Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/1/2013 05:29 PM
                2013 MVA Fall Frenzy - 11/22/2013 to 11/24/2013                
                              Sanction #: 131121                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  36.67      35.92         20  
  2 Kearl, Ava M         8 BB-NJ                  44.94      42.88         17  
  3 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR                 41.92      43.67         16  
  4 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  46.65      44.08         15  
  5 Keys, Halle A        7 MVA-MR                 45.99      45.90         14  
  6 Weight, Shayle       8 BB-NJ                  51.39      46.00         13  
  7 Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR                 45.50      46.64         12  
  8 Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ          55.33      51.04         11  
  9 Leduc, Ella N        8 DA-MR                  52.16      51.25          9  
 10 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  54.39      52.77          7  
 11 Patterson, Leigh A   8 DA-MR                  55.53      54.71          6  
 12 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                  56.55      57.67          5  
 13 Jankowski, Kaitlyn   7 MVA-MR                    NT      58.06          4  
 14 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                1:15.99    1:01.30          3  
 15 Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR                 59.00    1:07.00          2  
 -- Touw, Baylie D       6 MVA-MR               1:36.39         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vallamattam, Annie   8 DA-MR                1:25.56    1:23.94         20  
                  37.74     1:23.94 (46.20)                                        
  2 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                1:31.50    1:31.04         17  
                  38.90     1:31.04 (52.14)                                        
  3 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:38.18    1:41.31         16  
                  47.37     1:41.31 (53.94)                                        
  4 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:49.90    1:53.27         15  
                  53.36     1:53.27 (59.91)                                        
  5 Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        2:01.11    1:53.88         14  
                  52.05   1:53.88 (1:01.83)                                        
  6 Kayal, Ellie         8 BB-NJ                2:03.33    1:54.33         13  
                  51.98   1:54.33 (1:02.35)                                        
  7 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:56.69         12  
                  56.32   1:56.69 (1:00.37)                                        
  8 Olszewska, Eliza B   8 BB-NJ                2:04.55    2:00.28         11  
                  54.04   2:00.28 (1:06.24)                                        
  9 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT    2:02.59          9  
                  57.22   2:02.59 (1:05.37)                                        
 10 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:58.66    2:14.70          7  
                1:02.87   2:14.70 (1:11.83)                                        
 11 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                2:32.44    2:25.25          6  
 12 Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR                    NT    2:34.44          5  
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                1:45.66         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vallamattam, Annie   8 DA-MR                  41.78      41.95         20  
  2 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  44.20      47.22         17  
  3 Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR                 55.51      52.15         16  
  4 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR                 54.80      52.69         15  
  5 Olszewska, Eliza B   8 BB-NJ                  54.33      55.83         14  
  6 Keys, Halle A        7 MVA-MR                 54.81      57.27         13  
  7 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                1:46.41      58.12         12  
  8 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  53.06      58.21         11  
  9 Leduc, Ella N        8 DA-MR                1:02.82    1:00.70          9  
 10 Touw, Baylie D       6 MVA-MR                    NT    1:01.80          7  
 11 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:01.22    1:05.36          6  
 12 Kayal, Ellie         8 BB-NJ                1:00.47    1:06.44          5  
 13 Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ          57.66    1:07.40          4  
 14 Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR                    NT    1:09.26          3  
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                  55.95         NS        
 -- Jankowski, Kaitlyn   7 MVA-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keys, Halle A        7 MVA-MR                 55.44      53.31         20  
  2 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:02.28      53.48         17  
  3 Kearl, Ava M         8 BB-NJ                1:03.44      53.94         16  
  4 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  55.78      55.92         15  
  5 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:00.35    1:02.72         14  
  6 Patterson, Leigh A   8 DA-MR                  44.96    1:03.46         13  
  7 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:04.44    1:14.59         12  
  8 Weight, Shayle       8 BB-NJ                1:09.11    1:20.37         11  
  9 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                1:24.55    1:26.91          9  
 10 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:31.65          7  
 -- Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR               1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        1:04.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR               1:10.52         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jankowski, Kaitlyn   7 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Touw, Baylie D       6 MVA-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  48.15      50.33         20  
  2 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:00.17      54.79         17  
  3 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:02.00      56.90         16  
  4 Kearl, Ava M         8 BB-NJ                1:02.33    1:02.07         15  
  5 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:03.22    1:03.13         14  
  6 Keys, Halle A        7 MVA-MR                    NT    1:05.23         13  
  7 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:24.65         12  
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                1:08.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        1:03.22         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vallamattam, Annie   8 DA-MR                1:33.50    1:34.03         20  
                  42.46     1:34.03 (51.57)                                        
  2 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:46.63    1:48.27         17  
                  49.92     1:48.27 (58.35)                                        
  3 Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR               1:57.41    1:54.00         16  
                  53.86   1:54.00 (1:00.14)                                        
  4 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                2:04.64    1:54.57         15  
                  53.79   1:54.57 (1:00.78)                                        
  5 Keys, Halle A        7 MVA-MR               2:06.00    1:59.88         14  
  6 Leduc, Ella N        8 DA-MR                2:20.30    2:15.72         13  
                1:00.53   2:15.72 (1:15.19)                                        
 -- Olszewska, Eliza B   8 BB-NJ                2:10.11         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
 -- Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                2:06.55         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.78        DQ (1:19.25)                                        
 -- Nicholas, Cayla      8 DA-MR                1:45.41         DQ        
      Scissors kick - breast
                  42.61        DQ (1:00.76)                                        
 -- Kayal, Ellie         8 BB-NJ                2:07.66         DQ        
      No touch - breast
                1:03.33        DQ (1:05.23)                                        
 -- Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        2:10.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:03.66        DQ (1:10.02)                                        
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                2:01.11         NS        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:56.71         40  
     1) Nicholas, Cayla 8               2) Leduc, Ella N 8                
     3) Bryant, Jordyn M 7              4) Vallamattam, Annie 8           
                  37.15     1:29.15 (52.00)     2:23.26 (54.11)     2:56.71 (33.45)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:10.91    3:22.53         34  
     1) Touw, Baylie D 6                2) Cerutti, Elizabeth 8           
     3) Keys, Halle A 7                 4) Catletti, Gianna M 8           
                1:06.63     1:53.84 (47.21)     2:46.68 (52.84)     3:22.53 (35.85)
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    3:37.35         40  
     1) Leduc, Ella N 8                 2) Bryant, Jordyn M 7             
     3) Nicholas, Cayla 8               4) Jaros, Sammy R 8               
                1:06.97     2:01.72 (54.75)     2:44.89 (43.17)     3:37.35 (52.46)
 -- Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:48.62         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Keys, Halle A 7                 2) Cerutti, Elizabeth 8           
     3) Catletti, Gianna M 8            4) Jankowski, Kaitlyn M 7         
                  56.96     1:53.94 (56.98)     2:45.20 (51.26)        DQ (1:07.84)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  36.15      31.54         20  
  2 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                  33.05      32.36         17  
  3 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                  33.68      32.80         16  
  4 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          41.57      37.70         15  
  5 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  37.53      38.69         14  
  6 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                  40.81      38.88         13  
  7 Ma, Emily W         10 DA-MR                  38.73      39.12         12  
  8 Sehgal, Garima      10 DA-MR                  38.26      39.13         11  
  9 Kim, Noelle         10 BB-NJ                  39.89      39.24          9  
 10 Wong, Erin O         9 BB-NJ                  38.58      39.31          7  
 11 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                  46.62      40.03          6  
 12 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                  44.99      41.10          5  
 13 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR                 45.81      44.79          4  
 14 Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                  42.09      45.24          3  
 15 Mayen, Savannah     10 DA-MR                  44.55      46.26          2  
 16 Repke, Emma M       10 DA-MR                  45.74      47.89          1  
 17 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR                 47.54      48.22        
 18 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                 45.69      49.86        
 19 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                  58.34      53.30        
 20 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                  47.64      57.08        
 -- Weiss, McKenna      10 DA-MR                  48.03         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                1:23.28    1:10.78         20  
                  33.31     1:10.78 (37.47)                                        
  2 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                1:20.38    1:17.79         17  
                  34.38     1:17.79 (43.41)                                        
  3 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:42.22    1:21.24         16  
                  38.35     1:21.24 (42.89)                                        
  4 Wong, Erin O         9 BB-NJ                1:41.69    1:24.86         15  
                  40.43     1:24.86 (44.43)                                        
  5 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:26.38    1:26.72         14  
  6 Kim, Noelle         10 BB-NJ                1:34.09    1:26.76         13  
                  40.22     1:26.76 (46.54)                                        
  7 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                1:31.22    1:27.49         12  
                  40.55     1:27.49 (46.94)                                        
  8 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                1:41.93    1:29.63         11  
                  42.83     1:29.63 (46.80)                                        
  9 Mayerhauser, Leah   10 DA-MR                1:44.91    1:29.78          9  
                  39.73     1:29.78 (50.05)                                        
 10 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                1:37.30    1:30.22          7  
                  41.56     1:30.22 (48.66)                                        
 11 DiNardo, Phoebe      9 Unattached-MR        1:49.04    1:30.99          6  
                  42.40     1:30.99 (48.59)                                        
 12 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:30.52    1:32.41          5  
                  41.96     1:32.41 (50.45)                                        
 13 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               1:48.02    1:32.78          4  
                  42.73     1:32.78 (50.05)                                        
 14 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:38.18    1:36.09          3  
                  44.75     1:36.09 (51.34)                                        
 15 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:42.44    1:38.59          2  
                  44.52     1:38.59 (54.07)                                        
 16 Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT    1:39.34          1  
 17 Huggins, Kathleen   10 MVA-MR               2:16.02    1:41.65        
                  47.58     1:41.65 (54.07)                                        
 18 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                1:40.46    1:41.73        
                  47.01     1:41.73 (54.72)                                        
 19 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                1:49.48    1:45.66        
                  48.80     1:45.66 (56.86)                                        
 20 Weiss, McKenna      10 DA-MR                1:47.03    1:50.49        
                  50.21   1:50.49 (1:00.28)                                        
 21 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT    2:21.47        
                1:00.83   2:21.47 (1:20.64)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  43.21      37.56         20  
  2 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                  36.77      40.37         17  
  3 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                  44.27      40.79         16  
  4 Ma, Emily W         10 DA-MR                  44.00      43.99         15  
  5 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  45.60      45.90         14  
  6 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                  48.10      47.00         13  
  7 Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT      47.67         12  
  8 Mayerhauser, Leah   10 DA-MR                  54.70      48.44         11  
  9 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          52.32      49.63          9  
 10 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  54.61      51.38          7  
 11 Huggins, Kathleen   10 MVA-MR                 57.99      52.06          6  
 12 Burmaster, Carolin   9 BB-NJ                  48.08      53.15          5  
 13 Repke, Emma M       10 DA-MR                  51.31      54.56          4  
 14 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               1:03.59      55.07          3  
 15 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                  58.38      55.51          2  
 16 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR                 53.34      55.94          1  
 17 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT      56.29        
 18 Weiss, McKenna      10 DA-MR                  58.66    1:00.73        
 -- McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                  45.54         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                  51.15         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                  57.60         DQ        
      No touch at turn
 -- Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                  53.26         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                1:23.22    1:25.97         20  
                  40.82     1:25.97 (45.15)                                        
  2 Wong, Erin O         9 BB-NJ                1:32.22    1:37.00         17  
                  47.05     1:37.00 (49.95)                                        
  3 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                1:49.97    1:38.09         16  
  4 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:40.96    1:39.17         15  
                  47.75     1:39.17 (51.42)                                        
  5 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:50.11    1:41.51         14  
                  49.19     1:41.51 (52.32)                                        
  6 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:36.38    1:42.38         13  
  7 Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                1:58.77    1:45.92         12  
                  51.47     1:45.92 (54.45)                                        
  8 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                2:03.22    1:48.84         11  
  9 Sehgal, Garima      10 DA-MR                2:28.51    1:53.65          9  
                  54.44     1:53.65 (59.21)                                        
 10 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT    2:00.19          7  
                  58.66   2:00.19 (1:01.53)                                        
