GEORGIA HIGH SCHOOL SWIMMING COACHES ASSOCIATION (GHSSCA) AWARDS

"High school swimming in the state of Georgia is recognized and governed by the Georgia High School Association. This site has been developed and will be maintained by the Georgia High School Swimming Coaches Association. The site is here to foster and promote High School swimming and diving not only in Georgia but throughout the country. Thank you for your interest in Georgia High School Swimming and for visiting our site." http://216.87.191.211/ghssca/PageStyle1.asp?pageID=8

Swimmer & Coach Of The Year  http://216.87.191.211/ghssca/PageStyle1.asp?pageID=16

Year
Swimmer
Coach

2016 - 2017

  Sharon Loughran

2016 - 2017

Emma Cole  

2014 - 2015

 

Sharon Loughran

2013 - 2014

 

Mary Howell Hafner

2009 - 2010

Erin Reisinger

 

2008 - 2009

Erin Reisinger

 

2007 - 2008

Erin Reisinger

 

2003 -2004

Beverly Walker

 

1998 -1999

Julie Manitt

 

 

Criteria for All-State selection 

"The final performances from both the AAAAA meet
and the AAAA, AAA, AA, A meet are combined to determine the top eight performances
in all events. From this list, 1st and 2nd place is First Team All-State; 3rd 
and 4th place is Second Team All-State; 5th and 6th place is Third Team All-State;
and 7th and 8th place is Honorable Mention All-State. Athletes will only be selected
for their highest ranking."  
http://216.87.191.211/ghssca/AllState.asp?Allstate=Years

Year

                                 Athlete Name

All- State Selections

2015 – 2016

Gabbie Gauntt

Melissa Cox

Emma Cole

Evan Arsenault

Girls First Team Team All State

 

Gatlin Saylors

Tyler Yuen

Nicholas Froemming

Luke Bartnicki

Boys Third Team Team All State

 

Peri Charapich

Girls Honorable Mention Team All State

2014 - 2015

David Dingess

Thaddius Macon

Jacob Williams

Nicholas Froemming

Boys First Team Team All State

 

Emma Cole

Evan Arsenault

Jami Williams

Mary Beckwith

Gabbie Gauntt

Girls First Team Team All State

 

Melissa Cox

Johanna Keeline

Girls Second Team Team All State

 

Tyler Yuen

Stephen Lane

Boys Honorable Mention Team All State

 

Peri Charapich

Girls Honorable Mention Team All State

2013 - 2014

Jacob Williams

Thomas Kelley

Mark Keaveney

Jack Gunning

David Dingess

Boys First Team Team All State

 

Gabbie Gauntt

Mary Beckwith

Emma Cole

Kira de Bruyn

Girls First Team Team All State

 

Stephen Lane

Nicholas Froemming

Boys Honorable Mention Team All State

 

Evan Arsenault

Johanna Keeline

Anna Marino

Girls Honorable Mention Team All State

2012 - 2013

Nathan Hufnagel

Boys Second Team Team All State

 

Jack Gunning

Jacob  Williams

David Dingess

Boys Third Team Team All State

 

Johanna Keeline

Mary Beckwith

Anna Marino

Girls Third Team Team All State

2011 - 2012

Kira de Bruyn

Girls First Team Team All State

 

David Sanchez

Boys Second Team Team All State

 

Charlotte Holz

Mary Beckwith

Jane Watts

Girls Honorable Mention Team All State

2010 - 2011

Brian McClintock

Boys First Team Team All State

 

David Sanchez

Boys Second Team Team All State

2009 - 2010

Ben Sheperd

Boys First Team Team All State

 

Jessica Graber

Aven Jackson

Mary Rose Palermo

Adrienne Pilchard

Erin Reisinger

Girls First Team Team All State

 

Brian McClintock

David Beauchamp

Kirk Malcolm

Boys Second Team Team All State

 

David Sanchez

Boys Third Team Team All State

 

Charlotte Holz

Rachel Norman

Girls Honorable Mention Team All State

2008 - 2009

Adrienne Pilchard

Girls First Team Team All State

 

David Sanchez

Brian McClintock

Boys Honorable Mention Team All State

2007 - 2008

Amanda Norman

Mary Rose Palermo

Adrienne Pilchard

Erin Reisinger

Girls First Team Team All State

 

Mathew Carter

Cody Kilch

Brian McClintock

Ben Shepperd

Boys Second Team Team All State

 

Alex Wickes

Boys Third Team Team All State

 

Kelly Obranowicz

Girls Third Team Team All State

2006 - 2007

Erin Reisinger

Girls First Team Team All State

 

Mary Rose Palermo

Amanda Norman

Kelly Obranowicz

Girls Second Team Team All State

 

Rebecca Wickes

Adrienne Pilchard

Kerry East

Girls Honorable Mention Team All State

2005 - 2006

Amanda Norman

Elise Cobb

Jessica Earl

Kelly Obranowicz

Girls Second Team Team All State

2004 - 2005

Beverly Walker

Elise Cobb

Jessica Earl

Karie Haglund

Girls First Team Team All State

 

Jay Webb

Boys Second Team Team All State

2002 - 2003

Karie Haglund

Beverly Walker

Madelein Pilchard

Alison Walker

Girls First Team Team All State

2001 - 2002

Wade Kelly

Boys First Team Team All State

 

Beverly Walker

Alison Walker

Madelein Pilchard

Karie Haglund

 

Girls First Team Team All State

 

Richard Carswell

Drew Natoli

Erik Putkonen

Boys Second Team Team All State

 

Will Thorburn

Boys Third Team Team All State

 

Paul Millard

Boys Honorable Mention Team All State

 

Leslie Gilbert

Caitlyn Seery

Girls Honorable Mention Team All State

2000 - 2001

Wade Kelly

Boys First Team Team All State

 

Jim Boyer

Richard Carswell

Eric Putkonen

Boys Third Team Team All State

 

Alison Walker

Girls Honorable Mention Team All State

1999 - 2000

Wade Kelly

Boys Second Team Team All State

 

Lauren Divosevic

Girls Second Team Team All State

 

Jason Divosevic

Boys Third Team Team All State

 

Linn Thorburn

Girls Third Team Team All State

1998 - 1999

Lauren Divosevic

Lindsey Jo Smith

Linn Thorburn

Girls First Team Team All State

 

Jessica Pirtle

Girls Second Team Team All State

 

Jason Divosevic

Boys Honorable Mention Team All State

 

All American, Academic All-American and Academic Team  Please click on link: http://216.87.191.211/ghssca/PageStyle1.asp?pageID=10