Summer Team: Week 8 In Review

Logan Hall-Potvin
Aug 4, 2019

EDGE SWIM CLUB SUMMER TEAM: WEEK 8 IN REVIEW

AT-A-GLANCE:

Can you believe it?? Another successful and FUN season is in the books! We concluded this week and our season with our sixth straight Vermont Swim Association title! Our team banquet was moved indoors, but that didn't stop us from having tons of fun and celebrating all of our amazing swimmers with paper plate awards, and many other recognitions. Our swimmers trained hard all season and earned their taper as we prepared for the VSA Championship Meet, and it proved to be a huge success! Read on to learn more about our successful championship week.

SPORTSMANSHIP SWIMMERS OF THE WEEK:

Tommy Meek! This submission said, "Tommy went above and beyond showing his team spirit at States. He could be found at the team tent or on the pool deck with his dyed hair, blue leis, top hat, tie-dyed shirt, and face paint ready to cheer on his teammates! Next year I hope the whole team shows up like Tommy did--how cool would that be??" Nice job, Tommy!

Alex Meek! This submission said, "Alex dyed his hair blue for the state championship meet this weekend and was so supportive of his teammates! He was cheering on swimmers on the pool deck and was so pumped up during his relays!" Nice job, Alex!

SUMMER TEAM & LONG COURSE BANQUET:

  • THANK YOU to our amazing Senior Swimmers (aged 15-18) for designing and thinking of individual Paper Plate Awards for all of our Summer Team and Long Course swimmers
  • CONGRATULATIONS to our award winners
    • Long Course Championship Qualifiers:
      • Aiden Boyle - Age Groups
      • Heath Schnipke - Age Groups
      • Anderson McEnaney - Age Groups
      • Brady Morigeau - Age Groups
      • Jack French - Age Groups
      • Pat Frazier - Age Groups
      • Charlie Fahey - Age Groups
      • Luc Gagnon - Age Groups
      • Marin Hemmett - Age Groups
      • Alex Meek - Age Groups
      • Kimberly Nguyen - Age Groups
      • Harry Sanders - Age Groups
      • Esther Cuneo - Seniors
      • Alexis Faith - Seniors
      • Ethan Hoak - Seniors
      • Fraser Milligan - Seniors
      • Caleb Workman - Seniors
      • Blake Ruescher - Seniors
      • Miles Cochrane - Futures
      • Ella Miller - Junior Nationals
    • High Point Winners (Calculated by Individual Events for Dual Meets):
      • 8 & Under Girls: Alissa Pavlov (90 points)
      • 8 & Under Boys: Peter Lyon (35 points)
      • 9-10 Girls: Lila Watkins (40 points)
      • 9-10 Boys: Aiden Boyle (50 points)
      • 11-12 Girls: Annaliese Moylan (30 points)
      • 11-12 Boys: Jack French (35 points)
      • 13-14 Girls: Esther Cuneo (85 points)
      • 13-14 Boys: Luc Gagnon (60 points)
      • 15-18 Girls: Ella Miller (70 points)
      • 15-18 Boys: Miles Cochrane (50 points)
    • Most Improved Award Recipients:
      • 8 & Under: Audrey Golek
      • 9-10: Stella Mosher
      • 11-12: Abby Fitzpatrick
      • 13-14: Emily Gay
      • 15-18: Fraser Milligan
    • Team Spirit Award Recipients:
      • Eliza Rice
      • Caleb Workman

VERMONT SWIM ASSOCIATION CHAMPIONSHIP:

