Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/1/2019 08:12 PM
              2019 MR LIE June Jamboree - 6/28/2019 to 6/30/2019               
                         Sanction #: 190611 - 190655-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR                 34.47      31.97        
  2 Hui, Rachel W              9 Express Swimming-MR    31.79      32.13        
  3 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 33.33      33.09        
  4 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR    33.64      34.16        
  5 Davis, Naomi              10 CSDC-MR                48.49      35.76        
  6 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 38.20      36.51        
  7 Paltag, Gaby              10 PAC-MR                 38.51      36.67        
  8 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR                 38.99      36.89        
  9 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR    35.59      37.13        
 10 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR    37.35      37.47        
 11 Kofsky, Emily S           10 WISC-MR                40.69      39.00        
 12 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 38.76      39.59        
 13 Minchala, Emily D          9 FLY-MR                 41.78      39.69        
 14 Franks, Ellie             10 Express Swimming-MR    38.12      40.09        
 15 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR    39.05      40.14        
 16 Grotto, Gia R             10 SSC-MR                 45.44      40.48        
 17 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR                43.45      40.83        
 18 Cagno, Lucia P            10 QNS-MR                 42.72      41.30        
 19 Romano, Caterina          10 QNS-MR               1:00.33      41.38        
 20 Sciortino, Sienna B        9 Express Swimming-MR    42.07      41.40        
 21 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR    39.57      42.25        
 22 Garra, Isabella G         10 Express Swimming-MR    47.04      42.27        
 23 Yasinov, Lisa M           10 Express Swimming-MR    42.60      42.28        
 24 Green, Kennedy L          10 SSC-MR                 44.21      42.37        
 25 Han, Marianne H           10 FLY-MR                 41.69      42.40        
 26 Gyllenhammer, Kiran Adel  10 FLY-MR                 52.48      42.75        
 27 Vardoulias, Sofia         10 Express Swimming-MR    43.68      45.37        
 28 Rehren, Kaitlyn            9 HYB-MR                 49.62      46.04        
 29 Charalambous, Olivia P     9 HYB-MR                    NT      51.40        
 30 Pinto, Julia S            10 HYB-MR                 52.87      52.35        
 31 Persaud, Amiya B           9 Express Swimming-MR    56.79      55.40        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:17.68    1:12.56        
  2 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR  1:16.08    1:18.15        
  3 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR  1:21.07    1:19.99        
  4 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR               1:40.31    1:21.39        
  5 Davis, Naomi              10 CSDC-MR              1:59.26    1:21.40        
  6 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR  1:22.63    1:21.76        
  7 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR               1:25.32    1:23.84        
  8 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               1:23.47    1:26.24        
  9 Paltag, Gaby              10 PAC-MR               1:26.75    1:26.28        
 10 Minchala, Emily D          9 FLY-MR               1:28.20    1:27.15        
 11 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR  1:25.19    1:29.30        
 12 Grotto, Gia R             10 SSC-MR               1:35.34    1:29.43        
 13 Han, Marianne H           10 FLY-MR               1:33.96    1:31.30        
 14 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              1:33.09    1:31.33        
 15 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:29.47    1:32.10        
 16 Petkovits, Maria          10 HYB-MR               1:37.74    1:32.16        
 17 Franks, Ellie             10 Express Swimming-MR  1:33.11    1:32.82        
 18 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR  1:31.04    1:33.66        
 19 Petkovits, Arianna        10 HYB-MR               1:45.62    1:42.14        
 20 Green, Kennedy L          10 SSC-MR               2:02.28    1:43.79        
 21 Vardoulias, Sofia         10 Express Swimming-MR  1:46.85    1:43.90        
 22 SO, Hailee                10 Express Swimming-MR  1:51.33    1:49.66        
 23 Virga, Lily               10 CSDC-MR              2:07.06    1:53.97        
 24 Charalambous, Olivia P     9 HYB-MR                    NT    1:57.93        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR                 37.40      36.38        
  2 Hui, Rachel W              9 Express Swimming-MR    36.84      37.43        
  3 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 38.81      38.38        
  4 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR                 40.83      39.19        
  5 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR    39.31      39.79        
  6 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR    39.78      40.93        
  7 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR                 41.28      42.99        
  8 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR    45.67      45.36        
  9 Kofsky, Emily S           10 WISC-MR                46.68      45.91        
 10 Cagno, Lucia P            10 QNS-MR                 45.33      45.93        
 11 Han, Marianne H           10 FLY-MR               1:02.08      47.33        
 12 Paltag, Gaby              10 PAC-MR                 45.86      47.44        
 13 Minchala, Emily D          9 FLY-MR                 54.81      47.51        
 14 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 45.51      47.68        
 15 Garra, Isabella G         10 Express Swimming-MR    51.19      47.91        
 16 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR    47.60      47.93        
 17 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR    48.82      48.45        
 18 Yasinov, Lisa M           10 Express Swimming-MR    48.56      48.66        
 19 Grotto, Gia R             10 SSC-MR                 54.80      49.14        
 20 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 47.79      51.74        
 21 Franks, Ellie             10 Express Swimming-MR    51.02      51.83        
 22 Gyllenhammer, Kiran Adel  10 FLY-MR                 53.35      51.93        
 23 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR                52.34      52.49        
 24 Sciortino, Sienna B        9 Express Swimming-MR    52.44      54.19        
 25 Rehren, Kaitlyn            9 HYB-MR                 54.33      54.98        
 26 Green, Kennedy L          10 SSC-MR                 53.13      55.26        
 27 Vardoulias, Sofia         10 Express Swimming-MR    52.95      55.42        
 28 Pinto, Julia S            10 HYB-MR               1:06.73      59.45        
 29 Charalambous, Olivia P     9 HYB-MR                    NT      59.58        
 30 Persaud, Amiya B           9 Express Swimming-MR  1:12.93    1:13.77        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:20.78    1:20.47        
  2 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR  1:25.51    1:25.98        
  3 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR  1:27.23    1:26.10        
  4 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR               1:29.01    1:32.01        
  5 Davis, Naomi              10 CSDC-MR                   NT    1:32.31        
  6 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR               1:35.87    1:32.47        
  7 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR  1:36.29    1:35.66        
  8 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               1:37.83    1:37.08        
  9 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR  1:40.10    1:38.62        
 10 Yasinov, Lisa M           10 Express Swimming-MR  1:40.86    1:38.81        
 11 Minchala, Emily D          9 FLY-MR                    NT    1:39.22        
 12 Paltag, Gaby              10 PAC-MR               1:36.28    1:40.02        
 13 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:56.67    1:40.06        
 14 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR  1:42.87    1:41.52        
 15 Cagno, Lucia P            10 QNS-MR               1:41.90    1:42.35        
 16 Petkovits, Maria          10 HYB-MR               2:07.66    1:48.07        
 17 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              1:50.87    1:49.16        
 18 Grotto, Gia R             10 SSC-MR               1:46.57    1:50.24        
 19 Franks, Ellie             10 Express Swimming-MR  1:54.58    1:53.22        
 20 Green, Kennedy L          10 SSC-MR               2:23.27    1:55.62        
 21 Petkovits, Arianna        10 HYB-MR               2:31.57    1:56.63        
 22 Knopf, Sena               10 HYB-MR                    NT    1:58.61        
 23 Rehren, Kaitlyn            9 HYB-MR                    NT    2:01.66        
 -- Vardoulias, Sofia         10 Express Swimming-MR  2:05.65         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Han, Marianne H           10 FLY-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR                 49.58      48.26        
  2 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR    50.71      49.10        
  3 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR    49.78      50.20        
  4 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR    51.34      51.08        
  5 Paltag, Gaby              10 PAC-MR                 55.44      51.48        
  6 Yasinov, Lisa M           10 Express Swimming-MR    51.97      53.11        
  7 Cagno, Lucia P            10 QNS-MR                 53.88      53.20        
  8 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR    53.50      53.66        
  9 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR                 59.38      53.82        
 10 Petkovits, Maria          10 HYB-MR                 58.14      53.88        
 11 Franks, Ellie             10 Express Swimming-MR    56.18      54.11        
 12 Green, Kennedy L          10 SSC-MR                 58.66      57.10        
 13 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:00.87      58.92        
 14 Petkovits, Arianna        10 HYB-MR               1:06.45      59.34        
 15 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              1:00.33      59.44        
 16 Rehren, Kaitlyn            9 HYB-MR               1:01.65    1:00.96        
 17 Grotto, Gia R             10 SSC-MR               1:01.86    1:01.44        
 18 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR    58.77    1:01.47        
 19 Vardoulias, Sofia         10 Express Swimming-MR  1:03.50    1:03.45        
 20 Knopf, Sena               10 HYB-MR                    NT    1:04.12        
 21 SO, Hailee                10 Express Swimming-MR  1:07.41    1:07.28        
 22 Virga, Lily               10 CSDC-MR              1:21.51    1:07.88        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               1:39.71    1:37.25        
  2 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:41.42    1:37.76        
  3 Cagno, Lucia P            10 QNS-MR               1:55.78    1:50.49        
  4 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR  1:52.25    1:51.43        
  5 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR               1:48.94    1:51.53        
  6 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR  1:52.25    1:52.65        
  7 Kofsky, Emily S           10 WISC-MR              1:48.23    1:53.98        
  8 Yasinov, Lisa M           10 Express Swimming-MR  1:53.16    1:56.02        
  9 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR  1:52.86    1:56.85        
 10 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR  1:52.90    1:57.02        
 11 Davis, Naomi              10 CSDC-MR                   NT    1:59.58        
 12 Paltag, Gaby              10 PAC-MR               1:58.55    2:01.46        
 13 Franks, Ellie             10 Express Swimming-MR  2:03.34    2:01.77        
 14 Sciortino, Sienna B        9 Express Swimming-MR  2:00.38    2:02.71        
 15 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR  2:00.56    2:03.56        
 16 Green, Kennedy L          10 SSC-MR               2:09.03    2:04.56        
 17 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              2:05.19    2:05.90        
 18 Gyllenhammer, Kiran Adel  10 FLY-MR               2:24.53    2:06.41        
 19 Grotto, Gia R             10 SSC-MR               2:10.10    2:10.39        
 20 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               2:10.11    2:12.14        
 21 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               2:08.27    2:14.04        
 22 Vardoulias, Sofia         10 Express Swimming-MR  2:14.98    2:18.72        
 -- Rehren, Kaitlyn            9 HYB-MR               2:14.16         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR    38.53      37.64        
  2 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR                 39.84      39.59        
  3 Davis, Naomi              10 CSDC-MR                   NT      39.76        
  4 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR    40.42      42.05        
  5 Minchala, Emily D          9 FLY-MR                 47.18      44.29        
  6 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 44.22      44.98        
  7 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR    44.32      45.61        
  8 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR    44.71      45.66        
  9 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 47.16      48.20        
 10 Grotto, Gia R             10 SSC-MR                 49.34      49.66        
 11 Han, Marianne H           10 FLY-MR                 52.16      50.48        
 12 Paltag, Gaby              10 PAC-MR                 51.24      51.64        
 13 Cagno, Lucia P            10 QNS-MR                 53.49      52.05        
 14 Jabir, Laila R            10 Express Swimming-MR    51.33      52.48        
 15 Knopf, Sena               10 HYB-MR                    NT      54.28        
 16 Green, Kennedy L          10 SSC-MR                 50.26      54.75        
 17 Virga, Lily               10 CSDC-MR              1:17.21      58.50        
 18 SO, Hailee                10 Express Swimming-MR       NT      58.58        
 19 Rehren, Kaitlyn            9 HYB-MR                    NT      58.71        
 20 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              1:00.73      59.79        
 21 Charalambous, Olivia P     9 HYB-MR                    NT    1:22.26        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hui, Rachel W              9 Express Swimming-MR  1:20.63    1:18.08        
  2 Williamson, Blessing S    10 Express Swimming-MR  1:30.33    1:27.08        
  3 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:34.49    1:32.23        
  4 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               1:37.76    1:38.40        
  5 Villagonzalo, Lea S       10 Express Swimming-MR       NT    1:40.46        
  6 Davis, Naomi              10 CSDC-MR                   NT    1:43.74        
  7 Minchala, Emily D          9 FLY-MR               2:03.21    1:46.63        
  8 Han, Marianne H           10 FLY-MR               1:53.79    1:47.86        
  9 Garra, Isabella G         10 Express Swimming-MR  1:58.11    1:48.26        
 10 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR  1:43.12    1:48.27        
 11 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:53.33    1:52.28        
 12 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               1:50.09    1:54.75        
 13 Grotto, Gia R             10 SSC-MR               2:26.93    1:57.62        
 14 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              2:13.22    2:09.30        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR    30.44      30.30        
  2 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR    30.77      30.46        
  3 Moran, Laura A            12 QNS-MR                 31.98      31.61        
  4 Bak, Hanna M              11 QNS-MR                 33.56      31.63        
  5 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR    31.34      31.65        
  6 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR    32.62      32.02        
  7 Tong, Aurey               12 QNS-MR                 33.31      32.04        
  8 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR                 33.48      32.26        
  9 Yan, Maddy                11 QNS-MR                 32.39      32.50        
 10 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR    32.34      32.84        
 11 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR    32.88      32.85        
 12 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR                34.55      33.03        
 13 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR                 34.54      33.12        
 14 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR                 32.47      33.21        
 15 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR    33.47      33.31        
 16 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR                 35.03      33.59        
 17 Flores, Isabella          12 FLY-MR                 35.76      34.02        
 18 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR    34.94      34.35        
 19 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR    35.04      34.61        
 20 Colombo, Kayla M          11 FLY-MR                 34.47      34.67        
 21 Chen, Audrey              11 Express Swimming-MR    34.60      34.83        
 22 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR                    NT      35.25        
 23 Santos, Lilly G           11 PAC-MR                 33.97      35.33        
 24 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR    35.75      35.71        
 24 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR    33.50      35.71        
 26 Wong, Isabella D          12 UN-MR                  39.27      35.91        
 27 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR    36.09      35.95        
 28 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR    35.77      36.03        
 29 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR                38.92      36.22        
 30 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 36.91      36.75        
 31 Clark, Emily              12 HYB-MR                 37.34      36.78        
 32 Fehn, Jamie G             11 CSDC-MR                38.58      37.77        
 33 Hwang, Annelise           11 FLY-MR                 40.00      37.92        
 34 Persaud, Maya             11 Express Swimming-MR    37.12      38.04        
 35 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR                 39.84      38.59        
 36 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR    40.26      38.75        
 37 Su, Elaine                11 QNS-MR                 51.33      39.61        
 38 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR                 43.62      39.66        
 39 Alleyne, Zorah L          11 Express Swimming-MR    41.12      40.35        
 40 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR    42.42      40.69        
 41 Jung, Edeline B           11 Express Swimming-MR    40.79      40.78        
 42 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR                 40.57      40.99        
 43 Cook, Keiran R            12 Express Swimming-MR    43.58      41.65        
 44 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR    41.33      41.84        
 45 Ratto, Leah F             11 SSC-MR                 45.51      41.94        
 46 Morda, Amanda M           11 SSC-MR                 43.39      42.25        
 47 Getzoni, Mary             11 HYB-MR                 38.07      42.41        
 48 Young, Sydney B           11 SSC-MR                 40.84      42.83        
 49 Lin, Kelly                11 LIFE-MR                55.05      46.81        
 50 Williams, Cara A          12 SSC-MR                 51.72      49.81        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR  1:06.28    1:07.11        
  2 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  1:08.02    1:07.91        
  3 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR  1:09.34    1:10.51        
  4 Moran, Laura A            12 QNS-MR               1:14.47    1:10.95        
  5 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR               1:12.05    1:11.61        
  6 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR  1:13.23    1:11.62        
  7 Pintal, Natalia           12 QNS-MR               1:13.28    1:12.22        
  8 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  1:15.71    1:13.33        
  9 Yan, Maddy                11 QNS-MR               1:13.86    1:13.80        
 10 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR               1:13.57    1:13.90        
 11 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR  1:14.70    1:14.20        
 12 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR  1:16.91    1:14.27        
 13 Krall, Brianna            12 CSDC-MR              1:13.59    1:14.63        
 14 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR               1:21.08    1:14.74        
 15 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR  1:18.08    1:16.87        
 16 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR  1:16.74    1:17.00        
 17 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR  1:19.83    1:18.81        
 18 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR                    NT    1:19.71        
 18 Ramos, Kota               12 CSDC-MR              1:20.40    1:19.71        
 20 Wong, Isabella D          12 UN-MR                1:27.90    1:20.60        
 21 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR  1:21.03    1:20.98        
 22 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               1:22.89    1:21.29        
 23 Ho, Rica L                11 QNS-MR               1:23.20    1:23.25        
 24 Barrett, Seania T         12 Express Swimming-MR  1:22.51    1:23.59        
 25 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               1:38.49    1:24.08        
 26 Alvear, Isabella          12 HYB-MR               1:26.57    1:25.61        
 27 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:34.93    1:27.13        
 28 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR              1:27.27    1:27.64        
 29 Fehn, Jamie G             11 CSDC-MR              1:41.24    1:28.13        
 30 Clark, Emily              12 HYB-MR               1:27.34    1:28.20        
 31 Flouras, Penelope         11 QNS-MR               1:28.39    1:28.41        
 32 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  1:31.72    1:29.22        
 33 Schrader, Eva K           12 SSC-MR               1:39.34    1:30.07        
 34 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR  1:33.57    1:30.30        
 35 White, Shannon            11 HYB-MR               1:28.23    1:30.50        
 36 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR               1:30.48    1:30.71        
 37 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:32.87    1:31.24        
 38 McNeill, Alyssa W         11 Express Swimming-MR       NT    1:31.81        
 39 Alleyne, Zorah L          11 Express Swimming-MR  1:34.00    1:32.85        
 40 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:40.79    1:34.90        
 41 Getzoni, Mary             11 HYB-MR               1:29.73    1:35.33        
 42 Mozian, Alexis P          12 SSC-MR               1:38.59    1:35.45        
 43 McKelvey, Elizabeth S     11 Express Swimming-MR       NT    1:41.08        
 44 Cook, Keiran R            12 Express Swimming-MR       NT    1:41.19        
 45 Lin, Kelly                11 LIFE-MR              2:13.30    1:47.77        
 46 Williams, Cara A          12 SSC-MR               1:55.88    1:53.32        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Laura A            12 QNS-MR                 37.60      36.75        
  2 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR    37.51      36.92        
  3 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR    36.38      36.99        
  4 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR                 41.37      37.48        
  5 Yan, Maddy                11 QNS-MR                 38.91      37.91        
  6 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR    38.29      38.07        
  7 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR                 38.67      38.29        
  8 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR    38.66      38.60        
  9 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR    38.83      38.72        
 10 Tong, Aurey               12 QNS-MR                 42.41      38.88        
 11 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR    40.33      39.13        
 12 Chen, Audrey              11 Express Swimming-MR    39.38      39.60        
 13 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR    39.97      40.20        
 14 Santos, Lilly G           11 PAC-MR                 41.56      40.23        
 15 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR                 39.52      40.49        
 16 Bak, Hanna M              11 QNS-MR                 40.87      40.51        
 17 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR                    NT      41.34        
 18 Flores, Isabella          12 FLY-MR                 44.93      41.35        
 19 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR                41.16      41.84        
 20 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR                 42.25      42.32        
 21 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR    41.57      42.53        
 22 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR    41.28      42.85        
 23 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR    42.27      43.41        
 24 Wong, Isabella D          12 UN-MR                  44.72      43.55        
 25 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 46.62      43.65        
 26 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR    44.17      44.32        
 27 Ho, Rica L                11 QNS-MR                 45.89      44.51        
 28 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR    44.34      44.75        
 29 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR    46.63      45.01        
 30 Persaud, Maya             11 Express Swimming-MR    45.29      45.57        
 31 Colombo, Kayla M          11 FLY-MR                 44.00      46.16        
 32 Alleyne, Zorah L          11 Express Swimming-MR    43.38      46.50        
 33 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR    46.89      46.55        
 34 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR                 46.33      46.88        
 35 Hwang, Annelise           11 FLY-MR                 45.00      47.37        
 36 Getzoni, Mary             11 HYB-MR                 45.23      47.86        
 37 Clark, Emily              12 HYB-MR                 48.17      48.44        
 38 Fehn, Jamie G             11 CSDC-MR                50.01      48.58        
 39 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR                 53.22      48.75        
 40 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR    46.53      49.51        
 41 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR                 49.30      49.53        
 42 Su, Elaine                11 QNS-MR                 58.33      50.13        
 43 Jung, Edeline B           11 Express Swimming-MR    48.97      50.19        
 44 Ratto, Leah F             11 SSC-MR                 56.07      51.24        
 45 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR                46.90      51.49        
 46 Young, Sydney B           11 SSC-MR                 51.35      52.49        
 47 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR    52.25      54.18        
 48 Lin, Kelly                11 LIFE-MR              1:02.46      56.37        
 49 Williams, Cara A          12 SSC-MR                 59.15    1:00.94        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  1:21.66    1:18.51        
  2 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR  1:18.66    1:19.47        
  3 Moran, Laura A            12 QNS-MR               1:21.39    1:20.46        
  4 Krall, Brianna            12 CSDC-MR              1:22.86    1:21.23        
  5 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR  1:20.27    1:21.84        
  6 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR  1:21.19    1:22.15        
  7 Yan, Maddy                11 QNS-MR               1:22.14    1:22.28        
  8 Healy, Sierra             12 HYB-MR               1:23.54    1:22.46        
  9 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR               1:34.81    1:24.31        
 10 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR               1:24.83    1:25.19        
 11 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR  1:27.95    1:26.08        
 12 Pintal, Natalia           12 QNS-MR               1:29.25    1:26.24        
 13 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR  1:25.16    1:27.78        
 14 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR                    NT    1:28.14        
 15 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR  1:30.33    1:28.30        
 16 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR                    NT    1:28.53        
 17 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR  1:32.93    1:29.98        
 18 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR  1:28.65    1:30.07        
 19 Gordon, Allison O         11 RA-MR                     NT    1:30.22        
 20 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR  1:34.96    1:33.92        
 21 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  1:37.04    1:33.98        
 22 Ho, Rica L                11 QNS-MR               1:36.51    1:34.22        
 23 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               1:37.88    1:34.68        
 24 Ramos, Kota               12 CSDC-MR              1:36.41    1:37.95        
 25 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  1:43.83    1:39.18        
 26 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR  1:36.56    1:39.44        
 27 Stampfel, Rebecca M       12 CSDC-MR                   NT    1:40.05        
 28 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:41.72    1:40.56        
 29 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR               2:03.91    1:42.44        
 30 Barrett, Seania T         12 Express Swimming-MR       NT    1:44.34        
 31 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               1:50.51    1:44.95        
 32 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:54.10    1:45.40        
 33 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:48.96    1:51.00        
 34 Schrader, Eva K           12 SSC-MR               1:58.36    1:51.89        
 35 Cook, Keiran R            12 Express Swimming-MR       NT    1:53.08        
 36 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR              2:00.89    1:53.19        
 37 Morda, Amanda M           11 SSC-MR               1:56.02    1:53.75        
 38 McNeill, Alyssa W         11 Express Swimming-MR       NT    1:54.68        
 39 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR  1:55.78    1:55.51        
 40 Argueta, Celine A         11 PAC-MR               2:06.97    2:01.58        
 41 Lin, Kelly                11 LIFE-MR              2:00.89    2:04.06        
 42 Williams, Cara A          12 SSC-MR               2:14.12    2:06.12        
 43 McKelvey, Elizabeth S     11 Express Swimming-MR       NT    2:10.35        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR    39.00      38.22        
  2 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR    40.24      40.02        
  3 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR    44.43      41.69        
  4 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR    42.13      42.12        
  5 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR                 41.72      42.47        
  6 Kwan, Maggie              12 UN-MR               42:00.00      43.06        
  7 Wong, Isabella D          12 UN-MR                  46.17      44.23        
  8 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR                 43.73      44.70        
  9 Pintal, Natalia           12 QNS-MR                 46.93      44.77        
 10 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR    47.36      46.66        
 11 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR                 46.16      47.01        
 12 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR                    NT      47.12        
 13 Gordon, Allison O         11 RA-MR                  53.85      47.16        
 14 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR    47.52      47.19        
 15 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR    46.80      47.54        
 16 Flouras, Penelope         11 QNS-MR                 48.44      48.40        
 17 Ho, Rica L                11 QNS-MR                 50.57      48.43        
 18 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR    49.43      48.44        
 19 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR    46.00      49.14        
 20 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR    49.44      49.32        
 21 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR    49.89      49.55        
 22 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR              1:02.56      50.34        
 23 Barrett, Seania T         12 Express Swimming-MR    47.50      50.46        
 24 Su, Elaine                11 QNS-MR               1:01.33      51.05        
 25 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR    51.18      51.49        
 26 Fehn, Jamie G             11 CSDC-MR                56.50      53.41        
 27 Ramos, Kota               12 CSDC-MR                56.55      53.53        
 28 Stampfel, Rebecca M       12 CSDC-MR                53.96      53.91        
 29 Alleyne, Zorah L          11 Express Swimming-MR    52.73      54.66        
 30 Cook, Keiran R            12 Express Swimming-MR       NT      55.06        
 31 Alvear, Isabella          12 HYB-MR                 52.24      55.08        
 32 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR                 52.47      55.57        
 33 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR                 58.15      55.70        
 34 Mozian, Alexis P          12 SSC-MR               1:05.57      56.96        
 35 Schrader, Eva K           12 SSC-MR                 59.39      58.56        
 36 Morda, Amanda M           11 SSC-MR               1:00.92      58.87        
 37 Getzoni, Mary             11 HYB-MR                 59.08      58.96        
 38 Clark, Emily              12 HYB-MR                 59.00      59.13        
 39 McNeill, Alyssa W         11 Express Swimming-MR       NT      59.45        
 40 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR                 56.17    1:00.38        
 41 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:02.51    1:02.01        
 42 Argueta, Celine A         11 PAC-MR               1:05.32    1:03.26        
 43 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:33.26    1:04.53        
 44 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR  1:05.50    1:04.83        
 45 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  1:11.40    1:05.85        
 46 Lin, Kelly                11 LIFE-MR              1:00.89    1:05.91        
 47 Williams, Cara A          12 SSC-MR               1:12.81    1:12.29        
 -- White, Shannon            11 HYB-MR                 53.21         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- McKelvey, Elizabeth S     11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Sierra             12 HYB-MR               1:23.76    1:23.82        
  2 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR  1:23.79    1:25.13        
  3 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR  1:33.83    1:30.20        
  4 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR               1:32.33    1:30.48        
  5 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR  1:31.31    1:31.36        
  6 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR  1:32.90    1:32.70        
  7 Santos, Lilly G           11 PAC-MR               1:34.65    1:33.23        
  8 Chen, Audrey              11 Express Swimming-MR  1:34.34    1:35.03        
  9 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR  1:36.37    1:35.22        
 10 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR               1:34.32    1:35.33        
 11 Wong, Isabella D          12 UN-MR                1:43.30    1:35.62        
 12 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR               1:40.51    1:38.08        
 13 Bak, Hanna M              11 QNS-MR               1:39.53    1:39.00        
 14 Tong, Aurey               12 QNS-MR               1:47.27    1:39.05        
 15 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR  1:40.28    1:42.53        
 16 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR  1:40.51    1:42.96        
 17 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR  1:46.37    1:43.06        
 18 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR               1:39.50    1:43.47        
 19 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR              1:43.73    1:43.85        
 20 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR               1:49.70    1:43.98        
 21 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  1:44.24    1:44.59        
 22 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR  1:46.03    1:46.34        
 23 Colombo, Kayla M          11 FLY-MR               1:44.54    1:46.91        
 24 Ho, Rica L                11 QNS-MR               1:49.71    1:47.91        
 25 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR  1:51.42    1:49.65        
 26 Cook, Keiran R            12 Express Swimming-MR  1:53.49    1:53.15        
 27 Persaud, Maya             11 Express Swimming-MR  1:54.04    1:55.52        
 28 Alleyne, Zorah L          11 Express Swimming-MR  1:52.57    1:55.68        
