:58.44    1:55.32 JO       9  
                  26.83       56.40 (29.57)     1:26.10 (29.70)     1:55.32 (29.22)
 10 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    2:00.36    1:57.25 JO       7  
                  26.96       56.29 (29.33)     1:27.03 (30.74)     1:57.25 (30.22)
 11 Lee, Ryan P         13 WEST-MR              1:56.49    1:57.75 JO       6  
                  26.51       56.41 (29.90)     1:27.31 (30.90)     1:57.75 (30.44)
 12 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    1:59.72    1:58.52          5  
                  27.72       57.72 (30.00)     1:28.15 (30.43)     1:58.52 (30.37)
 13 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:00.28    1:58.74          4  
                  27.73       58.61 (30.88)     1:29.46 (30.85)     1:58.74 (29.28)
 14 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:00.08    1:58.95          3  
                  27.85       57.67 (29.82)     1:28.49 (30.82)     1:58.95 (30.46)
 15 Tartakovsky, Micha  15 Phoenix-MR           2:01.05    1:59.28          2  
                  26.21       56.22 (30.01)     1:27.96 (31.74)     1:59.28 (31.32)
 16 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR           1:59.91    1:59.73          1  
                  27.11       57.24 (30.13)     1:28.60 (31.36)     1:59.73 (31.13)
 17 Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              1:55.92    2:00.04        
                  26.35       56.44 (30.09)     1:28.96 (32.52)     2:00.04 (31.08)
 18 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:02.00    2:00.30        
                  28.15       58.64 (30.49)     1:29.88 (31.24)     2:00.30 (30.42)
 19 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:01.43    2:00.46        
                  27.71       58.15 (30.44)     1:29.78 (31.63)     2:00.46 (30.68)
 20 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    2:00.61    2:00.60        
                  26.72       57.07 (30.35)     1:28.49 (31.42)     2:00.60 (32.11)
 21 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           1:57.70    2:01.06        
                  27.07       56.81 (29.74)     1:28.58 (31.77)     2:01.06 (32.48)
 22 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:03.74    2:01.10        
                  27.97       57.99 (30.02)     1:29.33 (31.34)     2:01.10 (31.77)
 23 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                1:58.76    2:01.51        
                  27.35       57.97 (30.62)     1:29.59 (31.62)     2:01.51 (31.92)
 24 Gray, Stephen F     14 WEST-MR              1:59.77    2:01.56        
                  27.39       58.74 (31.35)     1:30.44 (31.70)     2:01.56 (31.12)
 25 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           2:02.39    2:01.83        
                  27.35   2:01.83 (1:34.48)                                        
 26 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:06.36    2:01.84        
                  27.08       57.92 (30.84)     1:30.83 (32.91)     2:01.84 (31.01)
 27 Eletto, John Antho  17 FA-MR                2:06.99    2:02.11        
                  26.80       56.40 (29.60)     1:28.87 (32.47)     2:02.11 (33.24)
 28 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:04.31    2:02.25        
                  28.31       59.07 (30.76)     1:30.38 (31.31)     2:02.25 (31.87)
 29 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    2:01.41    2:02.74        
                  28.14       59.29 (31.15)     1:32.00 (32.71)     2:02.74 (30.74)
 30 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          2:00.96    2:02.82        
                  27.24       58.15 (30.91)     1:30.49 (32.34)     2:02.82 (32.33)
 31 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    2:04.26    2:03.36        
                  28.03       59.06 (31.03)     1:31.24 (32.18)     2:03.36 (32.12)
 32 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                2:08.75    2:03.86        
                  27.96       58.63 (30.67)     1:30.96 (32.33)     2:03.86 (32.90)
 33 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    2:02.36    2:04.21        
                  28.55       59.66 (31.11)     1:32.02 (32.36)     2:04.21 (32.19)
 34 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:04.39    2:05.19        
                  29.54     1:01.93 (32.39)     1:33.92 (31.99)     2:05.19 (31.27)
 35 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           2:07.58    2:05.44        
                  28.16     1:00.46 (32.30)     1:33.52 (33.06)     2:05.44 (31.92)
 36 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR               2:10.10    2:05.84        
                  29.13     1:01.55 (32.42)     1:34.46 (32.91)     2:05.84 (31.38)
 37 Blaze, Cliff F      43 NYAC-MR                   NT    2:06.18        
                  27.85       59.95 (32.10)     1:33.06 (33.11)     2:06.18 (33.12)
 38 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:07.33    2:06.32        
                  28.87     1:00.53 (31.66)     1:33.60 (33.07)     2:06.32 (32.72)
 39 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    2:06.57    2:06.75        
                  28.63     1:00.90 (32.27)     1:34.43 (33.53)     2:06.75 (32.32)
 40 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        2:16.90    2:07.28        
                  29.26     1:01.51 (32.25)     1:35.27 (33.76)     2:07.28 (32.01)
 41 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    2:07.43    2:07.73        
                  28.35       59.85 (31.50)     1:33.75 (33.90)     2:07.73 (33.98)
 42 Kostynyuk, Dmytro   15 Shy-Mr-MR            2:13.49    2:07.75        
                  28.23       58.81 (30.58)     1:33.13 (34.32)     2:07.75 (34.62)
 43 Diette, Daniel F    31 NYAC-MR                   NT    2:07.81        
                  28.83     1:00.33 (31.50)     1:33.66 (33.33)     2:07.81 (34.15)
 44 Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        2:16.15    2:08.75        
                  28.59     1:01.23 (32.64)   2:08.75 (1:07.52)                    
 45 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    2:14.07    2:09.19        
                  29.77     1:02.77 (33.00)     1:36.00 (33.23)     2:09.19 (33.19)
 46 Olabe, Mikel        15 Agua Swim Team-MR    2:14.89    2:10.93        
                  28.93     1:01.89 (32.96)     1:37.41 (35.52)     2:10.93 (33.52)
 47 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:10.84    2:11.95        
                  30.31     1:04.01 (33.70)     1:38.55 (34.54)     2:11.95 (33.40)
 48 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:11.73    2:13.50        
                  29.31     1:02.54 (33.23)     1:37.73 (35.19)     2:13.50 (35.77)
 49 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:14.10    2:13.65        
                  30.39     1:03.86 (33.47)     1:39.55 (35.69)     2:13.65 (34.10)
 49 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:13.03    2:13.65        
                  29.23     1:01.86 (32.63)     1:36.91 (35.05)     2:13.65 (36.74)
 51 Greene, Brian P     17 FA-MR                2:22.15    2:13.68        
                  30.66     1:04.29 (33.63)     1:39.33 (35.04)     2:13.68 (34.35)
 52 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           2:12.82    2:14.62        
                  29.74     1:03.68 (33.94)     1:39.18 (35.50)     2:14.62 (35.44)
 53 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    2:16.01        
                  30.96     1:04.89 (33.93)     1:41.10 (36.21)     2:16.01 (34.91)
 54 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    2:17.21        
                  30.06     1:04.19 (34.13)     1:40.59 (36.40)     2:17.21 (36.62)
 55 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:18.55    2:17.51        
                  30.49     1:05.72 (35.23)     1:41.52 (35.80)     2:17.51 (35.99)
 56 Avranovic, Nikola   15 Agua Swim Team-MR    2:10.57    2:18.76        
                  31.13     1:06.40 (35.27)     1:43.24 (36.84)     2:18.76 (35.52)
 57 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    2:18.83        
                  29.44     1:03.45 (34.01)     1:41.12 (37.67)     2:18.83 (37.71)
 58 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:18.63    2:19.02        
                  31.26     1:05.38 (34.12)     1:42.25 (36.87)     2:19.02 (36.77)
 59 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           2:19.16    2:19.10        
                  30.87     1:05.87 (35.00)     1:42.34 (36.47)     2:19.10 (36.76)
 60 Charney-Beck, Jaco  14 JCCT-MR              2:10.00    2:19.75        
                  30.47     1:06.05 (35.58)     1:43.36 (37.31)     2:19.75 (36.39)
 61 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    2:30.23    2:20.25        
                  30.36     1:05.43 (35.07)     1:42.75 (37.32)     2:20.25 (37.50)
 62 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              2:09.60    2:20.37        
                  30.23     1:05.02 (34.79)     1:42.37 (37.35)     2:20.37 (38.00)
 63 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              2:31.70    2:26.41        
                                1:06.30 ( )   2:26.41 (1:20.11)                    
 64 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            2:32.41    2:28.23        
                  30.45     1:07.39 (36.94)     1:49.29 (41.90)     2:28.23 (38.94)
 -- Vernoia, Mike F     23 NYAC-MR              1:43.72         NS        
 -- Chin, William T     13 NYCC-MR              2:23.81         NS        
 
Event 3  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR             58.65      59.45 JO      20  
                  27.02       59.45 (32.43)                                        
  2 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR      59.81    1:01.54 JO      17  
                  28.63     1:01.54 (32.91)                                        
  3 Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR           1:01.12    1:02.02 JO      16  
                  28.50     1:02.02 (33.52)                                        
  4 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             59.36    1:02.09 JO      15  
                  28.04     1:02.09 (34.05)                                        
  5 Lam, Donna          16 Patriot-MR           1:00.10    1:02.12 JO      14  
                  28.49     1:02.12 (33.63)                                        
  6 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              1:03.16    1:03.53 JO      13  
                  29.54     1:03.53 (33.99)                                        
  7 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    1:03.58    1:03.55 JO      12  
                  30.05     1:03.55 (33.50)                                        
  8 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              1:07.35    1:04.16 JO      11  
                  29.46     1:04.16 (34.70)                                        
  9 Krevitt, Charlotte  12 Agua Swim Team-MR    1:04.78    1:05.55 JO       9  
                  30.54     1:05.55 (35.01)                                        
 10 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:15.10    1:05.86 JO       7  
                  31.18     1:05.86 (34.68)                                        
 11 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:05.80    1:06.56 JO       6  
                  30.76     1:06.56 (35.80)                                        
 12 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:07.39 JO       5  
                  31.61     1:07.39 (35.78)                                        
 13 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              1:07.81    1:08.41 JO       4  
                  31.54     1:08.41 (36.87)                                        
 14 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR             NT    1:10.03          3  
                  31.89     1:10.03 (38.14)                                        
 15 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        1:10.13    1:10.11          2  
                  31.41     1:10.11 (38.70)                                        
 16 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:10.03    1:10.56          1  
                  32.71     1:10.56 (37.85)                                        
 17 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    1:10.88    1:11.20        
                  32.97     1:11.20 (38.23)                                        
 18 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:10.43    1:11.22        
                  33.32     1:11.22 (37.90)                                        
 19 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:15.71    1:11.89        
                  32.48     1:11.89 (39.41)                                        
 20 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        1:09.50    1:11.99        
                  33.05     1:11.99 (38.94)                                        
 21 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:17.10    1:12.42        
                  32.73     1:12.42 (39.69)                                        
 22 Schmelzer, Lydia    13 JCCT-MR              1:13.73    1:13.72        
                  34.92     1:13.72 (38.80)                                        
 23 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              1:11.35    1:13.88        
                  34.10     1:13.88 (39.78)                                        
 24 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:14.32        
                  34.09     1:14.32 (40.23)                                        
 25 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:13.00    1:16.51        
                  35.46     1:16.51 (41.05)                                        
 26 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR                NT    1:16.78        
                  34.54     1:16.78 (42.24)                                        
 27 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              1:16.97    1:17.16        
                  34.14     1:17.16 (43.02)                                        
 28 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:22.77    1:18.41        
                  37.40     1:18.41 (41.01)                                        
 29 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:41.10    1:18.72        
                  36.89     1:18.72 (41.83)                                        
 30 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               1:18.30    1:19.86        
                  37.28     1:19.86 (42.58)                                        
 31 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR                   NT    1:21.76        
                  37.38     1:21.76 (44.38)                                        
 32 DeMayo, Ava E       14 JCCT-MR              1:19.00    1:22.99        
                  38.38     1:22.99 (44.61)                                        
 33 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        1:21.53    1:24.96        
                  37.75     1:24.96 (47.21)                                        
 34 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:40.19    1:33.47        
                  43.59     1:33.47 (49.88)                                        
 -- Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:06.91         DQ        
      Arms underwater recovery
                  29.57          DQ (43.24)                                        
 -- Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR          1:06.62         NS        
 
Event 4  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR             52.00      53.94 JO      20  
                  25.21       53.94 (28.73)                                        
  2 Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR      55.08      56.28 JO      17  
                  26.33       56.28 (29.95)                                        
  3 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR      56.76      57.24 JO      16  
                  27.24       57.24 (30.00)                                        
  4 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      56.95      58.07 JO      15  
                  27.45       58.07 (30.62)                                        
  5 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR      58.28      59.24 JO      14  
                  27.64       59.24 (31.60)                                        
  6 Tartakovsky, Micha  15 Phoenix-MR           1:02.62      59.35 JO      13  
                  28.04       59.35 (31.31)                                        
  7 Lee, Ryan P         13 WEST-MR              1:00.01      59.64 JO      12  
                  28.25       59.64 (31.39)                                        
  8 Amato, Steven A     14 WEST-MR              1:00.93    1:01.06 JO      11  
                  29.17     1:01.06 (31.89)                                        
  9 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    1:01.48    1:01.08 JO       9  
                  28.70     1:01.08 (32.38)                                        
 10 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           1:03.81    1:01.42 JO       7  
                  28.57     1:01.42 (32.85)                                        
 11 Flannery, Jim J     24 NYAC-MR                52.70    1:01.60 JO       6  
                  28.62     1:01.60 (32.98)                                        
 12 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    1:01.49    1:01.68 JO       5  
                  29.59     1:01.68 (32.09)                                        
 13 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          1:02.77    1:01.74 JO       4  
                  27.16     1:01.74 (34.58)                                        
 14 Frawley, Robert J   25 NYAC-MR                56.45    1:02.09 JO       3  
                  28.29     1:02.09 (33.80)                                        
 15 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:02.41    1:02.14 JO       2  
                  28.13     1:02.14 (34.01)                                        
 16 Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                50.68    1:02.30 JO       1  
                  28.72     1:02.30 (33.58)                                        
 17 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           1:01.18    1:02.71        
                  28.46     1:02.71 (34.25)                                        
 18 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            1:06.00    1:03.27        
                  30.14     1:03.27 (33.13)                                        
 19 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    1:06.34    1:03.71        
                  29.76     1:03.71 (33.95)                                        
 20 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                1:00.56    1:04.29        
                  29.44     1:04.29 (34.85)                                        
 21 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR               1:03.62    1:04.75        
                  30.17     1:04.75 (34.58)                                        
 22 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:04.88    1:04.93        
                  29.22     1:04.93 (35.71)                                        
 23 Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR        1:06.92    1:05.06        
                  30.26     1:05.06 (34.80)                                        
 24 Correa, John P      16 FA-MR                1:10.18    1:05.36        
                  29.76     1:05.36 (35.60)                                        
 25 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:20.00    1:06.42        
                  30.21     1:06.42 (36.21)                                        
 26 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:06.52        
                  31.17     1:06.52 (35.35)                                        
 27 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    1:03.42    1:06.89        
                  31.07     1:06.89 (35.82)                                        
 28 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:07.10        
                  31.65     1:07.10 (35.45)                                        
 29 Kostynyuk, Dmytro   15 Shy-Mr-MR            1:22.40    1:07.15        
                  30.67     1:07.15 (36.48)                                        
 30 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           1:08.00    1:08.01        
                  31.73     1:08.01 (36.28)                                        
 31 Horowitz, Thomas R  14 WEST-MR              1:09.85    1:08.26        
                  32.35     1:08.26 (35.91)                                        
 32 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           1:08.75    1:08.28        
                  31.56     1:08.28 (36.72)                                        
 33 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                1:15.98    1:09.14        
                  30.55     1:09.14 (38.59)                                        
 34 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:12.86    1:09.58        
                  31.68     1:09.58 (37.90)                                        
 35 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:09.93        
                  32.13     1:09.93 (37.80)                                        
 36 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:15.15    1:11.44        
                  31.81     1:11.44 (39.63)                                        
 37 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:12.43    1:11.57        
                  32.72     1:11.57 (38.85)                                        
 38 Charney-Beck, Jaco  14 JCCT-MR              1:13.95    1:11.77        
                  32.49     1:11.77 (39.28)                                        
 39 Greene, Brian P     17 FA-MR                1:14.59    1:12.09        
                  33.53     1:12.09 (38.56)                                        
 40 Olabe, Mikel        15 Agua Swim Team-MR    1:10.48    1:12.92        
                  32.65     1:12.92 (40.27)                                        
 41 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    1:16.20        
                  34.76     1:16.20 (41.44)                                        
 42 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.65        
                  34.14     1:18.65 (44.51)                                        
 43 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                1:19.32    1:19.61        
                  36.45     1:19.61 (43.16)                                        
 44 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:26.75    1:23.05        
                  37.94     1:23.05 (45.11)                                        
 45 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:40.02    1:24.03        
                  39.69     1:24.03 (44.34)                                        
 -- Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      False start
                  33.67          DQ (47.61)                                        
 -- Fraser, Brett M     24 NYAC-MR                49.18         NS        
 -- Witzke, Christian   26 NYAC-MR                52.75         NS        
 -- Chin, William T     13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:29.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            2:08.77    2:09.27 JO      20  
                  30.23     1:02.92 (32.69)     1:36.07 (33.15)     2:09.27 (33.20)
  2 Baker, Dorothy E    23 NYAC-MR              2:07.95    2:10.75 JO      17  
                  31.06     1:03.99 (32.93)     1:37.84 (33.85)     2:10.75 (32.91)
  3 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        2:07.28    2:12.14 JO      16  
                  30.91     1:04.19 (33.28)     1:39.31 (35.12)     2:12.14 (32.83)
  4 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:13.36    2:14.60 JO      15  
                  31.75     1:05.28 (33.53)     1:39.93 (34.65)     2:14.60 (34.67)
  5 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:27.41    2:19.64 JO      14  
                                1:08.72 ( )   2:19.64 (1:10.92)                    
  6 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:26.87    2:20.21 JO      13  
                  35.27     1:12.64 (37.37)     1:47.85 (35.21)     2:20.21 (32.36)
  7 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    2:22.49    2:20.86 JO      12  
                  32.80     1:08.87 (36.07)     1:44.98 (36.11)     2:20.86 (35.88)
  8 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:23.46    2:21.75 JO      11  
                  33.79     1:09.73 (35.94)     1:46.00 (36.27)     2:21.75 (35.75)
  9 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    2:38.00    2:23.19 JO       9  
                  33.58     1:09.54 (35.96)     1:47.09 (37.55)     2:23.19 (36.10)
 10 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              2:27.71    2:23.69 JO       7  
                  34.15     1:10.41 (36.26)     1:47.51 (37.10)     2:23.69 (36.18)
 11 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:26.22    2:25.56 JO       6  
                  34.33     1:10.84 (36.51)     1:48.37 (37.53)     2:25.56 (37.19)
 12 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              2:26.90    2:27.48 JO       5  
                  34.63     1:11.31 (36.68)     1:49.17 (37.86)     2:27.48 (38.31)
 13 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:30.95    2:29.17 JO       4  
                  33.72     1:11.00 (37.28)     1:50.20 (39.20)     2:29.17 (38.97)
 14 Kuo, Victoria F     13 Agua Swim Team-MR    2:27.85    2:29.63          3  
                  36.48     1:14.55 (38.07)     1:52.63 (38.08)     2:29.63 (37.00)
 15 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    2:34.67    2:30.68          2  
                  35.28     1:12.95 (37.67)     1:52.45 (39.50)     2:30.68 (38.23)
 16 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:33.50    2:32.55          1  
                  36.29     1:15.35 (39.06)     1:55.05 (39.70)     2:32.55 (37.50)
 17 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    2:31.52    2:33.87        
                  35.59     1:14.56 (38.97)     1:55.10 (40.54)     2:33.87 (38.77)
 18 Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    2:33.82    2:34.90        
                  35.27                             1:54.63 ( )     2:34.90 (40.27)
 19 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:34.07    2:37.11        
                  36.48     1:16.96 (40.48)     1:57.26 (40.30)     2:37.11 (39.85)
 20 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:35.09    2:37.24        
                  37.32     1:16.87 (39.55)     1:57.45 (40.58)     2:37.24 (39.79)
 21 Sonnenfeldt, Sophi  13 JCCT-MR              2:50.00    2:38.18        
                  37.50     1:17.71 (40.21)     1:58.80 (41.09)     2:38.18 (39.38)
 22 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           2:43.57    2:40.57        
                  36.80     1:18.94 (42.14)     2:01.45 (42.51)     2:40.57 (39.12)
 23 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:41.08    2:41.75        
                  38.55     1:20.06 (41.51)     2:02.04 (41.98)     2:41.75 (39.71)
 24 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:31.39    2:42.74        
                  35.19     1:13.50 (38.31)     1:56.20 (42.70)     2:42.74 (46.54)
 25 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               2:42.42    2:44.18        
                  38.56     1:20.03 (41.47)     2:02.06 (42.03)     2:44.18 (42.12)
 26 Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:50.73    2:45.28        
                  37.79     1:19.19 (41.40)     2:03.76 (44.57)     2:45.28 (41.52)
 27 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              2:40.00    2:46.14        
                  40.32     1:22.62 (42.30)     2:05.92 (43.30)     2:46.14 (40.22)
 28 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:46.43        
                  39.53     1:22.11 (42.58)     2:06.02 (43.91)     2:46.43 (40.41)
 29 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:47.36        
                  38.49     1:20.83 (42.34)     2:04.91 (44.08)     2:47.36 (42.45)
 30 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:47.42        
                  39.97     1:22.27 (42.30)     2:05.74 (43.47)     2:47.42 (41.68)
 31 Maewal, Esha        13 SSL-MR               2:53.90    2:49.26        
 32 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT    2:51.48        
                  37.75     1:20.83 (43.08)     2:06.91 (46.08)     2:51.48 (44.57)
 33 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR                   NT    2:54.35        
                  39.50     1:23.43 (43.93)     2:09.42 (45.99)     2:54.35 (44.93)
 34 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:51.09    2:57.92        
                  40.99     1:26.55 (45.56)     2:13.58 (47.03)     2:57.92 (44.34)
 35 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           2:53.66    2:58.53        
                  42.05     1:27.26 (45.21)     2:13.15 (45.89)     2:58.53 (45.38)
 -- Gary, Kristin J     46 NYAC-MR              2:10.34         NS        
 -- Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR            2:21.00         NS        
 -- Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    2:04.56    2:04.20 JO      20  
                  29.78     1:01.55 (31.77)     1:33.31 (31.76)     2:04.20 (30.89)
  2 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:11.19    2:07.72 JO      17  
                  31.13     1:03.98 (32.85)     1:36.36 (32.38)     2:07.72 (31.36)
  3 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    2:11.67    2:09.45 JO      16  
                  30.42     1:04.17 (33.75)   2:09.43 (1:05.26)      2:09.45 (0.02)
  4 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    2:18.98    2:12.05 JO      15  
                  30.36     1:03.29 (32.93)     1:38.22 (34.93)     2:12.05 (33.83)
  5 Gray, Stephen F     14 WEST-MR              2:11.77    2:13.37 JO      14  
                  31.69     1:05.78 (34.09)     1:39.87 (34.09)     2:13.37 (33.50)
  6 Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              2:11.62    2:14.28 JO      13  
                  31.44     1:05.80 (34.36)     1:41.16 (35.36)     2:14.28 (33.12)
  7 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:21.83    2:14.99 JO      12  
                  32.81     1:06.92 (34.11)     1:41.59 (34.67)     2:14.99 (33.40)
  8 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           2:17.05    2:15.01 JO      11  
                  31.91     1:07.06 (35.15)     1:43.47 (36.41)     2:15.01 (31.54)
  9 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:18.10    2:15.89 JO       9  
                  32.14     1:06.98 (34.84)     1:42.07 (35.09)     2:15.89 (33.82)
 10 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           2:13.62    2:16.31 JO       7  
                  31.44     1:05.32 (33.88)     1:40.99 (35.67)     2:16.31 (35.32)
 11 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:17.60    2:20.33          6  
                  33.03     1:08.11 (35.08)     1:44.97 (36.86)     2:20.33 (35.36)
 12 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    2:24.80    2:24.03          5  
                  33.38     1:09.40 (36.02)     1:47.57 (38.17)     2:24.03 (36.46)
 13 Eletto, John Antho  17 FA-MR                2:13.99    2:25.15          4  
                  33.15     1:09.19 (36.04)     1:46.80 (37.61)     2:25.15 (38.35)
 14 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:28.85    2:27.67          3  
                  36.27     1:14.32 (38.05)     1:52.15 (37.83)     2:27.67 (35.52)
 15 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           2:24.53    2:28.41          2  
                  34.08     1:11.78 (37.70)     1:50.53 (38.75)     2:28.41 (37.88)
 16 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    2:29.17    2:28.50          1  
                  35.42     1:12.93 (37.51)     1:51.62 (38.69)     2:28.50 (36.88)
 17 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    2:25.72    2:30.05        
                  35.60     1:13.30 (37.70)     1:51.88 (38.58)     2:30.05 (38.17)
 18 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:24.10    2:30.29        
                  34.25     1:10.97 (36.72)     1:50.54 (39.57)     2:30.29 (39.75)
 19 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    2:32.95        
 20 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR               NT    2:49.75        
                  37.37     1:19.14 (41.77)     2:04.67 (45.53)     2:49.75 (45.08)
 
