Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/22/2019 12:48 PM
     2019 MR NYSA Short and Sweet Yards Qualifier - 7/20/2019 to 7/21/2019     
                              Sanction #: 190706                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      27.80      27.36 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                33.11      32.51 SILV   
  3 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR      32.98      33.08 SILV   
  4 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      37.07      34.22 SILV   
  5 Boubert, Jordyn           10 Hes-Mr-MR              35.70      35.20        
  6 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                37.14      36.79        
  7 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR        43.21      37.98        
  8 Grob, Riley C              9 NYSA-MR                39.67      38.34        
  9 Price, Madeleine R        10 COND-MR                42.47      38.77        
 10 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                41.25      39.04        
 11 Murray, Morgan N           7 COND-MR                40.25      39.50        
 12 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR                40.67      40.94        
 13 Fishman, JJ J              7 COND-MR                48.43      46.51        
 14 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR                49.70      49.80        
 15 Vargas, Vicky N            9 NYSA-MR                53.70      51.04        
 16 Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                48.84      51.15        
 17 Henry, Molly R             9 COND-MR              1:10.81    1:00.47        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    1:01.47    1:00.63 SILV   
                  28.99     1:00.63 (31.64)                                        
  2 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR    1:12.35    1:12.48 SILV   
                  34.06     1:12.48 (38.42)                                        
  3 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR    1:23.15    1:17.77 SILV   
                  36.96     1:17.77 (40.81)                                        
  4 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               1:20.85    1:19.72        
                  37.94     1:19.72 (41.78)                                        
  5 Dougherty, Emily W         9 BAD-MR               1:25.57    1:20.14        
                  37.22     1:20.14 (42.92)                                        
  6 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              1:30.05    1:23.84        
                  41.02     1:23.84 (42.82)                                        
  7 Grob, Riley C              9 NYSA-MR              1:34.53    1:26.90        
                  40.25     1:26.90 (46.65)                                        
  8 Price, Madeleine R        10 COND-MR              1:36.82    1:28.03        
                  41.77     1:28.03 (46.26)                                        
  9 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              1:34.98    1:31.24        
                  43.09     1:31.24 (48.15)                                        
 10 Murray, Morgan N           7 COND-MR              1:34.93    1:31.29        
                  41.96     1:31.29 (49.33)                                        
 11 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR              1:27.70    1:31.96        
                  42.30     1:31.96 (49.66)                                        
 12 Shepherd, Lohgan K         9 NYSA-MR                   NT    1:43.71        
                  48.52     1:43.71 (55.19)                                        
 13 Fishman, JJ J              7 COND-MR              1:53.12    1:45.01        
                  46.72     1:45.01 (58.29)                                        
 14 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              2:02.92    1:51.71        
                  50.91   1:51.71 (1:00.80)                                        
 15 Londono Arias, Isabel     10 COND-MR              1:58.66    1:53.44        
                  53.54     1:53.44 (59.90)                                        
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR              1:52.51         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.50  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    2:18.25    2:17.76 SILV   
                  31.45     1:06.58 (35.13)     1:42.67 (36.09)     2:17.76 (35.09)
  2 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR    2:38.48    2:41.21 SILV   
                  35.40     1:16.59 (41.19)     1:59.22 (42.63)     2:41.21 (41.99)
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               2:49.57    2:52.65        
                  36.99     1:22.49 (45.50)     2:09.79 (47.30)     2:52.65 (42.86)
  4 Li, Summer A              10 APEX-MR              2:58.38    3:01.69        
                  41.94     1:28.46 (46.52)     2:16.59 (48.13)     3:01.69 (45.10)
  5 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              2:52.50    3:05.63        
                                1:27.98 ( )     2:17.28 (49.30)     3:05.63 (48.35)
  6 Murray, Morgan N           7 COND-MR              3:26.92    3:20.86        
                  44.06     1:35.61 (51.55)     2:29.32 (53.71)     3:20.86 (51.54)
  7 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              3:39.59    3:21.65        
                  45.22     1:38.18 (52.96)     2:31.91 (53.73)     3:21.65 (49.74)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                41.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 41.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR      39.10      39.03 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                42.00      39.19 SILV   
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR                 41.99      40.25 SILV   
  4 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                46.50      41.19 SILV   
  5 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      42.17      42.06        
  6 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                44.31      43.77        
  7 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR        48.35      44.65        
  8 Price, Madeleine R        10 COND-MR                47.02      46.67        
  9 Gottlieb, Tia A           10 NYSA-MR                53.93      47.47        
 10 Grob, Riley C              9 NYSA-MR                49.84      47.51        
 11 Murray, Morgan N           7 COND-MR                50.27      49.06        
 12 Sirkowa, Adelina C         9 NYSA-MR                   NT      51.12        
 13 Shepherd, Lohgan K         9 NYSA-MR                47.60      52.71        
 14 Fishman, JJ J              7 COND-MR                53.46      53.68        
 15 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR                55.19      56.40        
 16 Vargas, Vicky N            9 NYSA-MR                53.97      56.52        
 17 Londono Arias, Isabel     10 COND-MR                58.38      57.06        
 18 Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                   NT    1:04.39        
 19 Henry, Molly R             9 COND-MR              1:13.76    1:06.26        
 -- Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR                54.27         DQ        
      Delay initiating turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:33.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briceno, Bella             9 NYSA-MR              1:34.00    1:21.57 SILV   
                  39.84     1:21.57 (41.73)                                        
  2 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR    1:36.81    1:26.61 SILV   
                  42.47     1:26.61 (44.14)                                        
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               1:35.57    1:27.95 SILV   
                  43.36     1:27.95 (44.59)                                        
  4 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR           NT    1:33.27        
                  43.70     1:33.27 (49.57)                                        
  5 Li, Summer A              10 APEX-MR              1:34.60    1:34.51        
                  45.31     1:34.51 (49.20)                                        
  6 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR              1:40.01    1:38.83        
                  47.64     1:38.83 (51.19)                                        
  7 Price, Madeleine R        10 COND-MR              1:51.36    1:41.22        
                  50.78     1:41.22 (50.44)                                        
  8 Grob, Riley C              9 NYSA-MR              1:48.94    1:45.26        
                  49.13     1:45.26 (56.13)                                        
  9 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              1:56.64    1:57.24        
                  58.10     1:57.24 (59.14)                                        
 10 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              2:00.10    2:07.42        
                  58.08   2:07.42 (1:09.34)                                        
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR              2:01.02         DQ        
      Other
                1:03.56        DQ (1:12.71)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                47.79  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 47.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      36.99      35.21 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                48.00      40.32 SILV   
  3 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      53.98      45.08 SILV   
  4 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                50.50      48.80        
  5 Gottlieb, Tia A           10 NYSA-MR              1:11.17      49.54        
  6 Dougherty, Emily W         9 BAD-MR                 53.34      50.93        
  7 Price, Madeleine R        10 COND-MR                55.52      51.66        
  8 Sirkowa, Adelina C         9 NYSA-MR                   NT      51.72        
  9 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                56.11      52.70        
 10 Shepherd, Lohgan K         9 NYSA-MR              1:03.89      58.60        
 11 Murray, Morgan N           7 COND-MR              1:01.48      58.77        
 12 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR      1:11.68      59.47        
 13 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              1:07.92    1:00.90        
 14 Fishman, JJ J              7 COND-MR              1:03.00    1:02.46        
 15 Londono Arias, Isabel     10 COND-MR              1:07.98    1:03.75        
 -- Henry, Molly R             9 COND-MR              1:28.41         DQ        
      One hand touch
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                   NT         DQ        
      Two strokes under water
 -- Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              1:01.15         DQ        
      Other
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:46.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:46.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               1:49.57    1:46.87        
                  50.78     1:46.87 (56.09)                                        
  2 Price, Madeleine R        10 COND-MR              2:03.66    1:50.10        
                  52.09     1:50.10 (58.01)                                        
  3 Murray, Morgan N           7 COND-MR              2:07.80    2:08.65        
                1:03.27   2:08.65 (1:05.38)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                42.39  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 42.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      31.59      30.66 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                43.00      36.20 SILV   
  3 Boubert, Jordyn           10 Hes-Mr-MR              43.03      37.40 SILV   
  4 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR      40.62      38.50 SILV   
  5 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                45.55      45.73        
  6 Price, Madeleine R        10 COND-MR                55.57      53.40        
  7 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR                50.43      53.54        
  8 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              1:22.89      59.20        
  9 Murray, Morgan N           7 COND-MR                56.82    1:00.58        
 10 Fishman, JJ J              7 COND-MR              1:03.89    1:06.75        
 -- Vargas, Vicky N            9 NYSA-MR                58.78         DQ        
      Scissors kick
 -- Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      45.16         DQ        
      One hand touch
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                59.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                53.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Henry, Molly R             9 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briceno, Bella             9 NYSA-MR              1:38.00    1:21.44 SILV   
                  37.68     1:21.44 (43.76)                                        
  2 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              2:18.53    2:09.36        
                  58.60   2:09.36 (1:10.76)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    2:32.33    2:32.36 SILV   
                  32.26     1:13.06 (40.80)     1:58.20 (45.14)     2:32.36 (34.16)
