BYB Invitational Recap

Alessandro Eramo

Thank you to all BYB families for helping put on a successful and fast Invitational meet! We had lots of best times, a few team records, and many memories made this past weekend. This was the first time we have had other teams in our facility in nearly two years!

I want to thank every family who volunteered throughout the weekend - nearly 100 BYB families volunteered throughout the weekend filling over 240 volunteer slots! I want to specifically thank our lead volunteers who helped plan and coordinate this weekend's meet.

Thank you Agnes Santoro, Andrea DeGray, Abbie McGourty, Tracey Connelly, Brad Wagner & Tina Patt for leading us through the weekend. A VERY special thank you to our Meet Director Brian Paulsen, Meet Ref Teresa Cook, and our Admin Official Michelle Greenwalt who have been planning this meet since the summer! Without the help of these individuals, our Invitational meet could not have happened. 

 

Team Records:

Allie DeGray, Emma Santoro, Laila Paulsen, and Sophia Krutiy broke the 11-12 Girls 200 Free relay record set in 2016 by Tara Parson, Anna Hughes, Katie Patt, and Hailey Wadell (1:47.06) with a 1:46.41!

Sophia Krutiy broke the 11-12 Girls 100 Backstroke record set in 2018 by Anna Boemer (1:02.5) with a 1:01.57!

Sophia Krutiy also broke her own 200 Backstroke record set earlier this year (2:16) with a 2:13.72!

Amelia Doetsch broke the 13-14 girls 500 freestyle record set back in 2009 by Amanda Adreani (5:22.20) with a 5:19.52!

 

Meet Results:

Meet results are available here

We would like to recognize all top 8 swimmers and top 3 relays from this weekend:

 

Friday Night

500 Free

1st – Amelia Doetsch

3rd – Allie DeGray

 

4th – Vincent Barone

5th – Alex Barone

7th – James Cook

 

200 Fly

2nd – Julia Lembo

3rd – Laila Paulsen

 

3rd – Cole Falk

 

400 IM

3rd – Emma Santoro

 

2nd – Daniel Cory

 

1000 Free

6th – Audrey Cook

7th – Sophia Krutiy

 

 

Saturday 9-12 Session

9-10 200 Medley Relay

1st – Emily Falk, Reese Paulsen, Yuuki Takamatsu, Violet Moreira

 

2nd – Jacob Mirick, Alex Teplitsky, Jacob Wagner, Finn Langton

 

11-12 200 Medley Relay

1st – Emma Santoro, Laila Paulsen, Allie DeGray, Sophia Krutiy

2nd – Carolyn Cote, Kaylee Guo, Juliet McGourty, Elie Wagner

 

1st – James Cook, Malcolm Kelton, Alex Barone, Harvey Homolka

 

9-10 100 Free

4th – Emily Falk

5th – Yuuki Takamatsu

 

4th – Finn Langton

6th – Aaron Kikta

 

11-12 100 Free

1st – Julia Lembo

2nd – Laila Paulsen

6th – Kaylee Guo

 

8th – Dylan Damas

 

9-10 50 Fly

1st – Reese Paulsen

5th – Yuuki Takamatsu

8th – Amber Mouhidin

 

2nd – Jacob Wagner

3rd – Finn Langton

5th – Jacob Mirick

 

11-12 50 Fly

1st – Sophia Krutiy

2nd – Allie Degray

3rd – Julia Lembo

4th – Emma Santoro

5th – Kaylee Guo

8th – Juliet McGourty

 

3rd – Malcolm Kelton

6th – James Cook

 

9-12 200 IM

7th – Daphne Mogan

8th – Emily Falk

 

1st – Alex Barone

 

9-10 50 Back

3rd – Yuuki Takamatsu

4th – Emily Falk

 

2nd – Jacob Mirick

4th – Aaron Kikta

8th – Brady Mruphy

 

11-12 50 Back

1st – Allie DeGray

2nd – Julia Lembo

3rd – Laila Paulsen

5th – Carolyn Cote

7th – Juliet McGourty

8th – Elie Wagner

 

2nd – Alex Barone

3rd – Malcolm Kelton

7th – Dylan Damas

 

9-12 200 Back

1st – Sophia Krutiy

2nd – Emma Santoro

 

9-10 100 Breast

1st – Reese Paulsen

3rd – Amber Mouhidin

6th – Abby Provenzano

 

4th – Jacbo Wagner

5th – Jacob Mirick

7th – Alex Teplitsky

 

11-12 100 Breast

3rd – Allie DeGray

4th – Laila Paulsen

6th – Kaylee Guo

 

1st – James Cook

6th – Luke Berrian

 

9-12 200 Free

1st – Sophia Krutiy

2nd – Emma Santoro

6th – Juliet McGourty

 

1st – Alex Barone

3rd – James Cook

4th – Malcolm Kelton

 

Saturday 8 & Under / 13 & Over Session

8 & Under 100 Medley Relay

1st – Lucy Balicki, Lily Falk, Layla Santoro, Olivia Pisani

 

1st – Jaysen Shieh, Crosby Paulsen, Zac Teplitsky, Arius Wirsch

 

13 & Over 200 Medley Relay

1st – Katie Patt, Audrey Cook, Sydney Cao, Amelia Doetsch

 

4th – Daniel Cory, Sean Tesoro, Vincent Barone, Joe Berrian

 

8 & Under 50 Fly

1st – Lily Falk

 

13 & Over 100 Fly

3rd – Katie patt

5th – Amelia Doetsch

 

