Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/26/2018 10:16 AM
      2018 MR Metro Bronze Central Championships - 3/23/2018 to 3/25/2018      
                         Sanction #: 180306 & 180355-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR     36.34      35.51 SMAX   
  2 Solano, Chiara            10 LIFE-MR                37.95      35.60 SMAX   
  3 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR     36.84      36.13 SMAX   
  4 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR                35.83      36.68 SMAX   
  5 Gambino, Alessandra R      9 FREE-MR                37.90      36.82 SMAX   
  6 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR            39.78      37.11 SMAX   
  7 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            38.22      37.96 SMAX   
  8 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     37.84      38.04 SMAX   
  9 Chun, Lina                10 GATE-MR                35.65      38.07 SMAX   
 10 Larson, Grace A           10 FREE-MR                40.69      38.65 SMAX   
 11 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR     39.37      38.78 SMAX   
 12 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR            41.79      38.82 SMAX   
 13 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 38.01      38.85 SMAX   
 14 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     40.26      39.32 SMAX   
 15 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR     38.01      39.48 SMAX   
 16 Flouras, Penelope         10 GATE-MR                39.81      39.63 SMAX   
 17 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                38.47      39.65 SMAX   
 18 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                38.06      39.69 SMAX   
 19 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR     41.35      40.05 SMAX   
 20 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR              43.51      40.33 SMAX   
 21 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     40.23      40.58 SMAX   
 22 Berger, Kayla             10 LIFE-MR                41.37      40.76 SMAX   
 23 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR     42.34      40.79 SMAX   
 24 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR     40.48      41.03 SMAX   
 25 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                41.60      41.06 SMAX   
 26 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR     42.58      41.38 SMAX   
 27 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR                43.27      41.41 SMAX   
 28 Mullaney, Avelynn J        9 FREE-MR                39.97      41.89 SMAX   
 29 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     43.90      42.09 SMAX   
 30 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR     49.81      42.18 SMAX   
 31 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR            40.23      43.51 SMAX   
 32 Smith, Lily S              9 Flying Dolphins-MR     43.34      44.01 SMAX   
 33 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR     43.79      44.51 SMAX   
 34 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            43.92      44.60 SMAX   
 35 Dalal, Rhea               10 FREE-MR                44.48      44.92 SMAX   
 36 Larson, Addie R            9 FREE-MR                43.96      45.58 SMAX   
 37 Zhang, Emma                9 GATE-MR                45.77      45.67 SMAX   
 38 Bhatla, Sana               9 FREE-MR                52.14      48.94 SMAX   
 39 Schaeffer, Hannah          9 Manhattan Makos-MR     50.76      54.91 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR                35.39      33.58 SILV   
  2 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 36.48      35.06 SILV   
 -- Menkes, Samantha           9 Manhattan Makos-MR     40.09         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR   1:25.49    1:18.83 SMAX   
                  37.06     1:18.83 (41.77)                                        
  2 Vidals, Giselle           10 APEX-MR              1:20.48    1:18.84 SMAX   
                  36.31     1:18.84 (42.53)                                        
  3 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR              1:21.24    1:19.16 SMAX   
                  37.14     1:19.16 (42.02)                                        
  4 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:24.20    1:20.21 SMAX   
                  37.69     1:20.21 (42.52)                                        
  5 Huang, Cheri K             9 HS-MR                1:25.73    1:20.27 SMAX   
                  38.75     1:20.27 (41.52)                                        
  6 Galang, Kam R              9 FLY-MR               1:20.80    1:20.77 SMAX   
                  37.70     1:20.77 (43.07)                                        
  7 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              1:59.33    1:21.16 SMAX   
                  39.67     1:21.16 (41.49)                                        
  8 Carss, Lola A              9 ASAP-MR              1:28.10    1:22.07 SMAX   
                  38.80     1:22.07 (43.27)                                        
  9 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR   1:23.80    1:22.63 SMAX   
                  39.00     1:22.63 (43.63)                                        
 10 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR   1:21.72    1:23.10 SMAX   
                  38.00     1:23.10 (45.10)                                        
 11 Deokaran, Anya            10 CIY-MR               1:33.39    1:23.70 SMAX   
                  37.45     1:23.70 (46.25)                                        
 12 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR              1:30.66    1:23.73 SMAX   
                  38.77     1:23.73 (44.96)                                        
 13 Baran, Joanna              9 NCAC-MR              1:33.25    1:23.95 SMAX   
                  39.12     1:23.95 (44.83)                                        
 14 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR   1:35.32    1:23.97 SMAX   
                  40.53     1:23.97 (43.44)                                        
 15 Lally, Keely M             9 HS-MR                1:29.74    1:24.00 SMAX   
                  39.78     1:24.00 (44.22)                                        
 16 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:22.01    1:24.39 SMAX   
                  38.51     1:24.39 (45.88)                                        
 17 Larson, Grace A           10 FREE-MR              1:29.63    1:24.99 SMAX   
                  39.81     1:24.99 (45.18)                                        
 18 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:39.84    1:26.01 SMAX   
                  41.72     1:26.01 (44.29)                                        
 19 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR          1:29.48    1:26.35 SMAX   
                  39.53     1:26.35 (46.82)                                        
 20 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:26.34    1:26.73 SMAX   
                  40.02     1:26.73 (46.71)                                        
 21 Man, Audrey G             10 CIY-MR               1:31.01    1:27.34 SMAX   
                  40.67     1:27.34 (46.67)                                        
 22 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:29.00    1:28.12 SMAX   
                  40.43     1:28.12 (47.69)                                        
 23 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:30.95    1:28.68 SMAX   
                  40.36     1:28.68 (48.32)                                        
 24 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:36.03    1:29.46 SMAX   
                  41.19     1:29.46 (48.27)                                        
 25 Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR   1:32.26    1:29.96 SMAX   
                  39.80     1:29.96 (50.16)                                        
 26 Valenti, Emma A           10 FREE-MR              1:55.61    1:30.69 SMAX   
                  43.42     1:30.69 (47.27)                                        
 27 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:38.30    1:30.98 SMAX   
                  43.63     1:30.98 (47.35)                                        
 28 Scoloveno, Giuliana       10 Aquaflames-MR        1:41.13    1:32.36 SMAX   
                  42.06     1:32.36 (50.30)                                        
 29 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR            1:38.45    1:33.28 SMAX   
                  43.58     1:33.28 (49.70)                                        
 30 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:31.78    1:33.45 SMAX   
                  42.21     1:33.45 (51.24)                                        
 31 Ehrenberg, Margo L         9 LIFE-MR              1:36.04    1:34.08 SMAX   
                  44.91     1:34.08 (49.17)                                        
 32 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:41.42    1:34.23 SMAX   
                  42.91     1:34.23 (51.32)                                        
 33 Chen, Chiara              10 NCAC-MR              1:39.23    1:34.24 SMAX   
                  41.46     1:34.24 (52.78)                                        
 34 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   1:33.49    1:34.37 SMAX   
                  44.49     1:34.37 (49.88)                                        
 35 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR   1:37.77    1:34.68 SMAX   
                  43.40     1:34.68 (51.28)                                        
 36 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR   1:36.20    1:34.99 SMAX   
                  43.11     1:34.99 (51.88)                                        
 37 Gyllenhammer, Kiran Adel   9 FLY-MR               1:35.26    1:35.36 SMAX   
                  42.94     1:35.36 (52.42)                                        
 38 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:36.48    1:35.45 SMAX   
                  43.75     1:35.45 (51.70)                                        
 39 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR   1:57.31    1:36.45 SMAX   
                  45.00     1:36.45 (51.45)                                        
 40 Jones, Zamoi I             9 CIY-MR               1:41.10    1:36.65 SMAX   
                  44.91     1:36.65 (51.74)                                        
 41 Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR   1:41.44    1:39.68 SMAX   
                  43.06     1:39.68 (56.62)                                        
 42 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR   1:43.47    1:39.90 SMAX   
                  44.87     1:39.90 (55.03)                                        
 43 Dalal, Rhea               10 FREE-MR              1:42.38    1:40.28 SMAX   
                  47.14     1:40.28 (53.14)                                        
 44 Larson, Addie R            9 FREE-MR              1:39.94    1:40.76 SMAX   
                  49.01     1:40.76 (51.75)                                        
 45 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   1:42.45    1:40.77 SMAX   
                  48.12     1:40.77 (52.65)                                        
 46 Garcia, Jaydi M           10 KB Makos-MR          1:40.09    1:43.93 SMAX   
                  48.23     1:43.93 (55.70)                                        
 47 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR          1:43.21    1:44.19 SMAX   
                  45.83     1:44.19 (58.36)                                        
 48 Wong, Rebecca              9 NCAC-MR              1:34.00    1:45.86 SMAX   
                  48.12     1:45.86 (57.74)                                        
 49 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              1:57.48    1:49.68 SMAX   
                  50.10     1:49.68 (59.58)                                        
 50 Brown, Rose G             10 ASAP-MR              2:21.03    2:15.39 SMAX   
                1:03.87   2:15.39 (1:11.52)                                        
Non-Award Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR              1:19.80    1:14.68 SILV   
                  35.38     1:14.68 (39.30)                                        
  2 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR              1:19.05    1:16.16 SILV   
                  35.40     1:16.16 (40.76)                                        
  3 Lin, Wenxi                10 CIY-MR               1:24.12    1:18.21 SILV   
                  36.86     1:18.21 (41.35)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   2:58.24    2:58.26 SMAX   
                  39.79     1:25.40 (45.61)     2:13.22 (47.82)     2:58.26 (45.04)
  2 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          3:23.41    3:09.71 SMAX   
                  43.09     1:32.23 (49.14)     2:24.18 (51.95)     3:09.71 (45.53)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                41.89  SILV
                41.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 41.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 43.14      43.19 SMAX   
  2 Carss, Lola A              9 ASAP-MR                45.97      43.26 SMAX   
  3 Scoloveno, Giuliana       10 Aquaflames-MR          45.23      43.50 SMAX   
  4 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                43.66      43.54 SMAX   
  5 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 44.65      43.97 SMAX   
  6 Vidals, Giselle           10 APEX-MR                43.66      44.09 SMAX   
  7 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR     48.96      44.13 SMAX   
  7 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            44.68      44.13 SMAX   
  9 Chun, Lina                10 GATE-MR                43.65      44.24 SMAX   
 10 Solano, Chiara            10 LIFE-MR                48.44      44.62 SMAX   
 11 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR                44.71      44.66 SMAX   
 12 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                46.14      44.76 SMAX   
 13 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR     47.12      45.05 SMAX   
 14 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR            49.88      45.31 SMAX   
 15 Larson, Grace A           10 FREE-MR                44.56      45.58 SMAX   
 16 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     54.96      46.05 SMAX   
 17 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR     46.94      46.10 SMAX   
 18 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     45.74      46.54 SMAX   
 19 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR     47.58      46.93 SMAX   
 20 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR     46.55      47.04 SMAX   
 21 Lally, Keely M             9 HS-MR                  45.02      47.07 SMAX   
 22 Valenti, Emma A           10 FREE-MR                44.04      47.26 SMAX   
 23 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR            48.02      47.64 SMAX   
 24 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR              47.95      47.94 SMAX   
 25 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                46.38      48.44 SMAX   
 26 Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR     49.64      48.57 SMAX   
 27 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     48.20      49.29 SMAX   
 28 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR     47.75      49.34 SMAX   
 29 Baran, Joanna              9 NCAC-MR                49.74      49.53 SMAX   
 30 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR     47.91      49.64 SMAX   
 31 Gyllenhammer, Kiran Adel   9 FLY-MR                 50.20      49.71 SMAX   
 32 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR                52.82      51.12 SMAX   
 33 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     52.09      51.40 SMAX   
 34 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR     49.14      51.59 SMAX   
 35 Larson, Addie R            9 FREE-MR                50.60      51.67 SMAX   
 36 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR     50.78      52.53 SMAX   
 37 Dalal, Rhea               10 FREE-MR                50.04      53.70 SMAX   
 38 Jones, Zamoi I             9 CIY-MR               1:03.20      59.14 SMAX   
 39 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            56.60      59.41 SMAX   
 40 Bhatla, Sana               9 FREE-MR                58.83    1:00.94 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR     43.96      40.32 SILV   
  2 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR                42.15      40.88 SILV   
  3 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR     42.55      41.27 SILV   
  4 Huang, Cheri K             9 HS-MR                  43.55      41.32 SILV   
 -- Garcia, Jaydi M           10 KB Makos-MR            52.05         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR     49.06         DQ        
      Not on back off wall
 -- Brown, Rose G             10 ASAP-MR              1:13.20         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR     53.98         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:33.09  SILV
              1:33.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Lin, Wenxi                10 CIY-MR               1:40.65    1:33.25 SMAX   
                  42.88     1:33.25 (50.37)                                        
  2 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR   1:37.77    1:34.19 SMAX   
  3 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              1:45.51    1:35.67 SMAX   
                  45.85     1:35.67 (49.82)                                        
  4 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:36.74    1:36.25 SMAX   
                  48.08     1:36.25 (48.17)                                        
  5 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:46.94    1:37.69 SMAX   
                  47.60     1:37.69 (50.09)                                        
  6 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR   1:35.95    1:38.05 SMAX   
                  48.20     1:38.05 (49.85)                                        
  7 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:42.50    1:38.15 SMAX   
                  47.78     1:38.15 (50.37)                                        
  8 Deokaran, Anya            10 CIY-MR               1:40.27    1:38.53 SMAX   
  9 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR              1:38.11    1:38.87 SMAX   
                  47.77     1:38.87 (51.10)                                        
 10 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              1:35.38    1:39.82 SMAX   
                  49.23     1:39.82 (50.59)                                        
 11 Larson, Grace A           10 FREE-MR              1:38.27    1:40.75 SMAX   
                  48.93     1:40.75 (51.82)                                        
 12 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR   1:39.12    1:40.97 SMAX   
                  49.51     1:40.97 (51.46)                                        
 13 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:41.38    1:41.47 SMAX   
                  49.50     1:41.47 (51.97)                                        
 14 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR            1:54.13    1:41.81 SMAX   
                  49.60     1:41.81 (52.21)                                        
 15 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:44.30    1:42.09 SMAX   
                  49.37     1:42.09 (52.72)                                        
 16 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR          1:38.69    1:42.17 SMAX   
                  49.48     1:42.17 (52.69)                                        
 17 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   1:47.17    1:42.33 SMAX   
                  48.96     1:42.33 (53.37)                                        
 18 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:45.80    1:43.66 SMAX   
 19 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:44.29    1:43.86 SMAX   
                  50.97     1:43.86 (52.89)                                        
 20 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:43.25    1:43.91 SMAX   
                  50.18     1:43.91 (53.73)                                        
 21 Gambino, Alessandra R      9 FREE-MR              1:51.35    1:44.65 SMAX   
                  50.63     1:44.65 (54.02)                                        
 22 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR   1:42.37    1:44.78 SMAX   
                  51.31     1:44.78 (53.47)                                        
 23 Flouras, Penelope         10 GATE-MR              1:40.62    1:46.03 SMAX   
 24 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:49.44    1:46.11 SMAX   
                  51.04     1:46.11 (55.07)                                        
 25 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:42.33    1:47.50 SMAX   
                  51.49     1:47.50 (56.01)                                        
 26 Larson, Addie R            9 FREE-MR              1:48.68    1:50.77 SMAX   
 27 Dalal, Rhea               10 FREE-MR              1:55.40    1:51.81 SMAX   
                  54.99     1:51.81 (56.82)                                        
 28 Smith, Lily S              9 Flying Dolphins-MR   1:59.66    1:52.37 SMAX   
                  54.18     1:52.37 (58.19)                                        
 29 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   1:51.69    1:58.45 SMAX   
                  56.62   1:58.45 (1:01.83)                                        
 30 Berger, Kayla             10 LIFE-MR              2:00.29    2:00.15 SMAX   
                  58.09   2:00.15 (1:02.06)                                        
 31 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              2:09.71    2:06.65 SMAX   
                1:00.28   2:06.65 (1:06.37)                                        
Non-Award Division  
  1 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR              1:35.37    1:31.31 SILV   
                  45.45     1:31.31 (45.86)                                        
 -- Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR   2:00.29         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  55.93          DQ (55.94)                                        
 -- Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR   1:47.27         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.67          DQ (49.91)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                47.79  SILV
                47.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 47.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR                50.38      47.98 SMAX   
  2 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR     52.79      48.40 SMAX   
  3 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR     49.36      48.69 SMAX   
  3 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR     53.85      48.69 SMAX   
  5 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 54.19      49.08 SMAX   
  6 Larson, Addie R            9 FREE-MR                49.50      49.58 SMAX   
  7 Gambino, Alessandra R      9 FREE-MR                50.32      49.60 SMAX   
  8 Berger, Kayla             10 LIFE-MR                50.34      50.32 SMAX   
  9 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 51.99      50.55 SMAX   
 10 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                50.74      50.65 SMAX   
 11 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR     50.73      50.82 SMAX   
 11 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR                55.98      50.82 SMAX   
 13 Larson, Grace A           10 FREE-MR                50.59      50.84 SMAX   
 14 Flouras, Penelope         10 GATE-MR                52.30      51.25 SMAX   
 15 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR     49.58      51.59 SMAX   
 16 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            55.35      51.75 SMAX   
 17 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR     53.50      51.76 SMAX   
 18 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR                52.83      52.09 SMAX   
 19 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     53.76      52.68 SMAX   
 20 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR            52.19      53.06 SMAX   
 21 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            54.15      53.24 SMAX   
 22 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     55.46      53.35 SMAX   
 23 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR     57.87      54.08 SMAX   
 24 Zhang, Emma                9 GATE-MR                59.46      54.11 SMAX   
 25 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR            52.67      54.21 SMAX   
 26 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:00.37      54.91 SMAX   
 27 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR     55.70      55.46 SMAX   
 28 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:00.16      55.70 SMAX   
 29 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                56.93      55.82 SMAX   
 30 Dalal, Rhea               10 FREE-MR                57.53      56.99 SMAX   
 31 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR   1:09.22      57.16 SMAX   
 32 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     59.61    1:00.96 SMAX   
 33 Mullaney, Avelynn J        9 FREE-MR              1:09.60    1:02.66 SMAX   
 34 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              1:08.12    1:04.33 SMAX   
 35 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:05.01    1:08.98 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Chun, Lina                10 GATE-MR                48.25      46.84 SILV   
  2 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     47.82      47.11 SILV   
  3 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR              50.87      47.26 SILV   
 -- Schaeffer, Hannah          9 Manhattan Makos-MR   1:06.42         DQ        
      Scissors kick
 -- Smith, Lily S              9 Flying Dolphins-MR   1:00.20         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:46.19  SILV
              1:46.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:46.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:52.71    1:47.96 SMAX   
                  53.31     1:47.96 (54.65)                                        
  2 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:51.07    1:48.33 SMAX   
                  51.94     1:48.33 (56.39)                                        
  3 Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR   2:00.29    1:49.28 SMAX   
                  50.42     1:49.28 (58.86)                                        
  4 Larson, Grace A           10 FREE-MR              1:51.03    1:49.54 SMAX   
                  52.70     1:49.54 (56.84)                                        
  5 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR   1:59.66    1:51.14 SMAX   
                  52.96     1:51.14 (58.18)                                        
  6 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:56.59    1:53.10 SMAX   
                  54.61     1:53.10 (58.49)                                        
  7 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR              1:59.57    1:53.84 SMAX   
                  53.23   1:53.84 (1:00.61)                                        
  8 Baran, Joanna              9 NCAC-MR                   NT    1:53.93 SMAX   
                  54.21     1:53.93 (59.72)                                        
  9 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR              1:50.19    1:54.51 SMAX   
                  54.40   1:54.51 (1:00.11)                                        
 10 Valenti, Emma A           10 FREE-MR              1:54.27    1:55.31 SMAX   
                  54.92   1:55.31 (1:00.39)                                        
 11 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR          2:00.87    1:57.20 SMAX   
                  54.16   1:57.20 (1:03.04)                                        
 12 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:54.84    1:58.36 SMAX   
                  55.68   1:58.36 (1:02.68)                                        
 13 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   2:02.29    1:59.30 SMAX   
                  55.56   1:59.30 (1:03.74)                                        
 14 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              2:00.55    2:01.62 SMAX   
                  58.33   2:01.62 (1:03.29)                                        
 15 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:55.79    2:02.41 SMAX   
                  57.41   2:02.41 (1:05.00)                                        
 16 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   2:02.71    2:03.90 SMAX   
                  58.49   2:03.90 (1:05.41)                                        
 17 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   2:11.95    2:07.00 SMAX   
                  59.06   2:07.00 (1:07.94)                                        
 18 Dalal, Rhea               10 FREE-MR              2:05.82    2:15.27 SMAX   
                1:04.13   2:15.27 (1:11.14)                                        
 19 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              2:23.19    2:23.54 SMAX   
                1:06.19   2:23.54 (1:17.35)                                        
Non-Award Division  
  1 Lin, Wenxi                10 CIY-MR               1:46.21    1:35.82 SILV   
                  46.53     1:35.82 (49.29)                                        
  2 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR   1:46.56    1:40.16 SILV   
                  47.10     1:40.16 (53.06)                                        
  3 Brun, Sienna R            10 APEX-MR              1:48.34    1:41.66 SILV   
                  48.02     1:41.66 (53.64)                                        
  4 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:47.62    1:43.23 SILV   
                  49.23     1:43.23 (54.00)                                        
  5 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR   1:46.92    1:46.06 SILV   
                  50.97     1:46.06 (55.09)                                        
 -- Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR   2:01.73         DQ        
      Alternating Kick
                  56.38        DQ (1:03.16)                                        
 -- Galang, Kam R              9 FLY-MR               1:47.28         DQ        
      One hand touch
                  48.32          DQ (51.89)                                        
 -- Wong, Rebecca              9 NCAC-MR              1:52.00         DQ        
      One hand touch
                  52.98          DQ (58.04)                                        
 -- Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR   1:54.82         DQ        
      One hand touch
                  51.25          DQ (55.43)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                42.39  SILV
                42.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 42.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR                43.76      42.43 SMAX   
  2 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                43.33      43.42 SMAX   
  3 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR     46.42      43.56 SMAX   
  4 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR     47.56      43.67 SMAX   
  5 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 43.69      43.71 SMAX   
  6 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                43.70      44.08 SMAX   
  7 Chun, Lina                10 GATE-MR                44.14      44.15 SMAX   
  8 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 46.52      44.52 SMAX   
  9 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR     47.88      45.64 SMAX   
 10 Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR     49.36      45.77 SMAX   
 11 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     47.74      45.96 SMAX   
 12 Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR     45.29      46.01 SMAX   
 13 Chen, Chiara              10 NCAC-MR                47.16      46.18 SMAX   
 14 Carss, Lola A              9 ASAP-MR                45.52      47.11 SMAX   
 15 Galang, Kam R              9 FLY-MR                 45.68      47.23 SMAX   
 16 Vidals, Giselle           10 APEX-MR                45.30      47.81 SMAX   
 17 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            46.50      47.96 SMAX   
 18 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                52.02      48.25 SMAX   
 19 Solano, Chiara            10 LIFE-MR                45.99      48.42 SMAX   
 20 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            48.65      49.21 SMAX   
 21 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR                49.59      49.29 SMAX   
 22 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR     51.48      51.69 SMAX   
 23 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     55.24      53.28 SMAX   
 24 Jones, Zamoi I             9 CIY-MR                 58.78      55.13 SMAX   
 25 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                54.57      56.81 SMAX   
 26 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     55.62      56.83 SMAX   
 27 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:01.05      57.28 SMAX   
 28 Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR     56.54      57.67 SMAX   
 29 Gyllenhammer, Kiran Adel   9 FLY-MR                 58.02    1:00.03 SMAX   
 30 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR     58.03    1:03.14 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Huang, Cheri K             9 HS-MR                  43.48      41.28 SILV   
  2 Lally, Keely M             9 HS-MR                  42.89      41.59 SILV   
 -- Brown, Rose G             10 ASAP-MR              1:18.81         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     49.98         DQ        
      Alternating Kick
 -- Garcia, Jaydi M           10 KB Makos-MR          1:00.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Valenti, Emma A           10 FREE-MR                51.82        DFS        
      Declared false start
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:41.76    1:39.97 SMAX   
                  42.33     1:39.97 (57.64)                                        
  2 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:41.56    1:42.82 SMAX   
                  46.58     1:42.82 (56.24)                                        
  3 Slarskey, Parker          10 Manhattan Makos-MR   1:50.78    1:42.98 SMAX   
                  46.39     1:42.98 (56.59)                                        
  4 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:55.67    1:46.09 SMAX   
                  46.66     1:46.09 (59.43)                                        
  5 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              2:28.85    1:49.83 SMAX   
                  47.94   1:49.83 (1:01.89)                                        
  6 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:57.03    1:50.86 SMAX   
                  50.93     1:50.86 (59.93)                                        
  7 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR   1:58.88    1:54.00 SMAX   
                  52.90   1:54.00 (1:01.10)                                        
  8 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:57.82    1:55.30 SMAX   
                  52.44   1:55.30 (1:02.86)                                        
Non-Award Division  
  1 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR              1:40.76    1:27.50 SILV   
                  40.24     1:27.50 (47.26)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Brun, Sienna R            10 APEX-MR              1:29.75    1:28.79 SMAX   
                  40.40     1:28.79 (48.39)                                        
  2 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR   1:31.38    1:29.21 SMAX   
                  43.60     1:29.21 (45.61)                                        
  3 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR   1:34.54    1:30.39 SMAX   
                  40.53     1:30.39 (49.86)                                        
  4 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:35.52    1:30.90 SMAX   
                  43.44     1:30.90 (47.46)                                        
  5 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR   1:32.41    1:31.61 SMAX   
                  43.34     1:31.61 (48.27)                                        
  6 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:33.32    1:32.28 SMAX   
                  41.82     1:32.28 (50.46)                                        
  7 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR              1:38.67    1:32.32 SMAX   
                  40.86     1:32.32 (51.46)                                        
  8 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR   1:34.14    1:34.49 SMAX   
                  46.19     1:34.49 (48.30)                                        
  9 Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR   1:37.45    1:35.13 SMAX   
                  46.38     1:35.13 (48.75)                                        
 10 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR   1:52.88    1:36.23 SMAX   
                  46.25     1:36.23 (49.98)                                        
 11 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              1:39.36    1:36.68 SMAX   
                  47.72     1:36.68 (48.96)                                        
 12 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:42.61    1:38.29 SMAX   
                  45.55     1:38.29 (52.74)                                        
 13 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:43.10    1:38.40 SMAX   
                  49.13     1:38.40 (49.27)                                        
 14 Lally, Keely M             9 HS-MR                1:37.44    1:38.58 SMAX   
                  44.48     1:38.58 (54.10)                                        
 15 Chen, Chiara              10 NCAC-MR              1:37.83    1:38.71 SMAX   
                  44.62     1:38.71 (54.09)                                        
 16 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:57.17    1:39.44 SMAX   
                  47.17     1:39.44 (52.27)                                        
 17 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:41.01    1:40.31 SMAX   
                  48.55     1:40.31 (51.76)                                        
 18 Baran, Joanna              9 NCAC-MR                   NT    1:40.41 SMAX   
                  51.69     1:40.41 (48.72)                                        
 19 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR              2:09.32    1:42.08 SMAX   
                  48.58     1:42.08 (53.50)                                        
 20 Carss, Lola A              9 ASAP-MR              1:52.74    1:42.58 SMAX   
                  45.87     1:42.58 (56.71)                                        
 21 Ehrenberg, Margo L         9 LIFE-MR              1:42.97    1:42.80 SMAX   
                  47.90     1:42.80 (54.90)                                        
 22 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:38.64    1:43.15 SMAX   
                  48.50     1:43.15 (54.65)                                        
 23 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR              1:43.27    1:44.95 SMAX   
                  50.08     1:44.95 (54.87)                                        
 24 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   1:43.60    1:46.19 SMAX   
                  52.10     1:46.19 (54.09)                                        
 25 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR   1:41.10    1:46.77 SMAX   
                  51.22     1:46.77 (55.55)                                        
 26 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:43.48    1:46.98 SMAX   
                  50.83     1:46.98 (56.15)                                        
 27 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR   1:46.71    1:49.17 SMAX   
                  51.28     1:49.17 (57.89)                                        
 28 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   1:53.35    1:53.43 SMAX   
                  55.51     1:53.43 (57.92)                                        
Non-Award Division  
  1 Huang, Cheri K             9 HS-MR                1:29.33    1:26.94 SILV   
                  41.61     1:26.94 (45.33)                                        
 -- Yan, Madelyn               9 GATE-MR              1:36.65         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  43.85          DQ (46.13)                                        
