Dutton Tournament - Final Results - 2017 (PDF)

Date & Location:  March 4-5, 2016. Southlake-Carroll ISD Aquatic Center, 1501 West Southlake Blvd, Southlake, TX 76092.  There will be three courses running simultaneously throughout the tournament. 

Division, Teams, & Final Standings:

Women’s Open:
1. Thunder 18's
2. HOPS/TT
3. Thunder 16's
4. Gator Gals
5. Thunder Masters
6. Longhorn

8th Grade & Younger:
1. St Marks
2. Thunder Boys
3. Zilla
4. Viper Pigeons
5. Thunder Girls

6th Grade & Younger:
1. Trident
2. Thunder Black
3. Thunder Silver
3. Zilla

Men’s Open:
1. TOTEX
2. HOPS
3. Thunder 18's
3. St Marks
5. Thunder 16's
5. San Antonio

Men’s Open (Continued)
7. 8th Man
7. Dallas
9. Texas Tech
10. Longhorn
11. UT-Arlington
12. Thunder White

 

Format:  All games will be six-minute quarters using USA Water Polo rules, including tiebreakers for bracket standings.  There will be two minutes between all periods and two timeouts per game.  All games tied after four quarters will do a shoot-out to determine the winner.  All divisions will play a round robin between all teams or within bracket play that will then seed the Championship Round.

 

Tournament Committee:  John Rightmyer (Head Referee), Austen Oliver (HOPS), Jim Yates (San Antonio), Tom Andrews (Longhorn), and Joe Linehan (Tournament Director).  Protests are due 15 minutes after game in question to the head referee OR tournament director with a $50 protest fee (if protest is upheld, the $50 fee will be refunded). All disputes, suspensions, etc. will be handled by the tournament committee.

 

Dutton Tournament Schedule (team listed first wears white caps & starts to the left of the table)

Saturday, March 4th

Southlake Pool #1:  Diving Boards
11:00 Pool Open for Warm-up
12:00 HOPS-18 v. Texas Tech-7 (Men)
12:50 Dallas-19 v. Thunder White-11 (Men)
1:40 Thun 18’s-14 v. UT-Arlington-4 (Men)
2:30 TOTEX-20 v. Longhorn-6 (Men)
3:20 St Marks-27 v. Texas Tech-3 (Men)
4:10 8th Man-9 v. Thunder White-1 (Men)
5:00 SanAntonio-16 v. UT-Arlington-4 (Men)
5:50 HOPS/TT-13 v. Thun 16’s-4 (Women)
6:40 HOPS-10 v. St. Marks-4 (Men)
7:30 Thun 18’s-18 v. San Antonio-13 (Men)

Southlake Pool #2: Middle Pool
11:00 Pool Open for Warm-up
12:00 No Game
12:50 No Game
1:40 No Game
2:30 Trident-17 v. Zilla-8 (12U)
3:20 Longhorn-5 v. Thun 16’s-6 (Women)
4:10 Thun Boys-14 v. Viper Pigeons-3 (14U)
5:00 Thunder 16’s-21 v. Longhorn-8 (Men)
5:50 Th 18’s-12 v. Th Masters-11 (Women)
6:40 Dallas-13 v. 8th Man-17 (Men)
7:30 TOTEX-13 v. Thunder 16’s-9 (Men)

Southlake Pool #3:  Entrance
11:00 Pool Open for Warm-up
12:00 ThMasters-6 v.GatorGals-7 (Wom)
12:50 HOPS/TT-16 v.Longhorn-6 (Wom)
1:40 St Marks-18 v. Zilla-4 (14U)
2:30 ThuBlack-13 v. ThunSilver-9 (12U)
3:20 Thun18s-16 v. GatorGals-10 (Wom)
4:10 St Marks-20 v. Thun Girls-2 (14U
5:00 Trident-15 v. Thun Black-9 (12U)
5:50 Zilla-0 v. Thunder Silver-5 (12U)
6:40 Zilla-9 v. Thunder Boys-11 (14U)
7:30 ViperPigeon-15 v. ThGirls-13 (14U)

Sunday, March 5th
Southlake Pool #1:  Diving Boards

7:00 Pool Open for Warm-up
7:30 HOPS-19 v. Dallas-12 (Men)
8:20 Thun 18’s-17 v. Thun 16’s-7 (Men)
9:10 Texas Tech-12 v. Thun White-5 (Men)
10:00 UT-Arlington-8 v. Longhorn-14 (Men)
10:50 HOPS-14 v. Thunder-9 (Men, L-3rd)
11:40 St Marks-12 v. TOTEX-18 (Men, L-3rd)
12:30 HOPS-10 - v. Thun 18’s-15 (Wom-1st)
1:20 Thun White-11 v. UTA -15 (Men-11th)
2:10 HOPS-11 v. TOTEX-12 (Men-1st)

Southlake Pool #2: Middle Pool
7:00 Pool Open for Warm-up
7:30 8th Man-5 v. St Marks-9 (Men)
8:20 TOTEX-14 v. San Antonio-5 (Men)
9:10 Thun 16’s-7 v. Th Masters-5 (Women)
10:00 Gator Gals-9 v. Longhorn-8 (Women)
10:50 Dallas-10 v. Thun16’s-15 (Men-5th/7th)
11:40 8th Man-10 v. SA-11 (Men-5th/7th)
12:30 Gator Gals-3 v. Thun16’s-9 (Wom 3rd)
1:20 Th Masters-5 v. Longhorn-0 (Wom-5th)
2:10 Texas Tech-6 v. Longhorn-8 (Men-9th)

Southlake Pool #3:  Entrance
7:00 Pool Open for Warm-up
7:30 Zilla-5 v. Thunder Black-14 (12U)
8:20 Trident-13 v. Thun Silver-6 (12U)
9:10 Zilla-13 v. Viper Pigeons-6 (14U)
10:00 ThunBoys-10 v. ThunGirls-1 (14U)
10:50 Thun Silver-5 v. Zilla-5 (12U-3rd)
11:40 SM-16 v. Viper Pigeons-3 (14U)
12:30 Trident-14 v. ThBlack-11 (12U-1st)
1:20 Zilla-17 v. Thunder Girls-5 (14U)
2:10 St Marks-15 v. Thun Boys-4 (14U)