  • DIVISION 1 SCORES
    • EDGE Swim Club: 3,787
    • Burlington Tennis Club: 1,976.50
    • Town of Essex Swim Team: 1,941.50
    • Vergennes Swim Team: 1,715
    • Burlington Country Club: 1,531.50
  • RECAP
    • The weather was calm for the weekend--no heavy winds, not unbearably hot, and not too cool! Our swimmers were pumped up and ready for this meet, as was evident by our LOUD team cheers on the pool deck, and the super-fast swims we had. There were many team records shattered (19 to be exact!), and almost as many VSA Championship Meet records as well (10 total)!
  • Congratulations to our first-time participants at the VSA State Championship meet!
    • Adam Cotton
    • Kuziva Pfende
    • Anastasia Plavshudina
    • Maria Plavshudina
    • Kendall St. Peter
    • Gavin Vogt
    • Violet Wenschhof
    • Eleanor White
    • Parker Wildey
Congratulations to our new team record holders! (VSA Championship Meet Records indicated with **)
  • Alissa Pavlov (Female 7-8 25 Free – 15.93)
  • Annaliese Moylan (Female 12 & Under 100 Back – 1:05.16)
  • Esther Cuneo (Female 14 & Under 100 Back – 1:00.13 | Female 13-14 100 IM – 1:01.42**)
  • Teddi Simons (Female 17-18 50 Breast – 32.19)
  • Ella Miller (New VSA record in the Female 17-18 50 Fly with a time of 26.45**. The team record remains at 25.65 set by Ella Miller on 03/19/19 | New VSA record in the Female 17-18 50 Back with a time of 25.63**.  The team record remains at 25.19 set by Ella Miller on 03/19/19)
  • Aiden Boyle (Male 9-10 25 Free – 13.26 | Male 9-10 25 fly – 15.11)
  • Brady Morigeau (Male 11-12 100 Free – 56.69 | Male 12 & Under 200 Free – 2:05.77 | Male 12 & Under 100 Back – 1:04.21**)
  • Jack French (Male 11-12 50 Breast – 31.81** | Male 12 & Under 100 Breast – 1:10.01**)
  • Joaquin Pinga (Male 15-16 50 Free – 21.80 | Male 15-16 100 Free – 47.43**)
  • Alex Meek (Male 15-18 100 IM – 1:00.19)
  • Miles Cochrane (Male 17-18 200 IM – 1:56.30** | New VSA record in the Male 17-18 100 Breast with a time of 59.10**. The team record remains at 57.68 set by Miles Cochrane on 03/19/19)
  • Male 12 & Under 200-Yard Medley Relay (Brady Morigeau, Jack French, Charles Fahey, Pat Frazier – 2:02.29**)
  • Male 18 & Under 200-Yard Medley Relay (Alex Meek, Miles Cochrane, Joaquin Pinga, Caleb Workman – 1:40.93)
  • Male 18 & Under 200-Yard Freestyle Relay (Alex Meek, Caleb Workman, Miles Cochrane, Joaquin Pinga – 1:31.33)

Congratulations to our first-place finishers!

  • Aiden Boyle (25 Free, 25 Fly)
  • Miles Cochrane (100 Fly, 50 Breast, 100 Breast, 200 IM)
  • Daniel Coel (200 Free)
  • Esther Cuneo (100 Fly, 100 IM, 100 Back, 50 Back)
  • Jack French (50 Breast, 100 Breast, 50 Back)
  • Luc Gagnon (100 Back, 50 Back)
  • Alex Meek (100 Back)
  • Ella Miller (100 Back, 50 Fly, 50 Back)
  • Brady Morigeau (100 Back, 200 Free)
  • Annaliese Moylan (100 IM, 100 Back, 100 Free, 50 Back)
  • Alissa Pavlov (25 Free, 25 Fly, 25 Back, 50 Free)
  • Joaquin Pinga (100 Fly, 50 Free, 100 Free, 200 Free)
  • Oleksiy Plavshudina (100 Breast)
  • Heath Schnipke (100 IM, 50 Free)
  • Kendall St. Peter (25 Free, 25 Back)
  • Caleb Workman (500 Free)
  • Cindy Yang (100 Free)
 
