Back to Back Dual Meets!

Scott Miyako

On Saturday, October 23rd, PAC competed against Legacy Aquatics at Parkrose High School! This was a great opportunity for our athletes to get some early season times in different events than they swam last week. It was also a great chance for our entire team to swim in the Parkrose pool, our newest PAC location. We had fast swims all day long from the entire team, and many swimmers managed to drop time in events they had just swum a week ago. Our mentor athletes did another fantastic job showing our newer swimmers the ropes and helping them throughout the day. Finally, thank you PAC volunteers and Officials for making the meet possible!

Meet Report:

Charlotte Ames - Had 3 great swims, achieving A times in all events and a 0.79 drop in the 50FR!

Lucia Beeler - Dropped time in all 3 events including a huge 17.76 improvement in the 100BK!

Willa Bierman: Willa had an amazing meet with two best times, and two top 10 finishes! 

Henry Cannon – Solid performance, swam 3 events and came close to all of them.

Caio Cobb Rodrigues - Had impressive performances all day and got his A time in his first ever SCY 200FL!

Leela Cobb Rodrigues - Place 1st in the 50BK and dropped over a second in the 500FR!

Sebastian Cordova - Had a great meet and was very close to his best times in the 100FR and 200IM!

Hazel Derr- swam two events and won both.

Scarlett Dickerson: Scarlett had an awesome meet with one best time, two top 10 finishes, and one top 3 finish!

Ania Dolata: Ania had a great meet with three top 5 finishes! 

Macy Drexler, 3rd in the 200 freestyle & 5th in the 100 back with a PR. Nice Work.

Marcus Hanlon - Had two great swims and was able to improve his 100BR by 4.22!

Jane Hanson - Got 1st in all of her events and dropped 6.77 in her 200FR!

Calliope Horn: Calliope had a fantastic meet with two best times, a top 10 finish, and a top 5 finish!

Jude Horn: Jude had an incredible meet with two best times, a top 5 finish, and a top 3 finish!

Lila Howard, four personal best times with 3rd in both the 100 Free & 200 IM. 

Hewitt Hu - Swam 3 great events including 2 A times and a first great first time swim in the 200BR!

Jack Martinson, Two personal best swims in the 100 Breast & 100 Free.

Lydia-Mondé Kalinda-Melcher, 1st place in the 50 Breast, & 2nd in the 50 Free. 

Jake Myers,  4th in the 200 IM. & 5th in the 100 Free.

Cecelia Ku, Crushed three 1st. In the 100 Free, 50 Back & 50 Fly. 2nd in the 50 Breast.

Joshua Lee- three best times including a 5.86 drop in the 200 breaststroke. 

Sydney Little - Was swimming fast all day and dropped over a second in her 50FR!

Thomas Little, First place in the 50 Free & three 2nd place finishes in the 100 Free, 100 IM, 200 Free.

Lucy Lunceford: Lucy had an amazing meet with two best times and two awesome swims!

Sabrina McGarvey- Swam three races and got a best time in the 100 fly.

Tate Medic: Tate had an incredible meet with some great swims and a top 5 finish!

Zach Melaku - Swam best times in all events including a 4.83 drop in the 100FL and a first time swim in the 200BR!

Zachary Mosen: Zachary had a great meet with two best times, and two top 10 finishes!

Thomas Nguyen- Had three good performances including a close to best time in the 50 free.

Daniel Nisley: Daniel had a fantastic meet with one best time, and three top 3 finishes!

Noah Norton - Had 3 very solid swims including a 2.22 drop in the 100FR and a first time swim in the 100FL!

Ivan Palmer, Three huge personal best time drops in the 100 Back, 200 Free, 50 Free.

Oliver Palmer: Oliver had a great meet with one best time, two top 10 finishes, and one top 5 finish!

Clara Penny: Clara had a great meet with one best time, three top 5 finishes, and two B times!

Nolan Penny: Nolan had an awesome meet with two top 2 finishes and a best time in his 25 free!

Leah Richman, Nice work in the 2nd place in the 50 breast, & 3rd in the 100 Back.

Samuel Richman: Samuel had a fantastic meet where he got B times in all of his events, three best times, as well as two first place finishes and one top 5!

Ellie Schneider: Ellie had an awesome meet with two best times and two top 5 finishes!

Sonia Schnell - Had 3 great swims including a 2nd place in the 100BR and was very close to a best time in the 100BK!

Keelin Shockley - Dropped 22.54 in her 100FL and got 1st place in the event!

Michael Spicer- Swam great three events including a win and a 5 second improvement in the 200 breastroke.

Harper Stegeman: Harper had an amazing meet with one best time, one top 10 finish and two top 5 finishes!

Paul Sterner: Paul had a fantastic meet with three best times and three top 10 finishes! 

Taylor Trahan- Swam four events in a single day and got a second place in the 100 freestyle.

Orion Upham- Swam two events and got a third place in the 50 freestyle. 

Jackson Thomas, Big drop in 100 Fly, 3rd in the 200 IM & 2nd in the 50 Free. 

Max Thompson - Got first in the 500FR and dropped 22.34 in his 400IM!

Bailey Trahan - Had 3 great swims and dropped .50 in her 100FR!

Simon Vanderwal, Dropped to 21 seconds total for the 100 breast and 100 free, & 4th in the 200 Back. 

Jay Wei - Got A times in all 4 events and dropped 43.10 in the 500FR!

Kennedy Wheeler - Had two great swims and got her A time in the 50FR!

Summer Whittle - Swam 4 great events including 2 A times, a 1st place in the 100BK and a 23.62 drop in the 100BR!

Jake Wilson-Goodwin- Swam three events and got a best time in the 100 breastroke with a 5 second drop.

 

More photos: