Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/18/2017 10:27 AM
         2017 MR RFAC Holiday Invitational - 12/15/2017 to 12/17/2017          
                              Sanction #: 171202                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Bluebell B        8 PATS-MR                35.34      36.01        
  2 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR                39.13      39.07        
  3 Kern, Olivia R             8 WISC-MR                40.41      40.02        
  4 Birnbaum, Ava L            8 PATS-MR                43.18      43.46        
  5 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  47.96      43.93        
  6 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR    45.60      45.36        
  7 Kregel, Marina             8 NDAC-MR                46.53      46.22        
  8 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR                49.98      47.50        
  9 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR                53.83      48.69        
 10 DiGiovanni, Bella M        8 NDAC-MR                50.82      48.89        
 11 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR    55.92      50.29        
 12 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR    48.70      50.51        
 13 He, Hannah G               7 RFAC-MR              1:01.79      54.33        
 14 Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR              1:02.08      57.61        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR              1:29.99    1:25.78        
                  40.17     1:25.78 (45.61)                                        
  2 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:48.11    1:33.87        
                  43.94     1:33.87 (49.93)                                        
  3 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                2:00.00    1:37.46        
                  47.18     1:37.46 (50.28)                                        
  4 Kregel, Marina             8 NDAC-MR              1:41.61    1:40.68        
                  45.54     1:40.68 (55.14)                                        
  5 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:49.91    1:43.63        
                  48.40     1:43.63 (55.23)                                        
  6 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:41.81    1:45.99        
                  50.21     1:45.99 (55.78)                                        
  7 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  2:14.32    1:48.16        
                  49.71     1:48.16 (58.45)                                        
  8 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  2:16.54    1:48.52        
                  53.23     1:48.52 (55.29)                                        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR              2:27.43    1:51.22        
                  50.39   1:51.22 (1:00.83)                                        
 10 He, Hannah G               7 RFAC-MR                   NT    2:01.67        
                  57.05   2:01.67 (1:04.62)                                        
 11 Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR                   NT    2:01.97        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR                54.25      44.05        
  2 Kregel, Marina             8 NDAC-MR                50.64      48.58        
  3 Kern, Olivia R             8 WISC-MR                53.22      49.63        
  4 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  54.94      50.45        
  5 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:01.58      56.54        
  7 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:02.60      59.34        
  8 Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR              1:07.75      59.77        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR              1:19.63    1:01.94        
 10 He, Hannah G               7 RFAC-MR              1:07.42    1:10.19        
  6 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR    59.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:05.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Bluebell B        8 PATS-MR                48.54      46.21 SILV   
  2 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:20.11      53.26        
  3 Birnbaum, Ava L            8 PATS-MR                55.70      53.80        
  4 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  1:06.54      57.25        
  5 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:04.38      57.93        
  6 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                1:00.00      59.31        
  7 Kregel, Marina             8 NDAC-MR              1:01.55    1:02.04        
  8 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:09.07    1:06.21        
  9 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:10.88    1:07.27        
 10 He, Hannah G               7 RFAC-MR                   NT    1:08.39        
 11 DiGiovanni, Bella M        8 NDAC-MR              1:20.11    1:13.50        
 12 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR  1:25.38    1:28.94        
 -- Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Kofsky, Emily S            8 WISC-MR              1:04.92         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Bluebell B        8 PATS-MR                36.47      39.03 SILV   
  2 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR                46.99      47.10        
  3 Kregel, Marina             8 NDAC-MR                58.24      57.42        
  4 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:00.23      58.12        
  5 Birnbaum, Ava L            8 PATS-MR                57.15      58.15        
  6 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  1:11.23      58.56        
  7 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                1:00.00      59.49        
  8 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:10.11    1:14.56        
  9 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:08.99    1:17.66        
 10 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR  1:12.12    1:21.35        
 -- Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:21.08         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR              2:00.44    1:40.65        
                  45.10     1:40.65 (55.55)                                        
  2 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                2:30.00    1:49.86        
                  51.03     1:49.86 (58.83)                                        
  3 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:54.49    1:50.88        
                  53.68     1:50.88 (57.20)                                        
  4 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  2:22.32    1:56.50        
  5 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  2:23.45    1:58.08        
                1:03.19     1:58.08 (54.89)                                        
  6 Kregel, Marina             8 NDAC-MR              1:52.85    2:02.66        
                  54.42   2:02.66 (1:08.24)                                        
  7 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              2:10.65    2:05.15        
                1:03.69   2:05.15 (1:01.46)                                        
  8 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              2:20.85    2:06.29        
                1:05.43   2:06.29 (1:00.86)                                        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR              2:41.45    2:25.31        
                1:08.18   2:25.31 (1:17.13)                                        
 -- He, Hannah G               7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                1:14.11        DQ (1:17.38)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.07    1:51.18        
     1) Blazek, Amelia R 8              2) DiGiovanni, Bella M 8          
     3) Kregel, Marina 8                4) Boehm, Paige M 8               
                1:49.44      1:51.18 (1.74)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Madison G          10 WISC-MR                34.27      32.90 SILV   
  2 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                32.68      32.96 SILV   
  3 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                35.31      33.67 SILV   
  4 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR    33.78      33.75 SILV   
  5 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR                 35.55      34.06 SILV   
  6 Henson, Emma V             9 HVD-MR                 36.00      34.18 SILV   
  7 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR                36.81      34.21 SILV   
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                34.88      34.43 SILV   
  9 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    33.70      34.87 SILV   
 10 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR    34.77      35.25        
 11 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    35.25      35.26        
 12 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                35.08      35.33        
 13 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                36.00      35.79        
 14 Button, Molly I           10 NDAC-MR                33.22      36.11        
 15 Baks, Janneke P           10 HVD-MR                 37.87      36.18        
 16 Singer, Keira A            9 WISC-MR                39.21      36.62        
 17 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 38.61      36.64        
 18 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                37.47      37.17        
 19 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                37.29      37.34        
 20 Martinez, Renata A         9 PATS-MR                36.93      37.35        
 21 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                38.51      37.41        
 22 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                35.72      37.48        
 23 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR    38.33      37.70        
 24 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                38.44      37.79        
 25 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                38.67      38.01        
 25 Cullen, Grace M            9 IA-MR                  49.81      38.01        
 27 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  35.94      38.07        
 28 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  39.66      38.57        
 29 White, Symantha G          9 PATS-MR                40.01      38.64        
 30 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                40.14      39.02        
 31 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                39.77      39.34        
 32 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR                 41.35      39.41        
 33 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR                42.25      40.21        
 34 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                43.01      40.26        
 35 Langevin, Taylor L        10 PATS-MR                40.65      40.93        
 36 Kozak, Alaina R            9 PATS-MR                41.70      41.54        
 37 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    38.21      41.67        
 38 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    42.11      42.25        
 39 Liranzo, Alexis M         10 PATS-MR                42.55      42.46        
 40 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR                 42.94      42.76        
 41 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                43.99      42.81        
 42 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR                43.10      42.84        
 43 Farrell, Katherine K      10 HVD-MR                 44.05      42.92        
 44 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  41.62      44.95        
 45 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR                 45.62      45.10        
 46 La Torre, Reese R          9 IA-MR                   5.00      46.49        
 47 Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:00.00      46.84        
 48 Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT      49.02        
 49 Touijar, Heba              9 HVD-MR                 50.55      49.16        
 50 Civitano, Sophia G         9 HVD-MR                 53.52      52.18        
 51 Jude, Cat I                9 NDAC-MR              1:05.32      58.40        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:19.35    1:13.99 SILV   
                  35.11     1:13.99 (38.88)                                        
  2 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR  1:13.60    1:14.06 SILV   
                  35.01     1:14.06 (39.05)                                        
  3 Neary, Madison G          10 WISC-MR              1:23.12    1:15.67 SILV   
                  35.21     1:15.67 (40.46)                                        
  4 Henson, Emma V             9 HVD-MR               1:20.33    1:15.72 SILV   
                  36.25     1:15.72 (39.47)                                        
  5 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:21.99    1:15.73 SILV   
                  35.49     1:15.73 (40.24)                                        
  6 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:28.74    1:16.56 SILV   
                  35.72     1:16.56 (40.84)                                        
  7 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:37.98    1:18.59        
                  38.79     1:18.59 (39.80)                                        
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR              1:20.69    1:18.91        
                  37.67     1:18.91 (41.24)                                        
  9 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR              1:37.39    1:19.05        
                  36.24     1:19.05 (42.81)                                        
 10 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               1:30.33    1:19.13        
                  37.20     1:19.13 (41.93)                                        
 11 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR  1:27.30    1:20.10        
                  37.40     1:20.10 (42.70)                                        
 12 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:37.03    1:20.43        
                  39.57     1:20.43 (40.86)                                        
 13 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR       NT    1:20.49        
                  37.82     1:20.49 (42.67)                                        
 14 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:26.02    1:20.71        
                  39.76     1:20.71 (40.95)                                        
 15 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR              1:30.99    1:21.10        
                  39.12     1:21.10 (41.98)                                        
 16 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:22.14    1:21.25        
                  38.92     1:21.25 (42.33)                                        
 17 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              1:22.41    1:21.34        
                  38.84     1:21.34 (42.50)                                        
 18 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:31.33    1:22.62        
 19 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:27.41    1:23.06        
                  39.33     1:23.06 (43.73)                                        
 20 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:28.03    1:23.55        
                  37.93     1:23.55 (45.62)                                        
 21 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:32.33    1:25.66        
                  40.82     1:25.66 (44.84)                                        
 22 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR              1:26.81    1:26.04        
                  39.83     1:26.04 (46.21)                                        
 23 Wilson, Emma              10 NDAC-MR              1:27.29    1:28.74        
                  40.83     1:28.74 (47.91)                                        
 24 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR              1:32.01    1:29.22        
                  41.87     1:29.22 (47.35)                                        
 25 Sabarre, ina C            10 PATS-MR              1:30.79    1:29.41        
                  42.85     1:29.41 (46.56)                                        
 26 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                1:45.00    1:29.59        
                  41.56     1:29.59 (48.03)                                        
 27 Donegain, Kate A           9 IA-MR                1:45.00    1:32.25        
                  44.47     1:32.25 (47.78)                                        
 28 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:38.79    1:32.77        
                  42.03     1:32.77 (50.74)                                        
 29 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              1:51.84    1:32.82        
                  43.47     1:32.82 (49.35)                                        
 30 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              1:30.51    1:33.68        
                  42.84     1:33.68 (50.84)                                        
 31 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:36.91    1:34.79        
                  43.53     1:34.79 (51.26)                                        
 32 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR  1:36.26    1:35.59        
                  45.90     1:35.59 (49.69)                                        
 33 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR               1:57.33    1:43.38        
                  47.19     1:43.38 (56.19)                                        
 34 Touijar, Heba              9 HVD-MR               1:57.33    1:47.45        
                  48.59     1:47.45 (58.86)                                        
 35 Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT    1:50.24        
                  51.43     1:50.24 (58.81)                                        
 36 Gibson, Reagan M           9 MWDA-MR              1:57.72    1:55.29        
                  52.04   1:55.29 (1:03.25)                                        
 37 La Torre, Reese R          9 IA-MR                2:00.00    1:55.94        
                  53.88   1:55.94 (1:02.06)                                        
 38 Renner, Lacey A            9 IA-MR                2:00.00    1:58.09        
                  53.97   1:58.09 (1:04.12)                                        
 -- O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR              1:15.75        DFS        
      Declared false start
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                38.37      36.38 ZQ     
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    36.72      37.71 SILV   
  3 Henson, Emma V             9 HVD-MR                 41.21      38.46 SILV   
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR                40.21      39.26 SILV   
  5 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR    44.47      41.36 SILV   
  6 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                42.10      41.75 SILV   
  7 Neary, Madison G          10 WISC-MR                41.45      42.17 SILV   
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                40.77      42.29 SILV   
  9 Heitman, Madison J        10 HVD-MR                 45.18      42.50 SILV   
 10 Singer, Keira A            9 WISC-MR                47.02      42.79 SILV   
 11 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                44.91      42.91        
 12 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                41.70      43.12        
 13 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                45.89      43.79        
 14 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 44.56      44.02        
 15 White, Symantha G          9 PATS-MR                43.76      44.05        
 16 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR    47.88      44.16        
 17 Nestler, Maura K          10 PATS-MR                43.12      44.23        
 18 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                40.47      44.35        
 19 Cullen, Grace M            9 IA-MR                  51.58      44.43        
 20 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    44.84      44.50        
 21 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                43.68      45.20        
 22 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                45.32      45.27        
 23 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.16      46.10        
 24 Sabarre, ina C            10 PATS-MR                44.06      46.25        
 25 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    48.31      46.49        
 26 Wilson, Emma              10 NDAC-MR                48.20      46.76        
 27 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    47.57      47.20        
 28 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                48.99      47.51        
 28 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  48.48      47.51        
 30 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                48.97      48.18        
 31 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR    49.12      48.21        
 32 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR                46.84      49.50        
 33 Jutt, Anna E              10 PATS-MR                48.52      50.39        
 34 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                53.21      51.17        
 35 Touijar, Heba              9 HVD-MR                 58.33      54.58        
 36 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR                 57.73      56.58        
 37 Civitano, Sophia G         9 HVD-MR                 56.82      58.14        
 38 Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:00.00      59.79        
 -- Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR                46.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR                 54.30         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:20.64    1:19.90 JO     
                  38.75     1:19.90 (41.15)                                        
  2 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR              1:24.56    1:22.49 SILV   
                  41.24     1:22.49 (41.25)                                        
  3 Henson, Emma V             9 HVD-MR               1:50.33    1:25.11 SILV   
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:32.70    1:25.83 SILV   
                  40.61     1:25.83 (45.22)                                        
  5 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR              1:27.99    1:27.87 SILV   
                  43.22     1:27.87 (44.65)                                        
  6 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:45.33    1:29.28 SILV   
                  44.89     1:29.28 (44.39)                                        
  7 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR              1:37.99    1:30.52 SILV   
                  44.86     1:30.52 (45.66)                                        
  8 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:33.69    1:30.57 SILV   
                  43.37     1:30.57 (47.20)                                        
  9 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:36.03    1:31.17 SILV   
                  43.02     1:31.17 (48.15)                                        
 10 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR              1:36.61    1:31.33 SILV   
                  44.40     1:31.33 (46.93)                                        
 11 Button, Molly I           10 NDAC-MR              1:31.22    1:31.58 SILV   
                  44.79     1:31.58 (46.79)                                        
 12 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:28.99    1:32.05 SILV   
                  44.17     1:32.05 (47.88)                                        
 13 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              1:41.05    1:33.18 SILV   
                  46.35     1:33.18 (46.83)                                        
 14 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:45.33    1:34.44 SILV   
                  44.80     1:34.44 (49.64)                                        
 15 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:27.79    1:35.02 SILV   
                  45.96     1:35.02 (49.06)                                        
 16 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:38.83    1:35.62 SILV   
                  46.90     1:35.62 (48.72)                                        
 17 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR              1:42.30    1:36.90 SILV   
                  47.58     1:36.90 (49.32)                                        
 18 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:36.77    1:37.47        
                  48.36     1:37.47 (49.11)                                        
 19 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:42.33    1:37.70        
                  47.31     1:37.70 (50.39)                                        
 20 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:42.33    1:39.02        
                  45.29     1:39.02 (53.73)                                        
 21 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR               1:47.17    1:44.63        
                  50.67     1:44.63 (53.96)                                        
 22 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR  1:45.72    1:45.55        
                  51.41     1:45.55 (54.14)                                        
 23 Weiss, Lauren             10 IA-MR                1:43.04    1:48.37        
                  52.85     1:48.37 (55.52)                                        
 24 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR               2:02.33    1:49.18        
                  51.17     1:49.18 (58.01)                                        
 25 Farrell, Katherine K      10 HVD-MR               1:52.33    1:50.20        
                  51.43     1:50.20 (58.77)                                        
 26 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:43.33    1:51.29        
                  52.00     1:51.29 (59.29)                                        
 27 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR              1:55.74    1:53.09        
                  56.04     1:53.09 (57.05)                                        
 28 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR              1:56.94    1:53.25        
                  55.60     1:53.25 (57.65)                                        
 29 Langevin, Taylor L        10 PATS-MR              1:48.13    1:53.98        
                  56.38     1:53.98 (57.60)                                        
 30 Jude, Cat I                9 NDAC-MR              2:30.37    2:35.98        
                1:17.82   2:35.98 (1:18.16)                                        
 -- Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR              2:02.68         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Martinez, Renata A         9 PATS-MR              1:30.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.03          DQ (49.57)                                        
 -- Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR  1:52.82         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               1:42.33         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  46.07                                                            
 -- Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR               2:15.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  57.71        DQ (1:09.86)                                        
 -- Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              2:07.56         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:47.38           DQ (0.04)                                        
 -- Touijar, Heba              9 HVD-MR               2:15.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  57.63        DQ (1:02.13)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                46.93      44.53 SILV   
  2 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                47.84      44.56 SILV   
  3 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    45.41      44.88 SILV   
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR                47.99      44.95 SILV   
  5 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                46.12      45.19 SILV   
  6 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                50.84      45.75 SILV   
  7 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:00.03      46.14 SILV   
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                45.05      46.52 SILV   
  9 Button, Molly I           10 NDAC-MR                49.80      47.17 SILV   
 10 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR    45.83      47.22 SILV   
 10 Baks, Janneke P           10 HVD-MR                 49.75      47.22 SILV   
 12 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                50.43      47.79 SILV   
 13 Nestler, Maura K          10 PATS-MR                47.21      47.83 SILV   
 14 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 55.31      48.52 SILV   
 15 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  57.50      49.12        
 16 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                51.65      49.45        
 17 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                52.08      49.82        
 18 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                52.12      49.89        
 19 Neary, Madison G          10 WISC-MR                58.13      50.63        
 20 Henson, Emma V             9 HVD-MR                 51.10      50.72        
 21 Singer, Keira A            9 WISC-MR                53.82      50.77        
 22 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  50.23      51.04        
 23 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    51.04      51.09        
 24 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:03.35      51.15        
 25 White, Symantha G          9 PATS-MR                51.23      51.24        
 26 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                54.89      51.28        
 27 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    53.56      51.30        
 28 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                56.94      52.51        
 29 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:04.69      53.24        
 30 Langevin, Taylor L        10 PATS-MR                53.25      53.60        
 31 Martinez, Renata A         9 PATS-MR              1:00.69      53.62        
 32 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                56.83      54.70        
 33 Farrell, Katherine K      10 HVD-MR                 56.08      54.76        
 34 Liranzo, Alexis M         10 PATS-MR                53.47      55.07        
 35 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    55.49      55.42        
 36 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR                54.04      55.46        
 37 Kozak, Alaina R            9 PATS-MR                56.96      55.79        
 38 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                56.45      55.80        
 39 Donegain, Kate A           9 IA-MR                1:00.00      55.88        
 40 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR                58.37      59.33        
 41 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR               1:01.99    1:00.97        
 42 Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT    1:04.04        
 43 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:00.00    1:04.38        
 44 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR                 59.33    1:11.01        
 -- Civitano, Sophia G         9 HVD-MR               1:07.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jude, Cat I                9 NDAC-MR              1:03.19         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Casucci, Kira E            9 HVD-MR                 51.13         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:46.99    1:34.67 SILV   
                  45.33     1:34.67 (49.34)                                        
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:35.51    1:35.58 SILV   
                  45.21     1:35.58 (50.37)                                        
  3 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:47.87    1:36.47 SILV   
                  45.23     1:36.47 (51.24)                                        
  4 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:44.80    1:39.27 SILV   
                  46.78     1:39.27 (52.49)                                        
  5 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:51.54    1:39.74 SILV   
                  48.59     1:39.74 (51.15)                                        
  6 Cullen, Grace M            9 IA-MR                2:00.00    1:40.23 SILV   
                  48.05     1:40.23 (52.18)                                        
  7 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR              1:36.99    1:41.22 SILV   
                  47.49     1:41.22 (53.73)                                        
  8 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:45.13    1:42.53 SILV   
                  47.68     1:42.53 (54.85)                                        
  9 Sabarre, ina C            10 PATS-MR              1:46.37    1:43.70 SILV   
                  49.41     1:43.70 (54.29)                                        
 10 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:45.10    1:43.71 SILV   
                  47.16     1:43.71 (56.55)                                        
 11 Henson, Emma V             9 HVD-MR               2:02.33    1:47.13 SILV   
                  51.14     1:47.13 (55.99)                                        
 12 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               2:03.33    1:47.40 SILV   
                  51.19     1:47.40 (56.21)                                        
 13 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR              1:51.77    1:49.33        
                  53.04     1:49.33 (56.29)                                        
 14 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:53.07    1:50.37        
                  53.46     1:50.37 (56.91)                                        
 15 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                   NT    1:51.72        
                  52.43     1:51.72 (59.29)                                        
 16 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:53.99    1:52.17        
                  52.66     1:52.17 (59.51)                                        
 17 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              1:52.00    1:52.97        
                  54.75     1:52.97 (58.22)                                        
 18 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:57.33    1:53.25        
                  52.97   1:53.25 (1:00.28)                                        
 19 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                2:10.00    1:55.86        
                  52.98   1:55.86 (1:02.88)                                        
 20 Wilson, Emma              10 NDAC-MR              2:06.11    1:58.31        
                  54.79   1:58.31 (1:03.52)                                        
 21 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR  2:00.95    2:01.71        
                  56.03   2:01.71 (1:05.68)                                        
 22 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              2:09.79    2:08.21        
                  57.79   2:08.21 (1:10.42)                                        
 23 La Torre, Reese R          9 IA-MR                2:10.00    2:19.40        
                1:04.23   2:19.40 (1:15.17)                                        
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                2:15.00         DQ        
      One hand touch
                1:06.66        DQ (1:13.69)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR                 41.39      38.49 SILV   
  2 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR                44.63      40.05 SILV   
  3 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 44.47      40.34 SILV   
  4 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                39.52      40.99 SILV   
  5 Singer, Keira A            9 WISC-MR                43.11      41.05 SILV   
  6 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    44.36      41.32 SILV   
  7 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR    43.56      41.95 SILV   
  8 Nestler, Maura K          10 PATS-MR                41.91      42.45 SILV   
  9 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                45.95      42.52 SILV   
 10 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                40.11      42.57 SILV   
 11 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                40.68      42.66 SILV   
 12 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                44.11      42.88 SILV   
 13 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                47.16      42.94 SILV   
 14 Neary, Madison G          10 WISC-MR                44.59      43.36 SILV   
 15 Heitman, Madison J        10 HVD-MR                 41.42      43.60 SILV   
 16 Martinez, Renata A         9 PATS-MR                44.47      43.62 SILV   
 17 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    44.95      44.32        
 18 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                47.16      44.71        
 18 Casucci, Kira E            9 HVD-MR                 52.33      44.71        
 20 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR                45.18      45.14        
 21 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                45.62      45.46        
 22 White, Symantha G          9 PATS-MR                46.17      45.58        
 23 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                45.35      45.95        
 24 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    42.97      46.62        
 25 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                50.09      46.68        
 26 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.03      47.63        
 27 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                59.61      47.81        
 28 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                52.99      48.23        
 29 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR    47.70      48.61        
 30 Liranzo, Alexis M         10 PATS-MR                49.86      49.20        
 31 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                49.80      50.98        
 32 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR                 57.26      51.62        
 33 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  54.20      53.85        
 34 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:01.00      54.34        
 35 Kozak, Alaina R            9 PATS-MR                49.73      54.89        
 36 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:05.00      57.71        
 37 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    48.78      58.48        
 38 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR              1:05.09    1:04.99        
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:36.55    1:31.49 SILV   
                  42.58     1:31.49 (48.91)                                        
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:35.35    1:34.00 SILV   
                  46.36     1:34.00 (47.64)                                        
  3 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               1:40.33    1:34.38 SILV   
                  42.74     1:34.38 (51.64)                                        
  4 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:43.21    1:34.81 SILV   
                  44.54     1:34.81 (50.27)                                        
  5 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:47.60    1:36.69 SILV   
                  44.72     1:36.69 (51.97)                                        
  6 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:40.99    1:37.01 SILV   
                  44.16     1:37.01 (52.85)                                        
  7 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR              1:45.11    1:37.25 SILV   
                  44.70     1:37.25 (52.55)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR              1:26.45    1:22.95 SILV   
                  36.75     1:22.95 (46.20)                                        
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:24.59    1:26.79 SILV   
                  40.73     1:26.79 (46.06)                                        
  3 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:27.20    1:27.14 SILV   
                  39.92     1:27.14 (47.22)                                        
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:32.43    1:27.73 SILV   
                  41.99     1:27.73 (45.74)                                        
  5 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:30.80    1:28.03 SILV   
                  39.73     1:28.03 (48.30)                                        
  6 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:33.07    1:28.83        
                  42.35     1:28.83 (46.48)                                        
  7 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                42.99    1:29.20        
                  41.82     1:29.20 (47.38)                                        
  8 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:31.46    1:29.65        
                  39.24     1:29.65 (50.41)                                        
  9 Neary, Madison G          10 WISC-MR              1:33.98    1:31.93        
                  41.85     1:31.93 (50.08)                                        
 10 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              1:32.51    1:34.06        
                  45.20     1:34.06 (48.86)                                        
 11 White, Symantha G          9 PATS-MR              1:36.96    1:34.53        
                  45.53     1:34.53 (49.00)                                        
 12 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:36.17    1:34.89        
                  44.34     1:34.89 (50.55)                                        
 13 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:40.12    1:35.04        
 14 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:38.33    1:35.49        
                  43.55     1:35.49 (51.94)                                        
 15 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:41.34    1:35.66        
                  43.55     1:35.66 (52.11)                                        
 16 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR              1:40.98    1:35.98        
                  45.61     1:35.98 (50.37)                                        
 17 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:37.03    1:36.54        
                  46.63     1:36.54 (49.91)                                        
 18 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR              1:40.49    1:36.88        
                  44.92     1:36.88 (51.96)                                        
 19 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:38.41    1:37.12        
 20 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:37.45    1:38.51        
                  45.06     1:38.51 (53.45)                                        
 21 Donegain, Kate A           9 IA-MR                2:00.00    1:40.52        
                  48.13     1:40.52 (52.39)                                        
 22 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              1:39.06    1:41.80        
                  50.06     1:41.80 (51.74)                                        
 23 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR              1:46.48    1:41.97        
                  47.94     1:41.97 (54.03)                                        
 24 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:48.24    1:42.97        
                  48.31     1:42.97 (54.66)                                        
 25 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR  1:43.33    1:46.77        
                  50.36     1:46.77 (56.41)                                        
 26 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR  1:45.23    1:47.62        
                  47.21   1:47.62 (1:00.41)                                        
 27 Jutt, Anna E              10 PATS-MR              1:52.47    1:50.54        
                  53.57     1:50.54 (56.97)                                        
 28 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR               2:05.10    1:58.12        
                  55.99   1:58.12 (1:02.13)                                        
 29 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR               2:30.33    2:07.19        
                1:01.02   2:07.19 (1:06.17)                                        
 -- Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR  1:40.57         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  46.61          DQ (48.97)                                        
 -- Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR  1:41.08         DQ        
      One hand touch - fly
                  45.34          DQ (47.44)                                        
 -- Touijar, Heba              9 HVD-MR               2:26.89         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  59.05        DQ (1:03.13)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:16.91    2:15.32        
     1) Neary, Madison G 10             2) O'Brien, Ellie 9               
     3) O'Driscoll, Kylie 10            4) Brink, Keelyn R 9              
                  34.20     1:09.53 (35.33)     1:43.55 (34.02)     2:15.32 (31.77)
  2 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                         NT    2:17.55        
     1) Henson, Emma V 9                2) Baks, Janneke P 10             
     3) Lemieux, Erin T 10              4) Tirch, Doriana R 9             
                  33.96     1:09.02 (35.06)     1:44.28 (35.26)     2:17.55 (33.27)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:24.32    2:19.36        
     1) Rosenberg, Danielle R 9         2) Ventura, Jade J 10             
     3) Hogan, Kayla J 10               4) Steiner, Nicole M 10           
                  35.40     1:11.30 (35.90)     1:45.81 (34.51)     2:19.36 (33.55)
  4 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:28.06    2:25.76        
     1) Joinnides, Sofia A 10           2) Benavides, Genesis S 10        
     3) Singer, Keira A 9               4) Pupke, Cameron R 9             
                  37.89     1:13.32 (35.43)     1:52.27 (38.95)     2:25.76 (33.49)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:33.25    2:35.35        
     1) Schramm, Grace E 9              2) Burger, Laura K 9              
     3) Wilson, Emma 10                 4) Sanford, Charley T 9           
                  39.97     1:20.88 (40.91)     1:57.70 (36.82)     2:35.35 (37.65)
  6 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:33.20    2:36.59        
     1) Wiltshire, Saniyah C 10         2) Hofbauer, Amari L 9            
     3) Odums, Kaelynn S 9              4) Nestler, Maura K 10            