Congratulations to our top five finishers!
  • Allison Biunno (100 Fly, 50 Breast, 100 Breast)
  • Aiden Boyle (25 Back, 50 Free)
  • Ella Byers ( 100 Fly, 100 IM, 100 Breast, 200 Free)
  • Daniel Coel (100 IM, 100 Back, 100 Breast)
  • Peyton Coel (100 Back, 200 Free)
  • Adam Cotton (50 Fly, 50 Back)
  • Sadie Dyhrman (100 IM, 25 Back)
  • Adriana Fahey (200 Free)
  • Charlie Fahey (500 Free, 100 Fly, 100 IM, 200 Free)
  • Owen Fowler (50 Breast, 100 Breast)
  • Eva Frazier (100 Back, 50Back, 200 IM)
  • Pat Frazier (50Free, 100 Back, 50 Fly, 200 Free)
  • Jack French (100 Back)
  • Luc Gagnon (100 Fly, 50 Fly)
  • Anna Hill (100 Free)
  • Lucius Karki (100 IM, 50 Back)
  • Natalie Lyon (100 Fly, 200 Free)
  • Riley Machanic (100 Fly, 100 IM, 100 Back, 50 Fly)
  • Emma Main (200 Free)
  • Grace Matthews (50 Breast, 100 Breast)
  • Alex Meek (100 IM, 50 Back, 200 IM)
  • Ella Miller (50 Free)
  • Brady Morigeau (50 Free, 100 Free)
  • Jesse Parsons (200 Free, 50 Back)
  • Oleksiy Plavshudin (100 IM, 50 Fly)
  • Maria Plavshudina (25 Free)
  • Brooke Schnipke (100 IM)
  • Heath Schnipke (25 Breast, 25 Fly)
  • Charles Simons (200 Free)
  • Teddi Simons (50 Breast, 50 Free, 50 Back)
  • Tyler Simons (25 Breast, 100 IM)
  • Grace Thorburn (50 Breast, 100 Breast, 200 IM)
  • Catherine Walcott (100 Fly, 100 Back, 100 Free)
  • Lila Watkins (100 IM, 25 Fly)
  • Caleb Workman (100 Back, 100 Free, 200 Free)
  • Amelia Worth (100 Fly, 200 IM)
  • Cindy Yang (50 Free, 100 Back, 100 Breast)
Congratulations to our top ten finishers!
  • Megan Baechle (50 Breast, 100 IM, 100 Back, 50 Back)
  • Jordan Baker (50 Breast, 100 Free)
  • Allison Biunno (100 Free)
  • Madison Biunno (25 Fly)
  • Rio Centeno (100 Breast)
  • Olivia Cochran (25 Free, 25 Back)
  • Peyton Coel (100 IM, 50 Free)
  • Adam Cotton (50 Free)
  • Niko Cuneo (50 Breast, 100 Back, 100 Breast)
  • Sadie Dyhrman (25 Fly)
  • Adriana Fahey (100 Fly, 100 Free, 50 Fly)
  • Drew Farmer (200 Free)
  • Calin Fitzgerald (100 IM, 25 Fly)
  • Owen Fowler (100 Free)
  • Rose Gladstone (100 Fly, 100 IM, 100 Breast)
  • Xander Grosselfinger (100 IM)
  • Anna Hill (50 Free, 100 Breast)
  • Lucius Karki (50 Free, 100 Back)
  • Natalie Lyon (100Back, 100 Free)
  • Emma Main (50 Free, 100 Back, 50 Back)
  • Thomas Meek (200 Free)
  • Ryley Morigeau (25 Fly)
  • Elsa Olafsdottir (50 Breast, 100 Back, 200 Free)
  • Beckham Palmer (100 Back)
  • Camden Palmer (25 Free, 100 Back, 25 Back)
  • Elizabeth Parent (100 Back, 100 Breast)
  • Jesse Parsons (50 Free, 100 Free)
  • Kuziva Pfende (25 Back, 50 Free)
  • Munashe Pfende (100 Free)
  • Oleksiy Plavshudin (50 Breast)
  • Maria Plavshudina (25 Back)
  • Charles Simons (100 IM, 100 Free)
  • Tyler Simons (25 Back)
  • Gavin Vogt (50 Back)
  • Catherine Walcott (100 Breast)
  • Lila Watkins (25 Back)
  • Parker Wildey (25 Back)
  • Amelia Worth (50 Breast)

Meet Results

  • Click Here! (You can always find them under the Archives Tab of our website)
  • Contact Coach Logan with any questions or concerns as soon as possible.

More photos: