Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/16/2018 11:31 AM
                   2018 MR YMID MLK 8&under Meet - 1/15/2018                   
                              Sanction #: 180117                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Claire K            7 Flying Dolphins-MR        NT      20.47        
  2 Buzaid, Catherine E        7 EAST-MR                21.03      20.52        
  3 Murray, Morgan N           6 COND-MR                22.68      20.64        
  4 Canning, Sorcha H          6 Storm-MR               20.30      20.67        
  5 Sabol, Josie M             7 Marlins Bgnw-MR        22.02      21.21        
  6 Kohner, Charlotte A        7 Express Swimming-MR    20.22      21.55        
  7 Blaho, Fiona A             6 Middies-MR                NT      21.98        
  8 Rubakh, Elise N            7 Marlins Bgnw-MR        23.76      22.24        
  9 Wu, Lora                   7 Flying Dolphins-MR     30.43      22.31        
 10 Salvatorelli, Lila S       7 Storm-MR               23.67      22.97        
 11 Guerrero, McKenzie M       7 COND-MR                22.03      23.20        
 12 Baumann, Tierney A         7 Middies-MR             22.17      23.35        
 13 Jocelyn, Lily E            7 Storm-MR               22.25      23.83        
 14 Price, Alaina D            7 Storm-MR               22.99      24.27        
 15 Joyce, Kate D              7 Storm-MR               25.67      25.18        
 16 Terri, Sheena C            6 COND-MR                21.38      25.20        
 17 Bushey, Rachel S           6 Storm-MR               24.27      25.40        
 18 Park, Cadie V              7 NYCC-MR                25.28      25.66        
 19 Zhu, Allison               6 Flying Dolphins-MR     26.10      26.12        
 20 Byrnes, Maeve R            7 Marlins Bgnw-MR        27.23      27.10        
 21 Winnegar, Reilly A         7 Marlins Bgnw-MR        30.42      27.65        
 22 Napoli, Brianna R          6 Storm-MR               29.47      28.64        
 23 Cruz, Adri G               6 EAST-MR                28.99      31.00        
 24 Jocelyn, Leyna C           6 Storm-MR               29.65      31.11        
 25 Gimbel, Helen R            7 Middies-MR             36.67      34.48        
 26 Mejia, Lindsay A           6 Middies-MR             23.62      35.78        
 27 Finerty, Tess O            7 Storm-MR               30.58      37.47        
 28 Gopoian, Naia              7 Middies-MR             42.12      38.85        
 29 Traitz, Elleora            5 COND-MR                   NT      39.94        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR        21.08      19.94        
  2 Birch, Milly K             7 Flying Dolphins-MR     22.69      20.89        
  3 Reis, Sophie M             7 EAST-MR                21.50      21.43        
  4 Horney, Alexandra J        7 Middies-MR             21.75      21.75        
  5 Sabol, Josie M             7 Marlins Bgnw-MR        24.75      21.93        
  6 Spartioti, Maria E         7 Flying Dolphins-MR     22.11      22.13        
  7 Healy, Claire K            7 Flying Dolphins-MR        NT      22.14        
  8 Canning, Sorcha H          6 Storm-MR               20.98      22.36        
  9 Kohner, Charlotte A        7 Express Swimming-MR    23.41      23.18        
 10 Rubakh, Elise N            7 Marlins Bgnw-MR        25.08      23.33        
 11 Price, Alaina D            7 Storm-MR               24.99      23.89        
 12 Murray, Morgan N           6 COND-MR                26.60      24.13        
 13 Guerrero, McKenzie M       7 COND-MR                24.88      24.63        
 14 Buzaid, Catherine E        7 EAST-MR                23.35      24.73        
 15 Hehman, Abigail G          7 Marlins Bgnw-MR        25.65      24.78        
 16 Wu, Lora                   7 Flying Dolphins-MR     26.17      24.92        
 17 Salvatorelli, Lila S       7 Storm-MR               21.02      25.35        
 18 Singer, Hannah F           7 Storm-MR               25.92      25.48        
 19 Terri, Sheena C            6 COND-MR                24.53      26.49        
 20 Joyce, Kate D              7 Storm-MR               28.21      26.85        
 21 Mealli, Ingrid S           6 Flying Dolphins-MR     32.20      27.06        
 22 Firsenbaum, Ellie H        7 EAST-MR                25.91      27.30        
 23 Shah, Arya R               7 Flying Dolphins-MR     33.30      27.58        
 24 Cruz, Adri G               6 EAST-MR                30.64      27.87        
 25 Baumann, Tierney A         7 Middies-MR             26.81      27.88        
 26 Park, Cadie V              7 NYCC-MR                30.18      28.04        
 27 Gordon, Margo D            7 Middies-MR             29.88      28.77        
 28 Bushey, Rachel S           6 Storm-MR               30.68      28.94        
 29 Blaho, Fiona A             6 Middies-MR                NT      29.27        
 30 Jocelyn, Leyna C           6 Storm-MR               26.37      29.34        
 31 Napoli, Brianna R          6 Storm-MR               27.46      29.78        
 32 Mackof, Delilah N          7 EAST-MR                25.98      30.05        
 33 Zhu, Allison               6 Flying Dolphins-MR     34.69      30.38        
 34 Finerty, Tess O            7 Storm-MR               28.59      35.36        
 35 Gimbel, Helen R            7 Middies-MR             39.20      35.59        
 36 Traitz, Elleora            5 COND-MR                   NT      37.29        
 37 Gopoian, Naia              7 Middies-MR             45.80      37.87        