  2 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR    3:02.65    2:55.55 SILV   
                  39.49     1:23.86 (44.37)     2:14.69 (50.83)     2:55.55 (40.86)
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               3:26.57    3:15.02        
                  44.95     1:35.45 (50.50)     2:34.48 (59.03)     3:15.02 (40.54)
  4 Dougherty, Emily W         9 BAD-MR               3:14.57    3:16.45        
                  44.88     1:33.63 (48.75)   2:35.18 (1:01.55)     3:16.45 (41.27)
 -- Sirkowa, Adelina C         9 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  48.31     1:45.57 (57.26)   2:52.10 (1:06.53)          DQ (50.40)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR        31.62      28.61 SILV   
  2 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR                35.00      29.01 SILV   
  3 O'Neill, Jade R           12 COND-MR                31.27      29.64 SILV   
  4 Juste, Camryn             11 Hes-Mr-MR              28.01      29.86 SILV   
  5 Wu, Serena Y              12 Middies Wave-MR        31.23      29.88 SILV   
  6 Grant, Morgan E           12 COND-MR                31.42      31.18        
  7 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                32.29      31.99        
  8 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR                31.25      32.17        
  9 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR                32.37      32.41        
 10 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                32.50      32.76        
 11 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR                33.12      32.78        
 12 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR                31.59      32.93        
 13 Wang, Melissa             11 BAD-MR                 35.97      33.82        
 14 Qureshi, Alina            12 COND-MR                36.19      34.70        
 15 George, Monica E          11 COND-MR                35.22      36.09        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              1:13.29    1:03.49 SILV   
                  30.14     1:03.49 (33.35)                                        
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      1:08.50    1:03.60 SILV   
                  30.54     1:03.60 (33.06)                                        
  3 Lee, Olivia               11 COND-MR              1:09.03    1:06.60 SILV   
                  32.27     1:06.60 (34.33)                                        
  4 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              1:08.67    1:09.51        
                  33.91     1:09.51 (35.60)                                        
  5 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:10.41    1:10.56        
                  34.66     1:10.56 (35.90)                                        
  6 Estipular, Sharmaine J    12 Parks Sailfish-MR    1:07.29    1:10.62        
                  33.39     1:10.62 (37.23)                                        
  7 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR              1:19.06    1:11.45        
                  33.57     1:11.45 (37.88)                                        
  8 Walsh, Alexondria N       12 NYSA-MR              1:10.27    1:11.46        
                  33.93     1:11.46 (37.53)                                        
  9 Grant, Morgan E           12 COND-MR              1:10.15    1:11.60        
                  35.00     1:11.60 (36.60)                                        
 10 Vidals, Giselle           11 APEX-MR              1:12.24    1:13.51        
                  35.14     1:13.51 (38.37)                                        
 11 Martin, Mio S             11 BAD-MR               1:18.37    1:15.00        
                  36.47     1:15.00 (38.53)                                        
 12 Avdic, Azalea             11 APEX-MR              1:16.32    1:15.02        
                  35.20     1:15.02 (39.82)                                        
 13 Qureshi, Alina            12 COND-MR              1:18.09    1:15.64        
                  36.12     1:15.64 (39.52)                                        
 14 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              1:14.39    1:16.41        
                  35.65     1:16.41 (40.76)                                        
 15 Wang, Melissa             11 BAD-MR               1:19.24    1:20.04        
                  36.92     1:20.04 (43.12)                                        
 16 Safran, Elisa J           11 COND-MR              1:30.05    1:28.62        
                  41.42     1:28.62 (47.20)                                        
 17 Lunenfeld, Erika F        11 BAD-MR               1:50.75    1:33.48        
                  42.80     1:33.48 (50.68)                                        
 18 Burgess, Delilah N        11 APEX-MR                   NT    1:35.91        
                  44.05     1:35.91 (51.86)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:25.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      2:26.02    2:16.33 SILV   
                  31.39     1:06.85 (35.46)     1:43.44 (36.59)     2:16.33 (32.89)
  2 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              2:30.14    2:18.23 SILV   
                  30.99     1:05.81 (34.82)     1:42.32 (36.51)     2:18.23 (35.91)
  3 O'Neill, Jade R           12 COND-MR              2:27.61    2:23.29 SILV   
                  32.76     1:08.96 (36.20)     1:46.44 (37.48)     2:23.29 (36.85)
  4 Lee, Olivia               11 COND-MR              2:28.12    2:25.26 SILV   
                  33.80     1:10.78 (36.98)     1:49.00 (38.22)     2:25.26 (36.26)
  5 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              2:27.91    2:28.32        
                  32.30     1:09.09 (36.79)     1:48.34 (39.25)     2:28.32 (39.98)
  6 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              2:26.77    2:29.26        
                  32.97     1:10.60 (37.63)     1:50.71 (40.11)     2:29.26 (38.55)
  7 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR              2:28.19    2:29.33        
                  33.38     1:11.63 (38.25)     1:50.67 (39.04)     2:29.33 (38.66)
  8 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              2:32.30    2:30.73        
                  35.80     1:14.21 (38.41)     1:53.17 (38.96)     2:30.73 (37.56)
  9 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              2:33.10    2:30.99        
                  36.15     1:14.77 (38.62)     1:54.30 (39.53)     2:30.99 (36.69)
 10 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              2:29.50    2:32.22        
                  35.51     1:13.45 (37.94)     1:53.27 (39.82)     2:32.22 (38.95)
 11 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR               2:44.60    2:35.24        
                  34.94     1:14.65 (39.71)     1:56.17 (41.52)     2:35.24 (39.07)
 12 Vidals, Giselle           11 APEX-MR              2:41.31    2:39.59        
                  36.32     1:16.62 (40.30)     1:58.15 (41.53)     2:39.59 (41.44)
 13 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              2:44.56    2:43.17        
                  37.10     1:18.81 (41.71)     2:02.93 (44.12)     2:43.17 (40.24)
 14 Qureshi, Alina            12 COND-MR              2:55.56    2:48.82        
                  36.40     1:19.94 (43.54)     2:05.09 (45.15)     2:48.82 (43.73)
 15 Wang, Melissa             11 BAD-MR               3:09.70    2:48.96        
                  35.27     1:16.30 (41.03)     2:03.24 (46.94)     2:48.96 (45.72)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 36.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estipular, Sharmaine J    12 Parks Sailfish-MR      35.05      36.47        
  2 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR                36.39      36.65        
  3 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR                38.23      37.91        
  4 Walsh, Alexondria N       12 NYSA-MR                38.54      38.04        
  5 Lee, Olivia               11 COND-MR                37.30      38.19        
  6 Avdic, Azalea             11 APEX-MR                38.62      38.32        
  7 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR                38.05      38.49        
  8 Martin, Mio S             11 BAD-MR                 39.52      38.74        
  9 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                36.96      38.94        
 10 Grant, Morgan E           12 COND-MR                41.17      39.40        
 11 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR                42.54      39.65        
 12 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR                39.26      39.93        
 13 Qureshi, Alina            12 COND-MR                42.58      41.17        
 14 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                40.56      41.61        
 15 Wang, Melissa             11 BAD-MR                 41.24      41.70        
 16 Safran, Elisa J           11 COND-MR                44.78      43.95        
 17 Burgess, Delilah N        11 APEX-MR                45.90      46.10        
 18 Lunenfeld, Erika F        11 BAD-MR                 52.66      51.51        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:19.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juste, Camryn             11 Hes-Mr-MR            1:25.00    1:14.84 SILV   
                1:14.80      1:14.84 (0.04)                                        
  2 Grant, Morgan E           12 COND-MR              1:21.60    1:19.44 SILV   
                  39.42     1:19.44 (40.02)                                        
  3 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR              1:14.17    1:20.23        
                  39.12     1:20.23 (41.11)                                        
  4 Lee, Olivia               11 COND-MR              1:20.58    1:20.65        
                  40.88     1:20.65 (39.77)                                        
  5 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              1:20.44    1:20.90        
                  41.28     1:20.90 (39.62)                                        
  6 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:22.28    1:21.74        
                  40.74     1:21.74 (41.00)                                        
  7 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              1:20.36    1:23.08        
                  40.47     1:23.08 (42.61)                                        
  8 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              1:23.17    1:24.76        
                  41.78     1:24.76 (42.98)                                        
  9 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR               1:24.15    1:26.15        
                  41.49     1:26.15 (44.66)                                        
 10 Qureshi, Alina            12 COND-MR              1:31.14    1:27.73        
                  43.11     1:27.73 (44.62)                                        
 11 Wang, Melissa             11 BAD-MR               1:29.89    1:33.08        
                  44.12     1:33.08 (48.96)                                        
 -- George, Monica E          11 COND-MR              1:37.19         DQ        
                  46.60                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                40.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 40.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Alexondria N       12 NYSA-MR                40.66      39.44 SILV   
  2 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR                43.72      39.80 SILV   
  3 Lee, Olivia               11 COND-MR                41.14      39.81 SILV   
  4 Estipular, Sharmaine J    12 Parks Sailfish-MR      42.75      41.82        
  5 Wang, Melissa             11 BAD-MR                 43.66      43.27        
  6 Martin, Mio S             11 BAD-MR                 47.74      43.74        
  7 Grant, Morgan E           12 COND-MR                44.46      43.78        
  8 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                44.38      45.39        
  9 Safran, Elisa J           11 COND-MR                45.87      45.71        
 10 Qureshi, Alina            12 COND-MR                49.09      45.95        
 11 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                47.38      50.35        
 12 Lunenfeld, Erika F        11 BAD-MR                 55.62      55.91        
 -- Avdic, Azalea             11 APEX-MR                46.77         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:28.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Jade R           12 COND-MR                   NT    1:19.02 SILV   
                  37.19     1:19.02 (41.83)                                        
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      1:30.02    1:20.13 SILV   
                  38.36     1:20.13 (41.77)                                        
  3 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR               1:33.00    1:32.37        
                  43.12     1:32.37 (49.25)                                        
  4 Wang, Melissa             11 BAD-MR               1:34.98    1:36.25        
                  45.80     1:36.25 (50.45)                                        
  5 Grant, Morgan E           12 COND-MR              1:36.99    1:36.56        
                  46.20     1:36.56 (50.36)                                        