 29 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR               1:54.32    1:58.07        
 30 Hwang, Annelise           11 FLY-MR               1:56.00    1:58.64        
 31 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR              1:54.39    1:59.51        
 32 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR  2:00.01    2:02.48        
 33 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               1:59.50    2:05.93        
 34 Jung, Edeline B           11 Express Swimming-MR       NT    2:09.04        
 35 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               2:23.84    2:09.44        
 36 Morda, Amanda M           11 SSC-MR               2:17.03    2:12.11        
 37 Young, Sydney B           11 SSC-MR               2:35.59    2:15.06        
 38 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR  2:16.51    2:16.90        
 39 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               3:14.95    2:17.41        
 40 Lin, Kelly                11 LIFE-MR              2:00.89    2:22.45        
 41 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  2:25.26    2:26.74        
 42 Williams, Cara A          12 SSC-MR               2:25.00    2:31.12        
 -- Getzoni, Mary             11 HYB-MR               2:02.68         DQ        
      One hand touch
 -- Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR  1:41.80         DQ        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR    33.27      33.83        
  2 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR    35.29      34.61        
  3 Yan, Maddy                11 QNS-MR                 36.15      35.94        
  4 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR    38.27      36.43        
  5 Krall, Brianna            12 CSDC-MR                36.73      36.47        
  6 Moran, Laura A            12 QNS-MR                 37.79      37.02        
  7 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR    37.62      37.11        
  7 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR    36.66      37.11        
  9 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR                 37.58      37.49        
 10 Gordon, Allison O         11 RA-MR                  38.69      38.16        
 11 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR    39.36      38.42        
 12 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR    38.65      39.62        
 13 Stampfel, Rebecca M       12 CSDC-MR                44.86      40.40        
 14 Sarier-Smith, Hannah F    12 PAC-MR                 40.53      40.53        
 15 Conti, GiannaMarie        12 PAC-MR                    NT      41.17        
 16 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR    40.28      42.58        
 17 Zoelle, Ryan G            11 PAC-MR                 41.65      42.86        
 18 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR    44.07      43.05        
 19 Wong, Isabella D          12 UN-MR                  46.06      43.82        
 20 Su, Elaine                11 QNS-MR                 54.33      44.19        
 21 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR                 51.37      44.98        
 22 Fehn, Jamie G             11 CSDC-MR                   NT      45.49        
 23 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR    44.50      46.51        
 24 Schrader, Eva K           12 SSC-MR                 51.69      46.74        
 25 Barrett, Seania T         12 Express Swimming-MR       NT      47.42        
 26 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR                 52.62      48.11        
 27 Alvear, Isabella          12 HYB-MR                 46.61      48.19        
 28 Mozian, Alexis P          12 SSC-MR               1:03.94      48.44        
 29 Clark, Emily              12 HYB-MR                 47.22      49.06        
 30 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 47.58      49.09        
 31 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR                52.89      49.85        
 32 Alleyne, Zorah L          11 Express Swimming-MR    51.12      51.93        
 33 Young, Sydney B           11 SSC-MR                 54.19      52.09        
 34 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR    56.06      52.65        
 35 Cook, Keiran R            12 Express Swimming-MR       NT      53.19        
 36 White, Shannon            11 HYB-MR                 52.98      54.26        
 37 Waldman, Iliana K         12 Express Swimming-MR    56.64      54.98        
 38 McKelvey, Elizabeth S     11 Express Swimming-MR       NT      56.62        
 39 Getzoni, Mary             11 HYB-MR                 53.50      57.11        
 40 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:07.25      59.00        
 41 Argueta, Celine A         11 PAC-MR               1:07.25    1:03.19        
 42 Williams, Cara A          12 SSC-MR               1:10.57    1:05.61        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR  1:15.85    1:14.03        
  2 Healy, Sierra             12 HYB-MR               1:14.65    1:14.41        
  3 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR  1:17.79    1:17.56        
  4 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR  1:18.96    1:19.94        
  5 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR  1:21.49    1:21.33        
  6 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  1:22.96    1:23.05        
  7 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR  1:30.40    1:23.81        
  8 Pagano, Krista R          11 Express Swimming-MR  1:30.66    1:26.01        
  9 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR  1:26.32    1:27.02        
 10 Yan, Maddy                11 QNS-MR               1:24.79    1:27.89        
 11 Moran, Laura A            12 QNS-MR               1:43.32    1:30.16        
 12 Flores, Isabella          12 FLY-MR               1:31.80    1:30.91        
 13 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  1:37.59    1:32.67        
 14 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR  1:46.44    1:39.35        
 15 Ho, Rica L                11 QNS-MR               1:47.81    1:43.63        
 16 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR               1:39.88    1:45.74        
 17 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:47.08    1:46.62        
 18 Baloun, Isabella V        12 Express Swimming-MR  1:38.76    1:47.41        
 19 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               1:58.35    1:47.55        
 20 Young, Sydney B           11 SSC-MR               2:15.58    1:53.51        
 21 Fehn, Jamie G             11 CSDC-MR                   NT    1:53.60        
 22 Clark, Emily              12 HYB-MR               1:51.44    1:57.24        
 23 Lewis, Maeve              12 LIFE-MR              2:06.25    2:05.71        
 24 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               2:15.00    2:12.42        
 25 Williams, Cara A          12 SSC-MR               2:25.00    2:35.38        
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR                 29.29      27.99        
  2 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR    28.43      29.32        
  3 Chiang, Kylie M           13 UN-MR                  29.29      29.67        
  4 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR    29.17      30.16        
  5 Newmark, Ella M           14 Express Swimming-MR    29.44      30.39        
  6 Gordon, Jessica B         14 RA-MR                  31.13      31.10        
  7 Brita, Mia K              13 Express Swimming-MR    31.21      31.11        
  8 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR                 31.36      31.20        
  8 Lynch, Katie H            14 RA-MR                  30.67      31.20        
 10 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR    31.04      31.26        
 11 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR    33.65      31.32        
 12 Lee, Pearl S              14 FLY-MR                 31.81      31.34        
 13 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR    31.48      31.55        
 14 Lin, Nettie               14 FLY-MR                 32.17      31.71        
 15 Mantilla, Isabella        14 HYB-MR                 32.19      32.25        
 16 Corrigan, Ava N           14 SSC-MR                 31.58      32.37        
 17 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR                 32.22      32.40        
 18 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR    32.40      32.48        
 19 Hyun, Faith               14 FLY-MR                 33.56      32.58        
 20 Dazycki, Karolina         14 UN-MR                  33.33      32.79        
 21 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR                34.46      32.85        
 22 Santaromana, Bianca       14 HYB-MR                 32.07      33.11        
 23 Davis, Ava R              13 SSC-MR                 37.69      33.32        
 24 Nigro, Steph L            14 CSDC-MR                33.48      33.39        
 25 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR    36.30      33.45        
 26 Martinko, mia B           13 PAC-MR                 35.35      33.58        
 27 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR    33.63      33.91        
 28 Park, Song-Yi             14 QNS-MR                 31.43      33.99        
 29 Jeong, Bina               13 QNS-MR                 36.41      34.29        
 30 Cassidy, Alexa R          14 CSDC-MR                34.64      34.90        
 31 Weng, Alexis              14 QNS-MR                 35.74      34.94        
 32 Soberon, Isabelle A       13 Express Swimming-MR    34.28      35.02        
 33 Kouchtaf, Sophia M        14 QNS-MR                 35.59      35.51        
 34 Chung, Kaitlyn            14 FLY-MR                 37.06      35.60        
 35 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR    37.33      36.29        
 36 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR                 36.49      36.39        
 37 Nothnagle, Alexa G        14 Express Swimming-MR    38.16      36.45        
 37 Dazycki, Klaudia A        13 UN-MR                  35.33      36.45        
 39 Barravecchio, Shania R    13 SSC-MR                    NT      36.70        
 40 Sun, Katherine            14 QNS-MR                 44.33      39.16        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               1:03.94    1:01.10        
  2 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  1:01.29    1:01.61        
  3 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  1:03.43    1:04.90        
  4 Chiang, Kylie M           13 UN-MR                1:05.27    1:04.98        
  5 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  1:06.33    1:05.64        
  6 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  1:06.12    1:05.91        
  7 Mamak, Marisa A           14 FLY-MR               1:04.75    1:06.46        
  8 Newmark, Ella M           14 Express Swimming-MR  1:05.65    1:06.57        
  9 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  1:07.84    1:07.43        
 10 Tan, Sayjel E             13 QNS-MR               1:07.78    1:07.62        
 11 Bonagura, Isabella B      14 Express Swimming-MR  1:07.99    1:08.71        
 12 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               1:09.62    1:08.86        
 13 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR               1:08.97    1:09.32        
 14 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR  1:10.65    1:09.52        
 15 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  1:11.51    1:09.55        
 16 Brulinski, Natalia E      13 QNS-MR               1:09.30    1:09.94        
 17 Lynch, Katie H            14 RA-MR                1:08.20    1:10.01        
 18 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  1:10.21    1:10.71        
 19 Brita, Mia K              13 Express Swimming-MR  1:09.24    1:10.89        
 20 Cano, Adriana             13 CSDC-MR              1:10.49    1:11.01        
 21 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:06.78    1:11.09        
 22 Gordon, Jessica B         14 RA-MR                1:09.41    1:11.32        
 23 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  1:12.62    1:12.25        
 24 Minchala, Lesly Y         13 FLY-MR               1:14.72    1:12.95        
 25 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR              1:16.65    1:13.81        
 26 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  1:13.65    1:14.57        
 27 Davis, Ava R              13 SSC-MR               1:20.85    1:16.10        
 28 Yam, Kelly                14 Express Swimming-MR  1:18.25    1:18.52        
 29 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR       NT    1:18.64        
 30 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               1:21.23    1:20.95        
 31 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR       NT    1:20.96        
 32 Barravecchio, Shania R    13 SSC-MR               1:27.46    1:26.01        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  2:12.70    2:15.13        
                1:03.87   2:15.13 (1:11.26)                                        
  2 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  2:19.77    2:20.50        
                1:07.33   2:20.50 (1:13.17)                                        
  3 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  2:20.95    2:21.01        
                1:07.86   2:21.01 (1:13.15)                                        
  4 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  2:25.99    2:24.63        
                1:08.84   2:24.63 (1:15.79)                                        
  5 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  2:23.83    2:24.68        
                1:09.68   2:24.68 (1:15.00)                                        
  6 Yoo, Emily Y              14 PAC-MR               2:22.13    2:25.71        
                1:09.49   2:25.71 (1:16.22)                                        
  7 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR               2:28.68    2:28.78        
                1:12.96   2:28.78 (1:15.82)                                        
  8 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  2:28.74    2:28.90        
                1:12.09   2:28.90 (1:16.81)                                        
  9 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               2:40.25    2:30.35        
                1:12.84   2:30.35 (1:17.51)                                        
 10 Mamak, Marisa A           14 FLY-MR               2:25.83    2:30.56        
                1:10.92   2:30.56 (1:19.64)                                        
 11 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:25.25    2:32.25        
                1:13.77   2:32.25 (1:18.48)                                        
 12 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  2:36.18    2:32.37        
                1:14.10   2:32.37 (1:18.27)                                        
 13 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  2:37.77    2:32.51        
                1:14.09   2:32.51 (1:18.42)                                        
 14 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  2:37.98    2:32.96        
                1:12.80   2:32.96 (1:20.16)                                        
 15 Hyun, Faith               14 FLY-MR               2:35.79    2:34.52        
                1:14.39   2:34.52 (1:20.13)                                        
 16 Martinko, mia B           13 PAC-MR               2:46.58    2:34.61        
                1:14.70   2:34.61 (1:19.91)                                        
 17 Bonagura, Isabella B      14 Express Swimming-MR  2:32.16    2:36.64        
                1:14.28   2:36.64 (1:22.36)                                        
 18 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR  2:38.81    2:38.23        
                1:17.40   2:38.23 (1:20.83)                                        
 19 Lynch, Katie H            14 RA-MR                2:30.44    2:38.99        
                1:14.90   2:38.99 (1:24.09)                                        
 20 Minchala, Lesly Y         13 FLY-MR                    NT    2:39.43        
                1:18.06   2:39.43 (1:21.37)                                        
 21 Lin, Nettie               14 FLY-MR               2:36.62    2:40.40        
                1:16.18   2:40.40 (1:24.22)                                        
 22 Jeong, Bina               13 QNS-MR               2:48.92    2:44.04        
                1:20.67   2:44.04 (1:23.37)                                        
 23 Santaromana, Bianca       14 HYB-MR               2:39.28    2:45.29        
                1:17.64   2:45.29 (1:27.65)                                        
 24 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR              2:43.72    2:47.49        
                1:22.49   2:47.49 (1:25.00)                                        
 25 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  2:59.58    2:47.88        
                1:22.18   2:47.88 (1:25.70)                                        
 26 Yam, Kelly                14 Express Swimming-MR  2:53.40    2:48.22        
                1:22.49   2:48.22 (1:25.73)                                        
 27 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               2:57.55    2:52.94        
                1:23.86   2:52.94 (1:29.08)                                        
 28 Lee, Pearl S              14 FLY-MR               2:51.06    2:52.97        
                1:23.49   2:52.97 (1:29.48)                                        
 29 Cassidy, Alexa R          14 CSDC-MR                   NT    2:53.09        
                1:22.86   2:53.09 (1:30.23)                                        
 30 Kouchtaf, Sophia M        14 QNS-MR               3:05.33    2:54.84        
                1:24.56   2:54.84 (1:30.28)                                        
 31 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  2:59.91    2:56.23        
                1:25.22   2:56.23 (1:31.01)                                        
 32 Nigro, Steph L            14 CSDC-MR              2:51.87    2:57.21        
                1:25.12   2:57.21 (1:32.09)                                        
 33 Hwang, Gabrielle          13 FLY-MR               3:40.00    3:08.44        
                1:32.47   3:08.44 (1:35.97)                                        
 34 Stewart, Venusmarlu       13 HYB-MR                    NT    3:09.63        
                1:32.76   3:09.63 (1:36.87)                                        
 35 Chung, Kaitlyn            14 FLY-MR               3:30.00    3:19.19        
                1:36.47   3:19.19 (1:42.72)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  1:10.97    1:12.57        
  2 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               1:15.52    1:13.35        
  3 Yoo, Emily Y              14 PAC-MR               1:12.68    1:13.96        
  4 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  1:12.81    1:14.17        
  5 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  1:15.30    1:16.15        
  6 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR               1:17.16    1:18.00        
  7 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  1:18.92    1:18.23        
  8 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  1:17.25    1:18.71        
  9 Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  1:18.18    1:18.91        
 10 Hyun, Faith               14 FLY-MR               1:19.02    1:19.68        
 11 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               1:22.16    1:20.37        
 12 Newmark, Ella M           14 Express Swimming-MR  1:16.30    1:20.98        
 13 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  1:21.13    1:21.64        
 14 Lin, Nettie               14 FLY-MR               1:20.27    1:21.68        
 15 Lynch, Katie H            14 RA-MR                1:22.63    1:21.69        
 16 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  1:21.99    1:22.00        
 17 Kouchtaf, Sophia M        14 QNS-MR               1:22.28    1:22.47        
 18 Mamak, Marisa A           14 FLY-MR               1:21.72    1:22.83        
 19 Minchala, Lesly Y         13 FLY-MR               1:26.75    1:23.58        
 20 Soberon, Isabelle A       13 Express Swimming-MR  1:25.96    1:24.49        
 21 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:21.81    1:24.74        
 22 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:24.17    1:24.99        
 23 Santaromana, Bianca       14 HYB-MR               1:22.74    1:26.06        
 24 Mantilla, Isabella        14 HYB-MR               1:22.24    1:26.29        
 25 Martinko, mia B           13 PAC-MR               1:27.71    1:26.72        
 26 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR  1:29.17    1:26.96        
 27 Bonagura, Isabella B      14 Express Swimming-MR  1:27.39    1:27.32        
 28 Lee, Pearl S              14 FLY-MR               1:27.41    1:27.98        
 29 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  1:32.45    1:28.02        
 30 Cassidy, Alexa R          14 CSDC-MR              1:31.95    1:28.50        
 31 Yam, Kelly                14 Express Swimming-MR  1:25.81    1:29.53        
 32 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR              1:24.99    1:30.26        
 33 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  1:32.82    1:30.92        
 33 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  1:29.74    1:30.92        
 35 Nigro, Steph L            14 CSDC-MR              1:31.99    1:32.59        
 36 Sun, Katherine            14 QNS-MR               1:48.33    1:36.89        
 37 Stewart, Venusmarlu       13 HYB-MR                    NT    1:40.36        
 38 Hwang, Gabrielle          13 FLY-MR               1:51.00    1:46.32        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  2:35.32    2:35.58        
                1:16.67   2:35.58 (1:18.91)                                        
  2 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  2:34.10    2:36.72        
                1:17.22   2:36.72 (1:19.50)                                        
  3 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  2:41.65    2:42.55        
                1:18.63   2:42.55 (1:23.92)                                        
  4 Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  2:45.82    2:43.73        
                1:21.13   2:43.73 (1:22.60)                                        
  5 Corrigan, Ava N           14 SSC-MR               2:46.29    2:44.24        
                1:21.27   2:44.24 (1:22.97)                                        
  6 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR               2:46.18    2:45.67        
                1:21.44   2:45.67 (1:24.23)                                        
  7 Hyun, Faith               14 FLY-MR               2:48.57    2:48.77        
                1:22.03   2:48.77 (1:26.74)                                        
  8 Brita, Mia K              13 Express Swimming-MR  2:49.86    2:49.44        
                1:23.05   2:49.44 (1:26.39)                                        
  9 Newmark, Ella M           14 Express Swimming-MR  2:49.91    2:49.78        
                1:21.48   2:49.78 (1:28.30)                                        
 10 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  2:49.92    2:51.86        
                1:25.89   2:51.86 (1:25.97)                                        
 11 Lynch, Katie H            14 RA-MR                2:51.72    2:52.44        
                1:24.31   2:52.44 (1:28.13)                                        
 12 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  2:50.91    2:54.00        
                1:24.19   2:54.00 (1:29.81)                                        
 13 Lin, Nettie               14 FLY-MR               3:01.20    2:55.67        
                1:26.55   2:55.67 (1:29.12)                                        
 14 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:50.74    2:55.92        
                1:27.10   2:55.92 (1:28.82)                                        
 15 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR                    NT    2:56.52        
                1:25.77   2:56.52 (1:30.75)                                        
 16 Jeong, Bina               13 QNS-MR               2:55.57    2:56.81        
                1:27.34   2:56.81 (1:29.47)                                        
 17 Kouchtaf, Sophia M        14 QNS-MR               2:59.82    2:57.67        
                1:29.64   2:57.67 (1:28.03)                                        
 18 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  2:51.63    2:58.46        
                1:27.43   2:58.46 (1:31.03)                                        
 19 Martinko, mia B           13 PAC-MR               3:09.52    2:59.22        
                1:28.09   2:59.22 (1:31.13)                                        
 20 Soberon, Isabelle A       13 Express Swimming-MR  3:03.20    2:59.70        
                1:29.29   2:59.70 (1:30.41)                                        
 21 Dazycki, Karolina         14 UN-MR                3:00.33    3:00.33        
                1:26.09   3:00.33 (1:34.24)                                        
 22 Santaromana, Bianca       14 HYB-MR                    NT    3:02.18        
                1:27.72   3:02.18 (1:34.46)                                        
 23 Cassidy, Alexa R          14 CSDC-MR                   NT    3:06.23        
                1:32.28   3:06.23 (1:33.95)                                        
 24 Dazycki, Klaudia A        13 UN-MR                3:01.33    3:07.37        
                1:32.51   3:07.37 (1:34.86)                                        
 25 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR                   NT    3:08.06        
                1:33.81   3:08.06 (1:34.25)                                        
 26 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  3:12.89    3:08.85        
                1:31.99   3:08.85 (1:36.86)                                        
 27 Lee, Pearl S              14 FLY-MR               3:03.57    3:09.12        
                1:32.64   3:09.12 (1:36.48)                                        
 28 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  3:17.23    3:09.55        
                1:31.96   3:09.55 (1:37.59)                                        
 29 Nigro, Steph L            14 CSDC-MR              3:25.79    3:17.08        
                1:36.96   3:17.08 (1:40.12)                                        
 30 Nothnagle, Alexa G        14 Express Swimming-MR       NT    3:19.71        
                1:36.62   3:19.71 (1:43.09)                                        
 31 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               3:21.56    3:20.12        
                1:38.73   3:20.12 (1:41.39)                                        
 32 Davis, Ava R              13 SSC-MR               3:30.00    3:22.96        
                1:38.92   3:22.96 (1:44.04)                                        
 33 Barravecchio, Shania R    13 SSC-MR                    NT    3:36.18        
                1:46.26   3:36.18 (1:49.92)                                        
 -- Mantilla, Isabella        14 HYB-MR               2:53.11         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                1:29.25        DQ (1:33.00)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               1:17.14    1:18.24        
  2 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  1:26.21    1:24.10        
  3 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  1:27.22    1:27.05        
  4 Lynch, Katie H            14 RA-MR                1:27.51    1:27.14        
  5 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  1:25.44    1:28.03        
  6 Brulinski, Natalia E      13 QNS-MR               1:29.58    1:28.29        
  7 Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  1:27.88    1:28.94        
  8 Chiang, Kylie M           13 UN-MR                1:29.97    1:31.02        
  9 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  1:31.50    1:31.80        
 10 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               1:34.22    1:33.37        
 11 Mamak, Marisa A           14 FLY-MR               1:37.73    1:33.53        
 12 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  1:30.01    1:33.59        
 13 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  1:35.95    1:34.16        
 14 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  1:35.98    1:34.70        
 15 Tan, Sayjel E             13 QNS-MR               1:35.66    1:34.78        
 16 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR       NT    1:36.38        
 17 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR  1:41.50    1:37.65        
 18 Sun, Katherine            14 QNS-MR               1:45.33    1:38.41        
 19 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  1:40.01    1:38.96        
 20 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:35.33    1:39.24        
 21 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR               1:51.29    1:40.04        
 22 Felix, Jolie *            13 WISC-MR              1:45.17    1:40.63        
 23 Gordon, Jessica B         14 RA-MR                1:48.75    1:40.90        
 24 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR              1:42.45    1:41.71        
 25 Yam, Kelly                14 Express Swimming-MR  1:39.92    1:41.77        
 26 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               1:49.84    1:43.42        
 27 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR       NT    1:44.13        
 28 Cano, Adriana             13 CSDC-MR              1:45.80    1:44.15        
 28 Davis, Ava R              13 SSC-MR               1:53.56    1:44.15        
 30 Minchala, Lesly Y         13 FLY-MR               1:50.59    1:44.94        
 31 Barravecchio, Shania R    13 SSC-MR               1:52.64    1:49.44        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               2:48.79    2:51.57        
                1:22.34   2:51.57 (1:29.23)                                        
  2 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  3:01.73    2:59.54        
                1:26.13   2:59.54 (1:33.41)                                        
  3 Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  3:13.51    3:08.08        
                1:33.91   3:08.08 (1:34.17)                                        
  4 Lynch, Katie H            14 RA-MR                3:02.84    3:08.23        
                1:30.53   3:08.23 (1:37.70)                                        
  5 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  3:10.06    3:11.99        
                1:31.56   3:11.99 (1:40.43)                                        
  6 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  3:19.84    3:22.09        
                1:36.70   3:22.09 (1:45.39)                                        
  7 Martinko, mia B           13 PAC-MR               3:28.87    3:22.19        
                1:37.91   3:22.19 (1:44.28)                                        
  8 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  3:27.55    3:23.86        
                1:36.66   3:23.86 (1:47.20)                                        
  9 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  3:29.00    3:24.52        
                1:38.73   3:24.52 (1:45.79)                                        
 10 Jeong, Bina               13 QNS-MR               3:29.36    3:26.63        
                1:38.89   3:26.63 (1:47.74)                                        
 11 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  3:20.26    3:27.44        
                1:38.73   3:27.44 (1:48.71)                                        
 12 Soberon, Isabelle A       13 Express Swimming-MR  3:34.95    3:30.94        
                1:41.97   3:30.94 (1:48.97)                                        
 13 Sun, Katherine            14 QNS-MR               3:59.33    3:30.98        
                1:42.37   3:30.98 (1:48.61)                                        
 14 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  3:32.83    3:31.66        
                1:43.28   3:31.66 (1:48.38)                                        
 15 Gordon, Jessica B         14 RA-MR                3:29.07    3:34.72        
                1:42.87   3:34.72 (1:51.85)                                        
 16 Weng, Alexis              14 QNS-MR               3:32.51    3:36.42        
                1:45.78   3:36.42 (1:50.64)                                        
 17 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR                   NT    3:38.68        
                1:44.87   3:38.68 (1:53.81)                                        
 18 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  3:44.98    3:41.31        
                1:46.40   3:41.31 (1:54.91)                                        
 19 Nigro, Steph L            14 CSDC-MR              3:41.79    3:42.79        
                1:47.73   3:42.79 (1:55.06)                                        
 20 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               3:57.18    3:52.33        
                1:55.43   3:52.33 (1:56.90)                                        
 21 Nothnagle, Alexa G        14 Express Swimming-MR       NT    3:53.39        
                1:51.95   3:53.39 (2:01.44)                                        
 22 Cassidy, Alexa R          14 CSDC-MR                   NT    3:55.85        
                1:52.63   3:55.85 (2:03.22)                                        
 23 Barravecchio, Shania R    13 SSC-MR                    NT    4:00.27        
                1:55.95   4:00.27 (2:04.32)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               1:09.11    1:08.68        
  2 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  1:09.57    1:09.40        
  3 Yoo, Emily Y              14 PAC-MR               1:09.81    1:11.69        
  4 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  1:11.58    1:12.27        
  5 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  1:12.29    1:12.36        
  6 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  1:12.82    1:13.59        
  7 Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  1:16.14    1:15.54        
  8 Newmark, Ella M           14 Express Swimming-MR  1:19.66    1:17.42        
  9 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  1:16.02    1:17.63        
 10 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  1:20.42    1:20.77        
 11 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:22.76    1:20.93        
 12 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  1:27.24    1:22.60        
 13 Lynch, Katie H            14 RA-MR                1:17.12    1:22.81        
 14 Martinko, mia B           13 PAC-MR               1:25.24    1:22.87        
 15 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:27.67    1:24.85        
 16 Bonagura, Isabella B      14 Express Swimming-MR  1:22.36    1:25.16        
 17 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR  1:34.51    1:27.73        
 18 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR              1:30.29    1:28.76        
 19 Cassidy, Alexa R          14 CSDC-MR              1:40.03    1:32.07        
 20 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  1:27.08    1:32.61        
 21 Mantilla, Isabella        14 HYB-MR               1:33.02    1:37.61        
 22 Nigro, Steph L            14 CSDC-MR              1:34.10    1:39.13        
 23 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  1:46.34    1:40.69        
 24 Stewart, Venusmarlu       13 HYB-MR                    NT    1:50.14        
 25 Chung, Kaitlyn            14 FLY-MR               1:55.00    1:50.67        
 26 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               1:56.51    1:58.49        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  2:39.69    2:36.86        
                1:13.17   2:36.86 (1:23.69)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  2:28.21    2:24.63        
                1:08.91   2:24.63 (1:15.72)                                        
  2 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               2:30.36    2:29.48        
                1:11.35   2:29.48 (1:18.13)                                        
  3 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  2:34.69    2:33.91        
                1:12.02   2:33.91 (1:21.89)                                        
  4 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  2:34.04    2:35.06        
                1:14.19   2:35.06 (1:20.87)                                        
  5 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  2:38.34    2:37.27        
                1:12.66   2:37.27 (1:24.61)                                        
  6 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  2:46.10    2:43.46        
                1:20.90   2:43.46 (1:22.56)                                        
  7 Tan, Sayjel E             13 QNS-MR               2:45.31    2:44.26        
                1:11.72   2:44.26 (1:32.54)                                        
  8 Lynch, Katie H            14 RA-MR                2:41.58    2:45.45        
                1:21.55   2:45.45 (1:23.90)                                        
  9 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  2:44.55    2:46.70        
                1:16.65   2:46.70 (1:30.05)                                        
 10 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  2:42.90    2:46.85        
                1:20.40   2:46.85 (1:26.45)                                        
 11 Newmark, Ella M           14 Express Swimming-MR  2:48.45    2:50.48        
                1:18.08   2:50.48 (1:32.40)                                        
 12 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:48.83    2:51.53        
                1:21.82   2:51.53 (1:29.71)                                        
 13 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  2:59.73    2:55.66        
                1:23.44   2:55.66 (1:32.22)                                        
 14 Dubavets, Margarita       14 Express Swimming-MR  2:59.68    2:56.76        
                1:23.42   2:56.76 (1:33.34)                                        
 15 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               2:58.23    2:59.28        
