Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/10/2018 01:18 PM
            2018 MR NBS Blue and Gold Meet - 12/8/2018 to 12/9/2018            
          2018 Newburgh Sharks Blue and Gold Meet, Sanction #: 181205          
                               December 8-9 2018                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 31.81    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Baynon                7 FA-MR                  46.10      41.09        
  2 Gianna Joachim             7 NBS-MR                 43.49      41.96        
  3 Amelia Broge               7 WSSC-MR                45.27      44.08        
  4 Ellie Broge                7 WSSC-MR              1:04.53      47.18        
  5 Maddy Hally                7 NDAC-MR                55.10      50.52        
  6 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                 47.83      51.79        
  7 Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT      54.61        
  8 Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT      55.59        
  9 Krista Pucino              7 NBS-MR               1:19.64    1:14.96        
 -- Karnikka Saravanan         8 Silver Streaks-MR      49.11         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Athena Jones               7 WSSC-MR              1:35.03    1:28.08        
                  40.11     1:28.08 (47.97)                                        
 16 Nicolette Trobiano         8 FA-MR                     NT    1:36.93        
                  44.91     1:36.93 (52.02)                                        
 17 Gianna Joachim             7 NBS-MR                    NT    1:36.95        
                  44.45     1:36.95 (52.50)                                        
 21 Isabel Gibson              7 AGMV-MR              1:46.01    1:39.44        
                  44.04     1:39.44 (55.40)                                        
 23 Chloe Perkins              8 PBAC-MR              1:40.00    1:41.18        
                  54.00     1:41.18 (47.18)                                        
 24 Lily Baynon                7 FA-MR                     NT    1:41.78        
                  45.85     1:41.78 (55.93)                                        
 30 Emma Gibson                7 AGMV-MR              1:45.98    1:51.73        
                  52.01     1:51.73 (59.72)                                        
 32 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                    NT    1:56.31        
                  51.44   1:56.31 (1:04.87)                                        
 33 Maddy Hally                7 NDAC-MR              1:57.86    1:57.82        
                  52.57   1:57.82 (1:05.25)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 37.51    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Athena Jones               7 WSSC-MR                50.94      45.11        
 16 Chloe Perkins              8 PBAC-MR                52.01      51.53        
 17 Isabel Gibson              7 AGMV-MR              1:01.42      51.72        
 18 Gianna Joachim             7 NBS-MR                 49.25      51.75        
 23 Nicolette Trobiano         8 FA-MR                  54.07      52.95        
 24 Jaclyn Augustin            7 FA-MR                     NT      53.00        
 26 Emma Gibson                7 AGMV-MR              1:01.00      54.45        
 30 Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT      56.37        
 33 Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT      58.95        
 37 Lily Baynon                7 FA-MR                  59.23    1:02.27        
 38 Maddy Hally                7 NDAC-MR              1:02.02    1:06.58        
 40 Krista Pucino              7 NBS-MR               1:10.72    1:08.87        
 -- Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:03.33         DQ        
      Multiple strokes
 -- Gabby Lopez                7 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Stella Forrest             8 NBS-MR               1:05.13         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amelia Broge               7 WSSC-MR              2:10.21    1:51.88        
                  55.39     1:51.88 (56.49)                                        
  2 Gianna Joachim             7 NBS-MR                    NT    1:56.27        
                  50.73   1:56.27 (1:05.54)                                        
  3 Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT    1:59.30        
                  57.20   1:59.30 (1:02.10)                                        
  4 Ellie Broge                7 WSSC-MR              2:08.00    2:05.04        
                  57.70   2:05.04 (1:07.34)                                        
  5 Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT    2:06.02        
                  59.07   2:06.02 (1:06.95)                                        
  6 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               2:15.93    2:07.41        
                  59.88   2:07.41 (1:07.53)                                        
  7 Maddy Hally                7 NDAC-MR              2:10.11    2:24.17        
                1:03.66   2:24.17 (1:20.51)                                        
 -- Karnikka Saravanan         8 Silver Streaks-MR    1:58.11         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Lily Baynon                7 FA-MR                  53.94      54.40        
 19 Athena Jones               7 WSSC-MR              1:02.19      55.83        
 21 Nicolette Trobiano         8 FA-MR                  59.61      58.10        
 25 Emma Gibson                7 AGMV-MR              1:11.34    1:02.95        
 26 Isabel Gibson              7 AGMV-MR              1:06.06    1:04.46        
 27 Maddy Hally                7 NDAC-MR              1:06.00    1:09.17        
 29 Jaclyn Augustin            7 FA-MR                     NT    1:09.47        
 -- Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Gianna Joachim             7 NBS-MR               1:02.20         DQ        
      One hand touch
 -- Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:47.09         DQ        
      One hand touch
 -- Chloe Perkins              8 PBAC-MR                58.00         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Baynon                7 FA-MR                     NT    2:00.78        
                  55.00   2:00.78 (1:05.78)                                        
  2 Maddy Hally                7 NDAC-MR              3:09.12    2:17.67        
                1:06.34   2:17.67 (1:11.33)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amelia Broge               7 WSSC-MR              1:10.00      59.45        
  2 Leah Blazer                8 SSL-MR               1:07.62    1:18.54        
 -- Lily Baynon                7 FA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gianna Joachim             7 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Karnikka Saravanan         8 Silver Streaks-MR    1:10.11         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 26.88    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                31.34      31.23        
  2 Annika Hogger             10 FA-MR                  33.14      31.44        
  3 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                35.45      31.93        
  4 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                34.55      34.17        
  5 Emma Guo                  10 SSL-MR                 34.95      34.98        
  6 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 37.77      36.33        
  7 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                 40.79      36.49        
  8 Eva Sigler                 9 FA-MR                  38.84      37.28        
  9 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                39.92      40.00        
 10 Leah Nakamori              9 FA-MR                  41.01      40.29        
 10 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 42.06      40.29        
 12 Amelia Blazek              9 NDAC-MR                44.18      40.39        
 13 Lauren Rich               10 WSSC-MR                44.23      40.88        
 14 Maddy Bruno                9 WSSC-MR                46.01      41.70        
 15 Ada McKinley               9 NDAC-MR                46.00      42.16        
 16 Alina Volnova              9 Silver Streaks-MR      50.11      42.79        
 17 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 43.16      42.83        
 18 Katie Sullivan             9 WSSC-MR                41.90      43.15        
 19 Julia Stead                9 SSL-MR                 47.08      43.76        
 20 Alena Ruback              10 NBS-MR                 47.54      43.84        
 21 Paige Boehm                9 NDAC-MR                43.47      43.97        
 22 Cat Jude                  10 NDAC-MR                45.02      44.11        
 23 Belicia Woods             10 NBS-MR                 52.18      45.95        
 24 Lena Millindorf           10 FA-MR                  45.45      47.88        
 25 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR      47.92      48.10        
 26 Sally Dwek                 9 SSL-MR                 50.28      50.21        
 27 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT      52.58        
 28 Juliana Hicks              9 NBS-MR                 52.30      53.77        
 29 Naomi Luke                 9 FA-MR                  22.39      54.35        
 30 Olivia Jones-Torres        9 PBAC-MR                50.02      59.47        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 48.19   12/8/2012 Abigail Suleski, PBAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR              1:10.71    1:08.21        
                  32.94     1:08.21 (35.27)                                        
  2 Annika Hogger             10 FA-MR                1:14.77    1:13.44        
                  34.62     1:13.44 (38.82)                                        
  3 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:24.90    1:17.49        
                  35.87     1:17.49 (41.62)                                        
  4 Grace Schramm             10 NDAC-MR              1:23.27    1:17.81        
                  36.14     1:17.81 (41.67)                                        
  5 Maddie Buliung            10 AGMV-MR              1:20.06    1:18.85        
                  36.18     1:18.85 (42.67)                                        
  6 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:20.91    1:21.05        
                  41.00     1:21.05 (40.05)                                        
  7 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:21.61    1:23.76        
                  39.30     1:23.76 (44.46)                                        
  8 Audrey Kline               9 WSSC-MR              1:31.17    1:24.60        
                  39.07     1:24.60 (45.53)                                        
  9 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:31.80    1:24.70        
                  39.26     1:24.70 (45.44)                                        
 11 Nadia McAuley              9 AGMV-MR              1:30.55    1:29.00        
                  41.03     1:29.00 (47.97)                                        
 12 Eva Sigler                 9 FA-MR                1:38.50    1:29.18        
                  54.00     1:29.18 (35.18)                                        
 13 Leah Nakamori              9 FA-MR                1:40.71    1:29.36        
                  43.23     1:29.36 (46.13)                                        
 14 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              1:43.06    1:30.92        
                  43.69     1:30.92 (47.23)                                        
 15 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:36.50    1:34.45        
                  44.19     1:34.45 (50.26)                                        
 18 Vivian Piscitella         10 NBS-MR               1:33.52    1:37.02        
                  46.99     1:37.02 (50.03)                                        
 19 Samantha DiFranco         10 FA-MR                1:39.31    1:38.47        
                  44.89     1:38.47 (53.58)                                        
 20 Ada McKinley               9 NDAC-MR              1:38.11    1:38.76        
                  44.58     1:38.76 (54.18)                                        
 22 Cat Jude                  10 NDAC-MR              2:14.84    1:39.85        
                  45.34     1:39.85 (54.51)                                        
 25 Lena Millindorf           10 FA-MR                     NT    1:42.20        
                  47.91     1:42.20 (54.29)                                        
 26 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    1:41.89    1:43.14        
                  48.93     1:43.14 (54.21)                                        
 27 Sadie Bardfield            9 NDAC-MR              1:59.11    1:45.13        
                  50.51     1:45.13 (54.62)                                        
 28 Elenna Magee               9 NDAC-MR              1:40.11    1:45.96        
                  49.71     1:45.96 (56.25)                                        
 29 Julia Stead                9 SSL-MR               1:56.74    1:48.08        
                  49.53     1:48.08 (58.55)                                        
 31 Alena Ruback              10 NBS-MR               1:47.51    1:54.55        
                  51.53   1:54.55 (1:03.02)                                        
 34 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT    1:59.39        
                  54.64   1:59.39 (1:04.75)                                        
 35 Sally Dwek                 9 SSL-MR               1:58.23    2:01.44        
                  51.08   2:01.44 (1:10.36)                                        
 36 Bea Roskey                 9 NDAC-MR              2:15.11    2:04.63        
                1:02.00   2:04.63 (1:02.63)                                        
 37 Belicia Woods             10 NBS-MR               2:20.04    2:07.41        
                  49.51   2:07.41 (1:17.90)                                        
 -- Harper Griffiths           9 NDAC-MR              1:40.11         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                38.40      38.34        
  2 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                43.04      41.76        
  3 Grace Schramm             10 NDAC-MR                43.92      43.43        
  4 Audrey Kline               9 WSSC-MR                51.71      43.73        
  5 Annika Hogger             10 FA-MR                  44.23      44.11        
  6 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 50.06      44.57        
  6 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                 48.63      44.57        
  9 Eva Sigler                 9 FA-MR                  48.87      45.76        
 10 Amelia Blazek              9 NDAC-MR                54.01      49.05        
 11 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                51.14      49.26        
 12 Marina Kregel              9 NDAC-MR                46.90      49.47        
 13 Lena Millindorf           10 FA-MR                  50.91      49.89        
 14 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 48.54      49.94        
 15 Samantha DiFranco         10 FA-MR                  58.03      51.22        
 19 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 50.58      52.21        
 20 Leah Nakamori              9 FA-MR                  55.89      52.23        
 21 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR      54.21      52.31        
 22 Julia Stead                9 SSL-MR                 55.63      52.38        
 25 Alena Ruback              10 NBS-MR                 54.02      53.25        
 27 Sally Dwek                 9 SSL-MR                 57.70      54.89        
 28 Elenna Magee               9 NDAC-MR                57.62      55.47        
 29 Ada McKinley               9 NDAC-MR              1:02.44      55.75        
 31 Juliana Hicks              9 NBS-MR                 56.78      57.31        
 32 Cat Jude                  10 NDAC-MR              1:01.65      57.58        
 34 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT    1:00.11        
 35 Belicia Woods             10 NBS-MR                 59.40    1:01.44        
 36 Sadie Bardfield            9 NDAC-MR              1:01.38    1:01.55        
 39 Bea Roskey                 9 NDAC-MR              1:08.11    1:06.99        
 -- Harper Griffiths           9 NDAC-MR              1:04.80         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:09.89    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:36.24    1:27.46        
                  41.71     1:27.46 (45.75)                                        
  2 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:32.81    1:28.61        
                1:13.00     1:28.61 (15.61)                                        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:41.47    1:35.28        
                  47.30     1:35.28 (47.98)                                        
  4 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:40.80    1:36.92        
                  47.31     1:36.92 (49.61)                                        
  5 Sofie Kirshbaum           10 Silver Streaks-MR    1:42.20    1:42.87        
                  50.58     1:42.87 (52.29)                                        
  6 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              2:01.11    1:44.49        
                  49.88     1:44.49 (54.61)                                        
  7 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                    NT    1:45.78        
                  52.57     1:45.78 (53.21)                                        
  8 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    1:59.11    1:51.69        
                  56.31     1:51.69 (55.38)                                        
  9 Julia Stead                9 SSL-MR               2:03.94    1:52.73        
                  54.70     1:52.73 (58.03)                                        
 10 Ada McKinley               9 NDAC-MR              2:09.11    1:54.55        
                  54.59     1:54.55 (59.96)                                        
 11 Maddy Bruno                9 WSSC-MR              2:02.64    1:56.36        
                  53.92   1:56.36 (1:02.44)                                        
 12 Katie Sullivan             9 WSSC-MR              1:50.00    2:00.33        
                  58.38   2:00.33 (1:01.95)                                        
 13 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT    2:02.32        
                  57.04   2:02.32 (1:05.28)                                        
 14 Sally Dwek                 9 SSL-MR               2:10.17    2:03.68        
                  58.32   2:03.68 (1:05.36)                                        
 15 Alina Volnova              9 Silver Streaks-MR    1:59.11    2:07.66        
                  58.91   2:07.66 (1:08.75)                                        
 16 Juliana Hicks              9 NBS-MR                    NT    2:08.11        
                  59.41   2:08.11 (1:08.70)                                        
 -- Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:45.28         DQ        
      Delay initiating turn
                1:15.00          DQ (27.03)                                        
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR               2:16.21         DQ        
      Not on back off wall
                1:01.86        DQ (1:12.33)                                        
 -- Alena Ruback              10 NBS-MR               2:10.90         DQ        
      Delay initiating turn
                  59.64        DQ (1:00.33)                                        
 -- Eva Sigler                 9 FA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  49.02          DQ (52.40)                                        
 -- Lena Millindorf           10 FA-MR                1:54.53         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  53.48          DQ (57.04)                                        
 -- Alanah Giannini           10 PBAC-MR              1:26.32         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.47          DQ (40.86)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Guo                  10 SSL-MR                 42.09      40.89        
  2 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                42.69      41.06        
  3 Laura Burger              10 NDAC-MR                43.27      44.44        
  4 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                48.79      47.30        
  5 Annika Hogger             10 FA-MR                  50.25      47.92        
  6 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                 51.26      48.55        
  7 Grace Schramm             10 NDAC-MR                52.72      50.57        
  8 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 53.79      50.90        
  9 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                51.41      51.00        
 10 Elenna Magee               9 NDAC-MR                56.99      51.04        
 11 Leah Nakamori              9 FA-MR                  53.90      51.95        
 12 Cat Jude                  10 NDAC-MR                55.48      53.08        
 13 Audrey Kline               9 WSSC-MR                54.61      53.37        
 14 Samantha DiFranco         10 FA-MR                  56.97      53.56        
 16 Marina Kregel              9 NDAC-MR                59.92      54.56        
 17 Eva Sigler                 9 FA-MR                1:02.15      54.65        
 18 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 55.78      55.46        
 20 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 54.49      57.24        
 22 Lena Millindorf           10 FA-MR                  59.41      58.18        
 23 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              1:01.77      58.57        
 24 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    1:02.82      59.87        
 28 Bea Roskey                 9 NDAC-MR              1:10.11    1:09.39        
 30 Sadie Bardfield            9 NDAC-MR              1:01.11    1:11.07        
 31 Sally Dwek                 9 SSL-MR               1:07.61    1:12.54        
 -- Juliana Hicks              9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Alena Ruback              10 NBS-MR               1:13.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ada McKinley               9 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
      One hand touch
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR               1:02.40         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Harper Griffiths           9 NDAC-MR              1:06.11         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR              1:34.19    1:29.84        
                  41.90     1:29.84 (47.94)                                        
  2 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:32.09    1:29.93        
                  41.29     1:29.93 (48.64)                                        
  3 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:42.08    1:34.27        
                  44.60     1:34.27 (49.67)                                        
  4 Annika Hogger             10 FA-MR                1:50.39    1:42.48        
                  48.94     1:42.48 (53.54)                                        
  5 Maddie Buliung            10 AGMV-MR              1:46.80    1:44.34        
                  48.89     1:44.34 (55.45)                                        
  6 Vivian Piscitella         10 NBS-MR               2:01.04    1:46.10        
                  50.97     1:46.10 (55.13)                                        
  7 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:51.16    1:47.65        
                  51.61     1:47.65 (56.04)                                        
  8 Nadia McAuley              9 AGMV-MR              1:52.26    1:47.81        
                  52.18     1:47.81 (55.63)                                        
  9 Cat Jude                  10 NDAC-MR              2:04.41    1:52.96        
                  54.96     1:52.96 (58.00)                                        
 10 Sofie Kirshbaum           10 Silver Streaks-MR    1:50.24    1:53.51        
                  51.95   1:53.51 (1:01.56)                                        
 11 Abigail Haydt              9 NBS-MR               2:06.89    1:54.37        
                  54.94     1:54.37 (59.43)                                        
 12 Eva Sigler                 9 FA-MR                2:11.18    1:56.54        
                  55.43   1:56.54 (1:01.11)                                        
 13 Ada McKinley               9 NDAC-MR              2:20.11    1:58.54        
                  57.06   1:58.54 (1:01.48)                                        
 14 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:59.23    2:00.97        
                  58.85   2:00.97 (1:02.12)                                        
 15 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              2:14.35    2:02.03        
                1:00.33   2:02.03 (1:01.70)                                        
 16 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    2:14.19    2:02.14        
                  58.96   2:02.14 (1:03.18)                                        
 17 Paige Boehm                9 NDAC-MR              2:12.44    2:11.83        
                1:03.49   2:11.83 (1:08.34)                                        
 18 Alina Volnova              9 Silver Streaks-MR    2:18.11    2:14.09        
                1:01.80   2:14.09 (1:12.29)                                        
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:00.51        DQ (1:15.03)                                        
 -- Lena Millindorf           10 FA-MR                     NT         DQ        
      One hand touch
                  59.08        DQ (1:12.95)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                37.46      36.00        
  2 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                45.78      37.53        
  3 Annika Hogger             10 FA-MR                  39.16      39.62        
  4 Laura Burger              10 NDAC-MR                39.55      42.55        
  5 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                41.34      43.68        
  6 Sofie Kirshbaum           10 Silver Streaks-MR      42.15      44.81        
  7 Leah Nakamori              9 FA-MR                  51.06      48.81        
  8 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                55.42      49.74        
  9 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 51.36      51.68        
 10 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 51.27      52.27        
 11 Cat Jude                  10 NDAC-MR                56.80      52.94        
 12 Eva Sigler                 9 FA-MR                  58.20      54.09        
 13 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 56.75      56.33        
 14 Paige Boehm                9 NDAC-MR              1:08.99      57.83        
 15 Sally Dwek                 9 SSL-MR               1:07.61    1:03.67        
 16 Lauren Rich               10 WSSC-MR              1:13.15    1:10.62        
 -- Olivia Jones-Torres        9 PBAC-MR              1:01.23         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Alena Ruback              10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Naomi Luke                 9 FA-MR                     NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Schramm             10 NDAC-MR              1:37.25    1:35.05        
                  43.95     1:35.05 (51.10)                                        
  2 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:51.52    1:38.65        
                  43.56     1:38.65 (55.09)                                        
  3 Annika Hogger             10 FA-MR                     NT    1:43.73        
                  45.91     1:43.73 (57.82)                                        
  4 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:45.17    1:49.46        
                  48.13   1:49.46 (1:01.33)                                        
  5 Leah Nakamori              9 FA-MR                     NT    1:50.15        
                  53.85     1:50.15 (56.30)                                        
  6 Marina Kregel              9 NDAC-MR              2:04.11    2:03.84        
                  55.61   2:03.84 (1:08.23)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:38.11    2:36.82        
     1) Grace Schramm 10                2) Elenna Magee 9                 
     3) Amelia Blazek 9                 4) Laura Burger 10                
