Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/19/2013 03:42 PM
     2013 MR Condors Age Group IMX Invitational - 11/15/2013 to 11/17/2013     
                             Sanction #: # 131114                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ Zone Quals
              2:31.99  JO Junior Olympics
              2:36.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:49.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      2:19.14    2:20.05 ZQ     
                  32.62     1:08.91 (36.29)     1:45.58 (36.67)     2:20.05 (34.47)
  2 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   2:28.02    2:23.36 ZQ     
                  32.89     1:09.71 (36.82)     1:47.60 (37.89)     2:23.36 (35.76)
  3 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      2:29.66    2:24.79 ZQ     
                  33.54     1:11.00 (37.46)     1:49.32 (38.32)     2:24.79 (35.47)
  4 Ng, Trystan S       10 COND-MR              2:20.09    2:25.34 ZQ     
                  33.03     1:10.18 (37.15)     1:48.09 (37.91)     2:25.34 (37.25)
  5 Dwyer, Grace V       9 COND-MR              2:28.15    2:26.49 ZQ     
                  32.90     1:11.53 (38.63)     1:50.03 (38.50)     2:26.49 (36.46)
  6 Arciniegas, France  10 COND-MR              2:28.30    2:29.35 JO     
                  34.15     1:12.08 (37.93)     1:51.33 (39.25)     2:29.35 (38.02)
  7 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:31.56    2:32.22 PITT   
                  34.21     1:13.13 (38.92)     1:53.33 (40.20)     2:32.22 (38.89)
  8 Desiderio, Sarah P  10 Marlins Bgnw-MR      2:37.73    2:33.58 PITT   
                  34.85     1:14.54 (39.69)     1:55.09 (40.55)     2:33.58 (38.49)
 
Event 2  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ Zone Quals
              2:31.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:31.99  JO Junior Olympics
              2:49.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      2:16.39    2:19.15 ZQ     
                  31.85     1:07.97 (36.12)     1:43.89 (35.92)     2:19.15 (35.26)
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              2:23.01    2:19.90 ZQ     
                  31.86     1:08.24 (36.38)     1:45.36 (37.12)     2:19.90 (34.54)
  3 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      2:28.78    2:23.50 ZQ     
                  33.48     1:10.52 (37.04)     1:47.87 (37.35)     2:23.50 (35.63)
  4 Trincher, Daniel    10 COND-MR              2:27.26    2:23.64 ZQ     
                  32.61     1:09.99 (37.38)     1:48.10 (38.11)     2:23.64 (35.54)
  5 Mitchener, Ryan      9 Manhattan Makos-MR   2:33.72    2:27.84 ZQ     
                  33.00     1:10.31 (37.31)     1:49.88 (39.57)     2:27.84 (37.96)
  6 Lee, Joseph S       10 Unattached Cond-MR   2:29.98    2:29.15 PITT   
                  33.32     1:12.63 (39.31)     1:51.81 (39.18)     2:29.15 (37.34)
  7 Kantar, David F     10 COND-MR              2:35.80    2:32.71 SILV   
                  34.95     1:15.48 (40.53)     1:55.16 (39.68)     2:32.71 (37.55)
  8 Ryu, Jonathan S     10 COND-MR              2:31.65    2:32.80 SILV   
                  33.96     1:13.49 (39.53)     1:53.86 (40.37)     2:32.80 (38.94)
 
Event 3  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:55.04
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      5:34.36    5:32.18        
                  29.33     1:02.13 (32.80)     1:35.70 (33.57)     2:09.58 (33.88)
        2:43.85 (34.27)     3:18.11 (34.26)     3:52.20 (34.09)     4:26.11 (33.91)
        4:59.64 (33.53)     5:32.18 (32.54)                                        
  2 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              5:49.14    5:43.01        
                  29.54     1:02.54 (33.00)     1:36.82 (34.28)     2:12.08 (35.26)
        2:47.01 (34.93)     3:22.62 (35.61)     3:57.95 (35.33)     4:33.34 (35.39)
        5:08.75 (35.41)     5:43.01 (34.26)                                        
  3 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              5:54.84    5:53.13        
                  30.12     1:04.51 (34.39)     1:40.42 (35.91)     2:16.47 (36.05)
        2:52.56 (36.09)     3:29.35 (36.79)     4:05.96 (36.61)     4:42.26 (36.30)
        5:18.83 (36.57)     5:53.13 (34.30)                                        
  4 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              5:57.79    5:53.50        
                  30.60     1:04.79 (34.19)     1:40.76 (35.97)     2:16.04 (35.28)
        2:51.97 (35.93)     3:28.88 (36.91)     4:06.37 (37.49)     4:43.76 (37.39)
        5:18.65 (34.89)     5:53.50 (34.85)                                        
  5 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      6:02.49    5:53.71        
                  30.84     1:04.63 (33.79)     1:40.20 (35.57)     2:15.57 (35.37)
        2:51.21 (35.64)     3:28.47 (37.26)     4:05.93 (37.46)     4:42.78 (36.85)
        5:19.21 (36.43)     5:53.71 (34.50)                                        
  6 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      6:06.45    5:59.00        
                  31.77     1:07.64 (35.87)     1:44.39 (36.75)     2:21.05 (36.66)
        2:57.94 (36.89)     3:34.46 (36.52)     4:11.05 (36.59)     4:46.72 (35.67)
        5:23.67 (36.95)     5:59.00 (35.33)                                        
  7 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   6:11.15    5:59.21        
                  31.91     1:07.72 (35.81)     1:44.47 (36.75)     2:21.64 (37.17)
        2:58.24 (36.60)     3:35.10 (36.86)     4:11.42 (36.32)     4:48.14 (36.72)
        5:25.50 (37.36)     5:59.21 (33.71)                                        
  8 Weiss, Emily N      11 Flying Dolphins-MR   6:00.00    6:01.63        
                  29.60     1:03.31 (33.71)     1:39.47 (36.16)     2:15.26 (35.79)
        2:52.42 (37.16)     3:30.73 (38.31)     4:09.29 (38.56)     4:47.59 (38.30)
        5:25.43 (37.84)     6:01.63 (36.20)                                        
 
Event 4  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:47.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              5:30.52    5:28.65        
                  28.67     1:00.25 (31.58)     1:33.40 (33.15)     2:06.97 (33.57)
        2:40.50 (33.53)     3:14.49 (33.99)     3:48.54 (34.05)     4:22.26 (33.72)
        4:55.92 (33.66)     5:28.65 (32.73)                                        
  2 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              5:34.94    5:29.24        
                  29.67     1:01.93 (32.26)     1:34.90 (32.97)     2:08.22 (33.32)
        2:41.73 (33.51)     3:15.71 (33.98)     3:49.70 (33.99)     4:23.49 (33.79)
        4:57.11 (33.62)     5:29.24 (32.13)                                        
  3 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      5:35.72    5:38.84        
                  30.33     1:03.39 (33.06)     1:37.66 (34.27)     2:12.12 (34.46)
        2:46.77 (34.65)     3:21.24 (34.47)     3:55.74 (34.50)     4:30.22 (34.48)
        5:04.74 (34.52)     5:38.84 (34.10)                                        
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   5:52.66    5:39.95        
                  29.93     1:03.34 (33.41)     1:37.66 (34.32)     2:12.39 (34.73)
        2:47.48 (35.09)     3:21.89 (34.41)     3:56.91 (35.02)     4:32.11 (35.20)
        5:07.24 (35.13)     5:39.95 (32.71)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      5:46.77    5:40.38        
                  29.76     1:02.57 (32.81)     1:35.98 (33.41)     2:10.31 (34.33)
        2:45.17 (34.86)     3:20.49 (35.32)     3:56.38 (35.89)     4:31.48 (35.10)
        5:07.10 (35.62)     5:40.38 (33.28)                                        
  6 Stern, Marc J       12 Marlins Bgnw-MR      6:00.22    5:56.52        
                  31.46     1:06.74 (35.28)     1:43.59 (36.85)     2:20.91 (37.32)
        2:57.20 (36.29)     3:33.70 (36.50)     4:10.09 (36.39)     4:45.98 (35.89)
        5:21.08 (35.10)     5:56.52 (35.44)                                        
  7 Ryu, Justin S       12 COND-MR              5:58.84    5:58.69        
                  30.49     1:04.84 (34.35)     1:41.40 (36.56)     2:18.56 (37.16)
        2:55.24 (36.68)     3:32.36 (37.12)     4:09.50 (37.14)     4:47.03 (37.53)
        5:23.88 (36.85)     5:58.69 (34.81)                                        
  8 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      5:58.06    6:03.31        
                  28.67     1:02.46 (33.79)     1:37.88 (35.42)     2:14.68 (36.80)
        2:53.09 (38.41)     3:31.16 (38.07)     4:09.39 (38.23)     4:46.28 (36.89)
        5:23.73 (37.45)     6:03.31 (39.58)                                        
 
Event 5  Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:37.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               4:50.64    5:06.54        
                  28.81     1:00.11 (31.30)     1:31.17 (31.06)     2:02.57 (31.40)
        2:33.37 (30.80)     3:04.13 (30.76)     3:34.90 (30.77)     4:05.63 (30.73)
        4:36.30 (30.67)     5:06.54 (30.24)                                        
  2 Halper, Sophie R    15 Flying Dolphins-MR   5:06.58    5:11.49        
                  28.42       59.57 (31.15)     1:31.18 (31.61)     2:02.68 (31.50)
        2:34.06 (31.38)     3:05.74 (31.68)     3:37.48 (31.74)     4:09.41 (31.93)
        4:41.04 (31.63)     5:11.49 (30.45)                                        
  3 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   5:13.44    5:24.85        
                  28.42       59.19 (30.77)     1:31.31 (32.12)     2:04.05 (32.74)
        2:36.86 (32.81)     3:10.71 (33.85)     3:44.05 (33.34)     4:17.99 (33.94)
        4:52.01 (34.02)     5:24.85 (32.84)                                        
  4 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR      5:16.18    5:25.73        
                  28.58     1:00.15 (31.57)     1:32.75 (32.60)     2:05.93 (33.18)
        2:39.45 (33.52)     3:12.88 (33.43)     3:46.46 (33.58)     4:20.05 (33.59)
        4:53.50 (33.45)     5:25.73 (32.23)                                        
  5 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              5:37.69    5:26.55        
                  28.90     1:00.45 (31.55)     1:33.29 (32.84)     2:06.72 (33.43)
        2:39.93 (33.21)     3:13.58 (33.65)     3:47.30 (33.72)     4:20.94 (33.64)
        4:54.09 (33.15)     5:26.55 (32.46)                                        
  6 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      5:24.86    5:28.42        
                  30.34     1:03.32 (32.98)     1:36.43 (33.11)     2:09.81 (33.38)
        2:43.23 (33.42)     3:16.90 (33.67)     3:49.96 (33.06)     4:23.35 (33.39)
        4:56.18 (32.83)     5:28.42 (32.24)                                        
  7 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   5:31.42    5:29.42        
                  28.59     1:01.06 (32.47)     1:34.15 (33.09)     2:07.53 (33.38)
        2:41.22 (33.69)     3:14.89 (33.67)     3:49.00 (34.11)     4:23.31 (34.31)
        4:56.61 (33.30)     5:29.42 (32.81)                                        
  8 Voitik, Katie       16 BDA-MA               5:22.69    5:30.67        
                  30.16     1:03.11 (32.95)     1:36.61 (33.50)     2:10.30 (33.69)
        2:44.00 (33.70)     3:17.79 (33.79)     3:51.93 (34.14)     4:26.01 (34.08)
        4:59.22 (33.21)     5:30.67 (31.45)                                        
 
Event 6  Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:15.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gu, Kevin           14 COND-MR              4:55.43    4:50.46        
                  25.90       54.52 (28.62)     1:23.95 (29.43)     1:53.67 (29.72)
        2:23.57 (29.90)     2:53.60 (30.03)     3:23.57 (29.97)     3:53.19 (29.62)
        4:23.27 (30.08)     4:50.46 (27.19)                                        
  2 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      4:52.67    4:53.05        
                  26.55       55.30 (28.75)     1:24.69 (29.39)     1:54.49 (29.80)
        2:24.74 (30.25)     2:54.85 (30.11)     3:24.90 (30.05)     3:55.03 (30.13)
        4:24.48 (29.45)     4:53.05 (28.57)                                        
  3 Bachar, Amit        17 COND-MR              4:52.65    4:55.00        
                  26.28       55.13 (28.85)     1:24.12 (28.99)     1:53.78 (29.66)
        2:23.55 (29.77)     2:54.03 (30.48)     3:24.73 (30.70)     3:55.01 (30.28)
        4:24.93 (29.92)     4:55.00 (30.07)                                        
  4 Park, Michael       16 COND-MR              4:59.38    5:00.09        
                  27.22       56.63 (29.41)     1:26.54 (29.91)     1:57.21 (30.67)
        2:28.03 (30.82)     2:58.73 (30.70)     3:29.82 (31.09)     4:00.71 (30.89)
        4:31.06 (30.35)     5:00.09 (29.03)                                        
  5 Martinez, Brian C   17 COND-MR              5:17.32    5:01.27        
                  26.51       56.14 (29.63)     1:26.95 (30.81)     1:57.66 (30.71)
        2:28.41 (30.75)     2:59.38 (30.97)     3:29.92 (30.54)     4:01.27 (31.35)
        4:32.37 (31.10)     5:01.27 (28.90)                                        
  6 Wachnik, Tony A     16 Marlins Bgnw-MR      4:50.74    5:02.18        
                  28.08       57.64 (29.56)     1:28.13 (30.49)     1:59.13 (31.00)
        2:29.85 (30.72)     3:00.66 (30.81)     3:31.31 (30.65)     4:02.13 (30.82)
        4:32.63 (30.50)     5:02.18 (29.55)                                        
  7 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   4:58.26    5:04.08        
                  26.71       56.28 (29.57)     1:26.80 (30.52)     1:58.01 (31.21)
        2:29.18 (31.17)     3:00.00 (30.82)     3:31.44 (31.44)     4:02.87 (31.43)
        4:33.86 (30.99)     5:04.08 (30.22)                                        
  8 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      4:47.85    5:05.25        
                  26.43       55.72 (29.29)     1:25.57 (29.85)     1:56.20 (30.63)
        2:26.60 (30.40)     2:58.22 (31.62)     3:30.29 (32.07)     4:02.16 (31.87)
        4:33.97 (31.81)     5:05.25 (31.28)                                        
 
Event 7  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:08.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T        14 Marlins Bgnw-MR      4:37.61    4:39.00        
                  28.25     1:00.87 (32.62)     1:35.30 (34.43)     2:09.67 (34.37)
        2:51.49 (41.82)     3:33.40 (41.91)     4:06.50 (33.10)     4:39.00 (32.50)
  2 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      4:48.09    4:50.74        
                  30.19     1:05.74 (35.55)     1:41.69 (35.95)     2:17.42 (35.73)
        3:01.49 (44.07)     3:45.71 (44.22)     4:19.00 (33.29)     4:50.74 (31.74)
  3 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              4:48.69    4:51.52        
                  31.18     1:07.26 (36.08)     1:45.83 (38.57)     2:23.66 (37.83)
        3:04.21 (40.55)     3:46.58 (42.37)     4:19.76 (33.18)     4:51.52 (31.76)
  4 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              4:54.37    4:53.49        
                  32.16     1:09.14 (36.98)     1:47.92 (38.78)     2:25.44 (37.52)
        3:07.08 (41.64)     3:49.42 (42.34)     4:21.68 (32.26)     4:53.49 (31.81)
  5 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   4:54.15    4:55.73        
                  31.16     1:07.40 (36.24)     1:46.34 (38.94)     2:24.00 (37.66)
        3:04.40 (40.40)     3:47.23 (42.83)     4:22.03 (34.80)     4:55.73 (33.70)
  6 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              4:48.51    4:57.39        
                  30.79     1:06.71 (35.92)     1:46.25 (39.54)     2:24.76 (38.51)
        3:06.50 (41.74)     3:49.27 (42.77)     4:24.28 (35.01)     4:57.39 (33.11)
  7 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      5:07.96    5:03.15        
                  31.75     1:08.20 (36.45)     1:46.95 (38.75)     2:25.08 (38.13)
        3:09.53 (44.45)     3:54.98 (45.45)     4:30.33 (35.35)     5:03.15 (32.82)
  8 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      5:05.47    5:03.46        
                  32.52     1:10.31 (37.79)     1:50.87 (40.56)     2:30.62 (39.75)
        3:11.10 (40.48)     3:53.05 (41.95)     4:28.32 (35.27)     5:03.46 (35.14)
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  PITT PITT Holiday Meet
              2:13.99  ZQ Zone Quals
              2:13.99  JO Junior Olympics
              2:32.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:07.76    2:07.29 PITT   
                  27.62     1:00.93 (33.31)     1:38.06 (37.13)     2:07.29 (29.23)
  2 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:08.27    2:09.98 PITT   
                  28.10     1:00.56 (32.46)     1:40.07 (39.51)     2:09.98 (29.91)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      2:11.86    2:12.56 PITT   
                  28.84     1:00.67 (31.83)     1:40.77 (40.10)     2:12.56 (31.79)
  4 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:09.57    2:13.46 ZQ     
                  28.07     1:02.21 (34.14)     1:45.03 (42.82)     2:13.46 (28.43)
  5 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:18.65    2:15.04 SILV   
                  28.80     1:03.27 (34.47)     1:43.85 (40.58)     2:15.04 (31.19)
  6 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:16.50    2:15.52 SILV   
                  29.45     1:03.01 (33.56)     1:43.41 (40.40)     2:15.52 (32.11)
  7 Ma, Jeffrey Z       13 COND-MR              2:20.33    2:16.08 SILV   
                  28.92     1:04.96 (36.04)     1:45.10 (40.14)     2:16.08 (30.98)
  8 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              2:19.55    2:16.46 SILV   
                  29.28     1:04.65 (35.37)     1:45.35 (40.70)     2:16.46 (31.11)
 
