Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/2/2018 07:21 PM
             2018 MR GAEL December 9&Over Invitational - 12/1/2018             
                              Sanction #: 181201                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Madeline M         10 Badger-MR              30.84      30.60        
  2 Martin, Mio S             10 Badger-MR              36.11      32.45        
  3 Gutierrez, Sophia E        9 GAEL-MR                32.58      32.79        
  4 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              34.37      33.02        
  5 Wilson, Madeline C        10 Badger-MR                 NT      33.88        
  6 O'Byrne, Rory L            9 Badger-MR              35.17      34.28        
  7 Fusco, Charlotte G        10 GAEL-MR                36.37      36.25        
  8 Reed, Claire H             9 GAEL-MR                39.98      37.40        
  9 McBreen, Carolyn A         9 Badger-MR              38.56      37.59        
 10 McDonald, Keira M          9 Badger-MR              37.54      38.05        
 11 Lin, Sophia               10 Badger-MR              41.06      38.10        
 12 Fontanella, Mary           9 GAEL-MR                37.85      38.17        
 13 Lescott, Hannah M         10 GAEL-MR                42.41      38.31        
 14 Proffitt, Aine C           9 GAEL-MR                41.21      40.85        
 15 Ritossa, Mia J            10 GAEL-MR                44.20      40.89        
 16 Amato, Ester              10 CFJV-MR                42.33      41.19        
 17 Criscillo, Gabby R         9 GAEL-MR                43.08      42.14        
 18 Taylor, Jordin             9 Badger-MR              40.57      42.22        
 19 Casimir, Sophia I          9 GAEL-MR                41.28      42.59        
 20 Mangiafridda, Nicasia M    9 GAEL-MR                40.41      42.61        
 21 Sheldon, Stella A          9 GAEL-MR                41.84      42.91        
 22 Schlumbom, Emma A         10 GAEL-MR                47.45      43.82        
 23 Convery, Elly G            9 GAEL-MR                49.99      44.69        
 24 O'Hara, Bridget            9 GAEL-MR                44.83      47.96        
 25 Boothe, Madison            9 CFJV-MR                   NT      48.78        
 26 Boothe, Sydney             9 CFJV-MR                   NT      49.01        
 27 Withana, Kavya A           9 GAEL-MR              1:01.01      58.68        
 -- Givan, Rebekah L          10 GAEL-MR                37.42         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      39.24      34.99        
  2 Gutierrez, Sophia E        9 GAEL-MR                36.04      35.57        
  3 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              38.92      38.92        
  4 Fusco, Charlotte G        10 GAEL-MR                38.60      39.90        
  5 Martin, Mio S             10 Badger-MR              42.18      40.46        
  6 O'Byrne, Rory L            9 Badger-MR              41.63      41.27        
  7 Lin, Sophia               10 Badger-MR              51.77      43.31        
  8 Ginesin, Petra            10 CFJV-MR                42.80      43.37        
  9 Reed, Claire H             9 GAEL-MR                44.89      43.70        
 10 Wilson, Madeline C        10 Badger-MR                 NT      43.84        
 11 McBreen, Carolyn A         9 Badger-MR              44.79      45.04        
 12 Fontanella, Mary           9 GAEL-MR                46.83      45.80        
 13 Amato, Ester              10 CFJV-MR                49.50      47.08        
 14 Lescott, Hannah M         10 GAEL-MR                51.15      47.29        
 15 McDonald, Keira M          9 Badger-MR              47.37      47.35        
 16 Taylor, Jordin             9 Badger-MR              47.55      47.53        
 17 Criscillo, Gabby R         9 GAEL-MR                47.69      47.69        
 18 Convery, Elly G            9 GAEL-MR                52.68      47.74        
 18 Ritossa, Mia J            10 GAEL-MR                44.20      47.74        
 20 Proffitt, Aine C           9 GAEL-MR                50.77      50.24        
 21 Mangiafridda, Nicasia M    9 GAEL-MR                46.37      51.75        
 22 Casimir, Sophia I          9 GAEL-MR                52.71      52.70        
 23 Schlumbom, Emma A         10 GAEL-MR                54.43      53.99        
 24 O'Hara, Bridget            9 GAEL-MR                48.80      54.02        
 25 Sheldon, Stella A          9 GAEL-MR                51.84      54.87        
 26 Boothe, Madison            9 CFJV-MR                   NT    1:00.59        
 27 Withana, Kavya A           9 GAEL-MR                59.97    1:01.43        
 -- Boothe, Sydney             9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Givan, Rebekah L          10 GAEL-MR                40.93         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      40.10      39.08        
  2 Weiss, Madeline M         10 Badger-MR              43.46      41.65        
  3 Fusco, Charlotte G        10 GAEL-MR                44.10      46.15        
  4 Gutierrez, Sophia E        9 GAEL-MR                48.04      47.34        
  5 McDonald, Keira M          9 Badger-MR              46.11      48.92        
  6 Wilson, Madeline C        10 Badger-MR                 NT      51.28        
  7 Taylor, Jordin             9 Badger-MR              52.74      51.49        
  8 Reed, Claire H             9 GAEL-MR                52.22      51.61        
  9 Fontanella, Mary           9 GAEL-MR              1:03.32      53.21        
 10 Lescott, Hannah M         10 GAEL-MR                54.44      53.34        
 11 Ritossa, Mia J            10 GAEL-MR                59.10      54.79        
 12 Casimir, Sophia I          9 GAEL-MR                53.25      55.30        
 13 Proffitt, Aine C           9 GAEL-MR                59.50      55.76        
 14 Schlumbom, Emma A         10 GAEL-MR                   NT      57.19        
 15 Criscillo, Gabby R         9 GAEL-MR                59.40    1:02.57        
 16 Sheldon, Stella A          9 GAEL-MR                58.58    1:05.17        
 -- Boothe, Madison            9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Boothe, Sydney             9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Withana, Kavya A           9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Convery, Elly G            9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- O'Hara, Bridget            9 GAEL-MR              1:12.19         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Givan, Rebekah L          10 GAEL-MR                51.86         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutierrez, Sophia E        9 GAEL-MR                37.58      36.73        
  2 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              41.02      40.10        
  3 Weiss, Madeline M         10 Badger-MR              39.45      40.28        
  4 Martin, Mio S             10 Badger-MR              47.62      40.39        
  5 McBreen, Carolyn A         9 Badger-MR              50.45      45.17        
  6 Lin, Sophia               10 Badger-MR              44.90      46.22        
  7 Mangiafridda, Nicasia M    9 GAEL-MR                51.99      46.23        
  8 Ginesin, Petra            10 CFJV-MR                57.87      49.05        
  9 O'Byrne, Rory L            9 Badger-MR              50.04      50.35        
 -- Withana, Kavya A           9 GAEL-MR              1:36.55         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    1:14.76    1:13.38        
                  34.78     1:13.38 (38.60)                                        
  2 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:26.19    1:24.40        
                  40.53     1:24.40 (43.87)                                        
  3 Weiss, Madeline M         10 Badger-MR            1:26.12    1:24.95        
                  42.12     1:24.95 (42.83)                                        
  4 Fusco, Charlotte G        10 GAEL-MR              1:24.08    1:26.29        
                  41.88     1:26.29 (44.41)                                        
  5 Martin, Mio S             10 Badger-MR            1:39.43    1:28.43        
                  40.52     1:28.43 (47.91)                                        
  6 Ginesin, Petra            10 CFJV-MR              1:46.05    1:36.81        
                  48.01     1:36.81 (48.80)                                        
  7 Fontanella, Mary           9 GAEL-MR              1:40.26    1:38.95        
                  47.58     1:38.95 (51.37)                                        
  8 McBreen, Carolyn A         9 Badger-MR            1:40.62    1:40.04        
                  46.34     1:40.04 (53.70)                                        
  9 O'Byrne, Rory L            9 Badger-MR            1:51.85    1:40.16        
                  44.87     1:40.16 (55.29)                                        
 10 Reed, Claire H             9 GAEL-MR              1:40.65    1:44.14        
                  47.95     1:44.14 (56.19)                                        
 11 Lin, Sophia               10 Badger-MR            2:02.75    1:44.26        
                  48.13     1:44.26 (56.13)                                        
 12 Proffitt, Aine C           9 GAEL-MR              2:01.88    1:47.82        
                  49.85     1:47.82 (57.97)                                        
 13 Lescott, Hannah M         10 GAEL-MR              2:02.41    1:48.61        
                  52.14     1:48.61 (56.47)                                        
 14 Taylor, Jordin             9 Badger-MR            1:45.88    1:48.69        
                  15.03   1:48.69 (1:33.66)                                        
 15 Criscillo, Gabby R         9 GAEL-MR                   NT    1:50.22        
                  50.18   1:50.22 (1:00.04)                                        
 16 Ritossa, Mia J            10 GAEL-MR                   NT    1:50.44        
                  53.14     1:50.44 (57.30)                                        
 17 Amato, Ester              10 CFJV-MR              1:50.19    1:52.38        
 18 Mangiafridda, Nicasia M    9 GAEL-MR              1:52.90    1:55.93        
                  52.31   1:55.93 (1:03.62)                                        
 19 Sheldon, Stella A          9 GAEL-MR              1:53.31    1:58.08        
                  55.73   1:58.08 (1:02.35)                                        
 -- Casimir, Sophia I          9 GAEL-MR              1:59.96         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  59.03          DQ (58.35)                                        
 -- Schlumbom, Emma A         10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
 -- O'Hara, Bridget            9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:01.52        DQ (1:06.03)                                        
 -- Givan, Rebekah L          10 GAEL-MR              1:34.71         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:19.74    2:29.03        
     1) Fusco, Charlotte G 10           2) Fontanella, Mary 9             
     3) Reed, Claire H 9                4) Gutierrez, Sophia E 9          
                  36.26     1:16.68 (40.42)     1:54.89 (38.21)     2:29.03 (34.14)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'C'                         2:46.74    2:52.88        
     1) Convery, Elly G 9               2) Lescott, Hannah M 10           
     3) Sheldon, Stella A 9             4) Casimir, Sophia I 9            
                  47.14     1:27.28 (40.14)     2:10.86 (43.58)     2:52.88 (42.02)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         2:35.67    2:53.64        
     1) Proffitt, Aine C 9              2) Mangiafridda, Nicasia M 9      
     3) Schlumbom, Emma A 10            4) Ritossa, Mia J 10              
                  41.77     1:32.87 (51.10)     2:12.63 (39.76)     2:53.64 (41.01)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    2:56.90        
     1) Amato, Ester 10                 2) Boothe, Madison 9              
     3) Boothe, Sydney 9                4) Ginesin, Petra 10              
                  42.77     1:31.59 (48.82)     2:20.12 (48.53)     2:56.90 (36.78)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                27.99  ZQ
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ott, Ursula J             12 Badger-MR              27.26      27.00 JO     
  2 Gutierrez, Lucianna       11 GAEL-MR                28.33      28.05 SILV   
  3 Barr, Fiona P             11 Badger-MR              29.02      28.56 SILV   
  4 Valerio, Sara A           11 Badger-MR              29.35      28.80 SILV   
  5 Saidmuratov, Grace        11 Badger-MR              29.53      28.97 SILV   
  6 Huang, Alyssa             12 CFJV-MR                32.51      29.26 SILV   
  7 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              30.17      29.35 SILV   
  8 Yang, Sharon Y            11 GAEL-MR                31.43      30.20 SILV   
  9 Hernandez, Sury           12 Parks Sailfish-MR      30.48      30.64 SILV   
 10 Svrcek, Stella            11 CFJV-MR                30.93      30.72 SILV   
 11 Horner, Maddie H          11 GAEL-MR                33.22      31.23        
 12 Estipular, Sharmaine J    11 Parks Sailfish-MR      32.16      31.89        
 13 Traynor, Ania K           12 Badger-MR              32.67      31.90        
 14 Angerthal, Vivian         11 CFJV-MR                32.02      31.93        
 15 Mone, Anna M              12 Badger-MR              31.40      31.99        
 16 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              32.57      32.44        
 17 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              33.88      33.23        
 18 McTigue, Cate L           11 GAEL-MR                   NT      33.46        
 19 Walsh, Gianna M           11 GAEL-MR                35.05      33.74        
 21 Bach, Caroline S          11 GAEL-MR                34.78      34.23        
 21 Jennings, Marley G        11 GAEL-MR                33.85      34.23        
 23 Bausano, Tess B           12 GAEL-MR                34.71      34.85        
 24 Gentile, Tess G           12 GAEL-MR                34.81      35.67        
 25 Daniel, Emily             11 CFJV-MR                   NT      35.78        
 26 Epstein, Chelsea R        12 GAEL-MR                36.89      35.79        
 27 Zehe, Helene H            12 GAEL-MR                36.69      36.29        
 28 Lastras-Castrejon, Pauli  11 CFJV-MR                37.41      36.73        
 29 Ferrante, Lily M          11 GAEL-MR                38.77      37.49        
 30 Ritossa, Olivia R         12 GAEL-MR                34.56      37.51        
 31 Riter, Emerson            11 GAEL-MR                37.41      37.73        
 32 Levine, Isabella          11 Badger-MR              37.68      37.74        
 33 Sheldon, Jane A           12 GAEL-MR                39.89      38.58        
 34 Knight, Sienna A          11 Badger-MR              41.16      39.60        
 35 Adamski, Lily J           11 GAEL-MR                41.06      41.15        
 36 Klempner, Morgan          11 CFJV-MR                   NT      44.85        
 37 Rodriguez, Kaitlyn E      12 GAEL-MR              1:15.39      57.81        
 20 Schafer, Marian E         12 GAEL-MR                32.76         DQ        
      False start
 -- Donaghy, Ella M           12 GAEL-MR                34.12         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                31.99  ZQ
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutierrez, Lucianna       11 GAEL-MR                33.08      32.71 SILV   
  2 Saidmuratov, Grace        11 Badger-MR              33.44      33.27 SILV   
  3 Valerio, Sara A           11 Badger-MR              33.39      34.24 SILV   
  4 Angerthal, Vivian         11 CFJV-MR                38.30      36.72        
  5 Yang, Sharon Y            11 GAEL-MR                37.51      36.73        
  6 Mone, Anna M              12 Badger-MR              37.79      36.82        
  7 Traynor, Ania K           12 Badger-MR              40.30      38.17        
  8 Svrcek, Stella            11 CFJV-MR                41.44      38.81        
  9 Schafer, Marian E         12 GAEL-MR                38.97      38.85        
 10 Gentile, Tess G           12 GAEL-MR                39.15      39.14        
 11 McTigue, Cate L           11 GAEL-MR                40.05      39.73        
 12 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              39.46      39.96        
 13 Bach, Caroline S          11 GAEL-MR                40.02      40.16        
 14 Jennings, Marley G        11 GAEL-MR                39.25      40.94        
 15 Bausano, Tess B           12 GAEL-MR                42.31      42.05        
 16 Epstein, Chelsea R        12 GAEL-MR                   NT      43.03        
 17 Daniel, Emily             11 CFJV-MR                   NT      43.14        
 18 Ferrante, Lily M          11 GAEL-MR                46.38      43.32        
 19 Zehe, Helene H            12 GAEL-MR                41.72      43.43        
 20 Riter, Emerson            11 GAEL-MR                44.01      43.63        
 21 Ritossa, Olivia R         12 GAEL-MR                42.06      45.49        
 22 Knight, Sienna A          11 Badger-MR              52.04      45.66        
 23 Adamski, Lily J           11 GAEL-MR                47.70      46.67        
 24 Levine, Isabella          11 Badger-MR              49.95      48.02        
 25 Sheldon, Jane A           12 GAEL-MR                50.02      49.54        
 26 Klempner, Morgan          11 CFJV-MR                   NT      57.25        
 27 Rodriguez, Kaitlyn E      12 GAEL-MR              1:18.72    1:15.51        
 -- Donaghy, Ella M           12 GAEL-MR                43.36         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                36.69  JO
                40.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ott, Ursula J             12 Badger-MR              34.98      33.98 ZQ     
  2 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              40.05      39.34 SILV   
  3 Horner, Maddie H          11 GAEL-MR                41.58      39.52 SILV   
  4 Huang, Alyssa             12 CFJV-MR                42.06      39.55 SILV   
  5 Traynor, Ania K           12 Badger-MR              41.46      40.36 SILV   
  6 Hernandez, Sury           12 Parks Sailfish-MR      41.83      40.47 SILV   
  7 Mone, Anna M              12 Badger-MR              40.24      41.37        
  8 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              42.52      41.59        
  9 Zehe, Helene H            12 GAEL-MR                42.33      41.67        
 10 Yang, Sharon Y            11 GAEL-MR                41.53      42.05        
 11 Walsh, Gianna M           11 GAEL-MR                44.08      42.19        
 12 Estipular, Sharmaine J    11 Parks Sailfish-MR      44.78      44.01        
 13 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              44.29      44.27        
 14 Ritossa, Olivia R         12 GAEL-MR                44.13      44.30        
 15 Knight, Sienna A          11 Badger-MR              44.80      44.46        
 16 Bach, Caroline S          11 GAEL-MR                43.74      44.52        
 17 Gentile, Tess G           12 GAEL-MR                50.65      45.09        
 18 Ferrante, Lily M          11 GAEL-MR                52.22      46.24        
 19 Epstein, Chelsea R        12 GAEL-MR                47.65      46.43        
 20 McTigue, Cate L           11 GAEL-MR                45.94      47.00        
 21 Daniel, Emily             11 CFJV-MR                   NT      50.55        
 22 Riter, Emerson            11 GAEL-MR                50.88      52.25        
 23 Sheldon, Jane A           12 GAEL-MR                52.36      53.57        
 24 Klempner, Morgan          11 CFJV-MR                   NT    1:01.50        