 38 Mejia, Lindsay A           6 Middies-MR             35.12      38.15        
 -- Winnegar, Reilly A         7 Marlins Bgnw-MR        30.88         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spartioti, Maria E         7 Flying Dolphins-MR     31.03      25.77        
  2 Reis, Sophie M             7 EAST-MR                26.75      26.77        
  3 Firsenbaum, Ellie H        7 EAST-MR                29.26      27.69        
  4 Birch, Milly K             7 Flying Dolphins-MR        NT      28.12        
  5 Sabol, Josie M             7 Marlins Bgnw-MR        31.01      29.41        
  6 Shah, Arya R               7 Flying Dolphins-MR     43.94      29.56        
  7 Jocelyn, Lily E            7 Storm-MR               31.64      30.17        
  8 Wu, Lora                   7 Flying Dolphins-MR     38.20      30.37        
  9 Canning, Sorcha H          6 Storm-MR               35.66      31.49        
 10 Singer, Hannah F           7 Storm-MR               29.80      32.20        
 11 Healy, Claire K            7 Flying Dolphins-MR        NT      32.96        
 12 Gordon, Margo D            7 Middies-MR             36.34      33.92        
 13 Baumann, Tierney A         7 Middies-MR             33.14      34.00        
 14 Mackof, Delilah N          7 EAST-MR                32.64      34.55        
 15 Price, Alaina D            7 Storm-MR               36.08      35.55        
 16 Blaho, Fiona A             6 Middies-MR                NT      35.90        
 -- Guerrero, McKenzie M       7 COND-MR                37.65         DQ        
 -- Murray, Morgan N           6 COND-MR                35.00         DQ        
 -- Finerty, Tess O            7 Storm-MR               35.99         DQ        
 -- Cruz, Adri G               6 EAST-MR                   NT         DQ        
 -- Zhu, Allison               6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Mealli, Ingrid S           6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Terri, Sheena C            6 COND-MR                35.00         DQ        
 -- Tu, Sophie G               6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horney, Alexandra J        7 Middies-MR             22.65      19.67        
  2 Ogaki, Asa                 7 Middies-MR             25.34      23.69        
  3 Kohner, Charlotte A        7 Express Swimming-MR    27.29      24.51        
  4 Buzaid, Catherine E        7 EAST-MR                27.90      26.21        
  5 Jocelyn, Lily E            7 Storm-MR               27.76      28.69        
  6 Salvatorelli, Lila S       7 Storm-MR               29.30      29.49        
  7 Guerrero, McKenzie M       7 COND-MR                29.00      30.61        
  8 Murray, Morgan N           6 COND-MR                30.00      31.81        
  9 Park, Cadie V              7 NYCC-MR                32.84      32.21        
 10 Terri, Sheena C            6 COND-MR                30.00      32.53        
 11 Singer, Hannah F           7 Storm-MR               35.99      33.69        
 12 Napoli, Brianna R          6 Storm-MR               41.53      34.79        
 13 Bushey, Rachel S           6 Storm-MR               35.99      35.07        
 14 Byrnes, Maeve R            7 Marlins Bgnw-MR        32.77      39.47        
 15 Jocelyn, Leyna C           6 Storm-MR               47.94      39.94        
 -- Joyce, Kate D              7 Storm-MR               27.64         DQ        
 -- Mejia, Lindsay A           6 Middies-MR             41.71         DQ        
 -- Tu, Sophie G               6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Traitz, Elleora            5 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Julia A         8 Storm-MR               44.26      42.75        
  2 Johnsen, Sasha T           8 Storm-MR               44.59      43.82        
  3 Flores, Izzie M            8 Storm-MR               48.62      44.32        
  4 Bushey, Lila M             8 Storm-MR               50.67      44.35        
  5 Masters, Kate L            8 EAST-MR                42.89      44.66        
  6 Chung, Rebecca R           8 Flying Dolphins-MR     49.23      44.89        
  7 Vitti, Georgia H           8 Marlins Bgnw-MR        44.40      45.59        
  8 Heaydon, Natalie R         8 NYCC-MR                50.64      47.33        
  9 Morin, Eva                 8 Storm-MR               48.28      47.36        
 10 Anzurez, Olivia            8 TRI-MR                 49.67      47.58        
 11 Cruz, Sofia A              8 EAST-MR                52.25      47.59        
 12 Colletti, Sofia            8 Express Swimming-MR    55.00      48.24        
 13 White, Finley M            8 Marlins Bgnw-MR        50.75      48.70        
 14 Slomsky, Megan A           8 Marlins Bgnw-MR        49.36      49.91        
 15 Klebaner, Ella r           8 Flying Dolphins-MR     48.83      49.92        
 16 Bratton, Amelia E          8 NYCC-MR                52.88      50.35        
 17 Garra, Isabella G          8 Express Swimming-MR    54.51      50.42        
 18 Moy, Sara I                8 EAST-MR                47.24      50.58        
 19 McGourty, Hazel A          8 COND-MR                51.70      51.12        
 20 Dziedzic, Isabella         8 Storm-MR               55.52      51.21        
 21 Iacobazzi, Alba            8 EAST-MR                50.92      51.26        
 22 Cabello, Mackenzie E       8 EAST-MR                49.74      51.73        
 23 Canning, Aoife C           8 Storm-MR               51.55      52.04        