Event 9  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ Zone Quals
              2:51.99  JO Junior Olympics
              2:54.19  PITT PITT Holiday Meet
              3:13.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      2:36.61    2:37.26 ZQ     
                  36.51     1:16.79 (40.28)     2:01.54 (44.75)     2:37.26 (35.72)
  2 Ng, Trystan S       10 COND-MR              2:37.30    2:40.50 ZQ     
                  36.07     1:18.17 (42.10)     2:03.11 (44.94)     2:40.50 (37.39)
  3 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      2:43.66    2:45.56 ZQ     
                  36.83     1:19.24 (42.41)     2:08.48 (49.24)     2:45.56 (37.08)
  4 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   2:53.65    2:47.87 ZQ     
                  38.20     1:19.81 (41.61)     2:11.77 (51.96)     2:47.87 (36.10)
  5 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      2:55.29    2:50.86 JO     
                  39.87     1:24.19 (44.32)     2:14.02 (49.83)     2:50.86 (36.84)
  6 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   2:55.57    2:51.36 JO     
                  35.63     1:19.96 (44.33)     2:13.18 (53.22)     2:51.36 (38.18)
  7 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:51.43    2:52.17 PITT   
                  36.63     1:20.03 (43.40)     2:13.06 (53.03)     2:52.17 (39.11)
  8 Dwyer, Grace V       9 COND-MR              2:52.11    2:52.28 PITT   
                  38.20     1:22.61 (44.41)     2:14.44 (51.83)     2:52.28 (37.84)
 
Event 10  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ Zone Quals
              1:24.79  PITT PITT Holiday Meet
              1:27.09  JO Junior Olympics
              1:37.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      1:14.25    1:12.21 ZQ     
                  33.92     1:12.21 (38.29)                                        
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              1:19.12    1:19.16 ZQ     
                  35.26     1:19.16 (43.90)                                        
  3 Smith, Sebastian L   9 RFAC-MR              1:29.52    1:19.51 ZQ     
                  36.63     1:19.51 (42.88)                                        
  4 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:33.74    1:20.69 ZQ     
                  37.44     1:20.69 (43.25)                                        
  5 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      1:25.94    1:20.81 ZQ     
                  37.95     1:20.81 (42.86)                                        
  6 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR      1:26.29    1:22.19 PITT   
                  37.62     1:22.19 (44.57)                                        
  7 Lee, Joseph S       10 Unattached Cond-MR   1:19.92    1:22.48 PITT   
                  38.18     1:22.48 (44.30)                                        
  8 Kantar, David F     10 COND-MR              1:24.60    1:22.86 PITT   
                  37.67     1:22.86 (45.19)                                        
 
Event 11  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:18.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:21.49  ZQ Zone Quals
              2:22.59  JO Junior Olympics
              2:42.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T        14 Marlins Bgnw-MR      2:06.66    2:07.39 PITT   
                  29.86     1:02.02 (32.16)     1:34.55 (32.53)     2:07.39 (32.84)
  2 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      2:11.64    2:12.51 PITT   
                  30.92     1:04.36 (33.44)     1:38.50 (34.14)     2:12.51 (34.01)
  3 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:17.19    2:16.20 PITT   
                  32.08     1:07.01 (34.93)     1:41.78 (34.77)     2:16.20 (34.42)
  4 Hillis, Gabrielle   14 Manhattan Makos-MR   2:26.00    2:17.90 PITT   
                  31.67     1:07.00 (35.33)     1:42.66 (35.66)     2:17.90 (35.24)
  5 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:17.64    2:20.36 ZQ     
                  32.52     1:08.86 (36.34)     1:45.19 (36.33)     2:20.36 (35.17)
  6 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:18.14    2:20.88 ZQ     
                  33.38     1:08.78 (35.40)     1:45.26 (36.48)     2:20.88 (35.62)
  7 Fennell, Emily A    14 Flying Dolphins-MR   2:20.49    2:22.29 JO     
                  33.03     1:08.95 (35.92)     1:46.00 (37.05)     2:22.29 (36.29)
  8 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:14.38    2:22.88 SILV   
                  33.24     1:08.45 (35.21)     1:45.05 (36.60)     2:22.88 (37.83)
 
Event 12  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.09  PITT PITT Holiday Meet
              2:15.99  ZQ Zone Quals
              2:16.99  JO Junior Olympics
              2:35.49  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:03.03    2:02.90 PITT   
                  28.80     1:00.21 (31.41)     1:31.74 (31.53)     2:02.90 (31.16)
  2 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:06.34    2:04.11 PITT   
                  28.24       59.58 (31.34)     1:32.83 (33.25)     2:04.11 (31.28)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      2:06.06    2:05.78 PITT   
                  29.44     1:01.61 (32.17)     1:34.30 (32.69)     2:05.78 (31.48)
  4 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR   2:07.71    2:08.93 PITT   
                  30.76     1:03.45 (32.69)     1:36.56 (33.11)     2:08.93 (32.37)
  5 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:17.30    2:09.82 PITT   
                  31.12     1:03.94 (32.82)     1:37.58 (33.64)     2:09.82 (32.24)
  6 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:12.66    2:13.51 ZQ     
                  31.12     1:04.20 (33.08)     1:39.07 (34.87)     2:13.51 (34.44)
  7 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:21.30    2:15.94 ZQ     
                  31.77     1:05.69 (33.92)     1:40.87 (35.18)     2:15.94 (35.07)
  8 Draper, Christophe  13 Marlins Bgnw-MR      2:19.47    2:16.02 JO     
                  32.21     1:07.08 (34.87)     1:41.73 (34.65)     2:16.02 (34.29)
 
Event 13  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ Zone Quals
              1:20.99  JO Junior Olympics
              1:21.79  PITT PITT Holiday Meet
              1:37.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arciniegas, France  10 COND-MR              1:16.01    1:16.33 ZQ     
                  36.88     1:16.33 (39.45)                                        
  2 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   1:16.38    1:16.37 ZQ     
                  37.64     1:16.37 (38.73)                                        
  3 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      1:16.20    1:16.50 ZQ     
                  38.28     1:16.50 (38.22)                                        
  4 Negast, Taylor N    10 COND-MR              1:16.99    1:17.35 ZQ     
                  37.57     1:17.35 (39.78)                                        
  5 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      1:17.38    1:17.85 ZQ     
                  37.87     1:17.85 (39.98)                                        
  6 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:20.32    1:18.34 JO     
                  38.44     1:18.34 (39.90)                                        
  7 Dwyer, Grace V       9 COND-MR              1:18.66    1:18.86 JO     
                  38.41     1:18.86 (40.45)                                        
  8 Ng, Trystan S       10 COND-MR              1:15.53    1:19.62 JO     
                  38.68     1:19.62 (40.94)                                        
 
Event 14  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ Zone Quals
              1:20.09  PITT PITT Holiday Meet
              1:22.19  JO Junior Olympics
              1:37.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      1:13.90    1:12.80 ZQ     
                  35.31     1:12.80 (37.49)                                        
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              1:13.57    1:15.18 ZQ     
                  35.73     1:15.18 (39.45)                                        
  3 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:20.74    1:16.69 ZQ     
                  37.19     1:16.69 (39.50)                                        
  4 Trincher, Daniel    10 COND-MR              1:19.35    1:17.31 ZQ     
                  37.42     1:17.31 (39.89)                                        
  5 Ryu, Jonathan S     10 COND-MR              1:17.50    1:17.34 ZQ     
                  37.66     1:17.34 (39.68)                                        
  6 Tuncoglu, Andre E   10 Marlins Bgnw-MR      1:20.74    1:17.77 ZQ     
                  37.95     1:17.77 (39.82)                                        
  7 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR   1:24.58    1:18.77 PITT   
                  37.28     1:18.77 (41.49)                                        
  8 Mitchener, Ryan      9 Manhattan Makos-MR   1:32.24    1:19.23 PITT   
                  38.30     1:19.23 (40.93)                                        
 
Event 15  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ Zone Quals
                26.69  JO Junior Olympics
                28.19  PITT PITT Holiday Meet
                28.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Gabrielle   14 Manhattan Makos-MR     25.04      24.93 ZQ     
  2 Freeman, Cassie N   14 COND-MR                25.82      26.20 ZQ     
  3 Lee, Jamie T        14 Marlins Bgnw-MR        26.25      26.24 ZQ     
  4 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR        26.08      26.45 ZQ     
  5 Belovsky, Mia P     14 COND-MR                26.45      26.55 ZQ     
  6 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR                26.58      26.64 ZQ     
  7 Townsend, Rachel A  13 Marlins Bgnw-MR        27.31      26.67 ZQ     
  8 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR     27.88      26.97 PITT   
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:11.69  PITT PITT Holiday Meet
              2:19.99  ZQ Zone Quals
              2:23.99  JO Junior Olympics
              2:32.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:09.48    2:07.83 PITT   
                  28.29       59.99 (31.70)     1:33.40 (33.41)     2:07.83 (34.43)
  2 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:20.00    2:15.30 ZQ     
                  29.43     1:03.56 (34.13)     1:39.85 (36.29)     2:15.30 (35.45)
  3 Jun, David D        13 COND-MR              2:25.00    2:16.27 ZQ     
                  30.10     1:04.12 (34.02)     1:39.72 (35.60)     2:16.27 (36.55)
  4 French, Devon J     13 Flying Dolphins-MR   2:24.24    2:18.23 ZQ     
                  30.38     1:05.71 (35.33)     1:42.68 (36.97)     2:18.23 (35.55)
  5 Alef, Chadd T       14 Unattached Mako-MR   2:22.43    2:18.66 ZQ     
                  30.79     1:06.03 (35.24)     1:42.37 (36.34)     2:18.66 (36.29)
  5 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              2:27.89    2:18.66 ZQ     
                  30.72     1:05.91 (35.19)     1:41.66 (35.75)     2:18.66 (37.00)
  7 Ma, Jeffrey Z       13 COND-MR              2:26.14    2:22.23 JO     
                  30.47     1:05.83 (35.36)     1:42.93 (37.10)     2:22.23 (39.30)
  8 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      2:25.04    2:22.45 JO     
                  30.45     1:06.28 (35.83)     1:44.01 (37.73)     2:22.45 (38.44)
 
