Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 4/14/2019 05:41 PM
         2019 MR HDRO Spring LCM Invitational - 4/13/2019 to 4/14/2019         
                              Sanction #: 190402                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                  36.33      33.84        
  2 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 35.79      34.41        
  3 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                34.00      34.56        
  4 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR                34.50      35.59        
  5 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                38.13      36.17        
  6 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              36.18      37.05        
  7 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                38.00      38.06        
  8 Ward, Amelia              10 RIST-MR                39.48      38.24        
  9 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR              38.45      38.80        
 10 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                42.86      39.17        
 11 Zhang, Emma               10 UN-MR                  43.82      40.18        
 12 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR                41.22      40.61        
 13 Price, Lily                9 TRI$-MR                38.00      40.82        
 14 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                44.34      41.12        
 15 Remor, Rachel              9 RIST-MR                42.13      42.76        
 16 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR                49.86      42.99        
 17 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR                 54.47      43.86        
 18 Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR                45.00      44.46        
 19 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR                47.73      44.93        
 20 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR                55.74      47.54        
 21 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               1:00.99      50.26        
 22 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:06.88      51.59        
 23 Unger, Madeline           10 ASAP-MR              1:03.04      55.76        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                1:20.77    1:13.86        
                  35.47     1:13.86 (38.39)                                        
  2 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              1:24.03    1:17.01        
                  37.14     1:17.01 (39.87)                                        
  3 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR              1:16.97    1:17.12        
                  36.88     1:17.12 (40.24)                                        
  4 Esposito, Grace           10 TRI$-MR              1:17.07    1:18.39        
                  38.94     1:18.39 (39.45)                                        
  5 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:22.07    1:18.88        
                  36.34     1:18.88 (42.54)                                        
  6 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:20.39    1:21.68        
                  39.91     1:21.68 (41.77)                                        
  7 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              1:20.00    1:22.94        
                  38.46     1:22.94 (44.48)                                        
  8 Cho, Sophia H             10 QNS-MR               1:38.44    1:25.64        
                  40.87     1:25.64 (44.77)                                        
  9 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              1:25.00    1:26.00        
                  40.74     1:26.00 (45.26)                                        
 10 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            1:26.16    1:27.44        
 11 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              1:39.19    1:27.65        
                  43.30     1:27.65 (44.35)                                        
 12 Ward, Amelia              10 RIST-MR              1:26.08    1:27.80        
                  40.04     1:27.80 (47.76)                                        
 13 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:34.08    1:29.80        
 14 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              1:40.11    1:30.98        
                  41.59     1:30.98 (49.39)                                        
 15 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              1:52.38    1:31.57        
                  43.20     1:31.57 (48.37)                                        
 16 Dai, Carina Z              9 Badger-MR            1:34.87    1:33.43        
                  44.34     1:33.43 (49.09)                                        
 17 Dalton, Leah              10 TRI-MR               2:07.17    1:33.78        
                  44.49     1:33.78 (49.29)                                        
 18 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              1:45.50    1:33.80        
                  44.15     1:33.80 (49.65)                                        
 19 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              1:51.99    1:40.37        
                  48.38     1:40.37 (51.99)                                        
 20 Santarpia, Sadie           9 TRI$-MR              2:00.00    1:50.44        
                  50.15   1:50.44 (1:00.29)                                        
 21 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               2:23.32    1:55.35        
                  54.46   1:55.35 (1:00.89)                                        
 22 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR            1:44.45    1:56.71        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               2:53.18    2:42.76        
                  36.87     1:18.41 (41.54)     2:01.32 (42.91)     2:42.76 (41.44)
  2 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            3:18.99    2:47.92        
                  38.98     1:21.82 (42.84)     2:05.53 (43.71)     2:47.92 (42.39)
  3 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              2:52.00    3:01.32        
                  39.14     1:26.02 (46.88)     2:16.30 (50.28)     3:01.32 (45.02)
  4 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              3:03.00    3:05.38        
                  41.92     1:28.94 (47.02)     2:18.76 (49.82)     3:05.38 (46.62)
  5 Price, Lily                9 TRI$-MR              3:27.38    3:08.40        
                  43.56     1:33.17 (49.61)     2:21.27 (48.10)     3:08.40 (47.13)
  6 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              3:29.62    3:08.70        
                                1:33.50 ( )   3:08.70 (1:35.20)                    
  7 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            2:58.99    3:11.60        
                  41.75     1:31.13 (49.38)   3:11.60 (1:40.47)                    
  8 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              3:15.00    3:23.77        
                  45.05     1:36.86 (51.81)     2:32.22 (55.36)     3:23.77 (51.55)
  9 Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR              3:35.00    3:34.16        
                  47.83     1:41.86 (54.03)     2:39.57 (57.71)     3:34.16 (54.59)
 10 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR              4:34.85    3:58.69        
                  49.91   1:53.08 (1:03.17)   2:57.28 (1:04.20)   3:58.69 (1:01.41)
 11 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               4:20.99    4:00.31        
                  54.94   1:58.81 (1:03.87)   4:00.31 (2:01.50)                    
 
Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Grace           10 TRI$-MR              6:00.00    5:56.73        
                  39.96     1:26.56 (46.60)     2:12.92 (46.36)     2:58.73 (45.81)
        3:44.98 (46.25)     4:31.09 (46.11)     5:17.18 (46.09)     5:56.73 (39.55)
  2 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            6:48.99    5:59.13        
                  38.70     1:22.08 (43.38)     2:10.17 (48.09)     2:56.44 (46.27)
        3:44.32 (47.88)     4:29.56 (45.24)     5:15.64 (46.08)     5:59.13 (43.49)
  3 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            6:12.88    6:51.99        
                  42.91     1:33.19 (50.28)     2:26.29 (53.10)     3:20.03 (53.74)
                                5:09.09 ( )     6:02.57 (53.48)     6:51.99 (49.42)
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 42.04      38.81        
  2 Yan, Maddy                10 UN-MR                  42.11      39.76        
  3 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR                38.72      41.31        
  4 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                43.90      42.70        
  5 Cho, Sophia H             10 QNS-MR                 51.79      44.53        
  6 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                42.00      46.11        
  7 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              1:05.75      46.17        
  8 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                49.57      46.43        
  9 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR              45.70      46.72        
 10 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                47.54      46.75        
 11 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR                 50.32      46.86        
 12 Price, Lily                9 TRI$-MR                53.28      47.33        
 13 Dai, Carina Z              9 Badger-MR              48.93      47.68        
 14 Ward, Amelia              10 RIST-MR                50.08      47.98        
 15 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR                47.82      48.31        
 16 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR                55.58      51.19        
 17 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                47.00      52.35        
 18 Dalton, Leah              10 TRI-MR               1:01.32      53.29        
 19 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR                55.31      54.71        
 20 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR                 58.13      54.74        
 21 Santarpia, Sadie           9 TRI$-MR              1:00.00      55.42        
 22 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:06.36      55.53        
 23 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR              53.36      59.23        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:26.80    1:21.68        
                  39.28     1:21.68 (42.40)                                        
  2 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:31.94    1:24.16        
                  39.38     1:24.16 (44.78)                                        
  3 Yan, Maddy                10 UN-MR                1:29.96    1:24.56        
                  40.70     1:24.56 (43.86)                                        
  4 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR              1:23.05    1:25.10        
                  41.60     1:25.10 (43.50)                                        
  5 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              1:33.90    1:29.13        
                  43.93     1:29.13 (45.20)                                        
  6 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:36.49    1:31.85        
  7 Zhang, Emma               10 UN-MR                1:42.91    1:31.89        
                  44.67     1:31.89 (47.22)                                        
  8 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              1:46.53    1:35.42        
                  48.16     1:35.42 (47.26)                                        
  9 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:44.01    1:37.98        
 10 Price, Lily                9 TRI$-MR              1:44.90    1:38.70        
                  47.82     1:38.70 (50.88)                                        
 11 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              1:42.13    1:40.55        
                  48.12     1:40.55 (52.43)                                        
 12 Ward, Amelia              10 RIST-MR              1:50.34    1:42.65        
                  49.32     1:42.65 (53.33)                                        
 13 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            1:38.62    1:43.07        
 14 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              1:59.57    1:46.90        
                  52.94     1:46.90 (53.96)                                        
 15 Remor, Rachel              9 RIST-MR              1:47.03    1:47.24        
                  52.82     1:47.24 (54.42)                                        
 16 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              1:40.00    1:49.83        
                  54.65     1:49.83 (55.18)                                        
 17 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              1:54.96    1:53.94        
                  57.00     1:53.94 (56.94)                                        
 18 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR              2:12.03    1:55.30        
                  57.27     1:55.30 (58.03)                                        
 19 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               2:23.33    1:56.82        
 20 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               2:11.92    2:07.55        
 21 Unger, Madeline           10 ASAP-MR              2:14.03    2:23.94        
                1:12.47   2:23.94 (1:11.47)                                        
 -- Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR              1:45.00         DQ        
      Multiple strokes
                  50.51          DQ (51.50)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 43.04      41.57        
  2 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR                44.94      44.90        
  3 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR                 49.39      45.42        
  4 Zhang, Emma               10 UN-MR                  52.24      47.03        
  5 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                49.12      48.03        
  6 Yan, Maddy                10 UN-MR                  52.42      48.34        
  7 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              48.06      49.46        
  8 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                54.94      49.61        
  9 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                51.00      50.97        
 10 Remor, Rachel              9 RIST-MR                50.82      51.35        
 11 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                49.00      51.76        
 12 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                55.55      52.89        
 13 Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR                55.00      55.09        
 14 Ward, Amelia              10 RIST-MR                53.65      55.19        
 15 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              1:03.78      56.93        
 16 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              1:08.56      57.22        
 17 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              1:06.94    1:02.46        
 18 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR               1:02.43    1:02.57        
 19 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR              1:06.53    1:03.59        
 20 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            1:04.97    1:05.11        
 21 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               1:22.23    1:05.33        
 22 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:21.11    1:13.47        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:34.43    1:29.11        
  2 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR              1:34.17    1:37.85        
                  46.95     1:37.85 (50.90)                                        
  3 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:39.91    1:40.55        
                  50.60     1:40.55 (49.95)                                        
  4 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              1:56.15    1:45.21        
                  51.86     1:45.21 (53.35)                                        
  5 Esposito, Grace           10 TRI$-MR              1:48.56    1:45.56        
                  51.20     1:45.56 (54.36)                                        
  6 Dai, Carina Z              9 Badger-MR            1:54.47    1:51.06        
                  54.10     1:51.06 (56.96)                                        
  7 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              1:49.00    1:52.05        
                  52.76     1:52.05 (59.29)                                        
  8 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:59.00    1:53.57        
  9 Ward, Amelia              10 RIST-MR              2:03.11    1:55.91        
                  54.93   1:55.91 (1:00.98)                                        
 10 Cho, Sophia H             10 QNS-MR               2:14.04    1:58.75        
                  56.09   1:58.75 (1:02.66)                                        
 11 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              2:00.00    2:00.30        
                  58.22   2:00.30 (1:02.08)                                        
 12 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR            2:07.81    2:01.42        
                  58.33   2:01.42 (1:03.09)                                        
 13 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              2:03.16    2:01.75        
                  57.45   2:01.75 (1:04.30)                                        
 14 Price, Lily                9 TRI$-MR              2:02.15    2:03.83        
                1:02.26   2:03.83 (1:01.57)                                        
 15 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR               2:14.33    2:09.84        
                1:01.06   2:09.84 (1:08.78)                                        
 16 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              2:27.38    2:13.09        
                1:02.28   2:13.09 (1:10.81)                                        
 -- Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              2:15.25         DQ        
      Butterfly kick
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 38.18      36.49        
  2 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                36.00      36.83        
  3 Yan, Maddy                10 UN-MR                  41.32      36.99        
  4 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                42.17      38.25        
  5 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR                 52.33      42.15        
  6 Price, Lily                9 TRI$-MR                55.00      45.14        
  7 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                47.50      45.26        
  8 Dai, Carina Z              9 Badger-MR              48.61      45.82        
  9 Cho, Sophia H             10 QNS-MR                 53.36      46.88        
 10 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                54.92      49.36        
 11 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                44.00      50.69        
 12 Dalton, Leah              10 TRI-MR               1:14.91      51.02        
 13 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR                58.36      53.24        
 14 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR              56.24      55.04        
 15 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR            1:00.22    1:05.36        
 16 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:31.79    1:09.07        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                1:34.73    1:25.25        
                  39.76     1:25.25 (45.49)                                        
  2 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              1:24.00    1:27.05        
                  39.37     1:27.05 (47.68)                                        
  3 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:36.33    1:33.86        
                  43.34     1:33.86 (50.52)                                        
  4 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              1:35.00    1:33.88        
                  44.05     1:33.88 (49.83)                                        
  5 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:41.72    1:34.49        
                  42.98     1:34.49 (51.51)                                        
  6 Zhang, Emma               10 UN-MR                1:33.33    1:36.82        
                  42.61     1:36.82 (54.21)                                        
  7 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:45.00    1:45.43        
                  49.70     1:45.43 (55.73)                                        
  8 Price, Lily                9 TRI$-MR              2:01.36    1:48.93        
                  48.54   1:48.93 (1:00.39)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                3:36.18    3:02.93        
                  38.82                             2:21.87 ( )     3:02.93 (41.06)
  2 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              3:15.00    3:07.58        
                  41.56     1:28.44 (46.88)     2:25.42 (56.98)     3:07.58 (42.16)
  3 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              3:25.00    3:30.02        
                  43.85     1:37.10 (53.25)   2:43.46 (1:06.36)     3:30.02 (46.56)
  4 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR               3:35.33    3:30.79        
                  46.24     1:39.03 (52.79)   2:40.37 (1:01.34)     3:30.79 (50.42)
  5 Price, Lily                9 TRI$-MR              3:50.68    3:37.95        
                  48.31     1:40.42 (52.11)   2:50.08 (1:09.66)     3:37.95 (47.87)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                30.82      30.57        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 30.72      30.91        
  3 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 32.71      31.56        
  4 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                34.33      31.78        
  5 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR                31.99      31.94        
  6 Barr, Fiona P             12 Badger-MR              30.95      31.99        
  7 Correa, Olivia            12 TRI$-MR                37.77      32.18        
  8 Moran, Laura A            12 UN-MR                  31.00      32.33        
  9 Vincente, Julia           12 TRI$-MR                33.00      32.60        
 10 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR                 35.33      32.88        
 11 Salazar, Emily A          12 APEX-MR                34.35      32.95        
 12 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              32.38      32.99        
 13 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                38.14      33.06        
 14 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR              34.79      33.07        
 15 Ackerman, Milli R         12 JCCT-MR                33.77      33.27        
 16 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR                34.84      33.39        
 17 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR                34.27      33.97        
 18 Washington, Amira         11 TRI$-MR                36.41      33.98        
 19 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                36.52      34.56        
 20 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                35.19      34.70        
 21 Zhang, Erica A            12 UN-MR                  36.38      34.73        
 22 Province, Shaye L         12 ASAP-MR                36.06      35.00        
 23 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              33.70      35.15        
 24 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              37.40      36.59        
 25 Blume, Lauren I           12 JCCT-MR                39.09      37.06        
 26 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                37.21      37.21        
 27 Cathcart, Maia E          12 JCCT-MR                36.58      37.23        
 28 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR                41.50      37.81        
 29 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 40.37      38.02        
 30 Khaytin, Julia            12 TRI-MR                 38.21      38.17        
 31 Reyes Aguirre, Juana      11 APEX-MR                38.44      38.97        
 32 Chamla, Alicia            11 RIST-MR                39.74      39.29        
 33 Bessonette, Anna C        11 JCCT-MR                41.37      39.62        
 34 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                42.75      39.72        
 35 Ye, Jacqueline J          11 JCCT-MR                44.51      43.22        
 36 Kolodziej, Malvina        11 TRI$-MR              1:00.00      44.90        
 37 Kambhampati, Arya L       11 JCCT-MR                47.45      45.16        
 38 Belkin, Ali               11 TRI$-MR                50.45      50.15        
 39 Park, Paisley              8 ASAP-MR                59.49      50.70        
 40 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:07.91      51.15        
 41 Tremeer, Calla S           8 ASAP-MR                55.94      52.07        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              1:06.91    1:06.09        
                  31.79     1:06.09 (34.30)                                        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               1:08.68    1:07.78        
                  32.06     1:07.78 (35.72)                                        
  3 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              1:10.42    1:08.02        
                  32.72     1:08.02 (35.30)                                        
  4 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            1:07.77    1:08.77        
                  32.82     1:08.77 (35.95)                                        
  5 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR              1:14.36    1:09.92        
                  33.38     1:09.92 (36.54)                                        
  6 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              1:15.34    1:10.15        
                  34.50     1:10.15 (35.65)                                        
  7 Washington, Amira         11 TRI$-MR              1:20.69    1:12.07        
                  35.07     1:12.07 (37.00)                                        
  7 Huang, Kejin              12 QNS-MR               1:11.95    1:12.07        
  9 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR               1:23.33    1:12.47        
                  34.92     1:12.47 (37.55)                                        
 10 Abbas, Menna              12 TRI$-MR              1:20.85    1:12.59        
                  34.62     1:12.59 (37.97)                                        
 11 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              1:17.64    1:13.30        
                  35.30     1:13.30 (38.00)                                        
 12 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              1:20.48    1:13.45        
 13 Cho, Kristin H            12 QNS-MR               1:19.15    1:13.73        
                  35.84     1:13.73 (37.89)                                        
 14 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              1:13.46    1:14.57        
                  35.55     1:14.57 (39.02)                                        
 15 Pintal, Natalia           12 UN-MR                1:14.00    1:15.39        
                  36.13     1:15.39 (39.26)                                        
 16 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              1:22.06    1:16.10        
                  35.74     1:16.10 (40.36)                                        
 17 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            1:25.45    1:16.64        
                  37.00     1:16.64 (39.64)                                        
 18 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              1:12.50    1:16.74        
                  36.64     1:16.74 (40.10)                                        
 19 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              1:16.97    1:16.90        
 20 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            1:14.68    1:18.04        
                  36.13     1:18.04 (41.91)                                        
 21 Zhang, Erica A            12 UN-MR                1:20.92    1:19.03        
                  36.86     1:19.03 (42.17)                                        
 22 Lengyel, Sophia           11 RIST-MR              1:18.51    1:19.25        
                  38.28     1:19.25 (40.97)                                        
 23 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              1:24.41    1:20.06        
                  38.24     1:20.06 (41.82)                                        
 24 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:22.20    1:22.82        
                  38.26     1:22.82 (44.56)                                        
 25 Halligan, Caitlyn         12 TRI$-MR              1:50.00    1:23.25        
                  38.59     1:23.25 (44.66)                                        
 25 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR              1:23.64    1:23.25        
                  39.17     1:23.25 (44.08)                                        
 27 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               1:31.63    1:23.31        
                  39.71     1:23.31 (43.60)                                        
 28 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               1:29.13    1:24.70        
                  42.90     1:24.70 (41.80)                                        
 29 Chamla, Alicia            11 RIST-MR              1:27.11    1:24.76        
                  38.94     1:24.76 (45.82)                                        
 30 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              1:37.45    1:30.09        
                  43.42     1:30.09 (46.67)                                        
 31 Paulsen, Erin             12 TRI$-MR              2:00.00    1:33.75        
                  43.99     1:33.75 (49.76)                                        
 32 Flouras, Penelope         11 QNS-MR               1:37.25    1:33.89        
                  42.64     1:33.89 (51.25)                                        
 33 Liffey, Jaclyn            11 TRI-MR               2:22.22    1:41.02        
                  45.92     1:41.02 (55.10)                                        
 34 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR              1:40.34    1:46.93        
 35 Monacelli, Grayson        11 ASAP-MR              2:20.31    1:50.69        
                  49.72   1:50.69 (1:00.97)                                        
 36 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               3:10.91    1:59.00        
                  52.36   1:59.00 (1:06.64)                                        
 37 Antonson, Tallulah P       8 ASAP-MR              2:10.23    2:04.56        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              2:32.59    2:26.57        
                  33.55     1:10.37 (36.82)     1:49.54 (39.17)     2:26.57 (37.03)
  2 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            2:26.72    2:27.24        
                  33.74     1:11.52 (37.78)     1:50.38 (38.86)     2:27.24 (36.86)
  3 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              2:51.29    2:29.35        
                  36.01     1:15.24 (39.23)     1:53.44 (38.20)     2:29.35 (35.91)
  4 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              2:36.12    2:29.97        
                  35.75     1:13.96 (38.21)     1:52.96 (39.00)     2:29.97 (37.01)
  5 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR              2:38.65    2:35.99        
                  35.73     1:15.57 (39.84)     1:56.20 (40.63)     2:35.99 (39.79)
  6 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            2:45.37    2:38.41        
                  35.65     1:16.06 (40.41)     1:58.03 (41.97)     2:38.41 (40.38)
  7 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR            2:29.99    2:39.28        
                  36.77     1:16.76 (39.99)     1:59.43 (42.67)     2:39.28 (39.85)
  8 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              2:54.22    2:39.64        
                  37.10     1:17.98 (40.88)     2:01.59 (43.61)     2:39.64 (38.05)
  9 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              2:40.96    2:40.48        
                  36.09     1:16.53 (40.44)     1:59.61 (43.08)     2:40.48 (40.87)
 10 Huang, Kejin              12 QNS-MR               2:37.69    2:40.86        
                  34.87     1:15.10 (40.23)     1:59.25 (44.15)     2:40.86 (41.61)
 11 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              2:45.95    2:42.24        
                  35.93     1:17.43 (41.50)     2:00.03 (42.60)     2:42.24 (42.21)
 12 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            2:54.93    2:46.38        
                  39.62     1:21.29 (41.67)     2:04.56 (43.27)     2:46.38 (41.82)
 13 Washington, Amira         11 TRI$-MR              2:57.30    2:46.92        
                  37.21     1:19.58 (42.37)     2:04.81 (45.23)     2:46.92 (42.11)
 14 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              2:53.06    2:47.32        
                  37.33     1:20.04 (42.71)     2:05.51 (45.47)     2:47.32 (41.81)
 15 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              3:03.14    2:49.04        
                  37.42     1:21.28 (43.86)     2:06.40 (45.12)     2:49.04 (42.64)
 16 Zhang, Erica A            12 UN-MR                2:49.33    2:53.11        
                  37.36     1:21.43 (44.07)     2:07.14 (45.71)     2:53.11 (45.97)
 17 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            3:05.91    2:54.59        
                  40.22     1:25.44 (45.22)     2:11.89 (46.45)     2:54.59 (42.70)
 18 Batiz, Kaitlyn            12 TRI$-MR              2:00.00    2:54.68        
                  39.56     1:24.12 (44.56)     2:10.33 (46.21)     2:54.68 (44.35)
 19 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              3:01.08    2:55.35        
                  39.97     1:24.18 (44.21)     2:10.60 (46.42)     2:55.35 (44.75)
 20 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              3:12.07    2:55.77        
                  36.84     1:20.87 (44.03)     2:10.35 (49.48)     2:55.77 (45.42)
 21 Chamla, Alicia            11 RIST-MR              3:06.96    2:59.56        
                  40.56     1:25.98 (45.42)     2:14.76 (48.78)     2:59.56 (44.80)
 22 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               3:24.03    3:02.39        
                  44.13     1:32.22 (48.09)     2:19.62 (47.40)     3:02.39 (42.77)
 23 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               2:58.83    3:08.39        
                  39.23     1:25.40 (46.17)     2:16.73 (51.33)     3:08.39 (51.66)
 24 Batiz, Emma               11 TRI$-MR              3:00.00    3:11.15        
                  41.71     1:30.67 (48.96)     2:23.53 (52.86)     3:11.15 (47.62)
 25 Reyes Aguirre, Juana      11 APEX-MR              3:08.40    3:12.34        
                  38.96     1:30.50 (51.54)     2:23.44 (52.94)     3:12.34 (48.90)
 26 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              3:20.00    3:18.13        
                  41.04     1:32.90 (51.86)     2:26.72 (53.82)     3:18.13 (51.41)
 27 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR              3:30.00    3:20.15        
                  45.04     1:35.18 (50.14)     2:30.00 (54.82)     3:20.15 (50.15)
 28 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               4:00.91    4:01.26        
                  53.40   1:56.53 (1:03.13)   3:02.03 (1:05.50)     4:01.26 (59.23)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              5:05.38    4:59.33        
                  33.53     1:10.77 (37.24)     1:49.10 (38.33)     2:27.06 (37.96)
        3:05.65 (38.59)     3:44.28 (38.63)     4:23.41 (39.13)     4:59.33 (35.92)
  2 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            5:08.67    5:06.88        
                  34.95                             1:51.83 ( )                    
            3:10.43 ( )                             4:29.09 ( )     5:06.88 (37.79)
  3 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              5:52.27    5:09.94        
                                1:14.00 ( )                             2:33.81 ( )
                                3:54.88 ( )   5:09.94 (1:15.06)                    
  4 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              6:20.00    5:14.24        
