2019-2020 Meet Calendar*
       
DATE MEET LOCATION GROUPS
September 2019
29th Sockeye Sprints Hazen High School Surge, Sockeye & Senior
October 2019
5th-6th October Challenge Rogers High School Surge, Sockeye, Senior 1 & 2
19th-20th IST Sockeye Fall Open Hazen High School Surge, Sockeye & Senior
November 2019
3rd Chinook Pentathlon Mary Wayte Surge, Sockeye
17th IST Mini Sprints Boehm Pool Steelhead, Surge
17th IST Distance Meet Boehm Pool Gold, Senior 1-4
23rd-24th November AGI Juanita High School All Qualifiers
December 2019
6th-8th Husky Invite KCAC Senior 3 & 4
7th-8th Fall Divisionals Mt. Tahoma All Non-Champ Qualifiers
11th-14th SPEEDO Winter JR Championships KCAC All Qualifiers
19th-22nd PN Short Course Championship KCAC All Qualifiers (Including Relay-Only Swimmers)
January 2020
4th-5th Pacific Coast All Stars TBD 11-14 PNS Team Selection
12th Snowflake Classic Hazen High School 9&U Surge
16th-19th WA Open KCAC Senior 1-4
25th-26th Winter Challenge TBD Surge, Sockeye, Senior 1 & 2
February 2020
2nd IST Mini Sprints Boehm Pool Steelhead, Surge
2nd IST Distance Meet Boehm Pool Gold, Senior 1-4
29th- March 1st February Divisionals TBD All Non-Champ Qualifiers
March 2020
7th-8th March Madness Mary Wayte Surge, Sockeye, Senior 1-3
8th 10&U Pentathlon Hazen High School Surge
12th-15th SPEEDO Championships KCAC All Qualifiers (Including Relay-Only Swimmers)
19th-22nd NW Age Group Regionals KCAC All Qualifiers (Including Relay-Only Swimmers)
28th-29th Spring Showdown KCAC All Qualifiers (Includes De-Qualifying Times)
April 2020
24th-26th Dick La Fave A-1 KCAC All Surge & Sockeye Qualifiers
25th-26th Marin Morrison Hazen High School Surge
May 2020
15th-17th IST Sockeye Spring Open A-3 KCAC All Qualifiers
29th- 31st Apple Capital Wenatchee City Pool Surge, Sockeye & Senior
June 2020
6th-7th NAME TBD LC B-1 KCAC TBD
13th-14th Cannonball Classic LC B-2 KCAC TBD
20th-21st Pac Coast KCAC TBD
27th-28th June Jubilee KCAC TBD
July 2020
9th-11th Senior Seattle Open Colman Pool Senior 1-4 (Qualifying times apply to 14&U)
17th-18th Age Group Seattle Open Colman Pool All Surge & Sockeye Qualifiers
23rd-25th SR LC Champs KCAC All Qualifiers (Including Relay-Only Swimmers)
24th-26th SC Summer Divisionals Mt. Tahoma All Non-Champ Qualifiers
28th-August 1st Senior Zones Clovis, CA All 15&O Qualifiers
31st-August 2nd 14&U LC Champs KCAC All Qualifiers (Including Relay-Only Swimmers)
30th-August 2nd Futures Championships TBD All Qualifiers
August 2020
4th-8th SPEEDO Jr National Championships TBD All Qualifiers
5th-8th 14&U Western Age Group Zones Mt. Hood, OR PNS Team Selection
       
  Swimmers should attend all meets listed for their training group  
  Qualifying time standards can be found online under Swimmers → Time Standards or in the meet announcement
       
  Plan on registering early for meets, as some deadlines are significantly earlier than others
  All meet registrations close a MINIMUM of three week prior to the event start date
       
  BOLD meets are IST Hosted events    
  *List is not comprehensive and subject to change