Dallas Summer Classic

June 24, 2017 - June 25, 2017
Registration Deadline
June 18, 2017
 
For Additional Information, please contact Brandon Dion at [email protected].

 

 

Thunder black.JPG

Dallas Summer Classic - 2017

 

Date & Location:  June 24-25, 2017. Southlake-Carroll ISD Aquatic Center, 1501 West Southlake Blvd, Southlake, TX 76092.  There will be three courses running simultaneously throughout the tournament.  

 

Division & Teams:  teams

  • Men’s Open: 1st - Dallas     2nd - HOPS    3rd Thunder 18’s    4th - TOTEX​    5th - Thun 16’s    6th - VP        7th CFWPC        8th - UTA  

  • Women’s Open/18UG:   1st - HOPS     2nd - Thunder 18’s     3rd - Thunder 16’ 4th - Wahoos    5th - CFWPC

  • 18U/16U Girls:    1st- Viper Pigeons    2nd - Thunder Orange    3rd - Thunder Gray

  • 18U/16U Boys/Coed:   1st - Thunder Black     2nd- Thunder Red    3rd - VP Green    4th - Trident  5th - Thunder Silver     6th - VP Black         7th - Longhorn    8th - Thunder White

  • 14U Coed:    1st - Trident    2nd - CFWPC    3rd - Viper Pigeons    4th - Thunder Boys 5th - Thunder Girls

  • 12U Coed:      1st - Thunder Purple    2nd - Thunder Yellow    3rd - Pegasus            

    

Dallas Summer Classic Schedule: All games will be 6 min quarters using USA Water Polo rules, including tiebreakers for bracket standings. There will be two minutes between periods, two timeouts per game, and games tied after four quarters will do a shoot-out.  Team listed first, wears white caps/starts to the left of the table.

 

 

Saturday, June 24th

Southlake Pool #1:  Diving Boards

7:30 Thunder 18’s 15 v. UTA 3 (Men)

8:20 TOTEX 14 v.  Viper Pigeons 4

9:10 HOPS 11  v.  Thunder 16’s 8 (Men)

10:00 Dallas 13  v. CFWPC 0  (Men)

10:50 Thunder Blk 14 v VP Blk 4 (18UB)

11:40 Trident 16 v Thunder Wh 3 (18UB)

12:30 Thun18s 9 v TOTEX14  (Men  1-4)

1:20 HOPS 2 v Dallas 8 (Men RR 1-4)

2:10 Thunder Blk 15 v Trident 6 (18UB)

3:00 Longhorn 3 v Thun Silver 8 (18UB)

3:50 Thun 18’s 8 v HOPS 10 (Men  1-4)

4:40 TOTEX 10 v  Dallas 13 (Men 1-4)

5:30 Thun Wh 8 v  VP Black 13 (18UB)

6:20 Thun Red13 v Longhorn 4 (18UB)

 

Saturday, June 24th

Southlake Pool #2: Middle Pool

7:30  No Game – Swim Team Practice

8:20  No Game – Swim Team Practice

9:30  Thunder Scholarship Presentation

10:00 HOPS 10 v  Thunder 16 4(Women)

10:50 Wahoos 9  v Thunder 18’s 10(W)

11:40 Thun Red 7 v VP Green 3 (18UB)

12:30 UTA 7 v Viper Pig 20 (Men 5-8)

1:20 Thun 16’s 13v CFWPC 5(Men  5-8)

2:10 CFWPC 5 v Wahoos 9 (Women)

3:00 Thun 16’s7 v Thun 18’s 13(Women)

3:50 UTA 11 v CFWPC 19(Men RR 5-8)

4:40 Viper Pig 10 v Thunder 16s 9( 5-8)

5:30 CFWPC 2 v HOPS 10 (Women)

6:20 VP Green 9v Thun Silver 6 (18UB)

 

 

Saturday, June 24th

Southlake Pool #3:  Entrance

7:30  No Game – Swim Team Practice

8:20  No Game – Swim Team Practice

9:10  No Game – Swim Team Practice

10:00 Trident 10 v CFWPC9 (14U)

10:50 Thunder Boys 6 v VP 12(14U)

11:40 Thunder Gray 2 v VP 5 (18UG)

12:30 Pegasus 7 v Th Purple 13 (12U)

1:20 Trident 13v Thun Girls 6 (14U)

2:10 Thun Orange 6 v VP 10 (18UG)

3:00 Thun Boys 9 v CFWPC 13 (14U)

3:50 Pegasus 5 v Thun Yel 12(12U)

4:40 Thu Gray 7 v Thu Org 2 (18UG)

5:30 Thunder Girls 11 v VP 5 (14U)  

6:20 Thun Pur 9 v Thun Yel 8(12U)

 

 

Sunday, June 25th

Southlake Pool #1:  Diving Boards

7:30 UTA 9 v Thun 16s 17 (Men RR 5-8)

8:20 Viper Pig 8  v CFWPC 4 (Men  5-8)

9:10 Thun18 6 v Dallas10(Men RR 1-4)

10:00 TOTEX 5 v HOPS 8 (Men RR 1-4)

10:50 Longhorn 8 v VP Green 10 (18UB)

11:40 CFWPC 11 v UTA 10 (Men 7th)

12:30 VP 6 v Thunder 16s 8(Men 5th)

1:20  TOTEX 8 v Thun 18s 14 (Men 3rd)

2:10 Dallas 13 v HOPS 4 (Men 1st)

3:00 VP Blk 7 v Thu Silver 8 (18UB-5rd)

3:50  Th Bl  11 v Thun Red 7 (18UB-1st)

 

 

Sunday, June 25th

Southlake Pool #2: Middle Pool

7:30 CFWPC 8 v Thun 16’s 14(Women)

8:20 Thun Blk 5 v Thun White 0 (18UB)

9:10 Trident 11 v VP Black 4 (18UB)

10:00 Thun Red 9 v Thun Silver 4(18UB)

10:50 HOPS 14 v Wahoos 5(Women)

11:40  CFWPC 8 V Thun 18s 12 (W)

12:30 Thun W 5 v Lnghn 19 (18UB-7th)

1:20 Wahoos 8 v Thunder 16s 9 (Women)

2:10 HOPS 13 v Thunder 18’s 8 (Women)

3:00  Trident 5 v VP Green 7 (18UB-3nd)

3:50  Th Gray 4 v Th Orange 7  (18UG)

 

 

Sunday, June 25th

Southlake Pool #3:  Entrance

7:30 CFWPC 14 v Thun Girls 6(14U)

8:20 Thunder Or 6 v VP 13 (18UG)

9:10 Pegasus 3v Thun Purple 10 (12U)

10:00 Trident 10 v Thun Boys 9 (14U)

10:50 CFWPC 7 v Viper Pig 5 (14U)

11:40 Pegasus 4 v Thun Y 9 (12U)

12:30 Thunder Gray 9 v VP 11 (18UG)

1:20 Trident 9 v Viper Pig 12(14U)

2:10 Thun Gs 10 vs Thun Bs 12 (14U)

3:00 Thu Purple 9 v Th Yellow3 (12U)

 

 

12U Coed Division - Thunder Purple12U Coed Division - Thunder Purple

14U Coed Division - Trident

18U/16U Girls Division - Viper Pigeons 

18U Boys Division - Thunder Black

Women's Open Division - HOPS

Men's Open Division - Dallas Masters