                1:24.50   2:59.28 (1:34.78)                                        
 16 Minchala, Lesly Y         13 FLY-MR                    NT    2:59.95        
                1:26.70   2:59.95 (1:33.25)                                        
 17 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR  3:01.62    3:01.90        
                1:26.14   3:01.90 (1:35.76)                                        
 18 Brita, Mia K              13 Express Swimming-MR  2:58.57    3:02.93        
                1:25.64   3:02.93 (1:37.29)                                        
 19 McDougall, Marissa R      13 CSDC-MR              3:04.54    3:03.65        
                1:24.93   3:03.65 (1:38.72)                                        
 20 Cano, Adriana             13 CSDC-MR                   NT    3:04.21        
                1:26.25   3:04.21 (1:37.96)                                        
 21 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  3:04.02    3:05.86        
                1:33.07   3:05.86 (1:32.79)                                        
 22 Gordon, Jessica B         14 RA-MR                3:09.57    3:08.32        
                1:31.92   3:08.32 (1:36.40)                                        
 23 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR       NT    3:08.99        
                1:27.73   3:08.99 (1:41.26)                                        
 24 Davis, Ava R              13 SSC-MR               3:21.53    3:10.51        
                1:32.68   3:10.51 (1:37.83)                                        
 25 Felix, Jolie *            13 WISC-MR              3:07.99    3:10.94        
                1:29.95   3:10.94 (1:40.99)                                        
 26 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR       NT    3:12.64        
                1:35.69   3:12.64 (1:36.95)                                        
 27 Yam, Kelly                14 Express Swimming-MR  3:16.91    3:13.26        
                1:32.74   3:13.26 (1:40.52)                                        
 28 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               3:29.00    3:28.38        
                1:43.55   3:28.38 (1:44.83)                                        
 29 Barravecchio, Shania R    13 SSC-MR               3:45.00    3:33.58        
                1:45.01   3:33.58 (1:48.57)                                        
 -- Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  2:45.15         DQ        
      False start - Misc
                1:18.61        DQ (1:25.64)                                        
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Chelsea             15 UN-MR                  28.29      28.47        
  2 Saliou, Julienne          15 HYB-MR                 29.13      28.66        
  2 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR    27.68      28.66        
  4 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR    28.68      28.74        
  5 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR    28.21      29.10        
  6 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR    28.60      29.23        
  7 Larson, Claire A          17 Express Swimming-MR    29.31      29.27        
  8 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR    28.77      29.46        
  9 Bonvissuto, Mia D         17 Express Swimming-MR    27.97      29.58        
 10 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR    29.53      29.88        
 11 Competello, Madeline G    17 UN-MR                  29.83      29.91        
 12 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR    30.00      29.94        
 13 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR    29.83      29.95        
 14 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR    29.64      30.06        
 15 Lew, Katie G              16 Express Swimming-MR    29.85      30.26        
 16 Lau, Anabelle             16 QNS-MR                 30.78      30.73        
 17 Gioia, Meredith S         19 PAC-MR                 29.65      30.74        
 18 Russo, Noelle R           16 Express Swimming-MR    30.43      30.80        
 19 Harris, Mary K            16 HYB-MR                 31.22      30.85        
 20 Davis, Bella M            16 Express Swimming-MR    30.84      30.97        
 21 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR    29.87      31.10        
 22 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR    30.77      31.11        
 23 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR                 31.43      31.32        
 24 Sanchez, Simone           15 HYB-MR                 32.32      31.48        
 25 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR    30.88      31.53        
 26 Shaw, Jessica M           15 PAC-MR                 29.77      31.67        
 27 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR    31.46      31.87        
 28 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR                 32.24      32.10        
 29 Orr, Elon K               15 QNS-MR                 32.85      32.13        
 30 Ugarte, Olivia P          15 FLY-MR                 31.81      32.24        
 31 Mantilla, Isabella        14 HYB-MR                 32.19      32.32        
 32 Mulakandov, Leiel         15 QNS-MR                 33.68      32.42        
 33 Wang, Laurie              16 FLY-MR                 33.12      32.57        
 34 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR    33.88      32.65        
 35 Flynn, Grace C            17 PAC-MR                 30.49      32.82        
 36 Davies, Brooke            12 SSC-MR                 32.16      32.89        
 37 Saric, Juliana M          17 PAC-MR                 30.41      32.99        
 38 Rideout-Mann, Emma F      16 UN-MR                  33.69      33.22        
 39 Cheesman, Emily K         15 Express Swimming-MR    34.11      33.28        
 40 Kwon, Michelle            15 FLY-MR                 31.64      33.61        
 41 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR                 32.95      33.69        
 42 Soberon, Sophia E         16 Express Swimming-MR    32.83      33.83        
 43 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR                 34.63      34.07        
 44 Juang, Samantha           17 FLY-MR                 33.96      34.68        
 45 Wu, Samantha              17 FLY-MR                 33.88      34.72        
 46 Schildknecht, Emma R      15 SSC-MR                 37.41      36.32        
 47 Ferraris, Emily           17 SSC-MR                 34.93      36.42        
 48 Lin, Renee X              15 Express Swimming-MR       NT      36.63        
 49 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR    35.28      36.83        
 50 Bauman, Alyssa C          17 SSC-MR                 35.53      38.20        
 51 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR    37.35      38.22        
 52 Nunez, Miranda P          16 FLY-MR                 37.91      38.49        
 53 Green, Daphne B            7 RA-MR                  43.88      41.31        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  1:00.38    1:00.33        
  2 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  1:02.08    1:02.03        
  3 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  1:01.00    1:02.12        
  4 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  1:01.32    1:02.80        
  5 Miao, Chelsea             15 UN-MR                1:02.41    1:03.45        
  6 Larson, Claire A          17 Express Swimming-MR  1:04.55    1:04.16        
  7 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  1:02.50    1:04.28        
  8 Competello, Madeline G    17 UN-MR                1:05.11    1:04.80        
  9 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR  1:05.56    1:04.94        
 10 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR  1:03.42    1:05.43        
 11 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  1:06.86    1:05.68        
 12 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  1:03.20    1:05.92        
 13 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  1:05.11    1:06.59        
 14 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR  1:04.36    1:06.90        
 15 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  1:08.83    1:07.13        
 16 Zhu, Angela               16 QNS-MR               1:06.58    1:07.35        
 17 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  1:08.02    1:07.52        
 18 Jhong, Sara               17 Express Swimming-MR  1:04.36    1:07.69        
 19 Harris, Mary K            16 HYB-MR               1:08.43    1:08.08        
 20 Orr, Elon K               15 QNS-MR               1:10.61    1:08.33        
 20 Klein, Neala J            11 WEST-MR              1:07.69    1:08.33        
 22 Gioia, Meredith S         19 PAC-MR               1:03.58    1:08.40        
 23 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               1:09.03    1:08.64        
 23 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR  1:08.61    1:08.64        
 25 Antman, Sabrina L         15 RA-MR                1:11.44    1:10.50        
 26 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  1:11.90    1:10.93        
 27 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               1:05.26    1:11.29        
 28 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR  1:11.26    1:11.50        
 29 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               1:05.73    1:11.75        
 30 Ugarte, Olivia P          15 FLY-MR               1:12.05    1:12.10        
 31 Kwon, Michelle            15 FLY-MR               1:09.87    1:12.94        
 32 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:13.34    1:13.04        
 33 Mulakandov, Leiel         15 QNS-MR               1:12.71    1:13.19        
 34 Hogan, Kayla J            12 Express Swimming-MR  1:12.06    1:13.50        
 35 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR               1:17.18    1:14.40        
 36 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  1:14.81    1:14.48        
 37 Seeling-Branscomb, Clair  17 QNS-MR               1:16.22    1:14.58        
 38 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               1:12.54    1:14.69        
 39 Hendricks-Donato, Jess T  15 CSDC-MR              1:15.64    1:14.87        
 40 Cheesman, Emily K         15 Express Swimming-MR  1:17.86    1:15.55        
 41 Pomeroy, Kathlyn A        12 Express Swimming-MR  1:16.21    1:16.22        
 42 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:18.88    1:16.48        
 43 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:14.54    1:16.63        
 44 Juang, Samantha           17 FLY-MR               1:18.43    1:17.95        
 45 Wu, Samantha              17 FLY-MR               1:16.79    1:19.68        
 46 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR  1:22.63    1:21.89        
 47 Nunez, Miranda P          16 FLY-MR               1:23.98    1:28.26        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  2:08.89    2:09.44        
                1:03.92   2:09.44 (1:05.52)                                        
  2 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  2:09.46    2:12.10        
                1:04.75   2:12.10 (1:07.35)                                        
  3 Competello, Madeline G    17 UN-MR                     NT    2:15.42        
                1:05.74   2:15.42 (1:09.68)                                        
  4 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  2:12.01    2:15.93        
                1:06.54   2:15.93 (1:09.39)                                        
  5 Saliou, Julienne          15 HYB-MR               2:18.24    2:16.07        
                1:05.55   2:16.07 (1:10.52)                                        
  6 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  2:13.99    2:16.89        
                1:07.02   2:16.89 (1:09.87)                                        
  7 Miao, Chelsea             15 UN-MR                2:15.79    2:17.88        
                1:06.14   2:17.88 (1:11.74)                                        
  8 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  2:17.42    2:20.26        
                1:07.77   2:20.26 (1:12.49)                                        
  9 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR  2:16.46    2:20.34        
                1:07.52   2:20.34 (1:12.82)                                        
 10 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  2:26.94    2:21.44        
                1:08.10   2:21.44 (1:13.34)                                        
 11 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  2:28.31    2:22.98        
                1:11.13   2:22.98 (1:11.85)                                        
 12 Davis, Bella M            16 Express Swimming-MR  2:24.06    2:24.26        
                1:09.48   2:24.26 (1:14.78)                                        
 13 Klein, Neala J            11 WEST-MR              2:25.57    2:24.33        
                1:09.64   2:24.33 (1:14.69)                                        
 14 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               2:27.75    2:25.33        
                1:10.51   2:25.33 (1:14.82)                                        
 15 Russo, Noelle R           16 Express Swimming-MR  2:26.23    2:25.48        
                1:10.98   2:25.48 (1:14.50)                                        
 16 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  2:24.64    2:25.62        
                1:10.62   2:25.62 (1:15.00)                                        
 17 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR  2:21.36    2:25.75        
                1:10.78   2:25.75 (1:14.97)                                        
 18 Guarnieri, Emma F         17 RA-MR                2:20.96    2:26.97        
                1:09.29   2:26.97 (1:17.68)                                        
 19 Jhong, Sara               17 Express Swimming-MR  2:19.00    2:27.66        
                1:10.66   2:27.66 (1:17.00)                                        
 20 Marzano, Haleigh M        18 PAC-MR               2:16.99    2:28.22        
                1:12.04   2:28.22 (1:16.18)                                        
 21 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               2:20.02    2:28.42        
                1:12.25   2:28.42 (1:16.17)                                        
 22 Maffucci, Ava J           15 RA-MR                2:27.81    2:28.46        
                1:10.46   2:28.46 (1:18.00)                                        
 23 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  2:28.76    2:29.45        
                1:12.08   2:29.45 (1:17.37)                                        
 24 Larson, Claire A          17 Express Swimming-MR       NT    2:31.11        
                1:13.03   2:31.11 (1:18.08)                                        
 25 Harris, Mary K            16 HYB-MR               2:31.81    2:31.39        
                1:11.67   2:31.39 (1:19.72)                                        
 26 Hyndman, Kailah F         16 Hes-Mr-MR            2:40.16    2:31.43        
                1:10.44   2:31.43 (1:20.99)                                        
 27 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               2:20.70    2:34.09        
                1:14.08   2:34.09 (1:20.01)                                        
 28 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  2:36.24    2:34.51        
                1:15.21   2:34.51 (1:19.30)                                        
 29 Shaw, Jessica M           15 PAC-MR               2:35.42    2:37.08        
                1:16.64   2:37.08 (1:20.44)                                        
 30 Wang, Laurie              16 FLY-MR               2:39.01    2:37.18        
                1:15.31   2:37.18 (1:21.87)                                        
 31 Austin, Jessica R         15 RA-MR                2:39.75    2:38.00        
                1:16.52   2:38.00 (1:21.48)                                        
 32 Hui, Rachel W              9 Express Swimming-MR  2:38.99    2:38.25        
                1:16.02   2:38.25 (1:22.23)                                        
 33 Sanchez, Simone           15 HYB-MR               2:46.79    2:38.31        
                1:14.05   2:38.31 (1:24.26)                                        
 34 Hendricks-Donato, Jess T  15 CSDC-MR              2:38.52    2:40.18        
                1:16.26   2:40.18 (1:23.92)                                        
 35 Mulakandov, Leiel         15 QNS-MR               3:00.01    2:40.93        
                1:16.22   2:40.93 (1:24.71)                                        
 36 Ugarte, Olivia P          15 FLY-MR               2:36.34    2:41.29        
                1:19.11   2:41.29 (1:22.18)                                        
 37 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR  2:41.74    2:42.24        
                1:18.60   2:42.24 (1:23.64)                                        
 38 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               2:36.05    2:42.31        
                1:18.33   2:42.31 (1:23.98)                                        
 39 Seeling-Branscomb, Clair  17 QNS-MR               2:45.52    2:44.35        
                1:18.64   2:44.35 (1:25.71)                                        
 40 Leung, Elli               16 FLY-MR               2:45.12    2:46.75        
                1:21.00   2:46.75 (1:25.75)                                        
 41 Cheesman, Emily K         15 Express Swimming-MR  2:51.56    2:47.67        
                1:20.60   2:47.67 (1:27.07)                                        
 42 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR               2:53.28    2:47.75        
                1:19.89   2:47.75 (1:27.86)                                        
 43 Juang, Samantha           17 FLY-MR               2:51.85    2:53.61        
                1:23.40   2:53.61 (1:30.21)                                        
 44 Wu, Samantha              17 FLY-MR               3:01.01    2:55.65        
                1:25.08   2:55.65 (1:30.57)                                        
 45 Schildknecht, Emma R      15 SSC-MR               3:02.63    2:55.76        
                1:23.14   2:55.76 (1:32.62)                                        
 46 Manfredonia, Carly J      15 CSDC-MR              3:04.86    2:57.48        
                1:25.99   2:57.48 (1:31.49)                                        
 47 Levy, Abigail S           16 Express Swimming-MR       NT    3:05.17        
                1:28.13   3:05.17 (1:37.04)                                        
 48 Green, Daphne B            7 RA-MR                3:30.68    3:30.73        
                1:40.27   3:30.73 (1:50.46)                                        
 
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  4:28.34    4:29.05        
                1:06.23   2:14.48 (1:08.25)   3:22.37 (1:07.89)   4:29.05 (1:06.68)
  2 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  4:32.08    4:30.19        
                1:06.54   2:15.28 (1:08.74)   3:23.57 (1:08.29)   4:30.19 (1:06.62)
  3 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  4:35.00    4:41.17        
                1:08.62   2:20.38 (1:11.76)   3:31.84 (1:11.46)   4:41.17 (1:09.33)
  4 Gelfand, Veronica         13 Express Swimming-MR  4:38.04    4:41.28        
                1:07.26   2:19.16 (1:11.90)   3:32.22 (1:13.06)   4:41.28 (1:09.06)
  5 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  4:47.29    4:41.67        
                1:09.55   2:22.02 (1:12.47)   3:33.62 (1:11.60)   4:41.67 (1:08.05)
  6 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  4:41.68    4:45.94        
                1:09.39   2:22.24 (1:12.85)   3:35.05 (1:12.81)   4:45.94 (1:10.89)
  7 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               4:48.89    4:47.41        
                1:08.86   2:22.32 (1:13.46)   3:35.59 (1:13.27)   4:47.41 (1:11.82)
  8 Liu, Kaitlyn S            13 Express Swimming-MR  4:53.27    4:54.55        
                1:09.84   2:25.29 (1:15.45)   3:41.05 (1:15.76)   4:54.55 (1:13.50)
  9 Miao, Chelsea             15 UN-MR                5:01.88    4:57.88        
                1:08.81   2:24.22 (1:15.41)   3:41.07 (1:16.85)   4:57.88 (1:16.81)
 10 Mroczka, Kiera C          13 Express Swimming-MR  4:52.63    5:00.45        
                1:10.57   2:26.08 (1:15.51)   3:43.40 (1:17.32)   5:00.45 (1:17.05)
 11 Eng, Amelie R             13 Express Swimming-MR  5:04.02    5:05.11        
                1:11.49   2:29.84 (1:18.35)   3:47.83 (1:17.99)   5:05.11 (1:17.28)
 12 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               5:07.41    5:09.35        
                1:11.88   2:30.52 (1:18.64)   3:50.77 (1:20.25)   5:09.35 (1:18.58)
 13 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  5:29.68    5:13.51        
                1:13.48   2:34.55 (1:21.07)   3:55.08 (1:20.53)   5:13.51 (1:18.43)
 14 Russo, Noelle R           16 Express Swimming-MR  5:15.18    5:18.85        
                1:15.80   2:38.18 (1:22.38)   3:59.39 (1:21.21)   5:18.85 (1:19.46)
 15 Glass, Caitlyn            14 HYB-MR               5:18.55    5:19.18        
                1:14.41   2:36.56 (1:22.15)   3:58.26 (1:21.70)   5:19.18 (1:20.92)
 16 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               5:23.96    5:19.64        
                1:14.24   2:36.38 (1:22.14)   3:59.76 (1:23.38)   5:19.64 (1:19.88)
 17 Hornick, Jade E           14 Express Swimming-MR  5:20.01    5:22.82        
                1:14.89   2:37.05 (1:22.16)   4:00.07 (1:23.02)   5:22.82 (1:22.75)
 18 Healy, Sierra             12 HYB-MR               5:22.63    5:31.93        
                1:17.71   2:41.91 (1:24.20)   4:07.40 (1:25.49)   5:31.93 (1:24.53)
 19 Petrovic, Ripley J        14 Express Swimming-MR  5:33.43    5:36.50        
                1:19.62   2:46.32 (1:26.70)   4:13.65 (1:27.33)   5:36.50 (1:22.85)
 20 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR  5:31.49    5:36.98        
                1:22.25   2:48.92 (1:26.67)   4:15.71 (1:26.79)   5:36.98 (1:21.27)
 21 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  5:47.37    5:37.00        
                1:17.27   2:44.29 (1:27.02)   4:13.14 (1:28.85)   5:37.00 (1:23.86)
 22 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR       NT    5:49.22        
                1:23.57   2:51.74 (1:28.17)   4:20.76 (1:29.02)   5:49.22 (1:28.46)
 23 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               5:50.33    5:49.29        
                1:20.19   2:50.43 (1:30.24)   4:21.23 (1:30.80)   5:49.29 (1:28.06)
 24 Ferraris, Emily           17 SSC-MR               6:15.00    6:01.72        
                1:26.91   2:59.39 (1:32.48)   4:32.98 (1:33.59)   6:01.72 (1:28.74)
 25 Poschmann, Kristy A       13 HYB-MR               6:16.04    6:16.24        
                1:26.99   3:02.01 (1:35.02)   4:40.48 (1:38.47)   6:16.24 (1:35.76)
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saliou, Julienne          15 HYB-MR               1:08.72    1:08.22        
  2 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  1:09.12    1:09.66        
  3 Dong, Janis H             16 Express Swimming-MR  1:11.30    1:11.87        
  4 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  1:10.98    1:14.10        
  5 Miao, Chelsea             15 UN-MR                1:12.77    1:14.37        
  6 Jhong, Sara               17 Express Swimming-MR  1:12.21    1:14.46        
  7 Marzano, Haleigh M        18 PAC-MR               1:10.99    1:15.06        
  8 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  1:11.78    1:15.21        
  9 Lew, Katie G              16 Express Swimming-MR  1:08.91    1:15.70        
 10 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  1:11.29    1:16.25        
 11 Gioia, Meredith S         19 PAC-MR               1:11.55    1:16.89        
 12 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR  1:13.68    1:17.31        
 13 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               1:10.36    1:17.76        
 14 Davis, Bella M            16 Express Swimming-MR  1:18.38    1:18.20        
 15 Klein, Neala J            11 WEST-MR              1:19.49    1:19.18        
 15 Hyndman, Kailah F         16 Hes-Mr-MR            1:17.27    1:19.18        
 17 Wang, Laurie              16 FLY-MR               1:20.05    1:19.60        
 18 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  1:19.96    1:19.82        
 19 Soberon, Sophia E         16 Express Swimming-MR  1:17.24    1:20.10        
 20 Austin, Jessica R         15 RA-MR                1:18.39    1:20.80        
 21 Maffucci, Ava J           15 RA-MR                1:20.09    1:21.07        
 22 Harris, Mary K            16 HYB-MR               1:24.63    1:21.49        
 23 Sandoval, Candela         15 QNS-MR               1:15.22    1:21.55        
 24 Russo, Noelle R           16 Express Swimming-MR  1:20.74    1:21.97        
 25 Ugarte, Olivia P          15 FLY-MR               1:21.23    1:22.03        
 26 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               1:25.00    1:22.27        
 27 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR               1:23.21    1:22.79        
 28 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  1:21.48    1:22.92        
 29 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  1:19.61    1:22.96        
 30 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  1:24.89    1:23.29        
 31 Kwon, Michelle            15 FLY-MR               1:19.58    1:24.86        
 32 Shaw, Jessica M           15 PAC-MR               1:18.76    1:24.97        
 33 Rideout-Mann, Emma F      16 UN-MR                1:25.07    1:25.59        
 34 Leung, Elli               16 FLY-MR               1:26.35    1:26.76        
 35 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               1:18.88    1:27.56        
 36 Cheesman, Emily K         15 Express Swimming-MR  1:36.12    1:28.64        
 37 Juang, Samantha           17 FLY-MR               1:28.39    1:29.03        
 38 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR  1:28.31    1:30.21        
 39 Ferraris, Emily           17 SSC-MR               1:30.32    1:30.62        
 40 Wu, Samantha              17 FLY-MR               1:31.01    1:36.21        
 41 Manfredonia, Carly J      15 CSDC-MR              1:39.12    1:36.94        
 42 Hendricks-Donato, Jess T  15 CSDC-MR              1:36.81    1:39.46        
 43 Bauman, Alyssa C          17 SSC-MR               1:35.89    1:40.02        
 44 Levy, Abigail S           16 Express Swimming-MR       NT    1:42.98        
 45 Schildknecht, Emma R      15 SSC-MR               1:39.13    1:43.75        
 46 Green, Daphne B            7 RA-MR                1:45.91    1:46.71        
 47 Flores, Maria             16 CSDC-MR                   NT    1:49.66        
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saliou, Julienne          15 HYB-MR               2:28.48    2:25.58        
                1:10.33   2:25.58 (1:15.25)                                        
  2 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  2:24.44    2:26.97        
                1:12.80   2:26.97 (1:14.17)                                        
  3 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  2:28.90    2:32.31        
                1:15.19   2:32.31 (1:17.12)                                        
  4 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  2:34.17    2:33.12        
                1:14.24   2:33.12 (1:18.88)                                        
  5 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR  2:37.36    2:35.98        
                1:16.54   2:35.98 (1:19.44)                                        
  6 Competello, Madeline G    17 UN-MR                2:40.47    2:41.64        
                1:18.42   2:41.64 (1:23.22)                                        
  7 Bonvissuto, Mia D         17 Express Swimming-MR  2:35.76    2:41.75        
                1:18.83   2:41.75 (1:22.92)                                        
  8 Lew, Katie G              16 Express Swimming-MR  2:31.91    2:41.80        
                1:18.52   2:41.80 (1:23.28)                                        
  9 Davis, Bella M            16 Express Swimming-MR  2:43.80    2:42.54        
                1:19.38   2:42.54 (1:23.16)                                        
 10 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               2:29.87    2:43.96        
                1:19.78   2:43.96 (1:24.18)                                        
 11 Davies, Brooke            12 SSC-MR               2:50.38    2:44.00        
                1:20.97   2:44.00 (1:23.03)                                        
 12 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR  2:37.81    2:46.17        
                1:20.67   2:46.17 (1:25.50)                                        
 13 Russo, Noelle R           16 Express Swimming-MR  2:47.28    2:49.38        
                1:22.57   2:49.38 (1:26.81)                                        
 14 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               2:48.51    2:50.47        
                1:23.90   2:50.47 (1:26.57)                                        
 15 Gioia, Meredith S         19 PAC-MR               2:36.38    2:50.74        
                1:23.63   2:50.74 (1:27.11)                                        
 16 Wang, Laurie              16 FLY-MR               2:50.48    2:50.97        
                1:22.92   2:50.97 (1:28.05)                                        
 17 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR  3:01.20    2:51.21        
                1:24.39   2:51.21 (1:26.82)                                        
 18 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  2:45.86    2:52.13        
                1:23.41   2:52.13 (1:28.72)                                        
 19 Shaw, Jessica M           15 PAC-MR               2:47.18    2:53.67        
                1:24.82   2:53.67 (1:28.85)                                        
 20 Harris, Mary K            16 HYB-MR               2:54.94    2:54.24        
                1:24.62   2:54.24 (1:29.62)                                        
 21 Austin, Jessica R         15 RA-MR                2:46.37    2:55.03        
                1:24.46   2:55.03 (1:30.57)                                        
 22 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               3:00.39    2:55.13        
                1:28.63   2:55.13 (1:26.50)                                        
 23 Kwon, Michelle            15 FLY-MR               2:48.51    2:55.54        
                1:25.45   2:55.54 (1:30.09)                                        
 24 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR               3:00.99    2:56.63        
                1:26.58   2:56.63 (1:30.05)                                        
 25 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR       NT    2:56.93        
                1:28.33   2:56.93 (1:28.60)                                        
 26 Rideout-Mann, Emma F      16 UN-MR                3:00.34    2:58.85        
                1:26.26   2:58.85 (1:32.59)                                        
 27 Anaya, Josie K            14 Express Swimming-MR       NT    2:58.89        
                1:29.48   2:58.89 (1:29.41)                                        
 28 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  2:57.77    2:59.08        
                1:26.10   2:59.08 (1:32.98)                                        
 29 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               2:47.86    2:59.26        
                1:28.28   2:59.26 (1:30.98)                                        
 30 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR       NT    3:00.47        
                1:31.24   3:00.47 (1:29.23)                                        
 31 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR  3:00.85    3:03.42        
                1:30.52   3:03.42 (1:32.90)                                        
 32 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               3:15.00    3:08.80        
                1:32.02   3:08.80 (1:36.78)                                        
 33 Ferraris, Emily           17 SSC-MR               3:02.28    3:09.50        
                1:32.91   3:09.50 (1:36.59)                                        
 34 Cheesman, Emily K         15 Express Swimming-MR  3:19.78    3:12.46        
                1:33.89   3:12.46 (1:38.57)                                        
 35 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR       NT    3:19.51        
                1:38.55   3:19.51 (1:40.96)                                        
 36 Schildknecht, Emma R      15 SSC-MR               3:35.00    3:25.69        
                1:39.16   3:25.69 (1:46.53)                                        
 37 Green, Daphne B            7 RA-MR                3:45.00    3:34.92        
                1:44.06   3:34.92 (1:50.86)                                        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  1:17.78    1:17.91        
  2 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR  1:17.15    1:18.91        
  3 Miao, Chelsea             15 UN-MR                1:18.65    1:19.48        
  4 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  1:18.30    1:22.72        
  5 Ugarte, Olivia P          15 FLY-MR               1:20.44    1:22.82        
  6 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  1:24.09    1:23.39        
  7 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  1:25.07    1:24.79        
  8 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  1:23.32    1:24.89        
  9 Larson, Claire A          17 Express Swimming-MR  1:29.59    1:24.97        
 10 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR  1:23.62    1:26.21        
 11 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:26.37    1:27.49        
 12 Guarnieri, Emma F         17 RA-MR                1:28.22    1:28.04        
 13 Zhu, Angela               16 QNS-MR               1:28.72    1:30.52        
 14 Sanchez, Simone           15 HYB-MR               1:31.57    1:30.54        
 15 Antman, Sabrina L         15 RA-MR                1:31.79    1:30.77        
 16 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  1:34.86    1:31.16        
 17 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR  1:22.80    1:31.18        
 18 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               1:28.34    1:31.53        
 19 Pomeroy, Kathlyn A        12 Express Swimming-MR  1:31.44    1:33.94        
 20 Jhong, Sara               17 Express Swimming-MR  1:29.43    1:34.12        
 21 Austin, Jessica R         15 RA-MR                1:33.79    1:34.19        
 21 Juang, Samantha           17 FLY-MR               1:34.45    1:34.19        
 23 Kwan, Maggie              12 UN-MR                1:33.00    1:34.30        
 24 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:32.58    1:34.66        
 25 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  1:31.24    1:34.75        
 26 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               1:39.67    1:35.18        
 27 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  1:36.83    1:36.11        
 28 Harris, Mary K            16 HYB-MR               1:33.88    1:36.50        
 29 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:34.22    1:36.55        
 30 Mulakandov, Leiel         15 QNS-MR               1:32.21    1:36.86        
 31 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               1:28.82    1:37.32        
 32 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               1:34.53    1:37.33        
 33 Wu, Samantha              17 FLY-MR               1:36.50    1:38.30        
 34 Rideout-Mann, Emma F      16 UN-MR                     NT    1:38.33        
 35 Hendricks-Donato, Jess T  15 CSDC-MR              1:51.54    1:38.56        
 36 Seeling-Branscomb, Clair  17 QNS-MR               1:42.36    1:42.04        
 37 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  1:45.73    1:42.51        
 38 Hui, Rachel W              9 Express Swimming-MR  1:42.12    1:42.60        
 39 Hogan, Kayla J            12 Express Swimming-MR  1:47.41    1:44.37        
 40 Barrett, Seania T         12 Express Swimming-MR  1:48.64    1:45.84        
 41 Nunez, Miranda P          16 FLY-MR               2:04.62    2:11.30        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR  2:46.94    2:52.45        
                1:20.93   2:52.45 (1:31.52)                                        
  2 Miao, Chelsea             15 UN-MR                2:53.59    2:52.66        
                1:22.19   2:52.66 (1:30.47)                                        
  3 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  2:55.37    2:54.87        
                1:26.26   2:54.87 (1:28.61)                                        
  4 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  2:52.37    2:54.99        
                1:22.54   2:54.99 (1:32.45)                                        
  5 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  2:51.68    2:56.43        
                1:25.65   2:56.43 (1:30.78)                                        
  6 Ugarte, Olivia P          15 FLY-MR               2:58.72    2:59.60        
                1:27.50   2:59.60 (1:32.10)                                        
  7 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  2:58.30    2:59.71        
                1:28.00   2:59.71 (1:31.71)                                        
  8 Healy, Sierra             12 HYB-MR               3:00.91    2:59.89        
                1:25.78   2:59.89 (1:34.11)                                        
  9 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR  3:06.45    3:01.74        
                1:26.52   3:01.74 (1:35.22)                                        
 10 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  3:00.29    3:01.85        
                1:27.77   3:01.85 (1:34.08)                                        
 11 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR  2:59.56    3:03.11        
                1:26.78   3:03.11 (1:36.33)                                        
 12 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  2:58.55    3:03.96        
                1:27.02   3:03.96 (1:36.94)                                        
 13 Bonvissuto, Mia D         17 Express Swimming-MR  3:00.44    3:07.72        
                1:29.72   3:07.72 (1:38.00)                                        
 14 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR       NT    3:09.37        
                1:31.92   3:09.37 (1:37.45)                                        
 15 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  3:08.41    3:09.52        
                1:29.25   3:09.52 (1:40.27)                                        
 16 Larson, Claire A          17 Express Swimming-MR  3:22.12    3:10.30        
                1:30.27   3:10.30 (1:40.03)                                        
 17 Davis, Bella M            16 Express Swimming-MR  3:07.36    3:13.01        
                1:33.19   3:13.01 (1:39.82)                                        
 18 Sanchez, Simone           15 HYB-MR               3:16.48    3:15.79        
                1:32.71   3:15.79 (1:43.08)                                        
 19 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               3:10.31    3:16.62        
                1:36.26   3:16.62 (1:40.36)                                        
 20 Saliou, Julienne          15 HYB-MR                    NT    3:16.67        
                1:32.85   3:16.67 (1:43.82)                                        
 21 Shaw, Jessica M           15 PAC-MR               3:18.29    3:16.77        
                1:37.37   3:16.77 (1:39.40)                                        
 22 Orr, Elon K               15 QNS-MR               3:10.79    3:17.68        
                1:35.03   3:17.68 (1:42.65)                                        
 23 Austin, Jessica R         15 RA-MR                3:19.06    3:19.66        
                1:36.85   3:19.66 (1:42.81)                                        
 24 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR       NT    3:19.74        
                1:37.19   3:19.74 (1:42.55)                                        
 25 Mulakandov, Leiel         15 QNS-MR               3:20.87    3:19.75        
                1:37.67   3:19.75 (1:42.08)                                        
 26 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               3:22.35    3:19.77        
                1:36.72   3:19.77 (1:43.05)                                        
 27 Soberon, Sophia E         16 Express Swimming-MR  3:14.74    3:19.88        
                1:33.81   3:19.88 (1:46.07)                                        
 28 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  3:24.34    3:20.40        
                1:33.03   3:20.40 (1:47.37)                                        
 29 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR  3:31.21    3:20.98        
                1:38.25   3:20.98 (1:42.73)                                        
 30 Juang, Samantha           17 FLY-MR               3:18.88    3:22.12        
                1:36.78   3:22.12 (1:45.34)                                        
 31 Lau, Anabelle             16 QNS-MR               3:26.11    3:24.05        
                1:35.87   3:24.05 (1:48.18)                                        
 32 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR  3:20.11    3:24.11        
                1:37.10   3:24.11 (1:47.01)                                        
 33 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  3:27.63    3:27.46        
                1:39.46   3:27.46 (1:48.00)                                        
 34 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               3:35.00    3:31.03        
                1:43.64   3:31.03 (1:47.39)                                        
 35 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               3:36.45    3:33.78        
                1:45.55   3:33.78 (1:48.23)                                        
 36 Wu, Samantha              17 FLY-MR               3:27.07    3:34.05        
                1:40.45   3:34.05 (1:53.60)                                        
 37 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               3:10.93    3:34.26        
                1:44.59   3:34.26 (1:49.67)                                        
 38 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  3:47.09    3:36.62        
                1:44.02   3:36.62 (1:52.60)                                        
 39 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR       NT    3:37.49        
                1:44.84   3:37.49 (1:52.65)                                        
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  1:01.88    1:04.82        
  2 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  1:06.63    1:07.88        
  3 Competello, Madeline G    17 UN-MR                     NT    1:09.63        
  4 Miao, Chelsea             15 UN-MR                1:10.22    1:09.90        
  5 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  1:10.39    1:10.13        
  6 Lew, Katie G              16 Express Swimming-MR  1:07.89    1:10.43        
  7 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  1:13.22    1:11.09        
  8 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  1:09.24    1:11.11        
  9 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR  1:08.54    1:11.31        
 10 Saliou, Julienne          15 HYB-MR               1:12.90    1:11.33        
 11 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  1:12.72    1:11.92        
 12 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  1:07.57    1:12.08        
 13 Hyndman, Kailah F         16 Hes-Mr-MR            1:13.55    1:12.89        
 14 Russo, Noelle R           16 Express Swimming-MR  1:11.38    1:12.97        
 15 Gioia, Meredith S         19 PAC-MR               1:12.18    1:13.07        
 16 Zhu, Angela               16 QNS-MR               1:12.54    1:13.08        
 17 Klein, Neala J            11 WEST-MR              1:13.66    1:13.85        
 18 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  1:12.02    1:15.25        
 19 Guarnieri, Emma F         17 RA-MR                1:18.39    1:16.99        
 20 Dong, Janis H             16 Express Swimming-MR  1:16.79    1:17.04        
 21 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               1:14.98    1:18.21        
 22 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  1:18.29    1:18.28        
 23 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               1:21.17    1:18.55        
 24 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  1:21.31    1:19.01        
 25 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               1:12.11    1:19.90        
 26 Sandoval, Candela         15 QNS-MR               1:17.89    1:19.94        
 27 Davis, Bella M            16 Express Swimming-MR  1:18.49    1:20.61        
 28 Marzano, Haleigh M        18 PAC-MR               1:09.99    1:22.46        
 29 Kwon, Michelle            15 FLY-MR               1:15.29    1:23.05        
 30 Sanchez, Simone           15 HYB-MR               1:27.24    1:24.14        
 31 Shaw, Jessica M           15 PAC-MR               1:20.62    1:24.84        
 32 Rideout-Mann, Emma F      16 UN-MR                1:32.24    1:27.08        
 33 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR               1:26.39    1:28.03        
 34 Eisenberg, Sarah J        15 Express Swimming-MR  1:26.88    1:30.74        
 35 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               1:29.76    1:32.20        
 36 Levy, Abigail S           16 Express Swimming-MR       NT    1:33.07        
 37 Hendricks-Donato, Jess T  15 CSDC-MR              1:36.95    1:38.60        
 38 Flores, Maria             16 CSDC-MR                   NT    1:41.71        
 39 Schildknecht, Emma R      15 SSC-MR               1:50.46    1:52.73        
 40 Manfredonia, Carly J      15 CSDC-MR              2:00.97    2:00.98        
 41 Green, Daphne B            7 RA-MR                2:30.99    2:10.35        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  2:13.67    2:15.21        
                1:04.81   2:15.21 (1:10.40)                                        
  2 Lew, Katie G              16 Express Swimming-MR  2:31.40    2:36.21        
                1:13.11   2:36.21 (1:23.10)                                        
  3 Klein, Neala J            11 WEST-MR              2:40.16    2:37.45        
                1:15.15   2:37.45 (1:22.30)                                        
  4 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  2:38.74    2:39.06        
                1:15.58   2:39.06 (1:23.48)                                        
  5 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  2:37.26    2:41.72        
                1:12.43   2:41.72 (1:29.29)                                        
  6 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR  2:52.94    2:45.72        
                1:19.39   2:45.72 (1:26.33)                                        
  7 Healy, Sierra             12 HYB-MR                    NT    3:06.71        
                1:21.71   3:06.71 (1:45.00)                                        
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  2:24.23    2:26.47        
                1:08.39   2:26.47 (1:18.08)                                        
  2 Kuzma, Lauren E           15 Express Swimming-MR  2:29.30    2:31.89        
                1:14.07   2:31.89 (1:17.82)                                        
  3 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  2:26.62    2:32.47        
                1:14.31   2:32.47 (1:18.16)                                        
  4 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  2:29.38    2:32.52        
                1:14.83   2:32.52 (1:17.69)                                        
  5 Knight, Caitlin C         16 Express Swimming-MR  2:33.07    2:32.70        
                1:12.21   2:32.70 (1:20.49)                                        
  6 Miao, Chelsea             15 UN-MR                2:31.52    2:33.51        
                1:12.53   2:33.51 (1:20.98)                                        
  7 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR  2:32.74    2:34.05        
                1:13.25   2:34.05 (1:20.80)                                        
  8 McIntyre, Gaby M          15 Express Swimming-MR  2:34.32    2:35.30        
                1:13.16   2:35.30 (1:22.14)                                        
  9 Competello, Madeline G    17 UN-MR                2:39.79    2:38.21        
                1:13.61   2:38.21 (1:24.60)                                        
 10 Lew, Katie G              16 Express Swimming-MR  2:33.35    2:38.35        
                1:13.30   2:38.35 (1:25.05)                                        
 11 Jhong, Sara               17 Express Swimming-MR  2:37.75    2:42.73        
                1:16.15   2:42.73 (1:26.58)                                        
 12 HU, Megan                 12 Express Swimming-MR  2:44.63    2:43.25        
                1:17.87   2:43.25 (1:25.38)                                        
 13 Gioia, Meredith S         19 PAC-MR               2:41.61    2:44.56        
                1:18.08   2:44.56 (1:26.48)                                        
 14 Williamson, Jaila C       15 Express Swimming-MR  2:40.81    2:44.72        
                1:19.80   2:44.72 (1:24.92)                                        
 15 Guarnieri, Emma F         17 RA-MR                2:38.95    2:45.03        
                1:20.65   2:45.03 (1:24.38)                                        
 16 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  2:46.77    2:45.13        
                1:17.39   2:45.13 (1:27.74)                                        
 17 Nunez, Alison M           12 Express Swimming-MR  2:44.75    2:45.26        
                1:17.71   2:45.26 (1:27.55)                                        
 18 Yang, Kristen A           16 Express Swimming-MR  2:35.31    2:46.30        
                1:17.77   2:46.30 (1:28.53)                                        
 19 Singh, Cristina P         15 Express Swimming-MR  2:43.43    2:47.53        
                1:17.34   2:47.53 (1:30.19)                                        
 20 Serafin, Gwen B           11 Express Swimming-MR  2:50.21    2:48.06        
                1:19.34   2:48.06 (1:28.72)                                        
 21 Flynn, Grace C            17 PAC-MR               2:37.32    2:48.25        
                1:18.01   2:48.25 (1:30.24)                                        
 22 Zhu, Angela               16 QNS-MR               2:47.26    2:49.18        
                1:20.87   2:49.18 (1:28.31)                                        
 23 Poschmann, Katie G        15 HYB-MR               2:57.26    2:49.36        
                1:21.11   2:49.36 (1:28.25)                                        
 24 Kulier, Kayla A           11 Express Swimming-MR  2:58.72    2:50.76        
                1:18.69   2:50.76 (1:32.07)                                        
 25 Saric, Juliana M          17 PAC-MR               2:42.98    2:51.07        
                1:21.40   2:51.07 (1:29.67)                                        
 26 Orr, Elon K               15 QNS-MR               2:53.16    2:51.30        
                1:24.35   2:51.30 (1:26.95)                                        
 27 Mendoza, Patricia G       11 FLY-MR               2:52.18    2:51.46        
                1:23.12   2:51.46 (1:28.34)                                        
 28 Bouzarouata, Salma K      11 Express Swimming-MR       NT    2:52.24        
                1:25.69   2:52.24 (1:26.55)                                        
 29 Vardoulias, Katja         11 Express Swimming-MR  2:55.14    2:52.63        
                1:20.38   2:52.63 (1:32.25)                                        
 30 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               2:55.14    2:53.97        
                1:24.43   2:53.97 (1:29.54)                                        
 31 Sanchez, Simone           15 HYB-MR               2:55.42    2:53.98        
                1:19.74   2:53.98 (1:34.24)                                        
 32 Austin, Jessica R         15 RA-MR                2:51.98    2:54.00        
                1:22.32   2:54.00 (1:31.68)                                        
 33 Winter, Lian L            15 Express Swimming-MR  2:58.00    2:56.59        
                1:21.68   2:56.59 (1:34.91)                                        
 34 Conti, Gabriella A        15 PAC-MR               2:54.20    2:57.08        
                1:23.74   2:57.08 (1:33.34)                                        
 35 Antman, Sabrina L         15 RA-MR                3:01.96    2:57.33        
                1:26.70   2:57.33 (1:30.63)                                        
 36 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               2:56.57    2:57.49        
                1:23.48   2:57.49 (1:34.01)                                        
 37 Mulakandov, Leiel         15 QNS-MR               3:03.44    2:57.50        
                1:26.17   2:57.50 (1:31.33)                                        
 38 Hui, Rachel W              9 Express Swimming-MR  3:00.87    2:57.76        
                1:22.72   2:57.76 (1:35.04)                                        
 39 Yan, Maddy                11 QNS-MR               3:02.93    2:58.89        
                1:23.06   2:58.89 (1:35.83)                                        
 40 Rideout-Mann, Emma F      16 UN-MR                3:01.23    2:59.37        
                1:23.81   2:59.37 (1:35.56)                                        
 41 Mulakandov, Raquel        15 QNS-MR               3:03.72    2:59.87        
                1:24.51   2:59.87 (1:35.36)                                        
 42 Reddington, Shannon E     11 Express Swimming-MR       NT    3:00.59        
                1:27.58   3:00.59 (1:33.01)                                        
 43 Kwon, Michelle            15 FLY-MR               2:55.40    3:00.96        
                1:24.44   3:00.96 (1:36.52)                                        
 44 Seeling-Branscomb, Clair  17 QNS-MR               3:09.24    3:03.95        
                1:28.24   3:03.95 (1:35.71)                                        
 45 Hogan, Kayla J            12 Express Swimming-MR       NT    3:04.69        
                1:27.64   3:04.69 (1:37.05)                                        
 46 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  3:13.47    3:06.03        
                1:30.91   3:06.03 (1:35.12)                                        
 47 Kulins, Caitlin R         11 Express Swimming-MR  3:05.68    3:06.28        
                1:30.26   3:06.28 (1:36.02)                                        
 48 Hendricks-Donato, Jess T  15 CSDC-MR                   NT    3:06.72        
                1:32.59   3:06.72 (1:34.13)                                        
 49 Goodman, Brianna L        11 Express Swimming-MR  3:15.03    3:08.57        
                1:30.76   3:08.57 (1:37.81)                                        
 50 Pomeroy, Kathlyn A        12 Express Swimming-MR       NT    3:09.14        
                1:33.84   3:09.14 (1:35.30)                                        
 51 Garretson, Phoebe N       10 PAC-MR               3:16.94    3:14.81        
                1:34.33   3:14.81 (1:40.48)                                        
 52 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR              3:03.99    3:15.41        
                1:32.55   3:15.41 (1:42.86)                                        
 53 Bennett, Ellen S          11 Express Swimming-MR       NT    3:18.79        
                1:37.75   3:18.79 (1:41.04)                                        
 54 Petrovic, Sydney B        10 Express Swimming-MR  3:21.19    3:20.10        
                1:39.11   3:20.10 (1:40.99)                                        
 55 Garra, Isabella G         10 Express Swimming-MR       NT    3:39.18        
                1:40.87   3:39.18 (1:58.31)                                        
 56 Yasinov, Lisa M           10 Express Swimming-MR  3:41.72    3:50.35        
                1:57.28   3:50.35 (1:53.07)                                        
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rinn, Morgan              17 Express Swimming-MR  5:01.63    4:59.82        
                1:05.20   2:23.48 (1:18.28)   3:52.91 (1:29.43)   4:59.82 (1:06.91)
  2 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR  5:07.14    5:07.54        
                1:11.14   2:31.21 (1:20.07)   3:59.95 (1:28.74)   5:07.54 (1:07.59)
  3 Zimmerman, Marley G       16 Express Swimming-MR  5:19.14    5:19.04        
                1:13.80   2:37.59 (1:23.79)   4:10.55 (1:32.96)   5:19.04 (1:08.49)
  4 Walsh, Stephanie M        16 Express Swimming-MR  5:28.14    5:21.87        
                1:14.22   2:39.46 (1:25.24)   4:10.19 (1:30.73)   5:21.87 (1:11.68)
  5 Montefusco, Kathryn       13 HYB-MR               5:30.08    5:26.43        
                1:13.90   2:40.98 (1:27.08)   4:12.39 (1:31.41)   5:26.43 (1:14.04)
  6 Mulholland, Kasey         15 Express Swimming-MR  5:27.53    5:27.19        
                1:15.10   2:39.93 (1:24.83)   4:14.30 (1:34.37)   5:27.19 (1:12.89)
  7 Miao, Chelsea             15 UN-MR                5:30.75    5:28.95        
                1:12.33   2:37.69 (1:25.36)   4:12.43 (1:34.74)   5:28.95 (1:16.52)
  8 Bernardo, Sophia M        15 Express Swimming-MR  5:40.01    5:48.46        
                1:14.63   2:48.91 (1:34.28)   4:29.34 (1:40.43)   5:48.46 (1:19.12)
  9 Walsh, Jessica M          13 Express Swimming-MR  5:59.71    5:51.56        
                1:20.83   2:53.40 (1:32.57)   4:32.20 (1:38.80)   5:51.56 (1:19.36)
 10 Healy, Sierra             12 HYB-MR               5:48.46    5:53.11        
                1:22.48   2:54.81 (1:32.33)   4:31.62 (1:36.81)   5:53.11 (1:21.49)
 11 Davidson, Dawn H          13 Express Swimming-MR  6:14.11    5:57.30        
                1:25.79   2:58.39 (1:32.60)   4:38.17 (1:39.78)   5:57.30 (1:19.13)
 12 Edlin-Miller, Lia         13 HYB-MR               5:23.96    6:16.37        
                1:34.01   3:12.04 (1:38.03)   4:57.87 (1:45.83)   6:16.37 (1:18.50)
 13 Bargellini, Alyssa K      12 Express Swimming-MR       NT    6:34.26        
                1:29.72   3:07.45 (1:37.73)   5:02.00 (1:54.55)   6:34.26 (1:32.26)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jason Z             10 HYB-MR                 33.55      32.77        
  2 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                45.59      34.34        
  3 Weinstein, Joshua E       10 Express Swimming-MR    33.92      34.68        
  4 Lee, Ethan J               9 QNS-MR                 34.00      34.69        
  5 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR    35.95      35.47        
  6 Deguzman, Michael          9 Hes-Mr-MR              36.26      35.62        
  7 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR    35.73      35.67        
  8 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR                38.24      36.07        
  9 Kim, Elijah S              9 PAC-MR                 39.08      36.13        
 10 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 36.63      36.37        
 11 Pan, John                  9 QNS-MR                 38.42      36.70        
 12 Bargellini, Ryan J        10 Express Swimming-MR    35.97      36.86        
 13 Lee, Crane                10 FLY-MR                 38.01      37.76        
 14 Ho, Ryan W                10 QNS-MR                 41.33      37.97        
 15 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR                39.95      38.52        
 16 LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR    39.08      39.06        
 17 Truong, Koa               10 QNS-MR                 39.06      39.34        
 18 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR    38.76      39.46        
 19 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 40.78      39.70        
 20 Stueber, Colin J          10 WISC-MR                38.93      40.19        
 21 Lavelle, Adam             10 WISC-MR                41.83      40.36        
 22 Zenoven, Stewart          10 HYB-MR                 53.62      40.63        
 23 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR    40.23      40.88        
 24 Sanchez, Adrian E         10 FLY-MR                 41.29      41.53        
 25 Tong, Justin               9 QNS-MR                 43.05      41.66        
 26 Polancic, Theodore        10 LIFE-MR                42.81      42.71        
 27 Biggs, Gabriel             9 LIFE-MR                47.55      43.80        
 28 Jung, Luke G               9 Express Swimming-MR    45.62      43.83        
 28 Gyaltsen, Glory           10 QNS-MR                 45.44      43.83        
 30 Znachowski, Dylan M        9 WISC-MR                42.99      44.79        
 31 Znachowski, Ryan A         9 WISC-MR                43.00      44.96        
 32 Zhu, Zhibin                9 FLY-MR                 44.33      45.34        
 33 Chung, Kevin              10 UN-MR                  44.32      46.71        
 34 Rateshwar, Dylan          10 Express Swimming-MR    53.84      49.58        
 35 Zhu, Ethan L               9 Express Swimming-MR    51.18      50.56        
 36 Mileo, Peter J            10 Express Swimming-MR    55.77      56.99        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jason Z             10 HYB-MR               1:14.37    1:13.44        
  2 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR              1:22.94    1:18.81        
  3 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR  1:20.89    1:20.61        
  4 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               1:18.36    1:20.84        
  5 Deguzman, Michael          9 Hes-Mr-MR            1:22.47    1:21.71        
  6 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR              1:26.81    1:21.97        
  7 Pan, John                  9 QNS-MR               1:25.02    1:22.34        
  8 Lee, Crane                10 FLY-MR               1:28.15    1:24.29        
  9 Tortora, Patrick D        10 HYB-MR               1:22.43    1:26.94        
 10 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:29.72    1:28.24        
 11 Kim, Elijah S              9 PAC-MR               1:32.29    1:28.88        
 12 Ho, Ryan W                10 QNS-MR               1:30.33    1:32.30        
 13 LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR  1:34.37    1:32.57        
 14 Polancic, Theodore        10 LIFE-MR              1:42.98    1:32.76        
 15 Lavelle, Adam             10 WISC-MR              1:42.36    1:37.22        
 15 Zhu, Zhibin                9 FLY-MR               1:35.97    1:37.22        
 17 Chung, Kevin              10 UN-MR                1:33.72    1:41.62        
 18 Gyaltsen, Glory           10 QNS-MR               1:44.26    1:44.48        
 19 Zhu, Ethan L               9 Express Swimming-MR       NT    1:53.22        
 20 Rateshwar, Dylan          10 Express Swimming-MR  1:57.99    1:55.19        
 21 Mileo, Peter J            10 Express Swimming-MR       NT    1:57.09        
 22 Russotto, Matthew N        9 HYB-MR               2:01.07    2:02.88        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                49.26      36.74        
  2 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR    38.87      40.06        
  3 Deguzman, Michael          9 Hes-Mr-MR              40.80      40.89        
  4 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 44.78      42.60        
  5 Weinstein, Joshua E       10 Express Swimming-MR    42.37      43.82        
  6 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR    45.03      44.76        
  7 Bargellini, Ryan J        10 Express Swimming-MR    42.19      44.86        
  8 Truong, Koa               10 QNS-MR                 45.15      45.69        
  9 Pan, John                  9 QNS-MR                 43.66      46.47        
 10 Lee, Crane                10 FLY-MR                 54.83      46.82        
 11 Ho, Ryan W                10 QNS-MR                 54.33      47.10        
 12 Kim, Elijah S              9 PAC-MR                 45.44      47.31        
 13 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR    49.20      47.45        
 14 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR                45.28      47.50        
 15 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR    46.59      49.40        
 16 Zhu, Zhibin                9 FLY-MR                    NT      49.88        
 17 Polancic, Theodore        10 LIFE-MR                52.12      50.01        
 18 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 49.75      50.12        
 19 Stueber, Colin J          10 WISC-MR                42.99      50.45        
 20 Znachowski, Ryan A         9 WISC-MR                44.99      50.59        
 21 Tong, Justin               9 QNS-MR                 54.33      51.22        
 22 Znachowski, Dylan M        9 WISC-MR                45.99      51.23        
 23 Zenoven, Stewart          10 HYB-MR                    NT      51.78        
 24 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR                46.03      51.97        
 25 Sanchez, Adrian E         10 FLY-MR                 56.12      52.02        
 26 Chung, Kevin              10 UN-MR                  51.71      52.04        
 27 LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR    52.49      52.58        
 28 Biggs, Gabriel             9 LIFE-MR                53.89      54.12        
 29 Gyaltsen, Glory           10 QNS-MR                 53.00      56.54        
 30 Zhu, Ethan L               9 Express Swimming-MR    59.61      57.61        
 31 Mileo, Peter J            10 Express Swimming-MR  1:03.28    1:00.65        
 -- Jung, Luke G               9 Express Swimming-MR  1:00.20         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR  1:23.76    1:25.18        
  2 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                   NT    1:26.45        
  3 Lee, Ethan J               9 QNS-MR               1:27.40    1:29.43        
  4 Wang, Jason Z             10 HYB-MR               1:42.28    1:30.28        
  5 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR  1:34.69    1:34.04        
  6 Pan, John                  9 QNS-MR               1:34.59    1:34.26        
  7 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               1:35.47    1:34.61        
  8 Kim, Elijah S              9 PAC-MR               1:48.58    1:38.07        
  9 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR              2:00.89    1:39.06        
 10 Ho, Ryan W                10 QNS-MR               1:45.33    1:40.60        
 11 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:36.67    1:41.23        
 12 Lee, Crane                10 FLY-MR               1:54.83    1:43.17        
 13 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR  1:38.05    1:44.81        
 14 Polancic, Theodore        10 LIFE-MR              2:00.89    1:48.52        
 15 Chung, Kevin              10 UN-MR                1:54.06    1:49.31        
 16 Lavelle, Adam             10 WISC-MR                   NT    1:49.60        
 17 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR              1:41.53    1:51.57        
 18 Zhu, Zhibin                9 FLY-MR                    NT    1:52.76        
 19 Zhu, Ethan L               9 Express Swimming-MR       NT    2:05.11        
 -- LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR  2:02.77         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ethan J               9 QNS-MR                 47.87      46.92        
  2 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                56.99      47.20        
  3 Truong, Koa               10 QNS-MR                 48.51      48.38        
  4 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR    53.48      49.43        
  5 Lee, Crane                10 FLY-MR                 52.23      51.77        
  6 Kim, Elijah S              9 PAC-MR                 48.79      52.03        
  7 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR                52.60      52.96        
  8 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR    51.85      53.15        
  9 Pan, John                  9 QNS-MR                 51.86      53.97        
 10 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR                53.46      54.58        
 11 LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR    59.17      55.45        
 12 Zhu, Zhibin                9 FLY-MR                    NT      56.64        
 13 Lavelle, Adam             10 WISC-MR              1:00.87      57.17        
 14 Deguzman, Michael          9 Hes-Mr-MR              58.24      57.23        
 15 Ho, Ryan W                10 QNS-MR               1:01.33      57.40        
 16 Zhu, Ethan L               9 Express Swimming-MR       NT      57.84        
 17 Tortora, Patrick D        10 HYB-MR                 56.28      58.55        
 18 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 54.49      58.59        
 19 Mileo, Peter J            10 Express Swimming-MR       NT    1:02.85        
 20 Gyaltsen, Glory           10 QNS-MR               1:03.27    1:02.98        
 21 Chung, Kevin              10 UN-MR                1:06.83    1:05.83        
 22 Rateshwar, Dylan          10 Express Swimming-MR  1:03.58    1:15.29        
 -- Russotto, Matthew N        9 HYB-MR               1:11.84         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR  1:04.15         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jason Z             10 HYB-MR               1:42.76    1:42.99        
  2 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:47.56    1:46.34        
  3 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR  1:45.65    1:46.49        
  4 Lee, Ethan J               9 QNS-MR               1:44.60    1:47.90        
  5 Stueber, Colin J          10 WISC-MR              1:54.12    1:48.58        
  6 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR              1:53.16    1:48.94        
  7 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR  1:53.18    1:49.51        
  8 Kim, Elijah S              9 PAC-MR               1:53.09    1:50.96        
  9 Pan, John                  9 QNS-MR               1:51.82    1:51.79        
 10 Weinstein, Joshua E       10 Express Swimming-MR  1:47.11    1:52.44        
 11 Tong, Justin               9 QNS-MR               1:59.33    1:52.52        
 12 Bargellini, Ryan J        10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:53.17        
 13 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR              1:59.40    1:54.31        
 14 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR               1:54.31    1:55.52        
 15 Zenoven, Stewart          10 HYB-MR                    NT    2:00.98        
 16 Zhu, Zhibin                9 FLY-MR               2:05.12    2:01.88        
 17 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               2:03.86    2:01.95        
 18 LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR  2:03.50    2:04.10        
 19 Zhu, Ethan L               9 Express Swimming-MR  2:05.71    2:04.14        
 20 Ho, Ryan W                10 QNS-MR               2:05.33    2:08.28        
 21 Lavelle, Adam             10 WISC-MR              2:10.99    2:08.94        
 22 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR  2:03.66    2:10.61        
 23 Chung, Kevin              10 UN-MR                2:15.00    2:10.68        
 24 Sanchez, Adrian E         10 FLY-MR               2:45.00    2:12.31        
 25 Biggs, Gabriel             9 LIFE-MR              2:30.89    2:15.20        
 26 Rateshwar, Dylan          10 Express Swimming-MR  2:32.60    2:17.01        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jason Z             10 HYB-MR                 39.76      38.53        
  2 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR    42.03      42.01        
  3 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR                46.23      43.35        
  4 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR                46.38      44.45        
  5 Tortora, Patrick D        10 HYB-MR                 42.10      44.61        
  6 Kim, Elijah S              9 PAC-MR                 39.66      45.07        
  7 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 42.30      47.55        
  8 Deguzman, Michael          9 Hes-Mr-MR              51.26      48.52        
  9 Lavelle, Adam             10 WISC-MR                50.56      48.63        
 10 LI, Eric *                 9 Express Swimming-MR    52.45      53.11        
 11 Gyaltsen, Glory           10 QNS-MR               1:01.95    1:03.74        
 12 Mileo, Peter J            10 Express Swimming-MR       NT    1:12.81        
 -- Russotto, Matthew N        9 HYB-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Joshua E       10 Express Swimming-MR  1:26.41    1:31.61        
  2 Wang, Jason Z             10 HYB-MR               1:37.96    1:32.43        
  3 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR              1:45.89    1:33.92        
  4 Lee, Ethan J               9 QNS-MR               1:54.45    1:35.74        
  5 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR  1:38.09    1:37.14        
  6 Bargellini, Ryan J        10 Express Swimming-MR  1:38.70    1:43.04        
  7 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               1:49.89    1:49.97        
  8 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR  1:48.11    1:51.78        
  9 Lee, Crane                10 FLY-MR               1:53.61    1:53.31        
 10 Deguzman, Michael          9 Hes-Mr-MR            2:09.00    1:55.88        
 11 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR  1:57.92    1:59.04        
 12 Lavelle, Adam             10 WISC-MR              2:01.99    2:01.29        
 13 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR               2:08.40    2:12.08        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piedrahita, Julian V      12 Express Swimming-MR    30.80      30.48        
  2 Miao, Owen                12 UN-MR                  30.76      30.61        
  3 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR                 32.17      30.74        
  4 Lin, Linus                11 FLY-MR                 30.43      30.79        
  5 Creter, Evan F            12 HYB-MR                 30.69      31.22        
  6 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR                 32.40      31.45        
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 32.43      31.51        
  8 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR    31.68      31.72        
  9 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR    32.29      31.83        
 10 Lee, Jayden M             12 FLY-MR                 31.62      31.86        
 11 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR              33.34      32.14        
 12 Paltag, Danny I           12 PAC-MR                 36.38      32.15        
 13 Chan, Aidan               11 FLY-MR                 33.05      32.25        
 14 Ding, Charlie W           11 FLY-MR                 33.25      32.35        
 15 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 32.77      32.49        
 16 Tsai, Hanks               12 QNS-MR                 33.65      32.69        
 17 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 33.27      32.75        
 18 Sundberg, Kyle            12 HYB-MR                 33.14      33.07        
 19 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR    32.91      33.11        
 20 Chan, Curtis              12 Express Swimming-MR    34.41      33.35        
 21 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR                43.15      33.52        
 22 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                  33.36      33.53        
 23 Tritter, Ellis S          12 PAC-MR                 34.04      33.90        
 24 Green, Trevor A           11 SSC-MR                 36.17      34.21        
 25 Mazo, Or                  12 Hes-Mr-MR              31.98      34.73        
 26 Brillante, Francesco A    12 Hes-Mr-MR              34.08      34.77        
 27 Jiang, Junyi              11 FLY-MR                 36.30      34.84        
 28 Znachowski, Owen A        12 WISC-MR                34.33      34.89        
 29 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR    35.24      35.01        
 30 Minchala, Ismael F        11 FLY-MR                 37.52      35.26        
 31 Tang, Logan H             11 UN-MR                  37.49      35.34        
 32 Osypenko, Sasha           12 HYB-MR                 35.30      35.85        
 33 Roche, James              12 RA-MR                  42.68      36.13        