 -- Lastras-Castrejon, Pauli  11 CFJV-MR                56.78         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Levine, Isabella          11 Badger-MR              54.57         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Rodriguez, Kaitlyn E      12 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Adamski, Lily J           11 GAEL-MR                59.80         DQ        
      Alternating Kick
 -- Donaghy, Ella M           12 GAEL-MR                43.51         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.69  JO
                34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ott, Ursula J             12 Badger-MR              32.18      30.75 SILV   
  2 Barr, Fiona P             11 Badger-MR              32.14      31.81 SILV   
  3 Gutierrez, Lucianna       11 GAEL-MR                32.87      32.63 SILV   
  4 Valerio, Sara A           11 Badger-MR              32.28      32.65 SILV   
  5 Saidmuratov, Grace        11 Badger-MR              32.87      33.70 SILV   
  6 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              34.35      33.88 SILV   
  7 Angerthal, Vivian         11 CFJV-MR                39.27      34.41 SILV   
  8 Hernandez, Sury           12 Parks Sailfish-MR      33.87      35.93        
  9 Horner, Maddie H          11 GAEL-MR                   NT      37.34        
 10 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              39.56      38.94        
 11 Jennings, Marley G        11 GAEL-MR                40.15      39.20        
 12 Schafer, Marian E         12 GAEL-MR                36.72      39.32        
 13 Svrcek, Stella            11 CFJV-MR                44.49      39.50        
 14 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              45.37      41.92        
 15 Bausano, Tess B           12 GAEL-MR                43.79      45.22        
 16 Levine, Isabella          11 Badger-MR              53.62      49.11        
 17 Sheldon, Jane A           12 GAEL-MR                51.01      53.19        
 18 Lastras-Castrejon, Pauli  11 CFJV-MR                58.69      53.22        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:28.99  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zehe, Helene H            12 GAEL-MR                   NT    2:33.63 SILV   
                  48.09     1:39.70 (51.61)     2:33.63 (53.93)                    
  2 Saidmuratov, Grace        11 Badger-MR            2:45.09    2:35.94 SILV   
                  33.27     1:12.11 (38.84)     2:00.73 (48.62)     2:35.94 (35.21)
  3 Ferrante, Lily M          11 GAEL-MR                   NT    2:41.99 SILV   
                  49.75     1:42.85 (53.10)     2:41.99 (59.14)                    
  4 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR                 NT    2:45.65 SILV   
                  34.87     1:16.13 (41.26)     2:07.55 (51.42)     2:45.65 (38.10)
  5 Gutierrez, Lucianna       11 GAEL-MR              3:34.13    2:45.78 SILV   
                  36.03     1:16.13 (40.10)     2:13.45 (57.32)     2:45.78 (32.33)
  6 Huang, Alyssa             12 CFJV-MR              3:05.06    2:46.12 SILV   
                  35.18     1:15.43 (40.25)     2:06.55 (51.12)     2:46.12 (39.57)
  7 Yang, Sharon Y            11 GAEL-MR                   NT    2:50.19        
                  38.36     1:22.70 (44.34)     2:12.66 (49.96)     2:50.19 (37.53)
  8 Valerio, Sara A           11 Badger-MR            2:41.96    2:53.62        
                  33.04     1:13.84 (40.80)     2:10.38 (56.54)     2:53.62 (43.24)
  9 Estipular, Sharmaine J    11 Parks Sailfish-MR    2:55.50    2:58.96        
                  39.83     1:22.41 (42.58)     2:16.27 (53.86)     2:58.96 (42.69)
 10 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            2:48.88    3:00.28        
                  43.21     1:29.28 (46.07)     2:19.29 (50.01)     3:00.28 (40.99)
 11 Mone, Anna M              12 Badger-MR            3:12.88    3:00.89        
                  42.81     1:27.61 (44.80)     2:17.90 (50.29)     3:00.89 (42.99)
 12 Traynor, Ania K           12 Badger-MR            3:07.08    3:00.95        
                  41.25     1:29.25 (48.00)     2:21.85 (52.60)     3:00.95 (39.10)
 13 Horner, Maddie H          11 GAEL-MR                   NT    3:05.49        
                  37.34     1:31.25 (53.91)     2:21.05 (49.80)     3:05.49 (44.44)
 14 Bach, Caroline S          11 GAEL-MR              3:31.03    3:06.88        
                  41.68     1:29.56 (47.88)     2:21.66 (52.10)     3:06.88 (45.22)
 15 Schafer, Marian E         12 GAEL-MR                   NT    3:07.92        
                  40.37     1:23.95 (43.58)   2:29.67 (1:05.72)     3:07.92 (38.25)
 16 Walsh, Gianna M           11 GAEL-MR                   NT    3:10.11        
                  43.60     1:32.86 (49.26)     2:26.69 (53.83)     3:10.11 (43.42)
 17 McTigue, Cate L           11 GAEL-MR              3:08.44    3:12.80        
                  40.84     1:28.42 (47.58)     2:27.10 (58.68)     3:12.80 (45.70)
 18 Gentile, Tess G           12 GAEL-MR                   NT    3:14.86        
                1:31.41     2:28.54 (57.13)     3:14.86 (46.32)                    
 19 Jennings, Marley G        11 GAEL-MR              3:19.48    3:16.80        
                  42.42     1:31.30 (48.88)   2:34.58 (1:03.28)     3:16.80 (42.22)
 20 Epstein, Chelsea R        12 GAEL-MR              3:22.68    3:25.81        
                  48.17     1:41.06 (52.89)     2:39.97 (58.91)     3:25.81 (45.84)
 21 Ritossa, Olivia R         12 GAEL-MR                   NT    3:41.63        
                  51.13     1:50.27 (59.14)   2:53.33 (1:03.06)     3:41.63 (48.30)
 -- Bausano, Tess B           12 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  45.42     1:41.13 (55.71)   2:41.39 (1:00.26)          DQ (45.42)
 -- Adamski, Lily J           11 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  54.00     1:49.89 (55.89)        DQ (1:11.19)                    
 -- Knight, Sienna A          11 Badger-MR            3:24.88         NS        
 -- Donaghy, Ella M           12 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:05.74    2:05.44        
     1) Yang, Sharon Y 11               2) Horner, Maddie H 11            
     3) Schafer, Marian E 12            4) Gutierrez, Lucianna 11         
                  30.93     1:02.97 (32.04)     1:36.85 (33.88)     2:05.44 (28.59)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    2:07.67        
     1) Svrcek, Stella 11               2) Daniel, Emily 11               
     3) Angerthal, Vivian 11            4) Huang, Alyssa 12               
                  31.23     1:07.33 (36.10)     1:38.08 (30.75)     2:07.67 (29.59)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         2:16.95    2:27.54        
     1) Epstein, Chelsea R 12           2) Ritossa, Olivia R 12           
     3) Walsh, Gianna M 11              4) McTigue, Cate L 11             
                  37.49     1:17.91 (40.42)     1:52.50 (34.59)     2:27.54 (35.04)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'C'                         2:19.35    2:29.55        
     1) Bach, Caroline S 11             2) Zehe, Helene H 12              
     3) Gentile, Tess G 12              4) Bausano, Tess B 12             
                  36.08     1:20.15 (44.07)     2:06.07 (45.92)     2:29.55 (23.48)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'D'                         2:28.19    3:07.41        
     1) Rodriguez, Kaitlyn E 12         2) Sheldon, Jane A 12             
     3) Adamski, Lily J 11              4) Ferrante, Lily M 11            
                1:08.10     1:48.54 (40.44)     2:33.27 (44.73)     3:07.41 (34.14)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.39  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR              26.19      26.03 JO     
  2 Winthal, Kyla L           14 UN-MR                  26.94      27.74 SILV   
  3 Dougherty, Kate           14 Badger-MR              29.17      28.19 SILV   
  4 Yang, Julia Y             14 GAEL-MR                27.70      28.23 SILV   
  5 Wong, Faith               14 Parks Sailfish-MR      30.50      28.91        
  6 Szczepanski, Genna D      14 Badger-MR              28.40      29.05        
  7 Hedman, Else              13 CFJV-MR                29.48      29.06        
  8 Chicaiza, Natali          13 CFJV-MR                28.99      29.67        
  9 Hickey, Brennan B         14 GAEL-MR                29.67      29.86        
 10 Aery, Christine           14 CFJV-MR                28.07      29.97        
 11 Bensabeur, Sidney         13 CFJV-MR                30.78      30.59        
 12 Wyman, Julia              14 Parks Sailfish-MR      32.50      30.77        
 13 Merino, Chantal           14 GAEL-MR                   NT      30.78        
 14 Gambone, Anna K           13 GAEL-MR                31.54      30.85        
 15 Iza, Zamira               13 CFJV-MR                31.89      31.42        
 16 Shea, Olivia              14 CFJV-MR                33.20      31.55        
 17 Denning, Elizabeth S      13 GAEL-MR                   NT      32.34        
 18 Breault, Abigail K        13 Badger-MR              33.77      32.39        
 19 Zucchi, Mia               13 CFJV-MR                31.23      32.40        
 20 Cataldo, Alyssa           14 CFJV-MR                33.64      32.58        
 21 Barbecho, Nathalie        13 RFAC-MR                34.73      33.09        
 22 Sledzik, Emma             13 CFJV-MR                36.08      34.72        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.59  ZQ
              1:12.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            1:06.71    1:07.99 SILV   
                  33.08     1:07.99 (34.91)                                        
  2 Winthal, Kyla L           14 UN-MR                1:05.74    1:08.39 SILV   
                  33.71     1:08.39 (34.68)                                        
  3 Chicaiza, Natali          13 CFJV-MR              1:13.23    1:13.38        
                  35.73     1:13.38 (37.65)                                        
  4 Merino, Chantal           14 GAEL-MR                   NT    1:14.63        
                  36.64     1:14.63 (37.99)                                        
  5 Hedman, Else              13 CFJV-MR              1:15.12    1:15.82        
                  36.12     1:15.82 (39.70)                                        
  6 Shea, Olivia              14 CFJV-MR              1:21.06    1:17.24        
                  37.88     1:17.24 (39.36)                                        
  7 Aery, Christine           14 CFJV-MR              1:09.50    1:19.79        
                  38.04     1:19.79 (41.75)                                        
  8 Gambone, Anna K           13 GAEL-MR              1:25.10    1:21.48        
                  39.15     1:21.48 (42.33)                                        
  9 Hickey, Brennan B         14 GAEL-MR              1:25.67    1:24.54        
                  40.74     1:24.54 (43.80)                                        
 10 Iza, Zamira               13 CFJV-MR              1:23.61    1:25.66        
                  41.10     1:25.66 (44.56)                                        
 11 Cataldo, Alyssa           14 CFJV-MR              1:30.65    1:26.62        
                  43.02     1:26.62 (43.60)                                        
 12 Breault, Abigail K        13 Badger-MR            1:27.83    1:29.40        
                  43.05     1:29.40 (46.35)                                        
 13 Barbecho, Nathalie        13 RFAC-MR              1:37.01    1:30.22        
                  42.04     1:30.22 (48.18)                                        
 14 Denning, Elizabeth S      13 GAEL-MR                   NT    1:32.92        
                  42.69     1:32.92 (50.23)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:13.99  ZQ
              1:23.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Julia Y             14 GAEL-MR              1:15.97    1:17.94 SILV   
                  37.14     1:17.94 (40.80)                                        
  2 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            1:23.50    1:23.33 SILV   
                  38.69     1:23.33 (44.64)                                        
  3 Szczepanski, Genna D      14 Badger-MR            1:18.58    1:24.68        
                  40.80     1:24.68 (43.88)                                        
  4 Hickey, Brennan B         14 GAEL-MR              1:22.20    1:24.95        
                  40.97     1:24.95 (43.98)                                        
  5 Aery, Christine           14 CFJV-MR              1:18.32    1:28.15        
                  41.24     1:28.15 (46.91)                                        
  6 Wong, Faith               14 Parks Sailfish-MR    1:20.50    1:28.91        
                  41.94     1:28.91 (46.97)                                        
  7 Wyman, Julia              14 Parks Sailfish-MR    1:26.50    1:32.33        
                  42.05     1:32.33 (50.28)                                        
  8 Cataldo, Alyssa           14 CFJV-MR              1:38.10    1:39.65        
                  48.76     1:39.65 (50.89)                                        
  9 Shea, Olivia              14 CFJV-MR              1:41.96    1:42.66        
                  48.38     1:42.66 (54.28)                                        
 10 Sledzik, Emma             13 CFJV-MR              1:42.73    1:46.27        
                  52.20     1:46.27 (54.07)                                        
 11 Breault, Abigail K        13 Badger-MR            1:50.32    1:47.11        
                  50.55     1:47.11 (56.56)                                        
 -- Gambone, Anna K           13 GAEL-MR              1:27.77         DQ        
      One hand touch
                  42.11          DQ (45.57)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.99  JO
              1:03.99  ZQ
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winthal, Kyla L           14 UN-MR                1:07.28    1:09.36 SILV   
                  32.00     1:09.36 (37.36)                                        
  2 Yang, Julia Y             14 GAEL-MR                   NT    1:12.65        
                  34.01     1:12.65 (38.64)                                        
  3 Bensabeur, Sidney         13 CFJV-MR              1:19.33    1:16.59        
                  34.76     1:16.59 (41.83)                                        
  4 Wyman, Julia              14 Parks Sailfish-MR    1:15.50    1:22.00        
                  35.43     1:22.00 (46.57)                                        
  5 Zucchi, Mia               13 CFJV-MR              1:23.14    1:27.08        
                  40.24     1:27.08 (46.84)                                        
  6 Iza, Zamira               13 CFJV-MR              1:31.05    1:34.28        
                  41.68     1:34.28 (52.60)                                        
 -- Merino, Chantal           14 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winthal, Kyla L           14 UN-MR                2:24.65    2:28.35 SILV   
                  33.00     1:11.18 (38.18)     1:55.74 (44.56)     2:28.35 (32.61)
  2 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:26.27    2:33.33 SILV   
                  31.07     1:09.89 (38.82)     1:59.25 (49.36)     2:33.33 (34.08)
  3 Yang, Julia Y             14 GAEL-MR              2:28.19    2:34.41 SILV   
                  34.19     1:14.70 (40.51)     1:59.99 (45.29)     2:34.41 (34.42)
  4 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:37.32    2:38.76 SILV   
                  37.21     1:17.58 (40.37)     2:04.26 (46.68)     2:38.76 (34.50)
  5 Szczepanski, Genna D      14 Badger-MR            2:29.24    2:39.51 SILV   
                  33.92     1:14.44 (40.52)     2:03.04 (48.60)     2:39.51 (36.47)
  6 Merino, Chantal           14 GAEL-MR                   NT    2:41.68        
                  36.34     1:17.51 (41.17)     2:04.56 (47.05)     2:41.68 (37.12)
  7 Bensabeur, Sidney         13 CFJV-MR                   NT    2:41.71        
                  34.87     1:17.00 (42.13)     2:03.44 (46.44)     2:41.71 (38.27)
  8 Hedman, Else              13 CFJV-MR              2:47.26    2:43.46        
                  35.38     1:16.88 (41.50)     2:06.62 (49.74)     2:43.46 (36.84)
  9 Chicaiza, Natali          13 CFJV-MR              2:43.61    2:47.02        
 10 Wong, Faith               14 Parks Sailfish-MR    2:34.50    2:50.85        
                  35.24     1:20.41 (45.17)     2:10.83 (50.42)     2:50.85 (40.02)
 11 Hickey, Brennan B         14 GAEL-MR              2:45.99    2:53.11        
                  40.05     1:24.74 (44.69)     2:14.67 (49.93)     2:53.11 (38.44)
 12 Gambone, Anna K           13 GAEL-MR              2:54.50    3:02.33        
                  41.74     1:29.38 (47.64)     2:19.19 (49.81)     3:02.33 (43.14)
 13 Denning, Elizabeth S      13 GAEL-MR                   NT    3:18.06        
                  46.88     1:39.02 (52.14)     2:32.07 (53.05)     3:18.06 (45.99)
 14 Sledzik, Emma             13 CFJV-MR                   NT    3:19.21        
                  47.74     1:38.89 (51.15)     2:36.25 (57.36)     3:19.21 (42.96)
 15 Barbecho, Nathalie        13 RFAC-MR              3:28.99    3:23.01        
                  43.16     1:32.87 (49.71)   2:38.37 (1:05.50)     3:23.01 (44.64)
 -- Zucchi, Mia               13 CFJV-MR              2:57.48         DQ        
      Did not finish on back - back
                                2:24.06 ( )          DQ (41.22)                    
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    2:00.81        
     1) Bensabeur, Sidney 13            2) Hedman, Else 13                
     3) Chicaiza, Natali 13             4) Aery, Christine 14             
                  31.25     1:01.37 (30.12)     1:31.73 (30.36)     2:00.81 (29.08)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:53.82    2:00.95        
     1) Merino, Chantal 14              2) Hickey, Brennan B 14           
     3) Denning, Elizabeth S 13         4) Yang, Julia Y 14               
                  31.27     1:00.66 (29.39)     1:33.58 (32.92)     2:00.95 (27.37)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howe, Ally J              22 NYAC-MR                22.82      24.57 METS   
  2 Lloyd, Emily F            26 NYAC-MR                22.70      24.59 METS   
  3 Abel, Verity R            22 NYAC-MR                24.37      25.18 METS   
  4 Goldman, Leah R           23 NYAC-MR                23.80      25.24        
  5 Cohen, Emily Z            16 RFAC-MR                25.62      26.32        
  6 Singley, Claire V         26 NYAC-MR                25.99      26.92        
  7 Eforo, Danielle           15 GAEL-MR                25.98      26.98        
  8 Weaver, Joanie M          27 NYAC-MR                24.60      27.01        
  9 Garces, Frankie L         17 GAEL-MR                25.65      27.05        
 10 Shannon, Kayla            17 GAEL-MR                25.86      27.12        
 11 Gargiulo, Olivia M        15 GAEL-MR                26.07      27.52        
 12 Chea, Rory                16 Parks Sailfish-MR      26.83      27.61        
 13 Bertuccioli, Asia A       15 GAEL-MR                27.78      28.11        
 14 Cook, April M             16 RFAC-MR                27.96      28.19        
 15 Leroy, Helena             15 GAEL-MR                27.34      28.44        
 16 Miriyagalla, Vaishali     15 CFJV-MR                28.76      28.85        
 17 Johanson, Sophie L        17 GAEL-MR                27.57      28.90        
 18 Lastras-Castrejon, Danie  15 CFJV-MR                28.75      29.03        
 19 Dillon, Grace             15 CFJV-MR                27.90      29.34        
 20 Deverna, Bridget T        17 GAEL-MR                27.70      30.17        
 21 Rabinowitz, Alana         16 CFJV-MR                29.43      30.66        
 22 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR      33.13      32.50        
 23 Thomas, Kelli             15 GAEL-MR                33.13      32.96        
 -- Nemerever, Hannah         17 CFJV-MR                31.16         NS        
 -- Miriyagalla, Amaavi       16 CFJV-MR                27.66         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howe, Ally J              22 NYAC-MR                51.54      56.31 METS   
                  27.33       56.31 (28.98)                                        
  2 Garces, Frankie L         17 GAEL-MR                58.37    1:00.41 METS   
                  28.97     1:00.41 (31.44)                                        
  3 Goldman, Leah R           23 NYAC-MR                56.65    1:02.27        
                  29.85     1:02.27 (32.42)                                        
  4 Shannon, Kayla            17 GAEL-MR                58.76    1:03.13        
                  30.76     1:03.13 (32.37)                                        
  5 Simpfenderfer, Kimberly   17 RFAC-MR              1:00.94    1:04.55        
                  31.01     1:04.55 (33.54)                                        
  6 Eforo, Danielle           15 GAEL-MR              1:07.92    1:08.53        
                  33.32     1:08.53 (35.21)                                        
  7 Bertuccioli, Asia A       15 GAEL-MR              1:08.26    1:09.12        
                  33.59     1:09.12 (35.53)                                        
  8 Leroy, Helena             15 GAEL-MR              1:05.43    1:10.72        
  9 Johanson, Sophie L        17 GAEL-MR              1:05.60    1:10.77        
                  34.20     1:10.77 (36.57)                                        
 10 Chea, Rory                16 Parks Sailfish-MR    1:16.99    1:13.17        
                  35.81     1:13.17 (37.36)                                        
 11 Deverna, Bridget T        17 GAEL-MR              1:13.79    1:18.18        
                  38.36     1:18.18 (39.82)                                        
 12 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR    1:20.34    1:18.94        
                  38.93     1:18.94 (40.01)                                        
 13 Alcantara, Antonella L    15 RFAC-MR              1:22.12    1:19.28        
                  37.80     1:19.28 (41.48)                                        
 14 Nemerever, Hannah         17 CFJV-MR              1:17.91    1:23.54        
                  40.16     1:23.54 (43.38)                                        
 15 Thomas, Kelli             15 GAEL-MR              1:27.86    1:28.11        
                  43.32     1:28.11 (44.79)                                        
 -- Miriyagalla, Amaavi       16 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            16 RFAC-MR              1:12.33    1:15.83        
                  35.85     1:15.83 (39.98)                                        
  2 Gargiulo, Olivia M        15 GAEL-MR              1:13.69    1:18.24        
                  36.51     1:18.24 (41.73)                                        
  3 Deverna, Bridget T        17 GAEL-MR              1:13.18    1:18.65        
                  37.06     1:18.65 (41.59)                                        
  4 Miriyagalla, Vaishali     15 CFJV-MR              1:19.41    1:21.00        
                  38.62     1:21.00 (42.38)                                        
  5 Johanson, Sophie L        17 GAEL-MR              1:15.40    1:22.86        
                  38.80     1:22.86 (44.06)                                        
  6 Dillon, Grace             15 CFJV-MR              1:18.95    1:24.84        
                  38.64     1:24.84 (46.20)                                        
  7 Rabinowitz, Alana         16 CFJV-MR              1:20.98    1:25.65        
                  40.60     1:25.65 (45.05)                                        
  8 Horner, Maddie H          11 GAEL-MR                   NT    1:25.73        
                  39.29     1:25.73 (46.44)                                        
  9 Nemerever, Hannah         17 CFJV-MR                   NT    1:44.53        
                  49.11     1:44.53 (55.42)                                        
 10 Thomas, Kelli             15 GAEL-MR                   NT    1:46.76        
                  51.72     1:46.76 (55.04)                                        
 -- Taps, Danielle            15 CFJV-MR              1:22.00         NS        
 -- Miriyagalla, Amaavi       16 CFJV-MR              1:17.76         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garces, Frankie L         17 GAEL-MR                59.99    1:04.85        
                  30.84     1:04.85 (34.01)                                        
  2 Eforo, Danielle           15 GAEL-MR              1:04.54    1:05.56        
                  31.03     1:05.56 (34.53)                                        
  3 Shannon, Kayla            17 GAEL-MR              1:03.21    1:08.00        
                  31.98     1:08.00 (36.02)                                        
  4 Simpfenderfer, Kimberly   17 RFAC-MR              1:03.45    1:08.54        
                  32.08     1:08.54 (36.46)                                        
  5 Gargiulo, Olivia M        15 GAEL-MR                   NT    1:10.09        
                  32.83     1:10.09 (37.26)                                        
  6 Cook, April M             16 RFAC-MR              1:06.54    1:10.41        
                  33.18     1:10.41 (37.23)                                        
  7 Chea, Rory                16 Parks Sailfish-MR    1:08.58    1:10.94        
                  32.60     1:10.94 (38.34)                                        
  8 Miriyagalla, Vaishali     15 CFJV-MR              1:11.58    1:13.22        
                  34.60     1:13.22 (38.62)                                        
  9 Bertuccioli, Asia A       15 GAEL-MR                   NT    1:13.31        
                  33.45     1:13.31 (39.86)                                        
 10 Lastras-Castrejon, Danie  15 CFJV-MR              1:15.21    1:18.11        
                  36.03     1:18.11 (42.08)                                        
 11 Rabinowitz, Alana         16 CFJV-MR              1:22.54    1:26.22        
                  39.74     1:26.22 (46.48)                                        
 -- Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR    1:27.68         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   17 RFAC-MR              2:17.27    2:24.88        
                  31.56     1:07.83 (36.27)     1:51.51 (43.68)     2:24.88 (33.37)
  2 Garces, Frankie L         17 GAEL-MR              2:18.87    2:26.56        
                  31.25     1:07.58 (36.33)     1:52.23 (44.65)     2:26.56 (34.33)
  3 Eforo, Danielle           15 GAEL-MR              2:25.33    2:27.94        
                  31.15     1:09.15 (38.00)     1:55.09 (45.94)     2:27.94 (32.85)
  4 Cohen, Emily Z            16 RFAC-MR              2:24.71    2:29.18        
                  32.51     1:12.15 (39.64)     1:55.60 (43.45)     2:29.18 (33.58)
  5 Shannon, Kayla            17 GAEL-MR              2:16.27    2:30.79        
                  32.64     1:09.27 (36.63)     1:57.20 (47.93)     2:30.79 (33.59)
  6 Gargiulo, Olivia M        15 GAEL-MR              2:22.83    2:31.71        
                  32.50     1:12.95 (40.45)     1:57.18 (44.23)     2:31.71 (34.53)
  7 Bertuccioli, Asia A       15 GAEL-MR              2:35.18    2:37.81        
                  32.97     1:11.43 (38.46)     1:59.69 (48.26)     2:37.81 (38.12)
  8 Leroy, Helena             15 GAEL-MR                   NT    2:41.11        
                  35.92     1:15.64 (39.72)     2:04.09 (48.45)     2:41.11 (37.02)
  9 Dillon, Grace             15 CFJV-MR              2:41.31    2:42.25        
                  39.78     1:21.72 (41.94)     2:08.79 (47.07)     2:42.25 (33.46)
 10 Deverna, Bridget T        17 GAEL-MR              2:28.66    2:44.19        
                  38.81     1:22.41 (43.60)     2:07.39 (44.98)     2:44.19 (36.80)
 11 Lastras-Castrejon, Danie  15 CFJV-MR              2:46.25    2:45.14        
                  36.89     1:19.01 (42.12)     2:10.64 (51.63)     2:45.14 (34.50)
 12 Alcantara, Antonella L    15 RFAC-MR              2:51.01    2:52.39        
                  34.55     1:17.70 (43.15)     2:14.97 (57.27)     2:52.39 (37.42)
 -- Cook, April M             16 RFAC-MR              2:22.67         DQ        
      Did not finish on back - back
                  33.02     1:11.54 (38.52)     1:56.70 (45.16)          DQ (32.04)
 -- Miriyagalla, Amaavi       16 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Thomas, Kelli             15 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:43.56    1:50.83        
     1) Eforo, Danielle 15              2) Gargiulo, Olivia M 15          
     3) Shannon, Kayla 17               4) Garces, Frankie L 17           
  2 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         1:50.31    1:56.74        
     1) Johanson, Sophie L 17           2) Bertuccioli, Asia A 15         
     3) Deverna, Bridget T 17           4) Marshall, Eileen C 16          
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    1:57.07        
     1) Dillon, Grace 15                2) Miriyagalla, Vaishali 15       
     3) Lastras-Castrejon, Daniela 15   4) Miriyagalla, Amaavi 16         
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Ryan J          10 Badger-MR              30.39      30.01        
  2 Lezi, Daniel L            10 GAEL-MR                32.15      30.64        
  3 Bellach, Daniel C          9 Badger-MR              30.96      30.73        
  4 Winthal, Dylan Z          10 UN-MR                  31.01      31.43        