                  37.60     1:23.41 (45.81)     1:58.67 (35.26)     2:36.59 (37.92)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:36.21    2:36.60        
     1) O'Driscoll, Kylie 10            2) O'Brien, Ellie 9               
     3) Pupke, Cameron R 9              4) Brink, Keelyn R 9              
                  37.76     1:25.28 (47.52)     2:04.93 (39.65)     2:36.60 (31.67)
  2 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                         NT    2:41.26        
     1) Lemieux, Erin T 10              2) Baks, Janneke P 10             
     3) Henson, Emma V 9                4) Tirch, Doriana R 9             
                  38.81     1:29.80 (50.99)     2:07.21 (37.41)     2:41.26 (34.05)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:51.31    2:46.38        
     1) Cimorelli, Kate A 10            2) Burger, Laura K 9              
     3) Schramm, Grace E 9              4) Button, Molly I 10             
                  43.59     1:30.33 (46.74)     2:12.59 (42.26)     2:46.38 (33.79)
  4 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:49.93    2:49.55        
     1) Benavides, Genesis S 10         2) Harrison, Violet T 10          
     3) Singer, Keira A 9               4) Neary, Madison G 10            
                  43.46     1:34.51 (51.05)     2:17.26 (42.75)     2:49.55 (32.29)
  5 Patriot Swim Team-MR  'A'                         3:00.63    2:57.65        
     1) Martinez, Renata A 9            2) Nestler, Maura K 10            
     3) Liranzo, Alexis M 10            4) Wiltshire, Saniyah C 10        
                  44.16     1:31.92 (47.76)     2:19.06 (47.14)     2:57.65 (38.59)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:30.03         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Steiner, Nicole M 10            2) Hogan, Kayla J 10              
     3) Rosenberg, Danielle R 9         4) Ventura, Jade J 10             
                  37.80     1:25.26 (47.46)     2:04.96 (39.70)          DQ (35.44)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR  2:42.19    2:41.54 SILV   
                  36.09     1:18.58 (42.49)     2:00.97 (42.39)     2:41.54 (40.57)
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  2:39.29    2:44.72 SILV   
                  36.26     1:18.29 (42.03)     2:03.33 (45.04)     2:44.72 (41.39)
  3 Calone, Eliana R          10 MWDA-MR              2:45.99    2:45.56 SILV   
                  36.04     1:19.81 (43.77)     2:04.30 (44.49)     2:45.56 (41.26)
  4 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               2:59.33    2:45.90 SILV   
                  35.88     1:18.06 (42.18)     2:03.17 (45.11)     2:45.90 (42.73)
  5 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              3:01.99    2:49.40 SILV   
                  35.41     1:19.33 (43.92)     2:06.43 (47.10)     2:49.40 (42.97)
  6 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               3:09.14    2:57.08        
                  38.31     1:24.10 (45.79)   2:57.08 (1:32.98)                    
  7 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              2:59.95    2:58.84        
                  38.77     1:25.49 (46.72)     2:13.93 (48.44)     2:58.84 (44.91)
  8 Henson, Emma V             9 HVD-MR               3:05.33    2:59.79        
                  17.70       40.04 (22.34)   2:15.42 (1:35.38)     2:59.79 (44.37)
  9 Gash, Alexandra M          9 PATS-MR              3:18.07    3:00.07        
                  39.29     1:24.93 (45.64)     2:14.01 (49.08)     3:00.07 (46.06)
 10 Calone, Emilia R           8 MWDA-MR              3:10.99    3:00.09        
                  38.72     1:25.47 (46.75)     2:13.58 (48.11)     3:00.09 (46.51)
 11 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR              3:45.70    3:01.04        
                  37.75     1:23.71 (45.96)     2:13.89 (50.18)     3:01.04 (47.15)
 12 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              3:11.53    3:04.66        
                  41.05     1:29.11 (48.06)     2:17.76 (48.65)     3:04.66 (46.90)
 13 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              3:08.89    3:17.36        
                  43.92     1:36.67 (52.75)     2:28.41 (51.74)     3:17.36 (48.95)
 -- Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               3:25.33         DQ        
      False start
                  37.17     1:20.80 (43.63)     2:06.38 (45.58)          DQ (46.89)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                27.99  ZQ
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                28.18      28.11 SILV   
  2 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                29.24      28.78 SILV   
  3 Lee, Jordan E             12 NDAC-MR                28.98      28.94 SILV   
  4 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR                 29.68      29.18 SILV   
  5 Sarpong, Afia             11 HVD-MR                 31.66      29.57 SILV   
  6 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    29.99      30.10 SILV   
  7 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    30.38      30.56 SILV   
  8 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR                 30.50      30.67 SILV   
  9 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR                 31.27      30.76 SILV   
 10 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR                31.22      30.89 SILV   
 11 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                31.89      31.74        
 12 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR                 32.87      32.07        
 13 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR                31.45      32.31        
 13 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    31.53      32.31        
 15 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR                 33.00      32.47        
 16 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    32.58      32.57        
 17 Lloyd, Nina               12 HVD-MR                 32.37      32.67        
 18 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR                 32.55      32.92        
 19 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                32.83      32.93        
 20 Rich, Avery E             11 PATS-MR                35.66      33.03        
 21 Jarvis, Delaney R         11 HVD-MR                 34.27      33.81        
 22 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR                 35.79      33.83        
 23 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR                 36.21      33.85        
 24 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR                 35.43      34.33        
 25 Civitano, Emily A         11 HVD-MR                 35.80      34.34        
 26 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                34.59      34.67        
 27 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 34.48      34.99        
 28 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                37.24      35.05        
 29 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                36.67      35.18        
 30 Jeon, Claire J            11 HVD-MR                 36.01      35.30        
 31 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR                35.20      35.31        
 32 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                36.35      35.39        
 33 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR                37.02      35.85        
 34 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR    35.98      35.94        
 35 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    35.77      36.57        
 36 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                36.78      36.96        
 37 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR                 36.21      37.19        
 38 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR                 35.62      37.21        
 39 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                36.13      37.64        
 40 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR                41.99      38.14        
 41 Mare, Charlotte           11 HVD-MR                 39.93      39.01        
 42 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR                41.12      39.05        
 43 Rosa, Luna B              11 PATS-MR                41.29      39.39        
 44 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR                42.05      39.43        
 45 Jarvis, Emma M            11 HVD-MR                 40.76      39.79        
 46 Flores, Elena I           11 NDAC-MR                40.80      40.51        
 47 Hayes, Chloe E            11 NDAC-MR                40.57      40.60        
 48 Zepf, Megan L             12 WISC-MR                41.88      43.24        
 49 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR                42.47      43.35        
 50 Conroy, Sophie E          11 HVD-MR                 54.19      43.40        
 51 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR                 48.95      46.76        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:00.49  JO
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                59.67    1:00.17 ZQ     
                  28.88     1:00.17 (31.29)                                        
  2 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               1:01.75    1:00.75 SILV   
                  29.58     1:00.75 (31.17)                                        
  3 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:03.49    1:02.49 SILV   
                  29.90     1:02.49 (32.59)                                        
  4 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              1:03.90    1:02.54 SILV   
                  29.95     1:02.54 (32.59)                                        
  5 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:09.07    1:06.26 SILV   
                  31.48     1:06.26 (34.78)                                        
  6 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:06.50    1:06.72 SILV   
                  31.70     1:06.72 (35.02)                                        
  7 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:09.78    1:06.93 SILV   
                  32.55     1:06.93 (34.38)                                        
  8 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               1:11.83    1:07.06 SILV   
                  31.87     1:07.06 (35.19)                                        
  9 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:06.80    1:07.41 SILV   
                  32.16     1:07.41 (35.25)                                        
 10 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:15.44    1:07.60 SILV   
                  31.96     1:07.60 (35.64)                                        
 11 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               1:07.00    1:08.61        
                  33.07     1:08.61 (35.54)                                        
 12 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:09.31    1:09.55        
                  33.49     1:09.55 (36.06)                                        
 13 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR               1:22.74    1:09.84        
                  33.15     1:09.84 (36.69)                                        
 13 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:08.82    1:09.84        
                  33.42     1:09.84 (36.42)                                        
 15 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:09.83    1:10.83        
                  34.84     1:10.83 (35.99)                                        
 16 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:08.75    1:10.94        
                  34.46     1:10.94 (36.48)                                        
 17 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:12.63    1:11.54        
                  34.41     1:11.54 (37.13)                                        
 18 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               1:13.52    1:11.58        
                  34.06     1:11.58 (37.52)                                        
 19 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               1:09.01    1:12.04        
                  34.28     1:12.04 (37.76)                                        
 20 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:18.70    1:12.46        
                  34.13     1:12.46 (38.33)                                        
 21 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:17.83    1:15.45        
                  35.98     1:15.45 (39.47)                                        
 22 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:20.27    1:15.62        
                  36.00     1:15.62 (39.62)                                        
 23 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:22.05    1:16.32        
                  35.97     1:16.32 (40.35)                                        
 24 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:24.90    1:16.40        
                  36.06     1:16.40 (40.34)                                        
 25 Civitano, Emily A         11 HVD-MR               1:37.48    1:16.48        
                  36.50     1:16.48 (39.98)                                        
 26 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               1:17.76    1:16.88        
                  36.72     1:16.88 (40.16)                                        
 27 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR              1:18.05    1:17.47        
                  36.57     1:17.47 (40.90)                                        
 28 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              1:30.11    1:19.19        
                  38.22     1:19.19 (40.97)                                        
 29 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:23.59    1:21.17        
                  38.98     1:21.17 (42.19)                                        
 30 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:23.76    1:21.27        
                  38.02     1:21.27 (43.25)                                        
 31 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR              1:23.06    1:21.40        
 32 Whidbee, Adrielle         11 NDAC-MR              1:27.61    1:22.25        
                  38.85     1:22.25 (43.40)                                        
 33 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:20.36    1:22.32        
                  38.50     1:22.32 (43.82)                                        
 34 Lugo, Gianna M            11 HVD-MR               1:34.05    1:22.83        
                  39.14     1:22.83 (43.69)                                        
 35 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR               1:22.54    1:23.86        
                  38.51     1:23.86 (45.35)                                        
 36 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR               1:25.20    1:26.24        
                  39.95     1:26.24 (46.29)                                        
 37 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR              1:34.34    1:26.47        
                  39.56     1:26.47 (46.91)                                        
 38 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              1:30.99    1:27.23        
                  40.31     1:27.23 (46.92)                                        
 39 Rosa, Luna B              11 PATS-MR                   NT    1:30.54        
 40 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:36.15    1:37.75        
                  45.95     1:37.75 (51.80)                                        
 41 Zepf, Megan L             12 WISC-MR              1:45.74    1:38.18        
                  45.07     1:38.18 (53.11)                                        
 42 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR               1:52.33    1:42.98        
                  48.91     1:42.98 (54.07)                                        
 43 Jacobs, Michaela L        12 HVD-MR               1:40.33    1:47.85        
                  47.04   1:47.85 (1:00.81)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  JO
              2:11.99  ZQ
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              2:13.29    2:11.52 JO     
                  28.90     1:01.61 (32.71)     1:36.44 (34.83)     2:11.52 (35.08)
  2 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               2:18.87    2:15.11 SILV   
                  30.03     1:04.09 (34.06)     1:40.22 (36.13)     2:15.11 (34.89)
  3 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              2:18.59    2:21.67 SILV   
                  32.21     1:08.49 (36.28)     1:45.41 (36.92)     2:21.67 (36.26)
  4 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  2:24.11    2:24.36 SILV   
                  31.93     1:09.61 (37.68)     1:48.17 (38.56)     2:24.36 (36.19)
  5 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               2:49.33    2:28.07        
                  33.68     1:12.12 (38.44)     1:51.11 (38.99)     2:28.07 (36.96)
  6 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               2:33.48    2:32.19        
                  32.49     1:10.32 (37.83)     1:51.62 (41.30)     2:32.19 (40.57)
  7 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               2:45.96    2:35.08        
                  34.08     1:14.95 (40.87)     1:55.73 (40.78)     2:35.08 (39.35)
  8 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  2:40.50    2:35.30        
                  34.15     1:14.17 (40.02)     1:55.72 (41.55)     2:35.30 (39.58)
  9 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               2:45.33    2:40.77        
                  35.90     1:17.22 (41.32)     2:00.86 (43.64)     2:40.77 (39.91)
 10 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               2:49.90    2:43.33        
                  36.67     1:17.90 (41.23)     2:01.49 (43.59)     2:43.33 (41.84)
 11 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              3:00.11    2:46.66        
                  38.63     1:21.27 (42.64)     2:03.69 (42.42)     2:46.66 (42.97)
 12 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               2:55.53    2:49.25        
                  38.40     1:21.69 (43.29)     2:06.44 (44.75)     2:49.25 (42.81)
 13 Gash, Amelia M            11 PATS-MR              2:50.42    2:56.17        
                  38.81     1:24.57 (45.76)     2:11.03 (46.46)     2:56.17 (45.14)
 14 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              3:20.11    3:03.09        
                  41.02     1:28.09 (47.07)     2:15.76 (47.67)     3:03.09 (47.33)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                31.99  ZQ
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                33.52      32.52 SILV   
  2 Clark, Campbell U         11 HVD-MR                 33.55      33.50 SILV   
  3 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                33.74      33.61 SILV   
  4 Lee, Jordan E             12 NDAC-MR                33.66      34.94 SILV   
  5 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    37.32      35.61 SILV   
  6 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR                36.28      36.03 SILV   
  7 Walsh, Jessica M          11 Express Swimming-MR    36.68      36.43        
  8 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR                37.65      36.59        
  9 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    36.08      36.67        
 10 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR                35.95      37.18        
 11 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR                 37.17      37.56        
 12 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    38.12      38.51        
 13 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                40.48      39.07        
 14 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                39.28      39.26        
 15 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR                 40.32      39.55        
 16 Jarvis, Emma M            11 HVD-MR                 41.58      39.68        
 17 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR                 39.09      40.23        
 18 Jarvis, Delaney R         11 HVD-MR                 40.79      40.45        
 19 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR                 40.29      40.56        
 20 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                42.22      42.03        
 21 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 41.84      42.12        
 22 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                43.14      42.37        
 23 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR    45.29      43.28        
 24 Civitano, Emily A         11 HVD-MR                 44.60      43.34        
 25 Jeon, Claire J            11 HVD-MR                 44.02      44.33        
 26 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                45.20      44.76        
 27 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR                 47.13      45.34        
 28 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    43.18      45.46        
 29 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR                46.99      45.96        
 30 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                51.16      46.39        
 31 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR                50.57      46.62        
 32 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR                49.14      46.91        
 33 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                48.50      49.30        
 34 Hayes, Chloe E            11 NDAC-MR                51.29      50.60        
 35 Mare, Charlotte           11 HVD-MR                 51.99      51.76        
 36 Conroy, Sophie E          11 HVD-MR                 53.93      52.29        
 37 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR                 56.02      56.10        
 -- Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    35.86         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Rich, Avery E             11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
 -- Rosa, Luna B              11 PATS-MR                46.16         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.69  JO
              1:08.69  ZQ
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              1:10.34    1:09.33 SILV   
                  33.63     1:09.33 (35.70)                                        
  2 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:12.77    1:10.74 SILV   
                  33.51     1:10.74 (37.23)                                        
  3 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              1:12.80    1:11.92 SILV   
                  35.27     1:11.92 (36.65)                                        
  4 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:12.04    1:12.03 SILV   
                  34.96     1:12.03 (37.07)                                        
  5 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:15.33    1:15.13 SILV   
                  36.39     1:15.13 (38.74)                                        
  6 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:16.27    1:17.71 SILV   
                  38.03     1:17.71 (39.68)                                        
  7 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:18.30    1:18.66 SILV   
                  38.53     1:18.66 (40.13)                                        
  8 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:18.10    1:18.78 SILV   
                  38.90     1:18.78 (39.88)                                        
  9 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               1:21.62    1:22.12        
                  40.13     1:22.12 (41.99)                                        
 10 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:26.47    1:22.16        
                  39.85     1:22.16 (42.31)                                        
 11 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:26.32    1:23.46        
                  39.75     1:23.46 (43.71)                                        
 12 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:22.96    1:23.65        
                  41.02     1:23.65 (42.63)                                        
 13 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:25.73    1:24.03        
                  42.11     1:24.03 (41.92)                                        
 14 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:22.91    1:24.32        
                  41.22     1:24.32 (43.10)                                        
 15 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:21.77    1:25.30        
                  41.71     1:25.30 (43.59)                                        
 16 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               1:23.84    1:26.83        
                  42.06     1:26.83 (44.77)                                        
 17 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:35.33    1:28.13        
                  44.21     1:28.13 (43.92)                                        
 18 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:29.03    1:28.69        
                  42.83     1:28.69 (45.86)                                        
 19 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:40.33    1:29.79        
                  43.91     1:29.79 (45.88)                                        
 20 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:34.34    1:30.79        
                  43.35     1:30.79 (47.44)                                        
 21 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:50.06    1:32.85        
                  44.96     1:32.85 (47.89)                                        
 22 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:31.74    1:33.39        
                  45.36     1:33.39 (48.03)                                        
 23 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              1:50.11    1:35.98        
                  48.03     1:35.98 (47.95)                                        
 24 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR              1:38.55    1:38.71        
                  49.08     1:38.71 (49.63)                                        
 25 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR               1:48.33    1:39.03        
                  49.99     1:39.03 (49.04)                                        
 26 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:44.21    1:41.23        
                  48.12     1:41.23 (53.11)                                        
 27 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:49.76    1:41.24        
                  48.47     1:41.24 (52.77)                                        
 28 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR              1:53.46    1:43.45        
                  50.43     1:43.45 (53.02)                                        
 29 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:46.62    1:47.56        
 30 Lugo, Gianna M            11 HVD-MR               2:03.33    1:48.62        
 31 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR               2:05.33    1:58.23        
                  57.12   1:58.23 (1:01.11)                                        
 -- McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              1:40.99         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  51.98          DQ (56.39)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                36.69  JO
                40.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                36.87      36.45 ZQ     
  2 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    37.30      37.38 SILV   
  3 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR                 38.15      37.69 SILV   
  4 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    39.43      38.58 SILV   
  5 Clark, Campbell U         11 HVD-MR                 41.97      38.78 SILV   
  6 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                40.11      39.09 SILV   
  7 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                44.92      39.61 SILV   
  8 Sarpong, Afia             11 HVD-MR                 38.68      40.08 SILV   
  9 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR                 41.53      40.55 SILV   
 10 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR                 41.93      40.61        
 11 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR                41.65      41.30        
 12 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR                 45.15      42.50        
 13 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                44.31      42.91        
 14 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR                42.87      43.10        
 15 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    41.73      43.70        
 16 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR                46.60      43.82        
 17 Lloyd, Nina               12 HVD-MR                 43.93      44.48        
 18 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                47.43      44.93        
 19 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    46.54      45.46        
 20 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                47.74      45.62        
 21 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 46.97      45.67        
 22 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR                 45.93      46.05        
 23 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                46.83      46.37        
 23 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                46.70      46.37        
 25 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    46.14      47.47        
 26 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR                 55.19      47.82        
 27 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                45.75      48.54        
 28 Zepf, Megan L             12 WISC-MR                51.83      51.40        
 29 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR                52.93      52.91        
 30 Civitano, Emily A         11 HVD-MR                 59.26      52.92        
 31 Whidbee, Adrielle         11 NDAC-MR                53.55      52.95        
 32 Jacobs, Michaela L        12 HVD-MR                 58.14      54.21        
 33 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              1:01.99      58.08        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:18.99  JO
              1:28.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              1:20.28    1:18.45 ZQ     
                  37.71     1:18.45 (40.74)                                        
  2 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:24.01    1:22.69 SILV   
                  37.58     1:22.69 (45.11)                                        
  3 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:22.66    1:23.73 SILV   
                  39.67     1:23.73 (44.06)                                        
  4 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:23.09    1:24.69 SILV   
                  40.37     1:24.69 (44.32)                                        
  5 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               1:28.01    1:28.05 SILV   
                  40.79     1:28.05 (47.26)                                        
  6 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:27.30    1:28.41 SILV   
                  43.39     1:28.41 (45.02)                                        
  7 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR               1:32.39    1:29.02        
                  42.01     1:29.02 (47.01)                                        
  8 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               1:26.22    1:29.46        
                  41.68     1:29.46 (47.78)                                        
  9 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:30.36    1:30.20        
                  42.29     1:30.20 (47.91)                                        
 10 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR               1:50.33    1:31.43        
                  43.93     1:31.43 (47.50)                                        
 11 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               1:28.04    1:31.52        
                  43.59     1:31.52 (47.93)                                        
 12 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:34.28    1:33.45        
                  44.79     1:33.45 (48.66)                                        
 13 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               1:39.34    1:33.98        
                  45.21     1:33.98 (48.77)                                        
 14 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:38.01    1:34.14        
                  44.69     1:34.14 (49.45)                                        
 15 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:31.52    1:34.27        
                  43.53     1:34.27 (50.74)                                        
 16 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               1:33.20    1:34.83        
                  44.19     1:34.83 (50.64)                                        
 17 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:33.93    1:34.87        
                  45.68     1:34.87 (49.19)                                        
 18 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR              1:31.13    1:35.02        
                  46.34     1:35.02 (48.68)                                        
 19 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:42.69    1:36.20        
                  46.10     1:36.20 (50.10)                                        
 20 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:37.60    1:38.17        
                  46.67     1:38.17 (51.50)                                        
 21 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:39.58    1:39.16        
                  48.15     1:39.16 (51.01)                                        
 22 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR              1:42.48    1:39.46        
                  46.49     1:39.46 (52.97)                                        
 23 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:43.50    1:42.35        
                  51.21     1:42.35 (51.14)                                        
 24 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:44.29    1:42.90        
                  47.48     1:42.90 (55.42)                                        
 25 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR  1:53.63    1:43.06        
                  49.00     1:43.06 (54.06)                                        
 26 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR  1:41.68    1:45.39        
                  48.52     1:45.39 (56.87)                                        
 27 Jeon, Claire J            11 HVD-MR               1:43.96    1:45.92        
                  52.00     1:45.92 (53.92)                                        
 28 Hayes, Chloe E            11 NDAC-MR              1:50.11    1:50.62        
                  54.00     1:50.62 (56.62)                                        
 29 Flores, Elena I           11 NDAC-MR              2:05.11    1:55.55        
                  53.81   1:55.55 (1:01.74)                                        
 30 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:52.99    1:56.30        
                  53.85   1:56.30 (1:02.45)                                        
 31 Zepf, Megan L             12 WISC-MR              1:45.99    1:57.14        
                  55.27   1:57.14 (1:01.87)                                        
 32 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR              2:08.53    1:57.29        
                  55.46   1:57.29 (1:01.83)                                        
 33 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR              2:06.84    1:57.55        
                  56.04   1:57.55 (1:01.51)                                        
 -- Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:26.38         DQ        
      Alternating Kick
                  39.64          DQ (45.49)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.69  JO
                34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         11 HVD-MR                 31.15      30.47 ZQ     
  2 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                30.68      30.61 JO     
  3 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                31.84      32.51 SILV   
  4 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    35.20      33.13 SILV   
  5 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                34.91      33.21 SILV   
  6 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                35.25      34.11 SILV   
  7 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR                35.00      34.88        
  8 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR                35.39      35.07        
  9 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    36.91      35.37        
 10 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    42.93      37.87        
 11 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR                 38.38      37.89        
 12 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR                 40.10      38.16        
 13 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                45.09      38.82        
 14 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                40.75      38.90        
 15 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    38.53      39.11        
 16 Lloyd, Nina               12 HVD-MR                 39.01      39.13        
 17 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR                 41.94      39.44        
 18 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                42.47      41.11        
 19 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR                42.12      41.23        
 20 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR                 46.41      41.53        
 21 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    40.42      43.16        
 22 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                41.77      43.63        
 23 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                51.93      44.40        
 24 Whidbee, Adrielle         11 NDAC-MR                46.05      45.44        
 25 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 47.02      45.46        
 26 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR                55.11      47.68        
 27 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                49.05      48.70        
 28 Lugo, Gianna M            11 HVD-MR                 46.87      50.13        
 -- Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:05.99         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:09.49  JO
              1:19.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               1:16.65    1:11.11 SILV   
                  33.92     1:11.11 (37.19)                                        
  2 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:12.46    1:13.13 SILV   
                  33.72     1:13.13 (39.41)                                        
  3 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:14.81    1:13.71 SILV   
                  35.43     1:13.71 (38.28)                                        
  4 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               1:18.42    1:14.84 SILV   
                  34.80     1:14.84 (40.04)                                        
  5 Walsh, Jessica M          11 Express Swimming-MR  1:22.97    1:18.96 SILV   
                  37.85     1:18.96 (41.11)                                        
  6 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR              1:31.85    1:20.28        
                  37.20     1:20.28 (43.08)                                        
  7 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              1:31.69    1:20.35        
                  36.75     1:20.35 (43.60)                                        
  8 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:21.88    1:21.04        
                  35.73     1:21.04 (45.31)                                        
  9 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:16.49    1:21.56        
                  38.52     1:21.56 (43.04)                                        
 10 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:24.94    1:22.01        
                  37.36     1:22.01 (44.65)                                        
 11 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:31.60    1:23.13        
                  39.01     1:23.13 (44.12)                                        
 12 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:38.33    1:28.11        
                  39.31     1:28.11 (48.80)                                        
 13 Jeon, Claire J            11 HVD-MR               1:51.33    1:45.63        
                  47.89     1:45.63 (57.74)                                        
 14 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR              2:18.99    2:09.85        
                  57.00   2:09.85 (1:12.85)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:09.99  ZQ
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               1:12.89    1:11.50 SILV   
                  34.29     1:11.50 (37.21)                                        
  2 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:16.14    1:14.13 SILV   
                  34.35     1:14.13 (39.78)                                        
  3 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:17.37    1:14.65 SILV   
                  34.38     1:14.65 (40.27)                                        
  4 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR              1:16.77    1:15.70 SILV   
                  36.61     1:15.70 (39.09)                                        
  5 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:18.25    1:18.28 SILV   
                  36.17     1:18.28 (42.11)                                        
  6 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:15.72    1:18.49 SILV   
                  36.40     1:18.49 (42.09)                                        
  7 Walsh, Jessica M          11 Express Swimming-MR  1:18.31    1:19.09        
                  38.40     1:19.09 (40.69)                                        
  8 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR              1:24.64    1:19.19        
                  35.84     1:19.19 (43.35)                                        
  9 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:20.14    1:19.23        
                  37.70     1:19.23 (41.53)                                        
 10 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:21.21    1:19.29        
                  36.39     1:19.29 (42.90)                                        
 11 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               1:18.98    1:21.06        
                  39.48     1:21.06 (41.58)                                        
 12 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR               1:25.86    1:22.06        
                  38.41     1:22.06 (43.65)                                        
 13 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR               1:22.44    1:22.63        
                  40.49     1:22.63 (42.14)                                        
 14 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:20.95    1:22.77        
                  40.58     1:22.77 (42.19)                                        
 15 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:22.28    1:23.59        
                  38.84     1:23.59 (44.75)                                        
 16 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:27.84    1:25.14        
                  38.41     1:25.14 (46.73)                                        
 17 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR              1:28.61    1:25.18        
                  40.15     1:25.18 (45.03)                                        
 18 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:19.25    1:25.26        
                  43.90     1:25.26 (41.36)                                        
 19 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:25.04    1:27.38        
                  43.08     1:27.38 (44.30)                                        
 20 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               1:27.15    1:28.35        
                  42.54     1:28.35 (45.81)                                        
 21 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:31.30    1:29.63        
                  42.23     1:29.63 (47.40)                                        
 22 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:36.36    1:30.27        
                  44.33     1:30.27 (45.94)                                        
 23 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR              1:36.19    1:32.39        
                  44.39     1:32.39 (48.00)                                        
 24 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:38.88    1:32.50        
                  42.12     1:32.50 (50.38)                                        
 25 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR  1:34.45    1:32.77        
                  43.62     1:32.77 (49.15)                                        
 26 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:30.33    1:33.03        
                  39.46     1:33.03 (53.57)                                        
 27 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:35.95    1:33.15        
                  43.64     1:33.15 (49.51)                                        
 28 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR               1:38.63    1:33.36        
                  42.43     1:33.36 (50.93)                                        
 29 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:35.25    1:34.61        
                  44.57     1:34.61 (50.04)                                        
 30 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:36.91    1:35.60        
                  49.39     1:35.60 (46.21)                                        
 31 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR              1:50.09    1:44.90        
                  52.60     1:44.90 (52.30)                                        
 32 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              2:05.99    1:47.67        
                  50.61     1:47.67 (57.06)                                        
 33 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              2:01.99    1:49.63        
                  49.03   1:49.63 (1:00.60)                                        
 34 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              1:42.18    1:54.88        
                  51.13   1:54.88 (1:03.75)                                        
 -- Flores, Elena I           11 NDAC-MR              1:49.07         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  48.96          DQ (53.80)                                        
 -- Civitano, Emily A         11 HVD-MR               1:43.27         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.08          DQ (51.96)                                        
 -- Zeman, Sophia E           11 HVD-MR               2:28.33         DQ        
      Elbows recovered over water - breast
                  58.37        DQ (1:02.26)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:28.99  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              2:38.63    2:34.11 SILV   