 11 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                2:02.11    2:03.74          6  
                  56.67   2:03.74 (1:07.07)                                        
 12 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                2:00.11    2:07.18          5  
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Noelle         10 BB-NJ                  46.31      43.47         20  
  2 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  49.85      45.33         17  
  3 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:06.88      48.93         16  
  4 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          57.00      49.22         15  
  5 Ma, Emily W         10 DA-MR                  49.53      49.38         14  
  6 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  49.25      50.20         13  
  7 Wong, Erin O         9 BB-NJ                  53.43      51.51         12  
  8 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR                 54.55      53.50         11  
  9 Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT      53.71          9  
 10 DiNardo, Phoebe      9 Unattached-MR             NT      54.79          7  
 11 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                  59.09      55.20          6  
 12 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                  55.98      55.66          5  
 13 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                  58.63      57.06          4  
 14 Burmaster, Carolin   9 BB-NJ                  54.76      57.28          3  
 15 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               1:01.95      57.50          2  
 16 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                 57.02      59.04          1  
 17 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  58.81      59.12        
 18 Weiss, McKenna      10 DA-MR                     NT      59.32        
 19 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                1:08.77    1:02.16        
 20 Repke, Emma M       10 DA-MR                  58.83    1:02.80        
 21 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                1:15.66    1:09.25        
 -- Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                1:04.03         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Noelle         10 BB-NJ                1:52.33    1:32.43         20  
                  42.72     1:32.43 (49.71)                                        
  2 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                1:36.73    1:33.29         17  
                  44.68     1:33.29 (48.61)                                        
  3 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                1:36.77    1:43.67         16  
                  47.98     1:43.67 (55.69)                                        
  4 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:43.90    1:44.21         15  
                  49.50     1:44.21 (54.71)                                        
  5 Sehgal, Garima      10 DA-MR                1:49.95    1:53.39         14  
                  54.84     1:53.39 (58.55)                                        
  6 Keys, Halle A        7 MVA-MR               2:20.35    1:58.71         13  
                  56.25   1:58.71 (1:02.46)                                        
  7 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               2:15.65    1:59.31         12  
                  57.47   1:59.31 (1:01.84)                                        
  8 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT    2:08.76         11  
                1:00.42   2:08.76 (1:08.34)                                        
  9 Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                2:10.11    2:15.29          9  
                1:02.54   2:15.29 (1:12.75)                                        
 10 Jones, Kristen L    10 DA-MR                2:09.63    2:16.54          7  
                1:04.99   2:16.54 (1:11.55)                                        
 -- Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                2:02.33         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  58.60        DQ (1:08.36)                                        
 -- Mayen, Savannah     10 DA-MR                2:13.99         DQ        
      Scissors kick
                  55.29        DQ (1:05.20)                                        
 -- Repke, Emma M       10 DA-MR                2:17.21         DQ        
      Scissors kick
                1:06.72        DQ (1:11.55)                                        
 -- Wong, Erin O         9 BB-NJ                1:58.77         DQ        
      Scissors kick
                  53.19          DQ (57.44)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  43.23      37.66         20  
  2 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                  44.74      39.63         17  
  3 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                  47.66      41.37         16  
  4 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          51.56      45.50         15  
  5 Mayerhauser, Leah   10 DA-MR                     NT      46.03         14  
  6 Kim, Noelle         10 BB-NJ                  50.53      47.19         13  
  7 Wong, Erin O         9 BB-NJ                  48.74      47.21         12  
  8 Burmaster, Carolin   9 BB-NJ                  45.97      48.12         11  
  9 Ma, Emily W         10 DA-MR                     NT      51.25          9  
 10 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                  54.55      53.41          7  
 11 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  50.23      53.60          6  
 12 Repke, Emma M       10 DA-MR                  57.28      57.94          5  
 13 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  58.84      59.01          4  
 14 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR               1:02.48    1:04.56          3  
 15 Huggins, Kathleen   10 MVA-MR               1:12.15    1:07.70          2  
 -- Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                1:12.40         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                1:02.20         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                1:34.99    1:35.59         20  
                  44.05     1:35.59 (51.54)                                        
  2 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ        2:01.22    1:44.64         17  
                  50.85     1:44.64 (53.79)                                        
  3 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:53.82    1:47.22         16  
                  49.18     1:47.22 (58.04)                                        
  4 Jones, Kristen L    10 DA-MR                2:08.96    1:58.72         15  
                  54.32   1:58.72 (1:04.40)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                1:25.62    1:22.72         20  
                  38.09     1:22.72 (44.63)                                        
  2 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                1:40.26    1:26.52         17  
                  39.93     1:26.52 (46.59)                                        
  3 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ        2:08.53    1:34.21         16  
                  46.21     1:34.21 (48.00)                                        
  4 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:54.41    1:35.85         15  
                  46.94     1:35.85 (48.91)                                        
  5 Kim, Noelle         10 BB-NJ                1:40.87    1:37.07         14  
                  46.34     1:37.07 (50.73)                                        
  6 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:37.83    1:37.35         13  
                  45.73     1:37.35 (51.62)                                        
  7 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                1:51.03    1:40.18         12  
                  45.47     1:40.18 (54.71)                                        
  8 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                2:01.11    1:42.26         11  
                  47.17     1:42.26 (55.09)                                        
  9 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:40.89    1:45.71          9  
                  47.63     1:45.71 (58.08)                                        
 10 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                2:04.55    1:48.41          7  
                  48.34   1:48.41 (1:00.07)                                        
 11 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               2:11.53    1:52.15          6  
                  57.42     1:52.15 (54.73)                                        
 12 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:54.98    1:55.40          5  
                  53.80   1:55.40 (1:01.60)                                        
 13 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR               2:01.11    1:58.15          4  
                  55.47   1:58.15 (1:02.68)                                        
 -- Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT         DQ        
      No touch at turn - back
 -- Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                2:01.11         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  56.40        DQ (1:04.86)                                        
 -- Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                2:01.22         DQ        
      Scissors kick - fly
 -- Sehgal, Garima      10 DA-MR                1:42.79         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  48.22          DQ (52.04)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:20.23    2:16.37         40  
     1) McIntyre, Emma L 10             2) Narayanan, Nisha 10            
     3) McLaughlin, Casey J 9           4) DeTitta, Meg J 10              
                  34.27     1:08.21 (33.94)     1:44.32 (36.11)     2:16.37 (32.05)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:40.60         34  
     1) Repke, Emma M 10                2) Sehgal, Garima 10              
     3) Jones, Kristen L 10             4) Ma, Emily W 10                 
                  43.64     1:24.00 (40.36)     2:00.71 (36.71)     2:40.60 (39.89)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'D'         3:09.28    3:00.66         32  
     1) Conti, Gabriella A 9            2) Garcia, Bianca V 10            
     3) Weiner, Sydney K 10             4) Sullivan, Kayla A 10           
                  39.69     1:33.51 (53.82)     2:20.88 (47.37)     3:00.66 (39.78)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:40.85         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Kim, Noelle 10                  2) Sheehan, Maura P 10            
     3)                                 4) Wong, Erin O 9                 
                  38.74     1:18.55 (39.81)     1:57.27 (38.72)          DQ (38.46)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:46.86    2:36.93         40  
     1) McIntyre, Emma L 10             2) Kim, Noelle 10                 
     3) Narayanan, Nisha 10             4) DeTitta, Meg J 10              
                  41.23     1:24.98 (43.75)     2:03.59 (38.61)     2:36.93 (33.34)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    3:08.06         34  
     1) Ma, Emily W 10                  2) VanVoorhis, Mackenzie 9        
     3) Jones, Kristen L 10             4) Mayerhauser, Leah E 10         
                  45.10     1:38.11 (53.01)     2:28.45 (50.34)     3:08.06 (39.61)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         3:04.85    3:09.50         32  
     1) Conti, Gabriella A 9            2) Wong, Erin O 9                 
     3) Burmaster, Caroline M 9         4) McLaughlin, Casey J 9          
                  46.55     1:42.05 (55.50)     2:29.05 (47.00)     3:09.50 (40.45)
 -- Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:37.58         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn after past vertical - back
     1) Huggins, Kathleen A 10          2) Povill, Rebecca S 9            
     3) DeGennaro, Jianna M 9           4) Biondollilo, Talia E 10        
                  58.95     1:53.13 (54.18)   2:56.63 (1:03.50)          DQ (52.09)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               3:48.52    3:38.41         20  
                  45.51     1:42.78 (57.27)     2:42.10 (59.32)     3:38.41 (56.31)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                  28.12      27.64 ZQ      20  
  2 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  30.87      30.81 SILV    17  
  3 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                  31.83      30.87 SILV    16  
  4 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                  31.56      30.89 SILV    15  
  5 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                  34.13      31.69         14  
  6 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                  33.41      31.87         13  
  7 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 31.16      32.48         12  
  8 Cally, Anna E       11 BB-NJ                  33.03      32.91         11  
  9 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  32.90      33.46          9  
 10 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                 33.48      33.49          7  
 11 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                  40.40      34.09          6  
 12 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 35.46      34.48          5  
 13 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  35.01      35.69          4  
 14 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                 37.50      36.62          3  
 15 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                 37.62      36.89          2  
 16 Howe, Erin M        12 BB-NJ                  37.82      37.72          1  
 17 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                  37.04      37.93        
 18 Povill, Abigail E   11 MVA-MR                 36.71      38.02        
 19 O'Brien, Emily      12 MVA-MR                 38.69      38.04        
 20 Braun, Hannah I     12 MVA-MR                 40.06      38.25        
 21 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                 41.06      38.44        
 21 Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ          46.55      38.44        
 23 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                  39.58      38.86        
 24 O'Brien, Peyton     12 MVA-MR                 39.42      39.14        
 25 Clark, Emma A       11 DA-MR                  38.77      39.94        
 26 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                 40.99      40.57        
 27 O'Brien, Shannon    11 MVA-MR                 39.63      40.90        
 -- Weight, Brittney    12 BB-NJ                  31.96         NS        
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 34.53         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR          59.52    1:00.05 ZQ      20  
                  29.02     1:00.05 (31.03)                                        
  2 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:01.75    1:00.51 JO      17  
                  28.51     1:00.51 (32.00)                                        
  3 Weight, Brittney    12 BB-NJ                1:06.10    1:02.28 SILV    16  
  4 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:09.33    1:07.90 SILV    15  
                  32.83     1:07.90 (35.07)                                        
  5 Lemieux, Robyn B    11 Unattached-MR        1:12.94    1:10.05         14  
                  34.08     1:10.05 (35.97)                                        
  6 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                1:08.40    1:10.23         13  
                  33.91     1:10.23 (36.32)                                        
  7 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:16.84    1:11.87         12  
                  34.48     1:11.87 (37.39)                                        
  8 Cally, Anna E       11 BB-NJ                1:12.95    1:12.25         11  
                  33.70     1:12.25 (38.55)                                        
  9 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    1:13.87          9  
                  35.09     1:13.87 (38.78)                                        
 10 Marker, Sarah A     11 BB-NJ                1:10.22    1:14.04          7  
 11 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                1:27.66    1:15.03          6  
                  35.72     1:15.03 (39.31)                                        
 12 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:12.20    1:16.96          5  
                  36.79     1:16.96 (40.17)                                        
 13 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:18.99    1:19.07          4  
                  41.66     1:19.07 (37.41)                                        
 14 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:24.12    1:20.79          3  
                  37.86     1:20.79 (42.93)                                        
 15 Howe, Erin M        12 BB-NJ                1:19.68    1:21.88          2  
                  38.02     1:21.88 (43.86)                                        
 16 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT    1:23.97          1  
                  38.19     1:23.97 (45.78)                                        
 17 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:26.07    1:24.57        
                  39.47     1:24.57 (45.10)                                        
 18 Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT    1:25.51        
 19 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               1:28.08    1:28.16        
                  41.94     1:28.16 (46.22)                                        
 20 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                    NT    1:31.88        
                  42.80     1:31.88 (49.08)                                        
 -- Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        1:43.22         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        2:08.56    2:10.32 ZQ      20  
                  29.86     1:03.04 (33.18)     1:36.98 (33.94)     2:10.32 (33.34)
  2 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                2:42.22    2:36.06         17  
                  34.28     1:15.35 (41.07)     1:56.56 (41.21)     2:36.06 (39.50)
  3 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                2:34.55    2:36.74         16  
                                1:29.95 ( )     1:56.58 (26.63)     2:36.74 (40.16)
  4 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    2:45.44         15  
                  33.31     1:12.73 (39.42)     1:55.89 (43.16)     2:45.44 (49.55)
 -- Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