                  36.20     1:23.83 (47.63)     2:02.56 (38.73)     2:36.82 (34.26)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:37.22    2:39.76        
     1) Eva Sigler 9                    2) Leah Nakamori 9                
     3) Samantha DiFranco 10            4) Annika Hogger 10               
                  32.74     1:18.65 (45.91)     1:57.88 (39.23)     2:39.76 (41.88)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:41.15        
     1) Vivian Piscitella 10            2) Carmen Burgarelli 9            
     3) Abigail Haydt 9                 4) Leah Walsh 9                   
                  42.07     1:18.51 (36.44)     1:57.26 (38.75)     2:41.15 (43.89)
  4 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                           NT    3:00.17        
     1) Jaclyn Augustin 7               2) Nicolette Trobiano 8           
     3) Lena Millindorf 10              4) Lily Baynon 7                  
                  50.17     1:34.38 (44.21)     2:17.51 (43.13)     3:00.17 (42.66)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    3:07.42        
     1) Cat Jude 10                     2) Marina Kregel 9                
     3) Sadie Bardfield 9               4) Ada McKinley 9                 
                  46.57     1:32.87 (46.30)     2:22.39 (49.52)     3:07.42 (45.03)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    3:13.82        
     1) Julia Stead 9                   2) Allison LaCorte 9              
     3) Sally Dwek 9                    4) Emma Guo 10                    
                  52.28     1:49.79 (57.51)     2:42.83 (53.04)     3:13.82 (30.99)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:02.81    2:53.92        
     1) Eva Sigler 9                    2) Lily Baynon 7                  
     3) Annika Hogger 10                4) Leah Nakamori 9                
                  45.78     1:41.92 (56.14)     2:13.87 (31.95)     2:53.92 (40.05)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:48.55    3:02.54        
     1) Abigail Haydt 9                 2) Vivian Piscitella 10           
     3) Carmen Burgarelli 9             4) Leah Walsh 9                   
                  43.61     1:35.28 (51.67)     2:19.66 (44.38)     3:02.54 (42.88)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    3:09.74        
     1) Amelia Blazek 9                 2) Laura Burger 10                
     3) Cat Jude 10                     4) Ada McKinley 9                 
                  49.08     1:31.77 (42.69)     2:26.00 (54.23)     3:09.74 (43.74)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Belicia Woods 10                2) Chloe Filipkowski 7            
     3) Alena Ruback 10                 4) Gianna Joachim 7               
                  58.12   2:10.28 (1:12.16)   3:12.61 (1:02.33)                    
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Lyanna Dunado 8                 2) Emma Guo 10                    
     3) Sally Dwek 9                    4) Allison LaCorte 9              
                  54.23     1:34.31 (40.08)   2:35.08 (1:00.77)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 25.20   12/5/2007 Brittany Friese NBS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR                27.48      26.12        
  2 Chelsea Calvin            12 SSL-MR                 27.36      27.33        
  3 Kyra Skoglund             12 SSL-MR                 28.34      27.86        
  4 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 28.17      27.92        
  5 Brianna Foote             11 AGMV-MR                29.53      28.68        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 28.72      28.85        
  7 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          29.97      29.62        
  8 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                  31.28      29.70        
  9 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 30.61      30.05        
 10 Ashley Martin             12 PBAC-MR                30.25      30.06        
 11 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      31.08      30.38        
 12 Sydney McSweeney          12 AGMV-MR                35.40      30.50        
 13 Molly Button              11 NDAC-MR                32.26      31.44        
 14 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 35.04      31.46        
 15 Emily Leonard             11 NBS-MR                 33.22      31.58        
 16 Zoe Link                  12 AGMV-MR                32.24      31.60        
 17 Emily Seldin              12 NDAC-MR                32.94      32.12        
 18 Julia Raber               11 FA-MR                  33.26      32.61        
 19 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                34.32      32.83        
 20 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 36.21      33.02        
 21 Molly Dowson              11 PBAC-MR                35.31      33.61        
 22 Amani Sodhi               11 FA-MR                  34.21      33.80        
 23 Maddie Hirsch             11 SSL-MR                 35.89      34.51        
 24 Natalie Welby             11 SSL-MR                 34.33      35.07        
 25 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 35.60      35.38        
 26 Daniela Brock             11 FA-MR                  35.22      36.05        
 27 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 36.58      36.11        
 28 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      38.55      36.15        
 29 Rylee Del Duca            11 SSL-MR                 35.11      36.25        
 29 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                38.32      36.25        
 31 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 39.39      36.87        
 32 Isabella Brown            11 WSSC-MR                38.73      37.11        
 33 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 39.78      38.73        
 34 Chloe Baynon              11 FA-MR                  39.21      38.87        
 35 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 44.30      39.62        
 36 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT      43.22        
 37 KJ Johnson                12 WSSC-MR              1:00.00      46.14        
 38 America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT      46.23        
 39 Lexi Larini               11 SSL-MR                 47.15      46.38        
 40 Riley Maida               11 NBS-MR                 44.23      46.81        
 41 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR      45.94      47.18        
 42 Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:00.56      47.69        
 43 Jules Wisniewski          11 NDAC-MR                46.27      48.30        
 44 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT      48.59        
 -- Marina Reyes              12 NDAC-MR                39.34         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madaghan O'Shea           12 PBAC-MR                58.47      58.09        
                  27.31       58.09 (30.78)                                        
  2 Chelsea Calvin            12 SSL-MR               1:00.05      59.87        
                  28.60       59.87 (31.27)                                        
  3 Jordyn Bryant             12 NBS-MR               1:01.95    1:00.34        
                  28.52     1:00.34 (31.82)                                        
  4 Kyra Skoglund             12 SSL-MR               1:06.22    1:01.03        
                  29.17     1:01.03 (31.86)                                        
  5 Brooke Andros             12 FA-MR                1:03.94    1:01.42        
                  29.10     1:01.42 (32.32)                                        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:04.87    1:04.99        
                  30.17     1:04.99 (34.82)                                        
  7 Mollie Meffert            11 WSSC-MR              1:07.87    1:05.89        
                  30.73     1:05.89 (35.16)                                        
  8 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                1:06.74    1:06.43        
                  32.42     1:06.43 (34.01)                                        
  9 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:06.49    1:06.64        
                  31.52     1:06.64 (35.12)                                        
 10 Julianna Powzaniuk        11 WSSC-MR              1:11.85    1:07.45        
                  31.58     1:07.45 (35.87)                                        
 11 Nina Camacho              12 PBAC-MR              1:07.49    1:07.67        
                  32.10     1:07.67 (35.57)                                        
 12 Julia Raber               11 FA-MR                1:25.05    1:09.08        
                  33.72     1:09.08 (35.36)                                        
 13 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR    1:10.66    1:09.38        
                  31.87     1:09.38 (37.51)                                        
 14 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:11.02    1:09.46        
                  32.63     1:09.46 (36.83)                                        
 15 Alyssum Wong              11 Silver Streaks-MR    1:15.87    1:11.61        
                  33.22     1:11.61 (38.39)                                        
 16 Alexis Jones              11 WSSC-MR              1:12.00    1:12.87        
                  33.07     1:12.87 (39.80)                                        
 17 Luna Rosa                 12 NBS-MR               1:21.64    1:13.32        
                  34.17     1:13.32 (39.15)                                        
 17 Rachel LaCorte            12 SSL-MR               1:14.68    1:13.32        
                  34.85     1:13.32 (38.47)                                        
 19 Presley Barton            12 WSSC-MR              1:12.44    1:13.46        
                  33.98     1:13.46 (39.48)                                        
 20 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR              1:17.29    1:13.65        
                  34.94     1:13.65 (38.71)                                        
 21 Aliya Haener              12 Barracudas-MR        1:10.79    1:14.63        
                  34.78     1:14.63 (39.85)                                        
 22 Jayden McCluskey          12 NDAC-MR              1:18.93    1:14.97        
                  36.83     1:14.97 (38.14)                                        
 23 Molly Dowson              11 PBAC-MR              1:18.64    1:15.00        
                  35.27     1:15.00 (39.73)                                        
 24 Allison Hewitt            12 NDAC-MR              1:17.63    1:15.03        
                  37.10     1:15.03 (37.93)                                        
 25 Amani Sodhi               11 FA-MR                1:16.35    1:15.39        
                  35.63     1:15.39 (39.76)                                        
 26 Natalie Welby             11 SSL-MR               1:15.27    1:15.84        
                  35.29     1:15.84 (40.55)                                        
 27 Maddie Hirsch             11 SSL-MR               1:19.57    1:16.39        
                  36.45     1:16.39 (39.94)                                        
 28 Isabella Haydt            12 NBS-MR               1:21.91    1:17.55        
                  34.43     1:17.55 (43.12)                                        
 29 Rylee Del Duca            11 SSL-MR               1:20.30    1:19.31        
                  36.59     1:19.31 (42.72)                                        
 30 Daniela Brock             11 FA-MR                1:24.18    1:20.39        
                  38.29     1:20.39 (42.10)                                        
 31 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:22.85    1:21.33        
                  38.58     1:21.33 (42.75)                                        
 32 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR    1:22.68    1:21.49        
                  39.17     1:21.49 (42.32)                                        
 33 Catalina Blazek           11 NDAC-MR              1:24.82    1:21.92        
                  19.14   1:21.92 (1:02.78)                                        
 34 Nikki Triolo              12 SSL-MR               1:26.42    1:22.83        
                  38.65     1:22.83 (44.18)                                        
 35 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR        1:31.12    1:27.07        
                  40.22     1:27.07 (46.85)                                        
 36 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:27.74    1:27.41        
                  41.03     1:27.41 (46.38)                                        
 37 Chloe Baynon              11 FA-MR                1:28.31    1:28.56        
                  40.36     1:28.56 (48.20)                                        
 38 Renee Kubsch              11 NDAC-MR              1:34.56    1:32.67        
                  42.81     1:32.67 (49.86)                                        
 39 Katherine Farrell         11 NDAC-MR              1:33.81    1:32.84        
                  43.55     1:32.84 (49.29)                                        
 40 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR              1:52.33    1:32.92        
                  44.49     1:32.92 (48.43)                                        
 41 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR               1:34.25    1:33.46        
                  42.77     1:33.46 (50.69)                                        
 42 Anila Schmidt             11 NDAC-MR              1:32.73    1:33.89        
                  43.48     1:33.89 (50.41)                                        
 43 Sophia Rivera             11 WSSC-MR              1:30.80    1:36.84        
                  44.45     1:36.84 (52.39)                                        
 44 Maddy Chin-Tanner         11 NDAC-MR              1:41.22    1:39.68        
                  47.06     1:39.68 (52.62)                                        
 45 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT    1:41.67        
                  45.12     1:41.67 (56.55)                                        
 46 Lexi Larini               11 SSL-MR               1:56.76    1:43.19        
                1:13.00     1:43.19 (30.19)                                        
 47 Uma Banavara              12 WSSC-MR              2:09.34    1:51.28        
                  53.25     1:51.28 (58.03)                                        
 48 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT    1:52.97        
                  48.48   1:52.97 (1:04.49)                                        
 49 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR    1:50.08    1:53.64        
                  51.78   1:53.64 (1:01.86)                                        
 50 Riley Maida               11 NBS-MR               1:42.67    1:54.25        
                  53.61   1:54.25 (1:00.64)                                        
 51 America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT    1:59.25        
                  49.79   1:59.25 (1:09.46)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.60   12/6/2014 Elissa Miller WSSC, WSSC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyra Skoglund             12 SSL-MR                 31.74      30.55$       
  2 Madaghan O'Shea           12 PBAC-MR                33.05      31.50        
  3 Chelsea Calvin            12 SSL-MR                 32.50      32.03        
  4 Brooke Andros             12 FA-MR                  33.01      32.68        
  5 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 32.34      32.97        
  6 Nina Camacho              12 PBAC-MR                35.70      34.51        
  7 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 35.06      34.89        
  8 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 34.33      34.93        
  9 Julianna Powzaniuk        11 WSSC-MR                36.42      35.47        
 10 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      39.37      37.27        
 11 Alyssum Wong              11 Silver Streaks-MR      37.94      37.38        
 12 Molly Button              11 NDAC-MR                39.36      38.01        
 13 Mollie Meffert            11 WSSC-MR                35.45      38.71        
 14 Jayden McCluskey          12 NDAC-MR                42.24      38.74        
 15 Emily Leonard             11 NBS-MR                 39.92      38.86        
 16 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR                39.59      39.24        
 17 Julia Raber               11 FA-MR                  40.22      39.33        
 18 Rachel LaCorte            12 SSL-MR                 41.78      39.45        
 19 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                41.35      40.20        
 20 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 41.77      40.31        
 21 Alexis Jones              11 WSSC-MR                41.00      40.37        
 22 Presley Barton            12 WSSC-MR                42.57      40.49        
 23 Aliya Haener              12 Barracudas-MR          40.75      40.63        
 24 Natalie Welby             11 SSL-MR                 41.80      41.12        
 25 Maddie Hirsch             11 SSL-MR                 40.58      41.16        
 26 Amani Sodhi               11 FA-MR                  40.07      41.17        
 27 Molly Dowson              11 PBAC-MR                42.38      41.32        
 28 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 42.24      41.77        
 29 Rylee Del Duca            11 SSL-MR                 41.49      41.97        
 30 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 45.41      42.18        
 31 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                43.52      43.51        
 32 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 43.38      43.56        
 33 Maddy Chin-Tanner         11 NDAC-MR                45.49      44.29        
 34 America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT      45.20        
 35 Daniela Brock             11 FA-MR                  43.20      45.50        
 36 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                46.05      45.90        
 37 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          47.59      47.10        
 38 Sophia Rivera             11 WSSC-MR                45.77      47.74        
 39 Renee Kubsch              11 NDAC-MR                51.20      48.22        
 40 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 51.66      49.01        
 41 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 51.59      49.17        
 42 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      50.54      49.88        
 43 Anila Schmidt             11 NDAC-MR                55.84      49.90        
 44 Chloe Baynon              11 FA-MR                  47.19      50.26        
 45 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT      50.97        
 46 Katherine Farrell         11 NDAC-MR                49.94      52.45        
 47 Riley Maida               11 NBS-MR                 50.54      53.72        
 48 Lexi Larini               11 SSL-MR                 58.21      53.89        
 49 Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:03.72      55.81        
 50 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT    1:00.14        
 -- Liliana Tamberelli        12 FA-MR                  37.73         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR      49.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR              1:04.85    1:06.00        
                  31.39     1:06.00 (34.61)                                        
  2 Kyra Skoglund             12 SSL-MR               1:05.17    1:06.58        
                  32.05     1:06.58 (34.53)                                        
  3 Chelsea Calvin            12 SSL-MR               1:11.46    1:08.49        
                  32.97     1:08.49 (35.52)                                        
  4 Jordyn Bryant             12 NBS-MR               1:10.51    1:11.92        
                  34.17     1:11.92 (37.75)                                        
  5 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:14.55    1:14.25        
                  35.99     1:14.25 (38.26)                                        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:16.04    1:16.06        
                  38.49     1:16.06 (37.57)                                        
  7 Ashley Martin             12 PBAC-MR                   NT    1:16.78        
                  37.10     1:16.78 (39.68)                                        
  8 Lauren Edge               11 Barracudas-MR        1:17.77    1:17.97        
                  38.53     1:17.97 (39.44)                                        
  9 Sydney McSweeney          12 AGMV-MR              1:21.57    1:19.80        
                  38.38     1:19.80 (41.42)                                        
 10 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:24.79    1:23.36        
                  40.92     1:23.36 (42.44)                                        
 11 Molly Button              11 NDAC-MR              1:30.37    1:25.21        
                  42.20     1:25.21 (43.01)                                        
 12 Maddie Hirsch             11 SSL-MR               1:36.23    1:26.39        
                  41.58     1:26.39 (44.81)                                        
 13 Emily Seldin              12 NDAC-MR              1:25.15    1:26.55        
                  41.29     1:26.55 (45.26)                                        
 14 Molly Dowson              11 PBAC-MR              1:28.84    1:27.60        
                  42.10     1:27.60 (45.50)                                        
 15 Natalie Welby             11 SSL-MR               1:34.10    1:30.50        
                  50.00     1:30.50 (40.50)                                        
 16 Luna Rosa                 12 NBS-MR                    NT    1:30.77        
                  50.00     1:30.77 (40.77)                                        
 17 Julia Raber               11 FA-MR                1:40.22    1:31.45        
                  47.00     1:31.45 (44.45)                                        
 18 Nikki Triolo              12 SSL-MR               1:55.17    1:33.34        
                1:24.00      1:33.34 (9.34)                                        
 19 Catalina Blazek           11 NDAC-MR              1:37.31    1:33.68        
                  44.79     1:33.68 (48.89)                                        
 20 Isabella Haydt            12 NBS-MR               1:32.61    1:34.49        
                  44.63     1:34.49 (49.86)                                        
 21 Daniela Brock             11 FA-MR                1:35.41    1:34.55        
                  46.79     1:34.55 (47.76)                                        
 22 Morghain Losgar           11 NBS-MR               1:35.52    1:35.07        
                  45.29     1:35.07 (49.78)                                        
 23 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:43.97    1:35.74        
                  47.39     1:35.74 (48.35)                                        
 24 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:44.46    1:45.39        
                  56.00     1:45.39 (49.39)                                        
 25 Chloe Baynon              11 FA-MR                1:49.02    1:46.98        
                1:00.00     1:46.98 (46.98)                                        
 26 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR               1:41.46    1:47.77        
                  52.18     1:47.77 (55.59)                                        
 27 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR    1:51.41    1:50.15        
                  54.18     1:50.15 (55.97)                                        
 28 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT    1:53.14        
                  53.91     1:53.14 (59.23)                                        
 29 Lexi Larini               11 SSL-MR               2:05.17    1:54.28        
                1:01.00     1:54.28 (53.28)                                        
 30 Riley Maida               11 NBS-MR               1:55.80    1:54.62        
                  56.18     1:54.62 (58.44)                                        
 31 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT    2:12.81        
                1:02.07   2:12.81 (1:10.74)                                        
 32 Jules Wisniewski          11 NDAC-MR              2:29.83    2:17.75        
                1:06.97   2:17.75 (1:10.78)                                        
 33 KJ Johnson                12 WSSC-MR              2:20.00    2:20.00        
                1:05.53   2:20.00 (1:14.47)                                        
 -- America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes
                  50.12        DQ (1:02.59)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 35.57   12/2/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Andros             12 FA-MR                  36.29      35.92        
  2 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 38.46      37.71        
  3 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      39.77      39.35        
  4 Mollie Meffert            11 WSSC-MR                40.11      40.78        
  5 Molly Button              11 NDAC-MR                44.29      40.90        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 43.08      40.92        
  7 Jayden McCluskey          12 NDAC-MR                44.25      41.21        
  8 Julia Raber               11 FA-MR                  40.18      41.39        
  9 Amani Sodhi               11 FA-MR                  42.87      42.91        
 10 Emily Leonard             11 NBS-MR                 46.06      43.14        
 11 Rylee Del Duca            11 SSL-MR                 45.11      43.26        
 12 Alyssum Wong              11 Silver Streaks-MR      44.29      43.82        
 13 Alexis Jones              11 WSSC-MR                49.00      44.68        
 14 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 49.55      44.80        
 15 Maddie Hirsch             11 SSL-MR                 47.87      45.22        
 16 Molly Dowson              11 PBAC-MR                49.55      47.22        
 17 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 49.35      48.01        
 18 Presley Barton            12 WSSC-MR                48.82      48.25        
 19 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      51.19      48.58        
 20 Daniela Brock             11 FA-MR                  49.43      48.69        
 21 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 51.61      49.28        
 22 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          50.15      49.49        
 23 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR                50.48      49.62        
 24 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 49.14      50.04        
 25 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                52.65      50.65        
 26 Katherine Farrell         11 NDAC-MR                53.53      52.11        
 27 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 57.17      52.44        
 28 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 50.28      53.40        
 29 Maddy Chin-Tanner         11 NDAC-MR                54.60      53.43        
 30 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 56.02      53.66        
 31 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                56.65      55.77        
 32 Chloe Baynon              11 FA-MR                  51.04      55.95        
 33 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                56.17      59.20        
 34 Riley Maida               11 NBS-MR                 59.79    1:04.30        
 35 Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:07.44    1:04.58        
 -- Lexi Larini               11 SSL-MR               1:06.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Renee Kubsch              11 NDAC-MR                54.17         DQ        
      Two strokes under water
 -- Emily Getz                11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Anila Schmidt             11 NDAC-MR              1:06.11         DQ        
      Butterfly kick
 -- Sophia Rivera             11 WSSC-MR                56.30         DQ        
      One hand touch
 -- Julianna Powzaniuk        11 WSSC-MR                51.89         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:12.34   12/8/2012 Jessica Freund SSC, SACHEM                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR              1:10.64    1:13.29        
                  33.48     1:13.29 (39.81)                                        
  2 Jordyn Bryant             12 NBS-MR               1:22.58    1:23.90        
