Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/11/2017 01:43 PM
           2017 MR IA Holiday Invitational - 12/9/2017 to 12/10/2017           
                              Sanction #: 171205                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                36.99  ASCS
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                  32.14      32.05 ASCS   
  2 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 32.81      32.07 ASCS   
  3 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  32.21      32.35 ASCS   
  4 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      33.78 ASCS   
  5 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                35.07      34.65 ASCS   
  6 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  35.67      34.75 ASCS   
  7 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                35.98      35.20 ASCS   
  8 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 34.76      35.52 ASCS   
  9 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  35.94      35.54 ASCS   
 10 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                34.91      35.66 ASCS   
 11 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 33.72      35.94 ASCS   
 12 Hendershot, Abby G         9 IA-MR                  55.00      36.19 ASCS   
 13 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                42.26      36.37 ASCS   
 14 Crane, Naomi C             8 IA-MR                  41.00      36.81 ASCS   
 15 Meckes, Analisa F          9 IA-MR                  44.08      37.08        
 16 Svrcek, Stella            10 CFJV-MR                36.22      37.70        
 17 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  36.55      37.92        
 18 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 37.14      38.24        
 19 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 38.04      38.34        
 20 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 36.18      38.43        
 21 Malloy, Alyssa            10 FREE-MR                35.82      38.72        
 22 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                  53.61      38.97        
 23 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  39.66      39.03        
 24 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                  44.40      42.59        
 25 Law, Abby H                8 IA-MR                1:00.00      44.43        
 26 Carpentieri, Taylor M     10 IA-MR                  43.84      44.71        
 27 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  40.66      44.91        
 28 Blatz, Maddie E            9 IA-MR                  51.57      45.01        
 29 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  47.96      45.11        
 30 Hupfer, Alice E            8 IA-MR                  50.40      47.43        
 31 Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:00.00      47.98        
 32 Layden, Marley R          10 IA-MR                1:00.00      49.76        
 33 Winters, Paige E           7 FREE-MR              1:00.31      57.24        
 -- Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Lozeau, Nora T             8 IA-MR                1:00.00         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:19.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT               1:13.09    1:09.21 ASCS   
                  33.06     1:09.21 (36.15)                                        
  2 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                1:11.88    1:10.18 ASCS   
                  33.40     1:10.18 (36.78)                                        
  3 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                1:10.20    1:10.19 ASCS   
                  33.36     1:10.19 (36.83)                                        
  4 Bolino, Emma R            10 FREE-MR              1:19.99    1:15.55 ASCS   
                  35.95     1:15.55 (39.60)                                        
  5 Miller, Imogen A           9 FREE-MR              1:23.63    1:17.16 ASCS   
                  36.62     1:17.16 (40.54)                                        
  6 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT               1:21.60    1:17.39 ASCS   
                  36.00     1:17.39 (41.39)                                        
  7 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR              1:19.99    1:17.67 ASCS   
                  38.15     1:17.67 (39.52)                                        
  8 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR              1:19.15    1:18.10 ASCS   
                  36.26     1:18.10 (41.84)                                        
  9 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                1:19.82    1:18.55 ASCS   
                  37.38     1:18.55 (41.17)                                        
 10 Weiss, Lauren             10 IA-MR                1:30.48    1:19.69 ASCS   
                  36.66     1:19.69 (43.03)                                        
 10 Ward, Ava R                9 RAC-CT               1:18.36    1:19.69 ASCS   
                  38.03     1:19.69 (41.66)                                        
 12 Petrovic, Mila             9 IA-MR                2:00.00    1:20.59        
                  37.95     1:20.59 (42.64)                                        
 13 Sodhi, Amani              10 FA-MR                1:23.73    1:21.67        
                  39.13     1:21.67 (42.54)                                        
 14 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:37.03    1:22.48        
                  41.17     1:22.48 (41.31)                                        
 15 Ma, Vivian                 9 RAC-CT               1:26.46    1:23.30        
                  38.34     1:23.30 (44.96)                                        
 16 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT               1:22.34    1:23.87        
                  38.90     1:23.87 (44.97)                                        
 17 St. Laurent, Jennyka T    10 NFS-MR                    NT    1:24.41        
                  41.27     1:24.41 (43.14)                                        
 18 Hogger, Annika R           9 FA-MR                1:21.99    1:24.96        
 19 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT               1:27.26    1:26.55        
                  40.86     1:26.55 (45.69)                                        
 20 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                2:00.00    1:28.04        
                  42.65     1:28.04 (45.39)                                        
 21 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              1:31.42    1:31.73        
                  43.44     1:31.73 (48.29)                                        
 22 Crane, Naomi C             8 IA-MR                1:38.66    1:33.16        
                  42.14     1:33.16 (51.02)                                        
 23 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:39.03    1:35.05        
                  44.19     1:35.05 (50.86)                                        
 24 Carpentieri, Taylor M     10 IA-MR                2:00.00    1:35.72        
                  44.72     1:35.72 (51.00)                                        
 25 Sigler, Eva A              8 FA-MR                1:39.49    1:38.50        
                  44.85     1:38.50 (53.65)                                        
 26 Sullivan, Kate G           8 RAC-CT               1:44.96    1:39.45        
 27 Donegain, Kate A           9 IA-MR                1:33.11    1:39.87        
 28 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                2:00.00    1:41.26        
 29 Law, Abby H                8 IA-MR                1:47.59    1:41.95        
                  44.78     1:41.95 (57.17)                                        
 30 Lozeau, Nora T             8 IA-MR                2:00.00    1:51.71        
                  51.32   1:51.71 (1:00.39)                                        
 31 La Torre, Reese R          9 IA-MR                2:00.00    1:52.48        
                  53.67     1:52.48 (58.81)                                        
 32 Layden, Marley R          10 IA-MR                2:00.00    1:57.63        
                  55.22   1:57.63 (1:02.41)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                44.99  ASCS
 Meet Qualifying:  44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                  37.17      38.34 ASCS   
  2 Bolino, Emma R            10 FREE-MR                41.84      38.35 ASCS   
  3 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 39.28      39.21 ASCS   
  4 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  38.05      39.33 ASCS   
  5 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  39.23      39.81 ASCS   
  6 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 41.99      40.69 ASCS   
  7 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                40.89      40.99 ASCS   
  8 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 40.71      41.16 ASCS   
  8 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.16      41.16 ASCS   
 10 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      41.25 ASCS   
 11 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 41.43      41.34 ASCS   
 12 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                48.51      42.01 ASCS   
 13 Malloy, Alyssa            10 FREE-MR                43.85      42.03 ASCS   
 14 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                40.96      42.33 ASCS   
 15 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                44.99      42.53 ASCS   
 16 Svrcek, Stella            10 CFJV-MR                44.87      42.82 ASCS   
 17 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 40.47      42.90 ASCS   
 18 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 43.17      42.94 ASCS   
 19 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  42.97      44.88 ASCS   
 20 Meckes, Analisa F          9 IA-MR                  49.25      45.88        
 21 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  54.94      49.40        
 22 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                1:00.00      49.52        
 23 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  48.48      49.55        
 24 Carpentieri, Taylor M     10 IA-MR                1:00.00      50.56        
 25 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                1:09.31      51.05        
 26 Crane, Naomi C             8 IA-MR                  56.66      51.32        
 27 Hupfer, Alice E            8 IA-MR                1:00.00      52.26        
 28 Law, Abby H                8 IA-MR                  58.93      52.33        
 29 Lozeau, Nora T             8 IA-MR                1:00.00      54.90        
 30 Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00    1:07.26        
 31 Winters, Paige E           7 FREE-MR              1:14.42    1:08.80        
 -- Hendershot, Abby G         9 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:10.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Blatz, Maddie E            9 IA-MR                1:03.22         DQ        
      Other
 -- Layden, Marley R          10 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Delay initiating turn
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                51.99  ASCS
 Meet Qualifying:  51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  43.32      42.42 ASCS   
  2 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                47.48      44.17 ASCS   
  3 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 45.08      44.30 ASCS   
  4 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                2:00.00      44.89 ASCS   
  5 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 46.17      45.12 ASCS   
  6 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:00.03      45.79 ASCS   
  7 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 48.20      45.88 ASCS   
  8 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  46.01      46.05 ASCS   
  9 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                49.99      46.61 ASCS   
 10 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  46.06      46.79 ASCS   
 11 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  57.50      47.12 ASCS   
 12 Sullivan, Kate G           8 RAC-CT                 50.74      48.46 ASCS   
 13 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  50.23      49.13 ASCS   
 14 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                45.20      49.37 ASCS   
 15 Bolino, Emma R            10 FREE-MR                51.99      49.60 ASCS   
 16 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 48.52      51.10 ASCS   
 17 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 50.00      51.53 ASCS   
 18 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 54.42      51.72 ASCS   
 19 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                54.36      53.22        
 20 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      54.13        
 21 Baynon, Chloe M           10 FA-MR                  54.82      54.29        
 22 St. Laurent, Jennyka T    10 NFS-MR                 52.09      55.16        
 23 Hendershot, Abby G         9 IA-MR                1:00.00      55.34        
 24 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  55.66      55.36        
 25 Hogger, Annika R           9 FA-MR                  55.99      57.24        
 26 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              1:03.11      57.36        
 27 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                1:00.00    1:01.69        
 28 Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00    1:03.08        
 29 Layden, Marley R          10 IA-MR                1:00.00    1:03.13        
 29 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:10.00    1:03.13        
 31 Sigler, Eva A              8 FA-MR                1:03.42    1:04.95        
 32 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:10.65    1:07.52        
 33 Lozeau, Nora T             8 IA-MR                1:00.00    1:09.08        
 34 Law, Abby H                8 IA-MR                1:09.12    1:10.00        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                48.99  ASCS
 Meet Qualifying:  48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                  35.92      36.62 ASCS   
  2 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 40.18      38.08 ASCS   
  3 Bolino, Emma R            10 FREE-MR                42.70      40.01 ASCS   
  4 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  38.68      40.10 ASCS   
  5 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 40.80      41.23 ASCS   
  6 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 43.59      41.34 ASCS   
  7 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  39.77      41.43 ASCS   
  8 Hendershot, Abby G         9 IA-MR                1:00.00      42.20 ASCS   
  9 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                46.50      42.36 ASCS   
 10 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                42.40      42.57 ASCS   
 11 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 43.92      43.28 ASCS   
 12 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                49.22      43.70 ASCS   
 13 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                50.36      44.25 ASCS   
 14 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  42.75      44.34 ASCS   
 15 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                  54.60      46.26 ASCS   
 16 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                45.54      46.33 ASCS   
 17 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 48.11      46.44 ASCS   
 18 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  52.23      47.96 ASCS   
 19 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 46.35      48.05 ASCS   
 20 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.03      48.08 ASCS   
 21 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      48.09 ASCS   
 22 Crane, Naomi C             8 IA-MR                1:00.00      48.30 ASCS   
 23 St. Laurent, Jennyka T    10 NFS-MR                 48.64      49.09        
 24 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                1:00.00      51.65        
 25 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:00.00      51.75        
 26 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                42.99      52.02        
 27 Hogger, Annika R           9 FA-MR                  52.99      53.21        
 28 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:00.00      59.13        
 29 Law, Abby H                8 IA-MR                1:00.00    1:04.17        
 30 Baynon, Chloe M           10 FA-MR                  58.84    1:04.84        
 -- Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:37.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                1:23.10    1:21.59 ASCS   
                  40.41     1:21.59 (41.18)                                        
  2 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT               1:24.40    1:22.20 ASCS   
                  39.04     1:22.20 (43.16)                                        
  3 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                1:30.23    1:23.85 ASCS   
                  38.53     1:23.85 (45.32)                                        
  4 Ward, Ava R                9 RAC-CT               1:36.83    1:26.93 ASCS   
                  38.62     1:26.93 (48.31)                                        
  5 Bolino, Emma R            10 FREE-MR              1:37.99    1:27.02 ASCS   
                  38.52     1:27.02 (48.50)                                        
  6 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR              1:37.99    1:27.22 ASCS   
                  41.78     1:27.22 (45.44)                                        
  7 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                1:27.68    1:27.61 ASCS   
                  40.12     1:27.61 (47.49)                                        
  8 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT               1:34.23    1:30.64 ASCS   
                  42.47     1:30.64 (48.17)                                        
  9 Miller, Imogen A           9 FREE-MR              1:33.21    1:31.22 ASCS   
                  43.33     1:31.22 (47.89)                                        
 10 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR              1:32.82    1:31.36 ASCS   
                  40.59     1:31.36 (50.77)                                        
 11 Sodhi, Amani              10 FA-MR                1:31.48    1:32.74 ASCS   
 12 Malloy, Alyssa            10 FREE-MR              1:46.89    1:32.95 ASCS   
                  43.65     1:32.95 (49.30)                                        
 13 Ma, Vivian                 9 RAC-CT               1:33.43    1:33.42 ASCS   
                  42.20     1:33.42 (51.22)                                        
 14 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT               1:38.40    1:35.80 ASCS   
                  45.69     1:35.80 (50.11)                                        
 15 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT               1:34.46    1:36.48 ASCS   
                  45.99     1:36.48 (50.49)                                        
 16 Weiss, Lauren             10 IA-MR                1:34.81    1:36.58 ASCS   
                  47.97     1:36.58 (48.61)                                        
 17 Law, Abby H                8 IA-MR                2:15.00    2:01.83        
 -- Meckes, Analisa F          9 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  45.59          DQ (50.16)                                        
 -- Donegain, Kate A           9 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Blatz, Maddie E            9 IA-MR                2:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  54.90        DQ (1:03.90)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:16.02    2:16.64        
     1) Hendershot, Haley J 10          2) Sztorc, Natalie 10             
     3) Weiss, Lauren 10                4) Tenebro, Alyson 10             
                  32.79     1:08.42 (35.63)     1:46.18 (37.76)     2:16.64 (30.46)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:24.09    2:21.58        
     1) Bolino, Emma R 10               2) Sheehan, Maeve E 9             
     3) Chazov, Pelagia 10              4) Miller, Imogen A 9             
                  34.68     1:13.45 (38.77)     1:47.81 (34.36)     2:21.58 (33.77)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:18.31    2:23.15        
     1) Ward, Ava R 9                   2) Kennerley, Aimee Y 10          
     3) Pelusio, Mazie L 10             4) Kuittinen, Katja B 10          
                  37.51     1:13.51 (36.00)     1:51.62 (38.11)     2:23.15 (31.53)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:33.23    2:39.18        
     1) Sztorc, Natalie 10              2) Hendershot, Haley J 10         
     3) Tenebro, Alyson 10              4) Weiss, Lauren 10               
                  39.44     1:23.34 (43.90)     2:02.07 (38.73)     2:39.18 (37.11)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:38.90    2:39.71        
     1) Miller, Imogen A 9              2) Malloy, Alyssa 10              
     3) Bolino, Emma R 10               4) Chazov, Pelagia 10             
                  44.81     1:25.02 (40.21)     2:14.17 (49.15)     2:39.71 (25.54)
  3 Islanders Aquatics-MR  'B'                        3:05.81    3:26.23        
     1) Law, Abby H 8                   2) Carpentieri, Taylor M 10       
     3) Garatina, Kaylee M 9            4) Donegain, Kate A 9             
                                1:52.24 ( )     2:45.67 (53.43)     3:26.23 (40.56)
 -- Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:40.39         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Kuittinen, Katja B 10           2) Pelusio, Mazie L 10            
     3) Ward, Ava R 9                   4) Kennerley, Aimee Y 10          
                  45.93     1:25.80 (39.87)     2:06.67 (40.87)          DQ (35.39)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:07.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:07.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:03.62    1:01.36 ASCS   
                  29.50     1:01.36 (31.86)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:05.13    1:01.71 ASCS   
                  29.87     1:01.71 (31.84)                                        
  3 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:05.84    1:03.00 ASCS   
                  30.36     1:03.00 (32.64)                                        
  4 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:03.20    1:03.42 ASCS   
                  29.94     1:03.42 (33.48)                                        
  5 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:04.66    1:05.03 ASCS   
                  30.63     1:05.03 (34.40)                                        
  6 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:06.85    1:05.49 ASCS   
                  31.20     1:05.49 (34.29)                                        
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:03.99    1:06.11 ASCS   
                  31.84     1:06.11 (34.27)                                        
  8 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:06.03    1:07.52 ASCS   
                  32.78     1:07.52 (34.74)                                        
B - Final
  9 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:07.39    1:07.08 ASCS   
                  32.35     1:07.08 (34.73)                                        
 10 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:08.25    1:07.38 ASCS   
                  32.18     1:07.38 (35.20)                                        
 11 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:07.55    1:08.15        
                  32.69     1:08.15 (35.46)                                        
 12 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:07.60    1:08.33        
                  33.77     1:08.33 (34.56)                                        
 13 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:08.92    1:08.93        
                  33.19     1:08.93 (35.74)                                        
 14 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:09.27    1:08.97        
                  33.83     1:08.97 (35.14)                                        
 15 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:08.53    1:10.09        
                  33.46     1:10.09 (36.63)                                        
 16 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:08.49    1:10.42        
                  33.07     1:10.42 (37.35)                                        
C - Final
 17 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:09.82    1:08.76        
                  32.37     1:08.76 (36.39)                                        
 18 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:12.56    1:11.21        
                  33.73     1:11.21 (37.48)                                        
 19 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:11.59    1:11.80        
                  33.97     1:11.80 (37.83)                                        
 20 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                1:10.12    1:11.91        
                  34.42     1:11.91 (37.49)                                        
 21 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                1:12.14    1:12.29        
                  35.08     1:12.29 (37.21)                                        
 22 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                1:12.76    1:13.08        
                  35.05     1:13.08 (38.03)                                        
 23 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:14.01    1:13.57        
                  35.29     1:13.57 (38.28)                                        
 24 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:12.96    1:13.79        
                  35.22     1:13.79 (38.57)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:07.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:07.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:03.76    1:03.20 qASCS  
                  29.75     1:03.20 (33.45)                                        
  2 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:03.10    1:03.62 qASCS  
                  30.19     1:03.62 (33.43)                                        
  3 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:05.23    1:03.99 qASCS  
                  31.39     1:03.99 (32.60)                                        
  4 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:08.93    1:04.66 qASCS  
                  30.80     1:04.66 (33.86)                                        
  5 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:03.66    1:05.13 qASCS  
                  31.29     1:05.13 (33.84)                                        
  6 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:04.86    1:05.84 qASCS  
                  31.26     1:05.84 (34.58)                                        
  7 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:05.16    1:06.03 qASCS  
                  32.18     1:06.03 (33.85)                                        
  8 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:06.37    1:06.85 qASCS  
                  32.21     1:06.85 (34.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:11.10    1:07.39 qASCS  
                  32.28     1:07.39 (35.11)                                        
 10 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:07.09    1:07.55 qASCS  
                  32.59     1:07.55 (34.96)                                        
 11 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:05.99    1:07.60 qASCS  
                  33.00     1:07.60 (34.60)                                        
 12 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:06.72    1:08.25 q      
                  32.81     1:08.25 (35.44)                                        
 13 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:07.99    1:08.49 q      
                  32.02     1:08.49 (36.47)                                        
 14 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:07.99    1:08.53 q      
                  32.77     1:08.53 (35.76)                                        
 15 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:08.78    1:08.92 q      
                  33.38     1:08.92 (35.54)                                        
 16 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:08.40    1:09.27 q      
                  33.66     1:09.27 (35.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:05.88    1:09.82 q      
                  32.96     1:09.82 (36.86)                                        
 18 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                1:08.51    1:10.12 q      
                  33.59     1:10.12 (36.53)                                        
 19 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:12.13    1:11.59 q      
                  34.01     1:11.59 (37.58)                                        
 20 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:07.99    1:11.61 q      
                  33.54     1:11.61 (38.07)                                        
 21 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                1:14.79    1:12.14 q      
                  34.51     1:12.14 (37.63)                                        
 22 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:07.99    1:12.56 q      
                  33.75     1:12.56 (38.81)                                        
 23 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:00.00    1:12.76 q      
                  34.75     1:12.76 (38.01)                                        
 24 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:12.01    1:12.96 q      
                  34.66     1:12.96 (38.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:11.19    1:14.01        
                  35.16     1:14.01 (38.85)                                        
 26 Haas, Emma C              12 IA-MR                1:14.05    1:14.19        
                  34.67     1:14.19 (39.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                1:30.00    1:15.13        
 28 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:19.75    1:18.73        
                  38.04     1:18.73 (40.69)                                        
 29 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              1:20.99    1:19.77        
 30 Ward, Simone I            11 IA-MR                2:00.00    1:21.58        
                  38.14     1:21.58 (43.44)                                        
 31 Curran, Caleigh           11 IA-MR                1:32.29    1:29.20        
                  42.05     1:29.20 (47.15)                                        
 32 Karolczuk, Emilia         12 IA-MR                2:00.00    1:38.55        
 33 Grande, Angelique R       12 IA-MR                     NT    1:46.46        
                  47.55     1:46.46 (58.91)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:29.69  ASCS
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:13.36    2:13.49 ASCS   
                  30.45     1:03.95 (33.50)     1:38.92 (34.97)     2:13.49 (34.57)
  2 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              2:18.92    2:14.48 ASCS   
                  30.35     1:04.30 (33.95)     1:40.60 (36.30)     2:14.48 (33.88)
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:14.63    2:14.62 ASCS   
                  29.91     1:04.39 (34.48)     1:40.58 (36.19)     2:14.62 (34.04)
  4 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:22.07    2:22.46 ASCS   
                  31.33     1:07.29 (35.96)     1:44.94 (37.65)     2:22.46 (37.52)
  5 Sodhi, Malika             12 FA-MR                2:23.30    2:23.18 ASCS   
                  32.89     1:08.75 (35.86)     1:46.80 (38.05)     2:23.18 (36.38)
  6 Crane, Ruth A             12 IA-MR                2:23.75    2:23.56 ASCS   
                  30.99     1:07.30 (36.31)     1:47.11 (39.81)     2:23.56 (36.45)
  7 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:25.09    2:25.93 ASCS   
                  33.57     1:10.11 (36.54)     1:49.04 (38.93)     2:25.93 (36.89)
  8 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              2:23.86    2:29.97        
                  33.25     1:11.29 (38.04)     1:51.08 (39.79)     2:29.97 (38.89)
B - Final
  9 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:27.26    2:22.81 ASCS   
                  32.77     1:09.48 (36.71)     1:47.65 (38.17)     2:22.81 (35.16)
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:25.90    2:24.93 ASCS   
                  33.10     1:11.08 (37.98)     1:48.68 (37.60)     2:24.93 (36.25)
 11 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                2:29.18    2:27.89 ASCS   
                  33.91     1:11.18 (37.27)     1:49.55 (38.37)     2:27.89 (38.34)
 12 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:28.82    2:28.74 ASCS   
                  35.34     1:13.12 (37.78)     1:51.94 (38.82)     2:28.74 (36.80)
 13 Bilich, Kristen           12 IA-MR                2:28.81    2:28.91 ASCS   
                  33.50     1:11.06 (37.56)     1:50.20 (39.14)     2:28.91 (38.71)
 14 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:35.28    2:29.59 ASCS   
                  33.28     1:11.10 (37.82)     1:50.56 (39.46)     2:29.59 (39.03)
 15 Buono, Serena E           12 IA-MR                2:31.05    2:30.13        
                  33.73     1:11.90 (38.17)     1:51.35 (39.45)     2:30.13 (38.78)
 16 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:26.33    2:32.32        
                  34.23     1:13.06 (38.83)     1:52.90 (39.84)     2:32.32 (39.42)
C - Final
 17 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                2:37.29    2:33.91        
                  35.30     1:14.35 (39.05)     1:55.29 (40.94)     2:33.91 (38.62)
 18 Smith, Jamila             11 NFS-MR               2:39.63    2:34.63        
                  35.45     1:14.88 (39.43)     1:55.43 (40.55)     2:34.63 (39.20)
 19 Haas, Emma C              12 IA-MR                2:38.65    2:37.82        
                  34.66     1:13.95 (39.29)     1:57.34 (43.39)     2:37.82 (40.48)
 20 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:37.08    2:39.83        
                  36.04     1:16.86 (40.82)     1:59.85 (42.99)     2:39.83 (39.98)
 21 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:40.78    2:40.61        
                  35.83     1:18.20 (42.37)     2:00.57 (42.37)     2:40.61 (40.04)
 22 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                2:48.80    2:50.14        
                  36.24     1:18.50 (42.26)     2:04.12 (45.62)     2:50.14 (46.02)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:29.69  ASCS
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:18.31    2:13.36 qASCS  
                  30.48     1:04.08 (33.60)     1:39.52 (35.44)     2:13.36 (33.84)
  2 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:17.38    2:14.63 qASCS  
                  30.18     1:04.62 (34.44)     1:40.19 (35.57)     2:14.63 (34.44)
  3 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              2:29.69    2:18.92 qASCS  
                  31.69     1:06.83 (35.14)     1:43.27 (36.44)     2:18.92 (35.65)
  4 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:26.75    2:22.07 qASCS  
                  31.32     1:07.55 (36.23)     1:45.42 (37.87)     2:22.07 (36.65)
  5 Sodhi, Malika             12 FA-MR                2:22.56    2:23.30 qASCS  
                  32.23     1:09.38 (37.15)     1:47.50 (38.12)     2:23.30 (35.80)
  6 Crane, Ruth A             12 IA-MR                2:30.00    2:23.75 qASCS  
                  30.86     1:06.45 (35.59)     1:45.31 (38.86)     2:23.75 (38.44)
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              2:29.61    2:23.86 qASCS  
                  33.26     1:09.78 (36.52)     1:48.05 (38.27)     2:23.86 (35.81)
  8 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                3:00.00    2:25.09 qASCS  
