Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/7/2018 03:45 PM
                   2018 MR NBS Red, White & Blue - 10/6/2018                   
              Newburgh Red, White & Blue meet, Sanction #: 181015              
                                October 6, 2018                                
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   39.85   10/7/2017 Emilia Calone, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianna Joachim             6 NBS-MR               1:02.73      43.49        
  2 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:08.99      47.83        
  3 Ava Sethna                 8 MWDA-MR                   NT      54.61        
  4 Aylee Mulqueen             8 MWDA-MR                   NT      56.16        
  5 Juliana Hicks              8 NBS-MR                    NT      58.85        
  6 Stella Forrest             8 NBS-MR                    NT    1:05.01        
  7 Allison Cabrera-Zavala     6 UN-MR                1:19.61    1:07.65        
  8 Krista Pucino              7 NBS-MR                    NT    1:23.26        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:32.23   10/7/2017 Abigail Haydt, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isabella Kuzicki           7 AGMV-MR              2:10.89    2:36.87        
                1:02.00   2:36.87 (1:34.87)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   28.27   10/7/2017 Carmen Burgarelli, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juliana Hicks              8 NBS-MR                    NT      25.32        
  2 Ellis Rocchio              8 Barracudas-MR          25.30      26.24        
  3 Aylee Mulqueen             8 MWDA-MR                   NT      26.40        
  4 Stella Forrest             8 NBS-MR                    NT      31.03        
  5 Krista Pucino              7 NBS-MR                    NT      32.32        
  6 Gabby Lopez                7 NBS-MR                    NT      33.41        
  7 Allison Cabrera-Zavala     6 UN-MR                  50.15      36.96        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   47.45   10/7/2017 Emilia Calone, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianna Joachim             6 NBS-MR               1:03.39      53.97        
  2 Ava Sethna                 8 MWDA-MR                   NT      59.72        
  3 Isabella Kuzicki           7 AGMV-MR              1:09.25    1:01.39        
  4 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:05.19    1:03.33        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   34.27   10/7/2017 Carmen Burgarelli, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis Rocchio              8 Barracudas-MR          28.48      27.30        
  2 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                    NT      37.46        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.34   10/7/2017 Kallie Ramkissoon, Barracudas                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gianna Joachim             6 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   27.11   10/7/2017 Kallie Ramkissoon, Barracudas                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianna Joachim             6 NBS-MR                    NT      25.96        
  2 Ellis Rocchio              8 Barracudas-MR          32.50      28.28        
  3 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                    NT      37.12        
 -- Allison Cabrera-Zavala     6 UN-MR                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   34.57   10/7/2017 Maya Oakes, PBAC -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                36.65      35.45        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 38.79      37.77        
  3 Ashley Delatorre          10 UN-MR                  52.34      43.91        
  4 Beverly Ruiz               9 UN-MR                  42.75      44.10        
  5 Luna Medina                9 UN-MR                  51.30      44.58        
  6 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR                 51.55      44.60        
  7 Vivian Piscitella          9 NBS-MR               1:00.19      45.41        
  8 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 45.62      46.24        
  9 Alena Ruback              10 NBS-MR                 52.00      50.20        
 10 Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT      55.11        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:13.85   10/7/2017 Loretta Santora, MWDA -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catie Wieczorek           10 PBAC-MR              1:21.95    1:13.38        
                  48.00     1:13.38 (25.38)                                        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:26.43    1:21.61        
                  38.34     1:21.61 (43.27)                                        
  3 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR               1:45.69    1:39.42        
                  43.77     1:39.42 (55.65)                                        
  4 Vivian Piscitella          9 NBS-MR                    NT    1:42.02        
                  49.30     1:42.02 (52.72)                                        
  5 Alena Ruback              10 NBS-MR               2:09.13    1:47.89        
                1:03.00     1:47.89 (44.89)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   42.16   10/7/2017 Kayleen Tique, PBAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                41.51      40.15        
  2 Ashley Delatorre          10 UN-MR                  51.25      47.20        
  3 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 55.13      49.92        
  4 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR                 53.73      51.59        
  5 Luna Medina                9 UN-MR                  55.73      51.63        
  6 Beverly Ruiz               9 UN-MR                  49.77      52.46        
  7 Alena Ruback              10 NBS-MR                 58.06      58.52        
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:24.75   10/7/2017 Jacqueline Rivera, UNNBS-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              1:26.07    1:20.61        
                  39.22     1:20.61 (41.39)                                        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:51.74    1:40.80        
                  48.55     1:40.80 (52.25)                                        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               2:01.24    1:49.70        
                  58.00     1:49.70 (51.70)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   48.82   10/7/2017 Maya Oakes, PBAC -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 58.23      55.78        
  2 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:00.23      56.49        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:09.11      57.41        
  4 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR                 56.02      58.02        
  5 Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT    1:02.45        
  6 Alena Ruback              10 NBS-MR                    NT    1:13.78        
 -- Vivian Piscitella          9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:40.38   10/7/2017 Lauren Edge, Barracudas                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              1:43.85    1:32.82        
                  57.00     1:32.82 (35.82)                                        
  2 Catie Wieczorek           10 PBAC-MR              1:46.42    1:36.81        
                  45.84     1:36.81 (50.97)                                        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               2:06.35    2:00.08        
                  58.00   2:00.08 (1:02.08)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   40.69   10/7/2017 Lauren Edge, Barracudas                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                39.64      38.35        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 57.29      51.27        
