Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/21/2013 09:56 AM
                    2013 MR BAD Season Starter - 10/20/2013                    
                              Sanction #: 131014                               
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                21.81      20.97         20  
  2 Riviello, Cara M     6 Sailfish-MR               NT      21.51         17  
  3 Klein, Neah J        6 Unattached-MR             NT      24.53         16  
  4 Zamarbide, Alba      6 Sailfish-MR               NT      26.14         15  
  5 Mtnick, Jessie M     5 Unattached-MR             NT      28.07         14  
  6 Hardart, Caroline    5 Badger-MR                 NT      30.67         13  
  7 Mauskopf, Isabella   6 Badger-MR                 NT      33.68         12  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                27.15      27.16         20  
  2 Riviello, Cara M     6 Sailfish-MR               NT      27.21         17  
  3 Klein, Neah J        6 Unattached-MR             NT      30.23         16  
  4 Zamarbide, Alba      6 Sailfish-MR               NT      31.18         15  
  5 Mauskopf, Isabella   6 Badger-MR                 NT      32.11         14  
  6 Hardart, Caroline    5 Badger-MR                 NT      32.89         13  
  7 Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                40.66      34.17         12  
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                23.88      17.32         20  
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 18.61      17.57         17  
  3 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                17.87      17.68         16  
  4 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      17.69         15  
  5 Dougherty, Kate A    8 GAEL-MR                32.00      17.74         14  
  6 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      17.77         13  
  7 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              16.45      17.89         12  
  8 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                21.99      17.94         11  
  9 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                20.98      18.21          9  
 10 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                24.55      18.56          7  
 11 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                23.80      19.69          6  
 12 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              21.46      20.12          5  
 13 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 20.19      20.14          4  
 14 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                 20.30      20.29          3  
 15 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                19.86      20.33          2  
 16 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT      20.44          1  
 17 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              20.86      20.47        
 18 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 27.54      21.27        
 19 Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT      22.54        
 20 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              21.74      22.94        
 21 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              29.89      23.04        
 22 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT      23.24        
 23 Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT      23.46        
 24 Bradley, Celena M    8 Badger-MR                 NT      23.62        
 25 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 23.51      23.67        
 26 Elias, Emily S       7 Badger-MR                 NT      24.07        
 27 Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT      24.08        
 28 Wish, Isabella       7 CFB-MR                 34.65      24.16        
 29 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      24.71        
 30 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                32.88      25.45        
 31 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT      25.95        
 32 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                32.00      26.24        
 33 Brownell, Kelsey A   7 Sailfish-MR               NT      26.87        
 34 Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT      27.08        
 35 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 31.55      27.30        
 36 Fear, Emma J         7 Sailfish-MR               NT      28.70        
 37 Fahmy, Isabela       7 Badger-MR                 NT      29.03        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT      20.51         20  
  2 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              21.52      20.70         17  
  3 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                 22.40      21.53         16  
  4 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      21.90         15  
  5 Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                25.80      22.18         14  
  6 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 27.17      22.63         13  
  7 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                24.01      22.99         12  
  8 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 23.12      23.90         11  
  9 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.45      23.94          9  
 10 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                25.80      24.78          6.5
 10 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT      24.78          6.5
 12 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              29.13      25.38          5  
 13 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              27.76      25.54          4  
 14 Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT      25.91          3  
 15 Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT      26.51          2  
 16 Wish, Isabella       7 CFB-MR                 36.98      26.69          0.5
 16 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              26.45      26.69          0.5
 18 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 32.65      27.34        
 19 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 31.96      28.01        
 20 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 34.02      28.35        
 21 Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT      28.43        
 22 Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT      30.21        
 23 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                40.99      30.88        
 24 Bradley, Celena M    8 Badger-MR                 NT      30.91        
 25 Brownell, Kelsey A   7 Sailfish-MR               NT      31.61        
 26 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                42.22      32.06        
 27 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      32.68        
 28 Elias, Emily S       7 Badger-MR                 NT      33.68        
 29 Fear, Emma J         7 Sailfish-MR               NT      34.19        
 30 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT      36.75        
 -- Anderson, Kate E     8 Badger-MR              27.16         DQ        
      Did not finish on back
 -- Fahmy, Isabela       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              23.92      22.77         20  
  2 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                32.44      23.11         17  
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 24.82      24.11         16  
  4 Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT      24.88         15  
  5 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                31.22      25.49         14  
  6 Steere, Campbell A   8 Badger-MR                 NT      25.78         13  
  7 Dougherty, Kate A    8 GAEL-MR                45.66      26.65         12  
  8 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                31.90      27.01         11  
  9 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                    NT      27.43          9  
 10 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 23.03      27.44          7  
 11 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      27.47          6  
 12 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT      27.64          5  
 13 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                32.88      28.16          4  
 14 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              30.25      28.29          3  
 15 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      28.52          2  
 16 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                38.02      30.25          1  
 17 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 42.89      30.37        
 18 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              32.01      30.39        
 19 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR                 NT      31.00        
 20 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 34.58      31.27        
 21 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 32.85      31.87        
 22 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              47.55      33.00        
 23 Wish, Isabella       7 CFB-MR                 47.66      34.35        
 24 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      34.43        
 25 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                49.88      36.86        
 26 Fahmy, Isabela       7 Badger-MR                 NT      40.91        
 -- Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                31.90         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                45.66         DQ        
      One hand touch
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mauskopf, Isabella   6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Elias, Emily S       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Bradley, Celena M    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hardart, Caroline    5 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 19.13      19.50         20  
  2 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              23.52      20.51         17  
  3 Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                30.77      22.04         16  
  4 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                 21.87      23.05         15  
  5 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      23.14         14  
  6 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                28.66      23.28         13  
  7 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                30.99      23.58         12  
  8 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                31.88      24.13         11  
  9 Steere, Campbell A   8 Badger-MR                 NT      25.07          9  
 10 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                30.70      25.10          7  
 11 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              28.77      26.24          6  
 12 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.84      26.28          5  
 13 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 37.89      26.32          4  
 14 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              29.58      26.60          3  
 15 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 24.13      27.95          2  
 16 Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT      29.51          1  
 17 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT      29.55        
 18 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT      30.73        
 19 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR                 NT      31.65        
 20 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      34.35        
 21 Fear, Emma J         7 Sailfish-MR               NT      39.91        
 -- Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              38.02         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zamarbide, Alba      6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 -- Brownell, Kelsey A   7 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Riviello, Cara M     6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                28.69         DQ        
      Alternating Kick
 -- Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 39.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR            1:52.11    1:38.49         20  
                  46.58     1:38.49 (51.91)                                        
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR               1:39.37    1:39.61         17  
                  48.25     1:39.61 (51.36)                                        
  3 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR              2:10.88    1:40.55         16  
                  47.93     1:40.55 (52.62)                                        
  4 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR              2:15.66    1:48.08         15  
                  51.98     1:48.08 (56.10)                                        
  5 Quiller, Haily M     8 CAS-MR               1:49.44    1:49.10         14  
                  49.57     1:49.10 (59.53)                                        
  6 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT    1:51.65         13  
                  50.45   1:51.65 (1:01.20)                                        
  7 Anderson, Kate E     8 Badger-MR                 NT    1:53.47         12  
  8 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              2:02.74    1:54.91         11  
                  53.79   1:54.91 (1:01.12)                                        
  9 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR              2:04.99    1:55.20          9  
                  55.50     1:55.20 (59.70)                                        
 10 Isom, Christina M    7 CAS-MR                    NT    1:56.97          7  
                  58.25     1:56.97 (58.72)                                        
 11 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT    1:57.61          6  
                  55.66   1:57.61 (1:01.95)                                        
 12 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR                 NT    2:00.83          5  
                  58.51   2:00.83 (1:02.32)                                        
 13 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR            2:13.93    2:07.93          4  
                1:01.64   2:07.93 (1:06.29)                                        
 14 Collins, Caroline    7 CFB-MR                    NT    2:09.85          3  
                1:03.21   2:09.85 (1:06.64)                                        
 15 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT    2:12.29          2  
                1:01.78   2:12.29 (1:10.51)                                        
 -- Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:14.59        DQ (1:22.24)                                        
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:15.27        DQ (1:22.71)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              32.05      28.87 ZQ      20  
  2 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              33.34      31.63 JO      17  
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR                34.28      31.85 JO      16  
  4 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                33.33      32.35 SILV    15  
  5 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      33.36 SILV    14  
  6 Cedeno, Sofia M     10 Sailfish-MR               NT      33.60 SILV    13  
  7 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      33.62      33.76 SILV    12  
  8 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 30.84      34.26 SILV    11  
  9 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              36.76      34.50 SILV     9  
 10 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              38.12      34.58 SILV     7  
 11 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              33.76      34.93 SILV     6  
 12 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                35.35      35.00 SILV     5  
 13 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              35.59      35.15 SILV     4  
 14 Smith, Piper         9 CFB-MR                 38.10      35.17 SILV     3  