                  33.50     1:10.42 (36.92)     1:48.76 (38.34)     2:25.09 (36.33)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:25.99    2:25.90 qASCS  
                  33.26     1:11.28 (38.02)     1:50.19 (38.91)     2:25.90 (35.71)
 10 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:29.69    2:26.33 qASCS  
                  32.73     1:11.10 (38.37)     1:49.35 (38.25)     2:26.33 (36.98)
 11 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:29.20    2:27.26 qASCS  
                  31.38     1:08.75 (37.37)     1:48.82 (40.07)     2:27.26 (38.44)
 12 Bilich, Kristen           12 IA-MR                3:00.00    2:28.81 qASCS  
                  33.02     1:10.07 (37.05)     1:49.58 (39.51)     2:28.81 (39.23)
 13 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:26.10    2:28.82 qASCS  
                  34.92     1:12.46 (37.54)     1:51.31 (38.85)     2:28.82 (37.51)
 14 Walz, Samantha L          11 FREE-MR              2:29.99    2:28.83 qASCS  
                  31.68     1:08.79 (37.11)     1:48.96 (40.17)     2:28.83 (39.87)
 15 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                2:30.34    2:29.18 qASCS  
                  34.49     1:12.36 (37.87)     1:51.37 (39.01)     2:29.18 (37.81)
 16 Buono, Serena E           12 IA-MR                     NT    2:31.05 q      
                  33.93     1:12.47 (38.54)     1:52.01 (39.54)     2:31.05 (39.04)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:28.62    2:35.28 q      
                  33.61     1:12.61 (39.00)     1:53.70 (41.09)     2:35.28 (41.58)
 18 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                3:30.00    2:37.08 q      
                  35.67     1:16.20 (40.53)     1:58.00 (41.80)     2:37.08 (39.08)
 19 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                2:49.72    2:37.29 q      
                  36.01     1:16.59 (40.58)     1:57.83 (41.24)     2:37.29 (39.46)
 20 Haas, Emma C              12 IA-MR                2:46.93    2:38.65 q      
                  34.23     1:14.72 (40.49)     1:56.86 (42.14)     2:38.65 (41.79)
 21 Smith, Jamila             11 NFS-MR               2:46.80    2:39.63 q      
                  35.18     1:15.57 (40.39)     1:57.45 (41.88)     2:39.63 (42.18)
 22 Hille, Amara V            11 IA-MR                3:00.00    2:39.70 q      
                  35.75     1:17.14 (41.39)     1:59.41 (42.27)     2:39.70 (40.29)
 23 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:45.04    2:40.78 q      
                  36.68     1:16.88 (40.20)     1:59.14 (42.26)     2:40.78 (41.64)
 24 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                3:30.00    2:48.80 q      
                  35.05     1:17.04 (41.99)     2:02.92 (45.88)     2:48.80 (45.88)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ward, Simone I            11 IA-MR                3:10.00    3:00.39        
                  37.67     1:21.16 (43.49)     2:07.32 (46.16)     3:00.39 (53.07)
 26 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              2:45.99    3:04.38        
                  39.66                             2:16.28 ( )     3:04.38 (48.10)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Le, Amanda T              12 FA-MR                2:59.99    3:13.55        
                1:31.18   3:13.55 (1:42.37)                                        
 28 Curran, Caleigh           11 IA-MR                3:00.00    3:14.51        
                  44.10     1:34.08 (49.98)     2:24.97 (50.89)     3:14.51 (49.54)
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:19.09  ASCS
 Meet Qualifying:  1:19.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:07.06    1:07.39 ASCS   
                  32.74     1:07.39 (34.65)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:10.38    1:11.55 ASCS   
                  35.19     1:11.55 (36.36)                                        
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:12.37    1:11.61 ASCS   
                  35.09     1:11.61 (36.52)                                        
  4 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:15.62    1:12.56 ASCS   
                  35.09     1:12.56 (37.47)                                        
  5 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:14.04    1:13.19 ASCS   
                  36.37     1:13.19 (36.82)                                        
  6 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:13.16    1:14.54 ASCS   
                  36.81     1:14.54 (37.73)                                        
  7 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:13.96    1:15.13 ASCS   
                  35.96     1:15.13 (39.17)                                        
  8 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:15.09    1:22.27        
                  39.58     1:22.27 (42.69)                                        
B - Final
  9 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:17.75    1:15.91 ASCS   
                  37.15     1:15.91 (38.76)                                        
 10 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:17.80    1:16.51 ASCS   
                  37.34     1:16.51 (39.17)                                        
 11 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:17.82    1:16.74 ASCS   
                  37.53     1:16.74 (39.21)                                        
 12 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:18.45    1:16.93 ASCS   
                  36.90     1:16.93 (40.03)                                        
 13 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:17.13    1:17.00 ASCS   
                  37.47     1:17.00 (39.53)                                        
 14 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:18.73    1:17.06 ASCS   
                  37.94     1:17.06 (39.12)                                        
 15 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:16.72    1:18.12 ASCS   
                  37.83     1:18.12 (40.29)                                        
 16 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                1:19.47    1:18.84 ASCS   
C - Final
 17 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:19.59    1:18.67 ASCS   
                  38.88     1:18.67 (39.79)                                        
 18 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:20.70    1:19.19        
                  38.72     1:19.19 (40.47)                                        
 19 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:23.59    1:22.42        
                  40.95     1:22.42 (41.47)                                        
 20 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:23.85    1:23.25        
                  41.46     1:23.25 (41.79)                                        
 21 Smith, Jamila             11 NFS-MR               1:26.16    1:26.75        
                  42.91     1:26.75 (43.84)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:19.09  ASCS
 Meet Qualifying:  1:19.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:09.12    1:07.06 qASCS  
                  32.61     1:07.06 (34.45)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:14.25    1:10.38 qASCS  
                  34.63     1:10.38 (35.75)                                        
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:13.31    1:12.37 qASCS  
                  35.24     1:12.37 (37.13)                                        
  4 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:13.90    1:13.16 qASCS  
                  35.94     1:13.16 (37.22)                                        
  5 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:19.00    1:13.96 qASCS  
                  35.54     1:13.96 (38.42)                                        
  6 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:19.80    1:14.04 qASCS  
                  36.45     1:14.04 (37.59)                                        
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:15.08    1:15.09 qASCS  
                  36.62     1:15.09 (38.47)                                        
  8 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:14.34    1:15.62 qASCS  
                  36.63     1:15.62 (38.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:19.09    1:16.72 qASCS  
                  37.51     1:16.72 (39.21)                                        
 10 Walz, Samantha L          11 FREE-MR              1:18.58    1:16.86 qASCS  
                  37.36     1:16.86 (39.50)                                        
 11 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:17.83    1:17.13 qASCS  
                  37.91     1:17.13 (39.22)                                        
 12 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:16.64    1:17.75 qASCS  
                  37.79     1:17.75 (39.96)                                        
 13 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:19.09    1:17.80 qASCS  
 14 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:17.45    1:17.82 qASCS  
                  38.34     1:17.82 (39.48)                                        
 15 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:16.90    1:18.45 qASCS  
                  37.20     1:18.45 (41.25)                                        
 16 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:18.99    1:18.73 qASCS  
                  38.51     1:18.73 (40.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:00.00    1:19.47 q      
                  37.65     1:19.47 (41.82)                                        
 18 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:18.73    1:19.59 q      
                  38.66     1:19.59 (40.93)                                        
 19 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:18.30    1:20.70 q      
                  39.08     1:20.70 (41.62)                                        
 20 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:22.39    1:23.59 q      
                  41.70     1:23.59 (41.89)                                        
 21 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:24.93    1:23.77 q      
                  40.85     1:23.77 (42.92)                                        
 22 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:22.72    1:23.85 q      
                  42.15     1:23.85 (41.70)                                        
 23 Zucchi, Mia               12 CFJV-MR              1:19.09    1:24.40 q      
                  41.43     1:24.40 (42.97)                                        
 24 Smith, Jamila             11 NFS-MR               1:34.98    1:26.16 q      
                  42.13     1:26.16 (44.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:34.35    1:28.14        
 26 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                1:39.66    1:29.83        
                  41.97     1:29.83 (47.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:00.00    1:35.19        
                  46.78     1:35.19 (48.41)                                        
 28 Ward, Simone I            11 IA-MR                2:00.00    1:36.44        
 29 Curran, Caleigh           11 IA-MR                2:00.00    1:37.77        
 30 Le, Amanda T              12 FA-MR                1:40.99    1:43.36        
                  49.83     1:43.36 (53.53)                                        
 -- Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                1:19.81         DQ        
      Multiple strokes
                  39.43          DQ (41.07)                                        
 -- Haas, Emma C              12 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Multiple strokes
                  42.95          DQ (48.81)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:18.58    1:16.20 ASCS   
                  35.85     1:16.20 (40.35)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:22.24    1:16.27 ASCS   
                  36.74     1:16.27 (39.53)                                        
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:19.10    1:16.47 ASCS   
                  35.34     1:16.47 (41.13)                                        
  4 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:23.88    1:21.08 ASCS   
                  38.02     1:21.08 (43.06)                                        
  5 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:25.38    1:21.23 ASCS   
                  39.34     1:21.23 (41.89)                                        
  6 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:23.32    1:22.68 ASCS   
                  39.29     1:22.68 (43.39)                                        
  7 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:26.33    1:23.32 ASCS   
                  38.39     1:23.32 (44.93)                                        
  8 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:24.85    1:25.11 ASCS   
                  40.11     1:25.11 (45.00)                                        
B - Final
  9 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:29.91    1:26.24 ASCS   
                  40.68     1:26.24 (45.56)                                        
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:28.34    1:26.35 ASCS   
                  42.52     1:26.35 (43.83)                                        
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:29.90    1:28.56 ASCS   
                  43.54     1:28.56 (45.02)                                        
 12 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:31.26    1:28.76 ASCS   
                  42.59     1:28.76 (46.17)                                        
 13 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:29.39    1:29.51 ASCS   
                  42.82     1:29.51 (46.69)                                        
 14 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:28.92    1:29.99 ASCS   
                  42.54     1:29.99 (47.45)                                        
 15 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:34.09    1:34.04        
                  44.52     1:34.04 (49.52)                                        
 16 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:37.46    1:38.27        
                  46.42     1:38.27 (51.85)                                        
C - Final
 17 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:39.20    1:37.79        
                  47.48     1:37.79 (50.31)                                        
 18 Haas, Emma C              12 IA-MR                1:38.63    1:38.64        
                  47.41     1:38.64 (51.23)                                        
 19 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:39.39    1:40.61        
                  47.58     1:40.61 (53.03)                                        
 20 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                1:39.08    1:40.98        
                  46.99     1:40.98 (53.99)                                        
 21 Curran, Caleigh           11 IA-MR                1:43.52    1:42.73        
                  48.57     1:42.73 (54.16)                                        
 22 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              1:42.77    1:44.89        
                  48.63     1:44.89 (56.26)                                        
 23 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:46.37    1:48.58        
                  52.26     1:48.58 (56.32)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:19.79    1:18.58 qASCS  
                  37.22     1:18.58 (41.36)                                        
  2 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:19.33    1:19.10 qASCS  
                  36.26     1:19.10 (42.84)                                        
  3 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:20.03    1:22.24 qASCS  
                  38.82     1:22.24 (43.42)                                        
  4 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:27.16    1:23.32 qASCS  
                  39.60     1:23.32 (43.72)                                        
  5 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:21.47    1:23.88 qASCS  
                  39.56     1:23.88 (44.32)                                        
  6 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:29.56    1:24.85 qASCS  
                  40.46     1:24.85 (44.39)                                        
  7 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:24.59    1:25.38 qASCS  
                  41.08     1:25.38 (44.30)                                        
  8 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:26.10    1:26.33 qASCS  
                  40.57     1:26.33 (45.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:28.68    1:28.34 qASCS  
                  42.47     1:28.34 (45.87)                                        
 10 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:33.61    1:28.92 qASCS  
                  42.26     1:28.92 (46.66)                                        
 11 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:28.46    1:29.39 qASCS  
                  42.73     1:29.39 (46.66)                                        
 12 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:29.05    1:29.90 qASCS  
                  42.77     1:29.90 (47.13)                                        
 13 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:28.54    1:29.91 qASCS  
                  41.74     1:29.91 (48.17)                                        
 14 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:27.76    1:29.93 qASCS  
                  42.66     1:29.93 (47.27)                                        
 15 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:32.35    1:31.26 qASCS  
                  44.01     1:31.26 (47.25)                                        
 16 Buono, Serena E           12 IA-MR                2:00.00    1:34.09 q      
                  44.28     1:34.09 (49.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:31.99    1:37.46 q      
                  46.76     1:37.46 (50.70)                                        
 18 Haas, Emma C              12 IA-MR                2:00.00    1:38.63 q      
                  47.59     1:38.63 (51.04)                                        
 19 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:00.00    1:39.08 q      
                  46.09     1:39.08 (52.99)                                        
 20 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:37.63    1:39.20 q      
                  46.71     1:39.20 (52.49)                                        
 21 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:40.08    1:39.39 q      
                  47.50     1:39.39 (51.89)                                        
 22 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              1:48.37    1:42.77 q      
                  47.95     1:42.77 (54.82)                                        
 23 Curran, Caleigh           11 IA-MR                1:45.78    1:43.52 q      
                  47.80     1:43.52 (55.72)                                        
 24 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:47.78    1:46.37 q      
                  51.86     1:46.37 (54.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Karolczuk, Emilia         12 IA-MR                2:00.00    1:56.14        
                  55.51   1:56.14 (1:00.63)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:06.08    1:06.01 ASCS   
                  30.80     1:06.01 (35.21)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:07.08    1:07.64 ASCS   
                  31.34     1:07.64 (36.30)                                        
  3 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:15.56    1:12.08 ASCS   
                  33.26     1:12.08 (38.82)                                        
  4 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:19.47    1:17.14 ASCS   
                  34.46     1:17.14 (42.68)                                        
  5 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:17.61    1:19.72 ASCS   
                  36.05     1:19.72 (43.67)                                        
  6 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:18.92    1:20.08 ASCS   
                  35.85     1:20.08 (44.23)                                        
  7 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:19.20    1:20.22 ASCS   
                  36.70     1:20.22 (43.52)                                        
  8 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:19.27    1:22.36 ASCS   
                  38.14     1:22.36 (44.22)                                        
B - Final
  9 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:20.45    1:18.34 ASCS   
                  37.29     1:18.34 (41.05)                                        
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:21.09    1:20.43 ASCS   
                  38.38     1:20.43 (42.05)                                        
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:24.83    1:20.70 ASCS   
                  38.73     1:20.70 (41.97)                                        
 12 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:21.39    1:22.67 ASCS   
                  39.91     1:22.67 (42.76)                                        
 13 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:21.45    1:23.04 ASCS   
                  38.56     1:23.04 (44.48)                                        
 14 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:29.36    1:27.92 ASCS   
                  40.64     1:27.92 (47.28)                                        
C - Final
 17 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:31.17    1:27.71 ASCS   
                  36.43     1:27.71 (51.28)                                        
 18 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:31.69    1:29.14        
                  37.53     1:29.14 (51.61)                                        
 19 Smith, Jamila             11 NFS-MR               1:40.32    1:39.61        
                  43.43     1:39.61 (56.18)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:07.77    1:06.08 qASCS  
                  30.88     1:06.08 (35.20)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:09.67    1:07.08 qASCS  
                  31.16     1:07.08 (35.92)                                        
  3 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:23.99    1:15.56 qASCS  
                  34.73     1:15.56 (40.83)                                        
  4 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:24.41    1:17.61 qASCS  
                  35.19     1:17.61 (42.42)                                        
  5 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:24.11    1:18.92 qASCS  
                  35.58     1:18.92 (43.34)                                        
  6 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:21.30    1:19.20 qASCS  
                  35.13     1:19.20 (44.07)                                        
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:18.53    1:19.27 qASCS  
                  36.96     1:19.27 (42.31)                                        
  8 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:28.23    1:19.47 qASCS  
                  35.85     1:19.47 (43.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:27.25    1:20.45 qASCS  
                  37.56     1:20.45 (42.89)                                        
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:19.74    1:21.09 qASCS  
                  37.96     1:21.09 (43.13)                                        
 11 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:35.00    1:21.39 qASCS  
                  38.34     1:21.39 (43.05)                                        
 12 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:24.78    1:21.45 qASCS  
                  35.29     1:21.45 (46.16)                                        
 13 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:00.00    1:24.32 qASCS  
                  37.05     1:24.32 (47.27)                                        
 14 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:24.13    1:24.83 qASCS  
                  41.03     1:24.83 (43.80)                                        
 15 Zucchi, Mia               12 CFJV-MR              1:23.14    1:24.84 qASCS  
                  40.40     1:24.84 (44.44)                                        
 16 Walz, Samantha L          11 FREE-MR              1:27.99    1:25.44 qASCS  
                  37.33     1:25.44 (48.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:27.99    1:29.36 q      
                  39.79     1:29.36 (49.57)                                        
 18 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:27.99    1:31.17 q      
                  37.67     1:31.17 (53.50)                                        
 19 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:32.43    1:31.69 q      
                  39.51     1:31.69 (52.18)                                        
 20 Smith, Jamila             11 NFS-MR                    NT    1:40.32 q      
                  42.12     1:40.32 (58.20)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:49.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:32.30    2:26.69 ASCS   
                  31.36     1:08.02 (36.66)     1:52.46 (44.44)     2:26.69 (34.23)
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:37.93    2:26.76 ASCS   
                  31.73     1:08.97 (37.24)     1:52.42 (43.45)     2:26.76 (34.34)
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:33.73    2:29.96 ASCS   
                  34.39     1:12.44 (38.05)     1:55.71 (43.27)     2:29.96 (34.25)
  4 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:33.20    2:35.24 ASCS   
                  33.04     1:14.03 (40.99)     1:58.39 (44.36)     2:35.24 (36.85)
  5 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:40.57    2:36.76 ASCS   
                  34.97     1:13.69 (38.72)     2:00.39 (46.70)     2:36.76 (36.37)
  6 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:45.55    2:42.59 ASCS   
                  35.30     1:18.60 (43.30)     2:08.09 (49.49)     2:42.59 (34.50)
  7 Buono, Sarina L           11 IA-MR                2:40.78    2:43.37 ASCS   
                  36.98     1:18.25 (41.27)     2:08.60 (50.35)     2:43.37 (34.77)
  8 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              2:44.36    2:47.76 ASCS   
                  37.47     1:20.07 (42.60)     2:09.25 (49.18)     2:47.76 (38.51)
B - Final
  9 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:52.53    2:46.49 ASCS   
                  37.30     1:21.48 (44.18)     2:07.95 (46.47)     2:46.49 (38.54)
 10 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:48.80    2:50.11        
                  36.38     1:20.73 (44.35)     2:12.28 (51.55)     2:50.11 (37.83)
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:49.82    2:50.37        
                  35.20     1:19.76 (44.56)     2:11.66 (51.90)     2:50.37 (38.71)
 12 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               2:54.96    2:50.92        
                  36.74     1:19.80 (43.06)     2:12.80 (53.00)     2:50.92 (38.12)
 13 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:56.58    2:55.40        
                  39.47     1:22.58 (43.11)     2:16.61 (54.03)     2:55.40 (38.79)
 14 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                2:59.71    2:59.10        
                  39.91     1:22.31 (42.40)     2:18.62 (56.31)     2:59.10 (40.48)
 15 Hille, Amara V            11 IA-MR                3:04.78    3:02.62        
                  43.77     1:28.40 (44.63)     2:23.35 (54.95)     3:02.62 (39.27)
 -- Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              3:16.76         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  41.89     1:32.55 (50.66)     2:29.12 (56.57)          DQ (44.15)
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:49.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:31.14    2:32.30 qASCS  
                  32.09                             1:55.80 ( )     2:32.30 (36.50)
  2 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:54.86    2:33.20 qASCS  
                  33.03     1:14.36 (41.33)     1:58.11 (43.75)     2:33.20 (35.09)
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:34.68    2:33.73 qASCS  
                  35.16     1:14.10 (38.94)     1:59.14 (45.04)     2:33.73 (34.59)
  4 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:31.30    2:37.93 qASCS  
                  33.14     1:13.92 (40.78)     1:59.10 (45.18)     2:37.93 (38.83)
  5 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:42.49    2:40.57 qASCS  
                  38.48     1:18.79 (40.31)     2:06.22 (47.43)     2:40.57 (34.35)
  6 Buono, Sarina L           11 IA-MR                3:20.00    2:40.78 qASCS  
                  35.32     1:15.75 (40.43)     2:04.79 (49.04)     2:40.78 (35.99)
  7 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              2:47.00    2:44.36 qASCS  
                  36.14     1:18.13 (41.99)     2:05.49 (47.36)     2:44.36 (38.87)
  8 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:50.82    2:45.55 qASCS  
                  35.54     1:21.50 (45.96)     2:10.69 (49.19)     2:45.55 (34.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Crane, Ruth A             12 IA-MR                2:45.00    2:47.00 qASCS  
                  36.49     1:15.77 (39.28)     2:10.12 (54.35)     2:47.00 (36.88)
 10 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                3:45.00    2:48.80 qASCS  
                  37.02     1:19.64 (42.62)     2:11.93 (52.29)     2:48.80 (36.87)
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:56.92    2:49.82 qASCS  
                  35.33     1:21.14 (45.81)     2:10.90 (49.76)     2:49.82 (38.92)
 12 Hedman, Else              12 CFJV-MR              2:49.99    2:52.35 q      
                  36.61     1:21.03 (44.42)     2:12.44 (51.41)     2:52.35 (39.91)
 13 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:55.32    2:52.53 q      
                  38.92     1:24.47 (45.55)     2:12.27 (47.80)     2:52.53 (40.26)
 14 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              2:48.62    2:52.69 q      
                  38.74     1:22.66 (43.92)     2:16.97 (54.31)     2:52.69 (35.72)
 15 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               2:55.26    2:54.96 q      
                  37.40     1:20.60 (43.20)     2:14.59 (53.99)     2:54.96 (40.37)
 16 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:49.99    2:56.58 q      
                  40.00     1:22.41 (42.41)     2:18.21 (55.80)     2:56.58 (38.37)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              2:49.99    2:56.69 q      
                  38.15     1:22.17 (44.02)     2:13.77 (51.60)     2:56.69 (42.92)
 18 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                3:30.00    2:59.71 q      
                  40.48     1:22.97 (42.49)     2:19.34 (56.37)     2:59.71 (40.37)
 19 Hille, Amara V            11 IA-MR                3:30.00    3:04.78 q      
                  44.61     1:32.19 (47.58)     2:23.94 (51.75)     3:04.78 (40.84)
 20 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              3:17.00    3:16.76 q      
                  42.61     1:35.13 (52.52)     2:31.35 (56.22)     3:16.76 (45.41)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:57.73    1:56.09        
     1) Jordan, Noelle R 12             2) Carpentieri, Jordan P 12       
     3) Crane, Ruth A 12                4) Profeta, Jordan T 12           
                  28.79       58.12 (29.33)     1:26.85 (28.73)     1:56.09 (29.24)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:59.74    2:01.67        
     1) Wilkinson, Julia 11             2) Todorov, Ainhoa 11             
     3) Linahan, Kristin 12             4) Chicaiza, Natali 12            
                  30.73     1:01.27 (30.54)     1:31.52 (30.25)     2:01.67 (30.15)
  3 Islanders Aquatics-MR  'B'                        2:08.97    2:01.75        
     1) Buono, Sarina L 11              2) Bilich, Kristen 12             
     3) Buono, Serena E 12              4) Smerechniak, Sofia 11          
                  31.01     1:01.31 (30.30)     1:31.84 (30.53)     2:01.75 (29.91)
  4 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:00.55    2:04.22        
     1) Velez, Sofia E 12               2) O'Malley, Eden G 11            
     3) Kennerley, Isobel M 12          4) Brezac, Ainsleigh A 11         
                  31.14     1:02.55 (31.41)     1:35.61 (33.06)     2:04.22 (28.61)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:08.54    2:06.39        
     1) Jordan, Noelle R 12             2) Profeta, Jordan T 12           
     3) Carpentieri, Jordan P 12        4) Crane, Ruth A 12               
                  31.39     1:08.05 (36.66)     1:37.98 (29.93)     2:06.39 (28.41)
  2 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:14.00    2:18.69        
     1) Kennerley, Isobel M 12          2) Velez, Sofia E 12              
     3) Brezac, Ainsleigh A 11          4) O'Malley, Eden G 11            
                  34.11     1:11.55 (37.44)     1:45.18 (33.63)     2:18.69 (33.51)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:14.60    2:19.18        
     1) Wilkinson, Julia 11             2) Carano, Mylie 11               
     3) Chicaiza, Natali 12             4) Hedman, Else 12                
                  34.90     1:14.12 (39.22)     1:49.16 (35.04)     2:19.18 (30.02)
  4 Islanders Aquatics-MR  'B'                        2:27.13    2:24.82        
     1) Buono, Serena E 12              2) Bilich, Kristen 12             
     3) Buono, Sarina L 11              4) Hille, Amara V 11              
                  36.66     1:15.96 (39.30)     1:51.89 (35.93)     2:24.82 (32.93)
  5 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:31.24    2:24.92        
     1) Polito, Lauren E 12             2) Cacace, Giovanna or G 11       
     3) Deng, Alexa G 11                4) Walz, Samantha L 11            
                  36.54     1:25.13 (48.59)     1:55.47 (30.34)     2:24.92 (29.45)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.29  ASCS
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  25.61      25.32 ASCS   
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  26.40      26.32 ASCS   
  3 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 26.87      27.00 ASCS   
  4 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR                27.43      27.12 ASCS   
  5 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR                27.50      27.41 ASCS   
  6 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  27.37      27.42 ASCS   
  7 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                  27.48      27.79 ASCS   
  8 Skala, Sarah M            14 IA-MR                  27.79      28.27 ASCS   
B - Final
  9 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                  28.06      27.06 ASCS   
 10 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                  28.18      27.55 ASCS   
 11 Rowan, Paige V            14 IA-MR                  28.18      27.66 ASCS   
 12 Deng, Chloe S             13 FREE-MR                28.18      28.00 ASCS   
 13 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR                28.31      28.08 ASCS   
 14 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                  28.19      28.09 ASCS   
 15 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                  28.40      28.87 ASCS   
C - Final
 17 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR                29.12      28.46 ASCS   
 18 Governali, Johanna R      13 IA-MR                  28.69      28.61 ASCS   
 19 Bilich, Paige L           14 IA-MR                  28.74      28.80 ASCS   
 20 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR                29.59      29.57 ASCS   
 21 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR                29.67      29.63 ASCS   
 22 Winters, Mia E            13 FREE-MR                29.87      29.77 ASCS   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.29  ASCS
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  26.08      25.61 qASCS  
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  26.85      26.40 qASCS  
  3 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 26.16      26.87 qASCS  