                  38.53     1:23.90 (45.37)                                        
  3 Zoe Link                  12 AGMV-MR              1:30.97    1:28.99        
                  40.37     1:28.99 (48.62)                                        
  4 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR    1:29.21    1:30.23        
                  40.97     1:30.23 (49.26)                                        
  5 Julia Raber               11 FA-MR                1:45.82    1:31.83        
                  43.77     1:31.83 (48.06)                                        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:35.04    1:32.68        
                  45.10     1:32.68 (47.58)                                        
  7 Amani Sodhi               11 FA-MR                1:34.33    1:33.63        
                  43.45     1:33.63 (50.18)                                        
  8 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:35.03    1:34.50        
                  44.50     1:34.50 (50.00)                                        
  9 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                1:49.89    1:34.89        
                  44.94     1:34.89 (49.95)                                        
 10 Rylee Del Duca            11 SSL-MR               1:36.30    1:37.49        
                  45.11     1:37.49 (52.38)                                        
 11 Isabella Haydt            12 NBS-MR               1:54.71    1:38.57        
                  45.09     1:38.57 (53.48)                                        
 12 Daniela Brock             11 FA-MR                1:45.54    1:43.54        
                  48.74     1:43.54 (54.80)                                        
 13 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:47.07        
                  51.10     1:47.07 (55.97)                                        
 14 Isabella Brown            11 WSSC-MR              1:49.56    1:49.95        
                  53.40     1:49.95 (56.55)                                        
 15 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:53.08    1:50.19        
                  52.34     1:50.19 (57.85)                                        
 16 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:48.40    1:51.51        
                  53.84     1:51.51 (57.67)                                        
 17 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR               1:59.17    1:52.35        
                  52.62     1:52.35 (59.73)                                        
 18 Chloe Baynon              11 FA-MR                1:56.27    1:58.34        
                  57.76   1:58.34 (1:00.58)                                        
 -- Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:48.63         DQ        
      Scissors kick
                  52.59          DQ (59.76)                                        
 -- Marina Reyes              12 NDAC-MR              1:57.83         NS        
 -- Allison Hewitt            12 NDAC-MR              2:21.13         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.19   12/3/2017 Lucy Walker, Silver Streaks                  
 Meet Record: $ 30.40  12/11/2016 Brooke Pociask, NDAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR                29.24      28.95$       
  2 Kyra Skoglund             12 SSL-MR                 33.81      31.16        
  3 Brianna Foote             11 AGMV-MR                31.12      31.33        
  4 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 32.26      32.11        
  5 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 32.99      32.61        
  6 Chelsea Calvin            12 SSL-MR                 32.73      32.83        
  7 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          33.13      33.63        
  8 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 33.27      34.21        
  9 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                  34.70      34.83        
 10 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      35.67      35.57        
 11 Zoe Link                  12 AGMV-MR                38.54      38.06        
 12 Emily Seldin              12 NDAC-MR                39.59      38.15        
 13 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 37.90      38.22        
 14 Molly Button              11 NDAC-MR                40.84      38.87        
 15 Emily Leonard             11 NBS-MR                 44.71      40.14        
 16 Luna Rosa                 12 NBS-MR                    NT      41.17        
 17 Maddie Hirsch             11 SSL-MR               1:03.33      41.24        
 18 Amani Sodhi               11 FA-MR                  42.75      41.36        
 19 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 43.81      42.54        
 20 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                45.01      43.63        
 21 Natalie Welby             11 SSL-MR                 44.64      44.19        
 22 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                46.77      45.55        
 23 Julia Raber               11 FA-MR                  53.06      45.76        
 24 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 42.81      45.86        
 25 Rylee Del Duca            11 SSL-MR               1:01.51      49.10        
 26 Daniela Brock             11 FA-MR                  49.56      49.51        
 27 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      50.11      51.10        
 28 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 54.28      52.15        
 29 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 56.01      54.02        
 30 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 55.75      54.05        
 31 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR      57.11      54.64        
 32 Chloe Baynon              11 FA-MR                  58.84      57.32        
 33 Jules Wisniewski          11 NDAC-MR              1:05.28    1:00.00        
 34 Lexi Larini               11 SSL-MR               1:13.47    1:08.62        
 -- Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Marina Reyes              12 NDAC-MR                52.58         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:01.14   12/5/2007 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madaghan O'Shea           12 PBAC-MR              1:08.39    1:09.58        
                  31.69     1:09.58 (37.89)                                        
  2 Chelsea Calvin            12 SSL-MR               1:12.21    1:12.58        
                1:02.00     1:12.58 (10.58)                                        
  3 Kyra Skoglund             12 SSL-MR               1:19.73    1:15.23        
                  34.49     1:15.23 (40.74)                                        
  4 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:18.82    1:20.05        
                  36.41     1:20.05 (43.64)                                        
  5 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                1:24.51    1:20.67        
                  37.07     1:20.67 (43.60)                                        
  6 Nina Camacho              12 PBAC-MR              1:18.12    1:20.96        
                  36.70     1:20.96 (44.26)                                        
  7 Alexis Jones              11 WSSC-MR              1:20.00    1:25.81        
                  37.19     1:25.81 (48.62)                                        
  8 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:24.81    1:27.29        
                  39.33     1:27.29 (47.96)                                        
  9 Presley Barton            12 WSSC-MR              1:20.00    1:28.31        
                  39.48     1:28.31 (48.83)                                        
 10 Molly Button              11 NDAC-MR              1:50.11    1:29.83        
                  40.27     1:29.83 (49.56)                                        
 11 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR              1:31.44    1:32.59        
                  43.19     1:32.59 (49.40)                                        
 12 Rachel LaCorte            12 SSL-MR               1:35.80    1:34.02        
                  42.48     1:34.02 (51.54)                                        
 13 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:50.85    1:36.10        
                  42.99     1:36.10 (53.11)                                        
 14 Aliya Haener              12 Barracudas-MR        1:24.10    1:39.65        
                  46.42     1:39.65 (53.23)                                        
 15 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:38.77    1:43.10        
                  46.40     1:43.10 (56.70)                                        
 16 Natalie Welby             11 SSL-MR               1:40.17    1:44.66        
                  46.71     1:44.66 (57.95)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:57.55    1:59.07        
     1) Jackie Rivera 11                2) Emily Leonard 11               
     3) Magdalena Regenauer 12          4) Jordyn Bryant 12               
                  30.81     1:03.19 (32.38)     1:31.37 (28.18)     1:59.07 (27.70)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:02.67        
     1) Rachel LaCorte 12               2) Kyra Skoglund 12               
     3) Natalie Welby 11                4) Chelsea Calvin 12              
                  32.11     1:00.46 (28.35)     1:35.32 (34.86)     2:02.67 (27.35)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:08.20    2:02.89        
     1) Liliana Tamberelli 12           2) Julia Raber 11                 
     3) Amani Sodhi 11                  4) Brooke Andros 12               
                  31.77     1:01.96 (30.19)     1:35.82 (33.86)     2:02.89 (27.07)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:15.12        
     1) Catalina Blazek 11              2) Jayden McCluskey 12            
     3) Allison Hewitt 12               4) Molly Button 11                
                  35.59     1:09.43 (33.84)     1:43.31 (33.88)     2:15.12 (31.81)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:07.55    2:23.97        
     1) Luna Rosa 12                    2) Allison VanDalinda 11          
     3) Kaitlyn Bonner 11               4) Isabella Haydt 12              
                  33.22     1:13.09 (39.87)     1:50.68 (37.59)     2:23.97 (33.29)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:47.41        
     1) Maddy Chin-Tanner 11            2) Katherine Farrell 11           
     3) Renee Kubsch 11                 4) Anila Schmidt 11               
                  39.35     1:21.48 (42.13)     2:03.32 (41.84)     2:47.41 (44.09)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:25.55    2:19.33        
     1) Magdalena Regenauer 12          2) Emily Leonard 11               
     3) Jackie Rivera 11                4) Jordyn Bryant 12               
                  34.00     1:16.94 (42.94)     1:51.15 (34.21)     2:19.33 (28.18)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:23.36        
     1) Kyra Skoglund 12                2) Rylee Del Duca 11              
     3) Chelsea Calvin 12               4) Maddie Hirsch 11               
                  32.05     1:15.77 (43.72)     1:49.21 (33.44)     2:23.36 (34.15)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:24.32    2:36.38        
     1) Amani Sodhi 11                  2) Brooke Andros 12               
     3) Liliana Tamberelli 12           4) Julia Raber 11                 
                  39.42     1:21.88 (42.46)     1:57.01 (35.13)     2:36.38 (39.37)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:40.11    2:37.08        
     1) Catalina Blazek 11              2) Molly Button 11                
     3) Emily Seldin 12                 4) Allison Hewitt 12              
                  41.72     1:24.04 (42.32)     2:03.51 (39.47)     2:37.08 (33.57)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:30.55    2:40.86        
     1) Morghain Losgar 11              2) Isabella Haydt 12              
     3) Kaitlyn Bonner 11               4) Luna Rosa 12                   
                  42.79     1:27.29 (44.50)     2:16.00 (48.71)     2:40.86 (24.86)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Head not up - breast
     1) America Gonzalez 11             2) Nikki Triolo 12                
     3) Natalie Welby 11                4) Emily Levin 11                 
                  49.19     1:40.73 (51.54)     2:26.56 (45.83)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elishka Hajek             14 PBAC-MR                26.63      25.71        
  2 Izabella Cimino           13 FA-MR                  25.17      26.91        
  3 Sam McKee                 13 PBAC-MR                27.26      27.17        
  4 Cora Mance                14 PBAC-MR                25.54      27.70        
  5 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR                27.72      27.78        
  6 Jessica Giordano          14 FA-MR                  27.89      28.29        
  7 Jane Kempf                13 SSL-MR                 29.38      28.47        
  8 Stef Sommer               14 AGMV-MR                28.58      28.51        
  9 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                  29.20      28.76        
 10 Malika Sodhi              13 FA-MR                  29.00      28.81        
 11 Jenna Bunch               14 NBS-MR                 27.26      28.90        
 12 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT      29.32        
 13 Molly Dineen              14 SSL-MR                 29.29      29.56        
 14 Elizabeth Curran          14 SSL-MR                 29.49      30.02        
 15 Kate Sassi                14 PBAC-MR                30.36      30.40        
 16 Hope Sandoval             14 FA-MR                  30.02      30.64        
 17 Amiya Ramkissoon          13 Barracudas-MR          28.82      30.66        
 18 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR          31.55      30.76        
 19 Reinesse Wong             14 Silver Streaks-MR      29.20      30.94        
 20 Sarah Brenner             14 FA-MR                  30.89      30.97        
 21 Dorian Levitus            14 SSL-MR                 31.42      31.10        
 22 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR                 30.03      31.24        
 23 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR                33.26      31.30        
 24 Mariah Cepeda             13 FA-MR                  32.17      31.36        
 25 Julia Steiner             13 NBS-MR                 32.11      31.98        
 26 Sophie Galgano            14 WSSC-MR                31.68      32.90        
 27 Jenna Micheline           13 SSL-MR                 33.03      33.44        
 28 Victoria Corradina        13 FA-MR                  50.18      35.97        
 29 Sarah Hyman               13 SSL-MR                 38.65      39.22        
 -- Emilia Biesaga            14 FA-MR                  29.81         NS        
 -- Angie Mondello            14 SSL-MR                 45.17         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.04   12/5/2015 Clare Bosse NBS, NBS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Izabella Cimino           13 FA-MR                  59.53      59.04        
                  28.32       59.04 (30.72)                                        
  2 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR                59.31      59.42        
                  28.40       59.42 (31.02)                                        
  3 Olivia Glaser             13 FA-MR                1:03.57    1:00.77        
                  28.90     1:00.77 (31.87)                                        
  4 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                1:03.15    1:03.04        
                  30.03     1:03.04 (33.01)                                        
  5 Molly Dineen              14 SSL-MR               1:02.41    1:03.92        
                  30.06     1:03.92 (33.86)                                        
  6 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               1:01.23    1:05.41        
                  31.08     1:05.41 (34.33)                                        
  7 Malika Sodhi              13 FA-MR                1:02.65    1:05.90        
                  31.51     1:05.90 (34.39)                                        
  8 Hope Sandoval             14 FA-MR                1:05.77    1:06.17        
                  31.26     1:06.17 (34.91)                                        
  9 Marissa Scarano           13 NBS-MR               1:15.00    1:06.69        
                  31.67     1:06.69 (35.02)                                        
 10 Zendrah Bonnick           13 WSSC-MR              1:09.52    1:08.50        
                  32.68     1:08.50 (35.82)                                        
 11 Emilia Biesaga            14 FA-MR                1:04.76    1:08.62        
                  32.98     1:08.62 (35.64)                                        
 12 Madison Brown             13 WSSC-MR              1:09.20    1:09.15        
                  33.27     1:09.15 (35.88)                                        
 13 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        1:08.32    1:09.19        
                  32.68     1:09.19 (36.51)                                        
 14 Fiona Andrew              13 FA-MR                1:07.71    1:09.53        
                  33.29     1:09.53 (36.24)                                        
 15 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              1:08.02    1:09.71        
                  33.59     1:09.71 (36.12)                                        
 16 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:10.97    1:10.49        
                  33.19     1:10.49 (37.30)                                        
 17 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              1:15.11    1:11.14        
                  35.05     1:11.14 (36.09)                                        
 18 Rebeca Lockward           13 Barracudas-MR        1:14.09    1:12.78        
                  34.29     1:12.78 (38.49)                                        
 19 Julianne Dillon           13 SSL-MR               1:39.17    1:25.77        
                  38.95     1:25.77 (46.82)                                        
 20 Victoria Corradina        13 FA-MR                     NT    1:26.31        
                  37.47     1:26.31 (48.84)                                        
 21 Sarah Hyman               13 SSL-MR               1:29.26    1:29.80        
                  41.49     1:29.80 (48.31)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:55.80   12/5/2008 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elishka Hajek             14 PBAC-MR              2:05.95    2:04.53        
                  27.75     1:00.43 (32.68)     1:33.32 (32.89)     2:04.53 (31.21)
  2 Sam McKee                 13 PBAC-MR              2:03.52    2:06.87        
                  29.13     1:01.29 (32.16)     1:34.13 (32.84)     2:06.87 (32.74)
  3 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              2:08.26    2:09.99        
                  29.93     1:02.82 (32.89)     1:36.64 (33.82)     2:09.99 (33.35)
  4 Brooke Pociask            14 NDAC-MR              2:03.02    2:10.43        
                  29.62     1:02.49 (32.87)     1:36.23 (33.74)     2:10.43 (34.20)
  5 Olivia Glaser             13 FA-MR                2:16.00    2:11.03        
                  30.03     1:03.62 (33.59)     1:39.05 (35.43)     2:11.03 (31.98)
  6 Izabella Cimino           13 FA-MR                2:18.22    2:11.71        
                  30.87     1:04.36 (33.49)     1:39.06 (34.70)     2:11.71 (32.65)
  7 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                2:14.60    2:14.53        
                  30.42     1:04.43 (34.01)     1:40.31 (35.88)     2:14.53 (34.22)
  8 Jessica Giordano          14 FA-MR                2:12.47    2:14.57        
                  30.14     1:04.18 (34.04)     1:39.53 (35.35)     2:14.57 (35.04)
  9 Jenna Bunch               14 NBS-MR               2:05.61    2:15.40        
                  31.34     1:06.33 (34.99)     1:41.37 (35.04)     2:15.40 (34.03)
 10 Caroline Whitlatch        13 SSL-MR               2:19.20    2:18.18        
                  31.56     1:06.89 (35.33)     1:43.09 (36.20)     2:18.18 (35.09)
 11 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               2:14.38    2:22.51        
                  32.26     1:07.97 (35.71)     1:45.47 (37.50)     2:22.51 (37.04)
 12 Stef Sommer               14 AGMV-MR              2:16.77    2:23.37        
                  32.99     1:09.62 (36.63)     1:46.87 (37.25)     2:23.37 (36.50)
 13 Hope Sandoval             14 FA-MR                2:24.10    2:24.07        
                  32.35     1:08.45 (36.10)     1:45.93 (37.48)     2:24.07 (38.14)
 14 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               2:14.86    2:26.22        
                  33.00     1:09.52 (36.52)     1:48.06 (38.54)     2:26.22 (38.16)
 15 Shae Jenkins              14 NDAC-MR              2:22.52    2:26.66        
                  32.87     1:10.40 (37.53)     1:48.84 (38.44)     2:26.66 (37.82)
 16 Kate Sassi                14 PBAC-MR              2:41.02    2:28.16        
                  32.76     1:10.78 (38.02)     1:49.97 (39.19)     2:28.16 (38.19)
 17 Fiona Andrew              13 FA-MR                2:27.69    2:28.24        
                  33.06     1:10.13 (37.07)     1:49.21 (39.08)     2:28.24 (39.03)
 18 Sarah Brenner             14 FA-MR                2:38.66    2:29.28        
                  32.85     1:10.32 (37.47)     1:49.35 (39.03)     2:29.28 (39.93)
 19 Emilia Biesaga            14 FA-MR                2:21.77    2:29.60        
                  32.31     1:09.81 (37.50)     1:49.40 (39.59)     2:29.60 (40.20)
 20 Mariah Cepeda             13 FA-MR                2:25.99    2:30.51        
                  33.61     1:11.39 (37.78)     1:50.91 (39.52)     2:30.51 (39.60)
 21 Dorian Levitus            14 SSL-MR               2:51.85    2:30.61        
                  34.27     1:12.58 (38.31)     1:53.37 (40.79)     2:30.61 (37.24)
 22 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              2:38.89    2:30.86        
                  35.07     1:14.42 (39.35)     1:54.42 (40.00)     2:30.86 (36.44)
 23 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        2:31.87    2:32.37        
                  33.40     1:12.62 (39.22)     1:53.20 (40.58)     2:32.37 (39.17)
 24 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT    2:32.58        
                  33.88     1:11.56 (37.68)     1:52.42 (40.86)     2:32.58 (40.16)
 25 Julia Steiner             13 NBS-MR               2:32.64    2:32.96        
                  34.69     1:13.88 (39.19)     1:53.97 (40.09)     2:32.96 (38.99)
 -- Jenna Micheline           13 SSL-MR               2:47.96         DQ        
      Other
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elishka Hajek             14 PBAC-MR              1:01.89    1:03.32        
                  30.21     1:03.32 (33.11)                                        
  2 Izabella Cimino           13 FA-MR                1:08.73    1:06.07        
                  31.49     1:06.07 (34.58)                                        
  3 Brooke Pociask            14 NDAC-MR              1:03.51    1:07.30        
                  32.07     1:07.30 (35.23)                                        
  4 Amiya Ramkissoon          13 Barracudas-MR        1:06.32    1:09.72        
                  33.56     1:09.72 (36.16)                                        
  5 Malika Sodhi              13 FA-MR                1:10.55    1:10.17        
                  34.33     1:10.17 (35.84)                                        
  6 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              1:11.63    1:10.88        
                  34.60     1:10.88 (36.28)                                        
  7 Jenna Bunch               14 NBS-MR               1:08.94    1:12.10        
                  34.58     1:12.10 (37.52)                                        
  8 Cora Mance                14 PBAC-MR              1:06.94    1:12.24        
                  45.00     1:12.24 (27.24)                                        
  9 Stef Sommer               14 AGMV-MR              1:10.98    1:12.32        
                  48.00     1:12.32 (24.32)                                        
 10 Shae Jenkins              14 NDAC-MR              1:16.63    1:12.66        
                  34.39     1:12.66 (38.27)                                        
 11 Jane Kempf                13 SSL-MR               1:15.87    1:14.65        
                  36.57     1:14.65 (38.08)                                        
 12 Hope Sandoval             14 FA-MR                1:13.10    1:14.87        
                  35.99     1:14.87 (38.88)                                        
 13 Molly Dineen              14 SSL-MR               1:14.13    1:15.53        
                  36.25     1:15.53 (39.28)                                        
 14 Fiona Andrew              13 FA-MR                1:16.59    1:16.99        
                  37.63     1:16.99 (39.36)                                        
 15 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              1:16.73    1:17.25        
                  38.51     1:17.25 (38.74)                                        
 16 Sarah Brenner             14 FA-MR                1:17.68    1:17.92        
                  37.85     1:17.92 (40.07)                                        
 17 Caroline Whitlatch        13 SSL-MR               1:25.36    1:18.12        
                  37.98     1:18.12 (40.14)                                        
 18 Emilia Biesaga            14 FA-MR                1:15.93    1:18.69        
                  37.49     1:18.69 (41.20)                                        
 19 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT    1:19.11        
                  37.07     1:19.11 (42.04)                                        
 20 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:19.28    1:19.22        
                1:07.66     1:19.22 (11.56)                                        
 21 Reinesse Wong             14 Silver Streaks-MR    1:16.19    1:20.34        
                  39.72     1:20.34 (40.62)                                        
 22 Kate Sassi                14 PBAC-MR              1:21.96    1:20.44        
                1:22.25         1:20.44 ( )                                        
 23 Sophie Galgano            14 WSSC-MR              1:22.21    1:21.35        
                  39.61     1:21.35 (41.74)                                        
 24 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              1:15.11    1:21.90        
                  40.22     1:21.90 (41.68)                                        
 25 Jenna Micheline           13 SSL-MR               1:22.62    1:23.71        
                1:23.71         1:23.71 ( )                                        
 26 Sarah Hyman               13 SSL-MR               1:38.45    1:37.38        
                  46.07     1:37.38 (51.31)                                        
 -- Angie Mondello            14 SSL-MR               1:57.17         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:13.17   12/5/2015 Clare Bosse NBS, NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               2:32.37    2:28.12        
                  34.36     1:11.72 (37.36)     1:50.35 (38.63)     2:28.12 (37.77)
  2 Malika Sodhi              13 FA-MR                2:32.23    2:31.72        
                  36.78     1:16.74 (39.96)     1:55.07 (38.33)     2:31.72 (36.65)
  3 Jane Kempf                13 SSL-MR               2:41.35    2:35.87        
                  37.10     1:17.11 (40.01)     1:57.24 (40.13)     2:35.87 (38.63)
  4 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               2:31.32    2:39.34        
                  37.85     1:17.50 (39.65)     1:57.72 (40.22)     2:39.34 (41.62)
  5 Fiona Andrew              13 FA-MR                2:41.79    2:45.38        
                  39.33     1:21.35 (42.02)     2:04.27 (42.92)     2:45.38 (41.11)
  6 Emilia Biesaga            14 FA-MR                2:46.80    2:46.36        
                  39.13     1:21.09 (41.96)     2:05.04 (43.95)     2:46.36 (41.32)
  7 Dorian Levitus            14 SSL-MR               2:56.09    2:46.97        
                  39.39     1:21.84 (42.45)     2:05.70 (43.86)     2:46.97 (41.27)
  8 Julia Steiner             13 NBS-MR                    NT    2:50.83        
                  38.93     1:22.70 (43.77)     2:07.45 (44.75)     2:50.83 (43.38)
  9 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              3:30.11    3:01.87        