 34 Zhu, Zhihuan              11 FLY-MR                 36.11      36.24        
 35 Re, Nicola                11 QNS-MR                 34.82      36.40        
 36 Wang, Oscar               12 HYB-MR                 38.13      36.44        
 37 Hwang, Yumin              12 PAC-MR                    NT      36.47        
 38 Leroy, Max                12 HYB-MR                 35.55      37.42        
 39 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR                 37.70      37.67        
 40 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR                 38.47      38.59        
 41 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR                 37.30      38.81        
 42 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR    39.00      38.86        
 43 MA, Emanuel               12 Express Swimming-MR    38.24      38.95        
 44 Dean, Emmett J            12 WISC-MR                48.99      39.53        
 45 Biggs, Lucas A            11 LIFE-MR                41.44      40.04        
 46 Viollis, Logan            12 SSC-MR                 42.67      40.08        
 47 MA, Joshua                11 Express Swimming-MR    42.44      44.34        
 48 Wang, Engels              11 Express Swimming-MR       NT      44.77        
 49 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR                53.38      50.29        
 -- Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR    42.74         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Owen                12 UN-MR                1:07.66    1:06.64        
  2 Schmitt, Alex J           12 Express Swimming-MR  1:08.15    1:08.38        
  3 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR               1:09.46    1:08.41        
  4 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR               1:12.84    1:08.53        
  5 Lin, Linus                11 FLY-MR               1:10.45    1:09.45        
  6 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               1:10.47    1:09.54        
  7 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR  1:10.03    1:09.75        
  8 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR  1:10.58    1:09.84        
  9 Paltag, Danny I           12 PAC-MR               1:13.58    1:10.07        
 10 Lee, Jayden M             12 FLY-MR               1:10.22    1:10.39        
 11 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                1:12.69    1:12.63        
 12 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:14.07    1:12.81        
 13 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            1:16.71    1:13.55        
 14 Ding, Charlie W           11 FLY-MR               1:15.22    1:14.01        
 15 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR              1:14.83    1:14.12        
 16 Mazo, Or                  12 Hes-Mr-MR            1:15.39    1:14.49        
 17 Chan, Aidan               11 FLY-MR               1:15.55    1:14.54        
 18 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR  1:10.72    1:15.20        
 19 Lau, Alex                 11 QNS-MR               1:16.19    1:15.77        
 20 Minchala, Ismael F        11 FLY-MR               1:22.68    1:16.45        
 21 Jiang, Junyi              11 FLY-MR               1:18.23    1:17.11        
 22 Tang, Logan H             11 UN-MR                1:26.53    1:18.55        
 23 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR               1:28.00    1:18.80        
 24 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:21.27    1:19.13        
 25 Brillante, Francesco A    12 Hes-Mr-MR            1:17.76    1:19.29        
 26 Mozian, James P           12 SSC-MR               1:26.00    1:19.56        
 27 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR  1:19.45    1:20.50        
 28 Hwang, Yumin              12 PAC-MR               1:21.63    1:21.20        
 29 Wang, Oscar               12 HYB-MR               1:24.01    1:21.95        
 30 Manago, Andrew V          12 Express Swimming-MR  1:19.42    1:23.33        
 31 Thomas, Tyler C           12 SSC-MR               1:32.31    1:24.05        
 32 Roche, James              12 RA-MR                1:24.21    1:24.27        
 33 Zhu, Zhihuan              11 FLY-MR               1:23.04    1:24.60        
 34 Higgins, Daniel F         12 WISC-MR              1:21.83    1:25.81        
 35 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               1:28.28    1:26.53        
 36 Viollis, Logan            12 SSC-MR               1:31.23    1:26.88        
 37 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR               1:31.82    1:27.47        
 38 Leroy, Max                12 HYB-MR               1:28.17    1:30.61        
 39 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR  1:29.78    1:32.37        
 40 Moskalev, Michael         11 Express Swimming-MR  1:22.22    1:33.98        
 41 Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR       NT    1:34.14        
 42 Pineda, Diego             12 CSDC-MR                   NT    1:36.82        
 43 Chang, Anderson           12 UN-MR                1:42.00    1:38.45        
 44 Martinko, JP P            11 PAC-MR               1:55.09    1:54.35        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piedrahita, Julian V      12 Express Swimming-MR    34.69      34.52        
  2 Lin, Linus                11 FLY-MR                 41.24      36.41        
  3 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR    37.57      37.17        
  4 Tsai, Hanks               12 QNS-MR                 39.03      37.59        
  5 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 37.94      37.72        
  6 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                  38.37      37.97        
  7 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR    38.39      38.01        
  8 Paltag, Danny I           12 PAC-MR                 42.81      38.06        
  9 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR    38.62      38.11        
 10 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR              43.11      38.49        
 11 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR                 38.19      38.63        
 12 Znachowski, Owen A        12 WISC-MR                40.88      38.75        
 13 Creter, Evan F            12 HYB-MR                 38.86      38.85        
 14 Miao, Owen                12 UN-MR                  37.58      39.07        
 15 Lee, Jayden M             12 FLY-MR                 42.41      39.23        
 16 Tritter, Ellis S          12 PAC-MR                    NT      39.71        
 17 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 40.39      39.93        
 18 Roche, James              12 RA-MR                  39.38      40.09        
 19 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR                 39.07      40.30        
 20 Sundberg, Kyle            12 HYB-MR                 42.34      40.58        
 21 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 40.21      40.67        
 22 Jiang, Junyi              11 FLY-MR                 47.57      40.88        
 23 Tang, Logan H             11 UN-MR                  44.58      41.41        
 24 Chan, Aidan               11 FLY-MR                 43.31      41.99        
 25 Green, Trevor A           11 SSC-MR                 40.96      42.27        
 26 Wang, Oscar               12 HYB-MR                 42.98      42.82        
 27 Osypenko, Sasha           12 HYB-MR                 42.76      42.86        
 28 Chan, Curtis              12 Express Swimming-MR    43.65      42.88        
 29 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR    40.48      42.89        
 30 Minchala, Ismael F        11 FLY-MR                 45.98      42.96        
 31 Ding, Charlie W           11 FLY-MR                 47.37      43.61        
 32 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR                 47.31      43.82        
 33 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR                52.89      44.49        
 34 Brillante, Francesco A    12 Hes-Mr-MR              45.01      44.79        
 35 Re, Nicola                11 QNS-MR                 44.11      45.00        
 36 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR                 44.78      45.29        
 37 Leroy, Max                12 HYB-MR                 41.27      45.56        
 38 Hwang, Yumin              12 PAC-MR                 47.50      45.59        
 39 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR    47.42      46.04        
 40 Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR    47.27      46.84        
 41 Zhu, Zhihuan              11 FLY-MR                 47.20      47.12        
 42 Viollis, Logan            12 SSC-MR                 51.44      47.63        
 43 Dean, Emmett J            12 WISC-MR                55.55      47.78        
 44 MA, Emanuel               12 Express Swimming-MR    44.92      51.11        
 45 Wang, Engels              11 Express Swimming-MR       NT      51.82        
 46 MA, Joshua                11 Express Swimming-MR    52.75      51.93        
 47 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR                 48.31      53.20        
 48 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR              1:11.32      53.42        
 -- Biggs, Lucas A            11 LIFE-MR                50.59         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR  1:20.40    1:19.05        
  2 Miao, Owen                12 UN-MR                1:20.26    1:19.55        
  3 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                1:22.74    1:20.09        
  4 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            1:25.02    1:20.90        
  5 Lin, Linus                11 FLY-MR               1:30.71    1:21.15        
  6 Paltag, Danny I           12 PAC-MR               1:19.42    1:21.37        
  7 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR               1:18.89    1:21.70        
  8 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR               1:25.54    1:24.23        
  9 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR  1:23.37    1:24.27        
 10 Schmitt, Alex J           12 Express Swimming-MR  1:32.16    1:24.67        
 11 Lee, Jayden M             12 FLY-MR               1:40.03    1:25.52        
 12 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:27.28    1:26.96        
 13 Ding, Charlie W           11 FLY-MR                    NT    1:29.53        
 14 Chan, Aidan               11 FLY-MR               1:32.59    1:29.77        
 15 Jiang, Junyi              11 FLY-MR               1:40.12    1:29.78        
 16 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR              1:19.99    1:29.93        
 17 Tang, Logan H             11 UN-MR                1:30.99    1:32.20        
 18 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR  1:32.19    1:32.23        
 19 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR               1:45.00    1:33.09        
 20 Thomas, Tyler C           12 SSC-MR               1:45.74    1:34.65        
 21 Minchala, Ismael F        11 FLY-MR               1:39.79    1:34.90        
 22 Brillante, Francesco A    12 Hes-Mr-MR                 NT    1:36.81        
 23 Hwang, Yumin              12 PAC-MR               1:40.11    1:37.53        
 24 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR               1:37.69    1:38.25        
 25 Viollis, Logan            12 SSC-MR               1:40.38    1:39.53        
 26 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               1:38.17    1:41.22        
 27 Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR       NT    1:43.50        
 28 Manago, Andrew V          12 Express Swimming-MR  1:39.70    1:45.51        
 29 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR  1:46.60    1:46.02        
 30 Pineda, Diego             12 CSDC-MR                   NT    1:54.31        
 31 Moskalev, Michael         11 Express Swimming-MR  1:57.25    1:54.84        
 32 Martinko, JP P            11 PAC-MR               2:13.23    2:10.10        
 -- Zhu, Zhihuan              11 FLY-MR               1:47.20         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR    41.11      40.90        
  2 Lee, Jayden M             12 FLY-MR                 42.82      41.48        
  3 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 43.01      42.24        
  4 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                  44.11      42.95        
  5 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR                 52.31      43.21        
  6 Miao, Owen                12 UN-MR                  42.27      43.23        
  7 Schmitt, Alex J           12 Express Swimming-MR    41.90      43.42        
  8 Paltag, Danny I           12 PAC-MR                 52.00      43.78        
  9 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR    44.24      44.79        
 10 Chan, Aidan               11 FLY-MR                 44.42      45.29        
 10 Mazo, Or                  12 Hes-Mr-MR              46.14      45.29        
 12 Wang, Oscar               12 HYB-MR                 46.13      45.91        
 13 Tang, Logan H             11 UN-MR                  49.96      46.08        
 14 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR                 47.44      46.81        
 15 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 46.18      46.86        
 16 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR    47.16      47.61        
 17 Manago, Andrew V          12 Express Swimming-MR    48.15      47.98        
 18 Jiang, Junyi              11 FLY-MR                 49.37      48.41        
 19 Viollis, Logan            12 SSC-MR                 52.16      49.64        
 20 Roche, James              12 RA-MR                  52.46      51.07        
 21 Hwang, Yumin              12 PAC-MR                 51.62      51.38        
 22 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR                 55.00      51.99        
 23 Higgins, Daniel F         12 WISC-MR                57.99      52.66        
 24 Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR       NT      52.76        
 25 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR                 58.58      53.69        
 26 Mozian, James P           12 SSC-MR                 55.73      54.31        
 27 Leroy, Max                12 HYB-MR                 53.50      54.68        
 28 Chang, Anderson           12 UN-MR                1:15.00      56.01        
 29 Moskalev, Michael         11 Express Swimming-MR    57.08      56.09        
 30 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:12.86      57.04        
 31 Purga, Tommy J            11 SSC-MR                 55.00      57.09        
 32 Thomas, Tyler C           12 SSC-MR               1:06.90      57.64        
 33 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR  1:00.75    1:00.29        
 34 Pineda, Diego             12 CSDC-MR              1:03.72    1:02.24        
 35 Martinko, JP P            11 PAC-MR               1:03.30    1:03.79        
 -- Stueber, Aidan C          12 WISC-MR                45.61         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Curtis              12 Express Swimming-MR  1:28.52    1:25.35        
  2 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR  1:27.47    1:27.56        
  3 Miao, Owen                12 UN-MR                1:32.24    1:31.38        
  4 Lee, Jayden M             12 FLY-MR               1:32.03    1:31.39        
  5 Tritter, Ellis S          12 PAC-MR               1:30.39    1:31.79        
  6 Piedrahita, Julian V      12 Express Swimming-MR  1:31.84    1:31.88        
  7 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR  1:34.39    1:35.02        
  8 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                1:34.34    1:35.78        
  9 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR               1:56.05    1:36.17        
 10 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:40.33    1:37.11        
 11 Paltag, Danny I           12 PAC-MR               1:50.41    1:37.75        
 12 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR              1:37.34    1:37.85        
 13 Chan, Aidan               11 FLY-MR               1:40.46    1:38.87        
 14 Lau, Alex                 11 QNS-MR               1:39.16    1:39.91        
 15 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR  1:43.04    1:40.41        
 16 Wang, Oscar               12 HYB-MR               1:42.23    1:40.68        
 17 Sundberg, Kyle            12 HYB-MR               1:40.31    1:41.23        
 18 Tang, Logan H             11 UN-MR                1:54.21    1:42.63        
 19 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR               1:40.16    1:42.73        
 20 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR  1:44.02    1:42.95        
 21 Zhu, Zhihuan              11 FLY-MR               1:45.27    1:43.31        
 22 Mazo, Or                  12 Hes-Mr-MR            1:41.56    1:44.23        
 23 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               1:44.96    1:46.57        
 24 Green, Trevor A           11 SSC-MR               1:48.39    1:47.91        
 25 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:49.01    1:48.36        
 26 Creter, Evan F            12 HYB-MR                    NT    1:51.35        
 27 Hwang, Yumin              12 PAC-MR                    NT    1:51.43        
 28 Viollis, Logan            12 SSC-MR               1:58.17    1:52.34        
 29 Brillante, Francesco A    12 Hes-Mr-MR                 NT    1:53.16        
 30 Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR  2:02.61    1:58.65        
 31 Thomas, Tyler C           12 SSC-MR               2:25.71    1:58.90        
 32 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR               2:09.37    2:01.51        
 33 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR  2:09.60    2:09.27        
 34 Biggs, Lucas A            11 LIFE-MR              2:16.48    2:14.49        
 35 MA, Joshua                11 Express Swimming-MR  2:17.57    2:15.01        
 36 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR              2:23.41    2:20.26        
 -- Wang, Engels              11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Owen                12 UN-MR                  33.78      32.82        
  2 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR    32.95      33.21        
  3 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR                 35.19      33.29        
  4 Lin, Linus                11 FLY-MR                 33.90      33.67        
  5 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR                 35.53      34.82        
  5 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                  35.36      34.82        
  7 Schmitt, Alex J           12 Express Swimming-MR    35.68      35.58        
  8 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 36.77      36.02        
  9 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR              37.48      36.29        
 10 Mazo, Or                  12 Hes-Mr-MR              35.26      36.48        
 11 Paltag, Danny I           12 PAC-MR                 37.67      37.02        
 12 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 39.45      37.64        
 13 Minchala, Ismael F        11 FLY-MR                 39.89      37.73        
 14 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 38.19      37.83        
 15 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR    36.38      37.84        
 16 Ding, Charlie W           11 FLY-MR                 39.29      39.08        
 17 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR    39.83      39.20        
 18 Brillante, Francesco A    12 Hes-Mr-MR              38.06      39.58        
 19 Roche, James              12 RA-MR                  52.31      40.59        
 20 Re, Nicola                11 QNS-MR                 40.33      40.66        
 21 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR                 42.08      42.21        
 22 Mozian, James P           12 SSC-MR                 47.53      42.69        
 23 XI, Patrick               12 Express Swimming-MR    43.98      42.97        
 24 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR                 50.00      43.36        
 25 Purga, Tommy J            11 SSC-MR                 46.00      43.58        
 26 Hwang, Yumin              12 PAC-MR                    NT      44.18        
 27 Leroy, Max                12 HYB-MR                 43.81      45.33        
 28 Viollis, Logan            12 SSC-MR                 48.49      45.36        
 29 Zhu, Zhihuan              11 FLY-MR                 47.26      45.60        
 30 Manago, Andrew V          12 Express Swimming-MR    44.60      45.91        
 31 Henrichs, Kai L           11 Express Swimming-MR    49.94      47.77        
 32 Higgins, Daniel F         12 WISC-MR                55.55      47.86        
 33 Wang, Oscar               12 HYB-MR                 46.62      48.73        
 34 Moskalev, Michael         11 Express Swimming-MR    58.66      59.70        
 -- Pappas, Stel n            11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Owen                12 UN-MR                1:13.07    1:10.92        
  2 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR  1:14.61    1:12.76        
  3 Tripido, Gavin C          12 PAC-MR               1:17.62    1:15.85        
  4 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                1:20.25    1:17.46        
  5 Tomioka, Jeremiah I       12 PAC-MR               1:21.52    1:18.59        
  6 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               1:23.09    1:20.54        
  7 Piedrahita, Julian V      12 Express Swimming-MR  1:24.16    1:22.06        
  8 Paltag, Danny I           12 PAC-MR               1:39.77    1:23.81        
  9 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR  1:23.65    1:24.87        
 10 Tsai, Hanks               12 QNS-MR               1:45.33    1:27.71        
 11 Lin, Linus                11 FLY-MR               1:28.02    1:28.97        
 12 Minchala, Ismael F        11 FLY-MR               1:38.19    1:30.34        
 13 Tritter, Ellis S          12 PAC-MR               1:34.28    1:30.52        
 14 Calhoun, Ethan D          11 Express Swimming-MR  1:32.49    1:31.22        
 15 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:32.35    1:31.94        
 16 Green, Trevor A           11 SSC-MR               1:26.45    1:32.45        
 17 Mazo, Or                  12 Hes-Mr-MR            1:26.18    1:33.07        
 18 Znachowski, Owen A        12 WISC-MR              1:32.88    1:33.89        
 19 Ding, Charlie W           11 FLY-MR               1:32.56    1:35.16        
 20 Jiang, Junyi              11 FLY-MR               1:59.40    1:38.38        
 21 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            1:51.83    1:38.64        
 22 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               1:40.87    1:44.61        
 23 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR               1:52.23    1:45.31        
 24 Roche, James              12 RA-MR                2:00.00    1:45.90        
 25 Viollis, Logan            12 SSC-MR               1:50.01    1:48.71        
 26 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:47.31    1:48.81        
 27 Leroy, Max                12 HYB-MR               2:13.15    1:50.78        
 28 Thomas, Tyler C           12 SSC-MR               1:47.45    1:52.77        
 29 Dean, Emmett J            12 WISC-MR              2:02.99    1:54.53        
 -- Osypenko, Sasha           12 HYB-MR                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Wang, Engels              11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xia, Christopher          14 QNS-MR                 26.71      26.30        
  2 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR    26.84      26.59        
  3 Miao, Ethan               14 UN-MR                  26.62      26.82        
  4 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR    26.73      27.22        
  5 Andersen, Frankie         14 SSC-MR                 27.90      27.49        
  6 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR    27.51      27.71        
  7 Pae, Jay J                13 PAC-MR                 28.47      27.76        
  8 Su, Sean A                13 QNS-MR                 28.00      27.92        
  9 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR    27.53      28.09        
 10 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR    28.00      28.44        
 11 Moran, Keilan S           13 QNS-MR                 28.01      28.49        
 12 Deguzman, Anthony A       14 Hes-Mr-MR              28.18      28.59        
 13 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR    28.91      28.70        
 14 Yuk, Bryan                13 UN-MR                  28.23      28.71        
 15 Gatto, RJ                 14 PAC-MR                 29.69      29.01        
 16 Park, Leo L               14 PAC-MR                 28.98      29.09        
 17 Diaz, Floyd G             13 Hes-Mr-MR              29.02      29.36        
 18 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR              29.37      29.47        
 19 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR              30.19      29.56        
 20 Leroy, Pierre             13 HYB-MR                 29.34      29.62        
 21 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR    29.36      29.64        
 22 Dugo, Jesse D             14 WISC-MR                30.93      29.74        
 23 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                 29.52      29.78        
 24 Lim, James                13 FLY-MR                 29.62      29.82        
 25 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR    30.88      30.09        
 25 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR    30.31      30.09        
 27 Hammond, Adam             14 QNS-MR                 29.50      30.24        
 28 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR    30.16      30.28        
 29 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR    30.49      30.66        
 30 Martin, Gabe C            14 SSC-MR                 32.36      30.68        
 31 Tung, Wesley S            13 QNS-MR                 31.97      30.87        
 31 Pierre-Louis, Aiden B     14 PAC-MR                 30.22      30.87        
 33 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR                 31.46      31.82        
 34 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR    32.09      31.84        
 35 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR    32.06      31.98        
 36 Jeong, Raejin             14 QNS-MR                 32.14      32.01        
 37 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR    32.35      32.36        
 38 Tan, Klaus                13 LIFE-MR                55.89      32.44        
 39 Wang, Justin              13 UN-MR                  36.62      33.23        
 40 Kolesnikov, Nicky         13 PAC-MR                 33.11      33.28        
 41 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR    33.39      33.38        
 42 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR    33.97      33.44        
 43 Kennedy, Michael          13 SSC-MR                 36.00      34.45        
 44 Morell, Aidan R           13 SSC-MR                 39.59      34.47        
 45 Mancino, Mike V           13 SSC-MR                 45.00      35.57        
 46 Zuckman, Branden M        13 Hes-Mr-MR              42.09      35.64        
 46 Pan, Zhanjun              13 UN-MR                  37.34      35.64        
 48 Calderon, Tyler J         13 FLY-MR                    NT      36.27        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xia, Christopher          14 QNS-MR                 58.54      58.16        
  2 Miao, Ethan               14 UN-MR                  57.49      58.21        
  3 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR    59.77      58.47        
  4 Pae, Jay J                13 PAC-MR               1:00.88      59.67        
  5 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR    58.60    1:00.24        
  6 Slavin, Eric J            13 Hes-Mr-MR            1:01.65    1:00.85        
  7 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:00.71    1:00.98        
  8 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  1:01.07    1:02.23        
  9 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  1:02.77    1:03.14        
 10 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  1:02.33    1:03.20        
 11 Leroy, Pierre             13 HYB-MR               1:10.39    1:03.49        
 12 Yuk, Bryan                13 UN-MR                1:01.53    1:04.18        
 13 Park, Leo L               14 PAC-MR               1:04.85    1:04.62        
 14 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               1:06.72    1:05.68        
 15 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  1:05.82    1:05.83        
 16 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR               1:05.88    1:06.04        
 17 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR               1:07.78    1:06.47        
 18 Mollica, Christian J      14 Express Swimming-MR  1:06.26    1:06.75        
 19 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR            1:07.21    1:06.91        
 20 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  1:05.09    1:07.02        
 21 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR  1:06.37    1:07.06        
 22 Hammond, Adam             14 QNS-MR               1:04.04    1:07.32        
 23 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:06.33    1:07.64        
 24 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR            1:08.84    1:08.25        
 25 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:07.26    1:08.62        
 26 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               1:11.19    1:09.29        
 27 Wang, Orion               13 UN-MR                1:09.34    1:09.69        
 28 Jensen, Andrew            14 Express Swimming-MR  1:13.14    1:09.93        
 29 Lim, James                13 FLY-MR               1:05.12    1:10.58        
 30 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  1:11.82    1:10.79        
 31 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  1:10.67    1:11.08        
 32 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  1:11.26    1:11.31        
 33 Bennett, Ryan A           13 Express Swimming-MR  1:12.86    1:11.76        
 34 Wang, Kevin Y             13 UN-MR                1:15.70    1:12.06        
 35 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:09.06    1:12.18        
 36 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR       NT    1:12.79        
 37 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               1:14.38    1:12.80        
 38 Martin, Gabe C            14 SSC-MR               1:16.57    1:13.01        
 39 McCall, Timothy P         14 CSDC-MR              1:30.92    1:14.38        
 40 Tan, Klaus                13 LIFE-MR              1:18.67    1:14.61        
 41 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  1:17.00    1:14.89        
 42 Kennedy, Michael          13 SSC-MR               1:28.00    1:14.97        
 43 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:14.66    1:16.19        
 44 Johnson, Michael P        13 WISC-MR              1:18.99    1:16.33        
 45 Wang, Justin              13 UN-MR                1:13.82    1:17.31        
 46 Gill, Vir A               14 Express Swimming-MR  1:23.32    1:21.04        
 47 Metzger, Andrew P         13 SSC-MR               1:23.34    1:21.13        
 48 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               1:28.05    1:21.36        
 49 Mancino, Mike V           13 SSC-MR               1:45.00    1:22.47        
 50 Kim, David D              14 Express Swimming-MR  1:22.69    1:22.99        
 51 Calderon, Tyler J         13 FLY-MR                    NT    1:32.41        
 52 Bassarath, Luke N         13 Express Swimming-MR  1:43.80    1:50.28        
 53 Toor, Kabir S             13 Express Swimming-MR  1:48.43    1:57.30        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Ethan               14 UN-MR                2:07.42    2:05.34        
                1:01.98   2:05.34 (1:03.36)                                        
  2 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  2:06.15    2:05.92        
                1:01.66   2:05.92 (1:04.26)                                        
  3 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR  2:09.00    2:10.91        
                1:03.29   2:10.91 (1:07.62)                                        
  4 Pae, Jay J                13 PAC-MR               2:12.74    2:11.02        
                1:03.57   2:11.02 (1:07.45)                                        
  5 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  2:11.93    2:11.52        
                1:03.79   2:11.52 (1:07.73)                                        
  6 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  2:09.37    2:12.43        
                1:04.15   2:12.43 (1:08.28)                                        
  7 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:17.80    2:13.32        
                1:04.52   2:13.32 (1:08.80)                                        
  8 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  2:14.42    2:13.76        
                1:03.64   2:13.76 (1:10.12)                                        
  9 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR  2:12.38    2:14.43        
                1:05.30   2:14.43 (1:09.13)                                        
 10 Andersen, Frankie         14 SSC-MR               2:17.63    2:15.26        
                1:06.33   2:15.26 (1:08.93)                                        
 11 Moran, Keilan S           13 QNS-MR               2:19.42    2:15.92        
                1:06.80   2:15.92 (1:09.12)                                        
 12 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  2:14.97    2:16.60        
                1:04.03   2:16.60 (1:12.57)                                        
 13 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               2:19.55    2:18.17        
                1:07.30   2:18.17 (1:10.87)                                        
 14 Leroy, Pierre             13 HYB-MR               2:19.80    2:19.22        
                1:07.40   2:19.22 (1:11.82)                                        
 15 Slavin, Eric J            13 Hes-Mr-MR            2:19.60    2:19.78        
                1:06.80   2:19.78 (1:12.98)                                        
 16 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  2:22.63    2:20.49        
                1:08.06   2:20.49 (1:12.43)                                        
 17 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  2:27.08    2:24.08        
                1:09.83   2:24.08 (1:14.25)                                        
 18 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR               2:24.94    2:24.22        
                1:09.03   2:24.22 (1:15.19)                                        
 19 Yuk, Bryan                13 UN-MR                2:19.45    2:25.04        
                1:09.11   2:25.04 (1:15.93)                                        
 20 Deguzman, Anthony A       14 Hes-Mr-MR            2:28.65    2:25.44        
 21 Young, Aaron M            13 SSC-MR               2:24.62    2:26.98        
                1:08.93   2:26.98 (1:18.05)                                        
 22 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               2:28.20    2:27.01        
                1:12.61   2:27.01 (1:14.40)                                        
 23 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  2:32.86    2:27.36        
                1:10.04   2:27.36 (1:17.32)                                        
 24 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  2:31.36    2:28.15        
                1:11.69   2:28.15 (1:16.46)                                        
 25 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               2:26.58    2:28.21        
                1:12.34   2:28.21 (1:15.87)                                        
 26 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  2:34.12    2:28.42        
                1:11.06   2:28.42 (1:17.36)                                        
 27 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                    NT    2:29.70        
                1:10.48   2:29.70 (1:19.22)                                        
 28 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  2:31.91    2:31.11        
                1:11.97   2:31.11 (1:19.14)                                        
 29 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  2:32.38    2:33.26        
                1:15.44   2:33.26 (1:17.82)                                        
 30 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               2:39.75    2:35.57        
                1:14.67   2:35.57 (1:20.90)                                        
 31 Jensen, Andrew            14 Express Swimming-MR  2:45.81    2:35.65        
                1:12.32   2:35.65 (1:23.33)                                        
 32 Kolesnikov, Nicky         13 PAC-MR               2:54.36    2:36.81        
                1:15.23   2:36.81 (1:21.58)                                        
 32 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR  2:38.69    2:36.81        
                1:14.39   2:36.81 (1:22.42)                                        
 34 Diaz, Floyd G             13 Hes-Mr-MR            2:35.38    2:37.95        
 35 Hammond, Adam             14 QNS-MR               2:40.11    2:39.15        
                1:16.16   2:39.15 (1:22.99)                                        
 36 Pierre-Louis, Aiden B     14 PAC-MR               2:43.73    2:41.94        
                1:15.61   2:41.94 (1:26.33)                                        
 37 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  2:44.79    2:42.74        
                1:16.71   2:42.74 (1:26.03)                                        
 38 Killian, Joachim T        13 QNS-MR                    NT    2:45.39        
                1:14.75   2:45.39 (1:30.64)                                        
 39 Kennedy, Michael          13 SSC-MR               3:00.00    2:45.64        
                1:19.90   2:45.64 (1:25.74)                                        
 40 Wang, Justin              13 UN-MR                2:38.87    2:46.86        
