Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/19/2018 06:31 PM
             2018 MR AG MV Early Bird Distance Invite - 11/16/2018             
                              Sanction #: 181118                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calone, Emilia R           9 MWDA-MR              6:55.41    6:55.54        
                  34.45     1:15.43 (40.98)     1:58.21 (42.78)     2:41.58 (43.37)
        3:24.21 (42.63)     4:08.01 (43.80)     4:50.87 (42.86)     5:33.66 (42.79)
        6:16.12 (42.46)     6:55.54 (39.42)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lazar, Emmy P             12 MWDA-MR              6:24.60    6:20.23        
                  32.26     1:10.92 (38.66)     1:49.98 (39.06)     2:29.62 (39.64)
        3:08.73 (39.11)     3:47.56 (38.83)     4:27.03 (39.47)     5:05.91 (38.88)
        5:44.00 (38.09)     6:20.23 (36.23)                                        
  2 Calone, Eliana R          11 MWDA-MR              6:24.17    6:20.62        
                  32.51     1:09.99 (37.48)     1:49.13 (39.14)     2:28.47 (39.34)
        3:08.20 (39.73)     3:47.15 (38.95)     4:26.20 (39.05)     5:05.61 (39.41)
        5:44.11 (38.50)     6:20.62 (36.51)                                        
  3 Edge, Lauren E            11 Barracudas-MR        6:33.73    6:25.73        
                  33.18     1:10.57 (37.39)     1:50.31 (39.74)     2:30.06 (39.75)
        3:10.00 (39.94)     3:50.78 (40.78)     4:30.73 (39.95)                    
            5:49.74 ( )     6:25.73 (35.99)                                        
  4 Murray, Casey             11 MWDA-MR                   NT    6:30.86        
                  34.39     1:12.67 (38.28)     1:52.15 (39.48)     2:31.76 (39.61)
        3:13.02 (41.26)     3:53.35 (40.33)     4:34.57 (41.22)     5:14.88 (40.31)
        5:54.06 (39.18)     6:30.86 (36.80)                                        
  5 DeGeorge, Sadie           11 NYSA-MR              6:46.62    6:37.58        
                  34.31     1:13.98 (39.67)     1:55.48 (41.50)     2:36.59 (41.11)
        3:16.76 (40.17)     3:57.73 (40.97)     4:38.28 (40.55)     5:18.78 (40.50)
        5:59.33 (40.55)     6:37.58 (38.25)                                        
  6 Greiner, Katie E          12 MWDA-MR              7:06.66    6:57.76        
                  35.82     1:16.83 (41.01)     1:59.75 (42.92)     2:43.05 (43.30)
        3:25.81 (42.76)     4:09.01 (43.20)     4:51.89 (42.88)     5:34.27 (42.38)
        6:16.48 (42.21)     6:57.76 (41.28)                                        
  7 Qu, Ellie C               11 MWDA-MR              7:59.55    7:11.69        
                  37.21     1:21.43 (44.22)     2:06.23 (44.80)     2:50.49 (44.26)
        3:35.20 (44.71)     4:16.72 (41.52)     5:01.46 (44.74)     5:46.98 (45.52)
        6:30.80 (43.82)     7:11.69 (40.89)                                        
  8 Omar, Lailaa S            12 NYSA-MR              8:00.98    7:46.03        
                  37.09                                                            
            3:41.06 ( )     4:29.71 (48.65)     5:19.84 (50.13)     6:09.30 (49.46)
      7:46.03 (1:36.73)                                                            
  9 Lam, Vivian H             12 Barracudas-MR        7:38.33    7:46.15        
                  38.97     1:26.76 (47.79)     2:15.63 (48.87)     3:04.23 (48.60)
        3:53.11 (48.88)     4:40.96 (47.85)     5:28.66 (47.70)     6:16.32 (47.66)
        7:03.48 (47.16)     7:46.15 (42.67)                                        
 10 Donovan, Anna             11 MWDA-MR                   NT    8:13.84        
                  40.66     1:28.44 (47.78)     2:16.32 (47.88)     3:07.50 (51.18)
        3:59.23 (51.73)     4:53.40 (54.17)     5:44.49 (51.09)     6:38.47 (53.98)
        7:28.48 (50.01)     8:13.84 (45.36)                                        
 11 Shaw, Skylar              11 MWDA-MR                   NT    8:47.55        
                  45.24     1:39.08 (53.84)     2:31.84 (52.76)     3:25.58 (53.74)
        4:20.59 (55.01)     5:14.97 (54.38)     6:11.07 (56.10)     7:04.14 (53.07)
        7:56.73 (52.59)     8:47.55 (50.82)                                        
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santora, Loretta G        11 MWDA-MR              5:34.93    5:24.95        
                  33.87     1:15.07 (41.20)     1:53.52 (38.45)     2:32.25 (38.73)
        3:23.15 (50.90)     4:12.66 (49.51)     4:48.53 (35.87)     5:24.95 (36.42)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sussner, Ella M           13 NYSA-MR                   NT    6:04.16        
                  32.92     1:09.34 (36.42)     1:46.40 (37.06)     2:23.73 (37.33)
        3:01.56 (37.83)     3:39.29 (37.73)     4:16.73 (37.44)     4:54.01 (37.28)
        5:30.06 (36.05)     6:04.16 (34.10)                                        
  2 Vargas, Allie M           13 NYSA-MR              6:39.05    6:13.46        
                  31.82     1:07.56 (35.74)     1:45.03 (37.47)     2:23.13 (38.10)