 -- Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:48.09         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  50.77          DQ (55.34)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR   3:25.45    3:14.15 SMAX   
                  46.04     1:36.79 (50.75)     2:31.57 (54.78)     3:14.15 (42.58)
  2 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   4:04.90    3:41.68 SMAX   
                  57.14     1:50.39 (53.25)   2:51.85 (1:01.46)     3:41.68 (49.83)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                28.00  SMAX
                30.99  SILV
                31.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR     31.61      31.00 QUAL   
  2 Ha, Kara                  11 LIFE-MR                31.19      31.07 BRNZ   
  3 Pena, Camila A            11 APEX-MR                31.35      31.17 BRNZ   
  4 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR     32.45      31.84 BRNZ   
  5 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     33.07      31.94 BRNZ   
  6 Marte, Ashley             12 RedTails-MR            31.07      31.95 BRNZ   
  7 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR              31.66      32.04 BRNZ   
  8 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR                32.28      32.12 BRNZ   
  9 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR            31.38      32.20 BRNZ   
 10 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     32.30      32.29 BRNZ   
 11 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR            32.27      32.43 BRNZ   
 12 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR            33.15      32.48 BRNZ   
 13 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR                33.87      32.49 BRNZ   
 14 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR     32.20      32.55 BRNZ   
 15 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                32.35      32.66 BRNZ   
 16 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR     34.17      32.69 BRNZ   
 17 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR                33.59      33.06 BRNZ   
 18 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR                33.18      33.22 BRNZ   
 19 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     34.76      33.48 BRNZ   
 20 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                33.06      33.50 BRNZ   
 21 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR     34.78      33.60 BRNZ   
 22 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR                35.49      33.64 BRNZ   
 23 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            33.68      34.06 BRNZ   
 24 Liriano, Maya             11 GATE-MR                33.64      34.18 BRNZ   
 25 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR            34.28      34.33 BRNZ   
 26 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                33.33      34.70 BRNZ   
 27 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR                35.07      34.71 BRNZ   
 28 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            35.21      34.80 BRNZ   
 29 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                34.96      34.85 BRNZ   
 30 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     35.52      35.03 BRNZ   
 31 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                34.93      35.04 BRNZ   
 32 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     35.62      35.24 BRNZ   
 33 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            35.95      35.55 BRNZ   
 33 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR                34.79      35.55 BRNZ   
 35 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                36.08      35.71 BRNZ   
 36 Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR     36.33      35.78 BRNZ   
 37 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              35.38      36.13 BRNZ   
 38 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR     37.18      36.89 BRNZ   
 39 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              37.00      37.41 BRNZ   
 40 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR     36.51      38.01 BRNZ   
 41 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR                36.66      38.24 BRNZ   
 42 Li, Sidney                12 FREE-MR                40.66      38.67 BRNZ   
 43 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     39.70      38.69 BRNZ   
 44 Chuk, Megan               11 FREE-MR                40.33      39.40 BRNZ   
 45 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR     41.25      40.26 BRNZ   
 46 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR              45.06      41.99 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.50  SMAX
              1:08.29  SILV
              1:08.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          1:09.42    1:08.72 BRNZ   
                  32.33     1:08.72 (36.39)                                        
  2 Huang, Chloe K            12 HS-MR                1:08.96    1:08.89 BRNZ   
                  32.29     1:08.89 (36.60)                                        
  3 Dazycki, Klaudia          12 NCAC-MR              1:09.00    1:08.97 BRNZ   
                  32.67     1:08.97 (36.30)                                        
  4 Man, Abigail V            12 CIY-MR               1:11.13    1:09.34 BRNZ   
                  32.73     1:09.34 (36.61)                                        
  5 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:11.04    1:09.96 BRNZ   
                  33.71     1:09.96 (36.25)                                        
  6 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR              1:13.70    1:10.22 BRNZ   
                  33.29     1:10.22 (36.93)                                        
  7 Pena, Camila A            11 APEX-MR              1:11.30    1:10.86 BRNZ   
                  33.70     1:10.86 (37.16)                                        
  8 Ewald, Sydney             11 NCAC-MR              1:11.25    1:10.92 BRNZ   
                  33.05     1:10.92 (37.87)                                        
  8 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              1:10.82    1:10.92 BRNZ   
                  33.89     1:10.92 (37.03)                                        
  8 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:10.88    1:10.92 BRNZ   
                  33.35     1:10.92 (37.57)                                        
 11 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:15.51    1:11.15 BRNZ   
                  33.57     1:11.15 (37.58)                                        
 12 Ng, Tiffany               12 CIY-MR               1:13.47    1:11.49 BRNZ   
                  34.46     1:11.49 (37.03)                                        
 13 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                1:09.32    1:11.59 BRNZ   
                  33.61     1:11.59 (37.98)                                        
 14 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:23.03    1:11.60 BRNZ   
                  33.77     1:11.60 (37.83)                                        
 15 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:11.04    1:11.93 BRNZ   
                  34.23     1:11.93 (37.70)                                        
 16 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:11.22    1:12.16 BRNZ   
                  34.19     1:12.16 (37.97)                                        
 17 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          1:16.06    1:12.25 BRNZ   
                  33.94     1:12.25 (38.31)                                        
 18 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:15.02    1:12.29 BRNZ   
                  35.20     1:12.29 (37.09)                                        
 19 Chang, Isabella M         11 CIY-MR               1:13.43    1:12.69 BRNZ   
                  35.55     1:12.69 (37.14)                                        
 20 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          1:14.57    1:12.94 BRNZ   
                  35.19     1:12.94 (37.75)                                        
 21 Miller, Amanda D          11 CIY-MR               1:15.49    1:13.07 BRNZ   
                  34.54     1:13.07 (38.53)                                        
 22 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   1:12.37    1:13.20 BRNZ   
                  34.92     1:13.20 (38.28)                                        
 23 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR              1:12.74    1:13.52 BRNZ   
                  34.44     1:13.52 (39.08)                                        
 24 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:09.54    1:14.61 BRNZ   
                  35.83     1:14.61 (38.78)                                        
 25 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:14.94    1:14.90 BRNZ   
                  37.01     1:14.90 (37.89)                                        
 26 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR          1:11.04    1:15.23 BRNZ   
                  35.27     1:15.23 (39.96)                                        
 27 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:19.77    1:15.28 BRNZ   
                  35.04     1:15.28 (40.24)                                        
 28 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR              1:18.59    1:15.77 BRNZ   
                  37.00     1:15.77 (38.77)                                        
 29 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:16.62    1:16.00 BRNZ   
                  36.93     1:16.00 (39.07)                                        
 30 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:12.97    1:16.12 BRNZ   
                  36.96     1:16.12 (39.16)                                        
 31 Banja, Cristal *          12 HS-MR                1:20.19    1:16.90 BRNZ   
                  36.50     1:16.90 (40.40)                                        
 32 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR              1:19.54    1:16.91 BRNZ   
                  37.41     1:16.91 (39.50)                                        
 33 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:23.22    1:17.30 BRNZ   
                  35.91     1:17.30 (41.39)                                        
 34 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          1:16.76    1:17.39 BRNZ   
                  35.74     1:17.39 (41.65)                                        
 35 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR   1:27.14    1:17.65 BRNZ   
                  36.88     1:17.65 (40.77)                                        
 36 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR              1:17.10    1:17.72 BRNZ   
                  37.20     1:17.72 (40.52)                                        
 37 Maroney, Amanda           11 CIY-MR               1:18.98    1:17.90 BRNZ   
                  37.83     1:17.90 (40.07)                                        
 38 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:22.51    1:18.36 BRNZ   
                  37.56     1:18.36 (40.80)                                        
 39 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          1:18.42    1:18.41 BRNZ   
                  37.16     1:18.41 (41.25)                                        
 40 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:14.90    1:18.48 BRNZ   
                  35.77     1:18.48 (42.71)                                        
 41 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:20.79    1:19.12 BRNZ   
                  38.31     1:19.12 (40.81)                                        
 42 Kizhnerman, Noa           11 Aquaflames-MR        1:24.37    1:19.63 BRNZ   
                  38.25     1:19.63 (41.38)                                        
 43 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          1:20.29    1:19.74 BRNZ   
                  37.53     1:19.74 (42.21)                                        
 44 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   1:21.33    1:19.77 BRNZ   
                  37.67     1:19.77 (42.10)                                        
 45 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:23.33    1:20.22 BRNZ   
                  36.80     1:20.22 (43.42)                                        
 46 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:18.36    1:20.24 BRNZ   
                  38.75     1:20.24 (41.49)                                        
 47 Wang, Selena              11 GATE-MR              1:26.18    1:21.41 BRNZ   
                  36.97     1:21.41 (44.44)                                        
 48 Wiseman, Arianna          11 LIFE-MR              1:28.72    1:22.46 BRNZ   
                  35.38     1:22.46 (47.08)                                        
 49 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR          1:23.86    1:23.06 BRNZ   
                  39.51     1:23.06 (43.55)                                        
 50 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:21.62    1:23.13 BRNZ   
                  38.63     1:23.13 (44.50)                                        
 51 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:29.57    1:23.81 BRNZ   
                  37.50     1:23.81 (46.31)                                        
 52 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR   1:29.45    1:26.07 BRNZ   
                  38.79     1:26.07 (47.28)                                        
 53 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   1:31.09    1:27.29 BRNZ   
                  41.68     1:27.29 (45.61)                                        
 54 Chuk, Megan               11 FREE-MR              1:29.94    1:28.57 BRNZ   
                  40.25     1:28.57 (48.32)                                        
 55 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:27.65    1:32.20 BRNZ   
                  41.10     1:32.20 (51.10)                                        
 56 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:32.66    1:34.68 BRNZ   
                  43.01     1:34.68 (51.67)                                        
 57 Kogan, Julia              12 APEX-MR              1:37.81    1:34.98 BRNZ   
                  44.30     1:34.98 (50.68)                                        
 58 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR   1:38.15    1:44.06 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Cani, Ema N               11 UN-MR                1:18.03    1:07.70 SILV   
                  33.29     1:07.70 (34.41)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  JO
              2:12.00  SMAX
              2:25.89  SILV
              2:25.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 McPartland, Katie         12 Manhattan Makos-MR   2:29.44    2:26.05 BRNZ   
                  32.34     1:08.93 (36.59)     1:47.31 (38.38)     2:26.05 (38.74)
  2 Korff, Rose J             11 Flying Dolphins-MR   2:28.68    2:26.81 BRNZ   
                  33.80     1:12.12 (38.32)     1:51.17 (39.05)     2:26.81 (35.64)
  3 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          2:29.64    2:27.22 BRNZ   
                  31.84     1:09.47 (37.63)     1:49.11 (39.64)     2:27.22 (38.11)
  4 Kang, Rachel              12 FLY-MR               2:32.25    2:28.73 BRNZ   
                  31.76     1:08.12 (36.36)     1:47.82 (39.70)     2:28.73 (40.91)
  5 Deng, Eileen              12 APEX-MR              2:31.10    2:29.29 BRNZ   
                  32.33     1:09.31 (36.98)     1:49.20 (39.89)     2:29.29 (40.09)
  6 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   2:33.67    2:29.93 BRNZ   
                  33.66     1:11.61 (37.95)     1:51.86 (40.25)     2:29.93 (38.07)
  7 Chiang, Kylie M           12 GATE-MR              2:27.51    2:30.48 BRNZ   
                  32.32     1:09.46 (37.14)     1:49.56 (40.10)     2:30.48 (40.92)
  8 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          2:46.56    2:32.78 BRNZ   
                  33.26     1:12.19 (38.93)     1:53.70 (41.51)     2:32.78 (39.08)
  9 Pena, Camila A            11 APEX-MR              2:59.93    2:32.93 BRNZ   
                  33.41     1:13.12 (39.71)     1:54.11 (40.99)     2:32.93 (38.82)
 10 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          2:40.26    2:33.23 BRNZ   
                  34.03     1:12.58 (38.55)     1:54.03 (41.45)     2:33.23 (39.20)
 11 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              2:36.52    2:34.49 BRNZ   
                  36.40     1:15.76 (39.36)     1:54.70 (38.94)     2:34.49 (39.79)
 12 Liriano, Maya             11 GATE-MR              2:39.70    2:35.35 BRNZ   
                  36.60     1:17.02 (40.42)     1:57.13 (40.11)     2:35.35 (38.22)
 13 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   2:40.85    2:35.51 BRNZ   
                  34.63     1:13.55 (38.92)     1:55.04 (41.49)     2:35.51 (40.47)
 14 Duch, Agnes               12 GATE-MR              2:35.39    2:39.53 BRNZ   
                  36.00     1:17.07 (41.07)     2:00.06 (42.99)     2:39.53 (39.47)
 15 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   2:48.13    2:41.10 BRNZ   
                  34.34     1:14.39 (40.05)     1:58.34 (43.95)     2:41.10 (42.76)
 16 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          2:40.09    2:46.75 BRNZ   
                  37.69     1:20.09 (42.40)     2:04.40 (44.31)     2:46.75 (42.35)
 17 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   3:09.29    2:50.83 BRNZ   
                  38.44     1:22.56 (44.12)     2:07.87 (45.31)     2:50.83 (42.96)
 18 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              2:53.97    2:51.00 BRNZ   
                  37.17     1:20.13 (42.96)     2:06.88 (46.75)     2:51.00 (44.12)
 19 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   2:59.19    2:53.87 BRNZ   
                  39.27     1:24.85 (45.58)     2:11.73 (46.88)     2:53.87 (42.14)
 20 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:22.21    2:54.38 BRNZ   
                  36.77     1:20.78 (44.01)     2:09.05 (48.27)     2:54.38 (45.33)
 21 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              3:00.81    2:54.96 BRNZ   
                  40.01     1:25.58 (45.57)     2:11.49 (45.91)     2:54.96 (43.47)
 22 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          3:04.15    2:56.37 BRNZ   
                  38.83     1:24.79 (45.96)     2:12.84 (48.05)     2:56.37 (43.53)
 23 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              2:49.60    2:56.68 BRNZ   
                  37.16                             2:09.83 ( )     2:56.68 (46.85)
 24 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              2:56.77    2:56.93 BRNZ   
                  38.81     1:25.33 (46.52)     2:13.97 (48.64)     2:56.93 (42.96)
 25 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR              3:12.93    3:04.48 BRNZ   
                  40.07     1:26.66 (46.59)   3:04.48 (1:37.82)                    
 26 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR          3:25.23    3:10.81 BRNZ   
                  40.41     1:31.16 (50.75)     2:24.77 (53.61)     3:10.81 (46.04)
Non-Award Division  
  1 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          2:28.05    2:21.61 SILV   
                  31.70     1:07.90 (36.20)     1:45.38 (37.48)     2:21.61 (36.23)
  2 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          2:31.13    2:23.84 SILV   
                  31.79     1:07.31 (35.52)     1:46.17 (38.86)     2:23.84 (37.67)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  JO
              5:56.00  SMAX
              6:20.79  SILV
              6:20.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:20.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          7:08.46    6:34.60 BRNZ   
                  34.43     1:13.03 (38.60)     1:51.58 (38.55)     2:30.84 (39.26)
        3:08.93 (38.09)     3:51.10 (42.17)     4:33.23 (42.13)     5:16.10 (42.87)
        5:57.12 (41.02)     6:34.60 (37.48)                                        
  2 Willscher, Talia          12 Manhattan Makos-MR   6:41.70    6:39.58 BRNZ   
                  35.62     1:16.57 (40.95)     1:57.79 (41.22)     2:38.90 (41.11)
        3:20.06 (41.16)     4:00.60 (40.54)     4:40.99 (40.39)     5:21.03 (40.04)
        6:01.25 (40.22)     6:39.58 (38.33)                                        
  3 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          7:22.42    6:40.47 BRNZ   
                  34.45     1:13.02 (38.57)     1:52.94 (39.92)     2:33.41 (40.47)
        3:14.63 (41.22)     3:56.73 (42.10)     4:38.08 (41.35)     5:20.38 (42.30)
        6:01.75 (41.37)     6:40.47 (38.72)                                        
  4 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          7:12.60    6:48.97 BRNZ   
                  35.23     1:16.32 (41.09)     1:56.93 (40.61)     2:37.83 (40.90)
        3:19.10 (41.27)     4:00.87 (41.77)     4:42.68 (41.81)     5:25.70 (43.02)
        6:08.38 (42.68)     6:48.97 (40.59)                                        
  5 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          7:34.26    7:11.92 BRNZ   
                  35.91     1:18.84 (42.93)     2:03.45 (44.61)     2:47.41 (43.96)
        3:32.56 (45.15)     4:17.82 (45.26)     5:02.59 (44.77)     5:47.58 (44.99)
        6:31.75 (44.17)     7:11.92 (40.17)                                        
  6 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          7:30.09    7:28.04 BRNZ   
                  40.47     1:26.31 (45.84)     2:12.38 (46.07)     2:58.69 (46.31)
                                4:30.37 ( )     5:15.11 (44.74)     6:01.68 (46.57)
        6:46.40 (44.72)     7:28.04 (41.64)                                        
  7 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          8:00.09    7:34.31 BRNZ   
                  39.79     1:25.01 (45.22)     2:11.56 (46.55)     2:57.19 (45.63)
        3:43.84 (46.65)     4:30.26 (46.42)     5:16.96 (46.70)     6:03.74 (46.78)
        6:50.57 (46.83)     7:34.31 (43.74)                                        
  8 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          7:30.09    7:38.50 BRNZ   
                  38.36     1:22.70 (44.34)     2:09.96 (47.26)     2:58.56 (48.60)
        3:47.24 (48.68)     4:35.57 (48.33)     5:23.67 (48.10)     6:11.42 (47.75)
        6:57.88 (46.46)     7:38.50 (40.62)                                        
  9 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR          7:49.10    7:42.93 BRNZ   
                  41.19     1:27.57 (46.38)     2:14.72 (47.15)     3:01.41 (46.69)
        3:50.10 (48.69)     4:37.41 (47.31)     5:24.46 (47.05)     6:11.70 (47.24)
        6:58.00 (46.30)     7:42.93 (44.93)                                        
 10 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          7:30.09    7:45.53 BRNZ   
                  36.81     1:20.83 (44.02)     2:08.91 (48.08)     2:57.73 (48.82)
        3:45.98 (48.25)     4:34.96 (48.98)     5:23.99 (49.03)     6:14.10 (50.11)
        7:01.28 (47.18)     7:45.53 (44.25)                                        
Non-Award Division  
  1 Lilavois, Simone          11 Manhattan Makos-MR   6:39.85    6:20.64 SILV   
                  34.81     1:12.34 (37.53)     1:51.29 (38.95)     2:29.92 (38.63)
        3:07.74 (37.82)     3:47.01 (39.27)     4:26.07 (39.06)     5:05.24 (39.17)
        5:44.39 (39.15)     6:20.64 (36.25)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX
                36.09  SILV
                36.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 36.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                38.16      36.35 BRNZ   
  2 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR            37.15      36.38 BRNZ   
  3 Marte, Ashley             12 RedTails-MR            36.49      36.55 BRNZ   
  4 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR                38.90      36.78 BRNZ   
  5 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR                38.91      37.00 BRNZ   
  6 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     38.77      37.31 BRNZ   
  7 Huang, Chloe K            12 HS-MR                  38.42      37.56 BRNZ   
  8 Man, Abigail V            12 CIY-MR                 37.36      38.12 BRNZ   
  9 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR                39.73      38.30 BRNZ   
 10 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR     37.14      38.40 BRNZ   
 11 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR            37.99      38.42 BRNZ   
 12 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                  38.76      38.52 BRNZ   
 13 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            38.67      39.20 BRNZ   
 14 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR                40.91      39.33 BRNZ   
 15 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     38.21      39.58 BRNZ   
 16 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                39.87      39.63 BRNZ   
 17 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR                39.85      39.67 BRNZ   
 18 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR            40.09      39.76 BRNZ   
 19 Chang, Isabella M         11 CIY-MR                 39.79      39.82 BRNZ   
 20 Duch, Agnes               12 GATE-MR                36.39      39.83 BRNZ   
 21 Pena, Camila A            11 APEX-MR                42.94      39.90 BRNZ   
 22 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     40.10      39.96 BRNZ   
 23 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              41.45      40.42 BRNZ   
 24 Kizhnerman, Noa           11 Aquaflames-MR          41.73      40.43 BRNZ   
 25 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     41.01      40.49 BRNZ   
 26 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR              39.98      40.70 BRNZ   
 26 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR     40.44      40.70 BRNZ   
 28 Wang, Selena              11 GATE-MR                41.28      40.71 BRNZ   
 29 Miller, Amanda D          11 CIY-MR                 41.06      40.83 BRNZ   
 30 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR                39.38      40.93 BRNZ   
 31 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                41.23      40.94 BRNZ   
 32 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR     44.14      41.04 BRNZ   
 33 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              43.35      41.05 BRNZ   
 34 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            42.58      41.08 BRNZ   
 35 Liriano, Maya             11 GATE-MR                41.51      41.28 BRNZ   
 36 Maroney, Amanda           11 CIY-MR                 40.59      41.70 BRNZ   
 37 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                41.76      42.19 BRNZ   
 37 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR     42.67      42.19 BRNZ   
 39 Li, Sidney                12 FREE-MR                43.76      42.43 BRNZ   
 40 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR                42.50      42.50 BRNZ   
 41 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     40.66      43.53 BRNZ   
 42 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR            40.34      43.95 BRNZ   
 43 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR                44.33      45.07 BRNZ   
 44 Chuk, Megan               11 FREE-MR                47.63      45.79 BRNZ   
 45 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     45.85      45.91 BRNZ   
 46 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR     48.65      46.96 BRNZ   
 47 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR              51.52      48.06 BRNZ   
 48 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR     47.40      49.24 BRNZ   
 49 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     49.05      49.48 BRNZ   
 50 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            45.70      49.93 BRNZ   
 51 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR     53.26      50.57 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Cani, Ema N               11 UN-MR                  38.63      35.09 SILV   
  2 Leal, Ashley              11 RedTails-MR            36.51      36.06 SILV   
 -- Wiseman, Arianna          11 LIFE-MR                41.74         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.69  JO
              1:08.70  SMAX
              1:19.49  SILV
              1:19.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR              1:21.44    1:19.54 BRNZ   
                  38.89     1:19.54 (40.65)                                        
  2 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:25.22    1:20.96 BRNZ   
                  39.47     1:20.96 (41.49)                                        
  3 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:23.67    1:21.80 BRNZ   
                  38.67     1:21.80 (43.13)                                        
  4 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:20.62    1:22.31 BRNZ   
                  40.25     1:22.31 (42.06)                                        
  5 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:23.56    1:22.61 BRNZ   
                  40.44     1:22.61 (42.17)                                        
  6 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR              1:24.07    1:23.27 BRNZ   
                  39.66     1:23.27 (43.61)                                        
  7 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          1:26.82    1:23.37 BRNZ   
                  40.70     1:23.37 (42.67)                                        
  8 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR              1:29.12    1:23.41 BRNZ   
                  38.99     1:23.41 (44.42)                                        
  9 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   1:23.77    1:23.43 BRNZ   
                  40.35     1:23.43 (43.08)                                        
 10 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:26.77    1:23.82 BRNZ   
                  40.50     1:23.82 (43.32)                                        
 11 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:30.64    1:24.04 BRNZ   
                  40.62     1:24.04 (43.42)                                        
 12 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:24.86    1:24.12 BRNZ   
                  41.53     1:24.12 (42.59)                                        
 13 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:24.73    1:25.05 BRNZ   
                  41.43     1:25.05 (43.62)                                        
 14 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:29.51    1:26.33 BRNZ   
                  43.11     1:26.33 (43.22)                                        
 15 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:30.30    1:26.59 BRNZ   
                  40.75     1:26.59 (45.84)                                        
 16 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:28.14    1:26.64 BRNZ   
                  42.87     1:26.64 (43.77)                                        
 17 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR   1:31.32    1:26.91 BRNZ   
                  41.67     1:26.91 (45.24)                                        
 18 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:36.39    1:27.02 BRNZ   
 19 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:30.20    1:27.62 BRNZ   
                  42.71     1:27.62 (44.91)                                        
 20 Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR   1:34.14    1:27.68 BRNZ   
                  42.33     1:27.68 (45.35)                                        
 21 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:30.72    1:28.61 BRNZ   
                  41.95     1:28.61 (46.66)                                        
 22 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR              1:33.54    1:29.12 BRNZ   
                  41.91     1:29.12 (47.21)                                        
 23 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:37.28    1:29.16 BRNZ   
                  41.09     1:29.16 (48.07)                                        
 24 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          1:30.70    1:30.78 BRNZ   
                  43.96     1:30.78 (46.82)                                        
 25 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:36.97    1:31.25 BRNZ   
                  44.57     1:31.25 (46.68)                                        
 26 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:36.40    1:32.82 BRNZ   
                  43.94     1:32.82 (48.88)                                        
 27 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR              1:31.62    1:33.24 BRNZ   
                  46.05     1:33.24 (47.19)                                        
 28 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR              1:50.57    1:33.34 BRNZ   
                  46.00     1:33.34 (47.34)                                        
 29 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   1:31.57    1:34.51 BRNZ   
                  45.91     1:34.51 (48.60)                                        
 30 Li, Sidney                12 FREE-MR              1:36.52    1:35.53 BRNZ   
                  44.55     1:35.53 (50.98)                                        
 31 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR   1:38.13    1:35.63 BRNZ   
                  45.33     1:35.63 (50.30)                                        
 32 Chuk, Megan               11 FREE-MR              1:47.65    1:41.29 BRNZ   
                  47.63     1:41.29 (53.66)                                        
 33 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:51.15    1:46.18 BRNZ   
                  51.28     1:46.18 (54.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Pintal, Natalia           11 NCAC-MR              1:22.40    1:16.04 SILV   
                  36.94     1:16.04 (39.10)                                        
  2 Kang, Rachel              12 FLY-MR               1:24.93    1:17.14 SILV   
                  37.50     1:17.14 (39.64)                                        
  3 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          1:25.75    1:18.82 SILV   
                  38.35     1:18.82 (40.47)                                        
  4 Deng, Eileen              12 APEX-MR              1:22.22    1:18.96 SILV   
                  39.03     1:18.96 (39.93)                                        
  5 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:19.92    1:18.97 SILV   
                  37.35     1:18.97 (41.62)                                        
  6 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:20.53    1:19.33 SILV   
                  38.03     1:19.33 (41.30)                                        
 -- Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   2:05.35         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  48.45          DQ (52.20)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:30.00  SMAX
              2:46.69  SILV
              2:46.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:46.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          2:56.08    2:49.21 BRNZ   
                  39.61     1:22.72 (43.11)   2:49.21 (1:26.49)                    
  2 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          3:00.09    2:50.16 BRNZ   
                  39.04     1:23.13 (44.09)     2:07.30 (44.17)     2:50.16 (42.86)
  3 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          2:58.66    2:52.39 BRNZ   
                  40.34     1:23.36 (43.02)     2:08.46 (45.10)     2:52.39 (43.93)
  4 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR          3:15.09    2:54.05 BRNZ   
                  40.69     1:24.80 (44.11)     2:11.90 (47.10)     2:54.05 (42.15)
  5 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          3:05.09    2:57.79 BRNZ   
                  38.86     1:22.89 (44.03)     2:10.58 (47.69)     2:57.79 (47.21)
  6 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              2:56.92    2:59.67 BRNZ   
                  40.46     1:26.93 (46.47)     2:14.79 (47.86)     2:59.67 (44.88)
  7 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:10.09    3:01.66 BRNZ   
                  43.22     1:29.60 (46.38)     2:16.27 (46.67)     3:01.66 (45.39)
  8 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          3:20.43    3:19.51 BRNZ   
                  45.42   3:19.51 (2:34.09)                                        
Non-Award Division  
  1 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          2:50.09    2:37.40 SILV   
                  36.16     1:15.77 (39.61)     1:57.24 (41.47)     2:37.40 (40.16)
  2 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          2:53.49    2:39.83 SILV   
                  36.00     1:16.86 (40.86)     1:59.04 (42.18)     2:39.83 (40.79)
  3 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          2:46.88    2:45.49 SILV   
                  38.25     1:20.13 (41.88)     2:03.36 (43.23)     2:45.49 (42.13)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.69  JO
                36.70  SMAX
                40.59  SILV
                40.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 40.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ha, Kara                  11 LIFE-MR                42.22      40.68 BRNZ   
  2 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            40.82      41.20 BRNZ   
  3 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR     42.96      41.78 BRNZ   
  4 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR            42.19      42.04 BRNZ   
  5 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     44.51      42.61 BRNZ   
  6 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR                44.43      42.91 BRNZ   
  7 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR     43.71      43.11 BRNZ   
  8 Ewald, Sydney             11 NCAC-MR                41.04      43.18 BRNZ   
  9 Minchala, Lesly Y         12 FLY-MR                 43.04      43.53 BRNZ   
 10 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR            43.83      43.80 BRNZ   
 11 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                44.13      44.02 BRNZ   
 12 Leal, Ashley              11 RedTails-MR            44.73      44.15 BRNZ   
 13 Banja, Cristal *          12 HS-MR                  44.74      44.78 BRNZ   
 14 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR                44.74      45.11 BRNZ   
 15 Dazycki, Klaudia          12 NCAC-MR                42.00      45.33 BRNZ   
 16 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                  43.80      45.42 BRNZ   
 17 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     45.31      45.73 BRNZ   
 18 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR            43.21      45.79 BRNZ   
 19 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              46.47      45.97 BRNZ   
 20 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     46.25      46.45 BRNZ   
 21 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR     48.13      46.68 BRNZ   
 22 Duch, Agnes               12 GATE-MR                44.64      47.38 BRNZ   
 23 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR            49.52      47.50 BRNZ   
 24 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     47.46      48.11 BRNZ   
 25 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              50.53      48.35 BRNZ   
 26 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR     48.21      48.46 BRNZ   
 27 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                51.58      49.70 BRNZ   
 28 Chuk, Megan               11 FREE-MR                53.62      50.00 BRNZ   
 29 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     45.29      50.38 BRNZ   
 30 Li, Sidney                12 FREE-MR                51.27      50.78 BRNZ   
 31 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     53.86      51.27 BRNZ   
 32 Kogan, Julia              12 APEX-MR                52.56      51.74 BRNZ   
 33 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     55.34      52.08 BRNZ   
 34 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                51.89      52.12 BRNZ   
 35 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                50.59      52.35 BRNZ   
 36 Wiseman, Arianna          11 LIFE-MR                53.87      52.61 BRNZ   
 37 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR     52.42      53.28 BRNZ   
 38 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            53.11      53.89 BRNZ   
 39 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            57.75      54.11 BRNZ   
 40 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   1:01.20      56.68 BRNZ   
 41 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR            1:03.80    1:01.63 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Pena, Camila A            11 APEX-MR                42.27      40.56 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  JO
              1:19.00  SMAX
              1:28.69  SILV
              1:28.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          1:30.61    1:29.42 BRNZ   
                  42.49     1:29.42 (46.93)                                        
  2 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:31.03    1:29.76 BRNZ   
                  42.82     1:29.76 (46.94)                                        
  3 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR          1:33.00    1:29.98 BRNZ   
                  42.29     1:29.98 (47.69)                                        
  4 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:31.13    1:30.81 BRNZ   
                  41.97     1:30.81 (48.84)                                        
  5 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR              1:35.31    1:30.85 BRNZ   
                  44.39     1:30.85 (46.46)                                        
  6 Kang, Rachel              12 FLY-MR               1:34.64    1:31.02 BRNZ   
                  43.04     1:31.02 (47.98)                                        
  7 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:38.65    1:32.14 BRNZ   
                  45.07     1:32.14 (47.07)                                        
  8 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          1:34.30    1:32.47 BRNZ   
                  43.38     1:32.47 (49.09)                                        
  9 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:33.80    1:33.19 BRNZ   
                  43.88     1:33.19 (49.31)                                        
 10 Pintal, Natalia           11 NCAC-MR              1:38.12    1:33.52 BRNZ   
                  43.81     1:33.52 (49.71)                                        
 11 Wong, Isabella D          11 GATE-MR              1:32.50    1:35.03 BRNZ   
                  44.17     1:35.03 (50.86)                                        
 12 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          1:36.73    1:35.10 BRNZ   
                  44.55     1:35.10 (50.55)                                        
 13 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:30.40    1:36.22 BRNZ   
                  45.18     1:36.22 (51.04)                                        
 14 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR   1:40.07    1:37.23 BRNZ   
                  45.13     1:37.23 (52.10)                                        
 15 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          1:47.79    1:37.35 BRNZ   
                  45.86     1:37.35 (51.49)                                        
 16 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:40.87    1:37.76 BRNZ   
                  46.46     1:37.76 (51.30)                                        
 17 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR              1:41.71    1:39.22 BRNZ   
                  47.21     1:39.22 (52.01)                                        
 18 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:37.43    1:39.68 BRNZ   
                  46.63     1:39.68 (53.05)                                        
 19 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:38.83    1:40.77 BRNZ   
                  48.58     1:40.77 (52.19)                                        
 20 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:46.37    1:40.88 BRNZ   
                  47.32     1:40.88 (53.56)                                        
 21 Zhang, Erica A            11 GATE-MR              1:38.07    1:41.28 BRNZ   
                  47.81     1:41.28 (53.47)                                        
 21 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:42.11    1:41.28 BRNZ   
                  48.23     1:41.28 (53.05)                                        
 23 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:43.87    1:41.73 BRNZ   
                  48.52     1:41.73 (53.21)                                        
 24 Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR   1:41.56    1:41.91 BRNZ   
                  48.06     1:41.91 (53.85)                                        
 25 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:40.76    1:42.15 BRNZ   
                  48.75     1:42.15 (53.40)                                        
 26 Korff, Rose J             11 Flying Dolphins-MR   1:39.31    1:42.17 BRNZ   
                  49.30     1:42.17 (52.87)                                        
 27 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:42.06    1:42.58 BRNZ   
                  49.21     1:42.58 (53.37)                                        
 28 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          1:50.86    1:44.80 BRNZ   
                  49.73     1:44.80 (55.07)                                        
 29 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:52.79    1:45.44 BRNZ   
                  50.82     1:45.44 (54.62)                                        
 30 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:45.59    1:45.81 BRNZ   
                  50.79     1:45.81 (55.02)                                        
 31 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR              1:51.77    1:45.88 BRNZ   
                  50.94     1:45.88 (54.94)                                        
 32 Chuk, Megan               11 FREE-MR              1:50.04    1:49.17 BRNZ   
                  52.57     1:49.17 (56.60)                                        
 33 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR              1:43.70    1:49.57 BRNZ   
                  51.50     1:49.57 (58.07)                                        
 34 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:52.27    1:52.58 BRNZ   
                  53.12     1:52.58 (59.46)                                        
 35 Li, Sidney                12 FREE-MR              1:59.13    1:53.82 BRNZ   
                  52.42   1:53.82 (1:01.40)                                        
 36 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:59.83    1:58.94 BRNZ   
                  55.61   1:58.94 (1:03.33)                                        
 37 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   2:00.38    2:03.37 BRNZ   
                  58.11   2:03.37 (1:05.26)                                        
Non-Award Division  
  1 Hsu, Kelly                12 Manhattan Makos-MR   1:30.45    1:27.30 SILV   
                  41.71     1:27.30 (45.59)                                        
  2 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:33.00    1:28.45 SILV   
                  42.53     1:28.45 (45.92)                                        
  3 Pena, Camila A            11 APEX-MR              1:31.10    1:28.63 SILV   
                  41.37     1:28.63 (47.26)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:53.99  JO
              2:54.00  SMAX
              3:11.19  SILV
              3:11.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:11.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   3:17.21    3:14.15 BRNZ   
                  42.81     1:32.66 (49.85)     2:23.54 (50.88)     3:14.15 (50.61)
  2 Kwan, Maggie              11 NCAC-MR              3:23.85    3:17.51 BRNZ   
                  45.61     1:35.90 (50.29)     2:27.07 (51.17)     3:17.51 (50.44)
  3 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:42.73    3:19.31 BRNZ   
                  42.80     1:34.38 (51.58)     2:26.48 (52.10)     3:19.31 (52.83)
  4 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   3:18.79    3:27.37 BRNZ   
                                1:38.82 ( )   3:27.37 (1:48.55)                    
Non-Award Division  
  1 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          3:15.00    2:56.22 SILV   
                  40.68     1:24.94 (44.26)     2:09.83 (44.89)     2:56.22 (46.39)
  2 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          3:12.00    3:06.65 SILV   
                  40.78     1:28.30 (47.52)     2:18.25 (49.95)     3:06.65 (48.40)
  3 Pena, Camila A            11 APEX-MR              3:21.70    3:09.06 SILV   
                  42.68     1:30.64 (47.96)     2:19.65 (49.01)     3:09.06 (49.41)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.69  JO
                30.70  SMAX
                34.59  SILV
                34.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 34.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                35.21      34.63 BRNZ   
  2 Marte, Ashley             12 RedTails-MR            36.55      36.01 BRNZ   
  3 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR                37.81      36.46 BRNZ   
  4 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR            38.01      36.58 BRNZ   
  5 Pintal, Natalia           11 NCAC-MR                37.00      36.75 BRNZ   
  6 Duch, Agnes               12 GATE-MR                36.14      38.01 BRNZ   
  7 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR     40.25      38.25 BRNZ   
  8 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR     36.71      38.41 BRNZ   
  9 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR     39.74      38.51 BRNZ   
 10 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR              35.62      38.73 BRNZ   
 11 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR            40.39      38.87 BRNZ   
 12 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR     45.87      39.02 BRNZ   
 13 Ha, Kara                  11 LIFE-MR                39.88      39.35 BRNZ   
 14 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            39.73      39.38 BRNZ   
 15 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     45.75      39.54 BRNZ   
 16 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                36.92      39.70 BRNZ   
 17 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     47.16      39.79 BRNZ   
 18 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR     48.29      40.29 BRNZ   
 19 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR            38.98      40.47 BRNZ   
 20 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR                42.79      41.42 BRNZ   
 21 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            49.62      42.10 BRNZ   
 22 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                42.00      42.15 BRNZ   
 23 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              41.33      42.18 BRNZ   
 24 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                37.20      43.66 BRNZ   
 25 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     42.26      44.15 BRNZ   
 26 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     43.57      44.49 BRNZ   
 27 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     44.72      44.81 BRNZ   
 28 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR                42.39      45.82 BRNZ   
 29 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR                45.14      48.13 BRNZ   
 30 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR     48.78      48.47 BRNZ   
 31 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                51.59      48.66 BRNZ   
 32 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            46.62      49.64 BRNZ   
 33 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR     52.67      50.94 BRNZ   
 34 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              47.85      52.29 BRNZ   
 35 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     54.77      57.22 BRNZ   
 36 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR              59.98      57.52 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Pena, Camila A            11 APEX-MR                35.92      33.74 SILV   
  2 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR            34.74      34.45 SILV   
 -- Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                42.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR     45.29         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  JO
              1:09.50  SMAX
              1:19.39  SILV
              1:19.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          1:28.09    1:22.04 BRNZ   
                  37.15     1:22.04 (44.89)                                        
  2 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          1:25.76    1:22.13 BRNZ   
                  36.76     1:22.13 (45.37)                                        
  3 Ng, Tiffany               12 CIY-MR               1:24.64    1:22.15 BRNZ   
                  37.69     1:22.15 (44.46)                                        
  4 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:25.86    1:23.53 BRNZ   
                  37.81     1:23.53 (45.72)                                        
  5 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:29.62    1:24.48 BRNZ   
                  40.30     1:24.48 (44.18)                                        
  6 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:31.47    1:26.04 BRNZ   
                  36.82     1:26.04 (49.22)                                        
  7 Miller, Amanda D          11 CIY-MR               1:38.55    1:26.95 BRNZ   
                  40.61     1:26.95 (46.34)                                        
  8 Man, Abigail V            12 CIY-MR               1:41.39    1:27.64 BRNZ   
                  38.74     1:27.64 (48.90)                                        
  9 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                1:24.19    1:28.06 BRNZ   
                  41.01     1:28.06 (47.05)                                        
 10 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:32.36    1:28.63 BRNZ   
                  41.00     1:28.63 (47.63)                                        
 11 Banja, Cristal *          12 HS-MR                1:34.01    1:29.04 BRNZ   
                  41.67     1:29.04 (47.37)                                        
 12 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:29.34    1:29.21 BRNZ   
                  39.45     1:29.21 (49.76)                                        
 13 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          1:34.82    1:29.86 BRNZ   
                  40.65     1:29.86 (49.21)                                        
 14 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:30.53    1:34.16 BRNZ   
                  42.59     1:34.16 (51.57)                                        
 15 Huang, Chloe K            12 HS-MR                1:34.00    1:34.27 BRNZ   
                  40.37     1:34.27 (53.90)                                        
 16 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          1:45.11    1:38.32 BRNZ   
                  42.63     1:38.32 (55.69)                                        
 17 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR              1:49.48    1:38.52 BRNZ   
                  46.05     1:38.52 (52.47)                                        
 18 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:34.92    1:41.45 BRNZ   
                  46.52     1:41.45 (54.93)                                        
 19 Kogan, Julia              12 APEX-MR              1:53.28    1:47.10 BRNZ   
                  49.52     1:47.10 (57.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          1:20.19    1:19.19 SILV   
                  36.51     1:19.19 (42.68)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:49.39  SILV
              2:49.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              2:55.93    2:52.34 BRNZ   
                  37.44     1:21.55 (44.11)     2:06.75 (45.20)     2:52.34 (45.59)
  2 McPartland, Katie         12 Manhattan Makos-MR   2:53.49    2:52.80 BRNZ   
                  34.98     1:16.75 (41.77)   2:52.80 (1:36.05)                    
  3 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          3:09.04    3:01.62 BRNZ   
                  35.81     1:22.07 (46.26)     2:12.02 (49.95)     3:01.62 (49.60)
  4 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          3:05.09    3:06.76 BRNZ   
                  36.92     1:23.58 (46.66)     2:15.54 (51.96)     3:06.76 (51.22)
  5 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          3:11.48    3:18.27 BRNZ   
                  39.00     1:28.77 (49.77)     2:24.49 (55.72)     3:18.27 (53.78)
Non-Award Division  
  1 Lilavois, Simone          11 Manhattan Makos-MR   2:54.61    2:38.32 JO     
                  35.35     1:16.00 (40.65)     1:58.21 (42.21)     2:38.32 (40.11)
  2 Korff, Rose J             11 Flying Dolphins-MR   2:51.62    2:47.15 SILV   
                  38.09     1:21.44 (43.35)     2:05.42 (43.98)     2:47.15 (41.73)
  3 Hsu, Kelly                12 Manhattan Makos-MR   2:50.43    2:48.51 SILV   
                  35.92     1:17.37 (41.45)     2:03.45 (46.08)     2:48.51 (45.06)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:10.00  SMAX
              1:18.69  SILV
              1:18.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Minchala, Lesly Y         12 FLY-MR               1:20.02    1:18.89 BRNZ   
                  35.23     1:18.89 (43.66)                                        
  2 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:19.81    1:19.21 BRNZ   
                  35.91     1:19.21 (43.30)                                        
  3 Huang, Chloe K            12 HS-MR                1:19.49    1:19.33 BRNZ   
                  36.33     1:19.33 (43.00)                                        
  4 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:23.69    1:19.57 BRNZ   
                  35.64     1:19.57 (43.93)                                        
  5 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:29.97    1:19.96 BRNZ   
                  37.89     1:19.96 (42.07)                                        
  5 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:21.06    1:19.96 BRNZ   
                  35.76     1:19.96 (44.20)                                        
  7 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:20.42    1:20.67 BRNZ   
                  36.61     1:20.67 (44.06)                                        
  8 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:26.28    1:21.00 BRNZ   
                  37.30     1:21.00 (43.70)                                        
  9 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:24.56    1:23.13 BRNZ   
                  39.44     1:23.13 (43.69)                                        
 10 Chang, Isabella M         11 CIY-MR               1:25.10    1:23.54 BRNZ   
                  37.43     1:23.54 (46.11)                                        
 11 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          1:27.20    1:23.75 BRNZ   
                  37.70     1:23.75 (46.05)                                        
 12 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              1:28.52    1:23.80 BRNZ   
                  36.49     1:23.80 (47.31)                                        
 13 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:20.36    1:24.06 BRNZ   
                  38.05     1:24.06 (46.01)                                        
 14 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:34.73    1:24.19 BRNZ   
                  38.18     1:24.19 (46.01)                                        
 15 Banja, Cristal *          12 HS-MR                1:23.79    1:24.40 BRNZ   
                  40.02     1:24.40 (44.38)                                        
 16 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:23.10    1:25.27 BRNZ   
                  38.38     1:25.27 (46.89)                                        
 17 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                1:20.38    1:25.83 BRNZ   
                  40.25     1:25.83 (45.58)                                        
 18 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR              1:36.21    1:25.91 BRNZ   
                  40.44     1:25.91 (45.47)                                        
 19 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR              1:29.59    1:26.58 BRNZ   
                  39.88     1:26.58 (46.70)                                        
 20 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   1:34.97    1:26.68 BRNZ   
                  39.19     1:26.68 (47.49)                                        
 21 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:26.66    1:26.98 BRNZ   
                  39.39     1:26.98 (47.59)                                        
 22 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR          1:24.75    1:27.00 BRNZ   
                  40.57     1:27.00 (46.43)                                        
 23 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:28.72    1:27.36 BRNZ   
                  40.55     1:27.36 (46.81)                                        
 24 Kwan, Maggie              11 NCAC-MR              1:33.33    1:27.50 BRNZ   
                  40.40     1:27.50 (47.10)                                        
 25 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR   1:51.44    1:27.94 BRNZ   
                  41.74     1:27.94 (46.20)                                        
 26 Maroney, Amanda           11 CIY-MR               1:29.54    1:28.51 BRNZ   
                  41.20     1:28.51 (47.31)                                        
 27 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:28.13    1:28.88 BRNZ   
                  42.08     1:28.88 (46.80)                                        
 28 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:31.54    1:29.18 BRNZ   
                  41.01     1:29.18 (48.17)                                        
 29 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   1:31.79    1:30.05 BRNZ   
                  42.29     1:30.05 (47.76)                                        
 30 Wang, Selena              11 GATE-MR              1:32.51    1:30.70 BRNZ   
                  40.33     1:30.70 (50.37)                                        
 31 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:43.95    1:31.31 BRNZ   
                  45.54     1:31.31 (45.77)                                        
 32 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:34.11    1:33.05 BRNZ   
                  42.42     1:33.05 (50.63)                                        
 33 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:42.16    1:33.10 BRNZ   
                  45.51     1:33.10 (47.59)                                        
 34 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR   1:45.29    1:34.28 BRNZ   
                  45.11     1:34.28 (49.17)                                        
 35 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:39.84    1:34.59 BRNZ   
                  43.71     1:34.59 (50.88)                                        
 36 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   1:50.51    1:36.40 BRNZ   
                  44.92     1:36.40 (51.48)                                        
 37 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          1:40.67    1:36.41 BRNZ   
                  43.88     1:36.41 (52.53)                                        
 38 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR          1:39.95    1:38.36 BRNZ   
                  45.30     1:38.36 (53.06)                                        
 39 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:45.50    1:40.76 BRNZ   
                  47.66     1:40.76 (53.10)                                        
 40 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:47.59    1:44.93 BRNZ   
                  51.80     1:44.93 (53.13)                                        
 41 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR   1:50.28    1:50.23 BRNZ   
                  53.51     1:50.23 (56.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Deng, Eileen              12 APEX-MR              1:19.35    1:13.87 SILV   
                  34.23     1:13.87 (39.64)                                        
  2 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          1:19.69    1:14.90 SILV   
                  33.17     1:14.90 (41.73)                                        
  3 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          1:19.35    1:15.64 SILV   
                  32.83     1:15.64 (42.81)                                        
  4 Ewald, Sydney             11 NCAC-MR              1:21.13    1:16.24 SILV   
                  35.48     1:16.24 (40.76)                                        
  5 Pena, Camila A            11 APEX-MR              1:22.65    1:17.10 SILV   
                  35.40     1:17.10 (41.70)                                        
  6 Ng, Tiffany               12 CIY-MR               1:19.28    1:18.51 SILV   
                  35.89     1:18.51 (42.62)                                        
  7 Cani, Ema N               11 UN-MR                1:29.99    1:18.59 SILV   
                  35.30     1:18.59 (43.29)                                        
  8 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR                   NT    1:18.61 SILV   
                  37.87     1:18.61 (40.74)                                        
 -- Bravo, Brianna A          11 APEX-MR              1:32.20         DQ        
      One hand touch - breast
                  44.22          DQ (46.20)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  JO
              2:29.00  SMAX
              2:48.09  SILV
              2:48.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          3:00.09    2:54.61 BRNZ   
                  39.65     1:29.02 (49.37)     2:13.71 (44.69)     2:54.61 (40.90)
  2 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              3:13.86    2:57.51 BRNZ   
                  36.97     1:19.58 (42.61)     2:18.76 (59.18)     2:57.51 (38.75)
  3 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              3:26.70    2:59.87 BRNZ   
                  37.59     1:22.04 (44.45)     2:17.91 (55.87)     2:59.87 (41.96)
  4 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:00.09    3:02.95 BRNZ   
                  39.79     1:27.19 (47.40)     2:18.34 (51.15)     3:02.95 (44.61)
  5 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          3:13.83    3:06.58 BRNZ   
                  39.54     1:24.46 (44.92)   2:26.99 (1:02.53)     3:06.58 (39.59)
  6 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          3:15.09    3:07.22 BRNZ   
                  40.77     1:28.71 (47.94)     2:24.78 (56.07)     3:07.22 (42.44)
  7 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              3:08.95    3:09.88 BRNZ   
                  40.56     1:27.57 (47.01)   2:27.58 (1:00.01)     3:09.88 (42.30)
  8 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   3:18.00    3:12.33 BRNZ   
                  45.77     1:36.21 (50.44)     2:31.03 (54.82)     3:12.33 (41.30)
  9 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   3:23.99    3:15.66 BRNZ   
                  49.70     1:36.94 (47.24)     2:32.35 (55.41)     3:15.66 (43.31)
 10 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              3:38.28    3:25.40 BRNZ   
                  47.39     1:37.14 (49.75)     2:36.38 (59.24)     3:25.40 (49.02)
Non-Award Division  
  1 Willscher, Talia          12 Manhattan Makos-MR   2:53.00    2:46.78 SILV   
                  35.98     1:18.21 (42.23)     2:08.97 (50.76)     2:46.78 (37.81)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.40  SMAX
                28.79  SILV
                28.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Baran, Julia              13 NCAC-MR                29.26      28.83 BRNZ   
  2 Winters, Mia E            14 FREE-MR                29.02      28.98 BRNZ   
  3 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR            28.81      29.28 BRNZ   
  4 Economakos, Christina *   14 HS-MR                  28.99      30.02 BRNZ   
  5 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR            31.60      30.17 BRNZ   
  6 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR            29.86      30.35 BRNZ   
  7 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR            29.99      30.44 BRNZ   
  8 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR     30.85      30.91 BRNZ   
  9 Donlevy, Jeannie L        13 CIY-MR                 29.46      30.94 BRNZ   
 10 Popp, Sofia L             13 CIY-MR                 29.52      31.18 BRNZ   
 11 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR                31.06      31.35 BRNZ   
 12 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR            32.60      31.63 BRNZ   
 13 Chang, Chloe A            14 FLY-MR                 29.73      31.69 BRNZ   
 14 Lin, Grace                13 GATE-MR                31.75      32.00 BRNZ   
 14 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR            30.90      32.00 BRNZ   
 16 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR     29.41      32.54 BRNZ   
 17 Qian, Kirstie A           13 CIY-MR                 31.20      32.70 BRNZ   
 18 Perez, Nicole             13 RedTails-MR            32.14      33.20 BRNZ   
 19 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR     33.31      33.60 BRNZ   
 20 Moreno, Ashley            14 APEX-MR                32.78      33.88 BRNZ   
 21 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR     32.45      34.20 BRNZ   
 22 Sanchez, Adriana S        13 GATE-MR                33.56      34.30 BRNZ   
 23 Chuk, Ellie               13 FREE-MR                34.18      34.39 BRNZ   
 24 Zhou, Catherine           13 FREE-MR                37.84      34.55 BRNZ   
 25 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR                37.00      35.05 BRNZ   
 26 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR            32.72      35.39 BRNZ   
 27 Martinez, Leslie          14 KB Makos-MR            35.41      35.98 BRNZ   
 28 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR                37.63      36.61 BRNZ   
 29 Moore, Alana H            14 APEX-MR                36.65      37.73 BRNZ   
 30 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR     35.78      38.42 BRNZ   
 31 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR                36.98      38.54 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR                29.08      27.80 SILV   
  2 Yan, Meeya J              13 FREE-MR                29.45      28.70 SILV   
  3 Hamersky, Willa J         14 Manhattan Makos-MR     29.20      28.76 SILV   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                57.00  SMAX
              1:03.09  SILV
              1:03.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:04.28    1:04.45 BRNZ   
                  30.60     1:04.45 (33.85)                                        
  2 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          1:06.32    1:05.63 BRNZ   
                  31.49     1:05.63 (34.14)                                        
  3 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              1:05.44    1:06.24 BRNZ   
                  31.12     1:06.24 (35.12)                                        
  4 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          1:06.99    1:06.80 BRNZ   
                  31.93     1:06.80 (34.87)                                        
  5 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:04.00    1:07.46 BRNZ   
                  32.11     1:07.46 (35.35)                                        
  6 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              1:05.03    1:08.78 BRNZ   
                  32.40     1:08.78 (36.38)                                        
  7 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          1:05.50    1:08.85 BRNZ   
                  32.02     1:08.85 (36.83)                                        
  8 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          1:06.63    1:09.15 BRNZ   
                  33.05     1:09.15 (36.10)                                        
  9 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          1:10.49    1:09.86 BRNZ   
                  34.68     1:09.86 (35.18)                                        
 10 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          1:13.35    1:11.31 BRNZ   
                  34.11     1:11.31 (37.20)                                        
 11 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              1:15.98    1:13.49 BRNZ   
                  34.22     1:13.49 (39.27)                                        
 12 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:10.85    1:13.83 BRNZ   
                  35.82     1:13.83 (38.01)                                        
 13 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          1:15.35    1:15.44 BRNZ   
                  35.18     1:15.44 (40.26)                                        
 14 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   1:15.66    1:17.51 BRNZ   
                  34.33     1:17.51 (43.18)                                        
 15 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          1:10.57    1:18.87 BRNZ   
                  37.11     1:18.87 (41.76)                                        
 16 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              1:17.71    1:19.28 BRNZ   
                  37.72     1:19.28 (41.56)                                        
 17 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              1:21.41    1:19.46 BRNZ   
                  37.50     1:19.46 (41.96)                                        
 18 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          1:13.69    1:19.70 BRNZ   
                  36.59     1:19.70 (43.11)                                        
 19 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              1:21.82    1:24.78 BRNZ   
                  40.86     1:24.78 (43.92)                                        
 20 Moore, Alana H            14 APEX-MR              1:21.88    1:25.16 BRNZ   
                  42.50     1:25.16 (42.66)                                        
 21 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   1:22.34    1:25.24 BRNZ   
                  40.67     1:25.24 (44.57)                                        
 22 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:32.13    1:29.96 BRNZ   
                  40.43     1:29.96 (49.53)                                        
 23 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              1:29.04    1:30.74 BRNZ   
                  40.61     1:30.74 (50.13)                                        
Non-Award Division  
  1 Chavez, Kaetlyn K         13 APEX-MR              1:03.73    1:03.07 SILV   
                  30.59     1:03.07 (32.48)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:03.99  JO
              2:04.00  SMAX
              2:16.99  SILV
              2:17.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              2:25.34    2:18.68 BRNZ   
                  31.20     1:06.48 (35.28)     1:43.66 (37.18)     2:18.68 (35.02)
  2 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              2:20.63    2:19.45 BRNZ   
                  31.53     1:06.67 (35.14)     1:43.91 (37.24)     2:19.45 (35.54)
  3 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          2:27.09    2:24.57 BRNZ   
                  31.89     1:08.44 (36.55)     1:46.90 (38.46)     2:24.57 (37.67)
  4 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   2:19.20    2:27.10 BRNZ   
                  32.83     1:10.36 (37.53)     1:49.07 (38.71)     2:27.10 (38.03)
  5 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          2:33.13    2:28.40 BRNZ   
                  32.27     1:09.09 (36.82)     1:48.88 (39.79)     2:28.40 (39.52)
  6 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              2:32.64    2:33.50 BRNZ   
                  32.25     1:11.93 (39.68)     1:53.58 (41.65)     2:33.50 (39.92)
  7 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          2:49.63    2:36.94 BRNZ   
                  33.96     1:13.16 (39.20)     1:58.24 (45.08)     2:36.94 (38.70)
  8 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          2:54.70    2:41.85 BRNZ   
                  35.77     1:11.88 (36.11)     1:58.10 (46.22)     2:41.85 (43.75)
  9 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              2:47.60    2:43.64 BRNZ   
                  34.22     1:14.89 (40.67)     1:59.54 (44.65)     2:43.64 (44.10)
 10 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          2:48.99    2:44.94 BRNZ   
                  34.37     1:17.24 (42.87)     2:03.99 (46.75)     2:44.94 (40.95)
 11 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              2:54.92    2:51.34 BRNZ   
                  38.24     1:22.83 (44.59)     2:08.62 (45.79)     2:51.34 (42.72)
 12 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   2:50.72    2:52.47 BRNZ   
                  35.97     1:19.03 (43.06)     2:06.99 (47.96)     2:52.47 (45.48)
 13 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          2:48.08    2:53.17 BRNZ   
                  36.97                             2:16.20 ( )     2:53.17 (36.97)
 14 Moore, Alana H            14 APEX-MR              3:01.96    2:54.39 BRNZ   
                  39.88     1:24.07 (44.19)     2:10.61 (46.54)     2:54.39 (43.78)
 15 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          2:48.91    2:56.66 BRNZ   
                  38.48     1:23.00 (44.52)     2:09.61 (46.61)     2:56.66 (47.05)
 16 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   3:20.29    3:00.95 BRNZ   
                  38.81     1:27.06 (48.25)     2:14.63 (47.57)     3:00.95 (46.32)
 17 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              3:07.28    3:02.78 BRNZ   
                  39.27     1:26.66 (47.39)     2:16.49 (49.83)     3:02.78 (46.29)
 18 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   3:08.62    3:04.64 BRNZ   
                  40.91     1:28.67 (47.76)     2:18.34 (49.67)     3:04.64 (46.30)
 19 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              2:59.62    3:09.17 BRNZ   
                  42.22     1:30.92 (48.70)     2:21.87 (50.95)     3:09.17 (47.30)
 20 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              3:31.51    3:20.12 BRNZ   
                  42.28     1:32.47 (50.19)     2:25.99 (53.52)     3:20.12 (54.13)
Non-Award Division  
  1 Chavez, Kaetlyn K         13 APEX-MR              2:18.95    2:14.37 SILV   
                  31.39     1:05.80 (34.41)     1:40.58 (34.78)     2:14.37 (33.79)
  2 Perez, Miranda M          14 KB Makos-MR          2:23.75    2:14.67 SILV   
                  31.15     1:05.25 (34.10)     1:40.15 (34.90)     2:14.67 (34.52)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:29.99  JO
              5:30.00  SMAX
              5:50.59  SILV
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Miao, Chelsea             14 Twisters-MR          5:51.61    6:01.03 BRNZ   
                  31.01     1:06.25 (35.24)     1:43.27 (37.02)     2:21.16 (37.89)
        2:58.66 (37.50)     3:36.36 (37.70)     4:13.88 (37.52)     4:51.11 (37.23)
        5:28.42 (37.31)     6:01.03 (32.61)                                        
  2 Eckert, Jordyn            14 Manhattan Makos-MR   6:11.80    6:17.44 BRNZ   
                  32.30     1:08.91 (36.61)     1:46.75 (37.84)     2:24.82 (38.07)
        3:02.89 (38.07)     3:41.45 (38.56)     4:21.39 (39.94)     5:00.10 (38.71)
        5:39.72 (39.62)     6:17.44 (37.72)                                        
  3 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          6:32.84    6:28.69 BRNZ   
                  33.86     1:11.97 (38.11)     1:50.64 (38.67)     2:29.81 (39.17)
        3:09.60 (39.79)     3:49.59 (39.99)     4:30.09 (40.50)     5:10.35 (40.26)
        5:51.14 (40.79)     6:28.69 (37.55)                                        
  4 Ge, Xinrui                13 APEX-MR              6:25.22    6:46.72 BRNZ   
                  36.08     1:16.36 (40.28)     1:57.35 (40.99)     2:39.21 (41.86)
        3:21.33 (42.12)     4:04.39 (43.06)     4:46.69 (42.30)     5:28.77 (42.08)
        6:08.39 (39.62)     6:46.72 (38.33)                                        
  5 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          7:03.09    6:47.36 BRNZ   
                  35.02     1:14.50 (39.48)     1:55.13 (40.63)     2:36.26 (41.13)
        3:17.18 (40.92)     3:59.54 (42.36)     4:42.86 (43.32)     5:25.80 (42.94)
        6:09.31 (43.51)     6:47.36 (38.05)                                        
  6 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          7:08.25    6:53.13 BRNZ   
                  34.07     1:13.96 (39.89)     1:56.49 (42.53)     2:39.46 (42.97)
        3:22.39 (42.93)     4:05.27 (42.88)     4:47.93 (42.66)     5:31.19 (43.26)