                  35.58     1:14.36 (38.78)     1:55.17 (40.81)     2:34.75 (39.58)
        3:15.62 (40.87)     3:55.90 (40.28)     4:35.35 (39.45)     5:14.24 (38.89)
  5 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            5:38.97    5:39.68        
                  36.76     1:17.97 (41.21)     2:02.51 (44.54)     2:45.99 (43.48)
        3:31.70 (45.71)     4:15.85 (44.15)     5:00.27 (44.42)     5:39.68 (39.41)
  6 Huang, Kejin              12 QNS-MR               5:49.33    5:40.60        
                  36.41     1:17.35 (40.94)     2:01.45 (44.10)     2:45.90 (44.45)
        3:31.70 (45.80)     4:16.60 (44.90)     5:01.43 (44.83)     5:40.60 (39.17)
  7 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            6:23.31    5:41.98        
                  38.23                             2:03.94 ( )                    
            3:33.25 ( )                             5:00.82 ( )     5:41.98 (41.16)
  8 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            6:18.60    6:04.26        
                  40.93     1:27.63 (46.70)     2:14.63 (47.00)     3:01.54 (46.91)
        3:48.15 (46.61)     4:35.87 (47.72)     5:20.94 (45.07)     6:04.26 (43.32)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 32.86      33.58        
  2 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                37.49      35.69        
  3 Cho, Kristin H            12 QNS-MR                 40.21      37.54        
  4 Moran, Laura A            12 UN-MR                  34.00      37.60        
  5 Vincente, Julia           12 TRI$-MR                37.31      37.93        
  6 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR                 39.33      38.37        
  7 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR                41.87      38.79        
  8 Correa, Olivia            12 TRI$-MR                50.00      39.63        
  9 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR                34.36      39.65        
 10 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                43.79      40.12        
 11 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR                41.46      40.30        
 12 Washington, Amira         11 TRI$-MR                42.06      40.84        
 13 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 42.70      41.28        
 14 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              37.86      41.38        
 15 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                43.24      41.45        
 16 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                45.69      41.95        
 17 Zhang, Erica A            12 UN-MR                  43.11      41.98        
 18 Lengyel, Sophia           11 RIST-MR                40.43      42.10        
 19 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR                41.23      42.34        
 20 Pintal, Natalia           12 UN-MR                  37.00      42.85        
 21 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                43.71      43.44        
 22 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                49.86      44.69        
 23 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                45.46      44.83        
 24 Chamla, Alicia            11 RIST-MR                47.89      47.27        
 25 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 49.82      47.31        
 26 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              42.42      47.51        
 27 Liffey, Jaclyn            11 TRI-MR               1:20.91      47.84        
 28 Chun, Lina                11 GATE-MR                52.64      48.12        
 29 Paulsen, Erin             12 TRI$-MR              1:00.00      48.39        
 30 Flouras, Penelope         11 QNS-MR                 49.99      49.30        
 31 Clark, Emily              11 TRI$-MR              1:00.00      50.16        
 32 Monacelli, Grayson        11 ASAP-MR              1:08.30      55.01        
 33 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR                55.56      55.95        
 34 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:20.91    1:05.31        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               1:12.69    1:12.42        
                  34.90     1:12.42 (37.52)                                        
  2 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              1:19.19    1:19.19        
                  38.86     1:19.19 (40.33)                                        
  3 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR              1:25.48    1:19.46        
                  38.78     1:19.46 (40.68)                                        
  4 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              1:20.53    1:19.66        
  5 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR               1:21.33    1:21.72        
                  39.87     1:21.72 (41.85)                                        
  6 Moran, Laura A            12 UN-MR                1:19.00    1:22.26        
                  40.86     1:22.26 (41.40)                                        
  7 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              1:28.10    1:24.72        
                  40.92     1:24.72 (43.80)                                        
  8 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            1:20.82    1:27.46        
                  41.67     1:27.46 (45.79)                                        
  9 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR            1:32.44    1:27.59        
                  43.58     1:27.59 (44.01)                                        
 10 Huang, Kejin              12 QNS-MR               1:30.17    1:28.29        
                  43.34     1:28.29 (44.95)                                        
 11 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              1:33.01    1:28.40        
 12 Zhang, Erica A            12 UN-MR                1:32.97    1:28.55        
                  44.17     1:28.55 (44.38)                                        
 13 Washington, Amira         11 TRI$-MR              1:32.87    1:28.70        
                  43.81     1:28.70 (44.89)                                        
 14 Abbas, Menna              12 TRI$-MR              2:00.00    1:30.05        
                  43.75     1:30.05 (46.30)                                        
 15 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            1:33.41    1:31.32        
                  44.74     1:31.32 (46.58)                                        
 16 Batiz, Kaitlyn            12 TRI$-MR              1:50.84    1:32.54        
                  45.15     1:32.54 (47.39)                                        
 17 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              1:39.42    1:32.65        
                  45.17     1:32.65 (47.48)                                        
 18 Cathcart, Maia E          12 JCCT-MR              1:35.38    1:32.88        
 19 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              1:35.44    1:33.00        
                  45.87     1:33.00 (47.13)                                        
 20 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:39.46    1:34.06        
 21 Blume, Lauren I           12 JCCT-MR              1:40.28    1:34.48        
                  45.68     1:34.48 (48.80)                                        
 22 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              1:47.61    1:37.76        
                  47.44     1:37.76 (50.32)                                        
 23 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR              1:46.21    1:38.14        
                  47.51     1:38.14 (50.63)                                        
 24 Batiz, Emma               11 TRI$-MR              2:00.00    1:40.96        
                  48.96     1:40.96 (52.00)                                        
 25 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            1:34.61    1:41.66        
                  49.14     1:41.66 (52.52)                                        
 26 Park, Paisley              8 ASAP-MR              2:15.04    1:57.50        
 27 Tremeer, Calla S           8 ASAP-MR              2:13.04    2:04.65        
                1:02.17   2:04.65 (1:02.48)                                        
 -- Khaytin, Julia            12 TRI-MR               1:34.72         DQ        
      Multiple strokes
                  46.47          DQ (50.64)                                        
 -- Kolodziej, Malvina        11 TRI$-MR              2:00.00         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  52.95          DQ (56.16)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                41.92      41.63        
  2 Correa, Olivia            12 TRI$-MR                49.07      42.14        
  3 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR                42.17      42.57        
  4 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR                45.95      43.44        
  5 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                51.05      44.18        
  6 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                49.65      44.68        
  7 Salazar, Emily A          12 APEX-MR                49.09      44.72        
  8 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR              44.64      44.94        
  9 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR                 46.33      45.03        
 10 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 59.21      45.27        
 11 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR                46.89      45.31        
 12 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                46.27      45.80        
 13 Moran, Laura A            12 UN-MR                  43.00      46.00        
 14 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 46.46      46.30        
 15 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              42.72      46.36        
 16 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              46.81      46.52        
 17 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              48.73      47.72        
 18 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR                50.50      47.99        
 19 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                50.52      48.80        
 20 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR                51.58      48.81        
 21 Bessonette, Anna C        11 JCCT-MR                49.09      49.22        
 22 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                55.11      52.17        
 23 Chamla, Alicia            11 RIST-MR                55.68      54.10        
 24 Ye, Jacqueline J          11 JCCT-MR                49.62      55.59        
 25 Kambhampati, Arya L       11 JCCT-MR              1:13.48    1:00.53        
 26 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               1:03.31    1:01.65        
 27 Tremeer, Calla S           8 ASAP-MR              1:13.94    1:09.27        
 28 Kolodziej, Malvina        11 TRI$-MR              1:00.00    1:10.84        
 29 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:15.91    1:11.63        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              1:28.44    1:30.75        
                  43.99     1:30.75 (46.76)                                        
  2 Abbas, Menna              12 TRI$-MR              1:46.47    1:35.53        
                  45.38     1:35.53 (50.15)                                        
  3 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              1:43.05    1:36.70        
                  45.78     1:36.70 (50.92)                                        
  4 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR               1:36.33    1:36.76        
                  46.47     1:36.76 (50.29)                                        
  5 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              1:39.52    1:37.26        
                  46.93     1:37.26 (50.33)                                        
  6 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              1:45.00    1:37.52        
                  45.78     1:37.52 (51.74)                                        
  7 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              1:43.08    1:40.85        
                  49.03     1:40.85 (51.82)                                        
  8 Pintal, Natalia           12 UN-MR                1:38.00    1:41.91        
                  48.88     1:41.91 (53.03)                                        
  9 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:55.67    1:45.01        
                  51.08     1:45.01 (53.93)                                        
 10 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            1:33.48    1:45.38        
                  49.91     1:45.38 (55.47)                                        
 11 Lengyel, Sophia           11 RIST-MR              1:43.34    1:45.53        
 12 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               1:54.24    1:45.85        
                  50.52     1:45.85 (55.33)                                        
 13 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR              1:50.73    1:46.01        
                  50.98     1:46.01 (55.03)                                        
 14 Flouras, Penelope         11 QNS-MR               1:55.88    1:46.21        
                  52.93     1:46.21 (53.28)                                        
 14 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              1:47.10    1:46.21        
                  51.45     1:46.21 (54.76)                                        
 16 Zhang, Erica A            12 UN-MR                1:55.07    1:53.55        
                  55.89     1:53.55 (57.66)                                        
 17 Chamla, Alicia            11 RIST-MR              1:58.49    1:57.29        
                  58.00     1:57.29 (59.29)                                        
 18 Liffey, Jaclyn            11 TRI-MR               3:22.91    1:57.51        
                  56.63   1:57.51 (1:00.88)                                        
 19 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               2:16.33    2:06.21        
                1:00.58   2:06.21 (1:05.63)                                        
 20 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR              2:00.00    2:07.39        
                1:00.74   2:07.39 (1:06.65)                                        
 21 Clark, Emily              11 TRI$-MR              2:00.00    2:12.55        
                1:03.39   2:12.55 (1:09.16)                                        
 -- Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              1:37.04         DQ        
      Butterfly kick
                  45.53          DQ (49.01)                                        
 -- Cho, Kristin H            12 QNS-MR               1:53.12         DQ        
      Butterfly kick
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                33.57      32.56        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 33.09      32.73        
  3 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR                37.20      33.50        
  4 Barr, Fiona P             12 Badger-MR              34.01      35.01        
  5 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR                37.29      35.64        
  6 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                42.31      36.84        
  7 Washington, Amira         11 TRI$-MR                40.11      37.44        
  8 Moran, Laura A            12 UN-MR                  34.00      37.79        
  9 Cho, Kristin H            12 QNS-MR                 38.90      37.80        
 10 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 37.20      38.75        
 11 Province, Shaye L         12 ASAP-MR                39.95      38.85        
 12 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                52.99      39.35        
 13 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              37.06      39.48        
 14 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR                41.88      39.61        
 15 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              39.37      40.95        
 16 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                58.99      41.15        
 17 Pintal, Natalia           12 UN-MR                  37.00      41.49        
 18 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                45.86      43.10        
 19 Chun, Lina                11 GATE-MR                46.30      44.00        
 20 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              47.23      44.48        
 21 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                48.02      47.12        
 22 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 51.77      48.65        
 23 Paulsen, Erin             12 TRI$-MR              1:00.00      52.38        
 24 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR                50.45      58.39        
 25 Clark, Emily              11 TRI$-MR              1:00.00    1:01.10        
 26 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:25.71    1:02.05        
 27 Monacelli, Grayson        11 ASAP-MR              1:10.45    1:02.68        
 28 Antonson, Tallulah P       8 ASAP-MR              1:10.32    1:15.60        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              1:14.01    1:13.42        
                  35.17     1:13.42 (38.25)                                        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               1:19.17    1:15.71        
                  35.04     1:15.71 (40.67)                                        
  3 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              1:25.90    1:19.66        
                  35.92     1:19.66 (43.74)                                        
  4 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              1:26.35    1:20.35        
                  38.41     1:20.35 (41.94)                                        
  5 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            1:15.60    1:21.15        
                  36.23     1:21.15 (44.92)                                        
  6 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              1:27.78    1:21.97        
                  37.90     1:21.97 (44.07)                                        
  7 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              1:44.57    1:28.02        
                  40.93     1:28.02 (47.09)                                        
  8 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR              1:25.00    1:32.23        
                  43.02     1:32.23 (49.21)                                        
  9 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR              1:37.65    1:32.35        
                  41.30     1:32.35 (51.05)                                        
 10 Washington, Amira         11 TRI$-MR              1:36.04    1:32.58        
                  41.89     1:32.58 (50.69)                                        
 11 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:40.13    1:35.36        
                  41.74     1:35.36 (53.62)                                        
 12 Reyes Aguirre, Juana      11 APEX-MR              1:39.48    1:39.66        
                  44.24     1:39.66 (55.42)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               2:55.12    2:45.31        
                  34.29     1:12.82 (38.53)     2:06.20 (53.38)     2:45.31 (39.11)
  2 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            2:49.29    2:54.11        
                  36.63     1:22.13 (45.50)     2:15.34 (53.21)     2:54.11 (38.77)
  3 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR              3:07.57    2:55.45        
                  37.65     1:20.73 (43.08)     2:17.33 (56.60)     2:55.45 (38.12)
  4 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              3:07.00    2:58.44        
                  40.73                             2:20.14 ( )     2:58.44 (38.30)
  5 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              3:20.68    2:58.98        
                  41.58     1:27.45 (45.87)     2:18.12 (50.67)     2:58.98 (40.86)
  6 Moran, Laura A            12 UN-MR                3:00.00    3:02.04        
                  40.01     1:26.72 (46.71)     2:22.26 (55.54)     3:02.04 (39.78)
  7 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              3:02.67    3:03.84        
                                1:23.13 ( )   3:03.84 (1:40.71)                    
  8 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              3:23.72    3:03.97        
                  40.85                             2:23.14 ( )     3:03.97 (40.83)
  9 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              3:05.85    3:04.36        
                  40.37     1:29.51 (49.14)     2:23.00 (53.49)     3:04.36 (41.36)
 10 Washington, Amira         11 TRI$-MR              3:17.57    3:07.05        
                  40.48     1:28.29 (47.81)     2:27.36 (59.07)     3:07.05 (39.69)
 11 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR              3:30.34    3:13.28        
                  39.83     1:31.57 (51.74)     2:27.71 (56.14)     3:13.28 (45.57)
 12 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            3:23.31    3:15.37        
                  46.45     1:34.67 (48.22)     2:34.24 (59.57)     3:15.37 (41.13)
 13 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              3:19.85    3:16.28        
                  43.88     1:32.21 (48.33)   2:35.09 (1:02.88)     3:16.28 (41.19)
 14 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              3:22.97    3:16.30        
                                1:35.48 ( )   3:16.30 (1:40.82)                    
 15 Chun, Lina                11 GATE-MR              3:32.51    3:19.90        
                  45.90     1:38.61 (52.71)     2:38.41 (59.80)     3:19.90 (41.49)
 16 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               3:25.37    3:21.59        
                  44.12     1:38.56 (54.44)     2:36.43 (57.87)     3:21.59 (45.16)
 17 Zhang, Erica A            12 UN-MR                3:26.95    3:24.08        
                  45.83     1:33.60 (47.77)   2:38.28 (1:04.68)     3:24.08 (45.80)
 18 Halligan, Caitlyn         12 TRI$-MR              3:00.00    3:27.59        
                  41.78     1:36.35 (54.57)   2:41.39 (1:05.04)     3:27.59 (46.20)
 -- Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              3:33.50         DQ        
      One hand touch - fly
                                1:32.76 ( )        DQ (1:50.30)                    
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              5:45.00    5:49.85        
                  35.17     1:17.55 (42.38)     2:02.50 (44.95)     2:46.77 (44.27)
        3:36.96 (50.19)     4:29.97 (53.01)     5:09.69 (39.72)     5:49.85 (40.16)
 
Women 13 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR                27.72      28.59        
  2 Seliger, Sophia           14 RIST-MR                28.26      29.24        
  3 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR                28.68      29.29        
  4 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR                30.86      29.76        
  5 Adams, Grace C            16 TRI-MR                 29.66      29.99        
  6 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR                31.32      30.09        
  7 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR              29.43      30.24        
  8 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR                30.22      30.32        
  9 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR              29.33      30.48        
 10 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR                33.19      30.70        
 11 Jolia, Dina               14 MPNY-MR                31.83      30.79        
 12 Aclao, Joromya            16 QNS-MR                 30.17      30.89        
 13 Cruz, Laura               18 QNS-MR                 33.33      30.92        
 14 Tang, Melbourne           16 NYCC-MR                32.46      31.19        
 15 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR                30.80      31.28        
 16 Nicholas, Cayla R         14 UN-MR                  31.35      31.36        
 17 Wong, Kelly M             14 APEX-MR                30.92      31.43        
 18 Dougherty, Kate           14 Badger-MR              31.45      31.64        
 19 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR                29.86      31.75        
 20 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR              30.51      31.88        
 21 Abrams, Anna M            16 UN-MR                  31.28      32.01        
 22 Park, Song-Yi             14 QNS-MR                 31.43      32.07        
 23 Ortega, Meghan            15 TRI$-MR                32.46      32.41        
 24 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR                 47.91      32.59        
 25 Law, Brianna              13 MPNY-MR                32.38      32.67        
 26 Long, Kelsey              14 RIST-MR                31.49      32.68        
 27 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR                29.40      32.93        
 28 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR                32.33      33.08        
 29 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR                31.00      33.11        
 30 Gregory, Caitlin C        14 JCCT-MR                32.34      33.12        
 31 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR                 33.79      33.22        
 32 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR                 47.91      33.25        
 33 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR                32.43      33.37        
 34 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR                34.08      33.76        
 35 Ge, Xinrui                14 APEX-MR                32.84      33.82        
 36 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR                33.00      33.99        
 37 Wong, Kristen A           14 APEX-MR                33.16      34.01        
 38 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR                33.89      34.10        
 39 Regan, Jaclyn R           13 QNS-MR                 36.29      34.13        
 40 Ilkay, Kyla R             15 QNS-MR                 35.84      34.15        
 41 Cong, Lily A              14 NYCC-MR                34.78      34.19        
 42 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR                33.00      34.22        
 43 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR                35.76      34.39        
 44 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR                32.00      34.48        
 45 Tiger, Alexandra A        15 JCCT-MR                35.47      34.57        
 46 Glass, Olive              13 RIST-MR                34.18      34.58        
 47 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR                36.14      34.75        
 48 Li, Jaimie                13 NYCC-MR                35.75      34.84        
 49 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR                 33.07      34.98        
 50 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR                35.00      35.18        
 51 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR                38.97      35.28        
 52 Jimenez, Haley            15 QNS-MR                 33.13      35.67        
 53 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR                36.63      35.93        
 54 Patala, Lhatso            13 NYCC-MR                39.29      36.28        
 55 Jeong, Bina               13 QNS-MR                 36.75      36.41        
 56 Reid, Vanessa N           14 QNS-MR                 37.33      37.30        
 57 Datta, Rani               15 NYCC-MR                38.03      37.43        
 58 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR                39.43      37.58        
 59 Chavez, Gabrielle M       15 APEX-MR                39.69      38.85        
 60 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR                42.90      40.54        
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              1:00.40    1:01.85        
                  29.68     1:01.85 (32.17)                                        
  2 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              1:02.85    1:02.41        
                  30.25     1:02.41 (32.16)                                        
  3 Adams, Grace C            16 TRI-MR               1:02.50    1:03.20        
                  30.70     1:03.20 (32.50)                                        
  4 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:03.80    1:05.08        
                  31.36     1:05.08 (33.72)                                        
  5 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              1:02.38    1:05.26        
                  31.40     1:05.26 (33.86)                                        
  6 Gonzalez, Angelina        19 MPNY-MR              1:02.95    1:05.77        
                  31.08     1:05.77 (34.69)                                        
  7 Zaets, Samantha           14 TRI$-MR              1:06.12    1:06.01        
                  31.73     1:06.01 (34.28)                                        
  8 Cruz, Laura               18 QNS-MR               1:10.33    1:06.56        
                  32.21     1:06.56 (34.35)                                        
  9 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              1:06.50    1:06.63        
                  32.15     1:06.63 (34.48)                                        
 10 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              1:08.29    1:06.74        
                  32.34     1:06.74 (34.40)                                        
 11 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              1:07.44    1:07.25        
                  33.09     1:07.25 (34.16)                                        
 12 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              1:10.38    1:07.26        
                  32.19     1:07.26 (35.07)                                        
 13 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:06.22    1:07.36        
                  31.55     1:07.36 (35.81)                                        
 14 Bischof, Lucy M           17 Badger-MR            1:01.08    1:07.80        
                  32.18     1:07.80 (35.62)                                        
 15 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              1:10.02    1:07.93        
                  33.14     1:07.93 (34.79)                                        
 16 Chiang, Kylie M           13 GATE-MR              1:10.41    1:07.95        
                  32.28     1:07.95 (35.67)                                        
 17 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              1:11.66    1:08.34        
                  33.77     1:08.34 (34.57)                                        
 18 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:11.91    1:08.50        
                  33.36     1:08.50 (35.14)                                        
 19 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            1:09.70    1:08.59        
                  33.16     1:08.59 (35.43)                                        
 20 Finn, Molly K             15 NYCC-MR              1:10.81    1:08.87        
                  32.63     1:08.87 (36.24)                                        
 21 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:06.78    1:08.99        
                  33.65     1:08.99 (35.34)                                        
 22 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              1:07.00    1:09.05        
                  33.30     1:09.05 (35.75)                                        
 23 Platt, Claire             16 MPNY-MR              1:10.98    1:09.43        
                  33.40     1:09.43 (36.03)                                        
 24 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:07.09    1:10.05        
                  33.01     1:10.05 (37.04)                                        
 25 Krasykova, Albina         19 MPNY-MR              1:09.00    1:10.08        
                  34.73     1:10.08 (35.35)                                        
 26 Mykytenko, Elizabeth      16 TRI-MR               1:06.47    1:10.57        
                  34.41     1:10.57 (36.16)                                        
 27 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              1:09.33    1:10.76        
                  34.02     1:10.76 (36.74)                                        
 28 Orr, Elon K               15 QNS-MR               1:15.33    1:11.01        
                  34.63     1:11.01 (36.38)                                        
 29 Long, Kelsey              14 RIST-MR              1:07.38    1:11.15        
                  33.50     1:11.15 (37.65)                                        
 30 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              1:15.00    1:11.17        
                  34.64     1:11.17 (36.53)                                        
 31 Brulinski, Natalia E      13 UN-MR                1:11.00    1:11.53        
                  34.39     1:11.53 (37.14)                                        
 32 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:11.88    1:12.21        
                  34.47     1:12.21 (37.74)                                        
 33 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              1:11.49    1:12.91        
                  34.95     1:12.91 (37.96)                                        
 34 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            1:07.13    1:12.92        
                  34.39     1:12.92 (38.53)                                        
 35 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              1:06.79    1:13.09        
                  34.93     1:13.09 (38.16)                                        
 36 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              1:10.10    1:13.37        
                  35.44     1:13.37 (37.93)                                        
 37 Reich, Julia K            14 Badger-MR            1:11.67    1:13.43        
                  34.64     1:13.43 (38.79)                                        
 38 Krasykova, Polina         19 MPNY-MR              1:11.00    1:13.44        
                  34.75     1:13.44 (38.69)                                        
 39 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              1:04.48    1:13.87        
                  34.35     1:13.87 (39.52)                                        
 40 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              1:12.86    1:14.13        
                  35.81     1:14.13 (38.32)                                        
 41 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            1:04.70    1:14.18        
                  35.18     1:14.18 (39.00)                                        
 42 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               1:13.76    1:14.27        
                  35.81     1:14.27 (38.46)                                        
 43 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              1:08.65    1:14.38        
                  36.07     1:14.38 (38.31)                                        
 44 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               1:40.91    1:14.53        
                  36.07     1:14.53 (38.46)                                        
 45 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               1:44.91    1:14.56        
                  35.39     1:14.56 (39.17)                                        
 46 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               1:13.11    1:15.20        
                  36.29     1:15.20 (38.91)                                        
 47 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              1:14.22    1:15.37        
                  36.51     1:15.37 (38.86)                                        
 48 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              1:19.80    1:15.52        
                  36.19     1:15.52 (39.33)                                        
 49 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              1:18.72    1:15.58        
                  36.06     1:15.58 (39.52)                                        
 50 Glass, Olive              13 RIST-MR              1:17.68    1:16.41        
                  36.97     1:16.41 (39.44)                                        
 51 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              1:14.00    1:16.77        
                  37.17     1:16.77 (39.60)                                        
 52 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:21.47    1:17.18        
                  35.48     1:17.18 (41.70)                                        
 53 McDonald, Anna            14 TRI$-MR              1:13.96    1:17.99        