 24 Simes, Ella C              8 Flying Dolphins-MR     53.08      52.09        
 25 Donovan, Ella G            8 Middies-MR           1:00.81      52.89        
 26 Thekkenmar, Smera M        8 Storm-MR               57.94      53.42        
 27 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR  1:01.91      54.39        
 28 Regan, Olivia S            8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      57.82        
 29 Wineski, Nikki T           8 Flying Dolphins-MR   1:06.68      58.65        
 30 Tardibono, Kayla E         8 EAST-MR              1:00.37      59.54        
 31 Bender, Madi O             8 COND-MR              1:07.61    1:00.82        
 32 Rodriguez, Rachel R        8 Middies-MR             58.64    1:01.62        
 33 Muntner, Brooke            8 Middies-MR                NT    1:03.72        
 34 Ross, Kayla E              8 Marlins Bgnw-MR      1:10.20    1:06.70        
 35 Cronin, Mairead A          8 PATS-MR                   NT    1:11.12        
 -- Lovig, Natalie J           8 Marlins Bgnw-MR        53.37         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Jourdy, Serene S           8 Storm-MR               46.03         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbatsoulis, Dakota       8 NYCC-MR                47.51      49.41        
  2 Vitti, Georgia H           8 Marlins Bgnw-MR        49.68      49.89        
  3 Caiazzo, Victoria L        8 Marlins Bgnw-MR        52.15      50.85        
  4 Kowalczyk, Julia A         8 Storm-MR               50.26      50.90        
  5 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR    53.26      51.68        
  6 Klebaner, Ella r           8 Flying Dolphins-MR     54.95      55.61        
  7 Chung, Rebecca R           8 Flying Dolphins-MR     59.46      56.15        
  8 Bushey, Lila M             8 Storm-MR               59.30      57.05        
  9 Cabello, Mackenzie E       8 EAST-MR                59.84      57.25        
 10 Iacobazzi, Alba            8 EAST-MR                57.67      57.49        
 11 Lovig, Natalie J           8 Marlins Bgnw-MR        59.31      58.05        
 12 Regan, Olivia S            8 Marlins Bgnw-MR      1:07.00      59.18        
 13 Simes, Ella C              8 Flying Dolphins-MR   1:00.80      59.61        
 14 Jourdy, Serene S           8 Storm-MR             1:00.78      59.75        
 15 Morin, Eva                 8 Storm-MR             1:06.96    1:00.18        
 16 Canning, Aoife C           8 Storm-MR               55.99    1:00.78        
 17 Taylor, Jordin C           8 UN-MR                  53.14    1:02.37        
 18 Wineski, Nikki T           8 Flying Dolphins-MR        NT    1:08.31        
 19 Rodriguez, Rachel R        8 Middies-MR           1:33.20    1:14.09        
 20 Pomeroy, Catherine E       8 COND-MR              1:17.39    1:15.48        
 21 Bender, Madi O             8 COND-MR                   NT    1:17.71        
 22 Tardibono, Kayla E         8 EAST-MR                   NT    1:20.84        
 -- Donovan, Ella G            8 Middies-MR                NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Cruz, Sofia A              8 EAST-MR                   NT         DQ        
 -- McGourty, Hazel A          8 COND-MR              1:12.01         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caiazzo, Victoria L        8 Marlins Bgnw-MR        43.37      41.15        
  2 Kowalczyk, Julia A         8 Storm-MR               47.99      47.75        
  3 Vitti, Georgia H           8 Marlins Bgnw-MR        48.69      48.46        
  4 Flores, Izzie M            8 Storm-MR               45.34      50.06        
  5 Anzurez, Olivia            8 TRI-MR                 53.13      50.85        
  6 Fountain, Gianna           8 COND-MR                53.68      51.16        
  7 Johnsen, Sasha T           8 Storm-MR               47.01      52.09        
  8 Bushey, Lila M             8 Storm-MR             1:16.60      53.37        
  9 Morin, Eva                 8 Storm-MR             1:05.99      58.46        
 10 Bratton, Amelia E          8 NYCC-MR                   NT      58.61        
 11 Thekkenmar, Smera M        8 Storm-MR             1:03.99      58.72        
 12 Dziedzic, Isabella         8 Storm-MR               54.95      59.87        
 -- Pomeroy, Catherine E       8 COND-MR              1:16.75         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Grace            8 TRI-MR                 35.86      35.10        
  2 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR        39.94      37.22        
  3 Spartioti, Maria E         7 Flying Dolphins-MR     44.04      39.13        
  4 Johnsen, Sasha T           8 Storm-MR               39.51      39.24        
  5 Masters, Kate L            8 EAST-MR                39.74      39.63        
  6 Mounier, Victoria          8 Middies-MR             42.25      39.66        
  7 Fountain, Gianna           8 COND-MR                39.51      40.34        
  8 Barbatsoulis, Dakota       8 NYCC-MR                40.31      40.87        
  9 Flores, Izzie M            8 Storm-MR               43.19      41.46        
 10 Reis, Sophie M             7 EAST-MR                38.66      41.71        
 11 Chung, Rebecca R           8 Flying Dolphins-MR     46.21      41.72        
 12 Jourdy, Serene S           8 Storm-MR               43.77      42.65        
 13 Cruz, Sofia A              8 EAST-MR                40.23      43.06        
 14 Goldman, Eliza M           8 Express Swimming-MR    43.87      43.40        