                  36.49     1:22.39 (45.90)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                1:20.37      36.65 SILV    20  
  2 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 36.76      36.74 SILV    17  
  3 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  37.33      37.82 SILV    16  
  4 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:27.63      38.14         15  
  5 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:23.33      38.49         14  
  6 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                1:28.55      38.75         13  
  7 Weight, Brittney    12 BB-NJ                1:18.36      39.19         12  
  8 Lemieux, Robyn B    11 Unattached-MR          39.05      39.50         11  
  9 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  39.94      39.95          9  
 10 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                 40.56      40.98          7  
 11 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 43.27      41.57          6  
 12 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:36.31      43.48          5  
 13 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                 44.20      43.65          4  
 14 Marker, Sarah A     11 BB-NJ                1:21.11      43.87          3  
 15 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 43.61      44.12          2  
 16 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                1:32.11      47.60          1  
 17 Braun, Hannah I     12 MVA-MR                 48.78      47.92        
 18 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                 44.75      48.15        
 19 Howe, Erin M        12 BB-NJ                1:59.11      48.62        
 20 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                 47.07      48.67        
 21 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                 53.97      48.96        
 -- Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        2:01.22         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:12.20    1:10.05 JO      20  
                  34.02     1:10.05 (36.03)                                        
  2 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:30.11    1:21.81 SILV    17  
                  39.71     1:21.81 (42.10)                                        
  3 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:18.53    1:22.19         16  
                  40.03     1:22.19 (42.16)                                        
  4 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               1:22.99    1:22.56         15  
                  40.66     1:22.56 (41.90)                                        
  5 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                1:20.80    1:22.62         14  
                  40.45     1:22.62 (42.17)                                        
  6 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:24.20    1:24.04         13  
  7 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:24.44    1:24.51         12  
                  41.42     1:24.51 (43.09)                                        
  8 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                1:26.77    1:27.45         11  
                  42.53     1:27.45 (44.92)                                        
  9 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    1:28.05          9  
 10 Evans, Emily R      11 MVA-MR                    NT    1:30.92          7  
                  43.88     1:30.92 (47.04)                                        
 11 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT    1:38.55          6  
                  46.79     1:38.55 (51.76)                                        
 12 Howe, Erin M        12 BB-NJ                1:59.11    1:42.82          5  
                  50.22     1:42.82 (52.60)                                        
 13 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:40.80    1:44.46          4  
                  50.51     1:44.46 (53.95)                                        
 14 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               2:01.39    1:48.39          3  
                  52.29     1:48.39 (56.10)                                        
 -- Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:36.31         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.65          DQ (48.42)                                        
 -- Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:39.68         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 40.78      40.67 SILV    20  
  2 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                  42.57      41.31 SILV    17  
  3 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:14.43      41.70 SILV    16  
  4 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  44.06      42.98         15  
  5 Cally, Anna E       11 BB-NJ                  42.98      42.99         14  
  6 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                  44.87      43.11         13  
  7 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                  45.10      43.69         12  
  8 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  44.81      44.03         11  
  9 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                  49.10      44.84          9  
 10 O'Brien, Peyton     12 MVA-MR                 46.81      46.05          7  
 11 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                 48.21      46.79          6  
 12 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  47.57      47.21          5  
 13 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                  48.81      47.78          4  
 14 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 50.92      48.12          3  
 15 O'Brien, Shannon    11 MVA-MR                    NT      48.61          2  
 16 Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        1:01.11      48.79          1  
 17 Povill, Abigail E   11 MVA-MR                 53.82      54.67        
 18 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                  57.14      55.31        
 19 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                    NT      57.95        
 20 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:03.09    1:03.64        
 -- Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- O'Brien, Emily      12 MVA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Weight, Brittney    12 BB-NJ                  53.40         NS        
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 51.94         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weight, Brittney    12 BB-NJ                1:27.62    1:22.94 SILV    20  
                  39.18     1:22.94 (43.76)                                        
  2 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        1:24.62    1:23.69 SILV    17  
                  39.92     1:23.69 (43.77)                                        
  3 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:44.75    1:30.23 SILV    16  
                  42.95     1:30.23 (47.28)                                        
  4 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               1:29.85    1:30.41 SILV    15  
                  42.78     1:30.41 (47.63)                                        
  5 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                1:28.00    1:31.75         14  
                  42.47     1:31.75 (49.28)                                        
  6 Cally, Anna E       11 BB-NJ                1:32.68    1:31.94         13  
                  44.88     1:31.94 (47.06)                                        
  7 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:33.91    1:33.42         12  
                  44.97     1:33.42 (48.45)                                        
  8 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:42.33    1:41.69         11  
                  48.62     1:41.69 (53.07)                                        
  9 Marker, Sarah A     11 BB-NJ                1:46.05    1:42.29          9  
                  48.67     1:42.29 (53.62)                                        
 10 Evans, Emily R      11 MVA-MR                    NT    1:46.07          7  
                  49.49     1:46.07 (56.58)                                        
 11 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               2:01.33    1:58.44          6  
                  55.97   1:58.44 (1:02.47)                                        
 12 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                2:17.36    2:02.56          5  
                  56.90   2:02.56 (1:05.66)                                        
 13 Howe, Erin M        12 BB-NJ                2:08.87    2:07.57          4  
                1:00.36   2:07.57 (1:07.21)                                        
 -- Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  51.35          DQ (54.88)                                        
 -- Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  48.63          DQ (55.13)                                        
 -- Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        2:13.22         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  47.81          DQ (54.25)                                        
 -- Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:02.35        DQ (1:07.17)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                  34.04      33.05 SILV    20  
  2 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                  35.39      36.16         17  
  3 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  35.72      36.36         16  
  4 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  36.05      36.49         15  
  5 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                  38.60      37.56         14  
  6 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                  37.67      38.03         13  
  7 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                  41.29      38.99         12  
  8 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 39.61      39.56         11  
  9 Cally, Anna E       11 BB-NJ                  39.32      41.12          9  
 10 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                  45.09      41.19          7  
 11 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                 47.79      42.36          6  
 12 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 40.84      42.42          5  
 13 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                  44.68      45.03          4  
 14 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                  51.36      46.83          3  
 15 Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        1:00.11      47.24          2  
 16 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                 54.41      48.82          1  
 17 O'Brien, Peyton     12 MVA-MR                 52.67      49.64        
 18 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                 48.10      50.17        
 19 O'Brien, Shannon    11 MVA-MR                 50.95      51.73        
 -- Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Brien, Emily      12 MVA-MR                 52.29         DQ        
      One hand touch
 -- Weight, Brittney    12 BB-NJ                  41.61         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        1:04.27    1:09.91 JO      20  
                  32.93     1:09.91 (36.98)                                        
  2 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:14.84    1:11.99 JO      17  
                  33.12     1:11.99 (38.87)                                        
  3 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                1:22.45    1:21.06 SILV    16  
                  36.81     1:21.06 (44.25)                                        
  4 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:25.15    1:22.36 SILV    15  
                  37.54     1:22.36 (44.82)                                        
  5 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:49.38    1:25.32 SILV    14  
                  38.42     1:25.32 (46.90)                                        
  6 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:23.70    1:26.52         13  
                  40.53     1:26.52 (45.99)                                        
  7 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                1:34.55    1:28.84         12  
                  41.53     1:28.84 (47.31)                                        
  8 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:42.33    1:31.31         11  
                  42.53     1:31.31 (48.78)                                        
  9 Cally, Anna E       11 BB-NJ                1:23.44    1:36.23          9  
                  44.58     1:36.23 (51.65)                                        
 10 Evans, Emily R      11 MVA-MR                    NT    1:37.61          7  
                  43.55     1:37.61 (54.06)                                        
 11 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:45.32    1:37.67          6  
                  45.19     1:37.67 (52.48)                                        
 12 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                2:01.69    1:55.92          5  
                  53.38   1:55.92 (1:02.54)                                        
 13 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT    2:13.75          4  
                  54.05   2:13.75 (1:19.70)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:09.49    1:08.49 ZQ      20  
                  32.30     1:08.49 (36.19)                                        
  2 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                1:24.29    1:20.21         17  
                  37.20     1:20.21 (43.01)                                        
  3 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:24.63    1:21.58         16  
                  38.23     1:21.58 (43.35)                                        
  4 Lemieux, Robyn B    11 Unattached-MR        1:20.44    1:21.79         15  
                  39.28     1:21.79 (42.51)                                        
  5 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               1:23.06    1:21.92         14  
                  38.71     1:21.92 (43.21)                                        
  6 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:21.29    1:25.54         13  
                  40.18     1:25.54 (45.36)                                        
  7 Evans, Emily R      11 MVA-MR               1:36.68    1:31.46         12  
                  42.62     1:31.46 (48.84)                                        
  8 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    1:35.91         11  
                  45.11     1:35.91 (50.80)                                        
  9 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                    NT    1:38.67          9  
                  49.45     1:38.67 (49.22)                                        
 10 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT    1:41.75          7  
                  46.91     1:41.75 (54.84)                                        
 11 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               1:49.54    1:49.55          6  
                  53.82     1:49.55 (55.73)                                        
 12 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT    1:57.22          5  
                  56.91   1:57.22 (1:00.31)                                        
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:43.07         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  46.51          DQ (50.45)                                        
 -- Howe, Erin M        12 BB-NJ                2:01.22         DQ        
      Did not finish on back - back
                  46.97                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        3:25.19    2:30.90 SILV    20  
                  33.06     1:10.62 (37.56)     1:57.08 (46.46)     2:30.90 (33.82)
  2 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               3:11.88    3:02.20         17  
                  41.56     1:28.07 (46.51)     2:20.55 (52.48)     3:02.20 (41.65)
 -- Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn - back
                  51.44   1:54.85 (1:03.41)   3:11.96 (1:17.11)        DQ (1:01.33)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:04.54    2:03.09         40  
     1) Hamm, Alexis A 11               2) Pielka, Chloe E 11             
     3) Cally, Anna E 11                4) Calianese, Nicole A 12         
                  30.99     1:02.81 (31.82)     1:35.49 (32.68)     2:03.09 (27.60)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:20.38         34  
     1) Dewhurst, Julia J 11            2) Clark, Emma A 11               
     3) O'Hara, Lily B 11               4) Nellis, Anna-Mae J 11          
                  33.98     1:13.65 (39.67)     1:49.29 (35.64)     2:20.38 (31.09)
  3 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:14.63    2:21.06         32  
     1) Whitehurst, Gabby M 11          2) Evans, Emily R 11              
     3) LoSauro, Kaitlin N 12           4) Povill, Abigail E 11           
                  34.77     1:10.52 (35.75)     1:46.75 (36.23)     2:21.06 (34.31)
  4 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:17.74    2:21.66         30  
     1) Destro, Jenna A 11              2) Bosso, Emily G 12              
     3) Ciofalo, Angelica M 11          4) Fisher, Lauren R 12            
                  33.28     1:14.35 (41.07)     1:47.87 (33.52)     2:21.66 (33.79)
  5 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'      2:30.52    2:30.07         28  
     1) Henriques, Julia M 12           2) O'Brien, Emily 12              
     3) Beamish, Keegan J 11            4) O'Brien, Peyton 12             
                  36.07     1:19.43 (43.36)     1:52.13 (32.70)     2:30.07 (37.94)
  6 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'C'      2:40.10    2:42.71         26  
     1) O'Brien, Shannon 11             2) Sirico, Ellie C 12             
     3) Spina, Vanessa 12               4) Braun, Hannah I 12             
                  42.77     1:24.11 (41.34)     2:02.94 (38.83)     2:42.71 (39.77)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:18.14    2:19.35         40  
     1) Hamm, Alexis A 11               2) Calianese, Nicole A 12         
     3) Ciofalo, Angelica M 11          4) Pielka, Chloe E 11             
                  38.02     1:11.30 (33.28)     1:46.99 (35.69)     2:19.35 (32.36)
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:39.27    2:37.91         34  
     1) Destro, Jenna A 11              2) Strickland, Sidney A 12        
     3) Cally, Anna E 11                4) Marker, Sarah A 11             
                  38.11     1:22.00 (43.89)     2:04.03 (42.03)     2:37.91 (33.88)
  3 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:36.71    2:39.41         32  