  3 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:00.76      52.98        
 -- Ashley Delatorre          10 UN-MR                  59.32         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Luna Medina                9 UN-MR                1:09.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lara Ozkovalak            10 NBS-MR               1:01.61         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:55.98   10/7/2017 Ellie Qu, MWDA -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              1:37.27    1:26.50        
                  50.00     1:26.50 (36.50)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   3:01.88   10/7/2017 Loretta Santora, MWDA -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              3:08.95    2:53.34        
                  35.96     1:19.78 (43.82)     2:13.53 (53.75)     2:53.34 (39.81)
  2 Leah Walsh                 9 NBS-MR                    NT    3:47.51        
                  54.91     1:50.84 (55.93)   2:58.00 (1:07.16)     3:47.51 (49.51)
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                    NT    3:49.83        
                  59.00     1:49.69 (50.69)   2:57.00 (1:07.31)     3:49.83 (52.83)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   29.49   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 29.19      29.82        
  2 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR          30.40      29.88        
  3 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          31.17      30.43        
  4 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 32.01      31.32        
  5 Maya Oakes                11 PBAC-MR                32.37      31.49        
  6 Emily Leonard             11 NBS-MR                 33.22      33.63        
  7 Brianna Perez Quiroz      12 UN-MR                  38.42      34.19        
  8 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 38.69      35.04        
  9 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 35.60      35.86        
 10 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                38.75      36.11        
 11 Anna Dovgan               11 MWDA-MR                36.83      36.32        
 12 Alexa Cabrera Zavala      11 UN-MR                  40.83      39.27        
 13 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                  39.24      39.73        
 14 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 40.86      40.21        
 15 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                43.43      40.37        
 16 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          43.08      41.37        
 17 Aya Harrell               11 UN-MR                  44.74      41.72        
 18 Ally Lappetito            11 MWDA-MR                   NT      42.22        
 19 Riley Maida               11 NBS-MR                 44.23      47.87        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:04.75   10/7/2017 Jordyn Bryant, UNNBS-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR        1:05.87    1:04.79        
                  46.00     1:04.79 (18.79)                                        
  2 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:09.62    1:06.55        
                  31.51     1:06.55 (35.04)                                        
  3 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:06.22    1:07.32        
                  47.00     1:07.32 (20.32)                                        
  4 Lauren Edge               11 Barracudas-MR        1:08.65    1:08.03        
                  32.75     1:08.03 (35.28)                                        
  5 Maya Oakes                11 PBAC-MR              1:11.16    1:09.33        
                  33.17     1:09.33 (36.16)                                        
  6 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:12.04    1:11.02        
                  46.00     1:11.02 (25.02)                                        
  7 Megan Murray              12 AGMV-MR              1:33.89    1:11.93        
                  56.00     1:11.93 (15.93)                                        
  8 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR              1:16.52    1:12.41        
                  33.65     1:12.41 (38.76)                                        
  9 Luna Rosa                 12 NBS-MR               1:30.54    1:21.64        
                  36.96     1:21.64 (44.68)                                        
 10 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:34.98    1:27.74        
                  42.14     1:27.74 (45.60)                                        
 11 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                1:31.82    1:29.59        
                  51.00     1:29.59 (38.59)                                        
 12 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR        1:41.27    1:31.12        
                  40.00     1:31.12 (51.12)                                        
 13 Riley Maida               11 NBS-MR               1:43.05    1:42.67        
                  59.00     1:42.67 (43.67)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   6:19.73   10/7/2017 Madaghan O'Shea, PBAC -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eliana Calone             11 MWDA-MR              6:49.27    6:44.63        
                  33.58     1:13.23 (39.65)     1:53.73 (40.50)     2:34.57 (40.84)
        3:16.54 (41.97)     3:58.23 (41.69)     4:40.04 (41.81)     5:22.36 (42.32)
        6:04.36 (42.00)     6:44.63 (40.27)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   33.92   10/7/2017 Amiya Ramkissoon, Barracudas                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maya Oakes                11 PBAC-MR                37.96      36.43        
  2 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR          39.56      36.89        
  3 Megan Murray              12 AGMV-MR                37.81      37.89        
  4 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                47.37      39.66        
  5 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR                44.22      40.21        
  6 Brianna Perez Quiroz      12 UN-MR                  47.72      41.13        
  7 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 46.16      41.77        
  8 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 43.88      42.05        
  9 Alexa Cabrera Zavala      11 UN-MR                  43.35      43.34        
 10 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                48.88      46.05        
 11 Aya Harrell               11 UN-MR                  51.22      47.05        
 12 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          47.77      51.17        
 13 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 51.67      52.18        
 14 Riley Maida               11 NBS-MR                 50.54      55.25        
 -- Ally Lappetito            11 MWDA-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:16.66   10/7/2017 Amanda Johnson, RFAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:19.02    1:14.61        
                  36.16     1:14.61 (38.45)                                        
  2 Loretta Santora           11 MWDA-MR              1:13.10    1:14.94        
                  42.00     1:14.94 (32.94)                                        
  3 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:16.04    1:17.94        
                  39.01     1:17.94 (38.93)                                        
  4 Casey Murray              11 MWDA-MR              1:25.67    1:20.80        
                  40.33     1:20.80 (40.47)                                        
  5 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              1:22.02    1:21.38        
                  39.42     1:21.38 (41.96)                                        
  6 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:25.66    1:24.79        
                  52.00     1:24.79 (32.79)                                        