 15 Simes, Ella C              8 Flying Dolphins-MR     45.27      43.90        
 16 Thekkenmar, Smera M        8 Storm-MR               47.01      44.14        
 17 Birch, Milly K             7 Flying Dolphins-MR     45.81      44.45        
 18 Klebaner, Ella r           8 Flying Dolphins-MR     42.10      44.48        
 19 Colletti, Claire J         8 Express Swimming-MR    44.05      44.73        
 20 Ogaki, Asa                 7 Middies-MR             46.14      45.42        
 21 McGourty, Hazel A          8 COND-MR                45.90      45.83        
 22 Canning, Aoife C           8 Storm-MR               46.34      46.44        
 23 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR    48.70      46.72        
 24 Moy, Sara I                8 EAST-MR                42.79      46.89        
 25 Heaydon, Natalie R         8 NYCC-MR                49.43      47.86        
 26 Garra, Isabella G          8 Express Swimming-MR    46.74      48.01        
 27 Bratton, Amelia E          8 NYCC-MR                49.75      48.89        
 28 Regan, Olivia S            8 Marlins Bgnw-MR        48.66      49.45        
 29 Mackof, Delilah N          7 EAST-MR                   NT      50.21        
 30 Dziedzic, Isabella         8 Storm-MR               46.25      50.63        
 31 Rubakh, Elise N            7 Marlins Bgnw-MR        55.00      50.65        
 32 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR    50.29      50.84        
 33 Firsenbaum, Ellie H        7 EAST-MR              1:07.87      51.33        
 34 Donovan, Ella G            8 Middies-MR                NT      54.43        
 35 Tucker, Lyla B             7 Marlins Bgnw-MR        50.00      55.42        
 36 Tardibono, Kayla E         8 EAST-MR                58.49      55.93        
 37 Rodriguez, Rachel R        8 Middies-MR             57.92      56.38        
 38 Muntner, Brooke            8 Middies-MR                NT      56.62        
 39 Byrnes, Maeve R            7 Marlins Bgnw-MR      1:05.00      56.97        
 40 Wineski, Nikki T           8 Flying Dolphins-MR   1:08.84      57.95        
 41 Pomeroy, Catherine E       8 COND-MR                55.40      58.94        
 42 Tu, Sophie G               6 Flying Dolphins-MR   1:06.03    1:00.36        
 43 Hehman, Abigail G          7 Marlins Bgnw-MR        55.00    1:00.86        
 44 Mealli, Ingrid S           6 Flying Dolphins-MR   1:02.63    1:02.53        
 45 Winnegar, Reilly A         7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:05.30        
 46 Shah, Arya R               7 Flying Dolphins-MR   1:00.91    1:07.16        
 47 Gimbel, Helen R            7 Middies-MR           1:18.60    1:19.21        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Grace            8 TRI-MR               1:18.79    1:19.64        
                  37.11     1:19.64 (42.53)                                        
  2 Caiazzo, Victoria L        8 Marlins Bgnw-MR      1:26.43    1:22.46        
                  40.30     1:22.46 (42.16)                                        
  3 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR      1:32.85    1:25.88        
  4 Mounier, Victoria          8 Middies-MR           1:40.75    1:31.47        
                  42.63     1:31.47 (48.84)                                        
  5 Goldman, Eliza M           8 Express Swimming-MR  1:36.52    1:31.52        
                  44.40     1:31.52 (47.12)                                        
  6 Horney, Alexandra J        7 Middies-MR                NT    1:31.79        
                  43.59     1:31.79 (48.20)                                        
  7 Barbatsoulis, Dakota       8 NYCC-MR              1:30.97    1:32.49        
                  44.82     1:32.49 (47.67)                                        
  8 White, Finley M            8 Marlins Bgnw-MR      1:40.59    1:33.29        
                  44.33     1:33.29 (48.96)                                        
  9 Anzurez, Olivia            8 TRI-MR               1:29.72    1:35.13        
                  44.39     1:35.13 (50.74)                                        
 10 Slomsky, Megan A           8 Marlins Bgnw-MR      1:52.94    1:38.25        
                  46.04     1:38.25 (52.21)                                        
 11 Colletti, Claire J         8 Express Swimming-MR  1:41.38    1:40.36        
 12 Colletti, Sofia            8 Express Swimming-MR  1:39.37    1:45.37        
                  48.39     1:45.37 (56.98)                                        
 13 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:48.52    1:45.54        
                  49.51     1:45.54 (56.03)                                        
 14 Taylor, Jordin C           8 UN-MR                1:43.57    1:48.79        
                  50.27     1:48.79 (58.52)                                        
 15 Heaydon, Natalie R         8 NYCC-MR                   NT    1:49.92        
                  51.35     1:49.92 (58.57)                                        
 16 Lovig, Natalie J           8 Marlins Bgnw-MR      1:40.00    1:50.59        
                  50.26   1:50.59 (1:00.33)                                        
 17 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR  2:20.73    1:56.51        
                  55.91   1:56.51 (1:00.60)                                        
 18 Ross, Kayla E              8 Marlins Bgnw-MR      2:11.00    2:00.54        
 19 Hehman, Abigail G          7 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    2:04.14        
