BlueFins Girls at 2021 Section V Championships

Coach Rob WSA BlueFins

If you haven't yet seen the results from the Section V girls sectional meets held November 6th, here’s a summary of how the BlueFins girls did. After reading, I think you’ll agree with me that there were some very exciting and fast swims from our athletes. They represented their schools and our club very well. Great job girls!

Below is a summary of our currently registered swimmers by event with overall place, prelim time, final times where appropriate, relay splits and other notes of interest. Divers are listed with overall place and score

200 Medley Relay – Class A Meet:
(2) Brighton-A, prelims 1:52.86, finals 1:50.99
Prelimns: (BK) Mingna Xu 26.33
Finals: (BK) Mingna Xu 25.63

(3) Webster-A, prelims 1:53.61, finals 1:52.26
Prelims: (BK) Vivian Nguyen 27.93, (BR) Meghan Martin 33.21, (FL) Nakisha Dinh 26.52, (FR) Melissa Robinson 25.95
Finals: (BK) Vivian Nguyen 28.16, (BR) Meghan Martin 33.05, (FL) Nakisha Dinh 26.24, (FR) Claire Gorton 24.81

(7) Greece, prelims 2:02.64, finals 2:01.15
Prelims: (BK) Jasmine Dinh 29.85
Finals: (BK) Jasmine Dinh 29.99

(9) Penfield-A, prelims 2:03.33, finals 2:03.12
Prelims: (BK) Mary Lennox 32.86, (FR) Chloe Chen 26.38
Finals: (BK) Mary Lennox 31.45, (FR) Chloe Chen 26.51

(EXH) Penfield-B, prelims 2:11.76
Prelims: (BR) Stephanie Novak 37.83

(EXH) Mercy-B, prelims 2:21.19
Prelims: (BR) Gretchen Hochreiter 41.56

200 Medley Relay – Class B Meet:
(1) Honeoye Fall-Lima-A, prelims 1:55.67, finals 1:53.70
Prelims: (FL) Emily Lefrois-Heath 26.75
Finals: (FL) Emily Lefrois-Heath 26.57

(4) Irondequoit-A, prelims 2:00.52, finals 1:59.90
Prelims: (BK) Robin Weber 31.76, (BR) Ila Johnson 34.67
Finals: (BK) Robin Weber 30.87, (BR) Ila Johnson 35.21

(EXH) Irondequoit-B, prelims 2:11.71
Prelims: (BR) Meghan Branco 38.20, (FL) Jane Simon 31.21

200 Freestyle – Class A Meet:
(1) Katy Shaw, Brighton, 1:54.84, 1:54.05
(3) Abby Funk, Greece, 1:56.60, 1:55.46
(7) Kylie Willis, Webster, 2:02.60, 2:02.03
(12) Mary Evans, Greece, 2:05.47, 2:06.10
(20) Kathryn Buck, Webster, 2:09.55
(23) Nina Mastrosimone, Webster, 2:12.66

200 Freestyle – Class B Meet:
(2) Ruby Flanigen, Irondequoit, 2:02.44, 2:02.24
(6) Emi Carey, Mercy, 2:07.77, 2:06.26

200 Individual Medley – Class A Meet:
(8) Meghan Martin, Webster, 2:20.23, 2:19.69
(11) Lauren Martin, Penfield, 2:23.42, 2:23.49
(12) Jasmine Dinh, Greece, 2:26.56, 2:24.44
(14) Marin Bedford, Webster, 2:26.69, 2:24.90
(19) Stephanie Novak, Penfield, 2:28.57
(21) Melek Ozbas Webster, 2:28.80
(27) Chloe Chen, Penfield, 2:34.84

200 Individual Medley – Class B Meet:
(1) Emily Lefrois-Heath, Honeoye Falls-Lima, 2:11.63, 2:11.86
(4) Robin Weber, Irondequoit, 2:27.81, 2:26.79
(10) Jane Simon, Irondequoit, 2:36.24, 2:36.85
(12) Ila Johnson, Irondequoit, 2:39.53, 2:38.86

50 Freestyle – Class A Meet:
(15) Lily Annis, Webster, 27.42, 27.51
(13) Hannah Gentile, Greece, 25.96, 26.08
(17) Elena Skizim, Webster, 27.42
(28) Naomi Vaquera, Webster, 28.13
(31) Kaitlin Black, Brighton 28.28
(36) Jenna Ekstrom, Webster, 29.30
Claire Gorton, Webster, no swim