Event 7  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              1:16.52    1:15.41 JO      20  
                  35.61     1:15.41 (39.80)                                        
  2 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:19.03    1:15.61 JO      17  
                  35.17     1:15.61 (40.44)                                        
  3 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:16.56 JO      16  
                  36.49     1:16.56 (40.07)                                        
  4 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:17.35 JO      15  
                  36.04     1:17.35 (41.31)                                        
  5 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:18.30    1:17.41 JO      14  
                  36.59     1:17.41 (40.82)                                        
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:15.43    1:17.78 JO      13  
                  36.42     1:17.78 (41.36)                                        
  7 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              1:16.55    1:17.83 JO      12  
                  36.83     1:17.83 (41.00)                                        
  8 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:17.93    1:17.91 JO      11  
                  36.65     1:17.91 (41.26)                                        
  9 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:20.66    1:18.97 JO       9  
                  37.46     1:18.97 (41.51)                                        
 10 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:23.61    1:19.08 JO       7  
                  36.94     1:19.08 (42.14)                                        
 11 DeMayo, Ava E       14 JCCT-MR              1:20.15    1:19.36 JO       6  
                  37.30     1:19.36 (42.06)                                        
 12 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:18.96    1:19.40 JO       5  
                  37.44     1:19.40 (41.96)                                        
 13 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           1:21.51    1:19.44 JO       4  
                  37.03     1:19.44 (42.41)                                        
 14 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:18.94    1:19.46 JO       3  
                  37.41     1:19.46 (42.05)                                        
 15 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:18.39    1:19.53 JO       2  
                  37.22     1:19.53 (42.31)                                        
 16 Krevitt, Charlotte  12 Agua Swim Team-MR    1:20.16    1:20.63 JO       1  
                  38.02     1:20.63 (42.61)                                        
 17 Sonnenfeldt, Sophi  13 JCCT-MR              1:21.06    1:21.11        
                  38.18     1:21.11 (42.93)                                        
 18 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    1:25.41    1:22.61        
                  39.37     1:22.61 (43.24)                                        
 19 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        1:22.05    1:22.87        
                  38.16     1:22.87 (44.71)                                        
 20 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:23.70    1:23.54        
                  39.68     1:23.54 (43.86)                                        
 21 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    1:24.71    1:23.99        
                  40.39     1:23.99 (43.60)                                        
 22 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    1:25.16    1:24.48        
                  40.19     1:24.48 (44.29)                                        
 23 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           1:27.00    1:24.65        
                  39.43     1:24.65 (45.22)                                        
 24 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:26.00    1:24.68        
                  38.87     1:24.68 (45.81)                                        
 25 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:23.74    1:24.72        
                  40.43     1:24.72 (44.29)                                        
 26 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR          1:27.57    1:24.82        
                  40.91     1:24.82 (43.91)                                        
 27 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    1:23.14    1:26.09        
                  40.73     1:26.09 (45.36)                                        
 28 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR          1:27.97    1:26.42        
                  40.41     1:26.42 (46.01)                                        
 29 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:31.23    1:26.53        
                  41.26     1:26.53 (45.27)                                        
 30 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR                   NT    1:26.56        
                  41.16     1:26.56 (45.40)                                        
 31 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR        1:26.01    1:26.83        
                  41.12     1:26.83 (45.71)                                        
 32 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:28.10        
                  41.90     1:28.10 (46.20)                                        
 33 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:28.60        
                  41.74     1:28.60 (46.86)                                        
 34 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               1:27.48    1:29.14        
                  42.67     1:29.14 (46.47)                                        
 35 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:29.35    1:31.28        
                  42.04     1:31.28 (49.24)                                        
 36 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    1:27.01    1:31.36        
                  43.72     1:31.36 (47.64)                                        
 37 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:37.71    1:34.04        
                  44.28     1:34.04 (49.76)                                        
 38 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:34.60        
                  45.13     1:34.60 (49.47)                                        
 39 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR            1:39.34    1:35.49        
                  44.58     1:35.49 (50.91)                                        
 40 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    1:32.15    1:36.21        
                  45.47     1:36.21 (50.74)                                        
 41 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              1:37.59    1:36.77        
                  44.50     1:36.77 (52.27)                                        
 42 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    1:40.58    1:37.01        
                  47.72     1:37.01 (49.29)                                        
 43 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:39.61    1:37.07        
                  46.20     1:37.07 (50.87)                                        
 44 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:32.09    1:37.16        
                  46.54     1:37.16 (50.62)                                        
 45 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:38.76    1:37.25        
                  46.34     1:37.25 (50.91)                                        
 46 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:38.66    1:41.11        
                  48.21     1:41.11 (52.90)                                        
 47 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:37.37    1:41.75        
                  47.26     1:41.75 (54.49)                                        
 -- Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:49.95         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  53.63          DQ (58.66)                                        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR        1:33.44         NS        
 -- Bragg, Randy D      16 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 8  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:05.63 JO      20  
                  30.54     1:05.63 (35.09)                                        
  2 Amato, Steven A     14 WEST-MR              1:08.40    1:08.41 JO      17  
                  32.19     1:08.41 (36.22)                                        
  3 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    1:11.99    1:08.98 JO      16  
                  32.50     1:08.98 (36.48)                                        
  4 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        1:13.32    1:09.22 JO      15  
                  33.35     1:09.22 (35.87)                                        
  5 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR        1:18.31    1:10.34 JO      14  
                  32.70     1:10.34 (37.64)                                        
  6 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            1:11.57    1:10.37 JO      13  
                  32.56     1:10.37 (37.81)                                        
  7 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          1:12.03    1:11.97         12  
                  34.08     1:11.97 (37.89)                                        
  8 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:12.31         11  
                  34.93     1:12.31 (37.38)                                        
  9 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:12.59    1:12.73          9  
                  34.90     1:12.73 (37.83)                                        
 10 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:12.96          7  
                  33.72     1:12.96 (39.24)                                        
 11 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           1:13.80    1:13.28          6  
                  34.43     1:13.28 (38.85)                                        
 12 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                1:15.12    1:13.67          5  
                  33.55     1:13.67 (40.12)                                        
 13 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    1:15.71    1:14.36          4  
                  35.19     1:14.36 (39.17)                                        
 14 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           1:11.71    1:14.47          3  
                  34.52     1:14.47 (39.95)                                        
 15 Walsh, Dylan F      14 UNBAD-MR             1:14.00    1:14.48          2  
                  35.27     1:14.48 (39.21)                                        
 16 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              1:14.93    1:14.72          1  
                  35.25     1:14.72 (39.47)                                        
 17 Eletto, Jeremy J    15 FA-MR                1:19.02    1:15.16        
                  35.66     1:15.16 (39.50)                                        
 18 Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        1:19.18    1:15.32        
                  35.29     1:15.32 (40.03)                                        
 19 Charney-Beck, Jaco  14 JCCT-MR              1:16.98    1:15.76        
                  35.72     1:15.76 (40.04)                                        
 20 Avranovic, Nikola   15 Agua Swim Team-MR    1:19.20    1:16.42        
                  36.37     1:16.42 (40.05)                                        
 21 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:17.46        
                  36.65     1:17.46 (40.81)                                        
 22 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:23.18    1:18.75        
                  36.31     1:18.75 (42.44)                                        
 23 Prokic, Matija      13 RI Marlins-MR        1:19.95    1:19.65        
                  37.91     1:19.65 (41.74)                                        
 24 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:19.01    1:19.72        
                  37.85     1:19.72 (41.87)                                        
 25 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:19.27    1:19.74        
                  36.78     1:19.74 (42.96)                                        
 26 Horowitz, Thomas R  14 WEST-MR              1:18.83    1:20.70        
                  38.03     1:20.70 (42.67)                                        
 27 Greene, Brian P     17 FA-MR                1:23.81    1:21.76        
                  38.68     1:21.76 (43.08)                                        
 28 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:21.20    1:21.89        
                  40.04     1:21.89 (41.85)                                        
 29 Correa, John P      16 FA-MR                1:31.99    1:22.17        
                  39.13     1:22.17 (43.04)                                        
 30 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:23.01    1:22.63        
                  40.20     1:22.63 (42.43)                                        
 31 Tartakovsky, Micha  15 Phoenix-MR           1:25.00    1:22.77        
                  38.13     1:22.77 (44.64)                                        
 32 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:43.56    1:25.60        
                  39.72     1:25.60 (45.88)                                        
 33 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                1:28.11    1:25.78        
                  41.10     1:25.78 (44.68)                                        
 34 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                1:28.87    1:26.93        
                  41.59     1:26.93 (45.34)                                        
 35 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    1:27.80        
                  40.23     1:27.80 (47.57)                                        
 36 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:24.80    1:28.18        
                  39.97     1:28.18 (48.21)                                        
 37 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        1:27.11    1:30.22        
                  42.27     1:30.22 (47.95)                                        
 38 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:29.99    1:30.77        
                  42.51     1:30.77 (48.26)                                        
 -- Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR    1:07.66         DQ        
      Downward butterfly kick
                  32.08          DQ (36.68)                                        
 -- Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:26.82         DQ        
      False start
                  41.88          DQ (44.99)                                        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Malnik, Dani        28 NYAC-MR                57.16         NS        
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 Patriot-MR             24.95      25.25 JO      20  
  2 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR      27.40      25.95 JO      17  
  3 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR                26.86      26.72 JO      16  
  4 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR      28.22      26.88 JO      15  
  5 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR      27.32      27.16 JO      14  
  6 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR             26.95      27.28 JO      13  
  7 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR      26.82      27.41 JO      12  
  8 Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR      27.86      27.60 JO      11  
  9 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR      27.69      27.61 JO       9  
 10 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR                27.11      27.82 JO       7  
 11 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR      28.63      27.95 JO       5  
 11 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR                26.83      27.95 JO       5  
 11 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR      27.27      27.95 JO       5  
 14 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR          28.59      27.98 JO       3  
 15 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR      28.79      28.00 JO       2  
 16 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR      28.17      28.19 JO       1  
 17 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR      26.98      28.21 JO     
 18 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR                27.48      28.22 JO     
 19 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR            27.94      28.29 JO     
 20 Milio, Theresa A    11 WEST-MR                28.28      28.35        
 21 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR             27.61      28.42        
 22 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR             NT      28.47        
 23 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR             27.70      28.52        
 24 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                28.70      28.63        
 25 Berridge, Scottie   15 Badger-MR              27.92      28.69        
 26 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR             29.28      28.73        
 26 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR                28.39      28.73        
 28 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR      29.29      28.86        
 29 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR      30.41      28.98        
 30 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR                 28.19      28.99        
 31 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR      28.70      29.07        
 32 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR                28.84      29.42        
 33 Kuo, Victoria F     13 Agua Swim Team-MR      28.89      29.44        
 34 Schmelzer, Lydia    13 JCCT-MR                31.00      29.68        
 35 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                29.90      29.80        
 36 Schnell, Ally P     13 SSL-MR                 29.84      29.84        
 37 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR      29.93      29.88        
 38 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR             29.22      29.92        
 39 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR      30.98      29.98        
 40 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR                29.74      30.01        
 41 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR            30.28      30.05        
 42 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR          28.80      30.08        
 43 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR             29.55      30.17        
 43 Sonnenfeldt, Sophi  13 JCCT-MR                30.52      30.17        
 45 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR      30.37      30.22        
 46 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR      29.89      30.36        
 47 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR      30.78      30.57        
 48 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR             30.95      30.86        
 49 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR                 29.43      30.93        
 50 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR             30.69      31.00        
 51 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      31.67      31.02        
 52 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR      30.78      31.20        
 53 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR      33.12      31.30        
 54 Teo, Peony          14 NYCC-MR                31.73      31.37        
 54 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                29.80      31.37        
 56 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR      31.75      31.54        
 57 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR      29.81      31.60        
 58 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR                30.72      31.65        
 59 DeMayo, Ava E       14 JCCT-MR                31.79      32.01        
 60 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      32.33      32.19        
 61 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR                33.01      32.38        
 62 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR          32.03      32.80        
 63 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR            31.60      33.00        
 64 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR      33.57      33.22        
 65 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR             32.98      33.31        
 66 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR                34.01      33.44        
 67 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      33.64      34.21        
 68 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR              32.66      34.39        
 69 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR                36.66      34.77        
 70 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR              32.99      34.78        
 71 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR                 34.14      34.83        
 -- Bragg, Randy D      16 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR            26.14         NS        
 -- Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR              25.58         NS        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR          31.36         NS        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR             22.00      22.34 JO      20  
  2 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR      22.43      23.11 JO      17  
  3 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR          22.71      23.20 JO      16  
  4 Kim, Harris         17 Phoenix-MR             23.15      23.53 JO      15  
  5 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      24.05      23.83 JO      14  
  6 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR      23.72      24.11 JO      13  
  7 Harris, Gavin H     27 NYAC-MR                23.07      24.23 JO      12  
  8 Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR          26.21      24.60 JO      11  
  9 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR      24.69      24.63 JO       9  
 10 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR      25.07      24.78 JO       7  
 11 Kostynyuk, Dmytro   15 Shy-Mr-MR              26.06      24.79 JO       6  
 12 Amato, Steven A     14 WEST-MR                24.30      24.81 JO       5  
 13 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR                25.27      25.09 JO       3.5
 13 Eletto, John Antho  17 FA-MR                  23.82      25.09 JO       3.5
 15 Lane, Wiley W       15 NYCC-MR                25.44      25.17 JO       2  
 16 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR                26.00      25.23          1  
 17 Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR          32.28      25.30        
 18 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR             25.18      25.33        
 19 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      25.40      25.34        
 20 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR      25.94      25.46        
 20 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR      25.75      25.46        
 22 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR      25.30      25.57        
 23 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                  24.54      25.65        
 24 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR             24.93      25.73        
 25 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                  26.02      25.80        
 26 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR              26.00      25.90        
 27 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR             25.83      25.97        
 28 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR      26.29      26.10        
 29 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR          26.98      26.13        
 30 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR      26.31      26.17        
 31 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR      26.39      26.31        
 32 Walsh, Dylan F      14 UNBAD-MR               25.60      26.33        
 33 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR      26.17      26.37        
 34 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                  27.53      26.42        
 35 Olabe, Mikel        15 Agua Swim Team-MR      26.47      26.44        
 36 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                25.58      26.45        
 37 Correa, John P      16 FA-MR                  28.01      26.53        
 38 Prokic, Matija      13 RI Marlins-MR          26.96      26.62        
 39 Eletto, Jeremy J    15 FA-MR                  28.15      26.73        
 40 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR                 27.27      26.93        
 41 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR         NT      26.99        
 42 Aventuro, Christop  17 Badger-MR              23.93      27.52        
 43 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR              26.15      27.57        
 44 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR              32.51      28.09        
 45 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR                28.91      28.39        
 46 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT      28.54        
 47 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR             29.00      28.55        
 48 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT      28.57        
 49 Avranovic, Nikola   15 Agua Swim Team-MR      27.54      28.58        
 50 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                29.00      28.62        
 51 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR      29.65      28.77        
 52 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR            28.60      29.11        
 53 Whitfield, George   13 NYCC-MR                29.06      29.13        
 54 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                  28.99      29.33        
 55 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR          30.28      29.66        
 56 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR            29.95      29.94        
 57 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                  30.54      30.52        
 58 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                  30.51      30.71        
 59 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR          29.72      30.97        
 60 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR          35.67      31.53        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR          32.77         NS        
 -- Chin, William T     13 NYCC-MR                29.53         NS        
 -- Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                20.98         NS        
 -- Malnik, Dani        28 NYAC-MR                22.41         NS        
 -- Horowitz, Thomas R  14 WEST-MR                28.49         NS        
 -- Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR      27.26         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR                26.95         NS        
 
Event 11  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              5:32.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            5:20.21    4:45.95 JO      20  
                  30.51     1:05.57 (35.06)     1:41.27 (35.70)     2:17.39 (36.12)
        2:58.49 (41.10)     3:40.02 (41.53)     4:13.06 (33.04)     4:45.95 (32.89)
  2 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              4:53.33    4:54.70 JO      17  
                  30.04     1:05.03 (34.99)     1:42.43 (37.40)     2:19.16 (36.73)
        3:04.02 (44.86)     3:49.51 (45.49)     4:22.50 (32.99)     4:54.70 (32.20)
  3 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           5:20.56    5:06.01 JO      16  
                  31.12     1:10.48 (39.36)     1:48.17 (37.69)     2:25.13 (36.96)
        3:11.79 (46.66)     3:58.28 (46.49)     4:33.68 (35.40)     5:06.01 (32.33)
 -- Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.36     1:23.99 (47.63)     2:10.61 (46.62)     2:57.68 (47.07)
        3:57.35 (59.67)     4:55.82 (58.47)     5:40.01 (44.19)          DQ (45.75)
 -- March, Victoria A   15 Phoenix-MR           5:38.06         DQ        
      Did not finish on back - back
                  32.37     1:09.85 (37.48)     1:50.91 (41.06)     2:31.69 (40.78)
        3:20.10 (48.41)     4:10.08 (49.98)     4:47.08 (37.00)          DQ (37.98)
 
Event 12  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         13 WEST-MR              4:30.25    4:31.02 JO      20  
                  28.49     1:01.89 (33.40)     1:36.68 (34.79)     2:10.07 (33.39)
        2:49.48 (39.41)     3:28.83 (39.35)     4:00.33 (31.50)     4:31.02 (30.69)
  2 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR           4:47.10    4:45.05 JO      17  
                  30.35     1:05.46 (35.11)     1:43.01 (37.55)     2:20.36 (37.35)
        2:59.54 (39.18)     3:40.06 (40.52)   4:45.07 (1:05.01)         4:45.05 ( )
  3 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    4:52.05    4:48.15         16  
                  31.14     1:06.60 (35.46)     1:45.25 (38.65)     2:23.64 (38.39)
        3:01.87 (38.23)     3:42.13 (40.26)     4:15.63 (33.50)     4:48.15 (32.52)
  4 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           5:00.00    4:49.52         15  
                  28.97     1:02.90 (33.93)     1:41.88 (38.98)     2:20.51 (38.63)
        3:01.28 (40.77)     3:42.46 (41.18)     4:17.71 (35.25)     4:49.52 (31.81)
  5 Gray, Stephen F     14 WEST-MR              4:45.53    4:51.36         14  
                  30.14     1:06.76 (36.62)     1:43.02 (36.26)     2:19.27 (36.25)
        3:02.13 (42.86)     3:45.68 (43.55)     4:18.81 (33.13)     4:51.36 (32.55)
  6 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    4:49.43    4:52.91         13  
                  32.40     1:10.11 (37.71)     1:48.14 (38.03)     2:24.85 (36.71)
        3:06.05 (41.20)     3:47.92 (41.87)     4:20.71 (32.79)     4:52.91 (32.20)
  7 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           4:53.60    4:56.88         12  
                  30.70     1:05.60 (34.90)     1:43.87 (38.27)     2:21.07 (37.20)
        3:03.77 (42.70)     3:46.49 (42.72)     4:22.55 (36.06)     4:56.88 (34.33)
  8 Lee, Brendan T      11 WEST-MR              4:55.51    5:00.30         11  
                  32.79     1:12.09 (39.30)     1:50.42 (38.33)     2:27.97 (37.55)
        3:10.60 (42.63)     3:54.07 (43.47)     4:27.11 (33.04)     5:00.30 (33.19)
  9 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    5:20.45    5:05.04          9  
                  31.42     1:07.56 (36.14)     1:49.68 (42.12)     2:29.36 (39.68)
        3:13.43 (44.07)     3:57.29 (43.86)     4:31.55 (34.26)     5:05.04 (33.49)
 10 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              5:26.38    5:11.59          7  
                  32.83     1:10.56 (37.73)     1:53.63 (43.07)     2:35.53 (41.90)
        3:19.76 (44.23)     4:03.53 (43.77)     4:39.79 (36.26)     5:11.59 (31.80)
 11 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    5:02.19    5:11.80          6  
                  33.35     1:12.47 (39.12)     1:54.08 (41.61)     2:34.53 (40.45)
        3:18.24 (43.71)     4:03.58 (45.34)     4:38.73 (35.15)     5:11.80 (33.07)
 12 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           5:30.00    5:14.47          5  
                  33.77     1:15.91 (42.14)     1:54.77 (38.86)     2:33.10 (38.33)
        3:19.88 (46.78)     4:05.75 (45.87)     4:40.56 (34.81)     5:14.47 (33.91)
 13 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           5:30.00    5:24.73          4  
                  34.58     1:15.87 (41.29)     1:58.67 (42.80)     2:41.53 (42.86)
        3:26.51 (44.98)     4:11.68 (45.17)     4:49.49 (37.81)     5:24.73 (35.24)
 14 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           5:30.00    5:25.61          3  
                  34.48     1:16.03 (41.55)     2:00.37 (44.34)     2:41.99 (41.62)
        3:26.63 (44.64)     4:11.07 (44.44)     4:48.27 (37.20)     5:25.61 (37.34)
 15 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    5:33.73          2  
                  34.85     1:15.71 (40.86)     1:57.13 (41.42)     2:40.08 (42.95)
        3:26.81 (46.73)     4:15.20 (48.39)     4:56.28 (41.08)     5:33.73 (37.45)
 16 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR               NT    6:08.33          1  
                  41.09     1:29.01 (47.92)     2:14.05 (45.04)     3:01.51 (47.46)
        3:53.56 (52.05)     4:48.19 (54.63)     5:28.87 (40.68)     6:08.33 (39.46)
 
Event 13  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:15.59    2:10.94 JO     
                  30.83     1:03.28 (32.45)     1:37.11 (33.83)     2:10.94 (33.83)
  2 Galvin, Kate H      12 SSL-MR               2:14.76    2:12.66 JO     
                  31.14     1:05.78 (34.64)     1:40.59 (34.81)     2:12.66 (32.07)
  3 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           2:14.29    2:13.79 JO     
                  30.83     1:04.97 (34.14)     1:39.31 (34.34)     2:13.79 (34.48)
  4 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           2:20.51    2:16.89        
                  31.44     1:05.85 (34.41)     1:41.22 (35.37)     2:16.89 (35.67)
  5 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    2:20.92    2:17.78        
                  31.32     1:07.73 (36.41)     1:43.65 (35.92)     2:17.78 (34.13)
  6 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    2:24.94    2:18.98        
                  31.83     1:06.90 (35.07)     1:43.36 (36.46)     2:18.98 (35.62)
  7 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            2:21.40    2:19.72        
                  32.70     1:08.86 (36.16)     1:44.94 (36.08)     2:19.72 (34.78)
  8 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    2:24.61    2:20.99        
                  33.03     1:09.17 (36.14)     1:45.98 (36.81)     2:20.99 (35.01)
  9 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           2:26.79    2:21.19        
                  32.12     1:07.74 (35.62)     1:44.49 (36.75)     2:21.19 (36.70)
 10 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           2:26.48    2:22.44        
                  31.98     1:08.05 (36.07)     1:44.97 (36.92)     2:22.44 (37.47)
 11 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR    2:24.51    2:23.90        
                  31.04     1:07.37 (36.33)     1:46.15 (38.78)     2:23.90 (37.75)
 12 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    2:26.89    2:25.03        
                  33.59     1:10.77 (37.18)     1:48.35 (37.58)     2:25.03 (36.68)
 13 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    2:27.79    2:25.73        
                  32.75     1:10.29 (37.54)     1:48.22 (37.93)     2:25.73 (37.51)
 14 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    2:32.51    2:26.62        
                  33.08     1:10.76 (37.68)     1:49.24 (38.48)     2:26.62 (37.38)
 15 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR    3:19.22    2:27.97        
                  31.77     1:09.15 (37.38)     1:49.06 (39.91)     2:27.97 (38.91)
 16 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    2:31.71    2:29.83        
                  34.18     1:12.14 (37.96)     1:51.00 (38.86)     2:29.83 (38.83)
 17 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR               NT    2:31.08        
 18 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           2:31.65    2:34.44        
                  34.53     1:15.06 (40.53)     1:54.95 (39.89)     2:34.44 (39.49)
 19 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              2:31.61    2:35.47        
                  34.08     1:13.97 (39.89)     1:55.94 (41.97)     2:35.47 (39.53)
 20 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              2:33.47    2:35.78        
                  31.94                             1:51.42 ( )     2:35.78 (44.36)
 21 Williams, Elise     11 NYCC-MR              2:42.84    2:37.88        
                  36.73     1:17.98 (41.25)     1:59.17 (41.19)     2:37.88 (38.71)
 22 Doumar, Chloe       12 JCCT-MR              2:32.11    2:37.89        
                                1:15.55 ( )     1:57.22 (41.67)     2:37.89 (40.67)
 23 Kletter, Jackie R   11 JCCT-MR              2:47.30    2:45.12        
                  37.03     1:20.01 (42.98)     2:03.57 (43.56)     2:45.12 (41.55)
 24 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              3:00.47    2:50.43        
                  36.39     1:21.81 (45.42)     2:07.30 (45.49)     2:50.43 (43.13)
 25 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR              2:59.00    2:51.58        
                  39.82     1:22.36 (42.54)     2:07.88 (45.52)     2:51.58 (43.70)
 26 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           3:27.06    3:06.67        
                  38.20     1:24.61 (46.41)     2:14.46 (49.85)     3:06.67 (52.21)
 27 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                   NT    3:08.18        
                  41.47     1:30.06 (48.59)     2:20.40 (50.34)     3:08.18 (47.78)
 28 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR              3:01.00    3:10.55        
                  41.49     1:29.81 (48.32)     2:20.75 (50.94)     3:10.55 (49.80)
 29 Platt, Claire J     11 Unhes-Mr-MR               NT    3:12.30        
                  40.02     1:27.94 (47.92)     2:19.83 (51.89)     3:12.30 (52.47)
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  39.15     1:28.24 (49.09)        DQ (1:47.15)                    
 -- Fox, Emma M         11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              2:28.50         NS        
 
