Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 5/5/2014 02:30 PM
       2014 MR PATS May Long Course Invitational - 5/3/2014 to 5/4/2014        
                              Sanction #: 140502                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      39.03      38.96         20  
  2 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      43.00      40.96         17  
  3 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                46.79      43.71         16  
  4 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      43.19      43.72         15  
  5 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     40.59      44.00         14  
  6 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                47.04      44.20         13  
  7 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                50.52      44.51         12  
  8 Bell, Fiona L        8 Agua Swim Team-MR         NT      45.17         11  
  9 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              48.70      45.35          9  
 10 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                50.09      45.44          7  
 11 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              48.09      47.29          6  
 12 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              50.62      48.31          5  
 13 Horgan, Rosemary E   7 HVD-MR                 45.63      48.72          4  
 14 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 53.82      49.01          3  
 15 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              50.84      49.57          2  
 16 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      51.24      49.89          1  
 17 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      52.79      51.35        
 18 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      48.70      51.80        
 19 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR                 48.75      53.59        
 20 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      48.39      54.58        
 21 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR      55.30      55.15        
 22 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:10.26      57.90        
 23 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                56.82      58.11        
 24 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:06.57    1:05.79        
 25 Afif, Selena         6 WAC-MR               1:00.00    1:16.93        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     50.59      45.65         20  
  2 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                53.70      48.17         17  
  3 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             50.88      48.98         16  
  4 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:02.08      49.33         15  
  5 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 54.33      49.64         14  
  6 Kearney, Hallman F   8 RFAC-MR                53.31      51.88         13  
  7 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              59.56      52.41         12  
  8 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                52.52      52.64         11  
  9 Hill, Sasha          8 Middies-MR             58.04      53.19          9  
 10 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             56.04      54.27          7  
 11 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             54.88      54.32          6  
 12 Puentes, Megan       8 WAC-MR                 56.44      54.38          5  
 13 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              56.06      55.31          4  
 14 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR            1:00.06      56.56          3  
 15 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR           1:03.64      56.78          1.5
 15 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:00.38      56.78          1.5
 17 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              58.64      58.16        
 18 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:02.79    1:02.59        
 19 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR              1:26.18    1:07.36        
 20 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:07.38    1:07.78        
 21 Afif, Selena         6 WAC-MR               1:15.45    1:27.87        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      51.32      51.24         20  
  2 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      56.28      53.13         17  
  3 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     58.59      56.02         16  
  4 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      55.00      56.28         15  
  5 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:19.42      58.80         14  
  6 Horgan, Rosemary E   7 HVD-MR                 59.00      59.20         13  
  7 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      58.23      59.31         12  
  8 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              59.31      59.34         11  
  9 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:07.35    1:02.65          9  
 10 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    1:07.61    1:03.03          7  
 11 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:03.26          6  
 12 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR               1:07.27    1:03.91          5  
 13 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR              1:05.62    1:04.18          4  
 14 Lee, Morgan          7 Sachem-MR            1:06.14    1:04.45          3  
 15 Puentes, Megan       8 WAC-MR               1:17.35    1:05.28          2  
 16 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:13.35    1:06.58          1  
 17 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:08.45    1:08.09        
 18 Bell, Fiona L        8 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.08        
 19 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:16.46    1:12.48        
 20 Davis, Ava R         8 Sachem-MR            1:16.06    1:12.73        
 21 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                   NT    1:14.58        
 22 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:14.57    1:17.00        
 -- Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:32.69         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:14.99         DQ        
      One hand touch
 -- Paroly, Sarah        7 Sachem-MR            1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Afif, Selena         6 WAC-MR               1:20.09         DQ        
      False start
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                49.85      46.85         20  
  2 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             53.04      47.92         17  
  3 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             54.31      50.26         16  
  4 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     49.59      50.92         15  
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                56.45      51.14         14  
  6 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              55.13      52.40         13  
  7 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR            1:12.47    1:00.11         12  
  8 Hill, Sasha          8 Middies-MR             59.32    1:00.26         11  
  9 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:01.44    1:00.95          9  
 10 Davis, Ava R         8 Sachem-MR            1:15.00    1:03.70          7  
 11 Lee, Morgan          7 Sachem-MR            1:02.94    1:04.33          6  
 12 Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT    1:05.98          5  
 13 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:13.82    1:08.15          4  
 14 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR                NT    1:10.19          3  
 15 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR                   NT    1:18.82          2  
 -- Kearney, Hallman F   8 RFAC-MR              1:01.35         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Anticev, Katherine   8 WAC-MR               1:04.61         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Afif, Selena         6 WAC-MR               1:10.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                31.00      33.40 ZONE    20  
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR                 33.09      34.35         17  
  3 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                36.36      36.39         16  
  4 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                37.00      36.93         15  
  5 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     38.99      37.60         14  
  6 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  38.84      37.75         13  
  7 Mejia, Stephani     10 Middies-MR             37.06      37.84         12  
  8 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     43.60      38.05         11  
  9 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     38.09      38.17          9  
 10 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              37.89      38.67          7  
 11 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 38.45      38.99          6  
 12 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR             39.68      39.31          5  
 13 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                41.60      39.94          4  
 14 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                39.44      40.07          3  
 15 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                43.16      40.09          2  
 16 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             50.12      40.39          1  
 17 Corradini, Julia    10 NCAC-MR                39.00      40.46        
 18 Reyna, Salma         9 Middies-MR             41.22      41.35        
 19 Greco, Krista M     10 RFAC-MR                48.98      41.39        
 20 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR                44.52      41.68        
 21 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     40.89      41.81        
 22 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                41.87      41.85        
 23 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                48.28      42.13        
 24 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR                45.75      42.19        
 25 Finn, Molly         10 HS-MR                     NT      42.25        
 26 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                41.67      42.64        
 27 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                46.57      43.41        
 28 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     50.67      43.66        
 29 Castano, Tara M      9 BBSC-MR                45.99      43.87        
 30 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR     52.41      43.89        
 31 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 46.57      43.96        
 32 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     44.59      44.13        
 32 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                43.93      44.13        
 34 Thomas, Asha        10 Sachem-MR              42.65      44.88        
 35 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     47.01      44.94        
 36 Varon, Sophia        9 HVD-MR                 41.29      45.20        
 37 Chen, Amy            9 HVD-MR                 45.35      45.94        
 38 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR                50.37      45.98        
 39 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     53.80      46.01        
 40 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     48.68      46.10        
 41 Grascia, Madison R  10 GAEL-MR                47.96      46.44        
 42 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     54.32      46.52        
 43 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                51.37      46.83        
 44 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR             51.04      47.73        
 44 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR                 48.18      47.73        
 46 Williams, Nicole M  10 Middies-MR             54.75      49.33        
 47 Rivera, Annalia      9 WAC-MR                 46.65      49.87        
 48 Turner, Tess S       9 HVD-MR                 53.75      50.31        
 49 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:07.13      50.86        
 50 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                51.36      51.51        
 51 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR     44.99      51.88        
 52 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR                57.81      57.11        
 53 Allegretti, Anna    10 WAC-MR               1:02.81      57.77        
 54 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              1:00.44    1:08.83        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:13.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:14.90    1:13.31 ZONE    20  
                  35.45     1:13.31 (37.86)                                        
  2 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:18.51    1:14.27         17  
                  34.64     1:14.27 (39.63)                                        
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:17.77    1:16.56         16  
                  37.13     1:16.56 (39.43)                                        
  4 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:53.70    1:17.14         15  
                  37.07     1:17.14 (40.07)                                        
  5 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:19.01    1:19.46         14  
  6 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:19.62    1:21.66         13  
                  39.21     1:21.66 (42.45)                                        
  7 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:22.68    1:22.52         12  
  8 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:21.46    1:23.25         11  
                  39.55     1:23.25 (43.70)                                        
  9 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:23.47    1:23.54          9  
                  40.21     1:23.54 (43.33)                                        
 10 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   1:35.30    1:23.85          6.5
                  40.36     1:23.85 (43.49)                                        
 10 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:27.05    1:23.85          6.5
 12 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:25.07    1:24.03          5  
                  41.69     1:24.03 (42.34)                                        
 13 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:25.58    1:24.97          4  
                  41.10     1:24.97 (43.87)                                        
 14 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:21.70    1:25.07          3  
 15 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:26.13    1:25.64          2  
                  40.91     1:25.64 (44.73)                                        
 16 Zaets, Samantha      9 WAC-MR               1:28.39    1:26.70          1  
                  41.57     1:26.70 (45.13)                                        
 17 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:26.65    1:27.00        
 18 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              1:35.72    1:28.06        
                  40.59     1:28.06 (47.47)                                        
 19 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:31.59    1:28.28        
                  41.33     1:28.28 (46.95)                                        
 20 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:32.36    1:29.67        
                  44.75     1:29.67 (44.92)                                        
 21 Finn, Molly         10 HS-MR                1:34.73    1:30.61        
                  41.84     1:30.61 (48.77)                                        
 22 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:32.29    1:30.68        
                  43.24     1:30.68 (47.44)                                        
 23 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:31.92    1:30.85        
                  45.44     1:30.85 (45.41)                                        
 24 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              1:34.66    1:32.20        
                  44.05     1:32.20 (48.15)                                        
 25 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:32.45    1:32.26        
                  42.43     1:32.26 (49.83)                                        
 26 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:34.06    1:34.02        
                  44.32     1:34.02 (49.70)                                        
 27 Brennan, Caroline    9 HS-MR                1:32.37    1:34.22        
                  42.47     1:34.22 (51.75)                                        
 28 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:39.19    1:34.30        
                  47.48     1:34.30 (46.82)                                        
 29 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:36.16    1:34.47        
 30 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:42.59    1:34.96        
 31 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:43.73    1:35.13        
                  48.10     1:35.13 (47.03)                                        
 32 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:56.69    1:35.79        
                  46.55     1:35.79 (49.24)                                        
 33 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   1:55.67    1:36.34        
 34 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              1:41.85    1:36.42        
                  44.64     1:36.42 (51.78)                                        
 35 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:51.25    1:36.55        
                  47.40     1:36.55 (49.15)                                        
 36 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                1:36.45    1:36.58        
 37 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:55.78    1:36.65        
 38 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:55.53    1:36.76        
                  48.24     1:36.76 (48.52)                                        
 39 Manning, Brooke      9 WAC-MR               1:33.89    1:37.07        
                  45.03     1:37.07 (52.04)                                        
 40 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:43.27    1:37.14        
                  46.45     1:37.14 (50.69)                                        
 41 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:45.26    1:37.67        
                  45.62     1:37.67 (52.05)                                        
 42 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:43.27    1:38.17        
                  46.32     1:38.17 (51.85)                                        
 43 Tung, Doris L        9 NCAC-MR              1:33.00    1:38.52        
                  44.36     1:38.52 (54.16)                                        
 44 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:42.25    1:39.15        
 45 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                1:38.15    1:39.62        
                  48.67     1:39.62 (50.95)                                        
 46 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    1:42.25    1:40.21        
                  48.29     1:40.21 (51.92)                                        
 47 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:39.89    1:40.39        
                  49.14     1:40.39 (51.25)                                        
 48 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:56.39    1:41.10        
                  47.29     1:41.10 (53.81)                                        
 49 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   2:01.46    1:41.67        
                  47.57     1:41.67 (54.10)                                        
 50 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    1:48.14    1:42.26        
 51 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:41.23    1:42.93        
 52 Chen, Amy            9 HVD-MR               1:52.81    1:43.63        
                  49.73     1:43.63 (53.90)                                        
 53 Li, Amanda          10 RFAC-MR              1:42.99    1:43.80        
                  47.93     1:43.80 (55.87)                                        
 54 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              2:01.64    1:44.73        
                  48.59     1:44.73 (56.14)                                        
 55 Chenski, Emma S      9 HVD-MR               1:25.48    1:45.31        
                  41.81   1:45.31 (1:03.50)                                        
 56 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.69        
 57 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    1:49.06    1:48.93        
 58 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               1:49.28    1:49.54        
 59 Chen, Emmi           9 WAC-MR               1:55.28    1:52.30        
                  54.02     1:52.30 (58.28)                                        
 60 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:04.90    1:55.26        
                  52.44   1:55.26 (1:02.82)                                        
 61 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:43.09    1:57.55        
                  53.69   1:57.55 (1:03.86)                                        
 62 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              2:20.36    2:00.43        
                  56.40   2:00.43 (1:04.03)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:36.29  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   2:58.77    2:46.21         20  
                  38.07     1:20.00 (41.93)   2:46.21 (1:26.21)                    
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR               3:30.00    2:50.59         17  
                  39.21     1:22.71 (43.50)     2:08.35 (45.64)     2:50.59 (42.24)
  3 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               2:45.00    2:52.00         16  
                                1:20.57 ( )   2:52.00 (1:31.43)                    
  4 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              2:51.74    2:55.84         15  
                  39.13     1:24.34 (45.21)     2:12.78 (48.44)     2:55.84 (43.06)
  5 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           2:53.71    2:56.53         14  
                  37.65     1:21.12 (43.47)     2:09.02 (47.90)     2:56.53 (47.51)
  6 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:10.56    3:01.13         13  
                  39.65     1:24.77 (45.12)     2:14.13 (49.36)     3:01.13 (47.00)
  7 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   3:01.03    3:01.99         12  
                                1:29.40 ( )   3:01.99 (1:32.59)                    
  8 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   3:00.09    3:07.37         11  
                                1:30.79 ( )   3:07.37 (1:36.58)                    
  9 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              3:12.00    3:09.49          9  
                  42.25     1:32.73 (50.48)     2:21.33 (48.60)     3:09.49 (48.16)
 10 Reyna, Salma         9 Middies-MR           3:13.79    3:10.64          7  
                                1:32.69 ( )   3:10.64 (1:37.95)                    
 11 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              3:29.54    3:12.25          6  
                                1:34.34 ( )     2:24.28 (49.94)     3:12.25 (47.97)
 12 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR           3:16.83    3:17.95          5  
                                1:33.58 ( )   3:17.95 (1:44.37)                    
 13 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              3:28.38    3:20.34          4  
                  45.35     1:35.81 (50.46)     2:29.14 (53.33)     3:20.34 (51.20)
 14 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR           3:24.12    3:21.82          3  
                  43.27     1:34.64 (51.37)     2:30.20 (55.56)     3:21.82 (51.62)
 15 Finn, Molly         10 HS-MR                     NT    3:24.11          2  
 16 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              3:57.64    3:24.73          1  
                  42.87     1:35.47 (52.60)     2:31.53 (56.06)     3:24.73 (53.20)
 17 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   3:43.77    3:26.74        
                                1:41.91 ( )   3:26.74 (1:44.83)                    
 18 Wong, Joyce H       10 HS-MR                3:23.06    3:26.76        
                  43.12     1:36.74 (53.62)     2:32.50 (55.76)     3:26.76 (54.26)
 19 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              3:51.76    3:27.87        
                                1:38.83 ( )   3:27.87 (1:49.04)                    
 20 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   3:10.08    3:29.46        
                  46.15     1:38.05 (51.90)     2:34.00 (55.95)     3:29.46 (55.46)
 21 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   3:05.55    3:31.32        
                  48.03     1:43.11 (55.08)   3:31.32 (1:48.21)                    
 22 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              4:01.06    3:33.56        
                                1:41.73 ( )   3:33.56 (1:51.83)                    
 23 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              4:18.02    3:35.43        
                                1:41.75 ( )   3:35.43 (1:53.68)                    
 24 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              4:03.15    3:37.19        
                  47.44     1:42.80 (55.36)   2:42.83 (1:00.03)     3:37.19 (54.36)
 25 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   3:10.80    3:38.61        
                  48.66     1:45.23 (56.57)     2:43.37 (58.14)     3:38.61 (55.24)
 26 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   2:59.98    3:39.59        
                  46.95     1:43.09 (56.14)   2:43.63 (1:00.54)     3:39.59 (55.96)
 27 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              3:48.66    3:40.23        
                                1:46.30 ( )     2:44.17 (57.87)     3:40.23 (56.06)
 28 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   3:23.45    3:40.82        
                                1:43.38 ( )   3:40.82 (1:57.44)                    
 29 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   3:07.67    3:42.26        
                                1:46.81 ( )   3:42.26 (1:55.45)                    
 30 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               3:54.35    3:46.66        
                  50.84     1:50.24 (59.40)   2:51.14 (1:00.90)     3:46.66 (55.52)
 31 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              3:38.72    3:47.95        
                                1:48.12 ( )   3:47.95 (1:59.83)                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      35.50      37.50 ZONE    20  
  2 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                37.00      39.67 ZONE    17  
  3 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      39.24      39.74 ZONE    16  
  4 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      38.45      39.81         15  
  5 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      39.37      42.09         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              41.97      42.44         13  
  7 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR      41.63      43.11         12  
  8 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                41.62      43.21         11  
  9 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  42.78      43.53          9  
 10 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      43.32      43.80          7  
 11 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      42.82      45.03          6  
 12 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 44.76      45.43          5  
 13 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      42.91      45.60          4  
 14 Atassi, Emily       10 WAC-MR                 49.68      45.69          3  
 15 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR                52.01      46.12          2  
 16 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                43.45      46.22          1  
 17 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR      45.84      46.38        
 18 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      46.17      46.40        
 19 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      43.99      46.46        
 20 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     44.44      46.48        
 21 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     45.99      46.78        
 22 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                51.26      47.12        
 23 Castano, Tara M      9 BBSC-MR                51.27      47.67        
 24 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     52.51      47.69        
 25 Corradini, Julia    10 NCAC-MR                49.00      47.77        
 26 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR                55.10      47.83        
 26 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                57.39      47.83        
 28 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     54.13      47.86        
 28 Brennan, Caroline    9 HS-MR                  48.25      47.86        
 30 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                51.13      48.13        
 31 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     51.34      48.75        
 32 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                50.82      48.84        
 33 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     58.30      49.02        
 34 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     49.89      49.06        
 35 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                51.26      49.10        
 36 Li, Amanda          10 RFAC-MR                47.83      49.52        
 37 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 56.03      49.83        
 38 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                54.88      49.90        
 39 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      47.60      50.19        
 40 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      49.76      51.11        
 41 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      49.73      51.36        
 42 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      49.66      51.49        
 43 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR      50.43      51.51        
 44 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     59.21      51.63        
 45 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 57.31      52.18        
 46 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     51.70      53.04        
 47 Turner, Tess S       9 HVD-MR                 54.27      53.17        
 48 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR     57.37      53.93        
 49 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                  51.65      54.00        
 50 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      47.92      56.04        
 51 Chen, Emmi           9 WAC-MR                 56.88      56.92        
 52 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      56.98      58.11        
 53 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR         NT      58.22        
 54 Chen, Amy            9 HVD-MR               1:03.28      58.48        
 55 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              1:02.32      59.70        
 56 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR                 58.60    1:00.21        
 57 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      56.04    1:00.53        
 -- Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      46.35         DQ        
      Did not finish on back
 -- Chenski, Emma S      9 HVD-MR                 53.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:25.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:21.00    1:24.21 ZONE    20  
                  40.66     1:24.21 (43.55)                                        
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR               1:19.76    1:25.91         17  
  3 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:29.68    1:28.91         16  
                  43.64     1:28.91 (45.27)                                        
  4 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:31.28    1:29.98         15  
                  46.33     1:29.98 (43.65)                                        
  5 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:33.81    1:31.49         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:30.93    1:32.13         13  
                  43.10     1:32.13 (49.03)                                        
  7 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:35.19    1:33.68         12  
  8 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:42.67    1:36.40         11  
  9 Zaets, Samantha      9 WAC-MR               1:38.66    1:38.05          9  
                  48.60     1:38.05 (49.45)                                        
 10 Wong, Joyce H       10 HS-MR                1:38.63    1:39.66          7  
                  48.50     1:39.66 (51.16)                                        
 11 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:36.13    1:40.92          6  
 12 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:41.80    1:41.05          5  
                  49.66     1:41.05 (51.39)                                        
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   2:04.54    1:41.68          4  
                  54.19     1:41.68 (47.49)                                        
 14 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR              1:48.01    1:41.75          3  
 15 Finn, Molly         10 HS-MR                     NT    1:41.81          2  
 16 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   1:51.56    1:41.82          1  
                  52.06     1:41.82 (49.76)                                        
 17 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              1:48.08    1:42.00        
 18 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:42.17    1:42.19        
 19 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:57.30    1:42.68        
 20 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:34.99    1:43.35        
 21 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   2:28.68    1:43.47        
                  49.53     1:43.47 (53.94)                                        
 22 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              2:03.42    1:44.77        
 23 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              1:50.88    1:45.54        
                  52.53     1:45.54 (53.01)                                        
 24 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               2:04.34    1:45.80        
                  52.05     1:45.80 (53.75)                                        
 25 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:58.82    1:45.85        
 26 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:48.79    1:46.70        
 27 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:48.51    1:47.89        
 28 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              1:51.47    1:49.39        
 29 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:58.78    1:50.17        
                  53.42     1:50.17 (56.75)                                        
 30 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   2:01.13    1:51.21        
 31 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   2:07.92    1:51.32        
 32 Rivera, Annalia      9 WAC-MR               1:52.29    1:53.46        
 33 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   2:08.88    1:54.77        
 34 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:55.31    1:55.66        
 35 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              2:04.40    1:56.86        
 36 Thomas, Asha        10 Sachem-MR            1:53.83    1:57.05        
 37 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              2:04.30    1:58.09        
 38 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   2:06.74    2:01.12        
 39 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               2:14.42    2:05.66        
                1:00.63   2:05.66 (1:05.03)                                        
 40 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           2:00.00    2:05.98        
                  58.79   2:05.98 (1:07.19)                                        
 41 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              2:33.29    2:07.07        
 42 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           2:14.97    2:10.17        
 -- Chen, Amy            9 HVD-MR               2:16.88         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   2:01.78         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   2:08.78         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Allegretti, Anna    10 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:05.44        DQ (1:03.81)                                        
 -- Williams, Nicole M  10 Middies-MR           2:11.20         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                43.00      43.89 ZONE    20  
  2 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR     57.58      44.80 ZONE    17  
  3 Wong, Joyce H       10 HS-MR                  47.41      48.91         16  
  4 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                47.00      48.96         15  
  5 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     54.65      50.83         14  
  6 Corradini, Julia    10 NCAC-MR                49.00      51.22         13  
  7 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                50.39      51.52         12  
  8 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  49.23      51.82         11  
  9 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR             54.68      52.93          9  
 10 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             59.41      53.31          6.5
 10 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 52.78      53.31          6.5
 12 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     48.79      53.32          5  
 13 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                56.56      53.64          3.5
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     56.40      53.64          3.5
 15 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     54.69      53.70          2  
 16 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:00.72      53.71          1  
 17 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     57.89      54.12        
 18 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                55.46      54.16        
 19 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 56.31      54.45        
 20 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                59.51      54.51        
 21 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     59.39      54.58        
 22 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 57.44      54.85        
 23 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     56.08      54.97        
 24 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                55.75      55.08        
 25 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:00.02      55.74        
 26 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              53.62      56.04        
 27 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:02.09      56.12        
 28 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              1:02.00      56.16        
 29 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     59.21      57.01        
 30 Varon, Sophia        9 HVD-MR                 58.69      57.21        
 31 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:05.22      57.31        
 32 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                59.56      58.43        
 33 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR                 57.16      58.76        
 34 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:03.07      59.24        
 35 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:00.84    1:00.41        
 36 Thomas, Asha        10 Sachem-MR              57.66    1:00.48        
 37 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              1:01.71    1:02.77        
 38 Borak, Sydney T     10 APEX-MR              1:06.66    1:04.81        
 39 Allegretti, Anna    10 WAC-MR               1:10.45    1:05.44        
 40 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:01.29    1:06.46        
 41 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:08.46    1:08.90        
 42 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:24.08    1:16.64        
 43 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              1:27.60    1:16.93        
 44 Rivera, Annalia      9 WAC-MR               1:12.15    1:17.77        
 -- Grascia, Madison R  10 GAEL-MR              1:06.12         DQ        
      Scissors kick
 -- McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 57.88         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:09.52         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           1:16.82         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              1:35.00    1:34.16 ZONE    20  
  2 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   2:07.42    1:36.70 ZONE    17  
  3 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    1:35.62    1:39.34         16  
                  47.45     1:39.34 (51.89)                                        
  4 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR    1:42.39    1:44.03         15  
                  49.91     1:44.03 (54.12)                                        
  5 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:43.69    1:46.73         14  
                  50.52     1:46.73 (56.21)                                        
  6 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:45.96    1:46.75         13  
                  50.72     1:46.75 (56.03)                                        
  7 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:47.01    1:48.08         12  
  8 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:45.01    1:48.15         11  
                  51.05     1:48.15 (57.10)                                        
  9 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:49.10    1:48.34          9  
                  52.92     1:48.34 (55.42)                                        
 10 Finn, Molly         10 HS-MR                1:51.92    1:50.25          7  
 11 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   2:01.98    1:50.43          6  
                  54.07     1:50.43 (56.36)                                        
 12 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:49.02    1:51.32          5  
                  53.84     1:51.32 (57.48)                                        
 13 Corradini, Julia    10 NCAC-MR              1:49.00    1:52.11          4  
                  51.87   1:52.11 (1:00.24)                                        
 14 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:57.76    1:52.47          3  
                  54.58     1:52.47 (57.89)                                        
 15 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:53.18    1:52.60          2  
                  55.39     1:52.60 (57.21)                                        
 16 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:57.65    1:54.16          1  
                  55.79     1:54.16 (58.37)                                        
 17 Tung, Doris L        9 NCAC-MR              1:50.00    1:54.32        
                  54.23   1:54.32 (1:00.09)                                        
 18 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:56.07    1:55.49        
 19 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:54.81    1:56.34        
                  54.72   1:56.34 (1:01.62)                                        
 20 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:55.13    1:57.29        
                  57.14   1:57.29 (1:00.15)                                        
 21 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:54.47    1:57.62        
                  56.50   1:57.62 (1:01.12)                                        
 22 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              2:06.92    1:58.57        
                  55.84   1:58.57 (1:02.73)                                        
 23 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              2:08.76    1:58.59        
                  56.92   1:58.59 (1:01.67)                                        
 24 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   2:08.20    1:58.86        
                  56.92   1:58.86 (1:01.94)                                        
 25 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              2:20.80    1:59.54        
 26 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              2:11.36    2:00.88        
                  57.34   2:00.88 (1:03.54)                                        
 27 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               2:09.45    2:01.08        
                  57.33   2:01.08 (1:03.75)                                        
 28 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               2:05.64    2:02.78        
                  59.05   2:02.78 (1:03.73)                                        
 29 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              2:19.78    2:03.78        
                1:01.87   2:03.78 (1:01.91)                                        
 30 Brennan, Caroline    9 HS-MR                2:00.77    2:03.86        
 31 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                2:06.33    2:04.65        
 32 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              2:06.86    2:05.05        
                  59.52   2:05.05 (1:05.53)                                        
 33 Manning, Brooke      9 WAC-MR               2:05.17    2:06.69        
                1:00.66   2:06.69 (1:06.03)                                        
 34 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    2:06.70    2:07.18        
                1:06.78   2:07.18 (1:00.40)                                        
 35 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               2:08.19    2:07.64        
 36 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              2:15.91    2:07.90        
 37 Chenski, Emma S      9 HVD-MR               2:02.30    2:08.82        
 38 Li, Amanda          10 RFAC-MR              2:04.06    2:09.09        
 39 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    2:07.94    2:10.49        
 40 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    2:08.35    2:11.88        
                1:03.68   2:11.88 (1:08.20)                                        
 41 Chen, Emmi           9 WAC-MR               2:33.31    2:17.03        
                1:05.27   2:17.03 (1:11.76)                                        
 42 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   2:15.69    2:23.81        
 43 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:16.38    2:25.37        
                1:11.70   2:25.37 (1:13.67)                                        
 44 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:52.33    2:46.81        
                1:20.13   2:46.81 (1:26.68)                                        
 45 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              3:08.34    2:50.57        
                1:22.98   2:50.57 (1:27.59)                                        
 -- Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    2:01.65         DQ        
      Alternating Kick
                1:01.40        DQ (1:06.24)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      34.23      34.43 ZONE    20  
  2 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                36.00      37.49         17  
  3 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                37.00      38.63         16  
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      40.19      41.26         15  
  5 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                44.86      41.88         14  
  6 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      41.55      42.76         13  
  7 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                47.93      43.58         12  
  8 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR                56.23      43.71         11  
  9 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              45.78      44.01          9  
 10 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  43.63      44.21          7  
 11 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     47.34      44.41          6  
 12 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     45.54      45.38          5  
 13 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      42.62      45.49          4  
 14 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      45.94      45.61          3  
 15 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                43.97      45.79          2  
 16 Manning, Brooke      9 WAC-MR                 48.04      46.67          1  
 17 Tung, Doris L        9 NCAC-MR                45.00      47.30        
 18 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     43.99      47.77        
 19 Castano, Tara M      9 BBSC-MR                47.75      48.03        
 20 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 47.92      48.75        
 21 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                47.50      49.44        
 22 Finn, Molly         10 HS-MR                  47.49      49.68        
 23 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 54.43      49.70        
 24 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      47.16      50.12        
 25 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     47.89      50.43        
 26 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 51.10      51.30        
 27 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                  48.34      52.16        
 28 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      50.61      52.83        
 29 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                56.43      53.06        
 30 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     50.05      53.43        
 31 Li, Amanda          10 RFAC-MR                52.22      53.59        
 32 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      48.31      53.67        
 33 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:03.92      54.02        
 34 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                55.33      55.25        
 35 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      55.31      55.28        
 36 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     43.99      55.30        
 37 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   1:02.30      56.46        
 38 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:07.04      56.83        
 39 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:07.25      56.94        
 40 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 51.53      57.12        
 41 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                  56.26    1:01.64        
 42 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               1:05.47    1:05.23        
 43 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    1:07.54    1:05.48        
 44 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              1:08.49    1:12.26        
 45 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR     55.78    1:16.73        