                1:18.90   2:46.86 (1:27.96)                                        
 41 Gill, Vir A               14 Express Swimming-MR  2:54.73    2:53.19        
                1:22.11   2:53.19 (1:31.08)                                        
 42 Veraszto, Colin R         13 SSC-MR               2:57.93    2:53.73        
                1:21.94   2:53.73 (1:31.79)                                        
 43 Cook, Hunter R            14 Express Swimming-MR  2:54.89    2:58.35        
                1:23.71   2:58.35 (1:34.64)                                        
 44 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               3:12.00    3:01.47        
                1:26.67   3:01.47 (1:34.80)                                        
 45 Kim, David D              14 Express Swimming-MR  2:58.02    3:02.79        
                1:27.20   3:02.79 (1:35.59)                                        
 46 Lee, Tam                  13 PAC-MR               3:14.49    3:11.79        
                1:24.70   3:11.79 (1:47.09)                                        
 47 Calderon, Tyler J         13 FLY-MR                    NT    3:13.32        
                1:33.42   3:13.32 (1:39.90)                                        
 48 Bassarath, Luke N         13 Express Swimming-MR       NT    3:45.43        
                1:46.31   3:45.43 (1:59.12)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  1:04.97    1:04.63        
  2 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR  1:08.20    1:07.12        
  3 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  1:08.67    1:08.81        
  4 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:09.31    1:10.23        
  5 Slavin, Eric J            13 Hes-Mr-MR            1:10.55    1:10.53        
  6 Miao, Ethan               14 UN-MR                1:10.72    1:10.69        
  7 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  1:12.19    1:11.79        
  8 Moran, Keilan S           13 QNS-MR               1:11.69    1:12.32        
  9 Pae, Jay J                13 PAC-MR               1:11.30    1:13.39        
 10 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  1:15.02    1:13.97        
 11 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               1:16.85    1:14.84        
 12 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  1:13.31    1:14.90        
 13 Yuk, Bryan                13 UN-MR                1:19.71    1:15.29        
 14 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR            1:17.17    1:15.65        
 15 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR  1:14.97    1:15.67        
 16 Andersen, Frankie         14 SSC-MR               1:14.09    1:16.83        
 17 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:16.72    1:16.91        
 18 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  1:18.77    1:17.63        
 19 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  1:19.58    1:18.92        
 20 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR               1:21.64    1:19.13        
 21 Killian, Joachim T        13 QNS-MR                    NT    1:19.33        
 22 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR            1:19.06    1:19.46        
 23 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  1:18.09    1:20.19        
 24 Kolesnikov, Nicky         13 PAC-MR               1:20.86    1:20.52        
 25 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR               1:43.02    1:20.94        
 26 Lim, James                13 FLY-MR               1:20.97    1:21.09        
 27 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:19.72    1:21.19        
 28 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               1:23.28    1:21.31        
 29 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  1:17.35    1:21.43        
 30 Diaz, Floyd G             13 Hes-Mr-MR            1:19.76    1:22.65        
 31 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:20.75    1:23.51        
 32 Hammond, Adam             14 QNS-MR               1:18.94    1:23.65        
 33 Johnson, Michael P        13 WISC-MR              1:35.30    1:23.83        
 34 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  1:23.61    1:23.86        
 34 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:39.02    1:23.86        
 36 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               1:27.21    1:24.58        
 37 Wang, Justin              13 UN-MR                1:29.76    1:24.74        
 38 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  1:29.20    1:25.32        
 39 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR  1:26.91    1:25.99        
 40 Veraszto, Colin R         13 SSC-MR               1:33.16    1:28.98        
 41 Cook, Hunter R            14 Express Swimming-MR  1:31.48    1:30.11        
 42 Zuckman, Branden M        13 Hes-Mr-MR            1:39.94    1:30.26        
 43 Kennedy, Michael          13 SSC-MR               1:33.00    1:32.06        
 44 Kim, David D              14 Express Swimming-MR  1:32.82    1:34.56        
 45 Spagnoletti, Lucas        13 HYB-MR               2:14.76    1:36.57        
 46 Gill, Vir A               14 Express Swimming-MR  1:34.20    1:36.88        
 47 Pierre-Louis, Aiden B     14 PAC-MR               1:32.07    1:39.02        
 48 Mancino, Mike V           13 SSC-MR               1:55.00    1:39.36        
 49 Lee, Tam                  13 PAC-MR               1:36.27    1:40.32        
 50 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               1:38.16    1:44.50        
 51 Bassarath, Luke N         13 Express Swimming-MR  2:04.26    2:01.91        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  2:18.81    2:18.00        
                1:05.90   2:18.00 (1:12.10)                                        
  2 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR  2:25.60    2:23.87        
                1:10.02   2:23.87 (1:13.85)                                        
  3 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  2:28.75    2:28.55        
                1:10.63   2:28.55 (1:17.92)                                        
  4 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:30.66    2:30.75        
                1:12.32   2:30.75 (1:18.43)                                        
  5 Miao, Ethan               14 UN-MR                2:30.10    2:31.86        
                1:13.20   2:31.86 (1:18.66)                                        
  6 Pae, Jay J                13 PAC-MR               2:33.27    2:33.41        
                1:14.89   2:33.41 (1:18.52)                                        
  7 Moran, Keilan S           13 QNS-MR               2:35.28    2:33.59        
                1:15.93   2:33.59 (1:17.66)                                        
  8 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR  2:36.44    2:34.69        
                1:15.90   2:34.69 (1:18.79)                                        
  9 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  2:43.30    2:35.47        
                1:16.51   2:35.47 (1:18.96)                                        
 10 Deguzman, Anthony A       14 Hes-Mr-MR            2:35.72    2:35.88        
                1:16.39   2:35.88 (1:19.49)                                        
 11 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  2:33.93    2:37.88        
                1:18.62   2:37.88 (1:19.26)                                        
 12 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               2:38.22    2:38.51        
                1:18.18   2:38.51 (1:20.33)                                        
 13 Park, Leo L               14 PAC-MR               2:42.21    2:41.80        
                1:17.17   2:41.80 (1:24.63)                                        
 14 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR  2:49.30    2:46.70        
                1:22.41   2:46.70 (1:24.29)                                        
 15 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  2:51.75    2:46.84        
                1:23.02   2:46.84 (1:23.82)                                        
 16 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  2:49.22    2:47.10        
                1:22.45   2:47.10 (1:24.65)                                        
 17 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  2:50.26    2:47.14        
                1:21.30   2:47.14 (1:25.84)                                        
 18 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  2:46.17    2:47.35        
                1:19.02   2:47.35 (1:28.33)                                        
 19 Lim, James                13 FLY-MR               2:56.00    2:47.93        
                1:22.65   2:47.93 (1:25.28)                                        
 20 Dugo, Jesse D             14 WISC-MR              2:45.22    2:48.36        
                1:23.58   2:48.36 (1:24.78)                                        
 21 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  2:47.04    2:48.46        
                1:22.30   2:48.46 (1:26.16)                                        
 22 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               3:15.33    2:49.98        
                1:25.19   2:49.98 (1:24.79)                                        
 23 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR               3:14.33    2:50.68        
                1:23.52   2:50.68 (1:27.16)                                        
 24 Jensen, Andrew            14 Express Swimming-MR  2:49.28    2:50.77        
                1:24.55   2:50.77 (1:26.22)                                        
 25 Kolesnikov, Nicky         13 PAC-MR               2:57.04    2:54.38        
                1:26.75   2:54.38 (1:27.63)                                        
 26 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                    NT    2:55.01        
                1:23.46   2:55.01 (1:31.55)                                        
 27 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  2:56.54    2:55.68        
                1:26.47   2:55.68 (1:29.21)                                        
 28 Diaz, Floyd G             13 Hes-Mr-MR            3:05.37    2:56.44        
                1:26.11   2:56.44 (1:30.33)                                        
 29 Hammond, Adam             14 QNS-MR               2:52.67    2:59.27        
                1:26.65   2:59.27 (1:32.62)                                        
 30 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               3:09.57    3:00.93        
                1:29.06   3:00.93 (1:31.87)                                        
 31 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR  3:04.34    3:01.31        
                1:28.03   3:01.31 (1:33.28)                                        
 32 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  3:02.60    3:03.93        
                1:30.47   3:03.93 (1:33.46)                                        
 33 Martin, Gabe C            14 SSC-MR               3:19.96    3:07.38        
                1:30.67   3:07.38 (1:36.71)                                        
 34 Tan, Klaus                13 LIFE-MR              3:30.89    3:10.54        
                1:30.81   3:10.54 (1:39.73)                                        
 35 Pierre-Louis, Aiden B     14 PAC-MR               3:29.62    3:11.12        
                1:34.70   3:11.12 (1:36.42)                                        
 36 Kennedy, Michael          13 SSC-MR               3:20.00    3:15.01        
                1:35.43   3:15.01 (1:39.58)                                        
 37 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               3:35.46    3:30.28        
                1:40.46   3:30.28 (1:49.82)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xia, Christopher          14 QNS-MR               1:09.79    1:11.61        
  2 Miao, Ethan               14 UN-MR                1:17.03    1:17.05        
  3 Yuk, Bryan                13 UN-MR                1:16.97    1:17.70        
  4 Pae, Jay J                13 PAC-MR               1:20.68    1:18.21        
  5 Leroy, Pierre             13 HYB-MR               1:21.57    1:19.95        
  6 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  1:25.01    1:20.08        
  7 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR            1:23.01    1:20.24        
  8 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR            1:21.76    1:20.65        
  9 Mollica, Christian J      14 Express Swimming-MR  1:22.05    1:22.62        
 10 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR  1:22.62    1:23.02        
 11 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  1:24.87    1:23.46        
 12 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  1:20.00    1:24.82        
 13 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  1:27.18    1:26.13        
 14 Slavin, Eric J            13 Hes-Mr-MR            1:40.18    1:28.07        
 15 Park, Leo L               14 PAC-MR               1:28.41    1:28.45        
 16 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR               1:30.52    1:29.77        
 17 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  1:30.08    1:29.80        
 18 Wang, Orion               13 UN-MR                1:46.57    1:30.63        
 19 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:28.84    1:30.89        
 20 Lim, James                13 FLY-MR               1:45.00    1:30.95        
 21 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               1:42.47    1:31.66        
 22 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               1:31.73    1:32.96        
 23 Wang, Kevin Y             13 UN-MR                1:32.54    1:33.83        
 24 Pan, Zhanjun              13 UN-MR                1:35.79    1:34.05        
 25 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  1:37.96    1:34.55        
 26 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR       NT    1:35.04        
 27 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:39.29    1:36.25        
 28 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  1:38.52    1:36.34        
 29 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:36.37    1:36.37        
 30 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  1:47.94    1:36.60        
 31 Kim, David D              14 Express Swimming-MR  1:40.01    1:37.17        
 32 Johnson, Michael P        13 WISC-MR              1:45.01    1:38.15        
 33 Martin, Gabe C            14 SSC-MR               1:45.35    1:38.26        
 34 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:37.32    1:38.47        
 35 Calderon, Tyler J         13 FLY-MR                    NT    1:38.53        
 36 Hammond, Adam             14 QNS-MR               1:37.11    1:41.15        
 37 Metzger, Andrew P         13 SSC-MR               1:44.42    1:43.31        
 38 Tan, Klaus                13 LIFE-MR              1:45.89    1:46.57        
 39 Kennedy, Michael          13 SSC-MR               1:56.00    1:51.31        
 40 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               2:07.10    2:00.07        
 41 Bassarath, Luke N         13 Express Swimming-MR  1:59.29    2:04.49        
 42 Gill, Vir A               14 Express Swimming-MR  2:03.02    2:06.74        
 43 Toor, Kabir S             13 Express Swimming-MR  2:20.59    2:19.12        
 -- Wang, Justin              13 UN-MR                     NT         DQ        
 -- McCall, Timothy P         14 CSDC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Ethan               14 UN-MR                2:45.86    2:46.23        
                1:20.05   2:46.23 (1:26.18)                                        
  2 Yuk, Bryan                13 UN-MR                2:45.40    2:46.53        
                1:19.43   2:46.53 (1:27.10)                                        
  3 Pae, Jay J                13 PAC-MR               2:54.77    2:50.51        
                1:21.52   2:50.51 (1:28.99)                                        
  4 Leroy, Pierre             13 HYB-MR                    NT    2:52.96        
                1:22.74   2:52.96 (1:30.22)                                        
  5 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  2:57.81    2:54.16        
                1:25.50   2:54.16 (1:28.66)                                        
  6 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR            3:11.39    2:55.74        
                1:22.71   2:55.74 (1:33.03)                                        
  7 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  2:58.25    2:56.50        
                1:26.55   2:56.50 (1:29.95)                                        
  8 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR  2:56.93    2:56.53        
                1:26.50   2:56.53 (1:30.03)                                        
  9 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  2:55.85    2:56.85        
                1:26.56   2:56.85 (1:30.29)                                        
 10 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR  3:00.10    2:59.51        
                1:26.05   2:59.51 (1:33.46)                                        
 11 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR            3:00.81    2:59.79        
                1:27.74   2:59.79 (1:32.05)                                        
 12 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR  3:01.96    3:00.00        
                1:28.09   3:00.00 (1:31.91)                                        
 13 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  3:05.15    3:03.90        
                1:28.84   3:03.90 (1:35.06)                                        
 14 Su, Sean A                13 QNS-MR               3:17.50    3:08.93        
                1:30.88   3:08.93 (1:38.05)                                        
 15 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               3:20.55    3:12.57        
                1:33.51   3:12.57 (1:39.06)                                        
 16 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  3:09.08    3:14.22        
                1:31.64   3:14.22 (1:42.58)                                        
 17 Park, Leo L               14 PAC-MR               3:10.05    3:15.69        
                1:31.68   3:15.69 (1:44.01)                                        
 18 Kolesnikov, Nicky         13 PAC-MR               3:10.17    3:17.42        
                1:36.48   3:17.42 (1:40.94)                                        
 19 Pan, Zhanjun              13 UN-MR                3:32.79    3:18.14        
                1:35.86   3:18.14 (1:42.28)                                        
 20 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  3:21.59    3:18.97        
                1:36.89   3:18.97 (1:42.08)                                        
 21 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  3:27.49    3:18.98        
                1:36.40   3:18.98 (1:42.58)                                        
 22 Gatto, RJ                 14 PAC-MR                    NT    3:21.10        
                1:35.74   3:21.10 (1:45.36)                                        
 23 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR  3:23.54    3:21.26        
                1:36.95   3:21.26 (1:44.31)                                        
 24 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                    NT    3:26.88        
                1:35.58   3:26.88 (1:51.30)                                        
 25 Zuckman, Branden M        13 Hes-Mr-MR            4:04.04    3:28.53        
                1:38.50   3:28.53 (1:50.03)                                        
 26 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  3:34.61    3:33.17        
                1:43.47   3:33.17 (1:49.70)                                        
 27 Martin, Gabe C            14 SSC-MR               3:53.24    3:34.42        
                1:44.01   3:34.42 (1:50.41)                                        
 28 Pierre-Louis, Aiden B     14 PAC-MR               3:52.38    3:44.76        
                1:48.26   3:44.76 (1:56.50)                                        
 29 Tan, Klaus                13 LIFE-MR              3:10.89    3:57.92        
                1:53.95   3:57.92 (2:03.97)                                        
 30 Lee, Tam                  13 PAC-MR               4:11.78    4:06.63        
                1:53.58   4:06.63 (2:13.05)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miao, Ethan               14 UN-MR                1:02.08    1:02.87        
  2 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  1:04.10    1:03.33        
  3 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  1:04.18    1:03.68        
  4 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  1:04.90    1:05.65        
  5 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR  1:06.55    1:06.29        
  6 Andersen, Frankie         14 SSC-MR               1:05.08    1:06.49        
  7 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  1:05.10    1:06.54        
  8 Deguzman, Anthony A       14 Hes-Mr-MR            1:10.92    1:07.60        
  9 Spagnoletti, Evan         14 HYB-MR               1:08.46    1:07.93        
 10 Leroy, Pierre             13 HYB-MR               1:08.47    1:08.32        
 11 Pae, Jay J                13 PAC-MR               1:10.52    1:08.70        
 12 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               1:09.29    1:08.75        
 13 Moran, Keilan S           13 QNS-MR               1:18.88    1:10.85        
 14 Yuk, Bryan                13 UN-MR                1:11.03    1:11.23        
 15 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:11.62    1:13.10        
 16 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR  1:11.21    1:13.13        
 17 Diaz, Floyd G             13 Hes-Mr-MR            1:13.70    1:13.64        
 18 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:14.51    1:13.83        
 19 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  1:15.17    1:14.21        
 20 Hammond, Adam             14 QNS-MR               1:13.34    1:16.16        
 21 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR               1:18.85    1:18.55        
 22 Spagnoletti, Lucas        13 HYB-MR               1:20.49    1:20.72        
 23 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:22.92    1:21.99        
 24 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR       NT    1:23.18        
 25 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  1:24.94    1:23.41        
 26 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  1:22.01    1:24.38        
 27 Lim, James                13 FLY-MR               1:18.20    1:24.88        
 28 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                    NT    1:26.00        
 29 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               1:26.75    1:26.46        
 30 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  1:34.67    1:28.46        
 31 Kennedy, Michael          13 SSC-MR               1:36.00    1:28.77        
 32 Kim, David D              14 Express Swimming-MR  1:25.92    1:30.06        
 33 Pan, Zhanjun              13 UN-MR                1:28.83    1:30.61        
 34 Kolesnikov, Nicky         13 PAC-MR               1:49.01    1:33.24        
 35 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               1:34.46    1:34.08        
 36 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  1:39.28    1:37.08        
 37 Veraszto, Colin R         13 SSC-MR               1:43.94    1:38.08        
 38 Zuckman, Branden M        13 Hes-Mr-MR            1:45.87    1:41.93        
 39 Mancino, Mike V           13 SSC-MR               2:10.00    1:42.53        
 40 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR  1:40.66    1:43.72        
 41 Gill, Vir A               14 Express Swimming-MR  1:53.79    2:00.71        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  2:20.69    2:18.73        
                1:07.01   2:18.73 (1:11.72)                                        
  2 Miao, Ethan               14 UN-MR                2:18.35    2:20.81        
                1:06.29   2:20.81 (1:14.52)                                        
  3 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  2:34.63    2:22.36        
                1:06.73   2:22.36 (1:15.63)                                        
  4 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  2:26.13    2:22.94        
                1:07.86   2:22.94 (1:15.08)                                        
  5 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  2:38.28    2:35.53        
                1:11.74   2:35.53 (1:23.79)                                        
  6 Andersen, Frankie         14 SSC-MR               2:51.14    2:37.64        
                1:10.75   2:37.64 (1:26.89)                                        
  7 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               2:54.12    2:41.03        
                1:14.00   2:41.03 (1:27.03)                                        
  8 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR                    NT    2:59.88        
                1:23.22   2:59.88 (1:36.66)                                        
  9 Bennett, Ryan A           13 Express Swimming-MR  3:05.47    3:03.99        
                1:25.98   3:03.99 (1:38.01)                                        
 10 Park, Leo L               14 PAC-MR                    NT    3:06.52        
                1:21.84   3:06.52 (1:44.68)                                        
 11 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               3:30.00    3:33.99        
                1:35.52   3:33.99 (1:58.47)                                        
 12 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  3:35.79    3:37.01        
                1:39.14   3:37.01 (1:57.87)                                        
 -- Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:28.72        DQ (1:50.83)                                        
 -- Pae, Jay J                13 PAC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
                1:11.91        DQ (1:22.59)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xia, Christopher          14 QNS-MR               2:21.96    2:18.73        
                1:06.05   2:18.73 (1:12.68)                                        
  2 Miao, Ethan               14 UN-MR                2:21.11    2:21.72        
                1:08.11   2:21.72 (1:13.61)                                        
  3 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  2:24.54    2:21.82        
                1:04.66   2:21.82 (1:17.16)                                        
  4 Pae, Jay J                13 PAC-MR               2:30.88    2:26.88        
                1:10.12   2:26.88 (1:16.76)                                        
  5 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR  2:28.69    2:27.02        
                1:08.52   2:27.02 (1:18.50)                                        
  6 Rasquinha, Rohit A        14 Express Swimming-MR  2:29.16    2:28.70        
                1:11.76   2:28.70 (1:16.94)                                        
  7 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  2:32.56    2:29.96        
                1:09.88   2:29.96 (1:20.08)                                        
  8 Leroy, Pierre             13 HYB-MR               2:53.31    2:32.51        
                1:13.88   2:32.51 (1:18.63)                                        
  9 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:31.70    2:33.01        
                1:11.69   2:33.01 (1:21.32)                                        
 10 Yuk, Bryan                13 UN-MR                2:33.57    2:33.50        
                1:15.16   2:33.50 (1:18.34)                                        
 11 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  2:28.10    2:35.69        
                1:16.51   2:35.69 (1:19.18)                                        
 12 Slavin, Eric J            13 Hes-Mr-MR            2:40.43    2:38.16        
                1:10.29   2:38.16 (1:27.87)                                        
 13 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               2:38.80    2:38.88        
                1:13.86   2:38.88 (1:25.02)                                        
 14 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR            2:59.86    2:39.58        
                1:16.76   2:39.58 (1:22.82)                                        
 15 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR  2:40.43    2:40.62        
                1:18.47   2:40.62 (1:22.15)                                        
 16 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR  2:43.31    2:40.69        
                1:17.85   2:40.69 (1:22.84)                                        
 17 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  2:51.22    2:42.63        
                1:16.06   2:42.63 (1:26.57)                                        
 18 Park, Leo L               14 PAC-MR               2:42.26    2:43.60        
                1:17.21   2:43.60 (1:26.39)                                        
 19 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR            2:46.23    2:45.04        
                1:19.14   2:45.04 (1:25.90)                                        
 20 Mollica, Christian J      14 Express Swimming-MR  2:42.21    2:45.84        
                1:21.00   2:45.84 (1:24.84)                                        
 21 Villagonzalo, Keanu C     13 Express Swimming-MR  2:45.76    2:46.11        
                1:18.39   2:46.11 (1:27.72)                                        
 22 Lyubman, Ron A            13 PAC-MR               2:49.09    2:48.03        
                1:21.55   2:48.03 (1:26.48)                                        
 23 Lim, James                13 FLY-MR               2:45.90    2:48.88        
                1:20.15   2:48.88 (1:28.73)                                        
 24 Tung, Wesley S            13 QNS-MR               2:48.38    2:49.25        
                1:23.18   2:49.25 (1:26.07)                                        
 25 Jhong, Ethan              13 Express Swimming-MR  2:54.47    2:50.54        
                1:19.13   2:50.54 (1:31.41)                                        
 26 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  2:48.46    2:50.85        
                1:26.16   2:50.85 (1:24.69)                                        
 27 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               2:54.89    2:52.04        
                1:20.44   2:52.04 (1:31.60)                                        
 28 Wang, Kevin Y             13 UN-MR                2:52.10    2:53.01        
                1:20.12   2:53.01 (1:32.89)                                        
 29 Gibbs, Owen T             13 Express Swimming-MR  2:55.74    2:53.82        
                1:20.82   2:53.82 (1:33.00)                                        
 30 Hammond, Adam             14 QNS-MR               2:48.03    2:55.22        
                1:20.41   2:55.22 (1:34.81)                                        
 31 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  2:57.36    2:58.22        
                1:23.73   2:58.22 (1:34.49)                                        
 32 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                    NT    2:58.23        
                1:21.46   2:58.23 (1:36.77)                                        
 33 Christou, Alex            13 Express Swimming-MR  3:06.67    2:59.33        
                1:29.16   2:59.33 (1:30.17)                                        
 34 Bennett, Ryan A           13 Express Swimming-MR  3:01.38    2:59.40        
                1:24.28   2:59.40 (1:35.12)                                        
 35 Martin, Gabe C            14 SSC-MR               3:14.66    2:59.93        
                1:25.32   2:59.93 (1:34.61)                                        
 36 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               3:03.95    3:02.72        
                1:24.85   3:02.72 (1:37.87)                                        
 37 Christou, Theo            13 Express Swimming-MR       NT    3:03.26        
                1:31.74   3:03.26 (1:31.52)                                        
 38 Johnson, Michael P        13 WISC-MR              3:21.99    3:07.00        
                1:27.13   3:07.00 (1:39.87)                                        
 39 Pan, Zhanjun              13 UN-MR                3:09.59    3:07.35        
                1:28.65   3:07.35 (1:38.70)                                        
 40 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               3:15.00    3:13.02        
                1:28.57   3:13.02 (1:44.45)                                        
 41 Metzger, Andrew P         13 SSC-MR               3:22.00    3:14.36        
                1:33.04   3:14.36 (1:41.32)                                        
 42 Tan, Klaus                13 LIFE-MR              3:18.70    3:16.07        
                1:31.77   3:16.07 (1:44.30)                                        
 43 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               3:35.00    3:32.38        
                1:41.21   3:32.38 (1:51.17)                                        
 44 Gill, Vir A               14 Express Swimming-MR  3:44.20    3:33.76        
                1:41.49   3:33.76 (1:52.27)                                        
 -- Kennedy, Michael          13 SSC-MR               3:25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:41.56        DQ (1:46.05)                                        
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercurio, Joseph J        24 FLY-MR                 25.01      24.74        
  2 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR    24.98      24.83        
  3 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR    25.11      25.39        
  4 Hadary, Daniel B          18 FLY-MR                 24.86      25.69        
  5 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR                 25.99      25.79        
  6 Zugibe, Matthew J         20 PAC-MR                 24.99      25.82        
  7 Dalrymple, Daniel R       17 Express Swimming-MR    26.32      26.21        
  8 Gordinier, Will K         15 PAC-MR                 26.82      26.44        
  9 Bajramovic, Emil          18 FLY-MR                 27.04      26.46        
 10 Kipshidze, George         17 SSC-MR                 25.04      26.47        
 11 Rabadi, Nicholas          20 RA-MR                  26.89      26.55        
 12 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR                26.86      26.75        
 13 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR                 27.13      26.86        
 14 Dong, Ethan S             17 Express Swimming-MR    27.02      26.95        
 15 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR    26.98      27.00        
 16 Griffenkranz, Sean M      19 PAC-MR                 25.80      27.05        
 17 Giardinelli, Matthew T    15 Express Swimming-MR    27.21      27.15        
 18 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR    27.33      27.35        
 19 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR    26.93      27.38        
 20 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR    27.61      27.42        
 21 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR    27.19      27.45        
 22 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR    27.48      27.47        
 23 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR    27.35      27.48        
 24 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR                 26.88      27.49        
 25 Rose, Alex T              15 PAC-MR                 27.21      27.50        
 26 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR    27.42      27.56        
 27 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR    28.57      27.60        
 28 Clive, Austin R           16 Express Swimming-MR    27.50      27.65        
 28 Jung, Erick               15 HYB-MR                 27.65      27.65        
 30 Lee, Alexander G          16 FLY-MR                 27.96      27.67        
 31 Rose, Ben W               17 PAC-MR                 27.03      27.81        
 32 Kim, Christopher W        17 PAC-MR                 27.44      27.84        
 33 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR    27.97      27.97        
 33 Zheng, Edwin              16 FLY-MR                 28.61      27.97        
 35 Chen, Yanlei              15 QNS-MR                 27.94      28.02        
 35 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR    27.86      28.02        
 37 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR                 27.82      28.19        
 38 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR    27.99      28.21        
 39 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR                 29.24      28.45        
 40 Espinal, Joseph E         15 FLY-MR                 28.20      28.48        
 41 Cui, Ryan                 16 UN-MR                  28.43      28.54        
 42 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR    28.58      28.55        
 43 Chrenko, Alex             17 PAC-MR                 27.00      28.87        
 44 Ruiz, Kenny A             18 RA-MR                  27.57      28.88        
 44 Yuk, William              16 UN-MR                  28.54      28.88        
 46 Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR                 30.00      28.90        
 47 Rossi, Blake C            15 HYB-MR                 28.49      28.92        
 48 Jeong, Eugene             15 QNS-MR                 29.59      29.07        
 49 Llewellyn, James          15 CSDC-MR                28.42      29.15        
 50 Larice, Jonathan          15 HYB-MR                 30.43      29.16        
 51 Finley, Mike P            15 PAC-MR                 28.18      29.25        
 51 LiBASSI, Connor T         15 Express Swimming-MR    29.55      29.25        
 53 Anich, Thomas W           16 FLY-MR                 31.22      29.36        
 54 Lee, Ryan A               15 FLY-MR                 30.01      29.64        
 55 Lam, Jeff                 16 QNS-MR                 29.74      29.72        
 56 Viollis, Michael          15 SSC-MR                 31.13      29.91        
 57 Juang, Andrew             15 FLY-MR                 29.76      29.97        