Event 17  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ Zone Quals
                31.89  PITT PITT Holiday Meet
                32.09  JO Junior Olympics
                35.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR     30.29      30.28 ZQ     
  2 Dwyer, Grace V       9 COND-MR                31.18      30.46 ZQ     
  3 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR        31.42      30.72 ZQ     
  4 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        31.37      30.95 ZQ     
  5 Ng, Trystan S       10 COND-MR                31.23      31.03 ZQ     
  6 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR        32.82      31.06 ZQ     
  7 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        33.88      31.56 PITT   
  8 Arciniegas, France  10 COND-MR                31.73      31.64 PITT   
 
Event 18  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ Zone Quals
                31.39  PITT PITT Holiday Meet
                31.99  JO Junior Olympics
                35.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR        29.39      28.81 ZQ     
  2 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR        30.45      29.48 ZQ     
  3 Shen, Eugene        10 COND-MR                30.15      29.62 ZQ     
  4 Park, Edward        10 MWSC-MR                30.50      29.91 ZQ     
  5 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR     31.03      30.57 ZQ     
  6 Mitchener, Ryan      9 Manhattan Makos-MR     30.90      30.74 ZQ     
  7 Trincher, Daniel    10 COND-MR                30.40      31.08 PITT   
  8 Tuncoglu, Andre E   10 Marlins Bgnw-MR        31.43      31.16 PITT   
 
Event 19  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:38.39  SECT Winter SC Sectionals
              4:47.49  METS Senior Mets
              4:52.29  PITT PITT Holiday Meet
 Meet Qualifying:  6:08.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               4:16.21    4:32.99 SECT   
                  29.94     1:03.55 (33.61)     1:37.44 (33.89)     2:10.19 (32.75)
        2:49.70 (39.51)     3:29.72 (40.02)     4:01.96 (32.24)     4:32.99 (31.03)
  2 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      4:42.40    4:44.53 METS   
                  29.25     1:02.48 (33.23)     1:36.96 (34.48)     2:11.82 (34.86)
        2:55.01 (43.19)     3:38.97 (43.96)     4:12.04 (33.07)     4:44.53 (32.49)
  3 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   4:45.05    4:47.94 PITT   
                  28.67     1:01.28 (32.61)     1:38.29 (37.01)     2:15.24 (36.95)
        2:58.26 (43.02)     3:42.34 (44.08)     4:15.16 (32.82)     4:47.94 (32.78)
  4 Hadley, Emma B      15 Marlins Bgnw-MR      4:36.95    4:48.30 PITT   
                  29.89     1:03.98 (34.09)     1:39.30 (35.32)     2:14.20 (34.90)
        2:58.71 (44.51)     3:42.04 (43.33)     4:15.63 (33.59)     4:48.30 (32.67)
  5 Weiner, Isabella C  15 Marlins Bgnw-MR      4:42.37    4:52.51        
                  30.92     1:07.03 (36.11)     1:43.78 (36.75)     2:21.78 (38.00)
        3:03.40 (41.62)     3:44.57 (41.17)     4:19.18 (34.61)     4:52.51 (33.33)
  6 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   4:49.58    4:52.66        
                  30.68     1:04.10 (33.42)     1:40.44 (36.34)     2:15.65 (35.21)
        2:59.57 (43.92)     3:44.44 (44.87)     4:19.04 (34.60)     4:52.66 (33.62)
  7 Taylor, Sophia G    15 Manhattan Makos-MR   4:45.15    4:52.87        
                  31.33     1:07.25 (35.92)     1:44.22 (36.97)     2:20.59 (36.37)
        3:03.82 (43.23)     3:47.69 (43.87)     4:21.38 (33.69)     4:52.87 (31.49)
  8 Voitik, Katie       16 BDA-MA               4:39.57    4:53.11        
                  30.19     1:05.45 (35.26)     1:44.28 (38.83)     2:22.08 (37.80)
        3:05.33 (43.25)     3:48.92 (43.59)     4:22.34 (33.42)     4:53.11 (30.77)
 
Event 20  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.79  SECT Winter SC Sectionals
              2:03.69  PITT PITT Holiday Meet
              2:03.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:56.00    2:01.91 PITT   
                  26.77       58.72 (31.95)     1:34.86 (36.14)     2:01.91 (27.05)
  2 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      1:56.72    2:02.22 PITT   
                  25.81       56.15 (30.34)     1:33.56 (37.41)     2:02.22 (28.66)
  3 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      2:02.81    2:03.02 PITT   
                  26.86       57.15 (30.29)     1:34.43 (37.28)     2:03.02 (28.59)
  4 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR      2:01.75    2:04.98        
                  27.31       59.10 (31.79)     1:36.51 (37.41)     2:04.98 (28.47)
  5 Attile, Trevor A    16 RFAC-MR              2:04.98    2:05.14        
                  25.82       58.95 (33.13)     1:38.13 (39.18)     2:05.14 (27.01)
  6 Smith, Alex A       17 Marlins Bgnw-MR      1:59.59    2:05.72        
                  26.87       57.98 (31.11)     1:36.61 (38.63)     2:05.72 (29.11)
  7 Park, Michael       16 COND-MR              2:07.32    2:06.10        
                  27.12       59.15 (32.03)     1:37.29 (38.14)     2:06.10 (28.81)
  8 Martinez, Brian C   17 COND-MR              2:06.95    2:06.46        
                  25.86       57.50 (31.64)     1:36.79 (39.29)     2:06.46 (29.67)
 
Event 21  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ Zone Quals
              2:30.49  JO Junior Olympics
              2:36.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:48.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      2:19.97    2:20.44 ZQ     
                  30.47     1:05.94 (35.47)     1:47.84 (41.90)     2:20.44 (32.60)
  2 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              2:26.19    2:26.07 ZQ     
                  31.85     1:09.35 (37.50)     1:51.12 (41.77)     2:26.07 (34.95)
  3 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      2:34.32    2:28.41 ZQ     
                  31.94     1:12.22 (40.28)     1:53.08 (40.86)     2:28.41 (35.33)
  4 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              2:30.19    2:28.95 ZQ     
                  31.24     1:10.58 (39.34)     1:52.33 (41.75)     2:28.95 (36.62)
  5 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR   2:32.03    2:31.65 PITT   
                  32.55     1:10.19 (37.64)     1:57.08 (46.89)     2:31.65 (34.57)
  6 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              2:32.10    2:32.09 PITT   
                  33.89     1:12.16 (38.27)     1:58.03 (45.87)     2:32.09 (34.06)
  7 Tang, Emily         12 RFAC-MR              2:31.57    2:32.58 PITT   
                  32.38     1:11.57 (39.19)     1:59.92 (48.35)     2:32.58 (32.66)
  8 Boyle, Emma         12 BDA-MA               2:34.92    2:32.74 PITT   
                  32.23     1:12.47 (40.24)     1:55.75 (43.28)     2:32.74 (36.99)
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ Zone Quals
              1:10.59  PITT PITT Holiday Meet
              1:12.59  JO Junior Olympics
              1:26.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      1:05.46    1:00.30 ZQ     
                  27.63     1:00.30 (32.67)                                        
  2 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              1:06.50    1:04.51 ZQ     
                  30.42     1:04.51 (34.09)                                        
  3 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              1:06.51    1:04.71 ZQ     
                  29.96     1:04.71 (34.75)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      1:10.60    1:06.06 ZQ     
                  30.20     1:06.06 (35.86)                                        
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:06.63    1:06.19 ZQ     
                  31.63     1:06.19 (34.56)                                        
  6 Dwyer, Michael C    11 COND-MR              1:08.56    1:08.13 ZQ     
                  31.70     1:08.13 (36.43)                                        
  7 Ryu, Justin S       12 COND-MR              1:06.69    1:08.44 ZQ     
                  31.94     1:08.44 (36.50)                                        
  8 Stern, Marc J       12 Marlins Bgnw-MR      1:08.84    1:08.88 ZQ     
                  32.19     1:08.88 (36.69)                                        
 
Event 23  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.09  SECT Winter SC Sectionals
              2:13.59  PITT PITT Holiday Meet
              2:15.09  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               1:58.64    2:07.63 SECT   
                  30.78     1:03.11 (32.33)     1:35.61 (32.50)     2:07.63 (32.02)
  2 Hadley, Emma B      15 Marlins Bgnw-MR      2:00.77    2:08.00 SECT   
                  30.20     1:02.66 (32.46)     1:35.66 (33.00)     2:08.00 (32.34)
  3 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR      2:08.47    2:13.45 PITT   
                  31.17     1:04.18 (33.01)     1:39.06 (34.88)     2:13.45 (34.39)
  4 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      2:12.65    2:14.83 METS   
                  31.60     1:04.95 (33.35)     1:40.06 (35.11)     2:14.83 (34.77)
  5 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:07.41    2:14.84 METS   
                  31.75     1:05.36 (33.61)     1:40.17 (34.81)     2:14.84 (34.67)
  6 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:13.87    2:15.66        
                  31.99     1:05.49 (33.50)     1:40.45 (34.96)     2:15.66 (35.21)
  7 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:18.85    2:16.38        
                  32.60     1:07.06 (34.46)     1:41.78 (34.72)     2:16.38 (34.60)
  8 Young, Nathalie H   15 Flying Dolphins-MR   2:13.21    2:16.78        
                  32.45     1:07.05 (34.60)     1:42.24 (35.19)     2:16.78 (34.54)
 