  6 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:38.51    1:37.47        
                  46.84     1:37.47 (50.63)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 34.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Serena Y              12 Middies Wave-MR        35.12      30.03 SILV   
  2 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR                37.77      31.55 SILV   
  3 Juste, Camryn             11 Hes-Mr-MR              30.97      32.43 SILV   
  4 Grant, Morgan E           12 COND-MR                37.50      36.32        
  5 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR                 37.08      36.72        
  6 Lee, Olivia               11 COND-MR                37.90      37.51        
  7 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                38.37      37.67        
  8 Qureshi, Alina            12 COND-MR                46.27      38.30        
  9 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR                39.92      39.00        
 10 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                34.86      40.56        
 11 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                40.50      41.12        
 12 George, Monica E          11 COND-MR                46.44      41.74        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:19.39  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              1:19.48    1:09.99 SILV   
                  32.18     1:09.99 (37.81)                                        
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      1:20.66    1:11.81 SILV   
                  33.49     1:11.81 (38.32)                                        
  3 O'Neill, Jade R           12 COND-MR              1:19.98    1:11.93 SILV   
                  32.97     1:11.93 (38.96)                                        
  4 Lee, Olivia               11 COND-MR              1:32.77    1:20.63        
                  37.86     1:20.63 (42.77)                                        
  5 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              1:22.80    1:21.92        
                  35.54     1:21.92 (46.38)                                        
  6 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:25.46    1:28.13        
                  41.34     1:28.13 (46.79)                                        
  7 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              1:35.99    1:39.37        
                  44.39     1:39.37 (54.98)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              3:05.77    2:35.54 SILV   
                  32.83     1:13.35 (40.52)     1:59.77 (46.42)     2:35.54 (35.77)
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      2:49.12    2:35.71 SILV   
                  33.61     1:14.56 (40.95)     2:01.95 (47.39)     2:35.71 (33.76)
  3 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              2:55.18    2:49.67        
                  41.42     1:26.14 (44.72)     2:12.51 (46.37)     2:49.67 (37.16)
  4 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              2:53.80    2:51.66        
                  39.59     1:21.60 (42.01)     2:14.68 (53.08)     2:51.66 (36.98)
  5 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR              3:09.68    2:55.97        
                  40.01     1:24.61 (44.60)     2:16.27 (51.66)     2:55.97 (39.70)
  6 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR              2:52.84    2:57.06        
                  39.47     1:21.12 (41.65)     2:18.39 (57.27)     2:57.06 (38.67)
  7 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              2:52.11    2:57.13        
                  38.65     1:23.39 (44.74)     2:17.41 (54.02)     2:57.13 (39.72)
  8 Qureshi, Alina            12 COND-MR              3:16.94    2:59.40        
                  40.34     1:25.63 (45.29)     2:18.24 (52.61)     2:59.40 (41.16)
  9 Grant, Morgan E           12 COND-MR              2:58.69    3:02.77        
                  41.07     1:25.89 (44.82)     2:21.56 (55.67)     3:02.77 (41.21)
 10 Martin, Mio S             11 BAD-MR               3:02.57    3:08.18        
                  38.94     1:29.30 (50.36)     2:25.44 (56.14)     3:08.18 (42.74)
 11 Wang, Melissa             11 BAD-MR               2:54.57    3:13.69        
                  43.80     1:32.09 (48.29)     2:28.88 (56.79)     3:13.69 (44.81)
 12 Safran, Elisa J           11 COND-MR              3:34.94    3:18.14        
                  44.85     1:36.48 (51.63)     2:31.02 (54.54)     3:18.14 (47.12)
 -- Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              3:02.50         DQ        
      Other - breast
                  38.07     1:18.89 (40.82)     2:13.26 (54.37)          DQ (38.28)
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.79  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 28.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danulevith, Shannon K     17 FARM-MR                28.80      25.35 SILV   
  2 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR                29.00      27.38 SILV   
  3 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR                29.00      27.53 SILV   
  4 Hayes, Alana S            16 NYSA-MR                28.80      27.92 SILV   
  5 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR                29.00      27.97 SILV   
  6 Wong, Faith               15 Parks Sailfish-MR      28.66      28.06 SILV   
  7 Hayes, Brenna A           17 NYSA-MR                28.88      28.09 SILV   
  8 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR                29.00      28.11 SILV   
  9 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR                29.00      28.25 SILV   
 10 Sabella, Sofia A          18 NYSA-MR                27.60      28.74 SILV   
 11 Wright, Hannah E          14 NYSA-MR                29.00      29.24        
 12 Avdic, Adalisa            14 APEX-MR                29.37      29.39        
 13 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR                29.42      29.56        
 14 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR                29.99      29.65        
 15 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR                29.56      29.81        
 16 Suzuki, Yuiko             15 Middies Wave-MR        29.68      30.11        
 17 Inverdale, Julieanne A    14 NYSA-MR                28.80      30.21        
 18 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR                33.12      30.22        
 19 Rios, Maddie E            15 NYSA-MR                29.00      30.37        
 20 Trubenbach, Grace M       13 NYSA-MR                30.10      30.42        
 21 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR        30.17      30.72        
 22 Pitt, Jaylin M            15 NYSA-MR                30.09      31.01        
 23 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                  31.43      31.45        
 24 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR      29.63      31.60        
 25 Sama, Nora G              15 COND-MR                35.21      32.00        
 26 Omar, Lailaa S            13 NYSA-MR                30.35      32.01        
 27 Londono Arias, Laura      13 COND-MR                31.92      32.05        
 28 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR      29.36      32.20        
 29 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR                31.76      32.50        
 30 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR      32.16      33.56        
 31 Rojas, Amy                15 Parks Sailfish-MR      33.90      34.20        
 32 Chabert, Kianna A         15 APEX-MR                35.00      34.28        
 33 Chavez, Gabrielle M       16 APEX-MR                33.92      34.71        
 34 Avdic, Zana               13 APEX-MR                32.72      34.86        
 35 Hernandez, Joanna         14 APEX-MR                45.50      43.01        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:03.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N       13 COND-MR                57.21      55.99 SILV   
                  27.41       55.99 (28.58)                                        
  2 Danulevith, Shannon K     17 FARM-MR              1:03.66      56.25 SILV   
                  26.73       56.25 (29.52)                                        
  3 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              1:04.00      56.88 SILV   
                  27.17       56.88 (29.71)                                        
  4 Chea, Rory                17 Parks Sailfish-MR      58.35      59.58 SILV   
                  28.67       59.58 (30.91)                                        
  5 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              1:02.00    1:00.16 SILV   
                  28.89     1:00.16 (31.27)                                        
  6 Shih, Annie               16 NYSA-MR              1:01.72    1:00.32 SILV   
                  29.04     1:00.32 (31.28)                                        
  7 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              1:02.00    1:00.36 SILV   
                  28.78     1:00.36 (31.58)                                        
  8 Peppiatt, Grace C         14 NYSA-MR              1:00.66    1:01.33 SILV   
                  29.07     1:01.33 (32.26)                                        
  9 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              1:04.00    1:01.54 SILV   
                  29.14     1:01.54 (32.40)                                        
 10 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:00.43    1:02.34 SILV   
                  29.78     1:02.34 (32.56)                                        
 11 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:04.00    1:02.54 SILV   
                  29.62     1:02.54 (32.92)                                        
 12 Moore, Korianne M         17 NYSA-MR              1:01.77    1:03.20        
                  29.64     1:03.20 (33.56)                                        
 13 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              1:04.22    1:04.66        
                  31.59     1:04.66 (33.07)                                        
 14 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:06.01    1:04.88        
                  31.05     1:04.88 (33.83)                                        
 15 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR                   NT    1:05.46        
                  30.97     1:05.46 (34.49)                                        
 16 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              1:09.01    1:05.88        
                  31.80     1:05.88 (34.08)                                        
 17 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      1:06.78    1:06.33        
                  31.25     1:06.33 (35.08)                                        
 18 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              1:10.01    1:07.25        
                  32.84     1:07.25 (34.41)                                        
 19 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:05.20    1:07.96        
                  32.13     1:07.96 (35.83)                                        
 20 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    1:07.70    1:08.30        
                  33.21     1:08.30 (35.09)                                        
 21 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                1:09.34    1:08.43        
                  32.35     1:08.43 (36.08)                                        
 22 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    1:04.39    1:09.29        
                  33.59     1:09.29 (35.70)                                        
 23 Mejia, Jazmine            13 Middies Wave-MR      1:09.76    1:09.34        
                  32.47     1:09.34 (36.87)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:16.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabella, Sofia A          18 NYSA-MR              2:05.47    2:08.80 SILV   
                  29.08     1:00.81 (31.73)     1:34.43 (33.62)     2:08.80 (34.37)
  2 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              2:07.79    2:10.59 SILV   
                  29.42     1:02.51 (33.09)     1:37.00 (34.49)     2:10.59 (33.59)
  3 Hayes, Alana S            16 NYSA-MR              2:17.66    2:15.62 SILV   
                  30.20     1:04.11 (33.91)     1:39.73 (35.62)     2:15.62 (35.89)
  4 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              2:35.89    2:17.73        
                  32.28     1:07.09 (34.81)     1:43.12 (36.03)     2:17.73 (34.61)
  5 Wong, Faith               15 Parks Sailfish-MR    2:25.43    2:18.06        
                  31.21     1:06.08 (34.87)     1:42.86 (36.78)     2:18.06 (35.20)
  6 Inverdale, Julieanne A    14 NYSA-MR              2:17.66    2:23.15        
  7 Avdic, Adalisa            14 APEX-MR              2:22.99    2:25.45        
                  32.76     1:09.04 (36.28)     1:47.61 (38.57)     2:25.45 (37.84)
  8 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR              2:15.69    2:26.15        
                  32.66     1:09.64 (36.98)     1:48.54 (38.90)     2:26.15 (37.61)
  9 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    2:25.26    2:26.47        
                  33.04     1:10.21 (37.17)     1:48.86 (38.65)     2:26.47 (37.61)
 10 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              2:31.11    2:27.49        
                  33.47     1:10.46 (36.99)     1:49.51 (39.05)     2:27.49 (37.98)
