Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/11/2013 02:51 PM
                   2013 MR Hauppauge 1 Day Meet - 11/10/2013                   
                              Sanction #: 131117                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    17.60      16.55         20  
  2 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 17.89      16.77         17  
  3 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                18.49      16.78         16  
  4 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  23.00      16.98         15  
  5 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  19.24      17.19         14  
  6 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.07      17.53         13  
  7 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  17.04      17.64         12  
  8 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                21.27      18.01         11  
  9 Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  30.00      18.02          9  
 10 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR            NT      18.12          7  
 11 Buono, Sarina l      7 IA-MR                  30.00      18.77          6  
 12 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              20.53      19.20          4.5
 12 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      19.20          4.5
 14 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 20.24      19.40          3  
 15 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    21.27      19.52          2  
 16 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    21.00      19.61          1  
 17 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               25.62      19.64        
 18 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 27.97      19.71        
 19 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         23.53      19.79        
 20 Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    24.00      19.84        
 21 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               26.00      19.97        
 22 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         24.71      20.08        
 23 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               31.00      20.52        
 24 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    30.00      21.33        
 25 Way, Kylie A         7 IA-MR                  35.00      21.72        
 26 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  23.00      21.80        
 27 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    26.00      21.94        
 28 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    30.00      22.35        
 29 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              20.63      22.44        
 30 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    27.48      22.69        
 31 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    35.76      22.75        
 32 Almskog, Heidi       7 IA-MR                  35.00      22.99        
 33 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               26.69      23.37        
 34 Barnard, Victoria    8 Express Swimming-MR    30.00      23.39        
 35 Sodhi, Malika        8 Farmingdale-MR         20.14      24.00        
 36 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              23.82      24.17        
 37 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.00      24.22        
 38 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 27.52      24.72        
 39 Cepeda, Mariah F     8 Farmingdale-MR         24.56      24.74        
 40 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              24.06      25.50        
 41 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              21.62      25.61        
 42 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    26.00      27.18        
 43 Farina, Emma E       7 Lindy-MR               29.99      30.16        
 44 Boghra, Dreshta      7 Sachem-MR              30.00      33.05        
 45 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    35.00      40.84        
 46 Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 51.46      41.37        
 47 Washington, Ryan     4 Lindy-MR               50.99    1:14.56        
 -- Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                  40.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 38.35      35.49         20  
  2 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 39.47      37.39         17  
  3 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    39.00      37.40         16  
  4 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                46.91      38.53         15  
  5 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                41.52      38.80         14  
  6 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  43.00      38.83         13  
  7 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  39.88      39.34         12  
  8 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  47.83      39.56         11  
  9 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         43.36      39.73          9  
 10 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                52.01      41.19          7  
 11 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    45.00      41.33          6  
 12 Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  50.00      42.02          5  
 13 Dobles, Daya         7 Lindy-MR             1:09.59      42.19          4  
 14 Buono, Sarina l      7 IA-MR                1:10.00      42.94          3  
 15 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      43.92          2  
 16 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 48.42      44.31          1  
 17 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         48.73      44.62        
 18 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  46.32      44.65        
 19 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR             1:10.00      46.73        
 20 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    46.00      46.79        
 21 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 46.09      47.20        
 22 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         55.00      49.84        
 23 Way, Kylie A         7 IA-MR                1:07.00      50.72        
 24 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               58.99      51.66        
 25 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              51.88      52.77        
 26 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    51.00      52.94        
 27 Almskog, Heidi       7 IA-MR                1:00.00      53.56        
 28 Sodhi, Malika        8 Farmingdale-MR         45.00      55.27        
 29 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               53.49      55.36        
 30 Dominger, Madison    7 HAA-MR               1:10.61      55.78        
 31 Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT    1:30.89        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                21.51      20.05         20  
  2 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  23.14      20.59         17  
  3 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  23.00      20.76         16  
  4 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 25.70      21.42         15  
  5 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                22.87      21.58         14  
  6 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    22.14      21.60         13  
  7 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  21.45      21.88         12  
  8 Buono, Sarina l      7 IA-MR                  30.00      21.95         11  
  9 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    21.92      22.28          9  
 10 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         25.08      22.45          7  
 11 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                24.96      22.57          6  
 12 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 21.60      22.71          5  
 13 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  23.00      22.99          4  
 14 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      23.78          3  
 15 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    34.35      23.84          2  
 16 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    33.00      23.89          1  
 17 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 23.23      24.09        
 18 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               32.00      24.12        
 18 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              24.06      24.12        
 20 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    30.00      25.10        
 21 Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    25.00      25.38        
 22 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    25.00      25.70        
 23 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               35.00      25.90        
 23 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         33.48      25.90        
 25 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              29.32      26.23        
 26 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              24.89      26.24        
 27 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         26.23      26.46        
 28 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    30.00      27.05        
 29 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              25.98      27.35        
 30 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               39.99      27.54        
 31 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    29.81      27.72        
 32 Almskog, Heidi       7 IA-MR                  35.00      28.39        
 33 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    36.00      28.54        
 34 Way, Kylie A         7 IA-MR                  35.00      28.84        
 35 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 27.61      29.18        
 36 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              32.88      29.73        
 37 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    34.00      29.90        
 38 Barnard, Victoria    8 Express Swimming-MR    35.00      30.65        
 39 Boghra, Dreshta      7 Sachem-MR              30.05      30.74        
 40 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               39.00      31.34        
 41 Cepeda, Mariah F     8 Farmingdale-MR         32.61      31.47        
 42 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    35.00      32.22        
 43 Farina, Emma E       7 Lindy-MR               33.99      34.08        
 -- Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  30.00         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 42.52         DQ        
 -- Sodhi, Malika        8 Farmingdale-MR         30.77         DQ        
 -- Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                  40.00         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  21.60      23.11         20  
  2 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    25.23      23.46         17  
  3 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  24.83      23.73         16  
  4 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                25.80      23.86         15  
  5 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                32.54      26.27         14  
  6 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    30.00      26.44         13  
  7 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              27.22      27.07         12  
  8 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               32.46      27.24         11  
  9 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                    NT      27.50          9  
 10 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                32.50      28.01          6.5
 10 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 31.55      28.01          6.5
 12 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    33.97      28.68          5  
 13 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 31.23      29.18          4  
 14 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    31.25      29.26          3  
 15 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    39.00      31.81          2  
 16 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              33.09      32.23          1  
 17 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               38.00      32.28        
 18 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    43.35      32.36        
 19 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               33.00      32.91        
 20 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              32.25      33.45        
 21 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    38.00      34.58        
 22 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         35.00      34.82        
 23 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              38.06      41.94        
 24 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              49.92      43.12        
 -- Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  38.00         DQ        
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         32.00         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Barnard, Victoria    8 Express Swimming-MR    38.00         DQ        
 -- Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Farina, Emma E       7 Lindy-MR               38.99         DQ        
 -- Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               39.00         DQ        
 -- Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  23.00      18.38         20  
  2 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    21.22      18.53         17  
  3 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.90      19.01         16  
  4 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 23.71      19.10         15  
  5 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  21.00      20.06         14  
  6 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    25.52      20.16         13  
  7 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                24.75      21.06         12  
  8 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    26.00      22.53         11  
  9 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  20.72      22.73          9  
 10 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  23.00      23.46          7  
 11 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    35.00      23.64          6  
 12 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              23.01      23.80          5  
 13 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                24.21      23.98          4  
 14 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 29.19      24.17          3  
 15 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                    NT      26.06          2  
 16 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      26.34          1  
 17 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               34.99      27.62        
 18 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    30.91      28.66        
 19 Buono, Sarina l      7 IA-MR                  30.00      28.69        
 20 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    35.52      29.59        
 21 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               31.23      29.61        
 22 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    35.00      30.23        
 23 Cepeda, Mariah F     8 Farmingdale-MR         28.00      30.50        
 24 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 32.88      31.88        
 25 Way, Kylie A         7 IA-MR                  35.00      32.02        
 26 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         28.00      32.80        
 27 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    36.89      33.26        
 28 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              35.50      33.46        
 29 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              37.00      35.35        
 30 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              32.41      37.66        
 31 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    38.00      39.70        
 -- Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    28.28     X28.64        
 -- Farina, Emma E       7 Lindy-MR               35.00         DQ        
 -- Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               39.00         DQ        
 -- Almskog, Heidi       7 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               39.99         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    32.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR    28.96      29.69         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          30.82      30.09         17  
  3 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR    30.02      31.50         16  
  4 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 33.01      32.31         15  
  5 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 34.53      33.53         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              34.68      33.75         13  
  7 Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR          34.41      34.15         12  
  8 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               38.47      34.79         11  
  9 Nakken, Lena        10 WISC-MR                37.86      34.99          9  
 10 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                37.62      35.25          7  
 11 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR               54.88      35.69          6  
 12 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                40.22      36.07          5  
 13 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      36.14          4  
 14 Commike, Samantha   10 Farmingdale-MR         40.47      36.36          3  
 15 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                40.05      36.47          2  
 16 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          39.58      36.60          1  
 17 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR    36.68      37.02        
 18 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT      37.13        
 19 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    38.26      37.38        
 20 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                37.99      37.72        
 21 Zhu, Melody          9 HAA-MR                 40.42      37.91        
 22 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    42.47      38.46        
 23 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         42.75      38.60        
 24 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                51.14      38.64        
 24 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR    37.01      38.64        
 26 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 38.49      39.06        
 27 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 41.31      39.17        
 28 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                40.54      39.26        
 29 Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                 42.70      39.27        
 30 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    44.11      40.87        
 31 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR    41.90      41.03        
 32 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                39.78      41.30        
 33 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               48.99      42.49        
 34 Figueroa, Carolina   9 Express Swimming-MR    54.86      42.90        
 35 Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR    49.00      43.04        
 36 Raber, Isabella M   10 Farmingdale-MR         45.00      43.35        
 37 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR         48.00      44.04        
 38 Sullivan, Grace J   10 Farmingdale-MR         45.00      44.20        
 39 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR    43.80      44.64        
 40 Corrigan, Keira A    9 Express Swimming-MR    43.27      44.66        
 41 Kegel, Gianna        9 Farmingdale-MR         45.00      45.96        