Event 24  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:59.39  SECT Winter SC Sectionals
              2:01.09  PITT PITT Holiday Meet
              2:03.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      1:58.30    1:58.57 SECT   
                  28.36       57.80 (29.44)     1:27.86 (30.06)     1:58.57 (30.71)
  2 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR      2:01.69    2:02.68 METS   
                  29.53     1:00.84 (31.31)     1:32.01 (31.17)     2:02.68 (30.67)
  3 Smith, Alex A       17 Marlins Bgnw-MR      1:54.12    2:04.16        
                  29.84     1:01.18 (31.34)     1:33.27 (32.09)     2:04.16 (30.89)
  4 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      1:53.42    2:04.24        
                  28.54       59.38 (30.84)     1:32.08 (32.70)     2:04.24 (32.16)
  5 Park, Michael       16 COND-MR              2:05.76    2:04.36        
                  30.05     1:01.96 (31.91)     1:34.08 (32.12)     2:04.36 (30.28)
  6 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:01.28    2:05.11        
                  30.48     1:01.64 (31.16)     1:33.77 (32.13)     2:05.11 (31.34)
  7 Martinez, Brian C   17 COND-MR              2:08.01    2:05.51        
                  29.89     1:01.70 (31.81)     1:34.02 (32.32)     2:05.51 (31.49)
  8 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:59.30    2:06.40        
                  29.46     1:01.59 (32.13)     1:34.53 (32.94)     2:06.40 (31.87)
 
Event 25  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ Zone Quals
              1:10.49  JO Junior Olympics
              1:12.69  PITT PITT Holiday Meet
              1:21.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      1:05.31    1:04.75 ZQ     
                  31.56     1:04.75 (33.19)                                        
  2 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              1:07.06    1:08.41 ZQ     
                  33.33     1:08.41 (35.08)                                        
  3 Franks, Ava L       11 Marlins Bgnw-MR      1:13.59    1:09.11 ZQ     
                  33.57     1:09.11 (35.54)                                        
  4 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              1:08.98    1:09.81 JO     
                  34.16     1:09.81 (35.65)                                        
  5 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:17.00    1:10.30 JO     
                  33.79     1:10.30 (36.51)                                        
  6 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              1:11.26    1:10.88 PITT   
                  34.65     1:10.88 (36.23)                                        
  7 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              1:09.92    1:11.73 PITT   
                  34.84     1:11.73 (36.89)                                        
  8 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR   1:15.86    1:11.82 PITT   
                  35.11     1:11.82 (36.71)                                        
 
Event 26  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ Zone Quals
              1:10.79  PITT PITT Holiday Meet
              1:11.59  JO Junior Olympics
              1:23.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      1:03.84    1:01.10 ZQ     
                  29.51     1:01.10 (31.59)                                        
  2 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              1:04.69    1:03.78 ZQ     
                  30.98     1:03.78 (32.80)                                        
  3 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      1:05.62    1:04.16 ZQ     
                  31.31     1:04.16 (32.85)                                        
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:09.95    1:05.85 ZQ     
                  32.43     1:05.85 (33.42)                                        
  5 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              1:09.07    1:07.86 ZQ     
                  33.17     1:07.86 (34.69)                                        
  6 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:09.12    1:08.57 ZQ     
                  33.36     1:08.57 (35.21)                                        
  7 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              1:11.56    1:10.56 PITT   
                  34.38     1:10.56 (36.18)                                        
  8 Dwyer, Michael C    11 COND-MR              1:09.79    1:11.26 JO     
                  34.51     1:11.26 (36.75)                                        
 
Event 27  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  SECT Winter SC Sectionals
                25.69  METS Senior Mets
                27.49  PITT PITT Holiday Meet
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR     24.19      24.70 SECT   
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR        24.93      25.74 PITT   
  3 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR                25.39      25.75 PITT   
  4 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR        25.29      25.84 PITT   
  5 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR        24.51      26.15 PITT   
  6 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA                 25.12      26.16 PITT   
  7 Halper, Sophie R    15 Flying Dolphins-MR     24.83      26.25 PITT   
  8 Weiner, Isabella C  15 Marlins Bgnw-MR        25.70      26.47 PITT   
 
Event 28  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:01.19  SECT Winter SC Sectionals
              2:03.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:05.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Brian C   17 COND-MR              2:02.57    2:00.16 SECT   
                  26.60       56.59 (29.99)     1:28.21 (31.62)     2:00.16 (31.95)
  2 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      1:54.06    2:01.65 PITT   
                  27.01       57.58 (30.57)     1:29.02 (31.44)     2:01.65 (32.63)
  3 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:57.69    2:03.63 METS   
                  28.35       59.84 (31.49)     1:32.16 (32.32)     2:03.63 (31.47)
  4 Bachar, Amit        17 COND-MR              2:04.83    2:04.57 METS   
                  28.31       59.97 (31.66)     1:31.76 (31.79)     2:04.57 (32.81)
  5 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      2:04.84    2:04.98 METS   
                  27.63       59.21 (31.58)     1:32.11 (32.90)     2:04.98 (32.87)
  6 Park, Michael       16 COND-MR              2:00.91    2:05.11 METS   
                  28.27       59.67 (31.40)     1:32.11 (32.44)     2:05.11 (33.00)
  7 Andjelic, Nikola    16 COND-MR              2:09.50    2:06.27        
                  26.95       58.18 (31.23)     1:31.93 (33.75)     2:06.27 (34.34)
  8 Attile, Trevor A    16 RFAC-MR              2:03.87    2:07.11        
                  28.42     1:01.03 (32.61)     1:34.55 (33.52)     2:07.11 (32.56)
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ Zone Quals
                28.49  JO Junior Olympics
                29.39  PITT PITT Holiday Meet
                30.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR        26.84      26.52 ZQ     
  2 Tang, Emily         12 RFAC-MR                26.40      26.93 ZQ     
  3 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR                27.94      27.40 ZQ     
  4 Fountain, Isabella  11 COND-MR                28.34      27.51 ZQ     
  5 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR                27.46      27.56 ZQ     
  6 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR        28.55      27.95 ZQ     
  7 Evangelista, Ryan   12 COND-MR                29.52      28.14 JO     
  8 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR        28.58      28.17 JO     
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ Zone Quals
                28.29  JO Junior Olympics
                28.39  PITT PITT Holiday Meet
                31.49  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR        24.43      25.03 ZQ     
  2 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR        25.34      25.87 ZQ     
  3 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     26.56      26.57 ZQ     
  4 Kirsis, Janis V     12 COND-MR                27.29      26.59 ZQ     
  5 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR                27.21      27.28 ZQ     
  6 Ryu, Justin S       12 COND-MR                28.68      27.34 ZQ     
  7 Cruz, Jason A       12 RFAC-MR                27.86      27.53 ZQ     
  8 Stern, Marc J       12 Marlins Bgnw-MR        28.52      28.25 JO     
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ Zone Quals
              2:22.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:23.49  JO Junior Olympics
              2:41.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:14.39    2:17.31 ZQ     
                  30.25     1:05.92 (35.67)     1:45.56 (39.64)     2:17.31 (31.75)
  2 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              2:18.18    2:19.66 ZQ     
                  30.96     1:08.36 (37.40)     1:48.34 (39.98)     2:19.66 (31.32)
  3 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   2:19.59    2:19.71 ZQ     
                  30.79     1:06.48 (35.69)     1:47.24 (40.76)     2:19.71 (32.47)
  4 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:16.84    2:19.73 ZQ     
                  30.24     1:06.02 (35.78)     1:47.28 (41.26)     2:19.73 (32.45)
  5 Belovsky, Mia P     14 COND-MR              2:25.06    2:22.81 JO     
                  30.01     1:07.08 (37.07)     1:50.40 (43.32)     2:22.81 (32.41)
  6 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:23.51    2:22.90 JO     
                  31.22     1:05.90 (34.68)     1:50.26 (44.36)     2:22.90 (32.64)
  7 Hillis, Gabrielle   14 Manhattan Makos-MR   2:20.95    2:23.59 SILV   
                  29.96     1:05.62 (35.66)     1:49.67 (44.05)     2:23.59 (33.92)
  8 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      2:23.12    2:23.89 SILV   
                  31.31     1:09.21 (37.90)     1:49.95 (40.74)     2:23.89 (33.94)
 
Event 32  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:45.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      4:29.96    4:33.71        
                  29.58     1:02.09 (32.51)     1:35.79 (33.70)     2:08.81 (33.02)
        2:49.06 (40.25)     3:31.03 (41.97)     4:02.46 (31.43)     4:33.71 (31.25)
  2 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   4:34.05    4:39.31        
                  28.48     1:03.00 (34.52)     1:39.84 (36.84)     2:15.14 (35.30)
        2:54.01 (38.87)     3:33.88 (39.87)     4:06.62 (32.74)     4:39.31 (32.69)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      4:35.49    4:45.92        
                  29.61     1:05.42 (35.81)     1:41.57 (36.15)     2:16.16 (34.59)
        2:57.03 (40.87)     3:39.48 (42.45)     4:13.03 (33.55)     4:45.92 (32.89)
  4 Rodriguez, Ian R    14 Manhattan Makos-MR   4:48.06    4:49.05        
                  31.73     1:10.56 (38.83)     1:47.27 (36.71)     2:22.84 (35.57)
        3:03.13 (40.29)     3:42.81 (39.68)     4:16.84 (34.03)     4:49.05 (32.21)
  5 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              4:59.68    4:49.59        
                  30.35     1:04.75 (34.40)     1:42.72 (37.97)     2:20.72 (38.00)
        3:02.58 (41.86)     3:44.01 (41.43)     4:17.41 (33.40)     4:49.59 (32.18)
  6 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      4:48.27    4:49.63        
                  30.09     1:05.45 (35.36)     1:42.14 (36.69)     2:18.75 (36.61)
        3:00.44 (41.69)     3:43.24 (42.80)     4:17.16 (33.92)     4:49.63 (32.47)
  7 Daly, Michael C     13 COND-MR              4:48.03    4:51.99        
                  29.88     1:06.77 (36.89)     1:44.00 (37.23)     2:20.66 (36.66)
        3:02.87 (42.21)     3:44.85 (41.98)     4:19.73 (34.88)     4:51.99 (32.26)
  8 Alef, Chadd T       14 Unattached Mako-MR   4:53.10    4:53.92        
                  30.64     1:05.73 (35.09)     1:43.27 (37.54)     2:20.17 (36.90)
        3:02.84 (42.67)     3:46.88 (44.04)     4:20.85 (33.97)     4:53.92 (33.07)
 
Event 33  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ Zone Quals
              1:25.29  PITT PITT Holiday Meet
              1:25.99  JO Junior Olympics
              1:37.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arciniegas, France  10 COND-MR              1:17.20    1:15.91 ZQ     
                  36.48     1:15.91 (39.43)                                        
  2 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      1:17.30    1:16.23 ZQ     
                  36.56     1:16.23 (39.67)                                        
  3 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      1:17.21    1:16.50 ZQ     
                  36.11     1:16.50 (40.39)                                        
  4 Ng, Trystan S       10 COND-MR              1:17.08    1:19.02 ZQ     
                  36.31     1:19.02 (42.71)                                        
  5 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:37.21    1:19.10 ZQ     
                  38.52     1:19.10 (40.58)                                        
  6 Chung, Katherine J  10 COND-MR              1:21.05    1:19.28 ZQ     
                  36.46     1:19.28 (42.82)                                        
  7 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   1:33.72    1:20.57 ZQ     
                  36.77     1:20.57 (43.80)                                        
  8 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      1:28.53    1:21.47 ZQ     
                  38.36     1:21.47 (43.11)                                        
 
Event 34  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ Zone Quals
              2:51.99  JO Junior Olympics
              2:53.69  PITT PITT Holiday Meet
              3:13.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      2:34.79    2:35.30 ZQ     
                  34.50     1:14.27 (39.77)     2:00.52 (46.25)     2:35.30 (34.78)
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              2:37.18    2:39.51 ZQ     
                  34.83     1:15.85 (41.02)     2:04.77 (48.92)     2:39.51 (34.74)
  3 Trincher, Daniel    10 COND-MR              2:40.17    2:40.32 ZQ     
                  37.59     1:18.53 (40.94)     2:03.20 (44.67)     2:40.32 (37.12)
  4 Song, Andrew T       8 COND-MR              2:55.53    2:44.99 ZQ     
                  38.04     1:19.93 (41.89)     2:08.17 (48.24)     2:44.99 (36.82)
  5 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      2:44.94    2:45.96 ZQ     
                  37.56     1:23.13 (45.57)     2:09.39 (46.26)     2:45.96 (36.57)
  6 Park, Edward        10 MWSC-MR              2:56.89    2:47.88 JO     
                  37.14     1:19.31 (42.17)     2:09.03 (49.72)     2:47.88 (38.85)
  7 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR   2:59.97    2:49.15 JO     
                  38.01     1:22.09 (44.08)     2:10.84 (48.75)     2:49.15 (38.31)
  8 Lee, Joseph S       10 Unattached Cond-MR   2:49.14    2:49.25 JO     
                  36.64     1:21.45 (44.81)     2:09.52 (48.07)     2:49.25 (39.73)
 
Event 35  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:39.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:40.59  ZQ Zone Quals
              2:42.99  JO Junior Olympics
              2:56.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      2:37.26    2:34.53 PITT   
                  35.64     1:14.17 (38.53)     1:53.97 (39.80)     2:34.53 (40.56)
  2 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   2:33.88    2:35.49 PITT   
                  35.78     1:15.79 (40.01)     1:55.13 (39.34)     2:35.49 (40.36)
  3 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:36.45    2:36.54 PITT   
                  35.81     1:15.23 (39.42)     1:55.66 (40.43)     2:36.54 (40.88)
  4 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              2:34.65    2:40.33 ZQ     
                  36.37     1:16.85 (40.48)     1:58.54 (41.69)     2:40.33 (41.79)
  5 Townsend, Rachel A  13 Marlins Bgnw-MR      2:37.12    2:41.71 JO     
                  36.26     1:17.19 (40.93)     1:59.37 (42.18)     2:41.71 (42.34)
  6 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:43.79    2:41.82 JO     
                  36.15     1:16.35 (40.20)     1:59.06 (42.71)     2:41.82 (42.76)
  7 Dubin, Karen E      13 Marlins Bgnw-MR      2:48.69    2:47.35 SILV   
                  37.87     1:20.17 (42.30)     2:04.44 (44.27)     2:47.35 (42.91)
  8 Weiner, Margaux K   14 Marlins Bgnw-MR      2:52.81    2:48.20 SILV   
                  37.16     1:19.91 (42.75)     2:04.33 (44.42)     2:48.20 (43.87)
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:28.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:35.19  ZQ Zone Quals
              2:35.19  JO Junior Olympics
              2:53.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:27.52    2:24.65 PITT   
                  33.01     1:10.43 (37.42)     1:48.17 (37.74)     2:24.65 (36.48)
  2 Rodriguez, Ian R    14 Manhattan Makos-MR   2:26.72    2:29.26 ZQ     
                  33.86     1:11.39 (37.53)     1:50.28 (38.89)     2:29.26 (38.98)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      2:27.20    2:33.05 ZQ     
                  33.60     1:12.36 (38.76)     1:52.16 (39.80)     2:33.05 (40.89)
  4 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:40.23    2:33.59 ZQ     
                  34.36     1:13.13 (38.77)     1:53.57 (40.44)     2:33.59 (40.02)
  5 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              2:47.31    2:33.91 ZQ     
                  35.03     1:13.72 (38.69)     1:53.64 (39.92)     2:33.91 (40.27)
  6 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:35.51    2:34.84 ZQ     
                  33.97     1:13.36 (39.39)     1:53.95 (40.59)     2:34.84 (40.89)
  7 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      2:36.07    2:35.86 SILV   
                  34.80     1:14.56 (39.76)     1:55.23 (40.67)     2:35.86 (40.63)
  8 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:32.05    2:36.32 SILV   
                  34.43     1:14.76 (40.33)     1:56.30 (41.54)     2:36.32 (40.02)
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ Zone Quals
              1:32.39  PITT PITT Holiday Meet
              1:32.99  JO Junior Olympics
              1:48.39  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      1:23.92    1:22.27 ZQ     
                  39.85     1:22.27 (42.42)                                        
  2 Ng, Trystan S       10 COND-MR              1:21.25    1:22.34 ZQ     
                  39.81     1:22.34 (42.53)                                        
  3 Arciniegas, France  10 COND-MR              1:25.21    1:24.22 ZQ     
                  41.07     1:24.22 (43.15)                                        
  4 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      1:34.76    1:28.87 ZQ     
                  42.15     1:28.87 (46.72)                                        
  5 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:30.67    1:29.80 ZQ     
                  43.78     1:29.80 (46.02)                                        
  6 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:38.43    1:32.20 PITT   
                  44.24     1:32.20 (47.96)                                        
  7 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:37.63    1:32.69 JO     
                  44.08     1:32.69 (48.61)                                        
  8 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      1:33.94    1:32.89 JO     
                  43.98     1:32.89 (48.91)                                        
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:30.19  PITT PITT Holiday Meet
              1:33.99  ZQ Zone Quals
              1:34.59  JO Junior Olympics
              1:48.39  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel    10 COND-MR              1:18.46    1:18.53 PITT   
                  37.29     1:18.53 (41.24)                                        
  2 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      1:25.46    1:23.85 PITT   
                  39.69     1:23.85 (44.16)                                        
  3 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      1:27.35    1:24.36 PITT   
                  40.18     1:24.36 (44.18)                                        
  4 Song, Andrew T       8 COND-MR              1:26.44    1:24.49 PITT   
                  41.89     1:24.49 (42.60)                                        
  5 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR   1:31.94    1:28.15 PITT   
                  42.22     1:28.15 (45.93)                                        
  6 Shen, Eugene        10 COND-MR              1:27.56    1:28.18 PITT   
                  41.89     1:28.18 (46.29)                                        
  7 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:33.59    1:29.87 PITT   
                  43.80     1:29.87 (46.07)                                        
  8 Kim, Christian J     9 COND-MR              1:27.29    1:29.99 PITT   
                  42.48     1:29.99 (47.51)                                        
 