                  36.29     1:17.99 (41.70)                                        
 54 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:14.00    1:18.13        
                  37.28     1:18.13 (40.85)                                        
 55 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              1:18.00    1:18.44        
 56 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              1:19.13    1:19.05        
                  39.16     1:19.05 (39.89)                                        
 57 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:16.47    1:19.67        
                  37.30     1:19.67 (42.37)                                        
 58 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:20.28    1:19.94        
                  37.79     1:19.94 (42.15)                                        
 59 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              1:17.97    1:20.41        
                  37.65     1:20.41 (42.76)                                        
 60 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              1:29.04    1:22.93        
                  38.23     1:22.93 (44.70)                                        
 61 Pacheco, Victoria         13 TRI$-MR              2:00.00    1:28.53        
                  39.45     1:28.53 (49.08)                                        
 62 Omonullaeva, Amina        13 Shy-Mr-MR            1:13.90    1:31.39        
                  40.11     1:31.39 (51.28)                                        
 63 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              1:56.95    1:35.66        
                  44.30     1:35.66 (51.36)                                        
 64 Milton, Sophia            13 TRI$-MR              1:33.23    1:36.11        
                  47.50     1:36.11 (48.61)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        17 Badger-MR            2:04.30    2:11.69        
                  30.68     1:03.84 (33.16)     1:37.85 (34.01)     2:11.69 (33.84)
  2 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              2:13.82    2:17.90        
                  31.11     1:05.71 (34.60)     1:42.14 (36.43)     2:17.90 (35.76)
  3 Adams, Grace C            16 TRI-MR               2:20.11    2:19.15        
                  32.11     1:07.44 (35.33)     1:43.83 (36.39)     2:19.15 (35.32)
  4 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            2:15.88    2:23.44        
                  33.32     1:08.81 (35.49)     1:46.64 (37.83)     2:23.44 (36.80)
  5 Ortega, Meghan            15 TRI$-MR              2:29.60    2:24.63        
                  34.45     1:11.14 (36.69)     1:48.36 (37.22)     2:24.63 (36.27)
  6 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              2:29.35    2:25.08        
                  33.64     1:10.11 (36.47)     1:47.98 (37.87)     2:25.08 (37.10)
  7 Sjolander, Katie          15 TRI$-MR              2:27.03    2:25.92        
                  34.19     1:11.50 (37.31)     1:49.08 (37.58)     2:25.92 (36.84)
  8 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              2:39.95    2:26.00        
                  33.45     1:10.72 (37.27)     1:48.96 (38.24)     2:26.00 (37.04)
  9 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:30.68    2:27.07        
                  34.71     1:12.01 (37.30)     1:50.25 (38.24)     2:27.07 (36.82)
 10 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:25.25    2:28.07        
                  34.81     1:11.79 (36.98)     1:50.82 (39.03)     2:28.07 (37.25)
 11 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              2:26.78    2:29.38        
                  34.19     1:11.79 (37.60)     1:51.09 (39.30)     2:29.38 (38.29)
 12 Cruz, Laura               18 QNS-MR               2:37.33    2:29.48        
                  35.12     1:13.54 (38.42)     1:52.84 (39.30)     2:29.48 (36.64)
 13 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:27.83    2:30.22        
                  34.08     1:12.13 (38.05)     1:51.60 (39.47)     2:30.22 (38.62)
 14 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              2:38.53    2:30.50        
                  34.43     1:13.39 (38.96)     1:53.38 (39.99)     2:30.50 (37.12)
 15 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:23.36    2:33.97        
                  35.07     1:13.90 (38.83)     1:54.90 (41.00)     2:33.97 (39.07)
 16 Gregory, Caitlin C        14 JCCT-MR              2:35.82    2:34.24        
                  36.95     1:15.91 (38.96)     1:56.10 (40.19)     2:34.24 (38.14)
 17 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              2:31.85    2:34.56        
                  34.99     1:13.80 (38.81)     1:56.05 (42.25)     2:34.56 (38.51)
 18 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR              2:35.00    2:34.62        
                  35.59     1:14.93 (39.34)     1:56.19 (41.26)     2:34.62 (38.43)
 19 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            2:30.87    2:35.95        
                  35.06     1:13.88 (38.82)     1:55.07 (41.19)     2:35.95 (40.88)
 20 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR              2:37.39    2:36.01        
                  34.80     1:14.23 (39.43)     1:55.28 (41.05)     2:36.01 (40.73)
 21 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              2:31.96    2:36.74        
                  36.87     1:17.84 (40.97)     1:58.98 (41.14)     2:36.74 (37.76)
 22 Long, Kelsey              14 RIST-MR              2:34.85    2:36.77        
                  35.96     1:16.49 (40.53)     1:58.55 (42.06)     2:36.77 (38.22)
 23 Aclao, Joromya            16 QNS-MR               2:25.52    2:37.13        
                  34.03     1:13.58 (39.55)     1:55.01 (41.43)     2:37.13 (42.12)
 24 Lu, Erxi                  16 APEX-MR              2:32.61    2:37.45        
                  36.81     1:16.84 (40.03)     1:57.66 (40.82)     2:37.45 (39.79)
 25 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               2:38.30    2:38.06        
                  36.04     1:15.34 (39.30)     1:56.96 (41.62)     2:38.06 (41.10)
 26 Tang, Melbourne           16 NYCC-MR              2:51.48    2:38.64        
                  36.55     1:15.67 (39.12)     1:57.68 (42.01)     2:38.64 (40.96)
 27 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              2:42.16    2:39.49        
                  37.81     1:18.12 (40.31)     1:59.95 (41.83)     2:39.49 (39.54)
 28 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              2:52.39    2:39.80        
                  34.86     1:14.80 (39.94)     1:57.91 (43.11)     2:39.80 (41.89)
 29 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              2:56.99    2:40.04        
                  35.59     1:15.47 (39.88)     1:58.00 (42.53)     2:40.04 (42.04)
 29 Ilkay, Kyla R             15 QNS-MR               2:46.33    2:40.04        
                  36.98     1:17.06 (40.08)     1:59.23 (42.17)     2:40.04 (40.81)
 31 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               3:55.91    2:45.21        
                  36.61     1:18.02 (41.41)     2:02.36 (44.34)     2:45.21 (42.85)
 32 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              2:50.08    2:45.77        
                  37.94     1:19.13 (41.19)     2:03.40 (44.27)     2:45.77 (42.37)
 33 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               2:58.62    2:45.87        
                  38.34     1:21.22 (42.88)     2:05.93 (44.71)     2:45.87 (39.94)
 34 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              2:45.00    2:46.92        
                  36.52     1:18.96 (42.44)     2:04.00 (45.04)     2:46.92 (42.92)
 35 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              2:35.00    2:47.15        
                  36.69     1:18.24 (41.55)     2:01.99 (43.75)     2:47.15 (45.16)
 36 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR              3:04.31    2:47.93        
                  36.25     1:18.79 (42.54)     2:03.78 (44.99)     2:47.93 (44.15)
 37 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              3:01.85    2:47.97        
                  38.21     1:21.27 (43.06)     2:05.97 (44.70)     2:47.97 (42.00)
 38 Tiger, Alexandra A        15 JCCT-MR              2:47.05    2:48.01        
                  38.20     1:19.91 (41.71)     2:04.98 (45.07)     2:48.01 (43.03)
 39 Jeong, Bina               13 QNS-MR               2:57.94    2:48.92        
                  39.39     1:22.05 (42.66)     2:07.52 (45.47)     2:48.92 (41.40)
 40 Nicholas, Cayla R         14 UN-MR                2:45.17    2:49.51        
                  37.77     1:20.38 (42.61)     2:05.34 (44.96)     2:49.51 (44.17)
 41 Glass, Olive              13 RIST-MR              2:45.78    2:49.68        
                  38.00     1:20.71 (42.71)     2:06.94 (46.23)     2:49.68 (42.74)
 42 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              2:56.57    2:51.53        
                  37.24     1:20.82 (43.58)     2:06.74 (45.92)     2:51.53 (44.79)
 43 Patala, Lhatso            13 NYCC-MR              3:00.00    2:55.95        
                  39.31     1:23.59 (44.28)     2:10.34 (46.75)     2:55.95 (45.61)
 44 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR              3:00.46    2:58.98        
                  40.74     1:25.94 (45.20)     2:14.06 (48.12)     2:58.98 (44.92)
 45 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              2:46.80    2:59.07        
                  38.56     1:23.95 (45.39)     2:13.88 (49.93)     2:59.07 (45.19)
 46 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              3:15.42    3:07.38        
                  40.54     1:29.86 (49.32)     2:19.71 (49.85)     3:07.38 (47.67)
 47 Datta, Rani               15 NYCC-MR              3:20.15    3:10.16        
                  39.90     1:26.77 (46.87)     2:18.66 (51.89)     3:10.16 (51.50)
 48 Chavez, Gabrielle M       15 APEX-MR              3:25.63    3:19.40        
                  42.27     1:31.11 (48.84)     2:24.95 (53.84)     3:19.40 (54.45)
 
Women 13 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              4:43.00    4:46.22        
                  31.85     1:06.91 (35.06)     1:43.27 (36.36)     2:19.94 (36.67)
        2:55.84 (35.90)     3:32.94 (37.10)     4:10.15 (37.21)     4:46.22 (36.07)
  2 Adams, Grace C            16 TRI-MR               5:55.91    4:50.25        
                  32.05     1:07.60 (35.55)     1:44.84 (37.24)     2:22.18 (37.34)
        2:59.83 (37.65)     3:37.17 (37.34)     4:15.08 (37.91)     4:50.25 (35.17)
  3 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              4:51.38    4:52.56        
                  32.09     1:07.15 (35.06)     1:43.91 (36.76)     2:20.81 (36.90)
        2:58.79 (37.98)     3:36.46 (37.67)     4:15.20 (38.74)     4:52.56 (37.36)
  4 Zaets, Samantha           14 TRI$-MR              5:06.92    5:00.46        
                  34.33     1:12.66 (38.33)     1:51.04 (38.38)     2:29.68 (38.64)
        3:08.42 (38.74)     3:46.43 (38.01)     4:23.90 (37.47)     5:00.46 (36.56)
  5 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            4:59.73    5:01.54        
                  33.68     1:10.74 (37.06)     1:49.51 (38.77)     2:27.86 (38.35)
        3:06.97 (39.11)     3:45.54 (38.57)     4:25.35 (39.81)     5:01.54 (36.19)
  6 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              4:50.45    5:03.38        
                  35.05     1:12.84 (37.79)     1:51.30 (38.46)     2:29.94 (38.64)
        3:08.38 (38.44)     3:47.37 (38.99)     4:25.93 (38.56)     5:03.38 (37.45)
  7 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              5:10.00    5:06.67        
                  34.79     1:13.18 (38.39)     1:52.42 (39.24)     2:31.10 (38.68)
        3:10.62 (39.52)     3:50.22 (39.60)     4:28.18 (37.96)     5:06.67 (38.49)
  8 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               5:05.82    5:08.66        
                  35.41     1:13.24 (37.83)     1:52.24 (39.00)     2:30.82 (38.58)
        3:10.34 (39.52)     3:50.18 (39.84)     4:30.25 (40.07)     5:08.66 (38.41)
  9 Bischof, Lucy M           17 Badger-MR            4:52.54    5:09.68        
                  35.25     1:14.21 (38.96)     1:54.21 (40.00)     2:34.07 (39.86)
        3:13.58 (39.51)     3:53.23 (39.65)     4:32.73 (39.50)     5:09.68 (36.95)
 10 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              4:56.84    5:10.39        
                  34.84     1:13.04 (38.20)     1:52.42 (39.38)     2:31.53 (39.11)
        3:11.41 (39.88)     3:50.88 (39.47)     4:31.41 (40.53)     5:10.39 (38.98)
 11 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            5:24.22    5:12.45        
                  34.79     1:13.07 (38.28)     1:52.58 (39.51)     2:32.34 (39.76)
        3:13.09 (40.75)     3:53.68 (40.59)     4:34.12 (40.44)     5:12.45 (38.33)
 12 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              5:10.00    5:13.71        
                  35.20     1:14.28 (39.08)     1:54.46 (40.18)     2:34.11 (39.65)
        3:14.88 (40.77)     3:55.80 (40.92)     4:35.55 (39.75)     5:13.71 (38.16)
 13 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              6:07.00    5:14.28        
                  32.66     1:10.57 (37.91)     1:49.12 (38.55)     2:30.41 (41.29)
        3:11.82 (41.41)     3:53.58 (41.76)     4:35.13 (41.55)     5:14.28 (39.15)
 14 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              5:18.75    5:26.45        
                  36.90     1:17.78 (40.88)     1:59.92 (42.14)     2:41.42 (41.50)
        3:23.79 (42.37)     4:05.56 (41.77)     4:47.16 (41.60)     5:26.45 (39.29)
 15 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               5:30.65    5:29.09        
                  37.66     1:17.99 (40.33)     1:59.99 (42.00)     2:40.77 (40.78)
        3:23.59 (42.82)     4:05.10 (41.51)     4:48.23 (43.13)     5:29.09 (40.86)
 16 Reich, Julia K            14 Badger-MR            5:27.61    5:31.01        
                  36.50     1:17.57 (41.07)     1:59.36 (41.79)     2:41.32 (41.96)
        3:23.79 (42.47)     4:06.06 (42.27)     4:48.85 (42.79)     5:31.01 (42.16)
 17 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            5:12.11    5:34.74        
                  37.28     1:18.04 (40.76)     2:00.89 (42.85)     2:43.24 (42.35)
        3:26.59 (43.35)     4:09.02 (42.43)     4:52.94 (43.92)     5:34.74 (41.80)
 18 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            5:41.51    5:35.00        
                  35.33     1:15.73 (40.40)     1:57.68 (41.95)     2:40.40 (42.72)
        3:24.05 (43.65)     4:07.89 (43.84)     4:52.11 (44.22)     5:35.00 (42.89)
 19 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              5:22.59    5:46.34        
                  38.29     1:21.78 (43.49)     2:06.49 (44.71)     2:50.71 (44.22)
        3:34.41 (43.70)     4:19.19 (44.78)     5:03.36 (44.17)     5:46.34 (42.98)
 20 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              5:39.12    5:50.22        
                  37.58     1:20.34 (42.76)     2:04.88 (44.54)     2:49.97 (45.09)
        3:35.11 (45.14)     4:20.68 (45.57)     5:06.94 (46.26)     5:50.22 (43.28)
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              1:07.67    1:09.87        
                  33.95     1:09.87 (35.92)                                        
  2 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              1:08.30    1:13.49        
                  35.41     1:13.49 (38.08)                                        
  3 Finn, Molly K             15 NYCC-MR              1:16.84    1:13.56        
                  35.58     1:13.56 (37.98)                                        
  4 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              1:15.77    1:14.88        
                  36.40     1:14.88 (38.48)                                        
  5 Zaets, Samantha           14 TRI$-MR              1:17.67    1:15.01        
                  36.32     1:15.01 (38.69)                                        
  6 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              1:19.79    1:15.63        
                  37.44     1:15.63 (38.19)                                        
  7 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              1:18.73    1:15.82        
                  37.42     1:15.82 (38.40)                                        
  8 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              1:19.35    1:17.66        
                  37.62     1:17.66 (40.04)                                        
  9 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              1:22.49    1:18.91        
                  39.63     1:18.91 (39.28)                                        
 10 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:24.44    1:18.93        
                  38.61     1:18.93 (40.32)                                        
 11 Platt, Claire             16 MPNY-MR              1:22.58    1:19.00        
                  38.67     1:19.00 (40.33)                                        
 12 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:20.00    1:19.25        
                  37.97     1:19.25 (41.28)                                        
 13 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              1:25.12    1:19.43        
                  38.18     1:19.43 (41.25)                                        
 14 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              1:24.48    1:19.44        
                  38.19     1:19.44 (41.25)                                        
 15 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            1:13.66    1:19.91        
                  38.12     1:19.91 (41.79)                                        
 16 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:27.89    1:20.52        
                  38.66     1:20.52 (41.86)                                        
 17 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              1:29.59    1:20.65        
                  38.28     1:20.65 (42.37)                                        
 18 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              1:23.56    1:20.92        
                  39.97     1:20.92 (40.95)                                        
 19 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              1:14.41    1:21.24        
                  39.09     1:21.24 (42.15)                                        
 20 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              1:21.25    1:21.27        
                  39.68     1:21.27 (41.59)                                        
 21 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              1:18.71    1:21.51        
                  38.79     1:21.51 (42.72)                                        
 22 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               1:26.84    1:21.62        
                  40.26     1:21.62 (41.36)                                        
 23 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:22.86    1:21.66        
                  40.01     1:21.66 (41.65)                                        
 24 Cruz, Laura               18 QNS-MR               1:26.01    1:21.67        
                  39.96     1:21.67 (41.71)                                        
 25 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:23.36    1:21.81        
                  41.10     1:21.81 (40.71)                                        
 26 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              1:25.04    1:22.32        
                  41.04     1:22.32 (41.28)                                        
 27 Krasykova, Polina         19 MPNY-MR              1:19.00    1:22.38        
                  39.85     1:22.38 (42.53)                                        
 28 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               1:55.91    1:23.04        
 29 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              1:21.75    1:24.15        
                  41.74     1:24.15 (42.41)                                        
 30 McDonald, Anna            14 TRI$-MR              1:24.05    1:24.43        
                  40.81     1:24.43 (43.62)                                        
 31 Mykytenko, Elizabeth      16 TRI-MR               1:22.96    1:24.50        
                  42.18     1:24.50 (42.32)                                        
 32 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:21.84    1:24.92        
                  41.39     1:24.92 (43.53)                                        
 33 Krasykova, Albina         19 MPNY-MR              1:20.00    1:25.56        
 33 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:24.59    1:25.56        
                  42.38     1:25.56 (43.18)                                        
 35 Long, Kelsey              14 RIST-MR              1:21.99    1:25.89        
                  41.89     1:25.89 (44.00)                                        
 36 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:26.29    1:25.96        
                  41.13     1:25.96 (44.83)                                        
 37 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               1:21.93    1:26.20        
                  42.17     1:26.20 (44.03)                                        
 38 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              1:28.14    1:27.50        
                  43.05     1:27.50 (44.45)                                        
 39 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               1:55.91    1:29.47        
                  43.75     1:29.47 (45.72)                                        
 40 Glass, Olive              13 RIST-MR              1:28.36    1:29.64        
                  44.26     1:29.64 (45.38)                                        
 41 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:22.00    1:29.79        
                  42.46     1:29.79 (47.33)                                        
 42 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              1:28.00    1:32.75        
                  46.88     1:32.75 (45.87)                                        
 43 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              1:18.00    1:34.16        
                  45.09     1:34.16 (49.07)                                        
 44 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              1:27.00    1:37.82        
 45 Milton, Sophia            13 TRI$-MR              1:48.18    1:39.31        
 46 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              1:43.57    1:39.59        
                  48.12     1:39.59 (51.47)                                        
 47 Omonullaeva, Amina        13 Shy-Mr-MR            1:26.90    1:40.12        
 48 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              2:05.40    1:53.20        
                  54.47     1:53.20 (58.73)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              2:24.33    2:30.15        
                  34.87     1:11.99 (37.12)     1:51.74 (39.75)     2:30.15 (38.41)
  2 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              2:28.04    2:31.88        
                  35.73     1:13.82 (38.09)     1:52.99 (39.17)     2:31.88 (38.89)
  3 Adams, Grace C            16 TRI-MR               2:35.04    2:35.51        
                  36.15     1:15.21 (39.06)     1:55.91 (40.70)     2:35.51 (39.60)
  4 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              2:28.08    2:38.57        
                  37.58     1:17.90 (40.32)     1:58.19 (40.29)     2:38.57 (40.38)
  5 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              2:45.39    2:44.36        
                  38.70     1:19.78 (41.08)     2:03.32 (43.54)     2:44.36 (41.04)
  6 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              2:58.65    2:46.70        
                  39.78     1:22.36 (42.58)     2:05.13 (42.77)     2:46.70 (41.57)
  7 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR              2:45.54    2:47.15        
                  39.50     1:21.30 (41.80)     2:05.28 (43.98)     2:47.15 (41.87)
  7 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR              3:00.00    2:47.15        
                  39.01     1:21.09 (42.08)     2:06.49 (45.40)     2:47.15 (40.66)
  9 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              2:48.09    2:47.61        
                  40.02     1:22.30 (42.28)     2:05.20 (42.90)     2:47.61 (42.41)
 10 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:49.33    2:47.68        
                  41.44     1:23.39 (41.95)     2:06.61 (43.22)     2:47.68 (41.07)
 11 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR              2:40.00    2:48.22        
                  39.58     1:22.44 (42.86)     2:06.65 (44.21)     2:48.22 (41.57)
 12 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:52.85    2:50.74        
                  42.37     1:25.25 (42.88)     2:09.66 (44.41)     2:50.74 (41.08)
 13 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              2:46.18    2:51.33        
                  41.03     1:25.18 (44.15)     2:10.13 (44.95)     2:51.33 (41.20)
 14 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:46.38    2:51.45        
                  41.11     1:24.32 (43.21)     2:08.79 (44.47)     2:51.45 (42.66)
 15 Dambach, Marisa S         15 UN-MR                2:44.49    2:52.02        
                  40.13     1:22.57 (42.44)     2:07.84 (45.27)     2:52.02 (44.18)
 16 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              2:52.25    2:52.15        
                  41.46     1:26.40 (44.94)     2:09.46 (43.06)     2:52.15 (42.69)
 17 Gregory, Caitlin C        14 JCCT-MR              2:48.83    2:52.27        
                  41.04     1:24.14 (43.10)     2:09.78 (45.64)     2:52.27 (42.49)
 18 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               2:52.28    2:52.75        
                  41.34     1:24.48 (43.14)     2:09.46 (44.98)     2:52.75 (43.29)
 19 Lu, Erxi                  16 APEX-MR              2:48.28    2:52.90        
                  42.21     1:25.99 (43.78)     2:10.44 (44.45)     2:52.90 (42.46)
 20 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            2:50.34    2:53.65        
                  40.07     1:23.46 (43.39)     2:08.73 (45.27)     2:53.65 (44.92)
 21 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              3:00.01    2:53.74        
                  40.44     1:24.56 (44.12)     2:10.11 (45.55)     2:53.74 (43.63)
 22 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              2:59.00    2:54.09        
                  41.27     1:25.63 (44.36)     2:09.79 (44.16)     2:54.09 (44.30)
 23 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:42.61    2:56.15        
                  41.58     1:25.48 (43.90)     2:11.68 (46.20)     2:56.15 (44.47)
 24 Ilkay, Kyla R             15 QNS-MR               3:10.33    2:58.14        
                  41.99     1:26.14 (44.15)     2:13.72 (47.58)     2:58.14 (44.42)
 25 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              2:55.12    2:58.51        
                  42.79     1:26.74 (43.95)     2:13.32 (46.58)     2:58.51 (45.19)
 26 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              3:07.69    2:59.39        
                  42.55     1:29.00 (46.45)     2:17.26 (48.26)     2:59.39 (42.13)
 27 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               3:45.91    3:00.04        
                  41.48     1:26.44 (44.96)     2:14.66 (48.22)     3:00.04 (45.38)
 28 Jeong, Bina               13 QNS-MR               2:56.85    3:01.14        
                  42.85     1:27.86 (45.01)     2:14.89 (47.03)     3:01.14 (46.25)
 29 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              2:52.09    3:01.95        
                  43.75     1:29.88 (46.13)     2:17.26 (47.38)     3:01.95 (44.69)
 30 Abrams, Anna M            16 UN-MR                2:58.04    3:04.41        
                  43.52     1:30.30 (46.78)     2:18.37 (48.07)     3:04.41 (46.04)
 31 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              3:13.77    3:06.53        
                  44.44     1:30.71 (46.27)     2:19.25 (48.54)     3:06.53 (47.28)
 32 Nicholas, Cayla R         14 UN-MR                2:59.99    3:13.30        
                  45.10     1:33.06 (47.96)     2:24.00 (50.94)     3:13.30 (49.30)
 33 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              3:07.46    3:13.60        
                  46.15     1:35.50 (49.35)     2:25.91 (50.41)     3:13.60 (47.69)
 34 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              3:00.00    3:20.64        
                  47.05     1:37.80 (50.75)     2:31.78 (53.98)     3:20.64 (48.86)
 -- Long, Kelsey              14 RIST-MR              3:08.77         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  45.23     1:33.62 (48.39)        DQ (1:35.97)                    
 -- Tang, Melbourne           16 NYCC-MR              2:49.97         DQ        
      Delay initiating turn
                  41.99     1:25.73 (43.74)        DQ (1:26.39)                    
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              1:15.82    1:19.66        
                  37.90     1:19.66 (41.76)                                        
  2 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              1:18.80    1:21.80        
                  39.27     1:21.80 (42.53)                                        
  3 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:27.48    1:26.39        
                  41.14     1:26.39 (45.25)                                        
  4 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:32.39    1:27.05        
                  40.33     1:27.05 (46.72)                                        
  5 Regan, Jaclyn R           13 QNS-MR               1:36.33    1:27.85        
                  41.39     1:27.85 (46.46)                                        
  6 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:31.19    1:29.49        
                  43.56     1:29.49 (45.93)                                        
  7 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:21.69    1:30.43        
                  42.35     1:30.43 (48.08)                                        
  8 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR              1:30.00    1:31.43        
                  43.41     1:31.43 (48.02)                                        
  9 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              1:27.08    1:31.46        
                  44.31     1:31.46 (47.15)                                        
 10 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              1:36.35    1:32.43        
                  44.58     1:32.43 (47.85)                                        
 11 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR              1:27.00    1:33.63        
                  44.57     1:33.63 (49.06)                                        
 12 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               1:33.35    1:33.87        
                  44.86     1:33.87 (49.01)                                        
 13 Patala, Lhatso            13 NYCC-MR              1:35.00    1:34.03        
                  44.93     1:34.03 (49.10)                                        
 14 Tang, Melbourne           16 NYCC-MR              1:34.53    1:34.14        
                  45.80     1:34.14 (48.34)                                        
 15 Aclao, Joromya            16 QNS-MR               1:31.82    1:34.94        
                  44.89     1:34.94 (50.05)                                        
 16 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR              1:34.47    1:35.06        
                  45.22     1:35.06 (49.84)                                        
 17 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              1:36.79    1:35.11        
                  46.66     1:35.11 (48.45)                                        
 18 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:31.71    1:35.76        
                  45.66     1:35.76 (50.10)                                        
 19 Reid, Vanessa N           14 QNS-MR               1:45.33    1:36.69        
                  45.63     1:36.69 (51.06)                                        
 19 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              1:39.13    1:36.69        
                  45.97     1:36.69 (50.72)                                        
 21 Datta, Rani               15 NYCC-MR              1:38.94    1:36.83        
                  46.55     1:36.83 (50.28)                                        
 22 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               1:57.91    1:37.52        
                  45.99     1:37.52 (51.53)                                        
 23 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:38.60    1:38.04        
                  45.10     1:38.04 (52.94)                                        
 24 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:34.95    1:39.10        
                  47.44     1:39.10 (51.66)                                        
 25 Lu, Erxi                  16 APEX-MR              1:41.15    1:39.78        
                  48.67     1:39.78 (51.11)                                        
 26 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:39.37    1:40.26        
                  47.45     1:40.26 (52.81)                                        
 27 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              1:32.00    1:40.72        
                  47.48     1:40.72 (53.24)                                        
 28 Nathanson, Millie E       13 JCCT-MR              1:42.85    1:41.25        
                  47.76     1:41.25 (53.49)                                        
 29 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR              1:43.85    1:41.95        
 30 Dambach, Marisa S         15 UN-MR                1:36.10    1:42.60        
                  48.40     1:42.60 (54.20)                                        
 31 Glass, Olive              13 RIST-MR              1:40.78    1:43.39        
                  49.89     1:43.39 (53.50)                                        
 32 Jimenez, Haley            15 QNS-MR               1:37.96    1:44.68        
                  49.89     1:44.68 (54.79)                                        
 33 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR              1:49.63    1:45.92        
                  49.97     1:45.92 (55.95)                                        
 34 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               1:57.91    1:46.01        
                  51.41     1:46.01 (54.60)                                        
 35 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              2:06.54    1:53.26        
                  54.17     1:53.26 (59.09)                                        
 36 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              2:10.76    2:02.32        
                  57.16   2:02.32 (1:05.16)                                        
 37 Chavez, Gabrielle M       15 APEX-MR              2:27.51    2:17.63        
                1:03.78   2:17.63 (1:13.85)                                        
 -- Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:35.00         DQ        
      Two strokes under water
                  55.20        DQ (1:00.60)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              2:42.92    2:51.26        
                  37.28     1:20.42 (43.14)     2:06.24 (45.82)     2:51.26 (45.02)
  2 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              2:52.76    2:58.73        
                  39.00     1:25.03 (46.03)     2:11.62 (46.59)     2:58.73 (47.11)
  3 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              3:01.45    3:00.13        
                  40.93     1:26.05 (45.12)     2:13.74 (47.69)     3:00.13 (46.39)
  4 Gonzalez, Angelina        19 MPNY-MR              2:58.68    3:06.71        
                  40.02     1:25.80 (45.78)     2:15.25 (49.45)     3:06.71 (51.46)
  5 Orr, Elon K               15 QNS-MR               3:20.33    3:10.79        
                  44.02     1:31.53 (47.51)     2:21.95 (50.42)     3:10.79 (48.84)
  6 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              3:25.26    3:11.50        
                  43.36     1:29.95 (46.59)     2:22.16 (52.21)     3:11.50 (49.34)
  7 Brulinski, Natalia E      13 UN-MR                3:06.00    3:12.30        
                  42.17     1:30.38 (48.21)     2:21.02 (50.64)     3:12.30 (51.28)
  8 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              2:59.00    3:13.35        
                  43.86     1:33.21 (49.35)     2:24.38 (51.17)     3:13.35 (48.97)
  9 Platt, Claire             16 MPNY-MR              3:17.95    3:13.91        
                  42.98     1:31.11 (48.13)     2:22.26 (51.15)     3:13.91 (51.65)
 10 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              3:09.63    3:14.12        
                  44.13     1:33.00 (48.87)     2:24.50 (51.50)     3:14.12 (49.62)
 11 Law, Brianna              13 MPNY-MR              3:19.38    3:15.85        
                  44.34     1:34.06 (49.72)     2:26.63 (52.57)     3:15.85 (49.22)
 12 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               3:13.49    3:16.55        
                  45.91     1:35.76 (49.85)     2:26.30 (50.54)     3:16.55 (50.25)
 13 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              3:19.65    3:17.65        
                  44.36     1:33.29 (48.93)     2:25.96 (52.67)     3:17.65 (51.69)
 14 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            3:08.55    3:20.50        
                  46.91     1:37.82 (50.91)     2:30.38 (52.56)     3:20.50 (50.12)
 15 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              3:15.00    3:21.43        
                  44.18     1:35.31 (51.13)     2:30.74 (55.43)     3:21.43 (50.69)
 16 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              3:15.00    3:25.08        
                  47.65     1:39.51 (51.86)     2:32.32 (52.81)     3:25.08 (52.76)
 17 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              3:15.00    3:25.80        
                  47.17     1:39.63 (52.46)     2:34.48 (54.85)     3:25.80 (51.32)
 18 Reich, Julia K            14 Badger-MR            3:12.44    3:26.31        
                  45.76     1:37.61 (51.85)     2:31.82 (54.21)     3:26.31 (54.49)
 19 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               4:10.91    3:31.71        
                  47.29     1:40.39 (53.10)     2:36.44 (56.05)     3:31.71 (55.27)
 20 Jeong, Bina               13 QNS-MR               3:30.72    3:31.90        
                  48.56     1:41.81 (53.25)     2:37.05 (55.24)     3:31.90 (54.85)
 21 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              3:31.26    3:36.90        
                  48.45     1:42.08 (53.63)     2:40.15 (58.07)     3:36.90 (56.75)
 22 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              3:15.00    3:39.19        
                  49.17     1:43.95 (54.78)     2:41.16 (57.21)     3:39.19 (58.03)
 23 Glass, Olive              13 RIST-MR              3:46.52    3:47.18        
                  50.37     1:47.77 (57.40)   2:48.98 (1:01.21)     3:47.18 (58.20)
 24 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              3:15.00    3:55.64        
                  50.27     1:49.75 (59.48)   2:55.69 (1:05.94)     3:55.64 (59.95)
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              1:07.74    1:05.60        
                  30.99     1:05.60 (34.61)                                        
  2 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              1:08.89    1:12.63        
                  32.84     1:12.63 (39.79)                                        
  3 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              1:15.19    1:12.70        
                  33.47     1:12.70 (39.23)                                        
  4 Abrams, Anna M            16 UN-MR                1:11.78    1:14.89        
                  34.25     1:14.89 (40.64)                                        
  5 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:11.91    1:15.60        
                  34.04     1:15.60 (41.56)                                        
  6 Ortega, Meghan            15 TRI$-MR              1:15.55    1:16.09        
                  35.68     1:16.09 (40.41)                                        
  7 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              1:15.92    1:16.10        
                  36.58     1:16.10 (39.52)                                        
  8 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              1:17.16    1:16.16        
                  34.69     1:16.16 (41.47)                                        
  9 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              1:15.79    1:16.20        
                  36.16     1:16.20 (40.04)                                        
 10 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              1:16.40    1:16.22        
                  35.73     1:16.22 (40.49)                                        
 11 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:19.21    1:16.64        
                  36.66     1:16.64 (39.98)                                        
 12 Sjolander, Katie          15 TRI$-MR              1:16.92    1:16.77        
                  35.08     1:16.77 (41.69)                                        
 13 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              1:21.00    1:17.54        
                  37.00     1:17.54 (40.54)                                        
 14 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR              1:25.00    1:18.72        
                  35.97     1:18.72 (42.75)                                        
 15 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              1:25.54    1:19.27        
                  37.09     1:19.27 (42.18)                                        
 16 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              1:18.10    1:19.36        
                  36.87     1:19.36 (42.49)                                        
 17 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:17.30    1:19.83        
                  35.06     1:19.83 (44.77)                                        
 18 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:23.19    1:20.01        
                  36.80     1:20.01 (43.21)                                        
 19 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:16.18    1:21.62        
                  37.17     1:21.62 (44.45)                                        
 20 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              1:22.10    1:23.19        
                  38.41     1:23.19 (44.78)                                        
 21 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               1:26.67    1:24.03        
                  39.43     1:24.03 (44.60)                                        
 22 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            1:32.69    1:25.16        
                  38.93     1:25.16 (46.23)                                        
 23 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              1:29.77    1:25.98        
                  38.33     1:25.98 (47.65)                                        
 24 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:30.00    1:29.97        
                  40.07     1:29.97 (49.90)                                        
 25 Cruz, Laura               18 QNS-MR               1:47.99    1:30.07        
                  41.45     1:30.07 (48.62)                                        
 26 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR              1:53.14    1:32.24        
                  41.21     1:32.24 (51.03)                                        
 27 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:25.00    1:32.93        
                  40.44     1:32.93 (52.49)                                        
 28 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              1:27.49    1:37.64        
                  44.67     1:37.64 (52.97)                                        
 29 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR              1:44.53    1:42.01        
                  46.63     1:42.01 (55.38)                                        
 30 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              2:04.20    1:53.37        
                  52.21   1:53.37 (1:01.16)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              2:34.97    2:30.41        
                  34.47     1:10.98 (36.51)     1:51.18 (40.20)     2:30.41 (39.23)
  2 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              2:47.97    2:49.25        
                  37.31     1:20.41 (43.10)     2:04.74 (44.33)     2:49.25 (44.51)
  3 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:57.27    2:50.18        
                  37.40     1:20.16 (42.76)     2:06.61 (46.45)     2:50.18 (43.57)
  4 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              2:45.00    2:56.45        
                  39.57     1:22.03 (42.46)     2:11.43 (49.40)     2:56.45 (45.02)
  5 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              2:44.00    2:56.74        
                  41.65     1:28.41 (46.76)     2:13.79 (45.38)     2:56.74 (42.95)
  6 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:50.31    2:58.07        
                  36.08     1:18.71 (42.63)     2:08.59 (49.88)     2:58.07 (49.48)
  7 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              3:04.28    2:59.30        
                  40.27     1:25.06 (44.79)     2:12.82 (47.76)     2:59.30 (46.48)
  8 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              3:12.38    3:04.09        
                  39.78     1:24.62 (44.84)     2:12.91 (48.29)     3:04.09 (51.18)
  9 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              3:01.50    3:07.35        
                  40.01     1:29.24 (49.23)     2:23.99 (54.75)     3:07.35 (43.36)
 
Women 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              2:32.80    2:38.15        
                  33.34     1:12.34 (39.00)     2:02.68 (50.34)     2:38.15 (35.47)
  2 Adams, Grace C            16 TRI-MR               2:39.67    2:40.17        
                  34.80     1:15.37 (40.57)     2:04.44 (49.07)     2:40.17 (35.73)
  3 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              2:46.30    2:43.11        
                  36.97     1:19.84 (42.87)     2:06.57 (46.73)     2:43.11 (36.54)
  4 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              2:52.50    2:44.33        
                  36.75     1:19.87 (43.12)     2:07.93 (48.06)     2:44.33 (36.40)
  5 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              2:47.43    2:47.66        
                  35.55     1:17.00 (41.45)     2:08.63 (51.63)     2:47.66 (39.03)
  6 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              2:54.46    2:47.82        
                  37.75     1:22.21 (44.46)     2:12.36 (50.15)     2:47.82 (35.46)
  7 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              2:42.14    2:48.68        
                  36.08     1:20.34 (44.26)     2:09.26 (48.92)     2:48.68 (39.42)
  8 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              2:58.09    2:48.79        
                  37.62     1:21.53 (43.91)     2:13.03 (51.50)     2:48.79 (35.76)
  9 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:48.83    2:50.25        
                  38.64     1:22.56 (43.92)     2:14.02 (51.46)     2:50.25 (36.23)
 10 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:48.38    2:50.73        
                  37.90     1:20.73 (42.83)     2:13.54 (52.81)     2:50.73 (37.19)
 11 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              2:44.47    2:51.97        
                  34.59     1:19.09 (44.50)     2:12.03 (52.94)     2:51.97 (39.94)
 12 Platt, Claire             16 MPNY-MR              2:52.90    2:52.12        
                  36.37     1:19.88 (43.51)     2:10.86 (50.98)     2:52.12 (41.26)
 13 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:48.71    2:53.07        
                  38.55     1:22.48 (43.93)     2:14.34 (51.86)     2:53.07 (38.73)
 14 Orr, Elon K               15 QNS-MR               3:00.33    2:53.16        
                  39.52     1:26.88 (47.36)     2:17.22 (50.34)     2:53.16 (35.94)
 15 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              2:52.60    2:55.80        
                  38.14     1:23.43 (45.29)     2:16.84 (53.41)     2:55.80 (38.96)
 16 Finn, Molly K             15 NYCC-MR              2:58.69    2:56.55        
                  39.09     1:22.55 (43.46)     2:17.59 (55.04)     2:56.55 (38.96)
 17 Krasykova, Albina         19 MPNY-MR              2:50.00    2:56.69        
                  38.47     1:25.42 (46.95)     2:18.36 (52.94)     2:56.69 (38.33)
 18 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            2:48.00    2:57.68        
                  36.24     1:23.29 (47.05)     2:17.44 (54.15)     2:57.68 (40.24)
 19 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              3:07.03    2:57.81        
                  39.75     1:23.69 (43.94)     2:16.24 (52.55)     2:57.81 (41.57)
 20 Law, Brianna              13 MPNY-MR              2:59.65    2:57.90        
                  38.02     1:24.09 (46.07)     2:16.77 (52.68)     2:57.90 (41.13)
 21 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              3:10.54    2:58.83        
                  39.49     1:23.74 (44.25)     2:18.45 (54.71)     2:58.83 (40.38)
 22 Chiang, Kylie M           13 GATE-MR              3:09.45    2:59.05        
                  39.77     1:28.02 (48.25)     2:21.64 (53.62)     2:59.05 (37.41)
 22 Reich, Julia K            14 Badger-MR            2:51.73    2:59.05        
                  39.58     1:28.00 (48.42)     2:19.30 (51.30)     2:59.05 (39.75)
 24 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              3:04.68    2:59.25        
                  40.11     1:27.77 (47.66)     2:21.39 (53.62)     2:59.25 (37.86)
 25 Krasykova, Polina         19 MPNY-MR              2:50.00    3:00.31        
                  41.41     1:24.89 (43.48)     2:18.67 (53.78)     3:00.31 (41.64)
 26 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              2:36.48    3:01.35        
                  37.56     1:20.88 (43.32)     2:17.86 (56.98)     3:01.35 (43.49)
 27 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              2:51.20    3:02.93        
                  38.75     1:24.33 (45.58)   2:24.67 (1:00.34)     3:02.93 (38.26)
 28 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              3:00.00    3:05.43        
                  40.34     1:31.93 (51.59)     2:26.85 (54.92)     3:05.43 (38.58)
 29 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              3:13.58    3:06.28        
                  43.47     1:30.05 (46.58)     2:21.95 (51.90)     3:06.28 (44.33)
 30 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:45.17    3:06.95        
                  37.38     1:26.74 (49.36)     2:25.76 (59.02)     3:06.95 (41.19)
 31 Jeong, Bina               13 QNS-MR               3:10.52    3:07.75        
                  42.13     1:30.13 (48.00)     2:25.18 (55.05)     3:07.75 (42.57)
 32 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               4:00.91    3:10.56        
                  39.72     1:27.38 (47.66)   2:27.65 (1:00.27)     3:10.56 (42.91)
 33 Cruz, Laura               18 QNS-MR               3:20.48    3:11.41        
                  38.32     1:26.95 (48.63)     2:25.91 (58.96)     3:11.41 (45.50)
 34 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              3:05.71    3:13.45        
                  43.26     1:32.37 (49.11)     2:28.44 (56.07)     3:13.45 (45.01)
 35 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              3:05.00    3:13.92        
                  45.55     1:36.99 (51.44)     2:32.86 (55.87)     3:13.92 (41.06)
 36 McDonald, Anna            14 TRI$-MR              3:03.36    3:14.23        
                  42.23     1:32.10 (49.87)   2:34.01 (1:01.91)     3:14.23 (40.22)
 37 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              2:55.00    3:19.70        
                  41.02     1:28.38 (47.36)   2:36.96 (1:08.58)     3:19.70 (42.74)
 38 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              3:00.00    3:26.01        
                  48.29     1:41.60 (53.31)   2:43.21 (1:01.61)     3:26.01 (42.80)
 39 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              4:05.16    3:39.25        
                  52.15     1:46.74 (54.59)   2:50.36 (1:03.62)     3:39.25 (48.89)
 40 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              4:05.04    3:57.47        
                  53.68   1:54.05 (1:00.37)   3:03.66 (1:09.61)     3:57.47 (53.81)
 
Women 13 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              5:22.84    5:19.42        
                  33.96     1:10.22 (36.26)     1:51.74 (41.52)     2:32.74 (41.00)
        3:17.93 (45.19)     4:04.30 (46.37)     4:42.60 (38.30)     5:19.42 (36.82)
  2 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              5:37.18    5:32.40        
                  33.95     1:12.75 (38.80)     1:56.39 (43.64)     2:37.93 (41.54)
        3:26.95 (49.02)     4:16.19 (49.24)     4:55.14 (38.95)     5:32.40 (37.26)
  3 Sjolander, Katie          15 TRI$-MR              5:56.52    5:43.31        
                  36.29     1:17.87 (41.58)     2:01.07 (43.20)     2:43.46 (42.39)
        3:35.51 (52.05)     4:24.82 (49.31)     5:05.84 (41.02)     5:43.31 (37.47)
  4 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              5:59.27    5:45.74        
                  37.29     1:20.53 (43.24)     2:05.18 (44.65)     2:48.88 (43.70)
        3:37.16 (48.28)     4:24.85 (47.69)     5:05.82 (40.97)     5:45.74 (39.92)
  5 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               5:54.32    5:55.77        
                  37.76     1:22.20 (44.44)     2:07.65 (45.45)     2:53.21 (45.56)
        3:44.70 (51.49)     4:36.57 (51.87)     5:16.84 (40.27)     5:55.77 (38.93)
  6 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              5:25.00    6:04.10        
                  35.89     1:20.89 (45.00)     2:05.05 (44.16)     2:49.60 (44.55)
        3:45.04 (55.44)     4:39.83 (54.79)     5:21.47 (41.64)     6:04.10 (42.63)
  7 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              6:12.22    6:06.52        
                  38.51     1:21.56 (43.05)     2:13.24 (51.68)     3:00.23 (46.99)
        3:52.42 (52.19)     4:42.63 (50.21)     5:26.47 (43.84)     6:06.52 (40.05)
  8 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              6:48.50    6:38.49        
                  39.38     1:27.52 (48.14)     2:18.01 (50.49)     3:05.47 (47.46)
      4:06.62 (1:01.15)     5:06.10 (59.48)     5:55.51 (49.41)     6:38.49 (42.98)
  9 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              6:46.18    6:47.12        
                  39.52     1:27.64 (48.12)     2:18.55 (50.91)     3:07.62 (49.07)
      4:08.36 (1:00.74)   5:11.70 (1:03.34)     6:00.59 (48.89)     6:47.12 (46.53)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR                35.53      34.84        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR                33.80      35.65        
  3 Erkal, Erez               10 Badger-MR              35.93      36.07        
  4 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                43.39      36.25        
  5 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  36.00      36.50        
  6 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              37.16      36.56        
  7 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              29.04      36.68        
  8 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                40.00      37.44        
  9 Luo, Luke                 10 TRI-MR                 51.91      37.77        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR              41.15      38.39        
 11 Pan, John                  9 QNS-MR                 40.89      38.42        
 12 Hands, Kyan               10 RIST-MR                38.98      38.52        
 13 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 41.99      38.55        
 14 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR                39.23      38.92        
 15 Truong, Koa               10 QNS-MR                 43.82      39.26        
 16 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR                40.82      39.35        
 17 Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR                40.50      39.47        
 18 Lalley, Jack A            10 QNS-MR                 43.19      39.79        
 19 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                32.00      40.42        
 20 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR                41.00      40.50        
 21 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                39.00      41.03        
 22 Kolodziej, Marcel          9 TRI$-MR              1:00.00      41.67        
 23 Gutin, Noah                9 MPNY-MR                46.13      42.03        
 24 Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              1:00.25      42.85        
 25 Liepold, Lukas p           9 Badger-MR              44.50      43.76        
 26 Chung, Kevin              10 GATE-MR                45.45      44.32        
 27 Michin, Timothy            9 MPNY-MR                50.26      44.48        
 28 Park, Noah                10 ASAP-MR                49.26      45.08        
 29 Brichko, Joseph           10 TRI-MR                 55.91      45.21        
 30 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR              42.99      46.30        
 31 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR                45.36      46.33        
 32 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR                 47.44      47.18        
 33 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR                49.00      48.22        
 34 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR                48.97      49.25        
 35 Katz, Alan G               9 TRI-MR               1:01.61      51.87        
 36 Zinkovsky, Nickita        10 TRI-MR               1:07.91      57.41        
 37 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:00.91    1:08.33        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Timur            10 RIST-MR              1:13.26    1:16.48        
                  36.61     1:16.48 (39.87)                                        
  2 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              1:19.82    1:16.90        
                  36.70     1:16.90 (40.20)                                        
  3 Lee, Ethan J               9 UN-MR                1:27.84    1:20.41        
                  38.60     1:20.41 (41.81)                                        
  3 Luo, Luke                 10 TRI-MR               1:50.91    1:20.41        
                  39.02     1:20.41 (41.39)                                        
  5 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            1:25.04    1:21.50        
                  39.27     1:21.50 (42.23)                                        
  6 Erkal, Erez               10 Badger-MR            1:21.09    1:22.07        
                  38.94     1:22.07 (43.13)                                        
  7 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                1:30.68    1:22.22        
                  38.86     1:22.22 (43.36)                                        
  8 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              1:29.09    1:23.38        
                  39.32     1:23.38 (44.06)                                        
  9 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              1:33.57    1:24.06        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            1:33.05    1:24.98        
                  40.72     1:24.98 (44.26)                                        
 11 Pan, John                  9 QNS-MR               1:30.96    1:25.02        
                  41.04     1:25.02 (43.98)                                        
 12 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              1:20.00    1:25.17        
                  40.20     1:25.17 (44.97)                                        
 13 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              1:33.55    1:27.55        
                  41.11     1:27.55 (46.44)                                        
 14 Boyer, Jackson            10 Badger-MR            1:23.62    1:27.70        
                  42.30     1:27.70 (45.40)                                        
 15 Hands, Kyan               10 RIST-MR              1:29.26    1:27.71        
                  41.49     1:27.71 (46.22)                                        
 16 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:30.96    1:29.72        
                  42.51     1:29.72 (47.21)                                        
 17 Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR              1:32.00    1:30.22        
                  42.63     1:30.22 (47.59)                                        
 18 Glick, Andrew             10 ASAP-MR              1:40.09    1:31.25        
                  43.15     1:31.25 (48.10)                                        
 19 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:28.00    1:32.07        
 20 Dalton, Zachary           10 TRI-MR               2:36.74    1:33.31        
                  42.70     1:33.31 (50.61)                                        
 21 Chung, Kevin              10 GATE-MR              1:38.75    1:33.72        
                  45.95     1:33.72 (47.77)                                        
 22 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              2:01.00    1:35.06        
                  46.24     1:35.06 (48.82)                                        
 23 Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              2:00.50    1:36.98        
                  43.50     1:36.98 (53.48)                                        
 24 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:34.00    1:37.61        
 25 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR               2:00.64    1:40.29        
 26 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               1:47.91    1:40.51        
 27 Burshteyn, James          10 MPNY-MR              1:46.40    1:42.70        
                  50.87     1:42.70 (51.83)                                        
 28 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR               1:54.37    1:44.31        
                  49.02     1:44.31 (55.29)                                        
 29 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              1:52.00    1:49.41        
                  51.38     1:49.41 (58.03)                                        
 30 Liepold, Lukas p           9 Badger-MR            1:51.22    1:50.06        
                  52.85     1:50.06 (57.21)                                        
 31 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:55.38    1:50.18        
                  55.06     1:50.18 (55.12)                                        
 32 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              1:35.00    1:53.09        
                  54.45     1:53.09 (58.64)                                        
 33 Listsyn, Anthony           9 TRI-MR               2:10.91    1:55.08        
 34 Katz, Alan G               9 TRI-MR               2:43.53    2:01.43        
                  52.60   2:01.43 (1:08.83)                                        
 35 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               3:01.91    2:14.25        
                1:02.11   2:14.25 (1:12.14)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Timur            10 RIST-MR              2:40.33    2:45.95        
                  37.89     1:20.41 (42.52)     2:05.34 (44.93)     2:45.95 (40.61)
  2 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            2:28.00    2:50.65        
                  39.67     1:23.23 (43.56)     2:07.82 (44.59)     2:50.65 (42.83)
  3 Luo, Luke                 10 TRI-MR               3:15.91    2:52.98        
                  39.70     1:23.82 (44.12)     2:09.53 (45.71)     2:52.98 (43.45)
  4 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                3:05.00    2:54.45        
                  39.32     1:24.80 (45.48)     2:12.49 (47.69)     2:54.45 (41.96)
  5 Erkal, Erez               10 Badger-MR            3:15.88    2:55.97        
                  38.59     1:27.52 (48.93)     2:14.80 (47.28)     2:55.97 (41.17)
  6 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              3:25.29    2:56.50        
                  39.51     1:25.83 (46.32)     2:13.49 (47.66)     2:56.50 (43.01)
  7 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              3:14.74    2:59.23        
                  40.15     1:26.09 (45.94)     2:14.73 (48.64)     2:59.23 (44.50)
  8 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            2:33.99    2:59.56        
                  40.30     1:27.59 (47.29)     2:15.08 (47.49)     2:59.56 (44.48)
  9 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              3:00.00    3:02.00        
                  41.47     1:29.48 (48.01)     2:17.06 (47.58)     3:02.00 (44.94)
 10 Hands, Kyan               10 RIST-MR              3:15.94    3:08.60        
                  43.08     1:31.43 (48.35)     2:23.13 (51.70)     3:08.60 (45.47)
 11 Boyer, Jackson            10 Badger-MR            3:15.53    3:11.49        
                  44.87     1:36.31 (51.44)     2:27.12 (50.81)     3:11.49 (44.37)
 12 Truong, Koa               10 QNS-MR               3:35.30    3:13.16        
                  41.37     1:31.22 (49.85)     2:23.27 (52.05)     3:13.16 (49.89)
 13 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              2:59.00    3:13.90        
                  42.20     1:33.97 (51.77)     2:25.27 (51.30)     3:13.90 (48.63)
 14 Chung, Kevin              10 GATE-MR              3:00.00    3:23.40        
                  46.57     1:38.39 (51.82)     2:32.24 (53.85)     3:23.40 (51.16)
 15 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               4:20.19    3:28.88        
                  45.18     1:39.04 (53.86)     2:34.27 (55.23)     3:28.88 (54.61)
 16 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR            3:00.00    3:29.46        
                  46.57     1:38.94 (52.37)     2:35.99 (57.05)     3:29.46 (53.47)
 
Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              5:30.00    5:45.03        
                  37.72     1:20.88 (43.16)     2:05.52 (44.64)     2:49.90 (44.38)
        3:35.68 (45.78)     4:19.74 (44.06)     5:03.77 (44.03)     5:45.03 (41.26)
  2 Erkal, Erez               10 Badger-MR            6:43.09    6:00.13        
                  38.64     1:25.27 (46.63)     2:12.92 (47.65)     2:59.15 (46.23)
        3:46.03 (46.88)     4:34.45 (48.42)     5:17.51 (43.06)     6:00.13 (42.62)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ethan J               9 UN-MR                  45.46      40.06        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR                39.98      42.21        
  3 Erkal, Erez               10 Badger-MR              41.23      42.92        
  4 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              42.83      43.65        
  5 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              45.82      44.78        
  6 Luo, Luke                 10 TRI-MR               1:10.91      44.80        
  7 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR                45.78      45.07        
  8 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                48.00      45.89        
  9 Glick, Andrew             10 ASAP-MR                49.59      46.21        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR              50.23      46.62        
 11 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  47.15      47.28        
 12 Truong, Koa               10 QNS-MR                 47.07      47.48        
 13 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 54.98      47.69        
 14 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                50.90      47.72        
 15 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                46.00      48.87        
 16 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                48.00      50.62        
 17 Michin, Timothy            9 MPNY-MR                50.00      51.00        
 18 Hands, Kyan               10 RIST-MR                51.07      51.30        
 19 Chung, Kevin              10 GATE-MR                35.00      51.71        
 20 Burshteyn, James          10 MPNY-MR                51.40      51.84        
 21 Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR                46.00      53.13        
 22 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR                51.00      54.38        
 23 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR                 55.46      54.50        
 24 Dalton, Zachary           10 TRI-MR               1:00.11      54.53        
 25 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR                47.00      54.64        
 26 Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              1:15.25      55.35        
 27 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               1:10.91      57.07        
 28 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:01.14      57.83        
 29 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR                 57.02      58.72        
 30 Katz, Alan G               9 TRI-MR               1:01.64      59.24        
 31 Listsyn, Anthony           9 TRI-MR               1:17.91    1:00.54        
 32 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:15.91    1:05.67        
 -- Liepold, Lukas p           9 Badger-MR              55.47         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              1:29.08    1:26.28        
                  41.94     1:26.28 (44.34)                                        
  2 Luo, Luke                 10 TRI-MR               2:10.10    1:33.75        
                  47.26     1:33.75 (46.49)                                        
  3 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              1:38.46    1:35.69        
                  46.36     1:35.69 (49.33)                                        
  4 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                1:39.00    1:36.22        
                  47.55     1:36.22 (48.67)                                        
  5 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              1:35.00    1:36.41        
                  46.81     1:36.41 (49.60)                                        
  6 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:45.13    1:36.67        
                  47.95     1:36.67 (48.72)                                        
  7 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            1:46.48    1:37.24        
                  48.77     1:37.24 (48.47)                                        
  8 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              1:52.96    1:40.92        
                  49.52     1:40.92 (51.40)                                        
  9 Katz, Robert G             9 TRI-MR               1:56.18    1:42.95        
                  49.71     1:42.95 (53.24)                                        
 10 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:42.00    1:43.29        
                  50.21     1:43.29 (53.08)                                        
 11 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:52.00    1:44.20        
                  50.93     1:44.20 (53.27)                                        
 12 Kolodziej, Marcel          9 TRI$-MR              2:00.00    1:46.88        
                  52.47     1:46.88 (54.41)                                        
 13 Park, Noah                10 ASAP-MR              2:00.30    1:47.65        
                  52.96     1:47.65 (54.69)                                        
 14 Lalley, Jack A            10 QNS-MR               2:01.33    1:48.56        
 15 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              1:58.15    1:50.81        
                  56.11     1:50.81 (54.70)                                        
 16 Gutin, Noah                9 MPNY-MR              1:54.89    1:52.95        
 17 Chung, Kevin              10 GATE-MR              1:20.00    1:54.06        
                  56.56     1:54.06 (57.50)                                        
 18 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              1:52.00    1:54.50        
                  53.67   1:54.50 (1:00.83)                                        
 19 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:55.13    1:55.76        
                  59.06     1:55.76 (56.70)                                        
 20 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR            1:42.99    1:56.23        
                1:00.10     1:56.23 (56.13)                                        
 21 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              2:08.70    2:06.03        
 -- Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              1:55.00         DQ        
      Declared false start
 -- Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              2:31.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  57.75        DQ (1:05.74)                                        
 -- Katz, Alan G               9 TRI-MR               2:24.10         DQ        
      Multiple strokes
                1:00.32        DQ (1:04.83)                                        
 -- Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:55.91         DQ        
      Not on back off wall
                1:05.92        DQ (1:09.26)                                        
 -- Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR              1:46.09         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  45.56          DQ (50.68)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR                42.42      42.56        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR                44.20      46.44        