 -- MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     55.76         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     46.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                50.82         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brennan, Caroline    9 HS-MR                  47.62         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:25.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              1:26.00    1:25.37 ZONE    20  
                  38.61     1:25.37 (46.76)                                        
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR               1:21.36    1:26.80         17  
                  41.75     1:26.80 (45.05)                                        
  3 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           1:33.77    1:36.24         16  
                  42.96     1:36.24 (53.28)                                        
  4 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:43.47    1:41.90         15  
                  46.06     1:41.90 (55.84)                                        
  5 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              2:02.73    1:45.74         14  
                  46.36     1:45.74 (59.38)                                        
  6 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:52.10    1:46.00         13  
  7 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:39.33    1:46.09         12  
  8 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:55.99    1:48.93         11  
  9 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:56.47    1:53.96          9  
                  54.24     1:53.96 (59.72)                                        
 10 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               2:00.00    1:54.49          7  
                  54.83     1:54.49 (59.66)                                        
 11 Wong, Joyce H       10 HS-MR                2:06.12    1:57.06          6  
 12 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               2:00.00    2:04.67          5  
 13 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              2:18.81    2:30.40          4  
                  10.34   2:30.40 (2:20.06)                                        
 14 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              2:45.55    2:48.34          3  
 -- Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:54.35         DQ        
      Alternating Kick
 -- Allegretti, Anna    10 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                1:21.02        DQ (1:21.50)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:58.09  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    2:44.78    2:49.97 ZONE    20  
                  36.84     1:21.48 (44.64)     2:13.37 (51.89)     2:49.97 (36.60)
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    3:00.12    3:06.13         17  
                  41.67     1:30.10 (48.43)     2:25.21 (55.11)     3:06.13 (40.92)
  3 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   3:18.69    3:06.85         16  
                                1:33.01 ( )     2:27.13 (54.12)     3:06.85 (39.72)
  4 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              2:59.00    3:09.49         15  
                  41.35     1:31.27 (49.92)     2:29.92 (58.65)     3:09.49 (39.57)
  5 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              3:00.00    3:11.73         14  
                                1:33.32 ( )     2:26.50 (53.18)     3:11.73 (45.23)
  6 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR    3:21.01    3:13.12         13  
                                1:31.54 ( )   3:13.12 (1:41.58)                    
  7 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   3:25.00    3:19.35         12  
                  46.18     1:39.31 (53.13)     2:37.27 (57.96)     3:19.35 (42.08)
  8 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              3:11.58    3:20.19         11  
                  44.40     1:34.69 (50.29)   2:35.32 (1:00.63)     3:20.19 (44.87)
  9 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:30.00    3:22.22          9  
                  46.13     1:37.99 (51.86)   2:40.77 (1:02.78)     3:22.22 (41.45)
 10 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:23.00    3:30.41          7  
                  48.20     1:40.73 (52.53)   2:42.97 (1:02.24)     3:30.41 (47.44)
 11 Finn, Molly         10 HS-MR                4:08.72    3:35.76          6  
                  50.27     1:44.39 (54.12)   2:46.32 (1:01.93)     3:35.76 (49.44)
 12 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               4:00.00    3:36.05          5  
                  53.51     1:48.11 (54.60)   2:48.61 (1:00.50)     3:36.05 (47.44)
 13 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                4:08.72    4:01.35          4  
                1:02.71     2:02.28 (59.57)   3:10.43 (1:08.15)     4:01.35 (50.92)
 14 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                4:00.43    4:01.90          3  
                                1:55.09 ( )   3:08.12 (1:13.03)     4:01.90 (53.78)
 -- Castano, Tara M      9 BBSC-MR              4:05.55         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.12     1:47.90 (57.78)   2:58.44 (1:10.54)          DQ (56.22)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  SUPE Super Sectional 2014
                30.29  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                28.83      30.11 ZONE    20  
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR                29.81      30.36         17  
  3 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR                 30.97      31.26         16  
  4 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR     35.22      31.32         15  
  5 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      32.80      32.24         14  
  6 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              32.00      32.48         13  
  7 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR      32.04      32.61         12  
  8 Vitale, Miya N      11 PATS-MR                32.07      32.68         11  
  9 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                31.71      33.17          9  
 10 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 33.56      33.19          7  
 11 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      33.86      33.45          6  
 12 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     35.52      33.49          5  
 13 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 33.10      33.50          4  
 14 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     35.67      33.51          3  
 15 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      33.97      33.59          2  
 16 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     36.60      33.65          1  
 17 Yen, Becca          12 RFAC-MR                35.85      33.82        
 18 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                32.57      33.85        
 19 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                33.71      33.96        
 20 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR              32.22      34.03        
 21 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      33.84      34.17        
 21 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR                35.22      34.17        
 23 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.34      34.59        
 24 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 33.28      34.64        
 25 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              33.79      34.96        
 26 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      35.23      34.97        
 27 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      34.70      35.09        
 28 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      34.85      35.23        
 29 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      35.88      35.77        
 30 Tung, Michelle L    11 NCAC-MR                34.00      35.91        
 31 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     39.99      35.92        
 32 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      37.02      36.05        
 33 Renna, Julia        12 Sachem-MR              35.00      36.19        
 34 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     42.61      36.34        
 35 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                36.40      36.39        
 36 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR     37.78      36.65        
 37 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 35.67      36.72        
 38 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              37.27      36.81        
 39 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     42.16      37.18        
 40 Afif, Sarah         11 WAC-MR                 36.95      37.21        
 41 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      41.27      37.22        
 42 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                35.90      37.28        
 43 Manning, Tara       11 WAC-MR                 35.93      37.30        
 44 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                41.55      37.33        
 45 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  36.02      37.59        
 46 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR      37.33      38.13        
 47 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                36.80      38.70        
 48 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     46.58      38.73        
 49 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      37.61      38.90        
 50 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     44.69      38.94        
 51 Cabusay, Christine  11 WAC-MR                 40.19      39.02        
 52 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     51.67      39.06        
 53 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                41.05      39.11        
 54 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR                41.87      39.36        
 55 Alvarez, Kiki M     11 PATS-MR                   NT      39.90        
 56 Cook, April M       12 RFAC-MR                40.49      40.28        
 57 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              39.35      40.75        
 58 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     46.44      40.77        
 59 Lombardo, Jade      11 WAC-MR               1:00.00      41.29        
 60 DeLuca, Tola G      11 PATS-MR                46.67      43.20        
 61 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                44.13      43.55        
 62 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     51.07      43.68        
 63 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR      45.01      45.58        
 64 Mchugh, Madison     11 WAC-MR                 50.35      46.32        
 65 Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT      52.58        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  SUPE Super Sectional 2014
              1:05.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              1:03.31    1:04.42 ZONE    20  
                  31.70     1:04.42 (32.72)                                        
  2 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:03.81    1:04.57 ZONE    17  
                  32.35     1:04.57 (32.22)                                        
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:16.28    1:08.81         16  
  4 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:11.73    1:10.43         15  
                  34.29     1:10.43 (36.14)                                        
  5 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            1:09.22    1:10.57         14  
                  34.40     1:10.57 (36.17)                                        
  6 Holman, Josephine   12 PATS-MR              1:08.41    1:11.05         13  
  7 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:07.28    1:11.19         12  
                  34.14     1:11.19 (37.05)                                        
  8 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   1:14.54    1:12.53         11  
                  34.91     1:12.53 (37.62)                                        
  9 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:09.38    1:13.52          9  
 10 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              1:16.39    1:13.66          7  
                  34.54     1:13.66 (39.12)                                        
 11 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:23.69    1:14.02          6  
                  35.53     1:14.02 (38.49)                                        
 12 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              1:09.52    1:14.36          5  
                  35.88     1:14.36 (38.48)                                        
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:21.42    1:14.40          4  
                  36.04     1:14.40 (38.36)                                        
 14 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:19.75    1:14.90          3  
 15 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              1:16.33    1:15.72          2  
 16 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:11.62    1:15.75          1  
                  35.92     1:15.75 (39.83)                                        
 17 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:13.31    1:16.18        
                  37.27     1:16.18 (38.91)                                        
 18 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:09.83    1:16.54        
                  37.21     1:16.54 (39.33)                                        
 19 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:13.43    1:20.01        
 20 Davis, Karina C     12 PATS-MR              1:20.87    1:20.73        
 21 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   1:23.45    1:20.76        
 22 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:20.04    1:21.24        
                  39.17     1:21.24 (42.07)                                        
 23 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:28.78    1:21.94        
                  38.40     1:21.94 (43.54)                                        
 24 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               1:20.41    1:22.71        
 25 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:18.60    1:22.85        
                  39.72     1:22.85 (43.13)                                        
 26 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:28.79    1:22.89        
 27 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:26.95    1:23.19        
                  39.86     1:23.19 (43.33)                                        
 28 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:37.41    1:24.58        
                  40.14     1:24.58 (44.44)                                        
 29 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:22.33    1:24.69        
                  40.58     1:24.69 (44.11)                                        
 30 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR               1:25.98    1:25.10        
                  42.20     1:25.10 (42.90)                                        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:37.77    1:25.13        
                  41.74     1:25.13 (43.39)                                        
 32 Afif, Sarah         11 WAC-MR               1:20.42    1:26.03        
                  42.84     1:26.03 (43.19)                                        
 33 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:23.17    1:26.15        
                  41.07     1:26.15 (45.08)                                        
 34 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              1:24.25    1:26.51        
 35 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR              1:39.37    1:26.83        
 36 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:43.25    1:26.84        
 37 Bolino, Anna C      11 HS-MR                1:25.59    1:26.99        
 38 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:30.95    1:28.27        
                  43.22     1:28.27 (45.05)                                        
 39 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:31.79    1:28.94        
                  42.82     1:28.94 (46.12)                                        
 40 Cabusay, Christine  11 WAC-MR               1:30.30    1:29.48        
 41 Cook, April M       12 RFAC-MR              1:26.50    1:29.87        
                  44.10     1:29.87 (45.77)                                        
 42 Hasegawa, Kano      12 Middies-MR           1:30.39    1:30.12        
                  43.15     1:30.12 (46.97)                                        
 43 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:40.72    1:30.21        
                  42.76     1:30.21 (47.45)                                        
 44 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR            1:33.02    1:30.56        
                  44.52     1:30.56 (46.04)                                        
 45 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:26.33    1:31.59        
                  41.56     1:31.59 (50.03)                                        
 46 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR            1:35.20    1:32.05        
 47 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:44.16    1:32.43        
                1:03.02     1:32.43 (29.41)                                        
 48 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   2:01.33    1:32.91        
                  43.02     1:32.91 (49.89)                                        
 49 Renda, Tara L       11 BBSC-MR              1:35.15    1:36.46        
 50 Maio, Kate          11 BBSC-MR              1:32.69    1:36.47        
 51 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               1:35.68    1:36.74        
 52 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:38.54    1:38.86        
                  47.25     1:38.86 (51.61)                                        
 53 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:53.52    1:43.92        
                  50.39     1:43.92 (53.53)                                        
 54 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:05.07    1:47.43        
                  49.85     1:47.43 (57.58)                                        
 55 Ugalde, Adriana M   11 Middies-MR           2:05.45    1:53.46        
 56 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:45.12    1:58.55        
 57 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:06.18    2:03.22        
                  57.62   2:03.22 (1:05.60)                                        
 -- Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:17.10         DQ        
      False start
 -- Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Pulling on lane line
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  SUPE Super Sectional 2014
              2:21.29  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:25.56    2:21.59         20  
                  33.94     1:10.36 (36.42)     1:47.96 (37.60)     2:21.59 (33.63)
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              2:17.13    2:21.87         17  
                                1:09.15 ( )   2:21.87 (1:12.72)                    
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   2:43.11    2:27.80         16  
                  35.34     1:13.58 (38.24)     1:52.21 (38.63)     2:27.80 (35.59)
  4 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               2:31.61    2:31.07         15  
                                1:14.03 ( )   2:31.07 (1:17.04)                    
  5 Puentes, Emily      12 WAC-MR               2:35.40    2:31.56         14  
                  36.05     1:15.74 (39.69)   2:31.56 (1:15.82)                    
  6 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              2:23.38    2:32.26         13  
                  35.46     1:13.71 (38.25)     1:53.60 (39.89)     2:32.26 (38.66)
  7 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:26.17    2:33.83         12  
                                1:13.99 ( )   2:33.83 (1:19.84)                    
  8 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              2:32.41    2:37.21         11  
                  37.68     1:18.98 (41.30)   2:37.21 (1:18.23)                    
  9 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   2:44.03    2:39.19          9  
                                1:16.65 ( )   2:39.19 (1:22.54)                    
 10 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              2:46.52    2:40.50          7  
                  36.51     1:16.65 (40.14)     1:58.85 (42.20)     2:40.50 (41.65)
 11 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              2:30.72    2:42.41          6  
                  37.46     1:18.20 (40.74)     2:00.85 (42.65)     2:42.41 (41.56)
 12 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   2:56.34    2:43.48          5  
                  36.97     1:19.06 (42.09)     2:02.66 (43.60)     2:43.48 (40.82)
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   3:01.94    2:43.83          4  
                  37.35     1:20.01 (42.66)     2:03.42 (43.41)     2:43.83 (40.41)
 14 Moane, Courtney     11 WAC-MR               2:49.35    2:45.78          3  
                                1:18.36 ( )   2:45.78 (1:27.42)                    
 15 Yen, Becca          12 RFAC-MR              2:55.92    2:46.17          2  
                                1:19.50 ( )   2:46.17 (1:26.67)                    
 16 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   3:09.56    2:47.54          1  
                                1:21.38 ( )   2:47.54 (1:26.16)                    
 17 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:49.76    2:50.53        
                  38.90     1:22.55 (43.65)     2:08.02 (45.47)     2:50.53 (42.51)
 18 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    2:50.88        
                  36.69     1:18.89 (42.20)     2:05.76 (46.87)     2:50.88 (45.12)
 19 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              2:51.52    2:51.84        
                                1:20.83 ( )   2:51.84 (1:31.01)                    
 20 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   3:13.44    2:54.87        
                  39.72     1:25.56 (45.84)   2:54.87 (1:29.31)                    
 21 Wang, Katie         12 Middies-MR           2:43.99    2:55.77        
                  39.46     1:25.65 (46.19)     2:13.22 (47.57)     2:55.77 (42.55)
 22 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               2:42.41    2:55.78        
                                1:26.24 ( )     2:16.57 (50.33)     2:55.78 (39.21)
 23 Renna, Julia        12 Sachem-MR            3:05.25    2:57.15        
                                1:26.04 ( )   2:57.15 (1:31.11)                    
 24 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              3:05.59    3:00.18        
                  40.04     1:26.03 (45.99)     2:13.27 (47.24)     3:00.18 (46.91)
 25 Davis, Karina C     12 PATS-MR                   NT    3:01.63        
                  39.08     1:23.21 (44.13)     2:13.29 (50.08)     3:01.63 (48.34)
 26 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:44.41    3:02.08        
                                1:27.18 ( )     2:14.80 (47.62)     3:02.08 (47.28)
 27 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           2:59.01    3:03.38        
                                1:27.02 ( )   3:03.38 (1:36.36)                    
 28 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           3:01.67    3:06.96        
                                1:29.17 ( )   3:06.96 (1:37.79)                    
 29 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:19.07    3:09.18        
                  43.33     1:31.61 (48.28)     2:21.72 (50.11)     3:09.18 (47.46)
 30 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   2:54.99    3:10.33        
                  41.50     1:29.45 (47.95)     2:20.73 (51.28)     3:10.33 (49.60)
 31 Cook, April M       12 RFAC-MR              3:07.12    3:11.47        
                  43.38     1:32.36 (48.98)   3:11.47 (1:39.11)                    
 32 Bolino, Anna C      11 HS-MR                3:06.85    3:11.70        
                  42.72     1:33.16 (50.44)     2:24.71 (51.55)     3:11.70 (46.99)
 33 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   2:55.40    3:11.91        
                  39.80     1:28.44 (48.64)     2:23.66 (55.22)     3:11.91 (48.25)
 34 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR                   NT    3:14.85        
                                1:30.10 ( )   3:14.85 (1:44.75)                    
 35 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              3:16.94    3:15.57        
                                1:34.63 ( )   3:15.57 (1:40.94)                    
 36 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   3:07.66    3:18.32        
                  42.20     1:35.43 (53.23)     2:29.69 (54.26)     3:18.32 (48.63)
 37 Maio, Kate          11 BBSC-MR              3:20.55    3:19.36        
                  43.31   3:19.36 (2:36.05)                                        
 38 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   3:44.91    3:20.47        
                                1:38.83 ( )     2:31.06 (52.23)     3:20.47 (49.41)
 39 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              3:32.11    3:27.19        
                  45.98     1:39.17 (53.19)     2:35.34 (56.17)     3:27.19 (51.85)
 40 Renda, Tara L       11 BBSC-MR              3:42.06    3:32.14        
                                1:43.64 ( )   3:32.14 (1:48.50)                    
 41 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   2:50.56    3:39.11        
                                1:42.84 ( )   3:39.11 (1:56.27)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                32.59      35.36 ZONE    20  
  2 Puentes, Emily      12 WAC-MR                 36.26      37.67         17  
  3 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR                34.78      38.11         16  
  4 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     40.52      38.38         15  
  5 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR                38.35      38.49         14  
  6 Vitale, Miya N      11 PATS-MR                36.08      38.52         13  
  7 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             38.35      40.02         12  
  8 Renna, Julia        12 Sachem-MR              39.93      40.32         11  
  9 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     42.62      40.35          9  
 10 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              39.20      40.46          7  
 11 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 40.04      40.94          6  
 12 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                39.09      40.95          5  
 13 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR                42.10      41.39          4  
 14 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     43.84      41.42          3  
 15 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                39.00      41.58          2  
 16 Afif, Sarah         11 WAC-MR                 41.70      41.64          1  
 17 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                44.18      42.98        
 18 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     45.55      42.99        
 19 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 44.39      43.67        
 20 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                42.90      43.84        
 21 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                44.16      44.17        
 22 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     50.35      44.38        
 23 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  43.58      44.46        
 24 Cook, April M       12 RFAC-MR                46.21      44.56        
 25 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 43.32      44.63        
 26 Davis, Karina C     12 PATS-MR                43.98      44.80        
 27 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     54.17      45.11        
 28 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                44.29      45.27        
 29 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                46.37      45.75        
 30 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     53.58      45.94        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                52.97      46.52        
 32 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR              50.09      46.68        
 33 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     55.16      46.81        
 34 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     56.02      47.14        
 35 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     57.46      47.77        
 36 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR                   NT      48.05        
 37 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              56.55      48.50        
 38 Cabusay, Christine  11 WAC-MR                 49.08      48.98        
 39 Maio, Kate          11 BBSC-MR                51.32      49.46        
 40 Renda, Tara L       11 BBSC-MR                50.97      50.37        
 41 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                47.08      50.45        
 42 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR                 55.07      51.48        
 43 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                52.76      52.63        
 44 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     59.26      55.79        
 45 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           1:01.34      58.37        
 46 Ugalde, Adriana M   11 Middies-MR           1:06.61      59.47        
 47 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              1:12.56    1:02.11        
 48 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:02.67    1:02.98        
 49 Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT    1:07.43        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  SUPE Super Sectional 2014
              1:15.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:34.47    1:15.25         20  
                  36.21     1:15.25 (39.04)                                        
  2 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:17.53    1:18.42         17  
                  38.62     1:18.42 (39.80)                                        
  3 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR               1:31.73    1:20.09         16  
                  39.08     1:20.09 (41.01)                                        
  4 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   1:40.09    1:20.20         15  
                  39.02     1:20.20 (41.18)                                        
  5 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:31.80    1:20.53         14  
                  38.86     1:20.53 (41.67)                                        
  6 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              1:22.53    1:21.18         13  
                  39.34     1:21.18 (41.84)                                        
  7 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR            2:55.00    1:21.63         12  
  8 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:20.93    1:22.13         11  
                  40.05     1:22.13 (42.08)                                        
  9 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:44.36    1:22.67          9  
                  40.90     1:22.67 (41.77)                                        
 10 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              1:18.58    1:22.75          7  
                  41.86     1:22.75 (40.89)                                        
 11 Puentes, Emily      12 WAC-MR               1:21.63    1:23.12          6  
                  41.62     1:23.12 (41.50)                                        
 12 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:23.63          5  
                  41.65     1:23.63 (41.98)                                        
 13 Dauchez, Alice M    12 Agua Swim Team-MR    1:25.92    1:24.72          4  
 14 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    1:25.33    1:24.74          3  
                  42.26     1:24.74 (42.48)                                        
 15 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:25.49          2  
                  41.45     1:25.49 (44.04)                                        
 16 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:24.46    1:26.20          1  
                  42.86     1:26.20 (43.34)                                        
 17 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   1:29.78    1:27.05        
                  41.71     1:27.05 (45.34)                                        
 18 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:25.70    1:28.10        
                  43.10     1:28.10 (45.00)                                        
 19 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:26.76    1:28.52        
 20 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR    1:24.61    1:28.85        
                  45.19     1:28.85 (43.66)                                        
 21 Guardino, Mya E     12 PATS-MR              1:22.25    1:28.98        
                  42.05     1:28.98 (46.93)                                        
 22 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:29.42    1:29.04        
                  44.39     1:29.04 (44.65)                                        
 23 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:30.69    1:29.42        
                  43.66     1:29.42 (45.76)                                        
 24 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:29.58    1:29.66        
 25 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:27.94    1:29.68        
                  44.52     1:29.68 (45.16)                                        
 26 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:35.36    1:30.42        
                  44.22     1:30.42 (46.20)                                        
 27 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:32.90    1:30.99        
                  44.87     1:30.99 (46.12)                                        
 28 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            1:30.02    1:31.24        
                  44.23     1:31.24 (47.01)                                        
 29 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:33.75    1:31.57        
                  45.12     1:31.57 (46.45)                                        
 30 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:32.36        
                  45.43     1:32.36 (46.93)                                        
 31 Afif, Sarah         11 WAC-MR               1:32.69    1:32.51        
 32 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:40.08    1:32.99        
                  44.44     1:32.99 (48.55)                                        
 33 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:34.09    1:34.13        
                  45.14     1:34.13 (48.99)                                        
 34 Bolino, Anna C      11 HS-MR                1:33.95    1:34.53        
                  45.96     1:34.53 (48.57)                                        
 35 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:30.40    1:35.22        
 36 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:35.98    1:35.23        
 37 Tung, Michelle L    11 NCAC-MR              1:28.00    1:35.44        
                  45.35     1:35.44 (50.09)                                        
 38 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:25.60    1:36.76        
 39 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.12        
                  46.90     1:37.12 (50.22)                                        
 40 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               1:33.96    1:37.26        
 41 Cook, April M       12 RFAC-MR              1:36.08    1:38.17        
                  49.08     1:38.17 (49.09)                                        
 42 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR    1:38.14    1:38.31        
                  47.32     1:38.31 (50.99)                                        
 43 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   2:00.52    1:38.36        
 44 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:31.96    1:39.12        
                  49.56     1:39.12 (49.56)                                        
 45 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:44.19    1:39.13        
                  48.53     1:39.13 (50.60)                                        
 46 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   2:04.15    1:39.65        
 47 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   2:09.92    1:39.98        
                  49.01     1:39.98 (50.97)                                        
 48 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   2:01.07    1:40.20        
 49 Cabusay, Christine  11 WAC-MR               1:50.87    1:45.88        
                  51.33     1:45.88 (54.55)                                        
 50 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:46.00    1:46.44        
                  52.10     1:46.44 (54.34)                                        
 51 Lombardo, Jade      11 WAC-MR               2:02.09    1:47.13        
                  50.29     1:47.13 (56.84)                                        
 52 Alvarez, Kiki M     11 PATS-MR                   NT    1:47.73        
                  49.97     1:47.73 (57.76)                                        
 53 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:51.13    1:48.33        
 54 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR            2:03.98    1:49.56        
 55 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                   NT    1:51.77        
                  55.02     1:51.77 (56.75)                                        
 56 Mchugh, Madison     11 WAC-MR               2:14.06    1:52.86        
 57 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   2:12.34    1:56.98        
 -- DeLuca, Tola G      11 PATS-MR              1:57.23         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              1:42.29         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.53          DQ (48.72)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  SUPE Super Sectional 2014
              2:40.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    2:25.90    2:35.73 ZONE    20  
                                1:17.08 ( )   2:35.73 (1:18.65)                    
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              2:36.72    2:39.63 ZONE    17  
                  37.46     1:17.38 (39.92)     1:58.96 (41.58)     2:39.63 (40.67)
  3 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    2:34.94    2:47.07         16  
                  40.77     1:22.98 (42.21)     2:06.30 (43.32)     2:47.07 (40.77)
  4 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:45.35    2:49.30         15  
                  41.09     1:23.90 (42.81)   2:49.30 (1:25.40)                    
  5 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:46.64    2:52.46         14  
                  41.50     1:25.29 (43.79)     2:10.13 (44.84)     2:52.46 (42.33)
  6 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              3:18.51    2:52.77         13  
                  42.61     1:25.49 (42.88)     2:11.23 (45.74)     2:52.77 (41.54)
  7 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              2:57.23    2:53.27         12  
                  40.73     1:24.85 (44.12)     2:10.33 (45.48)     2:53.27 (42.94)
  8 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:48.86    2:53.75         11  
                  41.12     1:25.28 (44.16)     2:09.81 (44.53)     2:53.75 (43.94)
  9 Afif, Sarah         11 WAC-MR               3:30.00    3:07.09          9  
                  44.21     1:32.80 (48.59)     2:21.41 (48.61)     3:07.09 (45.68)
 10 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              3:22.61    3:10.94          7  
                                1:33.89 ( )     2:23.04 (49.15)     3:10.94 (47.90)
 11 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    3:08.17    3:11.57          6  
                  45.32     1:33.50 (48.18)     2:23.86 (50.36)     3:11.57 (47.71)
 12 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              3:24.15    3:12.92          5  
                  43.74     1:32.34 (48.60)     2:23.61 (51.27)     3:12.92 (49.31)
 -- Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    2:52.92         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.65     1:29.81 (47.16)     2:17.36 (47.55)          DQ (45.14)
 -- Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            2:58.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.89     1:33.65 (45.76)        DQ (1:33.96)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR     45.33      41.01         20  
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR                40.77      41.19         17  
  3 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 42.00      41.28         16  
  4 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 40.56      41.69         15  
  5 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                40.61      43.17         14  
  6 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 42.60      43.18         13  
  7 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      42.70      43.41         12  
  8 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      44.74      43.74         11  
  9 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      43.18      44.22          9  
 10 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      44.59      44.72          7  
 11 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR     48.56      44.89          6  
 12 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     52.93      45.48          5  
 13 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR      48.92      45.66          4  
 14 Yen, Becca          12 RFAC-MR                49.30      45.72          3  
 15 Cabusay, Christine  11 WAC-MR                 48.22      46.09          2  
 16 Manning, Tara       11 WAC-MR                 45.27      46.50          1  
 17 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              45.70      46.61        
 18 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                44.30      46.75        
 19 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  44.84      47.19        
 20 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     50.30      47.41        
 21 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     50.38      47.45        
 22 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     54.55      47.74        
 23 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     54.03      47.87        
 24 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR     52.23      47.89        
 25 Holman, Josephine   12 PATS-MR                43.11      48.16        
 26 Guardino, Mya E     12 PATS-MR                42.42      48.37        
 27 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     57.89      48.68        
 28 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      47.96      49.62        
 29 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                52.14      49.69        
 30 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      46.69      49.98        
 31 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              45.92      50.24        
 32 Renna, Julia        12 Sachem-MR              50.62      50.40        
 33 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                49.14      50.53        
 34 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      50.34      50.67        
 35 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      51.40      51.64        
 36 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                52.29      52.43        
 37 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 50.49      53.55        
 38 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      56.39      53.84        
 39 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      51.60      54.17        
 40 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR      56.62      54.57        
 41 Lombardo, Jade      11 WAC-MR                 56.74      54.93        
 42 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:08.57      55.77        
 43 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:01.75      55.97        
 44 Cook, April M       12 RFAC-MR                54.65      57.18        
 45 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      58.96      57.31        
 46 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              57.65      57.71        
 47 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  57.47      58.25        
 48 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:02.68      59.01        
 49 DeLuca, Tola G      11 PATS-MR              1:03.95      59.18        
 50 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:07.18    1:01.37        
 51 Alvarez, Kiki M     11 PATS-MR                   NT    1:01.65        
 52 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:01.56    1:03.98        
 53 Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT    1:04.97        
 54 Mchugh, Madison     11 WAC-MR               1:06.42    1:05.85        
 55 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:02.14    1:20.12        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  SUPE Super Sectional 2014
              1:25.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              1:26.17    1:29.95         20  
                  42.80     1:29.95 (47.15)                                        
  2 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR               1:26.67    1:30.22         17  
                  43.79     1:30.22 (46.43)                                        
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:39.13    1:30.74         16  
                  43.42     1:30.74 (47.32)                                        
  4 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:29.63    1:32.35         15  
                  45.29     1:32.35 (47.06)                                        
  5 Moane, Courtney     11 WAC-MR               1:29.82    1:32.98         14  
                  43.92     1:32.98 (49.06)                                        
  6 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              1:31.00    1:36.80         13  
                  46.26     1:36.80 (50.54)                                        
  7 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:44.29    1:37.69         12  
                  47.72     1:37.69 (49.97)                                        
  8 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:34.79    1:38.62         11  
  9 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:42.70    1:38.67          9  
 10 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:37.59    1:39.30          7  
 11 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:34.65    1:39.33          6  
 12 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   1:41.73    1:40.62          5  
                  48.40     1:40.62 (52.22)                                        
 13 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:39.86    1:41.23          4  
                  48.72     1:41.23 (52.51)                                        
 14 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              1:40.10    1:43.40          3  
                  49.40     1:43.40 (54.00)                                        
 15 Hasegawa, Kano      12 Middies-MR           1:44.60    1:43.53          2  
 16 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:39.45    1:44.05          1  
                  51.05     1:44.05 (53.00)                                        
 17 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:44.97    1:45.63        
                  50.81     1:45.63 (54.82)                                        
 18 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:50.09    1:45.80        
 19 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR               1:47.56    1:48.38        
 20 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:52.41    1:50.02        
                  52.82     1:50.02 (57.20)                                        
 21 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:49.69    1:50.79        
                  52.58     1:50.79 (58.21)                                        
 22 Cabusay, Christine  11 WAC-MR               1:47.30    1:51.33        
 23 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              2:13.38    1:58.75        
                  57.29   1:58.75 (1:01.46)                                        
 24 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR              2:13.32    2:00.40        
 25 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               2:04.63    2:02.71        
                1:00.26   2:02.71 (1:02.45)                                        
 26 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR            2:08.16    2:03.74        
                1:00.69   2:03.74 (1:03.05)                                        
 27 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           2:11.21    2:06.48        
                1:00.67   2:06.48 (1:05.81)                                        
 28 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:25.57    2:16.79        
 -- Hill, Arissa A      11 Middies-MR           2:02.53         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  56.65        DQ (1:05.69)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  SUPE Super Sectional 2014
              3:01.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   3:05.56    3:11.08         20  
                  45.45     1:34.07 (48.62)     2:23.67 (49.60)     3:11.08 (47.41)
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               3:30.00    3:16.32         17  
                  46.18     1:34.95 (48.77)     2:26.47 (51.52)     3:16.32 (49.85)
  3 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR               3:10.30    3:17.46         16  
                  45.70     1:35.78 (50.08)     2:27.69 (51.91)     3:17.46 (49.77)
  4 Moane, Courtney     11 WAC-MR               3:17.52    3:19.81         15  
                  46.14     1:36.71 (50.57)     2:29.56 (52.85)     3:19.81 (50.25)
  5 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:31.97    3:33.65         14  
                                1:43.52 ( )     2:40.44 (56.92)     3:33.65 (53.21)
  6 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   3:29.76    3:36.26         13  
                                1:44.51 ( )   3:36.26 (1:51.75)                    
  7 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   3:30.01    3:36.90         12  
                                1:45.51 ( )   3:36.90 (1:51.39)                    
  8 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            3:44.16    3:41.88         11  
                  51.29     1:48.14 (56.85)     2:46.37 (58.23)     3:41.88 (55.51)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR     37.33      33.25         20  
  2 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                32.60      33.75         17  
  3 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  35.71      37.02         16  
  4 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR                34.33      37.15         15  
  5 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                35.10      37.16         13.5
  5 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     40.88      37.16         13.5
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                34.00      37.51         12  
  8 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 37.13      37.70         11  
  9 Holman, Josephine   12 PATS-MR                35.95      37.71          9  
 10 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     42.52      38.27          7  
 11 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR                38.90      38.56          6  
 12 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR                39.11      38.75          5  
 13 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 39.14      39.39          4  
 14 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     37.99      39.43          3  
 15 Yen, Becca          12 RFAC-MR                43.60      39.49          2  