  5 Erkal, Erez                9 Badger-MR              34.87      32.15        
  6 Cave, Sam W               10 GAEL-MR                33.39      32.29        
  7 Ko, Hayden                 9 Parks Sailfish-MR      36.50      32.39        
  8 Fusco, Ben M              10 GAEL-MR                33.21      33.27        
  9 Bach, Mac                 10 GAEL-MR                34.08      33.83        
 10 Hill, Kai B                9 Badger-MR              35.28      34.38        
 11 Hogue, William            10 Badger-MR              39.94      40.72        
 12 Papaioannou, George F     10 GAEL-MR                40.57      40.73        
 13 Yang, Timothy Y            9 GAEL-MR                43.02      41.47        
 14 Huang, Kevin               9 CFJV-MR                44.97      42.95        
 15 Panjwani, Meesum A        10 GAEL-MR                44.55      43.28        
 16 Chamberlain, Nicholas J   10 RFAC-MR                43.54      45.19        
 17 Howard, Sam W              9 RFAC-MR                54.41      50.62        
 18 Angerthal, Ian             9 CFJV-MR                   NT      57.88        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winthal, Dylan Z          10 UN-MR                  34.65      34.38        
  2 Lezi, Daniel L            10 GAEL-MR                35.41      35.51        
  3 Bellach, Daniel C          9 Badger-MR              36.28      36.13        
  4 Erkal, Erez                9 Badger-MR              40.91      37.90        
  5 Fusco, Ben M              10 GAEL-MR                37.07      38.76        
  6 Cave, Sam W               10 GAEL-MR                42.03      41.31        
  7 Bach, Mac                 10 GAEL-MR                44.44      42.72        
  8 Hill, Kai B                9 Badger-MR              49.27      44.65        
  9 Papaioannou, George F     10 GAEL-MR                46.74      47.37        
 10 Hogue, William            10 Badger-MR              52.88      47.50        
 11 Yang, Timothy Y            9 GAEL-MR                46.90      50.80        
 12 Panjwani, Meesum A        10 GAEL-MR                48.48      51.78        
 13 Chamberlain, Nicholas J   10 RFAC-MR                55.40      54.29        
 14 Howard, Sam W              9 RFAC-MR              1:07.31    1:00.89        
 15 Angerthal, Ian             9 CFJV-MR                   NT    1:06.34        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Ryan J          10 Badger-MR              37.54      37.72        
  2 Cave, Sam W               10 GAEL-MR                43.10      43.15        
  3 Fusco, Ben M              10 GAEL-MR                43.07      43.94        
  4 Erkal, Erez                9 Badger-MR              49.12      45.82        
  5 Hill, Kai B                9 Badger-MR              50.32      47.92        
  6 Hogue, William            10 Badger-MR              57.15      50.09        
  7 Huang, Kevin               9 CFJV-MR                56.46      54.16        
  8 Yang, Timothy Y            9 GAEL-MR              1:04.34      57.25        
 -- Panjwani, Meesum A        10 GAEL-MR              1:15.50         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Angerthal, Ian             9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bach, Mac                 10 GAEL-MR                51.25         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lezi, Daniel L            10 GAEL-MR                34.13      33.76        
  2 Bellach, Daniel C          9 Badger-MR              35.64      35.28        
  3 Ko, Hayden                 9 Parks Sailfish-MR      40.50      35.65        
  4 Winthal, Dylan Z          10 UN-MR                  36.79      37.07        
  5 Erkal, Erez                9 Badger-MR              40.96      39.06        
  6 Papaioannou, George F     10 GAEL-MR                53.53      50.27        
  7 Panjwani, Meesum A        10 GAEL-MR              1:03.92      57.40        
  8 Yang, Timothy Y            9 GAEL-MR              1:02.71      58.00        
  9 Chamberlain, Nicholas J   10 RFAC-MR                51.01         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lezi, Daniel L            10 GAEL-MR              1:16.06    1:14.34        
                  35.85     1:14.34 (38.49)                                        
  2 McDonald, Ryan J          10 Badger-MR            1:20.67    1:16.64        
                  36.59     1:16.64 (40.05)                                        
  3 Winthal, Dylan Z          10 UN-MR                1:17.96    1:19.38        
                  37.22     1:19.38 (42.16)                                        
  4 Bellach, Daniel C          9 Badger-MR            1:30.69    1:20.77        
                  37.00     1:20.77 (43.77)                                        
  5 Ko, Hayden                 9 Parks Sailfish-MR    1:25.29    1:21.41        
                  37.16     1:21.41 (44.25)                                        
  6 Fusco, Ben M              10 GAEL-MR              1:21.02    1:24.91        
                  38.88     1:24.91 (46.03)                                        
  7 Erkal, Erez                9 Badger-MR            1:27.20    1:26.87        
                  40.36     1:26.87 (46.51)                                        
  8 Cave, Sam W               10 GAEL-MR              1:29.82    1:29.93        
                  44.41     1:29.93 (45.52)                                        
  9 Bach, Mac                 10 GAEL-MR              1:31.48    1:31.56        
                  44.11     1:31.56 (47.45)                                        
 10 Hill, Kai B                9 Badger-MR            1:45.88    1:33.07        
                  46.35     1:33.07 (46.72)                                        
 11 Hogue, William            10 Badger-MR            1:54.88    1:38.36        
                  47.33     1:38.36 (51.03)                                        
 12 Papaioannou, George F     10 GAEL-MR              1:52.31    1:44.79        
                  49.91     1:44.79 (54.88)                                        
 13 Huang, Kevin               9 CFJV-MR                   NT    1:47.28        
                  54.36     1:47.28 (52.92)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:12.64    2:17.95        
     1) Fusco, Ben M 10                 2) Bach, Mac 10                   
     3) Cave, Sam W 10                  4) Lezi, Daniel L 10              
                  34.16     1:12.28 (38.12)     1:45.71 (33.43)     2:17.95 (32.24)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  ZQ
                27.89  JO
                30.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Ruimin             12 CFJV-MR                29.46      28.01 SILV   
  2 O'Sullivan, Charlie J     12 Badger-MR              29.71      29.09 SILV   
  3 Bellach, Matthew R        12 Badger-MR              29.47      29.37 SILV   
  4 Lomvardas, Kai G          12 Badger-MR              29.74      29.75 SILV   
  5 Loveless, Ryan            11 Badger-MR              30.39      30.21 SILV   
  6 Curylo, Thaddeus J        11 GAEL-MR                30.35      30.55 SILV   
  7 Showers, Robbie M         11 GAEL-MR                30.98      30.71        
  8 Robins, Benjamin I        11 Badger-MR              31.56      31.50        
  9 Chen, Jonathan            12 Parks Sailfish-MR      33.50      31.86        
 10 Polenzani, Gianluca       12 GAEL-MR                33.40      32.80        
 11 Carsen, Ryan A            11 GAEL-MR                32.76      33.42        
 12 Kelly, Sean               12 CFJV-MR                35.36      34.33        
 13 Sznip, Mason              11 GAEL-MR                40.65      37.01        
 14 Ortega-Brown, Santi P     11 GAEL-MR                45.78      44.23        
 15 Withana, Gamunu V         11 GAEL-MR                50.95      49.81        
 -- Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR      31.25         DQ        
      False start
 -- Cheng, Alex               11 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.39  ZQ
                31.99  JO
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Ruimin             12 CFJV-MR                38.50      33.01 SILV   
  2 O'Sullivan, Charlie J     12 Badger-MR              32.36      33.68 SILV   
  3 Barbulet, David           12 CFJV-MR                35.58      35.03 SILV   
  4 Showers, Robbie M         11 GAEL-MR                35.05      35.83 SILV   
  5 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      43.00      36.10        
  6 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR      36.56      36.90        
  7 Curylo, Thaddeus J        11 GAEL-MR                35.87      37.35        
  8 Loveless, Ryan            11 Badger-MR              36.28      37.46        
  9 Hopper, Luke              12 CFJV-MR                43.57      38.53        
 10 Polenzani, Gianluca       12 GAEL-MR                38.63      39.62        
 11 Zhou, Jefferson           12 CFJV-MR                42.63      39.73        
 12 Carsen, Ryan A            11 GAEL-MR                40.60      40.81        
 13 Soltowski, Alexander      11 CFJV-MR                41.25      41.55        
 14 Robins, Benjamin I        11 Badger-MR              41.36      41.60        
 15 Sznip, Mason              11 GAEL-MR                45.65      44.72        
 16 Cheng, Alex               11 CFJV-MR                   NT      49.39        
 17 Withana, Gamunu V         11 GAEL-MR                52.70      51.73        
 18 Ortega-Brown, Santi P     11 GAEL-MR                56.17      59.11        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                34.99  ZQ
                36.59  JO
                40.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Kai G          12 Badger-MR              38.02      38.23 SILV   
  2 Bellach, Matthew R        12 Badger-MR              37.59      39.26 SILV   
  3 Chen, Jonathan            12 Parks Sailfish-MR      46.50      39.30 SILV   
