TST Fall Round Up recap

Danielle Stoermann

    Sixty-three Hammerheads raced at the 2019 Tsunami Fall Round Up in Platte City, MO. The team cruised to 66% best times, 22 District cuts, 16 Championship Bonus cuts, and five new Championship cuts! On to the highlights...

 

80% Best Times or Better

Rylin Beatty (6/7) 85.7%        Isabell Butler (6/7) 85.7%

Sophia Christensen (3/3) 100%        Claire Conrad (9/11) 81.8%

Dakota Cruz (4/5) 80%        Violet Flora (4/4) 100%

Makaila Hayes (5/6) 83%        Ricky Hoover (3/3) 100%

Ava Hughbanks (5/5) 100%        Henry Johnson (2/2) 100%

Natalia Leffler (7/7) 100%        Roman Lewis (8/9) 89%

Gage McClanahan (4/4) 100%        Neala McHugh (8/9) 89%

Teagan Mitchell (4/5) 80%        Sylvia Nguyen (3/3) 100%

Zoe Prado (5/5) 100%        Kennedy Roberts (8/8) 100%

Johnson Seal (2/2) 100%        Ava Serrone (4/5) 80%

Breckyn Shaw (4/4) 100%        Anderson Sibley (4/4) 100%

Jack Stanley (5/6) 83%        Andrew Stone (1/1) 100%

Burke Sutton (6/6) 100%        Ella Turley (6/7) 85.7%

    Jonathan Wolf (6/7) 85.7%

 

Notable Swims

- Rylin Beatty sprinted to a 23 second cut in her 200 free.

- Reagan Bollinger raced her first 200 free.

- Colin Bralley sprinted to a Champ cut in the 100 breast, made a Bonus time in the 200 IM, and dropped 22 seconds for a District cut in the 200 free.

- Ava Broermann cruised to a pair of District cuts in the 100 back and 50 fly.

- Isabell Butler dropped 8 seconds in the 50 breast and another 10 seconds in her 100 free.

- Sophia Christensen dropped over 11 seconds in her 50 breast.

- Adam Conrad grabbed a Bonus cut in the 100 back.

- Claire Conrad earned her District cut in the 50 back.

- Dakota Cruz swam her first 200 free.

- Claire Dierker raced to District times in the 50 breast and 50 free.

- Isaac Dierker made a Bonus time in the 100 fly.

- Natalie Dunaway grabbed a Bonus cut in the 100 free.

- Violet Flora swam her first 25 breast and cut over 8 seconds in her 50 free.

- Zach Gerdes raced his first 200 back and 100 fly, and cut over 10 seconds in the 200 free.

- Kim Greene sprinted to a Bonus cut with a 7 second drop in the 100 back.

- Makaila Hayes raced to a Champ cut in the 100 free, and raced her first 200 fly and 200 breast.

- Ava Hughbanks dropped a big 35 seconds for a District cut in the 500 free, made Bonus times in the 200 IM and 100 fly, swam her first 400 IM, and dropped 10 seconds in her 200 breast.

- Arielle Janssens raced to a Bonus time in the 200 free.

- Chase Kindle cut over 14 seconds in his 100 free, and raced his first 200 free.

- Megan Kindle cruised to a District time with a 7 second cut in the 200 IM.

- Natalia Leffler raced to a District cut in the 50 breast.

- Roman Lewis sprinted to a Bonus time with a 29 second drop in the 500 free, cut 7 for a Bonus time in the 200 back, dropped 8 for a Bonus in the 200 breast, earned another Bonus in the 50 free, and raced his first 400 IM for a District cut.

- Molly Linderman swam her first 200 IM.

- Jacey McGraw sprinted to a 37 second cut for a Bonus time in the 500 free, and made a Bonus cut in the 200 free.

- Neala McHugh swam her first 100 breast.

- Teagan Mitchell raced to a District cut in the 50 breast.

- Sylvia Nguyen swam her first meet as a Hammerhead, racing the 50 breast, 50 free, and 100 IM.

- Brooke Nichols raced her first 500 free.

- Ella Pasquini raced to Districts in the 50 fly, and swam her first 100 back.

- Hannah Petersen dropped over 9 seconds to make Districts in the 200 IM.

- Isla Prado sprinted to Districts in the 100 breast.

- Zoe Prado swam her first 25 breast.

- Rainier Realina raced to a District cut in the 50 breast, and cut over 9 seconds in his 100 back.

- Raphael Realina dropped over 20 seconds in his 200 free.

- Kennedy Roberts sprinted to District cuts in her 50 breast, 100 IM with an 11 second drop, 100 breast with another 11 second drop, and the 50 fly with a 7 second drop.

- Johnson Seal raced to Districts in  the 50 free.

- Ava Serrone swam her first 200 free.

- Breckyn Shaw sprinted to a 12 second cut in her 100 IM and a 16 second cut in her 100 breast.

- Anderson Sibley raced his first 25 breast.

- Jack Stanley raced his first 200 back for a Bonus time, cut 28 seconds for a District time in the 200 free, and raced his first 200 breast for a Bonus cut.

- Hannah Stewart sprinted to Champs with a 9 second cut in the 200 back, made a Champ cut in her 200 free, and made a Bonus cut in the 100 back.

- Isaac Stewart sprinted to a 13 second cut in the 100 IM, made Districts in the 50 back, and earned a Bonus cut in the 50 free.

- Burke Sutton raced to an 11 second drop for Districts in the 200 free, and made District cuts in the 100 free and 50 back.

- Taumr Sutton sprinted to Champs in the 100 breast.

- Ella Turley raced her first 200 breast.

- Jacob Wright swam his first 100 back, 100 IM, and 50 fly.

- Camden Youngblood raced to a District cut in the 100 back.