 15 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                38.92      35.34          2  
 16 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 35.75      35.39          1  
 17 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      35.88        
 18 Camillo, Paige A    10 Sailfish-MR               NT      36.39        
 19 Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT      36.51        
 20 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              38.55      36.84        
 21 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              42.68      36.88        
 22 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR              40.79      37.26        
 23 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              39.23      37.29        
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 39.10      37.54        
 25 Downs, Julianna      9 GAEL-MR                40.60      37.72        
 26 Morris Exeter, May   9 Sailfish-MR               NT      38.75        
 27 Geraci, Arianna N    9 Sailfish-MR               NT      39.01        
 28 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              43.08      39.58        
 29 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      39.64        
 29 Geraci, Cathie J     9 Sailfish-MR               NT      39.64        
 31 Dougherty, Kate A    8 GAEL-MR                42.22      39.79        
 32 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT      40.24        
 33 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                 54.99      40.36        
 34 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                46.01      40.50        
 35 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT      40.84        
 36 Sosa, Clara J        9 Badger-MR              52.11      40.94        
 37 Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT      40.97        
 38 Girshin, Natasha    10 Badger-MR              49.75      42.37        
 39 Grascia, Madison R   9 GAEL-MR                49.05      42.61        
 40 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                 45.10      42.70        
 41 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR                48.45      42.86        
 42 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR                 50.01      44.24        
 43 Stern, Leah         10 Badger-MR              44.87      44.86        
 44 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                 50.24      47.50        
 45 Berger, Maya        10 CFB-MR                 55.68      48.07        
 46 Doohan, Alisa M      9 Sailfish-MR               NT      49.59        
 47 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT      50.02        
 48 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR                 52.22      55.83        
 49 Bonilla-Rosa, Nari   9 Sailfish-MR               NT    1:02.75        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            36.85         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              37.91      35.07 ZQ      20  
  2 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              38.01      35.83 ZQ      17  
  3 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      38.73 SILV    16  
  4 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                39.92      38.82 SILV    15  
  5 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      39.84      40.02 SILV    14  
  6 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      40.21 SILV    13  
  7 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              40.84      41.09 SILV    12  
  8 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.21      41.12 SILV    11  
  9 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 43.34      41.30 SILV     9  
 10 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              41.82      41.36 SILV     7  
 11 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              40.34      41.87 SILV     6  
 12 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              44.23      42.65 SILV     5  
 13 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 42.79      42.67 SILV     4  
 14 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      43.61          3  
 15 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR                 48.24      43.87          2  
 16 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                43.24      44.01          1  
 17 Cedeno, Sofia M     10 Sailfish-MR               NT      44.29        
 18 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              50.66      45.65        
 19 Smith, Piper         9 CFB-MR                 45.14      46.13        
 20 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              52.96      46.69        
 21 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              52.85      46.82        
 22 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR              50.31      47.38        
 23 Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT      47.96        
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 45.00      48.27        
 25 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                48.64      48.38        
 26 Camillo, Paige A    10 Sailfish-MR               NT      48.61        
 27 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                 59.65      49.69        
 28 Stern, Leah         10 Badger-MR              54.91      49.76        
 29 Girshin, Natasha    10 Badger-MR                 NT      49.82        
 30 Sosa, Clara J        9 Badger-MR              57.31      50.00        
 31 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                55.17      50.43        
 32 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                 50.32      51.12        
 33 Doohan, Alisa M      9 Sailfish-MR               NT      53.34        
 34 Berger, Maya        10 CFB-MR               1:02.89      53.83        
 35 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT      55.35        
 36 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT      55.71        
 37 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               1:04.42      56.52        
 38 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR                 58.83      58.96        
 39 Grascia, Madison R   9 GAEL-MR                55.58    1:05.12        
 -- Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:00.92         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Levenson, Talia B    9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Bonilla-Rosa, Nari   9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Downs, Julianna      9 GAEL-MR                47.21         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              43.67      41.09 ZQ      20  
  2 Labita, Julia       10 NYSA-MR                43.37      41.42 ZQ      17  
  3 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.71      43.14 SILV    16  
  4 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 43.90      43.68 SILV    15  
  5 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              44.19      44.18 SILV    14  
  6 Pabby, Anya         10 Badger-MR              46.22      44.91 SILV    13  
  7 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              45.60      45.59 SILV    12  
  8 Morris Exeter, May   9 Sailfish-MR               NT      45.65 SILV    11  
  9 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              44.82      46.68 SILV     9  
 10 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              49.11      47.02 SILV     7  
 11 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              49.22      47.11 SILV     6  
 12 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      45.00      47.24 SILV     5  
 13 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      47.39 SILV     4  
 14 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                47.52      47.89 SILV     3  
 15 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                48.18      48.12 SILV     2  
 16 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR              51.66      48.99          1  
 17 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              52.07      49.28        
 18 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      49.47        
 19 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR                 53.47      49.91        
 20 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      50.30        
 21 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT      50.63        
 22 Levenson, Talia B    9 Badger-MR                 NT      52.21        
 23 Camillo, Paige A    10 Sailfish-MR               NT      52.76        
 24 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 50.63      52.81        
 25 Smith, Piper         9 CFB-MR                 55.72      53.43        
 26 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               1:00.18      55.07        
 27 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT      55.30        
 28 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR                 50.84      56.14        
 29 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT      56.30        
 30 Girshin, Natasha    10 Badger-MR                 NT      57.03        
 31 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                 58.79      57.21        
 32 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:04.92      57.55        
 33 Downs, Julianna      9 GAEL-MR              1:04.67      59.92        
 34 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 58.59    1:00.35        
 35 Berger, Maya        10 CFB-MR               1:05.78    1:03.69        
 36 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:07.78    1:03.99        
 -- Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:10.50         DQ        
      Scissors kick
 -- Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR              1:01.15         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Grascia, Madison R   9 GAEL-MR              1:08.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stern, Leah         10 Badger-MR              58.96         DQ        
      No touch
 -- Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sosa, Clara J        9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Geraci, Arianna N    9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              33.64      32.95 ZQ      20  
  2 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      35.94      37.70 SILV    17  
  3 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                36.86      39.03 SILV    16  
  4 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      39.71 SILV    15  
  5 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 38.75      40.11 SILV    14  
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              41.28      41.06 SILV    13  
  7 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                41.98      41.52 SILV    12  
  8 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR                 47.74      41.53 SILV    11  
  9 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.96      41.70 SILV     9  
 10 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR                 NT      42.19 SILV     7  
 11 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      42.66 SILV     6  
 12 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      43.28 SILV     5  
 13 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              42.04      43.44 SILV     4  
 14 Loveless, Mary K     9 Badger-MR                 NT      45.64          3  
 15 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              50.21      46.57          2  
 16 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              43.76      47.30          1  
 17 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                53.23      47.47        
 18 Sosa, Clara J        9 Badger-MR                 NT      49.62        
 19 Geraci, Cathie J     9 Sailfish-MR               NT      49.86        
 20 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 45.79      49.92        
 21 Levenson, Talia B    9 Badger-MR                 NT      50.02        
 22 Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT      51.35        
 23 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR                 NT      52.17        
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 53.80      52.28        
 25 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:16.55      53.15        
 26 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              57.79      54.11        
 27 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT    1:03.78        
 -- Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stern, Leah         10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Boyer, Sydney E     10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:20.60    1:18.01 JO      20  
                  34.85     1:18.01 (43.16)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:22.29    1:19.58 JO      17  
                  38.40     1:19.58 (41.18)                                        
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:29.80    1:22.44 SILV    16  
                  39.89     1:22.44 (42.55)                                        
  4 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT    1:26.07 SILV    15  
                  39.93     1:26.07 (46.14)                                        
  5 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:25.02    1:26.76 SILV    14  
                  40.57     1:26.76 (46.19)                                        
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:27.16    1:26.83 SILV    13  
                  42.48     1:26.83 (44.35)                                        
  7 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR              1:23.58    1:26.89 SILV    12  
                  39.74     1:26.89 (47.15)                                        
  8 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR    1:24.21    1:27.51 SILV    11  
                  37.53     1:27.51 (49.98)                                        
  9 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR          1:34.18    1:28.31 SILV     9  
                  42.40     1:28.31 (45.91)                                        
 10 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:28.33    1:31.07          7  
                  44.55     1:31.07 (46.52)                                        
 11 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR            1:33.99    1:31.42          6  
                  42.23     1:31.42 (49.19)                                        
 12 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:35.01    1:32.95          5  
                  44.68     1:32.95 (48.27)                                        
 13 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR               1:55.46    1:33.16          4  
                  44.09     1:33.16 (49.07)                                        
 14 Morris Exeter, May   9 Sailfish-MR               NT    1:33.94          3  
                  48.05     1:33.94 (45.89)                                        
 15 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT    1:33.96          2  
                  40.34     1:33.96 (53.62)                                        
 16 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:38.64    1:35.23          1  
                  43.76     1:35.23 (51.47)                                        
 17 Cedeno, Sofia M     10 Sailfish-MR               NT    1:35.34        
                  44.00     1:35.34 (51.34)                                        
 18 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT    1:35.48        
                  43.74     1:35.48 (51.74)                                        
 19 Crystal, Ella J     10 Badger-MR            1:44.48    1:35.91        
                  47.23     1:35.91 (48.68)                                        
 20 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:50.50    1:37.86        
                  45.85     1:37.86 (52.01)                                        
 21 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:42.21    1:38.30        
                  45.37     1:38.30 (52.93)                                        