                  56.70   2:04.14 (1:07.44)                                        
 20 Tucker, Lyla B             7 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    2:05.63        
                  58.43   2:05.63 (1:07.20)                                        
 21 Gordon, Margo D            7 Middies-MR                NT    2:14.55        
                1:03.84   2:14.55 (1:10.71)                                        
 22 Cronin, Mairead A          8 PATS-MR              2:26.95    2:27.99        
                1:09.40   2:27.99 (1:18.59)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Grace            8 TRI-MR               1:34.79    1:29.98        
                  41.05     1:29.98 (48.93)                                        
  2 Mounier, Victoria          8 Middies-MR           1:38.57    1:34.28        
                  42.69     1:34.28 (51.59)                                        
  3 White, Finley M            8 Marlins Bgnw-MR      1:53.10    1:38.42        
                                  45.07 ( )     1:38.42 (53.35)                    
  4 Masters, Kate L            8 EAST-MR              1:39.07    1:41.80        
                  49.81     1:41.80 (51.99)                                        
  5 Reis, Sophie M             7 EAST-MR                   NT    1:42.97        
                                  49.61 ( )     1:42.97 (53.36)                    
  6 Goldman, Eliza M           8 Express Swimming-MR  2:00.20    1:44.27        
                                  50.36 ( )     1:44.27 (53.91)                    
  7 Garra, Isabella G          8 Express Swimming-MR  1:55.01    1:45.49        
                                  47.15 ( )     1:45.49 (58.34)                    
  8 Fountain, Gianna           8 COND-MR              1:45.20    1:46.30        
                  51.55     1:46.30 (54.75)                                        
  9 Colletti, Sofia            8 Express Swimming-MR  1:57.53    1:49.42        
                                  49.46 ( )     1:49.42 (59.96)                    
 10 Taylor, Jordin C           8 UN-MR                1:47.91    1:49.72        
 11 Cabello, Mackenzie E       8 EAST-MR              1:52.15    1:50.90        
                  55.92     1:50.90 (54.98)                                        
 12 Moy, Sara I                8 EAST-MR                   NT    1:54.06        
                                  53.71 ( )   1:54.06 (1:00.35)                    
 13 Iacobazzi, Alba            8 EAST-MR                   NT    1:54.56        
                                  54.16 ( )   1:54.56 (1:00.40)                    
 14 Ogaki, Asa                 7 Middies-MR           1:59.06    1:54.85        
 15 Colletti, Claire J         8 Express Swimming-MR  2:00.34    2:01.71        
 16 Ross, Kayla E              8 Marlins Bgnw-MR      2:30.00    2:13.49        
                  35.93     1:16.66 (40.73)     2:06.30 (49.64)      2:13.49 (7.19)
 17 Tucker, Lyla B             7 Marlins Bgnw-MR      2:24.93    2:14.92        
 -- McGourty, Hazel A          8 COND-MR              1:57.04         DQ        
                                  50.99 ( )                                        
 -- Bender, Madi O             8 COND-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                                1:23.21 ( )     2:16.12 (52.91)          DQ (34.88)
 -- Slomsky, Megan A           8 Marlins Bgnw-MR      2:00.42         DQ        
      Scissors kick - breast
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ioselevich, Sam            7 TRI-MR                 30.00      19.31        
  2 Tchernikov, Phillip A      6 COND-MR                19.09      19.66        
  3 Dixon, Kyle J              7 COND-MR                19.85      19.93        
  4 Markarian, Ashot           7 Middies-MR             24.02      22.71        
  5 Mancuso, Ryan H            7 Express Swimming-MR    28.53      23.13        
  6 Upadhyaya, Kush S          7 Flying Dolphins-MR        NT      23.35        
  7 Siminerio, Nate M          7 Marlins Bgnw-MR        23.58      23.48        
  8 Amendola, Anthony W        7 COND-MR                23.52      23.60        
  9 Colletti, Lucas R          7 Express Swimming-MR    24.93      23.70        
 10 Heaydon, Sam R             7 NYCC-MR                22.06      23.83        
 11 Slocum, Billy R            7 Storm-MR               22.99      26.14        
 12 Cho, Joshua S              6 Flying Dolphins-MR        NT      26.61        
 13 Esposito, Frank            7 TRI-MR                 30.00      26.69        
 14 Anwer, Khalil S            7 NYCC-MR                29.42      27.06        
 15 Wolff, David U             6 Flying Dolphins-MR     32.88      27.44        
 16 Murphy, Jack P             7 Marlins Bgnw-MR        27.16      27.79        
 17 Trenczer, Quincy A         6 COND-MR                28.07      27.84        
 18 Oh, Jake L                 7 EAST-MR                24.90      29.80        
 19 Slocum, Henry R            5 Storm-MR               39.37      34.34        
 20 Yi, Michael                7 Middies-MR             35.78      35.67        
 21 King, Liam G               5 Storm-MR               33.56      35.71        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuzmin, Leon               7 TRI-MR                 30.00      22.21        
  2 Tchernikov, Phillip A      6 COND-MR                21.01      22.67        
  3 Hamel, Colby J             6 EAST-MR                24.70      23.11        
  4 Ioselevich, Sam            7 TRI-MR                 30.00      23.51        