  7 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              1:25.30    1:24.94        
                  44.00     1:24.94 (40.94)                                        
  8 Eliana Calone             11 MWDA-MR              1:25.76    1:25.30        
                  41.33     1:25.30 (43.97)                                        
  9 Katie Greiner             12 MWDA-MR              1:25.72    1:29.57        
                  45.47     1:29.57 (44.10)                                        
 10 Ciara Kelly               11 AGMV-MR              1:44.41    1:31.16        
                  43.99     1:31.16 (47.17)                                        
 11 Anna Dovgan               11 MWDA-MR              1:34.34    1:32.57        
                  44.03     1:32.57 (48.54)                                        
 12 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR              1:58.65    1:40.26        
                  57.00     1:40.26 (43.26)                                        
 13 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              1:52.48    1:52.06        
                  58.00     1:52.06 (54.06)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   36.83   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          43.85      42.59        
  2 Megan Murray              12 AGMV-MR                41.87      42.64        
  3 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                49.84      43.45        
  4 Alexa Cabrera Zavala      11 UN-MR                  52.85      46.65        
  5 Aya Harrell               11 UN-MR                  53.04      48.34        
  6 Luna Rosa                 12 NBS-MR                    NT      49.35        
  7 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 54.59      52.46        
 -- Riley Maida               11 NBS-MR                 59.79         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          59.36         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:20.83   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Greiner             12 MWDA-MR              1:33.13    1:30.04        
                  43.11     1:30.04 (46.93)                                        
  2 Casey Murray              11 MWDA-MR              1:40.38    1:30.05        
                  42.71     1:30.05 (47.34)                                        
  3 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              1:34.85    1:30.42        
                  44.00     1:30.42 (46.42)                                        
  4 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:37.88    1:35.03        
                  46.69     1:35.03 (48.34)                                        
  5 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              1:42.51    1:35.79        
                  51.00     1:35.79 (44.79)                                        
  6 Loretta Santora           11 MWDA-MR              1:40.10    1:37.34        
                  46.53     1:37.34 (50.81)                                        
  7 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR              1:44.39    1:39.76        
                  47.80     1:39.76 (51.96)                                        
  8 Anna Dovgan               11 MWDA-MR              2:10.19    1:45.53        
                  54.00     1:45.53 (51.53)                                        
  9 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                1:48.40    1:57.96        
                  55.17   1:57.96 (1:02.79)                                        
 10 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              2:12.58    2:06.89        
                1:01.04   2:06.89 (1:05.85)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   34.91   10/7/2017 Isabella Goodwin, RFAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          34.49      33.13        
  2 Brianna Perez Quiroz      12 UN-MR                  43.84      39.57        
  3 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR          40.51      39.75        
  4 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                57.89      39.86        
  5 Megan Murray              12 AGMV-MR                43.16      40.00        
  6 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                  37.90      42.36        
  7 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 42.81      43.69        
  8 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR                55.89      44.89        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:18.11   10/7/2017 Amiya Ramkissoon, Barracudas               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loretta Santora           11 MWDA-MR              1:21.80    1:19.54        
                  36.97     1:19.54 (42.57)                                        
  2 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:21.72    1:20.84        
                  36.69     1:20.84 (44.15)                                        
  3 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              1:27.07    1:24.76        
                  38.67     1:24.76 (46.09)                                        
  4 Casey Murray              11 MWDA-MR              1:28.58    1:25.17        
                  39.48     1:25.17 (45.69)                                        
  5 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:26.97    1:27.77        
                  47.00     1:27.77 (40.77)                                        
  6 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              1:36.69    1:36.27        
                  42.46     1:36.27 (53.81)                                        
  7 Eliana Calone             11 MWDA-MR              1:36.56    1:37.68        
                  43.15     1:37.68 (54.53)                                        
  8 Katie Greiner             12 MWDA-MR              1:39.16    1:39.58        
                  45.80     1:39.58 (53.78)                                        
  9 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                1:38.77    1:48.36        
                  49.00     1:48.36 (59.36)                                        
 10 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              2:29.53    2:20.86        
                2:20.86         2:20.86 ( )                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:34.69   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loretta Santora           11 MWDA-MR              2:44.39    2:42.01        
                  51.00     1:21.00 (30.00)     2:09.00 (48.00)     2:42.01 (33.01)
  2 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              2:58.29    2:48.56        
                  34.97     1:18.44 (43.47)     2:10.51 (52.07)     2:48.56 (38.05)
  3 Casey Murray              11 MWDA-MR              2:59.41    2:51.49        
                  36.74     1:21.38 (44.64)     2:14.17 (52.79)     2:51.49 (37.32)
  4 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               2:53.50    2:53.15        
                  39.66     1:24.15 (44.49)     2:17.73 (53.58)     2:53.15 (35.42)
  5 Eliana Calone             11 MWDA-MR              2:59.80    2:59.57        
                  41.32     1:26.13 (44.81)     2:19.50 (53.37)     2:59.57 (40.07)
  6 Katie Greiner             12 MWDA-MR              3:08.86    3:01.01        
                  45.50     1:32.32 (46.82)     2:20.65 (48.33)     3:01.01 (40.36)
  7 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              3:09.99    3:01.81        
                  41.09     1:27.15 (46.06)     2:19.39 (52.24)     3:01.81 (42.42)
  8 Emily Leonard             11 NBS-MR               3:06.77    3:05.73        
                  48.00     1:31.24 (43.24)     2:30.00 (58.76)     3:05.73 (35.73)
  9 Anna Dovgan               11 MWDA-MR                   NT    3:22.68        
                  47.00     1:34.83 (47.83)   2:45.00 (1:10.17)     3:22.68 (37.68)
 10 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                    NT    3:51.95        