 11 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      2:29.41    2:27.53        
                  32.21     1:08.63 (36.42)     1:48.70 (40.07)     2:27.53 (38.83)
 12 Rios, Maddie E            15 NYSA-MR              2:17.47    2:28.73        
                  33.77     1:10.86 (37.09)     1:50.24 (39.38)     2:28.73 (38.49)
 13 Londono Arias, Laura      13 COND-MR              2:32.07    2:34.07        
                  34.91     1:13.50 (38.59)     1:54.61 (41.11)     2:34.07 (39.46)
 14 Sama, Nora G              15 COND-MR              2:33.49    2:43.93        
 15 Avdic, Zana               13 APEX-MR              2:28.55    2:57.51        
                  39.11     1:23.30 (44.19)   2:57.51 (1:34.21)                    
 16 Chavez, Gabrielle M       16 APEX-MR              2:54.26    3:04.03        
                  41.38     1:27.94 (46.56)     2:17.00 (49.06)     3:04.03 (47.03)
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:50.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              5:51.00    5:33.18 SILV   
                  30.06     1:03.40 (33.34)     1:37.82 (34.42)     2:11.94 (34.12)
        2:45.58 (33.64)     3:19.53 (33.95)     3:53.42 (33.89)     4:27.49 (34.07)
        5:01.95 (34.46)     5:33.18 (31.23)                                        
  2 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              5:40.50    5:43.46 SILV   
                  30.36     1:04.29 (33.93)     1:39.00 (34.71)     2:13.63 (34.63)
        2:48.47 (34.84)     3:23.48 (35.01)     3:58.79 (35.31)     4:34.35 (35.56)
        5:09.90 (35.55)     5:43.46 (33.56)                                        
  3 Dougherty, Kate A         14 BAD-MR               5:59.57    5:46.84 SILV   
                  30.47     1:04.25 (33.78)     1:38.97 (34.72)     2:14.67 (35.70)
        2:49.89 (35.22)     3:25.66 (35.77)     4:00.92 (35.26)     4:37.12 (36.20)
        5:12.36 (35.24)     5:46.84 (34.48)                                        
  4 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              6:04.25    5:49.11 SILV   
                  31.65     1:06.40 (34.75)     1:42.38 (35.98)     2:17.96 (35.58)
        2:52.61 (34.65)     3:28.35 (35.74)     4:04.10 (35.75)     4:39.70 (35.60)
        5:15.07 (35.37)     5:49.11 (34.04)                                        
  5 Chin, Grace E             13 NYSA-MR              5:50.79    5:54.13        
                  30.43     1:04.58 (34.15)     1:39.61 (35.03)     2:15.59 (35.98)
        2:51.80 (36.21)     3:28.21 (36.41)     4:05.21 (37.00)     4:42.14 (36.93)
        5:18.56 (36.42)     5:54.13 (35.57)                                        
  6 Peppiatt, Grace C         14 NYSA-MR              5:54.02    6:02.03        
                  30.72     1:05.06 (34.34)     1:41.18 (36.12)     2:17.87 (36.69)
        2:54.92 (37.05)     3:31.54 (36.62)     4:09.55 (38.01)     4:47.98 (38.43)
        5:25.65 (37.67)     6:02.03 (36.38)                                        
  7 Tula, Kelly A             13 COND-MR              5:51.63    6:05.87        
                  32.29     1:07.88 (35.59)     1:44.65 (36.77)     2:21.93 (37.28)
        2:58.55 (36.62)     3:34.18 (35.63)     4:11.79 (37.61)     4:50.22 (38.43)
        5:27.91 (37.69)     6:05.87 (37.96)                                        
  8 Chea, Rory                17 Parks Sailfish-MR    5:54.70    6:08.25        
                  31.79     1:08.35 (36.56)     1:46.56 (38.21)     2:26.23 (39.67)
        3:03.75 (37.52)     3:40.47 (36.72)     4:18.69 (38.22)     4:56.40 (37.71)
        5:32.98 (36.58)     6:08.25 (35.27)                                        
  9 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              6:39.91    6:22.35        
                  33.80     1:12.22 (38.42)     1:51.11 (38.89)     2:31.16 (40.05)
        3:10.28 (39.12)     3:49.52 (39.24)     4:29.88 (40.36)     5:08.85 (38.97)
        5:47.25 (38.40)     6:22.35 (35.10)                                        
 10 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              6:33.86    6:24.21        
                  34.87     1:13.27 (38.40)     1:52.89 (39.62)     2:32.33 (39.44)
        3:10.92 (38.59)     3:50.16 (39.24)     4:29.67 (39.51)     5:08.73 (39.06)
        5:47.13 (38.40)     6:24.21 (37.08)                                        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:12.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              1:11.00    1:06.36 SILV   
                  31.92     1:06.36 (34.44)                                        
  2 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              1:13.00    1:06.71 SILV   
                  32.80     1:06.71 (33.91)                                        
  3 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:13.00    1:09.12 SILV   
                  33.21     1:09.12 (35.91)                                        
  4 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:13.00    1:09.27 SILV   
                  33.47     1:09.27 (35.80)                                        
  5 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:14.00    1:09.88 SILV   
                  34.24     1:09.88 (35.64)                                        
  6 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR              1:11.00    1:10.81 SILV   
                  34.14     1:10.81 (36.67)                                        
  7 Wright, Hannah E          14 NYSA-MR              1:13.00    1:11.67 SILV   
                  34.02     1:11.67 (37.65)                                        
  8 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              1:15.15    1:13.33        
                  35.20     1:13.33 (38.13)                                        
  9 Trubenbach, Grace M       13 NYSA-MR              1:19.53    1:13.82        
                  36.62     1:13.82 (37.20)                                        
 10 Pitt, Jaylin M            15 NYSA-MR              1:24.42    1:14.73        
                  36.03     1:14.73 (38.70)                                        
 11 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:15.85    1:15.13        
                  37.07     1:15.13 (38.06)                                        
 12 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              1:20.40    1:17.31        
                  37.24     1:17.31 (40.07)                                        
 13 Suzuki, Yuiko             15 Middies Wave-MR      1:17.20    1:17.67        
                  38.22     1:17.67 (39.45)                                        
 14 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    1:17.11    1:19.73        
                  38.63     1:19.73 (41.10)                                        
 15 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR    1:18.45    1:20.20        
                  39.19     1:20.20 (41.01)                                        
 16 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      1:22.57    1:20.79        
                  39.65     1:20.79 (41.14)                                        
 17 Avdic, Adalisa            14 APEX-MR              1:20.18    1:21.76        
                  41.81     1:21.76 (39.95)                                        
 18 Sama, Nora G              15 COND-MR              1:27.19    1:25.41        
                  42.04     1:25.41 (43.37)                                        
 19 Rojas, Amy                15 Parks Sailfish-MR    1:36.09    1:29.96        
                  42.88     1:29.96 (47.08)                                        
 -- Avdic, Zana               13 APEX-MR              1:23.65         DQ        
      Multiple strokes
                  45.56          DQ (45.74)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:36.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              2:37.00    2:23.72 SILV   
                  34.56     1:11.51 (36.95)     1:48.78 (37.27)     2:23.72 (34.94)
  2 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              2:30.00    2:24.41 SILV   
                  33.94     1:10.38 (36.44)     1:47.68 (37.30)     2:24.41 (36.73)
  3 Moore, Korianne M         17 NYSA-MR              2:30.00    2:26.60 SILV   
                  34.91     1:12.97 (38.06)     1:50.67 (37.70)     2:26.60 (35.93)
  4 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR              2:30.88    2:26.96 SILV   
                  34.66     1:11.90 (37.24)     1:50.06 (38.16)     2:26.96 (36.90)
  5 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              2:39.50    2:29.23 SILV   
                  35.81     1:14.54 (38.73)     1:52.66 (38.12)     2:29.23 (36.57)
  6 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              2:37.00    2:32.07 SILV   
                  35.74     1:13.87 (38.13)     1:53.62 (39.75)     2:32.07 (38.45)
  7 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              2:45.11    2:35.31 SILV   
                  36.59     1:15.89 (39.30)     1:56.00 (40.11)     2:35.31 (39.31)
  8 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              2:28.19    2:36.58        
                  37.01     1:16.72 (39.71)     1:57.51 (40.79)     2:36.58 (39.07)
  9 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              2:37.00    2:39.87        
                  37.13     1:17.57 (40.44)     1:59.66 (42.09)     2:39.87 (40.21)
 10 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              2:37.14    2:41.36        
                  38.47     1:19.89 (41.42)     2:01.44 (41.55)     2:41.36 (39.92)
 11 Chea, Rory                17 Parks Sailfish-MR    2:39.11    2:42.57        
                  38.37     1:18.69 (40.32)     2:02.34 (43.65)     2:42.57 (40.23)
 12 Mejia, Jazmine            13 Middies Wave-MR      2:46.47    2:47.85        
                  39.55     1:22.04 (42.49)     2:05.72 (43.68)     2:47.85 (42.13)
 13 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              2:55.24    2:50.20        
                  40.33     1:22.92 (42.59)     2:06.90 (43.98)     2:50.20 (43.30)
 14 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    3:00.46    2:52.64        
                  40.92     1:24.87 (43.95)     2:09.14 (44.27)     2:52.64 (43.50)
 15 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      3:11.75    3:00.88        
                  41.05     1:26.35 (45.30)     2:14.82 (48.47)     3:00.88 (46.06)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:23.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin, Grace E             13 NYSA-MR              1:24.00    1:10.96 SILV   
                  34.14     1:10.96 (36.82)                                        
  2 Shih, Annie               16 NYSA-MR              1:09.41    1:11.10 SILV   
                  33.81     1:11.10 (37.29)                                        
  3 Dougherty, Kate A         14 BAD-MR               1:16.27    1:18.14 SILV   
                  36.90     1:18.14 (41.24)                                        
  4 Moore, Korianne M         17 NYSA-MR              1:21.00    1:22.11 SILV   
                  38.92     1:22.11 (43.19)                                        
  5 Tula, Kelly A             13 COND-MR              1:26.97    1:22.67 SILV   
                  40.01     1:22.67 (42.66)                                        
  6 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:20.50    1:22.94 SILV   
                  39.10     1:22.94 (43.84)                                        
  7 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      1:24.05    1:25.48        
                  40.30     1:25.48 (45.18)                                        
  8 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:24.00    1:25.63        
                  40.28     1:25.63 (45.35)                                        
  9 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              1:24.00    1:26.25        
                  40.03     1:26.25 (46.22)                                        
 10 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    1:25.34    1:28.84        
                  41.73     1:28.84 (47.11)                                        
 11 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:36.11    1:29.11        
                  42.54     1:29.11 (46.57)                                        
 12 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:27.08    1:29.13        
                  42.71     1:29.13 (46.42)                                        
 13 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              1:27.96    1:30.87        
                  43.24     1:30.87 (47.63)                                        
 14 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              1:31.20    1:31.27        
                  43.78     1:31.27 (47.49)                                        
 15 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR                   NT    1:31.29        
                  42.64     1:31.29 (48.65)                                        
 16 Mejia, Jazmine            13 Middies Wave-MR      1:32.58    1:32.07        
                  43.28     1:32.07 (48.79)                                        
 17 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    1:30.32    1:33.80        
                  45.06     1:33.80 (48.74)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:56.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              3:09.71    3:04.10        
                  40.01     1:26.74 (46.73)     2:16.45 (49.71)     3:04.10 (47.65)
  2 Omar, Lailaa S            13 NYSA-MR              3:17.83    3:21.93        
                  43.76     1:34.42 (50.66)     2:28.37 (53.95)     3:21.93 (53.56)
  3 Sama, Nora G              15 COND-MR              3:18.37    3:24.52        
                  44.84     1:36.84 (52.00)     2:31.45 (54.61)     3:24.52 (53.07)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:11.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danulevith, Shannon K     17 FARM-MR              1:11.66    1:04.03 SILV   
                  29.40     1:04.03 (34.63)                                        
  2 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:13.00    1:04.40 SILV   
                  29.44     1:04.40 (34.96)                                        
  3 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              1:12.00    1:04.56 SILV   
                  30.08     1:04.56 (34.48)                                        
  4 Wong, Faith               15 Parks Sailfish-MR    1:10.50    1:08.73 SILV   
                  31.36     1:08.73 (37.37)                                        
  5 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:12.00    1:10.34 SILV   
                  32.41     1:10.34 (37.93)                                        
  6 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              1:12.00    1:10.41 SILV   
                  32.84     1:10.41 (37.57)                                        
  7 Wong, Kelly M             15 APEX-MR              1:12.09    1:10.50 SILV   
                  32.72     1:10.50 (37.78)                                        
  8 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:14.89    1:11.37 SILV   
                  33.62     1:11.37 (37.75)                                        
  9 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              1:13.50    1:12.38        
                  32.88     1:12.38 (39.50)                                        
 10 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                1:20.72    1:14.72        
                  33.75     1:14.72 (40.97)                                        
 11 Pitt, Jaylin M            15 NYSA-MR              1:13.34    1:15.71        
                  36.22     1:15.71 (39.49)                                        
 12 Wright, Hannah E          14 NYSA-MR              1:14.00    1:17.88        
                  34.25     1:17.88 (43.63)                                        
 13 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    1:16.35    1:18.53        
                  36.45     1:18.53 (42.08)                                        
 14 Rojas, Amy                15 Parks Sailfish-MR    1:25.73    1:22.26        
                  39.04     1:22.26 (43.22)                                        
 15 Rios, Maddie E            15 NYSA-MR              1:21.13    1:24.51        
                  37.15     1:24.51 (47.36)                                        
 16 Londono Arias, Laura      13 COND-MR              1:31.52    1:27.34        
                  38.93     1:27.34 (48.41)                                        
 17 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR    1:26.64    1:27.68        
                  40.80     1:27.68 (46.88)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:36.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tula, Kelly A             13 COND-MR              2:37.98    2:30.82 SILV   
                  33.71     1:12.87 (39.16)     1:51.51 (38.64)     2:30.82 (39.31)
  2 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              2:44.99    2:39.78        
                  33.91     1:14.90 (40.99)     1:57.98 (43.08)     2:39.78 (41.80)
  3 Dougherty, Kate A         14 BAD-MR               2:38.57    2:41.35        
                  34.02     1:14.92 (40.90)     1:56.97 (42.05)     2:41.35 (44.38)
  4 Peppiatt, Grace C         14 NYSA-MR              2:30.66    2:46.11        
                  32.06     1:11.92 (39.86)     1:58.00 (46.08)     2:46.11 (48.11)
  5 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                3:09.85    2:49.88        
                  36.28     1:18.89 (42.61)     2:04.32 (45.43)     2:49.88 (45.56)
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:41.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Brenna A           17 NYSA-MR              2:41.66    2:25.86 SILV   
                  31.64     1:10.27 (38.63)     1:52.73 (42.46)     2:25.86 (33.13)
  2 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              2:42.00    2:26.14 SILV   
                  31.49     1:08.72 (37.23)     1:54.25 (45.53)     2:26.14 (31.89)
  3 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              2:31.71    2:36.34 SILV   
                  34.34     1:11.57 (37.23)     2:01.60 (50.03)     2:36.34 (34.74)
  4 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              2:42.00    2:36.68 SILV   
                  35.01     1:13.51 (38.50)     2:02.46 (48.95)     2:36.68 (34.22)
  5 Wong, Kristen A           15 APEX-MR              2:43.32    2:44.17        
                  34.17     1:13.43 (39.26)     2:05.27 (51.84)     2:44.17 (38.90)
  6 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              2:51.37    2:44.93        
                  37.89     1:19.03 (41.14)     2:08.44 (49.41)     2:44.93 (36.49)
  7 Trubenbach, Grace M       13 NYSA-MR              2:54.45    2:49.10        
                  39.79     1:21.20 (41.41)     2:11.33 (50.13)     2:49.10 (37.77)
  8 Londono Arias, Laura      13 COND-MR              2:54.04    2:49.17        
                  39.94     1:24.80 (44.86)     2:11.22 (46.42)     2:49.17 (37.95)
  9 Inverdale, Julieanne A    14 NYSA-MR              2:41.66    2:50.22        
                  35.86     1:17.66 (41.80)     2:11.73 (54.07)     2:50.22 (38.49)
 10 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    2:50.30    2:57.54        
                  40.55     1:25.46 (44.91)     2:17.44 (51.98)     2:57.54 (40.10)
 11 Omar, Lailaa S            13 NYSA-MR              3:01.03    3:08.67        
                  41.66     1:30.42 (48.76)     2:23.89 (53.47)     3:08.67 (44.78)
 -- Suzuki, Yuiko             15 Middies Wave-MR      2:43.62         DQ        
      Re-Submerged - back
                  36.77     1:17.99 (41.22)     2:08.98 (50.99)          DQ (37.84)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Connor M         10 NYSA-MR                36.00      32.09 SILV   
  2 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR                35.94      34.74 SILV   
  3 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR        42.45      36.31        
  4 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR                36.75      38.07        
  5 Pettit, Jack T            10 COND-MR                41.41      38.26        
  6 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR        38.01      39.52        
  7 Chun, Sejin                9 COND-MR                41.39      42.68        
  8 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR        47.32      43.75        
  9 Wu, Michael                9 BAD-MR                 44.19      44.65        
 10 Pettit, James G            7 COND-MR                50.05      58.33        
 11 Price, William G           7 COND-MR                59.83      58.87        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:08.76    1:05.58 SILV   
                  31.40     1:05.58 (34.18)                                        
  2 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              1:19.00    1:10.71 SILV   
                  33.35     1:10.71 (37.36)                                        
  3 Hill, Kai B               10 BAD-MR               1:20.16    1:17.71 SILV   
                  36.37     1:17.71 (41.34)                                        
  4 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR           NT    1:26.27        
                  40.32     1:26.27 (45.95)                                        
  5 Vidals, Anthony            9 APEX-MR              1:28.50    1:28.63        
                  43.51     1:28.63 (45.12)                                        
  6 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR              1:27.93    1:29.42        
                  41.93     1:29.42 (47.49)                                        
  7 Chun, Sejin                9 COND-MR              1:36.89    1:31.42        
                  44.09     1:31.42 (47.33)                                        
  8 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              1:28.86    1:31.92        
                  42.94     1:31.92 (48.98)                                        
  9 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR      1:48.49    1:32.00        
                  44.84     1:32.00 (47.16)                                        
 10 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR      1:34.53    1:33.75        
                  42.82     1:33.75 (50.93)                                        
 11 Wu, Michael                9 BAD-MR               1:53.33    1:41.19        
                  46.89     1:41.19 (54.30)                                        
 12 Price, William G           7 COND-MR              2:11.12    2:00.30        
                  56.48   2:00.30 (1:03.82)                                        
 13 Pettit, James G            7 COND-MR              1:49.41    2:07.11        
 -- Boyer, Jackson X          10 BAD-MR               1:15.17        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.50  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    2:32.50    2:24.07 SILV   
                  32.40     1:08.96 (36.56)     1:47.26 (38.30)     2:24.07 (36.81)
  2 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              2:50.00    2:26.35 SILV   
                  33.93     1:12.78 (38.85)     1:50.15 (37.37)     2:26.35 (36.20)
  3 Ko, Hayden                10 Parks Sailfish-MR    2:37.34    2:28.26 SILV   
                  33.04     1:10.96 (37.92)     1:50.32 (39.36)     2:28.26 (37.94)
  4 Boyer, Jackson X          10 BAD-MR               2:57.68    2:42.27 SILV   
                  36.51     1:19.48 (42.97)     2:02.99 (43.51)     2:42.27 (39.28)
  5 Hill, Kai B               10 BAD-MR               2:55.57    2:47.60 SILV   
                  38.70     1:22.12 (43.42)     2:07.24 (45.12)     2:47.60 (40.36)
  6 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR              2:59.05    2:47.72 SILV   
                  36.61     1:21.11 (44.50)     2:05.97 (44.86)     2:47.72 (41.75)
  7 Chun, Sejin                9 COND-MR              3:16.56    3:21.71        
                1:36.75     2:29.46 (52.71)     3:21.71 (52.25)                    
  8 Wu, Michael                9 BAD-MR               3:49.57    3:31.95        
                  45.73     1:39.82 (54.09)     2:35.84 (56.02)     3:31.95 (56.11)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                42.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Connor M         10 NYSA-MR                43.00      34.46 SILV   
  2 Hill, Kai B               10 BAD-MR                 49.27      45.23        
  3 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR        50.99      45.43        
  4 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR        53.48      46.62        
  5 Chun, Sejin                9 COND-MR                48.05      47.64        
  6 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR                44.79      47.78        
  7 Wu, Michael                9 BAD-MR                 55.69      49.17        
  8 Vidals, Anthony            9 APEX-MR              1:01.47      49.86        
  9 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR                50.64      53.06        
 10 Price, William G           7 COND-MR              1:11.95      57.98        
 11 Pettit, James G            7 COND-MR              1:01.01    1:04.07        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:37.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              1:38.00    1:14.62 SILV   
                  36.77     1:14.62 (37.85)                                        
  2 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:24.73    1:17.76 SILV   
                  38.16     1:17.76 (39.60)                                        
  3 Ko, Hayden                10 Parks Sailfish-MR    1:20.60    1:21.17 SILV   
                  39.36     1:21.17 (41.81)                                        
  4 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR      1:47.88    1:39.67        
                  48.03     1:39.67 (51.64)                                        
  5 Chun, Sejin                9 COND-MR              1:41.05    1:41.45        
                1:41.44      1:41.45 (0.01)                                        
  6 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR      1:53.91    1:41.48        
                  49.33     1:41.48 (52.15)                                        
  7 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR              1:38.22    1:42.78        
                  50.14     1:42.78 (52.64)                                        
  8 Hill, Kai B               10 BAD-MR               1:41.12    1:45.10        
                  50.25     1:45.10 (54.85)                                        
  9 Wu, Michael                9 BAD-MR               1:45.57    1:50.46        
                  52.93     1:50.46 (57.53)                                        
 10 Price, William G           7 COND-MR              2:29.11    2:04.28        
                  59.55   2:04.28 (1:04.73)                                        
