Junior Olympic Meet - Top 16 Recap

Ryan Hammer
Mar 18, 2019
Marlins,
Congrats to the swimmers who competed at the Junior Olympic Meet the weekend of March 8-10!  Below are the Top 16 Individual Finishers & Top 8 Relays.
----
New Team Records
Thackston McMullan.  50 fly (25.57), 100 fly (55.93), and 200 fly (1:55.80).
----
Event Champions
Thackston McMullan (50 fly, 100 fly)
Ella Jo Piersma (200 free, 500 free)
13-14 Girls 400 Free Relay (Littrell, Gockerman, Lange, Piersma)
13-14 Girls 800 Free Relay (Gockerman, Littrell, Lange, Piersma)
11-12 Boys 400 Medley Relay (Dillon, Ellerman, McMullan, Korner)
------
Top 16 Finishers
-Bishop Carl
200 fly (3rd), 100 fly (4th), 200 free & 500 free (7th), 200 IM (8th), 50 free (9th), 100 free (12th)
-Chase Dillon
50 back, 100 back, and 200 back (4th), 50 free, 100 IM, and 200 IM (8th), 100 free (11th).
-Natalie Gockerman
1650 free (2nd), 500 free (6th), 200 free (11th), 200 & 400 IM (13th), 50 free (15th), 100 free (16th).
-Chase Guenther
200 fly (10th), 100 fly (11th), 100 back (16th)
-Gabby Henz
50 breast (15th)
-Shay Herr
100 back (2nd), 50 back (4th), 200 IM (5th), 50 free & 200 free (12th), 100 free (16th).
-Sydney Herr
200 back (10th)
-Bennett Korner
200 fly (14th)
-Ellen Lange
500 free & 400 IM (12th), 200 fly (14th)
-Emma Littrell
50 free (4th), 1650 free (6th), 100 free (7th), 200 free (8th), 500 free (10th), 100 fly (12th), 200 breast (16th)
-Cammy Lorentz
50 free & 200 free (15th)
-Wambui Mbui
100 Breast (15th)
-Thackston McMullan
50 fly & 100 fly (1st), 50 free, 100 free, 200 free, & 200 fly (2nd), 50 back (3rd)
-Ella Jo Piersma
200 free & 500 free (1st), 50 free & 100 fly (2nd), 100 free & 200 fly (3rd), 200 IM (5th)
-Suhani Prakash
100 back (5th), 100 breast (6th), 100 free & 50 back (7th), 200 free (9th), 50 free (10th), 200 IM (13th)
-Arjun Velayutham
50 back & 100 back (2nd), 50 fly (3rd), 200 IM (6th), 50 free (7th), 200 free (8th), 50 breast (12th)
-------
Relays
-2nd place
10 & Girls 200 Free Relay (Herr, Lorentz, Nixon, Prakash)
-3rd place
11-12 Boys 200 Free Relay (McMullan, Korner, Isham, Dillon)
13-14 Girls 200 Medley Relay (Herr, Littrell, Piersma, Gockerman)
13-14 Girls 200 Free RElay (Littrell, Gockerman, Blankenship, Piersma)
-4th place
11-12 Boys 200 Medley Relay (Dillon, Ellerman, McMullan, Korner)
10 & Under Boys 200 Free Relay (Knapschaefer, Carr, Nixon, Velayutham)
-6th place
13-14 Girls 400 Medley Relay (McKeown, Littrell, Piersma, Gockerman)
10 & Under Boys 200 Medley Relay (Velayutham, Knapschaefer, Nixon, Carr)
-7th place
13-14 Boys 200 Free Relay (Eckert, Guenther, Hammond, Carl)
-8th place
11-12 Boys 400 Free Relay (Dillon, Korner, Isham, McMullan)
13-14 Boys 400 Free Relay (Eckert, Guenther, Adams, Carl)