Event 14  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR              1:59.74    2:01.13 JO     
                  28.28       58.74 (30.46)     1:30.09 (31.35)     2:01.13 (31.04)
  2 Lee, Brendan T      11 WEST-MR              2:02.77    2:04.86 JO     
                  28.60     1:00.40 (31.80)     1:32.91 (32.51)     2:04.86 (31.95)
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:16.99    2:09.20 JO     
                  30.02     1:02.81 (32.79)     1:36.29 (33.48)     2:09.20 (32.91)
  4 Jin, Eddie B        11 WEST-MR              2:14.10    2:10.48 JO     
                  29.74     1:02.56 (32.82)     1:36.19 (33.63)     2:10.48 (34.29)
  5 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    2:17.13    2:12.73 JO     
                  30.41     1:04.75 (34.34)     1:40.33 (35.58)     2:12.73 (32.40)
  6 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:17.00    2:13.57 JO     
                  30.26     1:04.98 (34.72)     1:40.88 (35.90)     2:13.57 (32.69)
  7 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    2:15.58    2:14.99 JO     
                  30.71     1:05.32 (34.61)     1:41.23 (35.91)     2:14.99 (33.76)
  8 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           2:20.07    2:15.63        
                  31.88     1:07.53 (35.65)     1:42.32 (34.79)     2:15.63 (33.31)
  9 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              2:15.58    2:15.88        
                  30.72     1:05.62 (34.90)     1:41.64 (36.02)     2:15.88 (34.24)
 10 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            2:33.77    2:19.85        
                  33.59     1:09.68 (36.09)     1:46.06 (36.38)     2:19.85 (33.79)
 11 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    2:29.98    2:21.30        
                  31.23     1:06.87 (35.64)     1:43.99 (37.12)     2:21.30 (37.31)
 12 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           2:32.47    2:23.62        
                  32.86     1:09.78 (36.92)     1:47.30 (37.52)     2:23.62 (36.32)
 13 Brountas, Charlie   12 JCCT-MR              2:24.51    2:25.91        
                  32.78     1:10.06 (37.28)     1:48.55 (38.49)     2:25.91 (37.36)
 14 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR           2:44.19    2:28.07        
                  32.99     1:10.30 (37.31)     1:49.82 (39.52)     2:28.07 (38.25)
 15 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           2:24.49    2:30.59        
                  34.31     1:12.87 (38.56)     1:52.47 (39.60)     2:30.59 (38.12)
 16 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR              2:32.33    2:34.36        
                  35.07     1:14.76 (39.69)     1:55.40 (40.64)     2:34.36 (38.96)
 17 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        2:37.00    2:34.59        
                  35.04     1:13.89 (38.85)     1:54.40 (40.51)     2:34.59 (40.19)
 18 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              2:38.14    2:38.39        
                  36.09     1:16.46 (40.37)     1:58.83 (42.37)     2:38.39 (39.56)
 19 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    2:41.04    2:39.01        
                  35.41     1:15.92 (40.51)     1:58.55 (42.63)     2:39.01 (40.46)
 20 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            2:37.41    2:40.81        
                  35.35     1:16.29 (40.94)     2:00.11 (43.82)     2:40.81 (40.70)
 21 Brown, Cal C        12 NYCC-MR              2:35.06    2:42.16        
                  34.75     1:13.98 (39.23)     1:59.08 (45.10)     2:42.16 (43.08)
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  36.00                             2:12.28 ( )          DQ (50.16)
 -- Maierle, Ryan A     12 WEST-MR              1:59.60         NS        
 
Event 15  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan C        10 WEST-MR              2:17.72    2:18.50 JO     
                  32.17     1:07.65 (35.48)     1:43.84 (36.19)     2:18.50 (34.66)
  2 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    2:24.87    2:21.34 JO     
                                1:08.68 ( )     1:45.92 (37.24)     2:21.34 (35.42)
  3 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    2:25.26    2:24.57 JO     
                  32.85     1:10.41 (37.56)     1:49.13 (38.72)     2:24.57 (35.44)
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    2:37.36    2:29.10 JO     
                  33.99     1:12.22 (38.23)     1:51.85 (39.63)     2:29.10 (37.25)
  5 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              2:37.75    2:29.54 JO     
                  34.20     1:13.07 (38.87)     1:52.37 (39.30)     2:29.54 (37.17)
  6 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              2:44.13    2:36.36        
                  34.84     1:15.76 (40.92)     1:57.49 (41.73)     2:36.36 (38.87)
  7 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:50.97        
                  39.09     1:24.00 (44.91)     2:08.57 (44.57)     2:50.97 (42.40)
  8 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    3:09.47    2:54.60        
                  37.49     1:23.01 (45.52)     2:10.93 (47.92)     2:54.60 (43.67)
  9 Raber, Isabella M   10 FA-MR                3:05.06    3:02.72        
                  40.56     1:27.51 (46.95)     2:15.51 (48.00)     3:02.72 (47.21)
 10 Gregory, Caitlin C   9 JCCT-MR                   NT    3:03.67        
                  40.01     1:26.91 (46.90)     2:16.34 (49.43)     3:03.67 (47.33)
 11 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                   NT    3:47.95        
 -- Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              3:00.57         DQ        
      False start
                  35.54     1:16.72 (41.18)     2:02.21 (45.49)          DQ (43.13)
 -- Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           2:39.72         DQ        
      False start
                  35.31     1:15.81 (40.50)     1:55.78 (39.97)          DQ (39.78)
 
Event 16  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR              2:28.19    2:24.32 JO     
                  32.68     1:10.64 (37.96)     1:49.10 (38.46)     2:24.32 (35.22)
  2 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:24.89 JO     
                  33.93     1:11.67 (37.74)     1:49.07 (37.40)     2:24.89 (35.82)
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:29.04 JO     
                  33.34     1:11.73 (38.39)     1:50.96 (39.23)     2:29.04 (38.08)
  4 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    2:45.59    2:29.68 JO     
                  32.59     1:10.18 (37.59)     1:47.41 (37.23)     2:29.68 (42.27)
  5 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    2:36.29    2:31.24 JO     
                  32.75     1:11.63 (38.88)     1:51.81 (40.18)     2:31.24 (39.43)
  6 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            2:42.46    2:34.62        
                  35.86     1:17.56 (41.70)     1:58.02 (40.46)     2:34.62 (36.60)
  7 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           2:52.63    2:38.07        
                  35.45     1:15.92 (40.47)     1:57.86 (41.94)     2:38.07 (40.21)
  8 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            2:53.09    2:45.42        
                  37.49     1:21.67 (44.18)     2:05.88 (44.21)     2:45.42 (39.54)
  9 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                2:58.45    2:50.07        
                  37.46     1:22.64 (45.18)     2:05.73 (43.09)     2:50.07 (44.34)
 10 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            3:10.00    2:58.53        
                  39.69     1:25.03 (45.34)     2:12.80 (47.77)     2:58.53 (45.73)
 11 Isakov, Zev         10 Unhes-Mr-MR          2:56.00    3:03.44        
                  39.79     1:26.76 (46.97)     2:16.32 (49.56)     3:03.44 (47.12)
 12 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                   NT    3:07.80        
                  39.05     1:29.37 (50.32)     2:21.84 (52.47)     3:07.80 (45.96)
 13 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           3:09.86    3:09.18        
                  41.09     1:28.53 (47.44)     2:18.83 (50.30)     3:09.18 (50.35)
 14 Trachuk, James       9 NYCC-MR              3:34.45    3:19.78        
                  42.36     1:35.11 (52.75)     2:29.42 (54.31)     3:19.78 (50.36)
 15 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    3:18.66    3:20.37        
                  43.59     1:35.01 (51.42)     2:29.94 (54.93)     3:20.37 (50.43)
 16 Isakov, Jonathan     9 Unhes-Mr-MR               NT    3:47.86        
                  45.37     1:44.95 (59.58)   2:47.51 (1:02.56)   3:47.86 (1:00.35)
 -- Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           2:36.21         NS        
 
Event 17  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:09.88 JO     
                  32.74     1:09.88 (37.14)                                        
  2 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:11.72 JO     
                  32.86     1:11.72 (38.86)                                        
  3 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR    1:17.99    1:15.08        
                  35.21     1:15.08 (39.87)                                        
  4 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR              1:14.83    1:15.89        
                  34.55     1:15.89 (41.34)                                        
  5 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR               NT    1:19.96        
                  37.98     1:19.96 (41.98)                                        
  6 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:20.65    1:20.28        
                  36.20     1:20.28 (44.08)                                        
  7 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              1:17.48    1:22.33        
                  36.50     1:22.33 (45.83)                                        
  8 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:23.89    1:22.39        
                  37.43     1:22.39 (44.96)                                        
  9 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              1:23.53    1:22.46        
                  37.99     1:22.46 (44.47)                                        
 10 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:31.12    1:24.52        
 11 Kletter, Jackie R   11 JCCT-MR              1:25.00    1:25.96        
                  39.99     1:25.96 (45.97)                                        
 12 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:30.15    1:30.06        
                  40.63     1:30.06 (49.43)                                        
 13 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR             NT    1:32.66        
                  39.27     1:32.66 (53.39)                                        
 14 Platt, Claire J     11 Unhes-Mr-MR               NT    1:38.63        
                  44.20     1:38.63 (54.43)                                        
 -- Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:05.00         NS        
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      59.76    1:00.80 JO     
                  28.31     1:00.80 (32.49)                                        
  2 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:05.09    1:04.67 JO     
                  29.06     1:04.67 (35.61)                                        
  3 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR              1:05.10    1:05.00 JO     
                  30.27     1:05.00 (34.73)                                        
  4 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              1:09.24    1:06.27 JO     
                  31.37     1:06.27 (34.90)                                        
  5 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    1:08.73    1:10.92 JO     
                  32.76     1:10.92 (38.16)                                        
  6 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              1:11.58    1:11.41 JO     
                  33.01     1:11.41 (38.40)                                        
  7 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:18.67    1:12.02 JO     
                  33.14     1:12.02 (38.88)                                        
  8 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:17.86    1:12.33 JO     
                  33.76     1:12.33 (38.57)                                        
  9 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:15.16    1:13.03        
                  34.49     1:13.03 (38.54)                                        
 10 Romano, Michael J   12 WEST-MR              1:15.48    1:13.66        
                  33.33     1:13.66 (40.33)                                        
 11 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    1:16.63    1:15.39        
                  33.33     1:15.39 (42.06)                                        
 12 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:15.27    1:16.15        
                  34.25     1:16.15 (41.90)                                        
 13 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR          1:21.03    1:22.05        
                  36.57     1:22.05 (45.48)                                        
 14 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           1:18.80    1:22.07        
                  36.69     1:22.07 (45.38)                                        
 15 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR        1:22.79    1:22.28        
                  34.80     1:22.28 (47.48)                                        
 16 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:27.05    1:22.69        
                  37.11     1:22.69 (45.58)                                        
 17 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:22.00    1:25.94        
                  39.27     1:25.94 (46.67)                                        
 18 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        1:23.22    1:29.75        
                  37.41     1:29.75 (52.34)                                        
 19 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR            1:33.30    1:32.28        
                  42.62     1:32.28 (49.66)                                        
 20 Brink, Sam M        11 JCCT-MR              1:30.00    1:35.97        
                  42.99     1:35.97 (52.98)                                        
 21 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            1:45.62    1:37.71        
                  43.98     1:37.71 (53.73)                                        
 22 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:36.66    1:47.58        
                  46.77   1:47.58 (1:00.81)                                        
 -- Kumeno, Kai         12 Agua Swim Team-MR    1:08.24         NS        
 
Event 19  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan C        10 WEST-MR              1:17.35    1:16.89 JO     
                  36.04     1:16.89 (40.85)                                        
  2 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR              1:30.66    1:24.19 JO     
                  39.60     1:24.19 (44.59)                                        
  3 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:27.80    1:25.80 JO     
                  38.99     1:25.80 (46.81)                                        
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:26.35        
                  39.90     1:26.35 (46.45)                                        
  5 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:30.70    1:26.95        
                  38.99     1:26.95 (47.96)                                        
  6 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:27.23        
                  39.40     1:27.23 (47.83)                                        
  7 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:27.46    1:27.74        
                  41.56     1:27.74 (46.18)                                        
  8 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:27.62    1:29.12        
                  37.82     1:29.12 (51.30)                                        
  9 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR          1:27.16    1:29.38        
                  39.45     1:29.38 (49.93)                                        
 10 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:33.00    1:36.55        
                  43.15     1:36.55 (53.40)                                        
 -- Abromavage, Reese    9 NYCC-MR              1:33.57         NS        
 -- Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:34.33         NS        
 
Event 20  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR              1:15.37    1:13.62 JO     
                  35.55     1:13.62 (38.07)                                        
  2 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:17.38 JO     
                  36.55     1:17.38 (40.83)                                        
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:18.54    1:21.36 JO     
                  37.72     1:21.36 (43.64)                                        
  4 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:20.36    1:24.54 JO     
                  40.61     1:24.54 (43.93)                                        
  5 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:31.32    1:25.96 JO     
                  41.20     1:25.96 (44.76)                                        
  6 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:28.57    1:26.40 JO     
                  41.41     1:26.40 (44.99)                                        
  7 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:33.66    1:26.57 JO     
                  40.39     1:26.57 (46.18)                                        
  8 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:28.30    1:27.26        
                  40.06     1:27.26 (47.20)                                        
  9 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:31.17        
                  41.21     1:31.17 (49.96)                                        
 10 Mckenna, Rodin J     9 JCCT-MR              1:31.00    1:35.44        
                  44.06     1:35.44 (51.38)                                        
 11 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:33.42    1:36.38        
                  43.64     1:36.38 (52.74)                                        
 12 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:37.32        
                  50.34     1:37.32 (46.98)                                        
 13 Timblick, Jake A    10 JCCT-MR              1:30.00    1:37.48        
                  42.20     1:37.48 (55.28)                                        
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      29.18      29.76 JO     
  2 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR      33.04      32.09 JO     
  3 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      33.59      33.05        
  4 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             33.29      33.54        
  5 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            33.41      33.58        
  6 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      34.04      33.72        
  7 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      33.37      33.76        
  8 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      33.32      33.85        
  9 Galvin, Kate H      12 SSL-MR                 33.31      33.87        
 10 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR      36.15      34.04        
 11 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      35.58      34.39        
 12 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      34.24      34.65        
 13 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                35.74      35.08        
 14 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      35.38      35.09        
 15 Williams, Elise     11 NYCC-MR                35.24      35.21        
 16 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR                 34.46      35.35        
 17 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      35.81      35.38        
 18 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.66      35.54        
 19 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR      35.00      35.70        
 20 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             35.65      35.74        
 21 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             35.23      35.93        
 22 Doumar, Chloe       12 JCCT-MR                36.24      36.06        
 23 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             36.78      36.26        
 24 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              35.72      36.46        
 25 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      37.65      36.97        
 26 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR      38.26      37.01        
 26 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      37.36      37.01        
 28 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                38.89      37.32        
 29 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR         NT      37.53        
 30 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      38.98      38.22        
 31 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          40.36      38.80        
 32 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR      40.78      39.01        
 33 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      39.75      39.12        
 34 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      39.48      39.24        
 34 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                39.81      39.24        
 36 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR             40.66      39.70        
 37 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             40.09      39.96        
 38 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          45.06      41.05        
 39 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR                42.97      41.64        
 40 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      42.10      43.07        
 41 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR                43.93      43.75        
 42 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR             NT      44.15        
 43 Gambino, Maria      12 Shy-Mr-MR              45.25      44.19        
 44 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                43.44      45.74        
 45 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR      46.67      46.19        
 46 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      50.87      47.20        
 47 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      46.31      47.35        
 -- Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             37.56         DQ        
      Did not finish on back
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR      33.71         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                35.14         NS        
 
Event 22  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      28.86      29.09 JO     
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      30.76      30.03 JO     
  3 Kim, Hunter H       11 WEST-MR                32.96      31.24 JO     
  4 Lee, Brendan T      11 WEST-MR                30.91      31.97 JO     
  5 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR      31.23      32.03 JO     
  6 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          38.20      32.31 JO     
  7 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                34.45      32.63 JO     
  8 Jin, Eddie B        11 WEST-MR                34.21      33.15 JO     
  9 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR                33.23      33.35        
 10 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.10      33.67        
 11 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      34.15      33.76        
 12 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.85      33.77        
 13 Brountas, Charlie   12 JCCT-MR                35.01      34.35        
 14 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      36.91      35.20        
 15 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      35.60      35.64        
 16 Quinones, Luca M    12 Badger-MR              35.65      35.87        
 17 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      36.06      36.96        
 18 Tkachenko, Mykola   12 Manta Rays-MR          36.24      37.19        
 19 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            37.69      37.71        
 20 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          39.23      37.81        
 21 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      38.55      37.87        
 22 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                38.85      38.08        
 23 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              39.59      38.13        
 24 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             42.32      38.40        
 25 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              39.51      38.57        
 26 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          39.16      39.13        
 27 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             39.55      39.44        
 28 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                40.99      39.57        
 28 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                42.92      39.57        
 30 Brink, Sam M        11 JCCT-MR                39.38      40.15        
 31 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            38.00      40.54        
 32 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      42.18      41.24        
 33 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              39.62      41.70        
 34 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR              45.39      42.62        
 35 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              40.32      42.77        
 36 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             44.66      42.83        
 37 Wallace, William R  12 WEST-MR                43.78      42.86        
 38 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                40.94      42.87        
 39 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                48.64      45.36        
 40 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      45.65      48.01        
 41 Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT      51.84        
 42 Guo, Darwin         12 SSL-MR                 57.54      58.17        
 -- Romano, Michael J   12 WEST-MR                34.85         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR      34.79      35.02 JO     
  2 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                39.12      36.46 JO     
  3 Feld, Emma F         9 NYCC-MR                38.86      36.97 JO     
  4 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      39.84      38.04        
  5 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR            37.29      38.06        
  6 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      39.08      38.12        
  7 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            38.31      38.26        
  8 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      38.49      38.64        
  9 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR                 40.10      38.85        
 10 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      40.96      39.09        
 11 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      39.37      39.40        
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      40.14      39.49        
 13 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      38.95      39.78        
 14 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      41.48      40.70        
 15 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      41.33      40.76        
 16 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      42.56      41.05        
 17 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      44.99      41.22        
 18 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                41.93      41.32        
 19 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR      42.54      41.74        
 20 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             40.41      41.80        
 21 Lin, Esther Y       10 WEST-MR                39.29      41.83        
 22 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      41.97      41.94        
 23 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          42.36      42.16        
 24 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      42.75      42.34        
 25 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      45.61      42.63        
 26 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              40.00      42.95        
 27 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR      43.99      43.49        
 28 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                   NT      43.94        
 29 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      46.51      44.20        
 30 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      46.24      44.26        
 31 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      47.30      44.29        
 32 Commike, Samantha   10 FA-MR                  46.19      44.34        
 33 Gregory, Caitlin C   9 JCCT-MR                42.67      44.48        
 34 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             45.62      44.86        
 35 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      47.31      45.05        
 36 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      47.98      45.45        
 37 Ravenhall Meinke,    9 Manta Rays-MR          46.78      45.51        
 38 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                45.93      46.55        
 39 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      46.90        
 40 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      50.32      46.93        
 41 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             50.57      47.07        
 42 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      47.81      47.52        
 43 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                48.91      49.93        
 44 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      50.73      49.95        
 45 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  53.59      50.22        
 46 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      51.36      50.30        
 47 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      53.66      50.79        
 48 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      51.48      51.80        
 49 Dickson, Finola R    9 SSL-MR                 56.71    1:02.18        
 -- Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          52.92         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- King, Summer R      10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      40.16         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Event 24  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      31.89      31.85 JO     
  2 Santry, Emmet P     10 WEST-MR                33.70      34.58 JO     
  3 Amato, Jason C      10 WEST-MR                35.98      35.62 JO     
  4 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR                35.38      35.98 JO     
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              35.82      36.63 JO     
  6 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.00      37.02 JO     
  7 Du, David           10 Phoenix-MR             37.86      37.36 JO     
  8 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                39.79      37.54        
  9 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      39.49      37.84        
 10 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      39.11      37.95        
 11 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      38.71      38.43        
 12 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      40.27      39.17        
 13 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      39.90      39.69        
 14 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR            41.16      39.78        
 14 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      41.90      39.78        
 16 Forrester, Connor    9 WEST-MR                38.99      40.00        
 17 Mckenna, Rodin J     9 JCCT-MR                39.91      40.13        
 18 Burnell, Nicholas   10 Agua Swim Team-MR      42.23      40.95        
 19 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             41.23      40.99        
 20 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      42.98      41.66        
 21 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              38.99      41.71        
 22 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              42.67      42.05        
 23 Isakov, Zev         10 Unhes-Mr-MR            39.00      42.45        
 24 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      44.08      42.55        
 25 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             42.90      43.10        
 26 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      52.83      43.20        
 27 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              43.95      43.25        
 28 Timblick, Jake A    10 JCCT-MR                42.00      44.35        
 29 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          46.61      44.71        
 30 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      44.65      44.91        
 31 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  44.60      45.08        
 32 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      46.01      45.36        
 33 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      49.94      45.49        
 34 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      47.26      45.84        
 35 Falcone, Michael J  10 FA-MR                  48.56      45.89        
 36 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR             56.80      46.44        
 37 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR      47.49      46.69        
 38 Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR          50.81      46.95        
 39 Trachuk, James       9 NYCC-MR                48.48      48.07        
 40 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              54.22      48.18        
 41 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                48.58      49.09        
 42 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      49.11      49.47        
 43 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT      49.51        
 44 Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR          53.42      51.12        
 45 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              57.69      55.57        
 -- Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      44.62         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR             38.37         NS        
 -- Isakov, Jonathan     9 Unhes-Mr-MR            45.00         NS        
 
Event 25  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:21.93    1:18.14 JO     
                  37.04     1:18.14 (41.10)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:20.74    1:18.22 JO     
                  37.66     1:18.22 (40.56)                                        
  3 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:22.18    1:20.23 JO     
                  38.06     1:20.23 (42.17)                                        
  4 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:22.31    1:21.31        
                  39.14     1:21.31 (42.17)                                        
  5 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR    1:27.08    1:22.20        
                  39.36     1:22.20 (42.84)                                        
  6 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    1:23.65    1:22.39        
                  39.73     1:22.39 (42.66)                                        
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:23.97    1:22.75        
                  39.15     1:22.75 (43.60)                                        
  8 Noah, Maddy A       12 JCCT-MR              1:28.00    1:22.93        
                  39.00     1:22.93 (43.93)                                        
  9 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:24.31    1:22.98        
                  39.52     1:22.98 (43.46)                                        
 10 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR              1:23.01    1:23.11        
                  39.94     1:23.11 (43.17)                                        
 11 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           1:24.66    1:23.95        
                  39.87     1:23.95 (44.08)                                        
 12 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:24.17        
                  39.41     1:24.17 (44.76)                                        
 13 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    1:22.91    1:24.22        
                  40.29     1:24.22 (43.93)                                        
 14 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:24.56    1:24.95        
                  38.94     1:24.95 (46.01)                                        
 15 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:24.21    1:25.01        
                  40.50     1:25.01 (44.51)                                        
 16 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:25.78    1:25.05        
                  40.40     1:25.05 (44.65)                                        
 17 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:23.87    1:25.44        
                  40.51     1:25.44 (44.93)                                        
 18 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           1:23.33    1:26.04        
                  42.06     1:26.04 (43.98)                                        
 19 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    1:29.73    1:29.30        
                  41.19     1:29.30 (48.11)                                        
 20 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR    1:31.82    1:29.69        
                  43.28     1:29.69 (46.41)                                        
 21 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:30.09    1:29.95        
                  42.78     1:29.95 (47.17)                                        
 22 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              1:29.91    1:31.67        
                  44.27     1:31.67 (47.40)                                        
 23 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    1:32.81    1:32.78        
                  44.14     1:32.78 (48.64)                                        
 24 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR               NT    1:33.46        
                  44.85     1:33.46 (48.61)                                        
 25 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:32.99    1:33.50        
                  44.67     1:33.50 (48.83)                                        
 26 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:35.18        
                  44.28     1:35.18 (50.90)                                        
 27 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                   NT    1:35.76        
                  44.16     1:35.76 (51.60)                                        
 28 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:37.98        
                  46.22     1:37.98 (51.76)                                        
 29 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:40.43    1:38.13        
                  48.28     1:38.13 (49.85)                                        
 30 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           1:38.75    1:39.71        
                  47.65     1:39.71 (52.06)                                        
 31 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:41.68    1:40.60        
                  47.51     1:40.60 (53.09)                                        
 32 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:46.07    1:40.75        
                  47.49     1:40.75 (53.26)                                        
 33 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:46.11    1:40.95        
                  48.05     1:40.95 (52.90)                                        
 34 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR              1:49.79    1:45.40        
                  50.96     1:45.40 (54.44)                                        
 35 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    1:46.66    1:45.89        
                  49.94     1:45.89 (55.95)                                        
 36 Gambino, Maria      12 Shy-Mr-MR            1:50.87    1:47.56        
                  50.92     1:47.56 (56.64)                                        
 37 Bertozzi, Sabina    12 Manta Rays-MR        2:05.00    1:49.91        
                  53.40     1:49.91 (56.51)                                        
 38 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    2:02.37    1:53.63        
                  54.77     1:53.63 (58.86)                                        
 -- White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR        1:38.77         DQ        
      Downward butterfly kick
                  46.00          DQ (51.53)                                        
 -- Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:49.35         DQ        
      One hand touch
                  48.57          DQ (59.75)                                        
 -- Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    2:08.59         DQ        
      One hand touch
                  58.92        DQ (1:07.35)                                        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 
Event 26  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:14.91    1:13.03 JO     
                  34.40     1:13.03 (38.63)                                        
  2 Lee, Brendan T      11 WEST-MR              1:12.56    1:14.24 JO     
                  35.86     1:14.24 (38.38)                                        
  3 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              1:14.05    1:15.34 JO     
                  36.16     1:15.34 (39.18)                                        
  4 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:19.45 JO     
                  38.55     1:19.45 (40.90)                                        
  5 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           1:23.98    1:20.81 JO     
                  39.46     1:20.81 (41.35)                                        
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:21.39 JO     
                  38.54     1:21.39 (42.85)                                        
  7 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              1:23.68    1:21.91        
                  39.13     1:21.91 (42.78)                                        
  8 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:25.28    1:22.11        
                  39.60     1:22.11 (42.51)                                        
  9 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR              1:25.38    1:22.17        
                  38.87     1:22.17 (43.30)                                        
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:28.19    1:22.24        
                  39.53     1:22.24 (42.71)                                        
 11 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:27.77    1:24.50        
                  40.46     1:24.50 (44.04)                                        
 12 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    1:26.29    1:27.09        
                  40.95     1:27.09 (46.14)                                        
 13 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           1:30.70    1:29.97        
                  42.43     1:29.97 (47.54)                                        
 14 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR           1:33.81    1:30.84        
                  43.68     1:30.84 (47.16)                                        
 15 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    1:32.11    1:30.94        
                  42.68     1:30.94 (48.26)                                        
 16 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:33.71    1:31.27        
                  44.35     1:31.27 (46.92)                                        
 17 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              1:34.46    1:31.54        
                  15.80   1:31.54 (1:15.74)                                        
 18 Wallace, William R  12 WEST-MR              1:37.38    1:34.52        
                  45.61     1:34.52 (48.91)                                        
 19 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR        1:38.89    1:38.98        
                  46.53     1:38.98 (52.45)                                        
 20 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR           1:48.46    1:40.75        
                  49.10     1:40.75 (51.65)                                        
 21 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        2:00.00    1:42.30        
                  50.36     1:42.30 (51.94)                                        
 22 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT    1:43.50        
                  49.81     1:43.50 (53.69)                                        
 23 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR    1:46.11    1:45.17        
                  50.91     1:45.17 (54.26)                                        
 24 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:47.77    1:47.09        
                  49.58     1:47.09 (57.51)                                        
 25 Guo, Darwin         12 SSL-MR               2:09.38    2:17.35        
                1:03.27   2:17.35 (1:14.08)                                        
 -- Abromavage, Harris  11 NYCC-MR              1:47.83         DQ        
      One hand touch
                  48.41          DQ (55.08)                                        
 -- Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR    1:40.21         DQ        
      One hand touch
                  47.77          DQ (48.81)                                        
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      One hand touch
                  59.23        DQ (1:06.47)                                        
 -- Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:34.33         NS        
 -- Maierle, Ryan A     12 WEST-MR              1:11.57         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Kumeno, Kai         12 Agua Swim Team-MR    1:17.40         NS        
 