50 Freestyle – Class B Meet:
No BlueFins entered

1 Meter Diving – Class A Meet:
(3) Ashley LeClaire, Webster, 456.85
(10) Emma Olson, Webster, 355.80

1 Meter Diving – Class B Meet:
No BlueFins entered

100 Butterfly – Class A Meet:
(1) Mingna Xu, Brighton, 56.92, 55.77 Brighton High School Record
(7) Nakisha Dinh, Webster, 1:02.21, 1:01.88
(9) Vivian Nguyen, Webster, 1:02.57, 1:02.52
(10) Jenna Goodridge, Webster, 1:02.93, 1:02.76
(20) Stephanie Novak, Penfield, 1:07.85
(28) Lily Annis, Webster, 1:11.30

100 Butterfly – Class B Meet:
(1) Emily Lefrois-Heath, Honeoye Falls-Lima, 58.90, 59.24

100 Freestyle – Class A Meet:
(14) Mary Lennox, Penfield, 58.04, 57.85
(19) Melissa Robinson, Webster, 59.27
(22) Sera Wiegand, Webster, 1:01.11
(24) Kaitlin Black, Brighton, 1:01.29
(26) Maggie Childs, Webster, 1:01.57
(31) Naomi Vaquera, Webster, 1:02.65
Claire Gorton, Webster, no swim

100 Freestyle – Class B Meet:
(4) Ruby Flanigen, Irondequoit, 56.85, 56.79

500 Freestyle – Class A Meet:
(1) Katy Shaw, Brighton, 5:08.73, 5:06.84
(2) Abby Funk, Greece, 5:13.36, 5:12.40
(6) Kylie Willis, Webster, 5:31.55, 5:29.66
(7) Lauren Martin, Penfield, 5:26.93, 5:32.20
(12) Mary Evans, Greece, 5:34.31, 5:41.25
(16) Kathryn Buck, Webster, 5:54.24, 5:50.93
(15 prelims only) Elena Skizim, Webster, 5:48.55
(19) Nina Mastrosimone, Webster, 5:56.93
(30) Jenna Ekstrom, Webster 6:12.93

500 Freestyle – Class B Meet:
(3) Emi Carey, Mercy, 5:49.71, 5:38.90
(13) Meghan Branco, Irondequoit, 5:59.30, 6:06.24
(16) Gretchen Hochreiter, Mercy, 6:29.02, 6:29.58
Ava Stefanou, Honeoye Falls-Lima, no swim

200 Freestyle Relay – Class A Meet:
(3) Webster-A, prelims 1:45.38, finals 1:41.64
Prelims: (2) Meghan Martin 26.44, (3) Kylie Willis 26.33, (4) Nakisha Dinh 25.44
Finals: (1) Claire Gorton 24.60, (2) Meghan Martin 26.30, (3) Kylie Willis 25.76, (4) Nakisha Dinh 24.98

(5) Greece-A, prelims 1:42.35, finals 1:42.13
Prelims: (2) Hannah Genitle 25.22, (4) Abby Funk 25.60
Finals: (2) Hannah Gentile 25.03, (4) Abby Funk 25.18

(7) Brighton-A, prelims 1:47.65, finals 1:46.25
Prelims: (3) Kaitlin Black 28.02, (4) Katy Shaw 24.64
Finals: (2) Kaitlin Black 27.15, (4) Katy Shaw 24.58

(EXH) Penfield-B, prelims 1:51.67
Prelims: (1) Stephanie Novak 27.37, (4) Lauren Martin 26.98

(EXH) Webster-B, prelims 1:53.64
Prelims: (1) Lily Annis 28.40, (4) Naomi Vaquera 28.08

(EXH) Greece-B, prelims 1:54.28
Prelims: (3) Mary Evans 28.46

200 Freestyle Relay – Class B Meet:
(1) Honeoye Falls-Lima-A, prelims 1:41.78, finals 1:40.78
Prelims: (4) Emily Lefrois-Heath 24.54
Finals: (4) Emily Lefrois-Heath 24.03

(4) Mercy-A, prelims 1:46.88, finals 1:46.61
Prelims (3) Emi Carey (no split)
Finals (3) Emi Carey 26.93

(6) Irondequoit-A, prelims 1:49.99, finals 1:49.33
Prelims: (3) Meghan Branco 29.47, (4) Ruby Flanigen 26.72
Finals: (3) Meghan Branco 29.04, (4) Ruby Flanigen 26.37

(EXH) Mercy-B, prelims 2:01.79
Prelims: (2) Gretchen Hochreiter 30.58

(EXH) Irondequoit-B, prelims DQ
Prelims: (1) Ila Johnson 30.10

100 Backstroke – Class A Meet:
(1) Mingna Xu, Brighton, 57.09, 56.11 Brighton High School Record
(5) Vivian Nguyen, Webster, 1:01.96, 1:00.91
(8) Jasmine Dinh, Greece, 1:03.00, 1:04.27
(11) Melissa Robinson, Webster, 1:07.36, 1:06.40
(15) Maggie Childs, Webster, 1:08.89, 1:08.26
(16) Mary Lennox, Penfield, 1:09.72, 1:10.79
(19) Sera Wiegand, Webster, 1:11.06