 22 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR            1:47.86    1:38.42        
                  48.53     1:38.42 (49.89)                                        
 23 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:45.56    1:38.69        
                  48.04     1:38.69 (50.65)                                        
 24 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:59.77    1:39.39        
                  47.89     1:39.39 (51.50)                                        
 25 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:44.65    1:48.61        
                  48.44   1:48.61 (1:00.17)                                        
 26 Geraci, Arianna N    9 Sailfish-MR               NT    1:49.50        
                  53.42     1:49.50 (56.08)                                        
 27 Sosa, Clara J        9 Badger-MR                 NT    1:51.55        
                  48.39   1:51.55 (1:03.16)                                        
 28 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               2:02.78    1:53.49        
                  55.68     1:53.49 (57.81)                                        
 29 Stern, Leah         10 Badger-MR            2:07.75    1:53.63        
                  56.23     1:53.63 (57.40)                                        
 30 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              2:03.56    1:56.39        
                  56.43     1:56.39 (59.96)                                        
 31 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT    1:59.15        
                1:00.79     1:59.15 (58.36)                                        
 32 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               2:03.45    2:05.21        
                1:03.01   2:05.21 (1:02.20)                                        
 33 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR               2:02.78    2:07.21        
                1:01.07   2:07.21 (1:06.14)                                        
 34 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:07.48    2:13.97        
                1:01.79   2:13.97 (1:12.18)                                        
 -- Girshin, Natasha    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.89        DQ (1:02.46)                                        
 -- Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR              1:50.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  52.02          DQ (57.82)                                        
 -- Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.45          DQ (57.10)                                        
 -- Geraci, Cathie J     9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.11          DQ (56.07)                                        
 -- Bonilla-Rosa, Nari   9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:11.74        DQ (1:16.75)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR                28.35      27.17 ZQ      20  
  2 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR                28.59      27.64 ZQ      17  
  3 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR                30.03      28.88 SILV    16  
  4 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              29.73      28.97 SILV    15  
  5 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR                30.63      29.70 SILV    14  
  6 Veru, Nina S        12 GAEL-MR                29.42      29.80 SILV    13  
  7 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR                31.57      29.99 SILV    12  
  8 Saliy, Laura E      11 Unhes-Mr-MR            30.21      30.03 SILV    11  
  9 Broderick, Kyra     12 GAEL-MR                32.77      30.05 SILV     9  
 10 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR          30.01      30.10 SILV     7  
 11 Victory, Margaret   12 Badger-MR              31.50      30.54 SILV     6  
 12 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR                33.16      31.80          5  
 13 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 30.35      32.45          4  
 14 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR              33.65      32.88          3  
 15 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                37.21      33.96          2  
 16 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR                 NT      34.96          1  
 17 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 35.94      35.41        
 18 Marshall, Eileen C  11 GAEL-MR                35.11      35.54        
 19 Bruno, Ally G       11 GAEL-MR                38.42      35.56        
 20 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR            36.78      35.59        
 21 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              38.86      35.88        
 22 Blake, Mauricia J   11 APEX-MR                   NT      36.93        
 23 Negron, Lori L      11 Sailfish-MR               NT      37.10        
 24 Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT      37.40        
 25 Aronson, Elise M    12 Sailfish-MR               NT      38.71        
 26 Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                   NT      39.92        
 27 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              42.98      40.17        
 28 Katz, Arden         11 CFB-MR                 43.14      40.48        
 29 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                42.11      41.91        
 30 Zitrin, Gillian     11 GAEL-MR                49.43      43.09        
 31 Aronson, Grace A    11 Sailfish-MR               NT      44.98        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              2:15.16    2:13.31 JO      20  
                  30.13     1:04.31 (34.18)     1:39.19 (34.88)     2:13.31 (34.12)
  2 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              2:25.17    2:18.79 SILV    17  
                  31.07     1:05.82 (34.75)     1:42.79 (36.97)     2:18.79 (36.00)
  3 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            2:24.00    2:19.32 SILV    16  
                  31.69     1:07.29 (35.60)     1:43.90 (36.61)     2:19.32 (35.42)
  4 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR             NT    2:23.44 SILV    15  
                  33.61     1:10.43 (36.82)     1:47.77 (37.34)     2:23.44 (35.67)
  5 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR              2:31.78    2:26.31         14  
                  32.56     1:09.35 (36.79)     1:47.63 (38.28)     2:26.31 (38.68)
  6 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:30.03    2:30.27         13  
                  34.24     1:12.96 (38.72)     1:53.25 (40.29)     2:30.27 (37.02)
  7 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              2:40.14    2:34.74         12  
                  33.92     1:13.22 (39.30)     1:54.71 (41.49)     2:34.74 (40.03)
  8 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               2:35.91    2:43.54         11  
                  34.03     1:15.72 (41.69)     2:00.33 (44.61)     2:43.54 (43.21)
  9 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                   NT    2:48.07          9  
 10 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR            3:08.72    2:59.85          7  
                  39.43     1:25.97 (46.54)     2:13.16 (47.19)     2:59.85 (46.69)
 11 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               3:28.47    3:02.57          6  
                  39.32     1:25.86 (46.54)     2:14.77 (48.91)     3:02.57 (47.80)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR                32.84      32.33 ZQ      20  
  2 Saliy, Laura E      11 Unhes-Mr-MR            35.67      35.71 SILV    17  
  3 Broderick, Kyra     12 GAEL-MR                35.77      35.74 SILV    16  
  4 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR          38.20      36.19 SILV    15  
  5 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR                35.72      36.38 SILV    14  
  6 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR                37.75      36.56 SILV    13  
  7 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              36.98      36.92 SILV    12  
  8 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR                36.71      37.29 SILV    11  
  9 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 34.47      37.86 SILV     9  
 10 Victory, Margaret   12 Badger-MR              39.81      39.32          7  
 11 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                47.09      39.40          6  
 12 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR              41.53      39.79          5  
 13 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR                41.70      39.90          4  
 14 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR                 NT      40.14          3  
 15 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              45.15      41.84          2  
 16 Bruno, Ally G       11 GAEL-MR                47.09      42.96          1  
 17 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 40.20      42.99        
 18 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR            46.31      43.36        
 19 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              45.48      44.05        
 20 Marshall, Eileen C  11 GAEL-MR                41.91      44.16        
 21 Aronson, Elise M    12 Sailfish-MR               NT      44.21        
 22 Blake, Mauricia J   11 APEX-MR                   NT      46.39        
 23 Katz, Arden         11 CFB-MR                 51.33      48.90        
 24 Aronson, Grace A    11 Sailfish-MR               NT      49.72        
 25 Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                   NT      50.74        
 26 Negron, Lori L      11 Sailfish-MR               NT      52.38        
 27 Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT      53.79        
 28 Zitrin, Gillian     11 GAEL-MR                58.87      54.47        
 -- Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                48.99         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              2:49.39    2:30.51 SILV    20  
                  31.94     1:09.22 (37.28)     1:56.45 (47.23)     2:30.51 (34.06)
  2 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              2:47.66    2:38.19 SILV    17  
                  34.79     1:15.87 (41.08)     2:02.93 (47.06)     2:38.19 (35.26)
  3 Saliy, Laura E      11 Unhes-Mr-MR          2:46.33    2:39.79 SILV    16  
                  35.41     1:16.98 (41.57)     2:02.93 (45.95)     2:39.79 (36.86)
  4 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              2:50.51    2:44.58 SILV    15  
                  35.51     1:19.07 (43.56)     2:07.97 (48.90)     2:44.58 (36.61)
  5 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR              2:45.44    2:45.08 SILV    14  
                  36.18     1:18.43 (42.25)     2:07.48 (49.05)     2:45.08 (37.60)
  6 Broderick, Kyra     12 GAEL-MR              2:45.66    2:45.65 SILV    13  
                  35.20     1:18.27 (43.07)     2:06.97 (48.70)     2:45.65 (38.68)
  7 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:58.55    2:48.69         12  
                  38.80     1:23.37 (44.57)     2:10.74 (47.37)     2:48.69 (37.95)
  8 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               2:54.09    2:56.60         11  
                  34.56     1:18.74 (44.18)     2:16.17 (57.43)     2:56.60 (40.43)
  9 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            3:02.86    3:01.48          9  
                  43.60     1:28.53 (44.93)     2:21.71 (53.18)     3:01.48 (39.77)
 10 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               3:06.04    3:13.10          7  
                  43.35     1:35.66 (52.31)     2:28.11 (52.45)     3:13.10 (44.99)
 11 Marshall, Eileen C  11 GAEL-MR              3:17.00    3:16.93          6  
                  47.52     1:37.36 (49.84)     2:33.35 (55.99)     3:16.93 (43.58)
 12 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR                 NT    3:17.29          5  
                  43.42     1:31.87 (48.45)     2:30.30 (58.43)     3:17.29 (46.99)
 13 Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT    3:32.76          4  
                  48.06     1:44.78 (56.72)   2:49.24 (1:04.46)     3:32.76 (43.52)
 14 Aronson, Grace A    11 Sailfish-MR               NT    3:42.85          3  
                  47.91     1:45.45 (57.54)   2:45.76 (1:00.31)     3:42.85 (57.09)
 15 Aronson, Elise M    12 Sailfish-MR               NT    3:43.93          2  
                  46.28     1:38.93 (52.65)   2:44.64 (1:05.71)     3:43.93 (59.29)
 16 Katz, Arden         11 CFB-MR                    NT    4:02.17          1  
                  56.27   1:57.04 (1:00.77)   3:11.59 (1:14.55)     4:02.17 (50.58)
 -- Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            3:52.44         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  55.13     1:47.36 (52.23)   2:54.45 (1:07.09)          DQ (48.46)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z       15 Badger-MR              24.96      25.13 METS    20  
  2 Oceguera, Mariajos  16 Badger-MR              25.13      25.44 METS    17  
  3 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR                24.56      25.61 METS    16  
  4 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              25.86      25.88         15  
  5 Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR            25.20      26.14         14  
  6 Gary, Kristin J     45 NYAC-MR                26.00      26.18         13  
  7 Poleway, Caroline   16 Badger-MR              24.51      26.31         12  
  8 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR          25.98      26.34         11  
  9 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR          26.54      26.39          9  
 10 Emanuel, Taylor C   15 GAEL-MR                25.94      26.52          7  
 11 Mullin, Riley       15 Badger-MR              26.58      26.72          5  
 11 Eguchi, Nadia       13 Unattached-MR          27.53      26.72          5  
 11 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                26.91      26.72          5  
 14 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR                25.18      26.82          3  
 15 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR              26.50      26.85          2  
 16 Cullinan, Madison   15 NYSA-MR                26.75      26.97          1  
 17 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR            26.30      27.00        
 18 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR                26.15      27.01        
 19 Hodes, Sarah M      16 Badger-MR              28.87      27.08        
 20 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR                26.47      27.14        
 21 Weisstuch, Carolin  16 Gael Unattached-MR     28.00      27.15        
 22 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              28.43      27.45        
 23 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              29.13      27.50        
 24 Peralta, Loren S    17 APEX-MR                27.18      27.71        
 25 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR              27.62      27.76        
 26 Veru, Nicole        14 GAEL-MR                26.37      27.79        
 27 Joyce, Sarah M      16 Unattached-MR          29.13      27.82        
 28 Broderick, Amanda   15 GAEL-MR                28.77      27.85        
 29 Johanson, Bridget   17 Badger-MR              28.70      27.95        
 30 Boland, Katie E     21 Unattached-MR          26.85      27.98        
 31 Chevez, Sofia K     14 Unattached-MR          28.13      27.99        
 32 Conway, Megan F     15 NYSA-MR                27.95      28.05        
 33 Duval, Rachelle R   16 Unhes-Mr-MR            27.00      28.06        
 34 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR          27.38      28.22        
 35 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR                28.50      28.57        
 36 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR            28.20      28.61        
 37 Labita, Victoria    14 NYSA-MR                27.73      28.67        
 38 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR          30.13      29.06        
 39 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR                28.17      29.18        
 40 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR          29.71      29.34        