                  57.24     1:55.61 (58.37)   3:02.57 (1:06.96)     3:51.95 (49.38)
 11 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              4:04.00    3:52.64        
                  59.00     1:55.37 (56.37)   3:09.00 (1:13.63)     3:52.64 (43.64)
 -- Jackie Rivera             11 NBS-MR               3:00.49         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                1:03.00     1:21.00 (18.00)     2:17.00 (56.00)                    
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   26.72   10/7/2017 Emily Cohen, RFAC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          25.36      25.71        
  2 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR          28.62      28.62        
  3 Grace MacHugh             15 NBS-MR                 28.61      29.14        
  4 Taylor Bonner             15 UN-MR                  33.26      30.83        
  5 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR          31.45      31.40        
  6 Julia Steiner             13 NBS-MR                 32.11      32.12        
  7 Morgan Colby              13 PBAC-MR                35.96      37.24        
  8 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR                37.16      37.79        
  9 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR          39.40      38.32        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.16   10/7/2017 Jenna Bunch, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          55.61      56.65        
                  37.00       56.65 (19.65)                                        
  2 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:00.56    1:01.15        
                  29.07     1:01.15 (32.08)                                        
  3 Mikayla Bonner            17 UN-MR                1:00.87    1:01.78        
                  29.76     1:01.78 (32.02)                                        
  4 Sage Evans                14 PBAC-MR              1:00.66    1:01.83        
                  29.12     1:01.83 (32.71)                                        
  5 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:00.94    1:02.79        
                  29.10     1:02.79 (33.69)                                        
  6 Cristina Docu             15 PBAC-MR              1:05.91    1:02.89        
                  30.03     1:02.89 (32.86)                                        
  7 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:01.11    1:03.79        
                  38.00     1:03.79 (25.79)                                        
  8 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        1:04.53    1:03.91        
                  30.80     1:03.91 (33.11)                                        
  9 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR        1:02.10    1:04.37        
                  45.00     1:04.37 (19.37)                                        
 10 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               1:11.02    1:05.10        
                  53.00     1:05.10 (12.10)                                        
 11 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               1:05.34    1:05.14        
                  30.70     1:05.14 (34.44)                                        
 12 Taylor Bonner             15 UN-MR                1:13.26    1:07.77        
                  31.75     1:07.77 (36.02)                                        
 13 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR        1:08.21    1:10.02        
                  52.00     1:10.02 (18.02)                                        
 14 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:11.41    1:10.97        
                  54.00     1:10.97 (16.97)                                        
 15 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              1:21.05    1:14.93        
                  47.00     1:14.93 (27.93)                                        
 16 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR        1:29.45    1:24.09        
                  39.61     1:24.09 (44.48)                                        
 17 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR              1:29.92    1:29.88        
                  50.00     1:29.88 (39.88)                                        
 -- Morgan Colby              13 PBAC-MR              1:22.68         DQ        
                  49.00                                                            
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:51.81   10/7/2017 Hana Regenauer, NBS  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikayla Bonner            17 UN-MR                5:50.00    5:51.66        
                  32.07     1:07.03 (34.96)     1:42.57 (35.54)     2:18.41 (35.84)
        2:54.18 (35.77)     3:29.62 (35.44)     4:05.90 (36.28)     4:41.88 (35.98)
        5:17.12 (35.24)     5:51.66 (34.54)                                        
  2 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        6:17.70    6:22.35        
                  34.30     1:12.63 (38.33)     1:52.75 (40.12)     2:32.72 (39.97)
        3:11.97 (39.25)     3:50.07 (38.10)     4:28.99 (38.92)     5:07.77 (38.78)
        5:46.29 (38.52)     6:22.35 (36.06)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   32.27   10/7/2017 Jessica Cohen, RFAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR          47.34      43.59        
  2 Morgan Colby              13 PBAC-MR                48.59      46.76        
 -- Sage Evans                14 PBAC-MR                31.65         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.72   10/7/2017 Hana Regenauer, NBS  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          59.91    1:03.17        
                  30.27     1:03.17 (32.90)                                        
  2 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        1:11.32    1:11.60        
                  34.39     1:11.60 (37.21)                                        
  3 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:08.72    1:12.23        
                  34.67     1:12.23 (37.56)                                        
  4 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               1:12.30    1:15.41        
                  36.80     1:15.41 (38.61)                                        
  5 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:13.67    1:15.59        
                  43.00     1:15.59 (32.59)                                        
  6 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR        1:18.54    1:18.53        
                  37.30     1:18.53 (41.23)                                        
  7 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:23.21    1:22.52        
                  39.50     1:22.52 (43.02)                                        
  8 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               1:31.68    1:25.27        
                  42.00     1:25.27 (43.27)                                        
  9 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              1:29.31    1:26.18        
                  53.00     1:26.18 (33.18)                                        
 10 Reese Shuta               13 MWDA-MR              1:36.35    1:34.62        
                  46.01     1:34.62 (48.61)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   35.89   10/7/2017 Emily Cohen, RFAC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR          38.04      36.72        
  2 Julia Steiner             13 NBS-MR                 45.53      44.29        
  3 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR          53.79      49.68        
  4 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR              1:03.40    1:00.79        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.03   10/7/2017 Chyanna Sanchez, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR        1:20.67    1:20.89        
                  48.00     1:20.89 (32.89)                                        