                  32.57     1:10.14 (37.57)     1:57.83 (47.69)     2:34.11 (36.28)
  2 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR              2:40.54    2:37.05 SILV   
                  35.47     1:17.49 (42.02)     2:01.61 (44.12)     2:37.05 (35.44)
  3 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              2:54.39    2:39.10 SILV   
                  34.28     1:12.66 (38.38)     2:02.28 (49.62)     2:39.10 (36.82)
  4 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  2:50.08    2:50.74        
                  38.66     1:21.70 (43.04)     2:13.42 (51.72)     2:50.74 (37.32)
  5 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              2:56.81    2:53.52        
                1:23.13     2:16.12 (52.99)     2:53.55 (37.43)         2:53.52 ( )
  6 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              3:03.79    2:55.18        
                  36.13     1:20.47 (44.34)     2:15.70 (55.23)     2:55.18 (39.48)
  7 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              3:15.11    3:08.86        
                  43.29     1:29.87 (46.58)     2:27.66 (57.79)     3:08.86 (41.20)
 -- Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  3:01.31         DQ        
      One hand touch - breast
                  36.73     1:23.00 (46.27)     2:15.12 (52.12)          DQ (39.62)
 -- Gash, Amelia M            11 PATS-MR              3:39.59         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  45.08     1:32.03 (46.95)     2:26.02 (53.99)          DQ (46.61)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                    1:55.33    1:57.10        
     1) Ullinger, Hannah M 12           2) Sarpong, Afia 11               
     3) Dabo, Mariama F 11              4) Clark, Campbell U 11           
                  29.32       59.09 (29.77)     1:29.22 (30.13)     1:57.10 (27.88)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.87    2:05.41        
     1) Steiner, Cassidy A 12           2) Soberon, Isabelle A 12         
     3) Gigante, Taylor C 12            4) Hornick, Jade E 12             
                  30.85     1:08.40 (37.55)     1:35.46 (27.06)     2:05.41 (29.95)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:07.45    2:08.08        
     1) Bilenky, Silvia 11              2) Thomas, Mikayla M 11           
     3) Mathews, Abby G 12              4) Van Wormer, Rowan E 11         
                  30.73     1:05.46 (34.73)     1:37.73 (32.27)     2:08.08 (30.35)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:14.11    2:18.84        
     1) Einsetler, Morgan P 12          2) Hayes, Kayla 11                
     3) Zepf, Megan L 12                4) O'Brien, Kate 12               
                  28.03     1:08.94 (40.91)     1:46.57 (37.63)     2:18.84 (32.27)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.69    2:23.09        
     1) Whidbee, Adrielle 11            2) Kasnia-Herman, Kay G 11        
     3) Ault Nolan, Mckenna M 12        4) Seldin, Emily 11               
                  37.36     1:13.14 (35.78)     1:48.16 (35.02)     2:23.09 (34.93)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:20.04    2:16.52        
     1) Soberon, Isabelle A 12          2) Hornick, Jade E 12             
     3) Gigante, Taylor C 12            4) Steiner, Cassidy A 12          
                  38.03     1:11.86 (33.83)     1:46.68 (34.82)     2:16.52 (29.84)
  2 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                         NT    2:19.13        
     1) Clark, Campbell U 11            2) Dabo, Mariama F 11             
     3) Ullinger, Hannah M 12           4) Hannon, Mckenzie E 12          
                  35.20     1:16.90 (41.70)     1:48.82 (31.92)     2:19.13 (30.31)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:21.78    2:19.64        
     1) Van Wormer, Rowan E 11          2) Bilenky, Silvia 11             
     3) Mathews, Abby G 12              4) Pearsall, Eloise M 11          
                  33.20     1:11.96 (38.76)     1:48.91 (36.95)     2:19.64 (30.73)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:32.42    2:28.85        
     1) Zeman, Talia S 11               2) O'Brien, Kate 12               
     3) Einsetler, Morgan P 12          4) Hayes, Kayla 11                
                  38.12     1:15.31 (37.19)     1:51.14 (35.83)     2:28.85 (37.71)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:30.11    2:51.35        
     1) Seldin, Emily 11                2) McCluskey, Jayden K 11         
     3) Spinelli, Bianca C 11           4) Hewitt, Allison C 11           
                  42.92     1:29.95 (47.03)     2:14.06 (44.11)     2:51.35 (37.29)
  6 Monroe-Woodbury Devilfish Aqua-MR  'A'            2:59.41    2:56.24        
     1) Robertson, Amanda 12            2) Shaw, Karolena L 11            
     3) Shuta, Reese M 12               4) Patino, Jacqueline F 12        
                  47.61     1:37.00 (49.39)     2:24.60 (47.60)     2:56.24 (31.64)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:15.11    3:03.15        
     1) Flores, Elena I 11              2) Hayes, Chloe E 11              
     3) Kasnia-Herman, Kay G 11         4) Gorres, Frankie T 11           
                  47.11     1:37.46 (50.35)     2:24.45 (46.99)     3:03.15 (38.70)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.39  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  26.25      25.48 JO     
  2 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR                26.19      26.51 SILV   
  3 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR                27.96      26.55 SILV   
  4 Vitale, Miya N            14 PATS-MR                26.10      26.67 SILV   
  5 Stroub, Mia R             14 WISC-MR                27.14      26.94 SILV   
  6 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR                26.91      27.35 SILV   
  7 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR                26.99      27.37 SILV   
  8 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR                26.40      27.40 SILV   
  9 Gash, Allison M           13 PATS-MR                26.91      27.61 SILV   
 10 Bowers, Brooke H          14 WISC-MR                27.89      28.17 SILV   
 11 Murray, Gaby R            14 HVD-MR                 30.26      28.25 SILV   
 12 Mogan, emi H              14 HVD-MR                 27.14      28.39 SILV   
 13 Chenski, Emma S           13 PATS-MR                28.58      28.44 SILV   
 14 Phillips, Grace M         13 HVD-MR                 29.47      28.60 SILV   
 15 Jenkins, Shae K           13 NDAC-MR                28.10      28.65 SILV   
 16 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR                27.85      28.66 SILV   
 17 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR    28.70      28.93        
 18 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR                27.31      29.06        
 19 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR                27.81      29.39        
 20 Abrams, Anna M            14 PATS-MR                28.19      29.52        
 21 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR    29.77      29.57        
 21 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR                 31.38      29.57        
 23 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR    29.76      29.83        
 24 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR                28.95      29.96        
 25 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR    29.78      30.05        
 26 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR                29.30      30.68        
 27 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR                30.01      30.70        
 28 Pallas, Morgan            14 WISC-MR                30.73      30.80        
 29 Accovelli, Samantha Samm  13 HVD-MR                 34.63      30.91        
 30 Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR                35.99      30.97        
 31 Chant, Lucy J             14 HVD-MR                 30.67      31.11        
 32 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR    32.28      31.66        
 33 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR                32.05      31.70        
 34 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR                31.50      32.11        
 35 Moffitt, Maya             13 HVD-MR                 32.15      32.91        
 36 Sanford, Amelia J         13 NDAC-MR                33.23      33.27        
 37 Andros, Grace E           14 HVD-MR                 36.05      34.91        
 38 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR                36.27      36.41        
 39 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR    34.96      36.43        
 40 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR                38.38      36.93        
 41 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR    34.17      37.13        
 42 Clark, Isabella A         13 HVD-MR                 42.04      41.19        
 -- Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR                30.11         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                56.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  56.22      55.43 JO     
                  26.64       55.43 (28.79)                                        
  2 Vitale, Miya N            14 PATS-MR                55.75      56.88 JO     
                  27.35       56.88 (29.53)                                        
  3 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR                58.66      57.30 SILV   
                  27.33       57.30 (29.97)                                        
  4 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR                57.10      58.01 SILV   
                  27.77       58.01 (30.24)                                        
  5 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:01.70      58.39 SILV   
                  27.50       58.39 (30.89)                                        
  6 Stroub, Mia R             14 WISC-MR                59.52      58.78 SILV   
                  28.13       58.78 (30.65)                                        
  7 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR                58.37      59.45 SILV   
                  28.67       59.45 (30.78)                                        
  8 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR                58.23      59.54 SILV   
                  28.40       59.54 (31.14)                                        
  9 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              1:00.64    1:00.32 SILV   
                  28.84     1:00.32 (31.48)                                        
 10 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR              1:00.73    1:00.77 SILV   
                  28.63     1:00.77 (32.14)                                        
 11 Varon, Sophia             13 PATS-MR              1:01.10    1:00.88 SILV   
                  28.27     1:00.88 (32.61)                                        
 12 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:00.17    1:01.83 SILV   
                  29.61     1:01.83 (32.22)                                        
 13 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              1:02.30    1:02.39 SILV   
                  30.04     1:02.39 (32.35)                                        
 14 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:00.54    1:02.63 SILV   
                  29.94     1:02.63 (32.69)                                        
 15 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:02.60    1:03.00 SILV   
                  30.23     1:03.00 (32.77)                                        
 16 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:04.12    1:03.13        
                  29.34     1:03.13 (33.79)                                        
 17 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              1:04.95    1:03.69        
                  30.36     1:03.69 (33.33)                                        
 18 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:05.52    1:04.27        
                  30.70     1:04.27 (33.57)                                        
 19 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:04.00    1:04.46        
                  30.39     1:04.46 (34.07)                                        
 20 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:02.64    1:04.94        
                  30.64     1:04.94 (34.30)                                        
 20 Sheerin, Megan N          13 MWDA-MR              1:04.63    1:04.94        
                  31.04     1:04.94 (33.90)                                        
 22 Mogan, emi H              14 HVD-MR               1:04.85    1:04.96        
                  30.99     1:04.96 (33.97)                                        
 23 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              1:03.16    1:05.17        
                  30.82     1:05.17 (34.35)                                        
 24 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:02.75    1:05.25        
                  31.44     1:05.25 (33.81)                                        
 25 Chant, Lucy J             14 HVD-MR               1:11.64    1:05.95        
                  32.36     1:05.95 (33.59)                                        
 26 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               1:31.50    1:05.97        
                  30.81     1:05.97 (35.16)                                        
 27 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:06.65    1:06.38        
                  31.35     1:06.38 (35.03)                                        
 28 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               1:08.17    1:06.53        
                  30.79     1:06.53 (35.74)                                        
 29 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:09.11    1:06.70        
                  32.45     1:06.70 (34.25)                                        
 30 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              1:07.65    1:06.81        
                  32.03     1:06.81 (34.78)                                        
 31 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:06.42    1:06.88        
                  32.25     1:06.88 (34.63)                                        
 32 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR                   NT    1:07.15        
                  32.66     1:07.15 (34.49)                                        
 33 Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR              1:10.17    1:07.82        
                  32.79     1:07.82 (35.03)                                        
 34 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:07.31    1:08.36        
                  32.95     1:08.36 (35.41)                                        
 35 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               1:09.48    1:08.40        
                  33.08     1:08.40 (35.32)                                        
 36 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:12.13    1:09.20        
                  33.56     1:09.20 (35.64)                                        
 37 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:09.67    1:09.75        
                  33.60     1:09.75 (36.15)                                        
 38 Turner, Tess S            13 HVD-MR               1:12.38    1:10.86        
                  33.97     1:10.86 (36.89)                                        
 39 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:10.69    1:11.17        
                  34.03     1:11.17 (37.14)                                        
 40 Creech, Ciara E           13 NDAC-MR              1:10.18    1:14.02        
                  35.02     1:14.02 (39.00)                                        
 41 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               1:24.67    1:14.43        
                  33.95     1:14.43 (40.48)                                        
 42 Andros, Grace E           14 HVD-MR               1:17.03    1:15.38        
 43 Kahlenberg, Gretchen H    13 HVD-MR               1:13.51    1:16.34        
                  36.69     1:16.34 (39.65)                                        
 44 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              1:29.01    1:22.20        
                  39.46     1:22.20 (42.74)                                        
 45 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              1:18.53    1:23.09        
                  39.30     1:23.09 (43.79)                                        
 46 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR  1:21.66    1:23.21        
                  36.96     1:23.21 (46.25)                                        
 47 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:20.79    1:23.60        
                  40.01     1:23.60 (43.59)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:03.99  JO
              2:03.99  ZQ
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gash, Allison M           13 PATS-MR              2:01.81    2:06.07 SILV   
                  28.31     1:00.44 (32.13)     1:33.50 (33.06)     2:06.07 (32.57)
  2 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              2:10.06    2:07.47 SILV   
                  28.89     1:00.46 (31.57)     1:33.79 (33.33)     2:07.47 (33.68)
  3 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              2:13.11    2:07.72 SILV   
                  28.62     1:00.93 (32.31)     1:34.77 (33.84)     2:07.72 (32.95)
  4 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR              2:08.37    2:08.20 SILV   
                  28.78     1:01.00 (32.22)     1:34.66 (33.66)     2:08.20 (33.54)
  5 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              2:09.55    2:10.40 SILV   
                  29.89     1:02.85 (32.96)     1:37.31 (34.46)     2:10.40 (33.09)
  6 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              2:09.60    2:11.00 SILV   
                  28.73     1:01.44 (32.71)     1:36.29 (34.85)     2:11.00 (34.71)
  7 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              2:28.30    2:20.12        
                  32.65     1:09.47 (36.82)     1:45.64 (36.17)     2:20.12 (34.48)
  8 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  2:23.53    2:21.61        
                  32.37     1:08.87 (36.50)     1:46.16 (37.29)     2:21.61 (35.45)
  9 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  2:26.17    2:23.72        
                  32.11     1:08.90 (36.79)     1:47.33 (38.43)     2:23.72 (36.39)
 10 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              2:30.11    2:24.68        
                  33.41     1:10.88 (37.47)     1:48.35 (37.47)     2:24.68 (36.33)
 11 Lau, Samantha C           14 HVD-MR               2:33.33    2:26.68        
                  32.80     1:09.10 (36.30)     1:48.08 (38.98)     2:26.68 (38.60)
 12 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              2:27.16    2:27.36        
                  32.45     1:10.43 (37.98)     1:49.92 (39.49)     2:27.36 (37.44)
 13 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               2:28.75    2:29.88        
                  34.01     1:12.29 (38.28)     1:51.95 (39.66)     2:29.88 (37.93)
 14 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               2:34.12    2:31.81        
                  32.16     1:10.64 (38.48)     1:51.85 (41.21)     2:31.81 (39.96)
 15 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              2:33.23    2:32.71        
                  33.68     1:12.88 (39.20)     1:54.08 (41.20)     2:32.71 (38.63)
 16 Accovelli, Samantha Samm  13 HVD-MR               2:58.33    2:39.23        
                  33.79     1:13.71 (39.92)     1:57.05 (43.34)     2:39.23 (42.18)
 17 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               2:44.83    2:41.68        
                  34.94     1:16.01 (41.07)     1:59.17 (43.16)     2:41.68 (42.51)
 18 Andros, Grace E           14 HVD-MR               3:00.33    2:50.21        
 19 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              2:56.25    3:02.44        
                  40.30     1:26.04 (45.74)     2:14.76 (48.72)     3:02.44 (47.68)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:29.99  JO
              5:29.99  ZQ
              5:50.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gash, Allison M           13 PATS-MR              5:33.68    5:37.29 SILV   
                  30.01     1:03.58 (33.57)     1:37.17 (33.59)     2:10.96 (33.79)
        2:45.83 (34.87)     3:20.21 (34.38)     3:55.12 (34.91)     4:29.28 (34.16)
        5:03.68 (34.40)     5:37.29 (33.61)                                        
  2 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              5:59.13    5:52.50        
                  30.78     1:04.98 (34.20)     1:40.41 (35.43)     2:16.19 (35.78)
        2:52.66 (36.47)     3:29.03 (36.37)     4:05.18 (36.15)     4:41.59 (36.41)
        5:17.83 (36.24)     5:52.50 (34.67)                                        
  3 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              6:08.81    5:54.63        
                  31.19     1:05.57 (34.38)     1:41.26 (35.69)     2:17.25 (35.99)
        2:53.37 (36.12)     3:30.29 (36.92)     4:06.98 (36.69)     4:43.71 (36.73)
        5:20.64 (36.93)     5:54.63 (33.99)                                        
  4 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              6:25.34    5:57.82        
                  31.72     1:06.57 (34.85)     1:42.99 (36.42)     2:19.74 (36.75)
        2:57.07 (37.33)     3:34.55 (37.48)     4:11.51 (36.96)     4:47.64 (36.13)
        5:24.27 (36.63)     5:57.82 (33.55)                                        
  5 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              6:14.00    6:19.47        
                  32.50     1:09.29 (36.79)     1:47.41 (38.12)     2:25.41 (38.00)
        3:04.89 (39.48)     3:44.19 (39.30)     4:23.38 (39.19)     5:03.03 (39.65)
        5:42.37 (39.34)     6:19.47 (37.10)                                        
  6 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR               6:22.42    6:23.75        
                  32.45     1:09.97 (37.52)     1:48.70 (38.73)     2:28.04 (39.34)
        3:06.96 (38.92)     3:47.33 (40.37)     4:27.94 (40.61)     5:08.71 (40.77)
        5:47.68 (38.97)     6:23.75 (36.07)                                        
  7 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  6:31.48    6:30.22        
                  32.77     1:11.32 (38.55)     1:50.55 (39.23)     2:30.97 (40.42)
        3:11.86 (40.89)     3:52.67 (40.81)     4:32.82 (40.15)     5:13.63 (40.81)
        5:53.70 (40.07)     6:30.22 (36.52)                                        
  8 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               7:38.46    6:43.40        
                  34.44     1:13.69 (39.25)     1:53.99 (40.30)     2:34.53 (40.54)
        3:15.88 (41.35)     3:57.36 (41.48)     4:39.37 (42.01)     5:21.04 (41.67)
      6:43.37 (1:22.33)      6:43.40 (0.03)                                        
  9 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              6:45.11    6:46.61        
                  34.53     1:13.81 (39.28)     1:54.34 (40.53)     2:35.42 (41.08)
        3:17.75 (42.33)     3:59.12 (41.37)     4:41.67 (42.55)     5:24.29 (42.62)
        6:06.14 (41.85)     6:46.61 (40.47)                                        
 10 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              7:20.10    6:54.11        
                  34.02     1:14.33 (40.31)     1:55.42 (41.09)     2:37.86 (42.44)
        3:20.01 (42.15)     4:04.20 (44.19)     4:46.73 (42.53)     5:30.12 (43.39)
        6:13.49 (43.37)     6:54.11 (40.62)                                        
 11 Turner, Tess S            13 HVD-MR               7:01.33    7:07.69        
                  36.09     1:17.27 (41.18)     1:59.47 (42.20)     2:42.77 (43.30)
        3:26.91 (44.14)   4:57.28 (1:30.37)     5:42.57 (45.29)     6:26.82 (44.25)
        7:07.58 (40.76)      7:07.69 (0.11)                                        
 12 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR                   NT    7:08.55        
                  35.65     1:17.12 (41.47)     2:00.71 (43.59)     2:45.84 (45.13)
        3:30.47 (44.63)     4:16.14 (45.67)     5:00.50 (44.36)     5:43.15 (42.65)
        6:27.45 (44.30)     7:08.55 (41.10)                                        
 13 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               7:35.76    7:27.73        
                  37.40     1:20.16 (42.76)     2:05.19 (45.03)     2:52.10 (46.91)
        3:39.14 (47.04)     4:25.43 (46.29)     5:13.56 (48.13)     6:00.45 (46.89)
        6:46.46 (46.01)     7:27.73 (41.27)                                        
 14 Andros, Grace E           14 HVD-MR               8:00.33    7:44.55        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.59  ZQ
              1:12.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            14 PATS-MR                59.58    1:03.49 JO     
                  30.87     1:03.49 (32.62)                                        
  2 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:01.32    1:04.47 JO     
                  31.40     1:04.47 (33.07)                                        
  3 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              1:01.44    1:04.88 SILV   
                  31.13     1:04.88 (33.75)                                        
  4 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:08.33    1:05.17 SILV   
                  31.63     1:05.17 (33.54)                                        
  5 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              1:05.04    1:05.32 SILV   
                  31.96     1:05.32 (33.36)                                        
  6 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:06.10    1:06.99 SILV   
                  32.54     1:06.99 (34.45)                                        
  7 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:06.07    1:07.63 SILV   
                  32.62     1:07.63 (35.01)                                        
  8 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR              1:06.32    1:08.13 SILV   
                  32.99     1:08.13 (35.14)                                        
  9 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              1:09.74    1:09.74 SILV   
 10 Varon, Sophia             13 PATS-MR              1:09.05    1:10.03 SILV   
                  33.80     1:10.03 (36.23)                                        
 11 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:11.38    1:11.42 SILV   
                  34.75     1:11.42 (36.67)                                        
 12 Sheerin, Megan N          13 MWDA-MR              1:11.21    1:11.75 SILV   
                  35.07     1:11.75 (36.68)                                        
 13 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:16.27    1:12.45 SILV   
                  35.03     1:12.45 (37.42)                                        
 14 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR              1:10.05    1:13.14        
                  35.14     1:13.14 (38.00)                                        
 15 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:16.91    1:13.49        
                  35.79     1:13.49 (37.70)                                        
 15 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:11.56    1:13.49        
                  35.46     1:13.49 (38.03)                                        
 17 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:10.76    1:14.11        
                  36.05     1:14.11 (38.06)                                        
 18 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              1:13.13    1:14.16        
                  36.25     1:14.16 (37.91)                                        
 19 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              1:10.81    1:14.25        
                  36.40     1:14.25 (37.85)                                        
 20 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               1:16.33    1:14.32        
                  35.91     1:14.32 (38.41)                                        
 21 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              1:10.47    1:14.77        
                  36.48     1:14.77 (38.29)                                        
 22 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR                   NT    1:15.50        
                  37.20     1:15.50 (38.30)                                        
 23 Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR              1:21.40    1:16.00        
                  37.47     1:16.00 (38.53)                                        
 24 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:20.07    1:19.81        
                  39.12     1:19.81 (40.69)                                        
 25 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               1:21.39    1:19.84        
 26 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:27.79    1:20.58        
 27 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:19.92    1:20.86        
                  40.19     1:20.86 (40.67)                                        
 28 Chant, Lucy J             14 HVD-MR               1:19.10    1:21.26        
                  39.11     1:21.26 (42.15)                                        
 29 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:16.11    1:21.61        
                  40.20     1:21.61 (41.41)                                        
 30 Creech, Ciara E           13 NDAC-MR              1:18.19    1:21.95        
                  39.38     1:21.95 (42.57)                                        
 31 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:23.18    1:22.12        
                  39.41     1:22.12 (42.71)                                        
 32 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:19.16    1:22.96        
                  40.99     1:22.96 (41.97)                                        
 33 Turner, Tess S            13 HVD-MR               1:22.46    1:23.70        
                  40.21     1:23.70 (43.49)                                        
 34 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:20.54    1:23.79        
                  39.56     1:23.79 (44.23)                                        
 35 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               1:47.10    1:23.88        
                  39.43     1:23.88 (44.45)                                        
 36 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              1:24.67    1:26.01        
                  41.66     1:26.01 (44.35)                                        
 37 Kahlenberg, Gretchen H    13 HVD-MR               1:25.98    1:26.02        
                  41.63     1:26.02 (44.39)                                        
 38 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:23.32    1:26.06        
                  40.99     1:26.06 (45.07)                                        
 39 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               1:25.16    1:27.81        
                  39.66     1:27.81 (48.15)                                        
 40 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:29.16    1:28.31        
                  43.31     1:28.31 (45.00)                                        
 41 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:30.24    1:29.22        
                  43.08     1:29.22 (46.14)                                        
 42 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              1:43.31    1:33.99        
                  46.42     1:33.99 (47.57)                                        
 43 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              1:34.96    1:37.58        
                  47.36     1:37.58 (50.22)                                        
 44 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR  1:39.68    1:38.12        
                  45.62     1:38.12 (52.50)                                        
 -- Andros, Grace E           14 HVD-MR               1:37.08         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:13.99  ZQ
              1:23.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              1:15.77    1:16.36 SILV   
                  36.06     1:16.36 (40.30)                                        
  2 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:15.48    1:16.92 SILV   
                  37.02     1:16.92 (39.90)                                        
  3 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              1:16.59    1:17.47 SILV   
                  36.73     1:17.47 (40.74)                                        
  4 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:17.64    1:18.83 SILV   
                  37.61     1:18.83 (41.22)                                        
  5 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:18.31    1:18.89 SILV   
                  37.02     1:18.89 (41.87)                                        
  6 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:22.89    1:19.17 SILV   
                  37.23     1:19.17 (41.94)                                        
  7 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              1:18.57    1:19.53 SILV   
                  37.48     1:19.53 (42.05)                                        
  8 Bowers, Brooke H          14 WISC-MR              1:20.22    1:19.72 SILV   
                  38.70     1:19.72 (41.02)                                        
  9 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:24.52    1:20.57 SILV   
                  38.38     1:20.57 (42.19)                                        
 10 Jenkins, Shae K           13 NDAC-MR              1:21.56    1:21.20 SILV   
                  37.13     1:21.20 (44.07)                                        
 11 Gash, Allison M           13 PATS-MR              1:26.74    1:21.23 SILV   
                  38.43     1:21.23 (42.80)                                        
 12 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              1:30.39    1:24.81        
                  40.39     1:24.81 (44.42)                                        
 13 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:28.50    1:25.15        
                  41.11     1:25.15 (44.04)                                        
 14 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:27.62    1:26.52        
                  41.43     1:26.52 (45.09)                                        
 15 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR               1:53.33    1:27.00        
                  41.28     1:27.00 (45.72)                                        
 16 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               1:49.95    1:27.79        
                  40.18     1:27.79 (47.61)                                        
 17 Chant, Lucy J             14 HVD-MR               1:28.86    1:29.94        
                  42.95     1:29.94 (46.99)                                        
 18 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:28.49    1:30.21        
                  43.04     1:30.21 (47.17)                                        
 19 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:36.11    1:30.31        
                  42.52     1:30.31 (47.79)                                        
 20 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:44.53    1:30.46        
                  43.02     1:30.46 (47.44)                                        
 21 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:32.03    1:31.42        
                  43.56     1:31.42 (47.86)                                        
 22 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:32.49    1:32.21        
                  43.80     1:32.21 (48.41)                                        
 23 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:32.23    1:32.77        
                  44.24     1:32.77 (48.53)                                        
 24 Sanford, Amelia J         13 NDAC-MR              1:35.91    1:34.73        
                  45.47     1:34.73 (49.26)                                        
 25 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR  1:33.37    1:35.74        
                  43.36     1:35.74 (52.38)                                        
 26 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:34.67    1:36.07        
                  45.18     1:36.07 (50.89)                                        
 27 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               1:37.16    1:36.92        
                  44.59     1:36.92 (52.33)                                        
 28 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:35.06    1:37.75        
                  45.33     1:37.75 (52.42)                                        
 29 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:39.72    1:37.98        
                  46.54     1:37.98 (51.44)                                        
 30 Andros, Grace E           14 HVD-MR               1:50.69    1:45.88        
                  49.48     1:45.88 (56.40)                                        
 31 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              1:45.84    1:47.17        
                  50.91     1:47.17 (56.26)                                        
 32 Clark, Isabella A         13 HVD-MR               1:48.47    1:48.46        
                  51.50     1:48.46 (56.96)                                        
 33 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              2:07.05    1:57.02        
                  55.11   1:57.02 (1:01.91)                                        
 -- Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:48.74         DQ        
      False start
                  48.72          DQ (55.61)                                        
 -- Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:32.64         DQ        
      False start
                  38.75          DQ (43.48)                                        
 -- Accovelli, Samantha Samm  13 HVD-MR               1:45.33         DQ        
      Downward butterfly kick
                  45.92          DQ (53.10)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.99  JO
              1:03.99  ZQ
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:02.17    1:01.96 JO     
                  29.06     1:01.96 (32.90)                                        
  2 Vitale, Miya N            14 PATS-MR              1:00.99    1:03.88 JO     
                  29.55     1:03.88 (34.33)                                        
  3 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              1:03.94    1:05.13 SILV   
                  30.63     1:05.13 (34.50)                                        
  4 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              1:04.53    1:05.49 SILV   
                  29.95     1:05.49 (35.54)                                        
  5 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:04.83    1:06.21 SILV   
                  31.05     1:06.21 (35.16)                                        
  6 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              1:03.79    1:07.06 SILV   
                  31.13     1:07.06 (35.93)                                        
  7 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:04.41    1:07.16 SILV   
                  31.37     1:07.16 (35.79)                                        
  8 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:15.54    1:08.17 SILV   
                  30.85     1:08.17 (37.32)                                        
  9 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              1:04.19    1:08.66 SILV   
                  32.36     1:08.66 (36.30)                                        
 10 Gash, Allison M           13 PATS-MR              1:05.73    1:08.74 SILV   
                  31.93     1:08.74 (36.81)                                        
 11 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              1:10.11    1:09.34 SILV   
                  32.45     1:09.34 (36.89)                                        
 12 Bowers, Brooke H          14 WISC-MR              1:19.56    1:11.07 SILV   
                  32.43     1:11.07 (38.64)                                        
 13 Mogan, emi H              14 HVD-MR               1:06.59    1:11.21 SILV   
                  32.72     1:11.21 (38.49)                                        
 14 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:10.90    1:12.86        
                  33.00     1:12.86 (39.86)                                        
 15 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR              1:16.50    1:12.96        
                  32.56     1:12.96 (40.40)                                        
 16 Jenkins, Shae K           13 NDAC-MR              1:20.11    1:14.70        
                  33.97     1:14.70 (40.73)                                        
 17 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:16.11    1:15.39        
                  34.44     1:15.39 (40.95)                                        
 18 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:15.04    1:16.88        
                  34.08     1:16.88 (42.80)                                        
 19 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:23.33    1:18.67        
                  36.46     1:18.67 (42.21)                                        
 20 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:18.08    1:19.09        
                  36.96     1:19.09 (42.13)                                        
 21 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:18.48    1:19.20        
                  35.29     1:19.20 (43.91)                                        
 22 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:22.51    1:19.92        
                  35.53     1:19.92 (44.39)                                        
 23 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR               1:22.33    1:20.69        
                  37.23     1:20.69 (43.46)                                        
 24 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:23.54    1:22.60        
                  37.49     1:22.60 (45.11)                                        
 25 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:20.01    1:22.67        
                  38.24     1:22.67 (44.43)                                        
 26 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:25.61    1:23.34        
                  37.04     1:23.34 (46.30)                                        
 27 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:22.71    1:24.00        
                  38.92     1:24.00 (45.08)                                        
 28 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:22.65    1:24.57        
                  40.31     1:24.57 (44.26)                                        
 29 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:51.98    1:25.50        
                  38.36     1:25.50 (47.14)                                        
 30 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:20.11    1:29.64        
                  42.25     1:29.64 (47.39)                                        
 31 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:28.76    1:40.71        
                  48.06     1:40.71 (52.65)                                        
 32 Sanford, Amelia J         13 NDAC-MR              1:50.11    1:41.76        
                  47.45     1:41.76 (54.31)                                        
 33 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR                   NT    1:43.75        
                  47.26     1:43.75 (56.49)                                        
 34 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              1:50.99    1:57.91        
                  16.90   1:57.91 (1:41.01)                                        
 -- Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR              1:30.81        DNF        
      Did not finish
                  38.27                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            14 PATS-MR              2:14.45    2:20.51 SILV   
                  31.02     1:05.78 (34.76)     1:48.57 (42.79)     2:20.51 (31.94)
  2 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              2:16.26    2:20.99 SILV   
                  31.04     1:06.20 (35.16)     1:49.19 (42.99)     2:20.99 (31.80)
  3 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              2:23.77    2:22.05 SILV   
                  29.48     1:04.97 (35.49)     1:49.84 (44.87)     2:22.05 (32.21)
  4 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              2:28.22    2:27.87 SILV   
                  32.01     1:09.08 (37.07)     1:53.66 (44.58)     2:27.87 (34.21)
  5 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR              2:28.63    2:28.31 SILV   
                  32.44     1:10.69 (38.25)     1:56.68 (45.99)     2:28.31 (31.63)
  6 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              2:24.44    2:28.88 SILV   
                  32.78     1:11.24 (38.46)     1:55.38 (44.14)     2:28.88 (33.50)
  7 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              2:35.79    2:28.97 SILV   
                  31.22     1:07.38 (36.16)     1:54.21 (46.83)     2:28.97 (34.76)
  8 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              2:25.27    2:29.34 SILV   
                  30.58     1:09.83 (39.25)     1:55.49 (45.66)     2:29.34 (33.85)
  9 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              2:32.14    2:29.50 SILV   
                  32.30     1:10.07 (37.77)     1:55.76 (45.69)     2:29.50 (33.74)
 10 Varon, Sophia             13 PATS-MR              2:25.86    2:35.23 SILV   
                  32.01     1:10.97 (38.96)     1:57.03 (46.06)     2:35.23 (38.20)
 11 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              2:30.10    2:35.48 SILV   
                  32.85     1:13.43 (40.58)     2:00.76 (47.33)     2:35.48 (34.72)
 12 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  2:46.56    2:36.78 SILV   
                  33.53     1:12.72 (39.19)     2:00.91 (48.19)     2:36.78 (35.87)
 13 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              2:35.34    2:37.56 SILV   
                  31.01     1:10.88 (39.87)     2:01.85 (50.97)     2:37.56 (35.71)
 14 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               2:39.43    2:38.68 SILV   
                  35.14     1:13.47 (38.33)     2:00.95 (47.48)     2:38.68 (37.73)
 15 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR                   NT    2:39.63 SILV   
                  38.56     1:17.09 (38.53)     2:03.51 (46.42)     2:39.63 (36.12)
 16 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              2:52.52    2:41.87        
                  36.72     1:18.54 (41.82)     2:07.68 (49.14)     2:41.87 (34.19)
 17 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               2:52.95    2:44.54        
                  35.89     1:16.43 (40.54)     2:07.28 (50.85)     2:44.54 (37.26)
 18 Sheerin, Megan N          13 MWDA-MR              2:47.49    2:46.46        
                  35.37     1:17.07 (41.70)     2:11.10 (54.03)     2:46.46 (35.36)
 19 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              2:50.30    2:48.56        
                  36.60     1:22.06 (45.46)     2:11.39 (49.33)     2:48.56 (37.17)
 20 Mogan, emi H              14 HVD-MR               2:46.29    2:48.73        
                  33.36     1:15.81 (42.45)     2:11.56 (55.75)     2:48.73 (37.17)
 21 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  2:55.66    2:50.01        
                  36.42     1:16.91 (40.49)     2:08.40 (51.49)     2:50.01 (41.61)
 22 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              2:50.11    2:51.66        
                  36.27     1:21.45 (45.18)     2:13.55 (52.10)     2:51.66 (38.11)