  5 Hussain, Amaar S           7 Marlins Bgnw-MR        25.03      23.81        
  6 O'Brien, Connor S          7 Marlins Bgnw-MR        28.75      24.10        
  7 Heaydon, Sam R             7 NYCC-MR                25.37      25.01        
  8 Slocum, Billy R            7 Storm-MR               24.99      26.05        
  9 Siminerio, Nate M          7 Marlins Bgnw-MR        27.97      26.18        
 10 Colletti, Lucas R          7 Express Swimming-MR    26.27      26.50        
 11 Markarian, Ashot           7 Middies-MR             26.74      27.20        
 12 Murphy, Jack P             7 Marlins Bgnw-MR        33.77      28.30        
 13 Mancuso, Ryan H            7 Express Swimming-MR    31.23      28.41        
 14 McGourty, Patrick T        7 Marlins Bgnw-MR        24.86      29.28        
 15 Amendola, Anthony W        7 COND-MR                27.50      29.64        
 16 Oh, Jake L                 7 EAST-MR                26.25      29.97        
 17 Esposito, Frank            7 TRI-MR                 30.00      30.11        
 18 Anwer, Khalil S            7 NYCC-MR                35.32      30.31        
 19 Wolff, David U             6 Flying Dolphins-MR     31.96      31.21        
 20 Yi, Michael                7 Middies-MR                NT      31.91        
 21 Trenczer, Quincy A         6 COND-MR                29.07      33.07        
 22 King, Liam G               5 Storm-MR               28.29      35.43        
 -- Cho, Joshua S              6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Slocum, Henry R            5 Storm-MR               42.99         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuzmin, Leon               7 TRI-MR                 30.00      24.95        
  2 Dixon, Kyle J              7 COND-MR                27.02      25.59        
  3 Ioselevich, Sam            7 TRI-MR                    NT      25.73        
  4 Heaydon, Sam R             7 NYCC-MR                25.94      27.97        
  5 Mancuso, Ryan H            7 Express Swimming-MR    27.47      29.43        
  6 Slocum, Billy R            7 Storm-MR               34.99      30.77        
  7 Slocum, Henry R            5 Storm-MR               47.99      31.09        
  8 Wolff, David U             6 Flying Dolphins-MR        NT      31.71        
  9 Murphy, Jack P             7 Marlins Bgnw-MR        40.00      36.41        
 10 Hamel, Colby J             6 EAST-MR                35.80      37.56        
 -- Markarian, Ashot           7 Middies-MR             30.03         DQ        
 -- Upadhyaya, Kush S          7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Colletti, Lucas R          7 Express Swimming-MR    32.62         DQ        
 -- Kibel, Spencer J           7 Marlins Bgnw-MR        36.17         DQ        
 -- Oh, Jake L                 7 EAST-MR                43.85         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell, Kevin J         7 Marlins Bgnw-MR        18.76      19.15        
  2 Tchernikov, Phillip A      6 COND-MR                21.32      20.46        
  3 Ioselevich, Sam            7 TRI-MR                 30.00      26.15        
  4 Anwer, Khalil S            7 NYCC-MR                37.47      35.29        
  5 Amendola, Anthony W        7 COND-MR                   NT      37.39        
  6 Trenczer, Quincy A         6 COND-MR                37.34      38.73        
 -- King, Liam G               5 Storm-MR               35.99         DQ        
 -- Esposito, Frank            7 TRI-MR                 30.00         DQ        
 -- Dixon, Kyle J              7 COND-MR                25.65         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Henry                 8 Marlins Bgnw-MR        40.37      38.27        
  2 Weinstein, Joshua E        8 Express Swimming-MR    40.90      38.85        
  3 Tassier, Nicholas L        8 Marlins Bgnw-MR        47.00      44.72        
  4 Dixon, Grayson B           8 Marlins Bgnw-MR        49.61      45.40        
  5 Lowe, Alexander N          8 COND-MR                45.56      45.52        
  6 Thring, Isaac S            8 EAST-MR                42.21      45.92        
  7 Ostashkin, Ivan D          8 EAST-MR                45.04      46.41        
  8 Lu, Jason                  8 COND-MR                52.04      48.46        
  9 Flaherty, Sean P           8 PATS-MR                   NT      48.63        
                  36.25     1:13.70 (37.45)     1:51.03 (37.33)     2:28.10 (37.07)
        3:05.37 (37.27)     3:42.51 (37.14)     4:18.83 (36.32)     4:56.11 (37.28)
        5:33.30 (37.19)           48.63 ( )                                        
 10 Petersel, Zachary A        8 COND-MR                53.21      50.32        
 11 O'Connor, Nate R           8 Storm-MR               50.09      50.62        
 12 Summers, Graham N          8 Flying Dolphins-MR     50.67      50.72        
 13 Arnall, Henry W            8 Flying Dolphins-MR     55.99      52.48        
 14 Napoli, Charles A          8 Storm-MR               51.83      53.25        
 15 Vellore, Kieran            8 Flying Dolphins-MR        NT      54.33        
                  34.33     1:11.30 (36.97)     1:49.15 (37.85)     2:26.81 (37.66)
        3:04.55 (37.74)     3:42.30 (37.75)     4:19.54 (37.24)     4:56.93 (37.39)
        5:33.22 (36.29)           54.33 ( )                                        
 16 Tirado, Joseph j           8 Middies-MR             53.17      54.67        
 17 Xu, Allan Y                8 Marlins Bgnw-MR        53.00      54.79        
 18 Chan, Preston              8 Express Swimming-MR  1:00.19      56.48        
                  38.23     1:22.91 (44.68)     2:08.19 (45.28)     2:52.59 (44.40)
        3:37.77 (45.18)     4:20.91 (43.14)     5:05.56 (44.65)     5:49.80 (44.24)
        6:33.31 (43.51)           56.48 ( )                                        
 19 Haymson, John A            8 Marlins Bgnw-MR        53.30      57.71        
 20 O Hara, Jackson            8 COND-MR                   NT    1:00.48        
                  39.99     1:26.21 (46.22)     2:12.51 (46.30)     3:00.10 (47.59)
        3:47.38 (47.28)     4:35.19 (47.81)     5:22.13 (46.94)     6:09.76 (47.63)
        6:54.09 (44.33)         1:00.48 ( )                                        
 21 Coogan, Luke E             8 Storm-MR               54.86    1:01.19        
 22 Yearwood Jr, Len C         8 Middies-MR                NT    1:03.69        
 23 Silva, Rowan X             8 Express Swimming-MR  1:10.00    1:03.79        
                  37.89     1:22.43 (44.54)     2:08.12 (45.69)     2:52.04 (43.92)
        3:37.65 (45.61)     4:22.33 (44.68)     5:08.42 (46.09)     5:53.26 (44.84)
        6:35.12 (41.86)         1:03.79 ( )                                        
 24 Neary, Matthew             8 Storm-MR             1:11.99    1:05.31        
                  44.11     1:33.52 (49.41)     2:24.13 (50.61)     3:15.39 (51.26)
        4:08.02 (52.63)     5:01.87 (53.85)     5:53.95 (52.08)     6:46.85 (52.90)
        7:38.36 (51.51)         1:05.31 ( )                                        
 25 Harenda III, Cash W        8 PATS-MR                   NT    1:05.41        
                  35.61     1:16.49 (40.88)     1:58.67 (42.18)     2:43.33 (44.66)
        3:28.81 (45.48)     4:13.10 (44.29)     4:58.57 (45.47)     5:44.39 (45.82)
        6:31.25 (46.86)         1:05.41 ( )                                        
 26 Gosdin, Nathaniel          8 Middies-MR           1:04.91    1:05.96        
                  36.15     1:17.77 (41.62)     1:59.98 (42.21)     2:42.87 (42.89)
        3:25.19 (42.32)     4:07.61 (42.42)     4:51.10 (43.49)     5:34.36 (43.26)
        6:15.56 (41.20)         1:05.96 ( )                                        
 -- Dominick, Connor J         8 Middies-MR             56.50         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowe, Alexander N          8 COND-MR                49.69      49.59        
  2 Thring, Isaac S            8 EAST-MR                50.84      50.12        
  3 Barrett, Noland            7 UN-MR                  52.38      54.26        
  4 Dixon, Grayson B           8 Marlins Bgnw-MR      1:02.78      55.40        
  5 Flaherty, Sean P           8 PATS-MR                   NT      57.62        
  6 Napoli, Charles A          8 Storm-MR               57.13      58.47        
  7 Summers, Graham N          8 Flying Dolphins-MR        NT      59.80        
  8 Arnall, Henry W            8 Flying Dolphins-MR   1:03.97    1:00.68        
  9 Dominick, Connor J         8 Middies-MR           1:05.48    1:00.76        
 10 Tassier, Nicholas L        8 Marlins Bgnw-MR      1:04.36    1:00.86        
 11 Colletti, Max              8 Express Swimming-MR    58.21    1:01.37        
 12 Neary, Matthew             8 Storm-MR             1:16.85    1:16.39        
 13 Gosdin, Nathaniel          8 Middies-MR                NT    1:17.59        
 14 Harenda III, Cash W        8 PATS-MR                   NT    1:27.18        
 -- Vellore, Kieran            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Joshua E        8 Express Swimming-MR    37.81      38.56        
  2 Napoli, Charles A          8 Storm-MR               55.99      52.74        
  3 De Pierro, Jake C          8 COND-MR                   NT      53.59        
  4 O'Connor, Nate R           8 Storm-MR             1:03.99      59.90        
  5 Petersel, Zachary A        8 COND-MR                   NT    1:04.34        
 -- Coogan, Luke E             8 Storm-MR             1:05.99         DQ        
 -- Neary, Matthew             8 Storm-MR             1:15.99         DQ        
 -- Lu, Jason                  8 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Henry                 8 Marlins Bgnw-MR        36.73      35.23        
  2 O'Donnell, Kevin J         7 Marlins Bgnw-MR        38.83      35.38        
  3 Summers, Graham N          8 Flying Dolphins-MR     40.09      38.68        
  4 De Pierro, Jake C          8 COND-MR                42.71      39.86        
  5 Thring, Isaac S            8 EAST-MR                39.69      40.78        
  6 Lowe, Alexander N          8 COND-MR                40.51      40.90        
  7 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    40.67      41.53        
  8 Ostashkin, Ivan D          8 EAST-MR                40.54      42.81        
  9 Flaherty, Sean P           8 PATS-MR                   NT      43.06        
 10 Arnall, Henry W            8 Flying Dolphins-MR     43.98      43.80        
 11 Kuzmin, Leon               7 TRI-MR                 45.57      44.93        
 12 Tirado, Joseph j           8 Middies-MR             44.65      46.08        
 13 Xu, Allan Y                8 Marlins Bgnw-MR        49.00      46.79        
 14 Vellore, Kieran            8 Flying Dolphins-MR        NT      47.39        
 15 Chan, Preston              8 Express Swimming-MR    42.26      48.00        
 16 Colletti, Max              8 Express Swimming-MR    46.80      48.18        
 17 Hussain, Amaar S           7 Marlins Bgnw-MR        50.00      49.65        