  2 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:22.76    1:25.71        
                  39.19     1:25.71 (46.52)                                        
  3 Taylor Bonner             15 UN-MR                1:27.55    1:27.87        
                  41.74     1:27.87 (46.13)                                        
  4 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               1:32.77    1:30.62        
                  42.72     1:30.62 (47.90)                                        
  5 Reese Shuta               13 MWDA-MR              1:34.85    1:35.44        
                  50.00     1:35.44 (45.44)                                        
  6 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR        1:38.72    1:38.41        
                  46.47     1:38.41 (51.94)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   29.80   10/7/2017 Jessica Cohen, RFAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cristina Docu             15 PBAC-MR                31.29      29.25        
  2 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR                32.98      29.65        
  3 Nylah Wieczorek           14 PBAC-MR                31.58      31.68        
  4 Grace MacHugh             15 NBS-MR                 33.11      32.67        
  5 Maya Northrup             15 Barracudas-MR          35.32      34.54        
  6 Julia Steiner             13 NBS-MR                 44.01      43.15        
  7 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR                46.95      43.97        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:05.84   10/7/2017 Jessica Cohen, RFAC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:07.84    1:05.92        
                  30.56     1:05.92 (35.36)                                        
  2 Cristina Docu             15 PBAC-MR              1:14.10    1:06.34        
                  30.89     1:06.34 (35.45)                                        
  3 Mikayla Bonner            17 UN-MR                1:07.68    1:11.07        
                  32.92     1:11.07 (38.15)                                        
  4 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               1:47.85    1:32.49        
                  39.46     1:32.49 (53.03)                                        
  5 Reese Shuta               13 MWDA-MR              1:32.71    1:33.74        
                  43.13     1:33.74 (50.61)                                        
  6 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              1:54.87    1:44.77        
                  49.89     1:44.77 (54.88)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:36.09   10/7/2017 Jenna Bunch, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR        2:21.81    2:25.51        
                  34.00     1:19.00 (45.00)     2:03.00 (44.00)     2:25.51 (22.51)
  2 Mikayla Bonner            17 UN-MR                2:36.42    2:32.53        
                  32.82     1:13.30 (40.48)     1:58.68 (45.38)     2:32.53 (33.85)
  3 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:28.46    2:36.70        
                  33.68     1:12.05 (38.37)     2:00.06 (48.01)     2:36.70 (36.64)
  4 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               2:39.83    2:42.48        
                  35.20     1:15.01 (39.81)     2:06.03 (51.02)     2:42.48 (36.45)
  5 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               3:10.69    3:01.24        
                  51.00     1:35.00 (44.00)     2:31.00 (56.00)     3:01.24 (30.24)
  6 Reese Shuta               13 MWDA-MR              3:07.08    3:02.56        
                  41.24     1:30.54 (49.30)     2:22.47 (51.93)     3:02.56 (40.09)
  7 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              3:41.36    3:17.79        
                  52.00     1:37.00 (45.00)   2:46.00 (1:09.00)     3:17.79 (31.79)
 -- Nylah Wieczorek           14 PBAC-MR              2:40.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.51     1:14.52 (42.01)     2:00.42 (45.90)          DQ (37.57)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   48.47   10/7/2017 Daniel Rusiecki, MWDA -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Japhet Ruiz                7 UN-MR                  49.31      43.31        
  2 Jackson Tennant            7 NBS-MR                 53.26      48.14        
  3 Lukas Townsend             7 NBS-MR               1:07.40      54.81        
  4 Tyler Croutch              8 MWDA-MR                   NT      58.43        
  5 Christopher Popllo         7 NBS-MR               1:10.38    1:00.29        
  6 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               1:14.71    1:02.43        
  7 Jason Leonard              6 NBS-MR               1:10.57    1:03.92        
  8 Sean Walsh                 6 NBS-MR               1:18.45    1:04.83        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:35.57   10/7/2017 Aarez Funaro, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Tennant            7 NBS-MR               1:58.79    1:39.27        
                  46.88     1:39.27 (52.39)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   24.49   10/7/2017 Daniel Rusiecki, MWDA -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Japhet Ruiz                7 UN-MR                  32.14      22.51        
  2 Christopher Popllo         7 NBS-MR                    NT      28.10        
  3 Aidan Tennant              5 NBS-MR                    NT      36.57        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   48.83   10/7/2017 Aarez Funaro, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Tennant            7 NBS-MR               1:07.90      56.92        
  2 Tyler Croutch              8 MWDA-MR                   NT    1:00.44        
  3 Lukas Townsend             7 NBS-MR               1:13.46    1:02.42        
  4 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               1:46.46    1:05.59        
  5 Jason Leonard              6 NBS-MR               1:19.82    1:15.26        
  6 Sean Walsh                 6 NBS-MR                    NT    1:23.42        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   33.32   10/7/2017 Aarez Funaro, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lukas Townsend             7 NBS-MR                 45.90      44.92        
 -- Christopher Popllo         7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Sean Walsh                 6 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jason Leonard              6 NBS-MR                 47.96         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Camryn Kavanagh            7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler Croutch              8 MWDA-MR                   NT    1:06.08        
  2 Jackson Tennant            7 NBS-MR               1:29.93    1:10.94        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   36.34   10/7/2017 Isidro Vega, RFAC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Japhet Ruiz                7 UN-MR                  30.40      24.17        
  2 Jackson Tennant            7 NBS-MR                    NT      31.99        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   38.94   10/7/2017 Jacob Cerrato, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR          35.08      38.89        
  2 Caleb Corrado              9 MWDA-MR                   NT      44.16        
  3 Liam Baxter               10 NBS-MR                 47.77      49.46        
  4 Evan Adorno               10 UN-MR                     NT      49.95        
  5 Alexander Popllo          10 NBS-MR                 55.39      54.11        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:14.88   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR        1:20.47    1:26.23        
                  46.00     1:26.23 (40.23)                                        
  2 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:36.26    1:33.44        
                  50.00     1:33.44 (43.44)                                        