  4 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                  26.99      27.34 qASCS  
  5 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  27.11      27.37 qASCS  
  6 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR                27.99      27.43 qASCS  
  7 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                  27.92      27.48 qASCS  
  8 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR                27.93      27.50 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skala, Sarah M            14 IA-MR                  27.94      27.79 qASCS  
 10 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                  29.11      28.06 qASCS  
 11 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                  27.63      28.18 qASCS  
 11 Deng, Chloe S             13 FREE-MR                28.13      28.18 qASCS  
 11 Rowan, Paige V            14 IA-MR                  29.93      28.18 qASCS  
 14 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR                28.43      28.19 qASCS  
 14 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                  28.00      28.19 qASCS  
 16 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR                28.00      28.31 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                  28.03      28.40 qASCS  
 18 Governali, Johanna R      13 IA-MR                  28.41      28.69 qASCS  
 19 Bilich, Paige L           14 IA-MR                  28.85      28.74 qASCS  
 20 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR                28.53      28.89 qASCS  
 21 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR                28.93      29.12 qASCS  
 22 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR                28.95      29.59 qASCS  
 23 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR                29.67      29.67 qASCS  
 24 Winters, Mia E            13 FREE-MR                30.29      29.87 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Winters, Emma C           13 FREE-MR                29.89      30.13 ASCS   
 26 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                  30.60      30.27 ASCS   
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                  31.81      30.37        
 28 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR                29.79      30.68        
 29 Greene, Emily M           14 FA-MR                  30.18      30.77        
 30 Shehigian, Alexandra A    13 FA-MR                  33.92      31.82        
 31 Cluff, Piper *            13 IA-MR                  45.00      33.22        
 32 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                1:00.00      33.78        
 33 Parker, Lauren G          13 IA-MR                1:00.00      35.77        
 34 Daley, Nadia              13 NFS-MR                 38.05      38.05        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  54.33      54.19 ASCS   
                  26.11       54.19 (28.08)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  57.64      56.49 ASCS   
                  26.67       56.49 (29.82)                                        
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  58.91      58.45 ASCS   
                  27.76       58.45 (30.69)                                        
  4 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 58.56      59.28 ASCS   
                  27.61       59.28 (31.67)                                        
  5 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:01.08    1:00.34 ASCS   
                  29.07     1:00.34 (31.27)                                        
  6 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:01.45    1:01.24 ASCS   
                  29.48     1:01.24 (31.76)                                        
  7 Commike, Samantha N       14 FA-MR                  59.21    1:01.38 ASCS   
                  29.71     1:01.38 (31.67)                                        
  8 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:01.80    1:01.64 ASCS   
                  29.45     1:01.64 (32.19)                                        
B - Final
  9 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:01.84      59.54 ASCS   
                  28.70       59.54 (30.84)                                        
 10 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:02.61    1:00.59 ASCS   
                  29.33     1:00.59 (31.26)                                        
 11 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:02.07    1:01.07 ASCS   
                  29.00     1:01.07 (32.07)                                        
 12 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:03.37    1:03.36        
                  30.40     1:03.36 (32.96)                                        
 13 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:04.76    1:04.21        
                  30.46     1:04.21 (33.75)                                        
 14 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:05.24    1:04.55        
                  30.96     1:04.55 (33.59)                                        
 15 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:04.72    1:05.77        
C - Final
 17 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:05.50    1:04.35        
                  30.10     1:04.35 (34.25)                                        
 18 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:07.24    1:05.71        
                  31.12     1:05.71 (34.59)                                        
 18 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:05.84    1:05.71        
                  31.74     1:05.71 (33.97)                                        
 20 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:05.67    1:06.13        
                  30.95     1:06.13 (35.18)                                        
 21 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:07.28    1:06.38        
                  31.91     1:06.38 (34.47)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  56.22      54.33 qASCS  
                  26.28       54.33 (28.05)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  58.90      57.64 qASCS  
                  27.41       57.64 (30.23)                                        
  3 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 58.44      58.56 qASCS  
                  28.03       58.56 (30.53)                                        
  4 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  58.50      58.91 qASCS  
                  27.95       58.91 (30.96)                                        
  5 Commike, Samantha N       14 FA-MR                  57.75      59.21 qASCS  
                  28.53       59.21 (30.68)                                        
  6 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:00.18    1:00.36 qASCS  
                  28.76     1:00.36 (31.60)                                        
  7 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:00.64    1:01.08 qASCS  
                  29.38     1:01.08 (31.70)                                        
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:00.89    1:01.08 qASCS  
                  29.29     1:01.08 (31.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR                58.99    1:01.10 qASCS  
                  28.71     1:01.10 (32.39)                                        
 10 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:01.86    1:01.32 qASCS  
                  29.41     1:01.32 (31.91)                                        
 11 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:01.15    1:01.45 qASCS  
                  29.40     1:01.45 (32.05)                                        
 12 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:05.96    1:01.80 qASCS  
                  29.84     1:01.80 (31.96)                                        
 13 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:02.38    1:01.84 qASCS  
                  30.15     1:01.84 (31.69)                                        
 13 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:02.14    1:01.84 qASCS  
                  29.69     1:01.84 (32.15)                                        
 15 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:00.59    1:02.07 q      
                  29.39     1:02.07 (32.68)                                        
 16 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:00.91    1:02.61 q      
                  30.14     1:02.61 (32.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                1:00.60    1:02.83 q      
                  29.68     1:02.83 (33.15)                                        
 18 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:08.99    1:03.37 q      
                  30.72     1:03.37 (32.65)                                        
 19 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:01.99    1:04.61 q      
                  30.37     1:04.61 (34.24)                                        
 20 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:06.99    1:04.72 q      
                  29.88     1:04.72 (34.84)                                        
 21 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:05.65    1:04.76 q      
                  30.87     1:04.76 (33.89)                                        
 22 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:03.98    1:05.24 q      
                  31.50     1:05.24 (33.74)                                        
 23 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:04.39    1:05.50 q      
                  30.94     1:05.50 (34.56)                                        
 24 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:01.99    1:05.67 q      
                  30.91     1:05.67 (34.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:05.51    1:05.84        
                  31.74     1:05.84 (34.10)                                        
 26 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:06.33    1:07.24        
                  31.73     1:07.24 (35.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:08.32    1:07.28        
                  31.98     1:07.28 (35.30)                                        
 28 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:07.95    1:08.06        
                  32.84     1:08.06 (35.22)                                        
 29 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                2:00.00    1:12.69        
                  34.74     1:12.69 (37.95)                                        
 30 Cluff, Piper *            13 IA-MR                1:30.00    1:13.09        
                  34.59     1:13.09 (38.50)                                        
 31 Parker, Lauren G          13 IA-MR                2:00.00    1:20.05        
                  38.36     1:20.05 (41.69)                                        
 -- Cunneen, Elena C          13 IA-MR                  58.54         DQ        
      False start
                  28.44          DQ (30.89)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Multi-Class
===============================================================================
              2:22.19  ASCS
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:57.52    1:57.03 ASCS   
                  27.28       56.73 (29.45)     1:27.11 (30.38)     1:57.03 (29.92)
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:04.09    2:03.37 ASCS   
                  28.26       59.45 (31.19)     1:31.81 (32.36)     2:03.37 (31.56)
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                2:03.90    2:07.62 ASCS   
                  28.53     1:00.28 (31.75)     1:33.78 (33.50)     2:07.62 (33.84)
  4 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                2:06.63    2:08.72 ASCS   
                  29.77     1:02.03 (32.26)     1:35.49 (33.46)     2:08.72 (33.23)
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:08.35    2:09.01 ASCS   
                  29.60     1:02.85 (33.25)     1:36.33 (33.48)     2:09.01 (32.68)
  6 Commike, Samantha N       14 FA-MR                2:06.47    2:09.13 ASCS   
                  30.29     1:02.77 (32.48)     1:36.62 (33.85)     2:09.13 (32.51)
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                2:10.98    2:11.91 ASCS   
                  30.18     1:03.49 (33.31)     1:37.90 (34.41)     2:11.91 (34.01)
  8 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                2:14.37    2:14.23 ASCS   
                  30.52     1:04.56 (34.04)     1:39.86 (35.30)     2:14.23 (34.37)
B - Final
  9 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:15.53    2:09.21 ASCS   
                  29.19     1:00.83 (31.64)     1:34.65 (33.82)     2:09.21 (34.56)
 10 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:20.46    2:12.75 ASCS   
                  30.57     1:04.13 (33.56)     1:39.31 (35.18)     2:12.75 (33.44)
 11 Rowan, Paige V            14 IA-MR                2:17.46    2:17.24 ASCS   
                  29.73     1:04.65 (34.92)     1:42.04 (37.39)     2:17.24 (35.20)
 12 Winters, Emma C           13 FREE-MR              2:20.73    2:18.86 ASCS   
                  31.77     1:06.66 (34.89)     1:43.40 (36.74)     2:18.86 (35.46)
 13 Governali, Johanna R      13 IA-MR                2:21.31    2:21.34 ASCS   
                  30.28     1:05.51 (35.23)     1:44.04 (38.53)     2:21.34 (37.30)
C - Final
 17 Bilich, Paige L           14 IA-MR                2:27.67    2:22.42        
                  31.07     1:07.44 (36.37)     1:45.87 (38.43)     2:22.42 (36.55)
 18 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                2:24.55    2:25.12        
                  31.77     1:08.82 (37.05)     1:47.15 (38.33)     2:25.12 (37.97)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Multi-Class
===============================================================================
              2:22.19  ASCS
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:59.39    1:57.52 qASCS  
                  27.06       56.65 (29.59)     1:27.20 (30.55)     1:57.52 (30.32)
  2 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                2:05.61    2:03.90 qASCS  
                  28.04       58.70 (30.66)     1:30.98 (32.28)     2:03.90 (32.92)
  3 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:07.57    2:04.09 qASCS  
                  28.38       59.77 (31.39)   2:04.09 (1:04.32)                    
  4 Commike, Samantha N       14 FA-MR                2:05.83    2:06.47 qASCS  
                  29.56     1:01.28 (31.72)     1:34.16 (32.88)     2:06.47 (32.31)
  5 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                2:07.72    2:06.63 qASCS  
                  28.94     1:01.22 (32.28)     1:34.47 (33.25)     2:06.63 (32.16)
  6 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:10.23    2:08.35 qASCS  
                  29.37     1:02.17 (32.80)     1:35.33 (33.16)     2:08.35 (33.02)
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                2:10.35    2:10.98 qASCS  
                  28.69     1:01.46 (32.77)     1:36.11 (34.65)     2:10.98 (34.87)
  8 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              2:08.85    2:12.15 qASCS  
                  30.02     1:02.48 (32.46)     1:36.48 (34.00)     2:12.15 (35.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                2:12.68    2:12.91 qASCS  
                  29.43     1:02.53 (33.10)     1:37.38 (34.85)     2:12.91 (35.53)
 10 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              2:09.84    2:14.08 qASCS  
                  30.78     1:03.84 (33.06)     1:38.42 (34.58)     2:14.08 (35.66)
 11 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                2:11.79    2:14.37 qASCS  
                  30.03     1:03.74 (33.71)     1:39.51 (35.77)     2:14.37 (34.86)
 12 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              2:14.85    2:15.06 qASCS  
                  30.90     1:03.47 (32.57)     1:39.18 (35.71)     2:15.06 (35.88)
 13 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:20.11    2:15.53 qASCS  
                  31.05     1:04.77 (33.72)     1:39.98 (35.21)     2:15.53 (35.55)
 14 Rowan, Paige V            14 IA-MR                2:24.86    2:17.46 qASCS  
                  30.77     1:05.99 (35.22)     1:43.43 (37.44)     2:17.46 (34.03)
 15 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                2:14.60    2:19.63 qASCS  
                  30.55     1:06.10 (35.55)     1:43.74 (37.64)     2:19.63 (35.89)
 16 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                2:17.92    2:20.41 qASCS  
                  31.13     1:06.59 (35.46)     1:43.56 (36.97)     2:20.41 (36.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:14.73    2:20.46 qASCS  
                  32.78     1:08.12 (35.34)     1:44.10 (35.98)     2:20.46 (36.36)
 18 Winters, Emma C           13 FREE-MR              2:25.99    2:20.73 qASCS  
                  32.18     1:08.44 (36.26)     1:45.13 (36.69)     2:20.73 (35.60)
 19 Governali, Johanna R      13 IA-MR                2:22.39    2:21.31 qASCS  
                  31.31     1:07.18 (35.87)     1:45.41 (38.23)     2:21.31 (35.90)
 20 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              2:19.73    2:22.67 q      
                  32.43     1:08.25 (35.82)     1:45.86 (37.61)     2:22.67 (36.81)
 21 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                2:25.89    2:24.55 q      
                  32.45     1:09.25 (36.80)     1:48.09 (38.84)     2:24.55 (36.46)
 22 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                2:28.78    2:25.53 q      
                  33.09   2:25.53 (1:52.44)                                        
 23 Bilich, Paige L           14 IA-MR                2:24.83    2:27.67 q      
                  31.48     1:08.91 (37.43)     1:48.73 (39.82)     2:27.67 (38.94)
 24 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                3:00.00    2:45.12 q      
                  34.69   2:45.12 (2:10.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Parker, Lauren G          13 IA-MR                3:30.00    2:51.59        
                  37.29   2:51.59 (2:14.30)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:01.70    1:01.48 ASCS   
                  29.85     1:01.48 (31.63)                                        
  2 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:03.18    1:04.47 ASCS   
                  30.96     1:04.47 (33.51)                                        
  3 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              1:08.52    1:06.06 ASCS   
                  32.36     1:06.06 (33.70)                                        
  4 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:07.49    1:06.91 ASCS   
                  32.21     1:06.91 (34.70)                                        
  5 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:08.24    1:07.11 ASCS   
                  33.05     1:07.11 (34.06)                                        
  6 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:08.36    1:08.17 ASCS   
                  32.95     1:08.17 (35.22)                                        
  7 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:10.83    1:10.84        
                  33.78     1:10.84 (37.06)                                        
  8 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:10.69    1:12.00        
                  34.57     1:12.00 (37.43)                                        
B - Final
  9 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:11.65    1:08.93 ASCS   
                  33.59     1:08.93 (35.34)                                        
 10 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              1:11.47    1:10.89        
                  35.15     1:10.89 (35.74)                                        
 11 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:13.48    1:12.61        
                  35.08     1:12.61 (37.53)                                        
 12 Greene, Emily M           14 FA-MR                1:14.11    1:13.93        
                  36.02     1:13.93 (37.91)                                        
 13 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:12.94    1:14.29        
 14 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:16.25    1:14.78        
                  36.58     1:14.78 (38.20)                                        
 15 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:12.51    1:15.93        
                  36.83     1:15.93 (39.10)                                        
 16 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:13.94    1:17.69        
                  37.58     1:17.69 (40.11)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:04.91    1:01.70 qASCS  
                  30.01     1:01.70 (31.69)                                        
  2 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:04.80    1:03.18 qASCS  
                  30.79     1:03.18 (32.39)                                        
  3 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:06.84    1:07.49 qASCS  
                  32.04     1:07.49 (35.45)                                        
  4 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:06.78    1:08.24 qASCS  
                  33.99     1:08.24 (34.25)                                        
  5 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:06.82    1:08.36 qASCS  
                  32.92     1:08.36 (35.44)                                        
  6 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              1:08.91    1:08.52 qASCS  
                  33.12     1:08.52 (35.40)                                        
  7 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:14.53    1:10.69 q      
                  33.76     1:10.69 (36.93)                                        
  8 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:11.71    1:10.83 q      
                  33.42     1:10.83 (37.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              1:16.99    1:11.47 q      
                  34.82     1:11.47 (36.65)                                        
 10 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:09.30    1:11.65 q      
                  34.75     1:11.65 (36.90)                                        
 11 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:11.67    1:12.51 q      
                  35.32     1:12.51 (37.19)                                        
 12 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:18.06    1:12.94 q      
                  35.32     1:12.94 (37.62)                                        
 13 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:15.76    1:13.48 q      
                  34.27     1:13.48 (39.21)                                        
 14 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:14.31    1:13.94 q      
                  40.30     1:13.94 (33.64)                                        
 15 Greene, Emily M           14 FA-MR                1:12.90    1:14.11 q      
                  35.76     1:14.11 (38.35)                                        
 16 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:15.34    1:16.25 q      
                  36.59     1:16.25 (39.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:17.99    1:18.00 q      
                  37.81     1:18.00 (40.19)                                        
 18 Shehigian, Alexandra A    13 FA-MR                1:21.34    1:22.90 q      
                  40.14     1:22.90 (42.76)                                        
 19 Cluff, Piper *            13 IA-MR                2:00.00    1:23.13 q      
                  40.75     1:23.13 (42.38)                                        
 20 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                2:00.00    1:26.48 q      
                  41.33     1:26.48 (45.15)                                        
 21 Daley, Nadia              13 NFS-MR               1:49.78    1:40.77 q      
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:23.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:23.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:17.64    1:16.31 ASCS   
                  36.14     1:16.31 (40.17)                                        
  2 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:19.13    1:16.75 ASCS   
                  36.06     1:16.75 (40.69)                                        
  3 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:18.57    1:18.07 ASCS   
                  36.55     1:18.07 (41.52)                                        
  4 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:19.23    1:18.21 ASCS   
                  36.79     1:18.21 (41.42)                                        
  5 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:20.91    1:19.14 ASCS   
                  37.42     1:19.14 (41.72)                                        
  6 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:24.12    1:22.63 ASCS   
                  38.40     1:22.63 (44.23)                                        
  7 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:23.40    1:24.28        
                  39.39     1:24.28 (44.89)                                        
B - Final
  9 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:24.96    1:21.45 ASCS   
                  38.64     1:21.45 (42.81)                                        
 10 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:25.70    1:23.36 ASCS   
                  38.80     1:23.36 (44.56)                                        
 11 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:28.44    1:27.70        
                  41.08     1:27.70 (46.62)                                        
 12 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:37.93    1:38.29        
                  46.27     1:38.29 (52.02)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:23.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:23.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:21.09    1:17.64 qASCS  
                  36.35     1:17.64 (41.29)                                        
  2 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:13.99    1:18.57 qASCS  
                  36.94     1:18.57 (41.63)                                        
  3 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:19.93    1:19.13 qASCS  
                  36.97     1:19.13 (42.16)                                        
  4 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:15.89    1:19.23 qASCS  
                  37.71     1:19.23 (41.52)                                        
  5 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:18.72    1:20.63 qASCS  
                  37.90     1:20.63 (42.73)                                        
  6 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:20.14    1:20.91 qASCS  
                  38.15     1:20.91 (42.76)                                        
  7 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:19.52    1:21.89 qASCS  
                  38.76     1:21.89 (43.13)                                        
  8 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:23.81    1:23.40 qASCS  
                  39.08     1:23.40 (44.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:24.00    1:24.12 q      
                  38.50     1:24.12 (45.62)                                        
 10 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:22.33    1:24.96 q      
                  40.26     1:24.96 (44.70)                                        
 11 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:21.79    1:25.70 q      
                  39.61     1:25.70 (46.09)                                        
 12 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:23.99    1:28.14 q      
                  41.88     1:28.14 (46.26)                                        
 13 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:33.63    1:28.44 q      
                  41.79     1:28.44 (46.65)                                        
 14 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              1:23.99    1:29.70 q      
                  42.37     1:29.70 (47.33)                                        
 15 Cluff, Piper *            13 IA-MR                2:00.00    1:34.87 q      
                  44.38     1:34.87 (50.49)                                        
 16 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:35.99    1:37.93 q      
                  47.36     1:37.93 (50.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parker, Lauren G          13 IA-MR                2:00.00    1:41.97 q      
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:15.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:00.27    1:00.34 ASCS   
                  28.30     1:00.34 (32.04)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:04.76    1:03.38 ASCS   
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:04.84    1:04.27 ASCS   
                  28.83     1:04.27 (35.44)                                        
  4 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:09.78    1:08.14 ASCS   
                  31.58     1:08.14 (36.56)                                        
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:08.97    1:08.75 ASCS   
                  30.62     1:08.75 (38.13)                                        
  6 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:11.19    1:11.38 ASCS   
                  32.76     1:11.38 (38.62)                                        
  7 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:13.78    1:12.29 ASCS   
                  31.63     1:12.29 (40.66)                                        
  8 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:12.74    1:12.71 ASCS   
                  32.80     1:12.71 (39.91)                                        
B - Final
  9 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:13.98    1:12.14 ASCS   
                  33.22     1:12.14 (38.92)                                        
 10 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:16.17    1:15.35 ASCS   
                  34.02     1:15.35 (41.33)                                        
 11 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:17.95    1:16.70        
                  34.98     1:16.70 (41.72)                                        
 12 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:17.86    1:16.96        
                  35.85     1:16.96 (41.11)                                        
 13 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:22.75    1:16.98        
                  35.22     1:16.98 (41.76)                                        
 13 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:15.59    1:16.98        
                  34.55     1:16.98 (42.43)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:15.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:02.17    1:00.27 qASCS  
                  28.44     1:00.27 (31.83)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:07.33    1:04.76 qASCS  
                  30.32     1:04.76 (34.44)                                        
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:07.10    1:04.84 qASCS  
                  29.15     1:04.84 (35.69)                                        
  4 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:09.45    1:08.97 qASCS  
                  30.99     1:08.97 (37.98)                                        
  5 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:10.49    1:09.78 qASCS  
                  32.57     1:09.78 (37.21)                                        
  6 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:12.48    1:11.19 qASCS  
                  31.82     1:11.19 (39.37)                                        
  7 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:16.27    1:12.74 qASCS  
                  32.48     1:12.74 (40.26)                                        
  8 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                1:14.08    1:13.18 qASCS  
                  34.79     1:13.18 (38.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:13.57    1:13.78 qASCS  
                  33.46     1:13.78 (40.32)                                        
 10 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:20.08    1:13.98 qASCS  
                  33.69     1:13.98 (40.29)                                        
 11 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:15.99    1:15.59 qASCS  
                  33.28     1:15.59 (42.31)                                        
 12 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:13.64    1:16.17 q      
                  34.22     1:16.17 (41.95)                                        
 13 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:13.07    1:17.86 q      
                  36.61     1:17.86 (41.25)                                        
 14 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:15.44    1:17.95 q      
                  34.69     1:17.95 (43.26)                                        
 15 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:19.99    1:22.75 q      
                  35.90     1:22.75 (46.85)                                        
 16 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                2:00.00    1:31.03 q      
                  36.72     1:31.03 (54.31)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:04.23    1:04.60        
                  29.22     1:04.60 (35.38)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:07.17    1:06.30        
                  31.43     1:06.30 (34.87)                                        
  3 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:08.04    1:07.99        
                  31.37     1:07.99 (36.62)                                        
  4 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:08.09    1:08.36        
                  30.74     1:08.36 (37.62)                                        
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:09.53    1:10.61        
                  32.12     1:10.61 (38.49)                                        
  6 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:14.34    1:13.13        
                  35.25     1:13.13 (37.88)                                        
  7 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:13.95    1:13.57        
  8 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:13.38    1:13.86        
                  35.53     1:13.86 (38.33)                                        
B - Final
  9 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:14.47    1:13.06        
                  34.17     1:13.06 (38.89)                                        
 10 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:18.11    1:14.47        
                  35.36     1:14.47 (39.11)                                        
 11 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:14.42    1:15.45        
                  36.33     1:15.45 (39.12)                                        
 12 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:19.21    1:20.26        
                  36.01     1:20.26 (44.25)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:06.19    1:04.23 q      
                  29.12     1:04.23 (35.11)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:11.91    1:07.17 q      
                  32.11     1:07.17 (35.06)                                        
  3 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:07.99    1:08.04 q      
                  31.60     1:08.04 (36.44)                                        
  4 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:10.12    1:08.09 q      
                  30.94     1:08.09 (37.15)                                        
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:08.92    1:09.53 q      
                  31.31     1:09.53 (38.22)                                        
  6 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:14.62    1:11.42 q      
                  33.51     1:11.42 (37.91)                                        
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:12.91    1:13.05 q      
                  32.69     1:13.05 (40.36)                                        
  8 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:20.86    1:13.14 q      
                  33.02     1:13.14 (40.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:16.55    1:13.18 q      