  3 Truong, Koa               10 QNS-MR                 52.86      49.11        
  4 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR                52.64      49.29        
  5 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              49.25      49.75        
  6 Lalley, Jack A            10 QNS-MR                 58.04      50.05        
  7 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 55.19      51.22        
  8 Erkal, Erez               10 Badger-MR              49.70      51.49        
  9 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  54.62      52.04        
 10 Gutin, Noah                9 MPNY-MR                55.08      52.22        
 11 Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR                52.14      52.48        
 12 Kolodziej, Marcel          9 TRI$-MR              1:00.00      52.57        
 13 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                58.78      52.86        
 14 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                50.00      54.19        
 15 Pan, John                  9 QNS-MR                 54.33      54.37        
 16 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR              53.46      55.08        
 17 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                52.00      55.20        
 18 Hands, Kyan               10 RIST-MR                48.84      55.60        
 19 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              54.11      56.00        
 20 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              1:02.00      57.35        
 21 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                57.00      59.06        
 21 Liepold, Lukas p           9 Badger-MR            1:01.58      59.06        
 23 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               1:17.91      59.14        
 24 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR                58.00      59.26        
 25 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR               1:11.12    1:03.65        
 26 Katz, Alan G               9 TRI-MR               1:19.82    1:03.84        
 27 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              1:07.09    1:04.56        
 28 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:09.72    1:06.58        
 29 Chung, Kevin              10 GATE-MR                52.00    1:06.83        
 30 Park, Noah                10 ASAP-MR              1:24.40    1:08.90        
 31 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR              55.99    1:09.56        
 32 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              1:15.72    1:15.29        
 33 Zinkovsky, Nickita        10 TRI-MR               1:44.91    1:22.96        
 34 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:40.91    1:39.84        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              1:35.40    1:34.86        
                  43.90     1:34.86 (50.96)                                        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR              1:35.68    1:39.83        
                  47.64     1:39.83 (52.19)                                        
  3 Lee, Ethan J               9 UN-MR                2:08.55    1:44.60        
                  49.81     1:44.60 (54.79)                                        
  4 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:54.18    1:48.87        
                  52.96     1:48.87 (55.91)                                        
  5 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                1:57.15    1:49.70        
                  50.10     1:49.70 (59.60)                                        
  6 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR               1:55.54    1:50.06        
                  54.24     1:50.06 (55.82)                                        
  7 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              1:57.16    1:52.04        
                  53.44     1:52.04 (58.60)                                        
  8 Pan, John                  9 QNS-MR               2:05.78    1:52.49        
  9 Hands, Kyan               10 RIST-MR              1:49.73    1:53.59        
                  52.72   1:53.59 (1:00.87)                                        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            1:55.43    1:54.26        
                  55.38     1:54.26 (58.88)                                        
 11 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              1:45.00    1:55.63        
 12 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:50.00    1:57.50        
                  55.58   1:57.50 (1:01.92)                                        
 13 Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR              1:55.00    1:58.16        
                  55.41   1:58.16 (1:02.75)                                        
 14 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               2:40.91    2:01.89        
                  59.65   2:01.89 (1:02.24)                                        
 15 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              2:15.00    2:06.58        
                1:00.17   2:06.58 (1:06.41)                                        
 16 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:59.00    2:07.91        
                1:00.60   2:07.91 (1:07.31)                                        
 17 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              2:10.00    2:14.11        
                1:05.69   2:14.11 (1:08.42)                                        
 18 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              2:15.25    2:20.27        
 19 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              2:10.00    2:25.87        
                1:05.22   2:25.87 (1:20.65)                                        
 -- Listsyn, Anthony           9 TRI-MR               3:00.91         DQ        
      Alternating Kick
                1:13.07        DQ (1:15.17)                                        
 -- Katz, Alan G               9 TRI-MR               2:28.88         DQ        
      Alternating Kick
                1:02.17        DQ (1:07.78)                                        
 -- Burshteyn, James          10 MPNY-MR              2:26.38         DQ        
      Double pull / kicks
                1:07.16        DQ (1:13.43)                                        
 -- Liepold, Lukas p           9 Badger-MR            1:58.99         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:02.41        DQ (1:09.88)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR                45.49      39.40        
  2 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              42.85      41.31        
  3 Lee, Ethan J               9 UN-MR                  45.51      42.19        
  4 Erkal, Erez               10 Badger-MR              41.63      42.54        
  5 Luo, Luke                 10 TRI-MR               1:07.91      44.96        
  6 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                50.00      45.42        
  7 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                47.69      45.51        
  8 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR                47.44      45.90        
  9 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              44.70      46.35        
 10 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 50.46      49.23        
 11 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR                55.25      49.83        
 12 Glick, Andrew             10 ASAP-MR                55.25      50.01        
 13 Pan, John                  9 QNS-MR                 54.53      50.04        
 14 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                43.00      51.47        
 15 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                57.00      53.95        
 16 Michin, Timothy            9 MPNY-MR                48.00      54.59        
 17 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR               1:07.91      55.47        
 18 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR                57.00      56.49        
 19 Dalton, Zachary           10 TRI-MR               1:42.17    1:02.28        
 20 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR               1:10.33    1:02.93        
 21 Burshteyn, James          10 MPNY-MR                56.00    1:03.53        
 22 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:20.91    1:41.10        
 -- Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR                46.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  49.75         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            1:40.92    1:33.38        
  2 Luo, Luke                 10 TRI-MR               2:15.91    1:41.73        
                  46.83     1:41.73 (54.90)                                        
  3 Erkal, Erez               10 Badger-MR            1:46.48    1:42.31        
                  44.81     1:42.31 (57.50)                                        
  4 Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR              1:49.16    1:42.41        
                  45.36     1:42.41 (57.05)                                        
  5 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              1:46.76    1:43.96        
                  44.82     1:43.96 (59.14)                                        
  6 Pan, John                  9 QNS-MR               1:53.33    1:44.78        
                  47.65     1:44.78 (57.13)                                        
  7 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              1:57.00    1:48.72        
                  45.13   1:48.72 (1:03.59)                                        
  8 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:38.00    1:52.78        
                  50.21   1:52.78 (1:02.57)                                        
  9 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              1:50.00    1:54.89        
                  52.69   1:54.89 (1:02.20)                                        
 10 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              1:45.00    2:01.10        
                  54.61   2:01.10 (1:06.49)                                        
 11 Gutin, Noah                9 MPNY-MR              1:59.00    2:14.90        
                  59.85   2:14.90 (1:15.05)                                        
 -- Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:59.00         DQ        
      One hand touch
                  57.84        DQ (1:09.20)                                        
 -- Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              2:10.00         DQ        
      Declared false start
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            2:39.99    3:08.85        
                  42.82     1:30.34 (47.52)     2:26.51 (56.17)     3:08.85 (42.34)
  2 Luo, Luke                 10 TRI-MR               3:53.01    3:22.18        
                  44.59                             2:39.90 ( )     3:22.18 (42.28)
  3 Truong, Koa               10 QNS-MR               3:38.20    3:27.19        
                  51.44     1:42.95 (51.51)   2:43.13 (1:00.18)     3:27.19 (44.06)
  4 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              3:20.00    3:28.44        
                  46.88                             2:41.54 ( )     3:28.44 (46.90)
  5 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              3:15.00    3:30.28        
                  44.20     1:37.28 (53.08)   2:45.62 (1:08.34)     3:30.28 (44.66)
  6 Boyer, Jackson            10 Badger-MR            3:15.88    3:31.49        
                  48.55     1:42.46 (53.91)   2:47.55 (1:05.09)     3:31.49 (43.94)
  7 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            2:54.99    3:31.58        
                  49.53                             2:45.45 ( )     3:31.58 (46.13)
  8 Katz, Robert G             9 TRI-MR               3:33.01    3:35.00        
                  50.41     1:45.62 (55.21)   2:47.58 (1:01.96)     3:35.00 (47.42)
  9 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              3:20.00    3:35.90        
                  54.78     1:50.87 (56.09)     2:50.06 (59.19)     3:35.90 (45.84)
 10 Glick, Andrew             10 ASAP-MR              4:25.94    3:37.94        
                  50.58     1:42.72 (52.14)   2:49.16 (1:06.44)     3:37.94 (48.78)
 -- Chung, Kevin              10 GATE-MR              2:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  58.09     1:54.64 (56.55)   3:09.66 (1:15.02)          DQ (45.80)
 
Boys 9-10 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              5:59.00    6:31.90        
                  45.50     1:41.66 (56.16)     2:31.01 (49.35)     3:20.09 (49.08)
        4:11.55 (51.46)     5:05.52 (53.97)     5:48.60 (43.08)     6:31.90 (43.30)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funaro, Kai A             12 UN-MR                  29.00      30.05        
  2 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR                33.16      30.92        
  3 Baranov, Edward           12 MPNY-MR                30.00      31.24        
  4 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                  31.00      31.66        
  5 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                34.12      32.24        
  6 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR                35.59      32.48        
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 34.35      32.65        
  8 Tung, Wesley S            12 QNS-MR                 34.84      32.80        
  9 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                33.15      32.86        
 10 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 35.95      33.03        
 11 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR              34.08      33.33        
 12 Dauti, Klevis             12 TRI-MR                 36.75      33.70        
 13 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 37.61      33.83        
 14 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR              38.18      34.40        
 15 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR                33.00      34.45        
 16 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                33.00      34.50        
 17 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                36.15      34.67        
 18 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 35.63      34.83        
 19 Suer, Arda B              12 Badger-MR              36.68      34.98        
 20 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR                 37.78      35.38        
 21 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR                39.63      35.41        
 22 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              36.47      35.60        
 23 Re, Nicola                11 QNS-MR                 40.33      35.65        
 24 Salas, Alejandro H        12 UN-MR                  35.80      35.86        
 25 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR                 35.94      36.34        
 26 Remor, Ian                11 RIST-MR                35.42      36.61        
 27 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                37.25      36.92        
 28 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR                37.95      36.95        
 29 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              37.22      37.28        
 30 Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR              38.46      37.36        
 31 Mostovoy, Arthur          12 Shy-Mr-MR              37.35      37.42        
 32 Tang, Logan H             11 GATE-MR                42.53      37.49        
 33 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR                37.64      37.51        
 34 Soviero, William G        12 Badger-MR              37.62      37.83        
 35 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR                40.67      37.92        
 36 Brink, Theo C             12 JCCT-MR                37.10      38.03        
 37 Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR                39.00      38.21        
 38 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR                 40.19      38.63        
 39 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR              37.99      38.75        
 40 Uyanik, Sami A            12 JCCT-MR                40.95      39.29        
 41 Lefkowitz, Kyle B         12 JCCT-MR                40.44      39.55        
 42 Wu, Matthew               11 TRI-MR                 44.99      41.63        
 43 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR                42.73      41.65        
 44 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR                59.49      43.72        
 45 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR                47.37      46.72        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funaro, Kai A             12 UN-MR                1:07.00    1:06.81        
                  31.86     1:06.81 (34.95)                                        
  2 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                1:08.00    1:07.17        
                  32.09     1:07.17 (35.08)                                        
  3 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              1:13.45    1:10.66        
                  33.67     1:10.66 (36.99)                                        
  4 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               1:16.25    1:11.19        
  5 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              1:14.16    1:11.58        
                  33.51     1:11.58 (38.07)                                        
  6 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              1:18.10    1:12.99        
                  35.17     1:12.99 (37.82)                                        
  7 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:15.68    1:13.10        
                  34.70     1:13.10 (38.40)                                        
  8 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               1:15.85    1:13.44        
                  35.89     1:13.44 (37.55)                                        
  9 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:18.04    1:14.43        
                  35.08     1:14.43 (39.35)                                        
 10 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            1:07.99    1:15.05        
                  35.32     1:15.05 (39.73)                                        
 11 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:20.20    1:15.10        
                  36.23     1:15.10 (38.87)                                        
 12 Lengyel, Adrian           11 RIST-MR              1:12.58    1:15.59        
 13 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:25.44    1:16.60        
                  36.78     1:16.60 (39.82)                                        
 14 Suer, Arda B              12 Badger-MR            1:21.63    1:16.74        
                  36.85     1:16.74 (39.89)                                        
 15 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:18.92    1:17.60        
                  36.93     1:17.60 (40.67)                                        
 16 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              1:20.86    1:17.95        
                  36.34     1:17.95 (41.61)                                        
 17 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              1:14.00    1:18.19        
                  38.47     1:18.19 (39.72)                                        
 18 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               1:22.21    1:18.97        
                  37.63     1:18.97 (41.34)                                        
 19 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              1:21.09    1:20.30        
                  38.31     1:20.30 (41.99)                                        
 20 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            1:23.89    1:22.37        
                  37.14     1:22.37 (45.23)                                        
 21 Margolis, Maxim           12 TRI-MR               1:22.91    1:22.66        
                  40.50     1:22.66 (42.16)                                        
 22 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:25.33    1:22.71        
                  39.63     1:22.71 (43.08)                                        
 23 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR              1:15.00    1:22.87        
                  38.35     1:22.87 (44.52)                                        
 24 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            1:21.25    1:23.89        
                  40.81     1:23.89 (43.08)                                        
 25 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR              1:24.76    1:23.99        
                  40.82     1:23.99 (43.17)                                        
 26 Remor, Ian                11 RIST-MR              1:20.30    1:24.87        
 27 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              1:30.33    1:26.32        
                  41.84     1:26.32 (44.48)                                        
 28 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:36.84    1:26.53        
                  41.75     1:26.53 (44.78)                                        
 29 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              1:33.54    1:26.66        
                  41.11     1:26.66 (45.55)                                        
 30 Cheung, Jaylan            11 TRI-MR               1:30.91    1:26.78        
 31 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               1:30.16    1:26.80        
                  41.48     1:26.80 (45.32)                                        
 32 Soviero, William G        12 Badger-MR            1:22.95    1:26.85        
 33 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR              1:30.45    1:30.95        
                  41.58     1:30.95 (49.37)                                        
 34 Moretti, David V          12 TRI-MR               1:28.28    1:32.59        
 35 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              1:47.49    1:34.91        
                  43.96     1:34.91 (50.95)                                        
 36 Frederick, Bryce A        11 UN-MR                1:10.03    1:36.28        
                  43.81     1:36.28 (52.47)                                        
 37 Kim, Dylan M              12 TRI-MR               2:01.91    1:37.98        
                  45.32     1:37.98 (52.66)                                        
 38 Wu, Matthew               11 TRI-MR               1:52.77    1:39.26        
                  45.67     1:39.26 (53.59)                                        
 39 Valverde, Frank A         11 APEX-MR              1:47.50    1:41.94        
                  50.14     1:41.94 (51.80)                                        
 40 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              2:12.40    1:44.64        
                  47.51     1:44.64 (57.13)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                2:23.00    2:24.59        
                  32.82     1:09.39 (36.57)     1:47.77 (38.38)     2:24.59 (36.82)
  2 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               2:44.74    2:30.28        
                  35.36     1:14.35 (38.99)     1:54.23 (39.88)     2:30.28 (36.05)
  3 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              2:46.77    2:30.44        
                  33.96     1:11.97 (38.01)     1:51.77 (39.80)     2:30.44 (38.67)
  4 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              2:44.99    2:30.79        
                  35.34     1:14.00 (38.66)     1:53.74 (39.74)     2:30.79 (37.05)
  5 Funaro, Kai A             12 UN-MR                2:28.00    2:32.09        
                  33.86     1:12.57 (38.71)     1:53.62 (41.05)     2:32.09 (38.47)
  6 Lopez, Joseph G           12 APEX-MR              2:47.11    2:34.18        
                  35.85     1:16.98 (41.13)     1:58.15 (41.17)     2:34.18 (36.03)
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               2:41.33    2:38.92        
                  36.85     1:17.69 (40.84)     1:58.42 (40.73)     2:38.92 (40.50)
  8 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              2:46.61    2:39.79        
                  34.87     1:15.23 (40.36)     1:57.94 (42.71)     2:39.79 (41.85)
  9 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              3:30.00    2:42.55        
                  37.75     1:19.70 (41.95)     2:02.92 (43.22)     2:42.55 (39.63)
 10 Suer, Arda B              12 Badger-MR            2:52.11    2:43.20        
                  36.78     1:18.80 (42.02)     2:02.90 (44.10)     2:43.20 (40.30)
 11 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               2:50.19    2:43.37        
                  36.62     1:18.30 (41.68)     2:02.46 (44.16)     2:43.37 (40.91)
 12 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            2:29.99    2:43.83        
                  36.60     1:18.52 (41.92)     2:01.96 (43.44)     2:43.83 (41.87)
 13 Dauti, Klevis             12 TRI-MR               3:15.91    2:46.63        
                  36.81     1:18.53 (41.72)     2:03.47 (44.94)     2:46.63 (43.16)
 14 Shao, Julien H            11 QNS-MR               2:50.33    2:47.51        
                  37.95     1:20.20 (42.25)     2:04.71 (44.51)     2:47.51 (42.80)
 15 Salas, Alejandro H        12 UN-MR                2:47.50    2:47.63        
                  38.87   2:47.63 (2:08.76)                                        
 16 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              3:01.07    2:48.83        
                  37.58     1:21.79 (44.21)     2:08.09 (46.30)     2:48.83 (40.74)
 17 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR              2:42.00    2:50.94        
                  36.24     1:17.69 (41.45)     2:03.60 (45.91)     2:50.94 (47.34)
 18 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              2:40.00    2:51.31        
                  38.57     1:23.02 (44.45)     2:09.53 (46.51)     2:51.31 (41.78)
 19 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR            2:34.99    2:51.46        
                  38.44     1:23.12 (44.68)     2:10.46 (47.34)     2:51.46 (41.00)
 20 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR              3:30.35    2:51.86        
                  40.57     1:26.33 (45.76)     2:13.04 (46.71)     2:51.86 (38.82)
 21 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               3:08.93    2:53.81        
                  37.76     1:22.38 (44.62)     2:09.68 (47.30)     2:53.81 (44.13)
 22 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              2:53.78    2:54.20        
                  39.89     1:24.78 (44.89)     2:10.48 (45.70)     2:54.20 (43.72)
 23 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR            2:37.90    2:55.63        
                  42.18     1:28.33 (46.15)     2:13.84 (45.51)     2:55.63 (41.79)
 24 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            3:01.04    2:55.82        
                  41.29     1:27.53 (46.24)     2:13.86 (46.33)     2:55.82 (41.96)
 25 Lefkowitz, Kyle B         12 JCCT-MR              3:14.03    2:59.52        
                  41.28     1:26.58 (45.30)     2:14.73 (48.15)     2:59.52 (44.79)
 26 Re, Nicola                11 QNS-MR               3:12.33    3:01.95        
                  40.75     1:27.15 (46.40)     2:16.18 (49.03)     3:01.95 (45.77)
 27 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            2:32.00    3:04.92        
                  39.66     1:27.83 (48.17)     2:19.35 (51.52)     3:04.92 (45.57)
 28 Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR              2:59.00    3:05.93        
                                1:26.65 ( )   3:05.93 (1:39.28)                    
 29 Soviero, William G        12 Badger-MR            3:14.65    3:06.31        
                  43.21     1:32.72 (49.51)     2:22.69 (49.97)     3:06.31 (43.62)
 30 Mostovoy, Arthur          12 Shy-Mr-MR            2:37.00    3:06.74        
                  41.27     1:27.27 (46.00)   3:06.74 (1:39.47)                    
 31 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              3:34.69    3:06.93        
                  41.43     1:29.41 (47.98)     2:18.67 (49.26)     3:06.93 (48.26)
 32 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               3:15.59    3:13.14        
                  42.28     1:30.58 (48.30)     2:22.77 (52.19)     3:13.14 (50.37)
 33 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR              4:09.39    3:18.99        
                  45.55     1:38.82 (53.27)     2:31.60 (52.78)     3:18.99 (47.39)
 34 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR              3:54.84    3:41.15        
                  50.01     1:47.71 (57.70)     2:47.13 (59.42)     3:41.15 (54.02)
 35 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              4:35.26    3:47.25        
                  49.27     1:48.27 (59.00)   2:48.78 (1:00.51)     3:47.25 (58.47)
 -- Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR            2:47.99    1:47.32        
      Did not finish
                  40.32   1:47.32 (1:07.00)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                5:12.00    5:03.06        
                  33.28     1:10.65 (37.37)     1:49.15 (38.50)     2:27.67 (38.52)
        3:06.78 (39.11)     3:45.82 (39.04)     4:24.33 (38.51)     5:03.06 (38.73)
  2 Funaro, Kai A             12 UN-MR                5:05.00    5:12.67        
                  33.51     1:12.79 (39.28)     1:52.64 (39.85)     2:32.58 (39.94)
        3:13.95 (41.37)     3:54.56 (40.61)     4:35.91 (41.35)     5:12.67 (36.76)
  3 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               5:44.79    5:16.28        
                                1:15.82 ( )                             2:36.15 ( )
                                3:58.04 ( )   5:16.28 (1:18.24)                    
  4 Gonzalez, James           11 APEX-MR              5:45.35    5:34.86        
                  36.25     1:16.86 (40.61)     1:59.54 (42.68)     2:42.16 (42.62)
        3:26.05 (43.89)     4:08.89 (42.84)     4:52.83 (43.94)     5:34.86 (42.03)
  5 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               5:33.33    5:38.37        
                  35.31     1:15.90 (40.59)     1:58.99 (43.09)     2:42.43 (43.44)
        3:27.06 (44.63)     4:11.65 (44.59)     4:56.84 (45.19)     5:38.37 (41.53)
  6 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              6:00.00    5:44.25        
                  39.09                             2:08.70 ( )                    
            3:36.82 ( )                             5:02.80 ( )     5:44.25 (41.45)
  7 Suer, Arda B              12 Badger-MR            6:12.88    5:59.90        
                  38.86     1:24.83 (45.97)     2:13.59 (48.76)     2:59.54 (45.95)
        3:46.71 (47.17)     4:33.43 (46.72)     5:19.07 (45.64)     5:59.90 (40.83)
  8 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            6:24.86    6:23.61        
                  42.38                             2:20.48 ( )                    
            3:58.01 ( )   6:23.61 (2:25.60)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                  34.00      36.77        
  2 Funaro, Kai A             12 UN-MR                  34.00      36.81        
  3 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR                49.97      40.06        
  4 Tung, Wesley S            12 QNS-MR                 44.27      40.11        
  5 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 46.06      40.47        
  6 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 42.05      40.78        
  7 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                43.59      41.27        
  8 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR                39.00      41.29        
  9 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR                    NT      41.38        
 10 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 45.59      41.52        
 11 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR              43.03      41.61        
 12 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                43.77      41.77        
 13 Gonzalez, James           11 APEX-MR                43.26      42.15        
 14 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                42.79      42.32        
 15 Lengyel, Adrian           11 RIST-MR                39.05      42.34        
 16 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                37.00      42.45        
 17 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR                46.28      42.87        
 18 Suer, Arda B              12 Badger-MR              44.09      43.15        
 19 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR                44.59      43.24        
 20 Margolis, Maxim           12 TRI-MR                 45.02      43.81        
 21 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              45.08      44.57        
 22 Tang, Logan H             11 GATE-MR                36.00      44.58        
 23 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR                 46.11      45.27        
 24 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR                44.82      45.62        
 25 Soviero, William G        12 Badger-MR              46.48      45.96        
 26 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              42.94      46.64        
 27 Re, Nicola                11 QNS-MR                 51.33      47.43        
 28 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR                49.34      48.16        
 29 Moretti, David V          12 TRI-MR                 55.55      49.90        
 30 Cheung, Jaylan            11 TRI-MR                 55.91      50.05        
 31 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              1:04.57      51.13        
 32 Frederick, Bryce A        11 UN-MR                  42.07      51.17        
 33 Remor, Ian                11 RIST-MR                45.60      51.44        
 34 Kim, Dylan M              12 TRI-MR               1:10.91      52.41        
 35 Wu, Matthew               11 TRI-MR                 55.90      54.29        
 36 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              1:01.01      55.28        
 37 Valverde, Frank A         11 APEX-MR              1:10.25    1:06.53        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                1:19.00    1:16.31        
                  37.10     1:16.31 (39.21)                                        
  2 Lopez, Joseph G           12 APEX-MR              1:26.35    1:17.27        
                  38.50     1:17.27 (38.77)                                        
  3 Funaro, Kai A             12 UN-MR                1:15.00    1:18.23        
                  37.46     1:18.23 (40.77)                                        
  4 Dauti, Klevis             12 TRI-MR               1:44.91    1:22.80        
  5 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               1:34.32    1:23.28        
                  41.22     1:23.28 (42.06)                                        
  6 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:28.98    1:24.04        
                  40.41     1:24.04 (43.63)                                        
  7 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              2:00.00    1:24.46        
                  41.52     1:24.46 (42.94)                                        
  8 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            1:27.99    1:25.98        
                  42.04     1:25.98 (43.94)                                        
  9 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:36.78    1:27.37        
 10 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:32.80    1:27.88        
                  42.96     1:27.88 (44.92)                                        
 11 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              1:32.11    1:28.65        
                  43.41     1:28.65 (45.24)                                        
 12 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              1:42.66    1:29.46        
                  43.90     1:29.46 (45.56)                                        
 13 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              1:30.14    1:29.82        
                  43.76     1:29.82 (46.06)                                        
 14 Suer, Arda B              12 Badger-MR            1:32.33    1:30.26        
 15 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:32.88    1:30.54        
                  44.44     1:30.54 (46.10)                                        
 16 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:20.00    1:30.99        
                  43.91     1:30.99 (47.08)                                        
 17 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR              1:38.15    1:31.12        
                  44.00     1:31.12 (47.12)                                        
 18 Lau, Alex                 11 QNS-MR               1:48.25    1:31.68        
                  42.90     1:31.68 (48.78)                                        
 19 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR            1:29.99    1:32.16        
                  45.26     1:32.16 (46.90)                                        
 20 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:45.33    1:35.72        
                  47.73     1:35.72 (47.99)                                        
 21 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR            1:21.99    1:35.74        
                  48.47     1:35.74 (47.27)                                        
 22 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            1:29.99    1:38.23        
                  46.19     1:38.23 (52.04)                                        
 23 Remor, Ian                11 RIST-MR              1:35.93    1:38.49        
                  47.53     1:38.49 (50.96)                                        
 24 Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR              1:39.00    1:39.13        
                  48.23     1:39.13 (50.90)                                        
 25 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               1:42.36    1:39.35        
                  49.53     1:39.35 (49.82)                                        
 26 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR              1:45.33    1:39.45        
                  50.09     1:39.45 (49.36)                                        
 27 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              1:47.17    1:40.58        
                  48.82     1:40.58 (51.76)                                        
 28 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              2:03.81    1:46.41        
                  51.49     1:46.41 (54.92)                                        
 29 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR              1:58.06    1:49.69        
                  54.73     1:49.69 (54.96)                                        
 30 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              2:09.48    1:50.36        
                  53.10     1:50.36 (57.26)                                        
 31 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR              2:00.30    1:53.37        
                  55.45     1:53.37 (57.92)                                        
 32 Wu, Matthew               11 TRI-MR               2:06.99    1:54.91        
 -- Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR            1:34.55         DQ        
      Multiple strokes
                  47.59          DQ (48.59)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR                38.31      37.34        
  2 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR                42.70      37.80        
  3 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                41.91      40.37        
  4 Lopez, Joseph G           12 APEX-MR                46.05      41.24        
  5 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR              41.99      42.12        
  6 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR                45.00      42.19        
  7 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                40.00      43.63        
  8 Dauti, Klevis             12 TRI-MR                 48.37      43.68        
  9 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 46.53      43.87        
 10 Tung, Wesley S            12 QNS-MR                 48.68      44.17        
 11 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR                42.00      45.81        
 12 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR                56.71      45.92        
 13 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                46.28      46.27        
 14 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 52.82      46.46        
 15 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 51.33      46.56        
 16 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                46.83      46.78        
 17 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR                48.30      46.98        
 18 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR                52.73      47.27        
 19 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 51.89      47.58        
 20 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR                55.36      48.05        
 21 Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR              47.38      48.57        
 22 Suer, Arda B              12 Badger-MR              51.01      49.53        
 23 Tang, Logan H             11 GATE-MR                45.00      49.96        
 24 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              52.28      50.70        
 25 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              49.33      51.50        
 26 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR              54.51      51.85        
 27 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR                54.85      52.12        
 28 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR              52.04      52.32        
 29 Remor, Ian                11 RIST-MR                46.41      53.56        
 30 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR                53.04      54.25        
 31 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              1:09.43      56.23        
 32 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR              1:00.93      57.43        
 33 Wu, Matthew               11 TRI-MR               1:10.91      59.60        
 34 Soviero, William G        12 Badger-MR              55.99    1:01.44        
 -- Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR                49.00         DQ        
      Double pull / kicks
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              1:24.45    1:21.75        
                  38.69     1:21.75 (43.06)                                        
  2 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              1:31.46    1:22.34        
                  38.77     1:22.34 (43.57)                                        
  3 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              1:30.92    1:29.56        
                  40.59     1:29.56 (48.97)                                        
  4 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               1:48.20    1:32.71        
                  44.64     1:32.71 (48.07)                                        
  5 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            1:40.15    1:32.95        
                  44.92     1:32.95 (48.03)                                        
  6 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR              1:29.00    1:33.46        
                  44.09     1:33.46 (49.37)                                        
  7 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              1:32.00    1:33.87        
  8 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              1:37.83    1:34.91        
                  46.77     1:34.91 (48.14)                                        
  9 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              1:51.52    1:38.04        
                  47.30     1:38.04 (50.74)                                        
 10 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:42.95    1:39.87        
                  47.08     1:39.87 (52.79)                                        
 11 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              1:44.45    1:40.00        
                  46.18     1:40.00 (53.82)                                        
 12 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:47.77    1:41.22        
                  49.36     1:41.22 (51.86)                                        
 13 Lau, Alex                 11 QNS-MR               2:01.14    1:44.13        
                  50.17     1:44.13 (53.96)                                        
 14 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR              1:46.11    1:45.38        
                  50.70     1:45.38 (54.68)                                        
 15 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:52.45    1:46.43        
                  49.72     1:46.43 (56.71)                                        
 16 Suer, Arda B              12 Badger-MR            1:47.74    1:48.15        
                  51.73     1:48.15 (56.42)                                        
 17 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              1:58.84    1:51.28        
                  51.18   1:51.28 (1:00.10)                                        
 18 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            1:51.94    1:52.05        
 19 Margolis, Maxim           12 TRI-MR               1:54.66    1:53.12        
                  56.62     1:53.12 (56.50)                                        
 20 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              2:14.50    1:53.62        
                  55.30     1:53.62 (58.32)                                        
 21 Tang, Logan H             11 GATE-MR              2:08.85    1:54.21        
                  54.12   1:54.21 (1:00.09)                                        
 22 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              1:55.95    1:55.22        
 23 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               1:58.52    1:55.43        
 24 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR              1:55.00    1:56.61        
                  54.69   1:56.61 (1:01.92)                                        
 25 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              2:30.48    1:59.93        
 26 Wu, Matthew               11 TRI-MR               2:12.82    2:07.52        
                1:00.55   2:07.52 (1:06.97)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR                34.66      33.18        
  2 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR                37.00      34.84        
  3 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                  33.00      35.68        
  4 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR                41.20      36.16        
  5 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                40.36      36.53        
  6 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                38.26      37.09        
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 50.08      37.85        
  8 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 48.99      38.01        
  9 Gonzalez, James           11 APEX-MR                39.58      38.83        
 10 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR                39.00      39.30        
 11 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 41.78      39.45        
 12 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 43.53      39.52        
 13 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR                 44.70      41.33        
 14 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                41.32      41.86        
 15 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR                44.42      42.43        
 16 Lengyel, Adrian           11 RIST-MR                38.46      42.90        
 17 Re, Nicola                11 QNS-MR                 52.33      43.18        
 18 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                35.00      43.21        
 19 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR                48.00      43.23        
 20 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              43.84      46.19        
 21 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              44.98      46.33        
 22 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              1:00.00      48.48        
 23 Remor, Ian                11 RIST-MR                43.50      49.22        
 24 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR                42.00      50.40        
 25 Frederick, Bryce A        11 UN-MR                  45.07      54.46        
 26 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              1:06.44    1:03.53        
 -- Soviero, William G        12 Badger-MR              48.53         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Moretti, David V          12 TRI-MR               1:09.91         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              1:17.65    1:14.01        
                  34.59     1:14.01 (39.42)                                        
  2 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              1:23.06    1:19.18        
                  38.28     1:19.18 (40.90)                                        
  3 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              1:29.72    1:25.85        
                  41.17     1:25.85 (44.68)                                        
  4 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:28.58    1:28.05        
  5 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:28.91    1:28.97        
                  41.57     1:28.97 (47.40)                                        
  6 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               1:32.33    1:29.47        
                  41.50     1:29.47 (47.97)                                        
  7 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:46.32    1:32.21        
                  43.99     1:32.21 (48.22)                                        
  8 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               1:46.98    1:33.12        
                  43.03     1:33.12 (50.09)                                        
  9 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR              1:19.00    1:33.63        
                  39.10     1:33.63 (54.53)                                        
 10 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              1:37.97    1:35.32        
                  45.18     1:35.32 (50.14)                                        
 11 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              1:19.00    1:35.49        
                  44.30     1:35.49 (51.19)                                        
 12 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            1:41.68    1:39.14        
                  48.28     1:39.14 (50.86)                                        
 13 Brink, Theo C             12 JCCT-MR              1:29.89    1:39.42        
                  43.09     1:39.42 (56.33)                                        
 14 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              1:44.33    1:39.99        
                  45.00     1:39.99 (54.99)                                        
 15 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:59.33    1:40.10        
                  47.23     1:40.10 (52.87)                                        
 16 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              2:08.50    1:42.86        
                  46.54     1:42.86 (56.32)                                        
 17 Mostovoy, Arthur          12 Shy-Mr-MR            1:19.99    1:51.92        
                  49.37   1:51.92 (1:02.55)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              2:49.35    2:42.47        
                                1:17.29 ( )   2:42.47 (1:25.18)                    
  2 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              3:09.78    2:49.97        
                  36.47     1:22.32 (45.85)     2:09.53 (47.21)     2:49.97 (40.44)
  3 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              3:08.42    2:58.14        
                  38.03     1:27.72 (49.69)     2:19.59 (51.87)     2:58.14 (38.55)
  4 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               3:10.42    2:58.41        
                  41.06     1:25.66 (44.60)     2:20.72 (55.06)     2:58.41 (37.69)
  5 Shao, Julien H            11 QNS-MR               3:17.88    3:04.25        
                                1:28.71 ( )   3:04.25 (1:35.54)                    
  6 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               3:36.36    3:05.50        
                  39.94     1:27.19 (47.25)     2:24.46 (57.27)     3:05.50 (41.04)
  7 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            2:42.00    3:12.27        
                  47.93     1:38.26 (50.33)     2:31.10 (52.84)     3:12.27 (41.17)
  8 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              3:21.48    3:17.31        
                  45.80     1:33.42 (47.62)   2:34.79 (1:01.37)     3:17.31 (42.52)
  9 Re, Nicola                11 QNS-MR               3:45.33    3:27.04        
                  44.40     1:35.69 (51.29)   2:44.10 (1:08.41)     3:27.04 (42.94)
 10 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              4:07.76    3:29.61        
                  44.58     1:38.92 (54.34)   2:41.02 (1:02.10)     3:29.61 (48.59)
 11 Cheung, Jaylan            11 TRI-MR               4:00.91    3:35.21        
                  49.24     1:45.59 (56.35)   2:52.24 (1:06.65)     3:35.21 (42.97)
 -- Tang, Logan H             11 GATE-MR              2:25.00         DQ        
      Did not finish - Misc
                  48.09     1:41.51 (53.42)                                        
 -- Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               3:32.06         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  41.92     1:31.47 (49.55)   2:33.09 (1:01.62)          DQ (41.32)
 -- Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               3:41.67         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:44.50 ( )        DQ (1:52.99)                    
 -- Funaro, Kai A             12 UN-MR                2:50.00         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  38.18     1:23.33 (45.15)     2:19.77 (56.44)          DQ (37.57)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              6:00.04    5:38.46        
                  35.13     1:19.02 (43.89)     2:03.38 (44.36)     2:46.37 (42.99)
        3:31.64 (45.27)     4:19.53 (47.89)     4:59.91 (40.38)     5:38.46 (38.55)
  2 Funaro, Kai A             12 UN-MR                5:55.00    6:27.10        
                  38.60     1:33.73 (55.13)     2:24.82 (51.09)     3:10.65 (45.83)
        4:10.07 (59.42)     5:06.27 (56.20)     5:45.98 (39.71)     6:27.10 (41.12)
  3 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              6:15.25    6:34.56        
                  42.69     1:31.31 (48.62)     2:24.34 (53.03)     3:14.94 (50.60)
        4:10.58 (55.64)     5:06.76 (56.18)     5:51.37 (44.61)     6:34.56 (43.19)
 
Men 13 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR                26.51      25.48        
  2 Morales, Evan M           15 UN-MR                  25.10      25.69        
  3 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR                26.60      26.14        
  4 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR                25.28      26.41        
  5 Moon, Junwoo              22 UN-MR                  25.35      26.44        
  6 Law, Ethan                16 MPNY-MR                26.15      26.46        
  6 Roudnitsky, Sean          18 MPNY-MR                25.75      26.46        
  8 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR                26.00      26.55        
  9 Wisniewski, Robert L      20 MPNY-MR                26.46      26.68        
 10 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR                28.12      26.95        
 11 Cherny, Eric              14 MPNY-MR                27.18      26.97        
 12 Norris, Timmy M           15 Badger-MR              26.02      27.17        
 13 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR                27.10      27.57        
 14 Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR                27.00      27.58        
 15 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR                29.00      27.66        
 16 Isles, Ajani              17 Badger-MR              27.21      27.69        
 17 Whitfield, George         19 NYCC-MR                28.34      27.74        
 17 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR                28.13      27.74        
 19 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR                27.64      27.80        
 20 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR                 29.51      27.88        
 20 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR                27.00      27.88        
 20 Yavorsky, Gerald          17 MPNY-MR                26.00      27.88        
 23 Liu, John                 15 TRI-MR                 26.71      27.91        
 24 Rosado, Alex P            17 Badger-MR              26.97      27.93        
 25 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR                27.92      28.06        
 26 Abrams, Arthur A          16 UN-MR                  28.50      28.22        
 27 Yu, Stanley               16 MPNY-MR                28.53      28.34        
 28 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR                29.77      28.39        
 29 Wang, Yitao T             13 JCCT-MR                28.29      28.40        
 30 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR                30.00      28.42        
 30 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR                29.65      28.42        
 32 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR              29.16      28.60        
 33 Blau, Sam A               16 NYCC-MR                28.37      28.81        
 34 Vaynshtok, Jonah M        15 JCCT-MR                25.47      28.82        
 35 Su, Sean A                13 QNS-MR                    NT      28.88        
 36 Bischof, Robert F         15 Badger-MR              27.72      28.96        
 37 Wang, Harry H             16 APEX-MR                28.01      29.00        
 38 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR                32.34      29.06        
 39 Chopey, Andrew T          17 QNS-MR                 26.88      29.09        
 40 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR                31.88      29.22        
 41 Madden, Sean M            16 Badger-MR              27.96      29.26        
 42 Moran, Keilan S           13 UN-MR                  27.50      29.31        
 43 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR                29.00      29.46        
 44 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR                 31.83      29.49        
 45 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR                31.46      29.68        
 46 Blinov, Alex              13 Shy-Mr-MR              34.39      29.71        
 47 Jeong, Eugene             15 QNS-MR                 29.59      29.74        
 48 Hammond, Adam             13 QNS-MR                 30.64      29.80        
 49 Rozenfeld, Samuel         16 TRI$-MR                30.54      29.87        
 50 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR                 32.35      29.88        
 51 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR                32.00      30.30        
 52 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR              31.76      30.38        
 53 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR                29.92      30.39        
 54 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR                 31.48      30.60        
 55 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR                31.91      30.81        
 56 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR                34.95      30.92        
 57 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR                32.25      30.97        
 58 Wang, Orion               13 GATE-MR                34.66      31.04        
 59 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR                 33.33      31.17        
 60 Fuentes, JC C             13 QNS-MR                 33.33      31.36        
 61 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR                30.86      31.54        
 62 Pfaffle, Antony M         14 JCCT-MR                33.45      31.72        
 63 Yang, Archer              14 NYCC-MR                34.78      32.01        
 64 Jeong, Raejin             14 QNS-MR                 35.33      32.14        
 65 Killian, Joachim T        13 QNS-MR                 36.86      32.43        
 66 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR                33.00      32.44        
 67 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR                32.51      32.51        
 68 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR              31.99      32.56        
 69 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR              32.79      32.61        
 70 Luengthada, Davis A       13 JCCT-MR                33.32      32.64        
 71 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR                34.23      33.20        
 71 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR              32.99      33.20        
 73 Shulyar, Zachary          13 NYCC-MR                35.00      33.22        
 74 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR                34.58      33.23        
 75 Barakat, Youssef          13 TRI$-MR                34.55      33.59        
 76 Twibell, Connor S         13 JCCT-MR                30.40      33.81        
 77 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR                 37.44      34.68        
 78 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR                45.94      35.91        
 79 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR                38.29      36.16        
 80 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR                39.27      37.60        
 81 Korolczuk, Kevin A        13 JCCT-MR                42.26      40.71        
 82 Chen, Anthony             14 TRI-MR               1:00.99      43.25        
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:00.96      57.22        
                  27.47       57.22 (29.75)                                        
  2 Law, Ethan                16 MPNY-MR                56.64      57.33        
                  27.79       57.33 (29.54)                                        
  3 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR                57.00      57.48        
                  28.25       57.48 (29.23)                                        
  4 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR                54.99      57.89        
                  28.00       57.89 (29.89)                                        
  5 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR                58.88      58.12        
                  28.19       58.12 (29.93)                                        
  6 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR                57.00      59.43        
                  28.03       59.43 (31.40)                                        
  7 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              1:02.06      59.65        
                  29.20       59.65 (30.45)                                        
  8 Moon, Junwoo              22 UN-MR                  53.89      59.67        
                  28.67       59.67 (31.00)                                        
  9 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              1:00.78    1:00.10        
                  28.83     1:00.10 (31.27)                                        
 10 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:01.81    1:00.59        
                  29.27     1:00.59 (31.32)                                        
 11 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR                57.00    1:00.98        
                  29.63     1:00.98 (31.35)                                        
 12 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              1:03.00    1:01.29        
                  29.81     1:01.29 (31.48)                                        
 13 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              1:02.10    1:01.50        
                  29.52     1:01.50 (31.98)                                        
 14 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              1:05.70    1:01.60        
                  29.83     1:01.60 (31.77)                                        
 15 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              1:05.60    1:01.82        
                  30.04     1:01.82 (31.78)                                        
 16 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              1:01.02    1:01.89        
                  29.66     1:01.89 (32.23)                                        
 17 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            1:03.37    1:02.13        
                  29.58     1:02.13 (32.55)                                        
 18 Madden, Sean M            16 Badger-MR              58.87    1:02.14        
                  29.43     1:02.14 (32.71)                                        
 19 Rosado, Alex P            17 Badger-MR              58.55    1:02.24        
                  29.94     1:02.24 (32.30)                                        
 20 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              1:03.68    1:02.55        
                  30.79     1:02.55 (31.76)                                        
 21 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              1:08.53    1:02.64        
                  30.05     1:02.64 (32.59)                                        
 22 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              1:08.00    1:03.04        
                  30.83     1:03.04 (32.21)                                        
 23 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:04.50    1:03.28        
                  30.71     1:03.28 (32.57)                                        
 24 Isles, Ajani              17 Badger-MR            1:01.15    1:03.52        
                  29.68     1:03.52 (33.84)                                        
 25 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               1:07.93    1:03.66        
                  29.67     1:03.66 (33.99)                                        
 26 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:09.92    1:04.09        
                  31.60     1:04.09 (32.49)                                        
 27 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:09.23    1:04.39        
                  30.74     1:04.39 (33.65)                                        
 28 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              1:08.80    1:04.47        
                  30.91     1:04.47 (33.56)                                        
 29 Wong, Christopher         15 TRI-MR               1:07.67    1:05.24        
                  31.51     1:05.24 (33.73)                                        
 30 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            1:01.10    1:05.39        
                  31.12     1:05.39 (34.27)                                        
 31 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              1:10.28    1:05.51        
                  31.01     1:05.51 (34.50)                                        
 32 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              1:04.72    1:05.65        
                  31.35     1:05.65 (34.30)                                        
 33 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              1:10.00    1:05.93        
                  30.66     1:05.93 (35.27)                                        
 34 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              1:12.38    1:06.12        
                  32.04     1:06.12 (34.08)                                        
 35 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:14.70    1:06.42        
                  31.99     1:06.42 (34.43)                                        
 36 Fine, Evan                13 Badger-MR            1:01.60    1:06.48        
                  31.28     1:06.48 (35.20)                                        
 37 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              1:10.89    1:06.91        
                  33.46     1:06.91 (33.45)                                        
 38 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               1:11.59    1:07.00        
                  31.47     1:07.00 (35.53)                                        
 39 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              1:06.33    1:07.36        
                  31.57     1:07.36 (35.79)                                        
 40 Dalton, Joseph            13 TRI-MR               1:20.09    1:07.63        
                  32.99     1:07.63 (34.64)                                        
 41 Bast, Michael T           16 QNS-MR               1:12.33    1:07.67        
                  32.17     1:07.67 (35.50)                                        
 42 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              1:11.70    1:07.83        
                  31.90     1:07.83 (35.93)                                        
 43 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               1:09.36    1:08.35        
                  32.71     1:08.35 (35.64)                                        
 44 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              1:22.94    1:08.63        
                  32.68     1:08.63 (35.95)                                        
 45 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:09.56    1:08.94        
                  32.21     1:08.94 (36.73)                                        
 46 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:21.35    1:09.34        
                  33.24     1:09.34 (36.10)                                        
 47 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              1:08.34    1:09.43        
                  31.90     1:09.43 (37.53)                                        
 48 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:10.77    1:09.47        
                  33.06     1:09.47 (36.41)                                        
 49 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            1:25.81    1:10.18        
                  33.42     1:10.18 (36.76)                                        
 50 Wang, Harry H             16 APEX-MR              1:05.36    1:10.27        
                  33.78     1:10.27 (36.49)                                        
 51 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            1:12.70    1:10.44        
                  33.00     1:10.44 (37.44)                                        
 52 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              1:17.36    1:10.85        
                  34.46     1:10.85 (36.39)                                        
 53 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:15.94    1:10.89        
                  33.34     1:10.89 (37.55)                                        
 54 Mayzlin, Eric             14 TRI-MR               1:16.59    1:11.37        
                  33.64     1:11.37 (37.73)                                        
 55 Radov, Elliot             13 TRI-MR               1:19.59    1:11.39        
                  33.11     1:11.39 (38.28)                                        
 56 Zhang, David A            14 GATE-MR              1:10.32    1:11.41        
                  34.86     1:11.41 (36.55)                                        
 57 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:15.33    1:11.56        
                  34.09     1:11.56 (37.47)                                        
 58 Delacruz, Gabriel         14 TRI$-MR              1:18.11    1:11.67        
                  34.33     1:11.67 (37.34)                                        
 59 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              1:10.66    1:11.90        
                  34.15     1:11.90 (37.75)                                        
 60 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            1:07.99    1:12.25        
                  33.54     1:12.25 (38.71)                                        
 61 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              1:14.61    1:12.30        
                  33.58     1:12.30 (38.72)                                        
 62 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            1:11.36    1:12.34        
                  34.98     1:12.34 (37.36)                                        
 63 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               1:16.33    1:12.65        
                  34.55     1:12.65 (38.10)                                        
 64 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              1:12.00    1:12.68        
 65 Gregory, David            13 Shy-Mr-MR            1:06.90    1:13.13        
                  35.60     1:13.13 (37.53)                                        
 66 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               1:26.91    1:14.32        
                  34.20     1:14.32 (40.12)                                        
 67 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:15.33    1:14.76        
                  35.18     1:14.76 (39.58)                                        