 23 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              2:50.85    2:52.12        
                  34.52     1:21.53 (47.01)     2:12.74 (51.21)     2:52.12 (39.38)
 24 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  2:52.02    2:52.38        
                  37.73     1:21.26 (43.53)     2:12.87 (51.61)     2:52.38 (39.51)
 25 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               3:34.52    2:54.79        
                  15.60   1:22.09 (1:06.49)     2:16.16 (54.07)     2:54.79 (38.63)
 26 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  2:54.79    2:54.81        
                  37.70     1:24.86 (47.16)     2:19.01 (54.15)     2:54.81 (35.80)
 27 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              2:57.63    2:56.23        
                                1:24.83 ( )     2:17.16 (52.33)     2:56.23 (39.07)
 28 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              2:59.16    2:56.50        
                  35.48     1:18.32 (42.84)     2:16.67 (58.35)     2:56.50 (39.83)
 29 Creech, Ciara E           13 NDAC-MR              2:56.53    2:59.44        
                  40.49     1:24.73 (44.24)     2:18.16 (53.43)     2:59.44 (41.28)
 30 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              3:00.42    2:59.87        
                  40.48     1:25.84 (45.36)     2:20.81 (54.97)     2:59.87 (39.06)
 31 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               2:52.19    3:00.23        
                  34.27     1:18.09 (43.82)   2:18.59 (1:00.50)     3:00.23 (41.64)
 32 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              3:01.62    3:08.98        
                  40.55     1:26.99 (46.44)   2:31.93 (1:04.94)     3:08.98 (37.05)
 33 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  3:22.03    3:18.03        
                  46.22     1:36.58 (50.36)     2:29.93 (53.35)     3:18.03 (48.10)
 34 Andros, Grace E           14 HVD-MR               3:30.33    3:21.94        
                  47.22     1:39.37 (52.15)     2:38.33 (58.96)     3:21.94 (43.61)
 35 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              3:21.45    3:29.94        
                  48.31     1:41.03 (52.72)     2:40.16 (59.13)     3:29.94 (49.78)
 36 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              3:45.95    3:41.36        
                  53.69     1:45.24 (51.55)   2:51.87 (1:06.63)     3:41.36 (49.49)
 -- Kahlenberg, Gretchen H    13 HVD-MR               3:15.33        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                4:48.03    4:53.15 JO     
                  29.82     1:03.35 (33.53)     1:40.19 (36.84)     2:15.70 (35.51)
        3:02.05 (46.35)     3:48.04 (45.99)     4:21.23 (33.19)     4:53.15 (31.92)
  2 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              5:04.86    5:04.38 SILV   
                  29.41     1:05.19 (35.78)     1:43.99 (38.80)     2:20.88 (36.89)
        3:08.34 (47.46)     3:54.97 (46.63)     4:30.47 (35.50)     5:04.38 (33.91)
  3 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              5:27.74    5:32.73        
                  32.78     1:10.64 (37.86)     1:54.05 (43.41)     2:35.92 (41.87)
        3:27.99 (52.07)     4:18.92 (50.93)     4:56.79 (37.87)     5:32.73 (35.94)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:47.96    1:48.75        
     1) McCaffrey, Kimberly E 13        2) Vallamattam, Annie 13          
     3) Winthal, Kyla L 13              4) Vitale, Miya N 14              
                  27.40       54.71 (27.31)     1:22.31 (27.60)     1:48.75 (26.44)
  2 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:52.56    1:53.90        
     1) Varon, Sophia 13                2) Nikolic, Enza A 13             
     3) Abrams, Anna M 14               4) Tatusko, Tabitha G 14          
                  27.94       56.89 (28.95)     1:25.57 (28.68)     1:53.90 (28.33)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.61    1:56.08        
     1) Bubel, Valerie M 14             2) Biskup, Colleen G 14           
     3) Cimorelli, Mya E 14             4) Pociask, Brooke A 13           
                  27.54       58.44 (30.90)     1:30.21 (31.77)     1:56.08 (25.87)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:55.29    1:56.16        
     1) Stroub, Mia R 14                2) Mulieri, Kelsey 13             
     3) Pallas, Morgan 14               4) O'Malley, Kate E 14            
                  27.30       57.41 (30.11)     1:27.58 (30.17)     1:56.16 (28.58)
  5 Monroe-Woodbury Devilfish Aqua-MR  'A'            2:03.93    2:01.94        
     1) Mayerhauser, Leah E 14          2) Cerrato, Victoria F 13         
     3) Beezer, Kristina G 14           4) Sheerin, Megan N 13            
                  26.46     1:02.55 (36.09)     1:32.61 (30.06)     2:01.94 (29.33)
  6 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:59.64    2:03.34        
     1) Alcantara, Antonella L 14       2) Kablaoui, Yasmeen 13           
     3) Dufresne, Halle 13              4) Quezada, Julia C 13            
                  29.39       59.86 (30.47)     1:33.55 (33.69)     2:03.34 (29.79)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       1:55.09    2:04.69        
     1) Barnard, Victoria R 13          2) Bonagura, Isabella B 13        
     3) Singh, Cristina P 13            4) Santopatre, Adrianna M 13      
                  30.82     1:05.22 (34.40)     1:35.81 (30.59)     2:04.69 (28.88)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:59.73    2:04.47        
     1) McCaffrey, Kimberly E 13        2) Vallamattam, Annie 13          
     3) Vitale, Miya N 14               4) Gash, Allison M 13             
                  36.23     1:03.08 (26.85)     1:23.17 (20.09)     2:04.47 (41.30)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:11.67    2:07.15        
     1) Stroub, Mia R 14                2) Mulieri, Kelsey 13             
     3) Bowers, Brooke H 14             4) O'Malley, Kate E 14            
                  37.52     1:05.88 (28.36)     1:27.52 (21.64)     2:07.15 (39.63)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.78    2:17.07        
     1) Cimorelli, Mya E 14             2) Jenkins, Shae K 13             
     3) Bubel, Valerie M 14             4) Sanford, Amelia J 13           
                  42.24     1:15.69 (33.45)     1:31.48 (15.79)     2:17.07 (45.59)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:18.47    2:30.91        
     1) Alcantara, Antonella L 14       2) Dufresne, Halle 13             
     3) Quezada, Julia C 13             4) Hatch, Evie A 14               
                  20.54       53.44 (32.90)     1:29.64 (36.20)   2:30.91 (1:01.27)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:11.21   X2:17.15        
     1) Bonagura, Isabella B 13         2) Soberon, Sophia E 14           
     3) Singh, Cristina P 13            4) Barnard, Victoria R 13         
                  21.16       45.02 (23.86)     1:15.80 (30.78)   2:17.15 (1:01.35)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  METS
                26.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  24.96      25.59 ZQ     
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  26.86      26.21 ZQ     
  3 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR                25.40      26.34        
  4 Tang, Emily               17 HVD-MR                 25.27      26.40        
  5 Diehl, Amber M            17 NDAC-MR                24.57      26.49        
  6 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR                25.62      26.63        
  7 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR                26.63      26.64        
  8 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR                26.60      26.67        
  9 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR                 25.68      26.75        
  9 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                  26.11      26.75        
 11 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR                26.01      26.96        
 12 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  26.31      27.05        
 13 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  26.80      27.08        
 14 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  25.78      27.15        
 15 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR    27.34      27.29        
 16 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR    26.50      27.33        
 17 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR    26.32      27.46        
 18 Hayes, Brenna A           16 PATS-MR                26.10      27.61        
 19 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR                 26.60      27.91        
 20 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR    27.49      27.96        
 21 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR    27.71      28.01        
 21 Burda, Sophia J           15 HVD-MR                 28.41      28.01        
 23 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR                28.12      28.28        
 24 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR                 29.61      28.29        
 25 Holman, Josie M           16 PATS-MR                26.57      28.62        
 26 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR    28.66      28.70        
 27 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  27.83      28.80        
 28 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR    27.88      28.81        
 29 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR                 27.69      28.92        
 30 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR                 27.59      28.97        
 31 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR                 29.07      29.03        
 32 Gash, Abigail M           16 PATS-MR                27.46      29.05        
 33 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR                28.20      29.29        
 34 Sehgal, Garima            14 HVD-MR                 33.84      29.44        
 35 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR                 27.70      29.52        
 36 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR    29.11      29.54        
 37 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR                29.12      29.90        
 38 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR                28.91      29.95        
 39 Gaspard, Summer P         15 Express Swimming-MR    29.62      30.02        
 40 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR                28.79      30.07        
 41 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR    28.69      30.16        
 42 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR                 30.53      30.20        
 43 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR    30.40      30.52        
 44 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR                30.96      30.64        
 45 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR                 33.88      31.00        
 46 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR    32.02      31.59        
 47 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR    34.72      32.86        
 48 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR                 33.03      33.09        
 49 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR                 33.08      33.55        
 50 Gash, Alexandra M          9 PATS-MR                35.89      35.65        
 51 Gash, Amelia M            11 PATS-MR                34.57      35.67        
 52 Anzalone, Leah A           9 Express Swimming-MR    53.37      50.64        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.69  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR                54.71      56.16 ZQ     
                  27.45       56.16 (28.71)                                        
  2 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR                54.07      56.18 ZQ     
                  27.39       56.18 (28.79)                                        
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  56.60      56.45 ZQ     
                  27.20       56.45 (29.25)                                        
  4 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  56.12      56.92 ZQ     
                  27.53       56.92 (29.39)                                        
  5 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR                54.33      57.09 ZQ     
                  27.71       57.09 (29.38)                                        
  6 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  57.21      57.24        
                  27.65       57.24 (29.59)                                        
  7 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                  57.33      57.39        
                  27.60       57.39 (29.79)                                        
  8 Tang, Emily               17 HVD-MR                 55.91      57.45        
                  28.06       57.45 (29.39)                                        
  9 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR                57.36      57.65        
                  27.66       57.65 (29.99)                                        
 10 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR                57.68      57.70        
                  27.79       57.70 (29.91)                                        
 11 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR    57.05      57.77        
                  28.16       57.77 (29.61)                                        
 12 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR                 56.56      58.40        
                  28.33       58.40 (30.07)                                        
 13 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR                56.37      58.52        
                  28.55       58.52 (29.97)                                        
 14 Cook, April M             15 RFAC-MR                58.34      58.65        
                  28.83       58.65 (29.82)                                        
 15 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR    58.99      59.02        
                  28.72       59.02 (30.30)                                        
 16 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR                55.66      59.06        
                  28.01       59.06 (31.05)                                        
 17 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               1:00.71      59.61        
                  29.12       59.61 (30.49)                                        
 18 Holman, Josie M           16 PATS-MR                56.63    1:00.28        
                  28.63     1:00.28 (31.65)                                        
 19 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:00.00    1:00.53        
                  29.09     1:00.53 (31.44)                                        
 20 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR    58.96    1:00.84        
                  28.92     1:00.84 (31.92)                                        
 21 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR    57.78    1:00.85        
                  28.84     1:00.85 (32.01)                                        
 21 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR    59.36    1:00.85        
                  29.74     1:00.85 (31.11)                                        
 23 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR    59.96    1:01.31        
                  29.26     1:01.31 (32.05)                                        
 24 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  59.88    1:01.88        
                  29.66     1:01.88 (32.22)                                        
 25 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR                 59.00    1:02.30        
                  29.58     1:02.30 (32.72)                                        
 26 Cuya, Isabela S           15 HVD-MR               1:03.88    1:02.77        
                  29.69     1:02.77 (33.08)                                        
 27 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:01.41    1:03.22        
                  29.84     1:03.22 (33.38)                                        
 28 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:05.03    1:04.06        
                  30.23     1:04.06 (33.83)                                        
 29 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:02.42    1:04.40        
                  30.72     1:04.40 (33.68)                                        
 30 Zhou, Amy X               16 PATS-MR              1:02.15    1:04.42        
                  30.73     1:04.42 (33.69)                                        
 31 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:06.60    1:04.51        
                  31.57     1:04.51 (32.94)                                        
 32 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:01.19    1:04.65        
                  30.73     1:04.65 (33.92)                                        
 33 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR  1:03.49    1:04.80        
                  31.05     1:04.80 (33.75)                                        
 34 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:01.50    1:04.88        
                  31.44     1:04.88 (33.44)                                        
 35 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR              1:00.71    1:04.89        
                  31.19     1:04.89 (33.70)                                        
 36 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:03.18    1:05.06        
                  31.45     1:05.06 (33.61)                                        
 37 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:03.07    1:05.70        
                  31.35     1:05.70 (34.35)                                        
 38 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               1:07.71    1:06.34        
                  31.49     1:06.34 (34.85)                                        
 39 Nohara, Isabella A        16 HVD-MR               1:05.07    1:07.84        
                  32.28     1:07.84 (35.56)                                        
 40 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR  1:06.76    1:08.55        
                  32.90     1:08.55 (35.65)                                        
 41 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR  1:11.22    1:09.53        
                  32.50     1:09.53 (37.03)                                        
 42 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR               1:12.53    1:09.84        
                  32.41     1:09.84 (37.43)                                        
 43 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               1:11.88    1:12.79        
                  34.66     1:12.79 (38.13)                                        
 44 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:18.91    1:13.16        
                  34.68     1:13.16 (38.48)                                        
 45 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR               1:13.57    1:14.10        
                  35.88     1:14.10 (38.22)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.29  METS
              2:02.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              1:58.81    2:00.85 ZQ     
                  28.15       58.26 (30.11)     1:29.54 (31.28)     2:00.85 (31.31)
  2 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               2:04.89    2:06.20        
                  29.81     1:02.80 (32.99)     1:35.41 (32.61)     2:06.20 (30.79)
  3 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               2:02.58    2:06.39        
                  29.81     1:02.07 (32.26)     1:34.71 (32.64)     2:06.39 (31.68)
  4 Diehl, Amber M            17 NDAC-MR              2:05.55    2:06.66        
                  28.37     1:00.55 (32.18)     1:34.44 (33.89)     2:06.66 (32.22)
  5 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:11.11    2:08.69        
                  29.21     1:02.01 (32.80)     1:35.71 (33.70)     2:08.69 (32.98)
  6 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  2:07.55    2:10.34        
                  29.96     1:03.31 (33.35)     1:37.15 (33.84)     2:10.34 (33.19)
  7 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              2:20.28    2:10.54        
                  29.37     1:02.19 (32.82)     1:36.68 (34.49)     2:10.54 (33.86)
  8 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               2:10.87    2:10.84        
                  30.07     1:03.64 (33.57)     1:38.03 (34.39)     2:10.84 (32.81)
  9 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  2:07.56    2:11.87        
                  29.75     1:03.37 (33.62)     1:37.69 (34.32)     2:11.87 (34.18)
 10 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR  2:10.87    2:12.38        
                  30.33     1:04.23 (33.90)     1:39.04 (34.81)     2:12.38 (33.34)
 11 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              2:11.44    2:12.78        
                  29.79     1:02.35 (32.56)     1:37.01 (34.66)     2:12.78 (35.77)
 11 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              2:10.64    2:12.78        
                  31.11     1:04.54 (33.43)     1:38.87 (34.33)     2:12.78 (33.91)
 13 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              2:09.42    2:16.34        
                  29.06     1:02.77 (33.71)     1:39.14 (36.37)     2:16.34 (37.20)
 14 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  2:12.13    2:16.53        
                  28.94     1:02.35 (33.41)     1:38.86 (36.51)     2:16.53 (37.67)
 15 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               2:23.83    2:18.99        
                  30.58     1:05.54 (34.96)     1:42.36 (36.82)     2:18.99 (36.63)
 16 Kocik, Jacqueline B       15 NDAC-MR              2:19.88    2:23.16        
                  32.43     1:09.54 (37.11)     1:47.13 (37.59)     2:23.16 (36.03)
 17 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR               2:21.22    2:24.56        
                  31.94     1:07.97 (36.03)     1:46.22 (38.25)     2:24.56 (38.34)
 18 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              2:22.77    2:25.91        
                  31.96     1:08.44 (36.48)     1:47.27 (38.83)     2:25.91 (38.64)
 19 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               2:25.88    2:28.44        
                  33.46     1:11.44 (37.98)     1:51.14 (39.70)     2:28.44 (37.30)
 20 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               2:34.99    2:29.58        
                  32.89     1:11.66 (38.77)     1:51.73 (40.07)     2:29.58 (37.85)
 21 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              2:38.88    2:32.40        
                  33.48     1:12.28 (38.80)     1:53.40 (41.12)     2:32.40 (39.00)
 22 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR               2:38.13    2:34.12        
                  33.70     1:13.76 (40.06)     1:54.96 (41.20)     2:34.12 (39.16)
 23 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               2:38.97    2:34.35        
                  34.89     1:14.62 (39.73)     1:55.54 (40.92)     2:34.35 (38.81)
 24 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  2:56.58    2:44.71        
                  36.09     1:17.89 (41.80)   2:44.69 (1:26.80)      2:44.71 (0.02)
 25 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR                   NT    3:36.34        
                  46.02     1:41.72 (55.70)     2:40.24 (58.52)     3:36.34 (56.10)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  METS
              5:27.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  5:13.45    5:17.55 ZQ     
                  29.24     1:00.77 (31.53)     1:33.06 (32.29)     2:04.79 (31.73)
        2:36.97 (32.18)     3:09.95 (32.98)     3:42.20 (32.25)     4:14.96 (32.76)
        4:46.84 (31.88)     5:17.55 (30.71)                                        
  2 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              5:24.92    5:30.63        
                  30.06     1:02.91 (32.85)     1:36.47 (33.56)     2:10.40 (33.93)
        2:43.94 (33.54)     3:17.94 (34.00)     3:51.57 (33.63)     4:25.33 (33.76)
        4:58.75 (33.42)     5:30.63 (31.88)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                5:34.73    5:30.94        
                  28.40       59.80 (31.40)     1:31.88 (32.08)     2:05.83 (33.95)
        2:39.97 (34.14)     3:14.39 (34.42)     3:48.87 (34.48)     4:23.46 (34.59)
        4:57.63 (34.17)     5:30.94 (33.31)                                        
  4 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               6:02.83    5:42.04        
                  31.29     1:06.21 (34.92)     1:41.31 (35.10)     2:16.58 (35.27)
        2:51.43 (34.85)     3:25.78 (34.35)     4:00.33 (34.55)     4:35.04 (34.71)
        5:09.15 (34.11)     5:42.04 (32.89)                                        
  5 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               5:44.90    5:43.55        
                  32.01     1:06.40 (34.39)     1:41.59 (35.19)     2:16.53 (34.94)
        2:52.00 (35.47)     3:27.26 (35.26)     4:02.11 (34.85)     4:36.57 (34.46)
        5:10.75 (34.18)     5:43.55 (32.80)                                        
  6 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  5:41.77    5:46.67        
                  31.06     1:05.21 (34.15)     1:39.82 (34.61)     2:14.32 (34.50)
        2:49.06 (34.74)     3:24.15 (35.09)     3:59.50 (35.35)     4:35.39 (35.89)
        5:11.10 (35.71)     5:46.67 (35.57)                                        
  7 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               5:52.72    5:46.69        
                  30.90     1:04.86 (33.96)     1:40.30 (35.44)     2:16.16 (35.86)
        2:51.99 (35.83)     3:27.67 (35.68)     4:03.37 (35.70)     4:39.10 (35.73)
        5:14.70 (35.60)     5:46.69 (31.99)                                        
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                5:45.38    5:46.77        
                  30.12     1:03.25 (33.13)     1:38.66 (35.41)     2:14.96 (36.30)
        2:50.36 (35.40)     3:26.31 (35.95)     4:02.25 (35.94)     4:38.11 (35.86)
        5:13.15 (35.04)     5:46.77 (33.62)                                        
  9 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              6:01.34    5:50.08        
                  30.64     1:04.78 (34.14)     1:40.25 (35.47)     2:16.05 (35.80)
        2:51.80 (35.75)     3:27.77 (35.97)     4:03.54 (35.77)     4:39.70 (36.16)
        5:15.71 (36.01)     5:50.08 (34.37)                                        
 10 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               6:14.90    5:53.09        
                  30.69     1:05.58 (34.89)     1:41.25 (35.67)     2:16.32 (35.07)
        2:52.46 (36.14)     3:29.22 (36.76)     4:05.61 (36.39)     4:42.23 (36.62)
        5:18.57 (36.34)     5:53.09 (34.52)                                        
 11 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              6:05.10    5:55.67        
                  32.50     1:07.82 (35.32)     1:43.54 (35.72)     2:19.62 (36.08)
        2:55.45 (35.83)     3:31.71 (36.26)     4:07.88 (36.17)     4:44.38 (36.50)
        5:20.70 (36.32)     5:55.67 (34.97)                                        
 12 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  5:52.99    6:04.63        
                  31.09     1:05.86 (34.77)     1:41.78 (35.92)     2:19.51 (37.73)
        2:56.68 (37.17)     3:34.63 (37.95)     4:12.44 (37.81)     4:50.83 (38.39)
        5:28.84 (38.01)     6:04.63 (35.79)                                        
 13 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              6:05.11    6:05.47        
                  31.72     1:05.75 (34.03)     1:40.82 (35.07)     2:17.16 (36.34)
        2:54.19 (37.03)     3:31.50 (37.31)     4:09.80 (38.30)     4:48.83 (39.03)
        5:27.87 (39.04)     6:05.47 (37.60)                                        
 14 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               6:12.83    6:09.14        
                  31.99     1:08.40 (36.41)     1:46.63 (38.23)     2:24.18 (37.55)
        3:02.88 (38.70)     3:41.17 (38.29)     4:18.72 (37.55)     4:56.52 (37.80)
        5:34.50 (37.98)     6:09.14 (34.64)                                        
 15 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              6:18.01    6:13.91        
                  32.64     1:09.34 (36.70)     1:47.33 (37.99)     2:25.61 (38.28)
        3:03.79 (38.18)     3:42.65 (38.86)     4:21.38 (38.73)     4:59.94 (38.56)
        5:37.79 (37.85)     6:13.91 (36.12)                                        
 16 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              5:44.43    6:15.35        
                  32.13     1:08.48 (36.35)     1:45.89 (37.41)     2:24.14 (38.25)
        3:02.63 (38.49)     3:41.51 (38.88)     4:20.39 (38.88)     4:59.44 (39.05)
        5:37.98 (38.54)     6:15.35 (37.37)                                        
 17 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                   NT    6:15.98        
                  34.65     1:12.41 (37.76)     1:50.41 (38.00)     2:29.12 (38.71)
        3:07.04 (37.92)     3:45.32 (38.28)     4:23.72 (38.40)     5:02.27 (38.55)
        5:40.24 (37.97)     6:15.98 (35.74)                                        
 18 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               6:24.28    6:16.69        
                  31.81     1:08.29 (36.48)     1:46.18 (37.89)     2:24.53 (38.35)
        3:03.91 (39.38)     3:42.76 (38.85)     4:22.21 (39.45)     5:01.56 (39.35)
        5:40.11 (38.55)     6:16.69 (36.58)                                        
 19 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              6:06.18    6:17.19        
                  33.38     1:10.47 (37.09)     1:49.12 (38.65)     2:27.89 (38.77)
        3:06.53 (38.64)     3:44.87 (38.34)     4:23.30 (38.43)     5:01.91 (38.61)
        5:40.45 (38.54)     6:17.19 (36.74)                                        
 20 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              6:32.00    6:31.65        
                  35.93     1:14.98 (39.05)     1:54.82 (39.84)     2:35.25 (40.43)
        3:15.64 (40.39)     3:55.99 (40.35)     4:36.31 (40.32)     5:15.77 (39.46)
        5:54.85 (39.08)     6:31.65 (36.80)                                        
 21 Kocik, Jacqueline B       15 NDAC-MR              6:20.86    6:31.76        
                  34.54     1:12.78 (38.24)     1:52.72 (39.94)     2:33.55 (40.83)
        3:13.00 (39.45)     3:53.33 (40.33)     4:33.92 (40.59)     5:13.56 (39.64)
        5:53.63 (40.07)     6:31.76 (38.13)                                        
 22 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              6:35.08    6:43.33        
                  34.71     1:14.20 (39.49)     1:55.20 (41.00)     2:36.31 (41.11)
        3:18.06 (41.75)     4:00.04 (41.98)     4:42.14 (42.10)     5:24.01 (41.87)
        6:05.04 (41.03)     6:43.33 (38.29)                                        
 23 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR               7:19.51    7:01.51        
                  34.56     1:15.81 (41.25)     1:58.93 (43.12)     2:42.26 (43.33)
        3:25.42 (43.16)     4:09.01 (43.59)     4:52.74 (43.73)     5:37.05 (44.31)
        6:20.40 (43.35)     7:01.51 (41.11)                                        
 24 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              6:30.01    7:05.36        
                  34.57     1:14.80 (40.23)     1:57.12 (42.32)     2:39.94 (42.82)
        3:23.75 (43.81)     4:08.35 (44.60)     4:53.40 (45.05)     5:38.38 (44.98)
        6:23.54 (45.16)     7:05.36 (41.82)                                        
 25 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR               7:10.33    7:27.00        
                  38.90     1:23.09 (44.19)     2:08.40 (45.31)     2:55.02 (46.62)
        3:41.66 (46.64)     4:28.60 (46.94)     5:15.78 (47.18)     6:01.24 (45.46)
        6:46.34 (45.10)     7:27.00 (40.66)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             18:12.99  METS
             19:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR 18:11.12   17:39.07 METS   
                  29.68     1:01.70 (32.02)     1:34.33 (32.63)     2:07.00 (32.67)
        2:39.63 (32.63)     3:11.84 (32.21)     3:44.39 (32.55)     4:16.58 (32.19)
        4:48.45 (31.87)     5:20.70 (32.25)     5:53.55 (32.85)     6:26.21 (32.66)
        6:58.83 (32.62)     7:31.51 (32.68)     8:03.30 (31.79)     8:35.39 (32.09)
        9:07.92 (32.53)     9:40.29 (32.37)    10:12.34 (32.05)    10:44.11 (31.77)
       11:16.52 (32.41)    11:48.60 (32.08)    12:20.88 (32.28)    12:53.05 (32.17)
       13:25.42 (32.37)    13:57.17 (31.75)    14:29.11 (31.94)    15:01.36 (32.25)
       15:33.89 (32.53)    16:05.87 (31.98)    16:37.91 (32.04)    17:09.39 (31.48)
       17:39.07 (29.68)
  2 Sargent, Madi L           14 IA-MR               18:06.50   18:00.23 METS   
                  29.63     1:02.16 (32.53)     1:34.84 (32.68)     2:07.48 (32.64)
        2:39.93 (32.45)     3:12.28 (32.35)     3:44.51 (32.23)     4:16.78 (32.27)
        4:48.98 (32.20)     5:21.45 (32.47)     5:54.24 (32.79)     6:27.32 (33.08)
        7:00.44 (33.12)     7:33.68 (33.24)     8:06.85 (33.17)     8:40.01 (33.16)
        9:13.21 (33.20)     9:46.48 (33.27)    10:19.85 (33.37)    10:53.21 (33.36)
       11:26.36 (33.15)    11:59.30 (32.94)    12:31.80 (32.50)    13:04.18 (32.38)
       13:37.05 (32.87)    14:10.12 (33.07)    14:43.06 (32.94)    15:16.17 (33.11)
       15:49.22 (33.05)    16:22.51 (33.29)    16:55.50 (32.99)    17:28.29 (32.79)
       18:00.23 (31.94)
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR               18:07.46   18:16.88 ZQ     
                  29.63     1:02.21 (32.58)     1:34.74 (32.53)     2:07.64 (32.90)
        2:40.30 (32.66)     3:12.71 (32.41)     3:45.37 (32.66)     4:17.29 (31.92)
        4:49.48 (32.19)     5:21.65 (32.17)     5:54.44 (32.79)     6:27.10 (32.66)
        7:00.40 (33.30)     7:33.67 (33.27)     8:07.13 (33.46)     8:40.20 (33.07)
        9:13.40 (33.20)     9:46.72 (33.32)    10:20.14 (33.42)    10:53.68 (33.54)
       11:27.09 (33.41)    12:00.38 (33.29)    12:33.81 (33.43)    13:07.96 (34.15)
       13:42.49 (34.53)    14:17.01 (34.52)    14:52.00 (34.99)    15:26.54 (34.54)
       16:02.34 (35.80)    16:36.90 (34.56)    17:11.25 (34.35)    17:44.94 (33.69)
       18:16.88 (31.94)
  4 Vitale, Miya N            14 PATS-MR             18:12.83   18:24.98 ZQ     
                  30.10     1:03.02 (32.92)     1:36.73 (33.71)     2:09.88 (33.15)
        2:43.18 (33.30)     3:16.95 (33.77)     3:50.76 (33.81)     4:24.16 (33.40)
        4:57.29 (33.13)     5:31.08 (33.79)     6:04.15 (33.07)     6:38.10 (33.95)
        7:11.99 (33.89)     7:46.15 (34.16)     8:19.92 (33.77)     8:53.94 (34.02)
        9:27.95 (34.01)    10:01.42 (33.47)    10:35.24 (33.82)    11:09.18 (33.94)
       11:43.09 (33.91)    12:16.32 (33.23)    12:50.27 (33.95)    13:24.18 (33.91)
       13:58.28 (34.10)    14:32.31 (34.03)    15:05.94 (33.63)    15:40.16 (34.22)
       16:13.69 (33.53)    16:47.40 (33.71)    17:20.25 (32.85)    17:53.01 (32.76)
       18:24.98 (31.97)
  5 Cook, April M             15 RFAC-MR             19:59.93   18:54.72 ZQ     
                  30.61     1:02.59 (31.98)     1:35.95 (33.36)     2:09.78 (33.83)
        2:43.92 (34.14)     3:18.21 (34.29)     3:52.95 (34.74)     4:27.61 (34.66)
        5:02.72 (35.11)     5:37.08 (34.36)     6:11.80 (34.72)     6:46.66 (34.86)
        7:21.45 (34.79)     7:56.20 (34.75)     8:31.34 (35.14)     9:06.14 (34.80)
        9:41.62 (35.48)    10:16.49 (34.87)    10:51.28 (34.79)    11:26.01 (34.73)
       12:00.86 (34.85)    12:34.80 (33.94)    13:08.98 (34.18)    13:43.45 (34.47)
       14:18.81 (35.36)    14:53.70 (34.89)    15:29.08 (35.38)    16:03.89 (34.81)
       16:39.26 (35.37)    17:13.88 (34.62)    17:47.99 (34.11)    18:22.16 (34.17)
       18:54.72 (32.56)
  6 Sargent, Savy R           16 IA-MR               19:20.45   18:54.87 ZQ     
                  29.99     1:02.60 (32.61)     1:35.88 (33.28)     2:09.38 (33.50)
        2:42.69 (33.31)     3:16.21 (33.52)     3:50.09 (33.88)     4:23.85 (33.76)
        4:58.20 (34.35)     5:32.45 (34.25)     6:06.61 (34.16)     6:41.13 (34.52)
        7:15.82 (34.69)     7:50.57 (34.75)     8:25.32 (34.75)     9:00.04 (34.72)
        9:35.09 (35.05)    10:09.71 (34.62)    10:44.45 (34.74)    11:19.64 (35.19)
       11:54.30 (34.66)    12:29.08 (34.78)    13:04.19 (35.11)    13:39.15 (34.96)
       14:14.25 (35.10)    14:49.32 (35.07)    15:24.43 (35.11)    15:59.46 (35.03)
       16:34.74 (35.28)    17:09.67 (34.93)    17:45.01 (35.34)    18:19.65 (34.64)
       18:54.87 (35.22)
  7 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR             20:31.08   20:21.82        
                  30.31     1:03.70 (33.39)     1:38.13 (34.43)     2:13.22 (35.09)
        2:48.25 (35.03)     3:24.17 (35.92)     4:00.08 (35.91)     4:36.21 (36.13)
        5:12.47 (36.26)     5:48.63 (36.16)     6:25.21 (36.58)     7:02.14 (36.93)
        7:39.02 (36.88)     8:15.92 (36.90)     8:52.91 (36.99)     9:29.92 (37.01)
       10:07.24 (37.32)    10:43.50 (36.26)    11:20.31 (36.81)    11:57.33 (37.02)
       12:34.59 (37.26)    13:10.88 (36.29)    13:48.36 (37.48)    14:26.23 (37.87)
       15:03.63 (37.40)    15:41.42 (37.79)    16:21.73 (40.31)    17:03.16 (41.43)
       17:44.10 (40.94)    18:23.62 (39.52)    19:04.25 (40.63)    19:44.34 (40.09)
       20:21.82 (37.48)
  8 Santora, Loretta G        10 MWDA-MR             22:00.99   22:38.70        
                  35.76     1:15.33 (39.57)     1:55.98 (40.65)     2:36.23 (40.25)
        3:17.43 (41.20)     3:57.97 (40.54)     4:39.36 (41.39)     5:20.29 (40.93)
        6:00.83 (40.54)     6:42.70 (41.87)     7:23.67 (40.97)     8:04.63 (40.96)
        8:46.36 (41.73)     9:28.64 (42.28)    10:10.54 (41.90)    10:53.35 (42.81)
       11:35.90 (42.55)    12:17.76 (41.86)    13:00.53 (42.77)    13:43.04 (42.51)
       14:25.46 (42.42)    15:08.40 (42.94)    15:51.91 (43.51)    16:34.49 (42.58)
       17:16.45 (41.96)    17:57.16 (40.71)    18:39.28 (42.12)    19:20.45 (41.17)
       20:00.70 (40.25)    20:41.06 (40.36)    21:21.61 (40.55)    22:01.97 (40.36)
       22:38.70 (36.73)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  METS
              1:05.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              1:01.37    1:01.53 ZQ     
                  29.66     1:01.53 (31.87)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:04.00    1:03.08 ZQ     
                  30.94     1:03.08 (32.14)                                        
  3 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.80    1:03.83 ZQ     
                  31.42     1:03.83 (32.41)                                        
  4 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  1:04.52    1:05.00 ZQ     
                  32.67     1:05.00 (32.33)                                        
  5 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR              1:02.52    1:05.06 ZQ     
                  32.00     1:05.06 (33.06)                                        
  6 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              1:07.08    1:06.79        
                  33.10     1:06.79 (33.69)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              1:05.38    1:06.94        
                  32.84     1:06.94 (34.10)                                        
  8 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               1:05.40    1:07.75        
                  33.37     1:07.75 (34.38)                                        
  9 Tang, Emily               17 HVD-MR               1:07.85    1:08.09        
                  33.33     1:08.09 (34.76)                                        
 10 Holman, Josie M           16 PATS-MR              1:04.20    1:09.17        
                  33.72     1:09.17 (35.45)                                        
 11 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  1:09.58    1:09.39        
                  33.95     1:09.39 (35.44)                                        
 12 Cook, April M             15 RFAC-MR              1:09.16    1:09.53        
                  34.30     1:09.53 (35.23)                                        
 13 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               1:06.08    1:09.54        
                  34.64     1:09.54 (34.90)                                        
 14 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR              1:04.50    1:09.95        
                  34.27     1:09.95 (35.68)                                        
 15 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              1:08.67    1:10.17        
                  34.32     1:10.17 (35.85)                                        
 16 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              1:11.62    1:10.85        
                  34.65     1:10.85 (36.20)                                        
 17 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  1:12.48    1:11.01        
                  34.86     1:11.01 (36.15)                                        
 18 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  1:09.08    1:11.24        
                  34.17     1:11.24 (37.07)                                        
 19 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR  1:09.20    1:11.43        
                  34.46     1:11.43 (36.97)                                        
 20 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:12.00    1:11.48        
                  34.54     1:11.48 (36.94)                                        
 21 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               1:10.56    1:12.82        
                  35.15     1:12.82 (37.67)                                        
 22 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:14.37    1:14.23        
 23 Nohara, Isabella A        16 HVD-MR               1:14.95    1:14.48        
 24 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:12.67    1:15.01        
 25 Cuya, Isabela S           15 HVD-MR               1:11.88    1:15.50        
                  36.56     1:15.50 (38.94)                                        
 26 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:14.85    1:15.55        
 27 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  1:14.59    1:15.62        
 28 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:09.11    1:16.89        
                  37.99     1:16.89 (38.90)                                        
 29 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:16.30    1:17.69        
 30 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR  1:14.82    1:18.04        
 31 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:14.55    1:18.48        
 32 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR  1:18.57    1:18.70        
 33 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:14.89    1:19.24        
 34 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR  1:22.15    1:20.35        
 35 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:21.48    1:20.88        
 36 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               1:25.39    1:24.05        
                  41.27     1:24.05 (42.78)                                        
 37 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:35.27    1:30.34        
 38 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR               1:49.78    1:35.17        
                  45.29     1:35.17 (49.88)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.49  METS
              2:20.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                2:10.00    2:11.96 ZQ     
                  29.84     1:02.52 (32.68)     1:36.82 (34.30)     2:11.96 (35.14)
  2 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              2:11.92    2:13.51 ZQ     
                  30.89     1:04.18 (33.29)     1:38.81 (34.63)     2:13.51 (34.70)
  3 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:16.32    2:17.07 ZQ     
                  32.29     1:06.33 (34.04)     1:41.45 (35.12)     2:17.07 (35.62)
  4 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              2:24.26    2:19.82 ZQ     
                  33.63     1:08.71 (35.08)     1:44.61 (35.90)     2:19.82 (35.21)
  5 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               2:23.74    2:24.97        
                  34.31     1:10.98 (36.67)     1:48.64 (37.66)     2:24.97 (36.33)
  6 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              2:28.28    2:25.32        
                  34.55     1:11.67 (37.12)     1:49.00 (37.33)     2:25.32 (36.32)
  7 Cook, April M             15 RFAC-MR              2:26.46    2:27.86        
                  35.83     1:13.22 (37.39)     1:50.96 (37.74)     2:27.86 (36.90)
  8 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              2:38.01    2:31.01        
                  36.08     1:14.67 (38.59)     1:53.26 (38.59)     2:31.01 (37.75)
  9 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:37.14    2:33.01        
                  36.15     1:15.39 (39.24)     1:54.87 (39.48)     2:33.01 (38.14)
 10 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR                   NT    2:34.08        
                  35.44     1:14.06 (38.62)     1:54.63 (40.57)     2:34.08 (39.45)
 11 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:36.30    2:34.42        
                  35.85     1:14.60 (38.75)     1:54.92 (40.32)     2:34.42 (39.50)
 12 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR  2:33.70    2:35.99        
                  34.88     1:14.46 (39.58)     1:56.24 (41.78)     2:35.99 (39.75)
 13 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               2:40.88    2:37.48        
                  36.02     1:15.62 (39.60)     1:57.19 (41.57)     2:37.48 (40.29)
 14 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR              2:35.06    2:37.99        
                  37.38     1:16.78 (39.40)     1:57.65 (40.87)     2:37.99 (40.34)
 15 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              2:44.01    2:38.07        
                  37.28     1:17.40 (40.12)     1:58.26 (40.86)     2:38.07 (39.81)
 16 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               2:52.88    2:50.76        
                  38.26     1:21.28 (43.02)     2:07.11 (45.83)     2:50.76 (43.65)
 17 Farrell, Ainsley J        13 NDAC-MR              2:40.11    2:57.42        
                  43.23                             2:13.93 ( )     2:57.42 (43.49)
 -- Mathews, Abby G           12 PATS-MR              2:54.56         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.70     1:26.58 (43.88)     2:11.61 (45.03)          DQ (43.86)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.29  METS
              1:13.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              1:03.44    1:07.98 METS   
                  32.18     1:07.98 (35.80)                                        
  2 Diehl, Amber M            17 NDAC-MR              1:04.11    1:09.16 METS   
                  32.33     1:09.16 (36.83)                                        
  3 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                1:08.68    1:09.84 METS   
                  33.94     1:09.84 (35.90)                                        
  4 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:08.58    1:09.99 METS   
                  32.21     1:09.99 (37.78)                                        
  5 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:09.66    1:10.08 METS   
                  33.25     1:10.08 (36.83)                                        
  6 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              1:08.14    1:12.24 ZQ     
                  33.62     1:12.24 (38.62)                                        
  7 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  1:12.97    1:13.83 ZQ     
                  35.00     1:13.83 (38.83)                                        
  8 Hayes, Brenna A           16 PATS-MR              1:08.31    1:13.94 ZQ     
                  34.97     1:13.94 (38.97)                                        
  9 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              1:13.93    1:14.13        
                  34.79     1:14.13 (39.34)                                        
 10 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  1:14.35    1:15.44        
                  35.78     1:15.44 (39.66)                                        
 11 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:12.10    1:15.74        
                  35.85     1:15.74 (39.89)                                        
 12 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  1:17.86    1:16.12        
                  36.30     1:16.12 (39.82)                                        
 13 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               1:19.36    1:16.60        
                  36.76     1:16.60 (39.84)                                        
 14 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               1:16.40    1:19.19        
                  38.07     1:19.19 (41.12)                                        
 15 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:16.72    1:19.66        
                  37.26     1:19.66 (42.40)                                        
 16 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               1:18.66    1:21.78        
                  37.53     1:21.78 (44.25)                                        
 17 Cook, April M             15 RFAC-MR              1:22.02    1:21.83        
                  38.82     1:21.83 (43.01)                                        
 18 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:24.96    1:22.89        
                  39.70     1:22.89 (43.19)                                        
 19 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:20.26    1:22.96        
                  39.77     1:22.96 (43.19)                                        
 20 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:24.26    1:23.51        
                  39.26     1:23.51 (44.25)                                        
 21 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:22.33    1:23.55        
                  39.71     1:23.55 (43.84)                                        
 22 Holman, Josie M           16 PATS-MR              1:22.05    1:23.74        
                  39.45     1:23.74 (44.29)                                        
 23 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:24.90    1:23.75        
                  39.36     1:23.75 (44.39)                                        
 24 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  1:26.06    1:25.75        
                  41.03     1:25.75 (44.72)                                        
 25 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  1:24.33    1:26.56        
                  41.15     1:26.56 (45.41)                                        
 26 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:32.87    1:26.86        
                  41.29     1:26.86 (45.57)                                        
 27 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               1:29.14    1:27.65        
                  41.46     1:27.65 (46.19)                                        
 28 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              1:20.87    1:28.10        
                  41.70     1:28.10 (46.40)                                        
 29 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR  1:30.51    1:28.29        
                  40.86     1:28.29 (47.43)                                        
 30 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR               1:22.58    1:28.30        
                  41.18     1:28.30 (47.12)                                        
 31 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:25.76    1:28.83        
                  40.61     1:28.83 (48.22)                                        
 32 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR               1:34.57    1:32.57        
                  44.63     1:32.57 (47.94)                                        
 33 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:35.68    1:33.74        
                  43.75     1:33.74 (49.99)                                        
 34 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:43.33    1:34.40        
                  43.11     1:34.40 (51.29)                                        
 35 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               1:33.48    1:35.33        
                  46.32     1:35.33 (49.01)                                        
 36 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              1:35.15    1:36.05        
                  44.90     1:36.05 (51.15)                                        
 37 Gaspard, Summer P         15 Express Swimming-MR  1:39.33    1:38.59        
                  45.68     1:38.59 (52.91)                                        
 38 Gash, Amelia M            11 PATS-MR              1:37.02    1:39.16        
                  47.81     1:39.16 (51.35)                                        
 39 Gash, Alexandra M          9 PATS-MR              1:42.59    1:42.99        
                  50.69     1:42.99 (52.30)                                        
 40 Anzalone, Leah A           9 Express Swimming-MR  2:15.34    2:24.88        
                1:10.50   2:24.88 (1:14.38)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:31.99  METS
              2:37.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              2:18.03    2:26.93 METS   
                  33.53     1:10.84 (37.31)     1:48.67 (37.83)     2:26.93 (38.26)
  2 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                2:29.50    2:28.86 METS   
                  34.21     1:12.06 (37.85)     1:50.46 (38.40)     2:28.86 (38.40)
  3 Sargent, Savy R           16 IA-MR                2:28.26    2:29.06 METS   
                  33.91     1:11.61 (37.70)     1:50.29 (38.68)     2:29.06 (38.77)
  4 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  2:34.61    2:35.80 ZQ     
                  35.46     1:14.67 (39.21)     1:55.52 (40.85)     2:35.80 (40.28)
  5 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:34.15    2:35.81 ZQ     
                  33.67     1:12.36 (38.69)     1:53.28 (40.92)     2:35.81 (42.53)
  6 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  2:39.94    2:38.42        
                  35.45     1:16.33 (40.88)     1:57.56 (41.23)     2:38.42 (40.86)
  7 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:43.63    2:45.54        
                  35.89     1:18.16 (42.27)     2:02.68 (44.52)     2:45.54 (42.86)
  8 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              2:49.57    2:45.58        
                  37.32     1:19.64 (42.32)     2:03.54 (43.90)     2:45.58 (42.04)
  9 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               2:40.14    2:47.21        
                  37.92     1:20.34 (42.42)     2:04.16 (43.82)     2:47.21 (43.05)
 10 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  2:49.19    2:50.93        
                  37.40     1:20.62 (43.22)     2:05.84 (45.22)     2:50.93 (45.09)
 11 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR              2:55.33    2:51.78        
                  39.03     1:23.06 (44.03)     2:07.77 (44.71)     2:51.78 (44.01)
 12 Cook, April M             15 RFAC-MR              3:05.20    2:55.28        
                  39.42     1:23.65 (44.23)     2:09.39 (45.74)     2:55.28 (45.89)
 13 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:54.29    2:57.61        
                  40.57     1:25.43 (44.86)     2:11.30 (45.87)     2:57.61 (46.31)
 14 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               3:04.39    3:03.67        
                  41.38     1:27.57 (46.19)     2:15.81 (48.24)     3:03.67 (47.86)
 15 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               3:14.99    3:12.69        
                  42.82     1:32.42 (49.60)     2:24.58 (52.16)     3:12.69 (48.11)
 16 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              3:17.08    3:15.69        
                  44.47     1:33.58 (49.11)     2:26.47 (52.89)     3:15.69 (49.22)
 17 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               3:17.13    3:22.63        
                  44.77     1:37.41 (52.64)     2:30.88 (53.47)     3:22.63 (51.75)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.29  METS
              1:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:00.68      59.58 METS   
                  28.12       59.58 (31.46)                                        
  2 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR                59.18    1:01.15 ZQ     
                  28.54     1:01.15 (32.61)                                        
  3 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.65    1:02.13 ZQ     
                  29.48     1:02.13 (32.65)                                        
  4 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  59.20    1:02.54 ZQ     
                  29.40     1:02.54 (33.14)                                        
  5 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR                59.40    1:02.87 ZQ     
                  29.40     1:02.87 (33.47)                                        
  6 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR              1:02.31    1:03.38 ZQ     
                  29.34     1:03.38 (34.04)                                        
  7 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              1:06.52    1:03.66 ZQ     
                  29.67     1:03.66 (33.99)                                        
  8 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  1:02.95    1:04.55        
                  30.48     1:04.55 (34.07)                                        
  9 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               1:04.14    1:05.07        
                  31.07     1:05.07 (34.00)                                        
 10 Tang, Emily               17 HVD-MR               1:04.82    1:06.68        
                  31.89     1:06.68 (34.79)                                        
 11 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:07.44    1:07.08        
                  31.24     1:07.08 (35.84)                                        
 12 Cook, April M             15 RFAC-MR              1:10.52    1:07.78        
                  32.25     1:07.78 (35.53)                                        
 13 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:04.50    1:08.01        
                  32.16     1:08.01 (35.85)                                        
 14 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              1:03.97    1:08.45        
                  31.70     1:08.45 (36.75)                                        
 15 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               1:12.42    1:09.06        
                  31.87     1:09.06 (37.19)                                        
 16 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:07.50    1:09.34        
                  31.05     1:09.34 (38.29)                                        
 17 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  1:08.86    1:09.64        
                  31.68     1:09.64 (37.96)                                        
 18 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:17.77    1:10.79        
                  32.35     1:10.79 (38.44)                                        
 19 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               1:13.04    1:11.29        
                  34.15     1:11.29 (37.14)                                        
 20 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR              1:08.00    1:11.71        
                  32.64     1:11.71 (39.07)                                        
 21 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  1:08.34    1:12.55        
                  32.63     1:12.55 (39.92)                                        
 22 Holman, Josie M           16 PATS-MR              1:08.01    1:13.95        
                  33.07     1:13.95 (40.88)                                        
 23 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:30.25    1:13.98        
                  35.83     1:13.98 (38.15)                                        
 24 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:15.43    1:14.16        
                  34.66     1:14.16 (39.50)                                        
 25 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR  1:20.00    1:15.57        
                  36.65     1:15.57 (38.92)                                        
 26 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               1:21.42    1:16.93        
                  34.73     1:16.93 (42.20)                                        
 27 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:09.86    1:17.02        
                  34.76     1:17.02 (42.26)                                        
 27 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  1:12.32    1:17.02        
                  34.28     1:17.02 (42.74)                                        
 29 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              1:13.08    1:18.09        
                  35.40     1:18.09 (42.69)                                        
 30 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:21.30    1:20.51        
                  37.27     1:20.51 (43.24)                                        
 31 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:15.65    1:20.68        
                  34.95     1:20.68 (45.73)                                        
 32 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR  1:23.05    1:21.79        
                  36.44     1:21.79 (45.35)                                        
 33 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:18.40    1:22.07        
                  37.57     1:22.07 (44.50)                                        
 34 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR               1:19.88    1:22.63        
                  37.57     1:22.63 (45.06)                                        
 35 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               1:22.99    1:23.04        
                  39.82     1:23.04 (43.22)                                        
 36 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              1:25.06    1:25.38        
                  38.88     1:25.38 (46.50)                                        
 37 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:32.12    1:27.36        
                  39.38     1:27.36 (47.98)                                        
 38 Gaspard, Summer P         15 Express Swimming-MR  1:32.57    1:33.68        
                  42.28     1:33.68 (51.40)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:24.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:10.38    2:08.93 METS   
                  29.17     1:02.34 (33.17)     1:35.70 (33.36)     2:08.93 (33.23)
  2 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              2:10.69    2:15.70 METS   
                  29.75     1:03.69 (33.94)     1:39.28 (35.59)     2:15.70 (36.42)
  3 Sargent, Madi L           14 IA-MR                2:12.60    2:18.29 ZQ     
                  30.17     1:04.28 (34.11)     1:40.26 (35.98)     2:18.29 (38.03)
  4 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:27.33    2:18.38 ZQ     
                  30.93     1:04.47 (33.54)     1:39.95 (35.48)     2:18.38 (38.43)
  5 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              2:30.20    2:33.99        
                  32.41     1:10.40 (37.99)     1:51.43 (41.03)     2:33.99 (42.56)
  6 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              2:35.23    2:35.07        
                  32.90     1:10.58 (37.68)     1:52.18 (41.60)     2:35.07 (42.89)
  7 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              2:24.99    2:36.12        
                  33.25     1:12.96 (39.71)     1:54.42 (41.46)     2:36.12 (41.70)
  8 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               2:53.00    2:39.91        
                  34.38     1:16.63 (42.25)     2:00.36 (43.73)     2:39.91 (39.55)
  9 Mathews, Abby G           12 PATS-MR                   NT    3:08.76        
                  43.00     1:28.68 (45.68)     2:19.34 (50.66)     3:08.76 (49.42)
 10 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               3:01.33    3:23.35        
                  37.54                             2:26.17 ( )     3:23.35 (57.18)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              2:07.39    2:13.60 ZQ     
                  28.65     1:03.49 (34.84)     1:41.41 (37.92)     2:13.60 (32.19)
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:15.86    2:14.62 ZQ     
                  28.73     1:02.32 (33.59)     1:44.10 (41.78)     2:14.62 (30.52)
  3 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  2:15.69    2:17.53 ZQ     
                  30.75     1:06.14 (35.39)     1:45.96 (39.82)     2:17.53 (31.57)
  4 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                2:15.83    2:18.57 ZQ     
                  30.33     1:06.23 (35.90)     1:45.90 (39.67)     2:18.57 (32.67)
  5 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              2:17.27    2:19.27 ZQ     
                  29.81     1:03.94 (34.13)     1:46.26 (42.32)     2:19.27 (33.01)
  6 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               2:28.91    2:21.87        
                  30.05     1:06.55 (36.50)     1:49.25 (42.70)     2:21.87 (32.62)
  7 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              2:16.00    2:24.08        
                  31.96     1:02.54 (30.58)     1:48.38 (45.84)     2:24.08 (35.70)
  8 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              2:17.03    2:24.32        
                  29.27     1:06.64 (37.37)     1:52.27 (45.63)     2:24.32 (32.05)
  9 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               2:20.46    2:24.71        
                  32.02     1:10.89 (38.87)     1:53.42 (42.53)     2:24.71 (31.29)
 10 Cook, April M             15 RFAC-MR              2:28.46    2:24.87        
                  31.78     1:08.66 (36.88)     1:53.86 (45.20)     2:24.87 (31.01)
 11 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:27.17    2:25.00        
                  31.53     1:10.64 (39.11)     1:53.02 (42.38)     2:25.00 (31.98)
 12 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  2:28.02    2:27.96        
                  32.21     1:14.47 (42.26)     1:54.91 (40.44)     2:27.96 (33.05)
 13 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              2:20.62    2:28.26        
                  30.99     1:11.05 (40.06)     1:53.72 (42.67)     2:28.26 (34.54)
 14 Tang, Emily               17 HVD-MR               2:31.36    2:28.41        
                  31.81     1:09.21 (37.40)     1:55.97 (46.76)     2:28.41 (32.44)
 15 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR              2:28.34    2:28.65        
                  30.31     1:07.69 (37.38)     1:55.95 (48.26)     2:28.65 (32.70)
 16 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               2:35.87    2:32.33        
                  31.89     1:09.48 (37.59)     1:59.35 (49.87)     2:32.33 (32.98)
 17 Holman, Josie M           16 PATS-MR              2:23.05    2:32.60        
                  32.49     1:10.71 (38.22)     1:58.23 (47.52)     2:32.60 (34.37)
 18 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              2:30.44    2:33.94        
                  32.09     1:11.72 (39.63)     1:58.45 (46.73)     2:33.94 (35.49)
 19 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:32.28    2:34.21        
                  34.67     1:14.70 (40.03)     2:00.76 (46.06)     2:34.21 (33.45)
 20 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               2:25.09    2:35.24        
                  35.33     1:15.55 (40.22)     1:58.97 (43.42)     2:35.24 (36.27)
 21 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               2:30.98    2:36.09        
                  34.11     1:15.09 (40.98)     2:00.22 (45.13)     2:36.09 (35.87)
 22 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  2:33.88    2:36.39        
                  34.57     1:13.72 (39.15)     2:02.83 (49.11)     2:36.39 (33.56)
 23 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  2:31.11    2:36.44        
                  31.04     1:11.30 (40.26)     2:00.99 (49.69)     2:36.44 (35.45)
 24 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              2:34.20    2:37.06        
                  33.63     1:14.83 (41.20)     2:01.58 (46.75)     2:37.06 (35.48)
 25 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              2:26.01    2:37.44        
                  32.90     1:13.61 (40.71)     2:00.78 (47.17)     2:37.44 (36.66)
 26 Cuya, Isabela S           15 HVD-MR               2:40.88    2:38.36        
                  32.39     1:15.30 (42.91)     2:00.05 (44.75)     2:38.36 (38.31)
 27 Nohara, Isabella A        16 HVD-MR               2:45.95    2:41.93        
                  34.29     1:13.40 (39.11)     2:05.63 (52.23)     2:41.93 (36.30)
 28 Zhou, Amy X               16 PATS-MR              2:44.65    2:44.23        
                  33.24     1:18.58 (45.34)     2:02.58 (44.00)     2:44.23 (41.65)
 29 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              2:33.88    2:45.75        
                  37.40     1:20.06 (42.66)     2:06.46 (46.40)     2:45.75 (39.29)
 30 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               2:54.88    2:47.12        
                  34.60     1:19.48 (44.88)     2:13.28 (53.80)     2:47.12 (33.84)
 31 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               2:54.58    2:50.17        
                  37.91     1:24.69 (46.78)     2:11.76 (47.07)     2:50.17 (38.41)
 32 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               2:53.81    2:56.99        
                  38.85     1:27.96 (49.11)     2:17.62 (49.66)     2:56.99 (39.37)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:44.99  METS
              4:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              4:32.00    4:39.68 METS   
                  29.90     1:03.67 (33.77)     1:40.71 (37.04)     2:16.45 (35.74)
        2:54.70 (38.25)     3:34.21 (39.51)     4:08.00 (33.79)     4:39.68 (31.68)
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                4:43.52    4:40.58 METS   
                  30.02     1:05.21 (35.19)     1:40.90 (35.69)     2:16.30 (35.40)
        2:56.04 (39.74)     3:36.19 (40.15)     4:09.32 (33.13)     4:40.58 (31.26)
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                4:42.77    4:41.30 METS   
                  28.88     1:02.15 (33.27)     1:37.17 (35.02)     2:11.57 (34.40)
        2:53.72 (42.15)     3:36.28 (42.56)     4:09.76 (33.48)     4:41.30 (31.54)
  4 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  4:53.24    4:47.74 ZQ     
                  31.81     1:07.91 (36.10)     1:44.34 (36.43)     2:20.15 (35.81)
        3:01.46 (41.31)     3:42.81 (41.35)     4:16.53 (33.72)     4:47.74 (31.21)
  5 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              4:51.02    4:58.89 ZQ     
                  30.51     1:06.77 (36.26)     1:43.64 (36.87)     2:20.41 (36.77)
        3:05.67 (45.26)     3:51.09 (45.42)     4:25.32 (34.23)     4:58.89 (33.57)
  6 Cook, April M             15 RFAC-MR              5:16.38    5:07.66        
                  33.26     1:10.57 (37.31)     1:49.67 (39.10)     2:30.33 (40.66)
        3:15.16 (44.83)     4:01.56 (46.40)     4:35.01 (33.45)     5:07.66 (32.65)
  7 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              4:49.43    5:08.32        
                  30.30     1:05.64 (35.34)     1:45.49 (39.85)     2:24.97 (39.48)
        3:13.78 (48.81)     4:01.55 (47.77)     4:35.46 (33.91)     5:08.32 (32.86)
  8 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  5:08.77    5:10.66        
                  32.96     1:11.27 (38.31)     1:55.03 (43.76)     2:38.19 (43.16)
        3:18.81 (40.62)     4:00.97 (42.16)     4:36.82 (35.85)     5:10.66 (33.84)
  9 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              5:20.74    5:11.48        
                  32.68     1:10.96 (38.28)     1:51.10 (40.14)     2:32.07 (40.97)
        3:16.72 (44.65)     4:02.04 (45.32)     4:37.03 (34.99)     5:11.48 (34.45)
 10 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              5:18.55    5:18.94        
                  32.81     1:11.96 (39.15)     1:53.88 (41.92)     2:35.85 (41.97)
        3:20.14 (44.29)     4:05.55 (45.41)     4:42.88 (37.33)     5:18.94 (36.06)
 11 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              5:32.78    5:24.73        
                  32.94     1:10.15 (37.21)     1:51.40 (41.25)     2:32.76 (41.36)
        3:21.33 (48.57)     4:10.36 (49.03)     4:48.46 (38.10)     5:24.73 (36.27)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:47.64    1:45.32        
     1) Nunez, Gabby B 15               2) Simpfenderfer, Kimberly H 16   
     3) Cohen, Jessica Z 17             4) Cohen, Emily Z 15              
                  28.10       54.30 (26.20)     1:20.16 (25.86)     1:45.32 (25.16)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:41.80    1:48.86        
     1) Martin, Alyssa D 16             2) Holman, Josie M 16             
     3) Zhou, Amy X 16                  4) Walsh, Katelyn K 17            
                  27.13       55.44 (28.31)     1:22.96 (27.52)     1:48.86 (25.90)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:42.22    1:54.22        
     1) Patierno, Ashley J 17           2) Sanford, Lauren E 15           
     3) Storrs, Mackenzie E 15          4) Graham, Catherine M 15         
                  29.08       58.98 (29.90)     1:28.21 (29.23)     1:54.22 (26.01)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:54.77    1:51.01        
     1) Thomas, Mackenzie 15            2) Wetherbee, Hailey M 16         
     3) Donnelly, Megan H 16            4) Sargent, Madi L 14             
                  27.64       58.64 (31.00)     1:25.61 (26.97)     1:51.01 (25.40)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:02.30    1:57.75        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 16    2) Cohen, Emily Z 15              
     3) Cohen, Jessica Z 17             4) Nunez, Gabby B 15              
                  28.93     1:01.88 (32.95)     1:29.81 (27.93)     1:57.75 (27.94)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:53.12    1:59.72        
     1) Holman, Josie M 16              2) Walsh, Katelyn K 17            
     3) Hayes, Brenna A 16              4) Martin, Alyssa D 16            
                  33.39     1:05.37 (31.98)     1:33.43 (28.06)     1:59.72 (26.29)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.51    2:01.11        
     1) Patierno, Ashley J 17           2) Diehl, Amber M 17              
     3) Bubel, Emily T 17               4) Pociask, Brooke A 13           
                  31.16     1:03.26 (32.10)     1:34.96 (31.70)     2:01.11 (26.15)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:05.43    2:04.55        
     1) McKenna, Mary K 12              2) McKenna, Grace A 16            
     3) Pereira, Ashley M 17            4) Larson, Claire A 15            
                  32.23     1:07.25 (35.02)     1:37.21 (29.96)     2:04.55 (27.34)
  6 Long Island Express-MR  'B'                       2:15.00    2:16.49        
     1) Soffey, Shannon R 16            2) Feigenbaum, Emily B 16         
     3) Calabrese, Victoria 15          4) Cassella, Michaela L 17        
                  33.76     1:13.43 (39.67)     1:47.93 (34.50)     2:16.49 (28.56)
 -- Long Island Express-MR  'C'                       2:25.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Prashad, Olivia T 16            2) Gaspard, Summer P 15           
     3) Burke, Madeline R 17            4) Walker, Kerri A 15             
                  35.88     1:22.15 (46.27)     1:54.36 (32.21)          DQ (32.28)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                45.24      38.79        
  2 Neary, Jack T              8 WISC-MR                42.26      40.03        
  3 French, Riley A            7 HVD-MR                 41.17      40.26        
  4 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                  53.48      40.39        
  5 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    44.33      42.54        
  6 Rusiecki, Daniel P         7 MWDA-MR                46.80      46.16        
  7 Singer, Gavin W            6 WISC-MR              1:25.59      48.31        
  8 Epps, Cameron N            8 PATS-MR                   NT      49.89        
  9 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:04.40      52.28        
 10 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR                47.96      54.20        
 11 O'Sullivan, Jack M         7 NDAC-MR                50.95      54.63        
 12 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR                56.54      56.87        
 13 Cullen, Phin J             7 WISC-MR              1:29.39    1:28.87        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR              1:38.27    1:25.59        
                  39.51     1:25.59 (46.08)                                        
  2 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:25.54    1:30.55        
                  43.75     1:30.55 (46.80)                                        
  3 Stueber, Colin J           8 WISC-MR              1:40.99    1:30.69        
                  42.03     1:30.69 (48.66)                                        
  4 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                2:00.00    1:33.71        
                  44.05     1:33.71 (49.66)                                        
  5 French, Riley A            7 HVD-MR               1:57.33    1:39.27        
  6 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:26.67    1:52.71        
                  53.31     1:52.71 (59.40)                                        
  7 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              1:58.22    2:04.40        
                  57.28   2:04.40 (1:07.12)                                        
  8 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR              2:04.13    2:08.91        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR                45.97      45.17        
  2 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.00      48.71        
  3 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    50.32      50.35        
  4 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                58.31      50.96        
  5 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR                58.13      55.75        
  6 French, Riley A            7 HVD-MR                 53.33      57.30        
  7 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                59.65      58.18        
  8 Singer, Gavin W            6 WISC-MR              1:27.99      58.39        
  9 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR                59.87    1:03.74        
 10 Cullen, Phin J             7 WISC-MR                   NT    1:30.65        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.49      53.45        
  2 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                59.99      53.96        
  3 Neary, Jack T              8 WISC-MR                58.99      56.24        
  4 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:06.16      57.01        
  5 O'Sullivan, Jack M         7 NDAC-MR              1:10.11      59.54        
  6 French, Riley A            7 HVD-MR               1:02.33    1:03.75        
  7 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:03.58    1:05.99        
  8 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR              1:10.85    1:13.08        
 -- Singer, Gavin W            6 WISC-MR              1:40.99         DQ        
      One hand touch
 -- Epps, Cameron N            8 PATS-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              1:20.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rusiecki, Daniel P         7 MWDA-MR              1:09.53         DQ        
      No touch
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR                50.45      43.31 SILV   
  2 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    55.65      58.87        
  3 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.00    1:01.36        
  4 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:20.11    1:02.21        
  5 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                59.99    1:04.44        
  6 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR                   NT    1:18.04        
  7 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              1:26.66    1:28.22        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR              1:47.99    1:40.82        
                  43.22     1:40.82 (57.60)                                        
  2 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                2:00.00    1:53.16        
                  54.97     1:53.16 (58.19)                                        
  3 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:59.29    1:57.96        
                  56.89   1:57.96 (1:01.07)                                        
  4 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR              2:18.98    2:22.25        
                1:07.74   2:22.25 (1:14.51)                                        
 -- Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:48.76         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  53.41          DQ (56.48)                                        
 -- French, Riley A            7 HVD-MR               2:06.33         DQ        
      One hand touch - fly
                  53.96        DQ (1:00.74)                                        
 -- Stueber, Colin J           8 WISC-MR              1:50.99         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  58.72          DQ (57.00)                                        
 -- Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              2:10.99         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:13.60        DQ (1:31.43)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:36.09         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Stueber, Colin J 8              2) Singer, Gavin W 6              
     3) Cullen, Phin J 7                4) Neary, Jack T 8                
                  28.18     1:00.72 (32.54)     1:36.41 (35.69)          DQ (29.49)
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:48.66         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Singer, Gavin W 6               2) Stueber, Colin J 8             
     3) Neary, Jack T 8                 4) Cullen, Phin J 7               
                1:48.16              DQ ( )                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR                31.37      32.27 SILV   
  2 Speare, Troy D            10 NDAC-MR                33.50      32.42 SILV   
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR                32.84      32.59 SILV   
  4 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR                32.30      32.97 SILV   
  5 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR                32.65      33.12 SILV   
  6 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                33.58      33.55 SILV   
  7 White, Ronan W            10 PATS-MR                34.52      33.88 SILV   
  8 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR                34.17      34.44 SILV   
  9 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                36.52      34.75 SILV   
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR                34.08      35.11 SILV   
 11 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR                 35.94      35.32        
 12 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                34.43      35.70        
 13 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR                35.92      36.87        
 14 Garitta, Sam B            10 HVD-MR                 38.06      36.96        
 15 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR                38.07      37.40        
 16 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 35.89      37.61        
 17 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                38.26      37.75        
 18 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                37.22      39.17        
 19 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR                42.77      39.77        
 20 Chenski, Sasha C           9 PATS-MR                39.35      42.69        
 21 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                45.88      43.79        
 22 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR                43.97      45.56        
 23 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR    48.16      45.80        
 24 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                45.89      46.45        
 25 Kui, Adam W                9 RFAC-MR                51.84      46.78        
 26 Osullivan, Sam M          10 NDAC-MR                46.34      46.81        
 27 Grove, Aiden E             9 PATS-MR              1:01.04      57.16        
 28 Chan, Brendon             10 RFAC-MR                   NT    1:10.71        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:11.43    1:11.02 JO     
                  34.13     1:11.02 (36.89)                                        
  2 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              1:12.65    1:11.60 SILV   
                  34.46     1:11.60 (37.14)                                        
  3 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:11.23    1:11.69 SILV   
                  34.65     1:11.69 (37.04)                                        
  4 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:19.99    1:15.96 SILV   
                  35.67     1:15.96 (40.29)                                        
  5 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:23.94    1:16.73 SILV   
                  37.84     1:16.73 (38.89)                                        
  6 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:18.15    1:18.61        
                  37.57     1:18.61 (41.04)                                        
  7 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              1:19.60    1:18.65        
                  37.56     1:18.65 (41.09)                                        
  8 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              1:27.00    1:20.37        
                  37.98     1:20.37 (42.39)                                        
  9 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               1:19.82    1:22.08        
                  39.14     1:22.08 (42.94)                                        
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR              1:19.36    1:22.55        
                  38.76     1:22.55 (43.79)                                        
 11 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              1:29.09    1:22.82        
                  39.68     1:22.82 (43.14)                                        
 12 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR              1:22.02    1:23.17        
                  22.14   1:23.17 (1:01.03)                                        
 13 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:26.65    1:23.32        
                  39.18     1:23.32 (44.14)                                        
 14 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:24.76    1:23.40        
                  40.15     1:23.40 (43.25)                                        
 15 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               1:22.27    1:26.54        
                  40.49     1:26.54 (46.05)                                        
 16 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR              1:31.99    1:29.74        
 17 Andros, Joe B              9 HVD-MR               1:50.60    1:35.21        
                  43.60     1:35.21 (51.61)                                        
 18 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:40.68        
                  46.32     1:40.68 (54.36)                                        
 19 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                   NT    1:47.91        
                  50.79     1:47.91 (57.12)                                        
 20 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:49.06    1:49.98        
                  40.23   1:49.98 (1:09.75)                                        
 21 Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT    1:55.41        
                  53.04   1:55.41 (1:02.37)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ronan W            10 PATS-MR                36.88      37.64 SILV   
  2 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR                38.23      38.87 SILV   
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR                41.13      39.25 SILV   
  4 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                41.86      39.41 SILV   
  5 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR                38.27      40.32 SILV   
  6 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR                 40.55      42.58 SILV   
  7 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR                41.10      42.64 SILV   
  8 Moody, Paul C              9 PATS-MR                39.31      43.47        
  9 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                43.15      43.72        
 10 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 43.29      43.90        
 11 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                44.82      45.23        
 12 Garitta, Sam B            10 HVD-MR                 48.63      45.36        
 13 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR                48.72      47.33        
 14 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                49.29      49.30        
 15 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR                51.49      49.83        
 16 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                50.33      51.24        
 17 Andros, Joe B              9 HVD-MR                 50.60      53.87        
 18 Kui, Adam W                9 RFAC-MR                54.34      55.08        
 19 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:00.24    1:00.49        
 -- Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR                42.75         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              1:19.15    1:19.15 JO     
                  38.62     1:19.15 (40.53)                                        
  2 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:24.03    1:19.45 JO     
                  39.25     1:19.45 (40.20)                                        
  3 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:24.17    1:26.15 SILV   
                  41.85     1:26.15 (44.30)                                        
  4 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:24.99    1:26.43 SILV   
                  43.01     1:26.43 (43.42)                                        
  5 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:29.76    1:27.68 SILV   
                  43.71     1:27.68 (43.97)                                        
  6 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              1:22.44    1:27.77 SILV   
                  42.21     1:27.77 (45.56)                                        
  7 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR              1:32.40    1:28.68 SILV   
                  44.54     1:28.68 (44.14)                                        
  8 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               1:34.55    1:29.00 SILV   
                  43.06     1:29.00 (45.94)                                        
  9 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:35.11    1:30.01 SILV   
                  44.74     1:30.01 (45.27)                                        
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR              1:24.53    1:30.76 SILV   
 11 Speare, Troy D            10 NDAC-MR              1:36.28    1:33.25 SILV   
                  45.67     1:33.25 (47.58)                                        
 12 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               1:34.24    1:34.79 SILV   
                  47.45     1:34.79 (47.34)                                        
 13 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR              1:32.98    1:36.20 SILV   
                  45.81     1:36.20 (50.39)                                        
 14 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:45.33    1:38.60        
                  48.15     1:38.60 (50.45)                                        
 15 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:35.03    1:38.73        
                  48.01     1:38.73 (50.72)                                        
 16 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              1:52.44    1:41.08        
 17 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR              1:51.20    1:45.46        
                  47.81     1:45.46 (57.65)                                        
 18 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR              2:01.93    1:49.13        
                  52.64     1:49.13 (56.49)                                        
 19 Chenski, Sasha C           9 PATS-MR                   NT    1:49.52        
                  53.39     1:49.52 (56.13)                                        
 20 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:49.98        
                  54.33     1:49.98 (55.65)                                        
 21 Osullivan, Sam M          10 NDAC-MR              1:58.13    2:01.58        
                  57.66   2:01.58 (1:03.92)                                        
 22 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR              2:15.11    2:13.86        
                1:02.63   2:13.86 (1:11.23)                                        
 -- Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  58.05        DQ (1:03.54)                                        
 -- Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                   NT         DQ        
                  54.88          DQ (59.65)                                        
 -- Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:58.34         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:06.07        DQ (1:09.30)                                        
 -- Chan, Brendon             10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:16.98        DQ (1:21.99)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Button, Sam M             10 NDAC-MR                44.67      43.91 SILV   
  2 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR                44.11      44.08 SILV   
  3 White, Ronan W            10 PATS-MR                43.15      44.45 SILV   
  4 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                46.22      44.86 SILV   
  5 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR                43.84      45.39 SILV   
  6 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR                46.93      45.56 SILV   
  7 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                47.01      45.66 SILV   
  8 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                43.78      45.75 SILV   
  9 Moody, Paul C              9 PATS-MR                47.17      48.20 SILV   
 10 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                49.54      48.94        
 11 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                52.76      49.92        
