Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/19/2013 08:12 PM
                 2013 MR NYSA 8&Under Fall Start - 10/19/2013                  
                              Sanction #: 131015                               
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR        29.25      23.68        
  2 Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.07        
  3 Panaro, Sadie A      6 PATS-MR                40.00      27.64        
  4 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        30.00      28.54        
  5 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        30.00      29.37        
  6 Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                38.99      29.77        
  7 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        30.00      30.62        
  8 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        30.00      31.90        
  9 Li, Sophie Q         6 Middies-MR                NT      32.49        
 10 Ardine, Olivia G     6 Unpats-MR              35.00      41.33        
 11 O'Byrne, Rory L      4 GAEL-MR                40.99      54.17        
 12 Viola, Ava G         6 GAEL-MR                44.66      59.97        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR      1:00.85      51.15        
                  23.51       51.15 (27.64)                                        
  2 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR           1:06.70      59.68        
                  28.73       59.68 (30.95)                                        
  3 Panaro, Sadie A      6 PATS-MR              1:20.00    1:10.25        
  4 Li, Sophie Q         6 Middies-MR                NT    1:10.29        
  5 Ardine, Olivia G     6 Unpats-MR              55.00    1:39.57        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR        32.44      26.71        
  2 Panaro, Sadie A      6 PATS-MR                45.00      27.57        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             31.32      28.72        
  4 Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        35.00      31.24        
  5 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        35.00      33.02        
  6 Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                44.55      33.90        
  7 Viola, Ava G         6 GAEL-MR                48.99      44.72        
  8 Ardine, Olivia G     6 Unpats-MR              40.00      48.54        
  9 O'Byrne, Rory L      4 GAEL-MR                48.99    1:26.81        
 -- Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Li, Sophie Q         6 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR        35.50      34.59        
  2 Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        40.00      36.57        
 -- O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                55.66         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Viola, Ava G         6 GAEL-MR              1:08.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        35.00      45.97        
 -- O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        22.43      20.19        
  2 Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                25.66      20.89        
  3 Hill, Sasha          7 Middies-MR                NT      23.09        
  4 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        22.74      23.12        
  5 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT      23.50        
  6 Dittelman, Jamie c   7 Middies-MR                NT      24.51        
  7 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                   NT      26.43        
  8 Pearsall, Eloise M   7 PATS-MR                   NT      30.62        
  9 Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT      30.75        
 10 Evans, Kylie J       7 MWSC-MR                36.89      30.87        
 11 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                39.99      31.34        
 12 Macaluso, Chloe      7 NYSA-MR                   NT      49.74        
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                58.99      45.20        
                  21.40       45.20 (23.80)                                        
  2 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT      49.22        
                  24.15       49.22 (25.07)                                        
  3 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        50.74      51.14        
                  22.26       51.14 (28.88)                                        
  4 Hill, Sasha          7 Middies-MR                NT      52.85        
                  24.08       52.85 (28.77)                                        
  5 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                   NT      56.07        
                  26.17       56.07 (29.90)                                        
  6 Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT    1:05.64        
                  35.39     1:05.64 (30.25)                                        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                38.77      22.82        
  2 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        29.03      23.59        
  3 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT      24.66        
  4 Mizerik, Charlotte   7 Middies-MR             25.14      25.10        
  5 Dittelman, Jamie c   7 Middies-MR                NT      26.36        
  6 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        28.21      26.54        
  7 Hill, Sasha          7 Middies-MR                NT      26.65        
  8 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                   NT      27.75        
  9 Evans, Kylie J       7 MWSC-MR                42.89      29.63        
 10 Pearsall, Eloise M   7 PATS-MR                   NT      30.62        
 11 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                45.66      30.71        
 -- Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Macaluso, Chloe      7 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        31.34      29.54        
  2 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        31.36      32.16        
 -- Dittelman, Jamie c   7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                56.77         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                44.66         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        30.49      29.70        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR                19.52      16.36        
  2 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                23.44      17.08        