 58 Gomez, Kevin S            16 FLY-MR                 29.17      30.19        
 59 German, Daniel N          15 Express Swimming-MR    29.94      30.40        
 60 Baung, Justin D           15 FLY-MR                 31.00      30.43        
 61 Park, Zeno Z              12 PAC-MR                 30.12      30.44        
 62 Murawski, Adrian          17 FLY-MR                 32.49      30.65        
 63 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR                31.38      30.91        
 64 Ragland, Kenazz K         17 Express Swimming-MR    30.98      30.98        
 65 Calderon, Xavier          15 FLY-MR                 30.72      31.01        
 66 Salas, Stefano H          12 UN-MR                  30.64      31.31        
 67 Morda, Vinny E            15 SSC-MR                 31.07      31.49        
 68 Santana, Delwin J         15 Express Swimming-MR    31.86      32.18        
 69 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR                36.68      34.10        
 70 Lee, Lin                  15 PAC-MR                 35.16      34.28        
 71 Mulakandov, Ariel         15 QNS-MR                 36.33      35.96        
 72 Bouzarouata, Adam N        8 Express Swimming-MR    36.04      36.92        
 73 Lyubman, Eric B            9 PAC-MR                    NT      38.89        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR    53.48      55.39        
  2 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR    54.44      56.08        
  3 Hadary, Daniel B          18 FLY-MR                 56.62      56.17        
  4 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR                 57.16      57.36        
  5 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR    58.62      57.73        
  6 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR    58.59      58.16        
  7 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR                58.53      58.18        
  8 Dong, Ethan S             17 Express Swimming-MR    57.74      58.40        
  9 Bajramovic, Emil          18 FLY-MR                 58.53      58.78        
 10 Ang, Jake                 16 Express Swimming-MR    55.39      58.81        
 11 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR    59.48      58.90        
 12 Hwang, Colin              16 Express Swimming-MR    57.91      58.98        
 13 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR    58.66      59.14        
 14 Gordinier, Will K         15 PAC-MR               1:00.07      59.70        
 15 Chen, Wellington H        17 Express Swimming-MR    59.53      59.85        
 16 Rose, Ben W               17 PAC-MR                 59.44      59.94        
 17 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR    59.75      59.97        
 18 Rose, Alex T              15 PAC-MR                 59.60    1:00.22        
 19 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  1:00.04    1:00.31        
 20 Cui, Ryan                 16 UN-MR                  59.93    1:00.38        
 21 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR    59.71    1:00.50        
 22 Lee, Alexander G          16 FLY-MR               1:01.84    1:00.78        
 23 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR                 57.88    1:00.79        
 24 Jung, Erick               15 HYB-MR               1:01.65    1:00.90        
 25 Chen, Yanlei              15 QNS-MR               1:00.70    1:00.99        
 26 Stolarski, Andrew K       17 PAC-MR                 57.43    1:01.22        
 27 Liu, Joshua A             17 Express Swimming-MR    58.67    1:01.27        
 28 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               1:00.56    1:01.33        
 29 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               1:01.32    1:01.64        
 30 Finley, Mike P            15 PAC-MR               1:01.40    1:01.65        
 31 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  1:01.41    1:01.72        
 32 Weber, Christopher R      17 Express Swimming-MR  1:01.78    1:01.79        
 33 Klein, Evan M             15 WEST-MR              1:02.09    1:01.81        
 34 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  1:00.59    1:01.96        
 35 Mendoza, Aaron O          12 HYB-MR               1:02.53    1:02.02        
 36 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  1:01.18    1:02.03        
 37 Gorman, Kyle              16 CSDC-MR              1:01.12    1:02.82        
 38 Rossi, Blake C            15 HYB-MR               1:03.65    1:02.89        
 39 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR  1:04.80    1:03.07        
 40 Espinal, Joseph E         15 FLY-MR               1:02.08    1:03.32        
 41 Yuk, William              16 UN-MR                1:02.87    1:03.37        
 42 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               1:00.33    1:03.78        
 43 Ruiz, Kenny A             18 RA-MR                1:01.90    1:03.84        
 44 Zheng, Edwin              16 FLY-MR               1:04.88    1:03.91        
 45 Anich, Thomas W           16 FLY-MR               1:07.90    1:03.93        
 46 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:04.63    1:04.00        
 47 Perez, Matthew S          16 Express Swimming-MR  1:05.89    1:04.15        
 48 Lam, Jeff                 16 QNS-MR               1:04.73    1:04.31        
 49 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR  1:04.14    1:04.48        
 50 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  1:01.62    1:04.64        
 51 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  1:04.61    1:05.02        
 52 German, Daniel N          15 Express Swimming-MR  1:05.18    1:05.72        
 53 Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR               1:06.67    1:06.14        
 54 Park, Zeno Z              12 PAC-MR               1:05.68    1:06.60        
 55 Piedrahita, Julian V      12 Express Swimming-MR  1:06.28    1:06.65        
 56 Walsh, Aidan A            16 Express Swimming-MR  1:07.53    1:07.63        
 57 Juang, Andrew             15 FLY-MR               1:10.52    1:08.89        
 58 Linn, George              15 FLY-MR               1:10.68    1:09.14        
 59 Ragland, Kenazz K         17 Express Swimming-MR  1:12.03    1:10.48        
 60 Pomeroy, Blayne M         15 Express Swimming-MR       NT    1:11.48        
 61 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                1:12.69    1:13.36        
 62 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              1:16.48    1:13.68        
 63 Calderon, Xavier          15 FLY-MR               1:09.79    1:15.07        
 64 Elling, Connor            15 HYB-MR               1:12.93    1:17.77        
 65 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR  1:18.84    1:18.46        
 66 Mulakandov, Ariel         15 QNS-MR               1:21.16    1:18.67        
 67 Chu, Preston              12 FLY-MR               1:21.63    1:20.85        
 68 Verdi, Tyler J            15 CSDC-MR              1:17.28    1:20.86        
 69 Bouzarouata, Adam N        8 Express Swimming-MR  1:22.84    1:22.13        
 70 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR  1:26.92    1:28.60        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR  1:56.45    1:59.98        
                  58.74   1:59.98 (1:01.24)                                        
  2 Ortof, Harry C            20 Express Swimming-MR  1:57.47    2:00.82        
                  58.66   2:00.82 (1:02.16)                                        
  3 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  1:58.79    2:02.79        
                  59.57   2:02.79 (1:03.22)                                        
  4 Hadary, Daniel B          18 FLY-MR               2:04.16    2:03.43        
                  59.75   2:03.43 (1:03.68)                                        
  5 Byman, Sean J             18 PAC-MR               1:59.21    2:03.78        
                1:00.04   2:03.78 (1:03.74)                                        
  6 Kipshidze, George         17 SSC-MR               2:00.46    2:05.10        
                1:00.07   2:05.10 (1:05.03)                                        
  7 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  2:04.44    2:05.21        
                1:01.72   2:05.21 (1:03.49)                                        
  8 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  2:07.47    2:06.10        
                1:01.18   2:06.10 (1:04.92)                                        
  9 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  2:05.85    2:06.58        
                1:01.36   2:06.58 (1:05.22)                                        
 10 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR               2:04.52    2:07.05        
                1:01.42   2:07.05 (1:05.63)                                        
 11 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  2:08.87    2:07.53        
                1:01.36   2:07.53 (1:06.17)                                        
 12 Giardinelli, Matthew T    15 Express Swimming-MR  2:08.38    2:08.14        
                1:01.13   2:08.14 (1:07.01)                                        
 13 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR               2:08.54    2:09.79        
                1:01.47   2:09.79 (1:08.32)                                        
 14 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR  2:06.96    2:10.06        
                1:01.57   2:10.06 (1:08.49)                                        
 14 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR  2:09.43    2:10.06        
                1:03.55   2:10.06 (1:06.51)                                        
 16 Tritter, Hudson C         16 PAC-MR               2:00.99    2:10.40        
                1:02.06   2:10.40 (1:08.34)                                        
 17 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  2:14.62    2:10.72        
                1:03.40   2:10.72 (1:07.32)                                        
 18 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR  2:10.56    2:11.15        
                1:03.97   2:11.15 (1:07.18)                                        
 19 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  2:12.21    2:11.33        
                1:03.72   2:11.33 (1:07.61)                                        
 20 Rose, Alex T              15 PAC-MR               2:11.92    2:11.40        
                1:03.94   2:11.40 (1:07.46)                                        
 21 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  2:11.24    2:11.88        
                1:04.18   2:11.88 (1:07.70)                                        
 22 Anich, Thomas W           16 FLY-MR               2:22.15    2:12.56        
                1:04.26   2:12.56 (1:08.30)                                        
 23 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  2:10.75    2:12.60        
                1:03.23   2:12.60 (1:09.37)                                        
 24 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR              2:07.55    2:12.63        
                1:02.64   2:12.63 (1:09.99)                                        
 25 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  2:11.15    2:12.93        
                1:04.84   2:12.93 (1:08.09)                                        
 26 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               2:17.97    2:13.13        
                1:03.70   2:13.13 (1:09.43)                                        
 27 Chen, Yanlei              15 QNS-MR               2:14.41    2:14.21        
                1:04.15   2:14.21 (1:10.06)                                        
 28 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  2:10.06    2:14.26        
                1:03.16   2:14.26 (1:11.10)                                        
 29 Clive, Austin R           16 Express Swimming-MR  2:16.40    2:14.97        
                1:04.91   2:14.97 (1:10.06)                                        
 30 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               2:08.73    2:15.47        
                1:04.95   2:15.47 (1:10.52)                                        
 31 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR               2:18.64    2:15.77        
                1:05.53   2:15.77 (1:10.24)                                        
 32 Lee, Alexander G          16 FLY-MR               2:19.63    2:16.07        
                1:05.94   2:16.07 (1:10.13)                                        
 33 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR  2:18.05    2:16.19        
                1:06.07   2:16.19 (1:10.12)                                        
 34 Llewellyn, James          15 CSDC-MR              2:12.22    2:16.51        
                1:05.66   2:16.51 (1:10.85)                                        
 35 Yuk, William              16 UN-MR                2:17.33    2:16.77        
                1:05.51   2:16.77 (1:11.26)                                        
 36 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               2:17.80    2:16.86        
                1:06.03   2:16.86 (1:10.83)                                        
 37 Guindine, Geoffrey        15 PAC-MR               2:14.57    2:17.14        
                1:07.09   2:17.14 (1:10.05)                                        
 38 Jung, Erick               15 HYB-MR                    NT    2:17.33        
                1:05.15   2:17.33 (1:12.18)                                        
 39 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR       NT    2:17.96        
                1:06.23   2:17.96 (1:11.73)                                        
 40 Rossi, Blake C            15 HYB-MR               2:20.68    2:18.33        
                1:06.50   2:18.33 (1:11.83)                                        
 41 Emmerich, Lee A           19 PAC-MR               2:04.10    2:19.48        
                  20.02   2:19.48 (1:59.46)                                        
 42 Finley, Mike P            15 PAC-MR               2:15.50    2:19.91        
                1:07.43   2:19.91 (1:12.48)                                        
 43 Gorman, Kyle              16 CSDC-MR                   NT    2:20.32        
                1:10.27   2:20.32 (1:10.05)                                        
 44 Gordinier, Will K         15 PAC-MR               2:21.56    2:21.30        
                1:07.81   2:21.30 (1:13.49)                                        
 45 Lam, Jeff                 16 QNS-MR               2:24.05    2:22.07        
                1:07.33   2:22.07 (1:14.74)                                        
 46 Chen, Darian              16 QNS-MR               2:17.45    2:22.18        
                1:07.34   2:22.18 (1:14.84)                                        
 47 Larice, Jonathan          15 HYB-MR               2:26.05    2:24.48        
                1:08.12   2:24.48 (1:16.36)                                        
 48 Zugibe, Matthew J         20 PAC-MR                    NT    2:24.87        
                  57.13   2:24.87 (1:27.74)                                        
 49 Park, Zeno Z              12 PAC-MR                    NT    2:25.05        
                1:09.98   2:25.05 (1:15.07)                                        
 50 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  2:23.18    2:25.06        
                1:06.62   2:25.06 (1:18.44)                                        
 51 Viollis, Michael          15 SSC-MR               2:31.42    2:26.20        
                1:13.01   2:26.20 (1:13.19)                                        
 52 Linn, George              15 FLY-MR               2:27.72    2:26.35        
                1:12.96   2:26.35 (1:13.39)                                        
 53 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:22.28    2:26.72        
                1:07.53   2:26.72 (1:19.19)                                        
 54 Perez, Matthew S          16 Express Swimming-MR  2:28.86    2:27.77        
                1:10.48   2:27.77 (1:17.29)                                        
 55 Lee, Ryan A               15 FLY-MR               2:25.90    2:27.90        
                1:09.97   2:27.90 (1:17.93)                                        
 56 Espinal, Joseph E         15 FLY-MR               2:20.40    2:28.85        
                1:10.73   2:28.85 (1:18.12)                                        
 57 Gomez, Kevin S            16 FLY-MR               2:28.32    2:29.20        
                1:13.83   2:29.20 (1:15.37)                                        
 58 Lim, James                13 FLY-MR               2:27.30    2:29.62        
                1:11.49   2:29.62 (1:18.13)                                        
 59 Spameni, Nick R           15 CSDC-MR                   NT    2:29.74        
                1:11.30   2:29.74 (1:18.44)                                        
 60 Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR               2:31.80    2:30.41        
                1:12.47   2:30.41 (1:17.94)                                        
 61 Santana, Delwin J         15 Express Swimming-MR       NT    2:30.72        
                1:12.48   2:30.72 (1:18.24)                                        
 62 Weinberg, Harrison        15 Express Swimming-MR       NT    2:32.63        
                1:12.44   2:32.63 (1:20.19)                                        
 63 Baung, Justin D           15 FLY-MR               2:34.31    2:33.68        
                1:14.09   2:33.68 (1:19.59)                                        
 63 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              2:32.87    2:33.68        
                1:14.29   2:33.68 (1:19.39)                                        
 65 Juang, Andrew             15 FLY-MR               2:40.30    2:38.54        
                1:15.61   2:38.54 (1:22.93)                                        
 66 Calderon, Xavier          15 FLY-MR               2:34.94    2:39.12        
                1:15.35   2:39.12 (1:23.77)                                        
 67 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              2:48.40    2:43.01        
                1:18.78   2:43.01 (1:24.23)                                        
 68 Murawski, Adrian          17 FLY-MR               2:41.05    2:44.06        
                1:20.27   2:44.06 (1:23.79)                                        
 69 Mulakandov, Ariel         15 QNS-MR               3:00.01    2:57.14        
                1:24.81   2:57.14 (1:32.33)                                        
 70 Nguyen, Dao H             15 WISC-MR              3:19.93    3:03.80        
                1:27.23   3:03.80 (1:36.57)                                        
 71 Khassanov, Tyler A        10 PAC-MR               3:05.83    3:16.17        
                1:35.85   3:16.17 (1:40.32)                                        
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR  4:08.12    4:15.91        
                1:00.88   2:06.77 (1:05.89)   3:13.26 (1:06.49)   4:15.91 (1:02.65)
  2 Ortof, Harry C            20 Express Swimming-MR  4:07.16    4:16.18        
                1:00.96   2:06.82 (1:05.86)   3:13.59 (1:06.77)   4:16.18 (1:02.59)
  3 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR  4:28.31    4:22.72        
                1:01.70   2:09.46 (1:07.76)   3:17.75 (1:08.29)   4:22.72 (1:04.97)
  4 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  4:22.84    4:22.89        
                1:03.67   2:11.46 (1:07.79)   3:18.66 (1:07.20)   4:22.89 (1:04.23)
  5 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  4:29.46    4:25.00        
                1:03.16   2:11.00 (1:07.84)   3:18.63 (1:07.63)   4:25.00 (1:06.37)
  6 Giardinelli, Matthew T    15 Express Swimming-MR  4:29.57    4:25.78        
                1:03.07   2:11.29 (1:08.22)   3:18.88 (1:07.59)   4:25.78 (1:06.90)
  7 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  4:25.54    4:28.64        
                1:03.53   2:12.46 (1:08.93)   3:20.54 (1:08.08)   4:28.64 (1:08.10)
  8 Miao, Ethan               14 UN-MR                4:31.82    4:30.70        
                1:04.29   2:14.37 (1:10.08)   3:24.86 (1:10.49)   4:30.70 (1:05.84)
  9 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  4:38.82    4:30.72        
                1:06.62   2:16.62 (1:10.00)   3:25.14 (1:08.52)   4:30.72 (1:05.58)
 10 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  4:36.64    4:32.02        
                1:06.28   2:16.39 (1:10.11)   3:25.17 (1:08.78)   4:32.02 (1:06.85)
 11 Pae, Jay J                13 PAC-MR               4:32.74    4:32.68        
                1:03.14   2:13.18 (1:10.04)   3:23.97 (1:10.79)   4:32.68 (1:08.71)
 12 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  4:16.94    4:33.42        
                1:04.23   2:13.11 (1:08.88)   3:22.57 (1:09.46)   4:33.42 (1:10.85)
 13 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR  4:35.69    4:36.33        
                1:05.65   2:16.74 (1:11.09)   3:27.92 (1:11.18)   4:36.33 (1:08.41)
 14 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  4:40.52    4:36.72        
                1:06.50   2:16.91 (1:10.41)   3:28.28 (1:11.37)   4:36.72 (1:08.44)
 15 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  4:42.98    4:36.95        
                1:07.01   2:17.79 (1:10.78)   3:28.70 (1:10.91)   4:36.95 (1:08.25)
 16 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  4:37.20    4:37.07        
                1:06.65   2:17.84 (1:11.19)   3:28.60 (1:10.76)   4:37.07 (1:08.47)
 17 Anich, Thomas W           16 FLY-MR               4:54.82    4:38.86        
                1:06.99   2:18.41 (1:11.42)   3:29.75 (1:11.34)   4:38.86 (1:09.11)
 18 Fei, Austin               14 Express Swimming-MR  4:35.13    4:39.11        
                1:06.46   2:17.51 (1:11.05)   3:29.38 (1:11.87)   4:39.11 (1:09.73)
 19 Rasquinha, Ranjan J       14 Express Swimming-MR       NT    4:40.78        
                1:06.40   2:17.73 (1:11.33)   3:29.92 (1:12.19)   4:40.78 (1:10.86)
 20 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               4:41.54    4:43.38        
                1:07.48   2:19.10 (1:11.62)   3:31.34 (1:12.24)   4:43.38 (1:12.04)
 21 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  4:53.05    4:45.88        
                1:05.67   2:18.24 (1:12.57)   3:33.07 (1:14.83)   4:45.88 (1:12.81)
 22 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR  4:48.18    4:45.94        
                1:07.99   2:20.89 (1:12.90)   3:34.81 (1:13.92)   4:45.94 (1:11.13)
 23 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  4:43.12    4:46.35        
                1:08.50   2:21.75 (1:13.25)   3:35.37 (1:13.62)   4:46.35 (1:10.98)
 24 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR  5:12.97    4:47.70        
                1:08.67   2:22.46 (1:13.79)   3:36.60 (1:14.14)   4:47.70 (1:11.10)
 25 Leroy, Pierre             13 HYB-MR                    NT    4:52.28        
                1:10.02   2:26.13 (1:16.11)   3:40.93 (1:14.80)   4:52.28 (1:11.35)
 26 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  4:50.51    4:52.67        
                1:08.21   2:23.44 (1:15.23)   3:39.18 (1:15.74)   4:52.67 (1:13.49)
 27 Fonseca, Casey            16 WISC-MR              4:55.11    4:54.72        
                1:06.56   2:21.83 (1:15.27)   3:39.89 (1:18.06)   4:54.72 (1:14.83)
 28 Miao, Owen                12 UN-MR                5:03.54    4:55.63        
                1:11.12   2:26.39 (1:15.27)   3:42.50 (1:16.11)   4:55.63 (1:13.13)
 29 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR               4:59.04    4:56.39        
                1:11.65   2:28.56 (1:16.91)   3:44.91 (1:16.35)   4:56.39 (1:11.48)
 30 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  4:41.59    4:57.59        
                1:08.46   2:25.87 (1:17.41)   3:44.05 (1:18.18)   4:57.59 (1:13.54)
 31 Larice, Jonathan          15 HYB-MR               5:00.01    4:58.32        
                1:10.07   2:25.26 (1:15.19)   3:42.21 (1:16.95)   4:58.32 (1:16.11)
 32 Gatto, RJ                 14 PAC-MR               4:57.07    4:58.95        
                1:11.88   2:28.25 (1:16.37)   3:45.59 (1:17.34)   4:58.95 (1:13.36)
 33 Salas, Stefano H          12 UN-MR                5:03.06    5:00.07        
                1:10.06   2:26.65 (1:16.59)   3:44.13 (1:17.48)   5:00.07 (1:15.94)
 34 Hsieh, Ethan              13 Express Swimming-MR  5:03.73    5:08.02        
                1:12.94   2:32.06 (1:19.12)   3:52.85 (1:20.79)   5:08.02 (1:15.17)
 35 Linn, George              15 FLY-MR               5:08.64    5:08.08        
                1:12.13   2:31.39 (1:19.26)   3:52.15 (1:20.76)   5:08.08 (1:15.93)
 36 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  4:58.76    5:12.47        
                1:10.58   2:30.97 (1:20.39)   3:53.67 (1:22.70)   5:12.47 (1:18.80)
 37 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR  5:20.01    5:13.31        
                1:13.91   2:33.09 (1:19.18)   3:54.57 (1:21.48)   5:13.31 (1:18.74)
 38 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               5:28.83    5:14.05        
                1:15.11   2:35.81 (1:20.70)   3:56.55 (1:20.74)   5:14.05 (1:17.50)
 39 Casal, Robert J           16 Express Swimming-MR  5:15.12    5:20.28        
                1:10.56   2:31.69 (1:21.13)   3:56.33 (1:24.64)   5:20.28 (1:23.95)
 40 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  5:33.64    5:27.52        
                1:17.31   2:41.21 (1:23.90)   4:06.06 (1:24.85)   5:27.52 (1:21.46)
 41 Bennett, Ryan A           13 Express Swimming-MR       NT    5:34.10        
                1:19.47   2:46.94 (1:27.47)   4:13.14 (1:26.20)   5:34.10 (1:20.96)
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR    59.76    1:00.89        
  2 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR  1:00.98    1:01.39        
  3 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  1:03.28    1:05.60        
  4 Kipshidze, George         17 SSC-MR               1:01.89    1:06.32        
  5 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR               1:05.06    1:07.09        
  6 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  1:07.10    1:07.20        
  7 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               1:06.12    1:07.48        
  8 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  1:06.84    1:07.49        
  9 Rose, Ben W               17 PAC-MR               1:02.77    1:07.57        
 10 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  1:06.73    1:07.64        
 11 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR               1:08.54    1:07.66        
 12 Klein, Evan M             15 WEST-MR              1:06.70    1:07.76        
 13 Rose, Alex T              15 PAC-MR               1:07.56    1:07.80        
 14 Tritter, Hudson C         16 PAC-MR               1:01.13    1:07.81        
 15 Llewellyn, James          15 CSDC-MR              1:08.05    1:08.25        
 16 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  1:07.73    1:08.41        
 17 Chen, Yanlei              15 QNS-MR               1:08.20    1:08.57        
 18 Finley, Mike P            15 PAC-MR               1:09.24    1:09.33        
 19 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR              1:09.41    1:09.50        
 20 Liu, Joshua A             17 Express Swimming-MR  1:06.81    1:09.97        
 21 Fonseca, Casey            16 WISC-MR              1:11.59    1:10.02        
 22 Emmerich, Lee A           19 PAC-MR               1:02.57    1:10.36        
 23 Bajramovic, Emil          18 FLY-MR               1:10.86    1:11.27        
 24 Yuk, William              16 UN-MR                1:12.78    1:11.50        
 25 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  1:11.30    1:11.53        
 25 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  1:09.76    1:11.53        
 27 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  1:09.91    1:11.76        
 28 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR  1:12.64    1:12.09        
 29 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR  1:12.45    1:12.14        
 30 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR  1:10.42    1:12.19        
 31 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               1:12.81    1:12.41        
 32 Olsen, Finn A             12 WEST-MR              1:14.99    1:14.18        
 33 Chen, Darian              16 QNS-MR               1:15.60    1:14.61        
 34 Lee, Ryan A               15 FLY-MR               1:17.05    1:14.63        
 35 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  1:17.11    1:14.84        
 36 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR               1:13.71    1:14.85        
 37 Clive, Austin R           16 Express Swimming-MR  1:16.05    1:15.28        
 38 Gordinier, Will K         15 PAC-MR               1:16.07    1:15.38        
 39 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  1:14.16    1:15.40        
 40 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               1:16.35    1:15.66        
 41 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               1:13.71    1:16.00        
 42 Zheng, Edwin              16 FLY-MR               1:16.66    1:16.68        
 43 Juang, Andrew             15 FLY-MR               1:17.81    1:16.90        
 44 Walsh, Aidan A            16 Express Swimming-MR  1:17.86    1:17.34        
 45 Guindine, Geoffrey        15 PAC-MR               1:12.37    1:17.45        
 46 Spameni, Nick R           15 CSDC-MR                   NT    1:17.95        
 47 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR       NT    1:18.64        
 48 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  1:21.10    1:19.26        
 49 Santana, Delwin J         15 Express Swimming-MR  1:18.91    1:19.30        
 50 Park, Zeno Z              12 PAC-MR               1:20.61    1:19.35        
 51 Viollis, Michael          15 SSC-MR               1:21.75    1:19.52        
 52 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:19.42    1:19.58        
 53 Linn, George              15 FLY-MR               1:22.89    1:20.18        
 54 Weinberg, Harrison        15 Express Swimming-MR       NT    1:20.61        
 55 Baung, Justin D           15 FLY-MR               1:22.54    1:21.45        
 56 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  1:18.84    1:21.92        
 57 Rossi, Blake C            15 HYB-MR                    NT    1:22.39        
 58 Perez, Matthew S          16 Express Swimming-MR  1:22.41    1:22.65        
 59 Gorman, Kyle              16 CSDC-MR              1:29.23    1:22.99        
 60 Espinal, Joseph E         15 FLY-MR               1:18.46    1:23.71        
 61 Murawski, Adrian          17 FLY-MR               1:24.50    1:24.69        
 62 Lee, Lin                  15 PAC-MR               1:28.28    1:29.22        
 63 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              1:28.17    1:29.45        
 64 Bouzarouata, Adam N        8 Express Swimming-MR  1:33.51    1:32.99        
 65 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              1:38.18    1:35.21        
 66 Nguyen, Dao H             15 WISC-MR              1:43.78    1:36.17        
 67 Lyubman, Eric B            9 PAC-MR                    NT    1:46.28        
 68 Khassanov, Tyler A        10 PAC-MR               1:40.34    1:47.46        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR  2:11.12    2:17.48        
                1:04.94   2:17.48 (1:12.54)                                        
  2 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  2:19.20    2:20.02        
                1:09.46   2:20.02 (1:10.56)                                        
  3 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  2:20.48    2:21.06        
                1:09.67   2:21.06 (1:11.39)                                        
  4 Byman, Sean J             18 PAC-MR               2:21.91    2:21.92        
                1:10.05   2:21.92 (1:11.87)                                        
  5 Kipshidze, George         17 SSC-MR               2:13.87    2:21.95        
                1:08.33   2:21.95 (1:13.62)                                        
  6 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  2:23.26    2:23.18        
                1:09.57   2:23.18 (1:13.61)                                        
  7 Rose, Ben W               17 PAC-MR               2:16.17    2:23.41        
                1:10.23   2:23.41 (1:13.18)                                        
  8 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               2:22.59    2:24.82        
                1:09.79   2:24.82 (1:15.03)                                        
  9 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR                    NT    2:25.66        
                1:10.99   2:25.66 (1:14.67)                                        
 10 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  2:24.08    2:26.56        
                1:11.14   2:26.56 (1:15.42)                                        
 11 Rose, Alex T              15 PAC-MR               2:26.84    2:27.00        
                1:11.82   2:27.00 (1:15.18)                                        
 12 Finley, Mike P            15 PAC-MR               2:31.25    2:27.20        
                1:11.57   2:27.20 (1:15.63)                                        
 13 Chen, Yanlei              15 QNS-MR               2:27.53    2:27.88        
                1:12.49   2:27.88 (1:15.39)                                        
 14 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR               2:21.03    2:27.97        
                1:11.80   2:27.97 (1:16.17)                                        
 15 Cui, Ryan                 16 UN-MR                2:28.33    2:28.57        
                1:11.87   2:28.57 (1:16.70)                                        
 16 Dong, Ethan S             17 Express Swimming-MR  2:24.83    2:28.60        
                1:11.65   2:28.60 (1:16.95)                                        
 17 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR              2:28.69    2:30.04        
                1:12.53   2:30.04 (1:17.51)                                        
 18 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  2:29.39    2:30.12        
                1:13.26   2:30.12 (1:16.86)                                        
 19 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR  2:29.17    2:30.61        
                1:12.56   2:30.61 (1:18.05)                                        
 20 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  2:31.50    2:31.89        
                1:15.06   2:31.89 (1:16.83)                                        
 21 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  2:32.88    2:33.02        
                1:12.24   2:33.02 (1:20.78)                                        
 22 Llewellyn, James          15 CSDC-MR              2:36.48    2:33.30        
                1:14.78   2:33.30 (1:18.52)                                        
 23 Yuk, William              16 UN-MR                2:32.05    2:33.31        
                1:14.19   2:33.31 (1:19.12)                                        
 24 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR  2:32.18    2:34.23        
                1:16.01   2:34.23 (1:18.22)                                        
 25 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR               2:55.20    2:35.78        
                1:16.66   2:35.78 (1:19.12)                                        
 26 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               2:49.19    2:36.74        
                1:16.05   2:36.74 (1:20.69)                                        
 27 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               2:38.78    2:38.09        
                1:18.55   2:38.09 (1:19.54)                                        
 28 Wone, Brandon M           16 SSC-MR               2:38.06    2:41.23        
                1:18.41   2:41.23 (1:22.82)                                        
 29 Lee, Ryan A               15 FLY-MR               2:43.98    2:41.62        
                1:18.34   2:41.62 (1:23.28)                                        
 30 Salas, Stefano H          12 UN-MR                2:44.31    2:42.30        
                1:18.94   2:42.30 (1:23.36)                                        
 31 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               2:40.69    2:43.28        
                1:19.60   2:43.28 (1:23.68)                                        
 32 Gomez, Kevin S            16 FLY-MR               2:41.32    2:45.11        
                1:20.83   2:45.11 (1:24.28)                                        
 33 Santana, Delwin J         15 Express Swimming-MR  2:44.29    2:46.77        
                1:21.95   2:46.77 (1:24.82)                                        
 34 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               2:45.03    2:46.78        
                1:21.69   2:46.78 (1:25.09)                                        
 35 Juang, Andrew             15 FLY-MR               2:55.05    2:46.82        
                1:22.25   2:46.82 (1:24.57)                                        
 36 German, Daniel N          15 Express Swimming-MR  3:01.37    2:46.83        
                1:22.75   2:46.83 (1:24.08)                                        
 37 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR       NT    2:46.94        
                1:22.89   2:46.94 (1:24.05)                                        
 38 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  2:47.21    2:49.63        
                1:23.41   2:49.63 (1:26.22)                                        
 39 Rossi, Blake C            15 HYB-MR                    NT    2:50.90        
                1:23.75   2:50.90 (1:27.15)                                        
 40 Baung, Justin D           15 FLY-MR               3:10.00    2:51.41        
                1:24.25   2:51.41 (1:27.16)                                        
 41 Murawski, Adrian          17 FLY-MR               3:07.02    2:54.91        
                1:25.49   2:54.91 (1:29.42)                                        
 42 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              3:24.82    3:15.62        
                1:36.56   3:15.62 (1:39.06)                                        
 -- Zheng, Edwin              16 FLY-MR               2:40.91         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                1:19.68        DQ (1:27.30)                                        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  1:04.83    1:08.55        
