National Qualifiers

To date, 213 Westfield Area Y Flyers have qualified for the USATF National Junior Olympic Championships… 156 in Track & Field and 57 in Cross Country.

2022 Cross Country

3 Qualifiers in 3 Individual Events

 Name

 Age 

 Distance 

 Leo Anspach

 10

 3000m

 Anna Youssef 

 14

 4000m

 Jessica Zhou

 14

 4000m

 

2022 Track & Field

9 Qualifiers in 17 Individual Events & 1 Relay

 Athlete

Age

  Event(s)

 Millen Dhiman

  11-12  

  Shot Put, Discus, Javelin   

 Satvik Dhiman

15-16

  Long Jump, Triple Jump, Discus, Javelin 

 Grace Gloster

13-14

  200m, 800m, Long Jump, 4x100m Relay 

 Diya Jain

13-14

  3000m Race Walk

 Alex Kessler

13-14

  200m Hurdles, Javelin

 Sydney Kessler 

13-14

  200m Hurdles, 4x100m Relay

 De'Janna Mathis 

13-14

  Long Jump, 4x100m Relay

 Abigail Wilson

13-14

  4x100m Relay

 Reya Yadav

8 & U

  100m, 200m

 

2021 Track & Field-No qualifying meets.  The below athletes were the 14 NJ Youth Champions

  Athlete

Age

  Event(s)

 Isabella Alvarez-Gomez 

 13-14 

  4x100m Relay

 Grace Closter

13-14

  4x100m Relay

 Brian Guterl

11-12

  1500m Race Walk

 Diya Jain

11-12

  1500m Race Walk

 Syndey Kessler

11-12

  Long Jump

 Elizabeth Koizumi

15-16

  3000m Race Walk  

 De'Janna Mathis

13-14

  4x100n Relay

 Micah Perkins

13-14

 3000m Race Walk

 Alexis Ray

13-14

  4x100m Relay

 Eden Solorzano 9-10

  1500m Run

 Ella Solorzano 13-14

  1500m Run

 Tomas Costa   9-10

  High Jump

 Alexander Kessler  11-12

  Javelin

 Emma Muir  13-14

  Shot Put

2019 Track & Field

9 Qualifiers in 7 Individual Events & 1 Relay

 Athlete

Age

  Event(s)

 Isabella Alvarez-Gomez 

 11-12 

  4x100m Relay

 Colin Brennan

11-12

  Javelin 450g

 Annabella Giudice

9-10

  Long Jump

 Grace Gloster

11-12

  4x100m Relay

 Brian Guterl

9-10

  1500m Race Walk

 Diya Jain

9-10

  1500m Race Walk, Javelin 

 Sydney Kessler

9-10

  Long Jump

 De'Janna Mathis

11-12

  4x100m Relay

 Alexis Ray

11-12

  4x100m Relay

 

2018 Cross Country

5 Qualifiers in 5 Individual Events

 Name

 Age 

 Distance 

 Claire Flagg

13

4000m

 Grace Gloster

10

3000m

 Eamon Mason

12

3000m

 Jasmine Parran 

8

2000m

 Ellie Semple

12

3000m

 

2018 Track & Field

11 Qualifiers in 15 Individual Events

 Name

 Age

  Event(s)

 Alexandra Bonn

 13-14 

  100m Hurdles, 200m Hurdles, Triple Jump 

 Madeline Bonn

9-10

  High Jump

 Gabriel Costa

11-12

  High Jump

 Lucas Costa

9-10

  High Jump, Javelin

 Millen Dhiman

7-8

  Shot Put, Javelin

 Grace Endy

15-16

  3000m Race Walk

 Jackson Folvik

7-8

  Javelin

 Grace Gloster

9-10

  200m

 Elizabeth Koizumi 

11-12

  1500m Race Walk

 Paul Koizumi

15-16

  3000m Race Walk

 Jasmine Parran

7-8

  1500m

 

2017 Cross Country

6 Qualifiers in 6 Individual Events

Name

Age

Distance

Matthew Blessington

8

2000m

Simon Cruz

9

3000m

Reean Dias

8

2000m

Claire Flagg

12

3000m

Jasmine Parran 

7

2000m

Margaret Zhu

14

4000m

 

 

2017 Track & Field

22 Qualifiers in 29 Individual Events and 2 Relays

 Name

    Age   

  Event(s)