Event 27  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan C        10 WEST-MR              1:23.23    1:23.56 JO     
                  40.43     1:23.56 (43.13)                                        
  2 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:35.90    1:31.61 JO     
                  43.59     1:31.61 (48.02)                                        
  3 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:39.01    1:33.66        
                  45.02     1:33.66 (48.64)                                        
  4 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:38.05    1:35.44        
                  45.68     1:35.44 (49.76)                                        
  5 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR        1:41.69    1:36.21        
                  44.84     1:36.21 (51.37)                                        
  6 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:37.29        
                  46.18     1:37.29 (51.11)                                        
  7 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:39.09    1:38.67        
                  46.41     1:38.67 (52.26)                                        
  8 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR               1:38.51    1:38.97        
                  47.70     1:38.97 (51.27)                                        
  9 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:35.90    1:39.90        
                  47.73     1:39.90 (52.17)                                        
 10 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:40.25    1:41.09        
                  47.79     1:41.09 (53.30)                                        
 11 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR          1:39.07    1:41.31        
                  47.84     1:41.31 (53.47)                                        
 12 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:45.71    1:41.32        
                  48.86     1:41.32 (52.46)                                        
 13 Lin, Esther Y       10 WEST-MR              1:44.55    1:41.55        
                  47.32     1:41.55 (54.23)                                        
 14 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:41.95    1:41.63        
                  47.51     1:41.63 (54.12)                                        
 15 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:34.04    1:41.79        
                  48.72     1:41.79 (53.07)                                        
 16 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR    1:39.35    1:41.82        
                  47.57     1:41.82 (54.25)                                        
 17 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:50.91    1:41.92        
                  49.58     1:41.92 (52.34)                                        
 18 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:42.15    1:42.07        
                  47.90     1:42.07 (54.17)                                        
 19 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:58.00    1:44.29        
                  49.67     1:44.29 (54.62)                                        
 19 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:45.61    1:44.29        
                  49.15     1:44.29 (55.14)                                        
 21 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR    1:52.01    1:44.48        
                  51.27     1:44.48 (53.21)                                        
 22 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:44.11    1:46.10        
                  51.89     1:46.10 (54.21)                                        
 23 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:44.19    1:46.26        
                  50.34     1:46.26 (55.92)                                        
 24 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:49.21    1:47.31        
                  52.16     1:47.31 (55.15)                                        
 25 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:55.03    1:47.79        
 26 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR    1:45.72    1:48.07        
                  50.59     1:48.07 (57.48)                                        
 27 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR              1:52.32    1:48.37        
                  50.83     1:48.37 (57.54)                                        
 28 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        2:00.33    1:48.39        
                  50.38     1:48.39 (58.01)                                        
 29 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:48.97    1:49.87        
                  51.86     1:49.87 (58.01)                                        
 30 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:52.34    1:53.34        
                  55.50     1:53.34 (57.84)                                        
 31 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    2:10.72    1:53.46        
                  53.85     1:53.46 (59.61)                                        
 32 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    1:57.43    1:53.83        
                  55.17     1:53.83 (58.66)                                        
 33 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR    1:56.02    1:54.32        
                  55.80     1:54.32 (58.52)                                        
 34 Raber, Isabella M   10 FA-MR                2:00.99    1:56.67        
                  56.86     1:56.67 (59.81)                                        
 35 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    2:02.12    1:59.34        
                  55.29   1:59.34 (1:04.05)                                        
 36 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT    2:00.43        
                  57.34   2:00.43 (1:03.09)                                        
 37 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:11.98    2:01.06        
                  59.29   2:01.06 (1:01.77)                                        
 38 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    2:18.42    2:03.36        
                  59.24   2:03.36 (1:04.12)                                        
 39 Dickson, Finola R    9 SSL-MR               2:11.01    2:26.43        
                1:08.38   2:26.43 (1:18.05)                                        
 40 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:38.97    2:33.45        
                1:11.39   2:33.45 (1:22.06)                                        
 -- King, Summer R      10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:04.82        DQ (1:09.78)                                        
 -- Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    2:05.00         DQ        
      One hand touch
                1:00.46        DQ (1:10.63)                                        
 -- Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           2:02.35         DQ        
      One hand touch
                  56.56        DQ (1:00.79)                                        
 -- Abromavage, Reese    9 NYCC-MR              1:43.20         NS        
 
Event 28  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:21.29 JO     
                  38.24     1:21.29 (43.05)                                        
  2 Amato, Jason C      10 WEST-MR              1:25.12    1:23.09 JO     
                  39.77     1:23.09 (43.32)                                        
  3 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR              1:29.13    1:31.88 JO     
                  44.30     1:31.88 (47.58)                                        
  4 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:35.34    1:34.00 JO     
                  44.81     1:34.00 (49.19)                                        
  5 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.65        
                  44.41     1:34.65 (50.24)                                        
  6 Du, David           10 Phoenix-MR           1:37.65    1:35.27        
                  45.72     1:35.27 (49.55)                                        
  7 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:35.53    1:35.28        
                  45.15     1:35.28 (50.13)                                        
  8 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:36.74    1:35.74        
                  45.55     1:35.74 (50.19)                                        
  9 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:37.72    1:35.82        
                  45.25     1:35.82 (50.57)                                        
 10 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:47.95    1:36.24        
                  45.88     1:36.24 (50.36)                                        
 11 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:39.38    1:37.65        
                  47.51     1:37.65 (50.14)                                        
 12 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:43.71    1:37.90        
                  47.17     1:37.90 (50.73)                                        
 13 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:37.89    1:40.36        
                  48.16     1:40.36 (52.20)                                        
 14 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:45.69    1:41.43        
                  47.58     1:41.43 (53.85)                                        
 15 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:45.01    1:44.15        
                  48.96     1:44.15 (55.19)                                        
 16 Forrester, Connor    9 WEST-MR              1:57.75    1:44.56        
                  50.58     1:44.56 (53.98)                                        
 17 Burnell, Nicholas   10 Agua Swim Team-MR    1:45.71    1:46.37        
                  50.93     1:46.37 (55.44)                                        
 18 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:48.45    1:47.71        
                  54.33     1:47.71 (53.38)                                        
 19 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.37        
                  50.90     1:48.37 (57.47)                                        
 20 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:52.00    1:48.42        
                  53.47     1:48.42 (54.95)                                        
 21 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:54.51    1:49.97        
                  54.22     1:49.97 (55.75)                                        
 22 Germain, Dylan       9 NYCC-MR              1:53.35    1:50.07        
                  52.97     1:50.07 (57.10)                                        
 23 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    2:04.43    1:52.75        
                  54.02     1:52.75 (58.73)                                        
 24 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:55.17    1:54.75        
                  54.39   1:54.75 (1:00.36)                                        
 25 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:56.58    1:57.98        
                  55.40   1:57.98 (1:02.58)                                        
 26 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    2:08.69    1:58.59        
                  55.41   1:58.59 (1:03.18)                                        
 27 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        2:02.71    1:58.97        
                  56.59   1:58.97 (1:02.38)                                        
 28 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:54.34    1:59.41        
                  56.39   1:59.41 (1:03.02)                                        
 29 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:51.13    2:00.35        
                  58.59   2:00.35 (1:01.76)                                        
 30 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    2:02.00    2:01.17        
                  56.13   2:01.17 (1:05.04)                                        
 31 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT    2:07.54        
                  59.62   2:07.54 (1:07.92)                                        
 -- Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR        2:15.00         DQ        
      Scissors kick
                  58.73        DQ (1:05.52)                                        
 -- Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.54        DQ (1:08.41)                                        
 -- Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR        2:23.00         DQ        
      Scissors kick
                  56.78        DQ (1:04.50)                                        
 -- Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:40.26         NS        
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      28.49      27.46 JO     
  2 Galvin, Kate H      12 SSL-MR                 27.33      27.58 JO     
  3 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      28.09      28.06 JO     
  4 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                29.11      28.21 JO     
  5 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR             28.54      28.81        
  6 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      30.47      28.83        
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            28.65      29.13        
  8 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      29.45      29.18        
  9 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             29.47      29.31        
 10 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      28.86      29.32        
 11 Victory, Margaret   12 Badger-MR              29.01      29.46        
 12 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      29.14      29.47        
 13 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                29.94      29.63        
 14 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR             29.21      29.74        
 15 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      31.76      29.77        
 16 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      30.05      29.78        
 17 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             30.33      29.92        
 18 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      29.88      29.93        
 19 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR         NT      29.99        
 20 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      31.21      30.01        
 20 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              32.88      30.01        
 22 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      30.86      30.10        
 22 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR                30.26      30.10        
 24 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              31.63      30.12        
 25 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      30.59      30.54        
 26 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             30.51      30.58        
 27 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             30.74      30.89        
 28 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR      32.64      31.06        
 29 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                31.41      31.15        
 30 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          31.33      31.16        
 31 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      30.22      31.33        
 32 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR      32.01      31.48        
 33 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             31.45      31.54        
 34 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      32.15      31.60        
 35 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR                30.09      31.61        
 36 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             31.60      31.79        
 37 Doumar, Chloe       12 JCCT-MR                31.01      32.27        
 38 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      32.84      32.63        
 39 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      31.82      32.65        
 40 Williams, Elise     11 NYCC-MR                32.08      32.81        
 41 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR                32.44      32.87        
 42 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      39.17      32.91        
 43 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      34.17      33.16        
 44 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      33.32      33.37        
 45 Kletter, Jackie R   11 JCCT-MR                33.72      33.42        
 46 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                34.41      34.10        
 47 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          34.07      34.49        
 48 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      36.91      35.00        
 49 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             35.88      35.20        
 50 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR             34.21      35.38        
 51 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR      38.00      35.60        
 52 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          36.75      35.75        
 53 Gambino, Maria      12 Shy-Mr-MR              37.67      36.21        
 54 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             36.46      36.33        
 55 Platt, Claire J     11 Unhes-Mr-MR            35.17      36.81        
 56 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                38.37      36.90        
 57 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                37.73      37.00        
 58 Noah, Maddy A       12 JCCT-MR                39.78      40.59        
 59 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR      39.59      41.40        
 60 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      40.70      41.65        
 61 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                38.32      42.88        
 62 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      44.66      43.01        
 63 Bertozzi, Sabina    12 Manta Rays-MR          40.75      48.98        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                29.90         NS        
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR                26.14      26.31 JO     
  2 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      26.54      26.53 JO     
  3 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              28.33      27.06 JO     
  4 Jin, Eddie B        11 WEST-MR                27.79      27.26 JO     
  5 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          28.77      28.02 JO     
  6 Rosado, Alex P      12 Badger-MR              28.74      28.09 JO     
  7 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      29.81      28.97        
  8 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      28.43      29.03        
  9 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                29.98      29.10        
  9 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                29.20      29.10        
 11 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      29.94      29.40        
 12 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      30.47      29.45        
 13 Quinones, Luca M    12 Badger-MR              29.02      29.67        
 14 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR             30.34      29.85        
 15 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             29.47      29.95        
 15 Romano, Michael J   12 WEST-MR                29.44      29.95        
 17 Brountas, Charlie   12 JCCT-MR                30.09      30.02        
 18 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR      30.23      30.43        
 19 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             30.26      30.62        
 20 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                31.83      30.71        
 21 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      31.79      30.99        
 22 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR                30.97      31.06        
 23 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            30.98      31.08        
 24 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      31.95      31.43        
 25 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              32.79      31.44        
 26 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          32.65      31.63        
 27 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                33.00      31.65        
 28 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      32.46      31.81        
 29 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             31.29      31.97        
 30 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                32.79      32.32        
 31 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          31.77      32.36        
 32 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            31.00      32.41        
 33 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                32.26      32.62        
 34 Tkachenko, Mykola   12 Manta Rays-MR          30.12      33.37        
 35 Lupea, David A      11 NYCC-MR                38.17      33.75        
 36 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              34.05      33.79        
 37 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             34.72      33.81        
 38 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                35.03      34.04        
 39 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              33.61      34.30        
 40 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR          30.19      34.52        
 41 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                33.51      34.62        
 42 Wallace, William R  12 WEST-MR                35.44      35.68        
 43 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              36.86      35.74        
 43 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             34.76      35.74        
 45 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT      35.91        
 46 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR              36.00      36.11        
 47 Brink, Sam M        11 JCCT-MR                35.19      36.34        
 48 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      40.55      42.58        
 49 Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT      43.41        
 50 Guo, Darwin         12 SSL-MR                 48.29      50.97        
 -- Maierle, Ryan A     12 WEST-MR                25.25         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 31  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR      30.68      30.91 JO     
  2 Turk, Caroline M    10 WEST-MR                32.12      31.94 JO     
  3 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      32.09      32.33        
  4 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             31.91      32.47        
  5 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR                33.06      32.50        
  6 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR                 33.89      32.53        
  7 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR            32.66      32.99        
  8 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      34.02      33.47        
  8 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR                33.98      33.47        
 10 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      35.25      33.53        
 11 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                33.66      33.70        
 12 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            33.02      33.96        
 13 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              33.84      34.06        
 14 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             34.44      34.46        
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                35.31      34.51        
 16 Lin, Esther Y       10 WEST-MR                34.01      34.66        
 17 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      34.75      34.83        
 18 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      36.11      34.96        
 19 Commike, Samantha   10 FA-MR                  34.85      35.22        
 20 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      36.43      35.95        
 21 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          38.82      36.03        
 22 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR      36.37      36.20        
 23 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      36.32      36.25        
 24 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      38.88      36.46        
 25 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      36.63      36.93        
 26 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      36.52      37.15        
 27 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      39.41      37.51        
 28 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      36.79      37.52        
 29 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                38.26      37.57        
 30 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      38.87      37.60        
 31 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      36.68      38.05        
 32 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      42.67      38.07        
 33 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                39.03      38.55        
 34 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          38.62      38.58        
 35 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR      36.85      38.67        
 36 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  40.28      39.20        
 37 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      38.78      39.22        
 38 Gregory, Caitlin C   9 JCCT-MR                35.53      39.30        
 39 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      39.60      39.36        
 40 Ravenhall Meinke,    9 Manta Rays-MR          37.83      39.38        
 41 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      41.31      39.50        
 42 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      38.38      39.94        
 43 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      41.88      40.53        
 44 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             40.42      40.56        
 45 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                40.21      41.06        
 46 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      41.93        
 47 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      44.08      43.35        
 48 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             44.90      45.21        
 49 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      42.37      45.66        
 50 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      44.11      45.73        
 51 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      43.73      45.90        
 52 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      51.36      48.85        
 53 King, Summer R      10 NYCC-MR                   NT      49.01        
 54 Dickson, Finola R    9 SSL-MR                 49.49      50.72        
 -- Abromavage, Reese    9 NYCC-MR                34.58         NS        
 
Event 32  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR                30.51      29.81 JO     
  2 Amato, Jason C      10 WEST-MR                30.36      30.40 JO     
  3 Du, David           10 Phoenix-MR             31.49      30.58 JO     
  4 Timblick, Jake A    10 JCCT-MR                34.10      32.12        
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              32.69      32.38        
  6 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      32.95      32.52        
  7 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                33.07      33.08        
  8 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             34.78      33.76        
  9 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      32.72      33.80        
 10 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      34.59      33.97        
 11 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      34.65      34.13        
 12 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              34.46      34.22        
 13 Burnell, Nicholas   10 Agua Swim Team-MR      34.59      34.41        
 14 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR            34.53      34.72        
 15 Mckenna, Rodin J     9 JCCT-MR                35.98      35.59        
 16 Isakov, Zev         10 Unhes-Mr-MR            34.00      35.64        
 17 Falcone, Michael J  10 FA-MR                  36.75      35.77        
 18 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              33.55      35.78        
 19 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      35.40      35.86        
 20 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      35.52      35.94        
 21 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              41.26      36.00        
 22 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              35.77      36.08        
 23 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      37.59      36.78        
 24 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      38.21      36.91        
 25 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                36.20      36.92        
 26 Forrester, Connor    9 WEST-MR                34.00      36.99        
 27 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  35.01      37.05        
 28 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      36.66      37.11        
 29 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              36.02      37.51        
 30 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      40.27      37.71        
 31 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      38.25      37.77        
 32 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             36.28      37.86        
 32 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          42.95      37.86        
 34 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      46.60      37.90        
 35 Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR          41.58      38.25        
 36 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      37.69      38.67        
 37 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      38.01      38.77        
 38 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT      40.62        
 39 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR             44.80      41.23        
 40 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              39.20      41.77        
 41 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      42.65      42.44        
 42 Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR          42.19      42.81        
 42 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                41.04      42.81        
 44 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT      43.10        
 45 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      46.34      48.20        
 46 Isakov, Jonathan     9 Unhes-Mr-MR            44.00      50.31        
 -- Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      31.05         NS        
 
Event 33  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            2:20.60    2:14.80 JO     
                  29.84     1:02.66 (32.82)     1:43.41 (40.75)     2:14.80 (31.39)
  2 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        2:14.51    2:16.03 JO     
                  30.56     1:03.27 (32.71)     1:45.06 (41.79)     2:16.03 (30.97)
  3 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              2:20.95    2:22.10 JO     
                  30.26     1:06.04 (35.78)     1:50.83 (44.79)     2:22.10 (31.27)
  4 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:22.57    2:22.51 JO     
                  29.94     1:04.82 (34.88)     1:50.92 (46.10)     2:22.51 (31.59)
  5 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:26.21    2:26.13 JO     
                  31.29     1:08.08 (36.79)     1:52.69 (44.61)     2:26.13 (33.44)
  6 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    2:29.86    2:26.16 JO     
                  30.58     1:07.77 (37.19)     1:53.01 (45.24)     2:26.16 (33.15)
  7 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:31.13    2:27.61 JO     
                  33.45     1:11.73 (38.28)     1:54.39 (42.66)     2:27.61 (33.22)
  8 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:30.40    2:28.32 JO     
                  32.89     1:10.86 (37.97)     1:55.36 (44.50)     2:28.32 (32.96)
  9 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           2:24.49    2:28.44 JO     
                  31.95     1:08.08 (36.13)     1:53.72 (45.64)     2:28.44 (34.72)
 10 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:25.84    2:30.23        
                  32.06     1:08.76 (36.70)     1:54.09 (45.33)     2:30.23 (36.14)
 11 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR    2:29.15    2:31.24        
                  32.74     1:11.10 (38.36)     1:57.94 (46.84)     2:31.24 (33.30)
 12 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:34.26    2:31.48        
                  32.72     1:11.48 (38.76)     1:56.73 (45.25)     2:31.48 (34.75)
 13 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            2:33.77    2:32.26        
                  33.01     1:14.66 (41.65)     1:56.23 (41.57)     2:32.26 (36.03)
 14 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:36.58    2:33.72        
                  36.21     1:13.69 (37.48)     1:59.35 (45.66)     2:33.72 (34.37)
 15 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    2:36.21    2:33.81        
                  33.01     1:12.13 (39.12)     1:59.68 (47.55)     2:33.81 (34.13)
 16 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    2:34.59    2:34.68        
                  33.62     1:14.21 (40.59)     2:00.81 (46.60)     2:34.68 (33.87)
 17 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:36.42    2:35.04        
                  32.27     1:10.86 (38.59)     1:59.37 (48.51)     2:35.04 (35.67)
 18 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        2:34.66    2:36.19        
                  32.77     1:13.50 (40.73)     2:00.50 (47.00)     2:36.19 (35.69)
 19 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        2:42.21    2:38.93        
                  34.35     1:18.34 (43.99)     2:02.70 (44.36)     2:38.93 (36.23)
 20 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR        2:35.99    2:40.65        
                  35.58     1:18.00 (42.42)     2:01.50 (43.50)     2:40.65 (39.15)
 21 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:40.25    2:41.48        
                  35.16     1:19.39 (44.23)     2:03.06 (43.67)     2:41.48 (38.42)
 22 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        2:42.00    2:41.56        
                  34.30     1:15.33 (41.03)     2:04.40 (49.07)     2:41.56 (37.16)
 23 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           2:35.00    2:41.57        
                  35.97     1:17.14 (41.17)     2:04.02 (46.88)     2:41.57 (37.55)
 24 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:44.25    2:44.37        
                  36.15     1:17.93 (41.78)     2:07.70 (49.77)     2:44.37 (36.67)
 25 Smith, Gabriella M  16 Agua Swim Team-MR    2:43.45    2:45.31        
                  34.44     1:17.03 (42.59)     2:05.15 (48.12)     2:45.31 (40.16)
 26 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    2:45.44    2:46.13        
                  35.52     1:18.39 (42.87)     2:08.32 (49.93)     2:46.13 (37.81)
 27 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               2:52.60    2:46.69        
                  36.53     1:17.56 (41.03)     2:09.74 (52.18)     2:46.69 (36.95)
 28 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:37.88    2:47.04        
                  32.12     1:11.34 (39.22)     2:06.18 (54.84)     2:47.04 (40.86)
 29 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:43.31    2:47.67        
                  37.50     1:21.24 (43.74)     2:11.29 (50.05)     2:47.67 (36.38)
 30 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:49.81    2:50.73        
                  36.89     1:19.32 (42.43)     2:13.52 (54.20)     2:50.73 (37.21)
 31 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    2:41.19    2:51.31        
                  40.14     1:23.95 (43.81)     2:14.95 (51.00)     2:51.31 (36.36)
 32 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT    2:51.37        
                  36.37     1:18.62 (42.25)     2:12.40 (53.78)     2:51.37 (38.97)
 33 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    3:10.06    2:51.52        
                  37.26     1:21.29 (44.03)     2:12.84 (51.55)     2:51.52 (38.68)
 34 Klinovsky, Katarin  16 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:52.07        
                  36.28     1:20.01 (43.73)     2:14.14 (54.13)     2:52.07 (37.93)
 35 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    2:59.88    2:52.95        
                  38.92     1:21.29 (42.37)     2:15.07 (53.78)     2:52.95 (37.88)
 36 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              2:55.59    2:54.29        
                  38.11     1:20.88 (42.77)     2:13.36 (52.48)     2:54.29 (40.93)
 37 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    2:51.39    2:56.33        
                  36.64     1:22.02 (45.38)     2:17.92 (55.90)     2:56.33 (38.41)
 38 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    2:57.62    2:56.70        
                  39.37     1:22.76 (43.39)     2:16.39 (53.63)     2:56.70 (40.31)
 39 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        2:47.00    2:57.02        
                  35.89     1:20.72 (44.83)     2:16.99 (56.27)     2:57.02 (40.03)
 40 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:55.70    2:57.24        
                  39.38     1:25.70 (46.32)     2:18.78 (53.08)     2:57.24 (38.46)
 41 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           3:00.78    2:58.20        
                  41.41     1:26.15 (44.74)     2:20.09 (53.94)     2:58.20 (38.11)
 42 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           3:06.78    3:06.78        
                  42.11     1:29.83 (47.72)     2:25.34 (55.51)     3:06.78 (41.44)
 43 Ta, Elizabeth       13 Aquaflames-MR             NT    3:10.15        
                                1:27.09 ( )     2:25.00 (57.91)     3:10.15 (45.15)
 -- Schnell, Ally P     13 SSL-MR               2:41.76         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  36.48     1:18.35 (41.87)     2:07.16 (48.81)          DQ (32.32)
 -- Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               3:17.41         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.66     1:30.57 (48.91)   2:31.64 (1:01.07)          DQ (44.69)
 -- Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:28.13         NS        
 -- Wong, Madeline      14 NYCC-MR              2:31.07         NS        
 -- Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:53.49         NS        
 