 16 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 42.83      39.50          1  
 17 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                37.97      40.77        
 18 Davis, Karina C     12 PATS-MR                42.52      41.37        
 19 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                41.88      41.91        
 20 Renna, Julia        12 Sachem-MR              42.40      42.32        
 21 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                44.06      42.84        
 22 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                42.49      42.88        
 23 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             38.77      42.89        
 24 Afif, Sarah         11 WAC-MR                 41.36      43.21        
 25 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 41.26      43.58        
 26 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     45.56      45.04        
 27 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                46.93      45.25        
 28 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                45.31      45.39        
 29 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              46.38      45.65        
 30 Cook, April M       12 RFAC-MR                45.06      46.55        
 31 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  44.12      46.67        
 32 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     38.99      46.87        
 33 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     55.66      47.14        
 34 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                43.58      47.32        
 35 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                50.12      47.81        
 36 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR     45.80      48.04        
 37 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   1:03.95      48.20        
 38 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     40.01      48.85        
 39 Maio, Kate          11 BBSC-MR                55.77      50.47        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                49.48      50.48        
 41 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              53.31      51.54        
 42 Renda, Tara L       11 BBSC-MR                56.31      54.27        
 43 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:03.31      55.50        
 44 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR              53.63      56.83        
 -- Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     49.85         DQ        
      False start
 -- Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     38.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  SUPE Super Sectional 2014
              1:13.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              1:09.61    1:12.26 ZONE    20  
                  33.92     1:12.26 (38.34)                                        
  2 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR               1:13.29    1:14.72         17  
                  35.17     1:14.72 (39.55)                                        
  3 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:14.74    1:15.38         16  
                  35.99     1:15.38 (39.39)                                        
  4 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    1:13.77    1:15.66         15  
                  35.99     1:15.66 (39.67)                                        
  5 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:17.35         14  
                  36.28     1:17.35 (41.07)                                        
  6 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:18.16    1:19.74         13  
                  37.76     1:19.74 (41.98)                                        
  7 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   1:23.61    1:20.10         12  
                  37.86     1:20.10 (42.24)                                        
  8 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:20.61    1:20.78         11  
  9 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:18.87    1:21.19          9  
                  39.02     1:21.19 (42.17)                                        
 10 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:22.93          7  
                  39.16     1:22.93 (43.77)                                        
 11 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    1:23.04          6  
                  38.31     1:23.04 (44.73)                                        
 12 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    1:23.60    1:23.33          5  
                  39.36     1:23.33 (43.97)                                        
 13 Dauchez, Alice M    12 Agua Swim Team-MR    1:24.82    1:23.65          4  
 14 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:14.30    1:24.65          3  
                  39.09     1:24.65 (45.56)                                        
 15 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:37.99    1:27.15          2  
 16 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:19.52    1:27.45          1  
                  40.45     1:27.45 (47.00)                                        
 17 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:24.82    1:28.85        
                  41.21     1:28.85 (47.64)                                        
 18 Puentes, Emily      12 WAC-MR               1:26.96    1:29.51        
                  42.83     1:29.51 (46.68)                                        
 19 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR               1:44.34    1:30.49        
                  40.77     1:30.49 (49.72)                                        
 20 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR            1:29.00    1:30.98        
                  41.33     1:30.98 (49.65)                                        
 21 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:30.51    1:32.76        
 22 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:34.88    1:32.84        
                  42.70     1:32.84 (50.14)                                        
 23 Guardino, Mya E     12 PATS-MR              1:22.72    1:36.70        
                  41.59     1:36.70 (55.11)                                        
 24 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:35.22    1:37.84        
                  44.38     1:37.84 (53.46)                                        
 25 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:39.93    1:39.76        
                  45.22     1:39.76 (54.54)                                        
 26 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:37.73    1:40.41        
                  44.41     1:40.41 (56.00)                                        
 27 Afif, Sarah         11 WAC-MR               1:36.40    1:41.45        
                  34.32   1:41.45 (1:07.13)                                        
 28 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            1:40.57    1:41.49        
                  44.48     1:41.49 (57.01)                                        
 29 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              2:00.08    1:50.28        
                  49.87   1:50.28 (1:00.41)                                        
 30 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                   NT    2:07.20        
                  56.38   2:07.20 (1:10.82)                                        
 -- Lombardo, Jade      11 WAC-MR               1:43.38         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  50.47        DQ (1:03.52)                                        
 -- Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR    1:13.94         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:44.39  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              2:51.21    2:46.24         20  
                                1:15.24 ( )   2:46.24 (1:31.00)                    
  2 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   2:54.33    3:11.75         17  
                  38.33     1:24.47 (46.14)     2:17.26 (52.79)     3:11.75 (54.49)
  3 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    3:13.84         16  
                                1:26.90 ( )   3:13.84 (1:46.94)                    
  4 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              3:11.43    3:16.54         15  
                                1:29.80 ( )   3:16.54 (1:46.74)                    
  5 Afif, Sarah         11 WAC-MR               3:30.34    3:32.33         14  
                  44.05     1:39.71 (55.66)   2:40.20 (1:00.49)     3:32.33 (52.13)
  6 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            3:10.00    3:33.10         13  
                  41.48     1:36.38 (54.90)   2:37.54 (1:01.16)     3:33.10 (55.56)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  SUPE Super Sectional 2014
              2:40.59  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    2:27.70    2:40.06 ZONE    20  
                  36.12     1:16.00 (39.88)   2:40.06 (1:24.06)                    
  2 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR               2:43.61    2:40.26 ZONE    17  
                  42.10     1:16.25 (34.15)   2:40.26 (1:24.01)                    
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   2:57.15    2:43.12         16  
                  38.71     1:18.66 (39.95)     2:06.93 (48.27)     2:43.12 (36.19)
  4 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    2:45.67    2:46.38         15  
                  35.88     1:18.93 (43.05)     2:08.82 (49.89)     2:46.38 (37.56)
  5 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:47.94    2:47.82         14  
  6 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR    2:49.96    2:50.50         13  
                  35.86     1:20.43 (44.57)     2:13.22 (52.79)     2:50.50 (37.28)
  7 Dauchez, Alice M    12 Agua Swim Team-MR    2:52.02    2:51.21         12  
                  38.13     1:23.41 (45.28)     2:14.21 (50.80)     2:51.21 (37.00)
  8 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   3:08.37    2:53.00         11  
                  37.58     1:20.81 (43.23)     2:13.58 (52.77)     2:53.00 (39.42)
  9 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    2:42.82    2:53.68          9  
                  35.83     1:18.83 (43.00)     2:14.29 (55.46)     2:53.68 (39.39)
 10 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    2:45.74    2:55.90          7  
                  39.93     1:25.98 (46.05)     2:16.64 (50.66)     2:55.90 (39.26)
 11 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:48.67    2:56.15          6  
                                1:24.30 ( )   2:56.15 (1:31.85)                    
 12 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:41.07    2:57.67          5  
                  38.79     1:26.00 (47.21)     2:21.12 (55.12)     2:57.67 (36.55)
 13 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              3:05.23    2:59.22          4  
                                1:24.25 ( )   2:59.22 (1:34.97)                    
 14 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:56.44    3:01.02          3  
                  38.19     1:24.79 (46.60)     2:21.67 (56.88)     3:01.02 (39.35)
 15 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    3:03.95          2  
                  39.71     1:22.78 (43.07)     2:21.41 (58.63)     3:03.95 (42.54)
 16 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR            2:53.00    3:04.73          1  
                  42.63     1:26.68 (44.05)     2:24.44 (57.76)     3:04.73 (40.29)
 17 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              2:54.19    3:05.19        
                                1:28.81 ( )     2:26.21 (57.40)     3:05.19 (38.98)
 18 Yen, Becca          12 RFAC-MR              3:18.37    3:05.60        
                  41.90   3:05.60 (2:23.70)                                        
 19 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            3:25.91    3:20.81        
                                1:39.07 ( )   3:20.81 (1:41.74)                    
 20 Renna, Julia        12 Sachem-MR            3:25.52    3:22.78        
                  44.41     1:34.89 (50.48)   2:41.51 (1:06.62)     3:22.78 (41.27)
 21 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            3:19.84    3:23.07        
                  44.18     1:35.96 (51.78)   2:41.43 (1:05.47)     3:23.07 (41.64)
 22 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    3:19.34    3:24.45        
                  40.66     1:36.18 (55.52)   2:38.52 (1:02.34)     3:24.45 (45.93)
 23 Guardino, Mya E     12 PATS-MR              3:04.60    3:25.99        
                  43.14     1:35.47 (52.33)   2:37.97 (1:02.50)     3:25.99 (48.02)
 24 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:44.47    3:28.06        
                  48.26     1:40.78 (52.52)   2:41.02 (1:00.24)     3:28.06 (47.04)
 25 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:11.55    3:29.75        
                  49.43     1:48.88 (59.45)     2:45.12 (56.24)     3:29.75 (44.63)
 26 Manning, Tara       11 WAC-MR               3:47.24    3:30.69        
                  47.96     1:42.41 (54.45)   2:44.03 (1:01.62)     3:30.69 (46.66)
 27 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              3:40.15    3:34.34        
                  49.47     1:40.08 (50.61)   2:45.16 (1:05.08)     3:34.34 (49.18)
 28 Bolino, Anna C      11 HS-MR                3:42.37    3:38.64        
                                1:44.47 ( )   2:52.50 (1:08.03)     3:38.64 (46.14)
 29 Cook, April M       12 RFAC-MR              3:36.73    3:40.82        
                  52.79     1:47.68 (54.89)   2:54.71 (1:07.03)     3:40.82 (46.11)
 30 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              3:33.64    3:42.77        
                  53.74     1:51.98 (58.24)   2:54.50 (1:02.52)     3:42.77 (48.27)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                29.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR                 29.81      29.73         20  
  2 London, Katherine   14 WAC-MR                 28.77      29.90         17  
  3 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR                30.46      30.37         16  
  4 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR                29.00      30.39         15  
  5 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR              29.68      30.46         14  
  6 Johnson, Shaun A    13 Middies-MR             28.61      30.57         13  
  7 Tang, Emily         13 RFAC-MR                29.64      30.60         12  
  8 Callaghan, Alexa    14 WAC-MR                 30.85      30.85         11  
  9 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR     30.77      30.94          9  
 10 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                30.28      31.03          7  
 11 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR                30.90      31.69          6  
 12 Veru, Nicole        14 GAEL-MR                30.07      31.97          5  
 13 Modafferi, Mia      13 NDAC-MR                30.18      32.12          4  
 14 Wong, Madeline      14 NYCC-MR                38.74      32.55          3  
 15 SU, Rachael         14 NCAC-MR                32.40      32.65          2  
 16 Souza, Monique      13 BBSC-MR                32.84      32.70          1  
 17 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR                33.63      33.05        
 18 Warner, Breanna     13 NCAC-MR                32.00      33.08        
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR                34.38      33.08        
 20 Green, Mikayla B    14 Middies-MR             32.58      33.19        
 21 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR                33.33      33.36        
 22 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR                30.56      33.45        
 23 Kruger, Olivia T    14 APEX-MR                32.34      33.47        
 24 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR     35.98      33.53        
 25 Gabriel, Tara N     14 Middies-MR             33.37      33.83        
 26 Seward, Kristen J   14 HVD-MR                 31.90      34.04        
 27 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR     39.92      34.11        
 28 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR                35.37      34.34        
 29 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR                31.97      34.35        
 30 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                 34.70      34.36        
 31 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR                32.41      34.42        
 32 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR              33.87      34.59        
 33 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR     38.98      34.66        
 34 Georgiou, Joanna    14 Middies-MR             33.97      34.80        
 35 Oldiges, Pearl A    13 HVD-MR                 34.54      34.87        
 36 Veru, Nina S        13 GAEL-MR                33.46      35.14        
 37 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR                 33.09      35.18        
 38 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR                35.20      35.22        
 39 Chan, Rachel H      13 Middies-MR             36.06      35.23        
 40 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                35.88      35.27        
 41 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                37.33      35.49        
 42 Teo, Peony          14 NYCC-MR                35.00      35.60        
 43 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                37.90      36.07        
 44 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR                35.95      36.43        
 45 Peratikos, Heidi E  13 HVD-MR                 35.78      36.95        
 46 Bayer, Cally        14 Middies-MR             36.45      37.22        
 47 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR                45.55      37.93        
 48 Furmanik, Nicole    13 Sachem-MR              37.00      38.05        
 49 Kass, Gabby         14 Middies-MR             36.23      38.72        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:03.69  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 London, Katherine   14 WAC-MR               1:02.14    1:03.05 ZONE    20  
                  30.56     1:03.05 (32.49)                                        
  2 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               1:03.16    1:04.20         17  
                  31.34     1:04.20 (32.86)                                        
  3 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              1:05.14    1:05.25         16  
                  31.89     1:05.25 (33.36)                                        
  4 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:08.31    1:05.40         15  
                  31.73     1:05.40 (33.67)                                        
  5 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    1:05.89    1:06.27         14  
                  31.89     1:06.27 (34.38)                                        
  6 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            1:04.45    1:06.48         13  
                  32.17     1:06.48 (34.31)                                        
  7 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   1:05.98    1:06.63         12  
                  32.19     1:06.63 (34.44)                                        
  8 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               1:04.68    1:07.37         11  
                  32.35     1:07.37 (35.02)                                        
  9 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              1:07.00    1:07.38          9  
                  31.81     1:07.38 (35.57)                                        
 10 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:04.00    1:08.18          7  
                  32.65     1:08.18 (35.53)                                        
 11 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:05.44    1:08.27          6  
                  32.37     1:08.27 (35.90)                                        
 12 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:08.20    1:08.53          5  
                  33.33     1:08.53 (35.20)                                        
 13 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:09.80    1:11.14          4  
                  34.42     1:11.14 (36.72)                                        
 14 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    1:07.50    1:11.31          3  
                  33.87     1:11.31 (37.44)                                        
 15 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:07.61    1:11.68          2  
                  33.60     1:11.68 (38.08)                                        
 16 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              1:11.64    1:12.20          1  
                  35.22     1:12.20 (36.98)                                        
 17 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:19.96    1:12.27        
                  34.89     1:12.27 (37.38)                                        
 18 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:05.58    1:12.59        
 19 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:10.93    1:12.63        
                  34.73     1:12.63 (37.90)                                        
 20 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              1:15.15    1:12.69        
                  34.97     1:12.69 (37.72)                                        
 21 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:27.26    1:12.71        
                  34.87     1:12.71 (37.84)                                        
 22 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:08.00    1:13.26        
 23 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:19.96    1:13.56        
                  35.44     1:13.56 (38.12)                                        
 24 Zoeller, Kate R     14 HVD-MR               1:13.34    1:14.16        
                  36.07     1:14.16 (38.09)                                        
 25 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:11.52    1:14.32        
                  35.47     1:14.32 (38.85)                                        
 26 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              1:15.60    1:14.63        
                  36.01     1:14.63 (38.62)                                        
 27 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:12.61    1:14.85        
                  36.80     1:14.85 (38.05)                                        
 28 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:09.98    1:15.15        
                  35.34     1:15.15 (39.81)                                        
 29 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:16.94    1:15.25        
                  37.07     1:15.25 (38.18)                                        
 30 SU, Rachael         14 NCAC-MR              1:14.00    1:15.26        
                  35.37     1:15.26 (39.89)                                        
 31 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:13.96    1:15.78        
                  36.94     1:15.78 (38.84)                                        
 32 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:16.56    1:15.97        
                  37.24     1:15.97 (38.73)                                        
 33 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:15.40    1:15.98        
 34 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:15.00    1:16.18        
                  36.40     1:16.18 (39.78)                                        
 35 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   1:23.45    1:16.41        
                  35.69     1:16.41 (40.72)                                        
 36 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:15.64    1:16.96        
                  35.97     1:16.96 (40.99)                                        
 37 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:25.81    1:17.53        
                  37.19     1:17.53 (40.34)                                        
 38 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              1:13.00    1:17.63        
                  36.30     1:17.63 (41.33)                                        
 39 Smith, Emma F       13 HVD-MR               1:17.26    1:17.79        
                  36.40     1:17.79 (41.39)                                        
 40 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              1:15.81    1:19.02        
                  37.80     1:19.02 (41.22)                                        
 41 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:22.52    1:20.83        
                  37.38     1:20.83 (43.45)                                        
 42 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              1:30.55    1:21.74        
                  40.12     1:21.74 (41.62)                                        
 43 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              1:18.17    1:22.69        
 44 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:22.91        
                  40.10     1:22.91 (42.81)                                        
 45 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                   NT    1:25.98        
                  40.50     1:25.98 (45.48)                                        
 46 Kaiser, Holley M    14 NDAC-MR              1:24.63    1:27.08        
 47 Tessler, Maya E     14 HVD-MR               1:22.67    1:27.80        
                  40.83     1:27.80 (46.97)                                        
 48 Tessler, Hayley R   14 HVD-MR               1:26.07    1:28.77        
                  42.33     1:28.77 (46.44)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:16.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               2:13.85    2:16.70         20  
                  32.06     1:06.86 (34.80)     1:42.50 (35.64)     2:16.70 (34.20)
  2 London, Katherine   14 WAC-MR               2:17.89    2:18.85         17  
                  32.81     1:07.94 (35.13)     1:44.02 (36.08)     2:18.85 (34.83)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:25.16    2:20.61         16  
                                1:08.45 ( )     1:45.16 (36.71)     2:20.61 (35.45)
  4 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:22.16    2:22.12         15  
                                1:10.54 ( )   2:22.12 (1:11.58)                    
  5 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            2:19.65    2:23.88         14  
                  32.45     1:09.05 (36.60)     1:47.45 (38.40)     2:23.88 (36.43)
  6 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:20.96    2:23.93         13  
                  33.06     1:10.26 (37.20)     1:47.10 (36.84)     2:23.93 (36.83)
  7 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              2:24.09    2:26.00         12  
                  33.55     1:10.10 (36.55)     1:48.32 (38.22)     2:26.00 (37.68)
  8 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:24.18    2:27.54         11  
                  32.68     1:09.97 (37.29)     1:49.50 (39.53)     2:27.54 (38.04)
  9 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              2:18.00    2:29.92          9  
                                1:10.41 ( )   2:29.92 (1:19.51)                    
 10 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               2:22.89    2:30.58          7  
                  33.86     1:11.14 (37.28)     1:50.89 (39.75)     2:30.58 (39.69)
 11 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:19.61    2:30.73          6  
                  33.61     1:10.27 (36.66)   2:30.73 (1:20.46)                    
 12 Callaghan, Alexa    14 WAC-MR               2:33.19    2:31.46          5  
                  34.31     1:12.24 (37.93)   2:31.46 (1:19.22)                    
 13 Tang, Emily         13 RFAC-MR              2:27.21    2:31.72          4  
                                1:13.55 ( )     1:53.71 (40.16)     2:31.72 (38.01)
 14 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              3:12.18    2:33.97          3  
                  35.61     1:14.49 (38.88)     1:54.98 (40.49)     2:33.97 (38.99)
 15 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:22.96    2:34.92          2  
                  34.80     1:13.74 (38.94)     1:54.83 (41.09)     2:34.92 (40.09)
 16 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:57.01    2:36.40          1  
                  35.22     1:14.78 (39.56)     1:56.16 (41.38)     2:36.40 (40.24)
 17 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              2:27.87    2:36.52        
                  35.69     1:14.99 (39.30)   2:36.52 (1:21.53)                    
 18 Nyquist, Hannah M   13 WAC-MR               2:34.75    2:36.58        
                  35.90     1:15.44 (39.54)     1:56.44 (41.00)     2:36.58 (40.14)
 19 Veru, Nina S        13 GAEL-MR              2:29.07    2:36.99        
                                1:16.93 ( )   2:36.99 (1:20.06)                    
 20 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              2:43.66    2:37.33        
                  36.23     1:16.28 (40.05)     1:58.21 (41.93)     2:37.33 (39.12)
 21 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                2:26.72    2:38.50        
                                1:16.01 ( )     1:57.68 (41.67)     2:38.50 (40.82)
 22 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:35.76    2:39.35        
                                1:16.96 ( )   2:39.35 (1:22.39)                    
 23 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              2:33.99    2:39.52        
                  36.76     1:16.87 (40.11)     1:58.93 (42.06)     2:39.52 (40.59)
 24 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              2:40.00    2:41.88        
                  36.33     1:18.87 (42.54)     2:01.72 (42.85)     2:41.88 (40.16)
 25 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:35.80    2:42.23        
                  36.59     1:18.29 (41.70)     2:01.04 (42.75)     2:42.23 (41.19)
 26 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:46.00    2:45.50        
                  38.39     1:20.81 (42.42)     2:04.50 (43.69)     2:45.50 (41.00)
 27 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              2:49.23    2:45.77        
                  42.59     1:19.66 (37.07)     2:03.99 (44.33)     2:45.77 (41.78)
 28 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               2:47.14    2:46.58        
                  39.08     1:21.96 (42.88)   2:46.58 (1:24.62)                    
 29 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            2:42.28    2:47.45        
                  39.36     1:23.14 (43.78)     2:06.05 (42.91)     2:47.45 (41.40)
 30 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               2:39.40    2:48.22        
                                1:22.56 ( )   2:48.22 (1:25.66)                    
 31 Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           2:46.05    2:49.93        
                                1:22.92 ( )   2:49.93 (1:27.01)                    
 32 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   2:49.99    2:50.74        
                  36.40     1:18.70 (42.30)     2:06.21 (47.51)     2:50.74 (44.53)
 33 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           2:42.07    2:50.76        
                  36.09     1:18.47 (42.38)     2:04.69 (46.22)     2:50.76 (46.07)
 34 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   3:06.60    2:51.89        
                                1:19.64 ( )   2:51.89 (1:32.25)                    
 35 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:52.09    2:54.06        
                  40.62     1:25.79 (45.17)     2:10.56 (44.77)     2:54.06 (43.50)
 36 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:50.00    2:55.24        
                                1:23.96 ( )   2:55.24 (1:31.28)                    
 37 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:50.08    2:56.03        
                  40.59     1:25.47 (44.88)     2:12.52 (47.05)     2:56.03 (43.51)
 38 Oldiges, Pearl A    13 HVD-MR               2:57.85    2:58.01        
                  39.45     1:25.26 (45.81)     2:13.33 (48.07)     2:58.01 (44.68)
 39 Peratikos, Heidi E  13 HVD-MR               3:00.59    2:59.48        
                  39.36     1:25.57 (46.21)     1:58.09 (32.52)   2:59.48 (1:01.39)
 40 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              3:20.55    3:01.94        
                  41.30                             2:15.52 ( )     3:01.94 (46.42)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              4:47.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               4:43.00    4:43.96 ZONE    20  
                  33.33     1:09.16 (35.83)     1:45.43 (36.27)     2:21.61 (36.18)
        2:57.84 (36.23)     3:33.87 (36.03)     4:09.75 (35.88)     4:43.96 (34.21)
  2 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    4:51.14    4:54.33         17  
                  33.31     1:09.62 (36.31)     1:46.47 (36.85)     2:23.72 (37.25)
        3:01.74 (38.02)     3:39.38 (37.64)     4:17.88 (38.50)     4:54.33 (36.45)
  3 London, Katherine   14 WAC-MR               4:52.90    4:54.97         16  
                  34.08     1:10.48 (36.40)     1:49.18 (38.70)     2:26.91 (37.73)
        3:04.49 (37.58)     3:41.29 (36.80)     4:19.33 (38.04)     4:54.97 (35.64)
  4 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              4:52.01    4:55.16         15  
                                1:09.80 ( )                             2:25.06 ( )
                                3:40.56 ( )   4:55.16 (1:14.60)                    
  5 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              5:00.50    4:58.77         14  
                  34.52     1:11.69 (37.17)     1:49.70 (38.01)     2:27.62 (37.92)
        3:06.11 (38.49)     3:44.40 (38.29)     4:22.94 (38.54)     4:58.77 (35.83)
  6 Grier, Mary-McKenz  14 Agua Swim Team-MR    4:52.54    5:02.34         13  
                  34.88     1:12.93 (38.05)                             2:29.12 ( )
                                3:46.51 ( )   5:02.34 (1:15.83)                    
  7 Weissman, Emily T   14 Agua Swim Team-MR    4:53.32    5:02.88         12  
                  34.02     1:10.78 (36.76)     1:49.07 (38.29)     2:27.50 (38.43)
        3:06.98 (39.48)     3:45.90 (38.92)     4:24.44 (38.54)     5:02.88 (38.44)
  8 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              5:00.25    5:10.32         11  
                  35.31     1:13.46 (38.15)     1:52.51 (39.05)     2:32.38 (39.87)
        3:12.26 (39.88)     3:52.24 (39.98)     4:32.11 (39.87)     5:10.32 (38.21)
  9 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    5:19.66    5:12.00          9  
                  35.04     1:14.80 (39.76)     1:55.07 (40.27)     2:35.39 (40.32)
        3:15.55 (40.16)     3:56.35 (40.80)     4:34.45 (38.10)     5:12.00 (37.55)
 10 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                5:10.28    5:16.90          7  
                  33.89     1:11.66 (37.77)                             2:32.06 ( )
        3:13.56 (41.50)     3:55.31 (41.75)     4:37.74 (42.43)     5:16.90 (39.16)
 11 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               5:07.20    5:18.94          6  
                                1:14.95 ( )                             2:35.38 ( )
        3:16.57 (41.19)     3:57.26 (40.69)     4:39.12 (41.86)     5:18.94 (39.82)
 12 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              8:00.00    5:24.79          5  
                  37.20     1:17.27 (40.07)     1:59.62 (42.35)     2:41.05 (41.43)
        3:22.56 (41.51)     4:03.44 (40.88)     4:45.36 (41.92)     5:24.79 (39.43)
 13 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    5:42.64    5:32.19          4  
                  37.62     1:18.75 (41.13)     2:00.74 (41.99)                    
            3:24.29 ( )     4:07.16 (42.87)     4:50.45 (43.29)     5:32.19 (41.74)
 14 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              5:30.01    5:34.58          3  
                  37.29     1:18.36 (41.07)     2:01.62 (43.26)     2:43.74 (42.12)
        3:27.06 (43.32)     4:09.62 (42.56)     4:53.03 (43.41)     5:34.58 (41.55)
 15 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   5:18.89    5:36.22          2  
                  37.17     1:18.94 (41.77)     2:01.86 (42.92)     2:44.91 (43.05)
        3:27.97 (43.06)     4:11.41 (43.44)   5:36.22 (1:24.81)                    
 16 Souza, Monique      13 BBSC-MR              5:34.13    5:38.64          1  
                  37.46     1:18.99 (41.53)     2:01.98 (42.99)     2:44.64 (42.66)
        3:28.84 (44.20)     4:11.75 (42.91)     4:55.89 (44.14)     5:38.64 (42.75)
 17 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              6:10.00    5:43.54        
                                1:21.26 ( )                             2:50.18 ( )
                                4:19.33 ( )     5:04.63 (45.30)     5:43.54 (38.91)
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              6:15.64    5:46.77        
                                1:20.34 ( )     2:04.73 (44.39)     2:48.79 (44.06)
        3:34.26 (45.47)     4:18.93 (44.67)     5:05.06 (46.13)     5:46.77 (41.71)
 19 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               5:56.23    5:55.99        
                                                    2:07.15 ( )     2:55.78 (48.63)
        3:41.66 (45.88)     4:28.31 (46.65)   5:55.99 (1:27.68)                    
 20 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   5:22.54    5:56.97        
                  37.49     1:20.35 (42.86)     2:06.04 (45.69)     2:52.35 (46.31)
        3:39.23 (46.88)     4:25.26 (46.03)     5:12.05 (46.79)     5:56.97 (44.92)
 21 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              6:18.08    5:59.46        
                  39.24     1:22.77 (43.53)     2:08.31 (45.54)     2:53.54 (45.23)
        3:41.60 (48.06)     4:28.19 (46.59)     5:16.25 (48.06)     5:59.46 (43.21)
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              9:25.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              9:54.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR           10:21.78   10:14.52         20  
                  34.02     1:11.74 (37.72)     1:51.08 (39.34)     2:29.95 (38.87)
        3:08.30 (38.35)     3:46.70 (38.40)     4:26.46 (39.76)     5:06.22 (39.76)
        5:45.63 (39.41)     6:23.80 (38.17)     7:03.61 (39.81)     7:41.66 (38.05)
        8:21.54 (39.88)     8:59.19 (37.65)     9:38.19 (39.00)    10:14.52 (36.33)
  2 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR  10:28.84   10:20.22         17  
                  34.68     1:12.17 (37.49)     1:51.10 (38.93)     2:30.37 (39.27)
        3:10.09 (39.72)     3:49.40 (39.31)     4:29.70 (40.30)     5:09.09 (39.39)
        5:48.78 (39.69)     6:28.07 (39.29)     7:07.83 (39.76)     7:47.03 (39.20)
        8:26.50 (39.47)     9:04.97 (38.47)     9:44.36 (39.39)    10:20.22 (35.86)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR  10:38.33   10:20.39         16  
                                1:12.99 ( )                             2:31.13 ( )
                                3:50.16 ( )                             5:09.37 ( )
                                6:28.28 ( )                             7:46.80 ( )
                                9:04.95 ( )     9:30.55 (25.60)    10:20.39 (49.84)
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: hEAT 1SWIMMING WITH EVENT 42  HEAT#1
             18:02.69  13-14 SUPE Super Sectional 2014
             19:11.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR              18:14.37   18:59.46 ZONE    20  
                  40.86     1:11.23 (30.37)     1:49.16 (37.93)     2:26.61 (37.45)
        3:05.08 (38.47)     3:42.08 (37.00)     4:21.21 (39.13)     4:59.23 (38.02)
                                6:15.36 ( )                             7:30.09 ( )
        8:08.26 (38.17)     8:45.95 (37.69)     9:24.48 (38.53)    10:02.06 (37.58)
       10:40.86 (38.80)    11:18.94 (38.08)    11:57.27 (38.33)    12:34.78 (37.51)
                               14:31.18 ( )                            15:09.55 ( )
       15:48.59 (39.04)    16:26.94 (38.35)    17:06.19 (39.25)    17:44.20 (38.01)
       18:22.81 (38.61)    18:59.46 (36.65)                                        
  2 London, Katherine   14 WAC-MR              19:30.00   20:17.21         17  
                  36.92     1:16.66 (39.74)     1:57.16 (40.50)     2:36.87 (39.71)
        3:17.58 (40.71)     3:57.81 (40.23)     4:38.60 (40.79)     5:19.37 (40.77)
        6:00.55 (41.18)     6:41.11 (40.56)                             8:02.66 ( )
        8:39.66 (37.00)     9:24.58 (44.92)                            10:47.05 ( )
                               12:08.21 ( )                            13:31.01 ( )
       14:12.12 (41.11)    14:53.24 (41.12)                            16:15.07 ( )
       16:56.23 (41.16)    17:37.53 (41.30)                            18:59.19 ( )
     20:17.21 (1:18.02)                                                            
  3 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR              20:55.69   21:37.91         16  
                  37.62     1:19.66 (42.04)     2:02.30 (42.64)     2:45.30 (43.00)
                                                    3:28.51 ( )     4:11.37 (42.86)
                                5:37.35 ( )     6:20.55 (43.20)     7:03.80 (43.25)
                                8:30.17 ( )                             9:57.27 ( )
       10:41.48 (44.21)    11:24.79 (43.31)                            14:21.12 ( )
       15:05.17 (44.05)    15:49.31 (44.14)    16:34.00 (44.69)    17:17.74 (43.74)
       18:01.02 (43.28)    18:44.41 (43.39)    19:27.97 (43.56)    20:11.24 (43.27)
       20:54.62 (43.38)    21:37.91 (43.29)                                        
  4 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR             20:49.37   22:41.77         15  
                                1:20.69 ( )                             2:50.79 ( )
                                4:21.53 ( )     5:06.85 (45.32)                    
                                5:53.14 ( )                             7:25.43 ( )
                                                   11:17.22 ( )    12:03.71 (46.49)
                               13:36.22 ( )                            15:08.99 ( )
                                                                       18:14.43 ( )
                               19:45.85 ( )                            21:15.87 ( )
     22:41.77 (1:25.90)                                                            
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:12.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   1:14.17    1:14.93         20  
                  36.58     1:14.93 (38.35)                                        
  2 Johnson, Shaun A    13 Middies-MR           1:09.35    1:15.04         17  
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               1:09.16    1:15.59         16  
                  36.35     1:15.59 (39.24)                                        
  4 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:15.00    1:16.02         15  
                  37.09     1:16.02 (38.93)                                        
  5 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              1:12.00    1:16.51         14  
                  37.06     1:16.51 (39.45)                                        
  6 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:40.73    1:16.95         13  
                  36.97     1:16.95 (39.98)                                        
  7 Nyquist, Hannah M   13 WAC-MR               1:15.22    1:17.54         12  
                  37.73     1:17.54 (39.81)                                        
  8 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:17.63    1:17.67         11  
  9 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:14.54    1:18.59          9  
                  37.61     1:18.59 (40.98)                                        
 10 Modafferi, Mia      13 NDAC-MR              1:15.21    1:19.58          7  
 11 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               1:13.76    1:20.88          6  
 12 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:13.56    1:21.47          5  
 13 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              1:18.94    1:22.73          4  
                  40.99     1:22.73 (41.74)                                        
 14 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:20.00    1:24.10          3  
                  41.30     1:24.10 (42.80)                                        
 15 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:21.75    1:24.24          2  
 16 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:34.59    1:24.76          1  
                  41.72     1:24.76 (43.04)                                        
 17 Kruger, Olivia T    14 APEX-MR              1:22.39    1:25.87        
                1:01.04     1:25.87 (24.83)                                        
 18 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                1:19.20    1:26.18        
                  42.50     1:26.18 (43.68)                                        
 19 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              1:24.43    1:26.83        
                  43.16     1:26.83 (43.67)                                        
 20 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:34.83    1:27.14        
 21 Tang, Emily         13 RFAC-MR              1:21.57    1:27.40        
                  42.27     1:27.40 (45.13)                                        
 22 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:30.12    1:28.36        
 23 SU, Rachael         14 NCAC-MR              1:27.00    1:28.83        
                  43.19     1:28.83 (45.64)                                        
 24 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               1:19.17    1:29.38        
                  44.59     1:29.38 (44.79)                                        
 25 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           1:27.24    1:30.83        
                  44.58     1:30.83 (46.25)                                        
 26 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              1:32.83    1:31.81        
                  48.64     1:31.81 (43.17)                                        
 27 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              1:25.00    1:31.84        
                  44.60     1:31.84 (47.24)                                        
 28 Bayer, Cally        14 Middies-MR           1:28.15    1:31.98        
                  44.57     1:31.98 (47.41)                                        
 29 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:39.57    1:32.86        
 30 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:30.95    1:33.03        
 31 Furmanik, Nicole    13 Sachem-MR            1:36.00    1:33.86        
 32 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           1:25.29    1:37.05        
 33 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:34.72    1:38.30        
                  48.83     1:38.30 (49.47)                                        
 34 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR              1:39.09    1:39.50        
 -- Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:25.96         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:35.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:39.74    2:39.96         20  
                  37.92     1:19.19 (41.27)     2:00.87 (41.68)     2:39.96 (39.09)
  2 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:41.69    2:42.08         17  
                                1:19.04 ( )   2:42.08 (1:23.04)                    
  3 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:28.61    2:42.63         16  
                                1:19.05 ( )     2:01.55 (42.50)     2:42.63 (41.08)
  4 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              2:52.02    2:43.65         15  
                  37.37     1:18.44 (41.07)     2:01.91 (43.47)     2:43.65 (41.74)
  5 Grier, Mary-McKenz  14 Agua Swim Team-MR    2:39.13    2:44.43         14  
                  39.01     1:20.20 (41.19)     2:02.93 (42.73)     2:44.43 (41.50)
  6 Weissman, Emily T   14 Agua Swim Team-MR    2:38.75    2:45.02         13  
                                1:21.47 ( )   2:45.02 (1:23.55)                    
  7 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:37.40    2:45.72         12  
                                1:20.94 ( )   2:45.72 (1:24.78)                    
  8 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              2:40.00    2:45.93         11  
                  39.29     1:20.99 (41.70)     2:04.45 (43.46)     2:45.93 (41.48)
  9 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               2:43.57    2:54.92          9  
                                1:23.90 ( )   2:54.92 (1:31.02)                    
 10 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:40.81    2:55.13          7  
                  39.57     1:23.98 (44.41)     2:10.67 (46.69)     2:55.13 (44.46)
 11 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:44.16    2:55.16          6  
                  40.23     1:24.22 (43.99)     2:09.80 (45.58)     2:55.16 (45.36)
 12 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:53.52    3:02.03          5  
                  42.40     1:29.40 (47.00)     2:16.23 (46.83)     3:02.03 (45.80)
 13 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:28.20    3:02.90          4  
                  43.39     1:29.45 (46.06)     2:17.63 (48.18)     3:02.90 (45.27)
 14 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                2:51.87    3:04.22          3  
                  44.55     1:31.13 (46.58)   3:04.22 (1:33.09)                    
 15 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            3:04.22    3:05.27          2  
                                1:31.38 ( )     2:18.61 (47.23)     3:05.27 (46.66)
 16 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              3:07.35    3:10.05          1  
                  44.15     1:31.90 (47.75)     2:21.78 (49.88)     3:10.05 (48.27)
 17 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              3:19.35    3:10.62        
                  45.68     1:33.51 (47.83)     2:23.81 (50.30)     3:10.62 (46.81)
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              3:25.39    3:11.20        
                  43.77     1:32.16 (48.39)     2:22.43 (50.27)     3:11.20 (48.77)
 19 Christie, Ryann     13 WAC-MR               3:15.00    3:14.16        
                  44.79     1:32.51 (47.72)     2:24.91 (52.40)     3:14.16 (49.25)
 20 Chen, Luola         13 NCAC-MR              2:55.00    3:16.64        
                                1:38.64 ( )   3:16.64 (1:38.00)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:23.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:18.16    1:20.96 ZONE    20  
                  38.11     1:20.96 (42.85)                                        
  2 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            1:17.00    1:22.04 ZONE    17  
                  37.58     1:22.04 (44.46)                                        
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               1:18.40    1:23.79         16  
  4 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:20.89    1:24.60         15  
                  40.79     1:24.60 (43.81)                                        
  5 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:23.38    1:25.32         14  
  6 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:20.00    1:25.56         13  
                  40.43     1:25.56 (45.13)                                        
  7 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:29.45    1:28.41         12  
                  41.88     1:28.41 (46.53)                                        
  8 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              1:33.91    1:29.76         11  
                  41.37     1:29.76 (48.39)                                        
  9 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:29.84    1:31.05          9  
                  43.15     1:31.05 (47.90)                                        
 10 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:43.15    1:31.25          7  
 11 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              1:33.48    1:32.63          6  
                  45.10     1:32.63 (47.53)                                        