 42 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR         50.00      46.04        
 43 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR         54.19      47.39        
 44 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 50.26      47.80        
 45 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR    49.00      47.92        
 46 Greco, Sophia I     10 Farmingdale-MR         58.02      49.71        
 47 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT      50.49        
 48 Kelly, Samantha G    9 Farmingdale-MR         50.00      50.65        
 49 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR         55.00      51.86        
 50 Chametzky, Jocelyn  10 Farmingdale-MR       1:10.91      52.21        
 51 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR    53.93      52.88        
 52 Manandahar, Sara     9 Farmingdale-MR         50.00      52.93        
 53 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    52.80      53.52        
 54 Davidoff, Emily      9 Express Swimming-MR    45.00      55.40        
 55 Boghra, Nistha      10 Sachem-MR            1:07.03    1:00.96        
 56 Raber, Julia         6 Farmingdale-MR         55.00    1:11.50        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR    32.91      33.38         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          41.11      38.44         17  
  3 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                41.52      38.73         16  
  4 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 40.21      38.98         15  
  5 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 40.65      39.32         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              42.28      39.40         13  
  7 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                40.76      40.26         12  
  8 Chernavsky, Madeli  10 Sachem-MR              43.15      41.15         11  
  9 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          43.94      41.55          9  
 10 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    43.32      42.24          7  
 11 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 44.33      42.26          6  
 12 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR    43.54      42.65          5  
 13 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR    41.62      43.05          4  
 14 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR               56.99      43.32          3  
 15 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                47.32      43.68          2  
 16 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                45.81      44.01          1  
 17 Nakken, Lena        10 WISC-MR                44.95      44.03        
 18 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                57.16      44.85        
 19 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                44.55      45.02        
 20 Zhu, Melody          9 HAA-MR               1:16.04      45.04        
 21 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    50.84      45.53        
 22 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      45.66        
 23 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                47.70      45.85        
 24 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               48.92      46.10        
 25 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT      46.44        
 26 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 49.47      47.23        
 27 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 48.89      47.43        
 28 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    52.57      48.68        
 29 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         53.91      50.00        
 30 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT      50.10        
 31 Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                 48.61      50.41        
 32 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               52.99      50.66        
 33 Commike, Samantha   10 Farmingdale-MR         55.36      50.92        
 34 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR         58.00      51.11        
 35 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR         55.00      52.22        
 36 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR       1:00.00      53.36        
 37 Sullivan, Grace J   10 Farmingdale-MR         50.00      53.70        
 38 Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR    53.00      54.35        
 39 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 53.17      54.48        
 40 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR    55.71      54.52        
 41 Figueroa, Carolina   9 Express Swimming-MR  1:05.00      54.63        
 42 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR         57.00      58.12        
 43 Kegel, Gianna        9 Farmingdale-MR       1:00.65      58.19        
 44 Raber, Isabella M   10 Farmingdale-MR         53.00      58.61        
 45 Chametzky, Jocelyn  10 Farmingdale-MR       1:07.83      58.90        
 46 Davidoff, Emily      9 Express Swimming-MR    50.00    1:01.96        
 47 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:04.88    1:02.09        
 48 Corrigan, Keira A    9 Express Swimming-MR    59.19    1:03.37        
 49 Kelly, Samantha G    9 Farmingdale-MR         55.00    1:03.78        
 50 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:01.48    1:06.65        
 51 Greco, Sophia I     10 Farmingdale-MR       1:18.62    1:11.05        
 52 Manandahar, Sara     9 Farmingdale-MR         55.00    1:11.51        
 53 Boghra, Nistha      10 Sachem-MR            1:08.05    1:12.24        
 54 Raber, Julia         6 Farmingdale-MR       1:05.00    1:15.37        
 -- Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR          44.14         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:03.35         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          40.55      38.79         20  
  2 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 45.50      44.84         17  
  3 Nakken, Lena        10 WISC-MR                56.31      47.49         16  
  4 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 45.31      47.69         15  
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    48.50      47.76         14  
  6 Horacek, Julia E    10 Express Swimming-MR    47.13      48.07         13  
  7 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                46.00      49.54         12  
  8 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      50.18         11  
  9 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT      50.21          9  
 10 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                56.60      50.38          7  
 11 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR    54.39      50.53          6  
 12 Chernavsky, Madeli  10 Sachem-MR              53.73      50.59          5  
 13 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              48.93      50.74          4  
 14 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 53.47      51.03          3  
 15 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                55.72      51.87          2  
 16 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR               57.99      52.14          1  
 17 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               54.99      52.27        
 18 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 51.91      52.31        
 19 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                48.88      53.12        
 20 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 57.91      53.13        
 21 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                54.66      53.65        
 22 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          58.16      54.52        
 23 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:01.58      54.87        
 24 Zhu, Melody          9 HAA-MR                 55.57      54.94        
 25 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                56.11      56.06        
 26 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:00.19      56.69        
 27 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    58.90      57.58        
 28 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR       1:05.00      57.92        
 29 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:02.13      58.27        
 30 Raber, Isabella M   10 Farmingdale-MR       1:00.00      59.50        
 31 Sullivan, Grace J   10 Farmingdale-MR       1:05.00    1:00.23        
 32 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               54.00    1:00.40        
 33 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:03.69    1:02.40        
 34 Corrigan, Keira A    9 Express Swimming-MR  1:12.96    1:07.10        
 35 Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:10.54        
 36 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:12.48        
 -- Greco, Sophia I     10 Farmingdale-MR       1:25.00         DQ        
 -- Chametzky, Jocelyn  10 Farmingdale-MR       1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                 56.87         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Raber, Julia         6 Farmingdale-MR       1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:16.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Figueroa, Carolina   9 Express Swimming-MR  1:20.00         DQ        
 -- Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR       1:07.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR       1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Kelly, Samantha G    9 Farmingdale-MR       1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Davidoff, Emily      9 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR    32.17      33.48         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          37.31      34.01         17  
  3 Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR          39.02      38.46         16  
  4 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          42.55      38.84         15  
  5 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 42.38      40.63         14  
  6 Nakken, Lena        10 WISC-MR                42.99      41.63         13  
  7 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                46.02      41.84         12  
  8 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              40.51      42.14         11  
  9 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    46.01      42.94          9  
 10 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR    41.59      43.26          7  
 11 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      45.57          6  
 12 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 43.36      45.58          5  
 13 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT      46.03          4  
 14 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR    42.18      46.21          3  
 15 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               54.69      46.27          2  
 16 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                48.94      46.51          1  
 17 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR             1:00.00      47.88        
 18 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                52.83      48.16        
 19 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                59.89      48.40        
 20 Zhu, Melody          9 HAA-MR                 47.83      48.78        
 21 Commike, Samantha   10 Farmingdale-MR       1:00.00      50.69        
 22 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                   NT      50.83        
 23 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 53.86      51.19        
 24 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    59.30      51.28        
 25 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR    53.51      52.83        
 26 Byrne, Gianna R     10 HAA-MR               1:12.50      53.57        
 27 Rao, Shivani        10 HAA-MR                    NT      54.21        
 28 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                    NT      55.22        
 29 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               58.99      56.33        
 30 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                48.99      56.34        
 31 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    52.00      57.34        
 32 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    50.33    1:10.13        
 -- Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:09.21         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR  1:15.83    1:15.27         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR        1:19.80    1:16.32         17  
  3 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR  1:19.92    1:17.58         16  
  4 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:26.69    1:30.57         15  
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:30.62         14  
                  45.06     1:30.62 (45.56)                                        
  6 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:39.85    1:31.21         13  
  7 Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR        1:40.70    1:31.30         12  
                  41.23     1:31.30 (50.07)                                        
  8 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:31.59    1:32.11         11  
                  43.35     1:32.11 (48.76)                                        
  9 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR  1:36.88    1:33.98          9  
                  42.94     1:33.98 (51.04)                                        
 10 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                    NT    1:34.79          7  
                  48.53     1:34.79 (46.26)                                        
 11 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:56.02    1:34.80          6  
                  44.32     1:34.80 (50.48)                                        
 12 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:42.06    1:35.49          5  
                  43.90     1:35.49 (51.59)                                        
 13 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR             1:25.99    1:35.64          4  
 14 Zhu, Melody          9 HAA-MR               1:37.23    1:37.34          3  
                  45.41     1:37.34 (51.93)                                        
 15 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:45.85    1:37.39          2  
                  45.13     1:37.39 (52.26)                                        
 16 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR        1:53.27    1:37.61          1  
                  46.51     1:37.61 (51.10)                                        
 17 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR             1:39.36    1:37.91        
                  50.14     1:37.91 (47.77)                                        
 18 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:40.98    1:38.69        
                  48.48     1:38.69 (50.21)                                        
 18 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT    1:38.69        
 20 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR  1:36.94    1:39.93        
                  44.50     1:39.93 (55.43)                                        
 21 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR  1:45.49    1:40.59        
                  49.00     1:40.59 (51.59)                                        
 22 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR              1:57.21    1:40.91        
 23 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                   NT    1:43.12        
                  52.89     1:43.12 (50.23)                                        
 24 Figueroa, Logan      9 WISC-MR              1:48.64    1:43.69        
 25 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                    NT    1:45.99        
 26 McKenna, Kayla      10 WISC-MR              1:47.66    1:50.48        
 27 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR             1:23.99    1:50.54        
 28 Rao, Shivani        10 HAA-MR                    NT    1:52.48        
 29 Chernavsky, Madeli  10 Sachem-MR            1:52.54    2:15.37        
                1:10.06   2:15.37 (1:05.31)                                        
 -- Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:40.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  49.66          DQ (55.61)                                        
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:08.00         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  54.11        DQ (1:21.17)                                        
 -- Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Horacek, Julia E    10 Express Swimming-MR  1:38.74         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.95          DQ (51.44)                                        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  2:01.00         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR                 28.04      28.86         20  
  2 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      29.56         17  
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 31.61      29.92         16  
  4 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 29.81      30.10         15  
  5 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              28.99      30.51         14  
  6 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR    30.53      30.74         13  
  7 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 30.99      30.76         12  
  8 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              31.95      31.33         11  
  9 Renna, Julia        12 Sachem-MR              34.06      31.89          9  
 10 Kayku, Melinda      12 WISC-MR                35.66      32.53          7  
 11 Taylor, Patricia A  12 Farmingdale-MR         41.46      33.49          6  
 12 Greco, Emma K       12 Sachem-MR              34.08      33.52          5  
 13 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR         33.66      33.98          4  
 14 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                33.46      34.32          3  
 15 Haugh, Shiyona A    12 Sachem-MR              36.44      34.96          2  
 16 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              34.43      35.08          1  
 17 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    45.00      35.38        
 18 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          35.24      35.40        
 19 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    43.00      35.41        
 20 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                36.13      35.50        
 21 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               37.84      35.62        
 22 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR    39.04      36.97        
 23 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 41.01      37.75        
 24 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 45.00      38.69        
 25 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                46.99      39.43        
 26 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 38.62      40.64        
 27 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    45.34      41.66        
 28 Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT      43.00        
 29 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 42.70      44.29        
 30 Cepeda, Myah J      11 Farmingdale-MR         50.15      45.08        
 31 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR    55.53      48.24        
 -- Lagattolla, Emma G  12 IA-MR                  27.23         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      32.22         20  
  2 Claps, Emma         11 HAA-MR                 33.06      33.46         17  
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 35.35      34.39         16  
  4 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 36.75      36.77         15  
  5 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              34.82      37.21         14  
  6 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR         44.12      37.38         13  
  7 Renna, Julia        12 Sachem-MR              39.06      37.83         12  
  8 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              39.18      38.05         11  
  9 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    50.00      38.19          9  
 10 Taylor, Patricia A  12 Farmingdale-MR         48.11      38.77          7  
 11 Kayku, Melinda      12 WISC-MR                50.00      41.12          6  
 12 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 42.88      41.29          5  
 13 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                41.90      42.06          4  
 14 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               42.57      42.35          3  
 15 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 43.29      42.46          2  
 16 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              41.87      42.81          1  
 17 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                38.88      43.76        
 18 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR    49.36      43.84        
 19 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    53.60      44.04        
 20 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          44.89      44.72        
 21 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 47.96      46.09        
 22 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 52.46      48.03        
 23 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 48.57      48.08        
 24 Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT      48.72        
 25 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                54.88      48.87        
 26 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    50.65      49.96        
 27 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 50.00      51.08        
 28 Cepeda, Myah J      11 Farmingdale-MR       1:06.59      54.11        
 29 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR    51.20      54.30        
 -- Lagattolla, Emma G  12 IA-MR                  31.61         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 37.80      37.74         20  
  2 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 39.01      38.11         17  
  3 Claps, Emma         11 HAA-MR                 39.68      38.13         16  
  4 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR    39.71      39.22         15  
  5 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 39.45      40.08         14  
  6 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      41.71         13  
  7 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              43.17      43.39         12  
  8 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    46.02      43.45         11  
  9 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              44.50      43.82          9  
 10 Renna, Julia        12 Sachem-MR              49.46      45.11          7  
 11 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 46.13      45.88          6  
 12 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              46.37      46.08          5  
 13 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR    47.09      46.41          4  
 14 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                47.02      47.08          3  
 15 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               41.00      48.18          2  
 16 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    50.40      48.95          1  
 17 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 55.00      49.64        
 18 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 50.56      50.03        
 19 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 59.98      50.80        
 20 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR  1:00.00      52.48        
 21 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          55.70      52.63        
 22 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                   NT      53.36        
 23 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 56.31      55.91        
 24 Cepeda, Myah J      11 Farmingdale-MR       1:15.00      57.09        
 25 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR  1:00.00    1:00.84        
 -- Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                59.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Haugh, Shiyona A    12 Sachem-MR              47.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kayku, Melinda      12 WISC-MR                50.99         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR                 31.78      32.81         20  
  2 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              32.90      32.96         17  
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 34.14      34.29         16  
  4 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      35.33         15  
  5 Greco, Emma K       12 Sachem-MR              37.09      35.61         14  
  6 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 37.62      36.44         13  
  7 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR         39.39      37.39         12  
  8 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 37.40      37.92         11  
  9 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR    36.57      38.19          9  
 10 Renna, Julia        12 Sachem-MR              40.06      39.95          7  
 11 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          42.52      41.74          6  
 12 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              40.95      42.34          5  
 13 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                   NT      46.03          4  
 14 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    55.00      46.60          3  
 15 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                47.99      46.68          2  
 16 Kayku, Melinda      12 WISC-MR                50.99      47.02          1  
 17 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 50.00      47.05        
 18 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    50.00      47.68        
 19 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 48.31      52.35        
 20 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    51.90      53.67        
 21 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               1:02.53      55.83        
 22 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR    50.00    1:05.02        
 -- Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               47.22         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:14.07    1:14.28         20  
                  33.60     1:14.28 (40.68)                                        
  2 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:19.69    1:14.56         17  
                  34.70     1:14.56 (39.86)                                        
  3 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT    1:17.11         16  
  4 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            1:20.33    1:18.71         15  
                  37.93     1:18.71 (40.78)                                        
  5 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR               1:21.80    1:19.33         14  
                  41.81     1:19.33 (37.52)                                        
  6 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR  1:21.22    1:19.37         13  
                  39.48     1:19.37 (39.89)                                        
  7 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               1:20.03    1:19.81         12  
                  39.11     1:19.81 (40.70)                                        
  8 Greco, Emma K       12 Sachem-MR            1:26.74    1:22.60         11  
                  37.21     1:22.60 (45.39)                                        
  9 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR       1:31.09    1:23.49          9  
                  38.34     1:23.49 (45.15)                                        
 10 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:30.00    1:24.27          7  
 11 Taylor, Patricia A  12 Farmingdale-MR       1:30.00    1:28.59          6  
                  39.98     1:28.59 (48.61)                                        
 12 Kayku, Melinda      12 WISC-MR              1:39.99    1:30.35          5  
                2:17.67         1:30.35 ( )                                        
 13 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:28.73    1:32.22          4  
                  44.42     1:32.22 (47.80)                                        
 14 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR             1:44.58    1:33.35          3  
                  45.42     1:33.35 (47.93)                                        
 15 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR        1:40.00    1:33.36          2  
                  11.15   1:33.36 (1:22.21)                                        
 16 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                   NT    1:34.05          1  
                  44.50     1:34.05 (49.55)                                        
 17 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR  1:46.23    1:36.88        
 18 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:35.25    1:40.03        
                  46.89     1:40.03 (53.14)                                        
 19 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               1:52.18    1:44.37        
                  53.19     1:44.37 (51.18)                                        
 20 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                    NT    1:46.75        
 21 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:46.87        
                2:17.13         1:46.87 ( )                                        
 22 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR               1:50.00    1:47.38        
                  49.90     1:47.38 (57.48)                                        
 -- Thuma, Brooke       11 WISC-MR              1:48.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.42          DQ (52.06)                                        
 -- Verbeke, Angelina   11 WISC-MR              2:05.55         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.20          DQ (56.21)                                        
 -- Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P    13 HAA-MR                 57.28      59.26         20  
                  28.21       59.26 (31.05)                                        
  2 Hummel, Christina   14 HAA-MR                 59.06      59.30         17  
  3 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:02.03    1:00.19         16  
                  29.30     1:00.19 (30.89)                                        
  4 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               1:01.73    1:01.18         15  
                  28.83     1:01.18 (32.35)                                        
  5 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               1:02.60    1:02.74         14  
                  29.71     1:02.74 (33.03)                                        
  6 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:07.92    1:06.22         13  
                  31.68     1:06.22 (34.54)                                        
  7 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:08.00    1:06.50         12  
                  31.90     1:06.50 (34.60)                                        
  8 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:11.60    1:07.92         11  
                  32.43     1:07.92 (35.49)                                        
  9 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:12.53    1:09.90          9  
                  33.17     1:09.90 (36.73)                                        
 10 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:11.41    1:10.27          7  
                  33.25     1:10.27 (37.02)                                        
 11 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:10.76    1:11.52          6  
                  34.50     1:11.52 (37.02)                                        
 12 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:14.95    1:12.76          4.5
                  35.52     1:12.76 (37.24)                                        
 12 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              1:43.01    1:12.76          4.5
 14 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:12.83    1:12.90          3  
 15 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:09.17    1:13.00          2  
                  35.45     1:13.00 (37.55)                                        
 16 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:14.97    1:19.16          0.5
                  36.90     1:19.16 (42.26)                                        
 16 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:19.16          0.5
 18 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  1:34.45    1:32.43        
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:20.06         NS        
 -- Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:24.43         NS        
 -- Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:21.52         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:07.96    1:08.91         20  
                  34.01     1:08.91 (34.90)                                        
  2 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:09.89    1:10.23         17  
                  34.26     1:10.23 (35.97)                                        
  3 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               1:09.75    1:10.25         16  
                  34.35     1:10.25 (35.90)                                        
  4 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               1:10.52    1:11.33         15  
                  34.63     1:11.33 (36.70)                                        
  5 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:16.86    1:13.31         14  
                  35.77     1:13.31 (37.54)                                        
  6 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:18.99    1:16.72         13  
                  37.62     1:16.72 (39.10)                                        
  7 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:19.72    1:18.57         12  
                  39.09     1:18.57 (39.48)                                        
  8 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:20.01    1:19.25         11  
                  39.17     1:19.25 (40.08)                                        
  9 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:21.36    1:20.72          9  
                  39.52     1:20.72 (41.20)                                        
 10 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:19.93    1:22.33          7  
                  40.86     1:22.33 (41.47)                                        
 11 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:23.43    1:22.40          6  
 12 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:20.72    1:23.72          5  
                  40.65     1:23.72 (43.07)                                        
 13 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              1:43.01    1:24.99          3.5
 13 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:24.86    1:24.99          3.5
                  42.37     1:24.99 (42.62)                                        
 15 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:32.07          2  
 16 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:31.77    1:37.00          1  
 -- Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  2:20.53         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:35.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:28.44         DQ        
 -- Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:36.47         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               1:19.70    1:19.81         20  
                  37.27     1:19.81 (42.54)                                        
  2 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               1:19.27    1:22.87         17  
                  39.18     1:22.87 (43.69)                                        
  3 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:20.10    1:25.02         16  
                  40.84     1:25.02 (44.18)                                        
  4 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:24.85    1:25.05         15  
                  39.91     1:25.05 (45.14)                                        
  5 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:26.56    1:25.65         14  
                  40.96     1:25.65 (44.69)                                        
  6 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:25.36    1:27.49         13  
                  41.87     1:27.49 (45.62)                                        
  7 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:25.14    1:27.51         12  
                  41.02     1:27.51 (46.49)                                        
  8 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:24.80    1:31.75         11  
                  43.13     1:31.75 (48.62)                                        
  9 Heslin, Meghan      13 HAA-MR                 50.09    1:38.27          9  
 10 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:41.86    1:38.30          7  
 11 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:39.16          6  
 12 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:39.45    1:40.97          5  
                  47.50     1:40.97 (53.47)                                        
 13 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:46.34    1:41.00          4  
 14 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:40.59    1:43.65          3  
 15 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:53.23    1:52.18          2  
 16 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:46.48    1:58.79          1  
 -- Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:41.41         DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.95          DQ (50.60)                                        
 -- Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               1:03.07    1:10.66         20  
                  32.84     1:10.66 (37.82)                                        
  2 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:13.22    1:15.83         17  
                  35.71     1:15.83 (40.12)                                        
  3 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:20.97    1:18.58         16  
                  36.18     1:18.58 (42.40)                                        
  4 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:18.30    1:20.15         15  
                  38.06     1:20.15 (42.09)                                        
  5 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:24.33    1:21.19         14  
                  36.32     1:21.19 (44.87)                                        
  6 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:28.24    1:22.45         13  
  7 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:20.65    1:22.94         12  
                  39.53     1:22.94 (43.41)                                        
  8 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:26.27    1:24.51         11  
  9 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:40.64    1:27.29          9  
 10 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:45.00    1:32.53          7  
 11 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:34.40          6  
                  43.62     1:34.40 (50.78)                                        
 12 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              1:25.00    1:36.11          5  
 13 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:37.90    1:44.45          4  
 14 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  1:45.00    1:56.10          3  
 -- Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR                    NT         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       2:32.90    2:33.47         20  
  2 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:35.27    2:35.60         17  
  3 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               2:34.69    2:37.48         16  
  4 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:45.63    2:42.15         15  
  5 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               2:46.48    2:47.88         14  
                  39.12     1:21.45 (42.33)     2:08.21 (46.76)     2:47.88 (39.67)
  6 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:50.53    2:51.39         13  
                  36.69     1:22.38 (45.69)     2:12.17 (49.79)     2:51.39 (39.22)
  7 Varone, Nicole      14 HAA-MR               3:03.58    2:52.57         12  
  8 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               2:55.09    2:56.47         11  
                  39.36     1:24.42 (45.06)     2:13.45 (49.03)     2:56.47 (43.02)
  9 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              2:45.55    2:56.93          9  
 10 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               2:58.37    3:00.43          7  
                  37.18     1:25.37 (48.19)     2:21.02 (55.65)     3:00.43 (39.41)
 11 Casey, Emma P       13 HAA-MR               2:58.85    3:01.53          6  
                  41.10     1:26.81 (45.71)     2:20.43 (53.62)     3:01.53 (41.10)
 12 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              3:01.11    3:09.69          5  
                  45.72     1:31.95 (46.23)     2:30.92 (58.97)     3:09.69 (38.77)
 13 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:12.61    3:12.55          4  
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back - back
 -- Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn - back
 -- Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               2:27.37         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR                 54.35      56.20         20  
                  27.02       56.20 (29.18)                                        
  2 Lesser, Giovanna L  16 HAA-MR                 53.70      56.55         17  
                  26.75       56.55 (29.80)                                        
  3 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR          57.15      57.32         16  
                  27.74       57.32 (29.58)                                        
  4 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR          57.79      57.70         15  
                  27.89       57.70 (29.81)                                        
  5 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR                 57.70      58.08         14  
                  28.08       58.08 (30.00)                                        
  6 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR              58.20      58.98         13  
                  28.15       58.98 (30.83)                                        
  7 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR          57.52      59.06         12  
                  28.11       59.06 (30.95)                                        
  8 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:00.12    1:00.02         11  
                  28.93     1:00.02 (31.09)                                        
  9 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            1:01.67    1:00.16          9  
                  28.70     1:00.16 (31.46)                                        
 10 Flugman, Danielle   15 Unattached-MR        1:00.12    1:00.66          7  
                  28.98     1:00.66 (31.68)                                        
 11 Sarett, Lara        17 HAA-MR                 59.50    1:01.03          6  
                  28.97     1:01.03 (32.06)                                        
 12 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR          59.44    1:01.08          5  
                  29.11     1:01.08 (31.97)                                        
 13 Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               1:00.25    1:01.39          4  
                  29.01     1:01.39 (32.38)                                        
 14 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:03.09    1:01.46          3  
                  29.15     1:01.46 (32.31)                                        
 15 Joyce, Sarah M      17 Unattached-MR        1:06.13    1:01.86          2  
                  29.07     1:01.86 (32.79)                                        
 16 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:04.52    1:02.03          1  
                  29.54     1:02.03 (32.49)                                        
 17 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:14.13    1:03.06        
                  30.49     1:03.06 (32.57)                                        
 17 Baker, Aileen G     15 Sachem-MR            1:02.94    1:03.06        
                  30.01     1:03.06 (33.05)                                        
 19 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:03.42    1:03.07        
                  30.24     1:03.07 (32.83)                                        
 20 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:07.93    1:05.55        
                  31.96     1:05.55 (33.59)                                        
 21 Doveala, Jane-e E   16 HAA-MR               1:05.27    1:06.32        
                  31.99     1:06.32 (34.33)                                        
 22 Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:04.51    1:06.35        
                  32.02     1:06.35 (34.33)                                        
 23 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:08.02    1:06.59        
                  31.83     1:06.59 (34.76)                                        
 24 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:06.20    1:06.71        
                  31.97     1:06.71 (34.74)                                        
 25 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:06.29    1:07.35        
                  32.07     1:07.35 (35.28)                                        
 26 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:08.13    1:07.36        
                  30.78     1:07.36 (36.58)                                        
 27 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:27.69    1:08.32        
                  32.69     1:08.32 (35.63)                                        
 28 Palmeri, Marissa A  17 WISC-MR              1:09.32    1:08.55        
 29 Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:16.13    1:10.32        
                  33.47     1:10.32 (36.85)                                        
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:14.03    1:10.92        
                  34.36     1:10.92 (36.56)                                        
 31 Seda, Jennifer      15 HAA-MR               1:26.75    1:20.75        
                  38.16     1:20.75 (42.59)                                        
 32 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:36.96    1:26.73        
                  41.26     1:26.73 (45.47)                                        
 33 Horacek, Julia E    10 Express Swimming-MR  1:28.00    1:26.85        
                  41.27     1:26.85 (45.58)                                        
 34 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:34.00    1:35.01        
                  44.63     1:35.01 (50.38)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        1:04.58    1:02.86         20  
                  30.90     1:02.86 (31.96)                                        
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        1:04.81    1:04.59         17  
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               1:02.51    1:05.70         16  
                  31.91     1:05.70 (33.79)                                        
  4 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            1:07.73    1:06.84         15  
                  31.94     1:06.84 (34.90)                                        
  5 Connor, Deirdre A   17 HAA-MR               1:04.48    1:07.05         14  
                  32.54     1:07.05 (34.51)                                        
  6 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:06.82    1:07.26         13  
                  32.56     1:07.26 (34.70)                                        
  7 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               1:08.19    1:07.81         12  
                  33.23     1:07.81 (34.58)                                        
  8 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        1:07.00    1:08.30         11  
                  33.23     1:08.30 (35.07)                                        
  9 Flugman, Danielle   15 Unattached-MR        1:07.65    1:08.91          9  
                  33.67     1:08.91 (35.24)                                        
 10 Joyce, Sarah M      17 Unattached-MR        1:17.13    1:10.14          7  
                  34.04     1:10.14 (36.10)                                        
 11 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR            1:10.92    1:11.24          6  
                  34.27     1:11.24 (36.97)                                        
 12 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:14.00    1:11.52          5  
 13 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:27.13    1:11.85          4  
                  35.20     1:11.85 (36.65)                                        
 14 Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:11.74    1:12.98          3  
                  36.27     1:12.98 (36.71)                                        
 15 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        1:10.13    1:13.14          2  
                  36.28     1:13.14 (36.86)                                        
 16 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:14.36    1:13.51          1  
                  35.66     1:13.51 (37.85)                                        
 17 Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               1:10.12    1:13.54        
 18 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR  1:21.00    1:15.49        
                  37.10     1:15.49 (38.39)                                        
 19 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               1:17.70    1:15.55        
 20 Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:18.13    1:16.22        
                  37.27     1:16.22 (38.95)                                        
 21 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:13.65    1:17.58        
                  38.05     1:17.58 (39.53)                                        
 22 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:19.13    1:17.63        
                  38.58     1:17.63 (39.05)                                        
 23 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:24.63    1:17.80        
                  38.64     1:17.80 (39.16)                                        
 24 Palmeri, Marissa A  17 WISC-MR              1:18.22    1:18.58        
                  38.21     1:18.58 (40.37)                                        
 25 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:20.00    1:18.76        
                  39.70     1:18.76 (39.06)                                        
 26 Doveala, Jane-e E   16 HAA-MR               1:16.39    1:19.41        
                  39.57     1:19.41 (39.84)                                        
 27 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:28.62    1:21.56        
                  39.94     1:21.56 (41.62)                                        
 28 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:24.66    1:23.28        
 29 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:34.16    1:35.49        
 30 Seda, Jennifer      15 HAA-MR               1:44.92    1:41.57        
                  49.82     1:41.57 (51.75)                                        
 -- Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:15.57         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  39.77          DQ (40.09)                                        
 -- Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:12.11         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  35.19          DQ (36.59)                                        
 -- Baker, Aileen G     15 Sachem-MR            1:14.69         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        1:11.64    1:13.24         20  
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        1:12.82    1:14.42         17  
  3 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               1:14.00    1:14.49         16  
  4 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               1:09.89    1:14.57         15  
  5 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        1:12.67    1:16.48         14  
  6 Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               1:17.62    1:21.13         13  
                  38.48     1:21.13 (42.65)                                        
  7 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:16.31    1:21.27         12  
  8 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:25.88    1:21.90         11  
                  39.95     1:21.90 (41.95)                                        
  9 Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:22.63    1:24.93          9  
                  40.61     1:24.93 (44.32)                                        
 10 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:24.76    1:26.80          7  
                  41.23     1:26.80 (45.57)                                        
 11 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:26.01    1:27.20          6  
                  41.26     1:27.20 (45.94)                                        
 12 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               1:22.54    1:27.25          5  
                  40.24     1:27.25 (47.01)                                        
 13 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        1:28.04    1:27.74          4  
                  42.10     1:27.74 (45.64)                                        
 14 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:36.13    1:27.81          3  
                  42.02     1:27.81 (45.79)                                        
 15 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:29.29    1:27.86          2  
                  41.54     1:27.86 (46.32)                                        
 16 Palmeri, Marissa A  17 WISC-MR              1:26.60    1:28.30          1  
                  41.35     1:28.30 (46.95)                                        
 17 Doveala, Jane-e E   16 HAA-MR               1:25.07    1:28.34        
                  41.77     1:28.34 (46.57)                                        
 18 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:31.78    1:28.98        
                  42.50     1:28.98 (46.48)                                        
 19 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:29.25    1:33.36        
                  45.93     1:33.36 (47.43)                                        
 20 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:40.13    1:35.20        
 21 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:36.27    1:36.35        
                  47.63     1:36.35 (48.72)                                        
 22 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR  1:46.00    1:38.76        
                  45.98     1:38.76 (52.78)                                        
 23 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:51.00    1:42.99        
                  49.57     1:42.99 (53.42)                                        
 24 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:44.66    1:47.28        
                  49.72     1:47.28 (57.56)                                        
 25 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:57.84    1:59.87        
                  57.35   1:59.87 (1:02.52)                                        
 -- Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:37.13         DQ        
                  42.75          DQ (44.14)                                        
 -- Seda, Jennifer      15 HAA-MR               1:48.45         DQ        
 -- Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               1:23.65         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        1:01.90    1:02.45         20  
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        1:03.63    1:03.79         17  
  3 Sarett, Lara        17 HAA-MR               1:03.00    1:05.86         16  
  4 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:05.88    1:06.87         15  
                  30.61     1:06.87 (36.26)                                        
  5 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        1:05.87    1:07.34         14  
                  32.02     1:07.34 (35.32)                                        
  6 Lesser, Giovanna L  16 HAA-MR               1:05.00    1:08.46         13  
  7 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            1:08.11    1:09.75         12  
                  31.21     1:09.75 (38.54)                                        
  8 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               1:04.33    1:09.84         11  
  9 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:16.99    1:11.46          9  
                  33.78     1:11.46 (37.68)                                        
 10 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:11.11    1:12.96          7  
                  34.63     1:12.96 (38.33)                                        
 11 Joyce, Sarah M      17 Unattached-MR        1:18.13    1:13.47          6  
                  33.49     1:13.47 (39.98)                                        
 12 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:16.73    1:13.88          5  
                  33.68     1:13.88 (40.20)                                        
 13 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        1:12.20    1:19.23          4  
                  35.90     1:19.23 (43.33)                                        
 14 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:23.13    1:20.42          3  
                  37.74     1:20.42 (42.68)                                        
 15 Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:24.13    1:20.50          2  
                  37.77     1:20.50 (42.73)                                        
 16 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR  1:24.00    1:21.27          1  
 17 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:28.13    1:23.22        
                  38.26     1:23.22 (44.96)                                        
 18 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:30.13    1:26.31        
 19 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:27.82    1:27.89        
                  40.27     1:27.89 (47.62)                                        
 20 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR                    NT    1:33.56        
                  43.42     1:33.56 (50.14)                                        
 21 Seda, Jennifer      15 HAA-MR                    NT    1:35.88        
                  46.36     1:35.88 (49.52)                                        
 22 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:41.89    1:37.04        
                  42.78     1:37.04 (54.26)                                        
 -- Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:39.13         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR            1:15.00         NS        
 -- Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               1:03.07         NS        
 -- Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:12.39         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        2:13.00    2:17.95         20  
                  29.49     1:05.08 (35.59)     1:45.51 (40.43)     2:17.95 (32.44)
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        2:18.84    2:18.87         17  
                  30.51     1:05.52 (35.01)     1:46.95 (41.43)     2:18.87 (31.92)
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:12.53    2:22.00         16  
                  30.86     1:06.94 (36.08)     1:49.06 (42.12)     2:22.00 (32.94)
  4 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:21.25    2:26.07         15  
                  32.02     1:09.21 (37.19)     1:54.80 (45.59)     2:26.07 (31.27)
  5 Flugman, Danielle   15 Unattached-MR        2:27.23    2:30.24         14  
                  33.14     1:10.62 (37.48)     1:55.85 (45.23)     2:30.24 (34.39)
  6 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        2:27.09    2:31.13         13  
                  32.95     1:10.38 (37.43)     1:55.24 (44.86)     2:31.13 (35.89)
  7 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:31.47    2:32.28         12  
                  31.59     1:10.45 (38.86)     1:57.85 (47.40)     2:32.28 (34.43)
  8 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        2:29.57    2:35.10         11  
                  33.26     1:13.00 (39.74)     2:02.13 (49.13)     2:35.10 (32.97)
  9 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       2:35.60    2:35.72          9  
                  33.73     1:13.54 (39.81)     2:01.73 (48.19)     2:35.72 (33.99)
 10 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        2:38.44    2:35.92          7  
                  34.60     1:14.34 (39.74)     2:00.53 (46.19)     2:35.92 (35.39)
 11 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  2:37.07    2:41.23          6  
                  37.49     1:18.74 (41.25)     2:04.27 (45.53)     2:41.23 (36.96)
 12 Viera, Michelle     15 HAA-MR               2:44.61    2:43.11          5  
                  35.42     1:17.99 (42.57)     2:05.85 (47.86)     2:43.11 (37.26)
 13 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               2:42.81    2:43.12          4  
                  37.22     1:18.44 (41.22)     2:07.88 (49.44)     2:43.12 (35.24)
 14 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        3:00.13    2:46.59          3  
                  36.47     1:20.19 (43.72)     2:10.51 (50.32)     2:46.59 (36.08)
 15 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        2:43.70    2:46.86          2  
                  35.92     1:19.70 (43.78)     2:10.81 (51.11)     2:46.86 (36.05)
 16 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               2:48.92    2:47.19          1  
                  37.44     1:22.29 (44.85)     2:08.65 (46.36)     2:47.19 (38.54)
 17 Jin, Helen          14 Unattached-MR        2:59.13    2:50.21        
                  38.77     1:21.49 (42.72)     2:09.55 (48.06)     2:50.21 (40.66)
 18 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        2:57.48    2:50.83        
                  40.85     1:23.84 (42.99)     2:16.37 (52.53)     2:50.83 (34.46)
 19 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:12.64    3:06.83        
                  16.02       46.02 (30.00)     1:32.18 (46.16)   3:06.83 (1:34.65)
 20 Seda, Jennifer      15 HAA-MR               3:31.33    3:25.84        
                  49.69     1:44.86 (55.17)     2:44.37 (59.51)     3:25.84 (41.47)
 -- Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        3:06.13         DQ        
      One hand touch - fly
                  40.39     1:22.65 (42.26)     2:10.98 (48.33)          DQ (38.28)
 -- Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        3:05.13         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  37.92     1:21.00 (43.08)   2:21.57 (1:00.57)          DQ (40.95)
 -- Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               2:27.94         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    17.52      16.94         20  
  2 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    17.44      17.06         17  
  3 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 17.39      17.20         16  
  4 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    18.00      17.57         15  
  5 Granucci, David      7 Sachem-MR              17.55      17.78         14  
  6 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    19.00      17.84         13  
  7 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         21.74      17.90         12  
  8 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 20.19      18.23         11  
  9 Barry, Will j        8 IA-MR                  35.00      18.51          9  
 10 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    19.51      18.66          7  
 11 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    21.14      18.89          6  
 12 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 18.87      19.50          5  
 13 Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    21.00      19.51          4  
 14 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    24.65      19.55          3  
 15 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    35.00      19.96          2  
 16 Aquilino, Lorenzo    6 Farmingdale-MR         28.00      20.66          1  
 17 Braun, Dominic       8 WISC-MR                20.99      21.24        
 18 Corbett, Ty          7 WISC-MR                24.88      21.96        
 19 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    27.46      21.98        
 20 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 39.55      22.11        
 21 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    29.30      22.19        
 22 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    24.00      22.42        
 23 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               27.68      22.59        
 24 Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                22.77      24.48        
 25 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               36.75      24.57        
 26 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    30.00      24.73        
 27 Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR    33.50      25.03        
 28 Falcone, Chris J     8 Farmingdale-MR            NT      25.11        
 29 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                23.88      25.13        
 30 Ahmad, Ali U         8 Farmingdale-MR         30.00      26.04        
 31 Washington, Michae   7 Lindy-MR               28.99      26.37        
 32 Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    27.00      26.80        
 33 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT      28.43        
 34 Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT      30.30        
 35 Smith, Edward J      8 IA-MR                  35.00      30.52        
 36 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 41.24      31.40        
 37 Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    33.00      34.01        
 38 O'Reilly, Kieran T   7 IA-MR                     NT      36.24        
 39 Berger, Zachary A    5 IA-MR                  35.00      36.62        
 40 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00      40.23        
 41 Naumann, Evan B      6 IA-MR                  55.00      42.74        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    40.00      37.45         20  
  2 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    39.00      38.08         17  
  3 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         47.11      39.52         16  
  4 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 38.33      39.66         15  
  5 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    40.00      40.31         14  
  6 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 40.78      40.40         13  
  7 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    42.00      40.74         12  
  8 Granucci, David      7 Sachem-MR              40.39      41.06         11  
  9 Holler, John T       8 HAA-MR                 41.75      41.37          9  
 10 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    45.00      41.95          7  
 11 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 45.11      43.63          6  
 12 Aquilino, Lorenzo    6 Farmingdale-MR         55.00      49.59          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      50.75          4  
 14 Washington, Joseph   8 Lindy-MR             1:04.00      53.02          3  
 15 Corbett, Ty          7 WISC-MR                59.99      53.97          2  
 16 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR             1:09.99      58.62          1  
 17 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT      59.39        
 18 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                58.99      59.45        
 19 Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                56.99    1:00.87        
 20 Ahmad, Ali U         8 Farmingdale-MR            NT    1:05.05        
 21 Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT    1:05.44        
 22 Apat, Joseph R       7 Express Swimming-MR  1:05.16    1:14.69        
 23 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                    NT    1:19.02        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR             1:06.99         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    20.64      20.65         20  
  2 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    22.43      20.88         17  
  3 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 22.59      20.99         16  
  4 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 21.18      21.47         15  
  5 Granucci, David      7 Sachem-MR              21.94      21.56         14  
  6 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         32.57      22.17         13  
  7 Barry, Will j        8 IA-MR                  35.00      22.22         12  
  8 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 23.17      22.28         11  
  9 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    23.00      22.31          9  
 10 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    24.80      22.71          7  
 11 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    22.00      23.35          6  
 12 Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    25.00      23.99          5  
 13 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    35.00      24.41          4  
 14 Corbett, Ty          7 WISC-MR                25.99      24.48          3  
 15 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    27.13      25.19          2  
 16 Aquilino, Lorenzo    6 Farmingdale-MR         35.00      25.41          1  
 17 Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR    31.50      26.05        
 18 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    29.00      26.49        
 19 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    33.05      26.90        
 20 Falcone, Chris J     8 Farmingdale-MR         28.71      27.03        
 21 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    31.24      28.00        
 22 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               41.00      28.52        
 23 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      28.63        
 24 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                26.77      29.29        
 25 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    33.00      29.49        
 26 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               45.99      30.40        
 27 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT      31.67        
 28 Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    33.00      31.79        
 29 Washington, Michae   7 Lindy-MR               46.99      33.26        
 30 Apat, Joseph R       7 Express Swimming-MR    35.00      33.75        
 31 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    37.00      34.12        
 32 Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    36.00      36.40        
 33 Naumann, Evan B      6 IA-MR                  55.00      41.44        
 34 O'Reilly, Kieran T   7 IA-MR                     NT      42.71        
 -- Smith, Edward J      8 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 41.03         DQ        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    42.00         DQ        
 -- Berger, Zachary A    5 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                23.88         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    30.00      23.57         20  
  2 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    25.11      24.03         17  
  3 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    29.00      24.79         16  
  4 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 27.07      25.09         15  
  5 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 24.49      25.58         14  
  6 Braun, Dominic       8 WISC-MR                25.99      25.64         13  
  7 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    32.95      25.77         12  
  8 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    33.15      25.91         11  
  9 Granucci, David      7 Sachem-MR              27.42      28.14          9  
 10 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 28.83      28.75          7  
 11 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               30.99      28.77          6  
 12 Corbett, Ty          7 WISC-MR                36.88      28.91          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      30.57          4  
 14 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    33.00      31.88          3  
 15 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    40.00      35.66          2  
 -- Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    31.00         DQ        
 -- Barry, Will j        8 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               35.00         DQ        
 -- Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                28.99         DQ        
 -- Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                25.98         DQ        
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    36.00         DQ        
 -- Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    30.00         DQ        
 -- Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    41.26         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 20.71      17.82         20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    25.00      18.96         17  
  3 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         25.00      18.98         16  
  4 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    20.43      19.03         15  
  5 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    24.00      19.73         14  
  6 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 24.41      20.70         13  
  7 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    22.77      20.84         12  
  8 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 22.80      20.89         11  
  9 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    28.95      23.00          9  
 10 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    33.31      24.36          7  
 11 Holler, John T       8 HAA-MR                 29.64      24.84          6  
 12 Granucci, David      7 Sachem-MR              29.88      27.61          5  
 13 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    32.00      27.81          4  
 14 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    27.19      27.89          3  
 15 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    30.00      27.90          2  
 16 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    36.00      28.63          1  
 17 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      30.88        
 18 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                26.77      33.81        
 -- Apat, Joseph R       7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR               35.00         DQ        
 -- Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               39.00         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    27.00         DQ        
 -- Braun, Dominic       8 WISC-MR                23.88         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 33.58      32.33         20  
  2 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 32.84      32.51         17  
  3 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR              32.28      32.81         16  
  4 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    34.41      33.84         15  
  5 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              35.13      34.11         14  
  6 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 35.00      35.03         13  
  7 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              34.79      35.08         12  
  8 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              34.84      35.20         11  
  9 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    36.82      35.65          9  
 10 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 36.12      35.90          7  
 11 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              36.80      36.29          6  
 12 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    37.61      36.92          5  
 13 Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT      37.72          4  
 14 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    38.41      38.62          3  
 15 Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    41.85      39.25          2  
 16 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    38.58      40.79        
 17 Cheunk, Joshua       9 Express Swimming-MR    51.00      43.19        
 18 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 43.99      43.45        
 19 O'Driscoll, Seamus  10 Express Swimming-MR    44.63      43.59        
 20 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    40.82      43.60        
 21 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    43.95      43.85        
 22 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR         45.00      44.97        
 23 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                 49.80      45.08        
 24 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    45.71      45.28        
 25 Diaz, Anthony M      9 Farmingdale-MR         50.00      46.43        
 26 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR    46.84      46.51        
 27 Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR    48.00      46.96        
 27 Viollis, Michael     9 Sachem-MR              43.36      46.96        
 29 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                 49.45      48.56        
 30 O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR    47.22      48.63        
 31 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 50.32      48.95        
 32 Reynolds, Ian        9 HAA-MR                 57.12      49.10        
 33 Collett, Connor D    9 HAA-MR                 50.00      50.49        
 34 Lerman, Jonathan     9 Farmingdale-MR         50.00      51.10        
 35 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR    55.00      54.04        
 36 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    52.48      55.87        
 37 Lind, Ben G         10 Sachem-MR              51.43      57.91        
 38 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:01.91      58.31        
 39 Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR    56.01      59.48        
 40 Cashman, Jack        9 Express Swimming-MR  1:00.95    1:01.73        
 -- Fonseca, Casey      10 WISC-MR                42.73         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 39.57      36.59         20  
  2 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR              37.18      37.70         17  
  3 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 39.18      39.74         16  
  4 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 42.19      41.36         15  
  5 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR              39.92      42.16         14  
  6 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    46.54      42.29         13  
  7 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 41.01      42.33         12  
  8 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                45.40      43.05         11  
  9 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              44.05      44.13          9  
 10 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              41.26      44.66          7  
 11 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    46.48      45.23          6  
 12 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    45.82      45.30          5  
 13 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 48.88      46.46          4  
 14 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              47.65      47.50          3  
 15 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    54.00      48.02          2  
 16 Viollis, Michael     9 Sachem-MR              47.52      48.40          1  
 17 Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT      48.56        
 18 O'Driscoll, Seamus  10 Express Swimming-MR    56.49      49.15        
 19 Cheunk, Joshua       9 Express Swimming-MR    56.00      51.25        
 20 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                 51.81      52.10        
 21 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    51.86      52.94        
 22 Holler, John T       8 HAA-MR                 57.94      55.60        
 23 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR         50.00      55.91        
 24 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT      56.61        
 25 Collett, Connor D    9 HAA-MR                 50.53      57.60        
 26 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    55.33      57.65        
 27 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:05.25      59.29        
 28 Cashman, Jack        9 Express Swimming-MR  1:06.54      59.30        
 29 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:07.77    1:01.19        
 30 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:08.71    1:02.16        
 31 Reynolds, Ian        9 HAA-MR                    NT    1:02.76        
 32 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:10.65    1:03.76        
 33 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  1:00.74    1:04.03        
 34 Lind, Ben G         10 Sachem-MR            1:01.97    1:11.31        
 -- Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    57.26         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR  1:05.16         DQ        
      Did not finish on back
 -- O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR    54.70         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR    52.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lerman, Jonathan     9 Farmingdale-MR         55.00         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 52.68         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 41.79      41.37         20  
  2 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    43.97      45.05         17  
  3 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR              45.43      46.11         16  
  4 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 46.36      47.13         15  
  5 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              49.12      47.77         14  
  6 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              47.13      48.43         13  
  7 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    52.16      49.70         12  
  8 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               1:00.27      49.83         11  
  9 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 49.83      50.15          9  
 10 Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    52.46      50.87          7  
 11 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              48.90      50.89          6  
 12 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                55.11      51.98          5  
 13 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    54.93      52.29          4  
 14 Holler, John T       8 HAA-MR                 53.37      53.28          3  
 15 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    54.46      53.69          2  
 16 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    54.38      54.69          1  
 17 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                    NT      54.99        
 18 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 56.93      55.01        
 19 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    57.56      56.03        
 20 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR    58.48      56.34        
 21 Braun, Rocco         9 WISC-MR                56.88      57.45        
 22 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.72      57.50        
 23 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT      58.03        
 24 Viollis, Michael     9 Sachem-MR            1:07.08    1:03.65        
 25 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    58.61    1:07.04        
 26 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               1:04.92    1:08.25        
 27 Lerman, Jonathan     9 Farmingdale-MR       1:00.00    1:08.62        
 28 Cashman, Jack        9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:35.53        
 -- Lind, Ben G         10 Sachem-MR            1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              58.19         DQ        
 -- Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR         55.00         DQ        
 -- Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR  1:02.99         DQ        
      One hand touch
 -- Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Collett, Connor D    9 HAA-MR               1:03.05         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 38.39      36.95         20  
  2 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              39.66      41.92         17  
  3 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    47.44      42.11         16  
  4 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 42.60      43.79         15  
  5 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    48.00      43.81         14  
  6 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              44.56      43.99         13  
  7 Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT      44.93         12  
  8 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 47.18      45.23         11  
  9 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                    NT      46.66          9  
 10 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               1:00.81      50.49          7  
 11 Braun, Rocco         9 WISC-MR                53.66      51.88          6  
 12 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:11.28      53.81          5  
 13 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    56.01      54.13          4  
 14 Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    58.36      55.09          3  
 15 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:05.00      55.30          2  
 16 Cheunk, Joshua       9 Express Swimming-MR  1:00.00      56.02          1  
 17 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  1:02.67      56.37        
 18 Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR    55.00      57.95        
 19 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    50.00      58.17        
 20 O'Driscoll, Seamus  10 Express Swimming-MR    57.00      58.38        
 21 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:10.89      59.35        
 22 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                    NT    1:03.26        
 23 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT    1:06.13        
 -- Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:03.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    53.66         DQ        
      One hand touch
 -- Collett, Connor D    9 HAA-MR                    NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR            1:27.12    1:26.90         20  
                  40.50     1:26.90 (46.40)                                        
  2 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:49.00    1:30.53         17  
                  45.38     1:30.53 (45.15)                                        
  3 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:26.57    1:30.84         16  
                  42.35     1:30.84 (48.49)                                        
  4 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:31.57    1:32.74         15  
                  41.84     1:32.74 (50.90)                                        
  5 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.55         14  
                  47.96     1:38.55 (50.59)                                        
  6 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:37.88    1:40.11         13  
                  46.70     1:40.11 (53.41)                                        
  7 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                    NT    1:44.28         12  
  8 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                    NT    1:52.80         11  
                  53.82     1:52.80 (58.98)                                        
  9 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                    NT    2:08.57          9  
                1:01.09   2:08.57 (1:07.48)                                        
 10 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       2:15.00    2:13.19          7  
                1:11.34   2:13.19 (1:01.85)                                        
 -- Holler, John T       8 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  58.06          DQ (58.64)                                        
 -- Reino, Vincent M    10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.28          DQ (48.13)                                        
 -- Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:30.47         NS        
 -- Collett, Connor D    9 HAA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 27.61      27.31         20  
  2 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 27.17      27.47         17  
  3 Owens, Mark         11 Sachem-MR              27.22      27.99         16  
  4 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               30.75      28.34         15  
  5 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 27.66      29.14         14  
  6 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR    29.65      30.40         13  
  7 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    30.24      30.46         12  
  8 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                31.38      30.54         11  
  9 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              30.31      30.58          9  
 10 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              33.89      30.98          7  
 11 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 32.38      31.47          6  
 12 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              32.32      31.77          5  
 13 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              31.19      31.97          4  
 14 Kipshidze, George   11 Sachem-MR              32.24      32.26          3  
 15 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                32.96      32.43          2  
 16 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 37.21      32.49          1  
 17 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 33.27      32.51        
 18 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 32.38      33.46        
 19 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    35.01      33.54        
 20 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              32.75      33.90        
 21 O'Gara, Kieran C    12 Express Swimming-MR    40.00      33.96        
 22 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 35.27      34.21        
 23 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR              33.75      34.24        
 24 Ford, Jack          12 HAA-MR                 36.46      34.35        
 25 Huber, Jake         12 HAA-MR                 36.10      34.93        
 26 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                37.73      35.68        
 27 Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR                38.55      37.18        
 28 Olson, James J      11 Farmingdale-MR         39.31      37.28        
 29 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                37.99      37.33        
 30 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    48.00      37.79        
 31 Milcetic, Christop  11 Express Swimming-MR    43.02      38.29        
 32 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                44.77      38.59        
 33 Gillen, Peter       11 WISC-MR                42.23      38.76        
 33 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                48.99      38.76        
 35 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               38.94      39.35        
 36 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    40.00      39.80        
 37 Cotter, Zach R      12 Sachem-MR              39.56      40.07        
 38 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 40.83      40.58        
 39 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR                 39.58      41.02        
 40 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT      41.61        
 41 Combs, Sean A       12 Sachem-MR              40.89      42.89        
 42 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    46.05      43.14        
 43 Reisert, Justin P   11 Express Swimming-MR    52.00      45.31        
 44 Pattay, Joseph J    11 Farmingdale-MR         40.00      45.57        
 45 Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT      45.59        
 46 Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR         55.00      53.93        
 47 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  1:06.00      55.78        
 -- Muldoon, Timothy R  11 Farmingdale-MR         45.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 30.74      31.17         20  
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 33.42      33.79         17  
  3 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 33.25      33.86         16  
  4 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR    35.00      34.88         15  
  5 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              36.57      34.94         14  
  6 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 37.21      35.18         13  
  7 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               39.32      35.73         12  
  8 Owens, Mark         11 Sachem-MR              37.81      36.51         11  
  9 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              39.00      37.25          9  
 10 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                40.06      37.85          7  
 11 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                38.78      37.89          6  
 12 Kipshidze, George   11 Sachem-MR              40.13      38.05          5  
 13 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR              40.56      38.51          4  
 14 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              40.42      38.56          3  
 15 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 37.92      38.92          2  
 16 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                41.39      39.12          1  
 17 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              39.97      39.37        
 18 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 43.78      39.53        
 19 Huber, Jake         12 HAA-MR                 46.17      40.84        
 20 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              42.51      42.15        
 21 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                42.88      42.69        
 22 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 41.61      43.10        
 23 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    46.52      44.31        
 24 Ford, Jack          12 HAA-MR                 42.75      44.56        
 24 Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR                47.25      44.56        
 26 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    45.44      44.83        
 27 O'Gara, Kieran C    12 Express Swimming-MR    49.91      45.52        
 28 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                53.99      45.84        
 29 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 50.10      46.11        
 30 Milcetic, Christop  11 Express Swimming-MR    50.00      46.69        
 31 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    51.75      47.01        
 32 Combs, Sean A       12 Sachem-MR              51.31      47.34        
 33 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                45.55      47.42        
 34 Gillen, Peter       11 WISC-MR                46.54      47.78        
 35 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR                 45.39      49.55        
 36 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               42.99      50.89        
 37 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT      53.64        
 38 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                53.88      54.15        
 39 Pattay, Joseph J    11 Farmingdale-MR         45.00      56.98        
 40 Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:00.00    1:02.04        
 41 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  1:15.00    1:02.51        
 42 Reisert, Justin P   11 Express Swimming-MR  1:05.00    1:04.55        
 43 Muldoon, Timothy R  11 Farmingdale-MR         55.00    1:05.70        
 -- Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    49.94         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 34.66      35.28         20  
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 36.27      36.93         17  
  3 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               40.57      37.92         16  
  4 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 37.73      38.81         15  
  5 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              41.73      40.44         14  
  6 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 44.43      41.49         13  
  7 Kipshidze, George   11 Sachem-MR              42.73      41.50         12  
  8 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              41.83      41.57         11  
  9 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    43.58      42.94          9  
 10 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              43.83      43.29          7  
 11 Owens, Mark         11 Sachem-MR              41.88      43.64          6  
 12 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    43.89      44.00          5  
 13 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 49.96      44.33          4  
 14 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              43.88      44.53          3  
 15 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                44.83      45.04          2  
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR                 48.74      45.10          1  
 17 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                48.44      46.95        
 18 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                   NT      47.68        
 19 Combs, Sean A       12 Sachem-MR              50.52      48.22        
 20 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    51.00      49.26        
 21 Ford, Jack          12 HAA-MR                 51.46      49.61        
 22 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 52.26      50.38        
 23 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              48.94      50.88        
 24 Olson, James J      11 Farmingdale-MR         55.91      51.07        
 25 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                56.77      51.61        
 26 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                59.99      52.26        
 27 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                59.99      52.84        
 28 Milcetic, Christop  11 Express Swimming-MR  1:00.00      52.91        
 29 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 55.77      53.75        
 30 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR               1:03.36      54.43        
 31 Gillen, Peter       11 WISC-MR                58.37      55.06        
 32 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT      55.86        
 33 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  1:00.00      56.11        
 34 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 58.53      57.16        
 35 Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT    1:10.11        
 -- Muldoon, Timothy R  11 Farmingdale-MR       1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               48.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                55.55         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 30.21      30.77         20  
  2 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 30.69      30.99         17  
  3 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR    36.00      34.58         16  
  4 Owens, Mark         11 Sachem-MR              35.47      35.71         15  
  5 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               39.55      35.76         14  
  6 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 35.98      35.82         13  
  7 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    34.24      35.99         12  
  8 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              35.60      36.05         11  
  9 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              36.74      36.21          9  
 10 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              37.57      37.08          7  
 11 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 38.27      37.22          6  
 12 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              38.06      38.12          5  
 13 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR              38.72      39.33          4  
 14 Huber, Jake         12 HAA-MR                 59.10      39.95          3  
 15 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                   NT      40.06          2  
 16 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 43.49      40.92          1  
 17 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                38.53      41.21        
 18 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 42.81      41.92        
 19 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                41.39      43.27        
 20 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    43.69      43.69        
 21 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 40.71      43.90        
 22 O'Gara, Kieran C    12 Express Swimming-MR    50.00      44.74        
 23 Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR                46.01      46.19        
 24 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                54.66      46.21        
 25 Ford, Jack          12 HAA-MR                 48.30      46.41        
 26 Olson, James J      11 Farmingdale-MR         49.59      46.96        
 27 Gillen, Peter       11 WISC-MR                52.30      47.98        
 28 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 48.85      48.66        
 29 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR               1:03.16      49.16        
 30 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                58.99      50.86        
 31 Pattay, Joseph J    11 Farmingdale-MR         48.00      55.28        
 32 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               50.99      58.14        
 -- Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 32.05         DQ        
      One hand touch
 -- Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                58.09         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR               1:10.60    1:08.64         20  
                  31.43     1:08.64 (37.21)                                        
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:07.74    1:10.32         17  
                  34.11     1:10.32 (36.21)                                        
  3 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:10.59    1:11.83         16  
                  33.27     1:11.83 (38.56)                                        
  4 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:39.00    1:15.28         15  
                  35.98     1:15.28 (39.30)                                        
  5 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR  1:15.57    1:17.13         14  
                  36.31     1:17.13 (40.82)                                        
  6 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR            1:25.47    1:18.12         13  
                  36.17     1:18.12 (41.95)                                        
  7 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:19.43    1:18.54         12  
                  36.61     1:18.54 (41.93)                                        
  8 Owens, Mark         11 Sachem-MR            1:15.55    1:19.14         11  
                  37.95     1:19.14 (41.19)                                        
  9 Kipshidze, George   11 Sachem-MR            1:22.37    1:19.52          9  
                  39.02     1:19.52 (40.50)                                        
 10 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR  1:22.00    1:22.11          7  
                  39.38     1:22.11 (42.73)                                        
 11 Davis, Avery J      11 Sachem-MR            1:28.48    1:23.18          6  
                  36.96     1:23.18 (46.22)                                        
 12 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR            1:26.10    1:23.25          5  
                  39.71     1:23.25 (43.54)                                        
 13 Brountas, Charles   11 JCCT-MR              1:27.91    1:25.49          4  
                  39.86     1:25.49 (45.63)                                        
 14 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:42.22    1:26.80          3  
                  41.76     1:26.80 (45.04)                                        
 15 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:23.88    1:28.19          2  
                  39.68     1:28.19 (48.51)                                        
 16 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  1:37.56    1:28.23          1  
                  42.67     1:28.23 (45.56)                                        
 17 Graca, Antonio      12 HAA-MR                    NT    1:28.36        
                  43.07     1:28.36 (45.29)                                        
 18 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:31.00    1:29.77        
                  42.10     1:29.77 (47.67)                                        
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:29.40    1:30.08        
                  45.12     1:30.08 (44.96)                                        
 20 Huber, Jake         12 HAA-MR                    NT    1:31.14        
                  44.81     1:31.14 (46.33)                                        
 21 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            1:27.52    1:32.52        
                  40.58     1:32.52 (51.94)                                        
 22 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR              1:41.27    1:33.46        
                  43.81     1:33.46 (49.65)                                        
 23 Ford, Jack          12 HAA-MR                    NT    1:34.09        
                  47.02     1:34.09 (47.07)                                        
 24 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              1:53.33    1:36.39        
 25 Olson, James J      11 Farmingdale-MR       1:57.02    1:36.77        
 26 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              1:39.99    1:40.76        
 27 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR  1:55.00    1:41.78        
 28 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               1:54.82    1:44.35        
 29 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR              1:45.99    1:46.15        
 30 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR             1:26.99    1:47.29        
                  52.21     1:47.29 (55.08)                                        
 31 Camino, Sebastian   12 WISC-MR              1:35.88    1:48.95        
                  54.60     1:48.95 (54.35)                                        
 32 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR                    NT    1:50.41        
                  51.26     1:50.41 (59.15)                                        
 33 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT    2:00.33        
                  59.89   2:00.33 (1:00.44)                                        
 -- Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR              1:58.25         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Gillen, Peter       11 WISC-MR              1:37.88         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.33          DQ (51.75)                                        
 -- Heslin, Connor      11 HAA-MR               1:39.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  16.81        DQ (1:09.24)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Kyle W     14 HAA-MR                 57.90      55.62         20  
                  27.08       55.62 (28.54)                                        
  2 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR         56.61      56.13         17  
                  26.73       56.13 (29.40)                                        
  3 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR         57.61      56.14         16  
                  26.96       56.14 (29.18)                                        
  4 Fisher, Alex        14 HAA-MR                 58.39      56.37         15  
                  27.17       56.37 (29.20)                                        
  5 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR                 58.61      57.94         14  
                  28.04       57.94 (29.90)                                        
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR                 59.58      59.51         13  
                  28.36       59.51 (31.15)                                        
  7 Furci, Jack         13 Sachem-MR              59.58      59.64         12  
                  29.01       59.64 (30.63)                                        
  8 White, Devin H      13 Lindy-MR               59.96      59.91         11  
                  29.56       59.91 (30.35)                                        
  9 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              1:10.50    1:04.61          9  
                  30.59     1:04.61 (34.02)                                        
 10 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:07.20    1:06.69          7  
                  30.96     1:06.69 (35.73)                                        
 11 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:12.73    1:07.14          6  
                  32.22     1:07.14 (34.92)                                        
 12 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:34.16    1:07.18          5  
                  32.09     1:07.18 (35.09)                                        
 13 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:06.54    1:07.56          4  
                  32.71     1:07.56 (34.85)                                        
 14 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              1:18.40    1:07.76          3  
                  32.37     1:07.76 (35.39)                                        
 15 Aird, James W       13 Farmingdale-MR       1:17.00    1:08.62          2  
                  32.61     1:08.62 (36.01)                                        
 16 Clark, Trevor       14 Farmingdale-MR       1:12.04    1:09.42          1  
                  31.80     1:09.42 (37.62)                                        
 17 Banfi, Justin       14 Sachem-MR            1:13.56    1:10.14        
                  32.79     1:10.14 (37.35)                                        
 18 Zabata, Matthew J   13 Farmingdale-MR       1:16.00    1:12.75        
                  35.18     1:12.75 (37.57)                                        
 19 Zabata, Andrew J    13 Farmingdale-MR       1:16.00    1:15.16        
                  35.34     1:15.16 (39.82)                                        
 20 Caffrey, Tyler      13 HAA-MR               1:39.21    1:16.29        
                  34.44     1:16.29 (41.85)                                        
 21 Corbett, Charles W  13 Lindy-MR             1:12.68    1:24.14        
 22 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:41.56    1:31.48        
                  42.20     1:31.48 (49.28)                                        
 23 Hansen, Mark J      13 Express Swimming-MR  2:09.86    1:57.31        
 -- Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        1:13.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               1:03.93    1:03.33         20  
                  31.25     1:03.33 (32.08)                                        
  2 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:03.43    1:03.55         17  
                  31.31     1:03.55 (32.24)                                        
  3 Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:08.85    1:06.30         15.5
                  32.41     1:06.30 (33.89)                                        
  3 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:06.48    1:06.30         15.5
                  31.80     1:06.30 (34.50)                                        
  5 Morlock, Kyle W     14 HAA-MR               1:09.09    1:07.99         14  
                  33.51     1:07.99 (34.48)                                        
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:16.41    1:09.38         13  
                  34.02     1:09.38 (35.36)                                        
  7 White, Devin H      13 Lindy-MR             1:15.68    1:13.21         12  
                  36.29     1:13.21 (36.92)                                        
  8 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:11.43    1:13.97         11  
                  36.96     1:13.97 (37.01)                                        
  9 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:18.06    1:16.26          9  
                  37.14     1:16.26 (39.12)                                        
 10 Clark, Trevor       14 Farmingdale-MR       1:22.93    1:18.20          7  
                  37.67     1:18.20 (40.53)                                        
 11 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              1:23.12    1:19.73          6  
 12 Banfi, Justin       14 Sachem-MR            1:20.27    1:20.58          5  
                  38.51     1:20.58 (42.07)                                        
 13 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:22.65    1:21.01          4  
                  39.68     1:21.01 (41.33)                                        
 14 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              1:24.99    1:21.69          3  
 15 Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        1:29.00    1:23.23          2  
 16 Zabata, Andrew J    13 Farmingdale-MR       1:24.00    1:23.67          1  
 17 Zabata, Matthew J   13 Farmingdale-MR       1:27.00    1:34.50        
                  56.52     1:34.50 (37.98)                                        
 18 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:46.69    1:47.73        
 19 Hansen, Mark J      13 Express Swimming-MR  2:15.00    2:01.13        
 -- Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:30.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Corbett, Charles W  13 Lindy-MR             1:32.65         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Caffrey, Tyler      13 HAA-MR               1:30.60         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:10.23    1:09.52         20  
  2 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:11.83    1:12.81         17  
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               1:13.03    1:13.30         16  
  4 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:15.74    1:15.24         15  
  5 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:15.63    1:15.79         14  
  6 Furci, Jack         13 Sachem-MR            1:18.45    1:19.76         13  
  7 White, Devin H      13 Lindy-MR             1:39.35    1:30.19         12  
                  43.12     1:30.19 (47.07)                                        
  8 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              1:37.77    1:30.31         11  
                  43.08     1:30.31 (47.23)                                        
  9 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:41.32    1:30.78          9  
                  45.91     1:30.78 (44.87)                                        
 10 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:32.98    1:32.12          7  
                  44.53     1:32.12 (47.59)                                        
 11 Clark, Trevor       14 Farmingdale-MR       1:35.00    1:32.97          6  
                  43.94     1:32.97 (49.03)                                        
 12 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:32.62    1:35.04          5  
                  45.42     1:35.04 (49.62)                                        
 13 Zabata, Andrew J    13 Farmingdale-MR       1:30.00    1:35.37          4  
                  45.69     1:35.37 (49.68)                                        
 14 Banfi, Justin       14 Sachem-MR            1:36.18    1:36.99          3  
                  45.48     1:36.99 (51.51)                                        
 15 Aird, James W       13 Farmingdale-MR       1:35.00    1:37.86          2  
                  45.62     1:37.86 (52.24)                                        
 16 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:42.30    1:43.44          1  
                  47.23     1:43.44 (56.21)                                        
 -- Corbett, Charles W  13 Lindy-MR             1:39.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:59.99         DQ        
      Scissors kick
                1:01.73        DQ (1:08.33)                                        
 -- Caffrey, Tyler      13 HAA-MR                    NT         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               1:01.34    1:02.88         20  
                  29.89     1:02.88 (32.99)                                        
  2 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:05.50    1:06.40         17  
                  32.28     1:06.40 (34.12)                                        
  3 Morlock, Kyle W     14 HAA-MR               1:16.72    1:09.62         16  
                  32.53     1:09.62 (37.09)                                        
  4 White, Devin H      13 Lindy-MR             1:16.04    1:12.68         15  
                  33.59     1:12.68 (39.09)                                        
  5 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:11.89    1:12.78         14  
  6 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:23.48    1:20.89         13  
                  38.89     1:20.89 (42.00)                                        
  7 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:31.34    1:24.28         12  
  8 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              1:42.93    1:25.85         11  
  9 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:31.01    1:28.60          9  
 10 Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        1:25.00    1:31.80          7  
 11 Zabata, Matthew J   13 Farmingdale-MR       1:27.00    1:39.60          6  
 12 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:39.99    1:57.85          5  
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:17.42    2:20.26         20  
                  29.43     1:06.38 (36.95)     1:47.11 (40.73)     2:20.26 (33.15)
  2 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:24.57    2:23.77         17  
                  30.93     1:07.71 (36.78)     1:51.22 (43.51)     2:23.77 (32.55)
  3 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:22.89    2:25.20         16  
                  32.75     1:12.36 (39.61)     1:53.24 (40.88)     2:25.20 (31.96)
  4 Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        3:28.53    2:37.48         15  
                  35.05     1:14.08 (39.03)     2:00.21 (46.13)     2:37.48 (37.27)
  5 White, Devin H      13 Lindy-MR             2:41.35    2:37.84         14  
                  33.58     1:13.10 (39.52)     2:03.12 (50.02)     2:37.84 (34.72)
  6 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:38.76    2:38.33         13  
                  34.84     1:15.38 (40.54)     2:05.06 (49.68)     2:38.33 (33.27)
  7 Furci, Jack         13 Sachem-MR            2:41.64    2:38.60         12  
                  35.66     1:17.11 (41.45)     2:03.58 (46.47)     2:38.60 (35.02)
  8 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               2:55.77    2:48.29         11  
                  38.59     1:18.96 (40.37)     2:08.92 (49.96)     2:48.29 (39.37)
  9 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              3:07.00    2:53.24          9  
 10 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              3:02.33    2:53.88          7  
 11 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             2:55.00    2:54.64          6  
                  40.53     1:25.93 (45.40)     2:14.46 (48.53)     2:54.64 (40.18)
 12 Aird, James W       13 Farmingdale-MR       2:45.00    3:08.85          5  
                  43.14     1:32.16 (49.02)     2:28.13 (55.97)     3:08.85 (40.72)
 13 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             3:00.00    3:51.64          4  
                  57.30     1:56.43 (59.13)   3:03.15 (1:06.72)     3:51.64 (48.49)
 -- Claps, Danny        13 HAA-MR               2:55.40         DQ        
      One hand touch - fly
                  39.44     1:25.74 (46.30)        DQ (1:39.38)                    
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Bobby J      24 IA-MR                  50.00      49.35         20  
                  24.02       49.35 (25.33)                                        
  2 Modrov, Brandon A   28 HAA-MR                 49.50      49.64         17  
                  23.99       49.64 (25.65)                                        
  3 Brocki, Michael     28 IA-MR                  50.00      50.07         16  
                  23.91       50.07 (26.16)                                        
  4 Brittan, James      17 HAA-MR                 49.79      50.28         15  
                  23.77       50.28 (26.51)                                        
  5 Chang, Justin       15 HAA-MR                 50.73      50.52         14  
                  24.55       50.52 (25.97)                                        
  6 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR          50.07      51.70         13  
                  24.85       51.70 (26.85)                                        
  7 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 51.88      52.99         12  
                  25.82       52.99 (27.17)                                        
  8 Maida, Troy A       15 HAA-MR                 52.28      53.11         11  
                  25.64       53.11 (27.47)                                        
  9 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          55.01      53.84          9  
                  25.75       53.84 (28.09)                                        
 10 Davis, Ben L        17 Unattached-MR          59.13      54.05          7  
                  26.03       54.05 (28.02)                                        
 11 Christianson, Keit  17 HAA-MR                 53.50      55.22          6  
                  26.53       55.22 (28.69)                                        
 12 Dorn, Garry T       17 HAA-MR                 54.92      55.37          5  
                  26.39       55.37 (28.98)                                        
 13 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR          56.06      56.38          4  
                  27.39       56.38 (28.99)                                        
 14 Lama, Dawa          16 Unattached-MR          57.48      56.82          3  
                  27.38       56.82 (29.44)                                        
 15 Carney, Colin       15 WISC-MR              1:00.26      56.98          2  
                  27.48       56.98 (29.50)                                        
 16 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR          57.42      57.95          1  
                  28.04       57.95 (29.91)                                        
 17 Robinson, Matt      15 HAA-MR                 57.32      58.18        
                  27.33       58.18 (30.85)                                        
 18 Chang, Oscar        13 HAA-MR                 59.63      58.75        
                  27.86       58.75 (30.89)                                        
 19 Nicola, Frank A     15 HAA-MR                    NT      59.07        
                  27.73       59.07 (31.34)                                        
 20 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:02.67    1:01.86        
                  30.09     1:01.86 (31.77)                                        
 21 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:10.00    1:02.08        
                  29.21     1:02.08 (32.87)                                        
 22 Lesser, Lawrence P  16 HAA-MR               1:05.00    1:02.16        
                  28.54     1:02.16 (33.62)                                        
 23 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:04.57    1:03.39        
                  30.06     1:03.39 (33.33)                                        
 24 Glennon, John       16 WISC-MR              1:01.11    1:03.62        
 25 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:04.06    1:06.22        
                  30.25     1:06.22 (35.97)                                        
 26 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:17.13    1:09.52        
                  32.23     1:09.52 (37.29)                                        
 27 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:17.91    1:22.18        
                  39.22     1:22.18 (42.96)                                        
 28 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            1:28.25    1:23.56        
                  38.79     1:23.56 (44.77)                                        
 29 Braun, Rocco         9 WISC-MR              1:36.99    1:27.25        
                  40.52     1:27.25 (46.73)                                        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR                 54.46         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Bobby J      24 IA-MR                  53.00      52.05         20  
                  25.13       52.05 (26.92)                                        
  2 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          58.87      55.75         17  
                  27.26       55.75 (28.49)                                        
  3 Chang, Justin       15 HAA-MR                 57.59      57.45         16  
                  27.75       57.45 (29.70)                                        
  4 Wendland, Brian     16 HAA-MR                 58.00      57.75         15  
                  28.24       57.75 (29.51)                                        
  5 Maida, Troy A       15 HAA-MR                 58.08    1:01.76         14  
                  30.33     1:01.76 (31.43)                                        
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 58.40    1:01.85         13  
                  30.71     1:01.85 (31.14)                                        
  7 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR          57.67    1:01.86         12  
                  30.11     1:01.86 (31.75)                                        
  8 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            1:03.75    1:03.45         11  
                  30.70     1:03.45 (32.75)                                        
  9 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        1:05.73    1:04.27          9  
                  32.03     1:04.27 (32.24)                                        
 10 Robinson, Matt      15 HAA-MR               1:03.74    1:05.15          7  
                  31.14     1:05.15 (34.01)                                        
 11 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        1:09.13    1:05.94          6  
                  32.85     1:05.94 (33.09)                                        
 12 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        1:19.13    1:07.46          5  
                  32.48     1:07.46 (34.98)                                        
 13 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        1:10.00    1:08.47          4  
                  33.98     1:08.47 (34.49)                                        
 14 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:09.24    1:08.74          3  
                  33.36     1:08.74 (35.38)                                        
 15 Michel, Brad J      17 Sachem-MR            1:07.36    1:11.30          2  
                  34.32     1:11.30 (36.98)                                        
 16 Chang, Oscar        13 HAA-MR               1:19.32    1:12.34          1  
                  35.38     1:12.34 (36.96)                                        
 17 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:10.13    1:12.83        
 18 Nicola, Frank A     15 HAA-MR                    NT    1:13.29        
                  36.30     1:13.29 (36.99)                                        
 19 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:15.26    1:13.70        
                  36.92     1:13.70 (36.78)                                        
 20 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:22.13    1:16.24        
                  37.34     1:16.24 (38.90)                                        
 21 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:20.00    1:16.31        
 22 Glennon, John       16 WISC-MR              1:10.99    1:16.61        
 23 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:15.52    1:17.58        
                  37.29     1:17.58 (40.29)                                        
 24 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:22.66    1:27.26        
                  43.52     1:27.26 (43.74)                                        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR               1:08.65         NS        
 -- Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:09.79         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christianson, Keit  17 HAA-MR               1:01.00    1:04.76         20  
                  30.84     1:04.76 (33.92)                                        
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR               1:07.39    1:05.23         17  
                  31.62     1:05.23 (33.61)                                        
  3 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        1:13.07    1:07.48         16  
                  31.97     1:07.48 (35.51)                                        
  4 Maida, Trevor W     17 HAA-MR                    NT    1:07.54         15  
                  32.18     1:07.54 (35.36)                                        
  5 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:06.51    1:07.67         14  
                  32.06     1:07.67 (35.61)                                        
  6 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        1:12.27    1:09.46         13  
                  32.51     1:09.46 (36.95)                                        
  7 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               1:11.62    1:11.52         12  
                  32.96     1:11.52 (38.56)                                        
  8 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        1:10.62    1:12.19         11  
                  35.01     1:12.19 (37.18)                                        
  9 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            1:12.19    1:13.77          9  
                  34.78     1:13.77 (38.99)                                        
 10 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        1:16.52    1:15.60          7  
                  36.40     1:15.60 (39.20)                                        
 11 Chang, Oscar        13 HAA-MR               1:15.48    1:16.14          6  
                  36.26     1:16.14 (39.88)                                        
 12 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:17.90    1:16.86          5  
                  35.90     1:16.86 (40.96)                                        
 13 Maida, Troy A       15 HAA-MR               1:40.87    1:16.96          4  
                  36.41     1:16.96 (40.55)                                        
 14 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        1:28.13    1:18.68          3  
                  38.30     1:18.68 (40.38)                                        
 15 Glennon, John       16 WISC-MR              1:25.44    1:22.10          2  
                  39.06     1:22.10 (43.04)                                        
 16 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:30.00    1:24.18          1  
                  39.70     1:24.18 (44.48)                                        
 17 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:33.26    1:26.50        
                  39.05     1:26.50 (47.45)                                        
 18 Maidhof, George     10 HAA-MR                 45.55    1:29.41        
                  43.05     1:29.41 (46.36)                                        
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:34.53    1:34.50        
                  45.62     1:34.50 (48.88)                                        
 20 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:32.13    1:36.45        
                  45.43     1:36.45 (51.02)                                        
 21 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:32.84    1:40.25        
                  47.27     1:40.25 (52.98)                                        
 22 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR            1:48.10    1:43.98        
                  49.56     1:43.98 (54.42)                                        
 -- Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:31.13         DQ        
      One hand touch
                  35.90          DQ (40.55)                                        
 -- Robinson, Matt      15 HAA-MR               1:16.04         NS        
 -- Lesser, Lawrence P  16 HAA-MR               1:25.00         NS        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR               1:16.90         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittan, James      17 HAA-MR                 55.49      55.32         20  
                  25.60       55.32 (29.72)                                        
  2 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          57.41      56.33         17  
                  26.78       56.33 (29.55)                                        
  3 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        1:03.13      58.53         16  
                  28.89       58.53 (29.64)                                        
  4 Wendland, Brian     16 HAA-MR               1:00.00      58.97         15  
                  28.31       58.97 (30.66)                                        
  5 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR        1:01.93    1:00.34         14  
                  28.06     1:00.34 (32.28)                                        
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 59.79    1:01.70         13  
                  28.79     1:01.70 (32.91)                                        
  7 Maida, Troy A       15 HAA-MR               1:00.56    1:02.81         12  
                  29.36     1:02.81 (33.45)                                        
  8 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        1:04.49    1:02.87         11  
                  29.76     1:02.87 (33.11)                                        
  9 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        1:13.16    1:03.31          9  
                  28.28     1:03.31 (35.03)                                        
 10 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            1:02.00    1:04.26          7  
                  29.48     1:04.26 (34.78)                                        
 11 Michel, Brad J      17 Sachem-MR            1:02.93    1:04.28          6  
                  29.51     1:04.28 (34.77)                                        
 12 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:05.43    1:04.66          5  
                  30.51     1:04.66 (34.15)                                        
 13 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        1:05.00    1:07.42          4  
                  31.51     1:07.42 (35.91)                                        
 14 Carney, Colin       15 WISC-MR              1:13.04    1:08.03          3  
                  32.75     1:08.03 (35.28)                                        
 15 Robinson, Matt      15 HAA-MR                    NT    1:08.61          2  
                  30.91     1:08.61 (37.70)                                        
 16 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:08.45    1:13.23          1  
                  32.21     1:13.23 (41.02)                                        
 17 Nicola, Frank A     15 HAA-MR                    NT    1:14.29        
                  33.96     1:14.29 (40.33)                                        
 18 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:22.99    1:20.35        
                  35.86     1:20.35 (44.49)                                        
 19 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:20.13    1:21.39        
                  34.01     1:21.39 (47.38)                                        
 20 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:25.00    1:23.24        
                  35.75     1:23.24 (47.49)                                        
 21 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:21.13    1:27.30        
                  39.27     1:27.30 (48.03)                                        
 22 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR            1:47.18    1:44.12        
                  46.77     1:44.12 (57.35)                                        
 -- Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:04.35         NS        
 -- Chang, Justin       15 HAA-MR                 55.45         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        2:08.09    2:04.79         20  
                  26.91       59.15 (32.24)     1:36.12 (36.97)     2:04.79 (28.67)
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:04.01    2:04.89         17  
                  27.13       59.39 (32.26)     1:36.29 (36.90)     2:04.89 (28.60)
  3 Wendland, Brian     16 HAA-MR               2:06.00    2:07.91         16  
                  27.23       59.35 (32.12)     1:39.85 (40.50)     2:07.91 (28.06)
  4 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               2:17.39    2:13.97         15  
                  29.95     1:04.29 (34.34)     1:44.41 (40.12)     2:13.97 (29.56)
  5 Maida, Troy A       15 HAA-MR               2:21.53    2:14.97         14  
                  29.27     1:01.81 (32.54)     1:44.95 (43.14)     2:14.97 (30.02)
  6 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        2:13.56    2:17.17         13  
                  29.69     1:04.44 (34.75)     1:45.37 (40.93)     2:17.17 (31.80)
  7 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:16.91    2:19.93         12  
                  30.51     1:08.35 (37.84)     1:46.97 (38.62)     2:19.93 (32.96)
  8 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        2:50.13    2:20.99         11  
  9 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR        2:17.02    2:21.49          9  
                  28.26     1:03.45 (35.19)     1:50.71 (47.26)     2:21.49 (30.78)
 10 Michel, Brad J      17 Sachem-MR            2:22.47    2:26.64          7  
                  29.83     1:08.71 (38.88)     1:53.27 (44.56)     2:26.64 (33.37)
 11 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        2:23.98    2:26.65          6  
                  32.24     1:11.05 (38.81)     1:53.41 (42.36)     2:26.65 (33.24)
 12 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               2:36.83    2:31.42          5  
 13 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        2:23.30    2:32.44          4  
                  29.12     1:12.68 (43.56)     1:55.64 (42.96)     2:32.44 (36.80)
 14 Carney, Colin       15 WISC-MR              2:42.25    2:32.46          3  
 15 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        3:00.13    2:35.30          2  
                  31.99     1:09.30 (37.31)     1:56.03 (46.73)     2:35.30 (39.27)
 16 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        2:40.25    2:39.44          1  
 17 Glennon, John       16 WISC-MR              2:49.99    2:47.70        
 18 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        2:51.13    2:57.21        
                  39.15     1:22.34 (43.19)     2:17.06 (54.72)     2:57.21 (40.15)
 19 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR            3:13.83    3:16.25        
                  47.99     1:38.12 (50.13)     2:33.50 (55.38)     3:16.25 (42.75)
 -- Robinson, Matt      15 HAA-MR               2:23.01         NS        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR               2:24.46         NS