Event 34  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR    2:05.05    2:06.40 JO     
                  27.95     1:00.47 (32.52)     1:36.98 (36.51)     2:06.40 (29.42)
  2 Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR    2:05.55    2:07.46 JO     
                  27.10       58.37 (31.27)     1:37.87 (39.50)     2:07.46 (29.59)
  3 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:04.07    2:09.25 JO     
                  28.01     1:00.72 (32.71)     1:37.28 (36.56)     2:09.25 (31.97)
  4 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:10.04 JO     
                  27.68     1:00.19 (32.51)     1:40.80 (40.61)     2:10.04 (29.24)
  5 Kim, Harris         17 Phoenix-MR           2:11.42    2:10.48 JO     
                  26.57     1:00.33 (33.76)     1:40.82 (40.49)     2:10.48 (29.66)
  6 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    2:15.40    2:11.54 JO     
                  28.17     1:04.02 (35.85)     1:41.83 (37.81)     2:11.54 (29.71)
  7 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR    2:07.78    2:11.97 JO     
                  27.05     1:02.54 (35.49)     1:41.74 (39.20)     2:11.97 (30.23)
  8 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:20.43    2:12.99 JO     
                  30.09     1:04.11 (34.02)     1:42.08 (37.97)     2:12.99 (30.91)
  9 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:13.59 JO     
                  28.93     1:04.02 (35.09)     1:43.79 (39.77)     2:13.59 (29.80)
 10 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:16.91    2:16.11 JO     
                  28.22     1:05.12 (36.90)     1:43.37 (38.25)     2:16.11 (32.74)
 11 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:16.00    2:16.35 JO     
                  27.82     1:04.15 (36.33)     1:44.29 (40.14)     2:16.35 (32.06)
 12 Fullerton, Will R   17 Phoenix-MR           2:15.77    2:17.17 JO     
                  29.11     1:03.41 (34.30)     1:46.19 (42.78)     2:17.17 (30.98)
 13 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:18.00    2:17.28 JO     
                  29.68     1:05.36 (35.68)     1:46.15 (40.79)     2:17.28 (31.13)
 14 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    2:20.55    2:17.75 JO     
                  30.53     1:07.36 (36.83)     1:46.04 (38.68)     2:17.75 (31.71)
 15 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:22.81    2:18.01 JO     
                  30.65     1:05.31 (34.66)     1:46.10 (40.79)     2:18.01 (31.91)
 16 Ma, Edmond          15 Patriot-MR           2:15.20    2:18.80 JO     
                  29.34     1:01.82 (32.48)     1:46.84 (45.02)     2:18.80 (31.96)
 17 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    2:22.50    2:19.50 JO     
                  31.11     1:06.90 (35.79)     1:47.35 (40.45)     2:19.50 (32.15)
 18 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                2:27.94    2:21.65 JO     
                  29.77     1:05.97 (36.20)     1:48.16 (42.19)     2:21.65 (33.49)
 19 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    2:27.96    2:22.48 JO     
                  29.75     1:06.72 (36.97)     1:51.57 (44.85)     2:22.48 (30.91)
 20 Savattieri, Joseph  15 Phoenix-MR           2:28.53    2:22.79 JO     
                  28.87     1:06.61 (37.74)     1:50.04 (43.43)     2:22.79 (32.75)
 21 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    2:21.72    2:23.59 JO     
                  30.31     1:07.75 (37.44)     1:50.75 (43.00)     2:23.59 (32.84)
 22 Rozenblum, Lawrenc  16 Shy-Mr-MR            2:32.00    2:23.67 JO     
                  28.68     1:06.68 (38.00)     1:51.36 (44.68)     2:23.67 (32.31)
 23 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    2:23.49    2:24.89 JO     
                  28.50     1:06.51 (38.01)     1:51.94 (45.43)     2:24.89 (32.95)
 24 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                2:18.74    2:25.25 JO     
                  29.15     1:07.65 (38.50)     1:53.05 (45.40)     2:25.25 (32.20)
 25 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:30.38    2:27.32 JO     
                  30.75     1:08.04 (37.29)     1:54.22 (46.18)     2:27.32 (33.10)
 26 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    2:25.75    2:28.09        
                  32.53     1:10.87 (38.34)     1:55.36 (44.49)     2:28.09 (32.73)
 27 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:23.61    2:28.40        
                  33.13     1:10.88 (37.75)     1:55.06 (44.18)     2:28.40 (33.34)
 28 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    2:35.65    2:29.73        
                  33.20     1:11.91 (38.71)     1:55.03 (43.12)     2:29.73 (34.70)
 29 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:30.36    2:31.21        
                  33.83     1:13.36 (39.53)     1:57.05 (43.69)     2:31.21 (34.16)
 30 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           2:34.56    2:34.75        
                  32.44     1:10.54 (38.10)     1:58.18 (47.64)     2:34.75 (36.57)
 31 Correa, John P      16 FA-MR                2:42.99    2:35.30        
                  30.48     1:10.83 (40.35)     1:59.80 (48.97)     2:35.30 (35.50)
 32 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:35.13    2:35.84        
                  38.04     1:16.52 (38.48)     2:03.73 (47.21)     2:35.84 (32.11)
 33 Greene, Brian P     17 FA-MR                2:46.45    2:35.99        
                  33.66     1:14.82 (41.16)     2:00.48 (45.66)     2:35.99 (35.51)
 34 Chin, William T     13 NYCC-MR              2:45.69    2:38.65        
                  32.17     1:09.60 (37.43)     1:59.94 (50.34)     2:38.65 (38.71)
 35 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              2:42.53    2:38.72        
                  32.24     1:11.88 (39.64)     2:00.99 (49.11)     2:38.72 (37.73)
 36 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                2:39.24    2:39.70        
                  31.74     1:15.12 (43.38)     2:05.13 (50.01)     2:39.70 (34.57)
 37 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    2:40.43        
                  32.59     1:11.74 (39.15)     2:02.62 (50.88)     2:40.43 (37.81)
 38 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           2:41.93    2:40.78        
                  34.90     1:16.44 (41.54)     2:06.04 (49.60)     2:40.78 (34.74)
 39 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                2:38.99    2:41.48        
                  33.57     1:12.15 (38.58)     2:05.75 (53.60)     2:41.48 (35.73)
 40 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    2:51.07    2:43.66        
                  35.46     1:16.42 (40.96)     2:07.00 (50.58)     2:43.66 (36.66)
 41 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           2:49.24    2:49.67        
                  37.27     1:19.94 (42.67)     2:11.19 (51.25)     2:49.67 (38.48)
 42 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            3:16.12    2:51.47        
                  35.63     1:21.48 (45.85)     2:14.80 (53.32)     2:51.47 (36.67)
 43 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR                 NT    3:05.57        
                  39.54     1:25.52 (45.98)     2:21.17 (55.65)     3:05.57 (44.40)
 -- Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            3:04.46         NS        
 -- Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:39.30         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:34.59         NS        
 -- Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              2:16.26         NS        
 
Event 35  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR           2:10.33    2:11.88 JO     
                  28.50     1:02.19 (33.69)     1:36.81 (34.62)     2:11.88 (35.07)
  2 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    2:17.83    2:15.48 JO     
                  30.38     1:04.32 (33.94)     1:39.22 (34.90)     2:15.48 (36.26)
  3 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:12.70    2:17.42 JO     
                  29.92     1:03.73 (33.81)     1:39.76 (36.03)     2:17.42 (37.66)
  4 Lam, Donna          16 Patriot-MR                NT    2:18.61 JO     
                  30.51     1:05.74 (35.23)     1:42.22 (36.48)     2:18.61 (36.39)
  5 McGowan, Alessia M  15 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:27.02 JO     
                  31.28     1:07.89 (36.61)     1:47.53 (39.64)     2:27.02 (39.49)
  6 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           2:35.00    2:31.43 JO     
                  30.83     1:08.33 (37.50)     1:50.43 (42.10)     2:31.43 (41.00)
  7 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    2:43.73    2:32.72 JO     
                  33.15     1:11.62 (38.47)     1:51.69 (40.07)     2:32.72 (41.03)
  8 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           2:44.18    2:33.43 JO     
                  32.00                             1:53.06 ( )     2:33.43 (40.37)
  9 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              2:38.78    2:37.77        
                  32.47     1:10.95 (38.48)     1:52.95 (42.00)     2:37.77 (44.82)
 10 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR        3:00.00    2:38.84        
                  35.43     1:15.35 (39.92)     1:57.47 (42.12)     2:38.84 (41.37)
 11 Lore, Jessie J      12 WEST-MR              2:42.99    2:39.27        
                  35.11     1:16.59 (41.48)     1:57.44 (40.85)     2:39.27 (41.83)
 12 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:34.05    2:41.80        
                  33.19     1:13.21 (40.02)     1:56.48 (43.27)     2:41.80 (45.32)
 13 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:40.00    2:45.75        
                  32.87     1:14.40 (41.53)     1:59.45 (45.05)     2:45.75 (46.30)
 14 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        3:00.00    2:49.83        
                  33.57     1:17.48 (43.91)     2:02.47 (44.99)     2:49.83 (47.36)
 15 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR                    NT    2:53.70        
                  36.00     1:19.55 (43.55)     2:05.69 (46.14)     2:53.70 (48.01)
 16 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           2:50.00    2:59.74        
                  36.45     1:21.70 (45.25)     2:10.83 (49.13)     2:59.74 (48.91)
 
Event 36  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    2:02.94    2:00.84 JO     
                  26.63       56.71 (30.08)     1:27.96 (31.25)     2:00.84 (32.88)
  2 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    2:07.49    2:09.00 JO     
                  29.26     1:02.36 (33.10)     1:36.06 (33.70)     2:09.00 (32.94)
  3 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           2:24.00    2:14.72 JO     
                  29.37     1:03.27 (33.90)     1:38.99 (35.72)     2:14.72 (35.73)
  4 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           2:32.74    2:16.78 JO     
                  28.59     1:02.05 (33.46)     1:38.20 (36.15)     2:16.78 (38.58)
  5 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:25.99    2:20.55 JO     
                  31.25     1:06.43 (35.18)     1:43.50 (37.07)     2:20.55 (37.05)
  6 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    2:34.44    2:23.71 JO     
                  30.89     1:06.49 (35.60)     1:44.71 (38.22)     2:23.71 (39.00)
  7 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR           2:35.00    2:26.98        
                  31.36     1:07.77 (36.41)     1:47.22 (39.45)     2:26.98 (39.76)
  8 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:26.29    2:30.01        
                  30.94     1:07.39 (36.45)     1:48.23 (40.84)     2:30.01 (41.78)
  9 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR                NT    2:47.69        
                  35.19   2:47.69 (2:12.50)                                        
 -- Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:24.00         NS        
 
Event 37  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            1:02.77      59.38 JO     
                  29.14       59.38 (30.24)                                        
  2 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR           1:00.21      59.89 JO     
                  28.87       59.89 (31.02)                                        
  3 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        1:00.06    1:00.84 JO     
                  29.77     1:00.84 (31.07)                                        
  4 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    1:05.66    1:03.70 JO     
                  31.26     1:03.70 (32.44)                                        
  5 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:04.34 JO     
                  30.73     1:04.34 (33.61)                                        
  6 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:09.08    1:06.38 JO     
                  32.95     1:06.38 (33.43)                                        
  7 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    1:09.23    1:06.92 JO     
                  32.43     1:06.92 (34.49)                                        
  8 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    1:08.44    1:06.97 JO     
                  33.13     1:06.97 (33.84)                                        
  9 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:09.12    1:07.03 JO     
                  32.30     1:07.03 (34.73)                                        
 10 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:08.46    1:07.59 JO     
                  33.15     1:07.59 (34.44)                                        
 10 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    1:07.70    1:07.59 JO     
                  32.73     1:07.59 (34.86)                                        
 12 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:08.89    1:08.22 JO     
                  33.13     1:08.22 (35.09)                                        
 13 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR    1:09.17    1:09.23 JO     
                  34.17     1:09.23 (35.06)                                        
 14 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    1:20.18    1:09.83 JO     
 14 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              1:08.52    1:09.83 JO     
                  34.03     1:09.83 (35.80)                                        
 16 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:11.77    1:09.97 JO     
                  33.71     1:09.97 (36.26)                                        
 17 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:10.87    1:10.38        
                  34.32     1:10.38 (36.06)                                        
 18 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:12.69    1:10.48        
                  33.80     1:10.48 (36.68)                                        
 19 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              1:10.25    1:10.55        
                  34.37     1:10.55 (36.18)                                        
 20 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:10.63        
                  33.82     1:10.63 (36.81)                                        
 21 Nishiwaki, Abby N   12 WEST-MR              1:11.93    1:10.68        
                  34.65     1:10.68 (36.03)                                        
 22 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    1:14.92    1:10.89        
                  34.05     1:10.89 (36.84)                                        
 23 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:14.53    1:11.21        
                  34.83     1:11.21 (36.38)                                        
 24 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              1:10.77    1:11.51        
                  34.24     1:11.51 (37.27)                                        
 25 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              1:08.26    1:12.65        
 26 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:14.01        
                  36.40     1:14.01 (37.61)                                        
 27 Ritziu, Andrea      13 RI Marlins-MR        1:09.55    1:14.26        
                  36.67     1:14.26 (37.59)                                        
 28 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:14.35        
                  35.86     1:14.35 (38.49)                                        
 29 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:15.30    1:14.39        
                  36.19     1:14.39 (38.20)                                        
 30 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:15.04        
                  36.95     1:15.04 (38.09)                                        
 31 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    1:14.10    1:15.60        
 32 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           1:16.61    1:15.62        
                  36.92     1:15.62 (38.70)                                        
 33 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               1:14.24    1:15.99        
                  37.25     1:15.99 (38.74)                                        
 34 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:13.05    1:16.23        
                  36.27     1:16.23 (39.96)                                        
 35 Klinovsky, Katarin  16 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:16.37        
                  37.63     1:16.37 (38.74)                                        
 36 Smith, Gabriella M  16 Agua Swim Team-MR    1:16.57    1:16.93        
                  37.80     1:16.93 (39.13)                                        
 37 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        1:25.18    1:17.24        
                  37.66     1:17.24 (39.58)                                        
 38 Charkowick, Nicole  16 FA-MR                1:26.99    1:17.49        
                  37.09     1:17.49 (40.40)                                        
 39 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:18.64    1:17.56        
                  38.48     1:17.56 (39.08)                                        
 40 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:16.03    1:17.65        
                  38.12     1:17.65 (39.53)                                        
 41 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:19.92    1:17.68        
                  38.18     1:17.68 (39.50)                                        
 42 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:16.34    1:18.11        
                  38.10     1:18.11 (40.01)                                        
 43 Chamberlin, Zoe T   13 WEST-MR              1:18.49    1:18.54        
 44 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        1:20.00    1:18.73        
                  37.69     1:18.73 (41.04)                                        
 45 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:21.14    1:18.93        
                  37.57     1:18.93 (41.36)                                        
 46 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:21.29    1:18.99        
                  38.49     1:18.99 (40.50)                                        
 47 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:24.01    1:19.42        
                  38.20     1:19.42 (41.22)                                        
 48 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           1:20.07    1:19.43        
                  38.18     1:19.43 (41.25)                                        
 49 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              1:19.40    1:19.84        
                  38.52     1:19.84 (41.32)                                        
 50 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:22.01    1:20.03        
                  38.72     1:20.03 (41.31)                                        
 51 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        1:22.88    1:20.21        
                  37.58     1:20.21 (42.63)                                        
 52 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    1:19.20    1:20.27        
                  39.59     1:20.27 (40.68)                                        
 53 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:21.18        
                  39.93     1:21.18 (41.25)                                        
 54 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:24.01    1:24.17        
                  40.59     1:24.17 (43.58)                                        
 55 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR            1:26.41    1:24.80        
                  40.81     1:24.80 (43.99)                                        
 56 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:30.35    1:25.47        
                  42.12     1:25.47 (43.35)                                        
 57 Ta, Elizabeth       13 Aquaflames-MR             NT    1:27.93        
                  43.44     1:27.93 (44.49)                                        
 58 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:26.40    1:32.82        
 59 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           1:50.56    1:47.49        
                  50.90     1:47.49 (56.59)                                        
 -- Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    1:11.31         NS        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR        1:25.05         NS        
 -- Gasic, Andrea       17 RI Marlins-MR        1:09.00         NS        
 -- Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:19.83         NS        
 
Event 38  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR      57.02      56.81 JO     
                  27.77       56.81 (29.04)                                        
  2 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR      59.49      58.55 JO     
                  28.18       58.55 (30.37)                                        
  3 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    1:02.81      59.86 JO     
                  29.30       59.86 (30.56)                                        
  4 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR    1:06.44      59.96 JO     
                  29.24       59.96 (30.72)                                        
  5 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    1:02.70    1:00.36 JO     
                  29.27     1:00.36 (31.09)                                        
  6 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:00.59 JO     
                  29.64     1:00.59 (30.95)                                        
  7 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR          57.26    1:00.87 JO     
                  29.93     1:00.87 (30.94)                                        
  8 Fullerton, Will R   17 Phoenix-MR           1:03.35    1:02.40 JO     
                  30.37     1:02.40 (32.03)                                        
  9 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    1:03.77    1:02.97 JO     
                  30.84     1:02.97 (32.13)                                        
 10 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           1:04.33    1:04.65        
                  30.84     1:04.65 (33.81)                                        
 11 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    1:06.54    1:04.72        
                  32.06     1:04.72 (32.66)                                        
 12 Shumikhin, Michael  17 RI Marlins-MR          59.81    1:04.73        
                  30.69     1:04.73 (34.04)                                        
 13 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           1:00.76    1:05.27        
 14 Toscano, Anthony M  16 FA-MR                1:05.89    1:07.13        
                  32.81     1:07.13 (34.32)                                        
 15 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              1:06.92    1:07.77        
                  32.91     1:07.77 (34.86)                                        
 16 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:07.78        
                  33.28     1:07.78 (34.50)                                        
 17 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                     NT    1:08.02        
 18 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR               1:12.15    1:08.03        
                  33.01     1:08.03 (35.02)                                        
 19 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    1:08.43    1:08.57        
                  33.63     1:08.57 (34.94)                                        
 20 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           1:09.04    1:09.43        
                  34.09     1:09.43 (35.34)                                        
 21 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    1:09.10    1:09.66        
                  34.12     1:09.66 (35.54)                                        
 22 Chin, William T     13 NYCC-MR              1:10.53    1:09.96        
                  34.35     1:09.96 (35.61)                                        
 23 Rozenblum, Lawrenc  16 Shy-Mr-MR            1:10.31    1:10.22        
                  34.42     1:10.22 (35.80)                                        
 24 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           1:10.02    1:10.24        
                  34.41     1:10.24 (35.83)                                        
 25 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    1:10.67        
                  34.38     1:10.67 (36.29)                                        
 26 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:10.77        
                  33.76     1:10.77 (37.01)                                        
 27 Correa, John P      16 FA-MR                1:10.72    1:11.11        
                  34.38     1:11.11 (36.73)                                        
 28 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           1:08.67    1:11.28        
                  34.11     1:11.28 (37.17)                                        
 29 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:12.43    1:11.29        
                  34.53     1:11.29 (36.76)                                        
 30 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:11.45    1:11.51        
                  34.77     1:11.51 (36.74)                                        
 31 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:13.32    1:13.62        
                  34.57     1:13.62 (39.05)                                        
 32 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:11.36    1:13.68        
                  35.78     1:13.68 (37.90)                                        
 33 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    1:13.74        
                  35.47     1:13.74 (38.27)                                        
 34 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    1:03.47    1:13.90        
                  34.68     1:13.90 (39.22)                                        
 35 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                1:19.99    1:14.73        
                  37.30     1:14.73 (37.43)                                        
 36 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:18.67    1:16.49        
                  36.64     1:16.49 (39.85)                                        
 37 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:19.70    1:17.09        
                  37.41     1:17.09 (39.68)                                        
 38 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                1:17.40    1:17.22        
                  37.60     1:17.22 (39.62)                                        
 39 Yostpille, William  14 FA-MR                1:35.59    1:18.70        
                  38.55     1:18.70 (40.15)                                        
 40 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:26.19    1:20.09        
                  38.27     1:20.09 (41.82)                                        
 41 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:29.72    1:20.32        
                  39.33     1:20.32 (40.99)                                        
 42 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            1:27.11    1:27.43        
                  41.73     1:27.43 (45.70)                                        
 43 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:44.63    1:29.64        
 44 Vummidi, Shivasury  13 Aquaflames-MR             NT    1:51.37        
                  50.30   1:51.37 (1:01.07)                                        
 -- Palumbo, Greg T     33 NYAC-MR                56.28         NS        
 -- Harris, Gavin H     27 NYAC-MR                55.79         NS        
 -- Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            1:18.85         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              1:07.74         NS        
 -- Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              1:00.97         NS        
 -- Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:10.00         NS        
 -- Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        1:20.57         NS        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Event 39  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:50.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              2:44.68    2:40.71 JO      20  
                  36.21     1:17.16 (40.95)     1:58.65 (41.49)     2:40.71 (42.06)
  2 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              2:45.27    2:44.72 JO      17  
                  38.48     1:19.95 (41.47)     2:02.46 (42.51)     2:44.72 (42.26)
  3 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    2:46.58    2:44.82 JO      16  
                  35.62     1:17.40 (41.78)     2:01.14 (43.74)     2:44.82 (43.68)
  4 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:50.28    2:46.48 JO      15  
                  37.58     1:19.69 (42.11)     2:03.04 (43.35)     2:46.48 (43.44)
  5 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:46.63    2:46.82 JO      14  
                  38.69     1:19.77 (41.08)     2:03.17 (43.40)     2:46.82 (43.65)
  6 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:46.60    2:46.89 JO      13  
                  37.36     1:19.34 (41.98)     2:03.41 (44.07)     2:46.89 (43.48)
  7 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           2:51.25    2:51.62         12  
                  39.69     1:23.24 (43.55)     2:08.01 (44.77)     2:51.62 (43.61)
  8 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:47.70    2:52.29         11  
                  37.84     1:21.58 (43.74)     2:06.84 (45.26)     2:52.29 (45.45)
  9 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           2:56.74    2:53.56          9  
                  39.06     1:23.13 (44.07)     2:08.75 (45.62)     2:53.56 (44.81)
 10 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:53.95          7  
                  40.60     1:24.44 (43.84)     2:09.41 (44.97)     2:53.95 (44.54)
 11 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           2:50.00    2:54.54          6  
                  38.19     1:22.98 (44.79)     2:09.34 (46.36)     2:54.54 (45.20)
 12 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:57.02    2:55.52          5  
                  39.77     1:24.62 (44.85)     2:09.89 (45.27)     2:55.52 (45.63)
 13 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           2:54.56    2:55.55          4  
                  39.17     1:22.55 (43.38)     2:10.17 (47.62)     2:55.55 (45.38)
 14 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    3:01.01    2:57.07          3  
                  41.92     1:26.97 (45.05)     2:11.92 (44.95)     2:57.07 (45.15)
 15 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    2:58.00    2:57.31          2  
                  40.65     1:24.13 (43.48)   2:57.31 (1:33.18)                    
 16 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:59.57    2:59.56          1  
                  41.95     1:26.94 (44.99)     2:12.82 (45.88)     2:59.56 (46.74)
 17 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    3:07.96    2:59.99        
                  41.11     1:26.23 (45.12)     2:13.27 (47.04)     2:59.99 (46.72)
 18 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    3:06.24    3:00.87        
                  42.20     1:27.77 (45.57)     2:15.09 (47.32)     3:00.87 (45.78)
 19 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               3:06.41    3:04.08        
                  42.76     1:29.59 (46.83)     2:16.75 (47.16)     3:04.08 (47.33)
 20 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR        3:15.00    3:07.22        
                  42.77     1:30.75 (47.98)     2:19.89 (49.14)     3:07.22 (47.33)
 21 Maewal, Esha        13 SSL-MR               3:08.10    3:09.04        
                  43.11     1:31.72 (48.61)     2:19.68 (47.96)     3:09.04 (49.36)
 22 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        3:19.48    3:15.55        
                  43.01     1:31.50 (48.49)     2:23.80 (52.30)     3:15.55 (51.75)
 23 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT    3:21.30        
                  45.44     1:35.92 (50.48)     2:29.52 (53.60)     3:21.30 (51.78)
 -- Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            3:29.83         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.94     1:34.82 (51.88)     2:27.77 (52.95)          DQ (52.12)
 -- Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:45.37         NS        
 