                  40.98     1:27.21 (46.23)   3:01.87 (1:34.66)                    
 10 Sarah Hyman               13 SSL-MR               3:20.17    3:31.37        
                  47.28     1:42.67 (55.39)     2:38.42 (55.75)     3:31.37 (52.95)
 -- Jenna Bunch               14 NBS-MR               2:24.78         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:10.75   12/6/2014 Clare Bosse NBS, NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Izabella Cimino           13 FA-MR                1:24.99    1:19.09        
                  37.15     1:19.09 (41.94)                                        
  2 Malika Sodhi              13 FA-MR                1:18.75    1:21.17        
                  37.99     1:21.17 (43.18)                                        
  3 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              1:21.57    1:21.68        
                  39.67     1:21.68 (42.01)                                        
  4 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                1:21.82    1:22.34        
                  38.99     1:22.34 (43.35)                                        
  5 Molly Dineen              14 SSL-MR               1:18.00    1:22.54        
                  38.66     1:22.54 (43.88)                                        
  6 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              1:40.11    1:23.16        
                  41.18     1:23.16 (41.98)                                        
  7 Madison Brown             13 WSSC-MR              1:25.75    1:24.91        
                  39.22     1:24.91 (45.69)                                        
  8 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               1:21.12    1:25.27        
                  41.27     1:25.27 (44.00)                                        
  9 Jane Kempf                13 SSL-MR               1:28.09    1:25.65        
                  39.88     1:25.65 (45.77)                                        
 10 Hope Sandoval             14 FA-MR                1:26.24    1:26.32        
                  40.03     1:26.32 (46.29)                                        
 11 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT    1:28.69        
                  40.49     1:28.69 (48.20)                                        
 12 Fiona Andrew              13 FA-MR                1:26.91    1:29.91        
                  42.20     1:29.91 (47.71)                                        
 13 Dorian Levitus            14 SSL-MR               1:28.18    1:30.16        
                  42.83     1:30.16 (47.33)                                        
 14 Emilia Biesaga            14 FA-MR                1:31.62    1:34.08        
                  43.81     1:34.08 (50.27)                                        
 15 Rebeca Lockward           13 Barracudas-MR        1:37.63    1:34.76        
                  43.47     1:34.76 (51.29)                                        
 16 Zendrah Bonnick           13 WSSC-MR              1:37.61    1:36.07        
                  43.60     1:36.07 (52.47)                                        
 17 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        1:38.98    1:42.98        
                  47.43     1:42.98 (55.55)                                        
 18 Julianne Dillon           13 SSL-MR               2:10.17    1:43.55        
                  48.49     1:43.55 (55.06)                                        
 19 Victoria Corradina        13 FA-MR                1:59.67    1:45.45        
                  47.85     1:45.45 (57.60)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Whitlatch        13 SSL-MR               2:51.48    2:47.97        
                  37.37     1:20.40 (43.03)     2:04.22 (43.82)     2:47.97 (43.75)
  2 Olivia Glaser             13 FA-MR                2:57.09    2:49.96        
                  37.55     1:21.26 (43.71)     2:06.85 (45.59)     2:49.96 (43.11)
  3 Shae Jenkins              14 NDAC-MR              2:54.25    2:58.94        
                  39.26     1:25.92 (46.66)     2:13.38 (47.46)     2:58.94 (45.56)
  4 Izabella Cimino           13 FA-MR                2:59.36    3:00.09        
                  40.59     1:26.74 (46.15)     2:13.56 (46.82)     3:00.09 (46.53)
  5 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              3:20.11    3:01.09        
                  40.91     1:26.94 (46.03)     2:14.42 (47.48)     3:01.09 (46.67)
  6 Malika Sodhi              13 FA-MR                3:04.01    3:01.10        
                  40.02     1:26.24 (46.22)     2:14.58 (48.34)     3:01.10 (46.52)
  7 Molly Dineen              14 SSL-MR               2:54.48    3:01.32        
                  40.57     1:26.41 (45.84)     2:13.82 (47.41)     3:01.32 (47.50)
  8 Fiona Andrew              13 FA-MR                3:06.44    3:11.12        
                  42.06     1:30.38 (48.32)     2:21.05 (50.67)     3:11.12 (50.07)
  9 Dorian Levitus            14 SSL-MR               3:14.81    3:12.67        
                  42.88     1:30.75 (47.87)     2:21.08 (50.33)     3:12.67 (51.59)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Pociask            14 NDAC-MR              1:02.17    1:05.65        
                  30.57     1:05.65 (35.08)                                        
  2 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              1:10.47    1:11.27        
                  32.47     1:11.27 (38.80)                                        
  3 Elishka Hajek             14 PBAC-MR              1:04.56    1:11.60        
                  32.18     1:11.60 (39.42)                                        
  4 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               1:10.62    1:15.36        
                  35.00     1:15.36 (40.36)                                        
  5 Jessica Giordano          14 FA-MR                1:33.39    1:15.85        
                  33.98     1:15.85 (41.87)                                        
  6 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              1:13.81    1:16.09        
                  34.25     1:16.09 (41.84)                                        
  7 Amiya Ramkissoon          13 Barracudas-MR        1:09.42    1:17.44        
                  33.65     1:17.44 (43.79)                                        
  8 Sarah Brenner             14 FA-MR                1:16.90    1:18.87        
                  36.14     1:18.87 (42.73)                                        
  9 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               1:13.60    1:19.81        
                  35.93     1:19.81 (43.88)                                        
 10 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        1:18.98    1:20.26        
                  36.51     1:20.26 (43.75)                                        
 11 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                1:17.03    1:20.41        
                  35.34     1:20.41 (45.07)                                        
 12 Jane Kempf                13 SSL-MR               1:26.90    1:21.92        
                  36.49     1:21.92 (45.43)                                        
 13 Jenna Bunch               14 NBS-MR               1:14.55    1:22.83        
                  36.70     1:22.83 (46.13)                                        
 14 Mariah Cepeda             13 FA-MR                1:27.33    1:30.78        
                  39.07     1:30.78 (51.71)                                        
 15 Reinesse Wong             14 Silver Streaks-MR    1:28.21    1:38.22        
                  42.31     1:38.22 (55.91)                                        
 16 Sarah Hyman               13 SSL-MR               2:16.70    1:48.01        
                  50.30     1:48.01 (57.71)                                        
 -- Olivia Glaser             13 FA-MR                1:11.04         DQ        
      Alternating Kick
                  30.83          DQ (35.72)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Glaser             13 FA-MR                     NT    2:32.14        
                  32.67     1:10.60 (37.93)     1:51.89 (41.29)     2:32.14 (40.25)
  2 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               2:47.42    2:49.08        
                  35.67     1:17.84 (42.17)     2:03.67 (45.83)     2:49.08 (45.41)
  3 Zendrah Bonnick           13 WSSC-MR              3:10.00    3:21.02        
                  37.99     1:29.36 (51.37)     2:25.41 (56.05)     3:21.02 (55.61)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Izabella Cimino           13 FA-MR                2:31.87    2:28.07        
                  30.64     1:09.41 (38.77)     1:53.38 (43.97)     2:28.07 (34.69)
  2 Olivia Glaser             13 FA-MR                2:27.21    2:28.49        
                  31.34     1:10.33 (38.99)     1:55.75 (45.42)     2:28.49 (32.74)
  3 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              2:28.97    2:28.56        
                  32.76     1:10.71 (37.95)     1:55.36 (44.65)     2:28.56 (33.20)
  4 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                2:37.01    2:35.98        
                  35.62     1:14.57 (38.95)     2:01.17 (46.60)     2:35.98 (34.81)
  5 Molly Dineen              14 SSL-MR               2:34.68    2:38.50        
                  34.56     1:15.52 (40.96)     2:02.09 (46.57)     2:38.50 (36.41)
  6 Jane Kempf                13 SSL-MR               2:43.69    2:39.97        
                  35.61     1:14.52 (38.91)     2:04.27 (49.75)     2:39.97 (35.70)
  7 Hope Sandoval             14 FA-MR                2:41.86    2:44.38        
                  37.38     1:16.38 (39.00)     2:07.26 (50.88)     2:44.38 (37.12)
  8 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              2:49.04    2:49.11        
                  33.54     1:16.26 (42.72)     2:08.70 (52.44)     2:49.11 (40.41)
  9 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        2:59.33    2:55.65        
                  36.59     1:22.17 (45.58)     2:17.66 (55.49)     2:55.65 (37.99)
 10 Dorian Levitus            14 SSL-MR               2:50.72    2:57.19        
                  39.17     1:23.92 (44.75)     2:14.74 (50.82)     2:57.19 (42.45)
 11 Julia Steiner             13 NBS-MR               3:03.61    3:01.45        
                  42.13     1:27.10 (44.97)     2:21.54 (54.44)     3:01.45 (39.91)
 12 Rebeca Lockward           13 Barracudas-MR        2:56.57    3:06.72        
                  43.15     1:28.38 (45.23)     2:24.49 (56.11)     3:06.72 (42.23)
 13 Sarah Hyman               13 SSL-MR               3:38.89    3:36.03        
                  52.68     1:47.85 (55.17)     2:47.01 (59.16)     3:36.03 (49.02)
 -- Emilia Biesaga            14 FA-MR                2:57.59         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.44     1:24.42 (43.98)     2:19.41 (54.99)          DQ (39.12)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      4:10.26    4:12.89        
     1) Malika Sodhi 13                 2) Jessica Giordano 14            
     3) Kaitlyn O'Connell 14            4) Izabella Cimino 13             
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      4:28.79    4:27.44        
     1) Olivia Glaser 13                2) Mariah Cepeda 13               
     3) Emilia Biesaga 14               4) Hope Sandoval 14               
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 24.17    1/1/1998 Brooke Davey NBS, NBS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naihomy Garcia            16 NBS-MR                 25.67      26.03        
  2 Rachelle Casement         17 FA-MR                  26.18      26.63        
  3 Marcy Caceres             17 Barracudas-MR          26.70      26.69        
  4 Samantha Commike          15 FA-MR                  27.42      27.12        
  5 Aislinn Mohyla            16 AGMV-MR                27.09      27.15        
  6 Cristina Docu             15 PBAC-MR                27.14      27.74        
  7 Meghan Wurster            15 NBS-MR                 27.63      27.86        
  8 Olivia Caceres            17 Barracudas-MR          27.91      27.93        
  9 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                  27.52      27.99        
 10 Katherine Kline           15 WSSC-MR                28.61      28.06        
 11 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR      28.39      28.16        
 12 Desiree Burgess           16 PBAC-MR                29.11      28.39        
 13 Kaitlyn Parrinello        16 FA-MR                  28.35      28.40        
 14 Hana Regenauer            16 NBS-MR                 27.83      28.44        
 15 Maya Northrup             15 Barracudas-MR          28.80      28.84        
 16 Emily Greene              15 FA-MR                  29.45      29.08        
 16 Grace MacHugh             15 NBS-MR                 28.61      29.08        
 18 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR                28.13      29.22        
 19 Gianna Miceli             15 SSL-MR                 31.53      29.27        
 20 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR                28.74      29.39        
 21 Mikayla Bonner            17 NBS-MR                 29.09      29.70        
 22 Lauren Sanford            15 NDAC-MR                28.71      29.75        
 22 Colleen Biskup            15 NDAC-MR                29.21      29.75        
 24 Amanda Ng                 15 SSL-MR                 29.64      29.81        
 25 Maggie Davis              16 SSL-MR                 28.48      29.99        
 26 Katarina Regenauer        15 NBS-MR                 28.98      30.04        
 27 Maia Signore              17 SSL-MR                 29.02      30.61        
 28 Taylor Bonner             15 NBS-MR                 30.83      31.09        
 29 Korinne Finnigan          15 WSSC-MR                29.91      31.10        
 30 Isabella Raber            15 FA-MR                  31.79      31.50        
 31 Emma Skoglund             17 SSL-MR                 28.52      31.55        
 32 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR                30.78      32.21        
 33 Grace Andros              15 NDAC-MR                33.64      34.44        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 53.03  12/11/2011 Brittany Friese NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Hufcut                16 PBAC-MR                57.11      57.19        
                  27.21       57.19 (29.98)                                        
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR                 55.94      57.96        
                  27.47       57.96 (30.49)                                        
  3 Shaylea Triller           15 NBS-MR                 58.55      58.07        
                  27.97       58.07 (30.10)                                        
  4 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               1:00.66      58.96        
                  28.10       58.96 (30.86)                                        
  5 Olivia Brown              15 WSSC-MR                59.88      59.29        
                  28.35       59.29 (30.94)                                        
  6 Lily Lancellotti          16 FA-MR                1:01.20      59.38        
                  27.81       59.38 (31.57)                                        
  7 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:02.53    1:00.18        
                  28.68     1:00.18 (31.50)                                        
  8 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              1:02.87    1:04.13        
                  31.01     1:04.13 (33.12)                                        
  9 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:00.94    1:04.18        
                  29.98     1:04.18 (34.20)                                        
 10 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:00.05    1:04.21        
                  30.97     1:04.21 (33.24)                                        
 11 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               1:03.84    1:04.40        
                  31.24     1:04.40 (33.16)                                        
 12 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:00.46    1:04.64        
                  30.11     1:04.64 (34.53)                                        
 13 Gianna Miceli             15 SSL-MR               1:08.58    1:04.96        
                  31.10     1:04.96 (33.86)                                        
 14 Amanda Ng                 15 SSL-MR               1:05.75    1:06.00        
                  31.71     1:06.00 (34.29)                                        
 15 Maia Signore              17 SSL-MR               1:03.69    1:06.59        
                  31.91     1:06.59 (34.68)                                        
 16 Angelina Milillo          16 SSL-MR               1:01.74    1:07.20        
                  31.18     1:07.20 (36.02)                                        
 17 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              1:06.93    1:09.40        
                  33.37     1:09.40 (36.03)                                        
 18 Isabella Raber            15 FA-MR                1:09.16    1:10.00        
                  33.68     1:10.00 (36.32)                                        
 19 Taylor Bonner             15 NBS-MR               1:07.77    1:11.01        
                  33.52     1:11.01 (37.49)                                        
 20 Nina Mathews              16 SSL-MR               1:10.93    1:11.05        
                  34.42     1:11.05 (36.63)                                        
 21 Kelcie Loperfido          17 SSL-MR               1:12.14    1:11.35        
                  33.79     1:11.35 (37.56)                                        
 -- Eva Tantsyura             15 Silver Streaks-MR    1:03.02         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:55.48  12/11/2011 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR        2:02.59    2:01.21        
                  27.60       58.87 (31.27)     1:30.75 (31.88)     2:01.21 (30.46)
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               2:04.79    2:07.31        
                  28.75     1:01.57 (32.82)     1:34.41 (32.84)     2:07.31 (32.90)
  3 Samantha Commike          15 FA-MR                2:04.38    2:08.02        
                  29.12     1:01.87 (32.75)     1:35.47 (33.60)     2:08.02 (32.55)
  4 Katherine Kline           15 WSSC-MR              2:10.32    2:08.51        
                  28.52     1:01.00 (32.48)     1:34.69 (33.69)     2:08.51 (33.82)
  5 Meghan Wurster            15 NBS-MR               2:04.95    2:08.79        
                  30.10     1:03.22 (33.12)     1:36.50 (33.28)     2:08.79 (32.29)
  6 Rachelle Casement         17 FA-MR                2:06.71    2:09.42        
                  28.72     1:01.31 (32.59)     1:35.21 (33.90)     2:09.42 (34.21)
  7 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               2:11.35    2:12.47        
                  30.10     1:03.65 (33.55)     1:37.78 (34.13)     2:12.47 (34.69)
  8 Aislinn Mohyla            16 AGMV-MR              2:13.71    2:13.67        
                  29.80     1:04.86 (35.06)     1:39.92 (35.06)     2:13.67 (33.75)
  9 Grace MacHugh             15 NBS-MR               2:07.29    2:14.11        
                  31.53     1:05.41 (33.88)     1:39.89 (34.48)     2:14.11 (34.22)
 10 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                2:10.10    2:14.15        
                  29.70     1:03.42 (33.72)     1:38.75 (35.33)     2:14.15 (35.40)
 11 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               2:09.03    2:16.09        
                  31.32     1:06.26 (34.94)     1:41.31 (35.05)     2:16.09 (34.78)
 12 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:10.32    2:16.36        
                  30.06     1:04.36 (34.30)     1:40.25 (35.89)     2:16.36 (36.11)
 13 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        2:20.49    2:16.67        
                  31.44     1:06.41 (34.97)     1:41.46 (35.05)     2:16.67 (35.21)
 14 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               2:16.87    2:17.76        
                  32.55     1:07.61 (35.06)     1:43.34 (35.73)     2:17.76 (34.42)
 15 Gianna Miceli             15 SSL-MR               2:48.73    2:19.96        
                  31.41     1:06.66 (35.25)     1:43.67 (37.01)     2:19.96 (36.29)
 16 Emily Greene              15 FA-MR                2:22.45    2:21.38        
                  31.99     1:08.88 (36.89)     1:45.79 (36.91)     2:21.38 (35.59)
 17 Maggie Davis              16 SSL-MR               2:15.94    2:21.63        
                  32.05     1:08.17 (36.12)     1:44.85 (36.68)     2:21.63 (36.78)
 18 Emma Skoglund             17 SSL-MR               2:13.73    2:23.99        
                  32.90     1:09.83 (36.93)     1:47.52 (37.69)     2:23.99 (36.47)
 19 Isabella Raber            15 FA-MR                2:22.95    2:24.74        
                  33.87     1:11.74 (37.87)     1:50.40 (38.66)     2:24.74 (34.34)
 20 Angelina Milillo          16 SSL-MR               2:16.31    2:26.68        
                  33.23     1:10.63 (37.40)     1:49.23 (38.60)     2:26.68 (37.45)
 21 Colleen Biskup            15 NDAC-MR              2:24.68    2:27.40        
                  34.21     1:12.65 (38.44)     1:50.76 (38.11)     2:27.40 (36.64)
 22 Korinne Finnigan          15 WSSC-MR              2:25.06    2:27.60        
                  34.11     1:12.51 (38.40)     1:52.21 (39.70)     2:27.60 (35.39)
 23 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              2:34.79    2:35.74        
                  35.60     1:15.41 (39.81)     1:56.36 (40.95)     2:35.74 (39.38)
 24 Nina Mathews              16 SSL-MR                    NT    2:35.90        
                  37.76     1:18.30 (40.54)     1:58.65 (40.35)     2:35.90 (37.25)
 25 Grace Andros              15 NDAC-MR              2:40.68    2:48.16        
                1:22.00      1:31.00 (9.00)     2:11.00 (40.00)     2:48.16 (37.16)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.47   12/5/2000 Corey Berg MSC, MSC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          58.82    1:01.50        
                  29.52     1:01.50 (31.98)                                        
  2 Olivia Caceres            17 Barracudas-MR        1:06.34    1:05.42        
                  31.45     1:05.42 (33.97)                                        
  3 Catherine Graham          16 NDAC-MR              1:08.06    1:06.00        
                  32.00     1:06.00 (34.00)                                        
  4 Marcy Caceres             17 Barracudas-MR        1:08.43    1:07.99        
                  32.63     1:07.99 (35.36)                                        
  5 Rachelle Casement         17 FA-MR                1:06.76    1:08.09        
                  32.70     1:08.09 (35.39)                                        
  6 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               1:08.05    1:09.06        
                  33.41     1:09.06 (35.65)                                        
  6 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               1:05.24    1:09.06        
                  33.10     1:09.06 (35.96)                                        
  8 Kaitlyn Parrinello        16 FA-MR                1:11.19    1:10.55        
                  33.97     1:10.55 (36.58)                                        
  9 Emily Greene              15 FA-MR                1:09.58    1:10.57        
                  34.58     1:10.57 (35.99)                                        
 10 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:08.72    1:11.20        
                  33.68     1:11.20 (37.52)                                        
 11 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        1:07.05    1:11.46        
                  33.77     1:11.46 (37.69)                                        
 12 Meghan Wurster            15 NBS-MR               1:12.31    1:11.79        
                  34.68     1:11.79 (37.11)                                        
 13 Amanda Ng                 15 SSL-MR               1:11.38    1:12.61        
                  34.96     1:12.61 (37.65)                                        
 14 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              1:12.44    1:12.81        
                  35.51     1:12.81 (37.30)                                        
 15 Katherine Kline           15 WSSC-MR              1:13.28    1:12.94        
                  35.54     1:12.94 (37.40)                                        
 16 Desiree Burgess           16 PBAC-MR              1:14.68    1:13.05        
                  36.00     1:13.05 (37.05)                                        
 17 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:12.94    1:13.52        
                  36.09     1:13.52 (37.43)                                        
 18 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                1:10.39    1:13.53        
                  35.51     1:13.53 (38.02)                                        
 19 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:14.39    1:14.45        
                  37.08     1:14.45 (37.37)                                        
 20 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:13.26    1:14.78        
                  36.82     1:14.78 (37.96)                                        
 21 Emma Skoglund             17 SSL-MR               1:11.96    1:15.03        
                  35.80     1:15.03 (39.23)                                        
 22 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               1:12.30    1:15.85        
                  36.50     1:15.85 (39.35)                                        
 23 Angelina Milillo          16 SSL-MR               1:17.19    1:15.95        
                  36.60     1:15.95 (39.35)                                        
 24 Lauren Sanford            15 NDAC-MR              1:14.89    1:16.61        
                  37.81     1:16.61 (38.80)                                        
 25 Korinne Finnigan          15 WSSC-MR              1:12.95    1:17.20        
                  37.90     1:17.20 (39.30)                                        
 26 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              1:17.58    1:18.34        
                  43.00     1:18.34 (35.34)                                        
 27 Taylor Bonner             15 NBS-MR               1:19.11    1:18.37        
                  37.32     1:18.37 (41.05)                                        
 28 Nina Mathews              16 SSL-MR               1:24.29    1:22.26        
                  40.00     1:22.26 (42.26)                                        
 29 Isabella Raber            15 FA-MR                     NT    1:26.51        
                  42.94     1:26.51 (43.57)                                        
 30 Grace Andros              15 NDAC-MR              1:34.17    1:28.51        
                  42.68     1:28.51 (45.83)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:03.91    1/1/2000 Corey Berg MSC, MSC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Hufcut                16 PBAC-MR              2:12.73    2:14.73        
                  30.61     1:04.63 (34.02)     1:39.86 (35.23)     2:14.73 (34.87)
  2 Shaylea Triller           15 NBS-MR               2:35.55    2:26.45        
                  35.25     1:12.25 (37.00)     1:49.90 (37.65)     2:26.45 (36.55)
  3 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               2:21.46    2:29.62        
                  34.73     1:13.07 (38.34)     1:52.31 (39.24)     2:29.62 (37.31)
  4 Olivia Brown              15 WSSC-MR              2:28.00    2:30.50        
                  36.21     1:14.13 (37.92)     1:53.01 (38.88)     2:30.50 (37.49)
  5 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:27.29    2:30.83        
                  34.26     1:12.24 (37.98)     1:51.61 (39.37)     2:30.83 (39.22)
  6 Emma Skoglund             17 SSL-MR               2:33.63    2:36.12        
                  36.38     1:16.22 (39.84)     1:57.18 (40.96)     2:36.12 (38.94)
  7 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               2:31.52    2:36.88        
                  36.37     1:16.11 (39.74)     1:56.23 (40.12)     2:36.88 (40.65)
  8 Maggie Davis              16 SSL-MR               2:34.15    2:37.45        
                  37.01     1:16.66 (39.65)     1:57.12 (40.46)     2:37.45 (40.33)
  9 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              2:38.79    2:37.94        
                  37.64     1:18.70 (41.06)     1:59.15 (40.45)     2:37.94 (38.79)
 10 Amanda Ng                 15 SSL-MR               2:38.83    2:40.13        
                  37.10     1:17.66 (40.56)     1:58.83 (41.17)     2:40.13 (41.30)
