Locations

One of the top competitive clubs in the state of Texas, LAC runs competitive and non-competitive programs in Keller, Flower Mound, Justin & The Colony.

Short Course Meet Schedule Now Available! CLICK HERE

Congrats to our back to back, 2020 & 2021 Sectionals and TAGS (Texas Age Group Championships) 1st Place Winners and Olympic Trials Qualifiers! 

 

LAC SCY TEAM RECORDS

For LCM records CLICK HERE
 

LAC SCY TEAM RECORDS
 

Girls

8 & Under

Boys

Name

Time

Year

Event

Name

Time

Year

Gabby Standifer

15.13

2000

25 Freestyle

Cooper Lucas

13.57

2014

Koto Kobukai

32.19

2019

50 Freestyle

Cooper Lucas

29.15

2014

Koto Kobukai

1:08.96

2019

100 Freestyle

Cooper Lucas

1:03.20

2014

Koto Kobukai

2:30.50

2019

200 Freestyle

Cooper Lucas

2:15.52

2014

Ella Wang

7:08.50

2020

500 Freestyle

Cooper Lucas 

6:00.25

2014

K. Bozarth

17.42

1987

25 Backstroke

Cooper Lucas

16.63

2014

Drue Rogers

36.48

2020

50 Backstroke

Cooper Lucas

34.16

2014

Ella Wang

1:20.01

2020

100 Backstroke

Aubrey Jaya

1:14.26

2015

M. Ihde

19.66

1987

25 Breaststroke

G. Counts

18.54

1986

M. Ihde

41.85

1988

50 Breaststroke

Matthew Willenbring

40.49

2008

Lauren Chinnis

1:34.03

2010

100 Breaststroke

Ryan Peckham

1:30.74

2012

Margaret Mabry

16.80

2012

25 Butterfly

Cooper Lucas

15.01

2014

Ella Wang

35.09

2020

50 Butterfly

Cooper Lucas

32.61

2014

Koto Kobukai

1:16.64

2019

100 Butterfly

Cooper Lucas

1:12.14

2014

Koto Kobukai

1:22.18

2019

100 IM

Cooper Lucas

1:14.30

2014

Koto Kobukai

2:47.77

2019

200 IM

Cooper Lucas

2:36.25

2014

Rileigh Thornton
Emily Jeacock
Nicole Kimmey
Brileigh Murphee

1:06.26

2005

100 Free Relay

Grant Hu
Luke Axline
Aubrey Jaya
Cooper Lucas

1:00.43

2014

 

Girls

9 & 10

Boys

Natalie Schneider

26.39

2019

50 Freestyle

Cooper Lucas

25.84

2015

Natalie Schneider

57.39

2019

100 Freestyle

Cooper Lucas

55.53

2016

Lily Andruss

2:03.56

2020

200 Freestyle

Cooper Lucas

1:58.64

2016

Lily Andruss

5:24.23

2020

500 Freestyle

Cooper Lucas

5:16.78

2016

Lauren Chinnis

29.75

2012

50 Backstroke

Cooper Lucas

30.07

2016

Lauren Chinnis

1:04.37

2011

100 Backstroke

Evan Pan-Wang 

1:05.16

2020

Catherine Rodenburgh

35.02

2017

50 Breaststroke

Grant Hu

34.06

2016

Emma Garfield

1:11.67

2011

100 Breaststroke

Oliver Feng

1:14.01

2017

Natalie Schneider

28.47

2019

50 Butterfly

Cooper Lucas

27.61

2016

Natalie Schneider

1:03.64

2019

100 Butterfly

Cooper Lucas

1:00.17

2016

Lauren Chinnis

1:05.87

2012

100 IM

Cooper Lucas

1:05.05

2016

Emma Garfield

2:22.00

2011

200 IM

Cooper Lucas

2:16.65

2016

Anika Buhr
Lauren Chinnis
Megan Morris
Emma Garfield

1:53.32

2011

200 Free Relay

David Eydelzon
Cooper Lucas
Elvin Jaya
Hugh Chang

1:51.21

2015

Harshika Jha
Lauren Chinnis
Sophia Maher
Jia Bertrand

4:07.09

2012

400 Free Relay

Cooper Lucas
Elvin Jaya
Beckett Tooley
David Eydelzon

4:01.10

2015

Lila McCutchen

Ananya Gupta

Natalie Schneider

Penelope Peterson

2:06.35

2019

200 Medley Relay

Beckett Tooley

Puta Jaya

Cooper Lucas

David Eydelson

2:04.24

2015

 