 68 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            1:08.99    1:17.51        
                  34.82     1:17.51 (42.69)                                        
 69 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:26.36    1:18.03        
                  35.28     1:18.03 (42.75)                                        
 70 Economos, John Michael    14 TRI$-MR              1:36.07    1:19.27        
                  37.03     1:19.27 (42.24)                                        
 71 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               1:28.81    1:19.99        
                  37.90     1:19.99 (42.09)                                        
 72 Lender, David J           15 TRI-MR               1:30.97    1:20.25        
                  37.00     1:20.25 (43.25)                                        
 73 Cheung, Marco             13 TRI-MR               1:35.91    1:21.62        
 74 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:24.85    1:22.02        
                  37.97     1:22.02 (44.05)                                        
 75 Kazak, Maxim              13 TRI$-MR              1:58.08    1:22.61        
                  37.57     1:22.61 (45.04)                                        
 76 Solovey, Kyrylo           13 Shy-Mr-MR            1:16.00    1:22.97        
                  38.76     1:22.97 (44.21)                                        
 77 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              2:00.40    1:40.17        
                  40.05   1:40.17 (1:00.12)                                        
 78 Chen, Anthony             14 TRI-MR               3:20.99    1:52.03        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              2:07.00    2:03.58        
                  28.45       59.39 (30.94)     1:31.68 (32.29)     2:03.58 (31.90)
  2 Brown, Seamus L           17 Fast Swim Team-CA    2:03.00    2:06.25        
                  28.43     1:00.03 (31.60)     1:33.96 (33.93)     2:06.25 (32.29)
  3 Wisniewski, Robert L      20 MPNY-MR              2:11.30    2:09.65        
                  28.45     1:00.37 (31.92)     1:35.52 (35.15)     2:09.65 (34.13)
  4 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR              2:13.95    2:11.72        
                  29.62     1:03.48 (33.86)     1:39.79 (36.31)     2:11.72 (31.93)
  5 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              2:18.02    2:12.14        
                  30.30     1:04.42 (34.12)     1:40.47 (36.05)     2:12.14 (31.67)
  6 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              2:08.00    2:12.26        
                  30.60     1:03.99 (33.39)     1:39.30 (35.31)     2:12.26 (32.96)
  7 Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR              2:16.00    2:12.61        
                  29.55     1:03.53 (33.98)     1:39.13 (35.60)     2:12.61 (33.48)
  8 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              2:04.23    2:12.67        
                  29.68     1:02.87 (33.19)     1:38.97 (36.10)     2:12.67 (33.70)
  9 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              2:17.97    2:13.09        
                  30.94     1:04.23 (33.29)     1:38.85 (34.62)     2:13.09 (34.24)
 10 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            2:12.10    2:14.05        
                  30.21     1:03.90 (33.69)     1:39.72 (35.82)     2:14.05 (34.33)
 11 Norris, Timmy M           15 Badger-MR            2:01.99    2:14.50        
                  28.76     1:01.78 (33.02)     1:38.45 (36.67)     2:14.50 (36.05)
 12 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            2:17.00    2:14.94        
                  29.95     1:04.54 (34.59)     1:40.39 (35.85)     2:14.94 (34.55)
 13 Blau, Sam A               16 NYCC-MR              2:16.79    2:15.64        
                  31.07     1:05.45 (34.38)     1:41.38 (35.93)     2:15.64 (34.26)
 14 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR              2:17.88    2:16.50        
                  31.36     1:06.19 (34.83)     1:41.52 (35.33)     2:16.50 (34.98)
 15 Liu, John                 15 TRI-MR               2:19.84    2:17.02        
                  31.92     1:06.58 (34.66)     1:42.42 (35.84)     2:17.02 (34.60)
 16 Yavorsky, Gerald          17 MPNY-MR              2:15.00    2:18.07        
                  30.23     1:04.16 (33.93)     1:40.94 (36.78)     2:18.07 (37.13)
 17 Yu, Stanley               16 MPNY-MR              2:22.80    2:18.37        
                  31.50     1:05.94 (34.44)     1:42.23 (36.29)     2:18.37 (36.14)
 18 Vaynshtok, Jonah M        15 JCCT-MR              2:16.78    2:18.63        
                  31.83     1:07.67 (35.84)     1:44.50 (36.83)     2:18.63 (34.13)
 19 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              2:35.51    2:18.71        
                  32.29     1:06.70 (34.41)     1:44.29 (37.59)     2:18.71 (34.42)
 20 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              2:22.97    2:19.40        
                  30.84     1:05.77 (34.93)     1:42.27 (36.50)     2:19.40 (37.13)
 21 Moran, Keilan S           13 UN-MR                2:14.00    2:19.42        
                  30.53     1:05.82 (35.29)     1:43.76 (37.94)     2:19.42 (35.66)
 22 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:18.61    2:19.44        
                  31.92     1:07.06 (35.14)     1:43.38 (36.32)     2:19.44 (36.06)
 23 Madden, Sean M            16 Badger-MR            2:08.02    2:19.76        
                  30.30     1:06.21 (35.91)     1:44.06 (37.85)     2:19.76 (35.70)
 24 Wang, Yitao T             13 JCCT-MR              2:21.49    2:21.04        
                  30.33     1:04.32 (33.99)     1:42.09 (37.77)     2:21.04 (38.95)
 25 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              2:35.16    2:22.04        
                  32.78     1:09.48 (36.70)     1:47.25 (37.77)     2:22.04 (34.79)
 26 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              2:32.68    2:22.50        
                  32.36     1:08.69 (36.33)     1:46.12 (37.43)     2:22.50 (36.38)
 27 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              2:26.09    2:23.23        
                  32.25     1:08.42 (36.17)     1:46.13 (37.71)     2:23.23 (37.10)
 28 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               2:32.58    2:25.45        
                  31.78     1:07.96 (36.18)     1:47.40 (39.44)     2:25.45 (38.05)
 29 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              2:42.58    2:25.97        
 30 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               2:43.16    2:26.23        
                  33.30     1:10.51 (37.21)     1:48.37 (37.86)     2:26.23 (37.86)
 31 Blinov, Alex              13 Shy-Mr-MR            2:13.99    2:26.61        
                  32.25     1:09.46 (37.21)     1:48.86 (39.40)     2:26.61 (37.75)
 32 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              2:35.52    2:28.83        
                  33.54     1:11.93 (38.39)     1:51.89 (39.96)     2:28.83 (36.94)
 33 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              2:40.00    2:30.29        
 34 Yang, Archer              14 NYCC-MR              2:41.58    2:30.94        
 35 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               2:33.61    2:31.13        
                  33.89     1:12.26 (38.37)     1:52.55 (40.29)     2:31.13 (38.58)
 36 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:32.09    2:31.16        
                  34.05     1:12.70 (38.65)     1:51.96 (39.26)     2:31.16 (39.20)
 37 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR              2:36.57    2:31.20        
                  32.79     1:10.05 (37.26)     1:50.45 (40.40)     2:31.20 (40.75)
 38 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              2:27.91    2:31.33        
                  33.04     1:12.78 (39.74)     1:54.42 (41.64)     2:31.33 (36.91)
 39 Radov, Elliot             13 TRI-MR               2:47.01    2:31.64        
                  32.74     1:11.82 (39.08)     1:52.36 (40.54)     2:31.64 (39.28)
 40 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            2:19.00    2:31.93        
                  33.44     1:11.52 (38.08)     1:53.40 (41.88)     2:31.93 (38.53)
 41 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               2:40.33    2:32.14        
 42 Rozenfeld, Samuel         16 TRI$-MR              2:30.96    2:33.59        
                  32.90     1:12.54 (39.64)     1:54.46 (41.92)     2:33.59 (39.13)
 43 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              3:00.40    2:33.62        
                  33.30     1:11.52 (38.22)     1:52.24 (40.72)     2:33.62 (41.38)
 44 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              2:38.94    2:34.02        
                  33.34     1:11.38 (38.04)     1:52.18 (40.80)     2:34.02 (41.84)
 45 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              2:25.00    2:34.04        
                  34.62     1:13.21 (38.59)     1:54.86 (41.65)     2:34.04 (39.18)
 46 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            2:38.60    2:35.88        
                  35.11     1:15.29 (40.18)     1:56.02 (40.73)     2:35.88 (39.86)
 47 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              2:45.37    2:36.46        
                  35.75     1:15.54 (39.79)     1:58.62 (43.08)     2:36.46 (37.84)
 48 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              2:54.72    2:36.59        
                  35.43     1:16.24 (40.81)     1:59.74 (43.50)     2:36.59 (36.85)
 49 Shulyar, Zachary          13 NYCC-MR              2:49.81    2:38.29        
                  36.78     1:18.59 (41.81)     2:00.79 (42.20)     2:38.29 (37.50)
 50 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              2:43.00    2:40.19        
 51 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR              2:35.00    2:40.20        
                  33.62     1:14.01 (40.39)     1:57.88 (43.87)     2:40.20 (42.32)
 52 Hammond, Adam             13 QNS-MR               2:50.98    2:43.96        
                  35.45     1:16.62 (41.17)   2:43.96 (1:27.34)                    
 53 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            2:26.99    2:45.26        
                  35.77     1:17.99 (42.22)     2:03.45 (45.46)     2:45.26 (41.81)
 54 Twibell, Connor S         13 JCCT-MR              2:54.76    2:45.83        
                  36.01     1:16.76 (40.75)     2:02.52 (45.76)     2:45.83 (43.31)
 55 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            2:24.99    2:47.46        
                  35.85     1:17.83 (41.98)     2:02.32 (44.49)     2:47.46 (45.14)
 56 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               2:40.33    2:53.39        
 57 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              3:12.65    2:53.72        
                  37.75     1:23.40 (45.65)     2:10.29 (46.89)     2:53.72 (43.43)
 58 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR              2:56.14    2:56.26        
                  39.15     1:24.36 (45.21)     2:11.53 (47.17)     2:56.26 (44.73)
 59 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               2:49.33    3:00.11        
                  38.63     1:23.98 (45.35)     2:12.56 (48.58)     3:00.11 (47.55)
 60 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              3:19.46    3:16.49        
                                1:22.26 ( )   3:16.49 (1:54.23)                    
 61 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              4:30.65    3:49.52        
                  45.84   1:47.52 (1:01.68)   2:51.39 (1:03.87)     3:49.52 (58.13)
 
Men 13 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              4:20.00    4:20.36        
                  29.51     1:02.46 (32.95)     1:36.25 (33.79)     2:09.67 (33.42)
        2:42.99 (33.32)     3:15.76 (32.77)     3:48.49 (32.73)     4:20.36 (31.87)
  2 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              4:30.00    4:32.79        
                  30.65     1:03.98 (33.33)     1:38.81 (34.83)     2:13.98 (35.17)
        2:49.96 (35.98)     3:25.06 (35.10)     4:00.49 (35.43)     4:32.79 (32.30)
  3 Madden, Sean M            16 Badger-MR            4:30.94    4:33.23        
                  30.68     1:04.63 (33.95)     1:39.68 (35.05)     2:14.77 (35.09)
        2:49.57 (34.80)     3:25.34 (35.77)     4:00.67 (35.33)     4:33.23 (32.56)
  4 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              4:41.64    4:38.26        
                  30.93     1:04.83 (33.90)     1:40.19 (35.36)     2:16.11 (35.92)
        2:52.49 (36.38)     3:28.34 (35.85)     4:03.83 (35.49)     4:38.26 (34.43)
  5 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              4:47.33    4:39.21        
                  32.15     1:06.66 (34.51)     1:42.01 (35.35)     2:17.31 (35.30)
        2:52.91 (35.60)     3:28.73 (35.82)     4:04.79 (36.06)     4:39.21 (34.42)
  6 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              4:44.94    4:39.23        
                  31.96     1:06.86 (34.90)     1:41.94 (35.08)     2:18.32 (36.38)
        2:52.62 (34.30)     3:28.69 (36.07)     4:02.80 (34.11)     4:39.23 (36.43)
  7 Whitfield, George         19 NYCC-MR              4:41.40    4:39.49        
                  30.13     1:04.14 (34.01)     1:40.04 (35.90)     2:15.69 (35.65)
        2:52.46 (36.77)     3:29.16 (36.70)     4:05.91 (36.75)     4:39.49 (33.58)
  8 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              4:39.72    4:39.83        
                  29.98     1:04.15 (34.17)     1:40.75 (36.60)     2:17.02 (36.27)
        2:53.14 (36.12)     3:28.50 (35.36)     4:04.79 (36.29)     4:39.83 (35.04)
  9 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              4:49.00    4:46.68        
                  31.64     1:07.06 (35.42)     1:44.24 (37.18)     2:20.96 (36.72)
        2:59.01 (38.05)     3:35.50 (36.49)     4:12.44 (36.94)     4:46.68 (34.24)
 10 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              4:47.34    4:47.35        
                  31.06     1:06.51 (35.45)     1:43.43 (36.92)     2:20.77 (37.34)
        2:58.60 (37.83)     3:34.91 (36.31)     4:12.16 (37.25)     4:47.35 (35.19)
 11 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              5:13.33    4:47.64        
                  30.57     1:04.70 (34.13)     1:41.04 (36.34)     2:18.35 (37.31)
        2:55.63 (37.28)     3:34.04 (38.41)     4:10.86 (36.82)     4:47.64 (36.78)
 12 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            4:53.99    4:48.26        
                  31.31     1:07.11 (35.80)     1:44.47 (37.36)     2:21.43 (36.96)
        2:58.94 (37.51)     3:36.24 (37.30)     4:13.23 (36.99)     4:48.26 (35.03)
 13 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            4:55.29    4:48.66        
                  31.22     1:06.16 (34.94)     1:42.13 (35.97)     2:19.02 (36.89)
        2:56.02 (37.00)     3:34.40 (38.38)     4:12.49 (38.09)     4:48.66 (36.17)
 14 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              5:11.91    4:50.31        
                  32.32     1:08.14 (35.82)     1:45.24 (37.10)     2:22.43 (37.19)
        3:00.46 (38.03)     3:38.17 (37.71)     4:16.19 (38.02)     4:50.31 (34.12)
 15 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            4:57.82    4:56.85        
                  33.04     1:09.93 (36.89)     1:47.84 (37.91)     2:26.04 (38.20)
        3:04.41 (38.37)     3:42.95 (38.54)     4:21.53 (38.58)     4:56.85 (35.32)
 16 Moran, Keilan S           13 UN-MR                4:50.00    4:58.26        
                  33.40     1:10.94 (37.54)     1:48.85 (37.91)     2:27.32 (38.47)
        3:05.98 (38.66)     3:44.03 (38.05)     4:22.01 (37.98)     4:58.26 (36.25)
 17 Fine, Evan                13 Badger-MR            5:24.19    5:06.54        
                  32.34     1:10.28 (37.94)     1:50.22 (39.94)     2:29.82 (39.60)
        3:10.03 (40.21)     3:50.07 (40.04)     4:30.21 (40.14)     5:06.54 (36.33)
 18 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              5:00.00    5:06.77        
                  34.25     1:13.47 (39.22)     1:53.38 (39.91)     2:32.90 (39.52)
        3:13.46 (40.56)     3:52.70 (39.24)     4:31.69 (38.99)     5:06.77 (35.08)
 19 Isles, Ajani              17 Badger-MR            5:11.04    5:07.43        
                  34.03     1:12.05 (38.02)     1:51.92 (39.87)     2:31.54 (39.62)
        3:12.65 (41.11)     3:52.80 (40.15)     4:31.86 (39.06)     5:07.43 (35.57)
 20 Dalton, Joseph            13 TRI-MR               6:30.44    5:11.56        
                  34.31     1:13.48 (39.17)     1:53.19 (39.71)     2:32.99 (39.80)
        3:13.78 (40.79)     3:53.62 (39.84)     4:34.42 (40.80)     5:11.56 (37.14)
 21 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            4:59.99    5:28.98        
                  36.54     1:18.11 (41.57)     2:00.77 (42.66)     2:43.39 (42.62)
        3:25.40 (42.01)     4:06.97 (41.57)     4:48.68 (41.71)     5:28.98 (40.30)
 22 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               6:30.44    5:30.03        
                  36.70     1:17.89 (41.19)     2:00.36 (42.47)     2:44.25 (43.89)
                                4:10.28 ( )     4:50.87 (40.59)     5:30.03 (39.16)
 23 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            6:01.86    5:36.38        
                  37.12     1:20.11 (42.99)     2:03.97 (43.86)     2:46.72 (42.75)
        3:30.65 (43.93)     4:14.13 (43.48)     4:56.23 (42.10)     5:36.38 (40.15)
 24 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              6:15.03    5:38.98        
                  36.53     1:16.60 (40.07)     2:02.17 (45.57)     2:45.53 (43.36)
        3:30.97 (45.44)     4:14.35 (43.38)     4:57.14 (42.79)     5:38.98 (41.84)
 25 Hammond, Adam             13 QNS-MR               6:00.33    5:59.93        
                  36.76                             2:07.80 ( )     2:56.14 (48.34)
                                                    5:19.72 ( )     5:59.93 (40.21)
 26 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               6:16.33    6:37.27        
                  40.74     1:28.13 (47.39)     2:17.71 (49.58)     3:10.81 (53.10)
        4:04.77 (53.96)   6:37.27 (2:32.50)                                        
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          18 UN-MR                1:04.80    1:02.85        
                  30.74     1:02.85 (32.11)                                        
  2 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              1:07.21    1:06.21        
                  32.31     1:06.21 (33.90)                                        
  3 Law, Ethan                16 MPNY-MR              1:06.96    1:06.34        
                  32.58     1:06.34 (33.76)                                        
  4 Moon, Junwoo              22 UN-MR                1:01.75    1:06.84        
                  31.57     1:06.84 (35.27)                                        
  5 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              1:03.45    1:07.62        
                  32.85     1:07.62 (34.77)                                        
  6 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              1:08.00    1:07.69        
                  33.63     1:07.69 (34.06)                                        
  7 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR              1:04.00    1:07.98        
                  33.88     1:07.98 (34.10)                                        
  8 Isles, Ajani              17 Badger-MR            1:04.51    1:08.27        
                  32.66     1:08.27 (35.61)                                        
  9 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              1:06.00    1:08.33        
                  33.88     1:08.33 (34.45)                                        
 10 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:10.47    1:09.37        
                  33.90     1:09.37 (35.47)                                        
 11 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              1:10.96    1:09.80        
                  33.45     1:09.80 (36.35)                                        
 12 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:13.91    1:10.41        
                  33.93     1:10.41 (36.48)                                        
 13 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              1:12.27    1:10.63        
                  33.93     1:10.63 (36.70)                                        
 14 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            1:05.64    1:10.74        
                  33.93     1:10.74 (36.81)                                        
 15 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              1:11.07    1:10.86        
                  34.71     1:10.86 (36.15)                                        
 16 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              1:19.40    1:10.97        
                  33.98     1:10.97 (36.99)                                        
 17 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              1:09.00    1:11.16        
                  34.75     1:11.16 (36.41)                                        
 18 Wang, Harry H             16 APEX-MR              1:09.66    1:11.35        
                  35.31     1:11.35 (36.04)                                        
 19 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:10.45    1:11.82        
                  35.14     1:11.82 (36.68)                                        
 20 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              1:14.82    1:11.92        
                  34.22     1:11.92 (37.70)                                        
 21 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:11.95    1:12.00        
                  34.98     1:12.00 (37.02)                                        
 22 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:17.93    1:12.04        
                  34.41     1:12.04 (37.63)                                        
 23 Moran, Keilan S           13 UN-MR                1:10.00    1:12.17        
                  35.27     1:12.17 (36.90)                                        
 24 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              1:18.67    1:12.21        
                  34.35     1:12.21 (37.86)                                        
 25 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              1:17.79    1:13.39        
                  35.90     1:13.39 (37.49)                                        
 26 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              1:16.09    1:14.20        
                  36.35     1:14.20 (37.85)                                        
 27 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              1:19.51    1:14.56        
                  36.18     1:14.56 (38.38)                                        
 28 Wong, Christopher         15 TRI-MR               1:16.16    1:14.70        
                  36.00     1:14.70 (38.70)                                        
 29 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              1:19.94    1:15.01        
                  35.45     1:15.01 (39.56)                                        
 30 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            1:23.51    1:15.73        
                  36.30     1:15.73 (39.43)                                        
 31 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              1:20.00    1:16.36        
                  36.88     1:16.36 (39.48)                                        
 32 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              1:20.00    1:16.59        
                  35.40     1:16.59 (41.19)                                        
 33 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               1:24.19    1:16.76        
                  36.76     1:16.76 (40.00)                                        
 34 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:27.32    1:17.53        
                  37.97     1:17.53 (39.56)                                        
 35 Delacruz, Gabriel         14 TRI$-MR              1:26.25    1:17.56        
                  37.52     1:17.56 (40.04)                                        
 36 Dalton, Joseph            13 TRI-MR               1:30.49    1:18.80        
                  39.07     1:18.80 (39.73)                                        
 37 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:21.54    1:19.17        
                  38.12     1:19.17 (41.05)                                        
 38 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            1:15.24    1:19.63        
                  38.49     1:19.63 (41.14)                                        
 39 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:28.51    1:19.71        
                  39.05     1:19.71 (40.66)                                        
 40 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              1:19.84    1:20.10        
                  38.85     1:20.10 (41.25)                                        
 41 Mayzlin, Eric             14 TRI-MR               1:23.24    1:20.80        
                  39.08     1:20.80 (41.72)                                        
 42 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               1:32.07    1:21.30        
                  38.69     1:21.30 (42.61)                                        
 43 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:22.65    1:21.50        
                  39.22     1:21.50 (42.28)                                        
 44 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              1:40.30    1:21.65        
                  39.48     1:21.65 (42.17)                                        
 45 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              1:25.38    1:21.92        
                  39.73     1:21.92 (42.19)                                        
 46 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              1:26.20    1:22.25        
                  40.76     1:22.25 (41.49)                                        
 47 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              1:22.04    1:22.65        
                  41.01     1:22.65 (41.64)                                        
 48 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               1:30.33    1:22.75        
                  40.97     1:22.75 (41.78)                                        
 49 Radov, Elliot             13 TRI-MR               1:27.76    1:23.05        
                  39.64     1:23.05 (43.41)                                        
 50 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:32.71    1:23.30        
                  40.38     1:23.30 (42.92)                                        
 51 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              1:28.38    1:23.58        
                  39.89     1:23.58 (43.69)                                        
 52 Zhang, David A            14 GATE-MR              1:19.66    1:23.91        
                  42.47     1:23.91 (41.44)                                        
 53 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:32.07    1:25.13        
                  41.65     1:25.13 (43.48)                                        
 54 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:25.33    1:26.70        
                  42.14     1:26.70 (44.56)                                        
 55 Gregory, David            13 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:31.24        
 56 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            1:23.99    1:31.42        
                  44.17     1:31.42 (47.25)                                        
 57 Cheung, Marco             13 TRI-MR               2:01.91    1:31.68        
                  43.86     1:31.68 (47.82)                                        
 58 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              1:35.85    1:32.95        
                  45.92     1:32.95 (47.03)                                        
 59 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:33.29        
 60 Kazak, Maxim              13 TRI$-MR              2:00.00    1:33.78        
                  45.80     1:33.78 (47.98)                                        
 61 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              1:25.00    1:34.13        
 62 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:44.46    1:35.29        
                  45.63     1:35.29 (49.66)                                        
 63 Economos, John Michael    14 TRI$-MR              1:42.42    1:35.44        
                  46.65     1:35.44 (48.79)                                        
 64 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:38.18    1:37.17        
                  47.15     1:37.17 (50.02)                                        
 65 Solovey, Kyrylo           13 Shy-Mr-MR            1:26.99    1:40.13        
                  49.37     1:40.13 (50.76)                                        
 66 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              2:14.44    1:49.38        
 67 Chen, Anthony             14 TRI-MR               3:00.99    2:02.50        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              2:17.00    2:22.35        
                  34.61     1:10.69 (36.08)     1:47.46 (36.77)     2:22.35 (34.89)
  2 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              2:24.49    2:23.22        
                  34.10     1:10.40 (36.30)     1:47.97 (37.57)     2:23.22 (35.25)
  3 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              2:20.00    2:26.09        
                  34.90     1:11.01 (36.11)     1:49.66 (38.65)     2:26.09 (36.43)
  4 Chopey, Andrew T          17 QNS-MR               2:21.03    2:27.95        
                  35.85     1:12.81 (36.96)     1:51.14 (38.33)     2:27.95 (36.81)
  5 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR              2:28.46    2:28.27        
                  34.18     1:10.77 (36.59)     1:50.32 (39.55)     2:28.27 (37.95)
  6 Law, Ethan                16 MPNY-MR              2:30.11    2:31.04        
                  35.41     1:13.12 (37.71)     1:52.93 (39.81)     2:31.04 (38.11)
  7 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            2:21.82    2:32.36        
                  35.80     1:13.92 (38.12)     1:54.00 (40.08)     2:32.36 (38.36)
  8 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:31.71    2:33.49        
                  36.01     1:14.95 (38.94)     1:54.78 (39.83)     2:33.49 (38.71)
  9 Moran, Keilan S           13 UN-MR                2:31.00    2:36.84        
                  37.56     1:18.40 (40.84)     1:57.87 (39.47)     2:36.84 (38.97)
 10 Norris, Timmy M           15 Badger-MR            2:21.88    2:36.90        
                  37.78     1:18.60 (40.82)     1:58.87 (40.27)     2:36.90 (38.03)
 11 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              2:38.96    2:37.67        
                  36.31     1:15.74 (39.43)     1:57.05 (41.31)     2:37.67 (40.62)
 12 Blau, Sam A               16 NYCC-MR              2:47.39    2:40.56        
                  37.27     1:17.43 (40.16)     1:59.18 (41.75)     2:40.56 (41.38)
 13 Isles, Ajani              17 Badger-MR            2:25.22    2:42.02        
                  37.38     1:17.73 (40.35)     2:00.44 (42.71)     2:42.02 (41.58)
 14 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              2:45.30    2:42.40        
                  37.76     1:18.33 (40.57)     2:00.68 (42.35)     2:42.40 (41.72)
 15 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            3:00.02    2:43.08        
                  36.65     1:17.56 (40.91)     2:01.24 (43.68)     2:43.08 (41.84)
 16 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR              2:42.69    2:44.09        
                  39.44     1:19.84 (40.40)     2:03.38 (43.54)     2:44.09 (40.71)
 17 Yu, Stanley               16 MPNY-MR              2:49.05    2:46.80        
                  40.09     1:21.45 (41.36)     2:04.33 (42.88)     2:46.80 (42.47)
 18 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              3:16.99    2:49.95        
                  40.28     1:23.63 (43.35)     2:08.15 (44.52)     2:49.95 (41.80)
 19 Pfaffle, Antony M         14 JCCT-MR              2:44.02    2:51.07        
                  41.42     1:24.95 (43.53)     2:10.31 (45.36)     2:51.07 (40.76)
 20 Liu, John                 15 TRI-MR               2:43.18    2:51.61        
                  41.43     1:24.09 (42.66)     2:08.68 (44.59)     2:51.61 (42.93)
 21 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:51.04    2:52.94        
                  41.57     1:25.42 (43.85)     2:10.78 (45.36)     2:52.94 (42.16)
 22 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR              2:50.00    2:55.80        
                  40.85                             2:11.97 ( )     2:55.80 (43.83)
 23 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              3:38.59    2:56.50        
                  41.63     1:26.75 (45.12)     2:13.24 (46.49)     2:56.50 (43.26)
 24 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               3:22.33    3:04.90        
                  46.34     1:34.27 (47.93)     2:20.74 (46.47)     3:04.90 (44.16)
 25 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              3:22.41    3:05.86        
                  43.11     1:30.68 (47.57)     2:19.39 (48.71)     3:05.86 (46.47)
 26 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              2:58.00    3:18.77        
                  45.61   3:18.77 (2:33.16)                                        
 27 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR              3:29.02    3:24.34        
                  48.08     1:39.97 (51.89)     2:32.99 (53.02)     3:24.34 (51.35)
 -- Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR              2:32.00         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.08     1:21.04 (41.96)     2:03.97 (42.93)          DQ (42.50)
 -- Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              2:51.91         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.52     1:21.17 (41.65)     2:05.78 (44.61)          DQ (41.72)
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:14.91    1:14.62        
                  35.33     1:14.62 (39.29)                                        
  2 Wisniewski, Robert L      20 MPNY-MR              1:13.68    1:14.65        
                  35.01     1:14.65 (39.64)                                        
  3 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:20.71    1:16.24        
                  36.45     1:16.24 (39.79)                                        
  4 Madden, Sean M            16 Badger-MR            1:12.94    1:16.36        
                  36.19     1:16.36 (40.17)                                        
  5 Yavorsky, Gerald          17 MPNY-MR              1:13.43    1:16.60        
                  35.19     1:16.60 (41.41)                                        
  6 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              1:11.00    1:17.70        
                  34.45     1:17.70 (43.25)                                        
  7 Chopey, Andrew T          17 QNS-MR               1:19.37    1:19.76        
                  37.94     1:19.76 (41.82)                                        
  8 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:19.36    1:19.99        
                  37.65     1:19.99 (42.34)                                        
  9 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR              1:19.74    1:20.54        
                  38.01     1:20.54 (42.53)                                        
 10 Whitfield, George         19 NYCC-MR              1:20.15    1:20.68        
                  37.98     1:20.68 (42.70)                                        
 11 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:31.45    1:20.87        
                  38.47     1:20.87 (42.40)                                        
 11 Abrams, Arthur A          16 UN-MR                1:14.97    1:20.87        
                  36.77     1:20.87 (44.10)                                        
 13 Wang, Yitao T             13 JCCT-MR              1:20.48    1:21.39        
                  38.91     1:21.39 (42.48)                                        
 14 Law, Ethan                16 MPNY-MR              1:21.27    1:22.04        
                  38.39     1:22.04 (43.65)                                        
 15 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              1:30.28    1:22.36        
                  39.78     1:22.36 (42.58)                                        
 16 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              1:28.76    1:22.71        
                  38.04     1:22.71 (44.67)                                        
 17 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              1:25.00    1:23.43        
                  39.59     1:23.43 (43.84)                                        
 18 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              1:18.00    1:23.62        
                  40.21     1:23.62 (43.41)                                        