     1) Whitehurst, Gabby M 11          2) Leger, Adelle J 11             
     3) Evans, Emily R 11               4) LoSauro, Kaitlin N 12          
                  41.62     1:22.71 (41.09)     2:04.46 (41.75)     2:39.41 (34.95)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'      2:55.82    3:05.68         30  
     1) Beamish, Keegan J 11            2) Povill, Abigail E 11           
     3) Henriques, Julia M 12           4) Sirico, Ellie C 12             
                  45.91     1:41.18 (55.27)     2:26.00 (44.82)     3:05.68 (39.68)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ
                26.69  JO
                28.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                  26.69      27.23 SILV    20  
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                  28.81      28.48 SILV    17  
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR                 28.88      29.04         16  
  4 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                  29.60      29.51         15  
  5 Lyko, Angelika      13 MVA-MR                 15.00      29.83         14  
  6 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                  30.98      31.18         13  
  7 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                  31.42      31.23         12  
  8 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                  37.88      32.53         11  
  9 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                 33.39      33.30          9  
 10 Evans, Samantha H   13 MVA-MR                 32.84      33.64          7  
 11 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                  33.17      33.75          6  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                  59.18      59.27 SILV    20  
                  28.34       59.27 (30.93)                                        
  2 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:02.84    1:01.79 SILV    17  
                  29.70     1:01.79 (32.09)                                        
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR                 29.89    1:04.18         16  
                  30.25     1:04.18 (33.93)                                        
  4 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               1:16.92    1:05.64         15  
                  31.83     1:05.64 (33.81)                                        
  5 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:04.71    1:05.69         14  
                  31.02     1:05.69 (34.67)                                        
  6 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:09.74    1:08.87         13  
  7 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:07.91    1:10.51         12  
                  34.20     1:10.51 (36.31)                                        
  8 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               1:14.88    1:13.66         11  
                  35.46     1:13.66 (38.20)                                        
  9 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:13.78    1:14.57          9  
                  35.76     1:14.57 (38.81)                                        
 10 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                1:21.78    1:20.49          7  
                  39.18     1:20.49 (41.31)                                        
 -- Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                1:01.57         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                2:13.69    2:09.57 SILV    20  
                  29.88     1:02.32 (32.44)     1:35.64 (33.32)     2:09.57 (33.93)
  2 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               2:12.83    2:17.36         17  
                  30.82     1:05.46 (34.64)     1:41.17 (35.71)     2:17.36 (36.19)
  3 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                2:28.34    2:29.90         16  
                  33.10     1:11.78 (38.68)     1:51.98 (40.20)     2:29.90 (37.92)
  4 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                3:06.77    2:35.50         15  
                  32.98     1:12.74 (39.76)     1:55.51 (42.77)     2:35.50 (39.99)
  5 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               2:58.94    2:42.34         14  
                  36.65     1:18.70 (42.05)     2:01.98 (43.28)     2:42.34 (40.36)
  6 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                2:54.27    2:53.07         13  
                  38.89     1:24.20 (45.31)     2:09.94 (45.74)     2:53.07 (43.13)
  7 Patel, Vidhi A      13 BB-NJ                2:43.33    2:55.45         12  
                  37.07     1:21.41 (44.34)     2:08.44 (47.03)     2:55.45 (47.01)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                6:02.29    5:47.04 SILV    20  
                                1:17.02 ( )     1:38.05 (21.03)     2:12.95 (34.90)
        2:48.64 (35.69)     3:24.76 (36.12)     4:00.77 (36.01)     4:37.49 (36.72)
        5:13.07 (35.58)     5:47.04 (33.97)                                        
  2 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                6:00.30    5:51.45         17  
                  30.05     1:04.18 (34.13)     1:39.46 (35.28)     2:14.99 (35.53)
        2:51.06 (36.07)     3:27.30 (36.24)     4:03.92 (36.62)     4:40.16 (36.24)
        5:16.49 (36.33)     5:51.45 (34.96)                                        
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               6:14.50    6:17.46         16  
                  32.71     1:09.78 (37.07)     1:47.48 (37.70)     2:25.56 (38.08)
        3:04.17 (38.61)     3:43.04 (38.87)     4:21.82 (38.78)     5:00.89 (39.07)
        5:39.33 (38.44)     6:17.46 (38.13)                                        
  4 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               8:07.72    6:27.94         15  
                  33.55     1:10.46 (36.91)     1:48.93 (38.47)     2:27.92 (38.99)
        3:07.66 (39.74)     3:47.32 (39.66)     4:27.58 (40.26)     5:08.14 (40.56)
        5:49.52 (41.38)     6:27.94 (38.42)                                        
  5 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                6:34.37    6:35.03         14  
                  34.14     1:12.18 (38.04)     1:52.01 (39.83)     2:32.39 (40.38)
        3:13.34 (40.95)     3:53.91 (40.57)     4:34.87 (40.96)     5:15.84 (40.97)
        5:56.38 (40.54)     6:35.03 (38.65)                                        
  6 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               7:46.29    6:49.12         13  
                  36.07     1:17.19 (41.12)     1:58.70 (41.51)     2:41.02 (42.32)
        3:23.14 (42.12)     4:04.58 (41.44)     4:45.74 (41.16)     5:27.92 (42.18)
        6:09.60 (41.68)     6:49.12 (39.52)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                1:07.43    1:08.92 SILV    20  
                  33.67     1:08.92 (35.25)                                        
  2 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               1:08.14    1:11.19 SILV    17  
                  34.53     1:11.19 (36.66)                                        
  3 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                1:12.72    1:11.36 SILV    16  
                  34.43     1:11.36 (36.93)                                        
  4 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:12.78    1:11.98 SILV    15  
                  34.68     1:11.98 (37.30)                                        
  5 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:11.45    1:14.50 SILV    14  
  6 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               1:13.72    1:14.64 SILV    13  
                  36.66     1:14.64 (37.98)                                        
  7 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:18.23    1:18.85         12  
                  38.59     1:18.85 (40.26)                                        
  8 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:18.47    1:20.06         11  
                  37.43     1:20.06 (42.63)                                        
  9 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:26.03    1:26.58          9  
 10 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                1:31.44    1:31.59          7  
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                2:16.55    2:27.09 SILV    20  
                  34.81     1:12.23 (37.42)     1:50.10 (37.87)     2:27.09 (36.99)
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                2:30.48    2:29.95 SILV    17  
                  34.86     1:12.38 (37.52)     1:50.87 (38.49)     2:29.95 (39.08)
  3 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                2:39.47    2:30.03 SILV    16  
                  34.55     1:12.65 (38.10)     1:51.40 (38.75)     2:30.03 (38.63)
  4 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               2:31.42    2:31.15 SILV    15  
                  35.94     1:14.31 (38.37)     1:53.95 (39.64)     2:31.15 (37.20)
  5 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               3:08.57    2:39.81 SILV    14  
                  37.85     1:18.30 (40.45)     2:00.23 (41.93)     2:39.81 (39.58)
  6 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                2:35.01    2:41.25 SILV    13  
                  36.97     1:17.05 (40.08)     1:59.28 (42.23)     2:41.25 (41.97)
  7 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                3:43.33    2:46.06         12  
                  37.90     1:20.41 (42.51)     2:04.06 (43.65)     2:46.06 (42.00)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:34.77    1:21.17 SILV    20  
                  37.69     1:21.17 (43.48)                                        
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                1:27.65    1:21.64 SILV    17  
                  38.55     1:21.64 (43.09)                                        
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               1:22.30    1:23.23 SILV    16  
                  38.75     1:23.23 (44.48)                                        
  4 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:23.24    1:23.60 SILV    15  
                  39.64     1:23.60 (43.96)                                        
  5 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                1:46.55    1:32.69         14  
                  42.04     1:32.69 (50.65)                                        
  6 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:32.85    1:37.59         13  
                  45.06     1:37.59 (52.53)                                        
  7 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               1:34.33    1:39.57         12  
                  47.57     1:39.57 (52.00)                                        
  8 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:39.72    1:39.63         11  
                  47.09     1:39.63 (52.54)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                3:05.31    2:54.05 SILV    20  
                  39.40     1:23.86 (44.46)     2:08.59 (44.73)     2:54.05 (45.46)
  2 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                3:00.48    2:58.44         17  
                  40.36     1:25.49 (45.13)     2:11.64 (46.15)     2:58.44 (46.80)
  3 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               4:00.97    3:21.18         16  
                  44.57     1:36.74 (52.17)     2:30.42 (53.68)     3:21.18 (50.76)
  4 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                3:05.66    3:23.21         15  
                  45.41     1:37.87 (52.46)     2:31.39 (53.52)     3:23.21 (51.82)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                1:10.22    1:09.02 SILV    20  
                  31.93     1:09.02 (37.09)                                        
  2 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:13.48    1:09.69 SILV    17  
                  32.45     1:09.69 (37.24)                                        
  3 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               1:39.76    1:23.31         16  
                  37.58     1:23.31 (45.73)                                        
  4 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:23.36    1:23.90         15  
                  37.44     1:23.90 (46.46)                                        
  5 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               1:32.67    1:32.45         14  
                  41.64     1:32.45 (50.81)                                        
  6 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:34.81    1:33.01         13  
                  41.02     1:33.01 (51.99)                                        
  7 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               1:32.68    1:33.02         12  
                  41.25     1:33.02 (51.77)                                        
  8 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:37.77    1:36.00         11  
                  44.95     1:36.00 (51.05)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                2:20.82    2:23.17 JO      20  
                  31.33     1:08.91 (37.58)     1:47.85 (38.94)     2:23.17 (35.32)
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                2:34.58    2:30.04 SILV    17  
                  33.02     1:11.12 (38.10)     1:56.19 (45.07)     2:30.04 (33.85)
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               2:39.85    2:42.44         16  
                  35.16     1:15.74 (40.58)     2:03.93 (48.19)     2:42.44 (38.51)
  4 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               3:10.04    2:45.29         15  
                  39.28     1:19.48 (40.20)     2:08.13 (48.65)     2:45.29 (37.16)
  5 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                2:42.64    2:46.05         14  
                  37.26     1:19.21 (41.95)     2:09.26 (50.05)     2:46.05 (36.79)
  6 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               3:19.90    2:59.97         13  
                  39.35     1:26.50 (47.15)     2:20.93 (54.43)     2:59.97 (39.04)
  7 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               3:03.05    3:02.24         12  
                  42.07     1:28.14 (46.07)     2:22.51 (54.37)     3:02.24 (39.73)
  8 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                3:13.22    3:08.26         11  
                  45.56     1:31.69 (46.13)     2:26.25 (54.56)     3:08.26 (42.01)
  9 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                3:16.45    3:16.44          9  
                  46.00     1:35.56 (49.56)     2:32.00 (56.44)     3:16.44 (44.44)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               7:11.47    6:27.64         20  
                  39.78     1:30.31 (50.53)     2:20.95 (50.64)     3:10.32 (49.37)
        4:05.11 (54.79)     5:00.31 (55.20)     5:46.39 (46.08)     6:27.64 (41.25)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR          26.64      27.16         20  
  2 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                  25.99      27.32         17  
  3 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                  27.00      27.42         16  
  4 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                  27.99      28.84         15  
  5 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                  29.45      29.38         14  
  6 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                  28.12      30.29         13  
  7 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                  30.57      30.34         12  
  8 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                  30.98      31.39         11  
  9 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                  30.38      31.73          9  
 10 Vinci, Caroline C   15 BB-NJ                  32.02      32.34          7  
 11 Quade, Sarah N      16 MVA-MR                 31.75      33.31          6  
 12 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                  36.77      33.57          5  
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                  59.49      58.78         20  
                  28.42       58.78 (30.36)                                        
  2 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR          59.56      59.67         17  
                  28.33       59.67 (31.34)                                        
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                  59.82    1:00.25         15.5
                  28.55     1:00.25 (31.70)                                        
  3 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                  58.68    1:00.25         15.5
                  29.08     1:00.25 (31.17)                                        
  5 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                  56.13    1:00.75         14  
                  28.97     1:00.75 (31.78)                                        
  6 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                1:00.54    1:02.54         13  
                  29.67     1:02.54 (32.87)                                        
  7 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                1:04.33    1:02.70         12  
                  30.18     1:02.70 (32.52)                                        
  8 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                1:04.35    1:05.38         11  
                  31.16     1:05.38 (34.22)                                        
  9 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                1:07.05    1:07.52          9  
                  31.98     1:07.52 (35.54)                                        
 10 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               1:11.15    1:09.54          7  
                  33.77     1:09.54 (35.77)                                        
 11 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                1:10.08    1:10.31          6  
                  34.76     1:10.31 (35.55)                                        
 12 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                1:12.22    1:10.40          5  
                  34.03     1:10.40 (36.37)                                        
 13 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                1:09.24    1:12.75          4  
                  35.27     1:12.75 (37.48)                                        
 14 Doherty, Erin M     17 MVA-MR               1:18.03    1:23.25          3  
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                1:06.72    1:05.94         20  
                  32.69     1:05.94 (33.25)                                        
  2 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR        1:06.10    1:07.47         17  
                  32.62     1:07.47 (34.85)                                        