Event 40  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:36.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:16.98 JO     
                  31.67     1:06.36 (34.69)     1:41.28 (34.92)     2:16.98 (35.70)
  2 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:13.80    2:23.57 JO     
                  32.22     1:08.17 (35.95)     1:45.56 (37.39)     2:23.57 (38.01)
  3 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:26.72    2:28.02 JO     
                  33.19     1:10.20 (37.01)     1:48.88 (38.68)     2:28.02 (39.14)
  4 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    2:29.14    2:28.03 JO     
                  33.74     1:11.50 (37.76)     1:49.58 (38.08)     2:28.03 (38.45)
  5 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR    2:25.80    2:29.65 JO     
                  34.44     1:11.96 (37.52)     1:51.33 (39.37)     2:29.65 (38.32)
  6 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    2:27.31    2:29.83 JO     
                  32.55     1:10.38 (37.83)     1:50.17 (39.79)     2:29.83 (39.66)
  7 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:39.52    2:37.25        
                  35.12     1:15.01 (39.89)     1:56.17 (41.16)     2:37.25 (41.08)
  8 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    2:37.54    2:38.94        
                  33.70     1:13.91 (40.21)     1:56.39 (42.48)     2:38.94 (42.55)
  9 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:41.68    2:40.45        
                  36.67     1:18.55 (41.88)     2:00.04 (41.49)     2:40.45 (40.41)
 10 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:53.38    2:45.59        
                  36.67     1:18.23 (41.56)     2:01.77 (43.54)     2:45.59 (43.82)
 11 Savattieri, Joseph  15 Phoenix-MR           2:48.72    2:45.76        
                  35.12     1:16.19 (41.07)     1:59.86 (43.67)     2:45.76 (45.90)
 12 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           2:43.87    2:49.08        
                  36.89     1:20.24 (43.35)     2:05.97 (45.73)     2:49.08 (43.11)
 13 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:54.35    2:50.64        
                  39.76     1:24.13 (44.37)     2:07.99 (43.86)     2:50.64 (42.65)
 14 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:57.61    2:51.05        
                  38.61     1:23.29 (44.68)     2:07.19 (43.90)     2:51.05 (43.86)
 15 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR               NT    2:54.24        
                  36.96     1:21.35 (44.39)     2:07.77 (46.42)     2:54.24 (46.47)
 16 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    2:48.00    2:55.95        
                  39.56     1:25.04 (45.48)     2:10.50 (45.46)     2:55.95 (45.45)
 17 Coullare, Matteo    14 RI Marlins-MR             NT    2:56.86        
                  39.73     1:24.76 (45.03)     2:10.44 (45.68)     2:56.86 (46.42)
 18 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           3:04.78    3:00.02        
                  42.01     1:28.43 (46.42)     2:15.75 (47.32)     3:00.02 (44.27)
 19 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           3:07.47    3:07.12        
                  39.76     1:29.42 (49.66)     2:20.32 (50.90)     3:07.12 (46.80)
 20 Yostpille, William  14 FA-MR                3:59.25    3:49.93        
                  51.19     1:50.12 (58.93)   2:50.40 (1:00.28)     3:49.93 (59.53)
 -- Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        3:25.00         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.15     1:29.43 (47.28)     2:18.62 (49.19)          DQ (48.99)
 -- Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              2:59.22         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  38.60     1:23.94 (45.34)     2:12.81 (48.87)          DQ (49.49)
 -- Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:08.80         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  44.66     1:33.03 (48.37)     2:20.45 (47.42)          DQ (48.25)
 -- Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  37.19     1:18.86 (41.67)     2:01.98 (43.12)          DQ (42.44)
 -- Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR        2:50.90         NS        
 -- Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:41.54         NS        
 -- Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        2:43.23         NS        
 -- Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        3:01.92         NS        
 
Event 41  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             54.00      54.97 JO     
                  26.37       54.97 (28.60)                                        
  2 Lam, Donna          16 Patriot-MR             54.27      55.39 JO     
                  26.64       55.39 (28.75)                                        
  3 Ludwicki, Kristin   17 Phoenix-MR             55.09      55.85 JO     
                  26.85       55.85 (29.00)                                        
  4 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR                55.70      56.60 JO     
                  27.35       56.60 (29.25)                                        
  5 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR      57.48      57.16 JO     
                  27.57       57.16 (29.59)                                        
  6 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR          55.64      57.18 JO     
                  27.78       57.18 (29.40)                                        
  7 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR      58.16      57.92 JO     
                  27.59       57.92 (30.33)                                        
  8 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR      59.36      58.47 JO     
                  28.13       58.47 (30.34)                                        
  9 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR      59.56      58.56 JO     
                  28.62       58.56 (29.94)                                        
 10 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:00.13      58.93 JO     
                  28.22       58.93 (30.71)                                        
 11 Passante, Julia     13 Phoenix-MR             59.06      58.95 JO     
                  28.74       58.95 (30.21)                                        
 12 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    1:01.00      59.10 JO     
                  28.43       59.10 (30.67)                                        
 13 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR             59.00      59.22 JO     
                  28.50       59.22 (30.72)                                        
 14 March, Victoria A   15 Phoenix-MR             59.07      59.52 JO     
                  28.35       59.52 (31.17)                                        
 15 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR      59.41      59.96 JO     
                  28.86       59.96 (31.10)                                        
 16 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR      59.37    1:00.01 JO     
                  28.77     1:00.01 (31.24)                                        
 17 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    1:00.49    1:00.26 JO     
                  28.85     1:00.26 (31.41)                                        
 18 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:01.24    1:00.41 JO     
                  29.15     1:00.41 (31.26)                                        
 19 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:00.06    1:00.56 JO     
                  29.12     1:00.56 (31.44)                                        
 20 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR          58.35    1:00.63 JO     
                  28.98     1:00.63 (31.65)                                        
 21 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:00.66    1:00.73 JO     
                  29.46     1:00.73 (31.27)                                        
 22 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR             59.91    1:00.79 JO     
                  29.07     1:00.79 (31.72)                                        
 23 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              1:00.69    1:01.02 JO     
                  29.75     1:01.02 (31.27)                                        
 24 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:01.41    1:01.07 JO     
                  29.40     1:01.07 (31.67)                                        
 25 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    1:02.68    1:01.96        
                  30.20     1:01.96 (31.76)                                        
 26 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR             NT    1:02.00        
                  30.07     1:02.00 (31.93)                                        
 27 Lore, Jessie J      12 WEST-MR              1:02.50    1:02.40        
                  29.60     1:02.40 (32.80)                                        
 28 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              1:00.64    1:02.50        
                  29.39     1:02.50 (33.11)                                        
 29 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:02.31    1:02.51        
                  29.90     1:02.51 (32.61)                                        
 30 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.74    1:02.72        
                  30.43     1:02.72 (32.29)                                        
 31 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:04.25    1:03.00        
                  30.70     1:03.00 (32.30)                                        
 32 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              1:05.22    1:03.05        
                  30.01     1:03.05 (33.04)                                        
 33 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              1:03.21    1:03.25        
                  30.37     1:03.25 (32.88)                                        
 34 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        1:04.74    1:03.66        
                  30.66     1:03.66 (33.00)                                        
 35 Charkowick, Nicole  16 FA-MR                  59.99    1:03.84        
                  30.47     1:03.84 (33.37)                                        
 36 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:05.47    1:03.97        
                  30.75     1:03.97 (33.22)                                        
 37 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:04.10    1:04.80        
                  30.35     1:04.80 (34.45)                                        
 38 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        1:02.47    1:04.81        
                  30.61     1:04.81 (34.20)                                        
 39 Chamberlin, Zoe T   13 WEST-MR              1:03.82    1:04.83        
                  30.88     1:04.83 (33.95)                                        
 40 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:06.51    1:04.97        
                  32.29     1:04.97 (32.68)                                        
 41 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               1:04.92    1:05.02        
                  31.12     1:05.02 (33.90)                                        
 41 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    1:05.43    1:05.02        
                  31.35     1:05.02 (33.67)                                        
 43 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           1:35.04    1:05.06        
                  43.30     1:05.06 (21.76)                                        
 44 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        1:07.28    1:05.77        
                  31.24     1:05.77 (34.53)                                        
 45 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           1:06.42    1:06.02        
                  31.32     1:06.02 (34.70)                                        
 46 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:05.46    1:06.06        
                  31.65     1:06.06 (34.41)                                        
 47 Nishiwaki, Abby N   12 WEST-MR              1:05.82    1:06.67        
                  31.94     1:06.67 (34.73)                                        
 48 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:06.75        
                  31.66     1:06.75 (35.09)                                        
 49 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              1:04.29    1:06.80        
                  32.00     1:06.80 (34.80)                                        
 50 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:04.79    1:06.94        
                  32.34     1:06.94 (34.60)                                        
 51 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR          1:06.72    1:07.01        
                  32.06     1:07.01 (34.95)                                        
 52 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:08.15    1:07.15        
                  33.04     1:07.15 (34.11)                                        
 53 Smith, Gabriella M  16 Agua Swim Team-MR    1:07.76    1:07.22        
                  32.52     1:07.22 (34.70)                                        
 54 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               1:05.98    1:07.33        
                  32.99     1:07.33 (34.34)                                        
 55 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    1:05.08    1:07.41        
                  32.68     1:07.41 (34.73)                                        
 56 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    1:07.10    1:07.57        
                  32.68     1:07.57 (34.89)                                        
 57 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    1:06.52    1:07.98        
                  32.82     1:07.98 (35.16)                                        
 58 Ritziu, Andrea      13 RI Marlins-MR        1:03.50    1:08.04        
                  32.57     1:08.04 (35.47)                                        
 59 Klinovsky, Katarin  16 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:08.30        
                  32.43     1:08.30 (35.87)                                        
 60 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           1:08.67    1:08.52        
 61 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:08.30    1:08.68        
                  32.37     1:08.68 (36.31)                                        
 62 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:07.54    1:08.70        
                  32.70     1:08.70 (36.00)                                        
 63 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    1:09.17    1:08.94        
                  33.35     1:08.94 (35.59)                                        
 64 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:06.58    1:09.07        
                  32.78     1:09.07 (36.29)                                        
 65 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:11.30    1:09.44        
                  33.53     1:09.44 (35.91)                                        
 66 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:11.67    1:09.50        
                  33.49     1:09.50 (36.01)                                        
 67 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:07.14    1:09.57        
                  33.06     1:09.57 (36.51)                                        
 68 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:12.23    1:10.29        
                  33.72     1:10.29 (36.57)                                        
 69 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              1:11.43    1:11.36        
                  33.65     1:11.36 (37.71)                                        
 70 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR        1:12.96    1:11.86        
                  34.60     1:11.86 (37.26)                                        
 71 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        1:13.24    1:12.29        
                  34.47     1:12.29 (37.82)                                        
 72 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR    1:13.95    1:12.59        
                  33.40     1:12.59 (39.19)                                        
 73 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:10.87    1:12.71        
                  35.07     1:12.71 (37.64)                                        
 74 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:15.04    1:15.77        
 75 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:15.17    1:16.70        
                  34.96     1:16.70 (41.74)                                        
 76 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR            1:18.40    1:17.09        
                  35.77     1:17.09 (41.32)                                        
 77 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:17.80    1:20.92        
                  38.01     1:20.92 (42.91)                                        
 -- Vandenberg, Kim     30 NYAC-MR                48.79         NS        
 -- Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:00.13         NS        
 -- Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:10.62         NS        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR        1:10.23         NS        
 -- Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR      59.92         NS        
 -- Gasic, Andrea       17 RI Marlins-MR          57.27         NS        
 -- Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:01.33         NS        
 -- Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    1:00.83         NS        
 
Event 42  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR          50.33      50.38 JO     
                  24.16       50.38 (26.22)                                        
  2 Kim, Harris         17 Phoenix-MR             51.12      50.83 JO     
                  24.36       50.83 (26.47)                                        
  3 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR      51.44      51.35 JO     
                  24.86       51.35 (26.49)                                        
  4 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR      51.34      52.22 JO     
                  24.96       52.22 (27.26)                                        
  5 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      53.39      52.36 JO     
                  24.70       52.36 (27.66)                                        
  6 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR      53.26      52.82 JO     
                  25.17       52.82 (27.65)                                        
  7 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR      55.09      54.26 JO     
                  25.70       54.26 (28.56)                                        
  8 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR      54.81      54.48 JO     
                  26.36       54.48 (28.12)                                        
  9 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                  53.35      54.54        
                  25.76       54.54 (28.78)                                        
 10 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      54.09      54.61        
                  26.54       54.61 (28.07)                                        
 11 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR              55.50      54.63        
                  26.86       54.63 (27.77)                                        
 12 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR            55.18      54.94        
                  26.38       54.94 (28.56)                                        
 12 Savattieri, Joseph  15 Phoenix-MR             54.81      54.94        
                  26.47       54.94 (28.47)                                        
 14 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR             54.56      54.95        
                  26.40       54.95 (28.55)                                        
 15 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:00.39      54.97        
                  26.49       54.97 (28.48)                                        
 16 Fullerton, Will R   17 Phoenix-MR             56.39      55.37        
                  26.99       55.37 (28.38)                                        
 17 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR      57.95      55.52        
                  27.14       55.52 (28.38)                                        
 18 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR      59.57      55.53        
                  26.97       55.53 (28.56)                                        
 19 Shumikhin, Michael  17 RI Marlins-MR             NT      55.65        
                  25.94       55.65 (29.71)                                        
 20 Toscano, Anthony M  16 FA-MR                  55.14      55.68        
                  26.94       55.68 (28.74)                                        
 21 Rozenblum, Lawrenc  16 Shy-Mr-MR              57.71      55.70        
                  27.28       55.70 (28.42)                                        
 22 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR      55.48      55.71        
                  26.99       55.71 (28.72)                                        
 23 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR      55.47      55.90        
                  27.53       55.90 (28.37)                                        
 24 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR      56.23      55.94        
                  26.76       55.94 (29.18)                                        
 24 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR                57.34      55.94        
                  26.82       55.94 (29.12)                                        
 26 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR      57.76      56.22        
                  26.89       56.22 (29.33)                                        
 27 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR      55.36      56.24        
                  27.23       56.24 (29.01)                                        
 28 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                  57.31      56.69        
                  27.09       56.69 (29.60)                                        
 29 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR         NT      56.87        
 30 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR             56.27      57.01        
                  26.85       57.01 (30.16)                                        
 31 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR      57.89      57.47        
                  27.93       57.47 (29.54)                                        
 32 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR                 58.03      57.53        
                  27.86       57.53 (29.67)                                        
 33 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                55.44      58.10        
                  27.50       58.10 (30.60)                                        
 34 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR      58.82      58.19        
                  28.43       58.19 (29.76)                                        
 35 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR      58.89      58.27        
                  28.23       58.27 (30.04)                                        
 36 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR             57.00      59.84        
                  28.08       59.84 (31.76)                                        
 37 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                1:02.35    1:00.39        
                  29.76     1:00.39 (30.63)                                        
 38 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:00.30    1:00.44        
                  29.47     1:00.44 (30.97)                                        
 39 Coullare, Matteo    14 RI Marlins-MR             NT    1:00.65        
                  29.54     1:00.65 (31.11)                                        
 40 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:00.14    1:01.06        
                  29.12     1:01.06 (31.94)                                        
 41 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:01.34        
                  28.49     1:01.34 (32.85)                                        
 42 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:01.34    1:01.43        
                  29.66     1:01.43 (31.77)                                        
 43 Correa, John P      16 FA-MR                1:05.99    1:01.60        
                  29.52     1:01.60 (32.08)                                        
 44 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    1:02.04        
                  30.36     1:02.04 (31.68)                                        
 45 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           1:02.00    1:02.63        
                  30.48     1:02.63 (32.15)                                        
 46 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:02.82    1:02.67        
                  30.08     1:02.67 (32.59)                                        
 47 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           1:01.00    1:02.73        
                  30.28     1:02.73 (32.45)                                        
 48 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:02.15    1:03.08        
                  30.23     1:03.08 (32.85)                                        
 49 Chin, William T     13 NYCC-MR              1:02.83    1:03.10        
                  31.09     1:03.10 (32.01)                                        
 50 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:04.72    1:03.41        
                  30.38     1:03.41 (33.03)                                        
 51 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:04.37    1:03.55        
                  30.08     1:03.55 (33.47)                                        
 52 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:05.55    1:03.99        
                  30.08     1:03.99 (33.91)                                        
 53 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    1:04.12        
                  29.88     1:04.12 (34.24)                                        
 54 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:02.31    1:04.84        
                  30.75     1:04.84 (34.09)                                        
 55 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           1:05.22    1:05.23        
                  31.34     1:05.23 (33.89)                                        
 56 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:04.44    1:06.34        
                  31.67     1:06.34 (34.67)                                        
 57 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:07.15    1:07.13        
                  31.88     1:07.13 (35.25)                                        
 58 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                1:06.84    1:07.24        
                  33.14     1:07.24 (34.10)                                        
 59 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:06.95    1:07.97        
                  32.61     1:07.97 (35.36)                                        
 60 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:20.04    1:08.97        
                  33.90     1:08.97 (35.07)                                        
 61 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            1:16.98    1:12.17        
                  34.22     1:12.17 (37.95)                                        
 62 Yostpille, William  14 FA-MR                1:07.99    1:17.66        
                  36.83     1:17.66 (40.83)                                        
 63 Vummidi, Shivasury  13 Aquaflames-MR             NT    1:52.39        
                  49.19   1:52.39 (1:03.20)                                        
 -- Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        1:07.00         NS        
 -- Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR          57.50         NS        
 -- Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR          58.22         NS        
 -- Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            1:11.27         NS        
 -- Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR              58.06         NS        
 -- Frawley, Robert J   25 NYAC-MR                49.85         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR                59.00         NS        
 -- Lane, Wiley W       15 NYCC-MR                53.36         NS        
 -- Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR             49.00         NS        
 -- Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        1:17.27         NS        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Event 43  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           5:08.13    5:13.55 JO     
                  27.48       58.19 (30.71)     1:29.32 (31.13)     2:00.73 (31.41)
        2:32.53 (31.80)     3:04.62 (32.09)     3:36.78 (32.16)     4:09.11 (32.33)
        4:41.55 (32.44)     5:13.55 (32.00)                                        
  2 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              5:06.21    5:20.39 JO     
                  28.92       59.86 (30.94)     1:31.32 (31.46)     2:03.50 (32.18)
        2:35.92 (32.42)     3:08.58 (32.66)     3:41.21 (32.63)     4:14.35 (33.14)
        4:47.48 (33.13)     5:20.39 (32.91)                                        
  3 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    5:38.00    5:23.36 JO     
                  29.87     1:01.97 (32.10)     1:34.43 (32.46)     2:07.32 (32.89)
        2:40.14 (32.82)     3:12.91 (32.77)     3:45.67 (32.76)     4:18.96 (33.29)
        4:51.89 (32.93)     5:23.36 (31.47)                                        
  4 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    5:24.89    5:23.91 JO     
                  29.77     1:01.70 (31.93)     1:33.92 (32.22)     2:06.50 (32.58)
        2:39.13 (32.63)     3:12.06 (32.93)     3:45.40 (33.34)     4:18.78 (33.38)
        4:51.93 (33.15)     5:23.91 (31.98)                                        
  5 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    5:28.19    5:27.07 JO     
                  29.84     1:01.78 (31.94)     1:34.28 (32.50)     2:07.27 (32.99)
        2:40.40 (33.13)     3:13.64 (33.24)     3:47.32 (33.68)     4:20.97 (33.65)
        4:54.53 (33.56)     5:27.07 (32.54)                                        
  6 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    5:45.13    5:28.14 JO     
                  29.53     1:01.54 (32.01)     1:34.26 (32.72)     2:07.43 (33.17)
        2:40.76 (33.33)     3:14.65 (33.89)     3:48.29 (33.64)     4:22.24 (33.95)
        4:55.83 (33.59)     5:28.14 (32.31)                                        
  7 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           5:45.00    5:28.94 JO     
                  29.21     1:02.20 (32.99)     1:36.20 (34.00)     2:09.45 (33.25)
        2:43.01 (33.56)     3:16.53 (33.52)     3:50.21 (33.68)     4:23.99 (33.78)
        4:57.54 (33.55)     5:28.94 (31.40)                                        
  8 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    5:26.66    5:30.20 JO     
                  29.64     1:01.89 (32.25)     1:35.13 (33.24)     2:08.85 (33.72)
        2:42.74 (33.89)     3:16.17 (33.43)     3:50.36 (34.19)     4:24.48 (34.12)
        4:58.10 (33.62)     5:30.20 (32.10)                                        
  9 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               5:37.29    5:37.86 JO     
                  29.47     1:01.60 (32.13)     1:35.66 (34.06)     2:10.19 (34.53)
        2:45.21 (35.02)     3:19.81 (34.60)     3:54.57 (34.76)     4:29.43 (34.86)
        5:03.96 (34.53)     5:37.86 (33.90)                                        
 10 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              5:44.86    5:37.98 JO     
                  29.75     1:02.63 (32.88)     1:36.75 (34.12)     2:11.23 (34.48)
        2:45.71 (34.48)     3:19.60 (33.89)     3:55.95 (36.35)     4:31.15 (35.20)
        5:05.22 (34.07)     5:37.98 (32.76)                                        
 11 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              6:00.23    5:54.10        
                  33.21     1:08.94 (35.73)     1:45.24 (36.30)     2:21.54 (36.30)
        2:57.61 (36.07)     3:33.72 (36.11)     4:09.94 (36.22)     4:45.62 (35.68)
        5:20.73 (35.11)     5:54.10 (33.37)                                        
 12 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        6:04.69    5:57.69        
                  30.87     1:05.40 (34.53)     1:41.34 (35.94)     2:18.07 (36.73)
        2:55.70 (37.63)     3:33.52 (37.82)     4:11.03 (37.51)     4:47.34 (36.31)
        5:23.22 (35.88)     5:57.69 (34.47)                                        
 13 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           6:00.00    6:10.32        
                  30.92     1:06.64 (35.72)     1:44.23 (37.59)     2:22.52 (38.29)
        3:00.63 (38.11)     3:39.31 (38.68)     4:17.38 (38.07)     4:55.64 (38.26)
        5:33.64 (38.00)     6:10.32 (36.68)                                        
 14 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           6:16.42    6:10.33        
                  31.86     1:08.30 (36.44)     1:45.04 (36.74)     2:22.46 (37.42)
        3:00.95 (38.49)     3:38.79 (37.84)     4:17.43 (38.64)     4:55.43 (38.00)
        5:32.82 (37.39)     6:10.33 (37.51)                                        
 15 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                   NT    6:24.63        
                1:09.35   6:24.63 (5:15.28)                                        
 -- Wong, Madeline      14 NYCC-MR              6:19.37         NS        
 
Event 44  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR           4:45.00    4:43.51 JO     
                  25.69       53.60 (27.91)     1:22.22 (28.62)     1:51.03 (28.81)
        2:20.04 (29.01)     2:49.15 (29.11)     3:18.37 (29.22)     3:47.49 (29.12)
        4:16.39 (28.90)     4:43.51 (27.12)                                        
  2 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    4:55.83    4:53.33 JO     
                  27.41       57.19 (29.78)     1:26.45 (29.26)     1:56.30 (29.85)
        2:26.15 (29.85)     2:56.06 (29.91)     3:25.95 (29.89)     3:55.89 (29.94)
        4:25.43 (29.54)     4:53.33 (27.90)                                        
  3 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    4:57.93    4:58.25 JO     
                  27.09       56.58 (29.49)     1:26.35 (29.77)     1:56.54 (30.19)
        2:26.45 (29.91)     2:56.77 (30.32)     3:27.42 (30.65)     3:58.10 (30.68)
        4:28.36 (30.26)     4:58.25 (29.89)                                        
  4 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR    5:06.28    5:08.67 JO     
                  27.65       57.86 (30.21)     1:28.43 (30.57)     2:00.17 (31.74)
        2:32.17 (32.00)     3:03.66 (31.49)     3:34.67 (31.01)     4:06.28 (31.61)
        4:37.94 (31.66)     5:08.67 (30.73)                                        
  5 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    5:23.16    5:11.16 JO     
                  28.18       59.71 (31.53)     1:31.47 (31.76)     2:02.93 (31.46)
        2:34.57 (31.64)     3:06.52 (31.95)     3:38.02 (31.50)     4:09.89 (31.87)
        4:41.43 (31.54)     5:11.16 (29.73)                                        
  6 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    5:25.00    5:20.56        
                  27.91       58.82 (30.91)     1:30.83 (32.01)     2:04.06 (33.23)
        2:37.21 (33.15)     3:10.51 (33.30)     3:43.71 (33.20)     4:17.03 (33.32)
        4:49.28 (32.25)     5:20.56 (31.28)                                        
  7 Ma, Edmond          15 Patriot-MR           5:24.53    5:21.99        
                  27.80       58.10 (30.30)     1:29.29 (31.19)     2:01.28 (31.99)
        2:34.14 (32.86)     3:07.32 (33.18)     3:41.55 (34.23)     4:15.39 (33.84)
        4:49.58 (34.19)     5:21.99 (32.41)                                        
  8 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            5:25.00    5:23.14        
                  28.57                             2:04.83 ( )                    
                                3:11.19 ( )   4:17.93 (1:06.74)   5:23.14 (1:05.21)
  9 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    5:29.05    5:23.77        
                  29.31     1:01.40 (32.09)     1:33.80 (32.40)     2:06.79 (32.99)
        2:39.41 (32.62)     3:12.63 (33.22)     3:45.59 (32.96)     4:18.88 (33.29)
        4:52.03 (33.15)     5:23.77 (31.74)                                        
 10 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    5:38.80    5:32.94        
                  29.95     1:02.36 (32.41)     1:35.44 (33.08)     2:09.42 (33.98)
        2:43.13 (33.71)     3:17.18 (34.05)     3:51.05 (33.87)     4:25.40 (34.35)
        4:59.72 (34.32)     5:32.94 (33.22)                                        
 11 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    5:38.49    5:39.48        
                  29.99     1:02.59 (32.60)     1:35.98 (33.39)     2:10.15 (34.17)
        2:45.51 (35.36)     3:21.15 (35.64)     3:56.90 (35.75)     4:31.76 (34.86)
        5:07.00 (35.24)     5:39.48 (32.48)                                        
 12 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    5:51.18    5:42.36        
                  31.21     1:04.87 (33.66)     1:38.96 (34.09)     2:13.46 (34.50)
        2:48.86 (35.40)     3:23.51 (34.65)     3:58.80 (35.29)     4:33.74 (34.94)
        5:09.26 (35.52)     5:42.36 (33.10)                                        
 13 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           5:44.72    5:45.66        
                  30.63     1:04.78 (34.15)     1:39.42 (34.64)     2:15.43 (36.01)
        2:50.04 (34.61)     3:25.46 (35.42)     4:00.77 (35.31)     4:36.34 (35.57)
        5:11.09 (34.75)     5:45.66 (34.57)                                        
 14 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           5:55.00    5:49.49        
                  29.60     1:03.48 (33.88)     1:38.41 (34.93)     2:14.43 (36.02)
        2:50.64 (36.21)     3:26.63 (35.99)     4:02.89 (36.26)     4:39.38 (36.49)
        5:15.34 (35.96)     5:49.49 (34.15)                                        
 15 Whitfield, George   13 NYCC-MR              6:27.13    5:53.66        
                  30.52     1:05.40 (34.88)     1:41.43 (36.03)     2:17.75 (36.32)
        2:54.30 (36.55)     3:30.56 (36.26)     4:07.15 (36.59)     4:43.64 (36.49)
        5:19.66 (36.02)     5:53.66 (34.00)                                        
 16 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    6:14.86    5:53.85        
                  29.60     1:03.51 (33.91)     1:39.03 (35.52)     2:15.18 (36.15)
        2:52.34 (37.16)     3:30.17 (37.83)     4:07.01 (36.84)     4:42.94 (35.93)
        5:20.25 (37.31)     5:53.85 (33.60)                                        
 17 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           5:43.00    5:58.66        
                  30.11     1:04.78 (34.67)     1:40.37 (35.59)     2:16.22 (35.85)
        2:53.28 (37.06)     3:30.35 (37.07)     4:07.47 (37.12)     4:44.47 (37.00)
        5:22.02 (37.55)     5:58.66 (36.64)                                        
 18 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              6:43.55    6:02.76        
                  31.36     1:06.75 (35.39)     1:43.42 (36.67)     2:20.41 (36.99)
        2:57.50 (37.09)     3:34.80 (37.30)     4:11.79 (36.99)     4:48.97 (37.18)
        5:26.40 (37.43)     6:02.76 (36.36)                                        
 19 Greene, Brian P     17 FA-MR                6:26.55    6:04.91        
                  32.57     1:07.90 (35.33)     1:44.20 (36.30)     2:21.16 (36.96)
        2:58.66 (37.50)     3:35.58 (36.92)     4:12.56 (36.98)     4:50.10 (37.54)
        5:28.20 (38.10)     6:04.91 (36.71)                                        
 20 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           5:55.00    6:25.16        
                  32.63     1:09.54 (36.91)     1:48.47 (38.93)     2:28.26 (39.79)
        3:08.53 (40.27)     3:48.48 (39.95)     4:28.98 (40.50)     5:09.08 (40.10)
        5:48.67 (39.59)     6:25.16 (36.49)                                        
 21 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           6:14.00    6:34.03        
                  32.53     1:09.55 (37.02)     1:48.96 (39.41)     2:29.19 (40.23)
        3:09.76 (40.57)     3:50.99 (41.23)     4:31.70 (40.71)     5:12.97 (41.27)
        5:53.77 (40.80)     6:34.03 (40.26)                                        
 22 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR               NT    6:52.29        
                  32.44     1:11.80 (39.36)     1:53.64 (41.84)     2:39.20 (45.56)
        3:21.91 (42.71)     4:05.30 (43.39)     4:48.39 (43.09)     5:31.82 (43.43)
        6:13.05 (41.23)     6:52.29 (39.24)                                        
 