Girls

11 & 12

Boys

Julia Wozniak

24.74

2017

50 Freestyle

Luke Garrett

23.34

2020

Natalie Schneider 

53.78

2020

100 Freestyle

Luke Garrett

49.85

2020

Margaret Mabry

1:55.48

2016

200 Freestyle

Luke Garrett

1:47.88

2020

Mychal Morabito

5:09.63

2019

500 Freestyle

Luke Garrett

4:49.31

2020

Margaret Mabry

10:38.20

2016

1000 Freestyle

Cooper Lucas

10:07.75

2017

Allison Moffit

18.01.36

2005

1650 Freestyle

Cooper Lucas

16.49.44

2018

Mychal Morabito

27.84

2019

50 Backstroke

Max Murphy

25.39

2003

Mychal Morabito

57.60

2019

100 Backstroke

Max Murphy

54.25

2003

Margaret Mabry

2:06.04

2016

200 Backstroke

Max Murphy

1:57.41

2003

Bailey Kaiser

30.13

2018

50 Breaststroke

Noah Beladi

29.97

2016

Bailey Kaiser

1:05.38

2018

100 Breaststroke

Noah Beladi

1:04.55

2016

Seanna Muhitch

2:20.10

2019

200 Breaststroke

Noah Beladi

2:21.40

2016

Kit Kat Zenick

27.28

2014

50 Butterfly

Riccardo Osio

24.40

2019

Mychal Morabito

57.74

2019

100 Butterfly

Riccardo Osio

52.06

2019

Megan Hanson

2:11.92

2012

200 Butterfly

Riccardo Osio

1:58.59

2019

Emma Garfield

1:00.76

2013

100 IM

Max Murphy

57.16

2003

Emma Garfield

2:07.55

2013

200 IM

Riccardo Osio

2:02.80

2019

Mychal Morabito

4:32.65

2019

400 IM

Cooper Lucas

4:23.39

2017

Anika Buhr
Emma Garfield
Lauren Chinnis
Morgan Traughber

1:41.74

2013

200 Free Relay

Riccardo Osio

Leo Xiao

Luke Garrett

Hayato Go 

1:37.68

2019

Samantha Adauto
Megan Hanson
Samantha Porter
Emma Garfield

3:40.75

2012

400 Free Relay

Hayato Go

Viktor Zheng

Luke Garrett

Sherwin Xu

3:33.59

2020

Halina Panczyszyn
Bailey Kaiser
Rae Chi
Sylee Ramanathan

1:51.45

2018

200 Medley Relay

Luke Garrett

Dallas Jones 

Riccardo Osio

Leo Xiao 

1:48.84

2019

Halina Panczyszyn
Bailey Kaiser
Rae Chi
Sylee Ramanathan

4:07.29

2018

400 Medley Relay

Luke Garrett

Dallas Jones 

Sherwin Xu 

Hayato Go 

3:57.27

2020

 