 11 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              3:07.13    2:53.13        
                2:08.54     2:53.00 (44.46)      2:54.00 (1.00)         2:53.13 ( )
 -- Eva Tantsyura             15 Silver Streaks-MR    2:45.76         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:06.08   12/3/2017 Amber Diehl, NDAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               1:13.92    1:16.47        
                  35.81     1:16.47 (40.66)                                        
  2 Gianna Miceli             15 SSL-MR               1:18.59    1:18.09        
                  37.31     1:18.09 (40.78)                                        
  3 Maia Signore              17 SSL-MR               1:21.09    1:22.74        
                  39.31     1:22.74 (43.43)                                        
  4 Amanda Ng                 15 SSL-MR               1:19.77    1:22.91        
                  39.35     1:22.91 (43.56)                                        
  5 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:25.59    1:24.11        
                  40.47     1:24.11 (43.64)                                        
  6 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:20.73    1:24.15        
                  39.97     1:24.15 (44.18)                                        
  7 Angelina Milillo          16 SSL-MR               1:28.35    1:25.75        
                  40.77     1:25.75 (44.98)                                        
  8 Taylor Bonner             15 NBS-MR               1:21.70    1:28.01        
                  40.76     1:28.01 (47.25)                                        
  9 Kelcie Loperfido          17 SSL-MR               1:35.05    1:33.52        
                  44.60     1:33.52 (48.92)                                        
 10 Isabella Raber            15 FA-MR                1:36.16    1:33.90        
                  44.14     1:33.90 (49.76)                                        
 11 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              1:30.11    1:35.87        
                  45.29     1:35.87 (50.58)                                        
 -- Nina Mathews              16 SSL-MR               1:48.55         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  44.54                                                            
 -- Eva Tantsyura             15 Silver Streaks-MR    1:19.62         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:27.61    1/1/1999 Annie Mantey MSC, MSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catherine Graham          16 NDAC-MR              2:25.29    2:32.14        
                  32.79     1:11.48 (38.69)     1:51.93 (40.45)     2:32.14 (40.21)
  2 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               2:40.02    2:46.94        
                  37.05     1:19.57 (42.52)     2:03.05 (43.48)     2:46.94 (43.89)
  3 Gianna Miceli             15 SSL-MR               3:06.23    2:52.44        
                  38.43     1:20.94 (42.51)     2:06.36 (45.42)     2:52.44 (46.08)
  4 Lauren Sanford            15 NDAC-MR              2:46.62    2:52.46        
                  38.12     1:21.37 (43.25)     2:06.36 (44.99)     2:52.46 (46.10)
  5 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              2:50.99    2:52.74        
                  39.66     1:23.75 (44.09)     2:08.13 (44.38)     2:52.74 (44.61)
  6 Amanda Ng                 15 SSL-MR               2:54.46    2:56.45        
                  39.38     1:24.21 (44.83)     2:10.15 (45.94)     2:56.45 (46.30)
  7 Maia Signore              17 SSL-MR               2:59.45    3:00.59        
                  40.99     1:26.15 (45.16)     2:12.72 (46.57)     3:00.59 (47.87)
  8 Angelina Milillo          16 SSL-MR               3:08.52    3:10.17        
                  42.52     1:31.57 (49.05)     2:20.59 (49.02)     3:10.17 (49.58)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 58.52    1/3/2004 Jacquelyn Klein VAC, VAC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR        1:03.81    1:03.13        
                  29.08     1:03.13 (34.05)                                        
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               1:03.43    1:04.21        
                  29.42     1:04.21 (34.79)                                        
  3 Rachelle Casement         17 FA-MR                1:02.13    1:05.63        
                  30.06     1:05.63 (35.57)                                        
  4 Marcy Caceres             17 Barracudas-MR        1:09.73    1:06.44        
                  30.30     1:06.44 (36.14)                                        
  5 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:05.68    1:08.47        
                  31.18     1:08.47 (37.29)                                        
  6 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:09.92    1:09.00        
                  32.47     1:09.00 (36.53)                                        
  7 Maggie Davis              16 SSL-MR               1:05.31    1:10.37        
                  32.14     1:10.37 (38.23)                                        
  8 Cristina Docu             15 PBAC-MR              1:02.80    1:10.66        
                  31.17     1:10.66 (39.49)                                        
  9 Maia Signore              17 SSL-MR               1:07.07    1:11.59        
                  33.40     1:11.59 (38.19)                                        
 10 Olivia Caceres            17 Barracudas-MR        1:18.87    1:11.83        
                  31.00     1:11.83 (40.83)                                        
 11 Samantha Commike          15 FA-MR                1:09.75    1:12.26        
                  32.82     1:12.26 (39.44)                                        
 12 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                1:08.64    1:12.48        
                  32.99     1:12.48 (39.49)                                        
 13 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:07.68    1:12.71        
                  33.99     1:12.71 (38.72)                                        
 14 Meghan Wurster            15 NBS-MR               1:17.96    1:13.14        
                  33.29     1:13.14 (39.85)                                        
 15 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:11.91    1:13.45        
                  33.78     1:13.45 (39.67)                                        
 16 Katherine Kline           15 WSSC-MR              1:09.63    1:13.68        
                  33.17     1:13.68 (40.51)                                        
 17 Catherine Graham          16 NDAC-MR              1:12.52    1:14.68        
                  31.06     1:14.68 (43.62)                                        
 18 Colleen Biskup            15 NDAC-MR              1:11.45    1:17.53        
                  34.64     1:17.53 (42.89)                                        
 19 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               1:22.60    1:18.32        
                  35.33     1:18.32 (42.99)                                        
 20 Isabella Raber            15 FA-MR                     NT    1:26.08        
                  40.29     1:26.08 (45.79)                                        
 21 Nina Mathews              16 SSL-MR               1:29.34    1:29.63        
                  41.96     1:29.63 (47.67)                                        
 -- Aislinn Mohyla            16 AGMV-MR              1:08.08         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:05.80   12/8/2012 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maggie Davis              16 SSL-MR               2:28.87    2:37.50        
                  35.22     1:15.15 (39.93)     1:55.82 (40.67)     2:37.50 (41.68)
  2 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               2:27.59    2:39.49        
                  34.91     1:14.57 (39.66)     1:56.63 (42.06)     2:39.49 (42.86)
 -- Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              2:29.12         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  32.79     1:09.96 (37.17)     1:49.91 (39.95)          DQ (40.82)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:19.66   12/5/2015 Grace Nikolski HVD, HVD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Hufcut                16 PBAC-MR              2:19.50    2:24.65        
                  30.07     1:05.94 (35.87)     1:51.86 (45.92)     2:24.65 (32.79)
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               2:20.72    2:25.68        
                  29.65     1:09.10 (39.45)     1:52.24 (43.14)     2:25.68 (33.44)
  3 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               2:22.97    2:25.76        
                  30.89     1:08.37 (37.48)     1:52.33 (43.96)     2:25.76 (33.43)
  4 Lily Lancellotti          16 FA-MR                2:28.47    2:29.41        
                  29.97     1:07.37 (37.40)     1:53.72 (46.35)     2:29.41 (35.69)
  5 Shaylea Triller           15 NBS-MR               2:45.55    2:29.80        
                  29.77     1:07.72 (37.95)     1:55.10 (47.38)     2:29.80 (34.70)
  6 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    2:39.18    2:35.06        
                  31.20     1:10.48 (39.28)     1:58.88 (48.40)     2:35.06 (36.18)
  7 Gianna Miceli             15 SSL-MR               2:33.75    2:35.44        
                  35.08     1:15.40 (40.32)     1:58.97 (43.57)     2:35.44 (36.47)
  8 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              2:28.85    2:35.53        
                  33.90     1:14.72 (40.82)     1:59.17 (44.45)     2:35.53 (36.36)
  9 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:28.46    2:35.74        
                  33.08     1:11.58 (38.50)     2:00.17 (48.59)     2:35.74 (35.57)
 10 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               2:32.53    2:38.28        
                  35.11     1:17.09 (41.98)     2:03.04 (45.95)     2:38.28 (35.24)
 11 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               2:39.83    2:40.36        
                  34.55     1:14.39 (39.84)     2:04.63 (50.24)     2:40.36 (35.73)
 12 Emma Skoglund             17 SSL-MR               2:32.99    2:46.34        
                  34.60     1:16.94 (42.34)     2:08.14 (51.20)     2:46.34 (38.20)
 13 Kelcie Loperfido          17 SSL-MR               3:01.18    2:57.05        
                  38.00     1:24.52 (46.52)     2:17.86 (53.34)     2:57.05 (39.19)
 14 Isabella Raber            15 FA-MR                2:57.06    2:57.45        
                  40.19   2:21.46 (1:41.27)      2:26.00 (4.54)     2:57.45 (31.45)
 15 Nina Mathews              16 SSL-MR               3:01.72    2:59.96        
                  41.46     1:27.91 (46.45)     2:20.28 (52.37)     2:59.96 (39.68)
 -- Angelina Milillo          16 SSL-MR               2:43.12         DQ        
      Butterfly kick - breast
                  37.79     1:19.01 (41.22)     2:08.52 (49.51)          DQ (36.36)
 
Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:48.20  12/10/2016 Suffern Sea Lions, SSL  -MR                
                         P Ho, A Trubiano, A Schnell, M Berkowitz          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:57.44    4:08.28        
     1) Rachelle Casement 17            2) Gianna Gucciardo 17            
     3) Kaitlyn Parrinello 16           4) Samantha Commike 15            
                  29.13   1:00.89 (1:00.89)     1:30.22 (29.33)   2:04.29 (1:03.40)
        2:34.00 (29.71)   3:07.61 (1:03.32)     3:35.89 (28.28)   4:08.28 (1:00.67)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lukas Townsend             8 NBS-MR                 54.81      48.83        
  2 Jacob Lazarski             7 NBS-MR               1:04.32      49.90        
  3 Christopher Popllo         8 NBS-MR                 58.11      51.84        
  4 Jason Leonard              7 NBS-MR               1:03.92      52.83        
  5 Alex Abreu                 8 FA-MR                     NT      53.83        
  6 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR                 59.80      53.93        
  7 Michael Mccafferty         8 WSSC-MR                51.28      55.78        
  8 Reid Tarife                7 SSL-MR                    NT      57.27        
  9 Sean Walsh                 7 NBS-MR                 55.69      57.73        
 10 Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT      58.09        
 11 Jake Vitucci               8 FA-MR                     NT    1:00.04        
 12 Ari Kuperman               8 SSL-MR                    NT    1:01.03        
 13 Adi Banavara               7 WSSC-MR              1:14.25    1:08.32        
 14 Jack Spampinato            7 SSL-MR               1:47.01    1:23.52        
 -- Henry Brock                8 FA-MR                     NT         NS        
 -- Joey Tantsyura             7 Silver Streaks-MR      44.11         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 28 Lukas Townsend             8 NBS-MR                    NT    1:48.00        
                  47.36   1:48.00 (1:00.64)                                        
 29 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               2:08.06    1:51.83        
                  50.78   1:51.83 (1:01.05)                                        
 31 Jacob Lazarski             7 NBS-MR                    NT    2:00.98        
                  54.42   2:00.98 (1:06.56)                                        
 32 Jason Leonard              7 NBS-MR                    NT    2:04.98        
                  59.00   2:04.98 (1:05.98)                                        
 33 Henry Brock                8 FA-MR                     NT    2:06.89        
                  58.40   2:06.89 (1:08.49)                                        
 34 Sean Walsh                 7 NBS-MR                    NT    2:09.61        
                  59.38   2:09.61 (1:10.23)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 22 Jacob Lazarski             7 NBS-MR               1:00.64      56.52        
 24 Lukas Townsend             8 NBS-MR               1:02.42      56.98        
 25 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               1:03.36      58.34        
 29 Reid Tarife                7 SSL-MR                    NT    1:07.91        
 31 Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT    1:08.84        
 32 Sean Walsh                 7 NBS-MR               1:07.15    1:09.54        
 33 Adi Banavara               7 WSSC-MR              1:30.00    1:15.00        
 34 Jack Spampinato            7 SSL-MR               1:36.84    1:17.22        
 -- Jason Leonard              7 NBS-MR               1:15.26         NS        
 -- Lucca VanVoorhis           6 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR                    NT    2:02.54        
                  58.13   2:02.54 (1:04.41)                                        
  2 Jacob Lazarski             7 NBS-MR                    NT    2:04.80        
                1:19.00     2:04.80 (45.80)                                        
  3 Lukas Townsend             8 NBS-MR                    NT    2:06.81        
                  59.32   2:06.81 (1:07.49)                                        
  4 Michael Mccafferty         8 WSSC-MR              2:20.16    2:13.34        
                1:03.32   2:13.34 (1:10.02)                                        
  5 Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT    2:16.91        
                1:03.38   2:16.91 (1:13.53)                                        
  6 Jason Leonard              7 NBS-MR                    NT    2:20.61        
                1:08.57   2:20.61 (1:12.04)                                        
  7 Christopher Popllo         8 NBS-MR                    NT    2:27.56        
                1:07.21   2:27.56 (1:20.35)                                        
  8 Sean Walsh                 7 NBS-MR                    NT    2:29.65        
                1:07.05   2:29.65 (1:22.60)                                        
 -- Joey Tantsyura             7 Silver Streaks-MR    1:44.11         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Henry Brock                8 FA-MR                     NT    1:00.74        
 -- Reid Tarife                7 SSL-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Adi Banavara               7 WSSC-MR              2:00.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Ari Kuperman               8 SSL-MR                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Jake Vitucci               8 FA-MR                     NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Sean Walsh                 7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Jacob Lazarski             7 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Joey Tantsyura             7 Silver Streaks-MR    1:56.11         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Abreu                 8 FA-MR                     NT      55.05        
 -- Adi Banavara               7 WSSC-MR              2:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Michael Mccafferty         8 WSSC-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy Speare               10 NDAC-MR                30.11      28.99        
  2 Kian Olsson               10 NDAC-MR                29.75      29.06        
  3 Lars Olsen                10 FA-MR                  29.87      29.63        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  34.02      32.78        
  5 Dylan Przysowa             9 FA-MR                  44.21      37.88        
  6 James Raber                9 FA-MR                  44.36      37.98        
  7 Peter Hewitt               9 NDAC-MR                47.42      38.15        
  8 Josh Otis                 10 NDAC-MR                43.10      39.43        
  9 Owen Sliwinski            10 WSSC-MR                40.74      39.73        
 10 Jack Hewitt                9 NDAC-MR                47.87      40.69        
 11 Ryan Theilemann            9 FA-MR                  43.31      40.84        
 12 Conor Mummery              9 NBS-MR                 43.28      43.15        
 13 Grey Tarife                9 SSL-MR                 44.82      43.40        
 14 Bryce Beal                10 WSSC-MR                42.40      44.77        
 15 Liam Baxter               10 NBS-MR                 47.77      47.17        
 16 Jack Goldman               9 WSSC-MR                   NT      50.10        
 17 Alexander Popllo          10 NBS-MR                 49.77      52.66        
 18 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT      53.49        
 19 Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT    1:04.84        
 -- Evan Adorno               10 NBS-MR                 49.95         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                1:05.08    1:04.01        
                  30.36     1:04.01 (33.65)                                        
  2 Kian Olsson               10 NDAC-MR              1:11.39    1:05.95        
                  30.84     1:05.95 (35.11)                                        
  3 Troy Speare               10 NDAC-MR              1:10.71    1:06.02        
                  31.69     1:06.02 (34.33)                                        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:18.69    1:12.98        
                  33.08     1:12.98 (39.90)                                        
  5 Ben Courtney              10 SSL-MR               1:17.44    1:15.56        
                  34.83     1:15.56 (40.73)                                        
  6 Dominic Licardi           10 PBAC-MR              1:19.30    1:17.55        
                  40.00     1:17.55 (37.55)                                        
  7 Joseph Pociask            10 NDAC-MR              1:26.82    1:22.09        
                  38.59     1:22.09 (43.50)                                        
  8 James Raber                9 FA-MR                1:39.01    1:28.91        
                  41.38     1:28.91 (47.53)                                        
  9 Liam Russell               9 NDAC-MR              1:50.55    1:29.19        
                  40.25     1:29.19 (48.94)                                        
 10 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:30.65    1:30.73        
                  42.38     1:30.73 (48.35)                                        
 11 Joe Andros                10 NDAC-MR              1:28.97    1:30.96        
                  41.94     1:30.96 (49.02)                                        
 12 Dylan Przysowa             9 FA-MR                1:32.63    1:32.65        
                  43.58     1:32.65 (49.07)                                        
 13 Ceasar Gonzalez           10 WSSC-MR              1:40.00    1:33.28        
                  41.93     1:33.28 (51.35)                                        
 14 Eddy Russell               9 NDAC-MR              1:47.00    1:33.39        
                  41.00     1:33.39 (52.39)                                        
 15 Ryan Theilemann            9 FA-MR                     NT    1:34.46        
                  44.00     1:34.46 (50.46)                                        
 16 Josh Otis                 10 NDAC-MR              1:33.74    1:36.07        
                  41.60     1:36.07 (54.47)                                        
 17 William Gibson            10 AGMV-MR              1:39.21    1:36.99        
                  42.93     1:36.99 (54.06)                                        
 18 Declan Dorner              9 NDAC-MR              1:26.67    1:37.03        
                  43.67     1:37.03 (53.36)                                        
 19 Peter Hewitt               9 NDAC-MR              1:39.11    1:37.10        
                  41.95     1:37.10 (55.15)                                        
 20 Jack Hewitt                9 NDAC-MR              1:42.11    1:37.39        
                  41.81     1:37.39 (55.58)                                        
 21 Terryn McCarter           10 SSL-MR               2:46.51    1:38.49        
                  46.38     1:38.49 (52.11)                                        
 22 Conor Mummery              9 NBS-MR               1:49.63    1:39.74        
                  42.84     1:39.74 (56.90)                                        
 23 Evan Adorno               10 NBS-MR                    NT    1:39.98        
                1:06.00     1:39.98 (33.98)                                        
 24 Bryce Beal                10 WSSC-MR              1:30.00    1:43.91        
                  48.28     1:43.91 (55.63)                                        
 25 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:42.47    1:43.99        
                  48.86     1:43.99 (55.13)                                        
 26 Grey Tarife                9 SSL-MR               1:46.65    1:45.86        
                  52.83     1:45.86 (53.03)                                        
 27 Zachary Commike           10 FA-MR                     NT    1:47.98        
                  49.10     1:47.98 (58.88)                                        
 30 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT    1:54.45        
                  55.37     1:54.45 (59.08)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                  34.88      34.86        
  2 Troy Speare               10 NDAC-MR                39.26      38.98        
  3 Ben Courtney              10 SSL-MR                 37.96      39.25        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  39.92      40.57        
  5 Dominic Licardi           10 PBAC-MR                43.06      42.63        
  6 Joseph Pociask            10 NDAC-MR                47.97      44.89        
  7 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                45.06      45.63        
  8 James Gannon              10 WSSC-MR                47.56      47.92        
  9 Joe Andros                10 NDAC-MR                50.60      49.24        
 10 Josh Otis                 10 NDAC-MR                51.96      50.08        
 11 Grey Tarife                9 SSL-MR                 54.69      50.71        
 12 James Raber                9 FA-MR                  55.33      50.88        
 13 William Gibson            10 AGMV-MR                52.19      51.16        
 14 Ryan Theilemann            9 FA-MR                  51.12      51.65        
 15 Eddy Russell               9 NDAC-MR                57.50      51.95        
 16 Liam Russell               9 NDAC-MR                53.27      52.74        
 17 Evan Adorno               10 NBS-MR                 56.07      53.89        
 18 Liam Baxter               10 NBS-MR                 56.85      54.73        
 19 Bryce Beal                10 WSSC-MR                52.77      54.80        
 20 Peter Hewitt               9 NDAC-MR                56.51      55.25        
 21 Jack Hewitt                9 NDAC-MR                58.64      56.42        
 23 Ryan Taylor               10 WSSC-MR              1:01.56      56.97        
 26 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT    1:00.86        
 27 Terryn McCarter           10 SSL-MR               1:02.90    1:01.07        
 27 Conor Mummery              9 NBS-MR                 57.82    1:01.07        
 30 Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT    1:08.10        
 -- Nicholas Tjoa              9 SSL-MR                    NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Ceasar Gonzalez           10 WSSC-MR                54.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                1:16.09    1:15.42        
                  36.68     1:15.42 (38.74)                                        
  2 Troy Speare               10 NDAC-MR              1:30.08    1:23.60        
                  40.83     1:23.60 (42.77)                                        
  3 Kian Olsson               10 NDAC-MR              1:33.67    1:25.54        
                  40.48     1:25.54 (45.06)                                        
  4 James Raber                9 FA-MR                1:59.65    1:45.34        
                  49.11     1:45.34 (56.23)                                        
  5 Josh Otis                 10 NDAC-MR              2:02.87    1:47.28        
                  51.07     1:47.28 (56.21)                                        
  6 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:59.54    1:51.63        
                1:08.00     1:51.63 (43.63)                                        
  7 Grey Tarife                9 SSL-MR               2:01.75    1:53.94        
                  55.89     1:53.94 (58.05)                                        
  8 Peter Hewitt               9 NDAC-MR              2:06.11    1:57.04        
                  55.27   1:57.04 (1:01.77)                                        
  9 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT    2:00.97        
                  59.05   2:00.97 (1:01.92)                                        
 10 Conor Mummery              9 NBS-MR               2:04.51    2:04.16        
                1:03.00   2:04.16 (1:01.16)                                        
 11 Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT    2:20.96        
                1:05.49   2:20.96 (1:15.47)                                        
 12 Alexander Popllo          10 NBS-MR               2:36.37    2:26.37        
                1:11.01   2:26.37 (1:15.36)                                        
 -- Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:27.88         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  41.30          DQ (44.38)                                        
 -- Jack Hewitt                9 NDAC-MR              2:06.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  58.57        DQ (1:00.57)                                        
 -- Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:36.41         DQ        
      Delay initiating turn
                  53.00          DQ (45.96)                                        
 -- Declan Dorner              9 NDAC-MR              2:05.32         DQ        
      No touch at turn
                1:05.00          DQ (47.40)                                        
 -- Evan Adorno               10 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                  43.00      42.50        
  1 Dominic Licardi           10 PBAC-MR                42.63      42.50        
  3 Kian Olsson               10 NDAC-MR                46.72      44.00        
  4 Troy Speare               10 NDAC-MR                49.60      45.18        
  5 Ben Courtney              10 SSL-MR                 48.92      47.20        
  6 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                49.37      47.60        
  7 William Gibson            10 AGMV-MR                48.25      48.27        
  8 Joe Andros                10 NDAC-MR                48.11      48.81        
