South Dakota Swimming Unofficial Future Meet Schedule

THIS IS NOT AN OFFICIAL SCHEDULE.  EMAIL CHANGES TO TECHPLANNING@SDSWIMMING.ORG

Printable 3 Season Schedule (updated 10/01/2019)

2019-2020 Short Course (Updated 10/1/2019)

Proposed Meet

Host

Location

Meet Type-Format

Oct. 4

SFST

Sioux Falls

Intrasquad (closed)

Oct. 19-20

DL76

Deadwood

Timed Finals

Oct. 26

ASC

Aberdeen

Intrasquad (closed)

Nov. 2-3

PST

Pierre

 

Nov. 8-10

BSC

Brookings

Timed Finals

Nov. 9-10

YST

Yankton

High Point, Open Meet

Nov. 15-17

MAC

Mitchell

Timed Finals

Nov. 23-24

GOLD

Spearfish

SCM - timed finals

Dec. 6-8

WASC

Watertown

Prelims/Finals starting Friday

Dec. 14-15

RCR

Rapid City

Timed Finals

Jan. 3

SFST

Sioux Falls

Intrasquad (closed)

Jan. 3-5

DL76

Deadwood

 

Jan. 4-5

ASC

Aberdeen

Timed Finals

Jan. 11 YST Yankton 1 Day, Split Session

Jan. 18-19

WASC

Watertown

 

Jan. 18-19

All Stars

Elkhorn, NE

Team South Dakota

Jan. 24-26

SFST

Sioux Falls

Prelim/Finals

Jan. 25

GOLD

Spearfish

Pentathlon

Feb. 1-2

BSC

Brookings

Timed Finals

Feb. 8-9

PST

Pierre

 

Feb. 15-16

WASC

Watertown

 

Feb. 21-23

B Champs

Mitchell

 

Feb. 27-Mar. 1

State

Watertown

Prelim/Finals

Mar. 12-15

Sectionals

Pleasant Prairie

LCM – qualifiers

 

2020 Long Course (Updated 10/1/2019)

Proposed Meet

Host

Location

Meet Type-Format

April 24-26

Augie

Sioux Falls

LCM - timed finals

May 16-17

SFST

Sioux Falls

LCM - timed finals

May 30

 

 

 

June 4-7

MAC

Mitchell

 

June 12-14

 

 

 

June 19-21

ASC

Aberdeen

Split Timed finals

June 20

MALST

Milbank

 

June 26-28

RCR

Rapid City

Timed Finals

June 29

WST

Webster

12 & Under Fun Meet

July 3-5

 

 

 

July 10-12

SFST

Sioux Falls

Prelim/Finals

July 10-11

WST

Webster

 

July 13

MALST

Milbank

12 & Under only

July 17-19

HPRW

Huron

 

July 24-26

B Champs

Mitchell

 

July 31-Aug. 2

State

Brookings

 

Aug. 6-9

Futures

West Fargo, ND

Qualifiers

Aug. 6-9

Zones

Minneapolis

14 & Under Qualifiers

 

2019-2020 Short Course (Updated 10/1/2019)

Proposed Meet

Host

Location

Meet Type-Format

Oct. 2

SFST

Sioux Falls

Intrasquad (closed)

Oct. 10-11

 

 

 

Oct. 17-18

 

 

 

Oct. 24

 

 

 

Oct. 31

ASC

Aberdeen

Intrasquad (closed)

Nov. 6-8

 

 

 

Nov. 14-15

YST

Yankton

Open Meet

 

 

 

 

Nov. 21-22

 

 

 

Dec. 5-6

 

 

 

Dec. 12-13

 

 

 

Jan. 2

 

 

 

Jan. 2-3

ASC

Aberdeen

 

 

 

 

 

Jan. 8 SFST Sioux Falls Intrasquad (closed)

Jan 9

YST

Yankton

1 day, split session

Jan 16-17

 

 

 

Jan 22-24

SFST

Sioux Falls

Prelim/Finals

Jan 30-31

 

 

 

Feb 6-7

 

 

 

 

 

 

 

Feb 13-14

 

 

 

Feb. 26-28

B Champs

Sioux Falls

 

Mar. 4-7

State

Mitchell

Prelim/Finals

Mar 11-14

Sectionals

West Fargo, ND

LCM – qualifiers