Girls

13 & 14

Boys

Lauren Pitzer

22.89

2013

50 Freestyle

Cooper Lucas

21.84

2020

Lauren Pitzer

50.16

2013

100 Freestyle

Cooper Lucas

46.55

2020

Lauren Pitzer

1:48.96

2013

200 Freestyle

Cooper Lucas

1:38.58

2020

Lauren Pitzer

4:52.78

2013

500 Freestyle

Cooper Lucas

4:26.50

2019

B. Barwegen

10:10.40

2002

1000 Freestyle

Cooper Lucas

9:04.39

2020

Seanna Muhitch 

17:07.44

2020

1650 Freestyle

Cooper Lucas

15:19.78

2019

Halina Panczyszyn

55.77

2020

100 Backstroke

Max Murphy

51.92

2005

Mychal Morabito 

2:01.42

2020

200 Backstroke

Max Murphy

1:51.42

2005

W. Hall

1:03.00

2003

100 Breaststroke

Noah Beladi

58.24

2018

W. Hall

2:15.27

2003

200 Breaststroke

Noah Beladi

2:06.78

2018

Kit Kat Zenick

55.17

2016

100 Butterfly

Cooper Lucas

50.36

2020

B. Barwegen

2:03.01

2002

200 Butterfly

Cooper Lucas

1:47.34

2020

Julia Wozniak

2:02.78

2019

200 IM

Cooper Lucas

1:51.64

2020

Emma Garfield 

4:24.19

2015

400 IM

Cooper Lucas

3:52.97

2019

Riley Francis
Kalie Landrum
Julia Wozniak
Azalea Shepherd

1:36.45

2018

200 Free Relay

Cooper Lucas

Michael Ryfa

Riccardo Osio 

Evan Fang

1:29.18

2020

Riley Francis
Kalie Landrum
Julia Wozniak
Azalea Shepherd

3:30.06

2018

400 Free Relay

Cooper Lucas

Michael Ryfa

Riccardo Osio 

Evan Fang

3:14.06

2020

Megan Hanson
Lauren Pitzer
SammieJo Porter
Lauren Savoy

7:37.24

2013

800 Free Relay

Cooper Lucas

Michael Ryfa

Riccardo Osio

Colin Quickstad

7:02.96

2020

Halina Panczynszyn
Bailey Kaiser
Mychal Morabito
Lily Lenzer 

1:47.88

2020

200 Medley Relay

Michael Ryfa 

Brandon Beladi

Riccardo Osio

Cooper Lucas 

1:38.39

2020

Kaylyn King
Jenna Watson
Calissa Castro
Emily Jancosko

3:56.46

2017

400 Medley Relay

Michael Ryfa 

Brandon Beladi

Riccardo Osio

Cooper Lucas 

3:35.33

2020

 

Girls

15 -18

Boys

Lauren Pitzer

22.66

2015

50 Freestyle

Alvin Jiang

Jon Vanzandt 

20.48

20.48

2017

2021

Lauren Pitzer

48.60

2015

100 Freestyle

Andrew Zettle

44.74

2021

Lauren Pitzer

1:45.68

2014

200 Freestyle

Alexander Zettle

1:36.22

2016

Lauren Pitzer

4:42.80

2014

500 Freestyle

Alexander Zettle

4:18.65

2018

Lauren Savoy

10:04.62

2017

1000 Freestyle

Alexander Zettle

9:00.06

2018

Lauren Pitzer

16:23.99

2014

1650 Freestyle

Alexander Zettle

15:20.36

2016

Kara Eisenmann

54.60

2016

100 Backstroke

Alvin Jiang

48.17

2017

Natalie Whalen

1:57.34

2018

200 Backstroke

Brendan Feehery

1:46.04

2015

Emma Garfield

1:01.74

2018

100 Breaststroke

Noah Beladi

54.73

2021

Emma Garfield

2:12.48

2018

200 Breaststroke

Noah Beladi

1:59.23

2021

Kara Eisenmann

53.48

2017

100 Butterfly

Alvin Jiang

47.25

2016

Kara Eisenmann

1:59.09

2016

200 Butterfly

Conor McKenna

1:45.02

2020

Lauren Savoy

2:01.14

2016

200 IM

Brendan Feehery

1:47.60

2015

Lauren Pitzer

4:16.77

2014

400 IM

Cooper Lucas

3:49.88

2020

Priscilla Wongso
Riley Francis
Grace Anderson
Margaret Gholston

1:31.89

2019

200 Free Relay

Alvin Jiang
Alexander Zettle
Cole Giandinoto
Garrett Hollcroft

1:23.58

2017

Priscilla Wongso
Riley Francis
Grace Anderson
Margaret Gholston

3:20.21

2019

400 Free Relay

Andrew Zettle

 Antonio Romero

 Jon Vanzandt

 Cooper Lucas

2:59.05

2021

Lauren Savoy
Lauren Pitzer
Kara Eisenmann
Samantha Porter

7:18.50

2016

800 Free Relay

Andrew Guziec
Cooper Lucas
Andrew Zettle
Antonio Romero

6:35.99

2021

Kara Eisenmann
Lauren Savoy
Katherine Zenick
Lauren Pitzer

1:41.46

2016

200 Medley Relay

Jacob Dix
Noah Beladi
Conor McKenna
Jon Vanzandt

1:30.98

2021

Kara Eisenmann
Lauren Savoy
Katherine Zenick
Lauren Pitzer

3:42.41

2016

400 Medley Relay

Antonio Romero

Noah Beladi

Conor McKenna

Andrew Zettle

3:16.94

2021