 12 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              1:34.09    1:32.74          5  
 13 Zoeller, Kate R     14 HVD-MR               1:29.77    1:32.79          4  
 14 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:25.00    1:33.74          3  
                  44.14     1:33.74 (49.60)                                        
 15 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:43.15    1:35.05          2  
                  46.24     1:35.05 (48.81)                                        
 16 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                1:28.60    1:35.59          1  
                  45.61     1:35.59 (49.98)                                        
 17 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:35.98    1:35.60        
                  45.98     1:35.60 (49.62)                                        
 18 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:29.78    1:36.78        
 19 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:40.15    1:38.84        
                  48.36     1:38.84 (50.48)                                        
 20 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:38.39    1:38.85        
 21 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              1:33.00    1:39.58        
                  46.40     1:39.58 (53.18)                                        
 22 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:34.95    1:40.49        
                  48.28     1:40.49 (52.21)                                        
 23 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:41.26    1:41.72        
                1:09.48     1:41.72 (32.24)                                        
 24 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:41.77        
                  49.25     1:41.77 (52.52)                                        
 25 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:33.00    1:42.95        
                  51.19     1:42.95 (51.76)                                        
 26 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   1:39.89    1:43.23        
                  48.97     1:43.23 (54.26)                                        
 27 Kaiser, Holley M    14 NDAC-MR              1:39.04    1:43.90        
                  50.05     1:43.90 (53.85)                                        
 28 Tessler, Hayley R   14 HVD-MR               1:44.71    1:45.31        
                  51.37     1:45.31 (53.94)                                        
 29 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              1:43.21    1:46.09        
                  51.03     1:46.09 (55.06)                                        
 30 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              2:15.55    1:47.04        
                  53.03     1:47.04 (54.01)                                        
 31 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:40.21    1:47.14        
 32 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    1:49.68    1:48.84        
                  52.47     1:48.84 (56.37)                                        
 33 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              1:48.91    1:54.18        
 34 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                   NT    1:55.75        
                  55.36   1:55.75 (1:00.39)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:57.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            2:48.22    2:54.86 ZONE    20  
                  38.68     1:22.97 (44.29)     2:09.58 (46.61)     2:54.86 (45.28)
  2 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:49.42    2:57.38         17  
                  40.43     1:25.18 (44.75)     2:12.38 (47.20)     2:57.38 (45.00)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:59.15    2:59.92         16  
                                1:26.92 ( )   2:59.92 (1:33.00)                    
  4 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              2:54.53    3:03.12         15  
                                1:28.21 ( )   3:03.12 (1:34.91)                    
  5 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              3:10.03    3:08.42         14  
                  42.89     1:30.33 (47.44)     2:19.32 (48.99)     3:08.42 (49.10)
  6 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               2:54.16    3:08.50         13  
                  43.43     1:29.95 (46.52)     2:19.09 (49.14)     3:08.50 (49.41)
  7 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   3:22.57    3:14.13         12  
                                1:33.47 ( )   3:14.13 (1:40.66)                    
  8 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              3:14.35    3:14.56         11  
                  45.67     1:34.46 (48.79)     2:25.22 (50.76)     3:14.56 (49.34)
  9 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              3:00.00    3:16.15          9  
                                1:32.15 ( )   3:16.15 (1:44.00)                    
 10 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              3:22.04    3:20.65          7  
                  45.93     1:36.24 (50.31)     2:28.79 (52.55)     3:20.65 (51.86)
 11 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               3:20.91    3:20.96          6  
                  46.65     1:38.18 (51.53)     2:29.94 (51.76)     3:20.96 (51.02)
 12 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                3:13.28    3:23.55          5  
                                1:38.26 ( )   3:23.55 (1:45.29)                    
 13 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   3:20.65    3:28.95          4  
                  48.19     1:41.00 (52.81)     2:35.49 (54.49)     3:28.95 (53.46)
 14 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR               3:22.54    3:30.89          3  
                  46.64     1:40.51 (53.87)     2:36.42 (55.91)     3:30.89 (54.47)
 15 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              3:50.18    3:43.45          2  
                  50.65     1:46.59 (55.94)     2:45.64 (59.05)     3:43.45 (57.81)
 16 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   3:28.87    3:44.08          1  
                                1:45.94 ( )   3:44.08 (1:58.14)                    
 17 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              4:00.73    3:59.48        
                                1:54.00 ( )   3:59.48 (2:05.48)                    
 18 Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           4:00.81    4:18.61        
                                2:04.54 ( )   4:18.61 (2:14.07)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:10.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:13.68    1:11.41         20  
  2 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              1:14.18    1:12.90         17  
                  33.92     1:12.90 (38.98)                                        
  3 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:15.01    1:13.53         16  
                  35.86     1:13.53 (37.67)                                        
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR                   NT    1:15.52         15  
  5 Johnson, Shaun A    13 Middies-MR           1:08.63    1:15.84         14  
                  35.00     1:15.84 (40.84)                                        
  6 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:17.56    1:16.93         13  
  7 Nyquist, Hannah M   13 WAC-MR               1:13.82    1:16.95         12  
  8 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:20.22    1:18.49         11  
                  35.35     1:18.49 (43.14)                                        
  9 Gabriel, Tara N     14 Middies-MR           1:15.09    1:19.10          9  
                  36.33     1:19.10 (42.77)                                        
 10 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              1:17.01    1:21.48          7  
 11 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   1:27.05    1:21.65          6  
                  37.45     1:21.65 (44.20)                                        
 12 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:23.75    1:23.74          5  
                  35.93     1:23.74 (47.81)                                        
 13 Callaghan, Alexa    14 WAC-MR               1:17.00    1:24.15          4  
 14 Tang, Emily         13 RFAC-MR              1:21.69    1:24.36          3  
 15 Modafferi, Mia      13 NDAC-MR              1:20.08    1:24.38          2  
                  39.14     1:24.38 (45.24)                                        
 16 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:19.52    1:28.95          1  
                  39.84     1:28.95 (49.11)                                        
 17 Veru, Nina S        13 GAEL-MR              1:26.70    1:29.79        
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              1:28.05    1:30.91        
                  40.02     1:30.91 (50.89)                                        
 19 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:22.00    1:31.78        
                  42.75     1:31.78 (49.03)                                        
 20 Furmanik, Nicole    13 Sachem-MR            1:40.00    1:40.25        
 21 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           1:39.04    1:41.62        
 22 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:34.37    1:43.30        
                  45.92     1:43.30 (57.38)                                        
 -- Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              1:45.55         DQ        
      Alternating Kick
                  49.21          DQ (58.63)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:37.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               2:39.92    2:38.48         20  
                  35.82     1:15.68 (39.86)     1:57.62 (41.94)     2:38.48 (40.86)
  2 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:38.01    2:43.45         17  
                  35.69     1:17.01 (41.32)     2:00.04 (43.03)     2:43.45 (43.41)
  3 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    2:37.62    2:43.68         16  
                  36.41     1:17.14 (40.73)   2:43.68 (1:26.54)                    
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:47.76    2:51.42         15  
                  36.26     1:17.75 (41.49)     2:05.28 (47.53)     2:51.42 (46.14)
  5 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               2:51.25    2:56.71         14  
                  38.73     1:22.69 (43.96)     2:09.72 (47.03)     2:56.71 (46.99)
  6 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:20.33    3:21.77         13  
                                1:33.03 ( )     2:28.18 (55.15)     3:21.77 (53.59)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:35.79  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:41.11    2:38.87         20  
                  33.07     1:15.64 (42.57)     2:02.28 (46.64)     2:38.87 (36.59)
  2 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              2:39.21    2:40.86         17  
                                1:17.33 ( )     2:03.47 (46.14)     2:40.86 (37.39)
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               2:38.04    2:41.43         16  
                  35.55     1:16.16 (40.61)     2:03.10 (46.94)     2:41.43 (38.33)
  4 London, Katherine   14 WAC-MR               2:38.99    2:42.77         15  
                                1:18.91 ( )   2:42.77 (1:23.86)                    
  5 Miou, Grace         14 NCAC-MR              2:37.00    2:42.79         14  
                  34.54     1:17.89 (43.35)     2:05.08 (47.19)     2:42.79 (37.71)
  6 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:43.96    2:42.81         13  
  7 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:49.52    2:43.81         12  
                  34.86     1:16.43 (41.57)     2:06.56 (50.13)     2:43.81 (37.25)
  8 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:36.28    2:44.08         11  
                  35.66     1:15.71 (40.05)     2:07.09 (51.38)     2:44.08 (36.99)
  9 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:42.65    2:44.32          9  
                                1:18.39 ( )   2:44.32 (1:25.93)                    
 10 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:44.21    2:51.75          7  
 11 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                2:44.14    2:52.76          6  
 12 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:48.96    2:55.00          5  
                  37.22     1:23.25 (46.03)     2:17.20 (53.95)     2:55.00 (37.80)
 13 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   3:21.59    2:55.57          4  
                  42.21     1:26.38 (44.17)     2:16.94 (50.56)     2:55.57 (38.63)
 14 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:49.17    2:57.17          3  
                  35.13     1:19.32 (44.19)     2:14.05 (54.73)     2:57.17 (43.12)
 15 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              2:58.98    2:58.40          2  
                  39.80     1:28.28 (48.48)     2:19.27 (50.99)     2:58.40 (39.13)
 16 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              2:57.70    2:58.57          1  
                                1:27.23 ( )     2:19.22 (51.99)     2:58.57 (39.35)
 17 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   3:21.60    3:01.10        
                  38.83     1:26.49 (47.66)     2:19.66 (53.17)     3:01.10 (41.44)
 18 Teo, Peony          14 NYCC-MR              3:00.00    3:03.06        
                  39.51     1:24.58 (45.07)     2:19.99 (55.41)     3:03.06 (43.07)
 19 Souza, Monique      13 BBSC-MR              3:08.29    3:05.84        
                  38.83     1:30.52 (51.69)     2:24.96 (54.44)     3:05.84 (40.88)
 20 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   3:19.75    3:09.16        
                  43.55     1:32.91 (49.36)     2:27.49 (54.58)     3:09.16 (41.67)
 21 Chen, Luola         13 NCAC-MR              3:00.00    3:13.01        
                                1:31.78 ( )   3:13.01 (1:41.23)                    
 22 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              3:22.28    3:24.84        
                                1:36.82 ( )   3:24.84 (1:48.02)                    
 23 Tessler, Hayley R   14 HVD-MR               3:10.84    3:31.22        
                                1:40.74 ( )   3:31.22 (1:50.48)                    
 24 Tessler, Maya E     14 HVD-MR               3:07.30    3:33.52        
                                1:39.19 ( )   3:33.52 (1:54.33)                    
 -- Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              4:00.55         DQ        
      Alternating Kick - fly
                                1:42.08 ( )        DQ (1:52.30)                    
 -- Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:59.89         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  38.56     1:28.17 (49.61)     2:17.06 (48.89)          DQ (43.12)
 -- Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    3:30.00         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              5:28.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              5:29.01    5:38.81         20  
                  35.07     1:17.61 (42.54)     2:01.91 (44.30)     2:46.18 (44.27)
        3:32.45 (46.27)     4:20.21 (47.76)     5:00.55 (40.34)     5:38.81 (38.26)
  2 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              5:34.01    5:39.89         17  
                                1:16.61 ( )     2:01.10 (44.49)     2:45.22 (44.12)
        3:34.65 (49.43)     4:25.84 (51.19)     5:03.95 (38.11)     5:39.89 (35.94)
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               5:37.92    5:43.95         16  
                  37.87     1:18.08 (40.21)     2:03.68 (45.60)     2:47.92 (44.24)
        3:35.65 (47.73)     4:23.40 (47.75)     5:04.97 (41.57)     5:43.95 (38.98)
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              5:34.22    5:50.55         15  
                  37.08     1:21.54 (44.46)     2:08.00 (46.46)     2:52.62 (44.62)
                                4:30.62 ( )   5:50.55 (1:19.93)                    
  5 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              5:30.01    5:53.17         14  
                  37.15     1:22.43 (45.28)     2:08.05 (45.62)     2:52.25 (44.20)
        3:41.05 (48.80)     4:30.91 (49.86)     5:11.57 (40.66)     5:53.17 (41.60)
  6 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                5:45.24    6:01.73         13  
                  36.34     1:17.82 (41.48)     2:05.79 (47.97)     2:53.01 (47.22)
        3:45.89 (52.88)     4:39.68 (53.79)     5:22.09 (42.41)     6:01.73 (39.64)
  7 Gabriel, Tara N     14 Middies-MR           6:18.16    6:19.44         12  
                                1:21.63 ( )                             2:59.23 ( )
        3:56.07 (56.84)     4:53.59 (57.52)     5:36.69 (43.10)     6:19.44 (42.75)
  8 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              6:08.55    6:25.18         11  
                  41.11     1:29.10 (47.99)     2:18.46 (49.36)     3:07.78 (49.32)
        4:01.17 (53.39)     4:54.83 (53.66)     5:40.66 (45.83)     6:25.18 (44.52)
  9 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              7:01.37    6:32.79          9  
                  39.14     1:28.43 (49.29)     2:20.72 (52.29)     3:11.53 (50.81)
        4:08.01 (56.48)     5:04.33 (56.32)     5:50.79 (46.46)     6:32.79 (42.00)
 10 Bayer, Cally        14 Middies-MR           6:31.60    6:45.60          7  
                  32.71                                                            
                                5:13.05 ( )   6:45.60 (1:32.55)                    
 11 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           6:53.33    7:01.37          6  
                  44.86     1:41.66 (56.80)     2:35.60 (53.94)     3:26.71 (51.11)
        4:26.56 (59.85)   5:27.82 (1:01.26)     6:15.98 (48.16)     7:01.37 (45.39)
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
                28.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR     28.29      28.81 ZONE    20  
  2 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR     28.24      28.93         17  
  3 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR     29.83      30.14         16  
  4 Sun, Whitney        16 BBSC-MR                30.65      30.20         15  
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR                29.46      30.27         14  
  6 Lam, Donna          16 PATS-MR                   NT      30.35         13  
  7 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR                29.08      30.55         12  
  8 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR     29.42      30.73         11  
  9 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR                30.11      31.29          9  
 10 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR                29.10      31.31          7  
 11 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR                30.27      31.34          6  
 12 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                31.54      31.37          5  
 13 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR                30.68      31.48          4  
 14 DU, Irene           16 NCAC-MR                29.00      31.51          3  
 15 Donabie, Alana R    15 PATS-MR                29.69      31.66          2  
 16 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                30.06      31.80          1  
 17 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR                 31.02      31.82        
 18 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR                29.80      31.94        
 19 deFreitas, Emma     15 WAC-MR                 30.39      32.12        
 20 Liu, Serina         16 NCAC-MR                31.00      32.32        
 21 Wong, Samantha H    15 HS-MR                  29.83      32.72        
 22 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                32.96      32.90        
 23 Reining, Emma R     16 RFAC-MR                31.04      32.94        
 24 Conforti, Samantha  16 PATS-MR                31.76      32.97        
 25 Betts, Sarah        16 Middies-MR             32.66      33.12        
 26 Wang, Chloe         15 Middies-MR             32.00      33.13        
 27 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR                32.26      33.26        
 28 Zaets, Allison M    15 WAC-MR                 32.56      33.40        
 29 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR                34.39      33.54        
 30 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR                33.46      33.69        
 31 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR                32.49      33.79        
 32 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR                 31.82      33.82        
 33 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR                32.00      33.99        
 34 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR                30.88      34.34        
 35 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR               42.53      34.50        
 36 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR                34.83      35.23        
 37 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR                37.33      35.81        
 38 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR                34.89      36.96        
 39 Bott, Jennifer L    18 HVD-MR                 35.53      37.06        
 40 Siebes, Sarah       16 Middies-MR             34.92      37.53        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:04.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:01.33    1:04.50         20  
                  31.14     1:04.50 (33.36)                                        
  2 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              1:04.67    1:04.84         17  
                  32.52     1:04.84 (32.32)                                        
  3 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:09.52    1:05.64         16  
                  30.97     1:05.64 (34.67)                                        
  4 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              1:02.16    1:06.07         15  
                  32.23     1:06.07 (33.84)                                        
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:04.60    1:06.08         14  
                  31.80     1:06.08 (34.28)                                        
  6 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:01.80    1:06.44         12.5
                  31.94     1:06.44 (34.50)                                        
  6 Moody, Sophie P     17 NYCC-MR              1:03.38    1:06.44         12.5
                  31.83     1:06.44 (34.61)                                        
  8 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:05.71    1:06.85         11  
                  32.52     1:06.85 (34.33)                                        
  9 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:03.11    1:07.00          9  
                  32.37     1:07.00 (34.63)                                        
 10 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              1:04.18    1:07.18          7  
                  32.13     1:07.18 (35.05)                                        
 11 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               1:03.98    1:07.51          6  
                  32.97     1:07.51 (34.54)                                        
 12 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   1:04.14    1:07.90          5  
                  32.69     1:07.90 (35.21)                                        
 13 Gonzalez, Kassey    16 PATS-MR              1:05.85    1:07.94          4  
                  32.86     1:07.94 (35.08)                                        
 14 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:07.01    1:08.32          3  
                  32.98     1:08.32 (35.34)                                        
 15 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              1:06.31    1:08.35          2  
                  32.31     1:08.35 (36.04)                                        
 16 DU, Irene           16 NCAC-MR              1:04.00    1:08.71          1  
 17 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              1:07.51    1:09.58        
                  33.36     1:09.58 (36.22)                                        
 17 Pagano, Megan A     17 PATS-MR              1:06.61    1:09.58        
 19 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:12.74    1:09.62        
                  34.58     1:09.62 (35.04)                                        
 20 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:09.78        
                  33.10     1:09.78 (36.68)                                        
 21 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              1:07.20    1:09.91        
                  33.34     1:09.91 (36.57)                                        
 22 Oyen-Ustad, Lillia  16 NDAC-MR              1:05.83    1:10.53        
                  33.04     1:10.53 (37.49)                                        
 23 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:10.94    1:10.59        
                  33.48     1:10.59 (37.11)                                        
 24 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:03.83    1:10.60        
                  32.78     1:10.60 (37.82)                                        
 25 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:07.92    1:10.65        
                  33.67     1:10.65 (36.98)                                        
 26 Hongamata, Lydia    16 NCAC-MR              1:12.00    1:10.91        
                  33.66     1:10.91 (37.25)                                        
 27 Noble, Allison E    15 HVD-MR               1:05.87    1:11.09        
 28 Palikuca, Emmanuel  17 PATS-MR              1:05.51    1:12.16        
 29 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:06.47    1:12.60        
                  34.52     1:12.60 (38.08)                                        
 30 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               1:07.31    1:13.00        
                  35.07     1:13.00 (37.93)                                        
 31 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              1:07.03    1:13.52        
                  35.46     1:13.52 (38.06)                                        
 32 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:10.70    1:14.14        
                  35.44     1:14.14 (38.70)                                        
 33 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              1:11.35    1:14.34        
                  35.77     1:14.34 (38.57)                                        
 34 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:11.05    1:14.87        
                  35.59     1:14.87 (39.28)                                        
 35 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:13.45    1:15.64        
                  36.09     1:15.64 (39.55)                                        
 36 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:12.00    1:15.70        
                  36.02     1:15.70 (39.68)                                        
 37 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:12.75    1:16.10        
                  35.99     1:16.10 (40.11)                                        
 38 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              1:14.39    1:18.01        
 39 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:33.70    1:19.00        
                  36.71     1:19.00 (42.29)                                        
 40 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              1:24.20    1:19.82        
                  37.96     1:19.82 (41.86)                                        
 41 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:16.68    1:21.98        
 42 Stowell, Aubrey A   15 PATS-MR              1:35.50    1:38.22        
                  46.28     1:38.22 (51.94)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:16.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               2:15.48    2:17.80         20  
                                1:07.87 ( )     1:43.59 (35.72)     2:17.80 (34.21)
  2 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               2:14.38    2:18.07         17  
                  33.19     1:07.83 (34.64)     1:43.36 (35.53)     2:18.07 (34.71)
  3 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:12.65    2:19.11         16  
                  31.85     1:06.87 (35.02)     1:43.27 (36.40)     2:19.11 (35.84)
  4 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:23.40    2:21.68         15  
                  32.61     1:07.62 (35.01)   2:21.68 (1:14.06)                    
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:21.41    2:24.45         14  
                  33.44     1:09.82 (36.38)     1:47.62 (37.80)     2:24.45 (36.83)
  6 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:25.62    2:24.71         13  
                  32.89     1:10.27 (37.38)     1:48.32 (38.05)     2:24.71 (36.39)
  7 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:21.09    2:27.14         12  
                  33.75     1:10.86 (37.11)   2:27.14 (1:16.28)                    
  8 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:20.97    2:28.18         11  
                  33.45     1:10.48 (37.03)   2:28.18 (1:17.70)                    
  9 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               2:25.83    2:28.23          9  
                                1:12.80 ( )   2:28.23 (1:15.43)                    
 10 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:31.50    2:28.48          7  
                                1:13.05 ( )     1:52.24 (39.19)     2:28.48 (36.24)
 11 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:28.77    2:31.34          6  
                  35.10     1:13.21 (38.11)     1:53.52 (40.31)     2:31.34 (37.82)
 12 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              2:27.52    2:31.89          5  
                  34.92     1:13.42 (38.50)     1:53.19 (39.77)     2:31.89 (38.70)
 13 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               2:27.33    2:32.31          4  
                  35.97     1:14.89 (38.92)     1:54.53 (39.64)     2:32.31 (37.78)
 14 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              2:25.86    2:32.37          2.5
                  35.02     1:13.54 (38.52)     1:53.50 (39.96)     2:32.37 (38.87)
 14 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              2:51.10    2:32.37          2.5
                  36.16     1:14.71 (38.55)     1:54.23 (39.52)     2:32.37 (38.14)
 16 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              2:31.55    2:33.42          1  
                  35.07     1:14.31 (39.24)     1:54.40 (40.09)     2:33.42 (39.02)
 17 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:35.70    2:38.48        
                  36.66     1:16.34 (39.68)     1:58.33 (41.99)     2:38.48 (40.15)
 18 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              2:56.25    2:38.90        
                                2:38.96 ( )         2:38.90 ( )                    
 19 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:44.16    2:39.93        
                  35.26     1:14.91 (39.65)     1:57.45 (42.54)     2:39.93 (42.48)
 20 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:29.08    2:40.22        
                  37.41     1:18.44 (41.03)     2:00.71 (42.27)     2:40.22 (39.51)
 21 Betts, Sarah        16 Middies-MR           2:31.20    2:42.54        
                                1:18.41 ( )   2:42.54 (1:24.13)                    
 22 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:36.22    2:42.62        
                  37.17     1:18.67 (41.50)     2:01.47 (42.80)     2:42.62 (41.15)
 23 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              2:20.34    2:43.01        
                                1:19.25 ( )     2:01.56 (42.31)     2:43.01 (41.45)
 24 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              2:40.95    2:45.57        
                                1:23.11 ( )   2:45.57 (1:22.46)                    
 25 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:32.84    2:45.72        
                  35.28     1:15.05 (39.77)     1:58.98 (43.93)     2:45.72 (46.74)
 26 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR                  NT    2:49.40        
                  37.15     1:19.64 (42.49)     2:05.56 (45.92)     2:49.40 (43.84)
 27 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              2:45.46    2:52.46        
                                1:22.97 ( )   2:52.46 (1:29.49)                    
 28 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              2:34.19    2:58.19        
                                1:25.24 ( )   2:58.19 (1:32.95)                    
 29 Wong, Samantha H    15 HS-MR                2:46.83    2:58.52        
                  38.94     1:24.17 (45.23)     2:11.59 (47.42)     2:58.52 (46.93)
 30 Siebes, Sarah       16 Middies-MR           2:50.11    3:00.32        
                                1:25.97 ( )   3:00.32 (1:34.35)                    
 31 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              3:02.50    3:00.92        
                  39.34     1:25.47 (46.13)     2:13.50 (48.03)     3:00.92 (47.42)
 32 Bott, Jennifer L    18 HVD-MR               3:01.59    3:15.05        
                                1:28.06 ( )   3:15.05 (1:46.99)                    
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              4:46.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               4:45.00    4:43.29 ZONE    20  
                  33.74     1:09.39 (35.65)     1:45.21 (35.82)     2:20.95 (35.74)
        2:57.34 (36.39)     3:33.35 (36.01)   4:43.29 (1:09.94)                    
  2 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               4:38.46    4:43.87 ZONE    17  
                  33.96     1:09.53 (35.57)     1:45.80 (36.27)     2:21.76 (35.96)
        2:57.99 (36.23)     3:33.79 (35.80)     4:09.38 (35.59)     4:43.87 (34.49)
  3 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              4:43.11    4:51.80         16  
                  33.61     1:09.42 (35.81)     1:45.95 (36.53)     2:22.41 (36.46)
        2:59.48 (37.07)     3:36.80 (37.32)     4:14.73 (37.93)     4:51.80 (37.07)
  4 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              4:51.94    5:03.12         15  
                  34.53     1:12.08 (37.55)     1:49.76 (37.68)     2:28.34 (38.58)
        3:07.17 (38.83)     3:46.09 (38.92)     4:24.90 (38.81)     5:03.12 (38.22)
  5 Gullickson, Lauren  16 WAC-MR               5:02.29    5:04.00         14  
                  35.61     1:13.21 (37.60)     1:51.37 (38.16)     2:30.37 (39.00)
                                3:48.16 ( )   5:04.00 (1:15.84)                    
  6 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              5:08.18    5:05.36         13  
                  35.65     1:14.00 (38.35)     1:52.87 (38.87)     2:32.29 (39.42)
        3:11.06 (38.77)     3:49.99 (38.93)     4:28.30 (38.31)     5:05.36 (37.06)
  7 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              5:20.59    5:06.11         12  
                  53.43     1:14.14 (20.71)     1:53.94 (39.80)     2:33.23 (39.29)
        3:11.21 (37.98)     3:49.44 (38.23)   5:06.11 (1:16.67)                    
  8 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              5:10.25    5:07.25         11  
                  34.94     1:13.66 (38.72)     1:52.82 (39.16)     2:32.26 (39.44)
        3:10.98 (38.72)     3:50.50 (39.52)     4:28.72 (38.22)     5:07.25 (38.53)
  9 Pagano, Megan A     17 PATS-MR              4:58.21    5:10.57          9  
                  34.96     1:13.10 (38.14)     1:52.94 (39.84)     2:32.32 (39.38)
        3:12.18 (39.86)     3:51.80 (39.62)     4:31.88 (40.08)     5:10.57 (38.69)
 10 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              5:03.65    5:14.90          7  
                  35.81     1:14.33 (38.52)     1:54.89 (40.56)     2:34.87 (39.98)
        3:15.13 (40.26)     3:55.87 (40.74)     4:35.93 (40.06)     5:14.90 (38.97)
 11 Noble, Allison E    15 HVD-MR               5:08.67    5:15.82          6  
                  33.61     1:12.66 (39.05)     1:53.84 (41.18)     2:34.61 (40.77)
        3:16.33 (41.72)     3:57.20 (40.87)     4:38.60 (41.40)     5:15.82 (37.22)
 12 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               5:06.88    5:16.96          5  
                  36.97     1:16.42 (39.45)     1:57.86 (41.44)     2:38.28 (40.42)
        3:19.07 (40.79)     3:58.84 (39.77)     4:38.80 (39.96)     5:16.96 (38.16)
 13 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              5:01.84    5:19.85          4  
                  47.50     1:13.67 (26.17)     1:55.14 (41.47)     2:35.51 (40.37)
        3:16.00 (40.49)     3:57.41 (41.41)     4:39.07 (41.66)     5:19.85 (40.78)
 14 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   5:15.89    5:20.85          3  
                  35.44     1:16.04 (40.60)     1:58.17 (42.13)     2:39.41 (41.24)
        3:20.90 (41.49)     4:01.89 (40.99)     4:42.74 (40.85)     5:20.85 (38.11)
 15 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              5:33.80    5:23.09          2  
                  38.20     1:19.51 (41.31)     2:01.78 (42.27)     2:42.98 (41.20)
        3:23.91 (40.93)     4:04.35 (40.44)     4:45.41 (41.06)     5:23.09 (37.68)
 16 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              5:11.85    5:26.39          1  
                  36.16     1:17.00 (40.84)     1:59.77 (42.77)     2:40.94 (41.17)
        3:23.15 (42.21)     4:04.74 (41.59)     4:46.24 (41.50)     5:26.39 (40.15)
 17 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              5:17.36    5:26.63        
                  35.77     1:15.47 (39.70)     1:56.98 (41.51)     2:38.54 (41.56)
                                4:03.05 ( )     4:45.78 (42.73)     5:26.63 (40.85)
 18 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              5:19.50    5:35.48        
                  36.22     1:16.92 (40.70)     1:59.99 (43.07)     2:43.12 (43.13)
        3:27.25 (44.13)     4:10.19 (42.94)     4:53.84 (43.65)     5:35.48 (41.64)
 19 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              5:00.40    5:44.55        
                  38.69     1:21.06 (42.37)     2:04.66 (43.60)     2:48.77 (44.11)
        3:33.63 (44.86)     4:17.54 (43.91)     5:01.60 (44.06)     5:44.55 (42.95)
 20 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              5:37.91    5:48.50        
                  40.13     1:21.90 (41.77)                             2:51.02 ( )
        3:35.94 (44.92)     4:20.26 (44.32)     5:04.91 (44.65)     5:48.50 (43.59)
 21 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              5:42.33    6:09.31        
                  40.81     1:27.78 (46.97)     2:15.28 (47.50)     3:01.96 (46.68)
        3:49.52 (47.56)     4:36.78 (47.26)     5:24.23 (47.45)     6:09.31 (45.08)
 
Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              9:25.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              9:48.39  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR  10:27.56   10:18.70         20  
                  32.39     1:14.34 (41.95)     1:51.03 (36.69)     2:33.52 (42.49)
                                3:53.42 ( )     4:28.35 (34.93)     5:12.17 (43.82)
        5:47.84 (35.67)     6:30.14 (42.30)     7:05.92 (35.78)     7:51.09 (45.17)
                                9:03.92 ( )     9:42.44 (38.52)    10:18.70 (36.26)
  2 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR  10:18.08   10:45.22         17  
                  35.38     1:13.98 (38.60)     1:53.96 (39.98)     2:34.23 (40.27)
        3:14.50 (40.27)     3:54.98 (40.48)     4:36.00 (41.02)     5:16.65 (40.65)
        5:58.68 (42.03)     6:39.74 (41.06)                             8:02.66 ( )
        8:43.97 (41.31)     9:25.01 (41.04)    10:06.01 (41.00)    10:45.22 (39.21)
  3 Portch, Betsy D     17 PATS-MR             10:38.47   10:57.93         16  
                  35.95     1:15.42 (39.47)     1:56.14 (40.72)     2:36.69 (40.55)
        3:18.03 (41.34)     3:59.59 (41.56)     4:41.55 (41.96)     5:23.36 (41.81)
        6:05.65 (42.29)     6:47.38 (41.73)     7:29.93 (42.55)     8:11.76 (41.83)
                                9:36.57 ( )    10:18.53 (41.96)    10:57.93 (39.40)
  4 Noble, Allison E    15 HVD-MR              10:30.10   11:09.44         15  
                  35.42     1:16.19 (40.77)     1:56.84 (40.65)     2:39.47 (42.63)
        3:21.92 (42.45)     4:04.40 (42.48)     4:46.63 (42.23)     5:30.59 (43.96)
        6:12.78 (42.19)     6:56.08 (43.30)     7:39.01 (42.93)     8:22.30 (43.29)
        9:05.42 (43.12)     9:48.45 (43.03)    10:26.79 (38.34)    11:09.44 (42.65)
 
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: hEAT 1SWIMMING WITH EVENT 42  HEAT#1
             18:02.69  15&O SUPE Super Sectional 2014
             18:46.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR              18:24.86   18:44.12 ZONE    20  
                  36.00     1:13.71 (37.71)     1:51.65 (37.94)     2:29.26 (37.61)
        3:08.12 (38.86)     3:46.33 (38.21)     4:25.20 (38.87)     5:01.93 (36.73)
        5:39.60 (37.67)     6:16.14 (36.54)     6:53.38 (37.24)     7:30.03 (36.65)
        8:07.48 (37.45)     8:44.42 (36.94)     9:21.95 (37.53)     9:59.28 (37.33)
       10:36.90 (37.62)    11:13.86 (36.96)    11:51.38 (37.52)    12:28.75 (37.37)
       13:06.65 (37.90)    13:43.85 (37.20)    14:21.68 (37.83)    14:59.10 (37.42)
       15:37.23 (38.13)    16:14.76 (37.53)    16:52.98 (38.22)    17:30.16 (37.18)
       18:08.14 (37.98)    18:44.12 (35.98)                                        
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR             19:43.73   20:44.08         17  
                  36.25     1:15.96 (39.71)     1:56.85 (40.89)     2:37.68 (40.83)
        3:18.79 (41.11)     3:59.98 (41.19)     4:42.41 (42.43)     5:23.97 (41.56)
        6:05.97 (42.00)     6:47.64 (41.67)     7:30.50 (42.86)     8:11.95 (41.45)
        8:54.52 (42.57)     9:35.84 (41.32)    10:18.41 (42.57)    11:00.54 (42.13)
       11:43.12 (42.58)    12:24.66 (41.54)    13:07.55 (42.89)    13:49.08 (41.53)
       14:31.05 (41.97)    15:13.63 (42.58)    15:55.97 (42.34)    16:37.76 (41.79)
       17:20.19 (42.43)    18:02.22 (42.03)    18:44.01 (41.79)    19:25.47 (41.46)
       20:05.44 (39.97)    20:44.08 (38.64)                                        
  3 Portch, Betsy D     17 PATS-MR             19:27.35   21:14.49         16  
                  37.11     1:16.94 (39.83)     1:58.01 (41.07)     2:39.25 (41.24)
        3:21.84 (42.59)     4:03.85 (42.01)     4:46.80 (42.95)     5:29.19 (42.39)
        6:12.63 (43.44)     6:54.88 (42.25)     7:38.51 (43.63)     8:21.73 (43.22)
        9:06.00 (44.27)     9:48.60 (42.60)    10:32.32 (43.72)    11:14.82 (42.50)
       11:57.95 (43.13)    12:41.06 (43.11)    13:19.99 (38.93)    14:07.52 (47.53)
       14:51.74 (44.22)    15:34.13 (42.39)    16:17.79 (43.66)    17:01.51 (43.72)
       17:45.63 (44.12)    18:27.97 (42.34)    19:11.20 (43.23)    19:52.96 (41.76)
       20:35.35 (42.39)    21:14.49 (39.14)                                        
  4 Donabie, Alana R    15 PATS-MR             20:43.23   21:36.52         15  
                                1:16.99 ( )                             2:41.92 ( )
                                4:09.30 ( )                             5:35.90 ( )
                                7:02.79 ( )                             7:41.29 ( )
                                9:59.04 ( )                            11:26.60 ( )
                               12:55.62 ( )                            14:23.84 ( )
                               15:52.07 ( )                            17:19.46 ( )
                               18:46.24 ( )                            20:12.87 ( )
     21:36.52 (1:23.65)                                                            
  5 Johnson, Anna B     17 Middies-MR          23:35.11   22:38.12         14  
                  38.56     1:20.47 (41.91)                             2:48.08 ( )
                                4:17.57 ( )                             5:48.61 ( )
                                7:20.74 ( )                             8:53.82 ( )
                               10:27.63 ( )                            12:01.22 ( )
                               13:35.61 ( )                            15:09.60 ( )
                               16:42.15 ( )                            18:13.92 ( )
                               19:43.59 ( )                            21:12.05 ( )
     22:38.12 (1:26.07)                                                            
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:12.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              1:11.38    1:12.43 ZONE    20  
  2 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:08.05    1:12.98         17  
                  35.50     1:12.98 (37.48)                                        
  3 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR   1:17.15    1:13.17         16  
                  35.78     1:13.17 (37.39)                                        
  4 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               1:10.34    1:14.12         15  
  5 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:08.39    1:14.71         14  
                  36.99     1:14.71 (37.72)                                        
  6 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:09.07    1:14.72         13  
                  35.87     1:14.72 (38.85)                                        
  7 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:18.37    1:15.48         12  
  8 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              1:11.16    1:15.73         11  
                  37.42     1:15.73 (38.31)                                        
  9 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:13.76    1:16.34          9  
                  36.95     1:16.34 (39.39)                                        
 10 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:12.16    1:17.41          7  
                  37.61     1:17.41 (39.80)                                        
 11 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:16.31    1:18.29          6  
 12 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:13.85    1:18.65          5  
 13 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:12.17    1:19.48          4  
 14 DU, Irene           16 NCAC-MR              1:14.00    1:19.63          3  
                  39.34     1:19.63 (40.29)                                        
 15 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              1:16.86    1:20.26          2  
                  38.84     1:20.26 (41.42)                                        
 16 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:18.91    1:22.61          1  
                  40.30     1:22.61 (42.31)                                        
 17 Betts, Sarah        16 Middies-MR           1:16.48    1:22.95        
                  40.88     1:22.95 (42.07)                                        
 18 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:19.91    1:23.06        
 19 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:21.57    1:23.33        
 20 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               1:13.09    1:23.60        
                  41.74     1:23.60 (41.86)                                        
 21 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:19.59    1:23.77        
 22 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              1:15.69    1:24.38        
                  40.41     1:24.38 (43.97)                                        
 23 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              1:19.29    1:24.41        
 24 Liu, Serina         16 NCAC-MR              1:17.00    1:24.75        
 25 Johnson, Anna B     17 Middies-MR           1:21.93    1:24.88        
 26 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              1:18.52    1:25.69        
                  41.82     1:25.69 (43.87)                                        
 27 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              1:22.22    1:26.88        
                  42.67     1:26.88 (44.21)                                        
 28 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:19.70    1:26.89        
                  42.36     1:26.89 (44.53)                                        
 29 Abbas, Radwa        16 WAC-MR               1:20.13    1:27.38        
                  41.76     1:27.38 (45.62)                                        
 30 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:26.62    1:28.13        
                  43.76     1:28.13 (44.37)                                        
 31 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:28.55    1:28.29        
 32 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:55.23    1:28.45        
                  43.62     1:28.45 (44.83)                                        
 33 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              1:26.37    1:30.02        
                  57.89     1:30.02 (32.13)                                        
 34 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:26.00    1:31.24        
                  45.03     1:31.24 (46.21)                                        
 35 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              1:36.25    1:32.90        
 36 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              1:22.63    1:33.08        
                  45.80     1:33.08 (47.28)                                        
 37 Wong, Samantha H    15 HS-MR                1:24.73    1:35.01        
                  45.28     1:35.01 (49.73)                                        
 38 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              1:37.03    1:36.82        
 39 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:35.70    1:37.58        
                  48.69     1:37.58 (48.89)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:35.49  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:25.09    2:33.97 ZONE    20  
                                1:15.38 ( )     1:55.33 (39.95)     2:33.97 (38.64)
  2 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:27.53    2:34.97 ZONE    17  
                  35.87     1:14.90 (39.03)     1:55.46 (40.56)     2:34.97 (39.51)
  3 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               2:26.46    2:36.68         16  
                  38.32     1:17.64 (39.32)     1:57.92 (40.28)     2:36.68 (38.76)
  4 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:28.78    2:38.13         15  
                  38.12     1:17.55 (39.43)     1:58.08 (40.53)     2:38.13 (40.05)
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:36.21    2:40.05         14  
                  38.02     1:17.78 (39.76)     1:59.72 (41.94)     2:40.05 (40.33)
  6 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   2:35.32    2:40.22         13  
                  38.35     1:19.12 (40.77)     2:00.28 (41.16)     2:40.22 (39.94)
  7 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:30.43    2:41.73         12  
                                1:19.21 ( )     1:58.20 (38.99)     2:41.73 (43.53)
  8 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:56.13    2:42.16         11  
                  37.91     1:20.00 (42.09)     2:02.39 (42.39)     2:42.16 (39.77)
  9 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:36.90    2:42.68          9  
                  38.18     1:19.46 (41.28)     2:02.59 (43.13)     2:42.68 (40.09)
 10 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:40.94    2:48.49          7  
                  39.72     1:22.18 (42.46)     2:06.15 (43.97)     2:48.49 (42.34)
 11 Moody, Sophie P     17 NYCC-MR              2:42.81    2:48.96          6  
                  39.78     1:22.49 (42.71)     2:06.57 (44.08)     2:48.96 (42.39)
 12 Oyen-Ustad, Lillia  16 NDAC-MR              2:29.46    2:49.17          5  
                  38.73     1:21.02 (42.29)     2:05.28 (44.26)     2:49.17 (43.89)
 13 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:46.34    2:49.55          4  
                  39.62     1:22.44 (42.82)     2:06.70 (44.26)     2:49.55 (42.85)
 14 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              2:41.77    2:50.22          3  
                  39.23     1:22.13 (42.90)     2:06.95 (44.82)     2:50.22 (43.27)
 15 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              2:39.49    2:50.74          2  