  3 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:45.93    1:42.47        
                  51.00     1:42.47 (51.47)                                        
  4 Alexander Popllo          10 NBS-MR               2:05.82    1:55.84        
                  53.00   1:55.84 (1:02.84)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.19   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                45.06      48.14        
  2 Caleb Corrado              9 MWDA-MR                   NT      54.07        
  3 Evan Adorno               10 UN-MR                     NT      56.07        
  4 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:01.88      56.85        
  5 Alexander Popllo          10 NBS-MR               1:13.12    1:07.81        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:33.03   10/7/2017 Isaiah Dittbrenner, PBAC -MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              1:22.63    1:23.72        
                  41.07     1:23.72 (42.65)                                        
  2 Jaden Shaw                 9 MWDA-MR              1:49.44    1:49.34        
                  54.00     1:49.34 (55.34)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   45.08   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR          46.20      46.96        
  2 Liam Baxter               10 NBS-MR                    NT    1:17.57        
 -- Evan Adorno               10 UN-MR                     NT         DQ        
      One hand touch
 -- Alexander Popllo          10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:07.01   10/7/2017 Sebi Burgarelli, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              1:54.37    1:43.00        
                  54.00     1:43.00 (49.00)                                        
  2 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:46.43    1:53.00        
                  56.00     1:53.00 (57.00)                                        
  3 Jaden Shaw                 9 MWDA-MR                   NT    2:20.11        
                1:06.85   2:20.11 (1:13.26)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   57.37   10/7/2017 Gregory Grisar, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR          44.45      48.41        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.90   10/7/2017 Jacob Cerrato, MWDA -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              1:30.10    1:23.23        
                  39.03     1:23.23 (44.20)                                        
  2 Jaden Shaw                 9 MWDA-MR                   NT    2:59.10        
                1:25.00   2:59.10 (1:34.10)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   3:12.49   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              3:13.69    2:58.90        
                  49.00   2:02.00 (1:13.00)     2:21.00 (19.00)     2:58.90 (37.90)
 -- Jaden Shaw                 9 MWDA-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:14.42     1:59.00 (44.58)   3:27.00 (1:28.00)           DQ (0.27)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   29.98   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR                29.65      28.82        
  2 Jesse Abramson            12 AGMV-MR                30.38      29.13        
  3 Peyton Tuttle             11 UN-MR                  33.95      31.61        
  4 Jael Delatorre            11 UN-MR                  36.98      34.20        
  5 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          35.59      35.35        
  6 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 37.42      36.49        
  7 Gage Fairbanks            12 NBS-MR                 38.86      38.70        
  8 Jax Pagano                11 NBS-MR                 50.59      41.50        
  9 Markus Constancio         11 NBS-MR                 39.22      41.74        
 -- Ryan Ojeda Perez          12 UN-MR                  35.61         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:07.84   10/7/2017 Kai Funaro, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Abramson            12 AGMV-MR              1:08.72    1:01.65        
                  28.96     1:01.65 (32.69)                                        
  2 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              1:06.44    1:08.19        
                  37.00     1:08.19 (31.19)                                        
  3 Peyton Tuttle             11 UN-MR                1:17.61    1:12.27        
                  33.95     1:12.27 (38.32)                                        
  4 Adam Yastion              11 MWDA-MR              1:29.62    1:16.60        
                  36.56     1:16.60 (40.04)                                        
  5 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR        1:18.38    1:17.21        
                  35.34     1:17.21 (41.87)                                        
  6 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              1:23.95    1:17.33        
                  41.00     1:17.33 (36.33)                                        
  7 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:18.63    1:18.85        
                  36.86     1:18.85 (41.99)                                        
  8 Michael Kelly             12 AGMV-MR              1:30.60    1:19.04        
                  37.32     1:19.04 (41.72)                                        
  9 Gage Fairbanks            12 NBS-MR               1:30.21    1:28.30        
                  40.30     1:28.30 (48.00)                                        
 10 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:26.19    1:30.15        
                  49.00     1:30.15 (41.15)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Kelly             12 AGMV-MR              8:45.89    8:06.19        
                  43.23     1:34.86 (51.63)     2:23.12 (48.26)     3:14.29 (51.17)
        4:04.23 (49.94)     4:55.05 (50.82)     5:45.83 (50.78)     6:35.32 (49.49)
        7:21.43 (46.11)     8:06.19 (44.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   36.16   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR                36.94      33.79        
  2 Peyton Tuttle             11 UN-MR                  41.92      38.38        
  3 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR                37.18      38.48        
  4 Jael Delatorre            11 UN-MR                  46.65      39.17        
  5 Markus Constancio         11 NBS-MR                 43.48      41.51        
  6 Jax Pagano                11 NBS-MR               1:10.59      55.18        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:21.23   10/7/2017 Ayden Baxter, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR              1:14.79    1:10.67        
                  34.87     1:10.67 (35.80)                                        
  2 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              1:17.38    1:18.48        
                  38.39     1:18.48 (40.09)                                        
  3 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              1:22.56    1:22.68        
                  45.00     1:22.68 (37.68)                                        
  4 Peyton Tuttle             11 UN-MR                1:26.42    1:23.76        
                  41.37     1:23.76 (42.39)                                        
  5 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              1:28.99    1:25.88        
                  42.32     1:25.88 (43.56)                                        
  6 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:31.46    1:30.64        
                  55.00     1:30.64 (35.64)                                        
  7 Adam Yastion              11 MWDA-MR              1:44.33    1:36.28        
                  55.00     1:36.28 (41.28)                                        
  8 Michael Kelly             12 AGMV-MR              1:46.68    1:36.95        
                  48.73     1:36.95 (48.22)                                        
  9 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:36.48    1:37.95        