 19 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR              1:26.93    1:23.76        
                  39.79     1:23.76 (43.97)                                        
 20 Roudnitsky, Sean          18 MPNY-MR              1:21.69    1:23.77        
                  38.93     1:23.77 (44.84)                                        
 21 Vaynshtok, Jonah M        15 JCCT-MR              1:26.43    1:24.34        
                  40.34     1:24.34 (44.00)                                        
 22 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               1:31.44    1:24.95        
                  40.07     1:24.95 (44.88)                                        
 23 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              1:22.47    1:24.97        
                  39.73     1:24.97 (45.24)                                        
 24 Blau, Sam A               16 NYCC-MR              1:22.14    1:25.35        
                  41.53     1:25.35 (43.82)                                        
 25 Luengthada, Davis A       13 JCCT-MR              1:27.45    1:25.94        
                  39.99     1:25.94 (45.95)                                        
 26 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:31.00    1:26.33        
                  41.90     1:26.33 (44.43)                                        
 27 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              1:25.59    1:27.42        
                  40.72     1:27.42 (46.70)                                        
 28 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:34.10    1:27.80        
                  41.70     1:27.80 (46.10)                                        
 29 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:27.67    1:28.46        
                  39.93     1:28.46 (48.53)                                        
 30 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            1:30.13    1:30.29        
                  42.29     1:30.29 (48.00)                                        
 31 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:25.00    1:31.12        
                  44.59     1:31.12 (46.53)                                        
 32 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            1:47.03    1:31.49        
                  44.17     1:31.49 (47.32)                                        
 33 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              1:55.94    1:32.55        
                  44.37     1:32.55 (48.18)                                        
 34 Barakat, Youssef          13 TRI$-MR              1:39.98    1:32.77        
                  45.79     1:32.77 (46.98)                                        
 35 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:44.97    1:33.29        
                  42.33     1:33.29 (50.96)                                        
 36 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               1:45.38    1:33.52        
                  44.50     1:33.52 (49.02)                                        
 37 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               1:52.47    1:34.86        
                  44.61     1:34.86 (50.25)                                        
 38 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              1:39.72    1:35.94        
                  46.33     1:35.94 (49.61)                                        
 39 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:45.33    1:37.11        
                  46.20     1:37.11 (50.91)                                        
 40 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:46.09    1:38.69        
                  46.34     1:38.69 (52.35)                                        
 41 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              1:39.25    1:39.23        
                  45.97     1:39.23 (53.26)                                        
 42 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:46.37    1:39.36        
                  46.98     1:39.36 (52.38)                                        
 43 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:42.33    1:42.40        
                  49.04     1:42.40 (53.36)                                        
 44 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR              1:45.37    1:43.86        
                  49.87     1:43.86 (53.99)                                        
 45 Chen, Anthony             14 TRI-MR               4:30.99    2:10.41        
                  58.79   2:10.41 (1:11.62)                                        
 -- Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              2:25.04         DQ        
      Scissors kick
                1:01.94        DQ (1:07.75)                                        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Sean M            16 Badger-MR            2:35.10    2:40.95        
                  37.07     1:17.60 (40.53)     2:00.65 (43.05)     2:40.95 (40.30)
  2 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:41.99    2:41.08        
                  36.78     1:17.23 (40.45)     2:00.20 (42.97)     2:41.08 (40.88)
  3 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR              2:37.00    2:43.68        
                  35.73     1:15.59 (39.86)     1:59.83 (44.24)     2:43.68 (43.85)
  4 Law, Ethan                16 MPNY-MR              2:54.38    2:52.03        
                  38.64     1:22.19 (43.55)     2:07.46 (45.27)     2:52.03 (44.57)
  5 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              3:01.28    2:52.66        
                  40.97     1:27.31 (46.34)     2:11.40 (44.09)     2:52.66 (41.26)
  6 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              3:11.61    2:53.35        
                  39.82     1:24.05 (44.23)     2:09.57 (45.52)     2:53.35 (43.78)
  7 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              2:40.43    2:53.37        
                  39.86     1:23.26 (43.40)     2:07.90 (44.64)     2:53.37 (45.47)
  8 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              3:08.35    2:53.46        
                  39.61     1:23.24 (43.63)     2:09.34 (46.10)     2:53.46 (44.12)
  9 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              2:53.97    2:53.65        
                  37.73     1:20.34 (42.61)     2:06.68 (46.34)     2:53.65 (46.97)
 10 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              2:51.83    2:54.00        
                  38.87     1:23.07 (44.20)     2:09.29 (46.22)     2:54.00 (44.71)
 11 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              3:03.56    3:03.19        
                  40.15     1:27.57 (47.42)     2:16.68 (49.11)     3:03.19 (46.51)
 12 Yang, Archer              14 NYCC-MR              3:14.89    3:04.17        
                  41.12     1:28.24 (47.12)     2:17.49 (49.25)     3:04.17 (46.68)
 13 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              3:10.85    3:05.45        
                  42.37     1:29.24 (46.87)     2:17.42 (48.18)     3:05.45 (48.03)
 14 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              3:12.44    3:08.48        
                  41.41     1:28.74 (47.33)     2:19.03 (50.29)     3:08.48 (49.45)
 15 Fine, Evan                13 Badger-MR            2:55.57    3:08.69        
                  41.33     1:29.22 (47.89)     2:19.47 (50.25)     3:08.69 (49.22)
 16 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              3:16.02    3:08.99        
                  43.77     1:31.44 (47.67)     2:21.54 (50.10)     3:08.99 (47.45)
 17 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              3:04.43    3:09.50        
                  40.61     1:28.14 (47.53)     2:19.36 (51.22)     3:09.50 (50.14)
 18 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              3:19.14    3:10.40        
                  41.71     1:30.02 (48.31)     2:20.29 (50.27)     3:10.40 (50.11)
 19 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              3:06.36    3:10.46        
                  43.32     1:31.88 (48.56)     2:22.31 (50.43)     3:10.46 (48.15)
 20 Zhang, David A            14 GATE-MR              3:02.86    3:11.25        
                  45.59     1:33.45 (47.86)     2:23.37 (49.92)     3:11.25 (47.88)
 21 Radov, Elliot             13 TRI-MR               3:33.67    3:12.79        
                  44.74     1:33.31 (48.57)     2:24.98 (51.67)     3:12.79 (47.81)
 22 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              3:30.48    3:14.69        
                  42.32     1:31.40 (49.08)     2:22.48 (51.08)     3:14.69 (52.21)
 23 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              3:15.00    3:19.27        
                  44.23     1:34.66 (50.43)     2:29.53 (54.87)     3:19.27 (49.74)
 24 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               3:20.33    3:19.41        
                  44.80     1:34.51 (49.71)     2:27.57 (53.06)     3:19.41 (51.84)
 25 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            3:16.45    3:20.40        
                  45.61     1:36.44 (50.83)     2:29.23 (52.79)     3:20.40 (51.17)
 26 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              3:43.57    3:22.08        
                  45.75     1:37.89 (52.14)     2:30.80 (52.91)     3:22.08 (51.28)
 27 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               3:33.33    3:22.11        
                  45.43     1:37.96 (52.53)     2:32.45 (54.49)     3:22.11 (49.66)
 28 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              4:30.04    3:29.14        
                  44.08     1:35.76 (51.68)     2:32.37 (56.61)     3:29.14 (56.77)
 29 Kazak, Maxim              13 TRI$-MR              4:00.00    3:30.24        
                                1:39.62 ( )     2:35.75 (56.13)     3:30.24 (54.49)
 30 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               3:28.33    3:32.40        
                  46.78     1:40.25 (53.47)     2:37.60 (57.35)     3:32.40 (54.80)
 31 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              3:34.52    3:32.79        
                  46.98     1:40.97 (53.99)     2:38.01 (57.04)     3:32.79 (54.78)
 -- Lender, David J           15 TRI-MR               3:45.91         DQ        
      One hand touch
                  46.62     1:43.12 (56.50)     2:42.69 (59.57)          DQ (59.72)
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Law, Ethan                16 MPNY-MR              1:00.18    1:00.53        
                  28.33     1:00.53 (32.20)                                        
  2 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              1:01.00    1:01.93        
                  30.07     1:01.93 (31.86)                                        
  3 Morales, Evan M           15 UN-MR                  59.93    1:02.33        
                  30.65     1:02.33 (31.68)                                        
  4 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              1:05.53    1:02.70        
                  28.90     1:02.70 (33.80)                                        
  5 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              1:00.37    1:03.03        
                  28.73     1:03.03 (34.30)                                        
  6 Moon, Junwoo              22 UN-MR                1:04.99    1:03.45        
                  28.15     1:03.45 (35.30)                                        
  7 Wang, Harry H             16 APEX-MR              1:04.53    1:04.14        
                  30.95     1:04.14 (33.19)                                        
  8 Whitfield, George         19 NYCC-MR              1:03.85    1:04.69        
                  29.62     1:04.69 (35.07)                                        
  9 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              1:07.44    1:05.71        
                  30.47     1:05.71 (35.24)                                        
 10 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:11.46    1:05.82        
                  30.45     1:05.82 (35.37)                                        
 11 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              1:06.02    1:05.87        
                  31.00     1:05.87 (34.87)                                        
 12 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              1:07.30    1:06.16        
                  31.63     1:06.16 (34.53)                                        
 13 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              1:03.20    1:06.20        
                  29.78     1:06.20 (36.42)                                        
 14 Roudnitsky, Sean          18 MPNY-MR              1:01.69    1:06.51        
                  29.58     1:06.51 (36.93)                                        
 15 Abrams, Arthur A          16 UN-MR                1:05.58    1:06.93        
                  30.71     1:06.93 (36.22)                                        
 16 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            1:04.20    1:08.15        
                  33.00     1:08.15 (35.15)                                        
 17 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:10.27    1:08.47        
                  31.68     1:08.47 (36.79)                                        
 18 Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR              1:05.00    1:08.85        
                  32.50     1:08.85 (36.35)                                        
 19 Yu, Stanley               16 MPNY-MR              1:09.04    1:09.11        
                  33.03     1:09.11 (36.08)                                        
 20 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              1:08.00    1:09.32        
                  32.81     1:09.32 (36.51)                                        
 21 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:09.57    1:09.40        
                  32.45     1:09.40 (36.95)                                        
 22 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               1:19.25    1:10.37        
                  32.82     1:10.37 (37.55)                                        
 23 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              1:11.74    1:10.50        
                  31.45     1:10.50 (39.05)                                        
 24 Isles, Ajani              17 Badger-MR            1:04.09    1:11.29        
                  30.49     1:11.29 (40.80)                                        
 25 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              1:15.09    1:13.12        
                  33.34     1:13.12 (39.78)                                        
 26 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR              1:14.00    1:13.69        
                  33.28     1:13.69 (40.41)                                        
 27 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:32.74    1:14.44        
                  36.25     1:14.44 (38.19)                                        
 28 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:31.29    1:14.49        
                  35.36     1:14.49 (39.13)                                        
 29 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              1:20.00    1:14.62        
                  36.00     1:14.62 (38.62)                                        
 30 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR              1:17.70    1:15.29        
                  34.82     1:15.29 (40.47)                                        
 31 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:25.01    1:15.30        
                  35.03     1:15.30 (40.27)                                        
 32 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            1:18.41    1:15.66        
                  34.91     1:15.66 (40.75)                                        
 33 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              1:17.61    1:16.04        
                  35.51     1:16.04 (40.53)                                        
 34 Liu, John                 15 TRI-MR               1:14.25    1:16.96        
                  36.23     1:16.96 (40.73)                                        
 35 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               1:35.33    1:17.63        
                  35.66     1:17.63 (41.97)                                        
 36 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:26.15    1:17.78        
                  35.37     1:17.78 (42.41)                                        
 37 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:42.52    1:18.14        
                  35.90     1:18.14 (42.24)                                        
 38 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR              1:19.89    1:18.87        
                  35.82     1:18.87 (43.05)                                        
 39 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               1:29.72    1:19.59        
                  34.79     1:19.59 (44.80)                                        
 40 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:28.78    1:19.83        
                  35.75     1:19.83 (44.08)                                        
 41 Pfaffle, Antony M         14 JCCT-MR              1:28.02    1:20.01        
                  36.51     1:20.01 (43.50)                                        
 42 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:21.53    1:20.80        
                  36.80     1:20.80 (44.00)                                        
 43 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:20.33    1:20.83        
                  37.38     1:20.83 (43.45)                                        
 44 Rozenfeld, Samuel         16 TRI$-MR              1:18.34    1:20.99        
                  36.77     1:20.99 (44.22)                                        
 45 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            1:20.69    1:21.93        
                  36.85     1:21.93 (45.08)                                        
 46 Barakat, Youssef          13 TRI$-MR              1:33.29    1:22.77        
                  37.32     1:22.77 (45.45)                                        
 47 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            1:15.99    1:22.85        
                  37.58     1:22.85 (45.27)                                        
 48 Twibell, Connor S         13 JCCT-MR              1:20.87    1:23.39        
                  39.34     1:23.39 (44.05)                                        
 49 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:11.49    1:26.77        
                  36.62     1:26.77 (50.15)                                        
 50 Radov, Elliot             13 TRI-MR               1:40.93    1:29.46        
                  39.88     1:29.46 (49.58)                                        
 51 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:30.33    1:31.41        
                  37.04     1:31.41 (54.37)                                        
 52 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              1:38.66    1:31.61        
                  40.32     1:31.61 (51.29)                                        
 53 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              1:33.57    1:31.95        
                  43.00     1:31.95 (48.95)                                        
 54 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            1:19.99    1:32.97        
                  41.39     1:32.97 (51.58)                                        
 55 Shulyar, Zachary          13 NYCC-MR              1:25.00    1:33.24        
                  42.35     1:33.24 (50.89)                                        
 56 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:51.29    1:38.31        
                  46.13     1:38.31 (52.18)                                        
 57 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:48.38    1:40.71        
                  43.03     1:40.71 (57.68)                                        
 -- Blinov, Alex              13 Shy-Mr-MR            1:27.21         DQ        
      False start
                  32.79          DQ (36.44)                                        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              2:18.00    2:15.90        
                  30.74     1:03.78 (33.04)   2:15.90 (1:12.12)                    
  2 Whitfield, George         19 NYCC-MR              2:21.82    2:25.06        
                  30.63     1:05.84 (35.21)   2:25.06 (1:19.22)                    
  3 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              2:28.35    2:30.22        
                  32.12     1:08.67 (36.55)   2:30.22 (1:21.55)                    
  4 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              2:30.31    2:34.35        
                  33.09     1:12.51 (39.42)   2:34.35 (1:21.84)                    
  5 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              2:48.81    2:44.48        
                  33.89     1:16.64 (42.75)     2:03.54 (46.90)     2:44.48 (40.94)
  6 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              2:59.34    2:49.30        
                  35.23     1:17.02 (41.79)     2:02.85 (45.83)     2:49.30 (46.45)
  7 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:52.39    2:49.33        
                  36.46     1:19.44 (42.98)     2:04.76 (45.32)     2:49.33 (44.57)
  8 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:41.20    2:55.64        
                  38.48     1:21.72 (43.24)   2:55.64 (1:33.92)                    
  9 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               3:10.91    3:00.05        
                  35.53     1:18.46 (42.93)     2:08.98 (50.52)     3:00.05 (51.07)
 10 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            2:36.99    3:05.70        
                  38.88     1:25.98 (47.10)   3:05.70 (1:39.72)                    
 11 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               3:29.38    3:09.53        
                  38.65     1:27.07 (48.42)     2:18.13 (51.06)     3:09.53 (51.40)
 12 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               3:10.33    3:15.34        
                  36.89     1:24.06 (47.17)     2:19.03 (54.97)     3:15.34 (56.31)
 
Men 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          18 UN-MR                2:20.45    2:19.25        
                  27.85     1:02.61 (34.76)     1:46.56 (43.95)     2:19.25 (32.69)
  2 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR              2:18.00    2:22.74        
                  30.65     1:08.14 (37.49)     1:49.57 (41.43)     2:22.74 (33.17)
  3 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              2:15.66    2:24.98        
                  29.26     1:06.06 (36.80)     1:50.89 (44.83)     2:24.98 (34.09)
  4 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              2:23.62    2:26.13        
                  30.99     1:10.32 (39.33)     1:52.57 (42.25)     2:26.13 (33.56)
  5 Law, Ethan                16 MPNY-MR              2:26.67    2:26.69        
                  29.50     1:07.05 (37.55)     1:54.10 (47.05)     2:26.69 (32.59)
  6 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              2:33.11    2:28.79        
                  31.86     1:08.92 (37.06)     1:53.86 (44.94)     2:28.79 (34.93)
  7 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              2:27.78    2:28.80        
                  32.62     1:13.11 (40.49)     1:55.48 (42.37)     2:28.80 (33.32)
  8 Whitfield, George         19 NYCC-MR              2:25.08    2:28.91        
                  30.38     1:11.00 (40.62)     1:55.32 (44.32)     2:28.91 (33.59)
  9 Madden, Sean M            16 Badger-MR            2:19.48    2:28.92        
                  31.17     1:09.30 (38.13)     1:52.70 (43.40)     2:28.92 (36.22)
 10 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              2:19.56    2:31.80        
                  32.42     1:13.49 (41.07)     1:54.01 (40.52)     2:31.80 (37.79)
 11 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:31.07    2:31.97        
                  33.18     1:13.24 (40.06)     1:56.56 (43.32)     2:31.97 (35.41)
 12 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              2:25.00    2:33.00        
                  32.71     1:10.76 (38.05)     1:57.95 (47.19)     2:33.00 (35.05)
 13 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              2:33.00    2:33.72        
                  31.80     1:13.80 (42.00)     2:00.12 (46.32)     2:33.72 (33.60)
 14 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              2:30.00    2:34.42        
                  33.45     1:13.64 (40.19)     2:00.13 (46.49)     2:34.42 (34.29)
 15 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            2:27.64    2:35.61        
                  32.80     1:15.62 (42.82)     2:00.61 (44.99)     2:35.61 (35.00)
 16 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              2:40.45    2:35.74        
                  33.74     1:15.93 (42.19)     2:04.34 (48.41)     2:35.74 (31.40)
 16 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            2:28.15    2:35.74        
                  32.31     1:10.71 (38.40)     2:02.64 (51.93)     2:35.74 (33.10)
 18 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:38.76    2:38.24        
                  34.57     1:15.48 (40.91)     2:03.69 (48.21)     2:38.24 (34.55)
 19 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              2:43.02    2:38.89        
                  31.85     1:16.97 (45.12)     2:07.30 (50.33)     2:38.89 (31.59)
 20 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            2:37.99    2:40.05        
                  33.68     1:14.72 (41.04)     2:05.12 (50.40)     2:40.05 (34.93)
 21 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              2:38.13    2:40.34        
                  31.81     1:15.61 (43.80)     2:05.86 (50.25)     2:40.34 (34.48)
 22 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              2:57.88    2:40.46        
                  35.40     1:19.74 (44.34)     2:05.38 (45.64)     2:40.46 (35.08)
 23 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              3:00.78    2:40.77        
                  33.75     1:14.24 (40.49)     2:07.61 (53.37)     2:40.77 (33.16)
 24 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              2:40.81    2:41.03        
                  32.86     1:13.69 (40.83)     2:03.15 (49.46)     2:41.03 (37.88)
 25 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              2:53.01    2:41.19        
                  34.72     1:14.59 (39.87)     2:03.81 (49.22)     2:41.19 (37.38)
 26 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              2:51.14    2:41.74        
                  35.56     1:16.92 (41.36)     2:05.02 (48.10)     2:41.74 (36.72)
 27 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              2:49.77    2:41.92        
                  34.84     1:18.11 (43.27)     2:06.37 (48.26)     2:41.92 (35.55)
 28 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              3:06.49    2:42.15        
                  36.76     1:19.59 (42.83)     2:07.14 (47.55)     2:42.15 (35.01)
 29 Fine, Evan                13 Badger-MR            2:38.94    2:43.21        
                  37.97     1:19.51 (41.54)     2:07.35 (47.84)     2:43.21 (35.86)
 30 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               2:55.44    2:43.87        
                  35.49     1:17.15 (41.66)     2:06.93 (49.78)     2:43.87 (36.94)
 31 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               2:52.45    2:46.34        
                  34.95     1:17.23 (42.28)     2:07.79 (50.56)     2:46.34 (38.55)
 32 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              2:46.61    2:46.37        
                  36.34     1:20.54 (44.20)     2:10.31 (49.77)     2:46.37 (36.06)
 33 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              2:57.51    2:46.46        
                  35.33     1:19.63 (44.30)     2:11.03 (51.40)     2:46.46 (35.43)
 34 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              3:02.19    2:49.05        
                  34.72     1:19.42 (44.70)     2:09.71 (50.29)     2:49.05 (39.34)
 35 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              2:48.20    2:49.44        
                  32.52     1:12.86 (40.34)     2:07.19 (54.33)     2:49.44 (42.25)
 36 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              2:56.59    2:51.15        
                  37.72     1:22.13 (44.41)     2:11.06 (48.93)     2:51.15 (40.09)
 37 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              2:50.00    2:51.34        
                  35.72     1:22.40 (46.68)     2:14.93 (52.53)     2:51.34 (36.41)
 38 Yang, Archer              14 NYCC-MR              3:00.81    2:52.45        
                  38.16     1:25.97 (47.81)     2:14.61 (48.64)     2:52.45 (37.84)
 39 Dalton, Joseph            13 TRI-MR                    NT    2:52.52        
                  37.33     1:21.49 (44.16)     2:15.35 (53.86)     2:52.52 (37.17)
 40 Delacruz, Gabriel         14 TRI$-MR              3:06.21    2:55.14        
                  37.15     1:21.66 (44.51)     2:16.06 (54.40)     2:55.14 (39.08)
 41 Hammond, Adam             13 QNS-MR               2:58.33    2:55.36        
                  35.27     1:21.47 (46.20)     2:15.11 (53.64)     2:55.36 (40.25)
 42 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:52.15    2:56.36        
                  35.27     1:22.16 (46.89)     2:16.35 (54.19)     2:56.36 (40.01)
 43 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              3:00.16    2:56.88        
                  33.53     1:18.26 (44.73)     2:14.64 (56.38)     2:56.88 (42.24)
 44 Zhang, David A            14 GATE-MR              2:54.82    2:59.03        
                  43.50     1:28.42 (44.92)     2:19.63 (51.21)     2:59.03 (39.40)
 45 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            2:41.90    2:59.88        
                  44.48     1:28.11 (43.63)     2:19.68 (51.57)     2:59.88 (40.20)
 46 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               2:55.33    3:00.27        
                  37.93     1:24.46 (46.53)     2:20.18 (55.72)     3:00.27 (40.09)
 47 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              2:55.00    3:01.08        
                  40.43     1:30.36 (49.93)     2:22.17 (51.81)     3:01.08 (38.91)
 48 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              3:12.23    3:01.27        
                  41.71     1:27.78 (46.07)     2:21.67 (53.89)     3:01.27 (39.60)
 49 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              3:40.30    3:01.62        
                  39.62     1:25.74 (46.12)     2:21.31 (55.57)     3:01.62 (40.31)
 50 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               3:15.33    3:02.32        
                  40.33     1:23.11 (42.78)     2:17.59 (54.48)     3:02.32 (44.73)
 51 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            3:00.01    3:02.77        
                  42.45     1:30.79 (48.34)     2:21.79 (51.00)     3:02.77 (40.98)
 52 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              3:16.60    3:04.06        
                  39.35     1:30.62 (51.27)     2:29.44 (58.82)     3:04.06 (34.62)
 53 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               3:14.24    3:07.12        
                                1:25.83 ( )   2:26.97 (1:01.14)     3:07.12 (40.15)
 54 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               3:00.33    3:07.63        
                  36.94     1:25.68 (48.74)     2:23.95 (58.27)     3:07.63 (43.68)
 55 Gregory, David            13 Shy-Mr-MR            2:43.90    3:08.07        
                  44.15     1:34.83 (50.68)     2:30.89 (56.06)     3:08.07 (37.18)
 56 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              3:32.63    3:11.26        
                  39.73     1:31.06 (51.33)     2:24.76 (53.70)     3:11.26 (46.50)
 57 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              3:24.93    3:13.93        
                  48.64     1:38.40 (49.76)   3:13.93 (1:35.53)                    
 58 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            2:39.99    3:14.32        
                  42.89     1:35.19 (52.30)     2:32.02 (56.83)     3:14.32 (42.30)
 59 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               3:15.33    3:17.93        
                  42.95     1:37.98 (55.03)   3:17.93 (1:39.95)                    
 60 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              4:04.03    3:25.34        
                  40.80     1:35.39 (54.59)     2:33.17 (57.78)     3:25.34 (52.17)
 61 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            2:47.99    3:27.68        
                  38.99     1:32.41 (53.42)   2:47.17 (1:14.76)     3:27.68 (40.51)
 62 Economos, John Michael    14 TRI$-MR              3:45.45    3:38.13        
                  53.83     1:49.53 (55.70)   2:51.93 (1:02.40)     3:38.13 (46.20)
 63 Solovey, Kyrylo           13 Shy-Mr-MR            2:46.99    3:39.16        
                  51.41     1:47.88 (56.47)   3:39.16 (1:51.28)                    
 -- Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              2:55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  34.42     1:16.82 (42.40)     2:08.56 (51.74)          DQ (42.43)
 -- Bast, Michael T           16 QNS-MR               2:50.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:20.42 ( )     2:13.90 (53.48)          DQ (39.07)
 
Men 13 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Sean M            16 Badger-MR            4:50.14    5:03.88        
                                1:09.39 ( )     1:48.83 (39.44)     2:26.57 (37.74)
        3:10.20 (43.63)     3:54.00 (43.80)     4:30.31 (36.31)     5:03.88 (33.57)
  2 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              5:12.73    5:04.42        
                  31.69     1:11.06 (39.37)     1:50.17 (39.11)     2:28.28 (38.11)
        3:10.46 (42.18)     3:54.22 (43.76)     4:30.40 (36.18)     5:04.42 (34.02)
  3 Morales, Evan M           15 UN-MR                5:04.81    5:10.81        
                  30.93     1:06.43 (35.50)     1:47.65 (41.22)     2:27.29 (39.64)
        3:13.89 (46.60)     3:59.22 (45.33)     4:37.27 (38.05)     5:10.81 (33.54)
  4 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               5:16.40    5:16.27        
                  32.04     1:09.75 (37.71)     1:52.02 (42.27)     2:32.77 (40.75)
        3:15.99 (43.22)     4:00.19 (44.20)     4:38.74 (38.55)     5:16.27 (37.53)
  5 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              5:06.53    5:19.84        
                  33.28     1:11.81 (38.53)     1:54.00 (42.19)     2:36.82 (42.82)
        3:17.29 (40.47)     4:01.19 (43.90)     4:40.68 (39.49)     5:19.84 (39.16)
  6 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              5:37.79    5:21.11        
                  31.88     1:08.39 (36.51)     1:51.54 (43.15)     2:33.02 (41.48)
        3:20.24 (47.22)     4:07.94 (47.70)     4:45.46 (37.52)     5:21.11 (35.65)
  7 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              5:27.46    5:24.46        
                  32.11     1:08.80 (36.69)     1:51.58 (42.78)     2:32.01 (40.43)
        3:22.70 (50.69)     4:11.11 (48.41)     4:49.06 (37.95)     5:24.46 (35.40)
  8 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              5:12.00    5:25.99        
                  33.63     1:13.27 (39.64)     1:55.59 (42.32)     2:37.89 (42.30)
        3:25.37 (47.48)     4:13.62 (48.25)     4:50.61 (36.99)     5:25.99 (35.38)
  9 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            5:11.34    5:26.85        
                  32.66     1:09.80 (37.14)     1:53.80 (44.00)     2:35.80 (42.00)
        3:21.41 (45.61)     4:08.02 (46.61)     4:49.02 (41.00)     5:26.85 (37.83)
 10 Su, Sean A                13 QNS-MR               5:37.91    5:30.36        
                  34.24     1:14.46 (40.22)     1:57.19 (42.73)     2:38.96 (41.77)
        3:27.26 (48.30)     4:15.47 (48.21)     4:54.03 (38.56)     5:30.36 (36.33)
 11 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              5:45.67    5:34.56        
                  32.65     1:12.20 (39.55)     1:58.12 (45.92)     2:43.40 (45.28)
        3:33.16 (49.76)     4:23.38 (50.22)     4:59.14 (35.76)     5:34.56 (35.42)
 12 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              5:30.50    5:58.09        
                  35.28     1:17.10 (41.82)     2:04.19 (47.09)     2:49.70 (45.51)
        3:44.75 (55.05)     4:38.75 (54.00)     5:20.19 (41.44)     5:58.09 (37.90)
 13 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              6:43.46    6:08.71        
                  35.15     1:18.40 (43.25)     2:08.59 (50.19)     2:58.16 (49.57)
        3:54.54 (56.38)     4:53.71 (59.17)     5:33.06 (39.35)     6:08.71 (35.65)
 14 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            5:31.55    6:21.00        
                  40.54     1:34.22 (53.68)     2:23.68 (49.46)     3:11.83 (48.15)
        4:03.92 (52.09)     4:55.97 (52.05)     5:39.36 (43.39)     6:21.00 (41.64)