                  34.58     1:13.18 (38.60)                                        
 10 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:45.00    1:13.38 q      
                  36.15     1:13.38 (37.23)                                        
 11 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:17.38    1:13.95 q      
                  32.44     1:13.95 (41.51)                                        
 12 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:14.10    1:13.96 q      
                  34.45     1:13.96 (39.51)                                        
 13 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:15.62    1:14.34 q      
                  34.74     1:14.34 (39.60)                                        
 14 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:15.99    1:14.42 q      
                  35.79     1:14.42 (38.63)                                        
 15 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:17.96    1:14.47 q      
                  34.36     1:14.47 (40.11)                                        
 16 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                1:15.83    1:14.68 q      
                  34.92     1:14.68 (39.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:13.82    1:14.91 q      
                  34.58     1:14.91 (40.33)                                        
 18 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:15.99    1:18.11 q      
                  35.80     1:18.11 (42.31)                                        
 19 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:29.92    1:19.21 q      
                  35.97     1:19.21 (43.24)                                        
 20 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:19.74    1:19.43 q      
                  36.12     1:19.43 (43.31)                                        
 -- Commike, Samantha N       14 FA-MR                1:11.35         DQ        
      False start - Misc
                  35.83          DQ (39.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:19.51    2:17.49 ASCS   
                  29.29     1:05.27 (35.98)     1:46.59 (41.32)     2:17.49 (30.90)
  2 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              2:25.24    2:24.90 ASCS   
                  31.53     1:08.14 (36.61)     1:51.31 (43.17)     2:24.90 (33.59)
  3 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:33.19    2:25.40 ASCS   
                  31.59     1:08.14 (36.55)     1:52.24 (44.10)     2:25.40 (33.16)
  4 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              2:28.43    2:26.79 ASCS   
                  31.08     1:06.57 (35.49)     1:54.26 (47.69)     2:26.79 (32.53)
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:29.39    2:27.92 ASCS   
                  30.64     1:08.63 (37.99)     1:54.67 (46.04)     2:27.92 (33.25)
  6 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:32.15    2:28.49 ASCS   
                  33.25     1:10.26 (37.01)     1:54.63 (44.37)     2:28.49 (33.86)
  7 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              2:31.97    2:32.83 ASCS   
                  33.35     1:11.81 (38.46)     1:56.85 (45.04)     2:32.83 (35.98)
  8 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                2:33.97    2:33.59        
                  34.52     1:13.16 (38.64)     1:56.93 (43.77)     2:33.59 (36.66)
B - Final
  9 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              2:34.22    2:33.83        
                  33.17     1:11.89 (38.72)     2:00.93 (49.04)     2:33.83 (32.90)
 10 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              2:39.52    2:34.37        
                  34.56     1:14.90 (40.34)     2:00.37 (45.47)     2:34.37 (34.00)
 11 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              2:36.99    2:38.56        
                  31.55     1:11.24 (39.69)     2:02.77 (51.53)     2:38.56 (35.79)
 12 Greene, Emily M           14 FA-MR                2:39.62    2:42.18        
                  36.63     1:16.56 (39.93)     2:05.22 (48.66)     2:42.18 (36.96)
 13 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              2:50.23    2:42.26        
                  36.83     1:19.23 (42.40)     2:04.69 (45.46)     2:42.26 (37.57)
 14 Parker, Lauren G          13 IA-MR                3:10.69    3:10.10        
                  44.94     1:33.75 (48.81)     2:29.50 (55.75)     3:10.10 (40.60)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:23.84    2:19.51 qASCS  
                  29.54     1:07.02 (37.48)     1:48.92 (41.90)     2:19.51 (30.59)
  2 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              2:30.47    2:25.24 qASCS  
                  32.20     1:08.87 (36.67)     1:50.90 (42.03)     2:25.24 (34.34)
  3 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              2:19.99    2:28.43 qASCS  
                  31.79     1:08.64 (36.85)     1:55.20 (46.56)     2:28.43 (33.23)
  4 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:30.33    2:29.39 qASCS  
                  31.34     1:09.07 (37.73)     1:55.81 (46.74)     2:29.39 (33.58)
  5 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              2:33.99    2:31.97 qASCS  
                  34.60     1:12.46 (37.86)     1:56.19 (43.73)     2:31.97 (35.78)
  6 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:36.00    2:32.15 qASCS  
                  33.44     1:11.79 (38.35)     1:56.51 (44.72)     2:32.15 (35.64)
  7 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:28.36    2:33.19 q      
                  32.77     1:10.64 (37.87)     1:56.95 (46.31)     2:33.19 (36.24)
  8 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                2:34.92    2:33.97 q      
                  34.78     1:14.27 (39.49)     1:57.92 (43.65)     2:33.97 (36.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              2:32.85    2:34.22 q      
                  33.05     1:12.98 (39.93)     2:00.18 (47.20)     2:34.22 (34.04)
 10 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              2:34.23    2:36.99 q      
                  31.52     1:10.70 (39.18)     2:01.44 (50.74)     2:36.99 (35.55)
 11 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              2:32.99    2:39.52 q      
                  35.29     1:16.92 (41.63)     2:03.33 (46.41)     2:39.52 (36.19)
 12 Greene, Emily M           14 FA-MR                2:45.46    2:39.62 q      
                  36.01     1:16.10 (40.09)     2:03.93 (47.83)     2:39.62 (35.69)
 13 Winters, Emma C           13 FREE-MR              2:45.99    2:45.34 q      
                  34.67     1:16.42 (41.75)     2:09.18 (52.76)     2:45.34 (36.16)
 14 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              2:39.12    2:50.23 q      
                  39.96     1:24.14 (44.18)     2:11.26 (47.12)     2:50.23 (38.97)
 15 Shehigian, Alexandra A    13 FA-MR                2:55.32    2:54.53 q      
                  37.51     1:21.42 (43.91)     2:16.35 (54.93)     2:54.53 (38.18)
 16 Parker, Lauren G          13 IA-MR                3:45.00    3:10.69 q      
                  42.01     1:30.91 (48.90)     2:27.20 (56.29)     3:10.69 (43.49)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Daley, Nadia              13 NFS-MR                    NT    3:45.74 q      
                  46.71     1:46.49 (59.78)   2:53.55 (1:07.06)     3:45.74 (52.19)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:52.16    3:51.82        
     1) Sargent, Madi L 14              2) Cunneen, Elena C 13            
     3) Dobrzynski, Tercia Z 14         4) Horan, Brenna N 14             
                  26.87       55.43 (55.43)     1:24.60 (29.17)   1:55.69 (1:00.26)
        2:23.67 (27.98)     2:54.45 (58.76)     3:21.59 (27.14)     3:51.82 (57.37)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          3:58.78    4:04.32        
     1) Olivieri, Olivia 14             2) Yildiz, Nicole 13              
     3) Olivieri, Sophia 14             4) Kropaneva, Sasha L 14          
                                                                        2:02.09 ( )
        2:31.12 (29.03)   3:03.57 (1:01.48)     3:31.92 (28.35)   4:04.32 (1:00.75)
  3 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:04.88    4:07.27        
     1) Wojciechowski, Natalia 13       2) Bolotova, Nicole 14            
     3) Skala, Sarah M 14               4) McKee, Yesenia A 13            
                  29.37   1:01.39 (1:01.39)     1:31.11 (29.72)   2:04.13 (1:02.74)
        2:33.26 (29.13)   3:05.42 (1:01.29)     3:35.21 (29.79)   4:07.27 (1:01.85)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        4:26.96    4:21.59        
     1) Dobrzynski, Tercia Z 14         2) Cunneen, Elena C 13            
     3) Sargent, Madi L 14              4) Horan, Brenna N 14             
                  31.05   1:03.99 (1:03.99)     1:40.82 (36.83)   2:22.70 (1:18.71)
        2:51.32 (28.62)                             3:51.48 ( )         4:21.59 ( )
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:39.82    4:40.25        
     1) Skala, Sarah M 14               2) Ratel, Brooklyn E 14           
     3) Bolotova, Nicole 14             4) Wojciechowski, Natalia 13      
                  32.84   1:09.17 (1:09.17)     1:46.49 (37.32)   2:29.90 (1:20.73)
        3:03.65 (33.75)   3:40.71 (1:10.81)     4:08.61 (27.90)     4:40.25 (59.54)
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          4:35.92    4:43.27        
     1) Olivieri, Olivia 14             2) Mroczek, Angelica S 14         
     3) Olivieri, Sophia 14             4) Kropaneva, Sasha L 14          
                  34.26   1:10.66 (1:10.66)     1:26.81 (16.15)     1:49.08 (38.42)
        2:32.49 (43.41)   3:03.97 (1:14.89)     3:52.67 (48.70)   4:43.27 (1:39.30)
  4 Freedom Aquatics-MR  'B'                          4:58.00    4:57.05        
     1) Winters, Mia E 13               2) Yildiz, Nicole 13              
     3) Deng, Chloe S 13                4) Mroczek, Tatiana S 14          
                  36.79   1:17.15 (1:17.15)     1:52.77 (35.62)   2:34.94 (1:17.79)
        3:09.99 (35.05)   3:51.31 (1:16.37)     4:07.69 (16.38)   4:57.05 (1:05.74)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  24.96      24.84        
  2 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  25.71      25.60        
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  25.77      25.71        
  4 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  25.93      26.08        
  5 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  25.94      26.34        
  6 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  26.31      26.73        
  7 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  26.70      26.89        
  8 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  26.64      27.05        
B - Final
  9 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  27.30      27.11        
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  27.34      27.52        
 11 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  28.34      27.87        
 12 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR                28.13      28.09        
 13 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  28.21      28.13        
 14 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                  31.35      31.08        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  24.96      24.96 q      
  2 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  25.07      25.71 q      
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  26.34      25.77 q      
  4 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  25.86      25.93 q      
  5 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  26.31      25.94 q      
  6 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  25.78      26.31 q      
  7 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  26.52      26.64 q      
  8 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  26.80      26.70 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  26.57      27.30 q      
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  27.75      27.34 q      
 11 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR                27.66      28.13 q      
 12 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  27.83      28.21 q      
 13 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  27.14      28.34 q      
 14 Parrinello, Kaitlyn L     15 FA-MR                  28.95      29.60 q      
 15 Furmanik, Nicole          16 IA-MR                  30.00      30.22 q      
 16 Micozzi, Jillian          16 IA-MR                  30.95      30.38 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                  31.46      31.35 q      
 18 Oklu, Isilay              15 IA-MR                  35.00      33.98 q      
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  54.65      53.76        
                  25.75       53.76 (28.01)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  55.75      55.32        
                  26.43       55.32 (28.89)                                        
  3 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  55.96      55.63        
                  26.94       55.63 (28.69)                                        
  4 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  55.93      56.18        
                  26.98       56.18 (29.20)                                        
  5 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  56.58      56.33        
                  27.11       56.33 (29.22)                                        
  6 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                  58.07      57.01        
                  27.35       57.01 (29.66)                                        
  7 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  56.71      57.60        
                  27.79       57.60 (29.81)                                        
  8 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  57.97      57.96        
                  27.84       57.96 (30.12)                                        
B - Final
  9 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  58.71      56.99        
                  27.50       56.99 (29.49)                                        
 10 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                  59.25      59.03        
                  30.44       59.03 (28.59)                                        
 11 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  59.90      59.32        
                  27.27       59.32 (32.05)                                        
 12 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  59.81      59.63        
                  28.71       59.63 (30.92)                                        
 13 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:00.37    1:00.25        
 14 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  59.47    1:00.99        
                  25.94     1:00.99 (35.05)                                        
C - Final
 17 Young, Natalie M          15 IA-MR                1:01.59    1:00.28        
                  28.67     1:00.28 (31.61)                                        
 18 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:03.42    1:03.37        
                  29.64     1:03.37 (33.73)                                        
 19 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:07.88    1:07.59        
                  32.27     1:07.59 (35.32)                                        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  55.04      54.65 q      
                  25.94       54.65 (28.71)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  56.09      55.75 q      
                  26.84       55.75 (28.91)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  54.97      55.93 q      
                  26.80       55.93 (29.13)                                        
  4 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  57.21      55.96 q      
                  27.04       55.96 (28.92)                                        
  5 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  56.98      56.58 q      
                  27.27       56.58 (29.31)                                        
  6 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  56.12      56.71 q      
                  27.50       56.71 (29.21)                                        
  7 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  56.47      57.97 q      
                  27.62       57.97 (30.35)                                        
  8 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                  56.50      58.07 q      
                  27.79       58.07 (30.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  55.45      58.71 q      
                  28.28       58.71 (30.43)                                        
 10 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                1:03.61      59.25 q      
                  28.71       59.25 (30.54)                                        
 11 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  59.21      59.47 q      
                  28.83       59.47 (30.64)                                        
 12 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  59.64      59.81 q      
                  29.09       59.81 (30.72)                                        
 13 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  58.55      59.90 q      
                  28.37       59.90 (31.53)                                        
 14 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  59.88    1:00.37 q      
                  29.04     1:00.37 (31.33)                                        
 15 Young, Natalie M          15 IA-MR                1:00.00    1:01.59 q      
                  29.39     1:01.59 (32.20)                                        
 16 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:01.99    1:03.42 q      
                  29.64     1:03.42 (33.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR                58.99    1:04.68 q      
                  30.44     1:04.68 (34.24)                                        
 18 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:08.25    1:07.88 q      
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:56.76    1:57.28        
                  27.46       57.33 (29.87)     1:27.48 (30.15)     1:57.28 (29.80)
  2 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                2:01.13    1:58.82        
                  27.30       57.21 (29.91)     1:27.94 (30.73)     1:58.82 (30.88)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:00.79    2:01.18        
                                  58.01 ( )   2:01.18 (1:03.17)                    
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:00.78    2:01.49        
                  28.37       58.79 (30.42)     1:30.03 (31.24)     2:01.49 (31.46)
  5 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:03.11    2:02.17        
                  27.91       58.68 (30.77)     1:30.36 (31.68)     2:02.17 (31.81)
  6 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:02.46    2:03.58        
                  28.10       59.30 (31.20)     1:31.63 (32.33)     2:03.58 (31.95)
  7 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:07.63    2:08.84        
                  29.26     1:01.57 (32.31)     1:35.39 (33.82)     2:08.84 (33.45)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:07.30    2:09.79        
                  29.18     1:01.23 (32.05)     1:35.43 (34.20)     2:09.79 (34.36)
B - Final
  9 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                2:07.79    2:03.85        
                  28.12       59.20 (31.08)     1:31.31 (32.11)     2:03.85 (32.54)
 10 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                2:08.06    2:05.27        
                  28.94     1:00.64 (31.70)     1:33.08 (32.44)     2:05.27 (32.19)
 11 Layton, Samantha A        17 IA-MR                2:08.51    2:10.09        
                  29.01     1:01.67 (32.66)     1:36.86 (35.19)     2:10.09 (33.23)
 12 Young, Natalie M          15 IA-MR                2:16.36    2:12.08        
                  30.21     1:03.61 (33.40)     1:37.84 (34.23)     2:12.08 (34.24)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:58.49    1:56.76 q      
                  27.18       56.83 (29.65)     1:27.03 (30.20)     1:56.76 (29.73)
  2 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:00.96    2:00.78 q      
                  28.74       59.55 (30.81)     1:30.49 (30.94)     2:00.78 (30.29)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:00.21    2:00.79 q      
                  25.78       56.83 (31.05)     1:28.64 (31.81)     2:00.79 (32.15)
  4 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                2:01.37    2:01.13 q      
                  27.56       57.62 (30.06)     1:29.28 (31.66)     2:01.13 (31.85)
  5 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:02.24    2:02.46 q      
                  26.16       57.30 (31.14)     1:29.68 (32.38)     2:02.46 (32.78)
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:05.85    2:03.11 q      
                  27.91       58.51 (30.60)     1:30.72 (32.21)     2:03.11 (32.39)
  7 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:04.55    2:06.29 q      
                  28.71     1:00.25 (31.54)     1:33.18 (32.93)     2:06.29 (33.11)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:11.23    2:07.30 q      
                  27.67     1:00.36 (32.69)     1:33.87 (33.51)     2:07.30 (33.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:10.25    2:07.63 q      
                  28.78     1:01.14 (32.36)     1:34.63 (33.49)     2:07.63 (33.00)
 10 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                2:10.25    2:07.79 q      
                  28.14     1:00.06 (31.92)     1:33.55 (33.49)     2:07.79 (34.24)
 11 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                2:16.41    2:08.06 q      
                  29.24     1:01.35 (32.11)     1:34.55 (33.20)     2:08.06 (33.51)
 12 Layton, Samantha A        17 IA-MR                2:08.28    2:08.51 q      
                  27.05     1:00.18 (33.13)     1:34.47 (34.29)     2:08.51 (34.04)
 13 Young, Natalie M          15 IA-MR                2:15.00    2:16.36 q      
                  30.51     1:04.61 (34.10)     1:40.63 (36.02)     2:16.36 (35.73)
 14 Micozzi, Jillian          16 IA-MR                2:34.56    2:28.82 q      
                  33.48     1:10.68 (37.20)     1:49.63 (38.95)     2:28.82 (39.19)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  57.96      56.68        
                  27.23       56.68 (29.45)                                        
  2 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.86    1:01.56        
                  30.14     1:01.56 (31.42)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:03.98    1:04.79        
                  31.17     1:04.79 (33.62)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:06.28    1:05.75        
                  31.53     1:05.75 (34.22)                                        
  5 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:11.99    1:10.95        
                  34.16     1:10.95 (36.79)                                        
  6 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:12.53    1:12.37        
                  35.07     1:12.37 (37.30)                                        
  7 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:12.73    1:13.24        
                  34.78     1:13.24 (38.46)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  58.52      57.96 q      
                  27.86       57.96 (30.10)                                        
  2 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.80    1:02.86 q      
                  30.65     1:02.86 (32.21)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:05.08    1:03.98 q      
                  31.15     1:03.98 (32.83)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:04.82    1:06.28 q      
                  31.96     1:06.28 (34.32)                                        
  5 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:12.68    1:11.99 q      
                  34.97     1:11.99 (37.02)                                        
  6 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:12.76    1:12.53 q      
                  35.51     1:12.53 (37.02)                                        
  7 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:09.00    1:12.73 q      
                  35.55     1:12.73 (37.18)                                        
  8 Furmanik, Nicole          16 IA-MR                1:12.00    1:16.30 q      
                  37.01     1:16.30 (39.29)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:08.79    1:08.01        
                  31.29     1:08.01 (36.72)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:09.11    1:09.04        
                  32.33     1:09.04 (36.71)                                        
  3 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:12.86    1:11.83        
                  33.91     1:11.83 (37.92)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:12.11    1:12.06        
                  33.54     1:12.06 (38.52)                                        
  5 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:11.50    1:12.68        
                  34.27     1:12.68 (38.41)                                        
  6 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                1:17.54    1:16.55        
                  36.59     1:16.55 (39.96)                                        
  7 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:26.53    1:27.39        
                  40.60     1:27.39 (46.79)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:08.58    1:08.79 q      
                  32.16     1:08.79 (36.63)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:09.66    1:09.11 q      
                  33.26     1:09.11 (35.85)                                        
  3 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:10.96    1:11.50 q      
                  33.37     1:11.50 (38.13)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:10.53    1:12.11 q      
                  33.85     1:12.11 (38.26)                                        
  5 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:11.62    1:12.86 q      
                  34.33     1:12.86 (38.53)                                        
  6 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                1:20.05    1:17.54 q      
                  36.47     1:17.54 (41.07)                                        
  7 Bilich, Caroline          16 IA-MR                1:23.30    1:19.21 q      
                  36.43     1:19.21 (42.78)                                        
  8 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:17.76    1:22.14 q      
                  38.74     1:22.14 (43.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Micozzi, Jillian          16 IA-MR                1:27.91    1:26.07 q      
                  41.90     1:26.07 (44.17)                                        
 10 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:26.37    1:26.53 q      
                  40.79     1:26.53 (45.74)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  59.15      58.17        
                  27.45       58.17 (30.72)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  59.87      59.49        
                  27.31       59.49 (32.18)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:01.26    1:00.68        
                  28.06     1:00.68 (32.62)                                        
  4 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.02    1:01.35        
                  28.57     1:01.35 (32.78)                                        
  5 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:01.94    1:01.74        
                  28.95     1:01.74 (32.79)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:02.98    1:03.30        
                  29.67     1:03.30 (33.63)                                        
  7 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:03.02    1:04.21        
                  29.42     1:04.21 (34.79)                                        
  8 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:07.58    1:06.20        
                  30.36     1:06.20 (35.84)                                        
B - Final
  9 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:08.49    1:07.33        
                  30.82     1:07.33 (36.51)                                        
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                1:08.72    1:07.67        
                  31.37     1:07.67 (36.30)                                        
 11 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:13.32    1:18.31        
                  33.36     1:18.31 (44.95)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  59.20      59.15 q      
                  27.41       59.15 (31.74)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:00.68      59.87 q      
                  27.54       59.87 (32.33)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:01.69    1:01.26 q      
                  28.46     1:01.26 (32.80)                                        
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:03.01    1:01.94 q      
                  29.28     1:01.94 (32.66)                                        
  5 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.65    1:02.02 q      
                  28.76     1:02.02 (33.26)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:03.18    1:02.98 q      
                  29.79     1:02.98 (33.19)                                        
  7 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:03.12    1:03.02 q      
                  29.40     1:03.02 (33.62)                                        
  8 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:05.33    1:07.58 q      
                  30.44     1:07.58 (37.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:05.60    1:08.49 q      
                  30.74     1:08.49 (37.75)                                        
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                1:07.62    1:08.72 q      
                  31.57     1:08.72 (37.15)                                        
 11 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:07.99    1:13.32 q      
                  32.43     1:13.32 (40.89)                                        
 12 Parrinello, Kaitlyn L     15 FA-MR                1:17.42    1:16.59 q      
                  34.11     1:16.59 (42.48)                                        
 13 Furmanik, Nicole          16 IA-MR                1:15.00    1:18.75 q      
                  36.02     1:18.75 (42.73)                                        
 
Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                1:00.75    1:00.59        
                  27.60     1:00.59 (32.99)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:03.23    1:02.64        
                  29.87     1:02.64 (32.77)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:02.70    1:03.04        
                  28.99     1:03.04 (34.05)                                        
  4 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:04.26    1:04.26        
                  28.95     1:04.26 (35.31)                                        
  5 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:06.03    1:05.12        
                  30.12     1:05.12 (35.00)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:06.74    1:06.21        
                  30.46     1:06.21 (35.75)                                        
B - Final
  9 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:07.22    1:07.10        
                  29.93     1:07.10 (37.17)                                        
 10 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:13.87    1:13.69        
                  34.38     1:13.69 (39.31)                                        
 11 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:16.34    1:16.27        
                  34.28     1:16.27 (41.99)                                        
 
Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                1:02.97    1:00.75 q      
                  27.77     1:00.75 (32.98)                                        
  2 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:04.40    1:02.70 q      
                  29.09     1:02.70 (33.61)                                        
  3 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:12.91    1:03.23 q      
                  29.71     1:03.23 (33.52)                                        
  4 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:09.12    1:04.26 q      
                  28.88     1:04.26 (35.38)                                        
  5 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:06.25    1:06.03 q      
                  30.49     1:06.03 (35.54)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:15.59    1:06.74 q      
                  31.65     1:06.74 (35.09)                                        
  7 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:13.67    1:07.22 q      
                  29.77     1:07.22 (37.45)                                        
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:13.15    1:13.87 q      
                  34.96     1:13.87 (38.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:14.95    1:14.09 q      
                  33.86     1:14.09 (40.23)                                        
 10 Young, Natalie M          15 IA-MR                1:20.00    1:14.36 q      
                  34.33     1:14.36 (40.03)                                        
 11 Bilich, Caroline          16 IA-MR                1:18.61    1:14.43 q      
                  34.83     1:14.43 (39.60)                                        
 12 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:29.86    1:16.34 q      
                  34.91     1:16.34 (41.43)                                        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Savy R           16 IA-MR                2:12.11    2:10.86        
                  28.61     1:02.36 (33.75)     1:40.39 (38.03)     2:10.86 (30.47)
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:11.94    2:12.33        
                  27.50     1:00.43 (32.93)     1:41.76 (41.33)     2:12.33 (30.57)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:15.50    2:14.93        
                  28.70     1:03.16 (34.46)   2:14.93 (1:11.77)                    
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:16.77    2:15.77        
                  29.44     1:04.28 (34.84)     1:44.66 (40.38)     2:15.77 (31.11)
  5 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:18.24    2:18.07        
                  30.49     1:05.81 (35.32)     1:45.06 (39.25)     2:18.07 (33.01)
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:19.42    2:20.04        
                  29.69     1:05.22 (35.53)     1:48.43 (43.21)     2:20.04 (31.61)
  7 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:22.11    2:25.30        
                  31.01     1:08.61 (37.60)     1:50.96 (42.35)     2:25.30 (34.34)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:29.72    2:29.59        
                  32.51     1:09.98 (37.47)     1:55.60 (45.62)     2:29.59 (33.99)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:15.86    2:11.94 q      
                  27.80     1:00.63 (32.83)     1:41.43 (40.80)     2:11.94 (30.51)
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                2:12.94    2:12.11 q      
                  29.19     1:03.07 (33.88)     1:41.17 (38.10)     2:12.11 (30.94)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:15.56    2:15.50 q      
                  22.72       58.20 (35.48)     1:37.95 (39.75)     2:15.50 (37.55)
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:19.01    2:16.77 q      
                  23.80       59.31 (35.51)     1:39.96 (40.65)     2:16.77 (36.81)
  5 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:19.49    2:18.24 q      
                  30.36     1:05.51 (35.15)     1:44.85 (39.34)     2:18.24 (33.39)
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:24.48    2:19.42 q      
                  24.07       59.34 (35.27)     1:42.37 (43.03)     2:19.42 (37.05)
  7 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:25.56    2:22.11 q      
                  30.56     1:07.92 (37.36)     1:49.33 (41.41)     2:22.11 (32.78)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:32.28    2:29.72 q      
                  27.06     1:05.49 (38.43)     1:49.67 (44.18)     2:29.72 (40.05)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Oklu, Isilay              15 IA-MR                3:00.00         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  42.89     1:35.35 (52.46)     2:31.80 (56.45)          DQ (45.01)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:41.58    3:39.56        
     1) Thomas, Mackenzie 15            2) Wetherbee, Hailey M 16         
     3) Carbone, Maddie V 16            4) Lagattolla, Emma G 16          
                  26.50       54.87 (54.87)     1:20.93 (26.06)     1:49.53 (54.66)
        2:15.16 (25.63)     2:43.41 (53.88)     3:09.98 (26.57)     3:39.56 (56.15)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        3:47.38    3:51.70        
     1) Donnelly, Megan H 16            2) Kolar, Kathryn M 16            
     3) Crane, Rebecca A 15             4) Szydziak, Sally 15             
                  28.15       57.54 (57.54)     1:25.85 (28.31)     1:57.24 (59.70)
        2:13.15 (15.91)                             2:53.99 ( )         3:51.70 ( )
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          3:45.25    4:18.84        
     1) Yan, Meeya J 13                 2) Winters, Mia E 13              
     3) Mroczek, Angelica S 14          4) Mroczek, Tatiana S 14          
                  30.48   1:03.89 (1:03.89)     1:34.30 (30.41)   2:09.45 (1:05.56)
        2:38.84 (29.39)   3:12.89 (1:03.44)     3:43.71 (30.82)   4:18.84 (1:05.95)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    4:22.69        
     1) Miriyagalla, Vaishali 14        2) Angerthal, Tatum 13            
     3) Lastras-Castrejon, Daniela 14   4) Miriyagalla, Amaavi 15         
                  31.29   1:05.76 (1:05.76)     1:35.99 (30.23)   2:09.89 (1:04.13)
        2:41.77 (31.88)   3:18.66 (1:08.77)     3:48.33 (29.67)   4:22.69 (1:04.03)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        4:02.75    4:02.33        
     1) Thomas, Mackenzie 15            2) Wetherbee, Hailey M 16         
     3) Donnelly, Megan H 16            4) Lagattolla, Emma G 16          
                  28.52       59.14 (59.14)     1:30.08 (30.94)   2:06.74 (1:07.60)
        2:22.72 (15.98)     3:06.18 (59.44)     3:33.01 (26.83)     4:02.33 (56.15)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:10.12    4:12.27        
     1) Carbone, Maddie V 16            2) Sargent, Savy R 16             
     3) Crane, Rebecca A 15             4) Szydziak, Sally 15             
                  31.20   1:03.55 (1:03.55)     1:35.75 (32.20)   2:12.52 (1:08.97)
        2:41.08 (28.56)   3:14.63 (1:02.11)     3:42.02 (27.39)     4:12.27 (57.64)
  3 Islanders Aquatics-MR  'C'                        4:19.29    4:32.44        
     1) Profeta, Noelle C 15            2) Rogers, Dayna 15               
     3) Skakandi, Meghan E 16           4) Layton, Samantha A 17          
                  31.93   1:06.80 (1:06.80)     1:41.09 (34.29)   2:21.75 (1:14.95)
        2:55.09 (33.34)   3:34.33 (1:12.58)     4:01.98 (27.65)     4:32.44 (58.11)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 4:55.61    5:07.56        
     1) Angerthal, Tatum 13             2) Miriyagalla, Vaishali 14       
     3) Miriyagalla, Amaavi 15          4) Lastras-Castrejon, Daniela 14  
                  36.56   1:16.08 (1:16.08)     1:56.80 (40.72)   2:42.45 (1:26.37)
        3:15.95 (33.50)   4:00.04 (1:17.59)     4:31.40 (31.36)   5:07.56 (1:07.52)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                36.99  ASCS
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 31.46      31.89 ASCS   
  2 Smith, Jamar              10 NFS-MR                 33.63      33.96 ASCS   
  3 Clark, Colin S             9 IA-MR                  42.11      34.31 ASCS   
  4 Miller, Myles              9 NFS-MR                 37.09      34.50 ASCS   
  5 Walz, Jonathan R          10 FREE-MR                34.52      34.60 ASCS   
  6 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                36.99      36.64 ASCS   
  7 Smith, Dean C              9 IA-MR                  40.59      37.01        
  8 Belyayev, Danya V          9 FREE-MR                37.70      37.35        
  9 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                  40.00      37.61        
 10 Roberts, Shane W           9 NFS-MR                 35.83      37.64        
 11 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                38.81      37.77        
 12 Carew, Chris D             9 IA-MR                1:00.00      38.06        
 13 Temni, Matthew             8 FREE-MR                36.99      38.31        
 14 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:04.02      40.59        
 15 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                  53.48      40.99        
 16 Manolakakis, Evan R        9 RAC-CT                 40.74      41.44        
 17 Doran, Declan T            9 IA-MR                  41.02      42.48        
 18 Bast, James B              7 IA-MR                1:00.00      43.76        
 19 Bradley, Vance             9 IA-MR                1:00.00      45.21        
 20 Betzold, Carter S          8 IA-MR                  43.40      45.54        
 21 Eng, Ethan M               8 FA-MR                  44.99      46.12        
 22 Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                1:00.00      46.95        
 23 Lafler, David W           10 IA-MR                1:00.00      50.08        
 24 O'Neal, Walton R           9 IA-MR                1:10.00      50.14        
 25 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                1:03.58      50.42        
 26 Jerit-Barbas, Nelson       8 IA-MR                1:00.00      51.72        
 27 Lafler, Cole E            10 IA-MR                1:00.00      59.61        
 28 Krill, Evan G              6 IA-MR                1:00.00    1:04.62        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.79  ASCS
 Meet Qualifying:  1:18.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR               1:12.07    1:10.34 ASCS   
                  32.88     1:10.34 (37.46)                                        
  2 Kan, Winston C            10 FREE-MR              1:18.79    1:12.33 ASCS   
                  34.52     1:12.33 (37.81)                                        
  3 Augustin, James J         10 FA-MR                1:15.69    1:12.74 ASCS   
                  34.66     1:12.74 (38.08)                                        
  4 Clark, Colin S             9 IA-MR                1:17.00    1:14.72 ASCS   
                  35.54     1:14.72 (39.18)                                        
  5 Singer, Dillon T          10 FREE-MR              1:18.69    1:19.59        
                  38.67     1:19.59 (40.92)                                        
  6 Temni, Matthew             8 FREE-MR              1:29.09    1:22.64        
  7 Miller, Myles              9 NFS-MR               1:30.97    1:23.66        
                  37.32     1:23.66 (46.34)                                        
  8 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:47.64    1:24.13        
                  37.90     1:24.13 (46.23)                                        
  9 Smith, Dean C              9 IA-MR                     NT    1:24.71        
                  40.47     1:24.71 (44.24)                                        
 10 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                1:30.00    1:30.49        
                  43.78     1:30.49 (46.71)                                        
 11 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                2:00.00    1:34.09        
                  43.06     1:34.09 (51.03)                                        
 12 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                2:00.00    1:35.63        
                  44.09     1:35.63 (51.54)                                        
 13 Eng, Ethan M               8 FA-MR                1:32.99    1:47.63        
                  49.26     1:47.63 (58.37)                                        
 14 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                1:55.03    1:48.37        
                  51.87     1:48.37 (56.50)                                        
 15 Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                2:30.00    1:50.34        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                44.99  ASCS
 Meet Qualifying:  44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 39.54      38.59 ASCS   
  2 Walz, Jonathan R          10 FREE-MR                39.96      39.85 ASCS   
  3 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                44.99      42.13 ASCS   
  4 Temni, Matthew             8 FREE-MR                44.99      42.28 ASCS   
  5 Smith, Jamar              10 NFS-MR                 47.67      43.01 ASCS   
  6 Clark, Colin S             9 IA-MR                  53.90      43.59 ASCS   
  7 Miller, Myles              9 NFS-MR                 48.92      45.89        
  8 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                  49.00      46.20        
  9 Manolakakis, Evan R        9 RAC-CT                 44.99      46.81        
 10 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                45.12      48.09        
 11 Belyayev, Danya V          9 FREE-MR                49.98      48.37        
 12 Carew, Chris D             9 IA-MR                1:00.00      48.74        
 13 Smith, Dean C              9 IA-MR                  51.16      49.01        
 14 Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                1:00.00      49.40        
 15 Roberts, Shane W           9 NFS-MR                 45.51      49.63        
 16 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                  55.32      50.53        
 17 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:00.00      50.66        
 18 Betzold, Carter S          8 IA-MR                  55.00      51.13        
 19 Bast, James B              7 IA-MR                1:00.00      51.64        
 20 Doran, Declan T            9 IA-MR                  50.99      51.75        
 21 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.00      54.35        
 22 Jerit-Barbas, Nelson       8 IA-MR                1:00.00      55.79        
 23 Lafler, David W           10 IA-MR                1:00.00      58.66        
 24 O'Neal, Walton R           9 IA-MR                1:05.00      59.07        
 25 Eng, Ethan M               8 FA-MR                  58.99    1:04.26        
 26 Lafler, Cole E            10 IA-MR                1:00.00    1:13.49        
 27 Krill, Evan G              6 IA-MR                1:00.00    1:18.54        
 -- Bradley, Vance             9 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                53.99  ASCS
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 42.92      42.57 ASCS   
  2 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                44.17      42.58 ASCS   
  3 Augustin, James J         10 FA-MR                  43.94      42.68 ASCS   
  4 Kan, Winston C            10 FREE-MR                53.99      47.03 ASCS   
  5 Temni, Matthew             8 FREE-MR                48.99      49.80 ASCS   
  6 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                49.71      50.81 ASCS   
  7 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.49      57.12        
  8 Clark, Colin S             9 IA-MR                1:00.00      58.88        
  9 Carew, Chris D             9 IA-MR                1:00.00      59.58        
 10 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:00.00    1:01.14        
 11 Eng, Ethan M               8 FA-MR                1:01.99    1:07.09        
 12 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                1:15.90    1:07.14        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                48.99  ASCS
 Meet Qualifying:  48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 38.57      37.52 ASCS   
  2 Kan, Winston C            10 FREE-MR                48.99      37.88 ASCS   
  3 Augustin, James J         10 FA-MR                  41.60      38.46 ASCS   
  4 Miller, Myles              9 NFS-MR                 49.42      42.50 ASCS   
  5 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                  50.00      47.30 ASCS   
  6 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                47.99      47.67 ASCS   
  7 Temni, Matthew             8 FREE-MR                45.99      50.06        
  8 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                58.99      50.16        
  9 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:00.00      54.74        
 10 Smith, Dean C              9 IA-MR                1:09.85      56.99        
 -- Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:37.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR               1:22.85    1:21.40 ASCS   
                  38.78     1:21.40 (42.62)                                        
  2 Walz, Jonathan R          10 FREE-MR              1:27.06    1:25.06 ASCS   
                  40.59     1:25.06 (44.47)                                        
  3 Singer, Dillon T          10 FREE-MR              1:37.99    1:29.44 ASCS   
                  43.41     1:29.44 (46.03)                                        
  4 Smith, Jamar              10 NFS-MR               1:37.06    1:29.78 ASCS   
                  43.39     1:29.78 (46.39)                                        
  5 Belyayev, Danya V          9 FREE-MR              1:50.99    1:33.23 ASCS   
                  45.70     1:33.23 (47.53)                                        
  6 Temni, Matthew             8 FREE-MR              1:43.23    1:35.88 ASCS   
                  46.98     1:35.88 (48.90)                                        
  7 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                2:00.00    1:37.86 ASCS   
                  43.33     1:37.86 (54.53)                                        
  8 Miller, Myles              9 NFS-MR                    NT    1:40.81        
                  44.46     1:40.81 (56.35)                                        
  9 Roberts, Shane W           9 NFS-MR               1:41.72    1:43.46        
                  46.88     1:43.46 (56.58)                                        
 10 Manolakakis, Evan R        9 RAC-CT               1:50.26    1:43.63        
                  46.81     1:43.63 (56.82)                                        
 11 Doran, Declan T            9 IA-MR                2:30.00    2:00.20        
                  56.43   2:00.20 (1:03.77)                                        
 -- Betzold, Carter S          8 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:03.80        DQ (1:06.22)                                        
 -- Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:52.99         DQ        
                  44.96          DQ (48.77)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:30.90    2:26.01        
     1) Tuminello, Nick S 9             2) Temni, Matthew 8               
     3) Singer, Dillon T 10             4) Kan, Winston C 10              
                  38.07     1:16.84 (38.77)     1:52.99 (36.15)     2:26.01 (33.02)
 -- Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:18.40         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Smith, Dean C 9                 2) Pfaffe, Parker T 8             
     3) Wojciechowski, Nicholas 7       4) Clark, Colin S 9               
                  38.17     1:22.00 (43.83)     2:12.31 (50.31)          DQ (29.98)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:40.61    2:22.79        
     1) Smith, Dean C 9                 2) Pfaffe, Parker T 8             
     3) Clark, Colin S 9                4) Wojciechowski, Nicholas 7      
                  49.58     1:44.39 (54.81)     2:22.79 (38.40)                    
  2 Nu-Finmen Swimming-MR  'A'                        2:46.76    2:42.88        
     1) Miller, Myles 9                 2) Roberts, Shane W 9             
     3) Halls, Ryan A 10                4) Smith, Jamar 10                
                  47.04     1:33.64 (46.60)     2:10.38 (36.74)     2:42.88 (32.50)
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:47.22    2:43.88        
     1) Tuminello, Nick S 9             2) Singer, Dillon T 10            
     3) Walz, Jonathan R 10             4) Belyayev, Danya V 9            
                  44.69     1:28.03 (43.34)     2:07.15 (39.12)     2:43.88 (36.73)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:01.72    1:01.54 ASCS   
                  29.74     1:01.54 (31.80)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:02.61    1:03.70 ASCS   
                  30.54     1:03.70 (33.16)                                        
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:03.11    1:04.02 ASCS   
                  31.19     1:04.02 (32.83)                                        
  4 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:04.78    1:05.29 ASCS   
                  31.23     1:05.29 (34.06)                                        
  5 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:03.63    1:05.43 ASCS   
                  31.53     1:05.43 (33.90)                                        
  6 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:05.70    1:05.52 ASCS   
                  31.46     1:05.52 (34.06)                                        
  7 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:06.41    1:07.22 ASCS   
                  32.49     1:07.22 (34.73)                                        
  8 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:07.36    1:07.49 ASCS   
                  31.94     1:07.49 (35.55)                                        
B - Final
  9 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:13.08    1:09.23 ASCS   
                  34.02     1:09.23 (35.21)                                        
 10 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:09.50    1:09.49 ASCS   
                  33.54     1:09.49 (35.95)                                        
 11 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:13.24    1:10.17 ASCS   
                  33.47     1:10.17 (36.70)                                        
 12 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:11.76    1:10.77 ASCS   
                  33.24     1:10.77 (37.53)                                        
 13 Clark, Billy J            12 IA-MR                1:11.70    1:11.17        
                  34.51     1:11.17 (36.66)                                        
 14 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:11.09    1:14.47        
                  35.89     1:14.47 (38.58)                                        
 15 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:13.65    1:15.14        
                  35.46     1:15.14 (39.68)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:11.19    1:19.30        
                  36.61     1:19.30 (42.69)                                        
C - Final
 17 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:17.38    1:16.73        
                  35.54     1:16.73 (41.19)                                        
 18 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:21.20    1:21.91        
                  38.64     1:21.91 (43.27)                                        
 19 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:24.49    1:30.47        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:02.87    1:01.72 qASCS  
                  29.57     1:01.72 (32.15)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:04.99    1:02.61 qASCS  
                  30.53     1:02.61 (32.08)                                        
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:05.68    1:03.11 qASCS  
                  31.32     1:03.11 (31.79)                                        
  4 Smuckler, Griffin J       11 RAC-CT               1:02.84    1:03.33 qASCS  
                  30.51     1:03.33 (32.82)                                        
  5 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:03.19    1:03.45 qASCS  
                  30.14     1:03.45 (33.31)                                        
  6 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:09.72    1:03.63 qASCS  
                  30.73     1:03.63 (32.90)                                        
  7 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:10.91    1:04.78 qASCS  
                  31.13     1:04.78 (33.65)                                        
  8 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:08.03    1:04.93 qASCS  
                  31.50     1:04.93 (33.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:06.72    1:05.70 qASCS  
                  32.48     1:05.70 (33.22)                                        
 10 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:05.66    1:06.41 qASCS  
                  32.29     1:06.41 (34.12)                                        
 11 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:05.51    1:06.50 qASCS  
                  33.40     1:06.50 (33.10)                                        
 12 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:06.72    1:07.36 qASCS  
                  32.05     1:07.36 (35.31)                                        
 13 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:08.05    1:09.24 qASCS  
                  33.02     1:09.24 (36.22)                                        
 14 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:09.67    1:09.50 qASCS  
                  33.55     1:09.50 (35.95)                                        
 15 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:12.00    1:11.09 q      
                  34.55     1:11.09 (36.54)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:16.04    1:11.19 q      
                  34.50     1:11.19 (36.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clark, Billy J            12 IA-MR                1:30.00    1:11.70 q      
                  34.41     1:11.70 (37.29)                                        
 18 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:09.99    1:11.76 q      
                  33.48     1:11.76 (38.28)                                        
 19 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:10.60    1:12.38 q      
                  33.95     1:12.38 (38.43)                                        
 20 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:10.99    1:13.08 q      
                  36.15     1:13.08 (36.93)                                        
 21 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:50.00    1:13.24 q      
 22 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:10.97    1:13.65 q      
                  35.02     1:13.65 (38.63)                                        
 23 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:23.54    1:17.38 q      
                  36.06     1:17.38 (41.32)                                        
 24 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:19.24    1:21.20 q      
                  37.19     1:21.20 (44.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:26.67    1:24.49        
                  41.78     1:24.49 (42.71)                                        
 26 Kieran, Liam M            11 IA-MR                1:29.39    1:26.60        
                  41.75     1:26.60 (44.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Castro, Dorien J          11 IA-MR                1:28.10    1:28.15        
                  42.02     1:28.15 (46.13)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:24.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:24.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:13.81    2:12.73 ASCS   
                  30.51     1:04.57 (34.06)     1:39.50 (34.93)     2:12.73 (33.23)
  2 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:14.91    2:14.38 ASCS   
                  31.11     1:05.42 (34.31)     1:40.94 (35.52)     2:14.38 (33.44)
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              2:19.54    2:14.64 ASCS   
                  32.05     1:06.49 (34.44)     1:41.98 (35.49)     2:14.64 (32.66)
  4 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:17.60    2:17.85 ASCS   
                  31.41     1:06.81 (35.40)     1:42.98 (36.17)     2:17.85 (34.87)
  5 Geller, Russell           12 FREE-MR              2:20.15    2:18.42 ASCS   
                  33.29     1:08.44 (35.15)     1:44.36 (35.92)     2:18.42 (34.06)
  6 Smith, Eddie J            12 IA-MR                2:22.56    2:21.44 ASCS   
                  30.82     1:06.87 (36.05)     1:42.04 (35.17)     2:21.44 (39.40)
  7 Wider, Garrett            12 IA-MR                2:21.97    2:22.89 ASCS   
                  31.21     1:06.20 (34.99)     1:44.45 (38.25)     2:22.89 (38.44)
  8 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:23.30    2:23.63 ASCS   
                  32.47     1:08.91 (36.44)     1:47.19 (38.28)     2:23.63 (36.44)
B - Final
  9 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:29.42    2:25.31        
                  34.64     1:13.20 (38.56)     1:50.54 (37.34)     2:25.31 (34.77)
 10 Burra, Noah P             12 RAC-CT               2:25.61    2:25.38        
                  32.76     1:10.49 (37.73)     1:49.41 (38.92)     2:25.38 (35.97)
 11 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:34.13    2:25.71        
                  33.31     1:11.39 (38.08)     1:49.68 (38.29)     2:25.71 (36.03)
 12 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:32.95    2:30.43        
                  35.27     1:14.27 (39.00)     1:53.17 (38.90)     2:30.43 (37.26)
 13 Clark, Billy J            12 IA-MR                2:35.13    2:33.77        
                  35.49     1:14.20 (38.71)     1:54.65 (40.45)     2:33.77 (39.12)
 14 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                2:40.85    2:35.28        
                  35.23     1:14.91 (39.68)     1:55.36 (40.45)     2:35.28 (39.92)
 15 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:46.19    2:40.63        
                  36.86     1:19.25 (42.39)     2:02.59 (43.34)     2:40.63 (38.04)
 16 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              2:40.04    2:46.15        
                  35.42     1:16.56 (41.14)     2:01.32 (44.76)     2:46.15 (44.83)
C - Final
 17 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                2:54.25    3:00.06        
                  38.30     1:23.88 (45.58)     2:14.75 (50.87)     3:00.06 (45.31)
 18 Castro, Dorien J          11 IA-MR                3:09.38    3:11.72        
                  42.19     1:31.44 (49.25)     2:19.92 (48.48)     3:11.72 (51.80)
 19 Kieran, Liam M            11 IA-MR                3:12.68    3:13.27        
                  42.84     1:31.75 (48.91)     2:20.72 (48.97)     3:13.27 (52.55)
 20 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               3:30.71    3:41.22        
                  43.41     1:40.40 (56.99)   2:41.06 (1:00.66)   3:41.22 (1:00.16)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:24.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:24.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:19.99    2:13.81 qASCS  
                  30.63     1:05.52 (34.89)     1:40.98 (35.46)     2:13.81 (32.83)
  2 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:20.22    2:14.91 qASCS  
                  30.89     1:05.22 (34.33)     1:40.93 (35.71)     2:14.91 (33.98)
  3 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:28.24    2:17.60 qASCS  
                  31.70     1:06.94 (35.24)     1:43.22 (36.28)     2:17.60 (34.38)
  4 Tayban, Michael           12 FREE-MR              2:22.94    2:19.54 qASCS  
                  33.52     1:10.04 (36.52)     1:46.07 (36.03)     2:19.54 (33.47)
  5 Geller, Russell           12 FREE-MR              2:18.34    2:20.15 qASCS  
                  33.08     1:09.56 (36.48)     1:45.87 (36.31)     2:20.15 (34.28)
  6 Wider, Garrett            12 IA-MR                3:00.00    2:21.97 qASCS  
                  30.15     1:04.01 (33.86)     1:42.45 (38.44)     2:21.97 (39.52)
  7 Smith, Eddie J            12 IA-MR                2:30.93    2:22.56 qASCS  
                  31.95     1:08.83 (36.88)     1:47.34 (38.51)     2:22.56 (35.22)
  8 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:24.59    2:23.30 qASCS  
                  32.60     1:09.65 (37.05)     1:48.28 (38.63)     2:23.30 (35.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burra, Noah P             12 RAC-CT               2:31.49    2:25.61 q      
                  32.41     1:09.90 (37.49)     1:48.42 (38.52)     2:25.61 (37.19)
 10 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:23.99    2:29.42 q      
                  34.16     1:12.52 (38.36)     1:51.39 (38.87)     2:29.42 (38.03)
 11 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:23.99    2:32.95 q      
                  34.62     1:13.85 (39.23)     1:54.29 (40.44)     2:32.95 (38.66)
 12 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:23.99    2:34.13 q      
                  34.80     1:15.19 (40.39)     1:55.67 (40.48)     2:34.13 (38.46)
 13 Clark, Billy J            12 IA-MR                3:00.00    2:35.13 q      
                  34.69     1:14.70 (40.01)     1:55.26 (40.56)     2:35.13 (39.87)
 14 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:24.99    2:37.63 q      
                  33.86     1:13.64 (39.78)   2:37.63 (1:23.99)                    
 15 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              2:24.59    2:40.04 q      
                  34.10     1:14.47 (40.37)     1:57.26 (42.79)     2:40.04 (42.78)
 16 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                3:25.00    2:40.85 q      
                  33.42     1:14.15 (40.73)     1:53.97 (39.82)     2:40.85 (46.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:45.99    2:46.19 q      
                  37.18     1:20.75 (43.57)     2:04.99 (44.24)     2:46.19 (41.20)
 18 Skala, Ethan R            11 IA-MR                3:30.00    2:46.97 q      
                  34.48     1:17.70 (43.22)     2:02.26 (44.56)     2:46.97 (44.71)
 19 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                3:00.00    2:54.25 q      
                  39.37     1:23.16 (43.79)   2:54.25 (1:31.09)                    
 20 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              2:55.99    3:01.23 q      
                  43.05     1:28.36 (45.31)     2:17.09 (48.73)     3:01.23 (44.14)
 21 Castro, Dorien J          11 IA-MR                3:00.00    3:09.38 q      
                  40.22     1:27.64 (47.42)     2:19.87 (52.23)     3:09.38 (49.51)
 22 Kieran, Liam M            11 IA-MR                3:00.00    3:12.68 q      
                  41.64                             2:23.56 ( )     3:12.68 (49.12)
 23 Pacholski, Pawel          12 IA-MR                3:30.00    3:15.57 q      
                  42.95     1:33.00 (50.05)     2:25.74 (52.74)     3:15.57 (49.83)
 24 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                    NT    3:30.71 q      
                  43.07     1:37.98 (54.91)     2:35.38 (57.40)     3:30.71 (55.33)
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:07.07    1:06.89 ASCS   
                  32.43     1:06.89 (34.46)                                        
  2 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:12.10    1:11.67 ASCS   
                  35.62     1:11.67 (36.05)                                        
  3 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:13.71    1:12.81 ASCS   
                  34.65     1:12.81 (38.16)                                        
  4 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:14.05    1:14.14 ASCS   
                  36.02     1:14.14 (38.12)                                        
  5 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:14.95    1:14.60 ASCS   
                  36.33     1:14.60 (38.27)                                        
  6 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:15.48    1:15.13 ASCS   
                  37.67     1:15.13 (37.46)                                        
  7 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:14.57    1:15.37 ASCS   
                  37.14     1:15.37 (38.23)                                        
  8 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:16.22    1:16.46 ASCS   
                  37.21     1:16.46 (39.25)                                        
B - Final
  9 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:18.40    1:16.95 ASCS   
                  38.95     1:16.95 (38.00)                                        
 10 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:18.35    1:17.60 ASCS   
                  37.66     1:17.60 (39.94)                                        
 11 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:18.07    1:18.32 ASCS   
                  38.65     1:18.32 (39.67)                                        
 12 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:19.91    1:19.13        
                  39.12     1:19.13 (40.01)                                        
 13 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:22.10    1:19.61        
                  39.43     1:19.61 (40.18)                                        
 14 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:21.92    1:21.26        
                  39.55     1:21.26 (41.71)                                        
 15 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:22.08    1:23.24        
                  41.01     1:23.24 (42.23)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:24.02    1:24.12        
                  41.43     1:24.12 (42.69)                                        
C - Final
 17 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:26.64    1:30.98        
                  47.09     1:30.98 (43.89)                                        
 18 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:32.97    1:32.03        
                  45.25     1:32.03 (46.78)                                        
 19 Kieran, Liam M            11 IA-MR                1:44.51    1:45.21        
                  48.86     1:45.21 (56.35)                                        
 20 Castro, Dorien J          11 IA-MR                1:47.16    1:48.47        
 21 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:56.65    1:52.07        
                  55.49     1:52.07 (56.58)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:07.61    1:07.07 qASCS  
                  32.49     1:07.07 (34.58)                                        
  2 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:12.62    1:12.10 qASCS  
                  35.12     1:12.10 (36.98)                                        
  3 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:14.82    1:13.71 qASCS  
                  35.45     1:13.71 (38.26)                                        
  4 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:18.99    1:14.05 qASCS  
                  35.99     1:14.05 (38.06)                                        
  5 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:15.18    1:14.57 qASCS  
                  35.89     1:14.57 (38.68)                                        
  6 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:18.67    1:14.95 qASCS  
                  36.90     1:14.95 (38.05)                                        
  7 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:19.67    1:15.48 qASCS  
                  38.09     1:15.48 (37.39)                                        
  8 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:18.12    1:16.22 qASCS  
                  37.82     1:16.22 (38.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:18.99    1:18.07 qASCS  
 10 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:18.02    1:18.35 qASCS  
                  37.51     1:18.35 (40.84)                                        
 11 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:18.99    1:18.40 qASCS  
                  38.68     1:18.40 (39.72)                                        
 12 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:18.99    1:19.91 q      
                  39.48     1:19.91 (40.43)                                        
 13 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:18.30    1:21.92 q      
                  39.47     1:21.92 (42.45)                                        
 14 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:33.00    1:22.08 q      
                  40.16     1:22.08 (41.92)                                        
 15 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:18.99    1:22.10 q      
                  40.42     1:22.10 (41.68)                                        
 16 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:17.99    1:23.39 q      
                  40.83     1:23.39 (42.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:23.15    1:24.02 q      
                  41.73     1:24.02 (42.29)                                        
 18 Clark, Billy J            12 IA-MR                2:00.00    1:26.27 q      
                  41.61     1:26.27 (44.66)                                        
 19 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                2:00.00    1:26.64 q      
                  41.39     1:26.64 (45.25)                                        
 20 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:34.38    1:32.97 q      
 21 Pacholski, Pawel          12 IA-MR                2:00.00    1:36.47 q      
 22 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:40.89    1:40.77 q      
                  51.16     1:40.77 (49.61)                                        
 23 Kieran, Liam M            11 IA-MR                2:00.00    1:44.51 q      
 24 Castro, Dorien J          11 IA-MR                1:57.01    1:47.16 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               3:27.56    1:56.65        
 -- Renner, Jack T            11 IA-MR                2:02.69         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:35.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:17.42    1:17.00 ASCS   
                  35.06     1:17.00 (41.94)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:20.28    1:18.48 ASCS   
                  37.23     1:18.48 (41.25)                                        
  3 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:18.93    1:18.87 ASCS   
                  37.78     1:18.87 (41.09)                                        
  4 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:20.22    1:20.85 ASCS   
                  38.78     1:20.85 (42.07)                                        
  5 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:21.08    1:21.21 ASCS   
                  38.56     1:21.21 (42.65)                                        
  6 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:21.15    1:21.96 ASCS   
                  38.15     1:21.96 (43.81)                                        
  7 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:26.86    1:26.90 ASCS   
                  41.01     1:26.90 (45.89)                                        
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:29.59    1:29.82 ASCS   
                  42.97     1:29.82 (46.85)                                        
B - Final
  9 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:34.65    1:31.92 ASCS   
                  44.04     1:31.92 (47.88)                                        
 10 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:33.58    1:31.96 ASCS   
                  44.08     1:31.96 (47.88)                                        
 11 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:32.26    1:33.01 ASCS   
                  43.86     1:33.01 (49.15)                                        
 12 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:36.08    1:35.18 ASCS   
                  45.72     1:35.18 (49.46)                                        
 13 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:35.96    1:35.60 ASCS   
                  44.88     1:35.60 (50.72)                                        
 14 Clark, Billy J            12 IA-MR                1:36.13    1:36.05        
                  44.92     1:36.05 (51.13)                                        
 15 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:34.81    1:36.17        
                  46.22     1:36.17 (49.95)                                        
 16 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:37.76    1:37.03        
                  47.33     1:37.03 (49.70)                                        
C - Final
 17 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:38.54    1:35.31 ASCS   
                  45.58     1:35.31 (49.73)                                        
 18 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:52.42    1:51.71        
                  52.91     1:51.71 (58.80)                                        
 19 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              2:02.26    2:01.46        
                  58.93   2:01.46 (1:02.53)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:35.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:43.29    1:17.42 qASCS  
                  36.05     1:17.42 (41.37)                                        
  2 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:24.02    1:18.93 qASCS  
                  37.47     1:18.93 (41.46)                                        
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:22.30    1:20.22 qASCS  
                  38.57     1:20.22 (41.65)                                        
  4 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:21.99    1:20.28 qASCS  
                  37.83     1:20.28 (42.45)                                        
  5 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:22.35    1:21.08 qASCS  
                  38.64     1:21.08 (42.44)                                        
  6 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:20.53    1:21.15 qASCS  
                  38.82     1:21.15 (42.33)                                        
  7 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:23.66    1:21.33 qASCS  
                  37.67     1:21.33 (43.66)                                        
  8 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:20.93    1:21.69 qASCS  
                  39.31     1:21.69 (42.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:23.86    1:24.25 qASCS  
                  40.35     1:24.25 (43.90)                                        
 10 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:26.46    1:26.86 qASCS  
                  41.19     1:26.86 (45.67)                                        
 11 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:29.99    1:29.59 qASCS  
                  42.82     1:29.59 (46.77)                                        
 12 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:30.15    1:30.66 qASCS  
                  43.14     1:30.66 (47.52)                                        
 13 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:35.99    1:31.76 qASCS  
                  45.32     1:31.76 (46.44)                                        
 14 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:35.66    1:32.26 qASCS  
                  42.76     1:32.26 (49.50)                                        
 15 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                2:30.00    1:33.58 qASCS  
                  43.93     1:33.58 (49.65)                                        
 16 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:31.28    1:34.65 qASCS  
                  45.11     1:34.65 (49.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:38.47    1:34.81 qASCS  
                  46.30     1:34.81 (48.51)                                        
 18 Smuckler, Griffin J       11 RAC-CT               1:29.25    1:35.89 qASCS  
                  46.01     1:35.89 (49.88)                                        
 19 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:36.69    1:35.96 qASCS  
                  44.80     1:35.96 (51.16)                                        
 20 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:31.57    1:36.08 q      
                  45.77     1:36.08 (50.31)                                        
 21 Clark, Billy J            12 IA-MR                2:20.00    1:36.13 q      
                  45.76     1:36.13 (50.37)                                        
 22 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:31.79    1:37.76 q      
                  47.27     1:37.76 (50.49)                                        
 23 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:31.46    1:38.54 q      
                  46.64     1:38.54 (51.90)                                        
 24 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                2:00.38    1:52.42 q      
                  54.09     1:52.42 (58.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              2:07.25    2:02.26        
                  58.77   2:02.26 (1:03.49)                                        
 -- Kieran, Liam M            11 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Butterfly kick
                  57.21        DQ (1:13.97)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:28.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:28.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:09.32    1:06.51 ASCS   
                  30.91     1:06.51 (35.60)                                        
  2 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:12.96    1:13.84 ASCS   
                  33.45     1:13.84 (40.39)                                        
  3 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:16.18    1:17.79 ASCS   
                  35.81     1:17.79 (41.98)                                        
  4 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:15.82    1:17.96 ASCS   
                  36.50     1:17.96 (41.46)                                        
  5 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:19.71    1:18.37 ASCS   
                  34.95     1:18.37 (43.42)                                        
  6 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:20.94    1:18.42 ASCS   
                  36.96     1:18.42 (41.46)                                        
  7 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:22.40    1:18.79 ASCS   
                  37.55     1:18.79 (41.24)                                        
  8 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:22.13    1:29.69        
                  38.92     1:29.69 (50.77)                                        
B - Final
  9 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:23.45    1:21.30 ASCS   
                  38.34     1:21.30 (42.96)                                        
 10 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:25.15    1:21.45 ASCS   
                  38.69     1:21.45 (42.76)                                        
 11 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:27.61    1:27.11 ASCS   
                  38.94     1:27.11 (48.17)                                        
 12 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:34.30    1:28.71 ASCS   
                  41.06     1:28.71 (47.65)                                        
 13 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:29.37    1:32.59        
                  42.97     1:32.59 (49.62)                                        
 14 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:37.68    1:35.77        
                  43.87     1:35.77 (51.90)                                        
 15 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:31.39    1:35.91        
                  45.32     1:35.91 (50.59)                                        
 16 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               2:13.07    2:16.52        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:28.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:28.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:09.14    1:09.32 qASCS  
                  32.22     1:09.32 (37.10)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:13.99    1:12.27 qASCS  
                  33.39     1:12.27 (38.88)                                        
  3 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:20.00    1:12.96 qASCS  
                  33.72     1:12.96 (39.24)                                        
  4 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:16.15    1:15.82 qASCS  
                  34.56     1:15.82 (41.26)                                        
  5 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:16.83    1:16.18 qASCS  
                  35.57     1:16.18 (40.61)                                        
  6 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:19.59    1:19.71 qASCS  
                  36.34     1:19.71 (43.37)                                        
  7 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:28.99    1:20.94 qASCS  
                  36.47     1:20.94 (44.47)                                        
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:20.99    1:21.09 qASCS  
                  36.44     1:21.09 (44.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:26.14    1:22.13 qASCS  
                  37.32     1:22.13 (44.81)                                        
 10 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:28.99    1:22.40 qASCS  
                  38.36     1:22.40 (44.04)                                        
 11 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:28.99    1:23.45 qASCS  
                  38.08     1:23.45 (45.37)                                        
 12 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:21.57    1:25.15 qASCS  
                  39.59     1:25.15 (45.56)                                        
 13 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:29.54    1:27.61 qASCS  
                  39.93     1:27.61 (47.68)                                        
 14 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:28.99    1:29.37 q      
                  41.70     1:29.37 (47.67)                                        
 15 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:33.16    1:31.39 q      
                  43.26     1:31.39 (48.13)                                        
 16 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:31.43    1:34.30 q      
                  44.20     1:34.30 (50.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:39.38    1:37.68 q      
                  46.01     1:37.68 (51.67)                                        
 18 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:53.54    1:45.22 q      
                  51.04     1:45.22 (54.18)                                        
 19 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                    NT    2:13.07 q      
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:53.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:53.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:30.50    2:27.60 ASCS   
                  32.78     1:09.87 (37.09)     1:53.22 (43.35)     2:27.60 (34.38)
  2 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:34.32    2:33.83 ASCS   
                  32.29     1:10.72 (38.43)     2:00.27 (49.55)     2:33.83 (33.56)
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              2:33.46    2:34.29 ASCS   
                  35.66     1:15.95 (40.29)     1:59.61 (43.66)     2:34.29 (34.68)
  4 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:36.67    2:34.80 ASCS   
                  36.94     1:15.61 (38.67)     2:00.16 (44.55)     2:34.80 (34.64)
  5 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              2:35.29    2:37.77 ASCS   
                  34.89     1:14.43 (39.54)     1:59.57 (45.14)     2:37.77 (38.20)
  6 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:34.42    2:38.48 ASCS   
                  36.37     1:15.22 (38.85)     2:02.86 (47.64)     2:38.48 (35.62)
  7 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:50.25    2:49.89 ASCS   
                  39.30     1:21.76 (42.46)     2:12.12 (50.36)     2:49.89 (37.77)
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:47.71    2:50.05 ASCS   
                  36.31     1:18.81 (42.50)     2:09.62 (50.81)     2:50.05 (40.43)
B - Final
  9 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:53.52    2:48.86 ASCS   
                  42.34     1:25.75 (43.41)     2:11.98 (46.23)     2:48.86 (36.88)
 10 Barbulet, David           11 CFJV-MR              2:56.56    2:49.84 ASCS   
                  38.86     1:22.20 (43.34)     2:13.31 (51.11)     2:49.84 (36.53)
 11 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:58.56    3:08.45        
                  47.55     1:35.61 (48.06)     2:28.00 (52.39)     3:08.45 (40.45)
 12 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              3:25.37    3:30.29        
                  48.74     1:41.33 (52.59)   2:47.16 (1:05.83)     3:30.29 (43.13)
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:53.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:29.05    2:30.50 qASCS  
                  32.24     1:10.86 (38.62)     1:57.16 (46.30)     2:30.50 (33.34)
  2 Tayban, Michael           12 FREE-MR              3:14.46    2:33.46 qASCS  
                  35.91     1:15.74 (39.83)     1:59.36 (43.62)     2:33.46 (34.10)
  3 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:45.93    2:34.32 qASCS  
                  32.36     1:12.39 (40.03)     2:01.73 (49.34)     2:34.32 (32.59)
  4 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:40.16    2:34.42 qASCS  
                  35.51     1:13.56 (38.05)     1:59.92 (46.36)     2:34.42 (34.50)
  5 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              2:40.93    2:35.29 qASCS  
                  34.98     1:12.72 (37.74)     1:56.49 (43.77)     2:35.29 (38.80)
  6 Geller, Russell           12 FREE-MR              2:41.06    2:36.11 qASCS  
                  35.98     1:15.77 (39.79)     2:01.10 (45.33)     2:36.11 (35.01)
  7 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:48.92    2:36.67 qASCS  
                  38.70     1:18.23 (39.53)     2:02.02 (43.79)     2:36.67 (34.65)
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:44.99    2:47.71 qASCS  
                  36.42     1:17.39 (40.97)   2:47.71 (1:30.32)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burra, Noah P             12 RAC-CT               2:45.83    2:47.91 qASCS  
                  39.38     1:22.70 (43.32)     2:09.94 (47.24)     2:47.91 (37.97)
 10 Smuckler, Griffin J       11 RAC-CT               2:42.41    2:48.06 qASCS  
                  36.75     1:19.78 (43.03)     2:11.36 (51.58)     2:48.06 (36.70)
 11 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              2:51.78    2:49.96 qASCS  
                  37.26     1:18.65 (41.39)     2:09.98 (51.33)     2:49.96 (39.98)
 12 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:49.41    2:50.25 qASCS  
                  39.55     1:21.52 (41.97)     2:13.47 (51.95)     2:50.25 (36.78)
 13 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:55.40    2:50.93 qASCS  
                  39.58     1:20.01 (40.43)     2:11.99 (51.98)     2:50.93 (38.94)
 14 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:53.99    2:53.52 qASCS  
                  42.57     1:26.95 (44.38)     2:13.89 (46.94)     2:53.52 (39.63)
 15 Barbulet, David           11 CFJV-MR              2:53.17    2:56.56 q      
                  39.18     1:21.05 (41.87)     2:17.23 (56.18)     2:56.56 (39.33)
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              3:04.52    2:58.56 q      
                  40.79     1:25.87 (45.08)     2:18.87 (53.00)     2:58.56 (39.69)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              3:30.90    3:25.37 q      
                  48.62     1:39.89 (51.27)   2:44.68 (1:04.79)     3:25.37 (40.69)
 -- Castro, Dorien J          11 IA-MR                3:45.00         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                                1:48.94 ( )   2:54.22 (1:05.28)          DQ (45.80)
 -- Wider, Garrett            12 IA-MR                3:15.00         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  34.42     1:17.97 (43.55)     2:02.89 (44.92)          DQ (38.79)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:56.19    1:56.10        
     1) Geller, Russell 12              2) Tayban, Michael 12             
     3) Hodan, Gary R 12                4) Pepper, Hudson M 11            
                  29.81       58.76 (28.95)     1:28.16 (29.40)     1:56.10 (27.94)
  2 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   1:59.97    1:58.46        
     1) Thilow, Evan B 11               2) Burra, Noel P 12               
     3) Burra, Noah P 12                4) Smuckler, Griffin J 11         
                  28.78       58.14 (29.36)     1:29.44 (31.30)     1:58.46 (29.02)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:00.24    2:02.84        
     1) Todorov, Alexander 12           2) Barbulet, David 11             
     3) Carley, Thomas 11               4) Wilkinson, Jay 12              
                  30.49     1:03.11 (32.62)     1:33.56 (30.45)     2:02.84 (29.28)
  4 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:16.67    2:05.26        
     1) Wider, Garrett 12               2) Clark, Billy J 12              
     3) O'Reilly, Kieran T 11           4) Smith, Eddie J 12              
                  29.62     1:01.46 (31.84)     1:35.78 (34.32)     2:05.26 (29.48)
  5 Freedom Aquatics-MR  'B'                          2:06.92    2:07.09        
     1) Laskey, Ian G 12                2) Khudaynatov, Yannis 11         
     3) Reznik, Maxim 12                4) Ng, Eyton E 11                 
                  31.21     1:04.66 (33.45)   2:07.09 (1:02.43)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:22.32    2:12.50        
     1) Hodan, Gary R 12                2) Reznik, Maxim 12               
     3) Pepper, Hudson M 11             4) Ng, Eyton E 11                 
                  36.38     1:11.88 (35.50)     1:42.15 (30.27)     2:12.50 (30.35)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:12.79    2:14.53        
     1) Carley, Thomas 11               2) Todorov, Alexander 12          
     3) Wilkinson, Jay 12               4) Constantine, Christopher 11    
                  34.35     1:12.96 (38.61)     1:43.55 (30.59)     2:14.53 (30.98)
  3 Freedom Aquatics-MR  'B'                          2:36.64    2:23.28        
     1) Laskey, Ian G 12                2) Tayban, Michael 12             
     3) Geller, Russell 12              4) Khudaynatov, Yannis 11         
                  38.10     1:16.55 (38.45)     1:51.29 (34.74)     2:23.28 (31.99)
 -- Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:26.76         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Villatoro, Sebastian 11         2) Wider, Garrett 12              
     3) Clark, Billy J 12               4) Smith, Eddie J 12              
                  37.72     1:20.85 (43.13)     1:53.72 (32.87)          DQ (29.17)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  ASCS
 Meet Qualifying:  27.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Halls, Sean C             13 NFS-MR                 24.47      24.18 ASCS   
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                25.29      25.02 ASCS   
  3 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  26.16      26.07 ASCS   
  4 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  25.96      26.15 ASCS   
  5 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                25.99      26.29 ASCS   
  6 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                  26.88      26.52 ASCS   
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 27.10      26.64 ASCS   
  8 Kwan, William             13 FREE-MR                27.32      27.49 ASCS   
B - Final
  9 Legendre, Malik E         14 NFS-MR                 28.19      27.51 ASCS   
 10 Foley, Owen F             13 RAC-CT                 30.16      29.08        
 11 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                  30.02      30.05        
 12 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                  30.13      30.06        
 13 Slabyy, Roman             13 IA-MR                  31.34      30.91        
 14 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR                30.79      31.84        
C - Final
 17 Pettit, Joe D             13 IA-MR                  31.47      31.20        
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR                32.10      32.08        
 19 Levine, Isaac E           13 IA-MR                  32.25      32.87        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  ASCS
 Meet Qualifying:  27.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Halls, Sean C             13 NFS-MR                 25.47      24.47 qASCS  
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                27.89      25.29 qASCS  
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  26.54      25.96 qASCS  
  4 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                26.51      25.99 qASCS  
  5 Tatynskiy, Alec           14 FREE-MR                26.15      26.00 qASCS  
  6 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  26.51      26.16 qASCS  
  7 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                  27.46      26.88 qASCS  
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 26.98      27.10 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kwan, William             13 FREE-MR                27.30      27.32 qASCS  
 10 Legendre, Malik E         14 NFS-MR                 27.32      28.19 q      
 11 Kalenja, Keno             13 IA-MR                  28.79      28.25 q      
 12 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                  29.68      28.42 q      
 13 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                  32.44      30.02 q      
 14 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                  30.64      30.13 q      
 15 Foley, Owen F             13 RAC-CT                 30.50      30.16 q      
 16 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR                30.90      30.79 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Slabyy, Roman             13 IA-MR                  32.70      31.34 q      
 18 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:00.00      31.47 q      
 19 Singer, Connor M          13 FREE-MR                31.92      32.10 q      
 20 Levine, Isaac E           13 IA-MR                  32.95      32.25 q      
 21 McCabe, Liam              13 IA-MR                  41.51      36.16 q      
 -- Dawson, Xavier            13 NFS-MR                 29.20         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ASCS
 Meet Qualifying:  58.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  52.95      52.59 ASCS   
                  25.40       52.59 (27.19)                                        
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                55.29      55.60 ASCS   
                  26.78       55.60 (28.82)                                        
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  56.31      55.75 ASCS   
                  26.77       55.75 (28.98)                                        
  4 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  56.76      56.15 ASCS   
                  27.02       56.15 (29.13)                                        
  5 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                59.63      58.28 ASCS   
                  27.66       58.28 (30.62)                                        
  6 Galeto, Jay T             14 IA-MR                  59.70      59.14        
                  28.27       59.14 (30.87)                                        
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 59.69    1:00.72        
                  28.73     1:00.72 (31.99)                                        
  8 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:02.33    1:00.93        
                  29.42     1:00.93 (31.51)                                        
B - Final
  9 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:07.60    1:03.86        
                  30.61     1:03.86 (33.25)                                        
 10 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:04.87    1:04.41        
                  31.08     1:04.41 (33.33)                                        
 11 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:07.67    1:08.21        
                  32.40     1:08.21 (35.81)                                        
 12 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:10.05    1:08.58        
                  32.39     1:08.58 (36.19)                                        
C - Final
 17 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:11.11    1:08.52        
                  31.95     1:08.52 (36.57)                                        
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:17.09    1:10.93        
                  34.71     1:10.93 (36.22)                                        
 19 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:11.69    1:12.88        
                  35.11     1:12.88 (37.77)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ASCS
 Meet Qualifying:  58.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  52.54      52.95 qASCS  
                  25.59       52.95 (27.36)                                        
  2 Halls, Sean C             13 NFS-MR                 55.07      55.01 qASCS  
                  25.26       55.01 (29.75)                                        
  3 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                55.52      55.29 qASCS  
                  55.45           55.29 ( )                                        
  4 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  57.05      56.31 qASCS  
                  26.76       56.31 (29.55)                                        
  5 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  56.98      56.76 qASCS  
                  27.42       56.76 (29.34)                                        
  6 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                58.99      59.63 q      
                  27.91       59.63 (31.72)                                        
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 59.85      59.69 q      
                  28.09       59.69 (31.60)                                        
  8 Galeto, Jay T             14 IA-MR                1:14.28      59.70 q      
                  28.94       59.70 (30.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:02.09    1:02.33 q      
                  29.86     1:02.33 (32.47)                                        
 10 Kalenja, Keno             13 IA-MR                1:01.73    1:02.75 q      
                  29.57     1:02.75 (33.18)                                        
 11 Legendre, Malik E         14 NFS-MR                 59.75    1:03.11 q      
                  30.08     1:03.11 (33.03)                                        
 12 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:05.10    1:04.87 q      
                  31.30     1:04.87 (33.57)                                        
 13 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                     NT    1:05.01 q      
                  30.92     1:05.01 (34.09)                                        
 14 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:04.02    1:06.74 q      
                  31.24     1:06.74 (35.50)                                        
 15 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:04.55    1:07.60 q      
                  31.83     1:07.60 (35.77)                                        
 16 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:09.33    1:07.67 q      
                  32.43     1:07.67 (35.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:25.19    1:09.77 q      
                  31.75     1:09.77 (38.02)                                        
 18 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:11.62    1:10.05 q      
                  32.31     1:10.05 (37.74)                                        
 19 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:13.52    1:10.44 q      
                  34.14     1:10.44 (36.30)                                        
 20 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:13.08    1:11.11 q      
                  33.36     1:11.11 (37.75)                                        
 21 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:13.17    1:11.69 q      
                  34.13     1:11.69 (37.56)                                        
 22 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:20.99    1:17.09 q      
                  35.93     1:17.09 (41.16)                                        
 23 McCabe, Liam              13 IA-MR                1:35.09    1:20.68 q      
                  38.26     1:20.68 (42.42)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:12.79  ASCS
 Meet Qualifying:  2:12.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:52.73    1:52.52 ASCS   
                  25.89       54.20 (28.31)     1:23.59 (29.39)     1:52.52 (28.93)
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:01.17    2:00.33 ASCS   
                  27.22       57.08 (29.86)     1:28.90 (31.82)     2:00.33 (31.43)
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:06.01    2:05.03 ASCS   
                  27.99     1:00.45 (32.46)     1:33.26 (32.81)     2:05.03 (31.77)
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:05.82    2:05.25 ASCS   
                  28.48     1:00.12 (31.64)     1:33.12 (33.00)     2:05.25 (32.13)
  5 Kwan, William             13 FREE-MR              2:06.34    2:07.53 ASCS   
                  29.09     1:00.94 (31.85)     1:32.02 (31.08)     2:07.53 (35.51)
  6 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:19.19    2:11.73 ASCS   
                  30.20     1:04.44 (34.24)     1:39.41 (34.97)     2:11.73 (32.32)
  7 Galeto, Jay T             14 IA-MR                2:13.43    2:14.37        
                  29.24     1:02.94 (33.70)     1:38.25 (35.31)     2:14.37 (36.12)
  8 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                2:17.11    2:15.48        
                  31.12     1:05.47 (34.35)     1:40.60 (35.13)     2:15.48 (34.88)
B - Final
  9 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:26.20    2:18.47        
                  30.99     1:06.23 (35.24)     1:42.82 (36.59)     2:18.47 (35.65)
 10 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:23.22    2:23.19        
                  31.84     1:08.50 (36.66)     1:46.48 (37.98)     2:23.19 (36.71)
 11 Levine, Isaac E           13 IA-MR                2:31.29    2:31.12        
                  34.22     1:13.13 (38.91)     1:52.77 (39.64)     2:31.12 (38.35)
 12 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                2:38.79    2:32.64        
                  33.99     1:13.21 (39.22)     1:54.20 (40.99)     2:32.64 (38.44)
C - Final
 17 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:39.25    2:29.15        
                  34.19     1:13.96 (39.77)     1:54.28 (40.32)     2:29.15 (34.87)
 18 Slabyy, Roman             13 IA-MR                2:42.71    2:32.29        
                  33.33                             1:53.81 ( )     2:32.29 (38.48)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:12.79  ASCS
 Meet Qualifying:  2:12.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:52.89    1:52.73 qASCS  
                  25.91       54.59 (28.68)     1:24.01 (29.42)     1:52.73 (28.72)
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:02.04    2:01.17 qASCS  
                  27.57       57.86 (30.29)     1:29.61 (31.75)     2:01.17 (31.56)
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:08.78    2:05.82 qASCS  
                  28.52     1:00.27 (31.75)     1:33.40 (33.13)     2:05.82 (32.42)
  4 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:04.27    2:06.01 qASCS  
                  28.33     1:01.23 (32.90)     1:34.01 (32.78)     2:06.01 (32.00)
  5 Kwan, William             13 FREE-MR              2:11.99    2:06.34 qASCS  
                  29.32     1:01.09 (31.77)     1:34.01 (32.92)     2:06.34 (32.33)
  6 Halls, Sean C             13 NFS-MR               2:08.33    2:10.28 qASCS  
                  28.23     1:01.28 (33.05)     1:36.28 (35.00)     2:10.28 (34.00)
  7 Galeto, Jay T             14 IA-MR                3:00.00    2:13.43 q      
                  30.46     1:04.99 (34.53)     1:39.81 (34.82)     2:13.43 (33.62)
  8 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                2:20.40    2:17.11 q      
                  31.51     1:06.14 (34.63)     1:41.98 (35.84)     2:17.11 (35.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:14.85    2:19.19 q      
                  32.42     1:07.53 (35.11)     1:44.26 (36.73)     2:19.19 (34.93)
 10 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               2:22.24    2:21.34 q      
                  32.50     1:09.11 (36.61)     1:46.73 (37.62)     2:21.34 (34.61)
 11 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                     NT    2:23.11 q      
                  31.60     1:07.34 (35.74)     1:46.31 (38.97)     2:23.11 (36.80)
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:32.80    2:23.22 q      
                  32.56     1:09.49 (36.93)     1:47.29 (37.80)     2:23.22 (35.93)
 13 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:24.06    2:26.20 q      
                  32.69     1:10.57 (37.88)     1:50.32 (39.75)     2:26.20 (35.88)
 14 Levine, Isaac E           13 IA-MR                2:35.72    2:31.29 q      
                  33.77     1:12.31 (38.54)     1:52.36 (40.05)     2:31.29 (38.93)
 15 Pettit, Joe D             13 IA-MR                2:37.95    2:37.73 q      
                  34.74     1:15.18 (40.44)     1:57.96 (42.78)     2:37.73 (39.77)
 16 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                2:37.28    2:38.79 q      
                  35.73     1:17.06 (41.33)     1:58.44 (41.38)     2:38.79 (40.35)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                3:20.00    2:38.86 q      
                  32.55     1:11.91 (39.36)     1:55.27 (43.36)     2:38.86 (43.59)
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:50.86    2:39.25 q      
                  36.12     1:18.72 (42.60)     1:59.67 (40.95)     2:39.25 (39.58)
 19 Slabyy, Roman             13 IA-MR                2:38.28    2:42.71 q      
                  33.44     1:12.77 (39.33)     1:57.38 (44.61)     2:42.71 (45.33)
 20 McCabe, Liam              13 IA-MR                3:00.00    3:02.36 q      
                  39.09     1:24.03 (44.94)     2:14.25 (50.22)     3:02.36 (48.11)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:13.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:13.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  58.39      58.67 ASCS   
                  28.48       58.67 (30.19)                                        
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:06.41    1:05.14 ASCS   
                  31.68     1:05.14 (33.46)                                        
  3 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:07.87    1:06.38 ASCS   
                  32.57     1:06.38 (33.81)                                        
  4 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:10.14    1:10.31 ASCS   
                  33.83     1:10.31 (36.48)                                        
  5 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:10.16    1:10.33 ASCS   
                  34.77     1:10.33 (35.56)                                        
  6 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:11.71    1:11.76 ASCS   
                  35.15     1:11.76 (36.61)                                        
  7 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:14.70    1:13.59 ASCS   
                  35.48     1:13.59 (38.11)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:13.46    1:13.83        
                  36.27     1:13.83 (37.56)                                        
B - Final
  9 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:19.26    1:15.85        
                  37.33     1:15.85 (38.52)                                        
 10 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:17.54    1:16.60        
                  37.00     1:16.60 (39.60)                                        
 11 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:19.39    1:17.86        
 12 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:19.43    1:20.78        
                  39.58     1:20.78 (41.20)                                        
 13 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:21.76    1:21.41        
                  39.09     1:21.41 (42.32)                                        
 14 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:24.62    1:23.37        
                  40.64     1:23.37 (42.73)                                        
 15 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:23.87    1:23.93        
                  40.67     1:23.93 (43.26)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:13.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:13.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  58.62      58.39 qASCS  
                  28.58       58.39 (29.81)                                        
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:09.06    1:06.41 qASCS  
                  32.55     1:06.41 (33.86)                                        
  3 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:09.52    1:07.87 qASCS  
                  32.79     1:07.87 (35.08)                                        
  4 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:12.40    1:10.14 qASCS  
                  34.32     1:10.14 (35.82)                                        
  5 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:08.93    1:10.16 qASCS  
                  35.03     1:10.16 (35.13)                                        
  6 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:15.95    1:11.51 qASCS  
                  34.20     1:11.51 (37.31)                                        
  7 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:14.47    1:11.71 qASCS  
                  34.89     1:11.71 (36.82)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:11.12    1:13.46 qASCS  
                  36.18     1:13.46 (37.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:12.91    1:14.70 q      
                  36.87     1:14.70 (37.83)                                        
 10 Kalenja, Keno             13 IA-MR                1:15.36    1:16.16 q      
                  37.42     1:16.16 (38.74)                                        
 11 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:17.18    1:17.54 q      
                  37.89     1:17.54 (39.65)                                        
 12 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:25.51    1:19.26 q      
                  38.77     1:19.26 (40.49)                                        
 13 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:23.31    1:19.39 q      
 14 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:16.42    1:19.43 q      
                  39.02     1:19.43 (40.41)                                        
 15 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:23.52    1:21.76 q      
                  39.14     1:21.76 (42.62)                                        
 16 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:28.27    1:23.87 q      
                  40.95     1:23.87 (42.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                2:00.00    1:24.62 q      
                  41.87     1:24.62 (42.75)                                        
 18 McCabe, Liam              13 IA-MR                2:00.00    1:28.50 q      
 -- Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:25.98         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:07.70    1:06.88 ASCS   
                  31.62     1:06.88 (35.26)                                        
  2 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:09.96    1:09.37 ASCS   
                  32.88     1:09.37 (36.49)                                        
  3 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:14.03    1:11.06 ASCS   
                  34.02     1:11.06 (37.04)                                        
  4 Kwan, William             13 FREE-MR              1:13.70    1:13.95 ASCS   
                  35.46     1:13.95 (38.49)                                        
  5 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:16.01    1:14.45 ASCS   
                  35.56     1:14.45 (38.89)                                        
  6 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:14.68    1:14.91 ASCS   
                  36.05     1:14.91 (38.86)                                        
  7 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:17.31    1:15.46 ASCS   
                  36.18     1:15.46 (39.28)                                        
  8 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:16.42    1:17.41 ASCS   
                  36.86     1:17.41 (40.55)                                        
B - Final
  9 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:17.99    1:19.38 ASCS   
                  36.35     1:19.38 (43.03)                                        
 10 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:24.12    1:22.40 ASCS   
                  39.11     1:22.40 (43.29)                                        
 11 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:31.21    1:28.26        
                  40.50     1:28.26 (47.76)                                        
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:33.70    1:32.75        
                  43.34     1:32.75 (49.41)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:05.59    1:07.70 qASCS  
                  32.29     1:07.70 (35.41)                                        
  2 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:09.76    1:09.96 qASCS  
                  33.47     1:09.96 (36.49)                                        
  3 Kwan, William             13 FREE-MR              1:18.30    1:13.70 qASCS  
                  35.60     1:13.70 (38.10)                                        
  4 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:12.63    1:14.03 qASCS  
                  35.71     1:14.03 (38.32)                                        
  5 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:15.34    1:14.68 qASCS  
                  35.67     1:14.68 (39.01)                                        
  6 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:16.81    1:16.01 qASCS  
                  36.39     1:16.01 (39.62)                                        
  7 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:12.64    1:16.42 qASCS  
                  34.20     1:16.42 (42.22)                                        
  8 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               1:14.80    1:16.46 qASCS  
                  36.65     1:16.46 (39.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:24.06    1:17.31 qASCS  
                  36.05     1:17.31 (41.26)                                        
 10 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:17.90    1:17.99 qASCS  
                  36.93     1:17.99 (41.06)                                        
 11 Galeto, Jay T             14 IA-MR                1:41.59    1:22.06 qASCS  
                  38.30     1:22.06 (43.76)                                        
 12 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:25.01    1:24.12 qASCS  
                  39.89     1:24.12 (44.23)                                        
 13 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:34.53    1:28.72 q      
                  41.46     1:28.72 (47.26)                                        
 14 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:35.88    1:31.21 q      
                  42.77     1:31.21 (48.44)                                        
 15 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:32.27    1:33.70 q      
                  43.71     1:33.70 (49.99)                                        
 16 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:35.63    1:35.00 q      
                  44.14     1:35.00 (50.86)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:16.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:16.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  56.16      56.57 ASCS   
                  26.69       56.57 (29.88)                                        
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:00.00      58.87 ASCS   
                  27.92       58.87 (30.95)                                        
  3 Halls, Sean C             13 NFS-MR               1:03.36    1:00.53 ASCS   
                  26.99     1:00.53 (33.54)                                        
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:04.61    1:02.37 ASCS   
                  29.11     1:02.37 (33.26)                                        
  5 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:08.17    1:06.88 ASCS   
                  31.03     1:06.88 (35.85)                                        
  6 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:11.82    1:08.82 ASCS   
                  30.74     1:08.82 (38.08)                                        
  7 Kwan, William             13 FREE-MR              1:10.11    1:10.82 ASCS   
                  33.12     1:10.82 (37.70)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:13.63    1:14.14 ASCS   
                  33.23     1:14.14 (40.91)                                        
B - Final
  9 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:15.03    1:11.48 ASCS   
                  33.53     1:11.48 (37.95)                                        
 10 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:14.90    1:11.87 ASCS   
                  33.81     1:11.87 (38.06)                                        
 11 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:20.90    1:22.25        
                  36.53     1:22.25 (45.72)                                        
 12 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               1:23.55    1:22.45        
                  37.41     1:22.45 (45.04)                                        
 13 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:28.65    1:24.28        
                  38.80     1:24.28 (45.48)                                        
 14 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:25.61    1:26.87        
 -- Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:22.03         DQ        
      Did not finish
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:16.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:16.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  56.18      56.16 qASCS  
                  26.82       56.16 (29.34)                                        
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:11.99    1:00.00 qASCS  
                  27.95     1:00.00 (32.05)                                        
  3 Halls, Sean C             13 NFS-MR               1:05.30    1:03.36 qASCS  
                  28.10     1:03.36 (35.26)                                        
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:05.73    1:04.61 qASCS  
                  29.98     1:04.61 (34.63)                                        
  5 Tatynskiy, Alec           14 FREE-MR              1:10.74    1:07.81 qASCS  
                  32.85     1:07.81 (34.96)                                        
  6 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:05.68    1:08.17 qASCS  
                  31.61     1:08.17 (36.56)                                        
  7 Kwan, William             13 FREE-MR              1:12.82    1:10.11 qASCS  
                  33.07     1:10.11 (37.04)                                        
  8 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:18.21    1:11.18 qASCS  
                  31.88     1:11.18 (39.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:09.10    1:11.82 qASCS  
                  31.62     1:11.82 (40.20)                                        
 10 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:14.75    1:13.63 qASCS  
                  33.55     1:13.63 (40.08)                                        
 11 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:11.67    1:14.90 qASCS  
                  34.80     1:14.90 (40.10)                                        
 12 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:11.64    1:15.03 qASCS  
                  34.85     1:15.03 (40.18)                                        
 13 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                2:00.00    1:20.90 q      
                  35.40     1:20.90 (45.50)                                        
 14 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:26.03    1:22.03 q      
                  35.68     1:22.03 (46.35)                                        
 15 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               1:22.01    1:23.55 q      
                  39.18     1:23.55 (44.37)                                        
 16 Pettit, Joe D             13 IA-MR                2:00.00    1:25.61 q      
                  37.50     1:25.61 (48.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:30.14    1:28.65 q      
                  39.87     1:28.65 (48.78)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:02.74    1:00.77        
                  28.38     1:00.77 (32.39)                                        
  2 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:06.51    1:06.20        
                  30.61     1:06.20 (35.59)                                        
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:07.92    1:06.92        
                  30.88     1:06.92 (36.04)                                        
  4 Kwan, William             13 FREE-MR              1:07.11    1:07.16        
                  32.28     1:07.16 (34.88)                                        
  5 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:09.82    1:10.30        
                  31.25     1:10.30 (39.05)                                        
  6 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:10.81    1:10.38        
                  32.41     1:10.38 (37.97)                                        
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:11.03    1:10.61        
                  33.12     1:10.61 (37.49)                                        
  8 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:13.12    1:11.53        
                  34.12     1:11.53 (37.41)                                        
B - Final
  9 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:15.62    1:14.42        
                  35.72     1:14.42 (38.70)                                        
 10 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:18.58    1:15.01        
                  33.14     1:15.01 (41.87)                                        
 11 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:24.39    1:22.05        
                  36.69     1:22.05 (45.36)                                        
 12 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:24.35    1:23.47        
                  39.15     1:23.47 (44.32)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:09.99    1:02.74 q      
                  30.79     1:02.74 (31.95)                                        
  2 Halls, Sean C             13 NFS-MR               1:06.01    1:05.11 q      
                  30.45     1:05.11 (34.66)                                        
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:16.51    1:06.51 q      
                  30.68     1:06.51 (35.83)                                        
  4 Kwan, William             13 FREE-MR              1:10.79    1:07.11 q      
                  32.00     1:07.11 (35.11)                                        
  5 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:10.88    1:07.92 q      
                  31.22     1:07.92 (36.70)                                        
  6 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:13.29    1:09.82 q      
                  32.06     1:09.82 (37.76)                                        
  7 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:12.85    1:10.81 q      
                  32.78     1:10.81 (38.03)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:15.66    1:11.03 q      
                  33.35     1:11.03 (37.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:23.78    1:13.12 q      
                  33.33     1:13.12 (39.79)                                        
 10 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:18.28    1:14.66 q      
                  36.29     1:14.66 (38.37)                                        
 11 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:17.57    1:15.62 q      
                  35.85     1:15.62 (39.77)                                        
 12 Kalenja, Keno             13 IA-MR                1:22.42    1:18.33 q      
                  38.19     1:18.33 (40.14)                                        
 13 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:23.30    1:18.58 q      
                  34.31     1:18.58 (44.27)                                        
 14 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:45.00    1:24.35 q      
                  39.35     1:24.35 (45.00)                                        
 15 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:28.08    1:24.39 q      
                  37.32     1:24.39 (47.07)                                        
 16 McCabe, Liam              13 IA-MR                1:45.00    1:40.26 q      
                  46.44     1:40.26 (53.82)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:34.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:34.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                2:06.75    2:06.87 ASCS   
                  26.66       58.77 (32.11)     1:37.24 (38.47)     2:06.87 (29.63)
  2 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:22.31    2:18.70 ASCS   
                  29.22     1:05.58 (36.36)     1:47.71 (42.13)     2:18.70 (30.99)
  3 Kwan, William             13 FREE-MR              2:20.29    2:18.78 ASCS   
                  31.67     1:07.94 (36.27)     1:47.42 (39.48)     2:18.78 (31.36)
  4 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:21.33    2:20.50 ASCS   
                  32.00     1:05.66 (33.66)     1:49.41 (43.75)     2:20.50 (31.09)
  5 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:26.18    2:23.09 ASCS   
                  31.23     1:08.23 (37.00)     1:51.53 (43.30)     2:23.09 (31.56)
  6 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:29.49    2:23.41 ASCS   
                  32.96     1:10.14 (37.18)     1:50.27 (40.13)     2:23.41 (33.14)
  7 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              2:34.00    2:29.42 ASCS   
                  33.47     1:11.25 (37.78)     1:55.41 (44.16)     2:29.42 (34.01)
B - Final
  9 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               2:35.26    2:35.13        
                  33.69     1:15.78 (42.09)     1:57.32 (41.54)     2:35.13 (37.81)
 10 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:50.28    2:44.84        
                  35.37     1:14.76 (39.39)     2:09.95 (55.19)     2:44.84 (34.89)
 11 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:50.41    2:47.62        
                  39.56     1:20.51 (40.95)     2:11.40 (50.89)     2:47.62 (36.22)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:34.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:34.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                2:07.60    2:06.75 qASCS  
                  26.57       59.07 (32.50)     1:37.39 (38.32)     2:06.75 (29.36)
  2 Kwan, William             13 FREE-MR              2:32.95    2:20.29 qASCS  
                  32.12     1:07.57 (35.45)     1:47.19 (39.62)     2:20.29 (33.10)
  3 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:23.31    2:21.33 qASCS  
                  32.73     1:08.21 (35.48)     1:50.68 (42.47)     2:21.33 (30.65)
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:26.74    2:22.31 qASCS  
                  29.81     1:06.72 (36.91)     1:50.67 (43.95)     2:22.31 (31.64)
  5 Halls, Sean C             13 NFS-MR               2:23.95    2:22.95 qASCS  
                  28.97     1:05.53 (36.56)     1:49.61 (44.08)     2:22.95 (33.34)
  6 Tatynskiy, Alec           14 FREE-MR              2:32.87    2:26.07 qASCS  
                  30.23     1:10.00 (39.77)     1:54.46 (44.46)     2:26.07 (31.61)
  7 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:24.97    2:26.18 qASCS  
                  31.17     1:08.02 (36.85)     1:52.86 (44.84)     2:26.18 (33.32)
  8 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:28.65    2:29.49 qASCS  
                  33.56     1:12.81 (39.25)     1:54.06 (41.25)     2:29.49 (35.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              2:34.60    2:34.00 qASCS  
                  32.21     1:13.47 (41.26)     2:00.91 (47.44)     2:34.00 (33.09)
 10 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               2:35.25    2:35.26 q      
                  34.26     1:16.58 (42.32)     1:58.95 (42.37)     2:35.26 (36.31)
 11 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               2:41.34    2:46.45 q      
                  38.49     1:24.63 (46.14)     2:09.44 (44.81)     2:46.45 (37.01)
 12 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:46.18    2:50.28 q      
                  36.43     1:17.19 (40.76)     2:14.37 (57.18)     2:50.28 (35.91)
 13 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:52.26    2:50.41 q      
                  40.61     1:23.36 (42.75)     2:13.46 (50.10)     2:50.41 (36.95)
 14 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:54.78    2:52.85 q      
                  38.54     1:25.54 (47.00)     2:13.41 (47.87)     2:52.85 (39.44)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:51.13    3:52.40        
     1) Cody, Christopher M 14          2) Kingsley, Austin M 14          
     3) Kaufer, Evan A 14               4) Galeto, Jay T 14               
                  27.20       56.43 (56.43)     1:23.94 (27.51)     1:54.82 (58.39)
        2:22.90 (28.08)     2:53.06 (58.24)     3:21.10 (28.04)     3:52.40 (59.34)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          3:59.08    4:01.41        
     1) Glinchenko, Mike 13             2) Kapp, Bruce E 13               
     3) Hafez, Yousef 13                4) Kwan, William 13               
                  28.33   1:01.07 (1:01.07)     1:32.61 (31.54)   2:07.44 (1:06.37)
        2:33.46 (26.02)     3:02.52 (55.08)     3:30.15 (27.63)     4:01.41 (58.89)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:02.90    4:12.66        
     1) Thompson, Kaden R 13            2) Foley, Owen F 13               
     3) Burra, Nathan P 13              4) Wolfenden, Max H 13            
                  28.50   1:00.47 (1:00.47)     1:31.61 (31.14)   2:05.63 (1:05.16)
        2:36.60 (30.97)   3:11.22 (1:05.59)     3:40.97 (29.75)   4:12.66 (1:01.44)
  4 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:17.28    4:12.93        
     1) Buono, Thomas J 13              2) Carrieri, Nick G 13            
     3) Varuolo, Kyle R 13              4) Kalenja, Keno 13               
                  29.76   1:01.86 (1:01.86)     1:32.14 (30.28)   2:06.16 (1:04.30)
        2:34.74 (28.58)   3:08.91 (1:02.75)     3:39.94 (31.03)   4:12.93 (1:04.02)
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          4:33.00    4:22.82        
     1) Kwan, William 13                2) Hafez, Yousef 13               
     3) Tatynskiy, Alec 14              4) Glinchenko, Mike 13            
                  33.94   1:10.26 (1:10.26)     1:41.94 (31.68)   2:17.92 (1:07.66)
        2:47.69 (29.77)   3:24.00 (1:06.08)     3:51.54 (27.54)     4:22.82 (58.82)
  2 Islanders Aquatics-MR  'A'                        4:25.47    4:33.82        
     1) Kingsley, Austin M 14           2) Carrieri, Nick G 13            
     3) Kaufer, Evan A 14               4) Cody, Christopher M 14         
                  35.92   1:13.59 (1:13.59)     1:49.18 (35.59)   2:30.61 (1:17.02)
        3:01.26 (30.65)   3:37.57 (1:06.96)     4:04.09 (26.52)     4:33.82 (56.25)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:26.57    4:40.68        
     1) Foley, Owen F 13                2) Wolfenden, Max H 13            
     3) Burra, Nathan P 13              4) Thompson, Kaden R 13           
                  36.36   1:16.42 (1:16.42)     1:50.61 (34.19)   2:28.29 (1:11.87)
        3:03.06 (34.77)   3:40.74 (1:12.45)     4:09.88 (29.14)     4:40.68 (59.94)
  4 Islanders Aquatics-MR  'B'                        5:02.31    5:06.12        
     1) Buono, Thomas J 13              2) Kalenja, Keno 13               
     3) Varuolo, Kyle R 13              4) Levine, Isaac E 13             
                  34.71   1:11.88 (1:11.88)     1:53.07 (41.19)   2:41.77 (1:29.89)
        2:57.74 (15.97)   3:54.77 (1:13.00)     4:28.30 (33.53)   5:06.12 (1:11.35)
 
Boys 15 & Over 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:42.70    3:49.77        
     1) Kalletta, George E 17           2) McDermott, Matthew M 18        
     3) White, Devin H 17               4) Dagayev, Andrey 16             
                  28.33       58.68 (58.68)     1:28.46 (29.78)   2:03.38 (1:04.70)
        2:28.64 (25.26)     2:59.33 (55.95)     3:23.28 (23.95)     3:49.77 (50.44)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:02.73    4:02.35        
     1) Klingel, Dean M 16              2) Konarski, Patrick K 16         
     3) Engel, Ryan 15                  4) Kanaley, Tim S 17              
                  28.97       59.66 (59.66)     1:30.77 (31.11)   2:06.53 (1:06.87)
        2:33.73 (27.20)   3:07.36 (1:00.83)     3:33.30 (25.94)     4:02.35 (54.99)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:20.95    4:32.76        
     1) Thilow, Max K 15                2) Douglas, Brian 15              
     3) Krepsztul, Jan J 16             4) Ward, Brennan J 15             
                  33.71   1:10.18 (1:10.18)     1:47.41 (37.23)   2:28.72 (1:18.54)
        2:56.95 (28.23)   3:31.38 (1:02.66)     4:00.53 (29.15)   4:32.76 (1:01.38)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  22.43      22.17        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  23.04      22.61        
  3 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  24.01      23.77        
  4 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  24.63      24.50        
  5 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR                24.37      24.53        
  6 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  24.54      24.56        
  7 Passante, Michael V       15 FREE-MR                24.15      24.57        
  8 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  24.45      24.72        
B - Final
  9 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 25.61      24.74        
 10 Engel, Ryan               15 IA-MR                  24.82      24.87        
 11 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  24.97      24.90        
 12 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  25.94      24.97        
 13 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  25.24      25.12        
 14 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  25.45      25.43        
 15 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  25.52      25.79        
 16 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 25.23      25.85        
C - Final
 17 Thilow, Max K             15 RAC-CT                 26.37      26.24        
 18 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          26.38      26.28        
 19 Douglas, Brian            15 RAC-CT                 26.40      26.62        
 20 LaDue, Ryan               15 IA-MR                  26.68      26.78        
 21 Smith, Jabari             15 NFS-MR                 27.71      27.18        
 22 Ward, Brennan J           15 RAC-CT                 26.95      27.55        
 23 Boughal, Ian S            16 IA-MR                  27.49      28.63        
 24 McDermott, Luke M         16 IA-MR                  29.62      29.41        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  22.72      22.43 q      
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  22.23      23.04 q      
  3 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  23.75      24.01 q      
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR                24.34      24.15 q      
  5 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR                24.21      24.37 q      
  6 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  24.93      24.45 q      
  7 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  25.34      24.54 q      
  8 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  25.35      24.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Engel, Ryan               15 IA-MR                  25.01      24.82 q      
 10 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  25.61      24.97 q      
 11 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 25.79      25.23 q      
 12 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  25.59      25.24 q      
 13 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  25.33      25.45 q      
 14 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  25.59      25.52 q      
 15 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 24.45      25.61 q      
 16 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  24.06      25.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thilow, Max K             15 RAC-CT                 26.64      26.37 q      
 18 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          25.69      26.38 q      
 19 Douglas, Brian            15 RAC-CT                 26.17      26.40 q      
 20 LaDue, Ryan               15 IA-MR                  26.68      26.68 q      
 21 Ward, Brennan J           15 RAC-CT                 26.60      26.95 q      
 22 Boughal, Ian S            16 IA-MR                  27.50      27.49 q      
 23 Smith, Jabari             15 NFS-MR                 27.86      27.71 q      
 24 McDermott, Luke M         16 IA-MR                  29.03      29.62 q      
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  48.72      48.03        
                  23.14       48.03 (24.89)                                        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  49.97      48.80        
                  23.49       48.80 (25.31)                                        
  3 White, Devin H            17 IA-MR                  49.46      49.56        
                  23.44       49.56 (26.12)                                        
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  51.99      53.13        
                  25.20       53.13 (27.93)                                        
  5 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  53.93      53.40        
                  25.39       53.40 (28.01)                                        
  6 Passante, Michael V       15 FREE-MR                53.37      53.53        
                  25.62       53.53 (27.91)                                        
  7 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  54.18      53.76        
                  25.46       53.76 (28.30)                                        
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  53.72      54.72        
                  26.17       54.72 (28.55)                                        
B - Final
  9 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  54.77      54.25        
                  26.23       54.25 (28.02)                                        
 10 Engel, Ryan               15 IA-MR                  54.84      54.66        
                  25.88       54.66 (28.78)                                        
 11 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  55.83      54.68        
                  26.30       54.68 (28.38)                                        
 12 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  54.52      55.19        
                  26.23       55.19 (28.96)                                        
 13 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  56.50      55.43        
                  25.98       55.43 (29.45)                                        
 14 Reilly, Brian J           16 IA-MR                  55.70      56.31        