        3:01.67 (38.54)     3:40.61 (38.94)     4:19.63 (39.02)     4:57.89 (38.26)
        5:37.22 (39.33)     6:13.46 (36.24)                                        
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, Alex S            15 NYSA-MR              5:55.53    5:53.08        
                  30.10     1:03.83 (33.73)     1:39.27 (35.44)     2:14.99 (35.72)
        2:51.03 (36.04)     3:27.42 (36.39)     4:04.28 (36.86)     4:41.62 (37.34)
        5:18.27 (36.65)     5:53.08 (34.81)                                        
  2 Hagemaster, Marie E       16 NYSA-MR              5:34.49    5:59.69        
                  29.73     1:03.80 (34.07)     1:39.38 (35.58)     2:15.61 (36.23)
        2:52.08 (36.47)     3:30.05 (37.97)     4:07.69 (37.64)     4:45.12 (37.43)
        5:23.37 (38.25)     5:59.69 (36.32)                                        
  3 Jones, Kristen L          15 MWDA-MR              7:43.99    8:10.65        
                                1:24.59 ( )   8:10.65 (6:46.06)                    
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hagemaster, Marie E       16 NYSA-MR              4:57.30         NS        
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J         10 MWDA-MR              6:48.07    6:54.89        
                  35.37     1:16.73 (41.36)     1:59.25 (42.52)     2:40.07 (40.82)
        3:23.53 (43.46)     4:06.51 (42.98)     4:49.40 (42.89)     5:32.10 (42.70)
        6:15.11 (43.01)     6:54.89 (39.78)                                        
  2 Insdorf, Joshua C         10 MWDA-MR              6:52.08    6:57.00        
                  34.99     1:16.12 (41.13)     1:58.73 (42.61)     2:41.55 (42.82)
        3:24.82 (43.27)     4:08.42 (43.60)     4:51.12 (42.70)     5:34.52 (43.40)
        6:17.27 (42.75)     6:57.00 (39.73)                                        
  3 Lam, Vernon J             10 Barracudas-MR        7:12.30    7:23.37        
                  37.17     1:22.23 (45.06)     2:08.57 (46.34)     2:54.14 (45.57)
        3:40.80 (46.66)     4:26.36 (45.56)     5:12.26 (45.90)     5:58.42 (46.16)
        6:42.81 (44.39)     7:23.37 (40.56)                                        
  4 Shaw, Jaden                9 MWDA-MR                   NT    9:22.98        
                  48.50     1:47.69 (59.19)     2:44.55 (56.86)     3:42.60 (58.05)
        4:41.26 (58.66)     5:37.81 (56.55)     6:36.73 (58.92)     7:33.47 (56.74)
        8:28.14 (54.67)     9:22.98 (54.84)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funaro, Kai A             12 NYSA-MR              5:57.44    6:09.33        
                  31.41     1:08.90 (37.49)     1:47.99 (39.09)     2:26.41 (38.42)
        3:04.96 (38.55)     3:42.35 (37.39)     4:21.99 (39.64)     5:00.12 (38.13)
        5:35.99 (35.87)     6:09.33 (33.34)                                        
  2 Velasquez, Vicente O      12 NYSA-MR              6:47.52    6:33.78        
                  33.73     1:12.49 (38.76)     1:53.23 (40.74)     2:32.80 (39.57)
        3:13.35 (40.55)     3:54.74 (41.39)     4:37.01 (42.27)     5:18.16 (41.15)
        5:57.48 (39.32)     6:33.78 (36.30)                                        
  3 Bruno, Nick J             11 NYSA-MR              7:34.91    6:43.25        
                  35.28     1:14.91 (39.63)     1:55.91 (41.00)     2:37.47 (41.56)
        3:18.82 (41.35)     4:00.77 (41.95)     4:42.30 (41.53)     5:23.49 (41.19)
        6:03.42 (39.93)     6:43.25 (39.83)                                        
  4 Koyfman, Ariel P          12 NYSA-MR              6:57.97    6:45.71        
                  34.06     1:14.39 (40.33)     1:55.34 (40.95)     2:36.97 (41.63)
        3:18.29 (41.32)     4:00.86 (42.57)     4:42.23 (41.37)     5:24.17 (41.94)
        6:05.76 (41.59)     6:45.71 (39.95)                                        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isik, Okan E              13 NYSA-MR                   NT    5:22.27        
                  35.28     1:16.48 (41.20)     1:58.57 (42.09)     2:40.40 (41.83)
        3:23.66 (43.26)     4:08.10 (44.44)     4:46.81 (38.71)     5:22.27 (35.46)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Anthony J          16 NYSA-MR              5:02.62    5:03.56        
                  26.24       56.04 (29.80)     1:26.62 (30.58)     1:57.77 (31.15)
        2:29.19 (31.42)     3:00.68 (31.49)     3:31.98 (31.30)     4:03.11 (31.13)
        4:34.16 (31.05)     5:03.56 (29.40)                                        
  2 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR              5:15.14    5:08.41        
                  27.12       57.60 (30.48)     1:28.58 (30.98)     1:59.71 (31.13)
        2:31.30 (31.59)     3:02.78 (31.48)     3:34.15 (31.37)     4:05.88 (31.73)
        4:37.33 (31.45)     5:08.41 (31.08)                                        
  3 Koyfman, Sam D            15 NYSA-MR              5:25.58    5:19.50        
                  27.24       58.21 (30.97)     1:30.35 (32.14)     2:02.91 (32.56)
        2:36.08 (33.17)     3:09.38 (33.30)     3:43.35 (33.97)     4:16.59 (33.24)
        4:49.45 (32.86)     5:19.50 (30.05)