                                1:22.68 ( )   2:50.74 (1:28.06)                    
 16 Noble, Allison E    15 HVD-MR               2:39.31    2:52.14          1  
                  39.58     1:23.75 (44.17)     2:09.32 (45.57)     2:52.14 (42.82)
 17 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               2:36.30    2:53.26        
                  41.96     1:25.54 (43.58)     2:10.11 (44.57)     2:53.26 (43.15)
 18 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:50.02    2:57.58        
                  42.03     1:27.04 (45.01)     2:14.17 (47.13)     2:57.58 (43.41)
 19 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:55.56    2:58.03        
                  43.14     1:27.56 (44.42)     2:13.19 (45.63)     2:58.03 (44.84)
 20 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              3:01.01    2:58.41        
                                1:28.67 ( )   2:58.41 (1:29.74)                    
 21 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:55.56    3:00.33        
                  42.89     1:28.29 (45.40)     2:15.04 (46.75)     3:00.33 (45.29)
 22 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              2:57.07    3:04.67        
                  44.04     1:30.99 (46.95)     2:19.10 (48.11)     3:04.67 (45.57)
 23 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              2:58.72    3:07.27        
                  43.81                             2:20.52 ( )     3:07.27 (46.75)
 24 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              2:51.09    3:08.57        
                  43.45     1:30.30 (46.85)     2:20.73 (50.43)     3:08.57 (47.84)
 25 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              3:01.00    3:14.04        
                  45.35     1:34.26 (48.91)     2:24.93 (50.67)     3:14.04 (49.11)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:22.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               1:15.60    1:22.04 ZONE    20  
                  39.33     1:22.04 (42.71)                                        
  2 Wilf, Jenna R       15 Agua Swim Team-MR    1:20.01    1:23.32         17  
                  40.24     1:23.32 (43.08)                                        
  3 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   1:18.57    1:23.35         16  
                  39.63     1:23.35 (43.72)                                        
  4 Gullickson, Lauren  16 WAC-MR               1:18.60    1:23.67         15  
                  39.22     1:23.67 (44.45)                                        
  5 Palikuca, Emmanuel  17 PATS-MR              1:19.89    1:28.53         14  
  6 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:38.87    1:28.83         13  
                  41.56     1:28.83 (47.27)                                        
  7 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:30.42    1:29.10         12  
                  42.94     1:29.10 (46.16)                                        
  8 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:25.93    1:30.53         11  
                  42.61     1:30.53 (47.92)                                        
  9 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              1:26.30    1:30.60          9  
                  43.26     1:30.60 (47.34)                                        
 10 Gonzalez, Kassey    16 PATS-MR              1:38.14    1:30.91          7  
 11 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:33.47    1:31.60          6  
 12 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:29.68    1:31.93          4.5
                  43.56     1:31.93 (48.37)                                        
 12 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              1:32.67    1:31.93          4.5
                  44.73     1:31.93 (47.20)                                        
 14 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:23.39    1:32.01          3  
                  45.26     1:32.01 (46.75)                                        
 15 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:25.68    1:32.16          2  
 16 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:27.65    1:33.45          1  
                  43.77     1:33.45 (49.68)                                        
 17 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              1:22.33    1:33.64        
                  45.79     1:33.64 (47.85)                                        
 18 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    1:27.11    1:34.03        
                  43.85     1:34.03 (50.18)                                        
 19 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              1:30.48    1:34.41        
                  44.75     1:34.41 (49.66)                                        
 20 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:50.48    1:35.11        
                  43.63     1:35.11 (51.48)                                        
 21 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:38.23    1:35.64        
                  45.84     1:35.64 (49.80)                                        
 22 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               1:27.20    1:36.58        
 23 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              1:28.30    1:36.64        
                  45.23     1:36.64 (51.41)                                        
 24 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:37.33    1:42.20        
                  49.03     1:42.20 (53.17)                                        
 25 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:40.76    1:43.58        
                  48.43     1:43.58 (55.15)                                        
 26 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              1:38.26    1:43.68        
                  49.64     1:43.68 (54.04)                                        
 27 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:40.28    1:46.82        
                  50.09     1:46.82 (56.73)                                        
 28 Stowell, Aubrey A   15 PATS-MR                   NT    1:49.99        
                  53.16     1:49.99 (56.83)                                        
 -- Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:31.53         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:56.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               2:43.78    2:57.78         20  
                                1:26.41 ( )   2:57.78 (1:31.37)                    
  2 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              3:17.60    3:14.21         17  
                  44.87     1:33.81 (48.94)     2:24.26 (50.45)     3:14.21 (49.95)
  3 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              3:03.15    3:16.42         16  
                  46.17     1:36.32 (50.15)     2:26.82 (50.50)     3:16.42 (49.60)
  4 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:59.72    3:17.98         15  
                  45.52     1:34.69 (49.17)     2:26.44 (51.75)     3:17.98 (51.54)
  5 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              3:17.59    3:21.77         14  
                                1:35.47 ( )   3:21.77 (1:46.30)                    
  6 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR                  NT    3:32.76         13  
                  46.53     1:38.59 (52.06)   3:32.76 (1:54.17)                    
  7 Wang, Chloe         15 Middies-MR           3:18.11    3:33.10         12  
                  49.00     1:42.41 (53.41)   3:33.10 (1:50.69)                    
  8 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              3:31.77    3:33.79         11  
                  48.13     1:41.98 (53.85)   3:33.79 (1:51.81)                    
  9 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:34.50    3:35.79          9  
                  49.35     1:44.10 (54.75)     2:41.31 (57.21)     3:35.79 (54.48)
 10 Siebes, Sarah       16 Middies-MR           3:28.94    3:36.10          7  
                                1:43.82 ( )     2:41.15 (57.33)     3:36.10 (54.95)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:09.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR   1:04.73    1:06.98 ZONE    20  
  2 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               1:10.00    1:12.08         17  
  3 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              1:13.06    1:13.79         16  
                  34.94     1:13.79 (38.85)                                        
  4 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:07.14    1:13.98         15  
                  34.59     1:13.98 (39.39)                                        
  5 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               1:10.68    1:14.09         14  
                  48.24     1:14.09 (25.85)                                        
  6 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:11.45    1:15.18         13  
                  35.75     1:15.18 (39.43)                                        
  7 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:09.58    1:15.21         12  
                  34.93     1:15.21 (40.28)                                        
  8 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:20.38    1:16.56         11  
                  35.43     1:16.56 (41.13)                                        
  9 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:13.08    1:16.78          9  
                  35.37     1:16.78 (41.41)                                        
 10 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:11.28    1:17.00          7  
                  36.77     1:17.00 (40.23)                                        
 11 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              1:27.36    1:17.19          6  
                  35.15     1:17.19 (42.04)                                        
 12 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              1:08.38    1:17.39          5  
                  36.59     1:17.39 (40.80)                                        
 13 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              1:13.48    1:17.87          4  
                  35.14     1:17.87 (42.73)                                        
 14 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:15.50    1:18.40          3  
                  36.09     1:18.40 (42.31)                                        
 15 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:13.64    1:20.00          2  
 16 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:23.91    1:20.25          1  
 17 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:33.90    1:22.33        
                  42.80     1:22.33 (39.53)                                        
 18 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:15.27    1:22.45        
                  37.72     1:22.45 (44.73)                                        
 19 Abbas, Radwa        16 WAC-MR               1:19.07    1:23.96        
                  38.27     1:23.96 (45.69)                                        
 20 Johnson, Anna B     17 Middies-MR           1:23.91    1:29.51        
                  42.37     1:29.51 (47.14)                                        
 21 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              1:25.84    1:32.11        
                  41.31     1:32.11 (50.80)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:31.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:31.11    2:39.25         20  
                  36.60     1:14.73 (38.13)     1:56.81 (42.08)     2:39.25 (42.44)
  2 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               2:36.62    2:40.52         17  
                  35.81     1:17.11 (41.30)     2:00.79 (43.68)     2:40.52 (39.73)
  3 Lipton, Jessica R   16 Agua Swim Team-MR    2:31.11    2:41.68         16  
                  36.77     1:17.59 (40.82)     2:00.69 (43.10)     2:41.68 (40.99)
  4 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               2:40.00    2:42.07         15  
                  37.11     1:17.91 (40.80)     2:00.44 (42.53)     2:42.07 (41.63)
  5 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               2:34.75    2:43.62         14  
                                                    2:00.62 ( )     2:43.62 (43.00)
  6 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:30.10    2:44.30         13  
                  36.42     1:17.11 (40.69)     2:01.17 (44.06)     2:44.30 (43.13)
  7 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:36.58    2:51.25         12  
                  38.38     1:22.05 (43.67)     2:08.74 (46.69)     2:51.25 (42.51)
  8 Gonzalez, Kassey    16 PATS-MR              2:46.14    2:54.82         11  
                  36.22     1:18.36 (42.14)     2:06.48 (48.12)     2:54.82 (48.34)
  9 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:56.93    3:01.80          9  
                  38.57     1:23.08 (44.51)     2:13.23 (50.15)     3:01.80 (48.57)
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:35.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R       15 Agua Swim Team-MR    2:33.36    2:35.53 ZONE    20  
                  36.40     1:15.64 (39.24)     2:00.64 (45.00)     2:35.53 (34.89)
  2 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:28.33    2:37.17         17  
                  33.85     1:11.92 (38.07)     2:01.04 (49.12)     2:37.17 (36.13)
  3 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:30.76    2:37.85         16  
                  35.38     1:14.76 (39.38)     2:01.74 (46.98)     2:37.85 (36.11)
  4 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               2:32.17    2:38.88         15  
                                1:15.98 ( )   2:38.88 (1:22.90)                    
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:40.46    2:39.27         14  
                  34.84     1:14.38 (39.54)     2:03.59 (49.21)     2:39.27 (35.68)
  6 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               2:32.78    2:40.87         13  
                  35.06     1:18.15 (43.09)     2:03.74 (45.59)     2:40.87 (37.13)
  7 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:30.74    2:41.23         12  
                  34.32     1:16.66 (42.34)     2:04.99 (48.33)     2:41.23 (36.24)
  8 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:41.73    2:41.40         11  
                  34.26     1:15.31 (41.05)     2:03.41 (48.10)     2:41.40 (37.99)
  9 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   2:38.60    2:42.96          9  
                  34.85     1:16.23 (41.38)     2:07.25 (51.02)     2:42.96 (35.71)
 10 Gullickson, Lauren  16 WAC-MR               2:37.44    2:43.95          7  
                  36.51     1:21.26 (44.75)     2:06.09 (44.83)     2:43.95 (37.86)
 11 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   2:48.13    2:45.88          6  
                  35.83     1:19.63 (43.80)     2:05.98 (46.35)     2:45.88 (39.90)
 12 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:41.61    2:46.88          5  
                  34.68     1:16.18 (41.50)     2:09.78 (53.60)     2:46.88 (37.10)
 13 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              2:53.17    2:47.75          4  
                                1:20.32 ( )   2:47.75 (1:27.43)                    
 14 Pagano, Megan A     17 PATS-MR              2:34.69    2:47.77          3  
                                1:17.99 ( )   2:47.77 (1:29.78)                    
 15 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              2:41.79    2:48.44          2  
                  34.98     1:16.41 (41.43)     2:07.26 (50.85)     2:48.44 (41.18)
 16 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:42.55    2:48.56          1  
                  37.01     1:17.95 (40.94)     2:09.66 (51.71)     2:48.56 (38.90)
 17 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              2:48.94    2:49.12        
                  35.13     1:18.62 (43.49)   2:49.12 (1:30.50)                    
 18 Lipton, Jessica R   16 Agua Swim Team-MR    2:38.87    2:49.50        
                  36.03     1:18.56 (42.53)     2:10.69 (52.13)     2:49.50 (38.81)
 19 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              2:43.90    2:49.72        
 20 Palikuca, Emmanuel  17 PATS-MR              2:43.18    2:50.82        
                  44.52     1:20.22 (35.70)   2:50.82 (1:30.60)                    
 21 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:44.92    2:52.83        
 22 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               2:46.39    2:54.33        
 23 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              2:50.65    2:54.72        
                  37.03     1:19.90 (42.87)   2:54.72 (1:34.82)                    
 24 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:54.52    2:57.67        
                  38.01     1:23.27 (45.26)     2:17.45 (54.18)     2:57.67 (40.22)
 25 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:55.14    2:58.16        
                  36.92     1:21.14 (44.22)     2:19.23 (58.09)     2:58.16 (38.93)
 26 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              2:43.64    3:00.08        
 27 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              2:52.28    3:04.10        
                  40.44     1:28.66 (48.22)     2:23.94 (55.28)     3:04.10 (40.16)
 28 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              2:48.08    3:06.80        
                  44.55     1:27.34 (42.79)     2:20.95 (53.61)     3:06.80 (45.85)
 29 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              3:00.69    3:07.09        
                  43.28     1:30.99 (47.71)     2:26.61 (55.62)     3:07.09 (40.48)
 30 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:04.11    3:09.23        
                  45.12     1:32.39 (47.27)     2:27.53 (55.14)     3:09.23 (41.70)
 31 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR                  NT    3:10.32        
                  41.02     1:28.77 (47.75)     2:24.14 (55.37)     3:10.32 (46.18)
 32 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              3:29.79    3:20.85        
                  44.18     1:36.06 (51.88)     2:34.52 (58.46)     3:20.85 (46.33)
 33 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              3:11.13    3:22.08        
                                1:40.17 ( )     2:38.56 (58.39)     3:22.08 (43.52)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              5:30.49  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               5:25.50    5:28.89 ZONE    20  
                  35.77     1:15.37 (39.60)     1:58.29 (42.92)     2:40.27 (41.98)
        3:28.45 (48.18)     4:15.48 (47.03)     4:53.12 (37.64)     5:28.89 (35.77)
  2 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   5:32.42    5:36.30         17  
                                1:16.36 ( )                             2:41.53 ( )
                                4:21.15 ( )   5:36.30 (1:15.15)                    
  3 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               5:18.33    5:42.04         16  
                  36.44     1:17.81 (41.37)     2:04.23 (46.42)     2:48.94 (44.71)
        3:36.44 (47.50)     4:23.86 (47.42)     5:04.18 (40.32)     5:42.04 (37.86)
  4 Lam, Donna          16 PATS-MR              5:31.32    5:47.26         15  
                  36.47     1:18.72 (42.25)     2:04.42 (45.70)     2:48.56 (44.14)
        3:39.28 (50.72)     4:30.14 (50.86)     5:09.44 (39.30)     5:47.26 (37.82)
  5 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              5:45.01    6:04.01         14  
                  39.61     1:25.41 (45.80)     2:12.41 (47.00)     2:59.06 (46.65)
        3:49.34 (50.28)     4:40.23 (50.89)     5:23.19 (42.96)     6:04.01 (40.82)
  6 Abbas, Radwa        16 WAC-MR               6:09.97    6:19.94         13  
                                1:24.61 ( )                             2:59.59 ( )
                                4:51.26 ( )   6:19.94 (1:28.68)                    
  7 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              5:46.40    6:25.87         12  
                                1:23.38 ( )                             3:05.24 ( )
                                4:56.00 ( )     5:42.35 (46.35)     6:25.87 (43.52)
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                37.89      37.19         20  
  2 Andersen, Francis    8 Sachem-MR              40.70      39.91         17  
  3 Samko, Jack P        8 HS-MR                  42.63      40.55         16  
  4 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      42.61      43.10         15  
  5 Amaro, Dylan J       8 NDAC-MR                42.01      43.20         14  
  6 Granucci, David      8 Sachem-MR              43.95      44.05         13  
  7 Zeller, Daniel A     8 PATS-MR                46.83      45.80         12  
  8 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                52.04      46.34         11  
  9 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 45.41      48.53          9  
 10 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                57.10      55.08        
 11 Pearsall, Milo J     7 PATS-MR              1:25.86    1:02.46          7  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                44.35      41.76         20  
  2 DU, Ethan            8 NCAC-MR                45.00      45.41         17  
  3 Granucci, David      8 Sachem-MR              46.76      47.11         16  
  4 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                55.56      49.71         15  
  5 Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:01.69      54.92         14  
  6 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:00.00      55.30         13  
  7 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR            1:00.30      57.58         12  
  8 Zeller, Daniel A     8 PATS-MR                   NT    1:00.80         11  
  9 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:15.24    1:07.54          9  
 10 Pearsall, Milo J     7 PATS-MR              1:16.12    1:14.17          7  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DU, Ethan            8 NCAC-MR                48.00      49.80         20  
  2 Amaro, Dylan J       8 NDAC-MR                51.26      50.87         17  
  3 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                52.25      52.12         16  
  4 Samko, Jack P        8 HS-MR                  58.09      54.76         15  
  5 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      58.00      57.20         14  
  6 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      57.01      58.28         13  
  7 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                59.45      59.32         12  
  8 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:04.79      59.61         11  
  9 Andersen, Francis    8 Sachem-MR            1:00.00    1:08.75          9  
 10 Granucci, David      8 Sachem-MR            1:09.42    1:10.15          7  
 11 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:11.59    1:12.37          6  
 -- Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:11.74         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                45.56      43.74         20  
  2 DU, Ethan            8 NCAC-MR                44.00      45.32         17  
  3 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR              1:01.47      51.79         16  
  4 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:00.87    1:03.09         15  
  5 Granucci, David      8 Sachem-MR            1:06.20    1:06.89         14  
  6 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                   NT    1:07.79         13  
  7 Zeller, Daniel A     8 PATS-MR                   NT    1:19.80         12  
  8 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR            1:10.00    1:26.64         11  
 -- Pearsall, Milo J     7 PATS-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                31.36      29.74 ZONE    20  
  2 Lai, Christopher B  10 HS-MR                  32.80      32.83 ZONE    17  
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     38.28      33.54         16  
  4 Fisher, Evan E      10 Sachem-MR              33.32      34.93         15  
  5 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                36.24      35.00         14  
  6 Chen, Darian        10 NCAC-MR                36.00      35.09         13  
  7 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                33.90      35.61         12  
  8 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 33.55      35.78         11  
  9 Holan, Steve         9 PATS-MR                35.45      36.40          9  
 10 Konviser, Eric L    10 WAC-MR                 35.87      36.44          7  
 11 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     35.67      36.45          6  
 12 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                39.56      37.01          5  
 13 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     40.80      37.12          4  
 14 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     40.77      37.21          3  
 15 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     43.98      37.50          2  
 16 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               38.23      37.56          1  
 17 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                42.06      37.90        
 18 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 37.17      38.27        
 19 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR              37.05      38.56        
 20 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     35.67      38.80        
 21 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                41.70      38.84        
 22 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                41.49      39.17        
 23 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              39.42      39.75        
 24 Wyckoff, Bradley G   9 BBSC-MR                42.15      40.09        
 25 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     43.64      40.12        
 26 Laskey, Ian          9 WAC-MR                 38.96      40.20        
 27 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 39.19      40.55        
 28 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     35.99      41.02        
 29 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                39.20      41.34        
 30 Geller, Russell      9 WAC-MR                 44.10      41.57        
 31 LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR                41.84      41.60        
 32 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                43.16      41.86        
 33 Kwan, William        9 WAC-MR                 44.14      42.20        
 34 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             44.01      42.59        
 35 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 40.43      42.99        
 36 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     38.79      43.22        
 37 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             41.54      43.38        
 38 Cortez, Kevin N     10 NCAC-MR                42.00      43.92        
 39 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                46.83      43.96        
 40 Rios, Jared J        9 Middies-MR             45.67      44.36        
 41 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                36.02      45.97        
 42 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                47.95      46.34        
 43 Thomas, Moane        9 WAC-MR                 47.84      46.39        
 44 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             45.74      46.82        
 45 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             48.64      48.28        
 46 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR                59.43      50.11        
 47 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     42.67      51.29        
 48 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR                51.98      51.59        
 49 Lavrov, Artem       10 WAC-MR               1:03.07      54.61        
 50 Borak, Max E         9 APEX-MR              1:02.14      58.83        
 51 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:00.93    1:02.34        
 52 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR            1:26.28    1:21.37        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:12.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:09.73    1:06.12 ZONE    20  
                  31.40     1:06.12 (34.72)                                        
  2 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    1:09.21    1:09.28 ZONE    17  
                  33.14     1:09.28 (36.14)                                        
  3 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:12.75    1:13.39         16  
                  34.72     1:13.39 (38.67)                                        
  4 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:23.34    1:14.53         15  
                  36.13     1:14.53 (38.40)                                        
  5 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:16.40    1:15.70         14  
                  36.36     1:15.70 (39.34)                                        
  6 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:15.04    1:16.62         13  
  7 Varrichio, Chris R   9 Sachem-MR            1:15.64    1:16.79         12  
                  35.79     1:16.79 (41.00)                                        
  8 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:21.71    1:16.95         11  
  9 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:15.16    1:17.13          9  
                  36.19     1:17.13 (40.94)                                        
 10 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:21.78    1:17.21          7  
                  36.55     1:17.21 (40.66)                                        
 11 Chen, Darian        10 NCAC-MR              1:19.00    1:18.14          6  
                  37.24     1:18.14 (40.90)                                        
 12 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:20.39    1:19.47          5  
                  38.41     1:19.47 (41.06)                                        
 13 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:20.22          4  
                  38.34     1:20.22 (41.88)                                        
 14 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:23.78    1:20.47          3  
                  37.48     1:20.47 (42.99)                                        
 15 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:21.32    1:20.56          2  
 16 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:16.16    1:21.03          1  
 17 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:27.25    1:23.61        
 18 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:29.05    1:23.74        
                  38.43     1:23.74 (45.31)                                        
 19 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              1:30.55    1:23.83        
                  38.69     1:23.83 (45.14)                                        
 20 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:22.44    1:24.65        
                  40.36     1:24.65 (44.29)                                        
 21 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:31.65    1:24.95        
                  39.25     1:24.95 (45.70)                                        
 22 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:36.43    1:25.41        
                  42.25     1:25.41 (43.16)                                        
 23 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:21.34    1:25.46        
                  40.27     1:25.46 (45.19)                                        
 24 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            1:21.51    1:25.48        
                  39.49     1:25.48 (45.99)                                        
 25 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             1:25.43    1:26.20        
                  42.76     1:26.20 (43.44)                                        
 26 Hu, Kevin           10 HS-MR                1:29.45    1:26.41        
 27 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:26.16    1:27.19        
                  40.74     1:27.19 (46.45)                                        
 28 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:27.57        
                  42.16     1:27.57 (45.41)                                        
 29 Laskey, Ian          9 WAC-MR               1:28.49    1:27.71        
                  42.14     1:27.71 (45.57)                                        
 30 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:33.51    1:28.16        
                  43.16     1:28.16 (45.00)                                        
 31 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:27.78    1:28.44        
 32 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              1:36.28    1:29.30        
 33 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:35.65    1:29.35        
                  42.23     1:29.35 (47.12)                                        
 34 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:38.89    1:29.78        
 35 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:31.46    1:30.48        
                  43.53     1:30.48 (46.95)                                        
 36 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:41.24    1:31.39        
                  43.12     1:31.39 (48.27)                                        
 37 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:30.45    1:32.63        
                  45.00     1:32.63 (47.63)                                        
 38 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:37.47    1:34.22        
                  46.85     1:34.22 (47.37)                                        
 39 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:43.58    1:36.17        
                  46.17     1:36.17 (50.00)                                        
 40 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:40.87    1:37.18        
                  46.50     1:37.18 (50.68)                                        
 41 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:49.74    1:38.51        
                  47.57     1:38.51 (50.94)                                        
 42 Kopec, Ernie R       9 BBSC-MR              2:10.55    1:38.98        
                  44.11     1:38.98 (54.87)                                        
 43 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:45.52    1:39.53        
                  46.23     1:39.53 (53.30)                                        
 44 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    1:40.12    1:39.79        
                  47.81     1:39.79 (51.98)                                        
 45 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:39.02    1:40.74        
                  47.35     1:40.74 (53.39)                                        
 46 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:44.76    1:42.17        
 47 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    1:38.34    1:42.75        
 48 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:51.82    1:44.40        
                  49.94     1:44.40 (54.46)                                        
 49 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              2:03.41    1:51.63        
                  51.99     1:51.63 (59.64)                                        
 50 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:34.56    1:54.50        
                  53.97   1:54.50 (1:00.53)                                        
 51 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    1:57.61    2:01.70        
                  54.58   2:01.70 (1:07.12)                                        
 52 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:15.03    2:07.91        
                  59.21   2:07.91 (1:08.70)                                        
 53 DeLuca, Christian   10 PATS-MR              1:51.00    2:08.64        
                1:02.28   2:08.64 (1:06.36)                                        
 -- Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:24.95         DQ        
      False start
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.09  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:35.52    2:26.47 ZONE    20  
                                1:11.19 ( )   2:26.47 (1:15.28)                    
  2 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   2:44.69    2:42.04         17  
                                1:18.31 ( )     2:01.59 (43.28)     2:42.04 (40.45)
  3 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              2:42.03    2:47.61         16  
                  39.05     1:21.43 (42.38)     2:05.93 (44.50)     2:47.61 (41.68)
  4 Holan, Steve         9 PATS-MR              2:41.80    2:48.55         15  
                  38.24     1:20.91 (42.67)     2:05.87 (44.96)     2:48.55 (42.68)
  5 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              3:03.97    2:55.33         14  
                                1:25.63 ( )   2:55.33 (1:29.70)                    
  6 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   2:53.44    2:55.99         13  
                                1:25.73 ( )   2:55.99 (1:30.26)                    
  7 Konviser, Eric L    10 WAC-MR               2:57.69    2:56.57         12  
                  38.59     1:23.93 (45.34)     2:11.35 (47.42)     2:56.57 (45.22)
  8 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   2:51.20    2:56.60         11  
                  39.12     1:24.85 (45.73)     2:12.71 (47.86)     2:56.60 (43.89)
  9 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              3:20.55    3:00.63          9  
                  40.38     1:27.66 (47.28)     2:15.75 (48.09)     3:00.63 (44.88)
 10 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   3:19.28    3:00.99          7  
                                1:27.15 ( )   3:00.99 (1:33.84)                    
 11 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              2:58.61    3:01.23          6  
                                1:25.99 ( )   3:01.23 (1:35.24)                    
 12 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             3:02.38    3:01.94          5  
                  40.91     1:29.47 (48.56)     2:20.40 (50.93)     3:01.94 (41.54)
 13 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               3:45.45    3:03.40          4  
                                1:29.31 ( )   3:03.40 (1:34.09)                    
 14 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              3:24.15    3:05.37          3  
                                1:31.04 ( )   3:05.37 (1:34.33)                    
 15 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            3:12.16    3:06.71          2  
                                1:30.48 ( )   3:06.71 (1:36.23)                    
 16 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   3:05.56    3:08.05          1  
                  42.36     1:32.28 (49.92)     2:22.43 (50.15)     3:08.05 (45.62)
 17 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              3:31.99    3:09.40        
                  43.07     1:33.05 (49.98)     2:23.98 (50.93)     3:09.40 (45.42)
 18 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   2:51.67    3:11.36        
                                1:31.55 ( )   3:11.36 (1:39.81)                    
 19 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              3:21.01    3:12.36        
                  42.04     1:32.82 (50.78)     2:23.72 (50.90)     3:12.36 (48.64)
 20 Peng, Greg W         9 APEX-MR              3:09.00    3:13.57        
                                1:31.56 ( )   3:13.57 (1:42.01)                    
 21 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:26.86    3:14.64        
                                1:33.22 ( )   3:14.64 (1:41.42)                    
 22 Askri, Jason         9 HS-MR                3:28.26    3:16.44        
                                1:34.55 ( )   3:16.44 (1:41.89)                    
 23 Wyckoff, Bradley G   9 BBSC-MR              3:30.55    3:18.05        
                  44.63     1:37.70 (53.07)   3:18.05 (1:40.35)                    
 24 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           3:27.31    3:19.47        
                  43.90     1:34.85 (50.95)   3:19.47 (1:44.62)                    
 25 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           3:36.86    3:19.78        
                                1:37.09 ( )   3:19.78 (1:42.69)                    
 26 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   3:13.29    3:21.14        
                                1:36.69 ( )   3:21.14 (1:44.45)                    
 27 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            3:21.99    3:21.79        
                  43.42     1:33.06 (49.64)     2:28.63 (55.57)     3:21.79 (53.16)
 28 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   3:00.56    3:22.34        
                                1:36.64 ( )   3:22.34 (1:45.70)                    
 29 LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR              3:54.74    3:32.66        
                                1:38.98 ( )   3:32.66 (1:53.68)                    
 30 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              3:37.73    3:37.96        
                  49.54     1:45.41 (55.87)     2:43.17 (57.76)     3:37.96 (54.79)
 31 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              3:38.01    3:41.41        
                                1:45.16 ( )   3:41.41 (1:56.25)                    
 32 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   3:23.45    3:50.29        
                  47.89   1:49.75 (1:01.86)   2:51.92 (1:02.17)     3:50.29 (58.37)
 33 Rios, Jared J        9 Middies-MR           4:22.11    3:57.98        
                  50.03   1:52.15 (1:02.12)   2:59.82 (1:07.67)     3:57.98 (58.16)
 34 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           4:00.14    3:59.50        
                  51.89   1:55.25 (1:03.36)   3:01.07 (1:05.82)     3:59.50 (58.43)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR      34.89      36.30 ZONE    20  
  2 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                38.67      36.84 ZONE    17  
  3 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 37.81      39.90         16  
  4 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      38.56      39.99         15  
  5 Varrichio, Chris R   9 Sachem-MR              41.34      41.37         14  
  6 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                41.87      41.44         13  
  7 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     43.23      41.50         12  
  8 Lai, Christopher B  10 HS-MR                  40.19      41.67         11  
  9 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                42.91      42.79          9  
 10 Chen, Darian        10 NCAC-MR                41.00      43.28          7  
 11 Holan, Steve         9 PATS-MR                41.43      44.21          6  
 12 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     47.69      44.49          5  
 13 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                48.79      44.68          4  
 14 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      42.72      44.98          3  
 15 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                50.30      45.32          2  
 16 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      44.08      45.35          1  
 17 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     43.29      45.50        
 18 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     48.98      45.97        
 19 Horgan, Edward L    10 HVD-MR                 47.64      46.08        
 20 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               44.08      46.14        
 21 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      44.76      46.41        
 22 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                48.05      46.45        
 23 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                48.35      46.65        
 24 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     50.73      46.74        
 25 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      46.84      46.76        
 26 Kopec, Ernie R       9 BBSC-MR                52.28      47.29        
 27 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     43.29      47.41        
 28 Peng, Greg W         9 APEX-MR                45.65      47.42        
 29 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     49.79      47.86        
 30 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR              46.48      48.68        
 31 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      50.16      48.77        
 32 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 47.98      48.78        
 33 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                47.88      48.82        
 34 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 50.74      49.20        
 35 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                54.68      49.22        
 36 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      47.36      49.51        
 37 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                46.69      49.65        
 38 Wu, Patrick          9 RFAC-MR                54.44      50.71        
 39 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      48.55      51.08        
 40 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:01.09      51.33        
 41 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR      49.52      51.47        
 42 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      55.11      53.76        
 43 Geller, Russell      9 WAC-MR                 57.25      54.57        
 44 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     53.56      55.68        
 45 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR      51.09      56.48        
 46 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:13.23      59.80        
 47 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:04.59      59.98        
 48 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR            1:52.88    1:38.89        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:24.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Evan E      10 Sachem-MR            1:23.44    1:26.50         20  
                  42.13     1:26.50 (44.37)                                        
  2 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:07.62    1:28.33         17  
  3 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:27.86    1:29.56         16  
                  44.38     1:29.56 (45.18)                                        
  4 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:26.77    1:29.59         15  
                  44.77     1:29.59 (44.82)                                        
  5 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:34.84    1:32.02         14  
                  44.75     1:32.02 (47.27)                                        
  6 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:41.07    1:32.56         13  
                  45.69     1:32.56 (46.87)                                        
  7 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:27.17    1:32.69         12  
                  44.66     1:32.69 (48.03)                                        
  8 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:42.93    1:33.90         11  
                  45.46     1:33.90 (48.44)                                        
  9 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:35.67    1:34.18          9  
 10 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:47.29    1:36.67          7  
 11 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             1:32.43    1:36.89          6  
 12 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:50.08    1:37.97          5  
 13 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:31.79    1:38.20          4  
 14 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              1:50.55    1:38.82          3  
 15 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:42.15    1:39.32          2  
 16 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              1:44.04    1:40.57          1  
 17 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            1:40.91    1:40.93        
 18 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:37.38    1:41.37        
                  48.68     1:41.37 (52.69)                                        
 19 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            1:46.95    1:41.86        
 20 Wyckoff, Bradley G   9 BBSC-MR              2:01.55    1:42.39        
                  49.22     1:42.39 (53.17)                                        
 21 Askri, Jason         9 HS-MR                1:47.24    1:44.26        
 22 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:51.35    1:44.46        
 23 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:56.01    1:44.91        
                  52.64     1:44.91 (52.27)                                        
 24 Kwan, William        9 WAC-MR               1:56.73    1:45.64        
 25 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:55.33    1:47.55        
 26 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:55.10    1:47.94        
                  51.60     1:47.94 (56.34)                                        
 27 Cortez, Kevin N     10 NCAC-MR              1:55.00    1:51.84        
                  50.63   1:51.84 (1:01.21)                                        
 28 Pena, Becquer D     10 APEX-MR              1:54.82    1:52.27        
                  54.76     1:52.27 (57.51)                                        
 29 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:46.67    1:59.86        
 30 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              2:37.12    2:06.96        
 31 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:10.83    2:07.34        
                1:02.69   2:07.34 (1:04.65)                                        
 -- LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR              2:21.81         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                1:01.08        DQ (1:01.65)                                        
 -- Borak, Max E         9 APEX-MR              2:15.99         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:02.83        DQ (1:08.49)                                        
 -- Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:37.83         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.57          DQ (48.99)                                        
 -- Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:43.67         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:46.07         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:57.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                41.95      39.90 ZONE    20  
  2 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     50.07      45.03 ZONE    17  
  3 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                42.53      45.66         16  
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                47.78      45.73         15  
  5 Lai, Christopher B  10 HS-MR                  45.06      46.00         14  
  6 Konviser, Eric L    10 WAC-MR                 45.29      46.77         13  
  7 Chen, Darian        10 NCAC-MR                45.00      47.20         12  
  8 Fisher, Evan E      10 Sachem-MR              44.91      48.92         11  
  9 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     59.58      49.81          9  
 10 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     57.29      51.05          7  
 11 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR              48.57      51.28          6  
 12 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                54.53      51.35          5  
 13 Zhang, John          9 NCAC-MR                52.00      51.85          4  
 14 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 55.57      52.22          3  
 15 Laskey, Ian          9 WAC-MR                 51.52      53.12          2  
 16 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                53.42      53.36          1  
 17 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                50.55      53.66        
 18 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              58.79      53.97        
 19 Peng, Greg W         9 APEX-MR                51.88      54.07        