  2 Bajramovic, Emil          18 FLY-MR               1:10.69    1:11.60        
  3 LiBASSI, Connor T         15 Express Swimming-MR  1:12.83    1:13.44        
  4 Dong, Ethan S             17 Express Swimming-MR  1:12.85    1:14.51        
  5 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  1:11.44    1:14.69        
  6 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  1:19.69    1:16.07        
  7 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR               1:17.97    1:16.26        
  8 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:14.62    1:16.44        
  9 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR  1:14.86    1:16.63        
 10 Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR               1:18.84    1:16.80        
 11 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  1:15.61    1:17.41        
 12 Cui, Ryan                 16 UN-MR                1:17.78    1:17.45        
 13 Stolarski, Andrew K       17 PAC-MR               1:15.57    1:18.02        
 14 Liu, Joshua A             17 Express Swimming-MR  1:14.10    1:18.17        
 15 Rose, Alex T              15 PAC-MR               1:21.65    1:18.42        
 16 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  1:17.19    1:18.57        
 17 Ruiz, Kenny A             18 RA-MR                1:23.38    1:18.96        
 18 Klein, Evan M             15 WEST-MR              1:18.99    1:19.12        
 19 Guindine, Geoffrey        15 PAC-MR               1:13.55    1:19.33        
 20 Mendoza, Aaron O          12 HYB-MR               1:19.93    1:19.96        
 21 Park, Zeno Z              12 PAC-MR               1:21.24    1:20.11        
 22 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               1:14.02    1:20.12        
 23 Lee, Alexander G          16 FLY-MR               1:21.20    1:20.16        
 24 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  1:20.90    1:20.29        
 25 German, Daniel N          15 Express Swimming-MR  1:22.06    1:20.45        
 26 Stanzione, Jon D          16 CSDC-MR              1:19.93    1:20.55        
 27 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR               1:19.37    1:20.83        
 28 Ang, Jake                 16 Express Swimming-MR  1:16.36    1:20.90        
 29 Yuk, William              16 UN-MR                1:20.12    1:21.02        
 30 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               1:37.79    1:21.19        
 31 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  1:18.59    1:21.26        
 32 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               1:15.20    1:21.38        
 33 Pomeroy, Blayne M         15 Express Swimming-MR       NT    1:21.54        
 34 Rossi, Blake C            15 HYB-MR               1:39.70    1:22.06        
 35 Jung, Erick               15 HYB-MR               1:17.65    1:22.29        
 36 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               1:22.77    1:23.77        
 37 Zheng, Edwin              16 FLY-MR               1:26.54    1:25.23        
 38 Juang, Andrew             15 FLY-MR               1:31.25    1:25.47        
 39 Calderon, Xavier          15 FLY-MR               1:25.49    1:25.52        
 40 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  1:25.59    1:26.26        
 41 Gordinier, Will K         15 PAC-MR               1:29.12    1:26.44        
 42 Linn, George              15 FLY-MR               1:28.97    1:26.56        
 43 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              1:24.26    1:26.76        
 44 Hwang, Colin              16 Express Swimming-MR  1:25.01    1:27.37        
 45 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  1:26.34    1:28.73        
 46 Rose, Ben W               17 PAC-MR               1:20.92    1:29.56        
 47 Gorman, Kyle              16 CSDC-MR              1:29.98    1:31.42        
 48 Lam, Jeff                 16 QNS-MR               1:32.12    1:31.46        
 49 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                1:34.34    1:32.75        
 50 Mulakandov, Ariel         15 QNS-MR               1:33.90    1:33.97        
 51 Ragland, Kenazz K         17 Express Swimming-MR  1:43.70    1:41.83        
 52 Chu, Preston              12 FLY-MR                    NT    1:41.95        
 53 Bouzarouata, Adam N        8 Express Swimming-MR  1:46.44    1:44.56        
 54 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              1:59.77    1:45.14        
 55 Verdi, Tyler J            15 CSDC-MR              1:53.55    1:46.20        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  2:22.06    2:31.52        
                1:11.40   2:31.52 (1:20.12)                                        
  2 Xia, Christopher          14 QNS-MR               2:32.21    2:32.90        
                1:13.64   2:32.90 (1:19.26)                                        
  3 LiBASSI, Connor T         15 Express Swimming-MR  2:35.84    2:37.15        
                1:14.60   2:37.15 (1:22.55)                                        
  4 Byman, Sean J             18 PAC-MR               2:31.24    2:38.87        
                1:17.29   2:38.87 (1:21.58)                                        
  5 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:41.08    2:44.87        
                1:20.19   2:44.87 (1:24.68)                                        
  6 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  2:42.55    2:46.23        
                1:18.55   2:46.23 (1:27.68)                                        
  7 Dong, Ethan S             17 Express Swimming-MR  2:56.38    2:48.16        
                1:20.72   2:48.16 (1:27.44)                                        
  8 Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR               3:01.00    2:48.98        
                1:19.43   2:48.98 (1:29.55)                                        
  9 Cui, Ryan                 16 UN-MR                     NT    2:49.20        
                1:21.23   2:49.20 (1:27.97)                                        
 10 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  2:52.19    2:49.45        
                1:19.49   2:49.45 (1:29.96)                                        
 11 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR               3:05.21    2:49.61        
                1:21.26   2:49.61 (1:28.35)                                        
 12 Finley, Mike P            15 PAC-MR               2:53.09    2:49.86        
                1:21.43   2:49.86 (1:28.43)                                        
 13 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  3:06.30    2:50.18        
                1:21.01   2:50.18 (1:29.17)                                        
 14 Zugibe, Matthew J         20 PAC-MR               2:33.99    2:50.63        
                1:20.07   2:50.63 (1:30.56)                                        
 15 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR               2:53.90    2:50.66        
                1:22.64   2:50.66 (1:28.02)                                        
 16 Park, Zeno Z              12 PAC-MR               2:51.60    2:50.94        
                1:22.57   2:50.94 (1:28.37)                                        
 17 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  2:48.76    2:51.63        
                1:20.39   2:51.63 (1:31.24)                                        
 18 Griffenkranz, Sean M      19 PAC-MR               2:45.53    2:53.11        
                1:23.88   2:53.11 (1:29.23)                                        
 19 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               2:42.63    2:55.28        
                1:23.38   2:55.28 (1:31.90)                                        
 20 Lee, Alexander G          16 FLY-MR               3:00.11    2:56.25        
                1:24.06   2:56.25 (1:32.19)                                        
 21 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               3:17.34    2:57.09        
                1:25.05   2:57.09 (1:32.04)                                        
 22 Ruiz, Kenny A             18 RA-MR                3:05.00    2:57.15        
                1:25.09   2:57.15 (1:32.06)                                        
 23 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR               2:55.92    2:58.11        
                1:26.09   2:58.11 (1:32.02)                                        
 24 Rossi, Blake C            15 HYB-MR                    NT    2:59.34        
                1:24.40   2:59.34 (1:34.94)                                        
 25 German, Daniel N          15 Express Swimming-MR  2:57.76    3:01.14        
                1:25.71   3:01.14 (1:35.43)                                        
 26 Yuk, William              16 UN-MR                3:00.63    3:04.07        
                1:25.52   3:04.07 (1:38.55)                                        
 27 Larice, Jonathan          15 HYB-MR               3:17.09    3:05.27        
                1:27.55   3:05.27 (1:37.72)                                        
 28 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              3:08.23    3:07.62        
                1:30.26   3:07.62 (1:37.36)                                        
 29 Lam, Jeff                 16 QNS-MR               3:24.36    3:12.27        
                1:32.59   3:12.27 (1:39.68)                                        
 30 Gordinier, Will K         15 PAC-MR               3:30.63    3:13.12        
                1:33.38   3:13.12 (1:39.74)                                        
 31 Viollis, Michael          15 SSC-MR               3:21.78    3:17.55        
                1:33.38   3:17.55 (1:44.17)                                        
 32 Mulakandov, Ariel         15 QNS-MR               3:19.82    3:17.94        
                1:36.98   3:17.94 (1:40.96)                                        
 33 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               3:21.73    3:21.37        
                1:36.99   3:21.37 (1:44.38)                                        
 34 Lee, Lin                  15 PAC-MR               3:24.05    3:23.02        
                1:33.67   3:23.02 (1:49.35)                                        
 35 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              4:06.76    3:52.32        
                1:52.54   3:52.32 (1:59.78)                                        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR    58.24      58.01        
  2 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  1:00.42    1:00.42        
  3 Zugibe, Matthew J         20 PAC-MR                 58.99    1:01.44        
  4 Byman, Sean J             18 PAC-MR                 59.27    1:01.45        
  5 Rose, Alex T              15 PAC-MR               1:04.46    1:03.41        
  6 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  1:03.84    1:03.51        
  7 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR  1:03.58    1:03.57        
  8 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR               1:04.04    1:03.70        
  9 Tritter, Hudson C         16 PAC-MR                 57.83    1:03.74        
 10 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               1:03.61    1:04.59        
 11 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               1:07.01    1:05.41        
 12 Liu, Joshua A             17 Express Swimming-MR  1:06.56    1:05.50        
 13 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  1:05.56    1:05.74        
 14 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  1:06.66    1:05.81        
 15 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  1:04.00    1:06.05        
 16 Fonseca, Casey            16 WISC-MR              1:04.92    1:06.21        
 16 Klein, Evan M             15 WEST-MR              1:11.37    1:06.21        
 18 Olsen, Finn A             12 WEST-MR              1:12.99    1:06.50        
 19 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  1:04.70    1:06.67        
 20 Bajramovic, Emil          18 FLY-MR               1:08.66    1:06.72        
 21 Chen, Yanlei              15 QNS-MR               1:07.82    1:07.30        
 22 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  1:06.77    1:07.67        
 23 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR  1:13.64    1:08.05        
 24 Finley, Mike P            15 PAC-MR               1:11.01    1:08.67        
 25 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  1:10.28    1:08.88        
 26 Guindine, Geoffrey        15 PAC-MR               1:05.12    1:08.94        
 27 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  1:06.01    1:09.46        
 28 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  1:10.02    1:09.56        
 29 Rossi, Blake C            15 HYB-MR               1:13.82    1:09.88        
 30 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR              1:09.58    1:10.04        
 31 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR  1:11.15    1:10.06        
 32 Llewellyn, James          15 CSDC-MR              1:15.05    1:10.36        
 33 Gorman, Kyle              16 CSDC-MR              1:18.89    1:10.49        
 34 Chen, Darian              16 QNS-MR               1:16.47    1:10.56        
 35 Rose, Ben W               17 PAC-MR               1:09.54    1:10.58        
 36 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               1:07.51    1:10.92        
 37 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:09.40    1:11.59        
 38 Lee, Alexander G          16 FLY-MR               1:11.48    1:12.02        
 39 Anich, Thomas W           16 FLY-MR               1:15.11    1:12.10        
 40 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               1:07.73    1:13.30        
 41 Espinal, Joseph E         15 FLY-MR               1:12.54    1:13.68        
 42 Yuk, William              16 UN-MR                1:16.38    1:15.13        
 43 Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR               1:16.94    1:15.44        
 44 Lam, Jeff                 16 QNS-MR               1:14.66    1:15.78        
 45 Gordinier, Will K         15 PAC-MR                    NT    1:16.30        
 46 Zheng, Edwin              16 FLY-MR               1:20.36    1:17.42        
 47 Marzano, Tyler J          16 PAC-MR               1:16.96    1:17.89        
 48 Gomez, Kevin S            16 FLY-MR               1:15.99    1:18.09        
 49 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:22.77    1:21.13        
 50 Park, Zeno Z              12 PAC-MR               1:21.67    1:23.27        
 51 Johnson, Michael P        13 WISC-MR                   NT    1:28.76        
 52 Santana, Delwin J         15 Express Swimming-MR  1:21.33    1:29.06        
 53 Weinberg, Harrison        15 Express Swimming-MR       NT    1:31.97        
 54 Lee, Lin                  15 PAC-MR                    NT    1:32.35        
 55 Fehn, Matthew J           15 CSDC-MR              1:39.12    1:37.37        
 56 Bouzarouata, Adam N        8 Express Swimming-MR  1:42.08    1:39.30        
 57 Nguyen, Dao H             15 WISC-MR              2:03.99    1:52.73        
 58 Lyubman, Eric B            9 PAC-MR                    NT    1:55.63        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newmark, Jake Q           17 Express Swimming-MR  2:10.90    2:18.83        
                1:04.95   2:18.83 (1:13.88)                                        
  2 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  2:32.73    2:23.30        
                1:06.09   2:23.30 (1:17.21)                                        
  3 Rose, Alex T              15 PAC-MR               2:27.05    2:23.63        
                1:08.41   2:23.63 (1:15.22)                                        
  4 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  2:31.10    2:23.78        
                1:07.36   2:23.78 (1:16.42)                                        
  5 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR  2:26.78    2:24.20        
                1:08.47   2:24.20 (1:15.73)                                        
  6 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  2:28.35    2:26.18        
                1:09.22   2:26.18 (1:16.96)                                        
  7 Zammit, Michael C         15 Express Swimming-MR  2:28.39    2:27.00        
                1:10.18   2:27.00 (1:16.82)                                        
  8 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               2:47.86    2:27.21        
                1:08.82   2:27.21 (1:18.39)                                        
  9 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  2:30.32    2:27.83        
                1:10.84   2:27.83 (1:16.99)                                        
 10 Guindine, Geoffrey        15 PAC-MR               2:27.05    2:34.78        
                1:12.53   2:34.78 (1:22.25)                                        
 11 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR       NT    2:37.34        
                1:13.47   2:37.34 (1:23.87)                                        
 12 Weber, Christopher R      17 Express Swimming-MR  2:28.63    2:38.58        
                1:13.41   2:38.58 (1:25.17)                                        
 13 Anich, Thomas W           16 FLY-MR               2:43.78    2:42.71        
                1:14.31   2:42.71 (1:28.40)                                        
 14 Miao, Owen                12 UN-MR                2:47.59    2:44.01        
                1:19.04   2:44.01 (1:24.97)                                        
 15 Finley, Mike P            15 PAC-MR               3:01.39    2:48.05        
                1:17.16   2:48.05 (1:30.89)                                        
 16 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR  2:43.43    2:48.66        
                1:19.82   2:48.66 (1:28.84)                                        
 17 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR       NT    3:02.11        
                1:27.72   3:02.11 (1:34.39)                                        
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Michael            18 Express Swimming-MR  2:08.34    2:16.06        
                1:03.30   2:16.06 (1:12.76)                                        
  2 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  2:20.36    2:19.23        
                1:06.25   2:19.23 (1:12.98)                                        
  3 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  2:18.90    2:19.27        
                1:05.93   2:19.27 (1:13.34)                                        
  4 Gordinier, Peter T        18 PAC-MR               2:26.36    2:23.39        
                1:07.02   2:23.39 (1:16.37)                                        
  5 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR  2:23.06    2:24.43        
                1:08.66   2:24.43 (1:15.77)                                        
  6 Chopey, Andrew T          18 QNS-MR               2:20.48    2:24.53        
                1:09.27   2:24.53 (1:15.26)                                        
  7 Liu, Joshua A             17 Express Swimming-MR  2:21.39    2:24.78        
                1:08.36   2:24.78 (1:16.42)                                        
  8 Walsh, Patrick C          16 Express Swimming-MR  2:24.06    2:24.94        
                1:06.49   2:24.94 (1:18.45)                                        
  9 Liu, Timothy C            16 Express Swimming-MR  2:25.95    2:25.47        
                1:10.81   2:25.47 (1:14.66)                                        
 10 Chen, Ethan               15 Express Swimming-MR  2:28.37    2:25.74        
                1:10.06   2:25.74 (1:15.68)                                        
 11 Mendoza, Aaron O          12 HYB-MR               2:27.81    2:25.76        
                1:10.00   2:25.76 (1:15.76)                                        
 12 Cui, Ryan                 16 UN-MR                2:27.08    2:26.61        
                1:11.35   2:26.61 (1:15.26)                                        
 13 Yasinov, Zachary          15 Express Swimming-MR  2:28.71    2:27.28        
                1:07.84   2:27.28 (1:19.44)                                        
 14 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  2:28.34    2:27.60        
                1:10.65   2:27.60 (1:16.95)                                        
 15 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  2:30.22    2:28.23        
                1:10.95   2:28.23 (1:17.28)                                        
 16 Dong, Ethan S             17 Express Swimming-MR  2:20.70    2:28.93        
                1:10.19   2:28.93 (1:18.74)                                        
 17 Chen, Wellington H        17 Express Swimming-MR  2:29.36    2:28.94        
                1:11.87   2:28.94 (1:17.07)                                        
 18 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR  2:27.99    2:28.95        
                1:07.53   2:28.95 (1:21.42)                                        
 19 Klein, Evan M             15 WEST-MR              2:27.58    2:29.65        
                1:09.49   2:29.65 (1:20.16)                                        
 20 Fox, Benjamin C           17 FLY-MR               2:26.18    2:29.99        
                1:08.29   2:29.99 (1:21.70)                                        
 21 Lyubman, Sam R            15 PAC-MR               2:35.83    2:30.55        
                1:10.73   2:30.55 (1:19.82)                                        
 22 Guindine, Geoffrey        15 PAC-MR               2:24.30    2:30.77        
                1:14.74   2:30.77 (1:16.03)                                        
 23 Weber, Christopher R      17 Express Swimming-MR  2:27.45    2:32.46        
                1:11.37   2:32.46 (1:21.09)                                        
 24 Yuk, William              16 UN-MR                2:33.06    2:32.91        
                1:12.64   2:32.91 (1:20.27)                                        
 25 Chen, Yanlei              15 QNS-MR               2:30.42    2:32.92        
                1:11.84   2:32.92 (1:21.08)                                        
 26 Finley, Mike P            15 PAC-MR               2:28.58    2:33.04        
                1:12.68   2:33.04 (1:20.36)                                        
 27 Rose, Ben W               17 PAC-MR               2:25.55    2:33.07        
                1:10.97   2:33.07 (1:22.10)                                        
 28 Stolarski, Andrew K       17 PAC-MR               2:19.96    2:33.11        
                1:12.39   2:33.11 (1:20.72)                                        
 29 Kapinos, Arthur           15 Express Swimming-MR  2:34.63    2:33.98        
                1:10.72   2:33.98 (1:23.26)                                        
 30 Chrenko, Alex             17 PAC-MR               2:25.72    2:34.63        
                1:14.59   2:34.63 (1:20.04)                                        
 31 Kim, Christopher W        17 PAC-MR               2:32.63    2:35.31        
                1:13.33   2:35.31 (1:21.98)                                        
 32 Dowd, Mike R              17 CSDC-MR              2:34.95    2:35.48        
                1:09.56   2:35.48 (1:25.92)                                        
 33 Olsen, Finn A             12 WEST-MR              2:33.99    2:35.85        
                1:11.43   2:35.85 (1:24.42)                                        
 34 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  2:36.14    2:36.04        
                1:12.30   2:36.04 (1:23.74)                                        
 35 Rossi, Blake C            15 HYB-MR               2:41.16    2:36.19        
                1:14.98   2:36.19 (1:21.21)                                        
 36 Park, Zeno Z              12 PAC-MR               2:41.75    2:37.64        
                1:18.52   2:37.64 (1:19.12)                                        
 37 Becht, Ryan W             15 Express Swimming-MR  2:46.28    2:38.36        
                1:12.72   2:38.36 (1:25.64)                                        
 38 Tang, Erik                16 Express Swimming-MR  2:36.70    2:39.19        
                1:17.40   2:39.19 (1:21.79)                                        
 39 Wone, Brandon M           16 SSC-MR               2:32.09    2:39.23        
                1:14.92   2:39.23 (1:24.31)                                        
 40 Gorman, Kyle              16 CSDC-MR              2:43.04    2:39.25        
                1:17.34   2:39.25 (1:21.91)                                        
 41 Gordinier, Will K         15 PAC-MR               2:44.69    2:39.76        
                1:16.15   2:39.76 (1:23.61)                                        
 42 Miao, Owen                12 UN-MR                2:45.30    2:40.46        
                1:18.15   2:40.46 (1:22.31)                                        
 43 Zheng, Edwin              16 FLY-MR               2:50.14    2:43.30        
                1:16.23   2:43.30 (1:27.07)                                        
 44 LiBASSI, Connor T         15 Express Swimming-MR  2:29.35    2:43.73        
                1:22.20   2:43.73 (1:21.53)                                        
 45 Piedrahita, Julian V      12 Express Swimming-MR  2:46.18    2:44.21        
                1:16.61   2:44.21 (1:27.60)                                        
 46 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR  2:50.86    2:45.47        
                1:20.40   2:45.47 (1:25.07)                                        
 47 Kirschbaum, Jonah D       12 Express Swimming-MR  2:53.19    2:45.88        
                1:18.81   2:45.88 (1:27.07)                                        
 48 Anich, Thomas W           16 FLY-MR               2:55.28    2:46.01        
                1:20.46   2:46.01 (1:25.55)                                        
 49 Lam, Jeff                 16 QNS-MR               2:47.52    2:46.49        
                1:18.46   2:46.49 (1:28.03)                                        
 50 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                2:54.70    2:50.76        
                1:19.58   2:50.76 (1:31.18)                                        
 51 Walsh, Aidan A            16 Express Swimming-MR  2:54.47    2:51.01        
                1:18.65   2:51.01 (1:32.36)                                        
 52 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               2:48.00    2:53.37        
                1:21.25   2:53.37 (1:32.12)                                        
 53 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              2:54.16    2:53.69        
                1:25.87   2:53.69 (1:27.82)                                        
 54 Espinal, Joseph E         15 FLY-MR               2:46.02    2:54.68        
                1:22.72   2:54.68 (1:31.96)                                        
 55 Mulakandov, Ariel         15 QNS-MR               3:05.29    3:03.06        
                1:28.36   3:03.06 (1:34.70)                                        
 56 Wang, Jason Z             10 HYB-MR                    NT    3:04.63        
                1:28.75   3:04.63 (1:35.88)                                        
 57 Ragland, Kenazz K         17 Express Swimming-MR  3:17.41    3:05.70        
                1:24.02   3:05.70 (1:41.68)                                        
 58 Verdi, Tyler J            15 CSDC-MR                   NT    3:08.67        
                1:30.51   3:08.67 (1:38.16)                                        
 59 Weinstein, Joshua E       10 Express Swimming-MR  3:08.89    3:10.73        
                1:30.39   3:10.73 (1:40.34)                                        
 60 Tang, Logan H             11 UN-MR                3:25.00    3:11.68        
                1:32.63   3:11.68 (1:39.05)                                        
 61 Chu, Preston              12 FLY-MR               3:24.08    3:17.30        
                1:36.86   3:17.30 (1:40.44)                                        
 62 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR  3:25.65    3:21.55        
                1:36.15   3:21.55 (1:45.40)                                        
 63 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR       NT    3:46.59        
                1:50.00   3:46.59 (1:56.59)                                        
 -- Khan, Abdul Bari          17 FLY-MR               2:51.80         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                1:14.27        DQ (1:24.92)                                        
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Matthew            15 Express Swimming-MR  4:52.85    4:52.48        
                1:07.33   2:23.99 (1:16.66)   3:48.13 (1:24.14)   4:52.48 (1:04.35)
  2 LU, Michael D             15 Express Swimming-MR  4:53.91    4:52.57        
                1:06.68   2:22.44 (1:15.76)   3:47.57 (1:25.13)   4:52.57 (1:05.00)
  3 Miao, Ethan               14 UN-MR                4:51.23    5:00.94        
                1:07.21   2:26.08 (1:18.87)   3:53.33 (1:27.25)   5:00.94 (1:07.61)
  4 Nunez, Ryan               14 Express Swimming-MR  5:10.85    5:02.39        
                1:08.38   2:21.70 (1:13.32)   3:54.15 (1:32.45)   5:02.39 (1:08.24)
  5 Reilly, Christopher M     15 Express Swimming-MR  5:12.11    5:07.04        
                1:08.26   2:28.67 (1:20.41)   3:57.99 (1:29.32)   5:07.04 (1:09.05)
  6 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR  5:09.93    5:11.61        
                1:09.72   2:28.40 (1:18.68)   4:01.03 (1:32.63)   5:11.61 (1:10.58)
  7 Cui, Ryan                 16 UN-MR                5:22.08    5:12.81        
                1:12.95   2:34.44 (1:21.49)   4:04.94 (1:30.50)   5:12.81 (1:07.87)
  8 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR  5:12.50    5:21.70        
                1:13.30   2:37.70 (1:24.40)   4:10.16 (1:32.46)   5:21.70 (1:11.54)
  9 Chen, Joseph              15 Express Swimming-MR  5:26.37    5:25.55        
                1:06.31   2:28.82 (1:22.51)   4:10.30 (1:41.48)   5:25.55 (1:15.25)
 10 LiBASSI, Connor T         15 Express Swimming-MR  5:25.63    5:26.08        
                1:19.93   2:48.08 (1:28.15)   4:14.37 (1:26.29)   5:26.08 (1:11.71)
 11 Kim, Brendon M            15 Express Swimming-MR  5:15.21    5:27.18        
                1:13.68   2:41.08 (1:27.40)   4:13.32 (1:32.24)   5:27.18 (1:13.86)
 12 Lugo, Aron R              14 Express Swimming-MR  5:26.76    5:28.30        
                1:12.59   2:40.04 (1:27.45)   4:15.26 (1:35.22)   5:28.30 (1:13.04)
 13 Epp, Peter J              17 Express Swimming-MR  5:50.21    5:31.97        
                1:11.04   2:39.34 (1:28.30)   4:19.30 (1:39.96)   5:31.97 (1:12.67)
 14 Protano, Robert T         14 Express Swimming-MR  6:16.55    5:42.61        
                1:20.04   2:49.22 (1:29.18)   4:24.81 (1:35.59)   5:42.61 (1:17.80)
 15 Miao, Owen                12 UN-MR                5:44.93    5:44.25        
                1:16.47   2:47.92 (1:31.45)   4:29.96 (1:42.04)   5:44.25 (1:14.29)
 16 Apat, Joseph R            13 Express Swimming-MR       NT    5:51.97        
                1:25.72   3:01.89 (1:36.17)   4:37.47 (1:35.58)   5:51.97 (1:14.50)
 17 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR       NT    5:52.10        
                  20.63   1:26.23 (1:05.60)   4:33.40 (3:07.17)   5:52.10 (1:18.70)
 18 Harrilal, Ayden B         13 Express Swimming-MR       NT    5:53.41        
                1:25.83   2:57.15 (1:31.32)   4:38.65 (1:41.50)   5:53.41 (1:14.76)
 19 Castano, Nicholas M       11 UN-MR                     NT    5:54.74        
                1:23.27   2:51.21 (1:27.94)   4:33.77 (1:42.56)   5:54.74 (1:20.97)
 20 Bennett, Ryan A           13 Express Swimming-MR       NT    6:21.42        
                1:25.54   3:01.99 (1:36.45)   4:59.86 (1:57.87)   6:21.42 (1:21.56)
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Spagnoletti, Evan         14 HYB-MR                    NT      27.61        
  2 Georges, Adelrhany        13 HYB-MR                    NT      29.14        
  3 Leroy, Pierre             13 HYB-MR                    NT      29.37        
  4 Spagnoletti, Lucas        13 HYB-MR                    NT      31.70        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mamak, Marisa A           14 FLY-MR                    NT      29.52        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Frankie         14 SSC-MR                    NT      27.06        
  2 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR                    NT      31.25        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harkins, Morgan P         10 Express Swimming-MR       NT      34.02        
  2 Lee, Ethan J               9 QNS-MR                    NT      34.77        
  3 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR                    NT      37.66        
 
Mixed 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinea, Ethan T           10 Express Swimming-MR       NT    2:50.94        
                1:22.79   2:50.94 (1:28.15)                                        
  2 Yao, Maxwell               9 Express Swimming-MR       NT    2:51.36        
                1:23.22   2:51.36 (1:28.14)                                        
 
Mixed 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Christopher W        17 PAC-MR                    NT    4:46.17        
                1:07.41   2:20.82 (1:13.41)   3:34.31 (1:13.49)   4:46.17 (1:11.86)
  2 Stern, Noah I             10 Express Swimming-MR       NT    6:58.66        
                1:39.49   3:28.32 (1:48.83)   5:16.12 (1:47.80)   6:58.66 (1:42.54)
 
Mixed 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR       NT   17:10.07        
                1:05.82   2:14.65 (1:08.83)   3:23.37 (1:08.72)   4:32.04 (1:08.67)
      5:40.71 (1:08.67)   6:49.40 (1:08.69)   7:58.11 (1:08.71)   9:06.78 (1:08.67)
     10:15.78 (1:09.00)  11:25.45 (1:09.67)  12:35.18 (1:09.73)  13:44.81 (1:09.63)
     14:53.57 (1:08.76)  16:03.09 (1:09.52)  17:10.07 (1:06.98)                    
  2 Goodman, Jonah B          15 Express Swimming-MR       NT   17:20.84        
                1:06.24   2:15.98 (1:09.74)   3:26.03 (1:10.05)   4:36.03 (1:10.00)
      5:46.29 (1:10.26)   6:56.31 (1:10.02)   8:06.38 (1:10.07)   9:15.62 (1:09.24)
     10:24.97 (1:09.35)  11:34.49 (1:09.52)  12:43.94 (1:09.45)  13:53.97 (1:10.03)
     15:03.42 (1:09.45)  16:12.77 (1:09.35)  17:20.84 (1:08.07)                    
  3 Cui, Ryan                 16 UN-MR                     NT   17:29.75        
                1:04.76   2:13.82 (1:09.06)   3:23.65 (1:09.83)   4:33.01 (1:09.36)
      5:42.43 (1:09.42)   6:52.03 (1:09.60)   8:02.05 (1:10.02)   9:11.92 (1:09.87)
     10:22.06 (1:10.14)  11:33.43 (1:11.37)  12:44.55 (1:11.12)  13:55.37 (1:10.82)
     15:07.10 (1:11.73)  16:19.29 (1:12.19)  17:29.75 (1:10.46)                    
  4 Giardinelli, Matthew T    15 Express Swimming-MR       NT   17:49.04        
                1:06.20   2:14.97 (1:08.77)   3:24.31 (1:09.34)   4:33.51 (1:09.20)
      5:44.26 (1:10.75)   6:56.22 (1:11.96)   8:07.41 (1:11.19)   9:20.39 (1:12.98)
     10:34.10 (1:13.71)  11:48.53 (1:14.43)  13:02.42 (1:13.89)  14:16.31 (1:13.89)
     15:27.80 (1:11.49)  16:38.87 (1:11.07)  17:49.04 (1:10.17)                    
  5 Broderick, Patrick V      13 Express Swimming-MR       NT   17:54.16        
                1:07.52   2:19.73 (1:12.21)   3:32.33 (1:12.60)   4:45.50 (1:13.17)
      5:57.98 (1:12.48)   7:10.32 (1:12.34)   8:22.97 (1:12.65)   9:34.39 (1:11.42)
     10:46.42 (1:12.03)  11:58.00 (1:11.58)  13:09.85 (1:11.85)  14:21.44 (1:11.59)
     15:32.90 (1:11.46)  16:44.45 (1:11.55)  17:54.16 (1:09.71)                    
  6 Rhodes, Nicholas A        14 Express Swimming-MR       NT   18:09.16        
                1:07.50   2:19.42 (1:11.92)   3:32.13 (1:12.71)   4:45.12 (1:12.99)
      5:58.31 (1:13.19)   7:10.19 (1:11.88)   8:23.61 (1:13.42)   9:36.69 (1:13.08)
     10:49.24 (1:12.55)  12:01.45 (1:12.21)  13:12.98 (1:11.53)  14:25.70 (1:12.72)
     15:39.28 (1:13.58)  16:53.96 (1:14.68)  18:09.16 (1:15.20)                    
  7 Competello, Madeline G    17 UN-MR                     NT   18:40.25        
                1:09.14   2:21.73 (1:12.59)   3:34.50 (1:12.77)   4:48.48 (1:13.98)
      6:03.31 (1:14.83)   7:18.69 (1:15.38)   8:33.58 (1:14.89)   9:48.91 (1:15.33)
     11:04.00 (1:15.09)  12:19.69 (1:15.69)  13:36.38 (1:16.69)  14:52.03 (1:15.65)
     16:08.45 (1:16.42)  17:25.10 (1:16.65)  18:40.25 (1:15.15)                    
 
Mixed 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             13 QNS-MR                    NT    2:38.53        
                1:15.93   2:38.53 (1:22.60)                                        
 
Mixed 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                11 QNS-MR                    NT    2:56.40        
                1:25.48   2:56.40 (1:30.92)                                        
 
Mixed 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Richard             12 Express Swimming-MR       NT      40.26        
  2 Milstein, Jillian E       12 PAC-MR                    NT      43.24        
  3 Truong, Koa               10 QNS-MR                    NT      48.16        
 
Mixed 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zugibe, Matthew J         20 PAC-MR                    NT    1:12.05        
  2 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR                 NT    1:19.40        
 
Mixed 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verba, Nikita             14 Hes-Mr-MR                 NT    1:19.41        
  2 Okounev, Luke             14 Hes-Mr-MR                 NT    1:20.51        
 
Mixed 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flouras, Penelope         11 QNS-MR                    NT    3:41.85        
                1:49.13   3:41.85 (1:52.72)                                        
 
Mixed 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                    NT    3:10.52        
                1:28.08   3:10.52 (1:42.44)                                        
 
Mixed 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose, Alex T              15 PAC-MR                    NT    1:03.44        
 
Mixed 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Competello, Madeline G    17 UN-MR                     NT    2:27.97        
                1:09.44   2:27.97 (1:18.53)                                        
  2 McKenna, Mary K           13 Express Swimming-MR       NT    2:30.84        
                1:11.04   2:30.84 (1:19.80)