100 Backstroke – Class B Meet:
(4) Robin Weber, Irondequoit, 1:07.01, 1:07.10
(10) Jane Simon, Irondequoit, 1:08.48, 1:08.43
(27) Gretchen Hochreiter, Mercy, 1:16.63

100 Breaststroke – Class A Meet:
(5) Nakisha Dinh, Webster, 1:11.80, 1:11.19
(6) Hannah Gentile, Greece, 1:10.91, 1:11.51
(7) Melek Ozbas, Webster, 1:13.79, 1:12.54
(9) Meghan Martin, Webster, 1:13.98, 1:13.36
(10) Marin Bedford, Webster, 1:13.97, 1:14.19
(12 prelims only) Jenna Goodridge, Webster, 1:14.35
(20) Chloe Chen, Penfield, 1:18.48

100 Breaststroke – Class B Meet:
(8) Ila Johnson, Irondequoit, 1:17.86, 1:17.86
(14) Meghan Branco, Irondequoit, 1:25.52, 1:24.34
Ava Stefanou, Honeoye Falls-Lima, no swim

400 Freestyle Relay – Class A Meet:
(4) Brighton-A, prelims 3:44.80, finals 3:39.63
Prelims: (3) Katy Shaw 54.62, (4) Mingna Xu 55.48
Finals: (3) Katy Shaw 53.42, (4) Mingna Xu 52.17

(5) Greece-A, prelims 3:48.19, finals 3:46.92
Prelims: (1) Abby Funk 56.45, (3) Hannah Gentile 58.10
Finals: (1) Abby Funk 56.30, (3) Hannah Gentile 58.13

(--) Webster-A, prelims 3:52.49, finals DQ
Prelims: (2) Melissa Robinson 58.41, (3) Vivian Nguyen 58.09, (4) Kylie Willis 56.36

(EXH) Penfield-B, prelims 2:57.45
Prelims: (2) Mary Lennox 58.71, (3) Lauren Martin 58.12, (4) Chloe Chen 1:00.51

(EXH) Webster-B, prelims 4:09.20
Prelims: (1) Nina Mastrosimone 1:02.02, (2) Lily Annis 1:03.75

(EXH) Greece-B, prelims 4:13.09
Prelims: (1) Jasmine Dinh 1:00.84

400 Freestyle Relay – Class B Meet:
(3) Mercy-A, prelims 4:05.50, finals 3:59.47
Prelims: (1) Emi Carey 58.29
Finals: (1) Emi Carey 1:03.52

(5) Irondequoit-A, prelims 4:08.93, finals 4:01.04
Prelims: (3) Robin Weber 1:03.29, (4) Ruby Flanigen 57.39
Finals: (3) Robin Weber 1:00.43, (4) Ruby Flanigen 57.26

I would also like to recognize some of the performances at the meet for achieving cuts to other meets and significant accomplishments:

The following swimmers will be representing their teams at the NYS High School State Championships:
200 Medley Relay: Brighton (Mingna), Webster (Vivian, Meghan, Nakisha and Claire)
200 FR: Abby, Katy
2IM: Emily
50 FR: Claire
Diving (11 dives): Ashley
100 FL: Emily and Mingna
100 FR: Claire
500 FR: Abby, Katy
100 BK: Mingna
200 Free Relay: Honeoye Falls-Lima (Emily), Webster (Claire, Meghan, Kylie and Nakisha)
4 Free Relay: Brighton (Katy and Mingna)

Section V Swimming Recognition:
Overall Swimmer of the Year: Mingna Xu
Division 1 Swimmer of the Year: Claire Gorton
Division 2 Swimmer of the Year: Katy Shaw
Division 3 Swimmer of the Year, Emily Lefrois-Heath
Class B Sectionals Swimmer of the Meet: Emily Lefrois-Heath

Club National level meet cuts:
2022 National Age Group Championships, Orlando FL: Emi Carey (200 Free)
2022 Speedos Meet, Buffalo, NY: Abby (500 Free), Claire (50 and 100 Free), Katy (200 and 500 Free), Mingna (100 Fly and 100 Back)
2022 USA Futures Meet, Location TBD: Mingna (100 Fly and 100 Back)

Job well done everyone, I’m very proud of your performances and accomplishments. Your hard work and dedication have paid off for you. I’m looking forward to seeing you at practice so we can start working on the foundation for your goals for the rest of this season and beyond.

 

Rob