 20 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             59.24      54.23        
 21 Holan, Steve         9 PATS-MR                49.14      54.42        
 22 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 55.04      54.63        
 22 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     58.84      54.63        
 24 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 52.03      54.72        
 25 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                57.76      55.58        
 26 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             49.44      56.08        
 27 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     52.19      56.54        
 28 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                59.60      56.76        
 29 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                57.63      57.44        
 30 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     48.79      57.74        
 31 Cortez, Kevin N     10 NCAC-MR                55.00      58.21        
 32 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     55.78      58.22        
 33 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     52.34      58.89        
 34 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:05.72      59.45        
 35 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               55.16      59.56        
 36 Geller, Russell      9 WAC-MR               1:06.33      59.89        
 36 Kwan, William        9 WAC-MR               1:02.18      59.89        
 38 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                55.20    1:00.27        
 39 Lavrov, Artem       10 WAC-MR               1:03.43    1:00.40        
 40 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             59.76    1:01.49        
 41 Thomas, Moane        9 WAC-MR               1:09.40    1:01.84        
 42 Askri, Jason         9 HS-MR                1:02.94    1:03.45        
 43 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:07.46    1:05.96        
 44 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:00.01    1:08.02        
 45 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:17.05    1:09.96        
 46 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR            1:44.76    1:37.53        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:32.93    1:30.41 ZONE    20  
                  43.54     1:30.41 (46.87)                                        
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:32.23    1:31.20 ZONE    17  
  3 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    1:29.51    1:32.41 ZONE    16  
                  44.72     1:32.41 (47.69)                                        
  4 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:48.09    1:37.30 ZONE    15  
                  46.37     1:37.30 (50.93)                                        
  5 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:37.62    1:39.77         14  
                  46.12     1:39.77 (53.65)                                        
  6 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:37.49    1:40.93         13  
                  48.18     1:40.93 (52.75)                                        
  7 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:44.98    1:44.37         12  
  8 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:46.34    1:47.25         11  
                  53.17     1:47.25 (54.08)                                        
  9 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:45.88    1:48.21          9  
                  54.87     1:48.21 (53.34)                                        
 10 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            1:45.14    1:49.78          7  
                  52.66     1:49.78 (57.12)                                        
 11 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:51.75    1:50.94          6  
 12 Varrichio, Chris R   9 Sachem-MR            1:54.04    1:51.47          5  
                  53.07     1:51.47 (58.40)                                        
 13 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:51.20    1:51.92          4  
                  12.67   1:51.92 (1:39.25)                                        
 14 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:59.10    1:53.73          3  
                  52.26   1:53.73 (1:01.47)                                        
 15 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:50.67    1:54.49          2  
                  54.88     1:54.49 (59.61)                                        
 16 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:46.67    1:55.10          1  
 17 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:59.05    1:55.39        
                  53.84   1:55.39 (1:01.55)                                        
 18 Laskey, Ian          9 WAC-MR               1:54.93    1:56.53        
                  56.37   1:56.53 (1:00.16)                                        
 19 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:57.89    1:58.34        
                  56.82   1:58.34 (1:01.52)                                        
 20 Hu, Kevin           10 HS-MR                2:01.48    1:58.50        
                  58.39   1:58.50 (1:00.11)                                        
 21 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    2:02.29    2:00.03        
                  59.40   2:00.03 (1:00.63)                                        
 22 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              1:15.55    2:01.09        
                  56.98   2:01.09 (1:04.11)                                        
 23 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:10.00    2:01.81        
                  57.97   2:01.81 (1:03.84)                                        
 24 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    2:01.56    2:02.10        
                1:01.17   2:02.10 (1:00.93)                                        
 25 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:56.49    2:03.07        
                  57.85   2:03.07 (1:05.22)                                        
 26 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              2:08.49    2:04.15        
                1:01.65   2:04.15 (1:02.50)                                        
 27 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:55.87    2:04.47        
                  54.04   2:04.47 (1:10.43)                                        
 28 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    2:05.18    2:08.20        
                  59.39   2:08.20 (1:08.81)                                        
 29 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              2:14.56    2:09.94        
                1:02.28   2:09.94 (1:07.66)                                        
 30 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    2:08.92    2:12.81        
                1:03.98   2:12.81 (1:08.83)                                        
 31 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              2:10.72    2:12.90        
 32 DeLuca, Christian   10 PATS-MR              2:31.25    2:18.51        
                1:08.07   2:18.51 (1:10.44)                                        
 33 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    2:16.50    2:25.17        
                1:10.21   2:25.17 (1:14.96)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      34.81      34.95 ZONE    20  
  2 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                36.94      36.42 ZONE    17  
  3 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR      36.94      37.50         16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                38.05      37.70         15  
  5 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      39.36      38.73         14  
  6 Chen, Darian        10 NCAC-MR                39.00      39.15         13  
  7 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                41.20      39.49         12  
  8 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      38.52      41.24         11  
  9 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     49.24      42.31          9  
 10 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:25.17      43.10          7  
 11 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 39.13      44.09          6  
 12 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      42.87      44.24          5  
 13 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     57.49      44.40          4  
 14 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      44.70      44.72          3  
 15 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      42.26      45.04          2  
 16 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     40.89      46.09          1  
 17 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                46.90      46.11        
 18 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      45.23      46.55        
 19 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               45.20      46.58        
 20 Horgan, Edward L    10 HVD-MR                 45.28      47.45        
 21 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                50.89      47.77        
 22 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     45.50      48.70        
 23 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                49.99      48.92        
 24 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     42.99      49.79        
 25 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     42.78      50.67        
 26 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 46.86      50.86        
 27 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                51.38      51.66        
 28 Kopec, Ernie R       9 BBSC-MR                56.68      54.00        
 29 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                51.05      54.21        
 30 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                58.44      54.55        
 31 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     52.34      59.57        
 32 Wu, Patrick          9 RFAC-MR                57.11    1:00.69        
 33 Geller, Russell      9 WAC-MR               1:05.15    1:04.48        
 -- Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:03.66         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:24.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:19.18    1:23.06 ZONE    20  
                  39.18     1:23.06 (43.88)                                        
  2 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:27.57    1:23.73 ZONE    17  
                  38.93     1:23.73 (44.80)                                        
  3 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:45.69    1:33.09         16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:29.46    1:33.43         15  
                  42.85     1:33.43 (50.58)                                        
  5 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:40.02    1:33.60         14  
                  44.51     1:33.60 (49.09)                                        
  6 Konviser, Eric L    10 WAC-MR               1:34.14    1:35.62         13  
                  43.16     1:35.62 (52.46)                                        
  7 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:29.26    1:36.44         12  
  8 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:30.79    1:42.64         11  
  9 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               1:50.00    1:44.36          9  
 10 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:36.56    1:47.84          7  
 11 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:41.34    1:52.63          6  
                  55.94     1:52.63 (56.69)                                        
 12 Laskey, Ian          9 WAC-MR               1:47.80    1:54.77          5  
                  52.31   1:54.77 (1:02.46)                                        
 13 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:10.26    1:55.62          4  
                  48.06   1:55.62 (1:07.56)                                        
 14 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:36.54    1:58.27          3  
 15 LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR              2:18.40    2:14.39          2  
                1:01.17   2:14.39 (1:13.22)                                        
 -- Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:50.78         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Askri, Jason         9 HS-MR                2:06.87         DQ        
      Arms underwater recovery
                  56.88        DQ (1:00.04)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:57.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:57.02    2:48.25 ZONE    20  
                  38.93     1:23.08 (44.15)   2:48.25 (1:25.17)                    
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    2:48.12    2:48.33 ZONE    17  
                  37.12     1:20.80 (43.68)     2:11.99 (51.19)     2:48.33 (36.34)
  3 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    2:52.19    2:53.67 ZONE    16  
                  35.53     1:19.39 (43.86)     2:14.98 (55.59)     2:53.67 (38.69)
  4 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    2:54.57    2:59.34         15  
                  38.37     1:27.14 (48.77)     2:17.77 (50.63)     2:59.34 (41.57)
  5 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              3:01.75    3:04.65         14  
                  39.16                             2:23.68 ( )     3:04.65 (40.97)
  6 Lai, Christopher B  10 HS-MR                3:04.38    3:08.36         13  
                  44.01     1:32.07 (48.06)     2:27.69 (55.62)     3:08.36 (40.67)
  7 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    3:11.37    3:09.85         12  
                  39.90     1:29.57 (49.67)     2:26.92 (57.35)     3:09.85 (42.93)
  8 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   3:08.89    3:10.36         11  
                  47.06     1:34.60 (47.54)   3:10.36 (1:35.76)                    
  9 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              3:10.39    3:14.13          9  
                  41.71     1:31.68 (49.97)     2:29.66 (57.98)     3:14.13 (44.47)
 10 Holan, Steve         9 PATS-MR              3:08.44    3:19.24          7  
                  44.61   3:19.24 (2:34.63)                                        
 11 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    3:13.01    3:19.43          6  
                  48.69     1:39.29 (50.60)   2:43.14 (1:03.85)     3:19.43 (36.29)
 12 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              3:22.42    3:19.79          5  
                  45.43     1:39.96 (54.53)     2:36.05 (56.09)     3:19.79 (43.74)
 13 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              3:35.53    3:21.90          4  
                  48.61     1:38.66 (50.05)   2:39.67 (1:01.01)     3:21.90 (42.23)
 14 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              3:30.42    3:26.54          3  
                                1:39.92 ( )   2:43.10 (1:03.18)     3:26.54 (43.44)
 15 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             3:27.74    3:27.51          2  
                  47.62                             2:46.66 ( )     3:27.51 (40.85)
 16 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   3:20.98    3:28.69          1  
                                1:43.73 ( )   3:28.69 (1:44.96)                    
 17 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:45.64    3:29.97        
                  54.93     1:42.61 (47.68)     2:41.26 (58.65)     3:29.97 (48.71)
 18 Laskey, Ian          9 WAC-MR               3:28.67    3:31.69        
                  52.03                             2:37.67 ( )     3:31.69 (54.02)
 19 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              3:42.83    3:35.55        
                  52.76     1:44.07 (51.31)   2:50.37 (1:06.30)     3:35.55 (45.18)
 20 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            3:43.81    3:36.13        
                  49.32   1:50.01 (1:00.69)     2:49.54 (59.53)     3:36.13 (46.59)
 21 Hu, Kevin           10 HS-MR                3:50.00    3:40.33        
                  53.68     1:47.30 (53.62)   2:52.67 (1:05.37)     3:40.33 (47.66)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SUPE Super Sectional 2014
                29.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                30.94      29.03 ZONE    20  
  2 Owens, Mark         12 Sachem-MR              28.31      29.09 ZONE    17  
  3 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                28.83      29.12 ZONE    16  
  4 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                31.00      31.17         15  
  5 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      29.80      31.36         14  
  6 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR                33.11      31.38         13  
  7 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                31.80      31.70         12  
  8 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                32.00      31.91         11  
  9 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                32.51      31.99          9  
 10 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     35.42      32.51          7  
 11 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      33.02      32.67          6  
 12 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                32.39      32.91          5  
 13 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                36.02      32.96          4  
 14 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                36.61      33.07          3  
 15 Liu, Alex J         12 NDAC-MR                32.30      33.34          2  
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR                36.64      33.41          1  
 17 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              33.50      33.54        
 18 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      33.49      33.58        
 19 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                36.22      33.66        
 20 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      32.96      33.70        
 21 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                32.41      33.76        
 22 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              33.03      33.86        
 23 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      34.40      33.88        
 24 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              34.06      34.18        
 25 Huang, Matthew K    11 PATS-MR                33.87      34.22        
 25 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                35.97      34.22        
 27 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR      34.72      34.43        
 28 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     41.43      34.78        
 29 Turner, Cole V      12 HVD-MR                 33.97      34.93        
 30 Zametko, Nikita     11 HS-MR                  34.93      35.63        
 31 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.20      35.73        
 32 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     42.91      35.89        
 33 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 37.53      36.54        
 34 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      35.69      36.94        
 35 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                37.50      37.09        
 36 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              36.78      37.42        
 37 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                36.13      37.43        
 38 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     46.30      37.70        
 39 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                38.08      38.12        
 40 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 38.61      38.23        
 41 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     43.71      38.56        
 42 Abramson, David     12 WAC-MR                 39.67      39.31        
 43 Messina, Michael A  11 RFAC-MR                38.71      40.35        
 44 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     35.79      40.84        
 45 McCafferty, John    12 WAC-MR                 41.34      42.21        
 46 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                53.97      44.88        
 47 Gaider, Daniel      12 WAC-MR                 45.34      49.71        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  SUPE Super Sectional 2014
              1:04.59  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:03.38    1:03.47 ZONE    20  
                  31.25     1:03.47 (32.22)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:08.34    1:07.65         17  
                  32.68     1:07.65 (34.97)                                        
  3 Owens, Mark         12 Sachem-MR            1:07.23    1:07.99         16  
                  32.41     1:07.99 (35.58)                                        
  4 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              1:12.67    1:08.39         15  
                  33.24     1:08.39 (35.15)                                        
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:07.92    1:08.40         14  
                  33.51     1:08.40 (34.89)                                        
  6 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:11.33    1:11.02         13  
  7 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:16.96    1:11.99         12  
  8 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:17.39    1:12.01         11  
                  34.22     1:12.01 (37.79)                                        
  9 Kipshidze, George   12 Sachem-MR            1:13.90    1:12.71          9  
                  34.10     1:12.71 (38.61)                                        
 10 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:16.49    1:14.12          7  
 11 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:18.53    1:14.15          6  
 12 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:10.38    1:14.47          5  
                  35.37     1:14.47 (39.10)                                        
 13 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:19.03    1:15.23          4  
                  36.85     1:15.23 (38.38)                                        
 14 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            1:14.86    1:15.34          3  
                  36.34     1:15.34 (39.00)                                        
 15 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:18.52    1:15.67          2  
                  36.99     1:15.67 (38.68)                                        
 16 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:30.17    1:15.76          1  
 17 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:12.04    1:17.45        
                  36.42     1:17.45 (41.03)                                        
 18 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:21.74    1:17.62        
                  36.75     1:17.62 (40.87)                                        
 19 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:19.35    1:17.86        
                  37.51     1:17.86 (40.35)                                        
 20 Turner, Cole V      12 HVD-MR               1:25.46    1:18.51        
 21 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:11.46    1:18.64        
                  38.05     1:18.64 (40.59)                                        
 22 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:20.97    1:19.64        
                  37.65     1:19.64 (41.99)                                        
 23 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:17.59    1:20.63        
                  37.00     1:20.63 (43.63)                                        
 24 Luba, Ryan C        11 Sachem-MR            1:21.41    1:20.93        
                  38.35     1:20.93 (42.58)                                        
 25 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:21.25    1:22.78        
                  39.46     1:22.78 (43.32)                                        
 26 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:19.16    1:23.58        
 27 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:40.05    1:24.07        
                  41.09     1:24.07 (42.98)                                        
 28 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   1:38.62    1:25.46        
 29 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:31.04    1:25.61        
                  40.01     1:25.61 (45.60)                                        
 30 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:34.99    1:27.29        
                  42.05     1:27.29 (45.24)                                        
 31 Mangan, Kyle D      12 HVD-MR               1:26.30    1:28.59        
                  41.70     1:28.59 (46.89)                                        
 32 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:30.26    1:29.86        
 33 Koseoglu, Okan      11 Sachem-MR            1:37.51    1:35.84        
                  44.27     1:35.84 (51.57)                                        
 34 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:16.00    1:37.59        
                  44.28     1:37.59 (53.31)                                        
 35 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              2:03.87    1:37.80        
 36 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:41.30    1:41.37        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  SUPE Super Sectional 2014
              2:19.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              2:15.76    2:19.63 ZONE    20  
                  34.53     1:07.23 (32.70)     1:43.95 (36.72)     2:19.63 (35.68)
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:36.57    2:28.23         17  
                  32.86     1:12.01 (39.15)     1:51.26 (39.25)     2:28.23 (36.97)
  3 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              2:37.50    2:28.42         16  
                  33.54     1:12.22 (38.68)     1:51.98 (39.76)     2:28.42 (36.44)
  4 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   2:49.15    2:35.49         15  
                                1:12.52 ( )     1:55.25 (42.73)     2:35.49 (40.24)
  5 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:46.50    2:35.75         14  
                                1:17.36 ( )   2:35.75 (1:18.39)                    
  6 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              2:52.17    2:36.62         13  
                  35.19     1:15.42 (40.23)     1:58.00 (42.58)     2:36.62 (38.62)
  7 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:38.98    2:36.68         12  
                                1:13.79 ( )   2:36.68 (1:22.89)                    
  8 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              2:37.49    2:38.44         11  
                                1:17.73 ( )     1:59.75 (42.02)     2:38.44 (38.69)
  9 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           2:33.89    2:39.74          9  
                  36.63     1:16.61 (39.98)     1:59.10 (42.49)     2:39.74 (40.64)
 10 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   2:42.45    2:40.08          7  
                                1:16.49 ( )     1:58.53 (42.04)     2:40.08 (41.55)
 11 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              2:48.78    2:45.05          6  
                  37.41     1:19.08 (41.67)   2:45.05 (1:25.97)                    
 12 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            2:54.52    2:46.16          5  
                  36.70     1:18.98 (42.28)   2:46.16 (1:27.18)                    
 13 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   2:44.44    2:46.98          4  
                                1:21.46 ( )   2:46.98 (1:25.52)                    
 14 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR            2:41.60    2:48.17          3  
                                1:19.80 ( )     2:04.97 (45.17)     2:48.17 (43.20)
 15 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              2:52.53    2:49.32          2  
                  36.76     1:20.07 (43.31)     2:06.20 (46.13)     2:49.32 (43.12)
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR              2:57.03    2:51.23          1  
                                1:20.44 ( )   2:51.23 (1:30.79)                    
 17 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              2:42.26    2:52.01        
                                1:21.95 ( )   2:52.01 (1:30.06)                    
 18 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              3:02.54    2:55.43        
                                1:24.31 ( )   2:55.43 (1:31.12)                    
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            2:54.89    2:55.99        
                  40.20     1:24.95 (44.75)     2:11.29 (46.34)     2:55.99 (44.70)
 20 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           3:14.21    2:57.50        
                  38.44     1:24.07 (45.63)     2:11.42 (47.35)     2:57.50 (46.08)
 21 Luba, Ryan C        11 Sachem-MR            3:05.23    2:59.34        
                                1:23.64 ( )   2:59.34 (1:35.70)                    
 22 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   2:43.33    3:02.17        
                  40.58     1:26.84 (46.26)     2:15.80 (48.96)     3:02.17 (46.37)
 23 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   2:46.45    3:02.60        
                                1:27.45 ( )   3:02.60 (1:35.15)                    
 24 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   2:45.55    3:27.33        
                  43.80     1:38.28 (54.48)     2:33.89 (55.61)     3:27.33 (53.44)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                35.89      36.33         20  
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                36.99      36.71         17  
  3 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR                37.43      36.76         16  
  4 Owens, Mark         12 Sachem-MR              35.96      37.10         15  
  5 Kipshidze, George   12 Sachem-MR              38.77      37.81         14  
  6 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     40.68      37.90         13  
  7 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                36.49      37.96         12  
  8 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                37.08      38.21         11  
  9 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              39.87      38.57          9  
 10 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                40.62      39.63          7  
 11 Pena, Matt          12 APEX-MR                42.34      40.55          6  
 12 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                43.00      40.57          5  
 13 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                43.20      40.90          4  
 14 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     51.46      42.00          3  
 15 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 41.75      42.13          2  
 16 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                41.04      42.66          1  
 17 Xin, Alex           12 RFAC-MR                44.18      42.80        
 18 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                43.81      42.98        
 19 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                39.05      43.03        
 20 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                41.23      43.26        
 21 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              42.65      43.28        
 22 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR     37.99      43.82        
 23 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                44.75      44.18        
 24 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     49.57      44.79        
 25 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     48.88      45.02        
 26 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              43.92      45.18        
 27 Mangan, Kyle D      12 HVD-MR                 45.01      45.28        
 28 Abramson, David     12 WAC-MR                 45.40      45.57        
 29 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 46.77      45.90        
 30 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 48.32      46.46        
 31 Drummond, Jared     12 APEX-MR                47.30      46.90        
 32 McCafferty, John    12 WAC-MR                 46.96      47.90        
 33 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                50.45      48.12        
 34 Koseoglu, Okan      11 Sachem-MR              50.46      48.18        
 35 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     41.56      48.27        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  SUPE Super Sectional 2014
              1:14.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:17.62    1:16.51         20  
                  37.69     1:16.51 (38.82)                                        
  2 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:17.57    1:16.91         17  
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:21.46    1:17.47         16  
  4 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              1:23.38    1:18.20         15  
                  38.80     1:18.20 (39.40)                                        
  5 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:29.45    1:20.39         14  
                  39.08     1:20.39 (41.31)                                        
  6 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              1:19.00    1:20.73         13  
  7 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:25.73    1:21.11         12  
                  39.03     1:21.11 (42.08)                                        
  8 Afifi, Omar         12 NCAC-MR              1:20.00    1:21.51         11  
  9 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:26.54    1:21.81          9  
                  39.88     1:21.81 (41.93)                                        
 10 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.06          7  
 11 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:21.37    1:23.30          6  
                  20.26   1:23.30 (1:03.04)                                        
 12 Huang, Jonathan     12 PATS-MR              1:18.85    1:24.09          5  
                  40.88     1:24.09 (43.21)                                        
 13 Zametko, Nikita     11 HS-MR                1:23.24    1:25.34          4  
                  42.99     1:25.34 (42.35)                                        
 14 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    1:30.07    1:25.56          3  
                  42.43     1:25.56 (43.13)                                        
 15 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:23.67    1:25.68          2  
                  42.42     1:25.68 (43.26)                                        
 16 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:24.49    1:26.15          1  
                  41.23     1:26.15 (44.92)                                        
 17 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:28.00    1:27.65        
                  41.55     1:27.65 (46.10)                                        
 18 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:32.71    1:28.21        
 19 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    1:29.15    1:28.62        
                  44.17     1:28.62 (44.45)                                        
 20 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:32.70    1:28.91        
                  42.64     1:28.91 (46.27)                                        
 21 Huang, Matthew K    11 PATS-MR              1:24.20    1:28.97        
                  43.00     1:28.97 (45.97)                                        
 22 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:32.84    1:29.24        
                  43.66     1:29.24 (45.58)                                        
 23 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:36.28    1:30.11        
                  43.72     1:30.11 (46.39)                                        
 24 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:46.37    1:30.28        
                  44.63     1:30.28 (45.65)                                        
 25 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:36.98    1:30.62        
                  44.48     1:30.62 (46.14)                                        
 26 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:47.06    1:31.86        
                  45.54     1:31.86 (46.32)                                        
 27 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              1:32.13    1:33.50        
                  45.39     1:33.50 (48.11)                                        
 28 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:34.07    1:35.01        
                  45.38     1:35.01 (49.63)                                        
 29 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:41.34    1:35.25        
                  46.47     1:35.25 (48.78)                                        
 30 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:30.39    1:35.39        
                  47.04     1:35.39 (48.35)                                        
 31 Hagan, Michael J    11 PATS-MR              1:35.79    1:35.89        
 32 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:52.96    1:36.45        
 33 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:38.98    1:42.54        
 34 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   1:58.19    1:44.22        
                  50.76     1:44.22 (53.46)                                        
 35 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:30.19    1:45.44        
                  40.64   1:45.44 (1:04.80)                                        
 36 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              2:07.46    2:11.22        
                1:00.16   2:11.22 (1:11.06)                                        
 -- Gaider, Daniel      12 WAC-MR               2:22.59         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  50.39        DQ (1:11.69)                                        
 -- Abramson, David     12 WAC-MR               1:37.27         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:39.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    2:25.39    2:27.03 ZONE    20  
                  35.66     1:12.75 (37.09)     1:51.04 (38.29)     2:27.03 (35.99)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:31.51    2:35.33 ZONE    17  
                  38.17     1:16.76 (38.59)     1:57.02 (40.26)     2:35.33 (38.31)
  3 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    2:35.98    2:45.34         16  
                  40.51     1:23.05 (42.54)     2:06.42 (43.37)     2:45.34 (38.92)
  4 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              2:58.83    2:45.91         15  
                                1:20.56 ( )   2:45.91 (1:25.35)                    
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:43.56    2:46.25         14  
                                1:21.39 ( )     2:04.38 (42.99)     2:46.25 (41.87)
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.77         13  
                  39.01     1:20.68 (41.67)     2:04.83 (44.15)     2:46.77 (41.94)
  7 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:50.24    2:51.26         12  
                  39.87     1:24.04 (44.17)     2:08.90 (44.86)     2:51.26 (42.36)
  8 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    2:58.27    2:57.80         11  
                  41.81     1:26.99 (45.18)     2:13.78 (46.79)     2:57.80 (44.02)
  9 Huang, Jonathan     12 PATS-MR              3:08.73    2:58.47          9  
                  42.50     1:28.45 (45.95)     2:15.15 (46.70)     2:58.47 (43.32)
 10 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              3:20.21    3:02.54          7  
                  42.41     1:29.29 (46.88)     2:17.92 (48.63)     3:02.54 (44.62)
 11 Huang, Matthew K    11 PATS-MR              3:19.70    3:05.22          6  
                                1:29.64 ( )     2:19.03 (49.39)     3:05.22 (46.19)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                42.32      40.36         20  
  2 Owens, Mark         12 Sachem-MR              38.95      40.69         17  
  3 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                41.76      40.84         16  
  4 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      40.33      41.32         15  
  5 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                42.00      42.82         14  
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      42.67      43.16         13  
  7 Liu, Alex J         12 NDAC-MR                42.80      43.23         12  
  8 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      42.72      43.32         11  
  9 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                43.00      44.05          9  
 10 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              44.58      44.69          7  
 11 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                46.45      44.85          6  
 12 Huang, Matthew K    11 PATS-MR                45.46      45.21          5  
 13 Xin, Alex           12 RFAC-MR                54.73      46.03          4  
 14 Huang, Jonathan     12 PATS-MR                44.06      46.08          3  
 15 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 46.47      46.37          2  
 16 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              47.09      47.27          1  
 17 Staubi, Eli J       11 NDAC-MR                47.23      47.74        
 18 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                50.48      48.49        
 19 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     53.82      49.76        
 20 Zametko, Nikita     11 HS-MR                  46.56      50.04        
 21 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                49.40      50.31        
 22 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                48.43      50.56        
 23 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      48.21      50.57        
 24 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     49.20      50.91        
 25 Abramson, David     12 WAC-MR                 50.64      51.37        
 26 Turner, Cole V      12 HVD-MR                 50.26      53.05        
 27 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 54.12      54.31        
 28 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     45.99      57.81        
 29 Messina, Michael A  11 RFAC-MR                57.63      58.52        
 30 Gaider, Daniel      12 WAC-MR               1:02.30      59.57        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  SUPE Super Sectional 2014
              1:25.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kipshidze, George   12 Sachem-MR            1:29.48    1:30.07         20  
                  42.61     1:30.07 (47.46)                                        
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:29.76    1:30.34         17  
                  43.41     1:30.34 (46.93)                                        
  3 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           1:29.01    1:33.46         16  
                  43.92     1:33.46 (49.54)                                        
  4 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:44.12    1:42.20         15  
  5 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:38.68    1:43.86         14  
                  40.53   1:43.86 (1:03.33)                                        
  6 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   1:46.13    1:44.55         13  
                  49.74     1:44.55 (54.81)                                        
  7 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:51.47    1:45.74         12  
                  50.58     1:45.74 (55.16)                                        
  8 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:42.72    1:46.31         11  
                  51.41     1:46.31 (54.90)                                        
  9 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:53.21    1:46.85          9  
                  51.99     1:46.85 (54.86)                                        
 10 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:47.36    1:47.82          7  
                  52.54     1:47.82 (55.28)                                        
 11 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:42.85    1:48.45          6  
 12 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               2:03.83    2:02.82          5  
                  58.41   2:02.82 (1:04.41)                                        
 13 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR               1:56.58    2:02.83          4  
                  59.74   2:02.83 (1:03.09)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  SUPE Super Sectional 2014
              3:00.59  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kipshidze, George   12 Sachem-MR            3:09.04    3:13.23         20  
                  43.53     1:32.80 (49.27)     2:25.27 (52.47)     3:13.23 (47.96)
  2 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           3:13.63    3:21.59         17  
                  46.02     1:38.20 (52.18)     2:31.40 (53.20)     3:21.59 (50.19)
  3 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              3:22.68    3:23.21         16  
                  46.11     1:37.69 (51.58)     2:32.13 (54.44)     3:23.21 (51.08)
  4 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR            3:24.17    3:34.55         15  
                  38.40   1:43.10 (1:04.70)   3:34.55 (1:51.45)                    
  5 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   3:39.99    3:50.57         14  
                  52.16     1:49.86 (57.70)   2:51.50 (1:01.64)     3:50.57 (59.07)
  6 Abramson, David     12 WAC-MR               3:45.00    3:52.07         13  
                                1:53.15 ( )   3:52.07 (1:58.92)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                32.97      31.81 ZONE    20  
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                33.31      32.50 ZONE    17  
  3 Owens, Mark         12 Sachem-MR              33.21      35.26         16  
  4 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                38.45      35.44         15  
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                34.84      35.84         14  
  6 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              36.52      35.90         13  
  7 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              37.01      37.43         12  
  8 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     42.00      38.39         11  
  9 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                43.25      39.52          9  
 10 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                36.98      39.58          7  
 11 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     48.14      40.27          6  
 12 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                44.25      40.42          5  
 13 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 38.99      41.06          4  
 14 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR     39.99      41.14          3  
 15 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 40.62      41.22          2  
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR                46.09      41.40          1  
 17 Luba, Ryan C        11 Sachem-MR              42.89      41.90        
 17 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              41.41      41.90        
 19 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              40.53      42.35        
 20 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                40.73      42.62        
 21 Drummond, Jared     12 APEX-MR                44.90      43.10        
 22 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                   NT      43.19        
 23 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                42.26      43.23        
 24 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     53.26      44.88        
 25 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     51.17      46.76        
 26 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                48.75      46.86        
 27 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     39.29      47.96        
 28 Abramson, David     12 WAC-MR                 50.53      48.93        
 29 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 48.35      49.40        
 30 McCafferty, John    12 WAC-MR                 50.92      50.52        
 31 Mangan, Kyle D      12 HVD-MR                 47.91      51.25        
 32 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:00.00      55.57        
 33 Koseoglu, Okan      11 Sachem-MR              50.75    1:04.20        
 -- Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     45.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  SUPE Super Sectional 2014
              1:12.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:07.73    1:08.71 ZONE    20  
                  32.78     1:08.71 (35.93)                                        
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:08.20    1:10.42 ZONE    17  
                  33.30     1:10.42 (37.12)                                        
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:11.74    1:14.10         16  
                  36.08     1:14.10 (38.02)                                        
  4 Liu, Alex J         12 NDAC-MR              1:15.12    1:16.66         15  
                  36.35     1:16.66 (40.31)                                        
  5 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:16.73    1:17.08         14  
  6 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    1:20.19    1:21.18         13  
                  38.52     1:21.18 (42.66)                                        
  7 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:27.47    1:21.95         12  
                  40.22     1:21.95 (41.73)                                        
  8 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    1:19.95    1:22.08         11  
                  39.37     1:22.08 (42.71)                                        
  9 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:36.52    1:22.48          9  
 10 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:23.95          7  
                  37.94     1:23.95 (46.01)                                        
 11 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    1:38.01    1:24.48          6  
 12 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:22.98    1:25.76          5  
 13 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:26.19          4  
 14 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:26.67    1:26.95          3  
                  40.36     1:26.95 (46.59)                                        
 15 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:26.71    1:27.38          2  
                  39.43     1:27.38 (47.95)                                        
 16 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            1:24.30    1:28.50          1  
                  39.85     1:28.50 (48.65)                                        
 17 Zametko, Nikita     11 HS-MR                1:23.18    1:30.03        
                  43.41     1:30.03 (46.62)                                        
 18 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:38.76    1:30.97        
                  40.21     1:30.97 (50.76)                                        
 19 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:26.55    1:32.42        
                  42.56     1:32.42 (49.86)                                        
 20 Staubi, Eli J       11 NDAC-MR              1:21.50    1:32.62        
                  43.91     1:32.62 (48.71)                                        
 21 Huang, Jonathan     12 PATS-MR              1:26.67    1:33.74        
                  43.34     1:33.74 (50.40)                                        
 22 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:33.84    1:34.47        