 Alexandra Bonn

11-12

  Pentathlon, 80m Hurdles, High Jump, Long Jump  

 Madeline Bonn

9-10

  High Jump, 4x100m

 Cailyn Cajuste

9-10

  4x100m

 Caudell Cajuste

11-12

  4x400m

 Reean Dias

7-8

  1500m

 Grace Endy

13-14

  3000m Race Walk

 Melissa Endy

17-18

  3000m Race Walk

 Orlando Guzman Jr 

11-12

  4x400m

 Katie Hamilton

13-14

  800m

 Gabriel Jackson

11-12

  Javelin, 4x400m

 Elizabeth Koizumi

11-12

  1500m Race Walk

 Paul Koizumi

13-14

  3000m Race Walk

 William McGlynn

13-14

  800m, 1500m, 3000m

 Emma Muir

9-10

  Triathlon, Long Jump, High Jump, Javelin

 Alexis Ray

9-10

  4x100m

 Chris Salkowski

15-16

  Javelin

 Dalila Scouloukas

9-10

  4x100m

 Damian Scouloukas 

11-12

  80m Hurdles, High Jump, Long Jump

 Benjamin Spergel

13-14

  100m Hurdles, 200m Hurdles

 Braden Stryker

13-14

  Shot Put, Discus

 Bryan Tucker

11-12

  200m, Javelin

 Andrew Vilarin

11-12

  4x400m

 

2016 Cross Country

7 Qualifiers in 7 Individual Events

 Name

Age

Distance

 Jordyn Ament

12

3000m

 Caroline Collins

14

4000m

 Simon Cruz

8

2000m

 Orlando Guzman

10

3000m

 Eamon Mason

10

3000m

 William McGlynn

13

4000m

 Andrew Vilarin

10

3000m

 

2016 Track & Field

21 Qualifiers in 25 Individual Events and 1 Relay

 Name

Age

  Event(s)

  Matias Arbelaez

12

  800m

 Alexandra Bonn

11

  80m Hurdles, 4x100m

 Madeline Bonn

8

  Javelin

 Gabriel Costa

10

  Javelin

 Lucas Costa

8

  Long Jump, Javelin

 Grace Endy

13

  3000m Race Walk

 Melissa Endy

17

 v3000m Race Walk

 Mychaela Fields

8

  100m, 200m, 400m

 Abigail Granrath

12

  1500m, 4x100m

 Emma Howlett

12

  Shot Put

 Elizabeth Koizumi

10

  1500m Race Walk

 Paul Koizumi

13

  3000m Race Walk

 Madison Kologi

12

  4x100m

 Jeremy Kronheimer

14

  Javelin

 Eamon Mason

10

  1500m

 Nicole Massa

15

  Discus, Javelin

  William McGlynn

13

  3000m

 Emma Muir

9

  High Jump, Javelin

 Julia Skultety

12

  4x100m

 Zachary Spergel

15

  2000m Steeple Chase, 3000m

 Andrew Vilarin

10

  800m

 

2015 Cross Country

6 Qualifiers in 6 Individual Events

 Name

Age

  Distance

 Caroline Collins

13

  4000m

 Eamon Mason

9

  3000m

 William McGlynn

12

  3000m

 Griffin Murphy

11

  3000m

 Zachary Spergel

14

4000m

 Andrew Vilarin

9

  3000m

 

2015 Track & Field

12 Qualifiers in 16 Individual Events

 Name

Age

  Event(s)

 Alexandra Bonn

10

  100m, 200m, Long Jump

 Grace Endy

12

  1500m Race Walk

 Melissa Endy

16

  3000m Race Walk

 Lauren Henkel

13

  3000m Race Walk

 Elizabeth Koizumi

9

  1500m Race Walk

 Paul Koizumi

12

  1500m Race Walk

 Eamon Mason

9

  1500m

 Nicole Massa

14

  Javelin

 Will McGlynn

12

  3000m

 Emma Muir

8

  Long Jump, Javelin

 Damian Scouloukas

10

  Long Jump

 Braden Stryker

12

  Discus, Shot Put

 

2014 Cross Country

14 Qualifiers in 7 Individual Events and 1 Team Event

 Name

Age

  Distance

 Abigail Granrath

10

  3000m

 Eamon Mason

8

  2000m

 Griffin Murphy

10

  3000m

 Ronit Rao

12

  3000m

 David Sanchez

8

  2000m

 Andrew Vilarin

8

  2000m

 Thomas Whitehead

15

  5000m

 Thomas Chen

 Declan LeWarn

 Will McGlynn

 Dustin Paden

 Jason Paden

 Ronit Rao

 Kyle Tierney

 Brian Viscido

11-12

  3000m Team

 

2014 Track & Field

21 Qualifiers in 11 Individual Events and 2 Relays

 Name

Age

  Event(s)