  3 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                1:12.33    1:09.12         16  
                  34.17     1:09.12 (34.95)                                        
  4 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                1:13.32    1:13.16         15  
                  36.20     1:13.16 (36.96)                                        
  5 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               1:16.91    1:17.53         14  
                  38.08     1:17.53 (39.45)                                        
  6 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                1:19.07    1:21.79         13  
                  40.11     1:21.79 (41.68)                                        
  7 Doherty, Erin M     17 MVA-MR                    NT    1:41.96         12  
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    2:24.35         20  
                  32.49     1:09.03 (36.54)     1:47.25 (38.22)     2:24.35 (37.10)
  2 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    2:34.19         17  
                  35.05     1:13.74 (38.69)     1:54.40 (40.66)     2:34.19 (39.79)
  3 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                2:35.66    2:36.40         16  
                  36.99     1:16.64 (39.65)     1:58.01 (41.37)     2:36.40 (38.39)
  4 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                2:56.68    2:40.59         15  
                  37.52     1:18.51 (40.99)     1:59.91 (41.40)     2:40.59 (40.68)
  5 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                2:36.22    2:41.19         14  
                  37.65     1:18.16 (40.51)     2:00.25 (42.09)     2:41.19 (40.94)
  6 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                2:36.77    2:48.74         13  
                  40.90     1:23.48 (42.58)     2:06.46 (42.98)     2:48.74 (42.28)
  7 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               2:54.30    2:52.95         12  
                  40.92     1:25.14 (44.22)     2:10.83 (45.69)     2:52.95 (42.12)
  8 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                2:55.32    3:00.16         11  
                  41.13     1:26.87 (45.74)     2:14.02 (47.15)     3:00.16 (46.14)
  9 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                3:10.52    3:08.79          9  
                  42.89   2:19.88 (1:36.99)     3:08.79 (48.91)                    
 10 Vinci, Caroline C   15 BB-NJ                3:10.81    3:14.95          7  
                  44.39     1:32.49 (48.10)     2:24.18 (51.69)     3:14.95 (50.77)
 -- Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                2:35.57         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    1:20.54         20  
                  37.24     1:20.54 (43.30)                                        
  2 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                1:21.28    1:25.06         17  
                  41.06     1:25.06 (44.00)                                        
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    1:25.88         16  
                  40.58     1:25.88 (45.30)                                        
  4 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                1:22.58    1:26.12         15  
                  40.55     1:26.12 (45.57)                                        
  5 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                1:21.68    1:27.13         14  
                  40.05     1:27.13 (47.08)                                        
  6 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                1:28.39    1:29.28         13  
                  41.93     1:29.28 (47.35)                                        
  7 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                1:30.77    1:35.31         12  
                  44.56     1:35.31 (50.75)                                        
  8 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                1:31.32    1:35.92         11  
                  45.10     1:35.92 (50.82)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                2:56.50    3:01.04         20  
                  41.57     1:27.34 (45.77)     2:14.13 (46.79)     3:01.04 (46.91)
  2 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                3:05.99    3:05.63         17  
                  41.36     1:28.09 (46.73)     2:16.24 (48.15)     3:05.63 (49.39)
  3 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                3:05.02    3:13.71         16  
                  42.59     1:30.93 (48.34)     2:22.03 (51.10)     3:13.71 (51.68)
  4 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                3:32.11    3:15.79         15  
                  43.83     1:33.15 (49.32)     2:24.32 (51.17)     3:15.79 (51.47)
  5 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                3:19.08    3:20.81         14  
                  44.04     1:34.56 (50.52)     2:27.69 (53.13)     3:20.81 (53.12)
  6 Doherty, Erin M     17 MVA-MR                    NT    3:42.46         13  
                  50.02     1:46.26 (56.24)     2:44.80 (58.54)     3:42.46 (57.66)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                1:10.45    1:09.31         20  
                  31.29     1:09.31 (38.02)                                        
  2 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                1:15.16    1:12.31         17  
                  33.17     1:12.31 (39.14)                                        
  3 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                1:23.07    1:13.32         16  
                  33.54     1:13.32 (39.78)                                        
  4 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    1:17.59         15  
                  34.84     1:17.59 (42.75)                                        
  5 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                1:18.74    1:19.57         14  
                  37.72     1:19.57 (41.85)                                        
  6 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               1:21.44    1:29.59         13  
                  41.18     1:29.59 (48.41)                                        
  7 Vinci, Caroline C   15 BB-NJ                1:38.85    1:42.44         12  
                  45.00     1:42.44 (57.44)                                        
 -- Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                1:13.56         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                2:26.06    2:29.56         20  
                  31.36     1:07.71 (36.35)     1:55.74 (48.03)     2:29.56 (33.82)
  2 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    2:33.21         17  
                  32.52     1:10.81 (38.29)     1:57.55 (46.74)     2:33.21 (35.66)
  3 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                2:31.88    2:36.27         16  
                  32.27     1:12.38 (40.11)     1:59.99 (47.61)     2:36.27 (36.28)
  4 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                2:43.55    2:42.48         15  
                  33.22     1:14.19 (40.97)     2:06.04 (51.85)     2:42.48 (36.44)
  5 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                2:35.17    2:44.67         14  
                  36.24     1:17.49 (41.25)     2:09.22 (51.73)     2:44.67 (35.45)
  6 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                3:10.22    2:51.33         13  
                  41.36     1:24.78 (43.42)     2:13.78 (49.00)     2:51.33 (37.55)
  7 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               2:49.25    2:53.38         12  
                  40.50     1:22.92 (42.42)     2:13.66 (50.74)     2:53.38 (39.72)
  8 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                2:48.15    2:59.27         11  
                  39.70     1:22.30 (42.60)     2:18.20 (55.90)     2:59.27 (41.07)
  9 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                2:54.25    3:04.31          9  
                  41.69     1:27.00 (45.31)     2:22.65 (55.65)     3:04.31 (41.66)
 10 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                2:56.78    3:05.44          7  
                  41.80     1:28.64 (46.84)     2:23.85 (55.21)     3:05.44 (41.59)
 -- Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.12     1:17.35 (41.23)     2:08.29 (50.94)          DQ (41.25)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                5:16.87    5:09.25         20  
                  30.74     1:07.56 (36.82)     1:44.52 (36.96)     2:22.60 (38.08)
        3:10.68 (48.08)     4:00.28 (49.60)     4:34.20 (33.92)     5:09.25 (35.05)
  2 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                5:35.13    5:31.58         17  
                  34.24     1:16.65 (42.41)     1:58.85 (42.20)     2:41.15 (42.30)
        3:29.00 (47.85)     4:17.08 (48.08)     4:54.49 (37.41)     5:31.58 (37.09)
  3 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                6:21.11    5:51.17         16  
                  40.86     1:27.62 (46.76)     2:11.25 (43.63)     2:53.83 (42.58)
        3:42.84 (49.01)     4:32.46 (49.62)     5:12.22 (39.76)     5:51.17 (38.95)
  4 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               6:12.14    6:02.84         15  
                  38.23     1:27.06 (48.83)     2:12.27 (45.21)     2:57.35 (45.08)
        3:49.09 (51.74)     4:41.51 (52.42)     5:23.39 (41.88)     6:02.84 (39.45)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                2:07.32    2:06.93         20  
                  28.90     1:00.36 (31.46)     1:33.24 (32.88)     2:06.93 (33.69)
  2 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                2:08.36    2:09.33         17  
                  29.46     1:01.44 (31.98)     1:35.25 (33.81)     2:09.33 (34.08)
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                2:14.26    2:17.35         16  
                  30.23     1:03.21 (32.98)     1:39.41 (36.20)     2:17.35 (37.94)
  4 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                2:08.62    2:18.91         15  
                  30.20     1:02.90 (32.70)     1:40.32 (37.42)     2:18.91 (38.59)
  5 Murray, Grace E     15 Unattached-MR        2:19.11    2:26.28         14  
                  33.07     1:09.87 (36.80)     1:48.29 (38.42)     2:26.28 (37.99)
  6 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                2:36.18    2:37.19         13  
                  33.87     1:13.67 (39.80)     1:55.36 (41.69)     2:37.19 (41.83)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    5:57.61         20  
                  29.61     1:03.40 (33.79)     1:38.98 (35.58)     2:15.41 (36.43)
        2:51.38 (35.97)     3:28.00 (36.62)     4:05.52 (37.52)     4:44.03 (38.51)
        5:21.99 (37.96)     5:57.61 (35.62)                                        
  2 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                6:05.87    5:58.51         17  
                  31.58     1:07.04 (35.46)     1:43.13 (36.09)     2:19.88 (36.75)
        2:57.11 (37.23)     3:33.94 (36.83)     4:11.37 (37.43)     4:48.26 (36.89)
        5:24.26 (36.00)     5:58.51 (34.25)                                        
  3 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                6:25.58    6:02.92         16  
                  31.51     1:06.99 (35.48)     1:43.29 (36.30)     2:20.09 (36.80)
        2:57.93 (37.84)     3:35.20 (37.27)     4:12.79 (37.59)     4:50.59 (37.80)
        5:27.52 (36.93)     6:02.92 (35.40)                                        
  4 Murray, Grace E     15 Unattached-MR        6:07.78    6:21.11         15  
                  33.72     1:11.26 (37.54)     1:50.30 (39.04)     2:29.05 (38.75)
        3:07.82 (38.77)     3:47.01 (39.19)     4:26.07 (39.06)     5:04.54 (38.47)
        5:43.79 (39.25)     6:21.11 (37.32)                                        
  5 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                6:32.11    6:25.10         14  
                  34.39     1:12.00 (37.61)     1:50.24 (38.24)     2:29.22 (38.98)
        3:08.54 (39.32)     3:47.71 (39.17)     4:27.59 (39.88)     5:07.28 (39.69)
        5:46.91 (39.63)     6:25.10 (38.19)                                        
  6 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                7:17.12    6:31.86         13  
                  35.10     1:14.20 (39.10)     1:54.53 (40.33)     2:34.80 (40.27)
        3:15.00 (40.20)     3:54.97 (39.97)     4:35.56 (40.59)     5:16.21 (40.65)
        5:55.86 (39.65)     6:31.86 (36.00)                                        
  7 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               6:52.14    6:40.30         12  
                  34.66     1:14.03 (39.37)     1:55.10 (41.07)     2:36.90 (41.80)
        3:18.31 (41.41)     3:59.51 (41.20)     4:40.86 (41.35)     5:21.51 (40.65)
        6:01.59 (40.08)     6:40.30 (38.71)                                        
  8 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               7:37.84    7:34.01         11  
                  38.51     1:23.10 (44.59)     2:09.22 (46.12)     2:56.91 (47.69)
        3:44.21 (47.30)     4:30.96 (46.75)     5:17.89 (46.93)     6:03.54 (45.65)
        6:50.10 (46.56)     7:34.01 (43.91)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                2:56.62    2:37.51         20  
                  33.93     1:13.05 (39.12)     1:54.51 (41.46)     2:37.51 (43.00)
  2 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                3:00.11    3:04.28         17  
                  41.70     1:29.28 (47.58)     2:17.74 (48.46)     3:04.28 (46.54)
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    3:06.04         16  
                  36.29     1:22.28 (45.99)     2:15.56 (53.28)     3:06.04 (50.48)
  4 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               3:09.55    3:15.95         15  
                  41.31     1:30.72 (49.41)     2:24.36 (53.64)     3:15.95 (51.59)
  5 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               3:49.33    3:27.45         14  
                  44.52     1:38.02 (53.50)     2:35.07 (57.05)     3:27.45 (52.38)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         3:53.48    4:05.33         40  
     1) Stacey, Sarah E 16              2) Wong, Heather M 14             
     3) Pielka, Gabi L 16               4) Twiss, Megan B 15              
                1:01.56                             2:00.34 ( )                    
                                3:32.53 ( )     4:05.33 (32.80)                    
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         4:09.28    4:17.75         34  
     1) Noncarrow, Katie L 14           2) Schlackman, Olivia C 14        
     3) Scholes, Sophia A 15            4) Chewcaskie, Brianne M 17       
                  29.24   1:01.20 (1:01.20)     1:32.17 (30.97)   2:06.88 (1:05.68)
        2:37.71 (30.83)   3:12.00 (1:05.12)     3:42.52 (30.52)   4:17.75 (1:05.75)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'C'         4:26.64    4:36.84         32  
     1) DeTitta, Delaney F 15           2) Kayal, Maggie E 13             
     3) Palughi, Gabriella 13           4) Hoitsma, Madison R 15          
                  33.07   1:08.69 (1:08.69)     1:41.61 (32.92)   2:19.01 (1:10.32)
        2:51.63 (32.62)   3:29.67 (1:10.66)     4:01.04 (31.37)   4:36.84 (1:07.17)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:39.45    4:44.55         30  
     1) Leger, Olivia E 14              2) Lyko, Angelika 13              
     3) Evans, Samantha H 13            4) Quade, Sarah N 16              
                  30.77   1:04.63 (1:04.63)     1:37.63 (33.00)   2:13.95 (1:09.32)
        2:51.89 (37.94)   3:34.31 (1:20.36)     4:07.92 (33.61)   4:44.55 (1:10.24)
  5 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'D'         4:39.88    5:06.50         28  
     1) Chhabra, Riya R 13              2) Vidal, Becky A 15              
     3) McCarthy, Maddy G 13            4) Ustorf, Katharine M 15         
                  34.72   1:13.05 (1:13.05)     1:52.16 (39.11)   2:36.28 (1:23.23)
        3:12.87 (36.59)   3:53.35 (1:17.07)     4:27.07 (33.72)   5:06.50 (1:13.15)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:02.49    2:03.43         40  
     1) Pielka, Gabi L 16               2) Wong, Heather M 14             
     3) Hoitsma, Madison R 15           4) Twiss, Megan B 15              
                  31.58     1:03.57 (31.99)     1:37.00 (33.43)     2:03.43 (26.43)
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:13.24    2:13.19         34  
     1) Palughi, Gabriella 13           2) Noncarrow, Katie L 14          
     3) Schlackman, Olivia C 14         4) Stacey, Sarah E 16             
                  34.78     1:12.67 (37.89)     1:45.29 (32.62)     2:13.19 (27.90)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'C'         2:19.77    2:20.99         32  
     1) Vidal, Becky A 15               2) Kayal, Maggie E 13             
     3) Chewcaskie, Brianne M 17        4) Scholes, Sophia A 15           
                  38.98     1:17.47 (38.49)     1:51.28 (33.81)     2:20.99 (29.71)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      1:46.40    2:23.35         30  
     1) Leger, Olivia E 14              2) Quade, Sarah N 16              
     3) Evans, Samantha H 13            4) Lyko, Angelika 13              
                  33.48     1:14.57 (41.09)     1:52.61 (38.04)     2:23.35 (30.74)
  5 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'D'         2:31.03    2:40.34         28  
     1) Vinci, Caroline C 15            2) Ustorf, Katharine M 15         
     3) McCarthy, Maddy G 13            4) DeTitta, Delaney F 15          
                  42.41     1:26.51 (44.10)     2:09.47 (42.96)     2:40.34 (30.87)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  45.62      43.17         20  
  2 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.26      43.92         17  
  3 Pilat, Kane R        7 MVA-MR                    NT    1:06.51         16  
  4 Kearl, Christian D   6 BB-NJ                1:10.66    1:08.87         15  
  5 McGinnis, Noah J     8 MVA-MR               1:37.27    1:19.81         14  
  6 Perillo, Austin J    5 DA-MR                     NT    1:23.14         13  
 -- Hanys, Ryan T        7 BB-NJ                1:01.11         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:44.64    1:43.59         20  
                  48.24     1:43.59 (55.35)                                        
  2 Pilat, Kane R        7 MVA-MR                    NT    2:36.10         17  
                1:07.33   2:36.10 (1:28.77)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  53.87      54.31         20  
  2 Pilat, Kane R        7 MVA-MR                    NT    1:11.85         17  
  3 McGinnis, Noah J     8 MVA-MR               1:55.58    1:28.24         16  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:06.53    1:01.93         20  
  2 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:10.63    1:01.95         17  