 11 Pettit, James G            7 COND-MR              2:15.12    2:10.94        
                1:02.95   2:10.94 (1:07.99)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                48.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR      45.75      41.36 SILV   
  2 Holland, Connor M         10 NYSA-MR                49.00      43.25 SILV   
  3 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR                49.91      46.74 SILV   
  4 Wu, Michael                9 BAD-MR                 57.52      49.91        
  5 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR        57.65      52.19        
  6 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR      1:09.17      54.11        
  7 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR        55.56      54.45        
  8 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              1:01.03    1:01.29        
 -- Pettit, James G            7 COND-MR              1:19.11         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:48.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:35.98    1:29.76 SILV   
                  42.58     1:29.76 (47.18)                                        
  2 Ko, Hayden                10 Parks Sailfish-MR    1:48.50    1:29.94 SILV   
                  43.33     1:29.94 (46.61)                                        
  3 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              1:49.00    1:36.49 SILV   
                  46.12     1:36.49 (50.37)                                        
  4 Hill, Kai B               10 BAD-MR               1:40.65    1:38.76 SILV   
                  46.64     1:38.76 (52.12)                                        
  5 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR              2:30.16    1:42.18 SILV   
                  48.57     1:42.18 (53.61)                                        
  6 Boyer, Jackson X          10 BAD-MR               1:58.57    1:42.51 SILV   
                  49.12     1:42.51 (53.39)                                        
  7 Wu, Michael                9 BAD-MR               1:58.57    1:52.75        
                  52.83     1:52.75 (59.92)                                        
  8 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR           NT    2:06.54        
                  58.34   2:06.54 (1:08.20)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                42.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR                49.49      45.52        
  2 Vidals, Anthony            9 APEX-MR                59.19      48.71        
  3 Chun, Sejin                9 COND-MR                50.99      51.97        
  4 Pettit, Jack T            10 COND-MR                50.24      52.95        
  5 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR      1:01.85      53.09        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:32.27    1:18.19 SILV   
                  35.46     1:18.19 (42.73)                                        
  2 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR              1:38.82    1:37.47 SILV   
                  44.81     1:37.47 (52.66)                                        
  3 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR              1:45.98    1:37.55 SILV   
                  46.88     1:37.55 (50.67)                                        
  4 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR           NT    1:59.24        
                  51.75   1:59.24 (1:07.49)                                        
  5 Chun, Sejin                9 COND-MR              2:01.26    2:01.69        
                  55.57   2:01.69 (1:06.12)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR                   NT    3:07.72 SILV   
                  41.77     1:24.96 (43.19)     2:24.90 (59.94)     3:07.72 (42.82)
  2 Chun, Sejin                9 COND-MR              3:34.47    3:31.72        
                  52.98     1:46.73 (53.75)     2:43.22 (56.49)     3:31.72 (48.50)
 -- Hill, Kai B               10 BAD-MR               3:25.57         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  46.94     1:44.40 (57.46)     2:41.71 (57.31)          DQ (44.13)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 30.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR                   NT      26.95 SILV   
  2 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR      28.58      29.13 SILV   
  2 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR        31.02      29.13 SILV   
  4 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      30.21      29.76 SILV   
  5 Jones, Alexander M        12 COND-MR                32.29      31.07        
  6 Reali, Massimo            11 Middies Wave-MR      1:14.58      32.05        
  7 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                32.17      32.20        
  8 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR                34.00      32.35        
  9 Seckin, Arath I           12 NYSA-MR                35.52      34.44        
 10 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR        35.20      34.50        
 11 Reali, Luca A             11 Middies Wave-MR      1:23.26      38.00        
 12 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR                38.02      38.11        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:06.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:07.02    1:01.72 SILV   
                  30.12     1:01.72 (31.60)                                        
  2 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:27.34    1:02.65 SILV   
                  30.38     1:02.65 (32.27)                                        
  3 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    1:03.64    1:04.03 SILV   
                  31.10     1:04.03 (32.93)                                        
  4 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR               1:07.08    1:04.06 SILV   
                  31.47     1:04.06 (32.59)                                        
  5 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:08.24    1:06.23 SILV   
                  31.36     1:06.23 (34.87)                                        
  6 Flowers, Kevin C          11 Parks Sailfish-MR    1:05.50    1:07.98        
                  32.92     1:07.98 (35.06)                                        
  7 Zhang, Darren             12 NYSA-MR              1:13.65    1:08.67        
                  34.61     1:08.67 (34.06)                                        
  8 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              1:08.47    1:12.33        
                  34.30     1:12.33 (38.03)                                        
  9 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR      1:17.28    1:17.04        
                  36.38     1:17.04 (40.66)                                        
 10 Traitz, River J           12 NYSA-MR              1:27.07    1:18.24        
                  38.19     1:18.24 (40.05)                                        
 11 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:31.66    1:32.40        
                  42.81     1:32.40 (49.59)                                        
 12 Redling, Andrew N         12 NYSA-MR                   NT    1:42.62        
                  47.72     1:42.62 (54.90)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:25.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    2:20.36    2:16.19 SILV   
                  31.92     1:07.13 (35.21)     1:43.18 (36.05)     2:16.19 (33.01)
  2 Marroquin Lopez, Joshua   12 COND-MR              2:26.86    2:18.52 SILV   
                  32.23     1:07.30 (35.07)     1:43.84 (36.54)     2:18.52 (34.68)
  3 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            2:48.50    2:22.94 SILV   
                  31.65     1:07.84 (36.19)     1:46.02 (38.18)     2:22.94 (36.92)
  4 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR               2:35.48    2:24.86 SILV   
                  33.68     1:10.99 (37.31)     1:48.66 (37.67)     2:24.86 (36.20)
  5 Seckin, Arath I           12 NYSA-MR              2:39.18    2:34.63        
                  35.44     1:14.93 (39.49)     1:55.66 (40.73)     2:34.63 (38.97)
  6 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR      2:50.09    2:49.70        
                  35.84     1:17.57 (41.73)     2:03.50 (45.93)     2:49.70 (46.20)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 36.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR                 37.11      33.89 SILV   
  2 Keahon, Lucas M           12 COND-MR                36.24      34.05 SILV   
  3 Tula, Xavier A            12 COND-MR                37.05      35.62 SILV   
  4 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                36.13      35.81 SILV   
  5 Flowers, Kevin C          11 Parks Sailfish-MR      38.83      37.45        
  6 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR        45.58      44.91        
  7 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR                47.90      49.16        
  8 Redling, Andrew N         12 NYSA-MR                56.19      52.42        
 -- Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      36.10         DQ        
      Delay initiating turn
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR               1:18.57    1:11.35 SILV   
                  34.40     1:11.35 (36.95)                                        
  2 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:17.89    1:11.36 SILV   
                  35.21     1:11.36 (36.15)                                        
  3 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:41.67    1:13.61 SILV   
                  37.04     1:13.61 (36.57)                                        
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR              1:22.56    1:15.46 SILV   
                  36.74     1:15.46 (38.72)                                        
  5 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    1:16.43    1:15.92 SILV   
                  38.09     1:15.92 (37.83)                                        
  6 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:22.00    1:19.55        
                  38.66     1:19.55 (40.89)                                        
  7 Jones, Alexander M        12 COND-MR              1:44.59    1:22.66        
                1:22.81         1:22.66 ( )                                        
  8 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR              1:30.04    1:24.27        
                  41.51     1:24.27 (42.76)                                        
  9 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR               1:26.04    1:25.76        
                  42.50     1:25.76 (43.26)                                        
 10 Seckin, Arath I           12 NYSA-MR              1:32.78    1:26.74        
                  43.08     1:26.74 (43.66)                                        
 11 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR      1:38.95    1:38.40        
                  47.06     1:38.40 (51.34)                                        
 12 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:49.58    1:47.78        
                  52.54     1:47.78 (55.24)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                40.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 40.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR                   NT      37.51 SILV   
  2 Flowers, Kevin C          11 Parks Sailfish-MR      45.50      39.66 SILV   
  3 Zhang, Darren             12 NYSA-MR                41.80      40.73        
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR                43.65      41.20        
  5 Keahon, Lucas M           12 COND-MR                42.80      42.25        
  6 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                42.24      42.63        
  7 Traitz, River J           12 NYSA-MR              1:06.97      50.51        
  8 Redling, Andrew N         12 NYSA-MR              1:04.93      51.74        
  9 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR                52.04      53.78        
 -- Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR        49.72         DQ        
      Other
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:26.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:42.94    1:24.81 SILV   
                  40.99     1:24.81 (43.82)                                        
  2 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:30.36    1:27.91        
                  42.71     1:27.91 (45.20)                                        
  3 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              1:31.08    1:28.52        
                  43.31     1:28.52 (45.21)                                        
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR              1:40.19    1:29.41        
                  43.29     1:29.41 (46.12)                                        
  5 Keahon, Lucas M           12 COND-MR              1:32.62    1:29.77        
                  43.31     1:29.77 (46.46)                                        
  6 Marroquin Lopez, Joshua   12 COND-MR              1:33.16    1:30.97        
                  44.48     1:30.97 (46.49)                                        
  7 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            1:33.58    1:31.50        
                  43.00     1:31.50 (48.50)                                        
  8 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR              1:43.16    1:38.30        
                  45.94     1:38.30 (52.36)                                        