        6:14.49 (43.30)     6:53.13 (38.64)                                        
  7 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          7:34.96    7:44.20 BRNZ   
  8 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   8:24.29    8:14.37 BRNZ   
                  39.87     1:27.19 (47.32)     2:16.43 (49.24)     3:06.31 (49.88)
        3:58.54 (52.23)     4:49.98 (51.44)     5:41.91 (51.93)     6:33.28 (51.37)
        7:24.96 (51.68)     8:14.37 (49.41)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.60  SMAX
              1:12.69  SILV
              1:12.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          1:13.46    1:12.79 BRNZ   
                  34.95     1:12.79 (37.84)                                        
  2 Hanin, Katherine P        13 HS-MR                1:16.95    1:13.02 BRNZ   
                  34.49     1:13.02 (38.53)                                        
  3 Dazycki, Karolina         13 NCAC-MR              1:14.00    1:13.67 BRNZ   
                  36.00     1:13.67 (37.67)                                        
  4 Winters, Mia E            14 FREE-MR              1:14.78    1:13.74 BRNZ   
                  35.44     1:13.74 (38.30)                                        
  5 Barriteau, Lauren E       14 CIY-MR               1:19.34    1:14.23 BRNZ   
                  35.98     1:14.23 (38.25)                                        
  6 Economakos, Christina *   14 HS-MR                1:14.33    1:15.13 BRNZ   
                  35.81     1:15.13 (39.32)                                        
  7 Baran, Julia              13 NCAC-MR                   NT    1:15.63 BRNZ   
  8 Battle, Jada J            13 FLY-MR               1:22.47    1:18.83 BRNZ   
                  38.28     1:18.83 (40.55)                                        
  9 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:13.50    1:19.27 BRNZ   
                  37.79     1:19.27 (41.48)                                        
 10 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          1:20.67    1:19.65 BRNZ   
                  38.47     1:19.65 (41.18)                                        
 11 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          1:19.05    1:19.98 BRNZ   
                  39.39     1:19.98 (40.59)                                        
 12 Ghorra, Juliana L         13 FREE-MR              1:22.25    1:20.18 BRNZ   
                  38.55     1:20.18 (41.63)                                        
 13 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:21.52    1:20.19 BRNZ   
                  38.97     1:20.19 (41.22)                                        
 14 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR   1:21.47    1:21.78 BRNZ   
                  40.27     1:21.78 (41.51)                                        
 15 Qian, Kirstie A           13 CIY-MR               1:19.87    1:22.30 BRNZ   
                  38.98     1:22.30 (43.32)                                        
 16 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          1:21.66    1:22.59 BRNZ   
                  39.48     1:22.59 (43.11)                                        
 17 Lin, Grace                13 GATE-MR              1:18.71    1:22.93 BRNZ   
                  40.71     1:22.93 (42.22)                                        
 18 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          1:25.95    1:23.66 BRNZ   
 19 Popp, Sofia L             13 CIY-MR               1:23.93    1:23.68 BRNZ   
                  41.65     1:23.68 (42.03)                                        
 20 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          1:26.57    1:23.75 BRNZ   
                  40.88     1:23.75 (42.87)                                        
 21 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   1:29.03    1:25.36 BRNZ   
 22 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR   1:21.30    1:26.62 BRNZ   
                  41.99     1:26.62 (44.63)                                        
 23 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          1:21.96    1:26.64 BRNZ   
                  42.58     1:26.64 (44.06)                                        
 24 Chang, Chloe A            14 FLY-MR               1:20.62    1:27.59 BRNZ   
                  41.85     1:27.59 (45.74)                                        
 25 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              1:33.65    1:28.49 BRNZ   
                  42.98     1:28.49 (45.51)                                        
 26 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          1:25.09    1:29.45 BRNZ   
                  44.68     1:29.45 (44.77)                                        
 27 Moreno, Ashley            14 APEX-MR              1:27.23    1:30.00 BRNZ   
                  45.72     1:30.00 (44.28)                                        
 28 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              1:38.44    1:32.27 BRNZ   
                  43.55     1:32.27 (48.72)                                        
 29 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:39.29    1:33.04 BRNZ   
                  42.95     1:33.04 (50.09)                                        
 30 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          1:25.58    1:33.41 BRNZ   
                  43.20     1:33.41 (50.21)                                        
 31 Moore, Alana H            14 APEX-MR              1:39.84    1:36.72 BRNZ   
                  47.36     1:36.72 (49.36)                                        
 32 Martinez, Leslie          14 KB Makos-MR          1:36.76    1:37.68 BRNZ   
                  46.62     1:37.68 (51.06)                                        
 33 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              1:36.95    1:39.64 BRNZ   
 34 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              1:48.97    1:44.03 BRNZ   
                  48.35     1:44.03 (55.68)                                        
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:13.15    1:11.35 SILV   
                  33.78     1:11.35 (37.57)                                        
  2 Akil, Fatine              13 NCAC-MR              1:13.38    1:12.14 SILV   
                  33.53     1:12.14 (38.61)                                        
  3 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:14.73    1:12.52 SILV   
                  35.36     1:12.52 (37.16)                                        
 -- Donlevy, Jeannie L        13 CIY-MR               1:22.70         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  38.85          DQ (39.86)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:18.29  JO
              2:18.30  SMAX
              2:36.29  SILV
              2:36.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Perez, Miranda M          14 KB Makos-MR          2:38.95    2:36.93 BRNZ   
                  36.14     1:15.92 (39.78)     1:57.07 (41.15)     2:36.93 (39.86)
  2 Eckert, Jordyn            14 Manhattan Makos-MR   2:42.50    2:40.40 BRNZ   
                  36.96     1:16.99 (40.03)     1:58.27 (41.28)     2:40.40 (42.13)
  3 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              2:40.87    2:41.98 BRNZ   
                  36.92     1:18.08 (41.16)     2:01.57 (43.49)     2:41.98 (40.41)
  4 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              2:59.30    2:53.85 BRNZ   
                  40.60     1:24.35 (43.75)     2:10.27 (45.92)     2:53.85 (43.58)
  5 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          2:57.12    2:57.36 BRNZ   
                  42.11                             2:14.12 ( )     2:57.36 (43.24)
  6 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          3:00.31    3:01.84 BRNZ   
                  41.50     1:27.03 (45.53)   3:01.84 (1:34.81)                    
  7 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          3:15.09    3:04.43 BRNZ   
                  43.53     1:30.61 (47.08)     2:19.20 (48.59)     3:04.43 (45.23)
  8 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   3:04.14    3:11.64 BRNZ   
                                2:22.78 ( )     3:11.64 (48.86)                    
  9 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              3:35.57    3:34.33 BRNZ   
                  48.88                             2:42.10 ( )     3:34.33 (52.23)
 10 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   3:45.29    3:35.70 BRNZ   
                  52.11     1:46.40 (54.29)     2:42.22 (55.82)     3:35.70 (53.48)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:14.00  SMAX
              1:23.49  SILV
              1:23.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          1:25.96    1:23.73 BRNZ   
                  40.67     1:23.73 (43.06)                                        
  2 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          1:25.39    1:26.37 BRNZ   
                  41.99     1:26.37 (44.38)                                        
  3 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          1:24.14    1:27.12 BRNZ   
                  40.97     1:27.12 (46.15)                                        
  4 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:32.03    1:27.45 BRNZ   
                  40.33     1:27.45 (47.12)                                        
  5 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          1:31.21    1:29.21 BRNZ   
                  42.88     1:29.21 (46.33)                                        
  6 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:28.68    1:31.59 BRNZ   
                  43.10     1:31.59 (48.49)                                        
  7 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:33.77    1:32.45 BRNZ   
                  43.05     1:32.45 (49.40)                                        
  8 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              1:33.56    1:33.47 BRNZ   
                  44.34     1:33.47 (49.13)                                        
  9 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:40.01    1:35.21 BRNZ   
                  44.45     1:35.21 (50.76)                                        
 10 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   1:42.08    1:35.27 BRNZ   
                  46.02     1:35.27 (49.25)                                        
 11 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              1:40.38    1:37.25 BRNZ   
                  45.85     1:37.25 (51.40)                                        
 12 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              1:35.76    1:40.91 BRNZ   
                  47.42     1:40.91 (53.49)                                        
 13 Moore, Alana H            14 APEX-MR              1:42.47    1:42.14 BRNZ   
                  49.38     1:42.14 (52.76)                                        
 14 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          1:38.57    1:46.75 BRNZ   
                  52.84     1:46.75 (53.91)                                        
 15 Zhou, Catherine           13 FREE-MR              2:00.21    1:48.73 BRNZ   
                  52.33     1:48.73 (56.40)                                        
 16 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              1:48.78    1:48.89 BRNZ   
                  53.19     1:48.89 (55.70)                                        
 17 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              1:47.39    1:55.52 BRNZ   
                  55.56     1:55.52 (59.96)                                        
 18 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   2:14.44    2:03.29 BRNZ   
                  58.47   2:03.29 (1:04.82)                                        
 19 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              1:59.71    2:06.95 BRNZ   
                  59.89   2:06.95 (1:07.06)                                        
Non-Award Division  
  1 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              1:25.02    1:22.94 SILV   
                  37.77     1:22.94 (45.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:56.99  SILV
              2:57.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:57.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hamersky, Willa J         14 Manhattan Makos-MR   3:01.30    2:58.35 BRNZ   
                  41.78     1:27.06 (45.28)     2:13.70 (46.64)     2:58.35 (44.65)
  2 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          3:12.00    3:01.93 BRNZ   
                  41.78     1:26.59 (44.81)     2:14.14 (47.55)     3:01.93 (47.79)
  3 Lin, Grace                13 GATE-MR              3:09.81    3:05.63 BRNZ   
                  43.02     1:30.64 (47.62)     2:19.06 (48.42)     3:05.63 (46.57)
  4 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          3:07.19    3:07.56 BRNZ   
                  42.00     1:30.37 (48.37)     2:20.26 (49.89)     3:07.56 (47.30)
  5 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          3:03.17    3:07.81 BRNZ   
                  43.60     1:31.82 (48.22)     2:20.38 (48.56)     3:07.81 (47.43)
  6 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              3:13.81    3:08.12 BRNZ   
                  41.89     1:28.64 (46.75)     2:19.10 (50.46)     3:08.12 (49.02)
  7 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          3:09.09    3:08.36 BRNZ   
                  44.24     1:33.30 (49.06)     2:22.06 (48.76)     3:08.36 (46.30)
  8 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR   3:16.62    3:21.16 BRNZ   
                  45.44     1:35.66 (50.22)     2:29.12 (53.46)     3:21.16 (52.04)
  9 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR   3:19.34    3:21.57 BRNZ   
                  46.58     1:37.85 (51.27)     2:30.18 (52.33)     3:21.57 (51.39)
 10 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   3:41.21    3:23.24 BRNZ   
                  45.71     1:37.25 (51.54)     2:31.38 (54.13)     3:23.24 (51.86)
 11 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   3:42.29    3:32.05 BRNZ   
                  45.11     1:40.58 (55.47)     2:36.99 (56.41)     3:32.05 (55.06)
 12 Moore, Alana H            14 APEX-MR              3:34.46    3:37.06 BRNZ   
                  50.22     1:45.20 (54.98)     2:42.57 (57.37)     3:37.06 (54.49)
 13 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              4:00.43    3:58.03 BRNZ   
                  52.43   1:55.15 (1:02.72)   2:58.09 (1:02.94)     3:58.03 (59.94)
 14 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              4:30.19    3:58.23 BRNZ   
                  52.30   1:53.53 (1:01.23)   2:57.49 (1:03.96)   3:58.23 (1:00.74)
Non-Award Division  
  1 Barriteau, Lauren E       14 CIY-MR               2:59.88    2:55.26 SILV   
                  39.73     1:23.75 (44.02)     2:09.54 (45.79)     2:55.26 (45.72)
  2 Hanin, Katherine P        13 HS-MR                2:58.95    2:55.98 SILV   
                  39.25     1:23.92 (44.67)     2:11.02 (47.10)     2:55.98 (44.96)
 -- Economakos, Christina *   14 HS-MR                3:08.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.04     1:31.29 (48.25)     2:21.72 (50.43)          DQ (50.84)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.49  JO
              1:04.00  SMAX
              1:11.59  SILV
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              1:12.57    1:12.84 BRNZ   
                  32.78     1:12.84 (40.06)                                        
  2 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:16.11    1:13.20 BRNZ   
                  32.86     1:13.20 (40.34)                                        
  3 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              1:16.80    1:13.68 BRNZ   
                  32.91     1:13.68 (40.77)                                        
  4 Ge, Xinrui                13 APEX-MR              1:14.15    1:16.55 BRNZ   
                  34.58     1:16.55 (41.97)                                        
  5 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              1:15.41    1:17.65 BRNZ   
                  33.76     1:17.65 (43.89)                                        
  6 Eckert, Jordyn            14 Manhattan Makos-MR   1:13.40    1:17.83 BRNZ   
                  34.47     1:17.83 (43.36)                                        
  7 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          1:19.31    1:19.36 BRNZ   
                  34.44     1:19.36 (44.92)                                        
  8 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:13.29    1:22.65 BRNZ   
                  37.10     1:22.65 (45.55)                                        
  9 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          1:36.17    1:26.19 BRNZ   
                  38.69     1:26.19 (47.50)                                        
 10 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:24.35    1:27.09 BRNZ   
                  40.69     1:27.09 (46.40)                                        
 11 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          1:32.68    1:38.39 BRNZ   
                  43.16     1:38.39 (55.23)                                        
Non-Award Division  
 -- Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:48.29         DQ        
      Kick breaststroke type
                  47.77          DQ (56.92)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.99  JO
              2:26.00  SMAX
              2:36.59  SILV
              2:36.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              2:56.84    2:58.46 BRNZ   
                  34.70     1:22.01 (47.31)     2:11.92 (49.91)     2:58.46 (46.54)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:20.00  SMAX
              2:41.49  SILV
              2:41.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              2:46.81    2:41.99 BRNZ   
  2 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          2:47.11    2:44.73 BRNZ   
  3 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              2:49.42    2:45.50 BRNZ   
  4 Battle, Jada J            13 FLY-MR               2:52.28    2:46.70 BRNZ   
  5 Lin, Grace                13 GATE-MR              2:43.56    2:48.38 BRNZ   
  6 Donlevy, Jeannie L        13 CIY-MR               2:51.91    2:49.01 BRNZ   
  7 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          3:08.77    2:55.75 BRNZ   
  8 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR   2:56.77    2:56.79 BRNZ   
  9 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR   2:57.72    3:02.34 BRNZ   
 10 Chang, Chloe A            14 FLY-MR               3:01.93    3:03.73 BRNZ   
 11 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   3:11.94    3:09.32 BRNZ   
 12 Ghorra, Juliana L         13 FREE-MR              3:16.90    3:11.00 BRNZ   
 13 Moreno, Ashley            14 APEX-MR              3:40.81    3:14.32 BRNZ   
                  45.69     1:32.15 (46.46)   2:35.79 (1:03.64)     3:14.32 (38.53)
 14 Sanchez, Adriana S        13 GATE-MR              3:59.94    3:15.33 BRNZ   
                  42.96     1:34.88 (51.92)     2:29.38 (54.50)     3:15.33 (45.95)
 15 Moore, Alana H            14 APEX-MR              3:26.17    3:18.62 BRNZ   
                  48.87     1:41.09 (52.22)     2:35.57 (54.48)     3:18.62 (43.05)
 16 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          3:06.39    3:20.45 BRNZ   
 17 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   3:48.29    3:27.42 BRNZ   
                  48.61     1:38.76 (50.15)     2:33.85 (55.09)     3:27.42 (53.57)
 18 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              3:34.78    3:33.48 BRNZ   
                  47.23     1:37.99 (50.76)   2:46.09 (1:08.10)     3:33.48 (47.39)
 19 Martinez, Leslie          14 KB Makos-MR          3:42.04    3:45.05 BRNZ   
                  50.87     1:42.65 (51.78)   2:56.37 (1:13.72)     3:45.05 (48.68)
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              2:44.21    2:34.94 SILV   
  2 Akil, Fatine              13 NCAC-MR              2:42.00    2:35.85 SILV   
                  31.88     1:11.28 (39.40)     1:58.59 (47.31)     2:35.85 (37.26)
  3 Dazycki, Karolina         13 NCAC-MR              2:42.00    2:38.85 SILV   
                  30.95     1:10.19 (39.24)     2:00.68 (50.49)     2:38.85 (38.17)
  4 Winters, Mia E            14 FREE-MR              2:41.80    2:40.14 SILV   
 -- Qian, Kirstie A           13 CIY-MR               2:49.80         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              5:00.00  SMAX
              5:25.99  SILV
              5:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:26.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          6:01.09    5:41.16 BRNZ   
                  34.96     1:17.50 (42.54)     1:57.11 (39.61)     2:37.75 (40.64)
        3:30.71 (52.96)     4:23.19 (52.48)     5:02.10 (38.91)     5:41.16 (39.06)
  2 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              6:19.24    5:50.54 BRNZ   
                  33.82     1:15.76 (41.94)     1:59.18 (43.42)     2:42.08 (42.90)
        3:34.71 (52.63)     4:29.28 (54.57)     5:10.39 (41.11)     5:50.54 (40.15)
  3 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              6:22.11    6:06.08 BRNZ   
                  34.48     1:19.44 (44.96)     2:06.28 (46.84)     2:52.99 (46.71)
        3:45.13 (52.14)     4:40.11 (54.98)     5:23.86 (43.75)     6:06.08 (42.22)
Non-Award Division  
  1 Hamersky, Willa J         14 Manhattan Makos-MR   5:42.63    5:25.74 SILV   
                  35.70     1:17.11 (41.41)     1:57.41 (40.30)     2:37.26 (39.85)
        3:24.90 (47.64)     4:12.84 (47.94)     4:49.77 (36.93)     5:25.74 (35.97)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  AGTC
                26.60  SMAX
                28.29  SILV
                28.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wang, Laurie              15 GATE-MR                28.51      28.95 BRNZ   
  2 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR                28.65      29.32 BRNZ   
  3 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR                29.47      29.72 BRNZ   
  4 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR            29.69      29.73 BRNZ   
  5 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR     29.81      30.15 BRNZ   
  6 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR     28.95      30.24 BRNZ   
  7 Wu, Samantha              16 FLY-MR                 29.49      30.35 BRNZ   
  8 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR     31.22      30.48 BRNZ   
  9 Raymond, Netta M          15 FREE-MR                32.31      30.52 BRNZ   
 10 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR     30.87      30.72 BRNZ   
 11 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR     30.07      30.91 BRNZ   
 12 Maslin, Amy               15 Manhattan Makos-MR     30.57      31.27 BRNZ   
 13 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR            30.06      31.32 BRNZ   
 14 Dawson, Athena            17 NFS-MR                 30.17      31.59 BRNZ   
 15 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                  31.42      31.65 BRNZ   
 16 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR                30.99      31.67 BRNZ   
 17 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR            31.52      32.41 BRNZ   
 18 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR            32.83      32.52 BRNZ   
 19 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR     33.12      32.67 BRNZ   
 20 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR            32.34      33.23 BRNZ   
 21 Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR     32.34      35.34 BRNZ   
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  AGTC
                57.80  SMAX
              1:01.09  SILV
              1:01.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:05.11    1:04.12 BRNZ   
                  30.66     1:04.12 (33.46)                                        
  2 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   1:06.08    1:06.09 BRNZ   
                  31.15     1:06.09 (34.94)                                        
  3 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   1:07.16    1:06.73 BRNZ   
                  32.16     1:06.73 (34.57)                                        
  4 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:06.84    1:06.75 BRNZ   
                  31.87     1:06.75 (34.88)                                        
  5 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   1:07.94    1:07.13 BRNZ   
                  32.32     1:07.13 (34.81)                                        
  6 Raymond, Netta M          15 FREE-MR              1:15.72    1:08.76 BRNZ   
                  32.46     1:08.76 (36.30)                                        
  7 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:06.72    1:09.60 BRNZ   
                  33.10     1:09.60 (36.50)                                        
  8 Foto, Katie               16 NCAC-MR              1:09.99    1:10.47 BRNZ   
                  33.10     1:10.47 (37.37)                                        
  9 Sokoli, Elisa             16 NCAC-MR              1:10.48    1:11.08 BRNZ   
                  33.82     1:11.08 (37.26)                                        
 10 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          1:07.54    1:12.22 BRNZ   
                  34.31     1:12.22 (37.91)                                        
 11 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          1:08.10    1:12.47 BRNZ   
                  34.85     1:12.47 (37.62)                                        
 12 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          1:13.68    1:13.29 BRNZ   
                  34.54     1:13.29 (38.75)                                        
 13 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:10.57    1:13.35 BRNZ   
                  34.40     1:13.35 (38.95)                                        
 14 Dawson, Athena            17 NFS-MR               1:08.52    1:13.77 BRNZ   
                  33.88     1:13.77 (39.89)                                        
 15 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   1:12.32    1:14.84 BRNZ   
                  35.20     1:14.84 (39.64)                                        
 16 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:15.72    1:15.71 BRNZ   
                  34.94     1:15.71 (40.77)                                        
 17 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:13.19    1:18.37 BRNZ   
                  37.64     1:18.37 (40.73)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  AGTC
              2:04.50  SMAX
              2:10.59  SILV
              2:10.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Laurie              15 GATE-MR              2:10.83    2:11.37 BRNZ   
                  30.59     1:03.92 (33.33)     1:38.13 (34.21)     2:11.37 (33.24)
  2 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   2:14.88    2:11.42 BRNZ   
                  30.66     1:04.13 (33.47)     1:38.05 (33.92)     2:11.42 (33.37)
  3 Chukwulozie, Stella       15 Manhattan Makos-MR   2:13.78    2:15.08 BRNZ   
                  30.58     1:04.94 (34.36)     1:40.22 (35.28)     2:15.08 (34.86)
  4 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   2:25.59    2:22.19 BRNZ   
                  34.46     1:11.41 (36.95)     1:46.31 (34.90)     2:22.19 (35.88)
  5 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   2:27.96    2:26.44 BRNZ   
                  31.63     1:08.28 (36.65)     1:47.09 (38.81)     2:26.44 (39.35)
  6 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   2:35.72    2:29.68 BRNZ   
                  34.58     1:12.49 (37.91)     1:51.78 (39.29)     2:29.68 (37.90)
  7 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              2:29.07    2:30.83 BRNZ   
                  32.29     1:10.66 (38.37)     1:50.59 (39.93)     2:30.83 (40.24)
  8 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              2:25.31    2:31.62 BRNZ   
                  35.01     1:12.89 (37.88)     1:52.86 (39.97)     2:31.62 (38.76)
  9 Sokoli, Elisa             16 NCAC-MR              2:34.63    2:34.32 BRNZ   
                  34.87     1:13.64 (38.77)     1:54.09 (40.45)     2:34.32 (40.23)
 10 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          2:35.15    2:35.58 BRNZ   
                  35.26     1:14.24 (38.98)     1:54.57 (40.33)     2:35.58 (41.01)
 11 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          2:45.85    2:37.65 BRNZ   
                  34.81     1:14.74 (39.93)     1:56.04 (41.30)     2:37.65 (41.61)
 12 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          2:32.53    2:38.88 BRNZ   
                  36.56     1:16.54 (39.98)     1:58.15 (41.61)     2:38.88 (40.73)
 13 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   2:50.84    2:41.54 BRNZ   
                                1:14.49 ( )     1:58.15 (43.66)     2:41.54 (43.39)
 14 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          2:39.01    2:42.18 BRNZ   
                  36.14     1:15.66 (39.52)     1:58.07 (42.41)     2:42.18 (44.11)
 15 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   2:46.42    2:45.79 BRNZ   
                                1:15.59 ( )     2:00.95 (45.36)     2:45.79 (44.84)
 16 Dawson, Athena            17 NFS-MR               2:44.34    2:55.26 BRNZ   
                  35.95     1:20.09 (44.14)     2:07.26 (47.17)     2:55.26 (48.00)
 17 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          2:58.19    2:59.49 BRNZ   
                                1:25.75 ( )     2:13.79 (48.04)     2:59.49 (45.70)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  AGTC
              5:31.00  SMAX
              5:39.99  SILV
              5:40.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Katherine           15 APEX-MR              5:43.00    5:45.72 BRNZ   
                  29.92     1:02.90 (32.98)     1:37.37 (34.47)     2:12.42 (35.05)
        2:47.25 (34.83)     3:23.46 (36.21)     4:00.14 (36.68)     4:35.82 (35.68)
        5:12.19 (36.37)     5:45.72 (33.53)                                        
  2 Suzana, Arlene            15 APEX-MR              6:00.00    5:50.23 BRNZ   
                  31.09     1:05.48 (34.39)     1:40.51 (35.03)     2:16.16 (35.65)
        2:52.16 (36.00)     3:28.15 (35.99)     4:04.11 (35.96)     4:40.36 (36.25)
        5:15.69 (35.33)     5:50.23 (34.54)                                        
  3 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          5:55.15    5:53.33 BRNZ   
                  32.39     1:06.20 (33.81)     1:42.44 (36.24)     2:18.13 (35.69)
        2:54.82 (36.69)     3:30.53 (35.71)     4:07.38 (36.85)     4:42.76 (35.38)
        5:19.12 (36.36)     5:53.33 (34.21)                                        
  4 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              5:56.85    6:03.59 BRNZ   
                  31.76     1:07.15 (35.39)     1:43.25 (36.10)     2:19.73 (36.48)
        2:56.96 (37.23)     3:34.87 (37.91)     4:12.51 (37.64)     4:50.81 (38.30)
        5:27.76 (36.95)     6:03.59 (35.83)                                        
  5 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          6:26.26    6:30.35 BRNZ   
                  33.05     1:09.18 (36.13)     1:47.66 (38.48)     2:26.60 (38.94)
        3:06.49 (39.89)     3:47.23 (40.74)     4:28.45 (41.22)     5:09.63 (41.18)
        5:50.78 (41.15)     6:30.35 (39.57)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  AGTC
              1:05.50  SMAX
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:14.51 BRNZ   
                  34.89     1:14.51 (39.62)                                        
  2 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:15.15    1:15.49 BRNZ   
                  36.58     1:15.49 (38.91)                                        
  3 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:20.00    1:17.83 BRNZ   
                  38.24     1:17.83 (39.59)                                        
  4 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   1:21.97    1:19.26 BRNZ   
                  39.40     1:19.26 (39.86)                                        
  5 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   1:20.55    1:19.93 BRNZ   
                  38.90     1:19.93 (41.03)                                        
  6 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:20.33    1:20.05 BRNZ   
                  38.93     1:20.05 (41.12)                                        
  7 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:28.01    1:21.22 BRNZ   
                  39.35     1:21.22 (41.87)                                        
  8 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          1:21.98    1:22.08 BRNZ   
                  40.19     1:22.08 (41.89)                                        
  9 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:21.32    1:22.21 BRNZ   
                  39.78     1:22.21 (42.43)                                        
 10 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   1:20.41    1:22.49 BRNZ   
                  39.58     1:22.49 (42.91)                                        
 11 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          1:18.78    1:23.50 BRNZ   
                  40.79     1:23.50 (42.71)                                        
 12 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          1:19.31    1:23.52 BRNZ   
                  40.58     1:23.52 (42.94)                                        
 13 Dawson, Athena            17 NFS-MR               1:24.80    1:27.17 BRNZ   
                  42.50     1:27.17 (44.67)                                        
 14 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:27.46    1:31.55 BRNZ   
                  45.25     1:31.55 (46.30)                                        
Non-Award Division  
  1 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   1:11.50    1:09.57 SILV   
                  33.65     1:09.57 (35.92)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  AGTC
              2:21.00  SMAX
              2:29.29  SILV
              2:29.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              2:32.49    2:35.65 BRNZ   
                  36.75     1:15.88 (39.13)     1:56.35 (40.47)     2:35.65 (39.30)
  2 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                2:53.48    2:44.92 BRNZ   
                  37.88     1:19.02 (41.14)     2:01.36 (42.34)     2:44.92 (43.56)
  3 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR   2:39.45    2:45.63 BRNZ   
                  38.27     1:19.29 (41.02)     2:02.94 (43.65)     2:45.63 (42.69)
  4 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   3:17.37    2:50.49 BRNZ   
                  39.67     1:22.01 (42.34)     2:07.04 (45.03)     2:50.49 (43.45)
  5 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          2:53.11    2:54.05 BRNZ   
                  40.83     1:24.94 (44.11)     2:09.87 (44.93)     2:54.05 (44.18)
  6 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          2:51.88    2:55.16 BRNZ   
                  41.69     1:26.28 (44.59)     2:11.08 (44.80)     2:55.16 (44.08)
  7 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   2:55.99    2:57.34 BRNZ   
                  42.72     1:28.07 (45.35)     2:12.79 (44.72)     2:57.34 (44.55)
  8 Dawson, Athena            17 NFS-MR               3:05.85    3:15.73 BRNZ   
                  43.49     1:33.00 (49.51)     2:24.84 (51.84)     3:15.73 (50.89)
Non-Award Division  
  1 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   2:33.09    2:26.78 SILV   
                  33.73     1:10.25 (36.52)     1:49.08 (38.83)     2:26.78 (37.70)
  2 Zhou, Katherine           15 APEX-MR              2:31.59    2:28.83 SILV   
                  33.23     1:09.26 (36.03)     1:48.59 (39.33)     2:28.83 (40.24)
 -- Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR   3:00.92         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  AGTC
              1:15.20  SMAX
              1:20.89  SILV
              1:20.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Leal, Nancy               15 RedTails-MR          1:23.45    1:21.98 BRNZ   
                  39.06     1:21.98 (42.92)                                        
  2 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   1:21.50    1:22.19 BRNZ   
                  37.76     1:22.19 (44.43)                                        
  3 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR   1:25.30    1:22.92 BRNZ   
                  39.45     1:22.92 (43.47)                                        
  4 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:25.12    1:24.32 BRNZ   
                  39.57     1:24.32 (44.75)                                        
  5 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          1:25.64    1:25.66 BRNZ   
                  40.77     1:25.66 (44.89)                                        
  6 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   1:27.64    1:27.60 BRNZ   
                  40.99     1:27.60 (46.61)                                        
  7 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   1:32.03    1:30.17 BRNZ   
                  42.70     1:30.17 (47.47)                                        
  8 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   1:29.96    1:30.90 BRNZ   
                  43.91     1:30.90 (46.99)                                        
  9 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:31.11    1:31.98 BRNZ   
                  43.07     1:31.98 (48.91)                                        
 10 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:32.18    1:33.47 BRNZ   
                  44.57     1:33.47 (48.90)                                        
 11 Maslin, Amy               15 Manhattan Makos-MR   1:36.30    1:34.20 BRNZ   
                  44.91     1:34.20 (49.29)                                        
 12 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:42.10    1:35.11 BRNZ   
                  44.66     1:35.11 (50.45)                                        
 13 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR   1:31.43    1:38.11 BRNZ   
                  45.12     1:38.11 (52.99)                                        
 14 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:40.09    1:42.00 BRNZ   
                  48.15     1:42.00 (53.85)                                        
 15 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                1:44.44    1:49.63 BRNZ   
                  50.37     1:49.63 (59.26)                                        
Non-Award Division  
  1 Suzana, Arlene            15 APEX-MR              1:22.56    1:20.04 SILV   
                  37.08     1:20.04 (42.96)                                        
 -- Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:38.50         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  47.56          DQ (52.31)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  AGTC
              2:43.00  SMAX
              2:50.99  SILV
              2:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:51.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   2:59.30    2:57.39 BRNZ   
                  39.22     1:24.88 (45.66)     2:11.49 (46.61)     2:57.39 (45.90)
  2 Leal, Nancy               15 RedTails-MR          2:59.58    2:59.54 BRNZ   
                  41.48     1:28.12 (46.64)     2:14.30 (46.18)     2:59.54 (45.24)
  3 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          3:01.59    3:05.03 BRNZ   
                  42.12     1:29.88 (47.76)     2:18.22 (48.34)     3:05.03 (46.81)
  4 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              3:10.44    3:05.66 BRNZ   
                  40.91     1:28.04 (47.13)     2:16.78 (48.74)     3:05.66 (48.88)
  5 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   3:04.25    3:05.74 BRNZ   
                  42.88     1:30.70 (47.82)     2:18.19 (47.49)     3:05.74 (47.55)
  6 Foto, Katie               16 NCAC-MR              3:10.00    3:09.14 BRNZ   
                  41.53     1:30.06 (48.53)     2:20.08 (50.02)     3:09.14 (49.06)
  7 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   3:14.29    3:10.75 BRNZ   
                  44.26     1:32.85 (48.59)     2:22.40 (49.55)     3:10.75 (48.35)
  8 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   3:19.27    3:10.82 BRNZ   
                  43.90     1:32.60 (48.70)     2:23.01 (50.41)     3:10.82 (47.81)
  9 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   3:11.73    3:18.69 BRNZ   
                  42.86     1:33.04 (50.18)     2:26.17 (53.13)     3:18.69 (52.52)
 10 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          3:13.13    3:19.20 BRNZ   
                  44.73     1:34.49 (49.76)     2:26.39 (51.90)     3:19.20 (52.81)
 11 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          3:15.64    3:22.16 BRNZ   
                  45.28     1:36.06 (50.78)     2:28.31 (52.25)     3:22.16 (53.85)