                  26.87       56.31 (29.44)                                        
 15 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                  56.54      56.87        
                  27.04       56.87 (29.83)                                        
 16 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 56.71      58.06        
                  27.04       58.06 (31.02)                                        
C - Final
 17 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          57.67      56.42        
                  27.09       56.42 (29.33)                                        
 18 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR                58.88      56.69        
                  26.40       56.69 (30.29)                                        
 19 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                  57.82      58.36        
                  28.14       58.36 (30.22)                                        
 20 Douglas, Brian            15 RAC-CT               1:00.00      59.06        
                  28.79       59.06 (30.27)                                        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  49.47      48.72 q      
                  23.67       48.72 (25.05)                                        
  2 White, Devin H            17 IA-MR                  50.00      49.46 q      
                  23.52       49.46 (25.94)                                        
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  48.39      49.97 q      
                  23.96       49.97 (26.01)                                        
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  51.27      51.99 q      
                  24.69       51.99 (27.30)                                        
  5 Passante, Michael V       15 FREE-MR                52.17      53.37 q      
                  25.46       53.37 (27.91)                                        
  6 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  54.74      53.72 q      
                  25.88       53.72 (27.84)                                        
  7 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  54.67      53.93 q      
                  26.07       53.93 (27.86)                                        
  8 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  54.93      54.18 q      
                  25.91       54.18 (28.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  53.10      54.52 q      
                  25.91       54.52 (28.61)                                        
 10 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  56.63      54.77 q      
                  26.54       54.77 (28.23)                                        
 11 Engel, Ryan               15 IA-MR                  54.46      54.84 q      
                  25.61       54.84 (29.23)                                        
 12 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 54.21      55.01 q      
                  26.68       55.01 (28.33)                                        
 13 Reilly, Brian J           16 IA-MR                  55.56      55.70 q      
                  26.40       55.70 (29.30)                                        
 14 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  56.28      55.83 q      
                  26.83       55.83 (29.00)                                        
 15 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  54.59      55.93 q      
                  26.48       55.93 (29.45)                                        
 16 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  56.04      56.50 q      
                  25.98       56.50 (30.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                  57.12      56.54 q      
                  26.78       56.54 (29.76)                                        
 18 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 57.47      56.71 q      
                  26.98       56.71 (29.73)                                        
 19 Micozzi, Daniel           17 IA-MR                  56.39      56.73 q      
                  26.77       56.73 (29.96)                                        
 20 Ward, Brennan J           15 RAC-CT                 57.03      56.86 q      
                  27.93       56.86 (28.93)                                        
 21 LaDue, Ryan               15 IA-MR                  58.61      57.11 q      
                  27.51       57.11 (29.60)                                        
 22 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          56.53      57.67 q      
                  27.45       57.67 (30.22)                                        
 23 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                  59.33      57.82 q      
                  27.74       57.82 (30.08)                                        
 24 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:07.70      58.88 q      
                  26.35       58.88 (32.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Douglas, Brian            15 RAC-CT                 59.12    1:00.00        
                  28.83     1:00.00 (31.17)                                        
 26 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:00.01    1:00.88        
                  28.21     1:00.88 (32.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:00.38    1:01.18        
                  29.29     1:01.18 (31.89)                                        
 28 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:03.58    1:02.67        
                  30.10     1:02.67 (32.57)                                        
 29 Martillo, Daniel A        15 IA-MR                     NT    1:05.74        
                  31.99     1:05.74 (33.75)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:46.00    1:42.26        
                  23.76       49.58 (25.82)     1:15.85 (26.27)     1:42.26 (26.41)
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                1:52.60    1:50.19        
                  24.42       52.01 (27.59)     1:20.95 (28.94)     1:50.19 (29.24)
  3 White, Devin H            17 IA-MR                1:51.06    1:52.78        
                  24.41       52.62 (28.21)     1:22.83 (30.21)     1:52.78 (29.95)
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:53.94    1:53.34        
                  25.45       54.20 (28.75)     1:24.75 (30.55)     1:53.34 (28.59)
  5 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:57.47    1:56.11        
                  26.05       55.22 (29.17)     1:25.97 (30.75)     1:56.11 (30.14)
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:56.02    1:56.40        
                  26.20       55.64 (29.44)     1:26.11 (30.47)     1:56.40 (30.29)
  7 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:56.90    1:56.41        
                  26.53       55.45 (28.92)     1:26.42 (30.97)     1:56.41 (29.99)
  8 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:58.40    1:58.60        
                  26.76       56.46 (29.70)     1:27.77 (31.31)     1:58.60 (30.83)
B - Final
  9 Engel, Ryan               15 IA-MR                2:02.77    1:58.87        
                  26.57       57.12 (30.55)     1:28.56 (31.44)     1:58.87 (30.31)
 10 Lopez, Andrew             15 IA-MR                2:00.60    1:58.89        
                  27.07       57.34 (30.27)     1:29.16 (31.82)     1:58.89 (29.73)
 11 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:01.74    1:59.25        
                  27.18       57.44 (30.26)     1:28.78 (31.34)     1:59.25 (30.47)
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                2:02.17    2:03.60        
                  27.16       57.70 (30.54)     1:30.43 (32.73)     2:03.60 (33.17)
 13 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                2:06.59    2:04.31        
                  28.08       59.60 (31.52)     1:32.10 (32.50)     2:04.31 (32.21)
 -- Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               2:09.80   X2:09.13        
                  28.24     1:01.60 (33.36)     1:36.70 (35.10)     2:09.13 (32.43)
C - Final
 17 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:15.83    2:08.09        
                  27.40     1:01.10 (33.70)     1:34.65 (33.55)     2:08.09 (33.44)
 18 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:13.98    2:08.88        
                  29.29     1:02.65 (33.36)     1:37.70 (35.05)     2:08.88 (31.18)
 19 McDermott, Luke M         16 IA-MR                2:19.02    2:20.15        
                  31.58     1:06.81 (35.23)     1:44.03 (37.22)     2:20.15 (36.12)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:43.37    1:46.00 q      
                  24.66       51.51 (26.85)     1:18.98 (27.47)     1:46.00 (27.02)
  2 White, Devin H            17 IA-MR                1:55.02    1:51.06 q      
                  24.69       52.15 (27.46)     1:21.31 (29.16)     1:51.06 (29.75)
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                1:49.82    1:52.60 q      
                  24.88       53.33 (28.45)     1:23.00 (29.67)     1:52.60 (29.60)
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:53.26    1:53.94 q      
                  25.31       54.00 (28.69)     1:24.05 (30.05)     1:53.94 (29.89)
  5 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:56.81    1:56.02 q      
                  25.67       54.71 (29.04)     1:25.20 (30.49)     1:56.02 (30.82)
  6 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:55.11    1:56.90 q      
                  26.33       55.37 (29.04)     1:26.00 (30.63)     1:56.90 (30.90)
  7 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:58.03    1:57.47 q      
                  26.15       55.68 (29.53)     1:26.87 (31.19)     1:57.47 (30.60)
  8 Leuly, Shane C            15 IA-MR                2:00.86    1:58.40 q      
                  26.96       56.76 (29.80)     1:27.70 (30.94)     1:58.40 (30.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lopez, Andrew             15 IA-MR                2:02.60    2:00.60 q      
                  27.13       57.39 (30.26)     1:29.64 (32.25)     2:00.60 (30.96)
 10 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:57.92    2:00.65 q      
                  27.27       58.22 (30.95)     1:30.07 (31.85)     2:00.65 (30.58)
 11 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:02.54    2:01.74 q      
                  27.50       58.29 (30.79)     1:30.39 (32.10)     2:01.74 (31.35)
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                2:02.88    2:02.17 q      
                  27.70       58.10 (30.40)     1:30.12 (32.02)     2:02.17 (32.05)
 13 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:58.94    2:02.77 q      
                  26.78       57.93 (31.15)     1:30.48 (32.55)     2:02.77 (32.29)
 14 LaDue, Ryan               15 IA-MR                2:07.20    2:03.56 q      
                  28.46       59.88 (31.42)     1:32.28 (32.40)     2:03.56 (31.28)
 15 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                2:07.04    2:06.59 q      
                  29.07     1:01.54 (32.47)     1:34.28 (32.74)     2:06.59 (32.31)
 16 Micozzi, Daniel           17 IA-MR                2:06.51    2:06.67 q      
                  27.65       59.07 (31.42)     1:33.05 (33.98)     2:06.67 (33.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               2:05.11    2:07.18 q      
                  28.18     1:00.46 (32.28)     1:34.56 (34.10)     2:07.18 (32.62)
 18 Boughal, Ian S            16 IA-MR                2:03.05    2:07.77 q      
                  28.95     1:00.80 (31.85)     1:34.14 (33.34)     2:07.77 (33.63)
 19 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               2:12.20    2:09.80 q      
                  28.84     1:02.46 (33.62)     1:36.81 (34.35)     2:09.80 (32.99)
 20 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               2:05.91    2:11.17 q      
                  30.21     1:03.54 (33.33)     1:37.71 (34.17)     2:11.17 (33.46)
 21 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:12.96    2:13.98 q      
                  30.17     1:04.64 (34.47)     1:40.59 (35.95)     2:13.98 (33.39)
 22 Thilow, Max K             15 RAC-CT               2:14.05    2:14.61 q      
                  29.94     1:03.76 (33.82)     1:38.69 (34.93)     2:14.61 (35.92)
 23 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:13.68    2:15.83 q      
                  30.03     1:04.95 (34.92)     1:40.58 (35.63)     2:15.83 (35.25)
 24 Daidone, Marco A          15 IA-MR                2:15.87    2:16.21 q      
                  29.05     1:03.05 (34.00)     1:40.57 (37.52)     2:16.21 (35.64)
-------------------------------------------------------------------------
 25 McDermott, Luke M         16 IA-MR                2:20.79    2:19.02        
                  31.35     1:06.41 (35.06)     1:43.37 (36.96)     2:19.02 (35.65)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  58.40      57.87        
                  28.05       57.87 (29.82)                                        
  2 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  58.55      57.92        
                  28.44       57.92 (29.48)                                        
  3 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:01.53    1:00.02        
                  29.16     1:00.02 (30.86)                                        
  4 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  59.62    1:00.78        
                  29.39     1:00.78 (31.39)                                        
  5 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:05.02    1:05.88        
                  32.25     1:05.88 (33.63)                                        
  6 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:08.56    1:07.78        
                  32.51     1:07.78 (35.27)                                        
B - Final
  9 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:09.02    1:09.09        
                  33.97     1:09.09 (35.12)                                        
 10 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:10.32    1:09.39        
                  33.93     1:09.39 (35.46)                                        
 11 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:10.48    1:10.84        
                  34.71     1:10.84 (36.13)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  59.50      58.40 q      
                  28.07       58.40 (30.33)                                        
  2 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  59.20      58.55 q      
                  28.46       58.55 (30.09)                                        
  3 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:00.18      59.62 q      
                  28.73       59.62 (30.89)                                        
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:02.55    1:01.53 q      
                  30.11     1:01.53 (31.42)                                        
  5 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:09.34    1:05.02 q      
                  31.72     1:05.02 (33.30)                                        
  6 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:09.46    1:08.56 q      
                  33.14     1:08.56 (35.42)                                        
  7 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:10.00    1:09.02 q      
                  33.67     1:09.02 (35.35)                                        
  8 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:09.93    1:10.32 q      
                  34.17     1:10.32 (36.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:14.15    1:10.48 q      
                  33.76     1:10.48 (36.72)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:03.48    1:02.92        
                  29.27     1:02.92 (33.65)                                        
  2 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:07.09    1:06.45        
                  31.94     1:06.45 (34.51)                                        
  3 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                1:07.40    1:06.83        
                  31.28     1:06.83 (35.55)                                        
  4 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:09.97    1:08.51        
                  32.46     1:08.51 (36.05)                                        
  5 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:09.14    1:09.51        
                  32.62     1:09.51 (36.89)                                        
  6 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:13.60    1:11.39        
                  32.89     1:11.39 (38.50)                                        
  7 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:14.30    1:13.36        
                  34.27     1:13.36 (39.09)                                        
B - Final
  9 Douglas, Brian            15 RAC-CT               1:18.89    1:15.80        
                  36.58     1:15.80 (39.22)                                        
 10 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:17.49    1:17.29        
                  36.86     1:17.29 (40.43)                                        
 11 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:20.15    1:20.58        
                  37.89     1:20.58 (42.69)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:03.87    1:03.48 q      
                  29.77     1:03.48 (33.71)                                        
  2 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:06.18    1:07.09 q      
                  32.19     1:07.09 (34.90)                                        
  3 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                1:07.78    1:07.40 q      
                  31.49     1:07.40 (35.91)                                        
  4 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:10.42    1:09.14 q      
                  32.20     1:09.14 (36.94)                                        
  5 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:13.12    1:09.97 q      
                  32.23     1:09.97 (37.74)                                        
  6 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               1:09.57    1:12.14 q      
                  33.91     1:12.14 (38.23)                                        
  7 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:11.69    1:13.60 q      
                  33.65     1:13.60 (39.95)                                        
  8 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:13.39    1:14.30 q      
                  35.08     1:14.30 (39.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:20.34    1:17.49 q      
                  35.80     1:17.49 (41.69)                                        
 10 Douglas, Brian            15 RAC-CT               1:16.40    1:18.89 q      
                  37.74     1:18.89 (41.15)                                        
 11 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:16.65    1:18.96 q      
                  36.90     1:18.96 (42.06)                                        
 12 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:20.66    1:20.15 q      
                  37.03     1:20.15 (43.12)                                        
 13 Martillo, Daniel A        15 IA-MR                     NT    1:34.61 q      
                  43.62     1:34.61 (50.99)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  54.19      53.94        
                  24.55       53.94 (29.39)                                        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  56.96      56.13        
                  25.67       56.13 (30.46)                                        
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  57.07      57.02        
                  26.89       57.02 (30.13)                                        
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR                57.86      58.01        
                  26.69       58.01 (31.32)                                        
  5 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  58.86      58.34        
                  26.49       58.34 (31.85)                                        
  6 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               1:01.23      58.69        
                  27.43       58.69 (31.26)                                        
  7 Engel, Ryan               15 IA-MR                  59.99      59.72        
                  27.44       59.72 (32.28)                                        
  8 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  59.29      59.89        
                  27.58       59.89 (32.31)                                        
B - Final
  9 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:01.66      59.55        
                  27.56       59.55 (31.99)                                        
 10 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:01.80    1:01.49        
                  27.92     1:01.49 (33.57)                                        
 11 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:02.42    1:01.54        
                  29.22     1:01.54 (32.32)                                        
 12 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:01.75    1:01.60        
                  28.18     1:01.60 (33.42)                                        
 13 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:01.85    1:01.98        
                  28.99     1:01.98 (32.99)                                        
 14 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:02.39    1:02.66        
                  28.56     1:02.66 (34.10)                                        
 15 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:04.24    1:05.15        
                  28.95     1:05.15 (36.20)                                        
 16 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:05.85    1:07.22        
                  30.48     1:07.22 (36.74)                                        
C - Final
 17 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               1:09.41    1:09.22        
                  31.27     1:09.22 (37.95)                                        
 18 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:09.69    1:10.80        
                  32.44     1:10.80 (38.36)                                        
 19 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:20.78    1:22.21        
                  38.00     1:22.21 (44.21)                                        
 20 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:25.83    1:24.27        
                  36.74     1:24.27 (47.53)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  57.94      54.19 q      
                  24.61       54.19 (29.58)                                        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  57.23      56.96 q      
                  25.93       56.96 (31.03)                                        
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  57.12      57.07 q      
                  27.30       57.07 (29.77)                                        
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR                58.76      57.86 q      
                  26.89       57.86 (30.97)                                        
  5 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:00.02      58.86 q      
                  26.89       58.86 (31.97)                                        
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:01.10      59.29 q      
                  27.11       59.29 (32.18)                                        
  7 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:00.40      59.99 q      
                  28.07       59.99 (31.92)                                        
  8 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 59.16    1:01.23 q      
                  29.12     1:01.23 (32.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:27.23    1:01.66 q      
                  28.85     1:01.66 (32.81)                                        
 10 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:03.65    1:01.75 q      
                  28.27     1:01.75 (33.48)                                        
 11 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:04.75    1:01.80 q      
                  28.33     1:01.80 (33.47)                                        
 12 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:04.01    1:01.85 q      
                  29.01     1:01.85 (32.84)                                        
 13 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:02.78    1:02.39 q      
                  28.47     1:02.39 (33.92)                                        
 14 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:01.27    1:02.42 q      
                  29.13     1:02.42 (33.29)                                        
 15 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:10.30    1:04.24 q      
                  28.82     1:04.24 (35.42)                                        
 16 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:10.00    1:05.85 q      
                  30.46     1:05.85 (35.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               1:05.37    1:09.41 q      
                  31.78     1:09.41 (37.63)                                        
 18 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:09.56    1:09.69 q      
                  32.29     1:09.69 (37.40)                                        
 19 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:20.38    1:20.78 q      
                  35.51     1:20.78 (45.27)                                        
 20 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:52.45    1:25.83 q      
                  35.73     1:25.83 (50.10)                                        
 
Boys 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  57.98      58.49        
                  26.39       58.49 (32.10)                                        
  2 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:00.56      59.27        
                  27.00       59.27 (32.27)                                        
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:01.12      59.71        
                  28.12       59.71 (31.59)                                        
  4 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  59.51      59.88        
                  28.03       59.88 (31.85)                                        
  5 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:02.13    1:02.29        
                  29.54     1:02.29 (32.75)                                        
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:03.78    1:02.73        
                  27.74     1:02.73 (34.99)                                        
  7 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:02.45    1:03.56        
                  30.35     1:03.56 (33.21)                                        
  8 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:03.88    1:05.00        
                  29.62     1:05.00 (35.38)                                        
B - Final
  9 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:05.92    1:06.00        
                  29.39     1:06.00 (36.61)                                        
 10 Reilly, Brian J           16 IA-MR                1:06.37    1:06.22        
                  30.35     1:06.22 (35.87)                                        
 11 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                1:08.14    1:06.77        
                  30.87     1:06.77 (35.90)                                        
 12 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:06.49    1:07.86        
                  32.11     1:07.86 (35.75)                                        
 
Boys 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  56.36      53.97 q      
                  24.70       53.97 (29.27)                                        
  2 White, Devin H            17 IA-MR                1:03.55      57.98 q      
                  26.29       57.98 (31.69)                                        
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  59.65      59.51 q      
                  27.75       59.51 (31.76)                                        
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:15.00    1:00.56 q      
                  27.45     1:00.56 (33.11)                                        
  5 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:15.00    1:01.12 q      
                  28.67     1:01.12 (32.45)                                        
  6 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:15.32    1:02.13 q      
                  30.46     1:02.13 (31.67)                                        
  7 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                     NT    1:02.45 q      
                  30.03     1:02.45 (32.42)                                        
  8 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:15.47    1:03.78 q      
                  27.73     1:03.78 (36.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:06.86    1:03.88 q      
                  29.60     1:03.88 (34.28)                                        
 10 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:06.38    1:05.53 q      
 11 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:06.70    1:05.92 q      
                  29.43     1:05.92 (36.49)                                        
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                1:06.15    1:06.37 q      
 13 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:09.99    1:06.49 q      
                  31.73     1:06.49 (34.76)                                        
 14 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:07.03    1:07.18 q      
                  31.02     1:07.18 (36.16)                                        
 15 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                1:09.43    1:08.14 q      
                  30.99     1:08.14 (37.15)                                        
 16 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:14.17    1:09.46 q      
                  30.85     1:09.46 (38.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               1:16.07    1:10.59 q      
                  32.51     1:10.59 (38.08)                                        
 18 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:13.70    1:12.63 q      
                  33.87     1:12.63 (38.76)                                        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                2:05.02    2:03.23        
                  24.80       56.15 (31.35)     1:34.35 (38.20)     2:03.23 (28.88)
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                2:10.94    2:08.34        
                  25.55       59.04 (33.49)     1:38.66 (39.62)     2:08.34 (29.68)
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:07.89    2:10.72        
                  27.43     1:01.43 (34.00)     1:39.17 (37.74)     2:10.72 (31.55)
  4 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                2:14.46    2:10.85        
                  28.19     1:02.25 (34.06)     1:41.46 (39.21)     2:10.85 (29.39)
  5 Leuly, Shane C            15 IA-MR                2:14.83    2:12.34        
                  28.04                             1:42.56 ( )     2:12.34 (29.78)
  6 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:19.91    2:14.81        
                  28.70     1:04.29 (35.59)     1:45.21 (40.92)     2:14.81 (29.60)
  7 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:18.13    2:15.69        
                  29.57     1:04.85 (35.28)     1:44.87 (40.02)     2:15.69 (30.82)
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                2:14.52    2:16.49        
                  29.72     1:04.50 (34.78)     1:44.70 (40.20)     2:16.49 (31.79)
B - Final
  9 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               2:25.51    2:14.88        
                  27.62     1:04.70 (37.08)     1:45.20 (40.50)     2:14.88 (29.68)
 10 Thilow, Max K             15 RAC-CT               2:30.33    2:28.00        
                  32.57     1:10.19 (37.62)     1:54.71 (44.52)     2:28.00 (33.29)
 11 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               2:30.37    2:30.64        
                  32.02     1:09.91 (37.89)     1:57.54 (47.63)     2:30.64 (33.10)
 12 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:32.02    2:34.25        
                  34.49     1:15.30 (40.81)     1:59.93 (44.63)     2:34.25 (34.32)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Devin H            17 IA-MR                2:10.28    2:05.02 q      
                  25.36       56.83 (31.47)     1:36.32 (39.49)     2:05.02 (28.70)
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:07.19    2:07.89 q      
                  27.08     1:00.48 (33.40)     1:36.96 (36.48)     2:07.89 (30.93)
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                2:10.40    2:10.94 q      
                  26.56     1:01.16 (34.60)     1:41.25 (40.09)     2:10.94 (29.69)
  4 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                2:12.74    2:14.46 q      
                  29.69     1:04.99 (35.30)     1:45.07 (40.08)     2:14.46 (29.39)
  5 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                2:19.53    2:14.52 q      
                  29.59     1:04.22 (34.63)     1:43.20 (38.98)     2:14.52 (31.32)
  6 Leuly, Shane C            15 IA-MR                2:19.26    2:14.83 q      
                  27.98     1:01.95 (33.97)     1:44.14 (42.19)     2:14.83 (30.69)
  7 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:19.28    2:18.13 q      
                  29.76     1:06.19 (36.43)     1:47.19 (41.00)     2:18.13 (30.94)
  8 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                2:18.99    2:19.69 q      
                  28.65     1:05.14 (36.49)     1:46.03 (40.89)     2:19.69 (33.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:12.99    2:19.91 q      
                  29.07     1:04.82 (35.75)     1:45.88 (41.06)     2:19.91 (34.03)
 10 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               2:16.33    2:25.51 q      
                  29.65     1:09.56 (39.91)     1:53.16 (43.60)     2:25.51 (32.35)
 11 Thilow, Max K             15 RAC-CT               2:35.64    2:30.33 q      
                  33.33     1:12.09 (38.76)     1:56.75 (44.66)     2:30.33 (33.58)
 12 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               2:25.72    2:30.37 q      
                  30.57     1:08.30 (37.73)     1:55.27 (46.97)     2:30.37 (35.10)
 13 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:38.39    2:32.02 q      
                  33.28     1:13.14 (39.86)     1:58.67 (45.53)     2:32.02 (33.35)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:19.13    3:22.68        
     1) Kalletta, George E 17           2) White, Devin H 17              
     3) Kanaley, Tim S 17               4) Dagayev, Andrey 16             
                  24.07       49.49 (49.49)     1:12.94 (23.45)     1:39.62 (50.13)
        2:04.41 (24.79)     2:32.08 (52.46)     2:55.93 (23.85)     3:22.68 (50.60)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        3:36.89    3:36.17        
     1) Engel, Ryan 15                  2) Liberato, Andrew 16            
     3) Konarski, Patrick K 16          4) McDermott, Matthew M 18        
                  25.10       51.95 (51.95)     1:17.35 (25.40)     1:46.83 (54.88)
        2:12.90 (26.07)     2:42.28 (55.45)     3:08.04 (25.76)     3:36.17 (53.89)
  3 Islanders Aquatics-MR  'C'                        3:43.16    3:46.11        
     1) Reilly, Brian J 16              2) Leuly, Shane C 15              
     3) Micozzi, Daniel 17              4) Klingel, Dean M 16             
                  27.94       58.38 (58.38)     1:24.85 (26.47)     1:54.22 (55.84)
        2:20.19 (25.97)     2:50.18 (55.96)     3:16.10 (25.92)     3:46.11 (55.93)
  4 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   3:47.97    3:50.13        
     1) Ward, Brennan J 15              2) Carberry, Ryan T 16            
     3) Douglas, Brian 15               4) Krepsztul, Jan J 16            
                  28.94       59.73 (59.73)     1:25.65 (25.92)     1:56.47 (56.74)
        2:24.93 (28.46)     2:55.77 (59.30)     3:21.10 (25.33)     3:50.13 (54.36)