Event 39  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:21.69  PITT PITT Holiday Meet
              2:25.79  ZQ Zone Quals
              2:30.99  JO Junior Olympics
              2:36.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:18.15    2:18.58 PITT   
                  31.15     1:06.25 (35.10)     1:42.41 (36.16)     2:18.58 (36.17)
  2 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:21.07    2:19.73 PITT   
                  30.01     1:04.70 (34.69)     1:41.87 (37.17)     2:19.73 (37.86)
  3 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:25.57    2:22.05 ZQ     
                  30.98     1:06.73 (35.75)     1:44.37 (37.64)     2:22.05 (37.68)
  4 Belovsky, Mia P     14 COND-MR              2:25.34    2:23.96 ZQ     
                  30.96     1:07.65 (36.69)     1:45.46 (37.81)     2:23.96 (38.50)
  5 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   2:35.91    2:27.89 JO     
                  32.57     1:09.89 (37.32)     1:48.80 (38.91)     2:27.89 (39.09)
  6 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              2:27.10    2:28.81 JO     
                  32.03     1:09.52 (37.49)     1:48.67 (39.15)     2:28.81 (40.14)
  7 Fennell, Emily A    14 Flying Dolphins-MR   2:27.12    2:30.04 JO     
                  32.74     1:10.67 (37.93)     1:50.88 (40.21)     2:30.04 (39.16)
  8 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      2:31.43    2:31.29 SILV   
                  32.44     1:10.32 (37.88)     1:49.79 (39.47)     2:31.29 (41.50)
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ Zone Quals
                24.99  JO Junior Olympics
                25.99  PITT PITT Holiday Meet
                26.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR        23.49      23.44 ZQ     
  2 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR     24.14      24.23 ZQ     
  3 Papa, Christian A   14 COND-MR                26.00      24.35 ZQ     
  4 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR        25.31      24.36 ZQ     
  5 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR     24.58      24.38 ZQ     
  6 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR     24.31      24.56 ZQ     
  7 Ruiz, Brian S       14 COND-MR                24.76      24.87 JO     
  8 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR        25.00      24.92 JO     
 
Event 41  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ Zone Quals
                37.49  JO Junior Olympics
                37.99  PITT PITT Holiday Meet
                42.89  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arciniegas, France  10 COND-MR                35.08      34.67 ZQ     
  2 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR     36.58      35.08 ZQ     
  3 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR        36.04      35.57 ZQ     
  4 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR        35.73      36.37 ZQ     
  5 Negast, Taylor N    10 COND-MR                35.79      36.55 JO     
  6 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        35.89      36.59 JO     
  7 Dwyer, Grace V       9 COND-MR                36.65      36.82 JO     
  8 Ng, Trystan S       10 COND-MR                37.07      36.96 JO     
 
Event 42  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ Zone Quals
                37.49  JO Junior Olympics
                37.79  PITT PITT Holiday Meet
                42.89  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR        33.03      33.79 ZQ     
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR                35.12      35.02 ZQ     
  3 Park, Edward        10 MWSC-MR                38.81      35.74 ZQ     
  4 Trincher, Daniel    10 COND-MR                35.80      36.52 ZQ     
  5 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        36.69      36.62 ZQ     
  6 Tuncoglu, Andre E   10 Marlins Bgnw-MR        37.48      36.74 JO     
  7 Ryu, Jonathan S     10 COND-MR                37.85      37.16 JO     
  8 Hicks, Charles G    10 COND-MR                37.24      37.33 JO     
 
Event 43  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  SECT Winter SC Sectionals
              2:15.99  METS Senior Mets
              2:17.39  PITT PITT Holiday Meet
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               2:00.63    2:10.82 SECT   
                  28.82     1:00.47 (31.65)     1:40.20 (39.73)     2:10.82 (30.62)
  2 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:11.40    2:15.51 METS   
                  27.78     1:02.72 (34.94)     1:44.55 (41.83)     2:15.51 (30.96)
  3 Weiss, Jessica M    15 Flying Dolphins-MR   2:16.47    2:17.96        
                  30.95     1:05.37 (34.42)     1:46.39 (41.02)     2:17.96 (31.57)
  4 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:19.47    2:18.36        
                  29.52     1:03.71 (34.19)     1:46.42 (42.71)     2:18.36 (31.94)
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:15.47    2:19.35        
                  30.09     1:03.90 (33.81)     1:45.58 (41.68)     2:19.35 (33.77)
  6 Voitik, Katie       16 BDA-MA               2:17.50    2:19.95        
                  29.90     1:06.77 (36.87)     1:48.98 (42.21)     2:19.95 (30.97)
  7 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR      2:20.44    2:20.24        
                  31.26     1:04.36 (33.10)     1:47.81 (43.45)     2:20.24 (32.43)
  8 Reilly, Rosie B     16 Marlins Bgnw-MR      2:19.37    2:21.16        
                  32.13     1:10.21 (38.08)     1:49.96 (39.75)     2:21.16 (31.20)
 
Event 44  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:15.09  SECT Winter SC Sectionals
              4:25.69  PITT PITT Holiday Meet
              4:25.99  METS Senior Mets
 Meet Qualifying:  5:45.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      4:15.59    4:17.30 PITT   
                  27.14       57.84 (30.70)     1:29.68 (31.84)     2:01.11 (31.43)
        2:39.42 (38.31)     3:17.92 (38.50)     3:48.21 (30.29)     4:17.30 (29.09)
  2 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              4:17.10    4:19.11 PITT   
                  27.82       58.73 (30.91)     1:32.24 (33.51)     2:04.94 (32.70)
        2:42.13 (37.19)     3:19.94 (37.81)     3:50.14 (30.20)     4:19.11 (28.97)
  3 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      4:10.17    4:27.54        
                  27.16       58.97 (31.81)     1:32.76 (33.79)     2:05.99 (33.23)
        2:45.52 (39.53)     3:25.87 (40.35)     3:57.50 (31.63)     4:27.54 (30.04)
  4 Bachar, Amit        17 COND-MR              4:30.34    4:28.99        
                  26.67       58.19 (31.52)     1:33.99 (35.80)     2:08.90 (34.91)
        2:49.54 (40.64)     3:31.12 (41.58)     4:00.83 (29.71)     4:28.99 (28.16)
  5 Wachnik, Tony A     16 Marlins Bgnw-MR      4:23.13    4:30.83        
                  28.41     1:01.58 (33.17)     1:35.69 (34.11)     2:09.34 (33.65)
        2:49.07 (39.73)     3:29.32 (40.25)     4:00.84 (31.52)     4:30.83 (29.99)
  6 Park, Michael       16 COND-MR              4:35.26    4:30.95        
                  27.80       59.14 (31.34)     1:34.70 (35.56)     2:09.11 (34.41)
        2:49.94 (40.83)     3:29.67 (39.73)     4:01.52 (31.85)     4:30.95 (29.43)
  7 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR      4:18.96    4:31.57        
                  28.14     1:00.09 (31.95)     1:35.38 (35.29)     2:09.80 (34.42)
        2:50.23 (40.43)     3:29.87 (39.64)     4:01.98 (32.11)     4:31.57 (29.59)
  8 Martinez, Brian C   17 COND-MR              4:44.59    4:34.70        
                  27.19       58.59 (31.40)     1:34.97 (36.38)     2:10.48 (35.51)
        2:52.22 (41.74)     3:34.44 (42.22)     4:04.90 (30.46)     4:34.70 (29.80)
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ Zone Quals
              1:12.09  JO Junior Olympics
              1:12.49  PITT PITT Holiday Meet
              1:26.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      1:08.31    1:04.34 ZQ     
                  29.54     1:04.34 (34.80)                                        
  2 Boyle, Emma         12 BDA-MA               1:15.68    1:09.14 JO     
                  32.38     1:09.14 (36.76)                                        
  3 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              1:16.18    1:09.61 JO     
                  31.96     1:09.61 (37.65)                                        
  4 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR   1:08.51    1:09.88 JO     
                  32.32     1:09.88 (37.56)                                        
  5 Tang, Emily         12 RFAC-MR              1:08.59    1:10.27 JO     
                  32.21     1:10.27 (38.06)                                        
  6 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      1:26.70    1:10.43 JO     
                  30.90     1:10.43 (39.53)                                        
  7 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:09.68    1:10.86 JO     
                  32.49     1:10.86 (38.37)                                        
  7 Schatz, Brooke J    12 COND-MR              1:09.22    1:10.86 JO     
                  33.35     1:10.86 (37.51)                                        
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ Zone Quals
              2:30.49  JO Junior Olympics
              2:33.79  PITT PITT Holiday Meet
              2:55.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      2:17.60    2:15.49 ZQ     
                  28.40     1:01.35 (32.95)     1:43.16 (41.81)     2:15.49 (32.33)
  2 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      2:21.79    2:19.77 ZQ     
                  29.87     1:04.58 (34.71)     1:47.93 (43.35)     2:19.77 (31.84)
  3 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              2:21.26    2:21.27 ZQ     
                  30.73     1:05.91 (35.18)     1:49.23 (43.32)     2:21.27 (32.04)
  4 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              2:22.73    2:23.05 ZQ     
                  30.74     1:07.76 (37.02)     1:50.57 (42.81)     2:23.05 (32.48)
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   2:26.30    2:24.69 ZQ     
                  32.17     1:07.36 (35.19)     1:53.00 (45.64)     2:24.69 (31.69)
  6 Ryu, Justin S       12 COND-MR              2:24.87    2:28.30 ZQ     
                  31.80     1:10.10 (38.30)     1:53.22 (43.12)     2:28.30 (35.08)
  7 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              2:39.67    2:33.24 PITT   
                  32.99     1:12.47 (39.48)     2:00.64 (48.17)     2:33.24 (32.60)
  8 Mayorov, Nikolai    12 COND-MR              2:42.41    2:33.81 SILV   
                  33.47     1:13.83 (40.36)     1:59.79 (45.96)     2:33.81 (34.02)
 
Event 47  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.39  SECT Winter SC Sectionals
              2:33.49  PITT PITT Holiday Meet
              2:35.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               2:31.05    2:30.16 PITT   
                  35.15     1:12.96 (37.81)     1:51.18 (38.22)     2:30.16 (38.98)
  2 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   2:44.35    2:35.20 METS   
                  35.76     1:15.20 (39.44)     1:54.83 (39.63)     2:35.20 (40.37)
  3 Reilly, Rosie B     16 Marlins Bgnw-MR      2:28.85    2:35.30 METS   
                  35.33     1:14.81 (39.48)     1:54.84 (40.03)     2:35.30 (40.46)
  4 Walsh, Katelyn K    13 RFAC-MR              2:35.13    2:37.60        
                  35.75     1:15.88 (40.13)     1:56.79 (40.91)     2:37.60 (40.81)
  5 Gardner, Kaitlyn M  17 COND-MR              2:31.74    2:37.98        
                  34.93     1:14.45 (39.52)     1:56.70 (42.25)     2:37.98 (41.28)
  6 Voitik, Katie       16 BDA-MA               2:35.97    2:39.25        
                  36.15     1:16.20 (40.05)     1:57.27 (41.07)     2:39.25 (41.98)
  7 Weiss, Emily N      11 Flying Dolphins-MR   2:40.52    2:39.77        
                  36.31     1:16.86 (40.55)     1:58.77 (41.91)     2:39.77 (41.00)
  8 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:41.33    2:41.59        
                  35.80     1:16.19 (40.39)     1:59.34 (43.15)     2:41.59 (42.25)
 
Event 48  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:15.39  SECT Winter SC Sectionals
              2:17.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:22.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      2:13.47    2:21.44 METS   
                  31.50     1:07.07 (35.57)     1:44.28 (37.21)     2:21.44 (37.16)
  2 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:20.37    2:22.83 METS   
                  32.84     1:09.15 (36.31)     1:46.21 (37.06)     2:22.83 (36.62)
  3 Gross, Joe M        17 COND-MR              2:17.76    2:22.93 METS   
                  33.49     1:09.55 (36.06)     1:46.45 (36.90)     2:22.93 (36.48)
  4 Kleinsmith, Charli  16 Marlins Bgnw-MR      2:24.07    2:23.09        
                  32.58     1:09.43 (36.85)     1:46.55 (37.12)     2:23.09 (36.54)
  5 Bradnock, Reggie N  16 COND-MR              2:18.63    2:23.46        
                  31.18     1:06.90 (35.72)     1:43.88 (36.98)     2:23.46 (39.58)
  6 Rodriguez, Matthew  17 RFAC-MR              2:22.62    2:24.06        
                  32.55     1:09.34 (36.79)     1:46.93 (37.59)     2:24.06 (37.13)
  7 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      2:28.63    2:24.09        
                  32.70     1:09.28 (36.58)     1:46.56 (37.28)     2:24.09 (37.53)
  8 Park, Michael       16 COND-MR              2:29.56    2:27.13        
                  34.43     1:11.87 (37.44)     1:49.25 (37.38)     2:27.13 (37.88)
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ Zone Quals
              1:20.49  JO Junior Olympics
              1:21.69  PITT PITT Holiday Meet
              1:31.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              1:12.54    1:10.57 ZQ     
                  32.97     1:10.57 (37.60)                                        
  2 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      1:14.22    1:11.18 ZQ     
                  33.12     1:11.18 (38.06)                                        
  3 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              1:12.70    1:13.91 ZQ     
                  34.75     1:13.91 (39.16)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      1:15.19    1:14.38 ZQ     
                  35.15     1:14.38 (39.23)                                        
  5 Boyle, Emma         12 BDA-MA               1:19.62    1:17.73 ZQ     
                  36.23     1:17.73 (41.50)                                        
  6 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              1:21.10    1:19.59 JO     
                  38.38     1:19.59 (41.21)                                        
  7 Garofolo, Brianna   11 Marlins Bgnw-MR      1:22.97    1:20.76 PITT   
                  38.73     1:20.76 (42.03)                                        
  8 Franks, Ava L       11 Marlins Bgnw-MR      1:24.56    1:21.72 SILV   
                  39.00     1:21.72 (42.72)                                        
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.29  PITT PITT Holiday Meet
              1:20.99  ZQ Zone Quals
              1:21.59  JO Junior Olympics
              1:29.89  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      1:09.38    1:09.44 PITT   
                  32.74     1:09.44 (36.70)                                        
  2 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              1:20.87    1:15.67 PITT   
                  35.92     1:15.67 (39.75)                                        
  3 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              1:16.29    1:15.68 PITT   
                  35.87     1:15.68 (39.81)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      1:20.70    1:16.96 PITT   
                  36.12     1:16.96 (40.84)                                        
  5 Ryu, Justin S       12 COND-MR              1:16.66    1:18.28 PITT   
                  36.83     1:18.28 (41.45)                                        
  6 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:24.33    1:18.74 PITT   
                  37.16     1:18.74 (41.58)                                        
  7 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:23.90    1:19.49 ZQ     
                  37.80     1:19.49 (41.69)                                        
  7 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:22.47    1:19.49 ZQ     
                  36.83     1:19.49 (42.66)                                        
 
Event 51  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  SECT Winter SC Sectionals
              2:15.19  PITT PITT Holiday Meet
              2:18.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               2:01.94    2:10.12 SECT   
                  30.07     1:03.25 (33.18)     1:36.44 (33.19)     2:10.12 (33.68)
  2 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:11.46    2:10.21 SECT   
                  29.11     1:02.85 (33.74)     1:36.23 (33.38)     2:10.21 (33.98)
  3 Halper, Sophie R    15 Flying Dolphins-MR   2:15.08    2:13.95 PITT   
                  30.24     1:04.73 (34.49)     1:39.61 (34.88)     2:13.95 (34.34)
  4 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:29.72    2:21.18        
                  30.94     1:06.80 (35.86)     1:44.69 (37.89)     2:21.18 (36.49)
  5 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:21.75    2:21.23        
                  30.63     1:05.64 (35.01)     1:43.15 (37.51)     2:21.23 (38.08)
  6 Cohen, Jessica Z    13 RFAC-MR              2:26.93    2:21.42        
                  31.31     1:06.86 (35.55)     1:44.32 (37.46)     2:21.42 (37.10)
  7 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:34.04    2:23.21        
                  31.04     1:05.89 (34.85)     1:44.19 (38.30)     2:23.21 (39.02)
  8 Voitik, Katie       16 BDA-MA               2:18.54    2:23.39        
                  30.77     1:06.67 (35.90)     1:44.99 (38.32)     2:23.39 (38.40)
 
Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  SECT Winter SC Sectionals
                23.29  METS Senior Mets
                24.29  PITT PITT Holiday Meet
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR                21.48      22.31 SECT   
  2 Bachar, Amit        17 COND-MR                22.18      22.76 METS   
  3 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR        23.42      23.04 METS   
  4 Martinez, Brian C   17 COND-MR                22.62      23.16 METS   
  5 May, Travis J       17 Marlins Bgnw-MR        23.05      23.19 METS   
  5 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR        23.04      23.19 METS   
  7 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR                21.95      23.21 METS   
  8 Bachar, Tomer       15 COND-MR                22.83      23.43 PITT   
 
Event 53  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ Zone Quals
                32.99  JO Junior Olympics
                33.29  PITT PITT Holiday Meet
                37.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR        30.96      30.42 ZQ     
  2 Franks, Ava L       11 Marlins Bgnw-MR        33.80      32.06 ZQ     
  3 Marcos, Lillie A    12 Uattached Yfd-MR       32.98      32.11 ZQ     
  4 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR                31.60      32.21 ZQ     
  5 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR                32.63      32.25 ZQ     
  6 Tang, Emily         12 RFAC-MR                31.77      32.86 JO     
  7 Weiss, Emily N      11 Flying Dolphins-MR     32.27      32.95 JO     
  8 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR     33.44      32.96 JO     
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ Zone Quals
                33.09  PITT PITT Holiday Meet
                33.29  JO Junior Olympics
                41.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR        28.88      27.90 ZQ     
  2 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR        30.15      29.91 ZQ     
  3 Kirsis, Janis V     12 COND-MR                30.36      30.07 ZQ     
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     30.88      30.38 ZQ     
  5 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR        31.33      31.56 ZQ     
  6 Ryu, Justin S       12 COND-MR                32.00      32.54 PITT   
  7 Dwyer, Michael C    11 COND-MR                32.85      32.70 PITT   
  8 Yanos, Athan J      12 Flying Dolphins-MR     37.27      33.29 JO