  9 Reali, Massimo            11 Middies Wave-MR      1:24.23    1:38.76        
                  46.11     1:38.76 (52.65)                                        
 10 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR               1:36.68    1:38.83        
                  47.42     1:38.83 (51.41)                                        
 11 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:53.79    1:53.61        
                  56.12     1:53.61 (57.49)                                        
 -- Reali, Luca A             11 Middies Wave-MR      1:38.48         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  54.80                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 34.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR                   NT      29.93 SILV   
  2 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR      32.41      31.56 SILV   
  3 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      31.90      32.05 SILV   
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR                35.54      32.98 SILV   
  5 Marroquin Lopez, Joshua   12 COND-MR                37.07      37.02        
  6 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR                40.48      38.23        
  7 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR                 44.88      44.21        
  8 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:08.12      47.42        
 -- Park, Lucas I             11 UN-MR                  43.57         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:17.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:19.77    1:09.72 SILV   
                  33.30     1:09.72 (36.42)                                        
  2 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    1:13.77    1:09.76 SILV   
                  32.96     1:09.76 (36.80)                                        
  3 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    1:09.81    1:10.60 SILV   
                  33.42     1:10.60 (37.18)                                        
  4 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR               1:21.96    1:11.29 SILV   
                  32.57     1:11.29 (38.72)                                        
  5 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:17.70    1:13.41 SILV   
                  34.86     1:13.41 (38.55)                                        
  6 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR              1:20.00    1:13.42 SILV   
                  35.16     1:13.42 (38.26)                                        
  7 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:18.50    1:16.37 SILV   
                  33.98     1:16.37 (42.39)                                        
  8 Tula, Xavier A            12 COND-MR              1:31.58    1:22.37        
                  38.03     1:22.37 (44.34)                                        
  9 Traitz, River J           12 NYSA-MR              1:44.54    1:37.61        
                  44.50     1:37.61 (53.11)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:47.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    2:30.62    2:28.65 SILV   
                  33.54     1:13.64 (40.10)     1:54.36 (40.72)     2:28.65 (34.29)
  2 Park, Lucas I             11 UN-MR                2:34.87    2:32.31 SILV   
                  33.89     1:12.02 (38.13)     1:57.60 (45.58)     2:32.31 (34.71)
  3 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR              2:32.00    2:33.00 SILV   
                  31.85     1:10.10 (38.25)     1:56.77 (46.67)     2:33.00 (36.23)
  4 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      2:27.02    2:35.38 SILV   
                  33.21     1:12.19 (38.98)     2:00.77 (48.58)     2:35.38 (34.61)
  5 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    2:35.93    2:35.94 SILV   
                  33.69     1:14.93 (41.24)     2:00.89 (45.96)     2:35.94 (35.05)
  6 Keahon, Lucas M           12 COND-MR              2:50.74    2:36.30 SILV   
                  34.41     1:13.50 (39.09)     2:02.59 (49.09)     2:36.30 (33.71)
  7 Tula, Xavier A            12 COND-MR              3:06.04    2:44.31 SILV   
                  34.48     1:16.14 (41.66)     2:08.18 (52.04)     2:44.31 (36.13)
  8 Zhang, Darren             12 NYSA-MR              2:58.04    2:49.70        
                  40.11     1:25.16 (45.05)     2:12.74 (47.58)     2:49.70 (36.96)
  9 Traitz, River J           12 NYSA-MR              3:18.52    3:06.26        
                  41.23     1:29.40 (48.17)     2:25.62 (56.22)     3:06.26 (40.64)
 10 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              3:53.32    3:45.45        
                  48.89   1:50.05 (1:01.16)   2:51.87 (1:01.82)     3:45.45 (53.58)
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.79  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR                26.00      24.00 SILV   
  2 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR      25.23      25.00 SILV   
  3 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR                27.26      25.23 SILV   
  4 Monastersky, Alex J       14 NYSA-MR                26.52      25.97 SILV   
  5 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR      26.56      26.02 SILV   
  6 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR                26.93      26.63 SILV   
  7 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR                27.18      26.80        
  8 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR        27.21      26.91        
  9 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR      27.73      27.66        
 10 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR      28.14      27.70        
 11 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR                27.72      28.02        
 12 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR                28.60      28.46        
 13 Morris, Ryan M            13 COND-MR                30.64      28.52        
 14 Sama, Dylan R             15 COND-MR                36.42      28.55        
 15 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR      28.67      28.57        
 16 Wu, James X               14 COND-MR                29.73      29.12        
 17 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                  31.10      30.54        
 18 Omana, Emmanuel           16 APEX-MR                30.84      31.19        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR                59.66      54.24 SILV   
                  25.92       54.24 (28.32)                                        
  2 Ngai, Korben              16 Parks Sailfish-MR    1:02.50      55.25 SILV   
                  26.32       55.25 (28.93)                                        
  3 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR      56.38      55.67 SILV   
                  26.73       55.67 (28.94)                                        
  4 Vollaro, Thomas A         13 Middies Wave-MR      1:01.02      56.74 SILV   
                  27.33       56.74 (29.41)                                        
  5 Byrd, Nicky G             14 Middies Wave-MR      1:01.12      57.47 SILV   
                  27.56       57.47 (29.91)                                        
  6 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR      59.08      58.06 SILV   
                  29.08       58.06 (28.98)                                        
  7 Lam, Lawrence             18 Parks Sailfish-MR      56.27      58.27 SILV   
                  28.08       58.27 (30.19)                                        
  8 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              1:00.65      58.91 SILV   
                  28.32       58.91 (30.59)                                        
  9 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:02.11      59.82        
                  28.11       59.82 (31.71)                                        
 10 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              1:00.05    1:00.35        
                  28.81     1:00.35 (31.54)                                        
 11 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              1:01.21    1:00.79        
                  29.18     1:00.79 (31.61)                                        
 12 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:03.04    1:01.43        
                  29.60     1:01.43 (31.83)                                        
 13 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              1:02.57    1:01.83        
                  29.95     1:01.83 (31.88)                                        
 14 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    1:06.29    1:02.29        
                  29.91     1:02.29 (32.38)                                        
 15 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    1:07.36    1:02.63        
                  30.39     1:02.63 (32.24)                                        
 16 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              1:04.26    1:03.21        
                  30.62     1:03.21 (32.59)                                        
 17 Morris, Ryan M            13 COND-MR              1:07.38    1:03.61        
                  30.93     1:03.61 (32.68)                                        
 18 Distura, Marti G          13 COND-MR              1:08.40    1:08.13        
                  31.69     1:08.13 (36.44)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR              1:58.00    1:56.67 SILV   
                  25.84       55.04 (29.20)     1:25.54 (30.50)     1:56.67 (31.13)
  2 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    2:11.67    2:10.91 SILV   
                  31.06     1:05.96 (34.90)     1:39.68 (33.72)     2:10.91 (31.23)
  3 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              2:28.79    2:14.96        
                  30.72     1:05.59 (34.87)     1:41.16 (35.57)     2:14.96 (33.80)
  4 Morris, Ryan M            13 COND-MR              2:24.84    2:16.97        
  5 Wu, James X               14 COND-MR              2:20.56    2:18.36        
                  31.85     1:07.11 (35.26)     1:43.52 (36.41)     2:18.36 (34.84)
  6 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              2:17.44    2:19.75        
                  31.79     1:06.63 (34.84)     1:43.44 (36.81)     2:19.75 (36.31)
  7 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR    2:22.28    2:22.58        
                  31.42     1:07.72 (36.30)     1:45.82 (38.10)     2:22.58 (36.76)
  8 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                2:25.45    2:24.69        
                  32.80     1:10.40 (37.60)     1:48.78 (38.38)     2:24.69 (35.91)
  9 Omana, Emmanuel           16 APEX-MR              2:36.22    2:37.07        
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:50.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              5:35.39    5:29.20 SILV   
                  29.80     1:02.57 (32.77)     1:36.18 (33.61)     2:10.45 (34.27)
        2:44.05 (33.60)     3:17.88 (33.83)     3:51.48 (33.60)     4:24.86 (33.38)
        4:57.82 (32.96)     5:29.20 (31.38)                                        
  2 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              6:06.27    5:59.80        
                  33.17     1:09.65 (36.48)     1:46.79 (37.14)     2:24.16 (37.37)
        3:01.47 (37.31)     3:38.79 (37.32)     4:16.03 (37.24)     4:52.83 (36.80)
        5:27.50 (34.67)     5:59.80 (32.30)                                        
  3 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              6:29.88    6:03.18        
                  31.69     1:07.16 (35.47)     1:44.29 (37.13)     2:21.79 (37.50)
        2:59.34 (37.55)     3:36.16 (36.82)     4:13.15 (36.99)     4:50.94 (37.79)
        5:28.06 (37.12)     6:03.18 (35.12)                                        
  4 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    5:55.50    6:05.35        
                  31.85     1:07.77 (35.92)     1:44.60 (36.83)     2:21.77 (37.17)
        2:59.48 (37.71)     3:36.98 (37.50)     4:15.29 (38.31)     4:53.51 (38.22)
        5:30.81 (37.30)     6:05.35 (34.54)                                        
  5 Ngai, Korben              16 Parks Sailfish-MR    5:55.50    6:20.70        
                  32.47     1:09.61 (37.14)     1:48.44 (38.83)     2:28.69 (40.25)
        3:08.99 (40.30)     3:49.06 (40.07)     4:28.77 (39.71)     5:08.74 (39.97)
        5:47.96 (39.22)     6:20.70 (32.74)                                        
  6 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    6:15.50    6:21.50        
                  32.08     1:09.24 (37.16)     1:48.92 (39.68)     2:29.15 (40.23)
        3:08.51 (39.36)     3:48.18 (39.67)     4:28.09 (39.91)     5:07.00 (38.91)
        5:44.55 (37.55)     6:21.50 (36.95)                                        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              1:08.87    1:03.60 SILV   
                  30.63     1:03.60 (32.97)                                        
  2 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              1:06.04    1:04.86 SILV   
                  31.77     1:04.86 (33.09)                                        
  3 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    1:05.19    1:05.10 SILV   
                  32.11     1:05.10 (32.99)                                        
  4 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              1:06.55    1:05.55 SILV   
                  31.76     1:05.55 (33.79)                                        