Event 45  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    2:32.73    2:26.95 JO     
                  33.70     1:12.37 (38.67)     1:54.19 (41.82)     2:26.95 (32.76)
  2 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:30.96    2:28.41 JO     
                  34.43     1:11.40 (36.97)     1:54.61 (43.21)     2:28.41 (33.80)
  3 Montgomery, Bridge  12 WEST-MR              2:32.83    2:29.72 JO     
                  32.97     1:10.76 (37.79)     1:56.03 (45.27)     2:29.72 (33.69)
  4 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:43.27    2:30.06 JO     
                  31.91     1:10.34 (38.43)     1:56.89 (46.55)     2:30.06 (33.17)
  5 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:31.00    2:30.92        
                  34.50     1:10.82 (36.32)     1:57.32 (46.50)     2:30.92 (33.60)
  6 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           2:39.62    2:38.47        
                  35.13     1:13.41 (38.28)     2:03.91 (50.50)     2:38.47 (34.56)
  7 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    2:39.55    2:38.66        
                  34.46     1:15.81 (41.35)     2:02.70 (46.89)     2:38.66 (35.96)
  8 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           2:39.55    2:38.86        
                  34.40     1:15.97 (41.57)     2:03.09 (47.12)     2:38.86 (35.77)
  9 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR              2:40.47    2:42.20        
                  36.51     1:16.42 (39.91)     2:03.33 (46.91)     2:42.20 (38.87)
 10 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           2:44.03    2:43.82        
                  36.09     1:17.47 (41.38)     2:06.93 (49.46)     2:43.82 (36.89)
 11 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           2:49.61    2:47.01        
                  36.03     1:18.12 (42.09)     2:09.75 (51.63)     2:47.01 (37.26)
 12 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           2:48.11    2:47.65        
                  36.19     1:18.95 (42.76)     2:12.34 (53.39)     2:47.65 (35.31)
 13 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    2:53.76    2:47.76        
                  36.92     1:20.11 (43.19)     2:10.99 (50.88)     2:47.76 (36.77)
 14 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              2:49.16    2:48.94        
                  38.29     1:21.23 (42.94)     2:10.85 (49.62)     2:48.94 (38.09)
 15 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR         NT    2:53.23        
                  39.29     1:25.78 (46.49)     2:14.45 (48.67)     2:53.23 (38.78)
 16 Weller, Clara O     11 WEST-MR              2:50.93    2:53.42        
                  39.34     1:23.28 (43.94)     2:14.47 (51.19)     2:53.42 (38.95)
 17 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           3:08.03    3:01.57        
                  39.03     1:26.92 (47.89)     2:20.43 (53.51)     3:01.57 (41.14)
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR              2:19.63    2:17.68 JO     
                  29.98     1:04.37 (34.39)     1:46.03 (41.66)     2:17.68 (31.65)
  2 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              2:26.01    2:20.81 JO     
                  30.83     1:07.39 (36.56)     1:47.54 (40.15)     2:20.81 (33.27)
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:32.11    2:26.95 JO     
                                1:10.30 ( )     1:54.19 (43.89)     2:26.95 (32.76)
  4 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    2:38.24    2:29.51 JO     
                  32.60     1:12.12 (39.52)     1:56.54 (44.42)     2:29.51 (32.97)
  5 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              2:37.25    2:30.25 JO     
                  32.61     1:10.99 (38.38)     1:56.81 (45.82)     2:30.25 (33.44)
  6 Jin, Eddie B        11 WEST-MR              2:32.85    2:31.55        
                  33.77     1:12.25 (38.48)     1:58.05 (45.80)     2:31.55 (33.50)
  7 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:34.14    2:31.97        
                                1:12.67 ( )     1:59.56 (46.89)     2:31.97 (32.41)
  8 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    2:39.24    2:32.02        
                  32.79     1:11.47 (38.68)     1:57.13 (45.66)     2:32.02 (34.89)
  9 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           2:46.22    2:40.89        
                  37.38     1:18.85 (41.47)     2:05.88 (47.03)     2:40.89 (35.01)
 10 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    2:44.05    2:41.23        
                  34.73     1:17.72 (42.99)     2:05.86 (48.14)     2:41.23 (35.37)
 11 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    2:46.42    2:42.96        
                  37.90     1:20.25 (42.35)     2:05.28 (45.03)     2:42.96 (37.68)
 12 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR           2:44.70    2:45.45        
                  37.81     1:21.65 (43.84)     2:06.62 (44.97)     2:45.45 (38.83)
 13 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           2:44.77    2:46.87        
                  37.98                             2:11.59 ( )     2:46.87 (35.28)
 14 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR               NT    2:54.17        
                  37.02     1:19.97 (42.95)     2:13.82 (53.85)     2:54.17 (40.35)
 15 Dwass, Isaac        12 Manta Rays-MR        3:01.99    2:59.40        
                  39.61     1:26.11 (46.50)     2:19.68 (53.57)     2:59.40 (39.72)
 16 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        3:30.00    3:15.42        
                  47.77     1:40.02 (52.25)     2:36.77 (56.75)     3:15.42 (38.65)
 17 Monov, Alexander    11 Aquaflames-MR             NT    4:10.09        
                1:04.69     2:01.23 (56.54)   3:12.11 (1:10.88)     4:10.09 (57.98)
 -- Arabov, Avraham     11 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:01.98                             3:15.24 ( )          DQ (58.64)
 
Event 47  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    2:46.16    2:41.24 JO     
                  38.74     1:15.96 (37.22)     2:05.23 (49.27)     2:41.24 (36.01)
  2 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              2:51.54    2:45.72 JO     
                  36.58     1:17.16 (40.58)     2:06.83 (49.67)     2:45.72 (38.89)
  3 Peng, Natalie        9 WEST-MR              2:53.38    2:53.78        
                  39.84     1:23.65 (43.81)     2:14.84 (51.19)     2:53.78 (38.94)
  4 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR             NT    3:34.49        
                  46.08     1:38.32 (52.24)   2:42.17 (1:03.85)     3:34.49 (52.32)
 -- Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              3:35.37        DNF        
      Did not finish - Misc
 
Event 48  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    2:59.09    2:51.00 JO     
                  40.01     1:22.43 (42.42)     2:18.00 (55.57)     2:51.00 (33.00)
  2 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR         NT    2:51.07 JO     
                  39.85     1:22.16 (42.31)     2:15.27 (53.11)     2:51.07 (35.80)
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      30.12      29.30 JO     
  2 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      29.15      29.44 JO     
  3 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR      30.81      30.45 JO     
  4 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      32.34      30.97 JO     
  5 Bischof, Lucy M     12 WEST-MR                31.95      31.01 JO     
  6 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      31.83      31.26 JO     
  7 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      31.44      31.63        
  8 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      33.80      31.72        
  9 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  31.60      31.86        
  9 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      32.43      31.86        
 11 Montgomery, Bridge  12 WEST-MR                31.77      32.24        
 12 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      33.96      32.46        
 13 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      32.54      32.59        
 14 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      33.24      32.64        
 15 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR                32.47      32.99        
 16 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                32.72      33.01        
 17 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR      36.18      33.08        
 18 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                33.85      34.04        
 19 Muszynski, Amanda   11 HS-MR                  35.03      34.12        
 20 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 35.64      34.26        
 21 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             34.81      34.46        
 22 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR                 33.66      34.65        
 23 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      35.93      34.70        
 24 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      36.04      34.72        
 25 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR      38.00      35.14        
 26 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR                36.79      36.01        
 27 Williams, Elise     11 NYCC-MR                41.67      36.26        
 28 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      41.47      36.88        
 29 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          45.00      37.52        
 30 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                38.79      37.63        
 31 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      40.69      37.65        
 32 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          44.28      38.19        
 33 Jordan, Lara        12 RI Marlins-MR             NT      38.41        
 34 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                  36.54      38.55        
 35 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                37.06      39.42        
 36 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          48.48      40.04        
 37 Coullare, Lisa      11 RI Marlins-MR             NT      40.75        
 38 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR      48.00      43.62        
 39 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                54.77      44.29        
 40 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:01.55      53.20        
 41 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      54.79      56.68        
 42 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      56.97    1:00.56        
 43 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR        1:01.96    1:03.42        
 -- Keh, Camilla        11 NYCC-MR                50.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                34.99         NS        
 -- Carroll, Mia C      12 WEST-MR                33.78         NS        
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      28.84      27.54 JO     
  2 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      27.65      27.79 JO     
  3 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      30.04      28.52 JO     
  4 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR                29.68      29.52 JO     
  5 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      32.54      30.98 JO     
  6 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                32.44      31.15 JO     
  7 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      32.08      31.35 JO     
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.54      31.51 JO     
  9 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR      31.06      31.66        
 10 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      32.44      31.86        
 11 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      33.39      32.51        
 12 Romano, Michael J   12 WEST-MR                32.65      32.53        
 13 Jin, Eddie B        11 WEST-MR                31.89      32.97        
 14 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR      34.59      33.59        
 15 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          35.59      34.25        
 16 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      32.85      34.37        
 17 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            34.99      34.45        
 18 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             36.07      34.73        
 19 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             35.87      35.51        
 20 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                37.22      35.92        
 21 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR                36.77      36.33        
 22 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      39.69      36.68        
 23 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             35.50      36.87        
 24 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      36.25      37.84        
 25 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      40.18      38.50        
 26 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             38.96      38.98        
 27 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                   NT      39.32        
 28 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              44.68      39.43        
 29 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              41.94      40.24        
 30 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          40.12      40.66        
 31 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                41.85      40.99        
 32 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      46.28      42.30        
 33 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR              45.03      42.49        
 34 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                44.61      45.45        
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wallace, William R  12 WEST-MR                45.44         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                44.00         NS        
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.29         NS        
 -- Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR              43.00         NS        
 
Event 51  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      36.49      35.81 JO     
  2 Turk, Caroline M    10 WEST-MR                37.33      36.16        
  3 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             38.31      36.21        
  4 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      38.26      36.80        
  5 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      36.08      36.95        
  6 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            36.93      37.21        
  7 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             40.04      37.92        
  8 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      39.29      38.01        
  9 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  40.23      38.61        
 10 Moschetta, Maggie   10 WEST-MR                40.97      39.39        
 11 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                41.18      39.49        
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      42.33      39.56        
 13 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      44.99      40.76        
 14 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                45.85      41.53        
 15 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      52.76      41.86        
 16 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      47.14      42.59        
 17 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      44.13      42.89        
 18 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR      42.50      43.99        
 19 Humphrey, Kyiara    10 Unhes-Mr-MR               NT      44.28        
 20 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      47.13      44.81        
 21 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      47.79      44.96        
 22 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          45.05      45.33        
 23 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      51.80      45.45        
 24 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR             NT      46.57        
 25 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR      54.12      47.58        
 26 Commike, Samantha   10 FA-MR                  49.19      47.65        
 27 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      51.55      48.24        
 28 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      58.63      48.55        
 29 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      48.49      49.07        
 30 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      52.32      49.20        
 31 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      49.29        
 32 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      54.04      49.87        
 33 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  50.03      50.91        
 34 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      49.77      52.05        
 35 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      52.35      52.32        
 36 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              56.00      53.07        
 37 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      57.37      55.31        
 38 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:01.41    1:07.93        
 -- Farmer, Laila       10 NYCC-MR                50.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                40.74         DQ        
      False start
 -- Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR        1:05.52         DQ        
      Scissors kick
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      False start
 -- Israel, Caitlyn F    9 NYCC-MR                46.42         NS        
 -- Bastone, Alexandra   9 WEST-MR                39.22         NS        
 
Event 52  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR                35.31      33.85 JO     
  2 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              37.34      34.25 JO     
  3 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      37.56      34.99 JO     
  4 Fleurimont, Justin   9 Unhes-Mr-MR            37.00      36.73        
  5 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              36.82      37.00        
  6 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                38.68      37.25        
  7 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      37.79      37.44        
  8 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      41.67      37.99        
  9 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             42.04      38.03        
 10 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.19      39.44        
 11 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      40.28      39.64        
 12 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              45.42      39.70        
 13 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      40.24      40.12        
 14 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              45.48      40.58        
 15 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              49.15      40.70        
 16 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      41.20      41.30        
 17 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                45.64      42.87        
 18 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      44.88      43.61        
 19 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      43.54      43.70        
 20 Diano, Andrew J     10 FA-MR                  51.44      45.51        
 21 Lempert, Benjamin   10 Aquaflames-MR             NT      45.55        
 22 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  46.18      45.76        
 23 Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR                52.42      47.13        
 24 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      50.94      48.06        
 25 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          55.75      48.88        
 26 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR      50.58      51.55        
 27 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR             NT      52.94        
 28 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT      56.46        
 29 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:06.19    1:11.58        
 -- Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR      56.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Vasilevsky, Alex     9 Aquaflames-MR        1:00.00         DQ        
      False start
 -- Ehrenfeld, Hayden   10 WEST-MR                41.36         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sanchez, Andy J     10 Unhes-Mr-MR            38.20         NS        
 
Event 53  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    1:12.59    1:10.57        
                  34.58     1:10.57 (35.99)                                        
  2 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:12.61    1:10.82        
                  34.40     1:10.82 (36.42)                                        
  3 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:11.14    1:10.87        
                  34.46     1:10.87 (36.41)                                        
  4 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              1:13.36    1:11.97        
                  34.53     1:11.97 (37.44)                                        
  5 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:13.38    1:12.81        
                  34.85     1:12.81 (37.96)                                        
  6 Bischof, Lucy M     12 WEST-MR              1:12.66    1:13.80        
                  35.66     1:13.80 (38.14)                                        
  7 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:16.89    1:14.78        
                  37.14     1:14.78 (37.64)                                        
  8 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:16.74    1:15.72        
                  36.88     1:15.72 (38.84)                                        
  9 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:18.73    1:16.13        
                  37.73     1:16.13 (38.40)                                        
 10 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:18.74    1:16.35        
                  37.63     1:16.35 (38.72)                                        
 11 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           1:14.43    1:16.80        
                  36.76     1:16.80 (40.04)                                        
 12 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           1:16.44    1:17.81        
                  37.82     1:17.81 (39.99)                                        
 13 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR    1:22.69    1:17.94        
                  38.27     1:17.94 (39.67)                                        
 14 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR    1:22.23    1:18.46        
                  39.32     1:18.46 (39.14)                                        
 15 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:19.22    1:18.98        
                  37.84     1:18.98 (41.14)                                        
 16 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:17.08    1:19.19        
                  38.38     1:19.19 (40.81)                                        
 17 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    1:20.56    1:19.25        
                  39.45     1:19.25 (39.80)                                        
 18 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:20.79    1:20.21        
                  39.18     1:20.21 (41.03)                                        
 19 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:25.47    1:20.36        
                  40.39     1:20.36 (39.97)                                        
 20 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:22.42    1:20.93        
                  38.77     1:20.93 (42.16)                                        
 21 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:21.77        
                  40.41     1:21.77 (41.36)                                        
 22 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                1:25.08    1:23.74        
                  42.11     1:23.74 (41.63)                                        
 23 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:27.41    1:24.50        
 24 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           1:26.86    1:25.21        
                  40.68     1:25.21 (44.53)                                        
 25 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    1:39.97    1:27.33        
                  42.32     1:27.33 (45.01)                                        
 26 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:28.27        
                  42.34     1:28.27 (45.93)                                        
 27 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:25.59    1:29.48        
                  43.10     1:29.48 (46.38)                                        
 28 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:41.03    1:37.71        
                  46.40     1:37.71 (51.31)                                        
 29 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:41.21    1:44.87        
                  50.16     1:44.87 (54.71)                                        
 30 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:54.86    1:53.36        
                  52.48   1:53.36 (1:00.88)                                        
 31 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR        1:56.66    1:58.94        
                  59.37     1:58.94 (59.57)                                        
 -- Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:37.94         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.98          DQ (47.68)                                        
 -- Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:15.07         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  35.98          DQ (38.69)                                        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR    1:41.77         NS        
 -- DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:23.38         NS        
 -- Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:17.43         NS        
 -- Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              1:18.36         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:16.51         NS        
 
Event 54  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              1:09.77    1:08.31 JO     
                  32.66     1:08.31 (35.65)                                        
  2 Reardon, Michael    12 NYCC-MR              1:12.54    1:11.02 JO     
                  35.42     1:11.02 (35.60)                                        
  3 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:12.05    1:11.48 JO     
                  35.17     1:11.48 (36.31)                                        
  4 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              1:11.28    1:11.55 JO     
                  35.59     1:11.55 (35.96)                                        
  5 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:15.97    1:12.03        
                  35.28     1:12.03 (36.75)                                        
  6 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:14.77    1:12.56        
                  35.52     1:12.56 (37.04)                                        
  7 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:16.82    1:13.29        
  8 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:17.27    1:15.04        
                  36.46     1:15.04 (38.58)                                        
  9 Romano, Michael J   12 WEST-MR              1:16.82    1:17.12        
                  37.85     1:17.12 (39.27)                                        
 10 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:27.40    1:24.28        
                  40.78     1:24.28 (43.50)                                        
 11 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:25.81    1:24.61        
                  39.85     1:24.61 (44.76)                                        
 12 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR           1:37.72    1:34.37        
                  46.13     1:34.37 (48.24)                                        
 13 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR            1:37.07    1:38.32        
                  47.83     1:38.32 (50.49)                                        
 14 Monov, Alexander    11 Aquaflames-MR             NT    1:50.09        
                  52.34     1:50.09 (57.75)                                        
 15 Arabov, Avraham     11 Aquaflames-MR        2:10.67    1:56.55        
                  54.77   1:56.55 (1:01.78)                                        
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.21          DQ (57.63)                                        
 -- Dwass, Isaac        12 Manta Rays-MR        1:45.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.64          DQ (42.87)                                        
 -- Abromavage, Harris  11 NYCC-MR              1:37.38         NS        
 -- Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            1:40.21         NS        
 
Event 55  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:15.63    1:15.14 JO     
                  37.29     1:15.14 (37.85)                                        
  2 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:25.20    1:19.07 JO     
                  39.28     1:19.07 (39.79)                                        
  3 Lopez-Ryan, Brookl  10 WEST-MR              1:19.70    1:19.51 JO     
                  38.82     1:19.51 (40.69)                                        
  4 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:21.87    1:19.56 JO     
                  39.57     1:19.56 (39.99)                                        
  5 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              1:22.40    1:19.62 JO     
                  38.71     1:19.62 (40.91)                                        
  6 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:27.72    1:20.11 JO     
                  38.73     1:20.11 (41.38)                                        
  7 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR          1:21.48    1:20.29 JO     
                  38.73     1:20.29 (41.56)                                        
  8 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:25.76    1:20.97 JO     
                  40.06     1:20.97 (40.91)                                        
  9 Peng, Natalie        9 WEST-MR              1:21.30    1:21.93        
                  39.64     1:21.93 (42.29)                                        
 10 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:24.36        
                  41.66     1:24.36 (42.70)                                        
 11 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              1:30.65    1:25.27        
                  40.93     1:25.27 (44.34)                                        
 12 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:25.91        
                  42.49     1:25.91 (43.42)                                        
 13 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:27.00    1:26.17        
                  42.31     1:26.17 (43.86)                                        
 14 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:29.76    1:26.96        
                  43.25     1:26.96 (43.71)                                        
 15 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:25.36    1:27.53        
                  43.15     1:27.53 (44.38)                                        
 16 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR               1:26.75    1:28.22        
                  42.33     1:28.22 (45.89)                                        
 17 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:33.33    1:29.80        
                  42.43     1:29.80 (47.37)                                        
 18 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR    1:35.29    1:30.90        
                  44.32     1:30.90 (46.58)                                        
 19 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:31.80    1:30.94        
                  44.95     1:30.94 (45.99)                                        
 20 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:33.43    1:31.53        
                  45.81     1:31.53 (45.72)                                        
 21 Lin, Esther Y       10 WEST-MR              1:36.76    1:31.66        
                  41.85     1:31.66 (49.81)                                        
 22 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:52.97    1:32.25        
                  45.63     1:32.25 (46.62)                                        
 23 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:41.63    1:33.08        
                  44.30     1:33.08 (48.78)                                        
 24 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:35.80        
                  47.14     1:35.80 (48.66)                                        
 25 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR        1:58.60    1:37.37        
                  46.41     1:37.37 (50.96)                                        
 26 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:37.99        
                  47.81     1:37.99 (50.18)                                        
 27 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:43.04    1:39.86        
 28 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    1:43.01    1:41.27        
                  49.18     1:41.27 (52.09)                                        
 29 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR        1:45.72    1:41.89        
                  48.92     1:41.89 (52.97)                                        
 30 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:40.11    1:43.46        
 31 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:50.84        
                  54.00     1:50.84 (56.84)                                        
 32 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR    1:49.69    1:51.13        
                  53.50     1:51.13 (57.63)                                        
 33 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              2:01.49    1:58.64        
                  56.38   1:58.64 (1:02.26)                                        
 34 Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR        2:22.83    2:06.65        
                1:02.09   2:06.65 (1:04.56)                                        
 -- Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:49.82         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.56          DQ (55.43)                                        
 -- Israel, Caitlyn F    9 NYCC-MR              1:41.76         NS        
 
Event 56  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR              1:12.91    1:12.18 JO     
                  35.14     1:12.18 (37.04)                                        
  2 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR              1:16.22    1:16.81 JO     
                  37.81     1:16.81 (39.00)                                        
  3 Du, David           10 Phoenix-MR           1:22.56    1:20.33 JO     
                  39.24     1:20.33 (41.09)                                        
  4 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:22.37    1:22.85        
                  39.96     1:22.85 (42.89)                                        
  5 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:26.15    1:24.44        
                  40.36     1:24.44 (44.08)                                        
  6 Fleurimont, Justin   9 Unhes-Mr-MR          1:24.08    1:24.61        
                  41.91     1:24.61 (42.70)                                        
  7 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:22.91    1:24.73        
                  39.75     1:24.73 (44.98)                                        
  8 Forrester, Connor    9 WEST-MR              1:31.51    1:25.06        
                  41.48     1:25.06 (43.58)                                        
  9 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:26.02        
                  42.83     1:26.02 (43.19)                                        
 10 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:31.91    1:30.92        
                  44.60     1:30.92 (46.32)                                        
 11 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:33.13    1:30.97        
                  46.07     1:30.97 (44.90)                                        
 12 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:37.46    1:33.06        
                  44.57     1:33.06 (48.49)                                        
 13 Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR              1:38.26    1:34.93        
                  46.35     1:34.93 (48.58)                                        
 14 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:35.86    1:35.44        
                  46.03     1:35.44 (49.41)                                        
 15 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:41.56    1:36.87        
                  46.93     1:36.87 (49.94)                                        
 16 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:40.77    1:37.66        
                  48.24     1:37.66 (49.42)                                        
 17 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:42.33    1:37.79        
 18 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.09        
                  49.42     1:38.09 (48.67)                                        
 19 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:41.61    1:38.42        
                  48.89     1:38.42 (49.53)                                        
 20 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT    1:38.94        
                  48.30     1:38.94 (50.64)                                        
 21 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR           1:55.90    1:40.37        
 22 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:39.75    1:40.64        
                  50.89     1:40.64 (49.75)                                        
 23 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    1:44.48    1:41.10        
                  46.62     1:41.10 (54.48)                                        
 24 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:37.24    1:42.08        
                  48.87     1:42.08 (53.21)                                        
 25 Lempert, Benjamin   10 Aquaflames-MR             NT    1:42.56        
                  46.16     1:42.56 (56.40)                                        
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:44.30    1:42.77        
 27 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:47.76    1:43.34        
                  50.45     1:43.34 (52.89)                                        
 28 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    1:59.22    1:48.70        
                  55.05     1:48.70 (53.65)                                        
 29 Vasilevsky, Alex     9 Aquaflames-MR             NT    1:48.89        
                  54.51     1:48.89 (54.38)                                        
 -- Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:26.83         DQ        
      Did not finish on back
                  44.23          DQ (45.17)                                        
 -- Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR        2:22.07         DQ        
      No touch at turn
                1:08.76        DQ (1:11.89)                                        
 -- Sanchez, Andy J     10 Unhes-Mr-MR          1:25.12         NS        
 -- Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR        1:54.00         NS        
 
Event 57  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR      37.00      36.21 JO     
  2 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      36.75      36.52 JO     
  3 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR      37.64      36.63 JO     
  4 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              37.22      37.32        
  5 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      39.00      37.57        
  6 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      38.38      38.00        
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            37.78      38.36        
  8 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      40.71      38.54        
  9 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      41.13      38.78        
 10 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             42.57      38.87        
 11 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             39.50      38.94        
 12 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             38.66      39.08        
 12 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR                38.09      39.08        
 14 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             39.91      39.58        
 15 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      40.02      39.65        
 16 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                41.76      40.01        
 17 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      39.48      41.17        
 18 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      41.36      41.21        
 19 Weller, Clara O     11 WEST-MR                41.69      41.74        
 20 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      42.49      42.93        
 21 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                43.30      43.80        
 22 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                46.19      44.05        
 23 Jordan, Lara        12 RI Marlins-MR             NT      46.00        
 24 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             47.56      47.34        
 25 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR             NT      47.73        
 26 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR         NT      49.61        
 27 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              53.61      50.65        
 28 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT      50.71        
 29 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      50.11      50.99        
 30 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          54.59      51.67        
 31 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      58.03    1:00.46        
 -- Coullare, Lisa      11 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      47.92         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             48.29         DQ        
      One hand touch
 -- White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          43.32         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Keh, Camilla        11 NYCC-MR                43.73         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                55.90         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Carroll, Mia C      12 WEST-MR                35.82         NS        
 
Event 58  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      35.57      32.30 JO     
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      35.38      33.93 JO     
  3 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          35.94      34.61 JO     
  4 Kim, Hunter H       11 WEST-MR                35.20      35.38 JO     
  5 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR             37.82      35.69 JO     
  6 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR                39.29      36.68 JO     
  7 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      37.78      37.54 JO     
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                   NT      38.15        
  9 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR                38.96      38.46        
 10 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                39.74      38.54        
 11 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              40.89      39.35        
 12 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              41.62      39.89        
 13 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             40.25      39.97        
 14 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      42.29      40.58        
 15 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                43.92      42.91        
 16 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      42.70      42.93        
 17 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      46.06      43.83        
 18 Wallace, William R  12 WEST-MR                52.01      43.85        
 19 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            45.01      44.14        
 20 Dwass, Isaac        12 Manta Rays-MR          41.97      44.34        
 21 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              44.17      44.37        
 22 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          43.78      44.50        
 23 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             48.02      47.12        
 24 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                48.72      48.53        
 25 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR          41.99      48.73        
 26 Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT      49.06        
 -- Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                50.77         DQ        
      False start
 -- Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      42.21         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             44.60         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR                50.59         NS        
 -- Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            47.25         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 59  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            39.48      40.98 JO     
  2 Lopez-Ryan, Brookl  10 WEST-MR                41.45      41.63 JO     
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      43.82      42.39 JO     
  4 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      42.83      42.50 JO     
  5 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      44.66      42.81 JO     
  6 Peng, Natalie        9 WEST-MR                43.40      43.32        
  7 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          46.89      43.53        
  8 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  43.60      43.57        
  9 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      44.53      43.89        
 10 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR            45.00      44.67        
 11 Humphrey, Kyiara    10 Unhes-Mr-MR               NT      44.74        
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      45.81      44.88        
 13 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      43.83      45.04        
 14 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      46.31      45.46        
 15 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR      45.90      45.61        
 16 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      46.84      45.67        
 17 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             44.18      46.02        
 18 Lin, Esther Y       10 WEST-MR                46.84      46.78        
 19 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      46.98      47.01        
 20 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      47.98      47.38        
 21 Feld, Emma F         9 NYCC-MR                44.57      48.31        
 22 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      50.13      48.69        
 23 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      47.61      48.77        
 24 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR      52.19      49.03        
 25 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                   NT      49.69        
 26 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      48.52      49.96        
 27 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             50.91      51.25        
 28 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             52.11      51.39        
 29 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      51.18      51.40        
 30 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR      49.71      51.50        
 31 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      48.31      51.66        
 32 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      48.00      52.22        
 33 Commike, Samantha   10 FA-MR                  53.86      52.52        
 34 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      52.88        
 35 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      52.55      53.37        
 36 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  54.99      54.13        
 37 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      55.35      54.21        
 38 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      51.87      54.37        
 39 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      57.66      56.98        
 40 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      57.77      57.52        
 41 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              55.08      58.14        
 42 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      51.97      59.69        
 -- Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      59.51         DQ        
      One hand touch
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:12.67         DQ        
      Scissors kick
 -- Moschetta, Maggie   10 WEST-MR                43.87         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Bastone, Alexandra   9 WEST-MR                45.77         NS        
 -- Muchnick, Emma A    10 SSL-MR                 42.90         NS        
 
Event 60  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR                42.00      41.61 JO     
  2 Santry, Emmet P     10 WEST-MR                43.65      42.31 JO     
  3 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              43.53      42.91 JO     
  4 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR            44.73      43.63        
  4 Du, David           10 Phoenix-MR             44.58      43.63        
  6 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      44.29      43.87        
  6 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      46.22      43.87        
  8 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      45.24      44.14        
  9 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              54.34      44.35        
 10 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                44.82      44.61        
 11 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      45.14      45.02        
 12 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              47.68      45.37        
 13 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      46.64      45.88        
 14 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      47.02      46.14        
 15 Ehrenfeld, Hayden   10 WEST-MR                44.98      46.47        
 16 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              49.91      46.57        
 17 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             50.29      47.15        
 18 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      45.45      47.51        
 19 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      49.10      48.00        
 20 Forrester, Connor    9 WEST-MR                46.77      48.01        
 21 Trachuk, James       9 NYCC-MR                48.65      51.46        
 22 Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR                50.43      52.34        
 23 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          59.37      53.02        
 24 Diano, Andrew J     10 FA-MR                  54.55      53.20        
 25 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR      53.22      53.73        
 26 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      48.00      54.12        
 27 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  58.41      56.15        
 28 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             53.51      56.77        
 29 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      57.17      56.86        
 30 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR              53.21    1:19.96        
 -- Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      56.14         DQ        
      Alternating Kick
 -- Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 -- Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR          58.58         DQ        
      Alternating Kick
 -- Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR          56.25         DQ        
      Alternating Kick
 -- Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      49.42         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:08.11         NS        
 
Event 61  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:00.90      59.40 JO     
                  28.87       59.40 (30.53)                                        
  2 Muszynski, Amanda   11 HS-MR                1:01.80    1:00.50 JO     
                  28.85     1:00.50 (31.65)                                        
  3 Montgomery, Bridge  12 WEST-MR              1:01.88    1:01.51 JO     
                  29.98     1:01.51 (31.53)                                        
  4 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    1:03.41    1:01.90        
                  30.09     1:01.90 (31.81)                                        
  5 Bischof, Lucy M     12 WEST-MR              1:03.67    1:02.17        
                  29.99     1:02.17 (32.18)                                        
  6 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:02.81    1:02.24        
                  30.10     1:02.24 (32.14)                                        
  7 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           1:02.56    1:02.63        
                  30.17     1:02.63 (32.46)                                        
  8 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:03.89    1:02.75        
                  30.92     1:02.75 (31.83)                                        
  9 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:03.54    1:02.87        
 10 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           1:04.15    1:03.68        
                  30.77     1:03.68 (32.91)                                        
 11 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           1:04.42    1:03.88        
                  31.11     1:03.88 (32.77)                                        
 12 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:06.21    1:04.70        
                  31.20     1:04.70 (33.50)                                        
 13 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:05.65    1:04.75        
                  30.83     1:04.75 (33.92)                                        
 14 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    1:05.11    1:04.87        
                  31.24     1:04.87 (33.63)                                        
 15 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:05.13    1:05.33        
                  32.07     1:05.33 (33.26)                                        
 16 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:04.41    1:06.01        
                  31.55     1:06.01 (34.46)                                        
 17 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           1:05.07    1:06.10        
                  31.96     1:06.10 (34.14)                                        
 18 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:08.36    1:06.40        
                  31.54     1:06.40 (34.86)                                        
 19 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              1:05.89    1:06.83        
                  31.49     1:06.83 (35.34)                                        
 20 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:07.08        
                  31.65     1:07.08 (35.43)                                        
 21 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR    1:11.46    1:07.43        
                  33.42     1:07.43 (34.01)                                        
 22 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:07.86    1:07.71        
                  32.71     1:07.71 (35.00)                                        
 23 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:06.65    1:07.83        
                  32.81     1:07.83 (35.02)                                        
 24 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:10.37    1:08.01        
                  33.29     1:08.01 (34.72)                                        
 25 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR    1:09.35    1:08.02        
                  32.65     1:08.02 (35.37)                                        
 26 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:07.63    1:08.14        
                  32.46     1:08.14 (35.68)                                        
 27 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                1:09.69    1:08.15        
                  32.74     1:08.15 (35.41)                                        
 28 Weller, Clara O     11 WEST-MR              1:08.89    1:08.24        
                  33.10     1:08.24 (35.14)                                        
 28 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           1:09.21    1:08.24        
                  32.13     1:08.24 (36.11)                                        
 30 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           1:07.03    1:08.38        
                  32.61     1:08.38 (35.77)                                        
 31 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:12.50    1:09.18        
                  33.24     1:09.18 (35.94)                                        
 32 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR    1:09.39    1:10.19        
                  32.51     1:10.19 (37.68)                                        
 33 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              1:10.85    1:10.72        
                  34.17     1:10.72 (36.55)                                        
 34 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:13.82    1:10.80        
                  34.32     1:10.80 (36.48)                                        
 35 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:12.65    1:10.88        
                  34.44     1:10.88 (36.44)                                        
 36 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:14.40    1:10.93        
                  34.59     1:10.93 (36.34)                                        
 37 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR        1:15.00    1:11.51        
                  34.24     1:11.51 (37.27)                                        
 38 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    1:13.71    1:12.77        
                  34.73     1:12.77 (38.04)                                        
 39 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:12.57    1:15.97        
                  35.31     1:15.97 (40.66)                                        
 40 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:15.79    1:16.04        
                  36.16     1:16.04 (39.88)                                        
 41 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           1:16.30    1:16.66        
                  35.90     1:16.66 (40.76)                                        
 42 Jordan, Lara        12 RI Marlins-MR             NT    1:17.08        
                  36.66     1:17.08 (40.42)                                        
 43 Coullare, Lisa      11 RI Marlins-MR             NT    1:19.18        
                  37.88     1:19.18 (41.30)                                        
 44 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR              1:29.50    1:19.44        
 45 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:18.00    1:19.85        
                  36.93     1:19.85 (42.92)                                        
 46 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:34.20    1:20.60        
                  37.45     1:20.60 (43.15)                                        
 47 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:20.74        
                  38.23     1:20.74 (42.51)                                        
 48 Keh, Camilla        11 NYCC-MR              1:19.52    1:21.99        
 49 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:22.81    1:22.26        
                  40.00     1:22.26 (42.26)                                        
 50 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:19.92    1:23.17        
                  39.41     1:23.17 (43.76)                                        
 51 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:28.13    1:24.78        
                  40.76     1:24.78 (44.02)                                        
 52 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR              1:25.96    1:24.89        
                  39.61     1:24.89 (45.28)                                        
 53 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:33.59    1:25.68        
                  40.00     1:25.68 (45.68)                                        
 54 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR              1:27.87    1:26.87        
                  40.02     1:26.87 (46.85)                                        
 55 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:35.84    1:30.36        
                  42.89     1:30.36 (47.47)                                        
 56 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:35.45    1:40.99        
                  45.00     1:40.99 (55.99)                                        
 57 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    1:40.12    1:41.57        
                  47.36     1:41.57 (54.21)                                        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR    1:27.67         NS        
 -- Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              1:08.36         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:07.19         NS        
 -- Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:10.24         NS        
 -- Carroll, Mia C      12 WEST-MR              1:14.50         NS        
 
Event 62  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR                56.40      57.33 JO     
                  27.42       57.33 (29.91)                                        
  2 Jin, Eddie B        11 WEST-MR              1:01.25      59.36 JO     
                  28.71       59.36 (30.65)                                        
  3 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:01.58      59.60 JO     
                  28.89       59.60 (30.71)                                        
  4 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:02.11    1:00.55 JO     
                  29.36     1:00.55 (31.19)                                        
  5 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:05.42    1:00.63 JO     
                  28.93     1:00.63 (31.70)                                        
  6 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    1:04.56    1:01.48 JO     
                  30.47     1:01.48 (31.01)                                        
  7 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:02.81    1:02.05        
                  29.63     1:02.05 (32.42)                                        
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:02.97    1:03.34        
                  30.48     1:03.34 (32.86)                                        
  9 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    1:02.61    1:03.62        
                  30.58     1:03.62 (33.04)                                        
 10 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR        1:07.60    1:03.90        
                  29.64     1:03.90 (34.26)                                        
 11 Reardon, Michael    12 NYCC-MR              1:06.84    1:04.00        
                  31.34     1:04.00 (32.66)                                        
 12 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           1:05.33    1:04.83        
                  31.87     1:04.83 (32.96)                                        
 13 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:05.43        
                  31.16     1:05.43 (34.27)                                        
 14 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:09.63    1:05.68        
                  31.73     1:05.68 (33.95)                                        
 15 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           1:07.41    1:06.30        
                  32.21     1:06.30 (34.09)                                        
 16 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    1:08.48    1:06.93        
                  32.39     1:06.93 (34.54)                                        
 17 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:09.04    1:07.10        
                  32.62     1:07.10 (34.48)                                        
 18 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           1:08.02    1:07.42        
                  32.03     1:07.42 (35.39)                                        
 19 Romano, Michael J   12 WEST-MR              1:04.75    1:07.51        
                  31.20     1:07.51 (36.31)                                        
 20 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:08.39    1:07.80        
                  32.90     1:07.80 (34.90)                                        
 21 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR           1:07.07    1:08.43        
                  32.74     1:08.43 (35.69)                                        
 22 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR              1:09.85    1:08.82        
                  32.91     1:08.82 (35.91)                                        
 23 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:10.87    1:09.38        
                  33.61     1:09.38 (35.77)                                        
 24 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    1:10.33    1:10.71        
                  33.76     1:10.71 (36.95)                                        
 25 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR    1:11.97    1:11.68        
                  35.21     1:11.68 (36.47)                                        
 26 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        1:13.30    1:13.58        
                  35.38     1:13.58 (38.20)                                        
 27 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              1:14.01    1:13.75        
                  35.50     1:13.75 (38.25)                                        
 28 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR            1:17.06    1:13.78        
                  34.51     1:13.78 (39.27)                                        
 29 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR        1:13.18    1:13.81        
                  34.34     1:13.81 (39.47)                                        
 30 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:19.15    1:14.83        
                  35.11     1:14.83 (39.72)                                        
 31 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:15.18        
                  35.68     1:15.18 (39.50)                                        
 32 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR           1:17.79    1:18.15        
                  35.92     1:18.15 (42.23)                                        
 33 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:16.78    1:19.05        
                  36.90     1:19.05 (42.15)                                        
 34 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR           1:24.57    1:19.77        
 35 Lupea, David A      11 NYCC-MR              1:24.12    1:19.79        
                  37.24     1:19.79 (42.55)                                        
 36 Wallace, William R  12 WEST-MR              1:37.09    1:21.32        
                  39.13     1:21.32 (42.19)                                        
 37 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR              1:21.49    1:21.51        
                  38.44     1:21.51 (43.07)                                        
 38 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT    1:21.72        
                  39.75     1:21.72 (41.97)                                        
 39 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:18.87    1:22.97        
                  38.56     1:22.97 (44.41)                                        
 40 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR            1:24.22    1:23.91        
                  39.31     1:23.91 (44.60)                                        
 41 Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT    1:37.34        
                  44.63     1:37.34 (52.71)                                        
 -- Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR              1:13.36         NS        
 -- Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            1:43.95         NS        
 
Event 63  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:07.08    1:07.39 JO     
                  32.66     1:07.39 (34.73)                                        
  2 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:11.09    1:09.65 JO     
                  34.32     1:09.65 (35.33)                                        
  3 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:11.50    1:10.99 JO     
                  33.98     1:10.99 (37.01)                                        
  4 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              1:12.23    1:11.09        
                  34.94     1:11.09 (36.15)                                        
  5 Turk, Caroline M    10 WEST-MR              1:14.58    1:11.29        
                  34.67     1:11.29 (36.62)                                        
  6 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR               1:14.99    1:11.69        
                  34.31     1:11.69 (37.38)                                        
  7 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:12.16        
                  35.18     1:12.16 (36.98)                                        
  8 Lopez-Ryan, Brookl  10 WEST-MR              1:12.40    1:12.54        
                  34.47     1:12.54 (38.07)                                        
  9 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR          1:11.92    1:12.91        
                  34.87     1:12.91 (38.04)                                        
 10 Moschetta, Maggie   10 WEST-MR              1:17.41    1:13.42        
                  35.97     1:13.42 (37.45)                                        
 11 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              1:13.16    1:14.17        
                  35.10     1:14.17 (39.07)                                        
 12 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:20.05    1:14.35        
                  35.79     1:14.35 (38.56)                                        
 13 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:15.72    1:15.20        
                  37.10     1:15.20 (38.10)                                        
 14 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:16.03    1:15.66        
                  35.78     1:15.66 (39.88)                                        
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:20.20    1:16.62        
                  36.51     1:16.62 (40.11)                                        
 16 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR          1:13.12    1:16.90        
                  36.16     1:16.90 (40.74)                                        
 17 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:16.48    1:17.27        
 18 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:18.33        
                  36.40     1:18.33 (41.93)                                        
 19 Lin, Esther Y       10 WEST-MR              1:19.45    1:19.22        
                  36.64     1:19.22 (42.58)                                        
 20 Humphrey, Kyiara    10 Unhes-Mr-MR               NT    1:19.78        
                  38.02     1:19.78 (41.76)                                        
 21 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:21.66        
 22 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:23.26    1:21.70        
                  37.79     1:21.70 (43.91)                                        
 23 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:20.93    1:21.72        
                  37.79     1:21.72 (43.93)                                        
 24 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:21.77        
                  38.70     1:21.77 (43.07)                                        
 25 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR    1:16.55    1:21.97        
                  38.59     1:21.97 (43.38)                                        
 25 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:24.07    1:21.97        
                  39.34     1:21.97 (42.63)                                        
 27 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:20.99    1:22.13        
                  38.59     1:22.13 (43.54)                                        
 28 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:27.09    1:23.30        
                  39.62     1:23.30 (43.68)                                        
 29 Commike, Samantha   10 FA-MR                1:24.99    1:24.20        
                  38.23     1:24.20 (45.97)                                        
 30 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                   NT    1:24.39        
                  39.65     1:24.39 (44.74)                                        
 31 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR    1:23.33    1:24.69        
                  39.17     1:24.69 (45.52)                                        
 32 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:29.98    1:25.05        
                  40.04     1:25.05 (45.01)                                        
 33 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:29.61    1:25.19        
                  40.84     1:25.19 (44.35)                                        
 34 Raber, Isabella M   10 FA-MR                1:26.88    1:26.53        
                  42.54     1:26.53 (43.99)                                        
 35 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR             NT    1:26.62        
                  39.31     1:26.62 (47.31)                                        
 36 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:27.97    1:28.80        
                  42.97     1:28.80 (45.83)                                        
 37 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:29.76    1:32.10        
                  43.63     1:32.10 (48.47)                                        
 38 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:36.38    1:33.06        
                  43.62     1:33.06 (49.44)                                        
 39 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:35.93    1:33.11        
 40 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT    1:36.39        
                  43.95     1:36.39 (52.44)                                        
 41 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    1:35.56    1:36.73        
                  44.42     1:36.73 (52.31)                                        
 42 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR    1:36.89    1:37.63        
                  46.95     1:37.63 (50.68)                                        
 43 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                   NT    1:37.73        
                  43.57     1:37.73 (54.16)                                        
 44 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:39.10        
                  44.95     1:39.10 (54.15)                                        
 45 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    1:36.81    1:41.39        
                  47.31     1:41.39 (54.08)                                        
 46 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:40.42    1:42.66        
                  47.55     1:42.66 (55.11)                                        
 47 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            1:40.02    1:47.26        
                  49.66     1:47.26 (57.60)                                        
 48 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:51.08    1:54.62        
                  53.05   1:54.62 (1:01.57)                                        
 -- Bastone, Alexandra   9 WEST-MR              1:13.03         NS        
 -- Israel, Caitlyn F    9 NYCC-MR              1:25.25         NS        
 
Event 64  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR              1:06.57    1:05.21 JO     
                  31.20     1:05.21 (34.01)                                        
  2 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:09.49 JO     
                  33.25     1:09.49 (36.24)                                        
  3 Du, David           10 Phoenix-MR           1:11.92    1:10.63 JO     
                  33.30     1:10.63 (37.33)                                        
  4 Greenberg, Jason     9 WEST-MR              1:12.44    1:11.12 JO     
                  34.00     1:11.12 (37.12)                                        
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:12.01    1:11.35 JO     
                  34.94     1:11.35 (36.41)                                        
  6 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:15.19    1:11.82        
                  34.44     1:11.82 (37.38)                                        
  7 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:15.44    1:12.04        
                  34.73     1:12.04 (37.31)                                        
  8 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:12.83        
                  35.92     1:12.83 (36.91)                                        
  9 Fleurimont, Justin   9 Unhes-Mr-MR          1:12.66    1:13.04        
                  35.00     1:13.04 (38.04)                                        
 10 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:19.31    1:15.09        
 11 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:13.08    1:15.39        
                  35.22     1:15.39 (40.17)                                        
 12 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:16.19    1:17.56        
                  36.58     1:17.56 (40.98)                                        
 13 Ehrenfeld, Hayden   10 WEST-MR              1:22.97    1:18.12        
                  37.64     1:18.12 (40.48)                                        
 14 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:22.14    1:18.91        
                  36.38     1:18.91 (42.53)                                        
 15 Forrester, Connor    9 WEST-MR              1:24.55    1:19.31        
                  39.11     1:19.31 (40.20)                                        
 16 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:19.66        
                  37.56     1:19.66 (42.10)                                        
 17 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:20.49        
                  36.98     1:20.49 (43.51)                                        
 18 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:18.92    1:20.51        
                  38.02     1:20.51 (42.49)                                        
 19 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:23.92    1:20.60        
                  37.47     1:20.60 (43.13)                                        
 20 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR            1:22.16    1:21.99        
                  38.29     1:21.99 (43.70)                                        
 21 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:23.16    1:24.43        
                  39.35     1:24.43 (45.08)                                        
 22 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:21.78    1:24.87        
                  40.15     1:24.87 (44.72)                                        
 23 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:24.96        
                  39.03     1:24.96 (45.93)                                        
 24 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:19.39    1:25.04        
                  38.92     1:25.04 (46.12)                                        
 25 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:24.99    1:25.57        
 26 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        1:29.94    1:26.46        
                  39.42     1:26.46 (47.04)                                        
 27 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:25.64    1:26.79        
                  42.25     1:26.79 (44.54)                                        
 28 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:26.37    1:27.06        
                  42.65     1:27.06 (44.41)                                        
 29 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:33.35    1:27.15        
                  42.01     1:27.15 (45.14)                                        
 30 Diano, Andrew J     10 FA-MR                1:26.02    1:28.01        
                  41.87     1:28.01 (46.14)                                        
 31 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    1:31.94    1:28.76        
                  42.66     1:28.76 (46.10)                                        
 32 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:29.98    1:29.01        
                  40.83     1:29.01 (48.18)                                        
 33 Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR        1:42.00    1:29.68        
                  40.49     1:29.68 (49.19)                                        
 34 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR           1:39.03    1:30.52        
 35 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:29.43    1:31.33        
                  42.00     1:31.33 (49.33)                                        
 36 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:29.63    1:31.97        
                  43.04     1:31.97 (48.93)                                        
 37 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:33.23    1:34.16        
                  44.43     1:34.16 (49.73)                                        
 38 Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR        2:00.00    1:34.92        
                  44.65     1:34.92 (50.27)                                        
 39 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT    1:37.89        
                  48.68     1:37.89 (49.21)                                        
 40 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:46.04    1:38.00        
                  46.27     1:38.00 (51.73)                                        
 41 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT    1:39.49        
                  44.60     1:39.49 (54.89)                                        
 42 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    1:48.49    1:44.51        
                  47.79     1:44.51 (56.72)                                        
 43 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:51.15    2:02.00        
 -- Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR              1:21.14         DQ        
      False start
                  40.50          DQ (42.61)                                        
 -- Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    1:33.79         NS        
 -- Sanchez, Andy J     10 Unhes-Mr-MR          1:11.70         NS