7th – Daniel Cory

 

8 & Under 25 Back

3rd – Layla Santoro

5th – Olivia Pisani

6th – Lucy Balicki

8th – Narayani Govindarajan

 

2nd – Arius Wirsch

3rd – Zac Teplitsky

5th – Crosby Paulsen

 

13 & Over 200 Back

2nd – Katie Patt

6th – Sydney Cao

 

6th – Owen Magoon

7th – Joe Berrian

 

8 & Under 50 Free

3rd – Layla Santoro

4th – Lily Falk

 

2nd – Jason Shieh

3rd – Zac Teplitsky

6th – Crosby Paulsen

8th – Arius Wirsch

 

13 & Over 200 Free

3rd – Amelia Doetsch

 

8th – Ian Green

 

8 & Under 25 Breast

6th – Narayani Govindarajan

 

3rd – Crosby Paulsen

 

13 & Over 100 Breast

3rd – Audrey Cook

 

3rd – Sean Tesoro

5th – Daniel Cory

8th – Ian Green

 

8 & Under 100 IM

2nd – Lily Falk

 

13 & Over 200 IM

4th – Katie Patt

6th – Audrey Cook

 

3rd – Sean Tesoro

4th – Daniel Cory

 

Sunday 9-12 Session

9-10 200 Free Relay

1st – Emily Falk, Fran Martin, Yuuki Takamatsu, Reese Paulsen

 

2nd – Jacob Mirick, Finn Langton, Jacob Wagner, Vasili Listapad

 

11-12 200 Free Relay

1st – Allie DeGray, Emma Santoro, Laila Paulsen, Sophia Krutiy

3rd – Daisy McGourty, Claire Connelly, Cordelia Langton, Juliet McGourty

 

2nd – James Cook, Alex Barone, Hayato Takamatsu, Malcolm Kelton

 

9-10 100 Back

3rd – Emily Falk

4th – Yuuki Takamatsu

8th – Fran Martin

 

2nd – Vasili Listapad

5th – Finn Langton

6th – Brady Murphy

7th – Jacob Wagner

 

11-12 100 Back

1st – Sophia Krutiy

2nd – Laila Paulsen

7th – Carolyn Cote

8th – Claire Connelly

 

1st – Alex Barone

6th – Malcolm Kelton

 

9-10 50 Breast

1st – Reese Paulsen

2nd – Julia Medeiros

3rd – Yuuki Takamatsu

5th – Emily Falk

6th – Ava Kawai

 

3rd – Jacob Mirick

4th – Jacob Wagner

6th – Alex Teplitsky

 

11-12 50 Breast

2nd – Allie DeGray

 

2nd – James Cook

 

9-10 100 IM

5th – Fran Martin

6th – Yuuki Takamatsu

 

2nd – Jacob Mirick

 

11-12 100 IM

1st – Julia Lembo

2nd – Emma Santoro

 

2nd – James Cook

3rd – Alex Barone

 

9-12 200 Breast

3rd – Laila Paulsen

 

 

9-10 100 Fly

3rd – Emily Falk

7th – Charlotte Gregory

 

1st – Finn Langton

2nd – Vasili Listapad

 

11-12 100 Fly

1st – Allie DeGray

2nd – Julia Lembo

3rd – Emma Santoro

4th – Laila Paulsen

8th – Daisy McGourty

 

9-10 50 Free

2nd – Reese Paulsen

4th – Fran Martin

8th – Violet Moreira

 

1st – Vasili Listapad

4th – Jacob Mirick

7th – Finn Langton

8th – Jacob Wagner

 

11-12 50 Free

1st – Sophia Krutiy

2nd – Allie DeGray

3rd – Emma Santoro

4th – Julia Lembo

 

1st – Malcolm Kelton

4th – Alex Barone

6th – James Cook

 

Sunday 8 & Under, 13 & Over Session

13 & Over 200 Free Relay

1st – Audrey Cook, Amelia Doetsch, Abby Lane, Katie Patt

 

2nd – Daniel Cory, Ben Terentiyev, Evan Chan, Sean Tesoro

 

8 & Under 100 Free Relay

1st – Lily Falk, Lucy Balicki, Emily Provenzano, Layla Santoro

 

13 & Over 50 Free

4th – Amelia Doetsch

 

1st – Sean Tesoro

7th – Evan Chan

 

 

8 & Under 50 Breast

2nd- Lily Falk

 

2nd – Crosby Paulsen

 

13 & Over 200 Breast

1st – Audrey Cook

 

3rd – Daniel Cory

4th – Ben Terentiyev

 

8 & Under 25 Free

3rd – Layla Santoro

7th – Emily Provenzano

 

2nd – Zac Teplitsky

6th – Crosby Paulsen

 

13 & Over 100 Free

5th – Amelia Doetsch

 

2nd- Sean Tesoro

5th – Evan Chan

 

8 & Under 50 Back

1st – Lily Falk

3rd – Lucy Balicki

4th – Narayani Govindarajan

6th – Emily Provenzano

 

13 & Over 100 Back

5th – Katie Patt

 

3rd – Daniel Cory

7th – Ben Terentiyev

 

8 & Under 25 Fly

1st – Layla Santoro

5th- Lucy Balicki

8th – Brooke DeGray

 

4th – Crosby Paulsen

5th – Zach Teplitsky

 

8 & Under 100 Free

2nd – Layla Santoro

3rd – Lily Falk

 

3rd – Zac Teplitsky