  9 Dylan Przysowa             9 FA-MR                  53.31      49.38        
 10 Declan Dorner              9 NDAC-MR                52.20      49.49        
 11 James Gannon              10 WSSC-MR                57.15      54.23        
 12 Liam Russell               9 NDAC-MR                57.80      54.63        
 13 Joseph Pociask            10 NDAC-MR                56.13      55.20        
 14 Ryan Taylor               10 WSSC-MR              1:30.00      57.95        
 16 Eddy Russell               9 NDAC-MR              1:01.71    1:01.56        
 17 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  55.29    1:02.14        
 18 Zachary Commike           10 FA-MR                     NT    1:02.26        
 19 Josh Otis                 10 NDAC-MR              1:48.33    1:02.85        
 20 Grey Tarife                9 SSL-MR               1:05.57    1:03.48        
 21 Peter Hewitt               9 NDAC-MR              1:03.11    1:04.77        
 22 Conor Mummery              9 NBS-MR               1:05.75    1:09.41        
 23 Ryan Theilemann            9 FA-MR                     NT    1:09.70        
 24 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:17.57    1:13.59        
 -- Jack Hewitt                9 NDAC-MR              1:02.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ceasar Gonzalez           10 WSSC-MR              1:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Terryn McCarter           10 SSL-MR               1:25.17         DQ        
      One hand touch
 -- Nicholas Tjoa              9 SSL-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Evan Adorno               10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bryce Beal                10 WSSC-MR              1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                     NT    1:34.21        
                  46.03     1:34.21 (48.18)                                        
  2 Dylan Przysowa             9 FA-MR                     NT    1:47.88        
                  51.33     1:47.88 (56.55)                                        
  3 Declan Dorner              9 NDAC-MR              2:09.58    1:49.81        
                  53.37     1:49.81 (56.44)                                        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:54.79    2:05.41        
                  59.53   2:05.41 (1:05.88)                                        
 -- Grey Tarife                9 SSL-MR               2:31.40         DQ        
      Double pull / kicks
                1:03.07                                                            
 -- Peter Hewitt               9 NDAC-MR              2:10.11        XDQ        
      One hand touch
                  59.46        DQ (1:08.55)                                        
 -- Jack Hewitt                9 NDAC-MR              2:10.11         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:08.08        DQ (1:20.25)                                        
 -- Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:45.69        XDQ        
      Head not up
                  48.64          DQ (53.27)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                  31.78      31.84        
  2 Troy Speare               10 NDAC-MR                33.98      31.87        
  3 Kian Olsson               10 NDAC-MR                35.34      32.00        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  38.21      37.80        
  5 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                46.61      48.08        
  6 Josh Otis                 10 NDAC-MR              1:05.11      50.00        
  7 Declan Dorner              9 NDAC-MR                54.44      52.00        
  8 James Raber                9 FA-MR                1:01.90      52.78        
 -- Owen Sliwinski            10 WSSC-MR              1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Jack Goldman               9 WSSC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Ryan Theilemann            9 FA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bryce Beal                10 WSSC-MR              1:00.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                1:13.17    1:12.88        
                  35.08     1:12.88 (37.80)                                        
  2 Kian Olsson               10 NDAC-MR              1:21.18    1:13.39        
                  34.91     1:13.39 (38.48)                                        
  3 Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:48.19    1:34.73        
                  42.52     1:34.73 (52.21)                                        
  4 Declan Dorner              9 NDAC-MR              2:10.11    2:00.29        
                  53.11   2:00.29 (1:07.18)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:12.11    2:16.66        
     1) Troy Speare 10                  2) Joseph Pociask 10              
     3) Liam Russell 9                  4) Kian Olsson 10                 
                  30.39     1:07.81 (37.42)     1:47.38 (39.57)     2:16.66 (29.28)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:32.46    2:22.18        
     1) Lars Olsen 10                   2) Tyler Montagnino 9             
     3) James Raber 9                   4) Dylan Przysowa 9               
                  40.20     1:12.53 (32.33)     1:52.22 (39.69)     2:22.18 (29.96)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:40.11    2:59.86        
     1) Eddy Russell 9                  2) Peter Hewitt 9                 
     3) Jack Hewitt 9                   4) Joe Andros 10                  
                  42.01     1:31.48 (49.47)     2:19.17 (47.69)     2:59.86 (40.69)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    3:31.21        
     1) Lukas Townsend 8                2) Camryn Kavanagh 7              
     3) Casey Mousseau 10               4) Conor Mummery 9                
                1:02.00     1:53.08 (51.08)     2:47.41 (54.33)     3:31.21 (43.80)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                           NT    3:34.85        
     1) Henry Brock 8                   2) Jake Vitucci 8                 
     3) Zachary Commike 10              4) Ryan Theilemann 9              
                1:03.00     2:02.66 (59.66)     2:52.61 (49.95)     3:34.85 (42.24)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                           NT    2:37.70        
     1) Tyler Montagnino 9              2) Dylan Przysowa 9               
     3) Lars Olsen 10                   4) James Raber 9                  
                  37.92     1:26.89 (48.97)     2:00.43 (33.54)     2:37.70 (37.27)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:30.11    2:39.62        
     1) Peter Hewitt 9                  2) Declan Dorner 9                
     3) Troy Speare 10                  4) Kian Olsson 10                 
                  49.83     1:37.95 (48.12)     2:09.77 (31.82)     2:39.62 (29.85)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Liam Baxter 10                  2) Jacob Lazarski 7               
     3) Alexander Popllo 10             4) Camryn Kavanagh 7              
                  51.23   2:16.70 (1:25.47)   3:53.00 (1:36.30)          DQ (40.88)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous arms - breast
     1) Lukas Townsend 8                2) Casey Mousseau 10              
     3) Conor Mummery 9                 4) Christopher Popllo 8           
                  59.55   2:28.39 (1:28.84)   3:50.34 (1:21.95)          DQ (48.78)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 23.90   12/5/2015 Frankie Genna- BBSC, BBSC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  27.88      27.63        
  2 Tomek Oakes               12 PBAC-MR                28.56      28.06        
  3 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  30.31      29.05        
  4 Sam Button                11 NDAC-MR                31.53      29.27        
  5 Keizo Chen-Suzuki         11 NDAC-MR                31.31      29.36        
  6 Dean Montagnino           12 FA-MR                  30.94      29.92        
  7 Hunter Gutterman          12 NDAC-MR                32.13      30.00        
  8 Peyton Tuttle             11 NBS-MR                 30.55      30.45        
  9 James Augustin            11 FA-MR                  30.31      30.53        
 10 Majed Watad               12 WSSC-MR                32.45      31.36        
 11 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  32.91      31.77        
 12 Jack Mummery              11 NBS-MR                 28.72      31.98        
 13 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                33.49      32.44        
 13 John Melloy               12 FA-MR                  41.55      32.44        
 15 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          33.38      32.60        
 16 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR      32.16      32.62        
 17 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 34.30      32.79        
 18 Matt Kaner                12 SSL-MR                 34.09      33.66        
 19 Jake Zicot                12 NDAC-MR                36.92      33.69        
 20 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 35.70      34.18        
 21 Marcus Caniano            12 FA-MR                  41.73      34.71        
 22 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      35.92      35.13        
 23 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                35.98      35.26        
 24 Melvin Rodriguez          12 SSL-MR                 39.32      35.86        
 25 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                  39.40      36.31        
 26 Matthew Theilemann        11 FA-MR                  39.95      36.36        
 27 Will Kiernan              11 SSL-MR                 39.94      36.66        
 28 Richie Rines IV           11 Barracudas-MR          37.19      36.93        
 29 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR      40.55      36.94        
 30 James Hyman               11 SSL-MR                 36.13      36.96        
 31 Owen Connolly             12 SSL-MR                 37.71      40.29        
 32 Markus Constancio         11 NBS-MR                 39.22      41.35        
 33 Walter Horn               11 SSL-MR                 41.75      41.70        
 34 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 38.39      41.87        
 35 David Tubul               11 SSL-MR                    NT      42.13        
 36 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT      42.63        
 37 Mason Dwek                11 SSL-MR                 46.48      43.21        
 38 Alan Raitt                11 NDAC-MR                50.38      47.09        
 39 Owen Power                12 SSL-MR                    NT      58.34        
 40 Elijah Cruz               11 SSL-MR               1:22.11    1:10.56        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 52.33   12/5/1985 Rodney Van Tassel NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:01.17      59.97        
                  28.72       59.97 (31.25)                                        
  2 Owen Daniels              11 NDAC-MR              1:04.54    1:03.48        
                  30.45     1:03.48 (33.03)                                        
  3 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                1:05.15    1:03.70        
                  30.43     1:03.70 (33.27)                                        
  4 Sam Button                11 NDAC-MR              1:09.19    1:06.86        
                  31.45     1:06.86 (35.41)                                        
  5 James Augustin            11 FA-MR                1:10.38    1:07.37        
                  31.83     1:07.37 (35.54)                                        
  6 Peyton Tuttle             11 NBS-MR               1:12.27    1:07.60        
                  32.55     1:07.60 (35.05)                                        
  7 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:10.37    1:08.89        
                  32.20     1:08.89 (36.69)                                        
  8 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR        1:11.17    1:09.73        
                  33.67     1:09.73 (36.06)                                        
  9 Ryan O'Connell            12 FA-MR                1:12.05    1:10.06        
                  33.14     1:10.06 (36.92)                                        
 10 Jack Mummery              11 NBS-MR               1:19.75    1:12.48        
                  33.70     1:12.48 (38.78)                                        
 11 Taite Neff                11 FA-MR                1:12.51    1:12.50        
                  33.58     1:12.50 (38.92)                                        
 12 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              1:17.33    1:12.51        
                  34.09     1:12.51 (38.42)                                        
 13 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR              1:18.40    1:14.01        
                  34.46     1:14.01 (39.55)                                        
 14 John Melloy               12 FA-MR                1:14.61    1:15.44        
                  34.61     1:15.44 (40.83)                                        
 15 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:17.74    1:15.52        
                  36.04     1:15.52 (39.48)                                        
 16 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR    1:13.75    1:16.27        
                  34.30     1:16.27 (41.97)                                        
 17 Matt Kaner                12 SSL-MR               1:18.44    1:16.30        
                  36.19     1:16.30 (40.11)                                        
 18 Marcus Caniano            12 FA-MR                1:16.93    1:16.34        
                  36.44     1:16.34 (39.90)                                        
 19 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:20.67    1:17.22        
                  34.85     1:17.22 (42.37)                                        
 20 Matthew Gonzales          12 WSSC-MR              1:25.06    1:20.72        
                  37.20     1:20.72 (43.52)                                        
 21 Matthew Theilemann        11 FA-MR                     NT    1:20.82        
                  38.19     1:20.82 (42.63)                                        
 22 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR    1:24.21    1:22.29        
                  37.28     1:22.29 (45.01)                                        
 23 Jax Pagano                11 NBS-MR                    NT    1:22.70        
                  37.77     1:22.70 (44.93)                                        
 24 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR              1:24.60    1:23.27        
                  39.21     1:23.27 (44.06)                                        
 25 Bryce Sloley              12 PBAC-MR              1:33.72    1:23.39        
                  38.17     1:23.39 (45.22)                                        
 26 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                1:22.14    1:23.57        
                  38.17     1:23.57 (45.40)                                        
 27 James Hyman               11 SSL-MR               1:29.91    1:24.59        
                  38.08     1:24.59 (46.51)                                        
 28 Will Kiernan              11 SSL-MR               1:25.32    1:26.08        
                  41.18     1:26.08 (44.90)                                        
 29 Krish Daterao             11 SSL-MR               1:25.41    1:26.51        
                  40.66     1:26.51 (45.85)                                        
 30 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR    1:30.00    1:26.73        
                  38.14     1:26.73 (48.59)                                        
 31 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:26.19    1:29.46        
                  42.45     1:29.46 (47.01)                                        
 32 Andrij Yakob              11 SSL-MR                    NT    1:29.75        
                  40.20     1:29.75 (49.55)                                        
 33 Payton Larrondo           11 SSL-MR               1:32.25    1:30.18        
                  41.55     1:30.18 (48.63)                                        
 34 Gavin Cremers             11 FA-MR                1:44.02    1:34.15        
                  44.42     1:34.15 (49.73)                                        
 35 Logan Lam                 11 FA-MR                     NT    1:37.92        
                  41.93     1:37.92 (55.99)                                        
 36 Justin Mazzie             11 AGMV-MR              1:36.69    1:38.01        
                  44.76     1:38.01 (53.25)                                        
 37 Walter Horn               11 SSL-MR               1:41.64    1:39.07        
                  45.39     1:39.07 (53.68)                                        
 38 AJ Cruz                   11 PBAC-MR              1:30.12    1:42.92        
                  47.93     1:42.92 (54.99)                                        
 39 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT    1:43.65        
                  47.86     1:43.65 (55.79)                                        
 40 Josh Guilamo              12 WSSC-MR              1:30.00    1:47.13        
                  45.35   1:47.13 (1:01.78)                                        
 41 Mason Dwek                11 SSL-MR               1:44.27    1:47.90        
                  48.74     1:47.90 (59.16)                                        
 42 Owen Power                12 SSL-MR                    NT    2:06.41        
                  56.63   2:06.41 (1:09.78)                                        
 -- Jeromy Finnigan           12 WSSC-MR              1:15.22         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 29.13   12/5/2015 Frankie Genna BBSC, BBSC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Daniels              11 NDAC-MR                33.47      33.11        
  2 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  33.83      33.32        
  3 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  36.06      34.14        
  4 Peter Gentilini           12 FA-MR                  35.00      34.24        
  5 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR      36.47      35.81        
  6 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  35.96      37.33        
  7 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR                37.18      38.47        
  8 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 40.95      38.93        
  9 Dean Montagnino           12 FA-MR                  38.29      39.29        
 10 Jack Mummery              11 NBS-MR                 40.93      39.31        
 11 Peyton Tuttle             11 NBS-MR                 38.00      39.41        
 12 Matt Kaner                12 SSL-MR                 40.73      39.90        
 13 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 41.98      40.31        
 14 Bryce Sloley              12 PBAC-MR                43.43      40.42        
 15 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                38.83      40.45        
 16 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                39.07      40.49        
 17 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          41.91      41.33        
 18 Krish Daterao             11 SSL-MR                 44.22      43.30        
 19 Marcus Caniano            12 FA-MR                  45.84      43.90        
 20 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      43.59      44.00        
 21 Markus Constancio         11 NBS-MR                 41.51      44.43        
 22 Jake Zicot                12 NDAC-MR                49.36      44.81        
 23 Jax Pagano                11 NBS-MR                 50.14      45.59        
 24 John Melloy               12 FA-MR                  46.46      46.78        
 25 Andrij Yakob              11 SSL-MR                    NT      46.91        
 26 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                  47.81      47.82        
 27 James Hyman               11 SSL-MR                 50.13      48.04        
 28 Gavin Cremers             11 FA-MR                  49.56      48.30        
 29 Walter Horn               11 SSL-MR                 55.32      49.13        
 30 Will Kiernan              11 SSL-MR                 47.81      50.37        
 31 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 49.22      50.81        
 32 Matthew Theilemann        11 FA-MR                     NT      51.40        
 33 Mason Dwek                11 SSL-MR                 53.46      52.30        
 34 Josh Guilamo              12 WSSC-MR              1:00.47      52.98        
 35 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR      55.11      53.48        
 36 Justin Mazzie             11 AGMV-MR                55.98      54.10        
 37 David Tubul               11 SSL-MR                    NT      54.42        
 38 AJ Cruz                   11 PBAC-MR                50.00      54.44        
 39 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT      54.88        
 40 Elijah Cruz               11 SSL-MR               1:46.04    1:13.04        
 -- Owen Power                12 SSL-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Logan Lam                 11 FA-MR                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Jeromy Finnigan           12 WSSC-MR                36.56         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 58.99   12/5/1985 Rodney VanTassel NBS, BBSC                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR              1:10.67    1:09.21        
                  34.06     1:09.21 (35.15)                                        
  2 Owen Daniels              11 NDAC-MR              1:12.94    1:12.97        
                  35.80     1:12.97 (37.17)                                        
  3 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:12.66    1:13.94        
                  36.08     1:13.94 (37.86)                                        
  4 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                1:18.71    1:15.11        
                  36.86     1:15.11 (38.25)                                        
  5 Sam Button                11 NDAC-MR              1:21.65    1:20.76        
                  38.91     1:20.76 (41.85)                                        
  6 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR    1:24.27    1:21.55        
                  42.00     1:21.55 (39.55)                                        
  7 Hunter Gutterman          12 NDAC-MR              1:23.65    1:22.41        
                  40.11     1:22.41 (42.30)                                        
  8 Thomas Bertocchi          12 WSSC-MR              1:30.00    1:23.03        
                  50.00     1:23.03 (33.03)                                        
  9 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR        1:29.34    1:23.12        
                  41.27     1:23.12 (41.85)                                        
 10 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:22.54    1:23.16        
                  39.56     1:23.16 (43.60)                                        
 11 Peyton Tuttle             11 NBS-MR               1:23.76    1:23.78        
                  40.32     1:23.78 (43.46)                                        
 12 Keizo Chen-Suzuki         11 NDAC-MR              1:36.32    1:26.11        
                  41.16     1:26.11 (44.95)                                        
 13 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:30.64    1:27.26        
                  43.70     1:27.26 (43.56)                                        
 14 Jack Mummery              11 NBS-MR               1:30.66    1:27.44        
                  42.63     1:27.44 (44.81)                                        
 15 Matt Kaner                12 SSL-MR               1:35.69    1:28.57        
                1:20.00      1:28.57 (8.57)                                        
 16 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR              1:30.33    1:33.04        
                  44.90     1:33.04 (48.14)                                        
 17 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:36.48    1:33.55        
                  44.54     1:33.55 (49.01)                                        
 18 Marcus Caniano            12 FA-MR                1:54.04    1:35.10        
                1:16.00     1:35.10 (19.10)                                        
 19 Melvin Rodriguez          12 SSL-MR               1:39.69    1:36.89        
                  50.00     1:36.89 (46.89)                                        
 20 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:33.38    1:39.44        
                1:19.00     1:39.44 (20.44)                                        
 21 Richie Rines IV           11 Barracudas-MR        1:43.45    1:40.90        
                  49.73     1:40.90 (51.17)                                        
 22 Owen Connolly             12 SSL-MR               1:49.50    1:46.11        
                  59.00     1:46.11 (47.11)                                        
 23 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                1:42.59    1:47.02        
                  57.00     1:47.02 (50.02)                                        
 24 Will Kiernan              11 SSL-MR               1:43.07    1:48.27        
                  55.00     1:48.27 (53.27)                                        
 25 James Hyman               11 SSL-MR               1:46.34    1:50.04        
                  52.19     1:50.04 (57.85)                                        
 26 Walter Horn               11 SSL-MR               1:58.17    1:52.99        
                  53.97     1:52.99 (59.02)                                        
 27 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR    1:59.11    1:57.72        
                1:20.00     1:57.72 (37.72)                                        
 28 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT    1:59.56        
                1:03.00     1:59.56 (56.56)                                        
 29 Alan Raitt                11 NDAC-MR              2:25.11    2:03.00        
                  57.67   2:03.00 (1:05.33)                                        
 -- Mason Dwek                11 SSL-MR               1:54.27         DQ        
      No touch at turn
                  52.28          DQ (58.41)                                        
 -- David Tubul               11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes
                  54.76        DQ (1:03.11)                                        
 -- Owen Power                12 SSL-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:10.00        DQ (1:10.65)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.67   12/5/2015 Frankie Genna-BBSC, BBSC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Daniels              11 NDAC-MR                38.34      36.87        
  2 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  39.82      38.14        
  3 James Augustin            11 FA-MR                  38.92      38.71        
  4 Peter Gentilini           12 FA-MR                  40.99      39.07        
  5 Sam Button                11 NDAC-MR                41.22      40.01        
  6 John Melloy               12 FA-MR                  41.70      40.12        
  7 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  50.56      41.24        
  8 Dean Montagnino           12 FA-MR                  45.45      42.85        
  9 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                45.56      44.90        
 10 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      44.75      45.27        
 11 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR      48.02      45.59        
 12 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR                50.72      46.03        
 13 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                48.48      46.19        
 13 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 47.88      46.19        
 15 Jack Mummery              11 NBS-MR                 48.98      47.15        
 16 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 49.89      48.48        
 17 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          47.00      48.60        
 17 Jake Zicot                12 NDAC-MR                52.79      48.60        
 19 Jax Pagano                11 NBS-MR                    NT      49.22        
 20 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR      47.56      50.13        
 21 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  49.16      50.54        
 22 Krish Daterao             11 SSL-MR                 53.64      50.98        
 23 Will Kiernan              11 SSL-MR                 51.62      51.73        
 24 Matthew Gonzales          12 WSSC-MR                54.34      52.32        
 25 Matthew Theilemann        11 FA-MR                  54.68      53.97        
 26 Taite Neff                11 FA-MR                  54.09      54.55        
 27 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT      54.63        
 28 Logan Lam                 11 FA-MR                     NT      54.97        
 29 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 57.94      55.56        
 30 Matt Kaner                12 SSL-MR               1:06.02      57.45        
 31 James Hyman               11 SSL-MR               1:01.00      57.90        
 32 Andrij Yakob              11 SSL-MR                    NT      59.94        
 33 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                1:01.26    1:01.37        
 34 Mason Dwek                11 SSL-MR               1:01.64    1:01.59        
 35 Justin Mazzie             11 AGMV-MR              1:06.08    1:05.98        
 36 Elijah Cruz               11 SSL-MR                    NT    1:10.57        
 -- David Tubul               11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Marcus Caniano            12 FA-MR                  50.74         DQ        
      Scissors kick
 -- AJ Cruz                   11 PBAC-MR                55.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Gavin Cremers             11 FA-MR                  59.86         DQ        
      Butterfly kick
 -- Owen Power                12 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walter Horn               11 SSL-MR               1:12.91         DQ        
      Scissors kick
 -- Jeromy Finnigan           12 WSSC-MR                47.43         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:08.31    1/1/2000 John Gorski TS-HHH, TS-HHH                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Daniels              11 NDAC-MR              1:22.69    1:21.07        
                  38.97     1:21.07 (42.10)                                        
  2 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:25.32    1:21.52        
                  38.41     1:21.52 (43.11)                                        
  3 John Melloy               12 FA-MR                1:35.25    1:29.75        
                  41.88     1:29.75 (47.87)                                        
  4 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                1:50.22    1:32.56        
                  42.70     1:32.56 (49.86)                                        
  5 Hunter Gutterman          12 NDAC-MR              1:45.35    1:32.71        
                  43.81     1:32.71 (48.90)                                        
  6 Thomas Bertocchi          12 WSSC-MR              1:38.55    1:33.13        
                  44.27     1:33.13 (48.86)                                        
  7 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:37.80    1:36.08        
                  45.13     1:36.08 (50.95)                                        
  8 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR              1:40.43    1:40.87        
                  47.68     1:40.87 (53.19)                                        
  9 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR    1:44.05    1:40.99        
                  45.74     1:40.99 (55.25)                                        
 10 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:56.85    1:43.57        
                  49.42     1:43.57 (54.15)                                        
 11 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR    2:07.46    1:44.63        
                  48.58     1:44.63 (56.05)                                        
 12 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:54.33    1:45.04        
                  49.93     1:45.04 (55.11)                                        
 13 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR    1:46.09    1:47.05        
                  50.76     1:47.05 (56.29)                                        
 14 Jack Mummery              11 NBS-MR               1:51.06    1:47.42        
                  50.32     1:47.42 (57.10)                                        
 15 Will Kiernan              11 SSL-MR               1:49.84    1:47.76        
                  51.12     1:47.76 (56.64)                                        
 16 Ryan O'Connell            12 FA-MR                1:58.63    1:51.49        
                  51.14   1:51.49 (1:00.35)                                        
 17 Jake Zicot                12 NDAC-MR              2:04.88    1:51.95        
                  51.01   1:51.95 (1:00.94)                                        
 18 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT    1:59.91        
                  58.39   1:59.91 (1:01.52)                                        
 19 Mason Dwek                11 SSL-MR               2:37.76    2:17.39        
                1:01.09   2:17.39 (1:16.30)                                        
 20 Alan Raitt                11 NDAC-MR              2:12.11    2:20.70        
                1:07.88   2:20.70 (1:12.82)                                        
 21 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                2:18.85    2:23.64        
                1:07.24   2:23.64 (1:16.40)                                        
 22 Elijah Cruz               11 SSL-MR                    NT    2:43.25        
                1:17.87   2:43.25 (1:25.38)                                        
 -- Walter Horn               11 SSL-MR               2:30.17         DQ        
      Scissors kick
                1:09.84                                                            
 -- Payton Larrondo           11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
                  59.93        DQ (1:06.55)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 26.36   12/5/2015 Frankie Genna BBSC, BBSC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  31.44      31.15        
  2 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  32.53      31.62        
  3 Keizo Chen-Suzuki         11 NDAC-MR                39.38      32.94        
  4 Owen Daniels              11 NDAC-MR                33.24      34.17        
  5 Majed Watad               12 WSSC-MR                37.40      35.19        
  6 James Augustin            11 FA-MR                  36.40      35.30        
  7 Peyton Tuttle             11 NBS-MR                 40.58      37.33        
  8 Sam Button                11 NDAC-MR                37.44      37.53        
  9 Dean Montagnino           12 FA-MR                  37.14      37.64        
 10 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  40.23      38.18        
 11 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          40.48      38.69        
 12 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 39.49      39.09        
 13 Jack Mummery              11 NBS-MR                    NT      39.49        
 14 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 43.29      39.67        
 15 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                41.04      41.55        
 16 Matt Kaner                12 SSL-MR                 43.31      41.87        
 17 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                42.29      42.29        
 18 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      48.72      44.45        
 19 Jake Zicot                12 NDAC-MR                50.57      44.50        
 20 John Melloy               12 FA-MR                  49.56      45.65        
 21 Richie Rines IV           11 Barracudas-MR          45.86      47.99        
 22 Melvin Rodriguez          12 SSL-MR                 57.70      49.63        
 23 James Hyman               11 SSL-MR               1:15.17      50.55        
 24 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 49.55      51.51        
 25 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                  53.67      53.38        
 26 Markus Constancio         11 NBS-MR                 57.22      57.48        
 -- Matthew Theilemann        11 FA-MR                     NT         DQ        
 -- Owen Connolly             12 SSL-MR               1:16.14         DQ        
      Scissors kick
 -- Marcus Caniano            12 FA-MR                  53.43         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:00.83  12/10/2016 Andrew Diano, FA   -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:10.13    1:09.34        
                  32.05     1:09.34 (37.29)                                        
  2 Peter Gentilini           12 FA-MR                1:22.02    1:23.60        
                  37.27     1:23.60 (46.33)                                        
  3 Peyton Tuttle             11 NBS-MR               1:43.08    1:28.78        
                1:37.00         1:28.78 ( )                                        
  4 Jack Mummery              11 NBS-MR                    NT    1:29.95        
                  42.31     1:29.95 (47.64)                                        
  5 Sam Button                11 NDAC-MR              1:26.28    1:32.17        
                  40.74     1:32.17 (51.43)                                        
  6 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:35.41    1:32.67        
                  43.17     1:32.67 (49.50)                                        
  7 Bryce Sloley              12 PBAC-MR              1:30.52    1:34.27        
                  39.44     1:34.27 (54.83)                                        
  8 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:39.26    1:40.75        
                  41.44     1:40.75 (59.31)                                        
  9 Matthew Gonzales          12 WSSC-MR              1:40.00    1:43.94        
                  49.81     1:43.94 (54.13)                                        
 -- Jake Zicot                12 NDAC-MR              2:05.11         DQ        
      Scissors kick
                1:07.00          DQ (40.58)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:44.72    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:08.59        
     1) Sam Button 11                   2) Benjamin Dorner 11             
     3) Brock Meddaugh 11               4) Owen Daniels 11                
                  37.45     1:03.34 (25.89)     1:55.00 (51.66)     2:08.59 (13.59)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:09.55    2:11.53        
     1) Jack Mummery 11                 2) Jackson Cooper 11              
     3) Sebastian Burgarelli 11         4) Peyton Tuttle 11               
                  32.52     1:05.96 (33.44)     1:39.94 (33.98)     2:11.53 (31.59)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      2:26.93    2:15.56        
     1) Dean Montagnino 12              2) Ryan O'Connell 12              
     3) Taite Neff 11                   4) Aleksander Biesaga 11          
                  30.48     1:03.33 (32.85)     1:43.33 (40.00)     2:15.56 (32.23)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:26.66        
     1) Krish Daterao 11                2) Will Kiernan 11                
     3) James Hyman 11                  4) Matt Kaner 12                  
                  37.25     1:14.77 (37.52)     1:52.12 (37.35)     2:26.66 (34.54)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'C'                      2:48.28    2:30.60        
     1) Matthew Theilemann 11           2) John Melloy 12                 
     3) Gavin Cremers 11                4) Marcus Caniano 12              
                  34.14     1:21.00 (46.86)     1:56.26 (35.26)     2:30.60 (34.34)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT    2:52.96        
     1) Jonathan Stark 11               2) Mason Dwek 11                  
     3) Payton Larrondo 11              4) Walter Horn 11                 
                  44.82     1:33.23 (48.41)     2:14.71 (41.48)     2:52.96 (38.25)
 -- Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      1:57.75         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Peter Gentilini 12              2) James Augustin 11              
     3) Jason Subillaga-Dubon 12        4) Lorenzo Aquilino 11            
                  29.79       57.63 (27.84)     1:28.31 (30.68)          DQ (27.97)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:22.11    2:13.04        
     1) Owen Daniels 11                 2) Sam Button 11                  
     3) Keizo Chen-Suzuki 11            4) Hunter Gutterman 12            
                  33.56     1:12.44 (38.88)     1:43.93 (31.49)     2:13.04 (29.11)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:15.50    2:13.86        
     1) Ryan O'Connell 12               2) James Augustin 11              
     3) Jason Subillaga-Dubon 12        4) Lorenzo Aquilino 11            
                  36.66     1:14.72 (38.06)     1:46.02 (31.30)     2:13.86 (27.84)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:30.55    2:37.04        
     1) Jack Mummery 11                 2) Sebastian Burgarelli 11        
     3) Jackson Cooper 11               4) Peyton Tuttle 11               
                  39.62     1:27.81 (48.19)     2:06.27 (38.46)     2:37.04 (30.77)
  4 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      2:54.16    2:42.56        
     1) Dean Montagnino 12              2) John Melloy 12                 
     3) Marcus Caniano 12               4) Aleksander Biesaga 11          
                  43.72     1:25.80 (42.08)     2:03.28 (37.48)     2:42.56 (39.28)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:56.11    2:58.88        
     1) Jake Zicot 12                   2) Brock Meddaugh 11              
     3) Benjamin Dorner 11              4) Alan Raitt 11                  
                  41.40     1:27.26 (45.86)     2:08.58 (41.32)     2:58.88 (50.30)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT    3:18.38        
     1) Mason Dwek 11                   2) Jonathan Stark 11              
     3) Melvin Rodriguez 12             4) Owen Connolly 12               
                  53.63     1:49.99 (56.36)     2:38.49 (48.50)     3:18.38 (39.89)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) James Hyman 11                  2) Will Kiernan 11                
     3) Matt Kaner 12                   4) Walter Horn 11                 
                  52.21     1:42.08 (49.87)     1:57.78 (15.70)          DQ (31.72)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaden Byrne               14 FA-MR                  23.93      23.53        
  2 Andrew Diano              14 FA-MR                  24.05      23.95        
  3 Luka Samsonov             14 NBS-MR                 25.42      24.41        
  4 Ernest Kopec              13 FA-MR                  26.37      24.98        
  5 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR          26.34      25.41        
  6 Daniel Shemetov           14 FA-MR                  25.09      25.44        
  7 Rico Cuevas               14 FA-MR                  26.60      25.75        
  8 Zachary Papaccio          14 FA-MR                  26.91      25.81        
  9 John Taranto              14 Barracudas-MR          26.03      25.89        
 10 Connor Maloney            14 FA-MR                  27.04      26.21        
 11 Jesse Abramson            13 AGMV-MR                27.52      27.13        
 12 Lance Caceres             13 Barracudas-MR          29.54      28.10        
 13 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                  27.09      28.24        
 14 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR                29.87      30.10        
 15 Jackson Blazek            13 NDAC-MR                32.32      32.50        
 16 Huwie Santana             13 WSSC-MR                39.75      40.03        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 52.07   12/3/2017 Andrew Diano, FA   -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                  52.07      51.57$       
                  25.06       51.57 (26.51)                                        
  2 Jaden Byrne               14 FA-MR                  52.63      51.91$       
                  24.81       51.91 (27.10)                                        
  3 Owen Glaser               14 FA-MR                  54.57      53.70        
                  26.30       53.70 (27.40)                                        
  4 Daniel Shemetov           14 FA-MR                  54.90      55.62        
                  26.62       55.62 (29.00)                                        
  5 Owain Herbert             14 NDAC-MR                56.90      55.89        
                  26.64       55.89 (29.25)                                        
  6 Ernest Kopec              13 FA-MR                  57.65      56.22        
                  26.61       56.22 (29.61)                                        
  7 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR          57.85      56.23        
                  26.18       56.23 (30.05)                                        
  8 John Taranto              14 Barracudas-MR          57.50      56.55        
                  26.76       56.55 (29.79)                                        
  9 Rico Cuevas               14 FA-MR                  57.44      57.98        
                  27.26       57.98 (30.72)                                        
 10 Zachary Papaccio          14 FA-MR                1:05.26    1:00.85        
                  28.82     1:00.85 (32.03)                                        
 11 Carmine Gaglione          13 SSL-MR               1:05.21    1:02.00        
                  29.71     1:02.00 (32.29)                                        
 12 Peter Brelesky            13 SSL-MR               1:10.08    1:02.49        
                  29.93     1:02.49 (32.56)                                        
 13 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                1:04.26    1:03.40        
                  29.70     1:03.40 (33.70)                                        
 14 Aidan Horbach             13 FA-MR                1:11.51    1:03.43        
                  30.50     1:03.43 (32.93)                                        
 15 Michael Assad             14 SSL-MR               1:09.35    1:06.85        
                  32.03     1:06.85 (34.82)                                        
 16 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:09.85    1:08.81        
                  31.19     1:08.81 (37.62)                                        
 17 Brandon Rodriguez         14 SSL-MR               1:11.71    1:08.91        
                  32.37     1:08.91 (36.54)                                        
 18 Gabriel Luna              14 WSSC-MR              1:14.66    1:09.68        
                  32.69     1:09.68 (36.99)                                        
 19 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              1:13.00    1:10.00        
                  33.87     1:10.00 (36.13)                                        
 20 Gage Fairbanks            13 NBS-MR               1:28.30    1:29.22        
                  40.47     1:29.22 (48.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:51.77   12/5/2006 Michael Burud  NDAC, NDAC                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                1:52.38    1:50.22$       
                  25.52       53.70 (28.18)     1:22.09 (28.39)     1:50.22 (28.13)
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                1:53.88    1:54.51        
                  26.63       55.40 (28.77)     1:25.13 (29.73)     1:54.51 (29.38)
  3 Luka Samsonov             14 NBS-MR               1:55.04    1:56.11        
                  26.59       55.94 (29.35)     1:26.26 (30.32)     1:56.11 (29.85)
  4 Daniel Shemetov           14 FA-MR                2:00.58    2:01.78        
                  26.56       57.56 (31.00)     1:30.14 (32.58)     2:01.78 (31.64)
  5 Owain Herbert             14 NDAC-MR              2:06.27    2:02.08        
                  27.04       57.61 (30.57)     1:29.83 (32.22)     2:02.08 (32.25)
  6 Ernest Kopec              13 FA-MR                2:11.08    2:05.12        
                  27.79       59.66 (31.87)     1:33.31 (33.65)     2:05.12 (31.81)
  7 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:10.19    2:06.48        
                  29.22     1:01.29 (32.07)     1:35.47 (34.18)     2:06.48 (31.01)
  8 Connor Maloney            14 FA-MR                2:09.66    2:07.13        
                  27.91     1:00.53 (32.62)     1:34.48 (33.95)     2:07.13 (32.65)
  9 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        2:12.13    2:07.67        
                  28.07       59.87 (31.80)   2:07.67 (1:07.80)         2:07.67 ( )
 10 Jesse Abramson            13 AGMV-MR              2:38.57    2:08.38        
                  30.14     1:02.59 (32.45)     1:35.83 (33.24)     2:08.38 (32.55)
 11 Lance Caceres             13 Barracudas-MR        1:16.10    2:21.67        
                  28.91     1:02.99 (34.08)     1:42.14 (39.15)     2:21.67 (39.53)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                  57.48      56.36        
                  27.24       56.36 (29.12)                                        
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                  58.96      58.19        
                  28.75       58.19 (29.44)                                        
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                1:02.09      59.76        
                  28.79       59.76 (30.97)                                        
  4 Rico Cuevas               14 FA-MR                1:05.55    1:03.89        
                  29.91     1:03.89 (33.98)                                        
  5 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:04.72    1:04.19        
                  30.84     1:04.19 (33.35)                                        
  6 Daniel Shemetov           14 FA-MR                1:06.20    1:05.23        
                  32.04     1:05.23 (33.19)                                        
  7 Ernest Kopec              13 FA-MR                1:08.59    1:05.55        
                  32.28     1:05.55 (33.27)                                        
  8 Owain Herbert             14 NDAC-MR              1:13.02    1:11.14        
                  34.51     1:11.14 (36.63)                                        
  9 Connor Maloney            14 FA-MR                1:09.47    1:11.60        
                  33.87     1:11.60 (37.73)                                        
 10 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                1:09.59    1:12.35        
                  34.37     1:12.35 (37.98)                                        
 11 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:25.92    1:19.50        
                  37.03     1:19.50 (42.47)                                        
 12 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              1:22.45    1:23.74        
                  41.53     1:23.74 (42.21)                                        
 13 Huwie Santana             13 WSSC-MR              2:31.90    2:12.26        
                  59.50   2:12.26 (1:12.76)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:04.08   12/3/2017 Andrew Diano, FA   -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                2:04.06    2:02.34$       
                  29.10     1:00.46 (31.36)     1:32.20 (31.74)     2:02.34 (30.14)
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                2:03.99    2:02.50$       
                  29.51     1:00.50 (30.99)     1:32.63 (32.13)     2:02.50 (29.87)
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                     NT    2:14.23        
                  31.99     1:06.45 (34.46)     1:40.37 (33.92)     2:14.23 (33.86)
  4 Daniel Shemetov           14 FA-MR                2:21.62    2:20.92        
                  33.46     1:09.97 (36.51)     1:45.80 (35.83)     2:20.92 (35.12)
  5 Ernest Kopec              13 FA-MR                     NT    2:25.67        
                  32.92     1:09.74 (36.82)     1:48.42 (38.68)     2:25.67 (37.25)
  6 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:32.06    2:29.55        
                  35.46     1:12.83 (37.37)     1:51.27 (38.44)     2:29.55 (38.28)
  7 Brandon Rodriguez         14 SSL-MR               2:58.17    2:43.29        
                  37.70   2:43.29 (2:05.59)                                        
  8 Aidan Horbach             13 FA-MR                     NT    2:45.85        
                  36.98     1:19.34 (42.36)     2:03.26 (43.92)     2:45.85 (42.59)
 -- Zachary Papaccio          14 FA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  36.94     1:18.62 (41.68)     2:01.62 (43.00)          DQ (39.96)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:06.46   12/5/2015 Aleksey Makarov NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Glaser               14 FA-MR                1:06.56    1:07.20        
                  32.23     1:07.20 (34.97)                                        
  2 Andrew Diano              14 FA-MR                1:07.36    1:08.41        
                  32.81     1:08.41 (35.60)                                        
  3 Owain Herbert             14 NDAC-MR              1:10.19    1:11.09        
                  33.22     1:11.09 (37.87)                                        
  4 Zachary Papaccio          14 FA-MR                1:14.33    1:14.41        
                  34.46     1:14.41 (39.95)                                        
  5 Daniel Shemetov           14 FA-MR                1:18.91    1:17.00        
                  36.91     1:17.00 (40.09)                                        
  6 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        1:22.73    1:18.22        
                  36.83     1:18.22 (41.39)                                        
  7 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:15.64    1:18.35        
                  35.78     1:18.35 (42.57)                                        
  8 Rico Cuevas               14 FA-MR                1:17.85    1:19.91        
                  36.25     1:19.91 (43.66)                                        
  9 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                1:21.23    1:21.39        
                  37.42     1:21.39 (43.97)                                        
 10 Ernest Kopec              13 FA-MR                1:24.25    1:22.21        
                  39.10     1:22.21 (43.11)                                        
 11 Carmine Gaglione          13 SSL-MR               1:25.39    1:27.78        
                  42.27     1:27.78 (45.51)                                        
 12 Michael Assad             14 SSL-MR               1:27.85    1:27.90        
                  42.41     1:27.90 (45.49)                                        
 13 Gabriel Luna              14 WSSC-MR              1:35.96    1:34.17        
                  42.68     1:34.17 (51.49)                                        
 14 Peter Brelesky            13 SSL-MR               1:37.78    1:34.41        
                  45.08     1:34.41 (49.33)                                        
 15 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              1:43.91    1:42.27        
                  49.56     1:42.27 (52.71)                                        
 16 Gage Fairbanks            13 NBS-MR               2:00.14    1:57.74        
                  55.36   1:57.74 (1:02.38)                                        
 -- Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:36.34         DQ        
      Butterfly kick
                  44.73          DQ (51.63)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell BGNW Marlins, BGNW Marlins 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Glaser               14 FA-MR                2:23.64    2:24.50        
                  32.98     1:10.75 (37.77)     1:48.72 (37.97)     2:24.50 (35.78)
  2 Zachary Papaccio          14 FA-MR                2:49.13    2:40.74        
                  35.80     1:18.08 (42.28)     2:00.43 (42.35)     2:40.74 (40.31)
  3 Owain Herbert             14 NDAC-MR              2:43.12    2:41.16        
                  35.65     1:16.42 (40.77)     1:58.92 (42.50)     2:41.16 (42.24)
  4 Jesse Abramson            13 AGMV-MR              2:55.77    2:50.69        
                  36.51     1:20.89 (44.38)     2:06.94 (46.05)     2:50.69 (43.75)
  5 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:49.78    2:52.32        
                  37.75     1:21.93 (44.18)     2:07.42 (45.49)     2:52.32 (44.90)
  6 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                2:55.97    3:01.30        
                  36.59     1:22.06 (45.47)     2:12.97 (50.91)     3:01.30 (48.33)
  7 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              4:00.11    3:47.99        
                  51.42   1:51.85 (1:00.43)     2:48.95 (57.10)     3:47.99 (59.04)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.77   12/2/2017 Andrew Diano, FA   -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                  55.52      56.09        
                  26.16       56.09 (29.93)                                        
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                  57.36      57.47        
                  27.44       57.47 (30.03)                                        
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                1:02.96    1:00.78        
                  27.76     1:00.78 (33.02)                                        
  4 Luka Samsonov             14 NBS-MR               1:07.06    1:01.56        
                  27.87     1:01.56 (33.69)                                        
  5 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:02.16    1:04.17        
                  29.35     1:04.17 (34.82)                                        
  6 Daniel Shemetov           14 FA-MR                1:06.08    1:04.59        
                  30.10     1:04.59 (34.49)                                        
  7 Ernest Kopec              13 FA-MR                1:06.47    1:07.31        
                  30.31     1:07.31 (37.00)                                        
  8 Zachary Papaccio          14 FA-MR                1:15.03    1:07.39        
                  32.39     1:07.39 (35.00)                                        
  9 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        1:06.47    1:07.76        
                  29.86     1:07.76 (37.90)                                        
 10 Connor Maloney            14 FA-MR                1:11.96    1:10.20        
                  30.97     1:10.20 (39.23)                                        
 11 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:23.13    1:19.01        
                  34.58     1:19.01 (44.43)                                        
 -- Lance Caceres             13 Barracudas-MR        1:19.70         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:02.89   12/3/2017 Andrew Diano, FA   -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                2:01.33    2:06.70        
                  27.89     1:00.46 (32.57)     1:33.94 (33.48)     2:06.70 (32.76)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Glaser               14 FA-MR                2:06.95    2:07.77        
                  28.33     1:00.79 (32.46)     1:38.64 (37.85)     2:07.77 (29.13)
  2 Daniel Shemetov           14 FA-MR                2:21.98    2:19.56        
                  29.53     1:05.42 (35.89)     1:48.39 (42.97)     2:19.56 (31.17)
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                     NT    2:20.35        
                  28.13     1:01.45 (33.32)     1:48.32 (46.87)     2:20.35 (32.03)
  4 John Taranto              14 Barracudas-MR        2:20.77    2:23.44        
                  28.76     1:04.29 (35.53)     1:50.39 (46.10)     2:23.44 (33.05)
  5 Ernest Kopec              13 FA-MR                2:35.91    2:27.76        
                  30.59     1:09.19 (38.60)     1:54.74 (45.55)     2:27.76 (33.02)
  6 Owain Herbert             14 NDAC-MR              2:24.61    2:29.44        
                  31.41     1:10.90 (39.49)     1:54.66 (43.76)     2:29.44 (34.78)
  7 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:26.41    2:31.80        
                  30.75     1:10.06 (39.31)     1:57.79 (47.73)     2:31.80 (34.01)
  8 Michael Assad             14 SSL-MR               2:53.34    2:43.51        
                  41.21     1:22.62 (41.41)     2:09.60 (46.98)     2:43.51 (33.91)
  9 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                2:35.15    2:43.56        
                  33.66     1:16.78 (43.12)     2:08.28 (51.50)     2:43.56 (35.28)
 10 Carmine Gaglione          13 SSL-MR               2:50.37    2:43.79        
                  43.13     1:22.79 (39.66)     2:10.98 (48.19)     2:43.79 (32.81)
 11 Aidan Horbach             13 FA-MR                     NT    2:45.92        
                  36.70     1:19.67 (42.97)     2:11.13 (51.46)     2:45.92 (34.79)
 12 Peter Brelesky            13 SSL-MR               3:21.17    2:52.60        
                  39.25     1:20.92 (41.67)     2:15.96 (55.04)     2:52.60 (36.64)
 13 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              2:50.54    2:53.56        
                  34.84     1:18.38 (43.54)     2:13.95 (55.57)     2:53.56 (39.61)
 14 Brandon Rodriguez         14 SSL-MR               3:31.17    3:04.13        
                  37.16     1:20.76 (43.60)   2:23.71 (1:02.95)     3:04.13 (40.42)
 15 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              3:13.98    3:09.96        
                  45.46     1:30.78 (45.32)     2:30.20 (59.42)     3:09.96 (39.76)
 16 Gage Fairbanks            13 NBS-MR               3:49.08    3:42.31        
                  51.31     1:45.90 (54.59)   2:50.82 (1:04.92)     3:42.31 (51.49)
 -- Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        2:32.07         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.15     1:11.43 (39.28)     1:59.30 (47.87)          DQ (35.16)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:35.82    3:29.77$       
     1) Jaden Byrne 14                  2) Owen Glaser 14                 
     3) Daniel Shemetov 14              4) Andrew Diano 14                
                  24.89       51.67 (51.67)     1:17.11 (25.44)     1:45.67 (54.00)
        2:11.22 (25.55)     2:38.69 (53.02)     3:02.80 (24.11)     3:29.77 (51.08)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      3:59.47    4:02.71        
     1) Connor Maloney 14               2) Ernest Kopec 13                
     3) Mina-Abanoub Sobhy 13           4) Rico Cuevas 14                 
                  26.95       57.02 (57.02)     1:25.91 (28.89)   2:00.36 (1:03.34)
        2:31.09 (30.73)   3:04.45 (1:04.09)     3:32.20 (27.75)     4:02.71 (58.26)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 21.44    1/1/1990 Steve Sheedy MSC, MSC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov           17 NBS-MR                 21.48      22.31        
  2 Aidan Kane                16 PBAC-MR                22.13      23.25        
  3 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 23.06      23.52        
  4 Danny Swift               17 NDAC-MR                23.18      24.40        
  5 Ryan Speare               16 NDAC-MR                23.94      24.81        
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 25.30      25.14        
  7 Matthew Valle             15 FA-MR                  24.91      25.27        
  8 Justin O'Brien            17 FA-MR                  25.94      25.61        
  9 Leo Betcher               16 NBS-MR                 25.40      25.75        
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                  29.90      25.80        
 11 Kyle Harrison             16 AGMV-MR                26.69      25.94        
 12 Zail Bonnick              16 WSSC-MR                25.86      26.12        
 13 Luke Olsen                15 FA-MR                  26.87      26.24        
 14 Alex Docu                 15 PBAC-MR                27.47      26.97        
 15 Harold Gallagher          15 FA-MR                  30.00      28.42        
 16 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR      29.62      28.95        
 -- Kyle Staubi               17 NDAC-MR                21.72         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 46.99    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Staubi               17 NDAC-MR                46.97      49.47        
                  24.15       49.47 (25.32)                                        
  2 Ryan Pietraszka           17 AGMV-MR                52.93      52.08        
                  24.72       52.08 (27.36)                                        
  3 Alex Liu                  16 NDAC-MR                52.21      52.15        
                  25.72       52.15 (26.43)                                        
  4 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 55.68      54.58        
                  26.13       54.58 (28.45)                                        
  5 Danny Swift               17 NDAC-MR                51.00      54.65        
                  25.77       54.65 (28.88)                                        
  6 Ryan Speare               16 NDAC-MR                52.46      55.28        
                  25.90       55.28 (29.38)                                        
  7 Andrew Rivera             15 SSL-MR                 53.79      55.30        
                  26.70       55.30 (28.60)                                        
  8 Matthew Valle             15 FA-MR                  54.44      55.51        
                  26.39       55.51 (29.12)                                        
  9 Seamus Hally              15 NDAC-MR                56.44      56.32        
                  26.83       56.32 (29.49)                                        
 10 Justin O'Brien            17 FA-MR                  56.59      56.96        
                  27.09       56.96 (29.87)                                        
 11 Dan Burger                17 NDAC-MR                57.81      57.08        
                  26.95       57.08 (30.13)                                        
 12 Ian Barth                 16 PBAC-MR                57.06      57.19        
                  26.58       57.19 (30.61)                                        
 13 Kyle Harrison             16 AGMV-MR              1:02.66      57.35        
                  26.64       57.35 (30.71)                                        
 14 Luke Olsen                15 FA-MR                  59.34      58.70        
                  28.22       58.70 (30.48)                                        
 15 Charlie Myers             16 SSL-MR                 58.35      59.31        
                  28.23       59.31 (31.08)                                        
 16 Robert Sun                15 SSL-MR                 59.82    1:00.06        
                  28.69     1:00.06 (31.37)                                        
 17 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                1:01.57    1:00.08        
                  28.00     1:00.08 (32.08)                                        
 18 Harrison Gay              16 SSL-MR               1:01.78    1:00.37        
                  28.70     1:00.37 (31.67)                                        
 19 Alex Grisales             15 SSL-MR               1:01.07    1:01.45        
                  29.47     1:01.45 (31.98)                                        
 20 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    1:08.10    1:09.14        
                  33.00     1:09.14 (36.14)                                        
 21 Hudson Van Sickle         15 SSL-MR               1:13.40    1:10.62        
                  33.46     1:10.62 (37.16)                                        
 22 Michael Velez             15 SSL-MR               1:21.10    1:16.18        
                  35.15     1:16.18 (41.03)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:48.75   12/2/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov           17 NBS-MR               1:49.09    1:49.61        
                  25.18       52.38 (27.20)     1:20.58 (28.20)     1:49.61 (29.03)
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR               1:46.50    1:53.31        
                  25.90       54.77 (28.87)     1:24.26 (29.49)     1:53.31 (29.05)
  3 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:52.91    1:55.40        
                  26.43       55.53 (29.10)     1:25.51 (29.98)     1:55.40 (29.89)
  4 Aidan Kane                16 PBAC-MR              1:55.32    1:56.77        
                  26.32       56.37 (30.05)     1:27.76 (31.39)     1:56.77 (29.01)
  5 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:55.25    1:59.89        
                  27.59       57.49 (29.90)     1:28.27 (30.78)     1:59.89 (31.62)
  6 Matthew Valle             15 FA-MR                1:58.55    2:01.27        
                  27.11       57.98 (30.87)     1:29.84 (31.86)     2:01.27 (31.43)
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR               2:00.32    2:01.27        
                  27.25       58.18 (30.93)     1:30.32 (32.14)     2:01.27 (30.95)
  8 Ryan Speare               16 NDAC-MR              2:01.01    2:03.84        
                  26.99       58.36 (31.37)     1:31.22 (32.86)     2:03.84 (32.62)
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                2:10.87    2:09.46        
                  28.67     1:02.22 (33.55)     1:36.43 (34.21)     2:09.46 (33.03)
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                2:27.99    2:15.48        
                  30.05     1:05.31 (35.26)     1:41.00 (35.69)     2:15.48 (34.48)
 11 Aaron Gonzales            15 WSSC-MR              2:32.25    2:17.65        
                  30.12     1:05.05 (34.93)     1:41.45 (36.40)     2:17.65 (36.20)
 12 Harold Gallagher          15 FA-MR                2:23.84    2:22.20        
                  30.84     1:06.71 (35.87)     1:44.96 (38.25)     2:22.20 (37.24)
 13 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    2:33.67    2:40.60        
                  35.79     1:17.46 (41.67)     2:00.30 (42.84)     2:40.60 (40.30)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 53.22    1/6/2002 Nat Moore NBS, NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Valle             15 FA-MR                1:01.18    1:01.40        
                  29.88     1:01.40 (31.52)                                        
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 58.83    1:01.52        
                  29.87     1:01.52 (31.65)                                        
  3 Seamus Hally              15 NDAC-MR              1:02.03    1:03.34        
                  29.96     1:03.34 (33.38)                                        
  4 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:03.82    1:04.64        
                  31.89     1:04.64 (32.75)                                        
  5 Danny Swift               17 NDAC-MR              1:00.25    1:05.25        
                  30.93     1:05.25 (34.32)                                        
  6 Ryan Speare               16 NDAC-MR              1:03.93    1:07.42        
                  32.63     1:07.42 (34.79)                                        
  7 Dan Burger                17 NDAC-MR              1:18.02    1:07.70        
                  34.68     1:07.70 (33.02)                                        
  8 Justin O'Brien            17 FA-MR                1:08.10    1:08.29        
                  33.07     1:08.29 (35.22)                                        
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                1:11.04    1:12.02        
                  34.34     1:12.02 (37.68)                                        
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                1:17.83    1:13.88        
                  34.99     1:13.88 (38.89)                                        
 11 Aaron Gonzales            15 WSSC-MR              1:27.99    1:17.44        
                  37.68     1:17.44 (39.76)                                        
 -- Harold Gallagher          15 FA-MR                1:18.62         DQ        
      Delay initiating turn
                  37.27                                                            
 -- Kyle Staubi               17 NDAC-MR                52.45         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:53.81    1/5/2002 Nat Moore NBS, NBS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Staubi               17 NDAC-MR              2:05.46    2:03.35        
                  28.96     1:00.29 (31.33)     1:32.39 (32.10)     2:03.35 (30.96)
  2 Matthew Valle             15 FA-MR                2:19.03    2:14.75        
                  30.78     1:04.88 (34.10)     1:40.14 (35.26)     2:14.75 (34.61)
  3 Owen Rowlands             17 NBS-MR               2:11.65    2:14.76        
                  32.29     1:06.54 (34.25)     1:41.35 (34.81)     2:14.76 (33.41)
  4 Philip Tsang              15 SSL-MR               2:24.45    2:16.45        
                  31.99     1:06.26 (34.27)     1:41.33 (35.07)     2:16.45 (35.12)
  5 Robert Sun                15 SSL-MR               2:35.94    2:22.79        
                  34.25     1:10.20 (35.95)     1:46.79 (36.59)     2:22.79 (36.00)
  6 Ryan Speare               16 NDAC-MR              2:34.64    2:27.55        
                  33.77     1:11.32 (37.55)     1:50.88 (39.56)     2:27.55 (36.67)
  7 Justin O'Brien            17 FA-MR                2:25.01    2:32.00        
                  36.69     1:15.21 (38.52)     1:54.96 (39.75)     2:32.00 (37.04)
  8 Alex Grisales             15 SSL-MR               2:46.15    2:32.79        
                  35.70     1:13.82 (38.12)     1:53.45 (39.63)     2:32.79 (39.34)
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                2:32.34    2:32.99        
                  34.61     1:13.08 (38.47)     1:53.27 (40.19)     2:32.99 (39.72)
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                2:39.61    2:45.44        
                  38.20     1:19.51 (41.31)     2:02.65 (43.14)     2:45.44 (42.79)
 -- Michael Velez             15 SSL-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  52.00     1:34.59 (42.59)     2:26.73 (52.14)          DQ (48.40)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.76    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Liu                  16 NDAC-MR              1:03.50    1:05.78        
                  31.09     1:05.78 (34.69)                                        
  2 Dan Burger                17 NDAC-MR              1:03.08    1:06.01        
                  30.73     1:06.01 (35.28)                                        
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:01.98    1:06.01        
                  30.70     1:06.01 (35.31)                                        
  4 Seamus Hally              15 NDAC-MR              1:06.37    1:07.02        
                  31.34     1:07.02 (35.68)                                        
  5 Kyle Staubi               17 NDAC-MR              1:06.50    1:08.44        
                  32.55     1:08.44 (35.89)                                        
  6 Ryan Pietraszka           17 AGMV-MR              1:10.89    1:09.09        
                  32.18     1:09.09 (36.91)                                        
  7 Kyle Harrison             16 AGMV-MR              1:18.45    1:11.66        
                  33.96     1:11.66 (37.70)                                        
  8 Danny Swift               17 NDAC-MR              1:18.10    1:12.94        
                  34.59     1:12.94 (38.35)                                        
  9 Ian Barth                 16 PBAC-MR              1:09.57    1:14.58        
                  34.01     1:14.58 (40.57)                                        
 10 Philip Tsang              15 SSL-MR               1:12.16    1:14.72        
                  35.77     1:14.72 (38.95)                                        
 11 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:15.53    1:15.56        
                  35.10     1:15.56 (40.46)                                        
 12 Ryan Speare               16 NDAC-MR              1:16.11    1:17.82        
                  35.67     1:17.82 (42.15)                                        
 13 Matthew Valle             15 FA-MR                1:22.36    1:19.49        
                  37.44     1:19.49 (42.05)                                        
 14 Harrison Gay              16 SSL-MR               1:23.95    1:23.54        
                  40.11     1:23.54 (43.43)                                        
 15 Charlie Myers             16 SSL-MR               1:21.22    1:26.98        
                  40.34     1:26.98 (46.64)                                        
 16 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    1:30.30    1:27.94        
                  41.15     1:27.94 (46.79)                                        
 17 Hudson Van Sickle         15 SSL-MR               1:50.39    1:39.10        
                  47.22     1:39.10 (51.88)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:58.51  12/10/2016 Devin Marrero, Silver Streaks              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Liu                  16 NDAC-MR              2:14.95    2:20.36        
                  31.63     1:07.21 (35.58)     1:43.44 (36.23)     2:20.36 (36.92)
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR               2:17.90    2:24.62        
                  32.02     1:08.90 (36.88)     1:46.93 (38.03)     2:24.62 (37.69)
  3 Seamus Hally              15 NDAC-MR              2:23.10    2:25.52        
                  32.05     1:08.69 (36.64)     1:46.63 (37.94)     2:25.52 (38.89)
  4 Dan Burger                17 NDAC-MR              2:18.23    2:26.76        
                  31.98     1:09.63 (37.65)     1:47.87 (38.24)     2:26.76 (38.89)
  5 Zail Bonnick              16 WSSC-MR              3:05.16    2:55.39        
                  38.80     1:22.68 (43.88)     2:10.10 (47.42)     2:55.39 (45.29)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 52.34    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov           17 NBS-MR                 55.11      54.75        
                  25.09       54.75 (29.66)                                        
  2 Kyle Staubi               17 NDAC-MR                53.11      56.22        
                  25.78       56.22 (30.44)                                        
  3 Danny Swift               17 NDAC-MR                54.21      58.39        
                  26.38       58.39 (32.01)                                        
  4 Alex Liu                  16 NDAC-MR                56.00      58.87        
                  27.51       58.87 (31.36)                                        
  5 Aidan Kane                16 PBAC-MR                55.23      59.02        
                  27.39       59.02 (31.63)                                        
  6 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 59.76      59.56        
                  27.77       59.56 (31.79)                                        
  7 Matthew Valle             15 FA-MR                1:01.92    1:01.89        
                  29.21     1:01.89 (32.68)                                        
  8 Seamus Hally              15 NDAC-MR              1:02.00    1:02.93        
                  28.72     1:02.93 (34.21)                                        
  9 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:03.66    1:03.26        
                  29.59     1:03.26 (33.67)                                        
 10 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:04.87    1:05.51        
                  30.66     1:05.51 (34.85)                                        
 11 Dan Burger                17 NDAC-MR              1:19.28    1:06.00        
                  30.78     1:06.00 (35.22)                                        
 12 Kyle Harrison             16 AGMV-MR              1:09.89    1:07.90        
                  31.75     1:07.90 (36.15)                                        
 13 Luke Olsen                15 FA-MR                1:19.11    1:11.30        
                  33.29     1:11.30 (38.01)                                        
 14 Zail Bonnick              16 WSSC-MR              1:28.95    1:12.41        
                  32.96     1:12.41 (39.45)                                        
 15 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                1:11.49    1:13.63        
                  31.86     1:13.63 (41.77)                                        
 16 Alex Docu                 15 PBAC-MR              1:11.81    1:15.48        
                  33.26     1:15.48 (42.22)                                        
 17 Aaron Gonzales            15 WSSC-MR              1:22.69    1:19.62        
                  34.71     1:19.62 (44.91)                                        
 18 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    1:19.78    1:20.02        
                  35.53     1:20.02 (44.49)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:54.85    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Rivera             15 SSL-MR               2:21.52    2:20.78        
                  30.09     1:05.31 (35.22)     1:42.86 (37.55)     2:20.78 (37.92)
  2 Matthew Valle             15 FA-MR                2:35.86    2:27.49        
                  30.54     1:05.50 (34.96)     1:44.56 (39.06)     2:27.49 (42.93)
  3 Luke Olsen                15 FA-MR                     NT    2:44.35        
                  33.77     1:15.99 (42.22)     2:02.45 (46.46)     2:44.35 (41.90)
  4 Alex Grisales             15 SSL-MR               2:58.68    2:56.59        
                  36.52     1:20.69 (44.17)     2:08.68 (47.99)     2:56.59 (47.91)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:00.50   12/3/2017 Tom Graminski, NDAC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Liu                  16 NDAC-MR              2:00.45    2:06.75        
                  27.57     1:02.66 (35.09)     1:38.09 (35.43)     2:06.75 (28.66)
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR               2:03.74    2:09.00        
                  27.74     1:02.50 (34.76)     1:39.62 (37.12)     2:09.00 (29.38)
  3 Seamus Hally              15 NDAC-MR              2:12.84    2:14.18        
                  28.21     1:03.43 (35.22)     1:41.40 (37.97)     2:14.18 (32.78)
  4 Philip Tsang              15 SSL-MR               2:17.09    2:19.12        
                  30.20     1:05.94 (35.74)     1:48.48 (42.54)     2:19.12 (30.64)
  5 Andrew Rivera             15 SSL-MR               2:20.36    2:21.82        
                  29.67     1:06.21 (36.54)     1:49.93 (43.72)     2:21.82 (31.89)
  6 Danny Swift               17 NDAC-MR              2:15.28    2:22.00        
                  26.44     1:02.36 (35.92)     1:45.90 (43.54)     2:22.00 (36.10)
  7 Mason Rowlands            15 NBS-MR               2:19.52    2:24.77        
                  30.68     1:07.83 (37.15)     1:52.19 (44.36)     2:24.77 (32.58)
  8 Dan Burger                17 NDAC-MR              2:21.98    2:24.83        
                  30.25     1:11.13 (40.88)     1:50.07 (38.94)     2:24.83 (34.76)
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                2:27.71    2:25.43        
                  29.75     1:07.79 (38.04)     1:53.93 (46.14)     2:25.43 (31.50)
 10 Robert Sun                15 SSL-MR               2:30.17    2:33.23        
                  32.14     1:11.43 (39.29)     1:58.95 (47.52)     2:33.23 (34.28)
 11 Harrison Gay              16 SSL-MR                    NT    2:35.72        
                  32.31     1:15.02 (42.71)     2:00.00 (44.98)     2:35.72 (35.72)
 12 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    3:09.16    2:56.33        
                  37.04     1:25.29 (48.25)     2:14.38 (49.09)     2:56.33 (41.95)
 13 Hudson Van Sickle         15 SSL-MR               3:28.60    3:01.37        
                  39.25     1:27.10 (47.85)     2:21.00 (53.90)     3:01.37 (40.37)
 -- Charlie Myers             16 SSL-MR               2:31.08         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.16     1:12.16 (40.00)     2:01.71 (49.55)          DQ (35.74)
 -- Ian Barth                 16 PBAC-MR              2:48.13         NS        
 
Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:27.02  12/10/2016 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC -MR   
                         M Liu, K Staubi, E Econopouly, T Graminski        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:33.85    3:58.09        
     1) Matthew Valle 15                2) Justin O'Brien 17              
     3) Luke Olsen 15                   4) Nicholas O'Brien 15            
                1:03.00   1:59.00 (1:59.00)      2:01.00 (2.00)   2:59.00 (1:00.00)
         3:03.00 (4.00)      3:04.00 (5.00)     3:28.00 (24.00)     3:58.09 (54.09)
 
Boys 15 & Over 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:52.50   12/3/2017 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC -MR   
                         K Staubi, T Graminski, A Liu, C Foley             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    3:58.31        
     1) Kyle Staubi 17                  2) Alex Liu 16                    
     3) Danny Swift 17                  4) Ryan Speare 16                 
                  27.07       55.58 (55.58)     1:26.43 (30.85)   2:01.42 (1:05.84)
        2:28.32 (26.90)     3:00.65 (59.23)     3:27.40 (26.75)     3:58.31 (57.66)