  5 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:12.42    1:08.24 SILV   
                  33.18     1:08.24 (35.06)                                        
  6 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              1:07.79    1:08.72        
                  32.59     1:08.72 (36.13)                                        
  7 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              1:12.19    1:09.45        
                  33.39     1:09.45 (36.06)                                        
  8 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:12.15    1:09.51        
                  33.48     1:09.51 (36.03)                                        
  9 Sama, Dylan R             15 COND-MR              1:09.11    1:10.42        
                  34.41     1:10.42 (36.01)                                        
 10 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:09.79    1:10.61        
                  33.78     1:10.61 (36.83)                                        
 11 Gonzalez, Kevin           16 APEX-MR              1:11.49    1:12.36        
                  35.66     1:12.36 (36.70)                                        
 12 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                1:14.45    1:13.07        
                  36.36     1:13.07 (36.71)                                        
 13 Wu, James X               14 COND-MR              1:16.66    1:13.38        
                  35.96     1:13.38 (37.42)                                        
 14 Omana, Emmanuel           16 APEX-MR              1:25.50    1:24.43        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:27.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              2:27.66    2:17.38 SILV   
                  32.31     1:06.67 (34.36)     1:42.14 (35.47)     2:17.38 (35.24)
  2 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    2:24.10    2:21.81 SILV   
                  33.60     1:09.10 (35.50)     1:46.40 (37.30)     2:21.81 (35.41)
  3 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              2:24.05    2:22.11 SILV   
                  33.96     1:10.30 (36.34)     1:47.95 (37.65)     2:22.11 (34.16)
  4 Vollaro, Thomas A         13 Middies Wave-MR           NT    2:24.72 SILV   
                  33.72     1:10.13 (36.41)     1:47.77 (37.64)     2:24.72 (36.95)
  5 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              2:38.27    2:28.73        
                  34.94     1:12.34 (37.40)     1:51.33 (38.99)     2:28.73 (37.40)
  6 Byrd, Nicky G             14 Middies Wave-MR      2:27.58    2:28.79        
                  35.79     1:13.54 (37.75)     1:51.02 (37.48)     2:28.79 (37.77)
  7 Lam, Lawrence             18 Parks Sailfish-MR    2:34.03    2:30.30        
                  34.88     1:12.49 (37.61)     1:51.72 (39.23)     2:30.30 (38.58)
  8 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              2:37.01    2:31.27        
                  35.40     1:12.33 (36.93)     1:52.22 (39.89)     2:31.27 (39.05)
  9 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      2:40.33    2:32.52        
                  35.99     1:14.62 (38.63)     1:54.43 (39.81)     2:32.52 (38.09)
 10 Morris, Ryan M            13 COND-MR              2:40.89    2:33.52        
                  36.66     1:16.16 (39.50)     1:55.84 (39.68)     2:33.52 (37.68)
 11 Gonzalez, Kevin           16 APEX-MR              2:33.64    2:37.51        
                  37.38     1:16.49 (39.11)     1:57.61 (41.12)     2:37.51 (39.90)
 12 Distura, Marti G          13 COND-MR              2:47.88    2:37.76        
                  35.83     1:15.26 (39.43)     1:56.84 (41.58)     2:37.76 (40.92)
 13 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              2:38.87    2:38.77        
                  37.40     1:18.49 (41.09)     2:00.94 (42.45)     2:38.77 (37.83)
 14 Bialik, Richie G          19 COND-MR              2:36.81    2:40.59        
                  37.42     1:17.91 (40.49)     1:59.38 (41.47)     2:40.59 (41.21)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Unhuryan, Daniel E        17 UN-NJ                     NT      59.42 SILV   
                  27.69       59.42 (31.73)                                        
  2 Ngai, Korben              16 Parks Sailfish-MR    1:16.50    1:11.39 SILV   
                  33.74     1:11.39 (37.65)                                        
  3 Monastersky, Alex J       14 NYSA-MR              1:11.30    1:12.81 SILV   
                  33.84     1:12.81 (38.97)                                        
  4 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    1:18.69    1:13.06 SILV   
                  34.74     1:13.06 (38.32)                                        
  5 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              1:17.00    1:13.18 SILV   
                  34.35     1:13.18 (38.83)                                        
  6 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              1:15.53    1:14.90 SILV   
                  35.62     1:14.90 (39.28)                                        
  7 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    1:14.25    1:15.42 SILV   
                  35.90     1:15.42 (39.52)                                        
  8 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              1:15.83    1:15.48 SILV   
                  35.13     1:15.48 (40.35)                                        
  9 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              1:17.49    1:17.60        
                  36.48     1:17.60 (41.12)                                        
 10 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              1:19.18    1:18.09        
                  37.08     1:18.09 (41.01)                                        
 11 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              1:29.88    1:18.72        
                  37.29     1:18.72 (41.43)                                        
 12 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    1:20.33    1:19.37        
                  37.40     1:19.37 (41.97)                                        
 13 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    1:22.99    1:20.77        
                  38.58     1:20.77 (42.19)                                        
 14 Lam, Lawrence             18 Parks Sailfish-MR    1:21.02    1:22.30        
                  39.38     1:22.30 (42.92)                                        
 15 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:29.38    1:25.52        
                  40.49     1:25.52 (45.03)                                        
 16 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:32.37    1:25.93        
                  42.13     1:25.93 (43.80)                                        
 17 Morris, Ryan M            13 COND-MR              1:33.70    1:31.23        
                  44.59     1:31.23 (46.64)                                        
 18 Bialik, Richie G          19 COND-MR              1:34.41    1:33.69        
                  43.30     1:33.69 (50.39)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:47.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:47.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Dan W            16 NYSA-MR              2:20.27    2:18.69 SILV   
                  29.96     1:05.12 (35.16)     1:42.50 (37.38)     2:18.69 (36.19)
  2 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              2:41.72    2:38.05 SILV   
                  36.92     1:17.11 (40.19)     1:57.83 (40.72)     2:38.05 (40.22)
  3 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              2:48.00    2:39.82 SILV   
                  34.97     1:15.88 (40.91)     1:58.34 (42.46)     2:39.82 (41.48)
  4 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              2:40.14    2:45.77 SILV   
                  37.58     1:20.35 (42.77)     2:03.14 (42.79)     2:45.77 (42.63)
  5 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    2:50.66    2:47.90        
                  38.76     1:20.95 (42.19)     2:05.06 (44.11)     2:47.90 (42.84)
  6 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR    2:59.74    2:48.57        
                  37.18     1:19.76 (42.58)     2:05.16 (45.40)     2:48.57 (43.41)
  7 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              2:48.98    2:53.15        
                  39.20     1:23.77 (44.57)     2:09.09 (45.32)     2:53.15 (44.06)
  8 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    3:06.14    2:55.26        
                  38.93     1:23.49 (44.56)     2:10.06 (46.57)     2:55.26 (45.20)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:07.10  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Dan W            16 NYSA-MR                56.44      56.79 SILV   
                  26.13       56.79 (30.66)                                        
  2 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR              1:03.00    1:00.14 SILV   
                  28.70     1:00.14 (31.44)                                        
  3 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    1:01.64    1:00.42 SILV   
                  28.01     1:00.42 (32.41)                                        
  4 Monastersky, Alex J       14 NYSA-MR              1:03.29    1:01.59 SILV   
                  29.04     1:01.59 (32.55)                                        
  5 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    1:08.50    1:03.63 SILV   
                  30.23     1:03.63 (33.40)                                        
  6 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              1:03.26    1:06.78 SILV   
                  30.59     1:06.78 (36.19)                                        
  7 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              1:11.39    1:07.48        
                  31.39     1:07.48 (36.09)                                        
  8 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:07.32    1:08.00        
                  32.26     1:08.00 (35.74)                                        
  9 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              1:24.00    1:10.42        
                  32.19     1:10.42 (38.23)                                        
 10 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              1:14.79    1:11.48        
                  32.76     1:11.48 (38.72)                                        
 11 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:14.81    1:12.02        
                  33.47     1:12.02 (38.55)                                        
 12 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:13.03    1:12.04        
                  33.46     1:12.04 (38.58)                                        
 13 Wu, James X               14 COND-MR              1:15.56    1:13.35        
                  33.24     1:13.35 (40.11)                                        
 14 Gonzalez, Kevin           16 APEX-MR              1:19.17    1:14.01        
                  35.13     1:14.01 (38.88)                                        
 15 Sama, Dylan R             15 COND-MR              1:12.24    1:14.47        
                  32.98     1:14.47 (41.49)                                        
 16 Morris, Ryan M            13 COND-MR              1:26.46    1:19.52        
                  36.34     1:19.52 (43.18)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              2:29.61    2:24.79 SILV   
                  32.10     1:09.09 (36.99)     1:46.29 (37.20)     2:24.79 (38.50)
  2 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              2:36.65    2:31.76        
                  30.62     1:07.29 (36.67)     1:47.88 (40.59)     2:31.76 (43.88)
  3 Isik, Okan E              14 NYSA-MR                   NT    2:46.08        
                  34.88     1:16.96 (42.08)     2:01.20 (44.24)     2:46.08 (44.88)
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:31.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Dan W            16 NYSA-MR              2:07.31    2:07.99 SILV   
                  27.52     1:01.69 (34.17)     1:38.79 (37.10)     2:07.99 (29.20)
  2 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              2:22.78    2:19.73 SILV   
                  31.25     1:06.94 (35.69)     1:47.58 (40.64)     2:19.73 (32.15)
  3 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              2:31.66    2:24.12 SILV   
                  31.53     1:07.08 (35.55)     1:53.18 (46.10)     2:24.12 (30.94)
  4 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              2:30.84    2:30.86 SILV   
                  34.86     1:12.82 (37.96)     1:58.37 (45.55)     2:30.86 (32.49)
  5 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    2:34.10    2:31.80        
                  33.47     1:14.25 (40.78)     1:57.35 (43.10)     2:31.80 (34.45)
  6 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    2:45.79    2:34.51        
                  32.24     1:12.67 (40.43)     1:57.46 (44.79)     2:34.51 (37.05)
  7 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              2:40.63    2:38.32        
                  34.63     1:12.39 (37.76)     2:02.43 (50.04)     2:38.32 (35.89)
  8 Morris, Ryan M            13 COND-MR              2:42.99    2:40.61        
                  36.43     1:14.86 (38.43)     2:05.15 (50.29)     2:40.61 (35.46)
  9 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                2:47.13    2:44.30        
                  37.25     1:17.35 (40.10)     2:08.31 (50.96)     2:44.30 (35.99)