                  43.92     1:34.47 (50.55)                                        
 23 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:36.67    1:38.00        
                  48.25     1:38.00 (49.75)                                        
 24 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:30.99    1:39.48        
                  44.31     1:39.48 (55.17)                                        
 25 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:48.49    1:39.94        
                  45.28     1:39.94 (54.66)                                        
 26 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               2:00.23    1:40.37        
 27 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:29.90    1:41.46        
                  49.52     1:41.46 (51.94)                                        
 -- Gaider, Daniel      12 WAC-MR               2:10.12         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:01.48        DQ (1:18.00)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  SUPE Super Sectional 2014
              2:42.09  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:52.43    3:01.78         20  
                                1:21.71 ( )   3:01.78 (1:40.07)                    
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:37.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    2:25.79    2:28.09 ZONE    20  
                  32.63     1:10.36 (37.73)     1:54.13 (43.77)     2:28.09 (33.96)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:30.85    2:38.07         17  
                  33.43     1:13.42 (39.99)     2:01.89 (48.47)     2:38.07 (36.18)
  3 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              2:38.04    2:38.46         16  
                  34.33     1:15.56 (41.23)     2:04.61 (49.05)     2:38.46 (33.85)
  4 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:52.69    2:46.81         15  
                                1:18.89 ( )   2:46.81 (1:27.92)                    
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:49.04    2:48.48         14  
                  37.74     1:20.00 (42.26)     2:12.27 (52.27)     2:48.48 (36.21)
  6 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:46.21    2:48.58         13  
                  35.34     1:20.66 (45.32)     2:12.31 (51.65)     2:48.58 (36.27)
  7 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              3:01.12    2:51.02         12  
                  39.03     1:21.68 (42.65)   2:51.02 (1:29.34)                    
  8 Owens, Mark         12 Sachem-MR            2:48.61    2:51.08         11  
                  35.13     1:20.20 (45.07)     2:12.10 (51.90)     2:51.08 (38.98)
  9 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:58.17    2:52.03          9  
                  38.69     1:23.84 (45.15)     2:14.69 (50.85)     2:52.03 (37.34)
 10 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              2:55.00    2:55.42          7  
                  39.57     1:24.89 (45.32)     2:17.55 (52.66)     2:55.42 (37.87)
 11 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    2:40.70    2:58.58          6  
                                1:24.66 ( )     2:19.54 (54.88)     2:58.58 (39.04)
 12 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              3:16.49    3:02.40          5  
                  38.57     1:22.69 (44.12)     2:22.27 (59.58)     3:02.40 (40.13)
 13 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   3:17.41    3:05.81          4  
                  40.27     1:25.25 (44.98)     2:24.46 (59.21)     3:05.81 (41.35)
 14 Xin, Alex           12 RFAC-MR              3:33.44    3:08.25          3  
                  43.59     1:33.34 (49.75)     2:26.95 (53.61)     3:08.25 (41.30)
 15 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                   NT    3:09.44          2  
                                1:34.83 ( )     2:28.26 (53.43)     3:09.44 (41.18)
 16 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              3:24.07    3:11.31          1  
                  43.36     1:32.48 (49.12)     2:29.16 (56.68)     3:11.31 (42.15)
 17 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            3:13.14    3:11.94        
                  39.38     1:29.58 (50.20)   2:29.81 (1:00.23)     3:11.94 (42.13)
 18 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            3:25.67    3:14.59        
                  43.97     1:36.00 (52.03)     2:33.53 (57.53)     3:14.59 (41.06)
 19 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                   NT    3:19.06        
                  47.08     1:38.62 (51.54)     2:35.54 (56.92)     3:19.06 (43.52)
 20 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              3:21.79    3:24.10        
                                1:34.81 ( )   3:24.10 (1:49.29)                    
 21 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR               3:30.00    3:35.96        
                                1:44.79 ( )   2:49.58 (1:04.79)     3:35.96 (46.38)
 22 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              3:31.86    3:36.94        
                  50.34     1:41.67 (51.33)   2:49.93 (1:08.26)     3:36.94 (47.01)
 -- Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               3:21.82         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.47     1:37.81 (51.34)   2:38.47 (1:00.66)          DQ (48.90)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                27.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR     27.99      27.43 ZONE    20  
  2 Lawson, Michael     14 Middies-MR             27.72      27.82         17  
  3 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR     27.50      28.22         16  
  4 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR                30.95      28.27         15  
  5 Chen, Ting          14 HVD-MR                 27.93      28.68         14  
  6 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR                30.60      29.12         13  
  7 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR                 27.78      29.18         12  
  8 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR                29.87      29.23         11  
  9 Walsh, Dylan F      14 Middies-MR             30.00      29.37          9  
 10 Baione, Michael T   13 RFAC-MR                34.95      29.42          7  
 11 Markic, Marin       14 PATS-MR                29.61      29.51          6  
 12 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR     30.98      29.53          5  
 13 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR                31.36      29.59          4  
 14 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR     30.01      29.64          3  
 15 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR                30.62      29.68          2  
 16 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR             30.02      29.96          1  
 17 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR                32.42      29.98        
 18 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR                30.30      30.03        
 19 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR                30.66      30.44        
 20 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR     29.87      30.68        
 21 Keane, Matt V       13 PATS-MR                29.96      30.79        
 22 Kwon, Steven        13 Middies-MR             29.74      30.94        
 22 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR                31.47      30.94        
 24 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR                31.65      30.97        
 25 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR                30.75      31.07        
 26 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR                33.18      31.20        
 27 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 28.84      31.30        
 27 Dai, Wesley         14 WAC-MR                 30.35      31.30        
 29 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR     32.36      31.34        
 30 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                34.01      31.66        
 31 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR                33.96      31.80        
 32 Callaghan, Ryan     14 WAC-MR                 34.10      31.81        
 33 Whitfield, George   14 NYCC-MR                32.00      32.08        
 34 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR     34.86      32.52        
 35 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR                32.01      32.90        
 36 Pena, Michael A     14 APEX-MR                35.81      33.05        
 37 Matskovsky, David   14 WAC-MR                 55.00      34.78        
 38 Miller, Alex        13 Middies-MR             32.18      35.32        
 39 Metzger, Nicholas   13 Sachem-MR              33.61      35.66        
 40 Chin, William T     13 NYCC-MR                32.23      36.22        
 41 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR                35.21      37.41        
 42 McNamara, William   13 BBSC-MR                39.33      38.40        
 43 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR     48.19      38.84        
 44 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR                 41.09      39.59        
 45 Fairweather, Sheld  14 Middies-MR             45.00      39.75        
 46 Castro, Dylan A     13 Middies-MR             46.21      41.20        
 47 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                46.34      43.86        
 -- Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR                33.71         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                59.79  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:03.19    1:00.36         20  
                  29.16     1:00.36 (31.20)                                        
  2 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            1:03.00    1:02.04         17  
                  30.07     1:02.04 (31.97)                                        
  3 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:07.60    1:03.67         16  
                  31.23     1:03.67 (32.44)                                        
  4 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:08.23    1:03.94         15  
  5 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               1:02.38    1:04.22         14  
                  31.05     1:04.22 (33.17)                                        
  6 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:12.16    1:04.67         13  
                  30.46     1:04.67 (34.21)                                        
  7 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:00.05    1:04.83         12  
                  30.62     1:04.83 (34.21)                                        
  8 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              1:06.86    1:04.91         11  
                  32.40     1:04.91 (32.51)                                        
  9 Afif, John          14 WAC-MR               1:08.78    1:05.01          9  
                  31.95     1:05.01 (33.06)                                        
 10 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:04.73    1:05.15          7  
                  31.92     1:05.15 (33.23)                                        
 11 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:03.00    1:05.87          6  
                  31.72     1:05.87 (34.15)                                        
 12 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:09.00    1:06.02          5  
                  31.21     1:06.02 (34.81)                                        
 13 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:10.08    1:06.35          4  
                  31.41     1:06.35 (34.94)                                        
 14 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              1:03.98    1:06.83          3  
                  32.17     1:06.83 (34.66)                                        
 15 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              1:20.60    1:06.96          2  
                  31.78     1:06.96 (35.18)                                        
 16 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:06.76    1:07.23          1  
                  32.87     1:07.23 (34.36)                                        
 17 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              1:16.31    1:09.29        
                  33.42     1:09.29 (35.87)                                        
 18 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:11.20    1:09.37        
                  32.03     1:09.37 (37.34)                                        
 19 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:05.97    1:09.45        
                  32.83     1:09.45 (36.62)                                        
 20 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:20.00    1:10.18        
                  33.85     1:10.18 (36.33)                                        
 21 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:11.55    1:10.42        
                  33.56     1:10.42 (36.86)                                        
 22 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:09.79    1:10.50        
                  33.56     1:10.50 (36.94)                                        
 23 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:08.62    1:11.04        
                  33.35     1:11.04 (37.69)                                        
 24 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:11.04    1:11.15        
 25 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:15.95    1:13.61        
                  35.53     1:13.61 (38.08)                                        
 26 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:33.04    1:14.70        
                  33.80     1:14.70 (40.90)                                        
 27 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:13.18    1:16.16        
                  36.05     1:16.16 (40.11)                                        
 28 McNamara, William   13 BBSC-MR              1:24.31    1:21.66        
                  39.74     1:21.66 (41.92)                                        
 29 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:16.85    1:23.27        
                  39.90     1:23.27 (43.37)                                        
 30 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:29.27    1:26.65        
                  40.74     1:26.65 (45.91)                                        
 31 Tessler, Jacob N    14 HVD-MR               1:49.30    1:47.95        
                  48.30     1:47.95 (59.65)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:09.09  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:25.16    2:12.20         20  
                  28.85     1:01.73 (32.88)     1:36.85 (35.12)     2:12.20 (35.35)
  2 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:11.25    2:13.00         17  
                  30.52     1:03.80 (33.28)     1:38.86 (35.06)     2:13.00 (34.14)
  3 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:23.59    2:16.88         16  
                  31.02     1:05.64 (34.62)     1:41.64 (36.00)     2:16.88 (35.24)
  4 Walsh, Dylan F      14 Middies-MR           2:21.01    2:17.97         15  
                  31.26     1:05.06 (33.80)     1:41.65 (36.59)     2:17.97 (36.32)
  5 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              2:22.03    2:20.55         14  
                                1:08.85 ( )   2:20.55 (1:11.70)                    
  6 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:20.43    2:20.88         13  
                  32.69     1:08.66 (35.97)   2:20.88 (1:12.22)                    
  7 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR              2:19.15    2:20.91         12  
                  32.52     1:09.61 (37.09)     1:47.33 (37.72)     2:20.91 (33.58)
  8 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:21.27         11  
                                1:08.96 ( )   2:21.27 (1:12.31)                    
  9 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:23.33    2:22.52          9  
                  32.50     1:08.42 (35.92)     1:46.20 (37.78)     2:22.52 (36.32)
 10 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:25.00    2:22.55          7  
                                1:07.08 ( )   2:22.55 (1:15.47)                    
 11 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:50.50    2:24.73          6  
                  33.22     1:06.92 (33.70)   2:24.73 (1:17.81)                    
 12 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:22.59    2:25.27          5  
                  15.01     1:09.04 (54.03)     1:48.17 (39.13)     2:25.27 (37.10)
 13 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:33.66    2:25.40          4  
                  31.92     1:08.55 (36.63)     1:48.15 (39.60)     2:25.40 (37.25)
 14 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               2:16.50    2:25.92          3  
                                1:07.61 ( )   2:25.92 (1:18.31)                    
 15 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               2:17.76    2:26.27          2  
                  32.93     1:09.70 (36.77)   2:26.27 (1:16.57)                    
 16 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:39.92    2:27.35          1  
                  33.16     1:11.04 (37.88)     1:50.30 (39.26)     2:27.35 (37.05)
 17 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:40.00    2:27.67        
                  34.14     1:11.80 (37.66)     1:51.34 (39.54)     2:27.67 (36.33)
 18 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              2:40.28    2:29.24        
                                1:12.43 ( )   2:29.24 (1:16.81)                    
 19 Whitfield, George   14 NYCC-MR              2:40.00    2:29.43        
                  34.39     1:12.47 (38.08)     1:55.18 (42.71)     2:29.43 (34.25)
 20 Kwon, Steven        13 Middies-MR           2:28.09    2:30.08        
                  35.49     1:12.70 (37.21)     1:51.50 (38.80)     2:30.08 (38.58)
 21 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              2:41.00    2:31.64        
                  34.74     1:14.02 (39.28)     1:53.89 (39.87)     2:31.64 (37.75)
 22 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR              2:43.73    2:33.08        
                  34.07     1:14.04 (39.97)     1:58.08 (44.04)     2:33.08 (35.00)
 23 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               2:36.84    2:35.12        
                  35.35     1:14.84 (39.49)     1:55.94 (41.10)     2:35.12 (39.18)
 24 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           2:35.19    2:37.30        
                                1:14.13 ( )     1:58.25 (44.12)     2:37.30 (39.05)
 25 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   2:50.93    2:39.42        
                  35.36     1:15.40 (40.04)     1:58.13 (42.73)     2:39.42 (41.29)
 26 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              2:50.22    2:48.15        
                  38.33     1:22.55 (44.22)     2:10.10 (47.55)     2:48.15 (38.05)
 27 McNamara, William   13 BBSC-MR              2:59.00    2:50.68        
                                1:23.25 ( )     2:08.90 (45.65)     2:50.68 (41.78)
 28 Matskovsky, David   14 WAC-MR               3:45.55    2:54.84        
                  39.52     1:24.25 (44.73)     2:10.71 (46.46)     2:54.84 (44.13)
 29 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:46.19    2:56.29        
                  39.86     1:25.72 (45.86)     2:11.37 (45.65)     2:56.29 (44.92)
 30 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   2:33.79    3:02.27        
                  40.47     1:26.59 (46.12)     2:14.63 (48.04)     3:02.27 (47.64)
 31 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR               4:00.00    3:19.56        
                  42.71     1:31.04 (48.33)     2:27.98 (56.94)     3:19.56 (51.58)
 32 Fairweather, Sheld  14 Middies-MR           3:12.62    3:41.37        
                  44.74   3:41.37 (2:56.63)                                        
 33 Castro, Dylan A     13 Middies-MR           3:14.02    4:02.65        
                  43.12   1:43.87 (1:00.75)   2:54.46 (1:10.59)   4:02.65 (1:08.19)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              4:32.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    4:48.27    4:44.04         20  
                  31.46     1:06.53 (35.07)     1:42.38 (35.85)     2:19.14 (36.76)
        2:56.19 (37.05)     3:33.05 (36.86)     4:09.11 (36.06)     4:44.04 (34.93)
  2 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   4:50.09    4:45.17         17  
                  30.82     1:05.30 (34.48)     1:41.24 (35.94)     2:18.72 (37.48)
        2:55.70 (36.98)     3:33.40 (37.70)     4:10.05 (36.65)     4:45.17 (35.12)
  3 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    4:41.86    4:46.89         16  
                  33.04     1:09.17 (36.13)     1:45.87 (36.70)     2:22.71 (36.84)
        2:59.26 (36.55)     3:36.03 (36.77)     4:13.21 (37.18)     4:46.89 (33.68)
  4 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   5:03.86    4:50.30         15  
                  31.70                             1:45.01 ( )     2:22.30 (37.29)
        3:00.93 (38.63)     3:38.50 (37.57)     4:15.27 (36.77)     4:50.30 (35.03)
  5 Afif, John          14 WAC-MR               4:50.00    4:54.51         14  
                                1:10.94 ( )                             2:25.69 ( )
                                3:41.01 ( )   4:54.51 (1:13.50)                    
  6 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    4:52.90    4:55.47         13  
                  33.48     1:09.58 (36.10)     1:47.33 (37.75)     2:25.37 (38.04)
                                3:40.42 ( )     4:19.09 (38.67)     4:55.47 (36.38)
  7 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              4:53.70    4:56.73         12  
                                1:10.70 ( )     1:49.04 (38.34)     2:26.28 (37.24)
        3:04.48 (38.20)     3:42.17 (37.69)     4:20.26 (38.09)     4:56.73 (36.47)
  8 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               5:18.21    4:57.77         11  
                  34.65     1:12.66 (38.01)     1:50.75 (38.09)     2:29.17 (38.42)
        3:06.97 (37.80)     3:45.17 (38.20)     4:22.65 (37.48)     4:57.77 (35.12)
  9 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              5:11.17    4:59.21          9  
                  33.95     1:12.10 (38.15)     1:50.85 (38.75)     2:29.10 (38.25)
        3:08.34 (39.24)     3:47.38 (39.04)     4:22.32 (34.94)     4:59.21 (36.89)
 10 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    5:15.18    5:03.99          7  
                  34.21     1:12.11 (37.90)     1:50.26 (38.15)     2:28.20 (37.94)
        3:07.01 (38.81)     3:45.92 (38.91)     4:25.76 (39.84)     5:03.99 (38.23)
 11 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   5:23.98    5:04.58          6  
                  33.38     1:11.71 (38.33)     1:50.91 (39.20)     2:30.26 (39.35)
        3:10.17 (39.91)     3:49.47 (39.30)     4:29.75 (40.28)     5:04.58 (34.83)
 12 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               5:08.23    5:13.23          5  
                  33.49     1:11.38 (37.89)     1:50.84 (39.46)     2:31.92 (41.08)
        3:12.03 (40.11)     3:54.28 (42.25)     4:33.52 (39.24)     5:13.23 (39.71)
 13 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              5:56.50    5:14.13          4  
                  33.56     1:12.96 (39.40)     1:53.47 (40.51)     2:33.35 (39.88)
        3:14.54 (41.19)     3:54.58 (40.04)     4:35.53 (40.95)     5:14.13 (38.60)
 14 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               5:20.00    5:16.40          3  
                  36.28     1:16.25 (39.97)     1:56.07 (39.82)     2:36.87 (40.80)
        3:17.12 (40.25)     3:58.09 (40.97)     4:36.37 (38.28)     5:16.40 (40.03)
 15 Whitfield, George   14 NYCC-MR              8:30.00    5:18.88          2  
                  34.31     1:12.72 (38.41)     1:53.13 (40.41)     2:33.76 (40.63)
                                3:58.10 ( )     4:39.22 (41.12)     5:18.88 (39.66)
 16 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              5:09.32    5:19.33          1  
                  34.18     1:13.10 (38.92)                             2:35.68 ( )
        3:17.56 (41.88)     3:58.35 (40.79)     4:39.49 (41.14)     5:19.33 (39.84)
 17 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              5:22.23    5:19.55        
                                1:16.29 ( )                             2:38.10 ( )
                                4:00.56 ( )   5:19.55 (1:18.99)                    
 18 Burns, Rhett J      14 HVD-MR               6:06.14    5:20.28        
                                1:13.09 ( )                             2:33.68 ( )
                                3:57.00 ( )   5:20.28 (1:23.28)                    
 19 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               5:17.62    5:23.62        
                                1:17.54 ( )                             2:40.32 ( )
                                4:03.30 ( )   5:23.62 (1:20.32)                    
 20 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              5:46.96    5:26.91        
                                1:12.73 ( )                             2:35.52 ( )
                                4:01.30 ( )     4:44.60 (43.30)     5:26.91 (42.31)
 21 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    5:25.00    5:42.57        
                  32.28     1:11.00 (38.72)     1:52.98 (41.98)     2:37.37 (44.39)
        3:24.21 (46.84)     4:10.11 (45.90)     4:57.83 (47.72)     5:42.57 (44.74)
 22 Markic, Marin       14 PATS-MR                   NT    5:46.59        
                  33.72     1:12.92 (39.20)                             2:42.31 ( )
        3:29.12 (46.81)     4:15.18 (46.06)   5:46.59 (1:31.41)                    
 23 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              5:29.29    5:48.83        
                  37.87     1:21.54 (43.67)     2:08.07 (46.53)     2:52.63 (44.56)
        3:38.10 (45.47)     4:22.67 (44.57)     5:07.70 (45.03)     5:48.83 (41.13)
 24 McNamara, William   13 BBSC-MR              6:22.80    6:01.05        
                                1:24.27 ( )     2:09.91 (45.64)     2:56.88 (46.97)
        3:43.01 (46.13)     4:31.43 (48.42)     5:17.21 (45.78)     6:01.05 (43.84)
 25 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              5:58.03    6:08.08        
                  41.58     1:28.80 (47.22)     2:18.04 (49.24)     3:06.00 (47.96)
        3:52.57 (46.57)     4:39.29 (46.72)     5:24.18 (44.89)     6:08.08 (43.90)
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:52.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              9:25.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR  10:24.15   10:16.32         20  
                                1:11.40 ( )                             2:28.14 ( )
                                3:46.80 ( )     4:27.08 (40.28)     5:06.29 (39.21)
        5:46.35 (40.06)     6:24.72 (38.37)                             7:43.49 ( )
                                9:01.24 ( )     9:39.78 (38.54)    10:16.32 (36.54)
  2 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               9:58.20   11:14.51         17  
                  35.99     1:18.29 (42.30)     2:02.35 (44.06)     2:45.75 (43.40)
        3:27.22 (41.47)     4:09.60 (42.38)     4:46.87 (37.27)     5:35.70 (48.83)
        6:20.56 (44.86)     7:03.51 (42.95)     7:46.70 (43.19)     8:30.98 (44.28)
        9:14.51 (43.53)     9:55.91 (41.40)    10:37.51 (41.60)    11:14.51 (37.00)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             17:04.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
             18:11.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR           18:18.52   18:44.64         20  
                  32.77     1:08.49 (35.72)     1:46.27 (37.78)     2:24.11 (37.84)
        3:03.25 (39.14)     3:41.64 (38.39)     4:19.86 (38.22)     4:56.89 (37.03)
        5:35.49 (38.60)     6:12.99 (37.50)     6:51.49 (38.50)     7:29.25 (37.76)
        8:08.52 (39.27)     8:45.62 (37.10)     9:23.44 (37.82)    10:00.93 (37.49)
       10:38.66 (37.73)    11:16.20 (37.54)    11:54.14 (37.94)    12:31.95 (37.81)
       13:09.40 (37.45)    13:47.31 (37.91)    14:25.64 (38.33)    15:02.65 (37.01)
       15:40.56 (37.91)    16:17.91 (37.35)    16:56.00 (38.09)    17:32.84 (36.84)
       18:09.53 (36.69)    18:44.64 (35.11)                                        
  2 Shashaty, Jack      14 WAC-MR              19:44.43   19:05.66         17  
                  34.31     1:11.92 (37.61)     1:50.05 (38.13)     2:27.77 (37.72)
        3:06.62 (38.85)     3:45.18 (38.56)     4:24.23 (39.05)     5:02.78 (38.55)
        5:40.97 (38.19)     6:19.33 (38.36)     6:57.73 (38.40)     7:36.24 (38.51)
        8:15.05 (38.81)     8:53.44 (38.39)     9:32.25 (38.81)    10:10.59 (38.34)
       10:49.58 (38.99)    11:28.30 (38.72)    12:06.62 (38.32)    12:44.83 (38.21)
       13:23.44 (38.61)    14:01.64 (38.20)    14:40.49 (38.85)    15:18.36 (37.87)
       15:57.20 (38.84)    16:35.33 (38.13)    17:13.46 (38.13)    17:51.13 (37.67)
       18:29.32 (38.19)    19:05.66 (36.34)                                        
  3 Afif, John          14 WAC-MR              19:01.12   19:10.29         16  
                                1:13.29 ( )                             2:30.92 ( )
                                3:48.61 ( )     4:26.05 (37.44)     5:04.70 (38.65)
        5:42.55 (37.85)     6:20.76 (38.21)                             7:37.46 ( )
        8:16.01 (38.55)     8:54.58 (38.57)     9:33.05 (38.47)    10:11.72 (38.67)
       10:50.35 (38.63)    11:29.42 (39.07)    12:08.74 (39.32)    12:46.55 (37.81)
       13:25.41 (38.86)    14:04.02 (38.61)    14:42.94 (38.92)    15:21.61 (38.67)
       16:00.11 (38.50)    16:38.02 (37.91)                            17:56.49 ( )
       18:19.11 (22.62)    19:10.29 (51.18)                                        
  4 Torres, Cristian A  14 Middies-MR          21:32.00   20:19.38         15  
                  35.41     1:14.96 (39.55)                             2:35.45 ( )
                                3:57.21 ( )     4:38.04 (40.83)                    
            6:02.88 ( )     6:41.14 (38.26)                                        
            8:03.44 ( )                             9:26.75 ( )    10:08.05 (41.30)
       10:49.02 (40.97)                                                13:32.00 ( )
                                                   14:54.50 ( )    15:36.28 (41.78)
       16:17.29 (41.01)    16:55.47 (38.18)    17:39.41 (43.94)                    
           19:33.92 ( )    20:19.38 (45.46)                                        
  5 Attinger, Evan W    14 PATS-MR             20:35.36   20:44.88         14  
                                1:18.71 ( )                             2:44.61 ( )
                                4:10.15 ( )                             5:36.10 ( )
                                7:01.94 ( )                             8:26.56 ( )
                                9:51.52 ( )                            11:15.07 ( )
                               12:37.87 ( )                            14:00.58 ( )
                               15:22.92 ( )                            16:44.86 ( )
                               18:06.61 ( )                            19:27.39 ( )
     20:44.88 (1:17.49)                                                            
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:08.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:10.87    1:08.11 ZONE    20  
  2 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:44.19    1:08.61 ZONE    17  
                  33.06     1:08.61 (35.55)                                        
  3 Lawson, Michael     14 Middies-MR           1:12.00    1:12.04         16  
                  34.94     1:12.04 (37.10)                                        
  4 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               1:12.99    1:13.06         15  
                  36.12     1:13.06 (36.94)                                        
  5 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:10.18    1:13.70         14  
                  35.77     1:13.70 (37.93)                                        
  6 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               1:10.03    1:14.20         13  
  7 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:19.67    1:14.23         12  
  8 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:17.81    1:14.52         11  
  9 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:19.11    1:14.82          9  
                  36.50     1:14.82 (38.32)                                        
 10 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              1:12.11    1:14.97          7  
                  36.43     1:14.97 (38.54)                                        
 11 Keane, Matt V       13 PATS-MR              1:17.70    1:17.96          6  
 12 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:19.16    1:18.75          5  
 13 Callaghan, Ryan     14 WAC-MR               1:21.94    1:19.55          4  
 14 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR              1:28.52    1:21.15          3  
 15 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:19.07    1:21.29          2  
                  40.25     1:21.29 (41.04)                                        
 16 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:19.01    1:21.32          1  
 17 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:19.60    1:21.99        
                  40.70     1:21.99 (41.29)                                        
 18 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:22.10    1:22.02        
 19 Dai, Wesley         14 WAC-MR               1:17.42    1:22.16        
 20 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:25.00    1:23.33        
                  39.46     1:23.33 (43.87)                                        
 21 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:27.45    1:23.48        
 22 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:31.36    1:26.94        
                  42.79     1:26.94 (44.15)                                        
 23 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:25.00    1:27.41        
 24 Pena, Michael A     14 APEX-MR              1:27.32    1:27.89        
 25 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:34.28    1:29.56        
 26 McNamara, William   13 BBSC-MR              1:35.17    1:29.63        
                  44.10     1:29.63 (45.53)                                        
 27 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:31.44    1:30.72        
                  45.74     1:30.72 (44.98)                                        
 28 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:25.39    1:32.80        
 29 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:19.79    1:40.84        
 30 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR               1:56.19    1:43.53        
                  49.40     1:43.53 (54.13)                                        
 -- Matskovsky, David   14 WAC-MR               1:55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lucas, CJ J         14 APEX-MR              2:04.48         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:25.89  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:32.70    2:28.63         20  
                  35.72     1:13.72 (38.00)     1:52.50 (38.78)     2:28.63 (36.13)
  2 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:24.17    2:32.11         17  
                  36.32     1:16.70 (40.38)     1:55.65 (38.95)     2:32.11 (36.46)
  3 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:25.18    2:34.15         16  
                  36.15     1:15.75 (39.60)     1:56.01 (40.26)     2:34.15 (38.14)
  4 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               2:36.08    2:37.72         15  
                  37.32     1:17.61 (40.29)   2:37.72 (1:20.11)                    
  5 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    2:31.21    2:38.37         14  
                                1:18.20 ( )   2:38.37 (1:20.17)                    
  6 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:46.62    2:42.65         13  
                  38.68     1:20.72 (42.04)   2:42.65 (1:21.93)                    
  7 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:35.14    2:43.20         12  
                  38.46     1:19.37 (40.91)     2:02.04 (42.67)     2:43.20 (41.16)
  8 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:36.99    2:43.77         11  
                  38.44     1:20.58 (42.14)     2:03.77 (43.19)     2:43.77 (40.00)
  9 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              2:40.10    2:47.50          9  
                                1:23.31 ( )   2:47.50 (1:24.19)                    
 10 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              2:39.41    2:47.92          7  
                  38.99     1:21.62 (42.63)     2:05.02 (43.40)     2:47.92 (42.90)
 11 Burns, Rhett J      14 HVD-MR               2:46.02    2:50.20          6  
                  39.74     1:21.14 (41.40)     2:06.07 (44.93)     2:50.20 (44.13)
 12 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              3:03.23    2:52.93          5  
                  41.72     1:25.38 (43.66)     2:09.35 (43.97)     2:52.93 (43.58)
 13 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              2:50.00    2:54.31          4  
                  41.35     1:26.04 (44.69)     2:11.59 (45.55)     2:54.31 (42.72)
 14 Markic, Marin       14 PATS-MR              2:56.27    2:56.62          3  
                  38.94     1:22.82 (43.88)     2:11.60 (48.78)     2:56.62 (45.02)
 15 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   2:50.06    2:59.58          2  
                                1:26.52 ( )   2:59.58 (1:33.06)                    
 16 McNamara, William   13 BBSC-MR              3:19.31    3:11.33          1  
                  46.38     1:34.33 (47.95)     2:24.14 (49.81)     3:11.33 (47.19)
 17 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:02.73    3:27.20        
                  50.41     1:43.52 (53.11)     2:36.58 (53.06)     3:27.20 (50.62)
 -- Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    3:05.14         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  36.07     1:16.08 (40.01)     1:58.20 (42.12)          DQ (40.54)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:17.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:13.94    1:14.22 ZONE    20  
                  35.47     1:14.22 (38.75)                                        
  2 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               1:16.16    1:17.92 ZONE    17  
                  38.28     1:17.92 (39.64)                                        
  3 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:14.95    1:18.40         16  
                  37.13     1:18.40 (41.27)                                        
  4 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              1:34.39    1:22.54         15  
                  39.46     1:22.54 (43.08)                                        
  5 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            1:23.00    1:24.12         14  
                  40.58     1:24.12 (43.54)                                        
  6 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:22.44    1:24.46         13  
                  46.20     1:24.46 (38.26)                                        
  7 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:24.00    1:24.79         12  
                  40.16     1:24.79 (44.63)                                        
  8 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    1:22.26    1:26.10         11  
                  41.44     1:26.10 (44.66)                                        
  9 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:18.49    1:27.16          9  
                  41.08     1:27.16 (46.08)                                        
 10 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:30.00    1:27.22          7  
                  41.91     1:27.22 (45.31)                                        
 11 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:50.96    1:28.80          6  
                  40.93     1:28.80 (47.87)                                        
 12 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:28.98          5  
                  42.48     1:28.98 (46.50)                                        
 13 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:31.48    1:29.01          4  
                  41.94     1:29.01 (47.07)                                        
 14 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:30.19    1:29.15          3  
                  44.08     1:29.15 (45.07)                                        
 15 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:21.90    1:29.43          2  
                  42.61     1:29.43 (46.82)                                        
 16 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    1:27.98    1:29.87          1  
                  42.01     1:29.87 (47.86)                                        
 17 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:31.34    1:30.06        
                  42.54     1:30.06 (47.52)                                        
 18 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:17.97    1:30.56        
                  41.17     1:30.56 (49.39)                                        
 19 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:35.00    1:31.72        
                  42.58     1:31.72 (49.14)                                        
 20 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:36.69    1:31.96        
 21 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:31.69    1:33.32        
                  45.52     1:33.32 (47.80)                                        
 22 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:48.31    1:33.85        
                  45.51     1:33.85 (48.34)                                        
 23 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:35.03    1:35.82        
 24 Markic, Marin       14 PATS-MR                   NT    1:36.81        
 25 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:43.03    1:37.13        
                  45.76     1:37.13 (51.37)                                        
 26 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:40.06    1:38.31        
                  46.35     1:38.31 (51.96)                                        
 27 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:03.22    1:39.20        
                  47.11     1:39.20 (52.09)                                        
 28 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:29.00    1:41.39        
                  49.00     1:41.39 (52.39)                                        
 29 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:28.89    1:41.83        
 30 Tessler, Jacob N    14 HVD-MR               1:54.28    1:53.39        
                  53.88     1:53.39 (59.51)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:47.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               2:41.12    2:52.40         20  
                  39.39     1:22.69 (43.30)     2:08.39 (45.70)     2:52.40 (44.01)
  2 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:57.62    2:57.49         17  
                  41.76     1:26.32 (44.56)     2:13.29 (46.97)     2:57.49 (44.20)
  3 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              3:05.00    3:02.90         16  
                  42.02     1:26.84 (44.82)     2:15.91 (49.07)     3:02.90 (46.99)
  4 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:51.67    3:03.92         15  
                                1:28.92 ( )     2:17.54 (48.62)     3:03.92 (46.38)
  5 Kwon, Steven        13 Middies-MR           3:00.00    3:04.40         14  
                                1:27.35 ( )   3:04.40 (1:37.05)                    
  6 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              3:09.95    3:05.00         13  
                  42.21     1:29.58 (47.37)     2:17.54 (47.96)     3:05.00 (47.46)
  7 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              2:57.32    3:05.46         12  
                  41.56     1:28.46 (46.90)     2:18.90 (50.44)     3:05.46 (46.56)
  8 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:59.81    3:05.97         11  
                                1:30.53 ( )   3:05.97 (1:35.44)                    
  9 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              3:00.11    3:06.01          9  
                  43.34     1:29.98 (46.64)   3:06.01 (1:36.03)                    
 10 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               3:04.19    3:11.47          7  
                                1:34.79 ( )   3:11.47 (1:36.68)                    
 11 Callaghan, Ryan     14 WAC-MR               3:07.79    3:12.42          6  
                  45.93     1:34.00 (48.07)     2:25.35 (51.35)     3:12.42 (47.07)
 12 Chen, Ting          14 HVD-MR               2:55.93    3:13.64          5  
                  43.08     1:31.08 (48.00)     2:22.37 (51.29)     3:13.64 (51.27)
 13 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR              3:12.53    3:14.56          4  
                  44.46                             2:26.88 ( )     3:14.56 (47.68)
 14 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               3:18.86    3:19.51          3  
                  46.19     1:36.92 (50.73)     2:28.97 (52.05)     3:19.51 (50.54)
 15 Miller, Alex        13 Middies-MR           3:20.28    3:33.96          2  
                  47.77     1:42.91 (55.14)     2:37.22 (54.31)     3:33.96 (56.74)
 -- Fairweather, Sheld  14 Middies-MR           3:30.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  59.21   2:00.13 (1:00.92)   3:08.35 (1:08.22)        DQ (1:04.43)
 -- Castro, Dylan A     13 Middies-MR           3:42.12         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                                2:03.59 ( )        DQ (2:26.57)                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:06.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:02.74    1:03.74 ZONE    20  
                  30.01     1:03.74 (33.73)                                        
  2 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            1:07.81    1:07.84         17  
  3 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:07.48    1:08.38         16  
                  30.99     1:08.38 (37.39)                                        
  4 Lawson, Michael     14 Middies-MR           1:11.39    1:10.58         15  
                  33.18     1:10.58 (37.40)                                        
  5 Afif, John          14 WAC-MR               1:09.29    1:10.66         14  
                  33.32     1:10.66 (37.34)                                        
  6 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              1:10.50    1:11.93         13  
                  33.73     1:11.93 (38.20)                                        
  7 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:08.33    1:12.13         12  
                  32.65     1:12.13 (39.48)                                        
  8 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:23.82    1:12.35         11  
                  33.97     1:12.35 (38.38)                                        
  9 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:15.00    1:12.86          9  
                  32.37     1:12.86 (40.49)                                        
 10 Walsh, Dylan F      14 Middies-MR           1:12.01    1:13.69          7  
                  34.89     1:13.69 (38.80)                                        
 11 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              1:11.06    1:14.38          6  
                  35.49     1:14.38 (38.89)                                        
 12 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:13.97    1:16.00          5  
 13 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:14.05    1:16.71          4  
 14 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:15.92    1:16.95          3  
                  35.38     1:16.95 (41.57)                                        
 15 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:18.08    1:18.60          2  
 16 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:15.66    1:18.66          1  
                  35.96     1:18.66 (42.70)                                        
 17 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:19.37    1:18.67        
 18 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:24.75    1:19.10        
                  36.48     1:19.10 (42.62)                                        
 19 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:18.25    1:20.37        
 20 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:20.69    1:20.64        
                  39.09     1:20.64 (41.55)                                        
 21 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:25.25    1:20.65        
                  36.61     1:20.65 (44.04)                                        
 22 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:28.98    1:21.70        
 23 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           1:17.07    1:21.72        
                  37.95     1:21.72 (43.77)                                        
 24 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:28.74    1:21.90        
 25 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              1:28.96    1:22.01        
                  37.41     1:22.01 (44.60)                                        
 26 Dai, Wesley         14 WAC-MR               1:41.42    1:25.41        
                  37.48     1:25.41 (47.93)                                        
 27 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR              1:37.40    1:26.84        
 28 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:38.28    1:42.44        
                  45.64     1:42.44 (56.80)                                        
 29 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:42.05    1:50.32        
                  53.07     1:50.32 (57.25)                                        
 -- Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:16.01         DQ        
      False start
                  40.53          DQ (47.31)                                        
 -- Metzger, Nicholas   13 Sachem-MR            1:36.42         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:27.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:29.31    2:26.83 ZONE    20  
                  31.43     1:08.00 (36.57)     1:46.66 (38.66)     2:26.83 (40.17)
  2 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    2:29.81    2:35.40         17  
                  34.96     1:12.99 (38.03)   2:35.40 (1:22.41)                    
  3 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:34.34    2:45.56         16  
                                1:16.53 ( )     2:01.88 (45.35)     2:45.56 (43.68)
  4 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:34.05    2:49.83         15  
                  36.56     1:19.62 (43.06)     2:05.24 (45.62)     2:49.83 (44.59)
  5 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:33.94    2:50.84         14  
                  36.75     1:21.01 (44.26)     2:05.70 (44.69)     2:50.84 (45.14)
  6 Chen, Ting          14 HVD-MR               2:55.64    3:21.91         13  
                  38.12     1:27.71 (49.59)     2:24.70 (56.99)     3:21.91 (57.21)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:26.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:25.51    2:21.72 ZONE    20  
                                1:05.78 ( )     1:47.71 (41.93)     2:21.72 (34.01)
  2 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:38.00    2:30.38         17  
                                1:10.58 ( )     1:56.69 (46.11)     2:30.38 (33.69)
  3 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:35.00    2:30.68         16  
                  32.69     1:11.76 (39.07)     1:57.08 (45.32)     2:30.68 (33.60)
  4 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               2:31.78    2:36.33         15  
                  35.97     1:15.27 (39.30)   2:36.33 (1:21.06)                    
  5 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:31.41    2:37.73         14  
                  35.82     1:14.55 (38.73)     2:03.39 (48.84)     2:37.73 (34.34)
  6 Afif, John          14 WAC-MR               2:40.99    2:39.09         12.5
                  33.30     1:14.68 (41.38)     2:02.88 (48.20)     2:39.09 (36.21)