  4 Zhou, Jefferson           12 CFJV-MR                   NT      42.60        
  5 Carsen, Ryan A            11 GAEL-MR                43.00      42.70        
  5 Barbulet, David           12 CFJV-MR                42.67      42.70        
  7 Polenzani, Gianluca       12 GAEL-MR                43.70      44.76        
  8 Showers, Robbie M         11 GAEL-MR                47.83      46.09        
  9 Kelly, Sean               12 CFJV-MR                45.10      46.53        
 10 Hopper, Luke              12 CFJV-MR                52.50      47.11        
 11 Loveless, Ryan            11 Badger-MR              44.79      48.42        
 12 Robins, Benjamin I        11 Badger-MR              43.87      49.31        
 13 Soltowski, Alexander      11 CFJV-MR                53.87      52.53        
 14 Cheng, Alex               11 CFJV-MR                   NT      53.74        
 15 Sznip, Mason              11 GAEL-MR                57.33      56.03        
 16 Ortega-Brown, Santi P     11 GAEL-MR              1:03.23    1:04.02        
 -- Withana, Gamunu V         11 GAEL-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.99  JO
                34.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellach, Matthew R        12 Badger-MR              32.89      32.63 SILV   
  2 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      33.71      32.66 SILV   
  3 Zhang, Ruimin             12 CFJV-MR                39.39      33.46 SILV   
  4 Barbulet, David           12 CFJV-MR                35.28      34.04 SILV   
  5 Lomvardas, Kai G          12 Badger-MR              36.67      34.76        
  6 Curylo, Thaddeus J        11 GAEL-MR                35.79      35.34        
  7 O'Sullivan, Charlie J     12 Badger-MR              37.00      37.50        
  8 Kelly, Sean               12 CFJV-MR                46.01      42.72        
  9 Soltowski, Alexander      11 CFJV-MR                47.48      44.65        
 10 Ortega-Brown, Santi P     11 GAEL-MR                   NT    1:07.91        
 -- Withana, Gamunu V         11 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sznip, Mason              11 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:25.99  ZQ
              2:27.99  JO
              2:47.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    2:51.28    2:41.25 SILV   
                  35.02     1:16.64 (41.62)     2:04.00 (47.36)     2:41.25 (37.25)
  2 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    3:01.89    2:41.75 SILV   
                  34.72     1:15.71 (40.99)     2:04.56 (48.85)     2:41.75 (37.19)
  3 Chen, Jonathan            12 Parks Sailfish-MR    2:50.50    2:43.81 SILV   
                  37.07     1:19.50 (42.43)     2:06.24 (46.74)     2:43.81 (37.57)
  4 Bellach, Matthew R        12 Badger-MR            2:40.40    2:46.01 SILV   
                  36.31     1:20.70 (44.39)     2:09.26 (48.56)     2:46.01 (36.75)
  5 O'Sullivan, Charlie J     12 Badger-MR            2:58.88    2:46.43 SILV   
                  38.82     1:19.71 (40.89)     2:11.84 (52.13)     2:46.43 (34.59)
  6 Lomvardas, Kai G          12 Badger-MR            2:55.19    2:48.02        
                  38.04     1:22.62 (44.58)     2:09.90 (47.28)     2:48.02 (38.12)
  7 Showers, Robbie M         11 GAEL-MR                   NT    2:56.26        
                  37.73     1:22.21 (44.48)     2:16.68 (54.47)     2:56.26 (39.58)
  8 Curylo, Thaddeus J        11 GAEL-MR              2:52.37    2:58.66        
                  37.23     1:23.44 (46.21)     2:18.93 (55.49)     2:58.66 (39.73)
  9 Carsen, Ryan A            11 GAEL-MR                   NT    3:03.61        
                  40.45     1:29.62 (49.17)     2:24.89 (55.27)     3:03.61 (38.72)
 10 Polenzani, Gianluca       12 GAEL-MR                   NT    3:03.78        
                  41.99     1:30.68 (48.69)     2:24.66 (53.98)     3:03.78 (39.12)
 11 Hopper, Luke              12 CFJV-MR              3:35.62    3:05.54        
                  42.13     1:28.35 (46.22)     2:27.23 (58.88)     3:05.54 (38.31)
 12 Loveless, Ryan            11 Badger-MR            2:35.88    3:06.10        
                  43.50     1:30.61 (47.11)     2:28.17 (57.56)     3:06.10 (37.93)
 13 Robins, Benjamin I        11 Badger-MR            3:24.43    3:16.10        
                  47.99     1:37.00 (49.01)     2:36.01 (59.01)     3:16.10 (40.09)
 14 Zhou, Jefferson           12 CFJV-MR                   NT    3:42.17        
                  59.92     1:52.75 (52.83)   3:42.17 (1:49.42)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    2:05.19        
     1) Hopper, Luke 12                 2) Barbulet, David 12             
     3) Kelly, Sean 12                  4) Zhang, Ruimin 12               
                  31.40     1:01.87 (30.47)     1:35.85 (33.98)     2:05.19 (29.34)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:07.49    2:06.34        
     1) Showers, Robbie M 11            2) Polenzani, Gianluca 12         
     3) Carsen, Ryan A 11               4) Curylo, Thaddeus J 11          
                  31.32     1:04.43 (33.11)     1:37.20 (32.77)     2:06.34 (29.14)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.79  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carsen, Jonathan D        14 GAEL-MR                23.60      23.76 ZQ     
  2 Vozzolo, Luke             14 Parks Sailfish-MR      25.72      25.88 SILV   
  3 Cepeda, Lorenzo C         13 RFAC-MR                26.75      26.37 SILV   
  4 Assalone, Francesco       14 Badger-MR              26.54      26.46 SILV   
  5 Abbruzzese, Matthew J     13 RFAC-MR                28.39      27.76        
  6 Kukreti, Satvik           14 RFAC-MR                29.10      28.01        
  7 Montesa, Dawson           13 Parks Sailfish-MR      28.41      28.11        
  8 Fieldale, Connor J        14 GAEL-MR                28.73      28.81        
  9 D'Auria, Ryan J           13 GAEL-MR                29.76      29.72        
 10 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR      32.50      29.73        
 11 Freeman, Michael a        13 GAEL-MR                29.53      29.79        
 12 Galler, Aidan             14 CFJV-MR                30.42      30.30        
 13 Lin, Christopher          14 CFJV-MR                30.67      30.62        
 14 Bausano, Tommy M          13 GAEL-MR                32.07      30.99        
 15 Zehe, Felix H             14 GAEL-MR                34.44      32.23        
 16 Romley, Hayes C           13 Badger-MR              33.60      33.36        
 17 Kitts, Spencer            13 CFJV-MR                   NT      40.42        
 -- Murphy, Aidan             14 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:01.99  ZQ
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carsen, Jonathan D        14 GAEL-MR              1:10.24    1:04.83 SILV   
                  32.07     1:04.83 (32.76)                                        
  2 Vozzolo, Luke             14 Parks Sailfish-MR    1:08.15    1:06.91 SILV   
                  32.55     1:06.91 (34.36)                                        
  3 Abbruzzese, Matthew J     13 RFAC-MR                   NT    1:10.22        
  4 Freeman, Michael a        13 GAEL-MR              1:23.24    1:12.86        
                  35.87     1:12.86 (36.99)                                        
  5 D'Auria, Ryan J           13 GAEL-MR              1:23.87    1:18.91        
                  38.64     1:18.91 (40.27)                                        
  6 Zehe, Felix H             14 GAEL-MR              1:24.47    1:19.70        
                  38.13     1:19.70 (41.57)                                        
  6 Bausano, Tommy M          13 GAEL-MR                   NT    1:19.70        
  8 Galler, Aidan             14 CFJV-MR              1:27.19    1:23.33        
                  39.98     1:23.33 (43.35)                                        
  9 Lin, Christopher          14 CFJV-MR              1:35.58    1:28.70        
                  42.46     1:28.70 (46.24)                                        
 10 Romley, Hayes C           13 Badger-MR            1:37.41    1:43.74        
                  50.16     1:43.74 (53.58)                                        
 -- Kitts, Spencer            13 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Fieldale, Connor J        14 GAEL-MR              1:14.96         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  35.45          DQ (37.22)                                        
 -- Murphy, Aidan             14 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.49  ZQ
              1:16.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romley, Hayes C           13 Badger-MR            1:54.88    1:03.92 JO     
  2 Carsen, Jonathan D        14 GAEL-MR              1:08.55    1:10.80 SILV   
                  32.91     1:10.80 (37.89)                                        
  3 Assalone, Francesco       14 Badger-MR            1:14.83    1:13.76 SILV   
                  34.89     1:13.76 (38.87)                                        
  4 Cepeda, Lorenzo C         13 RFAC-MR              1:19.37    1:16.56 SILV   
                  35.92     1:16.56 (40.64)                                        
  5 Kukreti, Satvik           14 RFAC-MR              1:18.49    1:17.49        
                  37.00     1:17.49 (40.49)                                        
  6 Montesa, Dawson           13 Parks Sailfish-MR    1:22.12    1:21.38        
                  38.80     1:21.38 (42.58)                                        
  7 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR    1:27.50    1:24.68        
                  39.84     1:24.68 (44.84)                                        
  8 Zehe, Felix H             14 GAEL-MR              1:30.49    1:26.51        
                  40.99     1:26.51 (45.52)                                        
  9 D'Auria, Ryan J           13 GAEL-MR              1:28.74    1:29.11        
                  43.13     1:29.11 (45.98)                                        
