Swim GSA SCY Records

10 & UNDER GIRLS

 

10 & UNDER BOYS

Maura Schoppa 27.09 (2015)

50 Yard Freestyle

Robert Padgett 26.58 (1998)

Maura Schoppa 59.56 (2015)

100 Yard Freestyle

Robert Padgett 57.60 (1998)

Hannah Martin 2:12.67 (2005)

200 Yard Freestyle

Craig Hertz 2:04.12 (1988)

Hannah Martin 5:47.66 (2005)

500 Yard Freestyle

Adam Nussbaum 6:09.21 (2001)

Maura Schoppa 31.59 (2015)

50 Yard Backstroke

Robert Padgett 29.49 (1998)

Maura Schoppa 1:07.98 (2015)

100 Yard Backstroke

Robert Padgett 1:02.78 (1998)

Rori Rountree 33.87 (2017)

50 Yard Breaststroke

Allan Pritchett 35.35 (1986)

Rori Rountree 1:14.73 (2016)

100 Yard Breaststroke

Allan Pritchett 1:19.25 (1986)

Maura Schoppa 30.44 (2015)

50 Yard Butterfly

Matt Zimmerman 28.42 (1994)

Austin White 1:07.50 (2002)

100 Yard Butterfly

Matt Zimmerman 1:04.38 (1994)

Maura Schoppa 1:08.80 (2015)

100 Yard Individual Medley

Robert Padgett 1:05.57 (1998)

Austin White 2:29.83 (2002)

200 Yard Individual Medley

Robert Padgett 2:23.31 (1998)

11-12 GIRLS

 

11-12 BOYS

Natalie Labonge 24.98 (2008)

50 Yard Freestyle

Craig Hertz 23.22 (1990)

Katie Maggio 55.33 (1999)

100 Yard Freestyle

Craig Hertz 50.09 (1990)

Katie Maggio 1:59.57 (1999)

200 Yard Freestyle

Robert Padgett 1:50.56 (2001)

Austin White 5:17.80 (2004)

500 Yard Freestyle

Craig Hertz 4:56.43 (1990)

Austin White 11:11.75 (2004)

1000 Yard Freestyle

Robert Padgett 11:02.44 (2001)

Austin White 18:43.28 (2004)

1650 Yard Freestyle

Myles Oliver 18:42.43 (2003)

Lucy Pearce 28.83 (2012)

50 Yard Backstroke

Robert Padgett 26.54 (2000)

Lucy Pearce 1:00.85 (2012)

100 Yard Backstroke

Robert Padgett 54.29 (2001)

Maura Schoppa 2:13.65 (2015)

200 Yard Backstroke

Robert Padgett 2:06.97 (2001)

Lindsay Simmons 32.96 (2000)

50 Yard Breaststroke

Brent Halsch 29.87 (1995)

M.E. Miller 1:10.75 (2000)

100 Yard Breaststroke

Brent Halsch 1:04.96 (1995)

Abby Schoppa 2:35.93 (2014)

200 Yard Breaststroke

Charlie Stowers 2:28.89 (2016)

Jennifer Cleveland 27.07 (1997)

50 Yard Butterfly

Matt Zimmerman 24.26 (1996)

Austin White 1:00.07 (2004)

100 Yard Butterfly

Matt Zimmerman 55.29 (1996)

Austin White 2:12.63 (2004)

200 Yard Butterfly

William Ruhm 2:12.12 (2005)

Maura Schoppa 1:02.70 (2017)

100 Yard Individual Medley

Robert Padgett 57.74 (2001)

Austin White 2:13.69 (2004)

200 Yard Individual Medley

Robert Padgett 2:02.11 (2001)

Austin White 4:41.67 (2004)

400 Yard Individual Medley

Robert Padgett 4:35.21 (2001)

13-14 GIRLS

 

13-14 BOYS

Natalie Labonge 23.47 (2009)

50 Yard Freestyle

Robert Padgett 21.77 (2002)

Natalie Labonge 52.48 (2009)

100 Yard Freestyle

Robert Padgett 47.50 (2002)

Maura Schoppa 1:52.74 (2018)

200 Yard Freestyle

Robert Padgett 1:43.53 (2002)

Sadie Covington 5:03.15 (2018)

500 Yard Freestyle

Craig Hertz 4:43.57 (1992)

Sadie Covington 10:32.39 (2018)

1000 Yard Freestyle

Craig Hertz 9:39.47 (1992)

Trish McHardy 17:18.59 (1987)

1650 Yard Freestyle

Craig Hertz 16:21.01 (1992)

Hope Carpenter 58.04 (2015)