 18 O'Connor, Nate R           8 Storm-MR               48.48      49.76        
 19 O'Brien, Connor S          7 Marlins Bgnw-MR      1:00.12      49.93        
 20 Hamel, Colby J             6 EAST-MR                   NT      50.26        
 21 Siminerio, Nate M          7 Marlins Bgnw-MR        58.00      51.20        
 22 Coogan, Luke E             8 Storm-MR               59.85      54.31        
 23 Kibel, Spencer J           7 Marlins Bgnw-MR        58.41      54.66        
 24 Yearwood Jr, Len C         8 Middies-MR                NT      55.18        
 25 Upadhyaya, Kush S          7 Flying Dolphins-MR     57.20      55.28        
 26 Cho, Joshua S              6 Flying Dolphins-MR     59.50      55.56        
 27 McGourty, Patrick T        7 Marlins Bgnw-MR        58.09      55.89        
 28 Silva, Rowan X             8 Express Swimming-MR  1:05.00    1:01.35        
 29 Harenda III, Cash W        8 PATS-MR              1:21.27    1:02.75        
 29 O Hara, Jackson            8 COND-MR                   NT    1:02.75        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Henry                 8 Marlins Bgnw-MR      1:25.85    1:19.16        
                  38.57     1:19.16 (40.59)                                        
  2 O'Donnell, Kevin J         7 Marlins Bgnw-MR      1:30.69    1:22.07        
                  39.05     1:22.07 (43.02)                                        
  3 Barrett, Noland            7 UN-MR                1:17.62    1:23.81        
                  37.52     1:23.81 (46.29)                                        
  4 De Pierro, Jake C          8 COND-MR              1:43.92    1:33.26        
                  44.51     1:33.26 (48.75)                                        
  5 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:25.54    1:34.37        
                  45.58     1:34.37 (48.79)                                        
  6 Dixon, Grayson B           8 Marlins Bgnw-MR      1:33.00    1:35.18        
  7 Tassier, Nicholas L        8 Marlins Bgnw-MR      1:49.76    1:36.50        
                  44.65     1:36.50 (51.85)                                        
  8 Dominick, Connor J         8 Middies-MR           2:14.64    1:37.30        
                  44.99     1:37.30 (52.31)                                        
  9 Haymson, John A            8 Marlins Bgnw-MR      1:46.92    1:46.90        
                  16.98   1:46.90 (1:29.92)                                        
 10 Petersel, Zachary A        8 COND-MR              1:47.44    1:46.94        
                  51.49     1:46.94 (55.45)                                        
 11 Xu, Allan Y                8 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:48.14        
 12 Kibel, Spencer J           7 Marlins Bgnw-MR      2:08.88    1:55.22        
                  54.74   1:55.22 (1:00.48)                                        
 13 Gosdin, Nathaniel          8 Middies-MR                NT    1:55.94        
                  54.39   1:55.94 (1:01.55)                                        
 14 O'Brien, Connor S          7 Marlins Bgnw-MR      2:06.37    1:58.02        
                  52.98   1:58.02 (1:05.04)                                        
 15 Hussain, Amaar S           7 Marlins Bgnw-MR      1:47.00    2:00.50        
                  53.87   2:00.50 (1:06.63)                                        
 16 McGourty, Patrick T        7 Marlins Bgnw-MR      2:06.00    2:02.77        
 17 Silva, Rowan X             8 Express Swimming-MR  3:00.00    2:15.89        
                1:07.09   2:15.89 (1:08.80)                                        
 18 Harenda III, Cash W        8 PATS-MR                   NT    2:21.91        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Joshua E        8 Express Swimming-MR  1:26.43    1:23.37        
                  42.02     1:25.51 (43.49)     2:14.84 (49.33)         1:23.37 ( )
  2 Barrett, Noland            7 UN-MR                1:31.89    1:32.96        
                  35.88     1:23.79 (47.91)     2:19.00 (55.21)         1:32.96 ( )
  3 Lowe, Alexander N          8 COND-MR              1:39.04    1:35.68        
                  43.82     1:32.37 (48.55)     2:28.52 (56.15)         1:35.68 ( )
  4 Thring, Isaac S            8 EAST-MR              1:38.99    1:35.93        
  5 Ostashkin, Ivan D          8 EAST-MR              1:45.08    1:44.03        
                  36.92     1:16.69 (39.77)     2:04.80 (48.11)         1:44.03 ( )
  6 Haymson, John A            8 Marlins Bgnw-MR      1:50.01    1:50.09        
                  42.57     1:25.82 (43.25)     2:11.16 (45.34)         1:50.09 ( )
  7 Chan, Preston              8 Express Swimming-MR  1:53.58    1:52.20        
                  57.01     1:52.20 (55.19)                                        
  8 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:52.48    1:54.59        
                  57.36     1:54.59 (57.23)                                        
  9 Tirado, Joseph j           8 Middies-MR           2:14.05    1:55.12        
                  52.17   1:55.12 (1:02.95)                                        
 10 Lu, Jason                  8 COND-MR                   NT    1:57.48        
 11 Colletti, Max              8 Express Swimming-MR  2:02.11    1:59.63        
                1:00.19     1:59.63 (59.44)                                        
 12 O Hara, Jackson            8 COND-MR                   NT    2:14.47        
                1:01.66   2:14.47 (1:12.81)