 Matthew Ackerman

11

  1500m Race Walk

 David Broughton

12

  4x800m

 Thomas Chen

11

  4x800m

 Alannah Clarke

14

  4x800m

 Grace Endy

11

  1500m Race Walk

 Melissa Endy

15

  3000m Race Walk

 Abigail Granrath

10

  1500m

 Lauren Henkel

12

  1500m Race Walk

 Paul Koizumi

11

  1500m Race Walk

 Jeremy Kronheimer

12

  4x800m

 Emily Lenox

13

  4x800m

 Eamon Mason

8

  1500m

 Nicole Massa

13

  4x800m

 William McGlynn

11

  4x800m

 Ronit Rao

12

  4x800m

vKatherine Russell

14

  4x800m

 Barney Veres

11

  4x800m

 Andrew Vilarin

8

  1500m

 Madeline Walters

12

  Javelin, Discus

 Kathryn Whitehead

13

  4x800m

 Thomas Whitehead

15

  2000m Steeple Chase

 

2013 Cross Country

8 Qualifiers in 8 Individual Events

 Name

Age

  Distance

 Thomas Chen

10

  3000m

 Eamon Mason

7

  2000m

 Mia Melao

14

  4000m

 William McGlynn

10

  3000m

 Ronit Rao

11

  3000m

 Zachary Spergel

12

  4000m

 Kathryn Whitehead

12

  3000m

 Thomas Whitehead

14

  4000m

 

2013 Track & Field

23 Qualifiers in 13 Individual Events and 6 Relays

 Name

Age

  Event(s)

 Matthew Ackerman

10

  1500m Race Walk, 4x400m

 Eric Bebel

13

  4x400m, 4x800m

 Ryan Bebel

13

  4x400m, 4x800m

 Dan Brody

14

  4x400m

 Jessica Brown

14

  4x400m

 Thomas Chen

10

  4x400m

 Isabella DeSimone

14

  4x400m, 4x800m

 Grace Endy

10

  1500m Race Walk, Long Jump

 Melissa Endy

14

  3000m Race Walk, 4x800m

 Colleen Glynn

13

  4x400m, 4x800m

 Abigail Granrath

9

  1500m

 William Loggia

12

  4x800m

 Nicole Massa

12

  Javelin

 William McGlynn

10

  1500m, 4x400m

 Ajay Olson

12

  Long Jump

 Ronit Rao

11

  4x800m

 Katelyn Romanovich

14

  4x400m, 4x800m

 Zachary Spergel

12

  3000m, 4x800m

 Braden Stryker

10

  Shot Put, 4x400m

 Brian Viscido

11

  4x800m

 Madeline Walters

11

  Javelin

 Thomas Whitehead

14

  3000m, 4x400m, 4x800m

 Michael Zacieracha

14

  800m, 4x400m, 4x800m

 

2012 Cross Country

7 Qualifiers in 7 Individual Events

 Name

Age

  Distance

 Thomas Chen

10

  3000m

 Will McGlynn

10

  3000m

 Zachary Spergel

12

  3000m

 Benjamin Tretter

8

  2000m

 Brian Viscido

10

  3000m

 Thomas Whitehead

13

  4000m

 Zachary Zacieracha

10

  3000m

 

2012 Track & Field

17 Qualifiers in 7 Individual Events and 3 Relays

 Name

Age

  Event(s)

 Matthew Ackerman

9

  1500m Race Walk

 Ian Andrew

13

  4x400m

 Amanda Bush

14

  4x800m

 Isabella DeSimone

13

  4x400m

 Paul Dunham

14

  4x400m

 Grace Endy

9

  1500m Race Walk

 Melissa Endy

13

  3000m Race Walk

 Caitlin Glynn

15

  1500m, 3000m

 Abigail Granrath

8

  800m

 Jae Heo

14

  4x400m

 James Lynch

14

  4x400m

 Megan Power

14

  4x400m, 4x800m

 Cindy Qiang

13

  4x400m, 4x800m

 Darian Siegel

14

  4x400m

 Ryan Siegel

14

  4x400m

 Jillian Walter

14

  4x400m, 4x800m

 Emily Wilson

12

  80m Hurdles

 

2011 Cross Country

1 Qualifier in 1 Individual Event

 Name

Age

  Distance

 Elizabeth Shoobs

8

  2000m

 

2011 Track & Field

9 Qualifiers in 5 Individual Events and 1 Relay

 Name

Age

  Event(s)

 Amanda Bush

13

  4x800m

 Claire Drewniak

14

  4x800m

 Katie Drewniak

14

  4x800m

 Paul Dunham

13

  Javelin

 Grace Endy

8

  Long Jump

 Melissa Endy

12

  1500m Race Walk

 Lauren Henkel

8

  1500m Race Walk

 Nicole Massa

10

  Javelin

 Jillian Walter

13

  4x800m

 

2010 Track & Field

1 Qualifier in 1 Individual Event

 Name

Age

  Event(s)

 Melissa Endy

11

 1500m Race Walk

 

2009 Track & Field

1 Qualifier in 1 Individual Event

 Name

Age

 Event(s)

  Melissa Endy

10

 1500m Race Walk