Ohio Swimming
Level 2

2022 ISCA Summer Senior Blast

Adam Warner

34 Torpedo swimmers competed at the ISCA Senior Summer Blast

23 swimmers competed in finals

8th Place overall as a team

3 new swimmers achieved first time YMCA National cuts

24 new top 10 team updates

4 new CY Team Records

2 new SWOYSL Records (mixed relays)

 

Top 10 Individual Finishers

Maya Schweikert 1st 200 Back (Winter Junior Nat. Cut), 1st 100 Back (Winter Junior Nat. Cut), 2nd 100 Fly (Winter Junior B Nat. Cut), 2nd 50 Back, 4th 200 Fly (Winter Junior B Nat. Cut), 10th 100 Free

Aiden Leamer 1st 100 Fly (US Open Cut), 3rd 50 Fly, 3rd 50 Free, 6th 200 Fly, 7th 100 Free, 9th 200 IM 

Cooper Tinsley 9th 50 Fly, 10th 100 Back, 

Kevin Glennon 2nd 100 Fly, 4th 100 Free, 8th 50 Free, 10th 50 Fly

John Kaleta 4th 200 Breastroke (Winter Junior Nat. Cut), 4th 50 Breastroke, 7th 100 Breastroke (Winter Junior Nat. Cut), 9th 400 IM

Xander Williams 7th 200 Fly

Jillian Ruffner 10th 100 Free

Ethan Leamer 9th 800 Free

Top 10 Relay Finishers

9th Place Open Boys 400 Medley Relay: Kevin Glennon, John Kaleta, Aiden Leamer, Luke Lentine

5th Place Boys 16 & Under 400 Free Relay: Cooper Tinsley, Seth Broaddrick, Tyler Cukovecki, Xander Williams

5th Place Boys 16 & Under 200 Free Relay: Cooper Tinsley, Seth Broaddrick, Tyler Cukovecki, Xander Williams

8th Place Boys 16 & Under 200 Medley Relay: Will Ballard, Tyler Cukovecki, Cooper Tinsley, Xander Williams

9th Place Girls 16 & Under 200 Medley Relay: Maya Schweikert, Andrya Carlson, Elizabeth Ketcham, Kate Luckett

1st Place “A” Mixed 400 Medley Relay: Maya Schweikert, John Kaleta, Aiden Leamer, Jillian Ruffner

9th Place “B” Mixed 400 Medley Relay: Melanie Schweikert, Liam Rogers, Kevin Glennon, Katie Fisher

4th Place Mixed 400 Free Relay: Aiden Leamer, Maya Schweikert, Katie Fisher, Kevin Glennon

 

Updated CY Top 10 Records Broken

Age Group

Event

Name

Record Broken

15&O Boys

200 Medley Relay

Kevin Glennon

John Kaleta

Aiden Leamer

Caleb Dattilo

New CY Team Top 10 - #7 (1:48.65)

15&O Boys

50 Breast

John Kaleta

New CY Team Top 10 - #2 (30.00)

15&O Boys

100 Breast

John Kaleta

New CY Team Top 10 - #2 (1:06.10)

15&O Boys

200 Breast

John Kaleta

New CY Team Top 10 - #2 (2:23.77)

15&O Boys

200 IM

Aiden Leamer

New CY Team Top 10 - #6 (2:11.94)

15&O Boys

50 Fly

Aiden Leamer

New CY Team Top 10 - #2 (25.58)

15&O Boys

100 Fly

Aiden Leamer

New CY Team Record - #1 (55.63)

15&O Boys

100 Free

Aiden Leamer

New CY Team Top 10 - #9 (53.82)

15&O Boys

50 Free

Aiden Leamer

New CY Team Top 10 - #5 (24.14)

15&O Boys

100 Fly

Kevin Glennon

New CY Team Top 10 - #2 (56.51)

15&O Boys

50 Free

Kevin Glennon

New CY Team Top 10 - #8 (24.54)

15&O Boys

100 Free

Kevin Glennon

New CY Team Top 10 - #5 (53.29)

15&O Boys

200 IM

Leland Woeste

New CY Team Top 10 - #10 (2:15.94)

15&O Boys

200 Fly

Xander Williams

New CY Team Top 10 - #8 (2:10.21)

13-14 Boys

50 Back

Joseph Gertz

New CY Team Top 10 - #7 (30.82)

13-14 Boys

100 Back

Joseph Gertz

New CY Team Top 10 - #4 (1:05.15)

13-14 Boys

200 Back

Joseph Gertz

New CY Team Top 10 - #2 (2:18.10)

13-14 Girls

50 Breast

Andrya Carlson

New CY Team Top 10 - #2 (36.53)

13-14 Girls

100 Fly

Maya Schweikert

New CY Team Record - #1 (1:03.09)

13-14 Girls

200 Fly

Maya Schweikert

New CY Team Top 10 - #2 (2:21.87)

Senior Mixed Relay

Mixed 400 Free Relay

Aiden Leamer

Maya Schweikert

Katie Fisher

Kevin Glennon

New CY Team Record - #1 (3:45.56)

Senior Mixed Relay

Mixed 400 Free Relay

Cooper Tinsley

Melanie Schweikert

Jillian Ruffner

Seth Broaddrick

New CY Team Top 10 - #3 (3:52.56)

Senior Mixed Relay

Mixed 400 Medley Relay

Maya Schweikert

John Kaleta

Aiden Leamer

Jillian Ruffner

New CY Team Record - #1 (4:04.05)

Senior Mixed Relay

Mixed 400 Medley Relay

Melanie Schweikert

Liam Rogers

Kevin Glennon

Katie Fisher

New CY Team Top 10 - #4 (4:16.62)