 12 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   3:40.92    3:29.72 BRNZ   
                  45.83     1:39.74 (53.91)     2:35.04 (55.30)     3:29.72 (54.68)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  AGTC
              1:05.00  SMAX
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR   1:14.70    1:11.03 BRNZ   
                  34.28     1:11.03 (36.75)                                        
  2 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          1:14.68    1:11.13 BRNZ   
                  32.86     1:11.13 (38.27)                                        
  3 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   1:14.33    1:11.15 BRNZ   
                  33.04     1:11.15 (38.11)                                        
  4 Wang, Laurie              15 GATE-MR              1:21.94    1:11.39 BRNZ   
                  33.37     1:11.39 (38.02)                                        
  5 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:12.29    1:12.44 BRNZ   
                  34.30     1:12.44 (38.14)                                        
  6 Chukwulozie, Stella       15 Manhattan Makos-MR   1:12.94    1:13.02 BRNZ   
                  33.84     1:13.02 (39.18)                                        
  7 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:13.55    1:13.03 BRNZ   
                  33.10     1:13.03 (39.93)                                        
  8 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              1:19.75    1:21.33 BRNZ   
                  35.40     1:21.33 (45.93)                                        
  9 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:30.09    1:25.16 BRNZ   
                  38.20     1:25.16 (46.96)                                        
 10 Maslin, Amy               15 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:26.23 BRNZ   
                  39.03     1:26.23 (47.20)                                        
 11 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          1:42.17    1:27.26 BRNZ   
                  39.76     1:27.26 (47.50)                                        
 12 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:31.90    1:30.88 BRNZ   
                  39.93     1:30.88 (50.95)                                        
 13 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                1:32.44    1:33.79 BRNZ   
                  42.48     1:33.79 (51.31)                                        
 14 Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR   1:29.89    1:34.08 BRNZ   
                  42.39     1:34.08 (51.69)                                        
 15 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:48.09    1:39.69 BRNZ   
                  43.22     1:39.69 (56.47)                                        
 16 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:46.90    1:57.35 BRNZ   
                  53.68   1:57.35 (1:03.67)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  AGTC
              2:30.00  SMAX
              2:33.99  SILV
              2:34.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   2:52.75    2:49.50 BRNZ   
                  35.49     1:18.77 (43.28)     2:05.90 (47.13)     2:49.50 (43.60)
  2 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              2:51.23    2:52.30 BRNZ   
                  37.31     1:20.85 (43.54)     2:07.86 (47.01)     2:52.30 (44.44)
  3 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          2:50.09    2:53.67 BRNZ   
                  36.68     1:20.06 (43.38)     2:06.31 (46.25)     2:53.67 (47.36)
Non-Award Division  
  1 Zhao, Joanna J            15 APEX-MR              2:38.50    2:33.74 SILV   
                  32.30     1:11.02 (38.72)     1:53.63 (42.61)     2:33.74 (40.11)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  AGTC
              2:20.00  SMAX
              2:29.99  SILV
              2:30.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              2:37.45    2:34.30 BRNZ   
                  33.54     1:13.42 (39.88)     1:59.13 (45.71)     2:34.30 (35.17)
  2 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR   2:46.15    2:36.55 BRNZ   
                  32.77     1:13.79 (41.02)     2:00.49 (46.70)     2:36.55 (36.06)
  3 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   2:40.37    2:39.13 BRNZ   
                  33.43     1:13.77 (40.34)     2:01.09 (47.32)     2:39.13 (38.04)
  4 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              2:41.76    2:41.00 BRNZ   
                  33.37     1:13.20 (39.83)     2:03.44 (50.24)     2:41.00 (37.56)
  5 Wu, Samantha              16 FLY-MR               2:39.33    2:41.92 BRNZ   
                  36.18     1:18.03 (41.85)     2:02.39 (44.36)     2:41.92 (39.53)
  6 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              2:46.90    2:44.29 BRNZ   
                  32.97     1:15.60 (42.63)     2:04.03 (48.43)     2:44.29 (40.26)
  7 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   3:01.29    2:48.27 BRNZ   
                  39.36     1:19.96 (40.60)     2:11.58 (51.62)     2:48.27 (36.69)
  8 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          2:53.17    2:49.94 BRNZ   
                  40.58     1:25.18 (44.60)     2:12.32 (47.14)     2:49.94 (37.62)
  9 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR   2:44.78    2:53.29 BRNZ   
                  36.26     1:16.48 (40.22)     2:14.58 (58.10)     2:53.29 (38.71)
 10 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   3:12.55    2:58.58 BRNZ   
                  38.18     1:23.21 (45.03)     2:16.27 (53.06)     2:58.58 (42.31)
 11 Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR   3:04.68    3:11.95 BRNZ   
                  43.23     1:34.77 (51.54)     2:29.61 (54.84)     3:11.95 (42.34)
 12 Dawson, Athena            17 NFS-MR               3:05.80    3:14.97 BRNZ   
                  46.13     1:32.48 (46.35)     2:31.27 (58.79)     3:14.97 (43.70)
 13 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          3:17.90    3:17.30 BRNZ   
                  49.92     1:37.76 (47.84)     2:34.28 (56.52)     3:17.30 (43.02)
Non-Award Division  
 -- Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   2:51.56         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.87     1:24.51 (44.64)     2:12.81 (48.30)          DQ (37.29)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  AGTC
              5:05.00  SMAX
              5:23.29  SILV
              5:23.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:23.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zhao, Joanna J            15 APEX-MR              6:27.68    5:24.32 BRNZ   
                  32.40     1:11.78 (39.38)     1:52.23 (40.45)     2:31.96 (39.73)
        3:20.79 (48.83)     4:10.25 (49.46)     4:48.58 (38.33)     5:24.32 (35.74)
  2 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              5:51.88    5:47.20 BRNZ   
                  36.67     1:25.84 (49.17)     2:08.66 (42.82)     2:51.56 (42.90)
        3:39.22 (47.66)     4:29.28 (50.06)     5:07.98 (38.70)     5:47.20 (39.22)
Non-Award Division  
  1 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          5:24.76    5:09.97 SILV   
                  35.42     1:17.68 (42.26)     1:56.10 (38.42)     2:34.45 (38.35)
        3:17.68 (43.23)     4:01.55 (43.87)     4:37.11 (35.56)     5:09.97 (32.86)
  2 Suzana, Arlene            15 APEX-MR              5:44.93    5:10.24 SILV   
                  32.18     1:10.04 (37.86)     1:51.73 (41.69)     2:31.71 (39.98)
        3:17.40 (45.69)     4:02.51 (45.11)     4:37.77 (35.26)     5:10.24 (32.47)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 35.83      35.79 SMAX   
  2 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR     35.59      35.80 SMAX   
  3 Temni, Matthew             9 FREE-MR                35.47      36.24 SMAX   
  4 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR            36.18      36.31 SMAX   
  5 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR                36.53      36.72 SMAX   
  6 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR            38.06      36.74 SMAX   
  7 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     35.24      36.80 SMAX   
  8 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 37.09      37.05 SMAX   
  9 Turi, Abel                 9 RedTails-MR            37.28      37.18 SMAX   
 10 Glick, Andrew              9 ASAP-MR                38.73      37.29 SMAX   
 11 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR              37.34      37.33 SMAX   
 12 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              39.16      37.40 SMAX   
 13 DeWalle, Adam Z           10 Flying Dolphins-MR     35.92      37.49 SMAX   
 14 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                36.17      37.92 SMAX   
 15 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR                42.06      38.44 SMAX   
 16 Raymond, William M         9 FREE-MR                37.65      38.46 SMAX   
 17 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            40.09      38.60 SMAX   
 18 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR                39.86      39.94 SMAX   
 19 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR            40.09      40.60 SMAX   
 20 Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR                41.41      41.99 SMAX   
 21 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     43.22      42.07 SMAX   
 22 Milgram, Jason E           9 FREE-MR                41.58      42.40 SMAX   
 23 Park, Noah                 9 ASAP-MR                42.10      42.88 SMAX   
 24 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR     41.21      43.78 SMAX   
 25 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     41.42      43.85 SMAX   
 26 Lee, Jaidon J              9 CIY-MR                 43.62      44.18 SMAX   
 27 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     43.02      44.58 SMAX   
 28 Uzalp, Den N               9 FREE-MR                45.08      44.99 SMAX   
 29 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR            42.21      45.81 SMAX   
 30 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     46.57      46.88 SMAX   
 31 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR            45.71      47.22 SMAX   
 32 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR            45.05      47.51 SMAX   
 33 Smith, Brandon             9 Hes-Mr-MR              53.21      51.79 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                36.64      33.65 SILV   
  2 Badovych, Andriy           9 FREE-MR                36.19      34.68 SILV   
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:21.07    1:18.93 SMAX   
                  37.83     1:18.93 (41.10)                                        
  2 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR              1:19.69    1:19.22 SMAX   
                  36.76     1:19.22 (42.46)                                        
  3 Miller, Myles              9 NFS-MR               1:19.00    1:20.31 SMAX   
                  36.24     1:20.31 (44.07)                                        
  4 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          1:26.91    1:22.50 SMAX   
                  38.81     1:22.50 (43.69)                                        
  5 Badovych, Andriy           9 FREE-MR              1:20.96    1:23.40 SMAX   
                  38.38     1:23.40 (45.02)                                        
  6 Berrios, Jaiden           10 LIFE-MR              1:28.88    1:23.43 SMAX   
                  39.39     1:23.43 (44.04)                                        
  7 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:21.52    1:23.67 SMAX   
                  38.27     1:23.67 (45.40)                                        
  8 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          1:23.61    1:23.76 SMAX   
                  40.03     1:23.76 (43.73)                                        
  9 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR            1:19.31    1:24.39 SMAX   
                  39.82     1:24.39 (44.57)                                        
 10 Delgado, Quentin           9 Manhattan Makos-MR   1:22.30    1:24.78 SMAX   
                  40.23     1:24.78 (44.55)                                        
 11 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:25.78    1:24.86 SMAX   
                  39.56     1:24.86 (45.30)                                        
 12 Zhang, Philip D            9 GATE-MR              1:19.38    1:25.45 SMAX   
 13 Loremil, Noah              9 CIY-MR               1:37.61    1:25.94 SMAX   
                  40.15     1:25.94 (45.79)                                        
 14 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:24.13    1:26.42 SMAX   
                  40.65     1:26.42 (45.77)                                        
 15 Li, Brendan C              9 HS-MR                1:26.62    1:27.07 SMAX   
                  40.28     1:27.07 (46.79)                                        
 16 Martinez, Riley P         10 CIY-MR               1:30.81    1:27.17 SMAX   
                  41.44     1:27.17 (45.73)                                        
 17 Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR   1:31.20    1:27.71 SMAX   
                  40.99     1:27.71 (46.72)                                        
 18 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR          1:30.09    1:29.49 SMAX   
                  42.19     1:29.49 (47.30)                                        
 19 Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR              1:35.03    1:29.88 SMAX   
                  41.32     1:29.88 (48.56)                                        
 20 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR          1:30.09    1:30.05 SMAX   
                  40.87     1:30.05 (49.18)                                        
 21 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR              2:05.07    1:30.14 SMAX   
                  40.73     1:30.14 (49.41)                                        
 22 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            1:32.86    1:30.23 SMAX   
 23 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:34.98    1:31.55 SMAX   
                  42.49     1:31.55 (49.06)                                        
 24 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   1:32.93    1:32.31 SMAX   
                  43.82     1:32.31 (48.49)                                        
 25 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR   1:37.59    1:32.68 SMAX   
                  43.33     1:32.68 (49.35)                                        
 26 Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR              1:34.10    1:32.73 SMAX   
 27 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR              1:29.86    1:33.02 SMAX   
                  42.62     1:33.02 (50.40)                                        
 28 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR   1:32.86    1:33.58 SMAX   
                  43.62     1:33.58 (49.96)                                        
 29 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:31.90    1:34.92 SMAX   
                  44.52     1:34.92 (50.40)                                        
 30 Gibbons, Charlie P         9 Flying Dolphins-MR   1:52.56    1:35.12 SMAX   
                  45.22     1:35.12 (49.90)                                        
 31 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:40.36    1:36.19 SMAX   
 32 Aizu, Hideki A             9 FREE-MR              1:39.31    1:36.23 SMAX   
                  44.07     1:36.23 (52.16)                                        
 33 Kumbatovic, Nicholas J     9 FREE-MR              1:31.51    1:36.90 SMAX   
                  45.84     1:36.90 (51.06)                                        
 34 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR   1:48.29    1:38.46 SMAX   
                  48.25     1:38.46 (50.21)                                        
 35 Uzalp, Den N               9 FREE-MR              1:44.73    1:39.05 SMAX   
                  45.10     1:39.05 (53.95)                                        
 36 Calidonio, Mason          10 Aquaflames-MR        1:45.88    1:40.02 SMAX   
                  46.55     1:40.02 (53.47)                                        
 37 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR          1:41.46    1:41.44 SMAX   
                  45.88     1:41.44 (55.56)                                        
 38 Alvares, Matthias M        9 APEX-MR              1:45.50    1:43.71 SMAX   
 39 Khobot, Ben                9 FREE-MR              1:50.85    1:46.12 SMAX   
                  49.95     1:46.12 (56.17)                                        
 40 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR          1:47.87    1:48.43 SMAX   
                  52.56     1:48.43 (55.87)                                        
 41 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR          1:46.12    1:48.50 SMAX   
                  49.09     1:48.50 (59.41)                                        
 42 Habib, Jonathan            9 FREE-MR              2:07.51    2:08.70 SMAX   
                  58.49   2:08.70 (1:10.21)                                        
Non-Award Division  
  1 Novikov, Daniel A         10 Aquaflames-MR        1:19.49    1:16.95 SILV   
                  34.93     1:16.95 (42.02)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR          3:30.09    2:51.26 SMAX   
                  38.85     1:22.30 (43.45)     2:08.34 (46.04)     2:51.26 (42.92)
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          3:00.78    2:59.88 SMAX   
                  41.76     1:28.60 (46.84)     2:16.42 (47.82)     2:59.88 (43.46)
  3 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          3:15.09    3:01.01 SMAX   
                  40.25     1:25.78 (45.53)     2:13.89 (48.11)     3:01.01 (47.12)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR                43.06      43.14 SMAX   
  2 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR              44.12      43.31 SMAX   
  3 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR                 42.95      43.38 SMAX   
  4 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     43.68      43.50 SMAX   
  5 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 43.96      43.52 SMAX   
  6 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR            45.09      43.72 SMAX   
  7 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     47.06      44.40 SMAX   
  8 Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR     44.65      44.55 SMAX   
  9 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            45.09      45.00 SMAX   
 10 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 43.71      45.74 SMAX   
 11 Li, Brendan C              9 HS-MR                  44.06      46.75 SMAX   
 12 Loremil, Noah              9 CIY-MR                 46.31      46.79 SMAX   
 13 Kumbatovic, Nicholas J     9 FREE-MR                46.40      47.69 SMAX   
 14 Uzalp, Den N               9 FREE-MR                50.67      47.80 SMAX   
 15 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR                47.49      48.65 SMAX   
 16 Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR                44.01      48.83 SMAX   
 17 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR                54.48      48.88 SMAX   
 18 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR     49.70      49.04 SMAX   
 19 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     54.88      49.47 SMAX   
 20 Berrios, Jaiden           10 LIFE-MR                48.25      49.67 SMAX   
 21 Park, Noah                 9 ASAP-MR                50.41      49.77 SMAX   
 22 Gibbons, Charlie P         9 Flying Dolphins-MR     54.25      50.36 SMAX   
 23 Milgram, Jason E           9 FREE-MR                49.97      51.57 SMAX   
 24 Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR                49.51      51.94 SMAX   
 25 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     51.18      52.20 SMAX   
 26 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     51.77      52.55 SMAX   
 27 Aizu, Hideki A             9 FREE-MR                49.43      52.74 SMAX   
 28 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR            56.61      56.08 SMAX   
 29 Alvares, Matthias M        9 APEX-MR                50.17      56.10 SMAX   
 30 Calidonio, Mason          10 Aquaflames-MR          53.46      56.14 SMAX   
 31 Barkin, Alexander          9 Aquaflames-MR          57.69      56.39 SMAX   
 32 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR                53.53      56.67 SMAX   
 33 Khobot, Ben                9 FREE-MR                55.41      58.46 SMAX   
 34 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR            57.40      59.72 SMAX   
 35 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR            58.90    1:00.25 SMAX   
 36 Habib, Jonathan            9 FREE-MR                58.01    1:07.76 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Miller, Myles              9 NFS-MR                 43.59      41.48 SILV   
  2 Badovych, Andriy           9 FREE-MR                43.78      42.10 SILV   
 -- Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              46.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Raymond, William M         9 FREE-MR                51.98         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   1:37.92    1:37.10 QUAL   
  2 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR          1:40.09    1:38.70 SMAX   
                  48.37     1:38.70 (50.33)                                        
  3 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:41.93    1:40.14 SMAX   
                  49.00     1:40.14 (51.14)                                        
  4 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            1:40.39    1:44.06 SMAX   
                  50.59     1:44.06 (53.47)                                        
  5 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:47.74    1:47.10 SMAX   
                  53.07     1:47.10 (54.03)                                        
  6 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:48.37    1:47.56 SMAX   
                  53.70     1:47.56 (53.86)                                        
  7 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   1:56.96    1:49.81 SMAX   
                  53.54     1:49.81 (56.27)                                        
  8 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:48.25    1:51.47 SMAX   
  9 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR   1:54.64    1:54.07 SMAX   
                  56.87     1:54.07 (57.20)                                        
 10 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR   1:57.36    1:55.88 SMAX   
                  56.56     1:55.88 (59.32)                                        
 11 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR              1:52.37    2:02.94 SMAX   
 12 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR          2:12.33    2:07.36 SMAX   
                1:02.47   2:07.36 (1:04.89)                                        
 13 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR          2:02.88    2:08.89 SMAX   
                  57.38   2:08.89 (1:11.51)                                        
Non-Award Division  
  1 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          1:39.09    1:28.16 SILV   
                  42.65     1:28.16 (45.51)                                        
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          1:39.09    1:31.54 SILV   
                  45.89     1:31.54 (45.65)                                        
  3 Martinez, Riley P         10 CIY-MR               1:39.39    1:32.31 SILV   
                  45.50     1:32.31 (46.81)                                        
  4 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:43.84    1:34.54 SILV   
  5 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR          1:45.09    1:34.79 SILV   
                  45.12     1:34.79 (49.67)                                        
  6 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR               1:45.16    1:36.32 SILV   
                  46.13     1:36.32 (50.19)                                        
  7 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR   1:42.65    1:36.77 SILV   
 -- Haskell, Max S            10 Flying Dolphins-MR   1:44.01         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Uzalp, Den N               9 FREE-MR              1:48.58         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.10          DQ (52.77)                                        
 -- Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR              1:51.72         DQ        
      No touch at turn
                  52.13        DQ (1:03.96)                                        
 -- Badovych, Andriy           9 FREE-MR              1:43.55         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.39          DQ (48.92)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR            50.62      48.83 SMAX   
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR            50.74      48.85 SMAX   
  3 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     53.40      51.69 SMAX   
  4 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR            50.09      51.75 SMAX   
  5 Haskell, Max S            10 Flying Dolphins-MR     48.91      52.00 SMAX   
  6 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR                55.42      52.29 SMAX   
  7 Glick, Andrew              9 ASAP-MR                53.92      52.38 SMAX   
  8 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 54.97      52.41 SMAX   
  9 Miller, Myles              9 NFS-MR                 51.15      52.70 SMAX   
 10 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR     54.77      53.02 SMAX   
 11 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR     54.07      53.91 SMAX   
 12 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     56.63      56.19 SMAX   
 13 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR            59.22      56.67 SMAX   
 14 Lee, Jaidon J              9 CIY-MR               1:00.33      57.69 SMAX   
 15 Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR                56.17      58.60 SMAX   
 16 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:03.69      59.27 SMAX   
 17 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR            59.57    1:01.87 SMAX   
 18 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR              1:03.49    1:03.88 SMAX   
 19 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:01.58    1:04.61 SMAX   
 20 Raymond, William M         9 FREE-MR              1:05.43    1:17.42 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 49.06      46.72 SILV   
  2 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     49.14      47.10 SILV   
  3 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     48.74      47.29 SILV   
  4 Chang, Matthew P           9 CIY-MR                 50.12      47.52 SILV   
  5 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR              51.20      47.93 SILV   
  6 Badovych, Andriy           9 FREE-MR                48.61      48.03 SILV   
 -- Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            52.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Uzalp, Den N               9 FREE-MR              1:03.06         DQ        
      One hand touch
 -- Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     57.63         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              54.57         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR   1:50.57    1:48.85 SMAX   
                  50.83     1:48.85 (58.02)                                        
  2 Chang, Matthew P           9 CIY-MR               2:17.35    1:49.57 SMAX   
                  49.09   1:49.57 (1:00.48)                                        
  3 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   1:49.70    1:52.64 SMAX   
                  53.69     1:52.64 (58.95)                                        
  4 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:56.57    1:52.89 SMAX   
                  53.28     1:52.89 (59.61)                                        
  5 Li, Brendan C              9 HS-MR                1:51.89    1:57.81 SMAX   
                  58.27     1:57.81 (59.54)                                        
  6 Berrios, Jaiden           10 LIFE-MR              1:57.77    1:57.93 SMAX   
                  56.45   1:57.93 (1:01.48)                                        
  7 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR          2:02.91    2:00.06 SMAX   
                  55.95   2:00.06 (1:04.11)                                        
  8 Khobot, Ben                9 FREE-MR              2:00.36    2:00.93 SMAX   
  9 Aizu, Hideki A             9 FREE-MR              2:07.24    2:05.46 SMAX   
                  57.97   2:05.46 (1:07.49)                                        
 10 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              2:18.83    2:16.07 SMAX   
                1:02.20   2:16.07 (1:13.87)                                        
Non-Award Division  
  1 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   1:50.23    1:40.48 SILV   
                  48.29     1:40.48 (52.19)                                        
  2 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR               1:59.35    1:45.19 SILV   
                  49.18     1:45.19 (56.01)                                        
 -- Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:55.99         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  58.25        DQ (1:06.41)                                        
 -- Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR   2:10.29         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  59.03        DQ (1:03.66)                                        
 -- Barkin, Alexander          9 Aquaflames-MR        2:36.11         DQ        
      Alternating Kick
                1:03.14        DQ (1:15.04)                                        
 -- Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR              1:53.15         DQ        
      Downward butterfly kick
                  58.49        DQ (1:01.27)                                        
 -- Habib, Jonathan            9 FREE-MR              2:31.54         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:11.67        DQ (1:25.13)                                        
 -- Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR              2:05.40         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  54.90          DQ (58.27)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR                50.57      44.41 SMAX   
  2 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 50.25      46.10 SMAX   
  3 Zhang, Philip D            9 GATE-MR                45.63      46.80 SMAX   
  4 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR                 46.50      46.94 SMAX   
  5 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              51.35      48.05 SMAX   
  6 Temni, Matthew             9 FREE-MR                50.06      48.07 SMAX   
  7 Delgado, Quentin           9 Manhattan Makos-MR     53.70      48.42 SMAX   
  8 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                49.20      48.92 SMAX   
  9 Loremil, Noah              9 CIY-MR                 50.13      50.00 SMAX   
 10 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     52.22      52.80 SMAX   
 11 Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR     51.38      54.00 SMAX   
 12 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            45.09      54.31 SMAX   
 13 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR                55.14      55.25 SMAX   
 14 Kumbatovic, Nicholas J     9 FREE-MR                59.36      55.86 SMAX   
 15 Gibbons, Charlie P         9 Flying Dolphins-MR     57.35      57.09 SMAX   
 16 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 53.10      58.35 SMAX   
 17 Alvares, Matthias M        9 APEX-MR              1:01.81    1:01.40 SMAX   
 18 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:00.62    1:01.49 SMAX   
 19 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     57.48    1:01.72 SMAX   
 20 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:02.31    1:03.09 SMAX   
 21 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR          1:02.80    1:03.97 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                47.67      42.03 SILV   
  2 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR     44.31      42.77 SILV   
  3 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR                44.72      42.98 SILV   
  4 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     45.01      43.20 SILV   
  5 Elkhoury, Marc            10 HS-MR                  44.54      43.37 SILV   
  6 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR            46.83      43.67 SILV   
 -- Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR          1:09.80         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Habib, Jonathan            9 FREE-MR              1:17.94         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     57.42         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     57.90         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 DeWalle, Adam Z           10 Flying Dolphins-MR   1:48.02    1:42.74 SMAX   
                  46.69     1:42.74 (56.05)                                        
  2 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:43.02    1:43.39 SMAX   
                  46.79     1:43.39 (56.60)                                        
  3 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:59.85    1:53.27 SMAX   
                  48.83   1:53.27 (1:04.44)                                        
  4 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            2:04.96    1:58.58 SMAX   
                  54.56   1:58.58 (1:04.02)                                        
  5 Park, Noah                 9 ASAP-MR              2:12.06    2:10.97 SMAX   
                1:01.96   2:10.97 (1:09.01)                                        
Non-Award Division  
  1 Singer, Dillon T          10 FREE-MR              1:42.83    1:34.75 SILV   
                  44.91     1:34.75 (49.84)                                        
  2 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:42.50    1:35.30 SILV   
                  45.35     1:35.30 (49.95)                                        
  3 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR            1:38.57    1:37.31 SILV   
                  45.89     1:37.31 (51.42)                                        
 -- Glick, Andrew              9 ASAP-MR              1:40.78         DQ        
      One hand touch
                  48.70          DQ (53.49)                                        
 -- Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   2:20.29         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.06        DQ (1:04.38)                                        
 -- Miller, Myles              9 NFS-MR               1:57.09         DQ        
      Arms underwater recovery
                  51.64        DQ (1:05.12)                                        
 -- Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   2:30.22         DQ        
      Kick breaststroke type
                  59.23        DQ (1:11.87)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR              1:32.31    1:28.71 SMAX   
                  43.33     1:28.71 (45.38)                                        
  2 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR          1:38.32    1:29.15 SMAX   
                  43.75     1:29.15 (45.40)                                        
  3 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR          1:30.68    1:29.84 SMAX   
                  39.79     1:29.84 (50.05)                                        
  4 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:31.43    1:29.93 SMAX   
                  41.74     1:29.93 (48.19)                                        
  5 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          1:35.13    1:30.05 SMAX   
                  43.46     1:30.05 (46.59)                                        
  6 Temni, Matthew             9 FREE-MR              1:35.88    1:30.09 SMAX   
                  43.95     1:30.09 (46.14)                                        
  7 Elkhoury, Marc            10 HS-MR                1:29.35    1:30.71 SMAX   
                  43.36     1:30.71 (47.35)                                        
  8 Rivera, Jaden D           10 HS-MR                1:29.73    1:32.03 SMAX   
                  46.53     1:32.03 (45.50)                                        
  9 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   1:33.40    1:32.11 SMAX   
                  44.88     1:32.11 (47.23)                                        
 10 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:31.95    1:32.19 SMAX   
                  44.86     1:32.19 (47.33)                                        
 11 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          1:40.46    1:33.26 SMAX   
                  43.14     1:33.26 (50.12)                                        
 12 Delgado, Quentin           9 Manhattan Makos-MR   1:35.11    1:35.88 SMAX   
                  45.14     1:35.88 (50.74)                                        
 13 Miller, Myles              9 NFS-MR               1:40.81    1:38.56 SMAX   
                  45.33     1:38.56 (53.23)                                        
 14 Li, Brendan C              9 HS-MR                1:38.95    1:38.61 SMAX   
                  46.79     1:38.61 (51.82)                                        
 15 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:41.72    1:39.61 SMAX   
                  48.10     1:39.61 (51.51)                                        
 16 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            1:39.49    1:40.34 SMAX   
                  46.93     1:40.34 (53.41)                                        
 17 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR          2:00.09    1:41.23 SMAX   
                  49.08     1:41.23 (52.15)                                        
Non-Award Division  
  1 Chang, Matthew P           9 CIY-MR               1:29.63    1:27.07 SILV   
                  38.43     1:27.07 (48.64)                                        
 -- Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:51.12         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  54.76          DQ (57.70)                                        
 -- Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR   1:55.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.69          DQ (57.97)                                        
 -- Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:54.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  54.25        DQ (1:01.23)                                        
 -- Zhang, Philip D            9 GATE-MR              1:32.52         DQ        
      Scissors kick - breast
                  45.43          DQ (47.66)                                        
 -- Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR   1:39.49         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  45.92          DQ (51.02)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   3:23.12    3:16.50 SMAX   
                  44.33     1:33.51 (49.18)     2:29.66 (56.15)     3:16.50 (46.84)
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          4:00.09    3:18.26 SMAX   
                  47.29     1:40.46 (53.17)     2:36.68 (56.22)     3:18.26 (41.58)
  3 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR          4:00.09    3:20.13 SMAX   
                  43.66     1:38.18 (54.52)     2:34.59 (56.41)     3:20.13 (45.54)
Non-Award Division  
  1 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR          3:23.61    3:06.25 SILV   
                  39.10     1:25.34 (46.24)   2:26.76 (1:01.42)     3:06.25 (39.49)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  JO
                27.90  SMAX
                30.69  SILV
                30.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 30.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                31.40      30.78 BRNZ   
  2 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR     31.88      31.32 BRNZ   
  3 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                31.86      31.50 BRNZ   
  4 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     31.32      32.15 BRNZ   
  5 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     32.52      32.97 BRNZ   
  6 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     32.68      33.07 BRNZ   
  7 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                31.48      33.11 BRNZ   
  8 Chu, Preston              11 GATE-MR                34.00      33.70 BRNZ   
  9 Wang, Orion               12 GATE-MR                34.28      33.74 BRNZ   
 10 Salas, Alejandro H        11 NCAC-MR                32.62      33.91 BRNZ   
 11 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR     34.06      33.99 BRNZ   
 12 Surace, Frank K           11 FREE-MR                35.07      34.90 BRNZ   
 13 Fuentes, JC               12 GATE-MR                35.53      35.06 BRNZ   
 14 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                35.54      35.69 BRNZ   
 15 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                35.16      35.81 BRNZ   
 16 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR     35.19      36.69 BRNZ   
 17 Ge, Tristan Q             11 Twisters-MR            37.14      36.75 BRNZ   
 18 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                38.64      37.07 BRNZ   
 19 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              35.90      37.60 BRNZ   
 20 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                37.76      38.21 BRNZ   
 21 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR     37.44      38.53 BRNZ   
 22 Korsakov, Pavel           11 ASAP-MR                38.05      39.24 BRNZ   
 23 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                 37.01      39.49 BRNZ   
 24 Polito, Justin            11 FREE-MR                37.83      39.56 BRNZ   
 25 Rana, Parth               11 LIFE-MR                43.17      40.50 BRNZ   
 26 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR                37.03      41.01 BRNZ   
 27 Korsakov, Ivan            11 ASAP-MR                42.46      42.43 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              31.00      30.11 SILV   
  2 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR                30.91      30.26 SILV   
  3 Equiano, Jason A          12 APEX-MR                30.81      30.35 SILV   
  4 Milgram, Mark A           11 FREE-MR                31.05      30.61 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.99  JO
              1:00.00  SMAX
              1:06.99  SILV
              1:07.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR              1:23.81    1:08.65 BRNZ   
                  31.69     1:08.65 (36.96)                                        
  2 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:09.06    1:09.66 BRNZ   
                  32.03     1:09.66 (37.63)                                        
  3 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:10.71    1:09.97 BRNZ   
                  33.72     1:09.97 (36.25)                                        
  4 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          1:08.84    1:10.01 BRNZ   
                  32.46     1:10.01 (37.55)                                        
  5 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   1:10.75    1:10.33 BRNZ   
                  34.35     1:10.33 (35.98)                                        
  6 Wang, Justin              12 GATE-MR              1:09.38    1:10.56 BRNZ   
                  32.91     1:10.56 (37.65)                                        
  7 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR   1:11.70    1:10.60 BRNZ   
                  35.27     1:10.60 (35.33)                                        
  8 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   1:11.02    1:10.96 BRNZ   
                  34.20     1:10.96 (36.76)                                        
  9 Mavashev, Michael L       12 Aquaflames-MR        1:13.20    1:11.12 BRNZ   
                  33.80     1:11.12 (37.32)                                        
 10 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:13.73    1:11.61 BRNZ   
                  33.55     1:11.61 (38.06)                                        
 11 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:11.38    1:12.35 BRNZ   
                  33.90     1:12.35 (38.45)                                        
 12 Sanchez, Jorge            11 UN-MR                1:15.38    1:13.24 BRNZ   
                  35.73     1:13.24 (37.51)                                        
 13 Merino, Chris             11 UN-MR                1:15.75    1:13.80 BRNZ   
                  36.56     1:13.80 (37.24)                                        
 14 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR              1:15.74    1:15.28 BRNZ   
                  36.23     1:15.28 (39.05)                                        
 15 Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                1:10.66    1:15.31 BRNZ   
                  33.31     1:15.31 (42.00)                                        
 16 Chu, Preston              11 GATE-MR              1:19.45    1:16.26 BRNZ   
                  36.75     1:16.26 (39.51)                                        
 17 Kumbatovic, Ryan C        12 FREE-MR              1:18.37    1:16.37 BRNZ   
                  35.18     1:16.37 (41.19)                                        
 18 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:18.77    1:17.69 BRNZ   
                  35.86     1:17.69 (41.83)                                        
 19 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:16.69    1:17.86 BRNZ   
                  36.71     1:17.86 (41.15)                                        
 20 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:18.24    1:18.45 BRNZ   
                  36.43     1:18.45 (42.02)                                        
 21 Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR   1:21.66    1:19.01 BRNZ   
                  36.90     1:19.01 (42.11)                                        
 22 Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:26.76    1:19.50 BRNZ   
                  35.61     1:19.50 (43.89)                                        
 23 Brillante, Francesco A    11 HS-MR                1:15.56    1:19.56 BRNZ   
                  38.57     1:19.56 (40.99)                                        
 24 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:23.82    1:20.27 BRNZ   
                  36.08     1:20.27 (44.19)                                        
 25 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:18.76    1:21.61 BRNZ   
                  38.95     1:21.61 (42.66)                                        
 26 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:24.49    1:22.80 BRNZ   
                  39.60     1:22.80 (43.20)                                        
 27 Pena, Aidan J             11 APEX-MR              1:26.04    1:23.44 BRNZ   
                  40.12     1:23.44 (43.32)                                        
 28 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                1:31.99    1:24.22 BRNZ   
                  40.48     1:24.22 (43.74)                                        
 29 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:26.57    1:25.37 BRNZ   
                  39.56     1:25.37 (45.81)                                        
 30 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR              1:29.41    1:26.08 BRNZ   
                  39.82     1:26.08 (46.26)                                        
 31 Wong, Emmitt              11 NCAC-MR              1:35.63    1:27.69 BRNZ   
                  41.52     1:27.69 (46.17)                                        
 32 Polito, Justin            11 FREE-MR              1:25.13    1:29.21 BRNZ   
                  42.04     1:29.21 (47.17)                                        
 33 Eidelstein, Ethan A       11 FREE-MR              1:34.28    1:33.00 BRNZ   
                  42.64     1:33.00 (50.36)                                        
 34 Sheynkman, Ilan           12 Hes-Mr-MR            1:47.15    1:35.75 BRNZ   
                  43.83     1:35.75 (51.92)                                        
 35 Carrington, Zechariah K   11 CIY-MR               1:31.94    1:36.99 BRNZ   
                  45.87     1:36.99 (51.12)                                        
 36 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR               1:44.22    1:39.63 BRNZ   
                  46.65     1:39.63 (52.98)                                        
 37 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR               2:20.99    2:06.48 BRNZ   
                  58.82   2:06.48 (1:07.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                1:08.07    1:05.61 SILV   
                  31.04     1:05.61 (34.57)                                        
  2 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              1:08.20    1:06.48 SILV   
                  31.58     1:06.48 (34.90)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX
              2:25.99  SILV
              2:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:26.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   2:36.31    2:30.99 BRNZ   
                  34.92     1:14.04 (39.12)     1:53.04 (39.00)     2:30.99 (37.95)
  2 Salas, Alejandro H        11 NCAC-MR              2:31.44    2:31.65 BRNZ   
                  35.22     1:14.13 (38.91)     1:53.70 (39.57)     2:31.65 (37.95)
  3 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   2:41.33    2:33.19 BRNZ   
                  35.98     1:15.21 (39.23)     1:55.38 (40.17)     2:33.19 (37.81)
  4 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              2:31.67    2:34.38 BRNZ   
                  32.10     1:11.75 (39.65)   2:34.38 (1:22.63)                    
  5 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          2:50.03    2:40.80 BRNZ   
                  34.62     1:16.84 (42.22)     1:59.74 (42.90)     2:40.80 (41.06)
  6 Surace, Frank K           11 FREE-MR              2:52.80    2:50.52 BRNZ   
                  37.80     1:21.20 (43.40)     2:07.04 (45.84)     2:50.52 (43.48)
  7 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              3:01.23    2:52.75 BRNZ   
                  39.62     1:22.86 (43.24)     2:07.91 (45.05)     2:52.75 (44.84)
  8 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR   2:59.99    2:56.62 BRNZ   
                  39.09     1:25.87 (46.78)     2:13.46 (47.59)     2:56.62 (43.16)
  9 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               3:30.71    3:17.95 BRNZ   
                  41.64     1:31.69 (50.05)     2:26.68 (54.99)     3:17.95 (51.27)
 10 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR   3:15.59    3:17.96 BRNZ   
                  40.61     1:32.03 (51.42)     2:24.92 (52.89)     3:17.96 (53.04)
Non-Award Division  
  1 Yi, Ethan                 12 Manhattan Makos-MR   2:27.26    2:19.58 SILV   
                  32.47     1:08.71 (36.24)     1:45.85 (37.14)     2:19.58 (33.73)
  2 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:30.77    2:24.86 SILV   
                  32.00     1:08.99 (36.99)     1:47.05 (38.06)     2:24.86 (37.81)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  JO
              5:56.00  SMAX
              6:31.99  SILV
              6:32.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malloy, Kyle P            12 Flying Dolphins-MR   6:32.29    6:10.31 SILV   
                  33.17     1:09.73 (36.56)     1:47.37 (37.64)     2:25.69 (38.32)
        3:04.01 (38.32)     3:43.50 (39.49)     4:21.19 (37.69)     4:58.99 (37.80)
        5:35.94 (36.95)     6:10.31 (34.37)                                        
  2 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          6:32.09    6:21.76 SILV   
                  33.32     1:10.74 (37.42)     1:49.81 (39.07)     2:28.70 (38.89)
        3:07.68 (38.98)     3:46.85 (39.17)     4:26.89 (40.04)     5:05.96 (39.07)
        5:44.67 (38.71)     6:21.76 (37.09)                                        
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              7:14.52    6:25.87 SILV   
                  33.59     1:16.28 (42.69)     2:01.11 (44.83)     2:46.31 (45.20)
        3:29.29 (42.98)     4:14.36 (45.07)     4:56.33 (41.97)     5:42.22 (45.89)
        6:25.87 (43.65)                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX
                36.09  SILV
                36.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 36.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wang, Justin              12 GATE-MR                36.51      36.48 BRNZ   
  2 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                37.94      36.91 BRNZ   
  3 Equiano, Jason A          12 APEX-MR                37.64      37.05 BRNZ   
  4 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR                38.21      37.27 BRNZ   
  5 ye, DY                    11 UN-MR                  38.50      37.37 BRNZ   
  6 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                  38.10      37.69 BRNZ   
  7 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR     38.82      37.73 BRNZ   
  8 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     39.64      37.92 BRNZ   
  9 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                37.98      38.12 BRNZ   
 10 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                36.92      38.62 BRNZ   
 11 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                39.76      38.89 BRNZ   
 12 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              39.17      39.25 BRNZ   
 13 Mavashev, Michael L       12 Aquaflames-MR          40.72      39.58 BRNZ   
 14 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              40.89      39.60 BRNZ   
 15 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     40.20      39.75 BRNZ   
 16 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR            38.82      39.79 BRNZ   
 17 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR     40.52      39.83 BRNZ   
 18 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     40.59      39.96 BRNZ   
 19 Sanchez, Jorge            11 UN-MR                  40.23      40.60 BRNZ   
 20 Kumbatovic, Ryan C        12 FREE-MR                42.96      41.12 BRNZ   
 21 Brillante, Francesco A    11 HS-MR                  39.44      41.21 BRNZ   
 22 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                42.31      41.40 BRNZ   
 23 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR                40.66      41.57 BRNZ   
 24 Fuentes, JC               12 GATE-MR                46.05      42.04 BRNZ   
 25 Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR     42.62      42.31 BRNZ   
 26 Polito, Justin            11 FREE-MR                44.57      42.53 BRNZ   
 27 Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                  39.85      42.76 BRNZ   
 28 Wang, Orion               12 GATE-MR                39.87      42.90 BRNZ   
 29 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR     40.99      43.27 BRNZ   
 30 Merino, Chris             11 UN-MR                  42.26      43.79 BRNZ   
 31 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                  44.27      44.56 BRNZ   
 32 Chu, Preston              11 GATE-MR                43.45      45.57 BRNZ   
 33 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                45.41      45.77 BRNZ   
 34 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR                43.91      46.70 BRNZ   
 35 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                48.21      47.35 BRNZ   
 36 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                 47.70      48.44 BRNZ   
 37 Wong, Emmitt              11 NCAC-MR                47.58      48.88 BRNZ   
 38 Eidelstein, Ethan A       11 FREE-MR                49.97      50.85 BRNZ   
 39 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR                 54.04      51.89 BRNZ   
 40 Sheynkman, Ilan           12 Hes-Mr-MR              52.38      54.77 BRNZ   
 41 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR               1:15.59    1:17.09 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Haynes, Mark C            12 CIY-MR                 36.49      34.42 SILV   
  2 Milgram, Mark A           11 FREE-MR                36.68      35.40 SILV   
  3 Ng, Eyton E               11 FREE-MR                36.77      35.52 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.99  JO
              1:09.00  SMAX
              1:17.49  SILV
              1:17.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:23.68    1:17.75 BRNZ   
                  37.98     1:17.75 (39.77)                                        
  2 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:17.78    1:17.91 BRNZ   
                  37.56     1:17.91 (40.35)                                        
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:22.05    1:19.49 BRNZ   
                  37.75     1:19.49 (41.74)                                        
  4 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              1:23.50    1:22.65 BRNZ   
  5 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:24.63    1:22.68 BRNZ   
                  38.55     1:22.68 (44.13)                                        
  6 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:28.72    1:24.62 BRNZ   
                  40.11     1:24.62 (44.51)                                        
  7 Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:28.91    1:24.69 BRNZ   
                  38.65     1:24.69 (46.04)                                        
  8 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:24.53    1:25.39 BRNZ   
  8 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   1:26.33    1:25.39 BRNZ   
                  43.17     1:25.39 (42.22)                                        
 10 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          1:27.20    1:25.76 BRNZ   
                  41.45     1:25.76 (44.31)                                        
 11 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:30.02    1:26.10 BRNZ   
                  42.20     1:26.10 (43.90)                                        
 12 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:29.87    1:29.96 BRNZ   
                  41.92     1:29.96 (48.04)                                        
 13 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:42.20    1:30.14 BRNZ   
                  42.88     1:30.14 (47.26)                                        
 14 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:31.24    1:31.12 BRNZ   
                  43.03     1:31.12 (48.09)                                        
 15 Chu, Preston              11 GATE-MR              1:33.31    1:31.82 BRNZ   
                  44.87     1:31.82 (46.95)                                        
 16 Surace, Frank K           11 FREE-MR              1:29.48    1:32.24 BRNZ   
                  44.11     1:32.24 (48.13)                                        
 17 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR   1:34.76    1:32.58 BRNZ   
                  45.05     1:32.58 (47.53)                                        
 18 Pena, Aidan J             11 APEX-MR              1:37.33    1:33.39 BRNZ   
 19 Polito, Justin            11 FREE-MR              1:30.69    1:33.97 BRNZ   
                  45.11     1:33.97 (48.86)                                        
 20 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:31.81    1:35.08 BRNZ   
                  46.02     1:35.08 (49.06)                                        
 21 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:39.01    1:36.99 BRNZ   
                  48.05     1:36.99 (48.94)                                        
 22 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR   1:47.29    1:43.97 BRNZ   
                  49.06     1:43.97 (54.91)                                        
 23 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:51.16    1:47.45 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:18.47    1:15.74 SILV   
                  37.43     1:15.74 (38.31)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX
              2:42.79  SILV
              2:42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:42.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   2:46.37    2:45.85 BRNZ   
                  38.99     1:21.02 (42.03)     2:04.80 (43.78)     2:45.85 (41.05)
Non-Award Division  
  1 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          2:45.09    2:32.01 JO     
                  34.19     1:13.18 (38.99)     1:54.05 (40.87)     2:32.01 (37.96)
  2 Lopez, Joseph G           11 APEX-MR              2:44.83    2:39.36 SILV   
                  35.37     1:15.61 (40.24)     1:58.17 (42.56)     2:39.36 (41.19)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  JO
                36.60  SMAX
                40.29  SILV
                40.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 40.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 ye, DY                    11 UN-MR                  41.33      41.48 BRNZ   
  2 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     42.02      41.69 BRNZ   
  3 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                42.24      41.89 BRNZ   
  4 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              42.38      42.02 BRNZ   
  5 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                44.55      42.05 BRNZ   
  6 Chu, Preston              11 GATE-MR                42.68      42.49 BRNZ   
  7 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                42.11      42.73 BRNZ   
  8 Equiano, Jason A          12 APEX-MR                43.34      43.17 BRNZ   
  9 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR                42.71      43.31 BRNZ   
 10 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     42.98      43.56 BRNZ   
 11 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR            40.77      43.75 BRNZ   
 12 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR     42.02      43.76 BRNZ   
 13 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              44.66      43.82 BRNZ   
 14 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                  44.64      44.45 BRNZ   
 15 Wang, Orion               12 GATE-MR                46.72      44.53 BRNZ   
 16 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR     43.68      44.91 BRNZ   
 17 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                43.63      45.96 BRNZ   
 18 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                49.13      47.10 BRNZ   
 19 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                50.39      49.36 BRNZ   
 20 Kumbatovic, Ryan C        12 FREE-MR                51.29      49.39 BRNZ   
 21 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     49.47      50.35 BRNZ   
 22 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                  54.27      52.18 BRNZ   
 23 Carrington, Zechariah K   11 CIY-MR                 50.72      52.42 BRNZ   
 24 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR                 57.44      55.52 BRNZ   
 25 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:05.96      57.44 BRNZ   
 26 Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR     56.91      58.36 BRNZ   
 27 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                54.20      58.89 BRNZ   
 28 Eidelstein, Ethan A       11 FREE-MR              1:01.61    1:05.56 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR            40.71      38.24 SILV   
 -- O'Sullivan, Kealan J      12 CIY-MR                 44.85         DQ        
      False start
 -- Fuentes, JC               12 GATE-MR                51.06         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  JO
              1:19.00  SMAX
              1:26.49  SILV
              1:26.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   1:26.83    1:30.38 BRNZ   
                  43.60     1:30.38 (46.78)                                        
  2 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:30.02    1:31.42 BRNZ   
                  42.22     1:31.42 (49.20)                                        
  3 Chu, Preston              11 GATE-MR              1:32.69    1:31.50 BRNZ   
                  44.15     1:31.50 (47.35)                                        
  4 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:32.61    1:32.26 BRNZ   
                  43.50     1:32.26 (48.76)                                        
  5 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:34.32    1:32.52 BRNZ   
                  43.27     1:32.52 (49.25)                                        
  6 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:32.44    1:32.63 BRNZ   
                  43.84     1:32.63 (48.79)                                        
  7 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:37.10    1:33.18 BRNZ   
                  44.37     1:33.18 (48.81)                                        
  8 Ge, Tristan Q             11 Twisters-MR          1:34.68    1:34.11 BRNZ   
                  46.09     1:34.11 (48.02)                                        
  9 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:33.21    1:36.67 BRNZ   
                  46.21     1:36.67 (50.46)                                        
 10 Equiano, Jason A          12 APEX-MR              1:35.50    1:36.71 BRNZ   
                  44.86     1:36.71 (51.85)                                        
 11 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:41.27    1:39.27 BRNZ   
                  46.78     1:39.27 (52.49)                                        
 12 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:48.17    1:39.52 BRNZ   
                  47.38     1:39.52 (52.14)                                        
 13 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              1:36.21    1:42.61 BRNZ   
                  47.51     1:42.61 (55.10)                                        
 14 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR   1:40.23    1:44.15 BRNZ   
                  47.68     1:44.15 (56.47)                                        
 15 Korsakov, Pavel           11 ASAP-MR              1:58.29    1:47.05 BRNZ   
                  49.10     1:47.05 (57.95)                                        
 16 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:50.13    1:47.59 BRNZ   
                  51.28     1:47.59 (56.31)                                        
 17 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR              1:53.07    1:47.63 BRNZ   
                  50.33     1:47.63 (57.30)                                        
 18 Surace, Frank K           11 FREE-MR              2:01.83    1:48.02 BRNZ   
                  50.72     1:48.02 (57.30)                                        
 19 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:51.56    1:49.34 BRNZ   
                  51.75     1:49.34 (57.59)                                        
 20 Rana, Parth               11 LIFE-MR              2:06.55    2:01.89 BRNZ   
                  56.31   2:01.89 (1:05.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              1:26.67    1:23.64 SILV   
                  39.62     1:23.64 (44.02)                                        
  2 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          1:29.11    1:23.67 SILV   
                  39.92     1:23.67 (43.75)                                        
 -- Korsakov, Ivan            11 ASAP-MR              2:00.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  53.31        DQ (1:01.17)                                        
 -- Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:40.56         DQ        
      One hand touch
                  46.04          DQ (54.10)                                        
 -- Polito, Justin            11 FREE-MR              1:58.37         DQ        
      One hand touch
                1:01.33        DQ (1:10.63)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:53.99  JO
              2:54.00  SMAX
              3:03.49  SILV
              3:03.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:03.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              3:22.15    3:10.26 BRNZ   
                  42.22     1:31.65 (49.43)     2:20.87 (49.22)     3:10.26 (49.39)
  2 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR              3:17.46    3:10.97 BRNZ   
                  43.31     1:33.35 (50.04)     2:23.47 (50.12)     3:10.97 (47.50)
  3 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              3:46.15    3:38.60 BRNZ   
                  49.13     1:45.30 (56.17)     2:42.94 (57.64)     3:38.60 (55.66)
Non-Award Division  
  1 Yi, Ethan                 12 Manhattan Makos-MR   3:04.80    2:54.42 SILV   
                  40.40     1:24.91 (44.51)     2:10.77 (45.86)     2:54.42 (43.65)
  2 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              3:20.27    2:59.36 SILV   
                  41.78     1:27.98 (46.20)     2:14.24 (46.26)     2:59.36 (45.12)
  3 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          3:05.09    2:59.37 SILV   
                  40.48     1:27.06 (46.58)     2:15.49 (48.43)     2:59.37 (43.88)
  4 Lopez, Joseph G           11 APEX-MR              3:05.98    2:59.40 SILV   
                  39.60     1:26.42 (46.82)     2:14.95 (48.53)     2:59.40 (44.45)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.99  JO
                31.00  SMAX
                34.69  SILV
                34.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 34.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR                36.98      35.34 BRNZ   
  2 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     37.42      36.52 BRNZ   
  3 Milgram, Mark A           11 FREE-MR                39.66      36.62 BRNZ   
  4 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR     38.64      36.96 BRNZ   
  5 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                37.53      37.55 BRNZ   
  6 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     36.93      37.66 BRNZ   
  7 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              39.33      38.38 BRNZ   
  8 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR     39.35      38.95 BRNZ   
  9 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                40.73      40.22 BRNZ   
 10 Chu, Preston              11 GATE-MR                41.50      41.31 BRNZ   
 11 Fuentes, JC               12 GATE-MR                43.60      41.37 BRNZ   
 12 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                41.08      41.95 BRNZ   
 13 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              41.45      43.50 BRNZ   
 14 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                38.16      43.75 BRNZ   
 15 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     43.58      44.11 BRNZ   
 16 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                50.41      44.87 BRNZ   
 17 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR            45.47      45.25 BRNZ   
 18 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                 52.07      47.60 BRNZ   
 19 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:03.04      47.68 BRNZ   
 20 Ge, Tristan Q             11 Twisters-MR            48.48      48.04 BRNZ   
 21 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                56.41      48.11 BRNZ   
 22 Korsakov, Pavel           11 ASAP-MR                42.87      48.84 BRNZ   
 23 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR     50.19      50.35 BRNZ   
 24 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR     47.18      53.21 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Korsakov, Ivan            11 ASAP-MR                46.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wang, Orion               12 GATE-MR                42.11         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:10.69  JO
              1:10.70  SMAX
              1:17.59  SILV
              1:17.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          1:22.31    1:20.22 BRNZ   
                  35.70     1:20.22 (44.52)                                        
  2 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR   1:26.74    1:21.16 BRNZ   
                  37.59     1:21.16 (43.57)                                        
  3 O'Sullivan, Kealan J      12 CIY-MR               1:25.25    1:22.64 BRNZ   
                  36.97     1:22.64 (45.67)                                        
  4 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              1:31.64    1:24.09 BRNZ   
                  37.46     1:24.09 (46.63)                                        
  5 Brillante, Francesco A    11 HS-MR                1:24.11    1:24.27 BRNZ   
                  41.09     1:24.27 (43.18)                                        
  6 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:26.49    1:27.99 BRNZ   
                  39.87     1:27.99 (48.12)                                        
  7 Wang, Justin              12 GATE-MR              1:28.57    1:32.59 BRNZ   
                  42.33     1:32.59 (50.26)                                        
  8 Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                1:32.99    1:36.76 BRNZ   
  9 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:45.77    1:39.92 BRNZ   
                  43.26     1:39.92 (56.66)                                        
 10 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:37.36    1:46.95 BRNZ   
                  48.85     1:46.95 (58.10)                                        
 11 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               2:12.63    1:59.89 BRNZ   
                  53.22   1:59.89 (1:06.67)                                        
Non-Award Division  
  1 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:17.68    1:13.61 SILV   
                  32.76     1:13.61 (40.85)                                        
  2 Haynes, Mark C            12 CIY-MR               1:20.65    1:15.64 SILV   
                  35.24     1:15.64 (40.40)                                        
 -- Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:45.62         DQ        
      One hand touch
                  46.60        DQ (1:01.20)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:45.39  SILV
              2:45.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:45.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Equiano, Jason A          12 APEX-MR              2:48.78    2:50.78 BRNZ   
                  35.80     1:20.36 (44.56)     2:05.96 (45.60)     2:50.78 (44.82)
  2 Yi, Ethan                 12 Manhattan Makos-MR   3:07.10    3:01.20 BRNZ   
                  37.00     1:24.15 (47.15)     2:12.97 (48.82)     3:01.20 (48.23)
  3 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   3:29.71    3:23.78 BRNZ   
                  40.78     1:31.06 (50.28)     2:26.58 (55.52)     3:23.78 (57.20)
Non-Award Division  
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR              2:46.46    2:34.30 JO     
                  32.58     1:12.62 (40.04)     1:53.83 (41.21)     2:34.30 (40.47)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:10.00  SMAX
              1:17.19  SILV
              1:17.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                1:19.63    1:17.41 BRNZ   
                  35.71     1:17.41 (41.70)                                        
  2 ye, DY                    11 UN-MR                1:25.05    1:18.20 BRNZ   
                  36.17     1:18.20 (42.03)                                        
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:23.53    1:18.29 BRNZ   
                  35.89     1:18.29 (42.40)                                        
  4 Wang, Justin              12 GATE-MR              1:25.42    1:18.52 BRNZ   
                  36.10     1:18.52 (42.42)                                        
  5 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:19.21    1:18.83 BRNZ   
                  35.30     1:18.83 (43.53)                                        
  6 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   1:22.84    1:19.15 BRNZ   
                  36.86     1:19.15 (42.29)                                        
  7 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   1:22.51    1:19.26 BRNZ   
                  38.49     1:19.26 (40.77)                                        
  8 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:21.03    1:19.74 BRNZ   
                  36.98     1:19.74 (42.76)                                        
  9 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR              1:24.34    1:21.53 BRNZ   
                  39.16     1:21.53 (42.37)                                        
 10 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:25.43    1:21.85 BRNZ   
                  38.82     1:21.85 (43.03)                                        
 11 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:26.12    1:24.78 BRNZ   
                  40.14     1:24.78 (44.64)                                        
 12 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:30.41    1:26.20 BRNZ   
                  38.48     1:26.20 (47.72)                                        
 13 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:28.08    1:26.66 BRNZ   
                  39.88     1:26.66 (46.78)                                        
 14 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          1:24.41    1:27.05 BRNZ   
                  40.70     1:27.05 (46.35)                                        
 15 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:35.61    1:27.09 BRNZ   
                  41.10     1:27.09 (45.99)                                        
 16 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:27.23    1:29.21 BRNZ   
                  43.88     1:29.21 (45.33)                                        
 17 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:30.34    1:29.66 BRNZ   
                  40.27     1:29.66 (49.39)                                        
 18 Pena, Aidan J             11 APEX-MR              1:49.70    1:34.91 BRNZ   
                  42.58     1:34.91 (52.33)                                        
 19 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:51.32    1:36.59 BRNZ   
                  43.83     1:36.59 (52.76)                                        
 20 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                1:42.79    1:36.61 BRNZ   
                  45.53     1:36.61 (51.08)                                        
 21 Carrington, Zechariah K   11 CIY-MR               1:48.30    1:50.00 BRNZ   
                  51.13     1:50.00 (58.87)                                        
 22 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR               2:15.19    1:57.49 BRNZ   
                  56.44   1:57.49 (1:01.05)                                        
Non-Award Division  
  1 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              1:18.46    1:13.22 SILV   
                  34.49     1:13.22 (38.73)                                        
  2 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR   1:20.19    1:14.90 SILV   
                  37.74     1:14.90 (37.16)                                        
  3 O'Sullivan, Kealan J      12 CIY-MR               1:18.66    1:15.24 SILV   
                  33.07     1:15.24 (42.17)                                        
  4 Equiano, Jason A          12 APEX-MR              1:19.55    1:16.40 SILV   
                  34.90     1:16.40 (41.50)                                        
 -- Sanchez, Jorge            11 UN-MR                1:33.10         DQ        
      One hand touch - breast
                  36.69          DQ (45.74)                                        
 -- Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR   1:44.80         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  42.54          DQ (53.73)                                        
 -- Pacheco, Matthew          11 UN-MR                1:25.38         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.47          DQ (42.55)                                        
 -- Chu, Preston              11 GATE-MR              1:32.39         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.16          DQ (43.87)                                        
 -- Brillante, Francesco A    11 HS-MR                1:34.30         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.39          DQ (46.21)                                        
 -- Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                1:22.01         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.22          DQ (45.33)                                        
 -- Kamble, Suryan            11 ASAP-MR              1:51.45         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  46.32          DQ (49.97)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  JO
              2:28.00  SMAX
              2:47.99  SILV
              2:48.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   2:53.45    2:53.73 BRNZ   
                  40.53     1:23.06 (42.53)     2:16.48 (53.42)     2:53.73 (37.25)