  3 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                22.47      17.84        
  4 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                17.87      18.29        
  5 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                21.22      18.53        
  6 Sawhney, Siya        8 NYSA-MR                20.66      19.10        
  7 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                23.44      19.22        
  8 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             24.54      19.75        
  9 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                23.63      21.11        
 10 Gomprecht, Kristin   8 Middies-MR             22.30      21.78        
 11 Varcadipane, Lilly   8 MWSC-MR                28.89      22.02        
 12 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR                NT      22.18        
 13 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        25.46      24.70        
 14 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                34.55      27.74        
 15 Chu, Alexandra M     8 Middies-MR                NT      28.30        
 16 Belostotsky, Hanna   8 Middies-MR                NT      28.64        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR                36.53      37.03        
  2 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                53.55      37.45        
  3 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      38.75        
  4 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR        39.74      39.30        
  5 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                41.94      39.55        
  6 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        42.24      39.61        
  7 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        41.95      39.74        
  8 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        41.96      40.64        
  9 Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR        40.42      40.94        
 10 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             55.81      41.28        
 11 McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR        40.80      41.47        
 12 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                52.44      41.85        
                  20.20       41.85 (21.65)                                        
 13 Sawhney, Siya        8 NYSA-MR                46.03      42.73        
                  21.13       42.73 (21.60)                                        
 14 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        43.08      43.56        
                  21.11       43.56 (22.45)                                        
 15 Gomprecht, Kristin   8 Middies-MR             44.85      44.01        
                  21.58       44.01 (22.43)                                        
 16 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        43.16      44.08        
 17 Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      46.44        
                  22.78       46.44 (23.66)                                        
 18 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR      1:01.00      47.39        
                  23.35       47.39 (24.04)                                        
 19 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        49.31      48.88        
                  23.05       48.88 (25.83)                                        
 20 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR                NT      49.27        
                  24.00       49.27 (25.27)                                        
 21 Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      49.33        
                  24.36       49.33 (24.97)                                        
 22 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        50.26      49.73        
                  23.91       49.73 (25.82)                                        
 23 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                53.19      50.03        
                  22.87       50.03 (27.16)                                        
 24 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      51.23        
                  23.96       51.23 (27.27)                                        
 25 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      53.16        
                  25.49       53.16 (27.67)                                        
 26 Minchala, Kimberly   8 Middies-MR           1:30.70      53.24        
                  22.90       53.24 (30.34)                                        
 27 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      56.27        
                  27.11       56.27 (29.16)                                        
 28 Chu, Alexandra M     8 Middies-MR                NT      58.92        
                  28.94       58.92 (29.98)                                        
 29 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR              1:05.88    1:06.29        
                  31.34     1:06.29 (34.95)                                        
 30 Turner, Julia C      8 PATS-MR                   NT    1:15.10        
                  35.66     1:15.10 (39.44)                                        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      18.95        
  2 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                24.33      20.15        
  3 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR                23.01      20.28        
  4 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             23.92      20.70        
  5 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                22.39      20.88        
  6 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                24.01      21.45        
  7 Gomprecht, Kristin   8 Middies-MR             24.33      22.12        
  8 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        20.90      22.17        
  9 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR        22.62      22.18        
 10 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        21.12      22.28        
 11 McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR        21.68      22.40        
 11 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        23.12      22.40        
 13 Sawhney, Siya        8 NYSA-MR                25.16      22.45        
 14 Varcadipane, Lilly   8 MWSC-MR                30.89      23.36        
 15 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        35.00      23.57        
 16 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR                NT      23.76        
 17 Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR        23.05      23.86        
 18 Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR        35.00      24.32        
 19 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        22.01      24.46        
 20 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                27.31      24.48        
 21 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        22.55      24.67        
 22 Minchala, Kimberly   8 Middies-MR             35.40      24.72        
 23 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        23.69      24.88        
 24 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.45      25.61        
 25 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                31.55      26.06        
 26 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        27.08      26.09        
 27 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                45.55      27.59        
 28 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                25.85      28.23        
 29 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      28.48        
 30 Belostotsky, Hanna   8 Middies-MR                NT      29.41        
 31 Turner, Julia C      8 PATS-MR                   NT      38.53        
 -- Chu, Alexandra M     8 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                38.77      24.03        
  2 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        25.04      24.80        
  3 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        25.02      25.45        
  4 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        26.38      25.66        
  5 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                28.89      25.69        
  6 McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR        25.40      26.50        
  7 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        40.00      27.05        
  8 Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR        40.00      27.44        
  9 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                27.53      28.59        
 10 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        40.00      28.63        
 11 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                37.88      29.83        
 12 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        30.53      30.07        
 13 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                30.97      32.91        
 14 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.09        
 15 Turner, Julia C      8 PATS-MR                   NT      34.73        
 16 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                55.66      39.89        
 -- Varcadipane, Lilly   8 MWSC-MR                35.89         DQ        
      One hand touch
 -- Belostotsky, Hanna   8 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      20.48        
  2 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        20.28      20.59        
  3 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        22.63      21.53        
  4 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        21.99      21.56        
  5 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        20.32      22.16        
  6 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR        28.28      22.63        
  7 Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR        24.27      23.53        
  8 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                38.77      24.27        
  9 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                26.26      24.42        
 10 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                28.69      24.88        
 11 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.69        
 12 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                40.99      26.05        
 13 Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.74        
 14 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.61        
 15 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                30.70      27.71        
 16 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        28.19      28.40        
 17 Minchala, Kimberly   8 Middies-MR                NT      29.96        
 18 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      30.41        
 -- Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR              1:42.25    1:34.60        
                                  42.96 ( )     1:13.35 (30.39)     1:34.60 (21.25)
  2 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR      1:36.51    1:35.07        
                  20.95       43.84 (22.89)     1:12.15 (28.31)     1:35.07 (22.92)
  3 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR      1:43.74    1:37.72        
                  21.46       46.09 (24.63)     1:16.96 (30.87)     1:37.72 (20.76)
  4 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00    1:39.06        
                  21.61       44.58 (22.97)     1:14.59 (30.01)     1:39.06 (24.47)
  5 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR      1:52.14    1:40.42        
                  21.96       46.16 (24.20)     1:17.15 (30.99)     1:40.42 (23.27)
  6 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR      1:43.49    1:41.97        
                  22.68       47.33 (24.65)     1:20.58 (33.25)     1:41.97 (21.39)
  7 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR      1:43.37    1:43.64        
                  21.23       43.94 (22.71)     1:17.18 (33.24)     1:43.64 (26.46)
  8 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR      1:49.26    1:46.22        
                  21.86       47.12 (25.26)     1:21.79 (34.67)     1:46.22 (24.43)
  9 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR      2:10.79    1:46.83        
                  24.52       51.01 (26.49)     1:22.94 (31.93)     1:46.83 (23.89)
 10 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR      2:00.00    1:52.45        
                  25.67       53.38 (27.71)     1:26.80 (33.42)     1:52.45 (25.65)
 11 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR              2:15.66    1:55.44        
                  24.59       53.05 (28.46)     1:25.38 (32.33)     1:55.44 (30.06)
 12 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              2:02.74    2:01.38        
                  28.29       56.60 (28.31)     1:35.25 (38.65)     2:01.38 (26.13)
 13 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR      2:03.33    2:01.67        
