Dallas Fall Invite - Final Results & Standings - 2016 (Updated, PDF)

Dallas Fall Invite - Dates & Locations:  Saturday-Sunday, November 5-6, 2016.

  • Southlake-Carroll ISD Aquatic Center, 1501 W Southlake Blvd, Southlake, TX 76092
  • Keller ISD Natatorium, 1000 Bear Creek Parkway, Keller, TX 76248

Dallas Fall Invite - Division, Teams, & Final Standings:

12U/6th Grade & Younger:
1. Thunder
2. Viper Pigeons
3. Boerne/Zilla
4. Thunder Silver

14U/8th Grade & Younger:
1. Boerne/Zilla
2. Trident Blue
3. Thunder Black
4. Viper Pigeons
5. North Houston
6. Trident Red
7. Cy Fair
8. Thunder Silver

18U /12th Grade & Younger Boys:
1. Cy Fair
2. Lake Jackson
3. Viper Pigeons
4. Thunder Black
5. North Beach
6. Texas Wildcat
7. Thunder Silver
8. Boerne

16U/10th Grade & Younger Boys:
1. Boerne
2. Viper Pigeons
3. Longhorn
4. Thunder

Women’s Open:
1. Thunder
2. Austin Wahoos
3. Viper Pigeons
4. US Air Force Academy
5. UT Women
6. Gator Gals

18U/12thGrade & Younger Girls:
1. Viper Pigeons
2. Cy Fair
3. Thunder
4. Texas Wildcat

Men’s Open
1. Dallas
2. HOPS Blue
3. Thunder Black
4. TOTEX
5. UT Men
6. HOPS White
7. Trident
8. Viper Pigeons
9. North Beach
10. TCU
11. UT-Arlington
12. Thunder Silver

Dallas Fall Invite Results - Saturday, November 5th

Keller ISD Natatorium
7:30 HOPS Blue-15 v. North Beach-2 (Men)
8:20 Th Black-17 v. UT-Arlington-3 (Men)
9:10 TOTEX-13 v. Th Silver-3 (Men)
10:00 Dallas-19 v. TCU-1 (Men)
10:50 Trident-12 v. North Beach-5 (Men)
11:40 UT Men-21 v. UT-Arlington-4 (Men)
12:30 HOPS White-15 v. Th Silver-6 (Men)
1:20 Viper Pigeons-10 v. TCU-1 (Men)
2:10 HOPS Blue-12 v. Trident-2 (Men)
3:00 Th Black-11.5 v. UT Men-11.3 (Men)
3:50 TOTEX-12 v. HOPS White-7 (Men)
4:40 Dallas-9 v. Viper Pigeons-5 (Men)
5:30 Hops Blue-11 v. UT Men-7 (Men)
6:20 Th Black-8 v. Trident-4 (Men)
7:10 TOTEX-14 v. Viper Pigeon-3 (Men)
8:00 Dallas-12 v. HOPS White-7 (Men)

Southlake Pool #1:  Diving Boards
7:30 Viper Pigeons-7 v. Austin -8 (Women)
8:20 USAFA-5 v. UT Women-4 (Women)
9:10 Gator Gals-7 v. Thunder-17 (Women)
10:00 Viper Pigeons-8 v. TX Wildcat-0 (18UG)
10:50 Cy Fair-11.4 v. Thunder-11.3 (18UG)
11:40 ViperPigeons-11 v.GatorGals-10 (Women)
12:30 USAFA-1 v. Austin Wahoos-13 (Women)
1:20 UT Women-3 v. Thunder -11 (Women)
2:10 Viper Pigeons-7 v. Cy Fair-6 (18UG)
3:00 Texas Wildcat-3 v. Thunder-7 (18UG)
3:50 Gator Gals-1 v. Austin Wahoos-8 (Women)
4:40 Viper Pigeons-2 v. UT Women-8 (Women)
5:30 USAFA-3 v. Thunder-9 (Women)
6:20 Texas Wildcat-0 v. Cy Fair-5 (18UG)
7:10 Viper Pigeons-11 v. Thunder-4 (18UG)

Southlake Pool #2: Middle Pool
7:30 Viper Pigeons-14 v. Th Silver-1 (18UB)
8:20 Th Black-21 v. Texas Wildcat-16 (18UB)
9:10 Lake Jackson-11 v. Th Silver-2 (18UB)
10:00 Th Black-11 v. Cy Fair-13 (18UB)
10:50 Longhorn-3 v. Thunder-12 (16U)
11:40 Boerne-6 v. Viper Pigeons-8 (16U)
12:30 Texas Wildcat-9 v. Boerne-7 (18UB)
1:20 N. Beach-10 v. Lake Jackson-9 (18UB)
2:10 Longhorn-7 v. Boerne-12 (16U)
3:00 Texas Wildcat-4 v. Cy Fair-18 (18UB)
3:50 Viper Pigeons-9 v. Thunder-7 (16U)
4:40 ViperPigeons-2 v.LakeJackson-9 (18UB)
5:30 N. Beach-15 v. Thunder Silver-4 (18UB)
6:20 UTA-5 v. Th Silver-0 (Men, 9-12 RR)
7:10 N. Beach-15 v. TCU-4 (Men, 9-12 RR)