100 Yard Backstroke

Robert Padgett 52.37 (2002)

Morgan Jones 2:03.98 (2017)

200 Yard Backstroke

Robert Padgett 1:53.97 (2002)

M.E. Miller 1:06.41 (2002)

100 Yard Breaststroke

Reilly Keaney 59.16 (2017)

M.E. Miller 2:19.07 (2002)

200 Yard Breaststroke

Reilly Keaney 2:10.27 (2017)

Natalie Labonge 56.56 (2009)

100 Yard Butterfly

Craig Hertz 51.25 (1992)

M.E. Miller 2:06.43 (2002)

200 Yard Butterfly

Craig Hertz 1:53.64 (1992)

M.E. Miller 2:08.12 (2002)

200 Yard Individual Medley

Robert Padgett 1:55.29 (2002)

Austin White 4:32.36 (2005)

400 Yard Individual Medley

Craig Hertz 4:04.70 (1992)

15-18 GIRLS

 

15-18 BOYS

Margaret Bardin 23.31 (2006)

50 Yard Freestyle

Chris Compton 20.44 (1990)

Hannah Martin 51.38 (2011)

100 Yard Freestyle

Eugene Godsoe 44.39 (2006)

Amelia Gilchrist 1:50.07 (2015)

200 Yard Freestyle

Tanner Hering 1:37.80 (2019)

Amelia Gilchrist 4:56.10 (2016)

500 Yard Freestyle

Tanner Hering 4:25.39 (2019)

Trish McHardy 10:06.33 (1998)

1000 Yard Freestyle

Tanner Hering 9:20.53 (2019)

Trish McHardy 16:46.94 (1998)

1650 Yard Freestyle

Tanner Hering 15:43.36 (2019)

Lucy Pearce 55.10 (2016)

100 Yard Backstroke

Eugene Godsoe 47.99 (2006)

Hannah Martin 1:57.85 (2009)

200 Yard Backstroke

Eugene Godsoe 1:45.37 (2006)

Makena Markert 1:05.24 (2016)

100 Yard Breaststroke

Reid Mikuta 53.26 (2019)

Carly Hensel 2:20.74 (2002)

200 Yard Breaststroke

Reid Mikuta 1:56.34 (2019)

Maura Schoppa / Natalie Labonge 55.75 (2019 / 2013)

100 Yard Butterfly

Eugene Godsoe 49.43 (2006)

Haley Phillips 2:06.97 (2006)

200 Yard Butterfly

Clay Hering 1:47.89 (2016)

M.E. Miller 2:06.64 (2004)

200 Yard Individual Medley

Reid Mikuta 1:47.52 (2019)

M.E. Miller 4:29.99 (2004)

400 Yard Individual Medley

Tanner Hering 3:53.41 (2019)

SENIOR WOMEN

 

SENIOR MEN

Margaret Bardin 23.31 (2006)

50 Yard Freestyle

Chris Compton 20.44 (1990)

Hannah Martin 51.38 (2011)

100 Yard Freestyle

Eugene Godsoe 44.39 (2006)

Amelia Gilchrist 1:50.07 (2015)

200 Yard Freestyle

Tanner Hering 1:37.80 (2019)

Amelia Gilchrist 4:56.10 (2016)

500 Yard Freestyle

Tanner Hering 4:25.39 (2019)

Trish McHardy 10:06.33 (1998)

1000 Yard Freestyle

Tanner Hering 9:20.53 (2019)

Trish McHardy 16:46.94 (1998)

1650 Yard Freestyle

Tanner Hering 15:43.26 (2019)

Lucy Pearce 55.10 (2016)

100 Yard Backstroke

Eugene Godsoe 47.99 (2006)

Hannah Martin 1:57.85 (2009)

200 Yard Backstroke

Eugene Godsoe 1:45.37 (2006)

Makena Markert 1:05.24 (2016)

100 Yard Breaststroke

Reid Mikuta 543.26 (2019)

M.E. Miller 2:19.07 (2002)

200 Yard Breaststroke

Reid Mikuta 1:56.34 (2019)

Maura Schoppa / Natalie Labonge 55.75 (2019 / 2013)

100 Yard Butterfly

Eugene Godsoe 49.43 (2006)

M.E. Miller 2:06.43 (2002)

200 Yard Butterfly

Clay Hering 1:47.89 (2016)

M.E. Miller 2:06.64 (2004)

200 Yard Individual Medley

Reid Mikuta 1:47.52 (2019)

M.E. Miller 4:29.99 (2004)

400 Yard Individual Medley

Tanner Hering 3:53.41 (2019)