 41 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR          29.59      29.63        
 42 Lantin, Alexa       13 Badger-MR              30.33      29.64        
 43 Ebratt, Emily       13 Badger-MR                 NT      30.46        
 44 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR            29.00      30.67        
 45 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR                33.11      30.80        
 46 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR          32.13      30.82        
 47 Henry, Ciara        13 Badger-MR              31.63      31.08        
 48 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR          30.78      31.40        
 49 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT      31.48        
 50 Armstrong, Dana E   14 Nysa Unattached-MR     32.63      32.35        
 51 Lugo, Sofia         13 CAS-MR                 29.74      32.63        
 52 Rooney, Siobahnn    13 GAEL-MR                35.22      33.24        
 53 Yurchenko, Jasmine  13 Unhes-Mr-MR            32.11      33.48        
 54 Li, Dora            16 Unhes-Mr-MR            31.00      33.87        
 55 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT      34.80        
 56 Carter, Ximena      13 Unhes-Mr-MR            33.00      35.08        
 57 Jerome, Savannah    13 CAS-MR                 37.59      36.90        
 58 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR                 39.59      38.18        
 59 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR                 37.61      39.56        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z       15 Badger-MR            4:53.14    4:57.57 METS    20  
                  26.88       56.36 (29.48)     1:26.35 (29.99)     1:56.71 (30.36)
        2:27.23 (30.52)     2:57.77 (30.54)     3:28.34 (30.57)     3:58.87 (30.53)
        4:28.91 (30.04)     4:57.57 (28.66)                                        
  2 Oceguera, Mariajos  16 Badger-MR            5:00.17    5:09.93 METS    17  
                  27.09       56.94 (29.85)     1:27.89 (30.95)     1:59.23 (31.34)
        2:31.08 (31.85)     3:02.78 (31.70)     3:34.77 (31.99)     4:06.73 (31.96)
        4:38.96 (32.23)     5:09.93 (30.97)                                        
  3 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            5:08.61    5:15.34         16  
                  28.75       59.77 (31.02)     1:31.57 (31.80)     2:03.62 (32.05)
        2:35.58 (31.96)     3:07.56 (31.98)     3:39.76 (32.20)     4:11.85 (32.09)
        4:43.78 (31.93)     5:15.34 (31.56)                                        
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            5:17.95    5:15.93         15  
                  29.18     1:00.45 (31.27)     1:31.84 (31.39)     2:03.68 (31.84)
        2:35.55 (31.87)     3:07.49 (31.94)     3:39.89 (32.40)     4:11.78 (31.89)
        4:44.25 (32.47)     5:15.93 (31.68)                                        
  5 Eguchi, Nadia       13 Unattached-MR        5:24.36    5:23.71         14  
                  29.25     1:01.27 (32.02)     1:33.59 (32.32)     2:06.00 (32.41)
        2:38.91 (32.91)     3:11.78 (32.87)     3:44.84 (33.06)     4:18.18 (33.34)
        4:51.45 (33.27)     5:23.71 (32.26)                                        
  6 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        5:26.71    5:24.87         13  
                  28.67     1:00.14 (31.47)     1:32.64 (32.50)     2:05.66 (33.02)
        2:39.15 (33.49)     3:12.43 (33.28)     3:46.07 (33.64)     4:19.52 (33.45)
        4:52.96 (33.44)     5:24.87 (31.91)                                        
  7 Boland, Katie E     21 Unattached-MR        5:22.13    5:28.26         12  
                  30.52     1:03.38 (32.86)     1:36.36 (32.98)     2:09.12 (32.76)
        2:42.17 (33.05)     3:15.31 (33.14)     3:48.62 (33.31)     4:22.13 (33.51)
        4:55.35 (33.22)     5:28.26 (32.91)                                        
  8 Cullinan, Madison   15 NYSA-MR              5:29.40    5:28.32         11  
                  29.48     1:01.86 (32.38)     1:34.93 (33.07)     2:08.34 (33.41)
        2:41.84 (33.50)     3:15.27 (33.43)     3:49.10 (33.83)     4:22.91 (33.81)
        4:55.82 (32.91)     5:28.32 (32.50)                                        
  9 Hodes, Sarah M      16 Badger-MR            5:11.82    5:28.86          9  
                  29.60     1:02.05 (32.45)     1:36.00 (33.95)     2:09.87 (33.87)
        2:42.68 (32.81)     3:15.94 (33.26)     3:49.36 (33.42)     4:22.84 (33.48)
        4:56.42 (33.58)     5:28.86 (32.44)                                        
 10 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            5:39.52    5:31.15          7  
                  28.76     1:01.13 (32.37)     1:34.75 (33.62)     2:08.10 (33.35)
        2:41.13 (33.03)     3:15.12 (33.99)     3:48.84 (33.72)     4:22.78 (33.94)
        4:57.19 (34.41)     5:31.15 (33.96)                                        
 11 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR              5:17.47    5:34.85          6  
                  29.29     1:01.00 (31.71)     1:33.99 (32.99)     2:07.80 (33.81)
        2:42.17 (34.37)     3:16.98 (34.81)     3:51.93 (34.95)     4:26.60 (34.67)
        5:01.00 (34.40)     5:34.85 (33.85)                                        
 12 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            5:40.36    5:35.89          5  
                  29.82     1:03.69 (33.87)     1:37.99 (34.30)     2:12.08 (34.09)
        2:46.22 (34.14)     3:20.66 (34.44)     3:55.23 (34.57)     4:29.78 (34.55)
        5:03.77 (33.99)     5:35.89 (32.12)                                        
 13 Mullin, Riley       15 Badger-MR            5:38.30    5:38.81          4  
                  29.29     1:01.64 (32.35)     1:35.35 (33.71)     2:09.53 (34.18)
        2:44.34 (34.81)     3:19.14 (34.80)     3:54.48 (35.34)     4:29.62 (35.14)
        5:04.94 (35.32)     5:38.81 (33.87)                                        
 14 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            5:59.99    5:45.99          3  
                  30.85     1:05.74 (34.89)     1:41.61 (35.87)     2:17.39 (35.78)
        2:53.11 (35.72)     3:27.98 (34.87)     4:02.77 (34.79)     4:38.32 (35.55)
        5:12.71 (34.39)     5:45.99 (33.28)                                        
 15 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              5:42.37    5:47.37          2  
                  30.05     1:04.06 (34.01)     1:38.65 (34.59)     2:14.06 (35.41)
        2:50.06 (36.00)     3:25.35 (35.29)     4:01.08 (35.73)     4:36.55 (35.47)
        5:12.46 (35.91)     5:47.37 (34.91)                                        
 16 Chevez, Sofia K     14 Unattached-MR        5:46.04    5:52.39          1  
                  30.72     1:05.20 (34.48)     1:40.75 (35.55)     2:16.55 (35.80)
        2:53.08 (36.53)     3:29.18 (36.10)     4:06.02 (36.84)     4:42.37 (36.35)
        5:18.16 (35.79)     5:52.39 (34.23)                                        
 17 Broderick, Amanda   15 GAEL-MR              5:50.28    5:54.14        
                  31.69     1:05.99 (34.30)     1:41.74 (35.75)     2:17.14 (35.40)
        2:52.91 (35.77)     3:29.15 (36.24)     4:05.67 (36.52)     4:42.69 (37.02)
        5:19.06 (36.37)     5:54.14 (35.08)                                        
 18 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              5:57.97    5:54.24        
                  32.48     1:09.12 (36.64)     1:45.01 (35.89)     2:20.99 (35.98)
        2:56.98 (35.99)     3:33.66 (36.68)     4:09.87 (36.21)     4:46.01 (36.14)
        5:21.44 (35.43)     5:54.24 (32.80)                                        
 19 Conway, Megan F     15 NYSA-MR              5:57.49    5:54.58        
                  30.69     1:05.25 (34.56)     1:40.66 (35.41)     2:16.70 (36.04)
        2:52.62 (35.92)     3:29.49 (36.87)     4:06.27 (36.78)     4:43.45 (37.18)
        5:19.74 (36.29)     5:54.58 (34.84)                                        
 20 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        6:04.60    5:56.12        
                  30.66     1:04.94 (34.28)     1:40.84 (35.90)     2:17.53 (36.69)
        2:54.70 (37.17)     3:31.79 (37.09)     4:07.83 (36.04)     4:44.58 (36.75)
        5:21.39 (36.81)     5:56.12 (34.73)                                        
 21 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              5:57.05    5:57.57        
                  32.94     1:08.51 (35.57)     1:44.84 (36.33)     2:21.31 (36.47)
        2:57.62 (36.31)     3:33.81 (36.19)     4:10.44 (36.63)     4:46.84 (36.40)
        5:23.06 (36.22)     5:57.57 (34.51)                                        
 22 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        6:10.58    5:58.63        
                  32.90     1:09.36 (36.46)     1:46.48 (37.12)     2:23.72 (37.24)
        3:00.31 (36.59)     3:36.51 (36.20)     4:12.95 (36.44)     4:48.52 (35.57)
        5:23.62 (35.10)     5:58.63 (35.01)                                        
 23 Ebratt, Emily       13 Badger-MR                 NT    6:01.19        
                  32.14     1:07.93 (35.79)     1:44.67 (36.74)     2:22.12 (37.45)
        2:59.19 (37.07)     3:36.22 (37.03)     4:12.66 (36.44)     4:49.24 (36.58)
        5:26.30 (37.06)     6:01.19 (34.89)                                        
 24 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              6:10.53    6:01.24        
                  31.97     1:07.65 (35.68)     1:44.06 (36.41)     2:20.90 (36.84)
        2:57.01 (36.11)     3:34.30 (37.29)     4:11.19 (36.89)     4:47.91 (36.72)
        5:24.87 (36.96)     6:01.24 (36.37)                                        
 25 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              6:11.27    6:03.06        
                  31.59     1:06.72 (35.13)     1:42.90 (36.18)     2:19.98 (37.08)
        2:57.38 (37.40)     3:34.57 (37.19)     4:12.25 (37.68)     4:49.43 (37.18)
        5:26.94 (37.51)     6:03.06 (36.12)                                        
 26 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR               NT    6:09.39        
                  33.08     1:10.06 (36.98)     1:47.27 (37.21)     2:25.04 (37.77)
        3:02.94 (37.90)     3:41.58 (38.64)     4:19.64 (38.06)     4:57.04 (37.40)
        5:34.46 (37.42)     6:09.39 (34.93)                                        
 27 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        6:25.54    6:15.97        
                  33.19     1:10.22 (37.03)     1:47.74 (37.52)     2:26.12 (38.38)
        3:04.54 (38.42)     3:43.27 (38.73)     4:21.65 (38.38)     5:00.80 (39.15)
        5:38.84 (38.04)     6:15.97 (37.13)                                        
 28 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              6:10.00    6:19.02        
                  30.77     1:05.57 (34.80)     1:42.72 (37.15)     2:20.63 (37.91)
        2:58.86 (38.23)     3:37.65 (38.79)     4:16.76 (39.11)     5:03.57 (46.81)
        5:41.72 (38.15)     6:19.02 (37.30)                                        
 29 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        6:17.13    6:21.16        
                  32.58     1:08.96 (36.38)     1:47.09 (38.13)     2:25.88 (38.79)
        3:05.13 (39.25)     3:44.54 (39.41)     4:24.21 (39.67)     5:04.17 (39.96)
        5:43.06 (38.89)     6:21.16 (38.10)                                        
 30 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            6:33.01    6:21.58        
                  31.78     1:08.71 (36.93)     1:46.61 (37.90)     2:25.24 (38.63)
        3:04.40 (39.16)     3:44.11 (39.71)     4:23.99 (39.88)     5:04.29 (40.30)
        5:43.56 (39.27)     6:21.58 (38.02)                                        
 31 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            6:21.15    6:26.42        
                  33.73     1:11.23 (37.50)     1:50.32 (39.09)     2:28.51 (38.19)
        3:07.96 (39.45)     3:48.14 (40.18)     4:27.27 (39.13)     5:07.73 (40.46)
        5:47.49 (39.76)     6:26.42 (38.93)                                        
 32 Joyce, Sarah M      16 Unattached-MR        6:51.13    6:32.99        
                  31.85     1:08.70 (36.85)     1:47.48 (38.78)     2:27.67 (40.19)
        3:08.37 (40.70)     3:48.28 (39.91)     4:29.89 (41.61)     5:12.30 (42.41)
        5:53.51 (41.21)     6:32.99 (39.48)                                        
 33 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        7:03.60    6:36.90        
                  32.78     1:10.82 (38.04)     1:50.77 (39.95)     2:31.33 (40.56)
        3:11.87 (40.54)     3:53.03 (41.16)     4:34.64 (41.61)     5:16.41 (41.77)
        5:57.95 (41.54)     6:36.90 (38.95)                                        
 34 Duval, Rachelle R   16 Unhes-Mr-MR               NT    6:39.52        
                  34.91     1:13.65 (38.74)     1:53.61 (39.96)                    
            3:15.51 ( )     3:56.84 (41.33)     4:39.11 (42.27)     5:21.67 (42.56)
        6:02.37 (40.70)     6:39.52 (37.15)                                        
 35 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR               NT    6:40.06        
                  35.77     1:14.64 (38.87)     1:54.59 (39.95)     2:36.77 (42.18)
        3:18.34 (41.57)     3:59.79 (41.45)     4:41.00 (41.21)     5:22.00 (41.00)
        6:02.99 (40.99)     6:40.06 (37.07)                                        
 36 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        7:09.13    6:48.44        
                  36.06     1:15.16 (39.10)     1:56.54 (41.38)     2:38.51 (41.97)
        3:20.41 (41.90)     4:04.00 (43.59)     4:46.21 (42.21)     5:28.22 (42.01)
        6:09.46 (41.24)     6:48.44 (38.98)                                        
 37 Armstrong, Dana E   14 Nysa Unattached-MR   6:52.15    6:52.98        
                  36.32     1:16.73 (40.41)     1:58.01 (41.28)     2:40.77 (42.76)
        3:23.08 (42.31)     4:05.85 (42.77)     4:48.38 (42.53)     5:31.02 (42.64)
        6:13.52 (42.50)     6:52.98 (39.46)                                        
 38 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        7:23.13    6:53.43        
                  34.20     1:13.39 (39.19)     1:54.86 (41.47)     2:37.46 (42.60)
                                4:03.71 ( )     4:46.93 (43.22)     5:30.14 (43.21)
        6:14.00 (43.86)     6:53.43 (39.43)                                        
 39 Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR               NT    6:58.78        
                  33.13     1:12.45 (39.32)     1:54.04 (41.59)     2:36.97 (42.93)
        3:20.93 (43.96)     4:03.49 (42.56)     4:47.32 (43.83)     5:31.18 (43.86)
        6:15.66 (44.48)     6:58.78 (43.12)                                        
 40 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        6:59.13    7:00.28        
                  36.99     1:17.61 (40.62)     2:00.23 (42.62)     2:42.98 (42.75)
        3:25.96 (42.98)     4:09.46 (43.50)     4:54.26 (44.80)     5:38.34 (44.08)
        6:22.29 (43.95)     7:00.28 (37.99)                                        
 41 Henry, Ciara        13 Badger-MR            6:25.00    7:09.54        
                  36.15     1:17.47 (41.32)     2:00.60 (43.13)     2:43.96 (43.36)
        3:28.29 (44.33)     4:13.40 (45.11)     4:58.58 (45.18)     5:44.65 (46.07)
        6:29.19 (44.54)     7:09.54 (40.35)                                        
 42 Carter, Ximena      13 Unhes-Mr-MR               NT    7:22.17        
                  39.27     1:25.92 (46.65)     2:16.62 (50.70)     3:07.43 (50.81)
        3:58.83 (51.40)     4:50.91 (52.08)     5:41.85 (50.94)                    
            6:32.76 ( )     7:22.17 (49.41)                                        
 43 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR               NT    7:40.73        
                  36.49                                                 2:54.01 ( )
                                                    4:31.62 ( )   7:40.73 (3:09.11)
 44 Kim, Avery S        14 Unattached-MR        7:26.13    7:58.35        
                  38.28     1:21.76 (43.48)     2:10.22 (48.46)     3:00.47 (50.25)
        3:51.06 (50.59)     4:41.80 (50.74)     5:33.02 (51.22)     6:22.29 (49.27)
        7:12.13 (49.84)     7:58.35 (46.22)                                        
 45 Li, Dora            16 Unhes-Mr-MR               NT    8:44.12        
                  40.99     1:28.92 (47.93)     2:22.53 (53.61)                    
            4:11.11 ( )   8:44.12 (4:33.01)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
             18:39.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Boland, Katie E           21 Unattached-MR             NT   18:46.72        
                  30.83     1:04.46 (33.63)     1:38.97 (34.51)     2:13.57 (34.60)
        2:48.02 (34.45)     3:22.16 (34.14)     3:55.92 (33.76)     4:30.15 (34.23)
        5:04.38 (34.23)     5:38.89 (34.51)     6:13.25 (34.36)     6:47.81 (34.56)
        7:22.18 (34.37)     7:56.77 (34.59)     8:31.58 (34.81)     9:05.94 (34.36)
        9:40.24 (34.30)    10:14.45 (34.21)    10:48.81 (34.36)    11:23.37 (34.56)
       11:57.87 (34.50)    12:32.25 (34.38)    13:06.68 (34.43)    13:41.10 (34.42)
       14:15.47 (34.37)    14:49.97 (34.50)    15:24.37 (34.40)    15:58.57 (34.20)
       16:32.79 (34.22)    17:06.85 (34.06)    17:40.42 (33.57)    18:13.89 (33.47)
       18:46.72 (32.83)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oceguera, Mariajos  16 Badger-MR            4:39.35    4:39.63 METS    20  
                  27.97     1:01.12 (33.15)     1:35.81 (34.69)     2:10.29 (34.48)
        2:54.04 (43.75)     3:37.94 (43.90)     4:09.49 (31.55)     4:39.63 (30.14)
  2 Lund, Anina Z       15 Badger-MR            4:40.60    4:41.86 METS    17  
                  28.76     1:00.99 (32.23)     1:38.07 (37.08)     2:12.92 (34.85)
        2:58.04 (45.12)     3:42.54 (44.50)     4:12.57 (30.03)     4:41.86 (29.29)
  3 Poleway, Caroline   16 Badger-MR            4:50.18    4:49.15         16  
                  28.73     1:02.13 (33.40)     1:38.08 (35.95)     2:13.76 (35.68)
        2:58.98 (45.22)     3:46.04 (47.06)     4:17.78 (31.74)     4:49.15 (31.37)
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            5:07.16    4:49.69         15  
                  29.96     1:04.28 (34.32)     1:40.64 (36.36)     2:16.07 (35.43)
        3:00.60 (44.53)     3:46.03 (45.43)     4:18.47 (32.44)     4:49.69 (31.22)
  5 Eguchi, Nadia       13 Unattached-MR        4:51.50    4:50.12         14  
                  30.99     1:05.99 (35.00)     1:42.76 (36.77)     2:19.10 (36.34)
        3:01.22 (42.12)     3:43.83 (42.61)     4:17.70 (33.87)     4:50.12 (32.42)
  6 Hodes, Sarah M      16 Badger-MR            5:10.28    4:52.34         13  
                  29.85     1:03.92 (34.07)     1:43.38 (39.46)     2:22.33 (38.95)
        3:03.50 (41.17)     3:46.60 (43.10)     4:19.98 (33.38)     4:52.34 (32.36)
  7 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            4:59.64    4:52.36         12  
                  30.31     1:05.46 (35.15)     1:42.33 (36.87)     2:19.03 (36.70)
        3:01.33 (42.30)     3:44.67 (43.34)     4:19.21 (34.54)     4:52.36 (33.15)
  8 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            4:46.91    4:52.45         11  
                  30.92     1:06.03 (35.11)     1:43.00 (36.97)     2:18.70 (35.70)
        3:02.74 (44.04)     3:47.87 (45.13)     4:20.52 (32.65)     4:52.45 (31.93)
  9 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        4:43.93    4:54.28          9  
                  30.01     1:05.38 (35.37)     1:42.61 (37.23)     2:19.26 (36.65)
        3:02.83 (43.57)     3:47.47 (44.64)     4:21.72 (34.25)     4:54.28 (32.56)
 10 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR              4:57.58    4:56.19          7  
                  31.80     1:08.79 (36.99)     1:47.05 (38.26)     2:23.27 (36.22)
        3:07.18 (43.91)     3:50.32 (43.14)     4:24.75 (34.43)     4:56.19 (31.44)
 11 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR              4:51.70    4:56.77          6  
                  30.96     1:06.91 (35.95)     1:44.21 (37.30)     2:20.67 (36.46)
        3:04.21 (43.54)     3:49.14 (44.93)     4:24.18 (35.04)     4:56.77 (32.59)
 12 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR              4:45.44    4:58.96          5  
                  30.35     1:05.94 (35.59)     1:43.42 (37.48)     2:20.18 (36.76)
        3:05.64 (45.46)     3:51.16 (45.52)     4:25.60 (34.44)     4:58.96 (33.36)
 13 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            4:55.00    5:02.10          4  
                  30.83     1:06.18 (35.35)     1:43.58 (37.40)     2:19.61 (36.03)
        3:05.82 (46.21)     3:53.40 (47.58)     4:29.00 (35.60)     5:02.10 (33.10)
 14 Boland, Katie E     21 Unattached-MR        5:04.57    5:04.64          3  
                  32.63     1:08.74 (36.11)     1:47.63 (38.89)     2:25.68 (38.05)
        3:12.02 (46.34)     3:58.28 (46.26)     4:31.90 (33.62)     5:04.64 (32.74)
 15 Mullin, Riley       15 Badger-MR            5:10.66    5:05.40          2  
                  30.72     1:05.74 (35.02)     1:43.96 (38.22)     2:22.60 (38.64)
        3:08.94 (46.34)     3:56.45 (47.51)     4:31.24 (34.79)     5:05.40 (34.16)
 16 Conway, Megan F     15 NYSA-MR              4:58.33    5:13.12          1  
                  32.29     1:09.62 (37.33)     1:49.95 (40.33)     2:29.96 (40.01)
        3:14.84 (44.88)     3:59.94 (45.10)     4:37.14 (37.20)     5:13.12 (35.98)
 17 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        5:25.00    5:13.37        
                  31.39     1:08.64 (37.25)     1:48.84 (40.20)     2:28.38 (39.54)
        3:11.93 (43.55)     3:57.55 (45.62)     4:35.97 (38.42)     5:13.37 (37.40)
 18 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            5:18.23    5:14.91        
                  33.95     1:16.08 (42.13)     1:56.23 (40.15)     2:34.09 (37.86)
        3:21.14 (47.05)     4:08.01 (46.87)     4:42.20 (34.19)     5:14.91 (32.71)
 19 Ebratt, Emily       13 Badger-MR                 NT    5:19.39        
                  34.79     1:14.07 (39.28)     1:55.60 (41.53)     2:36.08 (40.48)
        3:20.80 (44.72)     4:08.40 (47.60)     4:45.18 (36.78)     5:19.39 (34.21)
 20 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        5:22.10    5:20.64        
                  34.04     1:16.16 (42.12)     1:56.71 (40.55)     2:36.00 (39.29)
        3:25.24 (49.24)     4:14.65 (49.41)     4:47.49 (32.84)     5:20.64 (33.15)
 21 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            5:20.12    5:23.65        
                  35.54     1:17.60 (42.06)     1:59.43 (41.83)     2:40.52 (41.09)
        3:23.66 (43.14)     4:08.60 (44.94)     4:46.18 (37.58)     5:23.65 (37.47)
 22 Chevez, Sofia K     14 Unattached-MR        5:44.38    5:29.26        
                  32.56     1:10.15 (37.59)     1:53.51 (43.36)     2:36.70 (43.19)
        3:25.12 (48.42)     4:14.50 (49.38)     4:52.08 (37.58)     5:29.26 (37.18)
 23 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            5:54.22    5:29.54        
                  32.93     1:12.54 (39.61)     1:53.91 (41.37)     2:34.29 (40.38)
        3:25.67 (51.38)     4:15.57 (49.90)     4:53.69 (38.12)     5:29.54 (35.85)
 24 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              5:16.50    5:30.60        
                  35.13     1:15.55 (40.42)     1:58.46 (42.91)     2:40.39 (41.93)
        3:29.98 (49.59)     4:17.82 (47.84)     4:55.13 (37.31)     5:30.60 (35.47)
 25 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        5:36.13    5:36.70        
                  33.95     1:14.13 (40.18)     1:56.60 (42.47)     2:39.10 (42.50)
        3:28.50 (49.40)     4:18.58 (50.08)     4:57.72 (39.14)     5:36.70 (38.98)
 26 Peralta, Loren S    17 APEX-MR              5:33.40    5:39.09        
                  34.82     1:16.76 (41.94)     1:59.66 (42.90)     2:41.55 (41.89)
        3:31.82 (50.27)     4:22.46 (50.64)     5:00.88 (38.42)     5:39.09 (38.21)
 27 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        5:41.13    5:43.83        
                  32.23     1:10.55 (38.32)     1:55.53 (44.98)     2:41.57 (46.04)
        3:32.37 (50.80)     4:23.40 (51.03)     5:03.99 (40.59)     5:43.83 (39.84)
 28 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              6:19.32    5:47.80        
                  36.48     1:20.99 (44.51)     2:05.04 (44.05)     2:47.61 (42.57)
        3:36.37 (48.76)     4:28.52 (52.15)     5:09.03 (40.51)     5:47.80 (38.77)
 29 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              5:41.99    6:08.56        
                  35.13     1:20.32 (45.19)                             2:57.73 ( )
        3:51.05 (53.32)     4:44.61 (53.56)     5:26.45 (41.84)     6:08.56 (42.11)
 30 Henry, Ciara        13 Badger-MR            6:30.00    6:20.48        
                  42.19     1:31.03 (48.84)     2:17.19 (46.16)     3:03.11 (45.92)
        4:00.25 (57.14)     4:55.34 (55.09)     5:39.66 (44.32)     6:20.48 (40.82)
 31 Rooney, Siobahnn    13 GAEL-MR              6:45.89    6:27.23        
                  40.47     1:30.14 (49.67)     2:18.34 (48.20)     3:05.98 (47.64)
        4:05.52 (59.54)     5:04.50 (58.98)     5:48.95 (44.45)     6:27.23 (38.28)
 32 Lugo, Sofia         13 CAS-MR                    NT    6:28.86        
                  40.77     1:27.33 (46.56)     2:18.11 (50.78)     3:09.18 (51.07)
        4:02.77 (53.59)     4:57.05 (54.28)     5:46.13 (49.08)     6:28.86 (42.73)
 33 Yurchenko, Jasmine  13 Unhes-Mr-MR               NT    6:43.50        
                  45.32     1:42.21 (56.89)                             3:25.12 ( )
        4:17.78 (52.66)     5:11.61 (53.83)   6:43.50 (1:31.89)                    
 34 Jerome, Savannah    13 CAS-MR                    NT    7:15.94        
                  45.83     1:44.27 (58.44)     2:40.53 (56.26)                    
            4:38.61 ( )   5:39.89 (1:01.28)     6:28.02 (48.13)     7:15.94 (47.92)
 -- Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        6:25.13         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  35.20     1:25.65 (50.45)     2:22.09 (56.44)     3:16.67 (54.58)
        4:12.09 (55.42)     5:10.58 (58.49)     5:55.38 (44.80)          DQ (42.55)
 -- Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        6:01.13         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  37.58     1:23.14 (45.56)     2:09.11 (45.97)     2:53.29 (44.18)
        3:45.99 (52.70)     4:38.07 (52.08)     5:22.15 (44.08)          DQ (41.90)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                20.11      19.14         20  
  2 Lee, Cooper C        6 Badger-MR              24.56      22.48         17  
  3 Dasilva, David       6 Sailfish-MR               NT      22.94         16  
  4 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                30.27      23.64         15  
  5 Koufalis, Konstant   6 Badger-MR                 NT      27.38         14  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                37.68      24.17         20  
  2 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                22.33      24.19         17  
  3 Dasilva, David       6 Sailfish-MR               NT      25.43         16  
  4 Lee, Cooper C        6 Badger-MR              33.55      29.05         15  
  5 Koufalis, Konstant   6 Badger-MR                 NT      35.16         14  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            17.01      16.22         20  
  2 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      17.71         17  
  3 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 27.69      18.52         16  
  4 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 22.19      18.71         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      19.48         14  
  6 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              20.02      19.64         13  
  7 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 29.65      19.88         12  
  8 Denfeld, Hunter A    7 GAEL-MR                24.10      20.15         11  
  9 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR                 NT      21.93          9  
 10 Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT      22.51          7  
 11 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      22.62          6  
 12 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT      23.87          5  
 13 Chrostowski, Alex    7 CFB-MR                 28.66      27.32          4  
 14 Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT      29.46          3  
 15 Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT      44.14          2  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            18.90      19.47         20  
  2 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      23.11         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      23.17         16  
  4 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 30.40      23.68         15  
  5 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT      25.69         14  
  6 Chrostowski, Alex    7 CFB-MR                 34.66      25.73         13  
  7 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 32.65      26.22         12  
  8 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 33.65      26.29         11  
  9 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              25.56      28.23          9  
 10 Denfeld, Hunter A    7 GAEL-MR                30.80      29.77          7  
 11 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      30.03          6  
 12 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR                 NT      31.68          5  
 13 Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT      40.15          4  
 14 Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT      45.10          3  
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            20.09      21.86         20  
  2 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                31.88      26.42         17  
  3 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 35.72      27.32         16  
  4 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 42.56      27.65         15  
  5 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 42.65      28.79         14  
  6 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      29.76         13  
  7 Chrostowski, Alex    7 CFB-MR                 41.98      29.99         12  
  8 Lee, Cooper C        6 Badger-MR                 NT      30.54         11  
  9 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              30.45      31.86          9  
 10 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      31.90          7  
 11 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR                 NT      32.55          6  
 12 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                41.28      32.95          5  
 13 Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT      35.55          4  
 14 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      39.51          3  
 -- Denfeld, Hunter A    7 GAEL-MR                39.64         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            19.55      21.60         20  
  2 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR                 NT      25.26         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      25.70         16  
  4 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 41.56      25.91         15  
  5 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 37.45      26.14         14  
               18:20.00           26.14 ( )                                        
  6 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      27.41         13  
  7 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                41.77      27.64         12  
             1:23:40.00           27.64 ( )                                        
  8 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                29.88      28.90         11  
  9 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      31.26          9  
 10 Lee, Cooper C        6 Badger-MR                 NT      34.29          7  
 11 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT      35.05          6  
 -- Dasilva, David       6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR          1:48.05    1:34.98         20  
                  46.19     1:34.98 (48.79)                                        
  2 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT    2:00.64         17  
                  55.09   2:00.64 (1:05.55)                                        
 -- Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  55.62        DQ (1:02.30)                                        
 -- Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  59.00        DQ (1:07.74)                                        
 -- Malionek, Brayden    8 CFB-MR               2:05.89        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            28.22      27.85 ZQ      20  
  2 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                33.40      31.13 JO      17  
  3 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            33.62      32.25 SILV    16  
  4 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR              35.01      32.33 SILV    15  
  5 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            33.87      33.19 SILV    14  
  6 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 35.48      33.57 SILV    13  
  7 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              35.78      33.70 SILV    12  
  8 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                36.56      34.07 SILV    11  
  9 Hardart, Max        10 Badger-MR              36.81      34.27 SILV     9  
 10 Tollinchi, Mikey    10 Sailfish-MR               NT      34.96 SILV     7  
 11 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              35.22      35.18 SILV     6  
 12 Najarian, William    9 CFB-MR                 36.25      35.33          5  
 13 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      36.39          4  
 14 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 39.74      36.44          3  
 15 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 39.36      37.28          2  
 16 Campanile, John A    9 GAEL-MR                35.88      37.51          1  
 17 Riviello, Joseph C   9 Sailfish-MR               NT      37.86        
 18 Peng, Greg W         8 APEX-MR                44.55      38.18        
 19 Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                41.50      38.56        
 20 Rozanes, Kyle J      8 GAEL-MR                40.11      41.61        
 21 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 48.36      41.86        
 22 Dowl, Elizah M       9 APEX-MR                   NT      42.70        
 23 Bushati, Andi        9 APEX-MR                39.89      43.66        
 24 Denfeld, JP          9 GAEL-MR                45.75      44.29        
 25 Neuberger, Zachary  10 CFB-MR                 55.78      44.71        
 26 Reich, Owen J        9 GAEL-MR                54.33      45.14        
 27 Green, Ben           9 Badger-MR              45.14      45.31        
 28 Sabath, Vitek        9 CFB-MR                 56.32      54.43        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            31.78      33.08 ZQ      20  
  2 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            39.80      37.01 JO      17  
  3 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                40.89      38.78 SILV    16  
  4 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            41.37      39.36 SILV    15  
  5 Hardart, Max        10 Badger-MR              48.18      40.09 SILV    14  
  6 Riviello, Joseph C   9 Sailfish-MR               NT      40.20 SILV    13  
  7 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR              44.87      40.29 SILV    12  
  8 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      40.40 SILV    11  
  9 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                51.26      40.43 SILV     9  
 10 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.54      40.67 SILV     7  
 11 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              42.00      41.29 SILV     6  
 12 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 43.58      41.58 SILV     5  
 13 Najarian, William    9 CFB-MR                 41.10      42.71 SILV     4  
 14 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 48.55      44.19          3  
 15 Peng, Greg W         8 APEX-MR                51.86      44.51          2  
 16 Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                47.64      46.92          1  
 17 Pastore, James V    10 CFB-MR                 47.00      47.01        
 18 Denfeld, JP          9 GAEL-MR                50.88      48.97        
 19 Green, Ben           9 Badger-MR              50.85      50.19        
 20 Polo, Matthew A      9 Sailfish-MR               NT      52.19        
 21 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 59.65      52.84        
 22 Neuberger, Zachary  10 CFB-MR               1:03.78      54.02        
 23 Bushati, Andi        9 APEX-MR                48.20      56.24        
 24 Rozanes, Kyle J      8 GAEL-MR                47.66      57.42        
 -- Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:02.22         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Sabath, Vitek        9 CFB-MR               1:05.68         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            39.41      38.27 ZQ      20  
  2 Hardart, Max        10 Badger-MR              42.50      42.96 JO      17  
  3 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            44.55      43.31 JO      16  
  4 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 46.46      43.63 SILV    15  
  5 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              44.26      43.77 SILV    14  
  6 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            44.59      44.41 SILV    13  
  7 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR                 NT      47.05 SILV    12  
  8 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              51.57      47.16 SILV    11  
  9 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                46.29      47.70 SILV     9  
 10 Najarian, William    9 CFB-MR                 48.98      47.78 SILV     7  
 11 Tollinchi, Mikey    10 Sailfish-MR               NT      48.54 SILV     6  
 12 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 51.70      49.44          5  
 13 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 47.78      49.98          4  
 14 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      51.14          3  
 15 Pastore, James V    10 CFB-MR                 54.52      51.86          2  
 16 Campanile, John A    9 GAEL-MR                51.77      55.75          1  
 17 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:01.45      56.61        
 18 Neuberger, Zachary  10 CFB-MR               1:09.49      58.56        
 19 Denfeld, JP          9 GAEL-MR              1:01.77    1:01.56        
 20 Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:18.32    1:02.57        
 -- Peng, Greg W         8 APEX-MR                57.15         DQ        
      One hand touch
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                56.58         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sabath, Vitek        9 CFB-MR               1:05.89         DQ        
      Scissors kick
 -- Dowl, Elizah M       9 APEX-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            31.79      31.67 ZQ      20  
  2 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            39.30      35.84 JO      17  
  3 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 38.13      38.90 SILV    16  
  4 Hardart, Max        10 Badger-MR              41.28      39.23 SILV    15  
  5 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.38      39.52 SILV    14  
  6 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR                 NT      40.76 SILV    13  
  7 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 50.09      41.03 SILV    12  
  8 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              46.99      42.25 SILV    11  
  9 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            42.38      42.51 SILV     9  
 10 Pastore, James V    10 CFB-MR                 58.45      43.89 SILV     7  
 11 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                49.18      45.37          6  
 12 Campanile, John A    9 GAEL-MR                48.77      46.75          5  
 13 Bushati, Andi        9 APEX-MR                42.98      51.28          4  
 14 Polo, Matthew A      9 Sailfish-MR               NT      56.07          3  
 15 Green, Ben           9 Badger-MR                 NT      57.99          2  
 -- Peng, Greg W         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR          1:11.64    1:10.83 ZQ      20  
                  31.95     1:10.83 (38.88)                                        
  2 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:22.65    1:19.14 JO      17  
                  36.81     1:19.14 (42.33)                                        
  3 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:33.89    1:24.24 SILV    16  
                  39.31     1:24.24 (44.93)                                        
  4 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:26.78    1:27.06 SILV    15  
                  42.61     1:27.06 (44.45)                                        
  5 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:27.27    1:27.57 SILV    14  
                  40.27     1:27.57 (47.30)                                        
  6 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:31.50    1:28.09 SILV    13  
                  42.01     1:28.09 (46.08)                                        
  7 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR               1:27.37    1:29.29         12  
                  41.75     1:29.29 (47.54)                                        
  8 Tollinchi, Mikey    10 Sailfish-MR               NT    1:30.71         11  
                  41.04     1:30.71 (49.67)                                        
  9 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR               1:45.00    1:30.80          9  
                  41.39     1:30.80 (49.41)                                        
 10 Najarian, William    9 CFB-MR               1:51.78    1:31.47          7  
                  42.22     1:31.47 (49.25)                                        
 11 Pastore, James V    10 CFB-MR               1:38.46    1:39.94          6  
                  46.28     1:39.94 (53.66)                                        
 12 Costabile, Ryan      9 CFB-MR               1:53.78    1:41.45          5  
                  47.34     1:41.45 (54.11)                                        
 13 Riviello, Joseph C   9 Sailfish-MR               NT    1:42.27          4  
                  44.17     1:42.27 (58.10)                                        
 14 Bushati, Andi        9 APEX-MR              1:40.41    1:53.73          3  
                  53.51   1:53.73 (1:00.22)                                        
 15 Polo, Matthew A      9 Sailfish-MR               NT    1:58.20          2  
                  52.71   1:58.20 (1:05.49)                                        
 -- Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:58.99         DQ        
      Scissors kick - fly
                  59.92          DQ (58.85)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Taz            12 Sailfish-MR               NT      27.62 ZQ      20  
  2 Tolpina, Axel       12 Unhes-Mr-MR            29.65      28.55 SILV    17  
  3 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              32.10      30.43 SILV    16  
  4 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR          32.13      30.61 SILV    15  
  5 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              29.80      30.83 SILV    14  
  6 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                31.56      30.95 SILV    13  
  7 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            31.59      31.43 SILV    12  
  8 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                32.93      31.78         11  
  9 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            34.29      33.08          9  
 10 Bushati, Aldo       12 APEX-MR                31.56      33.48          7  
 11 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR                 NT      33.86          6  
 12 Bravo, Pedro J      11 Badger-MR                 NT      33.94          5  
 13 Drummond, Jared     11 APEX-MR                37.56      34.70          4  
 14 Zamarbide, Telmo    11 Sailfish-MR               NT      35.29          3  
 15 Porges, David R     11 Unattached-MR          34.68      35.88          2  
 16 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                40.02      36.62          1  
 17 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                   NT      39.09        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    11 Bad Unattached-MR    2:20.00    2:29.75         20  
                  34.56     1:14.88 (40.32)     1:53.49 (38.61)     2:29.75 (36.26)
  2 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            2:41.44    2:33.77         17  
                  34.64     1:15.58 (40.94)     1:55.14 (39.56)     2:33.77 (38.63)
  3 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR               NT    2:34.67         16  
                  36.18   2:34.67 (1:58.49)                                        
  4 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        2:51.13    2:35.72         15  
                  35.61     1:15.72 (40.11)     1:56.90 (41.18)     2:35.72 (38.82)
  5 Bravo, Pedro J      11 Badger-MR                 NT    2:48.68         14  
                  37.02     1:19.79 (42.77)     2:05.56 (45.77)     2:48.68 (43.12)
  6 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR                 NT    2:56.26         13  
                  37.10     1:20.51 (43.41)     2:07.19 (46.68)     2:56.26 (49.07)
  7 Porges, David R     11 Unattached-MR        3:11.27    3:10.16         12  
                  38.47                             2:22.29 ( )     3:10.16 (47.87)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Taz            12 Sailfish-MR               NT      33.08 JO      20  
  2 Tolpina, Axel       12 Unhes-Mr-MR            35.84      33.93 SILV    17  
  3 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              36.65      35.55 SILV    16  
  4 Quinones, Luca M    11 Bad Unattached-MR      35.00      35.90 SILV    15  
  5 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR          41.13      36.45 SILV    14  
  6 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            37.69      38.03 SILV    13  
  7 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                40.40      38.18 SILV    12  
  8 Bushati, Aldo       12 APEX-MR                37.07      38.63 SILV    11  
  9 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR                44.42      38.66 SILV     9  
 10 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              53.32      39.06 SILV     7  
 11 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            40.00      39.22 SILV     6  
 12 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                45.47      41.41          5  
 13 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                45.63      43.25          4  
 14 Bravo, Pedro J      11 Badger-MR                 NT      43.91          3  
 15 Zamarbide, Telmo    11 Sailfish-MR               NT      44.12          2  
 16 Porges, David R     11 Unattached-MR          43.88      44.48          1  
 17 Drummond, Jared     11 APEX-MR                45.54      44.79        
 18 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                   NT      47.05        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tolpina, Axel       12 Unhes-Mr-MR          2:22.46    2:33.02 SILV    20  
                  34.20     1:12.52 (38.32)     1:57.05 (44.53)     2:33.02 (35.97)
  2 Kim, Taz            12 Sailfish-MR               NT    2:34.69 SILV    17  
                  32.59     1:10.12 (37.53)     1:59.84 (49.72)     2:34.69 (34.85)
  3 Quinones, Luca M    11 Bad Unattached-MR    2:45.00    2:44.99 SILV    16  
                  34.72     1:15.66 (40.94)     2:06.77 (51.11)     2:44.99 (38.22)
  4 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            3:00.00    2:52.59 SILV    15  
                  36.99     1:19.05 (42.06)     2:12.00 (52.95)     2:52.59 (40.59)
  5 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              2:58.01    2:52.77 SILV    14  
                  38.00     1:21.82 (43.82)     2:13.22 (51.40)     2:52.77 (39.55)
  6 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          3:14.18    3:03.90         13  
                  39.52     1:25.48 (45.96)     2:24.75 (59.27)     3:03.90 (39.15)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  17 Badger-MR              21.42      22.04 METS    20  
  2 Stewart, David C    16 Badger-MR              21.97      22.27 METS    17  
  3 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR              22.21      22.50 METS    16  
  4 Wang, Eric          17 Badger-MR              22.84      22.68 METS    15  
  5 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR                23.10      22.91 METS    11  
  5 Esquen, Bruno M     22 NYAC-MR                22.00      22.91 METS    14  
  7 Egan, Liam R        15 Badger-MR              23.10      23.20 METS    13  
  8 Lantin, Matthew D   17 Badger-MR              22.85      23.30         12  
  9 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR            23.84      23.42          9  
 10 Blaze, Cliff F      43 NYAC-MR                24.00      23.57          7  
 11 Mannix, Richard E   17 Badger-MR              23.27      23.66          6  
 12 Lafata, Spencer F   15 Badger-MR              23.82      23.74          5  
 13 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                23.65      23.84          4  
 14 Bravo, David D      15 Badger-MR              24.59      23.89          3  
 15 Speres, Aristides   14 Badger-MR              23.31      23.91          2  
 16 Tyron, Shane        15 Badger-MR              24.12      23.92          1  
 17 Harris, Gavin H     27 NYAC-MR                23.07      24.08        
 18 Tucci, Danny A      15 Badger-MR              24.55      24.10        
 19 Freeman, John T     14 GAEL-MR                23.43      24.11        
 20 Collins, Jack M     16 Badger-MR              25.05      24.32        
 21 Hendell, Josh       15 Badger-MR              24.92      24.42        
 22 Davis, Ben L        17 Unattached-MR             NT      24.47        
 23 Guernsey, David T   27 NYAC-MR                22.00      24.51        
 24 Mo, Joe             15 Badger-MR              22.29      24.57        
 25 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          25.36      24.65        
 26 McCloskey, Tyler    17 NYSA-MR                25.19      24.66        
 27 Nicaj, Alec         15 Badger-MR              23.00      24.72        
 28 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              24.00      24.78        
 29 Powers, William P   14 Badger-MR              24.81      24.82        
 30 Lama, Dawa          16 Unattached-MR          25.65      24.88        
 31 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR                24.94      24.97        
 32 Staffin, Tyler M    16 GAEL-MR                25.70      25.29        
 33 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 25.14      25.34        
 34 Khaimov, Roman      15 APEX-MR                   NT      25.45        
 34 Jones, Hayden C     16 Unattached-MR             NT      25.45        
 36 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR            25.90      25.46        
 37 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              26.97      25.48        
 38 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              25.30      25.49        
 39 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR            25.00      25.65        
 40 Johanson, Colin     14 Badger-MR              26.86      25.84        
 41 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR                27.50      25.90        
 42 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR          26.23      25.94        
 43 Simone, James S     14 Badger-MR              25.50      26.32        
 44 Towne, Garrett B    13 Badger-MR              26.58      26.42        
 45 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR                26.22      26.45        
 46 Kanim, Jared F      15 GAEL-MR                27.33      26.47        
 47 Madden, Owen        15 GAEL-MR                27.65      26.55        
 48 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR                27.66      26.71        
 49 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR            27.10      26.92        
 50 Loveless, Jack J    13 Badger-MR              27.97      26.95        
 51 Duval, Justin S     14 Unhes-Mr-MR            25.15      27.06        
 52 Serman, Trevor W    14 APEX-MR                27.76      27.20        
 53 McPhillips, Liam T  14 GAEL-MR                42.10      27.42        
 54 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR            29.00      27.63        
 55 Masuchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT      27.80        
 56 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR          28.13      28.00        
 57 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR                28.31      28.73        
 58 Kennon, Declan P    17 Badger-MR              22.07      29.75        
 59 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR          27.89      30.09        
 60 Zhenilenko, Alan P  13 Unhes-Mr-MR            30.02      30.37        
 61 Eboli, Michael      13 Badger-MR              32.71      30.50        
 62 Williams, Jared A   14 CAS-MR                 32.04      31.55        
 63 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR                33.50      31.86        
 64 Lafontant, Severin  13 CAS-MR                 34.22      33.21        
 -- Kelly, Brian A      27 NYAC-MR                21.45         DQ        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lafata, Spencer F   15 Badger-MR            4:35.53    4:43.05 METS    20  
                  26.83       55.21 (28.38)     1:24.07 (28.86)     1:52.91 (28.84)
        2:21.05 (28.14)     2:49.69 (28.64)     3:18.26 (28.57)     3:47.03 (28.77)
        4:15.83 (28.80)     4:43.05 (27.22)                                        
  2 Lantin, Matthew D   17 Badger-MR            4:42.67    4:45.86 METS    17  
                  26.03       53.98 (27.95)     1:23.06 (29.08)     1:52.14 (29.08)
        2:20.94 (28.80)     2:50.16 (29.22)     3:19.33 (29.17)     3:48.86 (29.53)
        4:17.95 (29.09)     4:45.86 (27.91)                                        
  3 Conaton, Patrick A  17 Badger-MR            4:37.14    4:49.22 METS    16  
                  26.37       55.86 (29.49)     1:25.41 (29.55)     1:55.11 (29.70)
        2:24.95 (29.84)     2:54.52 (29.57)     3:23.84 (29.32)     3:52.86 (29.02)
        4:21.64 (28.78)     4:49.22 (27.58)                                        
  4 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        5:07.08    4:55.14 METS    15  
                  26.96       56.64 (29.68)     1:26.44 (29.80)     1:56.62 (30.18)
        2:26.32 (29.70)     2:56.66 (30.34)     3:26.36 (29.70)     3:56.48 (30.12)
        4:26.53 (30.05)     4:55.14 (28.61)                                        
  5 Mannix, Richard E   17 Badger-MR            4:34.68    4:58.12         14  
                  26.78       55.60 (28.82)     1:24.86 (29.26)     1:54.30 (29.44)
        2:24.32 (30.02)     2:55.02 (30.70)     3:25.09 (30.07)     3:56.03 (30.94)
        4:27.45 (31.42)     4:58.12 (30.67)                                        
  6 Stewart, David C    16 Badger-MR            4:44.14    5:02.08         13  
                  26.89       56.46 (29.57)     1:26.57 (30.11)     1:56.88 (30.31)
        2:27.25 (30.37)     2:57.81 (30.56)     3:28.30 (30.49)     3:59.92 (31.62)
        4:31.81 (31.89)     5:02.08 (30.27)                                        
  7 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            4:39.90    5:03.35         12  
                  25.98       54.72 (28.74)     1:24.31 (29.59)     1:53.95 (29.64)
        2:24.33 (30.38)     2:54.73 (30.40)     3:25.31 (30.58)     3:57.58 (32.27)
        4:30.89 (33.31)     5:03.35 (32.46)                                        
  8 Egan, Liam R        15 Badger-MR            4:56.42    5:03.55         11  
                  26.46       55.49 (29.03)     1:25.62 (30.13)     1:56.45 (30.83)
        2:27.04 (30.59)     2:57.58 (30.54)     3:28.71 (31.13)     3:59.93 (31.22)
        4:31.39 (31.46)     5:03.55 (32.16)                                        
  9 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR            5:30.00    5:03.66          9  
                  26.34       55.52 (29.18)     1:26.02 (30.50)     1:57.12 (31.10)
        2:28.61 (31.49)     3:00.07 (31.46)     3:31.07 (31.00)     4:02.78 (31.71)
        4:34.08 (31.30)     5:03.66 (29.58)                                        
 10 Collins, Jack M     16 Badger-MR            4:55.32    5:04.43          7  
                  27.76       57.62 (29.86)     1:28.18 (30.56)     1:59.00 (30.82)
        2:30.16 (31.16)     3:01.42 (31.26)     3:32.39 (30.97)     4:03.69 (31.30)
        4:34.69 (31.00)     5:04.43 (29.74)                                        
 11 Speres, Aristides   14 Badger-MR            4:58.48    5:06.45          6  
                  27.99       59.03 (31.04)     1:30.29 (31.26)     2:01.82 (31.53)
        2:33.03 (31.21)     3:04.49 (31.46)     3:35.75 (31.26)     4:06.90 (31.15)
        4:37.67 (30.77)     5:06.45 (28.78)                                        
 12 Mo, Joe             15 Badger-MR                 NT    5:07.83          5  
                  27.64       57.91 (30.27)     1:28.89 (30.98)     1:59.74 (30.85)
        2:30.85 (31.11)     3:02.19 (31.34)     3:33.88 (31.69)     4:05.69 (31.81)
        4:36.87 (31.18)     5:07.83 (30.96)                                        
 13 Bravo, David D      15 Badger-MR            4:55.95    5:07.98          4  
                  28.11       59.22 (31.11)     1:30.78 (31.56)     2:02.11 (31.33)
        2:33.45 (31.34)     3:04.99 (31.54)     3:36.27 (31.28)     4:07.48 (31.21)
        4:38.32 (30.84)     5:07.98 (29.66)                                        
 14 McCloskey, Tyler    17 NYSA-MR              4:52.23    5:09.13          3  
                  27.76       57.79 (30.03)     1:28.39 (30.60)     1:59.07 (30.68)
        2:29.90 (30.83)     3:01.15 (31.25)     3:33.03 (31.88)     4:05.30 (32.27)
        4:37.83 (32.53)     5:09.13 (31.30)                                        
 15 Hood, Cameron G     23 NYAC-MR              4:42.00    5:09.80          2  
                  26.79       56.24 (29.45)     1:26.25 (30.01)     1:56.85 (30.60)
        2:27.85 (31.00)     2:59.29 (31.44)     3:31.28 (31.99)     4:03.77 (32.49)
        4:36.81 (33.04)     5:09.80 (32.99)                                        
 16 Hendell, Josh       15 Badger-MR            4:58.75    5:10.76          1  
                  27.77       58.14 (30.37)     1:29.40 (31.26)     2:01.25 (31.85)
        2:32.98 (31.73)     3:04.83 (31.85)     3:36.69 (31.86)     4:08.86 (32.17)
        4:40.72 (31.86)     5:10.76 (30.04)                                        
 17 Tucci, Danny A      15 Badger-MR            5:20.50    5:11.34        
                  27.28       57.29 (30.01)     1:27.94 (30.65)     1:59.71 (31.77)
        2:31.40 (31.69)     3:03.77 (32.37)     3:35.97 (32.20)     4:08.13 (32.16)
        4:40.12 (31.99)     5:11.34 (31.22)                                        
 18 Tyron, Shane        15 Badger-MR            5:45.25    5:19.93        
                  28.00       59.17 (31.17)     1:31.63 (32.46)     2:04.49 (32.86)
        2:37.38 (32.89)     3:11.39 (34.01)     3:45.09 (33.70)     4:18.35 (33.26)
        4:50.11 (31.76)     5:19.93 (29.82)                                        
 19 Johanson, Colin     14 Badger-MR            5:26.61    5:23.07        
                  27.52       58.23 (30.71)     1:30.85 (32.62)     2:03.58 (32.73)
        2:36.95 (33.37)     3:09.94 (32.99)     3:43.84 (33.90)     4:17.54 (33.70)
        4:51.05 (33.51)     5:23.07 (32.02)                                        
 20 Simone, James S     14 Badger-MR            5:30.00    5:26.26        
                  27.82       59.84 (32.02)     1:33.10 (33.26)     2:06.27 (33.17)
        2:39.54 (33.27)     3:13.59 (34.05)     3:47.28 (33.69)     4:21.19 (33.91)
        4:54.96 (33.77)     5:26.26 (31.30)                                        
 21 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        5:21.13    5:27.50        
                  28.82     1:00.84 (32.02)     1:33.38 (32.54)     2:06.73 (33.35)
        2:40.26 (33.53)     3:13.96 (33.70)     3:47.79 (33.83)     4:21.68 (33.89)
        4:54.65 (32.97)     5:27.50 (32.85)                                        
 22 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          5:49.23    5:29.36        
                  28.58     1:00.78 (32.20)     1:33.90 (33.12)     2:07.97 (34.07)
        2:41.96 (33.99)     3:16.22 (34.26)     3:50.48 (34.26)     4:24.46 (33.98)
        4:57.89 (33.43)     5:29.36 (31.47)                                        
 23 Wang, Eric          17 Badger-MR            5:29.26    5:29.49        
                  28.16       59.39 (31.23)     1:30.89 (31.50)     2:03.75 (32.86)
        2:37.83 (34.08)     3:10.44 (32.61)     3:46.02 (35.58)     4:22.08 (36.06)
        4:57.18 (35.10)     5:29.49 (32.31)                                        
 24 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR                 NT    5:35.48        
                  28.49     1:01.04 (32.55)     1:34.77 (33.73)     2:08.84 (34.07)
        2:43.04 (34.20)     3:17.91 (34.87)     3:52.61 (34.70)     4:28.08 (35.47)
        5:03.09 (35.01)     5:35.48 (32.39)                                        
 25 Davis, Ben L        17 Unattached-MR             NT    5:36.46        
                  30.16     1:03.19 (33.03)     1:37.12 (33.93)     2:11.15 (34.03)
        2:46.16 (35.01)     3:20.84 (34.68)     3:55.49 (34.65)     4:30.80 (35.31)
        5:06.16 (35.36)     5:36.46 (30.30)                                        
 26 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR              5:29.74    5:37.81        
                  29.49     1:01.36 (31.87)     1:34.70 (33.34)     2:08.33 (33.63)
        2:42.93 (34.60)     3:17.78 (34.85)     3:53.64 (35.86)     4:29.61 (35.97)
        5:04.61 (35.00)     5:37.81 (33.20)                                        
 27 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              5:43.28    5:37.93        
                  29.41     1:01.74 (32.33)     1:35.52 (33.78)     2:10.27 (34.75)
        2:44.43 (34.16)     3:19.55 (35.12)     3:54.90 (35.35)     4:30.08 (35.18)
        5:05.05 (34.97)     5:37.93 (32.88)                                        
 28 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              5:37.11    5:38.44        
                  29.92     1:04.41 (34.49)     1:39.16 (34.75)     2:13.44 (34.28)
        2:48.21 (34.77)     3:22.82 (34.61)     3:57.89 (35.07)     4:33.44 (35.55)
        5:05.22 (31.78)     5:38.44 (33.22)                                        
 29 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            6:00.00    5:38.67        
                  28.23       59.93 (31.70)     1:33.73 (33.80)     2:08.25 (34.52)
        2:43.40 (35.15)     3:18.64 (35.24)     3:54.01 (35.37)     4:29.22 (35.21)
        5:05.09 (35.87)     5:38.67 (33.58)                                        
 30 Towne, Garrett B    13 Badger-MR            5:59.50    5:39.09        
                  29.32     1:03.07 (33.75)     1:37.83 (34.76)     2:13.00 (35.17)
        2:47.38 (34.38)     3:22.53 (35.15)     3:57.17 (34.64)     4:31.90 (34.73)
        5:06.49 (34.59)     5:39.09 (32.60)                                        
 31 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          5:57.00    5:43.86        
                  29.21     1:02.90 (33.69)     1:37.42 (34.52)     2:12.00 (34.58)
        2:47.25 (35.25)     3:22.88 (35.63)     3:59.13 (36.25)     4:34.85 (35.72)
        5:10.42 (35.57)     5:43.86 (33.44)                                        
 32 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR              6:11.18    5:43.89        
                  28.58     1:01.65 (33.07)     1:36.42 (34.77)     2:10.94 (34.52)
        2:46.02 (35.08)     3:21.37 (35.35)     3:56.93 (35.56)     4:34.17 (37.24)
        5:09.20 (35.03)     5:43.89 (34.69)                                        
 33 McPhillips, Liam T  14 GAEL-MR              6:00.00    5:52.41        
                  30.37     1:04.62 (34.25)     1:40.30 (35.68)     2:16.84 (36.54)
        2:53.01 (36.17)     3:29.71 (36.70)     4:06.96 (37.25)     4:42.87 (35.91)
        5:18.35 (35.48)     5:52.41 (34.06)                                        
 34 Kanim, Jared F      15 GAEL-MR              5:43.66    5:52.94        
                  30.61     1:05.51 (34.90)     1:41.15 (35.64)     2:16.71 (35.56)
        2:52.27 (35.56)     3:28.29 (36.02)     4:04.65 (36.36)     4:40.95 (36.30)
        5:17.24 (36.29)     5:52.94 (35.70)                                        
 35 Staffin, Tyler M    16 GAEL-MR              5:44.97    5:54.42        
                  29.64     1:03.26 (33.62)     1:38.98 (35.72)     2:15.35 (36.37)
        2:52.18 (36.83)     3:29.81 (37.63)     4:06.79 (36.98)     4:44.26 (37.47)
        5:21.31 (37.05)     5:54.42 (33.11)                                        
 36 Madden, Owen        15 GAEL-MR              5:45.66    5:54.82        
                  29.77     1:03.38 (33.61)     1:39.27 (35.89)     2:15.58 (36.31)
        2:52.72 (37.14)     3:29.84 (37.12)     4:06.61 (36.77)     4:43.75 (37.14)
        5:19.62 (35.87)     5:54.82 (35.20)                                        
 37 Serman, Trevor W    14 APEX-MR              6:09.51    5:59.47        
                  33.04     1:10.07 (37.03)     1:46.53 (36.46)     2:22.98 (36.45)
        2:59.02 (36.04)     3:35.58 (36.56)     4:12.04 (36.46)     4:48.19 (36.15)
        5:24.13 (35.94)     5:59.47 (35.34)                                        
 38 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR               NT    6:01.98        
                  28.61     1:02.04 (33.43)     1:37.24 (35.20)     2:14.45 (37.21)
        2:52.57 (38.12)     3:30.39 (37.82)     4:10.19 (39.80)     4:50.54 (40.35)
        5:30.06 (39.52)     6:01.98 (31.92)                                        
 39 Duval, Justin S     14 Unhes-Mr-MR               NT    6:02.54        
                  30.26                             1:41.36 ( )     2:19.72 (38.36)
                                3:35.42 ( )                             4:52.46 ( )
        5:29.04 (36.58)     6:02.54 (33.50)                                        
 40 Loveless, Jack J    13 Badger-MR            6:20.50    6:03.18        
                  30.47     1:05.86 (35.39)     1:42.57 (36.71)     2:21.31 (38.74)
        2:59.29 (37.98)     3:37.40 (38.11)     4:16.31 (38.91)     4:54.08 (37.77)
        5:31.89 (37.81)     6:03.18 (31.29)                                        
 41 Nicaj, Alec         15 Badger-MR            6:00.00    6:04.54        
                  29.34     1:02.63 (33.29)     1:37.15 (34.52)     2:13.56 (36.41)
        2:50.83 (37.27)     3:29.21 (38.38)     4:08.57 (39.36)     4:48.66 (40.09)
        5:27.98 (39.32)     6:04.54 (36.56)                                        
 42 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              6:22.17    6:11.14        
                  32.54     1:09.21 (36.67)     1:47.88 (38.67)     2:26.37 (38.49)
        3:04.69 (38.32)     3:42.96 (38.27)     4:21.23 (38.27)     4:58.87 (37.64)
        5:36.77 (37.90)     6:11.14 (34.37)                                        
 43 Khaimov, Roman      15 APEX-MR                   NT    6:11.88        
                  30.40     1:05.88 (35.48)     1:43.25 (37.37)     2:21.33 (38.08)
        2:59.70 (38.37)     3:38.79 (39.09)     4:17.58 (38.79)     4:56.88 (39.30)
        5:36.18 (39.30)     6:11.88 (35.70)                                        
 44 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        6:34.71    6:12.26        
                  29.90     1:05.11 (35.21)     1:42.38 (37.27)     2:21.08 (38.70)
        2:59.66 (38.58)     3:38.63 (38.97)     4:17.96 (39.33)     4:57.80 (39.84)
      6:12.26 (1:14.46)                                                            
 45 Jones, Hayden C     16 Unattached-MR             NT    6:20.05        
                  30.28     1:05.55 (35.27)     1:42.97 (37.42)     2:21.43 (38.46)
        3:01.13 (39.70)     3:41.15 (40.02)     4:21.77 (40.62)     5:01.98 (40.21)
        5:42.63 (40.65)     6:20.05 (37.42)                                        
 46 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR               NT    6:27.91        
                  29.51     1:03.49 (33.98)     1:41.01 (37.52)     2:20.17 (39.16)
        3:00.30 (40.13)     3:41.70 (41.40)     4:23.22 (41.52)     5:05.52 (42.30)
        5:47.08 (41.56)     6:27.91 (40.83)                                        
 47 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        6:12.89    6:28.85        
                  33.14     1:11.69 (38.55)     1:50.21 (38.52)     2:30.13 (39.92)
        3:10.20 (40.07)     3:50.27 (40.07)     4:30.99 (40.72)     5:10.67 (39.68)
        5:51.02 (40.35)     6:28.85 (37.83)                                        
 48 Eboli, Michael      13 Badger-MR            6:55.80    6:29.94        
                  33.24     1:11.32 (38.08)     1:51.11 (39.79)     2:31.38 (40.27)
        3:12.37 (40.99)     3:52.53 (40.16)     4:33.35 (40.82)     5:13.97 (40.62)
        5:52.48 (38.51)     6:29.94 (37.46)                                        
 49 Masuchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    6:45.87        
                  34.60     1:15.32 (40.72)     1:56.86 (41.54)     2:39.43 (42.57)
        3:21.17 (41.74)     4:02.25 (41.08)     4:43.72 (41.47)     5:25.04 (41.32)
        6:06.59 (41.55)     6:45.87 (39.28)                                        
 50 Zhenilenko, Alan P  13 Unhes-Mr-MR               NT    6:59.79        
                  36.25     1:17.62 (41.37)     2:01.09 (43.47)     2:44.50 (43.41)
        3:29.42 (44.92)     4:12.25 (42.83)     4:57.39 (45.14)     5:39.14 (41.75)
        6:18.54 (39.40)     6:59.79 (41.25)                                        
 51 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        6:41.13    7:05.27        
                  34.12     1:12.46 (38.34)     1:53.76 (41.30)     2:39.80 (46.04)
        3:23.46 (43.66)     4:09.21 (45.75)     4:54.01 (44.80)     5:38.83 (44.82)
        6:23.12 (44.29)     7:05.27 (42.15)                                        
 52 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    7:16.44        
                  32.96     1:11.57 (38.61)     1:54.83 (43.26)     2:40.32 (45.49)
        3:25.71 (45.39)     4:12.57 (46.86)     4:59.24 (46.67)     5:46.95 (47.71)
        6:34.37 (47.42)     7:16.44 (42.07)                                        
 53 Lafontant, Severin  13 CAS-MR               8:56.31    8:32.48        
                  36.94     1:23.92 (46.98)     2:15.93 (52.01)                    
            4:04.79 ( )                                                 6:47.00 ( )
        7:41.46 (54.46)     8:32.48 (51.02)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
             17:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jurman, Jasper N          15 Unattached-MR             NT   16:59.42 METS   
                  27.48       58.02 (30.54)     1:29.25 (31.23)     2:00.70 (31.45)
        2:31.58 (30.88)     3:02.68 (31.10)     3:33.73 (31.05)     4:04.96 (31.23)
        4:36.39 (31.43)     5:07.73 (31.34)     5:38.74 (31.01)     6:09.91 (31.17)
        6:41.22 (31.31)     7:12.44 (31.22)     7:43.85 (31.41)     8:15.02 (31.17)
        8:45.93 (30.91)     9:17.10 (31.17)     9:48.44 (31.34)    10:19.21 (30.77)
       10:50.20 (30.99)    11:21.25 (31.05)    11:51.88 (30.63)    12:23.01 (31.13)
       12:54.39 (31.38)    13:25.12 (30.73)    13:56.25 (31.13)    14:27.14 (30.89)
       14:58.46 (31.32)    15:28.91 (30.45)    15:59.32 (30.41)    16:29.79 (30.47)
       16:59.42 (29.63)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  17 Badger-MR            4:14.04    4:11.71 METS    20  
                  25.88       56.25 (30.37)     1:26.79 (30.54)     1:57.04 (30.25)
        2:34.34 (37.30)     3:12.88 (38.54)     3:43.07 (30.19)     4:11.71 (28.64)
  2 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        4:28.98    4:17.29 METS    17  
                  27.22       58.61 (31.39)     1:30.98 (32.37)     2:03.43 (32.45)
        2:40.24 (36.81)     3:17.83 (37.59)     3:47.77 (29.94)     4:17.29 (29.52)
  3 Lantin, Matthew D   17 Badger-MR            4:17.02    4:18.94 METS    16  
                  26.91       58.26 (31.35)     1:32.39 (34.13)     2:06.22 (33.83)
        2:44.37 (38.15)     3:22.47 (38.10)     3:50.93 (28.46)     4:18.94 (28.01)
  4 Bravo, David D      15 Badger-MR            4:16.43    4:19.04 METS    15  
                  27.56       58.51 (30.95)     1:31.42 (32.91)     2:03.65 (32.23)
        2:42.18 (38.53)     3:19.62 (37.44)     3:49.77 (30.15)     4:19.04 (29.27)
  5 Stewart, David C    16 Badger-MR            4:19.58    4:21.53 METS    14  
                  25.89       56.19 (30.30)     1:29.91 (33.72)     2:04.59 (34.68)
        2:43.35 (38.76)     3:21.80 (38.45)     3:52.43 (30.63)     4:21.53 (29.10)
  6 Mannix, Richard E   17 Badger-MR            4:03.12    4:25.63 METS    13  
                  27.18       59.92 (32.74)     1:32.76 (32.84)     2:04.97 (32.21)
        2:44.93 (39.96)     3:25.18 (40.25)     3:55.43 (30.25)     4:25.63 (30.20)
  7 Lafata, Spencer F   15 Badger-MR            4:20.67    4:26.40         12  
                  27.90       59.95 (32.05)     1:33.49 (33.54)     2:07.71 (34.22)
        2:47.04 (39.33)     3:28.45 (41.41)     3:58.20 (29.75)     4:26.40 (28.20)
  8 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR            4:20.00    4:26.84         11  
                  27.85       59.88 (32.03)     1:35.15 (35.27)     2:10.75 (35.60)
        2:47.47 (36.72)     3:26.88 (39.41)     3:58.23 (31.35)     4:26.84 (28.61)
  9 Mo, Joe             15 Badger-MR            4:19.95    4:27.61          9  
                  27.75       59.64 (31.89)     1:34.31 (34.67)     2:08.13 (33.82)
        2:46.72 (38.59)     3:25.42 (38.70)     3:57.16 (31.74)     4:27.61 (30.45)
 10 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            4:03.50    4:32.89          7  
                  26.39       57.05 (30.66)     1:31.07 (34.02)     2:04.86 (33.79)
        2:44.00 (39.14)     3:25.31 (41.31)     3:59.96 (34.65)     4:32.89 (32.93)
 11 Hendell, Josh       15 Badger-MR            4:25.67    4:33.19          6  
                  28.32     1:01.26 (32.94)     1:37.33 (36.07)     2:13.25 (35.92)
        2:52.21 (38.96)     3:31.36 (39.15)     4:02.93 (31.57)     4:33.19 (30.26)
 12 Egan, Liam R        15 Badger-MR            4:17.92    4:34.45          5  
                  27.49       58.85 (31.36)     1:31.88 (33.03)     2:05.74 (33.86)
        2:47.13 (41.39)     3:29.31 (42.18)     4:02.05 (32.74)     4:34.45 (32.40)
 13 Collins, Jack M     16 Badger-MR            5:42.65    4:36.22          4  
                  28.39     1:00.72 (32.33)     1:35.88 (35.16)     2:10.48 (34.60)
        2:51.17 (40.69)     3:32.76 (41.59)     4:05.39 (32.63)     4:36.22 (30.83)
 14 Tucci, Danny A      15 Badger-MR            4:44.81    4:38.45          3  
                  27.80     1:01.70 (33.90)     1:35.78 (34.08)     2:09.31 (33.53)
        2:52.54 (43.23)     3:36.65 (44.11)     4:07.21 (30.56)     4:38.45 (31.24)
 15 Speres, Aristides   14 Badger-MR            4:49.14    4:38.85          2  
                  28.20     1:01.07 (32.87)     1:38.93 (37.86)     2:15.42 (36.49)
        2:55.40 (39.98)     3:35.60 (40.20)     4:08.41 (32.81)     4:38.85 (30.44)
 16 Wang, Eric          17 Badger-MR            4:35.06    4:38.96          1  
                  26.71       57.83 (31.12)     1:31.13 (33.30)     2:04.26 (33.13)
        2:47.73 (43.47)     3:33.63 (45.90)     4:07.61 (33.98)     4:38.96 (31.35)
 17 Freeman, John T     14 GAEL-MR              4:40.99    4:39.83        
                  28.76     1:02.18 (33.42)     1:37.84 (35.66)     2:12.30 (34.46)
        2:55.19 (42.89)     3:37.26 (42.07)     4:09.45 (32.19)     4:39.83 (30.38)
 18 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        5:05.81    4:48.47        
                  30.71     1:05.42 (34.71)     1:41.90 (36.48)     2:17.47 (35.57)
        2:59.10 (41.63)     3:41.80 (42.70)     4:15.48 (33.68)     4:48.47 (32.99)
 19 Towne, Garrett B    13 Badger-MR                 NT    4:53.54        
                  30.40     1:05.97 (35.57)     1:42.33 (36.36)     2:17.58 (35.25)
        3:02.55 (44.97)     3:46.39 (43.84)     4:20.94 (34.55)     4:53.54 (32.60)
 20 Davis, Ben L        17 Unattached-MR             NT    4:54.47        
                  28.87     1:01.98 (33.11)     1:40.99 (39.01)     2:18.23 (37.24)
        3:03.47 (45.24)     3:48.47 (45.00)     4:21.84 (33.37)     4:54.47 (32.63)
 21 Simone, James S     14 Badger-MR            5:00.00    4:57.68        
                  30.65     1:08.02 (37.37)     1:46.40 (38.38)     2:23.04 (36.64)
        3:09.19 (46.15)     3:53.78 (44.59)     4:26.68 (32.90)     4:57.68 (31.00)
 22 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            6:00.00    4:57.79        
                  29.59     1:03.88 (34.29)     1:40.05 (36.17)     2:16.25 (36.20)
        3:04.44 (48.19)     3:52.09 (47.65)     4:25.52 (33.43)     4:57.79 (32.27)
 23 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              4:55.87    4:59.10        
                  27.46     1:01.18 (33.72)     1:41.02 (39.84)     2:20.47 (39.45)
        3:04.96 (44.49)     3:50.81 (45.85)     4:25.71 (34.90)     4:59.10 (33.39)
 24 Johanson, Colin     14 Badger-MR            5:20.39    5:04.12        
                  31.11     1:08.19 (37.08)     1:47.07 (38.88)     2:24.14 (37.07)
        3:10.85 (46.71)     3:57.47 (46.62)     4:31.52 (34.05)     5:04.12 (32.60)
 25 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              5:13.68    5:05.14        
                  33.05     1:12.95 (39.90)     1:50.52 (37.57)     2:29.12 (38.60)
        3:16.23 (47.11)     4:00.55 (44.32)     4:34.63 (34.08)     5:05.14 (30.51)
 26 Mukudai, Rui        13 Badger-MR            5:00.00    5:06.55        
                  30.53     1:06.76 (36.23)     1:44.17 (37.41)     2:21.92 (37.75)
        3:08.56 (46.64)     3:56.19 (47.63)     4:31.26 (35.07)     5:06.55 (35.29)
 27 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR                 NT    5:08.83        
                  29.18     1:03.19 (34.01)     1:44.16 (40.97)     2:24.16 (40.00)
        3:12.07 (47.91)     4:00.57 (48.50)     4:35.30 (34.73)     5:08.83 (33.53)
 28 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        5:14.13    5:13.35        
                  29.93     1:06.54 (36.61)     1:49.74 (43.20)     2:31.80 (42.06)
        3:13.77 (41.97)     3:57.34 (43.57)     4:36.26 (38.92)     5:13.35 (37.09)
 29 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR              5:30.65    5:20.55        
                  28.73     1:03.05 (34.32)     1:46.04 (42.99)     2:30.33 (44.29)
        3:18.95 (48.62)     4:09.20 (50.25)     4:46.19 (36.99)     5:20.55 (34.36)
 30 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              5:36.55    5:20.93        
                  33.14     1:13.86 (40.72)     1:54.37 (40.51)     2:33.01 (38.64)
        3:19.51 (46.50)     4:07.98 (48.47)     4:45.63 (37.65)     5:20.93 (35.30)
 31 Nicaj, Alec         15 Badger-MR            6:00.00    5:22.58        
                  30.18     1:05.31 (35.13)     1:46.06 (40.75)     2:26.46 (40.40)
        3:15.73 (49.27)     4:05.54 (49.81)     4:45.25 (39.71)     5:22.58 (37.33)
 32 Loveless, Jack J    13 Badger-MR                 NT    5:24.04        
                  30.76     1:08.06 (37.30)     1:46.99 (38.93)     2:26.27 (39.28)
        3:15.04 (48.77)     4:04.68 (49.64)   5:24.04 (1:19.36)                    
 33 Serman, Trevor W    14 APEX-MR                   NT    5:26.24        
                  33.79     1:11.84 (38.05)     1:53.82 (41.98)     2:35.19 (41.37)
        3:24.04 (48.85)     4:13.32 (49.28)     4:49.95 (36.63)     5:26.24 (36.29)
 34 Jones, Hayden C     16 Unattached-MR             NT    5:30.11        
                  31.98     1:09.60 (37.62)     1:52.35 (42.75)     2:34.80 (42.45)
        3:22.56 (47.76)     4:11.33 (48.77)     4:51.26 (39.93)     5:30.11 (38.85)
 35 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        5:38.13    5:50.48        
                  34.37     1:18.97 (44.60)     2:03.60 (44.63)     2:47.99 (44.39)
        3:37.34 (49.35)     4:30.18 (52.84)     5:10.89 (40.71)     5:50.48 (39.59)
 36 Williams, Jared A   14 CAS-MR                    NT    7:00.27        
                  43.88     1:40.44 (56.56)     2:32.22 (51.78)     3:22.24 (50.02)
        4:21.74 (59.50)     5:21.20 (59.46)   7:00.27 (1:39.07)                    
 -- Powers, William P   14 Badger-MR            5:14.74         DQ        
      One hand touch - breast
                  28.72     1:03.06 (34.34)     1:38.87 (35.81)     2:14.10 (35.23)
        2:57.97 (43.87)     3:41.38 (43.41)     4:13.01 (31.63)          DQ (30.95)
 -- Streeter, Myles     16 CAS-MR               5:48.45         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  31.15     1:11.09 (39.94)                             2:41.61 ( )
        3:30.23 (48.62)     4:18.35 (48.12)        DQ (1:26.36)