 -- McGinnis, Noah J     8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kearl, Christian D   6 BB-NJ                1:23.22         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hanys, Ryan T        7 BB-NJ                2:01.11         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:02.06    1:00.75         20  
 -- Perillo, Justin G    8 DA-MR                     NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kearl, Christian D   6 BB-NJ                1:21.11        XNS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:56.14         DQ        
      Did not finish on back - back
                  59.37        DQ (1:00.83)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                  37.00      31.89         20  
  2 Watson, Max R        9 MVA-MR                 40.27      38.24         17  
  3 Stratis, Christian   9 BB-NJ                  38.78      38.34         16  
  4 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                  40.57      38.83         15  
  5 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                  46.49      40.71         14  
  6 Pikulinski, Julian  10 BB-NJ                  51.22      41.64         13  
  7 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  45.14      45.39         12  
  8 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                  47.38      46.06         11  
  9 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT      46.54          9  
 10 Freda, Aidan C      10 MVA-MR                 53.74      47.06          7  
 11 Rolon, David E      10 MVA-MR                 49.60      49.14          6  
 12 Worthington, Griff   9 MVA-MR                 56.91      52.81          5  
 13 Nanartowicz, Ryan   10 MVA-MR               1:09.36      58.33          4  
 14 Guido, Danny S       9 MVA-MR                 17.60      59.11          3  
 15 Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR                 56.76    1:00.83          2  
 -- Weiss, Ashton        9 DA-MR                  54.75         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                1:34.60    1:15.25         20  
                  35.31     1:15.25 (39.94)                                        
  2 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:21.64    1:22.87         17  
                  37.50     1:22.87 (45.37)                                        
  3 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                1:26.92    1:29.16         16  
                  42.85     1:29.16 (46.31)                                        
  4 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                1:37.00    1:30.27         15  
                  42.24     1:30.27 (48.03)                                        
  5 Watson, Max R        9 MVA-MR                    NT    1:30.68         14  
                  41.15     1:30.68 (49.53)                                        
  6 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                1:41.63    1:37.70         13  
                  46.38     1:37.70 (51.32)                                        
  7 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT    1:39.79         12  
                1:39.79         1:39.79 ( )                                        
  8 Freda, Aidan C      10 MVA-MR               1:54.82    1:40.14         11  
                  46.85     1:40.14 (53.29)                                        
  9 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:40.70    1:41.40          9  
                  47.19     1:41.40 (54.21)                                        
 10 Worthington, Griff   9 MVA-MR               1:53.40    1:50.39          7  
                  53.58     1:50.39 (56.81)                                        
 11 Weiss, Ashton        9 DA-MR                2:13.04    2:09.94          6  
                  57.48   2:09.94 (1:12.46)                                        
 12 Guido, Danny S       9 MVA-MR                    NT    2:14.70          5  
                1:07.97   2:14.70 (1:06.73)                                        
 -- Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                  41.04      38.72         20  
  2 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                  45.48      46.99         17  
  3 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                  52.65      47.09         16  
  4 Freda, Aidan C      10 MVA-MR                 56.58      51.63         15  
  5 Worthington, Griff   9 MVA-MR                 57.02      52.40         14  
  6 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  56.31      57.79         13  
  7 Weiss, Ashton        9 DA-MR                1:12.33    1:09.80         12  
  8 Guido, Danny S       9 MVA-MR               1:04.21    1:10.19         11  
  9 Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR               1:32.98    1:16.15          9  
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                1:37.86    1:25.05         20  
                  40.48     1:25.05 (44.57)                                        
  2 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:30.40    1:25.84         17  
                  42.77     1:25.84 (43.07)                                        
  3 Stratis, Christian   9 BB-NJ                1:40.86    1:40.31         16  
                  51.87     1:40.31 (48.44)                                        
  4 Watson, Max R        9 MVA-MR               1:43.06    1:42.42         15  
                  49.32     1:42.42 (53.10)                                        
  5 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                1:50.49    1:44.07         14  
                  51.39     1:44.07 (52.68)                                        
  6 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                1:55.33    1:47.59         13  
                  49.86     1:47.59 (57.73)                                        
  7 Worthington, Griff   9 MVA-MR                    NT    1:50.82         12  
                  57.25     1:50.82 (53.57)                                        
  8 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:50.86    1:54.76         11  
  9 Freda, Aidan C      10 MVA-MR                    NT    1:55.61          9  
 10 Guido, Danny S       9 MVA-MR                    NT    2:08.29          7  
                1:03.51   2:08.29 (1:04.78)                                        
 11 Rolon, David E      10 MVA-MR                    NT    2:21.84          6  
 12 Nanartowicz, Ryan   10 MVA-MR                    NT    2:35.87          5  
                1:14.66   2:35.87 (1:21.21)                                        
 -- Pikulinski, Julian  10 BB-NJ                2:00.11         DQ        
      Did not finish on back
                  53.50        DQ (1:03.39)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                  48.19      45.25         20  
  2 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT      52.59         17  
  3 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                  53.37      53.55         16  
  4 Watson, Max R        9 MVA-MR                 59.92      54.73         15  
  5 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                  53.49      54.80         14  
  6 Worthington, Griff   9 MVA-MR               1:11.76    1:03.24         13  
  7 Freda, Aidan C      10 MVA-MR               1:19.21    1:03.76         12  
  8 Guido, Danny S       9 MVA-MR                    NT    1:26.61         11  
  9 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:24.57    1:28.83          9  
 -- Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ockert, Jared J     10 BB-NJ                1:07.88         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:48.51    1:38.88         20  
                  46.49     1:38.88 (52.39)                                        
  2 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT    1:49.95         17  
                  52.99     1:49.95 (56.96)                                        
  3 Rolon, David E      10 MVA-MR                    NT    1:53.49         16  
  4 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                2:04.85    1:56.15         15  
                  54.96   1:56.15 (1:01.19)                                        
  5 Stratis, Christian   9 BB-NJ                2:02.11    2:02.56         14  
                  58.34   2:02.56 (1:04.22)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                  49.48      42.18         20  
  2 Cao, James          10 BB-NJ                1:07.96      42.99         17  
  3 Watson, Max R        9 MVA-MR                 48.81      43.71         16  
  4 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                1:00.52      55.53         15  
  5 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                     NT    1:21.19         14  
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                1:43.11    1:34.68         20  
                  42.74     1:34.68 (51.94)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:37.82    1:30.86         20  
                  41.04     1:30.86 (49.82)                                        
  2 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                1:41.62    1:39.50         17  
                  47.59     1:39.50 (51.91)                                        
  3 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                2:03.63    1:47.61         16  
                  51.24     1:47.61 (56.37)                                        
  4 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                     NT    2:16.83         15  
                1:02.32   2:16.83 (1:14.51)                                        
 -- Pikulinski, Julian  10 BB-NJ                2:10.22         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  52.35          DQ (59.66)                                        
 -- Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:39.90         NS        
 -- Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:07.23         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:35.19    2:35.03         40  
     1) Stratis, Christian D 9          2) Hooda, Pavit M 10              
     3) Kinnear, Brodie R 10            4) Cao, James 10                  
                  34.22     1:15.82 (41.60)     1:54.76 (38.94)     2:35.03 (40.27)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:21.52    3:15.15         34  
     1) Wolff, Josh I 10                2) Rolon, David E 10              
     3) Freda, Aidan C 10               4) Watson, Max R 9                
                  50.48     1:42.68 (52.20)     2:31.23 (48.55)     3:15.15 (43.92)
  3 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'      3:56.77    4:04.80         32  
     1) Worthington, Griffin R 9        2) Faulkerson, Aero J 9           
     3) Guido, Danny S 9                4) Nanartowicz, Ryan A 10         
                  53.83   2:03.97 (1:10.14)   3:06.42 (1:02.45)     4:04.80 (58.38)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:57.85    2:56.60         40  
     1) Cao, James 10                   2) Hooda, Pavit M 10              
     3) Kinnear, Brodie R 10            4) Stratis, Christian D 9         
                  38.44     1:32.26 (53.82)     2:15.87 (43.61)     2:56.60 (40.73)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:40.79    3:41.66         34  
     1) Wolff, Josh I 10                2) Freda, Aidan C 10              
     3) Watson, Max R 9                 4) Worthington, Griffin R 9       
                  55.90   2:00.02 (1:04.12)     2:47.85 (47.83)     3:41.66 (53.81)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watson, Max R        9 MVA-MR                    NT    3:21.73         20  
                  43.80     1:37.58 (53.78)     2:32.17 (54.59)     3:21.73 (49.56)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                  28.54      27.34 ZQ      20  
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                  28.52      27.53 ZQ      17  
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                  31.35      29.04 SILV    16  
  4 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ          31.38      29.70 SILV    15  
  5 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR                 30.37      31.45 SILV    14  
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  31.32      31.47 SILV    13  
  7 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                  32.04      31.87         12  
  8 Jones, Ryan         12 DA-MR                  33.48      32.99         11  
  9 Clark, Noah J       12 DA-MR                  32.77      33.41          9  
 10 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 35.65      33.54          7  
 11 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                  36.52      33.73          6  
 12 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT      35.64          5  
 13 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                  36.24      36.50          4  
 14 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  38.09      38.03          3  
 15 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                  44.13      47.35          2  
 16 Bizub, John F       12 BB-NJ                  50.69      53.32          1  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  59.20      59.73 JO      20  
                  28.79       59.73 (30.94)                                        
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                1:08.83    1:02.77 SILV    17  
                  29.81     1:02.77 (32.96)                                        
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                1:08.36    1:02.97 SILV    16  
                  29.30     1:02.97 (33.67)                                        
  4 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ        1:10.50    1:04.11 SILV    15  
                  30.21     1:04.11 (33.90)                                        
  5 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                1:10.37    1:06.76 SILV    14  
                  32.67     1:06.76 (34.09)                                        
  6 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:08.43    1:07.57 SILV    13  
                  32.58     1:07.57 (34.99)                                        
  7 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:11.32    1:11.31         12  
                  33.76     1:11.31 (37.55)                                        
  8 Liew, Sam           12 DA-MR                1:24.32    1:13.79         11  
                  35.21     1:13.79 (38.58)                                        
  9 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                1:18.54    1:13.86          9  
                  34.35     1:13.86 (39.51)                                        
 10 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:21.99    1:14.46          7  
                  36.08     1:14.46 (38.38)                                        
 11 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR               1:18.69    1:15.87          6  
                  36.54     1:15.87 (39.33)                                        
 12 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                1:25.74    1:22.79          5  
 13 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                1:25.96    1:22.85          4  
                  40.41     1:22.85 (42.44)                                        
 14 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT    1:25.85          3  
 15 Lee, Jason J        11 BB-NJ                2:02.11    1:32.78          2  
                  42.23     1:32.78 (50.55)                                        
 16 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                2:23.18    1:38.41          1  
                  45.84     1:38.41 (52.57)                                        
 17 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR               1:26.04    1:44.85        
                  51.43     1:44.85 (53.42)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                2:11.23    2:08.37 ZQ      20  
                  28.74     1:02.04 (33.30)     1:35.72 (33.68)     2:08.37 (32.65)
  2 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT    3:12.48         17  
                                1:35.08 ( )     2:27.06 (51.98)     3:12.48 (45.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                1:09.95      33.13 JO      20  
  2 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ        1:15.33      34.64 SILV    17  
  3 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                1:25.86      38.12 SILV    16  
  4 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  39.44      38.41 SILV    15  
  5 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT      40.86 SILV    14  
  6 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  45.04      42.30         13  
  7 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                1:31.43      42.32         12  
  8 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 43.67      42.58         11  
  9 Jones, Ryan         12 DA-MR                  44.74      44.52          9  
 10 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT      46.62          7  
 11 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                2:32.11      50.73          6  
 -- Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                1:34.55         DQ        
      Did not finish on back
 -- Touw, Sammy J       11 MVA-MR                 44.57         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:09.00    1:08.82 JO      20  
                  34.19     1:08.82 (34.63)                                        
  2 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:17.26    1:20.74 SILV    17  
                  38.79     1:20.74 (41.95)                                        
  3 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.76    1:21.62 SILV    16  
  4 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:21.51    1:22.74 SILV    15  
                  40.94     1:22.74 (41.80)                                        
  5 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR               1:33.74    1:31.70         14  
  6 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                    NT    1:34.90         13  
                  46.84     1:34.90 (48.06)                                        
  7 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:37.20    1:36.32         12  
                  46.31     1:36.32 (50.01)                                        
  8 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:43.02    1:40.57         11  
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  33.56      34.83 ZQ      20  
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                  36.49      35.38 ZQ      17  
  3 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                  38.86      37.47 JO      16  
  4 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                  38.74      37.74 SILV    15  
  5 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ          41.50      41.85 SILV    14  
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  41.57      43.07         13  
  7 Clark, Noah J       12 DA-MR                  43.89      45.02         12  
  8 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 42.98      45.37         11  
  9 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                 49.79      45.67          9  
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  47.12      46.55          7  
 11 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                  50.77      47.28          6  
 12 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                  53.24      50.28          5  
 13 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                  55.34      50.93          4  
 14 Jones, Ryan         12 DA-MR                  53.06      52.39          3  
 15 Bizub, John F       12 BB-NJ                  51.63      55.80          2  
 16 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                1:01.11    1:04.97          1  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:15.08    1:15.77 ZQ      20  
                  36.17     1:15.77 (39.60)                                        
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                1:18.06    1:17.11 ZQ      17  
                  36.53     1:17.11 (40.58)                                        
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                1:26.70    1:22.34 SILV    16  
                  39.16     1:22.34 (43.18)                                        
  4 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                1:24.45    1:22.62 SILV    15  
                  38.12     1:22.62 (44.50)                                        
  5 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ        1:35.87    1:28.02 SILV    14  
                  41.71     1:28.02 (46.31)                                        
  6 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR               1:39.74    1:30.98         13  
                  43.71     1:30.98 (47.27)                                        
  7 Liew, Sam           12 DA-MR                1:32.66    1:31.23         12  
                  43.47     1:31.23 (47.76)                                        
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.38    1:31.35         11  
                  44.42     1:31.35 (46.93)                                        
  9 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:32.61    1:33.13          9  
                  43.24     1:33.13 (49.89)                                        
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:44.36    1:39.13          7  
                  47.05     1:39.13 (52.08)                                        
 11 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                2:01.22    1:46.30          6  
                  52.19     1:46.30 (54.11)                                        
 12 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                2:01.11    1:49.24          5  
                  52.37     1:49.24 (56.87)                                        
 13 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                1:57.88    1:52.05          4  
                  50.80   1:52.05 (1:01.25)                                        
 14 Lee, Jason J        11 BB-NJ                2:34.55    2:02.53          3  
                  55.96   2:02.53 (1:06.57)                                        
 15 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:57.45    2:06.30          2  
                  59.65   2:06.30 (1:06.65)                                        
 -- Touw, Sammy J       11 MVA-MR               1:55.77         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  29.69      30.07 ZQ      20  
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                  31.44      30.32 ZQ      17  
  3 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                  33.18      31.15 JO      16  
  4 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ          33.04      33.64 SILV    15  
  5 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR                 36.98      37.23 SILV    14  
  6 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                  41.33      38.80         13  
  7 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                  40.65      38.98         12  
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  40.36      38.99         11  
  9 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                  43.95      41.13          9  
 10 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 39.36      41.53          7  
 11 Clark, Noah J       12 DA-MR                  40.36      42.81          6  
 12 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  43.40      43.60          5  
 13 Jones, Ryan         12 DA-MR                  43.98      46.62          4  
 14 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                 48.91      48.25          3  
 15 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                1:07.66    1:09.78          2  
 -- Bizub, John F       12 BB-NJ                  52.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                1:18.75         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Justin E     12 BB-NJ                1:09.81    1:10.04 JO      20  
                  32.98     1:10.04 (37.06)                                        
  2 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                    NT    1:33.62         17  
                  41.83     1:33.62 (51.79)                                        
  3 Liew, Sam           12 DA-MR                1:36.14    1:35.46         16  
                  42.89     1:35.46 (52.57)                                        
  4 Jones, Ryan         12 DA-MR                     NT    2:15.06         15  
                  59.07   2:15.06 (1:15.99)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:06.17    1:07.69 ZQ      20  
                  32.26     1:07.69 (35.43)                                        
  2 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                1:09.83    1:08.85 ZQ      17  
                  32.43     1:08.85 (36.42)                                        
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                1:22.07    1:14.70 SILV    16  
                  36.33     1:14.70 (38.37)                                        
  4 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:18.33    1:22.11         15  
                  37.85     1:22.11 (44.26)                                        
  5 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                1:27.30    1:22.67         14  
                  37.54     1:22.67 (45.13)                                        
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:23.08    1:24.31         13  
                  40.61     1:24.31 (43.70)                                        
  7 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                1:57.66    1:29.49         12  
                  41.04     1:29.49 (48.45)                                        
  8 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                1:38.37    1:29.58         11  
                  40.61     1:29.58 (48.97)                                        
  9 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT    1:32.85          9  
                  46.46     1:32.85 (46.39)                                        
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:31.98    1:35.44          7  
                  44.74     1:35.44 (50.70)                                        
 11 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:48.17    1:35.49          6  
                  43.71     1:35.49 (51.78)                                        
 12 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT    1:45.40          5  
                  53.82     1:45.40 (51.58)                                        
 13 Lee, Jason J        11 BB-NJ                2:32.11    1:49.19          4  
                  53.23     1:49.19 (55.96)                                        
 -- Touw, Sammy J       11 MVA-MR               1:42.15         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Justin E     12 BB-NJ                2:21.11    2:33.52 SILV    20  
                  32.30     1:15.93 (43.63)     1:57.86 (41.93)     2:33.52 (35.66)
  2 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               3:06.28    2:47.87 SILV    17  
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:04.89         40  
     1) Makarov, Aleksey M 12           2) Clark, Noah J 12               
     3) Jones, Ryan 12                  4) Chan, Alexander L 11           
                  27.31     1:00.88 (33.57)     1:34.02 (33.14)     2:04.89 (30.87)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      1:39.39    2:24.05         34  
     1) DeBeauvernet, Nikolas 12        2) Touw, Sammy J 11               
     3) Peifer, Matthew B 12            4) Pietraszka, Ryan 12            
                  36.80     1:16.22 (39.42)     1:51.31 (35.09)     2:24.05 (32.74)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'C'         2:33.04    2:34.61         32  
     1) Weiner, Elliot L 12             2) Bizub, John F 12               
     3) Twiss, Colin J 11               4) Baldwin, Benjamin G 11         
                  34.95     1:26.61 (51.66)     1:59.15 (32.54)     2:34.61 (35.46)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         1:59.79         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Hoody, Conrad E 12              2) Ng, Jeremy M 12                
     3)                                 4) Young, Justin E 12             
                  27.49       55.72 (28.23)     1:25.64 (29.92)          DQ (27.99)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:27.35         40  
     1) Repke, Jacob T 12               2) Liew, Sam 12                   
     3) Makarov, Aleksey M 12           4) Chan, Alexander L 11           
                  51.78   1:55.27 (1:03.49)     2:27.63 (32.36)         2:27.35 ( )
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:44.84    2:45.88         34  
     1) Olivares, Jio M 12              2) Peifer, Matthew B 12           
     3) Pietraszka, Ryan 12             4) DeBeauvernet, Nikolas 12       
                  50.27     1:32.99 (42.72)     2:09.77 (36.78)     2:45.88 (36.11)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:14.40         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Ng, Jeremy M 12                 2) Young, Justin E 12             
     3)                                 4) Hoody, Conrad E 12             
                  34.07     1:10.18 (36.11)     1:43.93 (33.75)          DQ (27.71)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  24.82      24.80 JO      20  
  2 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  25.34      25.23 SILV    17  
  3 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR                 27.77      26.77 SILV    16  
  4 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  26.33      26.99         15  
  5 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                  28.69      27.15         14  
  6 Reiser, Thomas A    14 MVA-MR                 29.79      28.95         13  
  7 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                 32.65      35.27         12  
  8 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR                 33.06      37.02         11  
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                  33.99         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                59.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  54.02      54.82 SILV    20  
                  25.90       54.82 (28.92)                                        
  2 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  55.95      55.62 SILV    17  
                  27.22       55.62 (28.40)                                        
  3 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:05.70      58.40 SILV    16  
                  27.42       58.40 (30.98)                                        
  4 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  57.38    1:02.97         15  
                  28.72     1:02.97 (34.25)                                        
  5 Kim, Noah           13 BB-NJ                1:11.29    1:09.70         14  
                  33.18     1:09.70 (36.52)                                        
  6 Snow, Nathan        13 DA-MR                1:17.25    1:16.06         13  
                  35.06     1:16.06 (41.00)                                        
  7 Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:24.53    1:18.31         12  
                  38.22     1:18.31 (40.09)                                        
  8 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               1:18.01    1:22.63         11  
                  38.10     1:22.63 (44.53)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
              2:18.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                    NT    2:52.37         20  
                  37.31     1:20.49 (43.18)     2:06.27 (45.78)     2:52.37 (46.10)
  2 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               3:04.45    3:06.01         17  
                  37.75     1:25.40 (47.65)     2:16.76 (51.36)     3:06.01 (49.25)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
              5:50.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                5:52.11    5:43.04 SILV    20  
                  29.31     1:02.83 (33.52)     1:37.16 (34.33)     2:12.17 (35.01)
        2:47.99 (35.82)     3:24.22 (36.23)     3:59.75 (35.53)     4:34.49 (34.74)
        5:09.29 (34.80)     5:43.04 (33.75)                                        
  2 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               6:14.45    5:45.21 SILV    17  
                  28.18     1:00.18 (32.00)   2:46.08 (1:45.90)     3:22.04 (35.96)
                                                                        4:35.00 ( )
        5:10.48 (35.48)     5:45.21 (34.73)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:04.09    1:05.82 SILV    20  
                  31.84     1:05.82 (33.98)                                        
  2 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:08.88    1:13.63 SILV    17  
                  34.84     1:13.63 (38.79)                                        
  3 Kim, Noah           13 BB-NJ                1:33.72    1:24.57         16  
                  41.29     1:24.57 (43.28)                                        
  4 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               1:33.87    1:31.32         15  
                  43.64     1:31.32 (47.68)                                        
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                1:33.71         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reiser, Thomas A    14 MVA-MR                    NT    3:02.39         20  
                                1:27.90 ( )     2:16.43 (48.53)     3:02.39 (45.96)
 -- Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               2:44.35         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.15     1:37.83 (51.68)     2:30.10 (52.27)          DQ (50.97)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                1:08.88    1:10.00 ZQ      20  
                  33.29     1:10.00 (36.71)                                        
  2 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:19.64    1:13.70 SILV    17  
                  33.85     1:13.70 (39.85)                                        
  3 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:13.28    1:14.55 SILV    16  
                  34.96     1:14.55 (39.59)                                        
  4 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                1:23.15    1:20.57 SILV    15  
                  37.51     1:20.57 (43.06)                                        
  5 Reiser, Thomas A    14 MVA-MR               1:27.40    1:25.25         14  
                  39.58     1:25.25 (45.67)                                        
 -- Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:48.35         DQ        
      Downward butterfly kick
                  47.28          DQ (54.85)                                        
 -- Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               1:39.92         DQ        
      One hand touch
                  48.93          DQ (52.01)                                        
 -- Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:16.15         DQ        
      False start
                  35.73          DQ (40.73)                                        
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                1:49.99         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               3:38.43    3:33.52         20  
                  47.41     1:42.54 (55.13)     2:39.57 (57.03)     3:33.52 (53.95)
 -- Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               3:05.69         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:00.26    1:01.28 JO      20  
                  28.92     1:01.28 (32.36)                                        
  2 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:01.74    1:04.61 SILV    17  
                  30.03     1:04.61 (34.58)                                        
  3 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                1:04.40    1:06.50 SILV    16  
                  30.63     1:06.50 (35.87)                                        
  4 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:10.71    1:09.62 SILV    15  
                  32.09     1:09.62 (37.53)                                        
  5 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                1:32.25    1:19.55         14  
                  35.86     1:19.55 (43.69)                                        
 -- Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               2:02.83         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  49.27          DQ (59.70)                                        
 -- Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:46.68         DQ        
      Alternating Kick
                  45.73        DQ (1:00.43)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                2:17.70    2:18.78 SILV    20  
                  30.17     1:06.49 (36.32)     1:46.97 (40.48)     2:18.78 (31.81)
  2 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               2:38.19    2:26.49 SILV    17  
                  30.73     1:09.04 (38.31)     1:52.37 (43.33)     2:26.49 (34.12)
  3 Kim, Noah           13 BB-NJ                2:56.27    2:59.49         16  
                  39.73     1:26.23 (46.50)     2:18.58 (52.35)     2:59.49 (40.91)
  4 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                    NT    3:23.60         15  
                  46.29     1:39.90 (53.61)     2:38.73 (58.83)     3:23.60 (44.87)
  5 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               3:25.89    3:26.74         14  
                  50.88     1:42.88 (52.00)     2:38.68 (55.80)     3:26.74 (48.06)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
              5:09.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR                    NT    7:05.18         20  
                  46.16     1:45.81 (59.65)     2:39.71 (53.90)     3:32.99 (53.28)
        4:25.71 (52.72)     5:22.91 (57.20)     6:15.03 (52.12)     7:05.18 (50.15)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR                 24.34      24.27         20  
  2 Travers, Matt       18 MVA-MR                 25.62      24.91         17  
  3 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                  24.77      24.98         16  
  4 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                  29.24      25.48         15  
  5 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR                 26.01      26.13         14  
  6 Gubler, Christian   15 BB-NJ                  28.16      27.38         13  
  7 Cerrato, Justin C   15 DA-MR                  27.33      28.69         12  
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Travers, Matt       18 MVA-MR                 55.78      55.22         20  
                  26.19       55.22 (29.03)                                        
  2 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR                 56.40      57.11         17  
                  27.20       57.11 (29.91)                                        
  3 Bough, Matt W       17 BB-NJ                  57.99      57.70         16  
                  27.44       57.70 (30.26)                                        
  4 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:00.69      59.07         15  
                  28.76       59.07 (30.31)                                        
  5 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                  57.19      59.34         14  
                  27.34       59.34 (32.00)                                        
  6 Esak, Rickey J      15 BB-NJ                1:00.34    1:00.76         13  
                  28.26     1:00.76 (32.50)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                1:00.85    1:00.93         20  
                  29.50     1:00.93 (31.43)                                        
  2 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                1:03.87    1:04.15         17  
                  31.62     1:04.15 (32.53)                                        
  3 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               1:07.27    1:04.39         16  
                  31.51     1:04.39 (32.88)                                        
  4 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                1:08.42    1:05.86         15  
                  31.97     1:05.86 (33.89)                                        
  5 Bough, Matt W       17 BB-NJ                1:10.66    1:06.85         14  
                  32.87     1:06.85 (33.98)                                        
  6 Travers, Matt       18 MVA-MR               1:08.41    1:09.10         13  
                  33.56     1:09.10 (35.54)                                        
  7 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:18.27    1:12.03         12  
                  35.60     1:12.03 (36.43)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                2:20.11    2:21.95         20  
                  32.10     1:08.55 (36.45)     1:45.57 (37.02)     2:21.95 (36.38)
  2 Bough, Matt W       17 BB-NJ                2:34.24    2:26.09         17  
                  34.99     1:11.54 (36.55)     1:49.70 (38.16)     2:26.09 (36.39)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                1:08.42    1:05.91         20  
                  30.46     1:05.91 (35.45)                                        
  2 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                1:09.38    1:13.15         17  
                  33.63     1:13.15 (39.52)                                        
  3 Rosario, Nick       16 MVA-MR               1:15.80    1:13.77         16  
                  34.71     1:13.77 (39.06)                                        
  4 Travers, Matt       18 MVA-MR               1:17.75    1:14.15         15  
                  34.88     1:14.15 (39.27)                                        
  5 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               1:16.77    1:14.71         14  
                  34.99     1:14.71 (39.72)                                        
  6 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:21.24    1:17.90         13  
                  36.31     1:17.90 (41.59)                                        
  7 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                1:25.75    1:19.13         12  
                  37.08     1:19.13 (42.05)                                        
  8 Cerrato, Justin C   15 DA-MR                1:30.99    1:28.86         11  
                  41.76     1:28.86 (47.10)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                2:48.79    2:32.82         20  
                  33.73     1:12.65 (38.92)     1:52.90 (40.25)     2:32.82 (39.92)
  2 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                2:30.79    2:36.55         17  
                  32.00     1:10.17 (38.17)     1:53.05 (42.88)     2:36.55 (43.50)
  3 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                2:27.50    2:37.36         16  
                  35.06     1:15.65 (40.59)     1:56.84 (41.19)     2:37.36 (40.52)
  4 Travers, Matt       18 MVA-MR               2:52.72    2:44.43         15  
                  36.51     1:18.64 (42.13)     2:02.03 (43.39)     2:44.43 (42.40)
  5 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                2:47.80    2:50.83         14  
                  38.70     1:21.75 (43.05)     2:06.44 (44.69)     2:50.83 (44.39)
  6 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                3:09.84    2:54.25         13  
                  37.42     1:21.21 (43.79)     2:07.56 (46.35)     2:54.25 (46.69)
  7 Esak, Rickey J      15 BB-NJ                2:34.33    2:55.23         12  
                  37.62     1:20.41 (42.79)     2:08.18 (47.77)     2:55.23 (47.05)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR                 56.33      57.16         20  
                  26.94       57.16 (30.22)                                        
  2 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                1:02.19    1:02.70         17  
                  28.48     1:02.70 (34.22)                                        
  3 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                1:14.13    1:06.70         16  
                  30.68     1:06.70 (36.02)                                        
  4 Bough, Matt W       17 BB-NJ                1:06.77    1:07.43         15  
                  29.98     1:07.43 (37.45)                                        
  5 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:14.10    1:09.13         14  
                  31.40     1:09.13 (37.73)                                        
  6 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               1:04.78    1:10.45         13  
                  29.63     1:10.45 (40.82)                                        
  7 Cerrato, Justin C   15 DA-MR                1:07.22    1:11.49         12  
                  33.78     1:11.49 (37.71)                                        
  8 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                1:05.89    1:14.14         11  
                  33.09     1:14.14 (41.05)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                2:15.37    2:12.48         20  
                  28.30     1:01.51 (33.21)     1:42.72 (41.21)     2:12.48 (29.76)
  2 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                2:14.80    2:19.27         17  
                  28.58     1:07.86 (39.28)     1:44.94 (37.08)     2:19.27 (34.33)
  3 Bough, Matt W       17 BB-NJ                2:27.28    2:23.43         16  
                  29.99     1:07.74 (37.75)     1:48.39 (40.65)     2:23.43 (35.04)
  4 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                2:37.05    2:23.74         15  
                  30.41     1:06.19 (35.78)     1:51.24 (45.05)     2:23.74 (32.50)
  5 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               2:26.07    2:26.09         14  
                  29.39     1:05.82 (36.43)     1:51.56 (45.74)     2:26.09 (34.53)
  6 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                2:26.68    2:26.29         13  
                  33.68     1:08.32 (34.64)     1:52.97 (44.65)     2:26.29 (33.32)
  7 Travers, Matt       18 MVA-MR               2:31.11    2:26.77         12  
                  31.68     1:09.31 (37.63)     1:54.87 (45.56)     2:26.77 (31.90)
  8 Gubler, Christian   15 BB-NJ                2:49.60    2:27.57         11  
                  31.85     1:10.96 (39.11)     1:55.12 (44.16)     2:27.57 (32.45)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                4:44.98    4:37.24         20  
                  26.63       58.28 (31.65)     1:35.05 (36.77)     2:11.17 (36.12)
        2:51.73 (40.56)     3:33.04 (41.31)     4:05.63 (32.59)     4:37.24 (31.61)
  2 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                4:53.52    4:39.97         17  
                  29.16     1:03.93 (34.77)     1:38.90 (34.97)     2:14.55 (35.65)
        2:56.09 (41.54)     3:38.04 (41.95)     4:09.64 (31.60)     4:39.97 (30.33)
  3 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                4:54.98    5:06.33         16  
                  28.43     1:03.42 (34.99)     1:46.15 (42.73)     2:27.51 (41.36)
        3:07.20 (39.69)     3:48.16 (40.96)     4:28.44 (40.28)     5:06.33 (37.89)
  4 Bough, Matt W       17 BB-NJ                5:01.33    5:11.57         15  
                  30.98     1:08.91 (37.93)     1:48.86 (39.95)     2:28.87 (40.01)
        3:13.05 (44.18)     3:57.86 (44.81)     4:35.89 (38.03)     5:11.57 (35.68)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                1:56.32    1:56.79         20  
                  25.76       54.71 (28.95)     1:25.48 (30.77)     1:56.79 (31.31)
  2 Travers, Matt       18 MVA-MR               2:03.96    2:00.77         17  
                  26.85       57.36 (30.51)     1:29.05 (31.69)     2:00.77 (31.72)
  3 Rosario, Nick       16 MVA-MR               2:02.20    2:03.28         16  
                  27.40       58.50 (31.10)     1:30.82 (32.32)     2:03.28 (32.46)
  4 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                2:09.59    2:10.49         15  
                  29.33     1:01.92 (32.59)     1:35.89 (33.97)     2:10.49 (34.60)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                5:10.91    5:07.63         20  
                  27.53       57.94 (30.41)     1:28.95 (31.01)     2:00.29 (31.34)
        2:31.19 (30.90)     3:02.45 (31.26)     3:34.18 (31.73)     4:05.97 (31.79)
        4:37.16 (31.19)     5:07.63 (30.47)                                        
  2 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                5:36.85    5:32.81         17  
                  27.30       57.93 (30.63)     1:29.22 (31.29)     2:01.90 (32.68)
        2:35.71 (33.81)     3:10.59 (34.88)     3:46.58 (35.99)     4:22.35 (35.77)
        4:58.35 (36.00)     5:32.81 (34.46)                                        
  3 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                5:46.86    5:37.16         16  
                  29.42     1:02.70 (33.28)     1:36.87 (34.17)     2:11.59 (34.72)
        2:46.45 (34.86)     3:21.02 (34.57)     3:55.64 (34.62)     4:30.27 (34.63)
        5:04.20 (33.93)     5:37.16 (32.96)                                        
  4 Rosario, Nick       16 MVA-MR               6:18.42    5:40.40         15  
                  30.89     1:03.65 (32.76)     1:37.19 (33.54)     2:11.62 (34.43)
        2:46.25 (34.63)     3:21.88 (35.63)     3:57.50 (35.62)     4:31.85 (34.35)
        5:06.63 (34.78)     5:40.40 (33.77)                                        
  5 Travers, Matt       18 MVA-MR               6:07.74    5:40.76         14  
                  29.21     1:01.62 (32.41)     1:35.50 (33.88)     2:10.39 (34.89)
        2:45.78 (35.39)     3:21.40 (35.62)     3:56.76 (35.36)     4:32.43 (35.67)
      5:41.09 (1:08.66)         5:40.76 ( )                                        
  6 Gubler, Christian   15 BB-NJ                6:31.36    5:41.10         13  
                  30.31     1:02.96 (32.65)     1:37.01 (34.05)     2:11.90 (34.89)
        2:47.20 (35.30)     3:22.53 (35.33)     3:58.45 (35.92)     4:34.22 (35.77)
        5:09.62 (35.40)     5:41.10 (31.48)                                        
  7 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               6:26.86    5:41.98         12  
                  29.46     1:01.99 (32.53)     1:35.75 (33.76)     2:10.81 (35.06)
        2:45.67 (34.86)     3:21.72 (36.05)     3:57.77 (36.05)     4:33.56 (35.79)
        5:08.68 (35.12)     5:41.98 (33.30)                                        
  8 Bough, Matt W       17 BB-NJ                6:23.33    5:42.73         11  
                  29.66     1:02.41 (32.75)     1:36.92 (34.51)     2:11.67 (34.75)
        2:46.93 (35.26)     3:21.73 (34.80)     3:57.30 (35.57)     4:33.20 (35.90)
        5:08.06 (34.86)     5:42.73 (34.67)                                        
  9 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                6:14.26    5:44.67          9  
                  29.56     1:02.88 (33.32)     1:37.17 (34.29)     2:12.55 (35.38)
        2:48.19 (35.64)     3:23.99 (35.80)     4:00.55 (36.56)     4:36.55 (36.00)
        5:12.31 (35.76)     5:44.67 (32.36)                                        
 10 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                5:57.88    5:46.51          7  
                  29.56     1:02.26 (32.70)     1:36.95 (34.69)     2:12.58 (35.63)
        2:48.87 (36.29)     3:24.54 (35.67)     4:00.88 (36.34)     4:36.91 (36.03)
        5:12.30 (35.39)     5:46.51 (34.21)                                        
 11 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               7:44.01    6:53.79          6  
                  35.79     1:16.80 (41.01)     1:58.96 (42.16)     2:41.49 (42.53)
        3:23.54 (42.05)     4:06.54 (43.00)     4:49.35 (42.81)     5:32.38 (43.03)
        6:14.58 (42.20)     6:53.79 (39.21)                                        
 12 Bellettiere, Jack   10 MVA-MR               7:57.44    7:26.45          5  
                  37.48     1:20.49 (43.01)     2:05.58 (45.09)     2:51.75 (46.17)
        3:39.45 (47.70)     4:25.67 (46.22)     5:11.83 (46.16)     5:58.11 (46.28)
        6:42.83 (44.72)     7:26.45 (43.62)                                        
 13 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                    NT    7:50.42          4  
                  38.32     1:24.92 (46.60)     2:12.40 (47.48)     2:59.68 (47.28)
        3:49.28 (49.60)     4:39.05 (49.77)     5:29.95 (50.90)     6:19.26 (49.31)
        7:06.07 (46.81)     7:50.42 (44.35)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                2:01.11    2:08.61         20  
                  27.24       59.46 (32.22)     1:33.66 (34.20)     2:08.61 (34.95)
  2 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                2:34.44    2:41.36         17  
                  32.10     1:12.11 (40.01)     1:56.56 (44.45)     2:41.36 (44.80)
  3 Esak, Rickey J      15 BB-NJ                2:20.11    2:54.51         16  
                  33.15     1:15.90 (42.75)     2:04.47 (48.57)     2:54.51 (50.04)
  4 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                    NT    4:15.37         15  
                  49.57   1:56.12 (1:06.55)   3:07.08 (1:10.96)   4:15.37 (1:08.29)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:35.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         3:29.80    3:47.79         40  
     1) Gorman, Evan K 16               2) Pilaar, Brendan M 16           
     3) Spichiger, Mike J 16            4) Bough, Matt W 17               
                  25.88       53.81 (53.81)     1:22.82 (29.01)   1:54.00 (1:00.19)
        2:20.69 (26.69)     2:51.09 (57.09)     3:17.73 (26.64)     3:47.79 (56.70)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    4:07.40         34  
     1) Snow, Nathan 13                 2) Nicholas, Chauncey 13          
     3) Nicholas, Charles 14            4) Bryant, Joshua M 13            
                  36.56   1:16.87 (1:16.87)     1:43.41 (26.54)     2:13.58 (56.71)
        2:41.03 (27.45)     3:11.75 (58.17)     3:37.96 (26.21)     4:07.40 (55.65)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         3:49.89    4:10.74         32  
     1) Zanki, Tyler N 16               2) Esak, Rickey J 15              
     3) Zoeller, Charles L 15           4) Gubler, Christian L 15         
                  29.43   1:03.37 (1:03.37)                                        
                                3:11.94 ( )     4:10.74 (58.80)                    
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:53.44    4:21.29         30  
     1) Doherty, Garrett J 15           2) Hamilton, Andrew R 13          
     3) Travers, Matt 18                4) Schiele, Billy B 13            
                  28.82   1:01.31 (1:01.31)     1:30.18 (28.87)   2:02.64 (1:01.33)
        2:28.79 (26.15)     2:58.74 (56.10)     3:37.46 (38.72)   4:21.29 (1:22.55)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         1:49.53    1:49.16         40  
     1) Gorman, Evan K 16               2) Zanki, Tyler N 16              
     3) Pilaar, Brendan M 16            4) Spichiger, Mike J 16           
                  28.52       58.93 (30.41)     1:24.21 (25.28)     1:49.16 (24.95)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      1:50.51    1:55.48         34  
     1) Travers, Matt 18                2) Hamilton, Andrew R 13          
     3) Rosario, Nick 16                4) Doherty, Garrett J 15          
                  31.35     1:04.36 (33.01)     1:29.37 (25.01)     1:55.48 (26.11)
  3 Devilfish Aquatics-MR  'A'                  1:50.13    1:57.12         32  
     1) Nicholas, Chauncey 13           2) Bryant, Joshua M 13            
     3) Nicholas, Charles 14            4) Cerrato, Justin C 15           
                  30.91     1:01.38 (30.47)     1:30.04 (28.66)     1:57.12 (27.08)
 -- Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'           NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Reiser, Thomas A 14             2) Whitledge, Jory B 13           
     3) Schiele, Billy B 13             4) Pietraszka, Ryan 12            
                  37.52     1:24.52 (47.00)     2:07.44 (42.92)          DQ (30.41)