 10 Kitts, Spencer            13 CFJV-MR                   NT    1:58.95        
                  55.04   1:58.95 (1:03.91)                                        
 -- Murphy, Aidan             14 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Abbruzzese, Matthew J     13 RFAC-MR              1:23.17         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.49  ZQ
              1:07.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vozzolo, Luke             14 Parks Sailfish-MR    1:05.99    1:05.75 SILV   
                  29.66     1:05.75 (36.09)                                        
  2 Freeman, Michael a        13 GAEL-MR              1:19.15    1:20.18        
                  36.08     1:20.18 (44.10)                                        
  3 Galler, Aidan             14 CFJV-MR              1:31.97    1:23.37        
                  37.91     1:23.37 (45.46)                                        
  4 Fieldale, Connor J        14 GAEL-MR              1:37.27    1:27.35        
                  40.12     1:27.35 (47.23)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:12.99  ZQ
              2:31.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carsen, Jonathan D        14 GAEL-MR              2:19.04    2:22.02 SILV   
                  29.30     1:05.88 (36.58)     1:48.20 (42.32)     2:22.02 (33.82)
  2 Assalone, Francesco       14 Badger-MR            2:41.69    2:31.38        
                  32.32     1:12.74 (40.42)     1:55.32 (42.58)     2:31.38 (36.06)
  3 Abbruzzese, Matthew J     13 RFAC-MR              2:40.25    2:31.78        
                  33.33     1:11.30 (37.97)     1:57.47 (46.17)     2:31.78 (34.31)
  4 Montesa, Dawson           13 Parks Sailfish-MR    2:33.96    2:37.53        
                  35.74     1:17.81 (42.07)     2:02.56 (44.75)     2:37.53 (34.97)
  5 Freeman, Michael a        13 GAEL-MR              2:46.20    2:39.34        
                  34.99     1:16.16 (41.17)     2:06.90 (50.74)     2:39.34 (32.44)
  6 Kukreti, Satvik           14 RFAC-MR              2:46.31    2:39.86        
                  34.02     1:15.49 (41.47)     2:02.12 (46.63)     2:39.86 (37.74)
  7 Fieldale, Connor J        14 GAEL-MR              2:41.55    2:41.73        
                  38.94     1:17.96 (39.02)     2:06.98 (49.02)     2:41.73 (34.75)
  8 D'Auria, Ryan J           13 GAEL-MR              2:45.11    2:45.55        
                  36.25     1:17.85 (41.60)     2:08.95 (51.10)     2:45.55 (36.60)
  9 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR    2:46.50    2:47.60        
                  36.32     1:20.98 (44.66)     2:10.90 (49.92)     2:47.60 (36.70)
 10 Lin, Christopher          14 CFJV-MR                   NT    3:01.92        
                  45.52     1:32.51 (46.99)     2:21.75 (49.24)     3:01.92 (40.17)
 -- Cepeda, Lorenzo C         13 RFAC-MR              2:43.34         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  30.00     1:11.70 (41.70)     1:58.69 (46.99)          DQ (38.04)
 -- Bausano, Tommy M          13 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  43.82     1:28.36 (44.54)     2:22.27 (53.91)          DQ (35.66)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:51.62    1:58.58        
     1) Fieldale, Connor J 14           2) D'Auria, Ryan J 13             
     3) Freeman, Michael a 13           4) Bausano, Tommy M 13            
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boffa, Jonathon O         26 NYAC-MR                22.38      21.51 METS   
  2 Sun, Hongzhe              33 NYAC-MR                20.80      22.00 METS   
  3 Hogan, Brian R            24 NYAC-MR                23.41      22.02 METS   
  4 Kincheloe, Michael G      18 GAEL-MR                22.43      22.81 METS   
  5 Egan, Liam C              22 NYAC-MR                21.52      22.82 METS   
  6 Reining, Robert L         17 RFAC-MR                21.90      23.03        
  7 O'Connor, Will P          17 GAEL-MR                24.69      24.59        
  8 Bogen, Jake E             16 RFAC-MR                24.07      24.60        
  9 DeMarco, Preston Q        20 RFAC-MR                23.91      24.73        
 10 Brady, Lance A            16 GAEL-MR                25.26      24.81        
 11 Hartigan, Christopher J   16 GAEL-MR                25.05      25.18        
 12 Ruan, Andrew              17 RFAC-MR                24.98      25.33        
 13 Saulsbury, Tyshawn        15 Parks Sailfish-MR      25.28      25.57        
 14 Eforo, Alex               17 GAEL-MR                26.31      27.33        
 15 Hoy, Ethan                15 Parks Sailfish-MR      28.02      29.02        
 16 Eforo, Edward             15 GAEL-MR                28.17      29.12        
 -- McCurry, Sean             15 CFJV-MR                25.52         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bogen, Jake E             16 RFAC-MR                57.76      59.18        
                  28.66       59.18 (30.52)                                        
  2 Kincheloe, Michael G      18 GAEL-MR              1:08.81    1:00.66        
                  29.37     1:00.66 (31.29)                                        
  3 Messina, Michael A        16 RFAC-MR                59.73    1:01.76        
                  29.32     1:01.76 (32.44)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   16 GAEL-MR              1:03.60    1:02.18        
                  30.00     1:02.18 (32.18)                                        
  5 O'Connor, Will P          17 GAEL-MR              1:02.78    1:02.58        
  6 Eforo, Edward             15 GAEL-MR              1:14.81    1:15.43        
  7 Eforo, Alex               17 GAEL-MR              1:18.43    1:34.57        
                  42.85     1:34.57 (51.72)                                        
 -- Egan, Liam C              22 NYAC-MR                53.69         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  28.05          DQ (30.45)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeMarco, Preston Q        20 RFAC-MR              1:07.92    1:10.15        
                  33.44     1:10.15 (36.71)                                        
  2 Hoy, Ethan                15 Parks Sailfish-MR    1:12.13    1:11.85        
                  33.57     1:11.85 (38.28)                                        
  3 Ruan, Andrew              17 RFAC-MR              1:12.32    1:12.72        
                  34.26     1:12.72 (38.46)                                        
  4 Brady, Lance A            16 GAEL-MR              1:15.31    1:12.75        
                  34.64     1:12.75 (38.11)                                        
  5 Hartigan, Christopher J   16 GAEL-MR              1:31.24    1:13.98        
                  34.99     1:13.98 (38.99)                                        
  6 Saulsbury, Tyshawn        15 Parks Sailfish-MR    1:21.21    1:18.85        
                  35.87     1:18.85 (42.98)                                        
  7 Eforo, Edward             15 GAEL-MR              1:28.30    1:30.93        
                  42.78     1:30.93 (48.15)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         17 RFAC-MR                52.01      54.03 METS   
                  26.21       54.03 (27.82)                                        
  2 Bogen, Jake E             16 RFAC-MR                59.35      55.74        
                  26.05       55.74 (29.69)                                        
  3 DeMarco, Preston Q        20 RFAC-MR                56.91      59.16        
                  27.86       59.16 (31.30)                                        
  4 Kincheloe, Michael G      18 GAEL-MR                59.08    1:02.74        
                  27.96     1:02.74 (34.78)                                        
  5 Messina, Michael A        16 RFAC-MR              1:02.26    1:03.32        
                  29.25     1:03.32 (34.07)                                        
  6 Hartigan, Christopher J   16 GAEL-MR              1:01.81    1:04.39        
                  29.85     1:04.39 (34.54)                                        
  7 Saulsbury, Tyshawn        15 Parks Sailfish-MR    1:07.07    1:08.02        
                  31.00     1:08.02 (37.02)                                        
  8 Eforo, Alex               17 GAEL-MR              1:03.12    1:08.16        
                  31.39     1:08.16 (36.77)                                        
 -- McCurry, Sean             15 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:01.39  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         17 RFAC-MR              2:08.43    2:08.83        
                  26.54     1:00.17 (33.63)     1:39.45 (39.28)     2:08.83 (29.38)
  2 Brady, Lance A            16 GAEL-MR                   NT    2:19.25        
                  29.85     1:05.54 (35.69)     1:47.79 (42.25)     2:19.25 (31.46)
  3 O'Connor, Will P          17 GAEL-MR              2:23.35    2:21.33        
                  28.77     1:04.36 (35.59)     1:47.98 (43.62)     2:21.33 (33.35)
  4 Messina, Michael A        16 RFAC-MR              2:18.20    2:22.09        
                  29.50     1:04.01 (34.51)     1:51.34 (47.33)     2:22.09 (30.75)
  5 Ruan, Andrew              17 RFAC-MR              2:20.23    2:26.79        
                  29.57     1:10.26 (40.69)     1:53.26 (43.00)     2:26.79 (33.53)
  6 Hoy, Ethan                15 Parks Sailfish-MR    2:35.60    2:34.79        
                  32.31     1:14.06 (41.75)     1:57.62 (43.56)     2:34.79 (37.17)
  7 Eforo, Edward             15 GAEL-MR              2:48.93    2:52.76        
                  36.87     1:19.89 (43.02)     2:12.67 (52.78)     2:52.76 (40.09)
 -- McCurry, Sean             15 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:33.80    1:39.53        
     1) Carsen, Jonathan D 14           2) O'Connor, Will P 17            
     3) Hartigan, Christopher J 16      4) Kincheloe, Michael G 18