  2 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   3:14.85    2:54.15 BRNZ   
                  38.76     1:24.16 (45.40)     2:14.89 (50.73)     2:54.15 (39.26)
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:57.25    2:58.98 BRNZ   
                  40.52     1:27.05 (46.53)     2:18.89 (51.84)     2:58.98 (40.09)
  4 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              3:06.28    3:11.49 BRNZ   
                  40.89     1:27.19 (46.30)   2:28.18 (1:00.99)     3:11.49 (43.31)
  5 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   3:29.27    3:14.45 BRNZ   
                  46.69     1:31.22 (44.53)   2:33.94 (1:02.72)     3:14.45 (40.51)
Non-Award Division  
  1 Agashiwala, Satya         11 Manhattan Makos-MR   2:50.11    2:31.97 SILV   
                  31.27     1:12.29 (41.02)     1:59.63 (47.34)     2:31.97 (32.34)
  2 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:50.93    2:47.78 SILV   
                  38.73     1:19.73 (41.00)     2:09.33 (49.60)     2:47.78 (38.45)
 -- Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   3:14.36         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  49.62     1:37.60 (47.98)     2:34.66 (57.06)          DQ (44.74)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.79  JO
                24.80  SMAX
                26.79  SILV
                26.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 26.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lempert, Benjamin         14 Aquaflames-MR          27.03      27.00 BRNZ   
  2 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR              27.16      27.30 BRNZ   
  3 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR            27.68      27.39 BRNZ   
  4 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR     32.11      27.49 BRNZ   
  5 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR     27.71      27.63 BRNZ   
  6 Baung, Justin             14 GATE-MR                27.12      27.65 BRNZ   
  7 Wong, Ryan                14 NCAC-MR                29.54      27.77 BRNZ   
  8 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR              27.55      27.78 BRNZ   
  9 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR     28.01      27.83 BRNZ   
 10 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR            28.47      27.94 BRNZ   
 11 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR            28.06      27.95 BRNZ   
 12 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR            27.76      28.03 BRNZ   
 13 Pena, Becquer D           14 APEX-MR                27.40      28.16 BRNZ   
 14 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR     28.48      28.34 BRNZ   
 15 Dawson, Xavier            13 NFS-MR                 28.44      28.41 BRNZ   
 16 Arellano, Joshua          14 RedTails-MR            27.09      28.61 BRNZ   
 17 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR                28.93      28.78 BRNZ   
 17 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR            29.18      28.78 BRNZ   
 19 Estipular, Kiendrick      14 UN-MR                  27.12      28.85 BRNZ   
 20 Geller, Russell           13 FREE-MR                29.03      28.88 BRNZ   
 21 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR                27.72      28.98 BRNZ   
 22 Zhang, David A            13 GATE-MR                28.97      29.18 BRNZ   
 23 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR                29.15      29.25 BRNZ   
 24 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR                30.13      29.29 BRNZ   
 25 Lliguicota, Peter P       13 NCAC-MR                29.68      29.54 BRNZ   
 26 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR     29.39      29.73 BRNZ   
 27 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR     29.60      30.05 BRNZ   
 28 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR     30.41      30.37 BRNZ   
 29 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR     30.91      30.44 BRNZ   
 30 Singer, Connor M          13 FREE-MR                31.61      31.26 BRNZ   
 31 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR            30.91      31.28 BRNZ   
 32 Laskey, Ian G             13 FREE-MR                31.04      31.32 BRNZ   
 33 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR     30.66      31.41 BRNZ   
 34 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR     30.01      31.82 BRNZ   
 35 Kogan, Daniel             13 APEX-MR                33.35      32.32 BRNZ   
 36 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR            32.20      32.65 BRNZ   
 37 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR            32.02      32.91 BRNZ   
 38 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR                34.68      33.27 BRNZ   
 39 Almeida, James D          13 GATE-MR                33.35      34.06 BRNZ   
 40 Alvares, Isaias R         13 APEX-MR                32.87      35.14 BRNZ   
 41 Villegas, James J         13 RedTails-MR            38.09      39.02 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Kwan, William             13 FREE-MR                27.31      25.93 SILV   
  2 Cohen, Sasha              14 Manhattan Makos-MR     27.00      26.27 SILV   
  3 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR                26.96      26.43 SILV   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX
                59.59  SILV
                59.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 59.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:00.82      59.71 BRNZ   
                  28.75       59.71 (30.96)                                        
  2 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:00.68    1:00.60 BRNZ   
                  28.33     1:00.60 (32.27)                                        
  3 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          1:03.92    1:01.19 BRNZ   
                  29.21     1:01.19 (31.98)                                        
  4 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              1:00.40    1:01.35 BRNZ   
                  29.51     1:01.35 (31.84)                                        
  5 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:02.33    1:02.08 BRNZ   
                  29.94     1:02.08 (32.14)                                        
  5 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          1:02.51    1:02.08 BRNZ   
                  29.40     1:02.08 (32.68)                                        
  7 Baung, Justin             14 GATE-MR              1:02.67    1:02.49 BRNZ   
                  29.78     1:02.49 (32.71)                                        
  8 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:03.07    1:02.65 BRNZ   
                  29.60     1:02.65 (33.05)                                        
  9 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            1:02.70    1:02.73 BRNZ   
                  28.99     1:02.73 (33.74)                                        
 10 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            1:01.56    1:02.90 BRNZ   
                  29.04     1:02.90 (33.86)                                        
 11 Berger, Brendan A         13 LIFE-MR              1:02.34    1:02.93 BRNZ   
                  30.08     1:02.93 (32.85)                                        
 12 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          1:03.41    1:03.28 BRNZ   
                  29.62     1:03.28 (33.66)                                        
 13 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:03.45    1:03.33 BRNZ   
                  29.77     1:03.33 (33.56)                                        
 14 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   1:09.28    1:03.45 BRNZ   
                  29.24     1:03.45 (34.21)                                        
 15 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          1:03.32    1:03.87 BRNZ   
                  30.36     1:03.87 (33.51)                                        
 16 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:07.67    1:03.93 BRNZ   
                  30.78     1:03.93 (33.15)                                        
 17 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:02.50    1:04.12 BRNZ   
                  30.91     1:04.12 (33.21)                                        
 18 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:03.40    1:04.76 BRNZ   
                  30.01     1:04.76 (34.75)                                        
 19 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              1:02.99    1:04.84 BRNZ   
                  31.59     1:04.84 (33.25)                                        
 20 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              1:01.34    1:04.90 BRNZ   
                  30.90     1:04.90 (34.00)                                        
 21 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          1:05.89    1:05.00 BRNZ   
                  31.08     1:05.00 (33.92)                                        
 22 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:05.96    1:05.36 BRNZ   
                  30.83     1:05.36 (34.53)                                        
 23 Maroney, JP P             13 CIY-MR               1:05.39    1:05.73 BRNZ   
                  31.50     1:05.73 (34.23)                                        
 24 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              1:09.47    1:06.17 BRNZ   
                  31.59     1:06.17 (34.58)                                        
 25 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:06.33    1:06.99 BRNZ   
                  31.74     1:06.99 (35.25)                                        
 26 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:09.35    1:07.82 BRNZ   
                  33.45     1:07.82 (34.37)                                        
 27 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:09.44    1:09.34 BRNZ   
                  32.45     1:09.34 (36.89)                                        
 28 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   1:07.72    1:09.71 BRNZ   
                  32.67     1:09.71 (37.04)                                        
 29 Newman, Marty             13 LIFE-MR              1:11.93    1:10.00 BRNZ   
                  32.76     1:10.00 (37.24)                                        
 30 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              1:07.93    1:10.04 BRNZ   
                  33.93     1:10.04 (36.11)                                        
 31 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:07.75    1:10.76 BRNZ   
                  33.09     1:10.76 (37.67)                                        
 32 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          1:09.68    1:13.16 BRNZ   
                  34.88     1:13.16 (38.28)                                        
 33 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          1:11.45    1:13.43 BRNZ   
                  35.50     1:13.43 (37.93)                                        
 34 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          1:13.47    1:14.54 BRNZ   
                  35.58     1:14.54 (38.96)                                        
 35 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:08.57    1:14.88 BRNZ   
                  35.30     1:14.88 (39.58)                                        
 36 Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   1:19.73    1:16.00 BRNZ   
                  35.78     1:16.00 (40.22)                                        
 37 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              1:16.42    1:19.11 BRNZ   
                  37.94     1:19.11 (41.17)                                        
 38 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:18.50    1:19.41 BRNZ   
                  36.58     1:19.41 (42.83)                                        
 39 Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   1:19.46    1:21.92 BRNZ   
                  38.94     1:21.92 (42.98)                                        
 40 Villegas, James J         13 RedTails-MR          1:30.09    1:26.28 BRNZ   
                  41.55     1:26.28 (44.73)                                        
Non-Award Division  
  1 Kwan, William             13 FREE-MR              1:01.03      56.44 SILV   
                  27.32       56.44 (29.12)                                        
  2 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:00.15      56.66 SILV   
                  27.26       56.66 (29.40)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.99  JO
              1:58.50  SMAX
              2:14.19  SILV
              2:14.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Geller, Russell           13 FREE-MR              2:15.09    2:15.70 BRNZ   
                  30.19     1:04.12 (33.93)     1:40.01 (35.89)     2:15.70 (35.69)
  2 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          2:22.77    2:17.27 BRNZ   
                  30.20     1:05.23 (35.03)     1:42.78 (37.55)     2:17.27 (34.49)
  3 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   2:21.12    2:18.47 BRNZ   
                  31.95     1:07.23 (35.28)     1:44.21 (36.98)     2:18.47 (34.26)
  4 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:23.19    2:18.53 BRNZ   
                  30.81     1:06.51 (35.70)     1:43.62 (37.11)     2:18.53 (34.91)
  5 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              2:20.22    2:18.54 BRNZ   
                  31.33     1:06.21 (34.88)     1:42.54 (36.33)     2:18.54 (36.00)
  6 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   2:21.29    2:18.64 BRNZ   
                  30.05     1:05.07 (35.02)     1:42.81 (37.74)     2:18.64 (35.83)
  7 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            2:21.68    2:19.23 BRNZ   
                  29.82     1:05.31 (35.49)     1:43.05 (37.74)     2:19.23 (36.18)
  8 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          2:23.33    2:20.31 BRNZ   
                  30.37     1:05.93 (35.56)     1:44.04 (38.11)     2:20.31 (36.27)
  9 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:21.01    2:20.69 BRNZ   
                  31.39     1:08.10 (36.71)     1:46.32 (38.22)     2:20.69 (34.37)
 10 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              2:25.84    2:22.25 BRNZ   
                  31.49     1:08.37 (36.88)     1:46.78 (38.41)     2:22.25 (35.47)
 11 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   2:30.29    2:22.59 BRNZ   
                  31.04     1:08.20 (37.16)     1:46.63 (38.43)     2:22.59 (35.96)
 12 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          2:26.76    2:22.92 BRNZ   
                  31.03     1:07.53 (36.50)     1:46.54 (39.01)     2:22.92 (36.38)
 13 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            2:52.65    2:23.54 BRNZ   
                  30.26     1:05.90 (35.64)     1:46.20 (40.30)     2:23.54 (37.34)
 14 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          2:28.19    2:23.57 BRNZ   
                  31.23     1:05.94 (34.71)     1:44.86 (38.92)     2:23.57 (38.71)
 15 Berger, Brendan A         13 LIFE-MR              2:26.91    2:23.78 BRNZ   
                  31.68     1:08.02 (36.34)     1:45.64 (37.62)     2:23.78 (38.14)
 16 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   2:24.68    2:24.26 BRNZ   
                  32.38     1:08.88 (36.50)     1:46.94 (38.06)     2:24.26 (37.32)
 17 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   2:29.66    2:24.29 BRNZ   
                  31.96     1:08.79 (36.83)     1:47.27 (38.48)     2:24.29 (37.02)
 18 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          2:31.45    2:24.68 BRNZ   
                  32.27     1:09.30 (37.03)     1:48.97 (39.67)     2:24.68 (35.71)
 19 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              2:35.50    2:26.51 BRNZ   
                  32.23     1:09.18 (36.95)   2:26.51 (1:17.33)                    
 20 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:29.15    2:28.78 BRNZ   
                  32.44     1:10.97 (38.53)     1:50.52 (39.55)     2:28.78 (38.26)
 21 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   2:30.84    2:33.56 BRNZ   
                  33.27     1:12.08 (38.81)     1:53.14 (41.06)     2:33.56 (40.42)
 22 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          2:35.01    2:34.66 BRNZ   
                  32.96                             1:53.56 ( )     2:34.66 (41.10)
 23 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          2:37.63    2:34.77 BRNZ   
                  34.76     1:14.39 (39.63)     1:56.43 (42.04)     2:34.77 (38.34)
 24 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   2:36.22    2:35.03 BRNZ   
                  33.44     1:13.29 (39.85)     1:56.04 (42.75)     2:35.03 (38.99)
 25 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   2:46.23    2:36.58 BRNZ   
                  33.12     1:12.41 (39.29)     1:55.45 (43.04)     2:36.58 (41.13)
 26 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          2:46.17    2:40.77 BRNZ   
                  36.20     1:18.08 (41.88)     2:01.06 (42.98)     2:40.77 (39.71)
 27 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              2:25.71    2:44.39 BRNZ   
                  36.07     1:19.23 (43.16)     2:04.01 (44.78)     2:44.39 (40.38)
 28 Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   2:59.07    2:54.38 BRNZ   
                  37.33     1:23.92 (46.59)     2:11.48 (47.56)     2:54.38 (42.90)
 29 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              2:51.75    2:57.22 BRNZ   
                  38.68     1:23.58 (44.90)     2:11.83 (48.25)     2:57.22 (45.39)
 30 Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   3:03.08    2:57.67 BRNZ   
                  38.73     1:26.09 (47.36)     2:12.77 (46.68)     2:57.67 (44.90)
 31 Villegas, James J         13 RedTails-MR          3:30.09    3:09.69 BRNZ   
                  43.87     1:31.79 (47.92)     2:20.89 (49.10)     3:09.69 (48.80)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:17.99  JO
              5:20.00  SMAX
              5:50.99  SILV
              5:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:51.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pique, Ky-mani            14 Manhattan Makos-MR   6:12.86    5:55.73 BRNZ   
                  29.56     1:03.22 (33.66)     1:38.81 (35.59)     2:15.11 (36.30)
        2:52.74 (37.63)     3:29.91 (37.17)     4:06.98 (37.07)     4:44.20 (37.22)
        5:20.82 (36.62)     5:55.73 (34.91)                                        
  2 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   5:51.23    5:57.21 BRNZ   
                  31.68     1:07.04 (35.36)     1:43.38 (36.34)     2:19.70 (36.32)
        2:56.08 (36.38)     3:32.67 (36.59)     4:09.57 (36.90)     4:46.48 (36.91)
        5:22.95 (36.47)     5:57.21 (34.26)                                        
  3 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              5:57.02    5:57.24 BRNZ   
                  30.92     1:06.04 (35.12)     1:41.91 (35.87)     2:19.20 (37.29)
        2:56.28 (37.08)     3:32.89 (36.61)     4:10.16 (37.27)     4:47.51 (37.35)
        5:23.72 (36.21)     5:57.24 (33.52)                                        
  4 Geller, Russell           13 FREE-MR              6:07.41    5:57.82 BRNZ   
                  30.68     1:05.66 (34.98)     1:41.87 (36.21)     2:18.40 (36.53)
        2:55.18 (36.78)     3:32.18 (37.00)     4:09.39 (37.21)     4:46.61 (37.22)
        5:23.25 (36.64)     5:57.82 (34.57)                                        
  5 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              6:14.74    6:05.95 BRNZ   
                  31.07     1:06.55 (35.48)     1:43.31 (36.76)     2:20.62 (37.31)
        2:57.93 (37.31)     3:36.44 (38.51)     4:14.28 (37.84)     4:51.21 (36.93)
        5:29.74 (38.53)     6:05.95 (36.21)                                        
  6 Caumartin, Gabriel        14 Manhattan Makos-MR   6:11.15    6:05.99 BRNZ   
                  31.62     1:06.78 (35.16)     1:43.70 (36.92)     2:21.67 (37.97)
        2:58.52 (36.85)     3:36.03 (37.51)     4:13.21 (37.18)     4:50.94 (37.73)
        5:29.56 (38.62)     6:05.99 (36.43)                                        
  7 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              6:53.11    6:09.16 BRNZ   
                  31.96     1:06.86 (34.90)     1:43.81 (36.95)     2:21.70 (37.89)
        2:59.73 (38.03)     3:37.49 (37.76)     4:15.68 (38.19)     4:54.64 (38.96)
        5:33.10 (38.46)     6:09.16 (36.06)                                        
  8 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          6:35.55    6:12.66 BRNZ   
                  31.68     1:08.16 (36.48)     1:46.76 (38.60)     2:25.61 (38.85)
        3:05.40 (39.79)     3:43.58 (38.18)     4:22.46 (38.88)     5:00.31 (37.85)
        5:38.13 (37.82)     6:12.66 (34.53)                                        
  9 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          6:22.09    6:23.99 BRNZ   
                  31.68     1:09.12 (37.44)     1:48.22 (39.10)     2:27.98 (39.76)
        3:08.26 (40.28)     3:48.78 (40.52)     4:27.98 (39.20)     5:08.42 (40.44)
        5:47.27 (38.85)     6:23.99 (36.72)                                        
 10 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              7:01.00    6:45.30 BRNZ   
                  32.24     1:08.97 (36.73)                             2:30.16 ( )
        3:13.65 (43.49)     3:54.93 (41.28)     4:40.23 (45.30)     5:24.55 (44.32)
        6:06.34 (41.79)     6:45.30 (38.96)                                        
 11 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          7:00.09    6:46.76 BRNZ   
                  32.70     1:09.96 (37.26)     1:50.14 (40.18)     2:31.45 (41.31)
        3:14.86 (43.41)     3:58.55 (43.69)     4:40.67 (42.12)     5:24.43 (43.76)
        6:07.91 (43.48)     6:46.76 (38.85)                                        
 12 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          7:25.09    7:00.19 BRNZ   
                  35.54     1:16.01 (40.47)     1:58.71 (42.70)     2:43.61 (44.90)
        3:27.58 (43.97)     4:11.29 (43.71)     4:54.28 (42.99)     5:36.50 (42.22)
        6:19.19 (42.69)     7:00.19 (41.00)                                        
 13 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          7:40.09    7:19.58 BRNZ   
                  38.85     1:22.60 (43.75)     2:07.64 (45.04)     2:53.46 (45.82)
        3:37.18 (43.72)     4:21.60 (44.42)     5:07.33 (45.73)     5:52.75 (45.42)
        6:38.44 (45.69)     7:19.58 (41.14)                                        
 14 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   7:24.29    7:35.56 BRNZ   
                  35.07     1:16.97 (41.90)     2:03.28 (46.31)     2:52.58 (49.30)
        3:37.47 (44.89)     4:26.53 (49.06)     5:16.75 (50.22)     6:05.47 (48.72)
        6:53.57 (48.10)     7:35.56 (41.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          5:55.98    5:40.42 SILV   
                  28.78     1:01.91 (33.13)     1:36.52 (34.61)     2:11.81 (35.29)
        2:47.58 (35.77)     3:23.31 (35.73)     3:59.17 (35.86)     4:34.37 (35.20)
        5:08.72 (34.35)     5:40.42 (31.70)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:02.00  SMAX
              1:08.29  SILV
              1:08.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          1:09.55    1:10.14 BRNZ   
                  33.84     1:10.14 (36.30)                                        
  2 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:10.26    1:10.59 BRNZ   
                  34.97     1:10.59 (35.62)                                        
  3 Lliguicota, Peter P       13 NCAC-MR              1:13.97    1:11.50 BRNZ   
                  36.23     1:11.50 (35.27)                                        
  4 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          1:11.69    1:11.95 BRNZ   
                  34.56     1:11.95 (37.39)                                        
  5 Baung, Justin             14 GATE-MR              1:14.81    1:12.21 BRNZ   
                  35.49     1:12.21 (36.72)                                        
  6 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:13.14    1:12.57 BRNZ   
                  34.98     1:12.57 (37.59)                                        
  7 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:13.18    1:12.59 BRNZ   
                  35.46     1:12.59 (37.13)                                        
  8 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:12.84    1:12.73 BRNZ   
                  35.99     1:12.73 (36.74)                                        
  9 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            1:14.46    1:12.94 BRNZ   
                  35.57     1:12.94 (37.37)                                        
 10 Lempert, Benjamin         14 Aquaflames-MR        1:11.03    1:13.51 BRNZ   
                  34.46     1:13.51 (39.05)                                        
 11 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   1:23.26    1:14.16 BRNZ   
                  34.73     1:14.16 (39.43)                                        
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:16.50    1:14.44 BRNZ   
                  36.57     1:14.44 (37.87)                                        
 13 Zhang, David A            13 GATE-MR              1:13.29    1:14.78 BRNZ   
                  36.69     1:14.78 (38.09)                                        
 14 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:13.83    1:15.38 BRNZ   
                  36.35     1:15.38 (39.03)                                        
 15 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:12.79    1:15.45 BRNZ   
                  37.10     1:15.45 (38.35)                                        
 16 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          1:14.24    1:15.63 BRNZ   
                  36.99     1:15.63 (38.64)                                        
 17 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:17.09    1:16.07 BRNZ   
                  37.22     1:16.07 (38.85)                                        
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:13.19    1:17.61 BRNZ   
                  38.53     1:17.61 (39.08)                                        
 19 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          1:18.83    1:18.40 BRNZ   
                  38.91     1:18.40 (39.49)                                        
 20 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          1:19.85    1:18.44 BRNZ   
                  38.64     1:18.44 (39.80)                                        
 21 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:26.36    1:19.16 BRNZ   
                  37.88     1:19.16 (41.28)                                        
 22 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:21.88    1:20.00 BRNZ   
                  39.90     1:20.00 (40.10)                                        
 23 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              1:19.61    1:20.08 BRNZ   
                  39.70     1:20.08 (40.38)                                        
 24 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   1:18.71    1:20.80 BRNZ   
                  38.92     1:20.80 (41.88)                                        
 25 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:28.54    1:20.89 BRNZ   
                  39.95     1:20.89 (40.94)                                        
 26 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          1:24.08    1:21.52 BRNZ   
                  39.65     1:21.52 (41.87)                                        
 27 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:19.29    1:23.55 BRNZ   
 28 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:23.49    1:23.65 BRNZ   
                  40.69     1:23.65 (42.96)                                        
 29 Estipular, Kiendrick      14 UN-MR                1:26.66    1:26.43 BRNZ   
                  40.82     1:26.43 (45.61)                                        
 30 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          1:24.05    1:26.79 BRNZ   
                  41.71     1:26.79 (45.08)                                        
 31 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:28.06    1:27.27 BRNZ   
                  41.53     1:27.27 (45.74)                                        
 32 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              1:26.49    1:28.04 BRNZ   
 33 Arellano, Joshua          14 RedTails-MR          1:15.09    1:31.50 BRNZ   
                  44.67     1:32.10 (47.43)     2:22.11 (50.01)         1:31.50 ( )
 34 Kogan, Daniel             13 APEX-MR              1:28.27    1:31.70 BRNZ   
                  43.10     1:31.70 (48.60)                                        
 35 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              1:31.55    1:32.09 BRNZ   
 36 Alvares, Isaias R         13 APEX-MR              1:39.45    1:37.13 BRNZ   
                  46.23     1:37.13 (50.90)                                        
 37 Villegas, James J         13 RedTails-MR          2:00.09    1:40.65 BRNZ   
                  49.60     1:40.65 (51.05)                                        
Non-Award Division  
  1 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          1:09.79    1:05.89 SILV   
                  32.52     1:05.89 (33.37)                                        
  2 Kwan, William             13 FREE-MR              1:09.51    1:06.48 SILV   
                  32.40     1:06.48 (34.08)                                        
  3 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:10.92    1:07.10 SILV   
                  33.50     1:07.10 (33.60)                                        
  4 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              1:10.21    1:07.42 SILV   
                  33.33     1:07.42 (34.09)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:13.49  JO
              2:14.00  SMAX
              2:27.09  SILV
              2:27.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            3:04.88    2:27.59 BRNZ   
                  33.83     1:09.59 (35.76)   2:27.59 (1:18.00)                    
  2 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   2:30.40    2:29.56 BRNZ   
                  36.27     1:13.93 (37.66)     1:52.29 (38.36)     2:29.56 (37.27)
  3 Baung, Justin             14 GATE-MR              2:35.55    2:35.86 BRNZ   
                  37.80     1:16.92 (39.12)   2:35.86 (1:18.94)                    
  4 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:40.35    2:36.69 BRNZ   
                  36.92     1:16.65 (39.73)     1:56.80 (40.15)     2:36.69 (39.89)
  5 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          3:09.46    2:36.79 BRNZ   
                  37.03     1:16.23 (39.20)     1:57.90 (41.67)     2:36.79 (38.89)
  6 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:43.08    2:40.66 BRNZ   
                  39.75     1:21.22 (41.47)     2:02.14 (40.92)     2:40.66 (38.52)
  7 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          2:37.63    2:43.22 BRNZ   
                  39.09     1:21.21 (42.12)     2:03.31 (42.10)     2:43.22 (39.91)
  8 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   3:18.26    2:46.04 BRNZ   
                  40.41     1:22.52 (42.11)     2:05.16 (42.64)     2:46.04 (40.88)
  9 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   2:52.41    2:55.86 BRNZ   
                  40.76     1:24.60 (43.84)     2:12.27 (47.67)     2:55.86 (43.59)
 10 Almeida, James D          13 GATE-MR              3:08.07    2:56.66 BRNZ   
                  41.10     1:26.41 (45.31)     2:12.78 (46.37)     2:56.66 (43.88)
 11 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              2:50.97    2:57.83 BRNZ   
                  42.24     1:28.37 (46.13)     2:14.48 (46.11)     2:57.83 (43.35)
 12 Newman, Marty             13 LIFE-MR              3:17.36    3:02.73 BRNZ   
                  42.59     1:28.38 (45.79)     2:16.56 (48.18)     3:02.73 (46.17)
 13 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          3:10.73    3:04.52 BRNZ   
                                1:30.18 ( )   3:04.52 (1:34.34)                    
Non-Award Division  
  1 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          2:28.09    2:21.19 SILV   
                  33.28     1:09.60 (36.32)     1:46.45 (36.85)     2:21.19 (34.74)
  2 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   2:36.88    2:22.03 SILV   
                  34.11     1:09.97 (35.86)     1:46.63 (36.66)     2:22.03 (35.40)
  3 Jablonowski, Kristof      14 Manhattan Makos-MR   2:28.68    2:23.35 SILV   
                  34.29     1:10.67 (36.38)     1:47.98 (37.31)     2:23.35 (35.37)
  4 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              2:32.96    2:25.71 SILV   
                  35.06     1:11.81 (36.75)     1:49.42 (37.61)     2:25.71 (36.29)
 -- Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   3:38.29         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.32     1:39.78 (53.46)     2:32.65 (52.87)          DQ (46.67)
 -- Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              2:52.17         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  40.53     1:23.14 (42.61)     2:05.78 (42.64)          DQ (42.67)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:09.49  JO
              1:10.50  SMAX
              1:16.69  SILV
              1:16.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:18.64    1:17.52 BRNZ   
                  36.71     1:17.52 (40.81)                                        
  2 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:20.44    1:19.64 BRNZ   
                  37.58     1:19.64 (42.06)                                        
  3 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:19.67    1:21.25 BRNZ   
                  37.68     1:21.25 (43.57)                                        
  4 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:23.34    1:21.79 BRNZ   
                  39.86     1:21.79 (41.93)                                        
  5 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:23.53    1:22.24 BRNZ   
                  38.61     1:22.24 (43.63)                                        
  6 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:23.02    1:22.27 BRNZ   
                  39.75     1:22.27 (42.52)                                        
  7 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:21.31    1:23.05 BRNZ   
                  39.20     1:23.05 (43.85)                                        
  8 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:23.10    1:23.52 BRNZ   
                  39.69     1:23.52 (43.83)                                        
  9 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              1:21.86    1:23.80 BRNZ   
                  39.56     1:23.80 (44.24)                                        
 10 Baung, Justin             14 GATE-MR              1:24.38    1:24.78 BRNZ   
                  40.39     1:24.78 (44.39)                                        
 11 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            1:28.01    1:26.49 BRNZ   
                  40.61     1:26.49 (45.88)                                        
 12 Berger, Brendan A         13 LIFE-MR              1:23.68    1:27.03 BRNZ   
                  41.36     1:27.03 (45.67)                                        
 13 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              1:24.73    1:27.29 BRNZ   
                  41.76     1:27.29 (45.53)                                        
 14 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:25.63    1:27.50 BRNZ   
                  41.40     1:27.50 (46.10)                                        
 15 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:28.31    1:27.98 BRNZ   
                  41.47     1:27.98 (46.51)                                        
 16 Maroney, JP P             13 CIY-MR               1:26.59    1:28.57 BRNZ   
                  41.77     1:28.57 (46.80)                                        
 17 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:29.15    1:29.42 BRNZ   
                  41.60     1:29.42 (47.82)                                        
 18 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:32.27    1:31.53 BRNZ   
                  42.95     1:31.53 (48.58)                                        
 19 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:27.02    1:31.79 BRNZ   
                  42.18     1:31.79 (49.61)                                        
 20 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:33.13    1:31.95 BRNZ   
                  44.98     1:31.95 (46.97)                                        
 21 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              1:26.91    1:32.05 BRNZ   
                  44.21     1:32.05 (47.84)                                        
 22 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:37.71    1:32.51 BRNZ   
                  42.88     1:32.51 (49.63)                                        
 23 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          1:34.26    1:32.96 BRNZ   
                  43.57     1:32.96 (49.39)                                        
 24 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              1:32.38    1:33.87 BRNZ   
                  44.57     1:33.87 (49.30)                                        
 25 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              1:39.57    1:43.47 BRNZ   
                  49.74     1:43.47 (53.73)                                        
 26 Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   1:38.25    1:43.94 BRNZ   
                  49.33     1:43.94 (54.61)                                        
Non-Award Division  
  1 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:19.50    1:14.05 SILV   
                  34.85     1:14.05 (39.20)                                        
  2 Cohen, Sasha              14 Manhattan Makos-MR   1:17.90    1:15.22 SILV   
                  35.29     1:15.22 (39.93)                                        
 -- Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   1:46.68         DQ        
      Downward butterfly kick
                  52.40        DQ (1:04.14)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:34.00  SMAX
              2:47.89  SILV
              2:47.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:47.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   2:54.05    2:56.17 BRNZ   
                  41.18     1:25.94 (44.76)     2:11.49 (45.55)     2:56.17 (44.68)
  2 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:57.99    2:56.51 BRNZ   
                  40.56     1:27.44 (46.88)     2:10.72 (43.28)     2:56.51 (45.79)
  3 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          3:10.09    2:57.85 BRNZ   
                  39.38     1:24.35 (44.97)     2:12.04 (47.69)     2:57.85 (45.81)
  4 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:52.56    2:58.73 BRNZ   
                  38.48     1:24.42 (45.94)   2:58.73 (1:34.31)                    
  5 Wong, Ryan                14 NCAC-MR              3:10.00    2:58.81 BRNZ   
                  38.94     1:23.65 (44.71)     2:11.02 (47.37)     2:58.81 (47.79)
  6 Geller, Russell           13 FREE-MR              2:57.92    2:59.39 BRNZ   
                  40.06     1:26.58 (46.52)     2:13.68 (47.10)     2:59.39 (45.71)
  7 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   2:58.29    3:01.02 BRNZ   
                  41.19     1:27.26 (46.07)     2:15.82 (48.56)     3:01.02 (45.20)
  8 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            2:58.27    3:01.34 BRNZ   
                  39.59     1:26.48 (46.89)     2:14.03 (47.55)     3:01.34 (47.31)
  9 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              3:01.28    3:01.76 BRNZ   
                  42.17     1:28.05 (45.88)     2:15.35 (47.30)     3:01.76 (46.41)
 10 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   3:19.04    3:10.58 BRNZ   
                  41.94     1:31.59 (49.65)     2:20.66 (49.07)     3:10.58 (49.92)
 11 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   3:28.29    3:14.57 BRNZ   
                  44.53     1:35.61 (51.08)     2:25.50 (49.89)     3:14.57 (49.07)
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              3:14.28    3:15.37 BRNZ   
                  44.70     1:35.12 (50.42)     2:27.06 (51.94)     3:15.37 (48.31)
 13 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          3:15.09    3:17.98 BRNZ   
                  46.26     1:37.79 (51.53)     2:28.89 (51.10)     3:17.98 (49.09)
 14 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   3:17.74    3:18.09 BRNZ   
                  45.67     1:37.32 (51.65)     2:28.89 (51.57)     3:18.09 (49.20)
 15 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              3:13.61    3:18.46 BRNZ   