                  47.71     1:37.95 (50.24)                                        
 10 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:33.38    1:40.62        
                  56.00     1:40.62 (44.62)                                        
 11 Gage Fairbanks            12 NBS-MR               1:37.84    1:49.76        
                  56.00     1:49.76 (53.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.93   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Abramson            12 AGMV-MR                40.05      36.97        
  2 Ryan Ojeda Perez          12 UN-MR                  45.56      43.36        
  3 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          52.87      48.57        
  4 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 32.39      49.89        
  5 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 52.81      51.73        
  6 Gage Fairbanks            12 NBS-MR                 55.66      53.38        
 -- Jax Pagano                11 NBS-MR               1:30.59         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:29.58   10/7/2017 Tomek Oakes, PBAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Abramson            12 AGMV-MR              1:29.84    1:22.14        
                  38.59     1:22.14 (43.55)                                        
  2 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              1:36.71    1:36.83        
                  46.19     1:36.83 (50.64)                                        
  3 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              2:09.13    1:43.08        
                  49.66     1:43.08 (53.42)                                        
  4 Adam Yastion              11 MWDA-MR                   NT    1:45.48        
                  50.62     1:45.48 (54.86)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   35.93   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Ojeda Perez          12 UN-MR                  39.39      38.47        
  2 Jael Delatorre            11 UN-MR                  49.43      38.62        
  3 Peyton Tuttle             11 UN-MR                  48.73      40.58        
  4 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          47.52      42.10        
  5 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 54.36      45.32        
  6 Markus Constancio         11 NBS-MR                 58.03      57.22        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:34.20   10/7/2017 Ayden Baxter, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              1:26.08    1:25.63        
                  38.92     1:25.63 (46.71)                                        
  2 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:38.67    1:38.09        
                  45.62     1:38.09 (52.47)                                        
  3 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              1:49.72    1:46.47        
                  50.29     1:46.47 (56.18)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:51.78   10/7/2017 Ayden Baxter, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              2:45.53    2:50.30        
                  40.04     1:22.58 (42.54)     2:12.58 (50.00)     2:50.30 (37.72)
  2 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              3:04.37    3:05.06        
                  50.00     1:37.00 (47.00)   3:04.96 (1:27.96)      3:05.06 (0.10)
  3 Jackson Cooper            11 NBS-MR               3:23.31    3:16.66        
                  44.90     1:34.39 (49.49)   2:34.40 (1:00.01)     3:16.66 (42.26)
  4 Adam Yastion              11 MWDA-MR                   NT    3:20.48        
                1:21.00   2:39.08 (1:18.08)      2:44.00 (4.92)     3:20.48 (36.48)
  5 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                    NT    3:22.06        
                1:20.00   2:38.00 (1:18.00)      2:45.00 (7.00)     3:22.06 (37.06)
 -- Gage Fairbanks            12 NBS-MR               3:49.08         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  57.96     1:55.08 (57.12)   3:02.14 (1:07.06)                    
 -- Michael Kelly             12 AGMV-MR              3:20.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.00     1:43.24 (53.24)   2:45.25 (1:02.01)          DQ (44.63)
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.88   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 23.06      23.46        
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 24.15      24.15        
  3 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 25.30      25.94        
  4 Sam Rider                 14 NBS-MR                 26.16      25.95        
  5 Kyle Harrison             15 AGMV-MR                25.97      26.69        
  6 Jahmair Stroman Taylor    13 UN-MR                  42.51      35.86        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   51.73   10/7/2017 Ian Ackerman, NBS  -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 48.68      51.54        
                  31.00       51.54 (20.54)                                        
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 52.74      53.13        
                  25.64       53.13 (27.49)                                        
  3 Leo Betcher               16 NBS-MR                 55.23      55.33        
                  26.21       55.33 (29.12)                                        
  4 Sam Rider                 14 NBS-MR                 57.15      56.33        
                  34.00       56.33 (22.33)                                        
  5 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR                55.20      56.73        
                  27.29       56.73 (29.44)                                        
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 55.68      57.21        
                  27.55       57.21 (29.66)                                        
  7 John Taranto              14 Barracudas-MR          57.50      57.94        
                  27.29       57.94 (30.65)                                        
  8 Kyle German               15 NBS-MR               1:06.60      59.82        
                  41.00       59.82 (18.82)                                        
  9 Andrew Nieves             15 NBS-MR                 56.88      59.90        
                  32.00       59.90 (27.90)                                        
 10 Mikey Darrell             16 Barracudas-MR        1:02.13    1:00.74        
                  28.27     1:00.74 (32.47)                                        
 11 Tristan Levesque          14 UN-MR                1:03.94    1:02.05        
                  29.39     1:02.05 (32.66)                                        
 12 Daniel Mendoza            14 NBS-MR               1:04.01    1:06.03        
                  30.89     1:06.03 (35.14)                                        
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:08.95   10/7/2017 Aleksey Makarov, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR               5:15.23    5:13.82        
                  27.52       58.30 (30.78)     1:29.95 (31.65)     2:01.05 (31.10)
        2:33.60 (32.55)     3:05.67 (32.07)     3:38.21 (32.54)     4:10.55 (32.34)
        4:43.20 (32.65)     5:13.82 (30.62)                                        
  2 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR              5:17.05    5:34.30        
                  30.13     1:03.93 (33.80)     1:38.46 (34.53)     2:12.78 (34.32)
        2:46.77 (33.99)     3:20.72 (33.95)     3:54.54 (33.82)     4:28.00 (33.46)
        5:02.21 (34.21)     5:34.30 (32.09)                                        
  3 Leo Betcher               16 NBS-MR               5:14.32    5:44.97        
                  30.28     1:04.55 (34.27)     1:38.64 (34.09)     2:13.50 (34.86)
        2:47.95 (34.45)     3:23.73 (35.78)     4:00.03 (36.30)     4:36.34 (36.31)
        5:11.80 (35.46)     5:44.97 (33.17)                                        
  4 William Danaher           15 AGMV-MR              6:08.66    5:45.36        