  6 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              2:37.61    2:39.09         12.5
                  33.86     1:17.09 (43.23)     2:02.89 (45.80)     2:39.09 (36.20)
  8 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               2:47.13    2:39.61         11  
                  37.04     1:15.74 (38.70)   2:39.61 (1:23.87)                    
  9 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:35.21    2:41.06          9  
                  33.71     1:16.29 (42.58)     2:08.59 (52.30)     2:41.06 (32.47)
 10 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:35.00    2:41.42          7  
                  32.38     1:17.15 (44.77)     2:05.79 (48.64)     2:41.42 (35.63)
 11 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              2:37.41    2:41.82          6  
                  36.12     1:19.77 (43.65)     2:06.59 (46.82)     2:41.82 (35.23)
 12 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:41.35    2:41.85          5  
                  34.22     1:17.41 (43.19)     2:05.27 (47.86)     2:41.85 (36.58)
 13 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              2:40.25    2:43.13          4  
                  34.92     1:16.12 (41.20)     2:07.45 (51.33)     2:43.13 (35.68)
 14 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    2:55.32    2:43.74          3  
                  33.97     1:15.71 (41.74)     2:07.13 (51.42)     2:43.74 (36.61)
 15 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               3:00.00    2:43.82          2  
                  37.50     1:21.67 (44.17)   2:43.82 (1:22.15)                    
 16 Chen, Ting          14 HVD-MR               2:31.33    2:43.88          1  
                  33.07     1:17.87 (44.80)   2:43.88 (1:26.01)                    
 17 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:55.00    2:45.43        
                  35.21     1:23.02 (47.81)     2:10.27 (47.25)     2:45.43 (35.16)
 18 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:58.22    2:46.85        
                                1:17.06 ( )   2:46.85 (1:29.79)                    
 19 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:45.10    2:47.12        
                  35.38     1:18.02 (42.64)     2:09.61 (51.59)     2:47.12 (37.51)
 20 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              3:02.69    2:48.06        
                                1:19.01 ( )   2:48.06 (1:29.05)                    
 21 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:59.80    2:48.37        
                  34.77     1:16.10 (41.33)     2:09.33 (53.23)     2:48.37 (39.04)
 22 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              2:52.63    2:51.03        
                  36.78     1:21.00 (44.22)     2:12.51 (51.51)     2:51.03 (38.52)
 23 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:59.08    2:51.79        
                  37.10     1:23.39 (46.29)     2:12.85 (49.46)     2:51.79 (38.94)
 24 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:55.20    2:51.89        
                                1:18.44 ( )   2:51.89 (1:33.45)                    
 25 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   3:07.25    2:53.44        
                  38.75     1:22.19 (43.44)     2:13.62 (51.43)     2:53.44 (39.82)
 26 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:53.33    2:54.80        
                  37.67     1:23.11 (45.44)     2:17.67 (54.56)     2:54.80 (37.13)
 27 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              3:02.34    2:57.99        
                  40.95     1:27.18 (46.23)     2:15.94 (48.76)     2:57.99 (42.05)
 28 McNamara, William   13 BBSC-MR              3:31.02    3:16.98        
                                1:36.86 ( )     2:32.69 (55.83)     3:16.98 (44.29)
 29 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   2:54.67    3:25.07        
                  48.69     1:44.47 (55.78)   3:25.07 (1:40.60)                    
 30 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:25.26    3:35.83        
                  49.76     1:42.38 (52.62)   2:50.15 (1:07.77)     3:35.83 (45.68)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              5:12.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   5:07.72    5:00.36 ZONE    20  
                  30.56     1:05.69 (35.13)     1:45.78 (40.09)     2:25.23 (39.45)
        3:08.65 (43.42)     3:52.23 (43.58)     4:26.92 (34.69)     5:00.36 (33.44)
  2 Afif, John          14 WAC-MR               6:00.01    5:36.68         17  
                                1:14.76 ( )                             2:42.05 ( )
        3:31.39 (49.34)     4:21.08 (49.69)     4:59.84 (38.76)     5:36.68 (36.84)
  3 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              5:25.81    5:37.07         16  
                                1:16.38 ( )                             2:42.60 ( )
                                4:23.77 ( )   5:37.07 (1:13.30)                    
  4 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               6:00.12    5:44.50         15  
                  38.27                               54.01 ( )     1:23.21 (29.20)
        2:17.61 (54.40)                             2:33.12 ( )   5:44.50 (3:11.38)
  5 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR              5:44.45    5:44.84         14  
                                1:22.49 ( )                             2:52.63 ( )
                                4:32.70 ( )     5:08.17 (35.47)     5:44.84 (36.67)
  6 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              5:36.59    5:48.69         13  
                                1:19.01 ( )     2:05.27 (46.26)     2:50.09 (44.82)
        3:39.88 (49.79)     4:28.77 (48.89)   5:48.69 (1:19.92)                    
  7 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              5:40.94    5:51.51         12  
                  38.07     1:19.73 (41.66)     2:06.84 (47.11)     2:53.49 (46.65)
        3:41.04 (47.55)     4:30.61 (49.57)     5:11.67 (41.06)     5:51.51 (39.84)
  8 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           5:39.76    5:55.09         11  
                  36.32     1:18.66 (42.34)     2:08.43 (49.77)     2:56.01 (47.58)
        3:45.79 (49.78)     4:37.28 (51.49)     5:17.98 (40.70)     5:55.09 (37.11)
  9 Chen, Ting          14 HVD-MR               5:49.25    5:56.81          9  
                  34.21     1:16.02 (41.81)     2:03.11 (47.09)     2:48.32 (45.21)
        3:40.53 (52.21)     4:34.84 (54.31)     5:16.13 (41.29)     5:56.81 (40.68)
 10 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              5:52.72    5:57.60          7  
                                1:23.83 ( )                             2:52.23 ( )
                                4:39.16 ( )   5:57.60 (1:18.44)                    
 11 Metzger, Nicholas   13 Sachem-MR            6:23.73    6:36.29          6  
                                1:32.45 ( )                             3:13.50 ( )
                                5:03.52 ( )   6:36.29 (1:32.77)                    
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
                26.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   19 Ndac Unat-MR           23.40      25.16 SUPE    20  
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR                24.90      25.72 ZONE    17  
  3 Sperandio, Alec     17 WAC-MR                 25.33      25.73 ZONE    16  
  4 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR                24.82      25.93 ZONE    15  
  5 McKenna, Brendan    16 NCAC-MR                25.50      26.27 ZONE    14  
  6 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR                26.75      26.41 ZONE    13  
  7 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR                26.34      27.16         12  
  8 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR     27.26      27.32         11  
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                26.80      27.62          9  
 10 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR     27.99      27.64          7  
 11 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR     27.11      27.66          6  
 12 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR                28.93      27.85          5  
 13 Scholes, David E    17 PATS-MR                27.11      27.98          4  
 14 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR                28.31      28.18          3  
 15 Zhu, Beck           15 NCAC-MR                26.50      28.22          2  
 16 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR     28.10      28.24          1  
 17 Hutton, RJ J        15 PATS-MR                27.31      28.25        
 18 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR                27.22      28.59        
 19 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR     27.89      28.60        
 20 Thomas, Christian   15 RFAC-MR                30.86      28.71        
 21 Mangan, Matt J      16 HVD-MR                 28.89      28.77        
 22 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR                 27.92      28.79        
 23 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR     32.63      28.88        
 24 Piliero, Marc P     17 PATS-MR                26.81      29.02        
 25 Belmont, Chance     15 NCAC-MR                29.50      29.07        
 26 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR                28.48      29.09        
 27 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR     29.11      29.41        
 28 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR                29.38      29.47        
 29 Thio, Randy M       15 NCAC-MR                29.00      29.59        
 29 Stoll, Niko         15 Middies-MR             28.98      29.59        
 31 Ma, Edmond          15 PATS-MR                28.27      29.70        
 32 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR                31.16      29.79        
 33 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR                 28.30      30.04        
 34 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                  29.83      30.38        
 35 Metzger, Alexander  16 Sachem-MR              29.74      30.41        
 36 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR                 28.57      30.53        
 37 Lee, Justin S       15 PATS-MR                30.20      31.25        
 38 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR                30.88      31.66        
 39 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR     33.16      32.11        
 39 Serman, Trevor W    15 APEX-MR                30.98      32.11        
 41 Stoll, Felix j      16 Middies-MR             34.22      34.53        
 42 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR                36.16      36.09        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
                58.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR                54.79      56.18 ZONE    20  
                  27.66       56.18 (28.52)                                        
  2 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR                54.46      57.43 ZONE    17  
                  27.93       57.43 (29.50)                                        
  3 Miou, Eric          18 NCAC-MR                55.00      57.91 ZONE    16  
                  27.82       57.91 (30.09)                                        
  4 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR     58.78      59.39         15  
                  28.73       59.39 (30.66)                                        
  5 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR     58.67      59.40         14  
                  28.82       59.40 (30.58)                                        
  6 Webster, Robert T   18 Agua Swim Team-MR      58.18      59.50         13  
                  28.74       59.50 (30.76)                                        
  7 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR                56.67      59.58         12  
                  28.04       59.58 (31.54)                                        
  8 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              1:05.03      59.86         11  
                  28.65       59.86 (31.21)                                        
  9 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              1:00.16    1:00.24          9  
                  29.23     1:00.24 (31.01)                                        
 10 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      59.72    1:00.38          7  
                  28.49     1:00.38 (31.89)                                        
 11 Scholes, David E    17 PATS-MR                58.73    1:01.15          5.5
                  29.84     1:01.15 (31.31)                                        
 11 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR     59.40    1:01.15          5.5
                  28.91     1:01.15 (32.24)                                        
 13 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR     59.77    1:01.28          4  
                  29.14     1:01.28 (32.14)                                        
 14 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   1:00.79    1:01.32          3  
                  29.30     1:01.32 (32.02)                                        
 15 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR      58.59    1:01.52          2  
                  29.74     1:01.52 (31.78)                                        
 16 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:01.83    1:02.10          1  
                  29.59     1:02.10 (32.51)                                        
 17 Callaghan, John     16 WAC-MR                 58.48    1:02.13        
 18 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               1:00.70    1:02.58        
                  29.66     1:02.58 (32.92)                                        
 19 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:10.19    1:02.65        
                  30.57     1:02.65 (32.08)                                        
 20 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR                58.93    1:02.79        
 21 Hutton, RJ J        15 PATS-MR                59.70    1:04.31        
                  30.28     1:04.31 (34.03)                                        
 22 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:00.47    1:04.57        
                  30.74     1:04.57 (33.83)                                        
 23 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              1:06.79    1:04.90        
                  31.14     1:04.90 (33.76)                                        
 24 Zhu, Beck           15 NCAC-MR              1:01.00    1:05.19        
                  30.90     1:05.19 (34.29)                                        
 25 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    1:06.19    1:06.56        
                  32.42     1:06.56 (34.14)                                        
 26 Kan, Kevin          17 NCAC-MR              1:03.00    1:07.59        
                  31.65     1:07.59 (35.94)                                        
 27 De la Rosa, Alexis  17 APEX-MR              1:07.83    1:07.64        
 28 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               1:02.03    1:08.57        
 29 Belmont, Chance     15 NCAC-MR              1:05.50    1:08.60        
                  30.75     1:08.60 (37.85)                                        
 30 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:08.57    1:09.21        
                  32.19     1:09.21 (37.02)                                        
 31 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:05.85    1:09.51        
 32 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:16.36    1:12.74        
                  35.30     1:12.74 (37.44)                                        
 33 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:21.68    1:13.76        
                  34.92     1:13.76 (38.84)                                        
 34 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:19.00    1:18.60        
                  37.44     1:18.60 (41.16)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:07.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:01.24    2:01.96 ZONE    20  
                                1:00.00 ( )   2:01.96 (1:01.96)                    
  2 Mackrel, Julian A   19 Ndac Unat-MR         1:54.13    2:03.39 ZONE    17  
                  28.08     1:00.13 (32.05)     1:32.39 (32.26)     2:03.39 (31.00)
  3 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:58.91    2:07.05 ZONE    16  
                  29.89     1:02.06 (32.17)     1:35.14 (33.08)     2:07.05 (31.91)
  4 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   2:07.79    2:10.24         15  
                  29.75     1:03.24 (33.49)     1:37.06 (33.82)     2:10.24 (33.18)
  5 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               2:05.75    2:10.58         14  
                                1:02.82 ( )   2:10.58 (1:07.76)                    
  6 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              2:10.85    2:10.69         13  
                  29.00     1:01.72 (32.72)   2:10.69 (1:08.97)                    
  7 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   2:08.54    2:11.47         12  
                  30.52     1:03.66 (33.14)     1:38.28 (34.62)     2:11.47 (33.19)
  8 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              2:12.71    2:12.37         11  
                  30.16     1:03.22 (33.06)     1:38.09 (34.87)     2:12.37 (34.28)
  9 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              2:05.32    2:13.45          9  
                  30.14     1:02.99 (32.85)     1:37.63 (34.64)     2:13.45 (35.82)
 10 Callaghan, John     16 WAC-MR               2:06.65    2:14.20          7  
                                1:05.15 ( )   2:14.20 (1:09.05)                    
 11 Scholes, David E    17 PATS-MR              2:08.41    2:16.12          6  
                  30.65     1:03.93 (33.28)     1:40.17 (36.24)     2:16.12 (35.95)
 12 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:16.79    2:16.69          5  
                  30.30     1:04.85 (34.55)     1:41.23 (36.38)     2:16.69 (35.46)
 13 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   2:11.90    2:16.70          4  
                  31.62     1:05.55 (33.93)     1:41.99 (36.44)     2:16.70 (34.71)
 14 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:15.55    2:16.79          3  
                  30.71     1:05.54 (34.83)     1:42.15 (36.61)     2:16.79 (34.64)
 15 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              2:24.64    2:16.94          2  
                  30.41     1:04.65 (34.24)     1:40.91 (36.26)     2:16.94 (36.03)
 16 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   2:10.40    2:17.84          1  
                  29.63     1:04.61 (34.98)     1:41.84 (37.23)     2:17.84 (36.00)
 17 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              2:29.90    2:18.20        
                  31.28     1:06.85 (35.57)     1:43.78 (36.93)     2:18.20 (34.42)
 18 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:23.06    2:20.67        
                  33.27     1:09.97 (36.70)     1:44.77 (34.80)     2:20.67 (35.90)
 19 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   2:29.87    2:20.90        
                                1:09.99 ( )   2:20.90 (1:10.91)                    
 20 McKenna, Brendan    16 NCAC-MR              2:12.00    2:21.00        
                                1:05.99 ( )   2:21.00 (1:15.01)                    
 21 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:13.39    2:21.25        
                  31.34     1:05.65 (34.31)     1:43.89 (38.24)     2:21.25 (37.36)
 21 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:14.51    2:21.25        
                                1:06.64 ( )     1:44.10 (37.46)     2:21.25 (37.15)
 23 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              2:26.88    2:22.77        
                                1:08.14 ( )     1:45.96 (37.82)     2:22.77 (36.81)
 24 Mangan, Matt J      16 HVD-MR               2:19.27    2:22.87        
                  31.45     1:07.04 (35.59)     1:45.42 (38.38)     2:22.87 (37.45)
 25 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:11.55    2:23.21        
                                1:06.15 ( )   2:23.21 (1:17.06)                    
 26 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:17.69    2:26.23        
                  32.52     1:09.71 (37.19)     1:48.26 (38.55)     2:26.23 (37.97)
 27 Hawkesworth, Camer  15 Sachem-MR            2:22.67    2:26.43        
                  32.63     1:08.96 (36.33)   2:26.43 (1:17.47)                    
 28 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              2:26.49    2:32.54        
                                1:14.16 ( )     1:54.08 (39.92)     2:32.54 (38.46)
 29 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                2:27.62    2:32.69        
                  34.94     1:12.72 (37.78)     1:53.54 (40.82)     2:32.69 (39.15)
 30 Stoll, Niko         15 Middies-MR           2:22.82    2:34.67        
                                1:11.80 ( )     1:53.94 (42.14)     2:34.67 (40.73)
 31 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:51.73    2:40.24        
                                1:14.73 ( )   2:40.24 (1:25.51)                    
 32 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:16.96    2:55.94        
                                1:24.43 ( )   2:55.94 (1:31.51)                    
 33 Stoll, Felix j      16 Middies-MR           2:54.12    2:57.47        
                  36.94     1:22.16 (45.22)   2:57.47 (1:35.31)                    
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              4:28.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              4:17.14    4:22.14 ZONE    20  
                  29.57     1:02.55 (32.98)     1:37.00 (34.45)     2:11.47 (34.47)
        2:44.38 (32.91)     3:17.50 (33.12)     3:50.85 (33.35)     4:22.14 (31.29)
  2 Zuppone, Michael L  16 Agua Swim Team-MR    4:26.26    4:28.71 ZONE    17  
                  31.04     1:04.43 (33.39)     1:38.10 (33.67)     2:12.25 (34.15)
        2:46.55 (34.30)     3:21.61 (35.06)     3:56.10 (34.49)     4:28.71 (32.61)
  3 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    4:30.29    4:30.78         16  
                  31.12     1:04.71 (33.59)     1:38.88 (34.17)     2:13.64 (34.76)
        2:47.78 (34.14)     3:22.65 (34.87)     3:57.29 (34.64)     4:30.78 (33.49)
  4 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              4:17.53    4:32.89         15  
                  31.30     1:04.64 (33.34)     1:38.98 (34.34)     2:13.32 (34.34)
        2:48.29 (34.97)     3:23.90 (35.61)     3:59.51 (35.61)     4:32.89 (33.38)
  5 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              4:29.53    4:34.26         14  
                                1:04.72 ( )                             2:13.55 ( )
                                3:24.02 ( )   4:34.26 (1:10.24)                    
  6 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               4:22.25    4:35.99         13  
                  31.46     1:06.30 (34.84)                             2:16.91 ( )
                                3:27.41 ( )   4:35.99 (1:08.58)                    
  7 Klinovsky, Jan      18 Agua Swim Team-MR    4:12.94    4:37.69         12  
                  29.69     1:02.49 (32.80)     1:37.00 (34.51)     2:11.70 (34.70)
        2:47.11 (35.41)     3:22.98 (35.87)     4:00.82 (37.84)     4:37.69 (36.87)
  8 Webster, Robert T   18 Agua Swim Team-MR         NT    4:38.97         11  
                  31.94     1:06.02 (34.08)     1:41.26 (35.24)     2:17.06 (35.80)
        2:53.23 (36.17)     3:29.18 (35.95)     4:05.58 (36.40)     4:38.97 (33.39)
  9 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              4:43.16    4:42.38          9  
                                1:04.72 ( )     1:40.43 (35.71)     2:16.75 (36.32)
                                3:30.33 ( )     4:06.58 (36.25)     4:42.38 (35.80)
 10 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   4:27.73    4:42.64          7  
                  31.00     1:06.25 (35.25)     1:41.19 (34.94)     2:17.29 (36.10)
        2:52.97 (35.68)     3:29.38 (36.41)     4:05.99 (36.61)     4:42.64 (36.65)
 11 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    4:40.16    4:42.99          6  
                  32.42     1:07.28 (34.86)     1:43.52 (36.24)     2:19.39 (35.87)
        2:55.66 (36.27)     3:31.62 (35.96)     4:08.10 (36.48)     4:42.99 (34.89)
 12 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   4:34.44    4:48.88          5  
                  32.04     1:06.95 (34.91)     1:44.22 (37.27)     2:21.01 (36.79)
        2:58.62 (37.61)     3:35.19 (36.57)     4:13.51 (38.32)     4:48.88 (35.37)
 13 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              5:29.90    4:51.43          4  
                  31.55     1:07.67 (36.12)     1:45.11 (37.44)     2:22.72 (37.61)
        3:00.51 (37.79)     3:38.35 (37.84)     4:15.90 (37.55)     4:51.43 (35.53)
 14 Scholes, David E    17 PATS-MR              4:49.48    4:57.10          3  
                  31.60     1:07.13 (35.53)     1:44.18 (37.05)     2:22.12 (37.94)
        3:00.98 (38.86)     3:40.70 (39.72)     4:19.71 (39.01)     4:57.10 (37.39)
 15 Ma, Edmond          15 PATS-MR              4:50.45    4:59.51          2  
                  32.50     1:08.26 (35.76)     1:46.48 (38.22)     2:25.31 (38.83)
        3:04.42 (39.11)     3:43.15 (38.73)     4:21.88 (38.73)     4:59.51 (37.63)
 16 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    5:09.16    5:05.07          1  
                                1:09.47 ( )                             2:26.93 ( )
                                3:46.63 ( )   5:05.07 (1:18.44)                    
 17 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              4:52.41    5:08.75        
                  32.60     1:08.89 (36.29)     1:48.22 (39.33)     2:26.24 (38.02)
        3:06.26 (40.02)     3:46.60 (40.34)     4:29.45 (42.85)     5:08.75 (39.30)
 18 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   5:13.33    5:50.91        
                  37.94     1:19.69 (41.75)     2:03.80 (44.11)     2:48.72 (44.92)
        3:34.51 (45.79)     4:19.69 (45.18)     5:07.74 (48.05)     5:50.91 (43.17)
 
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:52.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              9:14.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    9:11.44    9:21.10         20  
                  31.70     1:06.07 (34.37)     1:41.54 (35.47)     2:17.19 (35.65)
        2:53.01 (35.82)     3:29.18 (36.17)     4:05.54 (36.36)     4:41.12 (35.58)
        5:16.96 (35.84)     5:52.56 (35.60)     6:28.57 (36.01)     7:03.79 (35.22)
        7:39.13 (35.34)     8:14.29 (35.16)     8:48.73 (34.44)     9:21.10 (32.37)
  2 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   9:10.06    9:24.13         17  
                  31.67     1:06.61 (34.94)     1:42.44 (35.83)     2:17.48 (35.04)
        2:53.57 (36.09)     3:29.42 (35.85)     4:05.84 (36.42)     4:41.71 (35.87)
        5:17.15 (35.44)     5:53.22 (36.07)     6:28.98 (35.76)     7:04.45 (35.47)
        7:39.64 (35.19)                             8:50.30 ( )     9:24.13 (33.83)
  3 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   9:20.00    9:52.15         16  
                  33.19     1:09.14 (35.95)     1:45.02 (35.88)     2:21.23 (36.21)
        2:58.34 (37.11)     3:35.08 (36.74)     4:12.89 (37.81)     4:49.80 (36.91)
        5:27.78 (37.98)     6:05.23 (37.45)     6:43.38 (38.15)     7:20.88 (37.50)
        7:58.91 (38.03)     8:36.72 (37.81)     9:14.95 (38.23)     9:52.15 (37.20)
  4 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   9:49.99   10:17.53         15  
                  33.63     1:11.73 (38.10)     1:50.78 (39.05)     2:29.23 (38.45)
        3:08.50 (39.27)     3:48.49 (39.99)     4:28.29 (39.80)     5:07.95 (39.66)
        5:47.41 (39.46)     6:27.30 (39.89)     7:07.24 (39.94)     7:45.27 (38.03)
        8:24.28 (39.01)                             9:41.78 ( )    10:17.53 (35.75)
  5 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR  10:01.61   10:33.35         14  
                  33.36     1:10.97 (37.61)     1:49.69 (38.72)     2:28.35 (38.66)
        3:08.68 (40.33)     3:50.13 (41.45)     4:30.57 (40.44)     5:11.68 (41.11)
        5:53.14 (41.46)     6:34.01 (40.87)     7:14.57 (40.56)     7:54.40 (39.83)
        8:36.22 (41.82)     9:15.77 (39.55)     9:55.10 (39.33)    10:33.35 (38.25)
  6 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR  10:40.97   10:41.24         13  
                  36.32     1:16.05 (39.73)     1:56.92 (40.87)     2:37.72 (40.80)
        3:18.89 (41.17)     4:00.28 (41.39)     4:41.63 (41.35)     5:22.44 (40.81)
        6:03.33 (40.89)     6:43.96 (40.63)     7:24.65 (40.69)                    
            8:01.83 ( )      8:04.50 (2.67)     8:44.68 (40.18)  10:41.24 (1:56.56)
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             17:04.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
             17:46.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR             17:24.08   17:42.30 ZONE    20  
                  30.98     1:05.77 (34.79)     1:41.63 (35.86)     2:17.28 (35.65)
        2:53.45 (36.17)     3:29.44 (35.99)     4:06.60 (37.16)     4:42.31 (35.71)
        5:19.38 (37.07)     5:54.34 (34.96)     6:31.55 (37.21)     7:07.77 (36.22)
        7:43.42 (35.65)     8:18.25 (34.83)     8:55.06 (36.81)     9:30.57 (35.51)
       10:05.43 (34.86)    10:41.19 (35.76)    11:16.99 (35.80)    11:52.76 (35.77)
                               13:38.69 ( )                            14:49.38 ( )
       15:25.12 (35.74)                                                            
           17:09.24 ( )    17:42.30 (33.06)                                        
  2 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR             18:20.95   18:30.57         17  
                  31.31     1:05.74 (34.43)     1:41.72 (35.98)     2:17.37 (35.65)
        2:53.99 (36.62)     3:29.40 (35.41)     4:06.66 (37.26)     4:42.40 (35.74)
        5:19.49 (37.09)     5:54.94 (35.45)     6:31.65 (36.71)     7:07.82 (36.17)
        7:44.30 (36.48)     8:19.55 (35.25)     8:56.52 (36.97)                    
           10:10.98 ( )    10:48.74 (37.76)    11:26.11 (37.37)    12:04.24 (38.13)
       12:43.21 (38.97)    13:21.20 (37.99)    13:59.89 (38.69)    14:38.37 (38.48)
       15:17.70 (39.33)    15:56.42 (38.72)    16:35.05 (38.63)    17:13.46 (38.41)
       17:51.76 (38.30)    18:30.57 (38.81)                                        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:06.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:03.16    1:01.70 SUPE    20  
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR              1:00.00    1:02.67 SUPE    17  
                  30.67     1:02.67 (32.00)                                        
  3 Sperandio, Alec     17 WAC-MR                 59.23    1:03.69 ZONE    16  
                  30.94     1:03.69 (32.75)                                        
  4 Alers, Louis        18 MAD-MR               1:05.61    1:05.31 ZONE    15  
  5 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:04.08    1:05.58 ZONE    14  
                  31.45     1:05.58 (34.13)                                        
  6 Mackrel, Julian A   19 Ndac Unat-MR           58.43    1:05.79 ZONE    13  
  7 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:04.21    1:07.26         12  
  8 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              1:09.90    1:07.58         11  
  9 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   1:07.08    1:08.45          9  
                  33.57     1:08.45 (34.88)                                        
 10 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              1:16.97    1:10.09          6.5
                  34.08     1:10.09 (36.01)                                        
 10 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               1:05.01    1:10.09          6.5
                  33.71     1:10.09 (36.38)                                        
 12 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              1:15.81    1:10.16          5  
                  34.06     1:10.16 (36.10)                                        
 13 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               1:07.59    1:10.55          4  
                  33.87     1:10.55 (36.68)                                        
 14 Scholes, David E    17 PATS-MR              1:05.53    1:12.25          3  
                  35.00     1:12.25 (37.25)                                        
 15 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:07.99    1:12.66          2  
 16 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   1:17.50    1:12.89          1  
                  36.65     1:12.89 (36.24)                                        
 17 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:08.53    1:13.57        
                  35.65     1:13.57 (37.92)                                        
 18 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:22.19    1:13.66        
                  36.35     1:13.66 (37.31)                                        
 19 Thio, Randy M       15 NCAC-MR              2:17.00    1:14.58        
                  35.74     1:14.58 (38.84)                                        
 20 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              1:15.42    1:16.24        
                  37.12     1:16.24 (39.12)                                        
 21 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                1:13.85    1:16.73        
 22 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              1:14.24    1:18.30        
 23 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:18.35    1:19.42        
                  38.04     1:19.42 (41.38)                                        
 24 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              1:12.86    1:20.16        
 25 Zhu, Beck           15 NCAC-MR              1:15.00    1:20.23        
                  38.00     1:20.23 (42.23)                                        
 26 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:44.70    1:25.47        
 27 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              1:42.40    1:35.10        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:21.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:16.53    2:14.90 SUPE    20  
                  32.05     1:06.54 (34.49)     1:41.13 (34.59)     2:14.90 (33.77)
  2 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   2:28.35    2:27.46         17  
                                1:12.12 ( )   2:27.46 (1:15.34)                    
  3 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              2:33.09    2:28.06         16  
                  33.93     1:11.23 (37.30)     1:50.54 (39.31)     2:28.06 (37.52)
  4 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              2:57.09    2:31.52         15  
                  35.91     1:14.21 (38.30)     1:53.59 (39.38)     2:31.52 (37.93)
  5 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:24.43    2:34.45         14  
                  35.83     1:14.86 (39.03)     1:55.74 (40.88)     2:34.45 (38.71)
  6 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:42.20    2:36.66         13  
                  38.38     1:18.62 (40.24)     1:59.30 (40.68)     2:36.66 (37.36)
  7 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:24.88    2:36.96         12  
                  36.24     1:16.00 (39.76)   2:36.96 (1:20.96)                    
  8 Scholes, David E    17 PATS-MR              2:25.26    2:37.05         11  
                  36.70     1:16.38 (39.68)     1:57.31 (40.93)     2:37.05 (39.74)
  9 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              2:49.32    2:47.12          9  
                  39.05     1:20.76 (41.71)     2:04.85 (44.09)     2:47.12 (42.27)
 10 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:47.83    2:55.04          7  
                  39.55     1:22.91 (43.36)     2:09.29 (46.38)     2:55.04 (45.75)
 11 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              2:49.07    2:58.48          6  
                                1:24.81 ( )     2:10.99 (46.18)     2:58.48 (47.49)
 12 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   3:21.85    3:03.41          5  
                  43.31     1:29.06 (45.75)     2:16.58 (47.52)     3:03.41 (46.83)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:14.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaghan, John     16 WAC-MR               1:06.69    1:13.66 ZONE    20  
                  35.09     1:13.66 (38.57)                                        
  2 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:14.85    1:14.96         17  
                  35.42     1:14.96 (39.54)                                        
  3 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR    1:10.79    1:15.54         16  
                  35.99     1:15.54 (39.55)                                        
  4 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   1:15.99    1:16.98         15  
                  35.94     1:16.98 (41.04)                                        
  5 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:19.60    1:19.37         14  
                  38.02     1:19.37 (41.35)                                        
  6 Lomeyko, Konstanti  16 Agua Swim Team-MR    1:21.38    1:19.90         13  
                  38.37     1:19.90 (41.53)                                        
  7 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               1:16.22    1:20.15         12  
                  37.10     1:20.15 (43.05)                                        
  8 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:16.69    1:20.57         11  
  9 Kan, Kevin          17 NCAC-MR              1:14.00    1:20.62          9  
 10 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:18.58    1:21.10          7  
                  38.34     1:21.10 (42.76)                                        
 11 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              1:16.39    1:21.83          6  
                  38.53     1:21.83 (43.30)                                        
 12 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              1:15.13    1:23.00          5  
 13 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:21.39    1:23.10          4  
                  39.71     1:23.10 (43.39)                                        
 14 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   1:18.53    1:23.24          3  
                  39.06     1:23.24 (44.18)                                        
 15 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:31.24    1:23.75          2  
                  39.84     1:23.75 (43.91)                                        
 16 Collier, Cole T     15 Agua Swim Team-MR    1:17.10    1:24.97          1  
                  39.95     1:24.97 (45.02)                                        
 17 Zhu, Beck           15 NCAC-MR              1:21.00    1:25.91        
                  40.70     1:25.91 (45.21)                                        
 18 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    1:29.19    1:29.88        
                  42.59     1:29.88 (47.29)                                        
 19 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              1:30.67    1:31.87        
                  43.23     1:31.87 (48.64)                                        
 20 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:33.00    1:32.28        
                  43.79     1:32.28 (48.49)                                        
 21 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:44.10    1:36.64        
                  46.54     1:36.64 (50.10)                                        
 22 Belmont, Chance     15 NCAC-MR              1:31.00    1:39.16        
                  46.09     1:39.16 (53.07)                                        
 23 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:35.33    1:46.48        
                  48.14     1:46.48 (58.34)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:40.79  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaghan, John     16 WAC-MR               2:22.84    2:42.54         20  
                  37.57     1:18.00 (40.43)     2:01.15 (43.15)     2:42.54 (41.39)
  2 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:48.80    2:53.13         17  
                  38.11     1:22.02 (43.91)     2:08.75 (46.73)     2:53.13 (44.38)
  3 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:52.48    2:55.69         16  
                                1:25.32 ( )   2:55.69 (1:30.37)                    
  4 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   3:18.80    2:57.46         15  
                  39.29     1:23.11 (43.82)   2:57.46 (1:34.35)                    
  5 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:51.61    2:59.62         14  
                                1:24.79 ( )     2:11.87 (47.08)     2:59.62 (47.75)
  6 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:48.01    3:00.11         13  
                                1:24.70 ( )   3:00.11 (1:35.41)                    
  7 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   2:49.56    3:00.56         12  
                                1:25.72 ( )   3:00.56 (1:34.84)                    
  8 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              2:45.16    3:01.17         11  
                  40.26     1:25.16 (44.90)     2:13.23 (48.07)     3:01.17 (47.94)
  9 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              2:52.51    3:05.23          9  
                  40.31     1:27.02 (46.71)     2:16.79 (49.77)     3:05.23 (48.44)
 10 Stoll, Niko         15 Middies-MR           3:10.09    3:15.48          7  
                                1:35.15 ( )   3:15.48 (1:40.33)                    
 11 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              3:34.88    3:16.34          6  
                                1:32.92 ( )   3:16.34 (1:43.42)                    
 12 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                3:09.58    3:20.82          5  
                  45.58     1:36.15 (50.57)     2:28.50 (52.35)     3:20.82 (52.32)
 13 Stoll, Felix j      16 Middies-MR           3:19.93    3:31.56          4  
                  47.30     1:40.57 (53.27)     2:36.85 (56.28)     3:31.56 (54.71)
 -- Belmont, Chance     15 NCAC-MR              3:12.00         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                                1:41.76 ( )        DQ (1:54.07)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:03.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:00.17      59.87 SUPE    20  
  2 Alers, Louis        18 MAD-MR                 59.10    1:00.00 SUPE    17  
                  29.32     1:00.00 (30.68)                                        
  3 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:01.39    1:01.53 ZONE    16  
                  28.84     1:01.53 (32.69)                                        
  4 Miou, Eric          18 NCAC-MR                58.00    1:01.73 ZONE    15  
                  29.27     1:01.73 (32.46)                                        
  5 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:00.29    1:02.75 ZONE    14  
                  30.23     1:02.75 (32.52)                                        
  6 Sperandio, Alec     17 WAC-MR               1:00.04    1:03.69 ZONE    13  
                  29.48     1:03.69 (34.21)                                        
  7 McKenna, Brendan    16 NCAC-MR              1:02.00    1:04.15         12  
  8 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               1:01.26    1:06.61         11  
  9 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              1:10.96    1:06.95          9  
                  31.38     1:06.95 (35.57)                                        
 10 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              1:10.69    1:08.24          7  
                  30.76     1:08.24 (37.48)                                        
 11 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   1:05.50    1:09.28          6  
                  32.04     1:09.28 (37.24)                                        
 12 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              1:16.15    1:09.80          5  
 13 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   1:09.94    1:10.19          4  
                  32.47     1:10.19 (37.72)                                        
 14 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:20.98    1:10.61          3  
                  33.20     1:10.61 (37.41)                                        
 15 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              1:10.51    1:12.01          2  
 16 Mangan, Matt J      16 HVD-MR               1:11.17    1:12.22          1  
                  32.73     1:12.22 (39.49)                                        
 17 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:06.60    1:12.36        
 18 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              1:06.26    1:13.27        
                  33.61     1:13.27 (39.66)                                        
 19 Hawkesworth, Camer  15 Sachem-MR            1:09.88    1:14.74        
                  33.23     1:14.74 (41.51)                                        
 20 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   1:09.56    1:15.15        
 21 Metzger, Alexander  16 Sachem-MR            1:10.26    1:15.43        
 22 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              1:19.70    1:15.52        
                  33.95     1:15.52 (41.57)                                        
 23 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:11.86    1:20.61        
 24 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR               1:18.70    1:21.57        
 25 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:23.62    1:23.87        
 26 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:24.25    1:34.39        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:21.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:15.39    2:18.18 ZONE    20  
                  30.37     1:05.23 (34.86)     1:42.07 (36.84)     2:18.18 (36.11)
  2 Zuppone, Michael L  16 Agua Swim Team-MR    2:16.93    2:22.25         17  
                  32.47     1:08.29 (35.82)     1:45.70 (37.41)     2:22.25 (36.55)
  3 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:14.81    2:27.22         16  
                  32.64     1:08.72 (36.08)     1:42.88 (34.16)     2:27.22 (44.34)
  4 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               2:15.26    2:28.11         15  
                  33.85     1:10.59 (36.74)     1:49.59 (39.00)     2:28.11 (38.52)
  5 Lomeyko, Konstanti  16 Agua Swim Team-MR    2:16.73    2:28.41         14  
                  32.78                             1:50.01 ( )     2:28.41 (38.40)
  6 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              2:37.11    2:36.06         13  
                  33.22     1:10.44 (37.22)   2:36.06 (1:25.62)                    
  7 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    2:30.60    2:40.25         12  
                  35.50     1:16.06 (40.56)     1:58.69 (42.63)     2:40.25 (41.56)
  8 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   3:06.60    2:41.61         11  
                  35.06     1:17.30 (42.24)     2:00.32 (43.02)     2:41.61 (41.29)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:24.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:18.46    2:22.32 ZONE    20  
                  30.15     1:08.61 (38.46)     1:51.21 (42.60)     2:22.32 (31.11)
  2 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               2:16.40    2:25.85         17  
                  31.70     1:08.18 (36.48)   2:25.85 (1:17.67)                    
  3 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   2:27.84    2:25.95         16  
                  30.49     1:08.34 (37.85)     1:52.60 (44.26)     2:25.95 (33.35)
  4 Callaghan, John     16 WAC-MR               2:21.10    2:28.97         15  
                  31.91     1:12.53 (40.62)     1:54.90 (42.37)     2:28.97 (34.07)
  5 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              2:27.97    2:29.49         14  
                                1:10.01 ( )     1:56.10 (46.09)     2:29.49 (33.39)
  6 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              2:20.93    2:30.56         13  
                  32.01     1:09.48 (37.47)     1:56.52 (47.04)     2:30.56 (34.04)
  7 Collier, Cole T     15 Agua Swim Team-MR    2:20.13    2:30.97         12  
                  30.85     1:09.00 (38.15)     1:55.60 (46.60)     2:30.97 (35.37)
  8 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              2:28.64    2:31.06         11  
                  31.48     1:10.96 (39.48)     1:57.11 (46.15)     2:31.06 (33.95)
  9 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:32.88    2:33.65          9  
                  30.74     1:09.30 (38.56)     1:57.41 (48.11)     2:33.65 (36.24)
 10 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:38.78    2:34.87          7  
                  34.21     1:14.99 (40.78)     1:57.54 (42.55)     2:34.87 (37.33)
 11 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:31.75    2:36.60          6  
                  32.81     1:12.34 (39.53)     2:00.15 (47.81)     2:36.60 (36.45)
 12 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   2:50.47    2:37.20          5  
                  33.03     1:12.60 (39.57)   2:37.20 (1:24.60)                    
 13 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    2:29.84    2:40.45          4  
                  35.85     1:17.14 (41.29)     2:04.36 (47.22)     2:40.45 (36.09)
 14 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              2:46.25    2:40.47          3  
                  33.54     1:14.46 (40.92)     2:03.00 (48.54)     2:40.47 (37.47)
 15 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:32.53    2:41.84          2  
                  34.80     1:17.65 (42.85)     2:03.21 (45.56)     2:41.84 (38.63)
 16 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:32.32    2:46.04          1  
                  33.36     1:15.83 (42.47)     2:07.92 (52.09)     2:46.04 (38.12)
 17 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:42.79    2:46.62        
                  34.11     1:20.70 (46.59)     2:07.43 (46.73)     2:46.62 (39.19)
 18 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   3:13.54    2:58.22        
                                1:28.06 ( )   2:58.22 (1:30.16)                    
 19 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   3:19.59    3:01.05        
                  42.34     1:27.76 (45.42)     2:20.35 (52.59)     3:01.05 (40.70)
 20 De la Rosa, Alexis  17 APEX-MR              3:00.46    3:03.25        
                  38.99     1:24.67 (45.68)     2:22.50 (57.83)     3:03.25 (40.75)
 -- Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   2:24.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.66     1:13.44 (40.78)     1:58.19 (44.75)          DQ (37.26)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              5:07.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              4:58.32    5:06.88 ZONE    20  
                  31.63     1:06.83 (35.20)     1:47.36 (40.53)     2:26.27 (38.91)
        3:10.84 (44.57)     3:55.52 (44.68)     4:31.73 (36.21)     5:06.88 (35.15)
  2 Callaghan, John     16 WAC-MR               5:02.00    5:20.42         17  
                  34.54     1:13.07 (38.53)     1:57.98 (44.91)     2:41.36 (43.38)
        3:26.36 (45.00)     4:10.65 (44.29)     4:45.59 (34.94)     5:20.42 (34.83)
  3 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              5:08.39    5:31.02         16  
                  32.79     1:12.42 (39.63)     1:52.66 (40.24)     2:32.85 (40.19)
                                4:13.44 ( )     4:52.26 (38.82)     5:31.02 (38.76)
  4 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   5:21.94    5:31.13         15  
                  31.90     1:09.98 (38.08)     1:54.03 (44.05)     2:35.69 (41.66)
        3:26.56 (50.87)     4:18.21 (51.65)     4:55.33 (37.12)     5:31.13 (35.80)
  5 Metzger, Alexander  16 Sachem-MR            5:37.51    5:57.30         14  
                  35.35     1:18.26 (42.91)     2:03.85 (45.59)                    
                                4:36.12 ( )   5:57.30 (1:21.18)                    
  6 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              5:29.75    5:59.88         13  
                  34.43     1:17.10 (42.67)     2:04.53 (47.43)     2:51.05 (46.52)
                                4:31.21 ( )     5:15.41 (44.20)     5:59.88 (44.47)