                  45.02     1:34.79 (49.77)     2:26.23 (51.44)     3:18.46 (52.23)
 16 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   3:09.49    3:21.35 BRNZ   
                  44.25     1:35.97 (51.72)     2:28.48 (52.51)     3:21.35 (52.87)
Non-Award Division  
  1 Zhang, David A            13 GATE-MR              2:51.59    2:44.19 SILV   
                  37.90     1:19.93 (42.03)     2:02.08 (42.15)     2:44.19 (42.11)
  2 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   2:52.52    2:45.74 SILV   
                  38.56     1:20.57 (42.01)     2:04.19 (43.62)     2:45.74 (41.55)
  3 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   2:51.07    2:47.89 SILV   
                  38.28     1:20.92 (42.64)     2:05.40 (44.48)     2:47.89 (42.49)
 -- Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   3:13.58         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  43.29     1:32.84 (49.55)     2:23.93 (51.09)          DQ (51.08)
 -- Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   3:22.02         DQ        
      One hand touch
                  47.63     1:41.77 (54.14)     2:37.93 (56.16)          DQ (53.02)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.50  SMAX
              1:07.09  SILV
              1:07.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Donohoe, Samuel P         14 Manhattan Makos-MR   1:08.07    1:07.33 BRNZ   
                  30.84     1:07.33 (36.49)                                        
  2 Pique, Ky-mani            14 Manhattan Makos-MR   1:08.05    1:09.49 BRNZ   
                  30.68     1:09.49 (38.81)                                        
  3 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              1:10.94    1:10.46 BRNZ   
                  33.25     1:10.46 (37.21)                                        
  4 Cohen, Sasha              14 Manhattan Makos-MR   1:10.30    1:11.88 BRNZ   
                  32.44     1:11.88 (39.44)                                        
  5 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          1:12.74    1:13.05 BRNZ   
                  32.34     1:13.05 (40.71)                                        
  6 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:20.12    1:13.13 BRNZ   
                  32.77     1:13.13 (40.36)                                        
  7 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:15.22    1:13.59 BRNZ   
                  36.17     1:13.59 (37.42)                                        
  8 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   1:25.72    1:14.82 BRNZ   
                  33.77     1:14.82 (41.05)                                        
  9 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:23.98    1:16.54 BRNZ   
                  34.48     1:16.54 (42.06)                                        
 10 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:13.68    1:18.16 BRNZ   
                  35.87     1:18.16 (42.29)                                        
 11 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              1:19.46    1:19.73 BRNZ   
                  37.16     1:19.73 (42.57)                                        
 12 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:22.70    1:20.89 BRNZ   
                  36.05     1:20.89 (44.84)                                        
 13 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:21.35    1:20.94 BRNZ   
                  37.07     1:20.94 (43.87)                                        
 14 Maroney, JP P             13 CIY-MR               1:22.08    1:21.91 BRNZ   
                  38.27     1:21.91 (43.64)                                        
 15 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   1:26.01    1:22.55 BRNZ   
                  37.50     1:22.55 (45.05)                                        
 16 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:18.42    1:22.89 BRNZ   
                  37.55     1:22.89 (45.34)                                        
 17 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:23.85    1:23.94 BRNZ   
                  39.19     1:23.94 (44.75)                                        
 18 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          1:28.36    1:25.42 BRNZ   
                  38.14     1:25.42 (47.28)                                        
 19 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:21.87    1:25.89 BRNZ   
                  39.12     1:25.89 (46.77)                                        
 20 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              1:33.95    1:26.38 BRNZ   
                  37.32     1:26.38 (49.06)                                        
 21 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:27.17    1:27.91 BRNZ   
                  38.29     1:27.91 (49.62)                                        
 22 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:38.29    1:27.93 BRNZ   
                  37.72     1:27.93 (50.21)                                        
 23 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:32.05    1:27.95 BRNZ   
                  39.27     1:27.95 (48.68)                                        
 24 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:28.10    1:29.23 BRNZ   
                  39.43     1:29.23 (49.80)                                        
 25 Newman, Marty             13 LIFE-MR              1:35.81    1:29.65 BRNZ   
                  39.47     1:29.65 (50.18)                                        
 26 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:23.72    1:31.72 BRNZ   
                  39.92     1:31.72 (51.80)                                        
 27 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          1:35.90    1:31.80 BRNZ   
                  40.91     1:31.80 (50.89)                                        
 28 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          1:27.73    1:37.24 BRNZ   
                  42.53     1:37.24 (54.71)                                        
Non-Award Division  
  1 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          1:08.33    1:04.90 SILV   
                  31.19     1:04.90 (33.71)                                        
  2 Kwan, William             13 FREE-MR              1:10.11    1:06.76 SILV   
                  31.81     1:06.76 (34.95)                                        
  3 Jablonowski, Kristof      14 Manhattan Makos-MR   1:07.78    1:06.83 SILV   
                  30.97     1:06.83 (35.86)                                        
 -- Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   1:39.88         DQ        
      Scissors kick
                  44.89          DQ (53.26)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:17.99  JO
              2:18.00  SMAX
              2:29.59  SILV
              2:29.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          2:42.48    2:34.06 BRNZ   
                  32.92     1:14.10 (41.18)     1:56.46 (42.36)     2:34.06 (37.60)
  2 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          2:30.09    2:39.25 BRNZ   
                  31.71     1:09.50 (37.79)     1:55.16 (45.66)     2:39.25 (44.09)
  3 Pique, Ky-mani            14 Manhattan Makos-MR   3:08.51    2:45.42 BRNZ   
                  33.53     1:14.30 (40.77)     1:59.83 (45.53)     2:45.42 (45.59)
  4 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   3:02.29    2:55.35 BRNZ   
                  36.57     1:19.99 (43.42)     2:06.61 (46.62)     2:55.35 (48.74)
  5 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   3:02.29    2:57.77 BRNZ   
                  36.79     1:22.26 (45.47)     2:11.21 (48.95)     2:57.77 (46.56)
  6 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          2:45.09    3:01.57 BRNZ   
                  36.15     1:20.76 (44.61)     2:09.77 (49.01)     3:01.57 (51.80)
  7 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          3:10.17    3:18.30 BRNZ   
                  41.48     1:32.71 (51.23)     2:26.87 (54.16)     3:18.30 (51.43)
Non-Award Division  
  1 Kwan, William             13 FREE-MR              2:36.16    2:29.57 SILV   
                  32.54     1:10.20 (37.66)     1:50.59 (40.39)     2:29.57 (38.98)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:13.00  SMAX
              2:31.09  SILV
              2:31.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              2:42.76    2:31.73 BRNZ   
                  32.85     1:12.00 (39.15)     1:57.99 (45.99)     2:31.73 (33.74)
  2 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            2:33.73    2:32.48 BRNZ   
                  29.56     1:06.05 (36.49)     1:55.02 (48.97)     2:32.48 (37.46)
  3 Zhang, David A            13 GATE-MR              2:38.17    2:33.24 BRNZ   
                  34.69     1:12.66 (37.97)     1:58.00 (45.34)     2:33.24 (35.24)
  4 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   2:34.77    2:33.39 BRNZ   
                  35.41     1:12.29 (36.88)     1:59.42 (47.13)     2:33.39 (33.97)
  5 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   2:32.32    2:33.59 BRNZ   
                  34.07     1:13.83 (39.76)     1:58.65 (44.82)     2:33.59 (34.94)
  6 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   2:39.03    2:34.96 BRNZ   
                  33.45     1:13.93 (40.48)     2:00.56 (46.63)     2:34.96 (34.40)
  7 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   2:36.92    2:35.50 BRNZ   
                  37.19     1:15.73 (38.54)     2:01.61 (45.88)     2:35.50 (33.89)
  8 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            2:38.12    2:35.58 BRNZ   
                  31.73     1:11.16 (39.43)     1:58.85 (47.69)     2:35.58 (36.73)
  9 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              2:39.28    2:35.72 BRNZ   
                  33.26     1:15.95 (42.69)     2:01.90 (45.95)     2:35.72 (33.82)
 10 Geller, Russell           13 FREE-MR              2:36.11    2:37.00 BRNZ   
                  34.46     1:13.32 (38.86)     2:01.67 (48.35)     2:37.00 (35.33)
 11 Baung, Justin             14 GATE-MR              2:51.91    2:37.08 BRNZ   
                  33.92     1:13.86 (39.94)     2:00.81 (46.95)     2:37.08 (36.27)
 12 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   2:38.86    2:39.32 BRNZ   
                  38.20     1:17.05 (38.85)     2:01.28 (44.23)     2:39.32 (38.04)
 13 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          2:43.47    2:39.75 BRNZ   
                  33.30     1:15.69 (42.39)     2:05.04 (49.35)     2:39.75 (34.71)
 14 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:52.85    2:40.46 BRNZ   
                  36.69     1:20.49 (43.80)     2:04.42 (43.93)     2:40.46 (36.04)
 15 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:43.44    2:40.68 BRNZ   
                  38.11     1:19.75 (41.64)     2:05.29 (45.54)     2:40.68 (35.39)
 16 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              2:41.24    2:40.73 BRNZ   
                  34.90     1:17.21 (42.31)     2:06.41 (49.20)     2:40.73 (34.32)
 17 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   2:58.96    2:42.20 BRNZ   
                  34.02     1:14.44 (40.42)     2:04.38 (49.94)     2:42.20 (37.82)
 18 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:47.62    2:44.99 BRNZ   
                  37.18     1:18.37 (41.19)     2:08.83 (50.46)     2:44.99 (36.16)
 19 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   2:53.84    2:45.78 BRNZ   
                  36.75     1:18.20 (41.45)     2:08.84 (50.64)     2:45.78 (36.94)
 20 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          2:45.35    2:46.26 BRNZ   
                  37.76     1:20.38 (42.62)     2:11.87 (51.49)     2:46.26 (34.39)
 21 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   2:52.36    2:50.93 BRNZ   
                  40.13     1:24.28 (44.15)     2:13.97 (49.69)     2:50.93 (36.96)
 22 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              2:49.41    2:51.39 BRNZ   
                  38.83     1:22.81 (43.98)     2:15.15 (52.34)     2:51.39 (36.24)
 23 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          2:55.58    2:53.98 BRNZ   
                  37.67     1:22.07 (44.40)     2:17.54 (55.47)     2:53.98 (36.44)
 24 Almeida, James D          13 GATE-MR              2:59.61    2:54.19 BRNZ   
                  39.37     1:21.66 (42.29)     2:11.75 (50.09)     2:54.19 (42.44)
 25 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   2:58.01    2:56.45 BRNZ   
                  38.17     1:23.95 (45.78)     2:14.23 (50.28)     2:56.45 (42.22)
 26 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          3:04.25    3:01.90 BRNZ   
                  42.44     1:29.07 (46.63)     2:20.84 (51.77)     3:01.90 (41.06)
 27 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   3:01.35    3:04.69 BRNZ   
                  37.22     1:23.18 (45.96)     2:22.22 (59.04)     3:04.69 (42.47)
 28 Kogan, Daniel             13 APEX-MR              3:15.34    3:22.16 BRNZ   
                                1:31.83 ( )   2:36.06 (1:04.23)     3:22.16 (46.10)
Non-Award Division  
 -- Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   2:50.02         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.08     1:17.56 (41.48)     2:10.11 (52.55)          DQ (38.29)
 -- Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   2:31.11         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  32.02     1:09.11 (37.09)     1:51.57 (42.46)          DQ (31.60)
 -- Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              3:30.30         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
                  35.33     1:21.13 (45.80)     2:16.10 (54.97)          DQ (37.45)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:42.99  JO
              4:43.00  SMAX
              5:09.79  SILV
              5:09.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:09.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   5:33.65    5:18.72 BRNZ   
                  36.79     1:16.75 (39.96)     1:56.91 (40.16)     2:36.31 (39.40)
        3:20.94 (44.63)     4:06.34 (45.40)     4:43.46 (37.12)     5:18.72 (35.26)
Non-Award Division  
  1 Donohoe, Samuel P         14 Manhattan Makos-MR   5:21.98    4:56.47 SILV   
                  30.51     1:07.47 (36.96)     1:46.46 (38.99)     2:25.66 (39.20)
        3:07.06 (41.40)     3:50.68 (43.62)     4:24.85 (34.17)     4:56.47 (31.62)
  2 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          5:21.09    4:56.82 SILV   
                  30.95     1:05.58 (34.63)     1:46.72 (41.14)     2:27.84 (41.12)
        3:07.42 (39.58)     3:50.07 (42.65)     4:24.93 (34.86)     4:56.82 (31.89)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  AGTC
                23.80  SMAX
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 WU, William               15 Twisters-MR            25.55      25.60 BRNZ   
  2 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR     25.42      25.87 BRNZ   
  3 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                  26.36      26.15 BRNZ   
  4 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR            25.85      26.24 BRNZ   
  5 Pinkhasov, David          15 Aquaflames-MR          28.09      26.40 BRNZ   
  6 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR            26.09      26.57 BRNZ   
  7 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                  26.89      26.77 BRNZ   
  8 Sapara, Chris A           16 FREE-MR                27.30      27.34 BRNZ   
  9 Murawski, Adrian          16 FLY-MR                 26.95      27.64 BRNZ   
 10 Wozniak, Robert G         15 Aquaflames-MR          31.90      27.72 BRNZ   
 11 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR              28.67      29.12 BRNZ   
 12 Bast, Michael             15 Aquaflames-MR          28.90      29.16 BRNZ   
 13 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR            28.10      29.29 BRNZ   
 14 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR                27.38      29.42 BRNZ   
 15 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR            33.37      31.01 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Lee, Alexander G          15 FLY-MR                 25.46      25.02 SILV   
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  AGTC
                52.00  SMAX
                54.49  SILV
                54.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 54.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vicioso, Emilio V         16 Flying Dolphins-MR     56.30      54.56 BRNZ   
                  26.15       54.56 (28.41)                                        
  2 WU, William               15 Twisters-MR            55.29      54.93 BRNZ   
                  26.73       54.93 (28.20)                                        
  3 Ebied, Yousef             16 Twisters-MR            55.21      55.47 BRNZ   
                  26.40       55.47 (29.07)                                        
  4 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR            54.61      56.05 BRNZ   
                  27.36       56.05 (28.69)                                        
  5 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR            56.24      56.71 BRNZ   
                  27.24       56.71 (29.47)                                        
  6 Lee, Alexander G          15 FLY-MR                 54.99      56.96 BRNZ   
                  27.69       56.96 (29.27)                                        
  7 McCloskey, Michael A      16 FLY-MR                 57.01      57.13 BRNZ   
                  27.47       57.13 (29.66)                                        
  8 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR            55.30      57.88 BRNZ   
                  28.08       57.88 (29.80)                                        
  9 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR            54.50      58.07 BRNZ   
                  27.22       58.07 (30.85)                                        
 10 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR            57.29      58.56 BRNZ   
                  28.11       58.56 (30.45)                                        
 11 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR     55.91      59.20 BRNZ   
                  28.34       59.20 (30.86)                                        
 12 Murawski, Adrian          16 FLY-MR                 58.84      59.64 BRNZ   
                  28.61       59.64 (31.03)                                        
 13 Leal, Johnny              17 RedTails-MR            58.35      59.79 BRNZ   
                  28.39       59.79 (31.40)                                        
 14 Barnes, Justin            16 KB Makos-MR            57.93      59.86 BRNZ   
                  28.72       59.86 (31.14)                                        
 15 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              1:01.90    1:02.48 BRNZ   
                  30.13     1:02.48 (32.35)                                        
 16 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:01.13    1:03.90 BRNZ   
                  30.38     1:03.90 (33.52)                                        
 17 Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR                58.47    1:04.58 BRNZ   
                  31.16     1:04.58 (33.42)                                        
 18 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          1:10.02    1:10.95 BRNZ   
                  33.45     1:10.95 (37.50)                                        
 19 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          1:19.21    1:12.48 BRNZ   
                  33.16     1:12.48 (39.32)                                        
 20 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:08.09    1:14.89 BRNZ   
                  36.66     1:14.89 (38.23)                                        
 21 Harris-Brown, Devone M    15 ASAP-MR              1:16.26    1:16.90 BRNZ   
                  36.26     1:16.90 (40.64)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  AGTC
              1:54.00  SMAX
              1:57.99  SILV
              1:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, William               15 Twisters-MR          1:59.55    1:58.22 BRNZ   
                  27.14       56.99 (29.85)     1:28.25 (31.26)     1:58.22 (29.97)
  2 Yanos, Athan J            17 Flying Dolphins-MR   2:04.50    2:00.60 BRNZ   
                  26.05       56.00 (29.95)     1:28.38 (32.38)     2:00.60 (32.22)
  3 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          2:02.30    2:01.19 BRNZ   
                  27.72       58.91 (31.19)     1:30.18 (31.27)     2:01.19 (31.01)
  4 Ebied, Yousef             16 Twisters-MR          2:00.92    2:01.26 BRNZ   
                  27.13       57.07 (29.94)     1:28.62 (31.55)     2:01.26 (32.64)
  5 Simon, Ernesto G          17 Twisters-MR          2:23.27    2:01.49 BRNZ   
                  26.91       58.57 (31.66)     1:31.69 (33.12)     2:01.49 (29.80)
  6 McCloskey, Michael A      16 FLY-MR               2:03.29    2:03.10 BRNZ   
                  28.65       59.19 (30.54)     1:31.35 (32.16)     2:03.10 (31.75)
  7 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          2:05.25    2:03.15 BRNZ   
                  28.03       59.52 (31.49)     1:31.45 (31.93)     2:03.15 (31.70)
  8 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          2:06.67    2:04.33 BRNZ   
                  28.34       59.39 (31.05)     1:32.08 (32.69)     2:04.33 (32.25)
  9 Vicioso, Emilio V         16 Flying Dolphins-MR   2:09.65    2:07.13 BRNZ   
                  28.25     1:00.50 (32.25)     1:33.06 (32.56)     2:07.13 (34.07)
 10 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          2:05.01    2:07.26 BRNZ   
                  28.29     1:00.09 (31.80)     1:33.15 (33.06)     2:07.26 (34.11)
 11 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:09.04    2:10.24 BRNZ   
                  28.24     1:00.26 (32.02)     1:34.69 (34.43)     2:10.24 (35.55)
 12 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          2:17.71    2:15.10 BRNZ   
                  29.66     1:02.31 (32.65)     1:39.06 (36.75)     2:15.10 (36.04)
 13 Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR              2:08.58    2:15.17 BRNZ   
                  30.01     1:04.26 (34.25)     1:39.75 (35.49)     2:15.17 (35.42)
 14 Murawski, Adrian          16 FLY-MR               2:13.33    2:15.24 BRNZ   
                  30.70     1:04.59 (33.89)     1:40.40 (35.81)     2:15.24 (34.84)
 15 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              2:18.40    2:20.63 BRNZ   
                                1:04.95 ( )     1:42.92 (37.97)     2:20.63 (37.71)
 16 Barnes, Justin            16 KB Makos-MR          2:17.87    2:20.66 BRNZ   
                  31.48   2:20.66 (1:49.18)                                        
 17 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              2:18.95    2:22.28 BRNZ   
                  31.17     1:07.50 (36.33)     1:45.92 (38.42)     2:22.28 (36.36)
 18 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          2:59.84    2:40.55 BRNZ   
                  33.50     1:13.75 (40.25)     1:58.77 (45.02)     2:40.55 (41.78)
 19 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          2:44.22    2:40.58 BRNZ   
                  33.38     1:15.75 (42.37)     2:01.59 (45.84)     2:40.58 (38.99)
Non-Award Division  
 -- Leal, Johnny              17 RedTails-MR          2:12.14         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  AGTC
              5:11.00  SMAX
              5:17.99  SILV
              5:18.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 WU, William               15 Twisters-MR          5:24.70    5:22.89 BRNZ   
                  29.27     1:01.16 (31.89)     1:33.50 (32.34)     2:06.60 (33.10)
        2:39.14 (32.54)     3:12.43 (33.29)     3:46.18 (33.75)     4:20.02 (33.84)
        4:52.62 (32.60)     5:22.89 (30.27)                                        
  2 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          5:28.14    5:26.74 BRNZ   
                  27.30       57.99 (30.69)     1:30.37 (32.38)     2:04.07 (33.70)
        2:37.93 (33.86)     3:10.66 (32.73)     3:43.79 (33.13)     4:17.77 (33.98)
        4:50.07 (32.30)     5:26.74 (36.67)                                        
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          5:41.29    5:37.08 BRNZ   
                  29.32     1:02.27 (32.95)     1:35.97 (33.70)     2:10.19 (34.22)
        2:43.85 (33.66)     3:18.79 (34.94)     3:53.98 (35.19)     4:29.69 (35.71)
        5:04.37 (34.68)     5:37.08 (32.71)                                        
  4 Leal, Johnny              17 RedTails-MR          6:24.00    6:19.80 BRNZ   
                  32.00     1:08.95 (36.95)     1:45.87 (36.92)     2:25.32 (39.45)
        3:06.21 (40.89)     3:45.68 (39.47)     4:26.99 (41.31)     5:07.99 (41.00)
        5:46.46 (38.47)     6:19.80 (33.34)                                        
  5 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              6:18.91    6:20.44 BRNZ   
                  32.49     1:08.08 (35.59)     1:46.49 (38.41)     2:26.43 (39.94)
        3:07.52 (41.09)     3:46.17 (38.65)     4:26.50 (40.33)     5:06.58 (40.08)
        5:45.21 (38.63)     6:20.44 (35.23)                                        
  6 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          8:18.21    7:32.09 BRNZ   
                  34.42     1:14.60 (40.18)     1:58.78 (44.18)     2:44.53 (45.75)
        3:30.87 (46.34)     4:18.29 (47.42)     5:07.21 (48.92)     5:56.66 (49.45)
        6:45.90 (49.24)     7:32.09 (46.19)                                        
Non-Award Division  
  1 Sanchez, Roger            15 APEX-MR              5:30.00    5:16.19 SILV   
                  27.24       56.81 (29.57)     1:27.53 (30.72)     1:59.35 (31.82)
        2:31.52 (32.17)     3:04.33 (32.81)     3:37.75 (33.42)     4:11.18 (33.43)
        4:44.26 (33.08)     5:16.19 (31.93)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  AGTC
              1:00.00  SMAX
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          1:04.18    1:04.45 BRNZ   
                  31.01     1:04.45 (33.44)                                        
  2 WU, William               15 Twisters-MR          1:05.08    1:05.13 BRNZ   
                  31.51     1:05.13 (33.62)                                        
  3 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   1:06.29    1:06.04 BRNZ   
                  32.28     1:06.04 (33.76)                                        
  4 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          1:05.24    1:06.12 BRNZ   
                  32.33     1:06.12 (33.79)                                        
  5 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          1:07.99    1:07.97 BRNZ   
                  33.04     1:07.97 (34.93)                                        
  6 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          1:04.62    1:08.41 BRNZ   
                  33.38     1:08.41 (35.03)                                        
  7 Murawski, Adrian          16 FLY-MR               1:12.58    1:10.68 BRNZ   
                  34.68     1:10.68 (36.00)                                        
  8 Lee, Alexander G          15 FLY-MR               1:10.75    1:11.93 BRNZ   
                  35.16     1:11.93 (36.77)                                        
  9 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:16.02    1:12.60 BRNZ   
 10 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          1:12.15    1:13.48 BRNZ   
                  36.06     1:13.48 (37.42)                                        
 11 Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR              1:11.49    1:14.16 BRNZ   
                  36.86     1:14.16 (37.30)                                        
 12 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              1:17.02    1:17.27 BRNZ   
                  38.03     1:17.27 (39.24)                                        
 13 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:21.79    1:23.04 BRNZ   
                  39.51     1:23.04 (43.53)                                        
 14 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          1:30.66    1:24.95 BRNZ   
                  40.70     1:24.95 (44.25)                                        
 15 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          1:20.06    1:26.09 BRNZ   
                  42.09     1:26.09 (44.00)                                        
 16 Harris-Brown, Devone M    15 ASAP-MR              1:34.83    1:30.62 BRNZ   
                  43.12     1:30.62 (47.50)                                        
Non-Award Division  
  1 Simon, Ernesto G          17 Twisters-MR          1:05.92    1:02.09 SILV   
                  30.32     1:02.09 (31.77)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  AGTC
              2:11.00  SMAX
              2:16.89  SILV
              2:16.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 WU, William               15 Twisters-MR          2:19.16    2:17.57 BRNZ   
                  32.45     1:06.73 (34.28)     1:42.73 (36.00)     2:17.57 (34.84)
  2 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          2:19.12    2:18.57 BRNZ   
                  32.12     1:07.00 (34.88)     1:42.76 (35.76)     2:18.57 (35.81)
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          2:21.36    2:21.87 BRNZ   
                  33.44     1:09.10 (35.66)     1:46.01 (36.91)     2:21.87 (35.86)
  4 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          2:37.58    2:22.96 BRNZ   
                  32.47     1:08.54 (36.07)     1:46.30 (37.76)     2:22.96 (36.66)
  5 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                2:29.70    2:23.28 BRNZ   
                  33.80     1:10.38 (36.58)     1:48.31 (37.93)     2:23.28 (34.97)
  6 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:34.77    2:25.71 BRNZ   
  7 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          2:25.54    2:28.33 BRNZ   
                  34.03     1:10.91 (36.88)     1:49.99 (39.08)     2:28.33 (38.34)
  8 Wozniak, Robert G         15 Aquaflames-MR        2:35.28    2:28.40 BRNZ   
                  33.34     1:09.60 (36.26)   2:28.40 (1:18.80)                    
  9 Lee, Alexander G          15 FLY-MR               2:49.29    2:29.64 BRNZ   
                  35.72     1:12.90 (37.18)     1:51.51 (38.61)     2:29.64 (38.13)
Non-Award Division  
  1 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          2:21.85    2:14.91 SILV   
                  31.23     1:05.39 (34.16)     1:40.18 (34.79)     2:14.91 (34.73)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  AGTC
              1:06.50  SMAX
              1:10.89  SILV
              1:10.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pena, Matt                15 APEX-MR              1:12.27    1:13.14 BRNZ   
                  34.45     1:13.14 (38.69)                                        
  2 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          1:11.90    1:13.15 BRNZ   
                  34.47     1:13.15 (38.68)                                        
  3 Ambrosio, Jordan          16 RedTails-MR          1:18.85    1:13.81 BRNZ   
                  34.80     1:13.81 (39.01)                                        
  4 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                1:15.68    1:17.11 BRNZ   
                  35.26     1:17.11 (41.85)                                        
  5 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   1:16.64    1:17.75 BRNZ   
                  36.11     1:17.75 (41.64)                                        
  6 Sanchez, Manny            16 UN-MR                1:21.33    1:17.78 BRNZ   
                  36.58     1:17.78 (41.20)                                        
  7 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          1:20.13    1:18.84 BRNZ   
                  37.33     1:18.84 (41.51)                                        
  8 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:19.55    1:22.51 BRNZ   
                  38.81     1:22.51 (43.70)                                        
  9 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                1:23.63    1:23.09 BRNZ   
                  38.84     1:23.09 (44.25)                                        
 10 Harris-Brown, Devone M    15 ASAP-MR              1:39.77    1:37.28 BRNZ   
                  45.87     1:37.28 (51.41)                                        
 11 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:39.12    1:38.42 BRNZ   
                  45.85     1:38.42 (52.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Sanchez, Roger            15 APEX-MR              1:12.05    1:10.83 SILV   
                  32.77     1:10.83 (38.06)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  AGTC
              2:30.10  SMAX
              2:36.79  SILV
              2:36.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yanos, Athan J            17 Flying Dolphins-MR   2:40.50    2:37.98 BRNZ   
                  34.47     1:14.09 (39.62)     1:55.76 (41.67)     2:37.98 (42.22)
  2 Ambrosio, Jordan          16 RedTails-MR          2:47.32    2:41.91 BRNZ   
                  35.08     1:16.45 (41.37)     1:58.91 (42.46)     2:41.91 (43.00)
  3 McCloskey, Michael A      16 FLY-MR               2:39.99    2:42.34 BRNZ   
                  36.25     1:17.32 (41.07)     1:59.93 (42.61)     2:42.34 (42.41)
  4 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:44.69    2:47.68 BRNZ   
                  37.58     1:19.55 (41.97)     2:03.49 (43.94)     2:47.68 (44.19)
  5 Barnes, Justin            16 KB Makos-MR          2:52.33    2:53.22 BRNZ   
                  38.04     1:21.82 (43.78)     2:07.77 (45.95)     2:53.22 (45.45)
  6 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          2:59.22    2:58.91 BRNZ   
                  40.02     1:24.51 (44.49)     2:11.66 (47.15)     2:58.91 (47.25)
  7 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              2:56.62    3:02.04 BRNZ   
                  39.61     1:26.36 (46.75)     2:14.08 (47.72)     3:02.04 (47.96)
Non-Award Division  
  1 Simon, Ernesto G          17 Twisters-MR          2:47.45    2:29.75 AGTC   
                  32.55     1:10.21 (37.66)     1:49.72 (39.51)     2:29.75 (40.03)
 -- Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR              2:47.18         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  AGTC
                58.00  SMAX
              1:02.59  SILV
              1:02.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                1:04.99    1:04.06 BRNZ   
                  28.76     1:04.06 (35.30)                                        
  2 Vazquez, Christian        17 KB Makos-MR          1:06.02    1:05.31 BRNZ   
                  29.05     1:05.31 (36.26)                                        
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          1:05.59    1:05.34 BRNZ   
                  30.38     1:05.34 (34.96)                                        
  4 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          1:06.39    1:05.90 BRNZ   
                  30.48     1:05.90 (35.42)                                        
  5 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          1:06.83    1:07.73 BRNZ   
                  31.15     1:07.73 (36.58)                                        
  6 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:14.67    1:09.63 BRNZ   
                  32.00     1:09.63 (37.63)                                        
  7 Sanchez, Manny            16 UN-MR                1:08.13    1:10.77 BRNZ   
                  32.54     1:10.77 (38.23)                                        
  8 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          1:08.25    1:11.38 BRNZ   
                  31.85     1:11.38 (39.53)                                        
  9 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          1:19.84    1:17.10 BRNZ   
                  33.16     1:17.10 (43.94)                                        
 10 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          1:31.19    1:23.46 BRNZ   
                  37.92     1:23.46 (45.54)                                        
 11 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:17.23    1:26.09 BRNZ   
                  37.93     1:26.09 (48.16)                                        
Non-Award Division  
  1 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          1:04.39    1:01.80 SILV   
                  27.75     1:01.80 (34.05)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  AGTC
              2:12.50  SMAX
              2:24.99  SILV
              2:25.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          2:34.84    2:26.09 BRNZ   
                  29.45     1:04.91 (35.46)     1:45.57 (40.66)     2:26.09 (40.52)
  2 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          2:29.63    2:31.60 BRNZ   
                  32.17     1:10.68 (38.51)     1:51.19 (40.51)     2:31.60 (40.41)
  3 Leal, Johnny              17 RedTails-MR          3:03.51    3:06.11 BRNZ   
                  34.73     1:21.31 (46.58)     2:14.11 (52.80)     3:06.11 (52.00)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  AGTC
              2:08.00  SMAX
              2:27.79  SILV
              2:27.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                2:33.98    2:29.39 BRNZ   
                  31.10     1:07.76 (36.66)     1:56.31 (48.55)     2:29.39 (33.08)
  2 Sanchez, Manny            16 UN-MR                2:35.98    2:31.31 BRNZ   
                  31.85     1:13.30 (41.45)     1:58.84 (45.54)     2:31.31 (32.47)
  3 Murawski, Adrian          16 FLY-MR               2:35.80    2:32.09 BRNZ   
                  32.60     1:10.72 (38.12)     1:56.29 (45.57)     2:32.09 (35.80)
  4 Wozniak, Robert G         15 Aquaflames-MR        2:38.46    2:32.45 BRNZ   
                  32.38     1:08.23 (35.85)     1:57.29 (49.06)     2:32.45 (35.16)
  5 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              2:32.71    2:32.50 BRNZ   
                  29.76     1:08.23 (38.47)     1:56.63 (48.40)     2:32.50 (35.87)
  6 Pinkhasov, David          15 Aquaflames-MR        2:31.19    2:36.68 BRNZ   
                  32.15     1:11.29 (39.14)     1:57.93 (46.64)     2:36.68 (38.75)
  7 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              2:50.55    2:47.58 BRNZ   
                  34.10     1:16.10 (42.00)     2:08.90 (52.80)     2:47.58 (38.68)
Non-Award Division  
  1 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                2:28.86    2:21.17 SILV   
                  28.82     1:03.80 (34.98)     1:46.77 (42.97)     2:21.17 (34.40)
  2 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          2:28.00    2:22.63 SILV   
                  29.89     1:05.43 (35.54)     1:51.20 (45.77)     2:22.63 (31.43)
  3 Vazquez, Christian        17 KB Makos-MR          2:31.03    2:23.80 SILV   
                  29.04     1:07.76 (38.72)     1:50.27 (42.51)     2:23.80 (33.53)
  4 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:33.81    2:24.80 SILV   
                  30.02     1:05.20 (35.18)     1:49.65 (44.45)     2:24.80 (35.15)
  5 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          2:28.98    2:25.98 SILV   
                  29.57     1:07.25 (37.68)     1:51.90 (44.65)     2:25.98 (34.08)
 -- Bast, Michael             15 Aquaflames-MR        2:54.24         DQ        
      Did not finish on back - back
                  34.24     1:17.77 (43.53)     2:11.51 (53.74)          DQ (36.42)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  AGTC
              4:42.00  SMAX
              4:45.89  SILV
              4:45.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sanchez, Roger            15 APEX-MR              4:59.88    4:46.71 BRNZ   
                  29.00     1:03.53 (34.53)     1:40.58 (37.05)     2:18.01 (37.43)
        2:59.11 (41.10)     3:42.56 (43.45)     4:15.53 (32.97)     4:46.71 (31.18)
  2 Pena, Matt                15 APEX-MR              5:17.65    5:00.99 BRNZ   
                  27.02       59.92 (32.90)     1:37.17 (37.25)     2:13.14 (35.97)
        2:59.65 (46.51)     3:49.04 (49.39)     4:24.71 (35.67)     5:00.99 (36.28)
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          5:10.42    5:05.71 BRNZ   
                  30.87     1:06.80 (35.93)     1:43.91 (37.11)     2:21.11 (37.20)
        3:08.41 (47.30)     3:55.89 (47.48)     4:30.96 (35.07)     5:05.71 (34.75)
Non-Award Division  
  1 Ambrosio, Jordan          16 RedTails-MR          4:52.58    4:40.39 AGTC   
                  29.20     1:01.99 (32.79)     1:38.50 (36.51)     2:15.02 (36.52)
        2:55.37 (40.35)     3:37.27 (41.90)     4:10.10 (32.83)     4:40.39 (30.29)
 -- Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          5:02.92         DQ        
      One hand touch - breast
                  28.81     1:03.08 (34.27)     1:41.02 (37.94)     2:18.32 (37.30)
        2:59.55 (41.23)     3:42.74 (43.19)     4:16.21 (33.47)          DQ (30.66)