                  29.22     1:03.48 (34.26)     1:39.36 (35.88)     2:14.44 (35.08)
        2:49.92 (35.48)     3:25.24 (35.32)     4:01.12 (35.88)     4:36.86 (35.74)
        5:11.77 (34.91)     5:45.36 (33.59)                                        
  5 Kyle German               15 NBS-MR               5:41.89    5:55.68        
                  30.24     1:05.67 (35.43)     1:41.66 (35.99)     2:17.01 (35.35)
        2:53.24 (36.23)     3:29.85 (36.61)     4:06.71 (36.86)     4:42.93 (36.22)
        5:20.12 (37.19)     5:55.68 (35.56)                                        
  6 Mikey Darrell             16 Barracudas-MR        6:31.02    6:30.73        
                  32.85     1:11.51 (38.66)     1:51.77 (40.26)     2:32.52 (40.75)
        3:13.41 (40.89)     3:55.21 (41.80)     4:36.21 (41.00)     5:16.82 (40.61)
        5:55.89 (39.07)     6:30.73 (34.84)                                        
  7 Daniel Mendoza            14 NBS-MR               6:17.27    6:44.87        
                  35.23     1:15.25 (40.02)     1:56.83 (41.58)     2:39.04 (42.21)
        3:21.30 (42.26)     4:03.36 (42.06)     4:45.07 (41.71)     5:26.01 (40.94)
        6:06.71 (40.70)     6:44.87 (38.16)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   27.62   10/7/2017 Jason Cruz, RFAC -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR                 30.52      28.70        
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 32.10      29.11        
  3 Andrew Nieves             15 NBS-MR                 39.80      29.30        
  4 Kyle German               15 NBS-MR                 37.34      30.95        
  5 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR                34.09      31.36        
  6 Tristan Levesque          14 UN-MR                  32.19      31.72        
  7 Donato Venditti           13 PBAC-MR                55.14      51.14        
 -- Jahmair Stroman Taylor    13 UN-MR                  54.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   56.33   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR               1:01.32      59.93        
                  29.26       59.93 (30.67)                                        
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 58.83    1:03.26        
                  30.35     1:03.26 (32.91)                                        
  3 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:00.34    1:04.09        
                  31.30     1:04.09 (32.79)                                        
  4 Kyle German               15 NBS-MR               1:07.06    1:05.46        
                  32.07     1:05.46 (33.39)                                        
  5 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:04.72    1:06.98        
                  47.00     1:06.98 (19.98)                                        
  6 Tristan Levesque          14 UN-MR                1:06.41    1:06.99        
                  32.50     1:06.99 (34.49)                                        
  7 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR              1:04.00    1:09.00        
                  33.34     1:09.00 (35.66)                                        
  8 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:03.82    1:10.34        
                  34.24     1:10.34 (36.10)                                        
  9 Matthew Qu                13 MWDA-MR              1:20.38    1:15.96        
                  54.00     1:15.96 (21.96)                                        
 -- Andrew Nieves             15 NBS-MR               1:09.23         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  33.06          DQ (33.64)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   28.68   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 34.48      30.65        
  2 Sam Rider                 14 NBS-MR                 36.56      32.88        
  3 Daniel Mendoza            14 NBS-MR                 43.31      37.83        
  4 Jahmair Stroman Taylor    13 UN-MR                  44.96      41.78        
  5 Donato Venditti           13 PBAC-MR                55.77      51.25        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.08   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:01.98    1:05.38        
                  30.17     1:05.38 (35.21)                                        
  2 Sam Rider                 14 NBS-MR               1:12.10    1:13.60        
                  35.40     1:13.60 (38.20)                                        
  3 Mikey Darrell             16 Barracudas-MR        1:09.71    1:15.65        
                  35.13     1:15.65 (40.52)                                        
  4 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:17.17    1:18.35        
                  42.00     1:18.35 (36.35)                                        
  5 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:16.55    1:19.20        
                  37.46     1:19.20 (41.74)                                        
  6 Kyle Harrison             15 AGMV-MR              1:25.89    1:19.53        
                  36.87     1:19.53 (42.66)                                        
  7 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:15.53    1:21.31        
                  37.73     1:21.31 (43.58)                                        
  8 Daniel Mendoza            14 NBS-MR               1:22.94    1:22.14        
                  37.89     1:22.14 (44.25)                                        
  9 Matthew Qu                13 MWDA-MR              1:33.73    1:28.71        
                  41.23     1:28.71 (47.48)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   24.78   10/7/2017 Robert Reining, RFAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Danaher           15 AGMV-MR                34.89      29.55        
  2 Kyle Harrison             15 AGMV-MR                33.89      31.99        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.95   10/7/2017 Anthony Bruno, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:03.66    1:04.64        
                  30.06     1:04.64 (34.58)                                        
  2 Matthew Qu                13 MWDA-MR              1:24.28    1:17.64        
                  34.60     1:17.64 (43.04)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.58   10/7/2017 Aleksey Makarov, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR               2:11.62    2:14.67        
                  29.00     1:04.00 (35.00)     1:46.00 (42.00)     2:14.67 (28.67)
  2 Sam Rider                 14 NBS-MR               2:20.55    2:24.08        
                  31.18     1:08.35 (37.17)     1:49.64 (41.29)     2:24.08 (34.44)
  3 Leo Betcher               16 NBS-MR               2:22.97    2:24.28        
                  36.00   1:39.00 (1:03.00)     2:13.00 (34.00)     2:24.28 (11.28)
  4 John Taranto              14 Barracudas-MR        2:22.80    2:25.21        
                  35.00     1:09.00 (34.00)     1:56.00 (47.00)     2:25.21 (29.21)
  5 Andrew Nieves             15 NBS-MR               2:32.27    2:29.02        
                  30.16     1:08.23 (38.07)     1:53.78 (45.55)     2:29.02 (35.24)
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR               2:19.52    2:29.40        
                  30.11     1:08.55 (38.44)     1:55.09 (46.54)     2:29.40 (34.31)
  7 William Danaher           15 AGMV-MR              2:20.89    2:30.12        
                  30.15     1:09.34 (39.19)     1:53.63 (44.29)     2:30.12 (36.49)
  8 Tristan Levesque          14 UN-MR                2:36.43    2:33.12        
                  34.75     1:10.82 (36.07)     1:57.04 (46.22)     2:33.12 (36.08)
  9 Kyle Harrison             15 AGMV-MR              2:19.89    2:37.78        
                  31.77     1:12.23 (40.46)     1:57.75 (45.52)     2:37.78 (40.03)
 -- Matthew Qu                13 MWDA-MR              2:49.16         DQ        
      One hand touch - breast
                  34.30     1:15.94 (41.64)     2:02.64 (46.70)          DQ (33.75)