 12 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR                52.69      50.44        
 13 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR                59.99      50.92        
 14 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 55.72      51.50        
 15 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR    58.25      53.40        
 16 Chenski, Sasha C           9 PATS-MR                55.42      56.08        
 17 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:03.72      56.41        
 18 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR              1:07.05    1:05.38        
 19 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:07.04        
 20 Osullivan, Sam M          10 NDAC-MR              1:16.71    1:12.75        
 -- Grove, Aiden E             9 PATS-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:38.12    1:32.19 ZQ     
                  44.07     1:32.19 (48.12)                                        
  2 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:32.16    1:33.67 ZQ     
                  45.81     1:33.67 (47.86)                                        
  3 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:33.55    1:34.53 JO     
                  44.68     1:34.53 (49.85)                                        
  4 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR              1:34.21    1:36.13 SILV   
                  47.01     1:36.13 (49.12)                                        
  5 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:45.52    1:39.77 SILV   
                  49.10     1:39.77 (50.67)                                        
  6 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              1:41.85    1:42.75 SILV   
                  48.47     1:42.75 (54.28)                                        
  7 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:42.42    1:44.99 SILV   
                  50.13     1:44.99 (54.86)                                        
  8 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              2:28.58    1:47.36 SILV   
                  51.89     1:47.36 (55.47)                                        
  9 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              2:16.36    1:54.02        
                  54.19     1:54.02 (59.83)                                        
 10 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  2:06.54    2:01.33        
                  57.43   2:01.33 (1:03.90)                                        
 -- Wilson, Tyler J           10 WISC-MR              2:01.99         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  53.05        DQ (1:00.05)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speare, Troy D            10 NDAC-MR                39.76      36.88 SILV   
  2 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR                34.94      37.25 SILV   
  3 White, Ronan W            10 PATS-MR                38.34      37.57 SILV   
  4 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR                40.16      39.02 SILV   
  5 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                38.95      39.96 SILV   
  6 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                46.02      41.52 SILV   
  7 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                48.46      42.07 SILV   
  8 Garitta, Sam B            10 HVD-MR                 45.16      47.87        
  9 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                49.38      49.22        
 10 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 52.34      53.56        
 11 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR              1:03.95      54.57        
 12 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR              1:03.09    1:00.93        
 -- Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR    54.67         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:19.77    1:25.55 JO     
                  38.77     1:25.55 (46.78)                                        
  2 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              1:35.11    1:42.72        
                  46.81     1:42.72 (55.91)                                        
 -- Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:28.15         DQ        
      Arms underwater recovery
                  44.78          DQ (58.64)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              1:19.10    1:22.12 SILV   
                  38.28     1:22.12 (43.84)                                        
  2 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:21.40    1:23.39 SILV   
                  38.57     1:23.39 (44.82)                                        
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:24.54    1:23.62 SILV   
                  39.67     1:23.62 (43.95)                                        
  4 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:20.16    1:23.69 SILV   
                  38.43     1:23.69 (45.26)                                        
  5 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:32.45    1:28.66        
                  44.26     1:28.66 (44.40)                                        
  6 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:34.09    1:30.42        
                  16.44   1:30.42 (1:13.98)                                        
  7 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:28.52    1:31.12        
                  42.39     1:31.12 (48.73)                                        
  8 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:34.98    1:32.05        
                  44.50     1:32.05 (47.55)                                        
  9 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              1:49.50    1:34.44        
                  43.91     1:34.44 (50.53)                                        
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR              1:29.20    1:37.87        
                  44.99     1:37.87 (52.88)                                        
 11 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               1:54.14    1:42.95        
                  43.93     1:42.95 (59.02)                                        
 12 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               1:37.98    1:43.02        
                  51.88     1:43.02 (51.14)                                        
 13 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:38.38    1:43.27        
                  49.66     1:43.27 (53.61)                                        
 14 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                   NT    1:52.40        
                  52.10   1:52.40 (1:00.30)                                        
 15 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:53.64        
                  54.00     1:53.64 (59.64)                                        
 16 Andros, Joe B              9 HVD-MR               2:08.10    2:01.15        
                  55.43   2:01.15 (1:05.72)                                        
 -- Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:49.85         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  56.13          DQ (58.97)                                        
 -- Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              1:42.70         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  48.53          DQ (50.08)                                        
 -- Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:08.65        DQ (1:06.53)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:14.12    2:14.72        
     1) Del Rosario, Jake C 10          2) White, Ronan W 10              
     3) Moody, Paul C 9                 4) Pearsall, Milo J 10            
                  32.45     1:05.20 (32.75)     1:43.05 (37.85)     2:14.72 (31.67)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:34.52    2:34.11        
     1) White, Ronan W 10               2) Van Wormer, Ben C 10           
     3) Pearsall, Milo J 10             4) Del Rosario, Jake C 10         
                  38.20     1:23.55 (45.35)     2:00.76 (37.21)     2:34.11 (33.35)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:33.46    2:38.81        
     1) Meddaugh, Brock W 10            2) Button, Sam M 10               
     3) Speare, Troy D 10               4) Hackmeyer, Brody P 10          
                  42.52     1:25.49 (42.97)     2:09.91 (44.42)     2:38.81 (28.90)
  3 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:52.95    2:52.17        
     1) Moody, Paul C 9                 2) Karadeniz, Derin M 10          
     3) Winthal, Dylan Z 9              4) Chenski, Sasha C 9             
                  44.29     1:28.92 (44.63)     2:07.34 (38.42)     2:52.17 (44.83)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:06.45    3:32.95        
     1) Kortbus, Quinn J 10             2) Dorner, Benjamin 10            
     3) Rinehart, Logan I 9             4) Osullivan, Sam M 10            
                1:02.59     1:42.99 (40.40)   2:48.34 (1:05.35)     3:32.95 (44.61)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              2:33.74    2:33.58 SILV   
                  35.41     1:14.78 (39.37)     1:55.58 (40.80)     2:33.58 (38.00)
  2 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              2:36.25    2:33.96 SILV   
                  34.33     1:14.12 (39.79)     1:55.70 (41.58)     2:33.96 (38.26)
  3 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              2:49.70    2:44.19 SILV   
                  36.26     1:18.55 (42.29)     2:02.11 (43.56)     2:44.19 (42.08)
  4 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               3:30.42    3:01.56        
                  39.23     1:26.12 (46.89)     2:14.30 (48.18)     3:01.56 (47.26)
  5 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              3:13.08    3:03.60        
                  39.96     1:27.58 (47.62)     2:16.35 (48.77)     3:03.60 (47.25)
  6 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               3:04.33    3:08.27        
                  38.76   2:19.28 (1:40.52)     3:08.32 (49.04)         3:08.27 ( )
  7 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               3:02.33    3:10.11        
                  38.86     1:29.41 (50.55)     2:20.38 (50.97)     3:10.11 (49.73)
  8 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  3:31.21    3:42.08        
                  49.17     1:46.59 (57.42)     2:44.91 (58.32)     3:42.08 (57.17)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  ZQ
                27.89  JO
                30.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                26.15      27.41 JO     
  2 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR                29.64      28.61 SILV   
  3 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR                30.87      28.97 SILV   
  4 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR                30.36      29.13 SILV   
  5 Wider, Garrett            12 IA-MR                  38.59      29.22 SILV   
  6 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                28.94      29.24 SILV   
  7 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                30.10      29.80 SILV   
  7 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR                 29.34      29.80 SILV   
  9 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                29.94      29.92 SILV   
 10 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR                30.27      30.02 SILV   
 10 Vitale, Ben G             12 PATS-MR                26.76      30.02 SILV   
 12 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR                 31.26      30.23 SILV   
 13 Clyde, Miles M            12 HVD-MR                 33.33      30.80        
 14 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR                31.47      30.88        
 15 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR    30.48      30.92        
 16 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    31.02      31.25        
 17 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                31.21      31.65        
 18 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR                31.25      32.03        
 19 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 35.45      32.61        
 20 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    32.52      32.91        
 21 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 33.28      32.95        
 22 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    32.91      33.23        
 23 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                35.11      33.38        
 24 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    33.51      33.55        
 25 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR                32.99      34.05        
 26 LaPADULA, Aston           11 Express Swimming-MR    33.72      34.08        
 27 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    33.66      36.26        
 28 Colaizzo, James R         12 HVD-MR                 39.53      36.70        
 29 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                39.52      38.21        
 30 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                43.74      38.53        
 31 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR                 38.92      38.93        
 32 Renner, Jack T            11 IA-MR                  40.00      40.45        
 33 Johnson, William F        12 HVD-MR                 40.64      41.25        
 34 Araujo, Thiago L          11 PATS-MR                53.78      52.99        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ZQ
                59.99  JO
              1:06.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                56.46      58.16 ZQ     
                  27.95       58.16 (30.21)                                        
  2 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:01.55      58.25 ZQ     
                  28.47       58.25 (29.78)                                        
  3 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR              1:06.84    1:02.20 SILV   
                  29.66     1:02.20 (32.54)                                        
  4 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:04.46    1:04.50 SILV   
                  30.62     1:04.50 (33.88)                                        
  5 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR              1:19.25    1:04.91 SILV   
                  29.91     1:04.91 (35.00)                                        
  6 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:07.12    1:05.91 SILV   
                  31.58     1:05.91 (34.33)                                        
  7 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:07.11    1:06.40 SILV   
                  31.67     1:06.40 (34.73)                                        
  8 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:04.53    1:07.16        
                  32.41     1:07.16 (34.75)                                        
  9 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:12.79    1:08.03        
                  31.78     1:08.03 (36.25)                                        
 10 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:05.45    1:08.47        
                  30.63     1:08.47 (37.84)                                        
 11 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:08.16    1:08.51        
                  33.43     1:08.51 (35.08)                                        
 12 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:09.54    1:09.39        
                  33.11     1:09.39 (36.28)                                        
 13 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:11.76    1:10.22        
                  32.97     1:10.22 (37.25)                                        
 14 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR               1:12.36    1:10.51        
                  33.85     1:10.51 (36.66)                                        
 15 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              1:08.48    1:10.76        
                  33.67     1:10.76 (37.09)                                        
 16 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:12.70    1:10.80        
                  33.96     1:10.80 (36.84)                                        
 17 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:11.66    1:12.70        
                  33.95     1:12.70 (38.75)                                        
 18 Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR  1:14.46    1:12.79        
                  34.49     1:12.79 (38.30)                                        
 19 Beaudoin, Noah S          12 HVD-MR               1:15.74    1:14.40        
                  35.08     1:14.40 (39.32)                                        
 20 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:13.89    1:14.64        
                  36.01     1:14.64 (38.63)                                        
 21 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:20.15    1:14.91        
                  34.89     1:14.91 (40.02)                                        
 22 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR               1:26.51    1:16.98        
                  36.23     1:16.98 (40.75)                                        
 23 Zhu, Alex D               11 PATS-MR              1:22.18    1:20.95        
                  36.71     1:20.95 (44.24)                                        
 24 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:35.11    1:21.40        
                  38.86     1:21.40 (42.54)                                        
 25 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:19.22    1:21.93        
                  37.46     1:21.93 (44.47)                                        
 26 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR              1:26.58    1:22.89        
                  39.69     1:22.89 (43.20)                                        
 27 Atanasio, Matthew Y       12 HVD-MR               1:30.30    1:24.17        
                  38.22     1:24.17 (45.95)                                        
 28 Hogan, James T            11 HVD-MR               1:28.37    1:24.24        
                  41.77     1:24.24 (42.47)                                        
 29 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR               1:38.30    1:26.76        
                  41.47     1:26.76 (45.29)                                        
 30 Johnson, William F        12 HVD-MR               1:41.33    1:29.34        
                  41.81     1:29.34 (47.53)                                        
 31 Renner, Jack T            11 IA-MR                2:03.32    1:29.92        
                  43.11     1:29.92 (46.81)                                        
 -- Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR              1:30.99         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           12 PATS-MR              2:02.17    2:03.30 ZQ     
                  27.41       58.12 (30.71)     1:30.42 (32.30)     2:03.30 (32.88)
  2 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               2:10.33    2:09.29 ZQ     
                  29.14     1:01.90 (32.76)     1:36.39 (34.49)     2:09.29 (32.90)
  3 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  2:17.33    2:16.55 SILV   
                  31.07     1:06.28 (35.21)     1:41.81 (35.53)     2:16.55 (34.74)
  4 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              2:21.88    2:18.43 SILV   
                  30.87     1:05.90 (35.03)     1:42.52 (36.62)     2:18.43 (35.91)
  5 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  2:29.82    2:28.02        
                  33.15     1:11.19 (38.04)     1:51.13 (39.94)     2:28.02 (36.89)
  6 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  2:36.30    2:34.00        
                  34.36     1:14.18 (39.82)     1:55.48 (41.30)     2:34.00 (38.52)
  7 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR              2:50.11    2:43.14        
                  36.38     1:18.06 (41.68)     2:01.48 (43.42)     2:43.14 (41.66)
  8 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR               3:20.33    2:49.30        
                  38.95     1:22.28 (43.33)     2:07.00 (44.72)     2:49.30 (42.30)
  9 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR              3:06.63    3:11.45        
                  41.99     1:31.24 (49.25)     2:22.01 (50.77)     3:11.45 (49.44)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.39  ZQ
                31.99  JO
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR                34.33      32.60 SILV   
  2 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                33.09      33.04 SILV   
  3 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR                 33.66      33.70 SILV   
  4 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR                38.02      34.99 SILV   
  5 Wu, Brendan S             11 PATS-MR                33.44      35.24 SILV   
  6 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    37.51      35.36 SILV   
  7 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR    35.69      35.86 SILV   
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                35.95      36.25        
  9 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    36.62      37.04        
 10 Clyde, Miles M            12 HVD-MR                 41.33      37.52        
 11 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    40.15      38.03        
 12 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR                 41.85      38.59        
 13 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 43.78      38.98        
 14 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 41.09      39.28        
 15 LaPADULA, Aston           11 Express Swimming-MR    56.56      39.38        
 16 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                46.56      39.63        
 17 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR                39.19      40.93        
 18 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                37.82      40.99        
 19 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                44.31      41.25        
 20 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    41.82      41.37        
 21 Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR    39.87      41.91        
 22 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    42.59      43.70        
 23 Johnson, William F        12 HVD-MR                 45.55      43.79        
 24 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                46.09      45.23        
 25 Renner, Jack T            11 IA-MR                  45.00      46.46        
 26 Colaizzo, James R         12 HVD-MR                 56.53      48.48        
 27 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR                 47.23      48.62        
 28 Araujo, Thiago L          11 PATS-MR                59.96      58.78        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:08.99  JO
              1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:14.70    1:09.83 SILV   
                  35.37     1:09.83 (34.46)                                        
  2 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR              1:13.62    1:10.09 SILV   
                  34.79     1:10.09 (35.30)                                        
  3 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR              1:22.58    1:13.82 SILV   
                  35.69     1:13.82 (38.13)                                        
  4 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:16.88    1:14.68 SILV   
                  35.78     1:14.68 (38.90)                                        
  5 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:17.68    1:16.64 SILV   
                  37.22     1:16.64 (39.42)                                        
  6 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:17.12    1:17.72        
                  38.63     1:17.72 (39.09)                                        
  7 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:20.78    1:18.44        
                  37.45     1:18.44 (40.99)                                        
  8 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:24.22    1:18.99        
                  37.23     1:18.99 (41.76)                                        
  9 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:19.82    1:19.12        
                  38.76     1:19.12 (40.36)                                        
 10 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              1:19.90    1:22.38        
                  39.96     1:22.38 (42.42)                                        
 11 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:33.75    1:24.93        
                  41.79     1:24.93 (43.14)                                        
 12 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:21.02    1:25.25        
                  42.42     1:25.25 (42.83)                                        
 13 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:24.73    1:25.33        
                  37.97     1:25.33 (47.36)                                        
 14 Beaudoin, Noah S          12 HVD-MR               1:23.19    1:25.45        
                  37.47     1:25.45 (47.98)                                        
 15 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:28.69    1:26.58        
                  42.08     1:26.58 (44.50)                                        
 16 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:23.46    1:26.77        
                  41.87     1:26.77 (44.90)                                        
 17 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR               1:46.12    1:28.35        
                  27.75   1:28.35 (1:00.60)                                        
 18 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:28.30    1:30.02        
                  44.28     1:30.02 (45.74)                                        
 19 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:28.67    1:33.61        
                  45.45     1:33.61 (48.16)                                        
 20 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:47.60    1:35.46        
 21 Johnson, William F        12 HVD-MR               1:54.33    1:36.33        
 22 Hogan, James T            11 HVD-MR               1:51.33    1:38.09        
                  49.81     1:38.09 (48.28)                                        
 23 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR              1:34.64    1:38.15        
                  47.27     1:38.15 (50.88)                                        
 24 Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR              1:43.54    1:39.62        
                  50.35     1:39.62 (49.27)                                        
 25 Renner, Jack T            11 IA-MR                2:02.69    1:41.87        
                  41.60   1:41.87 (1:00.27)                                        
 26 Colaizzo, James R         12 HVD-MR               1:48.33    1:46.86        
                  52.07     1:46.86 (54.79)                                        
 27 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR               1:45.33    1:47.38        
 -- Mulieri, Dylan            11 WISC-MR              1:33.61         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Zhu, Alex D               11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.57          DQ (45.10)                                        
 -- Atanasio, Matthew Y       12 HVD-MR               1:57.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  53.94          DQ (58.22)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                34.99  ZQ
                36.59  JO
                40.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR                 37.22      35.77 JO     
  2 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                36.66      36.62 SILV   
  3 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR                 39.13      38.25 SILV   
  4 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR                36.66      38.27 SILV   
  5 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    41.16      40.38        
  6 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                40.84      40.40        
  7 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 44.76      41.45        
  8 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    42.17      41.56        
  9 Beaudoin, Noah S          12 HVD-MR                 42.49      41.58        
 10 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 42.62      42.25        
 11 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR                45.83      42.43        
 12 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR                 43.61      42.68        
 13 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                45.37      43.00        
 14 Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR    45.99      43.33        
 15 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR                47.65      43.56        
 16 Zhu, Alex D               11 PATS-MR                43.99      43.78        
 17 Atanasio, Matthew Y       12 HVD-MR                 47.81      44.15        
 18 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    44.84      46.73        
 19 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                49.81      48.25        
 20 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    48.98      48.57        
 21 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    47.52      49.44        
 22 Colaizzo, James R         12 HVD-MR                 51.96      51.87        
 23 Hogan, James T            11 HVD-MR                 52.46      52.53        
 24 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                55.20      52.92        
 25 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR                47.43      58.31        
 -- Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR                55.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Araujo, Thiago L          11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.99  ZQ
              1:18.99  JO
              1:26.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wider, Garrett            12 IA-MR                     NT    1:16.88 ZQ     
                  35.63     1:16.88 (41.25)                                        
  2 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:21.06    1:18.39 JO     
  3 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR              1:14.40    1:19.74 SILV   
  4 Wu, Brendan S             11 PATS-MR              1:20.43    1:21.84 SILV   
  5 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:26.39    1:25.07 SILV   
                  40.10     1:25.07 (44.97)                                        
  6 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:26.29    1:25.31 SILV   
  7 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:30.56    1:26.72        
                  40.75     1:26.72 (45.97)                                        
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:42.01    1:26.82        
                  37.03     1:26.82 (49.79)                                        
  9 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  1:24.95    1:26.93        
 10 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:23.02    1:27.54        
 11 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:34.55    1:31.19        
                  42.85     1:31.19 (48.34)                                        
 12 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR              1:35.35    1:31.90        
                  43.56     1:31.90 (48.34)                                        
 13 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:38.48    1:34.16        
                  44.81     1:34.16 (49.35)                                        
 14 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:35.45    1:34.34        
                  42.67     1:34.34 (51.67)                                        
 15 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              1:33.11    1:35.09        
                  46.53     1:35.09 (48.56)                                        
 16 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:38.81    1:35.95        
                  46.07     1:35.95 (49.88)                                        
 17 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:43.59    1:38.86        
                  47.32     1:38.86 (51.54)                                        
 18 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:58.76    1:41.77        
                  47.46     1:41.77 (54.31)                                        
 19 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:48.99    1:44.53        
                  49.51     1:44.53 (55.02)                                        
 20 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:40.21    1:44.62        
                  47.86     1:44.62 (56.76)                                        
 21 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR              1:50.11    1:45.59        
                  47.63     1:45.59 (57.96)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.99  JO
                34.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR                 30.58      28.79 ZQ     
  2 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                29.63      30.86 JO     
  3 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR                33.48      32.52 SILV   
  4 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                33.48      33.23 SILV   
  5 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR                33.91      34.78        
  6 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                35.93      35.13        
  7 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                36.37      35.59        
  8 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR                37.69      36.66        
  9 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    35.53      37.22        
 10 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 41.41      37.64        
 11 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR                40.09      38.35        
 12 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                35.88      38.80        
 13 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    38.64      41.43        
 14 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    39.40      42.92        
 15 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    39.10      42.96        
 16 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 53.36      45.79        
 17 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    41.44      45.84        
 18 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                51.05      47.35        
 19 Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR                55.99      50.88        
 20 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR                 55.19      54.46        
 21 Renner, Jack T            11 IA-MR                1:00.00      54.75        
 22 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR                50.29    1:07.23        
 -- Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                58.26         DQ        
      Alternating Kick
 -- Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR    41.23         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:07.99  ZQ
              1:10.69  JO
              1:17.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:10.18    1:05.20 ZQ     
                  30.62     1:05.20 (34.58)                                        
  2 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:30.00    1:16.21 SILV   
                  35.38     1:16.21 (40.83)                                        
  3 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:17.66    1:19.88        
                  37.28     1:19.88 (42.60)                                        
  4 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR              1:25.44    1:21.38        
                  36.41     1:21.38 (44.97)                                        
  5 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                   NT    1:21.88        
                  37.91     1:21.88 (43.97)                                        
  6 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:21.01    1:25.24        
                  39.03     1:25.24 (46.21)                                        
  7 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:30.82    1:26.67        
                  40.50     1:26.67 (46.17)                                        
  8 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:30.60    1:34.73        
                  41.87     1:34.73 (52.86)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:09.99  JO
              1:17.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:12.05    1:07.40 JO     
                  31.30     1:07.40 (36.10)                                        
  2 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR              1:15.30    1:11.06 SILV   
                  32.15     1:11.06 (38.91)                                        
  3 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:16.13    1:14.16 SILV   
                  35.07     1:14.16 (39.09)                                        
  4 Wu, Brendan S             11 PATS-MR              1:17.44    1:15.43 SILV   
                  35.80     1:15.43 (39.63)                                        
  5 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:16.67    1:16.33 SILV   
                  35.83     1:16.33 (40.50)                                        
  6 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  1:15.51    1:17.03 SILV   
                  34.68     1:17.03 (42.35)                                        
  7 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:16.12    1:17.14 SILV   
                  36.82     1:17.14 (40.32)                                        
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:17.46    1:18.57        
  9 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:23.39    1:19.03        
                  36.35     1:19.03 (42.68)                                        
 10 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:18.71    1:19.60        
                  37.81     1:19.60 (41.79)                                        
 11 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:21.65    1:21.93        
                  37.93     1:21.93 (44.00)                                        
 12 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:20.07    1:22.29        
                  38.99     1:22.29 (43.30)                                        
 13 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:26.12    1:23.03        
                  39.02     1:23.03 (44.01)                                        
 14 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:22.78    1:23.60        
                  39.47     1:23.60 (44.13)                                        
 15 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:25.58    1:23.66        
                  38.86     1:23.66 (44.80)                                        
 16 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR               1:27.76    1:26.48        
                  41.74     1:26.48 (44.74)                                        
 17 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR               1:29.73    1:26.56        
                  44.37     1:26.56 (42.19)                                        
 18 LaPADULA, Aston           11 Express Swimming-MR  1:41.21    1:26.92        
                  40.69     1:26.92 (46.23)                                        
 19 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:26.51    1:29.96        
                  42.87     1:29.96 (47.09)                                        
 20 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR              1:27.36    1:30.18        
                  42.92     1:30.18 (47.26)                                        
 21 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:26.57    1:33.38        
                  43.85     1:33.38 (49.53)                                        
 22 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR              1:46.40    1:34.85        
                  43.14     1:34.85 (51.71)                                        
 23 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:39.39    1:35.05        
                  44.33     1:35.05 (50.72)                                        
 24 Colaizzo, James R         12 HVD-MR               2:00.26    1:42.66        
                  50.46     1:42.66 (52.20)                                        
 25 Renner, Jack T            11 IA-MR                2:00.00    1:43.27        
                  48.60     1:43.27 (54.67)                                        
 26 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR               1:38.33    1:49.22        
 -- Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:24.25         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  38.37          DQ (46.62)                                        
 -- Clyde, Miles M            12 HVD-MR               1:28.33         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  38.55          DQ (43.34)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:25.99  ZQ
              2:27.99  JO
              2:47.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               2:38.47    2:26.04 JO     
                  30.74     1:10.81 (40.07)     1:53.51 (42.70)     2:26.04 (32.53)
  2 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  2:39.69    2:38.67 SILV   
                  36.02     1:17.13 (41.11)     2:04.27 (47.14)     2:38.67 (34.40)
  3 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              2:45.34    2:42.84 SILV   
                  36.50     1:18.24 (41.74)     2:07.05 (48.81)     2:42.84 (35.79)
  4 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  2:45.63    2:46.92 SILV   
                  39.46     1:21.76 (42.30)     2:10.30 (48.54)     2:46.92 (36.62)
  5 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              2:55.26    2:47.72 SILV   
                  36.41     1:18.81 (42.40)     2:11.23 (52.42)     2:47.72 (36.49)
  6 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              2:47.55    2:48.31        
                  40.66     1:22.52 (41.86)     2:13.19 (50.67)     2:48.31 (35.12)
  7 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              2:58.82    2:50.08        
                  36.88     1:21.70 (44.82)     2:13.90 (52.20)     2:50.08 (36.18)
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              3:00.41    2:57.96        
                  36.40     1:24.39 (47.99)     2:16.87 (52.48)     2:57.96 (41.09)
 -- Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  2:58.68         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                1:21.10     2:17.75 (56.65)          DQ (40.34)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.98    2:04.38        
     1) Kablaoui, Abdulraouf 11         2) Latino, Tristan M 12           
     3) Abbruzzese, Matthew J 12        4) Cepeda, Lorenzo C 12           
                  38.05     1:06.96 (28.91)     1:36.76 (29.80)     2:04.38 (27.62)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.76    2:08.40        
     1) Schmitt, Alex J 11              2) Gibbs, Owen T 12               
     3) Freund, Jonah T 11              4) Tang, Richard 11               
                  33.16     1:06.90 (33.74)     1:37.92 (31.02)     2:08.40 (30.48)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:20.01    2:19.32        
     1) Gibbs, Owen T 12                2) Tang, Richard 11               
     3) Broderick, Patrick V 12         4) Schmitt, Alex J 11             
                  34.90     1:13.80 (38.90)     1:47.50 (33.70)     2:19.32 (31.82)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.79  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR                24.45      24.28 ZQ     
  2 Rizzo, Gio M              14 PATS-MR                25.49      24.76 JO     
  3 Caraher, Colin J          14 IA-MR                  26.12      25.14 SILV   
  4 Pagel, Jack W             14 PATS-MR                25.51      25.52 SILV   
  5 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR                25.13      25.72 SILV   
  6 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR    26.02      25.79 SILV   
  7 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR    26.66      25.86 SILV   
  8 Powell, Brett             14 WISC-MR                27.55      26.06 SILV   
  9 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR                 26.89      26.42 SILV   
 10 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  26.56      26.53 SILV   
 11 Hally, Seamus             14 NDAC-MR                27.19      26.70 SILV   
 12 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR                25.61      26.80        
 13 Holan, Steve              13 PATS-MR                26.62      26.82        
 14 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR    27.91      26.98        
 15 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                  27.62      27.02        
 16 Horgan, Edward L          14 HVD-MR                 27.43      27.15        
 17 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR    29.20      27.93        
 18 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                  29.68      28.81        
 19 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR                 30.36      29.04        
 20 Weber, William J          13 Express Swimming-MR    29.70      29.11        
 21 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR                28.48      29.83        
 22 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR                30.99      30.38        
 23 Moscoso, David A          13 PATS-MR                30.36      30.81        
 24 Ma, Kevin W               13 PATS-MR                31.15      31.13        
 25 Zhu, Robert               13 PATS-MR                32.38      32.20        
 26 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR    34.32      32.46        
 27 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR    37.47      37.28        
 28 Yastion, Mark J           13 MWDA-MR                39.14      37.73        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR                54.40      53.31 JO     
                  25.31       53.31 (28.00)                                        
  2 Fonseca, Casey            14 WISC-MR                56.73      54.90 SILV   
                  26.93       54.90 (27.97)                                        
  3 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR    57.03      55.12 SILV   
                  26.92       55.12 (28.20)                                        
  4 Caraher, Colin J          14 IA-MR                  56.58      55.25 SILV   
                  26.24       55.25 (29.01)                                        
  5 Powell, Brett             14 WISC-MR                57.79      55.74 SILV   
                  27.11       55.74 (28.63)                                        
  6 Holan, Steve              13 PATS-MR                58.62      57.24 SILV   
                  27.42       57.24 (29.82)                                        
  7 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:00.06      57.31 SILV   
                  27.19       57.31 (30.12)                                        
  8 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  57.97      57.41 SILV   
                  27.52       57.41 (29.89)                                        
  9 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR                55.95      57.55 SILV   
                  26.62       57.55 (30.93)                                        
 10 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR                57.03      58.08 SILV   
                  27.21       58.08 (30.87)                                        
 11 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:01.30      58.53 SILV   
                  28.00       58.53 (30.53)                                        
 12 Hally, Seamus             14 NDAC-MR                59.74      58.73 SILV   
                  27.95       58.73 (30.78)                                        
 13 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:02.64      58.98 SILV   
                  27.93       58.98 (31.05)                                        
 14 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               1:02.78      59.96        
                  28.35       59.96 (31.61)                                        
 15 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:01.16    1:00.04        
                  28.96     1:00.04 (31.08)                                        
 16 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:04.46    1:00.31        
                  29.56     1:00.31 (30.75)                                        
 17 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              1:04.20    1:00.40        
                  28.37     1:00.40 (32.03)                                        
 18 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               1:04.35    1:01.11        
                  28.90     1:01.11 (32.21)                                        
 19 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:03.69    1:03.83        
                  30.25     1:03.83 (33.58)                                        
 20 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:07.06    1:04.49        
                  30.42     1:04.49 (34.07)                                        
 21 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:05.82    1:04.56        
                  30.70     1:04.56 (33.86)                                        
 22 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:08.41    1:05.24        
                  31.32     1:05.24 (33.92)                                        
 23 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               1:12.16    1:05.38        
                  30.71     1:05.38 (34.67)                                        
 24 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:07.13    1:06.32        
                  31.62     1:06.32 (34.70)                                        
 25 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:14.82    1:10.39        
                  34.18     1:10.39 (36.21)                                        
 26 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:26.98    1:22.69        
                  37.16     1:22.69 (45.53)                                        
 27 Fochios, Matthew P        13 NDAC-MR              1:24.49    1:23.22        
                  38.81     1:23.22 (44.41)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  JO
              1:58.49  ZQ
              2:14.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              2:03.84    2:01.53 SILV   
                  27.82       59.44 (31.62)     1:32.02 (32.58)     2:01.53 (29.51)
  2 Rizzo, Gio M              14 PATS-MR              2:09.84    2:01.80 SILV   
                  27.35       58.70 (31.35)     1:31.72 (33.02)     2:01.80 (30.08)
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:09.70    2:02.80 SILV   
                  27.85       58.88 (31.03)     1:31.01 (32.13)     2:02.80 (31.79)
  4 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              2:13.48    2:05.67 SILV   
                  28.20       59.81 (31.61)     1:32.78 (32.97)     2:05.67 (32.89)
  5 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  2:13.24    2:06.14 SILV   
                  27.70       59.54 (31.84)     1:33.05 (33.51)     2:06.14 (33.09)
  6 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              2:02.23    2:07.04 SILV   
                  28.47     1:00.79 (32.32)     1:34.11 (33.32)     2:07.04 (32.93)
  7 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  2:17.92    2:07.06 SILV   
                  27.34     1:00.05 (32.71)     1:33.95 (33.90)     2:07.06 (33.11)
  8 Flynn, Ryan M             14 HVD-MR               2:12.88    2:13.00 SILV   
                  30.35     1:03.95 (33.60)     1:38.50 (34.55)     2:13.00 (34.50)
  9 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              2:16.87    2:13.32 SILV   
                  29.08     1:02.56 (33.48)     1:38.17 (35.61)     2:13.32 (35.15)
 10 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  2:22.79    2:15.61        
                  30.11     1:04.42 (34.31)     1:40.03 (35.61)     2:15.61 (35.58)
 11 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               2:19.88    2:19.80        
                  30.84     1:06.77 (35.93)     1:44.96 (38.19)     2:19.80 (34.84)
 12 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  2:24.97    2:19.87        
                  31.49     1:07.11 (35.62)     1:44.41 (37.30)     2:19.87 (35.46)
 13 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  2:29.21    2:20.11        
                  33.32     1:10.08 (36.76)     1:45.73 (35.65)     2:20.11 (34.38)
 14 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               2:40.68    2:26.98        
                  32.20     1:09.87 (37.67)     1:47.46 (37.59)     2:26.98 (39.52)
 15 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  3:15.03    3:04.24        
                  38.20     1:23.94 (45.74)     2:13.40 (49.46)     3:04.24 (50.84)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
              5:19.99  ZQ
              5:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              13 PATS-MR              5:41.07    5:34.01 SILV   
                  29.96     1:02.69 (32.73)     1:35.76 (33.07)     2:09.21 (33.45)
        2:42.89 (33.68)     3:16.85 (33.96)     3:50.87 (34.02)     4:25.21 (34.34)
        4:59.83 (34.62)     5:34.01 (34.18)                                        
  2 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              5:52.20    5:38.81 SILV   
                  30.77     1:04.96 (34.19)     1:39.55 (34.59)     2:14.76 (35.21)
        2:49.44 (34.68)     3:24.09 (34.65)     3:58.60 (34.51)     4:32.90 (34.30)
        5:06.34 (33.44)     5:38.81 (32.47)                                        
  3 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              5:55.28    5:46.13 SILV   
                  30.41     1:04.23 (33.82)     1:39.31 (35.08)     2:14.78 (35.47)
        2:50.89 (36.11)     3:26.19 (35.30)     4:01.96 (35.77)     4:38.19 (36.23)
        5:13.72 (35.53)     5:46.13 (32.41)                                        
  4 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  6:35.47    5:56.44        
                  31.77     1:07.52 (35.75)     1:44.35 (36.83)     2:20.78 (36.43)
        2:57.85 (37.07)     3:35.48 (37.63)     4:12.24 (36.76)     4:48.51 (36.27)
        5:22.74 (34.23)     5:56.44 (33.70)                                        
  5 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  6:30.00    5:57.66        
                  30.53     1:07.11 (36.58)     1:43.94 (36.83)     2:20.78 (36.84)
        2:57.60 (36.82)     3:34.51 (36.91)     4:11.78 (37.27)     4:48.66 (36.88)
        5:24.88 (36.22)     5:57.66 (32.78)                                        
  6 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              6:13.75    5:59.70        
                  30.47     1:05.28 (34.81)     1:41.78 (36.50)     2:19.03 (37.25)
        2:56.04 (37.01)     3:33.68 (37.64)     4:10.66 (36.98)     4:47.65 (36.99)
        5:24.67 (37.02)     5:59.70 (35.03)                                        
  7 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  6:22.01    6:06.00        
                  34.56     1:12.89 (38.33)     1:50.37 (37.48)     2:28.29 (37.92)
        3:05.43 (37.14)     3:42.23 (36.80)     4:19.07 (36.84)     4:55.31 (36.24)
        5:31.81 (36.50)     6:06.00 (34.19)                                        
  8 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  6:20.01    6:09.66        
                  31.98     1:08.25 (36.27)     1:45.61 (37.36)     2:23.62 (38.01)
        3:01.94 (38.32)     3:39.29 (37.35)     4:17.82 (38.53)     4:55.64 (37.82)
        5:33.94 (38.30)     6:09.66 (35.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:01.99  ZQ
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:00.19    1:00.63 JO     
                  28.75     1:00.63 (31.88)                                        
  2 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              1:05.67    1:03.21 SILV   
                  31.05     1:03.21 (32.16)                                        
  3 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR              1:02.95    1:04.79 SILV   
                  30.84     1:04.79 (33.95)                                        
  4 Caraher, Colin J          14 IA-MR                1:07.65    1:04.83 SILV   
                  31.32     1:04.83 (33.51)                                        
  5 Powell, Brett             14 WISC-MR              1:08.17    1:05.40 SILV   
                  31.93     1:05.40 (33.47)                                        
  6 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:06.22    1:06.17 SILV   
                  31.92     1:06.17 (34.25)                                        
  7 Holan, Steve              13 PATS-MR              1:05.69    1:06.72 SILV   
                  32.30     1:06.72 (34.42)                                        
  8 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              1:05.58    1:07.12 SILV   
                  32.44     1:07.12 (34.68)                                        
  9 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:09.89    1:08.63        
                  33.63     1:08.63 (35.00)                                        
 10 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:11.59    1:08.75        
                  33.51     1:08.75 (35.24)                                        
 11 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  1:13.49    1:08.85        
                  33.70     1:08.85 (35.15)                                        
 12 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:09.47    1:09.10        
                  33.82     1:09.10 (35.28)                                        
 13 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:07.82    1:09.17        
                  33.35     1:09.17 (35.82)                                        
 14 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:10.18    1:09.26        
                  33.13     1:09.26 (36.13)                                        
 15 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:17.76    1:09.37        
                  33.29     1:09.37 (36.08)                                        
 16 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:13.62    1:09.76        
                  34.47     1:09.76 (35.29)                                        
 17 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               1:12.37    1:10.24        
                  34.05     1:10.24 (36.19)                                        
 18 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:20.59    1:12.31        
                  35.36     1:12.31 (36.95)                                        
 19 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              1:25.60    1:13.02        
                  35.43     1:13.02 (37.59)                                        
 20 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:18.40    1:13.91        
                  36.13     1:13.91 (37.78)                                        
 21 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:15.26    1:13.96        
                  35.96     1:13.96 (38.00)                                        
 22 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:11.80    1:16.18        
                  36.89     1:16.18 (39.29)                                        
 23 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               1:30.24    1:21.18        
                  39.01     1:21.18 (42.17)                                        
 -- Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:26.38         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.80          DQ (43.93)                                        
 -- Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:41.41         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.23          DQ (54.45)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.49  ZQ
              1:16.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  1:14.45    1:09.31 JO     
                  32.52     1:09.31 (36.79)                                        
  2 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:11.98    1:10.35 JO     
                  32.72     1:10.35 (37.63)                                        
  3 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:10.64    1:10.90 SILV   
                  33.17     1:10.90 (37.73)                                        
  4 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR              1:09.57    1:11.20 SILV   
                  33.33     1:11.20 (37.87)                                        
  5 Caraher, Colin J          14 IA-MR                1:14.94    1:11.75 SILV   
                  32.80     1:11.75 (38.95)                                        
  6 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:24.06    1:13.79 SILV   
                  34.31     1:13.79 (39.48)                                        
  7 Pagel, Jack W             14 PATS-MR              1:13.64    1:14.16 SILV   
                  35.08     1:14.16 (39.08)                                        
  8 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              1:15.97    1:15.41 SILV   
                  35.99     1:15.41 (39.42)                                        
  9 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:21.22    1:16.97        
                  35.77     1:16.97 (41.20)                                        
 10 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               1:16.23    1:17.00        
                  36.35     1:17.00 (40.65)                                        
 11 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:18.33    1:17.02        
                  36.30     1:17.02 (40.72)                                        
 12 Powell, Brett             14 WISC-MR              1:30.30    1:17.39        
                  36.71     1:17.39 (40.68)                                        
 13 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:17.27    1:17.59        
                  36.16     1:17.59 (41.43)                                        
 14 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:27.17    1:21.56        
                  38.17     1:21.56 (43.39)                                        
 15 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               1:32.81    1:22.97        
                  38.75     1:22.97 (44.22)                                        
 16 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:21.54    1:23.25        
                  39.10     1:23.25 (44.15)                                        
 17 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:22.34    1:24.35        
                  40.56     1:24.35 (43.79)                                        
 18 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:30.00    1:24.80        
                  38.62     1:24.80 (46.18)                                        
 19 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:25.47    1:25.31        
                  39.72     1:25.31 (45.59)                                        
 20 Zhu, Robert               13 PATS-MR              1:37.76    1:26.50        
                  40.37     1:26.50 (46.13)                                        
 21 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:28.79    1:26.58        
                  41.49     1:26.58 (45.09)                                        
 22 Yastion, Mark J           13 MWDA-MR              1:31.66    1:28.65        
                  40.97     1:28.65 (47.68)                                        
 23 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:29.32    1:30.44        
                  41.60     1:30.44 (48.84)                                        
 24 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:34.18    1:32.26        
                  44.00     1:32.26 (48.26)                                        
 25 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:37.21    1:34.36        
                  43.83     1:34.36 (50.53)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.49  ZQ
              1:07.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M              14 PATS-MR                59.84      59.77 JO     
                  28.11       59.77 (31.66)                                        
  2 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:01.45    1:01.00 SILV   
                  28.26     1:01.00 (32.74)                                        
  3 Pagel, Jack W             14 PATS-MR              1:13.56    1:03.39 SILV   
                  29.04     1:03.39 (34.35)                                        
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:08.84    1:04.06 SILV   
                  30.19     1:04.06 (33.87)                                        
  5 Caraher, Colin J          14 IA-MR                1:08.32    1:04.39 SILV   
                  28.79     1:04.39 (35.60)                                        
  6 Powell, Brett             14 WISC-MR              1:06.57    1:05.32 SILV   
                  31.16     1:05.32 (34.16)                                        
  7 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:05.95    1:05.72 SILV   
                  29.99     1:05.72 (35.73)                                        
  8 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               1:06.25    1:06.11 SILV   
                  30.78     1:06.11 (35.33)                                        
  9 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:06.63    1:06.62 SILV   
                  30.72     1:06.62 (35.90)                                        
 10 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              1:05.14    1:07.24        
                  31.07     1:07.24 (36.17)                                        
 11 Holan, Steve              13 PATS-MR              1:01.82    1:07.57        
                  31.13     1:07.57 (36.44)                                        
 12 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:07.99    1:07.67        
                  31.24     1:07.67 (36.43)                                        
 13 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:06.16    1:10.20        
                  32.09     1:10.20 (38.11)                                        
 14 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  1:16.38    1:10.39        
                  32.05     1:10.39 (38.34)                                        
 15 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:10.76    1:10.76        
                  33.60     1:10.76 (37.16)                                        
 16 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:18.21    1:11.23        
                  32.00     1:11.23 (39.23)                                        
 17 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:14.40    1:17.24        
                  33.86     1:17.24 (43.38)                                        
 18 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:33.63    1:17.75        
                  36.47     1:17.75 (41.28)                                        
 19 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:23.21    1:18.31        
                  38.59     1:18.31 (39.72)                                        
 20 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:23.65    1:18.62        
                  37.62     1:18.62 (41.00)                                        
 21 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:18.39    1:18.80        
                  37.06     1:18.80 (41.74)                                        
 22 Moscoso, David A          13 PATS-MR                   NT    1:26.77        
                  38.85     1:26.77 (47.92)                                        
 23 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:38.70    1:30.42        
                  43.73     1:30.42 (46.69)                                        
 -- Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:27.65         DQ        
      Arms underwater recovery
                  44.41          DQ (56.50)                                        
 -- Zhu, Robert               13 PATS-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  41.16          DQ (50.56)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:12.99  ZQ
              2:31.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              2:20.76    2:14.65 SILV   
                  28.33     1:04.19 (35.86)     1:45.19 (41.00)     2:14.65 (29.46)
  2 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              2:22.20    2:19.27 SILV   
                  30.24     1:06.67 (36.43)     1:47.33 (40.66)     2:19.27 (31.94)
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:34.56    2:20.58 SILV   
                  30.69     1:06.34 (35.65)     1:49.90 (43.56)     2:20.58 (30.68)
  4 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  2:28.83    2:21.08 SILV   
                  31.69     1:09.05 (37.36)     1:48.50 (39.45)     2:21.08 (32.58)
  5 Caraher, Colin J          14 IA-MR                2:25.36    2:21.13 SILV   
                  29.45     1:06.42 (36.97)     1:49.58 (43.16)     2:21.13 (31.55)
  6 Powell, Brett             14 WISC-MR              2:24.78    2:22.54 SILV   
                  31.39     1:06.91 (35.52)     1:53.96 (47.05)     2:22.54 (28.58)
  7 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              2:23.95    2:22.67 SILV   
                  30.31     1:07.46 (37.15)     1:49.64 (42.18)     2:22.67 (33.03)
  8 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  2:30.14    2:26.74 SILV   
                  28.97     1:08.48 (39.51)     1:53.48 (45.00)     2:26.74 (33.26)
  9 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               2:29.43    2:27.02 SILV   
                  30.48     1:11.81 (41.33)     1:54.40 (42.59)     2:27.02 (32.62)
 10 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:26.30    2:27.23 SILV   
                  32.32     1:09.84 (37.52)     1:55.55 (45.71)     2:27.23 (31.68)
 11 Holan, Steve              13 PATS-MR              2:18.01    2:28.61 SILV   
                  31.17     1:09.89 (38.72)     1:54.52 (44.63)     2:28.61 (34.09)
 12 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               2:30.00    2:28.75 SILV   
                  31.12     1:08.50 (37.38)     1:54.62 (46.12)     2:28.75 (34.13)
 13 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              2:44.86    2:29.29 SILV   
                  31.36     1:09.88 (38.52)     1:52.71 (42.83)     2:29.29 (36.58)
 14 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               2:37.73    2:30.38 SILV   
                  31.47     1:11.51 (40.04)     1:55.79 (44.28)     2:30.38 (34.59)
 15 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  2:30.94    2:30.46 SILV   
                  32.77     1:10.65 (37.88)     1:56.94 (46.29)     2:30.46 (33.52)
 16 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  2:44.43    2:34.88        
                  33.28     1:14.26 (40.98)     2:00.02 (45.76)     2:34.88 (34.86)
 17 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                2:50.00    2:35.53        
                  32.85     1:09.52 (36.67)     1:57.83 (48.31)     2:35.53 (37.70)
 18 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              2:39.71    2:36.57        
                  35.76     1:12.51 (36.75)     2:00.64 (48.13)     2:36.57 (35.93)
 19 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              2:35.61    2:40.21        
                  37.31     1:18.36 (41.05)     2:03.83 (45.47)     2:40.21 (36.38)
 20 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              2:42.97    2:42.84        
                  34.81     1:16.19 (41.38)     2:05.15 (48.96)     2:42.84 (37.69)
 21 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  3:04.09    2:50.26        
                  42.51     1:25.81 (43.30)     2:13.88 (48.07)     2:50.26 (36.38)
 -- Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  3:24.68         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  47.91     1:40.43 (52.52)     2:34.97 (54.54)          DQ (47.35)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:42.99  JO
              4:42.99  ZQ
              5:09.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              4:57.82    4:46.65 SILV   
                  28.73     1:04.30 (35.57)     1:41.80 (37.50)     2:18.35 (36.55)
        3:00.69 (42.34)     3:42.83 (42.14)     4:15.60 (32.77)     4:46.65 (31.05)
  2 Pagel, Jack W             14 PATS-MR              4:57.77    4:56.64 SILV   
                  29.11     1:05.01 (35.90)     1:43.23 (38.22)     2:19.82 (36.59)
        3:04.46 (44.64)     3:47.60 (43.14)     4:22.81 (35.21)     4:56.64 (33.83)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:44.04    1:42.72        
     1) Rizzo, Gio M 14                 2) Smith, Sebastian L 13          
     3) Holan, Steve 13                 4) Del Rosario, Eric 14           
                  24.71       51.21 (26.50)     1:17.44 (26.23)     1:42.72 (25.28)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:56.43    1:45.02        
     1) Attardi, Richard M 14           2) Plaza, Sebastian T 13          
     3) Fischer, Kenny S 14             4) Tang, Erik 14                  
                  26.03       52.63 (26.60)     1:19.95 (27.32)     1:45.02 (25.07)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.80    1:47.71        
     1) Hally, Seamus 14                2) Schweppe, Otto W 13            
     3) Herbert, Owain G 13             4) Liu, Evan 13                   
                  26.46       55.67 (29.21)     1:22.68 (27.01)     1:47.71 (25.03)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:58.37    1:55.63        
     1) Smith, Sebastian L 13           2) Del Rosario, Eric 14           
     3) Rizzo, Gio M 14                 4) Pagel, Jack W 14               
                  31.53     1:03.94 (32.41)     1:31.19 (27.25)     1:55.63 (24.44)
  2 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:17.67    2:19.30        
     1) Ma, Kevin W 13                  2) Zhu, Robert 13                 
     3) Holan, Steve 13                 4) Moscoso, David A 13            
                  35.91     1:14.62 (38.71)     1:46.01 (31.39)     2:19.30 (33.29)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:07.66   X1:59.95        
     1) Plaza, Sebastian T 13           2) Tang, Erik 14                  
     3) Attardi, Richard M 14           4) Weber, William J 13            
                  32.29     1:04.15 (31.86)     1:31.50 (27.35)     1:59.95 (28.45)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  METS
                23.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         16 RFAC-MR                21.90      22.64 METS   
  2 White, Devin H            17 IA-MR                  22.72      22.74 METS   
  3 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR                23.24      22.85 METS   
  4 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR                21.94      23.26 ZQ     
  5 Trnka, Nicolas M          20 WISC-MR                25.00      23.82        
  6 Cimorelli, Jack D         16 NDAC-MR                23.65      23.86        
  7 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                23.36      23.93        
  8 Nunez, Jonathan T         16 PATS-MR                23.36      24.00        
  9 Harris, Luke J            17 WISC-MR                23.75      24.05        
 10 Turner, Cole V            15 HVD-MR                 24.18      24.08        
 11 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                23.48      24.10        
 12 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  23.75      24.11        
 13 Foley, Colin P            17 NDAC-MR                24.01      24.12        
 14 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR                25.92      24.26        
 15 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR                23.91      24.27        
 16 Stickle, Gage R           16 NDAC-MR                22.49      24.38        
 17 Rizzo, Antonio S          16 PATS-MR                23.71      24.41        
 18 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR    24.09      24.49        
 19 McGregor, Kyle T          15 PATS-MR                23.78      24.51        
 20 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR                 24.02      24.53        
 21 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                24.06      24.62        
 22 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR    25.61      24.64        
 23 Swift, Danny J            16 NDAC-MR                23.85      24.65        
 24 Keane, Matt V             17 PATS-MR                24.86      24.68        
 25 McGregor, Matt J          15 PATS-MR                24.56      24.89        
 26 Engel, Ryan               15 IA-MR                  25.01      25.00        
 27 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR                26.15      25.13        
 28 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                24.77      25.21        
 29 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  25.34      25.38        
 30 Fonseca, Casey            14 WISC-MR                25.96      25.49        
 31 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR    26.25      25.67        
 32 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR                24.38      25.69        
 33 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  25.33      25.75        
 34 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR                25.72      25.81        
 35 Reilly, Brian J           16 IA-MR                  25.94      25.84        
 36 Abrams, Arty A            15 PATS-MR                24.72      25.90        
 37 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR                 25.80      26.08        
 38 Colascione, Jonny M       16 IA-MR                  25.50      26.13        
 39 Quested, Finn J           12 PATS-MR                25.47      26.25        
 40 Chan, Alex L              15 PATS-MR                24.84      26.29        
 41 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR    27.40      26.48        
 42 Gurevich, Brendan         16 Express Swimming-MR    26.43      26.56        
 43 LaDue, Ryan               16 IA-MR                  27.09      26.78        
 44 Messina, Michael A        15 RFAC-MR                26.65      26.84        
 45 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR    26.89      27.00        
 46 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR    26.01      27.13        
 47 Howard, Christian J       17 Express Swimming-MR    26.48      27.37        
 48 Gash, Richard W           15 PATS-MR                26.95      27.56        
 49 Gaspard, Chad A           15 Express Swimming-MR    28.09      28.16        
 50 McDermott, Luke M         16 IA-MR                  29.03      28.88        
 51 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR    29.32      29.27        
 52 Bowers, Maxwell I         11 WISC-MR                31.88      32.28        
 53 Martin, Isaiah N          11 PATS-MR                34.92      33.94        
 54 Mantilla, Dominic E       14 PATS-MR                37.14      37.08        
 55 Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR       NT      43.06        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                49.69  METS
                51.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  49.47      48.21 METS   
                  23.43       48.21 (24.78)                                        
  2 Reining, Robert L         16 RFAC-MR                47.09      48.34 METS   
                  23.44       48.34 (24.90)                                        
  3 Baione, Michael T         17 RFAC-MR                48.62      49.66 METS   
                  23.97       49.66 (25.69)                                        
  4 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR                50.89      50.00 ZQ     
                  23.97       50.00 (26.03)                                        
  5 White, Devin H            17 IA-MR                  50.00      50.60 ZQ     
                  23.99       50.60 (26.61)                                        
  6 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                50.31      51.41        
                  24.75       51.41 (26.66)                                        
  7 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  51.27      52.50        
                  25.07       52.50 (27.43)                                        
  8 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR    52.69      52.80        
                  25.02       52.80 (27.78)                                        
  9 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                52.59      53.03        
                  25.61       53.03 (27.42)                                        
 10 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                52.86      53.44        
                  25.80       53.44 (27.64)                                        
 11 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR                55.91      53.47        
                  25.64       53.47 (27.83)                                        
 12 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR                51.83      53.48        
                  25.38       53.48 (28.10)                                        
 13 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                50.21      53.51        
                  25.44       53.51 (28.07)                                        
 14 Liu, Alex J               16 NDAC-MR                53.77      53.73        
                  26.51       53.73 (27.22)                                        
 15 Turner, Cole V            15 HVD-MR                 53.79      54.11        
                  25.86       54.11 (28.25)                                        
 16 Harris, Luke J            17 WISC-MR                52.89      54.24        
                  25.84       54.24 (28.40)                                        
 17 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR                56.81      54.37        
                  26.19       54.37 (28.18)                                        
 18 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR                 55.79      54.46        
                  25.65       54.46 (28.81)                                        
 19 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  54.93      54.58        
                  25.86       54.58 (28.72)                                        
 20 Foley, Colin P            17 NDAC-MR                54.77      54.85        
                  25.96       54.85 (28.89)                                        
 21 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  53.10      55.03        
                  26.15       55.03 (28.88)                                        
 22 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR    54.61      55.20        
                  26.15       55.20 (29.05)                                        
 23 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  54.74      55.49        
                  26.56       55.49 (28.93)                                        
 24 Swift, Danny J            16 NDAC-MR                53.73      55.75        
                  26.18       55.75 (29.57)                                        
 25 Engel, Ryan               15 IA-MR                  54.46      56.18        
                  26.27       56.18 (29.91)                                        
 26 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR                 55.79      56.22        
                  27.00       56.22 (29.22)                                        
 27 Faughnan, Michael D       15 HVD-MR                 55.60      56.29        
                  27.10       56.29 (29.19)                                        
 28 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR                52.78      56.51        
                  26.71       56.51 (29.80)                                        
 29 Abrams, Arty A            15 PATS-MR                53.40      56.72        
                  26.95       56.72 (29.77)                                        
 30 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR                 56.93      57.41        
                  26.71       57.41 (30.70)                                        
 31 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR    58.76      57.53        
                  27.93       57.53 (29.60)                                        
 32 Chan, Alex L              15 PATS-MR                55.46      57.57        
                  26.83       57.57 (30.74)                                        
 33 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               1:00.18      57.79        
                  27.33       57.79 (30.46)                                        
 34 LaDue, Ryan               16 IA-MR                  59.27      58.15        
                  27.72       58.15 (30.43)                                        
 35 Messina, Michael A        15 RFAC-MR                57.56      58.19        
                  27.82       58.19 (30.37)                                        
 36 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR    59.98      58.21        
 37 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR    59.51      58.52        
                  27.97       58.52 (30.55)                                        
 38 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:00.99      58.76        
                  27.54       58.76 (31.22)                                        
 39 Mangan, Kyle D            15 HVD-MR               1:02.22      59.97        
                  28.48       59.97 (31.49)                                        
 40 Burger, Dan E             16 NDAC-MR                58.11    1:00.16        
                  28.35     1:00.16 (31.81)                                        
 41 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:03.58    1:03.52        
 42 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:04.96    1:04.45        
                  30.22     1:04.45 (34.23)                                        
 43 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              1:14.52    1:09.65        
                  33.16     1:09.65 (36.49)                                        
 44 Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR  1:13.70    1:14.77        
                  36.14     1:14.77 (38.63)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:48.69  METS
              1:53.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rhett J            17 HVD-MR               1:44.78    1:48.91 ZQ     
                  24.72       51.98 (27.26)     1:20.33 (28.35)     1:48.91 (28.58)
  2 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              1:47.22    1:49.53 ZQ     
                  25.39       52.84 (27.45)     1:20.80 (27.96)     1:49.53 (28.73)
  3 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              1:56.73    1:52.72 ZQ     
                  25.61       53.87 (28.26)     1:23.08 (29.21)     1:52.72 (29.64)
  4 McGregor, Kyle T          15 PATS-MR              1:49.49    1:52.90 ZQ     
                  25.92       54.51 (28.59)     1:24.43 (29.92)     1:52.90 (28.47)
  5 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              1:50.72    1:53.38 ZQ     
                  26.03       55.02 (28.99)     1:24.46 (29.44)     1:53.38 (28.92)
  6 McGregor, Matt J          15 PATS-MR              1:55.39    1:55.00        
                  26.65       55.98 (29.33)     1:25.83 (29.85)     1:55.00 (29.17)
  7 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              1:54.91    1:55.22        
                  27.26       56.72 (29.46)     1:26.47 (29.75)     1:55.22 (28.75)
  8 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              1:49.74    1:56.05        
                  26.29       56.31 (30.02)     1:26.69 (30.38)     1:56.05 (29.36)
  9 Rizzo, Antonio S          16 PATS-MR              2:02.46    1:56.58        
                  25.52       55.48 (29.96)     1:26.54 (31.06)     1:56.58 (30.04)
 10 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  1:57.60    1:57.10        
                  26.33       56.03 (29.70)     1:26.50 (30.47)     1:57.10 (30.60)
 11 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              1:56.02    1:58.67        
                  26.96       56.42 (29.46)     1:27.78 (31.36)     1:58.67 (30.89)
 12 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              2:05.14    1:59.63        
                  26.93       58.09 (31.16)     1:29.03 (30.94)     1:59.63 (30.60)
 13 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  1:58.08    2:01.77        
                  26.57       56.35 (29.78)     1:28.47 (32.12)     2:01.77 (33.30)
 14 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              2:05.09    2:02.79        
                  27.87       58.28 (30.41)     1:30.54 (32.26)     2:02.79 (32.25)
 15 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              1:55.44    2:02.96        
                  27.24       58.13 (30.89)     1:30.98 (32.85)     2:02.96 (31.98)
 16 Turner, Cole V            15 HVD-MR               2:03.50    2:03.57        
                  27.90       59.78 (31.88)     1:31.95 (32.17)     2:03.57 (31.62)
 17 Harris, Luke J            17 WISC-MR              2:03.81    2:04.62        
                  26.40       57.19 (30.79)     1:30.26 (33.07)     2:04.62 (34.36)
 18 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               2:05.63    2:05.55        
                  27.65       58.84 (31.19)     1:32.05 (33.21)     2:05.55 (33.50)
 19 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              2:02.20    2:06.23        
                  27.76       59.03 (31.27)     1:32.04 (33.01)     2:06.23 (34.19)
 20 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               2:17.08    2:08.15        
                  28.14     1:00.63 (32.49)     1:34.76 (34.13)     2:08.15 (33.39)
 21 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              2:01.01    2:08.51        
                  28.27     1:00.41 (32.14)     1:33.51 (33.10)     2:08.51 (35.00)
 22 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR               2:06.65    2:09.27        
                  26.82       58.76 (31.94)     1:33.60 (34.84)     2:09.27 (35.67)
 23 Gash, Richard W           15 PATS-MR              2:10.18    2:11.77        
                  28.92     1:03.36 (34.44)     1:37.57 (34.21)     2:11.77 (34.20)
 24 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                3:00.00    2:27.01        
                  30.14     1:05.53 (35.39)     1:45.69 (40.16)     2:27.01 (41.32)
 25 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              2:32.34    2:27.41        
                  32.13     1:09.91 (37.78)     1:49.27 (39.36)     2:27.41 (38.14)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:54.99  METS
              5:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rhett J            17 HVD-MR               4:47.00    5:04.69 ZQ     
                  26.46       55.97 (29.51)     1:25.96 (29.99)     1:56.84 (30.88)
        2:28.16 (31.32)     2:59.76 (31.60)     3:31.58 (31.82)     4:03.24 (31.66)
        4:34.55 (31.31)     5:04.69 (30.14)                                        
  2 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              5:03.81    5:07.32 ZQ     
                  28.79       59.36 (30.57)     1:30.31 (30.95)     2:01.83 (31.52)
        2:32.83 (31.00)     3:04.03 (31.20)     3:34.98 (30.95)     4:06.31 (31.33)
        4:37.12 (30.81)     5:07.32 (30.20)                                        
  3 Klingel, Dean M           16 IA-MR                5:28.31    5:10.20        
                  26.82       56.62 (29.80)     1:26.89 (30.27)     1:57.96 (31.07)
        2:29.59 (31.63)     3:01.68 (32.09)     3:33.80 (32.12)     4:06.57 (32.77)
        4:38.51 (31.94)     5:10.20 (31.69)                                        
  4 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              5:04.85    5:13.19        
                  27.72       59.14 (31.42)     1:31.74 (32.60)     2:04.10 (32.36)
        2:36.69 (32.59)     3:08.96 (32.27)     3:41.29 (32.33)     4:13.34 (32.05)
        4:43.95 (30.61)     5:13.19 (29.24)                                        
  5 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  5:17.27    5:15.96        
                  27.34       58.40 (31.06)     1:29.92 (31.52)     2:01.83 (31.91)
        2:34.34 (32.51)     3:07.02 (32.68)     3:39.55 (32.53)     4:12.25 (32.70)
        4:44.90 (32.65)     5:15.96 (31.06)                                        
  6 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              5:17.62    5:17.55        
                  27.92       59.09 (31.17)     1:31.71 (32.62)     2:04.00 (32.29)
        2:36.98 (32.98)     3:08.95 (31.97)     3:41.94 (32.99)     4:14.84 (32.90)
        4:46.51 (31.67)     5:17.55 (31.04)                                        
  7 Engel, Ryan               15 IA-MR                5:18.17    5:18.73        
                  27.19       57.71 (30.52)     1:29.72 (32.01)     2:01.80 (32.08)
        2:34.57 (32.77)     3:07.50 (32.93)     3:40.53 (33.03)     4:13.89 (33.36)
        4:46.69 (32.80)     5:18.73 (32.04)                                        
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                     NT    5:18.77        
                  27.41       57.88 (30.47)     1:29.30 (31.42)     2:01.46 (32.16)
        2:34.05 (32.59)     3:06.87 (32.82)     3:39.91 (33.04)     4:13.55 (33.64)
        4:47.14 (33.59)     5:18.77 (31.63)                                        
  9 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              5:21.69    5:21.73        
                  26.48       57.91 (31.43)     1:30.55 (32.64)     2:03.28 (32.73)
        2:36.10 (32.82)     3:08.92 (32.82)     3:42.07 (33.15)     4:15.47 (33.40)
        4:48.91 (33.44)     5:21.73 (32.82)                                        
 10 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  5:40.49    5:27.31        
                  28.53     1:01.14 (32.61)     1:34.24 (33.10)     2:07.73 (33.49)
        2:41.22 (33.49)     3:14.61 (33.39)     3:48.27 (33.66)     4:22.38 (34.11)
        4:56.13 (33.75)     5:27.31 (31.18)                                        
 11 LaDue, Ryan               16 IA-MR                5:54.45    5:30.00        
                  28.58     1:00.08 (31.50)     1:33.26 (33.18)     2:06.88 (33.62)
        2:40.60 (33.72)     3:14.30 (33.70)     3:48.56 (34.26)     4:23.95 (35.39)
        4:58.60 (34.65)     5:30.00 (31.40)                                        
 12 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              5:34.21    5:30.52        
                  29.15     1:01.01 (31.86)     1:34.18 (33.17)     2:08.23 (34.05)
        2:42.24 (34.01)     3:16.34 (34.10)     3:50.30 (33.96)     4:24.24 (33.94)
        4:58.00 (33.76)     5:30.52 (32.52)                                        
 13 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              5:06.09    5:35.26        
                  29.02     1:01.00 (31.98)     1:34.01 (33.01)     2:07.72 (33.71)