Southlake Pool #3:  Entrance
7:30 Longhorn-5 v. Viper Pigeons-7 (16U)
8:20 Th Black-13 v. Th Silver-3 (12U)
9:10 Viper Pigeons-7 v. Th Silver-2 (14U)
10:00 Trident Blue-17 v. N Houston-1 (14U)
10:50 Viper Pigeons-0 v. Th Black-5 (12U)
11:40 Boerne/Zilla-5 v. Th Silver-0 (12U)
12:30 Thunder Black-17 v. Cy Fair-3 (14U)
1:20 Trident Red-6 v. Boerne/Zilla-14 (14U)
2:10 Trident Blue-15 v. Th Silver-0 (14U)
3:00 Viper Pigeons-6 v. N. Houston-3 (14U)
3:50 Viper Pigeons-11 v. Boerne/Zilla-8 (12U)
4:40 Th Black-8 v. Boerne/Zilla-13 (14U)
5:30 Trident Red-16 v. Cy Fair -8 (14U)
6:20 Thunder Black-18 v. Boerne-5 (18UB)
7:10 Boerne-12 v. Thunder-7 (16U)

Dallas Fall Invite Results - Sunday, November 6th

Keller ISD Natatorium
7:30 N Beach-5 v. Th Silver-0 (Men, 9-12 RR)
8:20 UT Men-14 v. Viper Pigeon-1 (Men)
9:10 Trident-7 v. HOPS White-11 (Men)
10:00 HOPS Blue-7 v. TOTEX-3 (Men)
10:50 Thunder Black-6 v. Dallas-9 (Men)
11:40 Th Silver-0 v. TCU-5 (Men, 9-12 RR)
12:30 Viper Pigeons-0 v. Trident-8 (Men, 7th)
1:20 UT Men-9 v. HOPS White-6 (Men, 5th)
2:10 TOTEX-8 v. Th Black-9 (Men, 3rd)
3:00 HOPS Blue-7 v. Dallas-8 (Men, 1st)

Southlake Pool #1:  Diving Boards
7:30 Trident Blue-8 v. Viper Pigeons-6 (14U)
8:20 Gator Gals-7 v. USAFA-9 (Women)
9:10 AustinWahoos-9 v. UT Women-4 (Women)
10:00 Viper Pigeons-2 v. Thunder-13 (Women)
10:50 Thunder-8 v. TX Wildcat-7 (18UG, 3rd/4th)
11:40 N Houston-12 v. Trident Red-9 (14U, 5th)
12:30 Viper Pigeons-5 v. Cy Fair-4 (18UG, 1st)
1:20 Viper Pigeons-7 v. USAFA-2 (Women)
2:10 Gator Gals-3 v. UT Women-10 (Women)
3:00 Austin Wahoos-10 v. Thunder-11 (Women)

Southlake Pool #2: Middle Pool
7:30 UTA-12 v. TCU-13 (Men, 9-12 RR)
8:20 Cy Fair-12 v. Boerne-3 (18UB)
9:10 N Beach-11 v. Viper Pigeons-17 (18UB)
10:00 Boerne-10 v. Th Silver-11 (18UB, 7th)
10:50 Thunder-6 v. Longhorn-7 (16U, 3rd/4th)
11:40 N. Beach-14 v. UTA-13 (Men, 9-12 RR)
12:30 Viper Pigeons-7 v. Boerne-8 (16U, 1st)
1:20 TX Wildcat-6 v. N Beach-13 (18UB, 5th)
2:10 ThBlack-8 v. ViperPigeon-12 (18UB, 3rd)
3:00 Cy Fair-7 v. Lake Jackson-6 (18UB, 1st)

Southlake Pool #3:  Entrance
7:30 N Houston-13 v. Th Silver-12 (14U)
8:20 Boerne/Zilla-20 v. Cy Fair-6 (14U)
9:10 Trident Red-5 v. Th Black-11 (14U)
10:00 Boerne/Zilla-5 v. Th Black-14 (12U)
10:50 Viper Pigeons-13 v. Th Silver-5 (12U)
11:40 Th Silver-0 v. Cy Fair-5 (14U, 7th/8th)
12:30 Viper Pigeons-9 v. Th Black-16 (14U, 3rd)
1:20 Trident Blue-8 v. Boerne/Zilla-11 (14U, 1st)
2:10 Boerne/Zilla-5 v. Th Silver-0 (12U, 3rd)
3:00 ThBlack-13 v. ViperPigeons-10 (12U, 1st)