                  28.39       56.82 (28.43)     1:33.86 (37.04)     2:01.67 (27.81)
 14 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR      2:10.99    2:01.94        
                  30.43       58.51 (28.08)     1:33.97 (35.46)     2:01.94 (27.97)
 -- Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  25.57       52.83 (27.26)     1:29.25 (36.42)          DQ (32.37)
 -- DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  28.97       57.94 (28.97)     1:40.64 (42.70)          DQ (34.87)
 -- Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  30.52     1:01.93 (31.41)     1:35.02 (33.09)                    
 -- Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  26.84       53.62 (26.78)     1:27.56 (33.94)          DQ (35.72)
 -- Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR      2:03.08         DQ        
      One hand touch - breast
                  22.59       51.80 (29.21)     1:26.61 (34.81)          DQ (25.24)
 -- Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.75     1:04.54 (31.79)     1:45.84 (41.30)          DQ (30.17)
 -- McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR      1:48.59         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  20.79       44.39 (23.60)     1:17.17 (32.78)          DQ (24.00)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        30.50      24.31        
  2 Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        30.00      24.34        
  3 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.44        
  4 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.82        
  5 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.14        
  6 Pearsall, Milo J     6 PATS-MR                   NT      38.36        
  7 Locitzer, Patrick    6 PATS-MR                   NT      55.97        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J     6 PATS-MR                   NT    1:15.98        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        35.50      26.04        
  2 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.76        
  3 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        35.00      28.11        
  4 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        35.00      29.50        
  5 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        35.00      33.13        
  6 Pearsall, Milo J     6 PATS-MR                   NT      34.18        
  7 Locitzer, Patrick    6 PATS-MR                   NT    1:04.87        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.68        
  2 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        40.00      31.55        
  3 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        40.00      36.87        
 -- Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      One hand touch
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        35.00      37.11        
  2 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        35.00      40.02        
 -- Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      20.77        
  2 Carlson, Liam J      7 PATS-MR                35.00      21.54        
  3 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      22.42        
  4 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        30.00      22.74        
  5 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                29.09      23.69        
  6 Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.73        
  7 Dennison, Nathanie   7 Middies-MR                NT      24.40        
  8 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT      29.35        
  9 Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT      43.38        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Nathanie   7 Middies-MR                NT      55.38        
                  25.79       55.38 (29.59)                                        
  2 Carlson, Liam J      7 PATS-MR              1:15.00    1:00.92        
                  28.96     1:00.92 (31.96)                                        
  3 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT    1:09.37        
                  32.49     1:09.37 (36.88)                                        
  4 Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT    1:33.04        
                  47.73     1:33.04 (45.31)                                        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Liam J      7 PATS-MR                41.00      23.32        
  2 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        35.00      23.79        
  3 Dennison, Nathanie   7 Middies-MR                NT      25.15        
  4 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.28        
  5 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                31.18      26.03        
  6 Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.69        
  7 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      28.79        
  8 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT      30.24        
  9 Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT      50.90        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        40.00      31.71        
  2 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        40.00      39.30        
  3 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                44.55      46.40        
 -- McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Carlson, Liam J      7 PATS-MR                43.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.62        
  2 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        35.00      30.61        
  3 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      34.83        
 -- Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Euyoque, Kevin D     8 Middies-MR             20.48      19.25        
  2 Rios, Jared J        8 Middies-MR                NT      19.71        
  3 Robinson, Ari B      8 GAEL-MR                20.41      20.08        
  4 Sung, Lou-Fei        8 GAEL-MR                23.44      20.18        
  5 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                18.51      20.90        
  6 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                28.77      21.68        
  7 Gutman, Luke M       8 Middies-MR                NT      21.89        
  8 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                35.88      22.44        
  9 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        19.25      23.78        
 10 King, Conor P        8 NYSA-MR                   NT      24.71        
 11 Shea, Jack S         8 MWSC-MR                36.89      26.47        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        36.09      32.92        
  2 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              45.08      38.87        
  3 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        38.92      39.02        
  4 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR        44.36      41.33        
  5 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        46.65      41.77        
                  20.93       41.77 (20.84)                                        
  6 Euyoque, Kevin D     8 Middies-MR             43.97      41.90        
                  20.85       41.90 (21.05)                                        
  7 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        47.00      42.13        
  8 Karle, Brian J       8 GAEL-MR              1:02.88      44.79        
                  22.32       44.79 (22.47)                                        
  9 Robinson, Ari B      8 GAEL-MR                53.81      44.95        
                  21.34       44.95 (23.61)                                        
 10 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR      1:01.00      45.84        
                  22.32       45.84 (23.52)                                        
 11 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                40.56      46.62        
                  21.39       46.62 (25.23)                                        
 12 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        53.81      46.88        
                  21.68       46.88 (25.20)                                        
 13 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR        47.11      48.08        
                  23.40       48.08 (24.68)                                        
 14 Gutman, Luke M       8 Middies-MR                NT      50.83        
                  24.47       50.83 (26.36)                                        
 15 King, Conor P        8 NYSA-MR                   NT      52.53        
                  24.40       52.53 (28.13)                                        
 16 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        45.54      54.27        
                  26.24       54.27 (28.03)                                        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        17.12      17.89        
  2 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        21.11      20.97        
  3 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              19.11      20.98        
  4 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                38.77      22.06        
  5 Gutman, Luke M       8 Middies-MR                NT      22.23        
  6 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        33.50      22.98        
  7 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR        23.17      23.36        
  8 Robinson, Ari B      8 GAEL-MR                26.41      23.94        
  9 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                23.38      24.34        
 10 King, Conor P        8 NYSA-MR                   NT      24.80        
 11 Shea, Jack S         8 MWSC-MR                38.89      24.87        
 12 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                40.88      26.15        
 13 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        28.82      26.41        
 14 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        23.64      26.51        
 -- Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Rios, Jared J        8 Middies-MR                NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              33.11      24.24        
  2 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR        30.87      27.43        
  3 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        32.23      27.80        
  4 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR        40.00      27.95        
  5 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        38.00      30.59        
  6 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                45.45      31.47        
  7 Rios, Jared J        8 Middies-MR                NT      45.73        
 -- O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        34.66         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        16.51      14.78        
  2 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              24.41      19.06        
  3 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        33.50      22.36        
  4 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        19.47      22.83        
  5 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR        24.36      24.11        
  6 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                24.64      25.11        
  7 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR        28.29      26.79        
  8 Sung, Lou-Fei        8 GAEL-MR                32.44      29.32        
  9 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      31.65        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:26.80    1:22.92        
                                  35.67 ( )     1:02.89 (27.22)     1:22.92 (20.03)
  2 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:47.68    1:42.50        
                  23.53       47.83 (24.30)     1:20.95 (33.12)     1:42.50 (21.55)
  3 Euyoque, Kevin D     8 Middies-MR           1:49.65    1:43.02        
                  24.16       48.22 (24.06)     1:19.48 (31.26)     1:43.02 (23.54)
  4 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR      1:54.27    1:45.55        
                  23.78       48.74 (24.96)     1:23.14 (34.40)     1:45.55 (22.41)
  5 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR      2:20.00    1:52.50        
                  24.10       51.23 (27.13)   1:52.50 (1:01.27)                    
  6 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR      2:06.32    1:58.20        
                  27.55       54.70 (27.15)     1:32.16 (37.46)     1:58.20 (26.04)
  7 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR      2:18.57    1:58.95        
                  26.64       57.24 (30.60)     1:35.13 (37.89)     1:58.95 (23.82)
  8 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00    1:59.47        
                  30.27       58.24 (27.97)     1:34.80 (36.56)     1:59.47 (24.67)
  9 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR      2:00.00    2:01.56        
                  33.04     1:05.54 (32.50)     1:36.37 (30.83)     2:01.56 (25.19)
 -- Sung, Lou-Fei        8 GAEL-MR              2:11.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  28.70       58.12 (29.42)     1:38.38 (40.26)          DQ (28.87)