2022 July 14-17

South Carolina Long Course Age Group State Championship

North Charleston Aquatic Center

North Charleston, SC

The following swimmers have qualified for these events. Not all swimmers will choose to participate at the event, and swimmers must limit their events to eight individual strokes (not more than three events per day). State qualifications from short course transfer to long course, and vice versa (short course cuts are noted with a "(y)" meaning "yards" not meters). Bolded names are those who will compete at the SC Long Course State Championship. Long course events take place in a 50m pool.

 

Boys 10 & Under

Keith Aikman (9) – 50 Fly, 100 Fly

Jaxon Ball (9) – 200 IM, 50 Fly, 50 Back, 100 Back

Holden Jickling (8) – 50 Fly, 50 Back, 100 Back, 50 Free, 100 Free,

Jesse Lempesis (10) – 50 Fly(y), 50 Free(y)

Heyward Loichinger (9) – 50 Back(y), 100 Back(y), 50 Free

Matthew Mullen (10) – 50 Free (y)

 

Girls 10 & Under

Kara Pomerantz (9) – 50 Free

Nora Ross (10) – 50 Back, 50 Free , 100 Free, 200 Free, 400 Free

Helen Russell (10) – 50 Fly (y), 100 Back

Ella Sidebottom (10) – 200 IM, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 100 Breast, 100 Back

Reves Sidebottom (10) – 200 IM, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 50 Fly, 100 Fly, 50 Back, 100 Back

Zuri Swain-Moore (10) – 50 Back, 50 Free

 

Boys 11-12

Hunter Billings (12) – 50 Back (y), 100 Back (y)200 Back (y)

Ben Burnette (12) – 50 Back (y), 50 Free

Wheeler Cooper (12) – 50 Free

Adam Eldridge (12) – 50 Fly (y), 100 Fly (y), 50 Free

Simon Ford (12) – 50 Breast

Andres Jakymiw (12) – 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free (y), 800 Free, 1500 Free, 50 Fly, 100 Fly, 50 Back, 100 Back

Logan Patterson (11) –50 Back (y), 100 Back (y), 200 Back, 50 Free

 

Girls 11-12

Ashlyn Cook (12) – 200 IM, 400 IM, 50 Breast, 100 Breast (y), 200 Breast, 50 Fly (y), 100 Fly,

Phoebe Hayes (12) – 200 IM, 50 Free, 200 Free (y), 50 Fly, 100 Fly, 50 Back, 100 Back, 200 Back

Carson Hyder (11) –  100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free (y), 1500 Free (y), 50 Back (y), 100 Back, 200 Back

Eryn Lee (12) – 400 IM, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Back (y), 100 Back, 200 Back, 200 Fly, 200 Breast (y)

Leah Whipkey (12) – 400 IM, 50 Free, 100 Free, 800 Free, 1500 Free, 50 Back, 100 Back, 200 Back

 

Boys 13-14

Jake Calvert (13) – 100 Breast, 100 Fly, 200 Fly (y), 50 Free, 100 Free (y), 100 Back (y)

Daniyal Eldridge (14) – 200 IM, 400 IM (y), 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free, 100 Breast, 200 Breast, 100 Fly, 200 Fly (y), 100 Back, 200 Back

Sean Groeber (14) – 200 IM, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free (y), 1500 Free (y), 100 Breast, 200 Breast, 100 Back (y), 100 Fly

Parker Hamilton (14) – 200 IM, 400 IM (y), 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free (y), 800 Free (y), 100 Fly (y), 100 Back, 200 Back,

Micah Kornegay (14) – 100 Breast (y), 50 Free (y), 200 Breast (y), 100 Free (y)

Jude Nicksic (13) – 50 Free, 100 Free

Zane Ransford (14) – 200 IM, 50 Free, 200 Free, 400 Free, 100 Free, 100 Fly, 200 Fly, 100 Back, 200 Back

Reid Scott (13) – 100 Fly, 200 Fly

Gabriel Smith (14) – 100 Fly (y)

 

Girls 13-14

Lyra Cooksey-Coale (14) – 100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free, 1500 Free, 100 Back, 200 Back

Skye Dominguez (14) – 200 IM, 400 IM, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free, 100 Back, 200 Back, 100 Breast, 200 Breast, 100 Fly, 200 Fly

Emma Durham (14) – 200 IM, 400 IM, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100 Back, 200 Back, 100 Fly, 200 Fly, 100 Breast, 200 Breast

Carley Foust (13) – 50 Free, 100 Free, 100 Back

Louisa Halford (14) – 50 Free, 100 Breast, 200 Breast

Isa Jickling (13) – 400 IM (y), 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free, 1500 Free, 100 Fly, 200 Fly

Perrin Parker (14) – 100 Breast, 200 Breast

Gracyn Ross (14) – 400 Free, 200 Breast (y)

Judith Suttle (13) – 200 IM, 50 Free, 100 Fly, 100 Back