        2:41.93 (34.21)     3:16.50 (34.57)     3:51.07 (34.57)     4:25.94 (34.87)
        5:01.10 (35.16)     5:35.26 (34.16)                                        
 14 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               6:52.37    5:42.51        
                  28.66     1:02.53 (33.87)     1:38.01 (35.48)     2:12.83 (34.82)
        2:48.14 (35.31)     3:23.49 (35.35)     3:58.70 (35.21)     4:32.96 (34.26)
        5:08.31 (35.35)     5:42.51 (34.20)                                        
 15 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              5:35.10    5:46.97        
                  28.74     1:01.22 (32.48)     1:35.83 (34.61)     2:10.69 (34.86)
        2:46.00 (35.31)     3:21.92 (35.92)     3:58.13 (36.21)     4:34.88 (36.75)
        5:11.45 (36.57)     5:46.97 (35.52)                                        
 16 Gash, Richard W           15 PATS-MR              5:49.07    5:51.22        
                  30.69     1:06.56 (35.87)     1:42.88 (36.32)     2:19.34 (36.46)
        2:56.14 (36.80)     3:32.65 (36.51)     4:08.15 (35.50)     4:43.24 (35.09)
        5:17.71 (34.47)     5:51.22 (33.51)                                        
 17 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              5:39.01    6:00.24        
                  30.74     1:05.66 (34.92)     1:42.81 (37.15)     2:20.61 (37.80)
        2:58.93 (38.32)     3:36.09 (37.16)     4:13.18 (37.09)     4:49.18 (36.00)
        5:26.39 (37.21)     6:00.24 (33.85)                                        
 18 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              6:12.85    6:18.05        
                  33.58     1:11.53 (37.95)     1:50.58 (39.05)     2:28.81 (38.23)
        3:07.50 (38.69)     3:45.96 (38.46)     4:24.12 (38.16)     5:03.70 (39.58)
        5:41.52 (37.82)     6:18.05 (36.53)                                        
 19 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              6:26.90    6:21.36        
                  32.43     1:10.40 (37.97)     1:48.79 (38.39)     2:28.25 (39.46)
        3:08.32 (40.07)     3:47.30 (38.98)     4:26.72 (39.42)     5:05.78 (39.06)
        5:44.50 (38.72)     6:21.36 (36.86)                                        
 20 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              6:50.11    6:42.22        
                  35.45     1:14.35 (38.90)     1:55.40 (41.05)     2:37.37 (41.97)
        3:18.93 (41.56)     4:01.34 (42.41)     4:42.83 (41.49)     5:24.62 (41.79)
        6:06.92 (42.30)     6:42.22 (35.30)                                        
 21 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              6:50.00    7:17.03        
                  32.12     1:12.25 (40.13)     1:55.44 (43.19)     2:39.09 (43.65)
        3:25.14 (46.05)     4:11.60 (46.46)     4:57.59 (45.99)     5:45.93 (48.34)
        6:33.82 (47.89)     7:17.03 (43.21)                                        
 22 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              7:40.99    7:26.26        
                  39.24     1:24.13 (44.89)     2:11.47 (47.34)     2:58.39 (46.92)
        3:45.82 (47.43)     4:32.59 (46.77)     5:18.97 (46.38)     6:05.01 (46.04)
        6:48.97 (43.96)     7:26.26 (37.29)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             17:19.99  METS
             18:03.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR               17:00.76   16:02.92 METS   
                  26.13       54.47 (28.34)     1:23.30 (28.83)     1:52.39 (29.09)
        2:21.35 (28.96)     2:50.30 (28.95)     3:19.42 (29.12)     3:48.86 (29.44)
        4:18.45 (29.59)     4:47.86 (29.41)     5:17.28 (29.42)     5:47.27 (29.99)
        6:16.60 (29.33)     6:46.06 (29.46)     7:15.67 (29.61)     7:44.33 (28.66)
        8:13.92 (29.59)     8:43.36 (29.44)     9:13.03 (29.67)     9:41.34 (28.31)
       10:09.94 (28.60)    10:39.60 (29.66)    11:08.86 (29.26)    11:38.51 (29.65)
       12:07.97 (29.46)    12:37.57 (29.60)    13:07.19 (29.62)    13:37.05 (29.86)
       14:06.78 (29.73)    14:36.57 (29.79)    15:05.90 (29.33)    15:34.81 (28.91)
       16:02.92 (28.11)
  2 White, Devin H            17 IA-MR               21:00.00   17:21.53 ZQ     
                  27.49       57.87 (30.38)     1:28.33 (30.46)     1:59.53 (31.20)
        2:31.15 (31.62)     3:02.40 (31.25)     3:34.29 (31.89)     4:05.61 (31.32)
        4:37.57 (31.96)     5:09.64 (32.07)     5:41.27 (31.63)     6:13.36 (32.09)
        6:45.31 (31.95)     7:17.85 (32.54)     7:49.56 (31.71)     8:21.52 (31.96)
        8:54.00 (32.48)     9:26.55 (32.55)     9:58.64 (32.09)    10:30.75 (32.11)
       11:02.74 (31.99)    11:34.83 (32.09)    12:07.49 (32.66)    12:39.90 (32.41)
       13:11.85 (31.95)    13:43.78 (31.93)    14:16.04 (32.26)    14:46.58 (30.54)
       15:18.01 (31.43)    15:50.04 (32.03)    16:21.87 (31.83)    16:52.58 (30.71)
       17:21.53 (28.95)
  3 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR             17:07.79   17:21.94 ZQ     
                  27.01       57.39 (30.38)     1:28.43 (31.04)     2:00.01 (31.58)
        2:31.91 (31.90)     3:03.19 (31.28)     3:35.02 (31.83)     4:07.66 (32.64)
        4:39.58 (31.92)     5:11.88 (32.30)     5:44.24 (32.36)     6:16.13 (31.89)
        6:46.89 (30.76)     7:19.46 (32.57)     7:51.90 (32.44)     8:24.51 (32.61)
        8:56.99 (32.48)     9:28.30 (31.31)    10:00.55 (32.25)    10:32.76 (32.21)
       11:04.49 (31.73)    11:36.60 (32.11)    12:08.62 (32.02)    12:40.98 (32.36)
       13:12.61 (31.63)    13:44.27 (31.66)    14:15.80 (31.53)    14:47.34 (31.54)
       15:18.85 (31.51)    15:50.87 (32.02)    16:22.30 (31.43)    16:52.69 (30.39)
       17:21.94 (29.25)
  4 Abrams, Arty A            15 PATS-MR             17:33.11   18:04.84        
                  28.24     1:00.19 (31.95)     1:32.92 (32.73)     2:05.88 (32.96)
        2:39.09 (33.21)     3:12.07 (32.98)     3:45.27 (33.20)     4:18.39 (33.12)
        4:51.40 (33.01)     5:24.62 (33.22)     5:57.91 (33.29)     6:31.33 (33.42)
        7:04.30 (32.97)     7:37.39 (33.09)     8:10.71 (33.32)     8:43.96 (33.25)
        9:17.28 (33.32)     9:50.88 (33.60)    10:24.13 (33.25)    10:57.24 (33.11)
       11:30.08 (32.84)    12:02.96 (32.88)    12:35.69 (32.73)    13:08.90 (33.21)
       13:41.90 (33.00)    14:15.08 (33.18)    14:48.42 (33.34)    15:21.65 (33.23)
       15:55.03 (33.38)    16:28.27 (33.24)    17:00.77 (32.50)    17:33.69 (32.92)
       18:04.84 (31.15)
  5 Engel, Ryan               15 IA-MR               18:45.50   18:24.41        
                  30.44     1:05.09 (34.65)     1:39.96 (34.87)     2:14.21 (34.25)
        2:48.11 (33.90)     3:22.46 (34.35)     3:56.68 (34.22)     4:30.61 (33.93)
        5:04.71 (34.10)     5:38.41 (33.70)     6:12.85 (34.44)     6:46.63 (33.78)
        7:20.91 (34.28)     7:55.31 (34.40)     8:29.20 (33.89)     9:02.78 (33.58)
        9:36.68 (33.90)    10:09.43 (32.75)    10:42.23 (32.80)    11:16.25 (34.02)
       11:49.83 (33.58)    12:23.18 (33.35)    12:56.55 (33.37)    13:29.88 (33.33)
       14:02.55 (32.67)    14:35.54 (32.99)    15:08.88 (33.34)    15:41.83 (32.95)
       16:15.02 (33.19)    16:47.47 (32.45)    17:20.42 (32.95)    17:53.21 (32.79)
       18:24.41 (31.20)
  6 Colascione, Jonny M       16 IA-MR               21:00.00   18:54.39        
                  31.42     1:06.01 (34.59)     1:40.59 (34.58)     2:14.94 (34.35)
        2:48.92 (33.98)     3:23.05 (34.13)     3:57.31 (34.26)     4:31.28 (33.97)
        5:05.31 (34.03)     5:39.03 (33.72)     6:12.92 (33.89)     6:46.90 (33.98)
        7:21.31 (34.41)     7:55.50 (34.19)     8:30.19 (34.69)     9:03.97 (33.78)
        9:37.72 (33.75)    10:11.59 (33.87)    10:45.59 (34.00)    11:20.43 (34.84)
       11:55.19 (34.76)    12:29.82 (34.63)    13:05.05 (35.23)    13:40.23 (35.18)
       14:15.50 (35.27)    14:51.06 (35.56)    15:26.49 (35.43)    16:01.72 (35.23)
       16:36.98 (35.26)    17:11.62 (34.64)    17:46.27 (34.65)    18:20.55 (34.28)
       18:54.39 (33.84)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.99  METS
                59.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  52.50      53.71 METS   
                  26.62       53.71 (27.09)                                        
  2 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                56.51      57.88 ZQ     
                  27.95       57.88 (29.93)                                        
  3 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                55.33      58.03 ZQ     
                  28.41       58.03 (29.62)                                        
  4 Baione, Michael T         17 RFAC-MR                58.97      58.34 ZQ     
                  28.43       58.34 (29.91)                                        
  5 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              1:00.42      59.04 ZQ     
                  28.66       59.04 (30.38)                                        
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  59.50      59.18 ZQ     
                  28.78       59.18 (30.40)                                        
  7 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                56.55      59.19 ZQ     
                  29.20       59.19 (29.99)                                        
  8 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  59.20      59.47 ZQ     
                  29.14       59.47 (30.33)                                        
  9 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              1:00.20      59.53        
                  29.10       59.53 (30.43)                                        
 10 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR                58.93      59.59        
                  28.44       59.59 (31.15)                                        
 11 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                59.07    1:00.05        
                  29.15     1:00.05 (30.90)                                        
 12 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              1:02.13    1:01.70        
                  29.31     1:01.70 (32.39)                                        
 13 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              1:08.22    1:02.60        
                  30.82     1:02.60 (31.78)                                        
 14 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  1:02.22    1:02.89        
                  29.93     1:02.89 (32.96)                                        
 15 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              1:05.89    1:03.58        
                  30.89     1:03.58 (32.69)                                        
 16 Mangan, Kyle D            15 HVD-MR               1:06.33    1:03.76        
                  30.98     1:03.76 (32.78)                                        
 17 LaDue, Ryan               16 IA-MR                1:09.34    1:04.26        
                  31.28     1:04.26 (32.98)                                        
 18 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  1:07.76    1:04.58        
                  31.64     1:04.58 (32.94)                                        
 19 Foley, Colin P            17 NDAC-MR              1:02.35    1:05.48        
                  31.89     1:05.48 (33.59)                                        
 20 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               1:04.47    1:05.69        
                  31.89     1:05.69 (33.80)                                        
 20 Swift, Danny J            16 NDAC-MR              1:05.84    1:05.69        
                  31.19     1:05.69 (34.50)                                        
 22 Faughnan, Michael D       15 HVD-MR               1:09.17    1:05.75        
                  31.47     1:05.75 (34.28)                                        
 23 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR  1:07.41    1:05.84        
 24 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              1:07.49    1:05.94        
                  31.70     1:05.94 (34.24)                                        
 25 Turner, Cole V            15 HVD-MR               1:07.65    1:06.80        
                  33.18     1:06.80 (33.62)                                        
 26 Harris, Luke J            17 WISC-MR              1:05.26    1:08.00        
                  32.72     1:08.00 (35.28)                                        
 27 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  1:06.20    1:08.20        
                  33.71     1:08.20 (34.49)                                        
 28 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR               1:06.11    1:08.43        
                  33.08     1:08.43 (35.35)                                        
 28 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR               1:08.77    1:08.43        
                  32.30     1:08.43 (36.13)                                        
 30 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  1:05.71    1:08.82        
                  33.00     1:08.82 (35.82)                                        
 31 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:05.80    1:11.65        
                  34.84     1:11.65 (36.81)                                        
 32 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               1:13.61    1:12.57        
                  34.85     1:12.57 (37.72)                                        
 33 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              1:07.24    1:13.17        
                  35.24     1:13.17 (37.93)                                        
 34 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              1:19.15    1:16.95        
                  37.75     1:16.95 (39.20)                                        
 35 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:20.28    1:17.83        
                  37.30     1:17.83 (40.53)                                        
 36 Burger, Dan E             16 NDAC-MR              1:10.11    1:18.02        
                  36.24     1:18.02 (41.78)                                        
 -- Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR  1:37.99         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:40.07                                                            
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:01.99  METS
              2:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:52.92    1:52.82 METS   
                  27.01       55.67 (28.66)     1:24.30 (28.63)     1:52.82 (28.52)
  2 Burns, Rhett J            17 HVD-MR               1:59.02    2:02.60 ZQ     
                  28.57       59.54 (30.97)     1:31.07 (31.53)     2:02.60 (31.53)
  3 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              2:04.30    2:07.01 ZQ     
                  30.98     1:02.92 (31.94)     1:35.44 (32.52)     2:07.01 (31.57)
  4 Klingel, Dean M           16 IA-MR                2:09.45    2:07.07 ZQ     
                  28.56     1:00.01 (31.45)     1:33.00 (32.99)     2:07.07 (34.07)
  5 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              2:13.01    2:09.82 ZQ     
                  29.76     1:01.74 (31.98)     1:35.62 (33.88)     2:09.82 (34.20)
  6 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              2:08.84    2:10.15        
                  30.03     1:02.60 (32.57)     1:36.82 (34.22)     2:10.15 (33.33)
  7 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              2:05.79    2:13.68        
                  30.34     1:03.00 (32.66)     1:37.84 (34.84)     2:13.68 (35.84)
  8 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              2:14.55    2:17.72        
                  31.08     1:05.35 (34.27)     1:40.97 (35.62)     2:17.72 (36.75)
  9 LaDue, Ryan               16 IA-MR                2:28.63    2:21.10        
                  32.47     1:08.21 (35.74)     1:44.84 (36.63)     2:21.10 (36.26)
 10 Holan, Steve              13 PATS-MR              2:20.81    2:24.65        
                  33.10     1:08.77 (35.67)     1:46.37 (37.60)     2:24.65 (38.28)
 11 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  2:26.73    2:26.43        
                  33.10     1:08.81 (35.71)     1:46.70 (37.89)     2:26.43 (39.73)
 12 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              2:55.99    2:41.38        
                  38.08     1:20.44 (42.36)     2:02.14 (41.70)     2:41.38 (39.24)
 13 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              2:47.33    2:45.56        
                  39.00     1:21.33 (42.33)     2:04.27 (42.94)     2:45.56 (41.29)
 14 Moody, Paul C              9 PATS-MR                   NT    2:59.27        
                  42.85                             2:14.54 ( )     2:59.27 (44.73)
 15 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              3:20.11    3:14.54        
                  44.90     1:34.73 (49.83)     2:26.81 (52.08)     3:14.54 (47.73)
 -- Engel, Ryan               15 IA-MR                2:30.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  31.66     1:07.00 (35.34)     1:43.07 (36.07)          DQ (36.09)
 -- Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              2:14.08         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  30.48     1:03.93 (33.45)     1:38.25 (34.32)          DQ (35.55)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.49  METS
              1:06.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:03.50    1:01.25 METS   
                  28.80     1:01.25 (32.45)                                        
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:03.87    1:02.16 METS   
                  29.73     1:02.16 (32.43)                                        
  3 Cimorelli, Jack D         16 NDAC-MR              1:01.21    1:03.64 ZQ     
                  29.55     1:03.64 (34.09)                                        
  4 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              1:06.66    1:03.69 ZQ     
                  29.87     1:03.69 (33.82)                                        
  5 Keane, Matt V             17 PATS-MR              1:00.93    1:04.97 ZQ     
                  29.85     1:04.97 (35.12)                                        
  6 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              1:08.65    1:07.30        
                  32.20     1:07.30 (35.10)                                        
  7 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  1:09.46    1:07.62        
                  31.95     1:07.62 (35.67)                                        
  8 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              1:04.57    1:07.73        
                  31.91     1:07.73 (35.82)                                        
  9 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR              1:08.38    1:07.79        
                  31.74     1:07.79 (36.05)                                        
 10 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              1:11.22    1:07.92        
                  31.75     1:07.92 (36.17)                                        
 11 McGregor, Matt J          15 PATS-MR              1:05.89    1:08.14        
                  32.52     1:08.14 (35.62)                                        
 12 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR              1:05.75    1:08.26        
                  33.07     1:08.26 (35.19)                                        
 13 Chan, Alex L              15 PATS-MR              1:05.41    1:09.19        
                  32.90     1:09.19 (36.29)                                        
 14 Holman, Thomas S          16 PATS-MR              1:10.94    1:09.24        
                  32.12     1:09.24 (37.12)                                        
 15 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              1:04.18    1:09.49        
                  32.10     1:09.49 (37.39)                                        
 16 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              1:06.85    1:09.56        
                  33.00     1:09.56 (36.56)                                        
 17 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              1:16.03    1:10.80        
                  32.75     1:10.80 (38.05)                                        
 18 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:10.42    1:11.27        
                  32.88     1:11.27 (38.39)                                        
 19 Nunez, Jonathan T         16 PATS-MR              1:09.05    1:11.94        
                  33.47     1:11.94 (38.47)                                        
 20 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  1:11.44    1:12.31        
                  33.20     1:12.31 (39.11)                                        
 21 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              1:14.24    1:13.53        
                  34.35     1:13.53 (39.18)                                        
 22 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  1:15.32    1:13.64        
                  34.71     1:13.64 (38.93)                                        
 23 Stickle, Gage R           16 NDAC-MR              1:08.24    1:13.74        
                  35.26     1:13.74 (38.48)                                        
 24 Turner, Cole V            15 HVD-MR               1:13.78    1:13.92        
                  34.26     1:13.92 (39.66)                                        
 25 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              1:17.99    1:14.39        
                  34.96     1:14.39 (39.43)                                        
 26 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              1:15.18    1:14.50        
                  34.79     1:14.50 (39.71)                                        
 27 Harris, Luke J            17 WISC-MR              1:13.07    1:14.56        
                  34.14     1:14.56 (40.42)                                        
 28 Foley, Colin P            17 NDAC-MR              1:14.81    1:14.77        
                  34.94     1:14.77 (39.83)                                        
 29 Quested, Finn J           12 PATS-MR              1:14.81    1:15.66        
                  36.38     1:15.66 (39.28)                                        
 30 Gurevich, Brendan         16 Express Swimming-MR  1:15.12    1:15.91        
                  36.32     1:15.91 (39.59)                                        
 31 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              1:15.84    1:15.98        
                  35.40     1:15.98 (40.58)                                        
 32 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:19.59    1:16.32        
                  36.93     1:16.32 (39.39)                                        
 33 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR               1:17.75    1:16.93        
                  36.11     1:16.93 (40.82)                                        
 34 Gaspard, Chad A           15 Express Swimming-MR  1:18.24    1:19.02        
                  36.50     1:19.02 (42.52)                                        
 35 Gash, Richard W           15 PATS-MR              1:18.97    1:20.00        
                  37.30     1:20.00 (42.70)                                        
 36 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR  1:21.23    1:20.28        
                  37.40     1:20.28 (42.88)                                        
 37 Howard, Christian J       17 Express Swimming-MR  1:20.22    1:20.79        
                  37.40     1:20.79 (43.39)                                        
 38 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              1:16.21    1:22.12        
                  37.66     1:22.12 (44.46)                                        
 39 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              1:22.47    1:24.05        
                  40.27     1:24.05 (43.78)                                        
 40 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:22.14    1:26.37        
                  40.45     1:26.37 (45.92)                                        
 41 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  1:26.54    1:26.88        
                  40.60     1:26.88 (46.28)                                        
 42 Bowers, Maxwell I         11 WISC-MR              1:39.99    1:37.93        
                  44.94     1:37.93 (52.99)                                        
 43 Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR  1:36.40    1:38.71        
                  47.54     1:38.71 (51.17)                                        
 44 Martin, Isaiah N          11 PATS-MR              1:43.34    1:41.61        
                  48.01     1:41.61 (53.60)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.99  METS
              2:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                2:18.26    2:13.19 METS   
                  30.20     1:04.04 (33.84)     1:38.62 (34.58)     2:13.19 (34.57)
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:14.14    2:18.85 METS   
                  30.51     1:05.19 (34.68)     1:40.97 (35.78)     2:18.85 (37.88)
  3 Grunbok, Christopher J    18 HVD-MR               2:13.17    2:19.21 METS   
                  30.69     1:05.63 (34.94)     1:42.05 (36.42)     2:19.21 (37.16)
  4 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              2:20.64    2:25.96 ZQ     
                  32.28     1:08.40 (36.12)     1:46.18 (37.78)     2:25.96 (39.78)
  5 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  2:29.73    2:26.60 ZQ     
                  31.85     1:09.13 (37.28)     1:47.89 (38.76)     2:26.60 (38.71)
  6 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              2:16.84    2:27.22 ZQ     
                  33.34     1:10.56 (37.22)     1:48.50 (37.94)     2:27.22 (38.72)
  7 Chan, Alex L              15 PATS-MR              2:19.28    2:34.84        
                  34.57     1:12.99 (38.42)     1:53.40 (40.41)     2:34.84 (41.44)
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                2:33.87    2:35.23        
                  34.24     1:13.42 (39.18)     1:54.83 (41.41)     2:35.23 (40.40)
  9 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  2:41.36    2:38.30        
                  34.95     1:15.36 (40.41)     1:56.62 (41.26)     2:38.30 (41.68)
 10 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               2:44.37    2:42.44        
                  35.05     1:16.02 (40.97)     1:59.93 (43.91)     2:42.44 (42.51)
 11 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR              3:29.71    2:49.75        
                  38.13     1:21.10 (42.97)     2:05.05 (43.95)     2:49.75 (44.70)
 12 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              2:46.48    2:50.00        
                  36.46     1:19.25 (42.79)     2:04.19 (44.94)     2:50.00 (45.81)
 13 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               2:49.61    2:54.29        
                  36.77     1:21.40 (44.63)     2:08.54 (47.14)     2:54.29 (45.75)
 14 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              3:18.62    2:59.18        
                  41.49     1:27.60 (46.11)     2:13.60 (46.00)     2:59.18 (45.58)
 15 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              3:05.05    3:00.29        
                  41.04     1:26.33 (45.29)     2:13.77 (47.44)     3:00.29 (46.52)
 16 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  3:02.10    3:00.73        
                  40.02     1:26.46 (46.44)     2:14.20 (47.74)     3:00.73 (46.53)
 17 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              3:14.25    3:14.09        
                  44.66     1:34.52 (49.86)     2:26.18 (51.66)     3:14.09 (47.91)
 18 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                   NT    3:14.73        
                  39.40     1:28.10 (48.70)     2:22.61 (54.51)     3:14.73 (52.12)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  51.38      51.60 METS   
                  24.50       51.60 (27.10)                                        
  2 Reining, Robert L         16 RFAC-MR                52.44      53.31 METS   
                  25.25       53.31 (28.06)                                        
  3 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR                51.09      56.01 ZQ     
                  26.37       56.01 (29.64)                                        
  4 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR                57.44      56.57 ZQ     
                  26.40       56.57 (30.17)                                        
  5 White, Devin H            17 IA-MR                  57.94      57.20        
                  25.33       57.20 (31.87)                                        
  5 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR    58.16      57.20        
                  26.40       57.20 (30.80)                                        
  7 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  57.12      57.43        
                  27.40       57.43 (30.03)                                        
  8 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR                58.72      57.78        
                  26.91       57.78 (30.87)                                        
  9 McGregor, Matt J          15 PATS-MR                56.37      57.90        
                  27.74       57.90 (30.16)                                        
 10 Rizzo, Antonio S          16 PATS-MR                55.49      58.23        
                  27.32       58.23 (30.91)                                        
 11 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:00.49      58.97        
                  16.31       58.97 (42.66)                                        
 12 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                59.35      59.35        
                  27.97       59.35 (31.38)                                        
 13 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR    59.47      59.68        
                  27.92       59.68 (31.76)                                        
 14 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                56.68    1:00.00        
                  27.90     1:00.00 (32.10)                                        
 15 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  1:01.09    1:00.01        
                  27.15     1:00.01 (32.86)                                        
 16 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                56.54    1:00.23        
                  27.93     1:00.23 (32.30)                                        
 17 Nunez, Jonathan T         16 PATS-MR                55.99    1:00.25        
                  28.50     1:00.25 (31.75)                                        
 18 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              1:03.44    1:00.42        
                  28.50     1:00.42 (31.92)                                        
 19 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:01.10    1:00.49        
                  28.35     1:00.49 (32.14)                                        
 20 Colascione, Jonny M       16 IA-MR                1:01.00    1:00.51        
                  28.30     1:00.51 (32.21)                                        
 21 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR               1:04.57    1:00.57        
                  27.76     1:00.57 (32.81)                                        
 22 Swift, Danny J            16 NDAC-MR                55.83    1:00.66        
                  27.22     1:00.66 (33.44)                                        
 23 Abrams, Arty A            15 PATS-MR                55.69    1:00.95        
                  27.74     1:00.95 (33.21)                                        
 24 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR               1:02.06    1:01.06        
                  29.04     1:01.06 (32.02)                                        
 25 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              1:01.93    1:01.18        
                  28.64     1:01.18 (32.54)                                        
 26 McGregor, Kyle T          15 PATS-MR                58.42    1:01.36        
                  28.14     1:01.36 (33.22)                                        
 27 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              1:00.75    1:01.79        
                  28.76     1:01.79 (33.03)                                        
 28 Keane, Matt V             17 PATS-MR                59.10    1:01.90        
                  28.35     1:01.90 (33.55)                                        
 29 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                58.99    1:01.96        
                  28.45     1:01.96 (33.51)                                        
 30 LaDue, Ryan               16 IA-MR                1:04.32    1:02.83        
                  29.10     1:02.83 (33.73)                                        
 31 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:00.40    1:02.96        
                  28.06     1:02.96 (34.90)                                        
 32 Chan, Alex L              15 PATS-MR                58.88    1:04.28        
                  29.27     1:04.28 (35.01)                                        
 33 Quested, Finn J           12 PATS-MR              1:00.80    1:04.57        
                  29.96     1:04.57 (34.61)                                        
 34 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              1:06.66    1:04.96        
                  29.98     1:04.96 (34.98)                                        
 35 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              1:03.67    1:05.04        
                  30.19     1:05.04 (34.85)                                        
 36 Stickle, Gage R           16 NDAC-MR              1:04.66    1:06.75        
                  30.85     1:06.75 (35.90)                                        
 37 Gurevich, Brendan         16 Express Swimming-MR  1:05.06    1:06.77        
                  30.50     1:06.77 (36.27)                                        
 38 Reilly, Brian J           16 IA-MR                1:05.42    1:06.83        
                  30.69     1:06.83 (36.14)                                        
 39 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:09.56    1:07.35        
                  31.24     1:07.35 (36.11)                                        
 40 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              1:10.25    1:07.97        
                  32.10     1:07.97 (35.87)                                        
 41 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:09.56    1:08.46        
                  31.54     1:08.46 (36.92)                                        
 42 Gash, Richard W           15 PATS-MR              1:06.55    1:11.97        
                  33.02     1:11.97 (38.95)                                        
 43 Howard, Christian J       17 Express Swimming-MR  1:08.41    1:13.53        
                  31.43     1:13.53 (42.10)                                        
 44 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              1:13.93    1:14.23        
                  34.21     1:14.23 (40.02)                                        
 45 Gaspard, Chad A           15 Express Swimming-MR  1:24.79    1:24.17        
                  37.51     1:24.17 (46.66)                                        
 46 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:13.43    1:25.50        
                  36.35     1:25.50 (49.15)                                        
 -- Bowers, Maxwell I         11 WISC-MR              1:28.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  40.56          DQ (50.49)                                        
 -- Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      One hand touch
                  50.43        DQ (1:06.13)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:12.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              2:04.39    2:00.68 METS   
                  27.35       58.34 (30.99)     1:30.51 (32.17)     2:00.68 (30.17)
  2 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              2:05.65    2:04.39 ZQ     
                  28.67       59.99 (31.32)     1:31.82 (31.83)     2:04.39 (32.57)
  3 White, Devin H            17 IA-MR                2:16.90    2:09.63 ZQ     
                  27.52     1:00.30 (32.78)     1:34.37 (34.07)     2:09.63 (35.26)
  4 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  2:09.80    2:10.04 ZQ     
                  28.81     1:00.87 (32.06)     1:35.52 (34.65)     2:10.04 (34.52)
  5 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              1:57.40    2:10.61 ZQ     
                  29.03     1:01.63 (32.60)     1:36.25 (34.62)     2:10.61 (34.36)
  6 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                2:23.22    2:12.05 ZQ     
                  28.11     1:02.24 (34.13)     1:37.33 (35.09)     2:12.05 (34.72)
  7 Klingel, Dean M           16 IA-MR                2:24.04    2:13.33        
                  28.80     1:02.55 (33.75)     1:37.16 (34.61)     2:13.33 (36.17)
  8 Engel, Ryan               15 IA-MR                2:14.24    2:18.76        
                  29.24     1:04.09 (34.85)     1:40.53 (36.44)     2:18.76 (38.23)
  9 LaDue, Ryan               16 IA-MR                2:30.56    2:19.83        
                  29.49     1:04.06 (34.57)     1:43.49 (39.43)     2:19.83 (36.34)
 10 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              2:18.11    2:25.58        
                  29.71     1:04.87 (35.16)     1:45.10 (40.23)     2:25.58 (40.48)
 11 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  2:24.82    2:28.57        
                  29.75     1:06.01 (36.26)     1:45.26 (39.25)     2:28.57 (43.31)
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                2:29.67    2:35.73        
                  30.46     1:08.23 (37.77)     1:51.49 (43.26)     2:35.73 (44.24)
 13 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              3:16.77    3:09.86        
                  41.07     1:30.38 (49.31)     2:21.92 (51.54)     3:09.86 (47.94)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:01.39  METS
              2:07.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              2:03.93    2:05.90 ZQ     
                  28.18     1:00.72 (32.54)     1:36.41 (35.69)     2:05.90 (29.49)
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:07.83    2:06.27 ZQ     
                  26.89     1:01.46 (34.57)     1:36.89 (35.43)     2:06.27 (29.38)
  3 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              2:06.72    2:08.39        
                  27.05     1:01.23 (34.18)     1:38.41 (37.18)     2:08.39 (29.98)
  4 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              2:03.09    2:08.55        
                  27.98     1:01.30 (33.32)     1:38.58 (37.28)     2:08.55 (29.97)
  5 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              2:08.43    2:09.69        
                  26.97     1:01.47 (34.50)     1:40.50 (39.03)     2:09.69 (29.19)
  6 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              2:12.31    2:10.17        
                  27.23       59.47 (32.24)     1:38.88 (39.41)     2:10.17 (31.29)
  7 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR              2:01.85    2:10.51        
                  28.45     1:00.88 (32.43)     1:39.96 (39.08)     2:10.51 (30.55)
  8 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              2:21.66    2:13.18        
                  28.81     1:02.72 (33.91)     1:42.76 (40.04)     2:13.18 (30.42)
  9 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              2:14.62    2:13.52        
                  28.05       59.72 (31.67)     1:42.39 (42.67)     2:13.52 (31.13)
 10 White, Devin H            17 IA-MR                2:10.28    2:13.53        
                  27.13     1:01.39 (34.26)     1:42.78 (41.39)     2:13.53 (30.75)
 11 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR              2:09.25    2:14.39        
                  29.24     1:02.16 (32.92)     1:43.18 (41.02)     2:14.39 (31.21)
 12 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  2:11.56    2:14.79        
                  28.43     1:03.10 (34.67)     1:44.04 (40.94)     2:14.79 (30.75)
 13 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              2:15.09    2:15.57        
                  27.04     1:02.59 (35.55)     1:43.92 (41.33)     2:15.57 (31.65)
 14 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  2:18.40    2:15.69        
                  27.80     1:02.40 (34.60)     1:42.83 (40.43)     2:15.69 (32.86)
 15 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              2:10.44    2:15.75        
                  28.59     1:01.72 (33.13)     1:42.66 (40.94)     2:15.75 (33.09)
 16 Holman, Thomas S          16 PATS-MR              2:06.40    2:16.44        
                  29.00     1:02.79 (33.79)     1:43.82 (41.03)     2:16.44 (32.62)
 17 Chan, Alex L              15 PATS-MR              2:10.67    2:18.41        
                  28.95     1:05.59 (36.64)     1:44.80 (39.21)     2:18.41 (33.61)
 18 Turner, Cole V            15 HVD-MR               2:28.20    2:21.53        
                  28.87     1:05.26 (36.39)     1:48.99 (43.73)     2:21.53 (32.54)
 19 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               2:07.62    2:21.56        
                  28.79     1:06.09 (37.30)     1:48.09 (42.00)     2:21.56 (33.47)
 20 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  2:22.17    2:22.75        
                  32.01     1:08.77 (36.76)     1:49.52 (40.75)     2:22.75 (33.23)
 21 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              2:22.01    2:23.19        
                  29.76     1:04.21 (34.45)     1:50.60 (46.39)     2:23.19 (32.59)
 22 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               2:19.88    2:24.00        
                  30.54     1:08.69 (38.15)     1:51.05 (42.36)     2:24.00 (32.95)
 23 Faughnan, Michael D       15 HVD-MR               2:16.88    2:24.37        
                  29.80     1:06.05 (36.25)     1:50.89 (44.84)     2:24.37 (33.48)
 24 Swift, Danny J            16 NDAC-MR              2:15.28    2:27.82        
                  28.02     1:04.39 (36.37)     1:52.03 (47.64)     2:27.82 (35.79)
 25 Mangan, Kyle D            15 HVD-MR               2:28.04    2:28.03        
                  30.27     1:05.43 (35.16)     1:52.40 (46.97)     2:28.03 (35.63)
 26 McDermott, Luke M         16 IA-MR                2:40.00    2:29.35        
                  32.28     1:10.74 (38.46)     1:56.35 (45.61)     2:29.35 (33.00)
 27 Burger, Dan E             16 NDAC-MR              2:25.11    2:37.03        
                  33.34     1:17.44 (44.10)     1:58.31 (40.87)     2:37.03 (38.72)
 28 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  2:42.02    2:49.39        
                  36.38     1:19.24 (42.86)     2:08.93 (49.69)     2:49.39 (40.46)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:21.99  METS
              4:41.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              4:16.93    4:26.07 ZQ     
                  27.87     1:00.34 (32.47)     1:34.65 (34.31)     2:07.85 (33.20)
        2:46.28 (38.43)     3:24.90 (38.62)     3:55.94 (31.04)     4:26.07 (30.13)
  2 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              4:21.31    4:27.75 ZQ     
                  28.96     1:01.07 (32.11)     1:36.79 (35.72)     2:11.28 (34.49)
        2:48.47 (37.19)     3:26.08 (37.61)     3:58.32 (32.24)     4:27.75 (29.43)
  3 White, Devin H            17 IA-MR                4:38.78    4:34.60 ZQ     
                  27.13       59.00 (31.87)     1:34.16 (35.16)     2:07.78 (33.62)
        2:49.24 (41.46)     3:32.01 (42.77)     4:04.11 (32.10)     4:34.60 (30.49)
  4 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                5:00.00    4:48.65        
                  30.74     1:06.57 (35.83)   2:21.08 (1:14.51)                    
            3:01.78 ( )     3:42.57 (40.79)     4:16.36 (33.79)     4:48.65 (32.29)
  5 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                   NT    4:48.96        
                  28.59     1:02.47 (33.88)     1:40.04 (37.57)     2:17.15 (37.11)
        3:00.60 (43.45)     3:44.35 (43.75)     4:17.81 (33.46)     4:48.96 (31.15)
  6 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              5:46.19    5:53.71        
                  40.80     1:31.95 (51.15)     2:14.91 (42.96)     2:58.34 (43.43)
        3:49.31 (50.97)     4:39.72 (50.41)     5:16.44 (36.72)     5:53.71 (37.27)
 -- McDermott, Matthew M      18 IA-MR                4:32.44        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:31.78    1:30.96        
     1) DeMarco, Preston Q 19           2) Cruz, Jason A 16               
     3) Baione, Michael T 17            4) Reining, Robert L 16           
                  24.52       47.08 (22.56)     1:09.26 (22.18)     1:30.96 (21.70)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:34.43    1:36.42        
     1) Nikolic, Ryan A 16              2) Holman, Thomas S 16            
     3) Abrams, Arty A 15               4) McCaffrey, TC C 17             
                  23.38       47.64 (24.26)     1:12.44 (24.80)     1:36.42 (23.98)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:41.78    1:38.01        
     1) Jardeleza, Gerard 15            2) Fonseca, Casey 14              
     3) Wilson, Elijah A 15             4) Harris, Luke J 17              
                  24.19       48.99 (24.80)     1:14.11 (25.12)     1:38.01 (23.90)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:37.24    1:38.63        
     1) Foley, Colin P 17               2) Speare, Ryan A 15              
     3) Liu, Alex J 16                  4) Swift, Danny J 16              
                  25.08       49.11 (24.03)     1:13.66 (24.55)     1:38.63 (24.97)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:44.60    1:42.46        
     1) Kalletta, George E 17           2) McDermott, Matthew M 18        
     3) White, Devin H 17               4) Kanaley, Tim S 17              
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:46.34    1:45.72        
     1) Bogen, Jake E 15                2) Cruz, Jason A 16               
     3) Reining, Robert L 16            4) DeMarco, Preston Q 19          
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:31.02    1:47.05        
     1) Foley, Colin P 17               2) Cimorelli, Jack D 16           
     3) Staubi, Kyle A 16               4) Stickle, Gage R 16             
  4 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:47.71    1:47.51        
     1) Holman, Thomas S 16             2) Keane, Matt V 17               
     3) Rizzo, Antonio S 16             4) McGregor, Kyle T 15            
  5 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:46.09    1:48.36        
     1) McCaffrey, TC C 17              2) McGregor, Matt J 15            
     3) Nikolic, Ryan A 16              4) Nunez, Jonathan T 16           
  6 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.23    1:53.23        
     1) OH, Daniel 15                   2) Weber, Christopher R 15        
     3) Connors, Ryan 16                4) Quick, Kamari J 16             
                  29.26     1:00.30 (31.04)     1:26.78 (26.48)     1:53.23 (26.45)
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:01.28    1:53.61        
     1) Wilson, Elijah A 15             2) Harris, Luke J 17              
     3) Jardeleza, Gerard 15            4) Fonseca, Casey 14              
                  29.79     1:03.03 (33.24)     1:30.17 (27.14)     1:53.61 (23.44)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:00.09    1:55.07        
     1) Liu, Evan 13                    2) Hally, Seamus 14               
     3) Swift, Danny J 16               4) Speare, Ryan A 15              
  9 Long Island Express-MR  'B'                       2:15.00    2:02.99        
     1) Gaspard, Chad A 15              2) Guariglia, Andrew M 16         
     3) Gurevich, Brendan 16            4) Howard, Christian J 17         
                  32.56     1:06.61 (34.05)     1:35.70 (29.09)     2:02.99 (27.29)